Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Apr 30th to May 1st

YearResultsNews 
20151 1 
20141 1 
20131 1 
20121 2 
20111 1 
20101 1 
20091 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2010

Colonial Athletic Association Outdoor Championships

 

2010 Results - Colonial Athletic Association Outdoor Championships

Published by
Matt   on May 2nd 2010, 8:49pm
Licensed to George Mason University     HY-TEK's Meet Manager 5/1/2010 06:02 PM 
         CAA Track & Field Championships 2010 - 4/30/2010 to 5/1/2010          
                       Hosted by George Mason University                       
                             George Mason Stadium                              
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.5 
  1 McDonald, Marissa            James Madison          12.15      12.11q 
  2 Bogle, Jania                 Unc-Wilmington         11.90      12.21  
  3 Tyson, Bianca                Georgia State          11.85      12.30  
  4 Walker, Consandria           Northeastern           12.32      12.35  
  5 Baxter, Maya                 Unc-Wilmington         12.29      12.65  
  6 Allen, Serena                Northeastern           12.78      12.77  
  7 Johnston, Brenna             James Madison          12.78      12.84  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.0 
  1 Hayes, Dionna                VCU                    11.70      11.82q 
  2 Caruso, Victoria             Delaware               11.92      11.86q 
  3 Clark, Crystal               George Mason           12.15      12.03q 
  4 Meshey, Jill                 Towson                 12.49      12.22  
  5 Eaton, Keonna                Unc-Wilmington         12.22      12.23  
  6 Key, Whitney                 VCU                    12.29      12.32  
  7 Marks, Shaywona              Georgia State          12.68      12.61  
  8 Hennessy, Kayla              Delaware                          13.01  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.8 
  1 Lafleur, Kendra              Georgia State          11.46      11.67q 
  2 Fields, Marie                George Mason           12.03      11.98q 
  3 Foster, Shanelle             Unc-Wilmington         11.93      12.15q 
  4 Smith, Ricola                Georgia State          12.25      12.17q 
  5 Hollis, Asia                 Delaware               12.63      12.23  
  6 Nwachukwu, Vivian            Towson                 12.28      12.39  
  7 McAlpine, Aubrie             James Madison          12.53      12.74  
 
Women 100 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: NWI 
  1 Lafleur, Kendra              Georgia State          11.67      11.75  
  2 Hayes, Dionna                VCU                    11.82      11.84  
  3 McDonald, Marissa            James Madison          12.11      11.95  
  4 Caruso, Victoria             Delaware               11.86      11.96  
  5 Clark, Crystal               George Mason           12.03      12.12  
  6 Fields, Marie                George Mason           11.98      12.30  
  7 Smith, Ricola                Georgia State          12.17      12.39  
  8 Foster, Shanelle             Unc-Wilmington         12.15      12.44  
 
Women 200 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.5 
  1 Lafleur, Kendra              Georgia State          24.43      24.14Q 
  2 Fields, Marie                George Mason           24.56      24.32q 
  3 Finney, Jazlynn              VCU                    25.26      24.64  
  4 Trotman, Sarah               Northeastern           25.13      25.03  
  5 Johnston, Brenna             James Madison          27.51      26.24  
Heat  2 Preliminaries   Wind: +0.0 
  1 McGee, Cierra                George Mason           24.19      24.38Q 
  2 Clark, Crystal               George Mason           25.06      24.80  
  3 Cox, Kristi                  Delaware               25.43      25.34  
  4 Boynton, Yesenia             Delaware               26.45      25.91  
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.5 
  1 Marquez, Cristine            Delaware               24.18      24.19Q 
  2 Swindell, Tiara              George Mason           24.60      24.44q 
  3 Hayes, Dionna                VCU                    24.96      24.53q 
  4 McAlpine, Aubrie             James Madison          25.66      25.61  
  5 Dupiche, Nijah               Delaware               25.93      25.89  
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.5 
  1 Caruso, Victoria             Delaware               24.07      23.68Q 
  2 Bogle, Jania                 Unc-Wilmington         24.94      24.76  
  3 Hollis, Asia                 Delaware               25.68      24.97  
  4 Tyson, Bianca                Georgia State          24.63      25.01  
  5 Baxter, Maya                 Unc-Wilmington         25.86      25.97  
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.3 
  1 Eaton, Keonna                Unc-Wilmington         24.86      24.60Q 
  2 Fortune, Quina               VCU                    23.88      24.86  
  3 Foster, Shanelle             Unc-Wilmington         24.82      24.88  
  4 Key, Whitney                 VCU                    25.84      25.37  
  5 Brooks, Gabrielle            Georgia State          25.76      26.33  
 
Women 200 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: NWI 
  1 McGee, Cierra                George Mason           24.38      23.60  
  2 Caruso, Victoria             Delaware               23.68      23.67  
  3 Lafleur, Kendra              Georgia State          24.14      23.74  
  4 Swindell, Tiara              George Mason           24.44      23.87  
  5 Hayes, Dionna                VCU                    24.53      24.01  
  6 Marquez, Cristine            Delaware               24.19      24.41  
  7 Fields, Marie                George Mason           24.32      24.49  
  8 Eaton, Keonna                Unc-Wilmington         24.60      24.57  
 
Women 400 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Nugent, Angelia              Georgia State          55.92      56.43q 
  2 Cox, Kristi                  Delaware               57.95      56.64q 
  3 Kauffman, Alexis             Unc-Wilmington         56.22      56.82  
  4 Dupiche, Nijah               Delaware               57.67      58.07  
  5 Poore, Gabrielle             James Madison        1:00.50    1:00.06  
  6 Lott, Jaquonna               James Madison        1:01.62    1:01.27  
Heat  2 Preliminaries 
  1 McGee, Cierra                George Mason           54.33      55.15q 
  2 Meshey, Jill                 Towson                 56.84      55.95q 
  3 Boynton, Yesenia             Delaware               57.99      56.78  
  4 Holt, Taylor                 Unc-Wilmington         59.90      59.57  
  5 VanNess, Daisy               James Madison        1:02.89    1:02.14  
Heat  3 Preliminaries 
  1 Marquez, Cristine            Delaware               54.26      54.49q 
  2 Hollis, Asia                 Delaware               58.11      57.24  
  3 Rivers, Latasha              George Mason           56.93      57.42  
  4 Donaldson, Lauren            Unc-Wilmington         57.39      57.90  
  5 Lott, Jamie                  James Madison          59.46    1:00.07  
Heat  4 Preliminaries 
  1 Swindell, Tiara              George Mason           54.00      53.66q 
  2 Swann, Brandy                Georgia State          56.97      56.27q 
  3 Miles, Shantel               George Mason           57.05      56.60q 
  4 McDonald, Maria              James Madison          58.81      58.05  
  5 McGowan, Lana                James Madison          58.69      58.15  
 
Women 400 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Swindell, Tiara              George Mason           53.66      52.94  
  2 McGee, Cierra                George Mason           55.15      53.83  
  3 Marquez, Cristine            Delaware               54.49      54.34  
  4 Meshey, Jill                 Towson                 55.95      55.52  
  5 Nugent, Angelia              Georgia State          56.43      56.33  
  6 Miles, Shantel               George Mason           56.60      56.67  
  7 Cox, Kristi                  Delaware               56.64      57.21  
  8 Swann, Brandy                Georgia State          56.27    1:03.01  
 
Women 800 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 McKenzie, Monique            George Mason         2:14.19    2:14.73Q 
  2 Wheeler, Eryn                Northeastern         2:14.07    2:15.62  
  3 Wilhelm, Brittany            James Madison        2:18.28    2:15.77  
  4 Lofland, Glennis             William and Mary     2:21.88    2:19.29  
  5 Spoth, Carole                James Madison        2:18.08    2:21.08  
  6 Scruggs, Danielle            Towson               2:25.69    2:23.62  
  7 Takemoto, Melania            Georgia State        2:26.31    2:25.26  
  8 Crowley, Elizabeth           William and Mary     2:21.62    2:28.17  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Walters, Nicole              VCU                  2:13.87    2:12.56Q 
  2 Gilmartin-Donohue, Kayli     Towson               2:20.97    2:14.58q 
  3 Mattingly, Avery             William and Mary     2:18.83    2:17.56  
  4 Mandrachia, Karen            Delaware             2:17.94    2:18.47  
  5 Love, Jasmine                Georgia State        2:22.32    2:19.15  
  6 Linley, Safiya               George Mason         2:23.54    2:21.19  
  7 Jones, Samantha              Delaware             2:26.72    2:22.56  
  8 Marcus, Angelique            Northeastern         2:14.38    2:30.11  
Heat  3 Preliminaries 
  1 McElroy, Kelly               William and Mary     2:09.69    2:12.78Q 
  2 Gordon, Seri                 Northeastern         2:15.29    2:14.22q 
  3 Moss, Kimberly               George Mason         2:20.39    2:18.55  
  4 Murphy, Keely                William and Mary     2:19.17    2:20.05  
  5 Barnes, Megan                James Madison        2:22.34    2:21.80  
  6 Mortimer, Courtney           Northeastern         2:17.69    2:22.51  
  7 Wasserman, Rachel            Delaware             2:23.49    2:23.00  
  8 Earman, Sarah                VCU                  2:29.41    2:30.68  
Heat  4 Preliminaries 
  1 Kinchen, Tamika              Georgia State        2:07.76    2:08.91Q 
  2 Wright, Kellyn               Delaware             2:17.34    2:14.53q 
  3 Boulay, Rebecca              Unc-Wilmington       2:16.21    2:15.05q 
  4 Lambert, Heather             James Madison        2:22.89    2:15.62  
  5 Boddy, Rachel                William and Mary                2:17.56  
  6 Sevachko, Brittany           William and Mary     2:22.58    2:18.63  
  7 Coyne, Laura                 Northeastern         2:20.04    2:19.08  
  8 Gallagher, Christiana        Northeastern         2:20.17    2:23.35  
 
Women 800 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Kinchen, Tamika              Georgia State        2:08.91    2:08.90  
  2 McElroy, Kelly               William and Mary     2:12.78    2:10.40  
  3 McKenzie, Monique            George Mason         2:14.73    2:11.49  
  4 Walters, Nicole              VCU                  2:12.56    2:11.84  
  5 Gordon, Seri                 Northeastern         2:14.22    2:12.90  
  6 Wright, Kellyn               Delaware             2:14.53    2:14.20  
  7 Gilmartin-Donohue, Kayli     Towson               2:14.58    2:14.57  
  8 Boulay, Rebecca              Unc-Wilmington       2:15.05    2:18.18  
 
Women 1500 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Sinclair, Laura              George Mason         4:33.97    4:34.16q 
  2 Beichner, Heather            William and Mary     4:29.19    4:34.21q 
  3 Kinchen, Tamika              Georgia State        4:29.15    4:34.82q 
  4 Casto, Kathleen              Unc-Wilmington       4:39.73    4:34.88q 
  5 Reiner, Annie                James Madison        4:34.49    4:36.04q 
  6 Barclay, Liz                 William and Mary     4:41.47    4:37.63q 
  7 Jensen, Catie                Georgia State        4:54.34    4:46.17  
  8 Fickel, Samantha             George Mason         4:47.37    4:46.46  
  9 Price, Caitlin               Georgia State        4:50.97    4:51.43  
 10 Mattingly, Avery             William and Mary     4:42.44    4:52.85  
 11 Kasimova, Liya               Towson               4:43.35    4:55.67  
 12 Mifsud, Samantha             Unc-Wilmington       4:44.76    5:00.58  
 13 Ozcan, Tijen                 Delaware             5:09.13    5:01.42  
 14 Gedney, Allie                Delaware             5:19.01    5:01.54  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Gilmartin-Donohue, Kayli     Towson               4:33.13    4:35.34q 
  2 Nobles, Stacey               James Madison        4:34.92    4:35.58q 
  3 Burns, Meghan                William and Mary     4:27.09    4:35.64q 
  4 McElroy, Kelly               William and Mary     4:35.08    4:35.84q 
  5 Blancett, Janel              Georgia State        4:30.75    4:36.59q 
  6 Harman, Katie                James Madison        4:43.80    4:40.71q 
  7 Ester, Lindsay               Unc-Wilmington       4:43.45    4:42.76  
  8 Buenaga, Katie               William and Mary     4:41.96    4:45.42  
  9 Prasnikar, Melissa           Unc-Wilmington       4:42.31    4:48.24  
 10 Dillow, Kaitlyn              Towson               4:47.72    4:48.88  
 11 Tragelles, Charlotte         William and Mary     4:50.69    4:58.86  
 12 Clifton, Carly               Unc-Wilmington       4:59.66    5:02.69  
 
Women 1500 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Kinchen, Tamika              Georgia State        4:34.82    4:25.47  
  2 Beichner, Heather            William and Mary     4:34.21    4:25.55  
  3 Burns, Meghan                William and Mary     4:35.64    4:26.64  
  4 Sinclair, Laura              George Mason         4:34.16    4:26.69  
  5 McElroy, Kelly               William and Mary     4:35.84    4:29.30  
  6 Gilmartin-Donohue, Kayli     Towson               4:35.34    4:30.44  
  7 Reiner, Annie                James Madison        4:36.04    4:34.08  
  8 Nobles, Stacey               James Madison        4:35.58    4:34.35  
  9 Blancett, Janel              Georgia State        4:36.59    4:34.88  
 10 Casto, Kathleen              Unc-Wilmington       4:34.88    4:47.04  
 11 Harman, Katie                James Madison        4:40.71    4:49.06  
 12 Barclay, Liz                 William and Mary     4:37.63    4:51.49  
 
Women 5000 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1  
  1 Burns, Meghan                William and Mary    16:07.79   16:41.03  
  2 Blancett, Janel              Georgia State       17:20.46   16:53.51  
  3 McDonald, Darcy              William and Mary    17:12.35   17:14.33  
  4 Ford, Sallie                 William and Mary    17:13.30   17:16.32  
  5 Fitzpatrick, Megan           William and Mary               17:19.37  
  6 Gorman, Katie                James Madison       17:33.86   17:29.65  
  7 Griffith, Erika              Towson              18:20.33   18:21.67  
  8 Deinert, Katherine           Delaware            18:31.22   18:24.65  
  9 Zukowski, Alison             Delaware            18:32.09   18:25.54  
 10 Ambrogi, Lexi                Delaware            18:39.90   18:42.19  
 11 Watunya, Jennifer            Delaware            18:46.95   18:47.11  
 12 Budrieka, Diana              George Mason        19:25.51   18:57.86  
 13 Lussier, Amber               James Madison       19:07.82   19:04.48  
 14 Barton, Jess                 Northeastern        17:45.45   19:11.12  
 15 Leffew, Hannah               VCU                 19:22.26   19:14.86  
 16 Warfield, Lindsay            Towson              18:33.05   19:19.21  
 17 Audet, Samantha              George Mason                   19:27.96  
 18 Cerasa, Mary                 James Madison       18:56.59   19:51.52  
 19 French, Amy                  Georgia State       18:50.31   20:00.30  
 20 Tuttle, Mary                 Towson              18:38.82   20:15.41  
 
Women 10000 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Casto, Kathleen              Unc-Wilmington                 35:43.56  
  2 Byrne, Kayley                William and Mary               35:54.12  
  3 Castro, Sandy                George Mason                   36:17.16  
  4 Ogden, Katie                 Towson                         36:32.88  
  5 O'Neill, Bernadette          Unc-Wilmington      36:05.67   36:36.10  
  6 Budd, Kelsey                 William and Mary               36:49.07  
  7 Lasker, Sara                 William and Mary    37:14.76   36:49.96  
  8 Ford, Sallie                 William and Mary               36:53.26  
  9 Frederickson, Holly          James Madison       36:36.19   36:53.70  
 10 Ermak, Jessie                Delaware            37:17.36   37:31.93  
 11 Martin, Kristen              Northeastern        37:08.65   38:01.59  
 12 Wells, Lauren                Unc-Wilmington                 38:24.65  
 13 Zozos, Jessica               James Madison       37:18.05   38:28.66  
 14 Borowiec, Christina          Unc-Wilmington      38:14.90   38:46.57  
 15 Anderson, Zanny              Georgia State                  38:54.16  
 16 Dietz, Kristen               William and Mary    38:55.05   39:25.50   3 
 17 Buck, Jillian                Northeastern        40:50.13   39:32.32  
 18 Gervais, Brandi              Towson                         40:12.65  
 19 Seiwell, Leeann              Delaware                       40:44.80  
 20 Vanneman, Robin              William and Mary    39:27.61   41:39.68  
 -- Propst, Jessica              James Madison                       DNF  
 -- Kauffman, Sophie             Delaware            39:29.94        DNF   41 
 
Women 100 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.0 
  1 Perry, Chaneka               VCU                    14.61      14.49q 
  2 Archie, Sernarra             VCU                    14.35      14.58q 
  3 Hill, Daniellle              Georgia State          14.77      14.67q 
  4 Wright, Cortney              Unc-Wilmington         14.40      14.78  
  5 Dabney, Ashley               Towson                 15.98      16.02  
  6 Davis, Crystal               Georgia State          15.95      16.11  
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.0 
  1 Abdur-Rashed, Saleena        Northeastern           14.15      14.18q 
  2 Okusaga, Motara              Towson                 14.45      14.43q 
  3 Kent-Robinson, Danyelle      James Madison          15.13      14.64q 
  4 Trader, Theresa              VCU                    14.60      14.74  
  5 Norman, Leah                 Georgia State          15.45      15.36  
  6 Hennessy, Kayla              Delaware                          15.90  
Heat  3 Preliminaries   Wind: +0.0 
  1 Adams, Ashley                Towson                 13.55      13.76q 
  2 Otey, Sable                  George Mason           14.59      14.43q 
  3 Salke, Katie                 Towson                 14.49      14.95  
  4 Montague, Rachel             VCU                    15.33      15.03  
  5 Leach, Ebone                 Towson                 15.23      15.04  
 
Women 100 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: 1.9 
  1 Adams, Ashley                Towson                 13.76      13.66  
  2 Abdur-Rashed, Saleena        Northeastern           14.18      13.91  
  3 Perry, Chaneka               VCU                    14.49      14.16  
  4 Hill, Daniellle              Georgia State          14.67      14.24  
  5 Okusaga, Motara              Towson                 14.43      14.57  
  6 Otey, Sable                  George Mason           14.43      14.61  
  7 Archie, Sernarra             VCU                    14.58      14.62  
  8 Kent-Robinson, Danyelle      James Madison          14.64      14.69  
 
Women 400 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Hill, Daniellle              Georgia State        1:02.40    1:00.43q 
  2 Jochem, Rachel               Towson               1:03.17    1:02.41q 
  3 Harvey, Dana                 William and Mary     1:06.14    1:03.28q 
  4 Montague, Rachel             VCU                  1:06.47    1:03.95q 
  5 Cunha, Nikki                 Northeastern                    1:04.77q 
  6 Baxter, Karise               VCU                  1:14.70    1:13.47  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Okusaga, Motara              Towson               1:01.27    1:01.89q 
  2 Abdur-Rashed, Saleena        Northeastern         1:04.67    1:05.02q 
  3 Woodarek, Marla              Delaware             1:07.20    1:06.54  
  4 Bowen, Sara                  Unc-Wilmington       1:05.81    1:06.75  
  5 Davis, Crystal               Georgia State        1:10.71    1:09.63  
Heat  3 Preliminaries 
  1 Adams, Ashley                Towson               1:00.07    1:00.73q 
  2 Norman, Leah                 Georgia State        1:04.77    1:06.10  
  3 Trader, Theresa              VCU                  1:08.20    1:07.40  
  4 Wise, Maia                   George Mason         1:05.08    1:07.97  
  5 Sickler, Erica               Delaware             1:08.43    1:08.34  
 
Women 400 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Adams, Ashley                Towson               1:00.73      59.92  
  2 Hill, Daniellle              Georgia State        1:00.43    1:00.57  
  3 Okusaga, Motara              Towson               1:01.89    1:01.06  
  4 Jochem, Rachel               Towson               1:02.41    1:02.72  
  5 Cunha, Nikki                 Northeastern         1:04.77    1:03.84  
  6 Harvey, Dana                 William and Mary     1:03.28    1:05.17  
  7 Abdur-Rashed, Saleena        Northeastern         1:05.02    1:07.36  
  8 Montague, Rachel             VCU                  1:03.95    1:08.21  
 
Women 3000 Meter Steeplechase 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1  
  1 Jemison, Kelly               James Madison       11:08.41   11:02.18  
  2 Showalter, Katharine         Georgia State       11:09.34   11:06.72  
  3 Scully, Annie                Northeastern        11:06.45   11:12.93  
  4 McDonald, Darcy              William and Mary               11:15.51  
  5 Budd, Kelsey                 William and Mary               11:15.81  
  6 DiGregorio, Megan            Towson              11:02.25   11:19.86  
  7 Patterson, Lily              Unc-Wilmington      11:22.42   11:28.20  
  8 Barclay, Liz                 William and Mary    11:52.67   11:32.61  
  9 Brennan, Erin                Unc-Wilmington      11:34.80   11:51.53  
 10 Barton, Jess                 Northeastern        11:17.53   12:08.15  
 11 Bishop, Alison               Georgia State       12:09.69   12:10.47  
 12 Prasnikar, Melissa           Unc-Wilmington      11:48.17   12:13.49  
 13 Savarese, Michelle           James Madison       12:08.51   12:14.33  
 14 DelaCruz, Heather            VCU                 12:03.86   12:32.55  
 15 Davis, Mikaela               James Madison       12:27.40   12:58.95  
 
Women 4x100 Meter Relay 
========================================================================= 
    School                                               Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1
  1 Northeastern  'A'                                   47.43      47.45  
     1) Allen, Serena                   2) Abdur-Rashed, Saleena          
     3) Trotman, Sarah                  4) Walker, Consandria             
  2 James Madison  'A'                                  47.67      48.09  
     1) McDonald, Marissa               2) Poore, Gabrielle               
     3) McAlpine, Aubrie                4) Hinnant, Kelnesha              
  3 William and Mary  'A'                               48.92      48.94  
     1) Crowley, Elizabeth              2) Bresnahan, Lynnie              
     3) Gaeto, Alyssa                   4) Harvey, Dana                   
Section  2  
  1 George Mason  'A'                                   45.90      45.74  
     1) Clark, Crystal                  2) McGee, Cierra                  
     3) Fields, Marie                   4) Swindell, Tiara                
  2 Delaware  'A'                                       46.91      46.17  
     1) Caruso, Victoria                2) Marquez, Cristine              
     3) Hollis, Asia                    4) Cox, Kristi                    
  3 Unc-Wilmington  'A'                                 46.14      46.29  
     1) Kauffman, Alexis                2) Foster, Shanelle               
     3) Eaton, Keonna                   4) Bogle, Jania                   
  4 Vcu  'A'                                            45.93      46.47  
     1) Key, Whitney                    2) Fortune, Quina                 
     3) Finney, Jazlynn                 4) Hayes, Dionna                  
  5 Georgia State  'A'                                  46.09      46.77  
     1) Smith, Ricola                   2) Lafleur, Kendra                
     3) White, Amber                    4) Tyson, Bianca                  
  6 Towson  'A'                                         47.32      47.14  
     1) Nwachukwu, Vivian               2) Meshey, Jill                   
     3) Okusaga, Motara                 4) Adams, Ashley                  
 
Women 4x400 Meter Relay 
========================================================================= 
    School                                               Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1  
  1 Towson  'A'                                       3:52.16    3:48.96  
     1) Meshey, Jill                    2) Smith, Nicole                  
     3) Jochem, Rachel                  4) Boden, Christina               
  2 Northeastern  'A'                                 3:55.08    3:52.22  
     1) Cunha, Nikki                    2) Gordon, Seri                   
     3) Marcus, Angelique               4) Abdur-Rashed, Saleena          
  3 William and Mary  'A'                             4:03.53    3:59.64  
     1) Crowley, Elizabeth              2) Harvey, Dana                   
     3) Lofland, Glennis                4) Murphy, Keely                  
Section  2  
  1 George Mason  'A'                                 3:36.98    3:37.62  
     1) Rivers, Latasha                 2) McGee, Cierra                  
     3) Fields, Marie                   4) Swindell, Tiara                
  2 Delaware  'A'                                     3:42.34    3:40.72  
     1) Marquez, Cristine               2) Hollis, Asia                   
     3) Caruso, Victoria                4) Cox, Kristi                    
  3 Georgia State  'A'                                3:44.05    3:46.51  
     1) Nugent, Angelia                 2) Swann, Brandy                  
     3) Kinchen, Tamika                 4) White, Amber                   
  4 Unc-Wilmington  'A'                               3:50.09    3:47.58  
     1) Donaldson, Lauren               2) Foster, Shanelle               
     3) Holt, Taylor                    4) Kauffman, Alexis               
  5 James Madison  'A'                                3:49.80    3:49.53  
     1) Smith, Jaclyn                   2) Hinnant, Kelnesha              
     3) McGowan, Lana                   4) McDonald, Maria                
  6 Vcu  'A'                                          3:50.72    3:52.37  
     1) Fortune, Quina                  2) Finney, Jazlynn                
     3) Montague, Rachel                4) Key, Whitney                   
 
Women High Jump 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Martin, Brittany             Northeastern           1.62m      1.65m  
  2 Cooke, Jessica               Towson                 1.60m     J1.60m  
  2 Perry, Chaneka               VCU                    1.65m     J1.60m  
  2 Gray, Briana                 Delaware               1.60m      1.60m  
  5 Edson, Courtney              George Mason           1.55m     J1.55m  
  5 Zuknick, Leslie              Towson                 1.58m      1.55m  
  5 McConville, Megan            George Mason           1.60m     J1.55m  
  5 Kent-Robinson, Danyelle      James Madison          1.70m     J1.55m  
  5 Dabney, Ashley               Towson                 1.55m     J1.55m  
  5 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington         1.67m     J1.55m  
 11 Dipaola, Tina                Towson                 1.55m      1.50m  
 11 Cance, Ida                   Northeastern           1.58m      1.50m  
 11 Cleminson, Regan             Northeastern           1.55m      1.50m  
 11 Fonville, Johnique           Unc-Wilmington         1.57m      1.50m  
 -- Nedd, Alana                  Towson                 1.60m         NH  
 -- Craighead, Jasmine           James Madison          1.60m         NH  
 -- Govatsos, Andrea             Northeastern           1.53m         NH  
 -- Morris, Allison              VCU                    1.70m         NH  
 
Women Pole Vault 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Kazuba, Nicole               William and Mary       4.00m      3.92m  
  2 Marshall, Mandissa           George Mason           3.80m      3.82m  
  3 Jeremiah, Emily              William and Mary       3.60m      3.70m  
  4 Newing, Stephanie            VCU                    3.55m     J3.55m  
  4 Decarteret, Jillena          Northeastern           3.65m      3.55m  
  6 McGlade, Colleen             George Mason           3.55m     J3.40m  
  6 Hinz, Kelsey                 George Mason           3.45m     J3.40m  
  6 Daywalt, Jordan              Unc-Wilmington         3.65m      3.40m  
  6 Garrott, Jennifer            William and Mary       3.40m     J3.40m  
 10 Jordan, Maggie               Unc-Wilmington         3.35m      3.25m  
 10 Helmink, Jenna               Unc-Wilmington         3.55m      3.25m  
 10 Hafford, Kristen             Northeastern           3.20m      3.25m  
 10 Pandolph, Stephanie          George Mason           3.35m      3.25m  
 14 Harrison, Erin               James Madison          3.45m      3.10m  
 15 Wynegar, Renee               Towson                 3.20m      2.80m  
 15 Shoemaker, Rebecca           George Mason           3.00m      2.80m  
 15 Marangella, Jaclyn           Delaware               2.85m      2.80m  
 15 Wallen, Cassandra            Delaware               3.15m      2.80m  
 
Women Long Jump 
============================================================================== 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind 
============================================================================== 
Flight  1
  1 Mavugara, Namatirai Grac     George Mason           5.83m      5.98m  +0.0 
  2 Finney, Jazlynn              VCU                    5.91m      5.71m   0.5 
  3 Brooks, Gabrielle            Georgia State          5.14m      5.62m  +0.0 
  4 Holder, Celeste              Northeastern           5.88m      5.59m   4.5 
  5 Bogle, Jania                 Unc-Wilmington         5.46m      5.35m  +0.0 
  6 Putman, Leah                 Delaware               5.50m      5.19m   0.5 
  7 Hunger, Samantha             Delaware               5.06m      5.18m   2.1 
  8 Marks, Shaywona              Georgia State          5.45m      4.92m   NWI 
  9 Williams, Shaina             Georgia State                     4.73m   0.6 
Flight  2  
  1 McDonald, Marissa            James Madison          5.83m      5.91m  +0.0 
  2 Adams, Ashley                Towson                 5.77m      5.75m  +0.0 
  3 Foster, Shanelle             Unc-Wilmington         5.83m      5.70m   1.7 
  4 Gaeto, Alyssa                William and Mary       5.62m      5.33m  -0.4 
  5 Cooke, Jessica               Towson                 5.18m      5.15m   2.1 
  6 Bumbernick, Lindsay          Towson                 5.69m      5.14m   1.8 
  7 Wiseman, Megan               Delaware               5.50m      5.13m   2.0 
  8 Woodard-Stephens, Ariel      George Mason           5.09m      5.08m   0.6 
  9 Walker, Consandria           Northeastern           5.85m      4.98m   1.0 
 10 Williams, Shannon            Georgia State          4.84m      4.47m  +0.0 
 
Women Triple Jump 
============================================================================== 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind 
============================================================================== 
Flight  1  
  1 Perry, Chaneka               VCU                   12.23m     12.16m   1.3 
  2 Walker, Consandria           Northeastern          12.53m     11.84m   3.1 
  3 Archie, Sernarra             VCU                   11.60m     11.77m   3.2 
  4 Smith, Jaclyn                James Madison         12.01m     11.62m   1.1 
  5 Woodard-Stephens, Ariel      George Mason          11.30m     11.43m   2.8 
  6 Fonville, Johnique           Unc-Wilmington        11.22m     11.32m   1.0 
  7 Bumbernick, Lindsay          Towson                11.54m     11.05m   0.9 
  8 Williams, Shaina             Georgia State         10.67m     10.64m   0.6 
Flight  2  
  1 Mavugara, Namatirai Grac     George Mason          13.03m     12.66m   1.4 
  2 Montague, Rachel             VCU                   11.66m     11.53m   1.3 
  3 McAvoy, Jennifer             VCU                   11.10m     11.43m   1.4 
  4 Marks, Shaywona              Georgia State         11.22m     11.17m  -1.4 
  5 Bresnahan, Lynnie            William and Mary      11.33m     11.07m   0.4 
  6 Hunger, Samantha             Delaware              11.06m     10.91m   NWI 
  7 Williams, Shannon            Georgia State         10.80m     10.70m   2.0 
  8 Wiseman, Megan               Delaware                         10.59m   1.6 
  9 Cooke, Jessica               Towson                10.83m     10.41m   1.1 
 
Women Shot Put 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Williams, Ashley             William and Mary      14.32m     14.33m  
  2 Morse, Carly                 William and Mary      13.89m     13.90m  
  3 Charles, Althea              Northeastern          14.27m     13.48m  
  4 Baird, Natalie               William and Mary      13.21m     12.57m  
  5 Rhea, Brittany               Georgia State         12.28m     11.99m  
  6 Glovas, Jessica              Unc-Wilmington        11.26m     10.71m  
 -- Berryhill, Yolanda           Georgia State         13.51m       FOUL  
Flight  2  
  1 Williams, Jaleesa            VCU                   13.64m     13.86m  
  2 Mosley, Samantha             VCU                   13.26m     13.26m  
  3 Williams, Jessica            VCU                   12.91m     12.34m  
  4 Shivers, Shannel             Towson                12.49m     12.09m  
  5 Smith, Shianna               Towson                13.01m     11.88m  
  6 Henry, Sydney                Georgia State         11.23m     10.82m  
  7 Seamon, Jillian              Delaware              10.71m      9.76m  
 
Women Discus Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Baird, Natalie               William and Mary      44.95m     45.59m  
  2 Morse, Carly                 William and Mary      41.30m     41.85m  
  3 Mosley, Samantha             VCU                   38.86m     36.89m  
  4 Rhea, Brittany               Georgia State         36.73m     36.24m  
  5 Jensen, Rachael              Delaware              39.17m     36.20m  
  6 Smith, Shianna               Towson                40.20m     35.18m  
  7 Preston, Brandy              VCU                   33.34m     35.04m  
  8 Shivers, Shannel             Towson                42.21m     34.05m  
  9 VanStory, Jasmine            George Mason          34.23m     33.19m  
 -- Allred, Rebecca              William and Mary      39.05m       FOUL  
Flight  2  
  1 Anyaugo, Julia               VCU                   41.68m     43.71m  
  2 Berryhill, Yolanda           Georgia State         45.30m     43.60m  
  3 Williams, Jaleesa            VCU                   39.81m     43.39m  
  4 Bailey, Jennifer             George Mason          42.72m     42.32m  
  5 Moss, Christianna            James Madison         41.70m     40.52m  
  6 John, Christina              Georgia State         40.89m     40.21m  
  7 Williams, Jessica            VCU                   41.12m     40.01m  
  8 Taback, Rachel               Northeastern          37.45m     37.37m  
  9 Charles, Althea              Northeastern          37.39m     35.41m  
 10 Clemens, Victoria            Unc-Wilmington        36.67m     34.72m  
 
Women Hammer Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Williams, Ashley             William and Mary      53.46m     53.26m  
  2 Smith, Shianna               Towson                44.41m     48.65m  
  3 Westover, Julia              Northeastern          48.43m     44.71m  
  4 Bailey, Jennifer             George Mason          43.18m     41.38m  
  5 Rhea, Brittany               Georgia State         40.42m     37.69m  
  6 Henderson, Kesean            Georgia State         37.58m     37.14m  
  7 Clemens, Victoria            Unc-Wilmington        35.85m     33.44m  
 -- Berryhill, Yolanda           Georgia State         49.89m       FOUL  
Flight  2  
  1 Charles, Althea              Northeastern          53.93m     54.73m  
  2 Baird, Natalie               William and Mary      48.00m     47.89m  
  3 Preston, Brandy              VCU                   46.28m     44.52m  
  4 Shivers, Shannel             Towson                49.22m     44.10m  
  5 Farmer, Kelsey               VCU                   44.00m     42.07m  
  6 John, Christina              Georgia State         41.16m     41.92m  
  7 Taback, Rachel               Northeastern          41.49m     38.38m  
  8 Hawkins, Sha'Air             George Mason          36.25m     30.63m  
 -- VanStory, Jasmine            George Mason          34.90m       FOUL  
 
Women Javelin Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Seamon, Jillian              Delaware              44.79m     40.21m  
  2 Crocker, Heather             Northeastern          38.73m     40.02m  
  3 Izzicupo, Christina          Northeastern          36.43m     36.67m  
  4 Youngman, Emily              Unc-Wilmington        36.80m     36.33m  
  5 Lauenstein, Amy              Towson                34.94m     33.95m  
  6 Glovas, Jessica              Unc-Wilmington        33.51m     32.80m  
  7 Kerrigan, Kristi             Unc-Wilmington        31.09m     32.56m  
  8 Marshall, Erica              Towson                30.50m     32.11m  
  9 Hawkins, Sha'Air             George Mason          27.61m     28.33m  
 10 Nedd, Alana                  Towson                34.15m     28.08m  
 11 Anyaugo, Julia               VCU                   29.42m     25.77m  
 12 McGinnis, Sara               Towson                23.49m     23.09m  
 
Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1     Wind: 0.4 
  1 Otey, Sable                  George Mason             25.33     857 
  2 Nedd, Alana                  Towson                   26.57     748 
  3 Monk, Jennifer               James Madison            26.65     741 
Section  2     Wind: +0.0 
  1 Holder, Celeste              Northeastern             26.09     789 
  2 Putman, Leah                 Delaware                 27.15     699 
  3 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington           27.66     658 
Section  3     Wind: +0.0 
  1 Crowder, Soncerea            Georgia State            27.44     676 
  2 Paciorek, Lauren             Delaware                 27.61     662 
  3 Hancock, Sara                Northeastern             27.85     643 
 
Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1  
  1 Otey, Sable                  George Mason           2:30.52     686 
  2 Nedd, Alana                  Towson                 2:31.09     679 
  3 Monk, Jennifer               James Madison          2:31.59     673 
  4 Holder, Celeste              Northeastern           2:32.91     657 
  5 Hancock, Sara                Northeastern           2:38.52     590 
  6 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington         2:39.54     578 
  7 Paciorek, Lauren             Delaware               2:41.18     559 
  8 Putman, Leah                 Delaware               2:52.82     435 
  9 Crowder, Soncerea            Georgia State          2:57.99     384 
 
Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1     Wind: +0.0 
  1 Otey, Sable                  George Mason             14.43     918 
  2 Putman, Leah                 Delaware                 15.57     768 
  3 Paciorek, Lauren             Delaware                 15.70     751 
Section  2     Wind: 0.4 
  1 Monk, Jennifer               James Madison            15.03     838 
  2 Crowder, Soncerea            Georgia State            16.29     679 
  3 Holder, Celeste              Northeastern             16.56     647 
Section  3     Wind: +0.0 
  1 Nedd, Alana                  Towson                   15.31     801 
  2 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington           16.12     700 
  3 Hancock, Sara                Northeastern             16.16     695 
 
Heptathlon: #2 Women High Jump 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Flight  1  
  1 Holder, Celeste              Northeastern             1.60m     736 
  2 Nedd, Alana                  Towson                   1.57m     701 
  2 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington           1.57m     701 
  4 Otey, Sable                  George Mason             1.54m     666 
  5 Monk, Jennifer               James Madison            1.45m     566 
  6 Hancock, Sara                Northeastern             1.42m     534 
  7 Paciorek, Lauren             Delaware                 1.36m     470 
  7 Putman, Leah                 Delaware                 1.36m     470 
  9 Crowder, Soncerea            Georgia State            1.24m     350 
 
Heptathlon: #5 Women Long Jump 
============================================================================ 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points 
============================================================================ 
  1 Holder, Celeste              Northeastern             5.35m   0.5    657 
  2 Monk, Jennifer               James Madison            5.13m   1.2    595 
  3 Putman, Leah                 Delaware                 5.11m  +0.0    589 
  4 Otey, Sable                  George Mason             5.10m   0.9    587 
  5 Nedd, Alana                  Towson                   5.02m   1.0    565 
  6 Crowder, Soncerea            Georgia State            4.85m   0.8    519 
  7 Hancock, Sara                Northeastern             4.78m   0.4    500 
  8 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington           4.70m  +0.0    479 
  9 Paciorek, Lauren             Delaware                 4.51m   0.5    431 
 
Heptathlon: #3 Women Shot Put 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Nedd, Alana                  Towson                  11.40m     621 
  2 Otey, Sable                  George Mason            11.17m     606 
  3 Monk, Jennifer               James Madison           10.30m     549 
  4 Holder, Celeste              Northeastern             9.43m     492 
  5 Putman, Leah                 Delaware                 9.12m     472 
  6 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington           8.85m     454 
  7 Crowder, Soncerea            Georgia State            8.64m     441 
  8 Paciorek, Lauren             Delaware                 7.59m     373 
  9 Hancock, Sara                Northeastern             6.19m     283 
 
Heptathlon: #6 Women Javelin Throw 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Holder, Celeste              Northeastern            27.18m     423 
  2 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington          25.95m     400 
  3 Otey, Sable                  George Mason            24.49m     373 
  4 Nedd, Alana                  Towson                  23.49m     354 
  5 Monk, Jennifer               James Madison           20.70m     302 
  6 Crowder, Soncerea            Georgia State           19.86m     286 
  7 Paciorek, Lauren             Delaware                14.63m     190 
  8 Putman, Leah                 Delaware                14.54m     188 
 -- Hancock, Sara                Northeastern              FOUL  
 
Women Heptathlon 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Otey, Sable                  George Mason                       4693  
  2 Nedd, Alana                  Towson                  4503       4469  
  3 Holder, Celeste              Northeastern                       4401  
  4 Monk, Jennifer               James Madison           3678       4264  
  5 Van Hulst, Jessica           Unc-Wilmington          3729       3970  
  6 Putman, Leah                 Delaware                           3621  
  7 Paciorek, Lauren             Delaware                           3436  
  8 Crowder, Soncerea            Georgia State                      3335  
  9 Hancock, Sara                Northeastern                       3245  
 
Men 100 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.6 
  1 Johnson, Jeremy              Unc-Wilmington         10.58      10.73q 
  2 Wilson, DeAngelo             VCU                    10.68      10.77q 
  3 Morrisey, Nick               Delaware               10.87      10.81q 
  4 Baker-Johnson, Travaughn     George Mason           10.93      10.86q 
  5 Jenkins, Jamel               Georgia State          11.13      11.00  
  6 Blyden, Jamal                VCU                    11.19      11.33  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.4 
  1 Prevette, Justin             Unc-Wilmington         10.68      10.71q 
  2 Norvell, Antonio             VCU                    10.56      10.80q 
  3 Jones, Kyle                  VCU                    10.85      10.97  
  4 Wallace, Brian               VCU                    11.20      11.24  
  5 Jackson, Tyler               VCU                    11.42      11.26  
  6 Kutchen, Tim                 Delaware               11.08      11.31  
  7 Shober, Ross                 Delaware               10.97      12.24  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.6 
  1 Ruffin, Rachaunn             George Mason           10.45      10.50q 
  2 Williams, Karl               Georgia State          10.77      10.80q 
  3 Harmon, Kadeem               Unc-Wilmington         11.02      11.01  
  4 Miles, Christopher           Georgia State          11.28      11.07  
  5 Reed, Jordan                 Unc-Wilmington         10.80      11.08  
  6 Nicholson, Lawrence          Georgia State          11.06      11.11  
  7 Brown, Raymond               Georgia State          11.37      11.52  
 
Men 100 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: NWI 
  1 Ruffin, Rachaunn             George Mason           10.50      10.52  
  2 Norvell, Antonio             VCU                    10.80      10.70  
  3 Wilson, DeAngelo             VCU                    10.77      10.76  
  4 Johnson, Jeremy              Unc-Wilmington         10.73      10.78  
  5 Prevette, Justin             Unc-Wilmington         10.71      10.88  
  6 Baker-Johnson, Travaughn     George Mason           10.86      10.92  
  7 Morrisey, Nick               Delaware               10.81      11.02  
  8 Williams, Karl               Georgia State          10.80      11.06  
 
Men 200 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: 3.1 
  1 Wilson, DeAngelo             VCU                    21.46      21.62q 
  2 Reed, Jordan                 Unc-Wilmington         21.58      21.86  
  3 Morrisey, Nick               Delaware               22.41      21.89  
  4 Fronczkowski, Vinny          Delaware               22.57      22.30  
  5 Miles, Christopher           Georgia State          23.35      22.42  
  6 Molligan, Justin             Delaware               23.27      22.61  
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.2 
  1 Norvell, Antonio             VCU                    21.31      21.41q 
  2 Baker-Johnson, Travaughn     George Mason           21.77      21.48q 
  3 Nicholson, Lawrence          Georgia State          22.59      22.20  
  4 Brooks, Connor               Unc-Wilmington         22.18      22.26  
  5 Blyden, Jamal                VCU                    22.82      22.68  
  6 Stefanek, Konrad             Northeastern           23.54      23.48  
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.2 
  1 Vaughn, Nick                 George Mason           21.18      21.36q 
  2 Bullard, Ja-Vell             George Mason           21.89      21.39q 
  3 Johnson, Jeremy              Unc-Wilmington         22.14      21.97  
  4 Jenkins, Jamel               Georgia State          22.62      22.38  
  5 Kutchen, Tim                 Delaware               22.79      22.83  
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.5 
  1 Prevette, Justin             Unc-Wilmington         21.13      21.58q 
  2 Empty, George                George Mason           22.02      21.78q 
  3 Jackson, Tyler               VCU                    22.75      22.31  
  4 Dunn, James                  Unc-Wilmington         22.63      22.50  
  5 Harmon, Kadeem               Unc-Wilmington         22.13      22.69  
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.5 
  1 Ruffin, Rachaunn             George Mason           20.78      21.26q 
  2 Seward, Donnie               VCU                    22.09      21.81  
  3 Green, Mike                  VCU                    22.73      22.12  
  4 Costanzo, Dominic            VCU                    22.68      22.94  
 -- Jones, Kyle                  VCU                    22.04         DQ   FALSE START 
 
Men 200 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: NWI 
  1 Bullard, Ja-Vell             George Mason           21.39      21.07  
  2 Vaughn, Nick                 George Mason           21.36      21.12  
  3 Norvell, Antonio             VCU                    21.41      21.45  
  4 Prevette, Justin             Unc-Wilmington         21.58      21.47  
  5 Baker-Johnson, Travaughn     George Mason           21.48      21.65  
  6 Empty, George                George Mason           21.78      21.68  
  7 Wilson, DeAngelo             VCU                    21.62      21.79  
  8 Ruffin, Rachaunn             George Mason           21.26      24.56  
 
Men 400 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Bullard, Ja-Vell             George Mason           47.46      47.17q 
  2 Empty, George                George Mason           47.69      47.79q 
  3 Wyche, Marcus                George Mason           49.03      48.39q 
  4 Pederzolli, Nick             Unc-Wilmington         49.09      49.23  
  5 Costanzo, Dominic            VCU                    50.67      50.38  
  6 Bostick, Josh                VCU                    50.63      51.07  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Vaughn, Nick                 George Mason           47.36      47.50q 
  2 Letson, Chris                Unc-Wilmington         48.77      48.43q 
  3 Brooks, Connor               Unc-Wilmington         47.90      48.52q 
  4 Dunn, James                  Unc-Wilmington         49.76      49.67  
  5 Green, Mike                  VCU                    50.57      50.12  
  6 Molligan, Justin             Delaware               51.47      50.29  
Heat  3 Preliminaries 
  1 Verburg, David               George Mason           47.06      47.31q 
  2 Wilson, Kevin                George Mason           48.12      47.46q 
  3 Seward, Donnie               VCU                    48.62      48.59  
  4 Fronczkowski, Vinny          Delaware               50.28      50.32  
  5 Gentles, Anthony             Northeastern           50.22      51.21  
  6 Hamilton, Jametreus          Georgia State          56.36      55.82  
 
Men 400 Meter Dash 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Verburg, David               George Mason           47.31      46.27  
  2 Bullard, Ja-Vell             George Mason           47.17      46.29  
  3 Vaughn, Nick                 George Mason           47.50      46.86  
  4 Wilson, Kevin                George Mason           47.46      47.40  
  5 Empty, George                George Mason           47.79      47.72  
  6 Brooks, Connor               Unc-Wilmington         48.52      47.88  
  7 Letson, Chris                Unc-Wilmington         48.43      48.38  
  8 Wyche, Marcus                George Mason           48.39      48.79  
 
Men 800 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Miller, Harry                William and Mary     1:50.72    1:52.80Q 
  2 Carrington, Chris            George Mason         1:50.90    1:53.20  
  3 Hinton, Alex                 VCU                  1:58.39    1:54.87  
  4 Twer, Nate                   Delaware             1:54.50    1:55.05  
  5 Kendall, Justin              VCU                  1:53.93    1:56.08  
  6 Miling, Ryan                 Northeastern         1:58.18    1:57.57  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Golden, Tyler                George Mason         1:52.34    1:52.90Q 
  2 Tyson, Chris                 William and Mary     1:54.94    1:52.98q 
  3 Mostrag, Axel                VCU                  1:50.50    1:53.23  
  4 Harper, Chris                Georgia State        1:53.88    1:55.30  
  5 Davis, Kevin                 VCU                  1:57.72    1:57.52  
  6 Johnson, Rahsaan             Georgia State        1:59.73    2:05.92  
Heat  3 Preliminaries 
  1 Zahorodny, Wil               Unc-Wilmington       1:50.49    1:52.92Q 
  2 Mittelman, Max               Unc-Wilmington       1:55.52    1:53.94  
  3 berkhedle, walid             VCU                  1:53.80    1:54.17  
  4 Anastasia-Murphy, Liam       William and Mary     1:53.36    1:54.86  
  5 Rodman, Ben                  VCU                  1:57.59    1:57.54  
  6 Malley, Luke                 Northeastern         2:00.04    1:59.58  
Heat  4 Preliminaries 
  1 Vanderham, Bob               Unc-Wilmington       1:53.63    1:50.62Q 
  2 Whetsell, Evan               Northeastern         1:50.45    1:50.92q 
  3 Wall, Corey                  Delaware             1:53.48    1:51.70q 
  4 Pachella, Michael            George Mason         1:56.70    1:52.67q 
  5 DeVito, Joe                  Georgia State        1:56.90    1:56.45  
  6 Tait, Mike                   Delaware                        1:56.63  
  7 Webb, Ryan                   VCU                  2:01.27    2:07.35  
 
Men 800 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Golden, Tyler                George Mason         1:52.90    1:50.44  
  2 Miller, Harry                William and Mary     1:52.80    1:50.56  
  3 Zahorodny, Wil               Unc-Wilmington       1:52.92    1:50.61  
  4 Whetsell, Evan               Northeastern         1:50.92    1:51.23  
  5 Vanderham, Bob               Unc-Wilmington       1:50.62    1:51.52  
  6 Tyson, Chris                 William and Mary     1:52.98    1:51.68  
  7 Wall, Corey                  Delaware             1:51.70    1:52.30  
  8 Pachella, Michael            George Mason         1:52.67    1:53.06  
 
Men 1500 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Tyson, Chris                 William and Mary     3:47.90    3:49.81q 
  2 Wilhelm, Patterson           William and Mary     3:48.42    3:49.90q 
  3 Boudreau, Parker             George Mason         3:50.41    3:49.96q 
  4 berkhedle, walid             VCU                  3:52.75    3:50.03q 
  5 Dorrell, Peter               William and Mary     4:00.24    3:50.05q 
  6 Townsend, James              Delaware             4:05.44    3:54.45q 
  7 Tamer, Remy                  Unc-Wilmington       3:57.35    3:56.45  
  8 Grant, Daniel                Northeastern         4:02.05    3:57.33  
  9 Simmons, Tyler               VCU                  3:57.11    4:00.65  
 10 Brunelli, Bryan              Northeastern         4:05.41    4:02.78  
Heat  2 Preliminaries 
  1 LaMastro, Anthony            George Mason         3:48.67    3:52.22q 
  2 Horn, Sam                    George Mason         3:44.07    3:52.58q 
  3 Tennant, Zach                William and Mary     3:57.69    3:53.07q 
  4 Miller, Harry                William and Mary     3:55.08    3:53.71q 
  5 Putzeys, Sebastian           Northeastern         4:02.66    3:54.47q 
  6 Naro, Jeff                   Unc-Wilmington       3:57.45    3:55.24q 
  7 Zyryanov, Alex               George Mason         3:54.18    3:55.67  
  8 Walker, Nelson               Georgia State        4:05.68    4:04.97  
  9 Audet, Kyle                  Northeastern         4:04.91    4:06.59  
 
Men 1500 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 LaMastro, Anthony            George Mason         3:52.22    3:48.27  
  2 Miller, Harry                William and Mary     3:53.71    3:48.56  
  3 Tyson, Chris                 William and Mary     3:49.81    3:49.35  
  4 Wilhelm, Patterson           William and Mary     3:49.90    3:50.53  
  5 Horn, Sam                    George Mason         3:52.58    3:51.54  
  6 Boudreau, Parker             George Mason         3:49.96    3:53.45  
  7 Tennant, Zach                William and Mary     3:53.07    3:53.96  
  8 berkhedle, walid             VCU                  3:50.03    3:54.96  
  9 Dorrell, Peter               William and Mary     3:50.05    3:55.02  
 10 Naro, Jeff                   Unc-Wilmington       3:55.24    3:58.99  
 11 Putzeys, Sebastian           Northeastern         3:54.47    4:02.36  
 12 Townsend, James              Delaware             3:54.45    4:04.22  
 
Men 5000 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1  
  1 Leak, Colin                  William and Mary    13:53.09   14:25.64  
  2 Grey, Jon                    William and Mary    13:46.12   14:25.66  
  3 Wilhelm, Patterson           William and Mary    13:56.98   14:26.07  
  4 Hackett, Everett             George Mason        14:21.10   14:37.03  
  5 Burke, Tom                   William and Mary    14:37.70   14:44.94  
  6 Asaro, Peter                 William and Mary    14:39.10   14:46.14  
  7 Hutterli, Loris              Georgia State       14:48.04   14:48.01  
  8 McGrath, Alex                William and Mary    14:53.53   15:00.00  
  9 Cantwell, Gregg              Delaware                       15:09.46  
 10 Vial, John                   VCU                 14:51.97   15:10.34  
 11 Dybas, Piotr                 VCU                 15:12.80   15:25.88  
 12 Pyle, Nick                   Delaware            14:46.88   15:37.10  
 13 Pellerano, James             Northeastern        15:16.80   15:47.39  
 14 Chapman, David               Georgia State       16:28.10   16:23.26  
 15 Champagne, Tyler             Georgia State       17:25.36   17:27.35  
 -- Muller, John                 William and Mary    15:01.02        DNF  
 
Men 10000 Meter Run 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Grey, Jon                    William and Mary    28:40.32   30:45.05  
  2 Leak, Colin                  William and Mary    29:38.01   30:45.11  
  3 Burns, James                 George Mason        30:37.09   30:59.87  
  4 Tekesky, Scott               George Mason        30:25.47   31:12.04  
  5 Pence, John                  William and Mary    30:08.64   31:20.13  
  6 Adley, David                 William and Mary    30:58.52   31:36.34  
  7 Bourke, Chris                Delaware            30:32.26   31:43.86  
  8 Holt, John                   George Mason                   31:57.00  
  9 Weaver, Andy                 Delaware            31:25.43   32:01.09  
 10 Vincent, Steve               Delaware                       32:38.22  
 11 Krause, Robert               George Mason        31:38.93   32:57.51  
 -- Burke, Tom                   William and Mary    29:46.05        DNF  
 
Men 110 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries   Wind: +0.0 
  1 Watlington, Devon            Unc-Wilmington         14.52      14.44q 
  2 Lindsay, David               Unc-Wilmington         14.45      14.87q 
  3 Hally, John                  Delaware               15.33      15.07q 
  4 Clark, Matt                  William and Mary       15.95      15.28q 
  5 Conway, Chris                Northeastern           15.34      15.43  
Heat  2 Preliminaries   Wind: +0.0 
  1 Handy, Lavell                George Mason           14.27      14.66q 
  2 Felmet, Chris                Unc-Wilmington         15.21      14.85q 
  3 Smith, Andrue                Delaware               15.08      15.28q 
  4 McIntosh, Chris              William and Mary       15.38      15.42q 
  5 Simkins, Jeremy              Delaware               15.55      15.47  
  6 Brown, Raymond               Georgia State          17.43      17.15  
 -- Edwards, Joe                 VCU                                  DQ   FALSE START 
 
Men 110 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals   Wind: 1.6 
  1 Watlington, Devon            Unc-Wilmington         14.44      14.31  
  2 Handy, Lavell                George Mason           14.66      14.32  
  3 Lindsay, David               Unc-Wilmington         14.87      14.43  
  4 Felmet, Chris                Unc-Wilmington         14.85      14.49  
  5 Hally, John                  Delaware               15.07      14.98  
  6 Clark, Matt                  William and Mary       15.28      15.13  
  7 Smith, Andrue                Delaware               15.28      15.15  
  8 McIntosh, Chris              William and Mary       15.42      15.24  
 
Men 400 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed    Prelims 
========================================================================= 
Heat  1 Preliminaries 
  1 Felmet, Chris                Unc-Wilmington         53.93      53.25q 
  2 McIntosh, Chris              William and Mary       54.14      54.36q 
  3 Pederzolli, Nick             Unc-Wilmington         57.14      54.43q 
  4 Hernandez, jeff              VCU                    55.55      54.46q 
  5 Smith, Andrue                Delaware               55.66      55.72  
Heat  2 Preliminaries 
  1 Watlington, Devon            Unc-Wilmington         52.28      52.89q 
  2 Simkins, Jeremy              Delaware               55.39      54.65q 
  3 Bennett, Will                Unc-Wilmington         55.37      55.19q 
  4 Edwards, Joe                 VCU                    56.72      55.28q 
  5 Hally, John                  Delaware               57.11      56.10  
 
Men 400 Meter Hurdles 
========================================================================= 
    Name                    Year School               Prelims     Finals 
========================================================================= 
Section  1 Finals 
  1 Watlington, Devon            Unc-Wilmington         52.89      52.84  
  2 Felmet, Chris                Unc-Wilmington         53.25      53.46  
  3 Pederzolli, Nick             Unc-Wilmington         54.43      54.03  
  4 McIntosh, Chris              William and Mary       54.36      54.29  
  5 Simkins, Jeremy              Delaware               54.65      54.39  
  6 Hernandez, jeff              VCU                    54.46      54.42  
  7 Bennett, Will                Unc-Wilmington         55.19      55.15  
  8 Edwards, Joe                 VCU                    55.28      56.16  
 
Men 3000 Meter Steeplechase 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Section  1  
  1 Asaro, Peter                 William and Mary     9:09.07    9:12.82  
  2 Anastasia-Murphy, Liam       William and Mary     9:05.36    9:17.06  
  3 Dorrell, Peter               William and Mary     9:15.16    9:17.31  
  4 Callan, Daniel               George Mason         9:23.44    9:22.18  
  5 Sagar, Robert                William and Mary     9:13.28    9:26.33  
  6 Reynolds, Robert             George Mason         9:26.91    9:30.10  
  7 Dybas, Piotr                 VCU                  9:17.30    9:41.43  
  8 Carmichael, Kelly            Unc-Wilmington       9:42.12   10:07.17  
  9 Bbanda, Joshua               VCU                            10:15.83  
 10 Naro, Jeff                   Unc-Wilmington       9:50.46   10:18.92  
 11 Chapman, David               Georgia State       10:29.53   10:21.13  
 
Men 4x100 Meter Relay 
========================================================================= 
    School                                               Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Unc-Wilmington  'A'                                 40.47      40.59  
     1) Johnson, Jeremy                 2) Prevette, Justin               
     3) Reed, Jordan                    4) Harmon, Kadeem                 
  2 George Mason  'A'                                   40.88      40.64  
     1) Verburg, David                  2) Vaughn, Nick                   
     3) Webley, Dwight                  4) Ruffin, Rachaunn               
  3 Vcu  'A'                                            41.22      41.78  
     1) Blyden, Jamal                   2) Jones, Kyle                    
     3) Norvell, Antonio                4) Wilson, DeAngelo               
  4 Georgia State  'A'                                  42.43      41.96  
     1) Nicholson, Lawrence             2) Williams, Karl                 
     3) Miles, Christopher              4) Jenkins, Jamel                 
  5 Delaware  'A'                                       42.49      42.13  
     1) Shober, Ross                    2) Kutchen, Tim                   
     3) Simkins, Jeremy                 4) Morrisey, Nick                 
  6 Northeastern  'A'                                   43.73      43.22  
     1) Conway, Chris                   2) Gentles, Anthony               
     3) Davis, Tejorn                   4) Stefanek, Konrad               
  7 William and Mary  'A'                                          43.84  
     1) Dent, Roman                     2) Clark, Matt                    
     3) McIntosh, Chris                 4) Katz, Ben                      
 
Men 4x400 Meter Relay 
========================================================================= 
    School                                               Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 George Mason  'A'                                 3:07.43    3:10.37  
     1) Wilson, Kevin                   2) Verburg, David                 
     3) Wyche, Marcus                   4) Empty, George                  
  2 Unc-Wilmington  'A'                               3:12.94    3:11.29  
     1) Letson, Chris                   2) Watlington, Devon              
     3) Pederzolli, Nick                4) Brooks, Connor                 
  3 Delaware  'A'                                     3:23.83    3:16.09  
     1) Fronczkowski, Vinny             2) Morrisey, Nick                 
     3) Molligan, Justin                4) Simkins, Jeremy                
  4 Vcu  'A'                                          3:17.49    3:16.42  
     1) Seward, Donnie                  2) Mostrag, Axel                  
     3) Norvell, Antonio                4) Edwards, Joe                   
  5 Georgia State  'A'                                3:20.66    3:18.51  
     1) Johnson, Rahsaan                2) Jenkins, Jamel                 
     3) Harper, Chris                   4) DeVito, Joe                    
  6 William and Mary  'A'                                        4:32.14  
     1) Anastasia-Murphy, Liam          2) McIntosh, Chris                
     3) Miller, Harry                   4) Tyson, Chris                   
 
Men High Jump 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Staples, Andrew              Northeastern           2.07m      1.99m  
  1 Katz, Ben                    William and Mary       1.98m     J1.99m  
  1 Elliston, Logan              Unc-Wilmington         2.00m     J1.99m  
  1 Hegel, Kevin                 George Mason           2.05m     J1.99m  
  5 Kenealy, Dusty               Unc-Wilmington         2.00m      1.94m  
  5 Pope, Andrew                 Unc-Wilmington         1.90m     J1.94m  
  7 Wellington, David            George Mason           1.97m     J1.89m  
  7 Moody, Allan                 VCU                    1.84m     J1.89m  
  7 Davis, Tejorn                Northeastern           1.93m      1.89m  
 10 Edwards, Joe                 VCU                               1.84m  
 10 Loccisano, Anthony           Delaware               1.85m      1.84m  
 
Men Pole Vault 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Brinkley, Kevin              VCU                    5.15m     J4.95m  
  1 Wiggins, Aaron               Unc-Wilmington         5.01m      4.95m  
  3 Sun, Wes                     George Mason           4.80m      4.80m  
  3 Oxenford, Lee                George Mason           4.80m      4.80m  
  5 Daly, Brian                  Northeastern           4.70m      4.65m  
  6 Schaefer, Mike               Unc-Wilmington         4.45m      4.50m  
  7 Vallone, George              Delaware               4.15m      4.35m  
  7 Ordway, Shane                Delaware               4.70m      4.35m  
  9 Dietrick, Patrick            George Mason           4.35m      4.20m  
 10 Theroux, Steven              Delaware               4.15m      3.90m  
 -- Passalaqua, Joe              Delaware               4.45m         NH  
 
Men Long Jump 
============================================================================== 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind 
============================================================================== 
Flight  1
  1 Webley, Dwight               George Mason           7.35m      7.56m   0.7 
  2 Staples, Andrew              Northeastern           7.40m      7.42m   1.8 
  3 Prevette, Justin             Unc-Wilmington         7.28m      6.95m   3.8 
  4 Carradine, Alex              Unc-Wilmington                   J6.68m   0.5 
  5 Manning, Edward              Unc-Wilmington         6.58m      6.52m  +0.0 
  6 Poole, Kendall               Delaware               6.52m      6.49m   1.3 
  7 Loccisano, Anthony           Delaware               6.15m      6.23m   1.1 
Flight  2  
  1 Handy, Lavell                George Mason           7.20m      7.25m   0.8 
  2 Wallace, Brian               VCU                    7.01m      7.24m  +0.0 
  3 Katz, Ben                    William and Mary       6.71m      6.92m   0.9 
  4 Baker-Johnson, Travaughn     George Mason           6.44m      6.68m   1.5 
  5 Davis, Tejorn                Northeastern           6.80m      6.61m   1.5 
  6 Harris, Mark                 George Mason           6.51m      6.46m   1.9 
  7 Gerges, Chris                Delaware               6.73m      6.45m   3.2 
  8 Norvell, Antonio             VCU                    7.07m      6.04m   0.6 
 
Men Triple Jump 
============================================================================== 
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind 
============================================================================== 
Flight  1  
  1 Handy, Lavell                George Mason          15.20m     14.98m   1.4 
  2 Wallace, Brian               VCU                   14.72m     14.75m   0.4 
  3 Williams, Craig              Unc-Wilmington        14.25m     14.35m   2.3 
  4 Manning, Edward              Unc-Wilmington        14.40m     14.26m   2.3 
  5 Edwards, Joe                 VCU                   14.47m     14.02m   0.6 
  6 Dent, Roman                  William and Mary      13.38m     13.53m   3.1 
  7 Gerges, Chris                Delaware              13.12m     12.95m  -0.7 
 -- Poole, Kendall               Delaware              13.83m       FOUL       
Flight  2  
  1 Webley, Dwight               George Mason          14.39m     14.94m   1.0 
  2 Aldas, Juan Carlos           VCU                   13.62m     14.51m   1.8 
  3 Moody, Allan                 VCU                   13.82m     14.00m   1.1 
  4 Carradine, Alex              Unc-Wilmington                   13.34m   1.2 
  5 Davis, Tejorn                Northeastern          14.24m     13.32m   0.4 
  6 Racca, Brian                 Northeastern          14.18m     13.26m   0.4 
 -- Harris, Mark                 George Mason          13.44m       FOUL       
 
Men Shot Put 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Hunter, Nate                 Northeastern          19.49m     18.35m  
  2 Alexander, Nick              Delaware              15.21m     14.70m  
  3 Klatzkin, Dan                William and Mary      14.62m     14.65m  
  4 Dillashaw, John              Unc-Wilmington        14.10m     14.08m  
  5 Repass, Todd                 William and Mary      13.71m     13.94m  
  6 Thomason, Luke               VCU                   13.44m     13.20m  
  7 Pishchalnivok, Kirill        VCU                   13.15m     12.91m  
  8 Sargent, Austin              VCU                   12.59m     11.95m  
Flight  2  
  1 Renoll, Chase                Delaware              15.09m     15.59m  
  2 Clarke, Lloyd                Northeastern          13.64m     14.61m  
  3 Page, Michael                Northeastern          15.23m     14.49m  
  4 Mastone, Mark                Northeastern          13.01m     13.40m  
  5 Holmberg, Brandon            George Mason          13.85m     13.31m  
  6 Caprio, Steve                Northeastern          12.99m     13.13m  
  7 Schwendtner, Jim             Delaware              13.37m     13.10m  
  8 Ball, Alex                   William and Mary      12.29m     12.88m  
  9 Barbour, Kyle                Unc-Wilmington        13.61m     11.96m  
 
Men Discus Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Klatzkin, Dan                William and Mary      45.47m     45.28m  
  2 Yankie, Cyprian              VCU                   45.14m     44.88m  
  3 Barbour, Kyle                Unc-Wilmington        44.65m     43.31m  
  4 Repass, Todd                 William and Mary      38.09m     41.29m  
  5 Schwendtner, Jim             Delaware              44.11m     40.97m  
  6 Alexander, Nick              Delaware              41.72m     38.62m  
  7 Wooten, Kenneth              VCU                   39.94m     36.24m  
  8 Page, Michael                Northeastern          35.42m     34.45m  
  9 Pishchalnivok, Kirill        VCU                   35.92m     33.98m  
 10 Lit, Max                     Unc-Wilmington        33.04m     33.72m  
 11 Whitesel, Connor             Delaware              35.37m     32.27m  
Flight  2  
  1 Renoll, Chase                Delaware              49.02m     47.52m  
  2 Hunter, Nate                 Northeastern          43.39m     45.97m  
  3 Beach, Ryan                  Delaware              45.57m     42.52m  
  4 Braunagel, Ryan              Delaware              44.14m     41.31m  
  5 Caprio, Steve                Northeastern          41.34m     38.99m  
  6 Griffin, Eric                Unc-Wilmington        45.03m     38.41m  
  7 Ball, Alex                   William and Mary      40.13m     38.27m  
  8 Dillashaw, John              Unc-Wilmington        41.27m     37.91m  
  9 Thomason, Luke               VCU                   31.00m     35.28m  
 10 Mastone, Mark                Northeastern          30.89m     32.09m  
 
Men Hammer Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Braunagel, Ryan              Delaware              54.30m     48.89m  
  2 Iannetta, Alex               Northeastern          53.33m     48.06m  
  3 Gawne, Adam                  William and Mary      43.27m     45.27m  
  4 Barbour, Kyle                Unc-Wilmington        39.14m     43.62m  
  5 Caprio, Steve                Northeastern          41.75m     42.42m  
  6 Rossoll, Mark                Northeastern          40.79m     38.63m  
  7 Yankie, Cyprian              VCU                              38.20m  
Flight  2  
  1 Schwendtner, Jim             Delaware              53.05m     55.44m  
  2 Whitesel, Connor             Delaware              52.67m     53.88m  
  3 Jordan, Zach                 William and Mary      55.35m     52.50m  
  4 Ball, Alex                   William and Mary      47.95m     49.00m  
  5 Holmberg, Brandon            George Mason          48.60m     44.16m  
  6 Griffin, Eric                Unc-Wilmington        44.21m     41.77m  
  7 Thomason, Luke               VCU                              34.58m  
 -- Beach, Ryan                  Delaware              43.89m       FOUL  
 
Men Javelin Throw 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
Flight  1  
  1 Milne, Eric                  Northeastern          53.05m     55.50m  
  2 Kinkler, Daniel              Delaware              53.76m     53.64m  
  3 Lit, Max                     Unc-Wilmington        53.70m     51.33m  
  4 Zimmer, Doug                 William and Mary      44.78m     44.42m  
  5 Simkins, Jeremy              Delaware                         39.67m  
  6 Cantwell, Gregg              Delaware              40.88m     37.05m  
  7 Sargent, Austin              VCU                   26.98m     26.61m  
Flight  2  
  1 Heroux, Brandon              William and Mary      66.62m     67.90m  
  2 Andrus, Greg                 Northeastern          50.46m     52.64m  
  3 Wooten, Kenneth              VCU                   47.40m     50.10m  
  4 Dillashaw, John              Unc-Wilmington                   50.05m  
  5 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington        43.52m     48.50m  
  6 Tingue, Alex                 Delaware              47.84m     46.67m  
  7 Ball, Alex                   William and Mary      40.44m     39.87m  
  8 Brinkley, Kevin              VCU                              37.89m  
 
Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1     Wind: 1.3 
  1 Shober, Ross                 Delaware                 10.91     881 
  2 Moody, Allan                 VCU                      11.03     854 
  3 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           11.44     765 
  4 Wellington, David            George Mason             11.53     746 
  5 Tomy, Seth                   Georgia State            31.56  
Section  2     Wind: 1.3 
  1 Zimmer, Doug                 William and Mary         11.32     791 
  2 Tingue, Alex                 Delaware                 11.53     746 
  3 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           11.58     736 
  4 Passalaqua, Joe              Delaware                 11.70     711 
  5 Osorio, Gustavo              George Mason             12.06     639 
 
Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1  
  1 Shober, Ross                 Delaware                 50.68     784 
  2 Zimmer, Doug                 William and Mary         51.24     758 
  3 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           51.53     745 
  4 Moody, Allan                 VCU                      53.88     645 
Section  2  
  1 Osorio, Gustavo              George Mason             52.06     722 
  2 Tingue, Alex                 Delaware                 52.69     695 
  3 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           52.71     694 
  4 Wellington, David            George Mason             54.86     604 
  5 Passalaqua, Joe              Delaware               1:00.36     401 
 
Decathlon: #10 Men 1500 Meter Dash 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1  
  1 Osorio, Gustavo              George Mason           4:31.43     735 
  2 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington         4:54.26     593 
  3 Zimmer, Doug                 William and Mary       4:56.77     578 
  4 Passalaqua, Joe              Delaware               5:09.21     508 
  5 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington         5:11.92     493 
  6 Shober, Ross                 Delaware               5:14.58     479 
  7 Wellington, David            George Mason           5:21.32     443 
  8 Tingue, Alex                 Delaware               5:21.76     441 
  9 Moody, Allan                 VCU                    5:46.20     323 
 
Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Section  1     Wind: 0.8 
  1 Wellington, David            George Mason             15.73     763 
  2 Shober, Ross                 Delaware                 16.19     711 
  3 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           16.25     705 
Section  2     Wind: +0.0 
  1 Zimmer, Doug                 William and Mary         16.31     698 
  2 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           16.64     662 
  3 Passalaqua, Joe              Delaware                 18.42     485 
Section  3     Wind: 0.5 
  1 Osorio, Gustavo              George Mason             17.18     606 
  2 Moody, Allan                 VCU                      17.70     553 
  3 Tingue, Alex                 Delaware                 17.81     543 
 
Decathlon: #4 Men High Jump 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
Flight  1  
  1 Moody, Allan                 VCU                      1.89m     705 
  2 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           1.83m     653 
  2 Zimmer, Doug                 William and Mary         1.83m     653 
  4 Shober, Ross                 Delaware                 1.74m     577 
  5 Osorio, Gustavo              George Mason             1.71m     552 
  5 Tingue, Alex                 Delaware                 1.71m     552 
  5 Passalaqua, Joe              Delaware                 1.71m     552 
  8 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           1.59m     457 
 -- Wellington, David            George Mason                NH  
 
Decathlon: #8 Men Pole Vault 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Passalaqua, Joe              Delaware                 4.50m     760 
  2 Zimmer, Doug                 William and Mary         4.30m     702 
  3 Osorio, Gustavo              George Mason             3.90m     590 
  3 Wellington, David            George Mason             3.90m     590 
  3 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           3.90m     590 
  6 Shober, Ross                 Delaware                 3.40m     457 
  7 Tingue, Alex                 Delaware                 3.30m     431 
  8 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           3.20m     406 
  8 Moody, Allan                 VCU                      3.20m     406 
 
Decathlon: #2 Men Long Jump 
============================================================================ 
    Name                    Year School                  Finals  Wind Points 
============================================================================ 
  1 Zimmer, Doug                 William and Mary         6.44m  +0.0    684 
  2 Shober, Ross                 Delaware                 6.40m   0.8    675 
  2 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington           6.40m   1.7    675 
  4 Passalaqua, Joe              Delaware                 6.39m   NWI    673 
  5 Wellington, David            George Mason             6.32m   0.5    657 
  6 Moody, Allan                 VCU                      6.15m   0.7    619 
  7 Tingue, Alex                 Delaware                 6.04m  +0.0    595 
  8 Osorio, Gustavo              George Mason             5.90m   1.2    565 
  9 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington           5.76m   1.4    535 
 
Decathlon: #3 Men Shot Put 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Moody, Allan                 VCU                     11.22m     559 
  2 Zimmer, Doug                 William and Mary        11.17m     556 
  3 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington          10.98m     545 
  4 Tingue, Alex                 Delaware                10.92m     541 
  5 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington          10.90m     540 
  6 Passalaqua, Joe              Delaware                10.75m     531 
  7 Osorio, Gustavo              George Mason            10.18m     496 
  8 Shober, Ross                 Delaware                 9.10m     432 
  9 Wellington, David            George Mason             8.82m     415 
 
Decathlon: #7 Men Discus Throw 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington          33.19m     528 
  2 Osorio, Gustavo              George Mason            32.13m     507 
  3 Tingue, Alex                 Delaware                32.10m     506 
  4 Moody, Allan                 VCU                     31.82m     500 
  5 Passalaqua, Joe              Delaware                31.48m     494 
  6 Zimmer, Doug                 William and Mary        28.81m     441 
  7 Wellington, David            George Mason            27.87m     423 
  8 Shober, Ross                 Delaware                23.48m     338 
  9 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington          21.50m     300 
 
Decathlon: #9 Men Javelin Throw 
======================================================================= 
    Name                    Year School                  Finals  Points 
======================================================================= 
  1 Moody, Allan                 VCU                     46.86m     542 
  2 Tingue, Alex                 Delaware                46.01m     530 
  3 Wellington, David            George Mason            43.82m     498 
  4 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington          41.31m     461 
  5 Zimmer, Doug                 William and Mary        41.29m     461 
  6 Passalaqua, Joe              Delaware                40.61m     451 
  7 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington          33.79m     353 
  8 Osorio, Gustavo              George Mason            32.51m     335 
  9 Shober, Ross                 Delaware                30.82m     311 
 
Men Decathlon 
========================================================================= 
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
========================================================================= 
  1 Zimmer, Doug                 William and Mary                   6322  
  2 Peacock, Jordan              Unc-Wilmington          5755       6260  
  3 Osorio, Gustavo              George Mason                       5747  
  4 Moody, Allan                 VCU                                5706  
  5 Shober, Ross                 Delaware                5503       5645  
  6 Tingue, Alex                 Delaware                5305       5580  
  7 Passalaqua, Joe              Delaware                           5566  
  8 Kimber, Spencer              Unc-Wilmington          5282       5176  
  9 Wellington, David            George Mason                       5139  

 
 
Post as: 
History for Colonial Athletic Association CAA Outdoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   2    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1   1