Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2005 Mar 12th to Mar 13th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2005

Videos (0)
View
+
Photos (139)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2005

.

 

2005 Results - NikeIndoorNationals.com - Nike Indoor Nationals Official Site - NIN

Published by
Matt   on Mar 12 2009, 04:08 PM
2005 Nike Indoor Nationals - 3/12/2005 to 3/13/2005 
 Prince Georges Sports & Learning Complex 
 Landover, Maryland 
 Results 
 Boys 60 Meter Dash 
 =================================================================== 
     National: N  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
         Meet: M  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Freshman: (  6.78  2001        Jerald Watson, Cent Cath, Morgan 
    Sophomore: R  6.73  2002        Jerald Watson, Cen Cath, MorganC 
       Junior: J  6.67  1998        Mike Newell, Potomac, Dumfries, 
       Senior: $  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries        55m 
   1  1142 Holliday, Trindon   05 Zachary, LA  6.30 6.76Q  5 
   2  1367 LeBlanc, Michael    05 Riverview, CN  6.41 6.89Q 10 
   3  1522 Boone, Dennis       05 Chester, VA  6.43 6.92Q  7 
   4  1066 Samuels, J-Mee      05 Winston-Salem, NC 6.44 6.94Q  9 
   4   101 Clark, Charles      06 Virginia Beach, VA 6.49 6.94Q  4 
   6   997 Heyward-Bey, Darri  05 Silver Spring, MD 6.49 6.95Q  6 
   7   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS  6.50 6.97Q  1 
   8  1700 Hancock, Jonathan   05 Charlotte, NC  6.53 7.01Q  8 
   9   931 Yorks, Nate         05 Littleton, CO  6.56 7.04Q  2 7.033 
  10  1699 Guy, Trenton        05 Charlotte, NC  6.66 7.19Q  3 
  11   988 Rashad, Ahmad       06 Flint, MI  6.51 6.98q  1 
  12  1726 Rush, Eddie         05 Mcdonough, GA  6.53 7.01q  4 
  13   566 Anderson, Gwantave  06 Memphis, TN  6.55 7.04q  5 
  14    56 Zellner, Cedric     05 Baltimore, MD  6.56 7.05q  4 7.044 
  15   483 Harris, Daniel      05 Rochester, NY  6.56 7.05q  5 7.048 
  16  1695 Perry, Willie       05 Lenoir, NC  6.59 7.06q 10 
  17   666 Moore, Larrone      05 Hyattsville, MD 6.58 7.08q  8 
  18   163 Robinson, William   05 Port Huron, MI  6.61 7.12q  9 7.116 
  19  1236 Crayton, Tremaine   06 West Friendship, MD 6.64 7.12   8 7.118 
  20  1663 Provitt, Benja'Lan  05 Warren, OH                7.15   1 
  21  1737 Cairns, Richard     06 Andover, KS               7.16   6 
  22   815 Massar, James       05 Johnson City, NY          7.17   6 
  22   102 Haynes, Aaron       05 Beachwood, OH             7.17   1 
  24   175 Teele, Kevin        05 Bowie, MD                 7.18   6 
  25  1792 Bowman, Anthony     06 Detroit, MI               7.21   7 
  26  1705 Savage, Lamont      07 Salisbury, NC             7.22   2 7.219 
  27  1607 Stith, Justin       06 Crewe, VA                 7.23   2 7.223 
  28  1008 Allen, Zack         06 Memphis, TN               7.23   3 
  29  1664 Provitt, Jabneb     06 Warren, OH                7.24   2 7.231 
  30  1736 McIntosh, Chris     06 Anderson, SC              7.25   4 
  30   268 Demko, Michael      06 Hightstown, NJ            7.25   1 
  32   375 Johnson, Patrick    05 Cordova, TN               7.27   4 
  32    10 Ribeiro, Jonathan   05 Albuquerque, NM           7.27   9 
  34  1010 Holiday, Justin     06 Memphis, TN               7.29   5 
  34  1121 Muhammad, Jr., Kev  05 Newark, DE                7.29   7 
  36  1325 Francis, Tristan    06 Bermuda, GA               7.30   6 
  37   665 Swaggard, Travis    05 Lorton, VA                7.31   8 
  38  1030 Miller, Darrian     05 Westland, MI              7.32   8 
  39   395 McClam, Jimmy       05 Seat Pleasant, MD         7.34   4 
  40    32 Thomas, Mike        05 Upper Marlboro, MD        7.35   3 
  41   345 Gray, Clinton       06 Coatesville, PA           7.36   9  
  42  1118 Cotton, Samuel      05 Newark, DE                7.37   8 
  42  1276 Polk II, Toney      05 Memphis, TN               7.37   7 
  44   172 Acker, Justin       05 Bowie, MD                 7.39   3 
  44   262 Clarke, Keimar      05 Lithonia, GA              7.39  10  
  46   640 Rabb, Brandon       06 Fishers, IN               7.41   2 
  47   641 Rabb, Brian         06 Fishers, IN               7.45   5 
  48   480 Bell, Erik          05 Rochester, NY             7.50   3 
  49  1009 Dotson, Keith       07 Memphis, TN               7.54  10 
  50   875 Watkins, John       05 Knoxville, TN             7.59   2 
  51   154 Long, Donavan       05 Greenbelt, MD             7.61   7 
  52  1196 McCloskey, Andrew   05 Media, PA                12.03  10 
  --  1513 Gilbert, Brian      05 Teaneck, NJ                DNS   7 
  --   801 Smith, AJ           06 Union City, CA             DNS   9 
  --  1028 Harrell, Jonte      05 Ypsilanti, MI              DNS   6 
  --  1667 Coles, Dominic      05 Eden, MD                   DNS  10 
  --  1404 Roberts, Maurice    08 Spring Valley, NY          DNS   1 
 
 Boys 60 Meter Dash 
 =================================================================== 
     National: N  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
         Meet: M  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Freshman: (  6.78  2001        Jerald Watson, Cent Cath, Morgan 
    Sophomore: R  6.73  2002        Jerald Watson, Cen Cath, MorganC 
       Junior: J  6.67  1998        Mike Newell, Potomac, Dumfries, 
       Senior: $  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Name                    Year School                   Semis  H# 
 =================================================================== 
 Semi-Finals        55m 
   1  1142 Holliday, Trindon   05 Zachary, LA  6.28 6.74Q  3 
   2  1066 Samuels, J-Mee      05 Winston-Salem, NC 6.30 6.78Q  2 
   3  1522 Boone, Dennis       05 Chester, VA  6.38 6.86Q  1 
   4   997 Heyward-Bey, Darri  05 Silver Spring, MD 6.37 6.82q  3 
   = #4 US at 60m 
   5  1367 LeBlanc, Michael    05 Riverview, CN  6.38 6.85q  2 
   6   931 Yorks, Nate         05 Littleton, CO  6.40 6.87q  1 
   7  1700 Hancock, Jonathan   05 Charlotte, NC  6.42 6.89   2 
   8   101 Clark, Charles      06 Virginia Beach, VA 6.47 6.93   1 
   9   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS  6.49 6.96   3 
   9   988 Rashad, Ahmad       06 Flint, MI  6.48 6.96   2 
  11   566 Anderson, Gwantave  06 Memphis, TN  6.51 6.99   3 
  12  1695 Perry, Willie       05 Lenoir, NC  6.55 7.02   1 
  12    56 Zellner, Cedric     05 Baltimore, MD  6.54 7.02   2 
  14   666 Moore, Larrone      05 Hyattsville, MD 6.55 7.04   2 
  15  1726 Rush, Eddie         05 Mcdonough, GA  6.58 7.06   3 
  16   483 Harris, Daniel      05 Rochester, NY  6.60 7.10   1 
  17   163 Robinson, William   05 Port Huron, MI  6.60 7.13   3 
  18  1699 Guy, Trenton        05 Charlotte, NC  6.69 7.25   1  
 
 Boys 60 Meter Dash 
 ================================================================ 
     National: N  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
         Meet: M  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Freshman: (  6.78  2001        Jerald Watson, Cent Cath, Mor 
    Sophomore: R  6.73  2002        Jerald Watson, Cen Cath, Morg 
       Junior: J  6.67  1998        Mike Newell, Potomac, Dumfrie 
       Senior: $  6.57  3/14/1999   Casey Combest, Owensboro, KY 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
 Finals         55m 
   1  1142 Holliday, Trindon   05 Zachary, LA  6.19 6.64 
   USL at 55m and at 60m; #6 All-time at 55m;  
   #4 All-time at 60m 
   2  1066 Samuels, J-Mee      05 Winston-Salem, NC 6.25 6.70 
   Is #2 at 55m (6.23); #2 US at 60m; = #8 All-time 
   3  1367 LeBlanc, Michael    05 Riverview, CN  6.37 6.84  6.837 
   4  1522 Boone, Dennis       05 Chester, VA  6.37 6.85  6.841 
   5   931 Yorks, Nate         05 Littleton, CO  6.38 6.85  6.847 
   6   997 Heyward-Bey, Darri  05 Silver Spring, MD 6.39 6.85  6.850 
 
 Boys 200 Meter Dash 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 20.69  3/14/2004   Xavier Carter, Palm Bay, Melbour 
         Meet: M 21.62  3/13/2004   La Shawn Meritt, Wilson, Portsmo 
     Freshman: ( 21.95  2001        Michael Grant, S. Gwinnett Snell 
    Sophomore: R 21.64  3/16/2003   Anthony Wiseman, De Matha, Hyatt 
       Junior: J 21.02  2001        Brendan Christian, Reagan, Austi 
       Senior: $ 20.69  3/14/2004   Xavier Carter, Palm Bay, Melbour 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries 
   1  1066 Samuels, J-Mee      05 Winston-Salem, NC        21.78q 11 
   2  1586 Oliver, Justin      05 Stone Mountain, GA       21.81q  6 
   3   988 Rashad, Ahmad       06 Flint, MI                22.14q  2 
   4   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX                 22.21q  9 
   5   101 Clark, Charles      06 Virginia Beach, VA       22.26q 12 
   6   499 Weider, Patrick     05 Fairport, NY             22.37q  3 22.366 
   7   326 Teasley, Queito     05 Katy, TX                 22.37q  8 22.370 
   8   666 Moore, Larrone      05 Hyattsville, MD          22.46q  4 
   9   210 Smith, Carl         05 Camden, NJ               22.54   1 
  10  1722 Fentress, Devin     05 Chesapeake, VA           22.56   3 
  11   566 Anderson, Gwantave  06 Memphis, TN              22.57   1 
  12  1695 Perry, Willie       05 Lenoir, NC               22.61   8 
  13   178 Backus, Gerald      05 Wilmington, DE           22.62  11  
  14   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS               22.64   2 
  15  1700 Hancock, Jonathan   05 Charlotte, NC            22.74   5 
  15   876 Webb, Bryan         05 Knoxville, TN            22.74  12 
  17   872 Grace, Nathan       06 Knoxville, TN            22.85   9 
  18  1699 Guy, Trenton        05 Charlotte, NC            22.86   7 
  19  1551 Hewitt, Jerek       05 New Bern, NC             22.89   4 22.883 
  20  1367 LeBlanc, Michael    05 Riverview, CN            22.89   4 22.889 
  21   266 Mitchell, Jordan    05 Harrisburg, PA           22.90   6 
  22  1111 Clark, Jared        05 Nashville, NC            22.92  10 
  23   155 McCombs, Terrill    06 Greenbelt, MD            22.96   1 
  24  1007 Allen, Pierre       05 Memphis, TN              22.98   9 
  25   665 Swaggard, Travis    05 Lorton, VA               23.02  11 
  26   877 Liggins, Mike       05 Castle Rock, CO          23.06  10 
  27  1792 Bowman, Anthony     06 Detroit, MI              23.21   4 
  28  1030 Miller, Darrian     05 Westland, MI             23.26  10 
  29   268 Demko, Michael      06 Hightstown, NJ           23.28   6 
  30   651 Dodds, Tyler        06 Hanover, NH              23.29  10 
  31  1130 Booker, Ryan        05 Winston-Salem, NC        23.30   2 
  32  1141 Thomas, Shaunne     05 Stafford, VA             23.31   9 
  32  1663 Provitt, Benja'Lan  05 Warren, OH               23.31   5 
  34  1127 Hall, Antoine       05 Norristown, PA           23.34  11 
  35   398 Young, Donnell      05 Mitchellville, MD        23.38   6 
  36  1790 Alexander, Tony     06 Flint, MI                23.42   8 
  37  1325 Francis, Tristan    06 Bermuda, GA              23.46   4 
  38   205 Duckett, Khari      07 Camden, NJ               23.56   3 
  39   157 Powell, Jason       06 Greenbelt, MD            23.61   7 
  39   102 Haynes, Aaron       05 Beachwood, OH            23.61   5 
  41   878 Scheuerman, JT      06 Castle Rock, CO          23.65  10 
  42   641 Rabb, Brian         06 Fishers, IN              23.74   5 
  43  1540 Kroeger, Rayfel     05 Toms River, NJ           23.76   2 
  43  1459 Spalding, Shawn     06 Louisville, KY           23.76   1 
  45    56 Zellner, Cedric     05 Baltimore, MD            23.80   7 
  46   160 Watkins, Jasper     05 Greenbelt, MD            23.85   6 
  47  1664 Provitt, Jabneb     06 Warren, OH               23.88  12 
  48  1276 Polk II, Toney      05 Memphis, TN              23.95  11 
  49  1549 Hardesty, Kelvin    07 New Bern, NC             24.05   8 
  50   875 Watkins, John       05 Knoxville, TN            24.08   9 
  51  1442 Williams, Adrian    06 Mitchellville, MD        24.19   5 
  52    18 Camelio, Drew       05 Rochester, NY            24.23  12 
  52   640 Rabb, Brandon       06 Fishers, IN              24.23   7 
  54   663 Hassel, Gregory     05 Harrison, NY             24.38   8 
  55  1441 Roberts, James      06 Beltsville, MD           24.69   7 
  56    19 Fitts, Nick         05 Rochester, NY            24.84   4 
  57   985 Davis, Justin       05 Novi, MI                 25.11  12 
  --   346 Jacks, Cardoza      05 Coatesville, PA            DNF   6 
  --  1196 McCloskey, Andrew   05 Media, PA                  DNS   8 
  --   943 Bray, William       06 Leesburg, VA               DNS   1 
  --   372 McClenton, Jeffry   05 Bensalem, PA               DNS   1 
  --   667 Bell, Carlos        05 Nanjemoy, MD               DNS  12 
  --   901 McCaskill, Brandon  06 Upper Marlboro, MD         DNS   3 
  --   399 Johnson, Bryan      05 Denver, CO                 DNS   3 
  --  1028 Harrell, Jonte      05 Ypsilanti, MI              DNS   3  
  --  1211 Gaymon, Justin      05 Stewartsville, NJ          DNS   9 
  --   541 Perry, Cameron      06 Manassas, VA               DNS  10 
  --  1652 Mastrangelo, Joe    05 Plansboro, NJ              DNS   2 
 Boys 200 Meter Dash 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 20.69  3/14/2004   Xavier Carter, Palm Bay, Melbour 
         Meet: M 21.62  3/13/2004   La Shawn Meritt, Wilson, Portsmo 
     Freshman: ( 21.95  2001        Michael Grant, S. Gwinnett Snell 
    Sophomore: R 21.64  3/16/2003   Anthony Wiseman, De Matha, Hyatt 
       Junior: J 21.02  2001        Brendan Christian, Reagan, Austi 
       Senior: $ 20.69  3/14/2004   Xavier Carter, Palm Bay, Melbour 
     Name                    Year School                  Finals  H# 
 =================================================================== 
 Finals 
   1  1066 Samuels, J-Mee      05 Winston-Salem, NC        21.22M  2 
   Meet Record, USL, #5 All-time (only Xavier Carter, 
   Palm Bay, Melbourne, FL, at 21.04 in 2004, has 
   run faster on a flat track) 
   Samuels won as a sophomore in 2002 (21.76). Meet record  
   set by Lashawn Merritt in 2004, who also won in 2003 (21.72) 
   2  1586 Oliver, Justin      05 Stone Mountain, GA       21.46M  2 
   #3 US 
   3   988 Rashad, Ahmad       06 Flint, MI                21.82   2 
   4   101 Clark, Charles      06 Virginia Beach, VA       21.86   1 
   5   326 Teasley, Queito     05 Katy, TX                 22.10   1 
   6   499 Weider, Patrick     05 Fairport, NY             22.19   1 
   7   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX                 22.27   2 
   8   666 Moore, Larrone      05 Hyattsville, MD          22.54   1 
  
 Boys 400 Meter Run 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 45.92  2/21/2004   Elzie Coleman, Newburgh, NY 
         Meet: M 47.49  3/10/2002   Kelly Willie, Sterling, Houston, 
     Freshman: ( 48.76  1985        William Reed, CentralPhiladelphi 
    Sophomore: R 46.84  2/22/1986   William Reed, Central, Phildephi 
       Junior: J 47.69  1987        William Reed, Central, Phila, PA 
       Senior: $ 45.92  2/21/2004   Elzie Coleman, Newburgh, NY 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries  
   1    30 Lee, Randy          06 Upper Marlboro, MD       48.90q  1 
   2  1586 Oliver, Justin      05 Stone Mountain, GA       49.17q  8 
   3   386 Aromire, Afolabi    05 Springdale, MD           49.45q  6 
   4   156 McKay, Romaine      05 Riverdale, MD            49.84q  9 
   5   614 Fay, Paul           06 Bayville, NJ             49.87q  1 
   6   482 Greene, Joe         05 Rochester, NY            50.46q  3 
   7   876 Webb, Bryan         05 Knoxville, TN            50.50q  7 
   8   356 Phillips, Carlos    05 Orlando, FL              50.53q  2 
   9  1323 Whittington, Austi  05 Wilmington, DE           50.56   4 
  10  1675 Puusalu, Jacob      05 Chemung, NY              50.61   9 
  11   456 LaRue, Brent        05 Kernersville, NC         50.67   7 
  12  1211 Gaymon, Justin      05 Stewartsville, NJ        50.68   2 
  13  1130 Booker, Ryan        05 Winston-Salem, NC        50.76   4 
  14  1023 Van Eeden, Marcel   05 Gladstone, NJ            50.84   3 
  15   990 Lipford, David      06 Upper Marlboro, MD       50.87   2 
  16   917 Gardner, Steve      05 Raleigh, NC              50.92   4 
  17  1590 Bailey, William     05 Clinton, MD              51.12   9 
  17   651 Dodds, Tyler        06 Hanover, NH              51.12   6 
  19   159 Walker, Anthony     05 Greenbelt, MD            51.20   8 
  20   877 Liggins, Mike       05 Castle Rock, CO          51.21   6 
  21   109 Funderburk, Thomas  05 Greensboro, NC           51.23   3 
  22   945 Westman, Maxim      05 Bala Cynwyd, PA          51.27   5 
  23   458 Svoboda, Johnny     05 Kernersville, NC         51.69   5 
  24  1189 Wyche, Marcus       06 Silver Spring, MD        51.90   8 
  25  1111 Clark, Jared        05 Nashville, NC            51.93   9 
  26  1807 Rice, Cameron          King George, VA          51.94   6 
  27   390 Dickerson, Marcus   06 Upper Marlboro, MD       52.03   7 
  28  1724 Cones, Kendall      05 Chantilly, VA            52.06   9 
  29  1284 Cook, Andrew        05 Springfield, VA          52.20   7 
  30   756 Connelly, Tommy     05 Malvern, PA              52.29   4 
  31  1505 Prophete, Adrien    05 Alexandria, VA           52.35   3 
  32  1385 Elliott, Lorenzo    06 Washington, DC           52.38   1 
  33   289 Sykes, Ryan         06 Chesapeake, VA           52.45   3 
  34  1694 Prosser, Nick       05 Webster, NY              52.63   2 
  35  1188 Kironji, Antony     06 Silver Spring, MD        52.72   7 
  36   273 Falanga, Dan        05 Lake Grove, NY           52.74   4 
  37  1494 Sullivan, Jason     05 Piermont, NY             52.76   6 
  38   641 Rabb, Brian         06 Fishers, IN              53.60   1 
  39   663 Hassel, Gregory     05 Harrison, NY             53.67   2 
  40  1592 Simmons, Anthony    05 Clinton, MD              53.77   7 
  41   810 Clauss, Bobby       05 Goode, VA                54.34   9 
  42  1790 Alexander, Tony     06 Flint, MI                54.45   1 
  42  1234 Brown, Carl         05 Dumfries, VA             54.45   3 
  44  1287 Valentine, Jr., Ke  05 Romulus, MI              55.20   6 
  45   297 Klajnbart, Jared    05 Colorado Springs, C      55.44   5 
  46   460 Kramer, Isaac       06 Rochester, NY            55.76   1 
  47   985 Davis, Justin       05 Novi, MI                 57.17   8 
  --  1112 Smith, Chad         05 Rocky Mount, NC            DNF   5 
  --  1652 Mastrangelo, Joe    05 Plansboro, NJ              DNS   4 
  --   878 Scheuerman, JT      06 Castle Rock, CO            DNS   5 
  --   374 Harris, Simeon      05 Cordova, TN                DNS   2 
  --   667 Bell, Carlos        05 Nanjemoy, MD               DNS   8  
  --  1768 Pugliese, Martin    05 Middletown, CT             DNS   5 
 
 Boys 400 Meter Run 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 45.92  2/21/2004   Elzie Coleman, Newburgh, NY 
         Meet: M 47.49  3/10/2002   Kelly Willie, Sterling, Houston, 
     Freshman: ( 48.76  1985        William Reed, CentralPhiladelphi 
    Sophomore: R 46.84  2/22/1986   William Reed, Central, Phildephi 
       Junior: J 47.69  1987        William Reed, Central, Phila, PA 
       Senior: $ 45.92  2/21/2004   Elzie Coleman, Newburgh, NY 
     Name                    Year School                  Finals  H# 
 =================================================================== 
 Finals 
   1  1586 Oliver, Justin      05 Stone Mountain, GA       47.90   2 
   2   386 Aromire, Afolabi    05 Springdale, MD           48.96   2 
   3   876 Webb, Bryan         05 Knoxville, TN            49.74   1 
   4   356 Phillips, Carlos    05 Orlando, FL              49.82   1 
   5   482 Greene, Joe         05 Rochester, NY            49.83   1 
   6   614 Fay, Paul           06 Bayville, NJ             50.09   1 
   7    30 Lee, Randy          06 Upper Marlboro, MD       50.18   2 
   8   156 McKay, Romaine      05 Riverdale, MD            50.52   2 
 
 Boys 800 Meter Run 
 ================================================================ 
  SECTIONS 1, 2, 3 AND 4 at 8:15am SUNDAY 
  SECTION 5 AND 6 AT 1:42pm SUNDAY 
     National: N 1:50.55  3/12/1995   Michael Granville, Bell Gar 
         Meet: M 1:52.75  3/2001      Marc Sylvester, St Ignatius 
     Freshman: ( 1:56.02  2/24/2004   Lionel Williams, St. Peters 
    Sophomore: R 1:51.11  1994        Michael Granville, Bell Gar 
       Junior: J 1:50.55  3/12/1995   Michael Granville, Bell Gar 
       Senior: $ 1:51.26  1987        George Kersh, Pearl, MS 
       Senior: $ 1:50.70  1981        John Marshall, Plainfield, 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1  1114 Williams, Karjuan   07 River Ridge, LA        1:52.79  
   #5 US; He is first underclassman ever to win this 
   event, and was only .04 off the meet record 
   2   384 Gibbs, E. C.        05 Cullman, AL            1:54.16 
   3  1587 Morgan, Patrick     05 Danville, KY           1:54.17 
   4   668 Brent, David        05 Monroe, MI             1:55.44 
   5   216 Hewitt-Gaffney, Bo  06 Gillette, WY           1:55.57 
   6   749 Jones, Brandon      05 Charlotte, NC          1:56.38 
   7   170 Novak, Rob          05 Bordentown, NJ         1:56.55 
   8   818 Mathiang, Thuom     05 Richmond,, VA          1:56.77 
   9   717 Thomas, Chris       05 Plantation, FL         1:56.83 
  10   245 Bardach, Evan       05 Carmel, IN             1:57.45 
  11   550 Coleman, Julius     05 Baltimore, MD          1:57.49 
  12   265 McCarthy, Justin    05 Harrisburg, PA         1:57.67 
  13  1023 Van Eeden, Marcel   05 Gladstone, NJ          1:57.77 
  14  1760 Robbins, Derrick    05 Newport Newws, VA      1:58.20 
  15   545 Mostrag, Axel       07 Fork Union, VA         1:58.51 
  16  1666 Andriko, Tom        05 Warren, OH             1:59.26 
  17  1660 Pachella, Michael   06 Ogdensburg, NJ         1:59.53 
  18   929 Clymer, Chris       05 Lincoln, NE            1:59.86 
  19   299 Howanski, Michael   05 Boothwyn, PA           2:00.09 
  20   158 Thibou, Kelli       07 Greenbelt, MD          2:00.14 
  21   898 Sanders, Thurman    05 Philadelphia, PA       2:00.16 
  22   504 Bowman, Barsheid    05 Bel Air, MD            2:00.26 
  23  1578 Thornton, Tolan     06 Flagstaff, AZ          2:00.89 
  24  1627 Rudolph, Tripp      05 Pittsburgh, PA         2:00.94 
  25   880 Gaul, Ryan          07 Williamsburg, VA       2:01.15 
  26  1461 Adewumi, David      05 Lemont, PA             2:01.51 
  27   297 Klajnbart, Jared    05 Colorado Springs, C    2:01.66 
  28  1064 Hamrick, Matt       06 Winston-Salem, NC      2:01.77 
  29  1227 Mabry, Aaron        05 Waynesville, NC        2:01.80 
  30   899 Stroh, Mitch        05 Philadelphia, PA       2:01.82 
  31  1057 Laws, Alan          07 Mays landing, NJ       2:02.24 
  32  1524 Katilie, Chris      05 Sterling, VA           2:02.55 
  33  1235 Rock, Joshua        05 Woodbridge, VA         2:02.74 
  34   620 Colas, Ryan         05 Vienna, VA             2:02.82 
  35  1470 Schlaseman, David   05 Falls Church, VA       2:02.98 
  36   100 Thompson, Aaron     05 Bay Shore, NY          2:03.21 
  37  1595 Weinstein, David    06 Potomac, MD            2:03.39 
  38   493 Henry, Eliot        05 Newfields, NH          2:04.06 
  39    92 Jacobs, Ricky       05 Washington DC, DC      2:04.07 
  40  1056 Best, Alex          07 plesantville, NJ       2:04.85 
  41   113 Wilk, Chris         05 Bergenfield, NJ        2:06.19 
  42   280 Siragusa, Brad      06 Herndon, VA            2:06.57 
  43   323 Page, Reagan        05 Katy, TX               2:06.76 
  44  1270 Brennan, Thomas     06 Ridgefield, CT         2:06.89 
  45   328 Venizelos, Jimmy    07 Katy, TX               2:17.24 
  46  1013 Thomas, Lapatrick   06 Memphis, TN            2:19.70 
  --  1175 Rauser, Kyle        05 Severn, MD                 DNS 
  --  1230 Agnew, Eric         05 Poolesville, MD            DNS 
  --   879 Neyhart, Josh       06 Kutztown, PA               DNS 
  --   274 Hoffman, Gregory    05 Lake Grove, NY             DNS 
  --   275 Kiley, Jack         05 Lake Grove, NY             DNS  
  --   680 Bowman, Alex        05 glen allen, VA             DNS 
  --   828 Hussa, Mark         06 Burke, VA                  DNS 
 
 Boys 1 Mile Run 
================================================================ 
  SECTION 1 AT 11:20pm SUNDAY 
  SECTIONS 2 AND 3 AT 12:20 SUNDAY 
     National: N 3:59.86  1/20/2001   Alan Webb, South Lakes, Res 
         Meet: M 4:07.87  3/2000      Alan Webb, South Lakes, Res 
     Freshman: ( 4:21.20  2/12/2005   Andrew Perkins, Watertown, 
    Sophomore: R 4:09.82  1997        Andy Powell, Oliver AmesN E 
       Junior: J 4:07.34  1998        Andy Powell, Oliver AmesN E 
       Senior: $ 3:59.86  1/10/2001   Alan Webb, South Lakes, Res 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
            1500m 
   1   191 Bumbalough, Andrew  05 Brentwood, TN  3:56.87 4:12.60 
    USL 
   2  1577 Cormier, Kenneth    05 Douglas, AZ  3:57.77  4:13.71 
    #4 US 
   3   532 Williams, Lex       05 Ann Arbor, MI  3:57.53 4:13.80 
    #5 US 
   4     9 Harper, Cody        05 Albuquerque, NM 3:57.82 4:14.67 
    #9 US 
   5   765 Boyle, Ian          05 Pinckney, MI  4:01.14 4:16.42 
   6  1573 Barnes, Laef        05 Nine Mile Falls, WA 3:57.73 4:16.62 
   7   637 Sharkey, Bryan      05 Miami, FL  4:03.31 4:18.89 
   8   280 Siragusa, Brad      06 Herndon, VA  4:04.69 4:20.17 
   9   248 Martin, Tom         05 Carmel, IN  4:04.47 4:20.18 
  10  1148 Hudgins, Brandon    05 Rock Hill, SC  4:04.24 4:21.40 
  11   164 Sorrell, Robert     06 Memphis, TN  4:07.09 4:24.01 
  12   554 Martinez, Zach      05 Gaithersburg, MD   4:25.36  
  13   999 Thomas, Tristram    05 Severna Park, MD         4:25.46 
  14  1702 Felts, Drew         05 Lewisville, NC  4:07.54 4:25.47 
  15  1658 Hiltner, Maxwell    06 Wadsworth, OH            4:25.68 
  16  1706 Healy, Daniel       05 West Seneca, NY 4:07.95 4:26.14 
  17     8 Bible, Mitch        05 Albuquerque, NM          4:26.75 
  18  1131 Olsen, Jordan       05 Winston-Salem, NC 4:08.43 4:27.15 
  19   642 Roeder, Justin      06 Noblesville, IN 4:07.75 4:27.73 
  20   424 Rosanelli, Cabell   05 Richmond, VA             4:27.86 
  21   944 Daly, Patrick       05 Louisville, KY  4:11.60 4:30.29 
  22  1238 Conerly, Seth       05 Hattiesburg, MS          4:30.63 
  23  1618 Leak, Colin         05 West Chester, PA         4:31.76 
  24   255 Bradshaw, Lee       05 Roanoke, VA              4:38.44 
  25   551 Lewis, Brian        05 Fredericton, NB, CN 4:28.93 4:49.94 
  --   837 Schmidt, Brian P.   05 West Hempstedad, NY         DNS 
  --   816 Chapa, Michael      05 Richmond,, VA               DNS 
  --  1210 Davis, Joshua       05 Phillipsburg, NJ            DNS 
 
 Boys 1 Mile Run Freshman 
 ================================================================ 
     National: N 4:21.20  2/12/2005   Andrew Perkins, Watertown, 
         Meet: M 4:22.62  3/10/2002   Jeff See, Middletown, OH 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
           1500m 
   1  1674 Perkins, Andrew     08 Juneau, WI  4:05.91 4:23.39 
   2   556 White, Charles      08 Garden City, NY 4:08.92 4:27.72 
   3   563 Rhodes, Elliot      08 Philadelphia, PA 4:10.53 4:30.20 
   4  1153 Harris, Ryan        08 Newberry, FL  4:17.07 4:35.89 
   5    63 Turcio, Matt        08 Lagrangeville, NY   4:37.29 
   6  1662 Moen, Chris         08 Rockville,, MD  4:19.91 4:38.05 
   7   319 Flowers, Zachery    08 Katy, TX                 4:38.69 
   8  1334 Hood, Cody          08 Scottsboro, AL           4:39.05 
   9   707 Cooke, Kyle         08 Melbourne, FL            4:39.73 
  10   244 Surh, Brad          08 San Carlos, CA           4:43.85 
  11  1525 Landry, Brian       08 Falls Church, VA         4:43.86 
  12   933 Griffin, Brandon    08 Monroe, GA               4:46.07 
  13  1239 Joson, Josh         08 Gaithersburg, MD         4:48.78 
  14  1661 Bax, Nick           08 Bethesda, MD             4:48.85 
  15  1504 Kenimer, Bradshaw   08 Alexandria, VA           4:49.58 
  16  1838 Hoepker, Eric          Haymarket, VA            4:51.84 
  17   162 Hoffmann, Michael   08 Bloomington, IN          4:52.28 
  18  1379 Fitzpatrick, Kyle   08 Toledo, OH               4:52.68  
  19   271 Donnelly, Charles   08 Lake Grove, NY           4:53.30 
  20   767 Katsefaras, Mike    09 Pinckney, MI             4:53.67 
  21   766 Hohl, Jake          09 Pinckney, MI             4:53.70 
  22  1767 Stone, Mike         08 Wyomissing, PA           4:54.12 
  23  1054 Mardre, George      08 Montgomery, AL           4:56.11 
  24    77 Adley, Dave         08 Pittsburgh, PA           4:56.14 
  25  1240 Laratta, David      08 Gaithersburg, MD         4:56.75 
  26    31 Reid-Carthan, Brio  08 Upper Marlboro, MD       4:57.64 
  27   956 Macdonald, Ted      08 Langhorne, PA            4:57.84 
  28  1836 Donnelly, Stephen   08 Lake Grove, NY           4:59.50 
  29  1040 Vance, Bobby        08 Winchester, VA           5:01.16 
  30   232 Buck, Ed            08 Prospect Park, PA        5:01.28 
  31  1401 Nehez, Mark         08 Columbia, SC             5:01.70 
  32  1195 Bull, A J           08 Media, PA                5:10.64 
  33   233 McNulty, Brendan    08 Swarthmore, PA           5:20.35 
  --  1523 Heflin, Evan        08 Clifton, VA                 DNS Boys 2 Mile Run 
 ================================================================ 
  SECTION 1 AT 7:30am SUNDAY 
  SECTION 2 AT 2:32pm SUNDAY 
     National: N 8:40.00  2/15/1964   Gerry Lindgren, Rogers, Spo 
         Meet: M 8:45.19  3/2001      Alan Webb, South Lakes, Res 
     Freshman: ( 9:16.65  3/4/2005    Sintayehu Taye, Portland, M 
    Sophomore: R 8:55.80  1974        Rudy Chapa, Hammond, IN 
       Junior: J 8:52.94  2000        Dathan Ritzenhein, Rockford 
       Senior: $ 8:40.00  2/15/1964   Gerry Lindgren, Rogers, Spo 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
           3000m 
   1  1577 Cormier, Kenneth    05 Douglas, AZ  8:39.10 9:11.33 
    #2 US 
   2   863 Murdock, Steven     07 Saratoga Springs,NY 8:37.43 9:11.40 
    #3 US 
   3   194 Roberts, Sandy      06 Raleigh, NC  8:38.32 9:13.37 
    #4 US 
   4  1370 Gubbins, Geary      05 Southampton, NY 8:39.09 9:16.53 
    #7 US 
   5   277 McDermott, Kevin    05 Lake Grove, NY  8:44.82 9:19.88  
   6   819 McElroy, Mason      05 Richmond, VA  8:44.62 9:19.90 
   7   768 Katsefaras, Nick    05 Pinckney, MI             9:23.60 
   8   555 Geib, Dan           06 Reno, NV                 9:27.34 
   9   816 Chapa, Michael      05 Richmond,, VA  8:47.00 9:27.89 
  10   890 Peterson, Bill      05 Lake Orion, MI           9:29.91 
  11  1718 Spooner, Mike       07 Springfield, VA          9:31.20 
  12  1589 Centrowitz, Matthe  07 Arnold, MD               9:38.17 
  13  1285 Legesse, Dawit      05 Springfield, VA 9:02.72 9:40.49 
  14   633 LaCava, Daniel      05 Hurst, TX  8:52.76 9:41.58 
  15  1283 Miller, Trey        06 Winston-Salem, NC        9:41.82 
  16   636 Eaton, Michael      06 Bowling Green, KY        9:42.26 
  17  1151 Edmonds, Joshua     06 Cooperstown, NY          9:42.49 
  18   322 Miller, Eric        05 Katy, TX                 9:47.65 
  19   639 Kyle, Jordan        05 Fishers, IN              9:48.20 
  20   883 Quick, Michael      06 Bloomfield Hills, M      9:48.35 
  21   303 Horst, John         06 Christiansburg, VA       9:52.30 
  22   546 Rademaker, Andrew   05 Fork Union, VA           9:53.81 
  23   324 Sauvageau, Joseph   06 Katy, TX                 9:55.87 
  --   344 Garnett, Amin       05 Coatesville, PA             DNS 
  --   560 Duplinsky, Steven   06 Kensington, MD              DNS 
  --   278 McDermott, Ryan     07 Lake Grove, NY              DNS 
  --   264 Klotz, Kenny        06 West Linn, OR               DNS 
 
 Boys 1 Mile Race Walk 
 ================================================================ 
     National: N 6:11.00  2/2/1990    Paul Tavares, Centereach, N 
         Meet: M 6:17.96  3/15/2003   Zach Pollinger, Mahwah, NJ 
     Freshman: ( 7:08.55  2002        Zachary Pollinger, Mahwah, 
    Sophomore: R 6:29.96  1993        Kevin Eastler, Mt. Blue,Far 
       Junior: J 6:17.96  2003        Zachary Pollinger, Mahwah, 
       Senior: $ 6:11.00  2/2/1990    Paul Tavares, Centereach, N 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1  1308 Daiz, Christopher   05 McAllen, TX            6:47.05 
    USL 
   2  1312 Vergara, Roberto    08 Edinburg, TX           6:49.40 
    #2 US 
   3   708 Kazmierczak, Micha  05 Plainview, NY          7:03.24 
    #4 US 
   4  1311 Vergara, Ricardo    08 Edinburg, TX           7:07.60 
    Is #3 US at 6:59.07 
   5  1310 Vergara, Ernesto    06 Edinburg, TX           7:29.48  
    Is #5 US at 7:17.31 
   6   243 Ciszewski, Andrew   05 Caribou, ME            7:30.37 
   7  1309 Jaime, Adrian       05 McAllen, TX            7:56.92 
   8   954 Gleason, Padric     06 Dresden, ME            8:18.93 
   9  1313 Villarreal, Abraha  08 Donna, TX              8:34.08 
  10  1332 Burns, Taylor       07 Scarborough, ME        8:53.03 
  11   955 McCoy, Ken          05 Lisbon Falls, ME       9:34.84 
  --  1794 Stuart, Christophe  08 Bedford, NH                 DQ 
 
 Boys 60 Meter Hurdles 
 =================================================================== 
     National: )  7.62  3/28/1997   Terrence Trammell, SW De Kalb, D 
     National: N  7.62  3/12/1995   Deworski Odom, Overbrook, Phila. 
     National: N  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, Clif 
         Meet: M  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, Clif 
     Freshman: (  8.03  2002        Lataero Mitchell, Wayne, Huber H 
    Sophomore: R  7.92  1995        Sultan Tucker, DelseaFranklinvil 
       Junior: J  7.74  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville,Clift 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries        55m 
   1   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX   7.46 8.03Q  5 
   2   423 Revis, BJ           05 Richmond, VA  7.59 8.15Q  3 
   3   388 Brown Jr., Brett    06 Lanham, MD, MD  7.59 8.16Q  1 
   4    48 Daniels, Robert     05 Edgewood, MD  7.63 8.21Q  2 
   5   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS  7.44 8.00q  9 
   6  1460 Corner, Vincent     06 Englewood, OH  7.53 8.09q  7 
   7   364 Reed, Darius        06 Denver, CO  7.55 8.11q  8 
   8  1150 Bradley, Myles      05 Norwich, CT  7.56 8.13q  4 
   9   300 Queen, Carrington   06 Boothwyn, PA  7.56 8.14q  6 
  10   193 Nardella, Jason     05 Brookline, MA  7.56 8.15q  4 
  11   329 Dutch, Johnny       07 Clayton, NC  7.56 8.17q  7 
  11  1735 Martin, Dennis      05 Anderson, SC  7.60 8.17q  3 
  13  1205 Lane, Brandon       05 Philadelphia, PA 7.60 8.18q  3 
  14   842 Hutchison, Jack     06 Chester, MD  7.63 8.20q  8 8.195 
  15   481 Gissendanner, Terr  05 Rochester, NY  7.64 8.20q  8 8.200 
  16  1603 Hoffman, David      05 Dallastown, PA  7.63 8.21q  9 
  17   558 Grier, Timothy      06 Powder Springs, GA 7.65 8.22q  1 
  18  1211 Gaymon, Justin      05 Stewartsville, NJ 7.69 8.26q  2 
  19   426 Sumpter, Gary       05 Dover, DE  7.67 8.27   6 
  20   203 Burroughs, Devon    05 Camden, NJ                8.41   4 
  21   456 LaRue, Brent        05 Kernersville, NC          8.42   3 
  22  1585 Prentice, Terry     07 Pomona, CA                8.48   9 
  23  1553 Reynolds, Darryl    06 new bern, NC              8.50   6 
  24   422 Neal, Daniel        05 Fayetteville, NC          8.52   3 
  25   124 Tress, Brandon      06 Enola, PA                 8.55   1 
  26   621 Eley, Dwayne        05 Bowie, MD                 8.57   5 
  27   512 Guio, Damien        06 Powder Springs, GA        8.58   5 
  28  1734 Brown, Mo           06 Anderson, SC              8.66   7 
  28   874 Oatts, Jay          06 Knoxville, TN             8.66   8 
  30  1031 Tilmon, Samuel      05 Romulus, MI               8.69   2 
  30   482 Greene, Joe         05 Rochester, NY             8.69   1  
  32  1728 Guy, Rashaad        05 Waldorf, MD               8.70   2 
  33  1684 Mickens, Mike       05 Huber Heights, OH         8.71   8 
  34   881 Taylor-Watson, Dak  05 Williamsburg, VA          8.72   9 
  34   318 Borden, Ryan        05 Katy, TX                  8.72   2 
  36   764 Haskins, Legonn     05 Forestville, MD           8.77   3 
  37  1194 Henson, Alex        05 Pittsburgh, PA            8.79   6 
  38   622 Fisher, Tyler       06 Mitchellville, MD         8.81   9 
  39  1593 Wilkinson, Charles  05 Clinton, MD               8.87   6 
  40  1122 Sausen, Mark        05 Newark, DE                8.92   6 
  41  1443 Williams, Ola       06 Silver Spring, MD         9.09   4 
  42  1260 James, Quentin      07 Laurel, MD                9.12   7 
  43  1827 Webb, Shawn         05 Bedford, VA              10.25   9 
  44  1120 Jackson, Jameel     05 Newark, DE               11.03   7 
  45  1012 Oliver, Jarvis      05 Memphis, TN              11.22   7 
  --  1667 Coles, Dominic      05 Eden, MD                   DNS   4 
  --  1029 Kinney, Daniel      05 Romulus, MI                DNS   1 
  --   939 Allison, Ryan       05 Lake Orion, MI             DNS   8 
  --   374 Harris, Simeon      05 Cordova, TN                DNS   2 
  --   469 McRae, Terrance     05 Easton, PA                 DNS   5 
  --   382 Duncan, Tim         05 Florence, KY               DNS   5 
  --   797 Craddock, Kevin     05 Union City, CA             SCR 
 
 
 Boys 60 Meter Hurdles 
 =================================================================== 
     National: )  7.62  3/28/1997   Terrence Trammell, SW De Kalb, D 
     National: N  7.62  3/12/1995   Deworski Odom, Overbrook, Phila. 
     National: N  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, Clif 
         Meet: M  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, Clif 
     Freshman: (  8.03  2002        Lataero Mitchell, Wayne, Huber H 
    Sophomore: R  7.92  1995        Sultan Tucker, DelseaFranklinvil 
       Junior: J  7.74  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville,Clift 
     Name                    Year School                   Semis  H# 
 =================================================================== 
 Semi-Finals        55m 
   1   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS  7.27 7.81Q  2 
    USL at 60m  
   2   329 Dutch, Johnny       07 Clayton, NC  7.33 7.90Q  3 
    US #5 
    Sophomore Class record; prior, Sultan Tucker, 
    Delsea Regional, NJ 7.92. 
    Sophomore Class record at 55m; prior, Greg 
    Hines, Whitman, Huntington Stn, NY, 1992 and  
    Jon Mungen, Penn Wood, PA, 1997, 7.40 
   3  1460 Corner, Vincent     06 Englewood, OH  7.43 7.98Q  1 
   4  1150 Bradley, Myles      05 Norwich, CT  7.36 7.91q  3 
   5   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX   7.38 7.93q  3 
   6  1735 Martin, Dennis      05 Anderson, SC  7.39 7.94q  2 
   7   364 Reed, Darius        06 Denver, CO  7.43 7.99   1 
   8   300 Queen, Carrington   06 Boothwyn, PA  7.54 8.10   2 
   9   558 Grier, Timothy      06 Powder Springs, GA 7.65 8.23   3 8.221 
  10   388 Brown Jr., Brett    06 Lanham, MD, MD  7.64 8.23   3 8.224 
  11   842 Hutchison, Jack     06 Chester, MD  7.65 8.25   3 
  12  1603 Hoffman, David      05 Dallastown, PA  7.68 8.26   1 
  13   193 Nardella, Jason     05 Brookline, MA  7.69 8.27   1 
  14   423 Revis, BJ           05 Richmond, VA  7.68 8.28   2 
  15   481 Gissendanner, Terr  05 Rochester, NY  7.69 8.29   1 
  16  1211 Gaymon, Justin      05 Stewartsville, NJ 7.73 8.32   2 
  17    48 Daniels, Robert     05 Edgewood, MD  7.75 8.40   1 
  18  1205 Lane, Brandon       05 Philadelphia, PA 7.86 8.50   2 
 
 
 Boys 60 Meter Hurdles 
 ================================================================ 
     National: )  7.62  3/28/1997   Terrence Trammell, SW De Kalb 
     National: N  7.62  3/12/1995   Deworski Odom, Overbrook, Phi 
     National: N  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, C 
         Meet: M  7.62  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville, C 
     Freshman: (  8.03  2002        Lataero Mitchell, Wayne, Hube 
    Sophomore: R  7.92  1995        Sultan Tucker, DelseaFranklin 
       Junior: J  7.74  3/12/2000   Rickey Harris, Centreville,Cl 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
 Finals         55m  
   1   693 Huske, Jared        05 Topeka, KS  7.24 7.78R 
    USL at 55m and 60m (= #9 All-time) 
   2  1735 Martin, Dennis      05 Anderson, SC  7.28 7.83R 7.825 
    US #3 at 55m; US #2 at 60m 
   3   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX   7.30 7.83R 7.828 
    US #4 at 55m; US #3 at 60m 
   4  1150 Bradley, Myles      05 Norwich, CT  7.33 7.88R 
    Is US #2 at 55m (7.26); US #4 at 60m 
   5   329 Dutch, Johnny       07 Clayton, NC  7.32 7.91R 
    US #5 at 55m; is US #5 at 60m (7.90) 
   Sophomore Class Record at 55m; prior, Dutch, semi 3 
   6  1460 Corner, Vincent     06 Englewood, OH  7.49 8.07 
 
  Boys 4x200 Meter Relay 
 =================================================================== 
     National: N 1:26.90  3/24/2004   Camden, Camden, NJ 
         Meet: M 1:28.90  3/14/2004   Glenville, Cleveland, OH 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Cinco Ranch TC                                      1:29.76   4 
      1) 320 Gerland, Trevor 05          2) 326 Teasley, Queito 05 
      3) 327 Usoro, Andrew 06            4) 325 Sellers, Scott 05 
      5) 1824 Jordan, Ezekial            6) 
   2 Ridge View TC                                       1:30.38   2 
      1) 1264 Fields, George 05          2) 1268 Saffold, John 05 
      3) 1261 Bailey, Damon 05           4) 1266 Lipscomb, Rodney 06 
      5) 1267 Palmer, Maurice 06         6) 
   3 Deep Creek TC                                       1:30.92   3 
      1) 403 Vaughn, Toney 05            2) 402 Moore, Quentin 06 
      3) 400 Fitzgerald, Konrad 06       4) 404 Veale, Lamar 06 
   4 West Charlotte TC                                   1:31.23   4 
      1) 1701 Newport, Eric 05           2) 1698 Griffin, Gerard 06 
      3) 1699 Guy, Trenton 05            4) 1700 Hancock, Jonathan 05 
      5) 1697 Edwards, Michael 05        6) 
   5 Memphis Elite TC                                    1:32.13   3 
      1) 1007 Allen, Pierre 05           2) 1008 Allen, Zack 06 
      3) 1009 Dotson, Keith 07           4) 1010 Holiday, Justin 06 
      5) 1012 Oliver, Jarvis 05          6) 
   6 Edison Tc-Va-Boys                                   1:32.20   1 
      1) 474 Williams, PJ 06             2) 471 Baldwin, Ed 06 
      3) 473 Smith, Justin 06            4) 472 Roberts, Kevin 06 
 
   7 Bowie TC                                            1:32.38   3 
      1) 172 Acker, Justin 05            2) 173 Authur, Adrian 06 
      3) 174 Chapman, Aron 05            4) 175 Teele, Kevin 05 
   8 Coatesville Striders                                1:32.63   3 
      1) 345 Gray, Clinton 06            2) 346 Jacks, Cardoza 05 
      3) 347 Smith III, Clarence 05      4) 343 Brown, Harvel 05 
      5) 348 Stuckman, Herb 05           6) 
   9 Wayne TC                                            1:33.15   2 
      1) 1685 Orton, Greg 05             2) 1682 Evege Jr., Donnie 07 
      3) 1687 Traylor Jr., James 05      4) 1684 Mickens, Mike 05  
      5) 1686 Snyder, Daniel 06          6) 
  10 Edison Tech Tc-Ny                                   1:33.16   1 
      1) 483 Harris, Daniel 05           2) 482 Greene, Joe 05 
      3) 480 Bell, Erik 05               4) 481 Gissendanner, Terrell 05 
  11 Huguenot TC                                         1:33.29   2 
      1) 721 Cousins, Kevin 05           2) 723 Henley, McArthur 06 
      3) 722 Harper, Anthony 06          4) 726 Smalls, Sean 05 
      5) 725 Seward, Donnie 07           6) 
  12 Da Stable                                           1:34.07   4 
      1) 388 Brown Jr., Brett 06         2) 386 Aromire, Afolabi 05 
      3) 395 McClam, Jimmy 05            4) 396 McCollough, Evan 05 
      5) 387 Brown, Bradley 06           6) 
  13 Track Eastern Carolina                              1:34.22   2 
      1) 1554 Simpson, David 05          2) 1549 Hardesty, Kelvin 07 
      3) 1550 Hardesty, Montario 05      4) 1553 Reynolds, Darryl 06 
      5) 1551 Hewitt, Jerek 05           6) 
  13 Camden Hs-Boys                                      1:34.22   4 
      1) 207 McGriff, Rob 06             2) 1830 Waughs, Charles 
      3) 205 Duckett, Khari 07           4) 210 Smith, Carl 05 
      5) 1831 Goree, Sherman             6) 
  15 Newark Tc-De                                        1:34.36   2 
      1) 1121 Muhammad, Jr., Kevin 05    2) 1120 Jackson, Jameel 05 
      3) 1118 Cotton, Samuel 05          4) 1117 Black, Kenneth 05 
      5) 1119 Goodwyn, Bernard 08        6) 
  16 Irish Road TC                                       1:34.67   2 
      1) 758 Ricci, P.T. 05              2) 757 Davis, Billy 07 
      3) 759 Tait, Christo 06            4) 756 Connelly, Tommy 05 
  17 Da Stable  'B'                                      1:34.71   1 
      1) 398 Young, Donnell 05           2) 393 MaCrae, Bradon 05 
      3) 397 Whitfield, Marcell 06       4) 394 Marshall, Derrick 05 
      5) 391 Dixon, Ramon 05             6) 
  18 James Logan TC                                      1:35.08   3 
      1) 801 Smith, AJ 06                2) 796 Blair, Sean 05 
      3) 797 Craddock, Kevin 05          4) 802 Wethington, Keagan 07 
      5) 800 Parker, Taven 06            6) 
  -- Unat-MD-Clinton                                          DQ   3 OOT 2x 
      1) 1593 Wilkinson, Charles 05      2) 1592 Simmons, Anthony 05 
      3) 1591 Miles, Brandon 05          4) 1590 Bailey, William 05 
      5) 990 Lipford, David 06           6) 
  -- Montbello TC                                             DQ   4 OOZ  2x 
      1) 1050 Lawson, Lionel 05          2) 1051 Sampson, Darryl 05 
      3) 1052 Stubblefield, Aaron 05     4) 1049 Greer, Timothy 05 
 
 
 
  -- Blazin Raiders                                          DNS   1 
      1) 154 Long, Donavan 05            2) 160 Watkins, Jasper 05 
      3) 155 McCombs, Terrill 06         4) 157 Powell, Jason 06 
      5) 151 Browne, Adrian 07           6) 
  -- Vineland TC                                             DNS   4 
      1) 1643 Byrd, Jamar 05             2) 1642 Bartley, Bruce 06 
      3) 1648 Tyson, Duke 06             4) 1647 Morris, Jermaine 05  
      5) 1645 Jiminez, Marcus 07         6) 
  -- St. John the Baptist Dhs-Boys                           DNS   1 
      1) 1429 Fitzgerald, Mike 06        2) 1427 Conte, PJ 06 
      3) 1434 Ortiz, Ricardo 06          4) 1433 Ortiz, Antonio 06 
      5) 1431 Harris, Dan 06             6) 
 
 Boys 4x400 Meter Relay 
 =================================================================== 
     National: N 3:13.34  3/10/1996   John Muir, Pasadena, CA 
         Meet: M 3:17.26  3/2001      Camden, Camden, NJ 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Da Stable                                           3:22.95   4 
      1) 390 Dickerson, Marcus 06        2) 392 Holbert, Karl 05 
      3) 389 Davis, Kevin 06             4) 386 Aromire, Afolabi 05 
      5) 395 McClam, Jimmy 05            6) 
   2 Camden Hs-Boys                                      3:23.02   4 
      1) 210 Smith, Carl 05              2) 209 Pinckney, Casey 07 
      3) 203 Burroughs, Devon 05         4) 208 Payton, Kevin 05 
   3 Blazin Raiders                                      3:25.33   4 
      1) 159 Walker, Anthony 05          2) 156 McKay, Romaine 05 
      3) 151 Browne, Adrian 07           4) 158 Thibou, Kelli 07 
      5) 160 Watkins, Jasper 05          6) 
   4 East Forsyth TC                                     3:27.74   2 
      1) 456 LaRue, Brent 05             2) 458 Svoboda, Johnny 05 
      3) 455 Harmon, Kenny 05            4) 457 Mathabone, Lionel 07 
      5) 459 Watts, Greg 05              6) 
   5 Downingtown East TC                                 3:28.24   4 
      1) 440 Peou, Dave 06               2) 438 Houser, Matt 05 
      3) 439 Nelson, Jay 05              4) 437 Hall, Matt 06 
      5) 441 Sullivan, Brandon 05        6) 
   6 James Logan TC                                      3:28.52   4 
      1) 796 Blair, Sean 05              2) 797 Craddock, Kevin 05 
      3) 800 Parker, Taven 06            4) 799 Liu, Lucas 06 
      5) 798 Hassell, Michael 05         6) 
   7 Bordentown Reg TC                                   3:29.23   3 
      1) 171 Steffen, Mike 06            2) 170 Novak, Rob 05 
      3) 168 Mendenhall Jr., Freddie 05  4) 169 Millan, Dan 06 
      5) 167 Carter, Marvin 07           6) 
   8 Newark Tc-De                                        3:29.57   2 
      1) 1117 Black, Kenneth 05          2) 1118 Cotton, Samuel 05 
      3) 1119 Goodwyn, Bernard 08        4) 1122 Sausen, Mark 05 
      5) 1121 Muhammad, Jr., Kevin 05    6) 
   9 Bergen Catholic HS                                  3:30.24   3 
      1) 110 Fredrickson, Brian 05       2) 111 Lyew, Stai-Sean 05 
      3) 112 Orlando, Mike 05            4) 113 Wilk, Chris 05 
 
 
  10 Mountain Brook TC                                   3:30.52   2 
      1) 1079 Vargo, Chris 05            2) 1072 Bailey, Lee 06 
      3) 1075 Maddox, Kendall 05         4) 1078 Stephens, Jake 08 
      5) 1077 Sewell, Hill 06            6)  
  11 TC Williams TC                                      3:31.15   3 
      1) 1505 Prophete, Adrien 05        2) 1507 Stafford, Dajuan 06 
      3) 1506 Slominski, Charlie 06      4) 1503 Hernandez, Jeffrey 06 
      5) 1508 Stancil, Steven 06         6) 
  12 Lancers TC                                          3:31.71   2 
      1) 895 Goins, Melvin 05            2) 898 Sanders, Thurman 05 
      3) 899 Stroh, Mitch 05             4) 897 Lyas, Anthony 05 
      5) 896 Hill, Jerome 05             6) 
  13 Memphis Elite TC                                    3:32.33   3 
      1) 1007 Allen, Pierre 05           2) 1010 Holiday, Justin 06 
      3) 1009 Dotson, Keith 07           4) 1008 Allen, Zack 06 
      5) 1013 Thomas, Lapatrick 06       6) 
  14 St. John the Baptist Dhs-Boys                       3:33.33   2 
      1) 1433 Ortiz, Antonio 06          2) 1434 Ortiz, Ricardo 06 
      3) 1431 Harris, Dan 06             4) 1427 Conte, PJ 06 
      5) 1429 Fitzgerald, Mike 06        6) 
  15 Archbishop Spalding HS                              3:33.68   1 
      1) 56 Zellner, Cedric 05           2) 52 Beard, Michael 06 
      3) 54 Russell, James 07            4) 55 Stacey, Dan 05 
      5) 53 King, Justin 07              6) 
  16 Huguenot TC                                         3:35.73   1 
      1) 726 Smalls, Sean 05             2) 724 Lee, Brian 05 
      3) 721 Cousins, Kevin 05           4) 723 Henley, McArthur 06 
      5) 725 Seward, Donnie 07           6) 
  17 Track Eastern Carolina                              3:38.03   1 
      1) 1549 Hardesty, Kelvin 07        2) 1550 Hardesty, Montario 05 
      3) 1553 Reynolds, Darryl 06        4) 1554 Simpson, David 05 
  18 Aquinas Institute                                   3:38.11   1 
      1) 15 Bateman, Noel 06             2) 19 Fitts, Nick 05 
      3) 17 Calnon, Tim 05               4) 21 Roorda, Mike 05 
      5) 18 Camelio, Drew 05             6) 
  -- Golden Eagle Racing                                     DNS   4 
      1) 616 Mamagona, William 05        2) 617 Reynolds, Radee 06 
      3) 613 Favale, Vincent 05          4) 614 Fay, Paul 06 
      5) 619 Zucker, Matthew 05          6) 
  -- Vineland TC                                             DNS   3 
      1) 1642 Bartley, Bruce 06          2) 1643 Byrd, Jamar 05 
      3) 1648 Tyson, Duke 06             4) 1646 McClendon, Wendell 05 
      5) 1644 Cuff, Nick 06              6) 
 
 
 Boys 4x800 Meter Relay  
 ================================================================ 
     National: N 7:42.22  2/5/2005    Syosset, Syosset, NY 
         Meet: M 7:50.25  3/16/2003   West Springfield, Springfie 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Syosset TC                                          7:53.80 
      1) 1476 Lampert, Adam 05           2) 1475 Howell, Chris 05 
      3) 1480 Tully, Dan 05              4) 1481 Tully, Sean 05 
      5) 1479 Polan, Zach 06             6) 
   Is USL and US Record holder at 7:42.22 
   2 Germantown Academy                                  7:58.08 
      1) 564 Shemuale, Yeremiah 05       2) 561 Dinkins, Russell 08 
      3) 563 Rhodes, Elliot 08           4) 565 Udis, Stuart 05 
   3 Herndon TC                                          8:01.59 
      1) 686 Dagnachew, Abe 07           2) 687 Gordon, Danny 05 
      3) 690 Mujezinovic, Ermin 07       4) 688 Hatch, Jared 05 
      5) 689 Kavazovic, Adin 07          6) 
   4 JW Robinson TC                                      8:01.73 
      1) 830 Welsh, Sean 05              2) 827 Clark, Chris 06 
      3) 826 Barrineau, Tommy 06         4) 828 Hussa, Mark 06 
      5) 829 Novak, Alex 05              6) 
   5 Mountain Brook TC                                   8:02.54 
      1) 1074 Lepley, Nicholas 06        2) 1076 McCollister, John Chappel 
      3) 1072 Bailey, Lee 06             4) 1078 Stephens, Jake 08 
   6 Colonial TC                                         8:05.10 
      1) 354 Charles, Alvin 05           2) 356 Phillips, Carlos 05 
      3) 357 Wills, Alex 07              4) 355 Dillet, Kyle 05 
   7 Archbishop Carroll Hs-Pa                            8:06.48 
      1) 43 Savoy, John 05               2) 42 Kincade, Ryan 05 
      3) 40 Corcoran, Tom 06             4) 45 Tilger, Chris 06 
      5) 41 Feher, Ron 06                6) 
   8 Chaminade HS                                        8:08.22 
      1) 274 Hoffman, Gregory 05         2) 275 Kiley, Jack 05 
      3) 277 McDermott, Kevin 05         4) 276 Kiley, Kevin 06 
      5) 279 McNamara, Conor 06          6) 
   9 Lee-Davis Tc-Boys                                   8:14.24 
      1) 911 Koebel, James 05            2) 912 Webb, Ryan 06 
      3) 910 Carter, Tyler 05            4) 913 Wingo, Joey 05 
  10 St. Peter's Prep                                    8:14.26 
      1) 1448 Fidelus, Sebastian 05      2) 1449 Flores, Bobbie 05 
      3) 1450 Mctiernan, Ian 06          4) 1451 Winn, James 05 
      5) 1447 Doyle, Ted 07              6) 
  11 Arlington TC                                        8:15.12 
      1) 59 Cartica, Daniel 06           2) 61 McAllister, Chris 05 
      3) 62 McCoach, Cody 06             4) 60 Elmanakhly, Zak 06 
      5) 63 Turcio, Matt 08              6) 
  12 Ridgefield TC                                       8:15.65 
      1) 1274 Quigley, Kellen 06         2) 1271 Gennusa, Marty 05 
      3) 1273 Moffat, Patrick 05         4) 1272 Kearns, Josh 06 
      5) 1270 Brennan, Thomas 06         6) 
  13 Spartan T+F Club                                    8:18.77 
      1) 1384 Rahill, James 05           2) 1381 Ashton, Ben 06  
      3) 1382 Gillin, Matlack 06         4) 1383 Malizia, Mike 05 
 
  14 Ridge View TC                                       8:18.87 
      1) 1263 Darnell, Aubrey 05         2) 1265 Harvin, Cornelius 06 
      3) 1269 Williams, Richard 06       4) 1267 Palmer, Maurice 06 
      5) 1262 Bakutes, Jonathan 06       6) 
  15 South Caldwell TC                                   8:20.03 
      1) 1365 Holman, Matt 06            2) 1366 Stultz, Ryan 07 
      3) 1363 Gambrell, Josh 06          4) 1362 Eckard, Chase 05 
      5) 1361 Brown, Tyler 06            6) 
  16 Jefferson Forest TC                                 8:22.56 
      1) 812 Hutchinson, Bryan 05        2) 811 Heisler, Brendan 06 
      3) 813 Kadak, Kevin 05             4) 814 Resendes, Kyle 06 
  17 Tappan Zee TC                                       8:22.82 
      1) 1491 DeRobertis, Tony 05        2) 1493 Maturo, Justin 06 
      3) 1490 Clift, Brenden 06          4) 1494 Sullivan, Jason 05 
      5) 1489 Andrew, Mike 06            6) 
  18 Tatnall TC                                          8:25.28 
      1) 1501 Strojny, Jeff 05           2) 1502 Vinton, Will 06 
      3) 1499 Giblin, Mark 06            4) 1500 Sklodowski, Brian 07 
  19 Glenelg RC                                          8:27.57 
      1) 607 Graybeal, Adam 05           2) 608 Krekeler, Ben 05 
      3) 605 Burt, Tim 05                4) 609 Maxson, Garret 05 
      5) 606 Fortin, Dan 05              6) 
  20 Massapequa TC                                       8:32.82 
      1) 975 Giordano, Jeff 07           2) 977 Kramer, Tim 06 
      3) 974 Boroda, Kevin 05            4) 973 Barbarello, Chris 05 
      5) 978 Zaringhalam, Jason 06       6) 
  21 State College TC                                    8:33.77 
      1) 1464 Gainer, Josh 07            2) 1461 Adewumi, David 05 
      3) 1462 Brown, Chris 05            4) 1466 Mazur, Andy 05 
      5) 1463 Eck, Brandon 05            6) 
  22 Mount Tabor TC                                      8:34.67 
      1) 1065 Matthews, Adam 05          2) 1063 Gregory, John 07 
      3) 1061 Curran, Ryan 05            4) 1064 Hamrick, Matt 06 
      5) 1062 Dame, Greg 07              6) 
  23 Wadsworth TC                                        8:40.21 
      1) 1658 Hiltner, Maxwell 06        2) 1659 McCaman, Adam 05 
      3) 1657 Glockner, Christopher 07   4) 1656 Day, Brian 05 
  -- Kellenberg Memorial HS                                  DNS 
      1) 839 Shelley, Conor 06           2) 841 Voda, Christopher 05 
      3) 838 Schmidt, Brian W. 07        4) 837 Schmidt, Brian P. 05 
      5) 840 Szczepaniak, Paul 06        6) 
  -- Ocean City TC                                           DNS 
      1) 1166 Cowhey, Matt 06            2) 1167 Fennekohl, John 07 
      3) 1165 Boardman, Paul 05          4) 1168 Long, Mike 05 
      5) 1164 Birchmeier, Ryan 08        6) 
  -- Somers TC                                               DNS 
      1) 1353 Viglione, Niko 05          2) 1350 Bean, Alex 06 
      3) 1352 Swiatocha, Doug 06         4) 1351 Macaluso, Andrew 05 
      5) 1354 Winters, Kevin 06          6) 
  
Boys 4x1 Mile Relay 
 ================================================================ 
     National: N 17:25.98  3/13/2004   Shenendehowa, Clifton Park 
         Meet: M 17:46.98  3/2000      Rockford, Rockford, MI 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Council Rock North TC                              18:00.05 
      1) 379 Pomerantz, Brandon 05       2) 380 Stanfield, Grant 05 
      3) 378 Mahoney, John 05            4) 377 Capecci, Keith 06 
   US #3 
   2 Kinetic RC                                         18:04.16 
      1) 859 Bangert, Andy 06            2) 862 Lower, Mike 05 
      3) 860 Kelsey, Greg 06             4) 863 Murdock, Steven 07 
   US #6 
   3 Cedar Cliff TC                                     18:10.63 
      1) 258 Fulton, Michael 05          2) 260 Keller, Justin 06 
      3) 257 Caulfield, Pat 05           4) 259 Johnson, Tim 05 
   US #8 
   4 Archbishop Carroll Hs-Pa                           18:11.01 
      1) 42 Kincade, Ryan 05             2) 45 Tilger, Chris 06 
      3) 40 Corcoran, Tom 06             4) 43 Savoy, John 05 
   US #9 
   5 Jackalope RC                                       18:16.20 
      1) 768 Katsefaras, Nick 05         2) 1786 Hohl, Levi 05 
      3) 1785 Wines, Chad 05             4) 765 Boyle, Ian 05 
   6 Colonial Forge TC                                  18:18.36 
      1) 351 Nowotarski, Tony 05         2) 352 Oltman, Nicky 06 
      3) 350 Leyh, Danny 06              4) 349 Dieckmann, Arny 05 
   7 Oakton TC                                          18:22.81 
      1) 1154 Epley, Patrick 05          2) 1156 Phillips, James 06 
      3) 1155 Meehan, Kevin 05           4) 1157 Vick, Jason 05 
   8 Red Gremlin AC                                     18:25.46 
      1) 1259 Wetzel, Jon 05             2) 1251 Akbay, Birant 06 
      3) 1254 Kopecki, Mark 05           4) 1257 O'Connor, Kyle 07 
   9 Thomas Jefferson TC                                18:25.80 
      1) 1526 Norland, Paul 07           2) 1527 Smith, Kyle 05 
      3) 1528 Treweek, Ben 07            4) 1524 Katilie, Chris 05 
  10 East Lyme HS                                       18:33.53 
      1) 465 Babcock, John 05            2) 467 Parulis, Alex 05 
      3) 466 Paige, Olin 07              4) 468 Warren, Matt 05 
  11 Lee-Davis Tc-Boys                                  18:44.39 
      1) 911 Koebel, James 05            2) 912 Webb, Ryan 06 
      3) 910 Carter, Tyler 05            4) 913 Wingo, Joey 05 
  12 Forest Park Tc-Boys                                18:44.60 
      1) 543 Shea, Ryan 07               2) 542 Ross, Mike 05 
      3) 540 Iverson, Bryce 05           4) 539 Brandt, Peter 06 
  13 Clifton-Stotan Elite TC                            19:02.58  
      1) 331 Anolik, Alex 07             2) 333 Garcia, Andrew 05 
      3) 335 Santelli, Carlo 06          4) 334 Klett, Steven 06 
  14 Flower City TC                                     19:15.48 
      1) 528 Martina, Matt 06            2) 530 Peffley, Jon 05 
      3) 531 Phelps, Carl 05             4) 527 Coon, Craig 06 
  15 Brentsville                                        19:16.64 
      1) 184 Delgado, Ray 08             2) 185 Eggleston, Pat 05 
      3) 187 Ulisse, Joey 06             4) 186 Gehlsen, Nick 07 
  16 Christiansburg TC                                  19:36.77 
      1) 305 Hutcheson, Jesse 05         2) 304 Hughes, Caleb 08 
      3) 306 Willard, Travis 05          4) 303 Horst, John 06 
  17 Syosset TC                                         19:49.68 
      1) 1479 Polan, Zach 06             2) 1473 Denby, Farrell 05 
      3) 1482 Zawitowski, Kenny 05       4) 1478 Neundorf, Bobby 05 
  18 Cardinal Gibbons HS                                20:09.74 
      1) 229 Leak, Paul 05               2) 228 Hogan, Mike 07 
      3) 230 Meiburg, Patrick 07         4) 231 Sewell, Sean 07 
  -- W. Windsor Plainsboro N.                                DNS 
      1) 1651 Chudzik, Colin 07          2) 1650 Bisio, Roland 05 
      3) 1655 Page, Mike 05              4) 1653 McNulty, Sean 07 
      5) 1654 Munoz, Will 06             6) 
 
 Boys 1600 Sprint Medley 
 =================================================================== 
     National: N 3:24.69  3/8/1997    John Muir, Pasadena, CA 
         Meet: M 3:29.46  3/15/2003   Vineland, Vineland, NJ 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Archbishop Carroll Hs-Dc                            3:33.85   4 
      1) 32 Thomas, Mike 05              2) 29 Johnson, Charles 07 
      3) 27 Dunston, Charles 07          4) 30 Lee, Randy 06 
   2 Bordentown Reg TC                                   3:34.90   4 
      1) 171 Steffen, Mike 06            2) 167 Carter, Marvin 07 
      3) 168 Mendenhall Jr., Freddie 05  4) 170 Novak, Rob 05 
   3 Old Mill TC                                         3:37.53   2 
      1) 1170 Burney, Ethan 05           2) 1173 Johnson, Isiah 05 
      3) 1172 Dunmore, Ryan 05           4) 1175 Rauser, Kyle 05 
   4 Blazin Raiders                                      3:38.55   4 
      1) 155 McCombs, Terrill 06         2) 151 Browne, Adrian 07 
      3) 156 McKay, Romaine 05           4) 159 Walker, Anthony 05 
   5 McDonogh TC                                         3:38.64   3 
      1) 997 Heyward-Bey, Darrius 05     2) 996 Gross, Jason 06 
      3) 998 Hill-Chadwick, Travon 05    4) 999 Thomas, Tristram 05 
   6 Spring Valley Tc-Sc                                 3:38.69   3 
      1) 1398 Davis, Torric 05           2) 1400 Holt, Joe 06 
      3) 1403 Thompson, Robert 05        4) 1399 Hodges, Darrian 05 
   7 Cinco Ranch TC                                      3:38.85   4 
      1) 320 Gerland, Trevor 05          2) 326 Teasley, Queito 05 
      3) 327 Usoro, Andrew 06            4) 323 Page, Reagan 05 
   8 Bergen Catholic HS                                  3:40.46   2 
      1) 112 Orlando, Mike 05            2) 110 Fredrickson, Brian 05 
      3) 111 Lyew, Stai-Sean 05          4) 113 Wilk, Chris 05  
   9 Da Stable                                           3:43.09   3 
      1) 388 Brown Jr., Brett 06         2) 395 McClam, Jimmy 05 
      3) 390 Dickerson, Marcus 06        4) 389 Davis, Kevin 06 
  10 James Logan TC                                      3:43.18   4 
      1) 796 Blair, Sean 05              2) 802 Wethington, Keagan 07 
      3) 798 Hassell, Michael 05         4) 799 Liu, Lucas 06 
  11 Aquinas Institute                                   3:43.93   1 
      1) 18 Camelio, Drew 05             2) 19 Fitts, Nick 05 
      3) 17 Calnon, Tim 05               4) 15 Bateman, Noel 06 
 
 
  12 West Springfield TC                                 3:45.09   2 
      1) 1715 Langley, Jason 05          2) 1717 Smith, Gerald 06 
      3) 1714 Kauffman, Mike 05          4) 1718 Spooner, Mike 07 
  13 Mountain Brook TC                                   3:45.52   4 
      1) 1079 Vargo, Chris 05            2) 1073 Habshey, Blake 06 
      3) 1077 Sewell, Hill 06            4) 1078 Stephens, Jake 08 
  14 St. John the Baptist Dhs-Boys                       3:45.77   3 
      1) 1433 Ortiz, Antonio 06          2) 1434 Ortiz, Ricardo 06 
      3) 1427 Conte, PJ 06               4) 1431 Harris, Dan 06 
  15 TC Williams TC                                      3:46.03   3 
      1) 1507 Stafford, Dajuan 06        2) 1509 Stewart, Greg 05 
      3) 1506 Slominski, Charlie 06      4) 1505 Prophete, Adrien 05 
  16 Downingtown West TC                                 3:47.20   1 
      1) 450 Owens, Brett 05             2) 452 Welles, Jordan 05 
      3) 449 Ballister, Adam 06          4) 451 Stugan, Kyle 06 
  17 Teaneck TC                                          3:47.28   1 
      1) 1515 San-Geroge, Thomas 07      2) 1513 Gilbert, Brian 05 
      3) 1517 Warren, Travis 07          4) 1514 Lefkowitz, Joe 05 
  18 Xavier Tc-Ny                                        3:51.69   1 
      1) 1775 Hamilton, James 05         2) 1777 Lewis, Salim 05 
      3) 1774 Farrer, Tim 05             4) 1770 Anderson, David 05 
      5) 1778 Mascall, Justin 05         6) 
  19 Red Gremlin AC                                      3:51.77   3 
      1) 1252 Barry, Michael 05          2) 1253 Guzman, Anthony 05 
      3) 1258 Reilly, John 07            4) 1255 Niezgoda, Brandon 06 
  20 Neumann/Goretti HS                                  3:52.32   1 
      1) 1808 Tucker, Kyle 07            2) 1810 Williams, Marcus 05 
      3) 1809 Davis, Dane 06             4) 1811 Maranan, Ador 06 
  21 Memphis Elite TC                                    3:52.40   1 
      1) 1010 Holiday, Justin 06         2) 1008 Allen, Zack 06 
      3) 1007 Allen, Pierre 05           4) 1013 Thomas, Lapatrick 06 
  22 Huguenot TC                                         3:54.39   2 
      1) 726 Smalls, Sean 05             2) 718 Armwood, Aaron 05 
      3) 719 Bailey, Jerrod 06           4) 720 Bundy, Matu 06 
  23 Downingtown East TC                                 3:54.64   2 
      1) 438 Houser, Matt 05             2) 439 Nelson, Jay 05 
      3) 441 Sullivan, Brandon 05        4) 437 Hall, Matt 06 
  -- Gonzaga College HS                                      DNS   2 
      1) 622 Fisher, Tyler 06            2) 621 Eley, Dwayne 05 
      3) 624 Taylor, Aaron 07            4) 620 Colas, Ryan 05 
  Boys Distance Medley 
 ================================================================ 
     National: N  9:59.94  3/10/2000   Gloucester, Gloucester, MA 
         Meet: M 10:03.70  3/2001      Atlantic, Delray Beach, FL 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 JR  Tucker TC                                      10:20.26 
      1) 819 McElroy, Mason 05           2) 817 Harper, Marcus 06 
      3) 818 Mathiang, Thuom 05          4) 816 Chapa, Michael 05 
   US #5 
   2 Syosset TC                                         10:27.76 
      1) 1476 Lampert, Adam 05           2) 1480 Tully, Dan 05 
      3) 1475 Howell, Chris 05           4) 1481 Tully, Sean 05 
   3 Carmel Tc-In                                       10:27.78 
      1) 248 Martin, Tom 05              2) 249 Peterson, Ben 05 
      3) 247 Granger, Robbie 05          4) 245 Bardach, Evan 05 
   4 Herndon TC                                         10:31.65 
      1) 687 Gordon, Danny 05            2) 688 Hatch, Jared 05 
      3) 690 Mujezinovic, Ermin 07       4) 686 Dagnachew, Abe 07 
   5 Blazin Raiders                                     10:34.35 
      1) 155 McCombs, Terrill 06         2) 151 Browne, Adrian 07 
      3) 156 McKay, Romaine 05           4) 159 Walker, Anthony 05 
   6 Mountain Brook TC                                  10:35.65 
      1) 1074 Lepley, Nicholas 06        2) 1075 Maddox, Kendall 05 
      3) 1076 McCollister, John Chappel  4) 1072 Bailey, Lee 06 
   7 West Springfield TC                                10:38.71 
      1) 1718 Spooner, Mike 07           2) 1714 Kauffman, Mike 05 
      3) 1713 Cecelski, Stefan 05        4) 1712 Benton, Kris 06 
   8 Ridge View TC                                      10:39.35 
      1) 1265 Harvin, Cornelius 06       2) 1266 Lipscomb, Rodney 06 
      3) 1269 Williams, Richard 06       4) 1263 Darnell, Aubrey 05 
   9 Spirit of Pre TC                                   10:39.38 
      1) 1392 Bachman, Aaron 05          2) 1395 Mirabella, David 06 
      3) 1396 Patterson, Tyler 06        4) 1393 Bishop, Carter 05 
  10 Ridgefield TC                                      10:49.67 
      1) 1273 Moffat, Patrick 05         2) 1270 Brennan, Thomas 06 
      3) 1271 Gennusa, Marty 05          4) 1272 Kearns, Josh 06 
  11 Cinco Ranch TC                                     10:50.75  
      1) 322 Miller, Eric 05             2) 318 Borden, Ryan 05 
      3) 328 Venizelos, Jimmy 07         4) 324 Sauvageau, Joseph 06 
  12 South Caldwell TC                                  10:51.21 
      1) 1366 Stultz, Ryan 07            2) 1365 Holman, Matt 06 
      3) 1361 Brown, Tyler 06            4) 1362 Eckard, Chase 05 
  13 Salesianum Running Club                            10:51.48 
      1) 1322 Donnelly, Joe 05           2) 1323 Whittington, Austin 05 
      3) 1320 Buonocore, Mike 05         4) 1321 Della Pelle, Dominic 07 
  14 Arlington TC                                       10:53.22 
      1) 60 Elmanakhly, Zak 06           2) 61 McAllister, Chris 05 
      3) 62 McCoach, Cody 06             4) 59 Cartica, Daniel 06 
  15 Chester Valley Striders                            10:54.21 
      1) 293 Lordan, Bill 05             2) 295 Scott, Will 06 
      3) 292 LaGreca, EJ 07              4) 291 Hughes, Jon 05 
  16 Kinetic RC                                         10:56.15 
      1) 860 Kelsey, Greg 06             2) 862 Lower, Mike 05 
      3) 861 Kiley, Greg 07              4) 859 Bangert, Andy 06 
  17 Somers TC                                          10:57.63 
      1) 1353 Viglione, Niko 05          2) 1354 Winters, Kevin 06 
      3) 1351 Macaluso, Andrew 05        4) 1352 Swiatocha, Doug 06 
  18 Massapequa TC                                      11:05.51 
      1) 977 Kramer, Tim 06              2) 974 Boroda, Kevin 05 
      3) 973 Barbarello, Chris 05        4) 976 Grunert, John 05 
  19 Chaminade HS                                       11:07.41 
      1) 278 McDermott, Ryan 07          2) 274 Hoffman, Gregory 05 
      3) 273 Falanga, Dan 05             4) 1834 McGann, Brendan 06 
  20 Archbishop Carroll Hs-Pa                           11:08.91 
      1) 43 Savoy, John 05               2) 39 Armento, Steve 05 
      3) 42 Kincade, Ryan 05             4) 45 Tilger, Chris 06 
  21 East Lyme HS                                       11:10.10 
      1) 468 Warren, Matt 05             2) 464 Allen, Tim 06 
      3) 467 Parulis, Alex 05            4) 465 Babcock, John 05 
  22 Baldwin Tc-Pa                                      11:20.31 
      1) 82 Phillips, Tim 05             2) 81 Nyugen, Bill 08 
      3) 84 Wolfe, Chris 07              4) 80 Meade, Mike 06 
  23 State College TC                                   11:20.66 
      1) 1465 Groves, Matt 06            2) 1463 Eck, Brandon 05 
      3) 1461 Adewumi, David 05          4) 1464 Gainer, Josh 07 
  24 St. John the Baptist Dhs-Boys                      11:24.78 
      1) 1432 Lazzaro, John 05           2) 1433 Ortiz, Antonio 06 
      3) 1430 Garcia, Enrick 05          4) 1428 Donaldson III, Hugh 05 
 
 
 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle 
 =================================================================== 
     National: N 29.00  3/4/1972    Metuchen, Metuchen, NJ 
         Meet: M 29.45  3/13/2004   Westside, Anderson, SC 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Wayne TC                                              30.56   3 
      1) 1687 Traylor Jr., James 05      2) 1681 Dixon Jr., Keith 07 
      3) 1686 Snyder, Daniel 06          4) 1684 Mickens, Mike 05  
   USL; Wayne has won this event for 3 of the 5 years 
    it has been contested 
   2 Yonkers Striders TC                                   31.18   2 
      1) 1331 Noel, Earl 05              2) 1329 Evangelista, Dominic 06 
      3) 1328 Cumberbatch, Kelton 05     4) 1327 Arvelo, Luis 05 
   Is US #3 at 31.05 
   3 Archbishop Curley HS                                  31.93   3 
      1) 48 Daniels, Robert 05           2) 49 Devaud, Dominic 06 
      3) 50 Gracey, Patrick 06           4) 51 Kolodziejski, Jesse 06 
   4 Camden Hs-Boys                                        32.20   3 
      1) 210 Smith, Carl 05              2) 206 Gass, Asteway 07 
      3) 204 Davis, Royce 05             4) 203 Burroughs, Devon 05 
   5 Xavier Tc-Ny                                          32.57   2 
      1) 1773 Cullen, Ed 05              2) 1776 Imbert, Will 05 
      3) 1771 Assent, Anthony 05         4) 1772 Burgess, Brendan 05 
   6 Carranza Rd TC                                        33.45   1 
      1) 252 Gossack, Andrew 06          2) 253 Zanca, Ryan 07 
      3) 250 Fernholz, Dave 06           4) 251 Gauntt, Kevin 06 
 
 
   7 Lotown                                                35.12   2 
      1) 939 Allison, Ryan 05            2) 940 Asiedu, Kojo 05 
      3) 941 Fingado, Mike 05            4) 942 Pawlak, Pat 06 
  -- Golden Eagle Racing                                     DNS   1 
      1) 618 St. Lewis, Sean 06          2) 615 Lucey, Dennis 07 
      3) 614 Fay, Paul 06                4) 616 Mamagona, William 05 
 
 Boys High Jump 
 ========================================================================== 
  Progressions:  6-4.75, 6-6.75, 6-8.75, 6-10..75, 7-0.5 7-2.5, 
  7-4.25, 7-5.75 
     National: N 7-05.25  3/14/2004   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX 
         Meet: M 7-05.25  3/14/2004   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX 
     Freshman: (    6-08  1998        Ivan Schmidt, Penncrest, Media, PA 
    Sophomore: R    7-02  1/11/2003   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX 
       Junior: J 7-05.25  3/14/2004   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX 
       Senior: $    7-05  3/11/1978   Gail Olson, Sycamore, IL 
       Senior: $    7-05  2/12/2005   Scott Sellers, Cinco Ranch, Katy, TX 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   325 Sellers, Scott      05 Katy, TX                 2.20m    7-02.50 
      1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 2.20 2.25 
       PPP  PPP    O   XO    O  XXO  XXX 
   Is USL at 7-5; Successfully defended his title 
   2  1444 Cave, Juan          05 Voorhees, NJ             2.10m    6-10.75 
      1.95 2.00 2.05 2.10 2.15 
         O   XO    O  XXO  XXX 
   US #4; was also second in 2004 
   3  1140 Stallings, Demarcu  05 Salisbury, NC            2.05m    6-08.75 
      1.95 2.00 2.05 2.10 
         O   XO    O  XXX 
   Is = US #5 at 6-10  
   4  1169 Fritz, Ryan         05 Parkesburg, PA           2.05m    6-08.75 
      1.95 2.00 2.05 2.10 
       XXO    O   XO  XXX 
   Is US #2 at 7-0.25 
   5   301 Dodson, Andrew      05 Frankenmuth, MI          2.05m    6-08.75 
      1.95 2.00 2.05 2.10 
        XO   XO  XXO  XXX 
   Is = US #5 at 6-10 
  --  1516 Turner, Oderick     05 Teaneck, NJ                 NH 
      1.95 
       XXX 
  --   321 Healey, Michael     07 Katy, TX                    NH 
      1.95 
       XXX 
  --  1826 Mattsen, Jacob      05 Bedford, VA                 NH 
      1.95 
       XXX 
  --   881 Taylor-Watson, Dak  05 Williamsburg, VA            NH 
      1.95 
       XXX 
 
 
  --   882 Faison, Christophe  05 Bloomfield Hills, M         NH 
      1.95 
       XXX 
   Is = US #5 at 6-10 
  --  1694 Prosser, Nick       05 Webster, NY                 NH 
      1.95 
       XXX 
  --   287 Chestnut, Melvin    05 Forest City, NC            DNS 
      1.95 
       DNS 
  --  1467 Scala, Wes          05 State College, PA          DNS 
      1.95 
       DNS 
 
 Boys Pole Vault 
 ========================================================================== 
  14-0.5, 14-6.25, 15-0.25, 15-6.25, 16-0, 16-4, 16-8, 17-0 
     National: N 17-06.50  3/8/1986    Pat Manson, Aurora, CO 
         Meet: M 17-03.75  3/15/2003   Tommy Skipper, Sandy, OR 
     Freshman: (    15-06  1978        Bill Lange, Martinsville, NJ 
    Sophomore: R    16-09  1994        Jacob Davis, Orangefield, TX 
       Junior: J    17-03  1995        Jacob Davis, Orangefield, TX 
       Senior: $ 17-06.50  3/8/1986    Pat Manson, Aurora, CO 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   692 Sparks, Eric        05 hermitage, PA            4.88m   16-00.00 
      4.28 4.43 4.58 4.73 4.88 4.98 
         P    P    O   XO   XO  XXX 
   Teammate Andrew Rademacher won in 2004 (16-8) 
   2   288 Morrison, Michael   06 Chesapeake, VA           4.73m   15-06.25  
      4.28 4.43 4.58 4.73 4.88 
         P    P    O    O  XXX 
   Is = US #2 at 16-2 
   2  1833 Scott, Jordan       06 Watkinsville, GA         4.73m   15-06.25 
      4.28 4.43 4.58 4.73 4.88 
         P    P    O    O  XXX 
   Is USL at 16-4 
   4    57 McCorkel, Spencer   07 Bryant, AR               4.58m   15-00.25 
      4.28 4.43 4.58 4.73 
        XO    O    O  XXX 
   5   549 Herndon, Casey      05 Franklin Springs, G      4.58m   15-00.25 
      4.28 4.43 4.58 4.73 
         P    P   XO  XXX 
   6  1574 Hill, Donell        05 Mobile, AL               4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
         O    O  XXX 
   6  1580 Perryman, Dutch     05 Phoenix, AZ              4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
         O    O  XXX 
   8   270 McClurg, Jeff       05 Chagrin Falls, OH        4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
        XO    O  XXX 
   9  1575 Spear, Chris        06 Hoover, AL               4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
         O  XXO  XXX 
   9    83 Walters, Ron        05 Pittsburgh, PA           4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
         P  XXO  XXX 
  11    58 Willis, Jeremy      05 Pearcy, AR               4.43m   14-06.25 
      4.28 4.43 4.58 
        XX  XXO  XXX 
  12   638 Wilson, Bryant      05 Hale, MI                 4.28m   14-00.50 
      4.28 4.43 
         O  XXX 
  --  1719 Vellenoweth, John   05 wheeling, WV                NH 
      4.28 
       XXX 
  --   632 Abitante, Anthony   05 Berkeley Heights, N         NH 
      4.28 
       XXX 
  --  1605 Gil, Sean           07 Pittsburgh, PA             DNS 
 
 Boys Long Jump 
 ========================================================================== 
     National: N 26-06.50  2/18/1989   Dion Bentley, Penn Hills, Pittsb., P 
         Meet: M 24-01.75  3/14/2004   Felipe Reyes, CBA, Albany, NY 
     Freshman: (    24-05  1996        Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA 
    Sophomore: R 25-08.25  1997        Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA 
       Junior: J 25-09.25  1998        Mike Newell, Potomac, Dumfries, VA 
       Senior: $ 26-06.50  2/18/1989   Dion Bentley, Penn Hills, Pittsb, PA 
     Name                    Year School                  Finals 
 ==========================================================================  
   1  1522 Boone, Dennis       05 Chester, VA              7.51m   24-07.75 
       7.30m  FOUL  7.08m  7.19m  7.29m  7.51m 
   Meet Record; is USL at 24-9.75 
   2  1264 Fields, George      05 Columbia, SC             7.35m   24-01.50 
       FOUL  7.14m  7.11m  6.69m  7.18m  7.35m 
   US #3 
   3   369 Simpkins, Wendell   05 Concordville, PA         7.00m   22-11.75 
       5.75m  FOUL  7.00m  FOUL  6.81m  6.75m 
   4  1150 Bradley, Myles      05 Norwich, CT              6.97m   22-10.50 
       6.93m  6.81m  6.82m  6.97m  6.87m  6.89m 
   Is US #2 at 24-2.25 
   5   558 Grier, Timothy      06 Powder Springs, GA       6.97m   22-10.50 
       6.54m  6.97m  FOUL  6.58m  6.48m  6.81m 
   6   541 Perry, Cameron      06 Manassas, VA             6.92m   22-08.50 
       6.41m  6.71m  6.92m  6.72m  FOUL  FOUL 
   7  1586 Oliver, Justin      05 Stone Mountain, GA       6.91m   22-08.00 
       6.57m  6.85m  6.34m  6.54m  6.91m  6.90m 
   8   900 Allen, Jonathon     05 Lansing, MI              6.70m   21-11.75 
       6.44m  6.70m  6.44m  6.48m  6.63m  6.43m 
   9   421 Mitchell, Brandyn   05 fayetteville, NC         6.59m   21-07.50 
       FOUL  5.95m  6.59m 
  10  1704 Minter, Antwane     06 Alexandria, VA           6.54m   21-05.50 
       6.35m  6.54m  6.34m 
  11  1550 Hardesty, Montario  05 New Bern, NC             6.51m   21-04.25 
       5.28m  6.48m  6.51m 
  12  1374 Abisogun, Akins     05 Raleigh, NC              6.43m   21-01.25 
       6.16m  6.41m  6.43m 
 
  13  1324 Cathcart, Brandon   05 Salisbury, NC            6.36m   20-10.50 
       FOUL  6.27m  6.36m 
  14  1121 Muhammad, Jr., Kev  05 Newark, DE               6.21m   20-04.50 
       5.63m  6.21m  5.80m 
  15  1693 Jones, Gary         06 Webster, NY              6.17m   20-03.00 
       6.06m  6.17m  FOUL 
  16   998 Hill-Chadwick, Tra  05 Pikesville, MD           5.97m   19-07.00 
       FOUL  5.70m  5.97m 
  17   262 Clarke, Keimar      05 Lithonia, GA             5.69m   18-08.00 
       5.69m  3.92m  5.22m 
  --   153 Huntley, Antoine    05 Adelphi, MD                DNS 
  --  1643 Byrd, Jamar         05 Vineland, NJ               DNS 
  --   382 Duncan, Tim         05 Florence, KY               DNS 
  --   481 Gissendanner, Terr  05 Rochester, NY              DNS 
  --  1699 Guy, Trenton        05 Charlotte, NC              DNS 
  --   320 Gerland, Trevor     05 Katy, TX                   DNS 
 
 Boys Triple Jump 
 ========================================================================== 
     National: N 52-07.50  3/13/1988   Keith Holley, Bayside, VA Beach, VA 
         Meet: M    50-10  3/2000      Allen Simms, Roosevelt,Greenbelt, MD 
     Freshman: ( 45-10.75  1993        Carlton Rowe, WhitmnHuntingtonStn, N 
    Sophomore: R 49-09.25  1998        Maurice Robinson, Blount, Prichard, 
       Junior: J 51-08.25  1973        Don Duvall, North, Denver, CO  
       Senior: $ 52-07.50  3/13/1988   Keith Holley, Bayside, VA Beach, VA 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   795 Balumbu, Nkosinza   05 Union City, CA          14.75m   48-04.75 
       14.75m  14.57m  14.37m  FOUL  14.40m  14.69m 
   Is USL at 49-3.5 
   2  1324 Cathcart, Brandon   05 Salisbury, NC           14.70m   48-02.75 
       14.69m  14.70m  14.46m  FOUL  14.18m  14.51m 
   US #5 
   3   369 Simpkins, Wendell   05 Concordville, PA        14.43m   47-04.25 
       FOUL  FOUL  14.43m  FOUL  14.15m  FOUL 
   4   881 Taylor-Watson, Dak  05 Williamsburg, VA        14.41m   47-03.50 
       14.41m  13.88m  13.77m  13.19m  13.94m  FOUL 
   5   654 Orr, Nigel          05 Charlotte, NC           14.40m   47-03.00 
       FOUL  13.89m  14.40m  13.75m  FOUL  14.09m 
   6  1147 Joseph, Daniel      05 Concord, NC             14.28m   46-10.25 
       14.28m  13.93m  14.02m  14.00m  FOUL  FOUL 
   7  1693 Jones, Gary         06 Webster, NY             14.19m   46-06.75 
       14.16m  13.85m  13.94m  13.83m  13.99m  14.19m 
   Is US #4 at 48-4.5 
   8  1121 Muhammad, Jr., Kev  05 Newark, DE              14.04m   46-00.75 
       14.04m  13.77m  13.28m  13.18m  13.33m  13.93m 
   9  1139 Jackson, Larry      05 China Grove, NC         13.98m   45-10.50 
       13.32m  FOUL  13.98m  PASS  PASS  PASS 
  10   481 Gissendanner, Terr  05 Rochester, NY           13.97m   45-10.00 
       13.97m  13.95m  FOUL 
  11   347 Smith III, Clarenc  05 Coatesville, PA         13.95m   45-09.25 
       13.95m  13.46m  13.64m 
  12  1268 Saffold, John       05 Columbia, SC            13.91m   45-07.75 
       13.89m  13.60m  13.91m 
 
  12   591 Brown, Antoine      05 Upper Marlboro, MD      13.91m   45-07.75 
       13.85m  13.57m  13.91m 
  14   991 Miles, Brandon      05 Upper Marlboro, MD      13.83m   45-04.50 
       13.36m  13.75m  13.83m 
  15  1043 Okon, Jonathan      05 Hershey, PA             13.70m   44-11.50 
       13.60m  13.36m  13.70m 
  16  1727 Boyd, Corryl        07 Waldorf, MD             13.69m   44-11.00 
       13.69m  13.19m  FOUL 
  17   373 Isabel, Antonio     05 Lakeland, TN            13.41m   44-00.00 
       13.41m  12.83m  13.28m 
  18  1576 Schenk, Addison     05 Casa Grande, AZ         13.35m   43-09.75 
       12.85m  13.11m  13.35m 
  19  1141 Thomas, Shaunne     05 Stafford, VA            13.29m   43-07.25 
       13.13m  13.29m  13.17m 
  20    79 McMahon, Joe        05 Pittsburgh, PA          13.25m   43-05.75 
       13.19m  13.01m  13.25m 
  21   937 Johnson, Kegan      05 Coram, NY               13.03m   42-09.00 
       13.03m  12.64m  12.86m 
  22    46 Washington, Dwayne  07 Havertown, PA           13.01m   42-08.25 
       FOUL  13.01m  12.88m 
  --  1552 Marshman, Sheldon   05 New Bern, NC               DNS  
  --  1192 Martin, Chris       05 Roanoke, VA                DNS 
 
 Boys Shot Put 
 ========================================================================== 
     National: N    71-11  1/24/1970   Jesse Stuart, Glasgow, KY 
         Meet: M 66-11.25  3/2001      Jonathan Reeves, Fort Bend, Sugar La 
     Freshman: (    60-00  1999        Kevin Bookout, Stroud, OK 
    Sophomore: R 65-07.75  2000        Kevin Bookout, Stroud, OK 
       Junior: J    67-00  1969        Jesse stuart, Glasgow, KY 
       Senior: $    71-11  1/24/1970   Jesse Stuart, Glasgow, KY 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   267 Whiting, Ryan       05 Harrisburg, PA          19.84m   65-01.25 
       18.05m  18.35m  18.80m  18.85m  18.52m  19.84m 
   Is USL at 68-11.5 
   2  1492 Hickey, John        06 Piermont, NY            19.10m   62-08.00 
       17.06m  FOUL  18.25m  FOUL  18.69m  19.10m 
   Is US #2 at 64-4 
   3  1519 Cortina, Brian      05 Skillman, NJ            18.96m   62-02.50 
       16.89m  16.84m  18.29m  18.96m  FOUL  18.68m 
   US #3 
   4   385 Flores, Eric        05 Custer, SD              18.88m   61-11.50 
       17.94m  17.87m  17.29m  18.88m  18.57m  18.51m 
   US #4 
   5  1626 Rankin, Rob         05 pittsburgh, PA          17.90m   58-08.75 
       17.65m  17.07m  16.11m  17.73m  16.51m  17.90m 
   6  1359 Ayeni, Yemi         05 Kendall Park, NJ        17.80m   58-04.75 
       17.80m  16.60m  16.07m  16.24m  17.60m  16.65m 
   7  1539 Delhierro, Salvado  05 Toms River, NJ          17.55m   57-07.00 
       17.55m  16.88m  17.13m  FOUL  FOUL  FOUL 
   8   296 Michaud, Ben        05 Topsham, ME             17.50m   57-05.00 
       16.82m  17.14m  17.50m  17.33m  FOUL  FOUL 
 
 
   9    74 Panezich, Nick      05 Poland, OH              17.42m   57-02.00 
       17.39m  16.91m  17.42m 
   Is US #5 at 61-3.5 
  10   893 Stuck, Tom          05 Lancaster, OH           17.35m   56-11.25 
       17.13m  17.26m  17.35m 
  11   873 Lavin, Evan         05 Knoxville, TN           16.81m   55-02.00 
       16.57m  16.81m  16.43m 
  12   410 Brooks, Jaymes      07 Newport News, VA        16.50m   54-01.75 
       FOUL  16.50m  15.66m 
  13   401 McCutcheon, Thomas  05 Chesapeake, VA          16.48m   54-01.00 
       16.48m  15.62m  FOUL 
  14  1609 Stephen, Benjamin   07 Liberty, IN             16.38m   53-09.00 
       15.65m  16.38m  FOUL 
  15  1536 Wright, Wesley      08 Villa Rica, GA          16.38m   53-09.00 
       FOUL  14.79m  16.38m 
  16  1143 Moore, Rick         05 north beach, MD         16.10m   52-10.00 
       15.90m  16.10m  15.88m 
  17   548 Cooper, John        05 Cumberland, MD          15.82m   51-11.00  
       15.82m  FOUL  FOUL 
  18   704 Berezansky, Chris   05 Hillsborough, NJ        15.53m   50-11.50 
       13.97m  15.53m  14.62m 
  19  1197 Morganti, Mike      05 Media, PA               15.46m   50-08.75 
       FOUL  FOUL  15.46m 
  20  1532 Hackney, Andrew     05 Lawrenceville, GA       15.34m   50-04.00 
       FOUL  FOUL  15.34m 
  21  1039 Feiling, William    05 Midlothian, VA          15.31m   50-02.75 
       14.94m  FOUL  15.31m 
  22   419 Jones, Gerome       05 Baltimore, MD           15.30m   50-02.50 
       FOUL  15.30m  15.01m 
  23  1237 Harris, Leonard     05 Sunderland, MD          15.02m   49-03.50 
       15.02m  14.94m  14.49m 
  24    78 Huebner, Keith      05 Pittsburgh, PA          15.00m   49-02.50 
       15.00m  13.50m  FOUL 
  --   533 Hnat, Steven        05 Floyds Knobs, IN          FOUL 
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --   505 Prayer, Torrey      05 Greenville, NC             DNS 
       PASS  PASS  PASS 
 
 
 
 Boys Weight Throw 
 ========================================================================== 
     National: N    82-10  2/14/2004   Leif Arrhenius, Mtn View, Orem, UT 
         Meet: M    87-05  3/1999      Dylan Armstrong, Westside, Canada 
     Freshman: ( 63-06.25  1/22/2005   Wes Wright, Villa Rica, GA 
    Sophomore: R 75-00.50  2/26/2005   Walter Henning, St. Anthony's,S Hunt 
       Junior: J 76-01.75  3/1/2003    Leif Arrhenius, Mountain View, Orem, 
       Senior: $    82-10  2/14/2004   Leif Arrhenius, Mtn View, Orem, UT 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   126 Freeman, John       05 East Greenwich, RI      22.14m   72-07.75 
       20.27m  18.09m  22.14m  FOUL  21.39m  FOUL 
   US #3 
   John Freeman's brother, Michael, won this event in 2002  
   (74-11.75)  
   2  1787 Pessala, Alex       05 Mineola, NY             21.90m   71-10.25 
       21.12m  19.53m  20.64m  20.15m  FOUL  21.90m 
   US #4 
   3   904 Maloney, Matthew    05 Barrington, RI          21.47m   70-05.25 
       20.45m  FOUL  FOUL  21.02m  20.48m  21.47m 
   Is US #2 at 74-6 
   4  1412 Henning, Walter     07 Kings Park, NY          21.33m   69-11.75 
       FOUL  18.65m  21.05m  FOUL  20.82m  21.33m 
   Is USL at 75-0.5 
   5   127 Lodge, Brendan      05 Narragansett, RI        20.71m   67-11.50 
       FOUL  FOUL  19.80m  20.20m  19.95m  20.71m 
   Is US #5 at 69-0 
   6   385 Flores, Eric        05 Custer, SD              20.30m   66-07.25 
       20.30m  19.06m  FOUL  19.09m  FOUL  18.73m 
   7  1532 Hackney, Andrew     05 Lawrenceville, GA       20.22m   66-04.25 
       19.44m  20.22m  19.76m  19.60m  19.48m  18.77m 
   8  1746 Gonzalez, Dominck   05 Monroe, NY              19.17m   62-10.75 
       FOUL  18.05m  19.17m  18.46m  FOUL  FOUL 
   9   125 Chase, Nick         06 Foster, RI              18.84m   61-09.75 
       18.84m  FOUL  18.74m 
  10   958 Rohling, Charles    05 Kennesaw, GA            18.47m   60-07.25 
       FOUL  17.68m  18.47m 
  11  1039 Feiling, William    05 Midlothian, VA          18.21m   59-09.00 
       17.31m  16.94m  18.21m 
  12  1745 Paladino, Danny     06 Monroe, NY              18.19m   59-08.25 
       17.78m  18.19m  FOUL 
  13   330 McKinney, Brian     05 Clifton Park, NY        17.97m   58-11.50 
       17.97m  FOUL  FOUL 
  14  1132 Daly, Tim           07 Saunderstown, RI        17.82m   58-05.75 
       FOUL  17.82m  17.71m 
  15  1511 Kraychir, Trevor    07 West Covina, CA         17.72m   58-01.75 
       17.72m  FOUL  PASS 
  16  1536 Wright, Wesley      08 Villa Rica, GA          17.68m   58-00.25 
       17.10m  FOUL  17.68m 
  17  1133 Tiernan, Joe        06 North Kingstown, RI     17.57m   57-07.75 
       FOUL  17.57m  16.25m 
  18   267 Whiting, Ryan       05 Harrisburg, PA          17.54m   57-06.50 
       16.92m  FOUL  17.54m 
 
  19    74 Panezich, Nick      05 Poland, OH              17.29m   56-08.75 
       FOUL  15.87m  17.29m 
  20   957 Hunter, Zach        05 Mareitta, GA            17.27m   56-08.00 
       FOUL  FOUL  17.27m 
  21   533 Hnat, Steven        05 Floyds Knobs, IN        16.95m   55-07.50 
       15.98m  16.95m  16.58m 
  22  1534 Lassiter, Lloyd     05 Marietta, GA            16.89m   55-05.00 
       16.65m  16.89m  FOUL 
  23  1510 Kraychir, Trent     08 West Covina, CA         16.74m   54-11.25 
       16.71m  16.74m  FOUL 
  24  1535 Schiedt, David      06 Marietta, GA            16.30m   53-05.75 
       FOUL  16.30m  FOUL 
  25  1411 Clark, Charles      06 Babylon, NY             15.81m   51-10.50  
       15.81m  14.04m  15.16m 
  26  1530 Cox, Cody           07 Atlanta, GA             15.76m   51-08.50 
       FOUL  FOUL  15.76m 
  27   104 Kinsey, Daniel      05 Wellsville, OH          15.52m   50-11.00 
       FOUL  15.52m  15.34m 
  28  1531 Gormley, Mitchell   08 Lawrenceville, GA       14.85m   48-08.75 
       13.81m  13.77m  14.85m 
  29  1533 Kiely, Nate         07 Kennesaw, GA            14.79m   48-06.25 
       13.49m  14.79m  FOUL 
  30  1584 Gonzalez III, Raul  07 Fontana, CA             14.77m   48-05.50 
       FOUL  14.77m  FOUL 
  30   128 Sampson, Patrick    07 Middletown, RI          14.77m   48-05.50 
       14.55m  14.77m  FOUL 
  32   195 Keller, Andy        06 Brownsburg, IN          13.88m   45-06.50 
       FOUL  FOUL  13.88m 
  33  1115 Mitchell, Jeremy    05 Suitland,, MD           12.04m   39-06.00 
       12.04m  FOUL  11.23m 
  --   103 Plumer, Todd        06 Beacon, NY                FOUL 
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --  1492 Hickey, John        06 Piermont, NY               DNS 
 
 
 Boys Indoor Pentathlon 
 ================================================================ 
     National: N  4303  3/15/2003   Donovan Kilmartin, Eagle, ID 
         Meet: M  3908  3/1999      Marcell Allmond, St. Paul,San 
    Sophomore: R  3534  1991        Ryan Theriault, Las Vegas, NV 
       Junior: J  3962  1998        Marcell Allmond, St. Paul San 
       Senior: $  4303  3/15/2003   Donovan Kilmartin, Eagle, ID 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
     The top 6 in this event now represent 6 of the  
   top 10 NIN performances of all-time 
 
   1   104 Kinsey, Daniel      05 Wellsville, OH            3736 
    USL 
   2  1129 Wunderlich, Tim     05 Westminster, MD           3666 
    US #3 
   3   256 Hynes, Duane        05 Warrington, PA            3628 
    US #5 
   4  1556 Bray, Wesley        06 Cypress, TX               3557 
    US #8 
   5   558 Grier, Timothy      06 Powder Springs, GA        3554 
    US #9 
   6  1593 Wilkinson, Charles  05 Clinton, MD               3551 
    US #10 
   7  1585 Prentice, Terry     07 Pomona, CA                3273 
   8   939 Allison, Ryan       05 Lake Orion, MI            3256 
   9  1576 Schenk, Addison     05 Casa Grande, AZ           3212 
  10  1542 Ignaczak, Arthur    06 Toms River, NJ            3075 
  11   105 Ingold, Cody        05 Bellevue, NE              3016 
  12  1583 Ellis, Tim          06 Peoria, AZ                2929 
  13   562 Holcombe, Alex      07 Souderton, PA             2890 
  14  1260 James, Quentin      07 Laurel, MD                2797 
  15  1474 Hertz, Matt         06 Oyster Bay, NY            2705 
  16   704 Berezansky, Chris   05 Hillsborough, NJ          2658 
  17    20 Jordan, Anthony     05 Rochester, NY             2623 
  18    21 Roorda, Mike        05 Rochester, NY             2590 
  19   845 Ross, Marty         06 Brentwood, TN             2536 
  20  1541 Matos, Anthony      07 Toms River, NJ            2438 
  21   547 Zitterkopf, Brian   07 Fork Union, VA            2114 

 
 Boys 4x200 Meter Relay Midget 
 ================================================================ 
         Meet: M 1:49.74  3/13/2004   Hummingbird TC, MD 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Mt. Airy TC                                         1:50.82 
      1) 1099 Allen, Devin 99            2) 1098 Abdur-Rahman, Jamal 99 
      3) 1103 Strong, Jaelen 99          4) 1102 Smith, Kolonji 99  
      5) 1100 Davis, Lamont 99           6) 
   2 Glenarden TC                                        1:56.79 
      1) 593 Echols, Dondre 99           2) 595 Mack, Gary 99 
      3) 598 Partlow III, Clyde 99       4) 600 Sharp, Johnny 99 
      5) 602 Sykes, Malcolm 99           6) 
   3 Baltimore City T+F Club                             1:56.83 
      1) 94 Cook Jr., Johnathan 99       2) 97 Salmond, Donald 99 
      3) 93 Blackwell, Winton 99         4) 95 McCuin Jr., Kenneth 99 
      5) 96 Poston, Westley 99           6) 
   4 Trinity Elite TC                                    1:57.93 
      1) 1795 Scott, Vaughn              2) 1796 Damon, Daniel 
      3) 1797 Bush, Darryl               4) 1798 Williams, Charles 
      5) 1799 Johnson, Cory              6) 
   5 Maximum Output TC                                   2:04.14 
      1) 1780 Parker, Trea               2) 1781 Harding, Brandon 
      3) 1782 Arriguzo, Jeffrey          4) 1783 Anoor II, Radir 
   6 Pikesville Cheetahs TC                              2:05.32 
      1) 1224 Smith, Nicolas 99          2) 1223 Davis, Silas 99 
      3) 1221 Brown, Dante' 99           4) 1222 Burton, Kashief 99 
 
 Boys 4x200 Meter Relay Youth 
 ================================================================ 
         Meet: M 1:41.00  3/9/2002    DC Redwings, Washington, DC 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Hummingbird TC                                      1:51.14 
      1) 744 Lang, James 99              2) 743 Aromire, Adeboye 99 
      3) 745 Lindo, Demetrius 99         4) 747 Pascoe, Denzel 99 
      5) 746 Murray, Leslie 99           6) 
  -- Glenarden TC                                            DNS 
      1) 590 Bradley, Marco 99           2) 594 Fletcher, Alexander 99 
      3) 597 Morris, Stephon 99          4) 604 Wright, Christopher 99 
      5) 589 Ammons, Brandon 99          6) 
 
 Boys 4x200 Meter Relay Bantam 
 ================================================================ 
         Meet: M 2:00.11  3/13/2004   Maximum Output TC, Detroit, 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Glenarden TC                                        2:05.82 
      1) 592 Cummings II, Wayne 99       2) 599 Prestwood, Ralph 99 
      3) 601 Stevens, Deyon 99           4) 603 Wilson, Tre' 99 
      5) 596 Mack, Marcus 99             6) 
   2 Maximum Output TC                                   2:05.85 
      1) 987 Johnson II, Philip 99       2) 989 Warren, Alex 99 
      3) 986 Gaulden, Rashaun 99         4) 984 Annoor, Aaquil 99 
 
   3 Pikesville Cheetahs TC                              2:15.60  
      1) 1214 Clifton, Darius 99         2) 1218 Shelman, La'Quan 99 
      3) 1212 Berry, Darin 99            4) 1219 Stewart, Eric 99 
 
 Boys 4x400 Meter Relay Midget  
 ================================================================ 
         Meet: M 4:12.47  3/13/2004   Ed Waters TC, Baltimore, MD 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Mt. Airy TC                                         4:10.30M 
      1) 1099 Allen, Devin 99            2) 1098 Abdur-Rahman, Jamal 99 
      3) 1102 Smith, Kolonji 99          4) 1100 Davis, Lamont 99 
      5) 1101 Lipscomb, Bryson 99        6) 
   2 Baltimore City T+F Club                             4:28.72 
      1) 95 McCuin Jr., Kenneth 99       2) 96 Poston, Westley 99 
      3) 93 Blackwell, Winton 99         4) 97 Salmond, Donald 99 
      5) 94 Cook Jr., Johnathan 99       6) 
   3 Glenarden TC                                        4:38.10 
      1) 593 Echols, Dondre 99           2) 595 Mack, Gary 99 
      3) 598 Partlow III, Clyde 99       4) 600 Sharp, Johnny 99 
      5) 602 Sykes, Malcolm 99           6) 
   4 Trinity Elite TC                                    4:56.20 
      1) 1795 Scott, Vaughn              2) 1796 Damon, Daniel 
      3) 1797 Bush, Darryl               4) 1798 Williams, Charles 
      5) 1799 Johnson, Cory              6) 
 
 Boys 4x400 Meter Relay Youth 
 ================================================================ 
         Meet: M 3:50.67  3/15/2003   Gideonites TC, Md 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Hummingbird TC  'B'                                 4:06.99 




2005 Nike Indoor Nationals - 3/12/2005 to 3/13/2005 
 Prince Georges Sports & Learning Complex 
 Landover, Maryland 
 Results 
 Girls 60 Meter Dash 
 =================================================================== 
     National: N  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spring 
         Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver 
     Freshman: (  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX 
    Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver 
       Junior: J  7.32  2000        Alexis Joyce, Washington, Denver 
       Senior: $  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spring 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries        55m 
   1   360 Matthew, Sarah      06 Longmont, CO  7.07 7.62Q  4 
   2   119 McCorory, Francena  06 Hampton, VA  7.09 7.63Q  6 
   3   290 Murphy, Janessa     05 Frazer, PA  7.11 7.64Q  3 
   4   791 Davis, Kristina     06 Union City, CA  7.14 7.67Q  1 
   5   359 Cruder, Ashley      07 Aurora, CO  7.18 7.74Q  2 
   6   538 Wilson, Tenille     06 Summerdale, AL  7.15 7.75Q  5 
   7    13 Currie, Lamarra     05 Apex, NC   7.16 7.70q  3 
   8   906 Jacobs, Breehana    07 Uniontown, PA  7.21 7.76q  1 
   9  1277 Lawson, Krystin     09 Upper Marlboro, MD 7.24 7.80q  5 
  10   552 Burgess, Octavia    06 Morganton, NC  7.29 7.83q  3 
  11  1304 Booker, Alexis      06 Fort Washington, MD 7.30 7.85q  1 
  12  1839 Silver, Chalonda    06 Rocky Mount, NC 7.30 7.86q  3 
  13   371 Green, Chela        08 Nashville, TN  7.32 7.88q  2 
  14  1232 Hutcherson, Fallon  05 Dumfries, VA  7.32 7.89q  2 
  15  1193 Anderson, Shardae   05 Paulsboro, NJ  7.41 7.95q  1 
  16  1305 Brady, Brittny      05 Fort Washington, MD 7.37 7.96q  4 
  17   336 Flowers, Tiara      06 Coatesville, PA 7.43 8.01q  6 
  18   453 Atagwe, Joyce       06 Lanham, MD  7.46 8.04q  3 
  19  1806 Wilson, Audrey      08 Paulsboro, NJ  7.50 8.07   6 
  20  1233 Robinson, Candace   05 Dumfries, VA  7.49 8.08   2 
  20   993 Robinson, Devin     06 Baltimore, MD  7.48 8.08   5 
  22   894 Daye, Jewel         05 Philadelphia, PA          8.10   4 
  23  1372 Hodges, Cheri       05 Raleigh, NC               8.11   5 
  23  1181 Martin, Natasha     07 Orem, UT                  8.11   4 
  25   478 MaGee, Najia        06 rochester, NY             8.15   1 
  26  1725 Rush, Bianca        05 Mcdonough, GA             8.27   6 
  27  1791 Arriguzo, Leslie    08 Southfield, MI            8.29   5 
  28   664 Hawkins, Monique    06 The Colony, TX            8.32   6 
  29  1058 Lemonious, Alexand  06 Detroit, MI               8.35   5 
  30  1280 Evans-Hardy, Porsh  05 Winston-Salem, NC         8.36   2 
  31  1672 Martin, Michelle    08 Sicklerville, NJ          8.42   4 
  --   508 Hill, Tenesha       05 Gaithersburg, MD           DNS   3 
  --  1832 McLaughlin, Mon'tw  07 Hyattsville, MD            DNS   4 
  --   716 Fuller, Charlene    07 Fort Lauderdale, FL        DNS   2 
  --   868 Anderson, Jenae     07 Knoxville, TN              DNS   6 
  --  1445 Hunter, Takara      07 Bedford Heights, OH        DNS   1 
 

 Girls 60 Meter Dash 
 =================================================================== 
     National: N  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spring 
         Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver 
     Freshman: (  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, TX 
    Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Denver 
       Junior: J  7.32  2000        Alexis Joyce, Washington, Denver 
       Senior: $  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spring 
     Name                    Year School                   Semis  H# 
 =================================================================== 
 Semi-Finals        55m 
   1   119 McCorory, Francena  06 Hampton, VA  7.01 7.54Q  1 
   2   360 Matthew, Sarah      06 Longmont, CO  7.05 7.59Q  3 
   3   290 Murphy, Janessa     05 Frazer, PA  7.07 7.61Q  2 
   4   359 Cruder, Ashley      07 Aurora, CO  7.07 7.62q  1 
   5   791 Davis, Kristina     06 Union City, CA  7.10 7.63q  2 
   6   538 Wilson, Tenille     06 Summerdale, AL  7.11 7.67q  3 
   7    13 Currie, Lamarra     05 Apex, NC   7.18 7.72   3 
   7   906 Jacobs, Breehana    07 Uniontown, PA  7.15 7.72   1 
   9  1277 Lawson, Krystin     09 Upper Marlboro, MD 7.19 7.74   2 
  10   552 Burgess, Octavia    06 Morganton, NC  7.25 7.79   2 
  11  1304 Booker, Alexis      06 Fort Washington, MD 7.27 7.81   1 
  12   371 Green, Chela        08 Nashville, TN  7.33 7.89   3 
  12  1232 Hutcherson, Fallon  05 Dumfries, VA  7.31 7.89   1 
  14  1839 Silver, Chalonda    06 Rocky Mount, NC 7.35 7.91   3 
  15  1193 Anderson, Shardae   05 Paulsboro, NJ  7.37 7.94   2 
  16   453 Atagwe, Joyce       06 Lanham, MD  7.53 8.10   3 
  17   336 Flowers, Tiara      06 Coatesville, PA 7.50 8.11   1 
  --  1305 Brady, Brittny      05 Fort Washington, MD  DNS   2 
 
 Girls 60 Meter Dash 
 ================================================================ 
     National: N  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spr 
         Meet: M  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Den 
     Freshman: (  7.50  1999        Zenobia Reed, Lamar, Houston, 
    Sophomore: R  7.29  1999        Alexis Joyce, Washington, Den 
       Junior: J  7.32  2000        Alexis Joyce, Washington, Den 
       Senior: $  7.19  2/21/2004   Ashley Owens, Liberty, Co Spr 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
 Finals         55m 
   1   360 Matthew, Sarah      06 Longmont, CO  6.92 7.45 
   55m time is #2 US, 60m time is #2 US 
   2   119 McCorory, Francena  06 Hampton, VA  6.98 7.57   
   55m time is #4 US 
   3   290 Murphy, Janessa     05 Frazer, PA  7.06 7.62 
   4   538 Wilson, Tenille     06 Summerdale, AL  7.09 7.64 (7.637) 
   5   359 Cruder, Ashley      07 Aurora, CO  7.09 7.65 (7.645) 
   6   791 Davis, Kristina     06 Union City, CA  7.11 7.65 (7.647)  
 
 
Girls 200 Meter Dash 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist Sepu 
         Meet: M 23.78  2001        Erica Whipple, Palm Beach Lakes, 
     Freshman: ( 24.27  1/31/2004   Ebony Collins, Wilson, Long Beac 
    Sophomore: R 23.64  3/12/2000   Sanya Richards, Ft. Lauderdale, 
       Junior: J 23.55  2/15/2003   Jasmine Lee, Poly, Long Beach, C 
       Senior: $ 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist Sepu 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries 
   1  1275 Knight, Bianca      07 Ridgeland, MS            24.53q  5 
   2  1758 Simkins, Krista     05 Ambler, PA               24.69q  3 
   3  1277 Lawson, Krystin     09 Upper Marlboro, MD       25.07q  4 
   4   791 Davis, Kristina     06 Union City, CA           25.20q  4 
   5  1232 Hutcherson, Fallon  05 Dumfries, VA             25.44q  7 
   6   536 Sommerville, Shala  06 Halethorpe, MD           25.57q  6 
   7   538 Wilson, Tenille     06 Summerdale, AL           25.58q  1 
   8  1250 Williams, Sade      07 Alta Loma, CA            25.59q  2 
   9   673 James, Octavia      05 Newport News, VA         25.63   4 
  10  1025 Buckley, Landria    06 Romulus, MI              25.64   5 
  11   477 Harris, Quante      05 rochester, NY            25.76   5 
  12  1193 Anderson, Shardae   05 Paulsboro, NJ            25.87   6 
  13   710 Khan, Miriam        06 Titusville, NJ           25.96   5 
  14   371 Green, Chela        08 Nashville, TN            25.98   5 
  15  1233 Robinson, Candace   05 Dumfries, VA             26.03   7 
  16  1206 Carter, Simone      07 Yeadon, PA               26.04   1 
  17   771 Castronova, Nicole  06 Jackson, NJ              26.05   7 
  18  1789 Harvin, Elizabeth   06 Southfield, MI           26.14   2 
  19   804 Fields, Marie       06 Fredericksburg, VA       26.15   3 
  20   980 Drayton, Katrina    07 Troy, MI                 26.22   4 
  21  1806 Wilson, Audrey      08 Paulsboro, NJ            26.30   1 
  22   559 Hargrove, Jacqueli  07 Falls Church, VA         26.42   8 
  23  1069 Goldfarb, Aly       06 Mountain Brook, AL       26.43   7 
  24   214 Sloan, Avionne      06 Camden, NJ               26.51   1 
  25   964 Jones, Dara         05 Glenarden, MD            26.58   3 
  26  1027 Sabra, Jennifer     05 Taylor, MI               26.67   2 
  27  1548 Gray, Christina     05 New Bern, NC             26.70   4 
  28   453 Atagwe, Joyce       06 Lanham, MD               26.72   7 
  29   664 Hawkins, Monique    06 The Colony, TX           26.82   8 
  30  1207 Russ, Jasmine       07 Philadelphia, PA         26.96   3 
  31   108 Morgan, Cheria      06 Greensboro, NC           26.98   8 
  31   982 Humphrey, Erin      06 Ypsilanti, MI            26.98   6 
  33   892 Robertson, Brooke   06 Minocqua, WI             27.02   2 
  34  1279 Duncan, Karlyn      05 Winston-Salem, NC        27.06   3  
  35  1679 Bennett, Ashley     05 Huber Heights, OH        27.45   4 
  36  1280 Evans-Hardy, Porsh  05 Winston-Salem, NC        27.65   1 
  --  1445 Hunter, Takara      07 Bedford Heights, OH        DNS   8 
  --   981 Garner, Paige       06 Southfield, MI             DNS   3 
  --  1604 Krais, Ryann        08 Eagleville, PA             DNS   6 
  --  1278 Carter, Talaya      05 Winston-Salem, NC          DNS   2 
  --   254 Scott, Lauren       05 Cary, IL                   DNS   8 
  --   716 Fuller, Charlene    07 Fort Lauderdale, FL        DNS   6 
  --  1208 Taylor, Christana   06 Philadelphia, PA           DNS   6 
  --   928 Daniels, Monica     05 Thaxton, VA                DNS   7 
  --   715 Doyley, Deandra     06 Lauderdale Lakes, F        DNS   1 
 
 Girls 200 Meter Dash 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist Sepu 
         Meet: M 23.78  2001        Erica Whipple, Palm Beach Lakes, 
     Freshman: ( 24.27  1/31/2004   Ebony Collins, Wilson, Long Beac 
    Sophomore: R 23.64  3/12/2000   Sanya Richards, Ft. Lauderdale, 
       Junior: J 23.55  2/15/2003   Jasmine Lee, Poly, Long Beach, C 
       Senior: $ 23.14  3/2/2003    Allyson Felix, L.A. Baptist Sepu 
     Name                    Year School                  Finals  H# 
 =================================================================== 
 Finals 
   1  1275 Knight, Bianca      07 Ridgeland, MS            24.05   2 
    Bianca Knight is USL @ 23.70 (# 9 A-T) 
   2  1250 Williams, Sade      07 Alta Loma, CA            24.61   1 
   3  1758 Simkins, Krista     05 Ambler, PA               24.65   2 
   4  1232 Hutcherson, Fallon  05 Dumfries, VA             25.26   1 
   5   536 Sommerville, Shala  06 Halethorpe, MD           25.45   1 
   6  1277 Lawson, Krystin     09 Upper Marlboro, MD       25.51   2 
   7   538 Wilson, Tenille     06 Summerdale, AL           25.78   1 
  --   791 Davis, Kristina     06 Union City, CA             DNS   2 
 
Girls 400 Meter Run 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laud 
         Meet: M 53.85  3/2000      Leshinda Demus, Wilson, Long Bea 
     Freshman: ( 54.06  2/19/2005   Elan Hilaire, Park, Baltimore, M 
    Sophomore: R 53.45  2/22/1985   Andrea Thomas, Walton, Bronx, NY 
       Junior: J 52.19  3/14/2004   Nicole Leach, W Catholic, Phila, 
       Senior: $ 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laud 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries 
   1  1250 Williams, Sade      07 Alta Loma, CA            57.12q  9 
   2  1275 Knight, Bianca      07 Ridgeland, MS            57.39q  2 
   3    91 Smallwood, Andria   06 Washington DC, DC        57.45q  1 
   4  1759 Jordan, Dominique   08 Newport News, VA         58.20q  3 
   5     1 Chance, Natasha     05 Rochester, NY            58.28q  3 
   6   536 Sommerville, Shala  06 Halethorpe, MD           58.41q  1  
   7   120 Pinnock, Shakirra   05 Hampton, VA              58.42q  4 
   8  1757 Cantey, Krystal     06 Sicklerville, NJ         58.52q 10 
   9  1025 Buckley, Landria    06 Romulus, MI              58.71   7 
  10   711 Mapp, Natalie       05 Pennington, NJ           58.72  10 
  11  1371 Cunningham, Ebonie  07 Raleigh, NC              58.76   7 
  12   769 Blake, Lauren       05 Jackson, NJ              58.96   1 
  13  1042 Johnson, Abigail    06 Hershey, PA              59.07   7 
  14   833 McGowan, Lana       06 Hampton, VA              59.11   8 
  15   371 Green, Chela        08 Nashville, TN            59.25   4 
  16   358 Able, Caitlin       06 Aurora, CO               59.37   9 
  17   559 Hargrove, Jacqueli  07 Falls Church, VA         59.55   7 
  18  1471 Mason, Monica       08 Washington, DC           59.68   5 
  19  1229 Rose, Meghan        07 Poolesville, MD          59.72  10 
  20   980 Drayton, Katrina    07 Troy, MI                 59.81   2 
  21   763 Flood, Starema      05 Upper Marlboro, MD       59.83  10 
  22  1537 Kowalski, Tricia    05 Wyandotte, MI          1:00.22   6 
  22   137 Anyanwu, Patricia   06 Greenbelt, MD          1:00.22   2 
  24   761 Chapman, Robyn      06 Upper Marlboro, MD     1:00.28   4 
  25  1548 Gray, Christina     05 New Bern, NC           1:00.36   5 
  25   138 Arrington, Antione  06 Greenbelt, MD          1:00.36   3 
  27  1588 Tillett, Charlena   05 Annapolis, MD          1:00.40   6 
  28   702 Warrick, Yeneisha   05 Hillsborough, NJ       1:00.42   8 
  29   908 Cioffredi, Anna     08 Lebanon, NH            1:00.43   1 
  30  1069 Goldfarb, Aly       06 Mountain Brook, AL     1:00.59   2 
  30   286 Brown, Ashley       05 Charlottesville, VA    1:00.59   9 
  32  1001 Evans, Emily        05 Erie, PA               1:00.78   9 
  33  1677 Arnold, Ashley      06 Huber Heights, OH      1:00.85   6 
  34   804 Fields, Marie       06 Fredericksburg, VA     1:00.98   9 
  35  1469 Montgomery, Thelma  06 Manassas, VA           1:01.42   3 
  36  1110 Harrison, Sandy     05 Castalia, NC           1:01.48  10 
  37   982 Humphrey, Erin      06 Ypsilanti, MI          1:01.87   3 
  38  1761 Hall, Liz           06 Wyomissing, PA         1:02.03  10 
  39   790 Dunston, Kellie     05 Silver Spring, MD      1:02.32   5 
  40   146 Milner, Tunisia     06 Greenbelt, MD          1:02.63   7 
  41  1604 Krais, Ryann        08 Eagleville, PA         1:03.01   1 
  42   302 Smith, Alison       05 Christiansburg, VA     1:04.13   3 
  43  1033 Davis, Kyra         06 Middletown, MD         1:05.11   6 
  44   962 Jones, Asha         05 Glenarden, MD          1:05.81   4 
  45   959 Alexander, Ambria   05 Landover, MD           1:05.86   8 
  --  1817 Hilaire, Elan       08 Baltimore, MD              DNS   6 
  --  1669 Fasolino, Maria     06 Sewell, NJ                 DNS   5 
  --   983 Ott, Ericka         06 Detroit, MI                DNS   8 
  --    33 DuPont, Devon       05 Philadelphia, PA           DNS   5 
  --  1249 Stone, Nicole       05 Alto Loma, CA              DNS   6 
  --   716 Fuller, Charlene    07 Fort Lauderdale, FL        DNS   5 
  --  1791 Arriguzo, Leslie    08 Southfield, MI             DNS   7 
  --  1113 Green, Sharelle     05 New London, CT             DNS   8 
  --    72 Pinnick, Shakeia    08 Aurora, IL                 DNS   4 
  --   254 Scott, Lauren       05 Cary, IL                   DNS   2 



Girls 400 Meter Run 
 =================================================================== 
  Final of 8 fastest qualifers in 2 heats of 4 
     National: N 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laud 
         Meet: M 53.85  3/2000      Leshinda Demus, Wilson, Long Bea 
     Freshman: ( 54.06  2/19/2005   Elan Hilaire, Park, Baltimore, M 
    Sophomore: R 53.45  2/22/1985   Andrea Thomas, Walton, Bronx, NY 
       Junior: J 52.19  3/14/2004   Nicole Leach, W Catholic, Phila, 
       Senior: $ 52.10  3/10/2002   Sanya Richards, Aquinas, Ft Laud 
     Name                    Year School                  Finals  H# 
 =================================================================== 
 Finals 
   1  1250 Williams, Sade      07 Alta Loma, CA            55.47   2 
   2  1275 Knight, Bianca      07 Ridgeland, MS            56.75   2 
   3  1757 Cantey, Krystal     06 Sicklerville, NJ         57.07   1 
   4   120 Pinnock, Shakirra   05 Hampton, VA              57.57   1 
   5   536 Sommerville, Shala  06 Halethorpe, MD           57.97   1 
   6     1 Chance, Natasha     05 Rochester, NY            58.61   1 
   7  1759 Jordan, Dominique   08 Newport News, VA       1:00.48   2 
  --    91 Smallwood, Andria   06 Washington DC, DC           DQ   2 impeding 
 
 Girls 800 Meter Run 
 ================================================================ 
  SECTIONS 1, 2 and 3 AT 8:15am SUNDAY 
  SECTIONS 4 and 5 AT 1:28m SUNDAY 
     National: N 2:01.80  2/17/1974   Mary Decker, Orange, CA 
         Meet: M 2:09.52  3/16/2003   Katya Kostetskaya, Jonesbor 
     Freshman: ( 2:06.48  3/14/2004   Devon Williams, Towson Cath 
    Sophomore: R 2:02.40  2/17/1974   Mary Decker, Orange, Ca 
       Junior: J 2:06.60  1979        Joetta Clark, Columbia, Map 
       Senior: $ 2:04.90  1996        Tamieka Grizzle, George Was 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1   413 Gall, Geena         05 Flint, MI              2:10.62 
    Successfully defended her title 
   2  1608 Bowman, Sarah       05 Warrenton, VA          2:10.75 
   3  1555 Jones, Nichole      07 Houston, TX            2:11.96  
   4   107 Sheffey, Brittany   07 Bay Shore, NY          2:12.18 
   5  1425 Doswell, Katie      06 Richmond, VA           2:13.76 
   6   412 Fondren, Ramzee     08 Detroit, MI            2:13.90 
   7   712 Sherrard, Emily     06 Hopewell, NJ           2:15.39 
   8    71 Areson, Jackie      06 Delray Beach, FL       2:15.45 
   9   831 Belezaire, Marlean  06 Hampton, VA            2:16.27 
  10  1149 D'Auria, Katherine  05 Norwich, CT            2:16.58 
  11  1520 Bradley, Danielle   06 West Palm Beach, FL    2:16.64 
  12   750 Costello, Liz       06 Strafford, PA          2:18.70 
  13   792 Hardy, Jami         08 Union City, CA         2:19.10 
  14  1544 Casscells, Sara     05 Wilmington, DE         2:19.43 
  15  1439 Mattar, Stephanie   06 Deer Park, NY          2:19.70 
  16  1180 Sprehe, Christine   06 Colden, NY             2:19.74 
  17  1597 Gregory, Lauren     06 Denville, NJ           2:20.23 
  18    23 Chichester, Jennif  07 Upper Marlboro Terr    2:20.36 
  19  1793 Hay, Amber          05 Detroit, MI            2:20.58 
  20  1721 Jones, Kenya        06 Chesapeake, VA         2:20.65 
  21   821 Brooks, Susan       05 Burke, VA              2:20.92 
  22  1380 Korich, Faye        05 Wyndmoor, PA           2:21.44 
  23   147 Pirela, Nayda       05 Glenn Dale, MD         2:22.80 
  24   662 Planamento, Erica   06 Harrison, NY           2:23.01 
  25   312 Roper, Lauren       06 Katy, TX               2:23.26 
  26   803 Bumbrey, Shylan     05 Fredericksburg, VA     2:23.80 
  27   793 Humphrey, Victoria  07 Union City, CA         2:24.68 
  28   790 Dunston, Kellie     05 Silver Spring, MD      2:24.81 
  29   148 Redman, Jennifer    07 Hyattsville, MD        2:24.92 
  30   706 McElroy, Kelly      06 Wyomissing, PA         2:25.31 
  31   383 Till, Sarah         05 Jacksonville, FL       2:25.52 
  32   408 Dickerson, KeAira   07 Wilmington, DE         2:26.62 
  33  1739 Ifie, Melissa       05 Roanoke, VA            2:27.91 
  34  1668 Cundey, Laura       06 Sewell, NJ             2:28.30 
  35  1047 Mobyed, Lauren      07 Mineola, NY            2:29.30 
  --   714 Austin, Ambrosha    07 Coral Springs, FL          DNS 
  --   129 Berenato, Cate      07 Blacksburg, VA             DNS 
  --     7 Harper, Lyndsay     07 Albuquerque, NM            DNS 
  --  1108 Serwo, Sarah        05 Warminister, PA            DNS 
  --    72 Pinnick, Shakeia    08 Aurora, IL                 DNS 
  --   611 Mercer, Hillary     07 Palm Beach Gardens,        DNS 
  
 Girls 1 Mile Run 
 ================================================================ 
     National: N 4:38.50  3/17/1972   Debbie Heald, Neff, La Mira 
         Meet: M 4:45.32  3/14/2004   Katelyn Kaltenbach, Smoky H 
     Freshman: ( 4:40.10  1973        Mary Decker, Orange, CA 
    Sophomore: R 4:46.13  3/14/2004   Nicole Blood, Saratoga, NY 
       Junior: J 4:38.50  3/17/1972   Debbie Heald, Neff, La Mira 
       Senior: $ 4:39.00  1978        Lynn Jennings, Bromfield, H 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
             1500m 
   1  1608 Bowman, Sarah       05 Warrenton, VA       4:28.09 4:46.79 
   1500m time is #1 US, Mile time is #1 US  
   She won as a sophomore as well 
   2   847 Blood, Nicole       06 Gansevoort, NY  4:29.63 4:49.94 
   1500m time is #2 US, Mile time is #4 US 
   3   853 Lane, Caitlin       08 Gansevoort, NY  4:31.85 4:50.39 
   1500m time is #4 US, Mile time is #5 US 
   4  1630 Parrish, Kelly      06 Ocala, FL  4:31.62 4:50.88 
   1500m time is #3 US, Mile time is #6 US 
   5  1425 Doswell, Katie      06 Richmond, VA  4:35.20 4:56.72 
   6  1231 Schappert, Nicole   05 Delray Beach, FL 4:40.09 5:01.99 
   7   866 Keenan, Kelcee      05 Spring, TX  4:45.86 5:05.06 
   8    69 Smith, Alison       07 Columbia, MD  4:46.85 5:09.36 
   9  1518 Molen, Elisabeth    07 Birmingham, AL  4:48.50 5:10.84 
  10   417 Sampson, Kelly      05 Detroit, MI  4:49.71 5:12.04 
  11  1617 Thaeder, Katie      05 Kennett Square, PA 4:50.91 5:12.14 
  12   177 Brousell, Anna      06 Wilmington, DE  4:53.67 5:15.23 
  13  1521 Nelson, Michaeline  07 McLean, VA  4:55.98 5:18.96 
  14     7 Harper, Lyndsay     07 Albuquerque, NM 4:56.79 5:19.67 
  15   864 Charron, Caitlyn    07 Spring, TX  4:59.00 5:21.98 
  16   544 Slekis, Stefanie    06 Montclair, VA  5:19.45 5:45.53 
  --   107 Sheffey, Brittany   07 Bay Shore, NY              DNS 
  --   836 Malmquist, Kelsey   06 Williston Park, NY         DNS 
  --   854 McElroy, Alysha     08 Saratoga Springs, N        DNS 
  --   662 Planamento, Erica   06 Harrison, NY               DNS 
 
Girls 1 Mile Run Freshman 
 ================================================================ 
     National: N 4:40.10  1973        Mary Decker, Portola JHS, O 
         Meet: M 5:00.22  3/10/2002   Chantelle Dron, Central, Ma 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1   916 Anderson, Lindsay   08 Leeds, ND              5:03.08 
   2   849 Davidson, Hannah    08 Saratoga Springs, N    5:07.84 
   3  1486 Graney, Sara        08 Palisades, NY          5:13.92 
   4  1497 Kershner, Katie     08 Wilmington, DE         5:16.53 
   5  1606 Hine, Virginia      08 Memphis, TN            5:18.51 
   6  1616 Smith, Christine    08 West Chester, PA       5:18.96 
   7  1763 Miller, Nicolette   08 Wyomissing, PA         5:24.53 
   8   475 Lawler, Katherine   08 Alexandria, VA         5:26.64 
   9   506 Loba, Grace         08 Orlean, VA             5:29.64 
  10  1678 Avery, Janelle      08 Huber Heights, OH      5:31.57 
  11   918 Beddall, Brianna    08 Medford, NJ            5:33.17 
  12  1038 Stehle, Erin        08 Midlothian, VA         5:33.35 
  13   310 Keithan, Alli       08 Katy, TX               5:34.79 
  14   492 Foster, Emily       08 Brentwood, NH          5:41.66 
  15  1764 Pottieger, Victori  08 Wyomissing, PA         5:43.64 
  --   136 Cavallo, Amanda     08 Bayville, NJ               DNS 
 
 Girls 2 Mile Run 
 ================================================================ 
  SECTIONS 1 and 2 AT 7:30am SUNDAY 
  SECTION 3 at 2:12pm SUNDAY 
     National: N  9:55.92  3/10/1991   Melody Fairchild, Boulder,  
         Meet: M 10:23.63  3/2000      Carol Henry, Sarnia, Ontar 
     Freshman: ( 10:23.46  1998        Michelle Dela Vina, Andrea 
    Sophomore: R 10:25.07  1999        Sara Bei, MontgomerySantaR 
       Junior: J 10:13.16  1982        Laura Craven, Beechcroft,C 
       Senior: $  9:55.92  3/10/1991   Melody Fairchild, Boulder, 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
               3000m 
   1  1410 Niehaus, Kate       06 Columbia, SC   9:50.31 10:31.87 
   3000m time is #4 US, 2 mile time is #2 US 
   2   915 Anderson, Krista    05 Leeds, ND   9:49.76 10:32.14 
   3000m time is #3 US, 2 mile time is #3 US 
   3   851 Ferguson, Lindsey   06 Greenfield, NY   9:53.94 10:35.23 
   Ferguson is already #5 US, 2 mile time is #4 US 
   4  1161 Sedberry, Brittany  06 Beesleys Point, NJ  9:56.43 10:40.84 
   5  1555 Jones, Nichole      07 Houston, TX  10:01.13 10:42.22 
   6  1036 Patterson, Amanda   05 Midlothian, VA  10:00.80 10:42.62 
   7   889 Smeltzer, Rebekah   07 Monroe, MI    10:43.55 
   8  1337 Kaltenbach, Kately  05 Aurora, CO  10:02.39 10:45.96 
   9  1518 Molen, Elisabeth    07 Birmingham, AL    10:47.82 
  10  1146 White, Catherine    07 Roanoke, VA    11:02.11 
  11  1572 Van Horn, Katie     06 Glendora, NJ    11:03.02 
  12   190 Skinner, Jillian    05 Brentwood, TN    11:04.43 
  13  1317 Morelli, Lynn       05 Philadelphia, PA 10:19.04 11:05.68 
  14  1703 Guthrie, Karen      05 Mendham, NJ    11:06.43 
  15   772 Clausen, Jenny      06 Jackson, NJ    11:07.68 
  16  1600 Ennis, Jenn         06 Succasunna, NJ    11:11.75 
  17   850 Delay, Karyn        05 Saratoga Springs, NY 10:30.71 11:17.56 
  18  1676 Armstrong, Jessica  07 Dorr, MI     11:20.00 
  19  1183 Arena, Emily        05 Manassas, VA    11:20.19 
  20   848 Campbell, Ashley    06 Saratoga Springs, NY  11:32.08 
  21   192 Campbell, Karen     05 Rochester, NY    11:35.57 
  22   411 Young, Megan        05 Rochester Hills, MI   11:36.75 
  23   857 Trauscht, Melissa   05 Saratoga Springs, NY  11:43.60 
  24  1053 Wool, Caroline      06 Montgomery, AL    11:45.01 
  25   858 Vahanian, Cameron   08 Gansevoort, NY    11:46.75 
  26   315 Stewart, Tricia     06 Katy, TX     11:49.82 
  27   420 Buffo, Stephanie    07 Spartanburg, SC   11:55.01 
  28     2 Dhillon, Riti       07 Hopewell Jct, NY   12:25.79 
  --  1498 Klein, Lisa         05 Hockessin, DE              DNS 
  --   836 Malmquist, Kelsey   06 Williston Park, NY         DNS 
  --   123 Wegman, Roxanne     05 Delmar, NY                 DNS 
  --   544 Slekis, Stefanie    06 Montclair, VA              DNS 
  --   610 Mercer, Hailey      07 Palm Beach Gardens,        DNS 
  --  1426 Tacl, Elizabeth     06 Saint Cloud, MN            DNS 
  
 Girls 1 Mile Race Walk 
 ================================================================ 
     National: ) 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI 
     National: N 7:00.90  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferso 
         Meet: M 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI 
     Freshman: ( 7:24.67  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferso  
    Sophomore: R 7:17.24  1992        Melissa Baker, ShorehamWR, 
       Junior: J 7:00.94  3/13/2004   Katy Hayes, Oconomowoc, WI 
       Senior: $ 7:00.90  3/15/1998   Lisa Kutzing, Port Jefferso 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1   884 Hayes, Katy         05 Oconomowoc, WI         7:28.84 
   Is USL at 7:12.1 
   Successfully defended her title 
   2  1032 Peters, Tina        06 Yellow Springs, OH     7:42.31 
   Is #3 US at 7:33.67 
   3   166 Forgues, Lauren     06 Boothbay, ME           7:49.58 
   Is #5 US at 7:42.91 
   4  1339 Cannon, Kathleen    06 Granite Springs, NY    7:50.13 
   Is #2 US at 7:30.11 
   5   972 Tinnelly, Jennifer  06 Massapequa Park, NY    7:54.24 
   6  1080 Lochala, Carly      05 New Sharon, ME         7:54.71 
   7    66 Voss, Le'erin       06 Nashotah, WI           7:57.35 
   8   952 Pottle, Helen       06 Perry, ME              8:11.35 
   9  1346 Monte, Irie         07 Purdys, NY             8:16.38 
  10   522 O'Keefe, Carly      07 Rochester, NY          8:19.01 
  11  1610 Johnson, Amanda     06 Morganfield, KY        8:24.30 
  12   494 Snochowski, Alliso  08 Fair Lawn, NJ          8:29.24 
  13  1742 Peck, Lindsey       05 Williamson, NY         8:29.42 
  14  1611 Johnson, Kelli      05 Morganfield, KY        8:31.13 
  15   953 Smith, Jessie       05 Farmington, ME         8:36.84 
  16   517 Groat, Sarah        05 Penfield, NY           8:39.23 
  17  1343 Ganbaum, Michelle   07 Granite Springs, NY    8:45.35 
  18  1307 Perez, Ruby         07 Weslaco, TX            9:01.85 
  19  1360 Bonfiglio, Kristin  07 Kendall Park, NJ       9:02.70 
  20   523 Patterson, Eileen   06 Penfield, NY           9:04.00 
  21   656 Abele, Keri         06 Harrison, NY           9:14.32 
  22   660 Hoffberg, Elizabet  07 W. Harrison, NY        9:20.87 
  23   370 Steele, Kara        08 New Haven, CT          9:53.53 
  --    99 O'Brian, Brittany   07 Brightwaters, NY           DNS 
 
 Girls 60 Meter Hurdles 
 =================================================================== 
     National: )  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, 
     National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ 
     National: N  8.33  3/16/2003   Ronnetta Alexander, South, Willi 
         Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, Can 
     Freshman: (  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Denver 
    Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ 
       Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, 
     Name                    Year School                 Prelims  H# 
 =================================================================== 
 Preliminaries        55m 
   1   535 Lewis, Theresa      06 Randallstown, MD 8.07 8.68Q  3 
   2   362 Robinson, Kira      05 Denver, CO  8.12 8.73Q  7 
   3  1779 Ofili, Tiffany      05 Ypsilanti, MI  8.25 8.87Q  5 
   3   553 Flournoy, Valerie   06 Gainesville, FL 8.26 8.87Q  6 
   5  1228 Williams, Chanel    05 Conshohocken, PA 8.33 8.93Q  2  
   6   484 Madison, Christina  06 Elyria, OH   9.02Q  1 
   7   140 Holloway, Bever-Le  05 Greenbelt, MD  8.44 9.05Q  4 
   8   488 Jones, Jenise       05 Ewing, NJ  8.33 8.95q  2 
   9   673 James, Octavia      05 Newport News, VA 8.34 8.96q  5 
  10   715 Doyley, Deandra     06 Lauderdale Lakes,FL 8.35 8.98q  6 
  11  1512 Smith, Michelle     05 Teaneck, NJ  8.43 9.04q  3 
  12   777 Johnson, Brianna    05 Jackson, NJ  8.44 9.06q  7 
  13  1594 Woolridge, JaNay    05 Jessup, MD   9.11q  1 
  14  1747 Zoller, Erika       05 Germantown, MD  8.49 9.12q  7 
  14   307 Baker, Denise       06 Katy, TX   8.50 9.12q  5 
  16  1837 Major, Jasmine      05 Glen Allen, VA  8.53 9.13q  4 
  17  1019 Watkins, Kali       07 Newport News, VA  9.15q  1 
  18   628 Rogus, Katie        05 Brookeville, MD 8.53 9.17q  2 9.162 
  19   361 Maxwell, Lessley    05 Denver, CO   9.17   1 9.163 
  20   807 Gregory, Tierra     05 Williamsburg, VA 8.56 9.20   7 
  21  1680 Burns, Ashlee       05 Huber Heights, OH 8.53 9.21   5 
  22   165 Hensley, Sarah      05 Hagerstown, MD  8.60 9.27   5 
  23  1002 Smith, Nicole       05 Erie, PA                 9.28   3 
  24  1567 Scurry, Brittnie    05 Trenton, NJ              9.34   6 
  25   806 Gregory, Kierra     05 Williamsburg, VA         9.36   1 
  25  1059 Duckett, Ashley     05 Hanover, MD              9.36   3 
  27  1670 March, Andrea       06 Sewell, NJ               9.42   2 
  27   871 Wortham, Ellen      08 Knoxville, TN            9.42   1 
  29  1058 Lemonious, Alexand  06 Detroit, MI              9.46   7 
  30   870 Coward, Jacquelyn   08 Knoxville, TN            9.49   4 
  31  1472 Suter, Kaitlyn      05 Summerfield, NC          9.70   6 
  32  1757 Cantey, Krystal     06 Sicklerville, NJ         9.71   2 
  33  1027 Sabra, Jennifer     05 Taylor, MI               9.88   4 
  34   409 Williams, Nikita    06 Newport, DE              9.95   6 
  35  1558 Austin, Janica      07 Trenton, NJ              10.12   6 
  --   869 Blair, Bianca       07 Knoxville, TN              DNS   3 
  --  1248 Stone, Alison       07 Alta Loma, CA              DNS   4 
  --   106 Cotton, Brittany    05 East Patchogue, NY         DNS   4 
 
 Girls 60 Meter Hurdles 
 =================================================================== 
     National: )  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, 
     National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, NJ 
     National: N  8.33  3/16/2003   Ronnetta Alexander, South, Willi 
         Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, Can 
     Freshman: (  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Denver 
    Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, NJ 
       Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riverside, 
     Name                    Year School                   Semis  H# 
 =================================================================== 
 Semi-Finals        55m 
   1   362 Robinson, Kira      05 Denver, CO  7.98 8.59Q  3 
   2   535 Lewis, Theresa      06 Randallstown, MD 8.06 8.66Q  2 
   3  1779 Ofili, Tiffany      05 Ypsilanti, MI  8.23 8.84Q  1 
   4   307 Baker, Denise       06 Katy, TX   8.27 8.89q  3 
   5   488 Jones, Jenise       05 Ewing, NJ  8.28 8.91q  3 
   6   673 James, Octavia      05 Newport News, VA 8.33 8.94q  1 8.932  
   7  1228 Williams, Chanel    05 Conshohocken, PA 8.30 8.94   3 8.940 
   8   715 Doyley, Deandra     06 Lauderdale Lakes,FL 8.33 8.95   1 
   9   140 Holloway, Bever-Le  05 Greenbelt, MD  8.38 8.98   2 
  10  1019 Watkins, Kali       07 Newport News, VA 8.41 9.04   3 
  11   484 Madison, Christina  06 Elyria, OH  8.42 9.05   2 
  12   777 Johnson, Brianna    05 Jackson, NJ  8.44 9.07   2 
  13  1837 Major, Jasmine      05 Glen Allen, VA  8.52 9.13   1 
  14   628 Rogus, Katie        05 Brookeville, MD 8.57 9.22   2 
  15  1747 Zoller, Erika       05 Germantown, MD  8.59 9.24   1 
  16  1594 Woolridge, JaNay    05 Jessup, MD  8.59 9.25   2 
  17  1512 Smith, Michelle     05 Teaneck, NJ  8.67 9.33   3 
  18   553 Flournoy, Valerie   06 Gainesville, FL    10.69 11.57  1 



Girls 60 Meter Hurdles 
 ================================================================ 
     National: )  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riversid 
     National: N  8.33  3/9/1987    Charmaine Walker, Plainfield, 
     National: N  8.33  3/16/2003   Ronnetta Alexander, South, Wi 
         Meet: M  8.36  1999        Perdita Felicien, Pineridge, 
     Freshman: (  8.70  2000        Jasmin Bynum, Washington, Den 
    Sophomore: R  8.52  2000        Alethia Jenkins, Pennshauken, 
       Junior: J  8.33  2/21/1999   Nicole Denby, North, Riversid 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
 Finals         55m 
   1   362 Robinson, Kira      05 Denver, CO  7.79 8.37 
  55 time is USL, She is already USL at 60m (8.34, = #4 A-T) 
   2   535 Lewis, Theresa      06 Randallstown, MD 8.05 8.65 
   She is already #2 US at 55m; 60m time = #4 US 
   3  1779 Ofili, Tiffany      05 Ypsilanti, MI  8.11 8.71 
   4   488 Jones, Jenise       05 Ewing, NJ  8.26 8.87 
   5   673 James, Octavia      05 Newport News, VA 8.29 8.88 
   6   307 Baker, Denise       06 Katy, TX   8.29 8.90 
   
 Girls 4x200 Meter Relay 
 =================================================================== 
     National: N 1:35.86  3/16/2003   Poly, Long Beach, CA 
         Meet: M 1:39.87  3/14/2004   James Logan, Union City, CA 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Bethel TC                                           1:40.59   4 
      1) 119 McCorory, Francena 06       2) 120 Pinnock, Shakirra 05 
      3) 116 Carrington, Crystal 07      4) 121 Roberts, Essynce 07 
      5) 114 Barnette, Kamilah 07        6) 
   2 Hermitage TC                                        1:41.04   4 
      1) 675 Carter, Tanique 05          2) 677 Hill, Kyana 07 
      3) 679 Winston, Gevonda 07         4) 676 Harrison, Queen 07 
      5) 1837 Major, Jasmine 05          6) 
   3 Flying Doves                                        1:43.81   4 
      1) 535 Lewis, Theresa 06           2) 536 Sommerville, Shalaiyah 06 
      3) 537 Wright, Leticia 07          4) 534 Harrison, Keiristin 07 
   4 Menchville TC                                       1:44.34   3 
      1) 1019 Watkins, Kali 07           2) 1022 Wise, Tiffany 07 
      3) 1020 Williams, Simone 07        4) 1016 Saunders, Nicole 07 
      5) 1014 Black, Christie 05         6) 
   5 Chantilly TC                                        1:44.43   3 
      1) 283 Geldermann, Jennifer 05     2) 285 Nelson, Jasmine 05 
      3) 281 Abisogun, Adeola 05         4) 284 Kanamine, Sara 06 
      5) 282 Casey, Mary 06              6) 
   6 Cinco Ranch TC                                      1:45.22   3 
      1) 313 Stewart, Erica 05           2) 311 Ramirez, Kathy 07 
      3) 314 Stewart, Jessica 05         4) 307 Baker, Denise 06 
      5) 309 Jones, Christie 07          6) 
   7 Rancho Cucamonga TC                                 1:45.61   4 
      1) 1250 Williams, Sade 07          2) 1249 Stone, Nicole 05 
      3) 1246 Atkins, Breana 08          4) 1247 Lane, Erika 07 
      5) 1248 Stone, Alison 07           6) 
   8 Jackson TC                                          1:45.87   3 
      1) 769 Blake, Lauren 05            2) 770 Bunch, Jordan 08 
      3) 777 Johnson, Brianna 05         4) 771 Castronova, Nicole 06 
   9 Glasgow  TC                                         1:46.03   2 
      1) 568 Davis, Ciara 05             2) 569 Hayes, Jernail 06 
      3) 570 Parks, Sahara 05            4) 571 Payne, Quinncee 05 
      5) 573 Wanamaker, Eysha 08         6) 
  10 Coatesville Striders                                1:46.95   2 
      1) 336 Flowers, Tiara 06           2) 341 McBall, Sequoia 06 
      3) 342 Stonewall, Shaunice 06      4) 339 Koon, Amber 06 
      5) 340 Lambert, Danielle 07        6) 
  11 Firebirds                                           1:47.16   1 
      1) 510 Marsh, Siobahan 05          2) 508 Hill, Tenesha 05 
      3) 507 Anderson, Candice 05        4) 509 Jewell, Alissa 08 
      5) 511 Steele, Xania 05            6) 
  12 Ewing TC                                            1:47.21   3 
      1) 488 Jones, Jenise 05            2) 490 Walter, Melanie 05 
      3) 491 Winters, Asha 07            4) 486 Barnes, Tyler 07 
      5) 1813 Lovett, Meghan 06          6)  
  13 Edison Tech Tc-Ny                                   1:47.22   1 
      1) 478 MaGee, Najia 06             2) 476 Brock, Traequanda 06 
      3) 479 Maxwell, Neshay 07          4) 477 Harris, Quante 05 
  14 Maryland Jaguars                                    1:47.51   3 
      1) 964 Jones, Dara 05              2) 959 Alexander, Ambria 05 
      3) 966 Reid, Monique 07            4) 961 Canty, Waquesha 07 
  15 Camden Hs-Girls                                     1:48.00   2 
      1) 212 Miller, Shakea 07           2) 213 Sewell, Brandi 06 
      3) 211 Johnson, Erin 06            4) 214 Sloan, Avionne 06 
      5) 215 Smalls, Kamice 08           6) 
  16 Bruton TC                                           1:48.11   2 
      1) 199 Williams, Ashley 06         2) 196 McCoy, Dominique 06 
      3) 197 Reid, Janis 06              4) 198 Walker, Lamesha 07 
  17 Good Counsel HS                                     1:48.40   2 
      1) 629 Rogus, Katie 05             2) 626 Kponou, Yeaty 05 
      3) 631 Younger, Brittney 06        4) 627 Peaks, Crystal 06 
      5) 630 Uku, Miriam 07              6) 
  18 Maryland Jaguars  'B'                               1:48.87   1 
      1) 963 Jones, Charmaine 05         2) 962 Jones, Asha 05 
      3) 965 Patton, Heather 05          4) 960 Bost, Latosha 06 
  19 Washington Twp TC                                   1:49.29   1 
      1) 1673 Myers, Lauren 06           2) 1669 Fasolino, Maria 06 
      3) 1670 March, Andrea 06           4) 1672 Martin, Michelle 08 
      5) 1671 Marriott, Sabrei 06        6) 
  20 Trenton Central TC                                  1:49.85   1 
      1) 1570 Yelder, Nicole 05          2) 1563 Graffie, Shayon 06 
      3) 1558 Austin, Janica 07          4) 1567 Scurry, Brittnie 05 
  21 St. Anthony's Hs-Girls                              1:50.26   1 
      1) 1414 Antoniades, Jessica 07     2) 1422 Ribadeneyra, Alexis 05 
      3) 1418 Laventure, Collette 07     4) 1423 Serico, Katherine 07 
      5) 1421 Perno, Gina 07             6) 
  -- Cardinal O'Hara Hs-Girls                                DNF   2 
      1) 234 Aaron, Lindsey 08           2) 236 Frayne, Michele 05 
      3) 237 Hunt, Tricia 07             4) 241 Smith, Nialah 06 
      5) 242 Unger, Kelly 07             6) 
  -- Running Patriots                                        DNS   4 
      1) 1303 Allen, Nakia 06            2) 1304 Booker, Alexis 06 
      3) 1305 Brady, Brittny 05          4) 1306 Briscoe, Yvette 05 
  -- Blazin Raiders                                          DNS   4 
      1) 140 Holloway, Bever-Leigh 05    2) 143 Jefferson, Lindsey 06 
      3) 137 Anyanwu, Patricia 06        4) 138 Arrington, Antionette 06 
      5) 145 Meakes, Carliesa 05         6) 
  
 Girls 4x400 Meter Relay 
 =================================================================== 
     National: N 3:38.91  3/14/2004   Poly, Long Beach, CA 
         Meet: M 3:45.35  3/1999      Wilson, Long Beach, CA 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Rancho Cucamonga TC                                 3:53.78   4 
      1) 1246 Atkins, Breana 08          2) 1247 Lane, Erika 07 
      3) 1248 Stone, Alison 07           4) 1249 Stone, Nicole 05  
      5) 1250 Williams, Sade 07          6) 
   2 Hopewell Valley TC                                  3:57.06   4 
      1) 710 Khan, Miriam 06             2) 712 Sherrard, Emily 06 
      3) 711 Mapp, Natalie 05            4) 709 Barrett, Jackie 06 
      5) 713 Volpe, Kristen 06           6) 
   3 Bethel TC                                           3:58.85   4 
      1) 116 Carrington, Crystal 07      2) 119 McCorory, Francena 06 
      3) 120 Pinnock, Shakirra 05        4) 121 Roberts, Essynce 07 
      5) 118 Lawrence, Megann 05         6) 
   4 Kecoughtan TC                                       4:01.08   4 
      1) 834 Saunders, Morgan 07         2) 835 Swindell, Tiara 06 
      3) 831 Belezaire, Marleane 06      4) 833 McGowan, Lana 06 
      5) 832 Clarey, Aundrea 06          6) 
   5 Blazin Raiders                                      4:02.69   4 
      1) 137 Anyanwu, Patricia 06        2) 138 Arrington, Antionette 06 
      3) 143 Jefferson, Lindsey 06       4) 150 Walker, Marika 06 
      5) 141 Jameson, Takecia 07         6) 
   6 Irish Road TC                                       4:03.00   3 
      1) 753 Niness, Ashley 06           2) 755 Quinn, Kierstin 06 
      3) 754 Niness, Carly 08            4) 750 Costello, Liz 06 
   7 J-Elite TC                                          4:03.50   3 
      1) 763 Flood, Starema 05           2) 761 Chapman, Robyn 06 
      3) 762 Collins, Nicole 06          4) 760 Apugo, Sandy 06 
   8 Upper St Clair TC                                   4:04.20   3 
      1) 1624 Orchowski, Katie 06        2) 1620 Ellerbe, LaVonne 05 
      3) 1625 Sukenik, Sara 07           4) 1621 Findley, Alex 08 
      5) 1623 Marshall, Erica 06         6) 
   9 Ballou HS                                           4:06.25   3 
      1) 91 Smallwood, Andria 06         2) 86 Nobles, Kenisha 06 
      3) 87 Nobles, Lashawn 08           4) 88 Nobles, Lasheena 08 
      5) 85 Koonce, Paris 07             6) 
  10 Downingtown East TC                                 4:08.22   2 
      1) 431 Keenan, Sami 06             2) 428 Egan, Amanda 06 
      3) 433 O'Toole, Kellie 06          4) 434 Ritson, Cali 07 
      5) 435 Sansone, Lauren 06          6) 
  11 Camden Hs-Girls                                     4:08.35   2 
      1) 212 Miller, Shakea 07           2) 213 Sewell, Brandi 06 
      3) 211 Johnson, Erin 06            4) 214 Sloan, Avionne 06 
      5) 215 Smalls, Kamice 08           6) 
  12 Good Counsel HS                                     4:08.93   1 
      1) 628 Rogus, Katie 05             2) 631 Younger, Brittney 06 
      3) 627 Peaks, Crystal 06           4) 626 Kponou, Yeaty 05 
      5) 625 Bardon, Stephanie 08        6) 
  13 Norristown Area TC                                  4:09.46   3 
      1) 1123 Adams, Brittani 05         2) 1124 Cooper, Brittany 05 
      3) 1126 Jones, Hasiyna 06          4) 1125 Harris, Shakira 07 
  14 Trenton Central TC                                  4:10.63   1 
      1) 1569 Williams, Shanda 06        2) 1562 Doyley, Karen 05 
      3) 1565 Littlepage, Rejon 05       4) 1567 Scurry, Brittnie 05 
      5) 1570 Yelder, Nicole 05          6) 
  15 Blacksburg                                          4:11.60   2 
      1) 133 Rhodes, Hayley 07           2) 134 Rhodes, Megan 08  
      3) 129 Berenato, Cate 07           4) 130 Burbey, Ariel 06 
      5) 132 Grant, Annie 07             6) 
  16 Glasgow  TC                                         4:12.47   1 
      1) 573 Wanamaker, Eysha 08         2) 569 Hayes, Jernail 06 
      3) 570 Parks, Sahara 05            4) 571 Payne, Quinncee 05 
      5) 572 Tamasang, Carine 05         6) 
  17 Webster Schroeder TC                                4:13.47   2 
      1) 1688 Arday, Abby 07             2) 1689 Brett, Katherine 07 
      3) 1692 Paffendorf, Lauren 06      4) 1690 Kittelberger, Allison 06 
  18 Maryland Jaguars                                    4:13.78   4 
      1) 959 Alexander, Ambria 05        2) 962 Jones, Asha 05 
      3) 964 Jones, Dara 05              4) 960 Bost, Latosha 06 
      5) 967 Smith, Denise 07            6) 
  19 Archbishop Carroll Hs-Pa                            4:15.78   1 
      1) 35 Paffett, Emily 07            2) 37 Storbeck, Caitlin 08 
      3) 38 Yankowich, Rachelle 07       4) 33 DuPont, Devon 05 
      5) 34 Gallagher, Brigid 08         6) 
  20 Downingtown West TC                                 4:18.96   2 
      1) 443 Brower, Katie 07            2) 444 Horstmann, Joanna 05 
      3) 448 Wolfgang-Price, Alex 07     4) 445 Lambert, Rachel 08 
  -- Bruton TC                                               DNS   1 
      1) 199 Williams, Ashley 06         2) 196 McCoy, Dominique 06 
      3) 197 Reid, Janis 06              4) 198 Walker, Lamesha 07 
  
 Girls 4x800 Meter Relay 
 ================================================================ 
     National: N 8:53.67  3/1/2002    Boys and Girls, Brooklyn, N 
         Meet: M 9:11.82  3/2001      Boys and Girls, Brooklyn, N 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Kinetic RC                                          9:20.34 
      1) 847 Blood, Nicole 06            2) 851 Ferguson, Lindsey 06 
      3) 853 Lane, Caitlin 08            4) 850 Delay, Karyn 05 
      5) 854 McElroy, Alysha 08          
   2 Blazin Raiders                                      9:23.29 
      1) 146 Milner, Tunisia 06          2) 142 Jameson, Tameka 07 
      3) 149 Stanley, Tasha 08           4) 144 Lockhart, Dominique 08 
      5) 147 Pirela, Nayda 05            6) 
   Is #4 US at 9:06.75 (#7 A-T) 
   3 Upper St Clair TC                                   9:32.21 
      1) 1624 Orchowski, Katie 06        2) 1619 Diederich, Beth 06 
      3) 1622 Fitzgerald, Kathryn 05     4) 1625 Sukenik, Sara 07 
   4 Somers TC                                           9:37.29 
      1) 1348 Swiatocha, Alexandra 05    2) 1345 Keating, Sarah 06 
      3) 1341 Clinchy, Suzie 07          4) 1344 Howard, Mary Alice 06 
      5) 1349 Tuson, Laura 05            6) 
   5 North Penn TC                                       9:37.32 
      1) 1136 Dingman, Cheryl 05         2) 1134 Berg, Erin 06 
      3) 1137 Galgon, Jocelyn 06         4) 1138 Schofield, Jen 08 
      5) 1135 Collins, Kelsey 06         6) 
   6 Cardinal O'Hara Hs-Girls                            9:38.91 
      1) 239 Kelly, Katie 06             2) 238 Kelly, Beth 08  
      3) 235 Boudwin, Bridgette 05       4) 242 Unger, Kelly 07 
      5) 240 McShay, Katie 08            6) 
   7 Spirit of Pre TC                                    9:42.00 
      1) 1387 Creutz, Eileen 06          2) 1386 Conn, Melonie 07 
      3) 1388 Creutz, Meagan 08          4) 1389 Gabl, Joanne 06 
      5) 1391 Luke, Amy 06               6) 
   8 JW Robinson TC                                      9:43.79 
      1) 822 Collins, Madeline 07        2) 824 Hovland, Jen 06 
      3) 823 Coster, Caroline 05         4) 821 Brooks, Susan 05 
      5) 825 Sullivan, Courtney 05       6) 
   9 Tower Hill TC                                       9:44.02 
      1) 1544 Casscells, Sara 05         2) 1547 Trivellas, Myra 07 
      3) 1546 Trivellas, Mahi 07         4) 1545 Liberati, Mauri 05 
      5) 1543 Campbell, Caroline 07      6) 
  10 Fairfax  Rebels                                     9:45.75 
      1) 495 Duncan, Anne Marie 05       2) 496 Henderson, Jordana 05 
      3) 497 Kakouris, Elizabeth 06      4) 498 Trapeni, Jessica 07 
  11 Villa Maria Academy                                 9:45.83 
      1) 1641 Wolf, Kelly 05             2) 1632 Carroll, Bridget 06 
      3) 1638 Reusche, Caitlin 06        4) 1637 Rachko, Annie 08 
      5) 1640 Wisler, Aubrey 05          6) 
  12 Ocean City TC                                       9:47.34 
      1) 1159 Moreland, Allie 05         2) 1162 Tomlin, Renee 06 
      3) 1160 Richardson, Elizabeth 07   4) 1158 Minehan, Kaitlyn 07 
      5) 1163 Walsh, Erin 06             6) 
  13 Blacksburg                                          9:47.35 
      1) 130 Burbey, Ariel 06            2) 129 Berenato, Cate 07 
      3) 135 Ward, Susanna 05            4) 131 Dorrell, Hannah 08 
  14 Flower City TC                                      9:48.47 
      1) 526 Woodarek, Marla 07          2) 516 Elliot, Katie 05 
      3) 520 Hartmann, Brittany 06       4) 518 Haefner, Hilary 06 
      5) 515 Chernak, Laura 05           6) 
  15 Conard TC                                           9:49.62 
      1) 365 Bemis, Heather 05           2) 366 Cannon, Caitlin 07 
      3) 367 Fresher, Molly 07           4) 368 Perron, Emma 07 
  16 Saint Basil Academy                                 9:50.11 
      1) 1315 Davies, Kathleen 07        2) 1316 Morelli, Christina 05 
      3) 1319 O'Donnell, Laura 07        4) 1317 Morelli, Lynn 05 
      5) 1318 Morelli, Rachel 08         6) 
  17 Cinco Ranch TC                                      9:50.62 
      1) 315 Stewart, Tricia 06          2) 317 Whitt, Alison 06 
      3) 316 Tidwell, Raquel 06          4) 308 Hauhe, Erin 06 
      5) 312 Roper, Lauren 06            6) 
  18 Pennridge TC                                        9:51.51 
      1) 1201 Kostishion, Jill 08        2) 1202 Kulp, Tiffany 05 
      3) 1198 Boice, Kristen 06          4) 1200 Koch, Erin 06 
  19 Padua Academy                                       9:53.55 
      1) 1187 Watunya, Jenn 05           2) 1184 Keegan, Bridget 06 
      3) 1186 McCaffrey, Mary Kate 05    4) 1185 Lichtner, Sam 05 
  20 Lenape TC                                           9:53.64 
      1) 922 Lapointe, Victoria 07       2) 921 Johnson, Miya 08 
      3) 923 Marshall, Erin 05           4) 926 Walsh, Lauren 05  
      5) 924 Reynolds, Felicia 06        6) 
  21 Atholton TC                                         9:56.10 
      1) 67 Nicholson, Kate 07           2) 68 Sloboda, Valerie 05 
      3) 70 Young, Samantha 07           4) 69 Smith, Alison 07 
  22 Downingtown East TC                                 9:58.51 
      1) 429 Giere, Kate 06              2) 427 Carter, Kelly 07 
      3) 436 Thompson, Marie 08          4) 432 McMurray, Steph 07 
      5) 435 Sansone, Lauren 06          6) 
  23 Kinetic RC  'B'                                     9:59.05 
      1) 846 Bellon, Brianne 08          2) 849 Davidson, Hannah 08 
      3) 852 Lane, Brittney 08           4) 849 Davidson, Hannah 08 
      5) 854 McElroy, Alysha 08          6) 
  24 Tappan Zee TC                                       9:59.41 
      1) 1487 Lynch, Madeline 05         2) 1485 DeYoung, Kristen 06 
      3) 1484 Bryant, Keegan 06          4) 1486 Graney, Sara 08 
      5) 1488 Sutton, Stephanie 06       6) 
  25 Cardinal Gibbons HS                                10:00.65 
      1) 218 Barton, Meredith 06         2) 217 Adams, Emily 06 
      3) 219 Beeler, Caitlyn 06          4) 224 Prasnikar, Melissa 06 
      5) 226 Tune, Kathryn 06            6) 
  26 Runners' High                                      10:01.57 
      1) 1299 Forgach, Tina 06           2) 1301 McGrath, Meg 06 
      3) 1302 Shareshian, Kat 05         4) 1300 Lunny, Erin 07 
      5) 1298 Booton, Jen 05             6) 
  27 Bethel TC                                          10:05.89 
      1) 114 Barnette, Kamilah 07        2) 118 Lawrence, Megann 05 
      3) 115 Branch, Jasmin 07           4) 117 Chapman, Sarah 05 
      5) 122 Williams, Taylore 08        6) 
  28 Radnor TC                                          10:08.86 
      1) 1245 Milewski, Liz 07           2) 1244 Milewski, Caroline 07 
      3) 1243 Holm, Shannon 07           4) 1242 Farley, June 07 
      5) 1241 Bridges, Amanda 06         6) 
  29 Maggie Walker Governor's TC                        10:16.92 
      1) 947 Davis, Natalie 08           2) 950 Wauford, Emily 05 
      3) 949 Levenson, Carly 05          4) 946 Askin, Stella 05 
      5) 948 DeAlto, Samantha 06         6) 
  -- Tatnall TC                                              DNS 
      1) 1497 Kershner, Katie 08         2) 1498 Klein, Lisa 05 
      3) 1495 Castagno, Annie 07         4) 1496 Castagno, Joanie 07 
  -- St. Ursula Academy                                      DNS 
      1) 1458 Warren, Amy 05             2) 1452 Backscheider, Jill 05 
      3) 1455 Mertens, Jennie 05         4) 1453 Clark, Becky 05 
      5) 1454 Meiners, Danielle 06       6) 
 

Girls 4x1 Mile Relay 
 ================================================================ 
  Vahanian 5:11.6, Solomon 5:05.8, Ferguson 4:59.3, Blood 4:52.0  
     National: N 20:08.72  3/13/2004   Saratoga, Saratoga, NY 
         Meet: M 20:08.72  3/13/2004   Saratoga, Saratoga, NY 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Kinetic RC                                         19:59.24M 
      1) 851 Ferguson, Lindsey 06        2) 850 Delay, Karyn 05 
      3) 853 Lane, Caitlin 08            4) 847 Blood, Nicole 06 
  National Record, prior, Saratoga, NY, 2004, 20:08.72 
  Third successive win for Saratoga. 
   2 Blazin Raiders                                     21:31.48 
      1) 144 Lockhart, Dominique 08      2) 148 Redman, Jennifer 07 
      3) 150 Walker, Marika 06           4) 147 Pirela, Nayda 05 
   3 Kinetic RC  'C'                                    21:33.59 
      1) 848 Campbell, Ashley 06         2) 858 Vahanian, Cameron 08 
      3) 857 Trauscht, Melissa 05        4) 849 Davidson, Hannah 08 
   4 Saint Basil Academy                                21:39.26 
      1) 1315 Davies, Kathleen 07        2) 1319 O'Donnell, Laura 07 
      3) 1316 Morelli, Christina 05      4) 1317 Morelli, Lynn 05 
   5 Falls Road RC                                      22:06.57 
      1) 503 Ravenscraft, Megan 06       2) 500 Bailey, Sara 08 
      3) 502 Burcham, Danielle 06        4) 501 Buck, Kelli 05 
   6 St. Ursula Academy                                 22:10.81 
      1) 1458 Warren, Amy 05             2) 1453 Clark, Becky 05 
      3) 1456 Scherer, Katharine 06      4) 1454 Meiners, Danielle 06 
   7 Mountain Brook TC                                  22:13.00 
      1) 1070 Loveless, Laura 08         2) 1067 Boozer, Leslie 08 
      3) 1068 Ellis, Reed 08             4) 1071 Morgan, Madeline 08 
   8 Lake Erie Striders                                 22:13.76 
      1) 886 Hoffman, Alicia 05          2) 887 Hoffman, Andrea 08 
      3) 885 Baron, Rachel 08            4) 889 Smeltzer, Rebekah 07 
   9 Kinetic RC  'B'                                    22:13.93 
      1) 846 Bellon, Brianne 08          2) 855 Peterson, Katie 08 
      3) 852 Lane, Brittney 08           4) 856 Ratigan, Kayla 08 
  10 Cardinal Gibbons HS                                22:34.93 
      1) 220 Beichner, Heather 08        2) 222 Holesh, Lauren 06 
      3) 225 Thompson, Justine 06        4) 223 O'Neill, Bernadette 07 
  11 Flower City TC                                     23:01.05 
      1) 516 Elliot, Katie 05            2) 518 Haefner, Hilary 06 
      3) 520 Hartmann, Brittany 06       4) 514 Bhattacharjee, Monica 05 
  12 Brentsville                                        23:03.63 
      1) 181 Kulifay, Alex 08            2) 180 Emerson, Amelia 08 
      3) 183 Stober, Wendy 05            4) 179 Callahan, Kelly 05 
 
 

Girls 1600 Sprint Medley 
 =================================================================== 
     National: N 3:53.17  3/9/2001    Wilson, Long Beach, CA 
         Meet: M 3:59.62  3/9/2002    Wilson, Long Beach, CA 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Hopewell Valley TC                                  4:03.85   5 
      1) 710 Khan, Miriam 06             2) 709 Barrett, Jackie 06 
      3) 711 Mapp, Natalie 05            4) 712 Sherrard, Emily 06 
   2 Blazin Raiders                                      4:05.84   5 
      1) 140 Holloway, Bever-Leigh 05    2) 137 Anyanwu, Patricia 06 
      3) 142 Jameson, Tameka 07          4) 144 Lockhart, Dominique 08 
   3 James Logan TC                                      4:06.82   5 
      1) 791 Davis, Kristina 06          2) 794 Kaye, Decontee 05 
      3) 793 Humphrey, Victoria 07       4) 792 Hardy, Jami 08 
   4 Ballou HS                                           4:16.95   5 
      1) 91 Smallwood, Andria 06         2) 87 Nobles, Lashawn 08 
      3) 88 Nobles, Lasheena 08          4) 89 Payne, Dominque 06 
      5) 90 Ramey, Diane 07              6) 
   5 Washington Twp TC                                   4:17.01   2 
      1) 1672 Martin, Michelle 08        2) 1670 March, Andrea 06 
      3) 1669 Fasolino, Maria 06         4) 1668 Cundey, Laura 06 
   6 Ewing TC                                            4:17.86   1 
      1) 488 Jones, Jenise 05            2) 490 Walter, Melanie 05 
      3) 491 Winters, Asha 07            4) 489 Lovett, Anna 06 
   7 Downingtown West TC                                 4:17.89   2 
      1) 447 Stewart, Danielle 05        2) 443 Brower, Katie 07 
      3) 448 Wolfgang-Price, Alex 07     4) 444 Horstmann, Joanna 05 
   8 St. John the Baptist Dhs-Girls                      4:18.18   5 
      1) 1437 Locher, Christine 06       2) 1436 Edwards, Dior 05 
      3) 1438 Marcus, Angelique 06       4) 1439 Mattar, Stephanie 06 
   9 Cinco Ranch TC                                      4:18.86   2 
      1) 313 Stewart, Erica 05           2) 309 Jones, Christie 07 
      3) 314 Stewart, Jessica 05         4) 312 Roper, Lauren 06 
  10 Herndon TC                                          4:19.93   4 
      1) 682 Elsaesser, Allison 05       2) 681 Bryan, Paige 07 
      3) 683 Green, Hannah 05            4) 685 Wilson, Karen 05 
  11 South Brunswick TC                                  4:21.46   3 
      1) 1356 Mizerak, Eve 06            2) 1358 Worjroh, Weddy 08 
      3) 1355 Boynton, Yesenia 07        4) 1357 Rhein, Amy 05 
  12 Archbishop Carroll Hs-Dc                            4:21.60   5 
      1) 22 Austin, Keona 08             2) 26 Roberts-Brown, Leia 07 
      3) 25 Hart, Jonnika 06             4) 23 Chichester, Jennifer 07 
  13 Trenton Central TC                                  4:21.68   1 
      1) 1571 Young, Brittnie 06         2) 1557 Abdullah, Latifah 05 
      3) 1558 Austin, Janica 07          4) 1565 Littlepage, Rejon 05 
  14 Lenape TC                                           4:23.21   2 
      1) 919 Cataldo, Dana 08            2) 920 Goldberg, Rachel 08 
      3) 926 Walsh, Lauren 05            4) 921 Johnson, Miya 08 
  15 Spring Valley Tc-Sc                                 4:24.35   4 
      1) 1408 Jones, Breanna 05          2) 1406 Drayton, Ashley 06 
      3) 1409 McMichael, Shalyn 07       4) 1407 Fulks, Megan 07  
  16 RJ Reynolds TC                                      4:25.12   3 
      1) 1280 Evans-Hardy, Porsha' 05    2) 1279 Duncan, Karlyn 05 
      3) 1281 Jones, Shanice 07          4) 1282 Samuel, Ashley 06 
  17 Wyo Elite                                           4:25.25   4 
      1) 1766 Shadduck, Megan 08         2) 1762 Kase, Claire 05 
      3) 1761 Hall, Liz 06               4) 1765 Schlegel, Jessie 05 
  18 Harrison TC                                         4:25.94   1 
      1) 661 Neider, Brittany 07         2) 657 DeFonce, Andrea 08 
      3) 658 Donino, Brittany 06         4) 662 Planamento, Erica 06 
  19 Downingtown East TC                                 4:26.16   3 
      1) 428 Egan, Amanda 06             2) 434 Ritson, Cali 07 
      3) 431 Keenan, Sami 06             4) 432 McMurray, Steph 07 
  20 Admiral TC                                          4:26.52   1 
      1) 4 Mandras, Melissa 05           2) 3 Kanterman, Melissa 05 
      3) 6 Ryan, Colleen 05              4) 5 Moreau, Linday 05 
  21 Somers TC                                           4:26.68   4 
      1) 1340 Cassata, Rachel 06         2) 1347 Nash, Andrea 06 
      3) 1342 Faeth, Avery 08            4) 1349 Tuson, Laura 05 
  22 Maryland Jaguars                                    4:29.78   4 
      1) 961 Canty, Waquesha 07          2) 959 Alexander, Ambria 05 
      3) 960 Bost, Latosha 06            4) 967 Smith, Denise 07 
  23 West Springfield TC                                 4:32.31   4 
      1) 1709 Friederich, Trisha 07      2) 1711 Tripp, Holly 06 
      3) 1710 Luzzi, Alesha 07           4) 1708 Carfagno, Kerry 05 
  24 Mineola TC                                          4:36.28   3 
      1) 1044 Hughes, Kasey 06           2) 1045 Kain, Allie 06 
      3) 1048 Yan, Julia 06              4) 1046 Mobyed, Kristin 07 
  25 Archbishop Carroll Hs-Pa                            4:36.32   1 
      1) 35 Paffett, Emily 07            2) 37 Storbeck, Caitlin 08 
      3) 34 Gallagher, Brigid 08         4) 38 Yankowich, Rachelle 07 
  26 Flower City TC                                      4:37.15   3 
      1) 519 Hall, Julia 05              2) 521 Miller, Rianna 06 
      3) 525 Wesson-Roth, Mimi 07        4) 526 Woodarek, Marla 07 
  27 St. Anthony's Hs-Girls                              4:38.60   3 
      1) 1414 Antoniades, Jessica 07     2) 1418 Laventure, Collette 07 
      3) 1413 Amaitis, Alexandra 07      4) 1420 Murphy, Emily 06 
  28 Nazareth Academy                                    4:40.25   2 
      1)                                 2) 1107 Norwicki, Melissa 07 
      3) 1106 Linneman, Briana 07        4) 1108 Serwo, Sarah 05 



 
Girls Distance Medley 
 ================================================================ 
  Solomon 3:40.3, Bellon 61.6, Mc Elroy 2:19.8, Lane 5:01.7 
     National: N 11:35.43  3/13/2004   Mountain View, Orem, UT 
         Meet: M 11:56.87  3/15/2003   Rockford, Rockford, MI 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Ocean City TC                                      12:12.22 
      1) 1159 Moreland, Allie 05         2) 1163 Walsh, Erin 06 
      3) 1162 Tomlin, Renee 06           4) 1161 Sedberry, Brittany 06 
   2 Detroit Cheetah TC                                 12:13.76 
      1) 412 Fondren, Ramzee 08          2) 415 Logan, Elesha 05 
      3) 414 Hay, Amber 05               4) 417 Sampson, Kelly 05 
   3 Midlothian TC                                      12:16.91 
      1) 1034 Miller, Mary 07            2) 1037 Selander, Christine 08 
      3) 1035 Oakley, Jessica 06         4) 1036 Patterson, Amanda 05 
   4 Saint Basil Academy                                12:17.78 
      1) 1316 Morelli, Christina 05      2) 1314 Crossin, Beth 06 
      3) 1317 Morelli, Lynn 05           4) 1318 Morelli, Rachel 08 
   5 Unat-NJ-Roxbury                                    12:25.28 
      1) 1601 Stevens, Kristen 06        2) 1602 Tencza, Sarah 06 
      3) 1598 Cromartie, Ashley 08       4) 1600 Ennis, Jenn 06 
   6 Klein TC                                           12:29.48 
      1) 864 Charron, Caitlyn 07         2) 865 Holder, Julie 07 
      3) 867 Lubrano, Emilia 06          4) 866 Keenan, Kelcee 05 
   7 Cinco Ranch TC                                     12:32.44 
      1) 316 Tidwell, Raquel 06          2) 314 Stewart, Jessica 05 
      3) 312 Roper, Lauren 06            4) 315 Stewart, Tricia 06 
   8 Spirit of Pre TC                                   12:33.57 
      1) 1389 Gabl, Joanne 06            2) 1390 Helms, Katie 05 
      3) 1388 Creutz, Meagan 08          4) 1387 Creutz, Eileen 06 
   9 Conard TC                                          12:35.04 
      1) 365 Bemis, Heather 05           2) 367 Fresher, Molly 07 
      3) 366 Cannon, Caitlin 07          4) 368 Perron, Emma 07 
  10 Spring Valley Tc-Sc                                12:35.41 
      1) 1405 Beardsley, Samantha 05     2) 1408 Jones, Breanna 05 
      3) 1407 Fulks, Megan 07            4) 1410 Niehaus, Kate 06 
  11 Jackson TC                                         12:36.01 
      1) 779 Marino, Amanda 07           2) 780 Menafra, Kim 08 
      3) 778 Kennedy, Erin 05            4) 772 Clausen, Jenny 06 
  12 Somers TC                                          12:41.33 
      1) 1341 Clinchy, Suzie 07          2) 1347 Nash, Andrea 06 
      3) 1345 Keating, Sarah 06          4) 1344 Howard, Mary Alice 06 
  13 Rose Island                                        12:41.37 
      1) 1292 Ryan, Leah 06              2) 1291 Potts, Ashley 06 
      3) 1290 Peterson, Katherine 06     4) 1289 Hill, Kipling 06  
  14 St. Anthony's Hs-Girls                             12:54.41 
      1) 1415 Bayer, Kathleen 05         2) 1413 Amaitis, Alexandra 07 
      3) 1421 Perno, Gina 07             4) 1424 Wynne, Maureen 05 
  15 Pennridge TC                                       12:55.80 
      1) 1200 Koch, Erin 06              2) 1199 Haslett, Dana 06 
      3) 1201 Kostishion, Jill 08        4) 1202 Kulp, Tiffany 05 
  16 Irish Road TC                                      12:57.20 
      1) 750 Costello, Liz 06            2) 755 Quinn, Kierstin 06 
      3) 753 Niness, Ashley 06           4) 751 Dalton, Liz 05 
  17 Massapequa TC                                      12:58.21 
      1) 968 Lipari, Laura 05            2) 970 Serkes, Kerri 06 
      3) 971 Smith, Courtney 05          4) 969 Marks, Erin 06 
  18 Radnor TC                                          12:58.98 
      1) 1243 Holm, Shannon 07           2) 1241 Bridges, Amanda 06 
      3) 1242 Farley, June 07            4) 1245 Milewski, Liz 07 
  19 Blacksburg                                         13:04.11 
      1) 129 Berenato, Cate 07           2) 133 Rhodes, Hayley 07 
      3) 131 Dorrell, Hannah 08          4) 130 Burbey, Ariel 06 
  20 Upper St Clair TC                                  13:08.84 
      1) 1625 Sukenik, Sara 07           2) 1620 Ellerbe, LaVonne 05 
      3) 1624 Orchowski, Katie 06        4) 1622 Fitzgerald, Kathryn 05 
  21 St. Ursula Academy                                 13:09.57 
      1) 1453 Clark, Becky 05            2) 1452 Backscheider, Jill 05 
      3) 1455 Mertens, Jennie 05         4) 1458 Warren, Amy 05 
  22 Unionville T+F Club                                13:13.73 
      1) 1613 Burton, Ellen 05           2) 1615 Schneider, Samantha 05 
      3) 1614 Ratasiewicz, Lyndsey 07    4) 1612 Beck, Kat 05 
  23 Villa Maria Academy                                13:14.08 
      1) 1634 Hess, Rachel 08            2) 1639 Teufel, Meghan 07 
      3) 1636 Matecki, Morgan 06         4) 1635 Kramer, Maggie 05 
  24 Hanover Tc-Va                                      13:16.50 
      1) 647 Grove, Alicia 07            2) 650 Taylor, Abby 07 
      3) 649 Russell, Lauren 05          4) 648 Morrissett, April 08 
  -- Kinetic RC                                              DNS 
      1) 847 Blood, Nicole 06            2) 851 Ferguson, Lindsey 06 
      3) 853 Lane, Caitlin 08            4) 846 Bellon, Brianne 08 
      5) 854 McElroy, Alysha 08          6) 
  -- Kinetic RC  'B'                                         DNS 
      1) 850 Delay, Karyn 05             2) 854 McElroy, Alysha 08 
      3) 846 Bellon, Brianne 08          4) 849 Davidson, Hannah 08 
      5) 850 Delay, Karyn 05             6) 
 
 Girls 4x55 Meter Shuttle Hurdle 
 =================================================================== 
     National: N 32.02  3/13/1999   Palm Beach Lakes, West Palm Beac 
         Meet: M 32.02  3/13/1999   Palm Beach Lakes, West Palm Beac 
     School                                               Finals  H# 
 =================================================================== 
   1 Westside Tc/Quick Striders TC                         33.51   2 
      1) 1731 Rickman, Kala 05           2) 1732 Vance, Tempest 05 
      3) 1729 Morris, Shaneka 06         4) 1733 Walls, Carissa 05 
   #3 US  
   2 Jackson TC                                            33.87   3 
      1) 777 Johnson, Brianna 05         2) 773 Colandrea, Angel 05 
      3) 776 Illiades, Sophia 05         4) 774 Fortune, Kelly 07 
   3 Jamestown Tc-Va                                       35.08   2 
      1) 806 Gregory, Kierra 05          2) 809 Williams, Urshila 05 
      3) 808 Lee, India 05               4) 807 Gregory, Tierra 05 
   4 Hammer TC                                             35.71   3 
      1) 645 Harder, Pamela 05           2) 646 Knowles, Brittany 07 
      3) 643 Foster, Dominique 05        4) 644 Furlong, Ashley 07 
   5 Jackson TC  'B'                                       35.85   1 
      1) 769 Blake, Lauren 05            2) 782 Sirbu, Mara 06 
      3) 781 Mlotkiewicz, Ashley 05      4) 775 Illiades, Christinia 05 
   6 Somers TC                                             36.73   1 
      1) 1340 Cassata, Rachel 06         2) 1347 Nash, Andrea 06 
      3) 1349 Tuson, Laura 05            4) 1348 Swiatocha, Alexandra 05 
   7 Hillsborough TC                                       37.05   3 
      1) 695 Arango, Melissa 07          2) 701 Tyksinski, Sylwia 06 
      3) 698 Gingras, Melanie 06         4) 703 Watts, Lauren 06 
 
 Girls High Jump 
 ========================================================================== 
  5-3, 5-5, 5-7, 5-8.75, 5-10.75, 6-0.25, 6-1.5, 6-2.75 
     National: N    6-03  2/18/1984   Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, I 
         Meet: M    6-00  3/2002      Sheena Gordon, Mc Dowell, Erie, PA 
     Freshman: )    5-10  2004        Patience Coleman, Southern, Durham, N 
     Freshman: (    5-10  1989        Karla Newman, White Creek, TN 
    Sophomore: R 6-00.75  1981        Mary Moore, Issaquah, WA 
       Junior: J    6-01  1987        Alison Smith, Clarence, NY 
       Senior: $    6-03  2/18/1994   Lisa Bernhagen, Wood River, Hailey, I 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   176 Hannon, Erin        06 Bradford, PA             1.75m    5-08.75 
      1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
         O    O   XO    O  XXX 
   Is already = #4 US at 5-10 
   2   363 Taylor, Chelsea     05 Denver, CO               1.75m    5-08.75 
      1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
       PPP    O    O   XO  XXX 
   Is already = #4 US at 5-10 
   3  1145 Harris, Raevan      05 Tuscaloosa, AL           1.70m    5-07.00 
      1.60 1.65 1.70 1.75 
         O    O  XXO  XXX 
   Is already = #4 US at 5-10 
   4  1336 Biscardi, Lauren    05 Wading River, NY         1.70m    5-07.00 
      1.60 1.65 1.70 1.75 
         O  XXO  XXO  XXX 
   Is #3 US at 5-10.25 
   5   979 Meister, Kristen    06 Toledo, OH               1.65m    5-05.00 
      1.60 1.65 1.70 
        XO  XXO  XXX 
   6  1190 Carey, Jessica      05 Salisbury, MD            1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65  
         O  XXX 
   6   557 Chavis, Tiffany     06 Marietta, GA             1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
         O  XXX 
   6  1002 Smith, Nicole       05 Erie, PA                 1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
         O  XXX 
   Is #2 US at 5-10.5 
   6   406 Gatling, Ashley     07 Chespeake, VA            1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
         O  XXX 
  10   430 Kajunski, Kelly     05 Glenmore, PA             1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
        XO  XXX 
  10  1483 Gates, Jasmine      06 Virginia Beach, VA       1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
        XO  XXX 
  10   965 Patton, Heather     05 Bowie, MD                1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
        XO  XXX 
  10   752 Moles, Emily        07 Wayne, PA                1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
        XO  XXX 
  14    65 Williams, Brittani  05 Richmond, VA             1.60m    5-03.00 
      1.60 1.65 
       XXO  XXX 
  --   871 Wortham, Ellen      08 Knoxville, TN               NH 
      1.60 
       XXX 
  --  1691 Lill, Kaite         06 Webster, NY                 NH 
      1.60 
       XXX 
  --   200 Jenkins, Angela     06 Staunton, VA                NH 
      1.60 
       XXX 
  --   405 Artis, Jonee        06 Chesapeake, VA              NH 
      1.60 
       XXX 
  --    75 Moody, Lindsey      05 Avon, IN                   DNS 
      1.60 
       DNS 
  --  1368 Webb, Jocelya       05 Butner, NC                 DNS 
      1.60 
       DNS 
  --  1743 Coppadge, Alexandr  06 Wilmington, DE             DNS 
      1.60 
       DNS 
 
 

 
 


Girls Pole Vault 
 ========================================================================== 
  11-1.75, 11-7.75, 12-1.5, 12-5.5, 12-9.5, 13-1.5, 13-5.25 
     National: N    14-00  1/8/2005    Mary Saxer, Lancaster, NY 
         Meet: M 13-01.50  3/10/2002   Samantha Shepard, Weston, MA 
     Freshman: ( 12-07.50  1999        Samantha Shepard, Weston, MA 
    Sophomore: R 13-00.25  2000        Samantha Shepard, Weston, MA 
       Junior: J 13-03.50  2001        Samantha Shepard, Weston, MA 
       Senior: $    14-00  1/8/2005    Mary Saxer, Lancaster, NY 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1  1814 Saxer, Mary         05 Lancaster, NY            4.32m   14-02.00 
      3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 4.00 4.10 4.28 4.32 4.40 
         P    P    P    P    O    O    O  XXO   XO  XXX 
   National Record; prior, Saxer at previous height (14-0.5) 
   Prior to that, Saxer, Jan 8, 2005, 14-0/ 
   2   470 Regan, Lindsay      06 Easton, PA               3.90m   12-09.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 4.00 
         P    O    O    O    O  XXX 
   Is #3 US at 13-0 (#10 A-T) 
   3  1784 Stokke, Allison     07 Newport Beach, TN        3.90m   12-09.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 4.00 
         O    O    O  XXO   XO  XXX 
   = # 4 US (is Soph class record holder outdoors at 13-6) 
   4   634 Hewitt, Caitlin     06 Greensburg, PA           3.80m   12-05.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 
        XO    O  XXO    O  XXX 
   5   418 Trujillo, Jessica   05 Arlington, TX            3.80m   12-05.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80 3.90 
         O    O   XO   XO  XXX 
   6  1152 Peck, Mallory       05 Sioux Falls, SD          3.70m   12-01.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80 
       XXO  XXO    O  XXX 
   7  1631 Toto, Julianne      05 Red Bank, NJ             3.70m   12-01.50 
      3.40 3.55 3.70 3.80  
         O    O  XXO  XXX 
   8  1579 Perryman, Jacquely  06 Phoenix, AZ              3.55m   11-07.75 
      3.40 3.55 3.70 
         O    O  XXX 
   9  1006 Ferut, Erin         05 Medina, OH               3.55m   11-07.75 
      3.40 3.55 3.70 
       XXO  XXO  XXX 
  10   697 Friedman, Robin     06 Hillsborough, NJ         3.40m   11-01.75 
      3.40 3.55 
         O  XXX 
  11  1581 Cruzan, Lauren      06 Peoria, AZ               3.40m   11-01.75 
      3.40 3.55 
        XO  XXX 
  12  1665 Hafford, Kristen    06 Washington, NJ           3.40m   11-01.75 
      3.40 3.55 
       XXO  XXX 
  --  1055 Kloss, Jessica      05 Moorestown, NJ              NH 
      3.40 
       XXX 
  --  1000 Acker, Alexandra    07 Findley Lake, NY            NH 
      3.40 
       XXX 
  --  1041 Gale, Melissa       06 Heislerville, NJ            NH 
      3.40 
       XXX 
  --  1069 Goldfarb, Aly       06 Mountain Brook, AL          NH 
      3.40 
       XXX 
  --  1720 Early, Ashley       06 Charlottesville, VA        DNS 
  --  1340 Cassata, Rachel     06 Shenorock, NY              DNS 
  --  1816 O'Neill, Jen        05 Lancaster, NY              DNS 
  --  1333 Sabbatine, Andrea   06 Georgetown, KY             DNS 
  --  1815 Kepler, Janice         Lancaster, NY              DNS 
  --   202 Butch, Kendall      06 Butler, PA                 DNS 
 
 Girls Long Jump 
 ========================================================================== 
     National: N 21-07.50  1/31/1981   Carol Lewis, Willingboro, NJ 
         Meet: M 20-06.25  3/15/2003   Marshevet Hooker, Southwst,San Anton 
     Freshman: (    19-07  2003        De Ana Carson, Vista d Lago, Mr Val, 
    Sophomore: R 19-11.75  2/21/2004   Shana Woods, Poly, Long Beach, CA 
       Junior: J    21-04  1976        Kathy McMillan, Hoke County,Raeford, 
       Senior: $ 21-07.50  1/31/1981   Carol Lewis, Willingboro, NJ 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   360 Matthew, Sarah      06 Longmont, CO             5.95m   19-06.25 
       5.95m  FOUL  5.79m  5.68m  5.26m  PASS 
   Is #2 US at 20-8.5 (#5 A-T) 
   2   513 Brooks, Kenyatta    06 Jackson, LA              5.87m   19-03.25 
       5.61m  5.62m  FOUL  5.57m  5.87m  5.86m 
   Is #4 US at 20-1 
   3   484 Madison, Christina  06 Elyria, OH               5.76m   18-10.75  
       FOUL  5.70m  5.76m  5.74m  FOUL  5.51m 
   4  1594 Woolridge, JaNay    05 Jessup, MD               5.59m   18-04.25 
       5.55m  5.52m  5.46m  5.59m  5.51m  5.45m 
   5   715 Doyley, Deandra     06 Lauderdale Lakes, F      5.59m   18-04.25 
       5.53m  5.59m  5.52m  5.45m  5.40m  5.42m 
   6  1779 Ofili, Tiffany      05 Ypsilanti, MI            5.58m   18-03.75 
       5.56m  5.58m  5.35m  5.26m  5.42m  5.43m 
   7   200 Jenkins, Angela     06 Staunton, VA             5.45m   17-10.75 
       5.18m  5.42m  5.39m  5.45m  5.21m  5.10m 
   8   353 Saluki, Zarina      05 Orlando, FL              5.44m   17-10.25 
       5.44m  5.23m  5.36m  5.29m  4.94m  FOUL 
   9  1002 Smith, Nicole       05 Erie, PA                 5.37m   17-07.50 
       5.36m  5.32m  5.37m 
  10  1004 Lewis, Rachel       05 Chesterfield, VA         5.35m   17-06.75 
       5.35m  5.04m  5.21m 
  11   652 Alfano, Alaina      05 East Hanover, NJ         5.33m   17-06.00 
       5.33m  5.23m  5.10m 
  12  1182 Minster, Mallory    05 Orem, UT                 5.33m   17-06.00 
       5.16m  5.33m  4.98m 
  13   425 Dillard, Christen   05 Dover, DE                5.33m   17-06.00 
       4.96m  4.86m  5.33m 
  14  1373 Vines, Monique      06 Raleigh, NC              5.27m   17-03.50 
       5.27m  5.23m  FOUL 
  15   794 Kaye, Decontee      05 Union City, CA           5.26m   17-03.25 
       5.26m  5.14m  5.24m 
  16  1060 Springs, Pat        05 Winston-Salem, NC        5.19m   17-00.50 
       5.19m  5.05m  FOUL 
  17   176 Hannon, Erin        06 Bradford, PA             5.15m   16-10.75 
       4.68m  5.09m  5.15m 
  18   934 Long, Tiffani       06 Columbia, MD             5.12m   16-09.75 
       FOUL  5.12m  5.00m 
  19  1026 Howard, Brittany    06 Romulus, MI              5.07m   16-07.75 
       FOUL  4.98m  5.07m 
  20   628 Rogus, Katie        05 Brookeville, MD          5.03m   16-06.00 
       4.90m  5.03m  FOUL 
  21   906 Jacobs, Breehana    07 Uniontown, PA            5.02m   16-05.75 
       4.78m  5.02m  4.97m 
  22  1604 Krais, Ryann        08 Eagleville, PA           4.98m   16-04.25 
       4.34m  FOUL  4.98m 
  23  1696 Mayela, Jessica     05 Charlotte, NC            4.95m   16-03.00 
       4.95m  4.90m  4.82m 
  24  1446 Kelly, Niesha       06 Oakwood Village, OH      4.95m   16-03.00 
       FOUL  FOUL  4.95m 
  25  1740 McLeod, Janell      07 Roanoke, VA              4.89m   16-00.50 
       4.63m  4.89m  4.85m 
  26   935 Hessels, Cara       06 Long Valley, NJ          4.83m   15-10.25 
       4.83m  4.34m  4.71m 
  27  1741 Robinson, Shaina    05 New Castle, DE           4.68m   15-04.25 
       4.68m  PASS  4.24m 
  28  1116 Muhammad, Krystina  08 Newark, DE               4.67m   15-04.00 
       4.43m  4.33m  4.67m 
  --    65 Williams, Brittani  05 Richmond, VA              FOUL  
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --   290 Murphy, Janessa     05 Frazer, PA                 DNS 
  --   553 Flournoy, Valerie   06 Gainesville, FL            DNS 
  --   635 Crutchfield, Kiara  07 Greensboro, NC             DNS 
  --  1347 Nash, Andrea        06 Somers, NY                 DNS 
 
 Girls Triple Jump 
 ========================================================================== 
     National: N 43-11.50  3/10/1991   Juliana Yendork, Walnut, CA 
         Meet: M 41-08.50  3/16/2003   Erica Mc Lain, East, Plano, TX 
     Freshman: ( 39-00.50  1996        Jodi Schlesinger, Clarkstown S WNyac 
    Sophomore: R 41-01.50  2/19/2005   Ke'Niya Richardson, Holy Names, Oakl 
       Junior: J 42-05.50  1990        Juliana Yendork, Walnut, CA 
       Senior: $ 43-11.50  3/10/1991   Juliana Yendork, Walnut, CA 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   794 Kaye, Decontee      05 Union City, CA          12.11m   39-08.75 
       12.07m  12.09m  FOUL  12.11m  11.56m  FOUL 
   2   676 Harrison, Queen     07 Richmond, VA            12.07m   39-07.25 
       12.07m  11.79m  11.94m  12.06m  11.45m  11.34m 
   Is #4 US at 39-11.25 
   3  1818 Wineglass, Nakeish  06 Alexandria, VA          12.04m   39-06.00 
       FOUL  11.25m  12.04m  10.91m  FOUL  FOUL 
   4   200 Jenkins, Angela     06 Staunton, VA            11.79m   38-08.25 
       11.45m  11.76m  11.71m  11.79m  11.78m  11.78m 
   5   176 Hannon, Erin        06 Bradford, PA            11.79m   38-08.25 
       11.79m  11.61m  11.70m  11.45m  11.53m  11.50m 
   6  1002 Smith, Nicole       05 Erie, PA                11.75m   38-06.75 
       11.75m  11.60m  11.14m  11.49m  11.58m  11.26m 
   7  1004 Lewis, Rachel       05 Chesterfield, VA        11.67m   38-03.50 
       FOUL  11.43m  11.66m  11.40m  11.36m  11.67m 
   8  1435 Spencer, Danay      07 West Babylon, NY        11.40m   37-05.00 
       11.03m  10.89m  11.40m  11.18m  11.34m  FOUL 
   9    65 Williams, Brittani  05 Richmond, VA            11.29m   37-00.50 
       11.29m  FOUL  FOUL 
  10   748 Mujahid, Aishah     05 Portsmouth, VA          11.21m   36-09.50 
       11.21m  10.64m  11.06m 
  11   376 Townsend, Jessica   06 Memphis, TN             11.18m   36-08.25 
       FOUL  11.18m  FOUL 
  12   843 Gioia, Gabrielle    07 nashville, TN           11.16m   36-07.50 
       11.02m  FOUL  11.16m 
  13   965 Patton, Heather     05 Bowie, MD               11.15m   36-07.00 
       10.90m  11.00m  11.15m 
  14   353 Saluki, Zarina      05 Orlando, FL             11.06m   36-03.50 
       FOUL  FOUL  11.06m 
  15  1738 Bethel, Jasmine     06 Roanoke, VA             10.73m   35-02.50 
       10.71m  10.53m  10.73m 
  16  1696 Mayela, Jessica     05 Charlotte, NC           10.63m   34-10.50 
       FOUL  10.63m  FOUL 
  --  1116 Muhammad, Krystina  08 Newark, DE                FOUL 
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --   994 Staton, Brooke      07 Clarksville, MD           FOUL  
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --   425 Dillard, Christen   05 Dover, DE                 FOUL 
       FOUL  FOUL  FOUL 
  --   559 Hargrove, Jacqueli  07 Falls Church, VA           DNS 
  --   106 Cotton, Brittany    05 East Patchogue, NY         DNS 




Girls Shot Put 
 ========================================================================== 
     National: N 54-09.50  3/16/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX 
         Meet: M 54-09.50  3/16/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX 
     Freshman: ( 45-07.25  1991        Collinus Newsome, South, Denver, Co 
    Sophomore: R    47-06  1999        Briona Reynolds, Red RIverGrandForks 
       Junior: J 52-05.75  2/8/1997    Heather Colyer, E Juniata,Cocolamus, 
       Senior: $ 54-09.50  3/16/2003   Michelle Carter, Red Oak, TX 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1  1596 Hayes, Kamorean     07 Charotte, NC            14.91m   48-11.00 
       14.55m  14.30m  13.12m  14.91m  14.64m  14.01m 
   Soph Class record on first throw (47-9); prior, Briona 
   Reynolds, Red River, Grand Forks, SD 
   Soph Class record on 4th throw (48-11) 
   #1 US 
   2  1128 Muffet, Ashley      05 North Canton, OH        14.48m   47-06.25 
       12.01m  13.62m  14.04m  14.48m  14.32m  14.23m 
   #2 US 
   3   201 Wallerstedt, Micha  05 Omaha, NE               14.26m   46-09.50 
       14.11m  14.12m  14.26m  FOUL  13.69m  FOUL 
   Is #3 US at 47-4.5 
   4   655 Hill, Leah          05 Charlotte, NC           13.47m   44-02.50  
       13.47m  12.79m  12.01m  11.68m  11.68m  11.85m 
   5   936 Manning, Alexa      05 Coram, NY               13.10m   42-11.75 
       13.10m  12.52m  12.40m  12.72m  12.82m  12.53m 
   6   261 Eisenhauer, Becky   05 Lebanon, PA             13.01m   42-08.25 
       12.60m  12.28m  12.51m  12.24m  12.73m  13.01m 
   7  1005 Shump, Karen        08 Media, PA               12.85m   42-02.00 
       FOUL  11.80m  12.57m  11.33m  12.85m  FOUL 
   Is #4 US at 45-4.75 
   8  1335 Sanders, Emily      05 Woodstock, GA           12.69m   41-07.75 
       12.07m  12.69m  12.39m  12.23m  12.68m  FOUL 
   9   653 Kelly, Caitlin      05 Florham Park, NJ        12.52m   41-01.00 
       11.61m  11.27m  12.52m 
  10  1788 Clark, Rachael      05 Midland, VA             12.25m   40-02.25 
       FOUL  11.15m  12.25m 
  11   932 Cooper, Tara        05 Circleville, OH         12.18m   39-11.50 
       10.68m  10.18m  12.18m 
  12    76 Veney, Jordan       05 Pittsburgh, PA          12.08m   39-07.75 
       11.63m  11.52m  12.08m 
  13   338 Gray, Tayvon        05 coatesville, PA         11.98m   39-03.75 
       11.64m  11.62m  11.98m 
  14   694 Marshall, Amanda    05 Cranbury, NJ            11.93m   39-01.75 
       11.26m  11.93m  FOUL 
  15   337 Gray, Kaleena       08 Coatesville, PA         11.86m   38-11.00 
       11.69m  11.53m  11.86m 
  16    98 Moore, Kelley       05 Bay Village, OH         11.84m   38-10.25 
       11.39m  11.82m  11.84m 
  17   407 Wade, Jessica       05 Chesapeake, VA          11.81m   38-09.00 
       11.73m  FOUL  11.81m 
  18   696 Berrio, Ingrid      06 Hillsborough, NJ        11.56m   37-11.25 
       11.56m  11.25m  10.90m 
  19   612 Hahn, DeAnne        08 Lakewood, NJ            11.53m   37-10.00 
       11.38m  11.53m  11.06m 
  20  1144 Backel, Amy         05 Dillsburg, PA           11.50m   37-08.75 
       11.50m  10.52m  FOUL 
  21   269 Reeser, Dana        06 Sykesville, MD          11.42m   37-05.75 
       10.97m  10.73m  11.42m 
  22  1326 McGrath, Teresa     05 Saugus, MA              11.36m   37-03.25 
       10.88m  10.42m  11.36m 
  23   914 Howard, Kathy       06 Mechanicsville, VA      11.29m   37-00.50 
       10.70m  FOUL  11.29m 
  24   700 O'Connor, Taryn     07 Hillsborough, NJ        11.12m   36-05.75 
       10.64m  11.12m  11.11m 
  25    73 Rathburn, Alexandr  07 Canfield, OH             9.66m   31-08.50 
       FOUL  FOUL  9.66m 
 
 Girls Weight Throw 
 ========================================================================== 
     National: N 60-10.50  3/8/1997    Maureen Griffin, Pocatello, ID 
         Meet: M 60-08.75  3/9/2002    Kristen Michalski, West Warwick, RI 
     Freshman: ( 44-08.25  2005        Arianna Lugo, Los Altos, Hac Hts, CA 
    Sophomore: R 53-07.75  1999        Kate Johnston, Warwick, RI 
       Junior: J 60-10.50  1997        Maureen Griffin, Pocatello, ID  
       Senior: $    60-00  1998        Maureen Griffin, Pocatello, ID 
     Name                    Year School                  Finals 
 ========================================================================== 
   1   932 Cooper, Tara        05 Circleville, OH         17.12m   56-02.00 
       15.64m  16.15m  15.41m  16.19m  16.30m  17.12m 
   USL, #6 A-T 
   2   903 Maloney, Megan      05 Barrington, RI          16.00m   52-06.00 
       14.50m  15.01m  15.32m  16.00m  15.20m  15.78m 
   US #2 
   3  1335 Sanders, Emily      05 Woodstock, GA           15.89m   52-01.75 
       15.89m  15.66m  15.40m  FOUL  15.36m  FOUL 
   US #3 
   4    11 Williams, Kim       06 Douglasville, GA        15.83m   51-11.25 
       FOUL  14.91m  15.83m  FOUL  FOUL  15.21m 
   US #4 
   5    98 Moore, Kelley       05 Bay Village, OH         15.50m   50-10.25 
       15.50m  12.90m  15.11m  FOUL  15.20m  15.12m 
   6   905 Bernhardt, Emily    06 Marietta, GA            14.90m   48-10.75 
       14.59m  14.36m  14.24m  14.40m  14.90m  14.43m 
   7   463 Krodel, Jen         05 Salem, CT               14.27m   46-10.00 
       13.62m  14.25m  13.71m  13.82m  14.27m  13.40m 
   8   454 Hawksley, Molly     05 East Providence, RI     14.12m   46-04.00 
       FOUL  13.78m  13.45m  14.05m  13.74m  14.12m 
   9  1128 Muffet, Ashley      05 North Canton, OH        13.76m   45-01.75 
       13.76m  FOUL  FOUL 
   Is #5 US at 51-4 
  10  1225 Bishop, Kelsey      05 warwick, RI             12.94m   42-05.50 
       12.18m  12.94m  12.15m 
  11  1529 Horner, Allison     08 Marietta, GA            12.60m   41-04.25 
       11.81m  11.95m  12.60m 
  12   902 Denniston, Mallory  05 North Scituate, RI      12.58m   41-03.25 
       12.50m  FOUL  12.58m 
  13  1416 Corley, Sineaid     05 S. Huntington, NY       12.57m   41-03.00 
       12.57m  FOUL  FOUL 
  14  1226 Flynn, Caely        06 Warwick, RI             12.48m   40-11.50 
       12.12m  FOUL  12.48m 
  15  1538 Mousseau, Amie      05 Pawtucket, RI           11.91m   39-01.00 
       11.01m  11.91m  11.91m 
  16   914 Howard, Kathy       06 Mechanicsville, VA      11.77m   38-07.50 
       11.77m  11.77m  11.57m 
  17   462 Jackson, Garynn     05 East Lyme, CT           11.39m   37-04.50 
       FOUL  FOUL  11.39m 
  18    73 Rathburn, Alexandr  07 Canfield, OH            11.15m   36-07.00 
       10.96m  11.15m  10.80m 
  19   951 McGhee, Jazmin      07 Marietta, GA            11.08m   36-04.25 
       FOUL  11.08m  FOUL 
  20  1744 Formoso, Kelly      05 Monroe, NY              11.03m   36-02.25 
       11.03m  10.32m  10.99m 
  21   907 Ashworth, Meghan    06 Lebanon, NH             10.46m   34-04.00 
       10.44m  10.46m  9.23m 
  22  1417 Kelly, Christina    06 S. Huntington, NY       10.45m   34-03.50 
       10.45m  FOUL  10.02m  
  23   461 Broderick, Kayla    06 East Lyme, CT            9.83m   32-03.00 
       9.08m  9.83m  9.40m 
  24   909 White, Meaghan      05 West Lebanon, NH         9.02m   29-07.25 
       8.43m  8.42m  9.02m 
 
 Girls Indoor Pentathlon 
 ================================================================ 
  15.74 is being questioned as a recording 
     National: N  3846  3/13/2004   Shana Woods, Poly, Long Beach 
         Meet: M  3709  3/13/2004   Gayle Hunter, JW North, River 
     Freshman: (  3485  3/9/2002    Jenna Utecht, Aquinas, Ft Lau 
    Sophomore: R  3846  3/13/2004   Shana Woods, Poly, Long Beach 
       Junior: J  3754  2/24/2004   Kate Sherman, Dennis-Yarmouth 
       Senior: $  3711  1998        Loren Leaverton, Naaman-Fores 
     Name                    Year School                  Finals 
 ================================================================ 
   1   189 Stewart, Lauren     05 Brentwood, TN             3640 
    #2 US, #7 A-T 
   2  1203 Davies, Philipa     05 Franklin, TN              3507 
    #3 US 
   3  1338 Charan, Ashika      06 West Covina, CA           3428 
    #5 US 
   4  1743 Coppadge, Alexandr  06 Wilmington, DE            3378 
    #6 US 
   5  1629 Lindaman, Lauren    07 West Des Moines, IA       3249 
    #7 US 
   6  1144 Backel, Amy         05 Dillsburg, PA             3212 
    #8 US 
   7   715 Doyley, Deandra     06 Lauderdale Lakes, F       3164 
    #9 US 
   8   557 Chavis, Tiffany     06 Marietta, GA              3095 
    #10 US 
   9  1628 Cunningham, Sarah   05 West Des Moines, IA       3089 
  10  1732 Vance, Tempest      05 Anderson, SC              3053 
  11  1348 Swiatocha, Alexand  05 Mahopac, NY               2975 
  12  1176 Kelly, Katelyn      05 Orchard Park, NY          2933 
  13   674 Lewis, Carolyn      06 Newport News, VA          2708 
  14  1723 Woolley, Karen      05 Chantilly, VA             2640 
  15   705 Murawski, Christin  06 Cinnaminson, NJ           2633 
  16  1014 Black, Christie     05 Newport News, VA          2612 
  17  1582 Piana, Angie        06 Peoria, AZ                2593 
  18    64 Gates, Jonecia      05 Richmond, VA              2565 
  19   132 Grant, Annie        07 Blacksburg, VA            2456 
  20   524 Sutherland, Erin    06 Rochester, NY             2258 
  21  1419 Licari, Megan       06 S. Huntington, NY         2248 
  22   298 Friday, Dana        05 Linwood, PA               1772 
 
 Girls 4x200 Meter Relay Midget 
 ======================================================================= 
         Meet: M 1:52.35  3/15/2003   Hummingbird TC, MD 
     School                                               Finals  Points 
 =======================================================================  
   1 Mt. Airy TC                                         1:53.64 
      1) 1092 Shell, Imani 99            2) 1096 Weldon, Courtney 99 
      3) 1093 Smith, Domenique 99        4) 1089 Pope, Ashulyon 99 
      5) 1097 West, Mia 99               6) 
   2 Glenarden TC                                        1:53.92 
      1) 578 Collins, Tierra 99          2) 580 Fogle, Paulette 99 
      3) 585 Owens, Amber 99             4) 586 Rollins, Dachann 99 
      5) 579 Evans, Khori 99             6) 
   3 Pikesville Cheetahs TC                              2:03.87 
      1) 1215 Linton, Ashley 99          2) 1213 Carrington, Aarica 99 
      3) 1216 Montgomery, Brianna 99     4) 1220 Thomas, Shannon 99 
      5) 1217 Schools, Paupetrius 99     6) 
   4 Hummingbird TC                                      2:05.52 
      1) 727 Adewole, Tejumade 99        2) 731 Caldwell, Jessica 99 
      3) 735 Eroraha, Ajiri 99           4) 740 Williams, Alyse 99 
      5) 741 Williams, Djnab 99          6) 
   5 Technique TC                                        2:05.72 
      1) 1819 Moore, Maya                2) 1820 Davis, Rashaun 
      3) 1821 Cuffee, Anise              4) 1822 Parker, Rashoun 
      5) 1823 LaVeist, Coryn 75          6) 
   6 Trenton Central TC                                  2:10.37 
      1) 1559 Bolling, Jemora 99         2) 1568 Williams, Adrienne 99 
      3) 1566 Peoples, Robin 99          4) 1561 Dayon, Kyra 99 
      5) 1560 Dayon, Kara 99             6) 
 


Girls 4x200 Meter Relay Youth 
 ================================================================ 
         Meet: M 1:47.18  3/9/2002    Watt TC, PA 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Mt. Airy TC                                         1:45.60M 
      1) 1094 Smith, Khaaleedah 99       2) 1081 Bailey, Shanae 99 
      3) 1087 Mack, Vanessa 99           4) 1086 Lawrence, Saudiah 99 
      5) 1082 Curtis, Anya 99            6) 
   Meet Record; prior Watt TC, PA, 2002, 1:47.18 
   2 Hummingbird TC                                      1:46.02M 
      1) 729 Anyanwu, Doris 99           2) 736 Iwugo, Ambrosia 99 
      3) 733 Decoster, Jameice 99        4) 738 Robinson, Teika 99 
      5) 732 Catoe, Mariah 99            6) 
   3 Glenarden TC                                        1:52.12  
      1) 575 Adetu, Lola 99              2) 576 Bouldin, Casaundra 99 
      3) 583 Jackson, Sherreka 99        4) 587 Womack, Tiye 99 
      5) 581 Gooch, Tiffany 99           6) 
   4 Menchville TC                                       2:00.50 
      1) 1021 Wise, Mya 99               2) 1018 Walker, Jasmine 99 
      3) 1015 Claiborne, Raven 99        4) 1017 Smith, Lauren 99 
   5 Trinity Elite TC                                    2:00.64 
      1) 1800 Brooks, Cree               2) 1801 Weems, Raven 
      3) 1802 Scott, Tionna              4) 1803 King, Dominique 
      5) 1804 McMillian, Shartique       6) 
   6 Royal Runner TC                                     2:04.01 
      1) 1293 Bigg, Vernetta 99          2) 1294 Bowman, Imani 99 
      3) 1297 Richardson, Kierra 99      4) 1295 Chandler, Tennasia 99 
      5) 1296 Gunter, Danielle 99        6) 
 
Girls 4x200 Meter Relay Bantam 
 ================================================================ 
         Meet: M 2:05.06  3/2002      DC Redwings, Washington, DC 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Jaguar TC                                           2:08.51 
      1) 785 Ballew, Ambur-Lase 99       2) 788 Rasool, Amira 99 
      3) 789 Richardson, Kayla 99        4) 786 Hinton, Maya 99 
      5) 784 Baker, Olivia 99            6) 
   2 Hummingbird TC                                      2:09.99 
      1) 728 Anyanwu, Cristeen 99        2) 737 Lang, Naba 99 
      3) 739 Tabor, Treasure 99          4) 742 Wright, Danielle 99 
      5) 730 Barrow, Lisa-Anne 99        6) 
   3 Mt. Airy TC                                         2:10.04 
      1) 1083 Delorme, Kevia 99          2) 1088 Peartree, Alexis 99 
      3) 1091 Ray, Shakirah 99           4) 1090 Price, Layla 99 
      5) 1085 Hickenbottom, Mon'Cheri 99 6) 
   4 Southern MD T+F Club                                2:12.30 
      1) 1378 Mills, Jocelyn 99          2) 1377 Kilgore, Briauna 99 
      3) 1376 Davis, Morganne 99         4) 1375 Clifton, Lahni 99 
   5 Glenarden TC                                        2:16.22 
      1) 574 Adetu, Dayo 99              2) 577 Butler, Crystal 99 
      3) 582 Graham, Marika 99           4) 588 Wormley, Ciarra 99 
      5) 584 James, Florence 99          6) 
 
 Girls 4x400 Meter Relay Youth 
 ================================================================ 
         Meet: M 4:06.26  3/9/2002    Watt TC, PA 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Hummingbird TC                                      4:10.52 
      1) 732 Catoe, Mariah 99            2) 733 Decoster, Jameice 99 
      3) 729 Anyanwu, Doris 99           4) 736 Iwugo, Ambrosia 99 
      5) 738 Robinson, Teika 99          6) 
   2 Mt. Airy TC                                         4:20.29 
      1) 1084 Hickenbottom, LaShay 99    2) 1094 Smith, Khaaleedah 99 
      3) 1082 Curtis, Anya 99            4) 1086 Lawrence, Saudiah 99  
      5) 1087 Mack, Vanessa 99           6) 
   3 Menchville TC                                       4:28.76 
      1) 1015 Claiborne, Raven 99        2) 1017 Smith, Lauren 99= 
      3) 1018 Walker, Jasmine 99         4) 1021 Wise, Mya 99 
      5) 1828 Hunt, Ruth                 6) 
   4 Trinity Elite TC                                    5:05.29 
      1) 1800 Brooks, Cree               2) 1801 Weems, Raven 
      3) 1805 Williams, Ashley           4) 1803 King, Dominique 
    5) 1804 McMillian, Shartique       6) 
 
Girls 4x400 Meter Relay Bantam 
 ================================================================ 
         Meet: M 4:54.28  3/13/2004   DC Redwings, Washington, DC 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Mt. Airy TC                                         4:51.97M 
      1) 1083 Delorme, Kevia 99          2) 1088 Peartree, Alexis 99 
      3) 1091 Ray, Shakirah 99           4) 1090 Price, Layla 99 
      5) 1085 Hickenbottom, Mon'Cheri 99 6) 
   Meet Record; prior, DC Redwings, 2004, 4:54.28 
   2 Jaguar TC                                           5:02.42 
      1) 787 Quinn, Tess 99              2) 784 Baker, Olivia 99 
      3) 788 Rasool, Amira 99            4) 785 Ballew, Ambur-Lase 99 
      5) 789 Richardson, Kayla 99        6) 
   3 Hummingbird TC                                      5:38.47 
      1) 728 Anyanwu, Cristeen 99        2) 730 Barrow, Lisa-Anne 99 
      3) 742 Wright, Danielle 99         4) 734 Duyile, Wunmi 99 
      5) 737 Lang, Naba 99               6) 
 
 Girls 4x400 Meter Relay Midget 
 ================================================================ 
         Meet: M 4:20.05  3/15/2003   Hummingbird TC, MD 
     School                                               Finals 
 ================================================================ 
   1 Mt. Airy TC                                         4:22.71 
      1) 1092 Shell, Imani 99            2) 1097 West, Mia 99 
      3) 1093 Smith, Domenique 99        4) 1089 Pope, Ashulyon 99 
      5) 1096 Weldon, Courtney 99        6) 
   2 Glenarden TC                                        4:23.97 
      1) 579 Evans, Khori 99             2) 580 Fogle, Paulette 99 
      3) 585 Owens, Amber 99             4) 586 Rollins, Dachann 99 
      5) 578 Collins, Tierra 99          6) 
 
   3 Hummingbird TC                                      5:02.15 
      1) 727 Adewole, Tejumade 99        2) 735 Eroraha, Ajiri 99 
      3) 740 Williams, Alyse 99          4) 741 Williams, Djnab 99 
   4 Trenton Central TC                                  5:22.05 
      1) 1566 Peoples, Robin 99          2) 1559 Bolling, Jemora 99 
      3) 1561 Dayon, Kyra 99             4) 1560 Dayon, Kara 99 
      5) 1568 Williams, Adrienne 99      6)  

 
 
Post as: 
History for NikeIndoorNationals.com - Nike Indoor Nationals Official Site - NIN
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014   1      
2010 1 428 7 268 1
2009 1 248 24 285 4
2008 1 50 10 137  
2007 1   1 103  
2006 1   1 154  
2005 1   1 139  
2004 1   1 52  
2003 1 74 1    
2002 1 72 1    
2001 1   1    
2000 1 52 1    
1999 1   1    
 
Nike NSSF Eastbay

High School State Champs:
AL | AK | AZ | AR | CA | CO | CT | DE | FL | GA | HI | ID | IL | IN | IA | KS | KY | LA | ME | MD | MA | MI | MN | MS | MO |
MT
| NE | NV | NH | NJ | NM | NY | NC | ND | OH | OK | OR | PA | RI | SC | SD | TN | TX | UT | VT | VA | WA | WV | WI | WY
National
Champs:
NXN
NIN

NON
FL
JO

JNATS
More: College
Pro
Road Racing
Arcade
Forum
Sign Up