Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2013 Feb 16th

YearResultsNews 
*20141 1 
20131 1 
20121 1 
20111 1 
20101 1 
2009 
2008 
 

Media for 2013

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2013

Vermont VPA Indoor State Championships

 

2013 Results - Vermont VPA Indoor State Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Feb 16 2013, 11:57 PM
Vermont VPA Indoor State Championships - Feb 16, 2013
Norwich University, Norwich, VT, US
Timing/Results by: 802 Timing - Vermont - Timing Company
 
Men: 55m | 300m | 600m | 1k | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 55m | 300m | 600m | 1k | 1600m | 3200m | 55h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Conchieri, Kevin 12 Essex 06.71 nwi 2 10
2 Weider, Ian 11 Thetford Academy 06.77 nwi 2  
3 Heathman, Will 12 Oxbow 06.80 nwi 1 8
4 Welch, Jon 12 Vergennes Union 06.82 nwi 2 6
5 Baez, Josh 12 Essex 06.85 nwi 2 4
6 Carter, Jeremy 12 Mt Mansfield Uni 06.86 nwi 1 2
7 Kiley, Sullivan 12 St. Johnsbury Ac 06.88 nwi 2 1
8 Heffernan, Cal 12 South Burlington 06.90 nwi 1  
9 Graham, Jack 10 South Burlington 06.91 nwi 1  
10 Muellers, Tobias 11 Burlington 06.92 nwi 2  
11 Lalime, Trey 11 Lake Region Unio 07.01 nwi 1  
12 Thibault, Josh 11 Lake Region Unio 07.09 nwi 1  
 
Mens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Conchieri, Kevin 12 Essex 06.73 nwi 7  
2 Baez, Josh 12 Essex 06.78 nwi 5  
3 Weider, Ian 11 Thetford Academy 06.83 nwi 6  
4 Kiley, Sullivan 12 St. Johnsbury Ac 06.86 nwi 4  
5 Muellers, Tobias 11 Burlington 06.89 nwi 2  
6 Welch, Jon 12 Vergennes Union 06.91 nwi 1  
9 Carter, Jeremy 12 Mt Mansfield Uni 06.92 nwi 4  
10 Graham, Jack 10 South Burlington 06.93 nwi 2  
11 Heffernan, Cal 12 South Burlington 06.94 nwi 5  
7 Heathman, Will 12 Oxbow 06.94 nwi 8  
12 Lalime, Trey 11 Lake Region Unio 06.98 nwi 6  
13 Emerson, Sam 10 Thetford Academy 07.00 nwi 7  
14 Lavalley, Casey 11 Mt Mansfield Uni 07.01 nwi 8  
15 McLemore, John 10 Essex 07.04 nwi 1  
8 Thibault, Josh 11 Lake Region Unio 07.04 nwi 3  
16 Carpenter, Taite 12 Essex 07.10 nwi 1  
17 Grover, Ted 11 Mt Mansfield Uni 07.10 nwi 7  
18 Lesure, Robert 11 Spaulding 07.10 nwi 5  
19 Larue, Paul 11 Fair Haven Union 07.11 nwi 8  
20 Vadikin, Ben 12 Mt Anthony Union 07.13 nwi 8  
21 Conchieri, Tyler 10 Essex 07.13 nwi 4  
22 Clark, Matt 11 Fair Haven Union 07.14 nwi 3  
23 Swyer, Nat 11 Montpelier 07.15 nwi 3  
24 Bui, Sang 11 Burlington 07.17 nwi 1  
25 Jones, Dakota 11 Mt Mansfield Uni 07.18 nwi 3  
26 Levine, Henry 12 Thetford Academy 07.19 nwi 2  
27 Dwyer, Jack 11 South Burlington 07.19 nwi 3  
28 Crowell, Sebby 10 Vergennes Union 07.22 nwi 1  
29 Temirov, Ismail 10 South Burlington 07.24 nwi 5  
30 Berteau, Kyle 11 Mt Mansfield Uni 07.25 nwi 3  
30 Andrews, Kodi 12 Springfield 07.25 nwi 8  
32 Medlin, Lucas 12 Rutland Senior 07.28 nwi 4  
33 Mechler, Jack 11 Essex 07.30 nwi 7  
34 Daly, David 11 Champlain Valley 07.30 nwi 4  
35 Wells, Chris 10 Thetford Academy 07.31 nwi 2  
36 Belanger-Seals, Brendan 10 Mt Mansfield Uni 07.32 nwi 7  
37 Burd, Andrew 12 Rutland Senior 07.32 nwi 5  
38 Hall, Jackson 11 South Burlington 07.39 nwi 6  
39 Lane, Ben 10 Rutland Senior 07.40 nwi 7  
39 Peacock, Michael 12 Burlington 07.40 nwi 6  
41 Bow, Cam 12 Mt Anthony Union 07.43 nwi 2  
42 Lindell, Andrew 10 Mt Saint Joseph 07.45 nwi 5  
43 Bowen, Tommy 12 Fair Haven Union 07.50 nwi 6  
44 Fay, Brian 11 Oxbow 07.53 nwi 2  
45 Porter, Micah 11 Thetford Academy 07.53 nwi 6  
46 Kane, Patrick 12 Missisquoi Valle 07.59 nwi 1  
 
Mens 300m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gerrity, Ryan 12 Missisquoi Valle 37.45 5 10
2 Heathman, Will 12 Oxbow 37.48 6 8
3 Conchieri, Kevin 12 Essex 37.75 6 6
4 Seward, Ben 11 Mt Anthony Union 37.94 6 4
5 Muellers, Tobias 11 Burlington 38.25 5 2
6 Kiley, Sullivan 12 St. Johnsbury Ac 38.34 6 1
7 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 39.25 3  
8 Graham, Jack 10 South Burlington 39.28 5  
9 Vadikin, Ben 12 Mt Anthony Union 39.47 4  
10 Swyer, Nat 11 Montpelier 39.56 4  
11 Carter, Jeremy 12 Mt Mansfield Uni 39.58 5  
12 Heffernan, Cal 12 South Burlington 39.70 3  
13 Hughes, Tim 11 Rutland Senior 40.19 4  
14 Myers, Brad 11 Mt Anthony Union 40.46 3  
15 Conchieri, Tyler 10 Essex 40.54 2  
16 Nierop, Pim 12 Essex 40.68 2  
17 Thibault, Josh 11 Lake Region Unio 40.73 1  
18 Butterfield, Luke 12 Hartford 40.81 2  
19 Hall, Jackson 11 South Burlington 41.02 1  
20 Medlin, Lucas 12 Rutland Senior 41.13 3  
21 Fay, Brian 11 Oxbow 41.28 4  
22 Keyes, David 12 Champlain Valley 42.61 1  
 
Mens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Minors, Dage 12 St. Johnsbury Ac 1:25.68 1 10
2 Seward, Andy 11 Mt Anthony Union 1:28.33 1 8
3 Hughes, Tim 11 Rutland Senior 1:28.36 1 6
4 MacDonald, Sean 10 South Burlington 1:28.72 1 4
5 Lemmel-Hay, Micah 12 Essex 1:29.52 1 2
6 Bruley, Steven 12 Missisquoi Valle 1:30.90 1 1
7 Keyes, Jared 12 Champlain Valley 1:31.17 1  
8 Barritt, Sam 12 South Burlington 1:31.76 1  
9 Mercier, David 10 South Burlington 1:35.14 1  
10 Fischer, Aden 12 Arlington Memori 1:35.22 1  
11 Fay, Brian 11 Oxbow 1:36.77 1  
12 Richardson, Kobe 10 St. Johnsbury Ac 1:37.20 1  
13 Starkey, Josh 11 South Burlington 1:37.78 1  
14 Greene, Tyler 12 South Burlington 1:38.38 1  
15 Bourbeau, Cameron 11 Rice Memorial 1:38.71 1  
16 Dupuis, Timothy 12 Rice Memorial 1:38.92 1  
17 Jones, Brendan 12 Oxbow 1:39.11 1  
18 Sorensen, Peter 12 Mt Anthony Union 1:39.97 1  
19 Harvey, Luke 11 Fair Haven Union 1:42.35 1  
20 Brennan, Nate 10 Essex 1:43.50 1  
21 Belanger-Seals, Brendan 10 Mt Mansfield Uni 1:44.01 1  
22 Babcock, Nathan 11 Lamoille Union 1:44.43 1  
23 Muridian, Areg 12 St. Johnsbury Ac 1:44.67 1  
24 Ruby, James 11 Fair Haven Union 1:44.93 1  
25 Huang, Kevin 9 Burlington 1:46.98 1  
26 Maghini, Dan 12 St. Johnsbury Ac 1:49.27 1  
27 Hurd, Kevin 12 Fair Haven Union 1:50.53 1  
 
Mens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Minors, Dage 12 St. Johnsbury Ac 2:43.26 1 10
2 Legendre, Brandon 12 St. Johnsbury Ac 2:44.42 1 8
3 LaBrusciano, Lorenzo 12 Burlington 2:47.64 1 6
4 Brandmeyer, Andrew 11 Mt Anthony Union 2:48.35 1 4
5 Dewitt, Alex 12 Essex 2:49.75 1 2
6 Kazlow, Nathan 11 Harwood Union 2:50.91 1  
7 Ducharme, Jeremy 11 Hazen Union 2:53.31 1 1
8 MacDonald, Sean 10 South Burlington 2:54.09 1  
9 Martell, Logan 12 Essex 2:55.04 1  
10 Barraby, Roger 11 Windsor 2:58.01 1  
11 Barch, Sam 11 Essex 2:59.74 1  
12 Cody, Pat 10 Mt Anthony Union 3:01.43 1  
13 Pine, Jackson 12 South Burlington 3:02.60 1  
14 Jones, Brendan 12 Oxbow 3:04.74 1  
15 Bourbeau, Cameron 11 Rice Memorial 3:06.65 1  
16 Dixon, Tyler 11 St. Johnsbury Ac 3:07.54 1  
17 Abdi, Khadar 12 South Burlington 3:08.30 1  
18 Strano, Matt 11 Mt Anthony Union 3:08.84 1  
19 Palmerio, Jacob 12 Harwood Union 3:10.38 1  
20 Allard, Tannr 11 Oxbow 3:11.33 1  
21 Mauer, Jake 9 Essex 3:11.41 1  
22 Seward, PJ 9 Mt Anthony Union 3:11.96 1  
23 Lopez, Julio 9 Thetford Academy 3:12.41 1  
24 Mundy, Ian 10 Thetford Academy 3:14.60 1  
25 Meidema, Jared 12 Vergennes Union 3:14.70 1  
26 Fischer, Aden 12 Arlington Memori 3:17.72 1  
27 Dolloff, Cody 11 Lake Region Unio 3:20.15 1  
28 Brunet, Logan 10 Essex 3:20.63 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Minors, Dage 12 St. Johnsbury Ac 4:34.37 1 10
2 Moore, Jamie 11 Bellows Falls Un 4:35.18 1 8
3 Dewitt, Alex 12 Essex 4:47.78 1 6
4 Gish, Chris 9 Sharon Academy 4:49.25 1  
5 Gregoire, Will 12 South Burlington 4:52.46 1 4
6 Staples, Joseph 10 South Burlington 4:53.72 1 2
7 Abdoulaye, Sidi 11 South Burlington 4:54.02 1 1
8 Tuttle, Andy 10 South Burlington 4:56.70 1  
9 Wright, Brendan 10 Rutland Senior 4:58.64 1  
10 Moran, Brandon 10 South Burlington 4:59.98 1  
11 Ligon, Sam 10 Rutland Senior 5:00.48 1  
12 Brunette, Sam 11 Independent 5:02.86 1  
13 James, Erik 11 Essex 5:06.42 1  
14 Smith, Quincey 11 Windsor 5:07.59 1  
15 Dixon, Tyler 11 St. Johnsbury Ac 5:07.94 1  
16 Ducharme, Jeremy 11 Hazen Union 5:08.67 1  
17 Moore, Willie 10 Bellows Falls Un 5:10.26 1  
18 Meidema, Jared 12 Vergennes Union 5:13.34 1  
19 Wood, Oliver 11 Rice Memorial 5:13.48 1  
20 Perri, Anthony 11 Mt Mansfield Uni 5:16.09 1  
21 Palmerio, Jacob 12 Harwood Union 5:16.23 1  
22 Cozzens, Austin 12 Rutland Senior 5:16.67 1  
23 Peterson, Will 11 Rutland Senior 5:17.01 1  
24 Jones, Will 10 St. Johnsbury Ac 5:17.14 1  
25 Cole, Hunter 11 Rutland Senior 5:20.07 1  
26 Scharf, Eric 10 Essex 5:20.25 1  
27 Holt, Phil 10 South Burlington 5:21.64 1  
28 Carney-Knisely, Geoffrey 11 Rice Memorial 5:22.16 1  
29 Redden, Zach 12 Mt Anthony Union 5:25.60 1  
30 Adamczak, Brenden 12 Richford 5:26.75 1  
31 Tracy, Chris 10 Richford 5:26.96 1  
32 Allard, Tannr 11 Oxbow 5:28.22 1  
33 Rajia, Youssef 10 Fair Haven Union 5:28.98 1  
34 Atkins, Henry 10 Rice Memorial 5:29.86 1  
35 Kaplan, Jacob 9 Randolph Union 5:29.99 1  
36 Brennan, Ian 11 Essex 5:30.27 1  
37 Curtis, Quinn 10 Rutland Senior 5:31.05 1  
38 Mundy, Ian 10 Thetford Academy 5:31.61 1  
39 Keenhold, Vaughn 11 Randolph Union 5:31.77 1  
40 Flint, Robert 12 Rice Memorial 5:32.57 1  
41 Palmer, Matteo 11 Vergennes Union 5:32.81 1  
42 Harris, Jason 12 Lyndon Institute 5:40.99 1  
43 Irish, Chris 10 Essex 5:50.73 1  
44 Heston, Keegan 11 Mt Mansfield Uni 6:00.06 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grosvenor, Daniel 12 Montpelier 9:30.93 1  
2 Brandmeyer, Marc 12 Mt Anthony Union 10:00.89 1 10
3 Legendre, Brandon 12 St. Johnsbury Ac 10:21.74 1 8
4 Kazlow, Geoffrey 11 Harwood Union 10:22.65 1  
5 Gregoire, Will 12 South Burlington 10:25.14 1 6
6 Abdoulaye, Sidi 11 South Burlington 10:25.55 1 4
7 Adams, Kyle 9 St. Johnsbury Ac 10:33.14 1 2
8 Nishi, Sam 09 Harwood Union 10:33.42 1  
9 Gregoire, James 10 South Burlington 10:37.51 1 1
10 Tuttle, Andy 10 South Burlington 10:37.56 1  
11 Lavigne, Jonah 12 Essex 10:54.38 1  
12 Brunette, Sam 11 Independent 10:55.24 1  
13 Gish, Chris 9 Sharon Academy 10:55.70 1  
14 O'Malley, Everett 12 Essex 11:03.97 1  
15 Smith, Quincey 11 Windsor 11:07.34 1  
16 Earisman, Jesse 12 Essex 11:09.40 1  
17 Nelson, Gabe 9 South Burlington 11:26.88 1  
18 Barraby, Roger 11 Windsor 11:34.02 1  
19 Adamczak, Brenden 12 Richford 11:48.30 1  
20 Moran, Brandon 10 South Burlington 11:48.46 1  
21 Van Dzura, Kyle 11 Essex 11:51.73 1  
22 Van Allen, Kevin 11 Essex 11:59.48 1  
23 Tracy, Chris 10 Richford 12:09.79 1  
24 Harris, Jason 12 Lyndon Institute 12:20.99 1  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 07.82 2 10
2 Lyon, Paul 12 South Burlington 08.40 2 8
3 Durfee, Nathaniel 11 Mt Anthony Union 08.66 2 6
4 Beamish, Austin 12 Vergennes Union 08.74 1 4
5 Morris, Alex 12 Essex 08.79 2 2
6 Beauregard, Austin 10 Fair Haven Union 08.88 2 1
7 Zenny, Amil 12 Essex 08.91 1  
8 Chapman, Cole 9 Thetford Academy 08.94 2  
9 Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac 09.15 1  
10 Muridian, Areg 12 St. Johnsbury Ac 09.18 1  
11 Messer, Scott 12 Fair Haven Union 09.37 1  
12 Babcock, Nathan 11 Lamoille Union 09.68 1  
 
Mens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Polen, Jon 12 Mt Anthony Union 07.87 5  
2 Lyon, Paul 12 South Burlington 08.42 3  
3 Durfee, Nathaniel 11 Mt Anthony Union 08.77 1  
3 Morris, Alex 12 Essex 08.77 1  
5 Chapman, Cole 9 Thetford Academy 08.79 2  
5 Beauregard, Austin 10 Fair Haven Union 08.79 2  
8 Beamish, Austin 12 Vergennes Union 08.86 3  
9 Muridian, Areg 12 St. Johnsbury Ac 09.03 5  
7 Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac 09.11 4  
10 Zenny, Amil 12 Essex 09.15 3  
11 Messer, Scott 12 Fair Haven Union 09.26 5  
12 Babcock, Nathan 11 Lamoille Union 09.63 1  
13 Mechler, Jack 11 Essex 09.64 2  
14 Pitman, Jacob 12 Harwood Union 09.74 3  
15 Quinlan, Declan 10 South Burlington 09.78 4  
16 Macksey, Peter 11 Arlington Memori 09.87 4  
17 Wright, Tristan 11 Windsor 09.97 2  
18 Rodriquez, Jacob 12 Essex 09.98 1  
19 Ninh, Teddy 10 Essex 10.61 5  
20 Yin, Jason 10 Essex 10.68 5  
21 Pasanen, Nikko 12 South Burlington 10.70 1  
22 LeVan, Jake 11 South Burlington 10.86 4  
22 Gagne, Luc 11 Missisquoi Valle 10.86 3  
24 Desautels, Greg 9 South Burlington 11.66 2  
-- Welch, Jon 12 Vergennes Union FS 4  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Clark, Kearns,
Larue, Schulte
  Fair Haven Union 1:36.07 3 10
2 Conchier, Carpente,
Baez, Conchier
  Essex 1:36.82 3 8
3 Berteau, Carter,
Grover, Lavalley
  Mt Mansfield Uni 1:37.61 3 6
4 Curtis, Dwyer,
Hefferna, Temirov
  South Burlington 1:37.63 3 4
5 Wells, Weider,
Levine, Emerson
  Thetford Academy 1:39.57 2  
6 Bow, Page,
Polen, Seward
  Mt Anthony Union 1:40.99 2 2
7 Ruppert, Duong,
Baer, Kiley
  St. Johnsbury Ac 1:41.47 2 1
8 Crowell, Castillo,
Kessler, Welch
  Vergennes Union 1:42.48 1  
9 Bui, Smith,
Peacock, Treadwel
  Burlington 1:43.84 2  
10 Decandio, Lindell,
Pellerin, Smith
  Mt Saint Joseph 1:52.06 1  
11 Medor, McAllist,
Kane, Gagne
  Missisquoi Valle 1:52.33 1  
-- Delhagen, Strand,
Kaplan, Poulin
  Randolph Union DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kiley, Duong,
Solnit, Minors
  St. Johnsbury Ac 3:35.99 3 10
2 Seward, Brandmey,
Myers, Seward
  Mt Anthony Union 3:36.07 3 8
3 Clark, Kearns,
Larue, Schulte
  Fair Haven Union 3:37.44 2 6
4 Barritt, Champagn,
Curtis, Graham
  South Burlington 3:38.56 3 4
5 Bruley, Choinier,
Gerrity, Hull
  Missisquoi Valle 3:43.62 2 2
6 Smith, Muellers,
LaBrusci, Lynch
  Burlington 3:45.99 3 1
7 DeWitt, Baez,
Lemmel-H, Conchier
  Essex 3:49.36 1  
8 Belanger, Grover,
Carter, Lavalley
  Mt Mansfield Uni 3:50.42 2  
9 Crowell, Castillo,
Kessler, Welch
  Vergennes Union 3:50.49 2  
10 Chapman, Emerson,
Porter, Wells
  Thetford Academy 4:02.81 1  
11 Atkins, Bourbeau,
Carney-K, Dupuis
  Rice Memorial 4:04.72 1  
12 Lyon, Doiron,
Woodward, Wright
  Windsor 4:32.10 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Abdoulay, Staples,
Barritt, Gregoire
  South Burlington 8:44.91 1 10
2 Seward, Strano,
Redden, Brandmey
  Mt Anthony Union 8:46.47 1 8
3 Legendre, Jones,
Jacobs, Richards
  St. Johnsbury Ac 8:49.60 1 6
4 Kazlow, Kazlow,
Nishi, Hoyne
  Harwood Union 8:53.03 1  
5 Bruley, Choinier,
Hull, Wilcox
  Missisquoi Valle 8:53.63 1 4
6 James, Earisman,
O'Malley, Lavigne
  Essex 9:05.25 1 2
7 Barraby, Doiron,
Mason, Smith
  Windsor 9:34.34 1 1
8 Atkins, Bourbeau,
Carney-K, Wood
  Rice Memorial 9:35.05 1  
9 Perri, Heston,
Bressor, Belanger
  Mt Mansfield Uni 9:41.73 1  
10 Mundy, Buttrey,
Lopez, Bauer
  Thetford Academy 10:06.86 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Muellers, Tobias 11 Burlington 44-04.00(13.51m) 1 10
2 Young, Connor 11 South Burlington 44-00.50(13.42m) 1 8
3 Hines, Malik 11 South Burlington 43-08.50(13.32m) 1 6
4 Baer, EJ 11 St. Johnsbury Ac 42-06.00(12.95m) 1 4
5 Kronoff, Tyler 12 South Burlington 42-03.00(12.88m) 1 2
6 Evans, Bobby 12 Essex 41-05.00(12.62m) 1 1
7 Hatin, Dylan 11 Oxbow 41-01.00(12.52m) 1  
8 Ladd, Bryon 11 South Burlington 39-03.00(11.96m) 1  
9 Hall, Jackson 11 South Burlington 38-02.00(11.63m) 1  
10 Ginnis, Max 12 Harwood Union 38-01.50(11.62m) 1  
11 Carlson, Jamie 11 Mt Mansfield Uni 37-06.50(11.44m) 1  
12 Prichard, Greg 12 Fair Haven Union 36-10.00(11.23m) 1  
13 Kuiper, Mitchell 10 Harwood Union 36-00.00(10.97m) 1  
14 Hulett, Ben 10 Mt Anthony Union 34-08.00(10.57m) 1  
15 Scagnelli, Ryan 12 South Burlington 34-07.00(10.54m) 1  
16 Van Wyck, Steve 12 Vergennes Union 33-06.50(10.22m) 1  
17 Nicklien, Tucker 12 Mt Anthony Union 33-02.00(10.11m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Evans, Bobby 12 Essex 6-04.50(1.94m) 1 10
2 Yandow, Tim 11 Essex 5-10.00(1.78m) 1 8
3 Lynch, Will 10 Burlington 5-08.00(1.73m) 1 6
4 Elliott, Ryan 12 Essex 5-08.00(1.73m) 1 4
5 Berteau, Kyle 11 Mt Mansfield Uni 5-06.00(1.68m) 1 1.50
5 Briggs, Michael 10 Fair Haven Union 5-06.00(1.68m) 1 1.50
7 Mazzonna, Andrew 11 St. Johnsbury Ac 5-06.00(1.68m) 1  
8 Chapman, Cole 9 Thetford Academy 5-04.00(1.63m) 1  
8 Lyon, Paul 12 South Burlington 5-04.00(1.63m) 1  
8 Emerson, Sam 10 Thetford Academy 5-04.00(1.63m) 1  
8 Morris, Alex 12 Essex 5-04.00(1.63m) 1  
8 Provance, Addison 10 Green Mountain U 5-04.00(1.63m) 1  
8 Andrews, Kodi 12 Springfield 5-04.00(1.63m) 1  
14 Lesure, Robert 11 Spaulding 5-02.00(1.57m) 1  
14 Messer, Scott 12 Fair Haven Union 5-02.00(1.57m) 1  
14 McKenzie, Evan 10 Lake Region Unio 5-02.00(1.57m) 1  
-- Graham, Jack 10 South Burlington NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Evans, Bobby 12 Essex 21-10.50(6.67m) nwi 1 10
2 Weider, Ian 11 Thetford Academy 21-05.00(6.53m) nwi 1  
3 Baez, Josh 12 Essex 20-11.00(6.38m) nwi 1 8
4 Yandow, Tim 11 Essex 20-06.00(6.25m) nwi 1 6
5 Lalime, Trey 11 Lake Region Unio 19-11.50(6.08m) nwi 1 4
6 Duong, David 12 St. Johnsbury Ac 19-06.50(5.96m) nwi 1 2
7 Andrews, Kodi 12 Springfield 19-03.50(5.88m) nwi 1  
8 Carpenter, Taite 12 Essex 18-08.50(5.70m) nwi 1 1
9 Elliott, Ryan 12 Essex 18-05.50(5.63m) nwi 1  
10 Lyon, Paul 12 South Burlington 18-03.00(5.56m) nwi 1  
11 Seward, Ben 11 Mt Anthony Union 18-01.50(5.52m) nwi 1  
12 Porter, Micah 11 Thetford Academy 17-10.50(5.45m) nwi 1  
13 McLemore, John 10 Essex 17-10.00(5.44m) nwi 1  
-- Beamish, Austin 12 Vergennes Union FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Evans, Bobby 12 Essex 41-08.50(12.71m) nwi 1 10
2 Duong, David 12 St. Johnsbury Ac 39-07.50(12.08m) nwi 1 8
3 Yu, Cody 12 South Burlington 39-00.00(11.89m) nwi 1 6
4 Lesure, Robert 11 Spaulding 38-02.00(11.63m) nwi 1 4
5 Lyon, Paul 12 South Burlington 37-10.00(11.53m) nwi 1 2
6 Mazzonna, Andrew 11 St. Johnsbury Ac 37-08.50(11.49m) nwi 1 1
7 Yandow, Tim 11 Essex 37-07.00(11.46m) nwi 1  
8 Beamish, Austin 12 Vergennes Union 37-06.00(11.43m) nwi 1  
9 Swyer, Nat 11 Montpelier 37-01.50(11.32m) nwi 1  
10 Paroline, Josh 11 Essex 37-01.00(11.30m) nwi 1  
11 Elliott, Ryan 12 Essex 36-08.00(11.18m) nwi 1  
12 Smith, Nick 12 Burlington 36-06.00(11.13m) nwi 1  
13 Thibault, Josh 11 Lake Region Unio 36-05.00(11.10m) nwi 1  
14 Pitman, Jacob 12 Harwood Union 36-00.50(10.99m) nwi 1  
15 McLemore, John 10 Essex 35-09.00(10.90m) nwi 1  
16 Castillo, Chris 10 Vergennes Union 35-07.00(10.85m) nwi 1  
17 Durfee, Nathaniel 11 Mt Anthony Union 35-04.00(10.77m) nwi 1  
18 Chapman, Cole 9 Thetford Academy 35-00.50(10.68m) nwi 1  
19 Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac 34-08.50(10.58m) nwi 1  
20 Page, Owen 11 Mt Anthony Union 34-08.00(10.57m) nwi 1  
21 Friedrichs, Ben 12 Spaulding 34-05.00(10.49m) nwi 1  
22 Nitchie, Scott 11 Mt Mansfield Uni 34-01.00(10.39m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Solnit, Nate 12 St. Johnsbury Ac 12-00.00(3.66m) 1 10
2 Baker, Kyle 10 Essex 12-00.00(3.66m) 1 8
3 Yandow, Tim 11 Essex 12-00.00(3.66m) 1 6
4 Klempner, Oren 12 Champlain Valley 11-00.00(3.35m) 1  
5 Carlson, Jamie 11 Mt Mansfield Uni 10-06.00(3.20m) 1 4
6 Nitchie, Scott 11 Mt Mansfield Uni 10-00.00(3.05m) 1 1.50
6 Mitchinson, Leif 12 Missisquoi Valle 10-00.00(3.05m) 1 1.50
8 Messer, Scott 12 Fair Haven Union 9-06.00(2.90m) 1  
9 Mason, Shawn 11 Windsor 9-06.00(2.90m) 1  
10 Mazzonna, Andrew 11 St. Johnsbury Ac 9-00.00(2.74m) 1  
-- Pine, Jackson 12 South Burlington NH(--) 1  
-- Provance, Addison 10 Green Mountain U NH(--) 1  
-- McAllister, Peyton 9 Missisquoi Valle NH(--) 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 07.39 nwi 2 10
2 Gilding, Kayla 10 South Burlington 07.41 nwi 2 8
3 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 07.53 nwi 2 6
4 Kranz, Shelby 12 Essex 07.62 nwi 1 4
5 Bouffard, Elise 11 Colchester 07.65 nwi 1  
6 Madany, Raheemah 10 Mt Anthony Union 07.71 nwi 2 2
7 Stuart, Charlotte 11 Essex 07.73 nwi 2 0.50
7 Hockemeier, Taylor 10 Mt Anthony Union 07.73 nwi 2 0.50
9 Urie, Tyrah 10 Lake Region Unio 07.74 nwi 1  
10 Miner, Ellie 12 South Burlington 07.76 nwi 1  
11 DiMambro, Olivia 10 Essex 07.80 nwi 1  
12 Fay, Kyra 10 South Burlington 07.86 nwi 1  
 
Womens 55m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 07.49 nwi 5  
2 Gilding, Kayla 10 South Burlington 07.54 nwi 6  
3 Madany, Raheemah 10 Mt Anthony Union 07.64 nwi 3  
4 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 07.64 nwi 4  
7 Hockemeier, Taylor 10 Mt Anthony Union 07.69 nwi 6  
7 Stuart, Charlotte 11 Essex 07.69 nwi 6  
5 Kranz, Shelby 12 Essex 07.70 nwi 2  
9 Miner, Ellie 12 South Burlington 07.71 nwi 3  
10 Bouffard, Elise 11 Colchester 07.72 nwi 5  
6 DiMambro, Olivia 10 Essex 07.74 nwi 1  
11 Urie, Tyrah 10 Lake Region Unio 07.77 nwi 1  
12 Fay, Kyra 10 South Burlington 07.83 nwi 5  
13 Barber, Destin 10 Essex 07.83 nwi 2  
14 Corrow, Chelsea 10 Mt Anthony Union 07.95 nwi 2  
15 Gilbert, Julia 12 Montpelier 08.08 nwi 1  
16 Charland, Mallory 10 Essex 08.13 nwi 2  
17 Boucher, Emily 12 Rice Memorial 08.14 nwi 1  
18 Federico, Isabelle 12 Essex 08.17 nwi 4  
19 Smith, Carissa 12 Mt Mansfield Uni 08.19 nwi 6  
20 Farrow, Hannah 11 Mt Saint Joseph 08.20 nwi 4  
21 Drouin, Meghan 12 South Burlington 08.22 nwi 5  
22 Cleary, Haley 11 Harwood Union 08.29 nwi 4  
22 Kauffman, Alix 11 Vergennes Union 08.29 nwi 3  
24 Miglorie, Abigail 12 Mt Saint Joseph 08.29 nwi 4  
25 Ferry, Sarah 11 South Burlington 08.31 nwi 6  
26 Stephenson, Aisling 12 U-32 Senior 08.34 nwi 1  
27 Peck, Allie 9 St. Johnsbury Ac 08.38 nwi 2  
28 Armstrong, Kendal 12 Harwood Union 08.40 nwi 5  
29 Baker, Abby 12 Vergennes Union 08.40 nwi 3  
30 Herrera-Pujols, Taymi 10 Burlington 08.42 nwi 1  
31 Partin, Rylie 11 U-32 Senior 08.42 nwi 6  
32 Preston, Julia 11 Mt Mansfield Uni 08.50 nwi 4  
33 Combs, Michala 10 Rice Memorial 08.51 nwi 3  
34 Ip, Kim 11 Windsor 08.54 nwi 3  
35 Holt-Gosselin, Bailey 12 South Burlington 08.56 nwi 5  
36 Froehlich, Rowan 11 Thetford Academy 08.60 nwi 2  
 
Womens 300m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gilding, Kayla 10 South Burlington 42.38 8 10
2 Puis, Alexa 12 Essex 42.74 8 8
3 McLenithan, Shelby 12 Mt Anthony Union 43.84 8 6
4 Page, Grace 9 Mt Anthony Union 45.04 8 4
5 Hockemeier, Taylor 10 Mt Anthony Union 45.58 7 2
6 Madany, Raheemah 10 Mt Anthony Union 45.75 7 1
7 Close, Emily 10 Lake Region Unio 45.97 5  
8 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 46.03 7  
9 Melezovic, Irma 10 Essex 46.08 7  
10 Mench, Elise 12 South Burlington 46.62 6  
11 Pease, Gailin 11 Burlington 46.63 6  
12 Corrow, Chelsea 10 Mt Anthony Union 47.00 6  
13 Miglorie, Abigail 12 Mt Saint Joseph 47.12 6  
14 Charland, Mallory 10 Essex 47.41 3  
15 Kauffman, Alix 11 Vergennes Union 47.79 5  
16 Carmichael, Christiana 11 South Burlington 47.95 1  
17 Tenney, Alyssa 11 South Burlington 47.97 4  
18 Boucher, Emily 12 Rice Memorial 48.08 4  
19 LaPorte, Kate 11 U-32 Senior 48.39 5  
20 Bouffard, Elise 11 Colchester 48.63 3  
21 Smith, Wren 9 Oxbow 48.63 4  
22 Chapman, Kristi 11 Colchester 48.69 2  
23 Smith, Samantha 10 South Burlington 48.71 2  
24 Farrow, Hannah 11 Mt Saint Joseph 48.82 3  
25 Beidler, Erin 9 Randolph Union 49.15 1  
26 Baker, Abby 12 Vergennes Union 49.34 5  
27 Peck, Allie 9 St. Johnsbury Ac 49.35 4  
28 Brown, Holly 10 St. Johnsbury Ac 49.46 2  
29 Schumacher, Elise 10 Essex 49.52 2  
30 Combs, Michala 10 Rice Memorial 49.87 1  
 
Womens 600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mitiguy, Riley 10 Rice Memorial 1:42.87 1 10
2 O'Malley, Anna 11 Essex 1:46.03 1 8
3 Close, Emily 10 Lake Region Unio 1:47.53 1 6
4 Baker, Abby 12 Vergennes Union 1:47.57 1 4
5 Lary, Haddie 11 Randolph Union 1:47.60 1 2
6 Nuckols, Ashlyn 11 Essex 1:47.69 1 1
7 Rathgeb, Lauren 11 Burlington 1:50.21 1  
8 Flaherty, Allie 12 South Burlington 1:50.69 1  
9 Roberts, Abby 9 St. Johnsbury Ac 1:50.98 1  
10 Clark, Anna 10 Bellows Falls Un 1:51.39 1  
11 Barter, Riley 11 St. Johnsbury Ac 1:53.45 1  
12 Kosaki, Asuka 9 Mt Anthony Union 1:54.13 1  
13 Whitman, Shelby 12 Mt Anthony Union 1:54.90 1  
14 Page, Grace 9 Mt Anthony Union 1:55.00 1  
15 Forgues, Emma 10 Missisquoi Valle 1:55.61 1  
16 Keough, Gloria 11 Essex 1:57.07 1  
17 Gentner, Carla 10 Essex 1:58.21 1  
18 Hollister, Jazmine 10 Mt Anthony Union 1:59.81 1  
19 Breen, Alicia 9 Burlington 2:00.58 1  
20 Rosten, Shelby 10 Oxbow 2:01.08 1  
21 Murphy, Charlotte 10 Essex 2:01.22 1  
22 Laramie, Olivia 11 Fair Haven Union 2:01.33 1  
23 Hunt, Tia 10 Vergennes Union 2:02.59 1  
24 Brahmstedt, Evie 12 Missisquoi Valle 2:03.75 1  
25 Trombley, Abby 9 Essex 2:03.87 1  
26 Russ, Eliza 11 Oxbow 2:04.09 1  
27 Adams, Ashley 11 Fair Haven Union 2:06.90 1  
28 Davis, Rawniesha 11 St. Johnsbury Ac 2:11.70 1  
 
Womens 1000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mears, Laura 12 Montpelier 3:08.48 1  
2 Pinto, Rachel 12 Essex 3:13.49 1 10
3 Farmer, Anne-Marie 12 South Burlington 3:21.56 1 8
4 Krawczyk, McKenzie 12 Mt Anthony Union 3:23.60 1 6
5 Duncan, Andrea 12 Mt Mansfield Uni 3:24.97 1 4
6 Towle, Macy 11 St. Johnsbury Ac 3:25.45 1 2
7 Burke, Katherine 12 Essex 3:31.02 1 1
8 Watterson, Sophie 9 Burlington 3:33.46 1  
9 Hammer, Bettina 9 St. Johnsbury Ac 3:35.97 1  
10 Remick, Jessica 10 St. Johnsbury Ac 3:37.29 1  
11 Angell, Brooke 12 Randolph Union 3:39.14 1  
12 Murphy, Grace 9 Essex 3:40.40 1  
13 Ramsey, Ellie 11 Harwood Union 3:42.80 1  
14 Donovan, Samantha 11 South Burlington 3:43.28 1  
15 Cole, Esme 10 Hartford 3:46.08 1  
16 Guetti, Cheyanne 9 Mt Anthony Union 3:46.53 1  
17 Clement, Amanda 11 Fair Haven Union 3:46.67 1  
18 Comalli, Nikki 12 Mt Anthony Union 3:47.25 1  
19 Bow, Lauren 11 Mt Anthony Union 3:47.86 1  
20 Hollister, Jazmine 10 Mt Anthony Union 3:50.41 1  
21 Difalco, Quinn 9 Rice Memorial 3:50.82 1  
22 Button, Aileen 11 Essex 3:53.14 1  
23 Millar, Emily 11 Lake Region Unio 3:56.89 1  
24 Bouffard, Shalyn 12 Mt Mansfield Uni 3:56.94 1  
25 Emers, Ellen 10 Hazen Union 3:57.72 1  
26 May, Natalie 11 Mt Abraham 4:01.37 1  
27 Harris, Kylie 9 Lyndon Institute 4:08.62 1  
28 Messier, Colleen 10 Essex 4:10.02 1  
-- Pomeroy, Maggie 10 Thetford Academy -- 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bornstein, Quinn 11 St. Johnsbury Ac 5:15.73 1 10
2 Cook, Katherine 11 South Burlington 5:16.54 1 8
3 Mears, Laura 12 Montpelier 5:18.94 1  
4 Griffin, Stephanie 9 Richford 5:21.66 1  
5 Pinto, Rachel 12 Essex 5:22.48 1 6
6 Cook, Meghan 9 South Burlington 5:43.96 1 4
7 Mulcahy, Molly 10 St. Johnsbury Ac 5:46.29 1 2
8 Kennedy, Haley 10 Lake Region Unio 5:49.77 1 1
9 Ramsey, Ellie 11 Harwood Union 5:59.28 1  
10 Murphy, Emily 12 Essex 6:03.04 1  
11 Elgin, Samantha 11 Mt Mansfield Uni 6:11.53 1  
12 Hartswick, Emma 12 Mt Mansfield Uni 6:14.20 1  
13 May, Natalie 11 Mt Abraham 6:35.87 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bornstein, Quinn 11 St. Johnsbury Ac 11:26.74 1 10
2 Cook, Katherine 11 South Burlington 11:28.26 1 8
3 Monahan, Rose 10 Essex 12:00.52 1 6
4 Cook, Meghan 9 South Burlington 12:32.72 1 4
5 Messeck, Miranda 10 Missisquoi Valle 12:35.01 1 2
6 Remick, Jessica 10 St. Johnsbury Ac 12:43.28 1 1
7 Mulcahy, Molly 10 St. Johnsbury Ac 12:45.09 1  
8 Kennedy, Haley 10 Lake Region Unio 12:58.55 1  
9 Griffin, Stephanie 9 Richford 13:51.96 1  
10 Wells, Hannah 10 Missisquoi Valle 13:52.51 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Neverett, Mariah 11 Essex 09.05 2 10
2 Mench, Elise 12 South Burlington 09.31 2 8
3 Yindra, Hannah 12 Mt Mansfield Uni 09.36 2 6
4 Fowler, Karlee 11 Burlington 09.72 2 4
5 Austin, Chelsea 11 South Burlington 09.79 1 2
6 Hubbard, Tarah 12 Fair Haven Union 09.80 2 1
7 Johnson, Grace 12 South Burlington 09.98 1  
8 Doran, Amanda 12 Fair Haven Union 10.07 2  
9 Stephenson, Madison 9 Essex 10.10 1  
10 Armstrong, Kendal 12 Harwood Union 10.11 1  
11 Nichols-Fleming, Fiona 10 U-32 Senior 10.19 1  
12 Carmichael, Christiana 11 South Burlington 10.40 1  
 
Womens 55m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Neverett, Mariah 11 Essex 09.20 5  
2 Hubbard, Tarah 12 Fair Haven Union 09.30 4  
3 Yindra, Hannah 12 Mt Mansfield Uni 09.30 3  
4 Mench, Elise 12 South Burlington 09.45 1  
5 Fowler, Karlee 11 Burlington 09.55 2  
6 Doran, Amanda 12 Fair Haven Union 09.89 3  
7 Austin, Chelsea 11 South Burlington 09.99 2  
8 Armstrong, Kendal 12 Harwood Union 10.15 1  
10 Stephenson, Madison 9 Essex 10.17 3  
10 Carmichael, Christiana 11 South Burlington 10.17 4  
9 Johnson, Grace 12 South Burlington 10.17 4  
12 Nichols-Fleming, Fiona 10 U-32 Senior 10.34 1  
13 Hooker, Mallory 11 Fair Haven Union 10.35 3  
14 Dandurand, Lexa 12 Missisquoi Valle 10.40 5  
15 Gannon, Megan 9 Champlain Valley 10.49 2  
16 Pouliot, Colleen 10 Fair Haven Union 10.61 5  
17 Auger, Cassidy 12 Fair Haven Union 10.65 1  
18 Eubanks, Shannon 11 Lake Region Unio 10.71 1  
19 Roberts, Abby 9 St. Johnsbury Ac 10.71 2  
20 Balch, Annaka 9 Thetford Academy 10.74 2  
21 Schlenter, Alyssa 10 South Burlington 10.76 5  
22 Towle, Macy 11 St. Johnsbury Ac 11.06 4  
23 Moye-Linehan, Aibhlin 10 Thetford Academy 11.14 1  
24 Dulac, Nicole 12 Windsor 11.28 5  
25 Gaffney, Helena 9 Thetford Academy 11.30 4  
26 Fabien, Anna-Michelle 11 Fair Haven Union 11.64 2  
27 Grippo, Emily 12 South Burlington 13.63 3  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Stuart, Kranz,
DiMambro, Puis
  Essex 1:53.17 4 10
2 Fowler, Finnegan,
Rathgeb, Pease
  Burlington 1:57.52 4 8
3 Mench, Geier,
Miner, Norris
  South Burlington 1:59.19 4 6
4 Auger, Bean,
Hubbard, Hall
  Fair Haven Union 2:01.39 3 4
5 Partin, Stephens,
Lockyer-, LaPorte
  U-32 Senior 2:01.50 1  
6 Brown, Davis,
Roberts, Peck
  St. Johnsbury Ac 2:01.54 3 2
7 Yindra, Smith,
Preston, Duncan
  Mt Mansfield Uni 2:03.68 3 1
8 Works, hammarst,
Fowler, O'Connor
  Spaulding 2:05.89 2  
9 Wighton, Rainvill,
Choinier, Coburn
  Missisquoi Valle 2:06.14 3  
10 Russ, Nanapoul,
Carlson, Smith
  Oxbow 2:08.26 1  
11 Farrow, Miglorie,
Miglorie, Sanborn
  Mt Saint Joseph 2:09.90 2  
12 Patel, Pike,
Holton, Welch
  Arlington Memori 2:12.94 2  
13 Pockette, Lyons,
Markowsk, Kamyk
  Rutland Senior 2:13.34 2  
14 Peters, Hershel,
Dulac, Ip
  Windsor 2:13.78 1  
15 Kersey, Potter,
Hodgedon, Patriqui
  Hartford 2:19.94 1  
-- Williams, Hockemei,
Madany, McLenith
  Mt Anthony Union DQ 4  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Gilding, Norris,
Flaherty, Geier
  South Burlington 4:19.51 3 10
2 Melezovi, Nuckols,
O'Malley, Puis
  Essex 4:21.17 3 8
3 Page, Krawczyk,
Mears, Whitman
  Mt Anthony Union 4:22.18 3 6
4 Finnegan, Pease,
Rathgeb, Breen
  Burlington 4:37.07 3 4
5 Roberts, Bornstei,
Peck, Towle
  St. Johnsbury Ac 4:38.11 2 2
6 Rainvill, Coburn,
Forgues, Vosburg
  Missisquoi Valle 4:48.57 2 1
7 Smith, Zaske,
Preston, Yindra
  Mt Mansfield Uni 4:49.10 1  
8 Adams, Marcy,
Hall, Laramie
  Fair Haven Union 4:54.16 1  
9 Balch, Froehlic,
Gaffney, Pomeroy
  Thetford Academy 5:01.91 2  
10 Beidler, Lary,
Dana, Dana
  Randolph Union 5:06.93 1  
11 Langan, Finneran,
DiFalco, Cummings
  Rice Memorial 5:18.78 2  
12 Ip, Hershel,
Dulac, Peters
  Windsor 5:36.40 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Barter, Bornstei,
Hammer, Towle
  St. Johnsbury Ac 10:28.29 1 10
2 Krawczyk, Comalli,
Kosaki, Whitman
  Mt Anthony Union 10:44.44 1 8
3 Farmer, Flaherty,
Cook, Norris
  South Burlington 10:46.27 1 6
4 Burke, Trombley,
Murphy, Murphy
  Essex 10:53.46 1 4
5 Brahmste, Forgues,
Messeck, Vosburg
  Missisquoi Valle 11:05.27 1 2
6 Cook, Russ,
Craig, Rosten
  Oxbow 11:27.66 1 1
7 Bouffard, Elgin,
Hartswic, Duncan
  Mt Mansfield Uni 11:31.03 1  
8 Cummings, DiFalco,
Finneran, Langan
  Rice Memorial 12:17.31 1  
9 Clement, Laramie,
Adams, Ray
  Fair Haven Union 12:39.03 1  
10 Hershel, Curtis,
Formiche, French
  Windsor 13:31.34 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Battiest, Amanda 11 Springfield 32-10.00(10.01m) 1  
2 Farmer, Anne-Marie 12 South Burlington 31-10.00(9.70m) 1 10
3 Haynes, Taylor 11 Mt Anthony Union 31-10.00(9.70m) 1 8
4 Comstock, Katey 09 Windsor 31-09.00(9.68m) 1 6
5 Stuart, Charlotte 11 Essex 31-03.00(9.53m) 1 4
6 Madany, Firdous 11 Mt Anthony Union 30-02.00(9.19m) 1 2
7 Corriea, Sarah 12 Essex 29-09.00(9.07m) 1 1
8 Fontaine, Olivia 12 Essex 29-02.50(8.90m) 1  
9 Rose, Emylie 10 South Burlington 28-09.50(8.78m) 1  
10 Leary, Kyla 12 Champlain Valley 28-08.50(8.75m) 1  
11 Barrows, Rosemarie 11 Essex 28-07.50(8.72m) 1  
12 Margola, Kayla 10 Lake Region Unio 27-06.00(8.38m) 1  
13 Ray, Jenna 11 Fair Haven Union 27-04.00(8.33m) 1  
14 Carlson, Giovanna 9 Oxbow 27-01.00(8.26m) 1  
15 Brochu, Brittany 10 Mt Anthony Union 27-01.00(8.26m) 1  
16 Gold, Emily 12 Missisquoi Valle 26-10.00(8.18m) 1  
17 Bruno, Nikki 10 Fair Haven Union 26-05.00(8.05m) 1  
18 Chamberlain, Sarah 11 Oxbow 26-00.00(7.92m) 1  
19 Stearns, Ally 10 Vergennes Union 25-10.50(7.89m) 1  
20 Nolan, Jaime 12 Windsor 25-07.50(7.81m) 1  
21 hammarstrom, samantha 12 Spaulding 25-05.50(7.76m) 1  
22 Groen, Alex 11 South Burlington 25-01.00(7.65m) 1  
23 Curtis, Mallory 10 Windsor 24-09.50(7.56m) 1  
24 Lamoureux, Marissa 11 Fair Haven Union 23-10.00(7.26m) 1  
25 Flaherty, Caraline 12 Essex 23-07.00(7.19m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Furland, Katherine 11 Essex 4-10.00(1.47m) 1 10
2 Sopchak, Emma 12 Essex 4-10.00(1.47m) 1 8
3 Sopchak, Lucy 9 Essex 4-08.00(1.42m) 1 6
4 Johnson, Grace 12 South Burlington 4-08.00(1.42m) 1 4
10 Carmichael, Christiana 11 South Burlington 4-06.00(1.37m) 1  
11 Mears, Samantha 11 Mt Anthony Union 4-06.00(1.37m) 1  
5 Fay, Kyra 10 South Burlington 4-06.00(1.37m) 1 1
5 Neverett, Mariah 11 Essex 4-06.00(1.37m) 1 1
5 DiMambro, Olivia 10 Essex 4-06.00(1.37m) 1 1
8 Fowler, Karlee 11 Burlington 4-06.00(1.37m) 1  
8 Close, Emily 10 Lake Region Unio 4-06.00(1.37m) 1  
12 Federico, Isabelle 12 Essex 4-04.00(1.32m) 1  
13 Moyna, Brit 12 Bellows Falls Un 4-04.00(1.32m) 1  
13 Bean, Courtney 11 Fair Haven Union 4-04.00(1.32m) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 DiMambro, Olivia 10 Essex 16-06.50(5.04m) nwi 1 10
2 Gilbert, Julia 12 Montpelier 16-03.00(4.95m) nwi 1  
3 Gilding, Kayla 10 South Burlington 16-02.00(4.93m) nwi 1 8
4 Urie, Tyrah 10 Lake Region Unio 15-11.50(4.86m) nwi 1 6
5 Johnson, Grace 12 South Burlington 15-11.00(4.85m) nwi 1 4
6 Neverett, Mariah 11 Essex 15-09.50(4.81m) nwi 1 2
7 Fay, Kyra 10 South Burlington 15-08.00(4.78m) nwi 1 1
8 Furland, Katherine 11 Essex 15-02.50(4.64m) nwi 1  
9 Stephenson, Madison 9 Essex 15-00.50(4.58m) nwi 1  
10 Williams, Leniesha 11 Mt Anthony Union 14-10.50(4.53m) nwi 1  
11 Miner, Ellie 12 South Burlington 14-09.00(4.50m) nwi 1  
12 Stephenson, Aisling 12 U-32 Senior 14-08.50(4.48m) nwi 1  
13 hammarstrom, samantha 12 Spaulding 14-08.50(4.48m) nwi 1  
14 Bouffard, Elise 11 Colchester 14-06.50(4.43m) nwi 1  
15 Smith, Samantha 10 South Burlington 14-02.00(4.32m) nwi 1  
16 Froehlich, Rowan 11 Thetford Academy 13-10.50(4.23m) nwi 1  
17 Mears, Samantha 11 Mt Anthony Union 13-09.50(4.20m) nwi 1  
18 O'Connor, Emily 12 Spaulding 13-08.50(4.18m) nwi 1  
19 Federico, Isabelle 12 Essex 13-04.00(4.06m) nwi 1  
20 Arani, Tina 11 South Burlington 13-01.00(3.99m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gilbert, Julia 12 Montpelier 34-01.50(10.40m) nwi 1  
2 Miner, Ellie 12 South Burlington 33-08.00(10.26m) nwi 1 10
3 Fay, Kyra 10 South Burlington 32-07.00(9.93m) nwi 1 8
4 Furland, Katherine 11 Essex 32-06.50(9.92m) nwi 1 6
5 Fowler, Karlee 11 Burlington 32-05.00(9.88m) nwi 1 4
6 Finnegan, Kelsey 10 Burlington 31-05.50(9.59m) nwi 1 2
7 Works, Sarah 11 Spaulding 29-10.00(9.09m) nwi 1 1
8 Schlenter, Alyssa 10 South Burlington 29-09.50(9.08m) nwi 1  
9 hammarstrom, samantha 12 Spaulding 29-09.00(9.07m) nwi 1  
10 Cleary, Haley 11 Harwood Union 29-08.50(9.06m) nwi 1  
11 O'Connor, Emily 12 Spaulding 29-01.00(8.86m) nwi 1  
12 Hammer, Stephanie 11 St. Johnsbury Ac 28-00.00(8.53m) nwi 1  
13 Peters, Esther 10 Windsor 27-10.00(8.48m) nwi 1  
14 Dumeny, Rebecca 12 Missisquoi Valle 27-09.00(8.46m) nwi 1  
-- Kerin, Emily 11 Essex FOUL(--) nwi 1  
-- Lussier, Taylor 12 Mt Anthony Union FOUL(--) nwi 1  
-- Stephenson, Aisling 12 U-32 Senior --(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Geske, Emily 11 Champlain Valley 10-00.00(3.05m) 1  
2 Furland, Katherine 11 Essex 8-06.00(2.59m) 1 9
2 Moyna, Brit 12 Bellows Falls Un 8-06.00(2.59m) 1 9
4 Barnett, Mariah 11 Bellows Falls Un 8-00.00(2.44m) 1 6
5 Haehnel, Andrea 10 Thetford Academy 8-00.00(2.44m) 1  
6 Hubbard, Tarah 12 Fair Haven Union 7-06.00(2.29m) 1 4
7 Smith, Wren 9 Oxbow 7-06.00(2.29m) 1 2
8 Barter, Riley 11 St. Johnsbury Ac 7-06.00(2.29m) 1 1
9 Smith, Carissa 12 Mt Mansfield Uni 7-06.00(2.29m) 1  
10 Alexander, Erin 12 Fair Haven Union 6-06.00(1.98m) 1  
11 Towne, Becca 12 Windsor 6-06.00(1.98m) 1  
11 Eubanks, Shannon 11 Lake Region Unio 6-06.00(1.98m) 1  
13 Austin, Chelsea 11 South Burlington 6-06.00(1.98m) 1  
13 Geier, Lindsay 12 South Burlington 6-06.00(1.98m) 1  
15 Hooker, Mallory 11 Fair Haven Union 6-00.00(1.83m) 1  
15 Hammer, Bettina 9 St. Johnsbury Ac 6-00.00(1.83m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) Essex High School - VT 134.50 2) South Burlington HS - VT 128 3) Mt. Anthony UHS Bennington 61.50 4) St. Johnsbury Academy-VT 40 5) Burlington HS - VT 22 6) Bellows Falls UHS - VT 15 7) Lake Region UHS Orleans VT 13 8) Mt. Mansfield UHS Jericho 11 9) Rice Memorial HS Burlingto 10 10) Fair Haven UHS - VT 9 11) Windsor HS - VT 6 12) Missisquoi Valley UHS VT 5 13) Vergennes UHS - VT 4 14) Oxbow HS - VT 3 15) Randolph UHS - VT 2 16) Spaulding HS Barre - VT 1 Men - Team Rankings - 15 Events Scored =============================================================================== 1) Essex High School - VT 114 2) St. Johnsbury Academy-VT 92 3) South Burlington HS - VT 72 4) Mt. Anthony UHS Benningto 60 5) Burlington HS - VT 25 6) Missisquoi Valley UHS VT 18.50 6) Fair Haven UHS - VT 18.50 8) Oxbow HS - VT 16 9) Mt. Mansfield UHS Jericho 15 10) Vergennes UHS - VT 10 11) Bellows Falls UHS - VT 8 12) Rutland High School - VT 6 13) Lake Region UHS Orleans VT 4 13) Spaulding HS Barre - VT 4 15) Hazen UHS - Hardwick - VT 1 15) Windsor HS - VT 1

 


 
 
Post as: 
History for Vermont VPA Indoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1