Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2014 May 29th to May 30th

YearResultsVideoNews 
*2014194 2 
20101 1 
20091 1 
20081 1 
20071 1 
20061 1 
20051 1 
20041 1 
20031 1 
 

Media for 2014

Videos (94)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2014

OFSAA East Regional Track Championships

 

2014 Results - OFSAA East Regional Track Championships

Published by
RunnerSpace.com/OFSAA   on May 31 2014, 08:31 PM

RunnerSpace.com/OFSAA

Results: Ottawa Lions

East | West | South | Central | Metro

Licensed to Ottawa Lions T&F Club              HY-TEK's Meet Manager 30/05/2014
           East Regional Track and Field - 29/05/2014 to 30/05/2014            
                                     2014                                      
                          Terry Fox Athletic Facility                          
                                    Results                                    
 
Girls Pole Vault Midget
================================================================
   ER Record: @ 2.30m  31/05/2013  Hannah Van Hofwegan, Carleton Place         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Emma Pasco                   Charlan                  2.40m@ 
  2 Julia Maine                  Lisgar                   2.25m  
  2 Paige Capener                Tiss- Brockville         2.25m  
  4 Mackayla Petrie              Charlan                  2.10m  
  5 Eunice Oladejo               Colonel By               1.95m  
  6 Miranda Olsen                Carleton Place           1.80m  
  7 Lee Anne Warden              Charlan                  1.65m  
 
Women 100 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 12.43  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          12.68Q  1.5  1 
  2 Claudia Caird                Garneau                  12.76Q +0.0  2 
  3 Élodie Drew                  Lycée Claude             12.96Q  1.5  1 
  4 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             13.16Q +0.0  2 
  5 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.19Q  1.5  1 
  6 Tess Short                   All Saints               13.36Q +0.0  2 
  7 Devon Woods                  North Hastings           13.25q  1.5  1  13.247
  8 Corey Lowry                  Almonte                  13.25q  1.5  1  13.249
  9 Payton Ziebarth              Opeongo HS               13.37  +0.0  2 
 10 Anna Greentree               Hccss - Kingston         13.52  +0.0  2 
 11 Leigh Floyd                  Sir Robert B             13.58   1.5  1 
 12 Chloe Doherty                Sacred Heart             13.60   1.5  1 
 13 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         13.62  +0.0  2 
 14 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         13.70   1.5  1 
 15 Mallory Wheeler              Spss-Peterboroug         13.93  +0.0  2 
 16 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon           13.96  +0.0  2 
 
Women 100 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.43  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Claudia Caird                Garneau                  12.50   0.9 
  2 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          12.59   0.9 
  3 Élodie Drew                  Lycée Claude             12.76   0.9 
  4 Tess Short                   All Saints               12.99   0.9 
  5 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.03   0.9 
  6 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             13.05   0.9 
  7 Corey Lowry                  Almonte                  13.06   0.9 
  8 Devon Woods                  North Hastings           13.13   0.9 
 
Women 200 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 26.05  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               26.13Q  1.4  1 
  2 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               26.17Q  0.6  2  26.163
  3 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          26.17Q  0.6  2  26.167
  4 Élodie Drew                  Lycée Claude             26.61Q  1.4  1 
  5 Payton Ziebarth              Opeongo HS               27.09Q  1.4  1 
  6 Anna Greentree               Hccss - Kingston         27.61Q  0.6  2 
  7 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         27.35q  1.4  1 
  8 Leigh Floyd                  Sir Robert B             27.94q  0.6  2 
  9 Tori MacNeil                 E Northumberland         28.04   0.6  2  28.032
 10 Kaylee Dibbits               Quinte Christian         28.04   1.4  1  28.040
 11 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         28.18   0.6  2 
 12 Amy Ivany                    West Carleton            28.23   1.4  1 
 13 Marianne Murawsky            Holy Trinity             28.47   0.6  2 
 14 Taylor Murray                Ffss - Fenelon           28.55   1.4  1 
 15 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         29.06   1.4  1 
 16 Kaitlyn Hambleton            General Panet HS         29.20   0.6  2 
 
Women 200 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 26.05  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               25.74@  0.6 
  2 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          25.91@  0.6 
  3 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               26.04@  0.6 
  4 Élodie Drew                  Lycée Claude             26.40   0.6 
  5 Payton Ziebarth              Opeongo HS               27.27   0.6 
  6 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         27.52   0.6 
  7 Anna Greentree               Hccss - Kingston         27.79   0.6 
 
Women 400 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 58.17  26/05/2006  Diana Boultbee, Bayside S S                 
   Can Inter: * 52.74  2005        Carline Muir - Weston CI                    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maelisse Trapeau             Lycée Claude           1:00.64   2 
  2 Claudia Caird                Garneau                1:00.70   2 
  3 Erin Kelly                   Bishop Smith           1:01.93   2 
  4 Madelynn Meek                Tiss- Brockville       1:02.57   2 
  5 Rachel Hickson               St. Pius X C           1:02.93   2 
  6 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                1:03.39   2 
  7 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs           1:04.21   2 
  8 Lauren McLeod                Holy Trinity           1:04.22   1 
  9 Tessa O'Connor               Woodroffe              1:04.52   1 
 10 Alyssa Blakely               Tiss- Brockville       1:05.18   1 
 11 Jamie-Lyn Jones              Ffss - Fenelon         1:07.62   1 
 12 Kayla Barriage               St Theresa Css         1:07.81   1 
 13 Galini Manginas              Bayside SS             1:08.17   1 
 14 Leah Pedis                   Cdcie - Cobourg        1:09.12   1 
 -- Joëlle Proulx                Esp Marc Garneau            DQ   2  Art. 163.3a
 
Women 800 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 2:15.40  26/05/2006  Diana Boultbee, Bayside S S               
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maelisse Trapeau             Lycée Claude           2:20.07   2 
  2 Jacquelyn Quesnel            Kcvi - Kingston        2:20.32   2 
  3 Keili Shepherd               Glebe                  2:20.82   2 
  4 Marin Scotten                Sir Wilfrid            2:24.96   2 
  5 Daniella Gilmour             Rnd - Kingston         2:27.48   2 
  6 Samantha Dickson             Earl of Marc           2:28.26   2 
  7 Sara Borrens                 Franco-Cite            2:28.97   1 
  8 Mary Besselink               Hccss - Kingston       2:29.66   1 
  9 Erin Kelly                   Bishop Smith           2:31.25   2 
 10 Gillian Webster              Css-Peterborough       2:34.17   2 
 11 Jennifer Ladanowski          Franco-Cite            2:35.80   1 
 12 Mackenzie Ainsworth          E Northumberland       2:36.50   1 
 13 Madison Wray                 Iewss - Lindsay        2:38.13   1 
 14 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon         2:42.53   1 
 15 Claire Scruby                Bayside SS             2:58.35   1 
 
Women 1500 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 4:44.32  30/05/2013  Branna MacDougall, Regiopolis N.D.        
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Micayla Keiver               Bayside SS             4:45.51  
  2 Keili Shepherd               Glebe                  4:49.01  
  3 Jacquelyn Quesnel            Kcvi - Kingston        4:49.38  
  4 Jenna Rossi                  Gisele-Lalonde         4:50.46  
  5 Marin Scotten                Sir Wilfrid            4:54.55  
  6 Sara Borrens                 Franco-Cite            5:05.95  
  7 Daniella Gilmour             Rnd - Kingston         5:06.49  
  8 Samantha Dickson             Earl of Marc           5:07.51  
  9 Brittany Alkerton            Smchs-Brockville       5:12.18  
 10 Kendall Saravanamuttoo       Glebe                  5:21.11  
 11 Mackenzie Ainsworth          E Northumberland       5:21.35  
 12 Kate Thornton                St John's              5:24.55  
 13 Laurence Roy                 Bayside SS             5:27.31  
 14 Hanna Roach                  St Theresa Css         5:29.20  
 15 Lauren Serviss               General Panet HS       5:34.89  
 16 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon         5:52.67  
 
Women 3000 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 10:34.14  01/06/2012  Claire Smith, Glebe C.I.                 
   Can Inter: *  9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shona McCulloch              Longfields             9:59.58@ 
  2 Micayla Keiver               Bayside SS            10:57.98  
  3 Jenna Rossi                  Gisele-Lalonde        11:00.59  
  4 Hanna Roach                  St Theresa Css        11:18.20  
  5 Kendall Saravanamuttoo       Glebe                 11:19.74  
  6 Madelynn Meek                Tiss- Brockville      11:30.34  
  7 Kate Thornton                St John's             11:31.81  
  8 Brittany Alkerton            Smchs-Brockville      11:32.85  
  9 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon        11:56.76  
 10 Erika Rankin                 Iewss - Lindsay       12:03.74  
 11 Doria Unrau                  Colonel By            12:13.86  
 12 Lauren Serviss               General Panet HS      12:21.84  
 13 Cally Finley                 Bhs - Cannington      12:40.54  
 14 Payton Anderson              Smchs-Brockville      13:10.48  
 -- Kate Millar                  Glebe                      DNF  
 
Women 80 Meter Hurdles Midget
========================================================================
   ER Record: @ 12.28  27/05/2011  Alexandra Tierney, Sacred Heart             
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             12.34Q  0.9  1 
  2 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               12.36Q  1.6  2 
  3 Clare Millard                Lcvi -kingston           12.68Q  0.9  1 
  4 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          12.85Q  1.6  2 
  5 Emma Zucker                  Ashbury                  12.82Q  0.9  1 
  6 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           13.18Q  1.6  2 
  7 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             13.40q  0.9  1 
  8 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         13.56q  1.6  2 
  9 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.66   1.6  2 
 10 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         13.84   0.9  1  13.835
 11 Carly Gagne                  Lisgar                   13.84   1.6  2  13.838
 12 Hallye Ward                  E Northumberland         14.19   1.6  2 
 13 Brooklyn Ward                E Northumberland         14.34   0.9  1 
 14 Jessica Perigo               Sacred Heart             14.41   0.9  1 
 15 Kimberly Reesor              Lcvi - Lindsay           14.56   0.9  1 
 
Women 80 Meter Hurdles Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.28  27/05/2011  Alexandra Tierney, Sacred Heart             
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               12.34  -1.0 
  2 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             12.61  -1.0 
  3 Emma Zucker                  Ashbury                  12.66  -1.0 
  4 Clare Millard                Lcvi -kingston           12.69  -1.0 
  5 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          12.95  -1.0 
  6 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             13.28  -1.0 
  7 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           13.75  -1.0 
  8 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         13.78  -1.0 
 
Women 300 Meter Hurdles Midget
===================================================================
   ER Record: @ 45.86  31/05/2007  Kristen Mullen, Kingston C V I              
   Can Inter: * 41.66  1994        Nadia Schmiedt - John Paul II               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               47.14   2 
  2 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             47.50   2 
  3 Emma Zucker                  Ashbury                  47.75   2 
  4 Kiana Gibson                 Merivale                 48.33   2 
  5 Lauren Norris                Lcvi - Lindsay           49.09   2 
  6 Amy Jenkins                  Tiss- Brockville         50.23   1 
  7 Holly Sandvold               Bell High SC             50.62   1 
  8 Beth Fishwick                Colonel By               51.05   1 
  9 Michelle Reimann             Bci - Brockville         51.34   2 
 10 Julia Maine                  Lisgar                   51.55   1 
 11 Clare Millard                Lcvi -kingston           51.83   1 
 12 Gillian Webster              Css-Peterborough         51.90   2 
 13 Emma Pasco                   Charlan                  52.09   2 
 14 Kayla Barriage               St Theresa Css           52.32   1 
 15 Leah Pedis                   Cdcie - Cobourg          53.16   1 
 16 Jamie Little                 Hhss- Haliburton         53.66   1 
 
Women 4x100 Meter Relays Midget
===================================================================
   ER Record: @ 52.04  2009        Louis Riel, Louis Riel                      
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward Catholic                          
                       O Ugiagbe, Z Gill, L Gonsalves, L Wilson          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Longfields-Davidson Heights SS                        53.24   2 
     1) Cheyenne Stubbert               2) Celine Chen                    
     3) Shantel Alexander               4) Sadian Hinds-Blackstock        
  2 Garneau                                               53.85   2 
     1) Jessica Mayer                   2) Stéphanie Lapolice             
     3) Claudia Caird                   4)                                
  3 Arnprior Dhs                                          53.95   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                         54.16   2 
  5 Glebe Collegiate Institute                            54.33   2 
  6 West Carleton                                         54.54   2 
     1) Georgia Cunningham              2) Grace Donnelly                 
     3) Aylin Erman                     4) Amy Ivany                      
  7 Holy Cross - Kingston                                 54.67   2 
  8 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         54.71   2 
  9 Regiopolis-Notre Dame-Kingston                        54.97   1 
 10 Almonte District  High School                         55.02   1 
 11 East Northumberland - Brighton                        55.24   1 
 12 North Hastings HS - Bancroft                          55.41   1 
 13 Centre Hastings SS - Madoc                            56.05   1 
     1) Darien Ahola                    2) Shaelynn Dudgeon               
     3) Marin Love                      4) Kyra Bancroft                  
 14 E.S. De La Salle                                      56.17   1 
     1) Elsa Lanoue                     2) Emilie Côté Lagacé             
     3) Adèle Scarlet                   4) Anaïs Victomé                  
 15 Lester B. Pearson HS                                  56.54   1 
     1) Olivia Tarr                     2) Ocean Tarr                     
     3) Christina Joseph                4) Jade Alan-Hahn                 
 -- Lindsay - Lindsay                                        DQ   1 
 
Women High Jump Midget
================================================================
   ER Record: @ 1.64m  01/06/2007  Ashlea Maddex, Rockland D H S               
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Norris                Lcvi - Lindsay           1.60m  
  2 Haley Adams                  All Saints               1.55m  
  3 Jade Van Dyke                Redeemer                 1.50m  
  4 Taylor McCullough            Bayside SS              J1.50m  
  5 Lauryne Mvuezolo             Samuel-Genest            1.45m  
  5 Brianna McComish             Shs - Sydenham           1.45m  
  7 Katie Stewart                Gss - Gananoque         J1.45m  
  7 Amanda Black                 Kcvi - Kingston         J1.45m  
  9 Rachel Cole                  Cdciw - Cobourg          1.40m  
 10 Miranda Montgomery           Tiss- Brockville         1.35m  
 11 Megan Northmore              Iewss - Lindsay         J1.35m  
 11 Joelle Descotes              La Citadelle            J1.35m  
 13 Katie Jeffries               All Saints              J1.35m  
 13 Reva Qiu                     Colonel By              J1.35m  
 15 Nicolle Gwynne               E Northumberland        J1.35m  
 16 Hannah Berthelotte           Rideau                   1.30m  
 
Women Long Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 5.20m  2009        Arielle Fitzgerald, Bayside                 
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               5.07m   0.2 
  2 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          4.83m   0.8 
  3 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         4.77m  +0.0 
  4 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon           4.71m   0.6 
  5 Emma Pasco                   Charlan                  4.64m   0.9 
  6 Haley Adams                  All Saints               4.59m  +0.0 
  7 Kayla Barriage               St Theresa Css           4.57m   1.6 
  8 Emma Kiesekamp               Ngdhs-Kemptville         4.47m   1.6 
  9 Ashley Langelier             Cornwall C V S           4.40m   0.8 
 10 Amanda Liang                 Colonel By               4.29m   2.1 
 11 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         4.24m  +0.0 
 12 Miranda Montgomery           Tiss- Brockville         4.22m   1.2 
 13 Emma Bell                    Iewss - Lindsay          4.18m   1.7 
 14 Christina Lin                St. Peter                4.09m  +0.0 
 15 Manisha Blaskevitch          Sir Robert B             4.07m  +0.0 
 16 Georgia Cunningham           West Carleton            4.06m  +0.0 
 
Women Triple Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 10.90m  31/05/2013  Katherine Herron, BSS-Belleville           
   Can Inter: * 12.76m  2009        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon          10.57m  +0.0 
  2 Emma Zucker                  Ashbury                 10.47m  -0.1 
  3 Jade Van Dyke                Redeemer                10.30m  -0.5 
  4 Emma Kiesekamp               Ngdhs-Kemptville        10.26m  +0.0 
  5 Manisha Blaskevitch          Sir Robert B            10.17m  +0.0 
  6 Kiana Gibson                 Merivale                10.08m  +0.0 
  7 Amy Van Nest                 Rnd - Kingston           9.95m  -1.1 
  8 Kaitlyn Stewart              Seaway D H S-I           9.74m   0.5 
  9 Brianne Vanettiger           La Citadelle             9.67m  +0.0 
 10 Kimberly Reesor              Lcvi - Lindsay           9.55m   1.4 
 11 Brianna McComish             Shs - Sydenham           9.50m   0.4 
 12 Amanda Liang                 Colonel By               9.44m   0.1 
 13 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         9.25m  +0.0 
 14 Brooklyn Ward                E Northumberland         9.12m   0.4 
 15 Cilicia Pol                  Redeemer                 8.87m   1.0 
 16 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           8.74m   1.0 
 
Women Shot Put Midget
================================================================
   ER Record: @ 10.66m  2009        Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 14.35m  1986        Sultana Frizell - Perth & District CI      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Braiden Nichols              St John's               10.38m  
  2 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         9.72m  
  3 Kirsten Bevaart              E Northumberland         9.40m  
  4 Kaitee Lawson-Rimmer         Tiss- Brockville         9.32m  
  5 Maggie Wells                 Seaway D H S-I           9.17m  
  6 Emily Fawcett                Hccss - Kingston         8.72m  
  7 Angela Johnson               St. Francis              8.65m  
  8 Anna Dlugosz                 Hccss-Peterborou         8.63m  
  9 Jillian Barrette             Iewss - Lindsay          8.25m  
 10 Vanessa Willis               Prince Edward CI         8.22m  
 11 Angelica Miller              Smchs-Kemptville         8.18m  
 12 Abby McMann                  Immaculata               8.15m  
 13 Alexandra Layer              A.Y. Jackson             7.70m  
 14 Tashera Joseph               St. Peter                7.49m  
 15 Molly Wilkes                 Colonel By               7.46m  
 16 Hope Brown                   Redeemer                 7.26m  
 
Women Discus Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 32.71m  2009        Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton -Birchmoun             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Fawcett                Hccss - Kingston        29.04m  
  2 Melanie Wiesenberg           Fellowes HS             28.31m  
  3 Braiden Nichols              St John's               27.76m  
  4 Maggie Wells                 Seaway D H S-I          26.03m  
  5 Kirsten Bevaart              E Northumberland        25.47m  
  6 Alexandra Layer              A.Y. Jackson            24.46m  
  7 Madison Scheerhoorn          Quinte Christian        22.89m  
  8 Brittney-Lynn Desrochers     Sta - Lindsay           20.95m  
  9 Nieon Osman                  St. Francis             20.19m  
 10 Geneva Akinniyi              St. Josesph             19.13m  
 11 Gabriella Cincoleon          Immaculata              19.05m  
 12 Kristy Pidgeon               Rothwell Osn            19.01m  
 13 Lyrique Richards             Sir Wilfrid             18.87m  
 14 Vanessa Willis               Prince Edward CI        18.71m  
 15 Jessi Hamilton               Glebe                   18.34m  
 -- Olivia Crouse                Prince Edward CI            ND  
 
Women Javelin Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 34.71m  2008        Brittney Mumby, Quinte                     
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brianne Bedard               St. Francis             27.92m  
  2 Gianna Tantalo               General Panet HS        26.06m  
  3 Amanda Hadwen                Glebe                   25.99m  
  4 Chloe Wilson                 Carleton Place          25.75m  
  5 Anna Dlugosz                 Hccss-Peterborou        25.06m  
  6 Cassie Hummel                Seaway D H S-I          23.87m  
  7 Abby McMann                  Immaculata              23.49m  
  8 Emily Edwards                A.Y. Jackson            23.45m  
  9 Jurnee Molson                Woodroffe               22.34m  
 10 MacKenzie Ryan               Shs - Sydenham          22.16m  
 11 Georgia Macey                Gss - Gananoque         21.57m  
 12 Vanessa Willis               Prince Edward CI        21.14m  
 13 Saarah Rivera                Ndhs - Norwood          20.94m  
 14 Aisha Manneh                 Ashbury                 19.17m  
 15 Olivia Crouse                Prince Edward CI        18.65m  
 16 Ally Proulx                  Spss-Peterboroug        15.73m  
 
Women 100 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 12.51  2010        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shyvonne Roxborough          South Carlet             12.67Q  0.4  1  12.667
  2 Maya Kamah                   Glebe                    12.70Q -0.3  2 
  3 Colle Thompson               Bell High SC             12.67Q  0.4  1  12.668
  4 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               13.26Q -0.3  2 
  5 Shanica Thomas               Franco-Ouest             13.09Q  0.4  1 
  6 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         13.38Q -0.3  2 
  7 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           13.18q  0.4  1 
  8 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.30q  0.4  1 
  9 Hayley Romain                Carleton Place           13.49  -0.3  2 
 10 Jessica Patten               Notre Dame               13.50   0.4  1 
 11 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          13.52   0.4  1 
 12 Emma Taylor                  Cdciw - Cobourg          13.87  -0.3  2 
 13 Jeris Chalmers-Wein          General Panet HS         13.93  -0.3  2 
 14 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg          14.10  -0.3  2 
 
Women 100 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 12.51  2010        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Colle Thompson               Bell High SC             12.35@  2.0 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             12.36@  2.0 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    12.58   2.0 
  4 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           12.93   2.0 
  5 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               12.97   2.0 
  6 Shanica Thomas               Franco-Ouest             12.98   2.0 
  7 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.25   2.0 
  8 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         13.34   2.0 
 
Women 200 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 24.94  26/05/2011  Shelani Fernando, John McCrae S.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Colle Thompson               Bell High SC             25.79Q  0.8  1 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             26.03Q  0.1  2 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    26.08Q  0.1  2 
  4 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         27.17Q  0.8  1 
  5 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          27.50Q  0.1  2 
  6 Shanica Thomas               Franco-Ouest             27.58Q  0.8  1 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I           27.84q  0.1  2 
  8 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           27.88q  0.1  2 
  9 Chloe Murphy                 Centre Hastings          28.09   0.8  1 
 10 Erika Mann                   Almonte                  28.18   0.8  1 
 11 Sage Hartman                 Hccss - Kingston         28.19   0.8  1 
 12 Emma Taylor                  Cdciw - Cobourg          28.56   0.1  2 
 13 Natalie Butler               Bayside SS               28.58   0.1  2 
 14 Jordan Warford               E Northumberland         28.73   0.1  2 
 15 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               34.50   0.8  1 
 
Women 200 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 24.94  26/05/2011  Shelani Fernando, John McCrae S.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Colle Thompson               Bell High SC             25.26   1.0 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             25.71   1.0 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    26.14   1.0 
  4 Shanica Thomas               Franco-Ouest             26.70   1.0 
  5 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         26.86   1.0 
  6 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           27.14   1.0 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I           27.34   1.0 
  8 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          27.36   1.0 
 
Women 400 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 57.57  2004        Melissa Bishop - Opeongo H.S.               
   Can Inter: * 52.74  2005        Carline Muir - Weston CI                    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah Jackson                St-Mark                  58.18   2 
  2 Caitlin Fischer              South Carlet           1:00.02   2 
  3 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I         1:01.03   2 
  4 Kate Current                 Cdcie - Cobourg        1:01.97   2 
  5 Donya Hojabar                Hccss - Kingston       1:02.65   1 
  6 Alex Brett                   Tiss- Brockville       1:03.06   2 
  7 Andrianna Dmuchalsky         McCrae                 1:03.37   1 
  8 Hailley Guthrie              Css-Peterborough       1:04.51   2 
  9 Samantha Eisnor              Pierre Savar           1:04.93   2 
 10 Natalie Butler               Bayside SS             1:05.03   1 
 11 Taylor Ogilvie               Merivale               1:05.21   1 
 12 Taylor Collinson             Ngdhs-Kemptville       1:06.49   1 
 13 Erika Wall                   Sir Wilfrid            1:06.91   1 
 14 Taylor Morrison              E Northumberland       1:07.32   1 
 
Women 800 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 2:15.19  31/05/2013  Heather Jaros, La Salle SS                
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kate Current                 Cdcie - Cobourg        2:19.39   2 
  2 Olivia Gaudet                Nepean HS              2:21.09   2 
  3 Branna MacDougall            Rnd - Kingston         2:22.18   2 
  4 Anna-Kay Green               St. Pius X C           2:24.79   2 
  5 Rhiannon Kissel              Tass-Peterboroug       2:26.28   2 
  6 Samantha Eisnor              Pierre Savar           2:27.97   2 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I         2:30.00   2 
  8 Alex Brett                   Tiss- Brockville       2:31.20   2 
  9 Janessa Linton               St Josephs High        2:32.93   1 
 10 Danielle Gossage             Shs - Sydenham         2:35.71   1 
 11 Elyse Allie                  Sir Wilfrid            2:38.15   1 
 12 Taylor Morrison              E Northumberland       2:39.55   1 
 13 Alyssa Gaerke                Béatrice-Desloge       2:42.24   1 
 14 Vanessa Chartrand            Béatrice-Desloge       2:42.81   1 
 15 Enya Patterson               Ffss - Fenelon         2:44.81   1 
 16 Erin Moffatt                 Sta - Lindsay          2:48.02   1 
 
Women 1500 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 4:36.20  30/05/2013  Heather Jaros, La Salle SS                
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Branna MacDougall            Rnd - Kingston         4:44.96  
  2 Sophie Rodenburg             Earl of Marc           4:51.90  
  3 Olivia Gaudet                Nepean HS              4:52.07  
  4 Rhiannon Kissel              Tass-Peterboroug       4:53.12  
  5 Katherine Marshall           Glebe                  4:53.25  
  6 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay         4:59.54  
  7 Erin Adam                    ES Jeanne Lajoie       5:07.14  
  8 Heidi Scott                  Kcvi - Kingston        5:10.47  
  9 Michal Leckie                Canterbury             5:15.05  
 10 Hannah Dolin                 Canterbury             5:21.08  
 11 Miranda Herbacko             E Northumberland       5:22.09  
 12 Katelyn Hochgeschurz         Carleton Place         5:23.19  
 13 Janessa Linton               St Josephs High        5:23.60  
 14 Paige Roszak                 Nepean HS              5:25.49  
 15 Kasey Hainer                 Tass-Peterboroug       5:34.73  
 16 Cassie Reid                  E Northumberland       5:51.24  
 
Women 3000 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 10:09.41  27/05/2010  Clara Langley, RND - Kingston            
   Can Inter: *  9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katherine Marshall           Glebe                 10:27.74  
  2 Sophie Rodenburg             Earl of Marc          10:40.60  
  3 Jenna Bolton                 Tass-Peterboroug      10:48.15  
  4 Erin Adam                    ES Jeanne Lajoie      10:59.68  
  5 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay        11:09.16  
  6 Heidi Scott                  Kcvi - Kingston       11:09.51  
  7 Anik Belanger                La Citadelle          11:32.55  
  8 Jenna Malone                 Smchs-Brockville      11:42.76  
  9 Katie MacAskill              Earl of Marc          11:53.07  
 10 Kasey Hainer                 Tass-Peterboroug      11:56.34  
 11 Katya Berezovskaia           Nepean HS             12:12.77  
 12 Michaela Cotaras             Holy Trinity          12:13.40  
 13 Erin Moffatt                 Sta - Lindsay         12:38.38  
 14 Shelby Howard                A.Y. Jackson          12:43.77  
 
Women 80 Meter Hurdles Junior
========================================================================
   ER Record: @ 12.09  2008        Ashlea Maddex, Rockland                     
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           12.28Q  0.4  1 
  2 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         12.74Q  0.2  2 
  3 Arden McAlpin                Glebe                    12.97Q  0.4  1 
  4 Cloé Gravelle                De La Salle              13.14Q  0.2  2 
  5 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         13.07Q  0.4  1 
  6 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.52Q  0.2  2 
  7 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            13.35q  0.4  1 
  8 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             13.40q  0.4  1 
  9 Tracey-Lyn Pakenham          Sta - Lindsay            13.76   0.4  1 
 10 Lelna Gwet                   Hillcrest                13.77   0.2  2 
 11 Emily Marzilli               Ffss - Fenelon           14.12   0.2  2 
 12 Bryn Myers                   Hhss- Haliburton         14.45   0.4  1 
 13 Madison Thalen               Sta - Lindsay            14.53   0.4  1 
 14 Emmy Li                      Colonel By               18.10   0.2  2 
 15 Anne-Marie McNab             Arnprior Dhs             20.13   0.2  2 
 
Women 80 Meter Hurdles Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 12.09  2008        Ashlea Maddex, Rockland                     
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         12.94  -2.1 
  2 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            13.18  -2.1 
  3 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         13.23  -2.1 
  4 Arden McAlpin                Glebe                    13.24  -2.1 
  5 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           13.36  -2.1 
  6 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.43  -2.1 
  7 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             13.45  -2.1 
  8 Cloé Gravelle                De La Salle              13.47  -2.1 
 
Women 300 Meter Hurdles Junior
===================================================================
   ER Record: @ 45.09  31/05/2012  Alexandra Tierney, Sacred Heart HS          
   Can Inter: * 41.66  1994        Nadia Schmiedt - John Paul II               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah Jackson                St-Mark                  44.60@  2 
  2 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         47.36   2 
  3 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           48.33   2 
  4 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         48.41   2 
  5 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            48.45   2 
  6 Anne-Marie McNab             Arnprior Dhs             48.72   2 
  7 Tracey-Lyn Pakenham          Sta - Lindsay            49.02   1 
  8 Skylar Bown                  Bell High SC             50.81   1 
  9 Abbie Metcalfe               Bell High SC             51.15   1 
 10 Leah Burchill                Bell High SC             51.32   2 
 11 Lauren Stroud                Carleton Place           51.44   2 
 12 Meghan Heer                  Sacred Heart             51.59   1 
 13 Taylor Currier               Canterbury               53.16   1 
 14 Bryn Myers                   Hhss- Haliburton         53.52   1 
 15 Nicole Forestell             St Theresa Css           54.06   1 
 16 Elizabeth Teel               Bhs - Cannington       1:03.51   1 
 
Women 4x100 Meter Relays Junior
===================================================================
   ER Record: @ 51.62  2010        Louis-Riel, Louis-Riel                      
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward SS                                
                       O Ugiagbe, Z Gill, L Gonsalves, L Wilson          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Glebe Collegiate Institute                            50.56@  2 
     1) Arden McAlpin                   2) Remy Wade                      
     3) Megan Frost                     4) Maya Kamah                     
  2 Bell High School                                      52.02   2 
  3 Thousand Islands - Brockville                         52.13   2 
  4 Arnprior Dhs                                          53.11   2 
  5 E.S. De La Salle                                      53.20   2 
     1) Colleen McGurrin                2) Stéphanie Louis                
     3) Bénédicte Ekili                 4) Cloé Gravelle                  
  6 Rideau - Elgin                                        53.22   2 
  7 Cobourg West - Cobourg                                53.29   2 
  8 All Saints                                            53.49   2 
     1) Maddy Deyo                      2) Marielle Eji                   
     3) Tess Short                      4) Brianna O'Gorman               
  9 Carleton Place High School                            53.95   1 
 10 Centre Hastings SS - Madoc                            54.30   1 
     1) Ashleigh Cole                   2) Katelinn Clarke                
     3) Mariah Clemens                  4) Chloe Murphy                   
 11 East Northumberland - Brighton                        54.48   1 
 12 St. Peter Css - Peterborough  'B'                     54.99   1 
 13 Holy Trinity                                          55.16   1 
     1) Hannah Brennen                  2) Jade Scatliffe                 
     3) Kayla Newell                    4) Sarah Rousseau                 
 14 Sydenham - Sydenham                                   55.31   1 
 15 Longfields-Davidson Heights SS                        57.50   1 
     1) Chloe King                      2) Sarah Crooks                   
     3) Marianna Sartzetakis            4) Deleshia Dixon                 
 -- St. Thomas Aquinas - Lindsay                             DQ   1 
 
Women High Jump Junior
================================================================
   ER Record: @ 1.70m  2008        Portia Ball, LaSalle                        
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Sprague                Canterbury               1.55m  
  2 Emily Brooks                 Bhs - Cannington        J1.55m  
  3 Megan Miaro                  Longfields               1.50m   Jump off 1.51m O
  4 Mekaela Congreves            Perth                   J1.50m   Jump off 1.47m O
  5 Kayla Boisvert               St Theresa Css          J1.50m   Jump off 1.47m X
  6 Breshawn Hamson              Tiss- Brockville        J1.50m  
  7 Nadine Odermatt              Glengarry Dhs           J1.50m  
  8 Feriel Latrous               West Carleton            1.45m  
  9 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg         J1.45m  
 10 Sierra Peck                  Centennial -bell        J1.45m  
 11 Chelsea Mondoux-Hebert       Trenton HS              J1.45m  
 12 Abbie Metcalfe               Bell High SC             1.40m  
 12 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             1.40m  
 14 Taylor Ogilvie               Merivale                 1.35m  
 15 Shawna VanLeeuwen            Shs - Sydenham           1.30m  
 16 Roisin Larock                Canterbury              J1.30m  
 
Women Pole Vault Junior
================================================================
   ER Record: @ 2.76m  27/05/2010  Sarah Perry, TISS- Brockville               
   Can Inter: * 3.89m  2010        Alysha Newman - Mother Teresa               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hannah Van Hofwegan          Carleton Place           2.45m  
  2 Rebecca Tobin                Lisgar                   2.25m  
  2 McKenna Mulhearn             Charlan                  2.25m  
  4 Madison Thalen               Sta - Lindsay            2.10m   Jump off 2.25m O
  5 Jenny Lapp                   Kcvi - Kingston         J2.10m   Jump off 2.25m X
  6 Sydney Martin                Lisgar                  J2.10m  
  7 Gabby O'Byrne                St.Lawrence              1.95m  
  8 Serena Koen                  Kcvi - Kingston          1.80m  
  9 Vera Villar                  Colonel By              J1.80m  
 10 Vanessa Bouziotas            Colonel By              J1.80m  
 
Women Long Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 5.56m  01/06/2012  Kenya Costa-Dookhan, Holy Cross SS          
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Arden McAlpin                Glebe                    5.01m   0.1 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             4.95m  -0.2 
  3 Kara Blair                   Rdhs - Elgin             4.83m  -1.5 
  4 Katherine Harper             Tiss- Brockville         4.74m  -0.2 
  5 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg          4.68m  -1.0 
  6 Maya Kamah                   Glebe                    4.66m  -2.5 
  7 Emily Sprague                Canterbury               4.52m   0.4 
  8 Kate Moodey                  Centennial -bell         4.42m  -0.3 
  9 Leah Burchill                Bell High SC             4.37m  -0.2 
 10 Mekaela Congreves            Perth                    4.30m  +0.0 
 11 Danielle Lentini             St Theresa Css          J4.30m  +0.0 
 12 Sophia Schlossmacher         Colonel By               4.27m  +0.0 
 13 Katelinn Clarke              Centre Hastings          4.21m  +0.0 
 14 Rachel Recoskie              Madawaska Dhs            4.10m  +0.0 
 15 Rachel Code                  Perth                    4.04m  -0.2 
 -- Katharine Herron             Bayside SS                  ND   NWI 
 
Women Triple Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.27m  2008        Krista Dillon, John McCrea                 
   Can Inter: * 12.78m  2010        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Katharine Herron             Bayside SS              10.77m  +0.0 
  2 Arden McAlpin                Glebe                   10.63m  +0.0 
  3 Marianna Sartzetakis         Longfields              10.62m  +0.0 
  4 Cloé Gravelle                De La Salle             10.39m   0.8 
  5 Courtney Norman              Hccss - Kingston        10.31m   0.8 
  6 Andrea Parvan                Lisgar                   9.99m  +0.0 
  7 Katherine Harper             Tiss- Brockville         9.93m  +0.0 
  8 Mettelen Wagar               Gss - Gananoque          9.68m  +0.0 
  9 Darien Wrona                 Ngdhs-Kemptville         9.63m   1.0 
 10 Olivia Christiannse          E Northumberland         9.62m  +0.0 
 11 Mekaela Congreves            Perth                    9.57m  +0.0 
 12 Monica Windolf               Cdciw - Cobourg          9.55m  +0.0 
 13 Meghan Heer                  Sacred Heart             9.51m  +0.0 
 14 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay           9.49m   0.8 
 15 Erin Ferrier                 Spss-Peterboroug         9.41m  -0.6 
 16 Jamie Lefort                 Mother Theresa           9.11m   0.7 
 
Women Shot Put Junior
================================================================
   ER Record: @ 12.39m  2010        Elish MacDonald, Merivale                  
   Can Inter: * 14.35m  1986        Sultana Frizell - Perth & District         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hailey Wolfgram              Rnd - Kingston          10.65m  
  2 Laura Mehew                  Ffss - Fenelon          10.32m  
  3 Gabriel Warren               Bhs - Cannington         9.75m  
  4 Abby Brandon                 Perth                    9.74m  
  5 Rachel McGuey                West Carleton            9.34m  
  6 Yvette Amegatse              Mother Theresa           8.89m  
  7 Stéphanie Louis              De La Salle              8.87m  
  8 Robyn Gray                   Rdhs - Elgin             8.86m  
  9 Paula Meek                   Arnprior Dhs             8.81m  
 10 Kamil Nicolas                Sir Wilfrid              8.40m  
 11 Tanya Coulter                Glebe                    8.01m  
 12 Abby Boyce                   Hccss-Peterborou         7.93m  
 13 Samara Bilker                Quinte Christian         7.91m  
 14 Danielle Miles               Shs - Sydenham          J7.91m  
 15 Anissa Viel                  Ashbury                  7.76m  
 -- Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay              ND  
 
Women Discus Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 36.17m  28/05/2010  Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton - Birchmou             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tanya Coulter                Glebe                   32.83m  
  2 Hailey Wolfgram              Rnd - Kingston          30.61m  
  3 Deleshia Dixon               Longfields              30.48m  
  4 Gabriel Warren               Bhs - Cannington        30.36m  
  5 Alex Roberts                 Perth                   29.45m  
  6 Sarah Power                  St Josephs High         28.02m  
  7 Kamil Nicolas                Sir Wilfrid             26.35m  
  8 Shelby Hartwick              Renfrew CI              25.37m  
  9 Taryn Betson                 North Hastings          25.26m  
 10 Vanessa Beaudrie             Centennial -bell        23.96m  
 11 Taylor Smith                 Shs - Sydenham          23.81m  
 12 Molly Marland                Ashbury                 23.74m  
 13 Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay          21.98m  
 14 Alexandra Kirkland           Sir Wilfrid             20.93m  
 15 Darien Drevniok              Venta Prep              18.36m  
 
Women Javelin Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 40.01m  2008        Brooke McCurdy, Crestwood                  
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Abby Brandon                 Perth                   35.27m  
  2 Paula Meek                   Arnprior Dhs            34.43m  
  3 Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay          32.07m  
  4 Shana Krol                   St. Joseph's            31.62m  
  5 Gabriel Warren               Bhs - Cannington        28.55m  
  6 Rachel McGuey                West Carleton           28.25m  
  7 Jessie Purcell               Smchs-Brockville        27.99m  
  8 Sierra Peck                  Centennial -bell        25.01m  
  9 Chelsea Mondoux-Hebert       Trenton HS              24.24m  
 10 Mélyna Lapensée              Hawkesbury             J24.24m  
 11 Taryn Betson                 North Hastings          23.80m  
 12 Rachel Tustian               West Carleton           22.01m  
 13 Tanya Coulter                Glebe                   21.83m  
 14 Chloe King                   Longfields              21.48m  
 15 Isabelle Gemmill             Sacred Heart            21.27m  
 16 Mariyam Qureshi              Colonel By              20.72m  
 
Women 100 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 11.59  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alexandra Telford            Brookfield               12.51Q +0.0  1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  12.55Q  0.3  2 
  3 Regina Remadgi               Louis-Riel               12.60Q +0.0  1 
  4 Vanessa Gray                 Perth                    12.68Q  0.3  2 
  5 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           12.72Q  0.3  2 
  6 Courtney Dwyer               Glebe                    12.77Q +0.0  1 
  7 Eretoru Sanipe               St. Josesph              12.74q  0.3  2 
  8 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         12.80q  0.3  2 
  9 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         12.82  +0.0  1 
 10 Kasey Andrews                Tiss- Brockville         12.89   0.3  2 
 11 Aisha Antoine                McCrae                   12.93  +0.0  1 
 12 Morgan Armstrong             Css-Peterborough         12.99  +0.0  1 
 13 Cassandra Sebben             Smss - Cobourg           13.14   0.3  2 
 14 Leigha Struthers             St Theresa Css           13.22   0.3  2 
 15 Laura Turcotte               E Northumberland         13.59  +0.0  1 
 
Women 100 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.59  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexandra Telford            Brookfield               12.37  -0.1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  12.48  -0.1 
  3 Vanessa Gray                 Perth                    12.49  -0.1  12.488
  4 Regina Remadgi               Louis-Riel               12.49  -0.1  12.490
  5 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           12.67  -0.1 
  6 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         12.72  -0.1 
  7 Courtney Dwyer               Glebe                    12.75  -0.1 
  8 Eretoru Sanipe               St. Josesph              12.78  -0.1 
 
Women 200 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 23.95  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Courtney Dwyer               Glebe                    25.69Q  0.6  1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  25.72Q  0.2  2 
  3 Alexandra Telford            Brookfield               25.84Q  0.2  2 
  4 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         25.98Q  0.6  1 
  5 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         26.07Q  0.6  1 
  6 Gabrielle Campeau            St. Francis              26.27Q  0.2  2 
  7 Emma Tashlin                 Brookfield               26.26q  0.6  1 
  8 Nyoka Maxwell                McCrae                   26.28q  0.6  1 
  9 Aisha Antoine                McCrae                   26.37   0.2  2 
 10 Morgan Armstrong             Css-Peterborough         26.44   0.2  2 
 11 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           26.50   0.6  1 
 12 Kathryn David                St Josephs High          26.81   0.2  2 
 13 Katie Falla                  E Northumberland         27.42   0.6  1 
 14 Katie Svoboda                Centennial -bell         27.96   0.2  2 
 15 Rebecca Anderson             Hhss- Haliburton         28.40   0.6  1 
 
Women 200 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 23.95  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexandra Telford            Brookfield               25.18   0.8 
  2 Courtney Dwyer               Glebe                    25.27   0.8 
  3 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         25.59   0.8 
  4 Lindsay Brandys              Ashbury                  25.64   0.8 
  5 Nyoka Maxwell                McCrae                   26.01   0.8 
  6 Emma Tashlin                 Brookfield               26.16   0.8 
  7 Gabrielle Campeau            St. Francis              26.33   0.8 
  8 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         26.43   0.8 
 
Women 400 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 55.97  2005        Bailey Lewis - North Dundas D.H.S.          
   Can Inter: * 52.69  2012        Christian Brennan - St. Mary CSS            
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Erinn Stenman-Fahey          Canterbury               57.11   2 
  2 Reilly Jones                 Smchs-Kemptville         58.85   2 
  3 Rachel Bennett               Tiss- Brockville         59.58   2 
  4 Janelle Hanna                Css-Peterborough       1:00.17   2 
  5 Gabrielle Campeau            St. Francis            1:00.47   1 
  6 Elizabeth Comeau             Lisgar                 1:00.81   2 
  7 Ariane Lismer                Lycée Claude           1:01.30   1 
  8 Katie Svoboda                Centennial -bell       1:01.40   2 
  9 Annie Dai                    Colonel By             1:01.58   1 
 10 Kathryn David                St Josephs High        1:01.71   1 
 11 Alexandria Menard            St. Francis            1:02.26   1 
 12 Katie Falla                  E Northumberland       1:02.77   2 
 13 Sara Svoboda                 Centennial -bell       1:03.33   2 
 14 Esther Raji                  Colonel By             1:03.50   1 
 
Women 800 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 2:11.00  28/05/2010  Samantha Murphy, St John's                
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Erinn Stenman-Fahey          Canterbury             2:11.51   2 
  2 Heather Jaros                Lsss - Kingston        2:14.28   2 
  3 Janelle Hanna                Css-Peterborough       2:16.08   2 
  4 Sydney Currier               Canterbury             2:18.54   2 
  5 Alanna Shearman              Almonte                2:20.71   2 
  6 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         2:22.63   2 
  7 Alexandria Menard            St. Francis            2:24.15   2 
  8 Emma McGarvey                Nicholson CC           2:28.13   1 
  9 Amanda Shenfield             Kcvi - Kingston        2:28.99   2 
 10 Stefanie Kaminski            Earl of Marc           2:30.45   1 
 11 Jenna Hickey                 Notre Dame             2:31.98   1 
 12 Anika Albert                 Woodroffe              2:33.68   1 
 13 Alexandra Kaczmarek          Sta - Lindsay          2:33.74   1 
 14 Marlisa Bevaart              E Northumberland       2:35.63   1 
 15 Juliana Manoogian            Longfields             2:35.71   1 
 16 Sarah Arendt                 St Theresa Css         2:46.03   1 
 
Women 1500 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 4:30.34  31/05/2012  Emma Galbraith, Franco Ouest CC           
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Jaros                Lsss - Kingston        4:26.81@ 
  2 Claire Smith                 Glebe                  4:30.58  
  3 Alexa Livingstone            Glebe                  4:36.09  
  4 Danielle Jossinet            Smss - Cobourg         4:37.99  
  5 Alex McGowan                 Canterbury             4:39.45  
  6 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         4:52.00  
  7 Alanna Shearman              Almonte                4:54.09  
  8 Molly Steer                  Mackenzie CS           4:59.24  
  9 Lydia Straznicky             Notre Dame             5:07.96  
 10 Stefanie Kaminski            Earl of Marc           5:12.70  
 11 Natasha Wong                 Glebe                  5:19.32  
 12 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou       5:19.88  
 13 Anika Albert                 Woodroffe              5:21.35  
 14 Madison Hathaway             Cdcie - Cobourg        5:23.89  
 15 Maddie Sloan                 Ascvi                  5:29.06  
 16 Sophia Merilainen            Trenton HS             5:29.84  
 
Women 3000 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 9:43.33  31/05/2007  Danelle Woods, Hillcrest H S-Ot           
   Can Inter: * 9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Claire Smith                 Glebe                  9:51.11  
  2 Alex McGowan                 Canterbury            10:10.49  
  3 Alexa Livingstone            Glebe                 10:23.46  
  4 Danielle Jossinet            Smss - Cobourg        10:25.36  
  5 Meagan Adams                 St. Josesph           10:30.69  
  6 Molly Steer                  Mackenzie CS          11:04.01  
  7 Mary Margaret Scheunert      Garneau               11:18.36  
  8 Noa Amson                    Kcvi - Kingston       11:19.75  
  9 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou      11:38.28  
 10 Judith Murtha-Anderson       E Northumberland      11:45.31  
 11 Alex Wardill                 Earl of Marc          11:46.51  
 12 Maddie Sloan                 Ascvi                 11:48.67  
 13 Courtney Serson              Tiss- Brockville      12:00.53  
 14 Sophia Merilainen            Trenton HS            12:10.36  
 
Women 100 Meter Hurdles Senior
========================================================================
   ER Record: @ 13.78  28/05/2010  Ashlea Maddex, Rockland D.H                 
   Can Inter: * 13.15  2000        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alexia Lamothe               Cairine Wilson           13.93Q  1.1  1 
  2 Alexandra Tierney            Sacred Heart             14.19Q  1.7  2 
  3 Katie Zohorsky               Bss - Kingston           15.11Q  1.1  1 
  4 Rebekkah Hall                E Northumberland         15.26Q  1.7  2 
  5 Elizabeth Comeau             Lisgar                   15.29Q  1.7  2 
  6 Hailey McKechnie             Earl of Marc             15.62Q  1.1  1 
  7 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         15.71q  1.1  1 
  8 Sydney McDiarmid             Notre Dame               15.78q  1.7  2 
  9 Blaire Dunn                  Fss - Kingston           15.92   1.7  2 
 10 Charlene Hicks               Hhss- Haliburton         15.99   1.1  1 
 11 Lindsay Hemstock             McCrae                   16.33   1.1  1 
 12 Shayla Moore                 Hccss - Kingston         16.50   1.7  2 
 13 Krista Northey               Ldss-Lakefield           16.86   1.1  1 
 14 Kyra Cooper                  Cdcie - Cobourg          17.01   1.7  2 
 15 Piper Kehoe                  St Theresa Css           17.28   1.7  2 
 16 Laura Phillips               Bell High SC             18.61   1.1  1 
 
Women 100 Meter Hurdles Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.78  28/05/2010  Ashlea Maddex, Rockland D.H                 
   Can Inter: * 13.15  2000        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexia Lamothe               Cairine Wilson           13.93  -1.3 
  2 Alexandra Tierney            Sacred Heart             14.39  -1.3 
  3 Katie Zohorsky               Bss - Kingston           15.23  -1.3 
  4 Rebekkah Hall                E Northumberland         15.53  -1.3 
  5 Hailey McKechnie             Earl of Marc             15.58  -1.3 
  6 Elizabeth Comeau             Lisgar                   15.75  -1.3 
  7 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         15.76  -1.3 
  8 Sydney McDiarmid             Notre Dame               16.84  -1.3 
 
Women 400 Meter Hurdles Senior
===================================================================
   ER Record: @ 1:01.56  2004        Bailey Lewis - North Dundas D.H.S.        
   Can Inter: *   58.03  1995        Nadia Schmiedt - John Paul II             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alexandra Tierney            Sacred Heart           1:00.95@  2 
  2 Alexia Lamothe               Cairine Wilson         1:01.60   2 
  3 Reilly Jones                 Smchs-Kemptville       1:02.48   2 
  4 Elizabeth Comeau             Lisgar                 1:04.98   2 
  5 Rebekkah Hall                E Northumberland       1:06.35   2 
  6 Cassandra Sebben             Smss - Cobourg         1:06.88   1 
  7 Hailey McKechnie             Earl of Marc           1:07.26   2 
  8 Carly Pappas                 Earl of Marc           1:08.77   2 
  9 Kathryn David                St Josephs High        1:10.46   1 
 10 Kirsten Crowe                E Northumberland       1:10.66   1 
 11 Shayla Moore                 Hccss - Kingston       1:12.17   1 
 12 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou       1:12.54   1 
 13 Cierra Hurley                Hhss- Haliburton       1:14.11   1 
 14 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston       1:14.52   1 
 15 Nicole Istead                St. Francis            1:14.61   1 
 16 Hailey Wheeler               Arnprior Dhs           1:16.10   2 
 
Women 4x100 Meter Relays Senior
===================================================================
   ER Record: @ 49.04  1992        Loyalist C.V.I.                             
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward CSS - Scarborough                 
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Brookfield                                            50.08   2 
     1) Jody Muise                      2) Emma Tashlin                   
     3) Kyeasia Fraser                  4) Alexandra Telford              
  2 John McCrae SS                                        50.47   2 
     1) Aisha Antoine                   2) Lindsay Hemstock               
     3) Olivia Leon                     4) Nyoka Maxwell                  
  3 East Northumberland - Brighton                        50.49   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                         50.50   2 
  5 Louis-Riel                                            51.13   2 
     1) Andrea Ndikumasabo              2) Kaitlyn Ball                   
     3) Veronique Landriault            4) Regina Remadgi                 
  6 Carleton Place High School                            51.38   2 
  7 St. Josesph                                           51.69   2 
     1) Eretoru Sanipe                  2) Miranda Heredia                
     3) Lauren Dupperon                 4) Annie Premachuk                
  8 Ashbury College                                       51.76   2 
     1) Leah Mousseau                   2) Lindsay Brandys                
     3) Emma Zucker                     4) Julie Robinson                 
  9 Loyalist - Kingston                                   52.11   1 
 10 St Theresa Css - Belleville                           53.43   1 
 11 Holy Cross - Kingston                                 53.74   1 
 12 Perth & District Coll. Inst.                          53.93   1 
 13 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         54.19   1 
 14 Colonel By Secondary School                           54.60   1 
     1) Annie Dai                       2) Esther Raji                    
     3) Sydney Smith                    4) Lauren Trebels                 
 15 I.E. Weldon - Lindsay                                 55.50   1 
 16 Centennial SS - Belleville                            55.66   1 
 
Women High Jump Senior
================================================================
   ER Record: @ 1.73m  1983        Cathy Murphy - Earl of March H.S.           
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barb Bitchoka                Merivale                 1.70m  
  2 Jenny Berndt                 Merivale                 1.65m  
  3 Norah Lloyd-Ellis            Rnd - Kingston           1.55m  
  4 Lillie Dixon                 Lsss - Kingston          1.50m  
  5 Gemma Rod                    Notre Dame              J1.50m  
  6 Camille Poirier              Garneau                 J1.50m  
  7 Laura Turcotte               E Northumberland        J1.50m  
  8 Julia St-Armant              Colonel By               1.45m  
  9 Vanessa Gray                 Perth                   J1.45m  
 10 Evelyn Andrews               Cdciw - Cobourg          1.40m  
 11 Kate Goody                   Cdciw - Cobourg          1.35m  
 11 Hannah Slessor               Cdciw - Cobourg          1.35m  
 11 Abuk Lual                    Immaculata               1.35m  
 
Women Pole Vault Senior
================================================================
   ER Record: @ 3.14m  2008        Meghan McDougall, Char-Lan                  
   Can Inter: * 4.06m  2012        Alysha Newman - Mother Theresa              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Olivia Leon                  McCrae                   2.70m  
  2 Ally Lecky                   Charlan                 J2.70m  
  3 Cierra Vandermeer            Bss - Kingston           2.40m  
  4 Hayley Brenning              Hillcrest                2.25m   Jump off 2.35m O
  5 Nadia Douglas-Najem          Moira SS                J2.25m   Jump off 2.35m X
  6 Jane Puxty                   Kcvi - Kingston         J2.25m  
  7 Brianna Foster               Ascvi                   J2.25m  
  8 Kaylee Carlisle              Glengarry Dhs            2.10m  
  9 Yanik Rozon                  Holy Trinity            J2.10m  
 10 Jessica Najera               Hillcrest                1.95m  
 11 Makenna Flynn                Sta - Lindsay           J1.95m  
 12 Isabel Stein                 Colonel By               1.65m  
 -- Louise Schmidt               Moira SS                    NH  
 
Women Long Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 6.14m  1982        Karen Nelson - Donevan                      
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kenya Costa-Dookhan          Hccss - Kingston         5.27m  -0.7 
  2 Courtney Dwyer               Glebe                    5.14m   0.2 
  3 Kasey Andrews                Tiss- Brockville         4.98m  -0.8 
  4 Dayna Zunder                 Sir Robert B             4.79m  +0.0 
  5 Jasmyn Castilleux            Lcvi -kingston           4.73m   0.7 
  6 Kyeasia Fraser               Brookfield               4.72m   0.9 
  7 Annie Premachuk              St. Josesph              4.63m  -0.3 
  8 Vanessa Gray                 Perth                    4.62m  +0.0 
  9 Jenna Black                  Lcvi -kingston           4.60m  -0.3 
 10 Sydney Morin                 Nepean HS                4.58m  -0.5 
 11 Laura Amoi                   Lycée Claude            J4.58m  -1.6 
 12 Piper Kehoe                  St Theresa Css           4.50m  +0.0 
 13 Monique Parlevliet           Spss-Peterboroug         4.47m  +0.0 
 14 Caylin Graham                Bhs - Cannington         4.26m   1.1 
 15 Caroline Kowaleff            Centennial -bell         3.93m  -1.2 
 
Women Triple Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.88m  2008        Mila Simulik                               
   Can Inter: * 12.78m  2010        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lindsay Hemstock             McCrae                  11.10m  +0.0 
  2 Kasey Andrews                Tiss- Brockville        10.79m   0.1 
  3 Charlene Hicks               Hhss- Haliburton        10.73m   0.1 
  4 Laura Amoi                   Lycée Claude            10.72m  +0.0 
  5 Kenya Costa-Dookhan          Hccss - Kingston        10.67m  +0.0 
  6 Jasmyn Castilleux            Lcvi -kingston          10.57m   0.8 
  7 Arianna Kemp                 Hccss - Kingston        10.55m  +0.0 
  8 Jillian Larkin               Almonte                 10.44m   0.2 
  9 Piper Kehoe                  St Theresa Css          10.17m  +0.0 
 10 Dayna Zunder                 Sir Robert B             9.88m   0.7 
 11 Olivia Leon                  McCrae                   9.82m  +0.0 
 12 Grace Warren                 Colonel By               9.78m  +0.0 
 13 Kayla Clarke                 St. Patrick              9.26m  +0.0 
 14 Rachel Roach                 E Northumberland         9.17m   0.5 
 15 Emma Dowell                  Ffss - Fenelon           8.91m  +0.0 
 
Women Shot Put Senior
================================================================
   ER Record: @ 14.61m  2003        Sultana Frizzell - Perth D.C.I.            
   Can Inter: * 14.61m  2003        Sultana Frizell - Perth & District CI      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addi Halladay                Tiss- Brockville        11.94m  
  2 Christina Trent              Lcvi - Lindsay          10.98m  
  3 Brittney Whiting             Trenton HS               9.90m  
  4 Amanda Tubman                Renfrew CI               9.85m  
  5 Dani Ferguson-Jamer          Smiths Falls             9.79m  
  6 Ashley Pryke                 Css-Peterborough         9.59m  
  7 Yolène Louseize              De La Salle              9.55m  
  8 Meenah Yacoubi               Ottawa Tech              9.34m  
  9 Jessica Woloszyn             St. Josesph              9.19m  
 10 Leah Hill                    Ndss - Napanee           8.79m  
 11 Brooke Harrison              Cdciw - Cobourg          8.69m  
 12 Melysa Torrey                Bell High SC             7.74m  
 13 Gloria Mukendi               Hillcrest                7.64m  
 14 Samantha Adeli               Bell High SC             7.33m  
 
Women Discus Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 44.35m  2003        Sultana Frizzell - Perth D.C.I.            
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton -Birchmoun             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addi Halladay                Tiss- Brockville        32.92m  
  2 Leah Hill                    Ndss - Napanee          31.58m  
  3 Christina Trent              Lcvi - Lindsay          29.96m  
  4 Christina O'Brien            Sta - Lindsay           29.65m  
  5 Michaela Kuno                Opeongo HS              28.48m  
  6 Meenah Yacoubi               Ottawa Tech             28.16m  
  7 Carter King                  Smchs-Brockville        26.57m  
  8 Kenzie Feurherdt             Centre Hastings         26.23m  
  9 Brittney Whiting             Trenton HS              24.82m  
 10 Heather Scholman             Redeemer                24.57m  
 11 Ashlynn Illingworth          Almonte                 24.13m  
 12 Jessica Woloszyn             St. Josesph             23.83m  
 13 Grace Warren                 Colonel By              22.78m  
 14 Catherine Ricard             Trenton HS              22.17m  
 15 Angelina Simon               Immaculata              21.18m  
 
Women Javelin Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 50.54m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place H.S.         
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashley Pryke                 Css-Peterborough        37.91m  
  2 Julene Preece                Bayside SS              34.02m  
  3 Amanda Tubman                Renfrew CI              33.96m  
  4 Adara Dillabaugh             Glebe                   32.87m  
  5 Gabrielle Bergeron           L'Heritage E            31.44m  
  6 Yanik Rozon                  Holy Trinity            31.28m  
  7 Kyra Lambert                 Glebe                   29.94m  
  8 Dani Ferguson-Jamer          Smiths Falls            29.90m  
  9 Shae MacNaull                Hhss- Haliburton        27.40m  
 10 Larissa Robbins              Smiths Falls            27.20m  
 11 Julie Robinson               Ashbury                 26.55m  
 12 Katie Pittman                Hillcrest               25.99m  
 13 Abby Sullivan                Colonel By              25.97m  
 14 Amanda Ieradi                Sacred Heart            24.83m  
 15 Brittney Whiting             Trenton HS              24.13m  
 16 Katie Chapman                Quinte SS               23.84m  
 
Women 1500 Meter Steeplechase Open
================================================================
   ER Record: @ 5:00.01  31/05/2013  Carlee Cassidy, St. ThomasA               
   Can Inter: * 4:55.92  2009        Haley Cadwallader - Sarnia CITS           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexa Livingstone            Glebe                  5:14.28  
  2 Mary Margaret Scheunert      Garneau                5:16.02  
  3 Alyssa Stowe                 Almonte                5:18.88  
  4 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         5:18.94  
  5 Jenna Bolton                 Tass-Peterboroug       5:20.21  
  6 Courtney Serson              Tiss- Brockville       5:30.35  
  7 Noa Amson                    Kcvi - Kingston        5:34.74  
  8 Katie Gibson                 West Carleton          5:35.38  
  9 Lydia Straznicky             Notre Dame             5:35.98  
 10 Marlisa Bevaart              E Northumberland       5:37.95  
 11 Kelsey Grimes                Hillcrest              5:38.63  
 12 Alia Sanger                  Lisgar                 5:43.88  
 13 Judith Murtha-Anderson       E Northumberland       5:45.83  
 14 Michal Leckie                Canterbury             5:46.01  
 15 Rebecca Barton               Cdcie - Cobourg        5:48.73  
 16 Sarah Teno                   Phhs - Port Hope       6:05.41  
 
Women 4x400 Meter Relays Open
===================================================================
   ER Record: @ 3:59.55  31/05/2013  Glebe Collegiate, Glebe C.I.              
                         C Rhead, C Dwyer, C Smith, S Braun-McLeod         
   Can Inter: * 3:47.35  2002        Mary Ward Catholic SS                     
                         L. Wilson, D. Abraham, Z. Gill, O. Ugiagbe        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Glebe Collegiate Institute                          4:06.11   2 
     1) Lia Hendricks                   2) Olivia Eaman                   
     3) Claire Smith                    4) Courtney Dwyer                 
  2 Canterbury HS                                       4:07.60   2 
     1) Sydney Currier                  2) Erinn Stenman-Fahey            
     3) Alex McGowan                    4) Allison Howes                  
  3 Lycée Claudel                                       4:07.93   2 
  4 Colonel By Secondary School                         4:08.99   1 
     1) Sydney Smith                    2) Esther Raji                    
     3) Dana Dusevic                    4) Annie Dai                      
  5 Thousand Islands - Brockville                       4:10.07   2 
  6 Longfields-Davidson Heights SS                      4:15.42   2 
     1) Lauren Tebrake                  2) Juliana Manoogian              
     3) Shona McCulloch                 4) Sadian Hinds-Blackstock        
  7 Crestwood - Peterborough                            4:16.42   1 
  8 Notre Dame Catholic High Schoo                      4:19.91   2 
  9 East Northumberland - Brighton                      4:20.58   1 
 10 Sydenham - Sydenham                                 4:21.74   1 
 11 St. Thomas Aquinas - Lindsay                        4:22.62   1 
 12 Almonte District  High School                       4:25.76   2 
 13 Kingston - Kingston                                 4:29.18   1 
 14 Centennial SS - Belleville                          4:29.62   2 
     1) Katie Svoboda                   2) Sara Svoboda                   
     3) Kayla Cassibo                   4) Julia Kasperkowicz             
 15 Merivale H.S.                                       4:33.92   1 
     1) Rylee Bursey                    2) Kiana Gibson                   
     3) Lindsay Spoerri                 4) Taylor Ogilvie                 
 -- St Theresa Css - Belleville                              DQ   1 
 
Women 100 Meter Blind
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Larissa Brown                St-Mark                  13.98  +0.0 
  2 Trista McKee-Arlidge         Prince Edward CI         28.85  +0.0 
 
Women 800 Meter Blind
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trista McKee-Arlidge         Prince Edward CI       6:18.68  
 
Women 100 Meter Ambulatory
=====================================================================
   ER Record: @ 15.62  01/06/2012  Alicia Tustin, Fellowes HS                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shirley Hughes               Shs - Sydenham           16.88   NWI 
 
Women 800 Meter Ambulatory
================================================================
   ER Record: @ 4:14.85  31/05/2013  Isabelle Charron, St. Peter's             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Isabelle Charron             Spss-Peterboroug       4:16.94  
 
Women 100 Meter I&D Disability
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Alicia Tustin                Fellowes HS              14.90   1.3  2 
  2 Brittany Cottee              Woodroffe                16.34   1.3  2 
  3 Emma Colpittis               Fellowes HS              16.46   1.3  2 
  4 Dominique Hannah             Shs - Sydenham           16.69   1.3  2 
  5 Alexandra Hernandez-Nou      Woodroffe                17.79   1.6  1 
  6 Lacie Cardiff                Fellowes HS              18.57   1.3  2 
  7 Kathleen Sauve               Woodroffe                18.72   1.6  1 
  8 Chyna Levey                  Woodroffe                18.81   1.6  1 
  9 Asyah Shahzada               Hillcrest                19.71   1.6  1 
 10 Nadine MacDonald             Ffss - Fenelon           21.98   1.3  2 
 
Men 100 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 11.26  26/05/2009  Dieulevut Mufata, Franco-Cite               
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Eric Mitchell                Notre Dame               11.74Q  0.4  1 
  2 Keneil Warren                Prince Edward CI         11.93Q -0.2  2 
  3 Ben Snider                   E Northumberland         11.90Q  0.4  1 
  4 Jimi Aribido                 Colonel By               12.03Q -0.2  2 
  5 Connor Wilson                St. Francis              11.96Q  0.4  1 
  6 Matt Gray                    Tiss- Brockville         12.09Q -0.2  2 
  7 Ian Whyte                    Colonel By               12.05q  0.4  1 
  8 Michael Thompson             Hccss - Kingston         12.10q  0.4  1 
  9 Augustin Muhindo             Woodroffe                12.16  -0.2  2 
 10 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           12.18  -0.2  2 
 11 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          12.28  -0.2  2 
 12 Peter Boateng                Lisgar                   12.29  -0.2  2 
 13 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg          12.32   0.4  1  12.312
 14 Ismaël Touré                 Pierre Savar             12.32   0.4  1  12.314
 15 Spencer Marshall             Carleton Place           12.35  -0.2  2 
 16 Kevin Koch                   Spss-Peterboroug         12.41   0.4  1 
 
Men 100 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 11.26  26/05/2009  Dieulevut Mufata, Franco-Cite               
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Eric Mitchell                Notre Dame               11.64  -1.4 
  2 Keneil Warren                Prince Edward CI         11.91  -1.4 
  3 Ben Snider                   E Northumberland         11.97  -1.4 
  4 Jimi Aribido                 Colonel By               12.02  -1.4 
  5 Connor Wilson                St. Francis              12.03  -1.4 
  6 Michael Thompson             Hccss - Kingston         12.05  -1.4  12.041
  7 Ian Whyte                    Colonel By               12.05  -1.4  12.047
  8 Matt Gray                    Tiss- Brockville         12.19  -1.4 
 
Men 200 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 23.38  31/05/2012  Shermar Paul, St. Paul C.H.S.               
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Augustin Muhindo             Woodroffe                24.19Q  1.5  2 
  2 Ian Whyte                    Colonel By               24.23Q  0.1  1 
  3 Keneil Warren                Prince Edward CI         24.29Q  1.5  2 
  4 Gabe Alexander               St-Mark                  24.46Q  0.1  1 
  5 Peter Boateng                Lisgar                   24.35Q  1.5  2 
  6 Michael Griepsma             Sta - Lindsay            24.55Q  0.1  1 
  7 Scott Dinh                   Lisgar                   24.43q  1.5  2 
  8 Connor Wilson                St. Francis              24.59q  0.1  1 
  9 David Morton                 Almonte                  24.64   0.1  1 
 10 Matt Gray                    Tiss- Brockville         24.80   1.5  2 
 11 James Vowles                 Fss - Kingston           24.94   0.1  1 
 12 Deric Pilon                  La Citadelle             24.99   1.5  2 
 13 Kurtis Gardiner              Arnprior Dhs             25.31   0.1  1 
 14 Caleb AuCoin                 Css-Peterborough         25.87   1.5  2 
 15 Lucas Barrett                Phhs - Port Hope         25.89   0.1  1 
 
Men 200 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 23.38  31/05/2012  Shermar Paul, St. Paul C.H.S.               
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ian Whyte                    Colonel By               23.92   0.9 
  2 Connor Wilson                St. Francis              23.95   0.9 
  3 Augustin Muhindo             Woodroffe                24.04   0.9 
  4 Keneil Warren                Prince Edward CI         24.08   0.9 
  5 Gabe Alexander               St-Mark                  24.10   0.9 
  6 Scott Dinh                   Lisgar                   24.20   0.9 
  7 Michael Griepsma             Sta - Lindsay            24.28   0.9 
  8 Peter Boateng                Lisgar                   24.75   0.9 
 
Men 400 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 52.41  31/05/2013  Austin White, St. Michael CHS               
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Evan Wilson                  Earl of Marc             54.10   2 
  2 Cole Desjardins              Arnprior Dhs             54.11   2 
  3 Eric Zhu                     Merivale                 55.29   1 
  4 Graeme Workman               Kcvi - Kingston          55.61   2 
  5 James Vowles                 Fss - Kingston           55.80   2 
  6 Matt Lawford                 Lisgar                   55.85   1 
  7 Ryan Salvino                 Glebe                    56.51   2 
  8 Caleb AuCoin                 Css-Peterborough         56.90   1 
  9 Scott Dinh                   Lisgar                   57.01   1 
 10 Zyon Forsberg                Tiss- Brockville         57.27   2 
 11 Mark Coates                  Nicholson CC             57.99   2 
 12 Michael Mather               Franco-Ouest             58.47   1 
 13 Oscar Ostrowski              Hccss-Peterborou         59.43   1 
 14 Grant Cole                   Quinte SS                59.72   1 
 15 Nolan Kerr-Dini              Nicholson CC           1:00.79   1 
 -- David Morton                 Almonte                     DQ   2  Art. 163.3a
 
Men 800 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 2:03.17  01/06/2012  Max Serviss, General Panet HS             
   Can Inter: * 1:48.26  2007        Andrew Heaney - Cardinal Newman           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nick Bauernschmitt           General Panet HS       2:05.41   2 
  2 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           2:05.72   2 
  3 Reilly McCann                Franco-Cite            2:07.32   2 
  4 Michael Mather               Franco-Ouest           2:07.77   2 
  5 Mark Coates                  Nicholson CC           2:10.94   2 
  6 Noah Stanford                South Carlet           2:10.99   2 
  7 Jonathon Stoppa              Madawaska Dhs          2:12.05   1 
  8 Graeme Workman               Kcvi - Kingston        2:13.24   1 
  9 Chris Martin                 General Panet HS       2:14.54   1 
 10 Alexandre St-Denis           Louis-Riel             2:14.83   2 
 11 Grant Cole                   Quinte SS              2:15.66   1 
 12 Oscar Ostrowski              Hccss-Peterborou       2:17.14   1 
 13 Kyle Hancock                 Hccss - Kingston       2:17.78   2 
 14 Jarrod Callahan              St Theresa Css         2:18.59   1 
 15 Ethan McKinley-Young         Lisgar                 2:22.90   1 
 -- Alaoui Wafi                  Lycée Claude               DNF   1 
 
Men 1500 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 4:10.26  2008        Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reilly McCann                Franco-Cite            4:19.35  
  2 Philipe Turcanu              Bell High SC           4:20.14  
  3 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           4:22.69  
  4 Teagan Harris                Glebe                  4:23.63  
  5 Alex Drover                  Kcvi - Kingston        4:24.61  
  6 Isaac Sanderson              Shs - Sydenham         4:28.64  
  7 Gustav Finlay                Spss-Peterboroug       4:28.65  
  8 Anthony Porcari              Carleton Place         4:32.88  
  9 Cam Fishwick                 Osgoode                4:34.39  
 10 Sacha Cadieux                West Carleton          4:34.74  
 11 Jake Proulx                  North Hastings         4:37.33  
 12 Jarrod Callahan              St Theresa Css         4:39.38  
 13 Ian Caughey                  South Carlet           4:44.60  
 14 Mitchell Benson              Cdciw - Cobourg        4:44.90  
 -- Nick Bauernschmitt           General Panet HS            DQ  
 
Men 3000 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 8:57.37  31/05/2008  Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 8:00.2h  1987        Greg Anderson - Parkside HS               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Philipe Turcanu              Bell High SC           9:43.48  
  2 Teagan Harris                Glebe                  9:45.66  
  3 Alex Drover                  Kcvi - Kingston        9:46.01  
  4 Isaac Sanderson              Shs - Sydenham         9:47.31  
  5 Jonathon Stoppa              Madawaska Dhs          9:50.31  
  6 Sacha Cadieux                West Carleton          9:57.93  
  7 Gustav Finlay                Spss-Peterboroug       9:59.48  
  8 Carter Rafuse                Tiss- Brockville      10:17.53  
  9 Anthony Porcari              Carleton Place        10:22.09  
 10 Abdullahi Omer               Woodroffe             10:44.71  
 11 Samson Abraham               St. Peter             10:46.25  
 12 Tyler Pocock                 Smss - Cobourg        10:50.72  
 13 Hayden West                  St Theresa Css        10:57.65  
 14 Chris Hoftyzer               Quinte Christian      10:58.98  
 15 Dakota Braby                 Sta - Lindsay         11:03.06  
 
Men 100 Meter Hurdles Midget
========================================================================
   ER Record: @ 14.12  26/05/2006  Thomas McLoughlin-Coleman, Lisgar C  I      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           14.97Q  3.1  1 
  2 Murdock Siegner              E Northumberland         15.27Q  1.3  2 
  3 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           15.68Q  1.3  2 
  4 Maltiti Braimah              Longfields               15.98Q  3.1  1 
  5 Eric Zhu                     Merivale                 15.90Q  1.3  2 
  6 Xavier Chabot                Escmr - Kingston         16.30Q  3.1  1 
  7 Dominic Lovisa               Bell High SC             16.50q  3.1  1 
  8 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          16.59q  1.3  2 
  9 Charles Huynh                West Carleton            16.77   1.3  2 
 10 Hayden Baptie                Ndhs - Norwood           17.31   3.1  1 
 11 Benjamin McLellan-Campbe     St. Francis              17.47   1.3  2 
 12 John Young                   Arnprior Dhs             17.59   1.3  2 
 13 Carter Neamtz                Sta - Lindsay            18.74   3.1  1 
 14 Brendan Taylor               Spss-Peterboroug         19.41   3.1  1 
 
Men 100 Meter Hurdles Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 14.12  26/05/2006  Thomas McLoughlin-Coleman, Lisgar C  I      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           14.78   0.3 
  2 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           15.06   0.3 
  3 Murdock Siegner              E Northumberland         15.35   0.3 
  4 Eric Zhu                     Merivale                 15.62   0.3 
  5 Dominic Lovisa               Bell High SC             16.30   0.3 
  6 Xavier Chabot                Escmr - Kingston         16.41   0.3 
  7 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          16.69   0.3 
  8 Maltiti Braimah              Longfields               20.38   0.3 
 
Men 300 Meter Hurdles Midget
===================================================================
   ER Record: @ 41.54  2008        Jamie Cochrane, Russell                     
   Can Inter: * 37.06  1992        Troy Langevine - Agincourt CI               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kurtis Gardiner              Arnprior Dhs             43.41   2 
  2 Eric Zhu                     Merivale                 43.62   2 
  3 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           43.78   2 
  4 Murdock Siegner              E Northumberland         43.87   2 
  5 Cole Edgley                  Smchs-Brockville         44.35   1 
  6 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           44.41   2 
  7 John Young                   Arnprior Dhs             45.22   2 
  8 Tristen Hurdis               Notre Dame               47.17   1 
  9 Eric Sutherland              South Carlet             47.86   1 
 10 Colin Van Den Hurk           Ndhs - Norwood           49.22   1 
 11 Matt Larose                  Lisgar                   49.46   1 
 12 Ryan Salvino                 Glebe                    49.91   2 
 13 Connor Broughton             Lcvi - Lindsay           51.11   1 
 14 Gavin Woodburn               Ndhs - Norwood           51.80   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Midget
===================================================================
   ER Record: @ 46.14  2005        Thousand Islands S.S.                       
   Can Inter: * 41.28  1988        George Harvey SS - York                     
                       W Charles, I Hilton, D Gill, C James              
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Thousand Islands - Brockville                         47.63   2 
  2 Notre Dame Catholic High Schoo                        47.64   2 
  3 Sydenham - Sydenham                                   48.01   2 
  4 Cobourg West - Cobourg                                48.82   2 
  5 East Northumberland - Brighton                        48.91   1 
  6 West Carleton                                         49.26   2 
     1) Chris Lamont                    2) Andrew Callow                  
     3) Charles Huynh                   4) George Liu                     
  7 Notre Dame                                            49.83   1 
     1) Tristen Hurdis                  2) Rainier Espiritu               
     3) Tyrell Ellis                    4) Donny Dang                     
  8 Nicholson CC - Belleville                             50.31   1 
  9 St. Francis Xavier                                    50.36   1 
     1) Connor Wilson                   2) Patrick Gibson                 
     3) Nicolas Raponi De Roia          4) Maxwell Renic                  
 10 Bayside SS - Belleville                               51.10   1 
 11 Ashbury College                                       52.11   1 
     1) Noah Kirkwood                   2) Malik Hasanain                 
     3) Evan Cheer                      4) Jeffrey Brandys                
 12 South Carleton                                        52.62   1 
     1) Alex Barker-Mazet               2) Eric Sutherland                
     3) Noah Stanford                   4) Ian Caughey                    
 -- St. Mary's - Brockville                                  DQ   2 
 -- St. Peter Css - Peterborough                             DQ   1 
 -- Lisgar                                                   DQ   2 
     1) Matt Lawford                    2) Matt Barrett                   
     3) Scott Dinh                      4) Peter Boateng                  
 -- Kingston - Kingston                                      DQ   2 
 
Men High Jump Midget
================================================================
   ER Record: @ 1.80m  26/05/2006  Jason Steels, Regiopolis                    
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Donnet               Qecvi - Kingston         1.81m@ 
  2 Cole Fraser                  Notre Dame               1.74m  
  3 Ryan Pettigrew               Renfrew CI               1.65m  
  4 Zeren Tuna                   Tiss- Brockville        J1.65m  
  5 Alexandre St-Denis           Louis-Riel               1.60m  
  6 Kensley Eveillard            Gisele-Lalonde           1.55m  
  6 Braydon Ollerenshaw          Quinte Christian         1.55m  
  6 Aidan Fraser                 St-Mark                  1.55m  
  6 Nathan House                 Ffss - Fenelon           1.55m  
  6 Martin Brien                 Lcvi - Lindsay           1.55m  
 11 Joel Marshall                Gss - Gananoque         J1.55m  
 12 Zachary Short                Lcvi - Lindsay          J1.55m  
 13 Landon Smith                 Osgoode                  1.50m  
 14 Connor Clements              St Theresa Css           1.45m  
 15 Garrett Sherwood             St. Francis              1.40m  
 -- Patrick Gibson               St. Francis                 NH  
 
Men Pole Vault Midget
================================================================
   ER Record: @ 3.25m  27/05/2011  Zack Kerr, HILLCREST                        
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennan Seguin               Charlan                  3.35m@ 
  2 Calvin Wilson                Carleton Place           2.85m  
  3 Brayden Desjardins           Tiss- Brockville         2.70m  
  4 Nik Danaher                  Charlan                  2.55m  
  5 Robert Abercrombie           Carleton Place           2.40m  
  6 Mapendo Ngilinga de Carv     Colonel By               2.25m  
  7 Carter Neamtz                Sta - Lindsay            2.10m  
 
Men Long Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 6.17m  26/05/2006  Shane McDonald, St. Mark H S                
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott Peel                   Ffss - Fenelon           6.19m@  0.8 
  2 Eric Mitchell                Notre Dame               6.09m  +0.0 
  3 Maverick Snyder              Ndss - Napanee           5.97m  +0.0 
  4 Ben Snider                   E Northumberland         5.79m  -0.2 
  5 Josh Andrews                 Rnd - Kingston           5.72m   NWI 
  6 Charles Sawasawa             Lester B.                5.71m  +0.0 
  7 Samuel Bedard                Smchs-Brockville         5.49m  +0.0 
  8 Mapendo Ngilinga de Carv     Colonel By               5.40m   0.5 
  9 Tristen Hurdis               Notre Dame               5.30m   0.1 
 10 Owen Clement                 Almonte                  5.18m  +0.0 
 11 Domenic Della-Civita         St Paul -trenton         5.16m  -0.1 
 12 Noah Kirkwood                Ashbury                  5.14m  +0.0 
 13 Austin Humphries             Hccss-Peterborou         5.05m  +0.0 
 14 Terence Stewart              Cairine Wilson           5.03m   0.1 
 15 Dominic Lovisa               Bell High SC             4.77m  +0.0 
 
Men Triple Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.63m  2008        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott Peel                   Ffss - Fenelon          13.13m@ -0.5 
  2 Maverick Snyder              Ndss - Napanee          12.00m  -0.6 
  3 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           J12.00m  -0.1 
  4 Ben Snider                   E Northumberland        11.98m  -0.6 
  5 Noah Kirkwood                Ashbury                 11.91m  -0.3 
  6 Samuel Bedard                Smchs-Brockville        11.62m  +0.0 
  7 Kensley Eveillard            Gisele-Lalonde          11.46m  -1.4 
  8 Daret McKay                  Shs - Sydenham          11.23m   0.5 
  9 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg         11.20m   0.5 
 10 Kyle Herbison                Tiss- Brockville        11.17m  -0.3 
 11 Tim Montgomery               Kcvi - Kingston         11.04m  -0.7 
 12 Charles Huynh                West Carleton           10.98m   0.9 
 13 Andrew Callow                West Carleton           10.87m   1.2 
 14 Josh Bifolchi                Sir Robert B            10.60m  -0.3 
 15 Nicholas Koehler-Grassau     McCrae                  10.54m  -0.1 
 
Men Shot Put Midget
================================================================
   ER Record: @ 15.60m  2005        Tim Nedow - Thousand Islands S.S.          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Foster Beaton                Tiss- Brockville        14.97m  
  2 Samuel Obiang                Louis-Riel              13.38m  
  3 Allyn Wark                   Almonte                 12.95m  
  4 Khalid Abou Chaar            Brookfield              12.82m  
  5 Nolan Cordick                Carleton Place          12.36m  
  6 Andrew Morin                 Osgoode                 12.27m  
  7 Andrew Hudson                Arnprior Dhs            12.14m  
  8 Matt Lawford                 Lisgar                  11.62m  
  9 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg         11.61m  
 10 Justin Smith                 Arnprior Dhs            11.59m  
 11 Jack Kangas                  Spss-Peterboroug        11.58m  
 12 John Brown                   Lcvi - Lindsay          11.52m  
 13 Noah Kirkwood                Ashbury                 11.49m  
 14 Jackson Weichel              Spss-Peterboroug        11.23m  
 15 Ismaël Touré                 Pierre Savar            11.10m  
 16 Jacob Yohn                   St Theresa Css          10.98m  
 
Men Discus Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 48.96m  2010        Darby Charkavi, Bishop Smith               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Burggraf                Bss - Kingston          39.59m  
  2 Ethan Bullivant              General Panet HS        38.07m  
  3 Foster Beaton                Tiss- Brockville        36.48m  
  4 Cody Woodward                Prince Edward CI        35.23m  
  5 David Stoltz                 Sacred Heart            35.06m  
  6 Jaydn Haight                 Quinte SS               34.96m  
  7 Andrew Hudson                Arnprior Dhs            33.91m  
  8 Izac Reid                    Hhss- Haliburton        33.24m  
  9 Justin Smith                 Arnprior Dhs            32.11m  
 10 Darcy Thompson               Centre Hastings         30.69m  
 11 Martin Brien                 Lcvi - Lindsay          29.90m  
 12 Patrick Gibson               St. Francis             29.42m  
 13 Adam Perkins                 St. Francis             28.53m  
 14 David Purdy                  Lisgar                  27.84m  
 15 Jeffrey Brandys              Ashbury                 25.86m  
 -- Jesse Tamming                Longfields                  ND  
 
Men Javelin Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 53.67m  2004        Braedon Lafreniere - St. Peter's C.H.S.    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Burggraf                Bss - Kingston          46.87m  
  2 Allyn Wark                   Almonte                 44.19m  
  3 Josh Bifolchi                Sir Robert B            43.08m  
  4 Shane Oreilly                Hhss- Haliburton        37.95m  
  5 Richard Barrie               Lisgar                  37.78m  
  6 Josh Hare                    Smchs-Brockville        37.24m  
  7 Darrien Drake                Trenton HS              36.39m  
  8 David Stoltz                 Sacred Heart            35.13m  
  9 Jimmy Smith                  Shs - Sydenham          33.97m  
 10 Hugo Caya                    L'Heritage E            33.93m  
 11 Tyson Richard                Bhs - Cannington        33.88m  
 12 Khalid Abou Chaar            Brookfield              31.99m  
 13 Aiden Wallwork               Prince Edward CI        31.97m  
 14 Jack Kangas                  Spss-Peterboroug        31.84m  
 15 Alex Rogers                  Ashbury                 30.72m  
 16 Adam Perkins                 St. Francis             29.81m  
 
Men 100 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 10.97  01/06/2007  Segun Makinde, Colonel By S                 
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorbor Kollie                Longfields               11.46Q -0.5  1 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                11.65Q -0.4  2  11.645
  3 Jalla Lansanah               Pierre Savar             11.65Q -0.5  1  11.649
  4 Sean Simpson                 Cdciw - Cobourg          11.69Q -0.4  2 
  5 Shakil Jiwa                  Nicholson CC             11.84Q -0.5  1 
  6 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          11.92Q -0.4  2 
  7 Clément Tahibet-Shneider     De La Salle              11.87q -0.5  1 
  8 Devin Leblanc                Hccss - Kingston         12.00q -0.5  1  11.993
  9 Myles Cornwall               Sir Robert B             12.00  -0.5  1  11.997
 10 Chris Oatman                 Almonte                  12.04  -0.4  2 
 11 Ben Montgomery               Carleton Place           12.11  -0.5  1 
 12 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         12.17  -0.4  2 
 13 Pierre Beboua                Gloucester               12.22  -0.5  1 
 14 Keenan Levean                Esp Marc Garneau         12.64  -0.4  2 
 
Men 100 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 10.97  01/06/2007  Segun Makinde, Colonel By S                 
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dorbor Kollie                Longfields               11.22   1.9 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                11.29   1.9 
  3 Jalla Lansanah               Pierre Savar             11.35   1.9 
  4 Sean Simpson                 Cdciw - Cobourg          11.37   1.9 
  5 Shakil Jiwa                  Nicholson CC             11.45   1.9 
  6 Clément Tahibet-Shneider     De La Salle              11.62   1.9 
  7 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          11.64   1.9 
  8 Devin Leblanc                Hccss - Kingston         11.76   1.9 
 
Men 200 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 22.03  2010        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorbor Kollie                Longfields               23.04Q  1.8  1 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                23.35Q  1.2  2 
  3 Mathias Croney               St. Joseph's             23.55Q  1.8  1 
  4 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  23.65Q  1.2  2  23.647
  5 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           23.65Q  1.8  1  23.643
  6 Jay Weng                     Colonel By               24.09Q  1.2  2 
  7 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          23.74q  1.8  1 
  8 Ben Montgomery               Carleton Place           23.84q  1.8  1 
  9 Daniel Stewart               Spss-Peterboroug         23.95   1.8  1 
 10 Keenan Levean                Esp Marc Garneau         24.16   1.8  1 
 11 Patrick Pearson              Ffss - Fenelon           24.31   1.2  2 
 12 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         24.34   1.2  2 
 13 Chris Oatman                 Almonte                  24.37   1.2  2 
 14 Ethan Goodchild              St. Francis              24.39   1.2  2 
 15 Bedi Ndinsil                 Louis-Riel               24.40   1.2  2 
 16 Jacob Chinyaradzo            Tiss- Brockville         24.61   1.8  1 
 
Men 200 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 22.03  2010        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dorbor Kollie                Longfields               22.76   0.6 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                23.25   0.6 
  3 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  23.39   0.6 
  4 Mathias Croney               St. Joseph's             23.44   0.6 
  5 Ben Montgomery               Carleton Place           23.56   0.6 
  6 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           23.74   0.6 
  7 Jay Weng                     Colonel By               24.13   0.6 
  8 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          24.15   0.6 
 
Men 400 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 50.39  2005        Mike Robertson - Char-Lan D.H.S.            
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Austin White                 Smchs-Kemptville         51.82   2 
  2 Bedi Ndinsil                 Louis-Riel               52.45   2 
  3 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  53.25   2 
  4 Alexander Phillips           Nicholson CC             53.43   1 
  5 Jacob Chinyaradzo            Tiss- Brockville         54.33   2 
  6 Mathias Croney               St. Joseph's             54.36   2 
  7 Benjamin Dufour              Louis-Riel               54.58   1 
  8 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           54.82   2 
  9 Mark Harris                  Ffss - Fenelon           55.02   1 
 10 Jackson Wiltshire            North Hastings           55.48   1 
 11 Luca Righi                   St. Pius X C             56.14   1 
 12 Griffin Bastedo              Bayside SS               56.28   1 
 13 Myles Cornwall               Sir Robert B             56.94   1 
 14 David Vial                   St. Josesph              57.27   1 
 -- Mitchell Paterson            E Northumberland            DQ   2  Art. 163.3a
 
Men 800 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 1:58.88  27/05/2011  Mickey Day, HOLY TRINITY                  
   Can Inter: * 1:48.26  2007        Andrew Heaney - Cardinal Newman           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jack Macmillan               Ashbury                2:03.49   2 
  2 Thomas Saville               Cairine Wilson         2:03.54   2 
  3 Jonah Hayes-Crook            West Carleton          2:03.57   2 
  4 Nick Adams                   Shs - Sydenham         2:04.28   2 
  5 Mitchell Paterson            E Northumberland       2:04.56   2 
  6 Jake Weston                  Glebe                  2:08.07   2 
  7 Griffin Bastedo              Bayside SS             2:08.92   1 
  8 Matt Dods                    Notre Dame             2:09.49   1 
  9 Charlie Brohman              Hillcrest              2:09.97   1 
 10 Brendan Muir                 Tiss- Brockville       2:10.91   2 
 11 Andrew Brown                 E Northumberland       2:11.56   1 
 12 Colin Powell                 General Panet HS       2:12.41   1 
 13 Justin Beatty                Trenton HS             2:15.51   1 
 14 Nick Salt                    St Theresa Css         2:19.25   1 
 15 Justin Watt                  St. Francis            2:19.47   2 
 
Men 1500 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 4:04.29  25/05/2006  Kyle Milks, Thousand Isl                  
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Linscott             Kcvi - Kingston        4:09.25  
  2 Mackenzie Roach              St Theresa Css         4:10.12  
  3 Jack Macmillan               Ashbury                4:10.61   4:10.602
  4 Nick Adams                   Shs - Sydenham         4:10.61   4:10.607
  5 Thomas Saville               Cairine Wilson         4:10.65  
  6 Felix Robillard              Louis-Riel             4:12.06  
  7 Olyad Motuma                 Woodroffe              4:16.88  
  8 Jake Weston                  Glebe                  4:18.64  
  9 Paul Sagriff                 Rnd - Kingston         4:20.34  
 10 Ryan Dowdall                 Lsss - Kingston        4:24.09  
 11 Nicolas Abanto Enns          Lisgar                 4:29.11  
 12 Graiden Maynard              E Northumberland       4:29.81  
 13 Everett Baird                Arnprior Dhs           4:29.85  
 14 Jake Ackerman                Nicholson CC           4:43.01  
 15 Brad Dath                    Quinte SS              4:49.17  
 
Men 3000 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 8:27.69  26/05/2009  Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 8:11.49  1982        Dave Reid - West Humber CI                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Linscott             Kcvi - Kingston        8:58.25  
  2 Felix Robillard              Louis-Riel             9:16.42  
  3 Olyad Motuma                 Woodroffe              9:18.66  
  4 Mackenzie Roach              St Theresa Css         9:21.96  
  5 Paul Sagriff                 Rnd - Kingston         9:22.80  
  6 Nicolas Abanto Enns          Lisgar                 9:30.14  
  7 Ryan Dowdall                 Lsss - Kingston        9:34.76  
  8 Alex Ross                    Sta - Lindsay          9:52.19  
  9 Darion Dillabaugh            Glebe                  9:59.89  
 10 Anthony Scattolon            St John's             10:05.51  
 11 Everett Baird                Arnprior Dhs          10:08.71  
 12 Graiden Maynard              E Northumberland      10:16.35  
 13 Garret Hynes                 E Northumberland      10:24.28  
 14 Jake Ackerman                Nicholson CC          10:28.39  
 15 John Gay                     Redeemer              10:39.53  
 16 Kenta Morris                 Bell High SC          10:48.46  
 
Men 100 Meter Hurdles Junior
========================================================================
   ER Record: @ 14.00  31/05/2013  Geoffrey Lawson, Osgoode HS                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Mathew Ferguson              Perth                  @ 13.96Q  0.5  1 
  2 Brayden Noyes                Smchs-Brockville         14.85Q  0.8  2 
  3 Tyler Cancian                Shs - Sydenham           15.04Q  0.8  2 
  4 Ben Brett                    E Northumberland         15.12Q  0.5  1 
  5 Ethan Goodchild              St. Francis              15.17Q  0.5  1 
  6 Tanner Van Every             Rockland                 15.83Q  0.8  2 
  7 Olumuyiwa Womiloju           Colonel By               15.91q  0.5  1 
  8 Eric Lusk                    Shs - Sydenham           16.02q  0.8  2 
  9 Maxime Gosselin              Louis-Riel               16.31   0.5  1 
 10 Shoben Howe                  Sta - Lindsay            16.65   0.8  2 
 11 Jonah Crawford               Sta - Lindsay            16.68   0.8  2 
 12 Dylan Stadke                 Cdcie - Cobourg          16.70   0.5  1 
 13 Grant Hill                   Sta - Lindsay            16.94   0.5  1 
 14 Luka Vukovic                 Colonel By               17.15   0.5  1 
 15 Tyler Robidoux               St. Josesph              17.50   0.8  2 
 16 Ali Akbari                   Bell High SC             17.58   0.8  2 
 
Men 100 Meter Hurdles Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 14.00  31/05/2013  Geoffrey Lawson, Osgoode HS                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Mathew Ferguson              Perth                    13.91@  0.7 
  2 Tyler Cancian                Shs - Sydenham           14.76   0.7 
  3 Brayden Noyes                Smchs-Brockville         14.82   0.7 
  4 Ethan Goodchild              St. Francis              15.07   0.7 
  5 Ben Brett                    E Northumberland         15.36   0.7 
  6 Eric Lusk                    Shs - Sydenham           15.63   0.7 
  7 Tanner Van Every             Rockland                 15.70   0.7 
  8 Olumuyiwa Womiloju           Colonel By               15.79   0.7 
 
Men 300 Meter Hurdles Junior
===================================================================
   ER Record: @ 39.37  26/05/2011  Jacob Plunkett, Arnprior DHS                
   Can Inter: * 37.06  1992        Troy Langevine - Agincourt CI               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Austin White                 Smchs-Kemptville         40.73   2 
  2 Mathew Ferguson              Perth                    41.37   2 
  3 Jonah Hayes-Crook            West Carleton            42.33   2 
  4 Benjamin Dufour              Louis-Riel               43.11   2 
  5 Justin Beatty                Trenton HS               43.98   2 
  6 Mitchell Paterson            E Northumberland         44.65   2 
  7 Rielly Walsh                 Tiss- Brockville         44.66   2 
  8 Mac Rider                    Hhss- Haliburton         45.12   1 
  9 Mitchell Courchesne          Arnprior Dhs             45.22   1 
 10 Luka Vukovic                 Colonel By               45.56   1 
 11 Grant Hill                   Sta - Lindsay            45.65   1 
 12 Kevin Jury                   Lisgar                   46.13   1 
 13 Maxime Gosselin              Louis-Riel               46.36   1 
 14 Keaton Beale                 Arnprior Dhs             46.80   1 
 15 Rhys Gallant                 West Carleton            48.49   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Junior
===================================================================
   ER Record: @ 45.08  31/05/2013  Thousand Islands - Brockville, Th. Islands S
   Can Inter: * 41.28  1988        George Harvey SS - York                     
                       W Charles, I Hilton, D Gill, C James              
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholson CC - Belleville                             45.71   2 
  2 Carleton Place High School                            46.01   2 
  3 Thousand Islands - Brockville                         46.15   2 
  4 Holy Cross - Kingston                                 46.21   1 
  5 Colonel By Secondary School                           46.52   2 
     1) Olumuyiwa Womiloju              2) Jay Zhao-Murray                
     3) Brent Zhang                     4) Jay Weng                       
  6 Longfields-Davidson Heights SS                        46.83   2 
     1) Benjamin Asamoah                2) Kadian Morris                  
     3) Freddie Seo                     4) Dorbor Kollie                  
  7 St. Peter Css - Peterborough                          46.89   1 
  8 Cobourg West - Cobourg                                47.06   2 
  9 Perth & District Coll. Inst.                          47.21   1 
 10 Ashbury College                                       47.55   2 
     1) Will Forgie-Williams            2) Jack Macmillan                 
     3) Leslie Tom                      4) Mitch Kurylowicz               
 11 St. Francis Xavier                                    47.64   1 
     1) Alex Chiabai                    2) Connor McMahon                 
     3) Gerrard Osakwe                  4) Wesley Clegg                   
 12 St. Mary's - Brockville                               47.75   1 
 13 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         47.80   1 
 14 St Paul Css - Trenton                                 48.07   1 
 -- Pierre Savard                                            DQ   1 
     1) Mathew Auprix                   2) Mackenzie Bacon                
     3) Jalla Lansanah                  4) Sébastien Louis                
 -- Louis-Riel                                               DQ   2  Art. 170.7
     1) Benjamin Dufour                 2) Bedi Ndinsil                   
     3) Felix Robillard                 4) Nicholas Renaud                
 
Men High Jump Junior
================================================================
   ER Record: @ 1.92m  01/06/2007  Taylor Corney, Thousand Isl                 
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin McDermott             General Panet HS         1.80m  
  2 Elijah Davidson              Brookfield              J1.80m  
  3 Robert Connors               Rnd - Kingston          J1.80m  
  4 Mathew Ferguson              Perth                    1.75m  
  5 Jaydon Hamilton              St Paul -trenton        J1.75m  
  6 Leslie Tom                   Ashbury                  1.70m  
  7 Quinn Solar                  St Josephs High         J1.70m  
  8 David Mwakatapanya           Sir Wilfrid              1.65m  
  8 Jonathan Lemieux             Cairine Wilson           1.65m  
  8 Tanner Van Every             Rockland                 1.65m  
 11 Sébastien Louis              Pierre Savar            J1.65m  
 12 Owen Wright                  Ndhs - Norwood          J1.65m  
 12 Mohamed Osman                Hillcrest               J1.65m  
 14 Aiden Girduckis              St Theresa Css           1.60m  
 15 Alec Alderman                Trenton HS              J1.60m  
 16 Brayden Stoffers             Quinte Christian         1.55m  
 
Men Pole Vault Junior
================================================================
   ER Record: @ 3.76m  01/06/2012  Eric Cowan, Th. Islands S.S.                
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nick Sauve                   St.Lawrence              3.00m  
  2 Clarke Vandervaart           Carleton Place          J3.00m  
  3 Sam Cowan                    Tiss- Brockville        J3.00m  
  4 Jared Fenlong                Tiss- Brockville         2.85m  
  5 Jamie Douglas-Najem          Moira SS                J2.85m  
  6 Thomas Dumbrille             Tiss- Brockville         2.70m  
  7 Robert McCarney              Sta - Lindsay            2.40m  
  8 Jay Zhao-Murray              Colonel By               2.25m  
  9 Kartik Sharma                Colonel By               2.10m  
 -- Darren Boomsma               Sta - Lindsay               NH  
 
Men Long Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 6.50m  2004        David Jones - Ernestown S.S.                
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Evander Loney                Bell High SC             5.86m  -2.5 
  2 Simon Guthrie                Perth                    5.74m  +0.0 
  3 David Mwakatapanya           Sir Wilfrid              5.70m  +0.0 
  4 Andrew Garven                Smchs-Brockville         5.69m  +0.0 
  5 Jaydon Hamilton              St Paul -trenton         5.51m  +0.0 
  6 Nathan Dulong                Opeongo HS               5.50m   0.7 
  7 Benjamin Asamoah             Longfields               5.41m  -2.2 
  8 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         5.38m   1.2 
  9 Alexander Phillips           Nicholson CC             5.30m  -2.0 
 10 Patrick Pearson              Ffss - Fenelon           5.29m  -1.0 
 11 Connor McLeod                Tiss- Brockville         5.28m  -1.0 
 12 Ryan Hill                    Hhss- Haliburton         5.25m   0.7 
 13 Alain Vu                     Omer-Deslauriers         5.06m  -0.9 
 14 Gregory Larocque             Mother Theresa           5.03m   1.3 
 15 Reuben Smith                 Lsss - Kingston          5.02m  -1.1 
 
Men Triple Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.30m  2009        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Evander Loney                Bell High SC            12.67m  +0.0 
  2 Tanner Van Every             Rockland                12.36m  +0.0 
  3 Austin Allingham             Tiss- Brockville        12.27m  +0.0 
  4 Cameron Clarke               Centennial -bell        12.17m  +0.0 
  5 Alexander Phillips           Nicholson CC            12.14m   0.4 
  6 Jacob Brisebois              Plantagenet             11.90m   0.1 
  7 Leslie Tom                   Ashbury                 11.87m   0.7 
  8 Jerry Dong                   Colonel By              11.69m   0.3 
  9 Mohamed Osman                Hillcrest               11.50m   0.8 
 10 Alec Alderman                Trenton HS              11.35m   0.4 
 11 Sam Dunn                     Smss - Cobourg          11.27m  +0.0 
 12 Michael Ryan                 Holy Trinity            11.06m  +0.0 
 13 Victor Kayembe               McCrae                  10.79m   0.1 
 14 Brendan Hartley              Gss - Gananoque         10.72m  +0.0 
 15 Philippe Besnier             Glebe                   10.63m  +0.0 
 
Men Shot Put Junior
================================================================
   ER Record: @ 18.58m  26/05/2006  Tim Nedow, Thousand Isl                    
   Can Inter: * 20.78m  1995        Brad Snyder - St Joseph's HS,              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Allingham             Tiss- Brockville        16.05m  
  2 Tom Nedow                    Tiss- Brockville        16.04m  
  3 Drew Marquette               Lsss - Kingston         15.67m  
  4 Devin Robichaud              Cdciw - Cobourg         14.63m  
  5 Joel Fedeski                 Hhss- Haliburton        14.01m  
  6 Benjamin Beaudoin            Louis-Riel              13.70m  
  7 Anthony Caserta              Perth                   13.39m  
  8 Anthony Davis                Bishop Smith            13.03m  
  9 Avery Koehn                  Cdciw - Cobourg         12.52m  
 10 Andrew McNaught              Quinte Christian        11.82m  
 11 Jubran Gebera                McCrae                  11.72m  
 12 Jake Nesbitt                 Ashbury                 11.71m  
 13 Kerbens Boisette             Franco-Ouest            11.33m  
 14 Connor Williams              Pierre Savar            11.21m  
 15 James Pero                   Prince Edward CI        11.13m  
 16 Kristian Beaulieu            Pierre Savar            10.45m  
 
Men Discus Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 58.52m  27/05/2010  Brandon Deslauriers, NDSS - Napanee        
   Can Inter: * 64.94m  1995        Jason Tunks - Sir Frederick Ba             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Nedow                    Tiss- Brockville        59.64m@ 
  2 Michael Lamadeleine          Immaculata              47.33m  
  3 Ryley Richardson             Quinte Christian        44.55m  
  4 Anthony Davis                Bishop Smith            42.67m  
  5 James Florent                Opeongo HS              41.14m  
  6 Devin Robichaud              Cdciw - Cobourg         40.30m  
  7 Benjamin Beaudoin            Louis-Riel              38.37m  
  8 Aiden Perkins                General Panet HS        37.44m  
  9 Austin Elliot                West Carleton           36.90m  
 10 Matthew Tedford              Trenton HS              36.55m  
 11 Jacob Riley                  E Northumberland        35.23m  
 12 Adam Démoré                  Franco-Ouest            30.79m  
 -- Joel Fedeski                 Hhss- Haliburton            ND  
 -- Jake Nesbitt                 Ashbury                     ND  
 -- Sam Mace                     Lcvi -kingston              DQ   Art.145 (language)
 
Men Javelin Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 62.27m  2009        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 73.76m  2001        Trevor Snyder - St. Joseph's               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Withnall                Longfields              48.06m  
  2 Austin Allingham             Tiss- Brockville        46.80m  
  3 Tyler Cancian                Shs - Sydenham          44.90m  
  4 Sam Dunn                     Smss - Cobourg          44.60m  
  5 Ryan Hill                    Hhss- Haliburton        44.21m  
  6 Michael Lamadeleine          Immaculata              44.03m  
  7 Alec Verch                   Longfields              43.44m  
  8 Kyle Lepage                  Carleton Place          42.21m  
  9 Cody Kielec                  Rothwell Osn            41.42m  
 10 Tyler Freeman                E Northumberland        40.76m  
 11 Matthew Tedford              Trenton HS              40.17m  
 12 Jamie Schultz                Opeongo HS              39.29m  
 13 David Vial                   St. Josesph             38.79m  
 14 Marc-André Vinette           Samuel-Genest           35.18m  
 15 Hunter Allison               E Northumberland        34.18m  
 16 Jean-Christophe Costisel     Samuel-Genest           32.82m  
 
Men 100 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 10.47  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  10.90Q  0.8  1 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             11.04Q  1.1  2 
  3 Curtis Foster                Arnprior Dhs             11.30Q  0.8  1 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                11.35Q  1.1  2 
  5 Darien Leblanc               Hccss - Kingston         11.42Q  1.1  2 
  6 Matt Rossi                   Rockland                 11.47Q  0.8  1  11.469
  7 Bryden Huggins               Spss-Peterboroug         11.47q  1.1  2  11.464
  8 Emmanuel Worlor              Rideau                   11.57q  1.1  2 
  9 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         11.60   0.8  1 
 10 Jahwara Rennalls             Lisgar                   11.70   0.8  1 
 11 Rakeme Gough                 McCrae                   11.71   0.8  1 
 12 Aaron Bonham-Carter          Prince Edward CI         11.75   0.8  1 
 13 Scott Hope                   St. Joseph's             12.01   1.1  2 
 
Men 100 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 10.47  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  10.85   0.3 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             11.07   0.3 
  3 Curtis Foster                Arnprior Dhs             11.15   0.3 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                11.21   0.3 
  5 Darien Leblanc               Hccss - Kingston         11.35   0.3 
  6 Emmanuel Worlor              Rideau                   11.41   0.3 
  7 Bryden Huggins               Spss-Peterboroug         11.48   0.3 
  8 Matt Rossi                   Rockland                 11.56   0.3 
 
Men 200 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 21.27  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  22.21Q  0.6  1 
  2 Emmanuel Worlor              Rideau                   22.89Q  0.4  2 
  3 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             22.67Q  0.6  1 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                23.06Q  0.4  2 
  5 Liam Meades                  Sacred Heart             23.16Q  0.4  2 
  6 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         23.25Q  0.6  1 
  7 Scott Hope                   St. Joseph's             23.55q  0.6  1 
  8 Declan Rothwell              Carleton Place           23.71q  0.4  2 
  9 Josh Chevarie                Hccss - Kingston         23.78   0.6  1  23.777
 10 Drew Pearson                 Osgoode                  23.78   0.4  2  23.780
 11 Andy Kim                     E Northumberland         24.09   0.4  2 
 12 Ben Trickey                  Shs - Sydenham           24.12   0.4  2 
 13 Logan Mattern                Ffss - Fenelon           24.32   0.4  2 
 14 Marc-André Lévesque          Esp Marc Garneau         24.41   0.6  1 
 
Men 200 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 21.27  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  21.76   0.8 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             22.29   0.8 
  3 Emmanuel Worlor              Rideau                   22.66   0.8 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                22.79   0.8 
  5 Liam Meades                  Sacred Heart             22.88   0.8 
  6 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         23.48   0.8  23.471
  7 Scott Hope                   St. Joseph's             23.48   0.8  23.480
  8 Declan Rothwell              Carleton Place           23.60   0.8 
 
Men 400 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 48.16  2002        Ryan Therrien, Ridgemount                   
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Matt Bedard                  Smchs-Kemptville         49.35   2 
  2 Liam Meades                  Sacred Heart             50.15   2 
  3 Stephen Evans                St. Peter                50.81   2 
  4 Ben Trickey                  Shs - Sydenham           51.23   2 
  5 Ajeuro Abala                 Immaculata               51.41   2 
  6 Nick Vachon                  E Northumberland         52.31   2 
  7 Nick Koetje                  Cdciw - Cobourg          53.05   1 
  8 Connor Stevenson             Tiss- Brockville         53.66   2 
  9 Sean Bakker                  Redeemer                 53.75   2 
 10 Marc-André Lévesque          Esp Marc Garneau         53.88   1 
 11 Cam Brown                    Trenton HS               55.03   1 
 -- Riley Ewing                  Rnd - Kingston              DQ   1  Art. 163.3a
 -- Justin Cuddihey              St-Mark                     DQ   1  Art. 145
 
Men 800 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 1:52.91  27/05/2011  Sebastian Saville, Colonel By S.S.        
   Can Inter: * 1:47.14  2012        Brandon McBride - WF Herman               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Max Serviss                  General Panet HS       1:55.55   2 
  2 Jérémie Venne                Franco-Cite            1:57.39   2 
  3 Nick Vachon                  E Northumberland       1:57.80   2 
  4 Cameron Caughey              Bell High SC           1:58.58   2 
  5 Rhys Thomas                  Russell HS             1:59.63   1 
  6 Hamza Qureshi                Earl of Marc           1:59.76   2 
  7 Chris Adams                  Shs - Sydenham         2:00.26   2 
  8 Liam Marecak                 Bayside SS             2:01.33   1 
  9 Sam Lowery                   Canterbury             2:02.08   1 
 10 Luckenson Adeya              Louis-Riel             2:02.16   1 
 11 Chris Kimmerer               Hccss - Kingston       2:03.50   1 
 12 Justin Cuddihey              St-Mark                2:04.16   2 
 13 Jordan Stasiuk               Cdciw - Cobourg        2:11.14   1 
 14 Josh Lorentz                 Spss-Peterboroug       2:11.65   1 
 
Men 1500 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 3:50.38  26/05/2011  Yves Sikubwabo, Glebe C.I.                
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jérémie Venne                Franco-Cite            3:57.34  
  2 Brad Davis                   Bayside SS             3:57.86  
  3 Cameron Caughey              Bell High SC           3:58.65  
  4 Kevin Bates                  Rnd - Kingston         3:59.01  
  5 Jonathan Favero              L'Escale               3:59.46  
  6 Adam Paquette                General Panet HS       4:03.28  
  7 Jonathan Besselink           Hccss - Kingston       4:04.40  
  8 Arjun Wallia                 Sir Robert B           4:06.95  
  9 Hamza Qureshi                Earl of Marc           4:08.56  
 10 Alex Bernst                  Glebe                  4:09.58  
 11 Adam Richardson              Colonel By             4:19.12  
 12 Jacob Jamnicky               Cdciw - Cobourg        4:24.36  
 13 Jakob Larry                  E Northumberland       4:31.76  
 14 Tayler King                  Lcvi - Lindsay         4:34.07  
 
Men 3000 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 8:18.76  27/05/2011  Yves Sikubwabo, Glebe C.I.                
   Can Inter: * 8:00.2h  1987        Greg Anderson - Parkside HS               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ben Workman                  Kcvi - Kingston        8:45.42  
  2 Farah Abdulkarim             Gloucester             8:47.97  
  3 Adam Paquette                General Panet HS       8:48.66  
  4 Sam Serviss                  General Panet HS       8:51.13  
  5 Alex Bernst                  Glebe                  8:59.68  
  6 Brad Davis                   Bayside SS             9:02.27  
  7 Eric Wynands                 Tiss- Brockville       9:02.93  
  8 Jonathan Favero              L'Escale               9:03.96  
  9 Arjun Wallia                 Sir Robert B           9:09.21  
 10 Adam Richardson              Colonel By             9:19.38  
 11 Dakota Lavery                Tass-Peterboroug       9:23.70  
 12 Nicolas Gagnon               Earl of Marc           9:26.54  
 13 Jacob Jamnicky               Cdciw - Cobourg        9:31.02  
 14 Sam Kinahan                  Lisgar                 9:35.45  
 15 Landen Dobsi                 Ffss - Fenelon         9:40.40  
 16 Liam Bruce                   Cdcie - Cobourg       10:05.30  
 
Men 110 Meter Hurdles Senior
========================================================================
   ER Record: @ 13.51  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 13.33  2010        Gregory MacNeill - Mother Theresa           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jacob Pitter                 Woodroffe                14.39Q  0.8  1 
  2 Leaugen Fray                 Trenton HS               14.85Q  1.2  2 
  3 Geoffrey Lawson              Osgoode                  14.88Q  1.2  2 
  4 Adam Morton                  Carleton Place           15.55Q  0.8  1 
  5 Connor Dobson                Canterbury               15.47Q  1.2  2 
  6 Mitchell Frizzell            Osgoode                  15.56Q  0.8  1 
  7 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             15.53q  1.2  2 
  8 Ryan Ebbers                  St Theresa Css           15.58q  1.2  2 
  9 Brodie Latimer               Shs - Sydenham           15.61   0.8  1 
 10 Andy Bui                     Hillcrest                15.72   0.8  1 
 11 Malik Croney                 St. Joseph's             15.74   1.2  2 
 12 Jack Chudleigh               Carleton Place           16.43   1.2  2 
 13 Forest Chalovich-Epp         Cdcie - Cobourg          16.55   0.8  1 
 14 Harrison Lee                 Bell High SC             16.60   1.2  2 
 15 Milton Calderon-Donefer      Cdcie - Cobourg          16.71   0.8  1 
 16 Mitchell Jackson             Cdcie - Cobourg          17.76   0.8  1 
 
Men 110 Meter Hurdles Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.51  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 13.33  2010        Gregory MacNeill - Mother Theresa           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jacob Pitter                 Woodroffe                14.20  -0.4 
  2 Leaugen Fray                 Trenton HS               14.96  -0.4 
  3 Geoffrey Lawson              Osgoode                  14.99  -0.4 
  4 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             15.43  -0.4 
  5 Ryan Ebbers                  St Theresa Css           15.48  -0.4 
  6 Adam Morton                  Carleton Place           15.50  -0.4 
  7 Connor Dobson                Canterbury               15.64  -0.4 
  8 Mitchell Frizzell            Osgoode                  22.92  -0.4 
 
Men 400 Meter Hurdles Senior
===================================================================
   ER Record: @ 53.11  2008        Stuart Pearson, South Carleton              
   Can Inter: * 51.68  1985        Phillip Hughes - Earl of March              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Matt Bedard                  Smchs-Kemptville         53.67   2 
  2 Curtis Foster                Arnprior Dhs             56.50   2 
  3 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             57.20   2 
  4 Mac Campbell                 Bss - Kingston           58.13   2 
  5 Connor Dobson                Canterbury               58.38   1 
  6 Mitchell Frizzell            Osgoode                  59.70   2 
  7 Josh MacMillan               Smchs-Brockville       1:00.10   2 
  8 Jermaine McTavish            Merivale               1:01.76   1 
  9 Harrison Lee                 Bell High SC           1:02.73   2 
 10 Curtis Murray                St Theresa Css         1:03.31   1 
 11 Brayden Sim                  E Northumberland       1:03.82   1 
 12 Ryan Ebbers                  St Theresa Css         1:03.88   2 
 13 Milton Calderon-Donefer      Cdcie - Cobourg        1:04.36   1 
 14 Tom Paul                     Hhss- Haliburton       1:05.17   1 
 15 Jeffrey Phaneuf              St. Josesph            1:05.33   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Senior
===================================================================
   ER Record: @ 43.10  2009        Colonel By SS, Colonel By                   
   Can Inter: * 41.1h  1987        George Harvey SS - York                     
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Holy Cross - Kingston                                 44.10   1 
  2 Arnprior Dhs                                          44.33   2 
  3 Carleton Place High School                            44.97   2 
  4 Louis-Riel                                            45.03   2 
     1) Joel Roy-Couvillon              2) Pierre-Andre K-Mwaka           
     3) Jibrel Jama                     4) Nathan Charron                 
  5 E.S. De La Salle                                      45.62   2 
     1) Jakob Lavergne                  2) Léon Harris                    
     3) Xavier Cameron                  4) Bernard Rechico-Moisan         
  6 St. Mary's - Brockville                               46.01   1 
  7 Osgoode                                               46.47   1 
     1) Geoffrey Lawson                 2) Mitchell Chestnutt             
     3) Mitchell Frizzell               4) Drew Pearson                   
  8 East Northumberland - Brighton                        46.50   1 
  9 Cobourg East - Cobourg                                46.84   1 
 10 Trenton HS - Trenton                                  46.87   1 
 11 Thousand Islands - Brockville                         47.13   2  47.121
 12 Hillcrest                                             47.13   1  47.125
     1) Andy Bui                        2) Zachary Kerr                   
     3) Abhinav Srivastava              4) David McHugh                   
 13 St Theresa Css - Belleville                           47.54   1 
 -- Woodroffe High School                                   DNF   2 
     1) Muhindo Muhima                  2) Augustin Muhindo               
     3) Abdul Akinwande                 4) Jacob Pitter                   
 -- St-Paul                                                  DQ   2 
     1) Dawson Doyle                    2) Robert Pap                     
     3) Shermar Paul                    4) Sean Edgecombe                 
 
Men High Jump Senior
================================================================
   ER Record: @ 2.15m  1984        Brian Marshall - Gloucester H.S.            
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Leaugen Fray                 Trenton HS               2.12m  
  2 Steve Nkusi                  Garneau                  2.03m  
  3 Hans Marvin Lafleur          Franco-Cite              1.95m  
  4 Nicholas Deschamps           Cairine Wilson           1.90m   Jump off 1.89m O
  5 Emmett Wallace               Ridgemont               J1.90m   Jump off 1.89m X
  6 Aymen Sayed                  Canterbury               1.80m  
  6 Dave Cox                     Grec - Sharbot L         1.80m  
  8 Tyler House                  Ffss - Fenelon          J1.80m  
  9 Christian Primo              Centre Hastings         J1.80m  
 10 Bailey Malyon                Charlan                  1.75m  
 10 Ben Lusk                     Shs - Sydenham           1.75m  
 12 Mike Vice                    St Josephs High         J1.75m  
 13 Michael Murray               Tiss- Brockville         1.65m  
 14 Fradley Joseph               Louis-Riel              J1.65m  
 15 Alex Comrie                  North Hastings           1.60m  
 
Men Pole Vault Senior
================================================================
   ER Record: @ 4.50m  1999        Mike Kleywegt - Lasalle S.S.                
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zachary Kerr                 Hillcrest                4.30m  
  2 Eric Cowan                   Tiss- Brockville         4.15m  
  3 Connor Findlay               North Dundas             3.30m  
  4 Jamie McNaughton             Carleton Place           3.15m   Jump off 3.30m O
  5 Chad Caskenette              Tiss- Brockville        J3.15m   Jump off 3.30m X
  6 Noah Guillot                 Carleton Place          J3.15m  
  7 Patrick Magee                Sta - Lindsay            2.85m  
  8 Chris Blakeney               Lisgar                  J2.85m  
  9 Josh Wright                  Sta - Lindsay           J2.85m  
 10 Ian Cunningham               Tass-Peterboroug         2.70m  
 10 Riley Camp                   Sta - Lindsay            2.70m  
 12 William Wu                   Lisgar                  J2.70m  
 13 Nathaniel Wong               Lisgar                  J2.70m  
 14 John Meenan                  Sta - Lindsay            2.40m  
 
Men Long Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 7.11m  1986        Glenroy Gilbert - Laurentian H.S.           
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Leaugen Fray                 Trenton HS               6.62m  -0.7 
  2 Damian Wellington            Merivale                 6.37m  +0.0 
  3 Aymen Sayed                  Canterbury               6.23m  -0.4 
  4 Connor O'Driscoll            Notre Dame               6.05m  -0.4 
  5 Sean Bakker                  Redeemer                 5.99m  -1.8 
  6 Brayden Raymond              Hccss - Kingston         5.97m   0.4 
  7 Ben Cross                    Fss - Kingston           5.91m  -0.2 
  8 Alex Gilmour                 Earl of Marc             5.69m  +0.0 
  9 Forest Chalovich-Epp         Cdcie - Cobourg          5.68m  +0.0 
 10 Nicholas Deschamps           Cairine Wilson           5.66m  +0.0 
 11 Avery Hinks                  Centennial -bell         5.58m  -0.3 
 12 Tyler House                  Ffss - Fenelon           5.37m  +0.0 
 13 Adam Morton                  Carleton Place           5.32m  +0.0 
 14 Chris Hall                   Hhss- Haliburton         5.29m   1.0 
 15 Tyrell Stewart               Cairine Wilson           5.23m  -0.5 
 16 Jake Gurnsey                 Hccss - Kingston         5.19m   0.7 
 
Men Triple Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 15.11m  1986        Glenroy Gilbert - Laurentian H.S.          
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Aymen Sayed                  Canterbury              13.26m   0.2 
  2 Nathaniel Thompson           Longfields              12.66m  -0.3 
  3 Tyler Everson                Phhs - Port Hope        12.55m  +0.0 
  4 Ben Cross                    Fss - Kingston          12.53m   1.0 
  5 Brayden Raymond              Hccss - Kingston        12.37m  +0.0 
  6 Connor Hudson                Gss - Gananoque         12.30m  -1.2 
  7 Abdul Abou-Amra              St. Patrick             12.23m  +0.0 
  8 Andy Kim                     E Northumberland        12.20m  +0.0 
  9 Ian Sly                      Rdhs - Elgin            11.95m  -0.7 
 10 Jeffrey Terlonge             Samuel-Genest           11.82m   0.5 
 11 Syed Raahim                  Centennial -bell        11.62m  -0.4 
 12 Sean Bakker                  Redeemer                11.45m  -0.1 
 12 Devon Upton                  Hhss- Haliburton        11.45m  +0.0 
 14 Brian Fancy                  Carleton Place          11.22m   0.4 
 15 Ben Hyacinthe                Brookfield              10.25m  +0.0 
 
Men Shot Put Senior
================================================================
   ER Record: @ 18.42m  1998        Corey Trudeau - Bayridge S.S.              
   Can Inter: * 20.78m  1995        Brad Snyder - St Joseph's HS,              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeff Radford                 Moira SS                13.85m  
  2 Troy Kenney                  Hccss - Kingston        13.30m  
  3 Nathan White                 Tiss- Brockville        13.27m  
  4 Cole Cathcart                Tiss- Brockville        13.08m  
  5 Jonah Johnston               Hccss - Kingston        13.06m  
  6 Sam Omoghan                  Immaculata              12.72m  
  7 Afram Jolak                  Immaculata              12.69m  
  8 Andrew Oliviera              Samuel-Genest           12.68m  
  9 Chris Post                   Centre Hastings         12.09m  
 10 Dominic Comeau               Esp Marc Garneau        12.01m  
 11 Mike Yarema                  Ndhs - Norwood          11.80m  
 12 Stephen James                Immaculata              11.64m  
 13 Jake Hamm                    Ashbury                 11.23m  
 14 Edward Running-Adams         Grec - Sharbot L        11.09m  
 
Men Discus Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 55.69m  01/06/2012  Brandon Deslauriers, La Salle SS           
   Can Inter: * 64.94m  1995        Jason Tunks - Sir Frederick Ba             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wesley Souliere              Bishop Smith            42.77m  
  2 Jeff McKeen                  Immaculata              40.14m  
  3 Chase Verch                  Fellowes HS             39.81m  
  4 Matt Rollings                Carleton Place          39.18m  
  5 Cole Cathcart                Tiss- Brockville        38.97m  
  6 Sam Omoghan                  Immaculata              37.17m  
  7 Stephen James                Immaculata              37.03m  
  8 Mitchell Jackson             Cdcie - Cobourg         36.78m  
  9 Cody Bain                    Hhss- Haliburton        34.82m  
 10 Nathan White                 Tiss- Brockville        34.79m  
 11 Zach Alysworth               Hhss- Haliburton        34.10m  
 12 Chris Post                   Centre Hastings         32.96m  
 13 Jeff Radford                 Moira SS                31.19m  
 14 Brandon Law                  Bell High SC            30.88m  
 15 Alex Renaud                  Louis-Riel              29.60m  
 
Men Javelin Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 63.23m  2000        Matt Murdock - Frontenac S.S.              
   Can Inter: * 73.76m  2001        Trevor Snyder - St. Joseph                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nic Gilbert                  Tiss- Brockville        50.71m  
  2 Ben Cross                    Fss - Kingston          50.68m  
  3 Jared Lim                    Woodroffe               49.33m  
  4 Bradley Switzer              Bishop Smith            48.58m  
  5 Dylan Astrom                 Css-Peterborough        47.98m  
  6 Josh Thero                   Renfrew CI              47.71m  
  7 Tom Atkin                    E Northumberland        46.54m  
  8 Kyle Byrne                   Merivale                45.27m  
  9 Tyler Korotki                E Northumberland        44.69m  
 10 Parker Krol                  St. Joseph's            44.00m  
 11 Matt Graves                  Merivale                43.74m  
 12 Jordan Easton                North Hastings          43.69m  
 13 Daniel Harold                Merivale                40.48m  
 14 Jeff McKeen                  Immaculata              40.40m  
 -- Jake Duff                    Woodroffe                   ND  
 -- Nathaniel Blom               E Northumberland            ND  
 
Men 2000 Meter Steeplechase Open
================================================================
   ER Record: @ 5:55.55  01/06/2012  Jeremy Coughler, Port Hope H.S.           
   Can Inter: * 5:37.76  1982        Alain Boucher - ES Algonquin              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farah Abdulkarim             Gloucester             6:06.47  
  2 Sam Serviss                  General Panet HS       6:10.50  
  3 Kevin Bates                  Rnd - Kingston         6:10.89  
  4 Eric Wynands                 Tiss- Brockville       6:11.11  
  5 Landen Dobsi                 Ffss - Fenelon         6:12.84  
  6 Dakota Lavery                Tass-Peterboroug       6:39.89  
  7 Luckenson Adeya              Louis-Riel             6:42.13  
  8 Jackson McGregor             Sta - Lindsay          6:42.38  
  9 Abdulgadir Ahmed             Sir Robert B           6:44.70  
 10 Connor Dobos                 Cdciw - Cobourg        6:52.40  
 11 Alex Kerzner                 Glebe                  6:57.93  
 12 Tommy Sommerville            Perth                  7:03.21  
 13 Robbie Graham                Brookfield             7:08.25  
 14 Joeb Babcock                 Quinte SS              7:11.78  
 -- Felix Robillard              Louis-Riel                 DNF  
 -- Jonathan Besselink           Hccss - Kingston           DNF  
 
Men 4x400 Meter Relays Open
===================================================================
   ER Record: @ 3:21.96  27/05/2011  Colonel By S.S., Colonel By S.S.          
   Can Inter: * 3:10.8h  1987        Central Technical School - Tor            
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Louis-Riel                                          3:32.50   2 
     1) Joel Roy-Couvillon              2) Vincent Moricz                 
     3) Luckenson Adeya                 4) Bedi Ndinsil                   
  2 East Northumberland - Brighton                      3:33.09   2 
  3 Sydenham - Sydenham                                 3:33.37   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                       3:33.46   2 
  5 Arnprior Dhs                                        3:33.47   2 
  6 Colonel By Secondary School                         3:34.82   2 
     1) Ben Munkittrick                 2) David Oladejo                  
     3) Philip Chau                     4) Alec Gertler                   
  7 Carleton Place High School                          3:36.79   2 
  8 Earl of March                                       3:38.34   1 
     1) Hamza Qureshi                   2) Nicolas Gagnon                 
     3) Mohamad Alkahani                4) Evan Wilson                    
  9 Ashbury College                                     3:38.42   2 
     1) Ross Graham                     2) Mitch Kurylowicz               
     3) Misha Ventura                   4) Jack Macmillan                 
 10 Sacred Heart                                        3:38.43   1 
     1) Nathan Cohen                    2) Tyler Rehman                   
     3) Liam Meades                     4) Scott Weisenberg               
 11 Fenelon Falls - Fenelon Falls                       3:39.64   1 
 12 St. Peter Css - Peterborough                        3:40.08   1 
 13 Merivale H.S.                                       3:41.63   1 
     1) Jermaine McTavish               2) Damian Wellington              
     3) Eric Palamar                    4) Mahad Osman                    
 14 St. Thomas Aquinas - Lindsay                        3:48.94   1 
 15 St Theresa Css - Belleville                         3:49.91   1 
 -- General Panet HS                                        DNF   1 
 
Men 100 Meter I&D Disability
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Danny Amaral                 Rnd - Kingston           14.04   1.6  1 
  2 Andrew Penner                Woodroffe                14.26   1.2  2 
  3 Durim Ahmeti                 Hillcrest                14.38   1.2  2 
  4 Theek Jayanett               Woodroffe                14.41   1.2  2 
  5 Kristopher Heaslip           Renfrew CI               14.75   1.6  1 
  6 Ryan O'Brien                 Rnd - Kingston           15.21   1.6  1 
  7 Jacob Cameron-Trenka         Glebe                    15.29   1.2  2 
  8 Matthew Heatley              Gloucester               15.36   1.2  2 
  9 Keyshaw Thin                 Longfields               15.38   1.2  2 
 10 Kurtis Parent                Smchs-Kemptville         15.39   1.2  2 
 11 Kyle Maher                   Fellowes HS              15.48   1.6  1 
Licensed to Ottawa Lions T&F Club              HY-TEK's Meet Manager 30/05/2014
           East Regional Track and Field - 29/05/2014 to 30/05/2014            
                                     2014                                      
                          Terry Fox Athletic Facility                          
                                    Results                                    
 
Girls Pole Vault Midget
================================================================
   ER Record: @ 2.30m  31/05/2013  Hannah Van Hofwegan, Carleton Place         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Emma Pasco                   Charlan                  2.40m@ 
  2 Julia Maine                  Lisgar                   2.25m  
  2 Paige Capener                Tiss- Brockville         2.25m  
  4 Mackayla Petrie              Charlan                  2.10m  
  5 Eunice Oladejo               Colonel By               1.95m  
  6 Miranda Olsen                Carleton Place           1.80m  
  7 Lee Anne Warden              Charlan                  1.65m  
 
Women 100 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 12.43  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          12.68Q  1.5  1 
  2 Claudia Caird                Garneau                  12.76Q +0.0  2 
  3 Élodie Drew                  Lycée Claude             12.96Q  1.5  1 
  4 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             13.16Q +0.0  2 
  5 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.19Q  1.5  1 
  6 Tess Short                   All Saints               13.36Q +0.0  2 
  7 Devon Woods                  North Hastings           13.25q  1.5  1  13.247
  8 Corey Lowry                  Almonte                  13.25q  1.5  1  13.249
  9 Payton Ziebarth              Opeongo HS               13.37  +0.0  2 
 10 Anna Greentree               Hccss - Kingston         13.52  +0.0  2 
 11 Leigh Floyd                  Sir Robert B             13.58   1.5  1 
 12 Chloe Doherty                Sacred Heart             13.60   1.5  1 
 13 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         13.62  +0.0  2 
 14 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         13.70   1.5  1 
 15 Mallory Wheeler              Spss-Peterboroug         13.93  +0.0  2 
 16 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon           13.96  +0.0  2 
 
Women 100 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.43  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Claudia Caird                Garneau                  12.50   0.9 
  2 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          12.59   0.9 
  3 Élodie Drew                  Lycée Claude             12.76   0.9 
  4 Tess Short                   All Saints               12.99   0.9 
  5 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.03   0.9 
  6 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             13.05   0.9 
  7 Corey Lowry                  Almonte                  13.06   0.9 
  8 Devon Woods                  North Hastings           13.13   0.9 
 
Women 200 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 26.05  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               26.13Q  1.4  1 
  2 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               26.17Q  0.6  2  26.163
  3 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          26.17Q  0.6  2  26.167
  4 Élodie Drew                  Lycée Claude             26.61Q  1.4  1 
  5 Payton Ziebarth              Opeongo HS               27.09Q  1.4  1 
  6 Anna Greentree               Hccss - Kingston         27.61Q  0.6  2 
  7 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         27.35q  1.4  1 
  8 Leigh Floyd                  Sir Robert B             27.94q  0.6  2 
  9 Tori MacNeil                 E Northumberland         28.04   0.6  2  28.032
 10 Kaylee Dibbits               Quinte Christian         28.04   1.4  1  28.040
 11 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         28.18   0.6  2 
 12 Amy Ivany                    West Carleton            28.23   1.4  1 
 13 Marianne Murawsky            Holy Trinity             28.47   0.6  2 
 14 Taylor Murray                Ffss - Fenelon           28.55   1.4  1 
 15 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         29.06   1.4  1 
 16 Kaitlyn Hambleton            General Panet HS         29.20   0.6  2 
 
Women 200 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 26.05  2009        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               25.74@  0.6 
  2 Marissa Battle               Kcvi - Kingston          25.91@  0.6 
  3 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               26.04@  0.6 
  4 Élodie Drew                  Lycée Claude             26.40   0.6 
  5 Payton Ziebarth              Opeongo HS               27.27   0.6 
  6 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         27.52   0.6 
  7 Anna Greentree               Hccss - Kingston         27.79   0.6 
 
Women 400 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 58.17  26/05/2006  Diana Boultbee, Bayside S S                 
   Can Inter: * 52.74  2005        Carline Muir - Weston CI                    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maelisse Trapeau             Lycée Claude           1:00.64   2 
  2 Claudia Caird                Garneau                1:00.70   2 
  3 Erin Kelly                   Bishop Smith           1:01.93   2 
  4 Madelynn Meek                Tiss- Brockville       1:02.57   2 
  5 Rachel Hickson               St. Pius X C           1:02.93   2 
  6 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                1:03.39   2 
  7 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs           1:04.21   2 
  8 Lauren McLeod                Holy Trinity           1:04.22   1 
  9 Tessa O'Connor               Woodroffe              1:04.52   1 
 10 Alyssa Blakely               Tiss- Brockville       1:05.18   1 
 11 Jamie-Lyn Jones              Ffss - Fenelon         1:07.62   1 
 12 Kayla Barriage               St Theresa Css         1:07.81   1 
 13 Galini Manginas              Bayside SS             1:08.17   1 
 14 Leah Pedis                   Cdcie - Cobourg        1:09.12   1 
 -- Joëlle Proulx                Esp Marc Garneau            DQ   2  Art. 163.3a
 
Women 800 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 2:15.40  26/05/2006  Diana Boultbee, Bayside S S               
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Maelisse Trapeau             Lycée Claude           2:20.07   2 
  2 Jacquelyn Quesnel            Kcvi - Kingston        2:20.32   2 
  3 Keili Shepherd               Glebe                  2:20.82   2 
  4 Marin Scotten                Sir Wilfrid            2:24.96   2 
  5 Daniella Gilmour             Rnd - Kingston         2:27.48   2 
  6 Samantha Dickson             Earl of Marc           2:28.26   2 
  7 Sara Borrens                 Franco-Cite            2:28.97   1 
  8 Mary Besselink               Hccss - Kingston       2:29.66   1 
  9 Erin Kelly                   Bishop Smith           2:31.25   2 
 10 Gillian Webster              Css-Peterborough       2:34.17   2 
 11 Jennifer Ladanowski          Franco-Cite            2:35.80   1 
 12 Mackenzie Ainsworth          E Northumberland       2:36.50   1 
 13 Madison Wray                 Iewss - Lindsay        2:38.13   1 
 14 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon         2:42.53   1 
 15 Claire Scruby                Bayside SS             2:58.35   1 
 
Women 1500 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 4:44.32  30/05/2013  Branna MacDougall, Regiopolis N.D.        
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Micayla Keiver               Bayside SS             4:45.51  
  2 Keili Shepherd               Glebe                  4:49.01  
  3 Jacquelyn Quesnel            Kcvi - Kingston        4:49.38  
  4 Jenna Rossi                  Gisele-Lalonde         4:50.46  
  5 Marin Scotten                Sir Wilfrid            4:54.55  
  6 Sara Borrens                 Franco-Cite            5:05.95  
  7 Daniella Gilmour             Rnd - Kingston         5:06.49  
  8 Samantha Dickson             Earl of Marc           5:07.51  
  9 Brittany Alkerton            Smchs-Brockville       5:12.18  
 10 Kendall Saravanamuttoo       Glebe                  5:21.11  
 11 Mackenzie Ainsworth          E Northumberland       5:21.35  
 12 Kate Thornton                St John's              5:24.55  
 13 Laurence Roy                 Bayside SS             5:27.31  
 14 Hanna Roach                  St Theresa Css         5:29.20  
 15 Lauren Serviss               General Panet HS       5:34.89  
 16 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon         5:52.67  
 
Women 3000 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 10:34.14  01/06/2012  Claire Smith, Glebe C.I.                 
   Can Inter: *  9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shona McCulloch              Longfields             9:59.58@ 
  2 Micayla Keiver               Bayside SS            10:57.98  
  3 Jenna Rossi                  Gisele-Lalonde        11:00.59  
  4 Hanna Roach                  St Theresa Css        11:18.20  
  5 Kendall Saravanamuttoo       Glebe                 11:19.74  
  6 Madelynn Meek                Tiss- Brockville      11:30.34  
  7 Kate Thornton                St John's             11:31.81  
  8 Brittany Alkerton            Smchs-Brockville      11:32.85  
  9 Coleen O'Neill               Ffss - Fenelon        11:56.76  
 10 Erika Rankin                 Iewss - Lindsay       12:03.74  
 11 Doria Unrau                  Colonel By            12:13.86  
 12 Lauren Serviss               General Panet HS      12:21.84  
 13 Cally Finley                 Bhs - Cannington      12:40.54  
 14 Payton Anderson              Smchs-Brockville      13:10.48  
 -- Kate Millar                  Glebe                      DNF  
 
Women 80 Meter Hurdles Midget
========================================================================
   ER Record: @ 12.28  27/05/2011  Alexandra Tierney, Sacred Heart             
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             12.34Q  0.9  1 
  2 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               12.36Q  1.6  2 
  3 Clare Millard                Lcvi -kingston           12.68Q  0.9  1 
  4 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          12.85Q  1.6  2 
  5 Emma Zucker                  Ashbury                  12.82Q  0.9  1 
  6 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           13.18Q  1.6  2 
  7 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             13.40q  0.9  1 
  8 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         13.56q  1.6  2 
  9 Mikayla Trudeau-Meisner      Osgoode                  13.66   1.6  2 
 10 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         13.84   0.9  1  13.835
 11 Carly Gagne                  Lisgar                   13.84   1.6  2  13.838
 12 Hallye Ward                  E Northumberland         14.19   1.6  2 
 13 Brooklyn Ward                E Northumberland         14.34   0.9  1 
 14 Jessica Perigo               Sacred Heart             14.41   0.9  1 
 15 Kimberly Reesor              Lcvi - Lindsay           14.56   0.9  1 
 
Women 80 Meter Hurdles Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.28  27/05/2011  Alexandra Tierney, Sacred Heart             
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               12.34  -1.0 
  2 Alex Ethier                  Rdhs - Elgin             12.61  -1.0 
  3 Emma Zucker                  Ashbury                  12.66  -1.0 
  4 Clare Millard                Lcvi -kingston           12.69  -1.0 
  5 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          12.95  -1.0 
  6 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             13.28  -1.0 
  7 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           13.75  -1.0 
  8 Kathryn Cassidy              Tiss- Brockville         13.78  -1.0 
 
Women 300 Meter Hurdles Midget
===================================================================
   ER Record: @ 45.86  31/05/2007  Kristen Mullen, Kingston C V I              
   Can Inter: * 41.66  1994        Nadia Schmiedt - John Paul II               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sadian Hinds-Blackstock      Longfields               47.14   2 
  2 Olivia McIntyre              Arnprior Dhs             47.50   2 
  3 Emma Zucker                  Ashbury                  47.75   2 
  4 Kiana Gibson                 Merivale                 48.33   2 
  5 Lauren Norris                Lcvi - Lindsay           49.09   2 
  6 Amy Jenkins                  Tiss- Brockville         50.23   1 
  7 Holly Sandvold               Bell High SC             50.62   1 
  8 Beth Fishwick                Colonel By               51.05   1 
  9 Michelle Reimann             Bci - Brockville         51.34   2 
 10 Julia Maine                  Lisgar                   51.55   1 
 11 Clare Millard                Lcvi -kingston           51.83   1 
 12 Gillian Webster              Css-Peterborough         51.90   2 
 13 Emma Pasco                   Charlan                  52.09   2 
 14 Kayla Barriage               St Theresa Css           52.32   1 
 15 Leah Pedis                   Cdcie - Cobourg          53.16   1 
 16 Jamie Little                 Hhss- Haliburton         53.66   1 
 
Women 4x100 Meter Relays Midget
===================================================================
   ER Record: @ 52.04  2009        Louis Riel, Louis Riel                      
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward Catholic                          
                       O Ugiagbe, Z Gill, L Gonsalves, L Wilson          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Longfields-Davidson Heights SS                        53.24   2 
     1) Cheyenne Stubbert               2) Celine Chen                    
     3) Shantel Alexander               4) Sadian Hinds-Blackstock        
  2 Garneau                                               53.85   2 
     1) Jessica Mayer                   2) Stéphanie Lapolice             
     3) Claudia Caird                   4)                                
  3 Arnprior Dhs                                          53.95   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                         54.16   2 
  5 Glebe Collegiate Institute                            54.33   2 
  6 West Carleton                                         54.54   2 
     1) Georgia Cunningham              2) Grace Donnelly                 
     3) Aylin Erman                     4) Amy Ivany                      
  7 Holy Cross - Kingston                                 54.67   2 
  8 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         54.71   2 
  9 Regiopolis-Notre Dame-Kingston                        54.97   1 
 10 Almonte District  High School                         55.02   1 
 11 East Northumberland - Brighton                        55.24   1 
 12 North Hastings HS - Bancroft                          55.41   1 
 13 Centre Hastings SS - Madoc                            56.05   1 
     1) Darien Ahola                    2) Shaelynn Dudgeon               
     3) Marin Love                      4) Kyra Bancroft                  
 14 E.S. De La Salle                                      56.17   1 
     1) Elsa Lanoue                     2) Emilie Côté Lagacé             
     3) Adèle Scarlet                   4) Anaïs Victomé                  
 15 Lester B. Pearson HS                                  56.54   1 
     1) Olivia Tarr                     2) Ocean Tarr                     
     3) Christina Joseph                4) Jade Alan-Hahn                 
 -- Lindsay - Lindsay                                        DQ   1 
 
Women High Jump Midget
================================================================
   ER Record: @ 1.64m  01/06/2007  Ashlea Maddex, Rockland D H S               
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Lauren Norris                Lcvi - Lindsay           1.60m  
  2 Haley Adams                  All Saints               1.55m  
  3 Jade Van Dyke                Redeemer                 1.50m  
  4 Taylor McCullough            Bayside SS              J1.50m  
  5 Lauryne Mvuezolo             Samuel-Genest            1.45m  
  5 Brianna McComish             Shs - Sydenham           1.45m  
  7 Katie Stewart                Gss - Gananoque         J1.45m  
  7 Amanda Black                 Kcvi - Kingston         J1.45m  
  9 Rachel Cole                  Cdciw - Cobourg          1.40m  
 10 Miranda Montgomery           Tiss- Brockville         1.35m  
 11 Megan Northmore              Iewss - Lindsay         J1.35m  
 11 Joelle Descotes              La Citadelle            J1.35m  
 13 Katie Jeffries               All Saints              J1.35m  
 13 Reva Qiu                     Colonel By              J1.35m  
 15 Nicolle Gwynne               E Northumberland        J1.35m  
 16 Hannah Berthelotte           Rideau                   1.30m  
 
Women Long Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 5.20m  2009        Arielle Fitzgerald, Bayside                 
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Keira Christie-Galloway      St-Matthew               5.07m   0.2 
  2 Amanda Black                 Kcvi - Kingston          4.83m   0.8 
  3 Michelle Parlevliet          Spss-Peterboroug         4.77m  +0.0 
  4 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon           4.71m   0.6 
  5 Emma Pasco                   Charlan                  4.64m   0.9 
  6 Haley Adams                  All Saints               4.59m  +0.0 
  7 Kayla Barriage               St Theresa Css           4.57m   1.6 
  8 Emma Kiesekamp               Ngdhs-Kemptville         4.47m   1.6 
  9 Ashley Langelier             Cornwall C V S           4.40m   0.8 
 10 Amanda Liang                 Colonel By               4.29m   2.1 
 11 Kendal Marsden               Hhss- Haliburton         4.24m  +0.0 
 12 Miranda Montgomery           Tiss- Brockville         4.22m   1.2 
 13 Emma Bell                    Iewss - Lindsay          4.18m   1.7 
 14 Christina Lin                St. Peter                4.09m  +0.0 
 15 Manisha Blaskevitch          Sir Robert B             4.07m  +0.0 
 16 Georgia Cunningham           West Carleton            4.06m  +0.0 
 
Women Triple Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 10.90m  31/05/2013  Katherine Herron, BSS-Belleville           
   Can Inter: * 12.76m  2009        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Erin Armstrong               Ffss - Fenelon          10.57m  +0.0 
  2 Emma Zucker                  Ashbury                 10.47m  -0.1 
  3 Jade Van Dyke                Redeemer                10.30m  -0.5 
  4 Emma Kiesekamp               Ngdhs-Kemptville        10.26m  +0.0 
  5 Manisha Blaskevitch          Sir Robert B            10.17m  +0.0 
  6 Kiana Gibson                 Merivale                10.08m  +0.0 
  7 Amy Van Nest                 Rnd - Kingston           9.95m  -1.1 
  8 Kaitlyn Stewart              Seaway D H S-I           9.74m   0.5 
  9 Brianne Vanettiger           La Citadelle             9.67m  +0.0 
 10 Kimberly Reesor              Lcvi - Lindsay           9.55m   1.4 
 11 Brianna McComish             Shs - Sydenham           9.50m   0.4 
 12 Amanda Liang                 Colonel By               9.44m   0.1 
 13 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         9.25m  +0.0 
 14 Brooklyn Ward                E Northumberland         9.12m   0.4 
 15 Cilicia Pol                  Redeemer                 8.87m   1.0 
 16 Natalie Starr                Lcvi - Lindsay           8.74m   1.0 
 
Women Shot Put Midget
================================================================
   ER Record: @ 10.66m  2009        Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 14.35m  1986        Sultana Frizell - Perth & District CI      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Braiden Nichols              St John's               10.38m  
  2 Danielle Herfst              Cdhs-Campbellfor         9.72m  
  3 Kirsten Bevaart              E Northumberland         9.40m  
  4 Kaitee Lawson-Rimmer         Tiss- Brockville         9.32m  
  5 Maggie Wells                 Seaway D H S-I           9.17m  
  6 Emily Fawcett                Hccss - Kingston         8.72m  
  7 Angela Johnson               St. Francis              8.65m  
  8 Anna Dlugosz                 Hccss-Peterborou         8.63m  
  9 Jillian Barrette             Iewss - Lindsay          8.25m  
 10 Vanessa Willis               Prince Edward CI         8.22m  
 11 Angelica Miller              Smchs-Kemptville         8.18m  
 12 Abby McMann                  Immaculata               8.15m  
 13 Alexandra Layer              A.Y. Jackson             7.70m  
 14 Tashera Joseph               St. Peter                7.49m  
 15 Molly Wilkes                 Colonel By               7.46m  
 16 Hope Brown                   Redeemer                 7.26m  
 
Women Discus Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 32.71m  2009        Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton -Birchmoun             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Fawcett                Hccss - Kingston        29.04m  
  2 Melanie Wiesenberg           Fellowes HS             28.31m  
  3 Braiden Nichols              St John's               27.76m  
  4 Maggie Wells                 Seaway D H S-I          26.03m  
  5 Kirsten Bevaart              E Northumberland        25.47m  
  6 Alexandra Layer              A.Y. Jackson            24.46m  
  7 Madison Scheerhoorn          Quinte Christian        22.89m  
  8 Brittney-Lynn Desrochers     Sta - Lindsay           20.95m  
  9 Nieon Osman                  St. Francis             20.19m  
 10 Geneva Akinniyi              St. Josesph             19.13m  
 11 Gabriella Cincoleon          Immaculata              19.05m  
 12 Kristy Pidgeon               Rothwell Osn            19.01m  
 13 Lyrique Richards             Sir Wilfrid             18.87m  
 14 Vanessa Willis               Prince Edward CI        18.71m  
 15 Jessi Hamilton               Glebe                   18.34m  
 -- Olivia Crouse                Prince Edward CI            ND  
 
Women Javelin Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 34.71m  2008        Brittney Mumby, Quinte                     
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brianne Bedard               St. Francis             27.92m  
  2 Gianna Tantalo               General Panet HS        26.06m  
  3 Amanda Hadwen                Glebe                   25.99m  
  4 Chloe Wilson                 Carleton Place          25.75m  
  5 Anna Dlugosz                 Hccss-Peterborou        25.06m  
  6 Cassie Hummel                Seaway D H S-I          23.87m  
  7 Abby McMann                  Immaculata              23.49m  
  8 Emily Edwards                A.Y. Jackson            23.45m  
  9 Jurnee Molson                Woodroffe               22.34m  
 10 MacKenzie Ryan               Shs - Sydenham          22.16m  
 11 Georgia Macey                Gss - Gananoque         21.57m  
 12 Vanessa Willis               Prince Edward CI        21.14m  
 13 Saarah Rivera                Ndhs - Norwood          20.94m  
 14 Aisha Manneh                 Ashbury                 19.17m  
 15 Olivia Crouse                Prince Edward CI        18.65m  
 16 Ally Proulx                  Spss-Peterboroug        15.73m  
 
Women 100 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 12.51  2010        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shyvonne Roxborough          South Carlet             12.67Q  0.4  1  12.667
  2 Maya Kamah                   Glebe                    12.70Q -0.3  2 
  3 Colle Thompson               Bell High SC             12.67Q  0.4  1  12.668
  4 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               13.26Q -0.3  2 
  5 Shanica Thomas               Franco-Ouest             13.09Q  0.4  1 
  6 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         13.38Q -0.3  2 
  7 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           13.18q  0.4  1 
  8 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.30q  0.4  1 
  9 Hayley Romain                Carleton Place           13.49  -0.3  2 
 10 Jessica Patten               Notre Dame               13.50   0.4  1 
 11 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          13.52   0.4  1 
 12 Emma Taylor                  Cdciw - Cobourg          13.87  -0.3  2 
 13 Jeris Chalmers-Wein          General Panet HS         13.93  -0.3  2 
 14 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg          14.10  -0.3  2 
 
Women 100 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 12.51  2010        Amelia Brohman, Hillcrest                   
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Colle Thompson               Bell High SC             12.35@  2.0 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             12.36@  2.0 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    12.58   2.0 
  4 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           12.93   2.0 
  5 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               12.97   2.0 
  6 Shanica Thomas               Franco-Ouest             12.98   2.0 
  7 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.25   2.0 
  8 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         13.34   2.0 
 
Women 200 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 24.94  26/05/2011  Shelani Fernando, John McCrae S.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Colle Thompson               Bell High SC             25.79Q  0.8  1 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             26.03Q  0.1  2 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    26.08Q  0.1  2 
  4 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         27.17Q  0.8  1 
  5 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          27.50Q  0.1  2 
  6 Shanica Thomas               Franco-Ouest             27.58Q  0.8  1 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I           27.84q  0.1  2 
  8 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           27.88q  0.1  2 
  9 Chloe Murphy                 Centre Hastings          28.09   0.8  1 
 10 Erika Mann                   Almonte                  28.18   0.8  1 
 11 Sage Hartman                 Hccss - Kingston         28.19   0.8  1 
 12 Emma Taylor                  Cdciw - Cobourg          28.56   0.1  2 
 13 Natalie Butler               Bayside SS               28.58   0.1  2 
 14 Jordan Warford               E Northumberland         28.73   0.1  2 
 15 Kaitlyn Ball                 Louis-Riel               34.50   0.8  1 
 
Women 200 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 24.94  26/05/2011  Shelani Fernando, John McCrae S.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Colle Thompson               Bell High SC             25.26   1.0 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             25.71   1.0 
  3 Maya Kamah                   Glebe                    26.14   1.0 
  4 Shanica Thomas               Franco-Ouest             26.70   1.0 
  5 Teri-Anna Libby              Tiss- Brockville         26.86   1.0 
  6 Brittany Campbell            Shs - Sydenham           27.14   1.0 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I           27.34   1.0 
  8 Sammy Nadeau                 Cdciw - Cobourg          27.36   1.0 
 
Women 400 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 57.57  2004        Melissa Bishop - Opeongo H.S.               
   Can Inter: * 52.74  2005        Carline Muir - Weston CI                    
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah Jackson                St-Mark                  58.18   2 
  2 Caitlin Fischer              South Carlet           1:00.02   2 
  3 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I         1:01.03   2 
  4 Kate Current                 Cdcie - Cobourg        1:01.97   2 
  5 Donya Hojabar                Hccss - Kingston       1:02.65   1 
  6 Alex Brett                   Tiss- Brockville       1:03.06   2 
  7 Andrianna Dmuchalsky         McCrae                 1:03.37   1 
  8 Hailley Guthrie              Css-Peterborough       1:04.51   2 
  9 Samantha Eisnor              Pierre Savar           1:04.93   2 
 10 Natalie Butler               Bayside SS             1:05.03   1 
 11 Taylor Ogilvie               Merivale               1:05.21   1 
 12 Taylor Collinson             Ngdhs-Kemptville       1:06.49   1 
 13 Erika Wall                   Sir Wilfrid            1:06.91   1 
 14 Taylor Morrison              E Northumberland       1:07.32   1 
 
Women 800 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 2:15.19  31/05/2013  Heather Jaros, La Salle SS                
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kate Current                 Cdcie - Cobourg        2:19.39   2 
  2 Olivia Gaudet                Nepean HS              2:21.09   2 
  3 Branna MacDougall            Rnd - Kingston         2:22.18   2 
  4 Anna-Kay Green               St. Pius X C           2:24.79   2 
  5 Rhiannon Kissel              Tass-Peterboroug       2:26.28   2 
  6 Samantha Eisnor              Pierre Savar           2:27.97   2 
  7 Brynn Gilmour                Seaway D H S-I         2:30.00   2 
  8 Alex Brett                   Tiss- Brockville       2:31.20   2 
  9 Janessa Linton               St Josephs High        2:32.93   1 
 10 Danielle Gossage             Shs - Sydenham         2:35.71   1 
 11 Elyse Allie                  Sir Wilfrid            2:38.15   1 
 12 Taylor Morrison              E Northumberland       2:39.55   1 
 13 Alyssa Gaerke                Béatrice-Desloge       2:42.24   1 
 14 Vanessa Chartrand            Béatrice-Desloge       2:42.81   1 
 15 Enya Patterson               Ffss - Fenelon         2:44.81   1 
 16 Erin Moffatt                 Sta - Lindsay          2:48.02   1 
 
Women 1500 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 4:36.20  30/05/2013  Heather Jaros, La Salle SS                
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Branna MacDougall            Rnd - Kingston         4:44.96  
  2 Sophie Rodenburg             Earl of Marc           4:51.90  
  3 Olivia Gaudet                Nepean HS              4:52.07  
  4 Rhiannon Kissel              Tass-Peterboroug       4:53.12  
  5 Katherine Marshall           Glebe                  4:53.25  
  6 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay         4:59.54  
  7 Erin Adam                    ES Jeanne Lajoie       5:07.14  
  8 Heidi Scott                  Kcvi - Kingston        5:10.47  
  9 Michal Leckie                Canterbury             5:15.05  
 10 Hannah Dolin                 Canterbury             5:21.08  
 11 Miranda Herbacko             E Northumberland       5:22.09  
 12 Katelyn Hochgeschurz         Carleton Place         5:23.19  
 13 Janessa Linton               St Josephs High        5:23.60  
 14 Paige Roszak                 Nepean HS              5:25.49  
 15 Kasey Hainer                 Tass-Peterboroug       5:34.73  
 16 Cassie Reid                  E Northumberland       5:51.24  
 
Women 3000 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 10:09.41  27/05/2010  Clara Langley, RND - Kingston            
   Can Inter: *  9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Katherine Marshall           Glebe                 10:27.74  
  2 Sophie Rodenburg             Earl of Marc          10:40.60  
  3 Jenna Bolton                 Tass-Peterboroug      10:48.15  
  4 Erin Adam                    ES Jeanne Lajoie      10:59.68  
  5 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay        11:09.16  
  6 Heidi Scott                  Kcvi - Kingston       11:09.51  
  7 Anik Belanger                La Citadelle          11:32.55  
  8 Jenna Malone                 Smchs-Brockville      11:42.76  
  9 Katie MacAskill              Earl of Marc          11:53.07  
 10 Kasey Hainer                 Tass-Peterboroug      11:56.34  
 11 Katya Berezovskaia           Nepean HS             12:12.77  
 12 Michaela Cotaras             Holy Trinity          12:13.40  
 13 Erin Moffatt                 Sta - Lindsay         12:38.38  
 14 Shelby Howard                A.Y. Jackson          12:43.77  
 
Women 80 Meter Hurdles Junior
========================================================================
   ER Record: @ 12.09  2008        Ashlea Maddex, Rockland                     
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           12.28Q  0.4  1 
  2 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         12.74Q  0.2  2 
  3 Arden McAlpin                Glebe                    12.97Q  0.4  1 
  4 Cloé Gravelle                De La Salle              13.14Q  0.2  2 
  5 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         13.07Q  0.4  1 
  6 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.52Q  0.2  2 
  7 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            13.35q  0.4  1 
  8 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             13.40q  0.4  1 
  9 Tracey-Lyn Pakenham          Sta - Lindsay            13.76   0.4  1 
 10 Lelna Gwet                   Hillcrest                13.77   0.2  2 
 11 Emily Marzilli               Ffss - Fenelon           14.12   0.2  2 
 12 Bryn Myers                   Hhss- Haliburton         14.45   0.4  1 
 13 Madison Thalen               Sta - Lindsay            14.53   0.4  1 
 14 Emmy Li                      Colonel By               18.10   0.2  2 
 15 Anne-Marie McNab             Arnprior Dhs             20.13   0.2  2 
 
Women 80 Meter Hurdles Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 12.09  2008        Ashlea Maddex, Rockland                     
   Can Inter: * 11.01  1998        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         12.94  -2.1 
  2 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            13.18  -2.1 
  3 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         13.23  -2.1 
  4 Arden McAlpin                Glebe                    13.24  -2.1 
  5 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           13.36  -2.1 
  6 Jade Scatliffe               Holy Trinity             13.43  -2.1 
  7 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             13.45  -2.1 
  8 Cloé Gravelle                De La Salle              13.47  -2.1 
 
Women 300 Meter Hurdles Junior
===================================================================
   ER Record: @ 45.09  31/05/2012  Alexandra Tierney, Sacred Heart HS          
   Can Inter: * 41.66  1994        Nadia Schmiedt - John Paul II               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sarah Jackson                St-Mark                  44.60@  2 
  2 Tory Gowland-Wood            Tiss- Brockville         47.36   2 
  3 Nicole Zohorsky              Bss - Kingston           48.33   2 
  4 Vanessa Richards             Tiss- Brockville         48.41   2 
  5 Sarah Flynn                  Sta - Lindsay            48.45   2 
  6 Anne-Marie McNab             Arnprior Dhs             48.72   2 
  7 Tracey-Lyn Pakenham          Sta - Lindsay            49.02   1 
  8 Skylar Bown                  Bell High SC             50.81   1 
  9 Abbie Metcalfe               Bell High SC             51.15   1 
 10 Leah Burchill                Bell High SC             51.32   2 
 11 Lauren Stroud                Carleton Place           51.44   2 
 12 Meghan Heer                  Sacred Heart             51.59   1 
 13 Taylor Currier               Canterbury               53.16   1 
 14 Bryn Myers                   Hhss- Haliburton         53.52   1 
 15 Nicole Forestell             St Theresa Css           54.06   1 
 16 Elizabeth Teel               Bhs - Cannington       1:03.51   1 
 
Women 4x100 Meter Relays Junior
===================================================================
   ER Record: @ 51.62  2010        Louis-Riel, Louis-Riel                      
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward SS                                
                       O Ugiagbe, Z Gill, L Gonsalves, L Wilson          
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Glebe Collegiate Institute                            50.56@  2 
     1) Arden McAlpin                   2) Remy Wade                      
     3) Megan Frost                     4) Maya Kamah                     
  2 Bell High School                                      52.02   2 
  3 Thousand Islands - Brockville                         52.13   2 
  4 Arnprior Dhs                                          53.11   2 
  5 E.S. De La Salle                                      53.20   2 
     1) Colleen McGurrin                2) Stéphanie Louis                
     3) Bénédicte Ekili                 4) Cloé Gravelle                  
  6 Rideau - Elgin                                        53.22   2 
  7 Cobourg West - Cobourg                                53.29   2 
  8 All Saints                                            53.49   2 
     1) Maddy Deyo                      2) Marielle Eji                   
     3) Tess Short                      4) Brianna O'Gorman               
  9 Carleton Place High School                            53.95   1 
 10 Centre Hastings SS - Madoc                            54.30   1 
     1) Ashleigh Cole                   2) Katelinn Clarke                
     3) Mariah Clemens                  4) Chloe Murphy                   
 11 East Northumberland - Brighton                        54.48   1 
 12 St. Peter Css - Peterborough  'B'                     54.99   1 
 13 Holy Trinity                                          55.16   1 
     1) Hannah Brennen                  2) Jade Scatliffe                 
     3) Kayla Newell                    4) Sarah Rousseau                 
 14 Sydenham - Sydenham                                   55.31   1 
 15 Longfields-Davidson Heights SS                        57.50   1 
     1) Chloe King                      2) Sarah Crooks                   
     3) Marianna Sartzetakis            4) Deleshia Dixon                 
 -- St. Thomas Aquinas - Lindsay                             DQ   1 
 
Women High Jump Junior
================================================================
   ER Record: @ 1.70m  2008        Portia Ball, LaSalle                        
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Emily Sprague                Canterbury               1.55m  
  2 Emily Brooks                 Bhs - Cannington        J1.55m  
  3 Megan Miaro                  Longfields               1.50m   Jump off 1.51m O
  4 Mekaela Congreves            Perth                   J1.50m   Jump off 1.47m O
  5 Kayla Boisvert               St Theresa Css          J1.50m   Jump off 1.47m X
  6 Breshawn Hamson              Tiss- Brockville        J1.50m  
  7 Nadine Odermatt              Glengarry Dhs           J1.50m  
  8 Feriel Latrous               West Carleton            1.45m  
  9 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg         J1.45m  
 10 Sierra Peck                  Centennial -bell        J1.45m  
 11 Chelsea Mondoux-Hebert       Trenton HS              J1.45m  
 12 Abbie Metcalfe               Bell High SC             1.40m  
 12 Lauren Hass                  Arnprior Dhs             1.40m  
 14 Taylor Ogilvie               Merivale                 1.35m  
 15 Shawna VanLeeuwen            Shs - Sydenham           1.30m  
 16 Roisin Larock                Canterbury              J1.30m  
 
Women Pole Vault Junior
================================================================
   ER Record: @ 2.76m  27/05/2010  Sarah Perry, TISS- Brockville               
   Can Inter: * 3.89m  2010        Alysha Newman - Mother Teresa               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hannah Van Hofwegan          Carleton Place           2.45m  
  2 Rebecca Tobin                Lisgar                   2.25m  
  2 McKenna Mulhearn             Charlan                  2.25m  
  4 Madison Thalen               Sta - Lindsay            2.10m   Jump off 2.25m O
  5 Jenny Lapp                   Kcvi - Kingston         J2.10m   Jump off 2.25m X
  6 Sydney Martin                Lisgar                  J2.10m  
  7 Gabby O'Byrne                St.Lawrence              1.95m  
  8 Serena Koen                  Kcvi - Kingston          1.80m  
  9 Vera Villar                  Colonel By              J1.80m  
 10 Vanessa Bouziotas            Colonel By              J1.80m  
 
Women Long Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 5.56m  01/06/2012  Kenya Costa-Dookhan, Holy Cross SS          
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Arden McAlpin                Glebe                    5.01m   0.1 
  2 Shyvonne Roxborough          South Carlet             4.95m  -0.2 
  3 Kara Blair                   Rdhs - Elgin             4.83m  -1.5 
  4 Katherine Harper             Tiss- Brockville         4.74m  -0.2 
  5 Alishia Campbell             Cdciw - Cobourg          4.68m  -1.0 
  6 Maya Kamah                   Glebe                    4.66m  -2.5 
  7 Emily Sprague                Canterbury               4.52m   0.4 
  8 Kate Moodey                  Centennial -bell         4.42m  -0.3 
  9 Leah Burchill                Bell High SC             4.37m  -0.2 
 10 Mekaela Congreves            Perth                    4.30m  +0.0 
 11 Danielle Lentini             St Theresa Css          J4.30m  +0.0 
 12 Sophia Schlossmacher         Colonel By               4.27m  +0.0 
 13 Katelinn Clarke              Centre Hastings          4.21m  +0.0 
 14 Rachel Recoskie              Madawaska Dhs            4.10m  +0.0 
 15 Rachel Code                  Perth                    4.04m  -0.2 
 -- Katharine Herron             Bayside SS                  ND   NWI 
 
Women Triple Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.27m  2008        Krista Dillon, John McCrea                 
   Can Inter: * 12.78m  2010        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Katharine Herron             Bayside SS              10.77m  +0.0 
  2 Arden McAlpin                Glebe                   10.63m  +0.0 
  3 Marianna Sartzetakis         Longfields              10.62m  +0.0 
  4 Cloé Gravelle                De La Salle             10.39m   0.8 
  5 Courtney Norman              Hccss - Kingston        10.31m   0.8 
  6 Andrea Parvan                Lisgar                   9.99m  +0.0 
  7 Katherine Harper             Tiss- Brockville         9.93m  +0.0 
  8 Mettelen Wagar               Gss - Gananoque          9.68m  +0.0 
  9 Darien Wrona                 Ngdhs-Kemptville         9.63m   1.0 
 10 Olivia Christiannse          E Northumberland         9.62m  +0.0 
 11 Mekaela Congreves            Perth                    9.57m  +0.0 
 12 Monica Windolf               Cdciw - Cobourg          9.55m  +0.0 
 13 Meghan Heer                  Sacred Heart             9.51m  +0.0 
 14 Sadie-Jane Hickson           Lcvi - Lindsay           9.49m   0.8 
 15 Erin Ferrier                 Spss-Peterboroug         9.41m  -0.6 
 16 Jamie Lefort                 Mother Theresa           9.11m   0.7 
 
Women Shot Put Junior
================================================================
   ER Record: @ 12.39m  2010        Elish MacDonald, Merivale                  
   Can Inter: * 14.35m  1986        Sultana Frizell - Perth & District         
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Hailey Wolfgram              Rnd - Kingston          10.65m  
  2 Laura Mehew                  Ffss - Fenelon          10.32m  
  3 Gabriel Warren               Bhs - Cannington         9.75m  
  4 Abby Brandon                 Perth                    9.74m  
  5 Rachel McGuey                West Carleton            9.34m  
  6 Yvette Amegatse              Mother Theresa           8.89m  
  7 Stéphanie Louis              De La Salle              8.87m  
  8 Robyn Gray                   Rdhs - Elgin             8.86m  
  9 Paula Meek                   Arnprior Dhs             8.81m  
 10 Kamil Nicolas                Sir Wilfrid              8.40m  
 11 Tanya Coulter                Glebe                    8.01m  
 12 Abby Boyce                   Hccss-Peterborou         7.93m  
 13 Samara Bilker                Quinte Christian         7.91m  
 14 Danielle Miles               Shs - Sydenham          J7.91m  
 15 Anissa Viel                  Ashbury                  7.76m  
 -- Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay              ND  
 
Women Discus Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 36.17m  28/05/2010  Eilish MacDonald, Merivale                 
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton - Birchmou             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tanya Coulter                Glebe                   32.83m  
  2 Hailey Wolfgram              Rnd - Kingston          30.61m  
  3 Deleshia Dixon               Longfields              30.48m  
  4 Gabriel Warren               Bhs - Cannington        30.36m  
  5 Alex Roberts                 Perth                   29.45m  
  6 Sarah Power                  St Josephs High         28.02m  
  7 Kamil Nicolas                Sir Wilfrid             26.35m  
  8 Shelby Hartwick              Renfrew CI              25.37m  
  9 Taryn Betson                 North Hastings          25.26m  
 10 Vanessa Beaudrie             Centennial -bell        23.96m  
 11 Taylor Smith                 Shs - Sydenham          23.81m  
 12 Molly Marland                Ashbury                 23.74m  
 13 Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay          21.98m  
 14 Alexandra Kirkland           Sir Wilfrid             20.93m  
 15 Darien Drevniok              Venta Prep              18.36m  
 
Women Javelin Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 40.01m  2008        Brooke McCurdy, Crestwood                  
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Abby Brandon                 Perth                   35.27m  
  2 Paula Meek                   Arnprior Dhs            34.43m  
  3 Alexandra Garbutt            Lcvi - Lindsay          32.07m  
  4 Shana Krol                   St. Joseph's            31.62m  
  5 Gabriel Warren               Bhs - Cannington        28.55m  
  6 Rachel McGuey                West Carleton           28.25m  
  7 Jessie Purcell               Smchs-Brockville        27.99m  
  8 Sierra Peck                  Centennial -bell        25.01m  
  9 Chelsea Mondoux-Hebert       Trenton HS              24.24m  
 10 Mélyna Lapensée              Hawkesbury             J24.24m  
 11 Taryn Betson                 North Hastings          23.80m  
 12 Rachel Tustian               West Carleton           22.01m  
 13 Tanya Coulter                Glebe                   21.83m  
 14 Chloe King                   Longfields              21.48m  
 15 Isabelle Gemmill             Sacred Heart            21.27m  
 16 Mariyam Qureshi              Colonel By              20.72m  
 
Women 100 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 11.59  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alexandra Telford            Brookfield               12.51Q +0.0  1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  12.55Q  0.3  2 
  3 Regina Remadgi               Louis-Riel               12.60Q +0.0  1 
  4 Vanessa Gray                 Perth                    12.68Q  0.3  2 
  5 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           12.72Q  0.3  2 
  6 Courtney Dwyer               Glebe                    12.77Q +0.0  1 
  7 Eretoru Sanipe               St. Josesph              12.74q  0.3  2 
  8 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         12.80q  0.3  2 
  9 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         12.82  +0.0  1 
 10 Kasey Andrews                Tiss- Brockville         12.89   0.3  2 
 11 Aisha Antoine                McCrae                   12.93  +0.0  1 
 12 Morgan Armstrong             Css-Peterborough         12.99  +0.0  1 
 13 Cassandra Sebben             Smss - Cobourg           13.14   0.3  2 
 14 Leigha Struthers             St Theresa Css           13.22   0.3  2 
 15 Laura Turcotte               E Northumberland         13.59  +0.0  1 
 
Women 100 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.59  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 11.54  2002        Ashley Purnell - St. Mark                   
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexandra Telford            Brookfield               12.37  -0.1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  12.48  -0.1 
  3 Vanessa Gray                 Perth                    12.49  -0.1  12.488
  4 Regina Remadgi               Louis-Riel               12.49  -0.1  12.490
  5 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           12.67  -0.1 
  6 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         12.72  -0.1 
  7 Courtney Dwyer               Glebe                    12.75  -0.1 
  8 Eretoru Sanipe               St. Josesph              12.78  -0.1 
 
Women 200 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 23.95  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Courtney Dwyer               Glebe                    25.69Q  0.6  1 
  2 Lindsay Brandys              Ashbury                  25.72Q  0.2  2 
  3 Alexandra Telford            Brookfield               25.84Q  0.2  2 
  4 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         25.98Q  0.6  1 
  5 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         26.07Q  0.6  1 
  6 Gabrielle Campeau            St. Francis              26.27Q  0.2  2 
  7 Emma Tashlin                 Brookfield               26.26q  0.6  1 
  8 Nyoka Maxwell                McCrae                   26.28q  0.6  1 
  9 Aisha Antoine                McCrae                   26.37   0.2  2 
 10 Morgan Armstrong             Css-Peterborough         26.44   0.2  2 
 11 Isabelle Froom               Lcvi -kingston           26.50   0.6  1 
 12 Kathryn David                St Josephs High          26.81   0.2  2 
 13 Katie Falla                  E Northumberland         27.42   0.6  1 
 14 Katie Svoboda                Centennial -bell         27.96   0.2  2 
 15 Rebecca Anderson             Hhss- Haliburton         28.40   0.6  1 
 
Women 200 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 23.95  2002        Ashley Purnell - St. Mark's C.H.S.          
   Can Inter: * 23.58  1998        Atia Weeks - Crescent Heights               
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexandra Telford            Brookfield               25.18   0.8 
  2 Courtney Dwyer               Glebe                    25.27   0.8 
  3 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston         25.59   0.8 
  4 Lindsay Brandys              Ashbury                  25.64   0.8 
  5 Nyoka Maxwell                McCrae                   26.01   0.8 
  6 Emma Tashlin                 Brookfield               26.16   0.8 
  7 Gabrielle Campeau            St. Francis              26.33   0.8 
  8 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         26.43   0.8 
 
Women 400 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 55.97  2005        Bailey Lewis - North Dundas D.H.S.          
   Can Inter: * 52.69  2012        Christian Brennan - St. Mary CSS            
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Erinn Stenman-Fahey          Canterbury               57.11   2 
  2 Reilly Jones                 Smchs-Kemptville         58.85   2 
  3 Rachel Bennett               Tiss- Brockville         59.58   2 
  4 Janelle Hanna                Css-Peterborough       1:00.17   2 
  5 Gabrielle Campeau            St. Francis            1:00.47   1 
  6 Elizabeth Comeau             Lisgar                 1:00.81   2 
  7 Ariane Lismer                Lycée Claude           1:01.30   1 
  8 Katie Svoboda                Centennial -bell       1:01.40   2 
  9 Annie Dai                    Colonel By             1:01.58   1 
 10 Kathryn David                St Josephs High        1:01.71   1 
 11 Alexandria Menard            St. Francis            1:02.26   1 
 12 Katie Falla                  E Northumberland       1:02.77   2 
 13 Sara Svoboda                 Centennial -bell       1:03.33   2 
 14 Esther Raji                  Colonel By             1:03.50   1 
 
Women 800 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 2:11.00  28/05/2010  Samantha Murphy, St John's                
   Can Inter: * 2:05.94  1980        Elise Braithwaite-Elmwood Sch             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Erinn Stenman-Fahey          Canterbury             2:11.51   2 
  2 Heather Jaros                Lsss - Kingston        2:14.28   2 
  3 Janelle Hanna                Css-Peterborough       2:16.08   2 
  4 Sydney Currier               Canterbury             2:18.54   2 
  5 Alanna Shearman              Almonte                2:20.71   2 
  6 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         2:22.63   2 
  7 Alexandria Menard            St. Francis            2:24.15   2 
  8 Emma McGarvey                Nicholson CC           2:28.13   1 
  9 Amanda Shenfield             Kcvi - Kingston        2:28.99   2 
 10 Stefanie Kaminski            Earl of Marc           2:30.45   1 
 11 Jenna Hickey                 Notre Dame             2:31.98   1 
 12 Anika Albert                 Woodroffe              2:33.68   1 
 13 Alexandra Kaczmarek          Sta - Lindsay          2:33.74   1 
 14 Marlisa Bevaart              E Northumberland       2:35.63   1 
 15 Juliana Manoogian            Longfields             2:35.71   1 
 16 Sarah Arendt                 St Theresa Css         2:46.03   1 
 
Women 1500 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 4:30.34  31/05/2012  Emma Galbraith, Franco Ouest CC           
   Can Inter: * 4:23.52  1982        Alison Wiley - Branksome Hall             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Heather Jaros                Lsss - Kingston        4:26.81@ 
  2 Claire Smith                 Glebe                  4:30.58  
  3 Alexa Livingstone            Glebe                  4:36.09  
  4 Danielle Jossinet            Smss - Cobourg         4:37.99  
  5 Alex McGowan                 Canterbury             4:39.45  
  6 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         4:52.00  
  7 Alanna Shearman              Almonte                4:54.09  
  8 Molly Steer                  Mackenzie CS           4:59.24  
  9 Lydia Straznicky             Notre Dame             5:07.96  
 10 Stefanie Kaminski            Earl of Marc           5:12.70  
 11 Natasha Wong                 Glebe                  5:19.32  
 12 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou       5:19.88  
 13 Anika Albert                 Woodroffe              5:21.35  
 14 Madison Hathaway             Cdcie - Cobourg        5:23.89  
 15 Maddie Sloan                 Ascvi                  5:29.06  
 16 Sophia Merilainen            Trenton HS             5:29.84  
 
Women 3000 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 9:43.33  31/05/2007  Danelle Woods, Hillcrest H S-Ot           
   Can Inter: * 9:30.64  1981        Kate Wiley - Branksome Hall               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Claire Smith                 Glebe                  9:51.11  
  2 Alex McGowan                 Canterbury            10:10.49  
  3 Alexa Livingstone            Glebe                 10:23.46  
  4 Danielle Jossinet            Smss - Cobourg        10:25.36  
  5 Meagan Adams                 St. Josesph           10:30.69  
  6 Molly Steer                  Mackenzie CS          11:04.01  
  7 Mary Margaret Scheunert      Garneau               11:18.36  
  8 Noa Amson                    Kcvi - Kingston       11:19.75  
  9 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou      11:38.28  
 10 Judith Murtha-Anderson       E Northumberland      11:45.31  
 11 Alex Wardill                 Earl of Marc          11:46.51  
 12 Maddie Sloan                 Ascvi                 11:48.67  
 13 Courtney Serson              Tiss- Brockville      12:00.53  
 14 Sophia Merilainen            Trenton HS            12:10.36  
 
Women 100 Meter Hurdles Senior
========================================================================
   ER Record: @ 13.78  28/05/2010  Ashlea Maddex, Rockland D.H                 
   Can Inter: * 13.15  2000        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alexia Lamothe               Cairine Wilson           13.93Q  1.1  1 
  2 Alexandra Tierney            Sacred Heart             14.19Q  1.7  2 
  3 Katie Zohorsky               Bss - Kingston           15.11Q  1.1  1 
  4 Rebekkah Hall                E Northumberland         15.26Q  1.7  2 
  5 Elizabeth Comeau             Lisgar                   15.29Q  1.7  2 
  6 Hailey McKechnie             Earl of Marc             15.62Q  1.1  1 
  7 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         15.71q  1.1  1 
  8 Sydney McDiarmid             Notre Dame               15.78q  1.7  2 
  9 Blaire Dunn                  Fss - Kingston           15.92   1.7  2 
 10 Charlene Hicks               Hhss- Haliburton         15.99   1.1  1 
 11 Lindsay Hemstock             McCrae                   16.33   1.1  1 
 12 Shayla Moore                 Hccss - Kingston         16.50   1.7  2 
 13 Krista Northey               Ldss-Lakefield           16.86   1.1  1 
 14 Kyra Cooper                  Cdcie - Cobourg          17.01   1.7  2 
 15 Piper Kehoe                  St Theresa Css           17.28   1.7  2 
 16 Laura Phillips               Bell High SC             18.61   1.1  1 
 
Women 100 Meter Hurdles Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.78  28/05/2010  Ashlea Maddex, Rockland D.H                 
   Can Inter: * 13.15  2000        Jessica Zelinka - Sir Frederic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Alexia Lamothe               Cairine Wilson           13.93  -1.3 
  2 Alexandra Tierney            Sacred Heart             14.39  -1.3 
  3 Katie Zohorsky               Bss - Kingston           15.23  -1.3 
  4 Rebekkah Hall                E Northumberland         15.53  -1.3 
  5 Hailey McKechnie             Earl of Marc             15.58  -1.3 
  6 Elizabeth Comeau             Lisgar                   15.75  -1.3 
  7 Nikole Meth                  Tiss- Brockville         15.76  -1.3 
  8 Sydney McDiarmid             Notre Dame               16.84  -1.3 
 
Women 400 Meter Hurdles Senior
===================================================================
   ER Record: @ 1:01.56  2004        Bailey Lewis - North Dundas D.H.S.        
   Can Inter: *   58.03  1995        Nadia Schmiedt - John Paul II             
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Alexandra Tierney            Sacred Heart           1:00.95@  2 
  2 Alexia Lamothe               Cairine Wilson         1:01.60   2 
  3 Reilly Jones                 Smchs-Kemptville       1:02.48   2 
  4 Elizabeth Comeau             Lisgar                 1:04.98   2 
  5 Rebekkah Hall                E Northumberland       1:06.35   2 
  6 Cassandra Sebben             Smss - Cobourg         1:06.88   1 
  7 Hailey McKechnie             Earl of Marc           1:07.26   2 
  8 Carly Pappas                 Earl of Marc           1:08.77   2 
  9 Kathryn David                St Josephs High        1:10.46   1 
 10 Kirsten Crowe                E Northumberland       1:10.66   1 
 11 Shayla Moore                 Hccss - Kingston       1:12.17   1 
 12 Melissa Corkery              Hccss-Peterborou       1:12.54   1 
 13 Cierra Hurley                Hhss- Haliburton       1:14.11   1 
 14 Sophia Skorenky              Escmr - Kingston       1:14.52   1 
 15 Nicole Istead                St. Francis            1:14.61   1 
 16 Hailey Wheeler               Arnprior Dhs           1:16.10   2 
 
Women 4x100 Meter Relays Senior
===================================================================
   ER Record: @ 49.04  1992        Loyalist C.V.I.                             
   Can Inter: * 47.60  2003        Mary Ward CSS - Scarborough                 
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Brookfield                                            50.08   2 
     1) Jody Muise                      2) Emma Tashlin                   
     3) Kyeasia Fraser                  4) Alexandra Telford              
  2 John McCrae SS                                        50.47   2 
     1) Aisha Antoine                   2) Lindsay Hemstock               
     3) Olivia Leon                     4) Nyoka Maxwell                  
  3 East Northumberland - Brighton                        50.49   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                         50.50   2 
  5 Louis-Riel                                            51.13   2 
     1) Andrea Ndikumasabo              2) Kaitlyn Ball                   
     3) Veronique Landriault            4) Regina Remadgi                 
  6 Carleton Place High School                            51.38   2 
  7 St. Josesph                                           51.69   2 
     1) Eretoru Sanipe                  2) Miranda Heredia                
     3) Lauren Dupperon                 4) Annie Premachuk                
  8 Ashbury College                                       51.76   2 
     1) Leah Mousseau                   2) Lindsay Brandys                
     3) Emma Zucker                     4) Julie Robinson                 
  9 Loyalist - Kingston                                   52.11   1 
 10 St Theresa Css - Belleville                           53.43   1 
 11 Holy Cross - Kingston                                 53.74   1 
 12 Perth & District Coll. Inst.                          53.93   1 
 13 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         54.19   1 
 14 Colonel By Secondary School                           54.60   1 
     1) Annie Dai                       2) Esther Raji                    
     3) Sydney Smith                    4) Lauren Trebels                 
 15 I.E. Weldon - Lindsay                                 55.50   1 
 16 Centennial SS - Belleville                            55.66   1 
 
Women High Jump Senior
================================================================
   ER Record: @ 1.73m  1983        Cathy Murphy - Earl of March H.S.           
   Can Inter: * 1.88m  1979        Julie White - Brampton Centenn              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Barb Bitchoka                Merivale                 1.70m  
  2 Jenny Berndt                 Merivale                 1.65m  
  3 Norah Lloyd-Ellis            Rnd - Kingston           1.55m  
  4 Lillie Dixon                 Lsss - Kingston          1.50m  
  5 Gemma Rod                    Notre Dame              J1.50m  
  6 Camille Poirier              Garneau                 J1.50m  
  7 Laura Turcotte               E Northumberland        J1.50m  
  8 Julia St-Armant              Colonel By               1.45m  
  9 Vanessa Gray                 Perth                   J1.45m  
 10 Evelyn Andrews               Cdciw - Cobourg          1.40m  
 11 Kate Goody                   Cdciw - Cobourg          1.35m  
 11 Hannah Slessor               Cdciw - Cobourg          1.35m  
 11 Abuk Lual                    Immaculata               1.35m  
 
Women Pole Vault Senior
================================================================
   ER Record: @ 3.14m  2008        Meghan McDougall, Char-Lan                  
   Can Inter: * 4.06m  2012        Alysha Newman - Mother Theresa              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Olivia Leon                  McCrae                   2.70m  
  2 Ally Lecky                   Charlan                 J2.70m  
  3 Cierra Vandermeer            Bss - Kingston           2.40m  
  4 Hayley Brenning              Hillcrest                2.25m   Jump off 2.35m O
  5 Nadia Douglas-Najem          Moira SS                J2.25m   Jump off 2.35m X
  6 Jane Puxty                   Kcvi - Kingston         J2.25m  
  7 Brianna Foster               Ascvi                   J2.25m  
  8 Kaylee Carlisle              Glengarry Dhs            2.10m  
  9 Yanik Rozon                  Holy Trinity            J2.10m  
 10 Jessica Najera               Hillcrest                1.95m  
 11 Makenna Flynn                Sta - Lindsay           J1.95m  
 12 Isabel Stein                 Colonel By               1.65m  
 -- Louise Schmidt               Moira SS                    NH  
 
Women Long Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 6.14m  1982        Karen Nelson - Donevan                      
   Can Inter: * 6.16m  1986        Keron Hamilton - Burlington Ce              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Kenya Costa-Dookhan          Hccss - Kingston         5.27m  -0.7 
  2 Courtney Dwyer               Glebe                    5.14m   0.2 
  3 Kasey Andrews                Tiss- Brockville         4.98m  -0.8 
  4 Dayna Zunder                 Sir Robert B             4.79m  +0.0 
  5 Jasmyn Castilleux            Lcvi -kingston           4.73m   0.7 
  6 Kyeasia Fraser               Brookfield               4.72m   0.9 
  7 Annie Premachuk              St. Josesph              4.63m  -0.3 
  8 Vanessa Gray                 Perth                    4.62m  +0.0 
  9 Jenna Black                  Lcvi -kingston           4.60m  -0.3 
 10 Sydney Morin                 Nepean HS                4.58m  -0.5 
 11 Laura Amoi                   Lycée Claude            J4.58m  -1.6 
 12 Piper Kehoe                  St Theresa Css           4.50m  +0.0 
 13 Monique Parlevliet           Spss-Peterboroug         4.47m  +0.0 
 14 Caylin Graham                Bhs - Cannington         4.26m   1.1 
 15 Caroline Kowaleff            Centennial -bell         3.93m  -1.2 
 
Women Triple Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 11.88m  2008        Mila Simulik                               
   Can Inter: * 12.78m  2010        Caroline Ehrhardt - Espanola HS            
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Lindsay Hemstock             McCrae                  11.10m  +0.0 
  2 Kasey Andrews                Tiss- Brockville        10.79m   0.1 
  3 Charlene Hicks               Hhss- Haliburton        10.73m   0.1 
  4 Laura Amoi                   Lycée Claude            10.72m  +0.0 
  5 Kenya Costa-Dookhan          Hccss - Kingston        10.67m  +0.0 
  6 Jasmyn Castilleux            Lcvi -kingston          10.57m   0.8 
  7 Arianna Kemp                 Hccss - Kingston        10.55m  +0.0 
  8 Jillian Larkin               Almonte                 10.44m   0.2 
  9 Piper Kehoe                  St Theresa Css          10.17m  +0.0 
 10 Dayna Zunder                 Sir Robert B             9.88m   0.7 
 11 Olivia Leon                  McCrae                   9.82m  +0.0 
 12 Grace Warren                 Colonel By               9.78m  +0.0 
 13 Kayla Clarke                 St. Patrick              9.26m  +0.0 
 14 Rachel Roach                 E Northumberland         9.17m   0.5 
 15 Emma Dowell                  Ffss - Fenelon           8.91m  +0.0 
 
Women Shot Put Senior
================================================================
   ER Record: @ 14.61m  2003        Sultana Frizzell - Perth D.C.I.            
   Can Inter: * 14.61m  2003        Sultana Frizell - Perth & District CI      
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addi Halladay                Tiss- Brockville        11.94m  
  2 Christina Trent              Lcvi - Lindsay          10.98m  
  3 Brittney Whiting             Trenton HS               9.90m  
  4 Amanda Tubman                Renfrew CI               9.85m  
  5 Dani Ferguson-Jamer          Smiths Falls             9.79m  
  6 Ashley Pryke                 Css-Peterborough         9.59m  
  7 Yolène Louseize              De La Salle              9.55m  
  8 Meenah Yacoubi               Ottawa Tech              9.34m  
  9 Jessica Woloszyn             St. Josesph              9.19m  
 10 Leah Hill                    Ndss - Napanee           8.79m  
 11 Brooke Harrison              Cdciw - Cobourg          8.69m  
 12 Melysa Torrey                Bell High SC             7.74m  
 13 Gloria Mukendi               Hillcrest                7.64m  
 14 Samantha Adeli               Bell High SC             7.33m  
 
Women Discus Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 44.35m  2003        Sultana Frizzell - Perth D.C.I.            
   Can Inter: * 52.52m  1986        Michelle Brotherton -Birchmoun             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Addi Halladay                Tiss- Brockville        32.92m  
  2 Leah Hill                    Ndss - Napanee          31.58m  
  3 Christina Trent              Lcvi - Lindsay          29.96m  
  4 Christina O'Brien            Sta - Lindsay           29.65m  
  5 Michaela Kuno                Opeongo HS              28.48m  
  6 Meenah Yacoubi               Ottawa Tech             28.16m  
  7 Carter King                  Smchs-Brockville        26.57m  
  8 Kenzie Feurherdt             Centre Hastings         26.23m  
  9 Brittney Whiting             Trenton HS              24.82m  
 10 Heather Scholman             Redeemer                24.57m  
 11 Ashlynn Illingworth          Almonte                 24.13m  
 12 Jessica Woloszyn             St. Josesph             23.83m  
 13 Grace Warren                 Colonel By              22.78m  
 14 Catherine Ricard             Trenton HS              22.17m  
 15 Angelina Simon               Immaculata              21.18m  
 
Women Javelin Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 50.54m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place H.S.         
   Can Inter: * 51.94m  1984        Cheryl Coker - Carleton Place              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ashley Pryke                 Css-Peterborough        37.91m  
  2 Julene Preece                Bayside SS              34.02m  
  3 Amanda Tubman                Renfrew CI              33.96m  
  4 Adara Dillabaugh             Glebe                   32.87m  
  5 Gabrielle Bergeron           L'Heritage E            31.44m  
  6 Yanik Rozon                  Holy Trinity            31.28m  
  7 Kyra Lambert                 Glebe                   29.94m  
  8 Dani Ferguson-Jamer          Smiths Falls            29.90m  
  9 Shae MacNaull                Hhss- Haliburton        27.40m  
 10 Larissa Robbins              Smiths Falls            27.20m  
 11 Julie Robinson               Ashbury                 26.55m  
 12 Katie Pittman                Hillcrest               25.99m  
 13 Abby Sullivan                Colonel By              25.97m  
 14 Amanda Ieradi                Sacred Heart            24.83m  
 15 Brittney Whiting             Trenton HS              24.13m  
 16 Katie Chapman                Quinte SS               23.84m  
 
Women 1500 Meter Steeplechase Open
================================================================
   ER Record: @ 5:00.01  31/05/2013  Carlee Cassidy, St. ThomasA               
   Can Inter: * 4:55.92  2009        Haley Cadwallader - Sarnia CITS           
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alexa Livingstone            Glebe                  5:14.28  
  2 Mary Margaret Scheunert      Garneau                5:16.02  
  3 Alyssa Stowe                 Almonte                5:18.88  
  4 Emily Drouin                 Rnd - Kingston         5:18.94  
  5 Jenna Bolton                 Tass-Peterboroug       5:20.21  
  6 Courtney Serson              Tiss- Brockville       5:30.35  
  7 Noa Amson                    Kcvi - Kingston        5:34.74  
  8 Katie Gibson                 West Carleton          5:35.38  
  9 Lydia Straznicky             Notre Dame             5:35.98  
 10 Marlisa Bevaart              E Northumberland       5:37.95  
 11 Kelsey Grimes                Hillcrest              5:38.63  
 12 Alia Sanger                  Lisgar                 5:43.88  
 13 Judith Murtha-Anderson       E Northumberland       5:45.83  
 14 Michal Leckie                Canterbury             5:46.01  
 15 Rebecca Barton               Cdcie - Cobourg        5:48.73  
 16 Sarah Teno                   Phhs - Port Hope       6:05.41  
 
Women 4x400 Meter Relays Open
===================================================================
   ER Record: @ 3:59.55  31/05/2013  Glebe Collegiate, Glebe C.I.              
                         C Rhead, C Dwyer, C Smith, S Braun-McLeod         
   Can Inter: * 3:47.35  2002        Mary Ward Catholic SS                     
                         L. Wilson, D. Abraham, Z. Gill, O. Ugiagbe        
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Glebe Collegiate Institute                          4:06.11   2 
     1) Lia Hendricks                   2) Olivia Eaman                   
     3) Claire Smith                    4) Courtney Dwyer                 
  2 Canterbury HS                                       4:07.60   2 
     1) Sydney Currier                  2) Erinn Stenman-Fahey            
     3) Alex McGowan                    4) Allison Howes                  
  3 Lycée Claudel                                       4:07.93   2 
  4 Colonel By Secondary School                         4:08.99   1 
     1) Sydney Smith                    2) Esther Raji                    
     3) Dana Dusevic                    4) Annie Dai                      
  5 Thousand Islands - Brockville                       4:10.07   2 
  6 Longfields-Davidson Heights SS                      4:15.42   2 
     1) Lauren Tebrake                  2) Juliana Manoogian              
     3) Shona McCulloch                 4) Sadian Hinds-Blackstock        
  7 Crestwood - Peterborough                            4:16.42   1 
  8 Notre Dame Catholic High Schoo                      4:19.91   2 
  9 East Northumberland - Brighton                      4:20.58   1 
 10 Sydenham - Sydenham                                 4:21.74   1 
 11 St. Thomas Aquinas - Lindsay                        4:22.62   1 
 12 Almonte District  High School                       4:25.76   2 
 13 Kingston - Kingston                                 4:29.18   1 
 14 Centennial SS - Belleville                          4:29.62   2 
     1) Katie Svoboda                   2) Sara Svoboda                   
     3) Kayla Cassibo                   4) Julia Kasperkowicz             
 15 Merivale H.S.                                       4:33.92   1 
     1) Rylee Bursey                    2) Kiana Gibson                   
     3) Lindsay Spoerri                 4) Taylor Ogilvie                 
 -- St Theresa Css - Belleville                              DQ   1 
 
Women 100 Meter Blind
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Larissa Brown                St-Mark                  13.98  +0.0 
  2 Trista McKee-Arlidge         Prince Edward CI         28.85  +0.0 
 
Women 800 Meter Blind
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Trista McKee-Arlidge         Prince Edward CI       6:18.68  
 
Women 100 Meter Ambulatory
=====================================================================
   ER Record: @ 15.62  01/06/2012  Alicia Tustin, Fellowes HS                  
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Shirley Hughes               Shs - Sydenham           16.88   NWI 
 
Women 800 Meter Ambulatory
================================================================
   ER Record: @ 4:14.85  31/05/2013  Isabelle Charron, St. Peter's             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Isabelle Charron             Spss-Peterboroug       4:16.94  
 
Women 100 Meter I&D Disability
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Alicia Tustin                Fellowes HS              14.90   1.3  2 
  2 Brittany Cottee              Woodroffe                16.34   1.3  2 
  3 Emma Colpittis               Fellowes HS              16.46   1.3  2 
  4 Dominique Hannah             Shs - Sydenham           16.69   1.3  2 
  5 Alexandra Hernandez-Nou      Woodroffe                17.79   1.6  1 
  6 Lacie Cardiff                Fellowes HS              18.57   1.3  2 
  7 Kathleen Sauve               Woodroffe                18.72   1.6  1 
  8 Chyna Levey                  Woodroffe                18.81   1.6  1 
  9 Asyah Shahzada               Hillcrest                19.71   1.6  1 
 10 Nadine MacDonald             Ffss - Fenelon           21.98   1.3  2 
 
Men 100 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 11.26  26/05/2009  Dieulevut Mufata, Franco-Cite               
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Eric Mitchell                Notre Dame               11.74Q  0.4  1 
  2 Keneil Warren                Prince Edward CI         11.93Q -0.2  2 
  3 Ben Snider                   E Northumberland         11.90Q  0.4  1 
  4 Jimi Aribido                 Colonel By               12.03Q -0.2  2 
  5 Connor Wilson                St. Francis              11.96Q  0.4  1 
  6 Matt Gray                    Tiss- Brockville         12.09Q -0.2  2 
  7 Ian Whyte                    Colonel By               12.05q  0.4  1 
  8 Michael Thompson             Hccss - Kingston         12.10q  0.4  1 
  9 Augustin Muhindo             Woodroffe                12.16  -0.2  2 
 10 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           12.18  -0.2  2 
 11 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          12.28  -0.2  2 
 12 Peter Boateng                Lisgar                   12.29  -0.2  2 
 13 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg          12.32   0.4  1  12.312
 14 Ismaël Touré                 Pierre Savar             12.32   0.4  1  12.314
 15 Spencer Marshall             Carleton Place           12.35  -0.2  2 
 16 Kevin Koch                   Spss-Peterboroug         12.41   0.4  1 
 
Men 100 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 11.26  26/05/2009  Dieulevut Mufata, Franco-Cite               
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Eric Mitchell                Notre Dame               11.64  -1.4 
  2 Keneil Warren                Prince Edward CI         11.91  -1.4 
  3 Ben Snider                   E Northumberland         11.97  -1.4 
  4 Jimi Aribido                 Colonel By               12.02  -1.4 
  5 Connor Wilson                St. Francis              12.03  -1.4 
  6 Michael Thompson             Hccss - Kingston         12.05  -1.4  12.041
  7 Ian Whyte                    Colonel By               12.05  -1.4  12.047
  8 Matt Gray                    Tiss- Brockville         12.19  -1.4 
 
Men 200 Meter Midget
========================================================================
   ER Record: @ 23.38  31/05/2012  Shermar Paul, St. Paul C.H.S.               
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Augustin Muhindo             Woodroffe                24.19Q  1.5  2 
  2 Ian Whyte                    Colonel By               24.23Q  0.1  1 
  3 Keneil Warren                Prince Edward CI         24.29Q  1.5  2 
  4 Gabe Alexander               St-Mark                  24.46Q  0.1  1 
  5 Peter Boateng                Lisgar                   24.35Q  1.5  2 
  6 Michael Griepsma             Sta - Lindsay            24.55Q  0.1  1 
  7 Scott Dinh                   Lisgar                   24.43q  1.5  2 
  8 Connor Wilson                St. Francis              24.59q  0.1  1 
  9 David Morton                 Almonte                  24.64   0.1  1 
 10 Matt Gray                    Tiss- Brockville         24.80   1.5  2 
 11 James Vowles                 Fss - Kingston           24.94   0.1  1 
 12 Deric Pilon                  La Citadelle             24.99   1.5  2 
 13 Kurtis Gardiner              Arnprior Dhs             25.31   0.1  1 
 14 Caleb AuCoin                 Css-Peterborough         25.87   1.5  2 
 15 Lucas Barrett                Phhs - Port Hope         25.89   0.1  1 
 
Men 200 Meter Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 23.38  31/05/2012  Shermar Paul, St. Paul C.H.S.               
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ian Whyte                    Colonel By               23.92   0.9 
  2 Connor Wilson                St. Francis              23.95   0.9 
  3 Augustin Muhindo             Woodroffe                24.04   0.9 
  4 Keneil Warren                Prince Edward CI         24.08   0.9 
  5 Gabe Alexander               St-Mark                  24.10   0.9 
  6 Scott Dinh                   Lisgar                   24.20   0.9 
  7 Michael Griepsma             Sta - Lindsay            24.28   0.9 
  8 Peter Boateng                Lisgar                   24.75   0.9 
 
Men 400 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 52.41  31/05/2013  Austin White, St. Michael CHS               
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Evan Wilson                  Earl of Marc             54.10   2 
  2 Cole Desjardins              Arnprior Dhs             54.11   2 
  3 Eric Zhu                     Merivale                 55.29   1 
  4 Graeme Workman               Kcvi - Kingston          55.61   2 
  5 James Vowles                 Fss - Kingston           55.80   2 
  6 Matt Lawford                 Lisgar                   55.85   1 
  7 Ryan Salvino                 Glebe                    56.51   2 
  8 Caleb AuCoin                 Css-Peterborough         56.90   1 
  9 Scott Dinh                   Lisgar                   57.01   1 
 10 Zyon Forsberg                Tiss- Brockville         57.27   2 
 11 Mark Coates                  Nicholson CC             57.99   2 
 12 Michael Mather               Franco-Ouest             58.47   1 
 13 Oscar Ostrowski              Hccss-Peterborou         59.43   1 
 14 Grant Cole                   Quinte SS                59.72   1 
 15 Nolan Kerr-Dini              Nicholson CC           1:00.79   1 
 -- David Morton                 Almonte                     DQ   2  Art. 163.3a
 
Men 800 Meter Midget
===================================================================
   ER Record: @ 2:03.17  01/06/2012  Max Serviss, General Panet HS             
   Can Inter: * 1:48.26  2007        Andrew Heaney - Cardinal Newman           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nick Bauernschmitt           General Panet HS       2:05.41   2 
  2 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           2:05.72   2 
  3 Reilly McCann                Franco-Cite            2:07.32   2 
  4 Michael Mather               Franco-Ouest           2:07.77   2 
  5 Mark Coates                  Nicholson CC           2:10.94   2 
  6 Noah Stanford                South Carlet           2:10.99   2 
  7 Jonathon Stoppa              Madawaska Dhs          2:12.05   1 
  8 Graeme Workman               Kcvi - Kingston        2:13.24   1 
  9 Chris Martin                 General Panet HS       2:14.54   1 
 10 Alexandre St-Denis           Louis-Riel             2:14.83   2 
 11 Grant Cole                   Quinte SS              2:15.66   1 
 12 Oscar Ostrowski              Hccss-Peterborou       2:17.14   1 
 13 Kyle Hancock                 Hccss - Kingston       2:17.78   2 
 14 Jarrod Callahan              St Theresa Css         2:18.59   1 
 15 Ethan McKinley-Young         Lisgar                 2:22.90   1 
 -- Alaoui Wafi                  Lycée Claude               DNF   1 
 
Men 1500 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 4:10.26  2008        Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Reilly McCann                Franco-Cite            4:19.35  
  2 Philipe Turcanu              Bell High SC           4:20.14  
  3 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           4:22.69  
  4 Teagan Harris                Glebe                  4:23.63  
  5 Alex Drover                  Kcvi - Kingston        4:24.61  
  6 Isaac Sanderson              Shs - Sydenham         4:28.64  
  7 Gustav Finlay                Spss-Peterboroug       4:28.65  
  8 Anthony Porcari              Carleton Place         4:32.88  
  9 Cam Fishwick                 Osgoode                4:34.39  
 10 Sacha Cadieux                West Carleton          4:34.74  
 11 Jake Proulx                  North Hastings         4:37.33  
 12 Jarrod Callahan              St Theresa Css         4:39.38  
 13 Ian Caughey                  South Carlet           4:44.60  
 14 Mitchell Benson              Cdciw - Cobourg        4:44.90  
 -- Nick Bauernschmitt           General Panet HS            DQ  
 
Men 3000 Meter Midget
================================================================
   ER Record: @ 8:57.37  31/05/2008  Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 8:00.2h  1987        Greg Anderson - Parkside HS               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Philipe Turcanu              Bell High SC           9:43.48  
  2 Teagan Harris                Glebe                  9:45.66  
  3 Alex Drover                  Kcvi - Kingston        9:46.01  
  4 Isaac Sanderson              Shs - Sydenham         9:47.31  
  5 Jonathon Stoppa              Madawaska Dhs          9:50.31  
  6 Sacha Cadieux                West Carleton          9:57.93  
  7 Gustav Finlay                Spss-Peterboroug       9:59.48  
  8 Carter Rafuse                Tiss- Brockville      10:17.53  
  9 Anthony Porcari              Carleton Place        10:22.09  
 10 Abdullahi Omer               Woodroffe             10:44.71  
 11 Samson Abraham               St. Peter             10:46.25  
 12 Tyler Pocock                 Smss - Cobourg        10:50.72  
 13 Hayden West                  St Theresa Css        10:57.65  
 14 Chris Hoftyzer               Quinte Christian      10:58.98  
 15 Dakota Braby                 Sta - Lindsay         11:03.06  
 
Men 100 Meter Hurdles Midget
========================================================================
   ER Record: @ 14.12  26/05/2006  Thomas McLoughlin-Coleman, Lisgar C  I      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           14.97Q  3.1  1 
  2 Murdock Siegner              E Northumberland         15.27Q  1.3  2 
  3 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           15.68Q  1.3  2 
  4 Maltiti Braimah              Longfields               15.98Q  3.1  1 
  5 Eric Zhu                     Merivale                 15.90Q  1.3  2 
  6 Xavier Chabot                Escmr - Kingston         16.30Q  3.1  1 
  7 Dominic Lovisa               Bell High SC             16.50q  3.1  1 
  8 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          16.59q  1.3  2 
  9 Charles Huynh                West Carleton            16.77   1.3  2 
 10 Hayden Baptie                Ndhs - Norwood           17.31   3.1  1 
 11 Benjamin McLellan-Campbe     St. Francis              17.47   1.3  2 
 12 John Young                   Arnprior Dhs             17.59   1.3  2 
 13 Carter Neamtz                Sta - Lindsay            18.74   3.1  1 
 14 Brendan Taylor               Spss-Peterboroug         19.41   3.1  1 
 
Men 100 Meter Hurdles Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 14.12  26/05/2006  Thomas McLoughlin-Coleman, Lisgar C  I      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           14.78   0.3 
  2 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           15.06   0.3 
  3 Murdock Siegner              E Northumberland         15.35   0.3 
  4 Eric Zhu                     Merivale                 15.62   0.3 
  5 Dominic Lovisa               Bell High SC             16.30   0.3 
  6 Xavier Chabot                Escmr - Kingston         16.41   0.3 
  7 Kavan Dobos                  Cdciw - Cobourg          16.69   0.3 
  8 Maltiti Braimah              Longfields               20.38   0.3 
 
Men 300 Meter Hurdles Midget
===================================================================
   ER Record: @ 41.54  2008        Jamie Cochrane, Russell                     
   Can Inter: * 37.06  1992        Troy Langevine - Agincourt CI               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kurtis Gardiner              Arnprior Dhs             43.41   2 
  2 Eric Zhu                     Merivale                 43.62   2 
  3 Ryland Clarke                Ndss - Napanee           43.78   2 
  4 Murdock Siegner              E Northumberland         43.87   2 
  5 Cole Edgley                  Smchs-Brockville         44.35   1 
  6 Merik Wilcock                Shs - Sydenham           44.41   2 
  7 John Young                   Arnprior Dhs             45.22   2 
  8 Tristen Hurdis               Notre Dame               47.17   1 
  9 Eric Sutherland              South Carlet             47.86   1 
 10 Colin Van Den Hurk           Ndhs - Norwood           49.22   1 
 11 Matt Larose                  Lisgar                   49.46   1 
 12 Ryan Salvino                 Glebe                    49.91   2 
 13 Connor Broughton             Lcvi - Lindsay           51.11   1 
 14 Gavin Woodburn               Ndhs - Norwood           51.80   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Midget
===================================================================
   ER Record: @ 46.14  2005        Thousand Islands S.S.                       
   Can Inter: * 41.28  1988        George Harvey SS - York                     
                       W Charles, I Hilton, D Gill, C James              
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Thousand Islands - Brockville                         47.63   2 
  2 Notre Dame Catholic High Schoo                        47.64   2 
  3 Sydenham - Sydenham                                   48.01   2 
  4 Cobourg West - Cobourg                                48.82   2 
  5 East Northumberland - Brighton                        48.91   1 
  6 West Carleton                                         49.26   2 
     1) Chris Lamont                    2) Andrew Callow                  
     3) Charles Huynh                   4) George Liu                     
  7 Notre Dame                                            49.83   1 
     1) Tristen Hurdis                  2) Rainier Espiritu               
     3) Tyrell Ellis                    4) Donny Dang                     
  8 Nicholson CC - Belleville                             50.31   1 
  9 St. Francis Xavier                                    50.36   1 
     1) Connor Wilson                   2) Patrick Gibson                 
     3) Nicolas Raponi De Roia          4) Maxwell Renic                  
 10 Bayside SS - Belleville                               51.10   1 
 11 Ashbury College                                       52.11   1 
     1) Noah Kirkwood                   2) Malik Hasanain                 
     3) Evan Cheer                      4) Jeffrey Brandys                
 12 South Carleton                                        52.62   1 
     1) Alex Barker-Mazet               2) Eric Sutherland                
     3) Noah Stanford                   4) Ian Caughey                    
 -- St. Mary's - Brockville                                  DQ   2 
 -- St. Peter Css - Peterborough                             DQ   1 
 -- Lisgar                                                   DQ   2 
     1) Matt Lawford                    2) Matt Barrett                   
     3) Scott Dinh                      4) Peter Boateng                  
 -- Kingston - Kingston                                      DQ   2 
 
Men High Jump Midget
================================================================
   ER Record: @ 1.80m  26/05/2006  Jason Steels, Regiopolis                    
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Anthony Donnet               Qecvi - Kingston         1.81m@ 
  2 Cole Fraser                  Notre Dame               1.74m  
  3 Ryan Pettigrew               Renfrew CI               1.65m  
  4 Zeren Tuna                   Tiss- Brockville        J1.65m  
  5 Alexandre St-Denis           Louis-Riel               1.60m  
  6 Kensley Eveillard            Gisele-Lalonde           1.55m  
  6 Braydon Ollerenshaw          Quinte Christian         1.55m  
  6 Aidan Fraser                 St-Mark                  1.55m  
  6 Nathan House                 Ffss - Fenelon           1.55m  
  6 Martin Brien                 Lcvi - Lindsay           1.55m  
 11 Joel Marshall                Gss - Gananoque         J1.55m  
 12 Zachary Short                Lcvi - Lindsay          J1.55m  
 13 Landon Smith                 Osgoode                  1.50m  
 14 Connor Clements              St Theresa Css           1.45m  
 15 Garrett Sherwood             St. Francis              1.40m  
 -- Patrick Gibson               St. Francis                 NH  
 
Men Pole Vault Midget
================================================================
   ER Record: @ 3.25m  27/05/2011  Zack Kerr, HILLCREST                        
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Brennan Seguin               Charlan                  3.35m@ 
  2 Calvin Wilson                Carleton Place           2.85m  
  3 Brayden Desjardins           Tiss- Brockville         2.70m  
  4 Nik Danaher                  Charlan                  2.55m  
  5 Robert Abercrombie           Carleton Place           2.40m  
  6 Mapendo Ngilinga de Carv     Colonel By               2.25m  
  7 Carter Neamtz                Sta - Lindsay            2.10m  
 
Men Long Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 6.17m  26/05/2006  Shane McDonald, St. Mark H S                
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott Peel                   Ffss - Fenelon           6.19m@  0.8 
  2 Eric Mitchell                Notre Dame               6.09m  +0.0 
  3 Maverick Snyder              Ndss - Napanee           5.97m  +0.0 
  4 Ben Snider                   E Northumberland         5.79m  -0.2 
  5 Josh Andrews                 Rnd - Kingston           5.72m   NWI 
  6 Charles Sawasawa             Lester B.                5.71m  +0.0 
  7 Samuel Bedard                Smchs-Brockville         5.49m  +0.0 
  8 Mapendo Ngilinga de Carv     Colonel By               5.40m   0.5 
  9 Tristen Hurdis               Notre Dame               5.30m   0.1 
 10 Owen Clement                 Almonte                  5.18m  +0.0 
 11 Domenic Della-Civita         St Paul -trenton         5.16m  -0.1 
 12 Noah Kirkwood                Ashbury                  5.14m  +0.0 
 13 Austin Humphries             Hccss-Peterborou         5.05m  +0.0 
 14 Terence Stewart              Cairine Wilson           5.03m   0.1 
 15 Dominic Lovisa               Bell High SC             4.77m  +0.0 
 
Men Triple Jump Midget
=====================================================================
   ER Record: @ 12.63m  2008        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Scott Peel                   Ffss - Fenelon          13.13m@ -0.5 
  2 Maverick Snyder              Ndss - Napanee          12.00m  -0.6 
  3 Nathaniel St. Romain         Nicholson CC           J12.00m  -0.1 
  4 Ben Snider                   E Northumberland        11.98m  -0.6 
  5 Noah Kirkwood                Ashbury                 11.91m  -0.3 
  6 Samuel Bedard                Smchs-Brockville        11.62m  +0.0 
  7 Kensley Eveillard            Gisele-Lalonde          11.46m  -1.4 
  8 Daret McKay                  Shs - Sydenham          11.23m   0.5 
  9 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg         11.20m   0.5 
 10 Kyle Herbison                Tiss- Brockville        11.17m  -0.3 
 11 Tim Montgomery               Kcvi - Kingston         11.04m  -0.7 
 12 Charles Huynh                West Carleton           10.98m   0.9 
 13 Andrew Callow                West Carleton           10.87m   1.2 
 14 Josh Bifolchi                Sir Robert B            10.60m  -0.3 
 15 Nicholas Koehler-Grassau     McCrae                  10.54m  -0.1 
 
Men Shot Put Midget
================================================================
   ER Record: @ 15.60m  2005        Tim Nedow - Thousand Islands S.S.          
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Foster Beaton                Tiss- Brockville        14.97m  
  2 Samuel Obiang                Louis-Riel              13.38m  
  3 Allyn Wark                   Almonte                 12.95m  
  4 Khalid Abou Chaar            Brookfield              12.82m  
  5 Nolan Cordick                Carleton Place          12.36m  
  6 Andrew Morin                 Osgoode                 12.27m  
  7 Andrew Hudson                Arnprior Dhs            12.14m  
  8 Matt Lawford                 Lisgar                  11.62m  
  9 Shelby Reinstra              Cdciw - Cobourg         11.61m  
 10 Justin Smith                 Arnprior Dhs            11.59m  
 11 Jack Kangas                  Spss-Peterboroug        11.58m  
 12 John Brown                   Lcvi - Lindsay          11.52m  
 13 Noah Kirkwood                Ashbury                 11.49m  
 14 Jackson Weichel              Spss-Peterboroug        11.23m  
 15 Ismaël Touré                 Pierre Savar            11.10m  
 16 Jacob Yohn                   St Theresa Css          10.98m  
 
Men Discus Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 48.96m  2010        Darby Charkavi, Bishop Smith               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Burggraf                Bss - Kingston          39.59m  
  2 Ethan Bullivant              General Panet HS        38.07m  
  3 Foster Beaton                Tiss- Brockville        36.48m  
  4 Cody Woodward                Prince Edward CI        35.23m  
  5 David Stoltz                 Sacred Heart            35.06m  
  6 Jaydn Haight                 Quinte SS               34.96m  
  7 Andrew Hudson                Arnprior Dhs            33.91m  
  8 Izac Reid                    Hhss- Haliburton        33.24m  
  9 Justin Smith                 Arnprior Dhs            32.11m  
 10 Darcy Thompson               Centre Hastings         30.69m  
 11 Martin Brien                 Lcvi - Lindsay          29.90m  
 12 Patrick Gibson               St. Francis             29.42m  
 13 Adam Perkins                 St. Francis             28.53m  
 14 David Purdy                  Lisgar                  27.84m  
 15 Jeffrey Brandys              Ashbury                 25.86m  
 -- Jesse Tamming                Longfields                  ND  
 
Men Javelin Throw Midget
================================================================
   ER Record: @ 53.67m  2004        Braedon Lafreniere - St. Peter's C.H.S.    
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Burggraf                Bss - Kingston          46.87m  
  2 Allyn Wark                   Almonte                 44.19m  
  3 Josh Bifolchi                Sir Robert B            43.08m  
  4 Shane Oreilly                Hhss- Haliburton        37.95m  
  5 Richard Barrie               Lisgar                  37.78m  
  6 Josh Hare                    Smchs-Brockville        37.24m  
  7 Darrien Drake                Trenton HS              36.39m  
  8 David Stoltz                 Sacred Heart            35.13m  
  9 Jimmy Smith                  Shs - Sydenham          33.97m  
 10 Hugo Caya                    L'Heritage E            33.93m  
 11 Tyson Richard                Bhs - Cannington        33.88m  
 12 Khalid Abou Chaar            Brookfield              31.99m  
 13 Aiden Wallwork               Prince Edward CI        31.97m  
 14 Jack Kangas                  Spss-Peterboroug        31.84m  
 15 Alex Rogers                  Ashbury                 30.72m  
 16 Adam Perkins                 St. Francis             29.81m  
 
Men 100 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 10.97  01/06/2007  Segun Makinde, Colonel By S                 
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorbor Kollie                Longfields               11.46Q -0.5  1 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                11.65Q -0.4  2  11.645
  3 Jalla Lansanah               Pierre Savar             11.65Q -0.5  1  11.649
  4 Sean Simpson                 Cdciw - Cobourg          11.69Q -0.4  2 
  5 Shakil Jiwa                  Nicholson CC             11.84Q -0.5  1 
  6 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          11.92Q -0.4  2 
  7 Clément Tahibet-Shneider     De La Salle              11.87q -0.5  1 
  8 Devin Leblanc                Hccss - Kingston         12.00q -0.5  1  11.993
  9 Myles Cornwall               Sir Robert B             12.00  -0.5  1  11.997
 10 Chris Oatman                 Almonte                  12.04  -0.4  2 
 11 Ben Montgomery               Carleton Place           12.11  -0.5  1 
 12 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         12.17  -0.4  2 
 13 Pierre Beboua                Gloucester               12.22  -0.5  1 
 14 Keenan Levean                Esp Marc Garneau         12.64  -0.4  2 
 
Men 100 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 10.97  01/06/2007  Segun Makinde, Colonel By S                 
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dorbor Kollie                Longfields               11.22   1.9 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                11.29   1.9 
  3 Jalla Lansanah               Pierre Savar             11.35   1.9 
  4 Sean Simpson                 Cdciw - Cobourg          11.37   1.9 
  5 Shakil Jiwa                  Nicholson CC             11.45   1.9 
  6 Clément Tahibet-Shneider     De La Salle              11.62   1.9 
  7 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          11.64   1.9 
  8 Devin Leblanc                Hccss - Kingston         11.76   1.9 
 
Men 200 Meter Junior
========================================================================
   ER Record: @ 22.03  2010        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Dorbor Kollie                Longfields               23.04Q  1.8  1 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                23.35Q  1.2  2 
  3 Mathias Croney               St. Joseph's             23.55Q  1.8  1 
  4 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  23.65Q  1.2  2  23.647
  5 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           23.65Q  1.8  1  23.643
  6 Jay Weng                     Colonel By               24.09Q  1.2  2 
  7 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          23.74q  1.8  1 
  8 Ben Montgomery               Carleton Place           23.84q  1.8  1 
  9 Daniel Stewart               Spss-Peterboroug         23.95   1.8  1 
 10 Keenan Levean                Esp Marc Garneau         24.16   1.8  1 
 11 Patrick Pearson              Ffss - Fenelon           24.31   1.2  2 
 12 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         24.34   1.2  2 
 13 Chris Oatman                 Almonte                  24.37   1.2  2 
 14 Ethan Goodchild              St. Francis              24.39   1.2  2 
 15 Bedi Ndinsil                 Louis-Riel               24.40   1.2  2 
 16 Jacob Chinyaradzo            Tiss- Brockville         24.61   1.8  1 
 
Men 200 Meter Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 22.03  2010        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Dorbor Kollie                Longfields               22.76   0.6 
  2 Muhindo Muhima               Woodroffe                23.25   0.6 
  3 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  23.39   0.6 
  4 Mathias Croney               St. Joseph's             23.44   0.6 
  5 Ben Montgomery               Carleton Place           23.56   0.6 
  6 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           23.74   0.6 
  7 Jay Weng                     Colonel By               24.13   0.6 
  8 Noah Hlapcic                 Cdciw - Cobourg          24.15   0.6 
 
Men 400 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 50.39  2005        Mike Robertson - Char-Lan D.H.S.            
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Austin White                 Smchs-Kemptville         51.82   2 
  2 Bedi Ndinsil                 Louis-Riel               52.45   2 
  3 Mitch Kurylowicz             Ashbury                  53.25   2 
  4 Alexander Phillips           Nicholson CC             53.43   1 
  5 Jacob Chinyaradzo            Tiss- Brockville         54.33   2 
  6 Mathias Croney               St. Joseph's             54.36   2 
  7 Benjamin Dufour              Louis-Riel               54.58   1 
  8 Tyrrell Downer               Rnd - Kingston           54.82   2 
  9 Mark Harris                  Ffss - Fenelon           55.02   1 
 10 Jackson Wiltshire            North Hastings           55.48   1 
 11 Luca Righi                   St. Pius X C             56.14   1 
 12 Griffin Bastedo              Bayside SS               56.28   1 
 13 Myles Cornwall               Sir Robert B             56.94   1 
 14 David Vial                   St. Josesph              57.27   1 
 -- Mitchell Paterson            E Northumberland            DQ   2  Art. 163.3a
 
Men 800 Meter Junior
===================================================================
   ER Record: @ 1:58.88  27/05/2011  Mickey Day, HOLY TRINITY                  
   Can Inter: * 1:48.26  2007        Andrew Heaney - Cardinal Newman           
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jack Macmillan               Ashbury                2:03.49   2 
  2 Thomas Saville               Cairine Wilson         2:03.54   2 
  3 Jonah Hayes-Crook            West Carleton          2:03.57   2 
  4 Nick Adams                   Shs - Sydenham         2:04.28   2 
  5 Mitchell Paterson            E Northumberland       2:04.56   2 
  6 Jake Weston                  Glebe                  2:08.07   2 
  7 Griffin Bastedo              Bayside SS             2:08.92   1 
  8 Matt Dods                    Notre Dame             2:09.49   1 
  9 Charlie Brohman              Hillcrest              2:09.97   1 
 10 Brendan Muir                 Tiss- Brockville       2:10.91   2 
 11 Andrew Brown                 E Northumberland       2:11.56   1 
 12 Colin Powell                 General Panet HS       2:12.41   1 
 13 Justin Beatty                Trenton HS             2:15.51   1 
 14 Nick Salt                    St Theresa Css         2:19.25   1 
 15 Justin Watt                  St. Francis            2:19.47   2 
 
Men 1500 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 4:04.29  25/05/2006  Kyle Milks, Thousand Isl                  
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Linscott             Kcvi - Kingston        4:09.25  
  2 Mackenzie Roach              St Theresa Css         4:10.12  
  3 Jack Macmillan               Ashbury                4:10.61   4:10.602
  4 Nick Adams                   Shs - Sydenham         4:10.61   4:10.607
  5 Thomas Saville               Cairine Wilson         4:10.65  
  6 Felix Robillard              Louis-Riel             4:12.06  
  7 Olyad Motuma                 Woodroffe              4:16.88  
  8 Jake Weston                  Glebe                  4:18.64  
  9 Paul Sagriff                 Rnd - Kingston         4:20.34  
 10 Ryan Dowdall                 Lsss - Kingston        4:24.09  
 11 Nicolas Abanto Enns          Lisgar                 4:29.11  
 12 Graiden Maynard              E Northumberland       4:29.81  
 13 Everett Baird                Arnprior Dhs           4:29.85  
 14 Jake Ackerman                Nicholson CC           4:43.01  
 15 Brad Dath                    Quinte SS              4:49.17  
 
Men 3000 Meter Junior
================================================================
   ER Record: @ 8:27.69  26/05/2009  Tristan Woodfine, Opeongo                 
   Can Inter: * 8:11.49  1982        Dave Reid - West Humber CI                
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cameron Linscott             Kcvi - Kingston        8:58.25  
  2 Felix Robillard              Louis-Riel             9:16.42  
  3 Olyad Motuma                 Woodroffe              9:18.66  
  4 Mackenzie Roach              St Theresa Css         9:21.96  
  5 Paul Sagriff                 Rnd - Kingston         9:22.80  
  6 Nicolas Abanto Enns          Lisgar                 9:30.14  
  7 Ryan Dowdall                 Lsss - Kingston        9:34.76  
  8 Alex Ross                    Sta - Lindsay          9:52.19  
  9 Darion Dillabaugh            Glebe                  9:59.89  
 10 Anthony Scattolon            St John's             10:05.51  
 11 Everett Baird                Arnprior Dhs          10:08.71  
 12 Graiden Maynard              E Northumberland      10:16.35  
 13 Garret Hynes                 E Northumberland      10:24.28  
 14 Jake Ackerman                Nicholson CC          10:28.39  
 15 John Gay                     Redeemer              10:39.53  
 16 Kenta Morris                 Bell High SC          10:48.46  
 
Men 100 Meter Hurdles Junior
========================================================================
   ER Record: @ 14.00  31/05/2013  Geoffrey Lawson, Osgoode HS                 
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Mathew Ferguson              Perth                  @ 13.96Q  0.5  1 
  2 Brayden Noyes                Smchs-Brockville         14.85Q  0.8  2 
  3 Tyler Cancian                Shs - Sydenham           15.04Q  0.8  2 
  4 Ben Brett                    E Northumberland         15.12Q  0.5  1 
  5 Ethan Goodchild              St. Francis              15.17Q  0.5  1 
  6 Tanner Van Every             Rockland                 15.83Q  0.8  2 
  7 Olumuyiwa Womiloju           Colonel By               15.91q  0.5  1 
  8 Eric Lusk                    Shs - Sydenham           16.02q  0.8  2 
  9 Maxime Gosselin              Louis-Riel               16.31   0.5  1 
 10 Shoben Howe                  Sta - Lindsay            16.65   0.8  2 
 11 Jonah Crawford               Sta - Lindsay            16.68   0.8  2 
 12 Dylan Stadke                 Cdcie - Cobourg          16.70   0.5  1 
 13 Grant Hill                   Sta - Lindsay            16.94   0.5  1 
 14 Luka Vukovic                 Colonel By               17.15   0.5  1 
 15 Tyler Robidoux               St. Josesph              17.50   0.8  2 
 16 Ali Akbari                   Bell High SC             17.58   0.8  2 
 
Men 100 Meter Hurdles Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 14.00  31/05/2013  Geoffrey Lawson, Osgoode HS                 
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Mathew Ferguson              Perth                    13.91@  0.7 
  2 Tyler Cancian                Shs - Sydenham           14.76   0.7 
  3 Brayden Noyes                Smchs-Brockville         14.82   0.7 
  4 Ethan Goodchild              St. Francis              15.07   0.7 
  5 Ben Brett                    E Northumberland         15.36   0.7 
  6 Eric Lusk                    Shs - Sydenham           15.63   0.7 
  7 Tanner Van Every             Rockland                 15.70   0.7 
  8 Olumuyiwa Womiloju           Colonel By               15.79   0.7 
 
Men 300 Meter Hurdles Junior
===================================================================
   ER Record: @ 39.37  26/05/2011  Jacob Plunkett, Arnprior DHS                
   Can Inter: * 37.06  1992        Troy Langevine - Agincourt CI               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Austin White                 Smchs-Kemptville         40.73   2 
  2 Mathew Ferguson              Perth                    41.37   2 
  3 Jonah Hayes-Crook            West Carleton            42.33   2 
  4 Benjamin Dufour              Louis-Riel               43.11   2 
  5 Justin Beatty                Trenton HS               43.98   2 
  6 Mitchell Paterson            E Northumberland         44.65   2 
  7 Rielly Walsh                 Tiss- Brockville         44.66   2 
  8 Mac Rider                    Hhss- Haliburton         45.12   1 
  9 Mitchell Courchesne          Arnprior Dhs             45.22   1 
 10 Luka Vukovic                 Colonel By               45.56   1 
 11 Grant Hill                   Sta - Lindsay            45.65   1 
 12 Kevin Jury                   Lisgar                   46.13   1 
 13 Maxime Gosselin              Louis-Riel               46.36   1 
 14 Keaton Beale                 Arnprior Dhs             46.80   1 
 15 Rhys Gallant                 West Carleton            48.49   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Junior
===================================================================
   ER Record: @ 45.08  31/05/2013  Thousand Islands - Brockville, Th. Islands S
   Can Inter: * 41.28  1988        George Harvey SS - York                     
                       W Charles, I Hilton, D Gill, C James              
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Nicholson CC - Belleville                             45.71   2 
  2 Carleton Place High School                            46.01   2 
  3 Thousand Islands - Brockville                         46.15   2 
  4 Holy Cross - Kingston                                 46.21   1 
  5 Colonel By Secondary School                           46.52   2 
     1) Olumuyiwa Womiloju              2) Jay Zhao-Murray                
     3) Brent Zhang                     4) Jay Weng                       
  6 Longfields-Davidson Heights SS                        46.83   2 
     1) Benjamin Asamoah                2) Kadian Morris                  
     3) Freddie Seo                     4) Dorbor Kollie                  
  7 St. Peter Css - Peterborough                          46.89   1 
  8 Cobourg West - Cobourg                                47.06   2 
  9 Perth & District Coll. Inst.                          47.21   1 
 10 Ashbury College                                       47.55   2 
     1) Will Forgie-Williams            2) Jack Macmillan                 
     3) Leslie Tom                      4) Mitch Kurylowicz               
 11 St. Francis Xavier                                    47.64   1 
     1) Alex Chiabai                    2) Connor McMahon                 
     3) Gerrard Osakwe                  4) Wesley Clegg                   
 12 St. Mary's - Brockville                               47.75   1 
 13 Fenelon Falls - Fenelon Falls                         47.80   1 
 14 St Paul Css - Trenton                                 48.07   1 
 -- Pierre Savard                                            DQ   1 
     1) Mathew Auprix                   2) Mackenzie Bacon                
     3) Jalla Lansanah                  4) Sébastien Louis                
 -- Louis-Riel                                               DQ   2  Art. 170.7
     1) Benjamin Dufour                 2) Bedi Ndinsil                   
     3) Felix Robillard                 4) Nicholas Renaud                
 
Men High Jump Junior
================================================================
   ER Record: @ 1.92m  01/06/2007  Taylor Corney, Thousand Isl                 
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Justin McDermott             General Panet HS         1.80m  
  2 Elijah Davidson              Brookfield              J1.80m  
  3 Robert Connors               Rnd - Kingston          J1.80m  
  4 Mathew Ferguson              Perth                    1.75m  
  5 Jaydon Hamilton              St Paul -trenton        J1.75m  
  6 Leslie Tom                   Ashbury                  1.70m  
  7 Quinn Solar                  St Josephs High         J1.70m  
  8 David Mwakatapanya           Sir Wilfrid              1.65m  
  8 Jonathan Lemieux             Cairine Wilson           1.65m  
  8 Tanner Van Every             Rockland                 1.65m  
 11 Sébastien Louis              Pierre Savar            J1.65m  
 12 Owen Wright                  Ndhs - Norwood          J1.65m  
 12 Mohamed Osman                Hillcrest               J1.65m  
 14 Aiden Girduckis              St Theresa Css           1.60m  
 15 Alec Alderman                Trenton HS              J1.60m  
 16 Brayden Stoffers             Quinte Christian         1.55m  
 
Men Pole Vault Junior
================================================================
   ER Record: @ 3.76m  01/06/2012  Eric Cowan, Th. Islands S.S.                
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nick Sauve                   St.Lawrence              3.00m  
  2 Clarke Vandervaart           Carleton Place          J3.00m  
  3 Sam Cowan                    Tiss- Brockville        J3.00m  
  4 Jared Fenlong                Tiss- Brockville         2.85m  
  5 Jamie Douglas-Najem          Moira SS                J2.85m  
  6 Thomas Dumbrille             Tiss- Brockville         2.70m  
  7 Robert McCarney              Sta - Lindsay            2.40m  
  8 Jay Zhao-Murray              Colonel By               2.25m  
  9 Kartik Sharma                Colonel By               2.10m  
 -- Darren Boomsma               Sta - Lindsay               NH  
 
Men Long Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 6.50m  2004        David Jones - Ernestown S.S.                
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Evander Loney                Bell High SC             5.86m  -2.5 
  2 Simon Guthrie                Perth                    5.74m  +0.0 
  3 David Mwakatapanya           Sir Wilfrid              5.70m  +0.0 
  4 Andrew Garven                Smchs-Brockville         5.69m  +0.0 
  5 Jaydon Hamilton              St Paul -trenton         5.51m  +0.0 
  6 Nathan Dulong                Opeongo HS               5.50m   0.7 
  7 Benjamin Asamoah             Longfields               5.41m  -2.2 
  8 Lucas Clarke                 Prince Edward CI         5.38m   1.2 
  9 Alexander Phillips           Nicholson CC             5.30m  -2.0 
 10 Patrick Pearson              Ffss - Fenelon           5.29m  -1.0 
 11 Connor McLeod                Tiss- Brockville         5.28m  -1.0 
 12 Ryan Hill                    Hhss- Haliburton         5.25m   0.7 
 13 Alain Vu                     Omer-Deslauriers         5.06m  -0.9 
 14 Gregory Larocque             Mother Theresa           5.03m   1.3 
 15 Reuben Smith                 Lsss - Kingston          5.02m  -1.1 
 
Men Triple Jump Junior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.30m  2009        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Evander Loney                Bell High SC            12.67m  +0.0 
  2 Tanner Van Every             Rockland                12.36m  +0.0 
  3 Austin Allingham             Tiss- Brockville        12.27m  +0.0 
  4 Cameron Clarke               Centennial -bell        12.17m  +0.0 
  5 Alexander Phillips           Nicholson CC            12.14m   0.4 
  6 Jacob Brisebois              Plantagenet             11.90m   0.1 
  7 Leslie Tom                   Ashbury                 11.87m   0.7 
  8 Jerry Dong                   Colonel By              11.69m   0.3 
  9 Mohamed Osman                Hillcrest               11.50m   0.8 
 10 Alec Alderman                Trenton HS              11.35m   0.4 
 11 Sam Dunn                     Smss - Cobourg          11.27m  +0.0 
 12 Michael Ryan                 Holy Trinity            11.06m  +0.0 
 13 Victor Kayembe               McCrae                  10.79m   0.1 
 14 Brendan Hartley              Gss - Gananoque         10.72m  +0.0 
 15 Philippe Besnier             Glebe                   10.63m  +0.0 
 
Men Shot Put Junior
================================================================
   ER Record: @ 18.58m  26/05/2006  Tim Nedow, Thousand Isl                    
   Can Inter: * 20.78m  1995        Brad Snyder - St Joseph's HS,              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Allingham             Tiss- Brockville        16.05m  
  2 Tom Nedow                    Tiss- Brockville        16.04m  
  3 Drew Marquette               Lsss - Kingston         15.67m  
  4 Devin Robichaud              Cdciw - Cobourg         14.63m  
  5 Joel Fedeski                 Hhss- Haliburton        14.01m  
  6 Benjamin Beaudoin            Louis-Riel              13.70m  
  7 Anthony Caserta              Perth                   13.39m  
  8 Anthony Davis                Bishop Smith            13.03m  
  9 Avery Koehn                  Cdciw - Cobourg         12.52m  
 10 Andrew McNaught              Quinte Christian        11.82m  
 11 Jubran Gebera                McCrae                  11.72m  
 12 Jake Nesbitt                 Ashbury                 11.71m  
 13 Kerbens Boisette             Franco-Ouest            11.33m  
 14 Connor Williams              Pierre Savar            11.21m  
 15 James Pero                   Prince Edward CI        11.13m  
 16 Kristian Beaulieu            Pierre Savar            10.45m  
 
Men Discus Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 58.52m  27/05/2010  Brandon Deslauriers, NDSS - Napanee        
   Can Inter: * 64.94m  1995        Jason Tunks - Sir Frederick Ba             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Tom Nedow                    Tiss- Brockville        59.64m@ 
  2 Michael Lamadeleine          Immaculata              47.33m  
  3 Ryley Richardson             Quinte Christian        44.55m  
  4 Anthony Davis                Bishop Smith            42.67m  
  5 James Florent                Opeongo HS              41.14m  
  6 Devin Robichaud              Cdciw - Cobourg         40.30m  
  7 Benjamin Beaudoin            Louis-Riel              38.37m  
  8 Aiden Perkins                General Panet HS        37.44m  
  9 Austin Elliot                West Carleton           36.90m  
 10 Matthew Tedford              Trenton HS              36.55m  
 11 Jacob Riley                  E Northumberland        35.23m  
 12 Adam Démoré                  Franco-Ouest            30.79m  
 -- Joel Fedeski                 Hhss- Haliburton            ND  
 -- Jake Nesbitt                 Ashbury                     ND  
 -- Sam Mace                     Lcvi -kingston              DQ   Art.145 (language)
 
Men Javelin Throw Junior
================================================================
   ER Record: @ 62.27m  2009        Trent Corney, Thousand Islands             
   Can Inter: * 73.76m  2001        Trevor Snyder - St. Joseph's               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Adam Withnall                Longfields              48.06m  
  2 Austin Allingham             Tiss- Brockville        46.80m  
  3 Tyler Cancian                Shs - Sydenham          44.90m  
  4 Sam Dunn                     Smss - Cobourg          44.60m  
  5 Ryan Hill                    Hhss- Haliburton        44.21m  
  6 Michael Lamadeleine          Immaculata              44.03m  
  7 Alec Verch                   Longfields              43.44m  
  8 Kyle Lepage                  Carleton Place          42.21m  
  9 Cody Kielec                  Rothwell Osn            41.42m  
 10 Tyler Freeman                E Northumberland        40.76m  
 11 Matthew Tedford              Trenton HS              40.17m  
 12 Jamie Schultz                Opeongo HS              39.29m  
 13 David Vial                   St. Josesph             38.79m  
 14 Marc-André Vinette           Samuel-Genest           35.18m  
 15 Hunter Allison               E Northumberland        34.18m  
 16 Jean-Christophe Costisel     Samuel-Genest           32.82m  
 
Men 100 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 10.47  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  10.90Q  0.8  1 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             11.04Q  1.1  2 
  3 Curtis Foster                Arnprior Dhs             11.30Q  0.8  1 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                11.35Q  1.1  2 
  5 Darien Leblanc               Hccss - Kingston         11.42Q  1.1  2 
  6 Matt Rossi                   Rockland                 11.47Q  0.8  1  11.469
  7 Bryden Huggins               Spss-Peterboroug         11.47q  1.1  2  11.464
  8 Emmanuel Worlor              Rideau                   11.57q  1.1  2 
  9 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         11.60   0.8  1 
 10 Jahwara Rennalls             Lisgar                   11.70   0.8  1 
 11 Rakeme Gough                 McCrae                   11.71   0.8  1 
 12 Aaron Bonham-Carter          Prince Edward CI         11.75   0.8  1 
 13 Scott Hope                   St. Joseph's             12.01   1.1  2 
 
Men 100 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 10.47  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 10.41  1994        Carlton Chambers-Assention of our Lord      
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  10.85   0.3 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             11.07   0.3 
  3 Curtis Foster                Arnprior Dhs             11.15   0.3 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                11.21   0.3 
  5 Darien Leblanc               Hccss - Kingston         11.35   0.3 
  6 Emmanuel Worlor              Rideau                   11.41   0.3 
  7 Bryden Huggins               Spss-Peterboroug         11.48   0.3 
  8 Matt Rossi                   Rockland                 11.56   0.3 
 
Men 200 Meter Senior
========================================================================
   ER Record: @ 21.27  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  22.21Q  0.6  1 
  2 Emmanuel Worlor              Rideau                   22.89Q  0.4  2 
  3 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             22.67Q  0.6  1 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                23.06Q  0.4  2 
  5 Liam Meades                  Sacred Heart             23.16Q  0.4  2 
  6 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         23.25Q  0.6  1 
  7 Scott Hope                   St. Joseph's             23.55q  0.6  1 
  8 Declan Rothwell              Carleton Place           23.71q  0.4  2 
  9 Josh Chevarie                Hccss - Kingston         23.78   0.6  1  23.777
 10 Drew Pearson                 Osgoode                  23.78   0.4  2  23.780
 11 Andy Kim                     E Northumberland         24.09   0.4  2 
 12 Ben Trickey                  Shs - Sydenham           24.12   0.4  2 
 13 Logan Mattern                Ffss - Fenelon           24.32   0.4  2 
 14 Marc-André Lévesque          Esp Marc Garneau         24.41   0.6  1 
 
Men 200 Meter Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 21.27  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 20.95  1984        Atlee Mahorn - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Shermar Paul                 St-Paul                  21.76   0.8 
  2 Jahlen Ritchie               St. Pius X C             22.29   0.8 
  3 Emmanuel Worlor              Rideau                   22.66   0.8 
  4 Jacob Pitter                 Woodroffe                22.79   0.8 
  5 Liam Meades                  Sacred Heart             22.88   0.8 
  6 Nathan O'Keeffe              Spss-Peterboroug         23.48   0.8  23.471
  7 Scott Hope                   St. Joseph's             23.48   0.8  23.480
  8 Declan Rothwell              Carleton Place           23.60   0.8 
 
Men 400 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 48.16  2002        Ryan Therrien, Ridgemount                   
   Can Inter: * 46.27  1987        Carl Folkes - Central Technica              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Matt Bedard                  Smchs-Kemptville         49.35   2 
  2 Liam Meades                  Sacred Heart             50.15   2 
  3 Stephen Evans                St. Peter                50.81   2 
  4 Ben Trickey                  Shs - Sydenham           51.23   2 
  5 Ajeuro Abala                 Immaculata               51.41   2 
  6 Nick Vachon                  E Northumberland         52.31   2 
  7 Nick Koetje                  Cdciw - Cobourg          53.05   1 
  8 Connor Stevenson             Tiss- Brockville         53.66   2 
  9 Sean Bakker                  Redeemer                 53.75   2 
 10 Marc-André Lévesque          Esp Marc Garneau         53.88   1 
 11 Cam Brown                    Trenton HS               55.03   1 
 -- Riley Ewing                  Rnd - Kingston              DQ   1  Art. 163.3a
 -- Justin Cuddihey              St-Mark                     DQ   1  Art. 145
 
Men 800 Meter Senior
===================================================================
   ER Record: @ 1:52.91  27/05/2011  Sebastian Saville, Colonel By S.S.        
   Can Inter: * 1:47.14  2012        Brandon McBride - WF Herman               
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Max Serviss                  General Panet HS       1:55.55   2 
  2 Jérémie Venne                Franco-Cite            1:57.39   2 
  3 Nick Vachon                  E Northumberland       1:57.80   2 
  4 Cameron Caughey              Bell High SC           1:58.58   2 
  5 Rhys Thomas                  Russell HS             1:59.63   1 
  6 Hamza Qureshi                Earl of Marc           1:59.76   2 
  7 Chris Adams                  Shs - Sydenham         2:00.26   2 
  8 Liam Marecak                 Bayside SS             2:01.33   1 
  9 Sam Lowery                   Canterbury             2:02.08   1 
 10 Luckenson Adeya              Louis-Riel             2:02.16   1 
 11 Chris Kimmerer               Hccss - Kingston       2:03.50   1 
 12 Justin Cuddihey              St-Mark                2:04.16   2 
 13 Jordan Stasiuk               Cdciw - Cobourg        2:11.14   1 
 14 Josh Lorentz                 Spss-Peterboroug       2:11.65   1 
 
Men 1500 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 3:50.38  26/05/2011  Yves Sikubwabo, Glebe C.I.                
   Can Inter: * 3:42.33  1993        Kevin Sullivan - North Park C&            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jérémie Venne                Franco-Cite            3:57.34  
  2 Brad Davis                   Bayside SS             3:57.86  
  3 Cameron Caughey              Bell High SC           3:58.65  
  4 Kevin Bates                  Rnd - Kingston         3:59.01  
  5 Jonathan Favero              L'Escale               3:59.46  
  6 Adam Paquette                General Panet HS       4:03.28  
  7 Jonathan Besselink           Hccss - Kingston       4:04.40  
  8 Arjun Wallia                 Sir Robert B           4:06.95  
  9 Hamza Qureshi                Earl of Marc           4:08.56  
 10 Alex Bernst                  Glebe                  4:09.58  
 11 Adam Richardson              Colonel By             4:19.12  
 12 Jacob Jamnicky               Cdciw - Cobourg        4:24.36  
 13 Jakob Larry                  E Northumberland       4:31.76  
 14 Tayler King                  Lcvi - Lindsay         4:34.07  
 
Men 3000 Meter Senior
================================================================
   ER Record: @ 8:18.76  27/05/2011  Yves Sikubwabo, Glebe C.I.                
   Can Inter: * 8:00.2h  1987        Greg Anderson - Parkside HS               
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Ben Workman                  Kcvi - Kingston        8:45.42  
  2 Farah Abdulkarim             Gloucester             8:47.97  
  3 Adam Paquette                General Panet HS       8:48.66  
  4 Sam Serviss                  General Panet HS       8:51.13  
  5 Alex Bernst                  Glebe                  8:59.68  
  6 Brad Davis                   Bayside SS             9:02.27  
  7 Eric Wynands                 Tiss- Brockville       9:02.93  
  8 Jonathan Favero              L'Escale               9:03.96  
  9 Arjun Wallia                 Sir Robert B           9:09.21  
 10 Adam Richardson              Colonel By             9:19.38  
 11 Dakota Lavery                Tass-Peterboroug       9:23.70  
 12 Nicolas Gagnon               Earl of Marc           9:26.54  
 13 Jacob Jamnicky               Cdciw - Cobourg        9:31.02  
 14 Sam Kinahan                  Lisgar                 9:35.45  
 15 Landen Dobsi                 Ffss - Fenelon         9:40.40  
 16 Liam Bruce                   Cdcie - Cobourg       10:05.30  
 
Men 110 Meter Hurdles Senior
========================================================================
   ER Record: @ 13.51  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 13.33  2010        Gregory MacNeill - Mother Theresa           
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jacob Pitter                 Woodroffe                14.39Q  0.8  1 
  2 Leaugen Fray                 Trenton HS               14.85Q  1.2  2 
  3 Geoffrey Lawson              Osgoode                  14.88Q  1.2  2 
  4 Adam Morton                  Carleton Place           15.55Q  0.8  1 
  5 Connor Dobson                Canterbury               15.47Q  1.2  2 
  6 Mitchell Frizzell            Osgoode                  15.56Q  0.8  1 
  7 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             15.53q  1.2  2 
  8 Ryan Ebbers                  St Theresa Css           15.58q  1.2  2 
  9 Brodie Latimer               Shs - Sydenham           15.61   0.8  1 
 10 Andy Bui                     Hillcrest                15.72   0.8  1 
 11 Malik Croney                 St. Joseph's             15.74   1.2  2 
 12 Jack Chudleigh               Carleton Place           16.43   1.2  2 
 13 Forest Chalovich-Epp         Cdcie - Cobourg          16.55   0.8  1 
 14 Harrison Lee                 Bell High SC             16.60   1.2  2 
 15 Milton Calderon-Donefer      Cdcie - Cobourg          16.71   0.8  1 
 16 Mitchell Jackson             Cdcie - Cobourg          17.76   0.8  1 
 
Men 110 Meter Hurdles Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 13.51  2009        Segun Makinde, Colonel By                   
   Can Inter: * 13.33  2010        Gregory MacNeill - Mother Theresa           
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Jacob Pitter                 Woodroffe                14.20  -0.4 
  2 Leaugen Fray                 Trenton HS               14.96  -0.4 
  3 Geoffrey Lawson              Osgoode                  14.99  -0.4 
  4 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             15.43  -0.4 
  5 Ryan Ebbers                  St Theresa Css           15.48  -0.4 
  6 Adam Morton                  Carleton Place           15.50  -0.4 
  7 Connor Dobson                Canterbury               15.64  -0.4 
  8 Mitchell Frizzell            Osgoode                  22.92  -0.4 
 
Men 400 Meter Hurdles Senior
===================================================================
   ER Record: @ 53.11  2008        Stuart Pearson, South Carleton              
   Can Inter: * 51.68  1985        Phillip Hughes - Earl of March              
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Matt Bedard                  Smchs-Kemptville         53.67   2 
  2 Curtis Foster                Arnprior Dhs             56.50   2 
  3 Nathan Toman                 Arnprior Dhs             57.20   2 
  4 Mac Campbell                 Bss - Kingston           58.13   2 
  5 Connor Dobson                Canterbury               58.38   1 
  6 Mitchell Frizzell            Osgoode                  59.70   2 
  7 Josh MacMillan               Smchs-Brockville       1:00.10   2 
  8 Jermaine McTavish            Merivale               1:01.76   1 
  9 Harrison Lee                 Bell High SC           1:02.73   2 
 10 Curtis Murray                St Theresa Css         1:03.31   1 
 11 Brayden Sim                  E Northumberland       1:03.82   1 
 12 Ryan Ebbers                  St Theresa Css         1:03.88   2 
 13 Milton Calderon-Donefer      Cdcie - Cobourg        1:04.36   1 
 14 Tom Paul                     Hhss- Haliburton       1:05.17   1 
 15 Jeffrey Phaneuf              St. Josesph            1:05.33   1 
 
Men 4x100 Meter Relays Senior
===================================================================
   ER Record: @ 43.10  2009        Colonel By SS, Colonel By                   
   Can Inter: * 41.1h  1987        George Harvey SS - York                     
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Holy Cross - Kingston                                 44.10   1 
  2 Arnprior Dhs                                          44.33   2 
  3 Carleton Place High School                            44.97   2 
  4 Louis-Riel                                            45.03   2 
     1) Joel Roy-Couvillon              2) Pierre-Andre K-Mwaka           
     3) Jibrel Jama                     4) Nathan Charron                 
  5 E.S. De La Salle                                      45.62   2 
     1) Jakob Lavergne                  2) Léon Harris                    
     3) Xavier Cameron                  4) Bernard Rechico-Moisan         
  6 St. Mary's - Brockville                               46.01   1 
  7 Osgoode                                               46.47   1 
     1) Geoffrey Lawson                 2) Mitchell Chestnutt             
     3) Mitchell Frizzell               4) Drew Pearson                   
  8 East Northumberland - Brighton                        46.50   1 
  9 Cobourg East - Cobourg                                46.84   1 
 10 Trenton HS - Trenton                                  46.87   1 
 11 Thousand Islands - Brockville                         47.13   2  47.121
 12 Hillcrest                                             47.13   1  47.125
     1) Andy Bui                        2) Zachary Kerr                   
     3) Abhinav Srivastava              4) David McHugh                   
 13 St Theresa Css - Belleville                           47.54   1 
 -- Woodroffe High School                                   DNF   2 
     1) Muhindo Muhima                  2) Augustin Muhindo               
     3) Abdul Akinwande                 4) Jacob Pitter                   
 -- St-Paul                                                  DQ   2 
     1) Dawson Doyle                    2) Robert Pap                     
     3) Shermar Paul                    4) Sean Edgecombe                 
 
Men High Jump Senior
================================================================
   ER Record: @ 2.15m  1984        Brian Marshall - Gloucester H.S.            
   Can Inter: * 2.24m  1998        Michael Ponikvar - Denis Morri              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Leaugen Fray                 Trenton HS               2.12m  
  2 Steve Nkusi                  Garneau                  2.03m  
  3 Hans Marvin Lafleur          Franco-Cite              1.95m  
  4 Nicholas Deschamps           Cairine Wilson           1.90m   Jump off 1.89m O
  5 Emmett Wallace               Ridgemont               J1.90m   Jump off 1.89m X
  6 Aymen Sayed                  Canterbury               1.80m  
  6 Dave Cox                     Grec - Sharbot L         1.80m  
  8 Tyler House                  Ffss - Fenelon          J1.80m  
  9 Christian Primo              Centre Hastings         J1.80m  
 10 Bailey Malyon                Charlan                  1.75m  
 10 Ben Lusk                     Shs - Sydenham           1.75m  
 12 Mike Vice                    St Josephs High         J1.75m  
 13 Michael Murray               Tiss- Brockville         1.65m  
 14 Fradley Joseph               Louis-Riel              J1.65m  
 15 Alex Comrie                  North Hastings           1.60m  
 
Men Pole Vault Senior
================================================================
   ER Record: @ 4.50m  1999        Mike Kleywegt - Lasalle S.S.                
   Can Inter: * 5.10m  1985        Doug Wood - F.E. Madill SS                  
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Zachary Kerr                 Hillcrest                4.30m  
  2 Eric Cowan                   Tiss- Brockville         4.15m  
  3 Connor Findlay               North Dundas             3.30m  
  4 Jamie McNaughton             Carleton Place           3.15m   Jump off 3.30m O
  5 Chad Caskenette              Tiss- Brockville        J3.15m   Jump off 3.30m X
  6 Noah Guillot                 Carleton Place          J3.15m  
  7 Patrick Magee                Sta - Lindsay            2.85m  
  8 Chris Blakeney               Lisgar                  J2.85m  
  9 Josh Wright                  Sta - Lindsay           J2.85m  
 10 Ian Cunningham               Tass-Peterboroug         2.70m  
 10 Riley Camp                   Sta - Lindsay            2.70m  
 12 William Wu                   Lisgar                  J2.70m  
 13 Nathaniel Wong               Lisgar                  J2.70m  
 14 John Meenan                  Sta - Lindsay            2.40m  
 
Men Long Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 7.11m  1986        Glenroy Gilbert - Laurentian H.S.           
   Can Inter: * 7.75m  1990        Brian Thomas - Central Technic              
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Leaugen Fray                 Trenton HS               6.62m  -0.7 
  2 Damian Wellington            Merivale                 6.37m  +0.0 
  3 Aymen Sayed                  Canterbury               6.23m  -0.4 
  4 Connor O'Driscoll            Notre Dame               6.05m  -0.4 
  5 Sean Bakker                  Redeemer                 5.99m  -1.8 
  6 Brayden Raymond              Hccss - Kingston         5.97m   0.4 
  7 Ben Cross                    Fss - Kingston           5.91m  -0.2 
  8 Alex Gilmour                 Earl of Marc             5.69m  +0.0 
  9 Forest Chalovich-Epp         Cdcie - Cobourg          5.68m  +0.0 
 10 Nicholas Deschamps           Cairine Wilson           5.66m  +0.0 
 11 Avery Hinks                  Centennial -bell         5.58m  -0.3 
 12 Tyler House                  Ffss - Fenelon           5.37m  +0.0 
 13 Adam Morton                  Carleton Place           5.32m  +0.0 
 14 Chris Hall                   Hhss- Haliburton         5.29m   1.0 
 15 Tyrell Stewart               Cairine Wilson           5.23m  -0.5 
 16 Jake Gurnsey                 Hccss - Kingston         5.19m   0.7 
 
Men Triple Jump Senior
=====================================================================
   ER Record: @ 15.11m  1986        Glenroy Gilbert - Laurentian H.S.          
   Can Inter: * 15.76m  1982        George Wright - Vaughan Road C             
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Aymen Sayed                  Canterbury              13.26m   0.2 
  2 Nathaniel Thompson           Longfields              12.66m  -0.3 
  3 Tyler Everson                Phhs - Port Hope        12.55m  +0.0 
  4 Ben Cross                    Fss - Kingston          12.53m   1.0 
  5 Brayden Raymond              Hccss - Kingston        12.37m  +0.0 
  6 Connor Hudson                Gss - Gananoque         12.30m  -1.2 
  7 Abdul Abou-Amra              St. Patrick             12.23m  +0.0 
  8 Andy Kim                     E Northumberland        12.20m  +0.0 
  9 Ian Sly                      Rdhs - Elgin            11.95m  -0.7 
 10 Jeffrey Terlonge             Samuel-Genest           11.82m   0.5 
 11 Syed Raahim                  Centennial -bell        11.62m  -0.4 
 12 Sean Bakker                  Redeemer                11.45m  -0.1 
 12 Devon Upton                  Hhss- Haliburton        11.45m  +0.0 
 14 Brian Fancy                  Carleton Place          11.22m   0.4 
 15 Ben Hyacinthe                Brookfield              10.25m  +0.0 
 
Men Shot Put Senior
================================================================
   ER Record: @ 18.42m  1998        Corey Trudeau - Bayridge S.S.              
   Can Inter: * 20.78m  1995        Brad Snyder - St Joseph's HS,              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jeff Radford                 Moira SS                13.85m  
  2 Troy Kenney                  Hccss - Kingston        13.30m  
  3 Nathan White                 Tiss- Brockville        13.27m  
  4 Cole Cathcart                Tiss- Brockville        13.08m  
  5 Jonah Johnston               Hccss - Kingston        13.06m  
  6 Sam Omoghan                  Immaculata              12.72m  
  7 Afram Jolak                  Immaculata              12.69m  
  8 Andrew Oliviera              Samuel-Genest           12.68m  
  9 Chris Post                   Centre Hastings         12.09m  
 10 Dominic Comeau               Esp Marc Garneau        12.01m  
 11 Mike Yarema                  Ndhs - Norwood          11.80m  
 12 Stephen James                Immaculata              11.64m  
 13 Jake Hamm                    Ashbury                 11.23m  
 14 Edward Running-Adams         Grec - Sharbot L        11.09m  
 
Men Discus Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 55.69m  01/06/2012  Brandon Deslauriers, La Salle SS           
   Can Inter: * 64.94m  1995        Jason Tunks - Sir Frederick Ba             
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Wesley Souliere              Bishop Smith            42.77m  
  2 Jeff McKeen                  Immaculata              40.14m  
  3 Chase Verch                  Fellowes HS             39.81m  
  4 Matt Rollings                Carleton Place          39.18m  
  5 Cole Cathcart                Tiss- Brockville        38.97m  
  6 Sam Omoghan                  Immaculata              37.17m  
  7 Stephen James                Immaculata              37.03m  
  8 Mitchell Jackson             Cdcie - Cobourg         36.78m  
  9 Cody Bain                    Hhss- Haliburton        34.82m  
 10 Nathan White                 Tiss- Brockville        34.79m  
 11 Zach Alysworth               Hhss- Haliburton        34.10m  
 12 Chris Post                   Centre Hastings         32.96m  
 13 Jeff Radford                 Moira SS                31.19m  
 14 Brandon Law                  Bell High SC            30.88m  
 15 Alex Renaud                  Louis-Riel              29.60m  
 
Men Javelin Throw Senior
================================================================
   ER Record: @ 63.23m  2000        Matt Murdock - Frontenac S.S.              
   Can Inter: * 73.76m  2001        Trevor Snyder - St. Joseph                 
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Nic Gilbert                  Tiss- Brockville        50.71m  
  2 Ben Cross                    Fss - Kingston          50.68m  
  3 Jared Lim                    Woodroffe               49.33m  
  4 Bradley Switzer              Bishop Smith            48.58m  
  5 Dylan Astrom                 Css-Peterborough        47.98m  
  6 Josh Thero                   Renfrew CI              47.71m  
  7 Tom Atkin                    E Northumberland        46.54m  
  8 Kyle Byrne                   Merivale                45.27m  
  9 Tyler Korotki                E Northumberland        44.69m  
 10 Parker Krol                  St. Joseph's            44.00m  
 11 Matt Graves                  Merivale                43.74m  
 12 Jordan Easton                North Hastings          43.69m  
 13 Daniel Harold                Merivale                40.48m  
 14 Jeff McKeen                  Immaculata              40.40m  
 -- Jake Duff                    Woodroffe                   ND  
 -- Nathaniel Blom               E Northumberland            ND  
 
Men 2000 Meter Steeplechase Open
================================================================
   ER Record: @ 5:55.55  01/06/2012  Jeremy Coughler, Port Hope H.S.           
   Can Inter: * 5:37.76  1982        Alain Boucher - ES Algonquin              
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Farah Abdulkarim             Gloucester             6:06.47  
  2 Sam Serviss                  General Panet HS       6:10.50  
  3 Kevin Bates                  Rnd - Kingston         6:10.89  
  4 Eric Wynands                 Tiss- Brockville       6:11.11  
  5 Landen Dobsi                 Ffss - Fenelon         6:12.84  
  6 Dakota Lavery                Tass-Peterboroug       6:39.89  
  7 Luckenson Adeya              Louis-Riel             6:42.13  
  8 Jackson McGregor             Sta - Lindsay          6:42.38  
  9 Abdulgadir Ahmed             Sir Robert B           6:44.70  
 10 Connor Dobos                 Cdciw - Cobourg        6:52.40  
 11 Alex Kerzner                 Glebe                  6:57.93  
 12 Tommy Sommerville            Perth                  7:03.21  
 13 Robbie Graham                Brookfield             7:08.25  
 14 Joeb Babcock                 Quinte SS              7:11.78  
 -- Felix Robillard              Louis-Riel                 DNF  
 -- Jonathan Besselink           Hccss - Kingston           DNF  
 
Men 4x400 Meter Relays Open
===================================================================
   ER Record: @ 3:21.96  27/05/2011  Colonel By S.S., Colonel By S.S.          
   Can Inter: * 3:10.8h  1987        Central Technical School - Tor            
    Team                                                 Finals  H#
===================================================================
  1 Louis-Riel                                          3:32.50   2 
     1) Joel Roy-Couvillon              2) Vincent Moricz                 
     3) Luckenson Adeya                 4) Bedi Ndinsil                   
  2 East Northumberland - Brighton                      3:33.09   2 
  3 Sydenham - Sydenham                                 3:33.37   2 
  4 Thousand Islands - Brockville                       3:33.46   2 
  5 Arnprior Dhs                                        3:33.47   2 
  6 Colonel By Secondary School                         3:34.82   2 
     1) Ben Munkittrick                 2) David Oladejo                  
     3) Philip Chau                     4) Alec Gertler                   
  7 Carleton Place High School                          3:36.79   2 
  8 Earl of March                                       3:38.34   1 
     1) Hamza Qureshi                   2) Nicolas Gagnon                 
     3) Mohamad Alkahani                4) Evan Wilson                    
  9 Ashbury College                                     3:38.42   2 
     1) Ross Graham                     2) Mitch Kurylowicz               
     3) Misha Ventura                   4) Jack Macmillan                 
 10 Sacred Heart                                        3:38.43   1 
     1) Nathan Cohen                    2) Tyler Rehman                   
     3) Liam Meades                     4) Scott Weisenberg               
 11 Fenelon Falls - Fenelon Falls                       3:39.64   1 
 12 St. Peter Css - Peterborough                        3:40.08   1 
 13 Merivale H.S.                                       3:41.63   1 
     1) Jermaine McTavish               2) Damian Wellington              
     3) Eric Palamar                    4) Mahad Osman                    
 14 St. Thomas Aquinas - Lindsay                        3:48.94   1 
 15 St Theresa Css - Belleville                         3:49.91   1 
 -- General Panet HS                                        DNF   1 
 
Men 100 Meter I&D Disability
========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Danny Amaral                 Rnd - Kingston           14.04   1.6  1 
  2 Andrew Penner                Woodroffe                14.26   1.2  2 
  3 Durim Ahmeti                 Hillcrest                14.38   1.2  2 
  4 Theek Jayanett               Woodroffe                14.41   1.2  2 
  5 Kristopher Heaslip           Renfrew CI               14.75   1.6  1 
  6 Ryan O'Brien                 Rnd - Kingston           15.21   1.6  1 
  7 Jacob Cameron-Trenka         Glebe                    15.29   1.2  2 
  8 Matthew Heatley              Gloucester               15.36   1.2  2 
  9 Keyshaw Thin                 Longfields               15.38   1.2  2 
 10 Kurtis Parent                Smchs-Kemptville         15.39   1.2  2 
 11 Kyle Maher                   Fellowes HS              15.48   1.6  1 


 
 
Post as: 
History for OFSAA East Regional Track Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 94 2    
2013 1 49 1    
2012 1 110 6    
2011 1 28 2    
2010 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
Hashtags: #ofsaa