Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Feb 20th

YearResultsVideoNews 
*2015 
20141 2 
2010112 1 
 

Media for 2010

Videos (12)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

AVIVA Indoor Grand Prix

IAAF Permit Meeting

 

2010 Results - AVIVA Indoor Grand Prix

Published by
Matt   on Mar 6 2010, 06:48 PM
13:22 - NATIONAL 400 METRES - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Chris CLARKE	GBR	47.14		0.271		PB		
2		Nigel LEVINE	GBR	47.23		0.277		SB		
3		Nick LEAVEY	GBR	47.71		0.269				
4		Dale GARLAND	GBR	48.03		0.193				
5		Tom DRUCE	GBR	48.15		0.178				
6		Richard STRACHAN	GBR	49.38		0.205		SB		


13:27 - HIGH JUMP - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Yaroslav RYBAKOV	RUS	2.31						
2		Samson ONI	GBR	2.28				SB		
3		Tom PARSONS	GBR	2.28				PB		
4		Peter HORAK	SVK	2.24						
5		Adam SCARR	GBR	2.20						
6		Sylwester BEDNAREK	POL	2.20						
7		Javier BERMEJO	ESP	2.15						
7		Filippo CAMPIOLI	ITA	2.15				SB		
		Robbie GRABARZ	GBR	NM					

13:33 - LONG JUMP - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Naide GOMES	POR	6.69				SB			
2		Yargelis SAVIGNE	CUB	6.55				SB			
3		Keila COSTA	BRA	6.54				SB			
4		Brianna GLENN	USA	6.38							
5		Kelly PROPER	IRL	6.33							
6		Jana VELDAKOVA	SVK	6.24							
7		Amy WOODMAN	GBR	6.18							
8		Cristina SANDU	ROU	6.12							
9		Louise HAZEL	GBR	5.75							


13:39 - 60 METRES - Men - Heats - Heat 1	OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified	
1		Nesta CARTER	JAM	6.54		0.161	Q	PB		
2		Daniel BAILEY	ANT	6.62		0.153	Q			
3		Mark LEWIS-FRANCIS	GBR	6.64		0.109	Q			
4		Trell KIMMONS	USA	6.68		0.158				
5		Jaysuma NDURE	NOR	6.70		0.154				
6		Akeem OGUNYEMI	NGR	6.70		0.156		SB		
7		Simone COLLIO	ITA	6.72		0.155				
8		Ryan SCOTT	GBR	6.77		0.194				

13:49 - 60 METRES - Men - Heats - Heat 2	OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified	
1		Michael RODGERS	USA	6.58		0.140	Q			
2		Harry AIKINES ARYEETEY	GBR	6.62		0.153	Q			
3		Craig PICKERING	GBR	6.65		0.159	Q			
3		Nick SMITH	GBR	6.65		0.169	Q	SB		
5		Mark JELKS	USA	6.65		0.158	q			
6		Jeffrey LAWAL BALOGUN	GBR	6.70		0.162		SB		
7		Ryan SHIELDS	JAM	6.72		0.158				
		Mario FORSYTHE	JAM	DQ					

13:59 - 3000 METRES - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Sammy MUTAHI	KEN	7:44.58						
2		Dejene GEBREMESKEL	ETH	7:45.42				PB		
3		Saif Saaeed SHAHEEN	QAT	7:46.97						
4		Brimin KIPRUTO	KEN	7:47.61						
5		Andy VERNON	GBR	7:49.84				PB		
6		Scott OVERALL	GBR	7:50.66				PB		
7		Shedrack KORIR	KEN	8:00.05						
		David KRUMMENACKER	USA	DNS					
		Tom LANCASHIRE	GBR	DNS					

14:15 - 60 METRES HURDLES - Men - Heats - Heat 1	OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified	
1		Gregory SEDOC	NED	7.63		0.153	Q			
2		Ladji DOUCOURE	FRA	7.66		0.186	Q	SB		
3		Petr SVOBODA	CZE	7.71		0.160	Q			
4		Dayron CAPETILLO	CUB	7.73		0.166	q			
5		Gianni FRANKIS	GBR	7.79		0.148				
6		Chris BAILLIE	GBR	7.90		0.166				
7		Kirkland THORNTON	USA	7.91		0.171				
8		Matthew HUDSON	GBR	8.01		0.174				


14:15 - 60 METRES HURDLES - Men - Heats - Heat 2	OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified	
1		Dayron ROBLES	CUB	7.53		0.172	Q			
2		Garfield DARIEN	FRA	7.70		0.221	Q	SB		
2		Dwight THOMAS	JAM	7.70		0.155	Q			
4		Tyrone AKINS	USA	7.74		0.161	q			
5		Lawrence CLARKE	GBR	7.75		0.150				
6		Alexander JOHN	GER	7.78		0.153		SB		
7		Daniel KISS	HUN	7.82		0.190				
8		Nick GAYLE	GBR	8.00		0.172				

14:35 - 400 METRES - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Novlene WILLIAMS	JAM	52.03		0.338		SB		
2		Christine AMERTIL	BAH	52.43		0.238		SB		
3		Ebonie FLOYD	USA	53.16		0.228				
4		Kim WALL	GBR	53.35		0.184				
5		Zuzana BERGROVA	CZE	53.39		0.234				
6		Dawn HUNT	GBR	54.53		0.239				

14:40 - POLE VAULT - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Fabiana MURER	BRA	4.82				NR		
2		Svetlana FEOFANOVA	RUS	4.72				SB		
3		Anna ROGOWSKA	POL	4.72						
4		Silke SPIEGELBURG	GER	4.60						
5		Kate DENNISON	GBR	4.60				NR		
6		Monica PYREK	POL	4.60				SB		
7		Jirina PTACNIKOVA	CZE	4.50						
8		Cathrine LARSASEN	NOR	4.30				NR		
9		Henrietta PAXTON	GBR	4.15						

14:45 - 400 METRES - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		David GILLICK	IRL	45.52		0.224		NR		
2		Rabah YOUSIF	SUD	46.24		0.136		NR		
3		Richard BUCK	GBR	46.52		0.200		SB		
4		Ricardo CHAMBERS	JAM	46.68		0.265		SB		
5		Nery BRENES	CRC	46.91		0.221		SB		
6		Jamaal TORRANCE	USA	46.91		0.222		SB		

14:55 - 800 METRES - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Marcin LEWANDOWSKI	POL	1:47.50						
2		Richard KIPLAGAT	KEN	1:47.55						
3		Andrew OSAGIE	GBR	1:47.71				PB		
4		Lukas RIFESER	ITA	1:47.94						
5		Ed ASTON	GBR	1:48.24				PB		
6		Paul BRADSHAW	GBR	1:48.99				PB		
7		Abraham CHEPKIRWOK	UGA	1:50.33				SB		
		Ben GREEN	GBR	DNF					

15:05 - 60 METRES - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Carmelita JETER	USA	7.06		0.167				
2		Laverne JONES	ISV	7.06		0.192				
3		Chandra STURRUP	BAH	7.20		0.138		SB		
4		Gloria ASUMNU	USA	7.32		0.188				
5		Angela WILLIAMS	USA	7.33		0.154				
6		Me'Lisa BARBER	USA	7.34		0.180				
7		Bernice WILSON	GBR	7.36		0.178				
8		Joice MADUAKA	GBR	7.48		0.170				

15:10 - TRIPLE JUMP - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Christian OLSSON	SWE	17.32				SB			
2		Yoandri BETANZOS	CUB	17.30				SB			
3		David GIRAT	CUB	17.26							
4		Phillips IDOWU	GBR	17.25				SB			
5		Alexis COPELLO	CUB	17.18							
6		Jadel GREGORIO	BRA	16.92				SB			
7		Tosin OKE	NGR	16.89				PB			
8		Brandon ROULHAC	USA	16.13							

15:15 - 60 METRES - Men - Final	OFFICIAL RESULTS
	
1		Michael RODGERS	USA	6.57		0.161				
2		Daniel BAILEY	ANT	6.59		0.136				
3		Nick SMITH	GBR	6.60		0.168		PB		
4		Mark LEWIS-FRANCIS	GBR	6.61		0.122				
5		Harry AIKINES ARYEETEY	GBR	6.62		0.158				
6		Mark JELKS	USA	6.68		0.166				
7		Craig PICKERING	GBR	6.71		0.169				
8		Nesta CARTER	JAM	6.77		0.174				

15:25 - ONE MILE - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Gelete BURKA	ETH	4:23.53				SR		
2		Kakedan GEZAHEGN	ETH	4:24.10				PB		
3		Maryam JAMAL	BRN	4:24.71				PB		
4		Sylwia EJDYS	POL	4:27.75				PB		
5		Ingvill MAKESTAD	NOR	4:28.49				NR		
6		Wioletta FRANKIEWICZ	POL	4:29.27				PB		
7		Helen CLITHEROE	GBR	4:29.46				PB		
8		Hilary STELLINGWERFF	CAN	4:30.89				PB		
9		Charlotte BEST	GBR	4:32.29				PB		
		Karen SHINKINS	IRL	DNF					

15:35 - 1500 METRES - Men	OFFICIAL RESULTS
	
1		Deresse MEKONNEN	ETH	3:33.10				SR		
2		Augustine CHOGE	KEN	3:33.74				PB		
3		Gideon GATHIMBA	KEN	3:35.40				PB		
4		Bernard LAGAT	USA	3:35.49				SB		
5		Nick WILLIS	NZL	3:35.80				NR		
6		Bethwel BIRGEN	KEN	3:39.92						
7		Tim BAYLEY	GBR	3:40.16				PB		
8		Bruno ALBUQUERQUE	POR	3:41.38				PB		
9		Peter VAN DER WESTHUIZEN	RSA	3:42.38				PB		
10		Colin MCCOURT	GBR	3:46.90				SB		
		Cornelius CHIRCHIR	KEN	DNF					
		David KRUMMENACKER	USA	DNF					
		Alvaro RODRIGUEZ	ESP	DNF					

15:45 - 60 METRES HURDLES - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Danielle CARRUTHERS	USA	7.95		0.168		SB		
2		Anay TEJEDA	CUB	7.96		0.194		SB		
3		Gemma BENNETT	GBR	8.13		0.160		SB		
4		Seun ADIGUN	NGR	8.13		0.182				
5		Miriam CUPAKOVA	SVK	8.35		0.203				
6		Zara HOHN	GBR1	8.36		0.194				
7		Louise HAZEL	GBR	8.42		0.239				

15:55 - 60 METRES HURDLES - Men - Final	OFFICIAL RESULTS
	
1		Dayron ROBLES	CUB	7.44		0.180		SB		
2		Petr SVOBODA	CZE	7.57		0.159				
3		Ladji DOUCOURE	FRA	7.65		0.189		SB		
4		Gregory SEDOC	NED	7.66		0.153				
5		Dayron CAPETILLO	CUB	7.68		0.180				
6		Garfield DARIEN	FRA	7.69		0.211		SB		
7		Tyrone AKINS	USA	7.69		0.177		SB		
8		Dwight THOMAS	JAM	7.87		0.157				

16:05 - 800 METRES - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Jenny MEADOWS	GBR	1:59.11				NR		
2		Yuliya KREVSUN	UKR	2:00.36				PB		
3		Vicky GRIFFITHS	GBR	2:02.44				SB		
4		Daniela REINA	ITA	2:03.67				PB		
5		Lenka MASNA	CZE	2:04.61						
6		Danielle CHRISTMAS	GBR	2:05.92						
		Rebecca SWEENEY	GBR	DNF					

16:15 - 2 MILES - Women	OFFICIAL RESULTS
	
1		Tirunesh DIBABA	ETH	9:12.23				SR		
2		Vivian CHERUIYOT	KEN	9:12.35				PB		
3		Sentayehu EJIGU	ETH	9:12.68				PB		
4		Jessica AUGUSTO	POR	9:19.39				NR		
5		Lidia CHOJECKA	POL	9:31.68				NR		
6		Barbara PARKER	GBR	9:35.83				PB		
7		Renata PLIS	POL	9:36.89				PB		
8		Adrienne HERZOG	NED	9:37.75				PB		
9		Sara MOREIRA	POR	9:47.99				PB		
10		Ulrika JOHANSSON	SWE	9:48.85				PB		
		Kelly MCNEICE	IRL	DNF					

 
 
Post as: 
History for Sainsbury's Indoor Grand Prix
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   2    
2013 1 3 2    
2012 1 6 2    
2011 1 22 10    
2010 1 12 1    
Hashtags: None