Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 May 24th to May 25th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2010

Videos (44)
View
+
Photos (50)
View
+
Articles (5)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Invited groups

 

2010

NWAACC Outdoor Championships | NWAACC XC Championships

 

2010 Results - NWAACC Outdoor Championships

Published by
ross   on May 24 2010, 02:05 AM
NWAACC Outdoor Championships
May 24, 2010 to May 25, 2010
Spokane, WA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Dec | Dec: 100m | Dec: 110h | Dec: 1500m | Dec: 400m | Dec: Discus | Dec: HJ | Dec: Javelin | Dec: LJ | Dec: PV | Dec: Shot

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 5k | 10k | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV | Hep | Hep: 100h | Hep: 200m | Hep: 800m | Hep: HJ | Hep: Javelin | Hep: LJ | Hep: Shot

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Vetter, Michael 10 Spokane CC 10.93 +0.8 1  
2 Strong, Micah 10 Mt Hood 11.04 +0.8 1  
3 Jarvis, Dusty 9 Lane (OR) 11.11 +0.8 1  
4 Tolento, Eric 10 Clackamas 11.11 +0.8 1  
5 Smith, Josh 9 Clark College 11.18 +0.8 1  
6 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 11.22 +0.8 1  
7 Peterson, Cody 9 Spokane CC 11.33 +0.8 1  
8 Moore, Ethan 10 Clackamas 11.41 +0.8 1  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Vetter, Michael 10 Spokane CC 10.77 +1.8 1  
3 Peterson, Cody 9 Spokane CC 10.95 +1.8 1  
4 Strong, Micah 10 Mt Hood 10.95 +1.8 1  
2 Smith, Josh 9 Clark College 10.97 +0.1 2  
5 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 10.97 +1.8 1  
6 Tolento, Eric 10 Clackamas 10.98 +0.1 2  
7 Jarvis, Dusty 9 Lane (OR) 11.08 +0.1 2  
8 Moore, Ethan 10 Clackamas 11.13 +1.8 1  
9 Wilson, Kenny 9 Lane (OR) 11.24 +1.8 1  
10 Victor, Austin 10 Spokane CC 11.31 +0.1 2  
11 Feemster, Trace 10 Southwestern Ore 11.32 +1.8 1  
12 Mock, Gregg 9 Lane (OR) 11.33 +0.1 2  
13 kilgore, Ian 9 Treasure Valley 11.40 +0.1 2  
14 Mulick, Nick 9 Mt Hood 11.47 +0.1 2  
15 Goodwin, Robert 9 Treasure Valley 11.60 +1.8 1  
16 Meade, Paul 9 Clark College 11.62 +0.1 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Smith, Josh 9 Clark College 21.85 -2.3 1  
2 Vetter, Michael 10 Spokane CC 22.00 -2.3 1  
3 Strong, Micah 10 Mt Hood 22.24 -2.3 1  
4 Tolento, Eric 10 Clackamas 22.40 -2.3 1  
5 Jarvis, Dusty 9 Lane (OR) 22.64 -2.3 1  
6 Victor, Austin 10 Spokane CC 22.68 -2.3 1  
7 Peterson, Cody 9 Spokane CC 23.05 -2.3 1  
8 Zeller, Chris 9 Mt Hood 23.08 -2.3 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Smith, Josh 9 Clark College 21.96 +0.2 1  
2 Vetter, Michael 10 Spokane CC 22.16 +1.1 2  
3 Strong, Micah 10 Mt Hood 22.34 +1.1 2  
4 Zeller, Chris 9 Mt Hood 22.58 +0.2 1  
5 Peterson, Cody 9 Spokane CC 22.67 +0.2 1  
6 Jarvis, Dusty 9 Lane (OR) 22.70 +1.1 2  
7 Victor, Austin 10 Spokane CC 22.73 +1.1 2  
8 Tolento, Eric 10 Clackamas 22.79 +0.2 1  
9 kilgore, Ian 9 Treasure Valley 22.85 +0.2 1  
10 Hanks, Michael 9 Lane (OR) 22.89 +0.2 1  
11 Nokes, Jason 9 Spokane CC 22.97 +1.1 2  
12 Wilson, Kenny 9 Lane (OR) 23.00 +0.2 1  
13 Feemster, Trace 10 Southwestern Ore 23.27 +1.1 2  
14 Mulick, Nick 9 Mt Hood 23.45 +1.1 2  
15 Mock, Gregg 9 Lane (OR) 23.60 +0.2 1  
-- Ramos, Jimmy 9 Spokane CC DNF +1.1 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zeller, Chris 9 Mt Hood 48.40 1  
2 Rosenberg, J.J. 10 Lane (OR) 48.97 1  
3 Garner, Demarcus 10 Clackamas 49.06 1  
4 Nokes, Jason 9 Spokane CC 49.54 1  
5 Johnson, Logan 9 Skagit Valley 49.56 1  
6 Garcia, Ricky 9 Clark College 49.94 1  
7 Hope, Nathan 10 Mt Hood 50.43 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Zeller, Chris 9 Mt Hood 49.03 1  
2 Rosenberg, J.J. 10 Lane (OR) 49.62 2  
3 Johnson, Logan 9 Skagit Valley 49.65 2  
4 Garner, Demarcus 10 Clackamas 49.66 2  
5 Garcia, Ricky 9 Clark College 49.72 2  
6 Nokes, Jason 9 Spokane CC 49.85 1  
7 Hope, Nathan 10 Mt Hood 50.10 1  
8 Ramos, Jimmy 9 Spokane CC 50.58 1  
9 Stevens, Markus 10 Mt Hood 52.49 1  
10 Lawrence, Daniel 9 Southwestern Ore 57.62 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ward, Kurt 10 Treasure Valley 1:54.30 1  
2 Olsen, Chris 9 Clackamas 1:55.02 1  
3 Shirley, Tyler 10 Spokane CC 1:56.60 1  
4 Miramontes, Ben 9 Clark College 1:57.55 1  
5 Contreras, Emmanue 9 Everett Communit 1:58.71 1  
6 Pierson, Seth 9 Everett Communit 1:58.75 1  
7 Begay, Atcitty 10 Treasure Valley 2:00.90 1  
8 Larson, Drew 9 Everett Communit 2:08.02 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Contreras, Emmanue 9 Everett Communit 1:55.07 1  
3 Pierson, Seth 9 Everett Communit 1:55.34 1  
5 Shirley, Tyler 10 Spokane CC 1:55.76 1  
6 Begay, Atcitty 10 Treasure Valley 2:00.15 1  
2 Ward, Kurt 10 Treasure Valley 2:00.18 2  
4 Olsen, Chris 9 Clackamas 2:00.40 2  
7 Larson, Drew 9 Everett Communit 2:00.40 2  
8 Miramontes, Ben 9 Clark College 2:01.56 2  
9 Trowbridge, Seth 10 Everett Communit 2:03.42 1  
10 Rexach, Michael 9 Everett Communit 2:05.05 2  
11 Rasor, Kyle 9 Everett Communit 2:06.18 2  
12 Mattson, James 9 Everett Communit 2:07.16 1  
13 Pugil, Cody 9 Treasure Valley 2:07.33 2  
14 Bellamy , Mic 9 Lane (OR) 2:09.64 1  
15 Marshall, Justin 9 Everett Communit 2:17.97 2  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierson, Seth 9 Everett Communit 3:59.64 1  
2 Contreras, Emmanue 9 Everett Communit 4:00.55 1  
3 Larson, Drew 9 Everett Communit 4:01.64 1  
4 Shirley, Tyler 10 Spokane CC 4:02.66 1  
5 VanDeBrake, Cody 9 Spokane CC 4:05.51 1  
6 Jacob, David 9 Spokane CC 4:06.26 1  
7 Wilson, Nick 9 Spokane CC 4:11.03 1  
8 Goodrick, Trevin 10 Spokane CC 4:11.41 1  
9 Miller, Ray 9 Treasure Valley 4:12.98 1  
10 Aguirre, Uriel 9 Southwestern Ore 4:25.11 1  
11 Gongora, Gilmer 10 Mt Hood 4:33.73 1  
12 Rasor, Kyle 9 Everett Communit 4:39.49 1  
 
Mens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Anthony 9 Spokane CC 15:04.23 1  
2 Welch, Tim 9 Everett Communit 15:38.39 1  
3 Jimenez, Rigoberto 10 Spokane CC 15:40.78 1  
4 Cesal, Andrew 10 Spokane CC 15:54.58 1  
5 Yilma, Yon 9 Everett Communit 15:58.39 1  
6 Perez, Cesar 9 Lane (OR) 16:06.62 1  
7 Yung, Steven 9 Treasure Valley 16:12.27 1  
8 Weldon, Shane 10 Clark College 16:16.56 1  
9 Teall , Sterling 9 Lane (OR) 16:20.70 1  
10 Jacob, David 9 Spokane CC 16:29.56 1  
11 Creek, Jimmy 9 Everett Communit 16:55.31 1  
12 Obrien, Jared 9 Clark College 17:04.39 1  
13 Pugil, Cody 9 Treasure Valley 17:10.97 1  
14 Miller, Ray 9 Treasure Valley 17:42.96 1  
15 Ward, Casey 10 Treasure Valley 18:00.55 1  
-- Goodrick, Trevin 10 Spokane CC DNF 1  
 
Mens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Anthony 9 Spokane CC 32:19.60 1  
2 Jimenez, Rigoberto 10 Spokane CC 32:24.76 1  
3 Jacob, David 9 Spokane CC 32:35.77 1  
4 Yilma, Yon 9 Everett Communit 34:05.22 1  
5 Yung, Steven 9 Treasure Valley 34:59.75 1  
6 Creek, Jimmy 9 Everett Communit 35:12.71 1  
7 Weldon, Shane 10 Clark College 35:47.10 1  
8 Bateham, Erik 9 Lane (OR) 36:59.29 1  
9 Marshall, Justin 9 Everett Communit 38:01.54 1  
10 Felch, Scott 9 Everett Communit 41:09.20 1  
-- Ramirez, Sam 9 Southwestern Ore DNF 1  
-- Perez, Cesar 9 Lane (OR) DNF 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goodrick, Trevin 10 Spokane CC 9:50.81 1  
2 Cesal, Andrew 10 Spokane CC 9:58.93 1  
3 Wilson, Nick 9 Spokane CC 10:05.34 1  
4 VanDeBrake, Cody 9 Spokane CC 10:15.55 1  
5 Obrien, Jared 9 Clark College 10:16.09 1  
6 Olsen, Chris 9 Clackamas 10:33.68 1  
7 Ward, Casey 10 Treasure Valley 10:42.14 1  
8 Gongora, Gilmer 10 Mt Hood 10:54.92 1  
9 Lystad, Tonder 9 Everett Communit 11:06.40 1  
10 Aguirre, Uriel 9 Southwestern Ore 11:16.11 1  
11 Baker, Alex 9 Everett Communit 11:37.96 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Victor, Austin 10 Spokane CC 14.64 1  
2 Ratliff, James 9 Clackamas 14.88 1  
3 Thomas, Terriel 10 Treasure Valley 14.99 1  
4 Shalk, Tanner 9 Spokane CC 15.17 1  
5 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 15.46 1  
6 James, Kevin 9 Southwestern Ore 15.56 1  
7 Pfeifer, Austin 9 Clark College 15.75 1  
8 Young, Zach 9 Mt Hood 15.80 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Victor, Austin 10 Spokane CC 14.94 2  
2 Thomas, Terriel 10 Treasure Valley 14.96 1  
3 Shalk, Tanner 9 Spokane CC 15.13 2  
4 Ratliff, James 9 Clackamas 15.36 1  
5 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 15.44 2  
6 James, Kevin 9 Southwestern Ore 15.47 2  
7 Young, Zach 9 Mt Hood 15.65 1  
8 Pfeifer, Austin 9 Clark College 15.73 1  
9 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 15.77 2  
10 Keller, Tony 10 Lane (OR) 15.92 1  
11 Wise, Chris 9 Southwestern Ore 16.18 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 52.99 1  
2 Ratliff, James 9 Clackamas 53.03 1  
3 Shalk, Tanner 9 Spokane CC 53.52 1  
4 Thomas, Terriel 10 Treasure Valley 54.01 1  
5 Young, Zach 9 Mt Hood 54.99 1  
6 Jackson, Marc 9 Clark College 56.48 1  
7 Nell, Carter 10 Spokane CC 56.54 1  
8 Lundgren, Justin 9 Clackamas 57.32 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Shalk, Tanner 9 Spokane CC 54.41 1  
2 Ratliff, James 9 Clackamas 55.00 2  
3 Thomas, Terriel 10 Treasure Valley 55.32 1  
4 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 55.53 1  
5 Jackson, Marc 9 Clark College 56.19 2  
6 Young, Zach 9 Mt Hood 56.59 2  
7 Lundgren, Justin 9 Clackamas 57.35 1  
8 Nell, Carter 10 Spokane CC 57.55 2  
9 Hope, Nathan 10 Mt Hood 57.66 1  
10 Grossnicklaus, Christi 9 Lane (OR) 1:00.45c 2  
11 Wise, Chris 9 Southwestern Ore 1:04.22c 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Peterson, Victor,
Wordell, Vetter
  Spokane CC 41.40 1  
2 Strong, Mulick,
Young, Zeller
  Mt Hood 41.65 1  
3 Vazquez, Tolento,
Garner, Moore
  Clackamas 42.22 1  
4 Hanks, Rosenber,
Wilson, Jarvis
  Lane (OR) 42.68 1  
5 Meade, Jackson,
Garcia, Smith
  Clark College 43.14 1  
6 Goodwin, Kilgore,
Pugil, Jones
  Treasure Valley 43.90 1  
7 Shamberg, Feemster,
Smith, James
  Southwestern Ore 44.63 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Vazquez, Ratliff,
Garner, Olsen
  Clackamas 3:19.12 1  
2 Nokes, Shalk,
Vetter, Wordell
  Spokane CC 3:20.87 1  
3 Young, Zeller,
Hope, Strong
  Mt Hood 3:21.58 1  
4 Thomas, Begay,
Kilgore, Ward
  Treasure Valley 3:22.52 1  
5 Miramont, Garcia,
Lane, Jackson
  Clark College 3:22.99 1  
6 Hanks, Godfrey,
Jarvis, Rosenber
  Lane (OR) 3:24.58 1  
7 Larson, Pierson,
Contrera, Rexach
  Everett Communit 3:27.74 1  
8 Feemster, Smith,
Lawrence, Caud
  Southwestern Ore 3:41.38 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Velasquez, Jr. 10 Mt Hood 16.01m(52'6.25) 1  
2 Lantz, Anthony 10 Clackamas 14.82m(48'7.25) 1  
3 Jones, Griffon 10 Spokane CC 14.70m(48'2.5) 1  
4 Walk , Miles 9 Lane (OR) 14.15m(46'5) 1  
5 Clowe, Tyree 9 Spokane CC 13.31m(43'8) 1  
6 Callagan , Marc 9 Lane (OR) 13.19m(43'3.25) 1  
7 Case, Levi 10 Treasure Valley 12.99m(42'7.25) 1  
8 Chisman, John 9 Clackamas 12.70m(41'8) 1  
9 Brim, Marlowe 9 Spokane CC 12.55m(41'2) 1  
10 Weber, Adrian 10 Mt Hood 12.15m(39'10.25) 1  
11 Lemafa, Shaun 9 Clackamas 11.93m(39'1.5) 1  
12 McNutt, Brett 10 Mt Hood 10.40m(34'1.25) 1  
13 Chau, Bryan 9 Clark College 10.31m(33'9.75) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Griffon 10 Spokane CC 48.30m(158'5.5) 1  
2 Chisman, John 9 Clackamas 44.15m(144'10) 1  
3 Walk , Miles 9 Lane (OR) 43.83m(143'9.5) 1  
4 Weber, Adrian 10 Mt Hood 43.23m(141'9.75) 1  
5 Lemafa, Shaun 9 Clackamas 41.77m(137'0.25) 1  
6 Lantz, Anthony 10 Clackamas 40.78m(133'9.5) 1  
7 Velasquez, Jr. 10 Mt Hood 40.55m(133'0.25) 1  
8 Brim, Marlowe 9 Spokane CC 39.91m(130'11.25) 1  
9 Hutchinson, Cody 9 Spokane CC 37.68m(123'7.25) 1  
10 Echternkamp, Kenny 9 Clackamas 36.96m(121'3) 1  
11 McNutt, Brett 10 Mt Hood 35.33m(115'10.75) 1  
12 Chau, Bryan 9 Clark College 35.01m(114'10.25) 1  
13 Keller, Tony 10 Lane (OR) 34.97m(114'8.75) 1  
14 Callagan , Marc 9 Lane (OR) 32.20m(105'7.5) 1  
-- Alnassim, Jaime 9 Spokane CC FOUL(--) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Echternkamp, Kenny 9 Clackamas 63.33m(207'9.25) 1  
2 Scherer, Lukas 9 Spokane CC 57.77m(189'6.25) 1  
3 Hutchinson, Cody 9 Spokane CC 57.35m(188'1.75) 1  
4 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 56.88m(186'7.25) 1  
5 Nell, Carter 10 Spokane CC 56.17m(184'3.25) 1  
6 Nagunst, Kevin 9 Clark College 55.78m(183'0) 1  
7 Brandenburg, Kurt 9 Clark College 51.24m(168'1.25) 1  
8 Weber, Adrian 10 Mt Hood 51.00m(167'3.75) 1  
9 Taylor, Joseph 9 Spokane CC 50.05m(164'2.25) 1  
10 Ericksen, Alex 9 Lane (OR) 48.90m(160'5) 1  
11 Case, Levi 10 Treasure Valley 46.52m(152'7.5) 1  
12 Rosenberg, J.J. 10 Lane (OR) 41.48m(136'1) 1  
 
Mens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Clowe, Tyree 9 Spokane CC 51.24m(168'1.25) 1  
2 Lantz, Anthony 10 Clackamas 48.71m(159'9.5) 1  
3 Alnassim, Jaime 9 Spokane CC 46.04m(151'0.5) 1  
4 Walk , Miles 9 Lane (OR) 43.53m(142'9.75) 1  
5 Lemafa, Shaun 9 Clackamas 41.04m(134'7.75) 1  
6 Chisman, John 9 Clackamas 40.70m(133'6.25) 1  
7 Callagan , Marc 9 Lane (OR) 39.49m(129'6.5) 1  
8 Brim, Marlowe 9 Spokane CC 35.06m(115'0.25) 1  
9 Echternkamp, Kenny 9 Clackamas 33.38m(109'6) 1  
10 Weber, Adrian 10 Mt Hood 28.70m(94'1.75) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lane, Tyler 9 Clark College 1.98m(6'5.75) 1  
2 Moore, Ethan 10 Clackamas 1.93m(6'3.75) 1  
3 Johnson, Clay 9 Mt Hood 1.93m(6'3.75) 1  
4 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 1.88m(6'2) 1  
5 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 1.88m(6'2) 1  
6 Cobbs, Evander 9 Spokane CC 1.83m(6'0) 1  
7 Keller, Tony 10 Lane (OR) 1.83m(6'0) 1  
10 Hadenfeld, Kyle 9 Clark College 1.78m(5'10) 1  
8 Stevens, Markus 10 Mt Hood 1.78m(5'10) 1  
9 Hansen, Justin 9 Clark College 1.78m(5'10) 1  
-- Smith, Justin 10 Southwestern Ore NH(--) 1  
-- Wise, Chris 9 Southwestern Ore NH(--) 1  
-- Melum, Trevor 10 Clackamas NH(--) 1  
-- Feemster, Trace 10 Southwestern Ore NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peterson, Cody 9 Spokane CC 7.00m(22'11.5) +1.9 1  
2 Cobbs, Evander 9 Spokane CC 6.89m(22'7.25) +0.0 1  
3 Moore, Ethan 10 Clackamas 6.88m(22'6.75) +1.2 1  
4 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 6.65m(21'9.75) +1.9 1  
5 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 6.63m(21'9) +1.3 1  
6 Wilson, Kenny 9 Lane (OR) 6.54m(21'5.25) +0.7 1  
7 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 6.54m(21'5.25) +0.0 1  
8 Feemster, Trace 10 Southwestern Ore 6.42m(21'0.75) -1.7 1  
9 Shamberger, David 9 Southwestern Ore 6.35m(20'10) -0.7 1  
10 Norris , Terry 9 Lane (OR) 6.33m(20'9) +0.0 1  
11 Lane, Tyler 9 Clark College 6.25m(20'6) +0.5 1  
12 jones, Kelvin 9 Treasure Valley 6.19m(20'3.5) +1.1 1  
13 Goodwin, Robert 9 Treasure Valley 6.14m(20'1.5) -1.1 1  
14 Marchand, Will 9 Spokane CC 6.12m(20'0.75) +0.0 1  
15 Hadenfeld, Kyle 9 Clark College 5.94m(19'5.75) +0.0 1  
-- Hansen, Justin 9 Clark College FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hansen, Justin 9 Clark College 14.28m w(46'10) +2.1 1  
2 Norris , Terry 9 Lane (OR) 13.45m(44'1.5) +1.9 1  
3 Marchand, Will 9 Spokane CC 13.43m(44'0.5) +0.1 1  
4 Moore, Ethan 10 Clackamas 13.38m(43'10.75) -0.1 1  
5 Cobbs, Evander 9 Spokane CC 13.31m w(43'8) +2.6 1  
6 James, Kevin 9 Southwestern Ore 13.14m(43'1.25) +1.4 1  
7 Shamberger, David 9 Southwestern Ore 12.89m w(42'3.25) +2.8 1  
8 Johnson, Clay 9 Mt Hood 12.79m w(41'11.5) +2.7 1  
9 Hadenfeld, Kyle 9 Clark College 12.34m w(40'5.75) +2.3 1  
10 Parra , Clark 9 Lane (OR) 12.24m(40'1.75) +1.6 1  
11 Melum, Trevor 10 Clackamas 11.65m(38'2.5) +0.0 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fegles, Robby 10 Lane (OR) 4.74m(15'6.5) 1  
2 Hippler, Jared 9 Clackamas 4.64m(15'2.5) 1  
3 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 4.44m(14'6.75) 1  
3 Nell, Carter 10 Spokane CC 4.44m(14'6.75) 1  
5 Parker , Jordan 9 Lane (OR) 4.44m(14'6.75) 1  
6 Nordstrom, Tyrel 10 Clackamas 4.44m(14'6.75) 1  
7 Ericksen, Alex 9 Lane (OR) 4.29m(14'0.75) 1  
8 Anderson, Steven 9 Clark College 3.99m(13'1) 1  
-- Stevens, Markus 10 Mt Hood NH(--) 1  
 
Mens Decathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 6,544 1  
2 Nell, Carter 10 Spokane CC 6,175 1  
3 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 6,085 1  
4 Ratliff, James 9 Clackamas 5,652 1  
5 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 5,571 1  
6 Keller, Tony 10 Lane (OR) 5,419 1  
7 Stevens, Markus 10 Mt Hood 5,377 1  
8 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 5,199 1  
 
Mens Decathlon: 100m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 11.06 1 847
2 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 11.33 1 789
3 Stevens, Markus 10 Mt Hood 11.76 1 699
4 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 11.78 1 695
5 Keller, Tony 10 Lane (OR) 11.83 1 685
6 Nell, Carter 10 Spokane CC 12.12 1 628
7 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 12.14 1 624
8 Ratliff, James 9 Clackamas 12.19 1 614
 
Mens Decathlon: 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ratliff, James 9 Clackamas 15.77 1 759
2 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 16.20 1 710
3 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 16.36 1 693
4 Nell, Carter 10 Spokane CC 16.58 1 669
5 Keller, Tony 10 Lane (OR) 16.87 1 638
6 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 17.88 1 536
7 Stevens, Markus 10 Mt Hood 18.73 1 456
8 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 19.12 1 422
 
Mens Decathlon: 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 4:28.99 1 751
2 Ratliff, James 9 Clackamas 4:29.60 1 747
3 Stevens, Markus 10 Mt Hood 4:33.21 1 724
4 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 4:33.94 1 719
5 Nell, Carter 10 Spokane CC 4:35.03 1 712
6 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 5:04.39 1 535
7 Keller, Tony 10 Lane (OR) 5:09.32 1 507
8 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 5:14.42 1 480
 
Mens Decathlon: 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ratliff, James 9 Clackamas 50.41 1 796
2 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 51.16 1 762
3 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 51.95 1 727
4 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 52.27 1 713
5 Stevens, Markus 10 Mt Hood 52.63 1 697
6 Nell, Carter 10 Spokane CC 53.60 1 656
7 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 54.32 1 626
8 Keller, Tony 10 Lane (OR) 54.79 1 607
 
Mens Decathlon: Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nell, Carter 10 Spokane CC 33.44m(109'8.5) 1 533
2 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 30.62m(100'5.5) 1 477
3 Ratliff, James 9 Clackamas 30.36m(99'7.25) 1 472
4 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 29.10m(95'5.5) 1 447
5 Stevens, Markus 10 Mt Hood 26.53m(87'0.25) 1 397
6 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 26.40m(86'7.25) 1 394
7 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 23.79m(78'0.5) 1 344
8 Keller, Tony 10 Lane (OR) 22.51m(73'10) 1 319
 
Mens Decathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 1.89m(6'2.25) 1 705
2 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 1.86m(6'1) 1 679
3 Keller, Tony 10 Lane (OR) 1.80m(5'10.75) 1 627
3 Stevens, Markus 10 Mt Hood 1.80m(5'10.75) 1 627
5 Nell, Carter 10 Spokane CC 1.74m(5'8.5) 1 577
6 Ratliff, James 9 Clackamas 1.65m(5'4.75) 1 504
6 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 1.65m(5'4.75) 1 504
8 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 1.62m(5'3.75) 1 480
 
Mens Decathlon: Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 52.81m(173'3) 1 630
2 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 52.22m(171'3.75) 1 622
3 Nell, Carter 10 Spokane CC 49.57m(162'7.5) 1 582
4 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 44.92m(147'4.5) 1 514
5 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 44.67m(146'6.5) 1 510
6 Ratliff, James 9 Clackamas 43.75m(143'6.25) 1 497
7 Keller, Tony 10 Lane (OR) 38.87m(127'6.25) 1 426
8 Stevens, Markus 10 Mt Hood 28.18m(92'5.25) 1 274
 
Mens Decathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 6.33m(20'9) 1 659
2 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 6.31m(20'8.25) 1 655
3 Keller, Tony 10 Lane (OR) 6.03m(19'9.25) 1 593
4 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 5.99m(19'7.75) 1 584
5 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 5.94m(19'5.75) 1 574
6 Stevens, Markus 10 Mt Hood 5.79m(18'11.75) 1 542
7 Ratliff, James 9 Clackamas 5.78m(18'11.5) 1 540
8 Nell, Carter 10 Spokane CC 5.70m(18'8.25) 1 523
 
Mens Decathlon: Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 4.55m(14'11) 1 775
2 Nell, Carter 10 Spokane CC 4.45m(14'7) 1 746
3 Stevens, Markus 10 Mt Hood 3.65m(11'11.5) 1 522
4 Keller, Tony 10 Lane (OR) 3.45m(11'3.75) 1 469
4 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 3.45m(11'3.75) 1 469
6 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 3.25m(10'7.75) 1 418
7 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 2.85m(9'4) 1 321
8 Ratliff, James 9 Clackamas 2.45m(8'0.25) 1 231
 
Mens Decathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nell, Carter 10 Spokane CC 11.06m(36'3.25) 1 549
2 Keller, Tony 10 Lane (OR) 11.04m(36'2.5) 1 548
3 Godfrey, Kevin 10 Lane (OR) 11.02m(36'1.75) 1 547
4 Wordell, Spencer 9 Spokane CC 10.19m(33'5) 1 497
5 Smith, Justin 10 Southwestern Ore 10.13m(33'2.75) 1 493
6 Ratliff, James 9 Clackamas 10.10m(33'1.5) 1 492
7 Vazquez, Carlos 9 Clackamas 9.77m(32'0.5) 1 472
8 Stevens, Markus 10 Mt Hood 9.22m(30'2.75) 1 439
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 James, Chanel 10 Spokane CC 12.05 +1.9 1  
2 Rhodes, Anaiah 10 Mt Hood 12.58 +1.9 1  
3 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 12.76 +1.9 1  
4 Harris, Vanessa 10 Spokane CC 12.85 +1.9 1  
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 12.86 +1.9 1  
6 Jackson, Shallyn 9 Spokane CC 13.07 +1.9 1  
7 Forgey, Dakota 9 Clark College 13.48 +1.9 1  
8 Nida, Nicole 10 Spokane CC 13.50 +1.9 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 James, Chanel 10 Spokane CC 12.18 +1.1 2  
2 Rhodes, Anaiah 10 Mt Hood 12.33w +2.1 1  
3 Nida, Nicole 10 Spokane CC 12.50 +1.1 2  
4 Harris, Vanessa 10 Spokane CC 12.69w +2.1 1  
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 12.78w +2.1 1  
6 Jackson, Shallyn 9 Spokane CC 12.87w +2.1 1  
7 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 12.91 +1.1 2  
8 Forgey, Dakota 9 Clark College 13.10w +2.1 1  
9 Standley, Chelsea 9 Southwestern Ore 13.29 +1.1 2  
10 Buchholz, Emma 9 Clackamas 13.35w +2.1 1  
11 Booth, Katie 9 Treasure Valley 13.37w +2.1 1  
12 Gallagher, Addie 9 Clackamas 13.45 +1.1 2  
13 Kent, Kandra 9 Clark College 13.67 +1.1 2  
14 Leaf, Nicole 9 Southwestern Ore 13.77 +1.1 2  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 James, Chanel 10 Spokane CC 24.78 +0.0 1  
2 Nida, Nicole 10 Spokane CC 25.38 +0.0 1  
3 Rhodes, Anaiah 10 Mt Hood 25.43 +0.0 1  
4 Valentine, Myisha 10 Spokane CC 25.54 +0.0 1  
5 Good, Emma 10 Treasure Valley 25.74 +0.0 1  
6 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 25.91 +0.0 1  
7 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 26.10 +0.0 1  
8 Jackson, Shallyn 9 Spokane CC 26.21 +0.0 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Nida, Nicole 10 Spokane CC 25.22 +0.1 2  
2 James, Chanel 10 Spokane CC 25.39 -0.9 1  
3 Rhodes, Anaiah 10 Mt Hood 25.46 +0.1 2  
4 Good, Emma 10 Treasure Valley 26.05 -0.9 1  
5 Jackson, Shallyn 9 Spokane CC 26.22 +0.1 2  
6 Valentine, Myisha 10 Spokane CC 26.30 -0.9 1  
7 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 26.30 +0.1 2  
8 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 26.51 -0.9 1  
9 Lawhead, Chelsea 10 Spokane CC 26.51 +0.1 2  
10 Ortiz, Yesenia 9 Spokane CC 27.05 +0.1 2  
11 Standley, Chelsea 9 Southwestern Ore 27.29 -0.9 1  
12 Gallagher, Addie 9 Clackamas 27.39 -0.9 1  
13 Booth, Katie 9 Treasure Valley 28.21 +0.1 2  
14 Ferris, Shawndra 9 Lane (OR) 28.92 -0.9 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nida, Nicole 10 Spokane CC 57.25 1  
2 Valentine, Myisha 10 Spokane CC 57.66 1  
3 Batson, Diana 10 Lane (OR) 57.85 1  
4 Lawhead, Chelsea 10 Spokane CC 57.88 1  
5 Good, Emma 10 Treasure Valley 58.13 1  
6 Ortiz, Yesenia 9 Spokane CC 59.75 1  
7 Thompson, Katelyn 9 Everett Communit 1:01.56c 1  
8 Ferris, Shawndra 9 Lane (OR) 1:02.52c 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDaniel, Rachel 9 Spokane CC 2:15.46 1  
2 Salyer, Angelyn 10 Lane (OR) 2:17.47 1  
3 Copenhagen, Laura 9 Clackamas 2:20.98 1  
4 Botsford, Mary 9 Clackamas 2:21.39 1  
5 Gruber, Andrea 10 Lane (OR) 2:25.51 1  
6 Talford, Kim 9 Treasure Valley 2:27.52 1  
7 Hagy, Anne 10 Lane (OR) 2:28.24 1  
8 Faggard, Amanda 10 Mt Hood 2:30.30 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 McDaniel, Rachel 9 Spokane CC 2:19.84 1  
3 Gruber, Andrea 10 Lane (OR) 2:21.98 1  
5 Botsford, Mary 9 Clackamas 2:24.04 1  
2 Salyer, Angelyn 10 Lane (OR) 2:25.17 2  
4 Copenhagen, Laura 9 Clackamas 2:27.59 2  
6 Faggard, Amanda 10 Mt Hood 2:28.51 2  
7 Hagy, Anne 10 Lane (OR) 2:28.91 2  
8 Talford, Kim 9 Treasure Valley 2:29.47 1  
9 Smith, Amanda 9 Mt Hood 2:32.92 2  
10 Grams, Danielle 9 Everett Communit 2:34.98 1  
11 Thompson, Katelyn 9 Everett Communit 2:37.53 1  
12 Reuben, Sasha 10 Spokane CC 2:47.75 2  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schooley, Shawna 9 Everett Communit 4:43.42 1  
2 Porter, Shannon 9 Treasure Valley 4:48.78 1  
3 McDaniel, Rachel 9 Spokane CC 4:53.20 1  
4 Gruber, Andrea 10 Lane (OR) 4:57.05 1  
5 Faggard, Amanda 10 Mt Hood 5:03.15 1  
6 Oleksa, Alayna 10 Lane (OR) 5:05.19 1  
7 Dart, Megan 9 Spokane CC 5:15.24 1  
8 Smith, Amanda 9 Mt Hood 5:18.35 1  
9 Echauri, Katy 9 Mt Hood 5:31.91 1  
10 Grams, Danielle 9 Everett Communit 5:37.16 1  
 
Womens 5000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Porter, Shannon 9 Treasure Valley 18:26.69 1  
2 Talkington, Kelly 9 Everett Communit 18:39.88 1  
3 Loomans, Kelsey 9 Everett Communit 18:44.17 1  
4 Schooley, Shawna 9 Everett Communit 18:49.82 1  
5 Bailey, Armarose 10 Spokane CC 19:01.22 1  
6 Claver, MaCayla 9 Lane (OR) 19:03.16 1  
7 Owens, Katie 10 Spokane CC 19:04.69 1  
8 Krantz, Rita 9 Lane (OR) 19:11.01 1  
9 Sweeney, Melissa 10 Spokane CC 19:23.03 1  
10 Braniff, Ashley 10 Clackamas 19:39.33 1  
11 Gruber, Andrea 10 Lane (OR) 19:47.23 1  
12 Eloff, Brandi 10 Clark College 19:59.13 1  
13 Massie, Valerie 9 Everett Communit 20:20.75 1  
14 Hagy, Anne 10 Lane (OR) 20:32.48 1  
15 Peters, Melanie 9 Clackamas 21:12.82 1  
16 McGill, Krissy 9 Everett Communit 21:48.38 1  
-- Oleksa, Alayna 10 Lane (OR) DNF 1  
-- Haack , Shey 9 Lane (OR) DNF 1  
-- Dart, Megan 9 Spokane CC DNF 1  
 
Womens 10000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Talkington, Kelly 9 Everett Communit 38:50.86 1  
2 Loomans, Kelsey 9 Everett Communit 38:58.32 1  
3 Porter, Shannon 9 Treasure Valley 39:17.90 1  
4 Owens, Katie 10 Spokane CC 39:44.84 1  
5 Claver, MaCayla 9 Lane (OR) 39:51.64 1  
6 Sweeney, Melissa 10 Spokane CC 40:05.94 1  
7 Bailey, Armarose 10 Spokane CC 40:20.96 1  
8 Eloff, Brandi 10 Clark College 40:54.45 1  
9 Peters, Melanie 9 Clackamas 42:49.47 1  
10 Smith, Lauresa 9 Everett Communit 44:26.95 1  
11 Minor, Jolene 9 Everett Communit 45:56.59 1  
 
Womens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schooley, Shawna 9 Everett Communit 11:46.25 1  
2 Krantz, Rita 9 Lane (OR) 12:12.56 1  
3 Haack , Shey 9 Lane (OR) 12:38.63 1  
4 Dart, Megan 9 Spokane CC 12:55.49 1  
5 Echauri, Katy 9 Mt Hood 13:27.90 1  
6 Whipple, Kelsey 9 Everett Communit 13:50.52 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 15.10 1  
2 Mahaffie, Livia 9 Clackamas 15.22 1  
3 Martin, Sarah 9 Lane (OR) 15.79 1  
4 Poppe, Samantha 9 Lane (OR) 16.10 1  
5 McNairy, Michaela 9 Clackamas 16.16 1  
6 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 16.28 1  
6 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 16.28 1  
8 Scott, Makenzie 9 Lane (OR) 26.02 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Mahaffie, Livia 9 Clackamas 15.09 1  
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 15.11 2  
3 Poppe, Samantha 9 Lane (OR) 15.64 1  
4 Martin, Sarah 9 Lane (OR) 15.78 2  
5 McNairy, Michaela 9 Clackamas 16.01 2  
6 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 16.20 2  
7 Scott, Makenzie 9 Lane (OR) 16.23 1  
8 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 16.34 1  
9 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 16.35 2  
10 Martin, Elizabeth 9 Lane (OR) 16.55 2  
11 Hatcher, Miranda 9 Lane (OR) 16.56 1  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Elizabeth 9 Lane (OR) 1:04.36c 1  
2 Mahaffie, Livia 9 Clackamas 1:04.77c 1  
3 Santana, Marissa 9 Clackamas 1:07.12c 1  
4 McNairy, Michaela 9 Clackamas 1:08.18c 1  
5 Hatcher, Miranda 9 Lane (OR) 1:12.48c 1  
6 Smith, Sarah 10 Southwestern Ore 1:12.67c 1  
7 Evoniuk, Rae Jeann 9 Southwestern Ore 1:19.95c 1  
8 Scott, Makenzie 9 Lane (OR) 1:22.12 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Valentin, Nida,
Lawhead, James
  Spokane CC 47.34 1  
2 Mahaffie, Roberts,
Santana, Copenhag
  Clackamas 49.23 1  
3 Martin, Martin,
Carlton, Wilson
  Lane (OR) 49.93 1  
4 Chong, Standley,
Johnson, Millager
  Southwestern Ore 50.34 1  
5 Forgey, Bryant,
Kent, Lamping
  Clark College 51.86 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lawhead, James,
McDaniel, Nida
  Spokane CC 3:55.96 1  
2 Martin, Salyer,
Berryman, Batson
  Lane (OR) 3:56.67 1  
3 Mahaffie, Roberts,
Santana, Copenhag
  Clackamas 4:11.10 1  
4 Thompson, Schooley,
McGill, Grams
  Everett Communit 4:18.74 1  
5 Booth, Talford,
Good, Porter
  Treasure Valley 4:19.45 1  
6 Rhodes, Faggard,
Smith, Echauri
  Mt Hood 4:23.04 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 George, Anna 10 Spokane CC 13.42m(44'0.25) 1  
2 Strot, Kelsey 10 Mt Hood 13.09m(42'11.25) 1  
3 Grizzel-Hardie, Ch 10 Lane (OR) 12.40m(40'8) 1  
4 Bryant, Hailey 9 Clark College 11.92m(39'1.25) 1  
5 Brooks, Anna 9 Spokane CC 11.52m(37'9.5) 1  
6 Sosnowski, Jessica 9 Spokane CC 10.80m(35'5) 1  
7 Guzman, Jennifer 9 Lane (OR) 10.73m(35'2.25) 1  
8 Hartshorn, Kaylee 9 Spokane CC 10.56m(34'7.75) 1  
9 Gallagher, Addie 9 Clackamas 10.45m(34'3.25) 1  
10 Nowak , Kallie 10 Lane (OR) 10.28m(33'8.5) 1  
11 Thompson, Samantha 9 Clackamas 10.18m(33'4.75) 1  
12 Bly, Erikka 9 Lane (OR) 10.06m(33'0) 1  
13 Valentine, Briana 9 Southwestern Ore 9.89m(32'5.25) 1  
14 Willmann, Sondra 9 Spokane CC 9.80m(32'1.75) 1  
15 Rodriguez, Adriann 9 Spokane CC 9.79m(32'1.25) 1  
16 Baily, Jyl 9 Southwestern Ore 9.08m(29'9.25) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grizzel-Hardie, Ch 10 Lane (OR) 41.03m(134'7.25) 1  
2 Sosnowski, Jessica 9 Spokane CC 38.90m(127'7.5) 1  
3 George, Anna 10 Spokane CC 36.78m(120'8) 1  
4 Strot, Kelsey 10 Mt Hood 34.98m(114'9) 1  
5 Rodriguez, Adriann 9 Spokane CC 34.46m(113'0.5) 1  
6 Valentine, Briana 9 Southwestern Ore 33.95m(111'4.5) 1  
7 Guzman, Jennifer 9 Lane (OR) 30.79m(101'0) 1  
8 Bly, Erikka 9 Lane (OR) 30.59m(100'4.25) 1  
9 Thompson, Samantha 9 Clackamas 30.53m(100'1.75) 1  
10 Willmann, Sondra 9 Spokane CC 30.36m(99'7.25) 1  
11 Nowak , Kallie 10 Lane (OR) 28.90m(94'9.75) 1  
12 Gallagher, Addie 9 Clackamas 26.50m(86'11.25) 1  
13 Baily, Jyl 9 Southwestern Ore 25.24m(82'9.5) 1  
14 Yokbay, Kayla 10 Southwestern Ore 20.82m(68'3.5) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grizzel-Hardie, Ch 10 Lane (OR) 44.80m(146'11.75) 1  
2 Buchholz, Emma 9 Clackamas 44.73m(146'9) 1  
3 Brooks, Anna 9 Spokane CC 42.07m(138'0.25) 1  
4 George, Anna 10 Spokane CC 41.47m(136'0.5) 1  
5 Randall, Brook 9 Spokane CC 40.90m(134'2) 1  
6 Smith, Kayla 9 Clark College 39.25m(128'9.25) 1  
7 Hartshorn, Kaylee 9 Spokane CC 36.02m(118'2) 1  
8 Yokbay, Kayla 10 Southwestern Ore 35.24m(115'7.25) 1  
9 Rodriguez, Adriann 9 Spokane CC 33.78m(110'9.75) 1  
10 Edwards, Andrea 10 Spokane CC 33.75m(110'8.5) 1  
11 Guzman, Jennifer 9 Lane (OR) 29.79m(97'8.75) 1  
12 Thompson, Samantha 9 Clackamas 29.50m(96'9.25) 1  
 
Womens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Edwards, Andrea 10 Spokane CC 47.23m(154'11.25) 1  
2 George, Anna 10 Spokane CC 45.98m(150'10) 1  
3 Grizzel-Hardie, Ch 10 Lane (OR) 41.93m(137'6.75) 1  
4 Bryant, Hailey 9 Clark College 40.70m(133'6.25) 1  
5 Randall, Brook 9 Spokane CC 39.79m(130'6.5) 1  
6 Filipetti, Erica 10 Clackamas 38.61m(126'8) 1  
7 Nowak , Kallie 10 Lane (OR) 38.20m(125'3.75) 1  
8 Guzman, Jennifer 9 Lane (OR) 38.16m(125'2.25) 1  
9 Thompson, Samantha 9 Clackamas 34.30m(112'6.25) 1  
10 Bly, Erikka 9 Lane (OR) 31.78m(104'3) 1  
11 Willmann, Sondra 9 Spokane CC 30.60m(100'4.5) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 1.66m(5'5.25) 1  
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 1.61m(5'3.25) 1  
3 Reuben, Sasha 10 Spokane CC 1.56m(5'1.25) 1  
4 Hartshorn, Kaylee 9 Spokane CC 1.56m(5'1.25) 1  
5 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 1.56m(5'1.25) 1  
6 Davis, Katie 9 Lane (OR) 1.51m(4'11.25) 1  
7 Poppe, Samantha 9 Lane (OR) 1.51m(4'11.25) 1  
7 Ciccarelli, Maria 10 Southwestern Ore 1.51m(4'11.25) 1  
9 Filipetti, Erica 10 Clackamas 1.51m(4'11.25) 1  
10 Wolters, Samantha 9 Clark College 1.46m(4'9.25) 1  
11 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 1.46m(4'9.25) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 James, Chanel 10 Spokane CC 5.69m(18'8) -1.0 1  
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 5.46m(17'10.75) -3.0 1  
3 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 5.29m(17'4.25) -0.7 1  
4 Lamping, Leanne 9 Clark College 5.27m(17'3.25) -1.0 1  
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 5.05m(16'6.75) +0.8 1  
6 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 5.04m(16'6.25) +0.5 1  
7 Harris, Vanessa 10 Spokane CC 5.03m(16'6) +0.1 1  
8 Kent, Kandra 9 Clark College 5.01m(16'5) +0.1 1  
9 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 4.90m(16'0.75) -0.6 1  
10 Jackson, Shallyn 9 Spokane CC 4.82m(15'9.75) -1.1 1  
11 St. Paul, Bryanna 10 Clackamas 4.67m(15'3.75) +0.0 1  
12 Davis, Katie 9 Lane (OR) 4.61m w(15'1.5) +2.5 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Kim 10 Lane (OR) 11.91m(39'0.75) +0.9 1  
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 11.68m(38'3.75) +2.0 1  
3 James, Chanel 10 Spokane CC 11.57m(37'11.5) +1.0 1  
4 Harris, Vanessa 10 Spokane CC 11.51m w(37'9) +2.9 1  
5 Filipetti, Erica 10 Clackamas 11.13m(36'6) +0.5 1  
6 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 11.13m(36'6) +0.8 1  
7 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 11.04m(36'2.5) +1.6 1  
8 Lamping, Leanne 9 Clark College 10.86m(35'7.5) -0.1 1  
9 Davis, Katie 9 Lane (OR) 10.62m(34'10) +0.0 1  
10 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 10.21m(33'5.75) +0.8 1  
11 Scott, Makenzie 9 Lane (OR) 10.16m(33'4) +0.8 1  
12 Ciccarelli, Maria 10 Southwestern Ore 9.67m(31'8.5) +1.9 1  
13 Leaf, Nicole 9 Southwestern Ore 9.62m(31'6.5) +0.7 1  
-- St. Paul, Bryanna 10 Clackamas FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams , Amber 10 Lane (OR) 3.54m(11'7.25) 1  
2 Carlton, Tara 9 Lane (OR) 3.44m(11'3.25) 1  
3 Mueller, Michayla 9 Spokane CC 3.44m(11'3.25) 1  
4 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 3.34m(10'11.5) 1  
5 Audia, Tayler 9 Lane (OR) 3.34m(10'11.5) 1  
6 Poppe, Samantha 9 Lane (OR) 3.34m(10'11.5) 1  
7 Smith, Sarah 10 Southwestern Ore 2.84m(9'3.75) 1  
-- Evoniuk, Rae Jeann 9 Southwestern Ore NH(--) 1  
 
Womens Heptathlon Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 4,465 1  
2 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 3,958 1  
3 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 3,955 1  
4 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 3,810 1  
5 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 3,560 1  
6 Nogle, Bailey 10 Clackamas 3,485 1  
7 Gallagher, Addie 9 Clackamas 3,455 1  
8 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 3,265 1  
 
Womens Heptathlon: 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 15.52 1 774
2 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 16.39 1 667
3 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 16.42 1 664
4 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 16.80 1 619
5 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 17.18 1 576
6 Gallagher, Addie 9 Clackamas 17.46 1 546
7 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 17.47 1 544
8 Nogle, Bailey 10 Clackamas 18.65 1 424
 
Womens Heptathlon: 200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 26.26 1 775
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 27.44 1 676
3 Gallagher, Addie 9 Clackamas 27.60 1 663
4 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 27.64 1 659
5 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 28.36 1 603
6 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 28.59 1 585
7 Nogle, Bailey 10 Clackamas 28.60 1 584
8 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 29.35 1 528
 
Womens Heptathlon: 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 2:27.70 1 722
2 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 2:31.67 1 672
3 Nogle, Bailey 10 Clackamas 2:35.13 1 630
4 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 2:35.57 1 625
5 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 2:41.95 1 551
6 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 2:42.50 1 545
7 Gallagher, Addie 9 Clackamas 2:47.85 1 486
8 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 2:50.91 1 454
 
Womens Heptathlon: High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 1.63m(5'4) 1 771
2 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 1.60m(5'2.75) 1 736
3 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 1.51m(4'11.25) 1 632
4 Nogle, Bailey 10 Clackamas 1.48m(4'10.25) 1 599
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 1.45m(4'9) 1 566
6 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 1.42m(4'7.75) 1 534
7 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 1.30m(4'3) 1 409
8 Gallagher, Addie 9 Clackamas 1.24m(4'0.75) 1 350
 
Womens Heptathlon: Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gallagher, Addie 9 Clackamas 30.87m(101'3.25) 1 493
2 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 30.16m(98'11.25) 1 480
3 Nogle, Bailey 10 Clackamas 29.94m(98'2.5) 1 475
4 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 29.55m(96'11.25) 1 468
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 25.06m(82'2.5) 1 383
6 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 24.80m(81'4.25) 1 379
7 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 23.39m(76'8.75) 1 352
8 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 20.11m(65'11.5) 1 291
 
Womens Heptathlon: Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 5.24m(17'2.25) 1 626
2 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 4.98m(16'4) 1 554
3 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 4.87m(15'11.5) 1 524
3 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 4.87m(15'11.5) 1 524
5 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 4.78m(15'8) 1 500
6 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 4.61m(15'1.5) 1 456
7 Gallagher, Addie 9 Clackamas 4.42m(14'6) 1 408
8 Nogle, Bailey 10 Clackamas 4.39m(14'4.75) 1 401
 
Womens Heptathlon: Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Berryman, Sam 9 Lane (OR) 10.35m(33'11.25) 1 552
2 Gallagher, Addie 9 Clackamas 9.68m(31'9) 1 509
3 Johnson, Kelsea 10 Southwestern Ore 8.99m(29'5.75) 1 464
4 Millager, Kelly 9 Southwestern Ore 8.54m(28'0) 1 434
5 Roberts, Jennifer 9 Clackamas 8.25m(27'0.75) 1 416
6 Chong, Dianne 10 Southwestern Ore 8.03m(26'4) 1 401
7 Nogle, Bailey 10 Clackamas 7.58m(24'10.25) 1 372
8 Retherford, Jacee 9 Lane (OR) 6.80m(22'3.5) 1 322

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 243 2) Lane CC 235.50 3) Clackamas CC 96 4) Everett CC 67 5) SW Oregon CC 58.50 6) Mt. Hood CC 40 7) Treasure Valley CC 39 8) Clark College 27 Men - Team Rankings - 21 Events Scored =============================================================================== 1) Spokane CC 290 2) Clackamas CC 158 3) Lane CC 112 4) Mt. Hood CC 75 5) Clark College 68 6) Everett CC 54 7) Treasure Valley CC 41 8) SW Oregon CC 15 9) Skagit Valley 4 Female Awards High Point Award Sam Berryman – Lane 49 points 1st – 100H 1st – Heptathlon 2nd – HJ, TJ, LJ 4th - PV Track Athlete of the Meet Chanel James – CC of Spokane 1ST – 100 1st – 200 1st – 400 Relay 1st – 1600 Relay Field Athlete of the Meet Anna George – CC of Spokane 1st – SP 2nd – Hammer 3rd – Discus 4th – Javelin Coach of the Year Grady O’Connor – Lane CC Male Awards High Point Award Kevin Godfrey – Lane 29 points 1st – Decathlon 3rd – PV 4th – LJ 5th – 110HH and HJ Track Athlete of the Meet Anthony Borwn – CC of Spokane 1ST – 5K 1st – 10K Kevin Godfrey 1st – Decathlon 3rd – PV 4th – LJ 5th – 110HH and HJ Field Athlete of the Meet Kenny Echternkamp – Clackamas CC 1st – Javelin Coach of the Year Larry Beatty – CC of Spokane

 


 
 
Post as: 
History for NWAACC Outdoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 58 1 244  
2013 1 79 3 308  
2012 1 52 4 99  
2011 1 83 5 34  
2010 1 44 5 50  
2009 1 46 1 78 1
2008 1 44 2 7 1
2007 1 11 1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
2002 1   1