Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 May 6th

YearResultsNews 
20151 1 
20141 1 
20131 1 
20121 1 
20111 1 
20101 1 
 

Media for 2011

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2011

West Chester Henderson HS

 

2011 Results - Puma Henderson Invitational

Published by
Shane   on May 6th 2011, 7:50pm

Website:Click here

Note: Meet was stopped due to weather (lightning) before boys 200m final 3200 postponed until Saturday afternoon

Licensed to Henderson High School       HY-TEK's Meet Manager 5/6/2011 11:21 PM
                       Henderson Invitational - 5/6/2011                       
                             Henderson High School                             
                               West Chester, PA                                
                                   
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 15.16  5/4/2007    Whitney Winters, Conestoga                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Nugent, Leah                 Abington               # 14.77q  6 
  2 Minella, Alicia              Unionville               15.38q  2 
  3 Becattini, Gabby             Methacton                15.58q  4 
  4 Kramer, Haley                Methacton                15.72q  3 
  5 White, Mikaila               Spring Ford              15.83q  5 
  6 Rooney, Jill                 Avon Grove               16.03q  6 
  7 Bass, Kristen                Conestoga Va             16.06q  1 
  8 Giampetro, Grace             Villa Maria              16.18q  4 
  9 Cable, Emily                 Villa Maria              16.67q  1 
 10 Camel, Arianna               Gettysburg A             16.73q  3 
 11 Roberts, Miranda             Washington T             16.83q  5 
 12 Brown, Shekinah              Milford High             16.87q  6 
 13 Mapa, Christina              Unionville               16.93q  6 
 14 Mcgowan, Carly               Archmere Aca             16.94q  2 
 15 Reburn, Heather              Avon Grove               17.00q  2 
 16 Winder, Keyanna              Milford High             17.00q  4 
 17 Canefield, Kim               Downingtown              17.15   4 
 18 Sampson, Catherine           Downingtown              17.16   6 
 19 Depaolis, Jess               Owen J. Robe             17.25   3 
 20 Moser, Danni                 Upper Perkio             17.27   5 
 21 Weston, Jill                 Owen J. Robe             17.27   5 
 22 Cornell, Nicole              Spring Ford              17.27   1 
 23 Faison, Alivia               Pottsgrove               17.42   3 
 24 Bergey, Hannah               Christopher              17.79   1 
 25 Napper, Kahlilah             Tatnall                  17.80   3 
 26 Chamberlain, Amber           Troy                     18.03   4 
 27 Davis, Gwen                  Pottsgrove               18.11   1 
 28 Ziegler, Megan               Kennett                  18.23   2 
 29 Joerger, Kelli               Central Buck             18.51   5 
 30 Dovales, Raquel              Muhlenberg               18.53   4 
 31 Smith, Shayla                Washington T             18.54   1 
 32 Thompson, Megan              West Chester             18.87   4 
 33 Schlotter, Jess              Central Buck             18.89   2 
 34 Murashige, Lizzy             Kennett                  19.05   6 
 35 White, Jada                  West Chester             19.14   5 
 36 Delbaugh, Allyson            Shamokin Are             19.21   3 
 37 Greenstreet, Emma            Germantown F             20.07   3 
 38 Drozd, Christine             Central Buck             20.10   6 
 39 Zakraziwski, Emily           Shamokin Are             20.13   1 
 40 Lane, Taylor                 Perkiomen Va             21.81   2 
 
Event 1  Girls 100 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 15.16  5/4/2007    Whitney Winters, Conestoga                  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Nugent, Leah                 Abington                 14.40#  1 
  2 White, Mikaila               Spring Ford              14.95#  1 
  3 Becattini, Gabby             Methacton                15.46   1 
  4 Bass, Kristen                Conestoga Va             15.70   1 
  5 Rooney, Jill                 Avon Grove               15.79   1 
  6 Kramer, Haley                Methacton                15.80   1 
  7 Minella, Alicia              Unionville               15.98   1 
  8 Camel, Arianna               Gettysburg A             16.04   2 
  9 Giampetro, Grace             Villa Maria              16.30   1 
 10 Cable, Emily                 Villa Maria              16.62   2 
 11 Roberts, Miranda             Washington T             16.68   2 
 12 Mapa, Christina              Unionville               16.85   2 
 13 Reburn, Heather              Avon Grove               17.11   2 
 14 Mcgowan, Carly               Archmere Aca             17.30   2 
 15 Brown, Shekinah              Milford High             17.35   2 
 16 Winder, Keyanna              Milford High             19.58   2 
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 14.35  5/7/2010    Wallace Spencer, Malvern Prep               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jeffers, Kolin               Methacton                15.21q  4 
  2 Sweeper, Darryl              Muhlenberg               15.51q  2 
  3 D'Ambrosio, Rich             Malvern Prep             15.73q  5 
  4 Floyd, Larry                 Washington T             15.83q  1 
  5 Ashton, Arthur               Washington T             15.92q  3 
  6 Heimbach, Ryan               Perkiomen Va             15.98q  1 
  7 Adeshoye, Ade                Westtown Sch             16.09q  2 
  8 Siddiqui, Husayn             West Chester             16.35q  4 
  9 Denlinger, Tyler             Christopher              16.52q  1 
 10 Conard, Eric                 Souderton Ar             16.77q  3 
 11 Quinter, Elias               Muhlenberg               16.84q  2 
 12 Flaig, Matt                  Downingtown              16.86q  2 
 13 Fiorentino, Steven           Methacton                16.87q  1 
 14 Ashley, Jordan               Washington T             16.92q  4 
 15 Tyler, Alden                 Westtown Sch             17.04q  1 
 16 Purnell, Kieran              Milford High             17.13q  3 
 17 Boham, Denzell               Spring Ford              17.13   5 
 18 Kain, Dan                    Phoenixville             17.20   4 
 19 Neilson, Jared               Conestoga Va             17.23   3 
 20 Lawless, Chris               Owen J. Robe             17.28   2 
 21 McCrea, Darreus              Milford High             17.36   4 
 22 Keyser, Erich                Upper Perkio             17.45   3 
 23 Pacheco, Angel               Conestoga Va             17.64   5 
 24 Walton, Chris                West Chester             17.64   3 
 25 Timmins, Tyler               Phoenixville             18.03   4 
 26 Jennion, Zach                Owen J. Robe             18.05   2 
 27 Cunningham, Francis          West Chester             18.06   4 
 28 Cleary, Ryan                 Central Buck             18.06   1 
 29 Miller, Ian                  Chestnut Hil             18.07   5 
 30 Tremble, Anthony             Pottsgrove               18.25   2 
 31 Knipe, Alexander             Christopher              18.48   1 
 32 Eller, Jamie                 Downingtown              19.09   2 
 33 Lundi, Yousef                Spring Ford              19.10   3 
 34 Scharr, Patrick              Unionville               19.27   3 
 35 Elder, Josh                  Abington                 19.27   1 
 36 Gardner, Evan                Central Buck             20.19   5 
 -- Colby, Max                   Kennett                     DQ   5  hand on H
 
Event 2  Boys 110 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 14.35  5/7/2010    Wallace Spencer, Malvern Prep               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 D'Ambrosio, Rich             Malvern Prep             14.97   1 
  2 Jeffers, Kolin               Methacton                14.98   1 
  3 Ashton, Arthur               Washington T             15.38   1 
  4 Sweeper, Darryl              Muhlenberg               15.60   1 
  5 Heimbach, Ryan               Perkiomen Va             15.76   1 
  6 Siddiqui, Husayn             West Chester             15.88   1 
  7 Floyd, Larry                 Washington T             15.98   1 
  8 Adeshoye, Ade                Westtown Sch             16.22   1 
  9 Conard, Eric                 Souderton Ar             16.40   2 
 10 Denlinger, Tyler             Christopher              16.48   2 
 11 Flaig, Matt                  Downingtown              16.93   2 
 12 Tyler, Alden                 Westtown Sch             16.98   2 
 13 Quinter, Elias               Muhlenberg               16.99   2 
 14 Purnell, Kieran              Milford High             18.02   2 
 15 Ashley, Jordan               Washington T             18.03   2 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 12.23  5/4/2007    Whitney Winters, Conestoga                  
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 White, Cierra                Engineering            # 12.23q  8 
  2 Burgess, Tymerah             Simon Gratz              12.70q  7 
  3 Balmer, Karli                Christopher              12.91q  6 
  4 Mcgowan, Carly               Archmere Aca             12.95q  5 
  5 Sivels, Destiny              Milford High             12.98q  3 
  6 White, Sharnise              West Chester             12.99q  4 
  7 Ray, Sydney                  Tatnall                  13.01q  8 
  8 Chukwuma, Jessica            Central Buck             13.13q  2 
  9 Muhammad, Amber              Spring Ford              13.25q  3 
 10 Petrella, Kristine           Avon Grove               13.26q  7 
 11 Troncelliti, Caroline        Villa Maria              13.29q  8 
 12 Delena, Emily                Pottsgrove               13.35q  6 
 13 Merritt, Monaye              Friends' Cen             13.35q  6 
 14 Gifford, Megan               Lansdale Cat             13.38q  1 
 15 Accurso, Jessie              Central Buck             13.39q  2 
 16 Steigerwalt, Amber           Central Buck             13.40q  4 
 17 Johnson, Patricia            Phoenixville             13.43   7 
 18 Taylor, Courtney             Central Buck             13.44   3 
 19 Cobb, Maddie                 Owen J. Robe             13.47   2 
 20 Martin, Julia                West Chester             13.47   5 
 21 Fisher, Devon                Conestoga                13.48   4 
 22 Deveaux, Jabreise            Downingtown              13.58   5 
 23 Francis, Mikayla             Spring Ford              13.62   3 
 24 Thomas, Naomi                Downingtown              13.63   1 
 25 Weneck, Kayla                Pottsgrove               13.66   7 
 26 Yanchuk, Megan               Troy                     13.68   5 
 27 O'Hannon, Jasmine            Abington                 13.70   5 
 28 Badnajek, Alex               West Chester             13.71   1 
 29 Fraction, Lexie              Washington T             13.71   8 
 30 Neal, Shea                   Christopher              13.74   5 
 31 Griffith, Taylor             Westtown Sch             13.80   6 
 32 Szcepaniak, Kristen          Lansdale Cat             13.83   1 
 33 Young, Ashleigh              Downingtown              13.83   6 
 34 Cavanaugh, Grace             Avon Grove               13.85   4 
 35 Henjes, Leigh                Archmere Aca             13.85   8 
 36 Wolters, Kyra                Downingtown              13.88   4 
 37 Zawistowski, Breanna         Abington                 13.88   3 
 38 Glatthorn, Kelly             Methacton                13.89   2 
 39 Turner, Kelsey               Germantown F             13.90   7 
 40 Schaffer, Vicki              Methacton                14.00   1 
 41 Greco, Erica                 Upper Perkio             14.00   4 
 42 Hoxsie, Haley                Muhlenberg               14.00   8 
 43 Hughes, Khila                Milford High             14.02   6 
 44 Mosher, Charlotte            Conestoga                14.02   2 
 45 Weismen, Hannah              Unionville               14.06   3 
 46 Baker, Chelsea               Phil-Mont Ch             14.13   6 
 47 Thompson, Tazia              Owen J. Robe             14.21   7 
 48 Lincoln, Gretchen            West Chester             14.40   2 
 49 Ortiz, Audra                 Conestoga Va             14.41   1 
 50 Ramsey, Morgan               Germantown F             14.43   5 
 51 Segura, Brandi               Shamokin Are             14.52   7 
 52 O'Connor, Sarah              Padua Academ             14.64   2 
 53 Gorman, Kylie                Washington T             14.65   8 
 54 Zalar, Keena                 Shamokin Are             14.78   4 
 55 Hrivnak, Mimi                Padua Academ             15.59   1 
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 12.23  5/4/2007    Whitney Winters, Conestoga                  
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 White, Cierra                Engineering              11.97#  1 
  2 Burgess, Tymerah             Simon Gratz              12.25   1 
  3 Balmer, Karli                Christopher              12.73   1 
  4 White, Sharnise              West Chester             12.96   1 
  5 Mcgowan, Carly               Archmere Aca             12.97   1 
  6 Troncelliti, Caroline        Villa Maria              13.04   2 
  7 Sivels, Destiny              Milford High             13.04   1 
  8 Chukwuma, Jessica            Central Buck             13.07   1 
  9 Petrella, Kristine           Avon Grove               13.08   2 
 10 Gifford, Megan               Lansdale Cat             13.09   2 
 11 Ray, Sydney                  Tatnall                  13.13   1 
 12 Accurso, Jessie              Central Buck             13.13   2 
 13 Steigerwalt, Amber           Central Buck             13.21   2 
 14 Muhammad, Amber              Spring Ford              13.30   2 
 15 Delena, Emily                Pottsgrove               13.37   2 
 16 Merritt, Monaye              Friends' Cen             13.46   2 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 10.87  5/4/2007    Mike Lorick, Danbury                        
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gillespie, Ronnie            Upper Perkio             11.01q  6 
  2 Coker, Daquan                Perkiomen Va             11.32q  3 
  3 Brooks, Blair                Conestoga                11.39q  7 
  5 Killing, Malique             Friends' Cen            J11.43q  2 
  6 D'Ambrosio, Rich             Malvern Prep            J11.43q  8 
  6 Miller, Eric                 West Chester             11.53q  4 
  7 Frierson, Dylan              Owen J. Robe             11.57q  3 
  8 Logan, Gabe                  Downingtown              11.58q  4 
  9 Dukes, Mark                  Pottsgrove               11.59q  5 
 10 Ramkumar, Adhish             Downingtown              11.73q  1  11.729
 11 Andrews, Travis              Phoenixville            J11.73q  6  11.730
 12 Kamara, Ibrahim              Germantown F             11.74q  2 
 13 Catalano, Scott              Lansdale Cat             11.77q  2 
 14 Gelman, Andrew               Abington                 11.79q  1 
 15 Forwood, Ben                 Avon Grove              J11.80q  8 
 16 Polignano, Joe               Owen J. Robe            J11.80q  5 
 17 Holden, Chas                 Milford High            J11.80   3 
 18 Lafurno, Charlie             Downingtown              11.82   8 
 19 Jackson, Lamont              Germantown A             11.85   4 
 20 Bridge, Dexter               Conestoga                11.87   3 
 21 Davie, Aaron                 Pottsgrove               11.89   7 
 22 DiPasquale, Dave             Methacton                11.94   8 
 23 Moyer, Adam                  Christopher              11.95   1 
 24 Schmalhofer, Ethan           Conestoga Va             11.95   7 
 25 Law, Ryan                    Muhlenberg               11.96   4 
 26 Boyer, Tyler                 Kennett                  11.96   7 
 27 Kim-McManus, Ross            Unionville               11.97   7 
 28 Vantine, Alex                Milford High             11.98   5 
 29 Berkeley, Taylor             Central Buck             11.99   1 
 30 Bailey, Josh                 Devon Prepar             12.02   2 
 31 Brison, Diare                Conestoga Va             12.03   7 
 32 Kelly, Brian                 Unionville               12.04   1 
 33 Boyer, Joseph                Avon Grove               12.04   1 
 34 Talford, Eric                Muhlenberg               12.06   5 
 35 Everett, Myles               Friends' Cen             12.07   6 
 36 Miller, Daniel               Westtown Sch             12.09   3 
 37 Willits, Joshua              Christopher              12.12   3 
 38 Amoyaw-Anim, William         The School a             12.16   4 
 39 Bush, Joe                    Spring Ford              12.19   6 
 40 Williams, Davey              Shamokin Are             12.20   3 
 41 Cookson, Tim                 Central Buck             12.23   5 
 42 Murray, Ben                  Archmere Aca             12.23   8 
 43 Passeralla, Clint            Souderton Ar             12.28   1 
 44 Brown, Sam                   Washington T             12.30   5 
 45 Smith, Jarred                Spring Ford              12.32   5 
 46 Feller, Jake                 Abington                 12.33   4 
 47 Vo, Nelson                   Souderton Ar             12.34   2 
 48 Miller, Evan                 Germantown F             12.39   4 
 49 Dunn, Josh                   Shamokin Are             12.39   2 
 50 Gallagher, Dan               Chestnut Hil             12.40   6 
 51 Barnes, Max                  Springfield              12.50   2 
 52 Coffey, Steven               West Chester             12.57   7 
 53 Jennings, Rich               Friends' Cen             12.59   2 
 54 Miller, Steve                Washington T             12.79   1 
 55 Robinson, Mike               Downingtown              12.86   6 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 10.87  5/4/2007    Mike Lorick, Danbury                        
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Gillespie, Ronnie            Upper Perkio             10.90   1 
  2 Brooks, Blair                Conestoga                11.18   1 
  3 Coker, Daquan                Perkiomen Va             11.19   1 
  4 Killing, Malique             Friends' Cen             11.27   1 
  5 Miller, Eric                 West Chester             11.34   1 
  6 Logan, Gabe                  Downingtown              11.36   1 
  7 Frierson, Dylan              Owen J. Robe             11.37   1 
  8 Dukes, Mark                  Pottsgrove               11.42   2 
  9 Ramkumar, Adhish             Downingtown              11.44   2 
 10 D'Ambrosio, Rich             Malvern Prep             11.49   1 
 11 Kamara, Ibrahim              Germantown F             11.61   2 
 12 Catalano, Scott              Lansdale Cat             11.62   2 
 13 Andrews, Travis              Phoenixville             11.62   2 
 14 Polignano, Joe               Owen J. Robe             11.65   2 
 15 Gelman, Andrew               Abington                 11.65   2 
 16 Forwood, Ben                 Avon Grove               11.67   2 
 
Event 5  Girls 1600 Meter Run Novice
================================================================
 Meet Record: # 5:35.53  5/2/2008    Emma Sideriak, Perkiomen Valley           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sinn, Emily                  Central Buck           5:35.19# 
  2 Taylor, Lexy                 Washington T           5:37.49  
  3 Woolley, Lauren              Downingtown            5:40.64  
  4 Murray, Allyse               Unionville             5:41.69  
  5 Kirkby, Caroline             Conestoga              5:44.80  
  6 Hutchings, Elizabeth         Central Buck           5:46.35  
  7 Koser, Kate                  Downingtown            5:47.13  
  8 McNamee, Brenna              Downingtown            5:47.41  
 
Event 6  Boys 1600 Meter Run Novice
================================================================
 Meet Record: # 4:41.17  5/2/2008    Adam Krause, Washington                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jones, Evan                  Kennett                4:38.34# 
  2 Rau, Caleeb                  Germantown F           4:39.69# 
  3 Korus, Sam                   Germantown F           4:41.35  
  4 Rimkis, Bobby                West Chester           4:41.44  
  5 Slater, Greg                 Abington               4:42.87  
  6 Colley, Chris                Downingtown            4:43.13  
  7 Guerin, Evan                 Downingtown            4:43.47  
  8 Good, Christian              Downingtown            4:43.93  
 
Event 7  Girls 200 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 25.02  5/5/2006    Simon Carter, West Catholic                 
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 White, Cierra                Engineering            # 24.57q  8 
  2 Ellis-Watson, Taylor         Springside S             25.12q  7 
  3 Minella, Alicia              Unionville               26.05q  6 
  4 Burgess, Tymerah             Simon Gratz              26.07q  5 
  5 White, Sharnise              West Chester             26.66q  4 
  6 Accurso, Jessie              Central Buck             26.82q  6 
  7 Steigerwalt, Amber           Central Buck             26.91q  1 
  8 House-Hay, Elena             Perkiomen Va             26.98q  3 
  9 McCoubrie, Katie             Conestoga                27.00   2 
 10 Gifford, Megan               Lansdale Cat             27.09   2 
 11 Johnson, Patricia            Phoenixville             27.19   8 
 12 Petrella, Kristine           Avon Grove               27.28   5 
 13 Thomas, Naomi                Downingtown              27.34   1 
 14 Borski, Maggie               Nazareth Aca             27.39   7 
 15 Chukwuma, Jessica            Central Buck             27.53   6 
 16 Cobb, Maddie                 Owen J. Robe             27.75   7 
 17 McCloskey, Kiernan           Germantown A             27.75   3 
 18 Delena, Emily                Pottsgrove               27.82   8 
 19 Taylor, Courtney             Central Buck             27.90   2 
 20 Hess, Camryn                 Downingtown              27.97   1 
 21 Szcepaniak, Kristen          Lansdale Cat             28.01   5 
 22 Sivels, Destiny              Milford High             28.08   7 
 23 Jenkins, Lauren              Phoenixville             28.16   6 
 24 Opokwu, Brittnay             Pottsgrove               28.18   5 
 25 O'Hannon, Jasmine            Abington                 28.20   1 
 26 Voltz, Lindsay               Tatnall                  28.22   3 
 27 Nice, Brandy                 Spring Ford              28.22   1 
 28 Balmer, Karli                Christopher              28.23   5 
 29 Ellerbeck, Tamzin            Conestoga                28.24   4 
 30 Turner, Kelsey               Germantown F             28.24   5 
 31 Martin, Julia                West Chester             28.26   5 
 32 Fraction, Lexie              Washington T             28.51   4 
 33 Lucidonio, Ashley            Methacton                28.68   4 
 34 Greco, Erica                 Upper Perkio             28.72   8 
 35 Sherman, Hailey              Methacton                28.82   6 
 36 Greenstreet, Emma            Germantown F             28.91   2 
 37 Weston, Jill                 Owen J. Robe             29.01   7 
 38 Wong, Kirsten                Spring Ford              29.08   8 
 39 Baker, Chelsea               Phil-Mont Ch             29.18   6 
 40 Ray, Sydney                  Tatnall                  29.21   2 
 41 Weismen, Hannah              Unionville               29.30   8 
 42 Harris, Shirmari             Simon Gratz              29.31   4 
 43 Myers, Miranda               Washington T             29.36   1 
 44 Wolfson, Tara                Friends' Cen             29.51   2 
 45 Ortiz, Audra                 Conestoga Va             29.53   7 
 46 Sejuit, Brooke               Shamokin Are             29.63   1 
 47 Hughes, Khila                Milford High             29.90   3 
 48 Kauffman, Jen                West Chester             29.96   2 
 49 Zawistowski, Breanna         Abington                 30.05   3 
 50 Spadaccini, Angie            Padua Academ             30.24   7 
 51 Brennan, Sarah               Padua Academ             31.20   4 
 52 Knisley, Brooke              Upper Perkio             32.20   1 
 
Event 7  Girls 200 Meter Dash HS
================================================================
 Meet Record: # 25.02  5/5/2006    Simon Carter, West Catholic                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Ellis-Watson, Taylor         Springside S             24.81# 
  2 White, Cierra                Engineering              25.35  
  3 Minella, Alicia              Unionville               25.77  
  4 House-Hay, Elena             Perkiomen Va             26.66  
  5 Steigerwalt, Amber           Central Buck             27.12  
  6 Accurso, Jessie              Central Buck             27.30  
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 22.01  5/7/2010    Curtis Baylis, Conestoga                    
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Gillespie, Ronnie            Upper Perkio             22.03q  5 
  2 Coker, Daquan                Perkiomen Va             23.05q  4 
  3 Scanlan, Andrew              Spring Ford              23.06q  4 
  4 Killing, Malique             Friends' Cen             23.13q  6 
  5 Brooks, Blair                Conestoga                23.20q  2 
  6 Gelman, Andrew               Abington                 23.21q  7 
  7 May, Jordan                  Germantown F             23.25q  7 
  8 Kamara, Ibrahim              Germantown F             23.36q  5 
  9 Taylor, Terrance             Conestoga Va             23.51   3 
 10 Yiljep, Longji               Westtown Sch             23.62   1 
 11 Shorts, Phillip              Milford High             23.62   4 
 12 DiPasquale, Dave             Methacton                23.68   5 
 13 Forwood, Ben                 Avon Grove               23.72   6 
 14 Bias, Jarin                  Springfield              23.78   6 
 15 Pieri, Ricky                 Central Buck             23.79   2 
 16 O'Donnell, Kevin             Downingtown              23.85   4 
 17 Lafurno, Charlie             Downingtown              23.93   4 
 18 Bell, Rickey                 Salesianum S             24.01   3 
 19 Law, Ryan                    Muhlenberg               24.04   1 
 20 Bishop, Jonathan             Christopher              24.08   2 
 21 Hetzel, Alex                 Lansdale Cat             24.09   5 
 22 Becker, Dalton               LaSalle Coll             24.10   2 
 23 Bailey, Josh                 Devon Prepar             24.26   4 
 24 Johnson, Josh                Milford High             24.27   3 
 25 Schmalhofer, Ethan           Conestoga Va             24.30   3 
 26 Brown, Jason                 Unionville               24.42   2 
 27 Smith, Darelle               Downingtown              24.45   7 
 28 Novarina, Michael            Spring Ford              24.48   1 
 29 Anyam, Doolun                The School a             24.51   3 
 30 Stotz, Steven                Owen J. Robe             24.66   7 
 31 Feller, Jake                 Abington                 24.68   1 
 31 Hilliard, Chris              Owen J. Robe             24.68   5 
 33 Amoyaw-Anim, William         The School a             24.70   6 
 34 Shomberg, John               Christopher              24.71   4 
 35 Capece, Aaron                Methacton                24.72   2 
 36 Lewis, Brian                 Washington T             24.77   5 
 37 Passeralla, Clint            Souderton Ar             24.78   6 
 38 Mbriwa, Aiah                 Phil-Mont Ch             24.80   2 
 39 Haddock, Jared               Shamokin Are             24.83   2 
 40 Jochums, Denton              Unionville               24.84   5 
 41 Everett, Myles               Friends' Cen             24.91   3 
 42 Boyer, Joseph                Avon Grove               24.92   4 
 43 Williams, Rasheed            Conestoga                24.92   1 
 44 Gallagher, Dan               Chestnut Hil             24.99   7 
 45 Melair, Domenic              Central Buck             24.99   7 
 46 Smith, Christian             West Chester             25.04   6 
 47 Vo, Nelson                   Souderton Ar             25.34   7 
 48 Williams, Davey              Shamokin Are             25.39   1 
 49 Whitney, Evan                Muhlenberg               25.41   3 
 50 Fulton, Gerald               Washington T             26.18   3 
 -- Aller, Brian                 Malvern Prep                DQ   1 
 
Event 8  Boys 200 Meter Dash HS
================================================================
 Meet Record: # 22.01  5/7/2010    Curtis Baylis, Conestoga                    
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 May, Jordan                  Germantown F             23.25  
 
Event 9  Girls 4x800 Meter Relay HS
================================================================
 Meet Record: # 9:28.00  5/7/2010    Central Bucks West, Central Buck          
                         J Jones, A Gervais, K Keefer, J Comfort           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Methacton  'A'                                      9:30.50  
  2 Downingtown East  'A'                               9:42.51  
  3 West Chester East  'A'                              9:43.52  
  4 Central Bucks South  'A'                            9:50.72  
  5 Lower Merion  'A'                                   9:54.21  
  6 Souderton Area  'A'                                 9:55.01  
  7 Pottsgrove  'A'                                     9:55.81  
  8 Avon Grove  'A'                                    10:02.20  
  9 Villa Maria Academy  'A'                           10:02.37  
 10 Unionville  'A'                                    10:07.02  
 11 Germantown Academy  'A'                            10:08.35  
 12 West Chester Rustin  'A'                           10:08.95  
 13 Christopher Dock  'A'                              10:09.58  
 14 Milford High School  'A'                           10:15.92  
 15 Central Bucks West  'A'                            10:25.25  
 16 Spring Ford  'A'                                   10:27.47  
 17 Kennett  'A'                                       10:36.70  
 18 Shamokin Area  'A'                                 10:38.52  
 19 Conestoga  'A'                                     10:45.23  
 20 Downingtown West  'A'                              11:22.14  
 21 Washington Twp HS  'A'                             11:37.79  
 
Event 10  Boys 4x800 Meter Relay HS
================================================================
 Meet Record: # 8:04.06  5/2/2008    Methacton, Methacton                      
                         M Mansuy, R Morhard, J Swan, I Quinlan            
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Tunkhannock  'A'                                    8:03.35# 
  2 Downingtown East  'A'                               8:08.09  
  3 Shamokin Area  'A'                                  8:08.46  
  4 Conestoga Valley  'A'                               8:14.11  
  5 Souderton Area  'A'                                 8:16.49  
  6 Christopher Dock  'A'                               8:16.84  
  7 Central Bucks South  'A'                            8:23.38  
  8 Washington Twp HS  'A'                              8:25.46  
  9 Simon Gratz  'A'                                    8:29.38  
 10 Milford High School  'A'                            8:30.96  
 11 West Chester Henderson  'A'                         8:31.49  
 12 LaSalle College High School  'A'                    8:32.78  
 13 West Chester East  'A'                              8:35.33  
 14 West Chester Rustin  'A'                            8:41.85  
 15 Germantown Academy  'A'                             8:45.03  
 16 Abington  'A'                                       8:48.72  
 17 Unionville  'A'                                     8:49.27  
 18 Avon Grove  'A'                                     8:50.48  
 19 Conestoga  'A'                                      8:50.54  
 20 Owen J. Roberts  'A'                                8:55.39  
 21 Spring Ford  'A'                                    8:56.89  
 22 Engineering & Science  'A'                          9:02.93  
 23 Malvern Prep  'A'                                   9:23.46  
 24 Downingtown West  'A'                               9:27.83  
 25 Kennett  'A'                                        9:30.14  
 26 Germantown Friends School  'A'                      9:35.97  
 
Event 11  Girls 1600 Meter Run HS
================================================================
 Meet Record: # 4:57.06  5/4/2007    Katie Kershner, Tatnall                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cygan, Jess                  Liberty                5:06.49  
  2 Poiesz, Kaitlin              Central Buck           5:08.99  
  3 Steinke, Kara                Methacton              5:09.83  
  4 Salter, Rebecca              Tatnall                5:09.97  
  5 Lawrence, Maggie             Wilson (3)             5:10.04  
  6 Augustyn, Janie              West Chester           5:11.73  
  7 Powis, Janine                Christopher            5:13.86  
  8 Reynolds, Elizabeth          Liberty                5:17.05  
  9 Harbison, Samantha           Great Valley           5:17.14  
 10 McDugall, Claire             Conestoga              5:17.32  
 11 Benjamin, Kaitlin            Conestoga              5:17.39  
 12 Krause, Gretchen             Central Buck           5:18.17  
 13 Hanrahan, Kieran             Tatnall                5:18.46  
 14 Starr, Emma                  Kennett                5:18.61  
 15 Stickley, Maria              Bishop Shana           5:20.42  
 16 Taylor, Sarah                Owen J. Robe           5:21.61  
 17 Fickenger, Kara              Avon Grove             5:21.62  
 18 Lampe, Jill                  Bishop Shana           5:22.27  
 19 Cusick, Diana                Bishop Shana           5:23.29  
 20 Earnshaw, Brianna            Methacton              5:24.10  
 21 Eisman, Amanda               West Chester           5:25.03  
 22 Iatarola, Meghan             Central Buck           5:25.23  
 23 Lukens-Day, Eliza            Germantown F           5:26.15  
 24 Blackwell, Lauren            Tatnall                5:26.71  
 25 Lamb, Emily                  Westtown Sch           5:27.00  
 26 Finfrock, Lisa               Kennett                5:27.41  
 27 Jagota, Vrinda               Liberty                5:30.69  
 28 McDonald, Elizabeth          Country Day            5:31.91  
 29 Dillman, Alicia              Conestoga Va           5:32.26  
 30 Doggett, Tess                Germantown F           5:32.34  
 31 Magolon, Deirdre             Spring Ford            5:32.55  
 32 Mclaughlin, Natalie          Westtown Sch           5:33.90  
 33 Haering, Samantha            Central Buck           5:35.42  
 34 Sarcinello, Dana             Downingtown            5:36.03  
 35 Bixler, Emma                 Downingtown            5:36.11  
 36 Keiper, Lydia                Upper Perkio           5:36.73  
 37 Ribble, Grace                Villa Maria            5:44.02  
 38 Luengo, Emma                 Villa Maria            5:44.49  
 39 Lebo, Kirsten                Conrad Weise           5:44.61  
 40 Lane, Allie                  Unionville             5:44.99  
 41 O'Keefe, Meghan              Archmere Aca           5:46.04  
 42 Beck, Megan                  Avon Grove             5:47.19  
 43 Douglas, Aubrey              Muhlenberg             5:50.90  
 44 Turezyn, Casey               Unionville             5:52.60  
 45 Darreff, Erin                Nazareth Aca           5:57.55  
 46 Malampy, Lauren              Owen J. Robe           5:58.27  
 47 Hartlaub, Tiffany            Gettysburg A           5:59.63  
 48 Burger, Audrey               Spring Ford            6:04.78  
 49 Summers, Anna                Shamokin Are           6:15.09  
 -- Cabrera, Kelsey              Milford High               DNF  
 -- Knotts, Meghan               West Chester               DNF  
 
Event 12  Boys 1600 Meter Run HS
================================================================
 Meet Record: # 4:15.04  5/7/2010    Will Kellar, West Chester                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mcclafferty, Nate            Conrad Weise           4:15.50  
  2 Dallago, Matt                Perkiomen Va           4:18.28  
  3 Gregor, Austin               Central Buck           4:20.53  
  4 Waddington, Joey             Central Buck           4:21.13  
  5 Trainer, Tom                 LaSalle Coll           4:21.41  
  6 Stone, Andrew                LaSalle Coll           4:21.57  
  7 Ahearn, Matt                 Twin Valley            4:22.72  
  8 Ritz, Ben                    Germantown A           4:24.53  
  9 Libbi, Nick                  West Chester           4:25.11  
 10 Mayer, Brad                  Wilson (3)             4:25.49  
 11 Jewett, Curt                 Northeast Br           4:27.25  
 12 Andrews, Bryan               West Chester           4:27.67  
 13 Doron, Gilad                 Lower Merion           4:28.55  
 14 Magolon, Jesse               Spring Ford            4:28.73  
 15 Williams, Sam                Northeast Br           4:28.76  
 16 Musselman, Zack              Methacton              4:29.27  
 17 Fuery, Mike                  Chestnut Hil           4:29.44  
 18 Ashworth, Peter              Penn Manor             4:30.09  
 19 O'Such, Joseph               Spring Ford            4:30.24  
 20 Rinker, Josh                 Muhlenberg             4:30.26  
 21 Davis, Scott                 Salesianum S           4:30.97  
 22 Garrett, Steve               Tatnall                4:31.79  
 23 Barchet, Reiny               West Chester           4:32.02  
 24 Collins, Seamus              West Chester           4:32.03  
 25 Russell, Tony                West Chester           4:33.26  
 26 Brady, Christian             Germantown F           4:33.70  
 27 Chimal, Angel                Kennett                4:34.02  
 28 Hartsough, John              Abington               4:34.61  
 29 Frank, Charlie               Christopher            4:34.67  
 30 Mullin, Chris                Phoenixville           4:35.39  
 31 Skeel, Carter                Germantown A           4:35.65  
 32 Schettler, Harrison          Penn Manor             4:35.96  
 33 Watro, Curtis                Methacton              4:36.00  
 34 Zabielski, Tom               Salesianum S           4:36.33  
 35 Giacco, Alex                 Tatnall                4:36.99  
 36 Novak, David                 Tunkhannock            4:37.34  
 37 Segall, Dan                  Friends' Cen           4:38.38  
 38 Zatlin, Garrett              Great Valley           4:39.38  
 39 Mills, Franky                The School a           4:40.59  
 40 Mascioli, John               Archmere Aca           4:41.18  
 41 Richardson, Carl             Milford High           4:41.19  
 42 Woodruff, Trevor             West Chester           4:41.38  
 43 Drake, Harley                Troy                   4:41.78  
 44 Scripture, Avery             Upper Perkio           4:41.99  
 45 Klinges, Pete                Malvern Prep           4:42.00  
 46 Crump, Trey                  West Chester           4:42.65  
 47 Eshelman, Steven             Milford High           4:42.98  
 48 Smalls, Zach                 Penncrest              4:43.26  
 49 Daly, Daquan                 Westtown Sch           4:44.40  
 50 Daugherty, Ryan              Conestoga Va           4:44.55  
 51 Bradley, Scott               Shamokin Are           4:46.13  
 52 Shah, Henry                  Germantown F           4:46.86  
 53 Slade, David                 Abington               4:46.91  
 54 Adams, Jay                   Perkiomen Va           4:47.56  
 55 Guarino, Nick                Unionville             4:48.03  
 56 Markle, Ryan                 Downingtown            4:48.50  
 57 Eaton, Dylan                 Pottsgrove             4:48.86  
 58 Cleary, Sean                 Avon Grove             4:49.17  
 59 Marty, Francisco             Springfield            4:49.98  
 60 Twombly, Adam                Conestoga              4:50.59  
 61 Knight, Tyler                Owen J. Robe           4:50.86  
 62 Nakata, Yorito               Friends' Cen           4:50.97  
 63 McDonald, Colin              Unionville             4:51.08  
 64 Willig, Matt                 Great Valley           4:51.75  
 65 Krott, Jacob                 Muhlenberg             4:52.23  
 66 Lewis, Mike                  Downingtown            4:52.84  
 67 Danielson, Peter             Lansdale Cat           4:53.30  
 68 Twombley, Brandon            Conestoga              4:56.09  
 69 Robbins, Kyle                Troy                   4:56.78  
 70 Mayen, Mike                  Avon Grove             4:59.20  
 71 Donaghy, Connell             Archmere Aca           5:00.85  
 72 Pinder, Brian                Lansdale Cat           5:02.13  
 73 Schell, Harrison             Westtown Sch           5:07.44  
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 56.46  5/7/2010    Emily Cable, Villa Maria                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ellis-Watson, Taylor         Springside S             54.97#  6 
  2 Branch, Jamila               Central Buck             58.23   6 
  3 Coleman, Hollis              Perkiomen Va             58.89   6 
  4 Sanders, Suzanne             West Chester             59.06   6 
  5 Castaldi, Danielle           Downingtown              59.12   6 
  6 Carcella, Taylor             Downingtown              59.25   6 
  7 Muhammad, Amber              Spring Ford              59.82   6 
  8 Durrell, Jacine              Phoenixville           1:00.00   6 
  9 Voltz, Lindsay               Tatnall                1:00.09   5 
 10 Kochendoerfer, Anja          West Chester           1:00.16   2 
 11 Furst, Lizanne               Central Buck           1:00.24   5 
 12 Lynch, Nikki                 Spring Ford            1:00.54   4 
 13 Shell, Imani                 Friends' Cen           1:00.54   5 
 14 Pollock, Ellie               Avon Grove             1:01.43   5 
 15 Groce, Alexis                Milford High           1:01.49   5 
 16 Kwapinski, Alexa             Central Buck           1:01.57   5 
 17 D'Alessandro, Kristen        Washington T           1:02.01   4 
 18 Nice, Brandy                 Spring Ford            1:02.04   5 
 19 Troncelliti, Caroline        Villa Maria            1:02.09   4 
 20 Payton, Lisa                 Phoenixville           1:02.45   4 
 21 Bongiovanni, Zoe             Methacton              1:02.64   3 
 22 Horner, Jenn                 Central Buck           1:02.88   3 
 23 Pioch, Abby                  Conestoga              1:03.00   4 
 24 Pierce, Betsy                Downingtown            1:03.16   3 
 25 Lavelle, Maura               Nazareth Aca           1:03.24   1 
 26 Gilroy, Sarah                Archmere Aca           1:03.51   4 
 27 Shedden, Louisa              Troy                   1:03.61   2 
 28 Jasper, Hannah               West Chester           1:03.62   2 
 29 Aherne, Maura                Downingtown            1:03.65   2 
 30 Jarratt, Logan               Avon Grove             1:03.86   3 
 31 Ellerbeck, Tamzin            Conestoga              1:04.02   2 
 32 Klang, Kiersten              West Chester           1:04.30   1 
 33 Jean, Rebecca                Abington               1:04.56   1 
 34 Close, Jordan                Unionville             1:04.64   2 
 35 Wolfson, Tara                Friends' Cen           1:04.78   5 
 36 Mitchell, Tiara              Pottsgrove             1:04.89   1 
 37 Thompson, Tazia              Owen J. Robe           1:04.91   3 
 38 Spadaccini, Angie            Padua Academ           1:05.14   1 
 39 Sejuit, Brooke               Shamokin Are           1:05.21   2 
 40 Lang, Bethany                Pottsgrove             1:05.33   3 
 41 Spraggins, Ashley            Abington               1:05.40   1 
 42 Kittel, Haley                West Chester           1:05.40   4 
 43 Rozsits, Katherine           Kennett                1:05.42   1 
 44 White, Michelle              Springfield            1:05.92   1 
 45 Strucko, Sara                Washington T           1:06.49   3 
 46 D'Angelo, Caroline           Owen J. Robe           1:06.73   3 
 47 Blaylock, Destiny            Kennett                1:07.53   2 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash HS
===================================================================
 Meet Record: # 48.64  5/7/2010    Eric Thomas, Muhlenberg                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Taylor, Will                 Abington                 49.35   8 
  2 Robinson, Mike               Downingtown              49.36   7 
  3 Robert, Brendan              Penncrest                49.74   8 
  4 Jeffers, Kolin               Methacton                49.77   7 
  5 Taylor, Terrance             Conestoga Va             50.04   8 
  6 Boham, Damien                Spring Ford              50.35   8 
  7 May, Jordan                  Germantown F             50.63   8 
  8 Smith, Tevin                 Abington                 50.66   8 
  9 Shorts, Phillip              Milford High             50.88   7 
 10 Mandato, Andrew              Lansdale Cat             50.93   8 
 11 Feigin, Jon                  Washington T             51.00   7 
 12 Aller, Brian                 Malvern Prep             51.07   5 
 13 Taylor, Casey                Unionville               51.11   6 
 14 Figueroa, Carlos             Kennett                  51.60   4 
 15 Swift, Josh                  Abington                 51.80   7 
 16 Smith, Dawan                 Milford High             51.84   8 
 17 DeStefano, Kenny             Malvern Prep             51.91   6 
 18 Hedin, Drew                  Perkiomen Va             51.98   5 
 19 Gass, Matt                   Shamokin Are             52.08   5 
 20 McCrea, Zaf                  Phoenixville             52.15   6 
 21 McNichol, Adam               Phil-Mont Ch             52.19   4 
 22 Nash, Brandon                Shamokin Are             52.22   4 
 23 Bias, Jarin                  Springfield              52.26   7 
 24 McClelland, Charlie          Germantown F             52.52   5 
 25 Ramkumar, Adhish             Downingtown              52.61   6 
 26 Johnson, Don                 Pottsgrove               52.83   2 
 27 Mangan, Tim                  Salesianum S             52.86   5 
 28 Knight, Xavier               Phoenixville             53.00   4 
 29 Ingram, Xavier               Spring Ford              53.13   4 
 30 Fulmer, Ryan                 Devon Prepar             53.20   4 
 31 Peabody, Francis             Unionville               53.22   3 
 32 Hammill, Ben                 Upper Perkio             53.61   4 
 33 Leimkuhler, Kevin            Conestoga                53.69   1 
 34 O'Neill, Andrew              Washington T             53.77   6 
 35 Woutersz, Matt               West Chester             53.79   5 
 36 Watson, Phil                 LaSalle Coll             53.95   6 
 37 Bush, Joe                    Spring Ford              54.00   3 
 38 Brooks, Tomas                West Chester             54.02   2 
 39 Coletta, Michael             Avon Grove               54.04   2 
 40 Hastings, Nick               Owen J. Robe             54.05   2 
 41 Hughes, Cody                 Twin Valley              54.18   3 
 42 Corney, Dan                  Central Buck             54.19   5 
 43 Wanzcyk, Chris               Owen J. Robe             54.24   3 
 44 DeCandido, Mike              LaSalle Coll             54.30   5 
 45 Clancy, Jj                   Conestoga                54.40   1 
 46 Oldroyd, Marcus              Troy                     54.55   2 
 47 Bonk, Kyle                   Central Buck             54.65   4 
 48 Fiorentino, Steven           Methacton                54.87   2 
 49 Moonan, Morgan               Pottsgrove               54.89   2 
 50 Brown, Michael               West Chester             55.28   3 
 51 Ricci, Vincent               The School a             55.75   1 
 52 Noecker, Gary                Muhlenberg               55.78   1 
 53 Smith, Christian             West Chester             55.94   3 
 54 Kent, Micheal                Downingtown              56.11   1 
 55 Mascioli, Andrew             Archmere Aca             56.23   2 
 56 Dirks, Aaron                 The School a             56.94   1 
 57 McCord, Chris                Archmere Aca             57.73   1 
 58 Rogers, Aqil                 Friends' Cen             59.53   1 
 
Event 15  Girls 4x100 Meter Relay HS
===================================================================
 Meet Record: # 49.46  5/7/2010    Abington, Abington                          
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Spring Ford  'A'                                      50.17   3 
  2 Downingtown East  'A'                                 51.22   3 
  3 Methacton  'A'                                        51.36   3 
  4 Pottsgrove  'A'                                       51.41   3 
  5 Lower Merion  'A'                                     52.25   2 
  6 Archmere Academy  'A'                                 52.40   3 
  7 West Chester Henderson  'A'                           53.13   2 
  8 Washington Twp HS  'A'                                53.60   2 
  9 Conestoga  'A'                                        53.65   2 
 10 Abington  'A'                                         53.94   1 
 11 Central Bucks South  'A'                              54.13   2 
 12 Muhlenberg  'A'                                       54.54   1 
 13 Padua Academy  'A'                                    54.93   2 
 14 Germantown Friends School  'A'                        55.50   1 
 15 Shamokin Area  'A'                                    55.52   1 
 
Event 16  Boys 4x100 Meter Relay HS
===================================================================
 Meet Record: # 43.29  5/4/2007    Henderson, Henderson                        
                       C LaFate, C Haines, R Gilpin, R Jacobs            
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Downingtown West  'A'                                 43.11#  4 
  2 Central Bucks South  'A'                              43.92   4 
  3 Milford High School  'A'                              44.07   4 
  4 Perkiomen Valley  'A'                                 44.16   3 
  5 Muhlenberg  'A'                                       44.38   4 
  6 Spring Ford  'A'                                      44.65   4 
  7 Unionville  'A'                                       44.73   3 
  8 Owen J. Roberts  'A'                                  44.78   2 
  9 Lansdale Catholic  'A'                                44.90   3 
 10 Christopher Dock  'A'                                 45.16   3 
 11 Avon Grove  'A'                                       45.20   2 
 12 Conestoga Valley  'A'                                 45.23   3 
 13 Engineering & Science  'A'                            45.28   3 
 14 Washington Twp HS  'A'                                45.36   4 
 15 Pottsgrove  'A'                                       45.38   4 
 16 Shamokin Area  'A'                                    45.63   3 
 17 Kennett  'A'                                          45.93   1 
 18 LaSalle College High School  'A'                      46.03   2 
 19 Methacton  'A'                                        46.24   3 
 20 Souderton Area  'A'                                   46.25   1 
 21 Devon Preparatory School  'A'                         46.34   1 
 22 West Chester Henderson  'A'                           47.01   1 
 23 Malvern Prep  'A'                                     47.12   1 
 24 Germantown Friends School  'A'                        47.63   1 
 25 Downingtown East  'A'                                 47.93   2 
 26 Archmere Academy  'A'                                 48.44   1 
 -- The School at Church Farm  'A'                          DNF   2 
 -- Conestoga  'A'                                           DQ   4  2nd exch
 
Event 17  Girls 300 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 45.80  5/2/2008    Jackie Dim, Washington                      
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Nugent, Leah                 Abington                 43.06#  6 
  2 Cable, Emily                 Villa Maria              46.29   6 
  3 Malampy, Rachel              Owen J. Robe             46.67   6 
  4 Tan-Torres, Seline           Methacton                46.88   6 
  5 Bates, Natalie               Springside S             47.24   6 
  6 Sherry, Rebecca              West Chester             47.71   5 
  7 Rooney, Jill                 Avon Grove               47.90   3 
  8 Moser, Danni                 Upper Perkio             48.16   5 
  9 Mapa, Christina              Unionville               48.40   5 
 10 Roberts, Miranda             Washington T             48.69   6 
 11 Evans, Bria                  Engineering              48.77   5 
 12 Lane, Taylor                 Perkiomen Va             48.86   4 
 13 Badnajek, Alex               West Chester             48.89   4 
 14 Reburn, Heather              Avon Grove               49.10   5 
 15 Chamberlain, Amber           Troy                     49.11   5 
 16 D'Alessandro, Kristen        Washington T             49.37   5 
 17 Fuller, Rachel               West Chester             49.39   4 
 18 Brown, Shekinah              Milford High             49.54   6 
 19 Del Valle, Lauren            Villa Maria              49.95   4 
 20 Novak, Emily                 Penn Manor               50.06   3 
 21 Swanepoel, Megan             Downingtown              50.13   5 
 22 Feiser, Amanda               Owen J. Robe             50.49   4 
 23 Drozd, Christine             Central Buck             50.53   2 
 24 Napper, Kahlilah             Tatnall                  50.64   4 
 25 Kerr, Sarah                  Downingtown              51.11   3 
 26 Bass, Kristen                Conestoga Va             51.66   4 
 27 White, Jada                  West Chester             51.73   1 
 28 Lucey, Haley                 Padua Academ             52.39   1 
 29 Stauffer, Savanah            Conestoga Va             52.49   2 
 30 Brennan, Elizabeth           Pottsgrove               52.67   3 
 31 Stokes, Gabby                Phoenixville             52.82   3 
 32 Schlotter, Jess              Central Buck             52.83   2 
 33 Bergey, Hannah               Christopher              52.92   3 
 34 Calvarese, Allison           Tatnall                  53.28   2 
 35 Faison, Alivia               Pottsgrove               53.30   3 
 36 Henderson, Alexandra         Milford High             53.93   1 
 37 Lapczynaski, Kim             Unionville               54.05   2 
 38 Davidson, Laura              Kennett                  54.08   2 
 
Event 18  Boys 300 Meter Hurdles HS
===================================================================
 Meet Record: # 39.43  5/7/2010    Wallace Spencer, Malvern Prep               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Jeffers, Kolin               Methacton                38.29#  6 
  2 Hannibal-nixon, Sheldo       Wilson (3)               39.30#  6 
  3 Hynes, Ryan                  Central Buck             39.33#  6 
  4 D'Ambrosio, Rich             Malvern Prep             40.25   6 
  5 Ashton, Arthur               Washington T             40.31   5 
  6 Tunno, Brad                  Downingtown              40.80   6 
  7 Brown, Isaiah                Milford High             40.88   5 
  8 Rodgers, John                Perkiomen Va             40.92   5 
  9 Lipshutz, Tyler              Central Buck             41.19   5 
 10 Barber, Maurice              Downingtown              41.31   5 
 11 Miller, Ian                  Chestnut Hil             41.32   3 
 12 Walton, Chris                West Chester             41.48   3 
 13 Dargan, Kevin                Methacton                41.61   3 
 14 Grybos, Jon                  Shamokin Are             41.62   4 
 15 Keyser, Erich                Upper Perkio             41.64   6 
 16 Adeshoye, Ade                Westtown Sch             41.83   4 
 17 Stumm, Tyler                 Washington T             42.53   5 
 18 Cunningham, Francis          West Chester             42.63   3 
 19 Neilson, Jared               Conestoga Va             42.75   2 
 20 Denlinger, Tyler             Christopher              42.86   3 
 21 Kain, Dan                    Phoenixville             42.94   5 
 22 Dipaolo, Tim                 Conestoga                43.01   4 
 23 Mccormick, Skylar            Owen J. Robe             43.02   2 
 24 Boham, Denzell               Spring Ford              43.04   5 
 25 Timmins, Tyler               Phoenixville             43.14   1 
 26 Siddiqui, Husayn             West Chester             43.17   1 
 27 Elder, Josh                  Abington                 43.18   3 
 28 Colby, Max                   Kennett                  43.39   4 
 29 Pollock, Erik                Avon Grove               43.43   2 
 30 Pacheco, Angel               Conestoga Va             44.49   2 
 31 Phillips, Gary               Abington                 44.72   1 
 32 Smith, Jarred                Spring Ford              45.07   4 
 33 Porter, Caleb                Lansdale Cat             45.09   1 
 34 Nole, Alex                   Tunkhannock              45.13   2 
 35 Waters, Sean                 LaSalle Coll             45.56   2 
 36 Purnell, Kieran              Milford High             45.70   3 
 37 Urbani, Evan                 Unionville               46.11   1 
 -- Bush, Jonathan               Owen J. Robe                DQ   4 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run HS
================================================================
 Meet Record: # 2:13.08  5/5/2006    Latavia Thomas, West Catholic             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pierce, Haley                Tatnall                2:10.99# 
  2 Anderson, Reagan             Tatnall                2:11.13# 
  3 Deacon, Natalie              West Chester           2:16.40  
  4 McDonald, Kelsey             Unionville             2:16.80  
  5 Tracy, Michelle              West Chester           2:18.24  
  6 Kerr, Bryn Erin              Central Buck           2:19.18  
  7 Ramadane, Dina               Conestoga              2:19.68  
  8 Celata, Carey                Germantown F           2:20.53  
  9 Hajnik, Nicole               Great Valley           2:20.79  
 10 Williams, Julie              Tatnall                2:20.80  
 11 Black, Sarah                 Downingtown            2:21.24  
 12 Carleton, Chelsea            Central Buck           2:21.30  
 13 Carr, Rachel                 Phoenixville           2:21.47  
 14 Towell, Devon                West Chester           2:21.60  
 15 Mirarchi, Lisa               Villa Maria            2:22.24  
 16 Underkofler, Ashley          Central Buck           2:22.30  
 17 Long, Amanda                 Upper Perkio           2:22.39  
 18 Mullane, Tory                Downingtown            2:23.04  
 19 Sherman, Elexa               Methacton              2:23.05  
 20 Barrett, Megan               West Chester           2:23.32  
 21 Wrzosek, Jodi                Downingtown            2:23.44  
 22 Bliss, Molly                 Milford High           2:23.47  
 23 Bolles, Olivia               Villa Maria            2:23.80  
 24 Giannella, Elena             Villa Maria            2:23.93  
 25 Kochinsky, Sarah             Great Valley           2:24.16  
 26 Powis, Janine                Christopher            2:24.72  
 27 Peterson, Laura              Lower Merion           2:24.89  
 28 Lynch, Nikki                 Spring Ford            2:25.34  
 29 Leonhardt, Stephanie         Downingtown            2:25.43  
 30 Starr, Emma                  Kennett                2:25.54  
 31 Scholnick, Dorothy           Abington               2:25.70  
 32 Palus, Brooke                Germantown F           2:25.78  
 33 Speicher, Shayna             Conrad Weise           2:26.53  
 34 Lawlor, Kerry                Germantown A           2:26.72  
 35 Yoh, Kate                    Conrad Weise           2:26.96  
 36 Miller, Erin                 Villa Maria            2:26.99  
 37 Thomas, Kate                 Perkiomen Va           2:27.46  
 38 Ilgenfritz, Bethann          Avon Grove             2:27.71  
 39 Myer, Lauren                 Wilson (3)             2:28.18  
 40 Stoltzfus, Rebekah           Conestoga Va           2:28.32  
 41 Ellsworth, Lauren            Unionville             2:28.46  
 42 Sencindiver, Gillian         Conestoga              2:28.74  
 43 Keegan, Caroline             Avon Grove             2:28.91  
 44 Torres, Courtney             Owen J. Robe           2:29.24  
 45 Tomlin, Becky                Liberty                2:29.52  
 46 Vile, Alex                   Conrad Weise           2:29.60  
 47 Strucko, Sara                Washington T           2:29.80  
 48 Derstine, Jenessa            Christopher            2:29.87  
 49 Benecke, Anna                Lansdale Cat           2:30.55  
 50 Ignatuk, Christie            West Chester           2:31.20  
 51 Earnshaw, Brianna            Methacton              2:31.25  
 52 tucker, jackie               Phoenixville           2:31.28  
 53 Heere, Emily                 Muhlenberg             2:31.59  
 54 Myland, Michelle             Downingtown            2:31.70  
 55 Gilroy, Michele              Archmere Aca           2:32.46  
 56 Finfrock, Lisa               Kennett                2:33.21  
 57 Rudolf, Emma                 Owen J. Robe           2:33.68  
 58 Garner, Shelby               Pottsgrove             2:35.16  
 59 McDevitt, Molly              Shamokin Are           2:36.25  
 60 Uehling, Abby                Springfield            2:36.63  
 61 O'Brien, Sarah               Pottsgrove             2:44.83  
 
Event 20  Boys 800 Meter Run HS
================================================================
 Meet Record: # 1:49.61  5/7/2010    Tom Mallon, Central Buck                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lefebure, Luke               West Chester           1:53.21  
  2 Byrne, Kevin                 Red Bank Cat           1:53.94  
  3 Sheltzer, Alex               Friends' Cen           1:54.31  
  4 Moran, Kyle                  Abington               1:54.42  
  5 Waterman, David              Germantown F           1:55.40  
  6 Ferris, Tim                  Conestoga              1:55.41  
  7 Watson, Macey                Abington               1:56.58  
  8 Timmins, Tommy               Phoenixville           1:56.89  
  9 Waddington, Joey             Central Buck           1:56.91  
 10 Peterson, David              Conrad Weise           1:57.22  
 11 Oldroyd, Matt                Troy                   1:57.56  
 12 Wolffe, Billy                Great Valley           1:57.95  
 13 Chaborek, Aj                 West Chester           1:58.16  
 14 Schwoebel, Grant             Abington               1:58.66  
 15 Boham, Damien                Spring Ford            1:59.21  
 16 Dickson, Ryan                Central Buck           1:59.24  
 17 Pande, Kiran                 Owen J. Robe           1:59.28  
 18 Casini, Joseph               Salesianum S           1:59.28  
 19 Rinker, Josh                 Muhlenberg             1:59.35  
 20 Reyher, Matt                 Salesianum S           2:00.00  
 21 Gregor, Austin               Central Buck           2:00.33  
 22 Gentile, Jamie               Malvern Prep           2:00.40  
 23 Essex, Danny                 Conestoga              2:00.45  
 24 Jenkins, Alex                Downingtown            2:00.68  
 25 Musto, Kyle                  Germantown F           2:00.79  
 26 Damiani, Tom                 Tunkhannock            2:00.82  
 27 Savage, Taiwan               Milford High           2:01.04  
 28 Lamour, Harold               Engineering            2:01.13  
 29 Cassey, Craig                Penncrest              2:01.13  
 30 Oswald, Tyler                Conrad Weise           2:01.17  
 31 Wade, Andrew                 Salesianum S           2:01.44  
 32 Hickman, Michael             Spring Ford            2:01.61  
 33 O'Reilly, Matt               Perkiomen Va           2:01.80  
 34 Payne, Taylor                Tatnall                2:02.20  
 35 Hartsough, John              Abington               2:02.25  
 36 Dickson, Connor              Conestoga Va           2:02.39  
 37 Bernardo, Andrew             Central Buck           2:02.44  
 38 Willis, Nathan               Friends' Cen           2:02.59  
 39 Marks, Ryan                  Phoenixville           2:02.61  
 40 Dastalfo, Kevin              Downingtown            2:02.75  
 41 Clee, Ryan                   Methacton              2:03.07  
 42 Nase, Steve                  Christopher            2:03.15  
 43 Garton, Dave                 Perkiomen Va           2:03.20  
 44 Lynch, Tim                   Souderton Ar           2:03.64  
 45 Ashworth, Peter              Penn Manor             2:03.75  
 46 Glen, Josh                   Friends' Cen           2:03.93  
 47 Auer, Mike                   Downingtown            2:04.06  
 48 Rodriguez, Adam              Conestoga              2:04.46  
 49 Muggler, Chris               LaSalle Coll           2:04.76  
 50 Schettler, Harrison          Penn Manor             2:04.90  
 51 Siegel, Jake                 Tunkhannock            2:05.06  
 52 Mills, Franky                The School a           2:05.11  
 53 Mengisteab, Naeb             Conestoga Va           2:05.13  
 54 Graybill, Phillip            Owen J. Robe           2:05.30  
 55 Kilgore, Nathan              Conestoga Va           2:05.45  
 56 Sager, Tate                  Chestnut Hil           2:05.47  
 57 Turner, Jordan               West Chester           2:05.52  
 58 Dimarzio, Alex               Devon Prepar           2:05.71  
 59 Godshall, Derek              Christopher            2:06.05  
 60 Yakscoe, Jamie               Methacton              2:06.07  
 61 McFarland, Torin             Owen J. Robe           2:06.37  
 62 Taylor, Ross                 Malvern Prep           2:06.50  
 63 Gerrard, Chris               Penncrest              2:06.86  
 64 Clark, Tom                   Lower Merion           2:07.09  
 65 Magolon, Jesse               Spring Ford            2:07.77  
 66 Mendoza, Brandon             Shamokin Are           2:07.86  
 67 Steadman, Joey               Downingtown            2:08.13  
 68 Mendrzycki, Greg             Souderton Ar           2:08.37  
 69 Grill, Chris                 Lansdale Cat           2:08.67  
 70 O'Such, Joseph               Spring Ford            2:08.69  
 71 Dwyer, George                Washington T           2:09.29  
 72 Freemen, Jabari              Abington               2:09.92  
 73 Porter, Larry                Washington T           2:11.21  
 74 Doughty, Mike                Milford High           2:11.62  
 75 Sklodowski, Steve            Tatnall                2:13.37  
 76 Brokenshire, Derek           Shamokin Are           2:14.77  
 
Event 27  Girls Long Jump HS
================================================================
 Meet Record: # 18-07  5/4/2007    Christen Arnold, Downingtown West           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Coleman, Hollis              Perkiomen Va          17-11.00  
  2 Catania, Katie               Methacton             17-09.00  
  3 Becattini, Gabby             Methacton            J17-09.00  
  4 McCoubrie, Katie             Conestoga             17-07.00  
  5 Snypse, Yolanna              Engineering           17-02.00  
  6 Fields, Kelly                Methacton             17-00.00  
  7 Saxena, Ritu                 Methacton            J17-00.00  
  8 Pollock, Ellie               Avon Grove            16-09.00  
  9 Yates, Meghan                Spring Ford           16-08.00  
 10 Lynch, Nikki                 Spring Ford           16-05.00  
 11 Winder, Keyanna              Milford High          16-04.00  
 12 McCloskey, Megan             Germantown A          16-03.00  
 13 Cianciarulo, Christina       Central Buck          16-02.00  
 13 Franklyn, Adashia            West Chester          16-02.00  
 13 Harris, Shirmari             Simon Gratz           16-02.00  
 16 McCloskey, Kiernan           Germantown A          16-01.00  
 17 Yanchuk, Megan               Troy                  16-00.00  
 18 Burton, Sam                  Downingtown           15-08.00  
 19 Stewart, Mary                Gettysburg A          15-07.00  
 20 Matheson, Anna               Downingtown           15-06.00  
 20 Lapczynaski, Kim             Unionville            15-06.00  
 22 Francis, Mikayla             Spring Ford           15-05.00  
 22 Shedden, Louisa              Troy                  15-05.00  
 24 Demetrius, Tiara             Christopher           15-03.00  
 25 Keirsey, Shannon             Perkiomen Va          15-00.00  
 26 Ecker, Ally                  Gettysburg A          14-11.00  
 27 Domin, Alex                  Owen J. Robe          14-10.00  
 27 Tullier, Bridget             Padua Academ          14-10.00  
 27 Blaylock, Destiny            Kennett               14-10.00  
 30 Butler, Darrien              Muhlenberg            14-09.00  
 30 Weneck, Kayla                Pottsgrove            14-09.00  
 32 vanDyken, Charlotte          Phil-Mont Ch          14-08.00  
 33 Bailey, Lauren               Conestoga             14-07.00  
 34 Tamburro, Steph              Owen J. Robe          14-06.00  
 
Event 28  Boys Long Jump HS
================================================================
 Meet Record: # 23-01  5/1/2009    Carlton Lavong, Methacton                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bridge, Dexter               Conestoga             23-00.00  
  2 Charlton, Brent              Downingtown           22-05.00  
  3 Killing, Malique             Friends' Cen          21-06.00  
  4 Brumfield, Ryan              Owen J. Robe          20-11.00  
  5 Smith, Dawan                 Milford High          20-10.00  
  6 Sanon, Tadler                Conrad Weise          20-09.00  
  7 O'Such, Joseph               Spring Ford           20-06.00  
  8 Densmore, Devon              Souderton Ar         J20-06.00  
  9 Holmes, Matt                 Avon Grove            20-04.00  
 10 Wooden, Calvin               Downingtown           20-03.00  
 11 Dougherty, Sean              Central Buck          19-09.00  
 12 Robinson, Davontaye (d       Conrad Weise          19-08.00  
 12 Muggler, Corey               LaSalle Coll          19-08.00  
 14 Pratt, John                  Washington T          19-07.00  
 14 Hynes, Ryan                  Central Buck          19-07.00  
 16 Kim-McManus, Ross            Unionville            19-05.00  
 
Event 29  Girls Triple Jump HS
================================================================
 Meet Record: # 38-01  5/7/2010    Jordan Matthews, Abington                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Becattini, Gabby             Methacton             38-01.00# 
  2 Yates, Megan                 Spring Ford           36-05.00  
  3 McCoubrie, Katie             Conestoga             35-06.00  
  4 Sherry, Rebecca              West Chester          35-05.00  
  5 Catania, Katie               Methacton             34-07.00  
  6 Giampetro, Grace             Villa Maria           33-05.00  
  7 Cianciarulo, Christina       Central Buck          33-04.00  
  8 Burton, Sam                  Downingtown           33-00.00  
  9 Bailey, Lauren               Conestoga             32-06.00  
  9 Yanchuk, Megan               Troy                  32-06.00  
 11 Bass, Kristen                Conestoga Va          32-05.00  
 12 Francis, Mikayla             Spring Ford           32-03.00  
 13 Brown, Gina                  Downingtown           31-08.00  
 14 Dougherty, Shannon           Central Buck          31-07.00  
 14 Tamburro, Steph              Owen J. Robe          31-07.00  
 16 Davis, Noni                  Germantown F          31-02.00  
 17 Chamberlain, Amber           Troy                  31-01.00  
 18 Maugle, Cate                 Owen J. Robe          30-11.00  
 19 Freeman, TyRae               Spring Ford           30-09.00  
 20 Hineman, Erika               Unionville            30-06.00  
 21 Thompson, Eleanor            Germantown F          30-01.00  
 22 Shea, Megan                  Unionville            30-00.00  
 
Event 30  Boys Triple Jump HS
================================================================
 Meet Record: # 51-00  5/7/2010    Carlton Lavong, Methacton                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Charlton, Brent              Downingtown           46-06.00  
  2 Brumfield, Ryan              Owen J. Robe          45-09.00  
  3 Speller, Eric                Downingtown           43-11.00  
  4 Thomas, Ryan                 Milford High          43-02.00  
  5 Bridge, Dexter               Conestoga             42-09.00  
  6 Muggler, Corey               LaSalle Coll          42-07.00  
  7 Kennedy, Kevin               Methacton             41-09.00  
  8 Holmes, Matt                 Avon Grove            40-08.00  
  8 Kim-McManus, Ross            Unionville            40-08.00  
 10 McKeon, Ty                   Souderton Ar          40-05.00  
 10 Robinson, Davontaye (d       Conrad Weise          40-05.00  
 12 Dougherty, Sean              Central Buck          40-03.00  
 13 Sanon, Tadler                Conrad Weise          40-00.00  
 13 Maurer, Justin               Perkiomen Va          40-00.00  
 15 Ostick, Denis                Malvern Prep          39-09.00  
 15 Atakora-Bediako, Baffour     The School a          39-09.00  
 17 DeStefano, Kenny             Malvern Prep          39-08.00  
 18 Brison, Diare                Conestoga Va          39-07.00  
 19 Nguyen, David                Central Buck          39-06.00  
 20 Moreira, Gabe                Methacton             39-05.00  
 21 Elinski, Matt                West Chester          39-01.00  
 21 Glikes, Richard              Devon Prepar          39-01.00  
 23 Smith, Dominic               West Chester          39-00.00  
 23 Muya, Rodney                 Downingtown           39-00.00  
 25 Webb, Aaron                  Pottsgrove            38-10.00  
 26 Miller, Ian                  Chestnut Hil          38-09.00  
 27 Cortese, Matthew             Unionville            38-08.00  
 28 Rochester, Melik             Kennett               38-07.00  
 29 Ingram, Xavier               Spring Ford           38-04.00  
 
Event 31  Girls Pole Vault HS
================================================================
 Meet Record: # 11-03  5/7/2010    Lauren Terstappen, Phoenixville             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Giampetro, Grace             Villa Maria           10-06.00  
  2 Beatty, Kristin              Methacton             10-00.00  
  3 Ho, Tak Yee                  Spring Ford            9-06.00  
  4 Filion, Nicole               Downingtown           J9-06.00  
  5 Musser, Kaitlin              Conestoga Va          J9-06.00  
  6 Goral, Victoria              Central Buck          J9-06.00  
  7 Mcdonald, Brianna            Phoenixville           9-00.00  
  8 Lee, Holly                   Owen J. Robe           8-06.00  
  8 Crist, Sierra                Avon Grove             8-06.00  
 10 Benner, Maddie               Phoenixville          J8-06.00  
 10 Maugle, Cate                 Owen J. Robe          J8-06.00  
 10 Ortiz, Audra                 Conestoga Va          J8-06.00  
 10 Fitzgerald, Moriah           Avon Grove            J8-06.00  
 10 Ecker, Ally                  Gettysburg A          J8-06.00  
 10 Miller, Mikayla              Downingtown           J8-06.00  
 16 Roberts, Miranda             Washington T           8-00.00  
 16 Byerly, Jessica              West Chester           8-00.00  
 16 Ganski, Amanda               Spring Ford            8-00.00  
 16 Parzanese, Lenae             Muhlenberg             8-00.00  
 16 Lee, Olivia                  Methacton              8-00.00  
 -- Ziegler, Megan               Kennett                   FAIL  
 -- Clemens, Cheyenne            Central Buck              FAIL  
 -- Thompson, Eleanor            Germantown F              FAIL  
 -- Davis, Gwen                  Pottsgrove                FAIL  
 -- Dabback, Melissa             Owen J. Robe              FAIL  
 -- Westwood, Hannah             Milford High              FAIL  
 
Event 33  Girls High Jump HS
================================================================
 Meet Record: #  5-04  5/4/2007    Katie Brower, Downingtown West              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 McCloskey, Megan             Germantown A           5-05.00# 
  2 Nole, Anna                   Tunkhannock            5-02.00  
  3 McCloskey, Kiernan           Germantown A          J5-02.00  
  4 Thomas, Ali                  Phoenixville          J5-02.00  
  5 Lane, Taylor                 Perkiomen Va           4-10.00  
  6 Stewart, Mary                Gettysburg A          J4-10.00  
  6 Camel, Arianna               Gettysburg A          J4-10.00  
  6 Hineman, Erika               Unionville            J4-10.00  
  9 Heere, Emily                 Muhlenberg             4-08.00  
  9 Benton, Brianne              Owen J. Robe           4-08.00  
  9 Cornell, Nicole              Spring Ford            4-08.00  
  9 Petrovich, Alaina            Shamokin Are           4-08.00  
  9 Westley, Sarah               West Chester           4-08.00  
  9 Mcdonald, Brianna            Phoenixville           4-08.00  
  9 Sheehan, Kelly               West Chester           4-08.00  
  9 House-Hay, Elena             Perkiomen Va           4-08.00  
  9 Stauffer, Savanah            Conestoga Va           4-08.00  
  9 Inciardi, Allegra            Christopher            4-08.00  
  9 Merritt, Monaye              Friends' Cen           4-08.00  
  9 Brown, Gina                  Downingtown            4-08.00  
  9 Calvarese, Allison           Tatnall                4-08.00  
  9 Schaffer, Vicki              Methacton              4-08.00  
 -- Ray, Sydney                  Tatnall                     NH  
 -- O'Brien, Sarah               Pottsgrove                  NH  
 -- Bates, Natalie               Springside S                NH  
 -- Tremoglie, Marissa           Downingtown                 NH  
 -- Wiegand, Dara                Conestoga                   NH  
 -- Reindl, Lindsay              Kennett                     NH  
 -- Campbell, Laura              Christopher                 NH  
 -- Adamson, Dana                Central Buck                NH  
 -- Garis, Lexi                  Christopher                 NH  
 -- Lambert, Kristin             Muhlenberg                  NH  
 -- Robertson, Lauriel           Milford High                NH  
 -- Tamburro, Steph              Owen J. Robe                NH  
 -- Saxena, Ritu                 Methacton                   NH  
 -- Payne, Kaitlyn               Milford High                NH  
 
Event 34  Boys High Jump HS
================================================================
 Meet Record: #  6-08  5/7/2010    Ryan Brumfield, Owen J. Robe                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Brumfield, Ryan              Owen J. Robe           6-06.00  
  2 Gabel, John                  Perkiomen Va           6-04.00  
  3 Schoener, William            Lansdale Cat          J6-04.00  
  4 Cardina, Robert              Conestoga Va           6-02.00  
  5 Smith, Dominic               West Chester           6-00.00  
  6 Chimekas, James              Lower Merion          J6-00.00  
  7 DeCandido, Mike              LaSalle Coll          J6-00.00  
  8 Weiser, Matt                 Conrad Weise           5-10.00  
  8 Mcgill, Kevin                Abington               5-10.00  
 10 Price, Avery                 Muhlenberg            J5-10.00  
 10 Maurey, Ben                  Malvern Prep          J5-10.00  
 10 Carter, Damon                Pottsgrove            J5-10.00  
 10 DeStefano, Kenny             Malvern Prep          J5-10.00  
 10 Brown, Michael               West Chester          J5-10.00  
 10 Deley, Tim                   Central Buck          J5-10.00  
 10 Stumm, Tyler                 Washington T          J5-10.00  
 10 Ashley, Jordan               Washington T          J5-10.00  
 10 Anyam, Aondofa               The School a          J5-10.00  
 10 Rochester, Melik             Kennett               J5-10.00  
 10 Dotson, Greg                 Germantown A          J5-10.00  
 21 Taylor, Monte                Tatnall                5-08.00  
 21 Medley, Mark                 Tatnall                5-08.00  
 21 Robinson, Davontaye (d       Conrad Weise           5-08.00  
 21 Munce, Derek                 Milford High           5-08.00  
 21 Etheridge, Josh              Methacton              5-08.00  
 21 McCrone, Steve               Central Buck           5-08.00  
 -- Edwards, Earl                Germantown A              FAIL  
 -- Dargan, Kevin                Methacton                 FAIL  
 -- Shomberg, John               Christopher               FAIL  
 -- Wooden, Calvin               Downingtown               FAIL  
 -- Thomas, Ryan                 Milford High              FAIL  
 -- Webb, Aaron                  Pottsgrove                FAIL  
 -- Duncan, Dane                 Owen J. Robe              FAIL  
 -- Exley, Charlton              Spring Ford               FAIL  
 -- Lundi, Yousef                Spring Ford               FAIL  
 -- Minguez, Alex                Souderton Ar              FAIL  
 
Event 35  Girls Shot Put HS
================================================================
 Meet Record: # 41-07.25  5/4/2007    Alanna Owens, Bayard Rustin              
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Wissler, Laura               Penn Manor            39-00.50  
  2 Owens, Kayla                 West Chester          38-09.75  
  3 Holland, Chelsea             Washington T          36-06.50  
  4 Poore, Talitha               Wilson (3)            35-02.00  
  5 Pancoast, Susan              Unionville            35-00.50  
  6 Moore, Myra                  Upper Perkio          34-07.00  
  7 Tansecho, Macey              Perkiomen Va          33-10.50  
  8 Conner, Sarah                Penn Manor            33-06.50  
  9 Erwin, Rachel                Downingtown           33-03.75  
 10 Hojnacki, Taylor             Central Buck          33-01.50  
 11 Shelton-hill, Betty          Gettysburg A          33-00.75  
 12 McEvoy, Moira                Unionville            33-00.00  
 13 Broscious, Renea             Shamokin Are          32-07.00  
 14 Hale, Ashlee                 Springside S          32-01.00  
 15 James, Zoey                  Muhlenberg            32-00.00  
 16 Mason, Luci                  Abington              31-10.00  
 17 Nogar, Kaila                 Spring Ford           31-05.75  
 18 Franklyn, Adashia            West Chester          31-05.00  
 19 Mautz, Cait                  Central Buck          31-04.00  
 20 Armstrong, Emily             Perkiomen Va          31-00.50  
 21 Nelson, Samantha             Conestoga             30-11.00  
 22 Collins, Jamie               Downingtown           30-10.75  
 23 Shelley, Taylor              Padua Academ          30-10.00  
 24 Yeakle, Jennifer             Spring Ford           30-05.75  
 25 Barnes, Kereece              Christopher           30-04.50  
 26 Zielinski, Sam               Shamokin Are          30-03.75  
 
Event 36  Boys Shot Put HS
================================================================
 Meet Record: # 58-09  5/1/2009    Kwabena Keene, Washington                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lamy, Brendan                Wilson (3)            51-00.25  
  2 Baker, Blailin               Muhlenberg            48-11.00  
  3 Olson, Ande                  Penn Manor            48-09.00  
  4 Jackson, Myles               West Chester          48-05.50  
  5 Hart, Ryan                   Downingtown           47-06.00  
  6 Hill, Nuku                   Wilson (3)            46-11.50  
  7 Bauzo, Miguel                West Chester          45-08.00  
  8 Walker, Robert               Abington              45-07.75  
  9 O'Connell, Tyler             Malvern Prep          44-08.00  
 10 Flaherty, John               Central Buck          44-00.50  
 11 Rosenholtz, Jared            Central Buck          43-07.50  
 12 Stroh, Robert                Malvern Prep          43-04.50  
 13 Phillips, Jake               Shamokin Are          43-03.75  
 14 Ridgeway, Will               West Chester          43-03.50  
 15 Curtis, Dima                 Unionville            42-00.00  
 16 Rizzuto, James               Spring Ford           41-09.00  
 17 O'Connor, Madison            Pottsgrove            41-08.00  
 18 Warren, Payne                Tatnall               41-07.25  
 19 Seibert, Devin               Muhlenberg            41-06.75  
 20 Bradford, John               Malvern Prep          41-05.00  
 21 Delaney, Nick                Methacton             41-02.50  
 22 Kerrigan, Connor             LaSalle Coll          41-00.00  
 23 Barrett, Joe                 Malvern Prep          40-10.50  
 24 Olenik, Steve                Unionville            40-06.50  
 
Event 37  Girls Discus Throw HS
================================================================
 Meet Record: # 135-05  5/7/2010    Brianna Dugan, Muhlenberg                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Pancoast, Susan              Unionville              123-02  
  2 Conner, Sarah                Penn Manor              120-01  
  3 Hojnacki, Taylor             Central Buck            118-10  
  4 Elzey, Kari                  Milford High            115-10  
  5 Dalembert, Severine          Lower Merion            109-02  
  6 Haines, Megan                Penn Manor              108-00  
  7 Doolittle, Helen             Penn Manor              106-11  
  8 Piscitelli, Alessandra       Kennett                 104-08  
  9 Owens, Kayla                 West Chester            101-00  
 10 Yeakle, Jennifer             Spring Ford             100-11  
 11 Tansecho, Macey              Perkiomen Va            100-00  
 12 Prozzillo, Annemarie         Conestoga Va             99-07  
 13 Erwin, Rachel                Downingtown              98-09  
 14 Poore, Talitha               Wilson (3)               98-03  
 15 Wissler, Laura               Penn Manor               96-01  
 16 Wallace, Jesse               Muhlenberg               94-06  
 17 Sullivan, Rachael            Gettysburg A             91-07  
 18 Kendrich, Elysha             Conestoga Va             89-11  
 19 Broscious, Renea             Shamokin Are             89-09  
 19 Brownlie, Sam                Methacton                89-09  
 21 Barnes, Emily                Shamokin Are             89-07  
 22 Evans, Jessica               Pottsgrove               88-07  
 22 Muschiati, Ashley            Padua Academ             88-07  
 24 Rumpf, Carly                 Downingtown              88-06  
 25 Christman, Elizabeth         Muhlenberg               87-06  
 26 Douglas, Megan               Downingtown              87-04  
 27 Barnes, Kereece              Christopher              87-00  
 28 Struebing, Megan             West Chester             85-09  
 29 Kardos, Kelly                Owen J. Robe             83-09  
 30 Holland, Chelsea             Washington T             83-08  
 31 Okere, Akunna                Spring Ford              83-04  
 32 Giampetro, Grace             Villa Maria              82-11  
 33 Purdom, Lauren               Pottsgrove               81-11  
 34 Stillwagon, Laura            Central Buck             81-02  
 35 Leszcynski, Mel              Methacton                81-00  
 36 Tamburro, Liz                Owen J. Robe             80-02  
 -- Livezy, Lauren               Central Buck              FOUL  
 -- kesline, beaucejour          Milford High              FOUL  
 
Event 38  Boys Discus Throw HS
================================================================
 Meet Record: # 160-07  5/4/2007    Tyrone Jones, Perkiomen Valley             
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hart, Ryan                   Downingtown             159-03  
  2 Bauzo, Miguel                West Chester            149-08  
  3 Hoyer, Dennis                Lansdale Cat            145-04  
  4 Curtis, Dima                 Unionville              139-08  
  5 Spirk, Darren                Penn Manor              131-11  
  6 Quinn, John                  Conestoga Va            131-10  
  7 Rizzuto, James               Spring Ford             131-06  
  8 Werner, Ethan                Wilson (3)              130-01  
  9 Jones, Jonathan              Milford High            129-04  
 10 Romanowkski, Blake           Souderton Ar            128-09  
 11 Davies, Steven               Central Buck            127-08  
 12 Harvin, Ahmad                Methacton               126-09  
 13 Skapik, Morgan               Christopher             126-07  
 14 Givler, Robert               Conestoga Va            126-00  
 15 Olson, Ande                  Penn Manor              124-11  
 16 Sturdivant, Jame             Muhlenberg              124-04  
 17 Grant, Julian                Abington                124-03  
 18 Manigault, Marcus            West Chester            123-01  
 19 Spence, Gabe                 Downingtown             122-09  
 20 O'Connell, Tyler             Malvern Prep            122-06  
 21 Seibert, Devin               Muhlenberg              122-00  
 22 Berg, Justin                 Spring Ford             121-01  
 23 Phillips, Jake               Shamokin Are            119-10  
 24 Kane, Evan                   Perkiomen Va            116-11  
 25 Specht, Tim                  West Chester            115-03  
 
Event 39  Girls Javelin Throw HS
================================================================
 Meet Record: # 130-02  5/7/2010    Mel Leszcynski, Methacton                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Leszcynski, Mel              Methacton               130-08# 
  2 Mautz, Cait                  Central Buck            128-07  
  3 Kuhn, Tiffani                Gettysburg A            123-10  
  4 Pancoast, Susan              Unionville              120-06  
  5 Stoltzfus, Sarah             Avon Grove              106-03  
  6 Bauer, Lauren                Muhlenberg              102-01  
  7 Nelson, Samantha             Conestoga               101-08  
  8 Lynch, Nikki                 Spring Ford             101-05  
  9 Churchvara, Amanda           Villa Maria             100-00  
 10 McEvoy, Moira                Unionville               96-04  
 11 James, Zoey                  Muhlenberg               96-01  
 12 Mccarthy, Casey              Downingtown              94-04  
 13 Moyer, Annie                 Methacton                93-06  
 14 Carr, Maddie                 Owen J. Robe             90-09  
 15 Shelton-hill, Betty          Gettysburg A             90-07  
 16 Segura, Brandi               Shamokin Are             88-06  
 17 Hale, Ashlee                 Springside S             88-01  
 18 Gorman, Kylie                Washington T             88-00  
 19 Prozzillo, Annemarie         Conestoga Va             87-01  
 20 D'Ascenzo, Juli              Villa Maria              86-02  
 21 Comerford, Emily             Washington T             86-01  
 22 Wisniewski, Julie            Central Buck             84-03  
 23 Denny, Mary Kate             Lansdale Cat             83-01  
 24 Kendrich, Elysha             Conestoga Va             82-11  
 25 Schwoyer, Taylor             Christopher              82-06  
 26 Brooks, Tarayja              Kennett                  81-07  
 27 Kozar, Kristin               Shamokin Are             81-04  
 28 Yates, Meghan                Spring Ford              81-02  
 29 Zgeszewski, Rebecca          Owen J. Robe             76-06  
 30 Barnes, Kereece              Christopher              73-06  
 31 White, Sharnae               West Chester             72-08  
 32 Young, Kylie                 Downingtown              72-06  
 -- Klein, Rachel                Perkiomen Va              FOUL  
 
Event 40  Boys Javelin Throw HS
================================================================
 Meet Record: # 201-10  5/1/2009    Eric Brittingham, Methacton                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Weiser, Matt                 Conrad Weise            179-06  
  2 Barnett, Derrell             Pottsgrove              175-03  
  3 Hopkins, Perry               Unionville              173-07  
  4 Devitt, Drew                 Wilson (3)              164-11  
  5 Zudans, Hunter               West Chester            164-09  
  6 Pancoast, Tom                Unionville              162-08  
  7 Rizzuto, James               Spring Ford             162-07  
  8 Greenblatt, Noah             Owen J. Robe            162-01  
  9 Perez, Eric                  Conestoga Va            158-07  
 10 Krott, Chris                 Muhlenberg              156-07  
 11 Reisz, Elliot                Methacton               152-05  
 12 Emery, Travis                West Chester            149-00  
 13 Scanlan, Andrew              Spring Ford             144-09  
 14 Conard, Eric                 Souderton Ar            143-08  
 15 Diberdinis, Ryan             Downingtown             142-10  
 16 Brooks, Ryan                 Conestoga Va            142-08  
 17 Brackin, Collin              Avon Grove              142-04  
 18 Huber, Adam                  Muhlenberg              141-10  
 19 Myers, Joe                   Downingtown             141-04  
 20 Ranco, Ezra                  Perkiomen Va            140-02  
 21 Gillin, Sam                  Devon Prepar            139-09  
 22 Phillips, Jake               Shamokin Are            139-07  
 23 Swartzentruber, Ryan         Christopher             136-04  
 24 Nienius, Aj                  Methacton               136-00  
 25 Flynn, Pat                   LaSalle Coll            135-05  
 26 Morrisey, James              Abington                134-07  
 27 Hershey, Matt                Christopher             133-08  
 28 Bailey, Logan                West Chester            133-00  
 29 Sloan, David                 Souderton Ar            132-00  
 30 Hastings, Joe                Perkiomen Va            131-06  
 31 Burke, Sean                  LaSalle Coll            131-05  
 32 Nixon, Ben                   Christopher             124-05  
 33 Glanski, Zach                Owen J. Robe            123-09  
 34 Pyffer, Josh                 Central Buck            121-05  
 35 Presz, Matthew               West Chester            119-11  
 36 Lolli, Andrew                Avon Grove              117-03  
 37 Taylor, Brett                Shamokin Are            114-00  

 
 
Post as: 
History for Nike Henderson Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1