Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2013 Feb 16th

YearResultsNews 
*20141 1 
20131 1 
 

Media for 2013

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2013

TSTCA Indoor Championships

 

2013 Results - TSTCA Indoor Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Feb 16 2013, 08:52 PM
TSTCA Indoor Championships - Feb 16, 2013
Zafirovski Sports & Recreation Center, Edinboro University, Edinboro, PA, US, 16444
 
Men: 60m | 200m | 400m | 800m | 1 Mile | 3k | 60h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Distance Medley | Shot | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 60m | 200m | 400m | 800m | 1 Mile | 3k | 60h | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Distance Medley | Shot | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 60m Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dorogy, Jonathan   Seneca Valley 06.91 nwi 1 10
2 Rivera, Julius   Gateway Senior 07.00 nwi 1 7
2 Stamford, Dreux   Altoona Area 07.00 nwi 1 7
4 Gray, Cameron   Gateway Senior 07.04 nwi 1 5
5 Wall, Joey   Ringgold 07.08 nwi 1 4
6 Means, Jae'Len   Gateway Senior 07.12 nwi 1 3
7 Wheeler, Jimmy   West Mifflin Are 07.21 nwi 1 2
8 Jones, Tyrell   Woodland Hills 07.34 nwi 1 1
 
Mens 60m Open Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Dorogy, Jonathan   Seneca Valley 06.97 nwi 3  
2 Rivera, Julius   Gateway Senior 07.00 nwi 1  
3 Wall, Joey   Ringgold 07.02 nwi 2  
3 Jones, Tyrell   Woodland Hills 07.02 nwi 3  
5 Stamford, Dreux   Altoona Area 07.04 nwi 1  
6 Gray, Cameron   Gateway Senior 07.05 nwi 2  
7 Wheeler, Jimmy   West Mifflin Are 07.10 nwi 2  
8 Means, Jae'Len   Gateway Senior 07.11 nwi 1  
9 Huddleston, Kahlil   New Castle 07.15 nwi 1  
10 Campos, Edu   Indiana Area 07.19 nwi 1  
10 Allen, Clay   West Middlesex A 07.19 nwi 3  
12 Barnes, Forrest   Seneca Valley 07.23 nwi 3  
12 Krenn, Michael   Upper Saint Clai 07.23 nwi 3  
14 Dickun, Andrew   Kiski Area 07.26 nwi 3  
15 Tampano, Vinny   Cathedral Prep 07.27 nwi 3  
15 Kinnamon, Ben   Kiski Area 07.27 nwi 2  
17 Jordan, Offel   Cathedral Prep 07.28 nwi 2  
18 Baum, Greg   North Allegheny 07.31 nwi 1  
19 Hill, Uthman   Altoona Area 07.34 nwi 2  
20 Reed, Demond   Penn Hills 07.35 nwi 3  
-- Shivetts, Kyle   North Allegheny DQ nwi 1  
 
Mens 200m Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dorogy, Jonathan   Seneca Valley 22.28 nwi 4 10
2 Means, Jae'Len   Gateway Senior 22.28 nwi 4 8
3 Gray, Cameron   Gateway Senior 22.66 nwi 4 6
4 Jones, Tyrell   Woodland Hills 22.72 nwi 3 5
5 Allen, Clay   West Middlesex A 22.77 nwi 4 4
6 Stamford, Dreux   Altoona Area 22.84 nwi 3 3
7 Rivera, Julius   Gateway Senior 22.87 nwi 2 2
8 Page, Will   West Allegheny 22.92 nwi 2 1
9 Miaczynski, Greg   Unattached 22.99 nwi 4  
10 Barnes, Forrest   Seneca Valley 23.00 nwi 3  
10 West, Sherman   Hempfield Area ( 23.00 nwi 2  
12 Wheeler, Jimmy   West Mifflin Are 23.12 nwi 4  
13 Kinnamon, Ben   Kiski Area 23.30 nwi 3  
14 Wall, Joey   Ringgold 23.34 nwi 3  
15 Hall, Dylan   Greater Latrobe 23.37 nwi 1  
16 Grasso, Sebastian   West Middlesex A 23.42 nwi 2  
17 Henderson, David   Pittsburgh Centr 23.50 nwi 2  
18 D'Orso, Keyshawn   Taylor Allderdic 23.65 nwi 1  
19 Rinaman, Ori   Mars Area 23.82 nwi 2  
20 Huddleston, Kahlil   New Castle 24.10 nwi 1  
21 Alston, Jake   Butler Area Seni 25.73 nwi 1  
-- Jordan, Offel   Cathedral Prep DQ nwi 1  
-- Doaty, Torey   Pittsburgh Centr DQ nwi 3  
 
Mens 400m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hall, Robin   Penn Hills 49.61 4 10
2 West, Sherman   Hempfield Area ( 49.77 4 8
3 Crusan, Chandler   Hempfield Area ( 50.93 4 6
4 Henderson, David   Pittsburgh Centr 51.35 4 5
5 Culley, Chris   Moon Area 51.86 3 4
6 Brooks, Isaiah   Woodland Hills 51.96 2 3
7 Stoltz, Jon   Altoona Area 52.68 3 2
8 Young, Khallid   Penn Hills 52.69 2 1
9 Smail, Marcus   Greater Latrobe 52.70 2  
10 Mazzanti, Mike   New Castle 52.74 1  
11 Hill, Cameron   Penn Hills 52.78 3  
12 Jones, Tyrell   Woodland Hills 52.83 3  
13 Banks, Bradley   Seneca Valley 52.92 2  
14 Dzurikanin, Dennis   West Mifflin Are 52.98 2  
15 Lagorga, Jake   Norwin 53.03 3  
16 Page, Will   West Allegheny 53.07 4  
17 Alston, Jake   Butler Area Seni 53.42 3  
18 Creamer, Doucet   Gateway Senior 53.54 1  
19 Lichvar, Shawn   United 54.06 1  
20 Ruefle, Dylan   Hampton 54.15 1  
21 Sherrill, Jamar   Moon Area 54.23 1  
21 Kirkwood, Shane   Slippery Rock Ar 54.23 2  
23 Shaviss, Samuel   Penn Hills 54.75 1  
-- Doaty, Torey   Pittsburgh Centr DQ 4  
 
Mens 800m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilhoite, Dylin   Penn Hills 1:59.36 1 10
2 Foust, Brad   Altoona Area 2:00.92 1 8
3 Jaskowak, Daniel   Grove City Senio 2:01.16 1 6
4 Rigby, Tyler   South Park 2:01.19 1 5
5 Koryak, Andrew   Vincentian Acade 2:01.61 1 4
6 Davey, Ryan   Canon McMillan 2:01.99 1 3
7 Lee, Ryan   Bethel Park Seni 2:02.28 1 2
8 Dougherty, Billy   Mt Lebanon 2:02.42 1 1
9 Wilson, Ethan   Laurel 2:02.72 1  
10 Rundle, Sean   Butler Area Seni 2:02.73 1  
11 Endress, Mitch   Altoona Area 2:03.00 1  
12 Smith, James   Upper Saint Clai 2:03.60 1  
13 Smathers, Ryan   North East 2:03.71 1  
14 Chadwick, Marcus   Trinity (Washing 2:03.91 1  
15 Morelli, Frank   South Fayette 2:04.67 1  
16 Labash, Christian   Baldwin 2:05.20 1  
17 Edenfield, Nate   Unattached 2:06.10 1  
18 Scholl, Skylar   Ringgold 2:06.97 1  
19 Kolor, Mike   Seneca Valley 2:07.44 1  
20 Geibel, Jerome   Butler Area Seni 2:07.83 1  
21 Louther, Ryan   Indiana Area 2:08.77 1  
22 Lenze, Adam   Indiana Area 2:13.46 1  
23 Crusan, Chandler   Hempfield Area ( 2:16.63 1  
-- Spahr, Chris   Ringgold DQ 1  
 
Mens 1 Mile Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rigby, Tyler   South Park 4:26.50 1 10
2 Smathers, Ryan   North East 4:27.34 1 8
3 Edenfield, Nate   Unattached 4:31.24 1 6
4 Louco, Cordon   North Allegheny 4:31.94 1 5
5 Palenchak, Tyler   Gateway Senior 4:33.14 1 4
6 Jaskowak, Daniel   Grove City Senio 4:34.05 1 3
7 DeWeese, Jake   Freedom Area 4:35.30 1 2
8 Louis, Ethan   Cathedral Prep 4:38.21 1 1
9 Smith, James   Upper Saint Clai 4:39.05 1  
10 Trimbur, Gabe   Coudersport Area 4:39.33 1  
11 Severin, Scott   Thomas Jefferson 4:40.42 1  
12 Kolor, Mike   Seneca Valley 4:40.75 1  
13 Lacy, John   Cathedral Prep 4:41.12 1  
14 Short, Kolbe   North Allegheny 4:43.38 1  
15 Ward, Nathan   Punxsutawney Are 4:43.47 1  
16 Freese, R.J.   West Allegheny 4:43.54 1  
17 White, Zack   West Allegheny 4:46.32 1  
18 Kloecker, Pat   Cathedral Prep 4:49.51 1  
19 Louther, Ryan   Indiana Area 4:49.52 1  
20 Knauer, Adam   Butler Area Seni 4:50.19 1  
21 Van Kooten, Jeff   Pittsburgh Centr 4:52.38 1  
22 Curtin, Sebastian   Unattached 4:54.36 1  
23 Lenze, Adam   Indiana Area 4:56.03 1  
24 Cieslak, Ryan   Montour 4:57.19 1  
25 Lichvar, Shawn   United 5:07.20 1  
 
Mens 3000m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Ethan   Fox Chapel 8:47.67 1 10
2 Martin, Colin   Fox Chapel 8:51.43 1 8
3 Johnston, Hunter   Saegertown 8:56.64 1 6
4 Archer, Alex   Vincentian Acade 9:01.23 1 5
5 Zemet, Josh   North Allegheny 9:06.12 1 4
6 Mcgoey, Matt   North Allegheny 9:06.62 1 3
7 Archer, Ryan   Vincentian Acade 9:07.05 1 2
8 Roddy, Seamus   Mt Lebanon 9:25.13 1 1
9 Roberts, Wes   Freedom Area 9:27.26 1  
10 Quiggle, Tanner   Seneca Valley 9:27.91 1  
11 Hacky, Andy   Pittsburgh Centr 9:28.64 1  
12 Dulabon, Zachary   Mcdowell 9:29.76 1  
13 Wakeley, Caleb   Shaler Area 9:31.08 1  
14 Quirk, Patrick   Mt Lebanon 9:33.64 1  
15 Lerda, Ryan   South Fayette 9:38.31 1  
16 Wentz, Hans   Maplewood 9:43.64 1  
17 Wise, Brandon   Grove City Senio 9:44.26 1  
18 Pollock, Jared   Mt Lebanon 9:46.16 1  
19 Lacy, John   Cathedral Prep 9:49.88 1  
20 Cieslak, Ryan   Montour 9:55.65 1  
21 McLaughlin, Mike   Baldwin 9:57.22 1  
22 Olson, Gary   North East 10:10.45 1  
23 Salek, Zach   West Allegheny 10:17.60 1  
-- Kelly, George   Baldwin DQ 1  
-- Louis, Ethan   Cathedral Prep DQ 1  
 
Mens 60m Hurdles Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Conway, Nick   Port Allegany 08.24 1 10
2 Miaczynski, Greg   Unattached 08.37 1 8
3 Trent, Parker   Hempfield Area ( 08.44 1 6
4 Rinaman, Ori   Mars Area 08.60 1 5
5 Semelbauer, Cody   Pine-Richland 08.65 1 4
6 Fayad, Ricky   South Side 08.69 1 3
7 Evans, Donivel   Kiski Area 09.05 1 2
-- Valko, Mitch   South Fayette DQ 1  
 
Mens 60m Hurdles Open Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Conway, Nick   Port Allegany 08.36 1  
2 Valko, Mitch   South Fayette 08.47 3  
3 Rinaman, Ori   Mars Area 08.48 3  
4 Trent, Parker   Hempfield Area ( 08.55 1  
4 Miaczynski, Greg   Unattached 08.55 2  
6 Evans, Donivel   Kiski Area 08.59 3  
7 Semelbauer, Cody   Pine-Richland 08.70 2  
8 Fayad, Ricky   South Side 08.71 2  
9 Steward, Maquale   Penn Hills 08.78 1  
10 Hill, Uthman   Altoona Area 08.79 1  
11 Day, De'Lorian   Hempfield Area ( 08.94 1  
12 Lawson, Harrison   Trinity (Washing 08.98 1  
13 Page, Will   West Allegheny 09.08 1  
14 Williams, Dayvon   West Mifflin Are 09.09 3  
15 Kaylor, Jacob   Greensburg Salem 09.32 3  
16 Denson, Richie   South Fayette 09.77 2  
17 Tarr, John   South Fayette 09.97 3  
18 Szymczak, Jamie   Mcdowell 10.17 3  
19 Santiago, Miel   Taylor Allderdic 10.23 2  
20 Hershey, Adam   Altoona Area 10.84 2  
-- Bernadowski, Matthew   Elizabeth Forwar DQ 3  
-- Airhart, Austin   Thomas Jefferson DQ 2  
-- Kevin, Johnson   Altoona Area DQ 2  
 
Mens 4x200m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Creamer, Gray,
Rivera, Means
  Gateway Senior 1:31.93 4 10
2 Hill, Stoltz,
Carper, Stamford
  Altoona Area 1:32.19 3 8
3 Moffett, Jordan,
Thomas, Orlando
  Cathedral Prep 1:33.87 4 6
4 Allen, Grasso,
Mirizio, Patten
  West Middlesex A 1:34.40 3 5
5 Nelson, Hall,
Hill, Reed
  Penn Hills 1:34.54 4 3.50
5 West, Trent,
Day, Byers
  Hempfield Area ( 1:34.54 4 3.50
7 Dickun, Evans,
Kinnamon, Neumann
  Kiski Area 1:35.53 3 2
8 Williams, Wheeler,
Dzurikan, Harris
  West Mifflin Are 1:35.72 3 1
9 Vomer, Staten,
Pryor, Minton
  Bethel Park Seni 1:35.81 2  
10 Denson, Valko,
Gaunt, Russell
  South Fayette 1:36.63 2  
11 Relay Team   Canon McMillan 1:36.99 1  
12 Johnson, Webb,
Gentile, D'Orso
  Taylor Allderdic 1:38.00 2  
12 Hughes, Phillips,
Andrews, Blobner
  Shaler Area 1:38.00 1  
14 Lawson, Lazek,
hilk, Lazek
  Trinity (Washing 1:38.37 1  
15 Boyd, Boyd,
Wagner, Krenn
  Upper Saint Clai 1:38.93 2  
16 Relay Team   Butler Area Seni 1:39.59 2  
17 Henderso, DeRenzo,
Doaty, Schaefer
  Pittsburgh Centr 1:42.71 2  
18 Phelps, Cheswick,
Defazio, Apelques
  Penn Trafford 1:46.60 1  
19 Peters, Allen,
Clark, Kent
  Chartiers Valley 1:46.76 1  
-- Jones, Brimage,
Brooks, McCaskil
  Woodland Hills DQ 3  
-- Brown, Nientimp,
Szymczak, Williams
  Mcdowell DQ 1  
-- Dorogy, Barnes,
Banks, Augustin
  Seneca Valley DQ 4  
 
Mens 4x400m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Wilhoite, Hall,
Hill, Reed
  Penn Hills 3:27.52 4 10
2 Hill, Stoltz,
Romanowi, Reffner
  Altoona Area 3:33.58 4 8
3 Lee, Salice,
Staten, Pryor
  Bethel Park Seni 3:33.76 4 6
4 West, Boord,
Byers, Crusan
  Hempfield Area ( 3:34.12 4 5
5 Slaney, Rinaman,
Zangaro, Kingsley
  Mars Area 3:36.67 3 4
6 Bonacci, Williams,
Dzurikan, Dulak
  West Mifflin Are 3:37.92 3 3
7 Augustin, Kalning,
Smail, Leone
  Greater Latrobe 3:38.30 3 2
8 Ferari, Hanberry,
Hanberry, Cohen
  Mt Lebanon 3:38.68 4 1
9 Ruefle, Williams,
Arch, Hawker
  Hampton 3:46.17 2  
10 Boyd, Boyd,
Demaio, Krenn
  Upper Saint Clai 3:46.33 3  
11 Tarr, Iagnemma,
Valko, Russell
  South Fayette 3:47.12 2  
12 Chadwick, Lawson,
Lazek, Chadwick
  Trinity (Washing 3:47.38 2  
13 Thomas, Rosentha,
Szoszore, McQuown
  Cathedral Prep 3:49.02 1  
14 Spahr, Wall,
Bevan, Scholl
  Ringgold 3:49.73 2  
15 Henderso, DeRenzo,
Doaty, Odonnell
  Pittsburgh Centr 3:50.13 4  
16 Jubic, Snider,
Gardner, Antonion
  Kiski Area 3:52.10 1  
17 Matteo, Bielanin,
Avanesov, Szymczak
  Mcdowell 3:54.97 1  
18 Arnold, Kelly,
Smorey, Jackson
  Baldwin 3:56.10 3  
19 Airhart, Sestito,
Grassi, Good
  Thomas Jefferson 3:58.66 1  
20 Peters, Allen,
Clark, Gulakows
  Chartiers Valley 4:17.07 1  
-- Jones, Brimage,
Brooks, Dowdy
  Woodland Hills DQ 3  
-- Relay Team   Butler Area Seni DQ 2  
 
Mens 4x800m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Futrell, Stroh,
Endress, Foust
  Altoona Area 8:18.11 1 10
2 Relay Team   Butler Area Seni 8:33.17 1 8
3 Lerda, Morelli,
Sandala, Iagnemma
  South Fayette 8:48.38 1 6
4 Spahr, Bevan,
Scholl, Smith
  Ringgold 8:52.81 1 5
5 DeWeese, Roberts,
Marks, Stiger
  Freedom Area 8:53.30 1 4
6 Chadwick, Lawson,
Chadwick, Guthrie
  Trinity (Washing 8:56.80 1 3
7 McLaughl, Coyne,
McLaughl, Doyle
  Baldwin 8:59.05 1 2
8 Simmons, Wolfarth,
Terrell, Street
  Penn Hills 9:00.58 1 1
9 Lee, Boxheime,
Martin, Janaszek
  Bethel Park Seni 9:00.94 1  
10 Lenze, Louther,
Jennings, Rhodes
  Indiana Area 9:01.06 1  
11 Peters, Gunzenha,
Harris, Kozorra
  Mt Lebanon 9:04.15 1  
12 Fello, Lookabau,
Antonion, Nelson
  Kiski Area 9:11.53 1  
13 Relay Team   Canon McMillan 9:13.57 1  
14 Rinderle, Matteo,
Meeker, Kelly
  Mcdowell 9:18.20 1  
15 Lott, Smith,
Adamo, Sneath
  Upper Saint Clai 9:35.45 1  
16 Meyers, Webb,
Nichols, Hale
  Taylor Allderdic 9:37.95 1  
17 Gulakows, Smith,
Black, Thomas
  Chartiers Valley 9:47.84 1  
18 Sichi, Devine,
Francis, Kelly
  Thomas Jefferson 9:49.25 1  
19 Odonnell, Rossi,
Key, Cuny
  Pittsburgh Centr 9:54.03 1  
20 Bittner, Wakeley,
Johnson, Conti
  Shaler Area 9:55.29 1  
 
Mens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Futrell, Stoltz,
Stroh, Endress
  Altoona Area 10:59.48 1 10
2 Lerda, Rothenbe,
Morelli, Tarr
  South Fayette 11:11.75 1 8
3 Arnold, Kelly,
McLaughl, Jackson
  Baldwin 11:18.99 1 6
4 Banks, Quiggle,
Benjamin, Kolor
  Seneca Valley 11:19.15 1 5
5 Norris, Ware,
Sherrill, Jeffries
  Moon Area 11:27.40 1 4
6 Boxheime, Martin,
Janaszek, Kaminski
  Bethel Park Seni 11:28.33 1 3
7 Sonoga, Griffen,
Work, Jancsar
  Hickory 11:29.27 1 2
8 Spahr, Bevan,
Scholl, Smith
  Ringgold 11:31.39 1 1
9 Snider, Lookabau,
Gardner, Bardine
  Kiski Area 11:36.22 1  
10 Chadwick, Rivera,
Chadwick, Guthrie
  Trinity (Washing 11:42.37 1  
11 Costa, Freese,
Salek, White
  West Allegheny 11:49.42 1  
12 Relay Team   Canon McMillan 11:56.24 1  
13 Bickel, Rider,
Anna, Kirkwood
  Slippery Rock Ar 11:59.03 1  
14 Rinderle, Matteo,
Meeker, Dulabon
  Mcdowell 12:01.25 1  
15 Relay Team   Butler Area Seni 12:02.40 1  
16 Boord, Byers,
Hall, Zidek
  Hempfield Area ( 12:17.28 1  
17 Relay Team   Thomas Jefferson 12:19.14 1  
18 Phelps, Cheswick,
Defazio, Apelques
  Penn Trafford 12:24.27 1  
19 Lott, Adamo,
Stemmler, Leckenby
  Upper Saint Clai 12:28.17 1  
20 Simmons, Wolfarth,
Terrell, Street
  Penn Hills 12:28.73 1  
21 Bittner, Wakeley,
Johnson, Andrews
  Shaler Area 12:29.04 1  
22 Gulakows, Black,
Davies, Thomas
  Chartiers Valley 12:30.84 1  
23 Meyers, Webb,
Nichols, Hale
  Taylor Allderdic 12:58.87 1  
-- Pollock, Stone,
Cohen, Janiszew
  Mt Lebanon DQ 1  
 
Mens Shot Put Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, Luke   Hickory 59-08.00(18.19m) 1 10
2 Adams, Max   Hempfield Area ( 58-04.50(17.79m) 1 8
3 Bauccio, Anthony   Gateway Senior 55-02.50(16.83m) 1 6
4 Anderson, Aaron   Hempfield Area ( 51-08.00(15.75m) 1 5
5 Antonucci, Tony   North Allegheny 51-01.00(15.57m) 1 4
6 Rideout, Alec   Canon McMillan 50-03.00(15.32m) 1 3
7 Reed, Travis   Butler Area Seni 49-10.00(15.19m) 1 2
8 Ketterer, Dean   Seneca Valley 48-05.50(14.77m) 1 1
9 Ernst, Tom   Bethel Park Seni 48-01.00(14.66m) 1  
10 Ollio, Joe   Pittsburgh Centr 47-01.50(14.36m) 1  
11 Larkin, Matt   North Allegheny 46-02.50(14.08m) 1  
12 Augustine, Zane   Seneca Valley 46-01.50(14.06m) 1  
13 Sphon, Lucas   Hempfield Area ( 45-08.00(13.92m) 1  
14 Kutz, Josh   Altoona Area 43-10.00(13.36m) 1  
15 Loper, John   Upper Saint Clai 42-10.50(13.07m) 1  
16 Aikins, Austin   Hickory 42-06.00(12.95m) 1  
17 Campbell, Cole   Butler Area Seni 41-11.00(12.78m) 1  
18 Gengler, Derek   Butler Area Seni 41-06.50(12.66m) 1  
19 Shoemaker, Stephan   Butler Area Seni 41-04.00(12.60m) 1  
20 Brennan, Jon   Mcdowell 41-01.50(12.53m) 1  
21 Jackson, Billy   Baldwin 40-08.00(12.40m) 1  
22 Wickham, Tyler   Meadville 38-10.00(11.84m) 1  
-- Orlik, Jeremy   Hickory DQ(--) 1  
-- Robak, Joseph   Gateway Senior DQ(--) 1  
 
Mens High Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moffett, Malik   Cathedral Prep 6-09.00(2.06m) 1 10
2 Clemons, Darnae   Indiana Area 6-05.00(1.96m) 1 8
3 Conway, Nick   Port Allegany 6-03.00(1.91m) 1 6
4 Evans, Donivel   Kiski Area 6-01.00(1.85m) 1 5
5 ZANGARO, SONNY   Mars Area 6-01.00(1.85m) 1 4
6 Kirkwood, Shane   Slippery Rock Ar 5-11.00(1.80m) 1 3
7 Asinger, Patrick   Bradford Area 5-11.00(1.80m) 1 2
8 West, DeQuan   Indiana Area 5-11.00(1.80m) 1 1
9 Madler, Dan   North Allegheny 5-09.00(1.75m) 1  
9 Piatt, Cullin   Mt Lebanon 5-09.00(1.75m) 1  
11 Schallus, Matt   Seneca Valley 5-05.00(1.65m) 1  
11 Kurta, Shawn   Shaler Area 5-05.00(1.65m) 1  
11 Clark, Samuel   Bethel Park Seni 5-05.00(1.65m) 1  
-- Poljak, Mitchell   Thomas Jefferson DQ(--) 1  
-- Veite, Zeshon   Bradford Area DQ(--) 1  
-- Harris, Josh   West Mifflin Are DQ(--) 1  
-- Shetter, Cody   Bethel Park Seni DQ(--) 1  
-- Stevens, Ken   Unattached DQ(--) 1  
-- Roudybush, Tyler   Butler Area Seni DQ(--) 1  
 
Mens Long Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brooks, Isaiah   Woodland Hills 23-02.25(7.07m) nwi 1 10
2 Jackson, Gary   Baldwin 22-03.75(6.80m) nwi 1 8
3 Jordan, Offel   Cathedral Prep 21-05.75(6.55m) nwi 1 6
4 Day, De'Lorian   Hempfield Area ( 21-03.50(6.49m) nwi 1 5
5 Tampano, Vinny   Cathedral Prep 21-03.50(6.49m) nwi 1 4
6 Szymczak, Jamie   Mcdowell 21-01.50(6.44m) nwi 1 3
7 Trinch, Kyle   Grove City Senio 21-00.50(6.41m) nwi 1 2
8 Moffett, Malik   Cathedral Prep 21-00.25(6.41m) nwi 1 1
9 McCasland, Jordan   West Allegheny 20-10.75(6.37m) nwi 1  
10 Campos, Edu   Indiana Area 20-06.00(6.25m) nwi 1  
11 Brown, Gino   Mcdowell 20-03.00(6.17m) nwi 1  
12 Rivera, James   Trinity (Washing 20-02.50(6.16m) nwi 1  
13 Dutrieulle, Davon   West Mifflin Are 19-09.00(6.02m) nwi 1  
14 Roudybush, Tyler   Butler Area Seni 19-08.75(6.01m) nwi 1  
15 Luciano, Brennan   Altoona Area 19-05.75(5.94m) nwi 1  
16 Kalning, Matt   Greater Latrobe 19-04.50(5.91m) nwi 1  
17 Smorey, Luke   Baldwin 19-03.00(5.87m) nwi 1  
18 Mellick, Ricky   Seton-Lasalle 19-01.00(5.82m) nwi 1  
19 Phillips, Robbie   Shaler Area 19-00.50(5.80m) nwi 1  
20 Kunschick, Justin   Canon McMillan 18-11.25(5.77m) nwi 1  
21 Alston, Jake   Butler Area Seni 18-06.00(5.64m) nwi 1  
22 Coleman, Josh   Cathedral Prep 17-11.50(5.47m) nwi 1  
-- Kevin, Johnson   Altoona Area DQ(--) nwi 1  
-- Murphy, Cy   West Mifflin Are DQ(--) nwi 1  
-- Nelson, Shemar   Mcdowell DQ(--) nwi 1  
-- Swan, Schafer   Pittsburgh Centr DQ(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Day, De'Lorian   Hempfield Area ( 46-03.25(14.10m) nwi 1 10
2 Szymczak, Jamie   Mcdowell 46-01.25(14.05m) nwi 1 8
3 Moffett, Malik   Cathedral Prep 45-09.50(13.96m) nwi 1 6
4 Timpano, Vinny   Cathedral Prep 45-02.25(13.77m) nwi 1 5
5 Carter, Darrious   Indiana Area 44-10.50(13.68m) nwi 1 4
6 Jackson, Gary   Baldwin 44-10.50(13.68m) nwi 1 3
7 Dutrieulle, Davon   West Mifflin Are 44-05.50(13.55m) nwi 1 2
8 Luciano, Brennan   Altoona Area 44-02.00(13.46m) nwi 1 1
9 Brown, Gino   Mcdowell 43-09.00(13.34m) nwi 1  
10 Smorey, Luke   Baldwin 42-00.75(12.82m) nwi 1  
11 Ruschel, Billy   Bethel Park Seni 40-10.50(12.46m) nwi 1  
12 Titchworth, Mitch   Mt Lebanon 40-06.25(12.35m) nwi 1  
13 Blobner, Greg   Shaler Area 40-04.00(12.29m) nwi 1  
14 Summers, Tramyer   Ringgold 40-00.50(12.20m) nwi 1  
15 Nelson, Shemar   Mcdowell 39-09.50(12.13m) nwi 1  
16 Roudybush, Tyler   Butler Area Seni 39-08.25(12.10m) nwi 1  
17 Rivera, James   Trinity (Washing 39-07.50(12.08m) nwi 1  
18 Lowerre, Vinny   Butler Area Seni 39-06.75(12.06m) nwi 1  
19 Lee, Erick   Seneca Valley 39-06.50(12.05m) nwi 1  
20 Xi, Mark   Mt Lebanon 39-06.00(12.04m) nwi 1  
21 Reinmund, Matt   Seton-Lasalle 37-10.00(11.53m) nwi 1  
-- Harris, Josh   West Mifflin Are DQ(--) nwi 1  
-- Trinch, Kyle   Grove City Senio DQ(--) nwi 1  
-- Kunschick, Justin   Canon McMillan DQ(--) nwi 1  
-- Harper, Anthony   Penn Hills DQ(--) nwi 1  
-- Kevin, Johnson   Altoona Area DQ(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anderson, Nick   Kane Area 14-01.00(4.29m) 1 10
2 Aaron, Luke   Baldwin 13-06.00(4.11m) 1 7
2 Koeck, Kolby   Altoona Area 13-06.00(4.11m) 1 7
4 Rolick, Sean   Kane Area 13-00.00(3.96m) 1 5
5 Sanford, Caleb   Mcdowell 12-06.00(3.81m) 1 4
6 Wilson, Zach   Kiski Area 12-06.00(3.81m) 1 3
10 Monteparte, Bobby   Hempfield Area ( 12-00.00(3.66m) 1  
11 Lagorga, Jake   Norwin 12-00.00(3.66m) 1  
7 Claney, Eric   Hempfield Area ( 12-00.00(3.66m) 1 2
8 Balsley, Billy   Ringgold 12-00.00(3.66m) 1 1
9 Kester, Jacob   Indiana Area 12-00.00(3.66m) 1  
12 Cartwright, Zachary   Unattached 11-06.00(3.51m) 1  
12 Holibaugh, Tim   Redbank Valley H 11-06.00(3.51m) 1  
12 Kester, Mike   Indiana Area 11-06.00(3.51m) 1  
12 Paul, Andrew   Hempfield Area ( 11-06.00(3.51m) 1  
12 Waryck, Brian   Indiana Area 11-06.00(3.51m) 1  
17 Belko, Craig   Hickory 11-00.00(3.35m) 1  
17 Herschl, Michael   Butler Area Seni 11-00.00(3.35m) 1  
17 Goettman, Matt   Baldwin 11-00.00(3.35m) 1  
-- Graham, Pat   Thomas Jefferson DQ(--) 1  
-- Cashdollar, Dan   Seneca Valley DQ(--) 1  
-- Pier, Kevin   Lake Erie Tr DQ(--) 1  
-- Rolick, Tyler   Kane Area DQ(--) 1  
-- Nientimp, Vince   Mcdowell DQ(--) 1  
-- Battin, Alec   Mars Area DQ(--) 1  
 
Womens 60m Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Jasmine   Hempfield Area ( 07.83 nwi 1 10
2 Costa, Lauren   West Allegheny 07.84 nwi 1 8
3 Allen, Paige   Butler Area Seni 07.97 nwi 1 6
4 Leisman, Riley   Canon McMillan 08.04 nwi 1 5
5 KACZANOWICZ, KAMI   Unattached 08.05 nwi 1 4
6 Scales, Taylor   Moon Area 08.11 nwi 1 3
7 Wilson, Ali   Greensburg Salem 08.24 nwi 1 2
8 Murphy, Jensine   Bethel Park Seni 08.26 nwi 1 1
 
Womens 60m Open Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Jones, Jasmine   Hempfield Area ( 07.90 nwi 3  
2 Costa, Lauren   West Allegheny 07.94 nwi 2  
3 Allen, Paige   Butler Area Seni 08.01 nwi 1  
4 KACZANOWICZ, KAMI   Unattached 08.03 nwi 2  
5 Leisman, Riley   Canon McMillan 08.10 nwi 3  
6 Wilson, Ali   Greensburg Salem 08.16 nwi 3  
6 Scales, Taylor   Moon Area 08.16 nwi 2  
6 Murphy, Jensine   Bethel Park Seni 08.16 nwi 2  
9 Roberts, Shamieia   Villa Maria Acad 08.17 nwi 1  
10 Speranza, Gina   Bethel Park Seni 08.18 nwi 3  
11 Rutherford, Raja   Seton-Lasalle 08.26 nwi 1  
12 Dutrieuille, Alexus   Woodland Hills 08.31 nwi 2  
12 Russell, Raven   Woodland Hills 08.31 nwi 2  
14 Galante, Juliana   Mt Lebanon 08.32 nwi 1  
15 Crosby, Janelle   Hempfield Area ( 08.35 nwi 2  
16 Doyle, Katie   Chartiers Valley 08.38 nwi 1  
17 Williams, Tierra   Altoona Area 08.39 nwi 1  
18 Plecenik, Kelsey   Norwin 08.42 nwi 3  
19 Perdziola, Madison   Bethel Park Seni 08.47 nwi 3  
20 Lee, Breanna   Woodland Hills 08.61 nwi 1  
-- Wills, Christina   Ringgold DQ nwi 1  
 
Womens 200m Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Jasmine   Hempfield Area ( 25.82 nwi 4 10
2 Costa, Lauren   West Allegheny 26.21 nwi 4 8
3 Wills, Christina   Ringgold 26.36 nwi 4 6
4 Crawford, Aiyanna   Gateway Senior 26.59 nwi 3 4.50
4 Leisman, Riley   Canon McMillan 26.59 nwi 3 4.50
6 Allen, Paige   Butler Area Seni 26.70 nwi 4 3
7 KACZANOWICZ, KAMI   Unattached 26.79 nwi 3 2
8 Roberts, Shamieia   Villa Maria Acad 26.95 nwi 3 1
9 Rutherford, Raja   Seton-Lasalle 27.41 nwi 3  
10 Scales, Taylor   Moon Area 27.47 nwi 3  
11 Crosby, Janelle   Hempfield Area ( 27.67 nwi 2  
12 Galante, Juliana   Mt Lebanon 27.70 nwi 2  
13 Cook, Sarah   Hampton 27.74 nwi 2  
14 Stevens, Emily   Gateway Senior 27.77 nwi 1  
15 Russell, Raven   Woodland Hills 27.85 nwi 2  
16 Steward, Seraya   Penn Hills 27.95 nwi 2  
17 Landis, Josephine   North Allegheny 28.11 nwi 1  
18 Frazier-Francis, Alex   South Fayette 28.25 nwi 1  
19 Garrison, Erika   Mt Lebanon 28.70 nwi 1  
20 Doyle, Katie   Chartiers Valley 28.72 nwi 1  
21 Katsas, Anna   North Allegheny 29.34 nwi 1  
-- Rich, Nicole   North Allegheny DQ nwi 2  
 
Womens 400m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Green, Hanna   Greater Latrobe 56.17 4 10
2 Garland, Desiree   Woodland Hills 59.08 4 8
3 Crawford, Aiyanna   Gateway Senior 59.24 4 6
4 Hurley, Jessica   Indiana Area 1:01.12c 3 5
5 Madson, Alyza   Upper Saint Clai 1:01.43c 3 4
6 NeugebauerWagner, Lauren   Hampton 1:01.67c 4 3
7 Cook, Sarah   Hampton 1:02.11c 4 2
8 Love, Victoria   Seneca Valley 1:02.25c 3 1
9 Palfey, Alyssa   Altoona Area 1:02.42c 3  
10 Lewis, Cheyenne   Woodland Hills 1:02.97c 2  
11 Hans, Erica   Mars Area 1:03.04c 2  
12 Albright, Shannon   Altoona Area 1:03.16c 3  
13 Wagner, Melissa   Thomas Jefferson 1:03.87c 2  
14 Cekella, Emily   Seneca Valley 1:04.52c 1  
15 Rees, Brianna   South Fayette 1:04.56c 3  
16 Allas, Lauren   West Mifflin Are 1:04.89c 1  
17 Gonchar, Maria   North Allegheny 1:05.02c 1  
18 Gibson, A'Leighsha   Mt Lebanon 1:05.55c 2  
19 Sterling, Jordan   Hempfield Area ( 1:05.67c 2  
20 Rosa, Julianne   Bethel Park Seni 1:06.82c 1  
21 Cloud, Tatiana   Kiski Area 1:07.61c 2  
-- Mazzei, Kelly   Unattached DQ 1  
-- Schwartzmiller, Vannesa   Laurel DQ 1  
-- Decker, Lauren   Grove City Senio DQ 4  
 
Womens 800m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alm, Gina   Hampton 2:14.12 1 10
2 O'Shea, Alexis   West Allegheny 2:18.39 1 8
3 Brown, Claire   Villa Maria Acad 2:19.13 1 6
4 Ruschel, Amanda   Bethel Park Seni 2:19.45 1 5
5 Kocjancic, Julie   Mt Lebanon 2:19.57 1 4
6 Trucilla, Grace   Villa Maria Acad 2:23.27 1 3
7 Davison, Madeleine   North Allegheny 2:23.34 1 2
8 Lednak, Stephanie   Kiski Area 2:23.50 1 1
9 NeugebauerWagner, Lauren   Hampton 2:25.49 1  
10 Brown, Clare   North Hills 2:25.81 1  
11 King, Kayla   Mars Area 2:28.03 1  
12 Weyand, Rachel   Butler Area Seni 2:31.83 1  
13 Gambill, Alex   North Allegheny 2:32.62 1  
14 Cobb, Stephanie   Bethel Park Seni 2:34.72 1  
15 Hohman, Jayne   Kiski Area 2:36.26 1  
16 Latsko, Taryn   Seneca Valley 2:36.76 1  
17 Zukowski, Monica   Villa Maria Acad 2:37.10 1  
18 Leja, Liana   South Fayette 2:37.78 1  
19 Grudi, Madison   Canon McMillan 2:38.11 1  
20 Paine, Becky   Seneca Valley 2:39.15 1  
21 Barr, Sydney   Butler Area Seni 2:44.73 1  
22 Konieczny, Rachel   Butler Area Seni 2:48.61 1  
23 Sawhney, Tori   Butler Area Seni 2:49.19 1  
 
Womens 1 Mile Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schwartz, Brianna   Shaler Area 4:57.08 1 10
2 Potts, Kelsey   Mt Lebanon 5:10.31 1 8
3 Adams, Dee Dee   Freedom Area 5:11.21 1 6
4 Gordon, Audrey   Mt Lebanon 5:11.51 1 5
5 Slevin, Emma   Fox Chapel 5:14.08 1 4
6 Hunsberger, Jillian   Mt Lebanon 5:18.55 1 3
7 Guyer, Rachel   Unattached 5:28.03 1 2
8 Kiebler, Morgan   Kiski Area 5:32.65 1 1
9 Carson, Alison   Villa Maria Acad 5:33.64 1  
10 Sawhney, Tori   Butler Area Seni 5:39.47 1  
11 Swiergol, Alexis   Butler Area Seni 5:43.40 1  
12 Taylor, Sarah   Penn Trafford 5:44.25 1  
13 Aller, Megan   Kiski Area 5:45.71 1  
14 Figurelli, Katelyn   Franklin Regiona 5:46.68 1  
15 Urso, Sarah   Trinity (Washing 5:47.00 1  
16 Filer, Alison   Laurel 5:52.47 1  
17 Demjanenko, Kim   Villa Maria Acad 5:52.54 1  
18 Krawiec, Amanda   Mcdowell 5:57.68 1  
19 Lucas, Angelica   Upper Saint Clai 6:03.04 1  
20 Mansfield, Elizabeth   Canon McMillan 6:05.46 1  
21 Young, Alexis   Punxsutawney Are 6:12.43 1  
-- Paynter, Heather   Homer Center DQ 1  
 
Womens 3000m Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Malone, Mary   North Hills 10:19.40 1 10
2 Potts, Kelsey   Mt Lebanon 10:28.74 1 8
3 Snyder, Maria   Unattached 10:30.56 1 6
4 Adams, Dee Dee   Freedom Area 10:37.40 1 5
5 Maxwell, Emily   Laurel 10:46.32 1 4
6 Guyer, Rachel   Unattached 10:53.70 1 3
7 Prichard, Bernadette   Villa Maria Acad 11:13.07 1 2
8 Hilton, Natalie   South Fayette 11:13.94 1 1
9 Smeltzer, Lauren   Kiski Area 11:14.92 1  
10 Rosner, Laura   Greensburg Salem 11:23.31 1  
11 Whelan, Maura   Fox Chapel 11:25.13 1  
12 MCMICHAEL, KIRSTEN   Ringgold 11:30.58 1  
13 Taylor, Sarah   Penn Trafford 11:38.03 1  
14 Mignanelli, Angela   Seneca Valley 11:40.93 1  
15 Gualteri, Katrina   Shaler Area 12:01.05 1  
16 Pensyl, Morgan   Altoona Area 12:05.28 1  
17 Lucas, Angelica   Upper Saint Clai 12:06.33 1  
18 Rees, Brittany   South Fayette 12:07.26 1  
19 Hackett, Jordyn   Chartiers Valley 12:46.42 1  
-- Keefer, Holly   Butler Area Seni DNF 1  
-- Carson, Alison   Villa Maria Acad DQ 1  
-- Humphrey, Mary   Fox Chapel DQ 1  
-- Jaskowak, Mary   Grove City Senio DQ 1  
 
Womens 60m Hurdles Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Guy, Bridget   Hempfield Area ( 09.48 1 10
2 Chmielewski, Aster   Slippery Rock Ar 09.66 1 8
3 Shiffler, Natalie   Hempfield Area ( 09.80 1 6
4 Byham, Megan   South Fayette 10.06 1 5
5 Egan, Nicole   South Fayette 10.07 1 4
6 Goodyear, Beatrice   Mt Lebanon 10.22 1 3
7 Depew, Elizabeth   Grove City Senio 10.28 1 2
8 Lynn, Jordan   Meadville 11.07 1 1
 
Womens 60m Hurdles Open Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Goodyear, Beatrice   Mt Lebanon 09.37 2  
2 Guy, Bridget   Hempfield Area ( 09.77 1  
3 Chmielewski, Aster   Slippery Rock Ar 09.81 3  
4 Shiffler, Natalie   Hempfield Area ( 10.04 1  
5 Egan, Nicole   South Fayette 10.10 2  
6 Lynn, Jordan   Meadville 10.17 2  
7 Byham, Megan   South Fayette 10.29 2  
8 Depew, Elizabeth   Grove City Senio 10.36 1  
9 Valachovic, Tori   South Fayette 10.36 3  
10 Howard, Julia   Greensburg Salem 10.41 3  
11 Collier, Danielle   Hickory 10.44 1  
12 Sewell, Yvonne   Penn Hills 10.65 3  
13 Horvat, Annie   Mars Area 10.78 2  
14 Fugh, Abby   Butler Area Seni 10.89 2  
15 Davis, Tina   Freedom Area 10.91 2  
16 Devries, Caitlin   Seneca Valley 10.96 1  
17 Kulhanek, Abbie   West Mifflin Are 11.45 3  
18 Augenstein, Heather   Bethel Park Seni 13.24 1  
-- Evans, Kennedy   Butler Area Seni DQ 3  
-- Cook, Diana   Shaler Area DQ 1  
-- Van Dyke, Olivia   Fox Chapel DQ 3  
 
Womens 4x200m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Shiffler, Guy,
Jones, Crosby
  Hempfield Area ( 1:47.41 4 10
2 Zysk, O'Shea,
Costa, Forse
  West Allegheny 1:47.84 4 8
3 Lewis, Dutrieui,
Lee, Garland
  Woodland Hills 1:49.63 4 6
4 Goodyear, Ricciuti,
Griffin, Garrison
  Mt Lebanon 1:49.65 3 5
5 Orsini, Steward,
Bowles, Booker
  Penn Hills 1:50.26 4 4
6 McAllist, Stevens,
Plowden, Crawford
  Gateway Senior 1:50.72 2 3
7 Baroffio, Ruzzini,
Murphy, Speranza
  Bethel Park Seni 1:50.73 3 2
8 Relay Team   Butler Area Seni 1:51.30 4 1
9 Kulhanek, Allas,
Dorsett, Schorr
  West Mifflin Are 1:53.08 3  
10 Veglia, Granato,
Becker, Madson
  Upper Saint Clai 1:53.61 2  
11 Relay Team   Canon McMillan 1:54.03 1  
12 Relay Team   Shaler Area 1:54.96 3  
13 Cloud, Hepburn,
Head, Colder
  Kiski Area 1:55.38 3  
14 Wagner, Johnson,
Gedman, Walsh
  Thomas Jefferson 1:56.02 2  
15 Byham, Evanish,
Buckholt, Frazier-
  South Fayette 1:56.17 2  
16 Chodubsk, Jasmin,
Menosky, Hasbrouc
  Mcdowell 1:56.53 1  
17 Relay Team   Seneca Valley 1:56.72 2  
18 Roberts, Bastow,
Bowers-P, Morris
  Villa Maria Acad 1:59.94 1  
19 Molnar, Lippl,
Och, O'Malley
  Baldwin 2:00.37 1  
20 Shoats, Hudson,
Beck, Francis
  Chartiers Valley 2:00.75 1  
21 Lucas, Malie,
Ringer, Leep
  Trinity (Washing 2:03.15 1  
 
Womens 4x400m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Green, Fazzini,
Kovacevi, LaDuke
  Greater Latrobe 4:08.84 4 10
2 Alm, Cook,
Williams, Neugebau
  Hampton 4:11.42 4 8
3 Port, Williams,
Albright, Palfey
  Altoona Area 4:12.76 4 6
4 Edwards, Dennis,
King, Hans
  Mars Area 4:17.97 2 5
5 Orsini, Steward,
Bowles, Gorring
  Penn Hills 4:18.61 4 4
6 Kulhanek, Allas,
Dorsett, Schorr
  West Mifflin Are 4:20.12 4 3
7 Egan, Timmons,
Abbatico, Kenawell
  South Fayette 4:21.51 3 2
8 Ruschel, Baroffio,
Cobb, Ruzzini
  Bethel Park Seni 4:24.03 4 1
9 Shepherd, McQuaide,
Allen, Sheffler
  Greensburg Salem 4:25.05 2  
10 Lewis, Lewis,
Douthett, Lee
  Woodland Hills 4:26.59 3  
11 Jones, Cannon,
Crosby, Leasure
  Hempfield Area ( 4:26.88 3  
12 Galante, Rising,
Gibson, Corrado
  Mt Lebanon 4:27.21 3  
13 Relay Team   Shaler Area 4:32.24 3  
14 Veglia, Offenber,
Becker, Madson
  Upper Saint Clai 4:32.83 2  
15 Browne, Shoats,
Amrhein, Hudson
  Chartiers Valley 4:36.83 1  
16 Krawiec, Nelson,
Sokol, Durant
  Mcdowell 4:37.43 2  
17 Klebansk, McMichae,
Wills, Passaret
  Ringgold 4:41.88 1  
18 Relay Team   Butler Area Seni 4:42.61 1  
19 Relay Team   Villa Maria Acad 4:45.86 3  
20 Urso, Lucas,
Phillips, Mowrey
  Trinity (Washing 4:49.69 1  
-- Lynsky, Psenick,
Love, Cekella
  Seneca Valley DQ 2  
 
Womens 4x800m Relay Open Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Clark, Carson,
Zukowski, Trucilla
  Villa Maria Acad 10:06.65 1 10
2 Kocjanci, Palmieri,
Gunzenha, Hunsberg
  Mt Lebanon 10:10.84 1 8
3 Relay Team   Butler Area Seni 10:18.70 1 6
4 Ruschel, Cobb,
Hancock, Boucher
  Bethel Park Seni 10:26.52 1 5
5 Relay Team   Shaler Area 10:34.65 1 4
6 Sherbond, Rees,
Leja, Gimiglia
  South Fayette 10:50.53 1 3
7 Klebansk, McMichae,
Matthews, Brennfle
  Ringgold 10:57.65 1 2
8 Relay Team   Canon McMillan 11:02.13 1 1
9 Subosits, Lindsay,
Burton, Douglass
  Upper Saint Clai 11:05.16 1  
10 Rumble, Bailey,
Kearney, Sisco
  Penn Hills 11:27.88 1  
11 Krawiec, Nelson,
Hermann, Sokol
  Mcdowell 11:30.87 1  
12 Urso, Nedley,
Smith, Urso
  Trinity (Washing 11:38.89 1  
13 Czerniew, Mastroia,
kelly, koenig
  Baldwin 11:46.76 1  
14 Hackett, Bittner,
Bittner, Schmidt
  Chartiers Valley 11:53.94 1  
-- Relay Team   Thomas Jefferson DQ 1  
 
Womens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kocjanci, Hunsberg,
Gordon, Gibson
  Mt Lebanon 12:49.35 1 10
2 Cloud, Smeltzer,
Kiebler, Aller
  Kiski Area 13:03.10 1 8
3 Gambill, Bojarski,
Gonchar, Davison
  North Allegheny 13:04.54 1 6
4 Relay Team   Butler Area Seni 13:21.10 1 5
5 Sherbond, Rees,
Leja, Maloney
  South Fayette 13:33.87 1 4
6 Paine, Love,
Mignanel, Landry
  Seneca Valley 13:41.84 1 3
7 Port, Luciano,
Pensyl, Debernar
  Altoona Area 13:49.14 1 2
8 Fiaschet, Cannon,
Fiaschet, Sterling
  Hempfield Area ( 14:04.12 1 1
9 Krawiec, Sokol,
Cicero, Wick
  Mcdowell 14:05.93 1  
10 Mastroia, Bott,
kelly, koenig
  Baldwin 14:13.30 1  
11 Ruschel, Cobb,
Kovalchi, Rosa
  Bethel Park Seni 14:20.59 1  
12 DeNardo, Marsh,
Connors, Kleer
  Moon Area 14:22.09 1  
13 Klebansk, McMichae,
Passaret, Matthews
  Ringgold 14:23.76 1  
14 Relay Team   Villa Maria Acad 14:34.70 1  
15 Relay Team   Canon McMillan 14:36.89 1  
16 Rumble, DeVito,
Kearney, Nelson
  Penn Hills 14:45.82 1  
17 Subosits, Ravasio,
Degnan, Vighetti
  Upper Saint Clai 14:48.37 1  
18 Abraham, Henderso,
Boyd, Gruber
  Hickory 14:48.93 1  
19 Browne, Hackett,
Bittner, Shoats
  Chartiers Valley 15:08.67 1  
-- Decker, Jaskowak,
Sanford, Lowe
  Grove City Senio DQ 1  
 
Womens Shot Put Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fyalkowski, Rachel   Hempfield Area ( 40-04.50(12.31m) 1 10
2 Fustos, Sophia   Hickory 38-09.00(11.81m) 1 8
3 Bonetti, Ava   Butler Area Seni 38-07.50(11.77m) 1 6
4 Paterra, Andrea   Elizabeth Forwar 38-02.00(11.63m) 1 5
5 Campbell, Emily   Slippery Rock Ar 37-08.00(11.48m) 1 4
6 Stevenson, Alexandra   Bethel Park Seni 37-05.50(11.42m) 1 3
7 Maholic, Alivia   Hempfield Area ( 36-10.50(11.24m) 1 2
8 Nicholson, Morgan   Kane Area 36-02.00(11.02m) 1 1
9 Black, Samantha   Unattached 34-04.50(10.48m) 1  
10 West, Brittany   West Mifflin Are 33-08.50(10.27m) 1  
11 Goodman, Katelyn   Altoona Area 33-04.00(10.16m) 1  
12 Thomas, Emily   Mars Area 33-01.50(10.10m) 1  
13 Colbert, Brianna   Hickory 31-06.50(9.61m) 1  
14 Garthwaite, Breanna   Hickory 31-02.50(9.51m) 1  
15 Garthwaite, Lauren   Hickory 30-09.00(9.37m) 1  
16 Scheidter, Emily   Thomas Jefferson 30-06.00(9.30m) 1  
17 Blaire, Cailen   Hickory 30-05.00(9.27m) 1  
18 Yale, Kelci   Seneca Valley 30-00.00(9.14m) 1  
19 Campbell, Shelby   Butler Area Seni 27-06.50(8.39m) 1  
20 Duda, Gracie   Thomas Jefferson 27-00.00(8.23m) 1  
21 Fleming, Liz   Trinity (Washing 25-00.00(7.62m) 1  
-- Edwards, Tara   Baldwin DQ(--) 1  
-- Smith, Shardai   Canon McMillan DQ(--) 1  
-- Riemer, Megan   Mt Lebanon DQ(--) 1  
 
Womens High Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCoy, India   Unattached 5-07.00(1.70m) 1 10
2 Shiffler, Natalie   Hempfield Area ( 5-03.00(1.60m) 1 8
3 Farrell, Kylie   Shaler Area 5-01.00(1.55m) 1 5
3 Black, Sidney   Norwin 5-01.00(1.55m) 1 5
3 Schreiber, Erin   Shaler Area 5-01.00(1.55m) 1 5
6 Rickard, Emily   Brookville Area 4-11.00(1.50m) 1 2.50
6 Walko, Kate   Lake Erie Tr 4-11.00(1.50m) 1 2.50
8 Su, Anna   Mt Lebanon 4-07.00(1.40m) 1 0.16
8 Bloomster, Alicia   Mcdowell 4-07.00(1.40m) 1 0.16
8 Howard, Julia   Greensburg Salem 4-07.00(1.40m) 1 0.16
8 Cuneo, Gina   Hempfield Area ( 4-07.00(1.40m) 1 0.16
8 Farrell, Jessica   Shaler Area 4-07.00(1.40m) 1 0.16
8 Leasure, Ally   Hempfield Area ( 4-07.00(1.40m) 1 0.16
14 Bigelow, Jordan   Woodland Hills 4-05.00(1.35m) 1  
15 Peaco, Morgan   Seneca Valley 4-03.00(1.30m) 1  
15 Beattie, Molly   Chartiers Valley 4-03.00(1.30m) 1  
15 Slawson, Maggie   United 4-03.00(1.30m) 1  
15 Johnson, Jennifer   Thomas Jefferson 4-03.00(1.30m) 1  
15 Wain, Chasey   Thomas Jefferson 4-03.00(1.30m) 1  
-- Schoeppner, Lauren   Upper Saint Clai DQ(--) 1  
-- Knass, Kristen   Butler Area Seni DQ(--) 1  
-- Maher, Lauren   Butler Area Seni DQ(--) 1  
-- Kochka-Puskar, Paige   Bethel Park Seni DQ(--) 1  
-- Burns, Shelby   Laurel Highlands DQ(--) 1  
-- Krause, Micahela   Lake Erie Tr,Uni DQ(--) 1  
 
Womens Long Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dennis, Lydia   Mars Area 18-04.00(5.59m) nwi 1 10
2 Guy, Bridget   Hempfield Area ( 18-01.50(5.52m) nwi 1 8
3 Chodubski, Anna   Mcdowell 17-05.75(5.33m) nwi 1 6
4 Evans, Kennedy   Butler Area Seni 17-01.50(5.22m) nwi 1 5
5 Stevens, Emily   Gateway Senior 17-01.00(5.21m) nwi 1 4
6 Shiffler, Natalie   Hempfield Area ( 16-04.00(4.98m) nwi 1 3
7 Doyle, Katie   Chartiers Valley 16-03.50(4.97m) nwi 1 2
8 Howard, Julia   Greensburg Salem 16-02.00(4.93m) nwi 1 1
9 Farrell, Kylie   Shaler Area 16-00.75(4.90m) nwi 1  
10 Ruzzini, Tatiana   Bethel Park Seni 16-00.50(4.89m) nwi 1  
11 Leisman, Riley   Canon McMillan 16-00.25(4.88m) nwi 1  
12 Petty, Tamyah   Penn Hills 15-10.50(4.84m) nwi 1  
12 johnson, darrian   New Castle 15-10.50(4.84m) nwi 1  
14 Knass, Kristen   Butler Area Seni 15-09.25(4.81m) nwi 1  
15 Rutherford, Raja   Seton-Lasalle 15-09.00(4.80m) nwi 1  
16 O'Malley, Alexis   Baldwin 15-06.50(4.74m) nwi 1  
17 Johnson, Jennifer   Thomas Jefferson 15-01.25(4.60m) nwi 1  
18 Nelson, Brionna   Penn Hills 15-00.75(4.59m) nwi 1  
19 Gedman, Kylie   Thomas Jefferson 14-09.25(4.50m) nwi 1  
20 Head, Daija   Kiski Area 14-08.00(4.47m) nwi 1  
21 Valachovic, Tori   South Fayette 14-07.00(4.45m) nwi 1  
22 Allen, Paige   Butler Area Seni 14-03.50(4.36m) nwi 1  
23 Farrell, Jessica   Shaler Area 13-05.00(4.09m) nwi 1  
24 Rodgers, Colette   Canon McMillan 13-04.25(4.07m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Open Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dennis, Lydia   Mars Area 38-05.25(11.72m) nwi 1 10
2 Black, Sidney   Norwin 37-04.50(11.39m) nwi 1 8
3 George, Lauren   Hempfield Area ( 36-06.25(11.13m) nwi 1 6
4 Chodubski, Anna   Mcdowell 36-03.00(11.05m) nwi 1 5
5 Farrell, Kylie   Shaler Area 34-11.25(10.65m) nwi 1 4
6 Gedman, Kylie   Thomas Jefferson 34-10.00(10.62m) nwi 1 3
7 Johnson, Jennifer   Thomas Jefferson 33-09.25(10.29m) nwi 1 2
8 Clark, Shannyn   Penn Hills 33-06.00(10.21m) nwi 1 1
9 Slawson, Maggie   United 32-11.00(10.03m) nwi 1  
10 Lynn, Jordan   Meadville 32-07.25(9.94m) nwi 1  
11 Knass, Kristen   Butler Area Seni 32-02.50(9.82m) nwi 1  
11 Hudson, Emma   Chartiers Valley 32-02.50(9.82m) nwi 1  
13 O'Malley, Alexis   Baldwin 32-01.25(9.79m) nwi 1  
14 Stessney, Madison   Altoona Area 31-09.00(9.68m) nwi 1  
15 Scherrer, Samantha   Baldwin 31-07.00(9.63m) nwi 1  
16 Evanish, Carly   South Fayette 31-06.50(9.61m) nwi 1  
17 Rolley, McKenzie   Shaler Area 31-03.50(9.54m) nwi 1  
18 Bloomster, Alicia   Mcdowell 31-01.75(9.49m) nwi 1  
19 Schreiber, Erin   Shaler Area 31-01.50(9.49m) nwi 1  
19 Dorsett, Angela   West Mifflin Are 31-01.50(9.49m) nwi 1  
21 Molnar, Carly   Baldwin 30-10.00(9.40m) nwi 1  
22 Rising, Zoe   Mt Lebanon 30-03.50(9.23m) nwi 1  
-- Stopperich, Micah   Canon McMillan DQ(--) nwi 1  
-- Matlick, Kelsie   Freedom Area DQ(--) nwi 1  
-- Maher, Lauren   Butler Area Seni DQ(--) nwi 1  
-- Smith, Shannon   Montour DQ(--) nwi 1  
-- Kostka, Alyssa   Hickory DQ(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Masterson, Lexi   Hempfield Area ( 11-03.00(3.43m) 1 8
1 McQuaide, Courtney   Greensburg Salem 11-03.00(3.43m) 1 8
1 Plecenik, Kelsey   Norwin 11-03.00(3.43m) 1 8
4 Guy, Bridget   Hempfield Area ( 10-09.00(3.28m) 1 4.50
4 Mancuso, Brooke   North Allegheny 10-09.00(3.28m) 1 4.50
6 O'Lear, Ravenne   Hempfield Area ( 10-03.00(3.12m) 1 3
7 Eisenbrown, Abbey   Ellwood City 9-09.00(2.97m) 1 1.50
7 Gregg, Madison   Bethel Park Seni 9-09.00(2.97m) 1 1.50
9 Costa, Mara   Baldwin 9-03.00(2.82m) 1  
9 Coppella, Elizabeth   Bradford Area 9-03.00(2.82m) 1  
9 Gourley, Elizabeth   Redbank Valley H 9-03.00(2.82m) 1  
12 Allen, Samantha   Greensburg Salem 8-09.00(2.67m) 1  
12 Platt, Katie   Unattached 8-09.00(2.67m) 1  
12 Luciano, Andrea   Altoona Area 8-09.00(2.67m) 1  
15 Petro, Brooke   Norwin 8-03.00(2.51m) 1  
16 Martin, Jessie   Ringgold 7-09.00(2.36m) 1  
-- Mason, Malayna   Hickory NH(--) 1  
-- Montini, Sarah   Shaler Area DQ(--) 1  
-- Funtal, Casey   Shaler Area DQ(--) 1  
-- Arturo, Becky   Butler Area Seni DQ(--) 1  
-- Wulff, Alissa   Butler Area Seni DQ(--) 1  
-- Walko, Kate   Lake Erie Tr DQ(--) 1  
-- Krause, Micahela   Lake Erie Tr,Uni DQ(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 


 
 
Post as: 
History for TSTCA Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1