Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2009 Oct 10th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2009

Videos (41)
View
+
Photos (298)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2009

Reebok presents the Manhattan High School Cross Country Invitational

 

2009 Results - Manhattan XC Invitational

Published by
Shane   on Oct 11 2009, 05:14 AM

Manhattan XC Invitational

2009 Results

Manhattan XC Invitational official site 

 

Boys Freshman A | B | C | D | E
Boys Sophomore A | B | C
Boys Junior Varsity A | B | C | D | E
Boys Varsity A | B | C | D | E | F | G
Boys Eastern States
Boys Intermediate

Girls Freshman A | B | C | D
Girls Sophomore A | B
Grils Junior Varsity A | B | C | D
Girls Varsity A | B | C | D | E | F
Girls Eastern States
Girls Intermediate


 

 C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License                HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 1  Boys 2.5 Mile Run CC Soph. A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alex Fayerman 10 Morris Hills 14:01.22 1
2 Steve Arnone 10 Monsignor Farrell 14:10.36 2
3 John Lucchese 10 Monsignor Farrell 14:15.32 3
4 Pat Cummings 10 Walt Whitman-NY 14:16.31 4
5 Nick DeNuzzo 10 Walt Whitman-NY 14:17.01 5
6 Andre LaCroix 10 Westford Academy 14:22.56 6
7 Nicholas Patterson 10 Morris Hills 14:23.70 7
8 Sammy Veloz 10 Don Bosco Prep 14:25.74 8
9 Chris Hecker 10 Don Bosco Prep 14:46.29 9
10 Robert Mas 10 Pine Bush 14:50.12 10
11 Kevin Mc Cahey 10 Monsignor Farrell 14:53.64 11
12 Nicholas Lapinski 10 Don Bosco Prep 14:54.00 12
13 Chris Laucella 10 Walt Whitman-NY 14:54.22 13
14 Gavin Shulock 10 Smithtown 14:54.92 14
15 Mike Simon 10 Pine Bush 14:58.94 15
16 Alex Lo Presti 10 Monsignor Farrell 15:01.07 16
17 justin orthun 10 Commack 15:06.31 17
18 William McCormack 10 Don Bosco Prep 15:06.76 18
19 Chris Hook 10 Bishop Hendricken 15:08.57 19
20 Weston Yates 10 Smithtown 15:09.80 20
21 Don Schmidt 10 Warwick Valley 15:13.74
22 Hayden Grimbilas 10 Don Bosco Prep 15:14.40 21
23 Kieran Tracy 10 Monsignor Farrell 15:15.13 22
24 Ryan Coreno 10 Bayport-Blue Point 15:15.95
25 Christian Vitale 10 Walt Whitman-NY 15:16.88 23
26 Burke Tomaselli 10 Walt Whitman-NY 15:17.44 24
27 Brandon Paniccia 10 Colonie 15:19.51
28 Tyler Grantham 10 Bronxville 15:21.65 25
29 Ryan McNaughton 10 Bishop Hendricken 15:22.56 26
30 Sean Burke 10 Westford Academy 15:24.45 27
31 Tim McVeety 10 Smithtown 15:25.70 28
32 Brian Taylor 10 Don Bosco Prep 15:26.94 29
33 Connor Whelan 10 Morris Hills 15:28.05 30
34 Anirudh Thuppul 10 WW-Plainsboro No 15:28.74 31
35 Austin Mermell 10 Pine Bush 15:34.73 32
36 Hemal Shah 10 Morris Hills 15:35.22 33
37 Jonathan McGuire 10 WW-Plainsboro No 15:36.29 34
38 Ronald Taliercio 10 Monsignor Farrell 15:36.91 35
39 Pablo Palacios 10 Walt Whitman-NY 15:37.36 36
40 Adrian Samsel 10 Morris Hills 15:40.13 37
41 john seskus 10 Commack 15:43.96 38
42 Will Eckert 10 Delbarton 15:52.53 39
43 Ryan Tierney 10 Bishop Hendricken 15:54.89 40
44 Roertgen Brandon 10 Smithtown 15:57.12 41
45 David St. Amant 10 Bishop Hendricken 15:59.70 42
46 brendan callaghan 10 Commack 16:03.02 43
47 Evan Shenkman 10 Smithtown 16:07.08 44
48 Brian O'Neal 10 Westford Academy 16:08.03 45
49 Patrick Dunn 10 Morris Hills 16:08.84 46
50 Paul Chiapetta 10 Bayport-Blue Point 16:11.91
51 Mike Conaton 10 Bronxville 16:13.40 47
52 Joshua Shamouil 10 Morris Hills 16:14.84 48
53 Sean Pais 10 WW-Plainsboro No 16:15.51 49
54 Harry Gumb 10 Monsignor Farrell 16:15.74 50
55 Jacob Mageira 10 Bishop Hendricken 16:25.04 51
56 Eric weinstein 10 Commack 16:28.02 52
57 Phillip Lopez 10 Pine Bush 16:29.42 53
58 Chris Macaneney 10 Sachem East 16:32.12 54
59 Nick Pagendarm 10 Pine Bush 16:35.61 55
60 Alexander Lee 10 Westford Academy 16:36.52 56
61 Thomas Flatley 10 Delbarton 16:36.91 57
62 John Troy 10 Westford Academy 16:37.35 58
63 Steven Chrappa 10 Bronxville 16:40.22 59
64 Sachin Natarajan 10 WW-Plainsboro No 16:43.39 60
65 Camarada Dan 10 Smithtown 16:43.92 61
66 Andy Wenman 10 Warwick Valley 16:44.45
67 Matt Luizzi 10 Colonie 16:48.05
68 Timothy Olivier 10 Westford Academy 16:53.14 62
69 Varun Viswanathan 10 WW-Plainsboro No 16:55.96 63
70 Chris Gilson 10 Monroe Woodbury 16:56.69
71 Ryan Duffy 10 Sachem East 16:57.50 64
72 Julian Bardin 10 Bronxville 17:03.63 65
73 Lee Terwilliger 10 Delbarton 17:05.91 66
74 james burke 10 Commack 17:08.45 67
75 Thomas Hudson 10 Bronxville 17:09.23 68
76 Will Dougherty 10 Bronxville 17:12.39 69
77 Yan Roediger 10 Bronxville 17:15.04 70
78 tommy gargone 10 Commack 17:18.64 71
79 John D'Ambrosio 10 Bayport-Blue Point 17:22.00
80 Suraj Nyalakonda 10 WW-Plainsboro No 17:27.65 72
81 Greg Herrigel 10 Delbarton 17:30.73 73
82 Sean Maguire 10 Delbarton 17:34.92 74
83 John-Paul Roberts 10 Pine Bush 17:37.20 75
84 Nick Tremblay 10 Walt Whitman-NY 17:40.51 76
85 Joe Vitullo 10 Bishop Hendricken 17:41.10 77
86 Steve Vasquez 10 Bishop Loughlin 17:44.63
87 Jon Atkinson 10 Sachem East 17:54.12 78
88 Chris Chiarelli 10 Smithtown 18:07.02 79
89 Curtis Brown 10 BFA-St. Albans 18:11.40 80
90 Ryan Mulholland 10 Monroe Woodbury 18:22.56
91 Ian Hengemuhle 10 BFA-St. Albans 18:23.86 81
92 John Bruno 10 Sachem East 18:24.98 82
93 Nikhil Kyathappala 10 Westford Academy 18:26.59 83
94 Chris Fischer 10 Warwick Valley 18:38.10
95 Nick Lee 10 Delbarton 18:42.28 84
96 Dylan Krause 10 BFA-St. Albans 18:44.47 85
97 Eli Crawford-Martell 10 BFA-St. Albans 18:55.04 86
98 Tommy Lakis 10 Monroe Woodbury 19:03.36
99 Matt Anderson 10 Warwick Valley 19:24.98
100 Travis Charles 10 Bishop Loughlin 19:28.48
101 Alan Hickey 10 Colonie 19:55.01
102 Logan Farrell 10 Sachem East 19:59.03 87
103 Joe Kellaher 10 Sachem East 20:29.32 88
104 Brandon Burrell 10 Mount St. Michael 20:44.32
105 Patrick Hurlbut 10 BFA-St. Albans 20:47.62 89
106 Aaron Andrews 10 Bishop Loughlin 21:27.20
107 Zinno John 10 Bayport-Blue Point 22:24.41
108 Kevin Larkin 10 Delbarton 23:18.32 90
109 Andrechuk Joe 10 Sachem East 24:11.68 91
110 Lawrence Peart 10 Mount St. Michael 24:14.08
111 Jesse O'Keefe 10 Hicksville 24:33.16

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Monsignor Farrell 54 2 3 11 16 22 35 50
Total Time: 1:13:35.52
Average: 14:43.11
2 Don Bosco Prep 68 8 9 12 18 21 29
Total Time: 1:14:27.19
Average: 14:53.44
3 Walt Whitman-NY 69 4 5 13 23 24 36 76
Total Time: 1:14:01.86
Average: 14:48.38
4 Morris Hills 108 1 7 30 33 37 46 48
Total Time: 1:15:08.32
Average: 15:01.67
5 Smithtown 147 14 20 28 41 44 61 79
Total Time: 1:17:34.62
Average: 15:30.93
6 Pine Bush 165 10 15 32 53 55 75
Total Time: 1:18:28.82
Average: 15:41.77
7 Bishop Hendricken 178 19 26 40 42 51 77
Total Time: 1:18:50.76
Average: 15:46.16
8 Westford Academy 192 6 27 45 56 58 62 83
Total Time: 1:19:08.91
Average: 15:49.79
9 Commack 217 17 38 43 52 67 71
Total Time: 1:20:29.76
Average: 16:05.96
10 West Windsor-Plainsboro N 237 31 34 49 60 63 72
Total Time: 1:20:59.89
Average: 16:11.98
11 Bronxville 264 25 47 59 65 68 69 70
Total Time: 1:22:28.13
Average: 16:29.63
12 Delbarton 309 39 57 66 73 74 84 90
Total Time: 1:24:41.00
Average: 16:56.20
13 Sachem East 365 54 64 78 82 87 88 91
Total Time: 1:29:47.75
Average: 17:57.55
14 BFA-St. Albans 421 80 81 85 86 89
Total Time: 1:35:02.39
Average: 19:00.48

 
Event 2 Boys 2.5 Mile Run CC Soph. B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 George Kelly 10 Christian Bro NJ 13:49.73 1
2 Conrad Lippert 10 Christian Bro NJ 13:50.47 2
3 Scott Zapcic 10 Christian Bro NJ 14:09.20 3
4 TJ Mullen 10 Christian Bro NJ 14:09.45 4
5 tim gorman 10 Christian Bro NJ 14:10.61 5
6 Benjamin Kates 10 Hunterdon Central 14:13.78 6
7 Christopher Vanacore 10 Hunterdon Central 14:17.42 7
8 Cameron Rasmussen 10 Hendrick Hudson 14:21.16 8
9 Anthony Lacey 10 Pope John XXIII 14:21.57 9
10 nick dye 10 Germantown Friends 14:24.57 10
11 Brett Habura 10 Washingtonville 14:42.92 11
12 charles diaz 10 Germantown Friends 14:45.16 12
13 Daniel Testa 10 Hunterdon Central 14:51.19 13
14 Nick Bertoline 10 Pope John XXIII 14:51.93 14
15 Rudolpho Nieto 10 Middletown 14:54.10
16 Hakan Yuksel 10 Matawan 14:55.50 15
17 Tyler Canterberry 10 Hunterdon Central 15:02.02 16
18 Conor Clark 10 Methuen 15:03.56
19 Lucas Parsons 10 Methuen 15:04.74
20 David Ricculli 10 West Morris Mendham 15:06.62 17
21 Lukas Vasadi 10 Washingtonville 15:11.47 18
22 Seamus McLear 10 Washingtonville 15:14.35 19
23 Nick Johnson 10 Washingtonville 15:16.43 20
24 Joe Galica 10 Pope John XXIII 15:17.03 21
25 Charles koontz 10 Hunterdon Central 15:18.08 22
26 Robert Lopez 10 Middletown 15:19.39
27 Travis Tucker 10 Lake George 15:22.41
28 christian brady 10 Germantown Friends 15:23.69 23
29 Brandon Gorgone 10 Connetquot 15:24.87 24
30 Timmy Birch 10 Matawan 15:25.91 25
31 raffaelle gans-pfister 10 Germantown Friends 15:32.06 26
32 John Delano 10 Catholic Memorial 15:36.15
33 John Affriol 10 Matawan 15:36.44 27
34 Steven Taveroni 10 Washingtonville 15:36.91 28
35 Daniel Jardine 09 Lake George 15:39.05
36 Hugo Avelar 10 Matawan 15:45.24 29
37 Eric Dobosh 10 Scarsdale 15:45.45
38 Steven Sommers 10 Connetquot 15:56.91 30
39 kyle musto 10 Germantown Friends 16:09.37 31
40 Tim Dowd 10 Hunterdon Central 16:12.11 32
41 peter lee 10 Germantown Friends 16:12.66 33
42 Connor Muldoon 10 Catholic Memorial 16:23.13
43 Nick D'Olivo 10 Pope John XXIII 16:29.42 34
44 Jake Hogan 10 Washingtonville 16:30.21 35
45 Alex Alves 10 Hendrick Hudson 16:33.67 36
46 Richard Jelley 10 Lake George 16:34.87
47 Jayme Reichart 10 Iroquois 16:58.80
48 Michael Stankus 10 Hunterdon Central 17:01.45 37
49 Paul Salvadon 10 Uniondale 17:13.52
50 Erik York 10 Scarsdale 17:17.52
51 John Suchopar 10 Connetquot 17:18.99 38
52 Dan Reiner 10 Hendrick Hudson 17:22.07 39
53 Blake Szostak 10 West Morris Mendham 17:24.06 40
54 Casey Donohue 10 Matawan 17:24.52 41
55 Brian Ricciardi 10 West Morris Mendham 17:25.02 42
56 John Keane 10 Connetquot 17:25.51 43
57 Matt McKeveny 10 Connetquot 17:29.96 44
58 Luke VonMaur 10 Bronxville 17:37.67
59 tyler altenhoffen 10 Germantown Friends 17:54.31 45
60 Nolan Abrams 10 Washingtonville 17:58.49 46
61 Spencer Serling 10 Scarsdale 18:02.25
62 Mike Messina 10 Washingtonville 18:09.12
63 Jessie Carew 10 Connetquot 18:09.97 47
64 Steven Kahn 10 Seaford 18:10.37
65 bryan parson 10 Seaford 18:18.09
66 Keith Dee 10 Washingtonville 18:21.00
67 Alex Daniels 10 Washingtonville 18:30.83
68 Conner Williams 10 West Morris Mendham 18:38.49 48
69 Jon Wright 10 Pope John XXIII 18:39.77 49
70 Shawn James 10 West Morris Mendham 18:40.84 50
71 Jeff Peters 10 Pope John XXIII 18:42.37 51
72 Kevin Malone 10 Connetquot 18:49.50 52
73 Ellery Faller 10 Scarsdale 19:05.63
74 Burrowes Rashidi 10 Uniondale 19:47.34
75 Paul Dorsa 10 Hendrick Hudson 20:10.99 53
76 David Kaufman 10 Hendrick Hudson 20:15.28 54
77 Matthew Corrado 10 Hicksville 20:22.85
78 Alex Erdenberger 10 West Morris Mendham 20:50.71 55
79 Harrison Burge 10 Bronxville 20:51.41
80 Max Sweikert 10 Danbury 21:03.09
81 Daniel DeMarco 10 Hicksville 22:02.58
82 Ameil Middleman 10 Bronxville 22:51.92
83 Matthew Ryan 10 Hicksville 23:13.32

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Christian Brothers NJ 15 1 2 3 4 5
Total Time: 1:10:09.46
Average: 14:01.90
2 Hunterdon Central 64 6 7 13 16 22 32 37
Total Time: 1:13:42.49
Average: 14:44.50
3 Washingtonville 96 11 18 19 20 28 35 46
Total Time: 1:16:02.08
Average: 15:12.42
4 Germantown Friends 102 10 12 23 26 31 33 45
Total Time: 1:16:14.85
Average: 15:14.97
5 Pope John XXIII 127 9 14 21 34 49 51
Total Time: 1:19:39.72
Average: 15:55.95
6 Matawan 137 15 25 27 29 41
Total Time: 1:19:07.61
Average: 15:49.53
7 Connetquot 179 24 30 38 43 44 47 52
Total Time: 1:23:36.24
Average: 16:43.25
8 Hendrick Hudson 190 8 36 39 53 54
Total Time: 1:28:43.17
Average: 17:44.64
9 West Morris Mendham 197 17 40 42 48 50 55
Total Time: 1:27:15.03
Average: 17:27.01




Event 3 Boys 2.5 Mile Run CC Soph. C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dan Kilcoyne 10 Chariho 13:53.15 1
2 Patrick Eberhart 10 Oakton 14:21.21 2
3 Ruiz Nicholas 10 Midwood 14:23.43 3
4 Michael Raiti 10 Oakton 14:27.06 4
5 Eaton Alex 10 Clarence 14:37.55 5
6 Justin Bender 10 Clarence 14:38.32 6
7 John Marsella 10 Chariho 14:38.79 7
8 Alex Chepigin 10 Horace Greeley 14:39.70 8
9 Alex Maeda 10 WW-Plainsboro So 14:42.05 9
10 Markan Patel 10 WW-Plainsboro So 14:42.89 10
11 Pratik Singh 10 Oakton 14:43.66 11
12 James Lafortezza 10 Horace Greeley 14:46.31 12
13 Evan Little 10 La Salle-NY 15:01.00
14 Garrett Rodley 10 Thousand Islands 15:03.74 13
15 Mitch Dollard 10 Oakton 15:07.16 14
16 Andy Larson 10 Oakton 15:07.70 15
17 Glen Bortolus 10 WW-Plainsboro So 15:11.61 16
18 Andrew Still 10 Long Beach 15:17.41 17
19 Conor Sofield 10 Long Beach 15:18.51 18
20 Tim Foley 10 Northport 15:22.36
21 Dom Esposito 10 Massapequa 15:24.28 19
22 Scott Dejong 10 Thousand Islands 15:30.97 20
23 Max Friedlaender 10 Horace Greeley 15:32.00 21
24 Prathik Chandrasekaran 10 WW-Plainsboro So 15:33.06 22
25 Ronny Yu 10 WW-Plainsboro So 15:34.05 23
26 Benfanti Enzo 10 Clarence 15:44.34 24
27 Sean Corbin 10 Don Bosco Prep 15:45.45 25
28 Dave Miller 10 WW-Plainsboro So 15:47.74 26
29 Kristian Balgobin 10 Midwood 15:49.06 27
30 Mike Gilligan 10 Chariho 15:51.78 28
31 Joshua Wadler 10 Midwood 15:56.36 29
32 Nathan Madigan 10 Thousand Islands 15:59.15 30
33 Diahachi Yagi 10 Riverdale Countr 16:00.71 31
34 Tyler Prior 10 Don Bosco Prep 16:02.33 32
35 Kishan Patel 10 Hatboro-Horsham 16:04.01
36 Kerly Jean Louis 10 Midwood 16:08.89 33
37 Patrick Rose 10 Massapequa 16:12.70 34
38 Ray Zhao 10 Hatboro-Horsham 16:13.83
39 Kolbe Jendzejec 10 Horace Greeley 16:14.98 35
40 Aidan Smith 10 Oakton 16:22.12 36
41 Zach Lee 10 Chariho 16:23.45 37
42 Ed Simon 10 BFA-St. Albans 16:24.23 38
43 Vincente Olavaria 10 WW-Plainsboro So 16:25.34 39
44 Brett Mitchell 10 Morris Hills 16:25.99
45 Eric Abasolo 10 Long Beach 16:26.75 40
46 Zach Shuttle 10 BFA-St. Albans 16:27.31 41
47 Andy Nicolas 10 Midwood 16:28.16 42
48 Peter Morelli 10 Long Beach 16:31.07 43
49 Jerry Vargas 10 Don Bosco Prep 16:31.36 44
50 George Mundanchira 10 Don Bosco Prep 16:37.11 45
51 Joe Caraciolo 10 Massapequa 16:40.25 46
52 Jack Venuti 10 BFA-St. Albans 16:40.64 47
53 Alex Stavros 09 Clarence 16:42.99 48
54 Kieran Coffey 09 Clarence 16:46.43 49
55 dylan avilo 10 Commack 16:48.43 50
56 Nick Crozier 10 Massapequa 16:48.97 51
57 matt sillingsford 10 Commack 16:49.61 52
58 Nick Boroda 10 Massapequa 16:50.93 53
59 Jay Dessy 10 Riverdale Countr 16:51.34 54
60 Drew Turner 10 Chariho 16:52.10 55
61 Daniel Chiusano 10 Morris Hills 16:52.94
62 Chris Wilson 10 Don Bosco Prep 16:53.46 56
63 Jon Klus 10 Long Beach 16:54.02 57
64 Ursula Svoboda 09 Suffern 16:55.32
65 Andreas Dal Piaz 10 Riverdale Countr 16:55.57 58
66 Joe Moran 10 Don Bosco Prep 16:56.44 59
67 Brandon Stevens 10 Clarence 16:58.21 60
68 Myles Simmons 10 Midwood 16:59.87 61
69 Brandon Gillespie 10 Thousand Islands 17:00.41 62
70 Brian Poole 10 Massapequa 17:10.96 63
71 James Pica 10 Northport 17:11.91
72 Jonathan Appel 10 Riverdale Countr 17:14.48 64
73 Liam Creagh 10 Massapequa 17:18.23 65
74 Michael Lese 10 Horace Greeley 17:22.34 66
75 Bradly Florio 10 Massapequa 17:24.91
76 Mark Westerhoff 10 Westford Academy 17:25.79 67
77 Kyle McKay 10 Clarence 17:33.48 68
78 Matt Kline 10 BFA-St. Albans 17:34.91 69
79 Mike Reilly 10 Don Bosco Prep 17:35.72 70
80 Rob Loomis 10 La Salle-NY 17:40.16
81 James Martin 10 Northport 17:46.55
82 brian mcormick 10 Commack 17:47.69 71
83 Michael Messina 11 Westford Academy 18:04.73 72
84 Nick Frost 10 Spotswood 18:06.47
85 Ty Trombley 10 BFA-St. Albans 18:07.49 73
86 Kevin Schiavone 10 Westford Academy 18:17.36 74
87 Brian Magnant 10 Hatboro-Horsham 18:18.53
88 Steven Biondi 10 Suffern 18:19.57
89 Stephen Lin 10 WW-Plainsboro No 18:21.56
90 Jason Brandner 10 Riverdale Countr 18:29.12 75
91 john giallorenzo 10 Commack 18:30.87 76
92 Abinav Janakiraman 10 WW-Plainsboro No 18:33.09
93 Harrison Saro 10 Westford Academy 18:40.56 77
94 Scott Hurwitz 10 Horace Greeley 18:46.58 78
95 Mapate Diop 10 Riverdale Countr 18:51.74 79
96 DeMarco Brian 10 Spotswood 18:53.19
97 Joe Clark 10 BFA-St. Albans 19:00.09 80
98 Tyler Ramsey 10 Horace Greeley 19:03.29 81
99 Henry Zhao 10 Midwood 19:05.36 82
100 Jeff Cader 10 Hatboro-Horsham 19:28.03
101 guaglione matt 10 Commack 19:31.13 83
102 William Alden 10 Westford Academy 22:00.00 84
103 Daniel Deren 10 Westford Academy 22:15.00 85
104 Keeden Wellington 10 Thousand Islands 22:18.00 86
105 Alex Febrizio 10 Long Beach 30:00.00 87
106 Devin White 10 Long Beach 31:00.00 88

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Oakton 46 2 4 11 14 15 36
Total Time: 1:13:46.79
Average: 14:45.36
2 West Windsor-Plainsboro S 80 9 10 16 22 23 26 39
Total Time: 1:15:43.66
Average: 15:08.74
3 Chariho 128 1 7 28 37 55
Total Time: 1:17:39.27
Average: 15:31.86
4 Clarence 132 5 6 24 48 49 60 68
Total Time: 1:18:29.63
Average: 15:41.93
5 Midwood 134 3 27 29 33 42 61 82
Total Time: 1:18:45.90
Average: 15:45.18
6 Horace Greeley 142 8 12 21 35 66 78 81
Total Time: 1:18:35.33
Average: 15:43.07
7 Long Beach 175 17 18 40 43 57 87 88
Total Time: 1:20:27.76
Average: 16:05.56
8 Don Bosco Prep 202 25 32 44 45 56 59 70
Total Time: 1:21:49.71
Average: 16:21.95
9 Massapequa 203 19 34 46 51 53 63 65
Total Time: 1:21:57.13
Average: 16:23.43
10 Thousand Islands Secondar 211 13 20 30 62 86
Total Time: 1:25:52.27
Average: 17:10.46
11 BFA-St. Albans 268 38 41 47 69 73 80
Total Time: 1:25:14.58
Average: 17:02.92
12 Riverdale Country School 282 31 54 58 64 75 79
Total Time: 1:25:31.22
Average: 17:06.25
13 Commack 332 50 52 71 76 83
Total Time: 1:29:27.73
Average: 17:53.55
14 Westford Academy 374 67 72 74 77 84 85
Total Time: 1:34:28.44
Average: 18:53.69



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 4 Boys 1.5 Mile Run CC Frosh A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Teddy McCarthy 09 Shenendehowa 6:20.45 1
2 Adam Schwenzfeier 09 Shaker 6:25.32 2
3 Michael Borini 09 Shenendehowa 6:29.40 3
4 Tom Coyle 09 La Salle College-PA 6:32.96 4
5 Max Morgan 09 Shaker 6:33.41 5
6 Reed Peraner 10 Westford Academy 6:33.87
7 Dan Janeczko 09 Shenendehowa 6:34.39 6
8 Andrew Stone 09 La Salle College-PA 6:36.19 7
9 Jack McGee 09 La Salle College-PA 6:36.69 8
10 Connor Moriarity 09 Don Bosco Prep 6:41.96 9
11 Arvind Arikatla 09 WW-Plainsboro No 6:42.38 10
12 Sam Hall 09 Morristown 6:42.60 11
13 Greg Finin 09 Shaker 6:43.07 12
14 Fred Lang 09 Mineola 6:45.16
15 Bobby Galante 09 Pope John XXIII 6:45.49 13
16 Dan Ruiz 09 Shaker 6:46.45 14
17 Conor Lamb 10 BFA-St. Albans 6:47.50
18 Josh Farrell 09 Shaker 6:48.03 15
19 Peter Born 09 Pope John XXIII 6:48.77 16
20 Kevin Maa 09 WW-Plainsboro No 6:49.16 17
21 Greg Hickey 09 Shaker 6:49.38 18
22 Kevin Miles 09 Shenendehowa 6:49.71 19
23 Dan Stalica 8 Shenendehowa 6:50.83 20
24 Spencer Nord 10 Massapequa 6:51.22
25 Chase Berry 09 Shenendehowa 6:51.50 21
26 Rob Benson 8 Shenendehowa 6:52.21 22
27 Ian Sutherland 09 Pope John XXIII 6:53.32 23
28 Augustine Marty 09 La Salle College-PA 6:53.74 24
29 Wesley Fallon 09 Shaker 6:55.30 25
30 Matthew Miller 09 Averill Park 6:55.59
31 Sahil Kerkar 10 Morris Hills 6:55.93
32 Matt Grecco 09 La Salle College-PA 6:56.94 26
33 John Guragno 09 Valley Central 6:58.00
34 Chris Heinz 09 Don Bosco Prep 6:58.29 27
35 Mike Flanagan 09 Don Bosco Prep 6:58.57 28
36 Casey Burke 09 Regis 7:00.15 29
37 Steven Mazzari 09 Regis 7:00.39 30
38 Will Raven 09 St. John's Prep-MA 7:02.59 31
39 Dean Sponholz 09 Don Bosco Prep 7:03.29 32
40 George Hamilton 09 WW-Plainsboro So 7:03.51 33
41 Taylor Coffey 09 St. John's Prep-MA 7:04.56 34
42 Anthony Berman 09 Horace Greeley 7:04.98 35
43 Stephen Sussmann 09 Monroe Woodbury 7:05.87 36
44 Kevin Frommer 09 Valley Central 7:06.19
45 Tom O'Shea 09 St. John's Prep-MA 7:06.48 37
46 Joe Ganning 09 Morristown 7:06.89 38
47 Lukas Cramer 09 Pope John XXIII 7:07.16 39
48 Harry Simbliaris 09 St. John's Prep-MA 7:07.39 40
49 Brendan Massey 09 St. John's Prep-MA 7:08.81 41
50 Turner Wibbelsman 09 Regis 7:09.77 42
51 James McNeilly 09 St. John's Prep-MA 7:10.89 43
52 Jack Giblin 09 St. John's Prep-MA 7:11.75 44
53 Andy Hu 09 Monroe Woodbury 7:12.79 45
54 Tom Whittam 09 Don Bosco Prep 7:13.04 46
55 Tim Gysin 09 Don Bosco Prep 7:13.31 47
56 Peter Hildebrant 09 La Salle College-PA 7:13.51 48
57 Jeff Chen 09 WW-Plainsboro So 7:13.98 49
58 Thomas Harrison 09 Bronxville 7:14.78
59 Toby Schofield 09 WW-Plainsboro So 7:15.05 50
60 Tim Kwiatkowski 09 Don Bosco Prep 7:15.35 51
61 Kevin Good 09 Pope John XXIII 7:17.23 52
62 Patrick Moore 09 Horace Greeley 7:18.73 53
63 Vidur Bhalla 09 WW-Plainsboro No 7:19.03 54
64 Tom Pavarini 09 West Morris Mendham 7:20.18 55
65 Vince Leahey 09 Morristown 7:22.24 56
66 Cory Pressl 09 West Morris Mendham 7:24.43 57
67 Mike Soskind 09 WW-Plainsboro So 7:26.41 58
68 Brandon Mak 09 WW-Plainsboro No 7:26.68 59
69 Jack Luff 09 Pope John XXIII 7:27.03 60
70 Brian Wlazlowski 09 West Morris Mendham 7:27.31 61
71 Hentry Wykowski 09 Regis 7:28.17 62
72 Alexander Sanso 09 Monroe Woodbury 7:28.95 63
73 phil montanti 09 Christian Bro NJ 7:29.88 64
74 Patrick Rice 09 Regis 7:30.00 65
75 James Sclafani 09 Horace Greeley 7:30.15 66
76 biscardi nick 09 Commack 7:30.87 67
77 dennis pillet 09 Christian Bro NJ 7:31.99 68
78 Dan Stevenson 09 Monroe Woodbury 7:32.81 69
79 Brandon Roldan 09 Bishop Loughlin 7:34.55 70
80 Brian Civil 09 Bishop Loughlin 7:35.64 71
81 Conor Dowd 09 Horace Greeley 7:36.74 72
82 Ryan Moumblow 09 McKee/Staten Isl 7:37.06 73
83 Christian Marvilli 09 McKee/Staten Isl 7:38.12 74
84 Brian Wunning 09 Colonie 7:38.87 75
85 Kyle Cogan 09 Colonie 7:39.00 76
86 ralph marotta 09 Christian Bro NJ 7:40.26 77
87 Eric Rivera 09 Colonie 7:42.15 78
88 Michael Fong 09 Hicksville 7:42.52
89 Charlie Turner 09 West Morris Mendham 7:42.86 79
90 Jack Gleim 09 WW-Plainsboro So 7:48.02 80
91 will recanatini 09 Christian Bro NJ 7:49.26 81
92 watkins jack 09 Commack 7:50.98 82
93 dom pirolo 09 Commack 7:51.55 83
94 William Sager 09 West Morris Mendham 7:52.25 84
95 Akido Burnett 09 Bishop Loughlin 7:52.75 85
96 Cody Cooke 09 Scotia-Glenville 7:53.33
97 shaun mcmahan 09 Commack 7:53.92 86
98 Edward Brancale 09 McKee/Staten Isl 7:56.73 87
99 William Cohen 09 Morristown 7:57.70 88
100 Patrick Murray 09 Mineola 7:58.35
101 Milton Su 09 McKee/Staten Isl 7:58.63 89
102 Joseph Henn 09 Hicksville 7:59.25
103 custance charlie 09 Commack 7:59.54 90
104 Brenden Nuse 09 WW-Plainsboro So 7:59.85 91
105 Kevin Quezada 09 Danbury 8:00.15 92
106 Will Tarry 09 Bronxville 8:01.14
107 Christian Altamiranes 09 Bishop Loughlin 8:02.53 93
108 Taylor Seitz 09 Pope John XXIII 8:03.07 94
109 Daniel Kiselak 09 Danbury 8:03.93 95
110 Evin Blatt 09 Bronxville 8:04.82
111 Nicholas Palmer 09 Delbarton 8:05.12
112 alex farrell 09 Christian Bro NJ 8:05.62 96
113 James Destin 09 Hicksville 8:05.88
114 Aidain Moran 09 Bronxville 8:07.67
115 Jordan Stein 09 Horace Greeley 8:10.57 97
116 morgan knights 09 Christian Bro NJ 8:11.54 98
117 Jagan Abraham 09 McKee/Staten Isl 8:12.95 99
118 Anthony Sclafani 09 Horace Greeley 8:13.46 100
119 Yanda Ian 09 Tottenville 8:14.24
120 Brandon Parrillo 10 Valley Central 8:16.15
121 Michael Reisert 09 Danbury 8:23.82 101
122 Chris Chen 09 Delbarton 8:27.90
123 Shane Dalton 09 Danbury 8:33.83 102
124 Anthony DeJesus 09 Bishop Loughlin 8:34.83 103
125 Alex Rosa 10 Danbury 8:37.06 104
126 Jared Jeffory 09 Bishop Loughlin 8:43.05 105
127 Avery Massiah 09 Bishop Loughlin 8:47.95 106
128 Dylan Eldred 09 Monroe Woodbury 8:50.82 107
129 Keith Newman 09 McKee/Staten Isl 9:00.32 108
130 Neil Seth 09 Monroe Woodbury 9:02.07 109
131 Kyle Bowmaster 09 Morristown 9:06.33 110
132 Nick Delehanty 09 Colonie 9:07.48 111
133 Chris Forte 09 Morristown 9:12.54 112
134 John Guarco 09 McKee/Staten Isl 9:13.77 113
135 Jacob Bardfeld 09 WW-Plainsboro No 9:19.66 114
136 Stephen Molaro 09 Monroe Woodbury 9:21.49 115
137 roche jeremy 09 Commack 9:29.43 116
138 Jackson Delaney 09 Regis 9:34.57 117
139 Garrett Secore 09 Colonie 10:17.41 118
140 Aiden Matthews 09 Scotia-Glenville 10:28.49
141 Akash Patek 10 Morris Hills 10:36.49
142 Cameron Carter 09 Colonie 10:45.38 119
143 robert benson 09 Christian Bro NJ 11:34.45 120
144 Patrick Healey 09 Danbury 13:09.52 121
145 Paul Rizzi-Beck 09 Danbury 14:07.79 122
146 Edmond Bannon 09 Regis 14:43.49 123
147 celentano john 10 Commack 17:00.90 124

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shaker 48 2 5 12 14 15 18 25
Total Time: 33:16.28
Average: 6:39.26
2 Shenendehowa 49 1 3 6 19 20 21 22
Total Time: 33:04.78
Average: 6:36.96
3 La Salle College-PA 69 4 7 8 24 26 48
Total Time: 33:36.52
Average: 6:43.31
4 Don Bosco Prep 142 9 27 28 32 46 47 51
Total Time: 34:55.15
Average: 6:59.03
5 Pope John XXIII 143 13 16 23 39 52 60 94
Total Time: 34:51.97
Average: 6:58.40
6 St. John's Prep-MA 183 31 34 37 40 41 43 44
Total Time: 35:29.83
Average: 7:05.97
7 Regis 228 29 30 42 62 65 117 123
Total Time: 36:08.48
Average: 7:13.70
8 West Windsor-Plainsboro N 254 10 17 54 59 114
Total Time: 37:36.91
Average: 7:31.39
9 West Windsor-Plainsboro S 270 33 49 50 58 80 91
Total Time: 36:46.97
Average: 7:21.40
10 Morristown 303 11 38 56 88 110 112
Total Time: 38:15.76
Average: 7:39.16
11 Monroe Woodbury 320 36 45 63 69 107 109 115
Total Time: 38:11.24
Average: 7:38.25
12 Horace Greeley 323 35 53 66 72 97 100
Total Time: 37:41.17
Average: 7:32.24
13 West Morris Mendham 336 55 57 61 79 84
Total Time: 37:47.03
Average: 7:33.41
14 Christian Brothers NJ 386 64 68 77 81 96 98 120
Total Time: 38:37.01
Average: 7:43.41
15 Commack 408 67 82 83 86 90 116 124
Total Time: 39:06.86
Average: 7:49.38
16 Bishop Loughlin 422 70 71 85 93 103 105 106
Total Time: 39:40.30
Average: 7:56.06
17 McKee/Staten Island Tech 422 73 74 87 89 99 108 113
Total Time: 39:23.49
Average: 7:52.70
18 Colonie 458 75 76 78 111 118 119
Total Time: 42:24.91
Average: 8:28.99
19 Danbury 494 92 95 101 102 104 121 122
Total Time: 41:38.79
Average: 8:19.76



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 5 Girls 1.5 Mile Run CC Frosh A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Emma Selleck 09 Thousand Islands 7:15.29 1
2 Julia Slyer 8 Averill Park 7:19.23 2
3 Brietta Wilson 09 Neptune 7:19.76
4 Emily Baldissera 09 Thousand Islands 7:32.99 3
5 Taylor Creagh 8 Pine Bush 7:33.50 4
6 Missy Schutten 09 Thousand Islands 7:36.17 5
7 Shania Snider-Beausoleil 09 Thousand Islands 7:41.16 6
8 Brenna Weill 09 Farmingdale 7:43.90 7
9 Stephanie Charalambous 09 Farmingdale 7:44.63 8
10 Francesca Iaccarino 09 Farmingdale 7:46.28 9
11 Jackie Willsey 09 Averill Park 7:48.24 10
12 Anna Kelly 09 Lincoln-Sudbury 7:48.63
13 Camille Picini 09 Farmingdale 7:49.06 11
14 Rachel Bennett 09 Thousand Islands 7:50.70 12
15 Hattie Pipes 09 BFA-St. Albans 7:52.91 13
16 Erica Bulanda 09 Thousand Islands 7:57.89 14
17 Nicole Schafer 09 Eastport-South M 7:58.56
18 Courtney Risco 09 Pine Bush 7:59.41 15
19 Jillian Valpey 09 Lincoln-Sudbury 8:03.41
20 Christina Schrepf 09 Sachem North 8:04.04
21 Angelica Groutkas 09 Pine Bush 8:04.57 16
22 Jenna Plue 7 Shaker 8:04.97 17
23 Ksenya Floor 09 Pine Bush 8:05.53 18
24 Mary Hitchcock 09 Averill Park 8:10.73 19
25 Sarah Ritzmann 09 Eastport-South M 8:12.28
26 Samantha Shepard 7 Shaker 8:13.43 20
27 Marissa Rogers 8 Shaker 8:14.40 21
28 Lauren Mahoney 8 Shaker 8:15.84 22
29 Kristen Anderson 8 Eastport-South M 8:16.54
30 Maria Gamache 09 BFA-St. Albans 8:17.34 23
31 Marysa Mullen 09 Sachem North 8:23.47
32 Kara Olstad 09 Shaker 8:23.70 24
33 Tiffany Green 09 Pine Bush 8:29.56 25
34 Ashleigh Peterson 09 BFA-St. Albans 8:32.74 26
35 Erin Kisselback 09 Shaker 8:33.08 27
36 Rianna Franchini 8 Averill Park 8:34.35 28
37 Erin Arnold 09 Shaker 8:39.58 29
38 Jennifer Sshwalje 09 St. Anthony's 8:41.95 30
39 Jeanne Borovick 09 Lincoln-Sudbury 8:42.49
40 Caitlyn Skrypek 09 St. Anthony's 8:45.45 31
41 Brianna Woodward 09 St. Anthony's 8:46.08 32
42 Cassidy Brennan 09 St. Anthony's 8:46.33 33
43 Kaitlyn Jensen 09 Thousand Islands 8:47.32 34
44 Samantha Randazzo 12 Suffern 8:47.99
45 Ellen Lautenbach 09 School of the Ho 8:48.59
46 Sammi Miller 09 Averill Park 8:48.84 35
47 Nathalie Cabrera 09 Lincoln-Sudbury 8:49.09
48 Steph Mullen 09 Farmingdale 8:49.29 36
49 Emily Jados 09 Warwick Valley 8:50.28 37
50 Hannah Ploof 09 BFA-St. Albans 8:52.01 38
51 Allison Daigle 09 Queensbury 8:56.46 39
52 Amanda Bengel 09 Warwick Valley 8:58.49 40
53 Melissa Barret 09 Farmingdale 9:00.33 41
54 Marissa Varasco 09 Farmingdale 9:01.14 42
55 Stephanie Richmond 09 Thousand Islands 9:01.93
56 Emily Kunzweiler 09 Warwick Valley 9:04.02 43
57 Rachel Lipstein 12 Suffern 9:07.27
58 Keren Stanford 09 Neptune 9:10.27
59 Stephanie Edwards 09 St. Anthony's 9:11.00 44
60 Michaela Duranti 09 St. Anthony's 9:14.47 45
61 Olivia Corder 09 Queensbury 9:21.63 46
62 Samantha Rodriguez 09 Eastport-South M 9:22.88
63 Megan Sheldon 09 Warwick Valley 9:30.72 47
64 Danielle Nunziato 09 Warwick Valley 9:32.33 48
65 Amanda Vanderzee 09 Queensbury 9:33.30 49
66 Amanda Carlson 09 School of the Ho 9:35.19
67 Margaret Palagye 09 Sachem North 9:36.31
68 Ceilidh Munroe 09 BFA-St. Albans 9:39.49 50
69 Marissa Doscher 09 Averill Park 9:41.40 51
70 Emily LeBlanc 09 BFA-St. Albans 10:29.58 52
71 Kelsie Bashant 09 Queensbury 10:34.98 53
72 Annabel Baker-Sullivan 09 Horace Greeley 10:45.74
73 Dominique Condello 09 St. Joseph by-th 11:05.16
74 Rebecca Fischer 09 Horace Greeley 12:08.14
75 Crystina Baetz 09 St. Joseph by-th 12:13.36
76 Melissa Cotrim 09 Queensbury 12:47.20 54
77 Allison Romeo 09 St. Joseph by-th 12:50.96

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Thousand Islands Secondar 27 1 3 5 6 12 14 34
Total Time: 37:56.31
Average: 7:35.27
2 Farmingdale 71 7 8 9 11 36 41 42
Total Time: 39:53.16
Average: 7:58.64
3 Pine Bush 78 4 15 16 18 25
Total Time: 40:12.57
Average: 8:02.52
4 Averill Park 94 2 10 19 28 35 51
Total Time: 40:41.39
Average: 8:08.28
5 Shaker 104 17 20 21 22 24 27 29
Total Time: 41:12.34
Average: 8:14.47
6 BFA-St. Albans 150 13 23 26 38 50 52
Total Time: 43:14.49
Average: 8:38.90
7 St. Anthony's 170 30 31 32 33 44 45
Total Time: 44:10.81
Average: 8:50.17
8 Warwick Valley 215 37 40 43 47 48
Total Time: 45:55.84
Average: 9:11.17
9 Queensbury 241 39 46 49 53 54
Total Time: 51:13.57
Average: 10:14.72



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 6 Boys 1.5 Mile Run CC Frosh B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Daniel Galford 09 Monsignor Farrell 6:05.60 1
2 Zach Cammer 09 Walt Whitman-NY 6:06.94 2
3 Jacob Kilcoyne 09 Chariho 6:11.55
4 Patrick Turpin 09 Westford Academy 6:13.01 3
5 Aaron Peterson 09 Warwick Valley 6:16.92 4
6 Alex Bertrand 09 Syosset 6:17.77 5
7 Brian Windisch 09 Walt Whitman-NY 6:19.44 6
8 Benjamin Katz 09 Westford Academy 6:20.66 7
9 Sean Houlahan 09 Warwick Valley 6:22.39 8
10 Evan Moore 09 Warwick Valley 6:22.97 9
11 Jake DeLorenzo 09 Walt Whitman-NY 6:23.52 10
12 Matthhieu Morel 09 Scarsdale 6:24.40
13 John Bentavegna 09 Monsignor Farrell 6:27.64 11
14 Eric Wynands 09 Thousand Islands 6:27.94 12
15 Jared Olson 09 Warwick Valley 6:30.48 13
16 Jake MacAvoy 09 Massapequa 6:31.38 14
17 Michael Damato 09 Walt Whitman-NY 6:33.34 15
18 Ryan Stirt 09 Warwick Valley 6:33.92 16
19 Jordan Rhude 09 Thousand Islands 6:37.09 17
20 Justin Zorn 09 Somers 6:38.57 18
21 Joe Delauney 09 Warwick Valley 6:43.53 19
22 Brian Tress 09 Monsignor Farrell 6:46.58 20
23 Michael Wilkens 09 Syosset 6:47.97 21
24 Chris Vital 09 Walt Whitman-NY 6:48.37 22
25 Greg Coleman 09 Sachem North 6:50.02 23
26 Michael Malynn 09 Westford Academy 6:53.32 24
27 Reo Uchida 09 Syosset 6:53.69 25
28 Robert Vetri 09 Bayport-Blue Point 6:54.10 26
29 Noah Krassin 09 Weston 6:57.82 27
30 Connor Meade 09 Warwick Valley 6:59.03 28
31 Mike Puleio 09 Massapequa 6:59.58 29
32 Chris Penteck 09 Sachem North 7:00.10 30
33 Daniel Bugos 09 Westford Academy 7:00.37 31
34 John Courtien 09 Somers 7:01.40 32
35 Dave Stankiecicz 09 Weston 7:01.63 33
36 Maddaluno Chris 09 Monsignor Farrell 7:01.86 34
37 Mark Dunn 09 North Rockland 7:02.22 35
38 Kade Brazeau 09 Thousand Islands 7:02.49 36
39 Alex Kirchmar 09 Syosset 7:02.82 37
40 John Diaz 09 Syosset 7:03.17 38
41 Tristan Hurford 09 Thousand Islands 7:06.95 39
42 Jon Pang 09 Tappan Zee 7:07.23 40
43 Mike Aaron 09 Weston 7:07.53 41
44 Jason Eyre 09 Thousand Islands 7:07.82 42
45 Bolin Matt 09 Weston 7:08.20 43
46 Seamus Finucane 09 North Rockland 7:09.27 44
47 Jake Schlessinger 09 Syosset 7:09.48 45
48 Matthew Canals 09 North Rockland 7:11.68 46
49 Jonathan Heller 09 Walt Whitman-NY 7:12.32 47
50 Adam LaFemina 09 Bayport-Blue Point 7:12.62 48
51 Kyle Smith 09 Massapequa 7:13.32 49
52 Ben D'Urso 09 Somers 7:14.89 50
53 Michael Hartnett 09 Monsignor Farrell 7:17.62 51
54 Zachary Rosa 09 North Rockland 7:19.75 52
55 Mike Maloney 09 Somers 7:20.14 53
56 Jarred Fehrenbach 09 Sachem North 7:21.31 54
57 Chris Calamari 09 Walt Whitman-NY 7:22.53 55
58 Kenny Morella 09 Monsignor Farrell 7:24.75 56
59 Brian Sayrafe 09 Massapequa 7:25.05 57
60 Thomas Vazzana 09 Monsignor Farrell 7:25.39 58
61 Ariel Monalo 09 Sachem East 7:25.74 59
62 Steven Cheng 09 Tappan Zee 7:26.11 60
63 Mike Polvere 09 Somers 7:26.68 61
64 James Piccirillo 09 Sachem North 7:26.99 62
65 Joey Weiman 09 Riverdale Countr 7:27.69 63
66 Graham Garland 09 BFA-St. Albans 7:30.31 64
67 Michael Joyner 09 Tappan Zee 7:30.82 65
68 Sam Cohen 09 Riverdale Countr 7:31.52 66
69 Nick Cotto 09 Thousand Islands 7:32.14 67
70 Tristan Yapalater 09 Riverdale Countr 7:33.04 68
71 Tyler Jaramillo 09 Massapequa 7:34.70 69
72 Brian Salaway 09 Bayport-Blue Point 7:35.21 70
73 Dylan Passarella 09 Sachem North 7:35.56 71
74 Mark Linkletter 09 Somers 7:35.81 72
75 Steven Long 09 Tappan Zee 7:36.14 73
76 Jordan Salant 09 Riverdale Countr 7:36.49 74
77 Kevin Sun 09 Syosset 7:36.96 75
78 Joe Loroca 09 Somers 7:37.31 76
79 Ryan Picard 09 Riverdale Countr 7:37.79 77
80 Jared Nuccio 09 Connetquot 7:39.00
81 Roberto Rosario 09 Hendrick Hudson 7:39.86
82 Joe Saetta 09 Hendrick Hudson 7:40.90
83 Mike O'Brien 09 Tappan Zee 7:41.28 78
84 Cole Zanchetta 09 Thousand Islands 7:41.72 79
85 Dan Crapanzano 09 Washingtonville 7:42.20
86 Leon Zaruvinsky 09 Tappan Zee 7:42.51 80
87 Andrew Katz 09 Weston 7:42.72 81
88 Zachary Connell 09 Westford Academy 7:43.47 82
89 Kuvonn Richardson 09 Poly Prep Countr 7:46.29
90 Cody Putnam 09 BFA-St. Albans 7:47.24 83
91 Schwarz Alex 09 Sachem East 7:50.20 84
92 Dylan Madoff 09 Scarsdale 7:53.56
93 Weyer Rob 09 Sachem East 7:54.21 85
94 Theodore Taylor-D'Ambros 09 Loyola School 7:54.71
95 Patrick Killon 09 Westford Academy 7:56.24 86
96 Tim Olsen 09 Sachem East 7:57.67 87
97 Matt Ceglio 09 Bayport-Blue Point 7:59.59 88
98 Damien Feeney 09 North Rockland 7:59.82 89
99 David Lipsitz 09 Scarsdale 8:04.64
100 Anthony Fischetti 09 Sachem East 8:05.91 90
101 Dustin Foote 09 Poly Prep Countr 8:06.73
102 Purtell Patrick 09 Amsterdam 8:14.33
103 Jason Handron 09 Colonie 8:20.25
104 Oliver Grigg 09 Riverdale Countr 8:22.11 91
105 William Shannon 09 Connetquot 8:22.55
106 Dan Durkin 09 Bayport-Blue Point 8:23.03 92
107 Eric Kaminski 09 Colonie 8:25.92
108 Dan Peeples 09 Tappan Zee 8:28.24 93
109 Daniel Eghdami 09 Riverdale Countr 8:32.62 94
110 Nicolas Donarski 09 Loyola School 8:37.91
111 Eamon McCue 09 Bayport-Blue Point 8:38.47 95
112 Luke Crisafulli 09 Colonie 8:38.71
113 Lee Kalivas 09 Weston 8:39.95 96
114 Connor Hoben 09 BFA-St. Albans 8:43.43 97
115 Anthony Alva 09 North Rockland 8:43.71 98
116 Alejandro Ian 09 Amsterdam 8:48.73
117 Joe Handy 09 BFA-St. Albans 8:58.82 99
118 Colin Huang 09 Weston 9:13.58 100
119 Turo Josh 09 Amsterdam 9:21.77
120 Jesse Heyd 09 Hendrick Hudson 9:28.76
121 Dominic Cuttle 09 Chariho 9:36.07
122 Korell Constable 09 St. John's Prep-NY 9:41.48
123 Steven Wojcik 09 Poly Prep Countr 9:50.59
124 Aditya Bhagirath 09 Washingtonville 9:58.34
125 Ramon Eduardo 09 St. John's Prep-NY 10:14.18
126 Kester Gibbons 09 Poly Prep Countr 10:18.71
127 Schwarz Zack 09 Sachem East 10:26.70 101
128 Adam Thompson 09 BFA-St. Albans 10:28.84 102
129 Evan Brown 09 St. John's Prep-NY 10:56.06
130 Alex Negron 09 St. John's Prep-NY 12:06.49

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Warwick Valley 50 4 8 9 13 16 19 28
Total Time: 32:06.68
Average: 6:25.34
2 Walt Whitman-NY 55 2 6 10 15 22 47 55
Total Time: 32:11.61
Average: 6:26.33
3 Monsignor Farrell 117 1 11 20 34 51 56 58
Total Time: 33:39.30
Average: 6:43.86
4 Syosset 126 5 21 25 37 38 45 75
Total Time: 34:05.42
Average: 6:49.09
5 Thousand Islands Secondar 146 12 17 36 39 42 67 79
Total Time: 34:22.29
Average: 6:52.46
6 Westford Academy 147 3 7 24 31 82 86
Total Time: 34:10.83
Average: 6:50.17
7 Somers 214 18 32 50 53 61 72 76
Total Time: 35:41.68
Average: 7:08.34
8 Massapequa 218 14 29 49 57 69
Total Time: 35:44.03
Average: 7:08.81
9 Weston 225 27 33 41 43 81 96 100
Total Time: 35:57.90
Average: 7:11.58
10 Sachem North 240 23 30 54 62 71
Total Time: 36:13.98
Average: 7:14.80
11 North Rockland 266 35 44 46 52 89 98
Total Time: 36:42.74
Average: 7:20.55
12 Tappan Zee 316 40 60 65 73 78 80 93
Total Time: 37:21.58
Average: 7:28.32
13 Bayport-Blue Point 324 26 48 70 88 92 95
Total Time: 38:04.55
Average: 7:36.91
14 Riverdale Country School 348 63 66 68 74 77 91 94
Total Time: 37:46.53
Average: 7:33.31
15 Sachem East 405 59 84 85 87 90 101
Total Time: 39:13.73
Average: 7:50.75
16 BFA-St. Albans 445 64 83 97 99 102
Total Time: 43:28.64
Average: 8:41.73



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 7 Girls 1.5 Mile Run CC Frosh B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Holly Cavalluzzo 09 Valley Central 6:48.18
2 Evie Jansen 09 LaSalle 7:09.91 1
3 Caitlin Marino 09 LaSalle 7:12.34 2
4 Katie Maiorisi 09 LaSalle 7:17.19 3
5 Caroline Hampton 09 Shenendehowa 7:19.23 4
6 Jackie Malecki 8 Colonie 7:29.44 5
7 Victoria Varone 09 LaSalle 7:37.93 6
8 Erin Hulbert 7 Shenendehowa 7:38.34 7
9 Maxine DeLuise 09 LaSalle 7:39.35 8
10 Shannon Lenzi 09 Shenendehowa 7:42.36 9
11 Alicia Bousa 09 Colonie 7:42.90 10
12 Kait,yn Clarke 09 Hunterdon Central 7:43.23
13 Taylor Flynn 09 Pearl River 7:45.11 11
14 Schillaci Kaitie 7 Colonie 7:45.49 12
15 Emma Haley 8 Pearl River 7:45.97 13
16 Tianna Kibbe 09 LaSalle 7:47.46 14
17 Hayley Roberts 09 LaSalle 7:58.39 15
18 Martha Daniel 09 Kingston 8:01.82
19 Hailey Felt 09 Shenendehowa 8:03.71 16
20 Devon Coffey 8 Colonie 8:07.27 17
21 Katie Benson 7 Shenendehowa 8:08.19 18
22 Valerie Taylor 7 Shenendehowa 8:09.60 19
23 Christine Auriemma 09 Hunterdon Central 8:11.14
24 Ashley Edwards 09 Iroquois 8:13.64
25 Marissa Zimmer 09 Iroquois 8:15.94
26 Amanda Moroney 8 Pearl River 8:16.73 20
27 Vanessa Hannafin 09 Notre Dame Academy 8:17.30 21
28 Kristin Hanson 8 Pearl River 8:19.79 22
29 Emily DiDomenico 09 Tappan Zee 8:20.57
30 Grace Kocubinski 09 Pearl River 8:21.76 23
31 Skyler Finning 09 Tappan Zee 8:23.75
32 Erika Finan 09 Pearl River 8:29.06 24
33 Jill Furbeck 09 Colonie 8:31.83 25
34 Kristen Althoff 09 Notre Dame Academy 8:35.31 26
35 Kara Snyder 8 Colonie 8:35.86 27
36 Brianna Bessette 09 Shaker 8:36.63 28
37 Jalissa Marcus 09 Bishop Loughlin 8:41.07
38 Alanna Nati 8 Colonie 8:44.42 29
39 Mellissa Abate 09 Washingtonville 8:50.05
40 Dana Santini 09 Pearl River 8:58.02 30
41 amanda benjamin 09 St. Joseph Hill 8:58.47
42 Danielle Garry 09 Valley Central 8:58.96
43 Imani Cutting 09 Bishop Loughlin 9:00.02
44 Kelly Bouchard 09 Shaker 9:03.00 31
45 Alison Bohnenberger 09 Notre Dame Academy 9:07.58 32
46 Caroline Holmes 09 Scarsdale 9:08.64
47 Nicole Brimmer 09 Hunterdon Central 9:12.89
48 Marianna Soffer 09 McKee/Staten Isl 9:13.65 33
49 Ciara Meachum 09 Notre Dame Academy 9:15.95 34
50 Arianna Miskin 09 McKee/Staten Isl 9:16.36 35
51 Nina Dytiuk 9 Schenectady 9:18.09
52 Katherine Battaglia 09 Shaker 9:33.66 36
53 Sarah Skolnick 09 Shaker 9:44.83 37
54 Maura Fitzgerald 09 Shaker 9:48.09 38
55 Megan Barringer 09 Kingston 9:49.95
56 Kristine Hernandez 09 Notre Dame Academy 9:50.30 39
57 Danielle Waters 09 McKee/Staten Isl 9:50.61 40
58 Nicolette Suberska 09 McKee/Staten Isl 9:50.90 41
59 Lauren Diamond 09 Kingston 10:03.34
60 Grace Reyes 09 Trevor Day School 10:04.85
61 Isabella Bosco 9 Schenectady 10:09.65
62 Francesca DeCicco 09 Tappan Zee 10:10.24
63 Amanda Prindle 09 Kingston 10:23.49
64 Gita Vikram 09 McKee/Staten Isl 11:24.48 42
65 Contoc Amanda 09 St. John's Prep-NY 12:27.41

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 LaSalle 20 1 2 3 6 8 14 15
Total Time: 36:56.72
Average: 7:23.35
2 Shenendehowa 54 4 7 9 16 18 19
Total Time: 38:51.83
Average: 7:46.37
3 Colonie 69 5 10 12 17 25 27 29
Total Time: 39:36.93
Average: 7:55.39
4 Pearl River 89 11 13 20 22 23 24 30
Total Time: 40:29.36
Average: 8:05.88
5 Notre Dame Academy 152 21 26 32 34 39
Total Time: 45:06.44
Average: 9:01.29
6 Shaker 170 28 31 36 37 38
Total Time: 46:46.21
Average: 9:21.25
7 McKee/Staten Island Tech 191 33 35 40 41 42
Total Time: 49:36.00
Average: 9:55.20



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 8 Boys 1.5 Mile Run CC Frosh C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Troy Kelly 09 Queensbury 6:11.83 1
2 will bragg 09 Christian Bro NJ 6:17.97 2
3 jon muggavero 09 Christian Bro NJ 6:25.96 3
4 Alex Castonguay 09 Queensbury 6:30.22 4
5 Ryan Reid 09 Catholic Memorial 6:30.57
6 Tyler Henseler 09 Bishop Hendricken 6:31.87 5
7 Chase Martin 09 Bishop Hendricken 6:37.57 6
8 Alex Doherty 09 Bishop Hendricken 6:40.25 7
9 austin steady 09 Christian Bro NJ 6:42.11 8
10 Khyan Rayner 09 Bishop Hendricken 6:43.54 9
11 ryan lunny 09 Christian Bro NJ 6:45.29 10
12 Robert Biro 09 Morris Hills 6:48.13
13 Chase Broten 09 Hunterdon Central 6:50.48 11
14 sean leonard 09 Christian Bro NJ 6:51.17 12
15 Ben Baker 09 Queensbury 6:51.78 13
16 Daniel Acerra 09 St. Joseph by-th 6:52.04 14
17 jason orciuolo 09 Christian Bro NJ 6:52.31 15
18 Luigi Tirro 09 St. Joseph by-th 6:52.57 16
19 jack boyle 09 Christian Bro NJ 6:54.49 17
20 Derek Fournier 09 Bishop Hendricken 6:55.48 18
21 Greg Beaudette 09 Bishop Hendricken 6:57.35 19
22 Nate Fields 09 Hunterdon Central 6:58.72 20
23 Mike Ceciliani 09 St. Joseph by-th 6:59.40 21
24 Paul Amengual 09 Queensbury 7:00.88 22
25 Jeremy Dewitt 09 Danbury 7:02.05 23
26 Matt Hyman 09 Hunterdon Central 7:03.92 24
27 charlie miller 09 Nanuet 7:04.59
28 Connor Doyle 09 Bishop Hendricken 7:06.34 25
29 Mike Whalen 09 Bergen Catholic 7:07.34 26
30 Sam Mondello 09 St. Joseph by-th 7:09.79 27
31 Matt Schneider 09 Bergen Catholic 7:11.17 28
32 Ridgeway Richie 09 Spotswood 7:11.54 29
33 Alex Savin 09 Queensbury 7:12.89 30
34 Nate Kurht 09 Hunterdon Central 7:13.15 31
35 Michael Duell 09 Queensbury 7:13.45 32
36 Citro Joe 09 Spotswood 7:13.68 33
37 Gzemski Brian 09 Spotswood 7:15.32 34
38 Luis Lill 09 Toll Gate 7:15.66 35
39 John Orr 09 Hunterdon Central 7:16.05 36
40 Richard kaye 09 Hunterdon Central 7:17.23 37
41 Tom Flannery 09 Nanuet 7:18.53
42 Stephen Strosser 09 Danbury 7:19.10 38
43 Zachary Manheim 09 Pine Bush 7:19.46 39
44 Dylan Russo 09 Toll Gate 7:20.41 40
45 Zac Wesley-Kruger 09 Pine Bush 7:21.09 41
46 John Zullo 09 Hunterdon Central 7:21.68 42
47 Paul Murphy 09 Danbury 7:22.66 43
48 Aerrol Ampeloquio 09 Danbury 7:23.82 44
49 Andrew Franks 8 Shenendehowa 7:24.22 45
50 Matt O'Donnell 09 Bergen Catholic 7:24.60 46
51 Henry Eisoeffel 09 Pine Bush 7:26.03 47
52 Patrick Gaven 09 Morris Hills 7:27.50
53 Nowak John 09 Spotswood 7:28.47 48
54 Chris Wilson 10 Don Bosco Prep 7:28.93 49
55 Bill Post 9 Spotswood 7:30.83 50
56 Manuel Sosa 09 Uniondale 7:31.48 51
57 Jason Reddy 09 Don Bosco Prep 7:33.82 52
58 Frank D'Eleo 09 St. Joseph by-th 7:35.57 53
59 Jack Grace 09 Danbury 7:36.42 54
60 Ethan Blauner 09 Bronxville 7:36.70
61 Colin Higgins 09 Toll Gate 7:37.55 55
62 Joey Lama 09 St. Joseph by-th 7:38.48 56
63 Alex Young 09 Catholic Memorial 7:39.69
64 Anthony Zelano 09 Toll Gate 7:40.83 57
65 John Dion 8 Catholic Memorial 7:41.12
66 Hanry Hance 8 Shenendehowa 7:41.81 58
67 Ben Anderson 09 Queensbury 7:43.61 59
68 Prad Tondamanthom 8 Shenendehowa 7:43.96 60
69 Kevin Sheehy 09 Don Bosco Prep 7:44.56 61
70 Anthony Delzotto 09 Don Bosco Prep 7:45.28 62
71 Elijah Johnson 09 Bishop Loughlin 7:46.19
72 Macor Mike 09 Spotswood 7:47.43 63
73 Alex Poeppel 09 Trevor Day School 7:47.90
74 Adinolfi Joey 09 Spotswood 7:48.19 64
75 Jack Deasy 09 Bronxville 7:48.43
76 Charles Cedeno 09 St. Joseph by-th 7:48.74 65
77 Kevin Cosgrove 8 Shenendehowa 7:49.34 66
78 Greg Ranges 09 Don Bosco Prep 7:50.42 67
79 Chris Rincon 09 Long Beach 7:54.30
80 Dominick Castoro 09 Regis 7:55.10
81 Austin Maigis 09 Danbury 7:55.42 68
82 Martin Townley 09 Pine Bush 7:56.14 69
83 Sean Carney 09 Bergen Catholic 7:57.50 70
84 Colin Hughes 09 Pine Bush 7:59.75 71
85 James Malloy 09 Regis 8:02.15
86 Simon Thomas 09 Regis 8:03.85
87 Adam Palau 09 Nanuet 8:04.75
88 Dan McGill 09 Don Bosco Prep 8:05.98 72
89 Daniel Clayton 09 Uniondale 8:08.73 73
90 James Blaauboer 8 Shenendehowa 8:09.53 74
91 Jared Burt 09 Toll Gate 8:10.63 75
92 Najeeb Emmanuel 09 Uniondale 8:13.83 76
93 Andrew Scerbo 09 Don Bosco Prep 8:15.25 77
94 Ryan Charette 09 Toll Gate 8:16.91 78
95 Nick Hennig 09 Pine Bush 8:17.82 79
96 Chris Boemo 09 Bergen Catholic 8:21.19 80
97 Damian O'Sullivan 09 Don Bosco Prep 8:22.92
98 Timmy Donohue 8 Bronxville 8:24.40
99 Conner Wynne 09 Bergen Catholic 8:29.52 81
100 Joseph St. Onge 09 Regis 8:30.23
101 Chip Belgrave 09 Trevor Day School 8:31.08
102 Brett Hahn 09 Trevor Day School 8:37.29
103 Zachary Mattes 09 Bronxville 8:47.64
104 Tom Manscheffer 09 Bergen Catholic 8:56.73 82
105 Patrick Moses 09 Bishop Loughlin 9:04.57
106 Doyin Akintobi 09 Uniondale 9:29.75 83
107 Daniel Vegh 09 Long Beach 9:30.40
108 Christian Henderson 09 Bishop Loughlin 9:44.31
109 Kevin Whelan 09 Long Beach 10:25.82
110 Ariq Williams 09 Uniondale 10:33.31 84
111 Zhani Parker 09 Uniondale 10:43.13 85
112 Imani McLean 09 Bishop Loughlin 11:56.79
113 Michael Miller 09 Uniondale 13:08.77 86
114 Kassi Ajavon 09 Uniondale 13:09.17

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Christian Brothers NJ 35 2 3 8 10 12 15 17
Total Time: 33:02.50
Average: 6:36.50
2 Bishop Hendricken 45 5 6 7 9 18 19 25
Total Time: 33:28.71
Average: 6:41.75
3 Queensbury 70 1 4 13 22 30 32 59
Total Time: 33:47.60
Average: 6:45.52
4 Hunterdon Central 122 11 20 24 31 36 37 42
Total Time: 35:22.32
Average: 7:04.47
5 St. Joseph by-the-Sea 131 14 16 21 27 53 56 65
Total Time: 35:29.37
Average: 7:05.88
6 Spotswood 194 29 33 34 48 50 63 64
Total Time: 36:39.84
Average: 7:19.97
7 Danbury 202 23 38 43 44 54 68
Total Time: 36:44.05
Average: 7:20.81
8 Bergen Catholic 250 26 28 46 70 80 81 82
Total Time: 38:01.80
Average: 7:36.36
9 Toll Gate 262 35 40 55 57 75 78
Total Time: 38:05.08
Average: 7:37.02
10 Pine Bush 267 39 41 47 69 71 79
Total Time: 38:02.47
Average: 7:36.50
11 Don Bosco Prep 291 49 52 61 62 67 72 77
Total Time: 38:23.01
Average: 7:40.61
12 Shenendehowa 303 45 58 60 66 74
Total Time: 38:48.86
Average: 7:45.78
13 Uniondale 367 51 73 76 83 84 85 86
Total Time: 43:57.10
Average: 8:47.42



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 9 Girls 1.5 Mile Run CC Frosh C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kali Kendall 09 Catherine McAuley 6:59.35
2 Erica Johnson 09 St. Mary Bay View 7:19.25
3 Laura Libruk 8 Shaker 7:24.70 1
4 Kayleigh Lavender 09 Shaker 7:27.28 2
5 Meg Deguire 09 Shaker 7:29.64 3
6 Emily Franko 09 Shaker 7:31.96 4
7 Alex Russo 09 St. Anthony's 7:32.46 5
8 Kristen Moras 8 Shaker 7:33.11 6
9 Kaela Earrusso 09 Pope John XXIII 7:35.86
10 Faith Risler 8 Shaker 7:37.65 7
11 Jessica Dzialo 09 Shaker 7:41.55 8
12 Amanda Pecorella 09 John Jay-East Fi 7:42.41
13 Julia Watson 09 St. Mary Bay View 7:43.80
14 Kerri Flynn 09 St. Anthony's 7:48.43 9
15 Morgan Cooper 09 Acad. of Holy Names 7:49.85 10
16 Elizabeth Kelsh 09 St. Anthony's 7:50.75 11
17 Sarah Bone 09 Guilderland 7:51.10 12
18 Boehlke Emily 7 Guilderland 7:55.06 13
19 Alica Nowack 09 Middletown 7:56.33 14
20 Gianna Signoreille 09 St. Anthony's 7:57.22 15
21 Victoria Pileggi 09 St. Anthony's 8:04.30 16
22 Catharine Dolan 09 Connetquot 8:05.20
23 Bridget Sullivan 09 Connetquot 8:06.44
24 Alexxa Guerrero 09 Middletown 8:08.27 17
25 Jade Brennan 09 St. Anthony's 8:08.65 18
26 Caroline Kechejian 09 St. Anthony's 8:10.50 19
27 Kayla Saucier 09 St. Mary Bay View 8:13.39
28 Taylor Tommel 09 Guilderland 8:13.76 20
29 Christine Bolognono 09 Guilderland 8:14.93 21
30 Juliana DeThomasis 8 Guilderland 8:24.44 22
31 Julianna DiBiase 09 Guilderland 8:27.52 23
32 Megary McCoy 09 Brandywine 8:31.05
33 Tatiana Ensslin 09 Acad. of Holy Names 8:35.02 24
34 Sabrina Campos 09 St. Dominic-NJ 8:38.96 25
35 Gabby Eberle 09 Middle Country 8:39.89
36 Nicole Mance 09 Acad. of Holy Names 8:40.98 26
37 Claire McGonigle 09 Bronxville 8:42.13
38 Karen Acevedo 09 Middletown 8:44.10 27
39 Sabrina Masean 09 Middletown 8:45.00 28
40 Jessie Laffey 09 St. Dominic-NJ 8:46.03 29
41 Emily Gray 8 Guilderland 8:49.24 30
42 Grace Vetromile 09 Bronxville 8:54.73
43 Nina Nahitchevansky 09 Poly Prep Countr 9:10.09
44 Bonnie Mai 09 Poly Prep Countr 9:10.47
45 Ashley House 09 Middletown 9:13.60 31
46 Jenna Cavanaugh 09 Acad. of Holy Names 9:13.91 32
47 Amy White 09 Hendrick Hudson 9:37.06
48 Jean louise Bernhoft 09 Acad. of Holy Names 9:38.26 33
49 Llyra Chambers 09 Farmingdale 9:39.07
50 Kara Reilly 09 Poly Prep Countr 9:45.85
51 Megan Woods 09 Pope John XXIII 9:47.39
52 Cindy Lowe 09 Middle Country 9:48.18
53 Kara Whelply 09 St. Dominic-NJ 9:48.87 34
54 Julie Aguirre 09 Poly Prep Countr 9:54.16
55 Maria Holland 09 Averill Park 9:56.49
56 Catalina Melendez 09 St. Dominic-NJ 9:57.55 35
57 Daniella Pacheco 09 Brandywine 9:58.32
58 Jasmine Sowards 09 Brandywine 10:01.93
59 Emma Hollinger 09 Averill Park 10:06.20
60 Beth Jakubosky 09 Middletown 10:07.79 36
61 Page Marshall 8 Bronxville 10:15.44
62 Alyssa Granowski 09 John Jay-East Fi 10:17.46
63 Kiersten Morehouse 09 Lake George 10:25.47
64 Rebecca Martin 09 John Jay-East Fi 10:35.84
65 Nicole Placencia 09 St. Dominic-NJ 10:38.94 37
66 Desiree Ortega 09 Middletown 10:41.87 38
67 Fallon Boyle 09 Farmingdale 10:46.67
68 Honora Wichrowski 09 Middle Country 10:48.51
69 Isabella Revilla 09 St. Dominic-NJ 10:56.34 39
70 Monica Wilson 09 Pope John XXIII 12:31.01

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shaker 16 1 2 3 4 6 7 8
Total Time: 37:26.69
Average: 7:29.34
2 St. Anthony's 56 5 9 11 15 16 18 19
Total Time: 39:13.16
Average: 7:50.64
3 Guilderland 88 12 13 20 21 22 23 30
Total Time: 40:39.29
Average: 8:07.86
4 Middletown 117 14 17 27 28 31 36 38
Total Time: 42:47.30
Average: 8:33.46
5 Acad. of Holy Names 125 10 24 26 32 33
Total Time: 43:58.02
Average: 8:47.61
6 St. Dominic-NJ 160 25 29 34 35 37 39
Total Time: 47:50.35
Average: 9:34.07



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 10 Boys 1.5 Mile Run CC Frosh D.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Connor Quinn 09 Hatboro-Horsham 6:16.27 1
2 James Dickinson 09 Northport 6:17.57 2
3 David Hatch 09 Northport 6:24.91 3
4 David Lipsky 09 St. Anthony's 6:25.65 4
5 Jake Hensler 09 St. Anthony's 6:33.45 5
6 McGuire Patrick 09 Smithtown 6:36.35 6
7 Chris Odin 09 Northport 6:37.80 7
8 Adam Rego 09 La Salle-RI 6:41.17 8
9 Brian Edsall 09 Pearl River 6:41.80 9
10 Joseph Orelli 09 St. Anthony's 6:42.04 10
11 Colin Kern 09 Northport 6:43.24 11
12 Tom Makin 09 Northport 6:43.77 12
13 Jesse Bua 09 Lynbrook 6:44.91 13
14 Michael Stephens 09 La Salle-RI 6:45.34 14
15 Sam Peck 09 Seaford 6:46.07
16 Alex Perrault 09 Bishop Hendricken 6:47.07 15
17 Erick Kopff 09 Guilderland 6:48.40 16
18 James Buchan 09 Pearl River 6:48.76 17
19 Stephen Moroney 09 Pearl River 6:49.03 18
20 Knute Armstrong 8 Guilderland 6:49.39 19
21 Sean Fitzgerald 09 St. Anthony's 6:49.95 20
22 William Isenberg 09 St. Anthony's 6:51.05 21
23 Austin Williams 09 Delbarton 6:51.31 22
24 Steve Rodolico 09 Hatboro-Horsham 6:51.69 23
25 Alex Kramer 09 Northport 6:51.94 24
26 Nolan Hayes 09 St. Anthony's 6:52.36 25
27 Derek Vadnais 09 Bishop Hendricken 6:54.04 26
28 taylor smythe 09 Hackettstown 6:55.89
29 Matthew Taddeo 09 St. Anthony's 6:56.73 27
30 Matt Pasquali 8 Guilderland 6:56.99 28
31 Stephen Couture 09 Bishop Hendricken 6:59.46 29
32 theo foster 09 Christian Bro NJ 6:59.71 30
33 Mike Fox 09 Warwick Valley 6:59.96 31
34 Brendan Davis 09 Cornwall 7:00.24 32
35 manuel chafort 09 Christian Bro NJ 7:00.52 33
36 James Downey 09 Delbarton 7:01.36 34
37 Alec Miller 09 Warwick Valley 7:01.60 35
38 Marcus Swift 09 Bishop Hendricken 7:02.62 36
39 Eric Brown 09 La Salle-RI 7:02.87 37
40 Christian Pryor 12 La Salle-RI 7:03.08 38
41 Nick Carroll 09 La Salle-RI 7:03.90 39
42 Justin White 09 Midwood 7:04.56 40
43 Kevin Shannon 09 Smithtown 7:04.80 41
44 Justin Ehring 09 Hatboro-Horsham 7:05.04 42
45 Brian Donaldson 09 Lynbrook 7:05.50 43
46 Andrew Clay 09 Smithtown 7:05.82 44
47 rob leniart 09 Christian Bro NJ 7:06.27 45
48 Alex Isabelle 09 La Salle-NY 7:06.54
49 patrick araya 09 Germantown Friends 7:06.79 46
50 chris beiser 09 Germantown Friends 7:07.08 47
51 james kelly 09 Christian Bro NJ 7:08.81 48
52 Matthew Campbell 09 Lynbrook 7:09.26 49
53 Toby Strowhouer 09 Brandywine 7:10.33 50
54 Jeffrey Jones 09 Mount St. Michael 7:11.19 51
55 Evan Gagnon 09 Cornwall 7:11.55 52
56 Austin Crann 09 Delbarton 7:11.95 53
57 Nick Branch 8 Cornwall 7:12.46 54
58 Michael Nadeau 09 La Salle-RI 7:13.00 55
59 shaneil mehta 09 Christian Bro NJ 7:13.67 56
60 Nathan Waltersdorf 7 Shaker 7:14.71
61 Matt DeFlavis 09 Hatboro-Horsham 7:15.01 57
62 Spencer Jones 09 Brandywine 7:15.81 58
63 Greg Whetmore 09 Queensbury 7:16.57 59
64 Ashawn Smith 09 St. John's Prep-NY 7:17.02 60
65 Matthew Molnar 09 Delbarton 7:17.48 61
66 Peter Lithen 09 Lynbrook 7:17.75 62
67 Danish Ishaq 9 Midwood 7:18.01 63
68 Sean Wiggin 09 Bishop Hendricken 7:18.43 64
69 Lawrence Vedilago 09 Massapequa 7:19.63 65
70 Kazre Cummings 09 Bishop Hendricken 7:19.95 66
71 Grant Gadomski 09 Warwick Valley 7:20.28 67
72 Matt Brennan 09 Northport 7:21.25 68
73 Ryan Aponte 09 Mount St. Michael 7:22.55 69
74 Korey Hourahan 09 La Salle-RI 7:22.91 70
75 Cuyler Chiang 09 Pearl River 7:23.23 71
76 Gabriel Saturia 09 Midwood 7:23.53 72
77 kevin clifford 09 Christian Bro NJ 7:23.89 73
78 lewis daidone 09 Christian Bro NJ 7:24.22 74
79 Ray Buhrmeister 09 Pearl River 7:24.63 75
80 Zach Daniels 09 Lynbrook 7:26.14 76
81 Kevin Godart 09 Delbarton 7:27.47 77
82 Noel Morban 09 Mount St. Michael 7:27.80 78
83 Matt McDonald 09 Cornwall 7:28.25 79
84 jeremy wright 09 Germantown Friends 7:28.56 80
85 William Roberts 09 Queensbury 7:29.78 81
86 John Sheehan 09 Guilderland 7:30.31 82
87 Macari Justin 09 Smithtown 7:30.83 83
88 Justin Simmons 09 Hackettstown 7:31.85
89 Matthew Taylor 09 Smithtown 7:32.44 84
90 Owen Cancroft 09 Northport 7:32.77
91 Griffin Werner 09 Bishop Hendricken 7:33.43 85
92 Logan Polsinello 8 Shaker 7:33.69
93 Trevor Abbale 09 Northport 7:34.23
94 Isaac Malsky 8 Guilderland 7:35.56 86
95 drew wallace 09 Germantown Friends 7:35.96 87
96 Alexander Buttaro 09 St. Joseph by-th 7:36.34 88
97 Peter Raleigh 09 Warwick Valley 7:36.83 89
98 Joe Doria 09 Massapequa 7:37.32 90
99 Christian Rivera 09 Delbarton 7:38.69 91
100 Billy Messemer 09 North Salem 7:41.15
101 Terence Hughes 09 Pearl River 7:42.03 92
102 Anthony Signorelli 09 Queensbury 7:45.04 93
103 Zach Thaler 09 Smithtown 7:47.26 94
104 Andrew Kaiser 09 Queensbury 7:48.01 95
105 Gary Ellison 09 John Jay-East Fi 7:49.21
106 Michael Esswein 09 Syosset 7:52.12 96
107 Wyatt Carpenter 09 Queensbury 7:53.10 97
108 Dylan Carberry 09 Cornwall 7:53.86 98
109 nick adrusian 09 Hackettstown 7:54.14
110 Dan McGill 09 Warwick Valley 7:57.41 99
111 Steven Vinci 09 John Jay-East Fi 7:59.25
112 Mark White 09 Brandywine 7:59.57 100
113 Stephen Murphy 09 Queensbury 8:02.56 101
114 Sean Gooch 11 Syosset 8:04.94 102
115 Hakeem Griffin 09 St. John's Prep-NY 8:05.91 103
116 Dyer Cody 09 Guilderland 8:07.32 104
117 Alfred Alcasid 09 St. Joseph by-th 8:08.45 105
118 Kevin Allison 09 Syosset 8:09.31 106
119 Sean Grover 09 Queensbury 8:10.27 107
120 Tyler Sankey 09 Queensbury 8:10.63
121 jared brill 09 Germantown Friends 8:10.95 108
122 Rob Ancona 09 Somers 8:11.76
123 jasper daly-williamson 09 Germantown Friends 8:12.29 109
124 Cleveland Stewart 09 Mount St. Michael 8:12.68 110
125 Dylan Abetecola 09 Somers 8:13.07
126 Alex Gargiso 09 St. Joseph by-th 8:13.57 111
127 Daniel Chong 09 St. John's Prep-NY 8:14.22 112
128 Zach Wojtusik 09 La Salle-NY 8:14.74
129 Kelson Haberlack 09 Massapequa 8:15.40 113
130 Brandon Diaz 09 La Salle-NY 8:15.78
131 Rob Grant 09 Guilderland 8:16.18 114
132 Dan Blaustein 09 Massapequa 8:16.62 115
133 Brian Chambers 09 Mount St. Michael 8:16.87 116
134 Chris Redmond 09 Queensbury 8:21.05
135 Matt Heller 09 Syosset 8:24.96 117
136 Rich Ferrante 09 Somers 8:27.75
137 Josh Suen 12 Syosset 8:31.81 118
138 Drew Schimpf 09 Smithtown 8:33.02 119
139 Andrew McNicholas 09 Hatboro-Horsham 8:41.74 120
140 Devon Brewster 9 Midwood 8:42.22 121
141 Thornton Daniel 09 Midwood 8:42.62 122
142 Marcory Pierre 9 Midwood 8:44.08 123
143 Tom Costagliola 09 St. Joseph by-th 8:45.41 124
144 George Corde 09 North Salem 8:46.10
145 Barbato Pasquale 09 St. Joseph by-th 8:47.41 125
146 Ben Lederman 09 John Jay-East Fi 8:49.14
147 Wynaldo McKenzie 09 St. John's Prep-NY 8:49.52 126
148 Adam Hirch 09 Syosset 8:50.05 127
149 Daniel Ketterer 09 North Salem 8:52.40
150 Jhosped Dufflart 09 Mount St. Michael 8:52.66 128
151 Joseph De Luca 09 Delbarton 8:56.51 129
152 Dwayne Dell 09 Mount St. Michael 8:58.04 130
153 Tyler Lewis 09 St. John's Prep-NY 9:07.99 131
154 Zilun Zhang 11 Syosset 9:10.02 132
155 Richard Bowen 09 Brandywine 9:10.85 133
156 Vincent Fortino 09 Pearl River 9:12.96 134
157 Justin Durden 09 St. Joseph by-th 9:18.11 135
158 Kevin Sheehy 10 North Salem 9:18.59
159 David Katz 09 Lynbrook 9:24.71 136
160 Mike Sporel 09 Queensbury 9:28.54
161 chris mcgeorge 09 Hackettstown 9:35.84
162 Tam Randal 09 Midwood 9:42.00 137
163 Jason Smith 09 St. John's Prep-NY 9:42.56 138
164 Andre Anderson 09 St. John's Prep-NY 9:42.81 139
165 Damien O'Donnell 09 Massapequa 9:59.00 140
166 jonathan bailey 09 Germantown Friends 10:04.59 141
167 Kyle Tabibian 09 Brandywine 10:20.71 142

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Northport 35 2 3 7 11 12 24 68
Total Time: 32:47.29
Average: 6:33.46
2 St. Anthony's 60 4 5 10 20 21 25 27
Total Time: 33:22.14
Average: 6:40.43
3 La Salle-RI 136 8 14 37 38 39 55 70
Total Time: 34:36.36
Average: 6:55.28
4 Bishop Hendricken 170 15 26 29 36 64 66 85
Total Time: 35:01.62
Average: 7:00.33
5 Pearl River 190 9 17 18 71 75 92 134
Total Time: 35:07.45
Average: 7:01.49
6 Christian Brothers NJ 212 30 33 45 48 56 73 74
Total Time: 35:28.98
Average: 7:05.80
7 Guilderland 231 16 19 28 82 86 104 114
Total Time: 35:40.65
Average: 7:08.13
8 Lynbrook 243 13 43 49 62 76 136
Total Time: 35:43.56
Average: 7:08.72
9 Hatboro-Horsham High Scho 243 1 23 42 57 120
Total Time: 36:09.75
Average: 7:13.95
10 Delbarton 247 22 34 53 61 77 91 129
Total Time: 35:49.57
Average: 7:09.92
11 Smithtown 258 6 41 44 83 84 94 119
Total Time: 35:50.24
Average: 7:10.05
12 Cornwall 315 32 52 54 79 98
Total Time: 36:46.36
Average: 7:21.28
13 Warwick Valley 321 31 35 67 89 99
Total Time: 36:56.08
Average: 7:23.22
14 Germantown Friends 368 46 47 80 87 108 109 141
Total Time: 37:29.34
Average: 7:29.87
15 Midwood 418 40 63 72 121 122 123 137
Total Time: 39:10.94
Average: 7:50.19
16 Mount St. Michael 424 51 69 78 110 116 128 130
Total Time: 38:31.09
Average: 7:42.22
17 Queensbury 425 59 81 93 95 97 101 107
Total Time: 38:12.50
Average: 7:38.50
18 Brandywine 483 50 58 100 133 142
Total Time: 41:57.27
Average: 8:23.46
19 Massapequa 523 65 90 113 115 140
Total Time: 41:27.97
Average: 8:17.60
20 St. John's Prep-NY 532 60 103 112 126 131 138 139
Total Time: 41:34.66
Average: 8:18.94
21 Syosset 539 96 102 106 117 118 127 132
Total Time: 41:03.14
Average: 8:12.63
22 St. Joseph by-the-Sea 553 88 105 111 124 125 135
Total Time: 41:31.18
Average: 8:18.24



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 11 Girls 1.5 Mile Run CC Frosh D.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Katie Fitzgerald 09 Warwick Valley 7:03.44 1
2 Megan Kellogg 8 Queensbury 7:07.45 2
3 Tia Caldwell 09 Westford Academy 7:24.98 3
4 Hayley Leviashvili 09 Syosset 7:29.98
5 Francesca LoRusso 09 Warwick Valley 7:32.92 4
6 Taylor Mueller 09 Queensbury 7:36.46 5
7 Celine Dreitlein 09 Queensbury 7:37.16 6
8 Calie Hubert 09 Queensbury 7:37.61 7
9 Katherine Ernst 09 Westford Academy 7:39.30 8
10 Shannon Bauer 09 Warwick Valley 7:41.58 9
11 Taryn Riley 09 Shaker 7:48.81 10
12 Erin Brady 09 Archbishop Ryan 7:49.75 11
13 Malley DeSanto 09 Warwick Valley 7:50.48 12
14 Melissa Kline 09 Archbishop Ryan 7:50.70 13
15 Corrine Birchard 09 Curtis 7:55.10 14
16 Johnson Deborah 09 Amsterdam 7:56.56
17 Ginny Edinger 8 Greenwich-NY 8:00.90
18 Elizabeth Doyle 09 Queensbury 8:01.36 15
19 Erica Moran 09 Syosset 8:01.78
20 Megan Martel 09 Shaker 8:02.62 16
21 Taylor Methe 09 Shaker 8:04.02 17
22 Danielle Mclean 09 Shaker 8:06.88 18
23 Julia Maloney 8 Shaker 8:07.52 19
24 Abby Butler 7 Shaker 8:12.34 20
25 Paris Kelly 09 Amsterdam 8:15.28
26 Lauren Brandt 09 Warwick Valley 8:17.78 21
27 Adamchick Caitlyn 8 Amsterdam 8:18.11
28 Alexis Panetta 11 Sanford H. Calhoun 8:18.43
29 Rachel Stanley 09 Westford Academy 8:21.46 22
30 Sarah Keddy 09 Curtis 8:22.42 23
31 Erin Burke 09 Westford Academy 8:24.29 24
32 Anisha Rajopadhye 09 Westford Academy 8:26.70 25
33 Monica Sanchez 09 North Hunterdon 8:30.77 26
34 Paxton Mittleman 09 Syosset 8:32.28
35 Dominique Kuentzel 7 Colonie 8:33.17
36 Emily Freud 09 Pearl River 8:34.11
37 Sean Lin 09 North Hunterdon 8:37.29 27
38 Molly Stewart 09 Queensbury 8:42.27 28
39 Caity Bravo 8 Pearl River 8:43.31
40 Ally Herald 8 Colonie 8:48.31
41 Emily Haig 8 Shenendehowa 8:50.48 29
42 Colleen Maher 7 Shenendehowa 8:50.72 30
43 Kelly Wall 09 Shenendehowa 8:51.14 31
44 Mary Rose Konuwa 09 Curtis 8:59.03 32
45 Meaghan Podlaski 7 Colonie 8:59.29
46 Julia Bonney 8 Colonie 9:03.55
47 Regina Sullivan 09 Nanuet 9:03.83
48 Naimah Daniels 09 Curtis 9:06.86 33
49 Annie Grimmke 09 Greenwich-NY 9:07.73
50 Kristen McAdams 09 Pearl River 9:10.70
51 Erin McGovern 09 Nanuet 9:12.80
52 brigitte pewu 09 Curtis 9:19.40 34
53 Cara Roberts 09 Curtis 9:20.30 35
54 Kailee Dillon 09 Archbishop Ryan 9:21.38 36
55 Jenna Clavin 09 Archbishop Ryan 9:21.65 37
56 Ciara Rooney 09 Pearl River 9:21.92
57 Sarah Busso 09 Queensbury 9:22.53 38
58 Kristen Burk 09 Westford Academy 9:25.51 39
59 Bridget Kenney 9 Corcoran 9:31.40
60 ethinity dunn 09 Dewitt Clinton 9:33.28 40
61 Kirstin Wu 09 North Hunterdon 9:33.58 41
62 Fazio Danielle 09 Amsterdam 9:36.17
63 Sarah Arnold 7 Shenendehowa 9:41.83 42
64 Giovanna Franciose 09 Curtis 9:43.81 43
65 shana-lee burke 09 Dewitt Clinton 9:44.23 44
66 Megan Vantslot 09 North Hunterdon 9:44.78 45
67 Kaitlyn Conallen 09 Archbishop Ryan 9:56.49 46
68 Lavanda Ladd 09 Corcoran 9:58.60
69 Emily Coleman 09 Sanford H. Calhoun 9:59.75
70 Alex Falcucci 09 North Hunterdon 10:07.40 47
71 Emily Hampton 7 Shenendehowa 10:11.08 48
72 ashante peart 09 Dewitt Clinton 10:13.84 49
73 Kathryn Levitsky 09 Westford Academy 10:20.19 50
74 Caroline Gioia 09 Shenendehowa 10:34.40 51
75 abigail barima 09 Dewitt Clinton 12:58.87 52
76 shericka scott 09 Dewitt Clinton 13:19.55 53
77 schamona williams 09 Dewitt Clinton 13:23.46 54

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Queensbury 35 2 5 6 7 15 28 38
Total Time: 38:00.04
Average: 7:36.01
2 Warwick Valley 47 1 4 9 12 21
Total Time: 38:26.20
Average: 7:41.24
3 Shaker 80 10 16 17 18 19 20
Total Time: 40:09.85
Average: 8:01.97
4 Westford Academy 82 3 8 22 24 25 39 50
Total Time: 40:16.73
Average: 8:03.35
5 Curtis 136 14 23 32 33 34 35 43
Total Time: 43:42.81
Average: 8:44.57
6 Archbishop Ryan 143 11 13 36 37 46
Total Time: 44:19.97
Average: 8:52.00
7 Shenendehowa 180 29 30 31 42 48 51
Total Time: 46:25.25
Average: 9:17.05
8 North Hunterdon 186 26 27 41 45 47
Total Time: 46:33.82
Average: 9:18.77
9 Dewitt Clinton 238 40 44 49 52 53 54
Total Time: 55:49.77
Average: 11:09.96



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 12 Boys 1.5 Mile Run CC Frosh E.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nicholas Carlsen 09 Danbury 6:22.14 1
2 Philip Martin 09 Danbury 6:29.86 2
3 Jordan Johnson 8 Colonie 6:30.76 3
4 Austin Winter 09 Danbury 6:31.87 4
5 Jesse Petrucci 09 Kings Park 6:32.69 5
6 Tray Wasilesky 09 Harrison 6:35.58
7 Connor Quinn 09 Washingtonville 6:37.86 6
8 John Carlucci 09 Danbury 6:38.93 7
9 Chris Pasquarelli 09 Washingtonville 6:39.34 8
10 Anthony Stefanelli 09 Colonie 6:39.65 9
11 Sean McPadden 09 Colonie 6:44.03 10
12 Nicholas Willoughby 09 Tottenville 6:44.30 11
13 Jon Holmes 09 Colonie 6:46.88 12
14 Galeone Gage 09 Archbishop Ryan 6:47.23
15 Avery Lord 09 Danbury 6:47.52 13
16 Erik Meyer 09 Arch. Curley 6:47.96
17 Sean Bieschke 09 Arch. Curley 6:48.25
18 Colin Okasaki 09 Fordham Prep 6:53.63 14
19 Ryan Mulson 8 Colonie 6:58.77 15
20 arnold michael 09 Commack 6:59.03 16
21 John Recupero 09 Fordham Prep 7:01.24 17
22 Austin Huneck 09 Shenendehowa 7:02.62 18
23 Jake Gallagher 09 Danbury 7:03.32 19
24 Jack Vite 7 Shenendehowa 7:04.19 20
25 Christian Doherty 09 Fordham Prep 7:04.95 21
26 Alex Hart 09 Washingtonville 7:05.64 22
27 Steven Wright 09 Tottenville 7:07.22 23
28 Kyle Rothwell 09 Shenendehowa 7:08.31 24
29 Austin Liebers 09 Schenectady 7:08.83
30 John Cole 09 Archbishop Ryan 7:10.02
31 Christian Kuntz 09 Fordham Prep 7:10.33 25
32 Stephen Bubniak 09 Danbury 7:11.81 26
33 Andrew Cavallaro 09 Fordham Prep 7:12.29 27
34 Alexander Linder 09 Colonie 7:12.56 28
35 Teddy Martinez 09 Washingtonville 7:13.55 29
36 Jaden Lake 09 Washingtonville 7:14.96 30
37 Nick Cavin 09 Colonie 7:15.45 31
38 Arjan Serang 09 Shenendehowa 7:16.62 32
39 thomas demartino 09 Commack 7:17.23 33
40 caccamo matt 09 Commack 7:19.02 34
41 Ronald Belisle 09 Hunterdon Central 7:21.62 35
42 Kyle Phegley 09 Hunterdon Central 7:22.14 36
43 Danny Fink 09 Fordham Prep 7:25.67 37
44 Jayson Elliot 09 Matawan 7:26.31
45 Danny Thadeio 09 Bishop Hendricken 7:26.53 38
46 brian gally 09 Commack 7:27.31 39
47 Brian Chrzan 8 Shenendehowa 7:27.73 40
48 Alec Trusdell 09 Archbishop Ryan 7:29.27
49 Liam McAleer 09 Washingtonville 7:29.66 41
50 Ray Graham 09 Kings Park 7:29.92 42
51 Chris Matthiessen 09 Hunterdon Central 7:30.19 43
52 Nick Parente 09 Bishop Hendricken 7:31.53 44
53 Brendan McNamara 09 Bishop Hendricken 7:31.84 45
54 Nicholas Demarest 09 Matawan 7:32.56
55 Nick Jachim 09 Hunterdon Central 7:33.65 46
56 Chris Harris 09 St. Benedicts 7:34.65
57 mark milo 09 Commack 7:35.13 47
58 blaise halloran 09 Commack 7:35.42 48
59 hugh mcneil 09 Commack 7:37.58 49
60 Matt Medeiros 09 Bishop Hendricken 7:37.91 50
61 Rishabh Pipada 09 WW-Plainsboro No 7:40.45
62 James Monobranco 09 Hunterdon Central 7:43.17 51
63 Jacob Coonin 09 Harrison 7:43.49
64 Nigel Nelson 09 Bay Shore 7:43.78 52
65 Aidan Campbell 09 Bayport-Blue Point 7:44.79
66 Brian Lambracht 09 Hunterdon Central 7:45.46 53
67 George Hershey 09 Fordham Prep 7:46.06 54
68 Andrew Vitale 09 Kings Park 7:49.06 55
69 Chris Lisi 09 Hunterdon Central 7:50.33 56
70 Tom Loiacono 09 Kings Park 7:51.92 57
71 Anthony Dilegge 11 Bay Shore 7:52.25 58
72 Conner Loops 09 Iroquois 7:52.94
73 Benjamin Zhang 09 WW-Plainsboro No 7:55.92
74 Jack Clifton 09 Matawan 7:57.07
75 Rob Gillich 7 Shenendehowa 7:58.74 59
76 Nicholas Goldberg 09 Tottenville 8:01.80 60
77 Marcus Caron 09 Bishop Hendricken 8:03.76 61
78 Rick Cooper 09 Kings Park 8:04.95 62
79 Alexander Gamcsik 09 Bayport-Blue Point 8:09.92
80 Daniel Liu 10 WW-Plainsboro No 8:12.87
81 Dan Bianco 09 Archbishop Ryan 8:17.26
82 Nick Doherty 09 St. Joseph by-th 8:18.17
83 Rishabh Rattan 09 WW-Plainsboro No 8:19.56
84 Aaron DeMarco 09 Bishop Hendricken 8:20.81 63
85 Brandon Taledo 09 Middletown 8:21.58
86 Jake Polosino 09 Bay Shore 8:33.59 64
87 Mohammed Sheikh 09 Tottenville 8:33.95 65
88 Nick Esteves 09 Bay Shore 8:36.37 66
89 Justin Harnett 09 Matawan 8:36.72
90 Nick Manson 09 Monroe Woodbury 8:37.06
91 Milot Muca 09 Tottenville 8:38.45 67
92 Alex Allie 09 Middletown 8:41.51
93 Anthony Case 09 Arch. Curley 8:42.01
94 Watata Makori 09 St. Benedicts 8:42.53
95 Drew Bialozynski 09 Arch. Curley 8:47.71
96 Joseph Carrara 09 St. Joseph by-th 9:07.30
97 Anthony Gentilella 09 Tottenville 9:12.20 68
98 Ben Defieux 09 Bay Shore 9:15.93 69
99 James Farrern 09 St. Joseph by-th 9:16.23
100 Hurley Danny 09 Harrison 9:18.90
101 Thomas Herold 09 Tottenville 9:35.54 70
102 Francesco D'Onofrio 09 St. Joseph by-th 9:40.87
103 Brendan Gilley 09 Bayport-Blue Point 9:43.69
104 Jim Davanzo 09 Bayport-Blue Point 9:51.99

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Danbury 27 1 2 4 7 13 19 26
Total Time: 32:50.32
Average: 6:34.07
2 Colonie 49 3 9 10 12 15 28 31
Total Time: 33:40.09
Average: 6:44.02
3 Washingtonville 95 6 8 22 29 30 41
Total Time: 34:51.35
Average: 6:58.27
4 Fordham Prep 104 14 17 21 25 27 37 54
Total Time: 35:22.44
Average: 7:04.49
5 Shenendehowa 134 18 20 24 32 40 59
Total Time: 35:59.47
Average: 7:11.90
6 Commack 169 16 33 34 39 47 48 49
Total Time: 36:37.72
Average: 7:19.55
7 Hunterdon Central 211 35 36 43 46 51 53 56
Total Time: 37:30.77
Average: 7:30.16
8 Kings Park 221 5 42 55 57 62
Total Time: 37:48.54
Average: 7:33.71
9 Tottenville 226 11 23 60 65 67 68 70
Total Time: 39:05.72
Average: 7:49.15
10 Bishop Hendricken 238 38 44 45 50 61 63
Total Time: 38:11.57
Average: 7:38.32
11 Bay Shore 309 52 58 64 66 69
Total Time: 42:01.92
Average: 8:24.39



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 13 Boys 2.5 Mile Run CC Jr. Var. A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Seamus Morgan 11 La Salle College-PA 13:40.39 1
2 Nick Mendolia 10 Don Bosco Prep 13:49.95 2
3 John Bayeux 11 Ridge 13:52.27 3
4 Dan LaMorte 12 La Salle College-PA 13:54.37 4
5 Derek Hagaman 12 Ridge 13:56.76 5
6 Kenny Sun 11 Ridge 14:00.14 6
7 Greg Hazell 11 Don Bosco Prep 14:03.97 7
8 Steve McNicholas 11 Don Bosco Prep 14:04.29 8
9 Chris Traynor 12 Ridge 14:06.72 9
10 Ryan Tucker 10 Don Bosco Prep 14:08.27 10
11 Alex Hyunh 10 Ridge 14:10.09 11
12 Patrick O'Riordan 11 Don Bosco Prep 14:11.06 12
13 Chris Muggler 11 La Salle College-PA 14:20.42 13
14 John Leonick 11 Monroe Woodbury 14:23.47 14
15 Alex Chrostowski 10 La Salle College-PA 14:26.44 15
16 Josh Lefler 10 Ridge 14:26.75 16
17 Kevin Quinn 10 La Salle College-PA 14:27.31 17
18 Tim Nolan 11 La Salle College-PA 14:28.13 18
19 Patrick Farrell 12 Ridge 14:33.11 19
20 Paul Smith 10 Queensbury 14:42.42 20
21 Phil Rascona 11 Sachem East 14:43.96 21
22 Tom Weyer 12 Sachem East 14:46.56 22
23 Taylor Payne 10 Tatnall 14:47.27 23
24 John Countryman 10 Queensbury 14:48.15 24
25 Italiano Nick 12 St. Joseph by-th 14:49.16 25
26 Alex DelloBuono 11 North Penn 14:49.63
27 Steven Pantazopoulos 10 Monroe Woodbury 14:50.00 26
28 Scott Baumann 11 Don Bosco Prep 14:50.45 27
29 Justin Casanova 10 Tatnall 14:51.41 28
30 charlie mcclelland 11 Germantown Friends 14:54.43 29
31 jordan may 09 Germantown Friends 14:55.39 30
32 Steven Pungello 11 Washingtonville 14:57.61 31
33 Derek Heiser 11 Cicero-North Syr 14:58.91 32
34 Matt Dolan 11 Bishop Hendricken 14:59.71 33
35 Tim Messina 11 Queensbury 15:02.97 34
36 Zack Lafaver 12 West Genesee 15:04.33 35
37 Keith Lasky 12 Monroe Woodbury 15:05.61 36
38 Chris Shannon 12 Cicero-North Syr 15:06.95 37
39 Matt Crough 09 Cicero-North Syr 15:08.13 38
40 Nick Terreri 09 Monroe Woodbury 15:09.77 39
41 Jordan Tirpak 11 Don Bosco Prep 15:10.69 40
42 Oliver Lopez-Gomez 09 Oakton 15:11.15 41
43 Steve Sklodowski 10 Tatnall 15:12.05 42
44 Jersson Torres 10 Sachem East 15:12.90 43
45 David Blessington 12 Bishop Hendricken 15:13.57 44
46 Drake Leonard 09 Oakton 15:15.66 45
47 Mark Horgan 10 Queensbury 15:18.17 46
48 Patrick Angehr 10 Monroe Woodbury 15:19.16 47
49 ian longshore 11 Germantown Friends 15:19.70 48
50 Michael Roach 12 Massapequa 15:20.68 49
51 Matt Abrams 10 Sherwood 15:21.16 50
52 Jimmy Houghton 09 Sachem East 15:22.40 51
53 Oliver LaPoint 11 Cicero-North Syr 15:23.93 52
54 lyle wistar 09 Germantown Friends 15:26.85 53
55 Jacob Smith 10 St. John's Prep-MA 15:27.18 54
56 David Barnhard 10 Sherwood 15:27.96 55
57 Andrew DeNicola 11 Bishop Hendricken 15:30.22 56
58 Michael Esposito 12 Massapequa 15:31.46 57
59 James Vierling 12 Sachem East 15:33.23 58
60 Joseph Choi 11 Oakton 15:35.31 59
61 Anirudh Devabhaktuni 10 North Penn 15:36.34
62 Ricky Zhu 11 Oakton 15:36.81 60
63 Kevin Grosshandler 11 Sachem East 15:38.04 61
64 Josh Sinay 11 Cicero-North Syr 15:38.44 62
65 Chris Coomey 11 Monroe Woodbury 15:39.80 63
66 Mike Rizzo 11 St. Joseph's Col 15:40.39 64
67 David Rendle 12 Oakton 15:41.01 65
68 Logan Sullivan 11 St. John's Prep-MA 15:41.71 66
69 Joe Zayas 12 Sachem North 15:42.80 67
70 Louis Piccirillo 11 Sachem North 15:43.50 68
71 Tom DiTrani 11 Massapequa 15:45.34 69
72 Matt Colturi 09 Oakton 15:45.92 70
73 jackson walker 11 Germantown Friends 15:47.76 71
74 Dan Farmer 10 St. John's Prep-MA 15:48.05 72
75 Taylor Almeter 10 St. Joseph's Col 15:48.46 73
76 Mike LeFosse 11 St. Joseph by-th 15:49.66 74
77 Ben Page Gil 11 Monroe Woodbury 15:50.77 75
78 James Sailer 09 Sachem North 15:51.27 76
79 Jack Hanlon 11 Sherwood 15:52.28 77
80 Ryan Mercado 09 Sherwood 15:52.56 78
81 John Zalocki 12 Sachem East 15:53.32 79
82 Chris Hajeck 11 Queensbury 15:53.85 80
83 John Stratton 12 New Hartford 15:56.74
84 Bernardo Espinosa 11 Walt Whitman-MD 15:57.14 81
85 Dustyn Kang 09 Sherwood 15:59.41 82
86 Andrew Marquez 11 Oakton 16:00.30 83
87 Alonzo Contini 11 Washingtonville 16:00.84 84
88 Kyle Harrington 12 Cicero-North Syr 16:01.18 85
89 Taylor Wienke 12 St. Joseph's Col 16:04.17 86
90 Rich Narine 11 Nyack 16:07.48 87
91 Adam Reddan 12 Sherwood 16:09.27 88
92 Liam Vogt 10 St. Joseph by-th 16:10.11 89
93 Dan Davison 12 Bishop Hendricken 16:10.71 90
94 DeOrio William 11 St. Joseph by-th 16:11.52 91
95 John Doria 11 Massapequa 16:12.32 92
96 Raymond Mondello 10 St. Joseph by-th 16:13.27 93
97 Brandon Stites 09 Saratoga Springs 16:13.59 94
98 Alexander Pandazos 12 St. John's Prep-NY 16:14.11
99 Brad Ecker 8 Saratoga Springs 16:14.48 95
100 Henry Warder 09 Horace Mann School 16:15.39 96
101 Andrew Katz 10 St. John's Prep-MA 16:18.46 97
102 Thomas Ryba 09 Walt Whitman-MD 16:22.76 98
103 David Gates 8 Nyack 16:23.85 99
104 Charles Scherr 09 Horace Mann School 16:24.85 100
105 Alan Munoz 11 Cicero-North Syr 16:25.69 101
106 Jonathan Welch 10 West Genesee 16:25.99 102
107 henry shah 09 Germantown Friends 16:26.33 103
108 Alex Hartwell 11 Bronxville 16:27.10
109 Nick Connors 10 St. Joseph by-th 16:28.83 104
110 Ryan Leoniak 11 Washingtonville 16:32.41 105
111 Tim Norton 10 Berlin 16:32.93 106
112 Eric Bellanca 10 St. Joseph's Col 16:36.00 107
113 Tim Randazzo 12 Sachem North 16:36.91 108
114 Andrew Zenger 11 St. Joseph's Col 16:37.92 109
115 Jake Stroud 09 Nyack 16:38.89 110
116 Andrew Dion 09 St. John's Prep-MA 16:40.69 111
117 Joe Tribuzio 09 Nyack 16:41.05 112
118 Chris Roden 12 Sachem North 16:42.88 113
119 Jake Kugler 11 Massapequa 16:43.75 114
120 Dan Sciolino 12 St. Joseph's Col 16:44.97 115
121 Peter Liquori 11 St. John's Prep-MA 16:45.75 116
122 Jonathan Velky 12 St. John's Prep-NY 16:47.62
123 Michael Fiechter 10 St. Joseph by-th 16:56.49 117
124 paul maxson 09 Germantown Friends 16:56.75 118
125 Eric Boyce 11 West Genesee 16:59.72 119
126 Dan Levitz 11 Bronxville 17:01.56
127 David Mandelbaum 11 Dalton School 17:02.72
128 Wynne Dan 11 Sachem East 17:03.76
129 Tim King 12 Berlin 17:03.99 120
130 Joe Pasquarelli 11 Bishop Hendricken 17:06.79 121
131 Simon Rosner 09 Horace Mann School 17:12.90 122
132 Ian Detweiler 10 Kingston 17:14.72 123
133 Adam Salwocki 11 Berlin 17:16.01 124
134 Jason Fisher 10 Tatnall 17:17.17 125
135 Josh Oldham 10 Tatnall 17:18.24 126
136 Jason Henderson 10 Queensbury 17:21.54 127
137 Alex Howk 09 Saratoga Springs 17:24.22 128
138 Matthew Nejako 09 North Penn 17:26.71
139 Max Means 12 Nyack 17:27.95 129
140 David Birner 10 St. John's Prep-MA 17:28.88 130
141 Chris Klemens 10 Tatnall 17:29.77 131
142 Nicholas White 11 Washingtonville 17:33.29 132
143 Ted Knox 11 Walt Whitman-MD 17:35.58 133
144 Steve Serbrun 10 West Genesee 17:38.60 134
145 Lawrence Betterini 09 Berlin 17:43.18 135
146 Semeraro Vinnie 12 New Hartford 17:45.92
147 Andrew Kuper 10 Berlin 17:49.15 136
148 Dave Seche 12 Kingston 17:55.36 137
149 Mike Plunkett 11 West Genesee 18:02.05 138
150 Xander Pedrosa 10 West Genesee 18:04.88 139
151 Rob Howe 10 Kingston 18:05.16 140
152 Jon Ross 11 Saratoga Springs 18:07.28 141
153 Marius Harnischfeger 10 Walt Whitman-MD 18:10.64 142
154 Mike Scanlon 11 Sachem North 18:11.08 143
155 Jeff Klein 10 North Penn 18:13.76
156 Thomas Gottstine 09 Kingston 18:19.31 144
157 Steven Weiner 10 Horace Mann School 18:20.63 145
158 Jay Palakar 09 Horace Mann School 18:24.90 146
159 Harrison Bruhn 10 Kingston 18:25.16 147
160 Austin Blumenfeld 11 Horace Greeley 18:26.99 148
161 Jay Murray 8 Saratoga Springs 18:29.00 149
162 Ryan Klizewski 09 Berlin 18:39.27 150
163 Isaac Rubin 09 Walt Whitman-MD 18:40.39 151
164 Andrew Burke 12 Massapequa 18:48.44 152
165 Sean Donoghue 12 Kingston 18:54.50 153
166 Luke Mino-Altherr 11 Massapequa 19:00.60 154
167 Eric Derechtor 10 Horace Mann School 19:06.95 155
168 Mike Wells 10 West Genesee 19:07.99 156
169 Monteserrato Andrew 11 St. John's Prep-NY 19:09.44
170 Charlie Gilley 11 Bayport-Blue Point 19:10.08
171 Zaid Qureishi 11 Horace Greeley 19:15.96 157
172 Noah Shaw 11 Horace Greeley 19:17.18 158
173 Miles Garwood 11 Washingtonville 19:26.12 159
174 Sebastian Sansone 09 Nyack 19:40.15 160
175 Worth Goodell 12 Bronxville 19:44.43
176 Jake Cahan 11 Dalton School 19:59.34
177 Daniel Schofel 10 Dalton School 20:02.00
178 Jack Celuch 10 Kingston 20:29.44 161
179 Nathan Raab 09 Horace Mann School 20:46.32 162
180 Emile Boyd 09 Nyack 21:51.85 163
181 Paul Palino 11 Bayport-Blue Point 22:18.55
182 Patrick Frangos 10 Horace Greeley 23:12.81 164
183 Michael Bernstein 11 Horace Greeley 23:13.31 165

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Ridge 34 3 5 6 9 11 16 19
Total Time: 1:10:05.98
Average: 14:01.20
2 Don Bosco Prep 39 2 7 8 10 12 27 40
Total Time: 1:10:17.54
Average: 14:03.51
3 La Salle College-PA 50 1 4 13 15 17 18
Total Time: 1:10:48.93
Average: 14:09.79
4 Monroe Woodbury 162 14 26 36 39 47 63 75
Total Time: 1:14:48.01
Average: 14:57.61
5 Sachem East 195 21 22 43 51 58 61 79
Total Time: 1:15:39.05
Average: 15:07.81
6 Queensbury 204 20 24 34 46 80 127
Total Time: 1:15:45.56
Average: 15:09.12
7 Cicero-North Syracuse 221 32 37 38 52 62 85 101
Total Time: 1:16:16.36
Average: 15:15.28
8 Germantown Friends 231 29 30 48 53 71 103 118
Total Time: 1:16:24.13
Average: 15:16.83
9 Oakton 270 41 45 59 60 65 70 83
Total Time: 1:17:19.94
Average: 15:27.99
10 Sherwood 342 50 55 77 78 82 88
Total Time: 1:18:33.37
Average: 15:42.68
11 Tatnall 344 23 28 42 125 126 131
Total Time: 1:19:26.14
Average: 15:53.23
12 Bishop Hendricken 344 33 44 56 90 121
Total Time: 1:19:01.00
Average: 15:48.20
13 St. Joseph by-the-Sea 372 25 74 89 91 93 104 117
Total Time: 1:19:13.72
Average: 15:50.75
14 Massapequa 381 49 57 69 92 114 152 154
Total Time: 1:19:33.55
Average: 15:54.71
15 St. John's Prep-MA 400 54 66 72 97 111 116 130
Total Time: 1:19:56.09
Average: 15:59.22
16 Sachem North 432 67 68 76 108 113 143
Total Time: 1:20:37.36
Average: 16:07.48
17 St. Joseph's Collegiate 439 64 73 86 107 109 115
Total Time: 1:20:46.94
Average: 16:09.39
18 Washingtonville 511 31 84 105 132 159
Total Time: 1:24:30.27
Average: 16:54.06
19 West Genesee 528 35 102 119 134 138 139 156
Total Time: 1:24:10.69
Average: 16:50.14
20 Nyack 537 87 99 110 112 129 160 163
Total Time: 1:23:19.22
Average: 16:39.85
21 Walt Whitman-MD 605 81 98 133 142 151
Total Time: 1:26:46.51
Average: 17:21.31
22 Saratoga Springs 607 94 95 128 141 149
Total Time: 1:26:28.57
Average: 17:17.72
23 Horace Mann School 609 96 100 122 145 146 155 162
Total Time: 1:26:38.67
Average: 17:19.74
24 Berlin 621 106 120 124 135 136 150
Total Time: 1:26:25.26
Average: 17:17.06
25 Kingston 691 123 137 140 144 147 153 161
Total Time: 1:29:59.71
Average: 17:59.95
26 Horace Greeley 792 148 157 158 164 165
Total Time: 1:43:26.25
Average: 20:41.25



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 14 Girls 2.5 Mile Run CC Jr. Var. A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ky-Tran Vo 11 Oakton 17:14.39 1
2 Shannon Carney 09 Oakton 17:26.25 2
3 Angela Roller 10 Oakton 17:32.73 3
4 Andrea Moore 10 Baldwinsville 17:37.52 4
5 Sarah Hoagland 10 Cornwall 17:40.09
6 Erika Wilcox 10 Baldwinsville 17:41.96 5
7 Morgan Ferguson 10 Saratoga Springs 17:46.54 6
8 Colleen McKenna 12 LaSalle 17:52.06 7
9 Allison Clerkin 11 Cornwall 17:52.66
10 Maddie Farmer 09 Oakton 17:53.03 8
11 Claudia Brady 12 South Side 17:55.41 9
12 Krystal Grygo 11 Sachem East 17:56.51
13 Mallory Avery 12 Pearl River 17:57.86
14 Rachel Cerrone 12 Greenwich-NY 18:04.25
15 Alyson Jones 11 Oakton 18:04.86 10
16 Stefany Gale 11 Cicero-North Syr 18:06.69 11
17 Abby Nelson 12 Baldwinsville 18:07.77 12
18 Shelby Squire 11 Baldwinsville 18:09.93 13
19 Kaitlyn Chartrand 11 Saratoga Springs 18:12.39 14
20 Lauren Emigholz 11 Cicero-North Syr 18:17.82 15
21 Emily Hartnett 11 Cornwall 18:21.91
22 Catherine Carey 12 Pope John XXIII 18:23.92
23 Ashley Coutu 11 LaSalle 18:25.79 16
24 Brianna Kislowski 8 Saratoga Springs 18:27.61 17
25 Shannon Bausinger 10 Cicero-North Syr 18:30.94 18
26 Allison Leso 10 St. Mary Bay View 18:32.19
27 Kristen Padilla 11 LaSalle 18:41.93 19
28 Megan Murphy 09 Cicero-North Syr 18:42.63 20
29 Crosby Tillman 11 Somers 18:43.13 21
30 Aubrey Francis 12 Baldwinsville 18:46.58 22
31 Irma Mazeriego 10 North Rockland 18:49.30
32 Taylor McCourt 11 Pope John XXIII 18:50.74
33 Caitlin Reilly 11 LaSalle 18:54.67 23
34 Courtney Kelley 10 Central Square 19:03.86 24
35 Julianna Johnson 11 LaSalle 19:05.78 25
36 Katy Petrie 11 LaSalle 19:12.10 26
37 Emily Forderkonz 09 Central Square 19:13.51 27
38 Ashley Parker 12 LaSalle 19:22.08 28
39 Kelsey Katzgrau 11 Pope John XXIII 19:26.15
40 Cate Jones 12 Cicero-North Syr 19:32.78 29
41 Alexis Blanchard 11 Central Square 19:36.85 30
42 Bekka Graziano 12 Greenwich-NY 19:37.73
43 Karley Robinson 8 Saratoga Springs 19:39.54 31
44 Brianna Peralta 09 North Rockland 19:41.79
45 Alyssa Passarelli 09 Somers 19:42.28 32
46 Michaela Kaban 10 Central Square 19:42.61 33
47 Elizabeth DeGennaro 12 Pearl River 19:44.50
48 Amy Buono 12 Kingston 19:46.66
49 Geel Kayleigh 11 Shenendehowa 19:47.92 34
50 Rebecca Muschio 09 Bayport-Blue Point 19:55.97 35
51 Rebecca Bertels 09 Somers 19:57.75 36
52 Brianna Bhola 11 Shaker 19:58.28 37
53 Victoria Leistman 12 South Side 20:04.64 38
54 Alexa Rysedorph 11 Shenendehowa 20:05.65 39
55 Nicole Wiegman 11 Shaker 20:10.60 40
56 Vivian Yang 11 Walt Whitman-MD 20:13.39 41
57 Chrissy Wilson 11 Pope John XXIII 20:14.02
58 Emily Simo 11 Bayport-Blue Point 20:17.71 42
59 Jessica Crall 12 Shenendehowa 20:18.71 43
60 Caitlin Rudolph 11 South Side 20:19.57 44
61 Serena Parker 11 Shenendehowa 20:23.41 45
62 Brianna Racoosin 09 Walt Whitman-MD 20:25.55 46
63 Shannon Haberkorn 09 Sachem East 20:25.99
64 Chelsea Fisher 11 BFA-St. Albans 20:27.37 47
65 Olvia Myers 09 Somers 20:28.47 48
66 Becky Grethel 10 Cicero-North Syr 20:29.84 49
67 Jamie Matos 11 South Side 20:31.18 50
68 Hillary Moffatt 12 Walt Whitman-MD 20:31.77 51
69 Lauren Nickels 11 Cicero-North Syr 20:33.47 52
70 Molly Fleming 12 Sacred Heart 20:34.36 53
71 Kelly Maranchuck 10 Sachem East 20:37.47
72 Megan Giguere 12 BFA-St. Albans 20:40.61 54
73 Alyssa Giarrosso 12 Chittenango 20:44.55 55
74 Dana Rawson 11 Central Square 20:44.87 56
75 Adelaide Vierling 10 Sachem East 20:45.21
76 Sonya Avsyuk 11 Shaker 20:45.61 57
77 Ivanna Hurtado 8 Saratoga Springs 20:49.97 58
78 Allie Donohue 12 Jordan-Elbridge 20:50.59 59
79 Tina Vaziri 09 Walt Whitman-MD 20:52.04 60
80 Liz Textor 11 South Side 20:52.94 61
81 Pavese Ali 10 Kings Park 20:58.05 62
82 Annie Thorton 09 Damascus 21:00.08
83 Brianna Saylor 11 North Penn 21:02.03 63
84 Mariah Roberts 11 Shaker 21:07.81 64
85 Lily Yu 11 Shaker 21:08.75 65
86 Darla Milczewski 11 Kingston 21:11.08
87 Caitlyn King 11 BFA-St. Albans 21:12.01 66
88 Jess Manning 12 Iroquois 21:12.80
89 Alyssa Endres 12 Chittenango 21:18.59 67
90 Jen Gross 12 Somers 21:20.30 68
91 Meghan Susslin 11 BFA-St. Albans 21:22.96 69
92 Keala King 12 BFA-St. Albans 21:27.89 70
93 Erin Fisher 10 North Penn 21:28.54 71
94 Chelsea Boissy 11 BFA-St. Albans 21:29.38 72
95 Garrity Kristen 11 Kings Park 21:31.23 73
96 Hannah Hensman 12 Damascus 21:34.22
97 Melissa Ashley 11 Shaker 21:36.07 74
98 Kaylee Hart 11 Somers 21:44.77 75
99 Rachel McGraw 11 Shenendehowa 21:46.34 76
100 Rebecca Swartz 10 Colonie 21:50.91
101 Emily Stafford 11 Colonie 21:51.89
102 Grace Schneller 12 Kingston 21:55.06
103 Rebecca Davis 09 Walt Whitman-MD 21:57.75 77
104 Amanda Johnston 12 Jordan-Elbridge 21:58.43 78
105 Becky Schweda 10 Shenendehowa 22:15.13 79
106 Brittany Adornato 10 Kings Park 22:15.92 80
107 Sarah Knapp 09 Jordan-Elbridge 22:17.09 81
108 Alex Zegger 10 Acad. of Holy Names 22:17.73
109 Liz Han 11 North Penn 22:18.64 82
110 Nicole Mason 09 Bayport-Blue Point 22:19.16 83
111 Dakota Kann 11 Bayport-Blue Point 22:23.01 84
112 Hannah Jaeger 11 Sacred Heart 22:31.26 85
113 Devina Harnita 10 North Penn 22:46.16 86
114 Danielle Copeland 11 North Rockland 22:47.94
115 Rachel Poulton 10 St. Mary Bay View 23:08.89
116 Alexa LaPalm 09 Kings Park 23:09.43 87
117 Jessica Kelly 11 North Penn 23:11.05 88
118 Anna Stolarski 12 Iroquois 23:21.68
119 Yanee Laboy 10 Shaker 23:24.31 89
120 Sammie Moyer 10 Damascus 23:24.67
121 Danielle Stankus 12 Colonie 23:25.70
122 Shelby Vecchio 12 Chittenango 23:47.72 90
123 Courtney Duncan 11 Chittenango 23:48.09 91
124 Amanda Grosbeck 11 Chittenango 23:49.41 92
125 Katie Bard 12 Jordan-Elbridge 24:00.28 93
126 Laila Esmailzada 09 Kings Park 24:07.07 94
127 Zahrie Ernst 09 Bayport-Blue Point 24:07.42 95
128 Shanquelle Vincent 10 North Rockland 24:08.49
129 Casey Leech 10 North Penn 24:18.37 96
130 Christie Smith 10 Jordan-Elbridge 24:34.23 97
131 Michaela DiBiase 10 Sacred Heart 24:36.71 98
132 Diane Heidke 10 Sacred Heart 24:36.94 99
133 Jessica Benjamin 12 Chittenango 25:05.52 100
134 Arianna Petrelli 11 Sacred Heart 25:40.53 101
135 Alyson Milmore 11 Sacred Heart 25:41.78 102
136 Kristyn Marino 10 Sacred Heart 25:42.90 103
137 Rachel Rotunno 10 Sacred Heart 30:05.23
138 Melissa Thomas 10 Jordan-Elbridge 30:06.11 104
139 Hannah MacInnis 10 Sacred Heart 30:06.66
140 Angela D'Amelio 10 Sacred Heart 30:07.25
141 Chelsea Harkins 10 Kingston 33:00.00

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Oakton 24 1 2 3 8 10
Total Time: 1:28:11.26
Average: 17:38.26
2 Baldwinsville 56 4 5 12 13 22
Total Time: 1:30:23.76
Average: 18:04.76
3 LaSalle 90 7 16 19 23 25 26 28
Total Time: 1:33:00.23
Average: 18:36.05
4 Cicero-North Syracuse 93 11 15 18 20 29 49 52
Total Time: 1:33:10.86
Average: 18:38.18
5 Saratoga Springs 126 6 14 17 31 58
Total Time: 1:34:56.05
Average: 18:59.21
6 Central Square 170 24 27 30 33 56
Total Time: 1:38:21.70
Average: 19:40.34
7 South Side 202 9 38 44 50 61
Total Time: 1:39:43.74
Average: 19:56.75
8 Somers 205 21 32 36 48 68 75
Total Time: 1:40:11.93
Average: 20:02.39
9 Shenendehowa 237 34 39 43 45 76 79
Total Time: 1:42:22.03
Average: 20:28.41
10 Shaker 263 37 40 57 64 65 74 89
Total Time: 1:43:11.05
Average: 20:38.21
11 Walt Whitman-MD 275 41 46 51 60 77
Total Time: 1:44:00.50
Average: 20:48.10
12 BFA-St. Albans 306 47 54 66 69 70 72
Total Time: 1:45:10.84
Average: 21:02.17
13 Bayport-Blue Point 339 35 42 83 84 95
Total Time: 1:49:03.27
Average: 21:48.66
14 North Penn 390 63 71 82 86 88 96
Total Time: 1:50:46.42
Average: 22:09.29
15 Chittenango 395 55 67 90 91 92 100
Total Time: 1:53:28.36
Average: 22:41.68
16 Kings Park 396 62 73 80 87 94
Total Time: 1:52:01.70
Average: 22:24.34
17 Jordan-Elbridge 408 59 78 81 93 97 104
Total Time: 1:53:40.62
Average: 22:44.13
18 Sacred Heart 436 53 85 98 99 101 102 103
Total Time: 1:57:59.80
Average: 23:35.96



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 15 Boys 2.5 Mile Run CC Jr. Var. B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Peter Costa 12 Christian Bro NJ 13:59.49
2 Rob Napolitano 09 Red Bank Catholic 14:00.18 1
3 JD Mitchell 11 Christian Bro NJ 14:00.73
4 James Wu 12 Warwick Valley 14:02.95 2
5 Dylan Hedderman 12 Shaker 14:14.36 3
6 Jeff Heim 11 Shaker 14:16.95 4
7 Chad Uckermark 11 Warwick Valley 14:19.59 5
8 Mark DeMaio 11 Christian Bro NJ 14:23.30
9 Brendan Mulhern 12 Red Bank Catholic 14:25.53 6
10 Brett Donaghue 12 Damascus 14:25.92 7
11 Charles Parker 12 Baldwinsville 14:28.58 8
12 sylvester nyeswa 12 Tolman 14:29.42 9
13 Andrew Olsen 11 Shaker 14:31.55 10
14 Mike Quinn 12 Red Bank Catholic 14:32.58 11
15 Rob Troia 12 Warwick Valley 14:38.82 12
16 Eric Ginsburg 11 Red Bank Catholic 14:39.95 13
17 Ryan O'Sullivan 12 Ridge 14:40.23 14
18 Alex Layden 11 Shaker 14:42.31 15
19 Andy Fleming 10 Baldwinsville 14:42.96 16
20 Brian O'Connor 10 Shaker 14:46.07 17
21 Kevin Grosso 11 Warwick Valley 14:49.17 18
22 Drew Kapp 11 Ridge 14:54.19 19
23 Jackson Ciavardoni 10 Shaker 14:55.12 20
24 Mike Paris 12 Warwick Valley 14:55.67 21
25 James Fleming 12 Baldwinsville 14:56.96 22
26 Ronnie May 10 Baldwinsville 14:57.28 23
27 Andrew Yarosh 11 Ridge 15:00.67 24
28 John Morrow 11 Ridge 15:03.11 25
29 Tyler Moritz 11 Syosset 15:04.81 26
30 Ryan Zablocki 09 Damascus 15:05.51 27
31 Ryan Doyle 10 Red Bank Catholic 15:07.27 28
32 Joe Martin 11 Christian Bro NJ 15:10.31
33 Chris Kondracki 11 Pearl River 15:10.90 29
34 DeVante Thomas 12 Damascus 15:13.78 30
35 Nick Hallman 12 Warwick Valley 15:15.88 31
36 Kevin Clohessy 11 Pearl River 15:19.40 32
37 Ben Lederman 12 Syosset 15:22.40 33
38 Alex Bahm 12 Thousand Islands 15:22.96 34
39 Scott Bahm 12 Thousand Islands 15:23.66 35
40 Jon Nelson 10 Amsterdam 15:24.06 36
41 Christian Barton 11 Warwick Valley 15:24.59 37
42 Andrew Robinson 11 Damascus 15:24.95 38
43 Nick Bielawa 10 Amsterdam 15:27.62 39
44 Cullen Cohane 11 Scarsdale 15:29.56 40
45 Larry Liao 10 Ridge 15:31.64 41
46 Brian Hickey 10 Shaker 15:33.09 42
47 Andrew Mengle 11 Damascus 15:34.25 43
48 Philip Calacci 09 Damascus 15:34.90 44
49 Brian O'Sullivan 11 Pearl River 15:40.89 45
50 Daniel Russak 10 Ridge 15:43.09 46
51 Brad Burton 11 Thousand Islands 15:43.44 47
52 Thomas James 09 Damascus 15:49.45 48
53 Joe Guihan 12 Malden Catholic 15:50.26
54 Brian Wisely 12 Baldwinsville 15:50.60 49
55 Andrew Robinson 11 Hunterdon Central 15:51.03 50
56 James Crennan 11 Weston 15:52.25 51
57 Ari Kestenbaum 11 Scarsdale 15:53.23 52
58 David Evinshteyn 10 McKee/Staten Isl 15:53.63 53
59 Kevin Roth 11 Pearl River 15:54.13 54
60 Watras Bryan 11 Amsterdam 15:54.56 55
61 Yaro Macchia 11 Syosset 15:55.00 56
62 Brian Solander 09 Scarsdale 15:55.58 57
63 Michael Jachcinski 11 Tottenville 15:56.15
64 Jonathon Donohue 10 Middletown 15:59.33 58
65 Ryan Clark 12 BFA-St. Albans 16:00.85 59
66 Joe Santagata 10 McKee/Staten Isl 16:01.57 60
67 Luke Anderson 12 Brandywine 16:04.31 61
68 James Vallar 09 Walt Whitman-NY 16:08.97 62
69 Greg Aufferdou 11 Queensbury 16:09.57 63
70 Sagar Khona 11 Syosset 16:13.13 64
71 Mounar Rahal 10 Queensbury 16:13.57 65
72 Leighton Suen 11 McKee/Staten Isl 16:14.53 66
73 James Hanley 10 Shenendehowa 16:15.29 67
74 Kilian Smith 10 Queensbury 16:15.70 68
75 Connor Nolan 11 Corcoran 16:18.87 69
76 Riley Flanagan 10 Red Bank Catholic 16:21.38 70
77 Tim Paulsen 11 Walt Whitman-NY 16:21.73 71
78 Anderson Shu 09 Edgemont 16:22.20 72
79 Paaram Chopra 11 Weston 16:22.95 73
80 James Green 11 Seaford 16:23.25
81 Danny Kovarik 12 Pearl River 16:23.61 74
82 Gary Dizzine 11 Pearl River 16:24.06 75
83 Anthony Szmul 11 Queensbury 16:24.57 76
84 Josh Smith 10 Queensbury 16:26.00 77
85 Joey Fitzpatrick 11 Weston 16:26.71 78
86 David Genender 11 Middletown 16:29.90 79
87 Kyle Deak 11 Walt Whitman-NY 16:30.77 80
88 Scott Higginson 11 Hunterdon Central 16:31.29 81
89 Andrew Rivera 11 Seaford 16:31.93
90 Joe Hubert 12 Queensbury 16:33.67 82
91 Matt Zeosky 11 Shenendehowa 16:34.98 83
92 Festa Anthony 10 Weston 16:36.33 84
93 Jon Cukierwar 11 Scarsdale 16:37.41 85
94 Greg Ricken 11 Syosset 16:39.87 86
95 Evan Blaun 11 Middletown 16:40.32 87
96 Sergio Castro 12 Middletown 16:41.09 88
97 Brendan McDonnell 11 Somers 16:41.64 89
98 Isaac Kirshner 09 Edgemont 16:43.74 90
99 Matt McGinnis 10 Middletown 16:44.42 91
100 elliot fleming 11 Tolman 16:46.35 92
101 Vincent Moody 10 Corcoran 16:47.44 93
102 Andrew Stoughton 10 Edgemont 16:48.75 94
103 Anthony Carpenter 10 Somers 16:49.66 95
104 Tom O'Connor 11 Queensbury 16:51.20 96
105 Luke Pierotti 11 Edgemont 16:59.33 97
106 Cameron Vaccaro 11 Corcoran 17:01.26 98
107 Frank Mondella 10 Hunterdon Central 17:02.28 99
108 Tim Best 12 Shenendehowa 17:02.83 100
109 James Sarjeant 11 McKee/Staten Isl 17:05.14 101
110 Jesse Levy 11 Walt Whitman-NY 17:06.38 102
111 Peter Johnson 10 Somers 17:06.63 103
112 Ferrall Edward 10 Lynbrook 17:07.87 104
113 ryan deighan 09 Tolman 17:08.20 105
114 Patrick Geiger 10 Lynbrook 17:10.21 106
115 Tom Quit 10 Walt Whitman-NY 17:14.92 107
116 Grady Munroe 12 BFA-St. Albans 17:16.57 108
117 Paavan Chorpa 11 Weston 17:16.97 109
118 Michael Napolitano 09 Eastchester 17:19.33
119 Chris Scally 10 Syosset 17:20.28 110
120 Grant Graney 10 Brandywine 17:22.58 111
121 Mike Cervini 11 Seaford 17:24.52
122 James Kho 09 Edgemont 17:28.55 112
123 Jonathan Zfira 12 Edgemont 17:29.40 113
124 John Leach 12 Shenendehowa 17:32.87 114
125 Eric Neuls 10 Amsterdam 17:34.24 115
126 Brian Schairer 10 Nanuet 17:34.65
127 Jeff Cadwell 10 McKee/Staten Isl 17:36.37 116
128 Joseph O'Connor 11 Lynbrook 17:38.77 117
129 Greg Rizzo 10 Cohoes 17:39.60
130 Max Kimmel 10 South Side 17:41.46 118
131 Dylan Myatt 12 Thousand Islands 17:42.13 119
132 Matt Brosseau 12 BFA-St. Albans 17:43.14 120
133 Tyler Blumenau 11 Middletown 17:44.91 121
134 Joshua Lehrer 10 Hunterdon Central 17:46.95 122
135 Luke Tatro 11 BFA-St. Albans 17:49.99 123
136 Juan Cabrera 10 Somers 17:51.19 124
137 Andrew DeShong 12 Brandywine 17:52.36 125
138 andres fernandes 12 Tolman 17:53.68 126
139 Dan Castro 11 Amsterdam 17:58.10 127
140 Andrew McLaughlin 12 Brandywine 17:58.56 128
141 Alexa Annunziata 11 Eastchester 17:59.55
142 Lawrence Hahm 12 Eastchester 18:00.99
143 Andrew Short 11 Brandywine 18:09.96 129
144 Sean McConnell 11 BFA-St. Albans 18:12.41 130
145 Christian Ent 10 Hunterdon Central 18:18.67 131
146 Pender Jack 11 Lynbrook 18:20.47 132
147 Corey Graham 10 Corcoran 18:22.92 133
148 Tomas Medina 10 McKee/Staten Isl 18:24.28 134
149 Ryan Naughton 10 Walt Whitman-NY 18:25.22 135
150 Tim Levene 09 Weston 18:27.95 136
151 Demott Kevin 12 East Rockaway 18:39.68 137
152 Dugan Kevin 11 East Rockaway 18:43.29 138
153 Mauro Eric 11 Lynbrook 18:44.38 139
154 Ben Schaub 11 Thousand Islands 18:45.00 140
155 Greg Apostle 10 Walt Whitman-NY 18:45.28 141
156 Bryan Sitt 11 Lynbrook 18:48.60 142
157 jamhal latimer 12 Tolman 18:54.63 143
158 Spencer Bryce 12 Shea 18:54.88 144
159 Khalid Mekki 10 McKee/Staten Isl 19:03.02 145
160 Alexander Orr 11 Hunterdon Central 19:05.16 146
161 James Hallwood 11 South Side 19:11.35 147
162 Brent Carris 09 South Side 19:13.59 148
163 Daniel Boll 11 East Rockaway 19:17.91 149
164 Jared Fulton 10 Somers 19:21.70 150
165 Patrick Driscoll 09 Corcoran 19:22.26 151
166 nicholas buja 12 Tolman 19:24.85 152
167 Mike Bagnardi 12 Shenendehowa 19:25.67 153
168 joe carranza 11 Seaford 19:37.71
169 Hobbs David 11 East Rockaway 19:41.93 154
170 Joseph Palandrani 10 South Side 19:44.20 155
171 Manny Arriaza 12 Shea 19:53.42 156
172 David Mink 10 Somers 20:07.69 157
173 Drew O'Neil 12 South Side 20:08.04 158
174 Jon Mapes 12 Cohoes 20:08.83
175 Drew Holler 11 Brandywine 20:11.13 159
176 Simon Thomas 11 Thousand Islands 20:21.91 160
177 Herlihy Luke 11 East Rockaway 20:24.53 161
178 Mero Jeffrey 10 East Rockaway 20:25.87 162
179 Ethan Gottlieb 11 Scarsdale 20:35.89 163
180 Aaron Irizzary 10 Tottenville 20:43.91
181 Ankush Mohile 11 Lynbrook 20:49.67 164
182 Frank Nedoroscik 10 Cohoes 20:54.96
183 Prince Cosme 09 Shea 20:56.98 165
184 Nilton Tavares 11 Shea 21:01.75 166
185 Joe Rowley 10 Shenendehowa 21:07.27 167
186 kevin coughlin 11 Tolman 21:08.76 168
187 Stephanie Chan 09 Eastchester 21:09.71
188 Raul Esquivel 11 Shea 21:49.49 169
189 Alec Laino 10 Tottenville 24:20.86

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shaker 49 3 4 10 15 17 20 42
Total Time: 1:12:31.24
Average: 14:30.25
2 Warwick Valley 58 2 5 12 18 21 31 37
Total Time: 1:12:46.20
Average: 14:33.24
3 Red Bank Catholic 59 1 6 11 13 28 70
Total Time: 1:12:45.51
Average: 14:33.11
4 Baldwinsville 118 8 16 22 23 49
Total Time: 1:14:56.38
Average: 14:59.28
5 Ridge 123 14 19 24 25 41 46
Total Time: 1:15:09.84
Average: 15:01.97
6 Damascus 145 7 27 30 38 43 44 48
Total Time: 1:15:44.41
Average: 15:08.89
7 Pearl River 234 29 32 45 54 74 75
Total Time: 1:18:28.93
Average: 15:41.79
8 Syosset 265 26 33 56 64 86 110
Total Time: 1:19:15.21
Average: 15:51.05
9 Queensbury 349 63 65 68 76 77 82 96
Total Time: 1:21:29.41
Average: 16:17.89
10 Amsterdam 372 36 39 55 115 127
Total Time: 1:22:18.58
Average: 16:27.72
11 Thousand Islands Secondar 375 34 35 47 119 140 160
Total Time: 1:22:57.19
Average: 16:35.44
12 Weston 395 51 73 78 84 109 136
Total Time: 1:22:35.21
Average: 16:31.05
13 McKee/Staten Island Tech 396 53 60 66 101 116 134 145
Total Time: 1:22:51.24
Average: 16:34.25
14 Scarsdale 397 40 52 57 85 163
Total Time: 1:24:31.67
Average: 16:54.34
15 Middletown 403 58 79 87 88 91 121
Total Time: 1:22:35.06
Average: 16:31.02
16 Walt Whitman-NY 422 62 71 80 102 107 135 141
Total Time: 1:23:22.77
Average: 16:40.56
17 Edgemont 465 72 90 94 97 112 113
Total Time: 1:24:22.57
Average: 16:52.52
18 Tolman 475 9 92 105 126 143 152 168
Total Time: 1:25:12.28
Average: 17:02.46
19 Hunterdon Central 483 50 81 99 122 131 146
Total Time: 1:25:30.22
Average: 17:06.05
20 Shenendehowa 517 67 83 100 114 153 167
Total Time: 1:26:51.64
Average: 17:22.33
21 BFA-St. Albans 540 59 108 120 123 130
Total Time: 1:27:02.96
Average: 17:24.60
22 Corcoran 544 69 93 98 133 151
Total Time: 1:27:52.75
Average: 17:34.55
23 Brandywine 554 61 111 125 128 129 159
Total Time: 1:27:27.77
Average: 17:29.56
24 Somers 561 89 95 103 124 150 157
Total Time: 1:27:50.82
Average: 17:34.17
25 Lynbrook 598 104 106 117 132 139 142 164
Total Time: 1:29:01.70
Average: 17:48.34
26 South Side 726 118 147 148 155 158
Total Time: 1:35:58.64
Average: 19:11.73
27 East Rockaway 739 137 138 149 154 161 162
Total Time: 1:36:47.35
Average: 19:21.47
28 Shea 800 144 156 165 166 169
Total Time: 1:42:36.53
Average: 20:31.31



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 16 Girls 2.5 Mile Run CC Jr. Var. B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Kelsey Esselman 8 Monroe Woodbury 16:04.74 1
2 Marika Crowe 10 Lincoln-Sudbury 16:30.05 2
3 Katie Mannix 12 Queensbury 16:57.66 3
4 Morgan Mendraycki 8 Monroe Woodbury 17:06.12 4
5 Colleen Meehl 12 Queensbury 17:11.84 5
6 Kathryn Colletti 11 Lincoln-Sudbury 17:18.82 6
7 Emelie Hoffer 8 Bronxville 17:20.57 7
8 Emily Knaul 10 Lincoln-Sudbury 17:25.76 8
9 Tori Kohler 11 Lincoln-Sudbury 17:35.07 9
10 Caroline Cory 8 Bronxville 17:41.98 10
11 Dana O'Donnell 09 Monroe Woodbury 17:42.87 11
12 Samantha Mozo 11 Cicero-North Syr 17:43.43 12
13 Nora Udler 11 Oakton 17:44.06 13
14 Morgan Harwood 11 Oakton 17:45.05 14
15 Louise Turner 09 Monroe Woodbury 17:49.66 15
16 Caroline Peeples 10 Tappan Zee 17:55.52 16
17 Elizabeth Wasserman 09 Monroe Woodbury 18:00.58 17
18 Nicole Kenneally 11 Nanuet 18:03.29
19 Aasha Jackson 11 Bay Shore 18:04.64 18
20 Alfano Alex 09 Red Bank Catholic 18:04.86 19
21 Hannah Hobbs 11 Cicero-North Syr 18:05.39 20
22 Keara Byrne 10 Queensbury 18:05.68 21
23 Rachel Strong 09 Cicero-North Syr 18:07.17 22
24 Haley Herrinton 12 Oakton 18:07.56 23
25 Bryanna Cross 11 Tappan Zee 18:09.08 24
26 Lori Holmes 11 Cicero-North Syr 18:12.08 25
27 Caitlin Lefton 12 Queensbury 18:17.74 26
28 Caitlin Ilchuk 10 Bay Shore 18:22.99 27
29 April Savarese 11 Red Bank Catholic 18:26.43 28
30 Megan Morris 11 Cicero-North Syr 18:28.40 29
31 Matilda Mullen 09 Tappan Zee 18:31.87 30
32 Shannon Dowling 10 Fairport 18:33.58 31
33 Kathleen Kanaley 11 Bay Shore 18:35.19 32
34 Maggie Campbell 11 Queensbury 18:37.19 33
35 Nicole Crossey 10 WW-Plainsboro So 18:38.20 34
36 Kelsey Palomino 09 Bay Shore 18:39.82 35
37 Micaela Strum 09 Oakton 18:42.20 36
38 Laura Losito 09 Cicero-North Syr 18:43.69 37
39 Al;yssa Gravina 09 Bay Shore 18:44.39 38
40 Kristin Kendell 11 Red Bank Catholic 18:45.39 39
41 Alex Bello 10 Tappan Zee 18:48.78 40
42 Zulena Saravia 10 Bay Shore 18:56.93 41
43 Randi Gomez 10 Monroe Woodbury 18:59.89 42
44 Mary Losito 12 Cicero-North Syr 19:01.48 43
45 Julie Gavin 09 Tappan Zee 19:04.98 44
46 Tasha Block 12 Lincoln-Sudbury 19:08.55 45
47 Aimee Werfel 11 Suffern 19:11.09 46
48 Mackenzie Palma 11 Queensbury 19:11.79 47
49 Sarah Brunelle 10 Westford Academy 19:13.70
50 Erin Delaney 10 Bronxville 19:15.05 48
51 Megan Cahill 10 Oakton 19:16.75 49
52 Giselle Guzman 10 Bay Shore 19:23.15 50
53 Elizabeth Borczyk 12 Suffern 19:24.73 51
54 Allison Melillo 11 Cranston West 19:26.46
55 Susan Li 12 Suffern 19:28.07 52
56 Paige Grennan 11 Tappan Zee 19:29.31 53
57 Carol Chanik 12 Red Bank Catholic 19:36.21 54
58 Jenna Corcoran 10 Niskayuna 19:42.22 55
59 christen Brambley 12 Queensbury 19:44.54 56
60 Elizabeth Abbott 12 Fairport 19:45.05 57
61 Grace Naef 8 Bronxville 19:49.56 58
62 Kaleigh Bradbrook 12 WW-Plainsboro So 19:51.38 59
63 Stephanie Ku 12 WW-Plainsboro So 19:52.22 60
64 Alexa Polito 09 Solvay 19:57.18 61
65 Carlie Gutzmer 09 Fairport 19:58.24 62
66 Charllotte White 11 Bronxville 19:59.09 63
67 Katie Roskoff 10 Solvay 19:59.62 64
68 Christina Botero 12 St. John's Prep-NY 20:01.02 65
69 Justine Fehrenbach 12 Sachem North 20:02.13 66
70 Michelle Welch 11 Westford Academy 20:03.14
71 Barba Chrstine 11 Red Bank Catholic 20:07.76 67
72 Nina Orlando 10 Horace Greeley 20:10.66
73 Shanen Sullivan 09 Solvay 20:14.36 68
74 Micah Blanchard 09 Solvay 20:15.25 69
75 Becca Thompson 11 East Lyme 20:18.23 70
76 sarah kemble 09 Cranston West 20:18.52
77 Laura Mueller 09 Niskayuna 20:19.00 71
78 Samantha Swift 11 Sachem North 20:20.54 72
79 Victoria Engvold 10 Niskayuna 20:21.12 73
80 D'Ashley Landry 11 Sachem North 20:22.37 74
81 Katie Gluck 11 Seaford 20:22.64
82 Jenn Ward 11 East Lyme 20:27.94 75
83 Courtney Hodrick 10 Horace Mann School 20:28.22 76
84 Hedwig Lindegren 09 Middletown 20:32.68
85 Jaime Basiliere 11 Westford Academy 20:34.10
86 Nora Owens 10 WW-Plainsboro So 20:35.21 77
87 Erin Koehler 11 Fairport 20:36.90 78
88 Hollie Fox 12 Suffern 20:38.93 79
89 Amanda Marano 10 Horace Greeley 20:40.26
90 Vasia Giannakakos 11 Nanuet 20:42.13
91 Katie Feder 12 Horace Mann School 20:57.73 80
92 Nicole Dalessandro 11 Horace Mann School 20:58.95 81
93 Nora Tocheny 11 East Lyme 21:02.57 82
94 Mary-Ammielle Nichols 09 Fairport 21:03.70 83
95 Kaitlyn Mancini 11 Sanford H. Calhoun 21:05.17 84
96 Emily Michaels 12 Scarsdale 21:07.63
97 Ashley McGetrick 10 Sanford H. Calhoun 21:12.56 85
98 Cara Goslowski 12 Solvay 21:14.33 86
99 Kelly O'Toole 11 East Lyme 21:15.52 87
100 Genevieve Gonzalez 12 St. John's Prep-NY 21:20.40 88
101 May Chang 11 WW-Plainsboro So 21:21.94 89
102 Jessica Boyce 09 West Genesee 21:24.10 90
103 Kristie Michta 10 Sachem North 21:25.44 91
104 Kathleen McGonigle 11 Bronxville 21:27.15 92
105 Sarah Podvin 09 Fairport 21:28.30 93
106 Emily Baroni 10 Berlin 21:41.65
107 Samantha Rahmin 09 Horace Mann School 21:52.12 94
108 Elyse Wohl 09 Niskayuna 21:54.27 95
109 Melissa Brito 09 Shea 21:55.41
110 Chanel Rojas 12 St. John's Prep-NY 21:56.22 96
111 Emily Cohen 11 Suffern 22:01.89 97
112 Blair Gordon 11 Bronxville 22:03.34 98
113 Molly Silbernagel 12 Warwick Valley 22:08.54
114 Briana Bamba 09 Solvay 22:32.54 99
115 Erin Cardinal 11 Sanford H. Calhoun 22:36.27 100
116 Vanessa Hall 11 Sachem North 22:40.22 101
117 Jeanne Briotte 11 Sanford H. Calhoun 22:48.15 102
118 Elizabeth Archer 09 Kings Park 22:48.53
119 Carson Shook 12 East Lyme 22:53.59 103
120 Sonya Pevzner 12 Niskayuna 23:08.14 104
121 Abigal Frateschi 10 Solvay 23:10.91 105
122 Colleen Lynch 12 Suffern 23:12.61 106
123 Alicia Martin 11 West Genesee 23:16.64 107
124 Nicole Andolina 11 West Genesee 23:17.00 108
125 Marisa Gonzalez 12 Cranston West 23:20.58
126 Sarah Mevrer 12 Westford Academy 23:21.98
127 Jessica Cantone 09 Berlin 23:24.08
128 Arlinda Hasandjekaj 11 Horace Mann School 23:30.73 109
129 Moriah Hoffman 11 Middletown 23:35.33
130 Rachel Campell 10 Solvay 23:36.89
131 Allison Reichel 12 West Genesee 23:39.95 110
132 Vanessa Castro 09 Middletown 23:44.26
133 Brielle Gonzalez 11 Sachem North 23:52.70 111
134 Megan Mydosh 11 Warwick Valley 23:53.41
135 Katie McGoldrick 11 Sanford H. Calhoun 23:54.54 112
136 Fiorella Bini 11 St. John's Prep-NY 24:16.01 113
137 Sarah Olson 12 West Genesee 24:20.54 114
138 vanessa Burgo 11 Shea 24:23.79
139 Cynthia Guzman 12 Shea 24:43.06
140 Eileen Rowe 09 Niskayuna 25:25.07 115
141 Colleen Oggeri 11 Sanford H. Calhoun 26:10.19 116
142 Rozza Stephanie 10 Kings Park 26:10.92
143 Shiela Sampson 09 Kings Park 26:14.14
144 Dowling Christina 11 Kings Park 26:16.42
145 Katherine Archila 10 Shea 26:18.11
146 Brittney Coene 10 Warwick Valley 26:18.80
147 Stephanie Semon 12 St. John's Prep-NY 26:40.49 117
148 Phia Martinez 12 St. John's Prep-NY 27:04.48 118
149 Shannon Torpey 8 Niskayuna 30:15.14 119
150 Ashley Hawkins 11 St. John's Prep-NY 30:25.36 120

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Monroe Woodbury 48 1 4 11 15 17 42
Total Time: 1:26:43.97
Average: 17:20.80
2 Lincoln-Sudbury 70 2 6 8 9 45
Total Time: 1:27:58.25
Average: 17:35.65
3 Queensbury 88 3 5 21 26 33 47 56
Total Time: 1:29:10.11
Average: 17:50.03
4 Cicero-North Syracuse 108 12 20 22 25 29 37 43
Total Time: 1:30:36.47
Average: 18:07.30
5 Oakton 135 13 14 23 36 49
Total Time: 1:31:35.62
Average: 18:19.13
6 Bay Shore 150 18 27 32 35 38 41 50
Total Time: 1:32:27.03
Average: 18:29.41
7 Tappan Zee 154 16 24 30 40 44 53
Total Time: 1:32:30.23
Average: 18:30.05
8 Bronxville 186 7 10 48 58 63 92 98
Total Time: 1:34:06.25
Average: 18:49.25
9 Red Bank Catholic 207 19 28 39 54 67
Total Time: 1:35:00.65
Average: 19:00.13
10 Fairport 311 31 57 62 78 83 93
Total Time: 1:39:57.47
Average: 19:59.50
11 West Windsor-Plainsboro S 319 34 59 60 77 89
Total Time: 1:40:18.95
Average: 20:03.79
12 Suffern 325 46 51 52 79 97 106
Total Time: 1:40:44.71
Average: 20:08.95
13 Solvay 348 61 64 68 69 86 99 105
Total Time: 1:41:40.74
Average: 20:20.15
14 Niskayuna 398 55 71 73 95 104 115 119
Total Time: 1:45:24.75
Average: 21:04.95
15 Sachem North 404 66 72 74 91 101 111
Total Time: 1:44:50.70
Average: 20:58.14
16 East Lyme 417 70 75 82 87 103
Total Time: 1:45:57.85
Average: 21:11.57
17 Horace Mann School 440 76 80 81 94 109
Total Time: 1:47:47.75
Average: 21:33.55
18 St. John's Prep-NY 479 65 88 96 113 117 118 120
Total Time: 1:54:14.14
Average: 22:50.83
19 Sanford H. Calhoun 483 84 85 100 102 112 116
Total Time: 1:51:36.69
Average: 22:19.34
20 West Genesee 529 90 107 108 110 114
Total Time: 1:55:58.23
Average: 23:11.65



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 17 Boys 2.5 Mile Run CC Jr. Var. C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mike Salach 10 West Chester Hen 13:51.15 1
2 Mark Unter 12 Shenendehowa 13:59.25 2
3 Alex Lott 11 West Chester Hen 14:00.26 3
4 Timothy Mendez 11 North Rockland 14:02.49 4
5 Nick Senra 11 Bishop Hendricken 14:04.88 5
6 Sam Zengel 12 West Chester Hen 14:06.00 6
7 Kevin Liang 12 Shenendehowa 14:08.02 7
8 AJ Chaborek 09 West Chester Hen 14:09.23 8
9 Aaron Feeley 11 West Chester Hen 14:11.54 9
10 Gary Soeller 11 Shenendehowa 14:12.57 10
11 Hunter Hill 09 North Penn 14:14.45 11
12 Ed Cody 11 Shenendehowa 14:16.71 12
13 Dylan Landry 11 North Rockland 14:18.63 13
14 Nick Swan 11 North Penn 14:20.31 14
15 Chris Hedger 12 Smithtown 14:21.01 15
16 Will Marois 10 Shenendehowa 14:31.03 16
17 Ben Marino 11 Bishop Hendricken 14:31.95 17
18 Danny Lee 10 WW-Plainsboro No 14:33.62 18
19 Brian Brazeau 12 Bishop Hendricken 14:34.40 19
20 Brian Spillman 11 St. Joseph's Col 14:37.94 20
21 Nick Chrones 11 Bishop Hendricken 14:38.32 21
22 Charlie Grab 10 West Chester Hen 14:40.08 22
23 Basile Matthew 11 Smithtown 14:40.52 23
24 Ross Riordan 12 Bishop Hendricken 14:41.51 24
25 Brian Reilly 12 North Rockland 14:42.01 25
26 Matt Hackett 11 WW-Plainsboro No 14:42.92 26
27 Ben Kloss 10 North Penn 14:48.49 27
28 Jake Sapon 12 North Penn 14:49.32 28
29 Frank Kelly 11 North Rockland 14:49.80 29
30 Brian Alba 09 WW-Plainsboro No 14:50.23 30
31 Zach Tocco 10 Shenendehowa 14:50.96 31
32 Alex Daponte 12 Bishop Hendricken 14:53.09 32
33 Josh Harris 10 WW-Plainsboro No 14:54.68 33
34 Tom Pederzani 11 Bishop Hendricken 14:56.09 34
35 Michael Hoblin 11 Don Bosco Prep 14:56.33 35
36 Jeffrey Schmidt 11 Clarence 14:56.82 36
37 Matt Zimmerman 11 Danbury 15:00.21 37
38 Robert Rimkis 09 West Chester Hen 15:02.39 38
39 Dan Haugeto 12 Clarence 15:03.03 39
40 Eric Gentry 12 Hatboro-Horsham 15:04.29 40
41 Stephen Dewes 12 Clarence 15:04.70 41
42 Dallis Mahoney 12 Guilderland 15:07.90 42
43 Sean O'Connell 11 WW-Plainsboro No 15:09.09 43
44 Ricky Englert 10 St. Joseph's Col 15:09.70 44
45 Chris Whalen 11 Guilderland 15:10.29 45
46 Matt Byrne 11 West Genesee 15:11.88 46
47 Tim Sprague 10 West Genesee 15:12.26 47
48 Ethan Osborne 09 West Genesee 15:12.74 48
49 Luke Potash 10 West Genesee 15:13.07 49
50 Nick Avayzian 11 Northport 15:13.44
51 Chris Yang 11 North Penn 15:14.56 50
52 Tom Benson 11 Guilderland 15:15.00 51
53 Stephen Gioia 11 St. Joseph's Col 15:15.48 52
54 Louie Pascuzzi 11 Danbury 15:16.27 53
55 Carlin Coomey 11 Jordan-Elbridge 15:16.87 54
56 Bryan Dyer 12 Guilderland 15:18.65 55
57 James Cahill 11 Hatboro-Horsham 15:19.03 56
58 Brian Jenninns 12 Danbury 15:19.56 57
59 Daniel Fehrman 09 Central Square 15:20.71 58
60 Andrew McGloin 11 St. Joseph's Col 15:21.60 59
61 Ryan Auger 11 Westford Academy 15:21.95 60
62 Tim McCarthy 11 Don Bosco Prep 15:22.31 61
63 Alex Hellman 11 Danbury 15:23.34 62
64 Mike Hammond 12 Hatboro-Horsham 15:23.72 63
65 Derrick Cheney 11 Jordan-Elbridge 15:25.17 64
66 Nick Beacher 11 Danbury 15:25.95 65
67 Tyler Halsey 10 West Genesee 15:28.03 66
68 Dan Schulz 09 Central Square 15:29.23 67
69 Mike Schrank 11 West Genesee 15:30.32 68
70 Tom Caraher 10 Cicero-North Syr 15:31.32
71 Brian Smith 11 Pine Bush 15:32.87 69
72 Jack Gugel 8 Jordan-Elbridge 15:33.23 70
73 Tim Kaczynski 11 Kings Park 15:33.71 71
74 Paul Kreppel 12 Clarence 15:35.00 72
75 Zach Baldwin 11 Schenectady 15:35.58 73
76 Patrick Boylan 11 Don Bosco Prep 15:36.65 74
77 Michael McKay 12 Clarence 15:37.07 75
78 Kareem Butler 11 Hatboro-Horsham 15:38.09 76
79 Jonathan Miklos 10 North Rockland 15:39.71 77
80 Wil Johnson 09 West Genesee 15:43.40 78
81 Anthony Ferrara 11 Smithtown 15:44.59 79
82 Greg Switzer 11 Danbury 15:44.91 80
83 Mike Sambrato 10 North Rockland 15:45.27 81
84 Nathan Tyrell 09 Cicero-North Syr 15:45.59
85 Ben Mozo 09 Cicero-North Syr 15:45.94
86 Zach Pickett 12 Guilderland 15:48.74 82
87 Zak Buscemi 11 Bayport-Blue Point 15:50.65 83
88 Jeremy Degrout 11 Pine Bush 15:53.91 84
89 Patrick Taylor 11 Smithtown 15:55.07 85
90 Jaron Payne 10 Solvay 15:55.93
91 Giovanni Albanese 11 Bayport-Blue Point 15:56.51 86
92 Glen Zachary 10 Bay Shore 15:57.27 87
93 Nathan Scott 11 Guilderland 15:57.87 88
94 Steven Lucas 11 St. Joseph's Col 15:58.80 89
95 Kyle Gallagher 11 Bayport-Blue Point 15:59.23 90
96 Shane O'Neal 12 Westford Academy 16:00.75 91
97 Rob Schenke 11 Kings Park 16:02.65 92
98 Tyler Piazza 10 Sachem East 16:03.04 93
99 Ryan Sweeney 09 Ossining 16:05.47 94
100 Antonio Lam 11 Pine Bush 16:06.08 95
101 Alexander Osgood 12 Westford Academy 16:08.04 96
102 Tyler Howd 12 Chittenango 16:09.48 97
103 Octavius Wilborn 10 Pine Bush 16:10.22 98
104 Matt Morse 11 Clarence 16:10.46 99
105 Rob Patterson 10 Jordan-Elbridge 16:13.54 100
106 Eddie VonBevern 12 Kings Park 16:14.34 101
107 Zach Badger 12 Central Square 16:18.07 102
108 Isaac Gavrielatos 11 Kings Park 16:19.19 103
109 Daniel Portner 12 Sherwood 16:20.62 104
110 Spencer Hayden 11 Central Square 16:21.27 105
111 Matt Battaglia 09 Solvay 16:23.74
112 Anthony Lee 12 Bergen Catholic 16:26.01
113 Michael Wagner 10 Sherwood 16:27.80 106
114 Abas Omar 11 St. Joseph's Col 16:28.44 107
115 Nick Goral 12 Danbury 16:29.96 108
116 Greg Rice 10 Hatboro-Horsham 16:33.39 109
117 Nicholas O'Brian 11 Pine Bush 16:35.01 110
118 Brendan Lukas 11 Kings Park 16:35.34 111
119 Michael Hwang 11 Horace Mann School 16:36.87
120 Eric Ardman 11 Hatboro-Horsham 16:41.93 112
121 David Stillings 11 Don Bosco Prep 16:42.95 113
122 Cory Birkel 11 Kings Park 16:47.03 114
123 Ray Lawrence 11 Bayport-Blue Point 16:47.74 115
124 Robert Peattie 10 Bay Shore 16:48.44 116
125 Sam Campbell 11 Bayport-Blue Point 16:48.87 117
126 Andrew McBean 12 North Rockland 16:50.26 118
127 James Capodiferro 12 Bay Shore 16:52.15 119
128 Finn Vigeland 12 Horace Mann School 16:53.39
129 Mike Richards 12 Sachem East 16:54.44 120
130 Cliff Reals 10 Chittenango 16:54.80 121
131 Luke Horvath 11 Schenectady 16:55.18 122
132 Nick Hanggi 12 Chittenango 16:55.66 123
133 Frankie Simms 12 Central Square 16:56.24 124
134 Nick Ceglio 11 Bayport-Blue Point 16:58.93 125
135 Jake Horvath 10 Schenectady 17:02.26 126
136 David Classen 10 Central Square 17:03.49 127
137 Kevin Kawicki 11 Sachem East 17:03.77 128
138 Dan Mackey 10 North Rockland 17:04.18
139 Ben Gunn 09 Mohonasen 17:04.43
140 Tom McQueeny 11 Don Bosco Prep 17:06.35 129
141 Jeff Regensburger 10 Middle Country 17:07.30
142 Eric Peterson 12 Smithtown 17:08.18 130
143 John Evans 11 Guilderland 17:11.26 131
144 Ryan Eklund 11 Chittenango 17:12.10 132
145 Griffin Paquin 10 Sherwood 17:12.57 133
146 Luke Jenson 10 Bay Shore 17:14.46 134
147 Luke Styplkowski 11 Northport 17:21.07
148 Robbie Brehm-Ginsburg 12 Sherwood 17:23.71 135
149 Eric Martin 11 Sachem East 17:25.63 136
150 Sean Lee 11 Bergen Catholic 17:25.87
151 Patrick Quimby 11 Sachem North 17:26.67
152 Michael Rodriguez 09 Middle Country 17:27.41
153 Justin Fernandez 11 Bergen Catholic 17:30.65
154 Anthony Arcuri 10 Bay Shore 17:33.89 137
155 Teeter Jacob 09 Chittenango 17:35.52 138
156 Mike Riegger 11 Sachem East 17:36.60 139
157 Pat Wolff 11 Sachem East 17:44.35 140
158 Brett Kerns 11 Sherwood 17:46.19 141
159 Jared Bard 09 Jordan-Elbridge 17:46.41 142
160 Dan Bellick 11 Schenectady 17:47.39 143
161 Matt Zarnoch 11 Monroe Woodbury 17:47.65
162 Antonio Barilla 12 Sachem East 18:01.93 144
163 James Huchthausen 11 Middle Country 18:10.50
164 Matthew O'Mara 10 St. Joseph by-th 18:12.48
165 Sean McCarthy 09 Middle Country 18:26.45
166 Bill Direnzo 09 Jordan-Elbridge 18:27.68 145
167 Connor Jensen 11 Westford Academy 18:28.86 146
168 Phil Tretton 11 Chariho 18:34.65
169 Jake Cyr 11 Berlin 18:35.62 147
170 Frank Davilla 10 Berlin 18:36.96 148
171 Chris Camenares 10 Sachem East 18:40.17
172 Joshua Vu 09 Bay Shore 18:43.08 149
173 Peter Rudmann 10 Kings Park 18:43.94 150
174 John Scanlon 10 St. Joseph by-th 18:45.99
175 Danny Velez 11 North Rockland 18:47.02
176 Michael Meketa 10 North Rockland 18:50.56
177 Jeff Spring 10 Schenectady 19:00.58 151
178 David Petraccione 10 Schenectady 19:00.87 152
179 Robert McCarthy 10 Ossining 19:08.65 153
180 Andrew Albrigo 12 Solvay 19:17.00
181 Steven Daprino 10 Ossining 19:17.87 154
182 Kiel Rohring 12 Sachem North 19:25.47
183 Coogan Trever 8 Ossining 19:34.09 155
184 Justin Katiraei 11 Horace Mann School 19:38.72
185 Kent Hoffman 10 Ossining 19:44.07 156
186 Dimitri Koustopolos 11 Mohonasen 19:51.28
187 Nick Addamo 12 Berlin 19:56.11 157
188 John Castillo 12 Ossining 20:02.65 158
189 Rafael Seltzer 11 Horace Mann School 20:15.65
190 Mike Fernandez 11 Solvay 20:20.63
191 Samuel Sapp 12 Sherwood 20:22.92 159
192 Andrew Robinson 11 Westford Academy 20:41.27 160
193 Nick Martino 09 Berlin 21:01.18 161
194 Robert Ladas 09 Berlin 21:04.71 162
195 Sebby Addamo 09 Berlin 21:07.63 163
196 Brian Coleman 10 Plainview-Old Be 21:09.26
197 Ryan Klinger 12 Monroe Woodbury 21:37.49
198 Taylor Walsh 11 Central Square 22:04.73 164
199 Joe Nicholas 10 Schenectady 22:46.33 165
200 Brennan Ruiz 11 Plainview-Old Be 22:53.96
201 David Saxman 10 Plainview-Old Be 23:11.05
202 Brandon Rumaker 12 Ossining 25:13.81 166
203 Kaleb Fitzmaurice 10 Schenectady 26:13.37

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 West Chester Henderson 27 1 3 6 8 9 22 38
Total Time: 1:10:18.18
Average: 14:03.64
2 Shenendehowa 47 2 7 10 12 16 31
Total Time: 1:11:07.58
Average: 14:13.52
3 Bishop Hendricken 86 5 17 19 21 24 32 34
Total Time: 1:12:31.06
Average: 14:30.22
4 North Penn 130 11 14 27 28 50
Total Time: 1:13:27.13
Average: 14:41.43
5 North Rockland 148 4 13 25 29 77 81 118
Total Time: 1:13:32.64
Average: 14:42.53
6 West Windsor-Plainsboro N 150 18 26 30 33 43
Total Time: 1:14:10.54
Average: 14:50.11
7 West Genesee 256 46 47 48 49 66 68 78
Total Time: 1:16:17.98
Average: 15:15.60
8 Clarence 263 36 39 41 72 75 99
Total Time: 1:16:16.62
Average: 15:15.33
9 St. Joseph's Collegiate 264 20 44 52 59 89 107
Total Time: 1:16:23.52
Average: 15:16.71
10 Danbury 274 37 53 57 62 65 80 108
Total Time: 1:16:25.33
Average: 15:17.07
11 Guilderland 275 42 45 51 55 82 88 131
Total Time: 1:16:40.58
Average: 15:20.12
12 Smithtown 332 15 23 79 85 130
Total Time: 1:17:49.37
Average: 15:33.88
13 Hatboro-Horsham High Scho 344 40 56 63 76 109 112
Total Time: 1:17:58.52
Average: 15:35.71
14 Don Bosco Prep 412 35 61 74 113 129
Total Time: 1:19:44.59
Average: 15:56.92
15 Jordan-Elbridge 430 54 64 70 100 142 145
Total Time: 1:20:15.22
Average: 16:03.05
16 Central Square 456 58 67 102 105 124 127 164
Total Time: 1:20:25.52
Average: 16:05.11
17 Pine Bush 456 69 84 95 98 110
Total Time: 1:20:18.09
Average: 16:03.62
18 Kings Park 478 71 92 101 103 111 114 150
Total Time: 1:20:45.23
Average: 16:09.05
19 Bayport-Blue Point 491 83 86 90 115 117 125
Total Time: 1:21:23.00
Average: 16:16.60
20 Westford Academy 553 60 91 96 146 160
Total Time: 1:26:40.87
Average: 17:20.18
21 Bay Shore 593 87 116 119 134 137 149
Total Time: 1:24:26.21
Average: 16:53.25
22 Chittenango 611 97 121 123 132 138
Total Time: 1:24:47.56
Average: 16:57.52
23 Schenectady 615 73 122 126 143 151 152 165
Total Time: 1:26:20.99
Average: 17:16.20
24 Sachem East 616 93 120 128 136 139 140 144
Total Time: 1:25:03.48
Average: 17:00.70
25 Sherwood 619 104 106 133 135 141 159
Total Time: 1:25:10.89
Average: 17:02.18
26 Ossining 712 94 153 154 155 156 158 166
Total Time: 1:33:50.15
Average: 18:46.03
27 Berlin 775 147 148 157 161 162 163
Total Time: 1:39:14.58
Average: 19:50.92



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 18 Girls 2.5 Mile Run CC Jr. Var. C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brianna Freestone 11 Saratoga Springs 15:31.48 1
2 Katie Treichel 10 Saratoga Springs 15:38.32 2
3 Meredith Hungerford 09 Saratoga Springs 15:51.66 3
4 Colleen Hollowood 12 Saratoga Springs 16:06.59 4
5 Sarah Ruggles 10 Saratoga Springs 16:17.61 5
6 Danielle Marino 11 Saratoga Springs 16:22.06 6
7 Grace Hungerford 09 Saratoga Springs 16:25.39 7
8 Bofinger Ashely 12 Bayport-Blue Point 16:49.50 8
9 Juliana Lindner 12 Hunterdon Central 16:58.29 9
10 Dooley Courtney 8 Bayport-Blue Point 17:09.01 10
11 Sarah Quast 10 Lockport 17:35.01
12 Jenn Chieco 11 Shenendehowa 17:35.47 11
13 Kerry Caher 10 Shenendehowa 17:36.92 12
14 Justina Bonaventura 10 Clarence 17:43.02 13
15 Kathleen Hoe 11 Hunterdon Central 17:44.04 14
16 Elyse Costa 12 Monroe Woodbury 17:47.50 15
17 Chelsey McMinn 12 Damascus 17:49.74 16
18 Emily Danaher 11 Shenendehowa 17:50.75 17
19 McKenzie Cantlon 09 Clarence 17:54.11 18
20 Breann Liebermann 12 North Hunterdon 17:58.54
21 Maria Fusco 11 Shenendehowa 18:02.25 19
22 Michelle Clinger 10 Hunterdon Central 18:02.81 20
23 Mackenzie Carr 10 Thousand Islands 18:04.10 21
24 Ashley Ward 11 Hunterdon Central 18:04.81 22
25 Erin Parker 11 Damascus 18:05.33 23
26 Jen Carrillo 12 Damascus 18:06.64 24
27 Kathleen Naeher 09 Kings Park 18:07.24 25
28 Danielle Blasko 10 Thousand Islands 18:14.58 26
29 Diana Morgan 09 Kings Park 18:16.80 27
30 Christine Somers 11 Monroe Woodbury 18:18.58 28
31 Gillian Tosatto 09 Sherwood 18:25.82 29
32 Joelle Hartke 11 Clarence 18:27.62 30
33 Silvers Natalie 10 Kings Park 18:29.92 31
34 Mayer Brittany 10 Monroe Woodbury 18:33.20 32
35 Lorraine Best 11 West Chester Hen 18:34.13 33
36 Hazel Kayla 11 Kings Park 18:35.89 34
37 Michelle Genovese 11 West Islip 18:37.12 35
38 Emily Shea 10 Smithtown 18:37.45 36
39 Tayler King 12 Damascus 18:38.59 37
40 Stephanie Burke 12 Monroe Woodbury 18:39.04 38
41 Grace Hanlon 11 Shenendehowa 18:39.60 39
42 Madeline Baldissera 11 Thousand Islands 18:41.13 40
43 Jordan Pitchford 11 Damascus 18:41.60 41
44 Brianna McDyer 10 Hunterdon Central 18:41.97 42
45 Samantha Dejneka 11 Hunterdon Central 18:44.21 43
46 Sydney Saccone 09 Clarence 18:47.43 44
47 Claudia Amanuel 11 Monroe Woodbury 18:49.12 45
48 Maggie Belensz 11 Shenendehowa 18:51.62 46
49 Alexis Roper 11 North Hunterdon 18:52.97
50 Bari Zeiger 09 Smithtown 18:54.21 47
51 Dana Martell 11 Clarence 18:54.52 48
52 Kate Silfer 11 Shenendehowa 18:54.89 49
53 Courtney Grech 09 Monroe Woodbury 18:55.48 50
54 Kia Ohora 11 Thousand Islands 18:56.13 51
55 Tori Moretti 8 Bayport-Blue Point 18:58.69 52
56 Alyssa Jensen 11 Thousand Islands 19:02.46 53
57 Katie Sheehan 12 Bayport-Blue Point 19:02.90 54
58 Ashley Tresino 12 Clarence 19:05.19 55
59 Caroline McCue 10 Sherwood 19:06.44 56
60 Brianna Redman 11 Thousand Islands 19:08.31 57
61 Carly Dunlap 12 Lockport 19:10.81
62 Hannah Pennington 10 West Chester Hen 19:11.17 58
63 Casey Hansen 09 Bayport-Blue Point 19:14.32 59
64 Emily Houlahan 09 Scotia-Glenville 19:15.26 60
65 Kerrianne Nordland 09 West Islip 19:16.46 61
66 Christine Kelly 11 West Chester Hen 19:17.30 62
67 Ariel Mahlmann 09 Sherwood 19:17.85 63
68 Sledge Samantha 10 Kings Park 19:17.92 64
69 Emily Gilfoyle 11 West Chester Hen 19:18.21 65
70 Koelbel Jenna 10 Kings Park 19:20.13 66
71 Miranda Gilgore 09 Scotia-Glenville 19:21.61 67
72 Nikki Zuaro 10 West Islip 19:24.57 68
73 Shannon Dunning 11 East Rockaway 19:34.24 69
74 Cara Anderson 09 East Rockaway 19:35.40 70
75 Jenn Booth 10 Smithtown 19:37.21 71
76 Holly Mascolo 09 West Islip 19:38.77 72
77 Michelle Jaschke 11 Sherwood 19:41.14 73
78 Tera Perilli 09 Lockport 19:47.01
79 Sara Johnson 12 West Chester Hen 19:48.19 74
80 Michaela Mascaro 10 Central Square 19:49.70 75
81 Bailey McLaughlin 09 West Islip 19:50.14 76
82 Korleen Brady 12 Immaculata Academy 19:51.59
83 Taylor Burton 10 West Islip 19:56.50 77
84 Diane Rotella 12 West Genesee 19:57.43 78
85 Emily Witt 12 Sherwood 19:57.82 79
86 Makenzie Laws 11 Central Square 19:58.31 80
87 Maureen Mcinerny 09 West Genesee 20:01.01 81
88 Heidi Smolevitz 12 Syosset 20:03.20
89 Rachel Steinmuller 09 Bayport-Blue Point 20:04.00 82
90 Kendra Aubin 7 Cohoes 20:06.03
91 Sygulski Michelle 11 Kings Park 20:08.50 83
92 Hillary Tilton 12 Lockport 20:09.53
93 Lauren Stummer 12 West Genesee 20:11.54 84
94 Jamie Gonnella 09 West Genesee 20:12.67 85
95 Penelope Langwell 12 Scotia-Glenville 20:13.64 86
96 Sarah Plunkett 09 West Genesee 20:16.27 87
97 Sarah Perry 10 Thousand Islands 20:19.60 88
98 Courtney Bofinger 8 Bayport-Blue Point 20:22.43 89
99 Kayleigh Donohoe 09 Central Square 20:24.52 90
100 Kayley Sullivan 10 West Islip 20:25.32 91
101 Maria Cole 10 West Genesee 20:30.28 92
102 Amber Sweeney 10 West Genesee 20:32.89 93
103 Emily Belic 11 Notre Dame Academy 20:37.80
104 Lauren Holden 12 Central Square 20:44.94 94
105 Richelle Pennington 11 Smithtown 20:48.68 95
106 Kelly Simek 12 Loyola School 20:49.41
107 Poulin Ashley 12 Amsterdam 20:51.09
108 amanda westpy 11 Hackettstown 20:53.13 96
109 Kristen Azzopardi 10 Notre Dame Academy 21:03.27
110 Victoria Snak 09 Smithtown 21:12.22 97
111 Emma Swanson 12 North Hunterdon 21:15.71
112 MaryKate Vulpis 10 East Rockaway 21:17.59 98
113 Paige Young 10 Thousand Islands 21:23.54
114 Olivia Barry 12 Central Square 21:24.32 99
115 Rachael Steczkowski 10 Immaculata Academy 21:27.26
116 katelyn sissick 09 Hackettstown 21:40.75 100
117 LeeAnne Le 10 Clarence 21:44.83 101
118 Kayla deAprix 09 Scotia-Glenville 21:51.47 102
119 ani muradyan 09 Hackettstown 21:57.01 103
120 emily segreto 11 Hackettstown 21:58.04 104
121 hellan parra 09 Hackettstown 21:59.71 105
122 MacKenzie Meehan 11 Amsterdam 22:08.72
123 Erin Smith 12 Amsterdam 22:16.52
124 Brittany Hosier 12 Cohoes 22:17.50
125 Samantha Parmenter 11 Cohoes 22:19.20
126 Katy Windels 10 Loyola School 22:23.56
127 Jenna Hornberger 09 Immaculata Academy 22:44.51
128 Kristen Bode 09 Scotia-Glenville 22:56.70 106
129 Emily Duffy 11 BFA-St. Albans 22:58.38 107
130 Anjelica Matiz 11 Loyola School 23:13.36
131 Krystin Racine 11 BFA-St. Albans 23:14.24 108
132 Kelly Stroh 11 East Rockaway 23:18.39 109
133 Meghan Payne 11 BFA-St. Albans 23:20.22 110
134 Jennifer Lores 12 East Rockaway 23:54.27 111
135 Rebecca Parmenter 09 Cohoes 23:54.75
136 Gabrielle Spencer 10 Amsterdam 24:01.61
137 Jenna Dresel 09 Smithtown 24:06.78 112
138 Venza Amy 11 East Rockaway 24:31.62 113
139 Kimberly Stroh 09 East Rockaway 25:06.89 114
140 Sandra Osso 10 Thousand Islands 25:14.59
141 Emily McLaughlin 10 East Rockaway 25:16.73
142 tatevik muradyan 11 Hackettstown 25:26.56 115
143 Maggie Schunk 10 Immaculata Academy 25:34.31
144 Estibaliz Zubieta 11 BFA-St. Albans 25:40.06 116
145 jodie weopple 10 Hackettstown 26:12.16 117
146 Rachel Valliere 12 BFA-St. Albans 26:53.59 118
147 Erica Young 10 BFA-St. Albans 27:12.79 119
148 Crystal Ayler 12 Central Square 28:14.30 120
149 Maha TuFail 10 Scotia-Glenville 29:14.90 121

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Saratoga Springs 15 1 2 3 4 5 6 7
Total Time: 1:19:25.66
Average: 15:53.14
2 Shenendehowa 98 11 12 17 19 39 46 49
Total Time: 1:29:44.99
Average: 17:57.00
3 Hunterdon Central 107 9 14 20 22 42 43
Total Time: 1:29:31.92
Average: 17:54.39
4 Damascus 141 16 23 24 37 41
Total Time: 1:31:21.90
Average: 18:16.38
5 Clarence 153 13 18 30 44 48 55 101
Total Time: 1:31:46.70
Average: 18:21.34
6 Monroe Woodbury 158 15 28 32 38 45 50
Total Time: 1:32:07.44
Average: 18:25.49
7 Kings Park 181 25 27 31 34 64 66 83
Total Time: 1:32:47.77
Average: 18:33.56
8 Bayport-Blue Point 183 8 10 52 54 59 82 89
Total Time: 1:31:14.42
Average: 18:14.89
9 Thousand Islands Secondar 191 21 26 40 51 53 57 88
Total Time: 1:32:58.40
Average: 18:35.68
10 West Chester Henderson 292 33 58 62 65 74
Total Time: 1:36:09.00
Average: 19:13.80
11 Sherwood 300 29 56 63 73 79
Total Time: 1:36:29.07
Average: 19:17.82
12 West Islip 312 35 61 68 72 76 77 91
Total Time: 1:36:47.06
Average: 19:21.42
13 Smithtown 346 36 47 71 95 97 112
Total Time: 1:39:09.77
Average: 19:49.96
14 West Genesee 415 78 81 84 85 87 92 93
Total Time: 1:40:38.92
Average: 20:07.79
15 Scotia-Glenville 421 60 67 86 102 106 121
Total Time: 1:43:38.69
Average: 20:43.74
16 Central Square 438 75 80 90 94 99 120
Total Time: 1:42:21.79
Average: 20:28.36
17 East Rockaway 457 69 70 98 109 111 113 114
Total Time: 1:47:39.89
Average: 21:31.98
18 Hackettstown 508 96 100 103 104 105 115 117
Total Time: 1:48:28.64
Average: 21:41.73
19 BFA-St. Albans 559 107 108 110 116 118 119
Total Time: 2:02:06.49
Average: 24:25.30



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 19 Boys 2.5 Mile Run CC Jr. Var. D.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Owen Strong 11 Fayetteville-Man 13:45.44
2 Brandon Keany 12 St. Anthony's 14:02.54 1
3 Andrew Veilleux 11 Fayetteville-Man 14:15.02
4 Dan Riff 09 WW-Plainsboro So 14:23.69 2
5 Matt Barnes 10 Lincoln-Sudbury 14:25.25 3
6 Marc Saracino 11 St. Anthony's 14:25.50 4
7 Alex Wan 11 WW-Plainsboro So 14:28.51 5
8 Michael Persic 11 Somers 14:29.42 6
9 Thomas Diliberto 10 St. Anthony's 14:31.09 7
10 Thomas Thieke 11 St. Anthony's 14:32.04 8
11 Jake Riff 09 WW-Plainsboro So 14:35.94 9
12 Luke Dixon 12 Shenendehowa 14:36.98 10
13 Matt Buchbinder 11 WW-Plainsboro So 14:37.78 11
14 Jarad Sassone-McHugh 12 St. Anthony's 14:38.87 12
15 Frank Segreto 10 St. Anthony's 14:39.41 13
16 Cullen Soares 11 Suffern 14:42.80 14
17 Willie Pirc 11 Suffern 14:48.78 15
18 Payton Hazzard 11 St. Anthony's 14:50.85 16
19 Andy Slepman 11 WW-Plainsboro So 14:51.07 17
20 Brian Machina 10 Shenendehowa 14:55.07 18
21 Dan Annis 11 Shenendehowa 14:57.74 19
22 Dan Oconnell 11 WW-Plainsboro So 14:58.62 20
23 Tom Donegan 11 Monsignor Farrell 14:58.95 21
24 Ryan Matusmoto 10 Somers 14:59.27 22
25 Jeffrey Dykes 12 Lincoln-Sudbury 15:00.64 23
26 Matt Chirico 11 Monsignor Farrell 15:01.50 24
27 Jordan Levine 11 Suffern 15:01.78 25
28 Mike Maccariello 11 Monsignor Farrell 15:04.00 26
29 Nicolaus Serbedzija 12 Lincoln-Sudbury 15:04.33 27
30 Kyle Collins 10 Suffern 15:06.17 28
31 Michael Rossillo 12 Somers 15:06.97 29
32 Brian Delancy 11 Shawnee 15:10.14 30
33 Stephen Bradt 10 Shenendehowa 15:11.48 31
34 Rob Farrell 12 Monsignor Farrell 15:16.02 32
35 Brian Enright 11 Shaker 15:17.23 33
36 Adam Suleski 12 Warwick Valley 15:18.42 34
37 Matt O'Rourke 09 Shawnee 15:19.13 35
38 Shuan Bogart 11 Long Beach 15:19.94 36
39 Joe Zurzola 10 Shawnee 15:20.94 37
40 Connor Keane 11 Lincoln-Sudbury 15:22.33 38
41 Robert Pile 11 Horace Greeley 15:23.25 39
42 Matt Conti 12 Shaker 15:24.00 40
43 Ben Tuchman 12 Suffern 15:26.59 41
44 Connor Dodd 11 Shaker 15:27.15 42
45 Patrick Cotnoir 10 Shenendehowa 15:27.86 43
46 Brian Lusher 11 Shawnee 15:28.43 44
47 Andrew Park 11 Horace Greeley 15:28.86 45
48 Connor Polansky 10 Damascus 15:29.34 46
49 Tommy Hausman 11 Colonie 15:29.80 47
50 Ryan Lowery 10 La Salle-RI 15:30.69 48
51 Jack Storer 11 Cornwall 15:31.86
52 Robert Kelly 12 Valley Central 15:33.36 49
53 Matthew Marano 12 Horace Greeley 15:36.54 50
54 Oren Bukspan 11 Stuyvesant 15:36.79 51
55 Walter Griffin 09 Damascus 15:37.40 52
56 Stephen Reilly 10 Colonie 15:37.63 53
57 Eric Bermudez 11 Valley Central 15:42.08 54
58 Daniel Stanilewicz 10 Monsignor Farrell 15:44.16 55
59 Kevin Scott 09 Ocean City 15:46.53 56
60 Alex Fusco 10 Somers 15:48.04 57
61 Thomas Calacci 09 Damascus 15:49.86 58
62 Zach Norton 12 Niskayuna 15:50.19 59
63 Mikey Neborak 11 Somers 15:52.45 60
64 Robert Giudici 12 La Salle-RI 15:53.18 61
65 Elliot Kravits 10 Somers 15:54.17 62
66 Ryan Bandy 11 Ocean City 15:54.77 63
67 Genghis Chau 10 Stuyvesant 15:55.44 64
68 Ethan O'Connor 12 Pawling 15:57.33 65
69 Javier Curillo 11 Cornwall 15:58.51
70 Matthew Bolton 11 La Salle-RI 15:59.33 66
71 Ryan Marvin 11 Pawling 15:59.67 67
72 Michael Levine 12 Horace Greeley 16:00.04 68
73 Paul Holsberger 11 Niskayuna 16:00.34 69
74 Brian Golden 10 Shenendehowa 16:00.61 70
75 Daniel McKivergan 11 La Salle-RI 16:01.08 71
76 Anderson Koenig 10 Lincoln-Sudbury 16:03.40 72
77 Joe Delvescio 10 Ocean City 16:05.67 73
78 Rich Terwilliger 12 Suffern 16:06.79 74
79 Braden Couch 10 Shaker 16:07.60 75
80 Matthew Smith 10 La Salle-RI 16:08.62 76
81 Adam King 12 Shawnee 16:09.83 77
82 Mike Lacroix 12 Shaker 16:10.26 78
83 Eric Minor 10 Morristown 16:11.00 79
84 Jake Silver 11 Horace Greeley 16:13.60 80
85 Dylan Smith 09 Pawling 16:20.95 81
86 Forte Jaleel 11 Midwood 16:22.47 82
87 Adam Barrillas 10 St. Joseph by-th 16:23.18 83
88 Christian Tamburilla 11 Ocean City 16:25.15 84
89 Jake Barbato 11 La Salle-NY 16:26.06
90 Andrew Estrada 10 La Salle-RI 16:28.99 85
91 Sam Light 10 Damascus 16:29.92 86
92 Matt Rusek 11 Warwick Valley 16:30.62 87
93 Teo Mesiouris 12 Long Beach 16:32.86 88
94 Ben Lampe 10 Shawnee 16:33.09 89
95 Tyler Tafuto 12 Warwick Valley 16:33.87 90
96 Andrew Khoury 11 St. Joseph by-th 16:36.36 91
97 Dominick Brion 09 Niskayuna 16:37.55 92
98 David Jolson 11 Syosset 16:39.64
99 Robert Micara 10 St. Joseph by-th 16:40.10 93
100 Adam Jacobs 12 Shenendehowa 16:43.20 94
101 Brendan McCann 10 Niskayuna 16:43.59 95
102 Scott Porter 10 Pawling 16:43.95 96
103 Steve Huneau 12 Shaker 16:44.82 97
104 Kangqiao lei 09 Stuyvesant 16:45.37 98
105 Aaron Cheng 11 Stuyvesant 16:47.69 99
106 Kevin Owens 11 Pearl River 16:48.15
107 Will Wise 09 Damascus 16:48.51 100
108 Sage Oneil 11 Stuyvesant 16:49.13 101
109 Jack Gross 10 Shaker 16:50.23 102
110 Matthew McDermott 7 Niskayuna 16:51.19 103
111 Tyler Strenk 10 Scotia-Glenville 16:56.30 104
112 Gabe Tajda 11 Long Beach 16:57.37 105
113 Zeian Polanco 11 Colonie 16:58.23 106
114 Peter Muller 11 Valley Central 17:00.70 107
115 Tom Zabin 11 Scotia-Glenville 17:03.14 108
116 Dan Crisci 11 Valley Central 17:03.71 109
117 Nick VanDenburg 11 Colonie 17:05.11 110
118 Anthony Galano 11 St. Joseph by-th 17:06.84 111
119 Devin Geraghty 10 Pearl River 17:09.99
120 Nigel Morris 09 Brandywine 17:11.54
121 Andre Bailey 11 Uniondale 17:16.48
122 Robert Iloegbunam 11 St. Benedicts 17:19.38
123 Tim Jarocha 09 Morristown 17:20.06 112
124 Pat Delano 09 Pawling 17:22.89 113
125 Liam Doyle 11 La Salle-NY 17:23.87
126 Chris McCullugh 09 Damascus 17:26.75 114
127 Noah Wegner 10 Scotia-Glenville 17:27.66 115
128 Josh Hamilton 09 Morristown 17:30.57 116
129 Jinghao Yan 11 Stuyvesant 17:31.76 117
130 Adam Messing 10 Morristown 17:38.65 118
131 Matt Terreri 09 Morristown 17:39.79 119
132 Jake Trainer 09 Scotia-Glenville 17:40.16 120
133 Brandon Ling 11 Queensbury 17:43.80 121
134 Kevin Cross 12 Horace Greeley 17:44.75 122
135 Anthony Johnson 11 Ocean City 17:48.26 123
136 Devon O'Donnell 10 Cornwall 17:49.23
137 Michael Ferm 11 Morristown 17:51.51 124
138 Alec Krosser 12 Horace Greeley 17:53.24 125
139 Justin Torres 11 Uniondale 17:53.54
140 Kyle Kendall 11 Colonie 17:54.19 126
141 Brendan Rogers 11 Pearl River 17:55.01
142 Connor Dineen 11 Warwick Valley 17:55.76 127
143 Anderson Garcia 10 Hackley School 17:56.60
144 Gerhard Bosman 10 Niskayuna 18:01.66 128
145 Mike McNally 10 Queensbury 18:04.03 129
146 Christian Musial 11 La Salle-NY 18:05.09
147 Dylan Ophir 09 Hackley School 18:06.27
148 Brett Wunsch 11 Colonie 18:06.65 130
149 Kolonji Foster 10 St. Benedicts 18:08.03
150 Nathan Sylvain 11 Midwood 18:09.26 131
151 Chris Baruffi 10 Ocean City 18:13.88 132
152 Kent Glichrest 11 La Salle-NY 18:15.71
153 Kris Saber 11 Syosset 18:17.05
154 Dima Yepikhin 10 Niskayuna 18:21.40 133
155 Crisci AJ 11 St. Joseph by-th 18:23.23 134
156 Pat Daigle 11 Queensbury 18:26.01 135
157 Christopher Jean-Pierre 12 Uniondale 18:30.14
158 Lee Barry 11 Midwood 18:30.70 136
159 Graig Lyon 11 Little Falls 18:32.97
160 Zachary Noble 10 Little Falls 18:37.12
161 Sam Cassadevall 09 Morristown 18:42.61 137
162 Josh Talavera 11 Midwood 18:42.88 138
163 Karl Brugger 10 Queensbury 18:43.84 139
164 Nick Luppino 09 Little Falls 18:44.28
165 Chris Breen 10 Hackley School 18:45.09
166 Luke Raskopf 10 North Salem 18:57.44
167 Kenny Feldman 12 North Salem 19:02.60
168 Bazile Fabrice 12 Midwood 19:06.55 140
169 Mike Mackay 12 Long Beach 19:10.52 141
170 Will McMaster 10 Scotia-Glenville 19:10.93 142
171 Ben Carberry 10 Queensbury 19:13.58 143
172 Jack Caley 10 North Salem 19:24.72
173 Brendon Doster 09 Queensbury 19:24.94 144
174 Andrew Hinton 10 St. Benedicts 19:25.12
175 Brad Conine 11 Queensbury 19:29.30 145
176 Luis Cruz 12 Uniondale 19:31.58
177 Matt Lubitz 10 North Salem 19:35.58
178 Connor Wulff 10 South Side 19:48.67
179 Connor Metz 09 South Side 19:48.93
180 Alexander Afanasyev 12 Midwood 19:49.57 146
181 Shimone Shoshana 12 Long Beach 19:53.71 147
182 Shane Zesewitz 10 Colonie 19:54.88 148
183 Eric Murray 09 South Side 20:13.33
184 Colin Floss 11 Warwick Valley 20:14.19 149
185 Kendall Kirkland 10 St. Benedicts 20:25.14
186 River Castelonia 10 Valley Central 21:11.86 150
187 Brad Hert 10 Eisenhower 21:14.70
188 Thomas Cardone 09 Bound Brook 21:26.87
189 Jordan Yesford 11 Little Falls 22:58.54
190 Mei Simon 11 Midwood 23:29.05 151

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Anthony's 32 1 4 7 8 12 13 16
Total Time: 1:12:10.04
Average: 14:26.01
2 West Windsor-Plainsboro S 44 2 5 9 11 17 20
Total Time: 1:12:56.99
Average: 14:35.40
3 Shenendehowa 121 10 18 19 31 43 70 94
Total Time: 1:15:09.13
Average: 15:01.83
4 Suffern 123 14 15 25 28 41 74
Total Time: 1:15:06.12
Average: 15:01.23
5 Monsignor Farrell 158 21 24 26 32 55
Total Time: 1:16:04.63
Average: 15:12.93
6 Lincoln-Sudbury 163 3 23 27 38 72
Total Time: 1:15:55.95
Average: 15:11.19
7 Somers 174 6 22 29 57 60 62
Total Time: 1:16:16.15
Average: 15:15.23
8 Shawnee 223 30 35 37 44 77 89
Total Time: 1:17:28.47
Average: 15:29.70
9 Shaker 268 33 40 42 75 78 97 102
Total Time: 1:18:26.24
Average: 15:41.25
10 Horace Greeley 282 39 45 50 68 80 122 125
Total Time: 1:18:42.29
Average: 15:44.46
11 La Salle-RI 322 48 61 66 71 76 85
Total Time: 1:19:32.90
Average: 15:54.58
12 Damascus 342 46 52 58 86 100 114
Total Time: 1:20:15.03
Average: 16:03.01
13 Ocean City 399 56 63 73 84 123 132
Total Time: 1:22:00.38
Average: 16:24.08
14 Stuyvesant 413 51 64 98 99 101 117
Total Time: 1:21:54.42
Average: 16:22.89
15 Niskayuna 418 59 69 92 95 103 128 133
Total Time: 1:22:02.86
Average: 16:24.58
16 Pawling 422 65 67 81 96 113
Total Time: 1:22:24.79
Average: 16:28.96
17 Colonie 442 47 53 106 110 126 130 148
Total Time: 1:23:04.96
Average: 16:37.00
18 Valley Central 469 49 54 107 109 150
Total Time: 1:26:31.71
Average: 17:18.35
19 Warwick Valley 487 34 87 90 127 149
Total Time: 1:26:32.86
Average: 17:18.58
20 St. Joseph by-the-Sea 512 83 91 93 111 134
Total Time: 1:25:09.71
Average: 17:01.95
21 Long Beach 517 36 88 105 141 147
Total Time: 1:27:54.40
Average: 17:34.88
22 Morristown 544 79 112 116 118 119 124 137
Total Time: 1:26:20.07
Average: 17:16.02
23 Scotia-Glenville 589 104 108 115 120 142
Total Time: 1:28:18.19
Average: 17:39.64
24 Midwood 627 82 131 136 138 140 146 151
Total Time: 1:30:51.86
Average: 18:10.38
25 Queensbury 667 121 129 135 139 143 144 145
Total Time: 1:32:11.26
Average: 18:26.26



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 20 Girls 2.5 Mile Run CC Jr. Var. D.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Maggie Malone 8 Fayetteville-Man 16:08.88
2 Alison Treichel 12 Saratoga Springs 16:33.58 1
3 Estela Smith 7 Saratoga Springs 16:40.46 2
4 Sarah Morin 8 Saratoga Springs 16:42.62 3
5 Chloe Williams 12 Saratoga Springs 17:05.63 4
6 Taylor Driscoll 09 Saratoga Springs 17:06.20 5
7 Lindsay Voltz 09 Tatnall 17:13.32
8 Liz Schwab 12 Saratoga Springs 17:27.31 6
9 Meghan Collins 11 Guilderland 17:31.24 7
10 Rebecca Stamp 09 Cranston West 17:33.26 8
11 Olivia Ohanian 11 North Rockland 17:33.89 9
12 Anya Joynt 10 Guilderland 17:34.57 10
13 Sarah Nacci 09 Cranston West 17:43.68 11
14 Cara Bottorff 11 Tatnall 17:50.64
15 Shannon Mackesey 8 Guilderland 17:54.44 12
16 Morgan Farmer 09 West Genesee 17:56.05 13
17 Amanda Foggia 12 Guilderland 17:59.58 14
18 Carla Furguglietto 11 North Rockland 18:00.47 15
19 Sammie Falcon 10 North Rockland 18:03.78 16
20 Kelly Powell 10 West Genesee 18:04.49 17
21 Shannon Glynn 10 Acad Holy Angels 18:05.43 18
22 julia smith 09 Cranston West 18:08.37 19
23 Victoria Brady 11 North Penn 18:12.90 20
24 Olivia Greco 12 North Penn 18:13.83 21
25 Jenny Bender 12 North Penn 18:14.64 22
26 Sherry Tsang 11 Cranston West 18:17.32 23
27 Jessica Emanuelli 11 West Genesee 18:19.14 24
28 Lauren Brieant 09 West Genesee 18:19.90 25
29 Marianne Bartolotta 8 Wantagh 18:22.14 26
30 Amanda Gnirrep 10 Guilderland 18:23.81 27
31 Eileen Jin 11 Shaker 18:27.36 28
32 Alyssa Zeman 10 West Genesee 18:29.44 29
33 Gabby Soethout 09 Wantagh 18:33.51 30
34 Katie Griefel 11 Mount St. Mary 18:34.46 31
35 Ellyn Fisher 11 Queensbury 18:35.42 32
36 Kahlilah Napper 11 Tatnall 18:39.85
37 Tirzah Ziegler 12 Shaker 18:41.30 33
38 Mary Hekker 11 North Rockland 18:50.34 34
39 Elaina Ferriera 11 Shenendehowa 18:51.23 35
40 Melina Smith 09 Oakton 18:53.23 36
41 Gabrielle Delaney 12 St. John Vianney 18:53.93
42 Brianne Clark 10 Wantagh 18:56.63 37
43 Kristen DeCesare 11 Cranston West 18:57.95 38
44 Katherine Nunez 11 Monroe Woodbury 18:58.97 39
45 Rebecca Doss 11 Jamesville-Dewitt 19:00.19 40
46 Laura Hines 11 Shaker 19:01.94 41
47 Alyssa Sherman 10 West Genesee 19:03.39 42
48 Emily Stewart 11 Queensbury 19:04.56 43
49 Jacqueline Houlahan 11 Warwick Valley 19:05.75 44
50 Kelsey Colpitts 11 Lincoln-Sudbury 19:06.72 45
51 McGurran Caitlin 10 Kings Park 19:07.50 46
52 Alexa Haller 12 Shaker 19:08.23 47
53 Paige Craig 8 Wantagh 19:10.03 48
54 Jennifer Halloran 11 Bay Shore 19:13.04 49
55 Alyssa Oxenford 11 North Penn 19:13.68 50
56 Kelsey DiCarlo 12 North Rockland 19:14.66 51
57 Veronica Sherrard 09 Walt Whitman-MD 19:17.55 52
58 Kara Yacovone 12 Warwick Valley 19:18.26 53
59 Erin Ennis 11 Acad Holy Angels 19:19.08 54
60 Antoinette Garcia 10 North Penn 19:19.37 55
61 Graham Nicolle 11 Kings Park 19:19.92 56
62 Kacie Evans 11 Washingtonville 19:22.00
63 Haley Leigh 11 Warwick Valley 19:23.03 57
64 Taylor Moore 12 Shaker 19:24.32 58
65 Bianca Ely 12 Oakton 19:24.79 59
66 Hallie Neely 10 St. John Vianney 19:25.22
67 Melissa Gilliard 09 Kings Park 19:25.62 60
68 Madison Dipman 11 Walt Whitman-MD 19:26.02 61
69 Megan Clark 11 Jamesville-Dewitt 19:34.09 62
70 Kristen Waltz 11 West Chester Hen 19:34.55
71 Carolyn Mooney 10 Jamesville-Dewitt 19:35.43 63
72 Kaitlyn Murphy 11 Jamesville-Dewitt 19:35.62 64
73 Kaytee Paradis 09 East Lyme 19:36.73 65
74 Catherine D'Ardenne 12 North Penn 19:37.54 66
75 Kelsey Thomas 11 Shenendehowa 19:38.36 67
76 Emma Wolsey 10 Cazenovia 19:38.61 68
77 Jessic Feuer 11 Monroe Woodbury 19:40.38 69
78 Kaitlyn Richards 11 West Genesee 19:42.17 70
79 Alison Wilkes 12 Guilderland 19:42.74 71
80 Gavi Perl 11 Walt Whitman-MD 19:45.07 72
81 Bonnie Brown 10 Queensbury 19:46.03 73
82 Nicole Brancato 11 Bay Shore 19:46.95 74
83 Emily Hughes 12 Shaker 19:49.27 75
84 Danielle Der Ohannesi 12 Guilderland 19:50.28 76
85 Lucy Santangelo 11 Lincoln-Sudbury 19:51.05 77
86 Danielle Sackstein 12 Lincoln-Sudbury 19:51.15 78
87 Samantha Delaney 11 St. John Vianney 19:54.46
88 Priya Ganesh 10 Oakton 19:56.58 79
89 Sarah Meehl 10 Queensbury 19:57.91 80
90 Rebecca Bundick 12 Washingtonville 20:01.04
91 Franscesca Verendia 11 Monroe Woodbury 20:01.90 81
92 Margaret Wolsey 09 Cazenovia 20:02.86 82
93 Carolyn Connor 11 Walt Whitman-MD 20:04.49 83
94 Danielle Williams 09 Kings Park 20:04.97 84
95 Melissa Ganz 09 Monroe Woodbury 20:07.19 85
96 Katy Dowling 09 Tatnall 20:08.61
97 Stephanie Saccente 09 Kings Park 20:09.52 86
98 Jenna Rieden 09 Oakton 20:09.92 87
99 Emily Forman 10 Warwick Valley 20:10.35 88
100 Mel Piskai 09 West Chester Hen 20:11.05
101 Victoria Bordfeld 11 St. John Vianney 20:11.80
102 Idis Rivera 10 Bay Shore 20:12.04 89
103 Nora Murtagh 10 Tappan Zee 20:13.22 90
104 Mary Shannon Senglaub 11 Queensbury 20:15.26 91
105 Taylor Mammele 10 West Chester Hen 20:16.32
106 Jenna Lee 12 Tappan Zee 20:17.82 92
107 Maura Keane 11 Acad Holy Angels 20:18.22 93
108 Brianna Martinotti 09 Acad Holy Angels 20:19.51 94
109 Morgan Thomas 12 Cazenovia 20:22.14 95
110 Becky Christoffel 11 Shenendehowa 20:22.62 96
111 Alexandra Harris 11 Shenendehowa 20:25.29 97
112 Aileen Daley 10 Queensbury 20:25.56 98
113 Charlotte Goldman 11 Walt Whitman-MD 20:32.97 99
114 Madeleine Rouviere 11 Brandywine 20:36.94
115 Jane Best 11 West Chester Hen 20:40.58
116 Paige Biviano 10 Cazenovia 20:41.59 100
117 Erin Livesey 11 Mount St. Mary 20:42.66 101
118 Kaitlin Breda 11 Queensbury 20:46.46 102
119 Wendy Leiva 11 Bay Shore 20:47.26 103
120 Hannah Redmond 12 Jamesville-Dewitt 20:50.90 104
121 Kayla Najafipour 11 Shenendehowa 20:57.38 105
122 Sara power 11 Mount St. Mary 20:57.76 106
123 Katie Woodworth 12 Cazenovia 21:00.90 107
124 Danielle Laiacona 11 Shenendehowa 21:05.64 108
125 Zoe Fitzgerald 11 Shaker 21:06.96 109
126 Katie Mayer 09 Kings Park 21:20.10 110
127 Hannah Perkins 11 Lincoln-Sudbury 21:23.18 111
128 Emily Kerley 12 Washingtonville 21:28.75
129 Brittney Jackson 10 Warwick Valley 21:34.06 112
130 Meg Ciasullo 12 Wantagh 21:43.52 113
131 Jones Amanda 12 Kings Park 21:52.39 114
132 Bonnie Malhotra 11 Mount St. Mary 22:05.78 115
133 Alison Gryzlo 10 Tappan Zee 22:10.59 116
134 Ariel DeLaura 12 East Lyme 22:14.04 117
135 Sara Griffiths 10 Jamesville-Dewitt 22:18.54 118
136 Kristen Huber 12 Tappan Zee 22:20.16 119
137 Annie Nissen 10 Oakton 22:22.77 120
138 Sarah Hoover 10 Brandywine 22:27.64
139 Hannah Fagut 11 Jamesville-Dewitt 22:33.37 121
140 Emily Rogers 09 Monroe Woodbury 22:56.09 122
141 Brenna Clossius 11 East Lyme 23:00.84 123
142 kathryn Nicusani 10 Mount St. Mary 23:06.18 124
143 stepahnie tizik 10 Mount St. Mary 23:07.16 125
144 Jennifer Jin 11 Shaker 23:19.49
145 Emma Costello 12 Lincoln-Sudbury 23:42.68 126
146 Grace Carver 12 East Lyme 23:53.91 127
147 jane riccarde 09 Mount St. Mary 23:55.11 128
148 Carissa Moore 11 Bay Shore 24:01.44 129
149 Hanyue Lu 11 East Lyme 24:05.39 130
150 Kim Geary 11 Shaker 24:30.01
151 Brittany Crispino 11 Long Beach 24:44.22
152 Sydney Silverman 11 Long Beach 24:46.36
153 Amber Wade 10 Acad Holy Angels 25:21.93 131
154 Sara Behuniak 12 Shaker 25:36.92
155 Lindsey Jablonski 10 Tappan Zee 26:22.44 132
156 Chelsea DiBernardo 10 Shaker 27:21.15
157 annette favatta 09 Mount St. Mary 27:36.23
158 Katelyn Smith 11 Bay Shore 28:23.57 133
159 Keaira Dupuy 11 Bay Shore 28:50.55 134

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Saratoga Springs 15 1 2 3 4 5 6
Total Time: 1:24:08.49
Average: 16:49.70
2 Guilderland 70 7 10 12 14 27 71 76
Total Time: 1:29:23.64
Average: 17:52.73
3 Cranston West 99 8 11 19 23 38
Total Time: 1:30:40.58
Average: 18:08.12
4 West Genesee 108 13 17 24 25 29 42 70
Total Time: 1:31:09.02
Average: 18:13.81
5 North Rockland 125 9 15 16 34 51
Total Time: 1:31:43.14
Average: 18:20.63
6 North Penn 168 20 21 22 50 55 66
Total Time: 1:33:14.42
Average: 18:38.89
7 Shaker 207 28 33 41 47 58 75 109
Total Time: 1:34:43.15
Average: 18:56.63
8 Wantagh 254 26 30 37 48 113
Total Time: 1:36:45.83
Average: 19:21.17
9 Queensbury 319 32 43 73 80 91 98 102
Total Time: 1:37:39.18
Average: 19:31.84
10 Kings Park 332 46 56 60 84 86 110 114
Total Time: 1:38:07.53
Average: 19:37.51
11 Jamesville-Dewitt 333 40 62 63 64 104 118 121
Total Time: 1:38:36.23
Average: 19:43.25
12 Warwick Valley 354 44 53 57 88 112
Total Time: 1:39:31.45
Average: 19:54.29
13 Walt Whitman-MD 367 52 61 72 83 99
Total Time: 1:39:06.10
Average: 19:49.22
14 Oakton 381 36 59 79 87 120
Total Time: 1:40:47.29
Average: 20:09.46
15 Acad. of Holy Angels 390 18 54 93 94 131
Total Time: 1:43:24.17
Average: 20:40.84
16 Monroe Woodbury 396 39 69 81 85 122
Total Time: 1:41:44.53
Average: 20:20.91
17 Shenendehowa 400 35 67 96 97 105 108
Total Time: 1:40:14.88
Average: 20:02.98
18 Lincoln-Sudbury 437 45 77 78 111 126
Total Time: 1:43:54.78
Average: 20:46.96
19 Bay Shore 444 49 74 89 103 129 133 134
Total Time: 1:44:00.73
Average: 20:48.15
20 Cazenovia 452 68 82 95 100 107
Total Time: 1:41:46.10
Average: 20:21.22
21 Mount St. Mary 477 31 101 106 115 124 125 128
Total Time: 1:45:26.84
Average: 21:05.37
22 Tappan Zee 549 90 92 116 119 132
Total Time: 1:51:24.23
Average: 22:16.85
23 East Lyme 562 65 117 123 127 130
Total Time: 1:52:50.91
Average: 22:34.19



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 21 Boys 2.5 Mile Run CC Jr. Var. E.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 cameron mactavish 11 Germantown Friends 14:01.15 1
2 henry blood 11 Germantown Friends 14:02.48 2
3 Eric Hart 11 Cicero-North Syr 14:06.70 3
4 Matt Serrao 11 West Genesee 14:21.32 4
5 sam ebert 12 Germantown Friends 14:25.14 5
6 Stephen Rathbun 12 Cicero-North Syr 14:25.94 6
7 reuben wilson 12 Germantown Friends 14:28.20 7
8 Anthony Mirizio 11 Cicero-North Syr 14:29.93 8
9 Tom McAndrew 11 Cicero-North Syr 14:32.71 9
10 Anthony Lupia 09 Cicero-North Syr 14:33.37 10
11 Kevin Kreider 10 St. Anthony's 14:35.06 11
12 Nicholas Kaufmann 11 St. Anthony's 14:38.28 12
13 Nicholas Mazzucca 11 St. Anthony's 14:38.95 13
14 James Krawczyk 11 St. Anthony's 14:40.97 14
15 drew daniels 12 Germantown Friends 14:42.85 15
16 Neil Gill 09 Cicero-North Syr 14:43.69 16
17 D.J. Campbell 11 West Genesee 14:44.17 17
18 graham barrett 11 Germantown Friends 14:46.59 18
19 Jay Navin 8 Saratoga Springs 14:47.10 19
20 Max Gernhard 09 Oakton 14:47.51 20
21 Mark Reilly 10 West Genesee 14:49.46 21
22 Josh McGonagle 10 West Chester Hen 14:50.28 22
23 Brian Halligan 09 Saratoga Springs 14:51.16 23
24 Jamey Wagner 10 Niskayuna 14:51.51 24
25 D.J. Klaczko 10 West Genesee 14:51.93 25
26 Eric Harder 11 Walt Whitman-MD 14:53.38 26
27 Tom Brogan 11 West Genesee 14:54.62 27
28 xavier marinaro 11 Commack 14:55.13 28
29 Llewellyn Smith 11 Walt Whitman-MD 14:55.66 29
30 Michael Hoole 10 Niskayuna 14:56.25 30
31 Chris Dock 09 Sidwell Friends 14:57.30 31
32 Andrew Steenburgh 10 Niskayuna 14:57.91 32
33 Nicholas Johnson 11 St. Anthony's 14:59.57 33
34 Brett Smitt 11 West Genesee 15:00.55 34
35 Nicolas Gay 11 Walt Whitman-MD 15:01.71 35
36 Mike Darnell 10 Wantagh 15:02.51 36
37 Matthew Nock 10 St. Anthony's 15:02.86 37
38 Jay Tucker 12 Oakton 15:03.51 38
39 Roy Marohn 12 Monroe Woodbury 15:04.16 39
40 Mike Harder 11 Walt Whitman-MD 15:05.28 40
41 joshua weissman 11 Commack 15:05.90 41
42 Thad Jones 11 Sidwell Friends 15:08.37 42
43 Tyler Derubio 12 St. Anthony's 15:08.80 43
44 Ryan Granato 09 Oakton 15:09.27 44
45 dan hussey 11 Commack 15:09.56 45
46 sam korus 11 Germantown Friends 15:12.93 46
47 Jake Townes 10 West Chester Hen 15:13.85 47
48 nick Sojka 12 Oakton 15:14.47 48
49 Samuel McKinley 11 Oakton 15:14.73 49
50 Adam Hermann 10 Taylor Allderdice 15:15.91 50
51 Eric Eoff 11 Niskayuna 15:16.67 51
52 Ryan Thomas 11 Cicero-North Syr 15:17.88 52
53 Jay Paiku Rawling 10 West Genesee 15:19.82 53
54 Troy Manchester 10 Niskayuna 15:20.11 54
55 Luke Stauring 09 North Penn 15:20.58 55
56 Kemal Talen 12 Walt Whitman-MD 15:22.07 56
57 mike tampellini 11 Commack 15:22.46 57
58 Ryan Kundin 11 Taylor Allderdice 15:22.83 58
59 alex solomon 11 Commack 15:25.36 59
60 Stephen Jordan 11 Oakton 15:26.97 60
61 Mike Eastlack 12 North Penn 15:27.26 61
62 Gabe Engvold 12 Niskayuna 15:27.60 62 63 Drew Martin 11 West Morris Mendham 15:27.90 64 Mitch Loiacano 8 Lockport 15:29.13 65 Matt Heironymi 10 Saratoga Springs 15:30.51 63 66 Zach Goldberger 11 Oakton 15:31.18 64 67 Jack Bonardi 11 Bay Shore 15:32.04 65 68 Jake Demi 11 West Chester Hen 15:33.96 66 69 Jordon Rolon 12 North Penn 15:35.23 67 70 Joe Crabb 11 Pope John XXIII 15:35.60 68 71 TJ Vitanza 11 Monroe Woodbury 15:36.33 69 72 Dan Cummings 10 Taylor Allderdice 15:39.29 70 73 Nick Lockyer 12 Taylor Allderdice 15:39.65 71 74 Joseph Reinbold 11 Pope John XXIII 15:40.44 72 75 Matt Slein 09 Saratoga Springs 15:40.72 73 76 dan scholmen 11 Commack 15:41.19 74 77 Gabe Brown 10 Sidwell Friends 15:41.42 75 78 Nick Avossa 11 Kingston 15:41.81 76 79 Kadesh Roberts 10 Bay Shore 15:43.44 77 80 David Steinbach 10 Sidwell Friends 15:43.81 78 81 Josh Demi 10 West Chester Hen 15:44.84 79 82 Peter Estes 11 Sidwell Friends 15:45.17 80 83 Paul Hasyn 12 North Penn 15:45.57 81 84 Michael Bregenzer 11 Hunterdon Central 15:46.03 82 85 Jose Rodriquez 12 Bay Shore 15:46.37 83 86 Jamison Nye 10 Niskayuna 15:49.52 84 87 joe meloro 11 Commack 15:53.19 85 88 Scot Laws 09 Central Square 15:54.19 86 89 Matt Finuoli 10 John Jay-East Fi 15:54.53 90 Eric Mazur 10 Sherwood 15:58.19 87 91 Colin Smith 09 Sidwell Friends 16:00.21 88 92 Zach Chenez 10 Lockport 16:00.57 93 Ben Anderson 10 West Chester Hen 16:03.57 89 94 Jefferson Alvarez 11 Monroe Woodbury 16:04.39 90 95 Alex DaSilva 11 West Islip 16:05.07 91 96 Christian Larsen 10 Sherwood 16:07.69 92 97 Tim Leslie 11 North Penn 16:09.50 93 98 Ryan Berry 09 Sherwood 16:12.28 94 99 Elliot Golin 10 Taylor Allderdice 16:12.72 95 100 Garrett Sheehan 10 Lockport 16:13.95 101 Joseph Gonzalez 11 Regis 16:14.34 96 102 Braden Lindsay 09 Central Square 16:17.21 97 103 Liam Lynch 10 Saratoga Springs 16:18.16 98 104 Chrobot Ben 11 Kingston 16:18.39 99 105 Dan Charytonowitz 10 Wantagh 16:19.26 100 106 Chris O'Neill 11 Monroe Woodbury 16:19.90 101 107 Jake Mckenzie 11 Hunterdon Central 16:20.75 102 108 Kyle Noone 11 Hunterdon Central 16:21.15 103 109 Ryan Schindler 12 Kingston 16:21.85 104 110 Fernandez Christian 11 Bay Shore 16:22.32 105 111 Tom Sullivan 11 Monroe Woodbury 16:24.93 106 112 Josh Baumann 10 West Chester Hen 16:25.72 107
113 Aryel Abramovitz 11 Taylor Allderdice 16:28.13 108
114 Aaron Sickler 11 Kingston 16:30.31 109
115 Rich Dunn 12 Kingston 16:32.25 110
116 Jonathan Malla 12 Bay Shore 16:34.83 111
117 John Frens 12 Sherwood 16:36.21 112
118 Mark Choinere 09 Saratoga Springs 16:39.51 113
119 Ben Schwartz 10 Taylor Allderdice 16:40.07 114
120 Kareem Roberts 09 Bay Shore 16:40.52 115
121 Kevin Daly 11 Regis 16:40.77 116
122 Kevin Moriarty 12 Wantagh 16:41.24 117
123 Keith Gasho 10 West Chester Hen 16:41.67 118
124 Kevin French 09 John Jay-East Fi 16:42.10
125 Oleg Loughner 11 Sherwood 16:42.37 119
126 Dave Garner 10 Kingston 16:42.82 120
127 Zach Theisen 09 Central Square 16:43.97 121
128 Brandon Paton 12 Kingston 16:44.41 122
129 Micheal Traynor 10 Sherwood 16:44.89 123
130 Nick Guerin 12 Central Square 16:45.30 124
131 Ethan Roaldi 10 St. Joseph's Col 16:49.06 125
132 Alexander Rosenborg 10 Hunterdon Central 16:51.90 126
133 Nicholas Vesely 12 Pine Bush 16:53.02
134 Steven Gregory 11 West Islip 16:58.96 127
135 brian Katan 11 Monroe Woodbury 17:01.71 128
136 Grant Pasake 11 Pope John XXIII 17:05.28 129
137 James Ranpino 09 St. John Vianney 17:09.48
138 Robert Cutrone 12 West Islip 17:09.91 130
139 Kyle Marrero 12 West Morris Mendham 17:11.24
140 Josh Luckenbach 09 St. John Vianney 17:12.05
141 Aidan O'Rourke 10 Regis 17:12.64 131
142 Skylar Ellison 11 West Islip 17:13.10 132
143 Ryan Davignon 10 Kings Park 17:13.89 133
144 Brian Herzog 11 St. Joseph's Col 17:14.30 134
145 Ethan France 10 Hunterdon Central 17:15.79 135
146 Travis Duffy 10 John Jay-East Fi 17:19.97
147 Traig Cilione 11 Pine Bush 17:32.93
148 James Medenbach 11 West Morris Mendham 17:37.29
149 Kyle McCormack 10 John Jay-East Fi 17:42.01
150 Sean Gallagher 12 Clarence 17:47.20 136
151 Joe Viscardi 09 St. John Vianney 17:50.43
152 Pat Lavin 09 Wantagh 17:51.34 137
153 Tim Petriccione 10 Regis 17:52.16 138
154 Andrew Freire 10 Wantagh 17:53.28 139
155 Joe Pinto 10 West Islip 17:54.88 140
156 Adam Hoff 10 Clarence 17:55.63 141
157 Ferry Michael 12 Clarence 17:56.94 142
158 Tom Leonardi 11 Kings Park 18:00.46 143
159 Nick Munoff 11 Chittenango 18:01.40 144
160 Billy Firkins 09 Cazenovia 18:02.15
161 James Sheridan 12 Regis 18:02.87 145
162 Tyler Rote 11 Kings Park 18:03.23 146
163 Chris McKnight 12 Kings Park 18:04.21 147
164 Ryan Parigoris 11 Kings Park 18:04.99 148
165 John Valiplackal 11 Regis 18:06.49 149
166 Kevin Beagle 11 Chittenango 18:07.61 150
167 Jameen Ku 11 Kings Park 18:10.17 151
168 Eric Parigoris 10 Kings Park 18:19.06 152
169 Nicholas Galasso 09 Clarence 18:29.48 153
170 Zaro Brit 12 West Morris Mendham 18:34.64
171 Pat McDonnell 10 St. Joseph's Col 18:38.22 154
172 Tyler Holzapfel 10 Pine Bush 18:41.24
173 Connor Naughton 10 Regis 18:42.03 155
174 Ian Bilek 12 West Islip 18:43.16 156
175 Shane Dunlap 11 Pope John XXIII 18:52.64 157
176 Alex Reitz 09 Central Square 18:56.33 158
177 Chris Ingerson 11 Chittenango 18:58.58 159
178 Nick Zagarella 12 Pine Bush 19:03.65
179 Tim Rabel 11 Pope John XXIII 19:25.46 160
180 Dan Cercone 10 St. Joseph's Col 19:28.96 161
181 Declan Edwardson 10 Chittenango 19:31.00 162
182 Sean McGinn 11 Pope John XXIII 19:45.31 163
183 Jeremy Garson 10 Clarence 19:52.07 164
184 Tim Dyet 10 St. Joseph's Col 19:54.36 165
185 Zach Rackett 11 Matawan 20:01.91
186 White Dave 11 Chittenango 21:10.27 166
187 Kyle Pothalmus 09 Cazenovia 21:24.87
188 Rob Carpenter 11 Cazenovia 22:00.95
189 Devin Nesbitt 09 Central Square 22:17.99 167

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Germantown Friends 30 1 2 5 7 15 18 46
Total Time: 1:11:39.82
Average: 14:19.97
2 Cicero-North Syracuse 36 3 6 8 9 10 16 52
Total Time: 1:12:08.65
Average: 14:25.73
3 St. Anthony's 83 11 12 13 14 33 37 43
Total Time: 1:13:32.83
Average: 14:42.57
4 West Genesee 94 4 17 21 25 27 34 53
Total Time: 1:13:41.50
Average: 14:44.30
5 Walt Whitman-MD 186 26 29 35 40 56
Total Time: 1:15:18.10
Average: 15:03.62
6 Niskayuna 191 24 30 32 51 54 62 84
Total Time: 1:15:22.45
Average: 15:04.49
7 Oakton 199 20 38 44 48 49 60 64
Total Time: 1:15:29.49
Average: 15:05.90
8 Commack 230 28 41 45 57 59 74 85
Total Time: 1:15:58.41
Average: 15:11.69
9 Saratoga Springs 276 19 23 63 73 98 113
Total Time: 1:17:07.65
Average: 15:25.53
10 West Chester Henderson 303 22 47 66 79 89 107 118
Total Time: 1:17:26.50
Average: 15:29.30
11 Sidwell Friends 306 31 42 75 78 80 88
Total Time: 1:17:16.07
Average: 15:27.22
12 Taylor Allderdice 344 50 58 70 71 95 108 114
Total Time: 1:18:10.40
Average: 15:38.08
13 North Penn 357 55 61 67 81 93
Total Time: 1:18:18.14
Average: 15:39.63
14 Monroe Woodbury 405 39 69 90 101 106 128
Total Time: 1:19:29.71
Average: 15:53.95
15 Bay Shore 441 65 77 83 105 111 115
Total Time: 1:19:59.00
Average: 15:59.80
16 Kingston 498 76 99 104 109 110 120 122
Total Time: 1:21:24.61
Average: 16:16.93
17 Sherwood 504 87 92 94 112 119 123
Total Time: 1:21:36.74
Average: 16:19.35
18 Wantagh 529 36 100 117 137 139
Total Time: 1:23:47.63
Average: 16:45.53
19 Hunterdon Central 548 82 102 103 126 135
Total Time: 1:22:35.62
Average: 16:31.13
20 Pope John XXIII 586 68 72 129 157 160 163
Total Time: 1:26:39.42
Average: 17:19.89
21 Central Square 586 86 97 121 124 158 167
Total Time: 1:24:37.00
Average: 16:55.40
22 West Islip 620 91 127 130 132 140 156
Total Time: 1:25:21.92
Average: 17:04.39
23 Regis 626 96 116 131 138 145 149 155
Total Time: 1:26:02.78
Average: 17:12.56
24 Kings Park 717 133 143 146 147 148 151 152
Total Time: 1:29:26.78
Average: 17:53.36
25 Clarence 736 136 141 142 153 164
Total Time: 1:32:01.32
Average: 18:24.27
26 St. Joseph's Collegiate 739 125 134 154 161 165
Total Time: 1:32:04.90
Average: 18:24.98
27 Chittenango 781 144 150 159 162 166
Total Time: 1:35:48.86
Average: 19:09.78



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 22 Girls 2.5 Mile Run CC Soph. A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Amber Goodspeed 10 Middletown 16:42.98
2 Caitlin Lardaro 10 Pearl River 16:43.74 1
3 Kelli Van Houten 10 Pearl River 17:20.55 2
4 Malina Buturovic 10 Dalton School 17:26.49
5 Charlotte Brunjes 10 Warwick Valley 17:35.59 3
6 Sara Angle 10 Warwick Valley 17:45.12 4
7 Brittany Breese 10 North Hunterdon 17:45.50 5
8 Lisa Galasso 10 St. Joseph by-th 17:51.71 6
9 Michelle Allaire 10 Seaford 17:56.75
10 Cara Keogh 10 Farmingdale 17:57.53 7
11 Alex DeJong 10 Taylor Allderdice 17:58.68 8
12 Evalia Hehir 10 Washingtonville 18:04.51 9
13 Julia Mai 10 Averill Park 18:08.02
14 Caitlin Kenny 10 Pearl River 18:09.65 10
15 Rachel Lawler 10 Seaford 18:10.63
16 Emily Winlsow 10 Warwick Valley 18:12.63 11
17 Sydney Dietrick 10 Taylor Allderdice 18:18.90 12
18 Ashleigh Handchen 10 Red Bank Catholic 18:22.49 13
19 Alex Leen 10 East Lyme 18:28.48 14
20 Lindsey Arnold 10 North Hunterdon 18:36.86 15
21 Tiffany Evanego 10 St. Joseph by-th 18:38.54 16
22 Samantha Nguyen 10 Washingtonville 18:44.69 17
23 Rebecca Dwyre 10 Nottingham 18:46.20
24 Rachel Knuth 10 Warwick Valley 18:47.29 18
25 Liz Fallon 10 St. Anthony's 18:49.45 19
26 Jessica Latona 10 Red Bank Catholic 18:51.21 20
27 Stephanie Wisner 10 East Lyme 18:52.07 21
28 Tatum Burns 10 North Hunterdon 18:52.94 22
29 Megan Fitzgerald 10 Washingtonville 18:56.74 23
30 Andrea Schiano 10 St. Joseph by-th 18:59.69 24
31 Joy Wang 10 Taylor Allderdice 19:03.02 25
32 Alexandra Flynn 10 Pearl River 19:05.63 26
33 Kelly Slane 10 Farmingdale 19:08.34 27
34 Kendall Blackmon 10 East Lyme 19:08.87 28
35 Kaitlin Howard 10 Red Bank Catholic 19:09.96 29
36 Kerry Connora 10 Washingtonville 19:12.96 30
37 Trini Gao 10 East Lyme 19:14.20 31
38 Alannah O'Rourke 09 South Side 19:18.77 32
39 Blake McCartney 10 Lincoln-Sudbury 19:19.02
40 Carley Pocceschi 10 North Hunterdon 19:27.15 33
41 Caroline Cooper 10 Pearl River 19:38.26 34
42 Alex Caputo 10 Red Bank Catholic 19:43.43 35
43 Samantha Duranti 10 St. Anthony's 19:45.72 36
44 Danielle Montagnino 10 Washingtonville 19:46.81 37
45 Sunhwa Reiner 10 Hendrick Hudson 19:47.51
46 Victoria Astorino 10 Warwick Valley 19:48.49 38
47 Alyssa Marcus 10 Scarsdale 19:49.37 39
48 Samantha Waccha 10 Warwick Valley 19:51.13 40
49 Jaqueline Homan 10 Seaford 20:00.07
50 Grace Brown 10 Lincoln-Sudbury 20:03.69
51 Vaughan Skinker 10 Taylor Allderdice 20:04.02 41
52 Alexandra Russo 10 St. Joseph by-th 20:05.04 42
53 Sarah Gregori 10 St. Anthony's 20:07.24 43
54 Elizabeth Holland 10 Averill Park 20:07.80
55 Cynthia Bartlett 10 St. Joseph by-th 20:08.30 44
56 Kathleen Coleman 10 Pearl River 20:11.22 45
57 Laura Amadur 10 Red Bank Catholic 20:15.23 46
58 Stephanie Martin 10 St. Anthony's 20:20.02 47
59 Allison Emanuel 10 Scarsdale 20:24.58 48
60 Carly Mignone 10 Farmingdale 20:26.92 49
61 Emily Berner 10 Red Bank Catholic 20:28.68 50
62 Gali Blumenthal 10 Taylor Allderdice 20:33.16 51
63 Erin Dolan 10 North Hunterdon 20:54.09 52
64 Katelyn Abrams 10 South Side 20:55.07 53
65 Casey Flanigan 10 St. Anthony's 20:55.35 54
66 Serena Reynolds 10 BFA-St. Albans 20:59.45
67 Toni Slyer 10 Averill Park 21:05.83
68 Sophie Bernstein 10 Scarsdale 21:11.73 55
69 Elizabeth Robert 10 Averill Park 21:12.59
70 Alyson Favilla 10 Scarsdale 21:13.68 56
71 Holly Souchack 10 Scarsdale 21:14.35 57
72 Brittany Abrams 10 South Side 21:16.52 58
73 Meaghan Taylor 10 Warwick Valley 21:21.80 59
74 Shannen Jackson 12 South Side 21:23.17 60
75 Krystina Alarcon 10 St. Anthony's 21:25.67 61
76 Sarah Perrotta 10 St. Joseph by-th 21:41.20 62
77 Jen Doumas 10 Farmingdale 21:55.57 63
78 Savannah O'Neil 10 BFA-St. Albans 21:56.87
79 Natalie Ehret 10 Red Bank Catholic 21:58.86 64
80 Thalia Rios 10 Farmingdale 22:06.98 65
81 Katherine O'Brien 10 Lincoln-Sudbury 22:26.76
82 Ariel Weinstein 10 Lincoln-Sudbury 22:30.55
83 Catherine Root 10 St. Anthony's 22:45.02 66
84 Isabel Larrow 10 BFA-St. Albans 23:03.73
85 Liz Hallwood 11 South Side 23:07.34 67
86 Kristen Henry 10 Bishop Loughlin 23:10.16 68
87 Deja Theus 10 Nottingham 23:18.49
88 Antoinette Bonafede 10 Seaford 23:45.03
89 Victoria Fennessy 10 Nottingham 23:56.72
90 Ciara Christian 09 Washingtonville 24:08.51 69
91 Liz Borkowski 10 North Hunterdon 24:08.90 70
92 Sofia Fabiancic 10 Scarsdale 24:20.65 71
93 Kat Bran 10 Farmingdale 24:32.02 72
94 Kate O'Leary 10 South Side 25:03.16 73
95 Kaylie Pyrch 10 Hendrick Hudson 25:06.32
96 Zaqasia Jordan-Glover 10 Bishop Loughlin 25:08.01 74
97 Yarixa Ramos 10 Bishop Loughlin 25:28.93 75
98 Toni Barrows 10 Bishop Loughlin 25:29.36 76
99 Neffi Curtis 10 Farmingdale 25:33.61 77
100 Brittany Barnett 10 Bishop Loughlin 25:43.38 78
101 Dominique Smith 10 Bishop Loughlin 25:49.55 79
102 Iyana Powell 10 Bishop Loughlin 26:00.74 80
103 Daniela Kelly 10 Bishop Loughlin 26:06.00
104 Marilyn Baremore 10 East Lyme 26:11.94 81

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Pearl River 73 1 2 10 26 34 45
Total Time: 1:30:57.83
Average: 18:11.57
2 Warwick Valley 74 3 4 11 18 38 40 59
Total Time: 1:32:09.12
Average: 18:25.83
3 Washingtonville 116 9 17 23 30 37 69
Total Time: 1:34:45.71
Average: 18:57.15
4 North Hunterdon 127 5 15 22 33 52 70
Total Time: 1:35:36.54
Average: 19:07.31
5 St. Joseph by-the-Sea 132 6 16 24 42 44 62
Total Time: 1:35:43.28
Average: 19:08.66
6 Taylor Allderdice 137 8 12 25 41 51
Total Time: 1:35:57.78
Average: 19:11.56
7 Red Bank Catholic 143 13 20 29 35 46 50 64
Total Time: 1:36:22.32
Average: 19:16.47
8 East Lyme 175 14 21 28 31 81
Total Time: 1:41:55.56
Average: 20:23.12
9 St. Anthony's 199 19 36 43 47 54 61 66
Total Time: 1:39:57.78
Average: 19:59.56
10 Farmingdale 211 7 27 49 63 65 72 77
Total Time: 1:41:35.34
Average: 20:19.07
11 Scarsdale 255 39 48 55 56 57 71
Total Time: 1:43:53.71
Average: 20:46.75
12 South Side 270 32 53 58 60 67 73
Total Time: 1:46:00.87
Average: 21:12.18
13 Bishop Loughlin 371 68 74 75 76 78 79 80
Total Time: 2:04:59.84
Average: 24:59.97



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 23 Girls 2.5 Mile Run CC Soph. B
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Veronica Leddy 10 St. Anthony's 16:27.27 1
2 Victoria Ciotti 10 St. Anthony's 16:51.36 2
3 Amy Becker 10 Colonie 17:12.38 3
4 Daunte Hueckstaedt 10 BFA-St. Albans 17:19.27 4
5 Rachel Keller 10 Colonie 17:31.82 5
6 Naomi Bouchard 10 New Paltz 17:48.31
7 Mariella Billello 10 St. Anthony's 17:50.96 6
8 Ieva Ziziunaite 10 BFA-St. Albans 17:54.94 7
9 Lauren Fontana 10 St. Anthony's 18:01.68 8
10 Nicole Krawczyk 10 St. Anthony's 18:04.44 9
11 Allison Coyle 10 Bayport-Blue Point 18:05.33 10
12 Bridget McQuade 10 Colonie 18:09.89 11
13 Jackie Heim 10 Shaker 18:12.62 12
14 Ashleigh Bowen 10 Suffern 18:30.48 13
15 Christine Brown 10 Shaker 18:35.21 14
16 Elizabeth Thayer 10 BFA-St. Albans 18:36.45 15
17 Chelsea Abbott 10 BFA-St. Albans 18:53.03 16
18 Rachel Ovalle 10 Colonie 19:00.18 17
19 Amanda Sacca 10 Shaker 19:00.75 18
20 Laura Cariati 10 Pope John XXIII 19:10.74
21 Erica Kristel 10 Colonie 19:11.62 19
22 Elizabeth Ibsen 12 Suffern 19:12.59 20
23 Kristi Pentecoste 10 St. Anthony's 19:13.93 21
24 Hanna Reinertsen 10 St. Anthony's 19:14.98 22
25 Gabbie Brown 10 Shaker 19:15.95 23
26 Laura Wunsch 10 Colonie 19:18.66 24
27 Kristen Hayes 10 Shaker 19:22.69 25
28 Caitlin West 10 Walt Whitman-MD 19:23.34 26
29 Megan Snyder 10 Bayport-Blue Point 19:24.71 27
30 Molly Vita 10 Bayport-Blue Point 19:32.80 28
31 Shannon Mahoney 10 Suffern 19:39.05 29
32 Alison Lobel 10 Syosset 19:44.71
33 Catherine Traynor 10 North Salem 19:50.04
34 Jenna Keane 10 Long Beach 19:58.78
35 Tarantino Caroline 10 Shaker 19:59.39 30
36 Kaitlyn Wood 10 Suffern 20:07.50 31
37 Kara Finnerty 10 Shaker 20:08.30 32
38 Imani Delgado 10 Long Beach 20:10.16
39 Alyssa Fiorentino 10 Suffern 20:16.73 33
40 Deana Novin 10 Syosset 20:23.13
41 Emily Takacs 10 New Paltz 20:33.72
42 Hannah Averill 10 BFA-St. Albans 20:35.69 34
43 Naomi Senehi 09 Walt Whitman-MD 20:36.81 35
44 Julie Elfin 10 Walt Whitman-MD 20:37.70 36
45 Leah Bernstein 10 New Paltz 20:51.43
46 Ashley Weideman 10 Iroquois 20:52.97
47 Jenna Waite 10 BFA-St. Albans 21:13.35 37
48 Nicole Kelly 10 Bayport-Blue Point 21:21.12 38
49 Ashley May 10 Pope John XXIII 21:29.58
50 Mary Turk 10 Chittenango 21:49.35
51 Kelsey McKenna 11 South Side 21:53.90 39
52 Jordan Collins 10 Bayport-Blue Point 22:02.38 40
53 Melanie Simons 10 Long Beach 22:08.42
54 Michelle Kuras 10 Pope John XXIII 22:35.97
55 Marit Bjornlund 09 Walt Whitman-MD 22:37.65 41
56 Megan McGrath 11 South Side 22:49.04 42
57 Claudia Ciccone 09 South Side 22:59.76 43
58 Erica Reale 10 Chittenango 23:51.25
59 Nina Salans 10 Walt Whitman-MD 24:35.33 44
60 Tea Hyde 10 Chittenango 24:42.41
61 Diana Jadge 10 North Salem 25:47.04
62 Liz Rich 10 North Salem 27:44.84
63 Hana Baig 10 Syosset 29:10.24
64 Emma Martin 10 Syosset 29:17.33
65 Gabrielle DeFiore 09 South Side 30:40.62 45
66 Valeria Chacon 10 South Side 30:45.92 46

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Anthony's 26 1 2 6 8 9 21 22
Total Time: 1:27:15.71
Average: 17:27.15
2 Colonie 55 3 5 11 17 19 24
Total Time: 1:31:05.89
Average: 18:13.18
3 BFA-St. Albans 76 4 7 15 16 34 37
Total Time: 1:33:19.38
Average: 18:39.88
4 Shaker 92 12 14 18 23 25 30 32
Total Time: 1:34:27.22
Average: 18:53.45
5 Suffern 126 13 20 29 31 33
Total Time: 1:37:46.35
Average: 19:33.27
6 Bayport-Blue Point 143 10 27 28 38 40
Total Time: 1:40:26.34
Average: 20:05.27
7 Walt Whitman-MD 182 26 35 36 41 44
Total Time: 1:47:50.83
Average: 21:34.17
8 South Side 215 39 42 43 45 46
Total Time: 2:09:09.24
Average: 25:49.85



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 24 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 David Forward 12 Shawnee 12:47.68 1
2 Mike Giardina 11 Lowell 12:59.40 2
3 Taylor Yerrick 12 Clarence 13:04.26 3
4 Steve Houghmaster 12 West Genesee 13:10.31 4
5 Eric Willis 12 Clarence 13:17.00 5
6 Padraic Donovan 11 Lowell 13:18.86 6
7 Billy Gabriel 11 West Genesee 13:19.63 7
8 Connor Herr 10 Shawnee 13:19.87 8
9 Peter Murray 10 Shawnee 13:23.07 9
10 Nick Barletta 12 Bishop Grimes-Lu 13:24.09 10
11 Wille Underwood 11 Lake George 13:29.73
12 Mark Dressman 12 William Grady 13:33.43
13 Hank Ashforth 12 Hunterdon Central 13:35.14 11
14 zach nelson 12 Albany Academy 13:38.92 12
15 Gabriel Vazquez 10 St. John's Prep-NY 13:42.20 13
16 Sammy Lahzir 12 Paul Robeson 13:43.58
17 John DeLallo 11 West Genesee 13:44.01 14
18 Nicholas Mullen 12 Lowell 13:44.67 15
19 Martin Leff 10 West Genesee 13:45.21 16
20 John Ryan IV 11 Westford Academy 13:48.30 17
21 Sam Reedy 12 West Genesee 13:50.07 18
22 Mike Gendron 11 Lowell 13:51.78 19
23 Alexis Andujar 10 Lowell 14:01.66 20
24 Matt Gonnella 11 West Genesee 14:04.75 21
25 Jackson Yerrick 10 Clarence 14:05.07 22
26 Mike Feeney 10 Lockport 14:07.14 23
27 Craig Nevins 12 Kingston 14:07.50 24
28 Chanon Tuntivate 11 Brandywine 14:08.24 25
29 Andreas Kellas 11 BCVT-Hackensack 14:08.71 26
30 Bob Fogel 11 Lockport 14:10.42 27
31 Stephen Messina 11 Westford Academy 14:13.63 28
32 Michael Ballow 12 Clarence 14:15.74 29
33 Matt Schoch 12 Brandywine 14:19.23 30
34 Joe Terpening 12 Kingston 14:23.13 31
35 Kyle Conover 12 Hunterdon Central 14:23.44 32
36 Nathan McCarthy 10 Lowell 14:26.90 33
37 Michael McGee 11 Westford Academy 14:27.13 34
38 Alex Polino 11 Clarence 14:28.02 35
39 Ethan Wolmark 12 Shawnee 14:28.34 36
40 Dziuba Gregory 12 Clarence 14:29.41 37
41 Dustin Perdizak 11 Clarence 14:29.81 38
42 Brent Foster 11 Eisenhower 14:30.57 39
43 Jack Gilligan 10 Shawnee 14:33.04 40
44 Jonathan Dixon 11 Midwood 14:33.69 41
45 Derek Baxter 12 Hunterdon Central 14:34.36 42
46 Ethan Wojcik 12 West Genesee 14:37.17 43
47 Mike Badger 11 Mohonasen 14:39.28 44
48 Jake English 12 Westford Academy 14:40.31 45
49 Will Madsen 12 New Providence 14:41.65 46
50 Kiren Shrinivasan 11 BCVT-Hackensack 14:42.58 47
51 Gavin Henry 12 Midwood 14:43.23 48
52 Ben Castor 10 Dayton, Jonathan 14:43.73 49
53 Rob Buzby 11 Shawnee 14:44.29 50
54 Steve Sklar 11 Ardsley 14:45.01 51
55 James Andersen 12 Hunterdon Central 14:45.37 52
56 Ken Wamui 12 Kingston 14:45.65 53
57 Damian Duross 11 Kingston 14:46.03 54
58 Peter Schmitz-Morfe 10 Albany Academy 14:46.37 55
59 Dustin Alin 12 Scarsdale 14:46.72 56
60 James McDonough 11 Mahopac 14:48.15 57
61 Kevin Gabrielson 12 Westford Academy 14:49.23 58
62 Jimmy Blasland 12 Bishop Grimes-Lu 14:50.29 59
63 Wes Garver 09 Lockport 14:50.88 60
64 Stephen Clapp 10 Kenmore East 14:51.32 61
65 Max Lesser 12 BCVT-Hackensack 14:51.73 62
66 Jesse Weiss 12 South Side 14:52.07 63
67 Pat Cahill 10 Kingston 14:52.47 64
68 Ryan Anderson 12 Mahopac 14:53.22 65
69 John Francis 12 Shawnee 14:53.55 66
70 Anthony Amroski 09 Eisenhower 14:54.15 67
71 Brennon Cain 12 Lockport 14:57.58 68
72 Kevin Kirk 11 Dayton, Jonathan 14:58.36 69
73 Randy Williams 11 South Side 14:59.54 70
74 Josh Allan 10 Bishop Grimes-Lu 15:00.27 71
75 Josh Chavis 11 Mahopac 15:00.77 72
76 Jeff Bragg 11 Albion 15:01.29 73
77 Larry Gromley 12 Iroquois 15:01.68
78 Pedro Diaz 11 Kingston 15:02.59 74
79 Matt Neubauer 11 Dayton, Jonathan 15:03.53 75
80 Erik Weinsberg 11 Edgemont 15:04.31 76
81 Jeremy Pagirsky 12 South Side 15:04.92 77
82 Michael Stent 11 Westford Academy 15:05.64 78
83 Patrick Thomas 11 Riverhead 15:07.12 79
84 Chris Winchell 12 Mahopac 15:07.69 80
85 Bill Fiske 10 BCVT-Hackensack 15:08.52 81
86 Miro Shirasaka 11 Scarsdale 15:09.91 82
87 Mike LaPlante 12 Brandywine 15:11.77 83
88 Dylan Reger 12 Mohonasen 15:12.21 84
89 Jeff Parker 12 Eisenhower 15:13.99 85
90 Platt Josh 11 Albion 15:14.56 86
91 Matt Full 12 Lockport 15:15.00 87
92 Alexander Ragno 11 Hunterdon Central 15:15.55 88
93 Frankie Verde 11 Mahopac 15:16.94 89
94 Eric Donnelly 12 Sacred Heart 15:17.64
95 Bill Yang 12 Brandywine 15:20.22 90
96 Rodrigo Campos 11 St. John's Prep-NY 15:21.62 91
97 Anil Balram 12 St. John's Prep-NY 15:23.02 92
98 Ben Newman 10 Scarsdale 15:23.84 93
99 Elias Quinn 12 Albany Academy 15:24.31 94
100 Sean Daniel 10 Kenmore East 15:24.76 95
101 Connor Barnes 10 Lockport 15:25.05 96
102 Ross Goluboff 11 Scarsdale 15:25.34 97
103 Alex Inman 12 Westford Academy 15:25.56 98
104 Ryan Tomala 12 Iroquois 15:25.89
105 Robert Joseph 11 Ardsley 15:26.67 99
106 Matthew Garrett 11 Bishop Grimes-Lu 15:27.01 100
107 Chris Walker 11 Hunterdon Central 15:27.31 101
108 Sam Young 12 Brandywine 15:27.64 102
109 Nick Dicaprio 11 Albany Academy 15:28.01 103
110 Vinny Dambrosio 10 Mahopac 15:28.44 104
111 Khorey McDonald 12 William Grady 15:28.77
112 Saaket Mehta 11 Edgemont 15:29.13 105
113 Matthew Buonaguro 10 Edgemont 15:33.10 106
114 tom alston 11 Albany Academy 15:34.42 107
115 Mike Stanley 12 Brandywine 15:36.60 108
116 Aidan Gregore 12 Brandywine 15:37.45 109
117 Wong Steven 12 Midwood 15:37.74 110
118 Peter Lynch 09 Bishop Grimes-Lu 15:38.01 111
119 Ryan Kelly 12 Kingston 15:38.27 112
120 Neal Yousefian 12 Scarsdale 15:39.02 113
121 Jason Applegate 12 Mohonasen 15:39.39 114
122 Johnathon Peruski 12 Scarsdale 15:40.55 115
123 Joe Mitchell 11 Mohonasen 15:41.07 116
124 Josh Berlowitz 10 Ardsley 15:41.57 117
125 Robert Mullen 11 Riverhead 15:45.88 118
126 Nathaniel Linkerhof 10 Eisenhower 15:46.37 119
127 Adam Myer 11 Midwood 15:47.01 120
128 Jaylen Henderson 11 Bishop Loughlin 15:47.50 121
129 Kevin Tuthill 12 Riverhead 15:48.33 122
130 Erik Schneider 11 Lockport 15:48.94 123
131 Ben Kutner 12 South Side 15:49.52 124
132 Alan Hwang 10 BCVT-Hackensack 15:50.21 125
133 Colby Baney 09 Albion 15:50.89 126
134 Bill Kellner 10 Kenmore East 15:51.28 127
135 Kevin Mallon 11 Mahopac 15:51.68 128
136 Matt Sarubbi 12 Ardsley 15:54.31 129
137 Jonathan Forde 12 Bishop Loughlin 15:56.17 130
138 Nicholas Collado 10 St. John's Prep-NY 15:57.47 131
139 Joseph port 12 Lake George 16:02.15
140 Sean Culkin 10 South Side 16:03.28 132
141 Rasi Jenkins 12 Bishop Loughlin 16:04.40 133
142 Nic Vagg 11 Albion 16:06.66 134
143 Travis Woodburn 12 Eisenhower 16:10.90 135
144 Brock Wilson 10 Ardsley 16:13.61 136
145 Bryan Clifford 10 St. John's Prep-NY 16:16.18 137
146 Kevin Dixon 10 Mohonasen 16:19.03 138
147 Ryan Grace 12 Bishop Grimes-Lu 16:21.02 139
148 Kevin Liu 11 Edgemont 16:21.89 140
149 Tom Rosenblatt 11 Edgemont 16:23.36 141
150 Jake Goldwasser 12 Edgemont 16:30.33 142
151 JP Redding 11 Ardsley 16:33.14 143
152 Adam Zeelens 11 New Providence 16:35.24 144
153 Mike Bierle 11 Riverhead 16:35.45 145
154 Justin Harnett 11 Hunterdon Central 16:38.14 146
155 Dylan Joseph 11 Paul Robeson 16:39.21
156 Kareem Charles 12 Midwood 16:40.29 147
157 Eric Pfalzgraf 11 New Providence 16:43.95 148
158 Brett Rosato 09 Albion 16:45.28 149
159 Brandon Yendall 12 Kenmore East 16:46.01 150
160 kenny henry 11 Paul Robeson 16:51.95
161 Billy Blasland 09 Bishop Grimes-Lu 16:54.11 151
162 Dan Torres 11 Dayton, Jonathan 16:58.87 152
163 Daniel Feldman 11 South Side 17:04.57 153
164 CJ Dean 8 Mohonasen 17:06.39 154
165 Jordan Contract 12 Ardsley 17:08.05 155
166 Nolan Montiel 11 St. John's Prep-NY 17:08.52 156
167 Corey Tomko 11 Lake George 17:09.19
168 Nick VanOrd 12 Eisenhower 17:11.20 157
169 Brian Monahan 11 BCVT-Hackensack 17:12.51 158
170 Steve Loscalzo 12 Albany Academy 17:14.44 159
171 Kevin Charlsaint 11 William Grady 17:15.66
172 Safouane Lachgar 11 Albany Academy 17:26.06 160
173 Spencer Hill 10 Albion 17:26.59 161
174 Matt Jewell 09 Eisenhower 17:35.95 162
175 Bernard Brandon 12 Midwood 17:38.11 163
176 Dave Cifarelli 10 Mohonasen 17:40.85 164
177 Derek Hu 11 New Providence 17:42.39 165
178 Sebsatian Piedmont 10 Albion 17:54.83 166
179 Alex Keiser 11 Dayton, Jonathan 17:55.37 167
180 Elliot Karp 12 Dayton, Jonathan 17:56.09 168
181 Stanley Tillman 11 Bishop Loughlin 18:21.85 169
182 David Dinerman 10 New Providence 18:29.43 170
183 Nick Esposito 11 New Providence 18:33.76 171
184 Matthew Carroll 11 Riverhead 18:40.67 172
185 Jared Corwin 12 South Side 18:47.60 173
186 Kevin Thomas 09 Riverhead 19:06.92 174
187 Brian McGovern 12 New Providence 19:30.35 175
188 Rayshawn Jean 11 Bishop Loughlin 20:24.64 176
189 Mike Mc Whirter 09 Riverhead 20:27.74 177
190 Michael DePasquale 09 Kenmore East 20:47.78 178
191 Jordan Brittin 11 Iroquois 21:49.23
192 Sharheim Patterson 09 William Grady 25:02.14
193 Josh Clouden 10 Bishop Loughlin 25:32.42 179

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 West Genesee 59 4 7 14 16 18 21 43
Total Time: 1:07:49.23
Average: 13:33.85
2 Lowell 62 2 6 15 19 20 33
Total Time: 1:07:56.37
Average: 13:35.28
3 Clarence 94 3 5 22 29 35 37 38
Total Time: 1:09:10.09
Average: 13:50.02
4 Shawnee 94 1 8 9 36 40 50 66
Total Time: 1:08:32.00
Average: 13:42.40
5 Westford Academy 182 17 28 34 45 58 78 98
Total Time: 1:11:58.60
Average: 14:23.72
6 Hunterdon Central 225 11 32 42 52 88 101 146
Total Time: 1:12:33.86
Average: 14:30.78
7 Kingston 226 24 31 53 54 64 74 112
Total Time: 1:12:54.78
Average: 14:34.96
8 Lockport 265 23 27 60 68 87 96 123
Total Time: 1:13:21.02
Average: 14:40.21
9 Brandywine 330 25 30 83 90 102 108 109
Total Time: 1:14:27.10
Average: 14:53.42
10 Bergen Co VT-Hackensack 341 26 47 62 81 125 158
Total Time: 1:14:41.75
Average: 14:56.35
11 Bishop Grimes-Ludden 351 10 59 71 100 111 139 151
Total Time: 1:14:19.67
Average: 14:51.94
12 Mahopac 363 57 65 72 80 89 104 128
Total Time: 1:15:06.77
Average: 15:01.36
13 Albany Academy (Boys) 371 12 55 94 103 107 159 160
Total Time: 1:14:52.03
Average: 14:58.41
14 Scarsdale 441 56 82 93 97 113 115
Total Time: 1:16:24.83
Average: 15:16.97
15 Eisenhower 445 39 67 85 119 135 157 162
Total Time: 1:16:35.98
Average: 15:19.20
16 St. John's Prep-NY 464 13 91 92 131 137 156
Total Time: 1:16:40.49
Average: 15:20.10
17 South Side 466 63 70 77 124 132 153 173
Total Time: 1:16:49.33
Average: 15:21.87
18 Midwood 466 41 48 110 120 147 163
Total Time: 1:17:21.96
Average: 15:28.40
19 Mohonasen 496 44 84 114 116 138 154 164
Total Time: 1:17:30.98
Average: 15:30.20
20 Dayton, Jonathan 512 49 69 75 152 167 168
Total Time: 1:19:39.86
Average: 15:55.98
21 Ardsley 532 51 99 117 129 136 143 155
Total Time: 1:18:01.17
Average: 15:36.24
22 Edgemont 568 76 105 106 140 141 142
Total Time: 1:18:51.79
Average: 15:46.36
23 Albion 568 73 86 126 134 149 161 166
Total Time: 1:18:58.68
Average: 15:47.74
24 Kenmore East 611 61 95 127 150 178
Total Time: 1:23:41.15
Average: 16:44.23
25 Riverhead 636 79 118 122 145 172 174 177
Total Time: 1:21:57.45
Average: 16:23.49
26 New Providence 673 46 144 148 165 170 171 175
Total Time: 1:24:12.66
Average: 16:50.54
27 Bishop Loughlin 729 121 130 133 169 176 179
Total Time: 1:26:34.56
Average: 17:18.92



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 25 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Brandon Freyer 12 Pawling 12:48.76 1
2 Jason Stapleton 12 Curtis 12:55.06 2
3 Edward Owens 11 Packer Collegiat 12:57.71 3
4 Dan Harris 12 Shenendehowa 12:58.95 4
5 Jesse Garn 11 Marcellus 13:01.96 5
6 Beecher Watson 12 Glastonbury 13:07.49 6
7 Brayden Burleigh* 11 Midlothian 13:18.54 7
8 Erich Voelker 12 Colonie 13:21.90 8
9 Ed Brown 11 Colonie 13:22.34 9
10 Ryan Walsh 11 La Salle-RI 13:22.73 10
11 Zachary Fraielli 11 La Salle-RI 13:23.00 11
12 Darren Barrlow 11 Midlothian 13:28.08 12
13 Sam Kimmey 12 Shenendehowa 13:28.43 13
14 Tom Riccardi 12 Marcellus 13:30.59 14
15 Sean Willard 09 Midlothian 13:31.44 15
16 Mitch Todorov 12 Shenendehowa 13:31.95 16
17 Ben Kraines 11 Scotia-Glenville 13:33.86 17
18 Ian Dorset 11 Shenendehowa 13:34.80 18
19 Josiah Durfee 11 Chittenango 13:37.08 19
20 Dave Ozarowski 10 Arch. Curley 13:37.85 20
21 Chuck Mule 12 St. Joseph's Col 13:38.49 21
22 John Flanagan 12 St. John's Prep-MA 13:39.57 22
23 Matthew Mercurio 11 La Salle-RI 13:41.22 23
24 Derek Lake 11 Pine Bush 13:42.37 24
25 Quin O'Connor 10 St. Joseph's Col 13:42.80 25
26 Chris Shartrand 11 Shenendehowa 13:43.47 26
27 Benjamin Halpin 11 St. John's Prep-MA 13:45.16 27
28 Alex Waldt 11 Arch. Curley 13:45.99 28
29 Jarrett Harrigan 11 St. John's Prep-MA 13:46.95 29
30 Sam Hush 11 Midlothian 13:47.42 30
31 Ryan Manahan 09 Marcellus 13:50.46 31
32 James Ferguson 11 Conestoga 13:52.21 32
33 Jeremy Skarda 11 Arch. Curley 13:52.61 33
34 Mike Quercia 12 Marcellus 13:54.46 34
35 Sam Murphy 12 Glastonbury 13:54.77 35
36 Kyle Dow 10 Midlothian 13:55.52 36
37 Troy Jackson* 12 Midlothian 13:55.82 37
38 Tim Yu 12 Pawling 13:57.25 38
39 Alex Schifter 11 Great Neck North 14:02.91 39
40 Adam Rodriguez 11 Conestoga 14:06.04 40
41 Tim Guinee 11 Malden Catholic 14:06.44 41
42 Noah Fatsi 10 Midlothian 14:07.07 42
43 Sean Phayre 11 La Salle-RI 14:07.88 43
44 Pat Malloy 10 Glastonbury 14:11.44 44
45 Mike Doherty 12 Toll Gate 14:11.91 45
46 Brian Harris 10 Shenendehowa 14:12.27 46
47 Alex Gilgore 11 Scotia-Glenville 14:13.01 47
48 Joe Schnitter 11 St. Joseph's Col 14:13.60 48
49 Kyle Arnold 10 Shenendehowa 14:15.70 49
50 Mike Fallon 12 Marcellus 14:16.02 50
51 Matt Grady 12 Malden Catholic 14:16.39 51
52 Andrew Krause 10 Malden Catholic 14:16.71 52
53 Matt Jorgensen 09 Pawling 14:17.26 53
54 Robert Hollinger 12 Averill Park 14:18.15 54
55 Drew Zagieboylo 12 Glastonbury 14:18.59 55
56 Tozar Roberts 12 Curtis 14:19.00 56
57 Nick Mattera 12 West Islip 14:19.57 57
58 Kieran Newcomb 11 Brooklyn Friends 14:19.98
59 Timothy O'Neil 11 La Salle-RI 14:20.41 58
60 Ben Allen 10 Conestoga 14:21.35 59
61 Nate Heath 11 Marcellus 14:21.78 60
62 Shane Murphy 11 Glastonbury 14:22.43 61
63 Christian Kusch 12 Malden Catholic 14:23.40 62
64 sean keller 12 Bronx HS of Science 14:24.09 63
65 Dan Courtney 11 St. Joseph's Col 14:24.73 64
66 Mike Papesca 11 Pine Bush 14:26.23 65
67 Raf Mertins 12 Conestoga 14:28.45 66
68 Aaron Velasquez 12 Morristown 14:29.00 67
69 steven mcnamarra 12 Bronx HS of Science 14:29.72 68
70 Sam McFadden 12 Averill Park 14:30.29 69
71 Joey Geurds 11 Colonie 14:31.71 70
72 Kyle Hannafin 11 Curtis 14:33.07 71
73 Jeremy Pratt 11 Pine Bush 14:37.06 72
74 Dylan Spadacinni 11 Matawan 14:38.03
75 Bob Swick 11 Pawling 14:38.76 73
76 James Fox 11 Colonie 14:39.17 74
77 Ryan Tantone 11 West Islip 14:39.71 75
78 John Durrenburger 11 Spotswood 14:40.34 76
79 Bill Duff 11 Malden Catholic 14:40.61 77
80 Michael Stewart 12 La Salle-RI 14:40.92 78
81 Erik Haggstrom 12 St. John's Prep-MA 14:41.27 79
82 Pat Callan 12 Pawling 14:41.61 80
83 James Harb 12 St. Joseph's Col 14:42.02 81
84 Cullin Burdett 09 North Salem 14:42.34 82
85 Steve Foppiano 11 West Islip 14:42.70 83
86 Luke Belval 12 Glastonbury 14:43.70 84
87 Peter Kiley-Bergen 11 Averill Park 14:44.87 85
88 Phillip Gluck 12 Morristown 14:45.28 86
89 Roseman Aaron 11 Bronx HS of Science 14:45.58 87
90 Lou Salutare 11 Pine Bush 14:45.87 88
91 Tucker Lusa 12 Glastonbury 14:46.13 89
92 Neil Khoury 11 Xaverian 14:46.36 90
93 Joe Khoury 11 Xaverian 14:46.60 91
94 Brandon Twombly 10 Conestoga 14:46.96 92
95 Andy Phillips 11 Hackley School 14:47.24 93
96 Sean Walmsley 12 Conestoga 14:47.49 94
97 David Mayette 12 Pawling 14:48.64 95
98 Owen Dean 12 Marcellus 14:49.70 96
99 Michael Gale 12 Curtis 14:51.80 97
100 Nick Zeglan 10 Scotia-Glenville 14:52.82 98
101 Sean Majer 11 St. Joseph's Col 14:54.39 99
102 John Durfee 11 Chittenango 14:56.13 100
103 Gondeck Bruce 12 Chittenango 14:57.10 101
104 Mike Sherry 11 Colonie 14:57.79 102
105 Brandon Ellison 10 Morristown 14:58.32 103
106 Will Burton 10 St. Joseph's Col 14:58.78 104
107 Brian Bowmaster 11 Morristown 14:59.47 105
108 Samuel Obisanya 10 Curtis 15:01.73 106
109 Colin Lapenta 10 Morristown 15:02.58 107
110 Chris Mangold 11 Pine Bush 15:03.56 108
111 Brady McGee 10 Pawling 15:05.56 109
112 Peter Heffrin 11 St. John's Prep-MA 15:06.20 110
113 Kevin Carr 12 Chittenango 15:07.43 111
114 Billy Martin 09 West Islip 15:08.46 112
115 Frank Sanchez 10 Arch. Curley 15:09.30 113
116 Ryan Press 11 Great Neck North 15:10.11 114
117 Zack Smith 12 Toll Gate 15:12.57 115
118 Michael Harris 11 Matawan 15:12.86
119 Ben Kligman 10 Conestoga 15:13.16 116
120 Joe Opinski 12 Spotswood 15:14.20 117
121 Andrew Mackenzie 11 North Salem 15:14.98 118
122 Stephen Hetterich 11 West Islip 15:15.84 119
123 Jonathan Mass 10 Plainview-Old Be 15:16.11 120
124 Nazim Roberts-Smith 11 Colonie 15:17.40 121
125 Jason Ceresoli 11 Chittenango 15:17.88 122
126 Jacob Gohari 12 Great Neck North 15:18.35 123
127 Ben Freudman 10 Great Neck North 15:18.74 124
128 Kevin Quigley 10 Malden Catholic 15:19.59 125
129 Jacob Schmidt 11 Curtis 15:20.08 126
130 Chris LaCoss 09 Scotia-Glenville 15:21.86 127
131 Bryan Carrara 12 Toll Gate 15:22.71 128
132 David Dronzek 10 Hackley School 15:23.33 129
133 Dylan Clemens 12 La Salle-RI 15:24.16 130
134 Jacob Pasanen 12 Averill Park 15:30.31 131
135 Campbell Weaver 10 Packer Collegiat 15:34.04 132
136 Andrew Ren 11 Plainview-Old Be 15:34.73 133
137 Shaun Epstein 11 Morristown 15:35.30 134
138 Matthew Gill 12 Pine Bush 15:38.51 135
139 Brandon Golda 10 Toll Gate 15:40.67 136
140 Rashawn Evans 10 Curtis 15:42.00 137
141 Zimmerman Max 11 Bronx HS of Science 15:42.82 138
142 Brad Murray 11 Chittenango 15:44.06 139
143 Kevin Hillery 12 Xaverian 15:46.07 140
144 Thomas Frizalone 10 Xaverian 15:46.68 141
145 Matthew Austin 10 Great Neck North 15:47.61 142
146 Nicholas Castronovo 10 Xaverian 15:48.81 143
147 Daniel Badolato 11 West Islip 15:50.22 144
148 Saccone Jeff 10 Spotswood 15:52.55 145
149 Joseph Frost 10 Toll Gate 15:52.87 146
150 Patrick Murphy 11 St. John's Prep-MA 15:53.37 147
151 Nick Ridgway 12 Spotswood 15:59.70 148
152 Zhou Hao 12 Bronx HS of Science 16:00.09 149
153 Stephen Schmitt 09 West Islip 16:04.20 150
154 Roman Castellanos 11 Packer Collegiat 16:08.60 151
155 Josh Marre 10 Scotia-Glenville 16:10.49 152
156 Everett Ackerman 10 Scotia-Glenville 16:10.89 153
157 Matt Herringshaw 10 Little Falls 16:12.27 154
158 Matt Macfarlane 10 Hackley School 16:15.69 155
159 Chris Behrle 10 Morristown 16:18.81 156
160 Bobby Grusky 10 Hackley School 16:22.46 157
161 Joe Shalabi 09 Hackley School 16:23.17 158
162 Harry Collins 12 Averill Park 16:24.45 159
163 Bryan Hahm 11 Hackley School 16:26.39 160
164 Nick Caldwell 12 Toll Gate 16:27.88 161
165 Ryan Hendrie 10 North Salem 16:31.45 162
166 Corey Gardner 12 North Salem 16:32.49 163
167 Louis Buchman 10 Plainview-Old Be 16:33.34 164
168 Kyle Powers 11 Xaverian 16:34.18 165
169 Greg Foster 11 Chittenango 16:35.02 166
170 victor hom 12 Bronx HS of Science 16:36.70 167
171 Jacob Gordon 10 Packer Collegiat 16:39.62 168
172 Louis Dietchweiler 11 Plainview-Old Be 16:40.69 169
173 Chris Caporale 10 Arch. Curley 16:41.03 170
174 Alexander Lordahl 11 Packer Collegiat 16:41.82 171
175 Michael Papacz-Capik 11 Xaverian 16:42.58 172
176 Dylan Schechter 11 Arch. Curley 16:44.63 173
177 Pietro Moran 09 Hackley School 16:49.69 174
178 Aaron Yallowitz 11 Little Falls 16:50.64 175
179 Jacob Yallowitz 10 Little Falls 16:51.54 176
180 Gavin Schiffres 11 Packer Collegiat 16:53.37 177
181 Brett Malamud 10 Plainview-Old Be 16:54.29 178
182 Steve Barry 12 Toll Gate 17:02.56 179
183 Alex Yee 11 Great Neck North 17:07.74 180
184 Matthew Schallert 11 Packer Collegiat 17:10.28 181
185 Josh Keeler 11 Little Falls 17:13.09 182
186 Baumeister Tyler 09 Little Falls 17:13.95 183
187 Tom Zajc 12 North Salem 17:17.97 184
188 Dix Matt 12 Spotswood 17:18.87 185
189 Cody Nager 10 North Salem 17:20.98 186
190 Max Levitin 12 Great Neck North 17:29.45 187
191 Micky Jacobsen 09 North Salem 17:41.07 188
192 Andrew Spera 10 Plainview-Old Be 17:50.19 189
193 Michael Izzo 09 Little Falls 17:56.11 190
194 Trebecki Thomas 12 Spotswood 18:10.84 191
195 Daniel Borko 10 Plainview-Old Be 18:44.65 192

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shenendehowa 77 4 13 16 18 26 46 49
Total Time: 1:07:17.60
Average: 13:27.52
2 Midlothian 100 7 12 15 30 36 37 42
Total Time: 1:08:01.00
Average: 13:36.20
3 Marcellus 134 5 14 31 34 50 60 96
Total Time: 1:08:33.49
Average: 13:42.70
4 La Salle-RI 145 10 11 23 43 58 78 130
Total Time: 1:08:55.24
Average: 13:47.05
5 Glastonbury 201 6 35 44 55 61 84 89
Total Time: 1:09:54.72
Average: 13:58.95
6 St. Joseph's Collegiate 239 21 25 48 64 81 99 104
Total Time: 1:10:41.64
Average: 14:08.33
7 Pawling 245 1 38 53 73 80 95 109
Total Time: 1:10:23.64
Average: 14:04.73
8 Colonie 263 8 9 70 74 102 121
Total Time: 1:10:52.91
Average: 14:10.59
9 St. John's Prep-MA 267 22 27 29 79 110 147
Total Time: 1:10:59.15
Average: 14:11.83
10 Malden Catholic 283 41 51 52 62 77 125
Total Time: 1:11:43.55
Average: 14:20.71
11 Conestoga 289 32 40 59 66 92 94 116
Total Time: 1:11:35.01
Average: 14:19.01
12 Curtis 332 2 56 71 97 106 126 137
Total Time: 1:11:40.66
Average: 14:20.14
13 Pine Bush 357 24 65 72 88 108 135
Total Time: 1:12:35.09
Average: 14:31.02
14 Arch. Curley 364 20 28 33 113 170 173
Total Time: 1:13:06.78
Average: 14:37.36
15 Scotia-Glenville 441 17 47 98 127 152 153
Total Time: 1:14:12.04
Average: 14:50.41
16 West Islip 446 57 75 83 112 119 144 150
Total Time: 1:14:06.28
Average: 14:49.26
17 Chittenango 453 19 100 101 111 122 139 166
Total Time: 1:13:55.62
Average: 14:47.13
18 Morristown 468 67 86 103 105 107 134 156
Total Time: 1:14:14.65
Average: 14:50.93
19 Averill Park 498 54 69 85 131 159
Total Time: 1:15:28.07
Average: 15:05.62
20 Bronx HS of Science 505 63 68 87 138 149 167
Total Time: 1:15:22.30
Average: 15:04.46
21 Great Neck North 542 39 114 123 124 142 180 187
Total Time: 1:15:37.72
Average: 15:07.55
22 Toll Gate 570 45 115 128 136 146 161 179
Total Time: 1:16:20.73
Average: 15:16.15
23 Xaverian 605 90 91 140 141 143 165 172
Total Time: 1:16:54.52
Average: 15:22.91
24 Packer Collegiate Institu 625 3 132 151 168 171 177 181
Total Time: 1:18:01.79
Average: 15:36.36
25 Spotswood 671 76 117 145 148 185 191
Total Time: 1:19:05.66
Average: 15:49.14
26 Hackley School 692 93 129 155 157 158 160 174
Total Time: 1:19:11.89
Average: 15:50.38
27 North Salem 709 82 118 162 163 184 186 188
Total Time: 1:20:19.23
Average: 16:03.85
28 Plainview-Old Bethpage/JF 764 120 133 164 169 178 189 192
Total Time: 1:20:59.16
Average: 16:11.84
29 Little Falls 870 154 175 176 182 183 190
Total Time: 1:24:21.49
Average: 16:52.30



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 26 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nick Hughes 12 North Rockland 12:41.57 1
2 John McGowan 11 Sidwell Friends 12:48.74 2
3 Daniel Hyman-Cohen 12 Stuyvesant 12:55.18 3
4 Steve Piscatelli 12 Weston 13:00.29 4
5 Tyler Murtha 11 Connetquot 13:08.12 5
6 Tyler Frigge 11 Suffern 13:09.10 6
7 Brandon Harrigan 12 Monsignor Farrell 13:10.36 7
8 Patrick Fulghum 12 Oakton 13:11.22 8
9 Kevin McKenna 12 Suffern 13:12.14 9
10 Ed Colvin 12 Catholic Memorial 13:13.22
11 Charlie Lagos 12 North Rockland 13:14.05 10
12 Ben Windisch 12 Walt Whitman-NY 13:16.08 11
13 James Naglieri 11 North Rockland 13:18.96 12
14 AJ Hanifin 12 Pope John XXIII 13:25.42 13
15 Matthew Woodhouse 12 Oakton 13:27.28 14
16 Brett Bernard 10 North Rockland 13:28.33 15
17 Johnny Mitchell 12 Suffern 13:29.59 16
18 Nicholas Bien-Aime 11 North Rockland 13:29.93 17
19 Stephan Vento 11 Weston 13:32.81 18
20 Padraic Flynn 12 Oakton 13:34.74 19
21 Carlos Roa 12 St. Francis Prep 13:35.64
22 Zach Krause 11 Connetquot 13:39.24 20
23 Tommy Vandenberg 11 Mamaroneck 13:40.32 21
24 Mike Goodger 12 Carlsbad 13:43.20 22
25 Tom Sykes 11 Monsignor Farrell 13:45.72 23
26 Andrew Richardson 11 Carlsbad 13:48.55 24
27 Dan Fleming 11 Carlsbad 13:49.71 25
28 Conor Mallon 12 North Rockland 13:50.58 26
29 Konrad Surkont 10 Stuyvesant 13:51.42 27
30 Matthew Kim 10 Sidwell Friends 13:53.71 28
31 Aaron Tompkins 11 New Hartford 13:54.87 29
32 Dave Wilbur 12 Monticello 13:55.41 30
33 Sean Egan 11 Monroe Woodbury 13:58.04 31
34 Chris Corbett 11 Portsmouth 13:58.83 32
35 Andrew Larkin 11 Oakton 14:02.22 33
36 James Caracoglia 11 Oakton 14:03.15 34
37 Kyle Wilson 12 Sidwell Friends 14:04.65 35
38 Tyler James 11 Carlsbad 14:06.95 36
39 Dylan DeNuzzo 12 Walt Whitman-NY 14:07.23 37
40 Jack McNamara 12 Monroe Woodbury 14:07.94 38
41 Brian DeGour 09 Carlsbad 14:09.04 39
42 Alex Andre 11 North Rockland 14:10.04 40
43 Matt McNamara 12 Monroe Woodbury 14:14.69 41
44 James Buckley 11 Monsignor Farrell 14:15.34 42
45 Ryan Gilmore 12 Weston 14:16.23 43
46 Thomas Gonzalez 12 Monticello 14:17.59 44
47 Hugh Troeger 12 Mamaroneck 14:18.63 45
48 Ryan Cross 10 Suffern 14:19.36 46
49 Mark Ossolinski 11 Sidwell Friends 14:19.75 47
50 Corey Blumberg 11 Walt Whitman-NY 14:20.11 48
51 J.T. McEntyre 09 Monroe Woodbury 14:20.44 49
52 John Corbett 11 Portsmouth 14:20.82 50
53 Andrew Casper 11 Cohoes 14:21.07 51
54 Shawn Vettom 10 Suffern 14:21.36 52
55 Jake Jacobs 12 Montgomery Academy 14:21.67 53
56 Kevin Han 12 Carlsbad 14:22.26 54
57 Brandon Arrington 12 Monroe Woodbury 14:22.67 55
58 Nick Wilson 12 Walt Whitman-NY 14:22.93 56
59 Vanderpool Joseph 12 Mamaroneck 14:23.38 57
60 Bobby Kelly 09 Connetquot 14:25.20 58
61 Greg Leonard 11 Oakton 14:25.59 59
62 Matt Buell 12 Monsignor Farrell 14:27.08 60
63 Steven Popper 12 Tottenville 14:27.49 61
64 Rinchen King 12 Hendrick Hudson 14:27.80
65 William Newberry 12 Greenwich-CT 14:28.84 62
66 Mike Maidman 10 Suffern 14:31.27 63
67 David Marsico 11 Mamaroneck 14:32.76 64
68 Thaddius Sheehan 10 Mamaroneck 14:33.21 65
69 Joe Comer-Leva 11 Schenectady 14:33.97 66
70 Harper Thomas 11 Sidwell Friends 14:34.34 67
71 Evan Ward 10 Suffern 14:34.82 68
72 George Sheehan 11 Mamaroneck 14:35.07 69
73 Christian Pereiro 11 Tottenville 14:36.02 70
74 Brad Kowalczyk 11 New Hartford 14:38.25 71
75 Ben Wach 11 Mamaroneck 14:40.38 72
76 Damiano Melcarne 11 Walt Whitman-NY 14:42.43 73
77 Tom Breslin 11 Pope John XXIII 14:42.78 74
78 Nick Chiesa 10 Schenectady 14:42.97 75
79 Johnny SotoMoya 10 Cohoes 14:44.24 76
80 Doug Bullock 12 Carlsbad 14:44.60 77
81 Scott Litts 11 Connetquot 14:45.10 78
82 Luke Mastalli-Kelly 12 Sidwell Friends 14:45.57 79
83 Mike Muzio 09 Cohoes 14:46.35 80
84 Luke LaChac 11 Pope John XXIII 14:48.51 81
85 James Quinn 10 New Hartford 14:49.19 82
86 Dom Costanzo 11 Connetquot 14:49.52 83
87 Travis Lacey 11 Pope John XXIII 14:51.12 84
88 John Rerick 12 Monsignor Farrell 14:51.81 85
89 Tom O'Toole 10 New Hartford 14:52.51 86
90 Roshen John 11 New Hartford 14:52.70 87
91 Nick Tyler 10 Portsmouth 14:54.00 88
92 Liam Murphy 10 Loyola School 14:56.02 89
93 Jake LaMalfa 12 Schenectady 14:56.74 90
94 Llaney Hernandez 10 Monroe Woodbury 14:57.49 91
95 Mark Schramm 10 Stuyvesant 14:57.73 92
96 Joey Maiato 10 Portsmouth 14:58.60 93
97 Paul D'Olivo 11 Pope John XXIII 15:00.20 94
98 Philip Saccomano 10 Tottenville 15:01.51 95
99 Ben Wilbanks 12 Greenwich-CT 15:03.15 96
100 Clayton Whittemore 12 New Hartford 15:07.11 97
101 William Barnes 11 Stuyvesant 15:09.07 98
102 Colin Losey 10 Sidwell Friends 15:09.60 99
103 Fredrick Toohey 12 Montgomery Academy 15:12.63 100
104 Thomas Vuolo 11 Tottenville 15:14.14 101
105 Kyle Prestin 11 Walt Whitman-NY 15:14.57 102
106 Nick Perkins 11 Schenectady 15:15.09 103
107 Jack Parisella 12 Schenectady 15:15.67 104
108 James Posen 12 Stuyvesant 15:16.24 105
109 Ricardo Aguilar 12 Walt Whitman-NY 15:17.87 106
110 Chris Lorenz 11 Pope John XXIII 15:18.74 107
111 Yorkbill Jaramillo 10 Stuyvesant 15:19.84 108
112 Clay Nordhill 11 Portsmouth 15:20.78 109
113 Ross Dinger 11 Connetquot 15:22.75 110
114 Andrew Nakos 12 Weston 15:23.87 111
115 Paul Billings 12 Cohoes 15:24.31 112
116 Matthew Kugler 12 Stuyvesant 15:24.75 113
117 Juan Lucido 10 Tottenville 15:25.91 114
118 Samuel Goldberg 11 Tottenville 15:27.99 115
119 R.J. Wilkie 11 Portsmouth 15:28.41 116
120 Matthew Grieco 10 Tottenville 15:29.14 117
121 Joey Futoma 12 Portsmouth 15:30.11 118
122 Brandon VanBuskirk 11 Cohoes 15:30.71 119
123 Jeff White 11 Hendrick Hudson 15:33.16
124 Nolan Walker 12 New Hartford 15:35.32 120
125 Matt Batease 12 Schenectady 15:35.80 121
126 Jeremias Ramos 12 Monroe Woodbury 15:40.23 122
127 Will Canary 10 Montgomery Academy 15:42.34 123
128 Matt Jimney 12 Ossining 15:46.31
129 Jack Curran 10 Weston 15:47.21 124
130 Tucker Helms 11 Montgomery Academy 16:02.82 125
131 Thomas Newberry 11 Greenwich-CT 16:03.89 126
132 Ryan Lacey 11 Pope John XXIII 16:05.57 127
133 Parker Zhao 10 Dalton School 16:06.14 128
134 Julian Faccibene 09 St. Dominic-NY 16:10.81 129
135 Reilly Jacob 11 Connetquot 16:13.48 130
136 Andrew McMillan 11 Cohoes 16:17.23 131
137 Hudson McEntire 8 Montgomery Academy 16:20.02 132
138 Matt Schorr 12 Dalton School 16:23.71 133
139 Nick Kennedy 11 Schenectady 16:24.98 134
140 Peter Tresnan 11 Loyola School 16:26.07 135
141 Tyler Oe 12 Greenwich-CT 16:28.45 136
142 Davis Hudson 11 Montgomery Academy 16:31.31 137
143 Matt Rodriguez 11 Monticello 16:33.71 138
144 Ben Schwartz 11 Hendrick Hudson 16:38.58
145 Jeffrey Valenzuela 10 Loyola School 16:39.75 139
146 Chris Maroldi 09 Monticello 16:50.07 140
147 Randy Peterson 10 Greenwich-CT 16:57.64 141
148 Ted Montague 12 St. Dominic-NY 17:01.84 142
149 Nick Alesio 11 Cohoes 17:13.01 143
150 Joe Kalinowski 10 St. Dominic-NY 17:19.09 144
151 Alex Fulmer 11 Dalton School 17:30.11 145
152 Matt Zizzi 10 Greenwich-CT 17:42.75 146
153 Sam Taylor-D'Ambrosio 11 Loyola School 17:46.01 147
154 Walt Laws-MacDonald 11 Dalton School 17:48.53 148
155 Mike Dzurica 09 Monticello 17:50.90 149
156 Tom Lauro 12 Hendrick Hudson 17:56.14
157 Spencer Braun 12 Dalton School 18:08.52 150
158 Kyle Cascio 11 St. Dominic-NY 18:37.03 151
159 Brydan Fraser 09 Monticello 18:43.81 152
160 Al Bolden 10 Loyola School 18:45.19 153
161 Sal Ripani 10 St. Dominic-NY 18:47.99 154
162 Dexter Frisch 11 Greenwich-CT 18:58.16 155
163 Cole McNamee 11 Dalton School 19:05.33 156
164 Ian Kolaitis 10 Monticello 19:06.14 157
165 Joe Cammarano 09 St. Dominic-NY 20:27.86 158

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 North Rockland 55 1 10 12 15 17 26 40
Total Time: 1:06:12.84
Average: 13:14.57
2 Oakton 108 8 14 19 33 34 59
Total Time: 1:08:18.61
Average: 13:39.73
3 Suffern 129 6 9 16 46 52 63 68
Total Time: 1:08:31.55
Average: 13:42.31
4 Carlsbad 146 22 24 25 36 39 54 77
Total Time: 1:09:37.45
Average: 13:55.49
5 Sidwell Friends 179 2 28 35 47 67 79 99
Total Time: 1:09:41.19
Average: 13:56.24
6 Monroe Woodbury 214 31 38 41 49 55 91 122
Total Time: 1:11:03.78
Average: 14:12.76
7 Monsignor Farrell 217 7 23 42 60 85
Total Time: 1:10:30.31
Average: 14:06.07
8 Walt Whitman-NY 225 11 37 48 56 73 102 106
Total Time: 1:10:48.78
Average: 14:09.76
9 Connetquot 244 5 20 58 78 83 110 130
Total Time: 1:10:47.18
Average: 14:09.44
10 Mamaroneck 252 21 45 57 64 65 69 72
Total Time: 1:11:28.30
Average: 14:17.66
11 Weston 300 4 18 43 111 124
Total Time: 1:12:00.41
Average: 14:24.09
12 Stuyvesant 325 3 27 92 98 105 108 113
Total Time: 1:12:09.64
Average: 14:25.93
13 Pope John XXIII 346 13 74 81 84 94 107 127
Total Time: 1:12:48.03
Average: 14:33.61
14 New Hartford 355 29 71 82 86 87 97 120
Total Time: 1:13:07.52
Average: 14:37.51
15 Portsmouth 372 32 50 88 93 109 116 118
Total Time: 1:13:33.03
Average: 14:42.61
16 Schenectady 438 66 75 90 103 104 121 134
Total Time: 1:14:44.44
Average: 14:56.89
17 Cohoes 438 51 76 80 112 119 131 143
Total Time: 1:14:46.68
Average: 14:57.34
18 Tottenville 441 61 70 95 101 114 115 117
Total Time: 1:14:45.07
Average: 14:57.02
19 Monticello 501 30 44 138 140 149 152 157
Total Time: 1:19:27.68
Average: 15:53.54
20 Montgomery Academy 533 53 100 123 125 132 137
Total Time: 1:17:39.48
Average: 15:31.90
21 Greenwich-CT 561 62 96 126 136 141 146 155
Total Time: 1:19:01.97
Average: 15:48.40
22 Loyola School 663 89 135 139 147 153
Total Time: 1:24:33.04
Average: 16:54.61
23 Dalton School 704 128 133 145 148 150 156
Total Time: 1:25:57.01
Average: 17:11.41
24 St. Dominic-NY 720 129 142 144 151 154 158
Total Time: 1:27:56.76
Average: 17:35.36



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 27 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity D.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alex Saavedra 11 Sachem East 12:48.61 1
2 Jackson Reams 11 Sherwood 12:56.04 2
3 Austin Lane 10 Greenwich-NY 13:16.06
4 Rob Calamia 10 Smithtown 13:19.88 3
5 Kevin Byrne 11 Red Bank Catholic 13:23.90 4
6 Max Robinson 12 Rye 13:28.91 5
7 Joe DiRienzo 10 Sachem East 13:31.33 6
8 Dayton Flannery 10 Bronxville 13:32.72 7
9 Terence Corrigan 12 Northport 13:33.96 8
10 Tyler Tate 11 Tatnall 13:35.44 9
11 Tim Odin 11 Northport 13:36.89 10
12 Tom Inglis 12 Madison, James 13:37.95 11
13 Erik Johnson 10 Ocean City 13:39.00 12
14 Tom Kostelak 11 Bernards 13:39.43 13
15 Kyle Clonan 12 Red Bank Catholic 13:40.66 14
16 Matt Fritze 12 Sachem East 13:42.80 15
17 Nicholas Balderson 11 Sherwood 13:44.53 16
18 Anthony Silvestri 11 Manalapan 13:45.75 17
19 Mike Hagan 12 Ocean City 13:46.51 18
20 Kyle McFoy 11 Tatnall 13:48.18 19
21 Marc Valentino 11 Smithtown 13:49.82 20
22 Mike Stanley 11 Montgomery 13:51.77 21
23 Trevor Mayer 11 Central Square 13:53.65 22
24 Matt Fredezzi 12 Solvay 13:54.03 23
25 Mason Curtis 11 Rye 13:54.59 24
26 Matt Soyk 12 White Plains 13:55.18 25
27 Ian LaPlume 11 Chariho 13:56.49 26
28 Peter Gelston 11 White Plains 13:57.16 27
29 Patrick Manley 12 Tatnall 13:57.54 28
30 Taylor Love 10 Rye 13:59.76 29
31 Phil Vernimb 11 Bernards 14:01.81 30
32 Michael Michell 10 White Plains 14:07.44 31
33 Sam Parsons 10 Tatnall 14:08.25 32
34 Ricky Lewandowski 12 Berlin 14:09.35 33
35 Chris Higgins 11 Red Bank Catholic 14:11.16 34
36 John Flannery 8 Bronxville 14:11.63 35
37 Joseph Galiano 11 Madison, James 14:12.27 36
38 Nathan Kotch 10 Tappan Zee 14:12.63 37
39 Skylar Kelly 12 Montgomery 14:13.82 38
40 Andrew DeMaria 11 Ocean City 14:14.50 39
41 Dan Murray 10 Ocean City 14:15.01 40
42 Craig Cohen 10 Manalapan 14:15.48 41
43 Ginty Patrick 09 Smithtown 14:18.92 42
44 Conor Kohlbrenner 10 Tappan Zee 14:20.73 43
45 Stephen Sroka 10 Bernards 14:21.45 44
46 Cody McCarthy 09 Solvay 14:22.41 45
47 Charlie Rooney 10 Red Bank Catholic 14:23.10 46
48 Ryan Denver 10 Red Bank Catholic 14:23.69 47
49 Ian Kuhn 12 Sachem East 14:24.30 48
50 Sam Cesario 11 Red Bank Catholic 14:25.12 49
51 Joe Corrigan 12 Northport 14:25.73 50
52 Kyle Tockman 10 Sherwood 14:27.29 51
53 Mike Lynch 10 Smithtown 14:29.31 52
54 Ryan Huttman 12 Tatnall 14:30.26 53
55 Franklin Perez 10 Sachem East 14:33.47 54
56 Alex Popeck 10 Sherwood 14:33.90 55
57 Mike Emerson 10 Smithtown 14:34.32 56
58 Curtis Khol 12 Madison, James 14:35.75 57
59 Colin O'Neill 11 Corcoran 14:36.31 58
60 Steve Suozzi 11 Northport 14:37.14 59
61 Calado Matthew 12 Smithtown 14:38.27 60
62 John Cleary 12 Manalapan 14:39.92 61
63 Alex Giacco 10 Tatnall 14:41.48 62
64 Tom Puglisi 11 Manalapan 14:43.51 63
65 Greg Sargent 11 Bronxville 14:44.75 64
66 Reid Orza 11 Bernards 14:45.29 65
67 Josh Buchanan 12 Central Square 14:45.74 66
68 Mayo-Smith Thomas 10 Rye 14:46.84 67
69 Jonah Perry 12 Central Square 14:47.49 68
70 Mike Catalano 10 Smithtown 14:48.11 69
71 Garrett Montague 11 Chariho 14:48.54 70
72 Patrick Simmons 11 Tatnall 14:49.75 71
73 Matthew Sollinger 11 Madison, James 14:50.90 72
74 mark scully 10 Hackettstown 14:52.67 73
75 Chris O'Brien 10 Tappan Zee 14:53.17 74
76 Matt Cregan 09 Solvay 14:54.20 75
77 Dan Petralia 11 White Plains 14:54.91 76
78 Mike Barile 12 Sachem East 14:55.69 77
79 Conner Amoruso 11 Northport 14:55.97 78
80 Steven Johnson 10 Sherwood 14:59.95 79
81 Vulpis Dominick 12 East Rockaway 15:00.34 80
82 Kellen Schmitz 10 Madison, James 15:01.37 81
83 James Harrison 10 Bronxville 15:02.99 82
84 Will Hayward 12 Madison, James 15:05.53 83
85 Luke Cutie 11 Greenwich-NY 15:07.30
86 Jordan Moore 11 Corcoran 15:08.31 84
87 Connor Welch 10 Sherwood 15:09.04 85
88 RJ Smith 10 Central Square 15:09.87 86
89 Eden Gilet 12 Nanuet 15:11.07
90 Harry Schiff 11 Northport 15:11.65 87
91 steve manole 12 Hackettstown 15:11.94 88
92 Cody Pericho 11 Central Square 15:14.61 89
93 Andrew Soneson 12 Berlin 15:14.92 90
94 Joe Heebner 12 Montgomery 15:16.32 91
95 Jacob Bodmer 11 Madison, James 15:17.74 92
96 Tommy Limongello 09 Bernards 15:18.90 93
97 D.J. Gilhooley 09 Ocean City 15:20.04 94
98 Jake Copich 10 Corcoran 15:20.77 95
99 Peter Ciferatta 10 Solvay 15:22.35 96
100 Will Cavedon 10 Berlin 15:24.39 97
101 Mario LaSpina 12 Manalapan 15:25.68 98
102 Joe Lunger 11 Sachem East 15:28.83 99
103 Andy Adamovics 09 Montgomery 15:29.69 100
104 Andrew Klock 11 Nanuet 15:30.63
105 Anthony DeFilippis 12 Bergen Catholic 15:31.00
106 Whalen Macale 10 Rye 15:31.32 101
107 Mike Deberardine 11 Bernards 15:31.71 102
108 Nick Sozio 11 Montgomery 15:32.47 103
109 Kevin Hogan 12 Sherwood 15:34.33 104
110 Ed Courchaine 12 Berlin 15:34.74 105
111 Jimmy O'Connor 11 Ocean City 15:35.18 106
112 John Vetromile 09 Bronxville 15:35.59 107
113 Sean Sullivan 12 Berlin 15:35.99 108
114 Jeff Tidona 11 Montgomery 15:37.19 109
115 Jimmy Farella 09 Solvay 15:38.92 110
116 Dan Mooney 10 Bronxville 15:39.62 111
117 Joe Dinan 09 Tappan Zee 15:41.90 112
118 Dan Youssif 11 Bergen Catholic 15:42.87
119 Mathew Morse 12 Solvay 15:45.06 113
120 Brendan McCarty 09 Berlin 15:46.33 114
121 Kevin Broderick 11 White Plains 15:49.18 115
122 Cian McCarthy 12 Central Square 15:50.29 116
123 John Harrison 10 Bronxville 15:50.62 117
124 RJ Theisen 11 Central Square 15:56.38 118
125 Cameron Kinker 10 Rye 15:57.65 119
126 jordan perrine 09 Hackettstown 15:58.54 120
127 Steve Ronaldson 11 Manalapan 15:59.00 121
128 Chris Paladino 12 Bergen Catholic 16:02.56
129 Warren Jackson 12 Martin Luther-Ma 16:13.82
130 Geiser James 10 East Rockaway 16:15.22 122
131 Conway Gavin 10 Rye 16:15.78 123
132 Chris Graham 12 Corcoran 16:16.40 124
133 Brent Knabe 11 Manalapan 16:18.70 125
134 Mat Shi 10 Spring Valley 16:21.13 126
135 Joe Kubeck 11 Bernards 16:22.36 127
136 Thomas Casper 12 Bergen Catholic 16:23.35
137 Matt Kall 09 Berlin 16:26.92 128
138 Brandon Edwards 10 Corcoran 16:28.98 129
139 Peter Holt 12 Chariho 16:30.69 130
140 matt malejko 11 Hackettstown 16:35.28 131
141 Nick Mannarino 11 White Plains 16:36.90 132
142 Nick Aleles 11 Tappan Zee 16:39.80 133
143 Jack Skelly 10 Tappan Zee 16:43.19 134
144 Dean Mitchell 10 Spring Valley 16:55.65 135
145 Brian Mirando 12 Amsterdam 16:58.55 136
146 Michael O'Neil 11 Corcoran 16:59.86 137
147 Corey Schmidt 11 Corcoran 17:02.62 138
148 Eli Salisberry 11 Chariho 17:07.53 139
149 Hernz Laguerre 10 Spring Valley 17:08.84 140
150 Topielski Matthew 12 East Rockaway 17:15.54 141
151 Pawlik Trevor 12 Amsterdam 17:22.99 142
152 Nick Longolucco 11 Chariho 17:26.69 143
153 Nate Lanman 11 White Plains 17:27.95 144
154 Hernandez Mark 10 East Rockaway 17:33.27 145
155 Dan Woyak 11 Chariho 17:34.62 146
156 zack hedden 12 Hackettstown 17:35.62 147
157 Schloth Neil 10 East Rockaway 17:45.45 148
158 Nicholas DiChiara 12 East Rockaway 17:46.74 149
159 Colin Lescroart 11 Chariho 17:56.63 150
160 Didier Dumerjean 10 Spring Valley 18:07.00 151
161 Dennis Murray 12 Martin Luther-Ma 18:18.10
162 George Prieto 12 Martin Luther-Ma 18:24.95
163 Johnathan Correa 10 Spring Valley 18:36.40 152
164 Collin Graves 10 Greenwich-NY 18:44.64
165 Nick Polito 12 Solvay 18:57.96 153
166 dylan padula 11 Hackettstown 19:04.43 154
167 Dan Mathias 12 Amsterdam 19:14.21 155
168 Alex Park 11 Martin Luther-Ma 19:31.73
169 McGlone James 12 East Rockaway 19:34.64 156
170 Cory Mihalek 12 Amsterdam 20:23.73 157
171 Tom Tatun 12 Amsterdam 21:14.10 158

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Sachem East 124 1 6 15 48 54 77 99
Total Time: 1:09:00.51
Average: 13:48.11
2 Tatnall 141 9 19 28 32 53 62 71
Total Time: 1:09:59.67
Average: 13:59.94
3 Red Bank Catholic 145 4 14 34 46 47 49
Total Time: 1:10:02.51
Average: 14:00.51
4 Smithtown 173 3 20 42 52 56 60 69
Total Time: 1:10:32.25
Average: 14:06.45
5 Sherwood 203 2 16 51 55 79 85 104
Total Time: 1:10:41.71
Average: 14:08.35
6 Ocean City 203 12 18 39 40 94 106
Total Time: 1:11:15.06
Average: 14:15.02
7 Northport 205 8 10 50 59 78 87
Total Time: 1:11:09.69
Average: 14:13.94
8 Rye 226 5 24 29 67 101 119 123
Total Time: 1:11:41.42
Average: 14:20.29
9 Bernards 245 13 30 44 65 93 102 127
Total Time: 1:12:06.88
Average: 14:25.38
10 Madison, James 257 11 36 57 72 81 83 92
Total Time: 1:12:18.24
Average: 14:27.65
11 White Plains 274 25 27 31 76 115 132 144
Total Time: 1:12:43.87
Average: 14:32.78
12 Manalapan 280 17 41 61 63 98 121 125
Total Time: 1:12:50.34
Average: 14:34.07
13 Bronxville 295 7 35 64 82 107 111 117
Total Time: 1:13:07.68
Average: 14:37.54
14 Central Square 331 22 66 68 86 89 116 118
Total Time: 1:13:51.36
Average: 14:46.28
15 Solvay 349 23 45 75 96 110 113 153
Total Time: 1:14:11.91
Average: 14:50.39
16 Montgomery 353 21 38 91 100 103 109
Total Time: 1:14:24.07
Average: 14:52.82
17 Tappan Zee 399 37 43 74 112 133 134
Total Time: 1:15:48.23
Average: 15:09.65
18 Berlin 433 33 90 97 105 108 114 128
Total Time: 1:15:59.39
Average: 15:11.88
19 Corcoran 490 58 84 95 124 129 137 138
Total Time: 1:17:50.77
Average: 15:34.16
20 Chariho 508 26 70 130 139 143 146 150
Total Time: 1:19:49.94
Average: 15:57.99
21 Hackettstown 559 73 88 120 131 147 154
Total Time: 1:20:14.05
Average: 16:02.81
22 East Rockaway 636 80 122 141 145 148 149 156
Total Time: 1:23:49.82
Average: 16:45.97
23 Spring Valley 704 126 135 140 151 152
Total Time: 1:27:09.02
Average: 17:25.81
24 Amsterdam 748 136 142 155 157 158
Total Time: 1:35:13.58
Average: 19:02.72



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 28 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity E.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jared Reddy 12 Methuen 12:51.60 1
2 Nathan McCabe 12 Baldwinsville 12:53.42 2
3 Sam Macaluso 12 WW-Plainsboro So 12:55.61 3
4 andris goncarovs 12 Ithaca 12:58.76 4
5 Andrew Palmer 12 Walt Whitman-MD 12:59.90 5
6 Shaun Thompson 11 Baldwinsville 13:01.66 6
7 Andrew Valenski 11 Massapequa 13:02.64
8 Andrew Stamatopulos 12 Methuen 13:11.10 7
9 Adam Pacheck 12 Baldwinsville 13:12.37 8
10 Jon Flint 12 Queensbury 13:18.96 9
11 Brian Schoepfer 11 WW-Plainsboro So 13:29.31 10
12 Gary Messina 11 Queensbury 13:33.30 11
13 Tom Voorheis 12 Christian Bro NY 13:34.64 12
14 matt johnson 11 Ithaca 13:39.05 13
15 Connor Dolan 12 Sachem North 13:41.41 14
16 liam cody 11 Ithaca 13:43.37 15
17 Tyler Sullivan 12 Methuen 13:44.31 16
18 Aaron Newell 11 Queensbury 13:45.27 17
19 Chris Wicks 12 Baldwinsville 13:45.90 18
20 Chris Repecki 11 Harrison 13:47.58 19
21 Brendan Smith 10 Christian Bro NY 13:48.18 20
22 Dan Driscoll 11 Jamesville-Dewitt 13:48.65 21
23 Brandt Silver-Korn 12 Walt Whitman-MD 13:49.35 22
24 Andrew Coy 11 Guilderland 13:49.72 23
25 Ryan McTague 12 Niskayuna 13:50.19 24
26 Mike Turi 10 John Jay-East Fi 13:50.61 25
27 justin tampellini 11 Commack 13:51.23 26
28 Dylan Lowry 12 Cornwall 13:53.85 27
29 Ethan D'Souza 11 Niskayuna 13:54.28 28
30 Will Frielinghaus 11 Queensbury 13:55.22 29
31 Mike Klecker 11 South Western 13:55.99 30
32 Ethan Gallagher 12 Parsippany Hills 13:56.89 31
33 Cameron Kelley 11 Methuen 13:57.81 32
34 Harry Maher 11 New Rochelle 13:58.68 33
35 Ben Pare 11 Methuen 13:59.40 34
36 Doug Wallack 11 WW-Plainsboro So 14:00.17 35
37 Nico Turek 10 Guilderland 14:00.77 36
38 Andrew Klug 11 Guilderland 14:01.18 37
39 Ethan Pacheck 11 Baldwinsville 14:01.62 38
40 Niall Williams 10 Niskayuna 14:03.20 39
41 Austin Miller 10 Guilderland 14:03.74 40
42 Nick Schmidt 12 WW-Plainsboro So 14:04.28 41
43 Max Smith 12 Jamesville-Dewitt 14:04.75 42
44 Jaan Grondahl 12 Eastchester 14:06.19 43
45 Sean Casey 11 Cornwall 14:07.17 44
46 josh gittleman 11 Commack 14:07.81 45
47 Nick Underwood 10 Queensbury 14:08.41 46
48 Connor Martin 10 Baldwinsville 14:09.26 47
49 Garland Miller 11 St. Benedicts 14:11.63 48
50 Will Barbagallo 10 Catonsville 14:14.83 49
51 craig fried 12 Commack 14:15.40 50
52 Caleb Doak 11 Guilderland 14:16.39 51
53 Zach Vanderzee 10 Queensbury 14:17.28 52
54 Corey Hamel 12 Methuen 14:18.32 53
55 Tyler Bennett 12 John Jay-East Fi 14:20.79 54
56 Sean Doyle 11 Guilderland 14:21.24 55
57 owen kay 10 Ithaca 14:21.75 56
58 Marshall Pagano 11 Niskayuna 14:22.17 57
59 John Joseph 12 St. Benedicts 14:22.66 58
60 ari lewenstein 10 Ithaca 14:23.25 59
61 Karthik Chandrasekaran 10 WW-Plainsboro So 14:23.71 60
62 Denvor Hawthorne 12 Dewitt Clinton 14:24.62 61
63 Harrison Quamily 12 New Rochelle 14:25.33 62
64 Hurshal Patel 12 WW-Plainsboro So 14:26.43 63
65 max ganz 11 Commack 14:27.17 64
66 Andrew Hannah 12 Manasquan 14:27.79 65
67 Austin Davis 11 Jamesville-Dewitt 14:28.38 66
68 Temi Bajulaiye 10 New Rochelle 14:29.78 67
69 Max Margiotta 12 WW-Plainsboro So 14:31.63 68
70 joe tilleli 12 Commack 14:32.22 69
71 John McNeece 11 Sachem North 14:33.00 70
72 Bob Flitsch 11 Cornwall 14:33.60 71
73 DaQuan Oliver 12 New Rochelle 14:34.10 72
74 Jacob Gorke 12 Jamesville-Dewitt 14:34.49 73
75 Blake McGready 12 Cornwall 14:34.80 74
76 Rajinder Singh 11 Parsippany Hills 14:35.10 75
77 dan vandam 10 Ithaca 14:35.39 76
78 Pat Colligan 10 Baldwinsville 14:35.76 77
79 Steven Goldberg 10 Walt Whitman-MD 14:36.27 78
80 Nick Adams 10 Walt Whitman-MD 14:36.61 79
81 John Russo 12 John Jay-East Fi 14:37.01 80
82 Jack Lenkiewicz 09 Christian Bro NY 14:38.35 81
83 jake pollack 12 Ithaca 14:38.96 82
84 conner gray 10 Commack 14:39.52 83
85 Keon Wan Park 11 Guilderland 14:40.11 84
86 Liam Sullivan 11 Eastchester 14:41.30 85
87 Chris D'Antona 10 Harrison 14:41.75 86
88 Jamil Ferguson 10 Holy Cross 14:42.22 87
89 Dominick Weeber 11 Niskayuna 14:42.79 88
90 Nicholas DeLuna 11 Massapequa 14:43.00
91 dan paulson 11 Commack 14:45.31 89
92 Taylor Parry 12 Queensbury 14:45.73 90
93 George Raum 11 Sachem North 14:46.90 91
94 Sean Parker 11 New Rochelle 14:48.05 92
95 Victor Palumbo 11 Eastchester 14:48.44 93
96 Jason Presley 11 St. Benedicts 14:49.11 94
97 Christian Borger 12 Niskayuna 14:49.53 95
98 Ben Rodd 10 Cornwall 14:49.90 96
99 Sukhdeep Singh 11 Parsippany Hills 14:50.43 97
100 Eric Berlinghoff 10 John Jay-East Fi 14:51.21 98
101 Joe Matty 11 Catonsville 14:52.78 99
102 Dan Ackley 12 Sachem North 14:54.25 100
103 Kyle Crum 12 Catonsville 14:55.44 101
104 Jack Healy 09 Jamesville-Dewitt 14:55.73 102
105 Luke Chetelat 09 Catonsville 14:56.35 103
106 Dave Martins 12 Sachem North 14:56.61 104
107 Steve Anderson 12 Christian Bro NY 15:03.44 105
108 Tom Barrett 11 Bristol High School 15:05.39 106
109 Shaun Scholl 11 Eastchester 15:06.47 107
110 Mike LoSchiavo 10 Sachem North 15:07.89 108
111 Matthew Ming 12 Holy Cross 15:09.48 109
112 Matt Williams 11 Niskayuna 15:10.07 110
113 Daggumati Srihari 11 Parsippany Hills 15:13.64 111
114 Jeremy Diehl 11 South Western 15:15.37 112
115 Brandon Hayes 10 Sachem North 15:16.44 113
116 Donnelle Davis 12 Dewitt Clinton 15:18.14 114
117 Bryan Wellspring 12 Methuen 15:20.33 115
118 Ronnie Teufer 12 South Western 15:20.57 116
119 Ryan Gagnon 10 Cornwall 15:22.98 117
120 Kevin Legall 12 Eastchester 15:26.19 118
121 Timmy Callahan 11 Massapequa 15:29.01
122 Bill Warshaw 12 Catonsville 15:30.49 119
123 Garrett Bockmiller 10 Catonsville 15:34.33 120
124 Sean Moran 12 Cornwall 15:35.84 121
125 Drew Katz 12 Walt Whitman-MD 15:36.97 122
126 Bobby Ebel 10 Parsippany Hills 15:37.78 123
127 Robert Scagnelli 11 Holy Cross 15:39.38 124
128 Morgan Kipchumba 10 St. Benedicts 15:41.00 125
129 Ian Clayman 10 Poly Prep Countr 15:43.64 126
130 Adebayo Eisape 10 St. Benedicts 15:47.30 127
131 Willem Humes 10 Poly Prep Countr 15:47.72 128
132 Kevin Gonzalez 09 Bound Brook 15:49.84 129
133 Konrad Slepoy 12 Walt Whitman-MD 15:51.45 130
134 Adam Ellenthal 12 Eastchester 15:56.63 131
135 Reggie Mills 11 New Rochelle 16:01.60 132
136 Danny Avery 11 Bound Brook 16:10.45 133
137 Ricardo Chamorro 10 Holy Cross 16:11.72 134
138 Brian Geiger 10 Manasquan 16:12.74 135
139 Steve Stark 10 Harrison 16:17.99 136
140 Brendan Perry 12 Manasquan 16:19.25 137
141 Chris Coscio 12 John Jay-East Fi 16:22.65 138
142 Michael Patterson 11 South Western 16:24.87 139
143 Sid Perkins 09 Christian Bro NY 16:35.69 140
144 Ryan Vignogna 09 Christian Bro NY 16:36.55 141
145 Joseph Hudson 12 Holy Cross 16:39.96 142
146 Jake Hikaru-Gach 10 Poly Prep Countr 16:42.19 143
147 Marlon Gibian-Rosewater 10 Poly Prep Countr 16:48.16 144
148 Anthony Specian 12 Bound Brook 16:48.91 145
149 Alex Perez 12 Bound Brook 16:52.72 146
150 Tim Pechart 09 South Western 16:54.31 147
151 Steve Reilly 12 Bristol High School 16:55.01 148
152 Bahiyd Larkins 11 St. Benedicts 17:00.66 149
153 Caleb Haddad 09 Poly Prep Countr 17:09.23 150
154 Meldryck Lara 12 Dewitt Clinton 17:12.57 151
155 Pete DeLuca 10 Bristol High School 17:16.21 152
156 Morray Kanneh 10 Bristol High School 17:27.64 153
157 Godfrey Asante 10 Dewitt Clinton 17:29.15 154
158 Frank Rodriguz 11 Neptune 17:35.91
159 Christopher Pezzella 11 Moore Catholic 17:40.26 155
160 Joseph Retta 12 Eastchester 17:41.44 156
161 Marcos Crespo 12 Bristol High School 17:43.39 157
162 Felipe Angulo 09 Bound Brook 17:45.01 158
163 Alex Waga 10 Manasquan 17:51.74 159
164 Mario Orellana 11 Bound Brook 17:52.01 160
165 Mark Neider 12 Harrison 18:00.73 161
166 Patrick Scatuorchio 10 Manasquan 18:04.97 162
167 Karl Anderson 09 Poly Prep Countr 18:22.10 163
168 Kristofer Bautista 11 Moore Catholic 18:22.49 164
169 Harry Newton 12 Neptune 18:30.85
170 Adam Diaz 11 Moore Catholic 18:42.62 165
171 Calvin Crawford 10 Holy Cross 18:52.72 166
172 Jordan Morris 12 Bristol High School 18:57.27 167
173 Alex Doyle 11 Poly Prep Countr 19:10.28 168
174 Isaac Adusei 12 Dewitt Clinton 19:14.78 169
175 Evan Bellouny 11 Moore Catholic 19:22.45 170
176 Darren Stevenson 11 Neptune 19:56.68
177 Richard Johnson 10 Bristol High School 20:03.80 171
178 Brian Lauro 10 Harrison 20:04.99 172
179 Leandro Limenza 09 Bound Brook 20:47.10 173
180 Rafael Dolcolmo 09 Harrison 21:32.96 174
181 Zach Biddle 10 South Western 22:45.72 175
182 Kaine Principato 10 Harrison 22:47.76 176
183 Edward Santo 10 Moore Catholic 24:40.17 177

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Baldwinsville 72 2 6 8 18 38 47 77
Total Time: 1:06:54.97
Average: 13:23.00
2 Methuen 90 1 7 16 32 34 53 115
Total Time: 1:07:44.22
Average: 13:32.85
3 Queensbury 112 9 11 17 29 46 52 90
Total Time: 1:08:41.16
Average: 13:44.24
4 Ithaca 147 4 13 15 56 59 76 82
Total Time: 1:09:06.18
Average: 13:49.24
5 West Windsor-Plainsboro S 149 3 10 35 41 60 63 68
Total Time: 1:08:53.08
Average: 13:46.62
6 Guilderland 187 23 36 37 40 51 55 84
Total Time: 1:10:11.80
Average: 14:02.36
7 Niskayuna 236 24 28 39 57 88 95 110
Total Time: 1:10:52.63
Average: 14:10.53
8 Commack 254 26 45 50 64 69 83 89
Total Time: 1:11:13.83
Average: 14:14.77
9 Jamesville-Dewitt 304 21 42 66 73 102
Total Time: 1:11:52.00
Average: 14:22.40
10 Walt Whitman-MD 306 5 22 78 79 122 130
Total Time: 1:11:39.10
Average: 14:19.82
11 Cornwall 312 27 44 71 74 96 117 121
Total Time: 1:11:59.32
Average: 14:23.87
12 New Rochelle 326 33 62 67 72 92 132
Total Time: 1:12:15.94
Average: 14:27.19
13 Christian Brothers NY 358 12 20 81 105 140 141
Total Time: 1:13:40.30
Average: 14:44.06
14 Sachem North 379 14 70 91 100 104 108 113
Total Time: 1:12:52.17
Average: 14:34.44
15 John Jay-East Fishkill 395 25 54 80 98 138
Total Time: 1:14:02.27
Average: 14:48.46
16 Parsippany Hills 437 31 75 97 111 123
Total Time: 1:14:13.84
Average: 14:50.77
17 Eastchester 446 43 85 93 107 118 131 156
Total Time: 1:14:08.59
Average: 14:49.72
18 St. Benedicts 452 48 58 94 125 127 149
Total Time: 1:14:51.70
Average: 14:58.34
19 Catonsville 471 49 99 101 103 119 120
Total Time: 1:14:29.89
Average: 14:53.98
20 South Western 544 30 112 116 139 147 175
Total Time: 1:17:51.11
Average: 15:34.23
21 Harrison 574 19 86 136 161 172 174 176
Total Time: 1:22:53.04
Average: 16:34.61
22 Holy Cross 596 87 109 124 134 142 166
Total Time: 1:18:22.76
Average: 15:40.56
23 Dewitt Clinton 649 61 114 151 154 169
Total Time: 1:23:39.26
Average: 16:43.86
24 Manasquan 658 65 135 137 159 162
Total Time: 1:22:56.49
Average: 16:35.30
25 Poly Prep Country Day 691 126 128 143 144 150 163 168
Total Time: 1:22:10.94
Average: 16:26.19
26 Bound Brook 711 129 133 145 146 158 160 173
Total Time: 1:23:26.93
Average: 16:41.39
27 Bristol High School 716 106 148 152 153 157 167 171
Total Time: 1:24:27.64
Average: 16:53.53
28 Moore Catholic 831 155 164 165 170 177
Total Time: 1:38:47.99
Average: 19:45.60



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 29 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity F.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Joe Rosa 11 WW-Plainsboro No 12:03.77 1
2 Jim Rosa 11 WW-Plainsboro No 12:08.71 2
3 Jonathan Squeri 12 WW-Plainsboro No 12:53.06 3
4 Chris Buchanan 11 Cicero-North Syr 12:55.07 4
5 Steve Harshman 12 Merrimack 12:56.02 5
6 Martin Hehir 11 Washingtonville 12:57.10 6
7 Danny Denis 12 Bayport-Blue Point 13:00.22 7
8 Zaccariello Daniel 12 St. Joseph by-th 13:02.82 8
9 Isaiah Miller 12 Middletown 13:06.28 9
10 John Conlin 10 Merrimack 13:09.65 10
11 Sam Place 11 Saratoga Springs 13:10.63 11
12 Kyle Eager 12 Horace Greeley 13:11.81 12
13 Cody Stanton 12 Jordan-Elbridge 13:12.15 13
14 Mike Marrero 12 Jordan-Elbridge 13:12.49 14
15 Vincent DiSalvo 12 Washingtonville 13:13.03 15
16 Henry Koster 12 Horace Greeley 13:13.88 16
17 Casey Dalrymple 11 WW-Plainsboro No 13:23.48 17
18 Joseph Lasher 12 Seaford 13:24.76 18
19 Salim Corbin 12 Eastside (Paterson) 13:25.60 19
20 Michael Cook 12 Kellenberg 13:26.55 20
21 Jared Walther 11 Cicero-North Syr 13:29.27 21
22 Joe Livote 12 Kings Park 13:31.48 22
23 Kyle Wegner 11 Saratoga Springs 13:34.26 23
24 Nick Morais 12 Washingtonville 13:37.82 24
25 Alex Civitano 11 St. Joseph by-th 13:40.03 25
26 Matt Savino 11 Seaford 13:41.12 26
27 Tahlief Jackson 11 Eastside (Paterson) 13:42.36 27
28 Matt Zampariello 11 St. John the Bap 13:43.43 28
29 travis payne 11 Delaware Militar 13:44.09 29
30 Dan Fritz 12 Cicero-North Syr 13:46.71 30
31 Pat Dermody 11 Cazenovia 13:47.41 31
32 Joe Fairley 11 Saratoga Springs 13:48.22 32
33 Joe Ray 11 Bayport-Blue Point 13:49.74 33
34 Greg Bader 11 Jordan-Elbridge 13:50.38 34
35 Brian Busby 11 New Paltz 13:51.16 35
36 Nate Alter 12 Taylor Allderdice 13:53.45 36
37 Brandon Camenzuli 11 St. John the Bap 13:55.24 37
38 Mario Buscemi 12 Bayport-Blue Point 13:57.68 38
39 Alex Bottorff 11 Cicero-North Syr 13:58.63 39
40 Chris Busby 10 Merrimack 13:59.83 40
41 Erich Grosse 11 Bayport-Blue Point 14:00.86 41
42 Robert Donadio 12 Cicero-North Syr 14:01.53 42
43 James Agati 11 Kellenberg 14:02.26 43
44 Patrick Burke 12 Kellenberg 14:02.77 44
45 Baio Michael 12 St. Joseph by-th 14:03.54 45
46 Ed Moloney 12 Washingtonville 14:06.02 46
47 Fumi Asaga 12 Horace Greeley 14:07.93 47
48 Alfredo Mazzuca 09 New Paltz 14:11.33 48
49 Jamie Rosenberg 12 Horace Greeley 14:11.97 49
50 Walter Ingram 12 Kings Park 14:12.91 50
51 Ken Ryan 10 Cicero-North Syr 14:13.51 51
52 Sean Ferguson 10 St. John the Bap 14:14.25 52
53 Connor Crowley 11 Bayport-Blue Point 14:14.77 53
54 Guerin Gagliastri 12 Mechanicville 14:16.70 54
55 Evan Olin 10 Ossining 14:17.42 55
56 Christian Rojas 11 St. John the Bap 14:18.73 56
57 David Busby 09 New Paltz 14:19.36 57
58 Nate Clements 11 Mechanicville 14:20.05 58
59 Kavish Gupta 12 Taylor Allderdice 14:20.42 59
60 Steve Slonosky 10 Jordan-Elbridge 14:21.43 60
61 Patrick O'Connell 11 WW-Plainsboro No 14:22.24 61
62 Jeremy White 09 Washingtonville 14:23.54 62
63 Ean DiSilvio 09 Taylor Allderdice 14:24.36 63
64 Adam Coolong 12 Saratoga Springs 14:25.24 64
65 Jonah Williams 10 Saratoga Springs 14:26.04 65
66 Jack Kaplan 10 Potomac School 14:26.91 66
67 David Bransfield 11 Kellenberg 14:28.14 67
68 Matt Kelly 12 WW-Plainsboro No 14:29.33 68
69 Johnny Casey 12 Horace Greeley 14:29.82 69
70 Fitzgerald Mike 11 Washingtonville 14:30.31 70
71 Nicholas johnson 11 Merrimack 14:30.83 71
72 Eddie Cunningham 09 WW-Plainsboro No 14:31.60 72
73 Tom Poppe 11 Jordan-Elbridge 14:32.12 73
74 Paul Brancale 11 St. Joseph by-th 14:32.59 74
75 Adam Civitano 11 St. Joseph by-th 14:33.58 75
76 Kristopher Auger 11 Merrimack 14:35.76 76
77 Mike Kavanagh 12 Cicero-North Syr 14:38.35 77
78 richie mitten 11 Delaware Militar 14:39.45 78
79 Matt Moyer 11 Conwell-Egan Cat 14:40.09 79
80 Brent Whitney 11 Merrimack 14:40.62 80
81 Tyler Franco 10 St. Joseph by-th 14:41.90 81
82 Trevor Dunigan 12 St. John the Bap 14:42.81 82
83 Cory Bergendahl 11 Kings Park 14:44.11 83
84 Brian Roberts 12 Middletown 14:44.82 84
85 James Cranston 11 Horace Greeley 14:45.65 85
86 Mitch Alpha 10 Jordan-Elbridge 14:45.95 86
87 Andrew Maguire 09 Saratoga Springs 14:46.72 87
88 Steven Flatley 11 Washingtonville 14:47.60 88
89 Jeff Byrne 11 Bayport-Blue Point 14:50.28 89
90 Rick Samson 12 Elizabeth 14:53.14 90
91 Joe Micheels 12 St. John the Bap 14:53.92 91
92 Jonathan Moore 09 Saratoga Springs 14:54.81 92
93 Paul Bartley 12 St. John the Bap 14:57.21 93
94 John McKee 10 Kings Park 14:58.16 94
95 Tom Lattanzi 11 Kings Park 14:59.40 95
96 Dave Clemens-Sewall 12 Taylor Allderdice 15:00.25 96
97 James Sullivan 11 Kellenberg 15:01.44 97
98 Scott Selltitz 11 Seaford 15:02.40 98
99 Taylor O'Loughlin 12 Kellenberg 15:03.30 99
100 Pete Kinsella 11 Wall 15:04.87 100
101 Zack Zieniewicz 11 Seaford 15:08.66 101
102 Nick Smart 12 BFA-St. Albans 15:09.20 102
103 Ben Rogers 10 Merrimack 15:11.86 103
104 Derek West 12 Eastside (Paterson) 15:13.09 104
105 Nick Kesinger 09 Potomac School 15:13.90 105
106 Justin Henderson 10 St. Joseph by-th 15:14.69 106
107 Tyler Keegan 11 Seaford 15:15.44 107
108 Michael Birjah 12 Mount St. Michael 15:16.03 108
109 Pandu Mitre 11 Wall 15:16.43 109
110 Ryan Test 10 Mechanicville 15:16.77 110
111 John Antonacci 09 Bayport-Blue Point 15:17.09 111
112 Anthony Arezza 11 Mount St. Michael 15:17.39 112
113 Matt Woodward 11 BFA-St. Albans 15:17.79 113
114 Dan Pati 12 Cazenovia 15:18.19 114
115 Matt Abramson 12 Taylor Allderdice 15:19.08 115
116 Dennis Amaya 10 Elizabeth 15:19.79 116
117 Nick Hoffman 10 Taylor Allderdice 15:21.85 117
118 Barrett Adams 10 Taylor Allderdice 15:23.78 118
119 Sam Morkel-Williams 8 Ossining 15:25.39 119
120 Will Montgomery 11 Seaford 15:25.96 120
121 Joseph Panaro 11 Ossining 15:26.38 121
122 Michael Durante 12 Kellenberg 15:30.33 122
123 Cameron Davidov 11 Ossining 15:33.03 123
124 Will Mantell 12 Horace Greeley 15:38.63 124
125 Juan Soriano 12 Middletown 15:39.51 125
126 Jesse Fowler 11 Wall 15:40.27 126
127 Dylan Sri-Jayantha 12 Ossining 15:41.60 127
128 Brandon Gonzalez 11 Middletown 15:46.67 128
129 Daniel Lenahan 11 Wall 15:48.84 129
130 Kevin Lopez 10 Elizabeth 15:50.72 130
131 Wesley Berenguer 10 Kings Park 15:52.30 131
132 Alex Venuti 12 BFA-St. Albans 15:53.67 132
133 Kenyon Winfield 10 Ossining 15:54.29 133
134 Tony Peterle 12 New Paltz 15:57.48 134
135 Ben Langey 10 Cazenovia 16:00.82 135
136 Kevin Jimenez 12 Mount St. Michael 16:05.27 136
137 steven rainey 11 Delaware Militar 16:06.20 137
138 Brian McGurran 11 Kings Park 16:06.96 138
139 Paul Glenn 12 Mount St. Michael 16:07.66 139
140 Richard Jimenez 12 Mount St. Michael 16:07.98 140
141 Miles Brown 11 Eastside (Paterson) 16:08.38 141
142 Santiago Piriz 10 Elizabeth 16:09.90 142
143 Beau Barton 12 BFA-St. Albans 16:10.66 143
144 Jesse Liu 10 Potomac School 16:11.61 144
145 Peter Renner 12 New Paltz 16:13.54 145
146 john pilchard 11 Delaware Militar 16:17.66 146
147 Rudy Confesor 12 Middletown 16:18.87 147
148 Tyler Kilburn 11 BFA-St. Albans 16:22.90 148
149 John Andril 11 Potomac School 16:25.10 149
150 Andrew Campbell 11 Eastside (Paterson) 16:28.29 150
151 Tyler Scire 11 Wall 16:29.60 151
152 Anthony Maiello 11 Mechanicville 16:33.42 152
153 Brian Abrecht 11 Wall 16:37.22 153
154 Joe Torquato 10 New Paltz 16:38.73 154
155 Hunter Johnston 09 Potomac School 16:45.59 155
156 William Guitierrez 10 Potomac School 16:46.55 156
157 Scott Moyer 10 Conwell-Egan Cat 16:47.32 157
158 Cody Ormsbee 11 Wall 16:48.31 158
159 Robbie Morrill 11 BFA-St. Albans 16:51.74 159
160 Andrew Allen 12 Elizabeth 16:52.61 160
161 Mike Rowan 12 Conwell-Egan Cat 16:56.87 161
162 Jay Wright 11 Potomac School 17:00.28 162
163 Lee Cudney 10 Cazenovia 17:04.05 163
164 Brian Johnson 10 Cazenovia 17:09.14 164
165 Andy King 11 Delaware Militar 17:20.21 165
166 Alex Bermudez 10 Elizabeth 17:34.01 166
167 Ian Wanjek 09 Conwell-Egan Cat 17:35.31 167
168 Cody Whiteman 12 Cazenovia 17:37.47 168
169 Jack Rogers 10 Ossining 17:38.67 169
170 Luar Orriola 10 Delaware Militar 17:51.98 170
171 Collin Stangle 10 Mechanicville 17:55.49 171
172 Adam Zielnicki 09 Mechanicville 18:00.32 172
173 John Stoker 11 Cazenovia 18:18.17 173
174 Nick Dutz 09 Conwell-Egan Cat 18:37.14 174
175 Fidel Garcia 12 Eastside (Paterson) 19:44.09 175
176 Robert Dimen 11 Trevor Day School 19:44.97
177 Justin McKenzie 11 Eastside (Paterson) 21:13.75 176

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 West Windsor-Plainsboro N 84 1 2 3 17 61 68 72
Total Time: 1:04:51.26
Average: 12:58.26
2 Cicero-North Syracuse 136 4 21 30 39 42 51 77
Total Time: 1:08:11.21
Average: 13:38.25
3 Washingtonville 153 6 15 24 46 62 70 88
Total Time: 1:08:17.51
Average: 13:39.51
4 Bayport-Blue Point 172 7 33 38 41 53 89 111
Total Time: 1:09:03.27
Average: 13:48.66
5 Horace Greeley 193 12 16 47 49 69 85 124
Total Time: 1:09:15.41
Average: 13:51.09
6 Jordan-Elbridge 194 13 14 34 60 73 86
Total Time: 1:09:08.57
Average: 13:49.72
7 Saratoga Springs 195 11 23 32 64 65 87 92
Total Time: 1:09:24.39
Average: 13:52.88
8 Merrimack 202 5 10 40 71 76 80 103
Total Time: 1:09:12.09
Average: 13:50.42
9 St. Joseph by-the-Sea 227 8 25 45 74 75 81 106
Total Time: 1:09:52.56
Average: 13:58.52
10 St. John the Baptist 255 28 37 52 56 82 91 93
Total Time: 1:10:54.46
Average: 14:10.90
11 Kellenberg 271 20 43 44 67 97 99 122
Total Time: 1:11:01.16
Average: 14:12.24
12 Kings Park 344 22 50 83 94 95 131 138
Total Time: 1:12:26.06
Average: 14:29.22
13 Seaford 350 18 26 98 101 107 120
Total Time: 1:12:32.38
Average: 14:30.48
14 Taylor Allderdice 369 36 59 63 96 115 117 118
Total Time: 1:12:57.56
Average: 14:35.52
15 New Paltz 419 35 48 57 134 145 154
Total Time: 1:14:32.87
Average: 14:54.58
16 Eastside (Paterson) 441 19 27 104 141 150 175 176
Total Time: 1:14:57.72
Average: 14:59.55
17 Middletown 493 9 84 125 128 147
Total Time: 1:15:36.15
Average: 15:07.23
18 Ossining 545 55 119 121 123 127 133 169
Total Time: 1:16:23.82
Average: 15:16.77
19 Mechanicville 545 54 58 110 152 171 172
Total Time: 1:18:22.43
Average: 15:40.49
20 Delaware Military Academy 555 29 78 137 146 165 170
Total Time: 1:18:07.61
Average: 15:37.53
21 Cazenovia 607 31 114 135 163 164 168 173
Total Time: 1:19:19.61
Average: 15:51.93
22 Wall 615 100 109 126 129 151 153 158
Total Time: 1:18:20.01
Average: 15:40.01
23 Potomac School 619 66 105 144 149 155 156 162
Total Time: 1:19:03.11
Average: 15:48.63
24 Mount St. Michael 635 108 112 136 139 140
Total Time: 1:18:54.33
Average: 15:46.87
25 BFA-St. Albans 638 102 113 132 143 148 159
Total Time: 1:18:54.22
Average: 15:46.85
26 Elizabeth 638 90 116 130 142 160 166
Total Time: 1:19:06.16
Average: 15:49.24
27 Conwell-Egan Catholic 738 79 157 161 167 174
Total Time: 1:24:36.73
Average: 16:55.35



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 30 Boys 2.5 Mile Run CC Varsity G.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tyler Mueller 12 The Hill School 12:51.58 1
2 Manu Kumar 12 Yorktown 12:59.53 2
3 Anthony Bellitti 12 Ridge 13:00.87 3
4 Evan Roelke 11 Ridge 13:08.44 4
5 Denis Hurley 12 La Salle-NY 13:09.99 5
6 Ryan Egan 12 Shaker 13:13.12 6
7 Michael Libruk 10 Shaker 13:16.97 7
8 Patrick Rynkowski 11 Ridgewood 13:17.71 8
9 Scott Rizzo 12 McKee/Staten Isl 13:18.11 9
10 Sam Hibbs 10 Hatboro-Horsham 13:19.34 10
11 Joseph Nassirian 12 Manhasset 13:21.48 11
12 Kyle Foster 11 Shaker 13:22.48 12
13 Brian Cleary 12 Ridgewood 13:24.13 13
14 Tarek Elhage 12 Winston Churchill 13:26.48 14
15 Levi Jennings 10 Ridgewood 13:31.94 15
16 Justin Forget 12 Hatboro-Horsham 13:32.57 16
17 Zach Weinstein 10 Winston Churchill 13:33.01 17
18 Anthony Andrews 11 Paterson Catholic 13:33.37
19 Jon Vallecorsa 10 Shaker 13:35.25 18
20 Sam Jaspers-Fayer 12 Thousand Islands 13:38.90 19
21 Mike Mauro 12 Bay Shore 13:41.03 20
22 Robert Gorecki 12 Somers 13:41.84 21
23 Carter Humphrey 11 Yorktown 13:42.23 22
24 Alex Levine 11 Danbury 13:42.70 23
25 Clay Petty 11 West Morris Mendham 13:43.11 24
26 David Marthy 11 Shaker 13:43.37 25
27 Tyler Gibbons 10 Ridge 13:44.06 26
28 Peter Ehmann 10 West Morris Mendham 13:45.35 27
29 Charlie Morris 10 Manhasset 13:46.25 28
30 Josh Halpern 12 Syosset 13:46.88 29
31 Gerald Gorman 10 West Morris Mendham 13:47.79 30
32 Alec Barnes 12 Lincoln-Sudbury 13:48.23 31
33 Eamonn Coughlin 11 La Salle-NY 13:48.73 32
34 Ryan McKallen 12 Pearl River 13:49.47 33
35 Eric Young 12 Shaker 13:49.83 34
36 Marty Egan 12 Wantagh 13:50.17
37 Ryan Healy 12 Syosset 13:50.63 35
38 Thomas Moore 10 Danbury 13:50.98 36
39 Dan Guglielmo 12 Ridge 13:51.28 37
40 John Wynands 12 Thousand Islands 13:51.66 38
41 Steven Spreitzer 11 Ridgewood 13:52.14 39
42 Kevin DiFlorio 12 Hatboro-Horsham 13:52.38 40
43 Albert Tunas 12 Somers 13:52.72 41
44 Max Segall 12 Syosset 13:53.05 42
45 Eli Hoenig 09 Lincoln-Sudbury 13:54.07 43
46 Jim Stamateris 11 Ridge 13:54.37 44
47 Liam Delaney 11 Thousand Islands 13:54.72 45
48 Robbie Deeks 11 Thousand Islands 13:55.08 46
49 Charles Conway 11 Somers 13:55.68 47
50 Quinn Davis 10 The Hill School 13:57.80 48
51 Mike Miller 12 Syosset 13:58.24 49
52 Joe O'Neill 12 Hatboro-Horsham 13:59.47 50
53 Chris Cruz 11 Lakeland 13:59.86 51
54 Dan Ronan 11 Danbury 14:02.92 52
55 Steven Galvao 12 Middle Country 14:03.81 53
56 Tim Lechleider 12 Ridge 14:04.19 54
57 Adam Gill 12 DePaul Catholic 14:05.28 55
58 Isaac Hoenig 12 Lincoln-Sudbury 14:05.66 56
59 James Doran 12 La Salle-NY 14:07.29 57
60 CJ Bonafati 12 Lakeland 14:09.92 58
61 William Conway 10 Winston Churchill 14:10.30 59
62 Stephen Bourget 09 Manhasset 14:10.80 60
63 Luke Shannon 10 Winston Churchill 14:12.09 61
64 Ben Hogan 12 Bay Shore 14:12.41 62
65 Alex Kim 11 Winston Churchill 14:13.42 63
66 Cody Corcoran 12 Bay Shore 14:13.72 64
67 Anthony Malatesta 10 Chatham 14:14.26 65
68 Conor Renn 12 Hatboro-Horsham 14:14.58 66
69 Vishaal Thanawala 12 Ridge 14:14.88 67
70 Sean Donahue 10 Hatboro-Horsham 14:15.48 68
71 Chris McSorely 12 McKee/Staten Isl 14:16.12 69
72 Scott Friedman 10 Somers 14:18.09 70
73 Gregory Azevedo 11 Danbury 14:18.49 71
74 Brian O'Connor 12 St. John Vianney 14:18.98 72
75 Pat Kohlbrenner 12 Pearl River 14:19.94 73
76 Steve Harnett 11 St. John Vianney 14:20.15 74
77 Frankie LiCursi 12 Somers 14:21.47 75
78 Isaac Shelby 11 Somers 14:22.41 76
79 Alec Ontiveros 12 Ridgewood 14:23.32 77
80 Jon Font 12 The Hill School 14:24.34 78
81 Chris Montague 11 Hatboro-Horsham 14:24.89 79
82 Andrew Choi 12 Manhasset 14:25.17 80
83 Chris Barry 10 West Morris Mendham 14:25.50 81
84 Thomas Lappas 11 Pearl River 14:25.89 82
85 Trotta Daniel 12 Lynbrook 14:26.37
86 Joe Raya 11 Danbury 14:26.78 83
87 Nick Francis 12 Ridgewood 14:27.69 84
88 Nick Romero 11 Middle Country 14:28.33 85
89 Matt Cohen 10 Bay Shore 14:28.70 86
90 Craig Gonzago 11 Archbishop Ryan 14:29.01 87
91 Casey Gilboy 11 Shaker 14:29.31 88
92 Stephen Leonard 12 Chatham 14:29.99 89
93 Dan Reilly 10 Wantagh 14:30.54
94 Will Janiak 12 Syosset 14:31.04 90
95 Sean Switzer 10 Chatham 14:35.97 91
96 Alex Moore 12 Yorktown 14:37.21 92
97 Nicholas Mazurek 11 Monroe 14:38.29 93
98 Shea James 09 Yorktown 14:39.14 94
99 Bill Mullen 12 Lincoln-Sudbury 14:39.71 95
100 Dave Defrancesco 11 St. John Vianney 14:43.37 96
101 Adam Rosenberg 12 Winston Churchill 14:43.79 97
102 Scott Perry 12 Thousand Islands 14:44.41 98
103 David Sammel 10 Somers 14:45.29 99
104 Nick Swain 10 Bay Shore 14:45.70 100
105 Jonathan Thomas 11 Manhasset 14:46.24 101
106 Raymond Crouch 12 Danbury 14:47.14 102
107 Connor Daly 10 Lincoln-Sudbury 14:47.48 103
108 Robby Metzler 10 West Morris Mendham 14:47.89 104
109 Michael Bonanni 12 Middle Country 14:48.41 105
110 Connor McAvoy 10 West Morris Mendham 14:49.91 106
111 Kieran Brennan 10 Pearl River 14:50.78 107
112 Christopher Richmond 11 Thousand Islands 14:51.74 108
113 Ryan Scanlon 11 Yorktown 14:53.16 109
114 Stephen Ilnitzki 10 West Morris Mendham 14:53.53 110
115 Stephen McNiff 10 Pearl River 14:54.43 111
116 Chris Cauley 11 Thousand Islands 14:55.47 112
117 Joe Clinton 10 Pearl River 14:58.37 113
118 Nuno Tinoco 11 Mineola 15:01.17 114
119 Andrew Jones 11 McKee/Staten Isl 15:01.50 115
120 John Wimalanayagam 11 Lakeland 15:02.13 116
121 Nick Field 12 La Salle-NY 15:02.57 117
122 Julio Melendez 10 Nyack 15:02.97 118
123 Justin Reingold 11 Winston Churchill 15:04.03 119
124 Conor Prouty 10 Nyack 15:04.39 120
125 William Norris 10 Bay Shore 15:06.17 121
126 Ben Fishbein 10 Ridgewood 15:07.73 122
127 Michael Kaiser 11 Chatham 15:09.69 123
128 Greg Holman 10 Lincoln-Sudbury 15:13.11 124
129 John Ellersick 12 Lincoln-Sudbury 15:13.64 125
130 Nick Patel 11 Lakeland 15:15.59 126
131 Josh Wiltse 10 Danbury 15:16.81 127
132 Peter Vitale 12 McKee/Staten Isl 15:19.65 128
133 Derek Bonderczuk 12 McKee/Staten Isl 15:20.01 129
134 Chris Araoz 09 Wantagh 15:20.60
135 Sam Meder 12 Archbishop Ryan 15:21.18 130
136 Eric Frain 11 Archbishop Ryan 15:21.76 131
137 Kevin Trimmer 09 McKee/Staten Isl 15:22.50 132
138 Danny Roncace 11 Nyack 15:23.34 133
139 Alexei Naumann 10 Yorktown 15:24.33 134
140 Kyle Wind 11 Bay Shore 15:25.61 135
141 Martin Dwyer 10 Archbishop Ryan 15:27.78 136
142 Gavin O'Brien 11 La Salle-NY 15:28.98 137
143 Todd Kranenburg 11 Riverdale Countr 15:29.78
144 Stephen Bangs 11 Chatham 15:30.61 138
145 James Ferrall 09 Lynbrook 15:31.93
146 Joe Breen 10 Archbishop Ryan 15:34.77 139
147 Luke Brennan 12 Pearl River 15:39.39 140
148 James Elliott 10 Regis 15:39.59 141
149 Michael Baumann 11 Monroe 15:43.96 142
150 Bob Beaumont 11 Nyack 15:45.02 143
151 Dillon Fleming 12 Nyack 15:45.94 144
152 Nat Davidson 11 Lakeland 15:48.11 145
153 Roland Naumann 11 Yorktown 15:50.68 146
154 Ed Shen 11 Archbishop Ryan 15:52.51 147
155 John King 11 Manhasset 15:54.82 148
156 Coleman Moore 11 Chatham 15:55.78 149
157 Brian Shea 09 Hicksville 15:59.30 150
158 Evan Lumbra 10 Regis 15:59.95 151
159 Kuldeep Yadav 11 Monroe 16:00.72 152
160 Dardan Borovci 10 McKee/Staten Isl 16:00.96 153
161 Shaun Peterson 11 DePaul Catholic 16:04.55 154
162 Sean Doyle 11 Regis 16:05.27 155
163 Tom McDonald 12 Archbishop Ryan 16:12.66 156
164 Chris McAuliff 11 Chatham 16:15.03 157
165 Charlie Tebbetts 11 La Salle-NY 16:15.68 158
166 Alec Orgera 11 Regis 16:17.25 159
167 Skyler Cange 11 Middle Country 16:19.51 160
168 Matt Bense 09 Middle Country 16:24.78 161
169 Clayton Robertson 12 Riverdale Countr 16:25.46
170 Devon Larkin 11 The Hill School 16:32.21 162
171 Joe Solly 12 The Hill School 16:32.91 163
172 Paul Pfleiger 11 The Hill School 16:33.27 164
173 Jorge Garcia 12 Lakeland 16:33.65 165
174 Nicholas Chen 10 Hicksville 16:34.05 166
175 Peter Massey 12 Manhasset 16:34.58 167
176 Jeckson Mejia 10 Lakeland 16:38.07 168
177 Michael Stern 11 Middle Country 16:38.59 169
178 Matthew Mindur 10 Monroe 16:39.45 170
179 Dan Hottinger 11 St. John Vianney 16:40.82 171
180 Nick Harran 10 Mineola 16:41.97 172
181 Robert Fano 10 St. John Vianney 16:43.16 173
182 Michael DeSimone 10 Hicksville 16:44.20 174
183 Arvid Pagsanjan 11 Monroe 16:48.08 175
184 Daniel Stern 09 Middle Country 16:49.49 176
185 Michael Landry 11 Riverdale Countr 16:50.37
186 Raleigh Kane 11 Monroe 17:00.28 177
187 Adrian Li 12 The Hill School 17:09.25 178
188 Zachary Morris 11 Mineola 17:11.03 179
189 Eric Park 11 Mineola 17:11.39 180
190 Joe Pagano 10 DePaul Catholic 17:22.19 181
191 Vinay Kumbar 11 Hicksville 17:26.64 182
192 Ryan Feltkamp 11 Hicksville 17:27.64 183
193 Peter Streigel 09 DePaul Catholic 17:35.56 184
194 Conor Jones 12 Regis 17:37.06 185
195 Matt Cobuzio 10 DePaul Catholic 17:41.37 186
196 Sam Moore 11 La Salle-NY 17:47.46 187
197 Jakub Grudnik 11 Regis 17:53.81 188
198 Alex Caputi 12 St. John Vianney 18:17.18 189
199 Zach Englis 10 Mineola 18:25.67 190
200 Sean Cha 11 Mineola 19:06.63 191
201 Carlos Montoya 11 Riverdale Countr 19:09.34
202 Sal Massa 12 Mineola 19:49.47 192
203 Phil Kennedy 12 Regis 19:59.56 193

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shaker 68 6 7 12 18 25 34 88
Total Time: 1:07:11.19
Average: 13:26.24
2 Ridge 114 3 4 26 37 44 54 67
Total Time: 1:07:39.02
Average: 13:31.81
3 Ridgewood 152 8 13 15 39 77 84 122
Total Time: 1:08:29.24
Average: 13:41.85
4 Hatboro-Horsham High Scho 182 10 16 40 50 66 68 79
Total Time: 1:08:58.34
Average: 13:47.67
5 Winston Churchill 214 14 17 59 61 63 97 119
Total Time: 1:09:35.30
Average: 13:55.06
6 Syosset 245 29 35 42 49 90
Total Time: 1:09:59.84
Average: 13:59.97
7 Thousand Islands Secondar 246 19 38 45 46 98 108 112
Total Time: 1:10:04.77
Average: 14:00.96
8 Somers 254 21 41 47 70 75 76 99
Total Time: 1:10:09.80
Average: 14:01.96
9 Danbury 265 23 36 52 71 83 102 127
Total Time: 1:10:21.87
Average: 14:04.38
10 West Morris Mendham 266 24 27 30 81 104 106 110
Total Time: 1:10:29.64
Average: 14:05.93
11 Manhasset 280 11 28 60 80 101 148 167
Total Time: 1:10:29.94
Average: 14:05.99
12 Yorktown 319 2 22 92 94 109 134 146
Total Time: 1:10:51.27
Average: 14:10.26
13 Lincoln-Sudbury 328 31 43 56 95 103 124 125
Total Time: 1:11:15.15
Average: 14:15.03
14 Bay Shore 332 20 62 64 86 100 121 135
Total Time: 1:11:21.56
Average: 14:16.32
15 La Salle-NY 348 5 32 57 117 137 158 187
Total Time: 1:11:37.56
Average: 14:19.52
16 Pearl River 406 33 73 82 107 111 113 140
Total Time: 1:12:20.51
Average: 14:28.11
17 McKee/Staten Island Tech 450 9 69 115 128 129 132 153
Total Time: 1:13:15.39
Average: 14:39.08
18 The Hill School 452 1 48 78 162 163 164 178
Total Time: 1:14:18.84
Average: 14:51.77
19 Lakeland 496 51 58 116 126 145 165 168
Total Time: 1:14:15.61
Average: 14:51.13
20 Chatham 506 65 89 91 123 138 149 157
Total Time: 1:14:00.52
Average: 14:48.11
21 Middle Country 564 53 85 105 160 161 169 176
Total Time: 1:16:04.84
Average: 15:12.97
22 St. John Vianney 586 72 74 96 171 173 189
Total Time: 1:16:46.48
Average: 15:21.30
23 Archbishop Ryan 623 87 130 131 136 139 147 156
Total Time: 1:16:14.50
Average: 15:14.90
24 Nyack 658 118 120 133 143 144
Total Time: 1:17:01.66
Average: 15:24.34
25 Monroe 732 93 142 152 170 175 177
Total Time: 1:19:50.50
Average: 15:58.10
26 DePaul Catholic 760 55 154 181 184 186
Total Time: 1:22:48.95
Average: 16:33.79
27 Regis 791 141 151 155 159 185 188 193
Total Time: 1:21:39.12
Average: 16:19.83
28 Mineola 835 114 172 179 180 190 191 192
Total Time: 1:24:31.23
Average: 16:54.25
29 Hicksville 855 150 166 174 182 183
Total Time: 1:24:11.83
Average: 16:50.37



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 31 Boys 2.5 Mile Run CC East States
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jonathan Vitez 12 Haddonfield 12:25.60 1
2 Brad Miles 12 North Penn 12:27.51 2
3 Tyler Udland 12 Millburn 12:28.17 3
4 Kevin Dowd 12 Fairfax 12:32.40 4
5 Sam Bernitt 12 North Penn 12:33.33 5
6 Jake Sienko 12 Bishop Hendricken 12:35.21 6
7 Mike Mazzaccaro 11 Christian Bro NJ 12:42.23 7
8 Colin Savage 12 Liverpool 12:43.60 8
9 Colin Mearns 12 Jamestown 12:48.51
10 Tim Luthin 11 Warwick Valley 12:49.71 9
11 Dan Bailey 12 Christian Bro NJ 12:50.65 10
12 Howie Rosas 12 Don Bosco Prep 12:50.93 11
13 Tom Kehl 12 Father Judge 12:51.20 12
14 Brendan Farrell 12 Fayetteville-Man 12:51.51 13
15 Rafael Vargas 12 Don Bosco Prep 12:52.60 14
16 Pat Schellberg 12 Delbarton 12:53.89 15
17 Mark McGurrin 11 Fayetteville-Man 12:54.79 16
18 tom waterman 12 Germantown Friends 12:55.70 17
19 Colin Baker 12 Haddonfield 12:57.90 18
20 Will Kellar 12 West Chester Hen 12:58.31 19
21 Paul Merriman 12 Fayetteville-Man 12:58.89 20
22 Patrick Murphy 12 St. Anthony's 12:59.35 21
23 Achraf Khattabi 12 West Chester Hen 13:00.46 22
24 Andrew Roache 11 Fayetteville-Man 13:02.14 23
25 gus mckenzie 12 Germantown Friends 13:02.88 24
26 Mark Lee 12 Christian Bro NJ 13:03.27 25
27 Michael Belgiovine 12 Don Bosco Prep 13:07.05 26
28 Brian Robinson 12 Millburn 13:07.85 27
29 Alex Willet 11 Walter Johnson 13:09.29 28
30 Kenneth Walshak 12 St. Anthony's 13:09.84 29
31 Ben Potts 11 Haddonfield 13:10.21 30
32 ross wistar 12 Germantown Friends 13:10.92 31
33 Sean O'Leary 12 Walter Johnson 13:11.87 32
34 Alex Wilke 12 Liverpool 13:12.67 33
35 Blake Udland 10 Millburn 13:13.37 34
36 Dan Mykityshyn 11 Christian Bro NJ 13:14.36 35
37 Morgan Pearson 11 Delbarton 13:17.87 36
38 Mike MacKenzie 12 Bishop Hendricken 13:18.35 37
39 Shawn Quinn 12 La Salle College-PA 13:18.64 38
40 Rich Bohny 12 Christian Bro NJ 13:18.98 39
41 Ray Schlitt 12 Haddonfield 13:19.48 40
42 Anthony Brais 12 Liverpool 13:19.76 41
43 Thomas Arias 12 Damascus 13:20.04 42
44 Dan Paez 11 Warwick Valley 13:20.34 43
45 Ishan Dey 12 Walter Johnson 13:20.82 44
46 Austin Stecklair 11 West Chester Hen 13:21.20 45
47 Thomas Flynn 11 St. Anthony's 13:21.58 46
48 Nick Reagan 11 Walter Johnson 13:21.94 47
49 Matt Nussbaum 11 Haddonfield 13:22.75 48
50 Bryan Andrews 11 West Chester Hen 13:24.72 49
51 Nick Hull 12 Liverpool 13:25.86 50
52 Nick Molloy 12 La Salle College-PA 13:26.59 51
53 Paddy Grandinali 10 Warwick Valley 13:27.99 52
54 Alex Hatz 12 Fayetteville-Man 13:28.77 53
55 Tom O'Kane 12 La Salle College-PA 13:29.69 54
56 Ian Sullivan 11 Warwick Valley 13:30.72 55
57 david waterman 11 Germantown Friends 13:31.40 56
58 Tom Trainer 11 La Salle College-PA 13:32.05 57
59 Ryan Meehan 11 Bishop Hendricken 13:33.68 58
60 Brendan Stone 11 La Salle College-PA 13:34.45 59
61 Chris Clemons 12 Liverpool 13:37.86 60
62 John Murphy 11 Millburn 13:38.25 61
63 Stash Grab 12 West Chester Hen 13:38.61 62
64 Holden Vanderveer 12 Fairfax 13:38.99 63
65 evan caldwell 11 Germantown Friends 13:39.56 64
66 Mike Duggan 12 North Penn 13:40.47 65
67 David Delong 12 North Penn 13:41.18 66
68 Mark Vuono 10 Bishop Hendricken 13:42.61 67
69 Mike Villa 11 Christian Bro NJ 13:43.49 68
70 sam butler 12 Germantown Friends 13:43.78 69
71 Andrew Andraka 11 Bishop Hendricken 13:44.09 70
72 Erik Lapinski 11 Don Bosco Prep 13:44.39 71
73 Josh Ellis 10 Walter Johnson 13:45.17 72
74 Grant Parelli 09 Warwick Valley 13:45.97 73
75 Colin Johnson 12 Christian Bro NJ 13:46.79 74
76 Cecil Jonas 12 Damascus 13:47.16 75
77 Alex Arias 11 Damascus 13:48.15 76
78 Tim Collins 11 West Chester Hen 13:48.60 77
79 Willy Friedlander 12 Millburn 13:49.11 78
80 Joe Hartnett 12 Fayetteville-Man 13:50.39 79
81 Nicholas Brennan 12 St. Anthony's 13:51.30 80
82 Ryan Werner 12 La Salle College-PA 13:52.19 81
83 Christian Costello 10 Don Bosco Prep 13:52.60 82
84 Robert Tassey 12 St. Anthony's 13:55.32 83
85 Dan Davis 10 North Penn 13:55.88 84
86 Mychal Ostuni 12 Liverpool 13:56.48 85
87 Brian Smith 10 St. Anthony's 13:57.84 86
88 David Twitchell 12 Haddonfield 14:00.66 87
89 Brian Doyle 12 Bishop Hendricken 14:02.70 88
90 Ray Farinella 10 Warwick Valley 14:03.38 89
91 Ben Thomas 10 Fayetteville-Man 14:03.94 90
92 Scott Sheehan 10 Walter Johnson 14:04.43 91
93 Brandon Baxter 10 Don Bosco Prep 14:05.16 92
94 Brandon Rudd 12 Liverpool 14:05.85 93
95 Dan Ramirez 12 Warwick Valley 14:06.97 94
96 Adam Suczewski 11 Delbarton 14:08.73 95
97 Matthew Fortino 11 St. Anthony's 14:09.74 96
98 James Bartlett 12 Damascus 14:10.12 97
99 James Stevenson 12 La Salle College-PA 14:10.57 98
100 Steve Jordan 11 West Chester Hen 14:10.84 99
101 Ben Constantinides 12 Damascus 14:13.42 100
102 Jarred Cornfield 12 Corning-Painted 14:13.76 101
103 Ryan Carl 11 Corning-Painted 14:14.18 102
104 Tim Banach 10 Corning-Painted 14:17.03 103
105 zhewen zhang 11 Germantown Friends 14:22.55 104
106 Lorenzo Acosta 10 Damascus 14:24.01 105
107 Cedric Forbes 12 Corning-Painted 14:24.38 106
108 Zach Williams 11 Corning-Painted 14:24.75 107
109 Chris Trimble 10 North Penn 14:27.32 108
110 Jack Macauley 09 North Penn 14:28.50 109
111 Joe Joniec 11 Father Judge 14:28.94 110
112 John Smart 11 Father Judge 14:31.36 111
113 Drew Manning 11 Bishop Hendricken 14:34.44 112
114 James Sauro 10 Walter Johnson 14:35.83 113
115 Phelan McCormick 11 Don Bosco Prep 14:46.37 114
116 Alec Bates 12 Corning-Painted 14:47.31 115
117 Ryan Slattery 10 Delbarton 14:47.83 116
118 Akash Goyal 11 Horace Mann School 14:49.97 117
119 Joe Montoya 12 Fairfax 14:50.98 118
120 Brendan McCarthy 11 Corning-Painted 14:51.74 119
121 Daniel Vanderplas 10 Fairfax 14:52.52 120
122 Carlos Ramirez 11 Damascus 14:59.81 121
123 Ethan Quanci 11 Haddonfield 15:01.16 122
124 David Hollinger 09 Fairfax 15:09.20 123
125 Ethan Kline 11 Horace Mann School 15:16.54 124
126 Andrew Catoneris 11 Horace Mann School 15:18.49 125
127 Terry Simpson 11 Father Judge 15:19.67 126
128 David Reed 10 Delbarton 15:22.34 127
129 Mike Donahue 10 Father Judge 15:30.98 128
130 John Russell 10 Delbarton 15:31.82 129
131 Alec Russo 11 Millburn 15:33.49 130
132 Andrew Dilworth 12 Fairfax 15:34.79 131
133 William Stern 11 Horace Mann School 15:37.98 132
134 Victor Ladd 11 Horace Mann School 15:50.92 133
135 John Corkery 10 Father Judge 15:51.72 134
136 Aaron Orwasher 11 Horace Mann School 15:56.01 135
137 Tom Morreale 11 Millburn 16:06.68 136
138 Cory Tableson 10 Horace Mann School 16:09.09 137
139 Vincent Pacelli 10 Delbarton 17:13.83 138
140 Dylan Kelly 12 Fairfax 17:28.84 139

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Christian Brothers NJ 116 7 10 25 35 39 68 74
Total Time: 1:05:09.49
Average: 13:01.90
2 Fayetteville-Manlius 125 13 16 20 23 53 79 90
Total Time: 1:05:16.10
Average: 13:03.22
3 Haddonfield 137 1 18 30 40 48 87 122
Total Time: 1:05:15.94
Average: 13:03.19
4 Germantown Friends 192 17 24 31 56 64 69 104
Total Time: 1:06:20.46
Average: 13:16.10
5 Liverpool 192 8 33 41 50 60 85 93
Total Time: 1:06:19.75
Average: 13:15.95
6 West Chester Henderson 197 19 22 45 49 62 77 99
Total Time: 1:06:23.30
Average: 13:16.66
7 Millburn 203 3 27 34 61 78 130 136
Total Time: 1:06:16.75
Average: 13:15.35
8 Don Bosco Prep 204 11 14 26 71 82 92 114
Total Time: 1:06:27.57
Average: 13:17.52
9 North Penn 222 2 5 65 66 84 108 109
Total Time: 1:06:18.37
Average: 13:15.68
10 Walter Johnson 223 28 32 44 47 72 91 113
Total Time: 1:06:49.09
Average: 13:21.82
11 Warwick Valley 232 9 43 52 55 73 89 94
Total Time: 1:06:54.73
Average: 13:22.95
12 Bishop Hendricken 238 6 37 58 67 70 88 112
Total Time: 1:06:53.94
Average: 13:22.79
13 La Salle College-PA 259 38 51 54 57 59 81 98
Total Time: 1:07:21.42
Average: 13:28.29
14 St. Anthony's 259 21 29 46 80 83 86 96
Total Time: 1:07:17.39
Average: 13:27.48
15 Delbarton 389 15 36 95 116 127 129 138
Total Time: 1:10:30.66
Average: 14:06.14
16 Damascus 390 42 75 76 97 100 105 121
Total Time: 1:09:18.89
Average: 13:51.78
17 Fairfax 428 4 63 118 120 123 131 139
Total Time: 1:11:04.09
Average: 14:12.82
18 Father Judge 487 12 110 111 126 128 134
Total Time: 1:12:42.15
Average: 14:32.43
19 Corning-Painted Post East 519 101 102 103 106 107 115 119
Total Time: 1:11:34.10
Average: 14:18.82
20 Horace Mann School 631 117 124 125 132 133 135 137
Total Time: 1:16:53.90
Average: 15:22.78



---BOYS INTERMEDIATE



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

***All Unknown runners listed below were allowed to participate with out registering***

Event 33 Girls 1.5 Mile Run CC Intermediate
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
6 Unknown 7:43.20
11 Unknown 7:49.11
12 Unknown 7:49.66
19 Unknown 8:00.10
22 Unknown 8:04.19
23 Unknown 8:05.32
37 Unknown 8:23.46
43 Unknown 8:31.24
45 Unknown 8:34.06
50 Unknown 8:37.10
54 Unknown 8:38.92
55 Unknown 8:40.68
62 Unknown 8:50.76
66 Unknown 8:53.25
70 Unknown 8:58.42
72 Unknown 8:59.89
73 Unknown 9:00.98
75 Unknown 9:04.26
79 Unknown 9:07.88
80 Unknown 9:08.28
81 Unknown 9:08.63
82 Unknown 9:09.06
84 Unknown 9:09.92
85 Unknown 9:10.73
86 Unknown 9:11.33
90 Unknown 9:15.20
91 Unknown 9:17.10
97 Unknown 9:22.67
99 Unknown 9:24.50
102 Unknown 9:25.38
104 Unknown 9:26.11
105 Unknown 9:26.45
106 Unknown 9:26.83
107 Unknown 9:28.00
108 Unknown 9:31.68
114 Unknown 9:39.58
116 Unknown 9:40.21
119 Unknown 9:41.80
121 Unknown 9:44.15
122 Unknown 9:44.50
123 Unknown 9:44.86
125 Unknown 9:46.78
126 Unknown 9:50.11
131 Unknown 10:04.09
138 Unknown 10:22.91
144 Unknown 10:31.02
146 Unknown 10:39.65
148 Unknown 10:51.88
149 Unknown 10:53.69
151 Unknown 10:58.30
154 Unknown 11:14.93
158 Unknown 12:02.08
159 Unknown 12:06.38
160 Unknown 12:07.63
161 Unknown 12:23.60
1 Amanda Corbosiero 8 West Essex MS 6:56.47
2 Leilani King 8 BFA-St. Albans 7:10.26
3 Caroline Haskins 7 Ridgedale MS 7:24.34
4 Jacqlynn Halstead 8 Cicero-North Syr 7:28.81 1
5 Erika Yamazaki 7 Middle School 54 7:32.34
6 Camilla Ferguson 8 New Paltz 7:45.37
7 Catherine Metcalf 8 St. Margaret 7:46.07 2
8 Kaitlin Close 7 Acad. of Holy Names 7:47.37 3
9 Sarah Shannon 8 Cicero-North Syr 7:47.95 4
10 Caitlyn Torres 8 Hendrick Hudson 7:50.15
11 Lauren Carr 8 Cicero-North Syr 7:52.16 5
12 Amanda Lerch 7 Cicero-North Syr 7:53.44 6
13 Lauren Floyd 7 Cicero-North Syr 7:54.90 7
14 Emily Pierce 7 Montgomery Academy 7:56.59
15 Natalie Tyce 7 West Point MS 7:58.52 8
16 swift chelsea 8 BWL 8:01.60
17 Dara Cuffe 7 Cornwall 8:02.69 9
18 Amanda Bottorff 8 Cicero-North Syr 8:06.58 10
19 Stephanie Pedro 12 Nanuet 8:10.08 11
20 Caroline Lester 8 Montgomery Academy 8:11.17
21 Megan DuFort 7 Schenectady 8:11.60 12
22 Vanessa Mazza 8 Cornwall 8:12.42 13
23 Nadia Augustus 8 West Point MS 8:14.48 14
24 Lacey Stanko 8 Eisenhower 8:15.43
25 Elena Conti 8 Cornwall 8:17.97 15
26 Palczak Mckenna 7 Amsterdam 8:19.15
27 Diana DelBene 7 Pawling 8:20.10
28 Ward Emma 8 Schenectady 8:20.47 16
29 Eva McGill 8 Cornwall 8:20.85 17
30 Gabriel Alexis 8 Amsterdam 8:21.54
31 Kellogg Mikaela 8 Amsterdam 8:25.74
32 Adriana Kocak 7 Corcoran 8:26.70 18
33 Hannah Robinson 09 Monroe Woodbury 8:27.44 19
34 Jasmine Lindgren 8 Eisenhower 8:30.15
35 Sarah Charpentier 7 St. Margaret 8:30.79 20
36 Liana Alves 8 Hendrick Hudson 8:31.90
37 Marissa Linderman 8 Monroe Woodbury 8:34.55 21
38 Sarah Hummel 7 Acad. of Holy Names 8:34.96 22
39 Rileigh Goulette 8 BFA-St. Albans 8:35.85
40 Nicole Felicetti 8 Hackettstown 8:36.43 23
41 Marianna Bailey 8 St. Augustine 8:37.63
42 Claire Poole 7 Acad. of Holy Names 8:38.20 24
43 Ali Polacek 7 Westhill-NY 8:38.70
44 Anna Ross 8 Westhill-NY 8:41.64
45 Katie Kem 7 Monroe Woodbury 8:44.26 25
46 Lisa Weissberg 7 Monroe Woodbury 8:45.44 26
47 Christy Ann McCoy 7 Monroe Woodbury 8:46.80 27
48 Samantha Downs 8 Corcoran 8:48.51 28
49 Erin Chevalier 8 BFA-St. Albans 8:49.73
50 Stephanie Forman 8 Monroe Woodbury 8:51.96 29
51 Kerry Kosiur 7 Schenectady 8:52.65 30
52 Morabito Keri 7 Hackettstown 8:52.93 31
53 Cierra Mozier 7 West Point MS 8:53.67 32
54 Hannah friend 7 Acad. of Holy Names 8:56.43 33
55 Taylor Haddock 7 St. Augustine 8:57.67
56 Emily Streissguth 8 Corcoran 8:59.01 34
57 Marlena Marzigliano 8 Cornwall 9:03.87 35
58 Nicole Pallozzi 8 St. Augustine 9:05.64
59 Kaylin Bourke 7 Monroe Woodbury 9:06.73 36
60 Rebecca Demar 7 BFA-St. Albans 9:07.48
61 Emma Zahra 7 Monroe Woodbury 9:09.49
62 Molly Clark 7 Westhill-NY 9:12.45
63 Katherine Kistulinec 8 Monroe Woodbury 9:13.48
64 Fiona Laird 8 Monroe Woodbury 9:14.52
65 Kelsey Feeley 7 St. Margaret 9:18.78 37
66 Tori Slater 12 Nanuet 9:19.37 38
67 Abby Sullivan 8 Acad. of Holy Names 9:20.03 39
68 Erica Stad 8 St. Margaret 9:21.15 40
69 Chelsea Tribus 8 West Point MS 9:21.79 41
70 Megan Carmody 7 St. Margaret 9:24.01 42
71 Courtney Jewell 7 Eisenhower 9:24.82
72 Natalia Quiroz 8 Monroe Woodbury 9:25.09
73 Katie Strickland 8 Nanuet 9:25.74 43
74 Emily Mac Lean 7 St. Margaret 9:32.19 44
75 Mariah Olink 8 St. Margaret 9:34.28 45
76 Morgan Kunrz 7 Pawling 9:35.36
77 Delia Sosa 8 St. Margaret 9:38.86
78 Kim Furtado 8 St. Margaret 9:39.21
79 Danielle Steel 11 Nanuet 9:39.89 46
80 Katie Chase 8 St. Margaret 9:40.95
81 Mike Odonoghue 09 Nanuet 9:41.22 47
82 Emily Agnello 8 Schenectady 9:42.97 48
83 Paige Kelly 8 Corcoran 9:45.90 49
84 Madelyn Kelly 8 Corcoran 9:51.51 50
85 Giselle Rojas 7 Hackettstown 9:59.75 51
86 Roselyn Murray 8 Monroe Woodbury 10:00.19
87 Melanie Mold 7 Pawling 10:00.48
88 Isabel Syers 8 West Point MS 10:07.39 52
89 Ashton Hays 7 West Point MS 10:08.27 53
90 Mary O'Connor 8 St. Margaret 10:09.16
91 Miayjah Woods 8 Schenectady 10:14.72 54
92 Corinna Steinrueck 7 Green Meadow 10:15.74
93 Grace Thompson 7 Eisenhower 10:17.05
94 Grace McGrath 7 Pawling 10:24.46
95 Erika Salus 7 Hackettstown 10:27.47 55
96 Nina Zhu 7 Monroe Woodbury 10:28.16
97 Katie Miale 7 Monroe Woodbury 10:29.84
98 Courtney Weingarten 8 Hackettstown 10:30.38 56
99 Alex Laliberte 8 St. Margaret 10:37.43
100 Alexis Padula 8 Hackettstown 10:39.94 57
101 Yasmine Yaghnam 7 Hackettstown 10:56.76 58
102 Ellie Sturtz 8 Corcoran 11:10.10 59
103 Diana Leguizamon 7 Hackettstown 11:11.64
104 Alisa Kutsina 8 Green Meadow 11:20.50
105 LaLiberte Katie 7 St. Margaret 11:22.45
106 Grace Roh 7 Hackettstown 11:40.40
107 Mitchell Kelly 7 Hackettstown 12:37.42
108 Martinez Maria 7 Hackettstown 14:50.59
109 Monserratt Rodriguez 7 Hackettstown 15:12.79

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Cicero-North Syracuse 23 1 4 5 6 7 10
Total Time: 38:57.26
Average: 7:47.46
2 Cornwall 89 9 13 15 17 35
Total Time: 41:57.80
Average: 8:23.56
3 Monroe Woodbury 118 19 21 25 26 27 29 36
Total Time: 43:18.49
Average: 8:39.70
4 Acad. of Holy Names 121 3 22 24 33 39
Total Time: 43:16.99
Average: 8:39.40
5 St. Margaret Crusaders 141 2 20 37 40 42 44 45
Total Time: 44:20.80
Average: 8:52.16
6 West Point MS 147 8 14 32 41 52 53
Total Time: 44:35.85
Average: 8:55.17
7 Schenectady 160 12 16 30 48 54
Total Time: 45:22.41
Average: 9:04.49
8 Corcoran 179 18 28 34 49 50 59
Total Time: 45:51.63
Average: 9:10.33
9 Nanuet 185 11 38 43 46 47
Total Time: 46:16.30
Average: 9:15.26
10 Hackettstown 216 23 31 51 55 56 57 58
Total Time: 48:26.96
Average: 9:41.40



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 34 Girls 2.5 Mile Run CC East States
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Aisling Cuffe 11 Cornwall 14:03.28 1
2 Hannah Luber 12 Fayetteville-Man 14:26.16 2
3 Courtney Chapman 11 Fayetteville-Man 14:26.73 3
4 Molly Malone 12 Fayetteville-Man 14:37.70 4
5 Jillian Fanning 09 Fayetteville-Man 14:39.79 5
6 Brittany Winslow 11 Queensbury 14:43.48 6
7 Brianne Bellon 12 Saratoga Springs 14:44.66 7
8 Mackenzie Carter 12 Fayetteville-Man 14:46.80 8
9 Keelin Hollowood 09 Saratoga Springs 14:47.21 9
10 Danielle Winslow 11 Queensbury 14:48.38 10
11 Kathleen Lautzenheiser* 12 Midlothian 14:55.59 11
12 Lindsay Crevoiserat 11 Glastonbury 14:56.43 12
13 Haley Pierce 10 Tatnall 14:57.38 13
14 Joelle Amaral 11 Randolph 14:58.27 14
15 Heather Martin 10 Fayetteville-Man 14:59.71 15
16 Sydney King 11 Saratoga Springs 15:00.88 16
17 Reid Watson 10 Glastonbury 15:01.52 17
18 Meaghan Ventarola 10 Monroe Woodbury 15:06.45 18
19 Elizabeth O'Donnell 12 Monroe Woodbury 15:11.37 19
20 Madison Carr 09 Saratoga Springs 15:12.10 20
21 Andrea Keklak 11 Lincoln-Sudbury 15:15.50 21
22 Megan Patrignelli 12 Monroe Woodbury 15:15.95 22
23 Kallie Fehr 12 Tatnall 15:17.54 23
24 Corey Stock 10 Lincoln-Sudbury 15:21.42 24
25 Morgan Mueller 12 Queensbury 15:29.77 25
26 Kathryn Fanning 12 Fayetteville-Man 15:32.31 26
27 Amy Witt* 12 Midlothian 15:33.37 27
28 Amanda Borroughs 11 Saratoga Springs 15:35.35 28
29 Cassie Goutos 12 Saratoga Springs 15:36.46 29
30 Carly Wynn 11 Queensbury 15:37.69 30
31 Rebecca Salter 10 Tatnall 15:38.74 31
32 Molly Parsons 12 Tatnall 15:46.37 32
33 Claire Arthur 12 Lincoln-Sudbury 15:47.00 33
34 Claire Benjamin* 11 Midlothian 15:47.57 34
35 Molly Higgins 12 Randolph 15:48.61 35
36 Amanda Fasano 10 Cornwall 15:50.00 36
37 Sabrina Brooks 11 Monroe Woodbury 15:51.33 37
38 Natalie Cullings 12 Columbia 15:52.08 38
39 Margaret MacDonald 10 Saratoga Springs 15:52.33 39
40 Jolie Navatka 10 Queensbury 15:56.92 40
41 Reagan Anderson 09 Tatnall 16:01.64 41
42 Allison Calvarese 11 Tatnall 16:01.90 42
43 Lauren Blackwell 11 Tatnall 16:03.06 43
44 Carly Kiess 12 Monroe Woodbury 16:04.49 44
45 Megan Broecker 09 Lincoln-Sudbury 16:07.21 45
46 Christina Clarkin 11 Monroe Woodbury 16:07.82 46
47 Holly Clarke 12 Lincoln-Sudbury 16:08.91 47
48 Kara Dickerson 09 Midlothian 16:10.91 48
49 Kaylee Scott 7 Columbia 16:21.67 49
50 Cara Dorris 11 Glastonbury 16:22.86 50
51 Krista Willard* 11 Midlothian 16:26.38 51
52 Christina LoCurto 11 Cornwall 16:29.85 52
53 Jennifer Zackowski 10 Randolph 16:32.46 53
54 Anna Boughtwood 11 Columbia 16:34.70 54
55 Michelle Lujan 09 Cornwall 16:34.91 55
56 Rebecca Snelson 11 Randolph 16:37.88 56
57 Natalie Anthony 12 Randolph 16:38.88 57
58 Abby Helman 10 Queensbury 16:41.08 58
59 Meghan Mulroy 10 Midlothian 16:41.91 59
60 Kathleen Carney 09 Glastonbury 16:46.25 60
61 Megan Griffin 10 Lincoln-Sudbury 16:50.88 61
62 Jennifer Boyle 10 Monroe Woodbury 16:51.29 62
63 Cali Palumbo 8 Columbia 16:51.52 63
64 Kirsten Lajoie 12 Queensbury 16:57.02 64
65 Charlotte O'Connor 10 Columbia 17:02.89 65
66 Sammi Madnick 10 Glastonbury 17:04.04 66
67 Leah Potter 10 Lincoln-Sudbury 17:04.37 67
68 Kim Halpin 12 Glastonbury 17:10.17 68
69 Victoria Kiss 12 Randolph 17:15.36 69
70 Mikayla Bittner 11 Cornwall 17:23.99 70
71 Leia Lautzenheiser* 12 Midlothian 17:29.61 71
72 Megan O'Donnell 10 Cornwall 17:30.70 72
73 Jessica Richburg 11 Columbia 17:45.04 73
74 Meghan Donovan 11 Cornwall 18:00.84 74
75 Christina McDonald 8 Columbia 18:27.39 75
76 Lauren Barnhart 12 Glastonbury 19:23.45 76

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Fayetteville-Manlius 22 2 3 4 5 8 15 26
Total Time: 1:12:57.18
Average: 14:35.44
2 Saratoga Springs 80 7 9 16 20 28 29 39
Total Time: 1:15:20.20
Average: 15:04.04
3 Queensbury 111 6 10 25 30 40 58 64
Total Time: 1:16:36.24
Average: 15:19.25
4 Tatnall 140 13 23 31 32 41 42 43
Total Time: 1:17:41.67
Average: 15:32.34
5 Monroe Woodbury 140 18 19 22 37 44 46 62
Total Time: 1:17:29.59
Average: 15:29.92
6 Lincoln-Sudbury 170 21 24 33 45 47 61 67
Total Time: 1:18:40.04
Average: 15:44.01
7 Midlothian 171 11 27 34 48 51 59 71
Total Time: 1:18:53.82
Average: 15:46.77
8 Glastonbury 205 12 17 50 60 66 68 76
Total Time: 1:20:11.10
Average: 16:02.22
9 Cornwall 214 1 36 52 55 70 72 74
Total Time: 1:20:22.03
Average: 16:04.41
10 Randolph 215 14 35 53 56 57 69
Total Time: 1:20:36.10
Average: 16:07.22
11 Columbia 269 38 49 54 63 65 73 75
Total Time: 1:22:42.86
Average: 16:32.58



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 35 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity A.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Alyssa LaGuardia 11 DePaul Catholic 15:21.49 1
2 Emma Norman 11 Thousand Islands 15:25.23 2
3 Katherine Grimes 12 Chatham 15:39.35 3
4 Emily Singer 12 Harrison 15:40.45 4
5 Lesley Bowers 12 Liverpool 15:41.39 5
6 Rachel Ngu 11 Syosset 15:54.28 6
7 Georgiana Honrath 10 Manasquan 15:55.39 7
8 Jessica Kendzor 12 John F. Kennedy 15:58.01 8
9 Marissa Galante 12 Pope John XXIII 15:59.65 9
10 Olivia Tarantino 11 Pingry 16:05.60 10
11 Chelsea Delaney 12 St. John Vianney 16:12.02 11
12 Briana Siele 10 Eastport-South M 16:18.39 12
13 Kate Leib 10 Pingry 16:21.10 13
14 Shelby Kent 10 Thousand Islands 16:22.78 14
15 Maeve McCoy 11 Brandywine 16:25.15 15
16 Alexis Bivona 12 St. John Villa 16:30.43 16
17 Nicole DiGiacinto 11 Pope John XXIII 16:31.63 17
18 Maggie Rickard 12 Montgomery Academy 16:32.25 18
19 Kacie O'Neil 12 Conestoga 16:34.60 19
20 Danielle Iacampo 12 St. John Villa 16:36.74 20
21 Emily Tucci 11 Averill Park 16:37.89
22 Shannon Trant 10 Niskayuna 16:41.37 21
23 Krisie Stakely 09 Montgomery Academy 16:45.44 22
24 Tara Hanley 10 Chatham 16:48.14 23
25 Chelsea Gordon 12 BCVT-Hackensack 16:49.92
26 Trina Bills 12 Liverpool 16:50.76 24
27 Nina Poccia 10 Pope John XXIII 16:51.33 25
28 Kathleen Lavelle 12 Chatham 16:51.79 26
29 Chelsea Attaway 12 Liverpool 16:52.39 27
30 Rachel Putman 11 Liverpool 16:54.45 28
31 Mazie Chambers 8 Montgomery Academy 16:55.28 29
32 Erin Budny 09 Montgomery Academy 16:57.12 30
33 Samantha Lauro 12 St. John Villa 16:58.97 31
34 Dana Mannarino 12 St. John Villa 16:59.36 32
35 Leigh Ann Labate 10 Niskayuna 16:59.75 33
36 Jaclyn Masucci 11 St. Joseph by-th 17:00.16
37 Lindsay Osso 12 Thousand Islands 17:01.75 34
38 Emily Tooker 12 Eastport-South M 17:02.07 35
39 Kristen Adorno 12 Seaford 17:02.47
40 Caitlin Breen 12 Mineola 17:03.53 36
41 Christine Gemmell 10 Thousand Islands 17:03.91 37
42 Melissa Riehl 12 Liverpool 17:04.23 38
43 Caroline Dieffenderfer 10 Liverpool 17:04.92 39
44 Ashton Weiler 12 Pope John XXIII 17:09.43 40
45 Mary-Kate Martinson 11 Pingry 17:09.69 41
46 Breeda Mannion 12 John F. Kennedy 17:18.78 42
47 Rebecca Honrath 10 Manasquan 17:22.23 43
48 Nima Balan 12 Niskayuna 17:25.12 44
49 Christine Connelly 11 St. John Villa 17:26.01 45
50 Nora Lankhof 11 Albany Academy 17:26.45 46
51 Kim Foltz 12 Jordan-Elbridge 17:27.74 47
52 Jasmine Boncore 12 Eastport-South M 17:30.36 48
53 Amanda Slyer 12 Averill Park 17:32.01
54 Abby Grieco 11 Pope John XXIII 17:32.87 49
55 Megan Connelly 11 St. John Vianney 17:37.59 50
56 Kaitlyn McIntyre 11 Thousand Islands 17:40.35 51
57 Stephanie Roddy 09 St. John Vianney 17:40.86 52
58 Molly Dudrear 09 Conestoga 17:47.21 53
59 Clara Kirkpatrick 12 Poly Prep Countr 17:48.32 54
60 Tara Malanga 10 Chatham 17:49.12 55
61 Megan Graham 11 Thousand Islands 17:49.85 56
62 Kasey Leverne 11 Syosset 17:50.20 57
63 Kat Egan 09 St. John Vianney 17:53.21 58
64 Rebecca Curran 10 Pingry 17:53.72 59
65 Jillian Harper 11 Thousand Islands 17:54.34 60
66 Rose Petrizzo 12 St. Joseph by-th 17:54.89
67 Danielle Skufca 8 Niskayuna 17:56.02 61
68 Kaylene Sylvain 10 Berlin 17:59.18 62
69 Caroline Sheep 11 Conestoga 18:00.22 63
70 Claire Rickard 8 Montgomery Academy 18:00.89 64
71 Malini Balan 8 Niskayuna 18:05.77 65
72 Aerianna Ford 11 BFA-St. Albans 18:06.67 66
73 Catherine Adams 10 Montgomery Academy 18:07.43 67
74 Phebe Alley 10 Jordan-Elbridge 18:07.93 68
75 Mariah Claudio 10 St. John Villa 18:09.11 69
76 Jocelyn Kearns 11 Portsmouth 18:09.95 70
77 Heather Ipsen 10 Niskayuna 18:10.56 71
78 Cindy Gabbay 11 Mineola 18:10.97 72
79 Maria Pesce 10 St. John Vianney 18:11.26 73
80 Cara Feldman 11 JFK-Bellmore 18:12.33
81 Alicia Taylor 12 Pope John XXIII 18:18.45 74
82 Shira Polan 11 Syosset 18:20.26 75
83 Connie Torres 10 Liverpool 18:22.93 76
84 Emma Restrick 09 Poly Prep Countr 18:23.31 77
85 Sara Purinton 09 Harrison 18:24.28 78
86 Kyra Sikora 12 Conestoga 18:26.30 79
87 Natalie Scardina 11 Portsmouth 18:27.39 80
88 Liz Bennet 12 Conestoga 18:29.74 81
89 Anastasia Angelbeck 10 Chatham 18:33.39 82
90 Nicole Sylvain 09 Berlin 18:34.43 83
91 Paige Young 09 Berlin 18:37.96 84
92 Jessica Salisbury 11 Jordan-Elbridge 18:39.93 85
93 Fran Massari 10 St. John Vianney 18:41.33 86
94 Jennifer D'Emidio 10 Bristol High School 18:41.84
95 Amanda Rego 10 Brandywine 18:43.09 87
96 Morgan Wojtusik 09 Albany Academy 18:44.40 88
97 Mary Kate Nolan 11 Poly Prep Countr 18:46.84 89
98 Allison Lofland 11 Brandywine 18:48.24 90
99 Keri Forness 11 Pingry 18:49.02 91
100 Dina Ramadane 11 Conestoga 18:49.90 92
101 Ellen McCoy 12 Brandywine 18:56.22 93
102 Amber Plante 12 BFA-St. Albans 18:56.95 94
103 Drake McGowin 09 Montgomery Academy 18:57.65 95
104 Lauren Hagens 11 Chatham 18:58.59 96
105 Alison Bredimus 11 Brandywine 19:00.74 97
106 Katherine Close 12 Manasquan 19:01.67 98
107 Abbie Boomhover 11 BFA-St. Albans 19:02.42 99
108 Patty Bogniak 09 Eisenhower 19:03.29 100
109 Ellen Cahill 09 Pingry 19:04.13 101
110 Jackie Nocita 12 Eastport-South M 19:09.15 102
111 Charlotte Werner 09 Poly Prep Countr 19:10.98 103
112 Megan Morrison 09 Berlin 19:13.23 104
113 Stephanie Parrilo 09 Berlin 19:14.77 105
114 Erin Brke 09 Albany Academy 19:15.72 106
115 June Ilowite 11 Syosset 19:20.07 107
116 Jana Schreer 09 Niskayuna 19:21.04 108
117 Shelby Thompson 12 Eisenhower 19:22.00 109
118 Doran Hastings 11 John F. Kennedy 19:23.14 110
119 Allison Kmetz 10 Manasquan 19:23.59 111
120 Kristin Brown 09 Manasquan 19:24.06 112
121 Kimberly Teschemacher 11 Chatham 19:27.52 113
122 Grace Putman 10 Pingry 19:28.48 114
123 Josie Schmitz-morfe 7 Albany Academy 19:33.22 115
124 Morgan Raff 12 Poly Prep Countr 19:34.28 116
125 Jessica Shi 11 Mineola 19:35.91 117
126 Emily Morgan 12 St. John Vianney 19:36.85 118
127 April Myung 11 BCVT-Hackensack 19:38.11
128 Eileen Korney 10 Portsmouth 19:40.67 119
129 Maddie Klebe 11 Conestoga 19:43.71 120
130 Sarah Davis 11 BFA-St. Albans 19:44.91 121
131 Emily Sorge 11 Syosset 19:46.11 122
132 Breanne Doe 11 BFA-St. Albans 19:49.84 123
133 Melissa Goldberg 10 Harrison 19:50.89 124
134 Christine Staub 10 DePaul Catholic 19:54.43 125
135 Abby Comstock 12 Jordan-Elbridge 19:56.41 126
136 Alexandra Axon 10 Poly Prep Countr 19:58.52 127
137 Sarah Jones 7 Albany Academy 20:03.65 128
138 Kathryn Reddy 12 DePaul Catholic 20:04.81 129
139 Emily Simmons 11 Eastport-South M 20:14.83 130
140 Liz Leahy 12 BFA-St. Albans 20:20.56 131
141 Emma Coomey 10 Jordan-Elbridge 20:21.21 132
142 Rachel Betts 11 Jordan-Elbridge 20:22.04 133
143 Daniele Castillo 09 Harrison 20:23.18 134
144 Colleen Iral 10 John F. Kennedy 20:31.80 135
145 Melissa Giangrande 10 BCVT-Hackensack 20:37.29
146 Maddie Larrow 12 BFA-St. Albans 20:45.79 136
147 Alexis Lohmiller 11 Albany Academy 20:49.52 137
148 Shauna Nolan 11 Brandywine 20:50.66 138
149 Natalie Venturino 11 Eastport-South M 20:52.58 139
150 Carla Mangiafico 11 Berlin 20:55.94 140
151 Kailin Cornwall 12 Berlin 20:56.52 141
152 Kayla O'Brien 11 Eisenhower 21:21.79 142
153 Kerry Mack 10 Jordan-Elbridge 21:38.22 143
154 Clarice Chastang 11 John F. Kennedy 21:40.81 144
155 Haig Elizabeth 11 BCVT-Hackensack 21:56.63
156 Denise Seidler 11 Eastport-South M 22:10.43 145
157 Adrienne Nordhill 09 Portsmouth 22:17.89 146
158 Emily Thomas 11 John F. Kennedy 22:40.36 147
159 Karen Lee 10 Mineola 22:47.56 148
160 April Mante 12 John F. Kennedy 22:55.83 149
161 Kristina Cotroneo 12 Mineola 23:11.44 150
162 Lori Hassel 09 Portsmouth 23:13.02 151
163 Mariana Galeano 09 Harrison 23:16.26 152
164 Carolyn Levinn 12 Averill Park 23:30.08
165 Kendra Valone 12 Eisenhower 23:59.34 153
166 Jamie Proffitt 09 Portsmouth 24:17.04 154
167 Carissa Lauffenburger 11 Eisenhower 24:28.48 155
168 Rickie Miglin 11 DePaul Catholic 24:37.16 156
169 Katrina Michaelewski 11 DePaul Catholic 26:50.55 157

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Liverpool 122 5 24 27 28 38 39 76
Total Time: 1:23:23.22
Average: 16:40.65
2 Thousand Islands Secondar 138 2 14 34 37 51 56 60
Total Time: 1:23:34.02
Average: 16:42.81
3 Pope John XXIII 140 9 17 25 40 49 74
Total Time: 1:24:04.91
Average: 16:48.99
4 St. John Villa 144 16 20 31 32 45 69
Total Time: 1:24:31.51
Average: 16:54.31
5 Montgomery Academy 163 18 22 29 30 64 67 95
Total Time: 1:25:10.98
Average: 17:02.20
6 Chatham 189 3 23 26 55 82 96 113
Total Time: 1:25:41.79
Average: 17:08.36
7 Pingry 214 10 13 41 59 91 101 114
Total Time: 1:26:19.13
Average: 17:15.83
8 Niskayuna 224 21 33 44 61 65 71 108
Total Time: 1:27:08.03
Average: 17:25.61
9 St. John Vianney 244 11 50 52 58 73 86 118
Total Time: 1:27:34.94
Average: 17:30.99
10 Conestoga 295 19 53 63 79 81 92 120
Total Time: 1:29:18.07
Average: 17:51.62
11 Eastport-South Manor 327 12 35 48 102 130 139 145
Total Time: 1:30:14.80
Average: 18:02.96
12 Syosset 367 6 57 75 107 122
Total Time: 1:31:10.92
Average: 18:14.19
13 Manasquan 371 7 43 98 111 112
Total Time: 1:31:06.94
Average: 18:13.39
14 Brandywine 382 15 87 90 93 97 138
Total Time: 1:31:53.44
Average: 18:22.69
15 Berlin 438 62 83 84 104 105 140 141
Total Time: 1:33:39.57
Average: 18:43.92
16 Poly Prep Country Day 439 54 77 89 103 116 127
Total Time: 1:33:43.73
Average: 18:44.75
17 John F. Kennedy Catholic 439 8 42 110 135 144 147 149
Total Time: 1:34:52.55
Average: 18:58.51
18 Jordan-Elbridge 458 47 68 85 126 132 133 143
Total Time: 1:34:33.22
Average: 18:54.65
19 Albany Academy for Girls 483 46 88 106 115 128 137
Total Time: 1:35:03.44
Average: 19:00.69
20 Harrison 492 4 78 124 134 152
Total Time: 1:37:35.07
Average: 19:31.02
21 BFA-St. Albans 503 66 94 99 121 123 131 136
Total Time: 1:35:40.79
Average: 19:08.16
22 Mineola 523 36 72 117 148 150
Total Time: 1:40:49.41
Average: 20:09.89
23 Portsmouth 566 70 80 119 146 151 154
Total Time: 1:41:48.92
Average: 20:21.79
24 DePaul Catholic 568 1 125 129 156 157
Total Time: 1:46:48.44
Average: 21:21.69
25 Eisenhower 659 100 109 142 153 155
Total Time: 1:48:14.90
Average: 21:38.98



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 36 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity B.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Megan Young 09 Nanuet 15:05.82 1
2 Molly McNamara 11 Red Bank Catholic 15:11.37 2
3 Michelle Capozzi 12 Red Bank Catholic 15:25.79 3
4 Caroline Williams 12 Mount St. Mary 15:36.64 4
5 Erin Donovan 09 Lowell 15:52.04 5
6 anneka wilson 12 Potomac School 15:54.93 6
7 Liana Marzano 10 Red Bank Catholic 16:04.46 7
8 Hagan Christine 11 Kings Park 16:08.13 8
9 Michelle Fish 09 Guilderland 16:10.07 9
10 Katherine Currier 11 Fiorello H. LaGu 16:10.63 10
11 Lindsay Arcuri 09 Bay Shore 16:14.82 11
12 Jesssica Curry 10 Bishop Grimes-Lu 16:18.32 12
13 Shannon Ahern 8 Kings Park 16:21.29 13
14 Erin Mossop 11 Guilderland 16:23.36 14
15 Betsy Black 10 Bishop Grimes-Lu 16:24.02 15
16 Molly Gardineer 11 Mahopac 16:24.50 16
17 Courtney Cramer 11 Suffern 16:25.22 17
18 Kathryn Glynn 11 Bay Shore 16:27.13 18
19 Daria Jacob 10 North Hunterdon 16:27.90 19
20 Jenna Robinson 8 Guilderland 16:28.22 20
21 Johannah Zacharer 11 Lowell 16:28.49 21
22 Melissa Buttner 12 Bishop Grimes-Lu 16:28.78 22
23 Victoria Stepanova 11 Fiorello H. LaGu 16:31.69 23
24 Anna Pickett 10 Guilderland 16:37.29 24
25 Emily McIlvried 12 Damascus 16:38.79 25
26 Sarah Glockenmeier 11 Mount St. Mary 16:39.51 26
27 Marrisa Saenger 8 Clarence 16:40.92 27
28 Kaitlin McCadden 10 Clarence 16:41.25 28
29 Moira Hilt 12 Colonie 16:41.59 29
30 Bellaran Lindsey 10 Red Bank Catholic 16:42.06 30
31 Karly Maloney 11 Lowell 16:42.96 31
32 Dayna Eikeseth 12 Tottenville 16:43.74 32
33 Hannah DeMartino 11 Nanuet 16:44.22 33
34 Ann Powers 12 Trevor Day School 16:44.52
35 Kaitlyn Leonard 11 North Hunterdon 16:44.90 34
36 Camille Matonis 11 Greenwich-CT 16:46.76 35
37 Abbie Benson 11 Iroquois 16:47.28 36
38 Cara Zimmerman 11 Clarence 16:48.31 37
39 Mary Kate Byrne 10 Red Bank Catholic 16:49.83 38
40 Chelsea Reinhardt 11 Clarence 16:50.75 39
41 Alaine Tate 12 Bayside 16:55.22
42 Doris Berman 12 Horace Greeley 16:55.83 40
43 Serina Hughes 09 Mahopac 16:56.76 41
44 Katherine Aguiar 10 Nanuet 16:57.13 42
45 Cassie Clayborne 11 Damascus 16:58.03 43
46 Lea Cure 10 Guilderland 16:59.18 44
47 Alex Desarden 10 Mahopac 17:00.93 45
48 Brooke Biederman 12 Horace Greeley 17:01.57 46
49 Camey Hess 12 Horace Greeley 17:02.59 47
50 Jenna Hadley 11 North Hunterdon 17:03.42 48
51 Alex Carroll 11 Damascus 17:04.85 49
52 Emily Garrett 8 Clarence 17:05.06 50
53 Stephanie Marker 11 North Hunterdon 17:06.00 51
54 Alexandra Liso 12 Suffern 17:07.43 52
55 Melinda Czaja 09 Bay Shore 17:09.21 53
56 Emma Pile 11 Horace Greeley 17:10.33 54
57 Abby Levy 11 Guilderland 17:12.91 55
58 Sara Buckley 10 Guilderland 17:15.28 56
59 Regina Peattie 10 Bay Shore 17:16.44 57
60 MaryKate O'Meara 8 Nanuet 17:17.31 58
61 Catherine Schmidt 11 Bay Shore 17:20.02 59
62 Tara Nuccitelli 12 Suffern 17:20.93 60
63 Deanna Felicissimo 10 Nanuet 17:21.25 61
64 Johnson Rebekah 11 Amsterdam 17:21.52 62
65 Sereena Tucker 10 North Hunterdon 17:22.46 63
66 Temitop Omoladun 12 Tottenville 17:22.83 64
67 Karly Najaka 10 Damascus 17:26.22 65
68 Kristen Nicolias 12 Mahopac 17:27.12 66
69 Ellen Friedmann 10 Rye 17:28.09 67
70 Destiny Lalane 12 Bay Shore 17:29.75 68
71 Heather Rochford 11 Red Bank Catholic 17:30.24 69
72 Cronin Nicky 12 Kings Park 17:32.18 70
73 Lorraine Brancale 12 St. Joseph Hill 17:33.82 71
74 Jill Salmon 09 Mechanicville 17:34.48
75 Allison Marella 09 Damascus 17:35.62 72
76 Katie Chockley 12 Potomac School 17:36.22 73
77 janelle kranz 09 Mount St. Mary 17:37.83 74
78 Nagomi Ogura 10 Rye 17:38.78 75
79 Jana Soares 11 Suffern 17:41.13 76
80 Michelle Sumner 10 North Hunterdon 17:41.85 77
81 Kylee Patton 09 Damascus 17:42.15 78
82 Victoria carchietta 10 Tottenville 17:45.20 79
83 Kathleen O'Neill 12 Mount St. Mary 17:47.65 80
84 Katelyn Tresino 10 Clarence 17:47.93 81
85 Bryanna Allison 09 Lowell 17:48.19 82
86 Chelsea Christophel 12 North Hunterdon 17:49.58 83
87 Taylor Alex 12 Kings Park 17:51.38 84
88 Mariah Cummings 12 Bay Shore 17:52.28 85
89 Tess Hamburg 11 Mahopac 17:52.55 86
90 Rachael Wolniewicz 11 Iroquois 17:52.88 87
91 Casie Morgan 8 Suffern 17:58.80 88
92 Danielle Schroeder 11 Amsterdam 17:59.73 89
93 Kelly Whalen 12 Chariho 18:00.33 90
94 Molly Kenny 11 Suffern 18:03.88 91
95 Hollyanne Bly 12 Clarence 18:05.49 92
96 Rebecca Levy 10 Mahopac 18:09.49 93
97 sara regnault 09 Mount St. Mary 18:10.53 94
98 Courtney Lunny 12 Red Bank Catholic 18:11.17 95
99 Nicole Palazzo 10 Nanuet 18:15.94 96
100 Tunis Julia 11 Kings Park 18:18.25 97
101 Kali Demarco 7 Mechanicville 18:18.46
102 Patricia Whitehead 12 Mount St. Mary 18:18.86 98
103 Jessica Cardin 12 Colonie 18:21.96 99
104 Alison Mackay 10 Rye 18:23.80 100
105 Elizabeth Hansen 09 Chariho 18:26.18 101
106 Kim Engels 12 Iroquois 18:34.22 102
107 Brittany Watzka 10 Nanuet 18:34.94 103
108 Caitlin Harnett 11 Rye 18:36.49 104
109 Jennifer Taylor 10 Horace Greeley 18:37.43 105
110 Lakayja Alston 10 Damascus 18:38.01 106
111 Erin Welch 12 Amsterdam 18:40.34 107
112 Juliana Augustin 11 Suffern 18:40.63 108
113 amanda williams 09 Mount St. Mary 18:43.26 109
114 Catie Benson 12 Iroquois 18:45.08 110
115 Kristina Mathewson 10 Amsterdam 18:45.62 111
116 Mara Doran 11 Iroquois 18:46.16 112
117 Mary Kathryn Connolly 09 Little Falls 18:46.74
118 Alicia King 10 Greenwich-CT 18:47.16 113
119 Katie Woodworth 11 Colonie 18:47.41 114
120 Shelia Goodman 11 Colonie 18:52.13 115
121 Jennifer Musumeci 10 Tottenville 18:52.44 116
122 Raimondi Leah 10 Kings Park 18:58.02 117
123 Sabrina Felice 10 Fiorello H. LaGu 18:59.87 118
124 Jessica Nosenchuk 10 Fiorello H. LaGu 19:07.40 119
125 Julia Keller 09 Potomac School 19:08.55 120
126 Sarah Huber 11 Iroquois 19:11.42 121
127 Victoria Rhodes 11 Amsterdam 19:12.74 122
128 Casey Rowland 11 Colonie 19:14.00 123
129 Tory Yoenas 10 Potomac School 19:17.91 124
130 Kahea Mueller 11 Rye 19:20.89 125
131 marie hennenburg 11 Potomac School 19:25.38 126
132 carrita thomas 11 Potomac School 19:28.40 127
133 Miriam Gleckman-Krut 12 Horace Greeley 19:28.91 128
134 Kirstyn Alonzo 8 Mechanicville 19:29.61
135 Emily Woo 10 Tottenville 19:30.11 129
136 Lineen Warren 10 Potomac School 19:33.44 130
137 Kristina Byrne 12 Greenwich-CT 19:38.49 131
138 Julia Zullo 12 Mahopac 19:42.70 132
139 Nichole Carroll 12 Greenwich-CT 19:51.54 133
140 Mya McCollouch 10 Chariho 19:58.02 134
141 Jordana Cepelowicz 11 Greenwich-CT 20:05.77 135
142 Louise Duffy 12 Fiorello H. LaGu 20:06.43 136
143 Karina Diaz 11 Fiorello H. LaGu 20:07.29 137
144 Walsh Rebecca 12 Rye 20:08.44 138
145 Amanda Kaley 09 Bishop Grimes-Lu 20:08.93 139
146 Ashley Dunks 11 Mohonasen 20:14.76 140
147 Allison Thayer 09 Mohonasen 20:18.08 141
148 Michaella Sheridan 11 Lowell 20:18.99 142
149 Samantha Rivera 11 Amsterdam 20:19.95 143
150 Kristen Hebert 09 Little Falls 20:23.93
151 Kim Carpenter 12 Little Falls 20:25.45
152 Mollie August 12 Mohonasen 20:29.81 144
153 Hanley Lindsey 11 Rye 20:33.06 145
154 Paige Vargo-Willeford 10 Chariho 20:33.97 146
155 Kathryn Bernstein 09 Greenwich-CT 20:35.52 147
156 Michelle Reina 10 St. Joseph Hill 20:37.30 148
157 Tonianna Lynch 10 St. Joseph Hill 20:52.53 149
158 Alexandria Wilkins 11 Fiorello H. LaGu 21:20.46 150
159 Katie Ciccarelli 09 Lowell 21:24.33 151
160 Jackie Siler 11 Chariho 21:25.09 152
161 Becky Wiliams 11 Chariho 21:38.96 153
162 Sarah Beck 12 Horace Greeley 21:39.99 154
163 Yuki Tamura 12 Greenwich-CT 21:52.48 155
164 Dasia Hale 10 Mohonasen 22:03.75 156
165 Leanne Egan 10 Mohonasen 22:08.88 157
166 Sara Genova 10 St. Joseph Hill 22:12.88 158
167 Caroline Black 8 Bishop Grimes-Lu 22:39.44 159
168 Caitlyn Collins 12 Mohonasen 23:17.79 160
169 Anastasia Polycarpe 10 Bayside 25:11.45
170 Katherine Martin 10 Mohonasen 25:12.32 161
171 Amanda Nesci 10 St. Joseph Hill 25:13.83 162
172 Brittiany Harper 12 Bayside 25:19.71
173 Brittany Williams 11 Trevor Day School 26:41.14

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Red Bank Catholic 80 2 3 7 30 38 69 95
Total Time: 1:20:13.51
Average: 16:02.71
2 Guilderland 111 9 14 20 24 44 55 56
Total Time: 1:22:38.12
Average: 16:31.63
3 Clarence 181 27 28 37 39 50 81 92
Total Time: 1:24:06.29
Average: 16:49.26
4 Nanuet 195 1 33 42 58 61 96 103
Total Time: 1:23:25.73
Average: 16:41.15
5 Bay Shore 198 11 18 53 57 59 68 85
Total Time: 1:24:27.62
Average: 16:53.53
6 North Hunterdon 215 19 34 48 51 63 77 83
Total Time: 1:24:44.68
Average: 16:56.94
7 Damascus 254 25 43 49 65 72 78 106
Total Time: 1:25:43.51
Average: 17:08.71
8 Mahopac 254 16 41 45 66 86 93 132
Total Time: 1:25:41.86
Average: 17:08.38
9 Kings Park 272 8 13 70 84 97 117
Total Time: 1:26:11.23
Average: 17:14.25
10 Mount St. Mary 278 4 26 74 80 94 98 109
Total Time: 1:25:52.16
Average: 17:10.44
11 Lowell 281 5 21 31 82 142 151
Total Time: 1:27:10.67
Average: 17:26.14
12 Horace Greeley 292 40 46 47 54 105 128 154
Total Time: 1:26:47.75
Average: 17:21.55
13 Suffern 293 17 52 60 76 88 91 108
Total Time: 1:26:33.51
Average: 17:18.71
14 Bishop Grimes-Ludden 347 12 15 22 139 159
Total Time: 1:31:59.49
Average: 18:23.90
15 Fiorello H. LaGuardia 406 10 23 118 119 136 137 150
Total Time: 1:30:56.02
Average: 18:11.21
16 Tottenville 420 32 64 79 116 129
Total Time: 1:30:14.32
Average: 18:02.87
17 Iroquois 447 36 87 102 110 112 121
Total Time: 1:30:45.62
Average: 18:09.13
18 Potomac School 449 6 73 120 124 126 127 130
Total Time: 1:31:22.99
Average: 18:16.60
19 Rye 471 67 75 100 104 125 138 145
Total Time: 1:31:28.05
Average: 18:17.61
20 Colonie 480 29 99 114 115 123
Total Time: 1:31:57.09
Average: 18:23.42
21 Amsterdam 491 62 89 107 111 122 143
Total Time: 1:31:59.95
Average: 18:23.99
22 Greenwich-CT 547 35 113 131 133 135 147 155
Total Time: 1:35:09.72
Average: 19:01.95
23 Chariho 623 90 101 134 146 152 153
Total Time: 1:38:23.59
Average: 19:40.72
24 St. Joseph Hill 688 71 148 149 158 162
Total Time: 1:46:30.36
Average: 21:18.08
25 Mohonasen 738 140 141 144 156 157 160 161
Total Time: 1:45:15.28
Average: 21:03.06



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 37 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity C.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Meghan McGovern 10 North Penn 14:50.91 1
2 Nicole Irving 12 Shenendehowa 15:02.04 2
3 Lauren Hehir 10 Washingtonville 15:15.28 3
4 Roxanne Henningson 12 Greenwich-NY 15:15.69 4
5 Jillian Prentice 12 Montgomery 15:16.36 5
6 Rashmi Singh 12 Hunterdon Central 15:24.60 6
7 Allison Payenski 11 Hunterdon Central 15:27.57 7
8 Katie Brislin 09 Christian Bro NY 15:29.64 8
9 Henrietta Miers 12 Bronxville 15:30.70 9
10 Cara Janeczko 12 Shenendehowa 15:32.90 10
11 Anna Bosse 11 Walter Johnson 15:34.20 11
12 Cady Kuzmich 11 Greenwich-NY 15:37.26 12
13 Christy Cohick 12 North Penn 15:41.90 13
14 Brittany Lane 12 Greenwich-NY 15:42.69 14
15 Jordan Westcott 12 Shenendehowa 15:44.25 15
16 Danika Simonson 12 Shenendehowa 15:45.88 16
17 Ashton Hughes 10 Fairport 15:46.87 17
18 Meredith Rizzo 09 Bronxville 15:47.35 18
19 Samantha Chace 11 Toll Gate 15:50.06 19
20 Rachel Brown 10 North Penn 15:55.03 20
21 Gina Stalica 10 Shenendehowa 15:55.80 21
22 Alex Burtnick 11 Shenendehowa 15:57.07 22
23 Betsy Edinger 11 Greenwich-NY 15:57.92 23
24 Courtney Kern 09 North Penn 15:58.30 24
25 Camille Bouvet 11 Walter Johnson 15:58.80 25
26 Jenna Willett 12 Walter Johnson 15:59.86 26
27 Erin Macbeth 12 Schenectady 16:00.60
28 Rachel Garn 8 Marcellus 16:01.28 27
29 Caitlyn Ryan 12 Sachem East 16:02.23 28
30 Jennifer Spencer 12 Walter Johnson 16:08.35 29
31 Savannah Boucher 12 New Hartford 16:10.01 30
32 Madeline Montague 09 Greenwich-NY 16:14.09 31
33 Gabby Leo 11 Immaculata Academy 16:17.79 32
34 Katherine Vodopia 10 Hunterdon Central 16:21.87 33
35 Amelia Phillips 09 Bronxville 16:23.60 34
36 Carolyn Fergus 12 North Penn 16:24.62 35
37 Jenna Moen 11 Toll Gate 16:25.03 36
38 Jessica Krystek 11 Hunterdon Central 16:29.02 37
39 Jane Rosenthal 10 Fairport 16:30.71 38
40 Brittany Guttieri 10 Connetquot 16:35.77 39
41 Geena Tedesco 12 North Penn 16:37.90 40
42 Laura Quercia 12 Marcellus 16:38.50 41
43 Sara Kebede 09 Hunterdon Central 16:39.06 42
44 Carly Lenhardt 09 Fairport 16:40.38 43
45 Allison Bartkowiak 12 Lockport 16:41.97 44
46 Erin Evke 10 New Hartford 16:43.14 45
47 Argentina Chrappa 8 Bronxville 16:50.12 46
48 Maggie Dunn 09 Marcellus 16:52.83 47
49 Marissa Schoeps 11 Connetquot 16:55.21 48
50 Sarah Lapham 8 Greenwich-NY 16:57.43 49
51 Caitlin Toner 11 New Providence 16:58.22 50
52 Rebecca LaPorte 12 New Hartford 16:59.17 51
53 Maggie Russell 11 Lockport 16:59.84 52
54 Ishakeema Swain 11 Neptune 17:01.60
55 Courtney Campbell 8 Bronxville 17:05.64 53
56 Molly McGuane 09 Marcellus 17:06.43 54
57 Emilee Petti 12 Lockport 17:08.63 55
58 Jessica Oberholzer 11 North Penn 17:09.88 56
59 Carlie Skellington 10 Hunterdon Central 17:11.55 57
60 Michaela Gildemeyer 11 Christian Bro NY 17:14.53 58
61 Kelly Kendall 10 Sherwood 17:15.68 59
62 Hailey Beyer 11 Shenendehowa 17:16.70 60
63 Kelly Bromm 11 Washingtonville 17:17.63 61
64 Teresa Cronin 12 Sherwood 17:18.53 62
65 Ellen Voorheis 11 Christian Bro NY 17:19.31 63
66 Maria Moereson 11 Walter Johnson 17:19.98 64
67 Katherine Marrone 12 Bronxville 17:21.06 65
68 Chelsea Turton 10 Lockport 17:22.12 66
69 Kaitlyn Lopez 10 Immaculata Academy 17:24.56 67
70 Ashley Letteney 09 Christian Bro NY 17:29.21 68
71 Megan Walsh 11 Sachem East 17:30.43 69
72 Meghan McElligott 10 Fairport 17:30.84 70
73 Claire Whalen 09 Lockport 17:31.27 71
74 Corey Hucko 10 Christian Bro NY 17:31.65 72
75 Serena Saari 11 Bronxville 17:32.11 73
76 Catherine Heinrich 11 Lockport 17:34.58 74
77 Rachel Murray 11 Dayton, Jonathan 17:36.06
78 Emily Minn 10 Montgomery 17:38.32 75
79 Marie-Kate McGlynn 09 Christian Bro NY 17:39.36 76
80 danielle sorrentino 11 Port Richmond 17:40.58 77
81 Lauren Burke 11 Fairport 17:41.05 78
82 Ciara McAllen 11 Washingtonville 17:44.72 79
83 Candace Haskell 09 Greenwich-NY 17:46.27 80
84 Brianna Lotierzo 11 Sachem East 17:48.00 81
85 Katelynne Klossner 10 Albion 17:48.65 82
86 Stephanie Boucher 09 New Hartford 17:50.70 83
87 Kelsey Stecklow 11 Hunterdon Central 17:51.08 84
88 Alyssa Wu 12 Washingtonville 17:51.56 85
89 Connor D'Albora 11 Toll Gate 17:51.97 86
90 Jackie Weiss 10 Sherwood 17:53.03 87
91 Teresa Russell 11 Sherwood 17:54.29 88
92 nynneya columbus 11 Port Richmond 17:55.00 89
93 Lauren Roesch 12 South Western 17:57.42 90
94 karim brooks 12 Port Richmond 17:59.13 91
95 Nicole Nesbitt 10 Albion 18:01.82 92
96 Rebecca Sager 12 Chittenango 18:02.98 93
97 Sarah Kelly 10 Marcellus 18:03.92 94
98 Jordan Donnelly 11 Chittenango 18:04.93 95
99 Katie Manfredi 12 Montgomery 18:12.89 96
100 brittany adams 10 Dewitt Clinton 18:14.64 97
101 Erin Fisher 12 Walter Johnson 18:15.94 98
102 Danielle Vazquez 10 Sachem East 18:16.80 99
103 savannah gillard 11 Port Richmond 18:19.22 100
104 Kelly Blue 10 Neptune 18:21.29
105 Elizabeth Schmitt 12 Fairport 18:22.40 101
106 Sarah Bennet 10 New Hartford 18:23.69 102
107 Casey McMichael 10 New Hartford 18:24.77 103
108 Veronica Goodrich 10 Fairport 18:25.78 104
109 Tara Mullen 12 Toll Gate 18:26.99 105
110 Kathy Vetter 10 Immaculata Academy 18:27.93 106
111 Shannon Laird 10 South Western 18:28.71 107
112 Ashley Ayers 11 Sachem East 18:29.30 108
113 julisa baez 11 Dewitt Clinton 18:33.90 109
114 Abigail Iacangelo 11 Sherwood 18:36.15 110
115 Tyler Barnard 11 Sherwood 18:38.08 111
116 Natalie Schichtel 11 Immaculata Academy 18:39.35 112
117 Amanda Vetter 10 Immaculata Academy 18:39.72 113
118 Katherine Pasquarelli 11 Washingtonville 18:41.69 114
119 Sarah Bartkowiak 10 Lockport 18:46.54 115
120 Brittany Peterson 11 New Providence 18:48.67 116
121 Rachel Zajdel 11 Christian Bro NY 18:51.63 117
122 Kelly Anderson 12 Chittenango 18:52.67 118
123 Olivia Higgins 10 Marcellus 18:57.47 119
124 Emily Dolin 11 Montgomery 18:59.12 120
125 Sara Wixon 10 Montgomery 19:06.88 121
126 Samantha Maurice 10 Sachem East 19:07.69 122
127 Grace Bolewski 10 Marcellus 19:09.23 123
128 Sophia Noisten 10 Montgomery 19:11.07 124
129 Anna DiPaola 10 Montgomery 19:13.15 125
130 Jenn Meagher 10 New Providence 19:15.28 126
131 kassandra summer 10 Port Richmond 19:18.80 127
132 Sarah Nechamen 11 Schenectady 19:20.27
133 Melissa D'Albora 11 Toll Gate 19:22.31 128
134 Laura Lopez 09 New Providence 19:23.34 129
135 Natalie Vetter 11 Immaculata Academy 19:24.22 130
136 Morgan Osborne 12 Sherwood 19:25.26 131
137 Nora O'Malley 10 Immaculata Academy 19:28.25 132
138 Aubrey Lusignan 10 Toll Gate 19:29.99 133
139 Christina Papaleo 12 New Hartford 19:32.12 134
140 Shelby Mager 11 Albion 19:34.38 135
141 Claudia Steck 10 Manhasset 19:35.57 136
142 Cassie Regan 12 Chittenango 19:36.61 137
143 Jenn Closs 11 New Providence 19:37.96 138
144 Alissa Levens-Freeman 10 Chittenango 19:41.56 139
145 tsian haywood 11 Dewitt Clinton 19:42.90 140
146 Elizabeth Karan 10 Dayton, Jonathan 19:43.72
147 Kelsey Dolan 11 Toll Gate 19:47.17 141
148 fatou samura 11 Dewitt Clinton 19:49.08 142
149 Johna Applestein 12 Walter Johnson 19:52.22 143
150 Lindsay Bonesteel 12 Connetquot 19:55.95 144
151 Alex Moore 10 South Western 19:56.80 145
152 Amy Spiglemyer 09 South Western 19:58.67 146
153 Amanda Baldwin 11 South Western 20:00.22 147
154 katrina lambert 10 Dewitt Clinton 20:03.52 148
155 Elizabeth Bourguet 11 Manhasset 20:04.72 149
156 Nicole Krause 12 Connetquot 20:10.44 150
157 Rebecca Schendt 11 New Providence 20:13.49 151
158 Hillary Courtwright 11 Chittenango 20:15.12 152
159 Melanie Silverstein 09 Ossining 20:17.83
160 Kathleen Doxsee 12 Sachem East 20:18.24 153
161 Amanda Brooks 11 Albion 20:26.96 154
162 Sarah Wiles 10 South Western 20:30.15 155
163 Katherine Clark 11 Albion 20:42.42 156
164 Elise Ingber 11 Manhasset 20:45.52 157
165 Alicia Ross 12 Bishop Loughlin 20:46.65 158
166 Katie O'Halleran 11 Connetquot 20:47.69 159
167 Taylor Armstrong 11 Neptune 20:51.88
168 Amanda Hodgkinson 11 South Western 20:58.84 160
169 Bryanna Fisher 09 Albion 21:17.89 161
170 Brionna Lalor 12 Chittenango 21:19.81 162
171 cinelli mangal 12 Dewitt Clinton 21:20.85 163
172 Julia Bourguignon 11 Connetquot 21:24.60 164
173 Dominique Ridley 12 Bishop Loughlin 21:28.41 165
174 rachael mangal 10 Dewitt Clinton 21:29.44 166
175 Kamoni Robinson 11 Bishop Loughlin 21:34.37 167
176 Adrienne Costanza 12 Schenectady 21:36.74
177 Ally Johnsonbaugh 12 Connetquot 21:56.96 168
178 Anneliese Klein 11 Riverdale Countr 22:35.31
179 Bianca Miller 12 Bishop Loughlin 23:03.57 169
180 Emily Loughlin 11 Ossining 23:06.12
181 Kelly Janik 12 Manhasset 23:13.65 170
182 Amanda Bernstein 09 Ossining 24:04.95
183 Christina Enelli 11 Ossining 24:39.36
184 Ashley Laidlaw 10 Bishop Loughlin 24:52.29 171
185 jade morea 12 Manhasset 25:12.31 172
186 Alexandra Cisek 12 Manhasset 25:51.69 173

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Shenendehowa 64 2 10 15 16 21 22 60
Total Time: 1:18:00.87
Average: 15:36.18
2 Greenwich-NY 84 4 12 14 23 31 49 80
Total Time: 1:18:47.65
Average: 15:45.53
3 North Penn 93 1 13 20 24 35 40 56
Total Time: 1:18:50.76
Average: 15:46.16
4 Hunterdon Central 125 6 7 33 37 42 57 84
Total Time: 1:20:22.12
Average: 16:04.43
5 Walter Johnson 155 11 25 26 29 64 98 143
Total Time: 1:21:01.19
Average: 16:12.24
6 Bronxville 160 9 18 34 46 53 65 73
Total Time: 1:21:37.41
Average: 16:19.49
7 Fairport 246 17 38 43 70 78 101 104
Total Time: 1:24:09.85
Average: 16:49.97
8 Marcellus 263 27 41 47 54 94 119 123
Total Time: 1:24:42.96
Average: 16:56.60
9 Christian Brothers NY 269 8 58 63 68 72 76 117
Total Time: 1:25:04.34
Average: 17:00.87
10 Lockport 288 44 52 55 66 71 74 115
Total Time: 1:25:43.83
Average: 17:08.77
11 New Hartford 311 30 45 51 83 102 103 134
Total Time: 1:26:06.71
Average: 17:13.35
12 Washingtonville 342 3 61 79 85 114
Total Time: 1:26:50.88
Average: 17:22.18
13 Toll Gate 374 19 36 86 105 128 133 141
Total Time: 1:27:56.36
Average: 17:35.28
14 Sachem East 385 28 69 81 99 108 122 153
Total Time: 1:28:06.76
Average: 17:37.36
15 Sherwood 406 59 62 87 88 110 111 131
Total Time: 1:28:57.68
Average: 17:47.54
16 Montgomery 417 5 75 96 120 121 124 125
Total Time: 1:29:13.57
Average: 17:50.72
17 Immaculata Academy 430 32 67 106 112 113 130 132
Total Time: 1:29:29.36
Average: 17:53.87
18 Port Richmond 484 77 89 91 100 127
Total Time: 1:31:12.73
Average: 18:14.55
19 Connetquot 540 39 48 144 150 159 164 168
Total Time: 1:34:25.06
Average: 18:53.02
20 New Providence 559 50 116 126 129 138 151
Total Time: 1:34:03.47
Average: 18:48.70
21 Chittenango 582 93 95 118 137 139 152 162
Total Time: 1:34:18.75
Average: 18:51.75
22 Albion 619 82 92 135 154 156 161
Total Time: 1:36:34.23
Average: 19:18.85
23 South Western 635 90 107 145 146 147 155 160
Total Time: 1:36:21.82
Average: 19:16.37
24 Dewitt Clinton 636 97 109 140 142 148 163 166
Total Time: 1:36:24.04
Average: 19:16.81
25 Manhasset 784 136 149 157 170 172 173
Total Time: 1:48:51.77
Average: 21:46.36
26 Bishop Loughlin 830 158 165 167 169 171
Total Time: 1:51:45.29
Average: 22:21.06



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 38 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity D.
=======================================================================
Meet: M 13:55.30 2007 Carly Seymour, Central Cambria, P
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Caroline Kellner 10 WW-Plainsboro So 15:11.51 1
2 Molly Keating 10 LaSalle 15:16.56 2
3 Nicole Watterud 09 Cicero-North Syr 15:17.62 3
4 Alexis Hatcher 10 North Rockland 15:22.09 4
5 Erin Thompson 11 Immaculate Heart 15:26.58 5
6 Danielle Klein 12 Trumbull 15:34.07
7 Ellie Hekker 10 North Rockland 15:40.57 6
8 Anna Ryba 10 Walt Whitman-MD 15:41.88 7
9 Marissa Colburn 09 Cicero-North Syr 15:42.58 8
10 Catherine Maloy 09 Acad. of Holy Names 15:44.39 9
11 Jessica Falcon 11 North Rockland 15:50.15 10
12 Lillian Greibesland 12 Warwick Valley 15:53.70 11
13 Gabby Mancuso 11 New Paltz 15:57.56
14 Kaylie Belk 12 Carlsbad 16:00.39 12
15 Victoria Dearing 11 Warwick Valley 16:03.97 13
16 Emily Papazian 10 LaSalle 16:04.48 14
17 Abby Flock 12 Hackley School 16:04.82 15
18 Siobhan O'Brien 11 Warwick Valley 16:05.66 16
19 Blair Burke 11 Shaker 16:06.39 17
20 Jacqueline Kasal 11 Warwick Valley 16:08.97 18
21 Kathleen Woods 10 Arch. Molloy 16:12.29 19
22 Kaitlyn O'Grady 09 North Rockland 16:12.55 20
23 Leah Triller 8 Acad. of Holy Names 16:17.23 21
24 Kristin Schnalzer 10 North Rockland 16:18.04 22
25 Lauren Recchia 12 Acad. of Holy Names 16:20.89 23
26 Katelyn Spadalik 11 Farmingdale 16:21.94 24
27 Danielle Renzi 11 LaSalle 16:22.40 25
28 Ava Fitzgerald 11 Sanford H. Calhoun 16:24.86 26
29 Cara Roberts 12 Hackley School 16:34.28 27
30 Taylor Pierce 11 Warwick Valley 16:37.89 28
31 Ciara Turner 10 Carlsbad 16:42.75 29
32 Jullian Marcucci 10 Riverhead 16:43.51 30
33 Victoria Beardwood 12 LaSalle 16:44.24 31
34 Molly Nephew 12 Shaker 16:44.51 32
35 Dana Rinaldi 10 Cicero-North Syr 16:46.31 33
36 Erin Kenney 11 Corcoran 16:46.83 34
37 Keira Wood 11 Sachem North 16:49.17 35
38 Sarah Rowan 10 Acad. of Holy Names 16:51.68 36
39 Mollie Anderson 10 East Greenwich 16:52.72 37
40 Shelby Miller 11 WW-Plainsboro So 16:54.47 38
41 Talt Gina 11 Mamaroneck 16:54.94
42 Kailey Dwyer 10 North Rockland 16:55.30 39
43 Brianna Gibbas 12 Carlsbad 16:55.59 40
44 Courtney Cox 11 North Rockland 16:55.85 41
45 Kelly Lavan 09 Sachem North 16:56.16 42
46 Siobahn Kelly 10 LaSalle 16:56.79 43
47 Zosia Dunn 12 Shaker 16:58.01 44
48 Kristen Harrington 11 Monticello 17:01.40 45
49 Jamie Leone 09 Cicero-North Syr 17:02.55 46
50 Dominique Spataro 09 Immaculate Heart 17:03.80 47
51 Caroline Elmendorf 09 Walt Whitman-MD 17:08.18 48
52 Elizabeth Frank 10 Walt Whitman-MD 17:08.51 49
53 taylor Cassidy 11 Sanford H. Calhoun 17:09.54 50
54 Mackenzie Cummings 10 Cicero-North Syr 17:10.86 51
55 Alexa Pfohl 09 Trumbull 17:12.60
56 Laura Isabelle 12 Acad. of Holy Names 17:13.80 52
57 Hanna Moore 11 Carlsbad 17:14.36 53
58 Sydney Galletly 10 LaSalle 17:14.95 54
59 Christina Sakowski 12 Cicero-North Syr 17:15.87 55
60 Katie Laris 10 Cicero-North Syr 17:16.60 56
61 Daria Braboy 11 St. Mary Bay View 17:17.49 57
62 Annie Tresca 11 St. Mary Bay View 17:18.07 58
63 Stephanie Beaudette 12 St. Mary Bay View 17:19.90 59
64 Milcharik Agata 11 Arch. Molloy 17:20.91 60
65 Lauren Masur 11 Immaculate Heart 17:25.35 61
66 Nicole Orzetti 11 Immaculate Heart 17:28.21 62
67 Sara Governal 11 Riverhead 17:29.29 63
68 Brooke Markt 12 Warwick Valley 17:33.81 64
69 Ana Loor 11 Monticello 17:35.19 65
70 Rebekah Chung 10 Carlsbad 17:35.58 66
71 Leanne DeQuarto 12 Sachem North 17:36.03 67
72 Cara Bennet 11 Walt Whitman-MD 17:36.33 68
73 Valerie Mondiello 12 Moore Catholic 17:36.70 69
74 Maddy Byrnes 10 LaSalle 17:37.08 70
75 Limore Meyer 12 Great Neck North 17:37.59 71
76 Brianna D'Amato 11 Sachem North 17:39.13 72
77 Rayne Chapman 11 Carlsbad 17:39.79 73
78 Stefanie Carapezza 11 Immaculate Heart 17:40.37 74
79 Caroline Morano 09 Immaculate Heart 17:43.23 75
80 Rachel Longendyke 11 Kingston 17:46.42 76
81 Kelly Grzinic 12 Farmingdale 17:47.57 77
82 Annie Rice 09 Walt Whitman-MD 17:49.45 78
83 Arielle Trager 12 Great Neck North 17:50.24 79
84 Eva Holtermann 11 Curtis 17:50.86 80
85 Denean Dixon 10 Curtis 17:51.28 81
86 Andrea Motyl 12 Westford Academy 17:51.86 82
87 Ellie McCarty 10 Immaculate Heart 17:52.56 83
88 Cai Cai Hahn 10 WW-Plainsboro So 17:55.20 84
89 Molly Allen 10 Acad. of Holy Names 17:55.65 85
90 Julia McCane 12 Shaker 17:57.90 86
91 Katie Calder 12 WW-Plainsboro So 17:59.13 87
92 Kayla Smith 12 Lake George 17:59.98
93 Kristyn Kadala 12 Hackley School 18:00.51 88
94 Jordan Stern 12 New Paltz 18:00.86
95 Karley Dutra 12 Sachem North 18:01.77 89
96 Zai Ganesh 11 East Greenwich 18:05.84 90
97 Jaedi Gambatese 11 WW-Plainsboro So 18:06.48 91
98 Jane Rubin 10 Great Neck North 18:07.04 92
99 Victoria Varriano 11 McKee/Staten Isl 18:07.70 93
100 Chakemiah Davis 10 Curtis 18:08.57 94
101 Erica Concors 10 Monticello 18:11.10 95
102 Katie Seevers 10 Walt Whitman-MD 18:14.79 96
103 Justine Wood 09 Walt Whitman-MD 18:15.35 97
104 Kathryn Dwyre 11 Nottingham 18:17.64
105 Samantha Richards 11 Warwick Valley 18:20.30 98
106 Debbie Zandi 12 Great Neck North 18:20.87 99
107 Gina Winant 12 Farmingdale 18:23.83 100
108 Dana Castro 11 Sachem North 18:25.92 101
109 Pathwahandi Silva 11 Curtis 18:27.69 102
110 Maggie Mocete 12 Corcoran 18:28.23 103
111 Machele Clark 12 New Paltz 18:32.09
112 Gabriella Ciavardoni 12 Shaker 18:36.17 104
113 Carina Bonilla 11 Farmingdale 18:37.08 105
114 Marina Martinez 10 St. Mary Bay View 18:38.14 106
115 Cassandre Graham 11 Westford Academy 18:38.80 107
116 Kara Iskenderian 11 Sanford H. Calhoun 18:39.47 108
117 Laura Soffer 12 McKee/Staten Isl 18:39.96 109
118 Paulina Stefanowski 10 Arch. Molloy 18:41.03 110
119 Stephanie Cano 12 Farmingdale 18:42.28 111
120 Ayumi Stultz 11 Corcoran 18:42.51 112
121 Lianna Hollander 12 Monticello 18:45.09 113
122 Tori DeStefano 12 Kingston 18:46.16 114
123 Fatima Cheema 12 WW-Plainsboro So 18:48.45 115
124 Nicole Kibblehouse 12 Westford Academy 18:49.71 116
125 Michaela Buckley 11 Sanford H. Calhoun 18:50.66 117
126 Jane McCurn 11 Corcoran 18:51.71 118
127 Lauren Badalato 12 Kingston 18:55.51 119
128 Amelia Clark 12 McKee/Staten Isl 18:56.59 120
129 Erin Lengerke 11 Carlsbad 18:58.29 121
130 Kayla Olson 09 East Greenwich 18:58.65 122
131 Marcy Brandjes 11 Westford Academy 18:59.30 123
132 Liz Blanchard 11 Farmingdale 19:00.56 124
133 Maura McCusker 12 Westford Academy 19:01.06 125
134 Liane Conte 12 McKee/Staten Isl 19:02.85 126
135 Alexis Watkins 10 Monticello 19:04.20 127
136 Hannah Tighe 09 East Greenwich 19:05.08 128
137 Meghan O'Sullivan 11 Sanford H. Calhoun 19:05.45 129
138 Ariel Dasaro 11 Curtis 19:05.99 130
139 Kim Kenney 11 Acad. of Holy Names 19:06.45 131
140 Kaeli O'Connell 11 East Greenwich 19:12.13 132
141 Nicole Kelly 10 Arch. Molloy 19:22.64 133
142 Ilsen Hernandez 11 Arch. Molloy 19:26.25 134
143 Anna Mesches 11 Kingston 19:31.39 135
144 Alexa Adelson 12 Hackley School 19:33.51 136
145 Courtney Mastrodominico 11 Lake George 19:33.97
146 Katie Donnelly 10 WW-Plainsboro So 19:37.20 137
147 Bryanna Sewell 10 Monticello 19:38.57 138
148 Sarena Volante 12 Farmingdale 19:40.20 139
149 Samantha Translavina 12 Arch. Molloy 19:43.54 140
150 Divya Mavahenan 09 East Greenwich 19:45.35 141
151 Katie Ehmann 12 Kingston 19:47.80 142
152 Lauren Smith 10 East Greenwich 20:03.91 143
153 Victoria Halvax 10 Arch. Molloy 20:07.57 144
154 Brittany Rupp 9 Monticello 20:11.36 145
155 Gabrielle Weil 12 Sanford H. Calhoun 20:13.62 146
156 Alex Cummings 11 Great Neck North 20:14.67 147
157 Kate Mahesh 12 St. Mary Bay View 20:15.33 148
158 Rosalie Nash 10 Great Neck North 20:16.10 149
159 Titalayo Dawodu 10 Curtis 20:22.15 150
160 Kym Clark 11 New Paltz 20:28.52
161 Miriam Korik 11 McKee/Staten Isl 20:30.51 151
162 Erin Ruth 12 Kingston 20:32.15 152
163 Svenja Mayer 11 Nottingham 20:33.46
164 Katie Vaccaro 11 McKee/Staten Isl 20:35.89 153
165 Alexia Malone-Oliver 10 St. Mary Bay View 20:38.41 154
166 Danasia Patterson 11 Corcoran 20:40.45 155
167 Johanna Swiderski 10 Moore Catholic 20:46.22 156
168 Rachel Harrison-Smith 10 Riverhead 20:49.17 157
169 Jenny Frank 11 Sanford H. Calhoun 20:53.18 158
170 Nicolette Corigliano 09 Bound Brook 21:11.36
171 Emma Sykes 11 Curtis 21:20.65 159
172 Octavia English 11 McKee/Staten Isl 21:21.32 160
173 Tamar Panzer 11 Great Neck North 21:34.03 161
174 Anna Krisak 09 Bound Brook 21:49.07
175 Kim Hernandez 10 Bound Brook 22:07.04
176 Tressa Kelly 12 Corcoran 22:28.74 162
177 Kayleigh Corbett 11 Corcoran 22:48.00 163
178 Amelia Lembeck 11 Hackley School 22:56.82 164
179 Megan Esposito 09 Bound Brook 23:30.57
180 Kiera Hemphill 12 Nottingham 23:40.94
181 Alexa Pastor 10 Moore Catholic 23:54.68 165
182 Rebecca Gray 10 Riverhead 24:35.90 166
183 Alex Salaycik 11 Moore Catholic 24:55.90 167
184 Meghan McCann 11 Moore Catholic 25:37.65 168
185 Julia Vunkannon 09 Riverhead 28:22.22 169
186 Whitney Morehouse 12 Lake George 31:09.87

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 North Rockland 62 4 6 10 20 22 39 41
Total Time: 1:19:23.40
Average: 15:52.68
2 Warwick Valley 86 11 13 16 18 28 64 98
Total Time: 1:20:50.19
Average: 16:10.04
3 LaSalle 115 2 14 25 31 43 54 70
Total Time: 1:21:24.47
Average: 16:16.90
4 Cicero-North Syracuse 141 3 8 33 46 51 55 56
Total Time: 1:21:59.92
Average: 16:23.99
5 Acad. of Holy Names 141 9 21 23 36 52 85 131
Total Time: 1:22:27.99
Average: 16:29.60
6 Carlsbad 200 12 29 40 53 66 73 121
Total Time: 1:24:28.67
Average: 16:53.74
7 Immaculate Heart 249 5 47 61 62 74 75 83
Total Time: 1:25:04.31
Average: 17:00.87
8 Walt Whitman-MD 250 7 48 49 68 78 96 97
Total Time: 1:25:24.35
Average: 17:04.87
9 Shaker 283 17 32 44 86 104
Total Time: 1:26:22.98
Average: 17:16.60
10 West Windsor-Plainsboro S 301 1 38 84 87 91 115 137
Total Time: 1:26:06.79
Average: 17:13.36
11 Sachem North 305 35 42 67 72 89 101
Total Time: 1:27:02.26
Average: 17:24.46
12 Farmingdale 417 24 77 100 105 111 124 139
Total Time: 1:29:52.70
Average: 17:58.54
13 St. Mary Bay View 428 57 58 59 106 148 154
Total Time: 1:30:48.93
Average: 18:09.79
14 Sanford H. Calhoun 430 26 50 108 117 129 146 158
Total Time: 1:30:09.98
Average: 18:02.00
15 Hackley School 430 15 27 88 136 164
Total Time: 1:33:09.94
Average: 18:37.99
16 Monticello 445 45 65 95 113 127 138 145
Total Time: 1:30:36.98
Average: 18:07.40
17 Arch. Molloy 456 19 60 110 133 134 140 144
Total Time: 1:31:03.12
Average: 18:12.63
18 Curtis 487 80 81 94 102 130 150 159
Total Time: 1:31:24.39
Average: 18:16.88
19 Great Neck North 488 71 79 92 99 147 149 161
Total Time: 1:32:10.41
Average: 18:26.09
20 East Greenwich 509 37 90 122 128 132 141 143
Total Time: 1:32:14.42
Average: 18:26.89
21 Corcoran 522 34 103 112 118 155 162 163
Total Time: 1:33:29.73
Average: 18:41.95
22 Westford Academy 553 82 107 116 123 125
Total Time: 1:33:20.73
Average: 18:40.15
23 Riverhead 585 30 63 157 166 169
Total Time: 1:48:00.09
Average: 21:36.02
24 Kingston 586 76 114 119 135 142 152
Total Time: 1:34:47.28
Average: 18:57.46
25 McKee/Staten Island Tech 599 93 109 120 126 151 153 160
Total Time: 1:35:17.61
Average: 19:03.53
26 Moore Catholic 725 69 156 165 167 168
Total Time: 1:52:51.15
Average: 22:34.23



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 39 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity E.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Laura Leff 8 West Genesee 15:13.01 1
2 Janie Augustyn 10 West Chester Hen 15:23.21 2
3 Emily Marchini 12 Massapequa 15:29.59 3
4 Lanie Smith 12 Oakton 15:31.46 4
5 Tracy Campbell 10 Wall 15:38.82
6 Ali Foote 11 West Islip 15:40.02 5
7 Victoria Lowe 10 Smithtown 15:45.18 6
8 Alexandra Cappello 11 Scarsdale 15:47.59
9 Rachel O'Driscoll 12 School of the Ho 15:50.30 7
10 Alison Gregor 12 Oakton 15:57.18 8
11 Alyssa Knott 11 Smithtown 15:59.66 9
12 Anna Leo 09 West Genesee 16:06.64 10
13 Gabrielle Drummond 11 John Jay-East Fi 16:10.91 11
14 Jessica Daley 12 Oakton 16:12.58 12
15 Allison Campbell 10 Wall 16:15.65
16 Paige Koenig 10 Smithtown 16:17.92 13
17 Taylor Hock 10 Pine Bush 16:20.26 14
18 Anna Pavone 12 West Chester Hen 16:23.60 15
19 Kathrine Henri 10 Notre Dame Academy 16:26.10 16
20 Kathryn Berlin 12 Oakton 16:27.23 17
21 Leigh Manning-Smith 11 West Chester Hen 16:28.41 18
22 Lani Nagle 10 Corning-Painted 16:29.15 19
23 Megan Berberich 12 West Chester Hen 16:29.69 20
24 Megan Holzwarth 8 Central Square 16:29.96 21
25 Marleana LeMaitre 11 West Islip 16:30.54 22
26 Alexandra Nagle 12 Corning-Painted 16:31.62 23
27 Sarah Biggers 12 Lakeland 16:32.93 24
28 Kelsey Allen 10 West Islip 16:34.77 25
29 Oshin Shukla 11 Oakton 16:38.22 26
30 Eleanor Trelstad 10 White Plains 16:39.32 27
31 Deirdre Connor 8 Smithtown 16:40.15 28
32 Julie Laudenschlager 10 West Islip 16:41.03 29
33 Kaitlyn Griffin 09 Central Square 16:43.09 30
34 Joanna Castrogivanni 11 Smithtown 16:43.48 31
35 Cayla Rimkis 11 West Chester Hen 16:46.51 32
36 Carolina Casin Silva 10 Lakeland 16:47.24 33
37 Kristi Carrigan 09 Oakton 16:48.98 34
38 Erin Gaven 10 Morris Hills 16:49.78 35
39 Meleana Spera 11 Central Square 16:51.29 36
40 Ailis Clyne 09 Morris Hills 16:51.99 37
41 Morgan Bayer 10 Oakton 16:53.89 38
42 Amanda Schmidt 11 Massapequa 16:55.08 39
43 Kerri Butler 10 Notre Dame Academy 16:56.27 40
44 Jackie Mosca 11 Morris Hills 17:02.13 41
45 Jennifer Zahn 11 West Islip 17:03.71 42
46 Caitlyn Krug 11 Massapequa 17:05.61 43
47 Alex Incaudo 10 West Genesee 17:06.48 44
48 Kelly Harty 11 West Islip 17:08.68 45
49 Jana Sedlacek 11 Morris Hills 17:09.88 46
50 Amy Hannahan 10 West Genesee 17:12.90 47
51 Katie Riley 12 West Genesee 17:15.95 48
52 Abby Kastick 09 West Genesee 17:16.38 49
53 Elizabeth Trelstad 10 White Plains 17:16.89 50
54 Alyssa Strong 11 Middle Country 17:17.46 51
55 Jessica Skoczylas 11 Horace Mann School 17:18.51 52
56 Moriah Trenk 11 Scarsdale 17:19.05
57 Heidi Weinborg 10 Lakeland 17:19.93 53
58 Katie O'Connell 12 Notre Dame Academy 17:22.48 54
59 Sarah Harding 10 Catonsville 17:24.82 55
60 Sophie Mantelli 09 Catonsville 17:25.57 56
61 Kelsey McNally 10 West Islip 17:26.64 57
62 Grace Kaler 12 Parsippany Hills 17:27.42
63 Mary Shea 11 Pine Bush 17:28.45 58
64 Ashley Bohnenberger 11 Notre Dame Academy 17:29.67 59
65 Tori Williams 12 West Chester Hen 17:34.25 60
66 Courtney McMillan 11 Massapequa 17:35.90 61
67 Stephanie Guzelak 11 Central Square 17:37.55 62
68 Laura Cooper 09 Corning-Painted 17:40.46 63
69 Caroline Cerand 10 Catonsville 17:44.28 64
70 Meagan Hopkins 09 Lakeland 17:45.54 65
71 Antonia Antonova 11 Horace Mann School 17:48.21 66
72 Tessa Hochberg 12 Taylor Allderdice 17:51.35 67
73 Stephanie DeFazio 10 Smithtown 17:52.07 68
74 Dana Bolster 09 Horace Mann School 17:53.23 69
75 Francoise Mandengue 11 Catonsville 18:00.30 70
76 Frances Ikwuazom 11 Horace Mann School 18:04.87 71
77 Leah Tipton 11 West Chester Hen 18:07.13 72
78 Brianna Callaghan 12 John Jay-East Fi 18:10.73 73
79 Ashley Holzwarth 10 Central Square 18:14.51 74
80 Mari Baron 11 Taylor Allderdice 18:14.87 75
81 Angela Ciallella 09 Morris Hills 18:17.56 76
82 Amanda Buonagurio 10 Yorktown 18:22.69 77
83 Kamilah Williams 11 White Plains 18:23.51 78
84 Valeria Calvo 09 Lakeland 18:23.88 79
85 Rebecca Faust 10 Scarsdale 18:24.24
86 Kirali Geneo 12 Lakeland 18:24.61 80
87 Ilana Katz 11 White Plains 18:25.17 81
88 Allyson Norris 12 Catonsville 18:25.76 82
89 Melissa Todd 12 Smithtown 18:26.29 83
90 Katelyn Raccanelli 12 School of the Ho 18:27.04 84
91 Teresa Daly 11 Loyola School 18:30.54 85
92 Melinda Reidy 11 Massapequa 18:36.61 86
93 Cassie Pettinati 11 Yorktown 18:37.88 87
94 Emily Ingledon 10 John Jay-East Fi 18:41.65 88
95 Paris Garcia 10 Notre Dame Academy 18:43.94 89
96 Jessica Balthazar 10 Middle Country 18:44.37 90
97 Kelly Pascarella 12 John Jay-East Fi 18:44.72 91
98 Hallie Schmidt 11 Catonsville 18:45.22 92
99 Addie Lederman 10 Yorktown 18:45.68 93
100 Shannon Bergstrom 11 Notre Dame Academy 18:47.25 94
101 Chelsey Leahy 12 John Jay-East Fi 18:49.00 95
102 Leah Senecal 12 Central Square 18:56.51 96
103 Sarah Willis 12 Catonsville 18:59.38 97
104 Taylor Royce-Pavlot 11 Corning-Painted 19:00.73 98
105 Emily Lomanto 09 Parsippany Hills 19:02.97
106 Kelly Maguire 11 White Plains 19:04.57 99
107 Tatum Heath 12 Massapequa 19:08.12 100
108 Ashley Genito 12 Cohoes 19:10.08 101
109 Julianne Clampet 11 White Plains 19:14.14 102
110 Nicole Macri 11 Notre Dame Academy 19:18.39 103
111 Zoe Weimersheimer 10 Morris Hills 19:21.53 104
112 Elizabeth Goetz 10 Loyola School 19:22.89 105
113 Kayla Gilbert 10 Central Square 19:24.85 106
114 Amanda Oggeri 11 Corning-Painted 19:29.30 107
115 kerry Ryan 11 Massapequa 19:35.58 108
116 Julia Harper 12 Horace Mann School 19:37.54 109
117 Veronica Hudson 11 Loyola School 19:38.38 110
118 Elizabeth Ryan 11 Cohoes 19:42.49 111
119 Katie Bott 12 West Genesee 19:45.63 112
120 Diana Pernicano 10 Yorktown 19:46.80 113
121 Ashley Lynch 7 Cohoes 19:53.16 114
122 Kristin O'Hara 12 Scarsdale 19:54.04
123 Erika Whitestone 11 Horace Mann School 19:57.28 115
124 Grace Wichrowski 12 Middle Country 19:58.25 116
125 Mariah Morse 10 Corning-Painted 20:00.30 117
126 Rebecca Mulqueen 11 School of the Ho 20:08.90 118
127 Shadasia Alston 09 Cohoes 20:09.69 119
128 My'Asia Alston 10 Cohoes 20:12.84 120
129 Jessica Ayotti 11 Cohoes 20:13.84 121
130 Marisa Coyle 11 Yorktown 20:19.60 122
131 Rachel Soyk 10 White Plains 20:28.94 123
132 Sydney Haber 09 Taylor Allderdice 20:29.85 124
133 Marissa Legnini 10 John Jay-East Fi 20:30.58 125
134 Stephanie Goetz 11 Loyola School 20:34.32 126
135 Jessica Phoa 11 Yorktown 20:42.45 127
136 Hannah Lake 12 Pine Bush 20:44.86 128
137 Viviana Pintado 10 Loyola School 20:49.24 129
138 Molly Sweeney 10 Corning-Painted 20:54.23 130
139 Elizabeth Crowley 10 School of the Ho 20:59.34 131
140 Ciara LaGrasse 11 Middle Country 21:19.14 132
141 Justine Spitaleri 11 Middle Country 21:21.78 133
142 Hannah Gelman 12 Taylor Allderdice 21:23.96 134
143 Kyrie Brewer 10 Pine Bush 21:24.46 135
144 Lisa Perry 10 Pine Bush 21:24.90 136
145 Suzy Weiss 09 Taylor Allderdice 21:44.77 137
146 Rachel Rodriguez 9 Parsippany Hills 22:03.01
147 Megan Jeffry 10 School of the Ho 22:07.90 138
148 Samantha Dizon 12 Lakeland 22:14.22 139
149 Ariana Simone 10 School of the Ho 22:23.72 140
150 Lauren Fontenez 10 Pine Bush 22:41.61 141
151 Melissa Mortak 11 Middle Country 23:50.59 142
152 Erica Rausch 11 John Jay-East Fi 24:12.57 143
153 DeAnna Zajic 10 Pine Bush 25:28.26 144
154 Alexandra Lomanto 11 Parsippany Hills 26:23.61
155 Erin Callahan 12 School of the Ho 26:37.20 145

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Oakton 67 4 8 12 17 26 34 38
Total Time: 1:20:46.67
Average: 16:09.34
2 West Chester Henderson 87 2 15 18 20 32 60 72
Total Time: 1:21:31.42
Average: 16:18.29
3 Smithtown 87 6 9 13 28 31 68 83
Total Time: 1:21:26.39
Average: 16:17.28
4 West Islip 123 5 22 25 29 42 45 57
Total Time: 1:22:30.07
Average: 16:30.02
5 West Genesee 150 1 10 44 47 48 49 112
Total Time: 1:22:54.98
Average: 16:35.00
6 Central Square 223 21 30 36 62 74 96 106
Total Time: 1:25:56.40
Average: 17:11.28
7 Massapequa 232 3 39 43 61 86 100 108
Total Time: 1:25:42.79
Average: 17:08.56
8 Morris Hills 235 35 37 41 46 76 104
Total Time: 1:26:11.34
Average: 17:14.27
9 Lakeland 254 24 33 53 65 79 80 139
Total Time: 1:26:49.52
Average: 17:21.91
10 Notre Dame Academy 258 16 40 54 59 89 94 103
Total Time: 1:26:58.46
Average: 17:23.70
11 Corning-Painted Post East 310 19 23 63 98 107 117 130
Total Time: 1:29:11.26
Average: 17:50.26
12 Catonsville 327 55 56 64 70 82 92 97
Total Time: 1:29:00.73
Average: 17:48.15
13 White Plains 335 27 50 78 81 99 102 123
Total Time: 1:29:49.46
Average: 17:57.90
14 John Jay-East Fishkill 358 11 73 88 91 95 125 143
Total Time: 1:30:37.01
Average: 18:07.41
15 Horace Mann School 367 52 66 69 71 109 115
Total Time: 1:30:42.36
Average: 18:08.48
16 Pine Bush 471 14 58 128 135 136 141 144
Total Time: 1:37:22.93
Average: 19:28.59
17 School of the Holy Child 478 7 84 118 131 138 140 145
Total Time: 1:37:33.48
Average: 19:30.70
18 Yorktown 492 77 87 93 113 122 127
Total Time: 1:35:52.65
Average: 19:10.53
19 Middle Country 522 51 90 116 132 133 142
Total Time: 1:38:41.00
Average: 19:44.20
20 Taylor Allderdice 537 67 75 124 134 137
Total Time: 1:39:44.80
Average: 19:56.96
21 Loyola School 555 85 105 110 126 129
Total Time: 1:38:55.37
Average: 19:47.08
22 Cohoes 565 101 111 114 119 120 121
Total Time: 1:39:08.26
Average: 19:49.66



C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
Reebok presents Manhattan College H.S. Invite - 10/10/2009
Results at www.cfpitiming.com
Van Cortlandt Park, Bronx, NY
Last Completed Event

Event 40 Girls 2.5 Mile Run CC Varsity F.
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sara Sargent 09 Pennsbury 14:41.92 1
2 mary carroll 10 Ithaca 15:06.29 2
3 Jacqueline Pollack 12 Tappan Zee 15:26.80 3
4 Dana Giordano 10 Bernards 15:31.23 4
5 Taylor Jo Gillen 10 Tappan Zee 15:31.68 5
6 Ann Herman 10 Pennsbury 15:32.30 6
7 Brianne Mirecki 12 East Lyme 15:35.81 7
8 Kristen Traub 10 Eastern Christian 15:37.24
9 Marisa Repka 12 Sidwell Friends 15:38.59 8
10 Krystal Foster 12 St. John the Bap 15:40.73 9
11 Anne Carey 11 St. John the Bap 15:42.39 10
12 Kerry Guerin 11 Pearl River 15:44.24 11
13 Jen Molke 11 Acad Holy Angels 15:47.34 12
14 Eileen Cody 12 Jamesville-Dewitt 15:48.85 13
15 Colleen Ahern 12 East Lyme 15:49.61 14
16 Ariana Colella 12 Cranston West 15:50.06 15
17 Steph Radzinski 09 Pennsbury 15:51.18 16
18 Becky Celorio 10 Scotia-Glenville 15:59.02 17
19 Erica Guerin 11 Pearl River 16:03.62 18
20 Maria Kohlbrenner 10 Pearl River 16:06.62 19
21 kourtney sumner 11 Delaware Militar 16:08.71 20
22 Kaleigh Craig 10 Wantagh 16:09.56 21
23 megan mormile 12 Ithaca 16:12.17 22
24 Brianna Feerst 10 Point Pleasant B 16:12.87
25 Morgan Perry 11 Pennsbury 16:13.44 23
26 Liz Sharkey 11 Bernards 16:13.93 24
27 Emily Dunne 11 Acad Holy Angels 16:14.39 25
28 Catherine Westby 12 St. John the Bap 16:14.89 26
29 zoe mcalear 10 Ithaca 16:17.40 27
30 Kim Allen 12 Middletown 16:17.85
31 michaela hackett 09 Cranston West 16:18.59 28
32 Meagan Jaskot 10 Tappan Zee 16:19.47 29
33 Keeley Bateman 12 Pearl River 16:20.35 30
34 Isabel Henderson 11 Bernards 16:26.87 31
35 Maureen Crimmins 11 Acad Holy Angels 16:32.29 32
36 Kaleigh Kenny 12 Acad Holy Angels 16:32.66 33
37 Nora Howe 12 Hastings 16:33.58 34
38 Ginna Arora 11 Edison 16:34.63 35
39 Zoe Nagasing 10 Pawling 16:35.30
40 jackie cornell 09 Ithaca 16:36.74 36
41 Anna Stone 09 Madison, James 16:38.64 37
42 Megan Curran 11 Tappan Zee 16:38.86 38
43 Anne Marie Zigrosser 11 St. John the Bap 16:39.57 39
44 amelia kaufman 10 Ithaca 16:40.40 40
45 Katelyn Garvey 11 Pearl River 16:40.94 41
46 Molly Shine 10 Pearl River 16:49.39 42
47 Rachel O'Connell 12 Somers 16:50.08 43
48 Marlene Delices 11 New Rochelle 16:51.00 44
49 Morgan Meaney 09 Pawling 16:51.98
50 Alyssa Dorney 11 St. John the Bap 16:53.39 45
51 Katie Zippetelli 11 Scotia-Glenville 16:55.96 46
52 Kerri Cody 12 Tappan Zee 16:56.32 47
53 Malone Gabor 8 Cazenovia 16:57.43 48
54 Josie Zeppetelli 09 Scotia-Glenville 16:58.01 49
55 Manya Swick 12 East Lyme 16:58.41 50
56 Katie Sylvester 12 Acad Holy Angels 16:59.43 51
57 Alissa Johnson 09 Pennsbury 17:01.47 52
58 Jamie Wandzilzk 11 Wantagh 17:01.73 53
59 Emma Sander 11 Hastings 17:02.22 54
60 alex hackett 09 Cranston West 17:04.45 55
61 Lauren Wilt 10 Hastings 17:06.10 56
62 Emily Polstein 11 Hastings 17:08.59 57
63 Hollie Marcelle 11 Cazenovia 17:09.19 58
64 Chelsea Kushner 11 Pearl River 17:10.08 59
65 Gabriella DeMaggio 10 Wantagh 17:10.60 60
66 taryn vanvalen 11 Ithaca 17:11.31 61
67 emilie dunham 12 Ithaca 17:11.59 62
68 Ameena Dye 11 Jamesville-Dewitt 17:11.99 63
69 Anne Peterson 09 Baldwinsville 17:12.55 64
70 Ashley Shaheen 12 Baldwinsville 17:12.79 65
71 Rae Tobey 10 Cazenovia 17:13.11 66
72 Becca Kraines 09 Scotia-Glenville 17:13.43 67
73 Shaylyn Stehl 11 Wantagh 17:13.75 68
74 Erin Lavin 11 Wantagh 17:14.09 69
75 Michelle Henderson 09 Wantagh 17:16.04 70
76 Olivia Emerick 11 Cranston West 17:16.96 71
77 Lori Blazejewski 09 Pennsbury 17:17.34 72
78 Heather Fuhrman 12 Acad Holy Angels 17:17.69 73
79 Grace Albert 09 Wantagh 17:19.10 74
80 Jaimee Balloni 12 Baldwinsville 17:20.56 75
81 Caitlan Jelinek 12 Pawling 17:21.64
82 Maggie Hashmall 11 Somers 17:23.46 76
83 Maggie Tighe 12 St. John the Bap 17:24.07 77
84 Mallory Warner 11 Baldwinsville 17:24.50 78
85 Sydney Cogswell 10 Sidwell Friends 17:26.37 79
86 Victoria Folz 11 St. John the Bap 17:26.83 80
87 Molly Gunson 12 Bernards 17:27.51 81
88 Elaine Bermudez 12 Tappan Zee 17:29.15 82
89 Amalia Gomez-Rexrode 09 Sidwell Friends 17:29.82 83
90 Nicole DiLibero 10 Cranston West 17:30.04 84
91 Kristen Biedermann 12 Baldwinsville 17:32.04 85
92 Sarah Corning 09 Somers 17:32.81 86
93 Katie Rusnock 12 Monroe 17:34.77 87
94 Renee Roncace 11 Nyack 17:37.99
95 Rebecca Bergman 11 Jamesville-Dewitt 17:38.93 88
96 Kristen Meredith 11 Convent of the S 17:39.58
97 Jackie Massare 12 The Hill School 17:41.09 89
98 Ashley Forshey 10 Scotia-Glenville 17:42.01 90
99 Kellyanne Bondulich 11 Tappan Zee 17:42.62 91
100 Erika DaCosta 12 Mineola 17:44.75
101 Elana Zanzarov 10 Cranston West 17:46.60 92
102 jill mcmillan 10 Delaware Militar 17:47.58 93
103 Grace Bradshaw 12 Jamesville-Dewitt 17:48.29 94
104 Jessica Bohorquez 12 Edison 17:49.20 95
105 Rosie Brown 11 Scotia-Glenville 17:50.37 96
106 Cleo Abram 11 Sidwell Friends 17:51.07 97
107 Emma Wolk * 12 New Rochelle 17:51.76 98
108 Natalie Bonthron 10 Pawling 17:53.65
109 Blake Colyer 10 Scotia-Glenville 17:57.84 99
110 Dorothy Belony 12 New Rochelle 18:01.19 100
111 Courtney Klecha 09 Monroe 18:01.42 101
112 Eva Christensen 09 East Lyme 18:01.64 102
113 Christina Galiano 09 Madison, James 18:02.64 103
114 Nicole Fecco 12 Baldwinsville 18:02.96 104
115 Audrey Clayton 11 Bernards 18:04.79 105
116 Cara D'Angelo 11 Archbishop Ryan 18:05.73 106
117 Becky Smith 12 East Lyme 18:06.47 107
118 Alyssa Tutterow 12 Madison, James 18:06.95 108
119 Amira Yeiser 11 New Rochelle 18:07.57 109
120 Fiona Nugent 10 Sidwell Friends 18:08.06 110
121 Amelia Lawrence 12 The Hill School 18:10.70 111
122 Julia Cavaliere 11 Somers 18:12.66 112
123 Rebecca Henry 10 Madison, James 18:13.49 113
124 Kelly Clavin 12 Archbishop Ryan 18:16.15 114
125 Kelly Hayes 11 Acad Holy Angels 18:18.15 115
126 Meghan Donovan 12 St. Dominic-NJ 18:19.05
127 erika andersen 11 The Hill School 18:19.56 116
128 Callie Zimmerman 11 The Hill School 18:21.65 117
129 Alex Maas 12 Point Pleasant B 18:24.78
130 Joanna Shen 12 Archbishop Ryan 18:26.22 118
131 Ali Davis 12 Archbishop Ryan 18:27.64 119
132 Michala Donnelly 09 Somers 18:28.13 120
133 Alex Dolbear 11 Cazenovia 18:28.46 121
134 Kathryn Hahne 11 Madison, James 18:29.53 122
135 Katie Haveles 11 Convent of the S 18:36.19
136 Rachel Grimm 11 Cazenovia 18:36.65 123
137 Danielle Ryan 09 Edison 18:37.36 124
138 Monica Cincuir 12 Bernards 18:38.05 125
139 Quinlan Maggio 12 Madison, James 18:38.79 126
140 Katie Pinkes 09 Jamesville-Dewitt 18:40.99 127
141 Avery Share 11 Jamesville-Dewitt 18:43.45 128
142 Meaghan Liddell 12 Cazenovia 18:47.13 129
143 Christina Leas 11 Madison, James 18:48.93 130
144 Megan Sharkey 09 Bernards 18:49.92 131
145 Paige Morrow 11 Jamesville-Dewitt 18:50.30 132
146 Gretta Shah 10 Sidwell Friends 18:50.79 133
147 Sarah Mellor 10 Sidwell Friends 18:53.61 134
148 Julissa Veras 12 Edison 18:54.86 135
149 Gretchen Volberg 12 East Lyme 18:57.98 136
150 Michelle Karker 10 Cazenovia 19:06.35 137
151 Deanna Heller 11 East Lyme 19:10.17 138
152 Alana Lashley 10 St. Dominic-NY 19:13.56
153 Gaffney Lara 09 New Rochelle 19:16.50 139
154 grace deChavez 12 The Hill School 19:17.80 140
155 Jillian Eagle 12 Edison 19:19.03 141
156 madison geobel 09 Delaware Militar 19:22.37 142
157 Danielle DeVito 10 Eastchester 19:23.22
158 Evilisa Galacia 11 Middletown 19:25.70
159 Marcella Scalice 12 Eastchester 19:31.04
160 Amanda Castro 12 New Rochelle 19:36.80 143
161 Sue Whitworth 12 Archbishop Ryan 19:38.08 144
162 Kristyna Stejskalova 11 Edison 19:41.27 145
163 Molly Kaye 11 New Rochelle 19:45.42 146
164 Amanda Ezykowich 11 Edison 19:48.78 147
165 Emily Prybella 10 Archbishop Ryan 19:49.91 148
166 Kirsten Sebastian 09 Monroe 19:51.14 149
167 Stephanie Hewitt 12 The Hill School 20:08.14 150
168 sarah mcmillan 10 Delaware Militar 20:13.61 151
169 Kaitlyn Burcz 12 Point Pleasant B 20:14.54
170 Sierra Grago 11 Archbishop Ryan 20:15.72 152
171 Alexa tietjen 12 The Hill School 20:20.54 153
172 Alyssa DeQuattro 12 Cranston West 20:28.51 154
173 nikki jarrell 12 Delaware Militar 20:43.03 155
174 Sally Gale 11 Nyack 20:53.60
175 Jordan Swain 9 Delaware Militar 20:54.11 156
176 Shaelyn Coyle 11 Monroe 20:54.94 157
177 Angela Fox 12 Convent of the S 21:27.06
178 Kristina Sprague 12 Baldwinsville 21:50.09 158
179 Michelle Martins 12 Mineola 23:05.07
180 Nicole Volkerick 10 St. Dominic-NY 23:12.89
181 Katherine Goodwin 11 Hastings 23:57.04 159
182 Brianna Kilkenny 11 St. Dominic-NY 24:01.10
183 Alexandra Lambiris 09 Convent of the S 24:36.43
184 Pamela Hickey 10 St. Dominic-NY 27:37.32
185 Samantha Mischler 10 Monroe 33:00.00 160

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Pennsbury 98 1 6 16 23 52 72
Total Time: 1:19:20.31
Average: 15:52.07
2 Pearl River 119 11 18 19 30 41 42 59
Total Time: 1:20:55.77
Average: 16:11.16
3 Tappan Zee 122 3 5 29 38 47 82 91
Total Time: 1:20:53.13
Average: 16:10.63
4 Ithaca 127 2 22 27 36 40 61 62
Total Time: 1:20:53.00
Average: 16:10.60
5 St. John the Baptist 129 9 10 26 39 45 77 80
Total Time: 1:21:10.97
Average: 16:14.20
6 Acad. of Holy Angels 153 12 25 32 33 51 73 115
Total Time: 1:22:06.11
Average: 16:25.23
7 Bernards 245 4 24 31 81 105 125 131
Total Time: 1:23:44.33
Average: 16:44.87
8 Cranston West 253 15 28 55 71 84 92 154
Total Time: 1:24:00.10
Average: 16:48.02
9 Scotia-Glenville 269 17 46 49 67 90 96 99
Total Time: 1:24:48.43
Average: 16:57.69
10 Wantagh 271 21 53 60 68 69 70 74
Total Time: 1:24:49.73
Average: 16:57.95
11 East Lyme 280 7 14 50 102 107 136 138
Total Time: 1:24:31.94
Average: 16:54.39
12 Hastings 360 34 54 56 57 159
Total Time: 1:31:47.53
Average: 18:21.51
13 Baldwinsville 367 64 65 75 78 85 104 158
Total Time: 1:26:42.44
Average: 17:20.49
14 Sidwell Friends 377 8 79 83 97 110 133 134
Total Time: 1:26:33.91
Average: 17:18.79
15 Jamesville-Dewitt 385 13 63 88 94 127 128 132
Total Time: 1:27:09.05
Average: 17:25.81
16 Cazenovia 416 48 58 66 121 123 129 137
Total Time: 1:28:24.84
Average: 17:40.97
17 Somers 437 43 76 86 112 120
Total Time: 1:28:27.14
Average: 17:41.43
18 Madison, James 483 37 103 108 113 122 126 130
Total Time: 1:29:31.25
Average: 17:54.25
19 New Rochelle 490 44 98 100 109 139 143 146
Total Time: 1:30:08.02
Average: 18:01.61
20 Edison 530 35 95 124 135 141 145 147
Total Time: 1:31:15.08
Average: 18:15.02
21 Delaware Military Academy 561 20 93 142 151 155 156
Total Time: 1:34:15.30
Average: 18:51.06
22 The Hill School 573 89 111 116 117 140 150 153
Total Time: 1:31:50.80
Average: 18:22.16
23 Archbishop Ryan 601 106 114 118 119 144 148 152
Total Time: 1:32:53.82
Average: 18:34.77
24 Monroe 654 87 101 149 157 160
Total Time: 1:49:22.27
Average: 21:52.46


 
 
Post as: 
History for Reebok presents the Manhattan HS Cross Country Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 1 4 701  
2013 1 41 5 1118  
2012 1 41 6 847  
2011 1 43 1 1392  
2010 1 41 1 316  
2009 1 41 2 298  
2008 1 40 4 1  
2002   1      
2001 1 13 1    
2000 1 7 5