Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2005 Apr 30th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2005

Videos (2)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (5)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2005

XO Invite and Oregon Invitational

 

2005 Results - XO Invite at Hayward Field

Published by
ross   on May 1 2005, 12:45 PM
XO Invite and Oregon Invitational - Apr 30, 2005
Eugene, OR, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1 Mile | 3k | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Mixed: 100m Wheelchair | 1500m Wheelchair

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ingrao, Nathan 12 Sandy 10.96 +0.9 4  
2 Campbell, Aaron 11 Summit 11.04 +0.9 4  
3 Michener, Sam 12 Barlow 11.08 +0.9 4  
4 Lewis, Ryan 12 Damascus Christi 11.09 +0.9 4  
5 Powell, Mikhail 12 Beaverton 11.25 +1.3 3  
6 Torsey, John 12 Summit 11.25 +1.9 2  
7 Fitzgerald, Ryan 11 Westview 11.31 +0.9 4  
8 Clark, Lorenzo 11 Westview 11.31 +1.3 3  
9 Kuenzi, Ben 12 McKay 11.33 +0.9 4  
10 Dutra, AJ 12 Sherwood 11.34 +0.9 4  
11 Smith, Justin 10 Southridge 11.42 +1.3 3  
12 Roby, Roosevelt 11 Springfield 11.46 +0.9 4  
13 Mayes, Jeovante 10 Putnam 11.48 +1.9 2  
14 Lewis, Eli 12 Benson 11.48 +1.3 3  
15 Driskoll, Dave 12 Wilsonville 11.50 +1.3 3  
16 Bennett, Blaise 10 Tillamook 11.51 +1.9 2  
17 Larkin, Kyle 12 Barlow 11.51 +1.9 2  
18 Jones, Andrew 10 Catlin Gabel 11.59 +1.9 2  
19 Earl, Ezekiel 11 McNary 11.83 +1.9 1  
20 Prewitt II, Duane 11 Westview 11.93 +1.9 1  
21 Fjelstad, Logan 10 Putnam 11.95 +1.9 2  
22 Abbasi, Zubair 11 South Eugene 12.02 +1.3 3  
23 McAndrew, Brian 11 North Bend 12.02 +1.9 1  
24 McLaughlin, Ryan 11 Oakridge 12.05 +1.9 1  
25 Marais, Will 10 Siuslaw 12.32 +1.9 1  
 
Mens 100m Freshman Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Polk, Jordan 09 Lincoln 11.60 +1.4 2  
2 Jones, Isaiah 09 Benson 11.76 +1.4 2  
3 Cook, Kevin 09 Barlow 11.78 +1.4 2  
4 Childs, Zach 09 Churchill 11.83 +1.4 2  
5 Swift, Chris 09 Barlow 11.86 +1.4 2  
6 Gross, Joel 09 Beaverton 11.91 +1.7 1  
7 Hill, Domenique 09 Benson 11.91 +1.4 2  
8 McLain, Shane 09 McNary 11.99 +1.7 1  
9 Schmutzer, Riley 09 Beaverton 12.06 +1.4 2  
10 Smith, Dan 09 Southridge 12.17 +1.7 1  
11 Bieggi, Nieco 09 Beaverton 12.23 +1.7 1  
12 Boone, Steven 09 Forest Grove 12.46 +1.7 1  
13 Holtz, Aaron 09 Lincoln 12.46 +1.4 2  
14 Ellis, Jeff 09 Glendale 12.53 +1.7 1  
15 DeLess, Steven 09 McKay 12.62 +1.7 1  
16 Winfrey, Levi 09 Tillamook 12.99 +1.7 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lewis, Ryan 12 Damascus Christi 21.53w +4.1 4  
2 Ingrao, Nathan 12 Sandy 21.66w +4.1 4  
3 Michener, Sam 12 Barlow 22.15w +4.1 4  
4 Ward, Chris 12 Summit 22.57w +4.1 4  
5 Faranacci, Tom 10 Southridge 22.69 +1.1 3  
6 Torsey, John 12 Summit 22.80w +4.1 4  
7 Meyer, Adam 12 Lincoln 22.99w +4.1 4  
8 Lambert, Shaun 10 Gresham 23.00 +1.1 3  
9 Smith, Reese 10 McKay 23.10 +1.1 3  
10 Kuenzi, Ben 12 McKay 23.34w +4.1 4  
11 Lim, Kwangjin 11 South Eugene 23.44 +1.1 3  
12 Thompson, Michael 11 Westview 23.47 +0.8 2  
13 Wagner, Chris 10 Sandy 23.48 +1.1 3  
14 Williams, Jerrott 11 Benson 23.53 +1.1 3  
15 Hearvy, King 10 Lincoln 23.71 +0.8 2  
16 Newell, Jared 10 Sherwood 23.75w +2.8 1  
17 Howe, Mitchell 12 McNary 23.82 +0.8 2  
18 Woodard, Blake 10 Westview 23.99w +2.8 1  
19 Valov, Andrew 12 McNary 24.15 +0.8 2  
20 Dodge, Jake 12 Putnam 24.18 +1.1 3  
21 Martin, Cory 12 Beaverton 24.35w +2.8 1  
22 Lewis, Jose 11 Tillamook 24.50w +2.8 1  
23 Alldritt, Kenton 11 Molalla 24.70w +2.8 1  
24 Miller, Robin 09 Summit 24.73w +2.8 1  
25 Kuenzi, Steve 10 McKay 24.86w +2.8 1  
26 Rawlins, Tony 10 Nyssa 25.60w +2.8 1  
-- DeAngelo, Jestin 11 North Clackamas FS +0.8 2  
-- Sikstrom, Daniel 10 Wilsonville DQ +0.8 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ingrao, Nathan 12 Sandy 48.05 4  
2 Wright, Aric 12 South Eugene 49.58 4  
3 Romero-Clark, Martin 12 Benson 50.46 4  
4 Pacholl, Brad 12 North Clackamas 50.49 4  
5 Gonzales, Miguel 12 McKay 50.97 4  
6 Thompson, Travis 11 Newport 51.34 4  
7 Vaughan, Steven 12 Putnam 51.91 3  
8 Stefansen, Poul 11 Churchill 52.02 4  
9 Ball, Ryan 10 Sandy 52.12 1  
10 Nieman, Andrew 12 Tillamook 52.24 3  
11 Freeman, Jerome 11 Oakridge 52.88 2  
12 Kreil, Jared 12 Siuslaw 53.09 3  
13 Roses, Marshall 10 Molalla 53.23 3  
14 Pryor, Adam 11 McNary 53.53 2  
15 Brown, Derrick 12 David Douglas 53.73 1  
16 Hardy, Jason 11 Beaverton 53.91 1  
17 Egan, Daniel 11 Springfield 54.03 1  
17 Bennion, Taylor 12 Churchill 54.03 3  
19 Smead, Kevin 12 Elmira 54.04 2  
20 Hendrickson, Charles 12 Lincoln 54.64 1  
21 Stewart, Josh 12 McNary 54.69 3  
22 Hakanson, Guy 11 Summit 54.89 2  
23 Mathiesen, Matt 12 Churchill 55.20 2  
24 Bodda, Chris 11 McKay 57.67 1  
-- Jones-Bernard, John 10 Benson DQ 2  
-- DeBois, Peter 10 Gresham DQ 3  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Perri, Andrew 12 Oakridge 1:53.34 1  
2 Anderson, Nate 11 Benson 1:53.80 1  
3 Neuman, Kenyon 12 Summit 1:55.03 1  
4 Nichols, Ryan 12 Corvallis 1:55.15 1  
5 Romey, Matt 12 Sandy 1:55.43 1  
6 Dallaire, Greg 12 Crater 1:56.28 1  
7 Karsten, Brian 11 Sandy 1:57.26 1  
8 Walters, Sid 12 Cleveland 1:57.56 1  
9 Kotaich, Kyle 11 Siuslaw 1:57.83 1  
10 Leggett, Brady 12 Newport 1:58.95 1  
11 Pelatt, Scott 12 Southridge 1:59.91 1  
12 Donaldson, Geoff 12 Crater 2:00.13 1  
13 Tracey, Colin 10 South Eugene 2:00.39 1  
14 Steffen, Daniel 12 North Clackamas 2:00.73 1  
15 Wojcik, Konrad 12 South Eugene 2:00.80 1  
16 Meshnik, Paul 12 Churchill 2:01.61 1  
17 Franks, Jordan 09 Barlow 2:02.08 1  
18 Fincham, Sean 10 Summit 2:02.54 1  
19 Fischer, Richard 12 Molalla 2:03.65 1  
20 Wienert, Ryley 11 Newport 2:04.36 1  
21 Fisher, Shawn 11 Barlow 2:04.80 1  
22 Carman, Evan 11 Elmira 2:05.35 1  
23 Clark, Spencer 10 Gresham 2:05.55 1  
24 Axelrod, Trevor 11 Wilsonville 2:05.69 1  
25 Regan, Matt 09 Putnam 2:06.13 1  
26 Bugas, Nick 09 Westview 2:08.14 1  
27 Burnham, Kyle 11 Beaverton 2:09.96 1  
28 Mahaffey, Cole 09 McKay 2:11.01 1  
29 Bauder, Jonathan 11 North Bend 2:12.56 1  
30 Klawhun, Alex 10 McKay 2:13.70 1  
 
Mens 1 Mile Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Taylor, Bradley 11 Oakridge 4:23.13 1  
2 McDaniel, Devin 12 Sandy 4:23.94 1  
3 Horton, Ryan 12 Sherwood 4:30.35 1  
4 Pulsinelli, Mike 11 Sandy 4:32.77 1  
5 Harvey, Ryan 12 South Eugene 4:33.33 1  
6 Kahl, Andrew 12 South Eugene 4:33.66 1  
7 Erickson, Ryan 11 Churchill 4:34.29 1  
8 Bright, Landon 12 Barlow 4:37.84 1  
9 Peters, Kellen 12 Forest Grove 4:42.15 1  
10 Shipley, Adrian 12 Forest Grove 4:43.15 1  
11 Stuckey, Max 10 Putnam 4:45.04 1  
12 Rogers, Leon 12 Elmira 4:45.15 1  
13 Sanders, Evan 12 Springfield 4:45.17 1  
14 Peterson, Brad 11 Wilsonville 4:46.00 1  
15 Swanson, Devin 12 Crater 4:48.33 1  
 
Mens 1 Mile B Race Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cahill, Sean 12 Southridge 4:43.21 1  
2 Eppler, Ben 11 Beaverton 4:50.23 1  
3 Jacobson, Caleb 11 Crater 4:53.02 1  
4 Sandoval, Juan 12 Nyssa 4:53.50 1  
5 Correll, Jared 10 David Douglas 4:55.49 1  
6 Reavis, Brandon 12 Crater 4:58.66 1  
7 Whiting, Bret 09 Sutherlin 4:59.94 1  
8 Kowalski, Jackson 11 McNary 5:03.65 1  
9 Green, Matt 11 North Bend 5:08.30 1  
10 Porter, Tim 12 North Clackamas 5:12.11 1  
11 Boss, Ethan 12 Molalla 5:12.80 1  
12 Poore, Ethan 12 Glendale 5:29.74 1  
13 Wright, Jesse 10 Tillamook 5:33.86 1  
14 Rogers, Tyler 10 Tillamook 5:36.91 1  
15 Kim, PJ 10 Oak Hill 5:39.22 1  
 
Mens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ahmed, Zuber 12 Benson 8:26.06 1  
2 Neuman, Kenyon 12 Summit 8:31.31 1  
3 Stoutenburgh, Isaac 11 Crater 8:33.82 1  
4 Taylor, Bradley 11 Oakridge 8:42.77 1  
5 Ellis, Nate 12 Westview 8:45.46 1  
6 Bromka, Alec 12 Catlin Gabel 8:51.09 1  
7 Pino, Adam 12 Siuslaw 8:56.10 1  
8 Lynch, Eric 11 South Eugene 8:59.17 1  
9 Lakehomer, Harrison 12 South Eugene 8:59.55 1  
10 Sol, Spencer 12 McNary 9:02.26 1  
11 Reid, David 12 Sherwood 9:05.63 1  
12 Mendez, Ricky 11 McKay 9:08.07 1  
13 Moore, Dustin 12 South Eugene 9:14.43 1  
14 Keyser, Jake 10 Crater 9:14.46 1  
15 McGann, Tom 12 Crater 9:21.39 1  
16 Goertz, Jacob 09 North Clackamas 9:32.72 1  
 
Mens 3000m B Race Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zeuthen, Eric 11 Westview 9:02.06 1  
2 Ziemer, Jarrett 11 Molalla 9:07.29 1  
3 Zaludek, Nelson 10 Elmira 9:11.41 1  
4 Roady, Tim 10 David Douglas 9:11.44 1  
5 Kotaich, Adam 12 Siuslaw 9:13.76 1  
6 Beaver, Ryan 11 Gresham 9:15.45 1  
7 Lindsay, Jack 10 Siuslaw 9:22.00 1  
8 Devenport, Bryan 12 Beaverton 9:23.58 1  
9 Clark, Ryan 11 Wilsonville 9:25.22 1  
10 Carrasco, Daniel 12 Putnam 9:27.86 1  
11 Dickman, Karl 11 Summit 9:28.21 1  
12 Bjorklund, Cody 11 Southridge 9:36.64 1  
13 Fisher, John 12 Barlow 9:40.29 1  
14 Seitz, Josh 10 Forest Grove 9:41.16 1  
15 Sparr, Nick 12 Westview 9:47.00 1  
16 Fahsholz, Aaron 12 North Clackamas 9:47.41 1  
 
Mens 3000m Freshman Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Long, Max 09 Oakridge 9:46.92 1  
2 Wayne, Ian 09 Catlin Gabel 9:47.33 1  
3 Hope, Nathan 09 Barlow 9:49.67 1  
4 Rodriguez, Alberto 09 Tillamook 9:50.68 1  
5 Graebner, Ryan 9 South Eugene 9:51.11 1  
6 Drummond, Russell 09 Churchill 9:52.07 1  
7 Lynass, Spenser 09 North Bend 9:53.74 1  
8 Estrem, Sam 09 Catlin Gabel 10:01.67 1  
9 Connel, Devin 09 Sandy 10:02.05 1  
10 Santana, Ryan 09 Crater 10:02.38 1  
11 Hutchinson, Matt 09 Westview 10:03.10 1  
12 Shepherd, Davis 09 Elmira 10:04.00 1  
13 Ferris, James 09 Molalla 10:05.33 1  
14 Mahaffey, Cole 09 McKay 10:05.38 1  
15 Yungen, Curtis 09 Crater 10:26.06 1  
16 Fukawa, Jesse 09 Oakridge 10:36.77 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goff, Adam 12 Crater 15.33 3  
2 Herman, Clayton 12 Molalla 15.40 3  
3 McBee, Tyler 10 Beaverton 15.41 3  
4 Climer, Ben 11 McNary 15.63 3  
5 Capelle, Eric 09 Barlow 15.70 3  
6 May, Trevor 10 Siuslaw 15.74 3  
7 Bumstead, Adam 10 South Eugene 15.94 2  
8 Martin, Jerome 12 Benson 16.06 3  
9 Duron, Nick 12 Oakridge 16.80 2  
10 Mondry, Eli 10 Summit 16.82 2  
11 Gump, Erik 12 Wilsonville 16.93 2  
12 Ho, Tony 10 David Douglas 17.01 2  
13 Zetterberg, Barrett 09 Putnam 17.50 1  
14 Shilling, Jacob 12 Sherwood 20.20 1  
15 Cisneros, Alex 09 Glendale 22.63 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mathews, Marcus 10 Southridge 40.09 3  
2 Douglas, Brendan 11 Catlin Gabel 40.45 3  
3 Wiens, Daniel 12 Summit 40.87 3  
4 Comstock, Kevin 11 Sutherlin 41.28 3  
5 Bailey, Eric 10 Benson 41.58 3  
6 Haberly, Gabe 12 Siuslaw 41.72 3  
7 McGraw, Cody 11 Barlow 43.13 3  
8 Brouse, Kyle 10 McNary 43.30 2  
9 Blackham, Michael 11 Sherwood 44.01 1  
10 Hogenson, Derek 11 Crater 44.88 2  
11 Kraxberger, Luther 12 Molalla 44.93 1  
12 Stewart, Kyle 12 Putnam 45.59 2  
13 Meeker, Justin 10 Newport 45.76 2  
14 Ellis, John 10 David Douglas 46.29 1  
15 Snell, Cody 10 Catlin Gabel 46.52 2  
16 Hayes, Ben 10 Catlin Gabel 47.76 1  
17 DeLess, Steven 09 McKay 49.98 1  
18 Dickson, Keith 11 Glendale 54.38 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Summit 42.80 4  
2 Relay Team   Benson 43.64 4  
3 Relay Team   Barlow 43.68 4  
4 Relay Team   McKay 43.90 4  
5 Relay Team   Southridge 43.93 4  
6 Relay Team   Springfield 44.07 4  
7 Relay Team   Beaverton 44.44 4  
8 Relay Team   Westview 44.82 3  
9 Relay Team   Molalla 45.21 2  
10 Relay Team   Wilsonville 45.40 3  
11 Relay Team   Newport 45.47 2  
12 Relay Team   Siuslaw 45.53 2  
13 Relay Team   Putnam 45.87 3  
14 Relay Team   Churchill 45.95 2  
15 Relay Team   Sherwood 46.00 3  
16 Relay Team   David Douglas 46.04 3  
17 Relay Team   McNary 46.05 3  
18 Relay Team   Tillamook 46.24 2  
19 Relay Team   North Bend 46.24 1  
20 Relay Team   Sutherlin 46.42 1  
21 Relay Team   North Clackamas 46.72 2  
22 Relay Team   Glendale 48.64 1  
23 Relay Team   Catlin Gabel 49.75 2  
24 Relay Team   Oak Hill 1:04.06 1  
 
Mens 4x400m Relay Oregonlive Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Benson 3:21.93 3  
2 Relay Team   Sandy 3:25.08 3  
3 Relay Team   South Eugene 3:25.31 3  
4 Relay Team   Summit 3:29.09 3  
5 Relay Team   Beaverton 3:29.41 3  
6 Relay Team   Gresham 3:30.23 2  
7 Relay Team   Molalla 3:30.95 2  
8 Relay Team   Crater 3:30.96 3  
9 Relay Team   Southridge 3:31.88 2  
10 Relay Team   Newport 3:33.33 3  
11 Relay Team   Barlow 3:33.94 3  
12 Relay Team   Wilsonville 3:34.00 2  
13 Relay Team   Catlin Gabel 3:35.37 1  
14 Relay Team   Churchill 3:35.60 1  
15 Relay Team   Putnam 3:36.11 2  
16 Relay Team   McKay 3:36.68 2  
17 Relay Team   McNary 3:37.02 2  
18 Relay Team   Oakridge 3:37.77 1  
19 Relay Team   North Bend 3:42.91 1  
20 Relay Team   Sherwood 3:46.44 1  
21 Relay Team   Glendale 3:47.95 1  
22 Relay Team   Forest Grove 3:48.31 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barrett, Robert 12 Churchill 52-08.25(16.06m) 1  
2 Carey, Sean 11 Newberg 52-03.75(15.94m) 1  
3 Pierson, Jamey 12 Putnam 49-01.75(14.98m) 1  
4 Black-Maier, Eric 12 South Eugene 49-00.00(14.94m) 1  
5 Barker, Jake 10 Molalla 48-05.75(14.78m) 1  
6 Robert, Onest 11 David Douglas 47-07.75(14.52m) 1  
7 Hirschberger, Scott 11 Southridge 47-00.50(14.34m) 1  
8 Collins, Paul 12 Newport 46-09.50(14.26m) 1  
9 Brazell, Chris 12 Springfield 44-00.75(13.43m) 1  
10 Pieters, Michael 12 McNary 44-00.50(13.42m) 1  
11 Rodden, Elijah 12 Sandy 43-10.75(13.38m) 1  
11 Wade, Miles 10 Benson 43-10.75(13.38m) 1  
13 Bellitt, Chris 12 Churchill 43-09.00(13.34m) 1  
14 Perkins, Chris 11 Siuslaw 43-08.75(13.33m) 1  
15 White, Mike 12 Crater 43-04.00(13.21m) 1  
16 Zosel, Zach 10 South Eugene 43-00.50(13.12m) 1  
17 Henson, Trent 12 Summit 42-11.00(13.08m) 1  
18 Goll, Corey 12 North Bend 42-05.50(12.94m) 1  
19 Rader, Keith 09 Westview 41-02.75(12.57m) 1  
20 Yates, Alan 11 Sandy 40-09.75(12.44m) 1  
21 Weston, Jacob 12 Damascus Christi 40-05.50(12.33m) 1  
22 Vincent, John 11 Sherwood 40-04.75(12.31m) 1  
23 Reed, Brian 10 Sutherlin 40-02.75(12.26m) 1  
24 Buckiewicz, Mike 11 Forest Grove 40-02.25(12.25m) 1  
25 Ashard, Cory 11 Newport 39-05.00(12.01m) 1  
26 Cregan, Kyle 09 Glendale 38-10.75(11.86m) 1  
27 Pack, Kevin 12 Springfield 38-08.75(11.80m) 1  
28 Perry, Max 10 Siuslaw 37-11.00(11.56m) 1  
29 Ausman, Matt 09 Nyssa 32-02.25(9.81m) 1  
30 Clark, Kyler 10 Nyssa 31-07.75(9.65m) 1  
31 Loewe, Russ 09 Elmira 31-00.25(9.46m) 1  
32 McMurphy, David 12 Tillamook 31-00.00(9.45m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Yates, Corey 11 Newberg 151-03(46.10m) 1  
2 Bailey, Greg 12 Westview 139-02(42.42m) 1  
3 Schukart, Dustin 12 Southridge 138-11(42.34m) 1  
4 McNutt, Brett 09 Barlow 133-01(40.56m) 1  
5 Monroe, Jake 12 McNary 130-03(39.70m) 1  
6 Billstine, Jim 12 Tillamook 129-08(39.52m) 1  
7 Gannon, Josh 11 Elmira 127-06(38.86m) 1  
8 Weston, Jacob 12 Damascus Christi 126-05(38.53m) 1  
9 Gann, Mychal 11 Benson 123-00(37.49m) 1  
10 Rosegreen, Cory 11 Beaverton 122-10(37.44m) 1  
11 Maxfield, Asa 11 Sutherlin 122-02(37.24m) 1  
12 Thomas-Dotson, Jordan 12 Siuslaw 121-00(36.88m) 1  
13 McCord, Mark 12 McKay 117-08(35.86m) 1  
14 Wallace, Adam 09 North Clackamas 117-07(35.84m) 1  
15 Sanders, Tyler 10 David Douglas 117-04(35.76m) 1  
16 Hunt, Daren 11 Siuslaw 115-05(35.18m) 1  
17 Anderson, Jesse 12 Westview 115-03(35.13m) 1  
18 Egan, Adam 12 Springfield 112-07(34.32m) 1  
19 Adams, Elliot 09 North Bend 111-02(33.88m) 1  
20 Towle, Stewart 10 Catlin Gabel 105-07(32.18m) 1  
21 Trejo, Victor 10 Sherwood 102-11(31.37m) 1  
22 Walker, Brian 11 McNary 101-03(30.86m) 1  
23 Stephonson, Hollister 10 Molalla 89-09(27.36m) 1  
24 McEwen, Mike 09 Glendale 84-04(25.70m) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wolff, Alex 12 Newberg 197-02(60.10m) 1  
2 Hostetler, Cyrus 12 Newberg 194-06(59.28m) 1  
3 Thompson, Michael 10 Southridge 193-03(58.90m) 1  
4 Roshau, Paul 12 Churchill 184-11(56.36m) 1  
5 Valley, Justin 12 Summit 184-02(56.13m) 1  
6 Johnson, Bryce 12 Barlow 168-09(51.44m) 1  
7 McClanahan, Corbin 12 Siuslaw 167-02(50.95m) 1  
8 Bronson, Ryan 11 Springfield 164-04(50.09m) 1  
9 Fong, Alex 12 Westview 163-01(49.71m) 1  
10 Kimberly, Luke 12 North Bend 159-09(48.69m) 1  
11 Escobedo, Jose 12 Nyssa 155-02(47.29m) 1  
12 Hunt, Jeff 11 Barlow 154-01(46.96m) 1  
13 Reyes, Andrew 11 McKay 149-06(45.57m) 1  
14 Irish, David 10 Sherwood 149-04(45.52m) 1  
15 Miller, Chris 12 Oakridge 148-09(45.34m) 1  
16 Guffey, Paul 10 North Bend 147-10(45.06m) 1  
17 McDowall, Zach 12 Nyssa 146-09(44.73m) 1  
18 Trump, Jon 11 Barlow 143-10(43.84m) 1  
19 Gates, Jon 12 Siuslaw 143-08(43.79m) 1  
20 Giossi, Cameron 11 Crater 141-08(43.18m) 1  
21 Gilinsky, Mike 12 Crater 140-00(42.67m) 1  
22 Rowe, Brian 10 South Eugene 138-07(42.24m) 1  
23 Meeks, Skyler 10 McNary 135-10(41.40m) 1  
24 Morgan, Timm 12 Springfield 134-02(40.89m) 1  
25 Sanders, Dometrick 11 Benson 131-06(40.08m) 1  
26 Fairman, Zach 12 Newport 119-10(36.53m) 1  
27 Scheel, Josh 11 Sandy 118-09(36.20m) 1  
28 Bunker, Jordan 09 Nyssa 103-01(31.42m) 1  
29 Hagen, David 12 Nyssa 86-03(26.29m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Jacob 12 Barlow 6-06.00(1.98m) 1  
2 Collett, Wes 12 Lake Oswego 6-04.00(1.93m) 1  
3 Poppe, Tyler 11 Churchill 6-02.00(1.88m) 1  
4 Timm, Austen 09 Southridge 6-02.00(1.88m) 1  
5 Thurn, Trevor 11 Springfield 5-10.00(1.78m) 1  
6 Bailey, Jacob 12 Newport 5-10.00(1.78m) 1  
6 Siegel, Bryce 10 Siuslaw 5-10.00(1.78m) 1  
8 Rich, Nick 12 David Douglas 5-10.00(1.78m) 1  
9 Lebel, Joe 11 Crater 5-10.00(1.78m) 1  
10 Staib, Jesse 09 Wilsonville 5-08.00(1.73m) 1  
10 Huggins, Eric 12 Sherwood 5-08.00(1.73m) 1  
12 Andersen, Jesse 11 Sandy 5-08.00(1.73m) 1  
13 Keller, Tony 12 Elmira 5-00.00(1.52m) 1  
-- Odum, Jokeem 10 Newport NH(--) 1  
-- Conner, Ryan 10 Glendale NH(--) 1  
-- Rawlins, Travis 10 Nyssa NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dutra, AJ 12 Sherwood 22-05.50(6.85m) +2.7 1  
2 Felt, Justin 11 Churchill 22-01.50(6.74m) +2.4 1  
3 Saxman, Jeff 12 Springfield 21-01.75(6.45m) +1.3 1  
4 Brown, Dominique 12 David Douglas 20-09.75(6.34m) +1.1 1  
5 Flerchinger, Dan 12 Sandy 20-08.00(6.30m) +2.8 1  
6 Stromme, Levi 12 McKay 20-06.50(6.26m) +2.0 1  
7 Lewis, Ryan 12 Damascus Christi 20-03.50(6.18m) +1.8 1  
7 Lewis, Andrew 12 Nyssa 20-03.50(6.18m) +1.3 1  
9 Nieman, Andrew 12 Tillamook 20-02.75(6.17m) +1.4 1  
10 Beck, Tyler 11 Crater 20-00.25(6.10m) +2.8 1  
11 Nowak, Faulk 12 Beaverton 19-11.00(6.07m) +1.2 1  
12 Barnes, Peter 10 South Eugene 19-10.25(6.05m) +0.7 1  
13 Lakovics, Zak 12 Summit 19-06.00(5.94m) +2.6 1  
14 Harvey, Sha 10 Southridge 19-05.50(5.93m) +2.8 1  
15 Casey, Matt 11 Springfield 19-05.25(5.92m) +1.3 1  
16 Kreil, Jared 12 Siuslaw 19-04.75(5.91m) +2.0 1  
16 Greif, Andrew 12 North Bend 19-04.75(5.91m) +0.8 1  
18 Seidel, Jake 10 Sandy 19-04.50(5.91m) +2.2 1  
19 Heggar, LaRoy 11 Barlow 19-03.75(5.89m) +1.6 1  
20 Johnson, Myron 10 Benson 19-03.00(5.87m) +0.4 1  
21 Burbank, Bruce 10 Newport 19-00.75(5.81m) +1.1 1  
22 Lindquist, Seth 10 Damascus Christi 19-00.00(5.79m) +0.0 1  
23 Bailey, Ryan 10 McKay 18-10.00(5.74m) +1.7 1  
24 Yell, Kevin 12 Oakridge 18-06.25(5.65m) +1.4 1  
25 Levin, Tyler 12 McNary 18-04.75(5.61m) +0.8 1  
26 McEachern, Keegan 12 Oak Hill 17-11.00(5.46m) +0.2 1  
27 Hurst, Andrew 11 Westview 17-10.50(5.45m) +2.2 1  
28 Hopkins, Levi 12 Molalla 17-10.25(5.44m) +1.1 1  
29 Kistler, Reed 11 Forest Grove 16-06.00(5.03m) +2.5 1  
30 Doyle, Brandon 12 Newport 13-02.75(4.03m) +2.5 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mitchel, Mshaka 12 South Eugene 45-11.50(14.01m) +3.4 1  
2 Lariza, Matt 12 Barlow 44-10.00(13.67m) +1.6 1  
3 Burton, Deondre 12 Benson 42-08.50(13.02m) +3.0 1  
3 Ward, Chris 12 Summit 42-08.50(13.02m) +2.5 1  
5 Lindquist, Seth 10 Damascus Christi 42-05.00(12.93m) +1.8 1  
6 Greif, Andrew 12 North Bend 42-03.25(12.88m) +1.7 1  
7 Hawes, Parker 11 Putnam 41-07.50(12.69m) +1.5 1  
8 Kuzens, Zach 11 David Douglas 41-00.00(12.50m) +2.3 1  
9 Nutting, Nick 11 Crater 40-09.00(12.42m) +0.0 1  
10 Siegel, Bryce 10 Siuslaw 40-07.00(12.37m) +0.4 1  
11 Bruck, Jed 11 Wilsonville 40-06.50(12.36m) +0.3 1  
12 Shawcroft, Andrew 11 Westview 40-03.50(12.28m) +2.8 1  
13 Seals, Lane 09 North Bend 40-00.00(12.19m) +1.1 1  
14 Seigel, Jared 12 South Eugene 39-11.50(12.18m) +3.0 1  
15 Burns, John 12 Sandy 39-10.50(12.15m) +1.5 1  
16 Meuser, Scotty 12 North Clackamas 39-10.00(12.14m) +2.6 1  
16 Doyle, Justin 10 Newport 39-10.00(12.14m) +0.9 1  
18 Mendes, Jon 12 Putnam 39-09.25(12.12m) +1.9 1  
19 Kessinger, Michael 11 Newport 39-06.00(12.04m) +2.5 1  
20 McCann, Tyler 12 McNary 39-02.50(11.95m) +1.1 1  
21 Carlson, Eric 12 Benson 39-02.00(11.94m) +3.4 1  
22 Koekkoek, Adam 10 Springfield 38-11.00(11.86m) +2.6 1  
23 Schnell, AJ 09 Sandy 38-08.00(11.79m) +2.7 1  
24 Schmidt, Jared 12 Forest Grove 38-06.50(11.75m) +3.3 1  
25 Mitchell, Andrew 09 Springfield 38-01.00(11.61m) +1.9 1  
26 Agnew, Austin 12 Sherwood 37-07.00(11.46m) +2.5 1  
27 Webb, Dylan 12 Molalla 36-10.00(11.23m) +4.4 1  
27 Hester, Jeff 10 Damascus Christi 36-10.00(11.23m) +2.7 1  
29 Hayes, Josh 11 Forest Grove 36-05.00(11.10m) +1.9 1  
30 Klawhun, Austin 10 McKay 33-01.00(10.08m) +1.0 1  
31 Angiolet, Ian 10 Glendale 32-08.00(9.96m) +2.7 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Evans, Darryl 12 South Eugene 15-06.00(4.72m) 1  
2 Singhai, Brian 12 David Douglas 14-00.00(4.27m) 1  
3 Johnson, Alex 12 Benson 13-06.00(4.11m) 1  
4 Salmon, Greg 12 Newberg 13-00.00(3.96m) 1  
5 Voogd, Chris 12 Siuslaw 13-00.00(3.96m) 1  
6 Haynes, Ben 12 Summit 13-00.00(3.96m) 1  
10 Campbell, Sean 10 Siuslaw 12-06.00(3.81m) 1  
7 Hadley, Jeff 12 Glendale 12-06.00(3.81m) 1  
8 Bushek, Johnathan 10 Molalla 12-06.00(3.81m) 1  
9 Zieber, Nick 12 Churchill 12-06.00(3.81m) 1  
11 Ouderkirk, Austin 09 Newport 12-00.00(3.66m) 1  
11 Wells, Matt 11 Sutherlin 12-00.00(3.66m) 1  
11 Fullerton, Alex 11 Southridge 12-00.00(3.66m) 1  
11 Bosler, Eric 12 Benson 12-00.00(3.66m) 1  
11 Ryan, Andrew 11 Putnam 12-00.00(3.66m) 1  
11 Welsh, Zach 12 Summit 12-00.00(3.66m) 1  
17 Miller, Adam 12 Barlow 11-06.00(3.51m) 1  
17 Dale, Javier 12 Newport 11-06.00(3.51m) 1  
17 Booren, Paul 12 Sherwood 11-06.00(3.51m) 1  
17 Swain, Brian 12 Sandy 11-06.00(3.51m) 1  
17 Amaya, JuanCarlos 10 Glendale 11-06.00(3.51m) 1  
22 Petterson, Cody 12 Nyssa 11-00.00(3.35m) 1  
22 Fiedler, Bryce 10 Springfield 11-00.00(3.35m) 1  
22 Smith, Eric 12 Westview 11-00.00(3.35m) 1  
22 Nicholls, Austin 11 North Bend 11-00.00(3.35m) 1  
26 Long, Cory 10 Westview 10-00.00(3.05m) 1  
-- Hoffman, Chris 12 Sandy NH(--) 1  
-- McCann, Doug 12 Wilsonville NH(--) 1  
-- Stromme, Levi 12 McKay NH(--) 1  
-- Ackley, Marshall 11 Nyssa NH(--) 1  
-- Haines, Travis 11 Beaverton NH(--) 1  
-- Zaludek, Weston 11 Elmira NH(--) 1  
 
Mixed 100m Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Caswell, Brandon   Pendleton 16.09 2  
2 Abbott, Zach   Alice Ott Middle 18.67 2  
3 Ettinger, Eli   Sunset 20.06 2  
4 Foster, Sean   South Salem 23.32 1  
5 Fowler, Rena   Kelly MS 23.39 1  
6 Snyder, Christian   Spencer Butte Mi 28.15 1  
 
Mixed 1500m Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Caswell, Brandon   Pendleton 3:54.27 1  
2 Abbott, Zach   Alice Ott Middle 4:53.93 1  
3 Foster, Sean   South Salem 5:45.18 1  
4 Fowler, Rena   Kelly MS 6:33.72 1  
5 Snyder, Christian   Spencer Butte Mi 8:36.72 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Callier, Sara 12 Benson 12.36 +1.6 4  
2 Levien, Janece 12 Beaverton 12.61 +1.6 4  
3 Cole, Yasmeen 10 David Douglas 12.65 +1.6 4  
4 Bishop, Heather 11 South Eugene 12.66 +1.6 4  
5 Wilgus, Kori 12 Churchill 12.77 +1.6 4  
6 McVicker, Calie 12 South Eugene 13.00 +1.6 4  
7 Thomas, Michelle 10 Westview 13.05w +2.9 3  
8 Adamson, Kayla 10 Barlow 13.07w +2.9 3  
9 Smurdon, Courtney 09 Sherwood 13.12 +1.5 2  
10 Serdar, Tess 11 Lincoln 13.26 +1.5 2  
11 Jones, Victoria 11 Beaverton 13.28 +1.5 2  
12 Bright, Ashley 12 Churchill 13.30w +2.9 3  
13 Wasniewski, Jessica 12 Crater 13.36 +1.5 2  
14 Newman, Alishia 11 North Bend 13.37w +2.9 3  
15 Fromwiller, Katie 11 Barlow 13.38w +2.9 3  
16 Rethwell, Tiffany 11 Sutherlin 13.43 +1.5 2  
17 Carter, Delease 10 Benson 13.43w +2.9 3  
18 Mumm, Monique 10 Molalla 13.46 +1.5 2  
19 Nash, Hannah 12 Putnam 13.50 +1.6 4  
20 Payne, Shalice E 11 Benson 13.58w +2.9 3  
21 Wheeler, Lisa 12 Beaverton 13.59 +1.5 2  
22 Kennedy, Jordan 10 Newport 13.61w +2.9 3  
23 Zapf, Tracy 10 Forest Grove 13.70w +2.2 1  
24 Minor, Carrie 10 Siuslaw 13.76w +2.2 1  
25 Kersten, Laura 09 Wilsonville 13.84w +2.2 1  
26 Carr, Hannah 10 Catlin Gabel 14.86w +2.2 1  
27 Salko, Sasha 10 Oak Hill 15.77w +2.2 1  
28 Zepeda, Laura 12 Oak Hill 16.30w +2.2 1  
 
Womens 100m Freshman Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Shaw, Ariel 09 Beaverton 13.04w +3.4 2  
2 Waud, Melissa 09 Tillamook 13.16w +3.4 2  
3 Wilson, Rachelle 09 Summit 13.24w +3.4 2  
4 Ingrao, Malia 09 Sandy 13.38w +3.4 2  
5 Williams, Carmen 09 Churchill 13.47w +3.4 2  
6 Stapleton, Maddison 09 David Douglas 13.67 +2.0 1  
7 Russell, Brittany 09 Beaverton 13.69 +2.0 1  
8 Menefee, Deandrea 09 Benson 13.72w +3.4 2  
9 Doty, Sara 09 North Bend 13.93w +3.4 2  
10 Fillipetti, Erica 09 Molalla 13.95w +3.4 2  
11 Nordlander, Amy 09 Tillamook 14.11 +2.0 1  
12 Kent, Rachel 09 McNary 14.13 +2.0 1  
13 Armbrust, Tori 09 Putnam 14.14 +2.0 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Meusec, Lacey 10 Gresham 25.68w +2.5 4  
2 Levien, Janece 12 Beaverton 25.80w +2.5 4  
3 Horace, Becky 12 Molalla 26.02w +2.5 4  
4 Gamez, Orie 10 Oakridge 26.19w +2.5 4  
5 Klein, Katie 12 Forest Grove 26.40w +2.5 4  
6 Wiebe, Malina 10 South Eugene 26.55 +1.1 3  
7 Booker, Cierra 10 Benson 26.95 +1.1 3  
8 Holding, Emily 10 Damascus Christi 27.14w +2.5 4  
9 Bean, Mindy 11 Churchill 27.22w +2.5 4  
10 Robert, Esthere 10 David Douglas 27.52 +1.3 2  
11 Vaughn, Mary 10 Newport 27.52 +1.1 3  
12 Davis, Venetia 10 Elmira 27.57 +1.1 3  
13 Hoang, Nam 10 Benson 27.94 +1.1 3  
14 Stam, Kelsey 10 Nyssa 27.98 +1.3 2  
15 Grusing, Sara 12 Newport 28.01 +1.3 2  
16 Mandel, Chloe 12 Lincoln 28.22 +1.3 2  
17 Froerer, Hailey 11 Nyssa 28.31w +2.2 1  
18 Kerekanec, Ashley 11 Sherwood 28.35w +2.2 1  
19 Morey, Megan 10 Wilsonville 28.44 +1.3 2  
20 Stauber, Stephanie 11 McNary 28.75 +1.3 2  
21 Blair, Dir 09 Wilsonville 28.76w +2.2 1  
22 Testerman, Kelsey 10 Summit 28.93 +1.3 2  
23 Williams, Merrith 10 Benson 29.45 +1.3 2  
24 Jensen, Kirstin 09 Tillamook 30.81w +2.2 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Horace, Becky 12 Molalla 57.02 4  
2 Hoffman, Brenna 10 Sandy 57.85 4  
3 Parks, Kourtney 10 Summit 57.92 4  
4 Gamez, Orie 10 Oakridge 59.50 4  
5 Hayward, Annie 11 Newport 59.84 4  
6 Priest, Kelsey 12 Beaverton 1:00.09 4  
7 Burg, Jamie 11 Southridge 1:01.43 3  
8 Barrett, Lori 10 Crater 1:01.66 3  
9 Strong, Emily 09 David Douglas 1:02.77 3  
10 Luecht, Jennifer 11 Putnam 1:03.23 3  
11 Miller, Erin 12 Churchill 1:03.58 4  
12 Meyer, Margo 12 Elmira 1:04.29 4  
13 Schulte, Emily 10 Sherwood 1:04.43 2  
14 Hanson, Chandra 12 Summit 1:04.51 3  
15 Unti, Kristin 10 Westview 1:04.70 3  
16 Mullins, Sierra 09 McNary 1:04.92 2  
17 Johnson, Natalie 09 Beaverton 1:05.09 2  
18 Wheeler, Jacquelyn 09 Westview 1:05.70 2  
19 Malvick, Mindy 11 Putnam 1:05.85 2  
20 McMillan, Amanda 09 North Bend 1:06.20 2  
21 Moore, Emilee 12 Siuslaw 1:06.66 2  
22 Weatherspoon, Jaclyn 10 North Clackamas 1:07.29 3  
23 Long, Sarah 11 Catlin Gabel 1:09.88 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Romanko, Ally 11 North Bend 2:15.91 1  
2 McDowell, Kayleen 12 Forest Grove 2:16.47 1  
3 Jones, Alex 11 Benson 2:20.52 1  
4 Page, Sheryl 11 Sandy 2:22.34 1  
5 Horton, Mel 12 Summit 2:22.77 1  
6 Hansen, Katie 12 Barlow 2:23.02 1  
7 Starodubtseva, Tamara 12 Churchill 2:23.37 1  
8 Crannell, Jessica 10 Westview 2:23.40 1  
9 Zaludek, Lauren 11 Elmira 2:24.13 1  
10 Davies, Becky 12 Catlin Gabel 2:24.45 1  
11 Stegner, Tera 11 Barlow 2:24.54 1  
12 Edwards, Arianna 10 Southridge 2:24.94 1  
13 Brown, Jackie 11 Southridge 2:25.02 1  
14 Bunting, Rachel 09 South Eugene 2:25.37 1  
15 Wagstaff, Genniel 09 Nyssa 2:26.01 1  
16 Curry, Sarah 10 Beaverton 2:26.84 1  
17 Easterly, Sam 11 Wilsonville 2:26.96 1  
18 Egan, Kelly 10 Springfield 2:27.02 1  
19 Lynass, Kassy 11 North Bend 2:28.10 1  
20 Faggard, Amanda 12 Molalla 2:31.81 1  
21 Meisenheimer, Janelle 11 McNary 2:32.09 1  
22 Hagood, Abby 12 Churchill 2:32.36 1  
23 Everetts, Janelle 09 McKay 2:32.39 1  
24 Guizar, Monica 09 Forest Grove 2:33.34 1  
25 Briggs, Saga 10 Newport 2:34.46 1  
26 Liggett, Kath 09 Westview 2:34.70 1  
27 Ramos, Jazy 09 Nyssa 2:50.48 1  
28 Peffer, Naomi 11 Damascus Christi 2:51.21 1  
29 Froerer, Saije 09 Nyssa 2:51.65 1  
30 Prince, Ali 10 Tillamook 2:53.85 1  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roy, Zoe 12 Summit 4:44.69 1  
2 Gray, Erin 12 South Eugene 4:50.01 1  
3 Page, Sheryl 11 Sandy 4:51.79 1  
4 Hibner, Megan 11 North Bend 4:53.80 1  
5 Cooper, Rose 12 Forest Grove 5:01.50 1  
6 Martin, Bianca 09 Westview 5:02.07 1  
7 Harvey, Lauren 10 South Eugene 5:06.10 1  
8 Kent, Sharon 12 Crater 5:06.39 1  
9 Braun, Hannah 09 McNary 5:07.19 1  
10 Weinhold, Ally 10 South Eugene 5:08.48 1  
11 Elliott, Kimiko 12 Summit 5:13.73 1  
12 Stickell, Kristen 09 Gresham 5:15.90 1  
13 Salyer, Angelyn 09 Molalla 5:17.06 1  
14 Smith, Mercedes 10 Siuslaw 5:20.04 1  
15 Beyer, Megan 12 McNary 5:23.91 1  
 
Womens 1500m B Race Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hartung, Katy 12 Southridge 5:13.23 1  
2 Jackson, Danielle 09 Forest Grove 5:17.09 1  
3 Pusch, Corina 12 Elmira 5:17.65 1  
4 Hillary, Collins 09 Wilsonville 5:18.04 1  
5 Larson, Tasha 10 Sandy 5:20.35 1  
6 Hoffman, Tressa 09 Sandy 5:20.46 1  
7 Morishita, Alyssa 09 Putnam 5:21.86 1  
8 Maddox, Natasha 10 Wilsonville 5:21.98 1  
9 Leighton, Lindsey 09 Springfield 5:21.99 1  
10 Pfohman, Murhpy 09 Catlin Gabel 5:22.03 1  
11 Kauble, Mallory 11 Churchill 5:27.28 1  
12 Cach, Kelli 11 Putnam 5:31.21 1  
13 Waymire, Kelsey 10 Beaverton 5:34.32 1  
14 Tukua, Alissa 10 Damascus Christi 5:49.38 1  
15 Stopper, Sierra 10 North Clackamas 5:54.29 1  
-- Kiser, Emily 11 Sherwood DNF 1  
 
Womens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Van Lueven, Jolee 12 Catlin Gabel 10:16.70 1  
2 Gray, Erin 12 South Eugene 10:17.31 1  
3 Hibner, Megan 11 North Bend 10:30.07 1  
4 Belli, Hayley 10 Philomath 10:33.63 1  
5 Zaludek, Lauren 11 Elmira 10:38.20 1  
6 Paulson, Ilsa 10 Sherwood 10:39.83 1  
7 Nelson, Kendel 12 Crater 10:41.29 1  
8 Gruber, Kaylee 10 Siuslaw 11:01.08 1  
9 Twombly, Leah 10 Siuslaw 11:02.18 1  
10 Sharp, Lauren 11 South Eugene 11:05.81 1  
11 Cunningham, Jenna 12 Crater 11:08.46 1  
12 Deatherage, Laura 10 Summit 11:31.21 1  
13 Rochholz, Lauren 11 Churchill 11:41.17 1  
14 Polanco, Edith 12 McKay 11:42.17 1  
15 Smiley, Taylor 10 Southridge 11:47.42 1  
 
Womens 3000m B Race Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parr, Sami 09 Putnam 11:31.04 1  
2 Bloom, Laura 12 Westview 11:32.15 1  
3 Day, Veronica 09 Beaverton 11:33.70 1  
4 Scott, Tessa 09 Wilsonville 11:45.96 1  
5 Hacmac, Rachelle 11 Putnam 11:50.63 1  
6 Rochholz, Ashley 11 Churchill 11:52.48 1  
7 Moody, Kailie 10 Oakridge 11:57.05 1  
8 Hansen, Taylor 10 Wilsonville 11:58.77 1  
9 Wrightman, Sarah 10 Summit 12:00.54 1  
10 Stuebe, Sarah 10 Molalla 12:01.33 1  
11 Lee, Sierra 10 Siuslaw 12:05.73 1  
12 Wedel, Sadie 10 McKay 12:37.38 1  
13 Tanous, Leah 10 Forest Grove 12:41.40 1  
14 Smith, Allyson 12 David Douglas 12:46.61 1  
15 Dials, Danielle 10 Tillamook 13:02.17 1  
16 Mackey, Sarah 10 Damascus Christi 13:26.78 1  
17 Weatherspoon, Megan 12 North Clackamas 13:49.43 1  
 
Womens 3000m Freshman Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gehrts, Chelsea 09 Southridge 10:51.06 1  
2 Everetts, Janelle 09 McKay 10:53.91 1  
3 Pitman, Whitney 09 South Eugene 10:56.48 1  
4 Everetts, Megan 09 McKay 11:02.55 1  
5 Swanson, Riley 09 Crater 11:06.08 1  
6 Johnson, Alex 09 Sutherlin 11:09.77 1  
7 Hague, Jennifer 09 Siuslaw 11:23.22 1  
8 Arakaki, Kyla 09 Beaverton 11:30.91 1  
9 Dunning, Gretchen 09 Siuslaw 11:31.74 1  
10 Friesen, Heidi 09 Molalla 11:36.78 1  
11 Heley, Jessianne 09 North Bend 11:39.90 1  
12 Stoutenburgh, Laurie 09 Crater 11:43.13 1  
13 Price, Hallie 09 Newport 11:45.74 1  
14 Gustafson, Leah 09 Barlow 12:13.94 1  
15 Gillette, Abby 09 Barlow 12:14.08 1  
16 Duyck, Madeline 09 Forest Grove 12:28.54 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mathabane, Bianca 10 Lincoln 14.73 4  
2 Holding, Emily 10 Damascus Christi 15.57 4  
3 Zimmerman, Lindsay 11 Summit 15.81 4  
4 Johnson, Irene 10 David Douglas 16.10 4  
5 Haltiner, Whitney 12 Tillamook 16.11 4  
6 Miller, Maddie 10 Catlin Gabel 16.16 3  
7 Monson, Karinne 11 Westview 16.19 4  
8 Fox-Hayward, Kate 11 South Eugene 16.47 4  
9 Davis, Maggie 12 South Eugene 16.77 3  
10 Casteel, Amanda 10 Westview 17.62 3  
11 Jiang, Betty 11 Southridge 17.89 3  
12 Finney, Casey 10 Southridge 17.98 3  
13 Wickersham, Christina 09 Tillamook 18.00 2  
14 Diamond, Chelsea 10 Putnam 18.19 3  
15 Boyd, Samantha 09 Oakridge 18.21 2  
16 Minor, Courtney 09 Sherwood 18.37 2  
17 Kemble, Brooke 09 McKay 18.43 2  
18 Reed, Lisa 09 Molalla 19.24c 3  
19 Reece, Randi 10 Nyssa 19.90 1  
20 Felber, Mary 10 Sutherlin 20.38 1  
21 Wolfe, Madeline 09 Glendale 21.87 1  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mathabane, Bianca 10 Lincoln 44.77 4  
2 DeHaas, Nina 10 South Eugene 45.55 4  
3 Martin, Jewel 10 Benson 46.76 4  
4 Rife, Alyssa 09 Southridge 46.83 4  
5 Gardner, BB 11 Sandy 47.70 4  
6 Rasaka, Brianne 12 McNary 47.85 4  
7 Mosher, Ali 09 Gresham 47.97 4  
8 Flair, Kyndra 10 McNary 48.09 3  
9 Penwell, Melissa 12 Churchill 48.28 4  
10 Browning, Katie 11 David Douglas 48.58 3  
11 Otteson, Angie 11 Barlow 49.08 3  
12 Farley, Jenny 11 Wilsonville 49.19 3  
13 Ingalls, Melinda 09 Wilsonville 49.93 3  
14 Stewart, Claire 11 Catlin Gabel 51.87 2  
15 Urrutia, Laura 11 Nyssa 52.61 2  
16 Carpenter, Zoe 11 Catlin Gabel 52.61 2  
17 Linehan, Sarah 09 Tillamook 52.70 2  
18 Dodson, Jessica 09 Siuslaw 53.06 3  
19 Cress, Jennie 10 McKay 53.30 3  
20 Hill, Sarah 12 Summit 53.80 2  
21 Govig, Ashley 10 Sherwood 55.32 1  
22 Gard, Lauren 11 Putnam 56.26 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   South Eugene 49.19 3  
2 Relay Team   Benson 49.77 3  
3 Relay Team   Beaverton 49.78 3  
4 Relay Team   David Douglas 50.15 3  
5 Relay Team   Southridge 50.90 2  
6 Relay Team   Barlow 51.29 2  
7 Relay Team   Molalla 51.37 3  
8 Relay Team   Churchill 51.64 3  
9 Relay Team   Sandy 51.64 2  
10 Relay Team   Summit 51.65 2  
11 Relay Team   Westview 52.03 3  
12 Relay Team   Sherwood 52.26 1  
13 Relay Team   Putnam 52.54 2  
14 Relay Team   Newport 52.57 2  
15 Relay Team   North Bend 52.60 2  
16 Relay Team   Wilsonville 53.05 1  
17 Relay Team   McNary 53.87 1  
18 Relay Team   Siuslaw 54.50 1  
19 Relay Team   Sutherlin 57.95 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Benson 3:59.12 3  
2 Relay Team   Gresham 4:00.55 3  
3 Relay Team   Forest Grove 4:03.45 3  
4 Relay Team   David Douglas 4:05.30 3  
5 Relay Team   Summit 4:06.32 3  
6 Relay Team   Southridge 4:07.90 2  
7 Relay Team   Molalla 4:09.04 3  
8 Relay Team   Westview 4:12.21 2  
9 Relay Team   Sandy 4:15.97 2  
10 Relay Team   Churchill 4:16.02 1  
11 Relay Team   McNary 4:16.42 1  
12 Relay Team   South Eugene 4:16.78 2  
13 Relay Team   Beaverton 4:17.40 3  
14 Relay Team   Newport 4:19.25 3  
15 Relay Team   Barlow 4:19.36 2  
16 Relay Team   Nyssa 4:21.47 1  
17 Relay Team   Wilsonville 4:21.64 2  
18 Relay Team   McKay 4:22.11 2  
19 Relay Team   Sherwood 4:22.45 1  
20 Relay Team   Catlin Gabel 4:29.42 1  
21 Relay Team   Oakridge 4:31.69 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cowan, Aubrey 12 McNary 38-09.00(11.81m) 1  
2 Onyima, Amarachi 12 Gresham 37-08.50(11.49m) 1  
3 Tripp, Katherline 11 Sutherlin 37-02.50(11.34m) 1  
4 Miller, Rocksi 12 Glendale 36-07.25(11.16m) 1  
5 Davis, Adrian 11 Benson 36-03.00(11.05m) 1  
6 Carmony, Jamie 11 Sandy 35-11.50(10.96m) 1  
7 Frank, Jenna 12 Sherwood 35-07.25(10.85m) 1  
8 Patrick, Sabrina 11 McKay 34-10.50(10.63m) 1  
9 Rice, Katie 12 Damascus Christi 34-01.50(10.40m) 1  
10 Nash, Mary Beth 09 Beaverton 32-11.25(10.04m) 1  
11 Engle, Megan 12 Siuslaw 32-10.50(10.02m) 1  
12 Wolfram, BreAnn 11 Wilsonville 32-08.00(9.96m) 1  
13 Bierman, Selena 12 Churchill 32-04.00(9.86m) 1  
14 Bell, Heather 12 Elmira 32-02.50(9.82m) 1  
15 Reaves, Paige 12 Crater 32-01.50(9.79m) 1  
15 Boyer, Christine 12 Newport 32-01.50(9.79m) 1  
17 Anderson, Kaitlin 11 Putnam 31-00.75(9.47m) 1  
18 Rose, Sarah 12 Summit 30-08.25(9.35m) 1  
19 Gillihan, Allison 12 Southridge 30-06.75(9.32m) 1  
20 Rodriguez, Vanessa 09 Tillamook 30-04.25(9.25m) 1  
21 Menchaca, Yessenia 10 Nyssa 29-09.25(9.07m) 1  
22 Hensley, Jessica 09 Siuslaw 29-05.25(8.97m) 1  
23 Kamel, Amira 09 Sutherlin 27-09.00(8.46m) 1  
24 Clark, Alisha 09 Tillamook 24-05.75(7.46m) 1  
25 Hobart, Lori 12 Molalla 3-06.50(1.08m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tripp, Katherline 11 Sutherlin 131-06(40.08m) 1  
2 Gustafson, Greta 11 Barlow 122-01(37.21m) 1  
3 Hendershot, Kayla 10 Sandy 116-07(35.53m) 1  
4 McMillin, Myriah 11 Crater 110-10(33.78m) 1  
5 Sanders, Mandy 12 Southridge 109-03(33.30m) 1  
6 Lewellyn, Jaimie 10 Crow 106-09(32.54m) 1  
7 Currier, Lindsey 10 Beaverton 105-11(32.28m) 1  
8 Brooks, Erin 12 North Bend 100-08(30.68m) 1  
9 Cowan, Aubrey 12 McNary 99-08(30.38m) 1  
10 Rice, Katie 12 Damascus Christi 97-07(29.74m) 1  
11 Kamel, Amal 10 Sutherlin 96-08(29.46m) 1  
12 Kirk, Krystal 12 Elmira 95-03(29.03m) 1  
13 Faulhaber, Brandy 11 Molalla 93-04(28.45m) 1  
14 Sullivan, Penny 12 Churchill 84-10(25.86m) 1  
15 Harris, Anna 11 McNary 81-10(24.94m) 1  
16 Snoderly, Katie 10 David Douglas 70-00(21.34m) 1  
17 Wells, Danielle   Southridge 68-05(20.85m) 1  
18 Blank, Stephi 11 Catlin Gabel 58-02(17.73m) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Yurkovich, Rachel 12 Newberg 176-05(53.77m) 1  
2 Sexton, Lauren 12 Forest Grove 141-07(43.15m) 1  
3 McCrea, Ashley 12 North Bend 136-00(41.45m) 1  
4 Kimberly, Courtney 12 North Bend 134-09(41.07m) 1  
5 Ramos, Chelsey 10 Nyssa 126-02(38.46m) 1  
6 Bronson, Stacie 12 Springfield 123-06(37.64m) 1  
7 Gilbride, Roxanne 12 Summit 122-02(37.24m) 1  
8 Miller, Rocksi 12 Glendale 119-06(36.42m) 1  
9 Lane, Stephanie 11 Tillamook 118-04(36.07m) 1  
10 Ringholm, Hannah 10 Forest Grove 117-03(35.74m) 1  
11 Hale, Martha 10 David Douglas 116-03(35.43m) 1  
12 Remington, Lindsey 09 Tillamook 111-09(34.06m) 1  
13 Mumford, Ali 12 Barlow 109-06(33.38m) 1  
14 Marineau, Kelly 09 Beaverton 109-05(33.35m) 1  
15 Hatch, Karin 09 Beaverton 107-09(32.84m) 1  
16 Johnson, Jenna 12 Barlow 107-08(32.82m) 1  
17 Towne, Carly 10 Wilsonville 105-00(32.00m) 1  
18 Herring, Kayliegh 11 Siuslaw 104-09(31.93m) 1  
19 Nelson, Caitlyn 11 Crater 103-04(31.50m) 1  
20 Baisch, Leah 10 McNary 103-02(31.45m) 1  
21 Hansen, Sean 11 Summit 102-11(31.37m) 1  
22 Ochs, Mary 11 Wilsonville 102-03(31.17m) 1  
23 Costley, Nicole 09 Sherwood 94-10(28.91m) 1  
24 Heidel, Ashley 10 North Bend 94-01(28.68m) 1  
25 Harber, Morgan 10 McNary 78-07(23.95m) 1  
26 Hunt, Maya 11 Elmira 72-05(22.07m) 1  
27 Snow, Jamie 11 Glendale 66-04(20.22m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pledger, Alanna 12 Wilsonville 5-05.00(1.65m) 1  
2 Durand, Meaghan 12 Sherwood 5-04.00(1.63m) 1  
3 Davison, Heidi 12 North Bend 5-03.00(1.60m) 1  
4 Zimmerman, Lindsay 11 Summit 5-00.00(1.52m) 1  
5 Knowlton, Tracie 12 Forest Grove 5-00.00(1.52m) 1  
6 Fuqua, Gina 12 Summit 5-00.00(1.52m) 1  
7 Skordahl, Zoe 09 Oakridge 4-10.00(1.47m) 1  
8 Laing, Emily 12 Summit 4-10.00(1.47m) 1  
9 Deyoe, Emily 10 David Douglas 4-10.00(1.47m) 1  
10 Brandt, Jennifer 11 Glendale 4-08.00(1.42m) 1  
10 Amina, Sarah 10 Forest Grove 4-08.00(1.42m) 1  
12 Manning, Rachael 10 Tillamook 4-06.00(1.37m) 1  
12 Meier, Reanna 09 Newport 4-06.00(1.37m) 1  
-- Walker-Dale, Coral Sage 10 Catlin Gabel NH(--) 1  
-- Wagner, Robin 09 McKay NH(--) 1  
-- Gzik, Hannah 12 Nyssa NH(--) 1  
-- Durschmidt, Ashley 10 McKay NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Callier, Sara 12 Benson 17-08.75(5.40m) +1.9 1  
2 Holding, Emily 10 Damascus Christi 16-03.75(4.97m) +1.5 1  
3 Haltiner, Whitney 12 Tillamook 16-02.25(4.93m) +1.5 1  
4 Tuma, Courtney 10 Southridge 16-02.00(4.93m) +1.9 1  
5 Wright, Stacey 12 Westview 16-01.75(4.92m) +3.1 1  
6 Heckeroth, Courtney 10 Tillamook 16-00.25(4.88m) +1.9 1  
7 Circerchi, Traci 12 Beaverton 15-02.00(4.62m) +2.0 1  
8 Wilson, Rachelle 09 Summit 15-01.00(4.60m) +0.3 1  
9 McCluskey, Amanda 11 Damascus Christi 14-09.25(4.50m) +1.4 1  
10 Borok, Anastasia 10 Westview 14-02.00(4.32m) +1.8 1  
11 Doyle, Rachael 12 David Douglas 14-00.50(4.28m) +0.3 1  
12 Condon, Alex 10 Sherwood 13-03.25(4.04m) +1.8 1  
13 Elkind, Hannah 12 Forest Grove 13-02.00(4.01m) +2.1 1  
14 Traylor, Jennifer 12 North Bend 11-10.75(3.63m) +2.3 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Callier, Sara 12 Benson 39-05.50(12.03m) +2.0 1  
2 Ferguson, Danielle 10 Barlow 34-06.50(10.53m) +2.3 1  
3 Caccamo, Montse 10 Summit 34-01.50(10.40m) +1.5 1  
4 Urbany, Becca 10 Barlow 34-00.75(10.38m) +1.9 1  
5 Aina, Rachel 12 Forest Grove 34-00.00(10.36m) +0.9 1  
6 Sommer, Samantha 11 Sandy 33-05.75(10.20m) +1.7 1  
7 Scott, Ebonee 10 David Douglas 32-10.25(10.01m) +2.1 1  
8 Asay, Alyssa 09 Beaverton 32-07.00(9.93m) +1.2 1  
9 Beeler, Stephanie 10 Tillamook 32-05.50(9.89m) +2.5 1  
10 Herrington, Jill 11 Putnam 31-10.25(9.71m) +1.4 1  
11 Cauthorn, Kristina 10 Sherwood 31-09.75(9.70m) +1.1 1  
12 Carr, Julia 12 Catlin Gabel 31-09.25(9.68m) +2.5 1  
13 Wolf, Kerri 11 Wilsonville 31-06.25(9.61m) +2.4 1  
14 Herrington, Jayne 11 Putnam 31-05.50(9.59m) +1.7 1  
15 Pack, Ashley 11 Springfield 31-05.00(9.58m) +2.5 1  
16 Smith, Falissa 10 Southridge 31-01.75(9.49m) +2.2 1  
17 Stone, Katelyn 10 Siuslaw 31-01.25(9.48m) +3.2 1  
18 Rau, Ashley 11 Newport 30-03.50(9.23m) +2.1 1  
19 McKay, Maggie 09 Wilsonville 30-02.25(9.20m) +1.8 1  
20 Latham, Bonnie 11 Crater 30-00.00(9.14m) +2.8 1  
21 Grant, Rachel 10 Newport 27-09.75(8.48m) +2.4 1  
22 Drews, Dana 11 Sutherlin 27-05.25(8.36m) +2.3 1  
23 Aho, Raney 09 Molalla 25-03.75(7.72m) +0.9 1  
-- Coleman, Deidra 12 Benson FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stratton, Erika 12 Summit 11-00.00(3.35m) 1  
2 Little, Alaura 10 Siuslaw 9-06.00(2.90m) 1  
3 Myers, Jenny 11 Wilsonville 9-06.00(2.90m) 1  
4 Krempley, Tara 11 Sherwood 9-06.00(2.90m) 1  
5 Beard, Lindsay 09 South Eugene 9-06.00(2.90m) 1  
6 Fisher, Danielle 10 North Bend 8-06.00(2.59m) 1  
6 Welch, Becky 12 Tillamook 8-06.00(2.59m) 1  
8 Clark, Casey 11 Crater 8-06.00(2.59m) 1  
9 Herriot, Heidi 11 McNary 8-06.00(2.59m) 1  
9 Ball, Joannah 12 Newport 8-06.00(2.59m) 1  
11 Aird, Kayla 12 Glendale 8-00.00(2.44m) 1  
11 Robinette, Aleya 12 Putnam 8-00.00(2.44m) 1  
11 Kinnier, Hannah 09 Westview 8-00.00(2.44m) 1  
14 Buzza, Nakalan 09 David Douglas 7-00.00(2.13m) 1  
14 Murders, Jennifer 09 Elmira 7-00.00(2.13m) 1  
16 Daniel, Kaija 12 Putnam 7-00.00(2.13m) 1  
-- Stafford, Christina 09 Springfield NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
1 Benson Poly 136.50 2 Summit 134.50 3 South Eugene 112 4 Sandy 101 5 Barlow 98 6 Southridge 78 7 Beaverton 63 8 Churchill 57 9 North Bend 51.5 10 Oakridge 47 11 David Douglas 46 12 Forest Grove 40 13 Damascus Christian 39.5 14 Crater 37 14 Molalla 37 16 Siuslaw 35.50 17 Sherwood 35 18 Tillamook 33.50 19 Catlin Gabel 33 19 Westview 33 21 Gresham 32 21 Lincoln 32 23 McNary 27 24 McKay 26 25 Sutherlin 24 26 Springfield 22 27 Wilsonville 16 28 Newport 13.50 29 Rex Putnam 12 30 Glendale 10 30 Oak Hill 10 32 Elmira 8 33 Nyssa 6.50 34 North Clackamas Christian 5

 


 
 
Post as: 
History for Oregon Relays - OregonRelays.com
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 365 8 452  
2013 1 218 4 874  
2012 1 217 12 1314  
2011 1 374 8 505  
2010 1 220 5 375 1
2009 1 199 3 387 2
2008 1 363 13 582 2
2007 2 91 5    
2006 1 32 9    
2005 1 2 5    
2004 1   2    
1996   21      
1991   22