Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2009 Jun 12th

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2009

Videos (20)
View
+
Photos (274)
View
+
Articles (11)
View
+
Blogs (60)
View
+
 

Results

 

Invited groups

 

2009

The Distance Gala is one of the premier track events in the country, bringing together many of the top high school distance runners across the U.S. The 2011 Midwest Distance Gala will take place on June 11, 2011 at Benedictine University in Lisle, Illinois.

 

2009 Results - Midwest Distance Gala

Published by
ross   on Jun 12 2010, 12:45 AM

 


Midwest Distance Gala 2009 - 6/13/2009
Benedictine University, Lisle, IL
Results

Event 1 Men 2 Mile Run
================================================================
Name Year Team 2 mile FAT 3200m FAT 3000m FAT
================================================================
1 Verzbicas, Lukas Una-Il-New_l 8:53.98 8:50.70 8:20.15
2 Haile, Solomon Una-Md-Silve 8:56.08 8:52.86 8:21.04
3 Bazell, Graham Pwn3rs TC 8:56.65 8:53.44 8:21.66
4 Sorensen, Dylan Una-In-Zions 9:08.87 9:05.74 8:33.27
5 Rosenberg, Logan Una-In-Carme 9:11.49 9:08.15 8:33.92
6 Larsen, Andrew Una-Il-Glen_ 9:13.70 9:10.67 8:39.37
7 Nicolls, Danny Colorado 9:16.00 9:12.91 8:41.43
8 Sulkin, Steve Una-Il-Elmhu 9:18.75 9:15.22 8:40.55
9 Hunt, Mitchell Una-Ne-Fremo 9:21.83 9:18.44 8:44.74
10 Palmer, Andrew Una-Md-Bethe 9:22.14 9:19.13
11 Miller, Matthew Una-In-Lapor 9:22.55 9:19.52
12 Ohlman, Tom Una-In-Carme 9:23.01 9:19.82
13 Hebert, Jordan York/Kroy/El 9:24.07 9:20.66
14 Jacobs, Kevin Una-Il-Rosco 9:25.38 9:21.93
15 Truedson, Erik Bemidji Star 9:29.32 9:25.76
16 Fairleigh, Phil Una-Il-Cary- 9:30.52 9:27.09
17 Clark, Mike Una-Wi-Wauke 9:33.57 9:30.09
18 Perez, Matthew Una-Il-Hanov 9:40.26 9:36.89
19 DeSabato, Patrick Friends' Cen 9:52.05 9:48.04

Event 2 Men 2000 Meter Steeplechase
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Martin, Connor Una-In-Carme 6:01.97
2 Perez, Gerardo Lake Zurich 6:12.48
3 Hancke, Ian Haslett Runn 6:14.84
4 Roche, Josh Una-Law.North-IN 6:14.88
5 Root, Ryan Una-Il-Champ 6:35.93
6 Geimer, Paul Lake Zurich 6:42.50
7 Maki, Joe Una-Mi-Flint 6:44.87
8 Rehfeldt, Jeff Una-Il-Cherr 6:49.95
9 Duhig, Michael Una-Il-Saint 6:50.08
10 Sturgeon, Kyle Northern Ken 6:54.55
11 Smith, Nathan Una-Il-Bense 6:56.25
12 Smith, Justin Una-Il-Bense 7:00.26
13 Higdon, Wesley Una-In-Michi 7:00.36
14 Kamm, Kevin Una-Il-Metam 7:07.94

Event 3 Boys Freshman 1 Mile Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 O'Brien, Cole Burnsville S 4:27.51
2 Pollock, Rocky Fishers Dist 4:29.67
3 Schrobilgen, Malachy Una-Il-Oak_p 4:33.08
4 Garrett, Kent Una-In-Noble 4:35.38
5 Juras, Pat Lake Zurich 4:37.71
6 Nousain, Spencer Una-Mi-Conco 4:38.25
7 Redd, Jordan Una-Oh-Fairb 4:39.10
8 Culler, Keigan Una-In-Fremo 4:39.28
9 Archibald, Peter Una-Il-Genev 4:39.36
10 Martin, Andrice Franklin Cen 4:39.46
11 Simic, Dragan Una-Il-Rocto 4:41.60
12 Yau, William Breen TC 4:41.78
13 Merkel, Hayden Una-In-Bates 4:42.75
14 Quesnell, Michael Kimberly Hig 4:43.14
15 Hansen, Zach Una-Wi-Pleas 4:43.85
16 Webb, Andy Franklin Cen 4:46.10
17 Gonzalez, Francisco Una-Il-Elgin 4:46.31
18 Pastor, JT Fishers Dist 4:49.97
19 Jaghory, Dillon Breen TC 4:49.98
20 Didenko, Taras Una-Il-Wheel 4:51.54
21 Nanavaty, Aaron Franklin Cen 4:51.74
22 Shaw, Matt Franklin Cen 4:52.04
23 Morales, Byron Una-Il-Chica 4:52.53
24 Hague, William Una-Il-Winne 4:55.20
25 VanCamp, Alex Haslett Runn 4:56.78
26 Dhadwal, Nick Franklin Cen 5:01.71

Event 4 Women 800 Meter Dash
===================================================================
Name Year Team Finals H#
===================================================================
1 Hill, Katie Onalaska Hig 2:14.49 1
2 Eichenberger, Annette West Chicago 2:14.90 1
3 Burr, Jamie Onalaska Hig 2:15.69 1
4 Sielicki, Andrea Una-Wi-Germa 2:16.61 1
5 Eddings, Nyala Morgan Park 2:18.96 1
6 Magliola, Grace Una-Il-Downe 2:19.87 1
7 Stratton, Michelle Una-Il-Naper 2:19.99 1
8 Holtz, Lauren Una-Wi-Mequo 2:20.75 2
9 Meunier, Sydni Una-Il-Melvi 2:23.52 2
10 Green, Breonna Morgan Park 2:25.57 1
11 Sell, Emily Onalaska Hig 2:26.73 2
12 Dobbs, Michelle Rochelle Tra 2:27.77 2
13 Groshek, Jackie Onalaska Hig 2:32.12 2

Event 5 Men 800 Meter Dash
===================================================================
Name Year Team Finals H#
===================================================================
1 Neff, Danny Una-Oh-Vanda 1:50.02 1
2 Muntefering, Alex Una-Sd-Parks 1:51.34 1
3 Kaiser, Nick Una-Mi-Lambe 1:51.83 1
4 Ross, Evan Una-Wi-Port_ 1:51.87 1
5 Hucke, Tim Una-Wi-Hartl 1:52.02 1
6 winter, kyle Una-Wi-Wales 1:52.73 1
7 Alexander, Colby Strongsville 1:53.10 1
8 Clink, Max Una-Il-St._c 1:53.24 1
9 Morgan, Patrick Una-Il-Elmhu 1:53.88 2
10 Lugo, Alex Una-Sd-Sioux 1:54.28 2
11 Hendershot, Nathan Pendleton He 1:54.84 1
12 Zeman, Tyler Una-Wi-Hartl 1:55.11 2
13 Aguinaga, Oscar Una-Il-Auror 1:55.30 3
14 Porter, Daniel Una-In-India 1:55.58 2
15 Gunnerson, David Grafton High 1:55.80 2
16 Miglin, Blake Una-Il-Rockt 1:56.66 2
17 Higgins, Chris Una-Il-Genev 1:56.78 3
18 Van Portfliet, Ryan Una-Co-Park- 1:56.99 1
19 Radionoff, Nick Una-Mi-Beula 1:57.03 3
20 Adams, AJ Una-Il-Rolli 1:57.10 2
21 Remick, Spencer Una-Il-Inver 1:57.56 3
22 Roth, Dan Onalaska Hig 1:58.27 3
23 Ramirez, Pablo James B. Con 1:59.44 3
24 Fuglestad, Jordan Una-Sd-Sioux 1:59.53 3
25 Kebede, Robel Unattached 2:00.17 2

Event 6 Women 1 Mile Run
================================================================
Name Year Team 1 mile FAT 1600m FAT
================================================================
1 Brown, Stephanie Una-Il-Bloom 4:50.12 4:48.27
2 Hynes, Lizzy Una-Il-Saint 4:51.91 4:50.10
3 Pettit, Chelsea Startan trac 5:04.54 5:02.71
4 Carnegie, Michaela Una-Mi-Beula 5:06.98 5:04.97
5 Burns, Valerie Una-In-Grang 5:12.21 5:10.35
6 Hibshman, Maddie Onalaska Hig 5:14.87 5:13.11
7 Ummel, Kaley Una-Il-Lexin 5:19.82 5:17.70
8 Rehn, Katherin Una-Il-Weste 5:22.21 5:19.86
9 Siefert, Courtney Northern Ken 5:22.57 5:20.46
10 Overpeck, Elisha Northern Ken 5:36.60 5:34.52

Event 7 Men 1 Mile Run
================================================================
Name Year Team 1 mile FAT 1600m FAT 1500m FAT 800m FAT
================================================================
1 Springer, Andrew Westerly Hig 4:02.70 4:01.06 3:45.46 2:00.08
2 Callahan, Peter Una-Il-Evans 4:05.20 4:03.84 3:49.99 2:01.78?
3 McGregor, Pat Una-Al-Hoove 4:07.07 4:05.36 3:48.90 2:00.89
4 Nelson, Andrew Una-Il-Genev 4:09.33 4:07.79 3:52.88 2:07.14
5 Shields, Drew Fishers Dist 4:10.37 4:08.63 3:51.92 2:01.48
6 Hayek, Chris Una-Il-Mt._p 4:12.23 4:10.59 3:54.77 2:07.62
7 Wardall, Taylor(b sect) Una-Wi-Apple 4:12.59 4:11.06 --- ---
8 Hannon, Kyle (b sect) Una-Il-Park_ 4:14.11 4:12.73 --- ---
9 Schafer, Walter Una-Co-Cente 4:14.57 4:12.92 3:57.56 2:06.19
10 Driggs, Jack (b sect) Kroy 4:14.58 4:13.05 --- ---
11 Composto, Nico (b sect) Loyola Track 4:15.03 4:13.39 --- ---
12 Manfrin, Anthony Una-Il-Sleep 4:15.24 4:13.47 3:57.22 2:07.46
13 Dahleen, Zach Una-Il-Orlan 4:17.20 4:15.27 3:57.64 2:02.48
14 Scharold, Robbie (b sect) Northern Ken 4:17.46 4:15.95 --- ---
15 Thode, Jeff James B. Con 4:17.62 4:15.49 3:55.53 2:00.03
16 Simons, John (b sect) Una-Wi-Hartl 4:17.84 4:16.21 --- ---
17 Atchoo, Michael Breen TC 4:18.80 4:16.89 3:58.46 2:00.32
18 Smith, Andrew (C SECT) Una-Il-Elmhu 4:19.12
19 Walden, Chris (b sect) Una-In-Carme 4:19.24 4:17.62
20 Roscoe, Lucas (C SECT) Unattached 4:19.64
21 Byrne, Tyler (b sect) Una-In-Georg 4:20.58 4:18.86
22 Crist, Jason (b sect) Franklin Cen 4:21.67 4:20.06
23 Yau, James (b sect) Breen TC 4:22.13 4:20.34
24 Kinn, Dan (C SECT) Una-In-Carme 4:22.25
25 Miller, Steven (C SECT) Una-Il-St._c 4:22.57
26 Verzbicas, Lukas Una-Il-New_l 4:24.15 4:22.15 4:04.20 2:07.61
27 Karkalis, Angelos (C SECT) Una-Il-Mt.Pr 4:24.65
28 Karkalis, Photis (C SECT) Una-Il-Mt._p 4:24.82
29 Herbert, Michael (b sect) Una-Il-Naper 4:25.77 4:23.40
30 Pugh, Aaron (C SECT) Fishers Dist 4:28.52
31 VanKerkhoff, Todd (C SECT) Una-Il-St._c 4:29.09
32 Ballard, Ryan (C SECT) Una-Il-Rockt 4:29.91
33 Millares, Josh (C SECT) Fishers Dist 4:30.40
34 Shields, Alex (C SECT) Fishers Dist 4:32.12

Event 8 Mixed 5000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Escareno, Christian M Una-Il-Mt._p 14:43.44
2 Costello, Greg M Unattached 14:49.37
3 Krause, Elliot M Una-Wi-Apple 14:50.26
4 Osborn, David M Una-In-Westv 15:23.71
5 Birky, Christian M Una-Mi-Glenn 15:37.52
6 Maki, Joe M Una-Mi-Flint 15:37.66
7 Runner, Unknown M Unattached 15:38.82
8 Gornick, Nicholas M Kroy Track c 16:06.27
9 Hedman, Tom M Kroy TC 16:07.52
10 Hedman, Ron M Kroy TC 16:08.44
11 Sangha, Khushpal M Una-Il-Elmhu 16:13.84
12 Wilhite, Ken M Una-Il-Wheat 16:19.81
13 Ricketts, Daniel M Una-Il-Rolli 16:21.29
14 Soto, Francisco M Lake Zurich 16:33.61
15 Jaros, Michael M Una-Wi-Pleas 16:45.57
16 Pierce, Brett M Northern Ken 16:51.55
17 Prowse, Eric M Breen TC 16:54.18
18 Paulus, Jake M Lake Zurich 17:03.62
19 Parker, Aaron M Unattached 18:26.50
20 Honegger, Isaac M Lake Zurich 19:11.65
21 Russo, Joe M Una-Il-Elgin 19:22.05
22 Porter, Holly W Una-Il-Chica 19:23.43
23 Josifi, Lena W Una-Il-Arlin 20:18.98

 
 
Post as: 
History for Distance Gala | June 11, 2011 | Lisle, IL
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012     1    
2011 1 23 24   12
2010 1 15 6   29
2009 1 20 11 274 60
2008 1 10 4 121 6
2007 1 1 1 110  
2006 1 1 1 27  
2005 1   1 14  
 
Dick Pond Athletics NSSF brooks running Running The Mind.com