Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 Sep 29th

YearResultsVideoNewsPhotos 
*201211 3 50 
201111 3 45 
20081 1 7 
20071 1 
20061 1 
20051 1 
 

Media for 2011

Videos (1)
View
+
Photos (45)
View
+
Articles (3)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2011

Results Posted

 

2011 Results - Laughlin Cross Country Invitational

Published by
John Dixon of RS/NV   on Oct 1 2011, 09:35 PM

2011 Laughlin Invitational Varsity Girls

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    Sydney Badger                     Centennial             53               19:22.1      6:15/M
       2    Karlie Swanson                    Australian Select       7               20:07.4      6:29/M
       3    Perri Newman                      Australian Select      20               20:25.2      6:35/M
       4    Jessica Tobler                    Boulder City           42               20:28.0      6:36/M
       5    Hannah Pavlov                     Faith Lutheran        102               20:52.6      6:44/M
       6    Jessica Raymond                   Basic                  28               21:23.9      6:54/M
       7    Arden Holden                      Centennial             55               21:31.0      6:56/M
       8    Erika Oceguera                    Basic                  27               21:33.7      6:57/M
       9    Natasha Tomlinson                 Basic                  31               21:35.6      6:58/M
      10    Jane Andersen                     Australian Select      10               21:49.1      7:02/M
      11    Savannah Anas                     Centennial             52               21:51.0      7:03/M
      12    Taylor Coss                       SECTA                 251               21:55.4      7:04/M
      13    Jackie Sanchez                    Pahrump Valley        215               21:56.5      7:05/M
      14    Shelby Gibbons                    Centennial             54               21:58.6      7:05/M
      15    Bianca Jones                      Australian Select       6               22:10.3      7:09/M
      16    Lynsey Ryan                       Lake Havasu           373               22:12.0      7:10/M
      17    Lizbeth Aguilar                   SECTA                 250               22:12.5      7:10/M
      18    Kylie Schmidt                     Basic                  29               22:13.9      7:10/M
      19    Ciara Jackson                     Shadow Ridge          286               22:25.9      7:14/M
      20    Kemberly Mejia                    Laughlin              135               22:27.8      7:15/M
      21    Alexandra Acosta                  Basic                  25               22:34.9      7:17/M
      22    Jayde Hill                        Australian Select       5               22:39.1      7:18/M
      23    Ciera Clayton                     Shadow Ridge          282               22:44.0      7:20/M
      24    Madison Sanchez                   Shadow Ridge          287               22:50.4      7:22/M
      25    Kelsie Harper                     Shadow Ridge          285               22:50.9      7:22/M
      26    Lucy Bunge                        Australian Select       1               22:51.5      7:22/M
      27    Iris Munguia                      Basic                  26               22:57.5      7:24/M
      28    Gaby Vazquez                      Eldorado               83               23:04.2      7:26/M
      29    Theresa Marcos                    Del Sol                67               23:06.1      7:27/M
      30    Jessica Graf                      Shadow Ridge          284               23:09.8      7:28/M
      31    Jeanette Campos                   Lake Havasu           370               23:11.6      7:29/M
      32    Katie Baker                       Lake Havasu           369               23:15.0      7:30/M
      33    Christina Escarzaga               Laughlin              133               23:18.5      7:31/M
      34    Kaitlyn Frump                     Virgin Valley         352               23:24.7      7:33/M
      35    Ebonique Diaz                     Sunrise Mountain      331               23:26.7      7:34/M
      36    Deziree Elias                     Mohave                162               23:32.0      7:35/M
      37    Gabby Altmannsberger              Centennial             51               23:38.5      7:37/M
      38    Erica Steiman                     Basic                  30               23:46.1      7:40/M
      39    Ashlyn Sanchez                    SECTA                 256               23:47.4      7:40/M
      40    Cara Waite                        Shadow Ridge          288               23:49.5      7:41/M
      41    Lisa Reasner                      Lake Havasu           372               23:51.6      7:42/M
      42    Michelle Garcia                   SECTA                 255               23:52.0      7:42/M
      43    Alexis Rickets                    Mohave                167               23:54.5      7:43/M
      44    Taylah Henning                    Australian Select       4               23:57.6      7:44/M
      45    Jessica Madsen                    Centennial             56               23:58.1      7:44/M
      46    Cheyenne Contreras                Laughlin              132               24:01.2      7:45/M
      47    Cynthia Trejo                     Mohave                168               24:01.5      7:45/M
      48    Jordanna Payne                    Centennial             57               24:08.2      7:47/M
      49    Alicia Villa                      Del Sol                68               24:12.1      7:48/M
      50    Leah Holleran                     Faith Lutheran         97               24:13.3      7:49/M
      51    Katelyn Shuck                     Lake Havasu           374               24:36.0      7:56/M
      52    Joslyn Rea                        Laughlin              137               24:48.8      8:00/M
      53    Judith Meza                       Sunrise Mountain      333               25:02.0      8:05/M
      54    Adrianna Lozoya                   Mohave                165               25:16.7      8:09/M
      55    Erin Cranor                       Del Sol                65               25:19.2      8:10/M
      56    Fatima Aguirre                    Del Sol                64               25:20.7      8:10/M
      57    Jessica Scamman                   Faith Lutheran        103               25:25.7      8:12/M
      58    Kaylee Mueller                    Kingman Academy       118               25:30.4      8:14/M
      59    Tessa Frias                       Shadow Ridge          299               25:44.0      8:18/M
      60    Cindy Agrelo                      Del Sol                75               25:47.9      8:19/M
      61    Maggie Mulliner                   Virgin Valley         354               25:51.1      8:20/M
      62    Shannin Martin                    Lake Havasu           371               25:52.3      8:21/M
      63    Elyssa Cuenca                     SECTA                 252               25:55.3      8:22/M
      64    Emily Mertz                       Pahrump Valley        214               25:59.0      8:23/M
      65    Niquel Nussear                    Boulder City           39               26:07.3      8:25/M
      66    Andrea Somishka                   Lake Havasu           382               26:11.7      8:27/M
      67    Samantha Watkins                  Kingman Academy       120               26:20.7      8:30/M
      68    DJ Carter                         Moapa Valley          150               26:23.6      8:31/M
      69    Stephanie Matias                  Mohave                166               26:28.6      8:32/M
      70    Rachel Bowe                       Eldorado               81               26:30.8      8:33/M
      71    Siearra Padilla                   Laughlin              136               26:39.6      8:36/M
      72    Hailey Bunker                     Virgin Valley         348               26:43.0      8:37/M
      73    Susan Lee                         Mohave                164               26:49.1      8:39/M
      74    Victoria Magoon                   Virgin Valley         353               27:05.3      8:44/M
      75    Sarah Lamberg                     Faith Lutheran         99               27:10.4      8:46/M
      76    Madison Sargeant                  Boulder City           41               27:23.9      8:50/M
      77    Jayvanna Descuatan                Pahrump Valley        212               27:33.5      8:53/M
      78    Torrey Gorra                      Kingman Academy       115               27:35.0      8:54/M
      79    Alondra Flores                    Sunrise Mountain      332               27:53.4      9:00/M
      80    Stephanie De La Cruz              SECTA                 253               28:03.3      9:03/M
      81    Caroline Hart                     Del Sol                66               28:28.3      9:11/M
      82    Isabel Cordova                    Eldorado               82               28:40.7      9:15/M
      83    Lily Young                        Kingman Academy       121               28:51.7      9:18/M
      84    Madison Darrington                Eldorado               92               29:06.2      9:23/M
      85    Hannah Lane                       Pahrump Valley        213               29:16.3      9:26/M
      86    Erika Torres                      Sunrise Mountain      335               29:43.8      9:35/M
      87    Franzi Rath                       Moapa Valley          152               30:06.9      9:43/M
      88    Hannah Herbine                    Kingman Academy       116               30:20.7      9:47/M
      89    Dominique Burton                  Virgin Valley         350               30:40.8      9:54/M
      90    Victoria Karvonen                 Moapa Valley          151               31:11.1     10:04/M
      91    Catia Villanueava                 Sunrise Mountain      336               31:18.7     10:06/M
      92    Mina Nguyen                       Faith Lutheran        100               32:20.8     10:26/M
      93    Aubrey Klouse                     Boulder City           38               32:44.8     10:34/M
      94    Kennedy Bird                      Boulder City           37               32:52.2     10:36/M
      95    Nelly Meza                        Sunrise Mountain      347               32:53.1     10:36/M
      96    Destinee Petculescu               Kingman Academy       119               33:18.0     10:45/M
      97    Wiebke Roehrs                     Moapa Valley          153               33:20.2     10:45/M
      98    Mari Weist                        Indian Springs        110               33:36.1     10:50/M
      99    Caitlyn Huggins                   Laughlin              134               33:50.2     10:55/M

2011 Laughlin Invitational

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Large School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Australian Select                      48               2   3   9  14  20  24  40         
        Top  5 Times: 1:47:11.3
        Average Time: 21:26.2

    2 Basic                                  56               5   7   8  17  19  25  34         
        Top  5 Times: 1:49:22.2
        Average Time: 21:52.4

    3 Centennial                             63               1   6  10  13  33  41  43         
        Top  5 Times: 1:48:21.4
        Average Time: 21:40.2

    4 Shadow Ridge                          112              18  21  22  23  28  36  52         
        Top  5 Times: 1:54:01.1
        Average Time: 22:48.2

    5 SECTA                                 155              11  16  35  38  55  64             
        Top  5 Times: 1:57:42.8
        Average Time: 23:32.5

    6 Lake Havasu                           157              15  29  30  37  46  54  57         
        Top  5 Times: 1:57:06.3
        Average Time: 23:25.2

    7 Mohave                                219              32  39  42  48  58  60             
        Top  5 Times: 2:03:13.4
        Average Time: 24:38.6

    8 Del Sol                               223              27  44  49  50  53  65             
        Top  5 Times: 2:03:46.2
        Average Time: 24:45.2

    9 Faith Lutheran                        232               4  45  51  61  71                 
        Top  5 Times: 2:10:02.9
        Average Time: 26:00.5

   10 Pahrump Valley                        271              12  56  62  68  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

   11 Sunrise Mountain                      280              31  47  63  69  70  72             
        Top  5 Times: 2:17:24.8
        Average Time: 27:28.9

   12 Eldorado                              291              26  59  66  67  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Small School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Laughlin                               28               2   3   5   6  12  27             
        Top  5 Times: 2:01:16.1
        Average Time: 24:15.2

    2 Virgin Valley                          59               4   8  13  14  20                 
        Top  5 Times: 2:13:45.2
        Average Time: 26:45.0

    3 Kingman Academy                        69               7  10  16  17  19  24             
        Top  5 Times: 2:18:38.6
        Average Time: 27:43.7

    4 Boulder City                           70               1   9  15  22  23                 
        Top  5 Times: 2:19:36.5
        Average Time: 27:55.3

    5 Moapa Valley                          148              11  18  21  25  73                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0


2011 Laughlin Invitational Varsity Boys

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    Nick Priego                       Del Sol                74               17:15.9      5:34/M
       2    Martin Ponce                      SECTA                 262               17:27.8      5:38/M
       3    Zach Zimdars                      SECTA                 263               17:45.4      5:44/M
       4    Keneth Lawrence                   SECTA                 260               17:51.3      5:45/M
       5    Clay Caines                       Australian Select      21               18:01.4      5:49/M
       6    Nicholas Oberdin                  Shadow Ridge          293               18:02.7      5:49/M
       7    Ryan Wright                       River Valley          246               18:06.9      5:50/M
       8    Jonathan Stiles                   Basic                  36               18:12.7      5:52/M
       9    Andy Blaine                       Shadow Ridge          289               18:13.2      5:53/M
      10    Anthony Smith                     Lake Havasu           391               18:15.4      5:53/M
      11    Steven Roundy                     Shadow Ridge          294               18:16.7      5:54/M
      12    Garrett Simpson                   Shadow Ridge          295               18:19.2      5:55/M
      13    Gerritt Noorda                    Shadow Ridge          292               18:21.6      5:55/M
      14    Kane Dove                         Australian Select      15               18:22.0      5:55/M
      15    Dalvin Hightower                  Shadow Ridge          290               18:23.7      5:56/M
      16    Miguel Garcia                     SECTA                 259               18:33.5      5:59/M
      17    Joe Dunlop                        Australian Select      23               18:36.0      6:00/M
      18    Albert Munoz                      SECTA                 261               18:36.4      6:00/M
      19    Tyson Beatty                      Australian Select      12               18:41.9      6:02/M
      20    Evan Klouse                       Boulder City           45               18:46.3      6:03/M
      21    Gavin Williams                    Faith Lutheran        108               18:47.0      6:04/M
      22    Chandler Harkins                  Boulder City           44               18:50.9      6:05/M
      23    Will Gibbs                        Basic                  33               18:53.3      6:05/M
      24    Obed Mireku                       Del Sol                72               18:54.2      6:06/M
      25    Josey Browning                    Virgin Valley         356               18:57.1      6:07/M
      26    Matt Christensen                  SECTA                 257               18:58.0      6:07/M
      27    Francis Mezy                      Shadow Ridge          291               19:01.0      6:08/M
      28    Eddie Esquivel                    Eldorado               86               19:07.1      6:10/M
      29    Ty Rappleye                       Virgin Valley         360               19:10.1      6:11/M
      30    Micah Nauck                       Pahrump Valley        222               19:12.1      6:12/M
      31    Brandon Neskahi                   Lake Havasu           389               19:22.9      6:15/M
      32    Alex Rios                         Faith Lutheran        107               19:26.8      6:16/M
      33    Egber Piza                        Del Sol                73               19:31.4      6:18/M
      34    Jose Barajas                      Sunrise Mountain      337               19:32.2      6:18/M
      35    Brian Romero                      Laughlin              142               19:35.4      6:19/M
      36    London Stein                      Laughlin              144               19:43.8      6:22/M
      37    Harrison Brown                    Boulder City           43               19:46.8      6:23/M
      38    Thomas Ybarra                     Boulder City           49               19:49.4      6:24/M
      39    Shaun MacDonald                   Australian Select      17               19:50.5      6:24/M
      40    Miles Nelson                      Lake Havasu           388               19:52.0      6:25/M
      41    Skyler Whipple                    Moapa Valley          160               19:53.9      6:25/M
      42    Clancy Leavitt                    Virgin Valley         359               19:56.2      6:26/M
      43    Dominic Davila                    Laughlin              138               19:57.0      6:26/M
      44    Jesus Lozoya                      Mohave                170               20:03.2      6:28/M
      45    Robert Moynahan                   Pahrump Valley        221               20:04.3      6:28/M
      46    Riley Murnane                     Boulder City           46               20:07.2      6:29/M
      47    Luis Martinez                     Sunrise Mountain      340               20:15.1      6:32/M
      48    Timothy Fox                       Basic                  32               20:17.1      6:33/M
      49    Drew Durbin                       Virgin Valley         357               20:24.1      6:35/M
      50    Charles Radcliffe                 Kingman Academy       127               20:24.5      6:35/M
      51    Tanner Hansen                     Virgin Valley         364               20:29.6      6:36/M
      52    Adrian Smith                      Lake Havasu           390               20:31.3      6:37/M
      53    Bernardo Badilla                  Mohave                169               20:39.9      6:40/M
      54    Kyle Bird                         Australian Select      13               20:41.1      6:40/M
      55    Andrew White                      Pahrump Valley        223               20:43.4      6:41/M
      56    Addison Biasi                     Virgin Valley         355               20:46.6      6:42/M
      57    Alonso Mata                       Mohave                172               20:47.4      6:42/M
      58    David Cardoso                     Lake Havasu           385               20:48.5      6:43/M
      59    Kasen Tietjen                     Virgin Valley         361               20:50.8      6:43/M
      60    Brian Vargas                      Mohave                175               21:03.5      6:47/M
      61    Jeremiah Brewer                   Eldorado               84               21:03.8      6:47/M
      62    Logan Messick                     Del Sol                71               21:05.4      6:48/M
      63    Jacob Coutts                      Lake Havasu           386               21:05.8      6:48/M
      64    Jerry Dillon                      Pahrump Valley        217               21:06.3      6:48/M
      65    Evan Marone                       Mohave                171               21:09.2      6:49/M
      66    Christopher McLeod                Mohave                173               21:09.6      6:49/M
      67    Brandon McCormick                 Faith Lutheran        106               21:11.6      6:50/M
      68    Chandler Cruden                   Faith Lutheran        104               21:17.5      6:52/M
      69    Tristan Jandrew                   Lake Havasu           387               21:26.4      6:55/M
      70    George Pesqueira                  Del Sol                78               21:32.0      6:57/M
      71    Pedro Rodriguez                   Sunrise Mountain      343               21:35.8      6:58/M
      72    Daniel Grossmann                  Eldorado               87               21:41.4      7:00/M
      73    Juan De Santiago                  Laughlin              139               21:41.8      7:00/M
      74    Sergio Vilchis                    Del Sol                79               21:42.4      7:00/M
      75    Robert Lane                       Pahrump Valley        220               21:45.5      7:01/M
      76    Cade Castillo                     Indian Springs        111               21:46.7      7:01/M
      77    Sean Barrigan                     Oasis Christian Aca   404               21:51.3      7:03/M
      78    Tyler Gulden                      Pahrump Valley        219               21:54.2      7:04/M
      79    Justin Edgell                     Kingman Academy       123               22:01.3      7:06/M
      80    Daniel Highfield                  Indian Springs        112               22:09.9      7:09/M
      81    Brian Garcia                      Sunrise Mountain      338               22:14.6      7:10/M
      82    Eduardo Ponce                     Mohave                174               22:14.9      7:10/M
      83    Anthony Chavez                    Eldorado               85               22:18.5      7:12/M
      84    Ryan Bell                         River Valley          248               22:26.9      7:14/M
      85    Terrill Betterly                  Basic                 407               22:29.5      7:15/M
      86    Keith Layton                      Indian Springs        113               22:31.9      7:16/M
      87    Josh Ririe                        Eldorado               88               22:37.6      7:18/M
      88    Alex Baglione                     Del Sol                69               22:44.8      7:20/M
      89    Zachary Owen                      Basic                  34               22:57.4      7:24/M
      90    Sean Dorrough                     Pahrump Valley        218               23:01.7      7:25/M
      91    Tyler Webb                        Boulder City           48               23:19.8      7:31/M
      92    Nick Heatherington                Laughlin              140               23:26.5      7:34/M
      93    Garrett Traasdahl                 Moapa Valley          159               23:29.0      7:35/M
      94    Erick Velez                       Kingman Academy       128               23:33.3      7:36/M
      95    john Cooper                       Mt. Tipton            207               23:48.0      7:41/M
      96    Kyle Cerisel                      Mt. Tipton            206               24:05.3      7:46/M
      97    Markus Enosa                      Moapa Valley          155               24:10.0      7:48/M
      98    Tyler Reynolds                    Moapa Valley          158               24:25.4      7:53/M
      99    Levi Dudley                       Kingman Academy       122               24:26.2      7:53/M
     100    Clifford Ely-Scott                Moapa Valley          154               24:36.4      7:56/M

                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
     101    Marshall Potts                    Moapa Valley          157               24:51.6      8:01/M
     102    Austin Luchsinger                 Kingman Academy       125               24:54.0      8:02/M
     103    Ryan Leachman                     Moapa Valley          156               24:56.5      8:03/M
     104    Trayvon Mack                      Laughlin              148               25:12.7      8:08/M
     105    Alberto Martinez                  Laughlin              141               25:23.3      8:11/M
     106    Fernando Orellana                 Sunrise Mountain      341               25:23.7      8:11/M
     107    Jose Robles                       Basic                  35               25:25.0      8:12/M
     108    Christian Gonzalez                Oasis Christian Aca   401               25:52.1      8:21/M
     109    Cody Lester                       River Valley          249               26:10.6      8:26/M
     110    Favian Arvizo                     River Valley          247               26:17.3      8:29/M
     111    Bruce Gil                         Sunrise Mountain      339               26:19.3      8:29/M
     112    Ricardo Pelayo                    Sunrise Mountain      342               27:23.5      8:50/M
     113    Mitchell Jantzen                  Kingman Academy       124               27:48.0      8:58/M
     114    Cody Ceh                          Oasis Christian Aca   405               29:14.9      9:26/M
     115    Nathan Knapp                      Oasis Christian Aca   402               29:15.7      9:26/M
     116    Evan Traasdahl                    Boulder City           47               30:04.0      9:42/M
     117    Gabe Scott                        Indian Springs        114               33:09.4     10:42/M
     118    Tristan Moore                     Oasis Christian Aca   406               36:50.8     11:53/M

*Overall place among males only

2011 Laughlin Invitational

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Large School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 SECTA                                  41               2   3   4  15  17  22             
        Top  5 Times: 1:30:14.6
        Average Time: 18:02.9

    2 Shadow Ridge                           47               6   8  10  11  12  14  23         
        Top  5 Times: 1:31:13.6
        Average Time: 18:14.7

    3 Australian Select                      82               5  13  16  18  30  38             
        Top  5 Times: 1:33:31.9
        Average Time: 18:42.3

    4 Lake Havasu                           143               9  26  31  36  41  45  51         
        Top  5 Times: 1:38:50.3
        Average Time: 19:46.0

    5 Del Sol                               146               1  21  28  44  52  55  63         
        Top  5 Times: 1:38:19.2
        Average Time: 19:39.8

    6 Basic                                 187               7  20  35  61  64  67             
        Top  5 Times: 1:42:50.1
        Average Time: 20:34.0

    7 Mohave                                198              32  37  40  42  47  48  59         
        Top  5 Times: 1:43:43.4
        Average Time: 20:44.6

    8 Pahrump Valley                        199              25  33  39  46  56  57  65         
        Top  5 Times: 1:42:51.8
        Average Time: 20:34.3

    9 Faith Lutheran                        215              19  27  49  50  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

   10 Sunrise Mountain                      240              29  34  53  58  66  68  69         
        Top  5 Times: 1:49:01.6
        Average Time: 21:48.3

   11 Eldorado                              243              24  43  54  60  62                 
        Top  5 Times: 1:46:48.6
        Average Time: 21:21.7

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Small School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Boulder City                           35               2   3   8   9  13  26  47         
        Top  5 Times: 1:37:20.8
        Average Time: 19:28.1

    2 Virgin Valley                          50               4   5  11  14  16  17  18         
        Top  5 Times: 1:38:57.3
        Average Time: 19:47.4

    3 Laughlin                               71               6   7  12  19  27  39  40         
        Top  5 Times: 1:44:24.7
        Average Time: 20:52.9

    4 Kingman Academy                       137              15  22  29  34  37  44             
        Top  5 Times: 1:55:19.5
        Average Time: 23:03.9

    5 Moapa Valley                          138              10  28  32  33  35  36  38         
        Top  5 Times: 1:56:35.1
        Average Time: 23:19.0

    6 River Valley                          180               1  24  42  43  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

    7 Indian Springs                        186              20  23  25  48  70                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

    8 Oasis Christian Academy               202              21  41  45  46  49                 
        Top  5 Times: 2:23:05.1
        Average Time: 28:37.0


2011 Laughlin Invitational JV Girls

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    Hayley Burke                      Australian Select      11               23:32.6      7:35/M
       2    Brittany Nenneman                 Shadow Ridge          305               24:07.1      7:47/M
       3    Emma Deighton                     Australian Select       3               24:40.3      7:57/M
       4    Krystal Cagney                    Australian Select      24               24:48.5      8:00/M
       5    Hailee Carattini                  Centennial             59               25:06.3      8:06/M
       6    Makenna Hulme                     Centennial             61               25:19.9      8:10/M
       7    Sydney Frasier                    Shadow Ridge          298               25:33.5      8:15/M
       8    Deneigh Simmons                   Centennial             62               26:17.7      8:29/M
       9    Jamie McCoy                       Lake Havasu           379               26:23.3      8:31/M
      10    Hannah Stewart                    Shadow Ridge          308               26:31.1      8:33/M
      11    Breanna Lund                      Shadow Ridge          302               26:38.9      8:35/M
      12    Sophie Cooper                     Australian Select       2               26:53.6      8:40/M
      13    Hannah Reinartz                   Lake Havasu           380               27:18.9      8:48/M
      14    Alyssa Cole                       Lake Havasu           377               27:21.6      8:49/M
      15    Jackie Arroyo                     Shadow Ridge          296               27:27.8      8:51/M
      16    Lindsey Lundberg                  Lake Havasu           378               27:39.7      8:55/M
      17    Jasmin Thawesee                   SECTA                 269               27:41.4      8:56/M
      18    Brooke Tomten                     Lake Havasu           383               27:42.6      8:56/M
      19    Courtney Cates                    SECTA                 264               27:50.9      8:59/M
      20    Karley Buchanan                   Mohave                177               28:03.1      9:03/M
      21    Brooklyn Nenneman                 Shadow Ridge          306               28:14.7      9:06/M
      22    Debra Beaumont                    Lake Havasu           376               28:33.1      9:13/M
      23    Madi Bodnar                       Centennial             58               28:35.7      9:13/M
      24    Kasey Gasper                      Shadow Ridge          300               28:39.4      9:15/M
      25    Dalley Lyman                      Shadow Ridge          303               28:58.1      9:21/M
      26    Tobi Flagg                        Pahrump Valley        226               29:04.3      9:23/M
      27    Iltse Gonzalez                    Mohave                180               29:10.9      9:25/M
      28    Leeza Hernandez                   Mohave                181               29:12.1      9:25/M
      29    Taylor Unger                      Lake Havasu           384               29:19.6      9:27/M
      30    Jennifer Payan                    SECTA                 267               29:38.3      9:34/M
      31    Atalie Ruhnke                     Lake Havasu           381               29:53.8      9:38/M
      32    Kariana Camargo                   Mohave                178               30:44.0      9:55/M
      33    Emelia Ratcliffe                  Shadow Ridge          307               30:45.8      9:55/M
      34    Celeste Aguirre                   Mohave                176               31:09.5     10:03/M
      35    Tiffany Trepanier                 Centennial             63               31:33.3     10:11/M
      36    Krystal Ojeda                     Eldorado               93               31:46.9     10:15/M
      37    Wanda Wyatt                       Kingman Academy       129               32:20.2     10:26/M
      38    Olga Linares                      Sunrise Mountain      345               32:25.0     10:27/M
      39    Caitlin Wallace                   Shadow Ridge          309               32:49.5     10:35/M
      40    Brenda Torres                     Mohave                185               33:17.1     10:44/M
      41    Adriana Duarte                    Sunrise Mountain      344               34:07.1     11:00/M
      42    Annie Bellorin                    Eldorado               91               35:12.7     11:21/M
      43    Karina Mata                       Sunrise Mountain      346               38:34.6     12:26/M
      44    Jessica Ceja                      Pahrump Valley        224               39:10.4     12:38/M

*Overall place among females only

2011 Laughlin Invitational

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


Team Summary Report - Girls

JV Girls

Large School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Shadow Ridge                           45               2   7  10  11  15  21  24         
        Top  5 Times: 2:10:18.6
        Average Time: 26:03.7

    2 Australian Select                      60               1   3   4  12  40                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

    3 Lake Havasu                            70               9  13  14  16  18  22  28         
        Top  5 Times: 2:16:26.2
        Average Time: 27:17.2

    4 Centennial                             74               5   6   8  23  32                 
        Top  5 Times: 2:16:53.1
        Average Time: 27:22.6

    5 Mohave                                134              20  26  27  30  31  35             
        Top  5 Times: 2:28:19.7
        Average Time: 29:39.9

    6 SECTA                                 146              17  19  29  40  41                 
        Top  5 Times: 3:91:04.1
        Average Time: 54:12.8

    7 Sunrise Mountain                      189              34  36  38  40  41                 
        Top  5 Times: 3:91:04.1
        Average Time: 54:12.8


2011 Laughlin Invitational JV Boys

Overall Finish List

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


                                                                                       Total  
    Place*   Name                              Team               Bib No                Time        Pace  
       1    David Peters                      Shadow Ridge          325               18:24.8      5:56/M
       2    Tyler Pisciotta                   Shadow Ridge          327               18:31.4      5:58/M
       3    Quinn Bushman                     Shadow Ridge          313               19:03.1      6:09/M
       4    Jason Gallo                       Shadow Ridge          316               19:08.3      6:10/M
       5    David Nordin                      SECTA                 276               19:08.8      6:10/M
       6    Aaron Morham                      Australian Select      18               19:19.6      6:14/M
       7    David Perez                       SECTA                 279               19:42.3      6:21/M
       8    Aaron Sweet                       Lake Havasu           397               19:50.3      6:24/M
       9    Joshua Ballard                    Shadow Ridge          310               19:55.4      6:25/M
      10    Davian Parks                      SECTA                 278               19:56.2      6:26/M
      11    Camden Pisciotta                  Shadow Ridge          326               19:56.7      6:26/M
      12    Harrison Jarvie                   Australian Select       8               20:00.0      6:27/M
      13    Alex Yoder                        Shadow Ridge          329               20:00.3      6:27/M
      14    Jesse Bergner                     Shadow Ridge          311               20:03.8      6:28/M
      15    Joseph Madrigal                   Shadow Ridge          320               20:10.7      6:30/M
      16    Callum Marcus-Hogue               Australian Select       9               20:18.4      6:33/M
      17    Jordan Shields                    SECTA                 281               20:25.3      6:35/M
      18    Tanner Boley                      Shadow Ridge          312               20:32.8      6:37/M
      19    Preston Keeler                    Shadow Ridge          319               20:43.9      6:41/M
      20    Angelo Mullaj                     Shadow Ridge          322               20:50.3      6:43/M
      21    Garrett Meyer                     SECTA                 275               20:50.7      6:43/M
      22    Angel Lopez                       SECTA                 274               20:51.2      6:44/M
      23    Derek Wheeler                     Lake Havasu           399               20:53.2      6:44/M
      24    Carson Wilson                     Shadow Ridge          328               21:03.0      6:47/M
      25    Christian Shamo                   Boulder City           50               21:07.8      6:49/M
      26    Cameron Patridge                  Shadow Ridge          324               21:19.5      6:53/M
      27    Ryan Piacitelli                   Lake Havasu           395               21:19.8      6:53/M
      28    Caleb Chavez                      Shadow Ridge          314               21:24.2      6:54/M
      29    Brady Renner                      Mohave                200               21:26.9      6:55/M
      30    Josh Vargas                       Mohave                204               21:27.3      6:55/M
      31    Jonathon Walgren                  Lake Havasu           398               21:27.7      6:55/M
      32    Carter Johnson                    Shadow Ridge          318               21:32.5      6:57/M
      33    Noah Mertz                        Pahrump Valley        235               21:41.6      7:00/M
      34    Jesse MacDonald                   Australian Select      16               21:42.0      7:00/M
      35    Zack Spencer                      Virgin Valley         366               21:48.1      7:02/M
      36    Rhys Morham                       Australian Select      19               21:54.5      7:04/M
      37    John Jimenez                      Shadow Ridge          317               22:07.6      7:08/M
      38    Rocky Mezy                        Shadow Ridge          321               22:07.9      7:08/M
      39    Andrew Davidson                   Pahrump Valley        230               22:08.3      7:08/M
      40    Jake Holmes                       Lake Havasu           394               22:20.6      7:12/M
      41    Brandon Aguilar                   SECTA                 270               22:28.4      7:15/M
      42    Andres Orozco                     Mohave                197               22:35.0      7:17/M
      43    Jonathan Otero                    SECTA                 277               22:40.0      7:19/M
      44    Fernando Jaimes                   Eldorado               96               22:42.9      7:19/M
      45    Colton Jacobs                     Mt. Tipton            209               22:55.8      7:24/M
      46    Dacen Cox                         Virgin Valley         363               22:56.6      7:24/M
      47    Diego Falcon                      Eldorado               94               23:03.8      7:26/M
      48    Tate Larson                       Mohave                193               23:05.8      7:27/M
      49    Konrad Skarpnes                   Lake Havasu           396               23:08.3      7:28/M
      50    Lane Tait                         Virgin Valley         367               23:15.9      7:30/M
      51    Andrew Lucero                     Pahrump Valley        234               23:17.8      7:31/M
      52    Zachary Schutz                    Laughlin              143               23:21.8      7:32/M
      53    Trey Bohne                        Virgin Valley         362               23:32.6      7:35/M
      54    Nathan McGary                     Virgin Valley         365               23:45.0      7:40/M
      55    Max Granger                       Eldorado               95               23:46.8      7:40/M
      56    Jacob Stearns                     Pahrump Valley        237               23:50.7      7:41/M
      57    Douglas McKee                     Mohave                194               23:52.5      7:42/M
      58    Devon Oberdan                     Mohave                196               24:09.3      7:47/M
      59    Austin Crisel                     Mt. Tipton            208               24:35.6      7:56/M
      60    Seergio Salazar                   Virgin Valley         368               24:40.7      7:57/M
      61    Bennett Noorda                    Shadow Ridge          323               24:43.5      7:58/M
      62    Gilbert Duenas                    Pahrump Valley        231               24:44.8      7:59/M
      63    Hunter Brown                      Mohave                187               24:56.6      8:03/M
      64    Omar Alvarez                      SECTA                 271               25:11.5      8:07/M
      65    Ricardo Cabrera                   SECTA                 273               25:48.2      8:19/M
      66    Brett Clouthier                   Lake Havasu           392               26:25.5      8:31/M
      67    Ikaika Smith                      Laughlin              149               26:34.5      8:34/M
      68    Dakota Shyface                    Moapa Valley          161               26:40.5      8:36/M
      69    Alec Zuccala                      Lake Havasu           400               26:46.2      8:38/M
      70    Kordell Dudley                    Kingman Academy       130               26:54.0      8:41/M
      71    Nicholas Garcia                   Lake Havasu           393               27:30.6      8:52/M
      72    Tyler Velasco                     Pahrump Valley        238               32:09.0     10:22/M
      73    Spencer Wilson                    Mt. Tipton            211               32:57.2     10:38/M
      74    Giovanni Del Quadro               Laughlin              145               35:09.9     11:20/M
      75    Dominic Gomez                     Laughlin              147               36:23.7     11:44/M

*Overall place among males only

2011 Laughlin Invitational

October 01, 2011


Results By NTS-Timing - Runnerspace.com/NV NTS-Timing


Team Summary Report - Boys

JV Boys

Large School

                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Shadow Ridge                           19               1   2   3   4   9  11  13         
        Top  5 Times: 1:35:03.2
        Average Time: 19:00.6

    2 Virgin Valley                          26               2   4   5   7   8  10             
        Top  5 Times: 1:55:18.4
        Average Time: 23:03.7

    3 SECTA                                  53               5   7  10  15  16  17  28         
        Top  5 Times: 1:40:03.4
        Average Time: 20:00.6

    4 Australian Select                      81               6  12  14  24  25                 
        Top  5 Times: 1:43:14.6
        Average Time: 20:38.9

    5 Laughlin                               91               6  11  15  16  43                 
        Top  5 Times: 
        Average Time: 0:00.0

    6 Lake Havasu                            94               8  18  19  22  27  33  41         
        Top  5 Times: 1:45:51.7
        Average Time: 21:10.3

    7 Mt. Tipton                            113               3   9  14  43  44                 
        Top  5 Times: 3:20:90.7
        Average Time: 40:18.0

    8 Mohave                                139              20  21  29  32  37  38  40         
        Top  5 Times: 1:52:27.6
        Average Time: 22:29.5

    9 Pahrump Valley                        158              23  26  34  36  39  42             
        Top  5 Times: 1:55:43.3
        Average Time: 23:08.6

   10 Eldorado                              183              30  31  35  43  44                 
        Top  5 Times: 3:20:90.7
        Average Time: 40:18.0




 
 
Post as: 
2 comment(s)  
John Dixon of RS/NV
You are very welcome!!JD
dovey
My son Kane Dove came across from Australia for the 2nd year in a row, and just loves your cross country racing. We love being able to check the results online and videos and photos while he is away. Thanks Runner Space and thanks to all the American kids who make our Aussie kids feel so welcome.
History for Laughlin Cross Country Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 1 1 3 50  
2011 1   3 45  
2010 1   6 9  
2009 1   1 13  
2008 1   1 7  
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1