Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2013 Feb 19th

YearResultsNews 
*2015 
20141 1 
20131 2 
20121 1 
20111 1 
20101 1 
20092 2 
2008 
 

Media for 2013

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2013

Connecticut CIAC Indoor State Championships

 

2013 Results - Connecticut CIAC Indoor State Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Feb 20 2013, 02:00 AM
Connecticut CIAC Indoor State Championships - Feb 19, 2013
New Haven, CT, US
Timing/Results by: Northeast Sports Timing Service - Middlefield
 
Men: 55m | 300m | 600m | 1k | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Shot | HJ | LJ | PV

Women: 55m | 300m | 600m | 1k | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 2,2,4,8 | Shot | HJ | LJ | PV

Team Scores
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cooper Jr., Harold 11 James E Hillhous 06.46 nwi 1 10
2 Campbell, David 12 Bloomfield 06.47 nwi 1 8
3 Berry, Deangelo 12 Xavier 06.57 nwi 1 6
4 Brown, Jashane 12 Middletown 06.58 nwi 1 4
5 Lewerk, Martin 12 Norwich Free Aca 06.61 nwi 1 2
6 Mayo, Alex 12 Killingly 06.64 nwi 1 1
7 Whelan, Hugh 12 Daniel Hand 06.65 nwi 1  
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Cooper Jr., Harold 11 James E Hillhous 06.49 nwi 2  
2 Campbell, David 12 Bloomfield 06.57 nwi 1  
3 Brown, Jashane 12 Middletown 06.61 nwi 2  
4 Lewerk, Martin 12 Norwich Free Aca 06.62 nwi 2  
4 Berry, Deangelo 12 Xavier 06.62 nwi 1  
6 Whelan, Hugh 12 Daniel Hand 06.63 nwi 3  
7 Mayo, Alex 12 Killingly 06.64 nwi 3  
8 Hall, Juwan 10 Holy Cross 06.64 nwi 2  
9 Johnson, Tikuan 12 Windsor 06.66 nwi 3  
10 Drummond, O'neil 12 Wethersfield 06.69 nwi 3  
11 Jones, Christopher 12 Waterford 06.71 nwi 2  
12 Pierre, Shnyden 11 Brien Mc Mahon 06.72 nwi 3  
13 Chambers, Hopeton 11 Norwalk 06.74 nwi 1  
14 N'Dabian, Terrence 12 Frank Scott Bunn 06.75 nwi 1  
15 Carter, Joseph 11 Ledyard 06.76 nwi 1  
16 Jones, Emanuel 10 Bloomfield 06.87 nwi 3  
17 Horner, Darryn 12 James E Hillhous 06.89 nwi 2  
-- Nixon, Ezekiel 12 Hyde Leadership DNS nwi 1  
 
Mens 300m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Carter, Joseph 11 Ledyard 35.22 3 10
2 Sappleton, Brian 12 Windsor 35.58 3 8
3 Delane, Jared 12 Northwest Cathol 35.91 3 6
4 Jones, Christopher 12 Waterford 36.16 2 4
5 Chambers, Hopeton 11 Norwalk 36.24 3 2
6 Paterson, Alexander 12 Ledyard 36.31 3 1
7 Nicolls, Basil 12 New Britain Scho 36.37 2  
8 Perry, Trevor 11 Hamden 36.79 3  
9 Nicoll, Liam 11 Cheshire 36.88 2  
10 Brown, Jashane 12 Middletown 36.91 2  
11 Latham, Tyler 11 R E Fitch Senior 37.04 1  
12 Velez, Luke 11 Xavier 37.21 1  
13 Gil, Julio 11 Waterford 38.50 1  
-- Raffone, Alex 12 North Branford SCR 1  
-- Edwards, Matt 12 North Branford SCR 1  
-- McMullin, Spencer 12 Darien SCR 1  
-- Amoah, Elijah 12 Danbury SCR 1  
-- Bolden, Kahlin 12 Windsor SCR 1  
 
Mens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ostrowski, Ben 12 East Lyme 1:22.73 3 10
2 Winter, Austin 12 Danbury 1:23.00 3 8
3 Marsh, Walker 12 Staples 1:23.04 3 6
4 Liang, Kyle 12 Norwich Free Aca 1:23.87 3 4
5 Edwards, Matt 12 North Branford 1:24.62 3 2
6 Johnson, Sung-In 12 Wilbur Cross 1:25.08 1 1
7 Reilly, Collin 12 Naugatuck 1:26.05 2  
8 Ross, Logan 12 Shepaug Valley 1:26.09 3  
9 Gagnon, Troy 12 Newington 1:26.32 1  
10 Thomas, Ryan 12 New Fairfield 1:26.53 2  
11 Lehman, Devin 11 R E Fitch Senior 1:26.99 1  
12 Paolella, Kyle 12 Mark T Sheehan 1:27.50 1  
13 Heubner, Kyle 12 Simsbury 1:28.23 2  
14 Candelet, Cory 12 Stonington 1:28.42 2  
15 Dinsmore, Brandon 10 East Lyme 1:29.88 2  
-- Hinds, Roijay 10 Windsor SCR 2  
-- Caswell, Matthew 12 Wilton SCR 2  
-- Winter, Chaz 11 Danbury SCR 2  
 
Mens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wynne, Henry 12 Staples 2:31.32 2 10
2 Swift, Cameron 12 Oxford 2:33.02 2 8
3 Pearl, Ryan 12 Hamden 2:33.55 2 6
4 Cheng, Robert 12 New Fairfield 2:34.24 2 4
5 Velasquez, Dhahran 11 Capital Prep Mag 2:35.56 2 2
6 Elkind, Peter 11 Staples 2:35.57 2 1
7 Riolo, Jonah 12 Nonnewaug 2:36.18 1  
8 Tan, Alex 11 Rocky Hill 2:36.28 1  
9 Davey, Brian 11 Darien 2:37.03 1  
10 Mannion, Tyler 11 Brookfield 2:38.65 2  
11 Timmerman, Parker 11 Brookfield 2:38.71 2  
12 Claffey, Patrick 12 Lewis Mills 2:39.33 1  
13 Wilbanks, Daniel 12 Greenwich 2:39.58 1  
14 Huffman, Marshall 11 Darien 2:40.61 1  
15 Burke, Branden 12 Derby 2:41.23 1  
16 DeLeon, Matt 11 New Fairfield 2:44.76 1  
17 Mulliken, James 11 Fairfield Colleg 2:46.34 2  
-- Kozak, Mickey 11 Danbury SCR 2  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wynne, Henry 12 Staples 4:23.53 2 10
2 Chisholm, Matt 11 Farmington 4:24.29 2 8
3 Anderson, Zach 11 New Fairfield 4:26.06 2 6
4 Tobias, Louis 12 Cromwell 4:26.46 2 4
5 Duckworth, Jake 12 Masuk 4:28.04 2 2
6 Klau, Ari 10 William H Hall 4:29.19 2 1
7 Guillaume, Thomas 11 Ridgefield 4:31.25 1  
8 Bordash, William 11 Ridgefield 4:31.54 2  
9 Pittman, Zach 12 E O Smith 4:31.76 2  
10 Hickson, Oliver 10 Staples 4:32.39 1  
11 Lungarin, Nathaniel 12 Simsbury 4:35.30 1  
12 Blanchard, Nicholas 12 Portland 4:35.68 2  
13 Nelson, Devin 11 Capital Prep Mag 4:36.12 1  
14 Dibble, Michael 12 Manchester 4:36.16 1  
15 Noonan, Armstrong 9 Darien 4:36.87 1  
16 Mangiafico, Paul 12 Newtown 4:37.95 1  
-- Alvarado, Christian 11 Fairfield Colleg SCR 1  
-- Ostberg, Alexander 10 Darien SCR 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alvarado, Christian 11 Fairfield Colleg 9:24.58 2 10
2 Feinstein, Jacob 12 Newtown 9:26.23 2 8
3 Velasquez, Dhahran 11 Capital Prep Mag 9:34.24 1 6
4 Hopper, Trevor 11 Ridgefield 9:35.20 2 4
5 Williams, Zack 11 Xavier 9:39.70 1 2
6 Fulton, Logan 12 Joel Barlow 9:40.00 2 1
7 Ostberg, Alexander 10 Darien 9:40.35 1  
8 Belenski, Shae 12 Woodbridge (Amit 9:41.49 2  
9 Brown, Mitchell 12 Xavier 9:42.70 1  
10 Sauter, Colin 12 Tolland 9:47.60 2  
11 Strom, Peter 12 Xavier 9:49.29 1  
12 Magin, Zachary 11 William H Hall 9:50.04 1  
13 Johnson, Spencer 12 Bristol Central 9:50.06 1  
14 Hoey, Quinton 12 Watertown 9:55.19 1  
15 Hulstein, Neal 12 Ellington 9:55.45 2  
16 Carlsen, Nicholas 12 Danbury 9:58.83 1  
17 Sogaard, Kristian 10 Ridgefield 9:58.85 2  
18 Hansell, John 12 New Milford 10:17.34 2  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McEwen, Isaiah 11 Bloomfield 07.56 1 10
2 Rodriquez, Galo 12 Northwest Cathol 07.82 1 8
3 Teas, Will 12 Morgan 07.91 1 6
4 Spencer, John 12 North Haven 07.94 1 4
5 Baum, Dan 12 Mark T Sheehan 07.98 1 2
6 Guimond, Garrett 12 Enrico Fermi 08.01 1 1
7 Daley, Greg 12 Old Saybrook 08.03 1  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 McEwen, Isaiah 11 Bloomfield 07.72 3  
2 Rodriquez, Galo 12 Northwest Cathol 07.93 2  
3 Spencer, John 12 North Haven 08.04 3  
4 Teas, Will 12 Morgan 08.05 1  
5 Guimond, Garrett 12 Enrico Fermi 08.08 1  
6 Daley, Greg 12 Old Saybrook 08.10 1  
7 Baum, Dan 12 Mark T Sheehan 08.14 1  
8 Fletcher, Shawn 10 James E Hillhous 08.19 3  
9 Latham, Tyler 11 R E Fitch Senior 08.20 2  
10 Jones, Jordan 12 Waterford 08.22 3  
11 Moffett, Akim 11 Danbury 08.26 2  
12 Lungrin, Kurt 11 East Hartford 08.30 2  
13 Hobbs, Jaryd 12 Branford 08.33 1  
14 Cummins, Evan 12 Stafford 08.34 3  
15 Jacowleff, Robert 11 Staples 08.36 1  
16 Saccone, Anthony 12 Ledyard 08.46 2  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hill, Amoah,
Brown, Acosta
  Danbury 1:33.79 4 10
2 Cooper J, Horner,
Jr, Maddox
  James E Hillhous 1:33.85 3 8
3 Campbell, Jones,
Thomson, Pinnock
  Bloomfield 1:34.22 4 6
4 Delane, Grenham,
Robinson, Rodrique
  Northwest Cathol 1:34.84 4 4
5 Feola, Beaulieu,
Timpko, Bonvicin
  Woodbridge (Amit 1:34.89 2 2
6 Johnson, Matera,
Cotto, Gangi
  Trumbull 1:34.97 3 1
7 Brown, Polson,
Highsmit, Dempsey
  Middletown 1:35.30 1  
8 Barnes, Dean,
McPherso, Jennings
  Weaver 1:35.65 1  
9 Pierre, Borno,
Frederic, Lindehan
  Brien Mc Mahon 1:35.78 2  
10 Polynice, Brown,
LeComer, N'Dabian
  Frank Scott Bunn 1:35.90 2  
11 Atkinson, Perry,
Huggins, Nixon
  Hamden 1:36.14 1  
12 LaPerrie, Scirpo,
Seigle, Lang
  Woodland 1:36.49 4  
13 Norosky, Rissing,
Randolph, Bond
  R E Fitch Senior 1:36.54 1  
14 Teevan, Rivera,
Ryan, Gagnon
  Newington 1:36.68 3  
-- Lonergan, Parker,
Petty, Okoro
  Weston FS 2  
-- Ramos, Alston,
Parke, Garcia
  New London DNF 3  
-- Lombardo, Drippe,
Raia, McMullin
  Darien SCR 3  
-- Silverha, II,
Nunes, MacGilli
  William H Hall SCR 3  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Amoah, Brown,
Winter, Winter
  Danbury 3:27.53 3 10
2 Ramsey, Daron,
Bolden, Sappleto
  Windsor 3:27.71 3 8
3 Johnson, Gangi,
Cotto, Matera
  Trumbull 3:29.53 3 6
4 Raffone, Proto,
Falanga, Edwards
  North Branford 3:30.08 3 4
5 Hassett, Hassett,
Watson, Ostrowsk
  Glastonbury 3:30.97 3 2
6 Scott, Rizzi,
Marsh, Wynne
  Staples 3:31.56 3 1
7 Ghajar, LeComer,
N'Dabian, LeComer
  Frank Scott Bunn 3:34.57 2  
8 Gersz, Brandon,
Schuster, Kovach
  H Killingworth R 3:36.41 1  
9 Beaulieu, Katz,
Timpko, Feola
  Woodbridge (Amit 3:36.90 2  
10 Stankiew, Krassin,
Baber, Okoro
  Weston 3:36.93 2  
11 DeMarco, Franklin,
Loureiro, Wilson
  Canton 3:37.89 1  
12 Chisholm, Underwoo,
Cerasoli, Singer
  Farmington 3:41.04 1  
13 Thomson, McEwen,
Hanson, Jones
  Bloomfield 3:41.31 1  
14 Teevan, Silverwa,
Ryan, Gagnon
  Newington 3:41.38 1  
-- Bond, Latham,
Wyld, Crisosto
  R E Fitch Senior DQ 2  
-- Thomas, Johnson,
Simoncel, Cheng
  New Fairfield DNS 2  
-- Drippe, Ardery,
Raia, McMullin
  Darien SCR 2  
-- Herrera, Wrinn,
Blank, Velez
  Xavier SCR 2  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Guillaum, Keller,
Bordash, Hewett
  Ridgefield 8:09.30 2 10
2 Watson, Neish,
Shiring, Shiring
  Glastonbury 8:10.42 2 8
3 Stempel, Cunningh,
Kozak, Winter
  Danbury 8:11.93 2 6
4 Hergott, Williams,
Brown, Strom
  Xavier 8:13.10 2 4
5 Payne, Russi,
Cohen, Nolan
  Staples 8:15.78 2 2
6 Ostrowsk, Myers,
Bernard, Butler
  East Lyme 8:17.44 2 1
7 Dixon, Cohen,
LeBel, Hulstein
  Ellington 8:22.34 1  
8 Dibble, Pearl,
Reichelt, Ruggiero
  Manchester 8:22.87 1  
9 Guptill, Humphrey,
Davis, Clarke
  New Milford 8:23.04 2  
10 Stankiew, Glaser,
Murphy, Krassin
  Weston 8:29.91 2  
11 Nelson, Dobson,
Rivera, Velasque
  Capital Prep Mag 8:32.90 2  
12 Hume, Estelle,
Briscoe, Lascelle
  Bloomfield 8:34.18 1  
13 Arsenaul, Muniz,
Arsenaul, Fischer
  Branford 8:36.28 1  
14 Hoey, Kasle,
Rafferty, Maloney
  Watertown 8:37.17 1  
15 Kaplan, Phillips,
Fusco, Shalagan
  Cheshire 8:46.56 1  
16 Benciven, Peters,
O'Day, Fiol
  Fairfield Warden 8:48.16 1  
-- Alves, Uva,
Schumach, Reilly
  Naugatuck SCR 1  
-- Sauter, Tetreaul,
Lafontai, Medina
  Tolland SCR 1  
 
Mens Sprint Medley 2,2,4,8 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lewerk, Trahan,
Amos, Liang
  Norwich Free Aca 3:41.52 3 10
2 Brown, Acosta,
Winter, Kozak
  Danbury 3:41.73 3 8
3 Nixon, Huggins,
Acosta, Pearl
  Hamden 3:43.92 3 6
4 Jacowlef, Payne,
Scott, Elkind
  Staples 3:44.78 3 4
5 Johnson, Williams,
Ramsey, Hinds
  Windsor 3:46.14 1 2
6 Au, Vankamer,
Loomis, Swift
  Oxford 3:46.43 2 1
7 Barile, Bloch,
Keating, Hewett
  Ridgefield 3:46.72 2  
8 Nygaard, Petruska,
Mannion, Timmerma
  Brookfield 3:47.21 1  
9 Lasorsa, Wilson,
Ambrogio, Wilbanks
  Greenwich 3:47.37 1  
10 O'Malley, Ardery,
Raia, Davey
  Darien 3:48.06 2  
11 Ricks, Bonvicin,
Pigatt, Yuan
  Woodbridge (Amit 3:48.19 2  
12 Rand, Trombett,
Wallach, Taber
  Coginchaug Regio 3:48.49 1  
13 Schuster, Narowski,
Kovach, Gersz
  H Killingworth R 3:50.21 2  
14 Ghoreshi, McKeever,
Mantese, Librizzi
  East Catholic 3:51.21 1  
15 Colella, Johnson,
Simoncel, Cheng
  New Fairfield 3:58.21 3  
16 Sisson, Brake,
Dinsmore, Bernard
  East Lyme 4:01.80 3  
-- Buie, Monteiro,
Alves, Reilly
  Naugatuck FS 2  
-- Johnson, Gangi,
Matera, Crossley
  Trumbull SCR 2  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brooks, Isaiah 12 Bloomfield 53-02.00(16.21m) 1 10
2 Rock, Adam 12 Griswold 51-06.50(15.71m) 1 8
3 Vitale, Michael 12 Woodbridge (Amit 49-09.00(15.16m) 1 6
4 Marcarelli, Matthew 12 North Haven 49-02.00(14.99m) 1 4
5 Graziano, Matt 12 Canton 48-05.50(14.77m) 1 2
6 Jackson, Curtis 11 Bloomfield 47-08.00(14.53m) 1 1
7 McKeough, Spencer 11 Darien 47-07.00(14.50m) 1  
8 Dawson, Owen 12 Conard 47-06.00(14.48m) 1  
9 Wilson, Kyle 12 Ledyard 46-08.00(14.22m) 1  
10 Nagy, Roland 12 Windsor 46-07.50(14.21m) 1  
11 Pacific, Austin 12 Brookfield 46-06.50(14.19m) 1  
12 Moncion, Didier 12 E O Smith 45-10.00(13.97m) 1  
13 Byars, Chris 12 Norwich Free Aca 45-07.00(13.89m) 1  
14 Gibson-Linds, Jamal 12 Bloomfield 45-02.00(13.77m) 1  
15 Ficarra, Rob 12 Fairfield Ludlow 45-01.00(13.74m) 1  
16 Torro, Zachary 12 Woodbridge (Amit 44-03.00(13.49m) 1  
17 Morgan, Rocco 12 North Branford 42-09.50(13.04m) 1  
-- Cass, Larry 12 Weston FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gray, Demario 12 Bloomfield 6-10.00(2.08m) 1 10
2 Lombardo, Nicholas 11 Darien 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Lascelles, Jermaine 11 Bloomfield 6-04.00(1.93m) 1 6
4 Griswold, Nicholas 11 Joseph A Foran 6-02.00(1.88m) 1 4
5 Morrow, Mike 10 Danbury 6-00.00(1.83m) 1 1.50
5 Walker, Joshua 11 Windsor 6-00.00(1.83m) 1 1.50
7 Keck, Jared 12 Branford 6-00.00(1.83m) 1  
10 Tierney, Austin 11 East Hampton 5-10.00(1.78m) 1  
11 LeBron, Joshua 12 Pomperaug 5-10.00(1.78m) 1  
8 Karabinos, David 12 Woodbridge (Amit 5-10.00(1.78m) 1  
9 Matthews, Jayson 10 Manchester 5-10.00(1.78m) 1  
12 Ramos, Nicholas 11 New London 5-08.00(1.73m) 1  
12 Smith, Kyle 12 Staples 5-08.00(1.73m) 1  
12 Piscitelli, Anthony 11 Masuk 5-08.00(1.73m) 1  
12 Brow, Isaiah Arthur 12 Frank Scott Bunn 5-08.00(1.73m) 1  
16 Davis, Colin 12 Staples 5-08.00(1.73m) 1  
16 Bradeen, Ethan 12 Staples 5-08.00(1.73m) 1  
-- Gordon, Lexus 12 R E Fitch Senior NH(--) 1  
-- Neumann, Dillon 11 Lewis Mills NH(--) 1  
-- D'Ascanio, Steven 12 St. Joseph SCR(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gray, Demario 12 Bloomfield 23-05.50(7.15m) nwi 1 10
2 Peay, Sherrod 12 Windsor 22-05.50(6.85m) nwi 1 8
3 Lang, Mike 11 Woodland 21-07.00(6.58m) nwi 1 6
4 Mayo, Alex 12 Killingly 21-06.50(6.57m) nwi 1 4
5 Lewis, Terrence 12 Jonathan Law 21-04.00(6.50m) nwi 1 2
6 Gordon, Lexus 12 R E Fitch Senior 21-03.00(6.48m) nwi 1 1
7 Lombardo, Nicholas 11 Darien 20-10.00(6.35m) nwi 1  
8 Latham, Derrick 11 Griswold 20-07.00(6.27m) nwi 1  
9 Horner, Darryn 12 James E Hillhous 20-06.50(6.26m) nwi 1  
10 Bravo, Anthony 10 Staples 20-06.00(6.25m) nwi 1  
11 Noibi, Mustapha 12 R E Fitch Senior 20-03.50(6.18m) nwi 1  
12 Fraser, Austin 10 Seymour 19-11.50(6.08m) nwi 1  
13 Lewerk, Martin 12 Norwich Free Aca 19-10.50(6.06m) nwi 1  
14 Karabinos, David 12 Woodbridge (Amit 19-09.50(6.03m) nwi 1  
15 Barile, James 11 Ridgefield 19-06.50(5.96m) nwi 1  
16 O'Connell, Anthony 12 Enrico Fermi 19-03.50(5.88m) nwi 1  
17 Sims, Giovanni 12 Conard 19-01.75(5.84m) nwi 1  
-- Barrera, Joshua 12 Bethel FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roberts, Leland 10 Danbury 14-00.00(4.27m) 1 10
2 Ives, Chandler 12 Simsbury 13-06.00(4.11m) 1 8
3 Lochoff, Alexander 12 Staples 13-06.00(4.11m) 1 6
4 Fogarasi, Joseph 10 Windham 13-06.00(4.11m) 1 4
5 Thibault, Billy 12 Westhill 13-06.00(4.11m) 1 2
6 Finley, James 12 Watertown 12-06.00(3.81m) 1 1
7 Rubega, Tyler 12 East Hampton 12-06.00(3.81m) 1  
8 Powers, Eric 12 R E Fitch Senior 12-06.00(3.81m) 1  
10 Wolley, Ryan 10 Lyman Hall 12-00.00(3.66m) 1  
10 Bergere, Ian 10 Daniel Hand 12-00.00(3.66m) 1  
12 Davidson, Taylor 12 Norwich Free Aca 12-00.00(3.66m) 1  
13 Proto, Christopher 12 Branford 12-00.00(3.66m) 1  
13 Neumann, Dillon 11 Lewis Mills 12-00.00(3.66m) 1  
9 Sumby, Nicholas 12 Old Saybrook 12-00.00(3.66m) 1  
-- Bailey, Erick 11 Northwestern Reg NH(--) 1  
-- Diep, Johnny 12 R E Fitch Senior NH(--) 1  
-- Rough, Chris 10 Westhill NH(--) 1  
-- Hintz-Valde, Jeremy 11 Ledyard NH(--) 1  
-- McCafferty, Evan 12 Westhill SCR(--) 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Adrian 12 Bloomfield 07.25 nwi 1 10
2 Saia, Theresa 12 Masuk 07.28 nwi 1 8
3 Beckford, Monique 12 Weaver 07.32 nwi 1 6
4 Hill, Crystle 12 Norwalk 07.35 nwi 1 4
5 Saucier, Chaslynn 11 Wilbur Cross 07.41 nwi 1 2
6 Otaluka, Michele 10 South Windsor 07.42 nwi 1 1
7 Roland, Chamiyah 10 Avon 07.62 nwi 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Saia, Theresa 12 Masuk 07.31 nwi 3  
2 Jones, Adrian 12 Bloomfield 07.32 nwi 2  
3 Saucier, Chaslynn 11 Wilbur Cross 07.39 nwi 3  
4 Hill, Crystle 12 Norwalk 07.42 nwi 2  
5 Roland, Chamiyah 10 Avon 07.43 nwi 2  
6 Beckford, Monique 12 Weaver 07.44 nwi 1  
7 Otaluka, Michele 10 South Windsor 07.46 nwi 2  
8 Parris, Djenne 12 Brookfield 07.46 nwi 3  
8 Padget, Joy 11 Sports & Medical 07.46 nwi 2  
10 Blamahsah, Shaina 12 Windsor 07.48 nwi 1  
11 Pfrommer, Leah 11 H Killingworth R 07.49 nwi 1  
12 Jacque, francine 11 New London 07.51 nwi 1  
13 Tynan, Megan 11 Masuk 07.54 nwi 1  
14 Reed, Zoie 10 Woodbridge (Amit 07.55 nwi 3  
15 Moore, Alethia 10 James E Hillhous 07.63 nwi 1  
16 Grabill, Brittany 12 Norwich Free Aca 07.71 nwi 2  
-- Red, Alleah 12 Bloomfield DNS nwi 3  
 
Womens 300m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holmes, Precious 12 James E Hillhous 39.07 3 10
2 Beckford, Monique 12 Weaver 40.12 3 8
3 Pemberton, Dyshelle 12 Norwich Free Aca 41.06 3 6
4 Sulger, Anna 10 Darien 41.08 3 4
5 Parris, Djenne 12 Brookfield 41.38 3 2
6 Quinlan, Shannon 11 Wilton 41.87 2 1
7 Wade, Tanaya 10 Career Magnet 42.02 1  
8 Whittingha, Vanessa 11 Bloomfield 42.25 2  
9 Carrasco, Adriana 12 Hamden 42.33 1  
10 Swenson, Sarah 11 Woodstock Academ 42.72 1  
11 Foley, Katie 11 Trumbull 42.81 2  
12 Peterson, Johnesse 12 James E Hillhous 42.94 2  
13 Jones, Adrian 12 Bloomfield 45.21 3  
-- Hinds, Sashana 9 Windsor SCR 1  
-- Saia, Theresa 12 Masuk DNS 2  
-- Narvaez, Isabella 12 Greenwich SCR 2  
-- Sprout, Katy 12 Tolland SCR 2  
-- Taintor, Amy 11 E O Smith SCR 2  
 
Womens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Holmes, Precious 12 James E Hillhous 1:34.07 3 10
2 Schoen, Dillon 11 Darien 1:36.05 3 8
3 Sulger, Anna 10 Darien 1:36.62 3 6
4 Scanlin, Tyler 11 Staples 1:38.94 3 4
5 Foley, Katie 11 Trumbull 1:39.02 3 2
6 Curtis, Sydney 11 James E Hillhous 1:39.62 3 1
7 Petroski, Kathryn 11 Seymour 1:40.62 1  
8 Reid, Cori 12 Old Saybrook 1:40.74 2  
9 Turner, Claire 11 Norwalk 1:41.33 2  
10 Cummings, Melissa 12 Bristol Central 1:42.05 1  
11 Parsons, Laine 10 Wilton 1:42.16 2  
12 McArdle, Stefanie 11 Glastonbury 1:42.44 2  
13 Jordano, Jenna 12 Northwest Cathol 1:42.77 1  
14 Dulak, Emmy 12 North Branford 1:43.51 1  
-- Pemberton, Dyshelle 12 Norwich Free Aca SCR 1  
-- Swanson, Kelsey 10 Tolland SCR 1  
-- Bayers, Helen 10 New Milford SCR 1  
-- Tower, Hannah 9 New Milford SCR 1  
 
Womens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bendzins, Christine 11 RHAM 2:56.68 1 10
2 Lenehan, Brianna 12 Norwich Free Aca 2:58.83 1 8
3 Davis, Kellie 12 James E Hillhous 3:01.88 1 6
4 Loh, Grace 12 Darien 3:02.51 1 4
5 Scahill, Lauren 11 Ledyard 3:03.05 1 2
6 Chavey, Helen 10 William H Hall 3:10.38 1 1
7 Hefnawy, Erica 10 Staples 3:10.43 1  
8 Conway, Rachel 10 Watertown 3:11.07 1  
9 Ambrosecchi, Alison 10 Westhill 3:11.32 1  
10 Grazia, Sierra 11 New Milford 3:12.88 1  
11 Mendelson, Brittany 12 Pomperaug 3:13.39 1  
12 Fiesel, Alex 12 Wilton 3:14.94 1  
-- Hasty, Haley 10 Rockville DNF 1  
-- Gillespie, Sarah 12 Northwest Cathol SCR 1  
-- Toth, Rhemi 9 Weston SCR 1  
-- Chaplen, Cameron 12 Thomaston SCR 1  
-- Debalsi, Hannah 9 Staples SCR 1  
-- Hebert, Kaitlyn 10 Glastonbury SCR 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gillespie, Sarah 12 Northwest Cathol 4:56.80 2 10
2 Allen, Cate 11 Fairfield Warden 4:58.74 2 8
3 Howlett, Claire 11 Westhill 4:59.08 2 6
4 Lenehan, Brianna 12 Norwich Free Aca 5:00.71 2 4
5 Wojnicki, Jessica 11 Immaculate 5:09.94 2 2
6 Gothers, Grace 12 East Catholic 5:11.98 2 1
7 Hergenrother, Laura 11 Ridgefield 5:13.00 1  
8 Mattison, Sarah 11 Simsbury 5:15.49 1  
9 Davis, Kellie 12 James E Hillhous 5:16.43 2  
10 Roberts, Kaleigh 11 Mercy 5:16.58 2  
11 Kalbian, Kathleen 12 Cheshire 5:24.84 1  
12 Sejourne, Gabrielle 11 Guilford 5:25.06 1  
13 Schuyler, Carly 11 Immaculate 5:27.36 1  
14 Swanson, Caitlin 9 Tolland 5:27.48 1  
15 Hasty, Haley 10 Rockville 5:31.72 1  
16 Waggoner, Alana 11 Conard 5:33.32 1  
-- Olsen, Sabrina 11 Thomaston SCR 1  
-- Deccy, Stephanie 12 Lewis Mills SCR 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Debalsi, Hannah 9 Staples 11:00.37 1 10
2 Deccy, Stephanie 12 Lewis Mills 11:07.59 1 8
3 Guillaume, Sarah 12 Ridgefield 11:15.93 1 6
4 Olsen, Sabrina 11 Thomaston 11:20.04 1 4
5 Hebert, Kaitlyn 10 Glastonbury 11:22.00 1 2
6 Ruffo, Kerri 11 Plainfield 11:28.33 1 1
7 Chaplen, Cameron 12 Thomaston 11:30.67 1  
8 Hamel, Molly 10 Avon 11:31.55 1  
9 Wojnicki, Jessica 11 Immaculate 11:44.85 1  
10 Keough, Caroline 12 Fairfield Warden 11:45.66 1  
11 Learned, Elizabeth 11 Plainfield 11:54.76 1  
12 Burnham, Kristin 10 Brien Mc Mahon 11:57.80 1  
13 Lagoy, Elizabeth 11 Conard 11:58.16 1  
14 McArdle, Allison 9 Glastonbury 12:00.68 1  
15 Wickenheis, Natalie 10 Cheshire 12:05.27 1  
-- Gillespie, Sarah 12 Northwest Cathol DNS 1  
-- Johnston, Anne 10 Darien SCR 1  
-- Richter, Olivia 11 Oxford SCR 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sebastian, Chenoa 11 Ledyard 08.50 1 10
2 Boyd, Sarah 11 Brien Mc Mahon 08.58 1 8
3 Boyers, Rachel 12 North Branford 08.72 1 6
4 Glass, Milani 11 Career Magnet 08.88 1 4
5 Curtis, Gabrielle 9 James E Hillhous 08.90 1 2
6 Beezer, Katherine 12 Old Saybrook 08.93 1 1
7 Sprout, Katy 12 Tolland 09.00 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Sebastian, Chenoa 11 Ledyard 08.57 3  
2 Boyers, Rachel 12 North Branford 08.83 1  
2 Boyd, Sarah 11 Brien Mc Mahon 08.83 2  
4 Curtis, Gabrielle 9 James E Hillhous 08.93 3  
5 Sprout, Katy 12 Tolland 09.00 1  
6 Glass, Milani 11 Career Magnet 09.01 2  
7 Beezer, Katherine 12 Old Saybrook 09.05 3  
8 Wolliston, Melissa 12 Windsor 09.06 2  
9 White, Jaliyah 10 James E Hillhous 09.10 3  
10 Peterson, Marlee 10 Shelton 09.11 1  
11 Atkinson, Anna 11 Branford 09.22 3  
12 Kenny, Isabelle 10 East Lyme 09.25 1  
13 Ruth, Nia 12 James E Hillhous 09.28 2  
14 Coleman, Ava 9 Mercy 09.32 1  
15 Eggleston, Zoe 12 Newtown 09.41 2  
16 Kaptinski, Claire 12 Stamford 09.62 1  
-- Maus, Bailey 11 Coginchaug Regio DNS 2  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Sulger, Lacy,
Schneide, Schoen
  Darien 1:45.11 4 10
2 Narvaez, Black,
Noskin, Leeds
  Greenwich 1:45.43 4 8
3 Red, Whitting,
Lincoln, Jones
  Bloomfield 1:46.55 4 6
4 Tynan, Russo,
Moraveck, Saia
  Masuk 1:47.28 3 4
5 DiCenso, Dragotta,
Wallace, Rosario
  Glastonbury 1:48.68 3 2
6 Scanlin, Troelstr,
Harris, Wiener
  Staples 1:48.76 3 1
7 Hill, Riley,
Lowry, Torres
  Danbury 1:49.35 2  
8 Grabill, Park,
McKenzie, Knerr
  Norwich Free Aca 1:49.52 4  
9 Davis, Richards,
Glass, Wade
  Career Magnet 1:49.67 2  
10 Saucier, Bolden,
Connors, Lewis
  Wilbur Cross 1:49.91 2  
11 Venora, Echevarr,
Cho, Dubay
  William H Hall 1:50.98 1  
12 Fisher, Moore,
Kopiec, Pineo
  East Catholic 1:51.56 1  
13 Richards, Aldrich,
Cabrera, Pelletie
  Cheshire 1:53.14 1  
-- Reed, Duhl,
Sullivan, Maier
  Woodbridge (Amit DQ 2  
-- Moore, Curtis,
Peterson, White
  James E Hillhous DQ 3  
-- Quinlan, Kobyra,
Lauricel, Parsons
  Wilton SCR 1  
-- Gayle, Beckford,
Cheng-Ph, Newell
  Weaver SCR 1  
-- Dietzman, Matluck,
Farber, Feingold
  Weston SCR 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 McDaniel, Holmes,
Curtis, Curtis
  James E Hillhous 3:58.35 3 10
2 Spout, Olander,
Swanson, Sprout
  Tolland 4:03.40 3 8
3 McKenzie, Sambeck,
Park, Pemberto
  Norwich Free Aca 4:05.59 3 6
4 Dawes, Robinson,
Hinds, Kearse
  Windsor 4:06.39 2 4
5 McArdle, DiCenso,
Rosario, Connolly
  Glastonbury 4:06.98 3 2
6 Tower, Bayers,
Grazia, Dietter
  New Milford 4:07.29 3 1
7 Allen, Joham,
Levine, Hanley
  Fairfield Warden 4:12.77 1  
8 DeAntoni, Daley,
Daley, Reid
  Old Saybrook 4:14.11 2  
9 Whitting, Roberts,
Lincoln, Nahounou
  Bloomfield 4:14.18 2  
10 Fisher, Gothers,
Kopiec, Pineo
  East Catholic 4:15.84 1  
11 Troelstr, Marsh,
Wiener, Scanlin
  Staples 4:15.87 2  
12 Hill, Torres,
Seipio, Acosta
  Danbury 4:18.82 1  
13 Southern, Healy,
Fiesel, Lauricel
  Wilton 4:19.76 2  
14 Feingold, Werner,
Isaacs, Wall
  Weston 4:20.44 1  
15 Birney, Atkinson,
Tracy, Carden
  Branford 4:22.05 1  
16 Sullivan, Foley,
Kryzansk, Gilson
  Trumbull 4:29.20 2  
-- Narvaez, Black,
Goggin, Warner
  Greenwich DNS 3  
-- Richards, Davis,
Horton, Wade
  Career Magnet SCR 3  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Curtis, Davis,
Curtis, McDaniel
  James E Hillhous 9:24.86 2 10
2 Tower, Grazia,
Grazia, Bayers
  New Milford 9:29.98 2 8
3 Fleming, Hergenro,
Weeks, Guillaum
  Ridgefield 9:33.02 2 6
4 Fiesel, Healy,
Peraino, Southern
  Wilton 9:44.94 1 4
5 Holtzman, Hamel,
McHugh, Stokesbu
  Avon 9:47.09 2 2
6 Toth, Werner,
Watson, Wall
  Weston 9:48.69 2 1
7 Carney, Arborio,
Dickau, Hebert
  Glastonbury 9:53.06 2  
8 Krause, Spout,
Hurlbut, Swanson
  Tolland 9:55.18 1  
9 Hart, Grove,
Kalbian, Purtell
  Cheshire 10:02.73 1  
10 Floberg, Langdon,
Douglas, Schumach
  Shelton 10:05.65 1  
11 Blair, Chaplen,
Perugini, Olsen
  Thomaston 10:07.67 2  
12 Stoddard, Thompson,
Smallidg, Christen
  East Lyme 10:08.90 1  
13 Altrui, Troidle,
Nicholas, Birney
  Branford 10:20.81 1  
14 Heerdt, Bonanno,
Bernstei, Goggin
  Greenwich 10:25.06 1  
15 Tangney, Keough,
Igram, Hanley
  Fairfield Warden 10:31.66 2  
-- Hetherin, Schott,
Gordon, Wood
  New Canaan DNS 1  
-- Long, Lowden,
Johnston, Colon
  Darien SCR 1  
-- Crandall, Learned,
Sanborn, Ruffo
  Plainfield SCR 1  
 
Womens Sprint Medley 2,2,4,8 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 MacKenzi, Berta,
Weeks, Fleming
  Ridgefield 4:19.41 3 10
2 Moore, White,
Ruth, Curtis
  James E Hillhous 4:22.42 3 8
3 Schneide, Henry,
Schoen, Loh
  Darien 4:23.34 3 6
4 Michaud, Landrey,
Titterto, Bendzins
  RHAM 4:23.99 2 4
5 Noskin, Johnson,
Goggin, Bernstei
  Greenwich 4:24.41 3 2
6 Driggers, Knerr,
McKenzie, Sambeck
  Norwich Free Aca 4:25.00 2 1
7 Feingold, Cenatiem,
Watson, Toth
  Weston 4:28.15 2  
8 Hanlon, Willaby,
Carden, Altrui
  Branford 4:28.16 1  
9 Drost, Nelson,
Baxter, Grazia
  New Milford 4:28.26 1  
10 Gillespi, Pratcher,
Sullivan, Reggiano
  Trumbull 4:28.31 3  
11 Olander, Jacobs,
Frattaro, Hurlbut
  Tolland 4:28.40 3  
12 Kulkarni, Bussiere,
Konan, Stevens
  Bacon Academy 4:31.44 1  
13 Sullivan, Thompson,
Shafer, Phillips
  Daniel Hand 4:31.93 1  
14 Buckley, Hinds,
Roman, Brandon
  H Killingworth R 4:32.20 2  
15 Fisher, Kopiec,
Moore, Dolen
  East Catholic 4:35.07 1  
16 Roland, Reiss,
Shayler, Stokesbu
  Avon 4:36.05 2  
17 Kobyra, Lauricel,
Peraino, Troller
  Wilton 4:37.97 2  
-- Givehand, Simoni,
Daley, DeAntoni
  Old Saybrook SCR 2  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Simon, Katherine 12 Woodbridge (Amit 41-06.25(12.66m) 1 10
2 Peterson, Rachel 12 Glastonbury 37-00.50(11.29m) 1 8
3 Blake, Samantha 12 Windsor 37-00.50(11.29m) 1 6
4 Mendygral, Michaela 10 Mark T Sheehan 35-07.00(10.85m) 1 4
5 Polansky, Lauren 12 Joseph A Foran 35-02.50(10.73m) 1 2
6 Shukis, Kelsen 11 East Lyme 35-00.00(10.67m) 1 1
7 Townsend, Charisse 12 Bacon Academy 35-00.00(10.67m) 1  
8 Bailey, Samantha 11 Shelton 34-08.50(10.58m) 1  
9 Campbell, Sonja 12 Montville 34-04.25(10.47m) 1  
10 Anyoha, Amy 11 Newtown 33-09.50(10.30m) 1  
11 Ladoja, Adedoyin 12 Ledyard 33-09.00(10.29m) 1  
12 Klemenz, Kristina 11 North Haven 33-07.50(10.25m) 1  
13 McDonald, Taylor 11 Darien 33-00.00(10.06m) 1  
14 Estelle, Faith 10 Bloomfield 32-09.50(9.99m) 1  
15 Tran, Kim 12 Capital Prep Mag 32-09.00(9.98m) 1  
16 Vermette, Mackenzie 11 Enrico Fermi 32-02.50(9.82m) 1  
17 Chambers, Robin 12 William H Hall 31-05.50(9.59m) 1  
17 Herde, Isabelle 12 New Canaan 31-05.50(9.59m) 1  
19 Morrison, Libby 11 Stonington 30-07.00(9.32m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Natori 11 Bloomfield 5-05.00(1.65m) 1 10
2 Hotchkiss, Leah 11 Darien 5-02.00(1.57m) 1 8
3 Golia, Becky 11 Sacred Heart Aca 5-02.00(1.57m) 1 6
4 Santos, Mercedes 11 New London 5-02.00(1.57m) 1 4
5 Cook, Hannah 11 East Hampton 5-02.00(1.57m) 1 2
6 Kanyo, Emi 12 North Haven 5-02.00(1.57m) 1 1
7 Dorste, Bridget van 10 Staples 5-02.00(1.57m) 1  
10 Mueller, Stefanie 10 Simsbury 5-00.00(1.52m) 1  
11 White, Jasmine 12 Hartford Classic 5-00.00(1.52m) 1  
8 Freeland, Eleanor 12 Glastonbury 5-00.00(1.52m) 1  
9 Shapiro, Chloe 11 Weston 5-00.00(1.52m) 1  
12 Simonelli, Marissa 11 East Windsor 4-10.00(1.47m) 1  
12 O'Keefe, Emily 10 Fairfield Ludlow 4-10.00(1.47m) 1  
12 Lacy, Catherine 11 Darien 4-10.00(1.47m) 1  
12 Brown, Savannah 12 West Haven 4-10.00(1.47m) 1  
16 Smith, Eleanor 12 Darien 4-10.00(1.47m) 1  
-- Bowens, Natalie 12 Montville NH(--) 1  
-- Savage, Emily 12 Weston NH(--) 1  
-- Knoll, Elizabeth 10 Staples SCR(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lacy, Catherine 11 Darien 18-02.50(5.55m) nwi 1 10
2 Taintor, Amy 11 E O Smith 17-09.75(5.43m) nwi 1 8
3 Reed, Zoie 10 Woodbridge (Amit 17-04.50(5.30m) nwi 1 6
4 Jones, Natori 11 Bloomfield 17-04.50(5.30m) nwi 1 4
5 Pfrommer, Leah 11 H Killingworth R 17-03.75(5.28m) nwi 1 2
6 Boyd, Sarah 11 Brien Mc Mahon 17-01.50(5.22m) nwi 1 1
7 Dietzman, Sara 12 Weston 16-11.00(5.16m) nwi 1  
8 Glass, Milani 11 Career Magnet 16-10.00(5.13m) nwi 1  
9 Slonski, Abigale 12 Griswold 16-09.25(5.11m) nwi 1  
10 Samuels, Denese 12 Middletown 16-08.25(5.09m) nwi 1  
11 Cameron, Sierra 11 Bacon Academy 16-05.75(5.02m) nwi 1  
12 Otaluka, Michele 10 South Windsor 16-05.00(5.00m) nwi 1  
13 Finton, Hannah 11 R E Fitch Senior 16-04.50(4.99m) nwi 1  
14 Bowens, Natalie 12 Montville 16-01.50(4.91m) nwi 1  
15 Berta, Amanda 12 Ridgefield 15-10.50(4.84m) nwi 1  
16 Bramble, Dana 11 East Hartford 15-08.50(4.79m) nwi 1  
17 Sherman, Hope 12 Lewis Mills 15-07.00(4.75m) nwi 1  
18 Grabill, Brittany 12 Norwich Free Aca 15-04.75(4.69m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Savage, Emily 12 Weston 11-11.00(3.63m) 1 10
2 Schneide, Madeleine 10 Darien 10-06.00(3.20m) 1 8
3 Sekoll, Amber 12 East Hampton 10-00.00(3.05m) 1 6
4 Thornbury, Jessica 11 Darien 10-00.00(3.05m) 1 2.33
4 Moroknek, Rachel 11 Ridgefield 10-00.00(3.05m) 1 2.33
4 Gibeault, Molly 12 Woodstock Academ 10-00.00(3.05m) 1 2.33
7 Gabriele, Katherine 12 Norwich Free Aca 10-00.00(3.05m) 1  
11 Sampieri, Selina 11 Cheshire 9-06.00(2.90m) 1  
8 Brown, Chloe 11 Glastonbury 9-06.00(2.90m) 1  
8 Jacobsen, Amanda 12 Stafford 9-06.00(2.90m) 1  
8 O'Brien, Madison 12 South Windsor 9-06.00(2.90m) 1  
12 Calandro, Jenna 11 Newtown 9-00.00(2.74m) 1  
13 Fernandes, Lyzandra 12 Danbury 9-00.00(2.74m) 1  
13 Wise, Gabbi 11 Norwich Free Aca 9-00.00(2.74m) 1  
15 Graber, Austin 11 Ledyard 9-00.00(2.74m) 1  
-- Green, Hannah 12 Brookfield NH(--) 1  
-- Carden, Hunter 12 Branford NH(--) 1  
-- Kelley, Beth 10 New Canaan DNS(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) DARIEN 66.33 2) HILLHOUSE 57 3) BLOOMFIELD 30 4) NORWICH FREE ACADEMY 25 5) RIDGEFIELD 24.33 6) AMITY 16 7) STAPLES 15 8) RHAM 14 8) WEAVER 14 8) GLASTONBURY 14 11) MASUK 12 11) LEDYARD 12 13) WESTON 11 14) NORTHWEST CATHOLIC 10 14) WINDSOR 10 14) GREENWICH 10 17) NEW MILFORD 9 17) BRIEN MCMAHON 9 19) LEWIS MILLS 8 19) TOLLAND 8 19) FAIRFIELD WARDE 8 19) E.O. SMITH 8 19) EAST HAMPTON 8 24) NORTH BRANFORD 6 24) SACRED HEART ACADEMY 6 24) WESTHILL 6 27) WILTON 5 28) NORWALK 4 28) THOMASTON 4 28) SHEEHAN 4 28) CAREER MAGNET 4 28) NEW LONDON 4 33) WOODSTOCK ACADEMY 2.33 34) BROOKFIELD 2 34) HADDAM-KILLINGWORTH 2 34) FORAN 2 34) IMMACULATE 2 34) TRUMBULL 2 34) WILBUR CROSS 2 34) AVON 2 41) EAST LYME 1 41) PLAINFIELD 1 41) HALL 1 41) OLD SAYBROOK 1 41) SOUTH WINDSOR 1 41) EAST CATHOLIC 1 41) NORTH HAVEN 1 Men - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) BLOOMFIELD 61 2) DANBURY 53.50 3) STAPLES 40 4) WINDSOR 27.50 5) NORTHWEST CATHOLIC 18 5) HILLHOUSE 18 7) NORWICH FREE ACADEMY 16 8) RIDGEFIELD 14 9) HAMDEN 12 9) XAVIER 12 11) EAST LYME 11 11) LEDYARD 11 13) FAIRFIELD PREP 10 13) NEW FAIRFIELD 10 13) GLASTONBURY 10 16) OXFORD 9 17) SIMSBURY 8 17) NEWTOWN 8 17) AMITY 8 17) FARMINGTON 8 17) NORTH HAVEN 8 17) DARIEN 8 17) GRISWOLD 8 17) CAPITAL PREP 8 25) TRUMBULL 7 26) NORTH BRANFORD 6 26) MORGAN 6 26) WOODLAND 6 29) KILLINGLY 5 30) WATERFORD 4 30) FORAN 4 30) WINDHAM 4 30) CROMWELL 4 30) MIDDLETOWN 4 35) NORWALK 2 35) MASUK 2 35) JONATHAN LAW 2 35) SHEEHAN 2 35) WESTHILL 2 35) CANTON 2 41) JOEL BARLOW 1 41) WATERTOWN 1 41) WILBUR CROSS 1 41) FITCH 1 41) FERMI 1 41) HALL 1

 


 
 
Post as: 
History for Connecticut CIAC Indoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   2    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 2   2