Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 Mar 9th to Mar 10th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
20151 4 
20141 4 
20121 4 
 

Media for 2012

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (4)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2012

NCAA Division II Indoor Championships

 

2012 Results - NCAA Division II Indoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/College   on Mar 10th 2012, 11:53pm

Website:Click here

Results by: PT Timing

Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/10/2012 07:23 PM
                  2012 NCAA Division II Indoor Championships                   
     Hosted by Minnesota State University Mankato  - 3/9/2012 to 3/10/2012     
                                  Mankato, MN                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 60 Meter Dash
============================================================================
        Meet: *  7.20  3/12/2010   Barbara Pierre, St. Augustine's             
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   225 Latoya King         SO Lincoln (Mo.            7.53       7.39Q  2 
  2   201 Danielle Williams   SO Johnson C. S            7.56       7.46Q  1 
  3   139 Shavine Hodges      SO Grand Canyon            7.41       7.41q  2 
  4    19 Indira Spence       SR Adams State             7.45       7.47q  1 
  5   177 Cathy Ebenja        SR Harding                 7.61       7.58q  1 
  6   199 Monique Kelly       SR Johnson C. S            7.52       7.60q  1 
  7    32 Latrice Johnson     SR Alabama-Hunt            7.64       7.62q  1 
  7    33 Kedeshia Simpson    JR Alabama-Hunt            7.60       7.62q  2 
  9    18 Zenobia Sims        SO Adams State             7.54       7.66   2 
 10   281 Rosalyn Nelson      SR Pittsburg St            7.62       7.66   2 
 11   110 Simone Carter       JR Cheyney                 7.54       7.67   1 
 12    83 Marcia Williams     FR Benedict                7.60       7.68   2 
 13   420 Shanika Lamons      SR Winston-Sale            7.61       7.77   1 
 14   217 Nickeisha Beaumont  FR Lincoln (Mo.            7.63       8.26   2 
 
Event 1  Women 60 Meter Dash
================================================================================
        Meet: *  7.20  3/12/2010   Barbara Pierre, St. Augustine's             
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   225 Latoya King         SO Lincoln (Mo.            7.39       7.41   10   
  2   139 Shavine Hodges      SO Grand Canyon            7.41       7.42    8   
  3    19 Indira Spence       SR Adams State             7.47       7.45    6   
  4   201 Danielle Williams   SO Johnson C. S            7.46       7.48    5   
  5   177 Cathy Ebenja        SR Harding                 7.58       7.57    4   
  6    33 Kedeshia Simpson    JR Alabama-Hunt            7.62       7.58    3   
  7   199 Monique Kelly       SR Johnson C. S            7.60       7.62    2   
  8    32 Latrice Johnson     SR Alabama-Hunt            7.62       7.64    1   
 
Event 2  Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
        Meet: *  8.05  3/13/2010   Indira Spence, Adams State                  
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1    19 Indira Spence       SR Adams State             8.24       8.23Q  1 
  2   126 Raven Clay          SR Findlay                 8.26       8.29Q  2 
  3   198 Samantha Elliott    FR Johnson C. S            8.37       8.28q  1 
  4   197 Rosemarie Carty     SR Johnson C. S            8.31       8.30q  2 
  5    12 Kaymarie Jones      SR Adams State             8.33       8.41q  1 
  6   222 Anna-Kay James      FR Lincoln (Mo.            8.45       8.51q  2 
  7    86 Chanel Parker       SR Cal St. Dom.            8.59       8.52q  2 
  8   159 Kalena Franklin     SO Grand Valley            8.48       8.53q  2 
  9   211 Leslie Mitchell     FR Lake Superio            8.58       8.54   2 
 10   210 Sashawna Bennett    SO Lake Superio            8.55       8.54   2 
 11   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon            8.49       8.55   1 
 12    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss            8.50       8.56   1 
 13   143 Tonique Sobah       FR Grand Canyon            8.59       8.58   1 
 14   226 Shakeisha Miller    SO Lincoln (Mo.            8.59       8.74   1 
 15    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss            8.67       8.89   2 
 
Event 2  Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
        Meet: *  8.05  3/13/2010   Indira Spence, Adams State                  
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   126 Raven Clay          SR Findlay                 8.29       8.18   10   
  2   197 Rosemarie Carty     SR Johnson C. S            8.30       8.19    8   
  3    19 Indira Spence       SR Adams State             8.23       8.21    6   
  4   198 Samantha Elliott    FR Johnson C. S            8.28       8.30    5   
  5    12 Kaymarie Jones      SR Adams State             8.41       8.43    4   
  6    86 Chanel Parker       SR Cal St. Dom.            8.52       8.50    3   
  7   159 Kalena Franklin     SO Grand Valley            8.53       8.53    2   
  8   222 Anna-Kay James      FR Lincoln (Mo.            8.51       8.69    1   
 
Event 3  Women 200 Meter Dash
============================================================================
 3 Heat Final (3-3-3)
        Meet: * 23.32  3/13/2010   Semoy Hackett, Lincoln (Mo.                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   225 Latoya King         SO Lincoln (Mo.           24.40      24.20q  1 
  2   139 Shavine Hodges      SO Grand Canyon           24.43      24.21q  2 
  3   268 Jillisa Grant       SR New Mexico H           24.37      24.36q  4 
  4    19 Indira Spence       SR Adams State            24.07      24.48q  3 
  5   382 Samantha Edwards    SR Virginia Sta           24.54      24.56q  3 
  6    32 Latrice Johnson     SR Alabama-Hunt           24.91      24.87q  2 
  7   326 Nicketa Bernard     SO St. Augustin           24.83      24.87q  4 
  8   363 Kathryn Stewart     FR U-Mary                 24.73      24.88q  1 
  9   420 Shanika Lamons      SR Winston-Sale           24.76      24.91q  2 
 10   211 Leslie Mitchell     FR Lake Superio           24.91      24.97   1 
 11   223 Tamara Keane        FR Lincoln (Mo.           24.71      25.06   4 
 12   269 Fiona James         JR New Mexico H           24.77      25.27   3 
 13    18 Zenobia Sims        SO Adams State            24.93      25.76   3 
 
Event 3  Women 200 Meter Dash
===================================================================================
 3 Heat Final (3-3-3)
        Meet: * 23.32  3/13/2010   Semoy Hackett, Lincoln (Mo.                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1   268 Jillisa Grant       SR New Mexico H           24.36      24.08   1  10   
  2   139 Shavine Hodges      SO Grand Canyon           24.21      24.14   2   8   
  3    19 Indira Spence       SR Adams State            24.48      24.24   3   6   
  4   382 Samantha Edwards    SR Virginia Sta           24.56      24.26   2   5   
  5   420 Shanika Lamons      SR Winston-Sale           24.91      24.82   1   4   
  6   326 Nicketa Bernard     SO St. Augustin           24.87      24.84   1   3   
  7   363 Kathryn Stewart     FR U-Mary                 24.88      24.86   2   2   
  8    32 Latrice Johnson     SR Alabama-Hunt           24.87      25.22   3   1   
 
Event 4  Women 400 Meter Dash
============================================================================
 2 Heat Final (5-4)
        Meet: * 52.22  3/8/1997    Lorraine Graham, Lincoln (MO)               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1   329 Kelly Shaw          JR St. Augustin           54.59      54.70q  4 
  2   382 Samantha Edwards    SR Virginia Sta           53.95      55.39q  3 
  3   221 Yanique Haye        JR Lincoln (Mo.           55.92      55.54q  4 
  4   326 Nicketa Bernard     SO St. Augustin           55.09      55.68q  1 
  5    12 Kaymarie Jones      SR Adams State            54.84      56.13q  2 
  6   219 Michelle Cumberbat  JR Lincoln (Mo.           56.20      56.33q  4 
  7   142 Moya Mckenzie       FR Grand Canyon           56.20      56.45q  2 
  8   223 Tamara Keane        FR Lincoln (Mo.           56.67      56.65q  4 
  9   232 Quanera Hayes       FR Livingstone            55.79      56.69q  3 
 10    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State           56.00      56.78   1 
 11   138 Petra Fanty         SO Grand Canyon           55.96      56.89   2 
 12   257 Shelby Hamilton     JR Nebraska-Kea           56.66      56.93   3 
 13     2 Karla Hope          SR Abilene Chri           56.13      57.10   3 
 14    11 Lindsey Grasmick    SR Adams State            56.65      57.17   1 
 
Event 4  Women 400 Meter Dash
===================================================================================
 2 Heat Final (5-4)
        Meet: * 52.22  3/8/1997    Lorraine Graham, Lincoln (MO)               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1   326 Nicketa Bernard     SO St. Augustin           55.68      54.87   1  10   
  2   221 Yanique Haye        JR Lincoln (Mo.           55.54      55.47   2   8   
  3   223 Tamara Keane        FR Lincoln (Mo.           56.65      55.61   1   6   
  4   232 Quanera Hayes       FR Livingstone            56.69      55.89   1   5   
  5   219 Michelle Cumberbat  JR Lincoln (Mo.           56.33      55.99   1   4   
  6    12 Kaymarie Jones      SR Adams State            56.13      56.10   2   3   
  7   142 Moya Mckenzie       FR Grand Canyon           56.45      56.93   2   2   
 --   382 Samantha Edwards    SR Virginia Sta           55.39         DQ   1 
 --   329 Kelly Shaw          JR St. Augustin           54.70         DQ   2 
 
Event 5  Women 800 Meter Run
=========================================================================
        Meet: * 2:05.75  3/14/2003   Steph Kuhlman, Grand Valley               
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1   291 Alycia Wright       SR Saginaw Vall         2:11.29    2:11.06Q 
  2   296 McKayla Fricker     SO Seattle Paci         2:13.07    2:14.17Q 
  3   182 Amanda Putt         JR Hillsdale            2:09.47    2:11.12Q 
  4   304 Amanda Raudabaugh   SR Shippensburg         2:12.16    2:14.25Q 
  5   183 Jennifer Shaffer    SR Hillsdale            2:13.35    2:12.31q 
  6    84 Amy Varsell         JR Bentley              2:12.46    2:12.59q 
  7   178 Ewa Zaborwska       FR Harding              2:11.48    2:13.54q 
  8   158 Chanelle Caldwell   SR Grand Valley         2:11.28    2:14.27q 
  9   118 Katelyn Mona        SR Emporia St.          2:11.05    2:14.97q 
 10   390 Janelle Everetts    JR Western Oreg         2:12.18    2:16.35  
 11   315 Titilayo Vanriel    SO So. Conn. St         2:13.38    2:18.96  
 12   400 Rachel Webb         SR Western Stat         2:12.21    2:22.10  
 --   386 Paige Pollard       SR Wayne St. (N         2:12.84        DNF  
 
Event 5  Women 800 Meter Run
================================================================================
        Meet: * 2:05.75  3/14/2003   Steph Kuhlman, Grand Valley               
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   182 Amanda Putt         JR Hillsdale            2:11.12    2:09.15   10   
  2   158 Chanelle Caldwell   SR Grand Valley         2:14.27    2:10.26    8   
  3    84 Amy Varsell         JR Bentley              2:12.59    2:10.41    6   
  4   304 Amanda Raudabaugh   SR Shippensburg         2:14.25    2:10.88    5   
  5   296 McKayla Fricker     SO Seattle Paci         2:14.17    2:11.69    4   
  6   291 Alycia Wright       SR Saginaw Vall         2:11.06    2:11.75    3   
  7   118 Katelyn Mona        SR Emporia St.          2:14.97    2:12.04    2   
  8   183 Jennifer Shaffer    SR Hillsdale            2:12.31    2:12.06    1   
  9   178 Ewa Zaborwska       FR Harding              2:13.54    2:13.38  
 
Event 6  Women 1 Mile Run
=========================================================================
        Meet: * 4:38.06  3/9/1996    Suzy Jones, UC Davis (CA)                 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
=========================================================================
Preliminaries
  1   161 Betsy Graney        SR Grand Valley         4:48.74    4:53.23Q 
  2    15 Cassie Mitchell     SR Adams State          4:46.82    4:56.97Q 
  3   250 Anna VanWechel      SR MSU-Moorhead         4:49.13    4:53.48Q 
  4   166 Karie McDonald      SR Grand Valley         4:50.60    4:57.12Q 
  5   364 Dakota Wolf         JR U-Mary               4:47.23    4:53.52Q 
  6   359 Melissa Agnew       JR U-Mary               4:47.44    4:57.15Q 
  7   182 Amanda Putt         JR Hillsdale            4:47.03    4:53.59q 
  8    91 Valerie Sanchez     JR Cal St. Los          4:55.39    4:54.07q 
  9    16 Alicia Nelson       SO Adams State          4:48.58    4:57.52q 
 10   426 Twishana Williams   SO Lincoln (Mo.         4:56.70    4:59.87  
 11   156 Ashley Botham       JR Grand Valley         4:54.85    5:01.45  
 12   168 Julia Nowak         JR Grand Valley         4:55.87    5:02.17  
 13   396 Sarah Lyle          SR Western Stat         4:53.28    5:04.90  
 
Event 6  Women 1 Mile Run
================================================================================
        Meet: * 4:38.06  3/9/1996    Suzy Jones, UC Davis (CA)                 
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1   182 Amanda Putt         JR Hillsdale            4:53.59    4:47.84   10   
  2    15 Cassie Mitchell     SR Adams State          4:56.97    4:49.56    8   
  3   250 Anna VanWechel      SR MSU-Moorhead         4:53.48    4:51.00    6   
  4   359 Melissa Agnew       JR U-Mary               4:57.15    4:53.46    5   
  5   364 Dakota Wolf         JR U-Mary               4:53.52    4:53.57    4   
  6   166 Karie McDonald      SR Grand Valley         4:57.12    4:53.88    3   
  7   161 Betsy Graney        SR Grand Valley         4:53.23    4:54.61    2   
  8    91 Valerie Sanchez     JR Cal St. Los          4:54.07    4:54.81    1   
  9    16 Alicia Nelson       SO Adams State          4:57.52    4:54.82  
 
Event 7  Women 5000 Meter Run
================================================================================
        Meet: * 16:16.77  3/10/2007   Mandi Zemba, Grand Valley                
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1   169 Rachel Patterson    SR Grand Valley        16:18.33   16:07.28*  10   
  2   395 Lauren Kleppin      SR Western Stat        16:17.71   16:10.92*   8   
  3   124 Christina Muir      SR Ferris State        16:31.21   16:25.42    6   
  4   214 Kate Griewisch      SR Lenoir-Rhyne        16:45.82   16:38.62    5   
  5    14 Kristen McGlynn     JR Adams State         16:22.04   16:38.84    4   
  6   236 Elicia Anderson     SR Millersville        16:49.88   16:50.61    3   
  7    13 Sarah Lange         FR Adams State         16:51.96   16:54.26    2   
  8   305 Katrina Spratford   JR Shippensburg        16:58.25   16:57.45    1   
  9   302 Lara Crofford       SR Shippensburg        16:53.55   16:59.75  
 10   439 Hope Christie       SR Wis.-Parksid        17:01.04   18:08.56  
 --    69 Runa Falch          JR Augustana (S        16:43.02        DNF  
 --   234 Brenae Edwards      SR Mansfield           16:47.39        DNF  
 --   398 Sophie McNeely      SO Western Stat        16:59.76         DQ  
 
Event 8  Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
        Meet: * 3:39.24  3/8/1997    Lincoln (MO), LIncoln (MO)                
                         Y.Andrews, B Grant, S Berth, L Graham             
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lincoln (Mo.)                                     3:45.25    3:44.74   3  10   
     1) 223 Tamara Keane FR             2) 221 Yanique Haye JR            
     3) 224 Dereka Kelly FR             4) 219 Michelle Cumberbatch JR    
  2 St. Augustine's                                   3:45.87    3:45.37   3   8   
     1) 328 Cherrisse Lynch FR          2) 326 Nicketa Bernard SO         
     3) 325 Sherri-Ann Ashman FR        4) 329 Kelly Shaw JR              
  3 Grand Valley St.                                  3:48.88    3:48.46   2   6   
     1) 158 Chanelle Caldwell SR        2) 155 Brittney Banister FR       
     3) 159 Kalena Franklin SO          4) 162 Leiah Hess SO              
  4 Grand Canyon                                      3:46.82    3:48.79   3   5   
     1) 138 Petra Fanty SO              2) 431 Lilian Martinez FR         
     3) 142 Moya Mckenzie FR            4) 139 Shavine Hodges SO          
  5 Adams State                                       3:49.87    3:49.36   2   4   
     1) 11 Lindsey Grasmick SR          2) 12 Kaymarie Jones SR           
     3) 445 Kayon Robinson SO           4) 19 Indira Spence SR            
  6 Johnson C. Smith                                  3:50.34    3:49.71   1   3   
     1) 200 Monique Lovelock FR         2) 199 Monique Kelly SR           
     3) 196 Naffene Briscoe SO          4) 198 Samantha Elliott FR        
  7 Abilene Christian                                 3:50.41    3:50.06   1   2   
     1) 4 Karolyn Palmer FR             2) 6 Shennae Steele JR            
     3) 5 Ayesha Rumble JR              4) 2 Karla Hope SR                
  8 Winston-Salem St.                                 3:47.60    3:50.27   3   1   
     1) 420 Shanika Lamons SR           2) 418 Kristi Baptiste SO         
     3) 422 Cruz Vargas-Sullivan FR     4) 421 Ashley Lawson SR           
  9 Winona State                                      3:50.39    3:51.46   1 
     1) 412 Nicole Drangstveit SR       2) 411 Kelsey Bethke FR           
     3) 415 Brittany Rynda JR           4) 417 Catherine Whitcomb FR      
 10 UMass Lowell                                      3:48.57    3:52.42   2 
     1) 365 Shannon Cunningham JR       2) 367 Nicole Giaquinto JR        
     3) 369 Ashley Zielinski SR         4) 366 Amy Delgado SR             
 11 New Mexico Highlands                              3:48.75    3:52.48   2 
     1) 269 Fiona James JR              2) 271 Deandra Nelson JR          
     3) 270 Jereece Maxwell SO          4) 272 LaShondra Ray SO           
 
Event 9  Women Distance Medley
================================================================================
        Meet: * 11:24.54  3/13/2009   Shippensburg, Shippensburg               
                          M Dell, S Hare, A Huber, N Spence                 
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Grand Valley St.  'C'                            11:41.87   11:23.35*  10   
     1) 161 Betsy Graney SR             2) 162 Leiah Hess SO              
     3) 432 Lisa Galasso SO             4) 169 Rachel Patterson SR        
  2 Adams State                                      11:42.96   11:29.00    8   
     1) 15 Cassie Mitchell SR           2) 11 Lindsey Grasmick SR         
     3) 16 Alicia Nelson SO             4) 14 Kristen McGlynn JR          
  3 U-Mary                                           11:38.27   11:34.00    6   
     1) 359 Melissa Agnew JR            2) 362 Rikki Schmidt FR           
     3) 428 Kayla Carlson SO            4) 364 Dakota Wolf JR             
  4 Ferris State                                     11:48.65   11:36.37    5   
     1) 123 Shelby Janutol JR           2) 122 Zoey Hohmann JR            
     3) 125 Alyssa Osika JR             4) 124 Christina Muir SR          
  5 Augustana (S.D.)                                 11:50.68   11:40.29    4   
     1) 66 Kyle Blakeslee JR            2) 68 Colleen Everson SO          
     3) 443 Kayla Mescher FR            4) 69 Runa Falch JR               
  6 Shippensburg                                     11:46.55   11:43.18    3   
     1) 305 Katrina Spratford JR        2) 433 Lauren Ellsworth FR        
     3) 301 Lindsay Bingaman SR         4) 302 Lara Crofford SR           
  7 Bellarmine                                       11:52.24   11:44.85    2   
     1) 81 Meghan Shagena SR            2) 78 Kristin Hamrick JR          
     3) 79 Carissa Martin SR            4) 80 Angela Musk JR              
  8 Saginaw Valley                                   11:51.35   11:48.53    1   
     1) 437 Megan Pittoors SR           2) 289 Diamond Taylor SO          
     3) 291 Alycia Wright SR            4) 286 Ashley Meyer JR            
  9 Cal St. Los Angeles                              11:53.75   11:49.77  
     1) 90 Lisa Ohberg SR               2) 89 Brittany Manuel SR          
     3) 91 Valerie Sanchez JR           4) 87 Arianna Celis JR            
 10 Western State                                    11:45.18   12:01.49  
     1) 397 Anna Marshall SO            2) 393 Jessica Hadford SR         
     3) 400 Rachel Webb SR              4) 396 Sarah Lyle SR              
 11 Hillsdale                                        11:45.17   12:37.28  
     1) 183 Jennifer Shaffer SR         2) 184 Chelsea Wackernagel SR     
     3) 424 Shena Albaugh FR            4) 181 Amy Kerst FR               
 
Event 10  Women High Jump
==========================================================================================
 Progression: 1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 continue 3cm
        Meet: * 1.90m  3/9/2002    Maresa Cadienhead, Abilene Christian (TX)   
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   399 Barbara Szabo       SO Western Stat           1.88m      1.86m    6-01.25  10   
     1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 1.82 1.86 1.90 
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXO    O  XXX 
  2    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss           1.73m      1.75m    5-08.75   8   
     1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 
      PPP   XO  XXO    O  XXX 
  3   273 Bailey Franklin     SR Northern Mic           1.76m      1.75m    5-08.75   6   
     1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 
        O    O   XO   XO  XXX 
  4    96 Jenna Schmidt       SR Central Miss           1.74m      1.75m    5-08.75   5   
     1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 
        O   XO  XXO   XO  XXX 
  5   394 Susan Jackson       SO Western Stat           1.80m      1.75m    5-08.75   4   
     1.64 1.69 1.72 1.75 1.78 
      PPP    O    O  XXO  XXX 
  6    93 Erin Alewine        SO Central Miss           1.73m      1.72m    5-07.75   3   
     1.64 1.69 1.72 1.75 
      PPP   XO    O  XXX 
  7   106 Jazmyn Webster      SO Chadron Stat           1.73m      1.72m    5-07.75   2   
     1.64 1.69 1.72 1.75 
      PPP    O  XXO  XXX 
  8   215 Samantha Linck      SR Lewis                  1.76m      1.69m    5-06.50   1   
     1.64 1.69 1.72 
        O    O  XXX 
  9   294 Meagen Moiola       SR San Francisc           1.73m      1.69m    5-06.50 
     1.64 1.69 1.72 
      XXO    O  XXX 
 10    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State           1.73m      1.69m    5-06.50 
     1.64 1.69 1.72 
      PPP  PXO  XXX 
 11   104 Lacey Rhodes        SO Central Okla           1.75m      1.69m    5-06.50 
     1.64 1.69 1.72 
      XXO   XO  XXX 
 12    50 Jennifer Foster     FR Ashland                1.74m      1.64m    5-04.50 
     1.64 1.69 
        O  XXX 
 12   218 Sheri Kaye Campbel  JR Lincoln (Mo.           1.74m      1.64m    5-04.50 
     1.64 1.69 
        O  XXX 
 14   410 Brittany Grandy     FR Western Wash           1.73m      1.64m    5-04.50 
     1.64 1.69 
       XO  XXX 
 
Event 11  Women Pole Vault
==========================================================================================
 Progression: 3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 continue 10 cm
        Meet: * 4.31m  3/15/2008   Katelin Rains, Minnesota St                 
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   163 Kristen Hixson      SO Grand Valley           3.85m      4.00m   13-01.50  10   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 
      PPP  PPP  PPP   XO   XO    O  XXX 
  2   179 Kayla Caldwell      JR Hillsdale              3.80m      4.00m   13-01.50   8   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 
      PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
  3   164 Jocelyn Kuksa       SR Grand Valley           3.95m      3.90m   12-09.50   6   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
      PPP  PPP    O    O    O  XXX 
  4    92 Alycia Wagner       SR Cal St. Stan           3.75m      3.90m   12-09.50   5   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
      XXO    O   XO    O    O  XXX 
  5   409 Karis Anderson      JR Western Wash           3.80m      3.90m   12-09.50   4   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 4.00 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  6   275 Jaime Roberts       SO Northern Mic           3.86m      3.80m   12-05.50   3   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 
        O    O    O    O  XXX 
  7   184 Chelsea Wackernage  SR Hillsdale              3.85m      3.80m   12-05.50   2   
     3.50 3.60 3.70 3.80 3.90 
      PPP    O   XO    O  XXX 
  8   105 Kati Davis          SR Central Wash           3.80m      3.70m   12-01.50   1   
     3.50 3.60 3.70 3.80 
      PPP    O    O  XXX 
  9   243 Melanie Bower       FR Missouri Sou           3.75m      3.70m   12-01.50 
     3.50 3.60 3.70 3.80 
        O    O   XO  XXX 
 10   290 Elizabeth Wilford   SR Saginaw Vall           3.75m      3.70m   12-01.50 
     3.50 3.60 3.70 3.80 
       XO    O   XO  XXX 
 11   245 Vanessa Langford    SO Missouri Sou           3.75m      3.60m   11-09.75 
     3.50 3.60 3.70 
        O    O  XXX 
 12   312 Julia Cain          SO Slippery Roc           3.80m      3.60m   11-09.75 
     3.50 3.60 3.70 
      XXO    O  XXX 
 13   314 Michelle Grecni     FR So. Conn. St           3.85m      3.60m   11-09.75 
     3.50 3.60 3.70 
       XO   XO  XXX 
 14   297 Terra Schumacher    SR Seattle Paci           3.75m      3.50m   11-05.75 
     3.50 3.60 
        O  XXX 
 
Event 12  Women Long Jump
==========================================================================================
 Top 9 marks advance to final.
        Meet: * 6.24m  3/11/1995   Chandra Sturrup, Norfolk State (VA)         
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   268 Jillisa Grant       SR New Mexico H           6.16m      6.26m*  20-06.50  10   
      5.76m  5.90m  5.84m  6.26m  4.51m  6.09m
  2   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon           6.10m      6.19m   20-03.75   8   
      5.61m  6.14m  PASS  5.99m  5.91m  6.19m
  3   356 Jennifer Zweifel    SR Truman State           5.80m      5.94m   19-06.00   6   
      5.36m  FOUL  5.67m  5.70m  FOUL  5.94m
  4    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                5.95m      5.89m   19-04.00   5   
      5.81m  5.75m  5.89m  5.89m  5.68m  5.70m
  5   217 Nickeisha Beaumont  FR Lincoln (Mo.           5.94m      5.89m   19-04.00   4   
      5.53m  5.89m  5.86m  5.71m  4.15m  5.41m
  6   117 Tabitha Bemis       SO Edinboro               5.92m      5.88m   19-03.50   3   
      FOUL  5.88m  5.66m  5.77m  5.75m  FOUL
  7    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss           5.79m      5.81m   19-00.75   2   
      FOUL  FOUL  5.81m  FOUL  5.61m  5.66m
  8   136 Anna Eigruber       SO Fort Hays St           5.82m      5.77m   18-11.25   1   
      5.69m  5.77m  FOUL  5.55m  5.64m  5.48m
  9    93 Erin Alewine        SO Central Miss           5.91m      5.76m   18-10.75 
      5.64m  5.76m  FOUL  FOUL  5.62m  FOUL
 10   384 Nicole Brungardt    SO Wayne St. (N           5.77m      5.66m   18-07.00 
      5.35m  5.60m  5.66m            
 11   146 Amber Yingling      JR Grand Canyon           5.88m      5.54m   18-02.25 
      5.54m  FOUL  FOUL            
 12   116 Danita Wyatt        SR CSU-Pueblo             5.92m      5.42m   17-09.50 
      FOUL  5.27m  5.42m            
 13   140 Brianne Kee         SO Grand Canyon           5.97m      5.37m   17-07.50 
      5.37m  FOUL  FOUL            
 14   249 Stephanie Meyer     FR Molloy                 5.77m      4.92m   16-01.75 
      4.47m  4.92m  FOUL            
 
Event 13  Women Triple Jump
==========================================================================================
 Top 9 marks advance to final.
        Meet: * 13.40m  3/12/2011   Nkeiruka Domike, Nebraska-Omaha            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1     3 Amanda Ouedraogo    JR Abilene Chri          12.92m     12.84m   42-01.50  10   
      12.84m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  2   391 Ashley Potter       SR Western Oreg          12.06m     12.40m   40-08.25   8   
      12.00m  12.40m  11.90m  FOUL  11.93m  12.19m
  3   293 Keenya McDaniel     SO San Francisc          12.03m     12.24m   40-02.00   6   
      11.33m  FOUL  12.24m  11.57m  11.75m  12.03m
  4   356 Jennifer Zweifel    SR Truman State          12.51m     12.22m   40-01.25   5   
      FOUL  12.22m  11.86m  FOUL  FOUL  FOUL
  5   117 Tabitha Bemis       SO Edinboro              11.99m     12.20m   40-00.50   4   
      FOUL  11.81m  12.04m  12.20m  FOUL  11.76m
  6   274 Sherice Hewett      FR Northern Mic          12.24m     12.13m   39-09.75   3   
      FOUL  FOUL  12.13m  11.54m  11.71m  12.01m
  7   267 Kearah Danville     SO New Mexico H          12.29m     12.10m   39-08.50   2   
      11.63m  FOUL  12.10m  11.73m  FOUL  11.91m
  8   146 Amber Yingling      JR Grand Canyon          12.41m     12.03m   39-05.75   1   
      12.03m  12.02m  FOUL  FOUL  FOUL  11.75m
  9   327 Kirsten Bowens      SO St. Augustin          12.01m     11.91m   39-01.00 
      FOUL  FOUL  11.91m  11.69m  FOUL  FOUL
 10    96 Jenna Schmidt       SR Central Miss          11.95m     11.91m   39-01.00 
      11.91m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 11   145 Jessica Yates       JR Grand Canyon          12.00m     11.87m   38-11.50 
      11.71m  11.87m  FOUL            
 12   299 Calsie Boyd         JR Seton Hill            12.04m     11.78m   38-07.75 
      11.56m  11.78m  FOUL            
 13   116 Danita Wyatt        SR CSU-Pueblo            12.05m     11.75m   38-06.75 
      11.75m  FOUL  FOUL            
 14    48 Cheryl Bourne       SR Ashland               11.95m     11.62m   38-01.50 
      FOUL  11.62m  FOUL            
 15   353 Marielle Segbor     FR Tiffin                12.14m     11.42m   37-05.75 
      11.39m  FOUL  11.42m            
 
Event 14  Women Shot Put
==========================================================================================
 Top 9 marks advance to final.
        Meet: * 17.57m  3/14/2003   Adriane Blewitt, Ashland (OH)              
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   157 Lauren Buresh       SR Grand Valley          15.48m     16.11m   52-10.25  10   
      14.81m  14.84m  15.53m  FOUL  15.27m  16.11m
  2   165 Sam Lockhart        JR Grand Valley          16.60m     15.97m   52-04.75   8   
      15.97m  15.66m  15.83m  15.65m  15.68m  15.81m
  3    95 Kayla Muyskens      SR Central Miss          15.18m     15.32m   50-03.25   6   
      15.32m  14.60m  FOUL  14.73m  FOUL  14.52m
  4   127 Jessica Rowland     JR Findlay               15.24m     14.82m   48-07.50   5   
      14.16m  13.77m  14.82m  14.22m  FOUL  FOUL
  5   244 Nicole Green        SR Missouri Sou          15.07m     14.67m   48-01.75   4   
      13.96m  14.13m  14.19m  14.30m  13.94m  14.67m
  6   279 Lekiesha McKnight   JR NW Missouri           14.38m     14.30m   46-11.00   3   
      13.87m  14.30m  14.18m  14.07m  FOUL  FOUL
  7   283 Heidi Smith         SR Pittsburg St          14.47m     13.99m   45-10.75   2   
      FOUL  13.31m  13.99m  13.88m  13.76m  13.83m
  8    46 Kelly Ash           SR Ashland               15.12m     13.92m   45-08.00   1   
      FOUL  13.92m  FOUL  13.85m  FOUL  FOUL
  9    49 Jessica Bridenthal  FR Ashland               14.42m     13.81m   45-03.75 
      FOUL  13.81m  FOUL  13.70m  13.47m  13.47m
 10   352 Katherine Gerhardt  FR Tiffin                14.52m     13.78m   45-02.50 
      13.78m  13.05m  12.90m            
 11   277 Kristin Cameron     SR Northwood             14.67m     13.66m   44-09.75 
      13.66m  FOUL  13.50m            
 12   295 Luisa Musika        SR San Francisc          14.38m     12.97m   42-06.75 
      12.97m  12.87m  FOUL            
 
Event 15  Women Weight Throw
==========================================================================================
 Top 9 marks advance to final.
        Meet: * 20.53m  3/9/2002    Jackie Jeschelnig, Ashland (OH)            
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1   165 Sam Lockhart        JR Grand Valley          20.61m     20.57m*  67-06.00  10   
      18.51m  19.54m  19.52m  19.72m  FOUL  20.57m
  2   167 Liz Murphy          JR Grand Valley          21.19m     19.93m   65-04.75   8   
      19.19m  19.39m  19.21m  FOUL  FOUL  19.93m
  3   127 Jessica Rowland     JR Findlay               19.56m     19.89m   65-03.25   6   
      19.11m  19.89m  FOUL  18.14m  19.85m  19.89m
  4    49 Jessica Bridenthal  FR Ashland               19.60m     19.10m   62-08.00   5   
      FOUL  18.07m  18.32m  18.22m  18.21m  19.10m
  5    46 Kelly Ash           SR Ashland               20.25m     19.01m   62-04.50   4   
      18.21m  19.01m  18.52m  FOUL  17.88m  18.48m
  6   416 Jenny Schuler       SR Winona State          19.62m     18.55m   60-10.50   3   
      18.23m  FOUL  18.55m  17.98m  17.43m  17.36m
  7   180 Kathy Dirksen       JR Hillsdale             18.41m     18.41m   60-05.00   2   
      FOUL  18.05m  18.41m  18.18m  18.23m  18.21m
  8   170 Jamie Smith         JR Grand Valley          18.64m     18.34m   60-02.00   1   
      17.87m  18.34m  FOUL  17.59m  17.60m  17.82m
  9   351 Ashley Dewitt       SO Tiffin                18.55m     17.93m   58-10.00 
      17.32m  17.87m  17.93m  17.72m  16.89m  17.39m
 10   277 Kristin Cameron     SR Northwood             19.46m     17.85m   58-06.75 
      17.85m  FOUL  FOUL            
 11    51 Kim Habegger        FR Ashland               19.08m     17.66m   57-11.25 
      17.66m  FOUL  17.64m            
 12   414 Michelle Potter     SR Winona State          18.34m     17.51m   57-05.50 
      17.14m  FOUL  17.51m            
 13    35 Bidemi Balogun      SR American Int          18.65m     17.39m   57-00.75 
      15.85m  17.39m  16.73m            
 14   385 Carly Fehringer     SO Wayne St. (N          18.32m     17.34m   56-10.75 
      16.73m  FOUL  17.34m            
 
Event 32  Women Indoor Pentathlon
================================================================================
        Meet: *  4064  3/11/2011   Lindsay Lettow, Central Missouri            
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss            4019       4193*  10   
  2    93 Erin Alewine        SO Central Miss            3852       4134*   8   
  3    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State            3946       4008    6   
  4    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                 3976       3881    5   
  5    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los             3782       3787    4   
  6   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci            3729       3763    3   
  7   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea            3672       3663    2   
  8   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                  3533       3587    1   
  9    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                 3622       3513  
 10   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon            3750       3465  
 11    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss            3630       3416  
 12   216 Megan Marchildon    SO Lewis                   3500       3339  
 13   427 Katy Gross          JR Seattle Paci            3469       3071  
 
Event 32  Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss              8.51   2   1015
  2   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon              8.60   2    995
  3    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State              8.63   3    989
  4    93 Erin Alewine        SO Central Miss              8.69   3    976
  5    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss              8.75   2    963
  6    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                   8.75   2    963
  7    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los               8.89   1    933
  8    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                   8.90   4    931
  9   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci              8.93   4    925
 10   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                    8.95   4    920
 11   216 Megan Marchildon    SO Lewis                     8.98   3    914
 12   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea              9.11   1    887
 13   427 Katy Gross          JR Seattle Paci              9.51   1    806
 
Event 32  Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss             1.79m    5-10.50    966
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O    O  XXO  XXO 
  2    93 Erin Alewine        SO Central Miss             1.76m    5-09.25    928
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 1.79 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO   XO   XO  XXX 
  3   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                   1.73m    5-08.00    891
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O  XXO   XO   XO  XXX 
  3    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State             1.73m    5-08.00    891
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 1.73 1.76 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXO  XXX 
  5   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci             1.67m    5-05.75    818
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 1.70 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O  XXX 
  6   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea             1.64m    5-04.50    783
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 
      PPP  PPP   XO    O    O  XXO    O  XXO    O  XXX 
  6    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                  1.64m    5-04.50    783
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
  6    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                  1.64m    5-04.50    783
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 1.64 1.67 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO    O  XXX 
  9    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los              1.58m    5-02.25    712
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 1.61 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX 
 10    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss             1.55m    5-01.00    678
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP    O   XO    O  XXO  XXX 
 10   427 Katy Gross          JR Seattle Paci             1.55m    5-01.00    678
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 1.55 1.58 
      PPP  PPP  PPP  PPP   XO  XXO  XXX 
 12   216 Megan Marchildon    SO Lewis                    1.49m    4-10.50    610
     1.40 1.43 1.46 1.49 1.52 
      PPP  PPP  XXO   XO  XXX 
 13   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon             1.40m    4-07.00    512
     1.40 1.43 1.46 
       XO  PPP  XXX 
 
Event 32  Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss            12.35m   40-06.25    684
      11.33m  12.35m  11.81m            
  2    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                 11.86m   38-11.00    652
      11.86m  11.24m  11.70m            
  3    93 Erin Alewine        SO Central Miss            11.53m   37-10.00    630
      11.53m  10.35m  11.13m            
  4    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los             11.32m   37-01.75    616
      10.17m  11.14m  11.32m            
  5    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss            11.25m   36-11.00    612
      10.10m  11.03m  11.25m            
  6    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                 10.89m   35-08.75    588
      10.82m  10.16m  10.89m            
  6   216 Megan Marchildon    SO Lewis                   10.89m   35-08.75    588
      10.89m  FOUL  10.73m            
  8   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci            10.39m   34-01.25    555
      10.02m  10.31m  10.39m            
  9    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State            10.38m   34-00.75    554
      10.38m  10.22m  9.73m            
 10   427 Katy Gross          JR Seattle Paci            10.28m   33-08.75    548
      9.61m  10.28m  9.94m            
 11   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea            10.19m   33-05.25    542
      10.19m  9.38m  9.83m            
 12   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon            10.13m   33-03.00    538
      10.13m  8.72m  9.61m            
 13   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                   9.02m   29-07.25    465
      9.02m  8.00m  8.71m            
 
Event 32  Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon             6.04m   19-09.75    862
      5.95m  6.04m  5.94m            
  2    93 Erin Alewine        SO Central Miss             5.89m   19-04.00    816
      FOUL  5.89m  PASS            
  2    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                  5.89m   19-04.00    816
      FOUL  FOUL  5.89m            
  4    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss             5.83m   19-01.50    798
      5.78m  5.83m  FOUL            
  5    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State             5.72m   18-09.25    765
      5.72m  5.65m  FOUL            
  6    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los              5.66m   18-07.00    747
      FOUL  5.66m  FOUL            
  7    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss             5.62m   18-05.25    735
      3.84m  5.34m  5.62m            
  8   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea             5.44m   17-10.25    683
      FOUL  FOUL  5.44m            
  9   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci             5.43m   17-09.75    680
      5.17m  5.27m  5.43m            
 10   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                   5.12m   16-09.75    592
      5.12m  FOUL  4.75m            
 11   216 Megan Marchildon    SO Lewis                    5.05m   16-07.00    573
      4.69m  4.84m  5.05m            
 12   427 Katy Gross          JR Seattle Paci             5.03m   16-06.00    567
      4.93m  4.94m  5.03m            
 12    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                  5.03m   16-06.00    567
      4.64m  4.65m  5.03m            
 
Event 32  Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    45 Chrystal Ruiz       SR Angelo State           2:21.06     809
  2    94 Lindsay Lettow      SR Central Miss           2:21.58     802
  3   298 Ali Worthen         JR Seattle Paci           2:22.84     785
  4    93 Erin Alewine        SO Central Miss           2:22.97     784
  5    88 Tuekeha Huntley     JR Cal St. Los            2:23.35     779
  6   258 Jena Isaacson       SR Nebraska-Kea           2:24.18     768
  7   350 Lynzi Daughenbaugh  SO Tiffin                 2:27.92     719
  8    48 Cheryl Bourne       SR Ashland                2:32.09     667
  9   216 Megan Marchildon    SO Lewis                  2:33.15     654
 10    47 Kendra Bassitt      JR Ashland                2:33.95     644
 11   137 Ann-Marie Duffus    FR Grand Canyon           2:41.32     558
 12   427 Katy Gross          JR Seattle Paci           2:49.19     472
 13    97 Zoe Sharplin        SO Central Miss           3:00.99     356
 
                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Grand Valley St.            94        2) Adams State                51   
    3) Lincoln (Mo.)               43        4) Central Missouri           42   
    5) Hillsdale                   33        6) Grand Canyon               32   
    7) Johnson C. Smith            23        8) New Mexico Highlands       22   
    8) Western State               22       10) St. Augustine's            21   
   10) Findlay                     21       12) Ashland                    20   
   13) U-Mary                      17       14) Abilene Christian          12   
   14) Northern Michigan           12       16) Truman State               11   
   16) Ferris State                11       18) Shippensburg                9   
   19) Western Oregon               8       20) Edinboro                    7   
   20) Seattle Pacific              7       22) Bentley                     6   
   22) San Francisco St.            6       22) MSU-Moorhead                6   
   22) Angelo State                 6       26) Cal St. Stanislaus          5   
   26) Lenoir-Rhyne                 5       26) Alabama-Huntsville          5   
   26) Cal St. Los Angeles          5       26) Winston-Salem St.           5   
   26) Virginia State               5       26) Livingstone                 5   
   33) Missouri Southern            4       33) Augustana (S.D.)            4   
   33) Saginaw Valley               4       33) Western Washington          4   
   33) Harding                      4       38) Winona State                3   
   38) NW Missouri                  3       38) Millersville                3   
   38) Cal St. Dom. Hills           3       42) Emporia St.                 2   
   42) Nebraska-Kearney             2       42) Bellarmine                  2   
   42) Chadron State                2       42) Pittsburg St.               2   
   47) Fort Hays St.                1       47) Tiffin                      1   
   47) Central Washington           1       47) Lewis                       1   
 
                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
    1) Grand Canyon                54        2) Adams State                47   
    3) So. Conn. St.               39        4) Findlay                    35   
    5) St. Augustine's             34        6) Central Missouri           31   
    7) Ashland                     29        8) Indianapolis               27   
    9) UMass Lowell                23       10) American Int'l             22   
   10) Lincoln (Mo.)               22       12) Johnson C. Smith           21   
   12) Nebraska-Kearney            21       14) TAMU-Kingsville            19   
   14) Colorado Mines              19       16) Minnesota State            16   
   17) Western State               15       18) Lake Superior State        14   
   18) Pittsburg St.               14       20) Chadron State              12   
   20) Abilene Christian           12       22) Augustana (S.D.)           10   
   22) Grand Valley St.            10       22) Shippensburg               10   
   25) Stonehill                    9       26) Emporia St.                 7   
   26) MSU-Moorhead                 7       28) Bellarmine                  6   
   28) Tiffin                       6       30) Northwood                   5   
   31) Lake Erie                    4       31) Concord                     4   
   31) Hillsdale                    4       34) Wayne St. (Neb.)            3   
   34) Missouri S&T                 3       36) Winston-Salem St.           2   
   36) Seton Hill                   2       36) Virginia Union              2   
   36) St. Joseph's (Ind.)          2       40) West Texas A&M              1   
   40) Missouri Southern            1                                           


 
 
Post as: 
History for NCAA D2 Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   4    
2014 1   4    
2013 1 1 4    
2012 1   4    
2011 1 1 6   1
2010 1 1 2   2
2009 1   2 138