Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2005 Apr 2nd

YearResultsVideoNewsPhotos 
*20141 1 
20131 1 
20121 1 
20101 1 
20091 1 
20081 1 
20071 1 
20061 1 
20051 1 
20041 1 
20031 1 
 

Media for 2005

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2005

WNCPrepTrack.com covers the 2011 Blue Ridge Track Classic Meet in Asheville, NC. This meet has grown over the years and the level of talent is increasing! Based on years past, we should see 60+ teams and close to 1000 athletes. This is the 9th year.

 

2005 Results - Blue Ridge Track Classic

Published by
David Pickett   on Mar 27 2011, 11:10 PM
                                 Blue Ridge Classic
                                   2005 Results
          * Due to timing system failure, the races were hand timed. 
Licensed to A.C. Reynolds High School              Hy-Tek's Meet Manager 4/3/05
                3rd Annual Blue Ridge Mountain Classic - 4/2/05                
                               A.C. Reynolds HS                                
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet:   10:02.66  2004        Forsyth Country Day                      
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Spring Valley (Sc)  'A'                            10:07.06    10  
     1) 7 Beardsley, Samantha           2) 6 McMichael, Shalyn            
     3) 17 Fulks, Megan                 4) 12 Doster, Leah                
  2 T.C. Roberson High School  'A'                     10:16.66     8  
     1) 518 McArdle, Hannah             2) 528 Chapman, Stephanie         
     3) 530 Hanson, Anne                4) 532 Duval, Claire              
  3 South Caldwell High School  'A'                    10:59.53     6  
     1) 217 Wilson, Tara                2) 181 Abts, Tasha                
     3) 207 Annas, Miranda              4) 205 Younce, Aly                
  4 Watauga High School  'A'                           10:59.88     4  
     1) 263 Cullen, Danielle            2) 275 Dolan, Meaghan             
     3) 276 Dollars, Dolly              4) 271 Dollars, Melody            
  5 Brevard High School  'A'                           11:01.39     2  
     1)                                 2) 587 Brookshire, Laura          
     3) 588 Galloway, Michelle          4) 569 Witek, Wendi               
  6 North Buncombe High School  'A'                    11:06.67     1  
     1) 296 Banks, Kim                  2) 314 Huffman, Trista            
     3) 301 Hamilton, Jessica           4) 326 Mercer, Meredith           
 -- Hickory High School  'A'                                 NT  
 -- Pisgah  'A'                                              NT  
     1) 388 Picou, Miranda              2) 407 Rogers, Amber              
     3) 397 Mouhourtis, Meaghan         4) 391 Deaver, Samantha           
 -- West Caldwell  'A'                                       NT  
     1) 44 Redman, Lauren               2) 56 Greene, Brittany            
     3) 48 Lefever, Brooklyn            4) 61 Bryant, Hope                
 -- Asheville High School  'A'                               NT  
     1) 101 Sweat, Margaret             2) 99 Handley, Nicole             
     3) 104 West, Jennifer              4) 96 Velez, Moria                
 -- Enka High School  'A'                                    NT  
     1) 21 Denton, Amy                  2) 27 Carter, Julie               
     3) 38 Snyder, Stephanie            4) 36 Erwin, Taylor               
 -- Swansea High School  'A'                                 NT  
     1) 247 Austin, Brittany            2) 245 Schweitzer, Christina      
     3) 246 Austin, Whittney            4) 248 Willard, Diana             
 -- A. C. Reynolds High School  'A'                          NT  
     3) 107 Klein, Rachel               4) 141 Walker, Kate               
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
        Meet:   8:15.99  2003        Mooresville                               
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 South Caldwell High School  'A'                     8:14.00    10  
     1) 190 Holman, Matt                2) 211 Stultz, Ryan               
     3) 204 Gambrell, Josh              4) 183 Eckard, Chase              
  2 T.C. Roberson High School  'A'                      8:19.88     8  
     1) 511 Morgan, Jason               2) 499 Andersen, Geoff            
     3) 519 Pickett, Josh               4) 485 Morgan, Josh               
  3 McDowell High School  'A'                           8:23.38     6  
     1) 452 Goble, Daniel               2) 444 Ruiz, Nick                 
     3) 437 Shirlen, Isaiah             4) 453 Burnette, Andrew           
  4 Forsyth Country Day School  'A'                     8:31.84     4  
     1) 178 Rusterholz, Tim             2) 168 Fowler, Michael            
     3) 177 Gerding, Chris              4) 166 Twine, Taylor              
  5 Swansea High School  'A'                            8:47.20     2  
     1) 251 Brown, Thomas               2) 252 Bolton, Markco             
     3) 256 Gomori, Justin              4) 253 Suwala, John               
  6 A. C. Reynolds High School  'A'                     8:49.69     1  
     1) 111 Claxton, Josh               2) 110 Shuford, Joseph            
     3) 125 Shuford, Sam                4) 128 Brown, Tim                 
 -- Pisgah  'A'                                              NT  
     1) 389 Foster, Jacob               2) 390 Pruett, Chris              
     3) 392 Lipham, Sam                 4) 385 Mabry, Aaron               
 -- Ashbrook HS  'A'                                         NT  
     1) 339 Patton, Clay                2) 347 Morris, Max                
     3) 340 Latimer, Powell             4) 336 Munnell, Austin            
 -- West Wilkes  'A'                                         NT  
     1) 459 McNeil, Evan                2) 465 Hanlin, Jesse              
     3) 466 Boeheim, Kevin              4) 458 Layell, Brandon            
 -- Brevard High School  'A'                                 NT  
     1) 567 Guice, Jonathon             2) 590 Hendrix, Bill              
     3) 568 mcentire, kurt              4) 579 Byers, Tyler               
 -- West Caldwell  'A'                                       NT  
     1) 59 Stansell, Devin              2) 51 Hammond, Matt               
     3) 74 Gragg, Justin                4) 54 Welch, Jeremiah             
 -- Asheville High School  'A'                               NT  
     1) 103 Baxter, James               2) 86 Adams, Jasper               
     3) 89 Nash, Travis                 4) 83 Mills, Elliott              
 -- Enka High School  'A'                                    NT  
     1) 35 Crouse, Wesley               2) 32 Wolfheart, Jordan           
     3) 39 Wells, Aaron                 4) 26 Goodrum, Erin               
 -- Owen High School  'A'                                    NT  
     1) 292 Piercy, Tyler               2) 287 Peterson, Keegan           
     3) 291 Groves, Matt                4) 289 Barker, Will               
 -- North Buncombe High School  'A'                          NT  
     1) 299 Reardon, Shon               2) 310 Carswell, Nick             
     3) 318 Pomfrey, Matt               4) 304 Brown, Chris               
 -- Watauga High School  'A'                                 NT  
     1) 260 Bathanti, Jacob             2) 269 Dotson, Sean               
     3) 257 Forsyth, Brooks             4) 258 Holden, Thomas             
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   15.08  2003        Krystal Barringer                           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1    18 Jones, Breanna         Spring Valley            16.17q  1 
  2   478 wright, emily          West Wilkes              16.75q  4 
  3    98 Pheil, Christian       Asheville HS             17.60q  4 
  4   143 Harrison, Revonda      A. C. Reynolds           17.75q  2 
  6   326 Mercer, Meredith       North Buncombe H         18.28q  1 
  6    46 Bentley, Sarah         West Caldwell           J21.18q  4 
  7   165 Branch, Emily          Forsyth Country         J18.06   2 
  7   586 Jackson, Portia        Brevard High Sch         18.31   3 
  8    13 Vaughn, Sebrina        Spring Valley            18.79   1 
  9   124 Osborne, Julie         A. C. Reynolds           19.00   3 
 10   337 Hutchins, Jordan       Ashbrook HS              19.26   1 
 11   155 Stephenson, Megan      Forsyth Country          19.29   2 
 11   488 King, Kendall          T.C. Roberson            19.29   3 
 13   470 beck, mallory          West Wilkes              19.30   2 
 14   581 Avery, Brynan          Brevard High Sch         19.58   2 
 15   495 Hill, Marla            T.C. Roberson            20.11   3 
 16   282 Mayo, Kaitlyn          Watauga                  20.42   1 
 17    56 Greene, Brittany       West Caldwell            20.53   4 
 --   255 Williams, Audree       Swansea                     FS   4 
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet:   15.08  2003        Krystal Barringer                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1    18 Jones, Breanna         Spring Valley            15.72    10  
  2   143 Harrison, Revonda      A. C. Reynolds           15.78     8  
  3   478 wright, emily          West Wilkes              16.04     6  
  4    98 Pheil, Christian       Asheville HS             17.29     4  
  5    46 Bentley, Sarah         West Caldwell            17.69     2  
  6   326 Mercer, Meredith       North Buncombe H         19.23     1  
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   14.00  2004        Cade Liverman                               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   562 Waters, Frankie        Brevard High Sch         15.38q  2 
  2   432 Conley, Nicholas       McDowell High Sc         15.50q  4 
  3   299 Reardon, Shon          North Buncombe H         16.03q  1 
  4   361 Lott, Caleb            Hibriten High Sc         16.10q  3 
  5    97 Palas, Sid             Asheville HS             16.56q  1 
  6   171 Friedman, Max          Forsyth Country          16.60q  5 
  7   382 Burch, Darrien         Hickory HS               16.75   3 
  8    80 Walker, Will           Asheville HS             17.35   5 
  9   399 Silvers, Patrick       Pisgah                   17.74   5 
 10   331 Spencer, Jashawn       Ashbrook HS              17.94   2 
 11   589 McCanless, Jared       Brevard High Sch         18.03   4 
 12   526 Norris, Nikita         T.C. Roberson            18.12   3 
 13   548 Reynolds, Cory         West Henderson           18.13   4 
 14   278 Ruble, Macey           Watauga                  18.56   5 
 15   188 Walker, Finley         South Caldwell H         18.57   1 
 16    42 Thomas, Torrin         West Caldwell            19.03   1 
 17   598 Turk, Brendan          T.C. Roberson            19.16   3 
 18   439 Burton, Luke           McDowell High Sc         19.18   3 
 19   308 Wilson, Justin         North Buncombe H         19.24   5 
 20    60 Thomas, Montray        West Caldwell            19.56   4 
 21   351 Lassiter, Chris        Hibriten High Sc         19.73   1 
 22   471 Brian, Trey            West Wilkes              19.78   1 
 23   462 Foster, Josh           West Wilkes              20.00   5 
 24   180 Nelson, Todd           Forsyth Country          20.54   2 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet:   14.00  2004        Cade Liverman                               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   562 Waters, Frankie        Brevard High Sch         14.84    10  
  2   432 Conley, Nicholas       McDowell High Sc         15.20     8  
  3   299 Reardon, Shon          North Buncombe H         15.36     6  
  4   361 Lott, Caleb            Hibriten High Sc         15.37     4  
  5   171 Friedman, Max          Forsyth Country          16.84     2  
  6    97 Palas, Sid             Asheville HS             17.02     1  
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   12.05  2004        Octavia Burgess                             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   243 Burgess, Octavia       Freedom HS               12.41q  3 
  2   286 Ellington, Olivia      Watauga                  12.75q  4 
  3   259 Borden, Brittney       Watauga                  12.90q  3 
  4     1 Drayton, Ashley        Spring Valley            13.05q  3 
  5   143 Harrison, Revonda      A. C. Reynolds           13.28q  2 
  6   489 Pickett, Erica         T.C. Roberson            13.31q  2 
  7   469 frye, melanie          West Wilkes              13.50   1 
  8   174 Ohar, Melanie          Forsyth Country          13.53   5 
  9   379 Mull, Shay             Hickory HS               13.56   1 
 10    10 Muller, Alneisha       Spring Valley            13.66   4 
 11   586 Jackson, Portia        Brevard High Sch         13.77   2 
 12   343 Adams, Tara            Ashbrook HS              13.81   2 
 13   122 Younger, Brianna       A. C. Reynolds           13.84   1 
 14   470 beck, mallory          West Wilkes              13.96   4 
 15   375 Davenport, Alexis      Hickory HS               14.15   2 
 16   537 Chiles, Tiffani        T.C. Roberson            14.19   3 
 17   319 Gudger, Tiffany        North Buncombe H         14.78   4 
 18    65 Robinson, Nailah       West Caldwell            14.90   1 
 19   561 Smith, Latitia         Brevard High Sch         14.96   1 
 20   334 Smith, Camilia         Ashbrook HS              14.99   1 
 21    67 Bridges, Shari         West Caldwell            15.07   5 
 22   296 Banks, Kim             North Buncombe H         15.41   3 
 23   212 Gillum, Bryttani       South Caldwell H         15.57   5 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   12.05  2004        Octavia Burgess                             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   243 Burgess, Octavia       Freedom HS               12.25    10  
  2   286 Ellington, Olivia      Watauga                  12.50     8  
  3   143 Harrison, Revonda      A. C. Reynolds           13.14     6  
  4   259 Borden, Brittney       Watauga                  13.34     4  
  5     1 Drayton, Ashley        Spring Valley            13.35     2  
  6   489 Pickett, Erica         T.C. Roberson            13.69     1  
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   11.11  2003        Jimmy Russell                               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1    50 Perry, Willie          West Caldwell            10.60q  1 
  2   441 Johnson, Kevin         McDowell High Sc         11.03q  2 
  3    85 White, Johnny          Asheville HS             11.06q  3 
  4    82 Butler, Crezden        Asheville HS             11.19q  4 
  5   422 Johanson, Chris        Madison High Sch         11.28q  2 
  6    47 Barnett, Jay           West Caldwell            11.35q  4 
  7   536 Gilmore, Paul          T.C. Roberson            11.38   1 
  8   209 Moss, Charles          South Caldwell H         11.39   1 
  9   500 Gossett, Josh          T.C. Roberson            11.50   6 
  9   237 Fleming, Justin        Freedom HS               11.50   1 
 11   455 Welker, Max            McDowell High Sc         11.54   6 
 12   130 Yunger, Brandon        A. C. Reynolds           11.73   4 
 13   156 deBethizy, Zac         Forsyth Country          11.80   5 
 14   376 Pittman, Andrew        Hickory HS               11.88   2 
 15   135 Spencer, Darius        A. C. Reynolds           11.90   1 
 16   187 Kanupp, Josh           South Caldwell H         12.02   4 
 16   553 Darity, John           West Henderson           12.02   6 
 18   327 Blackmon, Matt         North Buncombe H         12.06   3 
 19   540 Terrio, Adam           Christ School            12.18   3 
 20   295 Arrington, Alan        North Buncombe H         12.24   2 
 21   550 Owens, Quinten         West Henderson           12.40   4 
 22   560 Brooks, Josh           Brevard High Sch         12.42   5 
 23   563 Norman, Nathan         Brevard High Sch         12.74   5 
 24    24 Newberry, Josh         Enka HS                  12.90   6 
 25   273 Fioramonti, David      Watauga                  13.20   3 
 --   159 Furr, Hunter           Forsyth Country             FS   3 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   11.11  2003        Jimmy Russell                               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1    50 Perry, Willie          West Caldwell            10.62    10  
  2    82 Butler, Crezden        Asheville HS             10.80     8  
  3   441 Johnson, Kevin         McDowell High Sc         11.03     6  
  4    85 White, Johnny          Asheville HS             11.26     4  
  5   422 Johanson, Chris        Madison High Sch         11.34     2  
  6    47 Barnett, Jay           West Caldwell            11.64     1  
 
Event 7  Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   1:45.15  2004        Z.B. Vance                                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Spring Valley (Sc)  'A'                             1:53.03   2   10  
     1) 10 Muller, Alneisha             2) 3 Greenaway, Shannese          
     3) 1 Drayton, Ashley               4) 11 Moten, Tinesha              
  2 Brevard High School  'A'                            1:55.06   1    8  
     1) 586 Jackson, Portia             2) 566 wynn, alex                 
     3) 569 Witek, Wendi                4) 581 Avery, Brynan              
  3 Forsyth Country Day School  'A'                     1:55.93   2    6  
     1) 174 Ohar, Melanie               2) 160 Driscoll, Mimi             
     3) 152 Reich, Michelle             4) 163 Hull, Lynne                
  4 Watauga High School  'A'                            1:57.90   2    4  
     1) 259 Borden, Brittney            2) 286 Ellington, Olivia          
     3) 274 Hall, Suzannah              4) 285 Nieves, Sonia              
  5 North Buncombe High School  'A'                     1:59.37   2    2  
     1) 302 Zurlinden, Lindsey          2) 303 Pace, Kate                 
     3) 305 Isgrig, Taylor              4) 300 Massey, Amanda             
  6 T.C. Roberson High School  'A'                      1:59.71   1    1  
     1) 535 Levi, Katy                  2) 488 King, Kendall              
     3) 509 Logan, Corvette             4) 504 Perry, Kendra              
  7 Asheville High School  'A'                          2:03.27   1 
     1) 75 Watts, Meagan                2) 99 Handley, Nicole             
     3) 100 Scott, Monigue              4) 104 West, Jennifer             
  8 West Wilkes  'A'                                    2:06.56   1 
     1) 479 Pierce, Jessica             2) 472 Beck, Morgan               
     3) 460 Brooks, Marcia              4) 475 Upchurch, Tiffany          
 -- Ashbrook HS  'A'                                         DQ   2 
     1) 334 Smith, Camilia              2) 337 Hutchins, Jordan           
     3) 345 Smith, Shalesha             4) 343 Adams, Tara                
 -- A. C. Reynolds High School  'A'                          DQ   2 
     1) 124 Osborne, Julie              2) 134 Urquhart, Kristen          
     3) 142 Owenby, Sarah               4) 126 Austin, Brittany           
 -- West Caldwell  'A'                                       DQ   1 
     1) 66 Herman, Jodie                2) 65 Robinson, Nailah            
     3) 52 Warren, Shatericka           4) 67 Bridges, Shari              
 -- South Caldwell High School  'A'                          DQ   1 
     1) 181 Abts, Tasha                 2) 205 Younce, Aly                
     3) 186 Foster, Tiffany             4) 193 Burton, Amber              
 
Event 8  Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   1:30.30  2003        T.C. Roberson                             
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 West Caldwell  'A'                                  1:32.25   3   10  
     1) 73 Simmons, Doug                2) 63 Genwright, Justin           
     3) 47 Barnett, Jay                 4) 50 Perry, Willie               
  2 McDowell High School  'A'                           1:32.66   3    8  
     1) 455 Welker, Max                 2) 432 Conley, Nicholas           
     3) 441 Johnson, Kevin              4) 433 Henry, Deraine             
  3 Brevard High School  'A'                            1:36.64   3    6  
     1) 584 Elliot, Jonathon            2) 562 Waters, Frankie            
     3) 564 Robinson, Quentin           4) 577 Limbo, Charlie             
  4 Hibriten High School  'A'                           1:38.37   2    4  
     1) 374 Witherspoon, Michael        2) 348 McGlone, Will              
     3) 351 Lassiter, Chris             4) 355 Greene, Jonathan           
  5 Forsyth Country Day School  'A'                     1:38.97   1    2  
     1) 159 Furr, Hunter                2) 156 deBethizy, Zac             
     3) 179 Kuhlman, Josh               4) 164 Wartenberger, Marc         
  6 A. C. Reynolds High School  'A'                     1:39.96   2    1  
     1) 127 Brewer, Devin               2) 108 Durham, Lamont             
     3) 113 Johnson, Kyle               4) 118 Murfin, Stephen            
  7 South Caldwell High School  'A'                     1:42.13   2 
     1) 209 Moss, Charles               2) 187 Kanupp, Josh               
     3) 182 Carswell, Andrew            4) 191 Kincaid, Kaleb             
  8 North Buncombe High School  'A'                     1:44.89   1 
     1) 316 Pitts, Gregg                2) 328 Duckworth, Blake           
     3) 325 Rogers, Andrew              4) 321 Rice, Miles                
 -- T.C. Roberson High School  'A'                           DQ   3 
     1) 498 Smith, Rodney               2) 522 Bradley, Josh              
     3) 507 Moore, Dennis               4) 521 Rice, Octavius             
 -- Enka High School  'A'                                    DQ   1 
     1) 25 Barton, David                2) 41 Lynn, Dorain                
     3) 31 Austin, Maurice              4) 29 Aldridge, Travis            
 -- Madison High School  'A'                                 DQ   2 
     1) 421 Banks, Sean                 2) 414 Campanga, Keith            
     3) 418 Shelton, Nate               4) 422 Johanson, Chris            
 
Event 9  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   5:25.50  2003        Brenna Burns                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1     5 Niehaus, Kate          Spring Valley          5:25.80    10  
  2   154 Bruce, Elizabeth       Forsyth Country        5:37.50     8  
  3   293 Broyhill, Lindsay      Page HS                5:38.70     6  
  4   248 Willard, Diana         Swansea                5:43.20     4  
  5   528 Chapman, Stephanie     T.C. Roberson          5:44.00     2  
  6   532 Duval, Claire          T.C. Roberson          5:45.60     1  
  7   442 Robinson, Ashley       McDowell High Sc       5:49.40  
  8   417 Jones, Tori            Madison High Sch       5:55.10  
  9   221 Yurko, Cameo           East Burke HS          5:57.00  
 10   217 Wilson, Tara           South Caldwell H       6:00.50  
 11   307 Lindholm, Dana         North Buncombe H       6:04.70  
 12   101 Sweat, Margaret        Asheville HS           6:05.20  
 13   276 Dollars, Dolly         Watauga                6:05.57  
 14   593 Clark, Kyle            Hickory HS             6:09.10  
 15    37 Davis, Nicloe          Enka HS                6:09.50  
 16   323 Pomfrey, Emily         North Buncombe H       6:10.30  
 17   436 Greene, Kelsea         McDowell High Sc       6:11.60  
 18   277 Norris, Ashley         Watauga                6:12.80  
 19     2 Hubble, Kate           Spring Valley          6:18.90  
 20   592 Kenney, Carolina       Hickory HS             6:19.50  
 21   112 Bridges, Brittany      A. C. Reynolds         6:45.70  
 22   574 Byrd, Rose             Brevard High Sch       6:46.30  
 23    44 Redman, Lauren         West Caldwell          6:49.80  
 24   572 Fluck, Kim             Brevard High Sch       6:50.70  
 25   196 Stiles, Brittany       South Caldwell H       7:10.60  
 
Event 10  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   4:36.20  2004        Chase Eckard                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   183 Eckard, Chase          South Caldwell H       4:35.58    10  
  2   288 Pung, Brandon          Owen High School       4:37.64     8  
  3    93 Howland, Chet          Asheville HS           4:39.70     6  
  4   510 Walker, Michael        T.C. Roberson          4:42.65     4  
  5   177 Gerding, Chris         Forsyth Country        4:48.59     2  
  6   128 Brown, Tim             A. C. Reynolds         4:50.20     1  
  7   279 Nelson, Luke           Watauga                4:50.51  
  8    35 Crouse, Wesley         Enka HS                4:51.68  
  9   235 Clawson, Jake          Freedom HS             4:52.06  
 10   211 Stultz, Ryan           South Caldwell H       4:53.31  
 11   381 Hill, Ryan             Hickory HS             4:57.44  
 12   568 mcentire, kurt         Brevard High Sch       4:58.33  
 13   260 Bathanti, Jacob        Watauga                5:02.82  
 14   444 Ruiz, Nick             McDowell High Sc       5:04.59  
 15   597 McArdle, Jacob         T.C. Roberson          5:04.87  
 16    39 Wells, Aaron           Enka HS                5:08.59  
 17   600 Starr, Luke            McDowell High Sc       5:16.98  
 18   105 Wefel, Dean            Asheville HS           5:21.96  
 19   543 Wilkins, John          Christ School          5:24.58  
 20   575 Anton, Luke            Brevard High Sch       5:29.51  
 21   304 Brown, Chris           North Buncombe H       5:30.48  
 22   310 Carswell, Nick         North Buncombe H       5:30.99  
 23   544 Bell, Jeremy           Christ School          5:31.93  
 24    74 Gragg, Justin          West Caldwell          5:37.16  
 25   290 Pung, Jordan           Owen High School       5:52.43  
 26   353 Dravland, Eric         Hibriten High Sc       6:04.08  
 
Event 11  Girls 4x100 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   49.65  2004        Martin Luther King  GA                      
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Spring Valley (Sc)  'A'                               51.47   2   10  
     1) 10 Muller, Alneisha             2) 15 Hall, Alexia                
     3) 18 Jones, Breanna               4) 1 Drayton, Ashley              
  2 Freedom High School  'A'                              51.49   2    8  
     1) 243 Burgess, Octavia            2) 239 Greene, Amber              
     3) 226 Leary, Trecola              4) 230 Ervin, Alex                
  3 A. C. Reynolds High School  'A'                       54.04   2    6  
     1) 126 Austin, Brittany            2) 143 Harrison, Revonda          
     3) 122 Younger, Brianna            4) 136 Davis, Shanae              
  4 Forsyth Country Day School  'A'                       54.95   2    4  
     1) 174 Ohar, Melanie               2) 160 Driscoll, Mimi             
     3) 152 Reich, Michelle             4) 163 Hull, Lynne                
  5 T.C. Roberson High School  'A'                        55.22   2    2  
     1) 503 Vasey, Kersten              2) 504 Perry, Kendra              
     3) 537 Chiles, Tiffani             4) 489 Pickett, Erica             
  6 Asheville High School  'A'                            57.22   1    1  
     1) 75 Watts, Meagan                2) 100 Scott, Monigue             
     3) 99 Handley, Nicole              4) 104 West, Jennifer             
  7 North Buncombe High School  'A'                       57.62   1 
     1) 300 Massey, Amanda              2) 309 Ledbetter, Sara            
     3) 319 Gudger, Tiffany             4) 326 Mercer, Meredith           
  8 Watauga High School  'A'                              59.22   2 
     1) 259 Borden, Brittney            2) 286 Ellington, Olivia          
     3) 274 Hall, Suzannah              4) 285 Nieves, Sonia              
  9 West Caldwell  'A'                                  1:00.00   1 
     1) 66 Herman, Jodie                2) 65 Robinson, Nailah            
     3) 52 Warren, Shatericka           4) 67 Bridges, Shari              
 10 South Caldwell High School  'A'                     1:00.90   1 
     1) 215 Fisher, Ashley              2) 212 Gillum, Bryttani           
     3) 206 Baldwin, Chelsea            4) 193 Burton, Amber              
 11 West Wilkes  'A'                                    1:01.76   1 
     1) 479 Pierce, Jessica             2) 475 Upchurch, Tiffany          
     3) 460 Brooks, Marcia              4) 472 Beck, Morgan               
 -- Brevard High School  'A'                                 DQ   1 
     1) 565 Benjamin, Monique           2) 586 Jackson, Portia            
     3) 566 wynn, alex                  4) 581 Avery, Brynan              
 
Event 12  Boys 4x100 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   43.28  2004        Freedom                                     
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 West Caldwell  'A'                                    44.41   3   10  
     1) 73 Simmons, Doug                2) 63 Genwright, Justin           
     3) 47 Barnett, Jay                 4) 50 Perry, Willie               
  2 T.C. Roberson High School  'A'                        45.04   3    8  
     1) 536 Gilmore, Paul               2) 506 McDowell, David            
     3) 500 Gossett, Josh               4) 513 Mills, DeVon               
  3 McDowell High School  'A'                             45.12   3    6  
     1) 455 Welker, Max                 2) 454 Bass, Brent                
     3) 443 Greenwood, Jeremy           4) 441 Johnson, Kevin             
  4 Brevard High School  'A'                              46.21   1    4  
     1) 584 Elliot, Jonathon            2) 562 Waters, Frankie            
     3) 560 Brooks, Josh                4) 577 Limbo, Charlie             
  5 Hibriten High School  'A'                             46.31   2    2  
     1) 374 Witherspoon, Michael        2) 348 McGlone, Will              
     3) 368 Story, Clint                4) 354 Dula, Jordan               
  6 Hickory High School  'A'                              46.35   2    1  
     1) 382 Burch, Darrien              2) 380 Covington, Greg            
     3) 376 Pittman, Andrew             4) 378 Te, Allesondro             
  7 Forsyth Country Day School  'A'                       46.72   2 
     1) 156 deBethizy, Zac              2) 180 Nelson, Todd               
     3) 179 Kuhlman, Josh               4) 159 Furr, Hunter               
  8 North Buncombe High School  'A'                       49.29   1 
     1) 321 Rice, Miles                 2) 308 Wilson, Justin             
     3) 295 Arrington, Alan             4) 327 Blackmon, Matt             
 -- Enka High School  'A'                                    NT   1 
     1) 25 Barton, David                2) 22 Malmo, George               
     3) 41 Lynn, Dorain                 4) 31 Austin, Maurice             
 -- South Caldwell High School  'A'                         DNF   2 
     1) 187 Kanupp, Josh                2) 188 Walker, Finley             
     3) 216 Wilcox, Josh                4) 209 Moss, Charles              
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   58.17  2003        Carlitha Strudivant                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   175 Pierce, Mackenzie      Forsyth Country          57.35q  5 
  2     6 McMichael, Shalyn      Spring Valley          1:02.03q  4 
  3   473 davis, amanda          West Wilkes            1:02.94q  1 
  4   559 Bailey, Annie          Owen High School       1:03.63q  2 
  5   515 Dugan, Sarah           T.C. Roberson          1:03.82q  5 
  6   145 Bennett, Michelle      A. C. Reynolds         1:04.56q  3 
  7    61 Bryant, Hope           West Caldwell          1:05.15   6 
  8   377 Reynolds, Kristie      Hickory HS             1:06.21   5 
  9   430 Hunnicutt, Charity     Mt. Heritage           1:06.31   6 
 10   225 Jones, Garielle        Hendersonville H       1:06.48   3 
 11   134 Urquhart, Kristen      A. C. Reynolds         1:06.56   5 
 12   181 Abts, Tasha            South Caldwell H       1:06.90   2 
 13   440 Corpening, Laeesha     McDowell High Sc       1:07.60   6 
 14   302 Zurlinden, Lindsey     North Buncombe H       1:07.86   4 
 15   520 Snead, Megan           T.C. Roberson          1:08.58   2 
 16   163 Hull, Lynne            Forsyth Country        1:08.68   1 
 17   296 Banks, Kim             North Buncombe H       1:09.36   5 
 18     9 Williams, Diedre       Spring Valley          1:09.39   3 
 19   451 Huffman, Charity       McDowell High Sc       1:09.49   1 
 20   186 Foster, Tiffany        South Caldwell H       1:11.49   1 
 21   246 Austin, Whittney       Swansea                1:12.16   2 
 22   460 Brooks, Marcia         West Wilkes            1:13.19   4 
 23    45 Smith, Kayla           West Caldwell          1:13.24   3 
 24   275 Dolan, Meaghan         Watauga                1:19.24   6 
 25   363 Melton, Jessica        Hibriten High Sc       1:19.40   1 
 26   238 Dula, Ashley           Freedom HS             1:24.59   1 
 
Event 13  Girls 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   58.17  2003        Carlitha Strudivant                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   175 Pierce, Mackenzie      Forsyth Country          57.06    10  
  2   473 davis, amanda          West Wilkes            1:01.62     8  
  3   559 Bailey, Annie          Owen High School       1:01.96     6  
  4     6 McMichael, Shalyn      Spring Valley          1:03.25     4  
  5   515 Dugan, Sarah           T.C. Roberson          1:05.97     2  
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   49.90  2003        Bryan Burney                                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1    77 Aiken, Jo'van          Asheville HS             52.53q  5 
  2   459 McNeil, Evan           West Wilkes              52.93q  4 
  3   355 Greene, Jonathan       Hibriten High Sc         53.88q  2 
  4    70 Smith, Dana            West Caldwell            53.91q  3 
  5   102 Miller, Pierre         Asheville HS             54.06q  3 
  6   433 Henry, Deraine         McDowell High Sc         54.29q  1 
  7   252 Bolton, Markco         Swansea                  54.62   5 
  8   483 Kilgore, Jeremiah      T.C. Roberson            54.66   2 
  9   339 Patton, Clay           Ashbrook HS              54.91   6 
 10   191 Kincaid, Kaleb         South Caldwell H         55.11   3 
 11   556 Goodchild, Jake        West Henderson           55.18   1 
 11    32 Wolfheart, Jordan      Enka HS                  55.18   2 
 13   237 Fleming, Justin        Freedom HS               55.92   4 
 14   316 Pitts, Gregg           North Buncombe H         56.20   4 
 15   409 Menard, Steven         Madison High Sch         56.72   6 
 16   380 Covington, Greg        Hickory HS               56.94   3 
 17   541 Brewster, Hal          Christ School            57.30   5 
 18   150 Rusterholz, Stephe     Forsyth Country          57.53   6 
 19    55 Smith, Justin          West Caldwell            57.70   4 
 20   194 Legg, Blaine           South Caldwell H         58.58   1 
 21   144 Kuster, Ethan          A. C. Reynolds           58.84   5 
 22   109 Robinson, Shawn        A. C. Reynolds           59.13   2 
 23   538 Lawrence, Tim          T.C. Roberson            59.61   1 
 24   283 Barnhill, Brian        Watauga                1:00.46   3 
 25   412 Jones, Curry           Madison High Sch       1:00.49   2 
 26   571 Howell, Antwane        Brevard High Sch       1:01.08   4 
 27   372 Drew, Justin           Hibriten High Sc       1:04.38   3 
 
Event 14  Boys 400 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   49.90  2003        Bryan Burney                                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1    77 Aiken, Jo'van          Asheville HS             52.53    10  
  2   355 Greene, Jonathan       Hibriten High Sc         53.10     8  
  3   459 McNeil, Evan           West Wilkes              53.39     6  
  4   102 Miller, Pierre         Asheville HS             55.10     4  
  5    70 Smith, Dana            West Caldwell            56.08     2  
 --   433 Henry, Deraine         McDowell High Sc            DQ  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   45.99  2004        Mercedes Harris                             
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   478 wright, emily          West Wilkes              49.34q  3 
  2    98 Pheil, Christian       Asheville HS             49.53q  4 
  3    18 Jones, Breanna         Spring Valley            49.85q  1 
  4   165 Branch, Emily          Forsyth Country          50.50q  5 
  5   305 Isgrig, Taylor         North Buncombe H         52.15q  2 
  6   303 Pace, Kate             North Buncombe H         53.33q  3 
  7   469 frye, melanie          West Wilkes              53.51   1 
  8   142 Owenby, Sarah          A. C. Reynolds           53.55   4 
  9   169 Warren, Carter         Forsyth Country          53.80   2 
 10   337 Hutchins, Jordan       Ashbrook HS              54.22   3 
 11   488 King, Kendall          T.C. Roberson            54.89   4 
 12    13 Vaughn, Sebrina        Spring Valley            55.56   2 
 13   386 Burchfield, Holly      Pisgah                   55.70   4 
 14   431 Robinson, Shannan      Mt. Heritage             57.39   1 
 15   491 Querin, Emily          T.C. Roberson            58.27   5 
 16   247 Austin, Brittany       Swansea                  58.36   1 
 17   206 Baldwin, Chelsea       South Caldwell H         59.44   1 
 18    56 Greene, Brittany       West Caldwell            59.48   3 
 19   406 Ray, Allison           Pisgah                 1:00.47   3 
 20   581 Avery, Brynan          Brevard High Sch       1:02.05   4 
 21    46 Bentley, Sarah         West Caldwell          1:03.67   4 
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet:   45.99  2004        Mercedes Harris                             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1    18 Jones, Breanna         Spring Valley            47.34    10  
  2   478 wright, emily          West Wilkes              49.22     8  
  3    98 Pheil, Christian       Asheville HS             49.38     6  
  4   165 Branch, Emily          Forsyth Country          51.96     4  
  5   305 Isgrig, Taylor         North Buncombe H         54.64     2  
  6   303 Pace, Kate             North Buncombe H         55.68     1  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   38.13  2003        Cade Liverman                               
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   171 Friedman, Max          Forsyth Country          41.56q  1 
  2   432 Conley, Nicholas       McDowell High Sc         41.75q  5 
  3   361 Lott, Caleb            Hibriten High Sc         42.06q  3 
  4   299 Reardon, Shon          North Buncombe H         42.31q  2 
  5   390 Pruett, Chris          Pisgah                   42.81q  1 
  6   131 Wadopian, Joel         A. C. Reynolds           43.36q  5 
  7    80 Walker, Will           Asheville HS             44.56   2 
  8   331 Spencer, Jashawn       Ashbrook HS              44.65   3 
  9    72 Simmons, Billy         West Caldwell            45.11   5 
 10   439 Burton, Luke           McDowell High Sc         45.89   3 
 11    97 Palas, Sid             Asheville HS             46.06   4 
 12   278 Ruble, Macey           Watauga                  46.46   4 
 13   411 Ramsey, Justin         Madison High Sch         46.56   5 
 14   477 Walker, Josh           West Wilkes              46.60   4 
 15   589 McCanless, Jared       Brevard High Sch         46.99   3 
 16   399 Silvers, Patrick       Pisgah                   47.56   3 
 17   599 Szajko, Robert         T.C. Roberson            47.67   5 
 18    60 Thomas, Montray        West Caldwell            47.70   5 
 19   187 Kanupp, Josh           South Caldwell H         47.73   3 
 20   180 Nelson, Todd           Forsyth Country          48.05   2 
 21   197 Sims, Scott            South Caldwell H         48.35   1 
 22   457 Vance, Jordan          West Wilkes              48.38   1 
 23   341 Clay, Steven           Ashbrook HS              48.95   1 
 24   313 Nallenweg, Rick        North Buncombe H         49.00   4 
 25   492 Lane, Brian            T.C. Roberson            49.10   2 
 26   558 Armstrong, Barrett     West Henderson           50.18   1 
 27   425 Radford, KC            Madison High Sch         50.65   2 
 28   368 Story, Clint           Hibriten High Sc         51.74   2 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
=======================================================================
        Meet:   38.13  2003        Cade Liverman                               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   432 Conley, Nicholas       McDowell High Sc         41.25    10  
  2   299 Reardon, Shon          North Buncombe H         41.49     8  
  3   171 Friedman, Max          Forsyth Country          41.67     6  
  4   131 Wadopian, Joel         A. C. Reynolds           43.09     4  
  5   361 Lott, Caleb            Hibriten High Sc         43.10     2  
  6   390 Pruett, Chris          Pisgah                   43.58     1  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   2:18.44  2004        Mackenzie Pierce                          
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   293 Broyhill, Lindsay      Page HS                2:28.31    10  
  2    17 Fulks, Megan           Spring Valley          2:30.36     8  
  3    12 Doster, Leah           Spring Valley          2:32.70     6  
  4   518 McArdle, Hannah        T.C. Roberson          2:36.10     4  
  5   205 Younce, Aly            South Caldwell H       2:36.55     2  
  6   391 Deaver, Samantha       Pisgah                 2:38.11     1  
  7   470 beck, mallory          West Wilkes            2:41.00  
  8   417 Jones, Tori            Madison High Sch       2:41.14  
  9   576 Bramford, Ashley       Brevard High Sch       2:41.80  
 10   173 Perry, Clare           Forsyth Country        2:43.41  
 11   377 Reynolds, Kristie      Hickory HS             2:45.98  
 12   296 Banks, Kim             North Buncombe H       2:48.24  
 13   276 Dollars, Dolly         Watauga                2:50.27  
 14    61 Bryant, Hope           West Caldwell          2:51.11  
 15   245 Schweitzer, Christ     Swansea                2:52.03  
 16   271 Dollars, Melody        Watauga                2:54.60  
 17   591 Hamilton, Christin     Hickory HS             2:57.70  
 18   207 Annas, Miranda         South Caldwell H       3:02.00  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   1:58.41  2004        Frank Higginbotham                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   453 Burnette, Andrew       McDowell High Sc       1:59.40    10  
  2   485 Morgan, Josh           T.C. Roberson          1:59.80     8  
  3    26 Goodrum, Erin          Enka HS                2:01.10     6  
  4   190 Holman, Matt           South Caldwell H       2:01.40     4  
  5   554 Condon, Chase          West Henderson         2:03.40     2  
  6   416 Goforth, Daniel        Madison High Sch       2:03.70     1  
  7   110 Shuford, Joseph        A. C. Reynolds         2:08.30  
  8   519 Pickett, Josh          T.C. Roberson          2:10.60  
  9   291 Groves, Matt           Owen High School       2:13.00  
 10   251 Brown, Thomas          Swansea                2:13.50  
 11   204 Gambrell, Josh         South Caldwell H       2:14.30  
 12   279 Nelson, Luke           Watauga                2:17.21  
 13   567 Guice, Jonathon        Brevard High Sch       2:17.90  
 14    79 Smith, Jonathon        Asheville HS           2:18.00  
 15   465 Hanlin, Jesse          West Wilkes            2:18.50  
 16   235 Clawson, Jake          Freedom HS             2:23.90  
 17    86 Adams, Jasper          Asheville HS           2:33.11  
 18   253 Suwala, John           Swansea                2:33.18  
 19    54 Welch, Jeremiah        West Caldwell          2:35.80  
 20    59 Stansell, Devin        West Caldwell          2:36.10  
 21   297 Reardon, Michael       North Buncombe H       2:36.60  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   25.02  2003        Carlitha Strudivant                         
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   243 Burgess, Octavia       Freedom HS               25.66q  2 
  2   565 Benjamin, Monique      Brevard High Sch         26.71q  5 
  3   473 davis, amanda          West Wilkes              26.73q  5 
  4   286 Ellington, Olivia      Watauga                  27.25q  3 
  5     1 Drayton, Ashley        Spring Valley            27.47q  5 
  5   379 Mull, Shay             Hickory HS               27.47q  1 
  7   345 Smith, Shalesha        Ashbrook HS              27.97   4 
  8   134 Urquhart, Kristen      A. C. Reynolds           28.58   2 
  9   152 Reich, Michelle        Forsyth Country          28.64   3 
 10   504 Perry, Kendra          T.C. Roberson            28.76   5 
 11   430 Hunnicutt, Charity     Mt. Heritage             28.79   3 
 12   264 Langham, Yasmine       Watauga                  28.90   5 
 13   122 Younger, Brianna       A. C. Reynolds           28.94   1 
 14   246 Austin, Whittney       Swansea                  29.15   4 
 15   343 Adams, Tara            Ashbrook HS              29.21   1 
 16   566 wynn, alex             Brevard High Sch         29.26   3 
 17   225 Jones, Garielle        Hendersonville H         29.94   3 
 18    67 Bridges, Shari         West Caldwell            30.61   4 
 19   395 Jones, Wensday         Pisgah                   30.63   3 
 20   529 Bachelder, Jessica     T.C. Roberson            30.68   2 
 21   309 Ledbetter, Sara        North Buncombe H         31.37   5 
 22    71 Woody, Brooklyn        West Caldwell            32.40   1 
 23   157 Arias, Sophia          Forsyth Country          32.81   1 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   25.02  2003        Carlitha Strudivant                         
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1   243 Burgess, Octavia       Freedom HS               26.16    10  
  2   286 Ellington, Olivia      Watauga                  26.30     8  
  3   473 davis, amanda          West Wilkes              27.27     6  
  4   379 Mull, Shay             Hickory HS               27.36     4  
  5     1 Drayton, Ashley        Spring Valley            27.43     2  
  6   565 Benjamin, Monique      Brevard High Sch         28.81     1  
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
        Meet:   21.77  2004        Matthew Pritchett                           
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1    50 Perry, Willie          West Caldwell            21.38q  1 
  2   441 Johnson, Kevin         McDowell High Sc         22.34q  5 
  3   547 Stephenson, Zwide      Christ School            22.35q  3 
  4    77 Aiken, Jo'van          Asheville HS             22.41q  4 
  5   433 Henry, Deraine         McDowell High Sc         22.45q  2 
  6    94 Dean, Furman           Asheville HS             22.60q  6 
  7   500 Gossett, Josh          T.C. Roberson            23.08   3 
  8    47 Barnett, Jay           West Caldwell            23.36   5 
  9   564 Robinson, Quentin      Brevard High Sch         23.99   4 
 10   421 Banks, Sean            Madison High Sch         24.04   2 
 11   376 Pittman, Andrew        Hickory HS               24.16   6 
 12   577 Limbo, Charlie         Brevard High Sch         24.21   5 
 13   348 McGlone, Will          Hibriten High Sc         24.32   3 
 14   507 Moore, Dennis          T.C. Roberson            24.35   4 
 15   556 Goodchild, Jake        West Henderson           24.38   4 
 16   156 deBethizy, Zac         Forsyth Country          24.41   1 
 17   378 Te, Allesondro         Hickory HS               24.52   6 
 18   553 Darity, John           West Henderson           24.91   3 
 19   182 Carswell, Andrew       South Caldwell H         25.51   6 
 20   162 Taylor, Steve          Forsyth Country          26.21   3 
 21   321 Rice, Miles            North Buncombe H         26.26   3 
 22   373 Melton, John           Hibriten High Sc         27.43   5 
 23   324 Stanley, David         North Buncombe H         27.71   1 
 24    22 Malmo, George          Enka HS                  29.91   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
=======================================================================
        Meet:   21.77  2004        Matthew Pritchett                           
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1    50 Perry, Willie          West Caldwell            21.97    10  
  2   433 Henry, Deraine         McDowell High Sc         22.85     8  
  3   441 Johnson, Kevin         McDowell High Sc         23.22     6  
 --    77 Aiken, Jo'van          Asheville HS                DQ  
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   11:23.43  2003        Brenna Burns                             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   154 Bruce, Elizabeth       Forsyth Country       11:29.00    10  
  2   248 Willard, Diana         Swansea               11:49.00     8  
  3   442 Robinson, Ashley       McDowell High Sc      12:06.00     6  
  4   263 Cullen, Danielle       Watauga               12:13.00     4  
  5   517 Kelley, Clair          T.C. Roberson         12:26.00     2  
  6   307 Lindholm, Dana         North Buncombe H      12:29.00     1  
  7   588 Galloway, Michelle     Brevard High Sch      12:33.00  
  8     7 Beardsley, Samanth     Spring Valley         12:38.00  
  9   323 Pomfrey, Emily         North Buncombe H      12:59.00  
 10   580 Peck, Katherine        Brevard High Sch      13:07.00  
 11   593 Clark, Kyle            Hickory HS            13:22.00  
 12   592 Kenney, Carolina       Hickory HS            13:35.00  
 13    14 Leonard, Jennifer      Spring Valley         13:39.00  
 14   512 Gibson, Amy            T.C. Roberson         13:56.00  
 14   213 Annas, Holly           South Caldwell H      13:56.00  
 16   397 Mouhourtis, Meagha     Pisgah                14:15.00  
 17   200 Harris, Kartherine     South Caldwell H      14:32.00  
 18    44 Redman, Lauren         West Caldwell         14:40.00  
 19   332 Massey, Emily          Ashbrook HS           14:43.02  
 20   112 Bridges, Brittany      A. C. Reynolds        14:43.27  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
        Meet:   9:43.82  2003        Freddie Burns                             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   183 Eckard, Chase          South Caldwell H       9:45.70    10  
  2   437 Shirlen, Isaiah        McDowell High Sc       9:46.80     8  
  3   288 Pung, Brandon          Owen High School       9:54.20     6  
  4    93 Howland, Chet          Asheville HS          10:06.80     4  
  5   201 Brown, Tyler           South Caldwell H      10:20.39     2  
  6   257 Forsyth, Brooks        Watauga               10:22.16     1  
  7   381 Hill, Ryan             Hickory HS            10:24.75  
  8   287 Peterson, Keegan       Owen High School      10:25.20  
  9   435 Brown, Kyle            McDowell High Sc      10:28.38  
 10   240 McKee, Zack            Freedom HS            10:28.60  
 11   482 Dawson, Ben            T.C. Roberson         10:55.48  
 12   176 Holland, Steven        Forsyth Country       11:07.55  
 13   546 English, Rett          Christ School         11:08.77  
 14   415 Weaver, Josey          Madison High Sch      11:10.16  
 15   304 Brown, Chris           North Buncombe H      11:12.85  
 16   258 Holden, Thomas         Watauga               11:13.13  
 17   487 Chapin, Luke           T.C. Roberson         11:27.92  
 18    88 Dungan, Vincent        Asheville HS          11:35.41  
 19    74 Gragg, Justin          West Caldwell         11:39.00  
 20   158 Hylland, Matt          Forsyth Country       11:44.45  
 21   318 Pomfrey, Matt          North Buncombe H      11:56.71  
 22    51 Hammond, Matt          West Caldwell         12:43.74  
 23   393 Green, Andrew          Pisgah                13:38.61  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   4:01.93  2004        Martin Luther King  GA                    
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Spring Valley (Sc)  'A'                             4:26.28   3   10  
     1) 12 Doster, Leah                 2) 1 Drayton, Ashley              
     3) 17 Fulks, Megan                 4) 18 Jones, Breanna              
  2 T.C. Roberson High School  'A'                      4:33.76   3    8  
     1) 520 Snead, Megan                2) 518 McArdle, Hannah            
     3) 528 Chapman, Stephanie          4) 532 Duval, Claire              
  3 A. C. Reynolds High School  'A'                     4:38.87   2    6  
     1) 122 Younger, Brianna            2) 134 Urquhart, Kristen          
     3) 145 Bennett, Michelle           4) 141 Walker, Kate               
  4 South Caldwell High School  'A'                     4:44.25   2    4  
     1) 181 Abts, Tasha                 2) 186 Foster, Tiffany            
     3) 205 Younce, Aly                 4) 217 Wilson, Tara               
  5 Asheville High School  'A'                          4:50.72   1    2  
     1) 98 Pheil, Christian             2) 87 Joyner, Ebony               
     3) 100 Scott, Monigue              4) 96 Velez, Moria                
  6 Watauga High School  'A'                            4:59.98   2    1  
     1) 266 Romano, Anna                2) 277 Norris, Ashley             
     3) 285 Nieves, Sonia               4) 271 Dollars, Melody            
  7 West Caldwell  'A'                                  5:13.57   1 
     1) 58 Simmons, Nicole              2) 71 Woody, Brooklyn             
     3) 45 Smith, Kayla                 4) 61 Bryant, Hope                
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
        Meet:   3:30.72  2004        Z.B. Vance                                
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McDowell High School  'A'                           3:39.32   3   10  
     1) 439 Burton, Luke                2) 452 Goble, Daniel              
     3) 453 Burnette, Andrew            4) 432 Conley, Nicholas           
  2 South Caldwell High School  'A'                     3:43.09   3    8  
     1) 190 Holman, Matt                2) 183 Eckard, Chase              
     3) 211 Stultz, Ryan                4) 191 Kincaid, Kaleb             
  3 Madison High School  'A'                            3:44.53   1    6  
     1) 422 Johanson, Chris             2) 414 Campanga, Keith            
     3) 411 Ramsey, Justin              4) 416 Goforth, Daniel            
  4 West Wilkes  'A'                                    3:49.22   1    4  
     1) 466 Boeheim, Kevin              2) 471 Brian, Trey                
     3) 465 Hanlin, Jesse               4) 459 McNeil, Evan               
  5 Brevard High School  'A'                            3:53.03   1    2  
     1) 578 Cable, Travis               2) 571 Howell, Antwane            
     3) 577 Limbo, Charlie              4) 585 Burgess, Austin            
  6 T.C. Roberson High School  'A'                      3:56.23   2    1  
     1) 538 Lawrence, Tim               2) 505 Tenney, Sam                
     3) 483 Kilgore, Jeremiah           4) 496 Jackson, Matt              
  7 Asheville High School  'A'                          3:58.92   3 
     1) 79 Smith, Jonathon              2) 102 Miller, Pierre             
     3) 81 Thomas, Dion                 4) 95 Harrison, Elijah            
  8 West Caldwell  'A'                                  4:11.74   2 
     1) 73 Simmons, Doug                2) 72 Simmons, Billy              
     3) 70 Smith, Dana                  4) 55 Smith, Justin               
 
Event 25  Girls Shot Put
=======================================================================
        Meet:   41-05  2003        Chjristina Hernandez                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1     8 Jones, Shay            Spring Valley         37-05.00    10  
  2    16 Krueger, Kimberly      Spring Valley         35-01.00     8  
  3   259 Borden, Brittney       Watauga               35-00.50     6  
  4   137 Browning, Whitney      A. C. Reynolds        32-00.50     4  
  5   228 Gibbs, Brianna         Freedom HS            31-03.00     2  
  6   480 Monroe, Janine         T.C. Roberson         30-10.00     1  
  7    34 Tounzen, Tara          Enka HS               30-09.00  
  8   189 Jett, Sarah            South Caldwell H      30-04.00  
  9   195 Wilson, Jazmine        South Caldwell H      30-00.50  
 10   508 Webber, Ashley         T.C. Roberson         29-08.00  
 11   426 Hensley, Sarah         Madison High Sch      29-07.50  
 12   320 Fender, Robin          North Buncombe H      28-07.00  
 13   138 Scurry, Daisy          A. C. Reynolds        28-01.00  
 14   330 Smith, Christin        Ashbrook HS           27-08.00  
 15   350 Spadaccini, Sierra     Hibriten High Sc      27-07.00  
 16   241 Hemphill, Sha          Freedom HS            26-08.50  
 17   250 Freeman, Re'Vivian     Swansea               26-05.00  
 18   149 Kaussari, Nazanin      Forsyth Country       26-02.00  
 19   265 Wilson, Keisha         Watauga               25-04.50  
 20   463 Hendrix, Jessica       West Wilkes           24-05.00  
 21   464 Wingler, Meredith      West Wilkes           24-02.00  
 22   173 Perry, Clare           Forsyth Country       24-01.00  
 23   306 Hancock, Diana         North Buncombe H      21-04.00  
 23    69 Hollar, Esha           West Caldwell         21-04.00  
 25    23 White, Scottie         Enka HS               21-03.00  
 26   403 Smathers, Ashley       Pisgah                20-02.50  
 
Event 26  Boys Shot Put
=======================================================================
        Meet:   53-09  2004        Jerrod Kelly                                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   506 McDowell, David        T.C. Roberson         48-07.00    10  
  2   270 Corriher, Daniel       Watauga               47-10.00     8  
  3   398 Deaver, Josh           Pisgah                45-07.50     6  
  4   262 Salzano, Andrew        Watauga               45-03.00     4  
  5    68 Hamby, Jon             West Caldwell         44-00.00     2  
  6   106 Howard, Jacob          A. C. Reynolds        43-00.00     1  
  7   164 Wartenberger, Marc     Forsyth Country       41-05.00  
  8   493 Montgomery, Lee        T.C. Roberson         41-02.50  
  9   298 Roberts, Ronald        North Buncombe H      40-05.00  
 10   552 Arrowood, David        West Henderson        39-07.00  
 11   423 Young, Austin          Madison High Sch      39-02.00  
 12    64 Robinson, Fred         West Caldwell         38-09.50  
 12   447 Montgomery, Quron      McDowell High Sc      38-09.50  
 14   401 Kuykendall, Willia     Pisgah                38-02.00  
 15   370 Wood, Jacob            Hibriten High Sc      37-06.00  
 16   329 White, Ben             North Buncombe H      36-06.00  
 17    30 Luther, Alex           Enka HS               35-04.50  
 18   233 Brown, Jamie           Freedom HS            35-01.00  
 19    29 Aldridge, Travis       Enka HS               35-00.50  
 20   170 Nelson, Kyle           Forsyth Country       35-00.00  
 21    78 Douglas, Forest        Asheville HS          33-00.00  
 22   573 Harris, CJ             Brevard High Sch      31-10.50  
 23   333 Hutchins, Corey        Ashbrook HS           31-09.50  
 24   413 Ledford, Derek         Madison High Sch      31-09.00  
 25    92 Bee, Colin             Asheville HS          31-07.00  
 
Event 27  Girls Discus Throw
=======================================================================
        Meet:   130-01  2003        Christina Hernandez                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   137 Browning, Whitney      A. C. Reynolds          111-07    10  
  2    16 Krueger, Kimberly      Spring Valley        102-03.50     8  
  3    40 Roberts, Mellie        Enka HS              102-00.50     6  
  4     8 Jones, Shay            Spring Valley            98-09     4  
  5   259 Borden, Brittney       Watauga               93-00.50     2  
  6   330 Smith, Christin        Ashbrook HS           88-00.50     1  
  7   320 Fender, Robin          North Buncombe H      85-10.50  
  8   402 Gibson, Keri           Pisgah                84-00.50  
  9   189 Jett, Sarah            South Caldwell H         78-02  
 10   198 Church, Morgan         South Caldwell H      78-01.50  
 11   281 O'Bryant, Caite        Watauga               77-11.50  
 12    20 Milam, Lauren          Enka HS                  77-03  
 13   117 Buchanan, Kacy         A. C. Reynolds        73-09.50  
 14   350 Spadaccini, Sierra     Hibriten High Sc      69-06.50  
 15   480 Monroe, Janine         T.C. Roberson            69-02  
 16   241 Hemphill, Sha          Freedom HS            67-10.50  
 17   464 Wingler, Meredith      West Wilkes              66-10  
 18   494 Holmes, Dorinda        T.C. Roberson            66-04  
 19   228 Gibbs, Brianna         Freedom HS            64-00.50  
 20   311 Phillips, Brittney     North Buncombe H      59-08.50  
 21   149 Kaussari, Nazanin      Forsyth Country          59-02  
 22   250 Freeman, Re'Vivian     Swansea                  56-00  
 23   153 Lust, Elisabeth        Forsyth Country          53-01  
 24   410 Rice, Laura            Madison High Sch         52-00  
 25    43 Helton, Tiffany        West Caldwell         31-06.50  
 
Event 28  Boys Discus Throw
=======================================================================
        Meet:   153-05  2004        Brian Watkins                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   516 Raabe, Erik            T.C. Roberson        142-10.50    10  
  2   262 Salzano, Andrew        Watauga                 130-07     8  
  3   524 Lawson, Cody           T.C. Roberson           129-01     6  
  4   294 Hilton, Ross           Fred T. Foard        128-08.50     4  
  5   447 Montgomery, Quron      McDowell High Sc        127-05     2  
  6   123 Bowman, Ryan           A. C. Reynolds       125-04.50     1  
  7   552 Arrowood, David        West Henderson       119-00.50  
  8   270 Corriher, Daniel       Watauga              118-02.50  
  9   233 Brown, Jamie           Freedom HS              115-07  
 10   333 Hutchins, Corey        Ashbrook HS             111-04  
 11   164 Wartenberger, Marc     Forsyth Country      110-10.50  
 12    53 Yount, Darrius         West Caldwell           110-06  
 13   329 White, Ben             North Buncombe H     109-04.50  
 14   298 Roberts, Ronald        North Buncombe H        107-09  
 15    30 Luther, Alex           Enka HS                 101-06  
 16    68 Hamby, Jon             West Caldwell            99-04  
 17    29 Aldridge, Travis       Enka HS               97-06.50  
 18   539 Cleavenger, Grant      Christ School            96-01  
 19   413 Ledford, Derek         Madison High Sch      91-05.50  
 20   423 Young, Austin          Madison High Sch      89-01.50  
 21    91 Whiteside, Kendric     Asheville HS             78-07  
 22   167 Stanbery, Tim          Forsyth Country       74-02.50  
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
        Meet:   15-10  2004        Melanie Frye                                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   469 frye, melanie          West Wilkes           15-04.50    10  
  2   527 Bateman, Josalyn       T.C. Roberson         15-02.25     8  
  3   119 Davis, Jennifer        A. C. Reynolds        15-00.25     6  
  4    15 Hall, Alexia           Spring Valley         14-06.75     4  
  5   160 Driscoll, Mimi         Forsyth Country       14-05.00     2  
  6   586 Jackson, Portia        Brevard High Sch      14-01.25     1  
  7   375 Davenport, Alexis      Hickory HS            13-11.00  
  8   379 Mull, Shay             Hickory HS            13-10.00  
  9   136 Davis, Shanae          A. C. Reynolds        13-09.25  
 10     3 Greenaway, Shannes     Spring Valley         13-08.00  
 11   255 Williams, Audree       Swansea               13-07.50  
 12   305 Isgrig, Taylor         North Buncombe H      13-06.50  
 13   449 Hill, Chaunda          McDowell High Sc      13-00.75  
 14   280 Ward, Julie            Watauga               12-11.25  
 15   534 Watson, Brittany       T.C. Roberson         12-10.00  
 16   274 Hall, Suzannah         Watauga               12-05.50  
 17   185 Megan, Myers           South Caldwell H      11-01.50  
 18   300 Massey, Amanda         North Buncombe H      11-01.00  
 19    46 Bentley, Sarah         West Caldwell         10-11.75  
 20    45 Smith, Kayla           West Caldwell         10-01.00  
 21   199 Abts, Tiffany          South Caldwell H      10-00.75  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
        Meet:   23-03  2004        Dexter Adams                                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   374 Witherspoon, Micha     Hibriten High Sc      20-02.00    10  
  2    84 Thompson, Isiah        Asheville HS          19-05.75     8  
  3    72 Simmons, Billy         West Caldwell         18-11.75     6  
  4   531 Crowder, Winston       T.C. Roberson         18-09.00     4  
  5   434 Swepson, Marvin        McDowell High Sc      18-07.00     2  
  6   321 Rice, Miles            North Buncombe H      18-05.00     1  
  7    94 Dean, Furman           Asheville HS          18-03.50  
  8    62 Owens, Marcus          West Caldwell         18-00.00  
  8   490 Atkins, Randy          T.C. Roberson         18-00.00  
 10   267 Beasley, Will          Watauga               17-08.25  
 11   272 Stein, Ricky           Watauga               17-06.00  
 12   129 Wilson, Michael        A. C. Reynolds        17-02.00  
 13   179 Kuhlman, Josh          Forsyth Country       16-05.50  
 14   159 Furr, Hunter           Forsyth Country       16-00.50  
 15   456 Evans, Matt            McDowell High Sc      15-11.75  
 16   383 Mull, Alex             Hickory HS            15-08.00  
 17   424 Peel, Chris            Madison High Sch      14-06.25  
 18    25 Barton, David          Enka HS               14-00.25  
 --   563 Norman, Nathan         Brevard High Sch            ND  
 --   577 Limbo, Charlie         Brevard High Sch            ND  
 --   474 Krebsner, John         West Wilkes                 ND  
 --   542 Massengale, Billy      Christ School               ND  
 --   315 Quinn, Kevin           North Buncombe H            ND  
 --   203 Farr, Dustin           South Caldwell H            ND  
 --   342 Boone, Tremain         Ashbrook HS                 ND  
 --    31 Austin, Maurice        Enka HS                     ND  
 --   188 Walker, Finley         South Caldwell H            ND  
 --   408 Greenman, Jimmy        Pisgah                      ND  
 --   421 Banks, Sean            Madison High Sch            ND  
 --   346 Cathcart, Phillip      Ashbrook HS                 ND  
 --   359 Ferguson, Will         Hibriten High Sc            ND  
 
Event 31  Girls Triple Jump
=======================================================================
        Meet:   36-04.50  2003        Krystal Barringer                        
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   119 Davis, Jennifer        A. C. Reynolds        32-03.25    10  
  2    15 Hall, Alexia           Spring Valley         32-02.25     8  
  3    11 Moten, Tinesha         Spring Valley         32-01.00     6  
  4   534 Watson, Brittany       T.C. Roberson         31-09.00     4  
  5   449 Hill, Chaunda          McDowell High Sc      31-01.00     2  
  6   239 Greene, Amber          Freedom HS            30-04.75     1  
  7   527 Bateman, Josalyn       T.C. Roberson         29-04.00  
  8   309 Ledbetter, Sara        North Buncombe H      28-09.00  
  9   274 Hall, Suzannah         Watauga               27-08.75  
  9   160 Driscoll, Mimi         Forsyth Country       27-08.75  
 11   400 Althoff, Nicole        Pisgah                26-05.50  
 12    45 Smith, Kayla           West Caldwell         25-11.00  
 13   266 Romano, Anna           Watauga               25-00.00  
 14   199 Abts, Tiffany          South Caldwell H      24-01.50  
 --   114 Smith, Alyssa          A. C. Reynolds            FOUL  
 --   255 Williams, Audree       Swansea                   FOUL  
 --    57 Clark, Callie          West Caldwell             FOUL  
 
Event 32  Boys Triple Jump
=======================================================================
        Meet:   42-11.50  2004        Creon Logan                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    95 Harrison, Elijah       Asheville HS          44-01.00    10  
  2   551 Gaillard, Chris        West Henderson        42-10.00     8  
  3   434 Swepson, Marvin        McDowell High Sc      42-05.50     6  
  4    82 Butler, Crezden        Asheville HS          40-10.25     4  
  5   476 Scercy, Wesley         West Wilkes           40-05.75     2  
  6   342 Boone, Tremain         Ashbrook HS           40-03.75     1  
  7   445 Conley, Andre          McDowell High Sc      40-01.50  
  8   299 Reardon, Shon          North Buncombe H      39-02.00  
  9    63 Genwright, Justin      West Caldwell         38-04.00  
 10   383 Mull, Alex             Hickory HS            38-02.50  
 11   315 Quinn, Kevin           North Buncombe H      37-10.50  
 12    72 Simmons, Billy         West Caldwell         37-07.50  
 13   346 Cathcart, Phillip      Ashbrook HS           37-04.25  
 14   267 Beasley, Will          Watauga               37-04.00  
 14   382 Burch, Darrien         Hickory HS            37-04.00  
 14   501 Collins, Cord          T.C. Roberson         37-04.00  
 17   497 Beasley, El-Don        T.C. Roberson         37-00.50  
 18   284 Walker, Vince          Watauga               36-06.00  
 19   214 Carswell, Seth         South Caldwell H      36-03.25  
 20   139 Redpath, Colin         A. C. Reynolds        35-07.25  
 21   420 Worley, Adam           Madison High Sch      34-08.25  
 22   151 Short, Joel            Forsyth Country       34-06.00  
 23   188 Walker, Finley         South Caldwell H      33-06.50  
 24   405 Frizzell, James        Pisgah                32-11.50  
 25   180 Nelson, Todd           Forsyth Country       32-10.00  
 26   424 Peel, Chris            Madison High Sch      30-07.50  
 --   549 Allen, Justin          West Henderson            FOUL  
 
Event 33  Girls High Jump
=======================================================================
        Meet:    5-02  2004        Kayla Carlisle                              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   338 Connor, Taylor         Ashbrook HS            5-00.00    10  
  2   518 McArdle, Hannah        T.C. Roberson          4-10.00     8  
  3   280 Ward, Julie            Watauga               J4-10.00     6  
  4   119 Davis, Jennifer        A. C. Reynolds         4-08.00     4  
  5   303 Pace, Kate             North Buncombe H      J4-08.00     2  
  6   469 frye, melanie          West Wilkes           J4-04.00     1  
  7   232 Williams, Tabitha      Freedom HS            J4-04.00  
  8   175 Pierce, Mackenzie      Forsyth Country       J4-04.00  
  9   169 Warren, Carter         Forsyth Country       J4-04.00  
 10   484 Hills, Bridget         T.C. Roberson         J4-04.00  
 11   312 Bretz, Rebecca         North Buncombe H      J4-04.00  
 12   463 Hendrix, Jessica       West Wilkes            4-02.00  
 13   396 Marlor, Amy            Pisgah                J4-02.00  
 --   192 Watson, Bailey         South Caldwell H            NH  
 --   202 Breedlove, Ashley      South Caldwell H            NH  
 --     4 Pope, Kendall          Spring Valley               NH  
 --   375 Davenport, Alexis      Hickory HS                  NH  
 --    56 Greene, Brittany       West Caldwell               NH  
 --   114 Smith, Alyssa          A. C. Reynolds              NH  
 --   285 Nieves, Sonia          Watauga                     NH  
 
Event 34  Boys High Jump
=======================================================================
        Meet:    6-07  2003        Daniel Smith                                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1    95 Harrison, Elijah       Asheville HS           6-04.00    10  
  2   209 Moss, Charles          South Caldwell H       5-10.00     8  
  3   551 Gaillard, Chris        West Henderson         5-08.00     5  
  3   164 Wartenberger, Marc     Forsyth Country        5-08.00     5  
  5    63 Genwright, Justin      West Caldwell         J5-08.00     2  
  6   456 Evans, Matt            McDowell High Sc      J5-08.00     1  
  7   434 Swepson, Marvin        McDowell High Sc      J5-08.00  
  8   139 Redpath, Colin         A. C. Reynolds         5-06.00  
  9   526 Norris, Nikita         T.C. Roberson         J5-06.00  
 10   317 Patterson, James       North Buncombe H      J5-06.00  
 11   129 Wilson, Michael        A. C. Reynolds        J5-06.00  
 12   214 Carswell, Seth         South Caldwell H       5-04.00  
 13   476 Scercy, Wesley         West Wilkes           J5-04.00  
 14    84 Thompson, Isiah        Asheville HS          J5-04.00  
 --    55 Smith, Justin          West Caldwell               NH  
 --   492 Lane, Brian            T.C. Roberson               NH  
 --   562 Waters, Frankie        Brevard High Sch            NH  
 --   571 Howell, Antwane        Brevard High Sch            NH  
 --   557 Collins, Michael       West Henderson              NH  
 --   344 Woods, Chris           Ashbrook HS                 NH  
 --   411 Ramsey, Justin         Madison High Sch            NH  
 --   267 Beasley, Will          Watauga                     NH  
 --   335 Surrat, Antonio        Ashbrook HS                 NH  
 --   316 Pitts, Gregg           North Buncombe H            NH  
 --   284 Walker, Vince          Watauga                     NH  
 --   412 Jones, Curry           Madison High Sch            NH  
 
Event 35  Girls Pole Vault
=======================================================================
        Meet:   11-00  2004        Tracy Prohoniak                             
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   280 Ward, Julie            Watauga                9-00.00    10  
  2   305 Isgrig, Taylor         North Buncombe H      J9-00.00     8  
  3   300 Massey, Amanda         North Buncombe H       8-06.00     6  
  4   236 Robinson, Linsi        Freedom HS             8-00.00     4  
  5   242 Edwards, Leigh         Freedom HS            J8-00.00     2  
  6   163 Hull, Lynne            Forsyth Country        7-06.00     1  
  7   155 Stephenson, Megan      Forsyth Country       J7-06.00  
  8   116 Searles, Rebecca       A. C. Reynolds        J7-06.00  
  9   486 Watson, Brittany       T.C. Roberson         J7-06.00  
 10    98 Pheil, Christian       Asheville HS           7-00.00  
 11   419 Lescano, Christina     Madison High Sch      J7-00.00  
 12   268 Corbin, Candace        Watauga               J7-00.00  
 --   133 Hill, MiMi             A. C. Reynolds              NH  
 --   502 Smoot, Kelly           T.C. Roberson               NH  
 --     4 Pope, Kendall          Spring Valley               NH  
 --    46 Bentley, Sarah         West Caldwell               NH  
 --   356 Ouellette, Dakota      Hibriten High Sc            NH  
 
Event 36  Boys Pole Vault
=======================================================================
        Meet:   15-07  2003                                                    
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1   315 Quinn, Kevin           North Buncombe H      13-00.00    10  
  2   231 Russ, Erik             Freedom HS            12-06.00     8  
  3   545 O'Garro-Moore, Jar     Christ School        J12-06.00     6  
  4   229 Lovensheimer, Matt     Freedom HS            12-00.00     4  
  5    76 England, Kent          Asheville HS         J12-00.00     2  
  6   129 Wilson, Michael        A. C. Reynolds        11-06.00     1  
  7    97 Palas, Sid             Asheville HS         J11-06.00  
  8   120 Yanik, Luke            A. C. Reynolds       J11-06.00  
  9   273 Fioramonti, David      Watauga               10-00.00  
 --   425 Radford, KC            Madison High Sch            NH  
 --   467 Swartzwelder, Jess     West Wilkes                 NH  
 --   415 Weaver, Josey          Madison High Sch            NH  
 --   523 Pressley, David        T.C. Roberson               NH  
 --   151 Short, Joel            Forsyth Country             NH  
 --   496 Jackson, Matt          T.C. Roberson               NH  
 --   203 Farr, Dustin           South Caldwell H            NH  
 --   278 Ruble, Macey           Watauga                     NH  
 --   208 Colvard, Josh          South Caldwell H            NH  
 --   317 Patterson, James       North Buncombe H            NH  
 --   347 Morris, Max            Ashbrook HS                 NH  
 --   161 Frey, Micah            Forsyth Country             NH  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Spring Valley (SC)         140        2) A. C. Reynolds High Schoo  60   
    3) Watauga High School         57        4) T.C. Roberson High School  52   
    5) Forsyth Country Day School  45        6) West Wilkes                39   
    7) Freedom High School         37        8) North Buncombe High Schoo  24   
    9) Page High School            16       10) Asheville High School      13   
   11) South Caldwell High School  12       11) Swansea High School        12   
   11) Brevard High School         12       14) Ashbrook HS                11   
   15) McDowell High School         8       16) Enka High School            6   
   16) Owen High School             6       18) Hickory High School         4   
   19) West Caldwell                2       20) Pisgah                      1   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) McDowell High School        97        2) Asheville High School      71   
    3) T.C. Roberson High School   59        4) West Caldwell              53   
    5) South Caldwell High School  52        6) Hibriten High School       30   
    7) North Buncombe High School  25        8) Brevard High School        22   
    9) Watauga High School         21        9) Forsyth Country Day Schoo  21   
   11) West Henderson High School  15       12) Owen High School           14   
   13) Freedom High School         12       13) West Wilkes                12   
   15) A. C. Reynolds High School  10       16) Madison High School         9   
   17) Pisgah                       7       18) Christ School               6   
   18) Enka High School             6       20) Fred T. Foard               4   
   21) Swansea High School          2       22) Hickory High School         1   
   22) Ashbrook HS                  1                                           

 
 
Post as: 
History for Blue Ridge Track Classic
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1 81 3 1  
2010 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
Hashtags: None