Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2007 May 18th to May 19th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2007

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2007

2011 NIAA Class 1A, 2A, 3A & 4A Nevada State

High School boys & girls Track & Field Championships, presented by the Review-Journal & Farmers

 

TO:     Athletic Administrator / Athletic Director

            Boys Track and Field Coach

            Girls Track and Field Coach

 

FR:     MEET ORGANIZING COMMITTEE

John Dixon, Meet Director, Del Sol High School

Lynn Mentzer, Competition Director, Reed High School

            Rick Eurich, Site Directors, Del Sol High School

            TBA (field) and TBA (track), Meet Referees

            TBA, Director of Officials & Facilities

            Dave Nolte, Officials Liaison

Mike O’Dea, Kim Grytdahl, Ricardo Hunter & Zane Gray, Directors of Meet Operations

            Donnie Nelson, Director of Sports Information & Public Relations, NIAA

Gordy McGregor, Northern assistant in above capacities

 

 

2011 NIAA (all classes) NEVADA STATE HIGH SCHOOL TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS MEET

 

The 2011 NIAA Class 1A, 2A, 3A & 4A Nevada State High School boys and girls

Track and Field Championships meet, presented by the Las Vegas Review-Journal and Farmers Insurance Group, is set to be contested Friday, May 20 and Saturday, May 21 at Del Sol High School in Las Vegas (see last page for directions).

 

MEET ORGANIZATION, MANAGEMENT AND OPERATIONS

 

The Games Committee is responsible for the entire meet’s management and all information above and beyond what is printed in this meet information packet.

 

The Jury of Appeals (Dave Nolte, TBA-N, Zane Gray, Kim Grytdahl & Ricardo Hunter) is responsible for the interpretation of all rules, regulations and policies set forth in this information packet and the National Federation rule book.

 

The NIAA staff and Board of Control will communicate only with the Meet Director and Meet Organizing Committee with regards to meet operations.

 

 

RULES

 

National Federation rules will govern the meet unless otherwise stated in this meet information packet. The Jury of Appeals will rule on any protest (the protest fee is $50, refundable if upheld). The decisions of the Jury of Appeals are final. No recourse (to the NIAA office staff or Board of Control) will be permitted after a ruling by the Jury.

 

STATE QUALIFYING

 

1A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

2A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

3A = The top two (2) individuals / relays (placers) from the Southern League meet and the top five (5) individuals / relays (placers) from the Northern League meet; the eighth qualifier will be determined by comparing the No. 3 mark (or next best) from the Southern League to that with the No. 6 mark (or next best) from the Northern League;

4A Track = The top three (3) placers in each event from the Northern Region meet, the top two (2) placers in each event from the Sunrise Region meet and the top two (2) placers in each event from the Sunset Region meet; the eighth qualifier / fifth Southern Nevada qualifier will be determined by matching the results between the No. 3 placers from both the Sunrise and Sunset region meets. Qualifiers are always based on place first, then time (like thirds, etc.), including when comparing Sunrise and Sunset Region third-place finishers.

4A Field = The top three (3) placers in each event from all three regions. Tie-breaking procedures per the NFHS rules book will be used to determine third place in each region (see the specific region meet information packets for more information).

 

REPLACEMENT OF A STATE QUALIFIER

 

The next placer from the same (affected) 4A region will be advanced in the case of injury, illness or ineligibility, but only with notice to the MEET DIRECTOR by Thursday, May 19 at 2:00 p.m. The next placer from the same 1A/2A/3A league or, if there is not a next placer available from that league, the next placer from the other 1A/2A/3A league will be advanced in the same cases but also only with notice to the MEET DIRECTOR by Thursday, May 19 at 2:00 p.m.

 

** PLEASE SEE THE ATTACHED PAGES FOR THE MEET SCHEDULE. ** Coaches and athletes should note that the 2011 schedule has changed from 2009-2010 (as voted on in 2004 by the NIAA Track and Field Coaches Advisory Committee and the State Meet Organizing Committee) with the fact that the Friday and Saturday events have switched days. The 3200s and 1600 relays have NOT flip flopped this year (from 2010) so as to match up accordingly. In essence, the main schedule blocks now stay for two-year intervals. The meet schedule will again/next switch DAYS in 2013.

 

MEET SCHEDULE – DAY ONE:  FRIDAY, MAY 20, 2011

 

Track Event Finals – Friday, May 20, 2011 @ Del Sol High School

 

1:30 p.m., Coaches Meeting

 

3:00 p.m., 1A Boys 3200 Relay (120)

3:15 p.m., 2A Boys 3200 Relay (84)

3:30 p.m., 3A Boys 3200 Relay (48)

3:45 p.m., 4A Boys 3200 Relay (12)

 

4:05 p.m., 1A Boys 110 Hurdles (115)

4:10 p.m., 2A Boys 110 Hurdles (79)

4:15 p.m., 3A Boys 110 Hurdles (43)

4:20 p.m., 4A Boys 110 Hurdles (7)

 

4:30 p.m., 1A Girls 100 (127)

4:35 p.m., 2A Girls 100 (91)

4:40 p.m., 3A Girls 100 (55)

4:45 p.m., 4A Girls 100 (19)

 

4:55 p.m., 1A Boys 800 Relay (118)

5:00 p.m., 2A Boys 800 Relay (82)

5:05 p.m., 3A Boys 800 Relay (46)

5:10 p.m., 4A Boys 800 Relay (10)

 

5:20 p.m., 1A Boys 1600 (113)

5:30 p.m., 2A Boys 1600 (77)

5:40 p.m., 3A Boys 1600 (41)

5:50 p.m., 4A Boys 1600 (5)

 

6:05 p.m., 1A Girls 400 Relay (135)

6:10 p.m., 2A Girls 400 Relay (99)

6:15 p.m., 3A Girls 400 Relay (63)

6:20 p.m., 4A Girls 400 Relay (27)

 

Continued on next page…

6:30 p.m., 1A Boys 400 (111)

6:35 p.m., 2A Boys 400 (75)

6:40 p.m., 3A Boys 400 (39)

6:45 p.m., 4A Boys 400 (3)

 

6:55 p.m., 1A Girls 300 Hurdles (134)

7:00 p.m., 2A Girls 300 Hurdles (98)

7:05 p.m., 3A Girls 300 Hurdles (62)

7:10 p.m., 4A Girls 300 Hurdles (26)

 

7:20 p.m., 1A Girls 800 (130)

7:25 p.m., 2A Girls 800 (94)

7:30 p.m., 3A Girls 800 (58)

7:35 p.m., 4A Girls 800 (22)

 

7:45 p.m., 1A Boys 200 (110)

7:50 p.m., 2A Boys 200 (74)

7:55 p.m., 3A Boys 200 (38)

8:00 p.m., 4A Boys 200 (2)

 

8:10 p.m., 3A Girls 3200 (60)… stays in this order for one more year, 2011.

8:25 p.m., 4A Girls 3200 (24)

 

8:45 p.m., 1A Girls 1600 Relay (137)… stays in this order for one more year, 2011.

8:50 p.m., 2A Girls 1600 Relay (101)

8:55 p.m., 3A Girls 1600 Relay (65)

9:00 p.m., 4A Girls 1600 Relay (29)

 

9:10 p.m., 1A Girls 3200 (132)… stays in this order for one more year, 2011.

9:25 p.m., 2A Girls 3200 (96)

 

 

Field Event Finals – Friday, May 20, 2011 @ Del Sol High School

 

2:00 p.m., Shot Put & Discus weigh-ins open

 

3:00 p.m., 1A Boys High Jump (123)

followed by 4A Boys High Jump (15)

and then 3A Boys High Jump (51)

and finally 2A Boys High Jump (87)

 

3:00 p.m., 3A Boys Long Jump (49)

followed by 2A Boys Long Jump (85)

and then 1A Boys Long Jump (121)

and finally 4A Boys Long Jump (13)

 

3:00 p.m., 4A Girls Triple Jump (32)

followed by 3A Girls Triple Jump (68)

and then 2A Girls Triple Jump (104)

and finally 1A Girls Triple Jump (140)

 

3:00 p.m., 1A Girls Pole Vault (142)

3:00 p.m., 2A Girls Pole Vault (106),

5:30 p.m., 3A Girls Pole Vault (70),

5:30 p.m., 4A Girls Pole Vault (34),

* Pole vault weigh-ins will be conducted during check-in times.

 

3:00 p.m., 1A Girls Shot Put (143)

followed by 4A Girls Shot Put (35)

and then 3A Girls Shot Put (71)

and finally 2A Girls Shot Put (107)

 

3:00 p.m., 3A Boys Discus (54)

followed by 2A Boys Discus (90)

and then 1A Boys Discus (126)

and finally 4A Boys Discus (18)

 

 

MEET SCHEDULE – DAY TWO:  SATURDAY, MAY 21, ‘11

 

Track Event Finals – Saturday, May 21, 2011 @ Del Sol High School

 

8:00 a.m., 1A Girls 3200 Relay (138)

8:15 a.m., 2A Girls 3200 Relay (102)

8:30 a.m., 3A Girls 3200 Relay (66)

8:45 a.m., 4A Girls 3200 Relay (30)

 

9:05 a.m., 1A Girls 110 Hurdles (133)

9:10 a.m., 2A Girls 110 Hurdles (97)

9:15 a.m., 3A Girls 110 Hurdles (61)

9:20 a.m., 4A Girls 110 Hurdles (25)

 

9:30 a.m., 1A Boys 100 (109)

9:35 a.m., 2A Boys 100 (73)

9:40 a.m., 3A Boys 100 (37)

9:45 a.m., 4A Boys 100 (1)

 

9:55 a.m., 1A Girls 800 Relay (136)

10:00 a.m., 2A Girls 800 Relay (100)

10:05 a.m., 3A Girls 800 Relay (64)

10:10 a.m., 4A Girls 800 Relay (28)

 

10:20 a.m., 1A Girls 1600 (131)

10:30 a.m., 2A Girls 1600 (95)

10:40 a.m., 3A Girls 1600 (59)

10:50 a.m., 4A Girls 1600 (23)

 

11:05 a.m., 1A Boys 400 Relay (117)11

11:10 a.m., 2A Boys 400 Relay (81)

11:15 a.m., 3A Boys 400 Relay (45)

11:20 a.m., 4A Boys 400 Relay (9)

 

11:30 a.m., 1A Girls 400 (129)

11:35 a.m., 2A Girls 400 (93)

11:40 a.m., 3A Girls 400 (57)

11:45 a.m., 4A Girls 400 (21)

 

11:55 a.m., 1A Boys 300 Hurdles (116)

12:00 p.m., 2A Boys 300 Hurdles (80)

12:05 p.m., 3A Boys 300 Hurdles (44)

12:10 p.m., 4A Boys 300 Hurdles (8)

 

12:20 p.m., 1A Boys 800 (112)

12:25 p.m., 2A Boys 800 (76)

12:30 p.m., 3A Boys 800 (40)

12:35 p.m., 4A Boys 800 (4)

 

12:45 p.m., 1A Girls 200 (128)

12:50 p.m., 2A Girls 200 (92)

12:55 p.m., 3A Girls 200 (56)

1:00 p.m., 4A Girls 200 (20)

 

1:15 p.m., 3A Boys 3200 (42)… stays the same for one more year, 2011.

1:30 p.m., 4A Boys 3200 (6)… subject to discussion at NIAA Board meeting April 6.

 

1:45 p.m., 1A Boys 1600 Relay (119)… stays the same for one more year, 2011.

1:50 p.m., 2A Boys 1600 Relay (83)

1:55 p.m., 3A Boys 1600 Relay (47)

2:00 p.m., 4A Boys 1600 Relay (11)

 

2:10 p.m., 1A Boys 3200 (114)… stays the same for one more year, 2011.

2:25 p.m., 2A Boys 3200 (78)… subject to discussion at NIAA Board meeting April 6.

 

 

 

Continued on next page…

 

Field Event Finals – Friday, May 21, 2011 @ Del Sol High School

 

8:00 a.m., Shot Put & Discus weigh-ins open

 

9:00 a.m., 1A Girls High Jump (141)

followed by 4A Girls High Jump (33)

and then 3A Girls High Jump (69)

and finally 2A Girls High Jump (105)

 

9:00 a.m., 3A Girls Long Jump (67)

followed by 2A Girls Long Jump (103)

and then 1A Girls Long Jump (139)

and finally 4A Girls Long Jump (31)

 

9:00 a.m., 4A Boys Triple Jump (14)

followed by 3A Boys Triple Jump (50)

and then 2A Boys Triple Jump (86)

and finally 1A Boys Triple Jump (122)

 

9:00 a.m., 1A Boys Pole Vault (124)

9:00 a.m., 2A Boys Pole Vault (88),

11:30 a.m., 3A Boys Pole Vault (52),

11:30 a.m., 4A Boys Pole Vault (16),

* Pole vault weigh-ins will be conducted during check-in times

 

9:00 a.m., 1A Boys Shot Put (125)

followed by 4A Boys Shot Put (17)

and then 3A Boys Shot Put (53)

and finally 2A Boys Shot Put (89)

 

9:00 a.m., 3A Girls Discus (72)

followed by 2A Girls Discus (108)

and then 1A Girls Discus (144)

and finally 4A Girls Discus (36)

 

 

PROBLEM PROTOCOL

 

The head coach should proceed to the clerk / staging area to get in immediate contact with the Meet Referee when a protest situation occurs. Judgment decisions cannot be protested. THE PROTEST FEE IS $50 (cash or check payable to NIAA). A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest. The decision of the Jury of Appeals is final. The protest fee will be returned if the protest is won.

 

No recourse (to the NIAA, its staff or Board of Control) of action will be permitted after a ruling by the Jury of Appeals.

SPIKES

 

The NIAA Board of Control officially adopted a 3/16-inch spike rule. Pyramid and/or Needle spikes may not protrude more than 3/16-inch into the track/runway surface. All removable protrusions must be removed from the spike plate/shoe base. If an athlete is found to have competed with improper equipment, that athlete (and relay team) will be disqualified. Adopted, 2011.

 

TIES FOR STATE QUALIFYING POSITIONS

 

The meet (and event) staff will break ties, even in the case of state qualifying positions, according to the procedures outlined in Rule 6, Section 3, Article 2 for throwing events and in Rule 7, Section 3, Article 2 for jumping events.

 

In the case of a tie for a state qualifying position, the following guidelines will apply:

 

  1. Field Events – If a tie exists after rule book tie-breaking (placing and scoring) procedures have been applied, each tied athlete will advance to the state meet. If the tie can be broken in terms of a field event qualifying position, it will.

 

  1. Running Events of 400 meters or less – A run-off will take place prior to the start of the state meet. The date, site and time of the run-off will be announced by the NIAA office in the region information packets.

 

  1. Running Events of 800 meters or more – Each tied athlete will advance to the state meet.

 

 

SCORING

 

Scoring will be to eight places (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 & 1) for all classes.

 

AWARDS

 

Medals will be presented to the top four (4) placers in each event. Medals will be presented soon after the conclusion of a particular event.

Trophies will be presented to the top two (2) teams in each class.

 

 

 

LANE ASSIGNMENTS FOR TRACK EVENTS

 

Lane assignments will be created based on the results of league/region meets, weighing place first and time second as outlined below. Lane four (4) is the preferred lane.

 

Class 1A and 2A Finals

Lane 1 – faster 4th place

Lane 2 – faster 3rd place

Lane 3 – faster 2nd place

Lane 4 – faster 1st place

Lane 5 – slower 1st place

Lane 6 – slower 2nd place

Lane 7 – slower 3rd place

Lane 8 – slower 4th place

 

Class 3A Finals

Lane 1 – North 4th place

Lane 2 – faster 3rd place

Lane 3 – faster 2nd place

Lane 4 – faster 1st place

Lane 5 – slower 1st place

Lane 6 – slower 2nd place

Lane 7 – slower 3rd place

Lane 8 – North 5th place

 

Class 4A Finals

Lane 1 – 3rd place, #1 time

Lane 2 – 2nd place, #2 time

Lane 3 – 1st place, #3 time

Lane 4 – 1st place, #1 time

Lane 5 – 1st place, #2 time

Lane 6 – 2nd place, #1 time

Lane 7 – 2nd place, #3 time

Lane 8 – 3rd place, #2 time

 

SEEDING FOR FIELD EVENTS

 

All eight/nine (8/9) athletes will compete as finalists. The field will open based on qualifying marks from the league / region meets. All finals (LJ, TJ, SP, DIS) will consist of three attempts and a re-ranking for the remaining three attempts with no elimination. NO (re-) WARM UPS WILL BE PERMITTED AFTER THE INITIAL SET OF THREE ATTEMPTS. Seeding for field events will follow the National Federation rule book for reverse order.

 

STARTING HEIGHTS & PROGRESSIONS

 

The Games Committee will determine starting heights for the HJ and PV. The following is recommended:

 

HJ – Two inches (2”) lower than the eighth competitor’s qualifying mark.

PV – Six inches (6”) lower than the eighth competitor’s qualifying mark.

The Games Committee may adjust starting heights based on weather conditions, etc.

 

The following (HJ, PV) increment increases are recommended in the competition:

HJ – Two inches (2”)

PV – Six inches (6”)

 

The following increment increases will be utilized when there are four or less competitors remaining:

HJ – One inch (1”)

PV – Three inches (3”)

 

WEIGHING OF IMPLEMENTS / POLE VAULT CHECK-IN

 

All competition implements will be weighed and measured for size prior to the start of the meet by an official. These implements will be impounded until the competition begins. Contestants may use any implement that has been certified for competition.

Please refer to the schedule for check-in times. No rubber discs will be allowed in competition.

 

Pole vaulters will be weighed in competition attire and poles will be inspected for proper ratings at the time of check-in.

 

CHECK-IN / CLERK & STAGING AREA

 

Athletes must report and check-in with the clerk prior to the beginning of all events. Athletes should be aware of public address announcements referring to check-in times for all events. Athletes may and should check-in 30 minutes before the scheduled / published start time for a particular event.

 

UNIFORMS & JEWELRY

 

Please refer to pages 24-26 (and specifically RULE 4, SECTION 3, ARTICLES 1-4) of the 2011 NFHS Track & Field rules book for information on a “Competitor’s Uniform.” Bandanas are NOT allowed / permitted to be worn during competition.

 

SPIKES

 

The NIAA Board of Control officially adopted a 3/16-inch spike rule. Pyramid and/or Needle spikes may not protrude more than 3/16-inch into the track/runway surface. All removable protrusions must be removed from the spike plate/shoe base. If an athlete is found to have competed with improper equipment, that athlete (and relay team) will be disqualified. Adopted, 2011.

 

EVENT AREA

 

Coaches and non-participating athletes must stay outside all fenced, roped and flagged areas. Athletes must vacate the infield / event area immediately after their event’s conclusion (awards ceremony).

 

RELAYS

 

A “school” qualifies for a relay event. Thus, it is possible for a coach to enter different individuals on the state relay team than those used in the league/region meet.

However, once the (up to) six names have been declared for a relay team in the state meet, the coach must pool from that list to form its state team. Teams must submit their relay cards to clerk upon check-in.

 

 

FIELD EVENT SECTORS

 

Please refer to the National Federation’s track and field rules book for the new sector discus and shot put sector measurements in all meets, including regular-season meets.

 

 

RUNWAYS

 

Boys Runway on the Home side / Westside
LJ Board 12' from the pit max run 150'
TJ Board 32' max run  130' and 38' Board Max run 124'

Girls Runway on the Visitor side / Eastside
LJ Board 8' from the pit Max run 153'
TJ Board 24' max run 137'  and 32' max run 129'
 
PoleVault
1A boys/1A girls and 4A girls /4A boys max run 150' Eastside / Visitor side
2A boys/ 2A girls and 3A boys/ 3A girls max run 120' Westside / Home side

 

 

PROBLEM PROTOCOL

 

The head coach should proceed to the clerk / staging area to get in immediate contact with the Meet Referee when a protest situation occurs. Judgment decisions cannot be protested. THE PROTEST FEE IS $50 (cash or check payable to NIAA). A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest. The decision of the Jury of Appeals is final. The protest fee will be returned if the protest is won.

 

No recourse (to the NIAA, its staff or Board of Control) of action will be permitted after a ruling by the Jury of Appeals.

 

MISCELLANEOUS INFORMATION

 

Starting blocks will be furnished by the Games Committee, but athletes may use their own.

No music boxes are allowed in the stadium.

Coaches are not allowed on the infield.

Athletes are not allowed on the infield except when escorted there for their event.

Athletes must then leave the infield immediately after the conclusion of the event’s awards presentation.

 

 

ADMISSION

 

Students, $5

Adults, $7

Children age 8 and younger, free

Seniors age 62 and older, free

NIAA Courtesy Cards accepted for pass holder and guest

 

 

IMPORTANT:

 

Athletes will be allowed admission with a uniform.

Coaches will be allowed permission based on a form submitted by their school’s administration.

The athlete and coaches pass gate will be at a different location than the public ticket gate.

 

 

HOST SCHOOL

 

Del Sol High School is located at 3100 E. Patrick Ln. in Las Vegas (89120). The phone number to the school is (702) 799-6830. John Dixon, the Meet Director, can be contacted via e-mail at dixon@interact.ccsd.net. Athletic Administrator, and Rick Eurich (ext. 4120), Athletic Director, are the Meet Assistants. Please contact the Del Sol staff with meet-specific questions.

 

Please call the NIAA office (775-453-1012) with any general meet questions.

 

 

May 20, 2011

 

ATTENTION:  Boys & Girls Track and Field Coaches

 

IMPORTANT -- STATE MEET NOTES

 

  1. Coaches will be required to show school (district) identification or be listed on the state/district-approved coaches list to be admitted free of charge at the pass gate.

 

  1. Athletes will be required to show a uniform jersey to be admitted free of charge at the pass gate.

 

  1. The meet will include multiple referees for the running and field events.

 

  1. The maximum length of the triple jump approach / runway will be announced here at a later date. The maximum length of the pole vault approach / runway will also be announced here at a later date.

 

  1. Coaching boxes will be created for the pole vault and shot put competitions. Only one (1) coach will be allowed inside this box and no communication equipment will be permitted.

 

  1. Pole vault and implement weigh-ins will take place behind the storage shed in the southwest area of the facility.

 

  1. Tape markings will be permitted on the track for relays. However, tape (by rule) will not be allowed on the runways for jumping events.

 

  1. A protest fee of $50 will charged. Coaches will be asked to pay in cash or using a school check. The fee will be returned if the protest is won.

 

 

2007 Results - Nevada NIAA Outdoor State Championships

Published by
John Dixon of RS/NV   on May 17th 2007, 6:02pm
Nevada NIAA Outdoor State Championships
May 18, 2007 to May 19, 2007
Del Sol HS, 3100 E Patrick Lane, Las Vegas, NV, US, 89120
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hawkins, Trey   Trinity Christia 11.99 nwi 1 10
2 Stanley, Terence 10 Spring Mountain 12.00 nwi 1 8
3 Petersen, Mykal   Round Mountain 12.08 nwi 1 6
4 Fleming, Brock   Tonopah 12.15 nwi 1 5
5 Cox, Benjamin   Austin 12.86 nwi 1 4
6 Bond, Aaron   Eureka 12.87 nwi 1 3
7 Gobbo, Paulo   Smith Valley 13.01 nwi 1 2
8 Evans, Sam   Eureka 13.33 nwi 1 1
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Demondre   Rite of Passage 11.31 nwi 1 10
2 Rogers, Ian 11 The Meadows 11.51 nwi 1 8
3 Hill, Demar   Rite of Passage 11.57 nwi 1 6
4 Shipman, Ellis   Rite of Passage 11.65 nwi 1 5
5 Kopp, Kyle 12 White Pine 11.93 nwi 1 4
6 Pyeat, Thomas 10 White Pine 11.94 nwi 1 3
7 BrumField, Comeilus   Rite of Passage 11.98 nwi 1 2
8 Bernal, Chris   Lincoln County 12.42 nwi 1 1
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Martin, Michael   Dayton 11.12 +0.8 1 10
2 Storrs, Bill   Dayton 11.32 +0.8 1 8
3 Spencer, Rocky 12 Pahrump Valley 11.33 +0.8 1 6
4 Goff, Austin 12 Virgin Valley 11.55 +0.8 1 5
5 Sidell, Robert 12 Faith Lutheran 11.58 +0.8 1 4
6 Cox, Jared   Spring Creek 11.60 +0.8 1 3
7 Pitts, Michael   Spring Creek 11.99 +0.8 1 2
8 Gill, Tony   Spring Creek 12.03 +0.8 1 1
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Nixon, Stephen 09 Cimarron-Memoria 11.01 +0.8 1 10
2 Wharton, Garic 09 Valley 11.11 +0.8 1 8
3 Rowe, Riley 12 Hug 11.16 +0.8 1 6
4 Brison, Terrence 10 Cheyenne 11.37 +0.8 1 5
5 Mitchell, Jimmy 11 Silverado 11.40 +0.8 1 4
6 Bullock, Reggie 10 Western 11.45 +0.8 1 3
7 Schott, Dan 12 Reno 11.57 +0.8 1 2
8 Ngongoseke, Styker 11 McQueen 11.58 +0.8 1 1
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Goodin, Steve 11 Calvary Chapel 23.77 -1.5 1 10
2 Hawkins, Trey   Trinity Christia 23.85 -1.5 1 8
3 Stanley, Terence 10 Spring Mountain 23.98 -1.5 1 6
4 Petersen, Mykal   Round Mountain 24.10 -1.5 1 5
5 Tams, Garrett   Excel Christian 24.69 -1.5 1 4
6 Bond, Aaron   Eureka 25.43 -1.5 1 3
7 Paradise, Anthony   Owyhee 25.75 -1.5 1 2
8 Deforest, Brody   Smith Valley 25.76 -1.5 1 1
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Demondre   Rite of Passage 23.04 -2.0 1 10
2 Hill, Demar   Rite of Passage 23.34 -2.0 1 8
3 Stoner, Zach   Battle Mountain 23.38 -2.0 1 6
4 Rogers, Ian 11 The Meadows 23.48 -2.0 1 5
5 Shipman, Ellis   Rite of Passage 24.16 -2.0 1 4
6 Kopp, Kyle 12 White Pine 24.36 -2.0 1 3
7 Jones, Alex 11 White Pine 25.19 -2.0 1 2
8 Pyeat, Thomas 10 White Pine 25.20 -2.0 1 1
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Storrs, Bill   Dayton 22.62 -2.5 1 10
2 Spencer, Rocky 12 Pahrump Valley 23.01 -2.5 1 8
3 Feemster, Trace   Dayton 23.49 -2.5 1 6
4 Gill, Tony   Spring Creek 23.61 -2.5 1 5
5 Pitts, Michael   Spring Creek 23.69 -2.5 1 4
6 Stell, Micah 11 Faith Lutheran 23.79 -2.5 1 3
7 Booth, Jordan 12 Pahrump Valley 23.93 -2.5 1 2
8 Patterson, Jacob   Spring Creek 24.26 -2.5 1 1
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 HOTCHKINS, JOEAL 10 Chaparral 22.10 -1.4 1 10
2 Wharton, Garic 09 Valley 22.39 -1.4 1 8
3 Nixon, Stephen 09 Cimarron-Memoria 22.41 -1.4 1 6
4 Brison, Terrence 10 Cheyenne 22.62 -1.4 1 5
5 Coleman, Lum 11 Hug 22.86 -1.4 1 4
6 Summers, Dexter 12 Western 22.93 -1.4 1 3
7 Williams, Duke 10 Hug 23.13 -1.4 1 2
8 Kahan, Mike 11 Reno 23.16 -1.4 1 1
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goodin, Steve 11 Calvary Chapel 52.31 1 10
2 Pittmon, Kaiser 9 Spring Mountain 53.50 1 8
3 Akers, Tyrell   Round Mountain 53.78 1 6
4 Chellman, Nathan   Sage Ridge 54.39 1 5
5 Lee, Cameron   Trinity Christia 55.59 1 4
6 Deforest, Brody   Smith Valley 56.06 1 3
7 Tams, Garrett   Excel Christian 56.29 1 2
8 Webster, Brett   Sage Ridge 56.37 1 1
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stoner, Zach   Battle Mountain 49.56 1 10
2 Weathersby, Joshua   Rite of Passage 50.97 1 8
3 White, Darnell   Rite of Passage 51.43 1 6
4 Hernandez, Javier   Silver Stage 53.72 1 5
5 Jones, Alex 11 White Pine 54.47 1 4
6 Hilts, Graham 11 The Meadows 55.77 1 3
7 Kopp, Cody 10 White Pine 57.51 1 2
8 Tracy, Ian 12 White Pine 57.73 1 1
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Michael   Dayton 50.28 1 10
2 Castro, Sergio 10 Pahrump Valley 50.75 1 8
3 Simon, Sean 11 Faith Lutheran 52.20 1 6
4 Levoie, Jake   Fernley 52.30 1 5
5 Yeater, James   Dayton 52.50 1 4
6 Patterson, Jared   Moapa Valley 53.33 1 3
7 Whittemore, ZJ   North Tahoe 53.33 1 2
8 Peterson, Jon   Spring Creek 53.72 1 1
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rincon, Jordan 11 Spring Valley 48.45 1 10
2 Garcia, Adam 12 Cimarron-Memoria 49.13 1 8
3 Proby, Deshawn 12 Cheyenne 49.44 1 6
4 Zurko, Sean 12 Silverado 49.57 1 5
5 Kahan, Mike 11 Reno 50.32 1 4
6 Kahan, Kevin 11 Reno 50.58 1 3
7 Johnson, Armon 12 Hug 51.08 1 2
 
Mens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chellman, Nathan   Sage Ridge 1:59.22 1 10
2 Akers, Tyrell   Round Mountain 2:03.34 1 8
3 Love, Taylor   Sierra Lutheran 2:04.29 1 6
4 Prinz, Joel   Excel Christian 2:08.16 1 5
5 Webster, Brett   Sage Ridge 2:09.45 1 4
6 Valentine, Kevin   Tonopah 2:10.80 1 3
7 Poulson, Taylor   Pahranagat Valle 2:17.77 1 2
8 Adras, Jeremy 9 Calvary Chapel 2:17.80 1 1
 
Mens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stoner, Zach   Battle Mountain 2:04.38 1 10
2 Hiener, Michael   Rite of Passage 2:05.20 1 8
3 Guardo, Tyson   Whittell 2:06.00 1 6
4 Escobedo, Maori   Lincoln County 2:20.30 1 5
5 Frehner, Jonathan   Lincoln County 2:24.35 1 4
6 Kopp, Cody 10 White Pine 2:24.37 1 3
7 Caldwell, Connor 11 The Meadows 2:25.41 1 2
 
Mens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Sean   Tahoe-Truckee 2:01.56 1 10
2 Smelser, Scott   North Tahoe 2:03.04 1 8
3 Witter, Josh   Moapa Valley 2:03.05 1 6
4 Beach, Adam 12 Boulder City 2:03.16 1 5
5 Peterson, Jon   Spring Creek 2:04.01 1 4
6 Morris, Dallin   Spring Creek 2:04.16 1 3
7 Orr, Vance   Lowry 2:04.63 1 2
8 Castro, Sergio 10 Pahrump Valley 2:04.74 1 1
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zurko, Sean 12 Silverado 1:53.75 1 10
2 Abbott, Joe 11 Galena 1:53.83 1 8
3 Bennett, Solomon 12 Silverado 1:55.75 1 6
4 McLaughlin, Mark 12 Cimarron-Memoria 1:56.12 1 5
5 Makeley, Tim 11 Hug 1:57.54 1 4
6 Moyer, Mat 11 Damonte Ranch 1:57.69 1 3
7 Lewis, Joseph 12 Desert Pines 1:58.85 1 2
8 Green, Leopold 12 Cheyenne 1:59.69 1 1
 
Mens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chellman, Nathan   Sage Ridge 4:24.76 1 10
2 Meddles, Wade   Smith Valley 4:43.02 1 8
3 Love, Taylor   Sierra Lutheran 4:44.43 1 6
4 Webster, Brett   Sage Ridge 4:48.86 1 5
5 Matheson, Luke   Lund 5:02.53 1 4
6 Clark, Josh   Pahranagat Valle 5:22.00 1 3
7 Byrnes, Dominic 9 Calvary Chapel 5:34.30 1 2
8 Martinez, Ricardo   Beatty 5:42.19 1 1
 
Mens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Guardo, Tyson   Whittell 4:52.83 1 10
2 King, David   Whittell 4:58.50 1 8
3 Heberlein, Stevie   Battle Mountain 4:58.85 1 6
4 Kentop, Trevor   Silver Stage 5:12.48 1 5
5 Tracy, Nic 9 White Pine 5:13.43 1 4
6 Hansen, Dylan   Lincoln County 5:17.00 1 3
7 Stones, Colton 10 White Pine 5:28.92 1 2
8 Marsh, William 11 White Pine 5:34.36 1 1
 
Mens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Orr, Vance   Lowry 4:40.14 1 10
2 Silver, Micah   Tahoe-Truckee 4:40.79 1 8
3 Stephens, Ben   Spring Creek 4:50.76 1 6
4 Ramano, Danny   Yerington 4:52.92 1 5
5 Phillips, Jake 10 Boulder City 4:55.91 1 4
6 Lundgren, Matt 9 Boulder City 4:56.78 1 3
7 Williams, Randon   Spring Creek 5:01.36 1 2
8 Raddant, Danny 10 Boulder City 5:14.02 1 1
 
Mens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rangel, Rene 11 North Valleys 4:22.90 1 10
2 Bennett, Solomon 12 Silverado 4:23.59 1 8
3 Tibaduiza, Bryan 10 Galena 4:28.23 1 6
4 Alegria, Kyle 12 Elko 4:30.48 1 5
5 Graviet, Kyle 12 Shadow Ridge 4:32.56 1 4
6 Sudbury, Jeremy 12 Shadow Ridge 4:38.62 1 3
7 O'Barr, Josh 12 Silverado 4:40.58 1 2
8 Rivera, Gabriel 12 Foothill 4:46.26 1 1
 
Mens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chellman, Nathan   Sage Ridge 9:57.66 1 10
2 Meddles, Wade   Smith Valley 9:59.93 1 8
3 Matheson, Luke   Lund 10:46.14 1 6
4 Webster, Brett   Sage Ridge 10:47.67 1 5
5 Kubel, Michael   Sierra Lutheran 11:04.90 1 4
6 Clark, Josh   Pahranagat Valle 11:15.80 1 3
7 Martinez, Ricardo   Beatty 11:59.85 1 2
8 Martinez, Jesse   Spring Mountain 12:09.57 1 1
 
Mens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 King, David   Whittell 10:38.88 1 10
2 Kentop, Trevor   Silver Stage 11:01.84 1 8
3 McArthur, Duane   Rite of Passage 11:07.51 1 6
4 Hansen, Dylan   Lincoln County 11:19.36 1 5
5 Rios, Riccardo   Rite of Passage 11:23.19 1 4
6 Tracy, Nic 9 White Pine 11:33.68 1 3
7 Forbush, Skylar 10 White Pine 12:18.44 1 2
8 Marsh, William 11 White Pine 12:18.49 1 1
 
Mens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Silver, Micah   Tahoe-Truckee 10:08.63 1 10
2 Lundgren, Matt 9 Boulder City 10:22.18 1 8
3 Williams, Randon   Spring Creek 10:28.36 1 6
4 Stephens, Ben   Spring Creek 10:29.23 1 5
5 Pike, Matt   Lowry 10:33.78 1 4
6 Flanders, Phil   Incline 10:50.54 1 3
7 Sylvester, Sam 11 Virgin Valley 11:12.18 1 2
8 Kay, Tyson 12 Boulder City 11:49.96 1 1
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tibaduiza, Bryan 10 Galena 9:33.88 1 10
2 Bennett, Solomon 12 Silverado 9:37.45 1 8
3 Alegria, Kyle 12 Elko 9:41.57 1 6
4 Sudbury, Jeremy 12 Shadow Ridge 9:42.33 1 5
5 Juarez, Walter 12 Reno 9:43.94 1 4
6 Hasson, Tailhar 11 Cimarron-Memoria 9:53.43 1 3
7 Thornell, Jacob 11 Bonanza 10:02.11 1 2
8 O'Barr, Josh 12 Silverado 10:09.18 1 1
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nelson, Tim   Smith Valley 16.50 1 10
2 Stanley, Terence 10 Spring Mountain 16.93 1 8
3 Pittmon, Kaiser 9 Spring Mountain 17.85 1 6
4 Lehner, Mitchell   Tonopah 17.99 1 5
5 Penny, Rahmel 9 Spring Mountain 18.64 1 4
6 McFate, Tyler 12 Indian Springs 19.85 1 3
7 Griswold, Tom   Carlin 22.25 1 2
8 Ruiz, Juan   Jackpot 23.29 1 1
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 White, Darnell   Rite of Passage 16.61 1 10
2 Waite, Paul   Whittell 17.51 1 8
3 Teeter, Jeremiah   Silver Stage 17.95 1 6
4 Pinkham, Zach   Lincoln County 18.31 1 4.50
4 Nardi, James 11 White Pine 18.31 1 4.50
6 Hughes, Nathan 10 White Pine 18.79 1 3
7 Kufuor, Nana 11 The Meadows 21.05 1 2
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Royer, Michael   Spring Creek 16.83 1 10
2 Meyer, Hans   Dayton 17.20 1 8
3 Blount, Ryan   North Tahoe 17.21 1 6
4 Henriod, Terrance   Lowry 17.71 1 5
5 Harrison, Riley   Tahoe-Truckee 17.83 1 4
6 Knutson, Casey 11 Boulder City 18.13 1 3
7 Schneider, Devin 12 Pahrump Valley 18.31 1 2
8 Masters, Conley   Moapa Valley 19.40 1 1
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Castel, J.P. 12 Reno 14.66 1 10
2 Rowe, Riley 12 Hug 14.74 1 8
3 Freeborn, Dan 10 Reno 15.12 1 6
4 Currie, Rashaad 12 Cheyenne 15.25 1 5
5 Jones, Terrance 10 Cimarron-Memoria 15.26 1 4
6 Benson, Terry 11 Rancho 15.40 1 3
7 Rogers, Robert 12 Eldorado 15.84 1 2
8 Simon, Aaron 10 Bonanza 15.88 1 1
 
Mens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nelson, Tim   Smith Valley 42.07 1 10
2 Pittmon, Kaiser 9 Spring Mountain 43.50 1 8
3 McFate, Tyler 12 Indian Springs 44.62 1 6
4 Kinney, Cameron   Carlin 44.87 1 5
5 Lehner, Mitchell   Tonopah 44.96 1 4
6 Collins, Tremelle   Pyramid Lake 47.11 1 3
7 Hughes, Trevor   Carlin 48.15 1 2
8 Stanley, Terence 10 Spring Mountain 51.88 1 1
 
Mens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Teeter, Jeremiah   Silver Stage 43.69 1 10
2 Clayton, Joshua   Rite of Passage 45.14 1 8
3 VonLinsowe, Clint   Silver Stage 46.16 1 6
4 Smith, Neal   Lincoln County 47.24 1 5
5 Kufuor, Nana 11 The Meadows 48.05 1 4
6 Pinkham, Zach   Lincoln County 48.62 1 3
7 Hughes, Nathan 10 White Pine 49.48 1 2
 
Mens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Perry, Tom   Fernley 41.99 1 10
2 Royer, Michael   Spring Creek 42.19 1 8
3 Masters, Conley   Moapa Valley 42.98 1 6
4 Meyer, Hans   Dayton 43.59 1 5
5 Aaker, Matt   Dayton 43.71 1 4
6 Goff, Sawyer 11 Virgin Valley 44.01 1 3
7 Dufurrena, Riley   Spring Creek 44.06 1 2
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rowe, Riley 12 Hug 38.46 1 10
2 Castel, J.P. 12 Reno 38.67 1 8
3 Garcia, Adam 12 Cimarron-Memoria 38.85 1 6
4 Rogers, Robert 12 Eldorado 40.38 1 5
5 Talley, Orris 11 Legacy 40.77 1 4
6 Cotter, Brandon 12 Reed 41.13 1 3
7 Huestis, Matt 12 Chaparral 42.43 1 2
8 Manning, Ron 11 Centennial 44.74 1 1
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Calvary Chapel 46.37 1 10
2 Relay Team   Tonopah 47.07 1 8
3 Relay Team   Spring Mountain 47.28 1 6
4 Relay Team   Beatty 50.00 1 5
5 Relay Team   Lund 50.51 1 4
6 Relay Team   Virginia City 50.87 1 3
7 Relay Team   Indian Springs 50.99 1 2
-- Relay Team   Jackpot DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Rite of Passage 43.89 1 10
2 Relay Team   White Pine 45.83 1 8
3 Relay Team   The Meadows 45.97 1 6
4 Relay Team   Silver Stage 46.89 1 5
5 Relay Team   Lincoln County 47.00 1 4
6 Relay Team   Battle Mountain 49.31 1 3
7 Relay Team   Whittell 49.35 1 2
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Spring Creek 44.59 1 10
2 Relay Team   Faith Lutheran 44.73 1 8
3 Relay Team   Pahrump Valley 45.18 1 6
4 Relay Team   Virgin Valley 45.63 1 5
5 Relay Team   Dayton 45.65 1 4
6 Relay Team   Yerington 46.41 1 3
7 Relay Team   Tahoe-Truckee 46.59 1 2
8 Relay Team   Fernley 46.94 1 1
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Desert Pines 42.23 1 10
2 Relay Team   Cheyenne 42.42 1 8
3 Relay Team   Western 42.58 1 6
4 Relay Team   Hug 43.19 1 5
5 Relay Team   Reno 43.26 1 4
6 Relay Team   Spanish Springs 43.88 1 3
7 Relay Team   Silverado 44.20 1 2
-- Relay Team   Valley DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Calvary Chapel 1:35.50 1 10
2 Relay Team   Spring Mountain 1:40.15 1 8
3 Relay Team   Lund 1:41.27 1 6
4 Relay Team   Beatty 1:42.35 1 5
5 Relay Team   Indian Springs 1:44.49 1 4
6 Relay Team   Carlin 1:52.43 1 3
7 Relay Team   Jackpot 2:00.61 1 2
 
Mens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Rite of Passage 1:31.91 1 10
2 Relay Team   Pershing County 1:39.27 1 8
3 Relay Team   Silver Stage 1:40.21 1 6
4 Relay Team   Battle Mountain 1:40.60 1 5
5 Relay Team   White Pine 1:41.34 1 4
6 Relay Team   The Meadows 1:42.36 1 3
7 Relay Team   Whittell 1:45.86 1 2
-- Relay Team   Lincoln County DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Dayton 1:29.86 1 10
2 Relay Team   Spring Creek 1:32.86 1 8
3 Relay Team   Pahrump Valley 1:33.09 1 6
4 Relay Team   Faith Lutheran 1:33.42 1 5
5 Relay Team   Virgin Valley 1:34.35 1 4
6 Relay Team   North Tahoe 1:35.41 1 3
7 Relay Team   Yerington 1:36.47 1 2
8 Relay Team   Fernley 1:37.90 1 1
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Cheyenne 1:28.64 1 10
2 Relay Team   Cimarron-Memoria 1:29.43 1 8
3 Relay Team   Reno 1:29.61 1 6
4 Relay Team   Silverado 1:29.84 1 5
5 Relay Team   Canyon Springs 1:30.83 1 4
6 Relay Team   Valley 1:32.27 1 3
7 Relay Team   Damonte Ranch 1:34.28 1 2
8 Relay Team   Reed 1:35.33 1 1
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Calvary Chapel 3:38.84 1 10
2 Relay Team   Excel Christian 3:44.82 1 8
3 Relay Team   Spring Mountain 3:52.85 1 6
4 Relay Team   Pahranagat Valle 3:52.97 1 5
5 Relay Team   Indian Springs 3:59.14 1 4
6 Relay Team   Sierra Lutheran 4:12.50 1 3
7 Relay Team   Jackpot 4:27.06 1 2
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Rite of Passage 3:36.59 1 10
2 Relay Team   Battle Mountain 3:36.76 1 8
3 Relay Team   Silver Stage 3:41.75 1 6
4 Relay Team   The Meadows 3:41.99 1 5
5 Relay Team   Whittell 3:42.71 1 4
6 Relay Team   Pershing County 3:57.16 1 3
7 Relay Team   White Pine 3:57.22 1 2
8 Relay Team   Lincoln County 4:01.73 1 1
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Dayton 3:30.18 1 10
2 Relay Team   Fernley 3:31.07 1 8
3 Relay Team   Spring Creek 3:31.99 1 6
4 Relay Team   Faith Lutheran 3:33.62 1 5
5 Relay Team   Tahoe-Truckee 3:36.80 1 4
6 Relay Team   Yerington 3:38.50 1 3
7 Relay Team   Boulder City 3:39.47 1 2
8 Relay Team   Pahrump Valley 3:39.62 1 1
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Cheyenne 3:19.25 1 10
2 Relay Team   Hug 3:22.29 1 8
3 Relay Team   Las Vegas 3:24.51 1 6
4 Relay Team   Silverado 3:24.80 1 5
5 Relay Team   Durango 3:28.02 1 4
6 Relay Team   Cimarron-Memoria 3:28.31 1 3
7 Relay Team   Carson 3:29.58 1 2
8 Relay Team   McQueen 3:29.59 1 1
 
Mens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pahranagat Valle 9:27.92 1 10
2 Relay Team   Sierra Lutheran 9:32.98 1 8
3 Relay Team   Calvary Chapel 9:35.23 1 6
4 Relay Team   Beatty 9:42.05 1 5
5 Relay Team   Indian Springs 10:08.93 1 4
6 Relay Team   Spring Mountain 10:11.56 1 3
7 Relay Team   Jackpot 11:09.59 1 2
8 Relay Team   Carlin 13:31.47 1 1
 
Mens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Rite of Passage 8:47.38 1 10
2 Relay Team   Silver Stage 8:49.03 1 8
3 Relay Team   Battle Mountain 9:19.53 1 6
4 Relay Team   Lincoln County 9:21.08 1 5
5 Relay Team   White Pine 9:46.05 1 4
-- Relay Team   Whittell DQ 1  
 
Mens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Spring Creek 8:21.52 1 10
2 Relay Team   Tahoe-Truckee 8:24.32 1 8
3 Relay Team   Boulder City 8:31.19 1 6
4 Relay Team   Moapa Valley 8:46.33 1 5
5 Relay Team   Lowry 8:51.17 1 4
6 Relay Team   Pahrump Valley 8:53.19 1 3
7 Relay Team   Dayton 8:56.75 1 2
8 Relay Team   Incline 9:08.77 1 1
 
Mens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Silverado 7:56.31 1 10
2 Relay Team   Galena 8:05.73 1 8
3 Relay Team   Reno 8:07.80 1 6
4 Relay Team   Basic 8:20.61 1 5
5 Relay Team   Spring Valley 8:25.72 1 4
6 Relay Team   Douglas 8:26.36 1 3
7 Relay Team   Palo Verde 8:38.46 1 2
-- Relay Team   Shadow Ridge DQ 1  
 
Mens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bozsik, David   Smith Valley 46-00.75(14.04m) 1 10
2 Kelly, Forrest 11 Indian Springs 43-04.25(13.21m) 1 8
3 Deitrick, Zach   Smith Valley 42-09.25(13.04m) 1 6
4 Copsey, William 11 Spring Mountain 41-11.25(12.78m) 1 5
5 Brown, Andrew 11 Spring Mountain 41-01.75(12.54m) 1 4
6 Knight, Will   Owyhee 39-10.75(12.16m) 1 3
7 Murry, Bobby   Tonopah 37-03.25(11.36m) 1 2
8 Moran, Stephen   Austin 35-09.25(10.90m) 1 1
 
Mens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Allred, John   Silver Stage 51-04.00(15.65m) 1 10
2 Haupeakui, Langilangi   Rite of Passage 48-06.00(14.78m) 1 8
3 Bratton, Nick   The Meadows 42-09.00(13.03m) 1 6
4 Lotaki, Legion   Rite of Passage 42-04.50(12.92m) 1 5
5 Nurkhair, Teleu   White Pine 38-09.00(11.81m) 1 4
6 BrumField, Comeilus   Rite of Passage 38-03.75(11.68m) 1 3
7 Thomas, Jon   Lincoln County 38-02.75(11.65m) 1 2
8 Dominguez, William 10 White Pine 36-03.00(11.05m) 1 1
 
Mens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Savran, Bill   Dayton 48-06.00(14.78m) 1 10
2 Laughlin, James   North Tahoe 47-11.50(14.62m) 1 8
3 Seymour, Brandon   Dayton 47-01.00(14.35m) 1 6
4 Cummings, Steve 12 Pahrump Valley 45-04.50(13.83m) 1 5
5 Snow, Scott 11 Boulder City 43-10.25(13.37m) 1 4
6 Villegas, Juan   Sparks 43-09.75(13.35m) 1 3
7 Rios, James   Fernley 43-01.75(13.15m) 1 2
8 Spadaro, Chris 11 Virgin Valley 43-00.00(13.11m) 1 1
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barlett, Joe 11 Bishop Manogue 61-03.25(18.68m) 1 10
2 Heinreich, Cody 12 Del Sol 56-10.00(17.32m) 1 8
3 Lovaas, Jared 12 Bonanza 52-03.25(15.93m) 1 6
4 Spencer, Neil 12 Cimarron-Memoria 52-01.75(15.89m) 1 5
5 Winn, William 12 Las Vegas 51-01.75(15.59m) 1 4
6 Drye, Robert 11 Shadow Ridge 50-11.00(15.52m) 1 3
7 Nielsen, Jeff 12 Spanish Springs 48-05.50(14.77m) 1 2
8 Hinkey, Chris 12 Fallon 47-04.00(14.43m) 1 1
9 Cacal, Scott 12 Las Vegas 38-04.50(11.70m) 1  
 
Mens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bozsik, David   Smith Valley 149-03(45.49m) 1 10
2 Kelly, Forrest 11 Indian Springs 132-08(40.44m) 1 8
3 Brown, Andrew 11 Spring Mountain 128-10(39.27m) 1 6
4 Bond, Aaron   Eureka 125-00(38.10m) 1 5
5 Chratti, Gene   Gabbs 120-02(36.63m) 1 4
6 Niman, Josh   Lund 116-05(35.48m) 1 3
7 Barlese, Louie   Pyramid Lake 109-09(33.45m) 1 2
8 Murry, Bobby   Tonopah 84-03(25.68m) 1 1
 
Mens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haupeakui, Langilangi   Rite of Passage 144-08(44.09m) 1 10
2 Gunter, Ben   Battle Mountain 130-09(39.85m) 1 8
3 Allred, John   Silver Stage 130-05(39.75m) 1 6
4 Thomas, Jon   Lincoln County 115-08(35.26m) 1 5
5 Knight, Fritz   Battle Mountain 114-05(34.87m) 1 4
6 Nurkhair, Teleu   White Pine 105-02(32.05m) 1 3
7 Bratton, Nick   The Meadows 102-05(31.22m) 1 2
8 Nardi, Joe   White Pine 97-01(29.59m) 1 1
 
Mens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cox, Paul   Dayton 162-10(49.63m) 1 10
2 Seymour, Brandon   Dayton 137-02(41.81m) 1 8
3 Veloz, Reynaldo 12 Pahrump Valley 134-11(41.12m) 1 6
4 Rios, James   Fernley 129-03(39.40m) 1 5
5 Hart, Kevin   Fernley 125-05(38.23m) 1 4
6 Topchi, Sean 11 Boulder City 117-05(35.79m) 1 3
7 Knight, Steven   Spring Creek 113-06(34.59m) 1 2
8 Spadaro, Chris 11 Virgin Valley 113-00(34.44m) 1 1
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barlett, Joe 11 Bishop Manogue 170-06(51.97m) 1 10
2 Winn, William 12 Las Vegas 166-11(50.88m) 1 8
3 Johnson, Tyler 11 Bishop Gorman 159-08(48.67m) 1 6
4 Heinreich, Cody 12 Del Sol 152-06(46.48m) 1 5
5 Spencer, Neil 12 Cimarron-Memoria 150-09(45.95m) 1 4
6 Villa, Kolton 11 Silverado 148-00(45.11m) 1 3
7 Hinkey, Chris 12 Fallon 146-01(44.53m) 1 2
8 Drye, Robert 11 Shadow Ridge 139-07(42.55m) 1 1
9 Knapp, Dan 12 Reno 137-10(42.01m) 1  
 
Mens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hawkins, Trey   Trinity Christia 6-04.00(1.93m) 1 9
1 Elordi, Thomas   McDermitt 6-04.00(1.93m) 1 9
3 Gogan, Ronny 12 Indian Springs 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Paradise, Anthony   Owyhee 5-08.00(1.73m) 1 4.50
4 Reid, Robby   Lund 5-08.00(1.73m) 1 4.50
6 Kinney, Cameron   Carlin 5-06.00(1.68m) 1 3
7 Kurcz, Riley 11 Calvary Chapel 5-04.00(1.63m) 1 2
 
Mens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Clayton, Joshua   Rite of Passage 5-09.00(1.75m) 1 10
2 Mattingly, Robert   Pershing County 5-09.00(1.75m) 1 8
3 Keogh, Jake 12 White Pine 5-08.00(1.73m) 1 6
4 Bernal, Chris   Lincoln County 5-06.00(1.68m) 1 4.50
4 Bradshaw, Jacob 9 White Pine 5-06.00(1.68m) 1 4.50
6 Manzonie, Russ 10 White Pine 5-04.00(1.63m) 1 3
-- BrumField, Comeilus   Rite of Passage NH(--) 1  
 
Mens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jacob, Lehman   Fernley 6-03.00(1.91m) 1 10
2 McMurren, Matthew 12 Faith Lutheran 6-02.00(1.88m) 1 8
3 Guthrie, Preston 11 Virgin Valley 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Sperry, David 10 Faith Lutheran 5-10.00(1.78m) 1 5
5 Hopper, Erik   Dayton 5-10.00(1.78m) 1 4
6 Gill, Tony   Spring Creek 5-08.00(1.73m) 1 2.50
6 Yeater, James   Dayton 5-08.00(1.73m) 1 2.50
8 Henriod, Tyrell   Lowry 5-06.00(1.68m) 1 1
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mullikin, Darryl 12 Damonte Ranch 6-05.00(1.96m) 1 10
2 Kennedy, Jason 12 Liberty 6-04.00(1.93m) 1 8
3 Byers, Aaron 12 Elko 6-02.00(1.88m) 1 5.50
3 McWilliams, Greg 12 Canyon Springs 6-02.00(1.88m) 1 5.50
5 Juzek, Hayden 12 McQueen 6-02.00(1.88m) 1 4
6 Rawlinson, David 11 Palo Verde 6-02.00(1.88m) 1 3
7 Payne, Phillip 11 Western 6-00.00(1.83m) 1 2
8 Loyd, Mike 12 Palo Verde 6-00.00(1.83m) 1 1
9 Harris, Terry 12 Foothill 5-08.00(1.73m) 1  
 
Mens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hawkins, Trey   Trinity Christia 20-03.25(6.18m) nwi 1 10
2 Tams, Garrett   Excel Christian 19-06.50(5.96m) nwi 1 8
3 Gogan, Ronny 12 Indian Springs 19-06.50(5.96m) nwi 1 6
4 Lee, Cameron   Trinity Christia 19-02.00(5.84m) nwi 1 5
5 Poulson, Taylor   Pahranagat Valle 19-00.75(5.81m) nwi 1 4
6 Paradise, Anthony   Owyhee 18-11.25(5.77m) nwi 1 3
7 Elordi, Thomas   McDermitt 18-11.00(5.77m) nwi 1 2
8 Prinz, Joel   Excel Christian 17-10.00(5.44m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kopp, Kyle 12 White Pine 20-03.00(6.17m) +0.5 1 10
2 Ford, Andrew   Rite of Passage 19-04.25(5.90m) nwi 1 8
3 Pyeat, Thomas 10 White Pine 19-02.00(5.84m) nwi 1 6
4 Bradshaw, Jacob 9 White Pine 18-07.50(5.68m) nwi 1 5
5 Kunz, Dennis   Silver Stage 18-02.50(5.55m) nwi 1 4
6 Wadsworth, Cory   Lincoln County 17-11.50(5.47m) nwi 1 3
7 Harris, Curt   Battle Mountain 17-05.25(5.31m) nwi 1 2
8 Felton, Kyler   Whittell 17-01.00(5.21m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jacob, Lehman   Fernley 22-00.00(6.71m) +2.2 1 10
2 Mills, Kyle 11 Pahrump Valley 21-08.50(6.62m) nwi 1 8
3 Feemster, Trace   Dayton 21-02.00(6.45m) nwi 1 6
4 Goff, Austin 12 Virgin Valley 19-10.00(6.05m) nwi 1 5
5 Kahlili, Neema 12 Boulder City 18-06.50(5.65m) nwi 1 4
6 Basile, Michael   North Tahoe 18-06.50(5.65m) nwi 1 3
7 Trigueros, Byron   Dayton 18-04.50(5.60m) nwi 1 2
8 Royer, Michael   Spring Creek 18-03.50(5.58m) nwi 1 1
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gardner, Courtney 10 Hug 23-05.50(7.15m) nwi 1 10
2 Burcham, Dan 12 Reno 23-04.50(7.12m) nwi 1 8
3 Campbell, DJ 12 Cheyenne 22-11.00(6.99m) nwi 1 6
4 Rowe, Riley 12 Hug 22-08.75(6.93m) nwi 1 5
5 Proby, Deshawn 12 Cheyenne 22-04.75(6.83m) nwi 1 4
6 Byrd, Vincen 12 Valley 22-03.75(6.80m) nwi 1 3
7 Joseph, Kristen 12 Canyon Springs 22-02.00(6.76m) nwi 1 2
8 Harris, Torin 10 Palo Verde 22-00.50(6.72m) nwi 1 1
9 Garrett, Marcus 12 Desert Pines 19-11.00(6.07m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gogan, Ronny 12 Indian Springs 42-00.75(12.82m) nwi 1 10
2 Akers, Tyrell   Round Mountain 40-05.00(12.32m) nwi 1 8
3 Hughes, Trevor   Carlin 38-11.75(11.88m) nwi 1 6
4 Poulson, Taylor   Pahranagat Valle 38-08.50(11.80m) nwi 1 5
5 Valentine, Kevin   Tonopah 37-11.25(11.56m) nwi 1 4
6 Miller, Dane   Austin 36-11.50(11.26m) nwi 1 3
7 Lotspeich, Jimmy   Wells 36-05.75(11.12m) nwi 1 2
8 Reed, Taylor   Smith Valley 35-04.75(10.79m) nwi 1 1
 
Mens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wadsworth, Cory   Lincoln County 40-11.75(12.49m) nwi 1 10
2 Glover, Marcus   Rite of Passage 39-10.00(12.14m) nwi 1 8
3 Lauderdale, Marquete   Rite of Passage 38-04.00(11.68m) nwi 1 6
4 Bradshaw, Jacob 9 White Pine 37-00.00(11.28m) nwi 1 5
5 Mattingly, Robert   Pershing County 35-07.00(10.85m) nwi 1 4
6 Manzonie, Russ 10 White Pine 35-06.50(10.83m) nwi 1 3
 
Mens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mills, Kyle 11 Pahrump Valley 46-03.25(14.10m) +3.3 1 10
2 Jacob, Lehman   Fernley 44-11.50(13.70m) nwi 1 8
3 Jensen, Colby 11 Virgin Valley 42-01.50(12.84m) nwi 1 6
4 Petty, Daniel   Dayton 40-05.75(12.34m) nwi 1 5
5 Beach, Adam 12 Boulder City 40-04.00(12.29m) nwi 1 4
6 Trigueros, Byron   Dayton 38-02.25(11.64m) nwi 1 3
7 Reyna, Rudy   Dayton 37-04.50(11.39m) nwi 1 2
8 Claypool, Albert   Sparks 36-09.50(11.21m) nwi 1 1
 
Mens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Butler, Josh 10 Damonte Ranch 46-08.75(14.24m) nwi 1 10
2 Williams, Duke 10 Hug 46-05.25(14.15m) nwi 1 8
3 Joseph, Kristen 12 Canyon Springs 44-00.50(13.42m) nwi 1 6
4 Williams, Shawn 11 Valley 43-08.50(13.32m) nwi 1 5
5 Trotter, Darryl 11 Foothill 43-07.50(13.30m) nwi 1 4
6 Craig, Devonte 12 Western 43-06.00(13.26m) nwi 1 3
7 Jones, Terrance 10 Cimarron-Memoria 42-11.75(13.10m) nwi 1 2
8 Burcham, Dan 12 Reno 42-01.50(12.84m) nwi 1 1
9 Walker, Jaren 12 Centennial 41-09.00(12.73m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Nelson, Tim   Smith Valley 12-00.00(3.66m) 1 10
2 Payton, Chris   Beatty 10-00.00(3.05m) 1 8
3 Diehl, Cody   Beatty 9-06.00(2.90m) 1 6
4 Serrano, Joe   Beatty 8-06.00(2.59m) 1 5
5 Bozsik, David   Smith Valley 8-06.00(2.59m) 1 4
-- Howard, Chris 9 Indian Springs NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Syme, Kipp 11 White Pine 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Fredericks, Karl   Pershing County 10-06.00(3.20m) 1 8
3 Hernandez, Jonathon   Rite of Passage 10-00.00(3.05m) 1 6
4 Gambino, Catarino   Rite of Passage 10-00.00(3.05m) 1 5
5 Bakker, Cody   Pershing County 9-06.00(2.90m) 1 4
6 Lucas, Russell 11 White Pine 9-00.00(2.74m) 1 3
7 Shinkle, Larry   Lincoln County 8-00.00(2.44m) 1 2
8 Millar, James 10 White Pine 7-00.00(2.13m) 1 1
 
Mens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Storrs, Bill   Dayton 13-00.00(3.96m) 1 10
2 Frehner, Bram 12 Virgin Valley 13-00.00(3.96m) 1 7
2 Roberts, James   Yerington 13-00.00(3.96m) 1 7
4 Teerlink, Colton 11 Virgin Valley 12-06.00(3.81m) 1 5
5 Martinez, Kevin   Fernley 12-00.00(3.66m) 1 4
6 Echevarria, Christian   Lowry 11-06.00(3.51m) 1 2.50
6 Bonnet, Taylor   Yerington 11-06.00(3.51m) 1 2.50
8 Garibay, Chris 12 Faith Lutheran 11-00.00(3.35m) 1 1
 
Mens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kroll, Cameron 12 Reno 17-00.00(5.18m) 1 10
2 PARKER, JORDAN 10 Reno 14-06.00(4.42m) 1 8
3 Olague, Jose 11 Chaparral 14-06.00(4.42m) 1 6
4 Purdy, Mike 11 Palo Verde 13-00.00(3.96m) 1 4.50
4 Del Porto, Doug 10 Galena 13-00.00(3.96m) 1 4.50
6 ARTMANN, BRYAN 10 Green Valley 13-00.00(3.96m) 1 3
7 Azua, Ben 12 Green Valley 12-06.00(3.81m) 1 2
8 Huthchison, Canton 12 Palo Verde 11-06.00(3.51m) 1 1
9 Bulloch, Christian 10 Bonanza 11-00.00(3.35m) 1  
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Spratling, Millie   Wells 13.05 -0.5 1 10
2 Hardy, Ariana 10 Laughlin 13.42 -0.5 1 8
3 Kurcz, Rebecca 11 Calvary Chapel 13.81 -0.5 1 6
4 Wiebe, Lacey   Carlin 14.48 -0.5 1 5
5 Lucchesi, Heather   Gabbs 14.54 -0.5 1 4
6 Mitchell, Debbie   McDermitt 14.60 -0.5 1 3
7 Barajas, Erica   Trinity Christia 14.79 -0.5 1 2
-- Smith, Amber 11 Calvary Chapel DQ -0.5 1  
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dunn, Mackenzie   Battle Mountain 12.58 -0.7 1 10
2 Woods, Jessica   Whittell 13.61 -0.7 1 8
3 Gibson, Heather   Pershing County 13.91 -0.7 1 6
4 Fernandez, Adriana   Battle Mountain 14.27 -0.7 1 5
5 Stockton, Danica 9 The Meadows 14.52 -0.7 1 4
6 Bodenheimer, Amber   White Pine 14.62 -0.7 1 3
7 Gonzalez, Erin 9 White Pine 14.92 -0.7 1 2
8 Sela, Ariella 10 The Meadows 15.51 -0.7 1 1
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique 12 Pahrump Valley 12.23 -0.2 1 10
2 Ross, Kiara   Yerington 13.12 -0.2 1 8
3 Burtenshaw, Casey 12 Pahrump Valley 13.38 -0.2 1 6
4 DeAngelo, Tiffany   Spring Creek 13.44 -0.2 1 5
5 Courvoisier, Madeline 9 Faith Lutheran 13.44 -0.2 1 4
6 Shaw, Sierra   Sparks 13.54 -0.2 1 3
7 Marraccini, Angela   Yerington 13.66 -0.2 1 2
8 Wood, Shawnee   Incline 13.80 -0.2 1 1
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanchez, Kayla 11 Carson 12.21 -1.2 1 10
2 Rush, Denicia 10 Foothill 12.43 -1.2 1 8
3 Rovetti, Stephanie 9 Reno 12.56 -1.2 1 6
4 Bice, Haley 12 Coronado 12.58 -1.2 1 5
5 Smith, Neosha 12 Western 12.60 -1.2 1 4
6 Keirstead, Andrea 12 Carson 12.63 -1.2 1 3
7 Johnson, Ericka 12 Valley 12.74 -1.2 1 2
8 Marshall, Sharonte 11 Cheyenne 12.87 -1.2 1 1
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 27.01 -0.8 1 10
2 Deyampert, Alysia   Laughlin 28.79 -0.8 1 8
3 Focha, Tiffani   Smith Valley 29.02 -0.8 1 6
4 Smith, Amber 11 Calvary Chapel 29.25 -0.8 1 5
5 Christensen, Lesley   Smith Valley 29.65 -0.8 1 4
6 Reynolds, Aly   Wells 29.65 -0.8 1 3
7 Stafford, Elexia 10 Laughlin 30.14 -0.8 1 2
8 Wilson, Lindsay   Tonopah 30.28 -0.8 1 1
 
Womens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dunn, Mackenzie   Battle Mountain 26.32 -1.2 1 10
2 Gramolini, Mariah   Silver Stage 27.34 -1.2 1 8
3 Humbird, Mara   Whittell 29.17 -1.2 1 6
4 Fernandez, Adriana   Battle Mountain 29.50 -1.2 1 5
5 Willes, Kaeli 10 White Pine 30.25 -1.2 1 4
6 Yee, Diana 11 The Meadows 31.08 -1.2 1 3
7 Gonzalez, Erin 9 White Pine 31.46 -1.2 1 2
8 Bodenheimer, Amber   White Pine 31.60 -1.2 1 1
 
Womens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique 12 Pahrump Valley 24.93 +0.9 1 10
2 Patton, Albany   Spring Creek 26.98 +0.9 1 8
3 Burtenshaw, Casey 12 Pahrump Valley 27.71 +0.9 1 6
4 O'Connor, Charlene   Incline 27.82 +0.9 1 5
5 Musick, Carrie 12 Pahrump Valley 28.01 +0.9 1 4
6 Shaw, Sierra   Sparks 28.07 +0.9 1 3
7 Marraccini, Angela   Yerington 28.41 +0.9 1 2
8 Heskett, Chara   Lowry 28.62 +0.9 1 1
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanchez, Kayla 11 Carson 25.38 +0.9 1 10
2 Roberts, Gloria 12 Cheyenne 25.41 +0.9 1 8
3 Keirstead, Andrea 12 Carson 25.92 +0.9 1 6
4 Rovetti, Stephanie 9 Reno 25.96 +0.9 1 5
5 Rush, Denicia 10 Foothill 25.97 +0.9 1 4
6 Smith, Neosha 12 Western 26.25 +0.9 1 3
7 Jackson, Iris 11 Mojave 26.39 +0.9 1 2
8 Johnson, Ericka 12 Valley 26.62 +0.9 1 1
 
Womens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 57.90 1 10
2 Spratling, Millie   Wells 59.32 1 8
3 Deyampert, Alysia   Laughlin 1:02.09c 1 6
4 Redmann, Katie   Round Mountain 1:05.05c 1 5
5 Swearingen, Tori   Sierra Lutheran 1:05.49c 1 4
6 Porte, Jen   Beatty 1:06.79c 1 3
7 Lambert, Brenna   Excel Christian 1:07.78c 1 2
8 McClary, Katelynd 11 Indian Springs 1:10.59c 1 1
 
Womens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gramolini, Mariah   Silver Stage 58.83 1 10
2 Lovell, Ashley 9 The Meadows 1:03.62c 1 8
3 Daly, Natailie   Whittell 1:04.27c 1 6
4 Guizar, Selene   Battle Mountain 1:05.11c 1 5
5 Humbird, Mara   Whittell 1:05.12c 1 4
6 Willes, Kaeli 10 White Pine 1:06.92c 1 3
7 Fong, Kristyna 9 The Meadows 1:07.80c 1 2
8 Ankney, Caitlin 9 White Pine 1:07.99c 1 1
 
Womens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maloy, Dominique 12 Pahrump Valley 55.63 1 10
2 Holt, Lindsay   Tahoe-Truckee 1:00.80c 1 8
3 O'Connor, Charlene   Incline 1:01.38c 1 6
4 Patton, Albany   Spring Creek 1:01.85c 1 5
5 Dean, McKenzie 10 Pahrump Valley 1:02.01c 1 4
6 Albin, Haley 11 Boulder City 1:02.30c 1 3
7 Hinman, Kris   Spring Creek 1:02.98c 1 2
8 Nelson, Bernie   Tahoe-Truckee 1:05.31c 1 1
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Conner, Unique 10 Western 57.41 1 10
2 Day, Christina 12 Silverado 57.72 1 8
3 Turner, Hanna 11 North Valleys 58.65 1 6
4 Works, Christy 11 Carson 58.89 1 5
5 Scott, Amber 10 Canyon Springs 58.92 1 4
6 Harris, Tammy 12 Bonanza 1:00.38c 1 3
7 Owens, Sierra 12 Reed 1:00.62c 1 2
 
Womens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 2:19.88 1 10
2 Stewart, Megan   Lund 2:34.34 1 8
3 Stewart, Keisha   Lund 2:38.14 1 6
4 Ramirez, Blanca   Round Mountain 2:39.02 1 5
5 Cross, Caitlin   Excel Christian 2:41.92 1 4
6 Ivins, Janelle   Lund 2:42.73 1 3
7 Mitchell, Darcey   McDermitt 2:47.99 1 2
-- Weeks, Melora   Wells NT 1  
 
Womens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lovell, Ashley 9 The Meadows 2:31.80 1 10
2 Daly, Natailie   Whittell 2:32.07 1 8
3 Shirley, Jaimie   Silver Stage 2:33.27 1 6
4 MacKelvie, Jane   Whittell 2:36.97 1 5
5 Brumbach, Holly   Whittell 2:38.99 1 4
6 Fullmer, Kelsie 9 White Pine 2:44.14 1 3
7 Large, Selena 9 White Pine 2:48.81 1 2
8 Walsh, Laura 9 The Meadows 2:55.25 1 1
 
Womens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie 12 Boulder City 2:12.07 1 10
2 Dean, McKenzie 10 Pahrump Valley 2:22.59 1 8
3 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 2:23.67 1 6
4 Hinman, Kris   Spring Creek 2:25.79 1 5
5 Ceragioli, Monica   Incline 2:27.67 1 4
6 Harrington, Courtney   Lowry 2:30.10 1 3
7 Albin, Haley 11 Boulder City 2:31.92 1 2
8 Nelson, Bernie   Tahoe-Truckee 2:37.54 1 1
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 12 Reno 2:13.34 1 10
2 Washington, Brittney 11 Cheyenne 2:18.22 1 8
3 Page, Pilar 12 Cimarron-Memoria 2:19.67 1 6
4 Sturgess, Alicia 12 Douglas 2:20.99 1 5
5 Guzman, Jazmine 10 Hug 2:22.97 1 4
6 Osteen, Jessica 10 Canyon Springs 2:23.11 1 3
7 Holmstrom, Heather 12 Foothill 2:26.74 1 2
-- Lane, Amber 12 Las Vegas NT 1  
 
Womens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stewart, Megan   Lund 5:50.61 1 10
2 Ivins, Janelle   Lund 6:01.86 1 8
3 Kelley, Sarah   Sage Ridge 6:02.68 1 6
4 Kelley, Claire   Sage Ridge 6:02.78 1 5
5 Carpenter, Elaine   Sage Ridge 6:12.55 1 4
6 Bily, Rachel   Wells 6:16.75 1 3
7 Condray, Alexandra 10 Laughlin 6:28.49 1 2
8 Cortez, Brenda 10 Laughlin 6:39.43 1 1
 
Womens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rupp, Sasha   Whittell 5:58.69 1 10
2 Mills, Daphnee   Pershing County 6:03.30 1 8
3 Fullmer, Kelsie 9 White Pine 6:16.43 1 6
4 Shirley, Jaimie   Silver Stage 6:21.02 1 5
5 Warwood, Hailey   Battle Mountain 6:36.22 1 4
6 Large, Selena 9 White Pine 6:41.33 1 3
7 O'Flaherty, Ashley 9 White Pine 6:43.94 1 2
8 Medina, Monica 9 White Pine 6:56.24 1 1
 
Womens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie 12 Boulder City 5:07.02 1 10
2 Dean, McKenzie 10 Pahrump Valley 5:26.52 1 8
3 Ceragioli, Monica   Incline 5:31.19 1 6
4 Bauer, Swayze   Yerington 5:37.45 1 5
5 Schrock, Kara   Fernley 5:40.83 1 4
6 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 5:50.76 1 3
7 Harrington, Courtney   Lowry 5:57.11 1 2
8 Stanton, JoJo 11 Boulder City 6:07.60 1 1
 
Womens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 12 Reno 4:58.82 1 10
2 Kirsh, Demerey 9 Reno 5:18.13 1 8
3 Larsen, Chelsea 11 Elko 5:20.14 1 6
4 Wimmer, Ashley 11 Palo Verde 5:29.70 1 5
5 Kupoglu, Suhan 12 Green Valley 5:40.39 1 4
6 Hutton, Tiffany 11 Cimarron-Memoria 5:45.45 1 3
7 Ogden, Melissa 12 Foothill 5:50.47 1 2
8 Holmstrom, Heather 12 Foothill 5:51.37 1 1
 
Womens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stewart, Megan   Lund 12:33.52 1 10
2 Kelley, Claire   Sage Ridge 12:43.73 1 8
3 Kelley, Sarah   Sage Ridge 12:43.91 1 6
4 Carpenter, Elaine   Sage Ridge 13:13.07 1 5
5 Bily, Rachel   Wells 13:23.71 1 4
6 Ivins, Janelle   Lund 13:31.58 1 3
7 Condray, Alexandra 10 Laughlin 13:35.35 1 2
8 Musselmann, Mackenzie   Round Mountain 16:04.18 1 1
 
Womens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rupp, Sasha   Whittell 13:22.56 1 10
2 Lovell, Ashley 9 The Meadows 13:41.87 1 8
3 Fullmer, Kelsie 9 White Pine 13:53.94 1 6
4 Large, Selena 9 White Pine 14:32.28 1 5
5 O'Flaherty, Ashley 9 White Pine 14:32.33 1 4
6 Fagg, Jennifer   Battle Mountain 14:43.47 1 3
7 Shirley, Jaimie   Silver Stage 15:07.52 1 2
8 McGuiness, Siobahn   Pershing County 15:24.99 1 1
 
Womens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dean, McKenzie 10 Pahrump Valley 11:47.79 1 10
2 Schrock, Kara   Fernley 12:05.24 1 8
3 Bauer, Swayze   Yerington 12:18.78 1 6
4 Blanthorn, Kelsie   Spring Creek 12:27.74 1 5
5 Ceragioli, Monica   Incline 12:53.17 1 4
6 Richner, Sara 10 Boulder City 12:58.68 1 3
7 Yadon, Hailey   Lowry 13:07.45 1 2
8 Stanton, JoJo 11 Boulder City 13:32.88 1 1
 
Womens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lawrence, Marie 12 Reno 10:57.57 1 10
2 Smith, Kelsey 9 South Tahoe 11:03.97 1 8
3 Kirsh, Demerey 9 Reno 11:05.78 1 6
4 Holmstrom, Heather 12 Foothill 11:54.19 1 5
5 Hollinger, Heather 09 Canyon Springs 11:55.57 1 4
6 Ogden, Melissa 12 Foothill 12:20.97 1 3
7 Topham, Samantha 12 Palo Verde 12:28.64 1 2
8 Ralls, Alyssa 12 Bishop Gorman 12:37.54 1 1
 
Womens 100m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Young, Chelsea   Austin 16.31 1 10
2 Focha, Tiffani   Smith Valley 17.70 1 8
3 Anderson, Ayla   Carlin 18.40 1 6
4 Reynolds, Aly   Wells 18.44 1 5
5 Gnadt, Jessica 10 Laughlin 18.49 1 4
6 Sargent, Kiara 11 Indian Springs 18.58 1 3
7 Kurcz, Rebecca 11 Calvary Chapel 18.71 1 2
8 Laus, Helena   Trinity Christia 19.15 1 1
 
Womens 100m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woods, Jessica   Whittell 16.30 1 10
2 Gramolini, Mariah   Silver Stage 17.33 1 8
3 Marshall, Shannon   Whittell 17.38 1 6
4 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 18.28 1 5
5 Yee, Diana 11 The Meadows 18.29 1 4
6 Fong, Kristyna 9 The Meadows 18.77 1 3
7 Lesicka, Jennifer   Lincoln County 19.41 1 2
8 Patch, Jamee 11 White Pine 22.03 1 1
 
Womens 100m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie 12 Boulder City 15.29 1 10
2 Echevarria, Alicia   Lowry 15.97 1 8
3 Hughes, Tee Tee 9 Pahrump Valley 16.23 1 6
4 Kamps, Bridget   Spring Creek 17.11 1 5
5 Kamps, Brooke   Spring Creek 17.57 1 4
6 Cofer, Kalei   Tahoe-Truckee 17.86 1 3
7 Johnson, Alcyen   North Tahoe 17.91 1 2
8 Thompson, Blythe   Moapa Valley 18.36 1 1
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Kereiona 12 Hug 14.64 1 10
2 Lee, Talisha 12 Rancho 14.90 1 8
3 Neil, Aubrie 12 Galena 14.91 1 6
4 Battle, Lenette 12 Shadow Ridge 15.04 1 5
5 Keirstead, Andrea 12 Carson 15.53 1 4
6 Coleman, Iiesha 11 Western 15.59 1 3
7 McDaniel, Lacey 12 Green Valley 16.04 1 2
8 Brewer, La'Shay 12 Del Sol 16.17 1 1
 
Womens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gnadt, Jessica 10 Laughlin 50.19 1 10
2 Focha, Tiffani   Smith Valley 50.20 1 8
3 Kurcz, Rebecca 11 Calvary Chapel 51.22 1 6
4 Stewart, Keisha   Lund 51.25 1 5
5 Christensen, Lesley   Smith Valley 51.62 1 4
6 Reynolds, Aly   Wells 52.23 1 3
7 Sargent, Kiara 11 Indian Springs 52.70 1 2
8 Swearingen, Tori   Sierra Lutheran 52.80 1 1
 
Womens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Heberlein, Erica   Battle Mountain 49.09 1 10
2 Marshall, Shannon   Whittell 49.35 1 8
3 Fong, Kristyna 9 The Meadows 50.78 1 6
4 Highsmith, Arielle   Silver Stage 52.56 1 5
5 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 53.18 1 4
6 Lesicka, Jennifer   Lincoln County 54.62 1 3
7 Yee, Diana 11 The Meadows 55.27 1 2
-- Hamilton, Heather 10 White Pine NT 1  
 
Womens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Palmer, Katie 12 Boulder City 45.05 1 10
2 O'Connor, Holly   Incline 48.08 1 8
3 Thompson, Blythe   Moapa Valley 48.13 1 6
4 Hughes, Tee Tee 9 Pahrump Valley 49.48 1 5
5 Kamps, Bridget   Spring Creek 49.55 1 4
6 Johnson, Alcyen   North Tahoe 52.44 1 3
7 Kamps, Brooke   Spring Creek 52.70 1 2
8 Karges, Melissa   Dayton 56.53 1 1
 
Womens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sanchez, Kayla 11 Carson 43.25 1 10
2 Battle, Lenette 12 Shadow Ridge 44.25 1 8
3 Keirstead, Andrea 12 Carson 45.43 1 6
4 Anderson, Ra'yana 10 Rancho 45.55 1 5
5 Kaisershot, Morgan 10 Elko 45.97 1 4
6 Brown, Megan 11 Shadow Ridge 46.68 1 3
7 Kincey, Osheanna 11 Eldorado 47.11 1 2
8 Lee, Talisha 12 Rancho 47.24 1 1
 
Womens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Laughlin 53.97 1 10
2 Relay Team   Trinity Christia 56.55 1 8
3 Relay Team   Virginia City 56.64 1 6
4 Relay Team   Tonopah 56.88 1 5
5 Relay Team   Owyhee 57.30 1 4
6 Relay Team   Beatty 58.60 1 3
7 Relay Team   Jackpot 59.17 1 2
8 Relay Team   Smith Valley 1:01.66c 1 1
 
Womens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   White Pine 57.23 1 10
2 Relay Team   Lincoln County 58.65 1 8
3 Relay Team   The Meadows 58.70 1 6
-- Relay Team   Whittell DQ 1  
 
Womens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pahrump Valley 51.69 1 10
2 Relay Team   Sparks 52.69 1 8
3 Relay Team   Faith Lutheran 52.87 1 6
4 Relay Team   Boulder City 52.97 1 5
5 Relay Team   Incline 53.04 1 4
6 Relay Team   Spring Creek 53.56 1 3
7 Relay Team   Tahoe-Truckee 53.60 1 2
8 Relay Team   Yerington 53.84 1 1
 
Womens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Western 48.73 1 10
2 Relay Team   Reno 48.78 1 8
3 Relay Team   Coronado 49.07 1 6
4 Relay Team   Rancho 49.16 1 5
5 Relay Team   Shadow Ridge 49.54 1 4
6 Relay Team   Galena 50.02 1 3
7 Relay Team   Valley 50.50 1 2
-- Relay Team   Damonte Ranch DQ 1  
 
Womens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Laughlin 1:57.53 1 10
2 Relay Team   Excel Christian 1:59.87 1 8
3 Relay Team   Trinity Christia 2:01.20 1 6
4 Relay Team   Tonopah 2:02.29 1 5
5 Relay Team   Owyhee 2:02.47 1 4
6 Relay Team   Beatty 2:04.66 1 3
7 Relay Team   Wells 2:07.95 1 2
8 Relay Team   Smith Valley 2:11.71 1 1
 
Womens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Battle Mountain 1:51.31 1 10
2 Relay Team   Pershing County 2:01.39 1 8
3 Relay Team   White Pine 2:03.22 1 6
4 Relay Team   Lincoln County 2:07.13 1 5
5 Relay Team   The Meadows 2:11.91 1 4
-- Relay Team   Whittell DQ 1  
 
Womens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Pahrump Valley 1:51.89 1 10
2 Relay Team   Tahoe-Truckee 1:53.64 1 8
3 Relay Team   North Tahoe 1:54.92 1 6
4 Relay Team   Lowry 1:56.49 1 5
5 Relay Team   Virgin Valley 1:57.76 1 4
6 Relay Team   Dayton 1:57.98 1 3
-- Relay Team   Boulder City DQ 1  
-- Relay Team   Spring Creek DQ 1  
 
Womens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Las Vegas 1:43.93 1 10
2 Relay Team   Arbor View 1:46.00 1 8
3 Relay Team   Western 1:46.25 1 6
4 Relay Team   Canyon Springs 1:46.65 1 5
5 Relay Team   McQueen 1:46.98 1 4
6 Relay Team   Galena 1:47.68 1 3
7 Relay Team   Bishop Manogue 1:47.97 1 2
8 Relay Team   Centennial 1:48.44 1 1
 
Womens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Laughlin 4:28.52 1 10
2 Relay Team   Smith Valley 4:42.72 1 8
3 Relay Team   Beatty 4:53.79 1 6
4 Relay Team   Wells 4:56.89 1 5
5 Relay Team   Owyhee 5:04.87 1 4
6 Relay Team   Indian Springs 5:10.08 1 3
7 Relay Team   Jackpot 5:22.53 1 2
 
Womens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Whittell 4:21.06 1 10
2 Relay Team   Battle Mountain 4:27.42 1 8
3 Relay Team   Pershing County 4:39.05 1 6
4 Relay Team   The Meadows 4:46.90 1 5
5 Relay Team   Silver Stage 4:50.61 1 4
6 Relay Team   White Pine 4:54.18 1 3
 
Womens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Spring Creek 4:11.71 1 10
2 Relay Team   Boulder City 4:15.30 1 8
3 Relay Team   Incline 4:17.27 1 6
4 Relay Team   Tahoe-Truckee 4:17.68 1 5
5 Relay Team   Lowry 4:18.49 1 4
6 Relay Team   North Tahoe 4:20.12 1 3
7 Relay Team   Faith Lutheran 4:22.49 1 2
8 Relay Team   Moapa Valley 4:28.56 1 1
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Cheyenne 3:51.72 1 10
2 Relay Team   Canyon Springs 3:59.51 1 8
3 Relay Team   Shadow Ridge 4:02.59 1 6
4 Relay Team   McQueen 4:02.64 1 5
5 Relay Team   Carson 4:04.04 1 4
6 Relay Team   Rancho 4:04.76 1 3
7 Relay Team   Douglas 4:08.85 1 2
8 Relay Team   Silverado 4:09.52 1 1
 
Womens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Lund 10:48.35 1 10
2 Relay Team   Laughlin 11:10.77 1 8
3 Relay Team   Wells 11:55.29 1 6
4 Relay Team   Owyhee 11:57.02 1 5
5 Relay Team   Jackpot 12:08.50 1 4
6 Relay Team   Round Mountain 12:31.13 1 3
7 Relay Team   Beatty 13:17.62 1 2
-- Relay Team   Sage Ridge NT 1  
 
Womens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Whittell 10:51.96 1 10
2 Relay Team   Silver Stage 11:36.35 1 8
3 Relay Team   Battle Mountain 11:44.49 1 6
4 Relay Team   White Pine 11:45.20 1 5
5 Relay Team   Pershing County 11:50.11 1 4
6 Relay Team   The Meadows 11:55.95 1 3
 
Womens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Spring Creek 10:07.22 1 10
2 Relay Team   Lowry 10:07.77 1 8
3 Relay Team   North Tahoe 10:21.88 1 6
4 Relay Team   Moapa Valley 10:22.60 1 5
5 Relay Team   Faith Lutheran 10:28.04 1 4
6 Relay Team   Boulder City 10:34.94 1 3
7 Relay Team   Incline 10:47.04 1 2
8 Relay Team   Sparks 10:57.75 1 1
 
Womens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Reno 9:28.55 1 10
2 Relay Team   Elko 9:47.40 1 8
3 Relay Team   Cimarron-Memoria 9:49.20 1 6
4 Relay Team   Cheyenne 9:54.04 1 5
5 Relay Team   Carson 10:07.49 1 4
6 Relay Team   Foothill 10:13.29 1 3
7 Relay Team   Canyon Springs 10:13.78 1 2
8 Relay Team   Green Valley 10:29.58 1 1
 
Womens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kelly, Jessica   Owyhee 33-01.50(10.10m) 1 10
2 White, Amber   Beatty 32-04.00(9.86m) 1 8
3 Brock, Ashley   Tonopah 32-03.00(9.83m) 1 6
4 Dearmore, Lasaundra   Pyramid Lake 31-07.50(9.64m) 1 5
5 Whelchel, Jalisa   Eureka 31-07.00(9.63m) 1 4
6 Hooper, Belinda   Gabbs 31-01.75(9.49m) 1 3
7 Brody, Jeri Lynn 10 Laughlin 29-07.25(9.02m) 1 2
8 Barker, Mandy   Pahranagat Valle 27-11.25(8.52m) 1 1
 
Womens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Karman, Kelly   Whittell 31-07.75(9.65m) 1 10
2 Capanna, Brianna 9 The Meadows 31-02.75(9.52m) 1 8
3 Hillesheim, Erin   Battle Mountain 29-11.25(9.12m) 1 6
4 Ramirez, Josiphira   Pershing County 29-07.75(9.04m) 1 5
5 Bunch, Lexy   Battle Mountain 29-07.25(9.02m) 1 4
6 Willes, Kaeli 10 White Pine 24-10.00(7.57m) 1 3
7 Garcia, Alyssa   Lincoln County 24-04.00(7.42m) 1 2
8 Sela, Ariella 10 The Meadows 21-04.75(6.52m) 1 1
 
Womens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Monzello, Rebecca   Dayton 36-11.75(11.27m) 1 10
2 Lommori, Kayla   Yerington 35-09.00(10.90m) 1 8
3 Abou-Halaka, Alexis 10 Pahrump Valley 35-00.75(10.69m) 1 6
4 Brackins, Elizabeth 10 Faith Lutheran 34-08.50(10.58m) 1 5
5 Rencher, Ashley 10 Pahrump Valley 34-04.25(10.47m) 1 4
6 Guerts, Ashley   Fernley 32-10.75(10.03m) 1 3
7 Beede, Kayli   North Tahoe 31-02.75(9.52m) 1 2
8 Balliette, Adrienne   Spring Creek 29-00.25(8.85m) 1 1
 
Womens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hill, Adriane 11 Reed 40-07.00(12.37m) 1 10
2 Nua, Tawny 12 Liberty 40-05.75(12.34m) 1 8
3 HOWERTON-DAVIS, DESTANAE 09 Canyon Springs 39-06.50(12.05m) 1 6
4 Bingson, Amanda 11 Silverado 38-07.75(11.78m) 1 5
5 Pasina, Prisca 11 McQueen 35-08.50(10.88m) 1 4
6 Mefford, Denise 11 Elko 33-00.50(10.07m) 1 3
7 Osteen, Jasmine 10 Mojave 32-10.00(10.01m) 1 2
 
Womens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McClary, Katelynd 11 Indian Springs 103-06(31.55m) 1 10
2 Whelchel, Jalisa   Eureka 92-03(28.12m) 1 8
3 Kelly, Jessica   Owyhee 91-02(27.79m) 1 6
4 Brock, Ashley   Tonopah 87-03(26.59m) 1 5
5 Waalkens, Amanda   Carlin 82-11(25.27m) 1 4
6 White, Amber   Beatty 79-11(24.36m) 1 3
7 Hoover, Corinne   Smith Valley 78-06(23.93m) 1 2
8 Langley, Jeanae 10 Indian Springs 76-01(23.19m) 1 1
 
Womens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bunch, Lexy   Battle Mountain 96-09(29.49m) 1 10
2 Capanna, Brianna 9 The Meadows 96-03(29.34m) 1 8
3 Karman, Kelly   Whittell 86-03(26.29m) 1 6
4 Hemp, Katrina   Pershing County 85-04(26.01m) 1 5
5 Williams, Lorissa   Silver Stage 84-01(25.63m) 1 4
6 Walsh, Laura 9 The Meadows 71-05(21.77m) 1 3
7 Garcia, Alyssa   Lincoln County 62-09(19.13m) 1 2
8 Tobler, Maryann   Lincoln County 55-10(17.02m) 1 1
 
Womens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lommori, Kayla   Yerington 124-05(37.92m) 1 10
2 Monzello, Rebecca   Dayton 116-00(35.36m) 1 8
3 Rencher, Ashley 10 Pahrump Valley 105-10(32.26m) 1 6
4 Vince, Ashley 10 Boulder City 97-02(29.62m) 1 5
5 Balliette, Adrienne   Spring Creek 95-02(29.01m) 1 4
6 Stemmer, Chelsea 12 Boulder City 92-02(28.09m) 1 3
7 Krauss, Ellie   North Tahoe 86-09(26.44m) 1 2
8 Kloeppel, Trina   Lowry 85-07(26.09m) 1 1
 
Womens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bingson, Amanda 11 Silverado 131-04(40.03m) 1 10
2 Ellison, LaShaunte 12 Sierra Vista 121-08(37.08m) 1 8
3 Hill, Adriane 11 Reed 118-11(36.25m) 1 6
4 Nua, Tawny 12 Liberty 115-08(35.26m) 1 5
5 Eure, Christeena 12 Reed 114-07(34.93m) 1 4
6 Stanley, Brittany 11 Palo Verde 111-05(33.96m) 1 3
7 Anderson, Alexa 12 Spanish Springs 104-07(31.88m) 1 2
8 HOWERTON-DAVIS, DESTANAE 09 Canyon Springs 86-06(26.37m) 1 1
 
Womens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hardy, Ariana 10 Laughlin 5-02.00(1.57m) 1 10
2 Spratling, Millie   Wells 5-00.00(1.52m) 1 8
3 McClary, Katelynd 11 Indian Springs 5-00.00(1.52m) 1 6
4 Ramirez, Blanca   Round Mountain 5-00.00(1.52m) 1 5
5 Rimington, Kara   Lund 4-10.00(1.47m) 1 4
6 Cox, Katrina   Austin 4-08.00(1.42m) 1 3
7 Young, Tiffany   Austin 4-04.00(1.32m) 1 2
8 Bunyard, Alixe   Excel Christian 4-00.00(1.22m) 1 1
 
Womens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Marshall, Shannon   Whittell 5-00.50(1.54m) 1 10
2 Ankney, Caitlin 9 White Pine 4-07.00(1.40m) 1 8
3 Highsmith, Arielle   Silver Stage 4-07.00(1.40m) 1 6
4 Daly, Natailie   Whittell 4-06.00(1.37m) 1 5
5 Gunter, Ashley   Battle Mountain 4-04.00(1.32m) 1 4
6 Fullmer, Kelsie 9 White Pine 4-04.00(1.32m) 1 3
7 Hamilton, Kayla 11 White Pine 4-04.00(1.32m) 1 2
8 Hamilton, Heather 10 White Pine 4-00.00(1.22m) 1 1
 
Womens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stemmer, Chelsea 12 Boulder City 5-00.00(1.52m) 1 10
2 Jones, Nicole   Sparks 4-11.00(1.50m) 1 8
3 Kamps, Brooke   Spring Creek 4-10.00(1.47m) 1 6
4 O'Connor, Holly   Incline 4-08.00(1.42m) 1 5
5 Courvoisier, Madeline 9 Faith Lutheran 4-08.00(1.42m) 1 4
6 Pluck, Aundria   Dayton 4-08.00(1.42m) 1 2.50
6 Stott, Crystal   Spring Creek 4-08.00(1.42m) 1 2.50
8 Stanton, Cally 10 Boulder City 4-06.00(1.37m) 1 1
10 Vickers, Alissa   Dayton 4-04.00(1.32m) 1  
9 Lommori, Kayla   Yerington 4-04.00(1.32m) 1  
 
Womens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Iverson, Langley 11 Galena 5-08.00(1.73m) 1 10
2 Beasley, Courtney 12 Durango 5-05.00(1.65m) 1 8
3 Sweeper- Muniz, Ebony 12 Chaparral 5-04.00(1.63m) 1 6
4 Burton, Sarah 12 Fallon 5-04.00(1.63m) 1 5
5 Sturgess, Alicia 12 Douglas 5-02.00(1.57m) 1 4
6 Daniels, Ria 11 Cimarron-Memoria 5-00.00(1.52m) 1 3
7 McDaniel, Lacey 12 Green Valley 5-00.00(1.52m) 1 2
8 Dixon, Milan 12 Silverado 4-10.00(1.47m) 1 0.50
8 Foster, Brea 11 Sierra Vista 4-10.00(1.47m) 1 0.50
 
Womens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Spratling, Millie   Wells 16-01.75(4.92m) +2.6 1 10
2 Redmann, Katie   Round Mountain 16-00.50(4.89m) +2.1 1 8
3 Ramirez, Blanca   Round Mountain 14-11.50(4.56m) +0.6 1 6
4 Smith, Sarah   Smith Valley 14-08.50(4.48m) +1.9 1 5
5 Pete, Bethany   Owyhee 14-07.00(4.45m) +1.4 1 4
6 Smith, Amber 11 Calvary Chapel 14-02.75(4.34m) +1.3 1 3
7 Lambert, Brenna   Excel Christian 14-02.50(4.33m) +1.5 1 2
8 McClary, Katelynd 11 Indian Springs 13-10.00(4.22m) -0.5 1 1
 
Womens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Woods, Jessica   Whittell 16-08.00(5.08m) +5.4 1 10
2 Dunn, Mackenzie   Battle Mountain 16-06.00(5.03m) +0.0 1 8
3 Gibson, Heather   Pershing County 15-11.00(4.85m) +3.7 1 6
4 Ankney, Caitlin 9 White Pine 14-05.00(4.39m) +3.2 1 5
5 Gunter, Ashley   Battle Mountain 14-04.00(4.37m) +3.3 1 4
6 Avery, Tiffany   Lincoln County 14-00.00(4.27m) +2.0 1 3
7 Hamilton, Heather 10 White Pine 13-11.25(4.25m) +1.9 1 2
8 Stockton, Danica 9 The Meadows 12-07.75(3.85m) -2.3 1 1
 
Womens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Maloy, Dominique 12 Pahrump Valley 18-02.00(5.54m) +0.0 1 10
2 Ross, Kiara   Yerington 16-07.00(5.05m) +3.6 1 8
3 Echevarria, Alicia   Lowry 15-10.50(4.84m) +0.1 1 6
4 Kamps, Bridget   Spring Creek 14-09.50(4.51m) -0.3 1 5
5 Maguine, Anna   Fernley 14-07.50(4.46m) +1.0 1 4
6 Pasvantis, Taylor   North Tahoe 14-05.50(4.41m) +1.2 1 3
7 Martens, Sophie 11 Virgin Valley 14-04.00(4.37m) +0.0 1 2
8 Manley, Stephanie 9 Pahrump Valley 13-09.75(4.21m) +0.0 1 1
 
Womens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Knox, Capri 12 Valley 17-07.00(5.36m) +3.5 1 10
2 Sanchez, Kayla 11 Carson 17-06.00(5.33m) +3.6 1 8
3 Johnson, Kereiona 12 Hug 17-05.00(5.31m) +0.7 1 6
4 Marshall, Sharonte 11 Cheyenne 17-04.00(5.28m) +1.6 1 5
5 Houston, Aurelia 12 Cimarron-Memoria 16-08.50(5.09m) +0.5 1 4
6 Kaisershot, Morgan 10 Elko 16-06.00(5.03m) +3.5 1 3
7 Mensah, Angela 10 Palo Verde 16-05.50(5.02m) +2.0 1 2
8 Collins, Breshunna 09 Rancho 16-04.25(4.98m) +2.3 1 1
9 Sweeper- Muniz, Ebony 12 Chaparral 16-01.00(4.90m) +1.9 1  
 
Womens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Redmann, Katie   Round Mountain 34-02.25(10.42m) nwi 1 10
2 Smith, Sarah   Smith Valley 32-05.00(9.88m) nwi 1 8
3 Reynolds, Aly   Wells 32-03.50(9.84m) nwi 1 6
4 Cross, Caitlin   Excel Christian 30-04.25(9.25m) nwi 1 5
5 Gitter, Shae 12 Laughlin 30-02.50(9.21m) nwi 1 4
6 Holmes, Shiara   Owyhee 27-08.50(8.45m) nwi 1 3
7 Traster, Ginny 12 Indian Springs 26-03.50(8.01m) nwi 1 2
8 Strong, Brindi   Pahranagat Valle 26-01.75(7.97m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Woods, Jessica   Whittell 34-07.50(10.55m) nwi 1 10
2 Gramolini, Mariah   Silver Stage 33-05.75(10.20m) nwi 1 8
3 Gibson, Heather   Pershing County 32-03.75(9.85m) nwi 1 6
4 Hamilton, Heather 10 White Pine 30-03.00(9.22m) nwi 1 5
5 Avery, Tiffany   Lincoln County 29-11.75(9.14m) nwi 1 4
6 Gunter, Ashley   Battle Mountain 29-11.25(9.12m) nwi 1 3
7 Ankney, Caitlin 9 White Pine 29-01.00(8.86m) nwi 1 2
8 McLean, Bridgett   Pershing County 28-01.00(8.56m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Echevarria, Alicia   Lowry 35-03.75(10.76m) nwi 1 10
2 Romero, Dominique   Fernley 33-02.50(10.12m) nwi 1 8
3 Stemmer, Chelsea 12 Boulder City 33-01.00(10.08m) nwi 1 6
4 Manley, Stephanie 9 Pahrump Valley 33-00.00(10.06m) nwi 1 5
5 Keel, Alexis   Moapa Valley 31-06.75(9.62m) nwi 1 4
6 Vickers, Alissa   Dayton 31-06.00(9.60m) nwi 1 3
7 Hester, Kelly   North Tahoe 31-05.50(9.59m) nwi 1 2
8 Altick, Kelly   North Tahoe 30-02.00(9.19m) nwi 1 1
 
Womens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Knox, Capri 12 Valley 39-03.25(11.97m) nwi 1 10
2 Houston, Aurelia 12 Cimarron-Memoria 37-06.25(11.44m) nwi 1 8
3 Burton, Sarah 12 Fallon 37-00.00(11.28m) nwi 1 6
4 Rush, Denicia 10 Foothill 36-08.25(11.18m) nwi 1 5
5 Baublyte, Gabby 11 Damonte Ranch 36-06.50(11.14m) nwi 1 4
6 Tolliver, Brianna 11 Sierra Vista 35-00.00(10.67m) nwi 1 3
7 Altenburg, Taylor 11 Elko 34-06.75(10.53m) nwi 1 2
8 Daniels, Ria 11 Cimarron-Memoria 33-11.50(10.35m) nwi 1 1
9 Low, Courtni 12 Foothill 33-08.75(10.28m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gleason, Kylee   Smith Valley 11-08.00(3.56m) 1 10
2 Smith, Sarah   Smith Valley 9-00.00(2.74m) 1 8
3 Gitter, Shae 12 Laughlin 8-00.00(2.44m) 1 6
4 Focha, Tiffani   Smith Valley 7-06.00(2.29m) 1 4.50
4 Christensen, Lesley   Smith Valley 7-06.00(2.29m) 1 4.50
6 Speranzella, Erica 11 Indian Springs 7-06.00(2.29m) 1 3
7 Traster, Ginny 12 Indian Springs 7-00.00(2.13m) 1 2
8 Daines, Ashley 10 Indian Springs 6-00.00(1.83m) 1 1
 
Womens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fong, Kristyna 9 The Meadows 7-06.00(2.29m) 1 10
2 Almberg, Oakley 10 White Pine 7-06.00(2.29m) 1 8
3 Gunter, Ashley   Battle Mountain 7-00.00(2.13m) 1 6
4 Willes, Kaeli 10 White Pine 6-06.00(1.98m) 1 5
5 Moreno, Anna Rosa   Pershing County 6-00.00(1.83m) 1 4
 
Womens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Echevarria, Alicia   Lowry 11-00.00(3.35m) 1 10
2 Ross, Kiara   Yerington 9-00.00(2.74m) 1 8
3 Jones, Nicole   Sparks 9-00.00(2.74m) 1 6
4 Devita, Kristi 11 Boulder City 8-06.00(2.59m) 1 5
5 Bridges, Elizabeth   Spring Creek 8-06.00(2.59m) 1 4
6 Martens, Sophie 11 Virgin Valley 8-06.00(2.59m) 1 3
7 Cota, Bridgette 11 Boulder City 8-00.00(2.44m) 1 1.50
7 Marraccini, Angela   Yerington 8-00.00(2.44m) 1 1.50
 
Womens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anderson, Alexa 12 Spanish Springs 10-09.00(3.28m) 1 10
2 Hamman, Shannon 12 Centennial 10-06.00(3.20m) 1 8
3 MILLER, LOGAN 10 Bishop Manogue 10-00.00(3.05m) 1 6
4 Waddington, Rachael 9 Reno 9-06.00(2.90m) 1 5
5 Lively, Ashley 10 Centennial 9-00.00(2.74m) 1 4
6 Kashka, Emily 10 Coronado 9-00.00(2.74m) 1 3
7 Allan, Tierra 12 Centennial 8-06.00(2.59m) 1 2
8 Sala, Jordan 10 Green Valley 8-06.00(2.59m) 1 1
9 Rhodes, Stephanie 11 Coronado 8-06.00(2.59m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Reno High School 78 2) Carson High School 70 3) Cheyenne 37 4) Western 36 5) Foothill 33 5) Canyon Springs 33 7) Cimarron-Memorial 31 8) Elko High School 26 8) Shadow Ridge 26 10) Valley 25 11) Silverado 24.50 12) Rancho 23 13) Galena High School 22 13) Reed High School 22 15) Hug High School 20 16) Centennial 15 17) Coronado 14 18) Liberty 13 18) McQueen High School 13 20) Spanish Springs HS 12 20) Palo Verde 12 22) Sierra Vista 11.50 23) Douglas High School 11 23) Churchill County HS 11 25) Las Vegas 10 25) Green Valley 10 27) Arbor View 8 27) Bishop Manogue High Schoo 8 27) Durango 8 27) South Tahoe High School 8 31) Chaparral 6 31) North Valleys High School 6 33) Damonte Ranch High School 4 33) Mojave 4 35) Bonanza 3 36) Eldorado 2 37) Bishop Gorman 1 37) Del Sol 1 Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Pahrump Valley HS 139 2) Spring Creek HS 99.50 3) Boulder City HS 97.50 4) Lowry High School 60 5) Yerington High School 59.50 6) Incline High School 51 7) North Tahoe High School 30 8) Sparks High School 29 9) Truckee HS 28 10) Dayton High School 27.50 11) Fernley High School 27 12) Faith Lutheran HS 25 13) Moapa Valley HS 17 14) Virgin Valley HS 9 Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Whittell High School 156 2) Battle Mountain High Scho 130 3) White Pine HS 117 4) The Meadows School 101 5) Silver Stage High School 74 6) Pershing County High Scho 60 7) Lincoln County HS 30 Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Smith Valley High School 112 2) Laughlin HS 103 3) Wells High School 73 4) Lund HS 67 5) Round Mountain HS 43 6) Owyhee High School 40 7) Indian Springs HS 35 8) Sage Ridge School 34 9) Beatty HS 28 10) Calvary Chapel 22 10) Excel Christian 22 10) Tonopah HS 22 13) Austin High School 21 14) Trinity Christian 17 15) Carlin High School 15 16) Eureka High School 12 17) Jackpot High School 8 18) Gabbs High School 7 19) Pyramid Lake High School 5 19) Sierra Lutheran High Scho 5 19) McDermitt High School 5 22) Pahranagat Valley HS 2 Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Reno High School 81 2) Hug High School 72 3) Silverado 69 4) Cimarron-Memorial 64 5) Cheyenne 60 6) Galena High School 36.50 7) Valley 27 8) Damonte Ranch High School 25 9) Bishop Manogue High School 20 10) Las Vegas 18 10) Chaparral 18 12) Canyon Springs 17.50 13) Western 17 14) Elko High School 16.50 15) Shadow Ridge 16 16) Spring Valley 14 17) Del Sol 13 18) Palo Verde 12.50 19) Desert Pines 12 20) North Valleys High School 10 21) Bonanza 9 22) Liberty 8 23) Eldorado 7 24) Bishop Gorman 6 24) McQueen High School 6 26) Green Valley 5 26) Basic 5 26) Spanish Springs HS 5 26) Foothill 5 30) Legacy 4 30) Reed High School 4 30) Durango 4 33) Churchill County HS 3 33) Rancho 3 33) Douglas High School 3 36) Carson High School 2 37) Centennial 1 Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Dayton High School 159.50 2) Spring Creek HS 102.50 3) Pahrump Valley HS 72 4) Fernley High School 68 5) Virgin Valley HS 50 6) Boulder City HS 48 7) Truckee HS 46 8) Faith Lutheran HS 45 9) North Tahoe High School 30 10) Lowry High School 28.50 11) Yerington High School 22.50 12) Moapa Valley HS 21 13) Sparks High School 4 13) Incline High School 4 Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Rite of Passage 204 2) White Pine HS 129 3) Silver Stage High School 85 4) Battle Mountain High Scho 68 5) Lincoln County HS 67 6) Whittell High School 51 7) The Meadows School 46 8) Pershing County High Scho 35 Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Spring Mountain HS 88 2) Smith Valley High School 83 3) Calvary Chapel 61 3) Indian Springs HS 61 5) Sage Ridge School 50 6) Trinity Christian 46 7) Beatty HS 37 8) Round Mountain HS 33 9) Tonopah HS 32 9) Pahranagat Valley HS 32 11) Excel Christian 28 12) Lund HS 27.50 13) Sierra Lutheran High Schoo 27 14) Carlin High School 22 15) Owyhee High School 12.50 16) Eureka High School 12 17) McDermitt High School 11 17) Austin High School 11 19) Jackpot High School 7 20) Pyramid Lake High School 5 21) Gabbs High School 4 22) Wells High School 2

 


 
 
Post as: 
History for Nevada NIAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1 85 4 209  
2014 1 2 6 99  
2013 2 6 7 63  
2012 2 33 3 243  
2011 1 95 2 16  
2010 1 6 1 34  
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
2002 1   1    
2001 1   1    
1999 1   1