Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2006 Apr 15th to Apr 22nd

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2006

Videos (32)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (9)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2006

XO Invite and Oregon Invitational

 

2006 Results - XO Invite at Hayward Field

Published by
ross   on May 1 2006, 12:45 PM
XO Invite and Oregon Invitational
Apr 15, 2006 to Apr 22, 2006
Eugene, OR, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 1 Mile | 3000m | 5000m | 10000m | 2k Steeple | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | Hammer | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 1500m Wheelchair
 
Mens 800m College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chepsiror, Elkana   Virginia Intermo 1:48.61 1  
2 Koech, Justus   NIKE 1:48.78 1  
3 Chamney, Thomas   Notre Dame 1:49.44 1  
4 Smith, Richard   NIKE 1:50.13 1  
5 Krumins, Andrew   Australia 1:50.52 1  
6 Rankin, Jon   NIKE 1:50.53 1  
7 Mach, Abraham   Central Michigan 1:50.73 1  
8 Shaw, Brandon   Nike Farm Team 1:51.02 1  
9 Elliott, Kevin   Nike Farm Team 1:51.27 1  
1 Ridgewell, Ross   Australia 1:51.30 2  
2 Riter, Trent   Minnesota 1:51.49 2  
10 Bell, Ricardo   Indiana Inva 1:51.56 1  
3 Sylvester, Mark   Nike Farm Team 1:51.61 2  
11 McGrath, Mike   Oregon 1:51.79 1  
4 Osguthorp, Brad   Weber State 1:51.91 2  
5 Morgan, Jason   Nike Farm Team 1:52.12 2  
6 Solares, Pablo   Rice 1:52.14 2  
7 Lopez, Brandon   Portland State 1:52.47 2  
8 Spencer, Hunter   Indiana Inva 1:52.82 2  
9 Perri, Andrew   Oregon 1:54.26 2  
-- Tate, Ferman   Central Michigan DNF 2  
 
Mens 800m High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Karsten, Brian 12 Sandy 1:59.20 1  
2 Murray, Jerhoemee 12 Century 1:59.94 1  
3 Wienert, Ryley 12 Newport 2:01.41 1  
4 Mathabane, Nathan 9 Lincoln 2:01.49 1  
5 Wiltshire, Luke 11 Central Catholic 2:02.50 1  
6 Hollander, Matt 10 Marist 2:02.85 1  
7 Roberson, Ben 12 South Salem 2:03.53 1  
8 Roady, Tim 11 David Douglas 2:04.56 1  
9 Neville, Charlie 11 Jesuit 2:04.80 1  
10 Wood, Richard 12 Southridge 2:04.82 1  
11 Egan, Dan 12 Springfield 2:04.84 1  
12 Fincham, Sean 11 Summit 2:04.91 1  
13 Kolasinski, Taylor 10 West Linn 2:05.11 1  
14 Holmes, Kyle 12 Central Catholic 2:05.64 1  
15 Beltramo, David 11 Central Catholic 2:05.90 1  
16 Costalez, Jeremy 12 North Salem 2:06.04 1  
17 Bugas, Nick 10 Westview 2:06.29 1  
18 Gowen, Nick 10 North Clackamas 2:07.16 1  
19 Parker, Matt 11 Lincoln 2:07.43 1  
20 Pohll, Justen 10 North Eugene 2:07.59 1  
21 Wiedensmith, Ben 10 Wilsonville 2:08.38 1  
22 Weiner, David 10 Philomath 2:09.46 1  
23 Odell, Gavin 9 North Eugene 2:09.60 1  
24 Bright, Jordi 10 Damascus Christi 2:10.95 1  
25 Daniels, Nicholas 10 South Eugene 2:11.53 1  
26 Burnside, Kyle 11 Pendleton 2:11.89 1  
27 Wotipka, Sam 11 Central Catholic 2:18.25 1  
 
Mens 800m Section B College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Waite, Ryan   Unattached 1:52.73 1  
2 Danielson, Jedd   North Dakota Sta 1:52.93 1  
3 Flaherty, Ryan   Montana 1:53.03 1  
4 Boyer, Nate   Portland State 1:53.91 1  
5 Olson, Cory   North Dakota Sta 1:53.95 1  
6 Casteel, A.J.   Lane (OR) 1:54.22 1  
7 Blair, Vincent   Sacramento State 1:54.44 1  
8 Wilkie, Mark   British Columbia 1:54.51 1  
1 Hopper, Tyler   Albertson 1:54.54 2  
2 Stupnitskiy, Anton   Warner Pacific 1:54.64 2  
3 Fraser, Seth   Simon Fraser 1:55.00 2  
4 Fuller, Chris   UC Davis 1:55.49 2  
9 Appel, Nate   Portland 1:56.02 1  
1 Schmasow, Matt   Boise State 1:56.07 3  
5 Johnson, Ben   UC Davis 1:56.08 2  
6 Fulton, Leland   Lane (OR) 1:57.01 2  
7 Dols, Nicholas   Seattle Universi 1:57.03 2  
2 Lynch, Russ   Clackamas 1:57.81 3  
1 Meyer, Adam   Oregon 1:58.48 4  
3 Swift, Cameron   Simon Fraser 1:59.05 3  
2 Giem, Mason   Eastern Oregon 1:59.47 4  
10 Ullman, Kevin   Team XO 1:59.55 1  
3 Vrendenburg, Josh   Western Oregon 2:00.06 4  
8 Schmidt, Todd   North Dakota Sta 2:00.36 2  
4 Ayume, Asiki   St Martin's 2:00.51 4  
4 Creamer, David   Boise State 2:00.78 3  
5 Lockard, Curt   Warner Pacific 2:01.15 3  
6 Gill, Jeff   Portland 2:01.26 3  
5 Cruz, Rolando   Mt Hood 2:01.37 4  
7 Cleary, Brendan   Simon Fraser 2:01.60 3  
6 Nichols, Ryan   UO Running Club 2:02.36 4  
8 Erb, Jeff   Oregon 2:02.79 3  
7 Fischer, Rick   Southern Oregon 2:02.90 4  
8 Stuart, Tyson   Concordia-Portla 2:03.37 4  
9 Renno, Caleb   Southern Oregon 2:04.90 4  
 
Womens 800m College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howard, Julia   Simon Fraser 2:04.07 1  
2 Ferrara, Krista   Nike Farm Team 2:04.94 1  
3 MacDonald, Eri   Nike Farm Team 2:05.95 1  
4 Rhetta, Sherron   South Bay TC 2:06.73 1  
5 Schaaf, Sara   Oregon 2:07.81 1  
6 Heath, Tyrona   Nike Farm Team 2:10.09 1  
7 Wiik, Elin   Northern Arizona 2:10.74 1  
8 Trembath, Darolyn   Bison Track & Fi 2:10.80 1  
1 Schnell, Lindsey   Arizona Elite 2:11.35 2  
2 Mendoza, Diljeet   Nike Farm Team 2:11.48 2  
9 McDonald, Christol   South Bay TC 2:11.72 1  
10 Lindsay, Michelle   BYU 2:11.82 1  
3 McDowell, Kayleen   Boise State 2:11.94 2  
4 Stubbs, Jamie   Weber State 2:12.08 2  
5 Williams, Alisha   Big Sur Distance 2:13.38 2  
6 Metcalfe, Kelsey   Portland 2:13.86 2  
11 Krasovska, Alexandra   Simon Fraser 2:14.10 1  
7 Hudson, Ali   Simon Fraser 2:14.39 2  
8 Chapa, Annaliese   Washington 2:14.53 2  
9 Bielenberg, Staci   Portland State 2:14.71 2  
 
Womens 800m High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Page, Sheryl 12 Sandy 2:14.10 1  
2 O'Connor, Alyssa 9 Summit 2:16.71 1  
3 Romanko, Ally 12 North Bend 2:18.05 1  
4 Brown, Jackie 12 Southridge 2:21.86 1  
5 Klobertanz, Taylor 11 Central Catholic 2:23.08 1  
6 Stegner, Tera 12 Barlow 2:23.26 1  
7 Masterson, Casey 11 Sheldon 2:24.61 1  
8 Thede, Katie 11 South Salem 2:25.79 1  
9 Fennimore, Stephanie 11 McKay 2:25.94 1  
10 Salyer, Angelyn 10 Molalla 2:26.81 1  
11 Crannell, Jessica 11 Westview 2:28.69 1  
12 Randall, Madison 11 Sheldon 2:29.87 1  
13 Edwards, Arianna 11 Southridge 2:30.01 1  
14 Anderson, Becky 10 Lincoln 2:30.33 1  
15 Ellerbrook, Erica 10 Aloha 2:30.45 1  
16 Pittenger, Natalie 10 West Linn 2:30.76 1  
17 Easterly, Sami 12 Wilsonville 2:32.03 1  
18 Oenning, Kristin 9 Sherwood 2:33.36 1  
19 Crawford, Jeanette 12 Condon/Wheel 2:34.52 1  
20 Braun, Hannah 10 McNary 2:34.67 1  
21 Tribelhorn, Rebecca 9 St Mary's Academ 2:35.81 1  
22 Smith, Nicole 9 Sandy 2:35.89 1  
23 Leirman, Aimee 10 Silverton 2:36.19 1  
24 Rowley, Hannah 12 Portland Waldorf 2:36.24 1  
25 Harwood, Christine 9 Pendleton 2:36.89 1  
26 Sessions, Lena 12 South Eugene 2:37.26 1  
27 Skordahl, Zoe 10 Oakridge 2:38.29 1  
28 Ream, Kyla 9 McNary 2:38.78 1  
29 Hendricks, Audrey 10 Philomath 2:41.21 1  
30 Dowdy, Jessica 10 North Eugene 2:41.82 1  
-- Perry, Liz 9 Pendleton DNF 1  
 
Womens 800m Section B College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kraybill, Sarah   Club Northwest 2:14.24 1  
2 Narloch, Nora   North Dakota Sta 2:14.64 1  
3 Crotty, Erin   Portland 2:14.69 1  
4 Howell, Sarah   Western Oregon 2:17.07 1  
5 Ern, Janett   Utah 2:18.19 1  
6 Wai, Adriane   Portland State 2:19.93 1  
7 Barnes, Lindsey   Boise State 2:20.12 1  
1 Barbour, Sheree   Highline 2:20.92 2  
8 Nova, Adrienne   Portland 2:21.67 1  
2 Garcia, Julie   Oregon State 2:21.74 2  
9 Harer, Noelle   Oregon State 2:22.61 1  
3 Janssen, Kyle   Eastern Oregon 2:23.17 2  
10 Pendon, Jessica   St Martin's 2:23.80 1  
4 Stirewalt, Tara   Oregon State 2:24.12 2  
5 Baldwin, Alisha   Northwest 2:24.67 2  
6 Neilson, Rebecca   Southern Oregon 2:25.70 2  
7 Alley, Katelyn   Southern Oregon 2:26.68 2  
8 Lukashova, Luda   Clackamas 2:27.39 2  
9 Confer, Megan   Southern Oregon 2:28.51 2  
11 Archambault, Katherine   Seattle Universi 2:28.90 1  
10 Fielder, Charlonda   Clark College 2:29.99 2  
11 Kemp, Lindsey   Clark College 2:33.13 2  
12 Gomulkiewicz, Maria   Unattached 2:38.27 2  
-- Collins, Emily   Washington DNF 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
XO Invite Combined Team Results 1 Jesuit 124 2 Lincoln 119 3 Summit 105.79 4 Benson 95 5 Hermiston 80.14 6 Sandy 77 7 Southridge 73 8 South Eugene 66 9 McKay 64 10 Sheldon 64 11 Central Catholic 63 12 South Salem 56.64 13 David Douglas 50.01 14 Churchill 50 15 Marist 50 16 Beaverton 39 17 Barlow 38.14 18 Wilsonville 34 19 Westview 33 20 Clackamas 31 21 North Salem 31 22 Pendleton 30 23 Molalla 29 24 Newport 28 25 Sherwood 25 26 Tigard 19 27 Catlin Gabel 19 28 McNary 18 29 Nyssa 18 30 North Bend 16 31 West Linn 14 32 Philomath 14 33 Oakridge 14 34 Aloha 13.64 35 Springfield 11.5 36 Sprague 9 37 Damascus Christian 9 38 Silverton 8 39 North Eugene 4 40 Sutherlin 4 41 North Clackamas Christian 4 42 St. Mary's 1 Boys 1 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Kenny Klotz XO Elite 5 4:17.84 2 Joe Churchill Unattached 4:20.72 3 Isaac Stoutenburg XO Elite 14 4:22.05 4 Jerhoemee Murray XO Elite 22 4:25.88 5 Brian Saxe XO Elite 19 4:26.38 6 Matt Hollander XO Elite 4 4:27.90 7 Austin Fritzke Unattached 4:29.98 8 Taylor Morgan XO Elite 5 4:30.34 9 Ken Scoggin XO Elite 20 4:34.66 10 Joseph Carpenter XO Elite 21 4:35.11 11 Nelson Zaludek XO Elite 10 4:42.48 12 Michael Brown XO Elite 2 4:59.65 Boys 2 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jake Keyser XO Elite 14 9:35.85 2 Eric Lynch XO Elite 6 9:35.93 3 Nelson Zaludek XO Elite 10 9:47.03 4 Zac Ross Unattached 9:47.57 5 Gino Gaddini XO Elite 6 10:01.56 6 David Sherman XO Elite 13 10:04.45 7 Ben Altemus XO Elite 12 10:14.22 8 Ed Niedermeyer XO Elite 11 10:22.24 9 Matt Spear XO Elite 11 10:22.76 10 Matt Smith XO Elite 11 10:23.80 11 Marcus Schwab XO Elite 11 10:34.12 12 John Carley XO Elite 11 10:34.95 13 Ian Davey XO Elite 11 10:36.46 -- Cameron Churchill XO Elite 14 DNF -- Casey Mundell XO Elite 14 DNF Boys 4x400 Meter Relay XO Elite ================================================================ School Finals ================================================================ 1 XO Elite 19 3:29.61 2 XO Elite 16 3:31.59 3 XO Elite 9 3:32.47 4 XO Elite 6 3:33.20 Girls 1 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Sheryl Page XO Elite 9 5:02.05 2 Lauren Zaludek XO Elite 10 5:12.41 3 Natalie Hemphill XO Elite 1 5:14.03 4 Casey Masterson XO Elite 3 5:19.47 5 Hayley Belli XO Elite 7 5:20.50 6 Meghan Whalen XO Elite 4 5:24.94 7 Jackie Brown XO Elite 2 5:29.97 8 Taylor Klobertanz XO Elite 5 5:31.46 9 Riley Swanson XO Elite 14 5:33.53 10 Brenn Donnelly XO Elite 4 5:40.14 11 Taylor Smiley XO Elite 2 5:41.36 12 Taylor Drouet XO Elite 6 5:43.91 Girls 4x400 Meter Relay XO Elite ================================================================ School Finals ================================================================ 1 XO Elite 9 4:00.76 2 XO Elite 17 4:03.62 3 XO Elite 6 4:09.05 4 XO Elite 16 4:18.09 5 XO Elite 4 4:26.51

 


 
 
Post as: 
History for Oregon Relays - OregonRelays.com
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 343 8 235  
2013 1 218 4 874  
2012 1 217 12 1314  
2011 1 374 8 505  
2010 1 220 5 375 1
2009 1 199 3 387 2
2008 1 363 13 582 2
2007 2 91 5    
2006 1 32 9    
2005 1 2 5    
2004 1   2    
1996   21      
1991   22