Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Mar 26th to Mar 27th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2010

Videos (217)
View
+
Photos (145)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

2010 Results - Stanford Invite
Mar 28th 2010, 1:28am
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

Stanford Invite

 

2010 Results - Stanford Invite

Published by
ross   on Mar 28th 2010, 1:28am
Licensed to RecordTiming.com - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 3/27/2010 06:12 PM
Stanford University Invitational - 3/26/2010 to 3/27/2010
Stanford University -Stanford, California
Results

Event 1 Men 100 Meter Dash -
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Rubin Williams Heritage Eli 10.58q -1.5 1
2 James Alaka FR Washington 10.63q 0.6 2
3 Anthony Wright FR Central Wash 10.76q 1.8 3
4 Chijioke Onyenegecha Unattached 10.80q -1.5 1
5 Will Henry SO Sacramento 10.81q 0.6 2
6 Brett Blanshan FR Washington S 10.83q 0.6 2
7 Lamont Beard FR Sacramento 10.88q 0.6 2
8 Ryan Hamilton SO Washington 10.89q 1.8 3
9 Tylan Lang FR Siskiyous 10.89q -1.5 1
10 Daniel Martin FR Sacramento 10.89 0.6 2
11 Tyrone McGraw JR Stanford 10.92 -1.5 1
12 Trevor Rogers SO CCSF 10.95 0.6 2
13 Daniel Belch SR Stanford 11.00 -1.5 1
14 Sam Michener SR Idaho 11.01 0.6 2
15 Ryan Fisicaro JR Stanford 11.02 1.8 3
16 Joshua Calbert FR CCSF 11.02 1.2 4
17 Zach Chandy JR Stanford 11.03 1.8 3
18 Jarred Houston JR Cal Poly 11.06 -1.5 1
19 Nick Porter JR California 11.06 -1.5 1
20 Brandon Richardson Unattached 11.07 -1.5 1
21 AJ Allen FR Alaska Ancho 11.08 1.8 3
22 Jeff Laynes Brooks 11.09 -1.5 1
23 Jordan Alford-Helems SO Merritt 11.13 1.2 4
24 Emil Tolliver SO Merritt 11.19 1.8 3
25 Carlos Proctor SO CCSF 11.19 1.8 3
26 Michael Hern FR Merritt 11.20 1.8 3
27 Stephan Scott-Ellis FR Washington S 11.23 1.2 4
28 Rashad Ross FR Butte 11.26 1.2 4
29 Terea Norman FR CCSF 11.30 1.2 4
30 Austen DeWolf FR Alaska Ancho 11.34 1.2 4
31 Ezra John Griffey SO Washington S 11.35 0.6 2
32 Vernell Warren JR Oregon 11.43 1.2 4
33 Aaron Victorian SO San Jose 11.44 1.2 4
34 Brandon Grant SR Alaska Ancho 11.65 1.2 4

Event 1 Men 100 Meter Dash -
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Rubin Williams Heritage Eli 10.45 0.4
2 Chijioke Onyenegecha Unattached 10.53 0.4
3 James Alaka FR Washington 10.63 0.4
4 Anthony Wright FR Central Wash 10.79 0.4
5 Tylan Lang FR Siskiyous 10.81 0.4
6 Brett Blanshan FR Washington S 10.85 0.4
7 Ryan Hamilton SO Washington 10.92 0.4
8 Will Henry SO Sacramento 10.93 0.4
9 Lamont Beard FR Sacramento 10.99 0.4

Event 2 Men 200 Meter Dash -
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Kianti Gix AUC 20.78 3.1 1
2 Amaechi Morton SO Stanford 21.33 3.1 1
3 Rubin Williams Heritage Eli 21.38 3.1 1
4 Tylan Lang FR Siskiyous 21.48 0.6 3
5 Pearson Crichlow SO Merritt 21.59 0.6 3
6 Brett Blanshan FR Washington S 21.59 3.1 1
7 Lamont Beard FR Sacramento 21.67 2.4 2
8 Zach Chandy JR Stanford 21.72 3.1 1
9 Matt Butcher SO Oregon 21.73 2.4 2
10 Daniel Belch SR Stanford 21.80 2.4 2
11 Brandon Dawson SO Sacramento 21.89 3.1 1
12 Chad Barlow SR Oregon 21.89 1.2 4
13 Ryan Barrett JR Washington S 21.98 2.4 2
14 Andre Jennings JR Washington S 22.06 1.2 4
15 Tyrone McGraw JR Stanford 22.07 0.6 3
16 Sam Michener SR Idaho 22.15 3.1 1
17 Marquis Caldwell SO San Jose 22.20 1.2 4
18 Tom Blocker FR California 22.23 0.6 3
19 Chad Butorac SR Eastern Wash 22.24 0.6 3
20 Nick Porter JR California 22.25 2.4 2
21 Anthony Wright FR Central Wash 22.26 0.6 3
22 Durell Coleman SR Stanford 22.27 2.4 2
23 Joshua Calbert FR CCSF 22.29 1.2 4
24 Ryan Fisicaro JR Stanford 22.36 1.2 4
25 James Derek McCallister FR BYU 22.42 0.6 3
26 Colton Dunn FR Washington 22.49 0.6 3
26 Brad Wall SO Eastern Wash 22.49 1.2 4
28 Kevin Biesinger SR BYU 22.50 3.1 1
29 Wesley McCann FR Washington S 22.53 1.2 4
30 Steven Hart SO BYU 22.59 1.2 4
31 Obryen Lawson FR Long Beach 22.77 1.2 4
32 Ezra John Griffey SO Washington S 23.41 2.4 2

Event 4 Men 400 Meter Dash -
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Amaechi Morton SO Stanford 46.66 1
2 Durawn Howard SO American Riv 47.68 1
3 Travis Thompson JR Oregon 48.10 2
4 Marquis Caldwell SO San Jose 48.18 2
5 Brandon Dawson SO Sacramento 48.64 1
6 Ethan Hewitt FR Alaska Ancho 48.80 1
7 Brad Wall SO Eastern Wash 48.88 1
8 Alan Flemons FR CCSF 48.90 4
9 Chad Butorac SR Eastern Wash 49.09 1
10 Matt Kaino FR Western Oreg 49.10 3
11 James Derek McCallister FR BYU 49.12 2
12 Jermon Williams FR American Riv 49.26 4
13 Steven Hart SO BYU 49.32 2
14 Tom Blocker FR California 49.33 2
15 Kevin Biesinger SR BYU 49.35 1
16 Michael Morrison JR California 49.49 5
17 Ryan Barrett JR Washington S 49.50 1
18 James McLaughlin SR Alaska Ancho 49.66 2
19 Jeremy Boughton FR Sacramento 49.74 4
20 Andre Jennings JR Washington S 49.76 3
21 Robert Adams FR Sacramento 49.78 4
22 Anthony Harris FR Sacramento 49.83 4
23 Miles Timpe JR Washington 49.84 2
24 Will Bender SO Sacramento 49.92 3
25 Dante Carter FR Long Beach 49.94 3
26 Reny Follett SR Washington S 50.67 1
27 Keagan Wethington JR California 50.81 2
28 Andrew Wise JR Eastern Oreg 50.82 3
29 Timothy Pullen FR Butte 51.06 3
30 Wesley McCann FR Washington S 51.24 3
31 Obryen Lawson FR Long Beach 51.32 4
32 Jasen Meyers FR Siskiyous 51.41 5
33 Vince Kinney SR Portland Sta 51.44 4
34 Darien Bailey FR Stanford 51.94 5
35 Nate Banks FR CCSF 52.14 4
36 Phillip Bettis JR BYU 52.16 3
37 Aaron Konigsberg Unattached 54.46 5

Event 6 Men 800 Meter Run -
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dylan Ferris SO Stanford 1:48.72
2 Ryan Waite SO Unattached 1:48.94
3 Luke Lemenager SR Washington S 1:49.56
4 Joe Abbott SO Washington S 1:49.95
5 Wil Fitts Unattached 1:50.03
6 Peter Callahan FR Princeton 1:50.50
7 Brian Weirich JR BYU 1:50.73
8 Jeffrey Zodda Unattached 1:50.99
9 Nate Anderson SR USC 1:51.17
10 Tim Rowberry SO Utah Valley 1:51.37
11 Blake Shaw SO USC 1:51.51
12 Kevin Labus JR Notre Dame 1:51.53
13 Justin Reed SR Stanford 1:51.54
14 Daniel Clark SR Notre Dame 1:51.67
15 Josh Dalton JR Idaho 1:51.67
16 Michael Wickman SR Chico State 1:51.74
17 Ryan Styrk SO Washington 1:51.74
18 Brian Paison SO Harvard 1:51.81
19 Tommy Brinn FR Nebraska 1:51.85
20 Tony Crisofulli SO Portland Sta 1:52.26
21 Andrew Perri JR Eastern Oreg 1:52.33
22 Ryan Booth SO Eastern Oreg 1:52.41
23 Jacob Petralia Unattached 1:52.45
24 Jeff Homer FR Harvard 1:52.45
25 Ethan Luebbe JR Nebraska 1:52.62
26 David Hickerson SO Washington S 1:52.99
27 Jeshua Anderson JR Washington S 1:53.15
28 Ramsey Chapin FR Stanford 1:53.16
29 Jessy Brown SR Concordia (O 1:53.24
30 Mike Schmidt SR Western Oreg 1:53.29
31 Robbie Reid JR Santa Clara 1:53.40
32 Clinton Hayes JR Chico State 1:53.61
33 Ryan Valdes FR Stanford 1:53.62
34 James Heiner JR BYU 1:53.67
35 Kyle Robinson SR Chico State 1:53.89
36 Michael Palmisano FR Princeton 1:54.09
37 Jeff Carbonella SR Princeton 1:54.11
38 Cordero Cisneros JR Concordia (O 1:54.19
39 Kennedy Kurgat SO Academy of A 1:54.30
40 Connor Kasler FR Western Oreg 1:54.30
41 Nate Houle SR Southern Uta 1:54.71
42 Raul Arcos SO Long Beach S 1:55.66
43 Geoffrey Cheruiyot JR Academy of A 1:56.33
44 Josh Hernandez JR Santa Clara 1:56.80
45 Royce Orme SO Southern Uta 1:56.90
46 Carson O'Brien SR Western Oreg 1:57.71
47 Nathan Seeley FR Seattle Paci 1:57.93
48 Brian Hill JR Harvard 1:59.97
49 John Laughlin SR Santa Clara 2:00.00

Event 8 Men 1500 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 John Mickowski U.S. ARMY 3:43.01
2 Alex McClary Unattached 3:43.90
3 Liam Boylan-Pett Unattached 3:43.92
4 Abdi Hassan SO Arizona 3:44.32
5 Andrew McClary Unattached 3:44.78
6 Adam Cunningham JR North Caroli 3:44.78
7 Blake Shaw SO USC 3:45.66
8 Brian Graybill Unattached 3:47.34
9 Yosef Ghebray SR California 3:48.39
10 Duncan Phillips SO Arkansas 3:50.09
11 Gavyn Nero FR Baylor 3:54.36

Event 9 Men 1500 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Trevor Van Ackeren SO Princeton 3:46.86
2 Colton Tully-Doyle JR Washington 3:47.03
3 Johnathan Shawel SO Notre Dame 3:47.54
4 Jacob Petralia Unattached 3:47.80
5 Daniel Castle U.S.Air Forc 3:49.36
6 Jeff Thode FR Iowa 3:49.65
7 Matt Maldonado SO Long Beach S 3:50.64
8 Daniel Clark SR Notre Dame 3:50.84
9 Andrew Berberick FR Stanford 3:51.82
10 Trevon Rainford JR La Salle 3:58.86
11 Michael Wickman SR Chico State 4:00.06
12 Tony Clement SR Oklahoma 4:08.43

Event 10 Men 1500 Meter Run Section 3
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Johnathan Stublaski SO Oklahoma Sta 3:46.56
2 Frank Sanders SR Fresno State 3:46.72
3 Kyle Soloff JR Princeton 3:47.41
4 Jeremy Rae FR Notre Dame 3:47.85
5 Jordan Carlson SO Notre Dame 3:48.25
6 Brian Weirich JR BYU 3:48.34
7 Sean Houseworth U.S.Air Forc 3:49.67
8 J.P. Mallette FR Notre Dame 3:51.07
9 Steve Shepherd SR Weber State 3:51.91
10 Travis Fuller SO Unattached 3:52.05
11 Ben Haby SR Baylor 3:52.28
12 Aaron Batey SR Arkansas-Lit 3:52.99
13 Ryan Valdes FR Stanford 3:56.12
14 Dylan Fitzpatrick SR Arizona 3:56.27

Event 11 Men 1500 Meter Run Section 4
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ramsey Chapin FR Stanford 3:48.98
2 Kyle Custer SR Nebraska 3:49.06
3 Josh Morgan SR High Point 3:49.16
4 Ryan Soberanis SO Washington 3:49.40
5 Robert Harrison SR BYU 3:49.91
6 Alfred Kangogo SO Alaska Ancho 3:50.10
7 David Hickerson SO Washington S 3:50.58
8 James Clark SO Idaho 3:50.77
9 Pennekamp Nils Team Distanc 3:51.56
10 Nathan Mathabane FR Princeton 3:53.46
11 Charlie Williams JR Washington 3:59.67
12 Gareth Gilna SR University o 4:02.89

Event 12 Men 1500 Meter Run Section 5
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Tony Salvatore JR Princeton 3:51.27
2 Tobin Villalva FR Cal Poly 3:51.45
3 Ian Thomas JR Boston Colle 3:52.72
4 Yermie Cohen SR MIT 3:52.82
5 Chase Kadlec SO Iowa 3:52.99
6 Zac Barrett JR Idaho State 3:53.50
7 Jevin Monds JR High Point 3:54.18
8 Clayton Graham FR Cal Poly 3:54.29
9 Alex Freitas SR Long Beach S 3:55.66
10 Spencer Carter JR Notre Dame 3:57.11
11 Matt Everett JR New Mexico 3:59.21
12 Louis Serafini FR Boston Colle 4:01.78

Event 13 Men 1500 Meter Run Section 6
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Manny Mejia JR Chico State 3:52.15
2 James Paul JR Iowa 3:53.09
3 Eric Battles SO Fresno State 3:53.58
4 Darcy Wilson SO Harvard 3:53.82
5 Brad McNiff JR Oklahoma Sta 3:55.57
6 Michael Miller FR Washington 3:55.95
7 Elphas Sang JR Iowa State 3:56.03
8 Eric Malain JR Humboldt Sta 3:56.40
9 Raul Arcos SO Long Beach S 3:56.86
10 Nick Kuczwara SO Iowa 4:00.24
11 Kevin Merkling SR Idaho 4:00.26
12 David McCary SO Washington 4:06.30

Event 15 Men 3000 Meter Steeplechase Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kyle Heath Stotan Racin 8:34.23
2 Kyle Perry New Balance 8:38.38
3 Jonathan Pierce Asics 8:42.00
4 Richard Nelson SR BYU 8:46.91
5 Sam Ahlbeck SR Washington S 8:49.88
6 John Coyle SO Weber State 8:51.50
7 Derek Dutille Unattached 8:51.91
8 Brett Hales JR Weber State 8:53.99
9 John Ricardi SR Idaho State 8:55.96
10 Luis Ibarra Nike Run LA 8:56.14
11 David Chirchir SR Oklahoma Sta 8:56.36
12 Alex Mason SR Georgetown 8:56.77
13 Beau Rogers SR Chico State 8:56.78
14 Ryan Merriman SR BYU 9:00.93
15 Spenser Lynass SO Colorado St. 9:08.74
16 Regan Frey JR BYU 9:19.47

Event 16 Men 3000 Meter Steeplechase Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brian MacArthur SR Arizona 8:58.54
2 Micah Chelimo FR Alaska Ancho 8:58.79
3 Josh Adams SO BYU 9:00.40
4 Andy Wright SR Cal Poly 9:04.10
5 Nathan Huerta SR Cal Poly 9:07.62
6 Elloit Welder SR Princeton 9:08.12
7 Mark Battista JR Iowa 9:08.96
8 Dylan Sorensen FR Georgetown 9:09.40
9 Leif Anderson SR Cal Poly 9:10.02
10 Kyle Suarez SR UC Davis 9:12.51
11 Taylor Monaghan FR Oklahoma Sta 9:14.53
12 Cody Schmidt FR California 9:20.02
13 Steve Potratz SR Idaho 9:20.55
14 Joe Miller SO Notre Dame 9:20.56
15 Kevin Sandall JR Southern Uta 9:24.14
16 Kelly Lynch SO Notre Dame 9:24.24
17 Dallas Eborn SO Southern Uta 9:24.36
18 Greg Drosky SO Washington 9:24.65
19 Chad Meis SR Seattle Paci 9:26.99
20 Jake Keyser JR Colorado St. 9:29.92
21 Simon Schmidt FR California 9:41.00

Event 19 Men 5000 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 David McNeill JR Northern Ari 13:25.63
2 Juan Carlos Romero NIKE German 13:35.29
3 Jordan McNamara SR Oregon 13:45.45
4 Andrew Bayer SO Indiana 13:45.75
5 Matthew Centrowitz SO Oregon 13:47.73
6 Michael Maag SR Oregon 13:51.35
7 Jeremy Johnson Brooks 13:51.38
8 Nathan Ogden JR BYU 13:52.03
9 Kevin Williams Oklahoma 13:53.08
10 Joe Macdonald SR Butler 13:54.08
11 Robert Sorrell Oklahoma 13:54.69
12 Robert Cheseret US Army 13:55.55
13 Ben Hubers SO Indiana 13:56.21
14 Kristof van Malderen Team Distanc 13:58.65
15 Mark Dennin FR Georgetown 13:59.15
16 Soufiane Bouchikhi FR Eastern Kent 14:02.61
17 Alfred Kipchumba SO Portland 14:05.19
18 David Adams JR Nebraska 14:06.38
19 Danny Mercado JR Oregon 14:14.23
-- Charlie Serranno ICR DNF

Event 20 Men 5000 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brad Miller JR Syracuse 13:57.09
2 Daniel Busby JR Syracuse 13:57.65
3 Dan Chenoweth JR Harvard 13:59.43
4 Jonathan Kotter JR BYU 14:00.00
5 Joe Gatel SR Cal Poly 14:00.50
6 Donn Cabral SO Princeton 14:01.33
7 Kari Karlsson JR California 14:01.99
8 Chas Gillespie SR Harvard 14:02.19
9 Timothy Ritchie SR Boston Colle 14:03.21
10 Jeff Scull SR Syracuse 14:03.56
11 Marko Cheseto JR Alaska Ancho 14:06.77
12 Benjamin Johnson SO Stanford 14:09.89
13 Craig Forys JR Michigan 14:17.52
14 Cole Hardacre SO Indiana 14:17.98
15 Michael Fout FR Florida Stat 14:18.68
16 Corey Robinson SO Syracuse 14:19.71
17 Brandon Hebbert JR BYU 14:22.27
18 Robert Gibson SO Boston U. 14:24.09
19 Bo Waggoner JR Duke 14:24.71
20 De'Sean Turner SO Indiana 14:25.54
21 Sean Fleming JR Oklahoma Sta 14:28.21
22 Daniel Watts SR Oklahoma Sta 14:29.29
23 Curtis Bixler SR Syracuse 14:30.10
24 Alex Crabill SR UCLA 14:36.77
25 Adu Dentamo SR Charlotte 14:43.52
-- Korey Edwards SR La Salle DNF

Event 21 Men 5000 Meter Run Section 3
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jesse Luciano JR Iowa 14:08.71
2 Jonathan Peterson JR UC Davis 14:09.23
3 Jory Zunich SR Iowa State 14:09.27
4 Tim Cornell SR Missouri 14:13.09
5 Bobby Nicolls SR Oklahoma 14:14.92
6 Bill Kogel Oklahoma 14:16.41
7 Julian DeRubira SR UC Santa Bar 14:16.96
8 Matt Frerker JR Portland 14:17.22
9 Jay Koloseus JR Syracuse 14:17.48
10 Steve Murdock SO Syracuse 14:18.42
11 Patrick Cheptoek SR Western Kent 14:18.42
12 Yonas Mebrahtu SO Iowa State 14:19.35
13 Carl Dargitz SR Cal Poly 14:19.74
14 Max Kaulbach SO Princeton 14:21.91
15 Jared Rohatinsky SO Unattached 14:23.00
16 Deus Rwaherus SO Western Kent 14:23.61
17 Tommy Betterbed SR Portland 14:24.22
18 Thomas Porter Unattached 14:27.80
19 Griff Graves SO Syracuse 14:28.82
20 James Cameron FR Washington 14:30.09
21 Sandy Roberts JR Georgetown 14:30.59
22 Rico Loy FR Iowa State 14:34.57
23 Alex Willis JR New Mexico 14:35.34
24 Ayalew Taye SO Georgetown 14:35.78
25 Wesley Rickman FR Florida Stat 14:35.81
26 Ben Dejarnette FR Oregon 14:38.02
27 Nick Holmes FR Iowa 14:39.48
28 Bryce Burgess FR Oregon 14:40.29
29 Jacob Laird SO Indiana 14:47.36
30 Tyler Valdes FR Stanford 15:02.75

Event 22 Men 5000 Meter Run Section 4
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jono Lafler FR Washington S 14:17.58
2 Chris Reed JR Western Oreg 14:24.24
3 Brandon Rooney SR Iowa State 14:24.87
4 Jeffry Grassmeyer SR Drake 14:25.20
5 Ben Murphy-Baum JR Iowa State 14:26.30
6 Alden Bahr SO BYU 14:32.09
7 Jack Hackett SO Marquette 14:33.88
8 Steven Weeks SO Syracuse 14:34.31
9 Rex Shield Unattached 14:35.09
10 Jonathan Nelson FR BYU 14:35.60
11 Mitchell Hunt FR Oregon 14:35.97
12 Jordan Welling Western Washingt 14:36.81
13 Ryan Cosens SO Cal Poly 14:40.07
14 Sean Stam FR New Mexico 14:40.69
15 Jonathan Sees JR UC Davis 14:40.95
16 Sterling Lockert FR Loyola Marym 14:40.96
17 Joseph Manilafasha FR Oklahoma Sta 14:41.76
18 Ryan Little SO Oklahoma Sta 14:43.71
19 Travis Kuhlman SO Long Beach S 14:45.37
20 Barry Britt SO Idaho 14:45.67
21 Steven DeCastro JR Long Beach S 14:46.96
22 Cameron Quackenbush SO Washington 14:50.34
23 Dan Fadgen SR Iowa State 14:54.47
24 Jacob Buhler SR Utah Valley 14:54.83
25 Daveson Marindich SO Academy of A 14:57.26
26 Patrick Ortiz JR New Mexico 15:03.05
27 Cory Kalm JR New Mexico 15:09.81
28 Joe Stilin SO Princeton 15:13.50

Event 24 Men 10000 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lex Williams SR Michigan 28:34.28
2 Scott Smith SR UC Santa Bar 28:35.71
3 Eric Fernandez FR Arkansas 28:37.77
4 Michel Butter Team Distanc 28:38.70
5 Keith Gerrard JR New Mexico 28:42.51
6 Solomon Haile FR Arkansas 28:43.35
7 Jesse Cherry SR High Point 28:44.05
8 Matt Llano SR Richmond 28:51.69
9 Lane Boyer SO Arkansas 28:52.25
10 Jake Schmitt SR Washington 28:56.21
11 Brendan Gregg SO Stanford 28:56.44
12 Andrew Poore SO Indiana 28:58.07
13 Christian Wagner Hansons-Broo 28:59.04
14 Chris Chavez TRANSPORTS A 28:59.83
15 Michael Krisch SR Georgetown 28:59.94
16 Jesse Armijo Brooks/Dukes 28:59.96
17 Marco Anzures SR UCLA 29:00.21
18 Aldo Vega SR Colorado 29:15.57
19 Tito Medrano FR Syracuse 29:17.92
20 Jordan Kyle SR Colorado 29:20.97
21 Luke Humphrey Hansons-Broo 29:25.35
22 Andy Wacker JR Colorado 29:31.03
23 Diego Mercado JR Oregon 30:08.77
-- Jake Walker SR Notre Dame DNF
-- Christian Thompson JR Colorado DNF
-- Matt Tebo JR Colorado DNF

Event 25 Men 10000 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jeremy Sudbury Oklahoma 29:18.64
2 Zachary Mayhew FR Indiana 29:19.57
3 Brock Hagerman JR New Mexico 29:20.09
4 Cole Atkins SR High Point 29:20.77
5 Tyler McCandless SR Penn State 29:22.35
6 Dan Geib JR Washington S 29:22.95
7 Miles Unterreiner SO Stanford 29:23.38
8 Evan Watchempino SO North Caroli 29:23.81
9 Jordan Swarthout JR Washington 29:27.88
10 Dan Jackson JR Notre Dame 29:29.89
11 Rob Speare JR Princeton 29:32.57
12 Scott Krapf JR Illinois Sta 29:32.90
13 Kyle King SO Eastern Wash 29:34.21
14 Madison Roeder JR Butler 29:35.35
15 Mike Stolar JR Duquesne 29:35.91
16 Paul Zielinski SO Grand Valley 29:37.18
17 Tim McLeod SR Indiana 29:38.70
18 Alec Bromka SR Washington 29:40.41
19 Phillip King JR Missouri 29:42.39
20 Erick Garcia JR Fresno State 29:45.95
21 Brian McKenna JR Utah State 29:48.83
22 Kevin Havel SO Stanford 29:49.04
23 Paul Zwama JR Fresno State 29:55.63
24 Tyler Jones FR La Salle 30:02.48
25 Daniel Howell SO Utah State 30:15.22
26 Neal Darmody SO High Point 30:25.03
27 Tony Nalli SR Michigan 30:29.29
28 Justin Englund FR Washington S 30:29.97
29 Clayton Carper JR Iowa State 30:30.32
30 Bobby Aprill SO Michigan 30:42.70
31 Brandon Reed SO Baylor 30:58.24
32 Markus Geiger SO Idaho 31:17.54
33 Nick Bolinder JR Utah State 31:33.82
-- Waleed Totari SR UC Santa Bar DNF
-- Amos Maru SO Academy of A DNF

Event 27 Men 110 Meter Hurdles -
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Tim Bogdanof Unattached 13.98q 0.2 1
2 Jake Arnold Asics 14.25q 0.2 1
3 Amaechi Morton SO Stanford 14.58q 0.2 1
4 Ryan McWilliams Unattached 14.76q 0.2 1
5 DeShawn Shead JR Portland Sta 14.92q 0.2 1
6 Aaron Burney SO California 14.96q 0.2 1
7 Bryan Payne SR BYU 14.98q 0.8 2
8 Ryan Holmes SO California 14.99q 0.2 1
9 Daniel Chen SO CCSF 15.02q 0.8 2
10 Marcus Romo FR West Valley 15.10 1.2 3
11 Dominick Eastman SO American Riv 15.12 0.8 2
12 Durell Coleman SR Stanford 15.12 0.8 2
13 Tanner Emrich JR BYU 15.20 0.2 1
14 Nick Trubachik SR Portland Sta 15.20 1.2 3
15 Stephen Dickinson FR Siskiyous 15.23 1.2 3
16 Chris Wilson JR Concordia (O 15.26 0.8 2
17 Ronald Williams FR Long Beach 15.28 0.8 2
18 Louis Lumpkin SR Cal Poly 15.41 1.2 3
19 Shayne Moore FR Washington 15.42 0.2 1
20 Jonathan Sanders FR Long Beach 15.44 0.8 2
21 Andy Loscutoff JR Western Oreg 15.48 0.8 2
22 J Hopkins SO Washington S 15.55 1.2 3
23 Dominic Byrne FR Cal Poly 15.76 1.2 3
24 Julius Levy FR Sacramento 15.85 1.2 3
25 Eric Cary SO Shasta 15.99 0.5 4
26 Chase Dixon SO Butte 15.99 0.8 2
27 William Burgess SO Humboldt Sta 16.32 0.5 4
28 Darien Bailey FR Stanford 16.68 0.5 4
29 Joel Dumore FR Shasta 16.93 1.2 3
30 Aaron Konigsberg Unattached 17.14 0.5 4
-- Corbin Duer JR Cal Poly FS 1.2 3

Event 27 Men 110 Meter Hurdles -
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Tim Bogdanof Unattached 14.00 1.0
2 Jake Arnold Asics 14.20 1.0
3 Amaechi Morton SO Stanford 14.22 1.0
4 DeShawn Shead JR Portland Sta 14.49 1.0
5 Aaron Burney SO California 14.56 1.0
6 Ryan Holmes SO California 14.99 1.0
7 Bryan Payne SR BYU 15.06 1.0
8 Daniel Chen SO CCSF 15.16 1.0

Event 28 Men 400 Meter Hurdles -
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jeshua Anderson JR Washington S 49.64 1
2 Bryan Payne SR BYU 51.95 1
3 Durell Coleman SR Stanford 52.36 1
4 Kevin Ahlstrom JR BYU 52.86 1
5 Eric Hersey SO Oregon 52.99 2
6 Eric Suprenant SO Cal Poly 53.64 2
7 J Hopkins SO Washington S 53.75 1
8 Joel Dumore FR Shasta 53.93 2
9 Tirrell Day FR Merritt 54.12 2
10 Sean Adams FR BYU 54.41 2
11 Jonathan Sanders FR Long Beach 54.47 2
12 Ryan McWilliams Unattached 54.61 1
13 Lance Walker SR BYU 54.73 1
14 Ricco McCloud SO Long Beach 54.82 3
15 Andy Loscutoff JR Western Oreg 54.88 2
16 Jeffery Campbell FR UC Davis 55.12 3
17 Marko Vatavuk SO De Anza 55.23 3
18 Ryan Ellison SO West Valley 55.36 3
19 Miles Timpe JR Washington 55.62 2
20 Nathan Lightner FR Portland Sta 55.69 1
21 Chris Hadley SR Stanford 55.83 2
22 Brandon Johnson FR CCSF 55.94 3
23 Carlos Gacula FR CCSF 56.92 3
24 John Bridges FR Butte 57.42 3
25 Ryan Holmes SO California 57.60 1

Event 29 Men 4x100 Meter Relay -
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Stanford 'A' 40.78 1
2 Sacramento 'A' 41.35 1
3 Washington 'A' 41.38 1
4 Merritt 'A' 41.39 1
5 CCSF 'A' 41.70 2
6 Oregon 'A' 41.75 1
7 American River 'A' 42.12 1
8 West Valley 'A' 43.03 2
9 Butte 'A' 43.19 2
10 CSM 'A' 43.23 1
11 Long Beach 'A' 43.37 2
12 Siskiyous 'A' 43.61 2
13 Sacramento 'B' 43.67 2
14 Shasta 'A' 44.21 2

Event 30 Men 4x400 Meter Relay -
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Stanford 'A' 3:11.90 2
2 American River 'A' 3:12.97 2
3 BYU 'A' 3:15.46 2
4 Washington St. 'B' 3:16.17 1
5 Portland State 'A' 3:16.61 1
6 Sacramento 'A' 3:17.35 2
7 Merritt 'A' 3:17.86 1
8 BYU 'B' 3:17.98 2
9 Washington 'A' 3:20.76 2
10 CCSF 'A' 3:22.50 1
11 Shasta 'A' 3:24.55 1
12 Stanford 'B' 3:26.52 1
-- California 'A' DNF 2

Event 31 Men High Jump Pit 1 -
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jules Sharpe FR Stanford 2.09m 6-10.25
2 Ed Wright Unattached 2.04m 6-08.25
3 Ray Nikzat FR Sacramento J2.04m 6-08.25 2-1
4 Brian Carmichael SO California J2.04m 6-08.25 2-2
4 Trevor Heiner JR BYU J2.04m 6-08.25 2-2
6 Ryan Deese JR Washington S J2.04m 6-08.25 2-3
-- Aaron McVein SR Oregon NH
-- Danny Marconi SO Oregon NH
-- Nick Trubachik SR Portland Sta NH

Event 32 Men High Jump Pit 2 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 David Klech JR Oregon 2.09m 6-10.25
2 Marcus Cooper JR Concordia (O 2.04m 6-08.25 1-1
3 Michael Souza SO Sacramento J2.04m 6-08.25 3-5
4 Anthony Wright FR Butte 1.99m 6-06.25 1-2
5 Adam Stewart JR Eastern Wash J1.99m 6-06.25 2-2
6 Michael McConkie SO BYU 1.94m 6-04.25 2-1
6 Ross VanZanten FR Washington S 1.94m 6-04.25 2-1
8 Dominic Byrne FR Cal Poly J1.94m 6-04.25 2-3
9 Mike Tracy FR California J1.94m 6-04.25 3-2
10 Greg Talley FR De Anza 1.89m 6-02.25 1-0
11 Stephan Gwin FR Long Beach J1.89m 6-02.25 2-1
12 Cameron Pollock FR Sacramento J1.89m 6-02.25 2-2
13 Kevin Rutledge FR De Anza J1.89m 6-02.25 3-2
14 Eric Cary SO Shasta 1.84m 6-00.50 1-0
14 Stephen Dickinson FR Siskiyous 1.84m 6-00.50 1-0
16 Eli Copsey FR Shasta J1.84m 6-00.50 1-1
17 Jeremiah Oates FR Sacramento J1.84m 6-00.50 3-3

Event 33 Men Pole Vault -
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Chris Little JR BYU 5.30m 17-04.50 1-0
2 Connor Landry JR California 5.20m 17-00.75 1-1
3 Casey Roche JR Stanford 5.05m 16-06.75 1-1
4 Colin Witter-Tilton SR Oregon J5.05m 16-06.75 2-4
5 Ryan Shuler SR California J5.05m 16-06.75 3-2
6 Ben Cogdill SR Eastern Wash J5.05m 16-06.75 3-4
7 Jake Arnold Asics 4.75m 15-07.00 1-0
7 Justin Miller FR California 4.75m 15-07.00 1-0
9 Jordan Trump SR Concordia (O J4.75m 15-07.00 2-1
10 Brandon Hierholzer FR American Riv 4.60m 15-01.00 1-0
11 Travis Folsom SO American Riv J4.60m 15-01.00 1-1
12 Jayce Giddens SR Western Oreg J4.60m 15-01.00 2-1
13 John Prader FR Cal Poly 4.45m 14-07.25 1-0
-- Tanner Emrich JR BYU NH
-- Cameron Kroll SO California NH

Event 35 Men Long Jump Invitational
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Demietrius Preston JR Alaska Ancho 7.50m 2.9 24-07.25
2 Hammed Suleman FR California 7.37m 1.9 24-02.25
3 Aaron Powell JR BYU 7.11m -0.7 23-04.00
4 Stephan Scott-Ellis FR Washington S 7.02m 1.4 23-00.50
5 Phillip Bettis JR BYU 6.92m 1.8 22-08.50
6 Matson Hardie FR Western Oreg 6.71m 2.4 22-00.25
7 Anse Myller DeAraujo JR BYU 6.69m -0.6 21-11.50
8 Chad Jones FR California 6.66m 0.6 21-10.25
9 Justin Felt SR Seattle Paci 6.59m 1.1 21-07.50
10 Corbin Duer JR Cal Poly 4.26m 0.8 13-11.75

Event 36 Men Long Jump 4 Jumps Collegiate
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Trevor Rogers SO CCSF 7.07m 1.3 23-02.50
2 Anthony Palfrey FR Butte 6.83m -1.4 22-05.00
3 Kevin Rutledge FR De Anza 6.80m -0.6 22-03.75
4 Kyle Mills SO BYU 6.73m 3.3 22-01.00
5 Darien Bailey FR Stanford 6.64m 1.5 21-09.50
6 Durelle Williams SR Academy of A 6.33m 1.8 20-09.25
7 Vince Kinney SR Portland Sta 6.29m 1.4 20-07.75
8 Willie Creear FR Butte 6.28m 1.3 20-07.25
9 Greg Stewart FR Merritt 5.93m -1.2 19-05.50
10 Trevor Schwanz JR Concordia (O 5.92m +0.0 19-05.25
11 Aaron Konigsberg Unattached 5.71m 1.7 18-09.00
-- Vernell Warren JR Oregon FOUL

Event 37 Men Triple Jump Invitational
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Nkosinza Balumbu Mission Vall 16.39m 1.9 53-09.25
2 Stephan Scott-Ellis FR Washington S 15.49m 1.5 50-10.00
3 Anse Myller DeAraujo JR BYU 15.36m 2.8 50-04.75
4 Hammed Suleman FR California 15.17m +0.0 49-09.25
5 Kyle Mills SO BYU 14.70m 1.2 48-02.75
6 Chad Jones FR California 14.30m 1.2 46-11.00
7 Ka Wai Ng SO De Anza 13.91m 1.5 45-07.75
8 Matson Hardie FR Western Oreg 13.65m 0.6 44-09.50
-- Aaron Powell JR BYU FOUL

Event 39 Men Discus Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Tyler Hitchler SO Nebraska 53.69m 176-02
2 Greg Garza Unattached 53.24m 174-08
3 Daniel Lawson SR BYU 52.65m 172-09
4 Beau Whitney SR Idaho 50.57m 165-11
5 Chris Dilley SR Eastern Oreg 48.70m 159-09
6 David Howard SR Eastern Wash 47.44m 155-08
7 Phil Davis FR Butte 42.53m 139-06
8 Tyler Fischer SR Central Wash 38.95m 127-09
-- Jason Slowey JR Western Oreg FOUL
-- Colby Barber SO BYU FOUL

Event 40 Men Discus Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Erik Kuster SO Concordia (O 51.25m 168-02
2 Daniel Erdman SO Cal Poly 48.27m 158-04
3 Patrick Kowalsky JR California 47.37m 155-05
4 Korbin Boaz FR Cal Poly 46.89m 153-10
5 Carter Wells JR Stanford 46.59m 152-10
6 William Dawson Unattached 46.47m 152-05
7 Cunningham Donavon SO Siskiyous 45.82m 150-04
8 Jimmy Kearney SR UC Irvine 44.85m 147-02
9 Derek Furgason SR Concordia (O 44.82m 147-00
10 Brett Suckstorf SR Nebraska 44.63m 146-05
11 Michael VanDoren FR Oregon 44.52m 146-01
12 Derek White FR De Anza 43.36m 142-03
13 Jacob Hindman SO American Riv 39.94m 131-00
14 Michael Simmons Oregon 38.29m 125-07

Event 41 Men Hammer Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nick Welhoziky Unattached 64.71m 212-04
2 Jordan Stray JR Oregon 64.48m 211-06
3 Luke Woydziak RPM Throws 62.99m 206-08
4 James Rogan SR Idaho 62.18m 204-00
5 Zecheriah Whittington Unattached 61.13m 200-07
6 Chris Dilley SR Eastern Oreg 60.42m 198-03
7 Brett Suckstorf SR Nebraska 60.16m 197-04
8 Carter Wells JR Stanford 57.67m 189-02
9 Eric Petersen SR Nebraska 56.72m 186-01
10 Beau Whitney SR Idaho 55.27m 181-04
11 Tyler Fischer SR Central Wash 55.00m 180-05
12 Miles Palacios SR California 53.21m 174-07

Event 42 Men Hammer Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Scott Penny JR Oregon 56.46m 185-03
2 Bo Johnson FR Concordia (O 54.10m 177-06
3 Carter Wasem SO Nebraska 53.54m 175-08
4 Cody Cox SO Stanford 51.32m 168-04
5 Matt Giesselmann SO Nebraska 50.92m 167-01
6 Jacob Hindman SO American Riv 50.89m 166-11
7 Bryce Barden FR Butte 49.94m 163-10
8 Mychal Ostler SR Central Wash 49.52m 162-06
9 Bradley Wright JR Humboldt Sta 48.05m 157-08
10 Jimmy Kearney SR UC Irvine 48.02m 157-06
11 Sean Wallace Unattached 47.84m 156-11
12 Andy Munsey SR Eastern Oreg 47.59m 156-02
13 Marcus Sannadan SO Shasta 46.96m 154-01
14 William Dawson Unattached 44.25m 145-02

Event 43 Men Javelin Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alex Wolff SR Oregon 69.99m 229-07
2 Chris Reno SO BYU 69.92m 229-05
3 Adam Wolkins JR Nebraska 68.07m 223-04
4 Blaine Baker JR BYU 67.98m 223-00
5 Aris Borjas Unattached 65.98m 216-06
6 Britton Nelson JR Oregon 63.32m 207-09
7 Aaron Mettler JR Eastern Wash 62.93m 206-05
8 Paul Roshau SR Concordia (O 62.13m 203-10
9 Michael Thompson FR Oregon 59.38m 194-10
10 Westin Morrill Unattached 56.83m 186-05
11 Jesse Staub SO Concordia (O 56.20m 184-04

Event 44 Men Javelin Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cody Allen FR Sacramento 62.79m 206-00
2 Nick Trubachik SR Portland Sta 60.30m 197-10
3 Dave Schutter SR Nebraska 55.03m 180-06
4 Robert Hintz FR Stanford 54.68m 179-05
5 Michael Morrison JR California 52.14m 171-01
6 Brian Norton JR California 51.79m 169-11
7 Vince Kinney SR Portland Sta 51.37m 168-06
8 Adam Ramoz SO San Jose 50.30m 165-00
9 Aaron McVein SR Oregon 45.03m 147-09

Event 45 Men Shot Put Ring 1 Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Patrick Kowalsky JR California 17.41m 57-01.50
2 Daniel Lawson SR BYU 17.31m 56-09.50
3 Tyler Hitchler SO Nebraska 16.77m 55-00.25
4 Eugenio Mannucci JR Idaho 16.51m 54-02.00
5 Daniel Erdman SO Cal Poly 16.41m 53-10.25
6 Beau Whitney SR Idaho 16.07m 52-08.75
7 David Howard SR Eastern Wash 15.99m 52-05.50
8 James Rogan SR Idaho 15.72m 51-07.00
9 Brody Faire SR Eastern Wash 15.53m 50-11.50
-- Eric Whalen SO Concordia (O FOUL
-- Trey Jordan SR Nebraska FOUL

Event 46 Men Shot Put R2, 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Sean Wallace Unattached 15.53m 50-11.50
2 William Dawson Unattached 15.32m 50-03.25
3 Tyler Fischer SR Central Wash 15.24m 50-00.00
4 Michael VanDoren FR Oregon 15.12m 49-07.25
5 Jason Slowey JR Western Oreg 15.09m 49-06.25
6 Colby Barber SO BYU 14.96m 49-01.00
7 Phil Davis FR Butte 14.71m 48-03.25
8 Blake Asbill FR UC Davis 14.65m 48-00.75
9 Korbin Boaz FR Cal Poly 14.61m 47-11.25
10 Oliver Kirkeby JR San Francisc 14.29m 46-10.75
11 Bobby Best JR Cal Poly 14.28m 46-10.25
12 Erik Kuster SO Concordia (O 14.12m 46-04.00
13 Marcus Sannadan SO Shasta 13.60m 44-07.50

Event 50 Women 100 Meter Dash -
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Charonda Williams adidas 11.55q 1.5 1
2 Mindy McClurkin SR BYU 11.70q 1.5 1
3 Cherrelle Garrett JR California 11.71q 1.5 1
4 Judith Onyepunuka SR USC 11.86q 1.5 1
5 Shataya Hendricks SO Stanford 11.94q 0.4 2
6 Karene King JR Portland Sta 11.96q 0.4 2
7 Porshe Giddings JR BYU 12.03q 1.5 1
8 Geronne Black FR Portland Sta 12.10q 2.2 4 12.095
9 Shanae Roach SO Laney 12.10q 0.4 2 12.098
10 Quianna Wilson SO Laney 12.14 0.4 2
11 Alexandria Davidson FR Oregon 12.20 0.4 2
12 Ashley Jameson JR BYU 12.21 2.2 4
13 Sabrina Nettey NA UNAT-Stanfor 12.21 1.5 1
14 Cindy Robinson FR Washington S 12.23 0.4 2
15 Whitney Leavitt FR Eastern Wash 12.28 1.5 1
16 Dominique Lauderdale JR Washington 12.28 0.4 2
17 Julian Purvis SO Michigan 12.37 2.2 4
18 Sepanta Padrah SO Laney 12.38 0.4 2
19 Stephanie Persaud JR Concordia (O 12.40 2.2 4
20 Ada Unachukwu FR Michigan 12.43 0.2 3
21 Teleicia Rose SR Michigan 12.43 0.2 3
22 Alyssa Wisdom FR Stanford 12.45 2.2 4
23 Brianna Okoro SO Eastern Wash 12.55 0.2 3
24 Karlene Hurrel FR Idaho 12.58 0.2 3
25 Melissa Hadfield SR Boston Colle 12.58 2.2 4
26 Kaley Jameson JR Concordia (O 12.59 0.7 5
27 Lacey Meusec JR Western Oreg 12.76 2.2 4
28 Johanna Carr FR Washington 12.83 0.2 3
29 Brittany Feiteira FR Hawaii 12.85 0.4 2
30 Brittainy Chown FR Humboldt Sta 12.96 0.7 5
31 Teyahnie Boone SR Boston Colle 13.01 0.2 3
32 Leslie Reed FR UC Davis 13.02 2.2 4
33 Charnee Lumbus JR Michigan 13.03 0.2 3
34 Corie Schattauer FR Humboldt Sta 13.14 0.7 5
35 Amanda Oliva FR Butte 13.20 0.7 5
36 Candace Missouri JR Washington S 13.36 1.5 1

Event 50 Women 100 Meter Dash -
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Charonda Williams adidas 11.38 0.7
2 Cherrelle Garrett JR California 11.67 0.7
3 Mindy McClurkin SR BYU 11.70 0.7
4 Judith Onyepunuka SR USC 11.89 0.7
5 Karene King JR Portland Sta 11.92 0.7
6 Shataya Hendricks SO Stanford 11.98 0.7
7 Porshe Giddings JR BYU 12.00 0.7
8 Geronne Black FR Portland Sta 12.01 0.7
9 Shanae Roach SO Laney 12.02 0.7

Event 52 Women 200 Meter Dash -
========================================================================
Name Year School Finals Wind H#
========================================================================
1 Charonda Williams adidas 23.06 1.6 1
2 Mindy McClurkin SR BYU 23.58 1.6 1
3 Lauryn Newson SO Laney 23.80 1.6 1
4 Cherrelle Garrett JR California 24.32 1.6 1
5 Karene King JR Portland Sta 24.35 1.0 3
6 Natalie Stewart SO BYU 24.37 -0.3 2
7 Shana Vinson SR Michigan 24.48 1.0 3
8 Alexandria Davidson FR Oregon 24.54 1.4 4
9 Alima Kamara FR California 24.58 1.6 1
10 Shataya Hendricks SO Stanford 24.60 -0.3 2
11 Alisha Cole SR Michigan 24.70 1.6 1
12 Sabrina Nettey NA UNAT-Stanfor 24.77 1.6 1
13 Shanae Roach SO Laney 24.78 -0.3 2 24.774
14 Hannah Farley FR Stanford 24.78 1.6 1 24.778
15 Bianca Greene SO Washington 24.85 1.0 3
16 Kayla Dixon JR California 24.87 -0.3 2
17 Kelly Jacka FR Idaho 24.88 1.6 1
18 Ashley Jameson JR BYU 24.88 1.4 4
19 Whitney Leavitt FR Eastern Wash 24.96 1.0 3
20 Shawna Fermin FR Washington S 24.97 1.4 4
21 Cindy Robinson FR Washington S 25.00 -0.3 2
22 Porshe Giddings JR BYU 25.06 -0.3 2
23 Jasmine Joseph FR California 25.17 -0.3 2
24 Brittni Dixon-Smith JR Stanford 25.23 -0.3 2
25 Ada Unachukwu FR Michigan 25.27 0.3 5
26 Brianna Okoro SO Eastern Wash 25.30 1.0 3
27 Karlene Hurrel FR Idaho 25.32 -0.3 2
28 Karynn Dunn FR Stanford 25.40 1.0 3
29 Fatima Makakala SO BYU 25.50 1.4 4
30 Catherine Sims JR Concordia (O 25.64 1.4 4
31 Malissa Anthony JR Portland Sta 25.65 0.3 5
32 Anna Cioffredi SO Boston Colle 25.73 1.0 3
33 Meaghan Callahan SR Boston Colle 25.74 1.4 4
34 Teleicia Rose SR Michigan 25.84 0.3 5
35 Stephanie Persaud JR Concordia (O 25.92 0.3 5
36 Lacey Meusec JR Western Oreg 26.03 1.4 4
37 Alyssa Wisdom FR Stanford 26.08 1.4 4
38 AshLee Rey SR Idaho 26.10 1.4 4
39 Jacki Hill SO Washington S 26.25 0.3 5
40 Olivia Juarez SR Humboldt Sta 26.35 0.3 5
41 Brittany Feiteira FR Hawaii 26.79 1.0 3
42 Teyahnie Boone SR Boston Colle 26.79 0.3 5
43 Tiffany Tillett FR Stanford 26.87 0.3 5
44 Erin Funkhouser SR Oregon 27.02 0.3 5

Event 54 Women 400 Meter Dash -
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Shelise Williams JR Arkansas 52.78 1
2 Natalie Stewart SO BYU 54.56 1
3 Shana Vinson SR Michigan 54.84 1
4 Elizabeth Olear SR USC 55.11 1
5 Alima Kamara FR California 55.28 1
6 Jasmine Joseph FR California 55.69 1
7 Shawna Fermin FR Washington S 55.99 1
8 Kayla Dixon JR California 56.46 2
9 Dominique Crosby SO Laney 56.54 2
10 Anna Cioffredi SO Boston Colle 56.74 1
11 Meaghan Callahan SR Boston Colle 56.98 2
12 AshLee Rey SR Idaho 57.41 2
13 Jacki Hill SO Washington S 57.52 2
14 Amber Finley SO Washington 57.55 2
15 Kelly Jacka FR Idaho 57.86 2
16 Erica Arenas FR De Anza 57.98 4
17 Catherine Sims JR Concordia (O 58.13 3
18 Brittani Williams SO Michigan 58.39 2
19 Nikki Codd SR Washington 58.62 3
20 Mariana Toscano JR Concordia (O 59.07 3
21 Sara Missert SO Boston Colle 59.37 3
22 Ashlee Jimenez FR Hawaii 59.38 4
23 Laura Schmitt FR Washington 59.42 2
24 Quiana Jackson SO Portland Sta 59.50 3
25 Estherine French FR West Valley 59.92 4
26 Crystal McDowell FR Western Oreg 59.95 3
27 Olivia Juarez SR Humboldt Sta 60.46 3
28 Siara Leininger FR Concordia (O 61.50 4

Event 56 Women 800 Meter Run -
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dianne Cummins Mountain Wes 2:05.00
2 Lacey Cramer SO BYU 2:06.57
3 Nachelle Stewart SO BYU 2:06.84
4 Caitlin Bailey SR Boston Colle 2:07.13
5 Jennifer Grossarth Unattached 2:07.15
6 Caroline King JR Boston Colle 2:07.49
7 Lindsey Schnell Unattached 2:07.50
8 Sofia Oberg FR California 2:07.74
9 Zoe Buckman SR Oregon 2:08.19
10 Kristen Gillespie SO Arkansas 2:08.24
11 Jillian King Boston Colle 2:08.25
12 Chloe Steinbeck FR Oregon 2:08.33
13 Lucy Yates SO Utah 2:08.72
14 Lisa Egami SR Washington S 2:08.87
15 Nicole Clark SO BYU 2:09.24
16 Becca Friday FR Oregon 2:10.27
17 Ashley Miller SO Nebraska 2:10.30
18 Rebecca Tracy FR Notre Dame 2:10.32
19 Sarah Edwards SO BYU 2:10.51
20 Courtney Zalud FR Washington S 2:10.66
21 Rebecca Addison FR Michigan 2:10.94
22 Lisa Anderberg SR Seattle Paci 2:10.98
23 Sarah Yingling FR BYU 2:11.04
24 Emily McMahon Eugene Healt 2:11.14
25 Thea Lee JR Harvard 2:11.15
26 Abby Higgins JR Notre Dame 2:11.35
27 Madeline Duhon JR Stanford 2:11.44
28 Lauren Schaffer SO Idaho 2:11.59
29 Meghan Looney SO Harvard 2:11.64
30 Erica Hamik SO Nebraska 2:11.96
31 Carlyle Davis FR Harvard 2:12.02
32 Blaire Dinsdale SO Nebraska 2:12.15
33 Mary Goldkamp JR Bradley 2:12.29
34 Suzanne Higgins SO Nebraska 2:12.48
35 Katie Nowak SR Bradley 2:12.54
36 Brooke Dinsdale SO Nebraska 2:13.09
37 Janelle Everetts SO Western Oreg 2:13.15
38 Taylor Dutch SO California 2:13.41
39 Marissa Treece JR Notre Dame 2:13.45
40 Alma Garcilazo SO Eastern Oreg 2:13.59
41 Grace Rodriguez Boston Colle 2:14.21
42 Grace Rich JR Arkansas-Lit 2:14.60
43 Amber Rozcicha FR Portland Sta 2:14.75
44 Courtney Lightfoot FR Washington 2:14.82
45 Madeline Wallace JR Boston Colle 2:14.87
46 Siobhan Breagy JR Boston Colle 2:14.89
47 Caroline Austin FR Washington S 2:14.96
48 Victoria Pennings FR Stanford 2:15.24
49 Sarah Lord Boston Colle 2:15.28
50 Kristin Reese SO Stanford 2:16.68
51 Courtney Calka FR Eastern Mich 2:16.85
52 Bridget Dahlberg Boston Colle 2:16.93
53 Julie Pedersen FR Portland Sta 2:17.20
54 Meg Bellino FR Michigan 2:17.87
55 Christine Sullivan SR Boston Colle 2:19.20
56 Kaitlyn Cooney SO Boston Colle 2:20.15
57 Samantha Whitehall SR Hawaii 2:20.93

Event 58 Women 1500 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jordan Hasay FR Oregon 4:14.67
2 Katie Follett SR Washington 4:15.04
3 Dianne Cummins Mountain Wes 4:16.43
4 Lauren Hagans Asics 4:17.58
5 Anne Kesselring FR Oregon 4:18.80
6 Nicole Blood SR Oregon 4:20.20
7 Kailey Campbell JR Washington 4:20.82
8 Marie Lawrence SO Washington 4:21.89
9 Ashley Miller SO Nebraska 4:28.83
10 Lacey Cramer SO BYU 4:32.85
-- Danielle Tauro JR Michigan DNF

Event 59 Women 1500 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lisa Egami SR Washington S 4:19.31
2 Caroline King JR Boston Colle 4:21.65
3 Sofia Oberg FR California 4:23.75
4 Lauren Hardesty JR Iowa 4:24.73
5 Madeline Duhon JR Stanford 4:25.58
6 Caitlin Bailey SR Boston Colle 4:25.83
7 Jillian King Boston Colle 4:27.88
8 Kirsty Legg FR Butler 4:28.34
9 Stephanie Brown FR Arkansas 4:28.93
10 Katie Palmer-Cox JR BYU 4:29.04
11 Nichole Jones SR Baylor 4:32.31
12 Stephanie Morgan FR Baylor 4:37.22

Event 60 Women 1500 Meter Run Section 3
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alyssa Abbott JR Utah 4:27.62
2 Cori Moore JR Portland 4:28.57
3 Samantha Learch SO Arkansas 4:28.82
4 Taylor Wallace FR Oregon 4:29.14
5 Casey Masterson SO Oregon State 4:29.58
6 Cate Westenhover SO Baylor 4:30.17
7 Marissa Treece JR Notre Dame 4:31.46
8 Brianna Anderson-Gregg Eugene Healt 4:32.96
9 Roxanne Sellick SR Fresno State 4:35.16
10 Sarah Edwards SO BYU 4:35.50
11 Nicole Clark SO BYU 4:36.79
12 Katie Nowak SR Bradley 4:37.97
13 Dominique Jackson JR North Caroli 4:41.93
14 Leigh Ann Ganzar JR Baylor 4:44.52

Event 61 Women 1500 Meter Run Section 4
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jane Larson SR Seattle Paci 4:23.05
2 Mary Alenbratt FR SMU 4:25.90
3 Rebecca Tracy FR Notre Dame 4:26.18
4 Laura Carlyle SO Oregon State 4:27.40
5 Maegan Krifchin SR Syracuse 4:28.30
6 Victoria Pennings FR Stanford 4:30.88
7 MichaelAnne Laurent FR BYU 4:31.54
8 Candace Eddy FR BYU 4:34.33
9 Kayleigh Tyerman FR Cal Poly 4:35.48
10 Justine Johnson FR Washington 4:35.82
11 Sylvia Veal SR Oregon State 4:35.88
12 Taylor Dutch SO California 4:38.87
-- Natanya Luther FR Arkansas DNF

Event 62 Women 1500 Meter Run Section 5
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Nana Sang-Bender SR Syracuse 4:29.36
2 Taylor Johnson SO Arkansas 4:29.87
3 Amanda Mergaert FR Utah 4:30.19
4 Elizabeth Apgar FR Arizona 4:31.30
5 Kris Paaso New Bal SV 4:31.58
6 Sarah Yingling FR BYU 4:31.80
7 Missy Barclay SR Long Beach S 4:32.49
8 Grace Rodriguez Boston Colle 4:34.44
9 Courtney Calka FR Eastern Mich 4:35.12
10 Rebecca Addison FR Michigan 4:38.26
11 Madeline Wallace JR Boston Colle 4:44.68

Event 63 Women 1500 Meter Run Section 6
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Taylor Bryson SO California 4:34.54
2 Mary Goldkamp JR Bradley 4:36.89
3 Kristin Reese SO Stanford 4:37.09
4 Brittany Dlhy SO Iowa 4:38.37
5 Caroline Austin FR Washington S 4:38.89
6 Sarah Lord Boston Colle 4:39.05
7 Emma Reed SO New Mexico 4:39.06
8 Christine Sullivan SR Boston Colle 4:40.17
9 Kaitlyn Cooney SO Boston Colle 4:41.65
10 Siobhan Breagy JR Boston Colle 4:41.95
11 Bridget Dahlberg Boston Colle 4:43.54
12 Jennifer Morgan SR Michigan 4:44.22
13 Bianca Martin FR New Mexico 4:45.91
14 Hillary Hayes FR California 4:48.22

Event 64 Women 1500 Meter Run Section 7
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Erica Hamik SO Nebraska 4:33.10
2 Brooke Dinsdale SO Nebraska 4:33.50
3 Alex Darling SO New Mexico 4:33.66
4 Kayla Evans FR Washington 4:33.94
5 Anna Layman JR Washington S 4:35.83
6 Kate Harline SR Seattle Paci 4:36.17
7 Lisa Marie Drury FR BYU 4:37.51
8 Courtney Lightfoot FR Washington 4:38.02
9 Julie Pedersen FR Portland Sta 4:38.10
10 Amber Rozcicha FR Portland Sta 4:40.45
11 Lindsey Gakenheimer SO Michigan 4:43.86
12 Kate Kujawa FR Oklahoma Sta 4:46.32
13 Molly Hirt SO Notre Dame 4:51.97

Event 65 Women 3000 Meter Steeplechase Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Shayla Houlihan Unattached 10:03.26
2 Erin Bedell SR Baylor 10:03.81
3 Kristen Hemphill SR Colorado St. 10:08.00
4 Claire Michel JR Oregon 10:14.84
5 Allix Lee-Painter SR Idaho 10:23.61
6 Margaret Callahan JR Arizona 10:25.14
7 Lois Ricardi Keller Unattached 10:29.28
8 Silje Fjortoft JR SMU 10:30.62
9 Jayne Grebinski SR Marquette 10:30.81
10 Kristine Eikrem-Engeset SO SMU 10:42.98
11 Mallory Champa SR Boston Colle 10:46.68
12 Hannah Moen SO Arizona 10:46.74
13 Klara Bodinson FR SMU 10:46.99

Event 66 Women 3000 Meter Steeplechase Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Erin Stratton SR Utah State 10:29.31
2 Samantha Gallagher SO La Salle 10:31.05
3 Megan Rolland SR Humboldt Sta 10:35.82
4 Jenielle Hunt SR Ohio U. 10:39.77
5 Natalie Busby SO Syracuse 10:40.39
6 Alison Stoakley SR UC Davis 10:42.44
7 Kendra Woodson SO Oklahoma Sta 10:47.46
8 Lauren Moran SO Concordia (O 10:50.86
9 Meaghan Nelson SO Iowa State 10:52.45
10 Hallidie Wilt JR Alaska Ancho 10:53.23
11 Sarah Muniz JR UNLV 10:57.48
12 Nicole Peters SO Colorado St. 10:58.01
13 Shannon McVannel JR Unattached 10:58.88
14 Jennifer Webers JR Nebraska 11:06.84
15 Laura Mucho SR Dallas Bapti 11:08.85
16 Nicole Cochran SO Harvard 11:12.49
17 Casey McDermott JR Drake 11:14.07
18 Emma Bohman JR Alaska Ancho 11:15.63

Event 68 Women 5000 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jessica Pixler SR Seattle Paci 15:44.07
2 Jackie Areson SR Tennessee 15:51.56
3 Brianna Felnagle SR North Caroli 15:55.29
4 Erin Nehus-Vergara Athletic Ann 15:56.16
5 Ruth Senior SO New Mexico 15:57.32
6 Kara Storage Infinite Run 15:59.21
7 Clara Grandt SR West Virgini 16:01.18
8 Kim Conley Asics Aggies 16:01.32
9 Tanya Zeferjahn Queens U of Char 16:03.51
10 Andrea Woodvine Unattached 16:08.66
11 Chelsea Blanchard SO Indiana 16:22.62
12 Heather Stephens SO Syracuse 16:25.20
13 Rose Wetzel Club Northwe 16:27.47
14 Lindsey Ferguson SR Notre Dame 16:52.22
15 Dana Morgan JR Portland 16:53.46
16 Tara Storage Infinite Run 16:58.66

Event 69 Women 5000 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sharla Manuele SR Southern Uta 16:18.53
2 Claire Richardson JR Harvard 16:20.98
3 Suejin Ahn SO Duke 16:23.84
4 Carly Seymour SO Duke 16:24.28
5 Kate Harrison SO West Virgini 16:24.40
6 Katie Hursey SO Syracuse 16:24.82
7 Lauren McKillop FR Butler 16:25.01
8 Alison Greggor JR California 16:25.88
9 Rebekah MacKay JR Syracuse 16:26.17
10 Caroline McDonough FR Columbia 16:26.51
11 Sarah-Anne Brault SO West Virgini 16:27.66
12 Shannon Murakami JR UCLA 16:28.97
13 Katy Andrews SO BYU 16:29.94
14 Ahna Lewis SO West Virgini 16:29.94
15 Jennifer Bergman FR Arizona 16:33.63
16 Lauren Penney FR Syracuse 16:33.97
17 Michelle Corrigan SR New Mexico 16:38.98
18 Mary Carleton Johnston SO Duke 16:41.55
19 Katie Clark FR Butler 16:45.86
20 Sandra Martinez FR Oregon State 16:47.46
21 Maddie O'Meara SR Stanford 16:48.94
22 Jackie Drouin JR Columbia 16:49.51
23 Katie Bowen JR BYU 16:52.21
24 Amanda Moreno SO UC Santa Bar 16:53.62
25 Amanda Hardesty JR Iowa 16:56.22
26 Nicole Braunsdorf SR Drake 16:58.96
27 Jennifer Macias SO Oregon State 17:53.79
28 Gretchen Andrus SR Boston Colle 18:55.63

Event 70 Women 5000 Meter Run Section 3
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Miranda Walker JR Arkansas 16:28.75
2 Betsy Flood SO Iowa 16:32.34
3 Ashley Gibson SR New Mexico 16:35.67
4 Katelyn Bastert SO Duke 16:37.97
5 Abby Chesimet JR Oregon State 16:37.99
6 Lindsay Flanagan FR Washington 16:38.21
7 Kayla Hale FR Duke 16:38.37
8 Sarah Callister FR Weber State 16:42.18
9 McKenzie Melander SO Iowa 16:42.79
10 Amanda Truelove FR Duke 16:42.97
11 Erin Dromgoole New Balance 16:43.36
12 Bailey Kuestermeyer SR UNLV 16:44.61
13 Kara Lubieniecki JR Chico State 16:45.76
14 Ruth Keino FR Alaska Ancho 16:46.48
15 Miriam Kipng'eno SO Alaska Ancho 16:48.01
16 Janna Mitsos FR New Mexico 16:48.50
17 Megan Meyer FR Arizona 16:48.52
18 Kristen Hanselka SO Baylor 16:49.41
19 Mickey Davis SO California 16:49.62
20 Marion Kandie JR Western Kent 16:50.24
21 Lauren Johnston SR Boston Colle 16:53.56
22 Nicole Nielsen FR BYU 16:56.10
23 Crystal Reed JR UC Santa Bar 17:00.03
24 Elizabeth Hynes Boston Colle 17:04.29
25 Laura Carr SR Alaska Ancho 17:04.63
26 Megan Ranegar FR Iowa 17:09.77
27 Rachel Lange SO BYU 17:12.84
28 Lauren Smith FR Arizona 17:17.03
29 Natalie Hemphill JR Portland 17:18.66
30 Carolyn Boosey SR New Mexico 17:19.69
31 Victoria Hanna FR Oklahoma Sta 17:25.74
32 Kristina Krasich JR Duke 17:36.08
33 Hannah Steffan SR Dallas Bapti 17:53.40
-- Krista Stangel JR Oregon State DNF

Event 71 Women 5000 Meter Run Section 4
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jennifer Pancoast SR Nebraska 16:59.66
2 Mary Nothum JR Utah Valley 17:00.41
3 Eimear O'Brien SR Western Kent 17:01.09
4 Stephanie Bearish SO La Salle 17:04.44
5 Krista Drechsler SO UC Davis 17:04.71
6 Rebecca Paddack JR Cal Poly 17:11.72
7 Mary Grace Pellegrini SO Michigan 17:17.85
8 Katie Voigtlander SR UC Santa Bar 17:23.54
9 Grace Green FR Washington 17:24.40
10 Breanna Huschka FR Washington 17:24.56
11 Stephanie Caruso SO West Virgini 17:26.28
12 Natty Plunkett SO Seattle Paci 17:27.11
13 Sara Sjokvist FR SMU 17:28.48
14 Abigail Gallaher FR UC Davis 17:30.38
15 Kristin Arkin FR UC Davis 17:31.21
16 Vanessa Ortiz JR New Mexico 17:32.57
17 Heather Garcia SO Boston Colle 17:34.86
18 Kaitlyn Patterson FR Michigan 17:36.31
19 Kendra Christensen FR BYU 17:38.83
20 Chelsea VanDeBrake JR Washington S 17:41.78
21 Lindsay Anderson SO Iowa 17:42.44
22 Alyse Goldsmith FR Oklahoma Sta 17:43.09
23 Laura Bowerman SR New Mexico 17:47.07
24 Dani Stack FR Iowa State 17:49.71
25 Whitney Blue SR UCLA 17:52.53
26 Jacqueline Campos FR Oklahoma Sta 17:59.44
27 Jessica Forrester JR Hawaii 18:01.12
28 Paige Ties SR Iowa State 18:03.50

Event 73 Women 10000 Meter Run Section 1
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lisa Koll SR Iowa State 31:18.07
2 Krisztina Papp Trojan TC 31:46.47
3 Andrea Walkonen SR Boston U. 32:31.33
4 Ilse Pol Global Sport 32:34.46
5 Megan Hogan JR George Washi 32:34.95
6 Blake Russell Reebok 32:57.10
7 Zsofia Erdelyi JR USC 33:18.75
8 Rachel Booth Apercen-NBSV 33:22.19
9 Tara Erdmann JR Loyola Marym 33:22.79
10 Amanda Goetschius JR Charlotte 33:23.12
11 Danielle Domenichelli SR UC Santa Bar 33:29.65
12 Nicky Archer SR New Mexico 33:32.83
13 Tonya Nero JR Wichita Stat 33:32.84
14 Natasha Labeaud SR Georgetown 33:34.61
15 Annie Bersagel New Bal SV 33:35.11
16 Brooke Wells UNAT-Stanfor 33:36.22
17 Georgia Griffin SO Stanford 33:39.52
18 Sarah Pease JR Indiana 33:51.86
19 Wendi Robinson SR Indiana 33:57.31
20 Kaitlin Gregg SR UC Davis 34:01.20
21 Betsy Saina SO Iowa State 34:13.03
22 Sifrash Ademe SR Portland 34:29.99
23 Mattie Bridgmon SR Oregon 34:30.70
24 Cheryl Spring SR Penn State 34:31.75
25 Christa Plummer Unattached 34:40.70
26 Erin Richard Hansons-Broo 35:30.77
-- Shaluinn Fullove Impalas DNF

Event 74 Women 10000 Meter Run Section 2
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Semehar Tesfaye SO Iowa State 34:16.65
2 Catherine DeSarle JR Syracuse 34:17.09
3 Sarah Sumpter SO UC Davis 34:28.84
4 Laura Thweatt JR Colorado 34:34.41
5 Meagan Nedlo Queens U of Char 34:37.06
6 Rhiannon Johns SO UAB 34:40.30
7 Kari Summers JR Ohio U. 34:46.66
8 Tori Tyler JR Chico State 34:47.65
9 Breanne Strenkowski JR UC Santa Bar 34:50.28
10 Stefanie Slekis SR Syracuse 34:52.12
11 Samantha Patty SO Baylor 34:56.90
12 Kelcie Wiemann JR UCLA 34:58.17
13 Leah Thompson JR Wichita Stat 35:06.85
14 Jennifer Rodriquez JR Long Beach S 35:19.05
15 Lacey Oeding FR New Mexico 35:19.43
16 Erica Watson JR Notre Dame 35:21.39
17 Jenny Scherer SR St. Norbert 35:21.70
18 Alisia Barajas SO Long Beach S 35:22.06
19 Megan Maceratini JR Grand Valley 35:22.79
20 Alia Gray SO Chico State 35:29.51
21 Annie Randall FR Long Beach S 35:29.56
22 Kim Quinn SO Utah State 35:29.82
23 Jessica Rydberg FR Notre Dame 35:37.38
24 Katie Shaw JR Baylor 35:43.30
25 Annie Beecham JR Ohio U. 35:43.88
26 Lynsey Ardingo SR Grand Valley 35:45.61
27 Nicole Benson FR Bradley 35:47.22
28 Jhenya Nahreini FR Colorado 36:00.78
29 Adrian Chouinard Adidas/BRC 36:19.56
30 Rachel Hollinger-Janzen SO Eastern Mich 36:39.31
31 Maike Holthuijzen SR Idaho 37:08.11

Event 76 Women 100 Meter Hurdles -
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Kimyon Broom SR California 13.33q 1.3 1
2 Julian Purvis SO Michigan 13.66q 1.3 1
3 Shalina Clarke SR USC 13.86q 1.3 1
4 Briana Stewart SO Academy of A 13.90q 1.4 2
5 Amy Otis SR BYU 13.93q 1.3 1
6 Christie Gordon SR Idaho 14.00q 1.3 1
7 Thalia Amanakis SR Hawaii 14.02q 1.4 2
8 Whitney Liehr JR Stanford 14.03q 1.3 1
9 Falesha Ankton SR Washington 14.05q 1.3 1
10 Joenisha Vinson SO Portland Sta 14.10 1.3 3
11 Emani Truluck SO California 14.20 1.4 2
12 Fatima Makakala SO BYU 14.25 1.4 2
13 Shaquana Logan FR Washington S 14.25 1.4 2
14 Alyssa Christensen JR BYU 14.30 1.4 2
15 Mindy Robins JR BYU 14.32 1.4 2
16 Charnee Lumbus JR Michigan 14.45 1.3 1
17 Karynn Dunn FR Stanford 14.50 1.3 1
18 Ashley Frazier SO American Riv 14.74 1.3 3
19 Kala Stepter FR Stanford 14.86 1.3 3
20 Eunice Makinde JR Concordia (O 14.89 1.3 3
21 Tiffany Tillett FR Stanford 15.04 1.3 3
22 Alisa Jenkins SO Sacramento 15.11 0.3 4
23 Brittnay Crabb SO Washington S 15.13 1.4 2
24 Ofunne Okwudiafor SO UC Davis 15.17 0.3 4
25 Emily Allis FR Academy of A 15.24 0.3 4
26 Suzanne Howard FR UC Davis 15.26 0.3 4
27 Kaitlyn Reid JR Western Oreg 15.50 1.3 3
28 Sara Klein SR Cal Poly 15.50 0.3 4
29 Sarah Nichols SO Butte 15.51 -0.9 5
30 Janna Vander Meulen SO Western Oreg 15.57 1.3 3
31 Darcy Collins SR Idaho 15.62 1.3 3
32 Erin Funkhouser SR Oregon 15.65 -0.9 5
33 Lauren Laichak SO Alaska Ancho 15.80 0.3 4
34 Katy Gross FR Seattle Paci 15.85 1.3 3
35 Teleicia Rose SR Michigan 16.22 1.4 2
36 Lindsay Goodman SR Idaho 16.45 0.3 4
37 Meagan Friess SR Alaska Ancho 16.65 0.3 4
38 Melanie Vertrees FR Oregon 16.70 -0.9 5
39 Hanna Johnson FR Portland Sta 16.72 -0.9 5

Event 76 Women 100 Meter Hurdles -
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Kimyon Broom SR California 13.38 -0.4
2 Shalina Clarke SR USC 13.39 -0.4
3 Falesha Ankton SR Washington 13.65 -0.4
4 Briana Stewart SO Academy of A 13.88 -0.4
5 Amy Otis SR BYU 14.15 -0.4
6 Whitney Liehr JR Stanford 14.16 -0.4
7 Christie Gordon SR Idaho 14.23 -0.4

Event 77 Women 400 Meter Hurdles -
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Sarah Frey SR Eastern Wash 60.45 2
2 Jennifer Neville JR Michigan 60.70 2
3 Leah Orley FR Arkansas 61.13 1
4 Kala Stepter FR Stanford 61.34 2
5 Chelsea Taylor SO BYU 61.79 2
6 Caroline Hedel JR Washington S 62.14 3
7 Angelica Weaver FR California 62.27 1
8 Ashley Frazier SO American Riv 62.30 2
9 Alyssa Christensen JR BYU 62.34 4
10 Alex Williams SO Michigan 62.44 1
11 Natalya Beneby JR California 62.99 1
12 Alyssa Rife SO Portland Sta 63.62 3
13 Shannon Forbes JR California 63.66 2
14 Lyndsay Pearson SO Oregon 63.67 1
15 Veronica Elseroad-Wall JR Washington S 64.02 1
16 Blaire Dinsdale SO Nebraska 64.07 3
17 Syreeta Martin SR Washington 64.50 1
18 Skye Atchley FR Washington 65.00 2
19 Suzanne Higgins SO Nebraska 65.06 3
20 Jenifer Pike JR Seattle Paci 65.32 2
21 Kimmy Moore SO Eastern Oreg 65.37 4 65.363
22 Kaitlyn Reid JR Western Oreg 65.37 4 65.366
23 Brittnay Crabb SO Washington S 65.49 2
24 Laureina Toler FR California 65.54 3
25 Ardrienna Everett JR Alaska Ancho 65.85 3
26 Zee Zee Young SR Alaska Ancho 66.44 4
27 Shaquana Logan FR Washington S 66.63 1
28 Hanna Johnson FR Portland Sta 67.37 3
29 Colleen Calahan SR Cal Poly 67.38 4

Event 78 Women 4x100 Meter Relay -
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Oregon 'A' 44.38 1
2 Laney 'A' 45.45 1
3 USC 'A' 45.51 1
4 California 'A' 45.61 1
5 Portland State 'A' 46.24 2
6 Michigan 'A' 46.53 1
7 Eastern Washington 'A' 46.62 1
8 BYU 'A' 46.65 1
9 BYU 'B' 47.06 2
10 Washington 'A' 47.28 1
11 Sacramento 'A' 47.61 2
12 Idaho 'A' 47.71 2
13 Concordia (Ore.) 'A' 48.82 1
14 Butte 'A' 50.02 2
15 West Valley 'A' 50.10 2
-- American River 'A' DNF 2

Event 79 Women 4x400 Meter Relay -
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Michigan 'A' 3:41.92 2
2 BYU 'A' 3:46.59 2
3 Stanford 'B' 3:47.31 1
4 American River 'A' 3:48.24 1
5 Washington St. 'B' 3:51.44 1
6 BYU 'B' 3:52.80 2
7 Portland State 'A' 3:53.87 2
8 Washington 'A' 3:55.29 2
9 Concordia (Ore.) 'A' 3:55.30 1
10 Nebraska 'A' 3:57.59 2
11 Washington St. 'A' 4:01.60 2

Event 80 Women High Jump Pit 1 -
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Amber Kaufman SR Hawaii 1.91m 6-03.25 3-3
2 Whitney Sisler SO Cal Poly 1.76m 5-09.25 1-0
3 Holly Parent FR Washington S J1.76m 5-09.25 2-1
4 Jasmine Kelly SR Oregon 1.71m 5-07.25 2-2
5 Diana Blauer SO BYU J1.71m 5-07.25 3-2
5 Ashley Dziendziel SR BYU J1.71m 5-07.25 3-2
7 Christine Rice FR Washington S 1.66m 5-05.25 1-0
8 Christina Solomon SR Michigan J1.66m 5-05.25 3-2
8 Elaine Patten FR Stanford J1.66m 5-05.25 3-2
8 Samantha Balentine FR Hawaii J1.66m 5-05.25 3-2
11 Sarah Saddleton SO Hawaii 1.61m 5-03.25 1-0
12 Ali Worthen SO Seattle Paci J1.61m 5-03.25 2-1
12 Darcy Collins SR Idaho J1.61m 5-03.25 2-1

Event 81 Women High Jump Pit 2 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kristin Rimbach FR California 1.66m 5-05.25 1-0...JO
2 Maria Creech SO Washington S J1.66m 5-05.25 1-0
3 Breeana Chadez SR Idaho J1.66m 5-05.25 1-2
4 Amanda Stewart SO Washington S J1.66m 5-05.25 2-1
5 Jessica Sargeson FR Cal Poly J1.66m 5-05.25 2-2
6 Brianna Jenkins FR Michigan J1.66m 5-05.25 3-2
7 Gianna Fernandez FR California 1.61m 5-03.25 1-0
8 Lauren Young SO Michigan J1.61m 5-03.25 1-2
9 Sara Klein SR Cal Poly J1.61m 5-03.25 2-1
10 Laura Tesch FR Humboldt Sta 1.56m 5-01.25
-- Katy Gross FR Seattle Paci NH
-- Danielle Ferguson JR Concordia (O NH

Event 82 Women Pole Vault -
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Melissa Gergel JR Oregon 4.30m 14-01.25 3-3...1st JO at 4.35
2 Katerina Stefanidi SO Stanford J4.30m 14-01.25 3-3
3 Kari Clark SR BYU 4.10m 13-05.25 1-1
4 Rachel Brooke Fisher FR BYU 4.00m 13-01.50 3-3
5 Kendall Mays JR Washington S 3.90m 12-09.50 1-0
6 Jordan Roskelley JR Oregon J3.90m 12-09.50 2-2
6 Caitlin Hewitt SR Stanford J3.90m 12-09.50 2-2
6 Theresa Raub SR California J3.90m 12-09.50 2-2
6 Kelli Ehardt SO BYU J3.90m 12-09.50 2-2
10 Abbey Breidenstein JR Michigan 3.75m 12-03.50 1-1
11 Chelsi Friese JR Eastern Wash J3.75m 12-03.50 1-2
12 Allison Stokke JR California J3.75m 12-03.50 3-2
13 Melissa Peaslee JR Seattle Paci 3.60m 11-09.75 1-2
14 Carly Schiffer JR Michigan J3.60m 11-09.75 2-2
15 Jenna Yowell FR American Riv 3.25m 10-08.00 1-0
15 Brittany Peterson SR Humboldt Sta 3.25m 10-08.00 1-0
15 Andrea Marcos JR Michigan 3.25m 10-08.00 1-0
-- Sara Olds SO Michigan NH
-- K.C. Dahlgren SR Idaho NH
-- Natasha Barthel SO Stanford NH

Event 84 Women Long Jump Invitational
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Lauryn Newson SO Laney 6.23m 1.8 20-05.25
2 Renee Williams EOYDC Track 6.09m 1.6 19-11.75
3 Sabrina Nettey NA UNAT-Stanfor 6.03m 1.2 19-09.50
4 Brittni Dixon-Smith JR Stanford 6.01m 1.6 19-08.75
5 Tisha Ponder Heritage Eli 5.96m 1.8 19-06.75
6 Kristin Holmes SR California 5.92m -1.0 19-05.25 2nd...5.87
7 Malaina Payton FR California J5.92m 2.1 19-05.25 2nd...5.82
8 Shene Davis JR Eastern Wash 5.72m 1.2 18-09.25
9 Candace Missouri JR Washington S 5.62m 2.2 18-05.25
10 Melissa Hadfield SR Boston Colle 5.49m +0.0 18-00.25

Event 85 Women Long Jump 4 Jumps Collegiate
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Karynn Dunn FR Stanford 6.00m 2.2 19-08.25
2 Whitney Liehr JR Stanford 5.77m 1.3 18-11.25
3 Shaquana Logan FR Washington S 5.76m 1.9 18-10.75
4 Brittainy Chown FR Humboldt Sta 5.49m -1.2 18-00.25
5 Tiffany Tillett FR Stanford 5.47m 3.1 17-11.50
6 Sarah Nichols SO Butte 5.09m 2.0 16-08.50
7 Shawna Fermin FR Washington S 4.97m -0.9 16-03.75
8 Lindsay Goodman SR Idaho 4.96m 0.6 16-03.25
9 Alyssa Covington SO Idaho 4.88m +0.0 16-00.25
10 Mindy Robins JR BYU 4.87m 1.1 15-11.75

Event 86 Women Triple Jump -
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Whitney Liehr JR Stanford 12.85m 0.6 42-02.00
2 Briana Stewart SO Academy of A 12.80m 2.6 42-00.00
3 Mercedes Marchbanks SR California 12.51m 1.2 41-00.50
4 Madara Apine SO Hawaii 12.24m 1.3 40-02.00
5 Ashley Potter SO Western Oreg 12.11m 2.1 39-08.75
6 Madara Dzalbe SR BYU 11.99m -0.5 39-04.00
7 Amanda Alvarez FR Seattle Paci 11.69m +0.0 38-04.25
8 Katharine Lotze FR Central Wash 11.30m 1.7 37-01.00
9 Stephanie Glick SO Long Beach S 10.83m 1.1 35-06.50
10 Ruth Ann Le Beau FR San Jose 10.40m 1.3 34-01.50
-- Amanda Hunter FR California FOUL

Event 88 Women Discus Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Emily Pendleton JR Michigan 52.96m 173-09
2 Kimberley Gleeson Unattached 51.53m 169-01
3 TeRina Keenan SO Hawaii 50.39m 165-04
4 Erin Pendleton FR Michigan 49.02m 160-10
5 Morgan Wilken FR Nebraska 48.17m 158-00
6 Careena Onosai JR Hawaii 46.36m 152-01
7 Kendall Morris SO California 45.63m 149-08
8 Samantha Musil JR Nebraska 45.29m 148-07
9 Mykael Bothum SR Idaho 45.21m 148-04
10 Tiana Ili SO BYU 43.96m 144-03
11 Molly Kinsella SO Stanford 38.32m 125-09

Event 89 Women Discus Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Erica Chaney JR Eastern Wash 44.99m 147-07
2 Allison Liske JR Michigan 44.98m 147-07
3 Heather Snyder SO Humboldt Sta 42.60m 139-09
4 Gabriella Dixson FR Concordia (O 42.33m 138-10
5 Emily Redmayne-Titley SO Concordia (O 42.29m 138-09
6 Danica Haight JR Michigan 42.26m 138-08
7 Rita Santibanez SR Oregon 41.30m 135-06
8 Alanna Nulph SO Shasta 41.28m 135-05
9 Breezy Wentz FR Concordia (O 40.16m 131-09
10 Torrie Self JR Central Wash 39.38m 129-02
11 Tipaleli Fotu JR BYU 37.37m 122-07
12 Cristina Westover FR UC Davis 35.17m 115-05
13 Cassandra Woodall SO BYU 33.35m 109-05

Event 90 Women Hammer Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Amy Haapanen SR Unattached 62.70m 205-08
2 Nicole Luckenbach SR Eastern Wash 57.40m 188-04
3 Jaynie Goodbody SR Stanford 55.33m 181-06
4 Gabby Midles SO Idaho 54.92m 180-02
5 Samantha Musil JR Nebraska 53.56m 175-09
6 Jade Hodson SO Nebraska 52.70m 172-11
7 Emily Pendleton JR Michigan 52.30m 171-07
8 Emma MacCorquodale SO Hawaii 52.19m 171-03
9 Victoria Zimmerman SO Nebraska 51.37m 168-06
10 Tipaleli Fotu JR BYU 50.26m 164-11
11 Kelsey Huckins SO Boston Colle 49.99m 164-00
12 Nicole Heinl FR Stanford 49.44m 162-02

Event 91 Women Hammer Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Linda Oseso SO California 50.70m 166-04
2 Kiely Smith JR California 49.04m 160-11
3 Erin Pendleton FR Michigan 47.66m 156-04
4 Amanda Federicci JR Concordia (O 47.56m 156-00
5 Allison Liske JR Michigan 46.88m 153-10
6 Gabriella Dixson FR Concordia (O 46.77m 153-05
7 Anika Borden JR Hawaii 45.97m 150-10
8 Kathryn Daniels JR USC 44.86m 147-02
9 Molly Kinsella SO Stanford 43.71m 143-05
10 Cassandra Woodall SO BYU 42.71m 140-01
11 Ashley Greer JR Michigan 42.52m 139-06
12 Torrie Self JR Central Wash 40.83m 133-11
13 Breezy Wentz FR Concordia (O 37.18m 122-00

Event 92 Women Javelin Throw Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kayla Wilkinson-Colgrove Unattached 50.94m 167-01
2 Ulrike Hartz JR Idaho 46.64m 153-00
3 Michelle Coombs SO Eastern Wash 46.28m 151-10
4 Allyson Wardell FR BYU 45.60m 149-07
5 Melissa Costa Unattached 44.90m 147-04
6 Brittany Aanstad JR Seattle Paci 42.84m 140-07
7 Roxi Grizzle SO Nebraska 42.57m 139-08
8 Elizabeth Minoofar JR Stanford 41.94m 137-07
9 Sarah Lancaster SR BYU 41.84m 137-03
10 Dana Hoolko JR California 39.20m 128-07
11 Coriann Clark FR BYU 39.13m 128-04
12 Veronica Grizzle FR Nebraska 37.95m 124-06

Event 93 Women Javelin Throw 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Kai Schmidt SO Concordia (O 44.92m 147-04
2 Lauren Cutler SR Hawaii 41.08m 134-09
3 Elisha Harris SR Alaska Ancho 38.35m 125-10
4 Stephanie Sprauer FR Portland Sta 38.15m 125-02
5 Amanda Schumaker FR Western Oreg 37.65m 123-06
6 Helena Silva SR Humboldt Sta 36.77m 120-08
7 Erin Funkhouser SR Oregon 35.86m 117-08
8 Bridget McClarrinnon FR Butte 31.88m 104-07

Event 94 Women Shot Put Ring 1 Invitational
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jillian Camarena-William NYAC 18.73m 61-05.50
2 Allison Liske JR Michigan 15.27m 50-01.25
3 Samantha Musil JR Nebraska 14.33m 47-00.25
4 Emily Pendleton JR Michigan 14.27m 46-10.00
5 Veronica Grizzle FR Nebraska 14.19m 46-06.75
6 Rita Santibanez SR Oregon 13.88m 45-06.50
7 Erica Chaney JR Eastern Wash 13.79m 45-03.00
8 Danica Haight JR Michigan 13.46m 44-02.00
9 Tiana Ili SO BYU 12.00m 39-04.50

Event 95 Women Shot Put R2, 4 Throws Collegiate
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Cassandra Woodall SO BYU 13.71m 44-11.75
2 Adrienne Davis JR Portland Sta 13.39m 43-11.25
3 Alanna Nulph SO Shasta 13.22m 43-04.50
4 Kelsey Huckins SO Boston Colle 12.93m 42-05.25
5 Erin Pendleton FR Michigan 12.68m 41-07.25
6 Linda Oseso SO California 12.59m 41-03.75
7 Amy Feulner FR Cal Poly 12.48m 40-11.50
8 Jamie Jin FR Butte 11.82m 38-09.50
9 Gabriella Dixson FR Concordia (O 11.77m 38-07.50
10 Hanna Johnson FR Portland Sta 11.67m 38-03.50
11 Emily Redmayne-Titley SO Concordia (O 11.05m 36-03.00
12 Heather Snyder SO Humboldt Sta 10.97m 36-00.00
-- Kat Luna SO American Riv FOUL

Event 100 Boys 100 Meter Dash :
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ronald Frasier 12 Jesuit 10.71q 1.4 3
2 George Atkinson 11 Granada 10.77q 1.4 3 10.766
3 Deondre Batson 12 Laguna Creek 10.77q 0.6 2 10.770
4 Brandin Cooks 11 Lincoln (Sto 10.85q 0.7 5
5 Josh Atkinson 11 Granada 10.88q +0.0 6
6 Erich Wilson 10 Junipero Ser 10.96q 0.7 5
7 Devon Marman 12 Abraham Linc 10.97q 1.8 7 10.961
8 Jalen Saunders 12 Pleasant Gro 10.97q +0.0 6 10.964
9 Evan Meehan 12 Novato 11.00q -0.4 4
10 Evan Favors 12 Monterey Tra 11.04 1.3 1 11.039
11 Darquis Rucker 12 Skyline 11.04 1.3 1 11.040
12 Joseph Ruffaine 12 Jesuit 11.06 0.7 5 11.055
13 Josh Janssen 12 Central Cath 11.06 0.6 2 11.058
14 Thomas Kozel 12 Healdsburg 11.08 1.8 7
15 Jordan Magnusson 12 Roseville 11.11 1.8 7
16 J'Tier Favors 11 Gunderson 11.12 1.3 1
17 Mike Kennedy 12 St. Ignatius 11.13 -0.4 4
17 Colton Silveria 12 Central Vall 11.13 1.4 3
19 Ali Roosevelt 11 St. Mary's C 11.13 -0.4 4
20 Nate Harvey 12 Junipero Ser 11.15 +0.0 6
21 Chazz Griffiths 12 Heritage 11.15 1.3 1
22 Breontae Snelling 11 John F. Kenn 11.17 1.3 1
23 Najee Lovett 12 St. Mary's C 11.19 0.6 2
24 Dillon Root 11 Redwood (Vis 11.20 1.3 1
25 Daniel Jones Palo Alto 11.20 0.7 5
26 Bryan Mercado 11 Colony 11.23 -0.4 4
27 Shomari Franklin 12 Laguna Creek 11.23 +0.0 6
27 Michael Tobin 12 Newark Memor 11.23 0.6 2
29 Vivashwan Shetty 11 James Logan 11.25 1.4 3
30 Cameron Mikell 12 Rio Linda 11.28 0.7 5
31 Don Andre Clark 12 Junipero Ser 11.30 1.8 7
32 Keven Brown 12 Jesuit 11.32 -0.4 4
33 Ricco Jones 11 Angelo Rodri 11.33 +0.0 6
34 Jeremy Sites 12 Dougherty Va 11.34 0.7 5
35 Kermit Knight 10 Edison (Stoc 11.34 1.8 7
36 Kevin Higgins 11 Jesse Bethel 11.37 0.7 5
37 Rashawn Warren 12 Lincoln (Sto 11.42 1.3 1
38 Timazray Shephard 11 Freedom 11.42 0.6 2
39 Adam Richards 12 Woodcreek 11.49 +0.0 6
40 Reginald Langford 12 Cordova 11.49 0.7 5
41 Kalyn Boozer 12 Franklin (El 11.50 1.3 1
42 Daniel Washington 12 John H. Pitm 11.51 +0.0 6
43 Jordan Riggins 10 Angelo Rodri 11.58 1.4 3
44 Zac Schuller 11 St. Ignatius 11.59 -0.4 4
45 Robert Kline 12 Novato 11.60 +0.0 6
46 Anthony Huni 11 Hillsdale 11.68 1.4 3
47 Christian Miller 10 Jesse Bethel 11.71 -0.4 4
48 Ralph Jackson 12 Ann Sobrato 11.72 1.4 3
49 Kahlid Jones 12 James Logan 11.90 0.6 2
-- Andre Woodson 11 Sheldon FS 1.8 7

Event 100 Boys 100 Meter Dash :
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Deondre Batson 12 Laguna Creek 10.44 2.8
2 George Atkinson 11 Granada 10.65 2.8
3 Ronald Frasier 12 Jesuit 10.69 2.8
4 Josh Atkinson 11 Granada 10.73 2.8
5 Brandin Cooks 11 Lincoln (Sto 10.76 2.8
6 Jalen Saunders 12 Pleasant Gro 10.78 2.8 10.774
7 Evan Meehan 12 Novato 10.78 2.8 10.776
8 Erich Wilson 10 Junipero Ser 10.91 2.8
9 Devon Marman 12 Abraham Linc 10.99 2.8

Event 101 Boys 400 Meter Dash :
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 devante dubose 12 Bishop O'Dow 48.58 1
2 Andre Chapman 11 Bellarmine C 49.03 5
3 Carl Horsley 12 Skyline 49.04 2
4 Justin Montgomery 11 Bellarmine C 49.08 1
5 Romon Bridges 11 Edison (Stoc 49.35 1
6 Jordan Latt 12 Tigard 49.71 1
7 Nick Bayley 10 Amador Valle 49.85 5
8 Nick Hoffmire 12 Marin Cathol 49.92 7
9 Dan Davis 12 San Ramon Va 49.98 2
10 Kevin Neilsen 11 Granite Bay 50.04 7
11 Robby Towne 11 Clovis North 50.12 6
12 Kenneth Andri 11 Del Oro 50.14 3
13 Lawrence Doherty 11 Internationa 50.17 6
14 Chance Moses 11 St. Mary's C 50.25 1
15 Davis Rajs 12 Foothill (Pl 50.28 6
16 Jalen Person 12 Franklin (El 50.29 6
17 Joseph Luiz 12 Heritage 50.36 4
18 J'Tier Favors 11 Gunderson 50.38 4
19 Murad Williams 11 St. Mary's C 50.41 4
20 Kieren Broussard 12 Angelo Rodri 50.46 3
21 Reginald Langford 12 Cordova 50.55 5
22 Daniel Hodge 11 Durham 50.55 2
23 Alan Rios 12 Ann Sobrato 50.68 3
24 Quincy Forte 11 Vacaville 50.71 1
25 Zach Schlacter 12 Tigard 50.76 1
26 Ryo Kubozono 12 Cupertino 50.79 4
27 Jerome Hunter 12 Laguna Creek 50.86 5
28 Blakelyn Birks 12 Vacaville 50.88 2
29 Jesse Arenas 11 Evergreen Va 51.09 3
30 Fernando Murdock 12 Benicia 51.12 6
31 Tyler Baker 12 Maria Carril 51.14 3
32 John Guerrero 12 Atwater 51.22 6
33 Bobby Bivens 11 Lincoln (Sto 51.25 4
34 Sam Lyons 12 Burlingame 51.26 5
35 Alton Kwong 11 San Ramon Va 51.30 7
36 Asher Gotzmer 12 Placer 51.30 2
37 Rahsaan Allen 12 Angelo Rodri 51.36 1
38 Arnaud Kpachavi 11 Woodside Pri 51.44 4
39 Jordan Elzie 11 Galt 51.45 5
40 Garrett King 11 Paul Kane Hi 51.50 4
41 Sean Fish 11 Rancho Cotat 51.69 5
42 Malcolm Willis 11 Sheldon 51.82 6
43 David Tange 12 Petaluma 51.97 3
44 Time Alexis 12 St. Ignatius 52.12 4
45 David Carmon 12 Lincoln (Sto 52.16 4
46 Ralph Jackson 12 Ann Sobrato 52.17 5
47 Myles Holmes 10 Jefferson 52.23 3
48 Mason Hartwell 12 James Logan 52.32 2
49 Anthony Harris 12 Amador Valle 52.38 3
50 Jeremy Hudleton 12 Lincoln (Sto 52.39 6
51 David Larson 11 Oakmont 52.45 5
52 Jordan Magnusson 12 Roseville 52.68 6
53 Brett Patheal 12 Durham 52.82 2
54 Deondre Anderson 11 Philip & Sal 52.86 1
55 Nick DePaoli 11 Sierra Luthe 53.09 2
56 Jordan Thomas 12 Branson Scho 53.65 3
57 Tyler Trosin 11 Folsom 54.26 2

Event 102 Boys 1 Mile Run :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Philip MacQuitty Palo Alto 4:13.92
2 Justin Vilhauer 11 Redwood (Vis 4:14.18
3 Erik Olson 12 Novato 4:14.30
4 Nathan Strum 12 Pioneer (San 4:15.28
5 Weston Strum 12 Pioneer (San 4:16.23
6 Bryan Jordan 11 Galena 4:17.40
7 Danny Thomas 12 Arroyo (San 4:18.66
8 Daniel Parker 12 Chico 4:19.72
9 Eric Fitzpatrick 12 Boise 4:19.76
10 Jason Coupe 12 Galt 4:20.20
11 Jared Lester 12 Fairfield 4:20.37
12 Reesey Byers 12 Santa Rosa 4:20.43
13 Wade Meddles 12 Sierra Luthe 4:20.84
14 Julian Patterson 12 Franklin (El 4:21.37
15 Amjed Aboukhadijeh 12 Oak Ridge 4:21.70
16 Sean Colaco 12 San Ramon Va 4:21.86
17 Richard Shroy 12 Carson 4:21.97
18 Chris Waschura 10 Woodside 4:23.14
19 Jeroen Keukenkamp 11 Oak Ridge 4:23.25
20 Luke Decker 11 JSerra Irvin 4:23.47
21 Michael Reher 12 St. Ignatius 4:23.73
22 Trevor Halsted 11 Davis 4:24.64
23 John Weber 12 Piedmont 4:24.78
24 Joshua Gruver 12 Cordova 4:24.98
25 Lucas Stancliff 12 Placer 4:25.25
26 Ben Eversole 11 Castro Valle 4:25.54
27 Allan Hetke 12 San Lorenzo 4:25.83
28 Roberto Rosas 12 Grace M. Dav 4:26.52
29 Eugenio Geiken 11 Berkeley 4:26.63
30 Daniel Guerrero 12 Redwood (Vis 4:27.10
31 Cole Williams 11 Urban School 4:27.78
32 Will Weekes 12 Castro Valle 4:28.39
33 Sean Davis 10 Valley Chris 4:28.55
34 Spencer Thibideau 12 Granite Bay 4:28.58
35 Brian De La Mora 11 Davis 4:29.65
36 Edixon Puglisi 10 Oakmont 4:31.71
37 Aaron Rogers 12 Glencoe 4:31.73
38 Brandon Cook 12 Colony 4:34.56
39 Michael Young 12 St. Francis 4:35.20
40 Eric Safai 12 Los Altos 4:35.80
41 Alex Shore 12 Monterey 4:36.41
42 Simon Graves 12 San Ramon Va 4:39.92
43 Nathan Williams 12 Oak Ridge 4:42.94
44 Anthony Martore 11 Castro Valle 4:43.37

Event 103 Boys 3000 Meter Run Section 1 :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Justin Vilhauer 11 Redwood (Vis 8:17.37
2 Reesey Byers 12 Santa Rosa 8:19.81
3 Erik Olson 12 Novato 8:20.17
4 Kurt Ruegg 12 Napa 8:31.66
5 Eric Fitzpatrick 12 Boise 8:33.42
6 Wade Meddles 12 Sierra Luthe 8:37.92
7 Trevor Halsted 11 Davis 8:40.37
8 Will Geiken 11 Los Gatos 8:42.07
9 Amjed Aboukhadijeh 12 Oak Ridge 8:44.69
10 Chris Kigar 11 El Camino (S 8:48.71
11 Dan Maxwell 12 St. Mary's C 8:56.14
12 Richard Shroy 12 Carson 8:58.57
13 Anthony Castellon 11 Colony 9:00.77
14 Chris Gioia 12 Albany 9:06.28
15 Aaron Rogers 12 Glencoe 9:07.58
16 Richard Ho 09 Leland 9:10.05
17 Peter Gunn 12 Woodside 9:19.61
18 Tom Ashby 12 Castro Valle 9:30.33

Event 104 Boys 3000 Meter Run Section 2 :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Grayson Hough 12 Davis 8:49.18
2 Sam Aceret 11 Amador Valle 8:51.54
3 Benji Xie 11 Oak Ridge 8:52.07
4 Andy Bennison 11 Central Cath 8:52.91
5 Luis Luna 10 Piner 8:53.04
6 Luca Signore 12 Lynbrook 8:53.36
7 Zachary Ellis 12 Long Beach M 8:55.02
8 Bob Riestenberg 12 Davis 8:55.87
9 Donald Plazola 11 Willow Glen 8:56.71
10 Hugh Dowdy 12 Petaluma 8:58.97
11 Spencer Hall 12 Casa Grande 9:00.24
12 Peter Buscheck 12 Miramonte 9:01.33
13 Lucas Talavan 12 St. Ignatius 9:01.98
14 Cody Kinsman 10 Clovis North 9:02.02
15 Kevin Mangan 12 Scotts Valle 9:04.32
16 James Ramirez 12 Maria Carril 9:04.98
17 James Palaniuk 11 York 9:05.33
18 Edixon Puglisi 10 Oakmont 9:06.81
19 Tommy Lomeli 11 Lodi 9:10.58
20 Matt Murphy 11 Woodland 9:16.54

Event 105 Boys 110 Meter Hurdles :
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Noah Blue 12 Skyline 14.20q +0.0 3
2 Chris Mamon 12 Benicia 14.28q +0.0 2
3 Monte Corley 12 James Logan 14.35q -0.1 1
4 Ronald Frasier 12 Jesuit 14.55q -0.1 1
5 Dante Thomas 12 Fairfield 14.66q +0.0 2
6 Alan Williams 11 Bishop O'Dow 14.82q +0.0 3
7 Kenneth Walker lll 10 Freedom 14.90q +0.0 3
8 Forrest Coleman 12 Lincoln (Sto 14.93q +0.0 3
9 Ikem Okwudiafor 12 Mission San 14.98q 1.3 4
10 Jered Bell 12 Colony 15.02 +0.0 2
11 Alec Fellows 11 Edmonds-Wood 15.26 1.3 4
12 Kyle Lambert 12 Merrill West 15.28 1.3 4
13 Nick Martinez 10 Elk Grove 15.31 -0.1 1
14 Kevin Neilsen 11 Granite Bay 15.40 -0.1 1
15 Bernell Barmore 11 Yuba City 15.54 -0.1 1
16 Drew Ahmann 12 Pleasant Gro 15.57 +0.0 3
17 Mike Mathews 10 Woodcreek 15.57 +0.0 3
18 David Namnath 12 Terra Linda 15.81 +0.0 2
19 Ryo Kubozono 12 Cupertino 15.91 1.3 4
20 Cameron Vaca 10 Archbishop M 15.92 1.3 4
21 Caleb Robadan 12 Santa Cruz 16.05 +0.0 2
22 Jordan Williams 12 Lincoln (Sto 16.09 +0.0 2
23 Juan Rodriguez 11 Junipero Ser 16.19 +0.0 3
24 Garrett King 11 Paul Kane Hi 16.25 +0.0 2
25 Blake Cervantes 11 Woodcreek 16.30 1.3 4
26 Grant Sauer Palo Alto 16.44 -0.1 1
27 Raheem Blackmon 11 Mt. Diablo 17.05 1.3 4
28 Matthew Fredrickson 11 Archbishop M 17.12 1.3 4
29 Chris Chui 12 Monta Vista 21.42 -0.1 1
-- Jeremy Thompson 12 Maria Carril DNF +0.0 3

Event 105 Boys 110 Meter Hurdles :
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Noah Blue 12 Skyline 13.86 1.8
2 Monte Corley 12 James Logan 13.94 1.8
3 Chris Mamon 12 Benicia 14.12 1.8
4 Ronald Frasier 12 Jesuit 14.30 1.8
5 Dante Thomas 12 Fairfield 14.56 1.8
6 Kenneth Walker lll 10 Freedom 14.72 1.8
7 Alan Williams 11 Bishop O'Dow 14.83 1.8
8 Ikem Okwudiafor 12 Mission San 14.86 1.8
9 Forrest Coleman 12 Lincoln (Sto 15.11 1.8

Event 106 Boys High Jump Pit 1 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nick Ridge 12 Jesuit 2.04m 6-08.25 2-2
2 Maurice Spikes 12 St. Mary's C 1.99m 6-06.25 2-1
3 Idarre Coles 12 Redwood (Vis J1.99m 6-06.25 2-2
4 Andre Rawls 12 California ( 1.94m 6-04.25 1-2
5 Dalyn Pacheco 11 Junipero Ser J1.94m 6-04.25 2-4
6 Tosh Semlacher 12 Jesuit J1.94m 6-04.25 3-2
7 Alec Fellows 11 Edmonds-Wood 1.89m 6-02.25 1-1
8 Will Findlay 11 Oak Ridge J1.89m 6-02.25 3-3
9 Roderick Townsend 12 Lincoln (Sto 1.84m 6-00.50 1-1
10 Tyler Nigro Palo Alto J1.84m 6-00.50 3-2

Event 107 Boys 400 Meter Hurdles :
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Monte Corley 12 James Logan 54.12 1
2 Derek Nelson 12 Davis 54.48 1
3 Ian McGetrick 12 Tigard 55.00 1
4 David Namnath 12 Terra Linda 55.76 1
5 Tyler Baker 12 Maria Carril 56.25 1
6 Ryo Kubozono 12 Cupertino 56.76 1
7 Drew Ahmann 12 Pleasant Gro 57.06 2
8 Gabriel Vazquez 12 Elk Grove 57.93 2
9 John Paul Williams 12 Westmoor 58.07 1
10 Mitchell White 12 Granite Bay 58.14 2
11 Sedale Hunter 12 Monterey Tra 58.27 2
12 Luke Morales 12 Will C. Wood 58.39 2
13 Tyler Odom 12 Monterey Tra 58.50 3
14 Marcus Friend 12 Oak Ridge 58.78 1
15 Hakeem Dyson 12 Amador Valle 58.80 4
16 Nick Martinez 10 Elk Grove 59.79 3
17 Michael Manas 12 Carmel 59.82 2
18 Max Fagan 12 Placer 60.10 2
19 Marco Castaneda 12 Milpitas 60.48 3
20 Adam Lundquist 10 Casa Grande 60.93 3
21 Stefan Lemak 10 Mountain Vie 61.03 3
22 Roderick Giles 12 Monterey Tra 61.69 2
23 Chris Harris 12 St. Mary's C 61.77 3
24 Marvin Jackson 12 Milpitas 62.39 4
25 Cameron Vaca 10 Archbishop M 62.63 4
26 Derek Mireles 12 Long Beach M 62.79 3
27 Jesse Hoang 10 Santa Teresa 62.86 4
28 Grant Manley 11 Monta Vista 62.87 3
29 Chris Edwards 11 Elk Grove 63.68 3
30 Matthew Fredrickson 11 Archbishop M 64.20 4
31 Billy Landis 11 Woodland 65.45 2

Event 108 Boys 4x100 Meter Relay :
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jesuit 'A' 42.67q 2
2 Laguna Creek 'A' 42.84q 1
3 Junipero Serra 'A' 42.85q 3
4 St. Mary's College 'A' 43.21q 1
5 Redwood (Visalia) 'A' 43.22q 2
6 San Ramon Valley 'A' 43.30q 2
7 Monterey Trail 'A' 43.37q 4
8 Lincoln (Stockton) 'A' 43.54q 3
9 Bishop O'Dowd 'A' 43.74q 1
10 Benicia 'A' 43.76 4
11 Rocklin 'A' 44.14 4
12 James Logan 'A' 44.18 3
13 Pleasant Grove 'A' 44.28 3
14 Heritage 'A' 44.34 3
15 Freedom 'A' 44.37 4
16 Central Valley (Shasta Lake) 'A' 44.38 3
17 Sheldon 'A' 44.43 4
18 Del Oro 'A' 44.49 2
19 Fairfield 'A' 44.51 2
20 Newark Memorial 'A' 44.55 4
21 St. Francis (Mountain View) 'A' 44.74 2
22 Elk Grove 'A' 45.08 1
23 Jesse Bethel 'A' 45.21 4
24 Evergreen Valley 'A' 45.37 1
25 John F. Kennedy (Sacramento) 'A' 45.45 3
26 Placer 'A' 45.46 2
27 Maria Carrillo 'A' 45.57 3
28 Lodi 'A' 45.61 4
29 Petaluma 'A' 45.79 1
30 Dougherty Valley 'A' 45.89 2
31 Rancho Cotate 'A' 46.07 1
32 Terra Linda 'A' 46.21 2
33 Mt. Diablo 'A' 50.14 3
-- Gilroy 'A' DNF 4
-- American 'A' DNF 1

Event 108 Boys 4x100 Meter Relay :
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Jesuit 'A' 42.01
2 Laguna Creek 'A' 42.15
3 Junipero Serra 'A' 42.30
4 St. Mary's College 'A' 42.69
5 Bishop O'Dowd 'A' 42.93
6 Redwood (Visalia) 'A' 42.99
7 Monterey Trail 'A' 43.23
8 San Ramon Valley 'A' 43.73

Event 109 Boys 4x400 Meter Relay :
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 St. Mary's College 'A' 3:21.42 5
2 San Ramon Valley 'A' 3:21.47 5
3 Skyline 'A' 3:23.43 2
4 Lincoln (Stockton) 'A' 3:24.53 5
5 Angelo Rodriguez 'A' 3:25.04 4
6 San Benito 'A' 3:25.43 3
7 Atwater 'A' 3:25.78 3
8 Tigard 'A' 3:26.24 5
9 Amador Valley 'A' 3:26.30 4
10 Del Oro 'A' 3:29.25 3
11 Miramonte 'A' 3:29.26 4
12 Vacaville 'A' 3:29.31 4
13 Archbishop Mitty 'A' 3:30.37 4
14 St. Francis (Mountain View) 'A' 3:30.90 2
15 Fairfield 'A' 3:30.91 5
16 St. Ignatius College Prep 'A' 3:31.31 4
17 Redwood (Visalia) 'A' 3:31.35 3
18 Laguna Creek 'A' 3:31.35 5
19 Franklin (Elk Grove) 'A' 3:31.36 2
20 Davis 'A' 3:31.79 5
21 Maria Carrillo 'A' 3:31.89 1
22 Live Oak (Morgan Hill) 'A' 3:32.43 2
23 Sheldon 'A' 3:32.88 3
24 Heritage 'A' 3:33.01 4
25 Rancho Cotate 'A' 3:33.59 3
26 Placer 'A' 3:33.59 3
27 San Lorenzo Valley 'A' 3:34.44 2
28 Long Beach Millikan 'A' 3:34.56 1
29 Galt 'B' 3:34.57 1
30 Healdsburg 'A' 3:34.75 1
31 Acalanes 'A' 3:35.34 2
32 Monta Vista 'A' 3:36.00 2
33 Benicia 'A' 3:36.75 5
34 Gunderson 'A' 3:37.43 1
35 Clovis North 'A' 3:37.57 2
36 American 'A' 3:37.94 1
37 Dougherty Valley 'A' 3:38.77 1
38 Los Altos 'A' 3:39.01 1
39 Jesse Bethel 'A' 3:39.04 4
40 Oak Ridge 'A' 3:40.63 3
41 Archbishop Riordan 'A' 3:47.59 5
42 Mt. Diablo 'A' 3:58.23 1
-- Bishop O'Dowd 'A' DNF 2

Event 110 Boys 4x800 Meter Relay :
================================================================
School Finals
================================================================
1 San Ramon Valley 'A' 7:51.79
2 Miramonte 'A' 7:55.60
3 Mountain View 'A' 7:57.65
4 San Lorenzo Valley 'A' 7:58.85
5 Casa Grande 'A' 8:00.53
6 Pioneer (San Jose) 'A' 8:01.29
7 Woodside 'A' 8:02.84
8 Fairfield 'A' 8:04.81
9 Bellarmine College Prep 'A' 8:09.18
10 Acalanes 'A' 8:09.30
11 Oak Ridge 'A' 8:10.40
12 Monta Vista 'A' 8:15.52
13 Davis 'A' 8:17.95
14 Granite Bay 'A' 8:18.26
15 Amador Valley 'A' 8:18.77
16 North Monterey County 'A' 8:20.48
17 Heritage 'A' 8:21.06
18 Galena 'A' 8:21.85
19 Urban School Of San Francisco 'A' 8:22.06
20 Los Altos 'A' 8:24.05
21 Oakmont 'A' 8:25.18
22 Crystal Springs Uplands 'A' 8:26.07
23 El Camino (Sacramento) 'A' 8:26.84
24 Petaluma 'A' 8:28.52
25 Henry M. Gunn 'A' 8:28.66
26 Watsonville 'A' 8:28.84
27 Maria Carrillo 'A' 8:30.01
28 Placer 'A' 8:30.96
29 Del Oro 'A' 8:33.71
30 Benicia 'A' 8:34.24
31 James Logan 'A' 8:37.77
32 Franklin (Elk Grove) 'A' 8:39.94
33 Dougherty Valley 'A' 8:43.14
34 Burlingame 'A' 9:12.83
-- San Benito 'A' DQ finished without bat

Event 111 Boys Distance Medley :
================================================================
School Finals
================================================================
1 Castro Valley 'A' 10:26.89
2 Bellarmine College Prep 'A' 10:27.84
3 Miramonte 'A' 10:30.83
4 Palo Alto 'A' 10:34.55
5 Rocklin 'A' 10:36.95
6 Fairfield 'A' 10:38.35
7 Mountain View 'A' 10:40.47
8 Placer 'A' 10:40.99
9 Hollister 'A' 10:47.26
10 Colony 'A' 10:49.33
11 Woodland 'A' 10:49.82
12 Casa Grande 'A' 10:51.78
13 College Park 'A' 10:52.05
14 Davis 'A' 10:53.32
15 Monte Vista (Danville) 'A' 10:53.49
16 St. Francis (Mountain View) 'A' 10:55.69
17 Petaluma 'A' 10:56.15
18 North Monterey County 'A' 10:56.94
19 Vista del Lago (SJS) 'A' 10:58.06
20 Skyline 'A' 10:58.36
21 Los Altos 'A' 10:58.54
22 Long Beach Millikan 'A' 10:59.12
23 Los Gatos 'A' 11:00.09
24 Clovis North 'A' 11:00.80
25 Watsonville 'A' 11:02.44
26 Maria Carrillo 'A' 11:05.10
27 Oakmont 'A' 11:05.33
28 Milpitas 'A' 11:06.65
29 Granada 'A' 11:08.77
30 San Lorenzo Valley 'A' 11:09.53
31 Santa Rosa 'A' 11:09.81
32 Lynbrook 'A' 11:10.36
33 Crystal Springs Uplands 'A' 11:15.51
34 James Logan 'A' 11:18.16
35 Lodi 'A' 11:21.38
36 Del Oro 'A' 11:24.93
37 Cupertino 'A' 11:32.49
38 Burlingame 'A' 11:47.16
39 College Prep 'A' 11:48.43

Event 112 Boys High Jump Pit 2 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Scott Greathouse 12 Los Altos 1.89m 6-02.25 1-1
2 Bradford Reller 11 Galt J1.89m 6-02.25 1-3
3 Zach Long 12 Davis J1.89m 6-02.25 2-1
4 Bryan Christofferson 12 St. Ignatius J1.89m 6-02.25 3-4
5 Ron Harvey 12 San Ramon Va 1.84m 6-00.50 1-0
5 Mario Giovannoni 12 Napa 1.84m 6-00.50 1-0
5 Noel Frazier 10 California ( 1.84m 6-00.50 1-0
8 Brett Crider 12 Placer J1.84m 6-00.50 1-1
9 Billy Eng 11 Heritage J1.84m 6-00.50 2-1
10 Koal Swisley 11 Placer 1.79m 5-10.50 1-0
10 Keith Kostol 12 Tigard 1.79m 5-10.50 1-0
-- Elijah Mitchell 11 Merrill West NH

Event 113 Boys Pole Vault :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ian Rock 11 Davis 4.65m 15-03.00 3-4...1st JO
2 Shawn Toney 12 St. Francis J4.65m 15-03.00 3-4
3 Connor Pate 12 Damonte Ranc 4.40m 14-05.25 1-1
4 Alex Garcia 12 Pioneer (Woo 4.25m 13-11.25 1-2
5 Kyle Maxwell 12 Atwater J4.25m 13-11.25 2-2
6 Eric Garcia 11 Carson J4.25m 13-11.25 2-3
7 Keith Rayburn 11 North Monter J4.25m 13-11.25 3-4
8 Brian Hanson 12 Oak Ridge J4.25m 13-11.25 3-5
9 Colin Barber 10 San Ramon Va J4.25m 13-11.25 3-6
10 Alex Kalish 12 Campolindo 4.10m 13-05.25 1-1
11 Benjamin Berthet 12 Los Gatos J4.10m 13-05.25 1-2
12 Ryan Sage 12 Placer J4.10m 13-05.25 2-1
13 Jake Lindstrom 12 St. Ignatius 3.95m 12-11.50 1-0
14 Charles Smith-Stewart 12 Marin Cathol 3.80m 12-05.50 1-0
15 Luke Roberts 11 Placer J3.80m 12-05.50 2-1
15 Jesse Stafford 12 Del Oro J3.80m 12-05.50 2-1
-- Kor Vang 12 Bear Creek NH
-- John Paul Williams 12 Westmoor NH
-- Nathan Falk 12 Acalanes NH

Event 115 Boys Long Jump :
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Alec Fellows 11 Edmonds-Wood 23-05.00 1.9 7.13m
2 Haran Piggee 11 Galt 23-04.25 1.4 7.11m
3 Chris Mamon 12 Benicia 23-00.00 1.8 7.01m
4 Mike Kennedy 12 St. Ignatius 22-02.50 1.2 6.76m
5 Tyler Trosin 11 Folsom 21-11.25 2.0 6.68m
6 Jory Rucker 12 Franklin (El 21-06.50 1.0 6.56m
7 Alvin Cheng 12 Mission San 21-03.25 2.3 6.48m
7 Taylor Kientzel 12 Santa Cruz 21-03.25 2.0 6.48m
9 Dillon Root 11 Redwood (Vis 21-02.00 2.5 6.45m
10 Brett Crider 12 Placer 21-00.50 1.2 6.41m
11 Chris Brooks 12 San Ramon Va 20-11.25 2.1 6.38m
12 Evan Pearson 12 Carson 20-09.50 1.8 6.33m
13 Luke Carter 12 Carson 20-06.75 2.7 6.26m
14 Jamal Campbell 12 Lincoln (Sto 20-03.25 1.5 6.17m
15 Remfel Ganal 10 Abraham Linc 19-11.00 2.0 6.07m
16 Huntly Morrison 12 College Prep 19-09.00 1.4 6.01m
17 Trent Trammel 11 Bishop O'Dow 19-07.00 -0.9 5.96m
18 Jonah Hodges 10 Santa Cruz 19-05.50 -1.1 5.93m
19 Marco Ancheta 12 Yerba Buena 19-05.00 2.7 5.91m
20 Isaiah Brown 10 Fairfield 18-05.50 3.0 5.62m
21 Elijah Mitchell 11 Merrill West 18-03.00 0.8 5.56m
22 Josh Cargill 11 Fairfield 18-02.50 2.3 5.54m
-- Daniel Barney 11 Mt. Diablo FOUL

Event 116 Boys Triple Jump :
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Taylor Kientzel 12 Santa Cruz 46-10.50 +0.0 14.28m
2 Brett Crider 12 Placer 46-10.00 1.3 14.27m
3 Alan Williams 11 Bishop O'Dow 45-03.25 -0.5 13.79m
4 Trevor Davis 11 Alhambra (Ma 44-11.00 +0.0 13.69m
5 Najee Lovett 12 St. Mary's C 44-00.75 0.9 13.43m
6 Idarre Coles 12 Redwood (Vis 43-09.25 +0.0 13.34m
7 Andre Rawls 12 California ( 43-07.25 +0.0 13.29m
8 Ben Davis 11 Castro Valle 42-09.25 +0.0 13.03m
9 Trent Trammel 11 Bishop O'Dow 42-08.00 +0.0 13.00m
10 Douglas Vernon-Scott 10 Folsom 42-03.75 +0.0 12.89m
11 Daniel Winter 12 Willow Glen 41-08.25 +0.0 12.70m
12 Daniel Barney 11 Mt. Diablo 41-05.00 0.6 12.62m
13 Dalyn Pacheco 11 Junipero Ser 41-03.75 0.7 12.59m
14 Jamal Campbell 12 Lincoln (Sto 40-11.50 -0.6 12.48m
15 Fernando Olivarez 12 Watsonville 40-11.00 +0.0 12.47m
16 Christian Dickerson 12 Sheldon 40-02.25 +0.0 12.24m
17 Matt Austin 10 Davis 39-03.00 -1.0 11.96m
18 Remfel Ganal 10 Abraham Linc 38-09.25 -1.7 11.81m
19 Kevin Nguyen 11 Milpitas 38-07.00 -0.5 11.76m
20 Jack Phouminavong 11 Bear Creek 38-05.50 1.2 11.72m
21 Jemar Foster 12 St. Mary's C 37-02.50 +0.0 11.34m

Event 117 Boys Discus Throw :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jacob Budwig 12 Fowler 169-04 51.61m
2 Stephen Boals 11 Jesuit 164-07 50.16m
3 Zach Coniglio 12 Alhambra (Ma 158-05 48.28m
4 Kody Robison 11 Long Beach M 157-07 48.03m
5 Eric Mason 12 Castro Valle 156-09 47.77m
6 Travis Baker 11 Santa Rosa 155-05 47.37m
7 James Kinloch 11 Granite Bay 152-03 46.40m
8 Josh Hines 12 Jesuit 151-04 46.12m
9 Scott Esparza 12 Amador Valle 151-02 46.07m
10 Mauricio Cornejo 11 Terra Linda 151-01 46.05m
11 Kevin Speer 12 Tracy 149-01 45.44m
12 Markus Sanders 12 John H. Pitm 147-11 45.08m
13 Jeremy Hines 12 Jesuit 144-09 44.11m
14 Jacob Eckel 12 Castro Valle 143-03 43.66m
15 Trevor Jones 11 Folsom 143-01 43.61m
16 Curtis Bleasdale 10 Vacaville 142-04 43.38m
17 Erik Kramer 12 Mills 141-10 43.23m
18 DJ Grady 12 John H. Pitm 140-08 42.87m
19 Lefeagai Letaligasenoa 12 Elk Grove 140-01 42.69m
20 Daniel Winter 12 Willow Glen 139-09 42.59m
21 Matt Derosa 12 Union Mine 139-04 42.46m
22 Christian Diaz 12 Maria Carril 138-10 42.31m
23 Garrett Siscel 11 Vacaville 132-09 40.46m
24 Dallas Wilson 12 Central Vall 130-01 39.64m
25 Curtis Middleton 12 Tigard 128-07 39.19m
26 Mark Lanfranki 12 Tracy 125-09 38.32m
27 Frankie Martinez 12 San Benito 119-02 36.32m
28 Matia Europa 12 Anderson 102-04 31.19m
-- Jacob Davey 11 Buhach Colon FOUL
-- Jake Rounds 11 Heritage FOUL

Event 118 Boys Shot Put :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Jeremy Hines 12 Jesuit 63-09.75 19.45m
2 Stephen Boals 11 Jesuit 56-04.75 17.18m
3 Josh Hines 12 Jesuit 54-11.00 16.73m
4 Scott Esparza 12 Amador Valle 53-09.25 16.38m
5 Travis Baker 11 Santa Rosa 52-05.25 15.98m
6 Kody Robison 11 Long Beach M 51-08.75 15.76m
7 Lefeagai Letaligasenoa 12 Elk Grove 51-07.50 15.73m
8 Stephen Burke 12 Monte Vista 51-04.50 15.65m
9 Richie Casas 11 North Monter 49-06.50 15.10m
10 Mauricio Cornejo 11 Terra Linda 49-06.00 15.08m
11 Tony Pole 12 James Logan 48-02.75 14.70m
12 Jacob Eckel 12 Castro Valle 48-02.00 14.68m
13 Ben Teichman 11 San Ramon Va 47-10.75 14.59m
14 Brock Hekking 12 Vacaville 47-08.75 14.54m
15 Alex Koukoutsakis 12 Mountain Vie 47-08.25 14.53m
16 Jake Rounds 11 Heritage 46-09.00 14.24m
17 Alex Balducci 10 Central Cath 46-08.50 14.23m
18 Blake Landry 12 Del Oro 46-07.00 14.19m
19 Adrian Alonzo 12 Atwater 46-02.00 14.07m
20 Jason Priestley 11 Napa 45-10.25 13.97m
21 Michael Matteoli 12 Pioneer (Woo 45-05.50 13.85m
22 Ethan Driver 12 Pioneer (Woo 45-05.00 13.84m
23 Conner Clarke 12 Saratoga 44-05.25 13.54m
24 Kevin Speer 12 Tracy 43-09.25 13.34m
25 Dallas Wilson 12 Central Vall 42-06.25 12.96m
26 Ben Parodi 11 Junipero Ser 39-02.50 11.95m

Event 150 Girls 100 Meter Dash :
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Ashton Purvis 12 St. Elizabet 11.65q 1.4 1
2 Prandini Jenna 11 Clovis 11.73q 1.0 3
3 Ashley Smith 12 Long Beach M 11.96q 1.6 2
4 Strangenae Campbell 11 Pinole Valle 11.99q 1.5 5
5 Kashae Knox 12 Pleasant Gro 12.10q 2.6 4
6 Atiya Harvey 10 James Logan 12.13q 2.6 4
7 Emily Cooper 11 Vista del La 12.35q 1.0 3
8 Alyssa Page 11 Montgomery ( 12.37q 1.4 1 12.363
9 Elizabeth Duxbury 12 Archbishop M 12.37q 2.6 4 12.364
10 Jazmin Harper 11 Oakmont 12.40 1.4 1
11 Lauren Rose 12 Hercules 12.45 1.5 5
12 Noria Mitchell 10 Dublin 12.51 2.6 4
13 Narissa Tsuboi 11 Vista del La 12.55 1.4 1
14 Ally Lockwood 12 Archbishop M 12.57 1.4 1
15 Kali Thomas 12 St. Mary's C 12.58 1.0 3
16 Nadia Lewis 11 Benicia 12.61 1.4 1
17 Raven McClendon 11 Central Cath 12.62 1.5 5
18 Tre'ana Johnson 11 Sheldon 12.63 1.5 5
19 Kendal Nielsen 10 Bear River 12.64 1.5 5
20 Carolyn Newswanger 12 Homestead 12.71 1.5 5
21 Taylor Smiley 11 Laguna Creek 12.73 1.6 2
22 Divine Adesida 12 Alhambra (Ma 12.78 1.0 3
23 Erika Rodriguez 12 Live Oak (Mo 12.81 2.6 4
24 Claire Bingham 12 Healdsburg 12.82 1.4 1
25 Micha Auzenne 09 St. Francis 12.83 1.6 2
26 Kamaya Tucker 09 Laguna Creek 12.83 2.6 4
27 Tenisha Eastman 10 Buhach Colon 12.86 1.6 2
28 Taofeqat Alli 12 Castro Valle 12.87 1.6 2
29 Malea Malik 12 Colony 12.94 1.0 3
30 Khyia Slone 12 Heritage 12.95 2.6 4
31 Jessica Caldwell 12 Monterey Tra 13.02 1.0 3
32 Makenzie Bittinger 12 Tigard 13.05 1.0 3
33 Lillian Krosse 10 Woodside 13.08 1.5 5
34 Catherine Li 10 Los Altos 13.08 1.0 3
35 Yeates Emily Palo Alto 13.13 1.5 5
36 Nikoya Mason 10 Hercules 13.16 1.6 2
37 Taylor Craft 09 Newark Memor 13.22 1.5 5
38 Jazmyne Reid 11 College Prep 13.25 1.6 2
39 Serena Felicity 10 Abraham Linc 13.30 2.6 4
40 Ebonii Jackson 11 Gunderson 13.33 1.6 2
41 Michelina Jordan 10 Will C. Wood 13.65 1.4 1
42 Kelly McDonald 11 Santa Catali 13.91 1.4 1

Event 150 Girls 100 Meter Dash :
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Ashton Purvis 12 St. Elizabet 11.50 -1.2
2 Prandini Jenna 11 Clovis 11.85 -1.2
3 Strangenae Campbell 11 Pinole Valle 12.00 -1.2
4 Ashley Smith 12 Long Beach M 12.06 -1.2
5 Kashae Knox 12 Pleasant Gro 12.24 -1.2
6 Emily Cooper 11 Vista del La 12.44 -1.2
7 Elizabeth Duxbury 12 Archbishop M 12.55 -1.2
-- Atiya Harvey 10 James Logan FS -1.2

Event 151 Girls 400 Meter Dash :
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Iesha Hardiman 10 Adrian Wilco 55.54 1
2 Thandi Stewart 12 James Logan 55.83 1
3 Montairra Hart 12 Skyline 56.48 1
4 Jazmin Harper 11 Oakmont 56.78 1
5 Alexandria Whitmore 11 Fairfield 56.93 1
6 Nia Dorner 09 Rosemont 57.08 1
7 Sasha Wallace 09 Holy Names 57.10 2
8 Jenna Davis 12 Valley Chris 57.26 2
9 Katie Wilson 12 Colony 57.53 2
10 Kym Crosby 11 River Valley 58.15 2
11 Taylor Lawson 12 St. Mary's C 58.40 1
12 Pauline Olsen 12 Live Oak (Mo 58.41 3
13 Arrielle Holzendorf 12 Fairfield 58.46 2
14 Sarah Cline 10 Leigh 58.55 2
15 Jamine Cunningham 11 Mt. Diablo 58.83 4
16 Kody Ann Atkins 10 Chico 59.19 1
17 Harvel Jacquelin 10 Woodcreek 59.22 3
18 Angel Kinder 12 Bear Creek 59.23 2
19 Amanda Drennan 12 Willow Glen 59.46 4
20 Sarah Griffith 11 San Ramon Va 59.47 4
21 BryAnne Wochnick 12 Central Cath 59.50 1
22 Taylre Kimbrough 12 Sheldon 59.64 3
23 Divine Adesida 12 Alhambra (Ma 59.70 3
24 Taylor Lyons 12 Holy Names 59.92 3
25 Stephanie Blumm 11 Roseville 59.93 3
26 Chelsea Schneider 12 Castro Valle 60.13 4
27 Katie Humphrey 11 Tigard 60.26 3
28 Brittney Wright 12 Presentation 60.29 3
29 Amy Smith 12 Presentation 60.54 4
30 Kai Wilson 10 College Prep 60.65 2
31 Cauleen Daughty 12 Placer 62.05 4
32 Hannah Krovetz 10 Davis 62.16 4
33 Laneisha Everson 10 John F. Kenn 62.68 4
34 Lorato Anderson 12 American 62.68 4
35 Annie Woelffer 11 St. Mary's C 62.92 2
36 Jessica Rogers 10 Central Cath 64.44 3

Event 152 Girls 1 Mile Run :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Jacque Taylor 12 Casa Grande 5:00.79
2 Lucy McCullough 11 Marin Academ 5:01.19
3 Colleen Lillig 12 California ( 5:03.09
4 Marissa Ferrante 12 Aptos 5:03.89
5 Tate Murray 12 Lake Oswego 5:04.17
6 Samantha Ralstin 11 Oak Ridge 5:04.20
7 Heather Cerney 12 Carondelet 5:04.43
8 Hayley Scott 12 Oak Ridge 5:04.51
9 Kelsi Schaer 11 Tigard 5:05.02
10 Jordan Diaz 12 Leigh 5:06.36
11 Kelsey Santisteban 11 Castro Valle 5:07.70
12 Christine Zavesky 11 Granite Bay 5:08.37
13 Paisley Pettway 12 Long Beach M 5:08.87
14 Shelby McIntyre 10 South Tahoe 5:09.23
15 Jaime Kent 12 Piedmont 5:10.55
16 Erin Robinson 11 Henry M. Gun 5:11.81
17 Elle Sanders 12 Santa Cruz 5:12.57
18 Nikki Hiltz 09 Aptos 5:13.54
19 Shannon Harcus 12 Placer 5:15.35
20 Emily Shearer 12 Acalanes 5:15.48
21 Rebecca Lassere 10 Bishop Kelly 5:15.52
22 Elaine McVay 11 California ( 5:16.16
23 Nina Anderson 10 Notre Dame ( 5:16.29
24 Isabel Garcia 10 Valley Chris 5:16.37
25 Michelle Hickerson 12 Boise 5:17.34
26 Xochitl Navarette 10 Colony 5:17.64
27 Brooke Holt 11 Granite Bay 5:17.87
28 Katie McFarren 11 Carson 5:18.97
29 Amber Piersol 10 Windsor 5:19.32
30 Kieran Gallagher 10 Henry M. Gun 5:19.43
31 Courtney Crosta 12 Woodcreek 5:20.92
32 Cindy Huang 11 Lynbrook 5:21.64
33 Christine Bowlus 12 Davis 5:23.18
34 Erin Hicks 12 Los Altos 5:23.50
35 Isabel Andrade 12 Petaluma 5:23.72
36 Melissa Hastings 12 Hillsdale 5:24.23
37 Madison Hirsch 10 Mission San 5:26.00
38 Kaytlin Fischer 12 Glencoe 5:27.15
39 Lauren Curtin 12 Maria Carril 5:30.45
40 Stephanie Rasmussen 10 American Chr 5:31.21
41 Grace Orders 11 Campolindo 5:31.82
42 Latane Cox 11 Lake Oswego 5:49.27
43 Tori Tsolis 12 Presentation 5:54.99

Event 153 Girls 3000 Meter Run Section 1 :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brooke Holt 11 Granite Bay 10:06.88
2 Emily Nist 10 Bishop Kelly 10:07.16
3 Theresa Devine 12 Marin Cathol 10:12.15
4 Courtney Crosta 12 Woodcreek 10:22.32
5 Karlie Garcia 09 Oakmont 10:22.82
6 Erin Hicks 12 Los Altos 10:25.93
7 Michelle Hickerson 12 Boise 10:32.80
8 Courtney Madson 11 Novato 10:33.61
9 Breanna Lewis 12 Sheldon 10:34.28
10 Morgan Lira 10 Valley Chris 10:35.19
11 Samantha Garcia 10 Evergreen Va 10:37.43
12 Sarah Aghazeynali 10 Clovis North 10:52.13
13 Brittney Putman 11 Oak Ridge 10:52.83
14 Mary Kriege 11 Archbishop M 10:56.51
15 Claudia Barnett 12 Leland 11:14.39

Event 154 Girls 3000 Meter Run Section 2 :
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Danielle Katz 09 Los Gatos 10:20.19
2 Demerey Kirsch 12 Reno 10:22.15
3 Kat Gregory 10 Woodside Pri 10:23.91
4 Stephany Uriostegui 12 Atwater 10:26.09
5 Kristine Lozoya 12 Oakmont 10:33.65
6 Emma Dohner 11 Henry M. Gun 10:35.03
7 Nicole Aha 12 Monte Vista 10:38.71
8 Amber Piersol 10 Windsor 10:44.13
9 Katie Castro 11 Los Gatos 10:46.34
10 Shayna Powless 10 Roseville 10:48.40
11 Jacqueline Mansoor 11 Oak Ridge 10:52.98
12 Charlotte ter Haar 12 Davis 10:53.45
13 Kathleen Higgins Palo Alto 10:55.65
14 Sarah Orders 09 Campolindo 10:57.14
15 Blanka Hodur 11 Folsom 10:57.73
16 Linnea Biddick 11 Aptos 10:59.57
17 Cindy Huang 11 Lynbrook 11:00.58
18 Emily Blaha 11 Valley Chris 11:05.98
19 Sierra Kennedy 10 Vacaville 11:09.70
20 LeeAnn Hold 10 Oak Ridge 11:10.84

Event 155 Girls 100 Meter Hurdles :
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Trinity Wilson 10 St. Mary's C 13.93q 0.8 1
2 Ashley Smith 12 Long Beach M 14.05q 0.8 1
3 Hannah Goranson 12 Valley Chris 14.11q 1.2 3
4 Victoria Johnson 12 James Logan 14.37q 1.0 2
5 Daje Pugh 10 Fairfield 14.67q 1.0 2
6 Kristen Robinson 09 Skyline 14.84q 0.8 1
7 Ashley Cooke 12 Colony 14.86q 0.8 1
8 Claire Bingham 12 Healdsburg 15.09q 1.0 2
9 Symone Evans 12 Leigh 15.21q 1.0 2
10 Mina Alexis 11 St. Ignatius 15.34 1.0 2
11 Lauren Rose 12 Hercules 15.35 0.8 1
12 Taylor Craft 09 Newark Memor 15.36 1.5 4
13 Monique Aldridge 12 Castro Valle 15.40 1.5 4
14 Lia Randazzo 12 Evergreen Va 15.61 0.8 1
15 Hardy Jordan 12 Woodcreek 15.66 1.2 3
16 Shannon Trumbull 10 Oak Ridge 15.75 1.0 2
17 Sarah Una Dia 12 Gilroy 15.90 1.5 4
18 Alexa Shields 12 Lodi 16.05 1.2 3
19 Josephine Devanbu 12 Davis 16.22 1.2 3
20 Tori Mason 11 Sacramento 16.22 1.2 3
21 Samantha Esperanza 12 Elk Grove 16.28 1.0 2
22 Kelsee Derr 09 John H. Pitm 16.68 1.0 2
23 Katie Barton 11 Acalanes 16.80 1.0 2
24 Christina Nilles 11 Mountain Vie 16.95 0.8 1
25 Lauren Anderson 11 Del Oro 17.21 1.5 4
26 Erica Johnson 12 Heritage 18.71 0.8 1
27 Emily Hunt 12 Petaluma 36.04 1.5 4
-- Sunny Margerum 12 Henry M. Gun DNF 0.8 1

Event 155 Girls 100 Meter Hurdles :
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Ashley Smith 12 Long Beach M 14.12 2.3
2 Daje Pugh 10 Fairfield 14.17 2.3
3 Victoria Johnson 12 James Logan 14.18 2.3
4 Ashley Cooke 12 Colony 14.32 2.3
5 Symone Evans 12 Leigh 14.64 2.3
6 Kristen Robinson 09 Skyline 15.01 2.3
7 Claire Bingham 12 Healdsburg 15.07 2.3

Event 156 Girls 400 Meter Hurdles :
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Alexandria Whitmore 11 Fairfield 62.41 1
2 Thandi Stewart 12 James Logan 62.49 1
3 Ashley Cooke 12 Colony 63.14 1
4 Emily Gordon 12 Santa Clara 64.61 1
5 Tori Mason 11 Sacramento 65.50 2
6 Noelle Neason 12 Miramonte 65.79 2
7 Josephine Devanbu 12 Davis 66.16 1
8 Katie Barton 11 Acalanes 66.21 1
9 Brie Simmons 10 Del Oro 66.69 2
10 Stephanie Blumm 11 Roseville 66.87 1
11 Kaeli Hancock 11 Monte Vista 67.75 2
12 Lia Randazzo 12 Evergreen Va 67.87 2
13 Jule Muegge 11 Carmel 67.95 2
14 Kirby Schulz 11 Miramonte 67.98 3
15 Bria Edwards 11 Colony 68.40 1
16 Shannon Trumbull 10 Oak Ridge 68.41 4
17 Diana Merchant 11 Tigard 68.60 2
18 Hardy Jordan 12 Woodcreek 68.63 4
19 Desiree Bacchi 11 Del Oro 68.69 2
20 Jasmyne Davis 12 Long Beach M 68.81 4
21 Kody Ann Atkins 10 Chico 68.94 2
22 Emily Hightower 10 Santa Cruz 68.96 4
23 Samantha Esperanza 12 Elk Grove 69.51 3
24 Martina DeGeus 12 Mountain Vie 69.66 3
25 Kyra Johnson 10 Piner 70.15 1
26 Melanie Hong 11 Carmel 70.91 3
27 Catherine Shieh 12 Monta Vista 73.50 4
28 Brittnie Bond 12 Petaluma 74.11 3
29 Kristin Wong 12 Cupertino 75.13 3
-- Lauren Madigan 11 St. Francis FS 4

Event 157 Girls 4x100 Meter Relay :
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Skyline 'A' 48.38q 5
2 St. Mary's College 'A' 48.50q 1
3 Archbishop Mitty 'A' 48.97q 4
4 Rosemont 'A' 49.20q 5
5 Fairfield 'A' 49.83q 2
6 Monterey Trail 'A' 49.98q 2
7 Newark Memorial 'A' 50.08q 2
8 Del Oro 'A' 50.08q 3
9 St. Francis (Mountain View) 'A' 50.21q 2
10 Woodcreek 'A' 50.28 1
11 Castro Valley 'A' 50.60 5
12 Bear Creek 'A' 50.86 1
13 Live Oak (Morgan Hill) 'A' 51.00 1
14 Pleasant Grove 'A' 51.22 4
15 Vista del Lago (SJS) 'A' 51.22 3
16 Los Altos 'A' 51.28 5
17 Colony 'A' 51.44 3
18 California (San Ramon) 'A' 51.53 4
19 Bishop O'Dowd 'A' 51.64 3
20 Sheldon 'A' 51.65 2
21 Carondelet 'A' 51.70 5
22 Laguna Creek 'A' 51.77 1
23 Central Catholic 'A' 51.79 3
24 San Ramon Valley 'A' 51.94 4
25 Maria Carrillo 'A' 52.01 5
26 Elk Grove 'A' 52.09 2
27 Leigh 'A' 52.14 4
28 Davis 'A' 52.36 4
29 Gunderson 'A' 52.42 1
30 Sir Francis Drake 'A' 52.71 3
31 Petaluma 'A' 52.74 4
32 College Prep 'A' 53.05 1
33 John H. Pitman 'A' 53.25 3
34 Abraham Lincoln (SF) 'A' 54.23 4
35 Florin 'A' 55.21 5
-- Casa Grande 'A' DQ 3

Event 157 Girls 4x100 Meter Relay :
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Archbishop Mitty 'A' 48.28
2 St. Mary's College 'A' 48.32
3 Skyline 'A' 48.77
4 Rosemont 'A' 48.79
5 Fairfield 'A' 49.42
6 St. Francis (Mountain View) 'A' 49.91
7 Monterey Trail 'A' 49.98
8 Del Oro 'A' 50.08
9 Newark Memorial 'A' 50.47

Event 158 Girls 4x400 Meter Relay :
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Fairfield 'A' 3:52.93 5
2 Colony 'A' 3:53.25 5
3 Skyline 'A' 3:58.22 4
4 Leigh 'A' 4:02.50 4
5 St. Francis (Mountain View) 'A' 4:02.97 4
6 Rosemont 'A' 4:03.37 4
7 James Logan 'A' 4:03.40 5
8 Vista del Lago (SJS) 'A' 4:05.81 4
9 Oak Ridge 'A' 4:05.89 5
10 Long Beach Millikan 'A' 4:06.14 5
11 Bear Creek 'A' 4:06.18 4
12 Presentation 'A' 4:06.39 4
13 Sheldon 'A' 4:06.47 4
14 Archbishop Mitty 'A' 4:06.94 5
15 Tigard 'A' 4:07.47 5
16 Maria Carrillo 'A' 4:07.50 4
17 California (San Ramon) 'A' 4:08.13 1
18 Central Catholic 'A' 4:09.15 3
19 Sir Francis Drake 'A' 4:10.20 3
20 San Ramon Valley 'A' 4:10.43 2
21 Laguna Creek 'A' 4:10.56 3
22 Miramonte 'A' 4:10.62 3
23 Placer 'A' 4:11.43 3
24 Los Altos 'A' 4:12.02 2
25 Davis 'A' 4:12.52 5
26 Del Oro 'A' 4:13.79 5
27 St. Ignatius College Prep 'A' 4:15.58 3
28 American 'A' 4:16.03 2
29 Franklin (Elk Grove) 'A' 4:16.64 2
30 John H. Pitman 'A' 4:19.80 3
31 San Lorenzo Valley 'A' 4:20.03 2
32 Mt. Diablo 'A' 4:21.16 1
33 College Prep 'A' 4:22.30 3
34 Atwater 'A' 4:22.50 2
35 Dougherty Valley 'A' 4:26.71 1

Event 159 Girls 4x800 Meter Relay :
================================================================
School Finals
================================================================
1 Oak Ridge 'A' 9:18.87
2 Campolindo 'A' 9:35.15
3 Casa Grande 'A' 9:38.31
4 St. Francis (Mountain View) 'A' 9:39.03
5 Colony 'A' 9:40.02
6 Lynbrook 'A' 9:41.12
7 Del Oro 'A' 9:42.54
8 Granite Bay 'A' 9:43.66
9 Acalanes 'A' 9:43.77
10 Mountain View 'A' 9:44.37
11 Aptos 'A' 9:44.65
12 San Francisco University 'A' 9:45.12
13 El Camino (Sacramento) 'A' 9:49.61
14 Santa Rosa 'A' 9:56.20
15 Miramonte 'A' 9:56.59
16 Maria Carrillo 'A' 9:57.66
17 Archbishop Mitty 'A' 10:07.22
18 Los Altos 'A' 10:10.04
19 Aragon 'A' 10:10.17
20 San Lorenzo Valley 'A' 10:12.75
21 Presentation 'A' 10:13.22
22 College Prep 'A' 10:14.29
23 Amador Valley 'A' 10:16.84
24 Davis 'A' 10:17.93
25 Sir Francis Drake 'A' 10:17.95
26 Crystal Springs Uplands 'A' 10:20.75
27 Notre Dame (San Jose) 'A' 10:27.00
28 James Logan 'A' 10:27.06
29 Petaluma 'A' 10:34.08
30 Fairfield 'A' 10:37.01
31 Burlingame 'A' 10:52.71

Event 160 Girls Distance Medley :
================================================================
School Finals
================================================================
1 Casa Grande 'A' 12:08.05
2 Castro Valley 'A' 12:18.59
3 California (San Ramon) 'A' 12:19.75
4 Campolindo 'A' 12:20.72
5 Colony 'A' 12:25.34
6 Long Beach Millikan 'A' 12:37.30
7 Placer 'A' 12:41.68
8 San Francisco University 'A' 12:42.18
9 Los Gatos 'A' 12:44.80
10 Maria Carrillo 'A' 12:49.31
11 Archbishop Mitty 'A' 12:54.05
12 Del Oro 'A' 12:55.67
13 El Camino (Sacramento) 'A' 12:55.91
14 Amador Valley 'A' 12:55.97
15 Miramonte 'A' 12:56.48
16 College Prep 'A' 12:56.81
17 Petaluma 'A' 12:56.87
18 Vista del Lago (SJS) 'A' 12:57.60
19 Oakmont 'A' 12:58.44
20 Atwater 'A' 13:01.85
21 Leland 'A' 13:03.83
22 Granada 'A' 13:04.28
23 Mountain View 'A' 13:04.63
24 Carondelet 'A' 13:05.21
25 Oak Ridge 'A' 13:06.50
26 Santa Rosa 'A' 13:08.62
27 Los Altos 'A' 13:11.66
28 San Lorenzo Valley 'A' 13:12.38
29 Clovis North 'A' 13:15.77
30 Monte Vista (Danville) 'A' 13:17.45
31 Crystal Springs Uplands 'A' 13:21.37
32 Davis 'A' 13:28.94
33 Castilleja 'A' 13:31.14
34 Palo Alto 'A' 13:34.39
35 Redwood (Larkspur) 'A' 13:35.97
36 Fairfield 'A' 13:37.53
37 James Logan 'A' 13:44.00
38 Lodi 'A' 13:47.56
39 Burlingame 'A' 14:04.87
-- College Park 'A' DNF

Event 161 Girls High Jump Pit 1 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Ashley Smith 12 Long Beach M 5-07.00 1.70m
2 Celeste Rietveld 11 Livermore 5-05.00 1.65m 1-0
2 Breanna Mackie 11 Central Vall 5-05.00 1.65m 1-0
4 Sarah Vaughn 12 Oak Ridge 5-03.00 1.60m 2-1
5 Luisa McInnis 11 Montgomery ( J5-03.00 1.60m 3-2
5 Nikki Miyashita 10 Aptos J5-03.00 1.60m 3-2
7 Lawrell Dobbins 10 Foothill (Sa J5-03.00 1.60m 3-4
-- Michellie McDonald-O'Bri 10 St. Ignatius NH
-- Celeste Martore 10 Castro Valle NH
-- Jessica Emde 10 Oak Ridge NH
-- Julia Krickl 12 Maria Carril NH

Event 162 Girls High Jump Pit 2 :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Stephanie Armstrong 12 Live Oak (Mo 5-05.00 1.65m
2 Sarah Una Dia 12 Gilroy 5-03.00 1.60m
3 Melanie Navarro 12 St. Ignatius 5-01.00 1.54m 3-2
3 Noelle Latham 11 Del Oro 5-01.00 1.54m 3-2
3 Jessica Gannon 11 Folsom 5-01.00 1.54m 3-2
6 McKennan Bertsch 11 Santa Rosa J5-01.00 1.54m 3-3
7 Diamara Planell 11 Los Altos 4-10.00 1.47m 1-0
7 Julia Maggioncalda 10 Henry M. Gun 4-10.00 1.47m 1-0
9 Karliana Gipson 11 Antelope J4-10.00 1.47m 2-1
9 Hayley Downing 10 Aptos J4-10.00 1.47m 2-1
9 Lohana Richmond 10 Aptos J4-10.00 1.47m 2-1

Event 163 Girls Pole Vault :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Nicola Garoutte 11 Piedmont 3.50m 11-05.75
2 Clara Davis 12 Piedmont 3.35m 10-11.75 1-0
3 Makenzie Landry 11 Del Oro J3.35m 10-11.75 1-1
4 Kaleigh Morrison 12 Tigard J3.35m 10-11.75 2-1
5 Cimran Virdi 10 Las Lomas J3.35m 10-11.75 2-2
6 Katherine Zingheim 11 Granite Bay J3.35m 10-11.75 2-3
7 Paige Niesyn 12 Novato 3.20m 10-06.00 1-2
8 Lauryann Jiang 12 Las Lomas J3.20m 10-06.00 2-2
9 Vicki Warner 11 Del Oro J3.20m 10-06.00 3-2
10 Sophie Coelho 12 San Benito 3.05m 10-00.00 1-0
10 Karissa Bell 12 Clovis 3.05m 10-00.00 1-0
10 Tatum Bales 12 Will C. Wood 3.05m 10-00.00 1-0
13 Ferrin Peterson 12 Oakmont J3.05m 10-00.00 1-1
14 Keren Hendel 09 Westmont J3.05m 10-00.00 1-2
15 Amanda Lackides 10 San Lorenzo J3.05m 10-00.00 2-2
16 Monique Lam 11 Carlmont J3.05m 10-00.00 3-3
17 Kyndel Fletcher 11 John H. Pitm 2.90m 9-06.25 2-1
18 Marrisa Leung 11 Vista del La J2.90m 9-06.25 2-2
19 Thresa Vinson 10 Aptos 2.75m 9-00.25 1-0
20 Jorja Flynn 11 Carlmont J2.75m 9-00.25 1-1

Event 165 Girls Long Jump :
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Sunny Margerum 12 Henry M. Gun 18-00.00 1.0 5.48m
2 Hardy Hannah 11 Woodcreek 17-11.00 1.1 5.46m
3 Kaleigh Morrison 12 Tigard 17-09.50 1.4 5.42m
4 Tatum Souza 12 Napa 17-05.75 -1.0 5.32m
5 Kristen Robinson 09 Skyline 17-04.25 1.9 5.28m
6 Brienna Crimmins 12 Rosemont 17-03.50 2.7 5.27m
7 Khyia Slone 12 Heritage 17-02.50 2.2 5.24m
8 Diamara Planell 11 Los Altos 17-01.50 1.6 5.21m
8 Kendal Nielsen 10 Bear River 17-01.50 1.9 5.21m
10 Jealinda Mills 12 Merced 17-00.00 +0.0 5.18m
10 Chanelle Norwood 12 American 17-00.00 -0.5 5.18m
12 Timery Mueller 12 Oak Ridge 16-11.25 1.0 5.16m
13 Symone Evans 12 Leigh 16-10.75 2.1 5.14m
14 Gianna Tinetti 12 Santa Cruz 16-08.75 2.7 5.09m
14 Daijah Joe-Smith 09 Florin 16-08.75 1.6 5.09m
16 Jaclyn Lam 11 Lincoln (Sto 16-08.00 -1.1 5.08m
17 Mariah Rogers 12 Prospect 16-07.50 1.5 5.06m
18 Jenna Strack 12 Davis 16-06.00 1.3 5.02m
19 Taofeqat Alli 12 Castro Valle 16-01.25 2.9 4.90m
20 Angela Artadi 12 Archbishop M 16-00.25 0.7 4.88m
21 Cheri Chan 11 St. Ignatius 15-11.00 -1.2 4.85m
22 Laurel Sheppard 09 Maria Carril 15-08.50 1.8 4.78m
23 Jessica Emde 10 Oak Ridge 15-08.25 2.4 4.78m
24 Ailene Ngyen 10 Saratoga 15-08.00 1.2 4.77m
25 Rachael Lahr 10 Vista del La 15-07.25 1.8 4.75m
26 Lindsey Allen 11 Dougherty Va 15-04.50 1.9 4.68m
27 Lindsey Foster 12 Gilroy 15-04.00 1.0 4.67m
28 Jessica Sampson 11 Vista del La 15-03.75 -0.9 4.66m

Event 166 Girls Triple Jump :
===============================================================================
Name Year School Finals Wind
===============================================================================
1 Prandini Jenna 11 Clovis 39-01.25 0.7 11.91m
2 Arryana Barton 12 Luther Burba 37-09.50 +0.0 11.51m
3 Tessa Runels 11 James Logan 37-04.25 +0.0 11.38m
4 Sharessa Archie 10 Clovis North 37-01.50 1.5 11.31m
5 Sasha Wallace 09 Holy Names 36-01.50 +0.0 11.01m
6 Kendal Nielsen 10 Bear River 35-09.25 +0.0 10.90m
7 Khyia Slone 12 Heritage 35-02.25 0.6 10.72m
8 Jealinda Mills 12 Merced 34-11.75 1.1 10.66m
9 Brianna Miller 11 Castro Valle 34-10.00 0.6 10.61m
10 Nyesa Enakaya 12 Monterey Tra 34-09.75 +0.0 10.61m
11 Jenney Thompson 11 Piedmont 34-09.25 +0.0 10.59m
12 Jaclyn Lam 11 Lincoln (Sto 34-08.50 +0.0 10.57m
13 Dominique Corley 12 James Logan 34-05.75 +0.0 10.50m
14 Alexa Shields 12 Lodi 33-08.50 +0.0 10.27m
15 Jade Hodge 11 St. Mary's C 33-03.25 0.8 10.14m
16 Gianna Tinetti 12 Santa Cruz 33-03.00 +0.0 10.13m
17 Jenna Strack 12 Davis 33-00.75 0.6 10.07m
18 Ashley Eggleston 11 Archbishop M 31-03.75 +0.0 9.54m
19 Cathy Cai 10 Abraham Linc 28-11.00 +0.0 8.81m

Event 167 Girls Discus Throw :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Alex Morgan 11 Ventura 153-04 46.73m
2 Lissette Mendivil 10 Redwood (Vis 136-08 41.65m
3 Jillian Weir 12 Homestead 134-06 40.99m
4 Rebecca Hammar 11 Buhach Colon 131-04 40.03m
5 Brianna French 11 Vacaville 128-03 39.09m
6 Meagan McKee 12 Santa Teresa 126-00 38.40m
7 Brielle Rowe 10 Mountain Vie 125-10 38.35m
8 Quinta Ekong 12 Hillsdale 123-02 37.54m
9 Anamanu Folau 12 Florin 122-03 37.26m
10 Patrice Sapiga 12 Hayward 120-10 36.83m
11 Michelle Chung 12 Cupertino 115-06 35.20m
12 Eva Isaacs 12 Campolindo 114-01 34.77m
13 Talei Tagivakatini 12 Albany 112-07 34.31m
14 Chioma Amaechi 12 Abraham Linc 108-04 33.02m
15 Noelle Donnelly 10 Castro Valle 107-11 32.89m
16 Bethany Moore 12 Merced 107-07 32.79m
16 Praise Adesida 10 Alhambra (Ma 107-07 32.79m
18 Nikki Uikilifi 12 Mills 102-07 31.26m
19 Chelsea Currier 12 Monte Vista 102-06 31.24m
20 Colleen Noonan 12 Santa Rosa 101-00 30.78m
21 Heather Vermillion 11 Redwood (Vis 100-11 30.75m
22 Erinn Jones 12 James Logan 100-09 30.70m
23 Brittany Critchfield 12 Tigard 100-03 30.55m
24 Rachel Brooks 11 Davis 92-03 28.11m
25 Michelle Len 12 Milpitas 87-11 26.79m
26 Alice Buckley 11 College Prep 83-04 25.40m
-- Victoria Odufuwa 11 Cordova FOUL

Event 168 Girls Shot Put :
==========================================================================
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Meagan McKee 12 Santa Teresa 44-05.50 13.55m
2 Chioma Amaechi 12 Abraham Linc 43-11.75 13.40m
3 Rebecca Hammar 11 Buhach Colon 43-04.50 13.22m
4 Alex Morgan 11 Ventura 41-06.50 12.66m
5 Erinn Jones 12 James Logan 40-05.25 12.32m
6 Jillian Weir 12 Homestead 39-11.75 12.18m
7 Heather Vermillion 11 Redwood (Vis 39-10.50 12.15m
8 Talei Tagivakatini 12 Albany 39-08.50 12.10m
9 Victoria Odufuwa 11 Cordova 37-05.25 11.41m
10 Kennedy Hall 11 Damonte Ranc 36-07.00 11.15m
11 Brianna French 11 Vacaville 36-06.50 11.13m
12 Nina Pritchett 10 Merrill West 35-11.50 10.96m
13 Nikki Uikilifi 12 Mills 35-04.25 10.77m
14 Tatum Souza 12 Napa 34-06.50 10.52m
14 Danielle Ioramo 10 James Logan 34-06.50 10.52m
16 Jacqueline Holland 11 Lincoln (Sto 34-02.25 10.42m
17 Brittney Thomas 12 Luther Burba 34-01.75 10.40m
18 Patrice Sapiga 12 Hayward 33-02.00 10.10m
18 Elaine Weaver 11 Casa Grande 33-02.00 10.10m
20 Sarina Sandoval 10 Gilroy 32-10.50 10.02m
21 Anamanu Folau 12 Florin 32-09.00 9.98m
22 Michelle Chung 12 Cupertino 32-05.00 9.88m
23 Eva Isaacs 12 Campolindo 31-02.50 9.51m
24 Halei Warren 12 Lodi 31-01.50 9.48m
25 Michelle Okoroike 10 Antelope 30-04.00 9.24m
26 Iaeli Fualaau 11 James Logan 29-10.25 9.09m
27 Brittney Bown 11 Cordova 29-07.50 9.02m
28 Estera Felton 11 Cordova 28-02.75 8.60m

Event 200 Girls 100 Meter Dash MS
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Madeline Price 8 Menlo School 12.75 2.1
2 Schantel Williams 8 Stockton Sai 12.95 2.1
3 NyErin Buckley 8 Unattached 13.08 2.1
4 Alanna Epps 7 Hilltop Spee 13.37 2.1
5 Mimi Floreal 6 Seattle Paci 13.40 2.1
6 Ishara Youngblood 8 Hilltop Spee 13.49 2.1
7 KAren Feng 8 Unattached 13.57 2.1
8 Laura Halprin 7 Menlo School 13.61 2.1
9 ariel pacini 8 Unattached 15.58 2.1

Event 201 Boys 100 Meter Dash MS
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
1 Michael Grynets 6 Ukraine 11.78 NWI
2 Devon Gillum 8 Stockton Sai 11.85 NWI
3 Travis Chambers 8 Menlo School 12.69 NWI
4 Logan Wolfley 8 Turlock JHS 13.01 NWI
5 Cjai Harrison Amador Valle 13.88 NWI
6 Raleigh Adams 6 Unattached 13.98 NWI
7 Owen Ibarra Unattached 14.48 NWI
8 Mykhcylo Grynets Unattached 14.72 NWI

 
 
Post as: 
History for Stanford Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1 28 14 552  
2014 1 2 7 32  
2013 1 3 10 128  
2012 1 1 3    
2011 1 216 2 176  
2010 1 217 1 145  
2009 1 168 2 137  
2008   178 10 133  
2007     2    
2006 1   1    
2005 1   1