Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 Feb 19th

YearResultsVideoNews 
*20141 2 
2011122 10 
 

Media for 2011

Videos (22)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (10)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Invited groups

 

2011

AVIVA Indoor Grand Prix

IAAF Permit Meeting

 

2011 Results - AVIVA Indoor Grand Prix

Published by
Shane   on Feb 20 2011, 05:06 AM

 

16:08 - 5000 METRES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Mo FARAH GBR 13:10.60


NR
2 Galen RUPP USA 13:11.44


NR
3 Shedrack KORIR KEN 13:39.52


SB
4 Rui SILVA POR 13:41.93


NR
5 Gezachw YOSSEF ISR 14:17.81


NR
6 John BEATTIE GBR 14:18.71


SB
7 Ross MURRAY GBR 15:17.56


PB
8 Ryan MCLEOD GBR 16:32.72


PB
9 Jonathan MELLOR GBR 16:32.76


PB

Gideon GATHIMBA KEN DNF




Scott OVERALL GBR DNF



 

15:58 - 800 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Jenny MEADOWS GBR 1:59.22


SB
2 Morgan UCENY USA 1:59.97


PB
3 Jana HARTMANN GER 2:03.28




4 Danielle CHRISTMAS GBR 2:04.39


PB

Vicky GRIFFITHS GBR DNF




Charlotte SCHONBECK SWE DNS



 

15:48 - 200 METRES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Sebastian ERNST GER 20.58
0.259
PB
2 Danny TALBOT GBR 20.94
0.283


3 Michael RODGERS USA 20.97
0.284
SB
4 Kim COLLINS SKN 21.33
0.225
SB
5 Ryan SHIELDS JAM 21.52
0.224


6 Chris CRAIG GBR 21.91
0.227


 

15:38 - 60 METRES HURDLES - Men - Final OFFICIAL RESULTS

1 Aries MERRITT USA 7.49
0.148


2 Jeff PORTER USA 7.58
0.194


3 Andy TURNER GBR 7.61
0.146


4 Joel BROWN USA 7.62
0.175
SB
5 David PAYNE USA 7.62
0.163
SB
6 Kevin CRADDOCK USA 7.65
0.149


7 Antwon HICKS USA 7.67
0.188


8 Lawrence CLARKE GBR 7.69
0.181
PB

 

15:28 - 400 METRES HURDLES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Felix SANCHEZ DOM 49.76
0.225
SB
2 Reuben MCCOY USA 49.78
0.233
NR
3 Richard YATES GBR 50.21
0.273
NR
4 Heni KECHI FRA 51.55
0.322


 

15:18 - 60 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Gloria ASUMNU USA 7.25
0.181


2 Bernice WILSON GBR 7.26
0.193


3 Alexandria ANDERSON USA 7.28
0.231
SB
4 Me'Lisa BARBER USA 7.34
0.217


5 Inna EFTIMOVA BUL 7.39
0.166


6 Katherine ENDACOTT GBR 7.50
0.198


7 Joice MADUAKA GBR 7.53
0.171


8 Vonette DIXON JAM 7.63
0.290
SB

 

15:08 - 1500 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Abeba AREGAWI ETH 4:03.28


PB
2 Irene JELAGAT KEN 4:06.90


NR
3 Hannah ENGLAND GBR 4:07.24


PB
4 Stacey SMITH GBR 4:07.42


PB
5 Ingvill MAKESTAD NOR 4:09.17


NR
6 Denise KREBS GER 4:16.03


PB

Karen SHINKINS IRL DNF



 

15:03 - TRIPLE JUMP - Men OFFICIAL RESULTS

1 Phillips IDOWU GBR 17.57


SB

2 Christian OLSSON SWE 17.20


SB

3 Randy LEWIS GRN 16.62


SB

4 Shuo CAO CHN 16.61


PB

5 Momchil KARAILIEV BUL 16.50


SB

6 Brandon ROULHAC USA 16.46





7 Ben WILLIAMS GBR 15.71





8 Kenta BELL USA 15.08





 

14:58 - 60 METRES - Men - Final OFFICIAL RESULTS

1 Michael RODGERS USA 6.50
0.168
PB
2 Kim COLLINS SKN 6.53
0.146


3 Lerone CLARKE JAM 6.54
0.152


4 Marc BURNS TRI 6.55
0.154
PB
5 Brian MARIANO NED 6.63
0.160
NR
6 Harry AIKINES ARYEETEY GBR 6.65
0.153


7 Joel FEARON GBR 6.68
0.170


8 Craig PICKERING GBR 6.68
0.164


 

14:43 - 3000 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Sentayehu EJIGU ETH 8:30.26


SR
2 Kalkidan GEZAHEGN ETH 8:37.47


PB
3 Mercy NJOROGE KEN 8:39.70


PB
4 Helen CLITHEROE GBR 8:39.81


PB
5 Mary CULLEN IRL 8:53.01


SB
6 Siham HILALI MAR 8:59.60


PB
7 Charlene THOMAS GBR 9:01.43


PB
8 Emily PIDGEON GBR 9:03.39


PB
9 Laura WHITTLE GBR 9:06.85


PB
10 Gemma TURTLE GBR 9:19.43





Rose- Anne GALLIGAN IRL DNF



 

14:34 - 400 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Novlene WILLIAMS MILLS JAM 51.87
0.136
SB
2 Shana COX USA 52.32
0.250


3 Janin LINDENBURG GER 53.35
0.195
PB
4 Kelly MASSEY GBR 53.54
0.148
PB
5 Leslie COLE USA 53.65
0.190
SB
6 Kelly SOTHERTON GBR 53.70
0.288


 

14:25 - 400 METRES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Nigel LEVINE GBR 46.17
0.257
PB
2 Rabah YOUSIF SUD 46.24
0.149
NR
3 Calvin SMITH USA 46.76
0.360
SB
4 Richard BUCK GBR 46.77
0.265
SB
5 Thomas SCHNEIDER GER 46.92
0.343


6 Jamaal TORRANCE USA 47.18
0.234
SB

 

14:22 - HIGH JUMP - Men OFFICIAL RESULTS

1 Tom PARSONS GBR 2.21




2 Robbie GRABARZ GBR 2.21




2 Martin GUNTHER GER 2.21


SB
2 Osku TORRO FIN 2.21




5 Viktor NINOV BUL 2.21




6 Matthew ROBERTS GBR 2.17




7 Dusty JONAS USA 2.17




8 Yuriy KRYMARENKO UKR 2.13




 

14:15 - 1000 METRES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Abubaker KAKI SUD 2:17.75


SB
2 Boaz LALANG KEN 2:17.81


PB
3 Jackson KIVUVA KEN 2:18.46


PB
4 Andrew OSAGIE GBR 2:18.56


PB
5 Musaeb Abdulrahman BALLA QAT 2:21.71


NR
6 Richard KIPLAGAT KEN 2:23.14


SB
7 Joe THOMAS GBR 2:23.71


PB

Abdallah ABDELGARDER SUD DNF




Matt SCHERER USA DNF



 

14:06 - 200 METRES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Bianca KNIGHT USA 22.89
0.279
SB
2 Alexandria ANDERSON USA 23.32
0.332
SB
3 Joice MADUAKA GBR 23.59
0.266
SB
4 Shareese WOODS USA 23.87
0.336
SB
5 Katherine ENDACOTT GBR 23.93
0.239


 

13:57 - 60 METRES HURDLES - Women OFFICIAL RESULTS

1 Kellie WELLS USA 7.87
0.192


2 Danielle CARRUTHERS USA 8.06
0.169


3 Yvette LEWIS USA 8.14
0.141


4 Nichole DENBY USA 8.14
0.147


5 Gemma BENNETT GBR 8.15
0.153
SB
6 Tiffany OFILI GBR 8.17
0.203


7 Belkis MILANES CUB 8.46
0.248


8 Vonette DIXON JAM 8.56
0.189


 

13:38 - 60 METRES HURDLES - Men - Heats - Heat 1 OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified

1 Aries MERRITT USA 7.50
0.143 Q

2 Jeff PORTER USA 7.63
0.174 Q

3 Antwon HICKS USA 7.67
0.179 Q

4 Lawrence CLARKE GBR 7.70
0.176 q PB
5 Dayron CAPETILLO CUB 7.75
0.195


6 Alexander JOHN GER 7.86
0.193


7 Matt HUDSON GBR 7.96
0.191


8 Daniel DAVIS GBR 8.07
0.182


 

13:47 - 60 METRES HURDLES - Men - Heats - Heat 2 OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified

1 Andy TURNER GBR 7.57
0.156 Q SB
2 David PAYNE USA 7.65
0.150 Q SB
3 Kevin CRADDOCK USA 7.65
0.156 Q

4 Joel BROWN USA 7.65
0.174 q SB
5 Tyrone AKINS USA 7.78
0.180


6 Gianni FRANKIS GBR 7.79
0.150


7 Julian ADENIRAN GBR 7.88
0.164


8 Andrew POZZI GBR 8.01
0.172


 

13:28 - 1500 METRES - Men OFFICIAL RESULTS

1 Augustine CHOGE KEN 3:33.23


PB
2 Derese MEKONNEN ETH 3:33.97


SB
3 Bethwel BIRGEN KEN 3:37.07




4 Brimin KIPRUTO KEN 3:37.80




5 Henok LEGESSE ETH 3:38.07


PB
6 Russell BROWN USA 3:38.17


PB
7 Colin MCCOURT GBR 3:38.71


PB
8 Andrew BADDELEY GBR 3:39.16


PB
9 Nick MCCORMICK GBR 3:40.69


PB
10 Lewis MOSES GBR 3:43.56


PB

Collins CHEBOI KEN DNF




Vickson POLONET KEN DNF



 

13:24 - LONG JUMP - Men OFFICIAL RESULTS

1 Michel TORNEUS SWE 7.97





2 Ignisious GAISAH GHA 7.78





3 Rogerio BISPO BRA 7.77


SB

4 J.J JEGEDE GBR 7.70





5 Trevell QUINLEY USA 7.59





6 Oliver KOENIG GER 7.28





7 Ezekiel EWULO GBR 7.24





 

13:11 - 60 METRES - Men - Heats - Heat 1 OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified

1 Michael RODGERS USA 6.54
0.166 Q

2 Lerone CLARKE JAM 6.62
0.152 Q

3 Craig PICKERING GBR 6.71
0.146 Q

4 James ELLINGTON GBR 6.72
0.121


5 Sebastian ERNST GER 6.79
0.161


6 Andrew ROBERTSON GBR 6.82
0.173


7 Matic OSOVNIKAR SLO 6.82
0.185


8 Mark LEWIS-FRANCIS GBR 6.83
0.133


 

13:20 - 60 METRES - Men - Heats - Heat 2 OFFICIAL RESULTS
First 3 of each heat (Q) plus the 2 fastest times (q) qualified

1 Marc BURNS TRI 6.61
0.165 Q

2 Kim COLLINS SKN 6.62
0.217 Q

3 Harry AIKINES ARYEETEY GBR 6.64
0.146 Q SB
4 Joel FEARON GBR 6.67
0.163 q

5 Brian MARIANO NED 6.69
0.126 q SB
6 Peter EMELIEZE NGR 6.72
0.169


7 Luke FAGAN GBR 6.73
0.153


8 Ryan SHIELDS JAM 6.74
0.158


 

13:03 - 400 METRES NATIONAL - Men OFFICIAL RESULTS

1 Richard STRACHAN GBR 46.35
0.271
PB
2 Nick LEAVEY GBR 46.49
0.261
PB
3 Luke LENNON FORD GBR 46.89
0.239
PB
4 Jack GREEN GBR 46.91
0.235
PB
5 David MARTIN GBR 48.11
0.257


 

13:00 - POLE VAULT - Men OFFICIAL RESULTS

1 Mark HOLLIS USA 5.60




2 Luke CUTTS GBR 5.60


SB
3 Fabian SCHULZE GER 5.60




4 Giuseppe GIBILISCO ITA 5.50


SB
5 Fabio DA SILVA BRA 5.35




6 Max EAVES GBR 5.35




6 Steve LEWIS GBR 5.35




8 Alhaji JENG SWE 5.35


SB

 
 
Post as: 
History for British Athletics Indoor Grand Prix
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   2    
2013 1 3 2    
2012 1 6 2    
2011 1 22 10    
2010 1 12 1