Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - NAIA Indoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   Mar 3rd 2012, 10:30pm
NAIA Indoor Championships
Mar 1, 2012 to Mar 3, 2012
Geneva, OH, US
 
Men: 60m | 200m | 400m | 600m | 800m | 1k | Mile | 3k | 5k | 60h | 4x400m | 4x800m | Distance Medley | Shot | Weight | HJ | LJ | TJ | PV | Hep | Hep: 1k | Hep: 60m | Hep: 60h | Hep: HJ | Hep: LJ | Hep: PV | Hep: Shot

Women: 60m | 200m | 400m | 600m | 800m | 1k | Mile | 3k | 5k | 60h | 4x400m | 4x800m | Distance Medley | Shot | Weight | HJ | LJ | TJ | PV | Ind. Pent | Ind. Pent: 60h | Ind. Pent: 800m | Ind. Pent: HJ | Ind. Pent: LJ | Ind. Pent: Shot

Team Scores
 
Mens 60m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lawrence, Brijesh 11 Doane 06.66 nwi 1 10
3 McClain, Remontay 9 Azusa Pacific 06.67 nwi 1 6
5 Wilson, Kirk 11 Shorter 06.73 nwi 1 4
6 Talton, Nigel 11 Shorter 06.73 nwi 1 3
4 Turner, Gregory 11 Wayland Baptist 06.75 nwi 1 5
2 McKinney, Rumeal 12 Aquinas 06.76 nwi 1 8
7 Acheampong, Sam 12 Briar Cliff 06.77 nwi 1 2
8 Huntley, Allen 11 Shorter 06.81 nwi 1 1
 
Mens 60m Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
2 McClain, Remontay 9 Azusa Pacific 06.67 nwi 1  
1 Lawrence, Brijesh 11 Doane 06.70 nwi 2  
4 Wilson, Kirk 11 Shorter 06.72 nwi 1  
3 Talton, Nigel 11 Shorter 06.77 nwi 2  
5 Turner, Gregory 11 Wayland Baptist 06.78 nwi 1  
6 McKinney, Rumeal 12 Aquinas 06.81 nwi 2  
7 Acheampong, Sam 12 Briar Cliff 06.82 nwi 2  
8 Huntley, Allen 11 Shorter 06.83 nwi 1  
9 Keene, Zachary 12 Azusa Pacific 06.84 nwi 1  
14 McCaleb, Ben 11 Doane 06.89 nwi 2  
12 Green, Gabriel 11 William Penn 06.90 nwi 1  
15 Robinson, Leon 11 Embry-Riddle 06.90 nwi 2  
13 Young, Clyde 12 Langston 06.91 nwi 1  
11 Siler, Colton 12 Southwestern (KS 06.94 nwi 2  
10 Murphy, Jamal 12 Bacone 06.95 nwi 1  
16 Anderson, Clarence 11 Ottawa (KS) 06.95 nwi 2  
 
Mens 60m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 McClain, Remontay 9 Azusa Pacific 06.67 nwi 3  
2 Lawrence, Brijesh 11 Doane 06.70 nwi 1  
4 Wilson, Kirk 11 Shorter 06.72 nwi 3  
3 Talton, Nigel 11 Shorter 06.77 nwi 2  
5 Turner, Gregory 11 Wayland Baptist 06.78 nwi 1  
6 McKinney, Rumeal 12 Aquinas 06.81 nwi 2  
7 Acheampong, Sam 12 Briar Cliff 06.82 nwi 2  
8 Huntley, Allen 11 Shorter 06.83 nwi 3  
9 Keene, Zachary 12 Azusa Pacific 06.84 nwi 1  
10 McCaleb, Ben 11 Doane 06.89 nwi 1  
11 Robinson, Leon 11 Embry-Riddle 06.90 nwi 3  
12 Green, Gabriel 11 William Penn 06.90 nwi 1  
13 Young, Clyde 12 Langston 06.91 nwi 3  
14 Siler, Colton 12 Southwestern (KS 06.94 nwi 3  
15 Anderson, Clarence 11 Ottawa (KS) 06.95 nwi 2  
16 Murphy, Jamal 12 Bacone 06.95 nwi 2  
17 Kilpatrick, Justin 9 Ashford 06.96 nwi 2  
18 Moon, Bradley 10 Shorter 06.97 nwi 1  
19 Paige, Dontaey 10 Indiana Tech 06.99 nwi 3  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lawrence, Brijesh 11 Doane 20.94 nwi 2 10
2 Turner, Gregory 11 Wayland Baptist 21.02 nwi 2 8
3 Wilson, Kirk 11 Shorter 21.29 nwi 2 6
4 McClain, Remontay 9 Azusa Pacific 21.29 nwi 2 5
5 Robinson, Leon 11 Embry-Riddle 21.39 nwi 1 4
6 Davis, Jerry-Lee 12 Wayland Baptist 21.40 nwi 1 3
7 Meeks, DeWain 12 Missouri Baptist 21.64 nwi 1 2
8 Williams, Sheldon 11 Southern-New Orl 21.71 nwi 1 1
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Lawrence, Brijesh 11 Doane 21.07 nwi 6  
2 Turner, Gregory 11 Wayland Baptist 21.09 nwi 2  
3 Wilson, Kirk 11 Shorter 21.15 nwi 4  
4 McClain, Remontay 9 Azusa Pacific 21.21 nwi 1  
5 Robinson, Leon 11 Embry-Riddle 21.33 nwi 3  
6 Davis, Jerry-Lee 12 Wayland Baptist 21.43 nwi 4  
7 Meeks, DeWain 12 Missouri Baptist 21.44 nwi 3  
8 Williams, Sheldon 11 Southern-New Orl 21.46 nwi 4  
9 Huntley, Allen 11 Shorter 21.62 nwi 1  
10 Anderson, Clarence 11 Ottawa (KS) 21.64 nwi 5  
11 Dameron, Randall 11 Shorter 21.68 nwi 5  
12 Smith, Adika 10 Shorter 21.73 nwi 2  
13 Koger, Julius 12 Langston 21.76 nwi 1  
14 Keene, Zachary 12 Azusa Pacific 21.77 nwi 3  
15 Green, Gabriel 11 William Penn 21.82 nwi 5  
16 Ray, Bryan 11 Embry-Riddle 21.86 nwi 6  
17 Gray, Dewayne 11 Spring Arbor 21.90 nwi 1  
18 Busby, Chris 11 Doane 21.96 nwi 2  
19 Moon, Bradley 10 Shorter 22.46 nwi 6  
20 Unknown Athlete 9 Embry-Riddle 23.01 nwi 2  
-- Murphy, Jamal 12 Bacone FS nwi 3  
-- Prevost, Lee 12 Wayland Baptist DNF nwi 6  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Jerry-Lee 12 Wayland Baptist 47.14 1 10
2 Dameron, Randall 11 Shorter 47.30 1 8
3 Dawson, Doug 11 Siena Heights 47.33 1 6
4 Howard, Durawn 11 Wayland Baptist 47.41 1 5
5 Pfeifle, Nic 11 Dordt 47.79 1 4
6 Kern, Seagram 12 Oklahoma Baptist 47.84 1 3
7 Fair, Malik 11 Shorter 47.89 1 2
8 Blehm, Alex 10 Davenport 49.73 1 1
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Dameron, Randall 11 Shorter 47.50 2  
3 Howard, Durawn 11 Wayland Baptist 47.80 2  
5 Blehm, Alex 10 Davenport 47.82 2  
2 Dawson, Doug 11 Siena Heights 47.92 1  
4 Davis, Jerry-Lee 12 Wayland Baptist 48.03 1  
6 Kern, Seagram 12 Oklahoma Baptist 48.07 1  
7 Pfeifle, Nic 11 Dordt 48.11 1  
8 Fair, Malik 11 Shorter 48.15 2  
9 Cartier, John 10 Concordia-Nebras 48.34 1  
10 Carter, Dredame 12 Florida Memorial 48.70 1  
11 Hatchett, Christian 9 Westmont 49.09 2  
12 Coney, Gerrod 10 Southern Nazaren 49.72 1  
-- Barnes, Austen 10 Indiana Tech DQ 2  
-- Vernon- Reynolds, Gianni 12 Soka DNS 2  
 
Mens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Booker, Dewayne 9 Wayland Baptist 1:19.15 1 10
2 Larsen, Monte 11 Morningside 1:19.34 1 8
3 Brown, Jasen 9 Concordia-Portla 1:19.55 1 6
4 Dolphus, Lorenzo 10 Wayland Baptist 1:19.71 1 5
5 Teachout, Caleb 9 Aquinas 1:20.06 1 4
6 Hinton, Travis 9 Oklahoma Baptist 1:20.07 1 3
7 Ronoh, Edwin 12 Doane 1:20.34 1 2
8 Price, Travis 11 Great Falls 1:21.34 1 1
 
Mens 600m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ronoh, Edwin 12 Doane 1:19.54 3  
4 Teachout, Caleb 9 Aquinas 1:19.83 3  
7 Price, Travis 11 Great Falls 1:19.86 3  
8 Dolphus, Lorenzo 10 Wayland Baptist 1:20.01 3  
2 Booker, Dewayne 9 Wayland Baptist 1:20.36 2  
5 Hinton, Travis 9 Oklahoma Baptist 1:20.37 2  
3 Larsen, Monte 11 Morningside 1:20.38 1  
9 Gray, Roman 12 Oklahoma Baptist 1:20.50 2  
10 Eads, David 12 Concordia-Nebras 1:20.73 3  
11 Yeo, Zach 11 Cornerstone 1:20.74 2  
6 Brown, Jasen 9 Concordia-Portla 1:20.74 1  
12 Copeland, Chris 12 Southwestern (KS 1:21.11 1  
13 Jackson, Mallory 12 Embry-Riddle 1:21.38 2  
14 Pittman, Darnell 12 Southwestern (KS 1:21.47 1  
15 Howell, Alexander 11 Warner Southern 1:21.48 1  
16 Vogel, Nathan 10 Tabor 1:22.00 2  
17 Kieffer, Eric 11 Webber Internati 1:22.02 3  
18 Clark, Kyle 12 Azusa Pacific 1:22.30 1  
19 Fuller, Joe 9 Embry-Riddle 1:22.38 1  
20 Neal, Markais 11 Webber Internati 1:23.19 3  
21 Aeschliman, Gaberiel 12 Biola 1:23.31 2  
22 McKee, Riley 11 Azusa Pacific 1:23.86 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Morris, Jarrod 11 Wayland Baptist 1:50.14 1 10
2 Manring, Lucas 12 Central Methodis 1:50.16 1 8
3 Pena, Cory 11 Concordia-Portla 1:51.35 1 6
4 Kelly, Brendan 11 Cumberlands 1:52.43 1 5
5 Tholen, Ryan 11 Dordt 1:52.59 1 4
6 Hanson, Chris 10 Marian 1:52.96 1 3
7 Lopez, Aundreas 11 Cumberlands 1:53.44 1 2
8 Lopez, Samuel 10 Mt Marty 1:54.74 1 1
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kelly, Brendan 11 Cumberlands 1:54.62 2  
3 Morris, Jarrod 11 Wayland Baptist 1:54.72 2  
5 Tholen, Ryan 11 Dordt 1:54.81 2  
2 Manring, Lucas 12 Central Methodis 1:54.94 1  
4 Pena, Cory 11 Concordia-Portla 1:55.23 1  
6 Hanson, Chris 10 Marian 1:55.28 2  
7 Lopez, Samuel 10 Mt Marty 1:55.50 2  
8 Lopez, Aundreas 11 Cumberlands 1:55.58 1  
9 Gauthier, Cole 11 Soka 1:55.99 1  
10 Nusbaum, Jonathan 10 Warner Southern 1:56.73 1  
11 Purdy, Daniel 9 Marian 1:56.75 1  
12 Ferris, Jake 10 St. Francis (IL) 1:56.96 1  
13 Franco, Ignacio 10 Missouri Valley 1:57.29 2  
14 Engelhard, Wayne 10 Valley City Stat 1:59.16 2  
 
Mens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Coy, Andy 11 Dakota State 2:24.94 1 10
2 Barrientez, Brayden 11 Oklahoma Christi 2:25.18 1 8
3 Cisneros, Cordero 12 Concordia-Portla 2:26.54 1 6
4 Barela, Cameron 9 Vanguard 2:26.85 1 5
5 Custar, Jory 12 Oklahoma Baptist 2:27.97 1 4
6 Ronoh, Edwin 12 Doane 2:28.71 1 3
7 Hovland, Logan 9 Northwestern (IA 2:29.20 1 2
8 Leahey, Andrew 9 Southern Nazaren 2:30.72 1 1
 
Mens 1000m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Cisneros, Cordero 12 Concordia-Portla 2:28.20 1  
3 Barela, Cameron 9 Vanguard 2:28.40 1  
5 Custar, Jory 12 Oklahoma Baptist 2:30.35 1  
6 Barrientez, Brayden 11 Oklahoma Christi 2:30.79 1  
2 Ronoh, Edwin 12 Doane 2:31.48 1  
7 Leahey, Andrew 9 Southern Nazaren 2:31.52 1  
4 Coy, Andy 11 Dakota State 2:31.57 1  
8 Hovland, Logan 9 Northwestern (IA 2:31.67 1  
9 Boen, Hildon 11 Wayland Baptist 2:31.78 1  
10 Widener, Zaccheaus 10 Siena Heights 2:31.90 1  
11 Cano, Phillip 10 Illinois Inst. T 2:35.52 1  
12 Kamoni, Spencer 10 Jamestown 2:36.90 1  
13 Hernandez, Alec 9 Embry-Riddle 2:39.95 1  
 
Mens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godwin, Adam 10 Oklahoma Baptist 4:05.78 1 10
2 Fideler, Matt 12 Dakota State 4:06.64 1 8
3 Montgomery, Greg 11 College of Idaho 4:07.44 1 6
4 Mesta, Nathan 12 Oklahoma Christi 4:07.65 1 5
5 Kithuka, Kennedy 11 Wayland Baptist 4:08.23 1 4
6 Baker, David 12 St. Louis Colleg 4:08.30 1 3
7 Bolin, Dominic 11 College of Idaho 4:08.41 1 2
8 Harper, Bryson 12 Bryan 4:08.47 1 1
9 Mireles, Cesar 12 Rocky Mountain 4:08.86 1  
10 Sterk, Randy 12 Grace 4:10.15 1  
 
Mens Mile Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kithuka, Kennedy 11 Wayland Baptist 4:14.04 1  
3 Fideler, Matt 12 Dakota State 4:14.08 1  
5 Mesta, Nathan 12 Oklahoma Christi 4:14.22 1  
7 Baker, David 12 St. Louis Colleg 4:14.68 1  
8 Sterk, Randy 12 Grace 4:15.77 1  
2 Godwin, Adam 10 Oklahoma Baptist 4:16.59 1  
4 Harper, Bryson 12 Bryan 4:17.00 1  
6 Bolin, Dominic 11 College of Idaho 4:17.01 1  
9 Mireles, Cesar 12 Rocky Mountain 4:17.24 1  
10 Montgomery, Greg 11 College of Idaho 4:17.35 1  
11 Smith, Sean 10 St. Francis (IL) 4:17.52 1  
12 Murphy, Matt 11 Milligan 4:19.12 1  
13 Tonui, Philiph 12 Hannibal-LaGrang 4:19.94 1  
14 Prahlow, Adam 10 Concordia-Nebras 4:21.26 1  
15 Meddles, Wade 10 Azusa Pacific 4:21.81 1  
16 Tudor, Eric 12 Dordt 4:21.95 1  
17 Rodriguez, Jesiah 12 Siena Heights 4:22.65 1  
18 McLeod, Jason 11 Bryan 4:23.02 1  
19 Stephens, Alex 10 Bryan 4:23.88 1  
20 Patterson, Tim 12 Friends 4:24.06 1  
21 Reidsma, Andy 10 Trinity Christia 4:25.29 1  
22 Hohnholt, Hayden 10 Concordia-Nebras 4:25.42 1  
23 Yost, Adam 12 St. Francis (IL) 4:27.97 1  
24 Trampe, Matt 12 Concordia-Nebras 4:39.67 1  
 
Mens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kithuka, Kennedy 11 Wayland Baptist 8:03.63 1 10
2 Clowes, Matthew 9 Concordia-Portla 8:15.27 1 8
3 Sorenson, Daniel 11 Shorter 8:26.26 1 6
4 Bragg, Brian 12 Eastern Oregon 8:32.38 1 5
5 Mebrahtu, Yonas 12 Graceland 8:33.20 1 4
6 Day, Matt 11 Westmont 8:35.46 1 3
7 Dutchover, Tyler 9 Vanguard 8:38.23 1 2
8 Courtright, Jared 11 Cornerstone 8:40.71 1 1
9 Albert, Andrew 10 Indiana Wesleyan 8:41.47 1  
10 Rizzo, Phil 10 St. Francis (IL) 8:42.77 1  
11 Bridges, Seth 11 Northwest 8:44.27 1  
12 Sievert, Benjamin 9 Concordia-Nebras 8:46.23 1  
13 Hussey, Matt 12 Roberts Wesleyan 8:46.36 1  
14 Blaszczyk, Michael 9 St. Francis (IL) 8:46.93 1  
15 Kiprono, Noah 11 Rocky Mountain 8:53.96 1  
 
Mens 3000m Race Walk Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chavez, Alejandro 9 Missouri Baptist 12:40.27 1 10
2 Risch, Cody 11 Cornerstone 12:49.76 1 8
3 Vergara, Ricardo 11 Lindsey Wilson 13:05.87 1 6
4 Gunderkline, Jacob 11 Goshen 13:06.03 1 5
5 Vergara, Roberto 11 Lindsey Wilson 13:42.57 1 4
6 Brickson, Mitchell 9 Goshen 14:16.54 1 3
7 Jakobsen, Aleksander 11 Ashford 14:18.85 1 2
8 Hafner, James 10 Evangel 15:46.05 1 1
-- Steigenga, Tyler 9 Cornerstone DQ 1  
-- Horst, David 12 Goshen DQ 1  
-- Withrow, Isaac 9 Cornerstone DQ 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taragon, Edward 11 Wayland Baptist 14:30.37 1 10
2 Kirwa, Evans 12 Embry-Riddle 14:31.22 1 8
3 Ogwaro, Oscar 12 Shorter 14:31.76 1 6
4 Magut, Abendego 12 Azusa Pacific 14:38.78 1 5
5 Baker, Cordell 11 Oklahoma Baptist 14:42.85 1 4
6 McWilliams, David 11 Oklahoma Christi 14:46.75 1 3
7 Naylor, Ethan 12 Indiana Wesleyan 14:47.33 1 2
8 Ceja, Javier 12 Friends 14:50.40 1 1
9 Meyer, Ryan 11 William Woods 14:56.72 1  
10 Hestand, Nicholas 12 Evangel 15:07.02 1  
11 Lowe, Matt 11 Brescia 15:10.32 1  
-- Lea, Devin 12 Aquinas DNS 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Kirwa, Evans 12 Embry-Riddle 14:47.89 1  
3 Taragon, Edward 11 Wayland Baptist 14:48.17 1  
5 Magut, Abendego 12 Azusa Pacific 14:48.33 1  
7 Ceja, Javier 12 Friends 14:48.54 1  
9 Naylor, Ethan 12 Indiana Wesleyan 14:49.42 1  
2 Ogwaro, Oscar 12 Shorter 14:51.48 1  
4 Baker, Cordell 11 Oklahoma Baptist 14:52.11 1  
6 McWilliams, David 11 Oklahoma Christi 14:52.93 1  
8 Hestand, Nicholas 12 Evangel 14:53.60 1  
10 Lowe, Matt 11 Brescia 14:53.67 1  
11 Meyer, Ryan 11 William Woods 14:54.22 1  
12 Lea, Devin 12 Aquinas 14:54.65 1  
13 McNinch, Colton 10 Southwestern (KS 14:56.58 1  
14 Avila, Ricky 11 Concordia-Irvine 14:59.07 1  
15 Valle, Jordan 9 Wayland Baptist 14:59.49 1  
16 Hatfield, Connor 9 Bryan 15:01.97 1  
17 Popoca, Geovanni 12 Friends 15:07.92 1  
18 Tonui, Philiph 12 Hannibal-LaGrang 15:17.13 1  
19 Herber, Joseph 12 Huntington 15:17.80 1  
20 Horchler, Kevin 9 Biola 15:21.86 1  
21 Landstrom, Andrew 10 Concordia-Portla 15:29.24 1  
22 Hamilton, Landon 11 Cumberlands 15:32.74 1  
23 Spector, Nicholas 10 Soka 15:33.54 1  
24 Mabe, Travis 11 Cornerstone 15:38.15 1  
 
Mens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
2 Smith, Cedrique 11 Azusa Pacific 08.00 1 8
1 Young, Clyde 12 Langston 08.08 1 10
5 Maxey, Taylor 11 Marian 08.08 1 4
7 Stevens, Sullivan 9 Southern Oregon 08.11 1 2
8 Eastman, Dominick 11 Tabor 08.12 1 1
3 Holmes, Trebor 10 Shorter 08.13 1 6
4 Brown, Keith 9 Iowa Wesleyan 08.18 1 5
6 Awah, Christian 11 Ashford 08.20 1 3
 
Mens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Semis H# Pts
2 Young, Clyde 12 Langston 08.02 1  
1 Smith, Cedrique 11 Azusa Pacific 08.10 2  
10 Hare, Jacob 9 Azusa Pacific 08.16 2  
3 Maxey, Taylor 11 Marian 08.16 1  
5 Eastman, Dominick 11 Tabor 08.17 1  
4 Stevens, Sullivan 9 Southern Oregon 08.18 1  
11 Magstadt, Nathan 10 Dickinson State 08.21 2  
6 Holmes, Trebor 10 Shorter 08.21 2  
16 Becker, Jonathon 10 Concordia-Nebras 08.22 1  
9 Moore, Logan 10 Siena Heights 08.22 2  
8 Awah, Christian 11 Ashford 08.28 2  
12 Johnson, Airick 10 Oklahoma Baptist 08.31 1  
14 Westerkamp, Pete 12 Grand View 08.33 1  
13 Xavier, Alex 9 Warner Southern 08.34 2  
15 Garrett, Renaldo 12 Oklahoma Christi 08.34 1  
7 Brown, Keith 9 Iowa Wesleyan 08.34 2  
 
Mens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Young, Clyde 12 Langston 08.02 4  
2 Smith, Cedrique 11 Azusa Pacific 08.10 2  
3 Hare, Jacob 9 Azusa Pacific 08.16 3  
5 Maxey, Taylor 11 Marian 08.16 4  
4 Eastman, Dominick 11 Tabor 08.17 1  
9 Stevens, Sullivan 9 Southern Oregon 08.18 4  
6 Holmes, Trebor 10 Shorter 08.21 2  
7 Magstadt, Nathan 10 Dickinson State 08.21 3  
10 Moore, Logan 10 Siena Heights 08.22 3  
8 Becker, Jonathon 10 Concordia-Nebras 08.22 1  
11 Awah, Christian 11 Ashford 08.28 2  
12 Johnson, Airick 10 Oklahoma Baptist 08.31 2  
13 Westerkamp, Pete 12 Grand View 08.33 4  
14 Brown, Keith 9 Iowa Wesleyan 08.34 3  
15 Xavier, Alex 9 Warner Southern 08.34 1  
16 Garrett, Renaldo 12 Oklahoma Christi 08.34 4  
17 Correia, Javen 11 Azusa Pacific 08.34 3  
18 Lipiec, Andy 11 Indiana Wesleyan 08.36 1  
19 Housh, Sam 10 Doane 08.41 3  
20 Caster, Henry 10 Oklahoma Baptist 08.44 2  
21 Morrison, Tony 11 St Ambrose 08.45 4  
22 Reynolds, Marcus 11 Olivet Nazarene 08.46 2  
23 Singleton, Demetryione 10 Ashford 08.48 2  
24 Randles, P.J. 10 Campbellsville 08.61 3  
25 Ruth, D'Quan 9 Indiana Tech 08.62 1  
26 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 08.68 1  
-- Anderson, JL 12 Baker DNS 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Howard, Dolphus,
Turner, Davis
  Wayland Baptist 3:09.60 1 10
2 Dameron, Scruggs,
Rice, Fair
  Shorter 3:12.16 1 8
3 Hinton, Harlan,
Gray, Kern
  Oklahoma Baptist 3:12.53 1 6
4 Koger, Smith,
Robinson, Shaw
  Langston 3:13.73 1 5
5 Henderso, Floen,
Lammers, Pfeifle
  Dordt 3:14.36 1 4
6 Birdens, Ivy,
Cuffey, Murphy
  Bacone 3:14.38 1 3
7 Foster, Barnes,
Reynard, Ruth
  Indiana Tech 3:15.93 1 2
8 Becker, Hinckfoo,
Heiden, Cartier
  Concordia-Nebras 3:17.31 1 1
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Dameron, Scruggs,
Rice, Fair
  Shorter 3:12.78 3  
2 Hinton, Harlan,
Gray, Kern
  Oklahoma Baptist 3:13.39 1  
4 Birdens, Ivy,
Cuffey, Murphy
  Bacone 3:14.47 1  
5 Foster, Barnes,
Reynard, Ruth
  Indiana Tech 3:14.47 3  
7 Shaw, Robinson,
Smith, Koger
  Langston 3:15.12 1  
3 Prevost, Hall,
Dolphus, Howard
  Wayland Baptist 3:15.82 2  
6 Becker, Hinckfoo,
Heiden, Cartier
  Concordia-Nebras 3:15.96 2  
8 Henderso, Lammers,
Floen, Pfeifle
  Dordt 3:16.29 3  
9 Schroede, Duerksen,
Versen, Yeo
  Cornerstone 3:16.93 2  
10 Vazquez, Reeher,
Ratliff, Washingt
  Concordia-Portla 3:17.19 3  
11 Coney, Jimoh,
Miller, Vick
  Southern Nazaren 3:17.47 3  
12 Hammer, Vos,
Alvarez, Adger
  Grand View 3:17.92 3  
13 Huseman, Wright,
Harris, Larsen
  Morningside 3:17.99 1  
14 Kent, Shulte,
Curry, Smith
  Azusa Pacific 3:18.02 1  
15 Bordeaux, Hicks,
Parnell, Teachout
  Aquinas 3:18.31 2  
16 Davis, Howell,
Xavier, Brown
  Warner Southern 3:18.94 1  
17 Beal, Laing,
McGinley, Robinson
  Embry-Riddle 3:21.57 2  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Wright, Chapman,
Harris, Larsen
  Morningside 7:33.55 1 10
2 Booker, Boen,
Lemay, Morris
  Wayland Baptist 7:33.99 1 8
3 Stuchell, Peliska,
Solly, Vaughan
  Carroll (MT) 7:37.19 1 6
4 Jones, Willough,
Powers, Gallaghe
  Olivet Nazarene 7:40.16 1 5
5 Hoffman, Trampe,
Prahlow, Eads
  Concordia-Nebras 7:40.89 1 4
6 Hornung, Price,
Nilsen, Sliwa
  Great Falls 7:42.04 1 3
7 Scholl, Pflaster,
Schnell, Ronoh
  Doane 7:47.01 1 2
8 Ferris, Smith,
Bahret, Yost
  St. Francis (IL) 7:54.08 1 1
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Wright, Chapman,
Harris, Larsen
  Morningside 7:38.75 1  
4 Sliwa, Hornung,
Nilsen, Price
  Great Falls 7:39.53 1  
7 Hoffman, Trampe,
Prahlow, Eads
  Concordia-Nebras 7:39.69 1  
2 Stuchell, Peliska,
Vaughan, Solly
  Carroll (MT) 7:42.44 1  
3 Ferris, Smith,
Bahret, Yost
  St. Francis (IL) 7:44.20 1  
5 Scholl, Pflaster,
Schnell, Ronoh
  Doane 7:44.34 1  
8 Willough, Powers,
Gallaghe, Jones
  Olivet Nazarene 7:44.62 1  
6 Benton, Boen,
Booker, Morris
  Wayland Baptist 7:44.73 1  
9 Byrd, Baker,
Brooks, Camacho
  Oklahoma Baptist 7:45.77 1  
10 Fuller, Galloway,
Brasch, Jackson
  Embry-Riddle 7:46.29 1  
11 Whyte, Lopez,
Harrison, Kelly
  Cumberlands 7:46.57 1  
12 Strand, Schuler,
Hovland, Wittenbe
  Northwestern (IA 7:47.44 1  
13 Perez, Limo,
Cown, N'Getich
  Shorter 7:47.88 1  
14 Byma, Bierma,
Kischer, Tholen
  Dordt 7:50.57 1  
15 Kenney, Hasty,
Hummer, Corcoran
  St Xavier 7:50.76 1  
16 Lopez, Daughert,
Magos, Vogel
  Tabor 7:53.22 1  
17 Irmen, Alvardo,
Huizing, Potgeter
  Aquinas 7:55.97 1  
18 Massey, Alexande,
Riden, Ayala
  Emmanuel College 7:56.10 1  
19 Heyboer, Robinson,
Tillbroo, Jewell
  Davenport 8:00.41 1  
20 Perry, Grey,
Klumpp, Darling
  Cornerstone 8:03.20 1  
 
Mens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Boen, Hall,
Morris, Kithuka
  Wayland Baptist 9:51.31 1 10
2 Cisneros, Brown,
Pena, Clowes
  Concordia-Portla 9:52.78 1 8
3 Gunneson, Bordeaux,
Thelen, Heiler
  Aquinas 9:52.89 1 6
4 Perez, Smith,
N'Getich, Sorenson
  Shorter 9:59.13 1 5
5 Rodrigue, Mcelyea,
Every, Widener
  Siena Heights 10:03.75 1 4
6 Stephens, Pineda,
McLeod, Harper
  Bryan 10:08.29 1 3
7 Custar, Frye,
Camacho, Godwin
  Oklahoma Baptist 10:08.59 1 2
8 Barrient, Block,
Stoots, Mesta
  Oklahoma Christi 10:09.25 1 1
 
Mens Distance Medley Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Custar, Frye,
Rolle, Godwin
  Oklahoma Baptist 9:56.52 1  
4 Cisneros, Brown,
Pena, Clowes
  Concordia-Portla 9:56.82 1  
7 Perez, Smith,
N'Getich, Ogwaro
  Shorter 9:57.11 1  
8 Rodrigue, Mcelyea,
Every, Widener
  Siena Heights 10:01.10 1  
2 Taragon, Landers,
Lemay, Kithuka
  Wayland Baptist 10:08.05 1  
5 Barrient, Block,
Stoots, Mesta
  Oklahoma Christi 10:09.47 1  
3 Gunneson, Teachout,
Thelen, Heiler
  Aquinas 10:10.24 1  
9 Shiney, Braxton,
Gourdeau, Bradford
  Westmont 10:10.36 1  
6 Stephens, Pineda,
McLeod, Harper
  Bryan 10:12.81 1  
10 Courtrig, Versen,
Bourdon, Falland
  Cornerstone 10:13.78 1  
11 Reidsma, Devers,
Venhuize, VanEerde
  Trinity Christia 10:14.61 1  
12 Hernande, Kraus,
Beal, Kirwa
  Embry-Riddle 10:15.13 1  
13 McDaniel, Kirkhart,
Pittman, Adelman
  Southwestern (KS 10:15.21 1  
14 Drew, Speckman,
Graham, Sterk
  Grace 10:19.22 1  
15 Barrier, Lulko,
Hampton, Leahey
  Southern Nazaren 10:24.33 1  
16 Corcoran, Stancato,
Kenney, Rychel
  St Xavier 10:26.77 1  
17 Sievert, Birt,
Hoffman, Hohnholt
  Concordia-Nebras 10:27.04 1  
18 Ledesma, Sharp,
Lyle, Daedler
  Biola 10:31.90 1  
19 Schuerma, Wall,
Barnes, Kiprono
  Rocky Mountain 10:40.62 1  
20 Donaldso, Rosenau,
Morgan, Weldon
  Great Falls 10:42.41 1  
21 Topp, Solorio,
Leone, Reyes
  St. Francis (IL) 10:47.42 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Adams, Christopher 11 Northwood (TX) 18.71m(61'4.5) 1 10
2 Weber, Cody 12 Hastings 17.35m(56'11) 1 8
3 Whalen, Eric 12 Concordia-Portla 17.34m(56'10.5) 1 6
4 Moses, Nate 10 Concordia-Portla 17.00m(55'9.25) 1 5
5 Perry, Max 9 Southern Oregon 16.94m(55'6.75) 1 4
6 Wells, Tyler 12 Grand View 16.52m(54'2.25) 1 3
7 Moore, Darien 9 Valley City Stat 16.34m(53'7.25) 1 2
8 Harvey, Robert 10 Shorter 16.29m(53'5.25) 1 1
9 Abney, Kyle 11 Indiana Wesleyan 16.20m(53'1.75) 1  
10 Rodine, Derek 12 Concordia-Nebras 16.08m(52'9) 1  
11 Keller, Chadd 11 Indiana Tech 15.96m(52'4.25) 1  
12 Brown, Max 11 Ottawa (KS) 15.89m(52'1.5) 1  
13 Krejci, Vince 10 Doane 15.88m(52'1) 1  
14 Roberts, Justin 10 Hastings 15.77m(51'8.75) 1  
15 Lindsley, Zack 11 Doane 15.70m(51'6) 1  
16 Bartlett, Kyle 11 Doane 15.55m(51'0) 1  
17 Carmichael, Dillon 10 Doane 15.39m(50'5.75) 1  
18 Stockton, Anthony 11 William Woods 15.35m(50'4.25) 1  
19 Reisinger, Joe 12 Olivet Nazarene 15.25m(50'0.25) 1  
19 Stern, Nathan 11 Mt Mercy 15.25m(50'0.25) 1  
21 Boyd, Travis 12 Southern Nazaren 15.05m(49'4.5) 1  
22 Rose, Robert 10 Bethel (IN) 14.62m(47'11.5) 1  
23 Vaden, Wes 11 St Ambrose 14.54m(47'8.25) 1  
24 Aebersold, Gauge 10 Siena Heights 13.58m(44'6.5) 1  
-- Benning, Quentin 12 Friends DNS(--) 1  
-- Voss, Alvin 12 Doane DNS(--) 1  
 
Mens Weight Throw Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wickham, Gabe 12 Hastings 21.31m(69'10.75) 1 10
2 Weber, Cody 12 Hastings 20.05m(65'9.25) 1 8
3 Stockton, Anthony 11 William Woods 19.50m(63'11.5) 1 6
4 Wickham, Garrett 12 Hastings 18.89m(61'11.5) 1 5
5 Moore, Darien 9 Valley City Stat 18.87m(61'10.75) 1 4
6 Lindsley, Zack 11 Doane 18.46m(60'6.75) 1 3
7 Chambers, Jacob 12 Morningside 18.39m(60'4) 1 2
8 Payne, Tanner 11 Milligan 18.33m(60'1.5) 1 1
9 Rufus, Danny 12 St Ambrose 17.95m(58'10.5) 1  
10 Voss, Alvin 12 Doane 17.37m(56'11.75) 1  
11 Rodine, Derek 12 Concordia-Nebras 17.36m(56'11.25) 1  
12 Wells, Tyler 12 Grand View 17.22m(56'5.75) 1  
13 Carney, Raymond 11 Siena Heights 17.21m(56'5.5) 1  
14 Williams, Cy 11 Grand View 17.20m(56'5) 1  
15 Cogswell, Jason 12 Davenport 17.10m(56'1) 1  
16 Schortgen, James 12 Indiana Wesleyan 17.03m(55'10.25) 1  
17 Johnson, Bo 11 Concordia-Portla 16.85m(55'3.25) 1  
18 Reisinger, Joe 12 Olivet Nazarene 16.57m(54'4.25) 1  
19 Langdon, Bryant 11 Cornerstone 16.54m(54'3) 1  
20 Carlock, Ryan 11 Bethel (IN) 16.18m(53'1) 1  
21 Roberts, Justin 10 Hastings 16.04m(52'7.5) 1  
22 Johns, Dustin 12 Concordia-Nebras 15.70m(51'6) 1  
23 Vanderzwaag, BJ 10 Bethel (IN) 15.68m(51'5.25) 1  
24 Stachowicz, Joe 11 Aquinas 15.64m(51'3.75) 1  
25 Vaden, Wes 11 St Ambrose 15.04m(49'4) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Huseman, Matt 10 Northwestern (IA 2.13m(6'11.75) 1 10
2 Gary, Herb 9 Indiana Tech 2.13m(6'11.75) 1 8
3 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 2.08m(6'9.75) 1 6
4 Helminiak, Ryan 11 Aquinas 2.03m(6'7.75) 1 5
5 Torres, Joseph 9 St Ambrose 2.03m(6'7.75) 1 4
13 Miller, Travis 11 Baker 1.98m(6'5.75) 1  
13 Gamble, Jon 10 Hastings 1.98m(6'5.75) 1  
13 Limberg, Lucas 9 Olivet Nazarene 1.98m(6'5.75) 1  
6 Gass, Ryan 12 Morningside 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Knebel, Andrew 10 Dickinson State 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Miller, Asa 12 Eastern Oregon 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Toney, Derrick 12 McPherson 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Smith, Austin 11 Ashford 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Djuricic, Branko 12 Concordia-Portla 1.98m(6'5.75) 1 0.85
6 Davis, Jacael 10 Bacone 1.98m(6'5.75) 1 0.85
-- Lopour, Trevor 11 Mt Marty NH(--) 1  
-- Panchol, Emmanuel 10 Ashford NH(--) 1  
-- King, Caleb 9 Indiana Wesleyan NH(--) 1  
-- Hill, Cameron 9 Cornerstone NH(--) 1  
-- Davis, Mark 9 Bacone NH(--) 1  
-- Moore, Ethan 9 Concordia-Portla NH(--) 1  
-- Waters, Matt 10 Concordia-Portla NH(--) 1  
-- Stine, Nick 9 Hastings NH(--) 1  
-- Army, David 11 Indiana Tech NH(--) 1  
-- Jones, Samuel 11 Goshen NH(--) 1  
-- Keeney, Rob 11 Doane DNS(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Holmes, Trebor 10 Shorter 7.73m(25'4.25) nwi 1 10
2 Taylor, Ronnie 12 Hastings 7.53m(24'8.25) nwi 1 8
3 Dejongh, Ethan 12 Fresno Pacific 7.48m(24'6.25) nwi 1 6
4 Vollmer, Eugene 11 Fresno Pacific 7.30m(23'11.25) nwi 1 5
5 Dial, Chaz 12 Bethel (TN) 7.09m(23'3) nwi 1 4
6 Davis, Tyler 11 Missouri Valley 7.08m(23'2.5) nwi 1 3
7 Young, Clyde 12 Langston 7.08m(23'2.5) nwi 1 2
8 Wiley, Emanuel 12 Bacone 7.05m(23'1.5) nwi 1 1
9 Curry, Michael 10 Azusa Pacific 6.93m(22'8.75) nwi 1  
10 Koger, Julius 12 Langston 6.84m(22'5.25) nwi 1  
11 Allen, Jarvis 9 Bacone 6.69m(21'11.25) nwi 1  
12 Smith, Cedrique 11 Azusa Pacific 6.67m(21'10.5) nwi 1  
13 Wilson, Jalen 9 William Penn 6.62m(21'8.5) nwi 1  
14 Rodgers, Kevin 12 Southwestern (KS 6.60m(21'7.75) nwi 1  
15 Gathright, Jeremy 11 Baker 6.51m(21'4.25) nwi 1  
-- Autrey, Ira 12 Bethany (KS) FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dejongh, Ethan 12 Fresno Pacific 15.54m(50'11.75) nwi 1 10
2 Vollmer, Eugene 11 Fresno Pacific 15.31m(50'2.75) nwi 1 8
3 Cherfils, Sadrac 11 Shorter 15.24m(50'0) nwi 1 6
4 Boyd, Calen 12 Bethel (IN) 14.90m(48'10.5) nwi 1 5
5 Cowan, Augustus 9 Briar Cliff 14.64m(48'0.25) nwi 1 4
6 Rowan, Shane 9 Westmont 14.46m(47'5.25) nwi 1 3
7 Djuricic, Branko 12 Concordia-Portla 14.45m(47'4.75) nwi 1 2
8 Parnell, Mauro 11 Doane 14.40m(47'2.75) nwi 1 1
9 Fossum, Derik 12 Dakota Wesleyan 14.13m(46'4.25) nwi 1  
10 Gathright, Jeremy 11 Baker 14.08m(46'2.25) nwi 1  
11 Wiley, Emanuel 12 Bacone 14.07m(46'1.75) nwi 1  
12 Ford, Josiah 9 Fresno Pacific 14.00m(45'11) nwi 1  
13 Hampton, Genesis 10 Azusa Pacific 13.67m(44'10) nwi 1  
14 Panchol, Emmanuel 10 Ashford 13.66m(44'9.75) nwi 1  
15 Perry, Josh 12 Central Methodis 13.43m(44'0.5) nwi 1  
-- Evans, Byron 10 Doane FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 5.15m(16'10.75) 1 10
2 Gonzales, Juan 12 Oklahoma Baptist 4.85m(15'10.75) 1 6.33
2 Lewis, Jeff 12 Oklahoma Baptist 4.85m(15'10.75) 1 6.33
2 Padden, Easton 10 Carroll (MT) 4.85m(15'10.75) 1 6.33
5 Bassler, Blaine 10 Oklahoma Baptist 4.85m(15'10.75) 1 4
6 Malone, Mike 9 Ashford 4.70m(15'5) 1 2.50
6 Ellingson, John 11 Eastern Oregon 4.70m(15'5) 1 2.50
8 Peffer, Andy 10 Oklahoma Baptist 4.70m(15'5) 1 1
9 Holdsworth, Adam 11 Embry-Riddle 4.70m(15'5) 1  
10 Canfield, Tim 9 Spring Arbor 4.55m(14'11) 1  
10 Piatt, Michael 9 Southern Nazaren 4.55m(14'11) 1  
12 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 4.55m(14'11) 1  
12 Teten, Nathan 12 Doane 4.55m(14'11) 1  
-- Willett, Monte 12 Embry-Riddle NH(--) 1  
 
Mens Heptathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 5,781 1 10
2 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 5,152 1 8
3 Holmquist, Jake 11 Hastings 5,102 1 6
4 Willis, Trevor 12 Dickinson State 5,044 1 5
5 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 4,987 1 4
6 Keeney, Rob 11 Doane 4,915 1 3
7 Higgins, Brad 11 Doane 4,886 1 2
8 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 4,870 1 1
9 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 4,867 1  
10 Hurd, Michael 9 College of Idaho 4,847 1  
11 Stine, Nick 9 Hastings 4,790 1  
12 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 4,777 1  
13 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 4,628 1  
14 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 4,553 1  
15 Thompkins, Adam 12 Westmont 4,235 1  
16 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 4,033 1  
 
Mens Heptathlon: 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 2:39.39 1 880
2 Hurd, Michael 9 College of Idaho 2:41.09 1 861
3 Higgins, Brad 11 Doane 2:43.73 1 832
4 Holmquist, Jake 11 Hastings 2:47.16 1 796
5 Willis, Trevor 12 Dickinson State 2:47.26 1 794
6 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 2:47.36 1 793
7 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 2:47.45 1 792
8 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 2:48.75 1 779
9 Keeney, Rob 11 Doane 2:51.00 1 755
10 Thompkins, Adam 12 Westmont 2:51.05 1 755
11 Stine, Nick 9 Hastings 2:51.96 1 745
12 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 2:55.00 1 714
13 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 3:00.93 1 655
14 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 3:05.14 1 615
15 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 3:10.62 1 564
16 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 3:11.09 1 560
 
Mens Heptathlon: 60m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
16 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 07.63 2 671
15 Higgins, Brad 11 Doane 07.59 1 684
14 Stine, Nick 9 Hastings 07.53 1 703
13 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 07.50 1 713
11 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 07.40 1 745
12 Keeney, Rob 11 Doane 07.40 2 745
10 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 07.38 1 752
7 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 07.36 2 759
8 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 07.36 2 759
9 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 07.36 2 759
6 Willis, Trevor 12 Dickinson State 07.32 2 772
5 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 07.25 1 796
4 Thompkins, Adam 12 Westmont 07.24 2 799
3 Holmquist, Jake 11 Hastings 07.22 2 806
2 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 07.13 1 837
1 Hurd, Michael 9 College of Idaho 07.11 1 844
 
Mens Heptathlon: 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 08.49 3 862
2 Holmquist, Jake 11 Hastings 08.55 1 848
3 Hurd, Michael 9 College of Idaho 08.56 3 846
4 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 08.58 1 841
5 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 08.58 2 841
6 Thompkins, Adam 12 Westmont 08.59 1 839
7 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 08.60 2 836
8 Keeney, Rob 11 Doane 08.63 4 829
9 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 08.63 2 829
10 Stine, Nick 9 Hastings 08.80 3 791
11 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 08.80 4 791
12 Higgins, Brad 11 Doane 08.90 3 768
13 Willis, Trevor 12 Dickinson State 08.96 2 755
14 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 09.06 4 733
15 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 09.12 4 720
16 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 09.35 1 671
 
Mens Heptathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 2.14m(7'0.25) 1 934
2 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 2.05m(6'8.5) 1 850
3 Willis, Trevor 12 Dickinson State 1.96m(6'5) 1 767
3 Stine, Nick 9 Hastings 1.96m(6'5) 1 767
3 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 1.96m(6'5) 1 767
3 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 1.96m(6'5) 1 767
7 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 1.90m(6'2.75) 1 714
7 Higgins, Brad 11 Doane 1.90m(6'2.75) 1 714
7 Keeney, Rob 11 Doane 1.90m(6'2.75) 1 714
10 Holmquist, Jake 11 Hastings 1.87m(6'1.5) 1 687
11 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 1.84m(6'0.25) 1 661
12 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 1.81m(5'11.25) 1 636
13 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 1.78m(5'10) 1 610
14 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 1.75m(5'8.75) 1 585
15 Hurd, Michael 9 College of Idaho 1.60m(5'2.75) 1 464
-- Thompkins, Adam 12 Westmont NH(--) 1  
 
Mens Heptathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 6.82m(22'4.5) 1 771
2 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 6.79m(22'3.25) 1 764
3 Keeney, Rob 11 Doane 6.72m(22'0.5) 1 748
4 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 6.68m(21'10.75) 1 739
5 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 6.60m(21'7.75) 1 720
6 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 6.59m(21'7.25) 1 718
7 Willis, Trevor 12 Dickinson State 6.55m(21'5.75) 1 709
8 Hurd, Michael 9 College of Idaho 6.54m(21'5.25) 1 707
9 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 6.52m(21'4.5) 1 702
10 Stine, Nick 9 Hastings 6.49m(21'3.5) 1 695
11 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 6.41m(21'0.25) 1 677
12 Holmquist, Jake 11 Hastings 6.39m(20'11.5) 1 673
13 Thompkins, Adam 12 Westmont 6.24m(20'5.5) 1 639
14 Higgins, Brad 11 Doane 6.20m(20'4) 1 630
15 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 6.02m(19'9) 1 591
16 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 5.94m(19'5.75) 1 574
 
Mens Heptathlon: Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 5.36m(17'7) 1 1023
2 Holmquist, Jake 11 Hastings 4.66m(15'3.25) 1 807
3 Higgins, Brad 11 Doane 4.26m(13'11.5) 1 691
3 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 4.26m(13'11.5) 1 691
5 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 4.16m(13'7.75) 1 662
5 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 4.16m(13'7.75) 1 662
5 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 4.16m(13'7.75) 1 662
5 Willis, Trevor 12 Dickinson State 4.16m(13'7.75) 1 662
9 Hurd, Michael 9 College of Idaho 4.06m(13'3.75) 1 634
9 Thompkins, Adam 12 Westmont 4.06m(13'3.75) 1 634
11 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 3.96m(12'11.75) 1 606
12 Keeney, Rob 11 Doane 3.86m(12'7.75) 1 579
12 Stine, Nick 9 Hastings 3.86m(12'7.75) 1 579
14 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 3.76m(12'4) 1 551
15 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 3.56m(11'8) 1 498
-- Williams, Johnpaul 10 Dickinson State NH(--) 1  
 
Mens Heptathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Waters, Matt 10 Concordia-Portla 13.34m(43'9) 1 688
2 Ludwikowski, Justin 12 Ashford 12.49m(40'11.5) 1 636
3 Haynie, Robbie 12 Eastern Oregon 12.46m(40'10.5) 1 634
4 Conely, Kameron 12 Oklahoma Baptist 12.08m(39'7.5) 1 611
5 Sullins, Calvin 10 Siena Heights 11.75m(38'6.5) 1 591
6 Neal, Caleb 9 Oklahoma Baptist 11.73m(38'5.75) 1 590
7 Willis, Trevor 12 Dickinson State 11.65m(38'2.5) 1 585
8 Thompkins, Adam 12 Westmont 11.39m(37'4.25) 1 569
9 Higgins, Brad 11 Doane 11.35m(37'2.75) 1 567
10 Basterrechea, Austin 10 College of Idaho 11.01m(36'1.25) 1 546
11 Keeney, Rob 11 Doane 10.98m(36'0.25) 1 545
12 Stine, Nick 9 Hastings 10.41m(34'1.75) 1 510
13 Rau, Matt 12 Azusa Pacific 10.34m(33'11) 1 506
14 Hurd, Michael 9 College of Idaho 10.09m(33'1) 1 491
15 Holmquist, Jake 11 Hastings 9.99m(32'9.25) 1 485
16 Williams, Johnpaul 10 Dickinson State 9.31m(30'6.5) 1 444
 
Womens 60m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Levy, Jura 11 Oklahoma Baptist 07.40 nwi 1 10
2 King, Adella 11 Indiana Tech 07.44 nwi 1 8
4 Washington, Deseray 12 Bethel (TN) 07.55 nwi 1 5
3 Grant, Bianca 12 Wayland Baptist 07.56 nwi 1 6
-- Jno Baptiste, Anika 10 Florida Memorial 07.57 nwi 1  
6 Higgins, Jenna 11 Mt Mercy 07.62 nwi 1 3
5 rippy, jasmesia 9 Bethel (TN) 07.67 nwi 1 4
7 Carey, Henrietta 11 Taylor 07.68 nwi 1 2
 
Womens 60m Back to top
  Name Yr School Semis Wind H# Pts
2 King, Adella 11 Indiana Tech 07.43 nwi 2  
1 Levy, Jura 11 Oklahoma Baptist 07.50 nwi 1  
4 Grant, Bianca 12 Wayland Baptist 07.52 nwi 2  
3 Washington, Deseray 12 Bethel (TN) 07.61 nwi 1  
6 Higgins, Jenna 11 Mt Mercy 07.61 nwi 2  
5 Jno Baptiste, Anika 10 Florida Memorial 07.64 nwi 1  
7 rippy, jasmesia 9 Bethel (TN) 07.66 nwi 1  
8 Carey, Henrietta 11 Taylor 07.66 nwi 1  
9 Torian, Abigail 11 Indiana Tech 07.69 nwi 2  
10 Sewell, Brittany 12 Shorter 07.70 nwi 2  
11 Spikes, Lakeisha 10 Shorter 07.71 nwi 1  
14 Lee, Leandria 12 Wayland Baptist 07.73 nwi 2  
13 Hollands, Juanita 12 Bacone 07.76 nwi 1  
17 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 07.76 nwi 2  
15 DeStefano, Samantha 12 Aquinas 07.77 nwi 1  
12 Gay, Natasha 11 Wayland Baptist 07.78 nwi 1  
16 Thomas, Jewel 9 Indiana Tech 07.78 nwi 2  
 
Womens 60m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 King, Adella 11 Indiana Tech 07.43 nwi 2  
2 Levy, Jura 11 Oklahoma Baptist 07.50 nwi 1  
4 Grant, Bianca 12 Wayland Baptist 07.52 nwi 2  
3 Washington, Deseray 12 Bethel (TN) 07.61 nwi 3  
5 Higgins, Jenna 11 Mt Mercy 07.61 nwi 1  
7 Jno Baptiste, Anika 10 Florida Memorial 07.64 nwi 1  
10 Carey, Henrietta 11 Taylor 07.66 nwi 1  
6 rippy, jasmesia 9 Bethel (TN) 07.66 nwi 3  
8 Torian, Abigail 11 Indiana Tech 07.69 nwi 3  
9 Sewell, Brittany 12 Shorter 07.70 nwi 2  
11 Spikes, Lakeisha 10 Shorter 07.71 nwi 1  
12 Lee, Leandria 12 Wayland Baptist 07.73 nwi 2  
13 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 07.76 nwi 1  
14 Hollands, Juanita 12 Bacone 07.76 nwi 2  
15 DeStefano, Samantha 12 Aquinas 07.77 nwi 3  
16 Thomas, Jewel 9 Indiana Tech 07.78 nwi 1  
17 Gay, Natasha 11 Wayland Baptist 07.78 nwi 3  
18 Butler, Ebonie 11 St Ambrose 07.79 nwi 2  
19 Niederklein, Abby 9 Hastings 07.79 nwi 2  
20 Irvin, Tamika 11 Dakota Wesleyan 07.88 nwi 3  
21 Ligon, Angelique 9 Warner Southern 07.95 nwi 3  
22 Figeuroa, Alyssa 10 Houghton 07.97 nwi 2  
-- Sims, NyEma 10 Concordia-Portla DNS nwi 3  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Levy, Jura 11 Oklahoma Baptist 23.03 nwi 2 10
2 Redhead, Janelle 11 Wayland Baptist 23.11 nwi 2 8
3 Chambers, Verone 12 Oklahoma Baptist 23.80 nwi 2 6
4 King, Adella 11 Indiana Tech 23.90 nwi 2 5
5 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 24.58 nwi 1 4
6 Warrior, Stacy 10 Oklahoma Baptist 24.66 nwi 1 3
7 Lee, Leandria 12 Wayland Baptist 24.74 nwi 1 2
8 Gay, Natasha 11 Wayland Baptist 24.74 nwi 1 1
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Levy, Jura 11 Oklahoma Baptist 23.87 nwi 1  
2 Chambers, Verone 12 Oklahoma Baptist 23.91 nwi 8  
3 King, Adella 11 Indiana Tech 24.01 nwi 3  
4 Redhead, Janelle 11 Wayland Baptist 24.27 nwi 4  
5 Gay, Natasha 11 Wayland Baptist 24.43 nwi 5  
6 Lee, Leandria 12 Wayland Baptist 24.57 nwi 6  
7 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 24.65 nwi 7  
8 Warrior, Stacy 10 Oklahoma Baptist 24.79 nwi 9  
9 Kimbrough, Jamela 10 Indiana Tech 24.80 nwi 2  
10 Irvin, Tamika 11 Dakota Wesleyan 24.87 nwi 1  
11 rippy, jasmesia 9 Bethel (TN) 24.91 nwi 7  
12 Grant, Bianca 12 Wayland Baptist 24.91 nwi 8  
13 Ballard, Ashley 10 Shorter 24.97 nwi 2  
14 Montague, Arielle 11 Bethel (TN) 24.99 nwi 4  
15 Toussaint, Mariah 10 Midland Lutheran 25.04 nwi 7  
16 Hanna, Ashley 10 Florida Memorial 25.26 nwi 9  
17 Hurd, Brandy 12 Fresno Pacific 25.29 nwi 2  
18 Niederklein, Abby 9 Hastings 25.31 nwi 5  
19 Pipes, Billi 9 Missouri Valley 25.34 nwi 2  
20 Spikes, Lakeisha 10 Shorter 25.34 nwi 6  
21 Sewell, Brittany 12 Shorter 25.37 nwi 4  
22 Higgins, Jenna 11 Mt Mercy 25.42 nwi 9  
23 Kendrick, Kristina 10 Embry-Riddle 25.43 nwi 8  
24 Carey, Henrietta 11 Taylor 25.46 nwi 8  
25 DeStefano, Samantha 12 Aquinas 25.48 nwi 9  
26 Watt, Emaryne 11 Indiana Tech 25.53 nwi 3  
27 Parnell, Porche 9 Hastings 25.57 nwi 3  
28 Thomas, Jewel 9 Indiana Tech 25.65 nwi 1  
29 Sloan, Tyler 9 Baker 25.68 nwi 6  
30 Harris, Subrina 9 Langston 26.10 nwi 6  
31 Vann, Myelle 10 Ashford 26.29 nwi 3  
32 Jno Baptiste, Anika 10 Florida Memorial 26.54 nwi 5  
-- Cooper, Uniqua 10 Oklahoma Baptist DNS nwi 5  
-- Hall, Joordn 12 Aquinas DNS nwi 7  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Redhead, Janelle 11 Wayland Baptist 53.25 1 10
2 Chambers, Verone 12 Oklahoma Baptist 53.39 1 8
3 Warrior, Stacy 10 Oklahoma Baptist 54.03 1 6
4 Walker, Ayana 9 Shorter 55.13 1 5
5 Montague, Arielle 11 Bethel (TN) 55.44 1 4
6 Flake, Kirsten 9 Indiana Tech 55.56 1 3
7 Hodges, Elysia 9 Westmont 55.60 1 2
8 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 55.65 1 1
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Chambers, Verone 12 Oklahoma Baptist 55.02 1  
2 Warrior, Stacy 10 Oklahoma Baptist 55.60 2  
4 Montague, Arielle 11 Bethel (TN) 55.64 2  
3 Hodges, Elysia 9 Westmont 55.73 3  
5 Brooks, Chloe 10 Indiana Tech 55.81 3  
7 Redhead, Janelle 11 Wayland Baptist 55.82 3  
8 Walker, Ayana 9 Shorter 56.08 2  
6 Flake, Kirsten 9 Indiana Tech 56.28 1  
9 Holden, Kennisha 11 Shorter 56.70 1  
10 Nelson, Kapree 10 Vanguard 57.05 3  
11 Stewartson, Ashlie 12 Shorter 57.08 1  
12 Hurd, Brandy 12 Fresno Pacific 57.32 2  
13 Hanna, Ashley 10 Florida Memorial 57.35 1  
14 Garrett, Ronnika 12 Bethel (TN) 57.43 3  
15 Hampton, Larissa 9 Cornerstone 58.28 1  
16 Sheppard, Shykilia 10 Wayland Baptist 58.37 2  
17 Van Ens, Amy 12 Davenport 58.67 3  
18 Owsley, Renyae 11 Marian 59.19 2  
19 Migoyo, Yolanda 11 Milligan 59.32 2  
20 Stevens, Kaila 12 Bethel (IN) 59.37 3  
21 McNeal, Dearra 10 Langston 59.42 1  
22 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 59.63 2  
-- Jenkins, Safia 11 Southern-New Orl DNS 3  
 
Womens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tracey, Nikita 10 Oklahoma Baptist 1:31.57 1 10
2 Bonnema, Katie 10 Dordt 1:32.88 1 8
3 Kendrick, Kristina 10 Embry-Riddle 1:33.63 1 6
4 Kane, Jacqueline 12 Mt Mercy 1:34.59 1 5
5 Forsi, Brooke 12 Biola 1:35.52 1 4
6 Sughroue, Jessa 9 Doane 1:35.86 1 3
7 Drew, Shondia 12 Oklahoma Baptist 1:35.98 1 2
8 Bouchard, Krystina 12 Northwestern (IA 1:41.26 1 1
 
Womens 600m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Tracey, Nikita 10 Oklahoma Baptist 1:34.30 1  
2 Kane, Jacqueline 12 Mt Mercy 1:34.66 2  
3 Bonnema, Katie 10 Dordt 1:34.72 2  
4 Kendrick, Kristina 10 Embry-Riddle 1:35.52 1  
5 Bouchard, Krystina 12 Northwestern (IA 1:35.59 2  
6 Sughroue, Jessa 9 Doane 1:35.88 2  
7 Forsi, Brooke 12 Biola 1:36.13 1  
8 Drew, Shondia 12 Oklahoma Baptist 1:36.59 1  
9 Jones, Mia 12 Shorter 1:36.91 1  
10 Joseph, Manolitha 11 Warner Southern 1:37.37 2  
11 Hunter, Tamara 9 Southern-New Orl 1:38.07 2  
12 Holmes, Quanisha 10 Wayland Baptist 1:38.27 1  
13 Gray, Jessica 9 Bethel (TN) 1:38.40 1  
14 Gaines, Cherie 9 Indiana Tech 1:38.53 2  
15 Willis, Marriah 12 Graceland 1:39.44 2  
-- Calloway, Chyna 10 Wayland Baptist DNS 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Limage, Junia 11 Concordia-Portla 2:11.39 1 10
2 Bryan, Cayce 9 Lee (TN) 2:11.84 1 8
3 Helker, Hannah 9 Oklahoma Baptist 2:11.87 1 6
4 Garcilazo, Alma 12 Eastern Oregon 2:12.62 1 5
5 Oosterhouse, Julie 9 Cornerstone 2:13.65 1 4
6 Villegas, Milca 11 Wayland Baptist 2:15.03 1 3
7 Keller, Kara 12 Grand View 2:15.74 1 2
8 Halford, Hilary 10 St. Francis (IL) 2:18.31 1 1
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Bryan, Cayce 9 Lee (TN) 2:11.43 1  
3 Limage, Junia 11 Concordia-Portla 2:11.59 1  
5 Garcilazo, Alma 12 Eastern Oregon 2:11.68 1  
2 Helker, Hannah 9 Oklahoma Baptist 2:14.68 2  
6 Keller, Kara 12 Grand View 2:15.07 1  
4 Oosterhouse, Julie 9 Cornerstone 2:15.44 2  
7 Halford, Hilary 10 St. Francis (IL) 2:16.21 2  
8 Villegas, Milca 11 Wayland Baptist 2:16.25 2  
9 Perry, Kayloni 12 College of Idaho 2:17.14 2  
10 Carlson, Karissa 11 Evergreen 2:17.60 1  
11 Hobbs, Brianna 10 Northwestern (IA 2:19.68 2  
12 Joseph, Mackola 10 Southern-New Orl 2:21.91 2  
13 Hyatt, Baleigh 12 Embry-Riddle 2:23.04 1  
14 Hornung, Madeline 11 Jamestown 2:25.58 1  
-- Cannon, Rachel 9 Roberts Wesleyan DNS 1  
 
Womens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carstensen, Diandra 10 Azusa Pacific 2:51.08 1 10
2 Staker, Ellie 10 Embry-Riddle 2:53.81 1 8
3 Mascotti, Darcy 11 Cumberlands 2:55.54 1 6
4 Coelho, Karina 11 Embry-Riddle 2:56.11 1 5
5 Mathes, Breanna 11 Morningside 2:56.75 1 4
6 Gildersleeve, Dawn 10 Northwestern (IA 2:57.55 1 3
7 Newton, Breanna 10 Hannibal-LaGrang 2:59.32 1 2
8 Zaffuto, Kendra 12 Roberts Wesleyan 3:09.14 1 1
 
Womens 1000m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Staker, Ellie 10 Embry-Riddle 2:54.35 1  
3 Mascotti, Darcy 11 Cumberlands 2:54.61 1  
5 Gildersleeve, Dawn 10 Northwestern (IA 2:55.14 1  
2 Carstensen, Diandra 10 Azusa Pacific 2:56.51 1  
6 Newton, Breanna 10 Hannibal-LaGrang 2:57.02 1  
4 Zaffuto, Kendra 12 Roberts Wesleyan 2:57.34 1  
7 Mathes, Breanna 11 Morningside 2:57.99 1  
8 Coelho, Karina 11 Embry-Riddle 2:58.16 1  
9 Reyes, Aleona 10 Jamestown 2:59.01 1  
10 DeLapp, Paige 12 Northwest 2:59.27 1  
11 Hoop, Danielle 9 Cumberlands 2:59.43 1  
12 Borchelt, Lauren 10 Marian 3:00.56 1  
13 Ott, Jackie 11 St Xavier 3:02.08 1  
14 Wagner, Lindsey 12 Northwest 3:03.08 1  
15 Kerkvliet, Teresa 12 Northwestern (IA 3:11.03 1  
16 Jahn, Abby 10 Illinois Inst. T 3:15.21 1  
 
Womens Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martinez, Victoria 12 Azusa Pacific 4:48.78 1 10
2 Weborg, Jessica 12 Morningside 4:55.55 1 8
3 Hudson, Carissa 10 Spring Arbor 4:57.43 1 6
4 Stuart, Kate 12 Westmont 4:58.14 1 5
5 Fischetti, Nychele 12 Biola 4:59.44 1 4
6 Moran, Lauren 12 Concordia-Portla 4:59.82 1 3
7 Birru, Obsie 12 Grand View 5:02.01 1 2
8 Meineke, Martha 12 Concordia-Nebras 5:02.17 1 1
9 Schwalenberg, Jena 11 Concordia-Nebras 5:02.92 1  
10 Suttman, Erin 10 St. Francis (IL) 5:18.10 1  
11 Mayfield, Julie 12 Embry-Riddle 5:24.48 1  
-- Holt, Hillary 10 College of Idaho DNS 1  
 
Womens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martinez, Victoria 12 Azusa Pacific 9:59.75 1 10
2 Grossman, Rhianna 10 Carroll (MT) 10:05.11 1 8
3 Burley, Cecilia 11 Friends 10:05.76 1 6
4 Coffey, Karlee 11 Eastern Oregon 10:15.32 1 5
5 Brenon, Danielle 11 Houghton 10:19.41 1 4
6 Foley, Bea 12 Viterbo Univ 10:24.87 1 3
7 Dean, Rachael 11 St Xavier 10:25.58 1 2
8 Bos, Anna 9 Trinity Christia 10:26.69 1 1
9 Bowman, Carissa 12 Biola 10:27.02 1  
10 Meineke, Martha 12 Concordia-Nebras 10:29.99 1  
11 Schwalenberg, Jena 11 Concordia-Nebras 10:30.54 1  
12 Whybark, Sarah 9 Concordia-Portla 10:41.89 1  
13 Louisignau, Jill 10 Cornerstone 10:46.96 1  
14 Rosendale, Danica 11 Westmont 11:01.32 1  
15 Klopfenstein, Sora 10 College of Idaho 11:21.39 1  
-- Plank, Carly 10 Aquinas DNS 1  
 
Womens 3000m Race Walk Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bonk, Nicole 11 Embry-Riddle 14:41.95 1 10
2 Helmuth, Erin 11 Goshen 15:18.07 1 8
3 Lawrence, Monica 10 Cornerstone 15:34.60 1 6
4 Brickson, Reini 10 Lindsey Wilson 16:24.36 1 5
5 Lagerhausen, Ellerie 9 Ashford 17:03.58 1 4
6 Mancha, Mercedes 11 St Xavier 17:05.17 1 3
7 Townsend, Julia 9 Concordia-Irvine 17:27.23 1 2
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jimison, Lauren 12 Azusa Pacific 16:53.37 1 10
2 Arnold, Jordan 11 Friends 17:24.03 1 8
3 Birru, Obsie 12 Grand View 17:27.19 1 6
4 Sikma, Kristie 10 Azusa Pacific 17:28.34 1 5
5 Ronoh, Sharon 11 Lindsey Wilson 17:29.52 1 4
6 Higgens, Sarah 10 Azusa Pacific 17:29.71 1 3
7 Telon, Melissa 10 Azusa Pacific 17:30.60 1 2
8 Ellingboe, Kortney 11 Olivet Nazarene 17:33.85 1 1
9 Giffen, Gillian 12 Milligan 17:42.70 1  
10 Ostrem, Kristen 12 Evangel 18:07.39 1  
11 Cominator, Karissa 11 Friends 18:14.10 1  
12 Foley, Bea 12 Viterbo Univ 18:35.18 1  
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jimison, Lauren 12 Azusa Pacific 17:22.55 1  
3 Sikma, Kristie 10 Azusa Pacific 17:28.61 1  
5 Higgens, Sarah 10 Azusa Pacific 17:30.47 1  
2 Birru, Obsie 12 Grand View 17:40.79 1  
4 Telon, Melissa 10 Azusa Pacific 17:41.79 1  
7 Foley, Bea 12 Viterbo Univ 17:47.28 1  
9 Arnold, Jordan 11 Friends 17:49.02 1  
10 Giffen, Gillian 12 Milligan 17:49.83 1  
6 Ronoh, Sharon 11 Lindsey Wilson 17:52.57 1  
8 Ellingboe, Kortney 11 Olivet Nazarene 17:54.87 1  
11 Ostrem, Kristen 12 Evangel 18:00.19 1  
12 Cominator, Karissa 11 Friends 18:04.71 1  
13 Dhaseleer, Alina 12 Aquinas 18:18.25 1  
14 Roche, Janalis 9 Olivet Nazarene 18:19.84 1  
15 Gilboy, Katie 12 Carroll (MT) 18:22.16 1  
16 Roche, Janina 10 Olivet Nazarene 18:26.65 1  
17 Stump, Rachel 11 Biola 18:31.68 1  
18 Kachel, Lauren 12 Cumberlands 18:47.70 1  
-- Paletta, Gina 9 Concordia-Portla DNF 1  
 
Womens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 08.54 1 10
3 Holden, Porsche 10 Shorter 08.67 1 6
2 Souza, Anita 9 Cornerstone 08.68 1 8
5 Nation, Latanya 12 Wayland Baptist 08.70 1 4
7 Makinde, Eunice 11 Concordia-Portla 08.82 1 2
4 Marical, Aspen 9 Oklahoma Baptist 08.88 1 5
8 Ford, Andrea 9 Indiana Tech 08.88 1 1
6 Vander Woude, Briana 11 Dordt 08.90 1 3
 
Womens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Semis H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 08.59 2  
2 Souza, Anita 9 Cornerstone 08.63 1  
3 Holden, Porsche 10 Shorter 08.73 2  
4 Nation, Latanya 12 Wayland Baptist 08.73 1  
6 Marical, Aspen 9 Oklahoma Baptist 08.86 1  
10 France, Shayla 9 Indiana Tech 08.87 2  
5 Makinde, Eunice 11 Concordia-Portla 08.88 1  
11 Goring, Breanna 11 Embry-Riddle 08.93 2  
8 Vander Woude, Briana 11 Dordt 09.00 2  
12 Williams, Brianny 11 Dickinson State 09.02 1  
7 Ford, Andrea 9 Indiana Tech 09.05 1  
16 Etter, Samantha 12 Bethel (IN) 09.10 2  
9 Sloan, Tyler 9 Baker 09.13 2  
14 Murphy, Laurel 12 Grand View 09.15 1  
15 Harris, Audre'ahna 10 William Penn 09.15 1  
13 Dixon, Zalika 10 Indiana Tech 09.18 2  
 
Womens 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 08.59 1  
2 Souza, Anita 9 Cornerstone 08.63 3  
3 Nation, Latanya 12 Wayland Baptist 08.73 2  
4 Holden, Porsche 10 Shorter 08.73 3  
7 Marical, Aspen 9 Oklahoma Baptist 08.86 3  
5 France, Shayla 9 Indiana Tech 08.87 1  
6 Makinde, Eunice 11 Concordia-Portla 08.88 2  
8 Goring, Breanna 11 Embry-Riddle 08.93 1  
9 Vander Woude, Briana 11 Dordt 09.00 2  
10 Williams, Brianny 11 Dickinson State 09.02 2  
11 Ford, Andrea 9 Indiana Tech 09.05 2  
12 Etter, Samantha 12 Bethel (IN) 09.10 1  
13 Sloan, Tyler 9 Baker 09.13 1  
14 Murphy, Laurel 12 Grand View 09.15 3  
14 Harris, Audre'ahna 10 William Penn 09.15 2  
16 Dixon, Zalika 10 Indiana Tech 09.18 3  
17 Hays, Cherish 9 Oklahoma Baptist 09.19 2  
18 Rollins, Rhea 11 Southwestern (KS 09.21 3  
19 Wilden, Larissa 11 Mt Mercy 09.30 2  
20 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 09.35 3  
21 Roberts, Nicole 9 Westminster Coll 09.39 3  
22 Reed, Dionna 9 Grand View 09.44 1  
-- Heston, Erika 9 Aquinas DNS 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Warrior, Tracey,
Levy, Chambers
  Oklahoma Baptist 3:39.83 1 10
2 Brooks, Armbrist,
King, Flake
  Indiana Tech 3:41.32 1 8
3 Walker, Holden,
Stewarts, Ballard
  Shorter 3:42.30 1 6
4 Lee, Sheppard,
Redhead, Gay
  Wayland Baptist 3:43.59 1 5
5 Montague, Garrett,
Blanc, Gray
  Bethel (TN) 3:48.76 1 4
6 Dixon, Schutt,
Klein, Sughroue
  Doane 3:53.01 1 3
7 Staker, Kendrick,
Goring, Enckell
  Embry-Riddle 3:53.19 1 2
8 Van Beek, Troost,
Postma, Bonnema
  Dordt 3:58.27 1 1
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Brooks, Kimbroug,
Armbrist, Flake
  Indiana Tech 3:46.97 2  
2 Walker, Holden,
Ballard, Stewarts
  Shorter 3:47.11 3  
4 Holmes, Sheppard,
Walton, Lee
  Wayland Baptist 3:47.74 3  
5 Montague, Garrett,
Blanc, Gray
  Bethel (TN) 3:48.15 2  
3 Warrior, Drew,
Moore, Chambers
  Oklahoma Baptist 3:51.42 1  
6 Dixon, Schutt,
Klein, Sughroue
  Doane 3:54.53 1  
7 Kendrick, Enckell,
Goring, Hyatt
  Embry-Riddle 3:54.71 2  
8 Van Beek, Troost,
Postma, Bonnema
  Dordt 3:56.32 3  
9 Dennis, Cowan,
Helms, Garrett
  Oklahoma Christi 3:56.75 3  
10 Ortiz, Goedhart,
Puent, Carman
  Olivet Nazarene 3:57.08 1  
11 Woods, Choszczy,
Knannlei, Zubke
  Siena Heights 3:58.02 3  
12 Vann, Minertz,
Whitting, Okwumabu
  Ashford 3:59.12 3  
13 Samura, Myers,
Swinney, Dishmon
  William Penn 3:59.12 2  
14 Perschba, Price,
Smith, Kenney
  Taylor 4:00.48 2  
15 Beldt, Specht,
Kates, Borer
  Briar Cliff 4:02.67 2  
16 Joseph, Sangster,
Ligon, Blanford
  Warner Southern 4:04.47 1  
17 Bush, Lemphers,
Kenney, Schliach
  Biola 4:13.87 1  
-- Oosterho, Pierce,
Hampton, Souza
  Cornerstone SCR 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Tracey, Troxell,
Drew, Helker
  Oklahoma Baptist 9:05.99 1 10
2 Curtis, Hudson,
Gunderso, Crew
  Spring Arbor 9:07.56 1 8
3 Forsi, Sciarra,
Fischett, Kerner
  Biola 9:09.55 1 6
4 Hannah, Villegas,
Bellamy, Cejas
  Wayland Baptist 9:12.72 1 5
5 Hyatt, Coelho,
Staker, Mayfield
  Embry-Riddle 9:15.26 1 4
6 Halford, Jenkins,
Morman, Suttman
  St. Francis (IL) 9:15.61 1 3
7 Kerkvlie, Hobbs,
Edwardso, Gildersl
  Northwestern (IA 9:15.67 1 2
8 Harkema, Wilgenbu,
Koerner, Duncan
  Dordt 9:20.71 1 1
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Forsi, Sciarra,
Fischett, Kerner
  Biola 9:09.41 1  
2 Tracey, Troxell,
Adams, Helker
  Oklahoma Baptist 9:11.25 1  
3 Curtis, Hudson,
Allen, Crew
  Spring Arbor 9:13.50 1  
4 Hyatt, Mayfield,
Coelho, Staker
  Embry-Riddle 9:15.26 1  
5 Kerkvlie, Hobbs,
Edwardso, Gildersl
  Northwestern (IA 9:16.37 1  
6 Halford, Jenkins,
Morman, Suttman
  St. Francis (IL) 9:18.95 1  
7 Hannah, Cejas,
Bellamy, Villegas
  Wayland Baptist 9:19.78 1  
8 Harkema, Wilgenbu,
Koerner, Duncan
  Dordt 9:20.45 1  
9 Gonzalez, Trank,
Lippenco, Endrizzi
  Olivet Nazarene 9:24.18 1  
10 Keller, Craig,
McFayden, Nielsen
  Grand View 9:30.92 1  
11 Renner, Lower,
Barnes, Mattia
  Rio Grande 9:35.25 1  
12 Mead, Saunders,
Zubke, Payne
  Siena Heights 9:36.19 1  
13 Jerrils, Closson,
Baron, Vanderba
  Davenport 9:38.26 1  
14 Christen, Hirsch,
Driewer, Straube
  Doane 9:46.96 1  
15 Carew, Baller,
Tremaine, Laplande
  Cornerstone 10:11.82 1  
16 Dudley, Adams,
Mast, Dvojacki
  Bethel (IN) 10:14.73 1  
 
Womens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Carstens, VanWinkl,
Leslie, Martinez
  Azusa Pacific 11:45.59 1 10
2 Kerner, Forsi,
Sciarra, Fischett
  Biola 12:03.26 1 8
3 Mathes, Bienlien,
Heitkamp, Weborg
  Morningside 12:09.22 1 6
4 Yonge, Pierce,
Oosterho, Contrera
  Cornerstone 12:14.28 1 5
5 Whybark, Ball,
Limage, Moran
  Concordia-Portla 12:14.97 1 4
6 Cherne, Stormans,
Nealon, Stuart
  Westmont 12:15.65 1 3
7 Herbert, Moore,
Drew, Helker
  Oklahoma Baptist 12:17.58 1 2
8 Burke, Howell,
Eaton, Murtagh
  Carroll (MT) 12:25.28 1 1
 
Womens Distance Medley Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Jimison, Fung,
Carstens, Martinez
  Azusa Pacific 11:54.91 1  
4 Whybark, Limage,
Ball, Moran
  Concordia-Portla 12:05.30 1  
2 Mathes, Bienlien,
Heitkamp, Weborg
  Morningside 12:05.51 1  
5 Cherne, Hodges,
Nealon, Stuart
  Westmont 12:06.36 1  
7 Kerner, Forsi,
Sciarra, Fischett
  Biola 12:07.29 1  
3 Burke, Howell,
Eaton, Grossman
  Carroll (MT) 12:09.70 1  
6 Herbert, Adams,
Tracey, Helker
  Oklahoma Baptist 12:16.66 1  
8 Yonge, Pierce,
Oosterho, Contrera
  Cornerstone 12:19.04 1  
9 Keller, Pestotni,
Craig, Birru
  Grand View 12:21.33 1  
10 Spicher, Moreland,
Godwin, Massey
  Shorter 12:24.43 1  
11 Hornung, Erlandso,
Souder, Reyes
  Jamestown 12:24.64 1  
12 Pluemer, Moser,
Baker, Conde
  Concordia-Irvine 12:30.25 1  
13 DeLapp, Anderson,
Sowers, Wagner
  Northwest 12:30.89 1  
14 Van Cott, Nelson,
Estell, Kent
  Vanguard 12:31.14 1  
15 Schaap, Smith,
Harms, Bos
  Trinity Christia 12:35.70 1  
16 Johnson, Sibert,
Perry, Klopfens
  College of Idaho 12:38.96 1  
17 Miller, McDougal,
Pitts, Nystrom
  Judson 12:40.94 1  
18 Ogle, Service,
Rockey, Spahr
  Huntington 12:43.83 1  
19 Steinbec, Kenney,
Norris, Schmeltz
  Taylor 12:44.23 1  
20 Droessle, Sims,
Ott, Wallace
  St Xavier 12:46.85 1  
21 Topp, Nuetzman,
Jepkosge, Borel-Do
  St. Francis (IL) 12:48.05 1  
22 Ball, Bonk,
Sandon, Eschbach
  Embry-Riddle 12:49.50 1  
23 Siemiano, Jensen,
Leuck, Foley
  Viterbo Univ 12:50.98 1  
24 Timm, Lehmkuhl,
Day, Bowden
  Clarke 12:54.75 1  
25 Jersey, Gaines,
Lamb, Smith
  Indiana Tech 12:58.35 1  
26 Jahn, Hannink,
Kelch, Rouse
  Illinois Inst. T 13:00.05 1  
27 Donker, Prether,
Gunderso, Hinkel
  Spring Arbor 13:05.35 1  
28 Wheeler, Dunkerle,
Rushton, Parsons
  St Ambrose 13:17.95 1  
29 Hein, McCaffer,
Coiro, Williams
  Houghton 13:23.59 1  
-- Relay Team   Roberts Wesleyan SCR 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tuivanuavou, Milika 11 Fresno Pacific 14.69m(48'2.25) 1 10
2 Streu, Mandy 12 St Ambrose 14.22m(46'7.75) 1 8
3 Griffith, Abby 11 Hastings 14.03m(46'0.25) 1 6
4 Dixson, Gabriella 11 Concordia-Portla 13.91m(45'7.5) 1 5
5 Erdmann, Brittany 9 Concordia-Nebras 13.69m(44'10.75) 1 4
6 Payne, Jessica 9 Doane 13.64m(44'9) 1 3
7 Nelson, Stephanie 10 Baker 13.56m(44'5.75) 1 2
8 Luna, Kathleen 11 Azusa Pacific 13.25m(43'5.5) 1 1
9 Williams, Kalicia 9 Southern Nazaren 13.20m(43'3.5) 1  
10 Green, Cinnamin 9 Bethel (IN) 13.03m(42'8.75) 1  
10 Blucker, Amy 9 Olivet Nazarene 13.03m(42'8.75) 1  
12 Meissner, Kelsee 11 Doane 13.00m(42'7.75) 1  
12 Rimington, Chelsea 11 St. Francis (IL) 13.00m(42'7.75) 1  
14 Cockerill, Tara 11 Briar Cliff 12.93m(42'5) 1  
15 Klusmeyer, Kelly 9 Central Methodis 12.86m(42'2.25) 1  
15 Robertson, Talitha 11 Davenport 12.86m(42'2.25) 1  
17 Eickemeyer, Lauren 12 Concordia-Nebras 12.79m(41'11.5) 1  
18 Crouse, Jamie 10 Concordia-Nebras 12.63m(41'5) 1  
19 Gowen, McKayla 10 Hastings 12.61m(41'4.25) 1  
20 Gibler, Emily 9 Spring Arbor 12.58m(41'3.25) 1  
21 Collins, Whitney 12 Doane 12.55m(41'2) 1  
22 Smith, Emily 11 Aquinas 12.23m(40'1.5) 1  
23 Rains, Stormy 9 Hastings 12.20m(40'0.25) 1  
24 Schwamman, Calsey 9 St Ambrose 11.39m(37'4.25) 1  
 
Womens Weight Throw Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woodard, Reta 10 Embry-Riddle 18.50m(60'8.25) 1 10
2 Camp, Lauryn 12 Grand View 17.82m(58'5.5) 1 8
3 Luna, Kathleen 11 Azusa Pacific 17.14m(56'2.75) 1 6
4 Smith, Cheri 11 Azusa Pacific 17.14m(56'2.75) 1 5
5 Robertson, Talitha 11 Davenport 17.10m(56'1) 1 4
6 Dixson, Gabriella 11 Concordia-Portla 17.02m(55'10) 1 3
7 Crouse, Jamie 10 Concordia-Nebras 17.02m(55'10) 1 2
8 Frank, Colleen 10 Grand View 16.47m(54'0.25) 1 1
10 Eickemeyer, Lauren 12 Concordia-Nebras 16.43m(53'10.75) 1  
9 Gowen, McKayla 10 Hastings 16.43m(53'10.75) 1  
11 Retzlaff, Sara 12 Concordia-Nebras 16.41m(53'10) 1  
12 Lee, Victoria 12 Indiana Wesleyan 16.38m(53'8.75) 1  
13 Collins, Whitney 12 Doane 16.37m(53'8.25) 1  
14 Meissner, Kelsee 11 Doane 16.25m(53'3.75) 1  
15 Kenady, Sharayah 11 Concordia-Portla 15.69m(51'5.5) 1  
15 Henry, Carly 9 Doane 15.69m(51'5.5) 1  
17 Koepke, Cortney 12 Concordia-Nebras 15.57m(51'0.75) 1  
18 Henderson, Ashton 11 Doane 15.54m(50'11.75) 1  
19 Peggese, Jasmine 12 Tabor 15.53m(50'11.25) 1  
20 Demmer, Brittany 10 Clarke 15.35m(50'4.25) 1  
21 Smith, Emily 11 Aquinas 15.10m(49'6.25) 1  
22 Schwamman, Calsey 9 St Ambrose 14.99m(49'2) 1  
23 Butts, Katelyn 12 Concordia-Nebras 14.91m(48'11) 1  
24 Lawver, Karmen 10 Doane 14.90m(48'10.5) 1  
25 Griffith, Abby 11 Hastings 14.67m(48'1.5) 1  
26 Denton, Marlee 12 Concordia-Nebras 14.52m(47'7.5) 1  
27 Orris, Lauren 11 Azusa Pacific 14.45m(47'4.75) 1  
28 Stevens, Jackie 11 Southern Nazaren 14.44m(47'4.5) 1  
29 Mondt, Haley 11 Doane 14.10m(46'3) 1  
30 Ware, Brieanna 10 Robert Morris (I 13.84m(45'4.75) 1  
-- Cavins, Nicole 12 Siena Heights FOUL(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Glisar, Megan 10 Morningside 1.75m(5'8.75) 1 10
2 Duncan, Phoenix 9 Siena Heights 1.72m(5'7.5) 1 8
3 Toussaint, Mariah 10 Midland Lutheran 1.72m(5'7.5) 1 6
4 McDowell, Alyssa 10 Doane 1.72m(5'7.5) 1 5
5 Fulton, Kate 11 Central Methodis 1.67m(5'5.75) 1 4
10 Acree, Janada 10 Cumberlands 1.62m(5'3.75) 1  
10 Sykes, Chara 9 Siena Heights 1.62m(5'3.75) 1  
12 Post, Emily 11 Tabor 1.62m(5'3.75) 1  
12 Vander Woude, Briana 11 Dordt 1.62m(5'3.75) 1  
6 Meigs, Kenney 9 Oklahoma Baptist 1.62m(5'3.75) 1 1.50
6 Van Ens, Amy 12 Davenport 1.62m(5'3.75) 1 1.50
6 Wilden, Larissa 11 Mt Mercy 1.62m(5'3.75) 1 1.50
6 Daley, Rachel 10 Soka 1.62m(5'3.75) 1 1.50
-- Harms, Kirsten 10 Trinity Christia NH(--) 1  
-- Hope, Jamie 10 Southern Nazaren NH(--) 1  
-- McCoy, Jonisha 9 Central Methodis NH(--) 1  
-- Byl, Arielle 9 Bethel (IN) NH(--) 1  
-- Barajas, Rebeca 12 Central Methodis NH(--) 1  
-- Ketcham, Heather 11 Ashford NH(--) 1  
-- Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific NH(--) 1  
-- Thayer, Alexa 12 Houghton NH(--) 1  
-- Litz, Angie 11 Hastings NH(--) 1  
-- Colter, Stephanie 10 Indiana Wesleyan NH(--) 1  
-- DeVries, Erin 9 Doane NH(--) 1  
-- Rollman, Susan 9 Doane NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Nation, Latanya 12 Wayland Baptist 5.86m(19'2.5) nwi 1 10
2 Daley, Tamala 11 Shorter 5.81m(19'0.5) nwi 1 8
3 Toussaint, Mariah 10 Midland Lutheran 5.80m(19'0.25) nwi 1 6
4 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 5.78m(18'11.5) nwi 1 5
5 Stewartson, Ashlie 12 Shorter 5.77m(18'11) nwi 1 4
6 Green, Brittany 9 Cornerstone 5.66m(18'6.75) nwi 1 3
7 Tatum, Cora 10 Indiana Tech 5.62m(18'5.25) nwi 1 2
8 Kapande, Mwale 11 Mt Mercy 5.56m(18'2.75) nwi 1 1
9 Grant, Bianca 12 Wayland Baptist 5.53m(18'1.5) nwi 1  
10 Holden, Porsche 10 Shorter 5.50m(18'0.5) nwi 1  
11 Garrigus, Shelby 11 Central Methodis 5.32m(17'5.25) nwi 1  
11 Vander Woude, Briana 11 Dordt 5.32m(17'5.25) nwi 1  
13 Vander Zee, Crystal 12 Dordt 5.27m(17'3.25) nwi 1  
14 Carman, Rachel 10 Olivet Nazarene 5.24m(17'2.25) nwi 1  
15 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 5.23m(17'1.75) nwi 1  
16 Watt, Emaryne 11 Indiana Tech 5.21m(17'1) nwi 1  
17 Pettis, Denisha 10 Robert Morris (I 5.17m(16'11.5) nwi 1  
18 Dede, Sarah 11 Judson 5.07m(16'7.5) nwi 1  
19 Miller, Allix 9 Indiana Wesleyan 5.05m(16'6.75) nwi 1  
20 Watley, Ashley 9 Indiana Tech 5.03m(16'6) nwi 1  
21 Sheppard, Shykilia 10 Wayland Baptist 4.98m(16'4) nwi 1  
-- Cooperwood, Neeia 9 Morningside FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Daley, Tamala 11 Shorter 12.13m(39'9.5) nwi 1 10
2 Tuivanuavou, Milika 11 Fresno Pacific 12.09m(39'7.75) nwi 1 8
3 Woods, Dominique 12 Shorter 12.05m(39'6.25) nwi 1 6
4 Nation, Latanya 12 Wayland Baptist 11.96m(39'2.75) nwi 1 5
5 Mulligan, Kathleen 9 Carroll (MT) 11.79m(38'8) nwi 1 4
6 Gordon, Raenecia 10 Doane 11.43m(37'6) nwi 1 3
7 Beasley, Tiosha 10 Campbellsville 11.37m(37'3.5) nwi 1 2
8 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 11.31m(37'1.25) nwi 1 1
9 Butenschoen, Nicole 10 Fresno Pacific 11.16m(36'7.25) nwi 1  
10 Moyer, Tess 10 Doane 11.14m(36'6.5) nwi 1  
11 Holden, Porsche 10 Shorter 11.11m(36'5.25) nwi 1  
12 Dede, Sarah 11 Judson 10.95m(35'11) nwi 1  
13 Wenzel, Sarah 11 Ashford 10.90m(35'9) nwi 1  
14 Vander Zee, Crystal 12 Dordt 10.89m(35'8.5) nwi 1  
15 Murray, Stacia 10 Indiana Tech 10.88m(35'8.25) nwi 1  
16 Garrigus, Shelby 11 Central Methodis 10.85m(35'7) nwi 1  
17 Meier, Shelby 11 Doane 10.74m(35'2.75) nwi 1  
18 Blank, Karissa 9 Doane 10.70m(35'1.25) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shaughnessy, Erinn 9 Oklahoma Baptist 3.75m(12'3.5) 1 10
2 Shimanek, Evan 11 Oklahoma Baptist 3.75m(12'3.5) 1 8
3 Carr, Kate 10 Bethel (IN) 3.75m(12'3.5) 1 6
4 Stidham, Lenzey 11 Siena Heights 3.60m(11'9.5) 1 5
5 Breuer, Katie 11 Mt Marty 3.60m(11'9.5) 1 4
6 Dorko, Alicia 9 Aquinas 3.60m(11'9.5) 1 3
7 McCahon, Taylor 10 Biola 3.60m(11'9.5) 1 2
10 Wakefield, Madison 10 Doane 3.45m(11'3.75) 1  
8 Thurbon, Katie 10 Baker 3.45m(11'3.75) 1 1
9 Fegter, Kellie 11 Concordia-Nebras 3.45m(11'3.75) 1  
11 Brown, Ashlee 11 Concordia-Nebras 3.30m(10'9.75) 1  
-- Bradford, Morgan 12 Clarke NH(--) 1  
 
Womens Indoor Pentathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 3,861 1 10
2 Vander Woude, Briana 11 Dordt 3,789 1 8
3 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 3,651 1 6
4 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 3,432 1 5
5 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 3,413 1 4
6 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 3,267 1 3
7 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 3,141 1 2
8 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 3,101 1 1
9 Freeman, Mariah 10 Shorter 2,602 1  
 
Womens Indoor Pentathlon: 60m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 08.56 2 1004
2 Vander Woude, Briana 11 Dordt 08.84 3 944
3 Freeman, Mariah 10 Shorter 09.12 3 885
4 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 09.23 1 862
5 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 09.30 1 848
6 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 09.37 3 834
7 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 09.37 2 834
8 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 09.69 2 771
9 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 10.31 1 655
 
Womens Indoor Pentathlon: 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 2:15.68 1 883
2 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 2:16.31 1 874
3 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 2:23.76 1 773
4 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 2:24.72 1 761
5 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 2:24.87 1 759
6 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 2:27.57 1 724
7 Vander Woude, Briana 11 Dordt 2:27.70 1 722
8 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 2:28.49 1 712
9 Freeman, Mariah 10 Shorter 2:35.03 1 631
 
Womens Indoor Pentathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vander Woude, Briana 11 Dordt 1.68m(5'6) 1 830
2 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 1.62m(5'3.75) 1 759
3 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 1.59m(5'2.5) 1 724
4 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 1.56m(5'1.25) 1 689
4 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 1.56m(5'1.25) 1 689
6 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 1.53m(5'0) 1 655
6 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 1.53m(5'0) 1 655
8 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 1.47m(4'9.75) 1 588
-- Freeman, Mariah 10 Shorter NH(--) 1  
 
Womens Indoor Pentathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 5.87m(19'3) 1 810
2 Vander Woude, Briana 11 Dordt 5.54m(18'2) 1 712
3 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 5.26m(17'3) 1 631
4 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 5.23m(17'1.75) 1 623
5 Freeman, Mariah 10 Shorter 5.19m(17'0.25) 1 612
6 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 5.12m(16'9.5) 1 592
7 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 5.11m(16'9) 1 589
8 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 5.04m(16'6.25) 1 570
9 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 4.78m(15'8) 1 500
 
Womens Indoor Pentathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Leslie, Breanna 11 Azusa Pacific 10.97m(35'11.75) 1 593
2 VanWinkle, Megan 10 Azusa Pacific 10.93m(35'10.25) 1 591
3 Vander Woude, Briana 11 Dordt 10.79m(35'4.75) 1 581
4 Nash, Emily 12 Azusa Pacific 10.27m(33'8.25) 1 547
5 Moore, Kimmy 12 Eastern Oregon 9.26m(30'4.5) 1 481
6 Luehrs, Rachel 11 St Ambrose 9.22m(30'2.75) 1 479
7 Freeman, Mariah 10 Shorter 9.15m(30'0) 1 474
8 Lipa, Lindsay 9 Cornerstone 8.10m(26'6.75) 1 406
9 Barajas, Rebeca 12 Central Methodis 8.02m(26'3.75) 1 401

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Wayland Baptist 108 2) Shorter 72 3) Concordia (Ore.) 55.85 4) Oklahoma Baptist 50.66 5) Hastings 45 6) Doane 36 7) Eastern Oregon 34.35 8) Fresno Pacific 29 9) Azusa Pacific 24 10) Aquinas 23 11) Morningside 20.85 12) Dakota State 18 13) Langston 17 13) Oklahoma Christian 17 15) Carroll 12.33 16) Northwestern (Iowa) 12 16) College of Idaho 12 16) Embry-Riddle 12 16) Missouri Baptist 12 16) Dordt 12 21) Indiana Tech 10 21) Lindsey Wilson 10 21) Northwood 10 21) Siena Heights 10 25) Cornerstone 9 26) Ashford 8.35 27) Goshen 8 27) Central Methodist 8 29) Vanguard 7 29) Cumberlands 7 29) Marian (Ind.) 7 32) Southern Oregon 6 32) Westmont 6 32) Briar Cliff 6 32) William Woods 6 32) Valley City State 6 37) Dickinson St. 5.85 38) Olivet Nazarene 5 38) Concordia (Neb.) 5 38) Bethel (Ind.) 5 38) Iowa Wesleyan 5 42) Bacone 4.85 43) Bethel (Tenn.) 4 43) St. Ambrose 4 43) Bryan 4 43) Graceland 4 43) Great Falls 4 48) St. Louis Pharmacy 3 48) Missouri Valley 3 48) Grand View 3 51) Indiana Wesleyan 2 52) Davenport 1 52) Tabor 1 52) Southern-NO 1 52) Milligan 1 52) Friends 1 52) Evangel 1 52) St. Francis (Ill.) 1 52) Mount Marty 1 52) Southern Nazarene 1 61) McPherson 0.85 Female Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Azusa Pacific AZUS 108 2 Oklahoma Baptist OKLA 107.5 3 Wayland Baptist WAYL 59 4 Shorter SHOR 45 4 Embry-Riddle EMBR 45 6 Indiana Tech INI2 32 7 Morningside MORN 28 8 Concordia (Ore.) COOR 27 8 Cornerstone COM3 27 10 Biola BIOL 24 11 Dordt DORD 21 12 Grand View GRAN 19 13 Fresno Pacific FPAC 18 14 Doane DOAN 17 14 Bethel (Tenn.) BETN 17 16 Friends FRIE 14 16 Spring Arbor SPMI 14 16 Eastern Oregon EAOR 14 19 Siena Heights SIMI 13 19 Carroll CARR 13 21 Midland MIDL 12 22 Mount Mercy MOIA 10.5 23 St. Ambrose STAM 10 23 Westmont WECA 10 25 Lindsey Wilson LIKY 9 26 Lee (Tenn.) LEET 8 26 Central Methodist CEMO 8 26 Goshen GOSH 8 29 Concordia (Neb.) CONE 7 30 Bethel (Ind.) BEIN 6 30 Northwestern (Iowa) NOIA 6 30 Cumberlands CUKY 6 30 Hastings HAST 6 34 Davenport DAVE 5.5 35 St. Xavier STXA 5 36 Houghton HOUG 4 36 Ashford ASHF 4 36 St. Francis (Ill.) STFR 4 36 Mount Marty MOSD 4 40 Aquinas AQUI 3 40 Viterbo VITE 3 40 Baker BAKS 3 43 Hannibal-LaGrange HANN 2 43 Campbellsville CAKY 2 43 Taylor TAYL 2 43 Concordia (Cal.) COCA 2 47 Soka SOKA 1.5 48 Roberts Wesleyan RONY 1 48 Olivet Nazarene OLIL 1 48 Trinity Christian TRIL 1

 

Post to:
Post as: 
History for NAIA Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   2    
2014 1   5    
2013 1   4    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1   2   1
2008 1   5   1
2007   6 4    
2006   2