Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 May 8th

YearResultsNews 
20151 1 
20141 1 
20131 1 
20121 1 
20112 2 
20101 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

2010 Results - ND Relays
May 9th 2010, 4:00am
 

Invited groups

 

2010

ND Relays

 

2010 Results - ND Relays

Published by
zittd   on May 9th 2010, 4:00am
Licensed to Bismarck High School        HY-TEK's Meet Manager 5/8/2010 09:53 PM
                                    Results                                    
 
Girls 100 M Dash Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
Finals
  1 Morgan Milbrath            9 Minot                    12.51   NWI  1  10   
  2 Anne Duletski             12 Bowman Count             12.58   NWI  1   8   
  3 Lily Obrigewitch           8 Bismarck St.             12.82   NWI  1   6   
  4 Bailey Reiner              8 Bismarck                 12.83   NWI  1   5   
  5 Morgan Ihmels             12 Minot                    12.95   NWI  1   4   
  6 Taylor Miller             11 Mandan                   13.02   NWI  1   3   
  7 Brie Lynch                11 Dickinson                13.11   NWI  1   2   
  8 Lexi Ely                  10 Century                  13.29   NWI  2   1   
  9 Kayla Helbling             8 Mandan                   13.30   NWI  3 
 10 Teresa Vetter             11 Minot                    13.36   NWI  2 
 11 Loni Bryantt               9 Minot                    13.59   NWI  2 
 12 Maria Hoff                10 Century                  13.66   NWI  2 
 13 Micaela Longtin           10 Mandan                   13.68   NWI  2 
 14 Kathryn Pomeroy            0 Bismarck                 13.70   NWI  2 
 15 Solvei Stenslie           10 Mandan                   13.71   NWI  2 
 16 Brandy Roehrich           11 Mandan                   13.76   NWI  3 
 17 Allison Barnick           11 Kidder Co                14.00   NWI  3 
 18 Emmie Miller              11 Beulah                   14.12   NWI  3 
 19 Chelsey Gangl              8 Mandan                   14.13   NWI  2 
 20 Misha Taylor              10 Minot                    14.16   NWI  3 
 21 Julia Scherbenske         11 Kidder Co                14.31   NWI  3 
 -- Erica Kahl                 9 Kidder Co                   DQ   NWI  2 
 
Girls 200 M Dash Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Morgan Milbrath            9 Minot                    24.94   NWI  1  10   
  2 Brie Lynch                11 Dickinson                26.52   NWI  2   8   
  3 Morgan Ihmels             12 Minot                    26.73   NWI  1   6   
  4 Anne Duletski             12 Bowman Count             26.89   NWI  1   5   
  5 Lily Obrigewitch           8 Bismarck St.             26.93   NWI  1   4   
  6 Caitlyn Carlson            9 Bismarck                 27.08   NWI  1   3   
  7 Taylor Miller             11 Mandan                   27.22   NWI  1   2   
  8 McKenzie Enderson         10 Bismarck                 27.28   NWI  2   1   
  9 Brenna Johansen           12 Beulah                   27.35   NWI  2 
 10 MacKayla Feeney            9 Bismarck                 27.41   NWI  1 
 11 Teresa Vetter             11 Minot                    27.42   NWI  2 
 12 Leslie Beaudoin           10 Dickinson                27.46   NWI  3 
 13 Loni Bryantt               9 Minot                    27.58   NWI  2 
 14 Macy Egeland              12 Century                  27.65   NWI  1 
 15 Kaitlyn Friedt            11 Bismarck                 27.76   NWI  2 
 16 Maria Hoff                10 Century                  27.92   NWI  2 
 17 Kayla Helbling             8 Mandan                   27.99   NWI  2 
 18 Kara Froelich             11 Dickinson                28.21   NWI  3 
 19 Olivia Duletski           10 Bowman Count             28.56   NWI  2 
 20 Robin Essler               7 Garrison/Max             28.61   NWI  3 
 21 Brandy Roehrich           11 Mandan                   28.67   NWI  3 
 22 Allison Barnick           11 Kidder Co                28.78   NWI  3 
 23 Misha Taylor              10 Minot                    29.04   NWI  3 
 24 Kylie Flemmer             12 Beulah                   29.26   NWI  3 
 25 Emmie Miller              11 Beulah                   30.02   NWI  3 
 
Girls 400 M Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brie Lynch                11 Dickinson              1:00.46   1  10   
  2 Caitlyn Carlson            9 Bismarck               1:02.26   1   8   
  3 Kelsey Kraft              12 Beulah                 1:02.50   2   6   
  4 Erika Olson               10 Bowman Count           1:03.00   1   5   
  5 Brittney Klein            12 Garrison/Max           1:03.02   1   4   
  6 Madi Buck                 12 Century                1:03.58   1   3   
  7 Robin Essler               7 Garrison/Max           1:04.06   2   2   
  8 Chelsea Boger              1 Century                1:04.19   2   1   
  9 Ally Hoffmann             11 Dickinson              1:04.91   2 
 10 Miranda Miller            10 Bowman Count           1:05.28   2 
 11 Ashley Pavlicek           12 Dickinson Tr           1:09.30   2 
 
Girls 800 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Schuh               12 Bismarck               2:21.78   10   
  2 Brecca Wahlund            11 Minot                  2:23.24    8   
  3 Sam Huether                9 Minot                  2:23.47    6   
  4 Jaime VanderVorste        10 Minot                  2:23.99    5   
  5 Ashley Sickler            12 Dickinson Tr           2:24.81    4   
  6 Jessie Steinwand          11 Century                2:26.75    3   
  7 Nikki Huelsman            12 Century                2:29.17    2   
  8 Brittney Klein            12 Garrison/Max           2:29.45    1   
  9 Brooklyn Beehler           1 Bismarck               2:30.33  
 10 Taylor Pintar             12 Bismarck               2:31.47  
 11 Lisa Swanson              12 Bowman Count           2:32.31  
 12 Melissa Stewart            9 Bismarck               2:35.14  
 13 Maleah Leiss               9 Dickinson              2:38.61  
 14 Stormie Sickler           11 Dickinson              2:45.91  
 
Girls 1600 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brecca Wahlund            11 Minot                  5:04.56   10   
  2 Alicia Fettig             10 Century                5:22.35    8   
  3 Taylor Pintar             12 Bismarck               5:23.32    6   
  4 Brooklyn Beehler           1 Bismarck               5:25.26    5   
  5 Alana Fischer             11 Bismarck St.           5:25.86    4   
  6 Andrea Markwart           11 Century                5:26.21    3   
  7 Sarah Grimm               11 Hazen                  5:32.41    2   
  8 Rachel Wingenbach         10 Mandan                 5:37.61    1   
  9 Abby Beehler               9 Bismarck               5:39.77  
 10 Savannah Link             11 Century                5:40.33  
 11 Whitney Wilhelmi          12 Dickinson Tr           5:43.35  
 12 Paige Melin                9 Century                5:50.47  
 13 Nicole Trenda              9 Mandan                 5:52.53  
 14 Tana Grenz                11 Century                5:54.34  
 15 Courtney Goetz             9 Mandan                 5:55.22  
 16 Mariah Olzewski           10 Century                5:56.25  
 17 Hailey Wettmore           11 Kidder Co              7:16.74  
 
Girls 3200 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tessa Haussler            10 Bismarck              11:33.55   10   
  2 Alicia Fettig             10 Century               11:42.75    8   
  3 Morgan Kuntz               8 Dickinson Tr          11:43.54    6   
  4 Alana Fischer             11 Bismarck St.          11:48.56    5   
  5 Alexa Hornecker           12 Minot                 12:17.54    4   
  6 Kayla Wald                 9 Bismarck              12:22.63    3   
  7 Nicole Stewart            11 Bismarck              12:29.31    2   
  8 Ashley Brey               12 Minot                 12:42.92    1   
  9 Mariah Olzewski           10 Century               12:57.06  
 10 Hailey Wettmore           11 Kidder Co             15:38.91  
 
Girls 100 M Hurdles Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Allison Opp               12 Hazen                    15.94   NWI  1  10   
  2 Kara Froelich             11 Dickinson                15.99   NWI  1   8   
  3 Taylor Vasichek           11 Mandan                   16.36   NWI  1   6   
  4 Breaunna Oakland          11 Hazen                    16.40   NWI  1   5   
  5 Chelsey Yantzer            1 Bismarck                 16.43   NWI  1   4   
  6 Murphi Goodall            12 Dickinson                16.94   NWI  1   3   
  7 Chelsea Peterson           8 Mandan                   16.97   NWI  1   2   
  8 DelRay Audet              10 Minot                    17.20   NWI  1   1   
  9 Tessa Delzer               0 Century                  17.81   NWI  1 
 10 Ashley Flickinger         10 Century                  17.84   NWI  2 
 11 Jessica Dirk              11 Mandan                   17.87   NWI  2 
 12 Katelyn Larson            11 Minot                    18.10   NWI  2 
 13 Morgan Grosulak           10 Dickinson                18.28   NWI  2 
 14 Kaitlyn Keeler            11 Bismarck                 18.63   NWI  2 
 
Girls 300 M Hurdles Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Twila Moser               12 Bismarck                 46.33   1  10   
  2 Jess Herauf               11 Dickinson                46.40   1   8   
  3 Kara Froelich             11 Dickinson                46.98   1   6   
  4 Chelsea Peterson           8 Mandan                   47.11   1   5   
  5 Taylor Vasichek           11 Mandan                   48.60   1   4   
  6 Allison Opp               12 Hazen                    49.06   1   3   
  7 Sam Huether                9 Minot                    49.13   2   2   
  8 Jessica Dirk              11 Mandan                   49.36   1   1   
  9 Chelsey Yantzer            1 Bismarck                 49.55   1 
 10 DelRay Audet              10 Minot                    50.07   1 
 11 Katelyn Larson            11 Minot                    50.37   2 
 12 Morgan Grosulak           10 Dickinson                50.88   2 
 13 Murphi Goodall            12 Dickinson                50.95   2 
 14 Taylor Grossman           10 Bismarck                 51.70   2 
 15 Tessa Delzer               0 Century                  51.91   2 
 
Girls 4x100 M Relay Varsity
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dickinson  'A'                                        50.58   1  10   
  2 Mandan  'A'                                           51.59   1   8   
  3 Minot  'A'                                            51.72   1   6   
  4 Bowman County  'A'                                    51.98   1   5   
  5 Dickinson Trinity  'A'                                52.40   1   4   
  6 Hazen  'A'                                            52.41   2   3   
  7 Century  'A'                                          52.70   1   2   
  8 Beulah  'A'                                           54.11   2   1   
  9 Kidder Co  'A'                                        55.49   2 
 
Girls 4x200 M Relay Varsity
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Minot  'A'                                          1:45.76   1  10   
  2 Bismarck  'A'                                       1:48.01   1   8   
  3 Bowman County  'A'                                  1:48.32   1   6   
  4 Century  'A'                                        1:49.88   1   5   
  5 Mandan  'A'                                         1:50.65   1   4   
  6 Dickinson Trinity  'A'                              1:51.45   1   3   
  7 Hazen  'A'                                          1:52.01   2   2   
  8 Dickinson  'A'                                      1:53.43   1   1   
  9 Beulah  'A'                                         1:54.93   2 
 10 Kidder Co  'A'                                      1:55.98   2 
 
Girls 4x400 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bismarck  'A'                                       4:09.14   10   
     1) McKenzie Enderson 10            2) Caitlyn Carlson 9              
     3) MacKayla Feeney 9               4) Kayla Schuh 12                 
  2 Mandan  'A'                                         4:11.01    8   
     1) Taylor Miller 11                2) Chelsea Peterson 8             
     3) Micaela Longtin 10              4) Jessica Dirk 11                
  3 Century  'A'                                        4:11.92    6   
     1) Maria Hoff 10                   2) Hannah Jeske 10                
     3) Lexi Ely 10                     4) Ann Govig 10                   
  4 Bowman County  'A'                                  4:15.19    5   
     1) Erika Olson 10                  2) Lisa Swanson 12                
     3) Miranda Miller 10               4) Shelbi McGee 8                 
  5 Minot  'A'                                          4:15.41    4   
     1) Jaime VanderVorste 10           2) Kelsey Braunberger 12          
     3) DelRay Audet 10                 4) Sam Huether 9                  
  6 Hazen  'A'                                          4:15.82    3   
     1) Allison Opp 12                  2) Sarah Grimm 11                 
     3) DeeAnna Ziegler 10              4) Breaunna Oakland 11            
  7 Dickinson  'A'                                      4:16.70    2   
     1) Ally Hoffmann 11                2) Ali Moody 9                    
     3) Maleah Leiss 9                  4) Leslie Beaudoin 10             
  8 Beulah  'A'                                         4:18.82    1   
     1) Brenna Johansen 12              2) Delany Johanson 7              
     3) Kylie Flemmer 12                4) Kelsey Kraft 12                
  9 Dickinson Trinity  'A'                              4:23.20  
     1) Kelsey Barth 11                 2) Kendra Kovash 12               
     3) Kelbie Ficek 10                 4) Ashley Sickler 12              
 
Girls 4x800 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Century  'A'                                       10:05.70   10   
     1) Keisha Schock 9                 2) Taylor Hovland 10              
     3) Megan Sanford 11                4) Melissa Uhrich 10              
  2 Dickinson  'A'                                     10:08.89    8   
     1) Ally Hoffmann 11                2) Maleah Leiss 9                 
     3) Lynae Messer 10                 4) Whitney Schatz 10              
  3 Bismarck  'A'                                      10:19.88    6   
     1) Tessa Haussler 10               2) Kayla Wald 9                   
     3) Brittany Brownotter 9           4) Melissa Stewart 9              
  4 Mandan  'A'                                        10:41.89    5   
     1) Courtney Goetz 9                2) Nicole Trenda 9                
     3) Carli Defoe 8                   4) Alexis Goldade 9               
  5 Dickinson Trinity  'A'                             10:49.91    4   
     1) Katelyn Grinsteinner 8          2) Kelbie Ficek 10                
     3) Ashley Pavlicek 12              4) Kelli Pavlicek 8               
  6 Beulah  'A'                                        11:15.36    3   
     1) Nessa Iverson 7                 2) Rikki Jensen 10                
     3) Delany Johanson 7               4) Megan Battest 10               
  7 Wing  'A'                                          11:23.65    2   
     1) kate fox 7                      2) makayla koski 7                
     3) hannah dahl 7                   4) karlie kershaw 7               
 
Girls High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Amanda Bennes             12 Bismarck               5-03.00   10   
  2 Ann Govig                 10 Century               J5-03.00    8   
  3 Hannah Larson              9 Century               J5-03.00    6   
  4 Twila Moser               12 Bismarck               4-11.00    5   
  5 Alexis Goldade             9 Mandan                 4-09.00    2.50
  5 Ali Moody                  9 Dickinson              4-09.00    2.50
  5 Anna Hruby                12 Bismarck               4-09.00    2.50
  5 Kelsey Kraft              12 Beulah                 4-09.00    2.50
  9 Madison Deibert           10 Dickinson             J4-09.00  
 10 Madi Buck                 12 Century               J4-09.00  
 11 Taylor Cooper              9 Dickinson              4-07.00  
 -- MacKayla Feeney            9 Bismarck                    NH  
 -- Jadria Wenstrom           11 Mandan                      NH  
 
Girls Pole Vault Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ann Govig                 10 Century               10-06.00   10   
  2 Ashley Kramer              1 Bismarck              10-00.00    8   
  3 Melissa Bachamp           12 Dickinson Tr           9-00.00    6   
  4 Mckenzie Mcmillan         11 Century               J9-00.00    5   
  5 Naomi Rudolph             11 Beulah                 8-00.00    3   
  5 Solvei Stenslie           10 Mandan                 8-00.00    3   
  5 Kaycee Gustafson          12 Mandan                 8-00.00    3   
  8 Jaelyn Russell             9 Mandan                J8-00.00    0.33
  8 Sierra Kreft              10 Century               J8-00.00    0.33
  8 Jess Wass                 12 Century               J8-00.00    0.33
 -- Alyssa Breuer              9 Mandan                      NH  
 -- Amber Riopelle            11 Mandan                      NH  
 -- DeeAnna Ziegler           10 Hazen                       NH  
 -- Alicia Aune                9 Hazen                       NH  
 -- Kaia Bickford             12 LaMoure/Litc                NH  
 -- Niki Snyder               10 Hazen                       NH  
 -- Nicole Kristianson        11 Dickinson Tr                NH  
 -- Christina Brown           11 Minot                       NH  
 -- Sam Huether                9 Minot                       NH  
 -- Megan Larson              10 Century                     NH  
 -- Toria Johnson              9 Bismarck                    NH  
 -- Ashley Flickinger         10 Century                     NH  
 -- Karli Knutson              9 Century                     NH  
 -- Ashley Meyer               9 Bismarck                    NH  
 -- Kathryn Pomeroy            0 Bismarck                    NH  
 -- Alicia Pauling            12 Bismarck                    NH  
 -- Dainara Galster            9 Dickinson                   NH  
 -- Abby Kramer                0 Dickinson                   NH  
 -- Ricki Olheiser             9 Dickinson                   NH  
 -- Haley Moch                 9 Century                     NH  
 -- Kristen Jacobchick        10 Century                     NH  
 -- Cienna Levorson           10 Dickinson                   NH  
 
Girls Long Jump Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Amanda Bennes             12 Bismarck              18-03.50   NWI  10   
  2 Hannah Jeske              10 Century               17-11.00   NWI   8   
  3 Morgan Milbrath            9 Minot                 17-04.00   NWI   6   
  4 Taylor Vasichek           11 Mandan                16-10.00   NWI   5   
  5 Chelsey Yantzer            1 Bismarck              16-09.00   NWI   4   
  6 Bailey Reiner              8 Bismarck              16-03.50   NWI   3   
  7 Katelyn Friedt            11 Bismarck              16-00.00   NWI   2   
  8 Justine Braunagel         12 Dickinson             15-09.00   NWI   1   
  9 Kathryn Pomeroy            0 Bismarck              15-06.00   NWI 
 10 Ashley Bohrer              9 Century               15-05.00   NWI 
 11 Anna Helmers              11 Mandan                15-02.00   NWI 
 12 Melissa Sipma             10 Dickinson             14-10.00   NWI 
 13 Jenna Wellenstein         11 Dickinson             14-08.50   NWI 
 14 Andrea Jirges             10 Dickinson Tr          14-03.00   NWI 
 15 Lexi Ely                  10 Century               14-01.00   NWI 
 16 Ashley Kramer              1 Bismarck              13-10.50   NWI 
 17 Naomi Rudolph             11 Beulah                13-10.00   NWI 
 18 Ali Moody                  9 Dickinson             13-06.50   NWI 
 19 Chelsey Gangl              8 Mandan                13-05.50   NWI 
 20 Madison Deibert           10 Dickinson             12-07.50   NWI 
 -- Melissa Bachamp           12 Dickinson Tr                ND   NWI 
 
Girls Triple Jump Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Allison Opp               12 Hazen                 37-02.00   NWI  10   
  2 Amanda Bennes             12 Bismarck              35-07.00   NWI   8   
  3 Taylor Vasichek           11 Mandan                34-10.00   NWI   6   
  4 Leslie Beaudoin           10 Dickinson             34-07.00   NWI   5   
  5 Andrea Jirges             10 Dickinson Tr          33-06.00   NWI   4   
  6 Hannah Larson              9 Century               33-02.00   NWI   3   
  7 Hannah Jeske              10 Century               33-01.00   NWI   2   
  8 Justine Braunagel         12 Dickinson             33-00.00   NWI   1   
  9 Ashley Bohrer              9 Century               32-10.00   NWI 
 10 Melissa Bachamp           12 Dickinson Tr          31-00.00   NWI 
 11 Kendra Kovash             12 Dickinson Tr          30-09.00   NWI 
 12 Alexis Goldade             9 Mandan                30-04.00   NWI 
 12 Jenna Wellenstein         11 Dickinson             30-04.00   NWI 
 14 McKenzie Malloy            1 Bismarck              30-00.00   NWI 
 15 Ashley Meyer               9 Bismarck              29-07.00   NWI 
 16 Anna Helmers              11 Mandan                29-06.00   NWI 
 16 Emily Meyer                1 Bismarck              29-06.00   NWI 
 18 Madison Deibert           10 Dickinson             29-01.50   NWI 
 19 Melissa Sipma             10 Dickinson             27-04.00   NWI 
 -- Chelsey Yantzer            1 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Katie Hewson              11 Dickinson                   ND   NWI 
 
Girls Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Katie Weigel               1 Bismarck              40-00.50   10   
  2 Naomi Rust                 9 Bismarck              37-11.00    8   
  3 Ryan Whitebull            11 Standing Roc          37-03.00    6   
  4 Danielle Smith            11 Century              J37-03.00    5   
  5 Kallie Holmen             12 Minot                 36-09.00    4   
  6 Leshay Flye               10 Minot                 34-08.00    3   
  7 Casey Link                10 Beulah                34-01.00    2   
  8 Briana Bergrud            10 Bismarck              33-05.00    1   
  9 Brooke Renner             11 Beulah                32-06.00  
  9 Jenna Fitzgerald          12 Hazen                 32-06.00  
 11 Jenna Wood                11 Century               32-05.00  
 12 Jayd Eggert               10 Minot                 32-03.00  
 13 Cori Schweiger            12 Dickinson             32-02.00  
 14 Jessica Dolechek          11 Dickinson             32-01.00  
 15 Rachel Ries               10 Century               31-11.00  
 16 Amanda Beck               10 Minot                 31-09.00  
 17 Sam Engel                 10 Minot                 31-08.00  
 18 Katie Chase                9 Century               31-01.00  
 19 Amy Fleckenstein          10 Century               31-00.00  
 20 Sassy Schettler            1 Bismarck              30-08.00  
 21 Samantha Rangeloff        10 Kidder Co             30-03.00  
 22 Aubrey Quintus            10 Mandan                30-01.00  
 23 Brooke Monroe             12 Dickinson             28-03.00  
 24 Julia Scherbenske         11 Kidder Co             26-10.00  
 25 Landi Martinez            10 Standing Roc          26-02.00  
 26 Taryn Zacher              11 Beulah                25-07.00  
 27 Taylor Silbernagel        12 Standing Roc          22-01.00  
 -- McKenzie Kinzel           12 Dickinson                   ND  
 -- Beth Hazelton             11 Kidder Co                   ND  
 
Girls Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jayd Eggert               10 Minot                   128-09   10   
  2 Danielle Smith            11 Century                 119-00    8   
  3 Jess Herauf               11 Dickinson               114-11    6   
  4 Katie Weigel               1 Bismarck                114-10    5   
  5 Brooke Renner             11 Beulah                  112-11    4   
  6 Amber Riopelle            11 Mandan                  111-07    3   
  7 Kallie Holmen             12 Minot                   108-07    2   
  8 Rachel Ries               10 Century                 108-00    1   
  9 Cori Schweiger            12 Dickinson            104-04.50  
 10 Kate Hausauer             12 Bismarck                101-05  
 11 Briana Bergrud            10 Bismarck                100-09  
 12 Elizabeth Meyer           10 Mandan                   99-10  
 13 Leshay Flye               10 Minot                    92-02  
 14 Sam Engel                 10 Minot                    92-00  
 15 Amy Fleckenstein          10 Century                  91-10  
 16 Ryan Whitebull            11 Standing Roc             91-02  
 17 Brooke Monroe             12 Dickinson                89-10  
 18 Brandi Boehm              10 Mandan                   89-08  
 19 Jessica Zinke             12 Bismarck                 89-03  
 20 Naomi Rust                 9 Bismarck                 89-01  
 21 Megan Michaelson          12 Dickinson                89-00  
 22 McKenzie Kinzel           12 Dickinson                88-04  
 23 Sassy Schettler            1 Bismarck                 86-10  
 24 Samantha Rangeloff        10 Kidder Co                85-09  
 25 Jessica Dolechek          11 Dickinson             78-11.50  
 26 Casey Link                10 Beulah                76-10.50  
 27 Katie Chase                9 Century                  70-01  
 28 Taryn Zacher              11 Beulah                66-05.50  
 29 Taylor Silbernagel        12 Standing Roc             50-07  
 -- Amanda Beck               10 Minot                       ND  
 -- Amber Rangeloff           11 Kidder Co                   ND  
 -- Beth Hazelton             11 Kidder Co                   ND  
 
Girls Javelin Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jess Herauf               11 Dickinson               126-07   10   
  2 Katie Weigel               1 Bismarck             117-10.50    8   
  3 Samantha Rangeloff        10 Kidder Co               114-00    6   
  4 Amber Riopelle            11 Mandan               113-00.50    5   
  5 Anna Hruby                12 Bismarck                109-06    4   
  6 Elizabeth Meyer           10 Mandan                  107-08    3   
  7 Anna Helmers              11 Mandan                  100-05    2   
  8 Briana Bergrud            10 Bismarck                100-00    1   
  9 Kelsey Jacobson           12 Hazen                    98-07  
 10 Kaycee Gustafson          12 Mandan                   95-03  
 11 Alyson Schieno             9 Dickinson Tr             94-05  
 12 Ryan Whitebull            11 Standing Roc          94-03.50  
 13 Sassy Schettler            1 Bismarck                 92-07  
 14 Megan Michaelson          12 Dickinson                91-00  
 15 Emily Wolf                10 New Salem             89-08.50  
 16 Casey Link                10 Beulah                   88-02  
 17 Justine Braunagel         12 Dickinson             88-01.50  
 18 Landi Martinez            10 Standing Roc             87-00  
 19 Courtney Ost              10 Hazen                 86-11.50  
 20 Sydney Larson              9 Hazen                    86-08  
 21 Delayna Bueligen          11 New Salem                86-02  
 22 Jaelyn Russell             9 Mandan                84-05.50  
 23 Dani Weisz                11 Hazen                    84-01  
 24 Bethany Kiedrowski        11 Dickinson Tr             82-11  
 25 Alex Werre                12 Century                  81-11  
 26 Naomi Rust                 9 Bismarck                 81-06  
 27 Chantel Turner            10 Minot                    80-09  
 28 McKenzie Kinzel           12 Dickinson                80-06  
 29 Taryn Zacher              11 Beulah                   77-05  
 30 Ashley Mormann             9 Mandan                   76-11  
 31 Megan Battest             10 Beulah                   75-07  
 32 Rachel Kunkel              9 New Salem                75-04  
 33 Jenny Messer              12 Mandan                   73-02  
 34 Morgan Rohrich             8 Kidder Co                69-03  
 35 Brooke Monroe             12 Dickinson                68-08  
 36 Amanda Aasen               9 Minot                    66-11  
 37 Abby Grove                 9 Dickinson                66-03  
 38 Macinda Vetsch            11 Hazen                    64-02  
 39 Alysa Ladbury             12 Dickinson                62-04  
 40 Megan Chadwick             9 Hazen                    60-10  
 41 Maari Beck                 9 Century                  59-11  
 42 Katelyn Johnson            9 Hazen                    56-06  
 43 Kylie Flemmer             12 Beulah                   46-10  
 -- Taylor Silbernagel        12 Standing Roc                ND  
 -- Kassi Knutson              9 Garrison/Max                ND  
 -- amber braun                0 Wing                        ND  
 -- Shelby Svihovek            1 Century                     ND  
 -- Adrianna Wenstad          10 Minot                       ND  
 -- Molly Miller              10 Dickinson                   ND  
 -- Hayley Beehler             9 Mandan                      ND  
 -- Amy Fleckenstein          10 Century                     ND  
 -- Rachel Ries               10 Century                     ND  
 -- Jayd Eggert               10 Minot                       ND  
 -- Lexi Hahn                  9 Century                     ND  
 
Girls 100 M Dash Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jenna Maas                12 Hazen                    13.65   NWI  1  10   
  2 Erica Nitchke              9 Bismarck                 13.68   NWI  1   8   
  3 Meisha Vallejos            9 Bismarck                 13.82   NWI  1   6   
  4 Nicole Kristianson        11 Dickinson Tr             13.91   NWI  2   5   
  5 Brandi Mantz              11 Hazen                    13.94   NWI  1   4   
  6 Jazmine Georgeson          9 Bismarck                 13.95   NWI  2   3   
  7 Chelsea Jung              10 Century                  14.00   NWI  1   2   
  8 Markelle Ziegler           9 Century                  14.12   NWI  2   1   
  9 Morgan Karges             10 Hazen                    14.13   NWI  2 
 10 Jordan Morgan             10 Minot                    14.23   NWI  2 
 11 Kristen Jacobchick        10 Century                  14.24   NWI  1 
 12 Hannah Beaudoin            9 Dickinson                14.25   NWI  1 
 13 Emilie Marquardt          11 Minot                    14.27   NWI  3 
 14 Ricki Olheiser             9 Dickinson                14.29   NWI  1 
 15 Medora Frei                9 Century                  14.35   NWI  1 
 16 Jarren Fallgatter          9 Bismarck St.             14.36   NWI  5 
 17 Tristen Bentz             10 Century                  14.47   NWI  2 
 18 Liv Stromme                9 Bismarck St.             14.57   NWI  3 
 19 Alyssa Breuer              9 Mandan                   14.60   NWI  3 
 20 mary wagner               10 Wing                     14.64   NWI  3 
 21 Alyson Schieno             9 Dickinson Tr             14.70   NWI  3 
 22 Brianna Rogers             9 Minot                    14.73   NWI  4 
 23 Lexus LaMotte             11 Minot                    14.86   NWI  3 
 24 Lakin Binstock             9 New Salem                14.92   NWI  3 
 25 Salem Brown                9 Minot                    15.01   NWI  4 
 26 Brittany Bartlett          8 Kidder Co                15.07   NWI  3 
 27 Kaitlyn Gyles              9 Minot                    15.11   NWI  5 
 28 Sam McCormick             12 Bismarck                 15.18   NWI  2 
 29 Carlie Wolfe              11 Minot                    15.20   NWI  4 
 30 Kelsey Keigley            11 Mandan                   15.21   NWI  4 
 31 Jenny Messer              12 Mandan                   15.42   NWI  4 
 32 Savannah Taylor           11 Century                  15.67   NWI  4 
 33 Katie Walker               7 Kidder Co                15.86   NWI  3 
 34 Ashley Roberts            10 Century                  15.93   NWI  4 
 35 Lordyn Bjornson            9 Mandan                   16.06   NWI  5 
 36 Paige Leingang             8 Standing Roc             17.04   NWI  5 
 37 Sumaira Zaman             10 Minot                    17.81   NWI  5 
 -- Hattie Laundreaux         10 Standing Roc                DQ   NWI  5 
 
Girls 200 M Dash Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Jenna Maas                12 Hazen                    28.01   NWI  1  10   
  2 Hollie Toepke             12 New Salem                28.82   NWI  1   8   
  3 Chelsey Gangl              8 Mandan                   29.03   NWI  1   6   
  4 Markelle Ziegler           9 Century                  29.05   NWI  1   5   
  5 Erica Nitchke              9 Bismarck                 29.08   NWI  2   4   
  6 Nicole Kristianson        11 Dickinson Tr             29.14   NWI  1   3   
  7 Medora Frei                9 Century                  29.20   NWI  1   2   
  8 Hannah Beaudoin            9 Dickinson                29.36   NWI  2   1   
  9 Solvei Stenslie           10 Mandan                   29.37   NWI  1 
 10 Haley Hughes               9 New Salem                29.55   NWI  2 
 11 Morgan Grosulak           10 Dickinson                29.75   NWI  2 
 11 Jordan Morgan             10 Minot                    29.75   NWI  1 
 13 Alicia VanSweringen       10 Minot                    30.03   NWI  4 
 14 Hanna Powell               9 Minot                    30.37   NWI  2 
 15 Ricki Olheiser             9 Dickinson                30.38   NWI  3 
 16 Lexus LaMotte             11 Minot                    30.47   NWI  3 
 17 Alyssa Breuer              9 Mandan                   30.48   NWI  2 
 18 Brianna Rogers             9 Minot                    30.63   NWI  2 
 19 Jazmine Georgeson          9 Bismarck                 31.04   NWI  3 
 20 Lakin Binstock             9 New Salem                31.38   NWI  3 
 21 mary wagner               10 Wing                     31.62   NWI  3 
 22 Kelsey Keigley            11 Mandan                   31.73   NWI  4 
 23 Danielle Halvorson         9 Minot                    31.82   NWI  4 
 24 Salem Brown                9 Minot                    31.99   NWI  4 
 25 Savannah Taylor           11 Century                  32.14   NWI  3 
 26 Ashley Roberts            10 Century                  32.76   NWI  5 
 27 Carlie Wolfe              11 Minot                    32.79   NWI  4 
 28 Jenny Messer              12 Mandan                   32.92   NWI  4 
 29 Lordyn Bjornson            9 Mandan                   33.36   NWI  5 
 30 Kaylynn Hewitt            11 Kidder Co                34.81   NWI  5 
 31 Sumaira Zaman             10 Minot                    39.73   NWI  5 
 
Girls 400 M Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandi Mantz              11 Hazen                  1:05.58   1  10   
  2 Lynae Messer              10 Dickinson              1:06.29   1   8   
  3 Rachel Schroeder           9 Dickinson              1:06.38   1   6   
  4 Ashley Seehafer            9 Mandan                 1:08.15   1   5   
  5 Janae Larson               8 North Star/S           1:08.67   1   4   
  6 Danielle Halvorson         9 Minot                  1:08.84   1   3   
  7 Katelyn Grinsteinner       8 Dickinson Tr           1:09.19   2   2   
  8 Mattie Olson               8 Kidder Co              1:09.84   2   1   
  9 Christina Brown           11 Minot                  1:10.00   2 
 10 Bryanna Rasch              9 Dickinson Tr           1:12.20   3 
 11 Calla Price               10 Hazen                  1:12.36   2 
 12 Andrea Bliss               9 Dickinson Tr           1:13.03   2 
 13 Kaitlyn Grad                 Beulah                 1:13.14   1 
 14 Erica Nitchke              9 Bismarck               1:14.37   1 
 15 Becca Valleroy             9 New Salem              1:15.40   3 
 16 Kaylynn Hewitt            11 Kidder Co              1:17.48   3 
 17 mary wagner               10 Wing                   1:17.83   2 
 
Girls 800 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelli Pavlicek             8 Dickinson Tr           2:36.41   10   
  2 Abby Beehler               9 Bismarck               2:37.62    8   
  3 Rachel Wingenbach         10 Mandan                 2:37.75    6   
  4 Samantha Schon             9 Bismarck               2:39.93    5   
  5 Alicia Aune                9 Hazen                  2:40.02    4   
  6 Hannah Alto                8 North Star/S           2:40.61    3   
  7 Jessica Martin             9 Bismarck               2:42.33    2   
  8 Kristin Ziegler           10 Minot                  2:43.58    1   
  9 Chelsea Finley            11 Bismarck               2:43.59  
 10 Natalie Scherr             9 Bismarck               2:43.74  
 11 Veronica Hermann           9 Century                2:44.34  
 12 Cassia Catterall           7 Hazen                  2:46.05  
 13 Paris Wiest               10 Bismarck               2:51.02  
 14 Morgan Karges             10 Hazen                  2:51.31  
 15 Morgan Sullivan           10 Bismarck               2:52.09  
 16 karlie kershaw             7 Wing                   2:53.19  
 17 McKenzie Paul             11 Bismarck               2:56.46  
 18 Calla Price               10 Hazen                  2:57.07  
 19 kate fox                   7 Wing                   2:58.03  
 20 Cassie Hatzenbuhler       12 Mandan                 2:59.75  
 21 Rachelle Bliss            11 Dickinson Tr           3:04.89  
 22 Brittany Sandmeier        10 Dickinson Tr           3:10.64  
 23 Ansley Robinson           10 Mandan                 3:10.70  
 24 Kara Stegner               9 Dickinson Tr           3:11.97  
 25 Amanda Folden             11 Minot                  3:12.21  
 26 Desiree Pinks             11 Mandan                 3:16.24  
 
Girls 1600 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alicia Aune                9 Hazen                  5:50.03   10   
  2 Hannah Alto                8 North Star/S           5:50.19    8   
  3 Jessica Martin             9 Bismarck               5:50.55    6   
  4 Sarah Schwartz             9 Bismarck St.           5:55.56    5   
  5 Chelsea Finley            11 Bismarck               5:55.84    4   
  6 Samantha Schon             9 Bismarck               5:57.95    3   
  7 Natalie Scherr             9 Bismarck               6:03.07    2   
  8 Alyssa Andersen           10 Minot                  6:04.21    1   
  9 Whitney Breuer            10 Mandan                 6:06.50  
 10 Jamie Blotter              8 Kidder Co              6:08.95  
 11 Kaitlyn Krance             9 Mandan                 6:10.34  
 12 Bridgett IronSheild        8 Standing Roc           6:10.92  
 13 Morgan Sullivan           10 Bismarck               6:12.37  
 14 Shelby Stoltz              9 Dickinson              6:13.18  
 15 Monica Kuether            10 Mandan                 6:13.21  
 16 Mataya Harrison            8 Standing Roc           6:13.30  
 17 Nessa Iverson              7 Beulah                 6:13.32  
 18 Carly Boger               10 Century                6:22.07  
 19 Kiersten Sauber           10 Mandan                 6:28.87  
 20 Brittany Rhoden           11 Mandan                 6:28.99  
 21 Britta Anderson            1 Bismarck               6:31.50  
 22 Paris Wiest               10 Bismarck               6:33.52  
 23 Ansley Robinson           10 Mandan                 6:33.58  
 24 Lexi Ternes               10 Century                6:35.41  
 25 McKenzie Paul             11 Bismarck               6:37.10  
 26 karlie kershaw             7 Wing                   6:43.25  
 27 Emily Cunningham          10 Minot                  6:48.14  
 28 Brittany Rosin            10 Minot                  6:59.00  
 29 Desiree Pinks             11 Mandan                 6:59.11  
 30 Taylor Prante             10 Mandan                 7:26.12  
 
Girls 3200 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Allison Wanner            10 Mandan                13:08.84   10   
  2 hannah dahl                7 Wing                  13:13.53    8   
  3 Whitney Breuer            10 Mandan                13:22.64    6   
  4 makayla koski              7 Wing                  13:31.70    5   
  5 Bridgett IronSheild        8 Standing Roc          13:57.55    4   
  6 Mataya Harrison            8 Standing Roc          15:47.68    3   
 -- Sarah Schwartz             9 Bismarck St.                NT  
 -- Adriana IronSheild        11 Standing Roc                NT  
 
Girls 100 M Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 DeeAnna Ziegler           10 Hazen                    17.10   NWI  1  10   
  2 Alicia VanSweringen       10 Minot                    17.92   NWI  1   8   
  3 Shelby Peterson            9 Mandan                   18.33   NWI  1   6   
  4 Hannah Weaver              9 Century                  18.35   NWI  1   5   
  5 Haley Moch                 9 Century                  18.58   NWI  1   4   
  6 Karli Knutson              9 Century                  18.82   NWI  1   3   
  7 Alyson Schieno             9 Dickinson Tr             19.35   NWI  2   2   
  8 Taylor Grossman           10 Bismarck                 19.38   NWI  1   1   
  9 Hanna Powell               9 Minot                   J19.38   NWI  2 
 10 Amber Bouret               1 Century                  19.97   NWI  3 
 11 Sadie Rohrich              8 Kidder Co                20.51   NWI  2 
 12 Ashley Gayton              9 Century                  20.93   NWI  1 
 13 Savannah Taylor           11 Century                  21.26   NWI  2 
 14 Kaitlyn Gyles              9 Minot                    21.55   NWI  3 
 15 Erin Greek                 9 Minot                    22.55   NWI  3 
 
Girls 300 M Hurdles Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shelby Peterson            9 Mandan                   51.26   1  10   
  2 Hannah Weaver              9 Century                  53.31   1   8   
  3 Sadie Rohrich              8 Kidder Co                53.33   1   6   
  4 Ashley Gayton              9 Century                  53.56   1   5   
  5 Alicia VanSweringen       10 Minot                    54.02   1   4   
  6 Janae Larson               8 North Star/S             55.63   2   3   
  7 Haley Moch                 9 Century                  55.64   2   2   
  8 Kaitlyn Keeler            11 Bismarck                 55.74   1   1   
  9 Ashley Flickinger         10 Century                  55.93   2 
 10 Hanna Powell               9 Minot                    56.52   2 
 11 Amber Bouret               1 Century                  56.84   2 
 12 Kaitlyn Gyles              9 Minot                  1:00.06   2 
 13 Erin Greek                 9 Minot                  1:03.83   2 
 
Girls 4x100 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mandan  'A'                                           53.18   10   
  2 Bismarck  'A'                                         55.08    8   
  3 New Salem  'A'                                        55.43    6   
  4 Minot  'A'                                            56.19    5   
  5 Century  'A'                                          56.22    4   
  6 Minot  'B'                                            57.77    3   
  7 Kidder Co  'A'                                        59.14    2   
 
Girls 4x200 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mandan  'A'                                         1:54.67   10   
  2 Century  'A'                                        1:55.26    8   
  3 Minot  'A'                                          1:55.33    6   
  4 Bismarck  'A'                                       1:59.64    5   
  5 New Salem  'A'                                      2:04.72    4   
  6 Kidder Co  'A'                                      2:07.45    3   
 
Girls 4x400 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Century  'A'                                        4:23.63   10   
     1) Ashley Gayton 9                 2) Hannah Weaver 9                
     3) Hannah Larson 9                 4) Markelle Ziegler 9             
  2 Mandan  'A'                                         4:28.05    8   
     1) Carli Defoe 8                   2) Shelby Peterson 9              
     3) Makenzie Schmidt 9              4) Ashley Seehafer 9              
  3 Dickinson  'A'                                      4:35.05    6   
     1) Shelby Stoltz 9                 2) Lynae Messer 10                
     3) Rachel Schroeder 9              4) Stormie Sickler 11             
  4 Bismarck  'A'                                       4:35.60    5   
     1) Kaitlyn Keeler 11               2) Paige Thomas 9                 
     3) Taylor Grossman 10              4) Alexys LaFromboise 9           
  5 Century  'B'                                        4:35.72    4   
  6 New Salem  'A'                                      4:48.58    3   
     1) Haley Hughes 9                  2) Destri Bueligen 10             
     3) Heidi Nilsen 12                 4) Mikaela Forster 9              
  7 Minot  'A'                                          4:49.52    2   
     1) Kristin Ziegler 10              2) Jocelyn Haman 9                
     3) Christina Brown 11              4) Danielle Halvorson 9           
  8 Kidder Co  'A'                                      4:49.65    1   
 
Girls 4x800 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minot  'A'                                         11:05.06   10   
     1) Kristin Ziegler 10              2) Jocelyn Haman 9                
     3) Emily Cunningham 10             4) Alyssa Andersen 10             
  2 Mandan  'A'                                        11:24.97    8   
     1) Monica Kuether 10               2) Brittany Rhoden 11             
     3) Kiersten Sauber 10              4) Kaitlyn Krance 9               
  3 Dickinson Trinity  'A'                             12:45.61    6   
     1) Kara Stegner 9                  2) Bryanna Rasch 9                
     3) Brittany Sandmeier 10           4) Andrea Bliss 9                 
 
Girls High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Hahn               11 Century                4-07.00    9   
  1 Kayla Haugen              11 North Star/S           4-07.00    9   
  3 Veronica Hermann           9 Century                4-05.00    5.50
  3 Britta Anderson            1 Bismarck               4-05.00    5.50
  5 Shelby Svihovek            1 Century               J4-05.00    4   
  6 Melissa Sipma             10 Dickinson              4-03.00    3   
  7 McKenzie Malloy            1 Bismarck              J4-03.00    2   
 -- Kelsey Keigley            11 Mandan                      NH  
 -- Cassie Hatzenbuhler       12 Mandan                      NH  
 -- Rachel Schroeder           9 Dickinson                   NH  
 -- Clancy Carufel             9 Bismarck                    NH  
 -- Anna Helmers              11 Mandan                      NH  
 
Girls Long Jump Junior Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Haley Hughes               9 New Salem             15-10.50   NWI  10   
  2 Jaelyn Russell             9 Mandan                15-02.25   NWI   8   
  3 Devyn Schmidt             11 Century               14-05.50   NWI   6   
  4 Chelsea Jung              10 Century               14-01.50   NWI   5   
  5 McKenzie Malloy            1 Bismarck              13-11.50   NWI   4   
  6 Brandy Roehrich           11 Mandan                13-08.00   NWI   3   
  7 Alyssa Breuer              9 Mandan                13-05.00   NWI   2   
  8 Hannah Beaudoin            9 Dickinson             13-04.50   NWI   1   
  9 Paige Thomas               9 Bismarck             J13-04.50   NWI 
 10 Cassie Hatzenbuhler       12 Mandan                13-00.50   NWI 
 11 Ciera Sickler             10 Dickinson Tr          12-08.50   NWI 
 12 Emily Meyer                1 Bismarck              12-08.00   NWI 
 13 Nikke Grinsteinner        10 Dickinson Tr          12-06.50   NWI 
 13 Jadria Wenstrom           11 Mandan                12-06.50   NWI 
 15 Hannah Alto                8 North Star/S          12-04.50   NWI 
 16 Kelsey Phillips           10 Dickinson             12-00.00   NWI 
 -- Paige Leingang             8 Standing Roc                ND   NWI 
 -- kaitlyn binstock           7 Wing                        ND   NWI 
 -- Hattie Laundreaux         10 Standing Roc                ND   NWI 
 -- Elizabeth Franco          12 Standing Roc                ND   NWI 
 -- Kayla Haugen              11 North Star/S                ND   NWI 
 -- Emilie Marquardt          11 Minot                       ND   NWI 
 -- Salem Brown                9 Minot                       ND   NWI 
 -- Katie Hewson              11 Dickinson                   ND   NWI 
 -- Ashley Mormann             9 Mandan                      ND   NWI 
 -- Hannah Streccius           9 Minot                       ND   NWI 
 -- Carlie Wolfe              11 Minot                       ND   NWI 
 -- Lexus LaMotte             11 Minot                       ND   NWI 
 
Girls Triple Jump Junior Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shelby Svihovek            1 Century               30-00.50   NWI  10   
  2 Makenzie Schmidt           9 Mandan                29-04.50   NWI   8   
  3 Nikke Grinsteinner        10 Dickinson Tr          28-09.00   NWI   6   
  4 Destri Bueligen           10 New Salem             27-11.00   NWI   5   
  5 Heidi Nilsen              12 New Salem             26-11.50   NWI   4   
  6 Mikaela Forster            9 New Salem             26-09.50   NWI   3   
  7 Ciera Sickler             10 Dickinson Tr          26-07.00   NWI   2   
  8 Abby Kramer                0 Dickinson             26-01.00   NWI   1   
  9 Brittany Bartlett          8 Kidder Co             24-08.50   NWI 
 -- Taylor Cooper              9 Dickinson                   ND   NWI 
 -- Elizabeth Franco          12 Standing Roc                ND   NWI 
 -- Lydia Brooke               9 Dickinson Tr                ND   NWI 
 -- Ali Moody                  9 Dickinson                   ND   NWI 
 
Girls Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Dockter             1 Bismarck              30-11.00   10   
  2 Ashley Mormann             9 Mandan                30-06.00    8   
  3 Courtney Ost              10 Hazen                 30-01.00    6   
  4 Maari Beck                 9 Century               29-04.00    5   
  5 Rachel Rude               11 Century               29-00.00    4   
  6 Dani Weisz                11 Hazen                 28-08.00    3   
  7 Brandi Boehm              10 Mandan                28-07.00    2   
  8 Karly Doll                 9 New Salem             28-06.00    1   
  9 Alex Werre                12 Century               28-04.00  
 10 Emily Wolf                10 New Salem             27-07.00  
 11 Chantel Turner            10 Minot                 27-05.00  
 11 Jessica Schneider         11 Dickinson Tr          27-05.00  
 13 Courtney Dixon             9 Minot                 27-02.00  
 14 Samantha Leingang          9 Mandan                27-01.00  
 15 Kamaria Cieslak            9 Hazen                 25-08.00  
 16 Sydney Larson              9 Hazen                 25-04.00  
 17 Jen Aguilar               10 Bismarck              25-03.00  
 18 Delayna Bueligen          11 New Salem             25-01.00  
 19 Brittany Heid              8 New Salem             24-08.00  
 19 Kendra Mortenson          10 Dickinson Tr          24-08.00  
 21 Sammi Kost                12 New Salem             24-03.00  
 22 Kylie Flemmer             12 Beulah                24-01.00  
 23 Amanda Aasen               9 Minot                 23-10.00  
 24 Jaci Heins                10 New Salem             23-07.00  
 25 Jordan Mayer               9 Kidder Co             22-11.00  
 26 Rachel Kunkel              9 New Salem             22-00.00  
 27 Sheridan Mitchell         11 Minot                 21-05.00  
 28 Terrica LaFountain        10 New Salem             21-02.00  
 29 Hailee Swennes             9 Bismarck              18-04.00  
 30 Megdalyn Kuske             9 Minot                 17-02.00  
 31 Ashley Fetterolf          11 Minot                 17-00.00  
 32 Casara Tessendorf          9 Minot                 16-10.00  
 -- Karlee Kaylor              9 Bismarck                    ND  
 -- Kaylee Kaylor              9 Bismarck                    ND  
 -- Kcee Barnaby               9 Bismarck                    ND  
 -- Adrianna Wenstad          10 Minot                       ND  
 -- Hayley Beehler             9 Mandan                      ND  
 -- Alyson Schieno             9 Dickinson Tr                ND  
 -- Lexi Hahn                  9 Century                     ND  
 -- Michaela Furcht           10 Bismarck                    ND  
 -- Tali Norby                10 Mandan                      ND  
 
Girls Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtney Ost              10 Hazen                    96-02   10   
  2 Emily Wolf                10 New Salem                90-04    8   
  3 Jenna Fitzgerald          12 Hazen                    89-11    6   
  4 Aubrey Quintus            10 Mandan                   88-00    5   
  5 Sydney Larson              9 Hazen                    86-10    4   
  6 Delayna Bueligen          11 New Salem                85-02    3   
  7 Karly Doll                 9 New Salem                83-02    2   
  8 Courtney Dixon             9 Minot                    81-05    1   
  9 Michaela Furcht           10 Bismarck                 81-03  
 10 Ashley Mormann             9 Mandan                   79-11  
 11 Dani Weisz                11 Hazen                    79-01  
 12 Alex Werre                12 Century                  78-07  
 13 Megan Chadwick             9 Hazen                    78-06  
 13 Sammi Kost                12 New Salem                78-06  
 15 Jessica Schneider         11 Dickinson Tr             77-06  
 16 Chantel Turner            10 Minot                    74-02  
 17 mary wagner               10 Wing                     72-08  
 18 Brittany Heid              8 New Salem                72-03  
 19 Rachel Rude               11 Century                  71-06  
 20 Abby Grove                 9 Dickinson                71-04  
 21 Samantha Leingang          9 Mandan                   71-03  
 22 Jordan Stroh               8 Kidder Co                71-02  
 23 Jaci Heins                10 New Salem                70-03  
 24 Jen Aguilar               10 Bismarck                 67-06  
 25 Amanda Aasen               9 Minot                    67-01  
 26 Maari Beck                 9 Century                  66-05  
 27 Terrica LaFountain        10 New Salem                64-06  
 28 Katelyn Johnson            9 Hazen                    63-09  
 28 Rachel Kunkel              9 New Salem                63-09  
 28 Macinda Vetsch            11 Hazen                    63-09  
 31 Ashley Dockter             1 Bismarck                 60-03  
 32 Jordan Mayer               9 Kidder Co                59-02  
 33 Hailee Swennes             9 Bismarck                 58-04  
 34 Ashley Fetterolf          11 Minot                    54-05  
 35 Kendra Mortenson          10 Dickinson Tr             53-11  
 36 Kylie Flemmer             12 Beulah                   52-02  
 37 Casara Tessendorf          9 Minot                    51-07  
 38 Sheridan Mitchell         11 Minot                    51-06  
 39 Megdalyn Kuske             9 Minot                    49-11  
 -- Kaylee Kaylor              9 Bismarck                    ND  
 -- Karlee Kaylor              9 Bismarck                    ND  
 -- Lexi Hahn                  9 Century                     ND  
 -- Kcee Barnaby               9 Bismarck                    ND  
 -- Naomi Rust                 9 Bismarck                    ND  
 -- Adrianna Wenstad          10 Minot                       ND  
 -- Tali Norby                10 Mandan                      ND  
 -- Kassi Knutson              9 Garrison/Max                ND  
 -- Anna Helmers              11 Mandan                      ND  
 -- Hayley Beehler             9 Mandan                      ND  
 
Boys 100 M Dash Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 John Welk                 11 Bismarck St.             11.16   NWI  1  10   
  2 Brett Braunagel           10 Dickinson                11.47   NWI  1   8   
  3 Brent Sorensen            12 Hazen                    11.57   NWI  1   6   
  4 Baylee Carr               12 Hazen                    11.71   NWI  1   5   
  5 Jeff Welk                 11 Bismarck St.             11.75   NWI  2   4   
  6 Dewayne Liggens           11 Bismarck                 11.78   NWI  1   3   
  7 Mason Murphy              12 Minot                   J11.78   NWI  2   2   
  8 Kenny Shao                12 Century                  11.87   NWI  1   1   
  9 Wyatt Grindy              12 Minot                    11.88   NWI  2 
 10 Jordan Sperle             10 Century                  12.01   NWI  1 
 11 Dallas Zastoupil          10 Dickinson                12.02   NWI  2 
 12 Jesse Grad                12 Beulah                   12.09   NWI  1 
 13 Jayden Steier             11 Dickinson                12.15   NWI  2 
 14 Klark Rummel              12 Dickinson Tr             12.43   NWI  2 
 15 Austin Schmidt            11 Bismarck St.             12.65   NWI  2 
 16 Nathan Lo                 11 Bismarck St.             13.09   NWI  2 
 
Boys 200 M Dash Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 John Welk                 11 Bismarck St.             22.24   NWI  1  10   
  2 Channing Mann             11 Bismarck                 22.60   NWI  1   8   
  3 Garret Jacobs             12 Century                  22.65   NWI  1   6   
  4 Calen Beaudoin            12 Dickinson                22.87   NWI  1   5   
  5 Brett Braunagel           10 Dickinson                23.15   NWI  1   4   
  6 Jordan Sperle             10 Century                  23.29   NWI  1   3   
  7 Tyler Unruh                9 Bismarck                 23.63   NWI  2   2   
  8 Jesse Grad                12 Beulah                   23.85   NWI  2   1   
  9 Eliot Axvig                1 Bismarck                 23.99   NWI  2 
 10 Joe Leard                 12 Century                  24.02   NWI  1 
 11 Kaleb Hutchens            12 Dickinson                24.07   NWI  2 
 12 Jeff Welk                 11 Bismarck St.             24.34   NWI  3 
 13 Kenny Shao                12 Century                  24.36   NWI  2 
 14 Thomas Walter             11 Century                  24.47   NWI  2 
 15 Jayden Steier             11 Dickinson                24.57   NWI  2 
 16 Randy Essler              12 Garrison/Max             24.93   NWI  3 
 17 Dustin Rueb               11 Beulah                   25.29   NWI  3 
 18 Klark Rummel              12 Dickinson Tr             25.72   NWI  2 
 19 Robinson Will             12 Garrison/Max             26.36   NWI  3 
 20 Austin Schmidt            11 Bismarck St.             26.40   NWI  3 
 21 Nathan Lo                 11 Bismarck St.             27.07   NWI  3 
 
Boys 400 M Dash Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Channing Mann             11 Bismarck                 51.85   1  10   
  2 Ethan Rostvedt            12 Minot                    52.33   1   8   
  3 Johnny Marquez            12 Bismarck                 52.63   1   6   
  4 Mitch Ohlhauser           11 Century                  53.19   1   5   
  5 Michael Palczewski         9 Bowman Count             53.40   1   4   
  6 Baylee Carr               12 Hazen                    53.87   1   3   
  7 Dalton Weisz              10 Century                  53.93   1   2   
  8 Carl Sheldon              11 Bismarck                 54.01   2   1   
  9 Nick Schon                11 Bismarck                 54.27   1 
 10 Zachery Six                9 Kidder Co                54.84   2 
 11 Braden Hodenfield         10 Minot                    55.22   2 
 12 Kyle Palczewski           12 Bowman Count             55.90   2 
 13 Thomas Vanderwahl         12 Mandan                   56.33   2 
 14 Robinson Will             12 Garrison/Max             57.98   2 
 15 Randy Essler              12 Garrison/Max             58.77   2 
 
Boys 800 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brandon Barnes            12 Bismarck               1:51.21   10   
  2 Jake Miller               12 Bismarck               1:56.59    8   
  3 Lucas Degree              12 Bismarck               1:58.15    6   
  4 Jake Leingang              9 Bismarck               1:58.50    5   
  5 Alex Huizenga             11 Bismarck               2:00.01    4   
  6 Josh Seibel                9 Bismarck               2:01.16    3   
  7 Kohl Koppinger            12 Dickinson Tr           2:01.84    2   
  8 Christian Brownotter      12 Bismarck               2:02.86    1   
  9 Denver Unruh              12 Beulah                 2:04.86  
 10 Robert Gardner            12 Dickinson Tr           2:05.60  
 11 Levi Sether               11 Century                2:06.76  
 12 Austin Mack                9 Dickinson              2:06.83  
 13 Michael Porter            10 Dickinson              2:07.99  
 14 Alex Klug                 11 Dickinson Tr           2:08.08  
 15 Alex Willey               10 Bismarck St.           2:08.66  
 16 Andrew Wiseman            12 Century                2:09.09  
 17 Jake Berg                 11 Minot                  2:10.64  
 18 Paul Gardner              10 Dickinson Tr           2:10.97  
 19 Max Boeckel               12 Minot                  2:11.60  
 20 Matt Nicklos              11 Century                2:12.42  
 21 Karl Joyner               10 Minot                  2:14.71  
 22 John Klein                10 Garrison/Max           2:25.22  
 23 Zachery Six                9 Kidder Co              2:48.68  
 
Boys 1600 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Josh Hintz                12 Bismarck               4:27.33   10   
  2 Brett Kelly               12 Century                4:29.49    8   
  3 Christian Brownotter      12 Bismarck               4:31.99    6   
  4 Levi Sether               11 Century                4:34.17    5   
  5 Cataldo Didonna            9 Century                4:44.23    4   
  6 Jonathan Price            11 Garrison/Max           4:45.00    3   
  7 Karl Joyner               10 Minot                  4:48.37    2   
  8 Forrest Allen              1 Century                4:50.17    1   
  9 Matt Nicklos              11 Century                4:52.23  
 10 Cassidy Heid              11 Century                4:54.94  
 11 Josh Baneck                2 Century                4:59.29  
 12 Josh Thornton             12 Bismarck               5:01.82  
 13 Blake Bosch                9 South Border           5:09.93  
 14 Josh Enget                10 Beulah                 5:10.68  
 
Boys 3200 M Run Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brett Kelly               12 Century                9:44.30   10   
  2 Austin Todd               10 Bismarck              10:01.18    8   
  3 Lane Kashur                9 Bismarck              10:02.35    6   
  4 Jonathan Price            11 Garrison/Max          10:19.31    5   
  5 Clinton Senn              12 Beulah                10:20.22    4   
  6 Cataldo Didonna            9 Century               10:21.58    3   
  7 Bridger Belzer            10 North Star/S          10:26.57    2   
  8 Garrett Barnes             1 Bismarck              10:30.98    1   
  9 Forrest Allen              1 Century               10:33.36  
 10 Kyle Burke                11 Bismarck              10:35.63  
 11 Blake Bosch                9 South Border          11:07.11  
 
Boys 110 M Hurdles Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Nathan Magstadt           12 Dickinson                15.21   NWI  1  10   
  2 Kent Luetzen              12 Minot                    15.75   NWI  1   8   
  3 Alex Koppy                11 Mandan                   16.14   NWI  1   6   
  4 Dylan Leutz                9 Century                  16.43   NWI  1   5   
  5 Jared Connell              1 Bismarck                 16.48   NWI  1   4   
  6 Brandon Schmid             9 Bismarck                 16.55   NWI  1   3   
  7 Devin Coyle               10 Mandan                   16.92   NWI  1   2   
  8 Erik Larson               12 Minot                    16.93   NWI  2   1   
  9 Justin Deede              11 South Border             16.94   NWI  1 
 10 Luke VanElls              12 Dickinson                17.04   NWI  2 
 11 Jon Preszler              11 Bismarck St.             18.10   NWI  2 
 12 Jared Berg                 1 Bismarck                 18.32   NWI  2 
 13 Thomas Walter             11 Century                  18.38   NWI  1 
 14 Darin Malafa              11 Century                  24.93   NWI  2 
 
Boys 300 M Hurdles Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nathan Magstadt           12 Dickinson                39.45   1  10   
  2 Devin Coyle               10 Mandan                   40.69   1   8   
  3 Aaron Grinsteinner        12 Dickinson Tr             41.02   1   6   
  4 Alex Neumiller            10 Bismarck                 41.79   1   5   
  5 Austin Mack                9 Dickinson                42.07   1   4   
  6 Kent Luetzen              12 Minot                    42.19   2   3   
  7 Nate Moody                11 Dickinson                42.88   1   2   
  8 Zach Jerome               11 Bismarck                 42.98   1   1   
  9 Thomas Walter             11 Century                  43.01   1 
 10 Justin Deede              11 South Border             43.29   1 
 11 Jon Preszler              11 Bismarck St.             43.99   2 
 12 Luke VanElls              12 Dickinson                45.14   2 
 13 Erik Larson               12 Minot                    46.15   2 
 14 Zachery Six                9 Kidder Co                46.19   2 
 15 Robinson Will             12 Garrison/Max             46.21   2 
 16 Darin Malafa              11 Century                  46.23   2 
 
Boys 4x100 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bismarck  'A'                                         43.86   10   
  2 Dickinson  'A'                                        43.98    8   
  3 Century  'A'                                          44.53    6   
  4 Mandan  'A'                                           45.35    5   
  5 Minot  'A'                                            45.64    4   
 
Boys 4x200 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Century  'A'                                        1:34.17   10   
  2 Bismarck  'A'                                       1:34.81    8   
  3 Dickinson  'A'                                      1:35.84    6   
  4 Dickinson Trinity  'A'                              1:38.77    5   
  5 Beulah  'A'                                         1:41.77    4   
 
Boys 4x400 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bismarck  'A'                                       3:26.82   10   
     1) Nick Schon 11                   2) Devin Schirado 10              
     3) Brandon Barnes 12               4) Jake Miller 12                 
  2 Dickinson  'A'                                      3:26.96    8   
     1) Calen Beaudoin 12               2) Kaleb Hutchens 12              
     3) Sam Ingman 12                   4) Nathan Magstadt 12             
  3 Century  'A'                                        3:33.70    6   
     1) Drew Wiseman 9                  2) Garret Jacobs 12               
     3) Dalton Weisz 10                 4) Mitch Ohlhauser 11             
  4 Dickinson Trinity  'A'                              3:34.78    5   
     1) Aaron Grinsteinner 12           2) Kohl Koppinger 12              
     3) Robert Gardner 12               4) Jaden Kuhn 11                  
  5 Minot  'A'                                          3:35.67    4   
     1) Mason Murphy 12                 2) Donte Smart 12                 
     3) Kent Luetzen 12                 4) Ethan Rostvedt 12              
  6 Beulah  'A'                                         3:42.73    3   
     1) Jesse Grad 12                   2) Dustin Rueb 11                 
     3) Dylan Matlock 11                4) Denver Unruh 12                
  7 Bowman County  'A'                                  3:48.40    2   
     1) Kyle Palczewski 12              2) Kruze Robinson 9               
     3) Andy Hansey 11                  4) Michael Palczewski 9           
 
Boys 4x800 M Relay Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minot  'A'                                          8:17.79   10   
     1) Max Boeckel 12                  2) Sean Allen 11                  
     3) Jake Berg 11                    4) Braden Hodenfield 10           
  2 Bismarck  'A'                                       8:20.82    8   
     1) Carl Sheldon 11                 2) Derek Trom 11                  
     3) Bryce Rohrich 10                4) Cody Humann 10                 
  3 Century  'A'                                        8:32.71    6   
     1) Andrew Wiseman 12               2) Braden Kjonaos 10              
     3) Dylan Sether 9                  4) Kevin Booth 11                 
  4 Dickinson  'A'                                      8:35.17    5   
     1) Michael Porter 10               2) Kaleb Hutchens 12              
     3) Sam Ingman 12                   4) Joseph Sickler 10              
  5 Beulah  'A'                                         8:56.51    4   
     1) Clinton Senn 12                 2) Josh Enget 10                  
     3) Kale Stephenson 10              4) Denver Unruh 12                
  6 Bowman County  'A'                                  9:02.84    3   
     1) Kyle Palczewski 12              2) Kruze Robinson 9               
     3) Dayton Krebsbach 12             4) Michael Palczewski 9           
  7 Mandan  'A'                                         9:04.36    2   
     1) Thomas Vanderwahl 12            2) Lucas Bussman 9                
     3) Joe Berger 10                   4) Chad Zachmeier 9               
 
Boys High Jump Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Taylor Stein              12 Century                6-02.00   10   
  2 Kevin Poitra              12 Bismarck               6-00.00    8   
  3 Dalton Dewald             10 Bismarck              J6-00.00    6   
  4 Dustin Rueb               11 Beulah                 5-10.00    5   
  5 Devin Schirado            10 Bismarck              J5-10.00    3.50
  5 Alex Nelson               12 Minot                 J5-10.00    3.50
  7 Travis Haag               12 Dickinson              5-08.00    2   
  8 Theo Betting              11 Century               J5-08.00    1   
  9 Erik Larson               12 Minot                  5-06.00  
  9 Joe Berger                10 Mandan                 5-06.00  
  9 Jeff Miller               10 Bismarck               5-06.00  
  9 Erik Morrell              10 Century                5-06.00  
 -- Eliot Axvig                1 Bismarck                    NH  
 -- Matt Kessler              11 Bismarck                    NH  
 
Boys Pole Vault Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Buechler           12 Century               13-06.00   10   
  2 Alex Koppy                11 Mandan               J13-06.00    8   
  3 Beau Miller               12 Dickinson             12-06.00    6   
  4 Robert Dohner             10 Century              J12-06.00    5   
  5 Joe Leard                 12 Century               12-00.00    4   
  6 Adam Grimsley             11 Dickinson             11-06.00    2.50
  6 Kohl Koppinger            12 Dickinson Tr          11-06.00    2.50
  8 Alec Ouradnik              9 Century               11-00.00    0.50
  8 Justin Zinke              10 Bismarck              11-00.00    0.50
  9 Dylan Leutz                9 Century              J11-00.00  
 11 Clay Carufel              10 Bismarck              10-06.00  
 11 Steven Leard              11 Century               10-06.00  
 13 Evan Taylor               10 Dickinson             10-00.00  
 13 Brandon Trom               9 Century               10-00.00  
 15 Ryan Weber                10 Dickinson              9-06.00  
 -- David Stebbins            12 Bowman Count                NH  
 -- Brandon Fischer            9 Bowman Count                NH  
 -- Adam Chays                 9 Minot                       NH  
 -- Andrew Roehl              11 Bismarck                    NH  
 -- Mitchell Kovash           10 Dickinson Tr                NH  
 -- Clausnitzer Christian      9 Century                     NH  
 -- Landen Jung               10 Dickinson                   NH  
 -- Mitch Baesler              1 Mandan                      NH  
 -- Tyler Houn                 9 Bismarck                    NH  
 
Boys Long Jump Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Devin Schirado            10 Bismarck              21-09.50   NWI  10   
  2 Shivam Patel              12 Dickinson             20-11.50   NWI   8   
  3 Dalton Dewald             10 Bismarck              20-10.00   NWI   6   
  4 Taylor Stein              12 Century               20-09.00   NWI   5   
  5 Nate Moody                11 Dickinson             20-08.00   NWI   4   
  6 Taylor Daniel             10 Century               20-01.50   NWI   3   
  7 Kylan Stecher             12 Bismarck St.          19-09.50   NWI   2   
  8 Calen Beaudoin            12 Dickinson             19-08.50   NWI   1   
  9 Jeff Welk                 11 Bismarck St.          19-08.00   NWI 
 10 Chris Kovash              12 Dickinson             19-05.50   NWI 
 11 Jeff Miller               10 Bismarck              19-04.00   NWI 
 12 Matt Kessler              11 Bismarck              19-01.00   NWI 
 13 Kenny Shao                12 Century               19-00.50   NWI 
 14 Joel Shipley              12 Kidder Co             18-10.00   NWI 
 15 Michael Kalianoff         12 Kidder Co             18-07.00   NWI 
 16 Ethan Rostvedt            12 Minot                 18-04.00   NWI 
 17 Nathan Lo                 11 Bismarck St.          16-00.00   NWI 
 -- Aaron Schneider           12 Dickinson                   ND   NWI 
 -- Andrew Carman             12 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Esley Thorton             12 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Jake Glass                12 Century                     ND   NWI 
 
Boys Triple Jump Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Alex Neumiller            10 Bismarck              42-04.00   NWI  10   
  2 Shivam Patel              12 Dickinson             41-11.00   NWI   8   
  3 Michael Kalianoff         12 Kidder Co             41-02.50   NWI   6   
  4 Taylor Stein              12 Century               40-07.00   NWI   5   
  5 Devin Schirado            10 Bismarck              40-00.50   NWI   4   
  6 Joel Shipley              12 Kidder Co             39-08.75   NWI   3   
  7 Kameron Wingenbach        11 Century               39-05.75   NWI   2   
  8 Dalton Dewald             10 Bismarck              39-02.00   NWI   1   
  9 Matt Kessler              11 Bismarck              38-11.50   NWI 
 10 Chris Kovash              12 Dickinson             37-10.00   NWI 
 11 Ethan Rostvedt            12 Minot                 37-09.50   NWI 
 12 Robinson Will             12 Garrison/Max          37-07.00   NWI 
 13 Tyler Franca              11 Minot                 37-03.50   NWI 
 14 Oshea Neal                11 Bismarck              37-01.00   NWI 
 15 Erik Morrell              10 Century               36-08.50   NWI 
 -- Jeff Miller               10 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Andrew Carman             12 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Alex Nelson               12 Minot                       ND   NWI 
 
Boys Shot Put Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Meidinger            12 Century               51-03.00   10   
  2 Drew Monson               12 Century               50-06.00    8   
  3 Bryan Kielpinski          12 Mandan                50-00.00    6   
  4 Joel Deckert              12 Minot                 49-01.00    5   
  5 Aaron Perez               10 Century               48-08.00    4   
  6 Austin Fridrich           12 Dickinson Tr          46-03.00    3   
  7 Don Smith                 12 Dickinson             44-11.00    2   
  8 Nick Nelson               11 Bismarck              44-09.00    1   
  9 Brock Keller              12 Minot                 43-08.00  
 10 Michael Mortenson         12 Dickinson Tr          43-04.00  
 11 Joe Morrissette           12 Century               42-06.00  
 12 Ross Martell              12 South Border          42-05.00  
 13 Terence Younger           12 Minot                 42-04.00  
 14 Joe Latham                12 Bismarck              39-11.00  
 15 matt morgan               12 New Salem             39-10.00  
 16 Dustin Hibl               11 Dickinson Tr          39-07.00  
 17 Marcus Jahner             11 Bismarck              38-05.00  
 18 Dylan Sandness            12 Century               38-03.00  
 19 Joel Shipley              12 Kidder Co             37-05.00  
 20 Jon Walter                12 Minot                 37-03.00  
 21 Jordan Erdmann            11 Century               36-02.00  
 22 John Wegner               12 Bowman Count          35-07.00  
 23 Ryan RedHorn              12 Standing Roc          35-04.00  
 24 Porter Williams           10 Minot                 34-10.00  
 25 Brock Russell             11 Mandan                34-00.00  
 26 Aaron Gross               12 Mandan                33-10.00  
 -- Steve Rohrich             12 Kidder Co                   ND  
 -- Devin Olson               11 South Border                ND  
 -- Austin Riopelle           12 Mandan                      ND  
 -- Derek Hopfauf             12 Mandan                      ND  
 -- Mitch Bailey              12 Bismarck                    ND  
 -- Tate Connors               9 Garrison/Max                ND  
 -- Brock Emter               12 Mandan                      ND  
 
Boys Discus Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan Kielpinski          12 Mandan                  155-10   10   
  2 Roman Waldera             12 Minot                   144-05    8   
  3 Ross Martell              12 South Border            140-01    6   
  4 Ryan Meidinger            12 Century                 137-00    5   
  5 Tyler Parker              10 Hazen                   136-02    4   
  6 Mitch Bailey              12 Bismarck                136-01    3   
  7 Aaron Perez               10 Century                 135-00    2   
  8 Don Smith                 12 Dickinson               132-11    1   
  9 Eric McDaniel             11 Bismarck               J132-11  
 10 John Wegner               12 Bowman Count            130-02  
 11 Joel Deckert              12 Minot                   129-10  
 12 Joe Morrissette           12 Century                 129-03  
 13 Nick Nelson               11 Bismarck                128-08  
 14 Dustin Hibl               11 Dickinson Tr            128-00  
 15 Porter Williams           10 Minot                   127-06  
 16 Marcus Jahner             11 Bismarck                124-04  
 17 Leighton Guthmiller       11 Beulah                  123-11  
 18 Jordan Erdmann            11 Century                 122-00  
 19 Brett Gehring             10 Bismarck                121-10  
 20 Michael Mortenson         12 Dickinson Tr            118-11  
 21 Austin Fridrich           12 Dickinson Tr            118-09  
 22 Devin Olson               11 South Border            118-05  
 23 Tom Murdock               12 Bismarck                117-00  
 24 Brock Keller              12 Minot                   115-07  
 25 Austin Riopelle           12 Mandan                  113-10  
 26 Chris Rivinius            11 Century                 112-10  
 27 Jon Walter                12 Minot                   101-10  
 28 Derek Hopfauf             12 Mandan                   97-01  
 29 Brock Russell             11 Mandan                   96-00  
 30 Mitch Nickolauson         12 Bismarck St.             93-01  
 31 Aaron Gross               12 Mandan                   76-05  
 32 Darius FastHorse          11 Standing Roc             67-11  
 -- Dylan Sandness            12 Century                     ND  
 -- Ryan RedHorn              12 Standing Roc                ND  
 -- Brock Emter               12 Mandan                      ND  
 -- Sam Beaudoin              12 Minot                       ND  
 -- Steve Rohrich             12 Kidder Co                   ND  
 
Boys Javelin Throw Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Parker              10 Hazen                   174-05   10   
  2 Phillip Streccius         12 Minot                   168-03    8   
  3 Esley Thorton             12 Bismarck                163-01    6   
  4 Devin Coyle               10 Mandan                  156-07    5   
  5 Max Redmann               12 Century              154-06.50    4   
  6 Kevin Poitra              12 Bismarck                153-04    3   
  7 Devin Olson               11 South Border            153-00    2   
  8 Ross Martell              12 South Border            151-03    1   
  9 Leighton Guthmiller       11 Beulah                  150-09  
 10 Trevor Reno                9 Century              143-08.50  
 11 Lucas Lupo                12 Dickinson            140-01.50  
 12 Alex Koppy                11 Mandan                  137-05  
 13 Kevin Smith               12 Dickinson            137-03.75  
 14 Taylor Heins               9 New Salem               137-03  
 15 Zach Rhone                10 Century                 135-03  
 16 Ben Gordon                 9 Dickinson Tr            135-00  
 16 Ryan Yates                11 Dickinson               135-00  
 18 Robert Dohner             10 Century                 134-08  
 19 Ethan Eberle              10 Hazen                   133-05  
 20 Joel Deckert              12 Minot                132-01.50  
 21 Chance Baesler            10 Mandan               131-10.50  
 22 Austin Riopelle           12 Mandan               129-04.50  
 23 David Stebbins            12 Bowman Count            128-05  
 24 Drew Papke                10 Bismarck                127-01  
 25 Dustin Hibl               11 Dickinson Tr            125-10  
 26 Andy Hansey               11 Bowman Count            121-09  
 27 Chris Kovash              12 Dickinson               120-03  
 28 Derek Hopfauf             12 Mandan                  120-00  
 29 Jake Watson               10 Mandan                  119-07  
 30 Taylor Soltis             11 Minot                118-01.50  
 31 John Doyle                12 New Salem               116-03  
 32 Nolan Schwarz              9 Century                 115-08  
 33 Darius FastHorse          11 Standing Roc            112-09  
 34 Austin Gawryluk           10 Dickinson Tr            112-06  
 35 Coy Sebastian             11 Hazen                   111-10  
 36 Eric McDaniel             11 Bismarck             110-09.50  
 37 matt morgan               12 New Salem               110-03  
 38 Nathan Ennen              10 Century                 110-00  
 39 Mitch Baesler              1 Mandan                  109-05  
 40 Charles Arnold             9 Century                 106-08  
 41 Tyrell Parker             10 Dickinson               106-03  
 42 Christian Stockert        10 Dickinson Tr            105-03  
 43 Mitch Nickolauson         12 Bismarck St.            105-02  
 44 Erik Larson               12 Minot                 99-10.50  
 45 Justice Osborne           10 Minot                 99-09.50  
 46 Brady Nelson               9 Minot                    98-09  
 47 Seth Obrigewitch          12 Dickinson                96-10  
 48 Tyler Franca              11 Minot                    95-06  
 49 Pedro dosSantos           12 Century                  79-04  
 50 ty bergquist               8 Wing                     57-02  
 -- Dereck Delvalle           11 Mandan                      ND  
 -- Anthony Rudolph           11 Beulah                      ND  
 -- Dexter Werner             10 Bismarck                    ND  
 
Boys 100 M Dash Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Trevor Koester            10 Mandan                   11.93   NWI  1  10   
  2 Jesse Morgan              11 Minot                    12.18   NWI  2   8   
  3 Stefan Jechort            10 Minot                    12.20   NWI  1   6   
  4 Dakota Green              11 Bismarck                 12.22   NWI  1   5   
  5 Logan Obrien              10 Mandan                   12.50   NWI  1   4   
  6 Matt Emineth              10 Bismarck                 12.57   NWI  1   3   
  7 Mitch Baesler              1 Mandan                  J12.57   NWI  2   2   
  8 Chris Ottenmoeller         9 Century                  12.63   NWI  2   1   
  9 Chris Koppinger           11 Century                  12.64   NWI  3 
 10 Ed Bullinger              11 Century                  12.65   NWI  2 
 11 PK Annan                   9 Minot                    12.92   NWI  3 
 12 Alex Leblanc              11 Bismarck                 12.94   NWI  2 
 13 Kade Paulson               9 Century                  12.99   NWI  3 
 13 Dillon Lange              11 Bismarck                 12.99   NWI  1 
 15 Michael Jackson            9 Minot                    13.04   NWI  5 
 16 Stevie Stephens            9 Minot                    13.06   NWI  5 
 17 Logan Maxon                9 Bismarck                 13.24   NWI  3 
 18 Miguel Silva              12 Bismarck                 13.28   NWI  2 
 19 devin weltz                8 Wing                     13.38   NWI  5 
 20 Cody Heiser                9 Dickinson Tr             13.43   NWI  1 
 21 Mason Heth                 9 Dickinson Tr             13.45   NWI  4 
 22 Dereck Delvalle           11 Mandan                   13.56   NWI  3 
 23 Kent Steffl                9 Century                  13.57   NWI  4 
 24 Jerad Dewald               7 Kidder Co                13.58   NWI  2 
 25 Brandon Trom               9 Century                  13.67   NWI  4 
 26 Adam Chays                 9 Minot                    13.68   NWI  5 
 27 Mitchell Kovash           10 Dickinson Tr             13.86   NWI  3 
 28 Colby Tosseth              9 Bismarck                 13.89   NWI  6 
 29 Dalton Rademacher          9 Minot                    13.99   NWI  6 
 30 tucker bergquist           7 Wing                     14.07   NWI  5 
 31 Jake Peterson             11 Century                  14.20   NWI  3 
 32 Bryan Doerr                9 Minot                    14.25   NWI  5 
 33 David Murphy               9 Standing Roc             14.62   NWI  6 
 33 Brady Nelson               9 Minot                    14.62   NWI  5 
 35 Luke Huddleson             9 Mandan                   14.72   NWI  6 
 36 Christian Sickler         10 Minot                    15.02   NWI  5 
 37 ty bergquist               8 Wing                     17.11   NWI  6 
 
Boys 200 M Dash Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Theo Betting              11 Century                  24.12   NWI  2  10   
  2 Stefan Jechort            10 Minot                    24.52   NWI  1   8   
  3 Ben Kraft                  9 Century                  24.60   NWI  3   6   
  4 Brandon Schmid             9 Bismarck                 24.64   NWI  1   5   
  5 Scott Hobbs               12 Hazen                    24.71   NWI  3   4   
  6 Jesse McCormick           10 Bismarck                 24.74   NWI  1   3   
  7 Andrew Klemmer             9 Bismarck                 24.80   NWI  2   2   
  8 Taylor Daniel             10 Century                  24.85   NWI  1   1   
  9 Dakota Green              11 Bismarck                 24.86   NWI  2 
 10 Zach Jerome               11 Bismarck                 24.91   NWI  1 
 11 Justin Zinke              10 Bismarck                 25.01   NWI  1 
 12 Bryce Rohrich             10 Bismarck                 25.03   NWI  3 
 13 Deion Volk                 9 Century                  25.13   NWI  1 
 14 Mitch Baesler              1 Mandan                   25.16   NWI  4 
 15 Chris Ottenmoeller         9 Century                  25.17   NWI  4 
 16 Nolan Schwarz              9 Century                  25.25   NWI  5 
 17 Jake Railsback            10 Bismarck                 25.34   NWI  2 
 18 Kade Paulson               9 Century                  25.48   NWI  4 
 19 Alex Leblanc              11 Bismarck                 25.57   NWI  4 
 20 Phil Staehr               11 Century                  25.58   NWI  1 
 21 Andes Horne                9 Minot                    25.71   NWI  2 
 22 Jesse Morgan              11 Minot                    25.72   NWI  3 
 23 Darin Malafa              11 Century                  25.73   NWI  4 
 24 Meras Nzumbemana           9 Minot                    25.76   NWI  2 
 25 Chris Koppinger           11 Century                  25.86   NWI  4 
 25 Ed Bullinger              11 Century                  25.86   NWI  2 
 27 Charles Arnold             9 Century                  25.90   NWI  6 
 27 Ben Hess                   9 Century                  25.90   NWI  3 
 29 Jacob Sommerfeld           9 Century                  26.06   NWI  5 
 30 Clay Carufel              10 Bismarck                 26.12   NWI  4 
 31 Clausnitzer Christian      9 Century                  26.40   NWI  6 
 32 Stevie Stephens            9 Minot                    26.67   NWI  5 
 33 Dereck Delvalle           11 Mandan                   26.78   NWI  4 
 34 Jerad Dewald               7 Kidder Co                26.87   NWI  6 
 35 Taylor Heins               9 New Salem                26.99   NWI  3 
 36 Michael Jackson            9 Minot                    27.00   NWI  5 
 37 devin weltz                8 Wing                     27.07   NWI  5 
 38 Alex Nielsen               9 Dickinson Tr             27.19   NWI  5 
 39 Adam Chays                 9 Minot                    27.32   NWI  3 
 40 Joe Golik                 10 Dickinson Tr             27.83   NWI  6 
 41 Christian Sickler         10 Minot                    28.21   NWI  6 
 41 tucker bergquist           7 Wing                     28.21   NWI  6 
 -- Jake Watson               10 Mandan                      NT   NWI  7 
 -- Zack Westberg              9 Mandan                      NT   NWI  7 
 -- CJ LaFrance                9 Minot                       NT   NWI  7 
 -- Mitch Horner               9 Century                     NT   NWI  7 
 -- Jacob Lawler               9 Mandan                      NT   NWI  8 
 -- Walker Brandt              9 Kidder Co                   NT   NWI  8 
 -- Mark Bialorucki            9 Mandan                      NT   NWI  7 
 -- Kendal Craig              10 Mandan                      NT   NWI  8 
 -- Dalton Rademacher          9 Minot                       NT   NWI  7 
 -- Paul Nagel                 9 Bismarck                    NT   NWI  8 
 -- Tyler Sadowsky             9 Mandan                      NT   NWI  8 
 -- David Murphy               9 Standing Roc                NT   NWI  7 
 -- Logan Maxon                9 Bismarck                    DQ   NWI  3 
 
Boys 400 M Dash Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Sean Allen                11 Minot                    54.40   1  10   
  2 Bryce Rohrich             10 Bismarck                 56.15   1   8   
  3 Jacob Vigesaa             10 Bismarck                 56.17   1   6   
  4 Meras Nzumbemana           9 Minot                    56.58   2   5   
  5 Scott Hobbs               12 Hazen                    56.61   1   4   
  6 Logan Obrien              10 Mandan                   56.64   1   3   
  7 Matt Emineth              10 Bismarck                 57.16   1   2   
  8 Ben Kraft                  9 Century                  57.44   1   1   
  9 Kade Paulson               9 Century                  57.66   3 
 10 PK Annan                   9 Minot                    57.98   3 
 11 Andes Horne                9 Minot                    58.17   2 
 12 Taylor Foley              11 Minot                    58.32   1 
 13 Kent Steffl                9 Century                  58.41   3 
 14 Ben Hess                   9 Century                  59.29   4 
 15 Ryan Wolf                 11 Century                  59.68   2 
 16 Jerad Dewald               7 Kidder Co                59.97   4 
 17 Drew Wolf                 10 Bismarck               1:00.34   2 
 18 Phil Staehr               11 Century                1:00.86   2 
 19 Logan Maxon                9 Bismarck               1:00.98   3 
 20 Parker Scott               9 Minot                  1:01.21   4 
 21 devin weltz                8 Wing                   1:01.36   5 
 22 Kendal Craig              10 Mandan                 1:01.45   5 
 23 Garret Scott              10 Century                1:01.87   3 
 24 Charles Arnold             9 Century                1:02.07   4 
 25 Alex Johnson              10 Century                1:03.60   5 
 26 Miguel Silva              12 Bismarck               1:04.02   4 
 27 Colby Tosseth              9 Bismarck               1:06.77   5 
 28 Seth Olin                 10 Dickinson              1:06.94   5 
 29 Michael Sauter            11 Hazen                  1:06.95   4 
 30 Dylan Schulz               9 Mandan                 1:07.60   6 
 31 Walker Brandt              9 Kidder Co              1:07.69   6 
 32 Brennan Johnson           10 Century                1:08.02   6 
 33 tucker bergquist           7 Wing                   1:08.75   5 
 34 Colten Dahle               9 Century                1:09.32   6 
 35 Christian Sickler         10 Minot                  1:09.74   6 
 36 Brandon Trom               9 Century                1:12.34   4 
 37 Dale Palmer                  Beulah                 1:22.42   4 
 
Boys 800 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sean Hintz                10 Bismarck               2:07.28   10   
  2 Braden Kjonaos            10 Century                2:07.80    8   
  3 Drew Wiseman               9 Century                2:11.12    6   
  4 Cody Humann               10 Bismarck               2:15.53    5   
  5 Jeff Gendreau              9 Century                2:15.72    4   
  6 Jordan Foley               9 Minot                  2:16.53    3   
  7 Lucas Demers              10 Minot                  2:16.59    2   
  8 Ryan Wolf                 11 Century                2:19.19    1   
  9 Dailray Connor             9 Century                2:19.61  
 10 Tyler Bauer                9 Bismarck               2:20.39  
 11 Charlie Duncan            10 Century                2:21.22  
 12 Kellen Tibor               9 Bismarck St.           2:21.28  
 13 Wyatt Wetzstein            9 Bismarck               2:23.37  
 14 Nick Holzer                9 Century                2:23.75  
 15 Dayton Krebsbach          12 Bowman Count           2:24.35  
 16 John Schwartz             11 Bismarck St.           2:24.77  
 17 Brandon Mansfield         10 Bismarck               2:25.48  
 18 Dylan Gress                9 Dickinson Tr           2:25.81  
 19 Asher Catterall            8 Hazen                  2:27.82  
 20 Cody Jenks                 9 Minot                  2:28.05  
 21 Zachary Burkart            9 Minot                  2:29.63  
 22 Reid Hastings              9 Mandan                 2:30.07  
 23 Pedro dosSantos           12 Century                2:30.34  
 24 Brady Fettig              10 Dickinson Tr           2:31.17  
 25 Nick Buch                  9 Minot                  2:31.78  
 26 Alex Vigested              9 Minot                  2:31.83  
 27 Jacob Ebertowski          10 Century                2:33.17  
 28 Dan Abel                   1 Century                2:33.57  
 29 Alex Johnson              10 Century                2:35.62  
 30 Kendal Craig              10 Mandan                 2:37.29  
 31 Jeremiah Lindley          11 Dickinson              2:37.30  
 32 Erik Anderson              9 Minot                  2:38.42  
 33 Ricky Volk                10 Century                2:39.55  
 34 Tyler Erickson            12 Minot                  2:40.80  
 35 Alex Valley                9 Hazen                  2:40.82  
 36 Dylan Schulz               9 Mandan                 2:40.85  
 37 Andrew Klein              11 Dickinson Tr           2:43.47  
 38 Jonathon Westerman        10 Minot                  2:44.85  
 39 Colten Dahle               9 Century                2:46.07  
 40 Jacob Degele               9 Dickinson Tr           2:46.30  
 41 Brennan Johnson           10 Century                2:48.62  
 42 Seth Olin                 10 Dickinson              2:55.25  
 
Boys 1600 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Grassrope          12 Bismarck               4:49.71   10   
  2 Brandon Berg               9 Bismarck               4:55.09    8   
  3 Jeff Gendreau              9 Century                4:56.98    6   
  4 Lucas Demers              10 Minot                  4:57.82    5   
  5 Nolan Wagner              11 Bismarck               5:03.10    4   
  6 Jaaz Catterall             9 Hazen                  5:03.40    3   
  7 John Klein                10 Garrison/Max           5:09.62    2   
  8 Jordan Freitag            10 Century                5:10.63    1   
  9 Christian Aardahl          9 Bismarck               5:12.44  
 10 Lucas Bussman              9 Mandan                 5:13.14  
 11 Mitchell Meyer             9 Dickinson Tr           5:13.24  
 12 Cody Jenks                 9 Minot                  5:13.41  
 13 Elijah StrongHeart         9 Standing Roc           5:14.80  
 14 Alex Binstock              9 Dickinson Tr           5:14.96  
 15 Lincoln Larson            10 North Star/S           5:22.80  
 16 Jacob Ebertowski          10 Century                5:26.18  
 17 Alex Vigested              9 Minot                  5:26.90  
 18 Dan Abel                   1 Century                5:28.35  
 19 Zachary Burkart            9 Minot                  5:35.93  
 20 Erik Anderson              9 Minot                  5:40.23  
 21 Shelby Everett             8 Garrison/Max           5:40.34  
 22 Ricky Volk                10 Century                5:42.01  
 23 Pedro dosSantos           12 Century                5:42.06  
 24 Austin Usselman           11 Hazen                  5:45.86  
 25 Reid Hastings              9 Mandan                 5:46.12  
 26 Jeremiah Lindley          11 Dickinson              5:54.21  
 27 Jonathon Westerman        10 Minot                  5:55.13  
 28 Tyler Erickson            12 Minot                  6:02.98  
 
Boys 3200 M Run Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Grassrope          12 Bismarck              10:16.31   10   
  2 Dylan Sether               9 Century               10:39.08    8   
  3 Dylan Weber                9 Minot                 10:40.20    6   
  4 Caleb Albertson            9 Minot                 10:46.56    5   
  5 Josh Baneck                2 Century               10:51.94    4   
  6 Kevin Booth               11 Century               10:53.61    3   
  7 Chad Zachmeier             9 Mandan                10:55.18    2   
  8 Cassidy Heid              11 Century               10:55.44    1   
  9 Jordan Freitag            10 Century               11:08.92  
 -- Mark Lybeck               10 North Star/S                NT  
 -- Jalen Lawrence             9 Standing Roc                NT  
 -- Dillon Bailey             11 Standing Roc                NT  
 -- Austin Marquardt          10 Minot                       NT  
 -- Shelby Everett             8 Garrison/Max                NT  
 -- Erik Goodman               9 Minot                       NT  
 -- Brennen Bergdahl          11 North Star/S                NT  
 -- Josh Kralicek             11 Dickinson Tr                NT  
 -- Lincoln Larson            10 North Star/S                NT  
 -- Terry Belzer               7 North Star/S                NT  
 
Boys 110 M Hurdles Junior Varsity
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Drew Eman                 12 Minot                    17.26   NWI  1  10   
  2 Nathan Schmidt             9 Mandan                   17.57   NWI  1   8   
  3 Colton VanEst             10 Minot                    17.68   NWI  1   6   
  4 Alec Ouradnik              9 Century                  17.91   NWI  1   5   
  5 Jacob Lawler               9 Mandan                   18.49   NWI  1   4   
  6 Wyatt Wetzstein            9 Bismarck                 18.96   NWI  2   3   
  7 Ben Ehrmantraut            9 Bismarck                 19.33   NWI  1   2   
  8 Lee Keller                 9 Minot                    19.38   NWI  2   1   
  9 Taylor Heins               9 New Salem                19.58   NWI  2 
 10 Preston Barrett            9 Minot                    19.89   NWI  1 
 11 Mitch Horner               9 Century                  20.60   NWI  2 
 
Boys 300 M Hurdles Junior Varsity
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eliot Axvig                1 Bismarck                 43.80   1  10   
  2 Brandon Schmid             9 Bismarck                 44.62   1   8   
  3 Colton VanEst             10 Minot                    45.97   1   6   
  4 Nathan Schmidt             9 Mandan                   46.55   1   5   
  5 Chris Ottenmoeller         9 Century                  46.90   1   4   
  6 Drew Eman                 12 Minot                    47.25   1   3   
  7 Preston Barrett            9 Minot                    47.60   2   2   
  8 Chesney Boor               0 Bismarck                 48.01   1   1   
  9 Taylor Heins               9 New Salem                48.80   2 
 10 Wyatt Wetzstein            9 Bismarck                 48.85   1 
 11 Leo Hughes                11 New Salem                49.17   2 
 12 Lee Keller                 9 Minot                    49.39   2 
 13 Ben Ehrmantraut            9 Bismarck                 49.41   2 
 14 Jacob Lawler               9 Mandan                   49.67   2 
 
Boys 4x100 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Bismarck  'A'                                         46.17   10   
  2 Bismarck  'B'                                         46.83    8   
  3 Minot  'A'                                            47.12    6   
  4 Mandan  'A'                                           47.67    5   
  5 Century  'A'                                          48.17    4   
  6 New Salem  'A'                                        49.01    3   
  7 Dickinson Trinity  'A'                                52.27    2   
 
Boys 4x200 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Century  'A'                                        1:37.38   10   
  2 Minot  'A'                                          1:37.46    8   
  3 Bismarck  'A'                                       1:38.13    6   
  4 New Salem  'A'                                      1:43.49    5   
  5 Dickinson Trinity  'A'                              1:47.88    4   
 
Boys 4x400 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Dickinson  'A'                                      3:37.61   10   
     1) Jayden Steier 11                2) Michael Porter 10              
     3) Nate Moody 11                   4) Dallas Zastoupil 10            
  2 Bismarck  'A'                                       3:38.51    8   
     1) Lucas Degree 12                 2) Josh Hintz 12                  
     3) Josh Thornton 12                4) Alex Huizenga 11               
  3 Bismarck  'B'                                       3:44.22    6   
  4 Century  'A'                                        3:47.56    5   
     1) Thomas Walter 11                2) Dylan Leutz 9                  
     3) Troy Dewey 10                   4) Theo Betting 11                
  5 Mandan  'A'                                         3:47.79    4   
     1) Konnor Peterson 9               2) Tyler Lundstrom 9              
     3) Zack Westberg 9                 4) Logan Obrien 10                
  6 Minot  'A'                                          3:53.17    3   
     1) PK Annan 9                      2) Andes Horne 9                  
     3) Meras Nzumbemana 9              4) Colton VanEst 10               
  7 New Salem  'A'                                      3:59.78    2   
     1) Camden Toepke 11                2) Leo Hughes 11                  
     3) Zach Cofer 8                    4) Jared Bauer 9                  
  8 Bismarck St. Mary's  'A'                            4:03.12    1   
     1) John Schwartz 11                2) Kellen Tibor 9                 
     3) Trey Grumman 9                  4) Alex Willey 10                 
  9 Bismarck  'C'                                       4:03.55  
 10 Dickinson Trinity  'A'                              4:06.47  
     1) Brandon Sickler 10              2) Isiah Binstock 9               
     3) Colton Schaefer 11              4) Alex Nielsen 9                 
 
Boys 4x800 M Relay Junior Varsity
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Minot  'A'                                          9:02.80   10   
     1) Caleb Albertson 9               2) Jordan Foley 9                 
     3) Dylan Weber 9                   4) Austin Marquardt 10            
  2 Century  'A'                                        9:19.65    8   
     1) Charlie Duncan 10               2) Dailray Connor 9               
     3) Nick Holzer 9                   4) Ryan Wolf 11                   
  3 Hazen  'A'                                          9:25.53    6   
     1) Scott Hobbs 12                  2) Austin Usselman 11             
     3) Asher Catterall 8               4) Jaaz Catterall 9               
  4 Dickinson Trinity  'A'                              9:46.27    5   
 
Boys High Jump Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Oshea Neal                11 Bismarck               5-08.00   10   
  2 Dylan Jechort              9 Minot                  5-06.00    8   
  3 Nathan Schmidt             9 Mandan                J5-06.00    6   
  4 David Palmer              11 Minot                 J5-06.00    5   
  5 Nolan Schwarz              9 Century                5-04.00    4   
  6 Trevor Zacher                Beulah                 5-02.00    3   
  7 Mitch Horner               9 Century                5-00.00    2   
 -- Dakota Larson             11 Minot                       NH  
 -- Brandon Fischer            9 Bowman Count                NH  
 -- David Thomas              10 Mandan                      NH  
 -- Bronte Liggins             9 Bismarck                    NH  
 -- Tyler Franca              11 Minot                       NH  
 -- Zack Westberg              9 Mandan                      NH  
 
Boys Long Jump Junior Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brandon Hamel             11 Minot                 18-07.00   NWI  10   
  2 Jacob Vigesaa             10 Bismarck              17-06.00   NWI   8   
  3 Zach Cofer                 8 New Salem             17-04.50   NWI   6   
  4 David Palmer              11 Minot                 17-02.75   NWI   5   
  5 Tyler Franca              11 Minot                 17-02.00   NWI   4   
  6 Dakota Green              11 Bismarck              16-09.50   NWI   3   
  7 Dillon Lange              11 Bismarck              16-09.25   NWI   2   
  8 Jake Railsback            10 Bismarck              16-08.00   NWI   1   
  9 Ed Bullinger              11 Century               16-04.50   NWI 
 10 devin weltz                8 Wing                  16-01.00   NWI 
 11 Bronte Liggins             9 Bismarck              16-00.75   NWI 
 12 Ben Hess                   9 Century               16-00.00   NWI 
 13 Chad Zachmeier             9 Mandan                15-10.00   NWI 
 14 Alex Zastoupil             9 Bismarck              15-05.00   NWI 
 15 Chris Koppinger           11 Century               15-03.50   NWI 
 16 Jared Bauer                9 New Salem             14-08.50   NWI 
 17 Walker Brandt              9 Kidder Co             14-06.00   NWI 
 18 Clay Carufel              10 Bismarck              14-01.00   NWI 
 19 Jake Peterson             11 Century               14-00.50   NWI 
 20 Tyler Bitz                 9 Bismarck              12-00.00   NWI 
 -- Alex Nielsen               9 Dickinson Tr                ND   NWI 
 -- Mason Schiff              10 Dickinson Tr                ND   NWI 
 -- Zach Jerome               11 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Chesney Boor               0 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Tyler Houn                 9 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Andrew Klemmer             9 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Brennen Doan               9 Century                     ND   NWI 
 -- Andrew Roehl              11 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Dakota Larson             11 Minot                       ND   NWI 
 -- TJ Gunsch                 10 Century                     ND   NWI 
 
Boys Triple Jump Junior Varsity
============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Deion Volk                 9 Century               36-07.75   NWI  10   
  2 Jacob Vigesaa             10 Bismarck              36-02.75   NWI   8   
  3 Jake Railsback            10 Bismarck              35-08.50   NWI   6   
  4 Trevor Zacher                Beulah                35-07.50   NWI   5   
  5 Dillon Lange              11 Bismarck              35-06.25   NWI   4   
  6 Bronte Liggins             9 Bismarck              34-03.25   NWI   3   
  7 Chris Koppinger           11 Century               33-05.00   NWI   2   
  8 Wyatt Wetzstein            9 Bismarck              33-00.50   NWI   1   
  9 Ed Bullinger              11 Century               32-07.00   NWI 
 10 Alex Zastoupil             9 Bismarck              31-02.00   NWI 
 11 Jake Peterson             11 Century               28-06.75   NWI 
 -- Jake Watson               10 Mandan                      ND   NWI 
 -- Chance Baesler            10 Mandan                      ND   NWI 
 -- Brandon Hamel             11 Minot                       ND   NWI 
 -- Mason Schiff              10 Dickinson Tr                ND   NWI 
 -- TJ Gunsch                 10 Century                     ND   NWI 
 -- Matt Ford                 10 Bismarck                    ND   NWI 
 -- Troy Dewey                10 Century                     ND   NWI 
 -- Tyler Houn                 9 Bismarck                    ND   NWI 
 
Boys Shot Put Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brett Gehring             10 Bismarck              42-10.00   10   
  2 Tyrell Parker             10 Dickinson             41-01.00    8   
  3 Nathan Ennen              10 Century               40-01.00    6   
  4 Dyllon Schnaible           9 Bismarck              39-01.00    5   
  5 Ben Kraft                  9 Century               36-10.00    4   
  6 Trevor Reno                9 Century               36-08.00    3   
  7 Dan Murphy                 9 Century               36-07.00    2   
  8 Tanner Gust                9 Minot                 36-04.00    1   
  9 Dre Livingston            11 Minot                 36-02.00  
 10 Austin Dukart             11 Century               36-00.00  
 11 Deej MedicineHorse        11 Standing Roc          35-05.00  
 12 Brandyn Kuske             11 Minot                 35-04.00  
 13 Braydon Soderholm         10 Minot                 35-02.00  
 14 Nick Weir                 10 Dickinson Tr          35-01.00  
 15 Ethan Eberle              10 Hazen                 34-10.00  
 16 Mason Jahner              11 Bismarck              34-09.00  
 17 Tanner Brunelle            9 Century               34-08.00  
 18 Nick Nesdahl               9 Minot                 33-06.00  
 19 Luke Huddleson             9 Mandan                33-03.00  
 20 Michael Maas               9 Hazen                 32-01.00  
 21 Chance Maxon               9 Mandan                31-11.00  
 22 Jon Rust                  10 Minot                 31-09.00  
 23 James Ternes              10 Hazen                 31-07.00  
 24 Coy Sebastian             11 Hazen                 31-06.00  
 25 Seth Leno                 10 Dickinson             31-04.00  
 26 Corbin Wyatt              10 Bismarck              31-00.00  
 27 Alex Spilman               9 Mandan                30-07.00  
 28 Evan Lawson               12 Minot                 30-05.00  
 29 Ryan Azure                10 Bismarck              30-04.00  
 29 David Murphy               9 Standing Roc          30-04.00  
 31 Ryan McDevitt             11 Dickinson Tr          30-00.00  
 32 David Dvorak               9 Dickinson Tr          29-04.00  
 33 Aaron Livingston          11 Minot                 29-01.00  
 34 Bob Mason                 10 Mandan                28-05.00  
 35 Tyler Fairaizl             9 Mandan                27-00.00  
 36 Randy Stclair              9 New Salem             26-07.00  
 37 Joe Golik                 10 Dickinson Tr          24-04.00  
 38 ty bergquist               8 Wing                  20-06.00  
 -- James Horner               9 South Border                ND  
 -- John Doyle                12 New Salem                   ND  
 -- Quentin Eagle             11 Standing Roc                ND  
 -- Layne Conitz               9 Bismarck                    ND  
 -- Tate Connors               9 Garrison/Max                ND  
 -- Chris Gustin               9 Century                     ND  
 -- Jesse Kubic                9 Dickinson Tr                ND  
 -- Teddy Boyer               10 Bismarck                    ND  
 -- Tyler Bolme               11 Century                     ND  
 -- Trex Opp                   9 Mandan                      ND  
 
Boys Discus Throw Junior Varsity
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dyllon Schnaible           9 Bismarck                114-09    9   
  1 Nathan Ennen              10 Century                 114-09    9   
  3 Nick Nesdahl               9 Minot                   111-08    6   
  4 Ethan Eberle              10 Hazen                   110-00    5   
  5 Corbin Wyatt              10 Bismarck                107-04    4   
  6 Tanner Gust                9 Minot                   107-00    3   
  7 John Doyle                12 New Salem               103-06    2   
  8 James Ternes              10 Hazen                   102-04    1   
  9 Mason Jahner              11 Bismarck                100-09  
 10 Justice Osborne           10 Minot                    99-09  
 11 Brandyn Kuske             11 Minot                    99-05  
 12 Braydon Soderholm         10 Minot                    99-03  
 13 Tyrell Parker             10 Dickinson                95-06  
 14 Ben Kraft                  9 Century                  95-02  
 15 Dan Murphy                 9 Century                  95-00  
 15 Trevor Reno                9 Century                  95-00  
 17 Ryan McDevitt             11 Dickinson Tr             94-09  
 18 Tanner Brunelle            9 Century                  93-04  
 19 Michael Maas               9 Hazen                    92-05  
 20 Austin Dukart             11 Century                  89-06  
 21 Alex Spilman               9 Mandan                   87-07  
 22 Dre Livingston            11 Minot                    87-04  
 23 Luke Huddleson             9 Mandan                   87-01  
 24 David Dvorak               9 Dickinson Tr             85-06  
 25 Evan Lawson               12 Minot                    84-10  
 26 Seth Leno                 10 Dickinson                84-00  
 27 Tyler Fairaizl             9 Mandan                   83-05  
 28 Joe Golik                 10 Dickinson Tr             82-06  
 29 Chance Maxon               9 Mandan                   81-07  
 30 Ryan Azure                10 Bismarck                 81-04  
 31 Nick Weir                 10 Dickinson Tr             72-07  
 32 Jon Rust                  10 Minot                    70-00  
 33 Aaron Livingston          11 Minot                    68-08  
 34 Bryan Doerr                9 Minot                    61-07  
 35 ty bergquist               8 Wing                     53-00  
 -- Layne Conitz               9 Bismarck                    ND  
 -- matt morgan               12 New Salem                   ND  
 -- Chris Gustin               9 Century                     ND  
 -- Deej MedicineHorse        11 Standing Roc                ND  
 -- Quentin Eagle             11 Standing Roc                ND  
 -- Teddy Boyer               10 Bismarck                    ND  
 -- Alex Nielsen               9 Dickinson Tr                ND  
 -- Bob Mason                 10 Mandan                      ND  
 -- Jesse Kubic                9 Dickinson Tr                ND  
 -- Tate Connors               9 Garrison/Max                ND  
 -- Tyler Bolme               11 Century                     ND  
 -- Trex Opp                   9 Mandan                      ND  
 
              Women - Varsity - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Bismarck                   180.50     2) Minot                     112   
    3) Century                    108.66     4) Dickinson                  91.50
    5) Mandan                      81.83     6) Hazen                      38   
    7) Bowman County               34        8) Dickinson Trinity          31   
    9) Beulah                      22.50    10) Bismarck St. Mary's        19   
   11) Garrison/Max                 7       12) Standing Rock/Self          6   
   12) Kidder Co                    6       14) Wing                        2   
 
           Women - Junior Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Mandan                     121        2) Century                   111.50
    3) Bismarck                    92.50     4) Hazen                      87   
    5) New Salem                   57        6) Minot                      44   
    7) Dickinson Trinity           36        8) North Star/Stark           27   
    9) Dickinson                   26       10) Wing                       13   
   10) Kidder Co                   13       12) Standing Rock/Self          7   
   13) Bismarck St. Mary's          5                                           
 
                Men - Varsity - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Bismarck                   209        2) Century                   159.50
    3) Dickinson                  104.50     4) Minot                      66.50
    5) Mandan                      52        6) Hazen                      28   
    7) Bismarck St. Mary's         26        8) Dickinson Trinity          23.50
    9) Beulah                      21       10) South Border                9   
   10) Kidder Co                    9       10) Bowman County               9   
   13) Garrison/Max                 8       14) North Star/Stark            2   
 
            Men - Junior Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Bismarck                   217        2) Minot                     155   
    3) Century                    139        4) Mandan                     53   
    5) Hazen                       23        6) New Salem                  18   
    6) Dickinson                   18        8) Dickinson Trinity          11   
    9) Beulah                       8       10) Garrison/Max                2   
   11) Bismarck St. Mary's          1                                           

 
 
Post as: 
History for ND Relays
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 2   2    
2010 1   1    
Hashtags: None