Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2004 May 14th to May 15th

YearResultsNewsPhotos 
*2015 
20123 4 
20111 2 1 
20101 1 
20091 1 
20081 1 
20071 1 
20061 1 
20051 1 
20041 1 
20031 1 
20011 1 
 

Media for 2004

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2004

FROM:  Stephen Wood, Meet Director (Athletic Administrator, Boulder City H.S.)

Regina Quintero, Meet Director (Athletic Director, Boulder City H.S.)

Donnie Nelson, Meet Coordinator (Assistant Director, NIAA)

 

2011 NIAA 1A, 2A & 3A SOUTHERN LEAGUE TRACK and FIELD CHAMPIONSHIPS @ BOULDER CITY HIGH SCHOOL

 

The 2011 NIAA Class 1A/2A/3A Southern League boys & girls Track and Field Championships are set for Friday, May 13 (day one) and Saturday, May 14 (day two) at Boulder City High School. The meet will be contested following the state meet (two-day) format. Coaches and athletes should note that the 2011 schedule has changed from 2010 (as voted on in 2004 by the NIAA Track and Field Coaches Advisory Committee and the State Meet Organizing Committee). In essence, the Friday-Saturday schedule blocks have rotated and will now remain in place for a new two-year interval. The meet schedule will again/next switch DAYS (flip-flop) in 2013.

 

 

PLEASE NOTE THAT ENTRIRES ARE DUE MONDAY, MAY 9 (see next page).

 

 

MEET ORGANIZATION, MANAGEMENT AND OPERATIONS

 

The Games Committee is responsible for the entire meet’s management and all information above and beyond what is printed in this meet information packet.

 

The Jury of Appeals is responsible for the interpretation of all rules, regulations and policies set forth in this meet information packet and the National Federation rule book.

 

The NIAA staff and Board of Control will communicate only with the Meet Director with regards to meet operations.

 

RULES

 

National Federation rules will govern the meet unless otherwise stated in this meet information packet. A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest.

The decision of the Jury of Appeals is final. No recourse (to the NIAA office, its staff or Board of Control) of action will be permitted after a ruling by the Jury of Appeals.

 

PROBLEM PROTOCOL

 

The head coach should proceed to the clerk / staging area to get in immediate contact with the Meet Referee when a protest situation occurs. Judgment decisions cannot be protested. A PROTEST FEE OF $25 CASH OR CHECK (payable to NIAA) WILL BE CHARGED. THE FEE WILL BE RETURNED IF THE PROTEST IS WON.

A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest. Again, the decision of the Jury of Appeals is final.

 

ATTENTION 1A, 2A & 3A SOUTHERN NEVADA TRACK & FIELD COACHES! *** MEET ENTRIES ARE DUE MONDAY, MAY 9 BY 9:00 A.M. ***

 

Please be advised that all entries for the 2011 NIAA 1A, 2A & 3A Southern Track and Field Championships meet will now be done exclusively on www.athletic.net. It is very important that you take note of this deadline: Monday, May 9 @ 9:00 a.m. After that deadline, the site shuts down and entries are closed!

 

THERE IS NO COST FOR YOU (the coach / schools) TO ENTER ATHLETES AT ATHLETIC.NET. The NIAA will be picking up those fees. However, the responsibility to enter your student-athletes correctly (on time and in the right events) falls on you! Please, don't be late and make sure you get kids where they need to be!

 

 

Please feel free to contact Regina Quintero, Athletic Director and Meet Director at Boulder City High School, with any questions. Thank you.

 

Stephen Wood / Regina Quintero

Athletic Administrator / Director & Meet Directors

Boulder City High School

1-(702)-799-8200 ext. 4200 / 4120 > RRQuintero@interact.ccsd.net

Lori Stewart is the Athletic Secretary at Boulder City H.S. (ext. 4200)

 

 

Each 1A and 2A school is limited to four (4) individual (boys and girls separate) entries and one relay team entry per event. Each 3A school is limited to three (3) individual (boys and girls separate) entries and one relay team entry per event. Marks used for seeding must be from 2011 Nevada (in-state meets only) season.

 

The NIAA staff and its hosting school / Meet Director are NOT responsible for errors made on entry forms (www.athletic.net). Coaches should be absolutely sure the entry form is accurate and correct before submitting it to the Meet Director. All entries are final once the deadline has passed.

 

NOTE: No changes to the original entries will be permitted once the site has closed, except in the case of injury or illness. These injury / illness substitutions must be a change out of specific individuals only. Athletes will not be permitted to change NOR add events. These substitutions must be someone who is NOT already on an entry list. The substitutions will be permitted until 24 hours prior to the start of the meet.

 

 

FAILURE OF THE COACH TO SUBMIT THE ENTRIES ON TIME WILL RESULT IN THE HEAD COACH BEING SUSPENDED FOR THE FIRST DAY OF THE MEET!! or the student-athletes don’t compete, your call.***

 

STATE QUALIFYING

 

1A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

 

2A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

 

3A = The top two (2) placers from the Southern League meet and the top five (5) placers from the Northern League meet; the eighth qualifier will be determined by comparing the No. 3 mark (or next best) from the Southern League to that with the No. 6 mark (or next best) from the Northern League.

 

 

MEET SCHEDULE – DAY ONE @ BOULDER CITY HIGH SCHOOL

 

 

Friday, May 13 – TRACK EVENT TRIALS if necessary

 

2:00 p.m., COACHES MEETING

 

 

3:00 p.m. TBA, 1A Boys 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (115)

2A Boys 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (79)

3A Boys 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (43)

 

1A Girls 100m – TRIALS TBA if necessary (127)

2A Girls 100m – TRIALS TBA if necessary (91)

3A Girls 100m – TRIALS TBA if necessary (55)

 

1A Boys 200m – TRIALS TBA if necessary (110)

2A Boys 200m – TRIALS TBA if necessary (74)

3A Boys 200m – TRIALS TBA if necessary (38)

 

 

Friday, May 13 – TRACK EVENT FINALS

 

3:00 or following trials, 1A Boys 3200m Relay (120)

2A Boys 3200m Relay (84)

3A Boys 3200m Relay (48)

 

1A Boys 110m Hurdles (115)

2A Boys 110m Hurdles (79)

3A Boys 110m Hurdles (43)

 

1A Girls 100m (127)

2A Girls 100m (91)

3A Girls 100m (55)

FRIDAY TRACK FINALS CONTINUED

 

1A Boys 800m Relay (118)

2A Boys 800m Relay (82)

3A Boys 800m Relay (46)

 

1A Boys 1600m (113)

2A Boys 1600m (77)

3A Boys 1600m (41)

 

1A Girls 400m Relay (135)

2A Girls 400m Relay (99)

3A Girls 400m Relay (63)

 

1A Boys 400m (section finals*) (111)

2A Boys 400m (section finals*) (75)

3A Boys 400m (section finals*) (39)

* Top times overall advance to state.

 

1A Girls 300m Hurdles (section finals*) (134)

2A Girls 300m Hurdles (section finals*) (98)

3A Girls 300m Hurdles (section finals*) (62)

* Top times overall advance to state.

 

1A Girls 800m (finals) (130)

2A Girls 800m (finals) (94)

3A Girls 800m (finals) (58)

 

1A Boys 200m (110)

2A Boys 200m (74)

3A Boys 200m (38)

 

1A Girls 3200m (132)

2A Girls 3200m (96)

3A Girls 3200m (60)

 

1A Girls 1600m Relay (137)

2A Girls 1600m Relay (101)

3A Girls 1600m Relay (65)

 

 

Continued on next page with Friday’s field event finals’ schedule

 

 

 

 

Friday, May 13 – FIELD EVENT FINALS

 

2:00 p.m., Shot Put, Discus weigh-ins open

 

3:00 p.m., 2A Boys High Jump (87)

1A Boys High Jump to follow (123)

3A Boys High Jump to follow (51)

 

3:00 p.m., 1A Boys Long Jump (121)

3A Boys Long Jump to follow (49)

2A Boys Long Jump to follow (85)

 

3:00 p.m., 3A Girls Triple Jump (68)

2A Girls Triple Jump to follow (104)

1A Girls Triple Jump to follow (140)

 

3:00 p.m., 2A Girls Pole Vault * (106)

3A Girls Pole Vault * to follow (70)

1A Girls Pole Vault * to follow (142)

* Weigh-ins will be conducted during check-in times

 

3:00 p.m., 1A Girls Shot Put (143)

2A Girls Shot Put to follow (107)

3A Girls Shot Put to follow (71)

 

3:00 p.m., 3A Boys Discus (54)

1A Boys Discus to follow (126)

2A Boys Discus to follow (90)

 

 

MEET SCHEDULE – DAY TWO @ BOULDER CITY HIGH SCHOOL

 

 

Saturday, May 14 – TRACK EVENT TRIALS if necessary

 

9:00 a.m. TBA, 1A Girls 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (133)

2A Girls 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (97)

3A Girls 110m Hurdles – TRIALS TBA if necessary (61)

 

1A Boys 100m – TRIALS TBA if necessary (109)

2A Boys 100m – TRIALS TBA if necessary (73)

3A Boys 100m – TRIALS TBA if necessary (37)

 

1A Girls 200m – TRIALS TBA if necessary (128)

2A Girls 200m – TRIALS TBA if necessary (92)

3A Girls 200m – TRIALS TBA if necessary (56)

 

Saturday, May 14 – TRACK EVENT FINALS

 

9:00 or following trials, 1A Girls 3200m Relay (138)

2A Girls 3200m Relay (102)

3A Girls 3200m Relay (66)

 

1A Girls 110m Hurdles (133)

2A Girls 110m Hurdles (97)

3A Girls 110m Hurdles (61)

 

1A Boys 100m (109)

2A Boys 100m (73)

3A Boys 100m (37)

 

1A Girls 800m Relay (136)

2A Girls 800m Relay (100)

3A Girls 800m Relay (64)

 

1A Girls 1600m (131)

2A Girls 1600m (95)

3A Girls 1600m (59)

 

1A Boys 400m Relay (117)

2A Boys 400m Relay (81)

3A Boys 400m Relay (45)

 

1A Girls 400m (section finals*) (129)

2A Girls 400m (section finals*) (93)

3A Girls 400m (section finals*) (57)

* Top times overall advance to state.

 

1A Boys 300m Hurdles (section finals*) (116)

2A Boys 300m Hurdles (section finals*) (80)

3A Boys 300m Hurdles (section finals*) (44)

* Top times overall advance to state.

 

1A Boys 800m (finals) (112)

2A Boys 800m (finals) (76)

3A Boys 800m (finals) (40)

 

1A Girls 200m (128)

2A Girls 200m (92)

3A Girls 200m (56)

 

 

SATURDAY TRACK FINALS CONTINUED

 

1A Boys 3200m (114)

2A Boys 3200m (78)

3A Boys 3200m (42)

 

1A Boys 1600m Relay (119)

2A Boys 1600m Relay (83)

3A Boys 1600m Relay (47)

 

 

Saturday, May 14 – FIELD EVENT FINALS

 

8:00 a.m., Shot Put, Discus weigh-ins open… * Weigh-ins also open during this time.

 

9:00 a.m., 2A Girls High Jump (105)

1A Girls High Jump to follow (141)

3A Girls High Jump to follow (69)

 

9:00 a.m., 1A Girls Long Jump (139)

3A Girls Long Jump to follow (67)

2A Girls Long Jump to follow (103)

 

9:00 a.m., 3A Boys Triple Jump (50)

2A Boys Triple Jump to follow (86)

1A Boys Triple Jump to follow (122)

 

9:00 a.m., 2A Boys Pole Vault * (88)

3A Boys Pole Vault * to follow (52)

1A Boys Pole Vault * to follow (124)

 

9:00 a.m., 1A Boys Shot Put (125)

2A Boys Shot Put to follow (89)

3A Boys Shot Put to follow (53)

 

9:00 a.m., 3A Girls Discus (72)

1A Girls Discus to follow (144)

2A Girls Discus to follow (108)

 

 

 

Continued on next page…

 

 

 

 

STATE QUALIFYING

 

Track & Field Events = The top four (4) placers in each event from the Class 1A Southern League boys & girls; the top four (4) placers in each event from the Class 2A Southern League boys & girls; and the top two (2) / three (3) placers in each event from the Class 3A Southern League boys & girls meets will advance to the 2011 NIAA Nevada State Track & Field Championships (May 20-21 at Del Sol High School in Las Vegas), presented by the Las Vegas Review-Journal and Farmers Insurance Group.

 

The meet (and event) staff will attempt to break ties, even in the case of state qualifying positions, according to the procedures outlined in Rule 6, Section 3, Article 2 for throwing events and in Rule 7, Section 3, Article 2 for jumping events.

 

 

TIES FOR STATE QUALIFYING POSITIONS

 

1. Field Events – If a tie exists after rule book tie-breaking (placing) procedures have been applied, each tied athlete will advance to the state meet.

 

2. Running Events of 400 meters or less = A run-off will take place 30 minutes after the conclusion of the last running event in the meet.

 

3. Running Events of 800 meters or more = Each tied athlete will advance to the state meet.

 

 

SCORING

 

Scoring will be to eight places (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 & 1) FOR ALL THREE LEAGUES.

 

 

UNIFORMS & JEWELRY

 

Please refer to pages 24-26 (and specifically RULE 4, SECTION 3, ARTICLES 1-4) of the 2011 NFHS Track & Field rules book for information on a “Competitor’s Uniform.”

 

 

SPIKES

 

The NIAA Track and Field Advisory Committee and NIAA office staff have officially adopted a 3/16-inch pyramid or needle spike rule. Spikes may not protrude more than 3/16-inch into the track/runway surface. All removable protrusions must be removed from the spike plate/shoe base. If an athlete is found to have competed with improper equipment, that athlete (and relay team) will be disqualified. Re-adopted, 2011.

 

 

EVENT AREA

 

Coaches and non-participating athletes must stay outside all fenced, roped and flagged areas. Athletes must vacate the infield / event area immediately after the event’s conclusion (awards ceremony).

 

 

CHECK-IN / CLERK & STAGING AREA

 

Athletes must report and check-in with the clerk prior to the beginning of all events. The athletes may leave the staging area after check-in, however they will be responsible for arriving at the event site on time.

 

 

LANE ASSIGNMENTS

 

Lane assignments will follow National Federation rules, weighing place first and time second.

 

 

STAGGERS

 

400 Relay – 2-turn stagger (by lane)

800 Relay – 4-turn stagger (by lane)

1,600 Relay – 3-turn stagger (by lane)

3,200 Relay – 1-turn stagger (by lane or alley)

 

open 800 – 1-turn stagger (by lane or alley)

open 1,600 – 1-turn stagger (by lane or alley)

open 3,200 – 1-turn stagger (by lane or alley)

 

 

BLOCKS

 

The Games Committee will provide starting blocks. Athletes may, however, use their own starting blocks.

 

 

WEIGH-INS

 

Implement weigh-ins will take place.

Pole vault weigh-ins will take place at the event site.

 

 

 

 

STARTING HEIGHTS & PROGRESSIONS

 

High Jump – the Meet Director will determine the starting height. ***

The bar will progress up 2 inches until there are four competitors or less remaining, at which point the bar will then progress up 1 inch.

 

Pole Vault – the Meet Director will determine the starting height. ***

The bar will progress up 6 inches until there are four competitors or less remaining, at which point the bar will then progress up 3 inches.

 

*** It is recommended that starting heights be one increment below the mark of the 8th qualifier. It is the Meet Director’s option, however, to start another increment lower depending on weather conditions and entry marks.

 

 

FIELD EVENT ATTEMPTS

 

All Long Jump, Triple Jump, Shot Put and Discus event athletes will get three (3) attempts. The competitors (field) will then be re-ranked and (only) the top nine (9) athletes plus ties will receive three (3) additional attempts. Marks do carry over.

 

 

AWARDS

 

The top four (4) placers in each 1A and 2A event, and the top three (3) placers in each 3A event will receive medals. The top boys and girls team champion in each class meet will receive a trophy.

 

 

ADMISSION

 

Students, $5

Adults, $7

Children 8 and younger, Free

Senior Citizens 62 and older, Free

The NIAA Courtesy Card will be accepted.

 

 

HOST SCHOOL

 

Stephen Wood, the Athletic Administrator, and Regina Quintero, the Athletic Director at Boulder City High School will serve as the Meet Directors. Mr. Wood and Ms. Quintero can be reached via phone at (702) 799-8200 ext. 4200 and 4120, and via e-mail at RRQuintero@interact.ccsd.net. Lori Stewart, the Athletic Secretary, is at ext. 4200.

 

Boulder City High School is located at 1101 5th Street, Boulder City, 89005.

Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals

 

2004 Results - Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals

Published by
John Dixon of RS/NV   on May 15 2004, 09:25 PM
      NIAA 1A-2A-3A Southern League Championship - 5/14/2004 to 5/15/2004
The Meadows School
Results

Boys 100 Meter Dash 1A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Mangum, Andy 12 Lund High School 11.63 1 10
2 Langley, Gene 10 Indian Springs 11.93 1 8
3 Severin, John Spring Mountain 12.21 2 6
4 Clark, Jason Spring Mountain 12.25 1 5
5 Jamerson, Michael Spring Mountain 12.39 2 4
6 Schroeder, Jeff 11 Beatty HS 12.66 2 3
7 Britton, David 10 Beatty HS 12.81 1 2
-- Akers, Tyrell 9 Round Mountain NT 1
-- Peterson, Mykal 9 Round Mountain NT 1
-- Daniels, Donald Spring Mountain NT 1

Boys 200 Meter Dash 1A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Langley, Gene 10 Indian Springs 23.43 1 10
2 McFate, Mike 12 Indian Springs 23.85 1 8
3 Daniels, Donald Spring Mountain 24.28 1 6
4 Jamerson, Michael Spring Mountain 25.92 2 5
5 Clark, Jason Spring Mountain 26.42 1 4
6 Mangum, Andy 12 Lund High School 26.77 1 3
7 Jerkins, Josh 9 Beatty HS 27.88 2 2
8 Peterson, Mykal 9 Round Mountain 43.79 1 1
9 Rice, Andrew 11 Beatty HS 44.92 1

Boys 400 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hicks, Calvin Spring Mountain 54.97 10
2 Hampton, Carl Spring Mountain 55.07 8
3 Akers, Tyrell 9 Round Mountain 55.13 6
4 Tate, Michael Spring Mountain 1:01.01 5
5 Thomason, Anthony 10 Beatty HS 1:09.35 4

Boys 800 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Esparza, Mario 12 Round Mountain 2:05.80 10
2 Lytle, Luke 12 Pahranagat VS 2:12.46 8
3 Hutchens, Steve Spring Mountain 2:18.02 6
4 Welch, Tim 12 Round Mountain 2:23.99 5
5 Morris, Mike 10 Indian Springs 2:53.40 4

Boys 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lytle, Luke 12 Pahranagat VS 4:59.64 10
2 Walker, Steve 11 Indian Springs 5:20.49 8
3 Hutchens, Steve Spring Mountain 5:25.59 6
4 Winston, Taylor 10 Round Mountain 5:31.40 5
5 Pernell, Nathaniel Spring Mountain 5:51.12 4
6 Henry, David Spring Mountain 6:06.34 3
7 Thomason, Anthony 10 Beatty HS 6:28.26 2

Boys 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hutchens, Steve Spring Mountain 11:58.89 10
2 Walker, Steve 11 Indian Springs 12:25.39 8
3 Gogen, Ronny 9 Indian Springs 12:29.11 6
4 Pernell, Nathaniel Spring Mountain 12:57.15 5
5 Henry, David Spring Mountain 13:01.52 4

Boys 110 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McFate, Mike 12 Indian Springs 16.50 10
2 Hampton, Carl Spring Mountain 17.93 8
3 Tate, Michael Spring Mountain 19.43 6
4 Turman, Robert Spring Mountain 21.30 5

Boys 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 McFate, Mike 12 Indian Springs 41.69 10
2 Hampton, Carl Spring Mountain 44.91 8
3 Tate, Michael Spring Mountain 46.45 6
4 Turman, Robert Spring Mountain 50.16 5
5 Samuel, Cameron Spring Mountain 52.90 4
6 McFate, Tyler 9 Indian Springs 55.09 3

Boys 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Spring Mountain 'A' 48.45 10
1) Johnson, Tramon 2) Clark, Jason
3) Sears, Larry 4) Jamerson, Michael
2 Beatty High School 'A' 48.70 8
1) Britton, David 10 2) Tolleson, Laric 10
3) Schroeder, Jeff 11 4) O'Conner, Kurt 10
3 Indian Springs High School 'A' 1:00.62 6
1) Pierce, Robert 9 2) Morris, Mike 10
3) McFate, Mike 12 4) Patty, Kalen 10

Boys 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Beatty High School 'A' 1:42.70 10
1) Britton, David 10 2) Tolleson, Laric 10
3) Schroeder, Jeff 11 4) O'Conner, Kurt 10
2 Indian Springs High School 'A' 1:58.35 8
1) McFate, Tyler 9 2) Pierce, Robert 9
3) Patty, Kalen 10 4) Langley, Gene 10
-- Spring Mountain 'A' DQ
1) Sears, Larry 2) Clark, Jason
3) Lopez, Manuel 4) Jamerson, Michael

Boys 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Round Mountain High School 'A' 3:46.55 10
1) Akers, Tyrell 9 2) Esparza, Mario 12
3) Peterson, Mykal 9 4) Welch, Tim 12
2 Spring Mountain 'A' 3:52.71 8
1) Tate, Michael 2) Hicks, Calvin
3) Severin, John 4) Daniels, Donald
3 Indian Springs High School 'A' 4:03.58 6
1) Langley, Gene 10 2) McFate, Mike 12
3) Gogen, Ronny 9 4) Walker, Steve 11
4 Beatty High School 'A' 4:27.35 5
1) Jerkins, Josh 9 2) Hansen, Chris 10
3) Thomason, Anthony 10 4) Rice, Andrew 11

Boys 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Round Mountain High School 'A' 9:21.70 10
1) Akers, Tyrell 9 2) Esparza, Mario 12
3) Winston, Taylor 10 4) Welch, Tim 12
2 Spring Mountain 'A' 10:17.29 8
1) Johnson, Tramon 2) Henry, David
3) Pernell, Nathaniel 4) Lopez, Manuel
3 Indian Springs High School 'A' 10:25.06 6
1) McFate, Tyler 9 2) Gogen, Ronny 9
3) Jackson, Chris 9 4) Walker, Steve 11
4 Beatty High School 'A' 10:41.75 5
1) Jerkins, Josh 9 2) Hansen, Chris 10
3) Thomason, Anthony 10 4) O'Conner, Kurt 10

Boys High Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mangum, Andy 12 Lund High School 6-01.00 10
2 Tolleson, Laric 10 Beatty HS 5-02.00 8

Boys Pole Vault 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ottey, Dwayne Spring Mountain 8-09.00 10
2 Gogen, Ronny 9 Indian Springs J8-09.00 8
3 Hutchens, Steve Spring Mountain 8-00.00 6
4 Henry, David Spring Mountain 7-06.00 5

Boys Long Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hicks, Calvin Spring Mountain 18-11.00 10
2 Severin, John Spring Mountain 18-01.25 8
3 Schroeder, Jeff 11 Beatty HS 18-00.25 6
4 Tolleson, Laric 10 Beatty HS 17-09.25 5
5 Welch, Tim 12 Round Mountain 16-04.50 4
6 Winston, Taylor 10 Round Mountain 14-10.50 3
7 Peterson, Mykal 9 Round Mountain 14-04.25 2
8 Pierce, Robert 9 Indian Springs 13-06.25 1
9 Morris, Mike 10 Indian Springs 11-07.25

Boys Triple Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hicks, Calvin Spring Mountain 38-11.50 10
2 Severin, John Spring Mountain 37-00.00 8
3 Lopez, Manuel Spring Mountain 36-02.50 6
4 Hampton, Carl Spring Mountain 33-10.00 5
5 Esparza, Mario 12 Round Mountain 33-00.00 4
6 Pierce, Robert 9 Indian Springs 28-11.50 3

Boys Shot Put 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Walker, Richard Spring Mountain 44-06.50 10
2 Hubbard, Justin Spring Mountain 42-05.50 8
3 Sullivan, Steven 11 Beatty HS 36-04.00 6
4 Daniels, Donald Spring Mountain 36-01.00 5
5 Lopez, Manuel Spring Mountain 34-04.00 4
6 Rice, Andrew 11 Beatty HS 33-08.50 3
7 Isom, Ken 12 Beatty HS 29-08.50 2
8 Patty, Kalen 10 Indian Springs 29-04.00 1

Boys Discus Throw 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hubbard, Justin Spring Mountain 134-07 10
2 Walker, Richard Spring Mountain 120-00 8
3 Sullivan, Steven 11 Beatty HS 92-03 6
4 Pernell, Nathaniel Spring Mountain 88-06 5
5 Isom, Ken 12 Beatty HS 88-01 4
6 Rice, Andrew 11 Beatty HS 78-11 3
7 Patty, Kalen 10 Indian Springs 70-05 2

Boys 100 Meter Dash 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lucchesi, Steven 12 Lincoln County 11.46 1 10
2 Perry, Brett 12 Faith Lutheran 11.83 1 8
3 Smith, Mark 12 Laughlin 11.90 1 6
4 Tracy, Thomas 11 White Pine 12.16 1 5
5 Kopp, Kyle 9 White Pine 12.20 1 4
6 Landskroener, Brian 12 Faith Lutheran 12.26 2 3
7 Rodriguez, Patrick 11 Faith Lutheran 12.42 2 2
8 Hansen, K.C. 11 Lincoln County 12.50 1 1
9 Schnurstein, Adam 11 The Meadows 12.65 2
10 Thomas, Larrin 11 Lincoln County 12.66 1
11 Beller, Garrett 11 Faith Lutheran 12.93 1
12 Cook, Kyle 12 White Pine 13.09 2
13 Blackburn, Jeremy 10 Tonopah 13.12 2
14 Tilbey, Matt 11 White Pine 13.69 2
15 Allen, Ricky 9 Laughlin 14.22 2

Boys 200 Meter Dash 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lucchesi, Steven 12 Lincoln County 23.40 1 10
2 Locke, Justin 12 White Pine 23.76 1 8
3 Bals, Brian 12 Faith Lutheran 24.10 1 6
4 Tracy, Thomas 11 White Pine 24.85 1 5
5 Landskroener, Brian 12 Faith Lutheran 24.88 2 4
6 Schnurstein, Adam 11 The Meadows 25.47 2 3
7 Cook, Darion 10 Laughlin 25.55 1 2
8 Rodriguez, Patrick 11 Faith Lutheran 25.81 1 1
9 Blackburn, Jeremy 10 Tonopah 26.07 1
10 Leibowitz, Jeremy 10 The Meadows 27.01 2
11 Beller, Garrett 11 Faith Lutheran 27.39 1
12 Tilbey, Matt 11 White Pine 27.58 2
13 Perez, Adam 9 White Pine 28.17 2
14 Allen, Ricky 9 Laughlin 29.11 2

Boys 400 Meter Run 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Rollins, Jarid 10 Faith Lutheran 51.75 1 10
2 Tracy, Thomas 11 White Pine 51.88 1 8
3 Thomas, Larrin 11 Lincoln County 56.26 1 6
4 Bailey, Joey 9 Laughlin 56.66 1 5
5 Lake, Brandon 10 Faith Lutheran 57.69 1 4
6 Gormley, Tyler 12 Faith Lutheran 58.29 1 3
7 Wilson, Jamie 11 Tonopah 58.92 1 2
8 Thompson, Will 9 Faith Lutheran 1:00.24 2 1
9 Liu, Liang 10 Laughlin 1:00.59 1
10 Netcher, Kevin 10 White Pine 1:01.51 2
11 Perez, Adam 9 White Pine 1:04.31 2
12 Campbell, Jeff 10 White Pine 1:06.01 2
13 Lehner, Mitchell 9 Tonopah 1:09.18 2
14 Allen, Ricky 9 Laughlin 1:12.29 2

Boys 800 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rollins, Jarid 10 Faith Lutheran 2:03.59 10
2 Wadsworth, Anthony 11 Lincoln County 2:06.49 8
3 Holthaus, Trent 11 Faith Lutheran 2:07.51 6
4 Tully, Justin 12 Faith Lutheran 2:08.40 5
5 Gormley, Tyler 12 Faith Lutheran 2:15.58 4
6 Baughman, Carson 12 White Pine 2:17.48 3
7 Bailey, Joey 9 Laughlin 2:18.35 2
8 Baughman, Owen 10 White Pine 2:19.10 1
9 Wilson, Jamie 11 Tonopah 2:22.43
10 Perez, Adam 9 White Pine 2:25.03
11 Wadsworth, Cory 9 Lincoln County 2:25.34
12 Campbell, Jeff 10 White Pine 2:45.57
-- Hansen, Dallin 10 Laughlin NT
-- Liu, Liang 10 Laughlin NT
-- Liu, Fa 10 Laughlin NT
-- Escobedo, Julio 10 Lincoln County NT

Boys 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Wadsworth, Anthony 11 Lincoln County 4:40.28 10
2 Nestor, Brian 12 Faith Lutheran 4:46.42 8
3 Baughman, Carson 12 White Pine 4:50.09 6
4 Baughman, Owen 10 White Pine 4:50.96 5
5 Holthaus, Trent 11 Faith Lutheran 5:02.03 4
6 Tully, Justin 12 Faith Lutheran 5:04.09 3
7 LeBaron, Tyler 10 Lincoln County 5:08.04 2
8 Joerger, Brian 12 Faith Lutheran 5:13.12 1
9 Liu, Fa 10 Laughlin 5:32.41
10 Lehner, Mitchell 9 Tonopah 5:32.90
11 Hansen, Dallin 10 Laughlin 5:48.82
12 Kim, David 10 The Meadows 5:51.31
13 Rhea, Nicholas 10 White Pine 5:59.09

Boys 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Baughman, Owen 10 White Pine 10:11.59 10
2 Nestor, Brian 12 Faith Lutheran 10:14.94 8
3 LeBaron, Tyler 10 Lincoln County 10:57.56 6
4 Joerger, Brian 12 Faith Lutheran 11:11.34 5
5 Fajardo, Derik Laughlin 11:54.77 4
6 Hansen, Dallin 10 Laughlin 12:11.60 3
7 Liu, Fa 10 Laughlin 12:13.78 2
8 Rhea, Nicholas 10 White Pine 12:51.04 1
9 McAllister, Colin 9 Faith Lutheran 13:13.71
10 Kuykendahl, Cliff 11 Faith Lutheran 13:21.27

Boys 110 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Florence, Michael 12 Lincoln County 15.53 10
2 Perry, Brett 12 Faith Lutheran 16.44 8
3 Wijma, Sybout 11 Lincoln County 16.74 6
4 Holthaus, Trent 11 Faith Lutheran 18.24 5
5 Cumming, Andrew 11 Lincoln County 18.30 4
6 Zembayashi, Yuta 11 Faith Lutheran 18.87 3
7 Henroid, Adam 10 White Pine 19.10 2
8 Falkowski, Daniel 12 Tonopah 19.61 1

Boys 300 Meter Hurdles 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Florence, Michael 12 Lincoln County 39.19 1 10
2 Wijma, Sybout 11 Lincoln County 42.96 1 8
3 Perry, Brett 12 Faith Lutheran 45.10 1 6
4 Zembayashi, Yuta 11 Faith Lutheran 45.80 1 5
5 Henroid, Adam 10 White Pine 46.55 1 4
6 Marich, Alex 11 White Pine 47.14 1 3
7 Falkowski, Daniel 12 Tonopah 47.46 2 2
8 Kim, David 10 The Meadows 48.55 1 1
9 Cumming, Andrew 11 Lincoln County 48.75 2
10 Keogh, Jacob 9 White Pine 57.02 2

Boys 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lincoln County High School 'A' 45.72 10
1) Lucchesi, Steven 12 2) Wijma, Sybout 11
3) Hansen, K.C. 11 4) Florence, Michael 12
2 Faith Lutheran High School 'A' 46.31 8
1) Rodriguez, Patrick 11 2) Barrett, James 10
3) Landskroener, Brian 12 4) Bals, Brian 12
3 Laughlin High School 'A' 47.04 6
1) Noade, Dallas 10 2) Smith, Mark 12
3) Cook, Darion 10 4) Azbil, Daniel 11
4 White Pine High School 'A' 49.72 5
1) Taylor, Glen 10 2) Kopp, Kyle 9
3) Peterson, Shawn 11 4) Cook, Kyle 12

Boys 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Laughlin High School 'A' 1:36.96 10
1) Noade, Dallas 10 2) Smith, Mark 12
3) Cook, Darion 10 4) Azbil, Daniel 11
2 Faith Lutheran High School 'A' 1:38.32 8
1) Rodriguez, Patrick 11 2) Barrett, James 10
3) Lake, Brandon 10 4) Beller, Garrett 11
3 White Pine High School 'A' 1:44.03 6
1) Taylor, Glen 10 2) Kopp, Kyle 9
3) Peterson, Shawn 11 4) Cook, Kyle 12

Boys 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Lutheran High School 'A' 3:44.10 10
1) Tully, Justin 12 2) Lake, Brandon 10
3) Barrett, James 10 4) Rollins, Jarid 10
2 Laughlin High School 'A' 3:57.56 8
1) Bailey, Joey 9 2) Liu, Liang 10
3) Azbil, Daniel 11 4) Noade, Dallas 10
3 White Pine High School 'A' 4:07.16 6
1) Taylor, Glen 10 2) Netcher, Kevin 10
3) Marich, Alex 11 4) Tilbey, Matt 11

Boys 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Lutheran High School 'A' 9:17.70 10
1) Tully, Justin 12 2) Joerger, Brian 12
3) Holthaus, Trent 11 4) Rollins, Jarid 10
2 Laughlin High School 'A' 9:55.47 8
1) Hansen, Dallin 10 2) Fajardo, Derik
3) Liu, Liang 10 4) Bailey, Joey 9
3 White Pine High School 'A' 10:20.90 6
1) Marich, Alex 11 2) Perez, Adam 9
3) Rhea, Nicholas 10 4) Keogh, Jacob 9

Boys High Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Locke, Justin 12 White Pine 6-02.00 10
2 Wijma, Sybout 11 Lincoln County 5-08.00 8
3 Perry, Brett 12 Faith Lutheran 5-06.00 6
4 Holthaus, Trent 11 Faith Lutheran 5-04.00 5
5 Zembayashi, Yuta 11 Faith Lutheran 5-02.00 4
6 Blackburn, Jeremy 10 Tonopah J5-02.00 3
7 Leibowitz, Jeremy 10 The Meadows J5-02.00 2
8 Noade, Dallas 10 Laughlin 5-00.00 0.5
8 Nguyen, David 12 Faith Lutheran 5-00.00 0.5
-- Winters, Kyle 9 Laughlin NH

Boys Pole Vault 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jarrett, Robert 12 Faith Lutheran 9-00.00 10
2 Azbil, Daniel 11 Laughlin 8-09.00 8
3 Pilkerton, Jon 9 Laughlin 8-06.00 6
4 Petruska, Joey 10 Faith Lutheran 8-00.00 5
-- Taylor, Glen 10 White Pine NH

Boys Long Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Locke, Justin 12 White Pine 19-10.00 10
2 Bals, Brian 12 Faith Lutheran 19-04.50 8
3 Peterson, Shawn 11 White Pine 18-11.00 6
4 Barrett, James 10 Faith Lutheran 18-05.00 5
5 Cook, Darion 10 Laughlin 17-11.50 4
6 Smith, Mark 12 Laughlin 17-07.00 3
7 Hansen, K.C. 11 Lincoln County 17-02.50 2
8 Garibay, Chris 9 Faith Lutheran 17-01.00 1
9 Kim, David 10 The Meadows 16-09.50
10 Blackburn, Jeremy 10 Tonopah 16-07.00
11 Kopp, Kyle 9 White Pine 16-04.00
12 Cook, Kyle 12 White Pine 15-11.75
13 Schnurstein, Adam 11 The Meadows 15-09.00
14 Wadsworth, Cory 9 Lincoln County 14-07.50
15 Escobedo, Julio 10 Lincoln County 14-02.50
16 Winters, Kyle 9 Laughlin 13-03.50
17 Pilkerton, Jon 9 Laughlin 13-01.50
18 Harper, Trey 9 Faith Lutheran 12-11.00

Boys Triple Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bals, Brian 12 Faith Lutheran 40-06.00 10
2 Lucchesi, Steven 12 Lincoln County 40-02.00 8
3 Locke, Justin 12 White Pine 39-05.50 6
4 Peterson, Shawn 11 White Pine 37-00.50 5
5 Tracy, Thomas 11 White Pine 36-09.00 4
6 Hansen, K.C. 11 Lincoln County 34-11.50 3
7 Robertson, Tyler 11 White Pine 34-09.50 2
8 Schnurstein, Adam 11 The Meadows 33-11.50 1
9 Joerger, Brian 12 Faith Lutheran 33-10.00
10 Kim, David 10 The Meadows 33-03.25
11 Escobedo, Julio 10 Lincoln County 30-11.25
12 Winters, Kyle 9 Laughlin 29-01.00
13 Pilkerton, Jon 9 Laughlin 28-09.50
-- Petruska, Joey 10 Faith Lutheran ND
-- Wadsworth, Cory 9 Lincoln County ND

Boys Shot Put 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lloyd, Zach 12 White Pine 64-06.50 10
2 Bybee, Caleb 12 White Pine 48-10.00 8
3 Dingle, Steve 12 Faith Lutheran 45-02.00 6
4 Falkowski, Daniel 12 Tonopah 43-01.00 5
5 Lino, Didier 12 Laughlin 42-10.00 4
6 Volker, Marcos 11 Laughlin 39-03.00 3
7 Breeden, Chad 10 Faith Lutheran 37-07.00 2
8 Cumming, Andrew 11 Lincoln County 37-04.00 1
9 Metcalf, Adam 11 White Pine 37-03.00
10 Leibowitz, Jeremy 10 The Meadows 34-05.50
11 Lofgren, Brett 11 Faith Lutheran 33-10.00
12 Terrill, Austin 10 Faith Lutheran 32-10.00
13 Beck, Thomas 10 The Meadows 32-09.50
14 Murray, Bobby 9 Tonopah 32-03.50

Boys Discus Throw 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lloyd, Zach 12 White Pine 179-03 10
2 Bybee, Caleb 12 White Pine 143-01 8
3 Dingle, Steve 12 Faith Lutheran 123-08 6
4 Metcalf, Adam 11 White Pine 118-11 5
5 Cumming, Andrew 11 Lincoln County 112-01 4
6 Falkowski, Daniel 12 Tonopah 111-00 3
7 Volker, Marcos 11 Laughlin 103-07 2
8 Lino, Didier 12 Laughlin 102-05 1
9 Murray, Bobby 9 Tonopah 97-05
10 Leibowitz, Jeremy 10 The Meadows 91-09
11 Breeden, Chad 10 Faith Lutheran 88-00
12 Terrill, Austin 10 Faith Lutheran 87-10
13 Lofgren, Brett 11 Faith Lutheran 86-06
14 Beck, Thomas 10 The Meadows 80-04

Boys 100 Meter Dash 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Avillar, Jesse 12 Virgin Valley HS 10.97 1 10
2 Floyd, Kyle 11 Pahrump Valley 11.19 1 8
3 Barlow, Mitch 12 Boulder City HS 11.67 1 6
4 Garrett-Collins, Shaka 11 Pahrump Valley 11.68 2 5
5 Pickton, Jeff Boulder City HS 11.85 1 4
6 Saunders, Jon 9 Moapa Valley HS 11.95 2 3
7 Barth, Paul 11 Boulder City HS 12.27 1 2
8 Applegate, Bret 9 Moapa Valley HS 12.76 2 1
9 Wilson, Cameron 12 Moapa Valley HS 12.97 2
10 Avila, Mike 11 Pahrump Valley 13.30 1

Boys 200 Meter Dash 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Avillar, Jesse 12 Virgin Valley HS 22.96 1 10
2 Floyd, Kyle 11 Pahrump Valley 23.23 1 8
3 Wilkinson, Tranell 12 Boulder City HS 24.18 1 6
4 Arndt, Adam 12 Boulder City HS 24.27 1 5
5 Garrett-Collins, Shaka 11 Pahrump Valley 24.36 2 4
6 Wilson, Cameron 12 Moapa Valley HS 24.70 2 3
7 Solomon, Drue 10 Moapa Valley HS 25.27 1 2
8 Doleshal, Brian 12 Boulder City HS 25.68 1 1
9 Wright, Troy 12 Virgin Valley HS 25.89 2
10 Schneider, Cody 12 Pahrump Valley 25.90 1
11 Applegate, Bret 9 Moapa Valley HS 26.76 2

Boys 400 Meter Run 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Floyd, Kyle 11 Pahrump Valley 51.77 1 10
2 Eleogram, Bryan 10 Pahrump Valley 52.77 1 8
3 Bartlett, Erik 11 Virgin Valley HS 53.31 1 6
4 Wilson, Cameron 12 Moapa Valley HS 53.73 2 5
5 Snow, Brandon 11 Boulder City HS 53.74 1 4
6 Francis, Broc 11 Virgin Valley HS 53.81 1 3
7 Arndt, Adam 12 Boulder City HS 54.57 1 2
8 Solomon, Drue 10 Moapa Valley HS 55.84 1 1
9 Ross, Joe 12 Boulder City HS 57.91 1
10 Wright, Troy 12 Virgin Valley HS 58.73 2
11 Ward, Jeremiah 9 Pahrump Valley 1:00.09 2

Boys 800 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Elder, Cory 12 Boulder City HS 1:59.64 10
2 Johnson, Ricky 11 Pahrump Valley 2:05.31 8
3 Wilson, Bryan 12 Pahrump Valley 2:05.92 6
4 Wren, Jared 9 Moapa Valley HS 2:09.93 5
5 Booth, Randy 9 Moapa Valley HS 2:11.87 4
6 Ely, Travis 12 Boulder City HS 2:14.54 3
7 Koch, John 11 Boulder City HS 2:18.70 2
8 Cummins, Zac 10 Pahrump Valley 2:20.28 1
9 May, Spencer 10 Moapa Valley HS 2:31.02
10 Leavitt, Thomas 11 Virgin Valley HS 2:42.68

Boys 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Elder, Cory 12 Boulder City HS 4:36.91 10
2 Wilson, Bryan 12 Pahrump Valley 4:36.92 8
3 Johnson, Ricky 11 Pahrump Valley 4:49.36 6
4 Jones, Chase 12 Boulder City HS 5:01.63 5
5 Melendez, Diego 11 Boulder City HS 5:11.00 4
6 Woods, Drayton 12 Virgin Valley HS 5:22.11 3
7 Booth, Randy 9 Moapa Valley HS 5:24.55 2
8 Omer, Sterling 10 Moapa Valley HS 5:30.99 1
9 Silva, Nate 10 Virgin Valley HS 5:33.07
10 Ham, Josh 10 Moapa Valley HS 5:45.41
11 Hupka, Yuri Pahrump Valley 5:53.01
12 Ruiz, Eric 12 Virgin Valley HS 6:30.27

Boys 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Johnson, Ricky 11 Pahrump Valley 10:32.93 10
2 Wilson, Bryan 12 Pahrump Valley 10:51.21 8
3 Jones, Chase 12 Boulder City HS 11:14.15 6
4 Melendez, Diego 11 Boulder City HS 11:31.25 5
5 Omer, Sterling 10 Moapa Valley HS 11:53.10 4
6 Sheeler, Chris 10 Boulder City HS 11:58.44 3
7 Ham, Josh 10 Moapa Valley HS 12:14.45 2
8 Silva, Nate 10 Virgin Valley HS 12:22.53 1
9 May, Spencer 10 Moapa Valley HS 13:09.99
10 Hupka, Yuri Pahrump Valley 13:17.09

Boys 110 Meter Hurdles 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stemmer, Shane 12 Boulder City HS 15.69 1 10
2 Calvo, Christian 10 Boulder City HS 16.29 1 8
3 Gleave, Skyler 12 Virgin Valley HS 16.83 1 6
4 Petaros, Jon 11 Pahrump Valley 17.29 1 5
5 Kelley, Steve 9 Pahrump Valley 17.99 1 4
6 Bush, Charlie 11 Moapa Valley HS 18.53 1 3
7 Becker, Aaron 9 Moapa Valley HS 19.36 2 2
8 Armstrong, Joe 10 Boulder City HS 20.06 2 1

Boys 300 Meter Hurdles 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stemmer, Shane 12 Boulder City HS 41.18 1 10
2 Petaros, Jon 11 Pahrump Valley 42.64 1 8
3 Calvo, Christian 10 Boulder City HS 43.18 1 6
4 Gleave, Skyler 12 Virgin Valley HS 43.26 1 5
5 Schneider, Cody 12 Pahrump Valley 44.08 1 4
6 Bush, Charlie 11 Moapa Valley HS 45.41 1 3
7 Kelley, Steve 9 Pahrump Valley 46.45 1 2
8 Houston, Tyken 10 Moapa Valley HS 48.05 2 1
9 Becker, Aaron 9 Moapa Valley HS 49.22 2
10 Armstrong, Joe 10 Boulder City HS 50.47 2

Boys 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pahrump Valley High School 'A' 45.91 10
1) Garrett-Collins, Shaka 11 2) Petaros, Jon 11
3) Eleogram, Bryan 10 4) Avila, Mike 11
2 Boulder City High School 'A' 46.24 8
1) Wilkinson, Tranell 12 2) Stewart, Ryan 11
3) Barlow, Mitch 12 4) Hernandez, Jason 11
3 Virgin Valley High School 'A' 48.80 6
1) Valleja, Omar 12 2) Bartlett, Erik 11
3) Francis, Broc 11 4) Avillar, Jesse 12
4 Moapa Valley High School 'A' 51.39 5
1) Saunders, Jon 9 2) Applegate, Bret 9
3) Becker, Aaron 9 4) Houston, Tyken 10

Boys 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pahrump Valley High School 'A' 1:38.09 10
1) Shorter, Carl 2) Avila, Mike 11
3) Eleogram, Bryan 10 4) Floyd, Kyle 11
2 Virgin Valley High School 'A' 1:40.86 8
1) Gleave, Skyler 12 2) Avillar, Jesse 12
3) Wright, Troy 12 4) Hughes, Jeremy 12
3 Moapa Valley High School 'A' 1:45.14 6
1) Applegate, Bret 9 2) Saunders, Jon 9
3) Becker, Aaron 9 4) Collup, Seth 10
-- Boulder City High School 'A' DQ
1) Wilkinson, Tranell 12 2) Doleshal, Brian 12
3) Pickton, Jeff 4) Hernandez, Jason 11

Boys 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Boulder City High School 'A' 3:33.91 10
1) Wilkinson, Tranell 12 2) Snow, Brandon 11
3) Arndt, Adam 12 4) Elder, Cory 12
2 Virgin Valley High School 'A' 3:40.21 8
1) Bartlett, Erik 11 2) Woods, Drayton 12
3) Lusk, Vince 12 4) Barnum, Jayce 12
3 Pahrump Valley High School 'A' 3:41.35 6
1) Mitchell, Jared 11 2) Plumley, Chaz 11
3) Kelley, Steve 9 4) Eleogram, Bryan 10
4 Moapa Valley High School 'A' 3:45.24 5
1) Booth, Randy 9 2) Solomon, Drue 10
3) Collup, Seth 10 4) Wren, Jared 9

Boys 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Boulder City High School 'A' 8:36.38 10
1) Elder, Cory 12 2) Arndt, Adam 12
3) Jones, Chase 12 4) Melendez, Diego 11
2 Pahrump Valley High School 'A' 8:56.46 8
1) Johnson, Ricky 11 2) Plumley, Chaz 11
3) Cummins, Zac 10 4) Wilson, Bryan 12
3 Moapa Valley High School 'A' 9:03.90 6
1) Ham, Josh 10 2) Booth, Randy 9
3) Solomon, Drue 10 4) Wren, Jared 9
4 Virgin Valley High School 'A' 9:18.85 5
1) Woods, Drayton 12 2) Lusk, Vince 12
3) Silva, Nate 10 4) Francis, Broc 11

Boys High Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Bush, Charlie 11 Moapa Valley HS 5-10.00 10
2 Calvo, Christian 10 Boulder City HS J5-10.00 8
3 Barnum, Jayce 12 Virgin Valley HS J5-10.00 5.5
3 Bartlett, Erik 11 Virgin Valley HS J5-10.00 5.5
5 Schneider, Cody 12 Pahrump Valley 5-08.00 4
6 Pickton, Jeff Boulder City HS 5-06.00 3
7 Ward, Jeremiah 9 Pahrump Valley 5-04.00 2
8 Mitchell, Jared 11 Pahrump Valley 5-02.00 1
-- Barth, Paul 11 Boulder City HS NH

Boys Pole Vault 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Schneider, Ryan 11 Boulder City HS 12-06.00 10
2 Bryant, Logan 12 Moapa Valley HS 12-00.00 8
3 Ross, Joe 12 Boulder City HS 11-06.00 6
4 Frehner, Bram 9 Virgin Valley HS 10-03.00 5
5 Beach, Adam 9 Boulder City HS 9-06.00 4
-- Hughes, Jeremy 12 Virgin Valley HS NH

Boys Long Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stemmer, Shane 12 Boulder City HS 21-02.25 10
2 Pickton, Jeff Boulder City HS 20-06.50 8
3 Barlow, Mitch 12 Boulder City HS 19-08.00 6
4 Garrett-Collins, Shaka 11 Pahrump Valley 19-02.00 5
5 Bush, Charlie 11 Moapa Valley HS 18-05.50 4
6 Gleave, Skyler 12 Virgin Valley HS 17-08.00 3
7 Bryant, Logan 12 Moapa Valley HS 16-01.00 2
8 Mitchell, Jared 11 Pahrump Valley 15-08.00 1
9 Wright, Troy 12 Virgin Valley HS 15-03.50
10 Ward, Jeremiah 9 Pahrump Valley 14-04.50
11 Hughes, Jeremy 12 Virgin Valley HS 13-08.00
12 Sprague, Dustin 10 Moapa Valley HS 13-01.50

Boys Triple Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stemmer, Shane 12 Boulder City HS 42-02.00 10
2 Barlow, Mitch 12 Boulder City HS 40-05.00 8
3 Snow, Brandon 11 Boulder City HS 39-06.00 6
4 Barnum, Jayce 12 Virgin Valley HS 36-02.25 5
5 Mitchell, Jared 11 Pahrump Valley 35-04.00 4
6 Tedder, Josh 12 Virgin Valley HS 33-11.50 3
7 Ward, Jeremiah 9 Pahrump Valley 33-06.00 2
8 Bryant, Logan 12 Moapa Valley HS 33-03.00 1
9 Ham, Josh 10 Moapa Valley HS 30-05.00
10 Sprague, Dustin 10 Moapa Valley HS 26-08.00

Boys Shot Put 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Armstrong, John 12 Boulder City HS 47-02.00 10
2 Cloud, Tyler 12 Moapa Valley HS 46-06.00 8
3 Gonzalez, Nick 11 Pahrump Valley 42-11.00 6
4 Barnum, Jayce 12 Virgin Valley HS 42-04.00 5
5 Sylva, Jason 10 Pahrump Valley 40-05.50 4
6 Valleja, Omar 12 Virgin Valley HS 38-00.00 3
7 Wood, Carl 10 Boulder City HS 37-06.50 2
8 Vanetti, Casey 12 Boulder City HS 37-05.00 1
9 Lusk, Vince 12 Virgin Valley HS 35-04.00
10 Ehrman, Bobby 10 Moapa Valley HS 32-02.00
11 Hortt, Drew Moapa Valley HS 31-02.50

Boys Discus Throw 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cloud, Tyler 12 Moapa Valley HS 134-00 10
2 Doleshal, Brian 12 Boulder City HS 122-09 8
3 Armstrong, John 12 Boulder City HS 122-05 6
4 Sylva, Jason 10 Pahrump Valley 112-09 5
5 Vanetti, Casey 12 Boulder City HS 107-03 4
6 Myrick, Rob 12 Virgin Valley HS 107-00 3
7 Gonzalez, Nick 11 Pahrump Valley 100-09 2
8 Veloz, Reynaldo 9 Pahrump Valley 91-00 1
9 Hortt, Drew Moapa Valley HS 81-08
10 Sprague, Andrew 9 Moapa Valley HS 73-00
-- Robison, Zack 12 Virgin Valley HS ND

Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Spring Mountain 277 2) Indian Springs High Schoo 116
3) Beatty High School 84 4) Round Mountain High Schoo 60
5) Lund High School 23 6) Pahranagat Valley High Sc 18

Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Faith Lutheran High School 227.50 2) White Pine High School 172
3) Lincoln County High School 127 4) Laughlin High School 87.50
5) Tonopah High School 16 6) THE MEADOWS SCHOOL 7

Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Boulder City High School 251 2) Pahrump Valley High Schoo 184
3) Virgin Valley High School 109 4) Moapa Valley High School 107

NIAA 1A-2A-3A Southern League Championship - 5/14/2004 to 5/15/2004
The Meadows School
Results

Girls 100 Meter Dash 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Speranzella, Jenna 10 Indian Springs 13.18 10
2 Jensen, Whitnee 12 Lund High School 13.48 8
3 Cavener, Shanell 10 Round Mountain 14.13 6
4 Moreno, Daniela 9 Beatty HS 15.99 5

Girls 200 Meter Dash 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Speranzella, Jenna 10 Indian Springs 28.80 10
2 Weber, Tomi 9 Beatty HS 30.56 8
3 Dobrin, Britney 10 Indian Springs 30.89 6
4 Vega, Claudia 10 Lund High School 32.47 5
5 Walch, Kayla 10 Pahranagat VS 33.08 4
6 Munoz, Ana 12 Lund High School 33.83 3
7 Moreno, Daniela 9 Beatty HS 34.52 2

Girls 400 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stewart, Megan 9 Lund High School 1:06.66 10
2 Pena, Arianna 11 Indian Springs 1:08.36 8
3 Weber, Tomi 9 Beatty HS 1:09.31 6
4 Redman, Katie 9 Round Mountain 1:09.81 5
5 Dobrin, Britney 10 Indian Springs 1:11.08 4
6 Matheson, Betsy 11 Lund High School 1:14.35 3
7 Smallwood, Danielle 10 Pahranagat VS 1:18.50 2

Girls 800 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harris, Wendy 10 Lund High School 2:24.00 10
2 Stewart, Megan 9 Lund High School 2:37.00 8
3 Rosenlund, Heidi 12 Lund High School 2:42.00 6
4 Ivins, Janelle 9 Lund High School 2:44.00 5
5 Greene, Audrey 12 Beatty HS 2:45.00 4
6 Vaughn, Jessy 9 Indian Springs 3:07.00 3
7 Rodriguez, Anabel 9 Round Mountain 3:16.00 2

Girls 1600 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harris, Wendy 10 Lund High School 5:25.04 10
2 Greene, Audrey 12 Beatty HS 6:33.35 8
3 Poulsen, Amanda 10 Round Mountain 6:59.21 6
4 Vanry, Nikki 11 Indian Springs 7:30.10 5

Girls 3200 Meter Run 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Harris, Wendy 10 Lund High School 11:51.20 10
2 Greene, Audrey 12 Beatty HS 15:03.80 8
3 Vanry, Nikki 11 Indian Springs 15:54.50 6
4 Rodriguez, Anabel 9 Round Mountain 15:58.80 5

Girls 100 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Pena, Arianna 11 Indian Springs 18.78 10
2 Rosenlund, Amber 10 Lund High School 19.01 8
3 Turley, Chrisanne 10 Pahranagat VS 19.90 6

Girls 300 Meter Hurdles 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rosenlund, Amber 10 Lund High School 49.73 10
2 Pena, Arianna 11 Indian Springs 51.50 8
3 Turley, Chrisanne 10 Pahranagat VS 56.87 6
4 Reid, Jessica 11 Beatty HS 1:10.50 5

Girls 4x100 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lund High School 'A' 57.99 10
1) Jensen, Whitnee 12 2) Dowl, Aide 12
3) Vega, Claudia 10 4) Munoz, Ana 12
2 Indian Springs High School 'A' 59.60 8
1) Frost, Kalyn 10 2) Remolador, Krystal 9
3) Traster, Ginny 9 4) Pena, Arianna 11
3 Round Mountain High School 'A' 1:00.03 6
1) Cavener, Shanell 10 2) Lister, Cheyanne 12
3) Redman, Katie 9 4) Poulsen, Amanda 10
4 Pahranagat Valley High School 'A' J1:00.03 5
1) Smallwood, Danielle 10 2) Walch, Kayla 10
3) Hansen, Dani 10 4) Turley, Chrisanne 10
5 Beatty High School 'A' 1:04.20 4
1) Reid, Jessica 11 2) Johnson, Ashley 10
3) Moreno, Daniela 9 4) White, Amber 9

Girls 4x200 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pahranagat Valley High School 'A' 2:08.00 10
1) Smallwood, Danielle 10 2) Walch, Kayla 10
3) Hansen, Dani 10 4) Turley, Chrisanne 10
2 Lund High School 'A' 2:09.00 8
1) Vega, Claudia 10 2) Matheson, Betsy 11
3) Dowl, Aide 12 4) Munoz, Ana 12
3 Indian Springs High School 'A' 2:16.00 6
1) Dobrin, Britney 10 2) Remolador, Krystal 9
3) Vanry, Kirsti 9 4) Traster, Ginny 9

Girls 4x400 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lund High School 'A' 4:43.31 10
1) Rosenlund, Amber 10 2) Ivins, Janelle 9
3) Matheson, Betsy 11 4) Stewart, Megan 9
2 Round Mountain High School 'A' 5:04.53 8
1) Cavener, Shanell 10 2) Poulsen, Amanda 10
3) Rodriguez, Anabel 9 4) Redman, Katie 9
3 Indian Springs High School 'A' 5:35.78 6
1) Spina, Shelby 11 2) Vaughn, Jessy 9
3) Traster, Ginny 9 4) Vansluis, Stephanie 9

Girls 4x800 Meter Relay 1A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Lund High School 'A' 11:12.80 10
1) Harris, Wendy 10 2) Ivins, Janelle 9
3) Rosenlund, Heidi 12 4) Stewart, Megan 9
2 Indian Springs High School 'A' 13:52.80 8
1) Spina, Shelby 11 2) Vanry, Nikki 11
3) Remolador, Krystal 9 4) Vanry, Kirsti 9

Girls High Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Rosenlund, Amber 10 Lund High School 4-09.00 10
2 Rosenlund, Heidi 12 Lund High School J4-09.00 8
3 Redman, Katie 9 Round Mountain 4-02.00 6
-- Spina, Shelby 11 Indian Springs NH
-- Vanry, Kirsti 9 Indian Springs NH

Girls Pole Vault 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jensen, Whitnee 12 Lund High School 9-01.00 10
2 Frost, Kalyn 10 Indian Springs 5-09.00 8
3 Traster, Ginny 9 Indian Springs 5-03.00 6
4 Vanry, Nikki 11 Indian Springs 5-00.00 5

Girls Long Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cavener, Shanell 10 Round Mountain 14-04.50 10
2 Jensen, Whitnee 12 Lund High School 14-01.50 8
3 Vega, Claudia 10 Lund High School 13-08.75 6
4 Weber, Tomi 9 Beatty HS 13-05.50 5
5 Smallwood, Danielle 10 Pahranagat VS 13-05.25 4
6 Frost, Kalyn 10 Indian Springs 12-09.00 3
7 Munoz, Ana 12 Lund High School 11-06.25 2
8 Remolador, Krystal 9 Indian Springs 10-09.50 1
9 Dowl, Aide 12 Lund High School 10-07.25

Girls Triple Jump 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Poulsen, Amanda 10 Round Mountain 29-01.50 10
2 Frost, Kalyn 10 Indian Springs 28-08.00 8
3 Dobrin, Britney 10 Indian Springs 27-01.00 6
4 Ivins, Janelle 9 Lund High School 27-00.50 5
-- Vanry, Kirsti 9 Indian Springs ND

Girls Shot Put 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lister, Cheyanne 12 Round Mountain 31-05.50 10
2 Davis, Chelsi 10 Pahranagat VS 31-03.50 8
3 Speranzella, Jenna 10 Indian Springs 28-06.50 6
4 Spina, Shelby 11 Indian Springs 25-03.50 5
5 White, Amber 9 Beatty HS 24-03.00 4
6 Marshall, Emily 11 Beatty HS 23-04.00 3
7 Vansluis, Stephanie 9 Indian Springs 22-02.50 2
8 Bass, Libby 11 Beatty HS 20-00.00 1

Girls Discus Throw 1A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lister, Cheyanne 12 Round Mountain 93-03 10
2 Davis, Chelsi 10 Pahranagat VS 81-02 8
3 Speranzella, Jenna 10 Indian Springs 79-02 6
4 White, Amber 9 Beatty HS 74-08 5
5 Spina, Shelby 11 Indian Springs 72-10 4
6 Marshall, Emily 11 Beatty HS 71-09 3
7 Bass, Libby 11 Beatty HS 62-01 2
8 Vaughn, Jessy 9 Indian Springs 54-01 1
9 Reid, Jessica 11 Beatty HS 52-06
10 Vansluis, Stephanie 9 Indian Springs 51-07

Girls 100 Meter Dash 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Lightbourne, Genesis 10 Faith Lutheran 13.66 1 10
2 Chiappini, Heather 10 White Pine 13.70 1 8
3 Uy, Cazandra 12 Faith Lutheran 14.06 1 6
4 Avery, Amber 10 Lincoln County 14.46 1 5
5 Raatz, Rebekah 11 Faith Lutheran 14.50 1 4
6 Geremia, Amber 12 Laughlin 14.90 1 3
7 Gitter, Shae 9 Laughlin 15.01 2 2
8 Jordan, Chloe 9 The Meadows 15.08 2 1
9 York, Alexis 11 Faith Lutheran 15.23 1
10 Collier, Cassie 10 Tonopah 15.61 2
11 Cobb, Dacoda 11 Tonopah 15.77 1
12 Goeble, Charlotte 9 Tonopah 16.35 2

Girls 200 Meter Dash 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Chiappini, Heather 10 White Pine 28.05 1 10
2 Capanna, Danielle 12 The Meadows 28.79 1 8
3 Locke, Dru 11 White Pine 29.14 1 6
4 Raatz, Rebekah 11 Faith Lutheran 29.82 1 5
5 Ross, Veronica 9 Faith Lutheran 30.17 1 4
6 Spoon, Jordan 9 Faith Lutheran 30.39 1 3
7 Geremia, Amber 12 Laughlin 30.58 1 2
8 Jordan, Chloe 9 The Meadows 30.73 2 1
9 Collier, Cassie 10 Tonopah 32.02 1
10 Bugbee, Jasmine 10 Faith Lutheran 32.99 2
11 Stack, Rhonda 10 Laughlin 33.29 2
12 Goeble, Charlotte 9 Tonopah 33.60 2

Girls 400 Meter Run 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Spoon, Jordan 9 Faith Lutheran 1:02.95 1 10
2 Sitar, Diana 12 The Meadows 1:05.69 1 8
3 Bugbee, Jasmine 10 Faith Lutheran 1:05.99 1 6
4 Geremia, Amber 12 Laughlin 1:07.39 1 5
5 Pedroza, Rebecca 11 The Meadows 1:07.67 2 4
6 Locke, Dru 11 White Pine 1:09.52 1 3
7 Benko, Jenna 10 Faith Lutheran 1:11.26 1 2
8 Donley, Claire 12 The Meadows 1:13.59 1 1
9 Iqbal, Sharrissa 9 The Meadows 1:13.86 1
10 Masselli, Justine 10 Faith Lutheran 1:15.36 2
11 Welch, Wendie 9 Laughlin 1:27.78 2

Girls 800 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sitar, Diana 12 The Meadows 2:27.00 10
2 Uhrinak, Abby 10 Faith Lutheran 2:38.00 8
3 Murzl, Cassandra 10 Faith Lutheran 2:39.00 6
4 Donley, Claire 12 The Meadows 2:41.00 5
5 Pedroza, Rebecca 11 The Meadows 2:42.00 4
6 Iqbal, Sharrissa 9 The Meadows 2:50.00 3
7 Masselli, Justine 10 Faith Lutheran 2:51.00 2
8 Peterson, Ashley 9 Faith Lutheran 2:52.00 1
9 Wharff, Krista 12 Tonopah 4:24.00

Girls 1600 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sitar, Diana 12 The Meadows 5:40.84 10
2 Culverwell, Salem 9 Lincoln County 6:11.08 8
3 Masselli, Justine 10 Faith Lutheran 6:18.26 6
4 Uhrinak, Abby 10 Faith Lutheran 6:21.26 5
5 Murzl, Cassandra 10 Faith Lutheran 6:22.57 4
6 Donley, Claire 12 The Meadows 6:34.51 3
7 Peterson, Ashley 9 Faith Lutheran 6:38.78 2
8 Rosenberg, Thayer 11 The Meadows 6:56.74 1
9 Obara, Dorotka 10 The Meadows 7:11.23
10 Wharff, Krista 12 Tonopah 9:06.32

Girls 3200 Meter Run 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sitar, Diana 12 The Meadows 12:04.23 10
2 Murzl, Cassandra 10 Faith Lutheran 13:14.03 8
3 Culverwell, Salem 9 Lincoln County 13:42.86 6
4 Donley, Claire 12 The Meadows 13:43.18 5
5 Uhrinak, Abby 10 Faith Lutheran 13:56.80 4
6 Peterson, Ashley 9 Faith Lutheran 14:47.32 3
7 Rosenberg, Thayer 11 The Meadows 14:58.29 2
8 Payton, Rikki 11 Faith Lutheran 15:52.39 1

Girls 100 Meter Hurdles 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Stockton, Vanessa 12 The Meadows 17.70 10
2 Avery, Amber 10 Lincoln County 18.00 8
3 Mitchell, Rosie 12 Faith Lutheran 18.50 6
4 Anderson, Katie 10 Faith Lutheran 19.00 5
5 Dyer, Kahla 9 Laughlin 21.20 4
6 Condray, Samantha 11 Laughlin 21.90 3
7 Wagner, Melissa 12 Faith Lutheran 22.20 2
8 Brocato, Melissa 10 Faith Lutheran 23.60 1

Girls 300 Meter Hurdles 2A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stockton, Vanessa 12 The Meadows 51.17 1 10
2 Anderson, Katie 10 Faith Lutheran 51.87 1 8
3 Pedroza, Rebecca 11 The Meadows 54.13 1 6
4 Mitchell, Rosie 12 Faith Lutheran 58.13 1 5
5 Georges, Stephanie 10 Faith Lutheran 1:00.11 2 4
6 Condray, Samantha 11 Laughlin 1:00.42 2 3
7 Brocato, Melissa 10 Faith Lutheran 1:00.86 2 2
8 Geremia, Gracie 10 Laughlin 1:03.05 1 1
-- Dyer, Kahla 9 Laughlin NT 1

Girls 4x100 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Laughlin High School 'A' 57.40 10
1) Geremia, Amber 12 2) Arbogast, Elizabeth 10
3) Dyer, Kahla 9 4) Stack, Rhonda 10
2 The Meadows School 'A' 59.91 8
1) Jordan, Chloe 9 2) Bosa-Edwards, Jenna 12
3) James, Nikki 12 4) Capanna, Gabby 10
-- Faith Lutheran High School 'A' DQ
1) Raatz, Rebekah 11 2) Patrick, Nina 10
3) Nelson, Kristen 11 4) Mitchell, Rosie 12

Girls 4x200 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Lutheran High School 'A' 1:56.00 10
1) Benko, Jenna 10 2) Spoon, Jordan 9
3) Ross, Veronica 9 4) Raatz, Rebekah 11
2 The Meadows School 'A' 1:57.00 8
1) Stockton, Vanessa 12 2) Pedroza, Rebecca 11
3) Bosa-Edwards, Jenna 12 4) Capanna, Danielle 12
3 Laughlin High School 'A' 2:06.00 6
1) Geremia, Gracie 10 2) Stack, Rhonda 10
3) Arbogast, Elizabeth 10 4) Gitter, Shae 9

Girls 4x400 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Lutheran High School 'A' 4:33.00 10
1) Bugbee, Jasmine 10 2) Benko, Jenna 10
3) Anderson, Katie 10 4) Spoon, Jordan 9
2 The Meadows School 'A' 5:05.50 8
1) Jordan, Chloe 9 2) Iqbal, Sharrissa 9
3) Obara, Dorotka 10 4) Rosenberg, Thayer 11
3 Laughlin High School 'A' 5:11.50 6
1) Geremia, Gracie 10 2) Stack, Rhonda 10
3) Condray, Samantha 11 4) Plybon, Kelly 12

Girls 4x800 Meter Relay 2A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Faith Lutheran High School 'A' 11:33.60 10
1) Masselli, Justine 10 2) Uhrinak, Abby 10
3) Peterson, Ashley 9 4) Murzl, Cassandra 10
2 Laughlin High School 'A' 12:03.20 8
1) Geremia, Gracie 10 2) Plybon, Kelly 12
3) Condray, Samantha 11 4) Welch, Wendie 9
3 The Meadows School 'A' 12:14.10 6
1) Coombs, Hollie 12 2) Iqbal, Sharrissa 9
3) Rosenberg, Thayer 11 4) Obara, Dorotka 10

Girls High Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lightbourne, Genesis 10 Faith Lutheran 4-10.00 10
2 Coble, Lacy 10 White Pine 4-08.00 7
2 Cobb, Dacoda 11 Tonopah 4-08.00 7
4 Dyer, Kahla 9 Laughlin 4-06.00 5
5 Patrick, Nina 10 Faith Lutheran J4-06.00 4
6 Wagner, Melissa 12 Faith Lutheran 4-04.00 3
7 Arbogast, Elizabeth 10 Laughlin 4-02.00 2
8 Anderson, Katie 10 Faith Lutheran J4-02.00 1
9 Capanna, Gabby 10 The Meadows 4-00.00
-- Coombs, Hollie 12 The Meadows NH
-- James, Nikki 12 The Meadows NH

Girls Pole Vault 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Capanna, Gabby 10 The Meadows J6-03.00 10
2 Obara, Dorotka 10 The Meadows J6-03.00 8
3 Patrick, Nina 10 Faith Lutheran 6-00.00 6
4 Plybon, Kelly 12 Laughlin 5-09.00 5
-- Nelson, Kristen 11 Faith Lutheran NH

Girls Long Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lightbourne, Genesis 10 Faith Lutheran 15-11.00 10
2 Avery, Amber 10 Lincoln County 14-06.50 8
3 Stockton, Vanessa 12 The Meadows 14-06.00 6
4 Locke, Dru 11 White Pine 14-04.75 5
5 Bosa-Edwards, Jenna 12 The Meadows 14-01.25 4
6 Uy, Cazandra 12 Faith Lutheran 13-11.75 3
7 Cobb, Dacoda 11 Tonopah 12-11.00 2
8 Ross, Veronica 9 Faith Lutheran 12-03.50 1
9 Goeble, Charlotte 9 Tonopah 11-11.75
10 Collier, Cassie 10 Tonopah 11-06.50
11 Gitter, Shae 9 Laughlin 11-05.00
12 York, Alexis 11 Faith Lutheran 11-00.25
13 Welch, Wendie 9 Laughlin 10-05.50

Girls Triple Jump 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lightbourne, Genesis 10 Faith Lutheran 33-00.00 10
2 Bosa-Edwards, Jenna 12 The Meadows 31-08.00 8
3 Capanna, Danielle 12 The Meadows 31-01.50 6
4 Locke, Dru 11 White Pine 31-01.25 5
5 Avery, Amber 10 Lincoln County 30-11.00 4
6 Gitter, Shae 9 Laughlin 29-11.00 3
7 Patrick, Nina 10 Faith Lutheran 28-10.50 2
8 Ross, Veronica 9 Faith Lutheran 28-00.00 1
9 Welch, Wendie 9 Laughlin 25-02.00
10 Wagner, Melissa 12 Faith Lutheran 24-07.00

Girls Shot Put 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Uy, Cazandra 12 Faith Lutheran 33-03.00 10
2 Coombs, Hollie 12 The Meadows 31-06.00 8
3 Coble, Lacy 10 White Pine 29-05.50 6
4 Barr, Heather 10 Laughlin 28-07.00 5
5 McCurry, Krysta 10 Faith Lutheran 27-02.00 4
6 Arbogast, Elizabeth 10 Laughlin 26-08.50 3
7 James, Nikki 12 The Meadows 26-07.00 2
8 Capanna, Gabby 10 The Meadows 25-07.00 1
9 Koch, Emily 9 Faith Lutheran 24-06.50
10 Morton, Daniella 9 Faith Lutheran 23-01.00
11 Blackwell, Cassy 9 Laughlin 20-07.00
12 Yates, Brittany Laughlin 15-10.00

Girls Discus Throw 2A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Coble, Lacy 10 White Pine 95-00 10
2 Capanna, Danielle 12 The Meadows 93-11 8
3 Barr, Heather 10 Laughlin 92-11 6
4 Uy, Cazandra 12 Faith Lutheran 84-03 5
5 Koch, Emily 9 Faith Lutheran 82-10 4
6 Coombs, Hollie 12 The Meadows 80-08 3
7 Morton, Daniella 9 Faith Lutheran 74-04 2
8 James, Nikki 12 The Meadows 65-01 1
9 Blackwell, Cassy 9 Laughlin 61-01
10 McCurry, Krysta 10 Faith Lutheran 55-07
11 McCray, Kristen 9 Laughlin 52-10
12 Yates, Brittany Laughlin 51-03

Girls 100 Meter Dash 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maloy, Dominique 9 Pahrump Valley 12.62 1 10
2 Wolfenstein, Michelle 11 Pahrump Valley 13.89 1 8
3 Trahan, Christine 12 Moapa Valley HS 14.05 1 6
4 Musick, Carrie 9 Pahrump Valley 14.15 1 5
5 Reid, Kortney 12 Moapa Valley HS 14.22 1 4
6 Adamson, Megan 10 Virgin Valley HS 14.31 2 3
7 Jones, Josie 9 Moapa Valley HS 14.74 2 2
8 Wittwer, Vanessa 9 Virgin Valley HS 14.89 1 1
9 Burkett, Mik'l 9 Virgin Valley HS 15.78 2

Girls 200 Meter Dash 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maloy, Dominique 9 Pahrump Valley 26.08 1 10
2 Leavitt, Rocki 11 Virgin Valley HS 28.46 1 8
3 Trahan, Christine 12 Moapa Valley HS 28.89 1 6
4 Wolfenstein, Michelle 11 Pahrump Valley 29.36 1 5
5 Musick, Carrie 9 Pahrump Valley 30.40 1 4
6 Jones, Josie 9 Moapa Valley HS 30.81 2 3
7 Burkett, Mik'l 9 Virgin Valley HS 31.62 2 2
8 Knapp, Allison 11 Boulder City HS 31.88 1 1
9 Galasso, Federica 12 Virgin Valley HS 32.12 1
10 Parent, Rachel 12 Moapa Valley HS 32.73 2

Girls 400 Meter Run 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maloy, Dominique 9 Pahrump Valley 59.21 1 10
2 Saylors, Courtney 12 Boulder City HS 1:03.68 1 8
3 Omer, Allie 12 Moapa Valley HS 1:07.92 1 6
4 Knapp, Allison 11 Boulder City HS 1:08.39 1 5
5 Cordes, Kristie 10 Moapa Valley HS 1:08.52 1 4
6 Szelagowski, Erin 10 Pahrump Valley 1:08.72 1 3
7 Roghaar, Katie 10 Pahrump Valley 1:08.95 2 2
8 Humes, Kristen 12 Moapa Valley HS 1:09.02 1 1
9 Keller, Nicole 9 Boulder City HS 1:09.82 1
10 Adamson, Megan 10 Virgin Valley HS 1:11.25 2
11 Burkett, Mik'l 9 Virgin Valley HS 1:13.76 2
12 Hughes, Jessica 9 Virgin Valley HS 1:17.52 2

Girls 800 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Saylors, Courtney 12 Boulder City HS 2:25.34 10
2 Szelagowski, Erin 10 Pahrump Valley 2:33.34 8
3 Humes, Kristen 12 Moapa Valley HS 2:38.41 6
4 Harris, Nicole 10 Pahrump Valley 2:44.29 5
5 Visser, Karen 9 Pahrump Valley 2:51.72 4
6 Little, Caitlin 12 Moapa Valley HS 2:57.61 3
7 Leavitt, Shaye 9 Virgin Valley HS 2:58.30 2
8 Ward, Starr 10 Boulder City HS 3:02.77 1
9 Goff, Tiffany 11 Virgin Valley HS 3:32.91
10 Conner, Michelle 10 Virgin Valley HS 3:48.96

Girls 1600 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Saylors, Courtney 12 Boulder City HS 5:36.30 10
2 Andersen, Tenille 12 Moapa Valley HS 6:06.19 8
3 Harris, Nicole 10 Pahrump Valley 6:16.72 6
4 Peet, Adrina 10 Pahrump Valley 6:19.09 5
5 Szelagowski, Erin 10 Pahrump Valley 6:24.23 4
6 Hopkins, Christina 10 Boulder City HS 6:49.74 3
7 Goodrich, Mandi 10 Virgin Valley HS 7:25.82 2

Girls 3200 Meter Run 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Saylors, Courtney 12 Boulder City HS 12:04.14 10
2 Szelagowski, Erin 10 Pahrump Valley 13:44.17 8
3 Harris, Nicole 10 Pahrump Valley 13:47.60 6
4 Peet, Adrina 10 Pahrump Valley 14:47.04 5
5 Goodrich, Mandi 10 Virgin Valley HS 15:59.22 4

Girls 100 Meter Hurdles 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Palmer, Katie 9 Boulder City HS 16.65 1 10
2 Jensen, Martie 12 Virgin Valley HS 17.39 1 8
3 Fain, Amanda 11 Pahrump Valley 17.69 1 6
4 Eason, Jenna 12 Pahrump Valley 18.40 2 5
5 Crawford, Emily 10 Pahrump Valley 18.92 1 4
6 Adams, Sharleis 12 Moapa Valley HS 18.95 1 3
7 Roundtree, Brittany 10 Boulder City HS 19.42 1 2
8 Keel, Alexis 9 Moapa Valley HS 19.50 2 1
9 Wittwer, Vanessa 9 Virgin Valley HS 19.82 1
10 Bischoff, Jenny 9 Moapa Valley HS 21.20 2

Girls 300 Meter Hurdles 3A
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Palmer, Katie 9 Boulder City HS 45.80 1 10
2 Jensen, Martie 12 Virgin Valley HS 47.50 1 8
3 Eason, Jenna 12 Pahrump Valley 52.30 1 6
4 Andersen, Tenille 12 Moapa Valley HS 53.20 1 5
5 Wittwer, Vanessa 9 Virgin Valley HS 55.80 1 4
6 Keel, Alexis 9 Moapa Valley HS 57.08 1 3
7 Lindemann, Rachel 10 Pahrump Valley 57.10 1 2
8 Crawford, Emily 10 Pahrump Valley 57.50 2 1
9 Roundtree, Brittany 10 Boulder City HS 57.61 1
10 Stemmer, Chelsea 9 Boulder City HS 1:00.00 2
11 Bischoff, Jenny 9 Moapa Valley HS 1:01.40 2

Girls 4x100 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Virgin Valley High School 'A' 52.12 10
1) Leavitt, Rocki 11 2) Thurston, Jessica 10
3) Jensen, Martie 12 4) Nielson, Paige 12
2 Boulder City High School 'A' 53.02 8
1) Harris, Danielle 12 2) Huber, Maureen 12
3) Palmer, Katie 9 4) Mackley, Samantha 9
3 Pahrump Valley High School 'A' 54.05 6
1) Fain, Amanda 11 2) Alderson, Ivoree 10
3) Wolfenstein, Michelle 11 4) Musick, Carrie 9
4 Moapa Valley High School 'A' 54.59 5
1) Adams, Sharleis 12 2) Reid, Kortney 12
3) Omer, Allie 12 4) Trahan, Christine 12

Girls 4x200 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Pahrump Valley High School 'A' 1:51.20 10
1) Fain, Amanda 11 2) Wolfenstein, Michelle 11
3) Musick, Carrie 9 4) Maloy, Dominique 9
2 Boulder City High School 'A' 1:51.90 8
1) Harris, Danielle 12 2) Huber, Maureen 12
3) Palmer, Katie 9 4) Mackley, Samantha 9
3 Virgin Valley High School 'A' 1:53.00 6
1) Leavitt, Rocki 11 2) Ruth, Briana 12
3) Thurston, Jessica 10 4) Nielson, Paige 12
4 Moapa Valley High School 'A' 1:57.00 5
1) Reid, Kortney 12 2) Omer, Allie 12
3) Cordes, Kristie 10 4) Trahan, Christine 12

Girls 4x400 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Virgin Valley High School 'A' 4:23.24 10
1) Nielson, Paige 12 2) Leavitt, Rocki 11
3) Thurston, Jessica 10 4) Ruth, Briana 12
2 Moapa Valley High School 'A' 4:29.60 8
1) Keel, Alexis 9 2) Omer, Allie 12
3) Cordes, Kristie 10 4) Andersen, Tenille 12
3 Boulder City High School 'A' 4:41.07 6
1) Knapp, Allison 11 2) Roundtree, Brittany 10
3) Dewey, Kristi 9 4) Keller, Nicole 9
4 Pahrump Valley High School 'A' 4:43.50 5
1) Eason, Jenna 12 2) Crawford, Emily 10
3) Logan, Ashley 10 4) Roghaar, Katie 10

Girls 4x800 Meter Relay 3A
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Moapa Valley High School 'A' 10:58.50 10
1) Humes, Kristen 12 2) Little, Caitlin 12
3) Hardy, Jaycie 11 4) Andersen, Tenille 12
2 Pahrump Valley High School 'A' 11:01.80 8
1) Visser, Karen 9 2) Lindemann, Rachel 10
3) Peet, Adrina 10 4) Harris, Nicole 10
3 Boulder City High School 'A' 11:24.90 6
1) Hopkins, Christina 10 2) Ward, Starr 10
3) Dewey, Kristi 9 4) Stemmer, Chelsea 9
4 Virgin Valley High School 'A' 11:46.80 5
1) Adamson, Megan 10 2) Ruth, Briana 12
3) Burkett, Mik'l 9 4) Leavitt, Shaye 9

Girls High Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nelson, Kelli 10 Pahrump Valley 5-00.00 10
2 Jensen, Martie 12 Virgin Valley HS 4-11.00 8
3 Little, Caitlin 12 Moapa Valley HS 4-06.00 6
4 Thurston, Jessica 10 Virgin Valley HS J4-06.00 5
5 Thompson, Wendy 11 Pahrump Valley 4-04.00 4
6 Adams, Sharleis 12 Moapa Valley HS J4-04.00 3
7 Ward, Starr 10 Boulder City HS 4-02.00 2
8 Stemmer, Chelsea 9 Boulder City HS J4-02.00 1
9 Thompson, Elise 9 Pahrump Valley 4-00.00
-- Keel, Alexis 9 Moapa Valley HS NH

Girls Pole Vault 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mulcock, Amy 11 Moapa Valley HS 8-00.00 10
2 Jensen, Analiese 10 Virgin Valley HS 7-06.00 8
3 Knapp, Allison 11 Boulder City HS J7-06.00 6
-- Keller, Nicole 9 Boulder City HS NH

Girls Long Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Reid, Kortney 12 Moapa Valley HS 15-05.50 10
2 Huber, Maureen 12 Boulder City HS 14-05.50 8
3 Harris, Danielle 12 Boulder City HS 14-03.50 6
4 Alderson, Ivoree 10 Pahrump Valley 13-05.00 5
5 Lindemann, Rachel 10 Pahrump Valley 13-03.75 4
6 Mackley, Samantha 9 Boulder City HS 13-03.50 3
7 Adams, Kendra 10 Moapa Valley HS 13-01.00 2
8 Galasso, Federica 12 Virgin Valley HS 12-02.25 1
9 Humes, Kristen 12 Moapa Valley HS 12-01.00
10 Beesley, Kayla Pahrump Valley 12-00.25
11 Goff, Tiffany 11 Virgin Valley HS 9-09.50

Girls Triple Jump 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Huber, Maureen 12 Boulder City HS 31-09.50 10
2 Adams, Kendra 10 Moapa Valley HS 30-07.25 8
3 Adams, Sharleis 12 Moapa Valley HS 30-05.25 6
4 Harris, Danielle 12 Boulder City HS 30-04.00 5
5 Visser, Karen 9 Pahrump Valley 29-05.00 4
6 Logan, Ashley 10 Pahrump Valley 28-00.25 3
7 Alderson, Ivoree 10 Pahrump Valley 27-11.00 2
8 Mackley, Samantha 9 Boulder City HS 25-00.50 1

Girls Shot Put 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Van Buren, Liz 11 Pahrump Valley 30-02.50 10
2 Ford, Sara 11 Boulder City HS 29-04.50 8
3 Anderson, Samantha 11 Boulder City HS 29-03.00 6
4 Adams, Kendra 10 Moapa Valley HS 29-00.50 5
5 Tingey, Lacy 11 Virgin Valley HS 26-10.00 4
6 Peterson, Ashley 12 Virgin Valley HS 26-09.00 3
7 Bowerman, Whitney Moapa Valley HS 25-11.00 2
8 Marshall, Shauna 11 Pahrump Valley 25-07.50 1
9 Winters, Kirstin 12 Virgin Valley HS 25-05.50
10 Oxborrow, Robyn 11 Pahrump Valley 25-01.00
11 Yamashita, Anne 10 Moapa Valley HS 22-06.00

Girls Discus Throw 3A
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Flynn, Emily 12 Moapa Valley HS 93-02 10
2 Van Buren, Liz 11 Pahrump Valley 92-09 8
3 Anderson, Samantha 11 Boulder City HS 89-05 6
4 Ford, Sara 11 Boulder City HS 88-01 5
5 Peterson, Ashley 12 Virgin Valley HS 82-10 4
6 Adams, Kendra 10 Moapa Valley HS 80-11 3
7 Yamashita, Anne 10 Moapa Valley HS 78-06 2
8 Winters, Kirstin 12 Virgin Valley HS 76-01 1
9 Bissa, Kylie 10 Pahrump Valley 74-08
10 Tingey, Lacy 11 Virgin Valley HS 73-06
11 Verholtz, Kelly 12 Pahrump Valley 70-03

Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Lund High School 183 2) Indian Springs High Schoo 159
3) Round Mountain High School 84 4) Beatty High School 73
5) Pahranagat Valley High Sch 53

Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Faith Lutheran High School 239 2) THE MEADOWS SCHOOL 197
3) Laughlin High School 82 4) White Pine High School 60
5) Lincoln County High School 39 6) Tonopah High School 9

Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Pahrump Valley High School 212 2) Boulder City High School 165
3) Moapa Valley High School 156 4) Virgin Valley High School 107


 
 
Post as: 
History for Nevada NIAA Southern 1-2-3A Regionals
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 3   4    
2011 1   2 1  
2010 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
2001 1   1    
Hashtags: None