Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 Jun 29th to Jul 28th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2011

Videos (110)
View
+
Photos (44)
View
+
Articles (5)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2011

2011 OREGON TRACK CLUB
ALL-COMERS MEET INFO
June 29th and 30th at Hayward Field
July 6th-7th, 13th-4th, 20th-21st, and 27th-28th 
at Lane Community College
due to resurfacing of Hayward in preparation for the Olympic Trials

WHO:  You!  Anyone, any age.  You’ll compete with others of similar age.  Single-year age groups for kids 1-12: other divisions are 13-14, 15-16, 17-18, Open (19-29), Sub-masters (30-39) and Masters (5 year age divisions, starting at 40).

WHAT:
  All-Comers Track and Field meets.  These meets are low-key and offer a variety of events (see below).  Place ribbons will be awarded to 1st-5th place finishers; all others will receive participation ribbons.

WHERE:
*June 29/30 at University of Oregon's Hayward Field (15th and Agate)
. Registration is at the south end of the track.

*July 6/7, July 13/14, July 20/21, July 27/28 at Lane Community College.  Parking can be accessed from I-5 exit and from 30th Avenue exit. 

WHEN:   Wednesdays (ages 1-12) and Thursdays (ages 13 & older).  Meets begin at 5:00 p.m.

WHY:
  Eugene is Track Town, USA!   Legendary coach Bill Bowerman started these meets in the late 1940s and they’ve been offered each summer since the mid-1950s.

HOW TO GET STARTED: 
Simply come to Hayward Field or Lane CC the day of the meet and sign up for event(s) of your choice.  *OTC membership not required, but it’s a great deal!

HOW TO SIGN UP FOR OTC: OTC membership is available year-round at www.oregontrackclub.org  or in person at all meets.  See brochure for membership  benefits or ask at the registration table.

COST:
  $3 per athlete, a maximum of three events.  * OTC Junior Members (high school and younger) compete for FREE; OTC adult members compete for $1.  Free OTC memberships available for low-income youth. Meet Director:  Jill Mestler,  jmestler5@gmail.com

Our great VOLUNTEER officials make this meet a huge success.  Interested in
helping?  Please email Liz James, otceugene@gmail.com

2011 MEET SCHEDULE:

WEDNESDAYS (ages 1-12)
5:30 p.m. Long Jump
High Jump (ages 10-12)
Shot Put (ages 10-12)
Discus (10-12) follows shot put
5:30-6:15 Softball Throw
6:15 60 meters (ages 1-6)
6:15 low hurdles (ages 9-12)
6:30 100 meters (ages 7-12)
7:10 400 meters (ages 7-12)
7:30 200 meters (ages 4-12)
8:00 Distance race* (ages 7-12)
*Week 1 1500 meters
Week 2 800 meters, 4x100m Relay
Week 3 Mile
Week 4 800 meters
Week 5 1500 meters, 4x100m Relay

THURSDAYS (ages 13 and older)
4:00 p.m. Pole Vault (start time delayed until 5:30 week 1 only at UO)
5:00 High Jump
4:30* Javelin (week 1 at UO) 
5:00* Javelin (week 3 at LCC)
5:30* Hammer (weeks 2 and 4 only at LCC) *tentative start time
5:30 Long Jump
Triple Jump follows Long Jump
Shot Put
Discus follows shot put
6:00 Women’s 100m Hurdles
6:10 Men’s 110m Hurdles
6:20 Joggers’ Mile
6:35 400 meters
6:50 100 meters
7:05 1500 meters
7:20 200 meters
7:35 800 meters
7:50 Distance race*
*Week 1 3000m or 5000m combined
Week 2 Two mile
Week 3 3000m or 5000m (combined)
Week 4 Steeple chase 2000m/3000m
Week 5 3000m, 4 x 100 m relay, 4 x 400m relay

Week 1: June 29/30 at Hayward Field, UO
Week 2: July 6/7 at Lane Community College
Week 3: July 13/14 at Lane Community College
Week 4: July 20/21 at Lane Community College
Week 5: July 27/28 at Lane Community College

 

7/27-28/2011 Results - OTC All-comer Meets

Published by
ross   on Jul 29 2011, 05:05 PM

2011 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS

Thursday, July 28

13 and older, age group winners

Low hurdles

Women:

13-14: Johanna Maier, 18.0

17-18: Ciana Baron, 16.2

 

Men:

15-16: Garrett Lewellen, 16.9

17-18: Jake Comstock, 14.9

 

100m

Women:

13-14: Samantha Fritz, 13.0

15-16: Kelsey Snow, 13.2

17-18: Sarah Frazier, 12.8

19-29: Emily McMahon, 12.2

70+: Sharon Whitney, 17.8

 

Men:

13-14: Billy Jones, 11.4

15-16: Austin Baird, 11.1

17-18: Alex Santana, 10.9

19-29: Nick Crabtree, 10.9

30-39: Travis Wong, 12.9

50-54: Glen Hunt, 12.9

60-64: Jack Casey, 13.2

65-69: Larry Norris, 15.0

 

200m

Women:

13-14: Samantha Fritz, 27.9

19-29: Jamie Lynn, 1:12.9

 

Men:

17-18: Brandon Thompson, 23.5

19-29: Chris Stubbs, 22.6

30-39: Travis Wong, 27.0

40-44: Rusty Hawkin, 34.9

50-54: Glen Hunt, 27.5

65-69: Larry Norris, 31.4

70+: Bob Golly, 33.2

 

 

400m

Women:

13-14: Gracie Todd, 1:06.4

17-18: Hannah Doughty, 1:10.6

19-29: Jamie Lynn, 3:00.8

 

Men:

13-14: Ricky Jones, 1:00.3

15-16: Ben Rodriguez, 55.1

17-18: Jeff Chavez, 1:10.5

19-29: Matt Scherer, 52.7

30-39: Adam Steele, 53.5

40-44: Rusty Hawkins, 1:23.5

45-49: Aleardo Manacero, 1:08.5

70+: Art Dietz, 1:56.3

 

800m

Women:

13-14: Gracie Todd, 2:28.1

19-29: Ashlee Ekelsen, 2:32.0

30-39: Alison Wood, 2:45.1

 

Men:

19-29: Matt Hollander, 2:06.4

30-39: Orestes Gutierrez, 2:02.4

45-49: Byrke Beller, 2:09.2

50-54: Tom Reitman, 2:27.1

55-59: Bill Maier, 2:19.9

70+: Bob Golly, 3:41.1

 

1500m

Women:

13-14: Danielle Jones, 6:40.8

19-29: Jennifer Horton, 7:02.0

30-39: Renee Knapp, 5:00.8

45-49: Mary Johnson, 5:32.3

50-54: Trisha Kluge, 5:48.9

 

Men:

13-14: Jackson Mestler, 5:32.0

15-16: Dominic Dams, 4:50.1

17-18: Salvador Valencia, 4:19.0

19-29: Adam Booth, 4:14.9

30-39: Joshua Gordon, 4:21.0

45-49: Thomas Kreuzpeintner, 4:24.8

55-59: Richard Clark, 4:55.7

60-64: Lee Taylor, 5:22.6

 

 

3000m

Women:

17-18: Kanna Scoggin, 13:16.8

19-29: Erin Gray, 13:11.5

30-39: Renee Knapp, 10:56.5

 

Men:

15-16: Caleb Baugher, 10:00.7

17-18: Jonathan Ferguson, 10:18.3

19-29: Walker Augustiniak, 9:15.0

30-39: Josh Gordon, 9:24.8

40-44: Craig Godwin, 9:29.1

45-49: Thomas Kreuzpeintner, 9:52.7

50-54: Richard Gambino, 11:23.1

55-59: Tom Augustyniak, 12:33.1

70+: David Elliott, 12:19.3

 

High Jump

Women:

13-14: Clair Corbitt, 4-6

17-18: Lucinda Howard, 5-2

19-29: Chelsea Augustiniak, 4-10

30-39: Allison Wood, 5-6

 

Men:

13-14: Aidan Lannom, 4-6

15-16: Steven Nemeth, 5-4

17-18: Brandon Nash, 6-4

19-29: James Myrbold, 6-2

30-39: Damian Olsen, 6-6

45-49: Tim Scott, 5-2

60-64: Jack Casey, 4-8

 

Long Jump

Women:

13-14: Evan Davis, 15-3 ½

17-18: Emily Ritchey, 15-9 ½

 

Men:

13-14: Ricky Jones, 17-4 ½

15-16: Austin Bard, 22-1

17-18: Alex Santana, 19-4 ½

19-29: Chris Stubbs, 21-6 ½

30-39: Brad Westmoreland, 13-10

 

Triple Jump

Women:

15-16: Cianna Baron, 33-10

 

Men:

19-29: Nate Crabtree, 41-9

50-54: Mike Yeoman, 35-7

 

 

Shot Put

Women:

13-14: Emma Peters, 28-10 ½

15-16: JoAnn Jessee, 35-0

17-18: Jessika McCullough, 31-1

30-39: Beth Ann Thorpe, 25-8

 

Men:

13-14: Bryan Pinney, 34-3 ½

15-16: Alexander Taylor, 36-8

17-18: Oliver Boggs, 39-4

19-29: Mike VanDorn, 49-8 ½

40-44: Bryan Pinney, 43-8

45-49: Cliff Cook, 23-8

65-69: Chuck Chapin, 45-3 ½

70+: Harvey Lewellen, 32-4

 

Discus

Women:

15-16: Sarah Winterstein, 78-11

17-18: Ashley Agenbroad, 117-10

30-39: Beth Ann Thorpe, 85-7

40-44: Diana Dickey, 60-9

70+: Melanie Reske, 29-1

 

Men:

13-14: Mack Fox, 106-0

15-16: John Player, 118-4

17-18: Oliver Boggs, 120-10

19-29: Cory Miller, 94-10

40-44, Bryan Pinney, 110-0

45-49: Tim Scott, 96-10

60-64: Steve Blake, 99-2

70+: Joe Myers, 113-7

 

Pole Vault

Women:

13-14: Evan Davis, 7-6

15-16: Julianne Quinn, 9-7

17-18: Rebecca Hazel, 10-6

19-29: Melissa Gergel, 14-3

 

Men:

13-14: Billy Jones, 12-0

15-16: Stephen Nemeth, 10-0

17-18: Mathew Miyamoto, 14-3

19-29: Jarred Nippler, 14-9

40-44: Tim Vanoeney, 11-3

50-54: Dan Umenhoffer, 12-9

55-59: Dan West, 12-3

65-69: John Altendorf, 12-9

 

 

Wednesday, July 27

12 and Under, age group winners

Low hurdles

Girls:

10: Kami Walk, 16.6

11: Reiley Olson, 19.0

12: Azara Tilt, 16.2

 

Boys:

10: Luke, 18.4

12: Gary Garcia, 13.3

 

100m

Girls:

7: Page Betenson, 17.9

8: Jadyn Vermillion, 16.7

9: Hope Duhaime, 17.0

10: Descinda Slaughter, 15.9

11: Nicole Bauer, 15.6

12: Bailee Carroll, 14.3

 

Boys:

7: Spencer White, 18.0

8: Jeremy Foss, 16.8

9: Jack Flynn, 15.8

10: Emilio Hunter, 14.9

11: Colby Lincoln Bates, 14.8

12: Damien Guerrero, 12.8

 

200m

Girls:

7: Kylie Taylor, 40.7

8: Jaydn Vermillion, 36.2

9: Kenady Leighton, 33.6

10: Kami Walk, 32.4

11: Megan Miller, 33.4

12: Bailee Carroll, 30.3

 

Boys:

7: Henry Wayte, 39.0

8: Jeremy Foss, 36.8

9: Casey Foss, 34.1

10: Luke McArthur, 33.5

11: Jack Love, 33.4

12: Damien Guerrero, 27.8

 

 

400m

Girls:

7: Kallin Sperry, 1:39.2

8: Callie Demagalski, 1:30.2

9: Kenady Leighton, 1:17.8

10: Aviv Bernstein-Lieberman, 1:23.9

11: Nicole Bauer, 1:22.0

12: Delaney Pietsch, 1:19.2

 

Boys:

7: Spencer White,

8: Nick Thompson, 1:25.0

9: Carter O’Hare, 1:32.9

10: Keejan Cook, nt

11: Ben Lynch, nt

12: Gary Garcia, nt

 

1500m

Girls:

8: Callie Demagalski, 6:54.3

9: Kenady Leighton, 6:14.0

10: Maddy Hubbs, 6:22.2

11: Melissa Barry, 6:36.0

12: Sydney Nichol, 5:49.6

 

Boys:

8: Vincent Mestler, 6:18.8

9: Casey Foss, 6:15.9

11: Jack Love, 5:38.3

12: Noe Jines, 5:22.7

 

 

High Jump

Girls:

10: Kami Walk, 4-0

11: Mathilda, 3-6

12: Amber Prevedello, 4-0

 

Boys:

10: Riley Thompson, 3-8

11: Collin Good, 3-10

12: Everett Brandt, 4-8

 

Long Jump

Girls:

7: Page Betenson, 7-6

8: Jadyn Vermillion, 9-7

9: Mariah Jensen, 9-0

10: Kaylin Sheley, 10-6

11: Anna Pelz, 11-2

12: Ryann Thompson, 12-4

 

Boys:

7: Spencer White, 7-6

8: Trent Bynum, 9-10

9: Carter O’Hare, 9-9

10: Emilio Hunter, 12-7

11: Ben Camp, 11-5

12: Ryan Walk, 12-9

 

Shot Put

Girls:

10: Katie, 14-8

11: Amber and Malia, 15-11

12: Ryann Thompson, 26-7

 

Boys:

10: Colton, 22-2

11: Spencer Wilson, 21-5

12: Austin, 39-1

 

Discus

Girls:

11: Mykenna, 15-6

 

Boys:

11: Spencer Wilson, 44-6

12: Austin, 86-5

 

Softball Throw

Girls:

7: Stella S., 44-10

8: Mackenzie B., 60-9

9: Liv, 52-9

10: Haley Coll, 68-8

11: Miya Clayborn, 77-7

12: Mia Lahley, 63-7

 

Boys:

7: Liam W., 73-6

8: Jack J., 90-5

9: Jack F., 96-1

10: Brandon Good, 113-8

11: Collin Good, 128-4

12: Zakariah Rivera, 87-11



 
 
Post as: 
2 comment(s)  
ross
The results only show age group winners since the meet is all hand-timed.
Cunny001
There are some missing results. Wonder if there will be updates to this page?
History for OTC All-comer Meets
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014     1    
2013 10 117 11 144  
2012 5 219 6    
2011 5 110 5 44  
2010 6 129 8    
2009 5 120 7    
2008   211 2 155  
 
Invite others to RunnerSpace
Follow us on Twitter
Become a fan on Facebook
Subscribe to our YouTube