Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2009 May 23rd

YearResultsNewsPhotos 
*20141 3 
20131 2 
20121 1 
20111 1 
20091 2 
2008 
 

Media for 2009

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (2)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2009

Nebraska NSAA Outdoor State Championships

 

2009 Results - NSAA Nebraska State Outdoor Track & Field Championships

Published by
Shane   on May 23 2009, 05:53 PM

NSAA - Nebraska State Cross Country / Track Championships

2009 Results

Official Site

 

State Meet Results
A Boys  |   B Boys  |   C Boys  |   D Boys
A Girls  |   B Girls  |   C Girls  |   D Girls

Class D GIRLS Final Team Scores.

1. Lindsay Holy Family 64.500
2. Humphrey St. Francis 60.000
3. Bertrand 39.000
4. Mead 35.000
5. Wauneta-Palisade 32.000
6. Nebraska Christian 25.000
7. Prague 24.000
8. Dorchester 20.000
9. Humphrey 19.000
10T. Palmer 18.000
10T. Paxton 18.000
10T. Pleasanton 18.000
13T. Dodge 17.000
13T. Bruning-Davenport 17.000
15. Anselmo-Merna 16.000
16. Sterling 15.000
17T. Falls City Sacred Heart 14.000
17T. Ansley 14.000
17T. Wilcox-Hildreth 14.000
20T. Emerson-Hubbard 11.000
20T. Bancroft-Rosalie 11.000
20T. Sumner-Eddyville-Miller 11.000
23T. Orchard 10.000
23T. Clearwater 10.000
25T. Eustis-Farnam 8.000
25T. Clay Center 8.000
25T. Mullen 8.000
25T. Wausa 8.000
29T. Hitchcock County 7.000
29T. Lewiston 7.000
31T. Hay Springs 6.000
31T. North Loup-Scotia 6.000
31T. Osmond 6.000
31T. Sargent 6.000
31T. Silver Lake 6.000
36T. Newcastle 5.000
36T. Pawnee City 5.000
36T. Spalding/Spalding Academy 5.000
39T. Osceola 4.000
39T. Clarkson 4.000
39T. Potter-Dix 4.000
39T. Shickley 4.000
43T. Maywood 3.000
43T. Medicine Valley 3.000
43T. Coleridge 3.000
43T. Giltner 3.000
43T. Wallace 3.000
48T. Greeley-Wolbach 2.000
48T. Bloomfield 2.000
48T. Harvard 2.000
51T. Loomis 1.000
51T. Winside 1.000
53. Ewing 0.500

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 18' 4-1/4" Andrea Wegner Bancroft Rosalie 2000
Meet Record: 18' 4-1/4" Andrea Wegner Bancroft-Rosalie 2000

1st, 17' 3-3/4", Paige Frauendorfer, Humphrey,12
2nd, 16' 8", Jenna Paseka, Prague,12
3rd, 16' 7", Allycia Myers, Anselmo-Merna,12
4th, 16' 6-1/2", Maggie Kramer, Lewiston,11
5th, 16' 5", Amberlese DeCent, Paxton,11
6th, 16' 2-3/4", Rebecca Davenport, Sargent,10
7th, 16' 1-1/2", Aria Hughes, Hay Springs,10
8th, 16' 0-3/4", Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie,11
15' 10-3/4", Shelby Garland, Bruning-Davenport,9
15' 9", Kelsey Pollock, Prague,11
15' 9", Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller,10
15' 8-1/4", Katie Morten, Loomis,9
15' 5-1/4", Shanelle Stech, Osmond,12
15' 4-1/2", Erica Happ, Greeley-Wolbach,12
15' 3-3/4", Abigail Sorensen, Clay Center,11
15' 2-3/4", Taylor Holz, Potter-Dix,9
14' 9-1/4", Erin DeVries, Chambers,10
14' 2", Tiffany Hoaglund, Brady,12
14' 1-3/4", Whitney Palu, Osmond,9
14' 1-1/4", Ashley Hansel, Meridian,9
13' 2", Aria Ford, Cody-Kilgore,11

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 48' 5" Jenny Svoboda Howells 2004
Meet Record: 47' 5" Jenny Svoboda Howells 2004

1st, 41' 7", Karmen Lawver, Dorchester,11
2nd, 39' 10-1/4", Sadie Waugh, Paxton,12
3rd, 38' 6-3/4", Katie Johnson, Mead,10
4th, 37' 8-3/4", Tara Cockerill, Spalding/Spalding Academy,12
5th, 37' 8", Megan Hoesing, Mullen,11
6th, 36' 10-1/2", Sophia Wemhoff, Coleridge,12
7th, 36' 7", Ashley Axmann, Pleasanton,11
8th, 36' 6", Aundrea Jorgensen, Medicine Valley,11
35' 10", Aundrea Morner, McCool Junction,12
35' 9-1/2", Tori Chesterman, Bertrand,12
35' 0-1/4", Hillary Lienemann, Winside,12
34' 5", Jessica Sorensen, Clay Center,12
33' 11-1/2", Brittney Peters, Newcastle,12
33' 10", Bethany Cooper, Banner County,11
33' 10", Kendra Cornell, North Central,12
33' 0", Stephanie Holmberg, West Boyd,12
32' 6", Kelly Hittle, Scribner-Snyder,10
32' 5-1/2", Steph Kuhn, Hay Springs,12
32' 3", Sarah Scholz, Heartland Lutheran,12
32' 1-1/4", Taylor Bender, Lindsay Holy Family,9
32' 0", Whitney Weinman, Arnold,11
31' 10", Rachael Dahlman, Pender,9
31' 10", Callie Percival, Pawnee City,10

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 38' 1-3/4" Tonya Kneifl Newcastle 1997
Meet Record: 38' 1-3/4" Tonya Kneifl Newcastle 1997

1st, 35' 11-3/4", Allycia Myers, Anselmo-Merna,12
2nd, 35' 0-3/4", Shelby Garland, Bruning-Davenport,9
3rd, 34' 9", Emily German, Humphrey St. Francis,12
4th, 34' 5-3/4", Jenna Paseka, Prague,12
5th, 33' 11", Aria Hughes, Hay Springs,10
6th, 33' 10-1/2", Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth,11
7th, 33' 10", Maggie Kramer, Lewiston,11
8th, 33' 9-1/4", Shalista Lanz, Dodge,11
33' 5-3/4", Abigail Sorensen, Clay Center,11
33' 5-1/4", Kristi Bauer, Pleasanton,12
33' 4", Amberlese DeCent, Paxton,11
33' 0-1/4", Vitoria Wiese, Lindsay Holy Family,10
32' 10-1/2", Haley Soester, Crawford,10
32' 7-3/4", Abbey Schueth, Ewing,12
32' 3-1/2", Tiffany Hoaglund, Brady,12
32' 3-1/4", Ashley Hansel, Meridian,9
32' 0-3/4", Brooke Schipporeit, Anselmo-Merna,12
31' 9-1/2", Kacy Sutton, Rising City,11
31' 6-3/4", Jordyn Roberts, Winside,11
31' 1-3/4", Shanelle Stech, Osmond,12
30' 5", Laura Tomjack, Chambers,10

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 5' 8" Amanda Owens Harvard 2003
Meet Record: 5' 7" Tonya Kneifl/Aftan Smith Newcastle/McCool Junction 1994

1st, 5' 3", Kristi Bauer, Pleasanton,12
2nd, 5' 3", Savannah Wakeley, Wausa,12
3rd, 5' 3", Caitlin Casey, Emerson-Hubbard,11
4th, 5' 2", Macie Kuker, Falls City Sacred Heart,12
5th, 5' 2", Brandie Hermes, Potter-Dix,12
6th, 5' 0", Jacey Schultheiss, Eustis-Farnam,12
7th, 5' 0", Alyssa McDowell, Harvard,11
Tie 8th, 5' 0", Melissa Schumacher, Lindsay Holy Family,9
Tie 8th, 5' 0", Hayley Thramer, Ewing,12
5' 0", Samantha Janssen, Elgin,12
5' 0", Mette Odgaard, Lewiston,12
5' 0", Anastasia Ott, Giltner,12
5' 0", Erin DeVries, Chambers,10
4' 10", Hannah Artz, Wilcox-Hildreth,11
4' 10", Brooke Fozzard, Rising City,10
4' 8", Megan Davis, Sargent,10
4' 8", Sarah Carnes, Osceola,11
4' 8", Katie West, Wallace,11
4' 8", Danielle Jones, Potter-Dix,10

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 157' 2" Samantha Musil Pawnee City 2006
Meet Record: 151' 4" Molly Jo Brown Clarks 1993

1st, 124' 6", Karmen Lawver, Dorchester,11
2nd, 117' 0", Megan Berg, Sumner-Eddyville-Miller,10
3rd, 115' 1", Sadie Waugh, Paxton,12
4th, 111' 8", Kayla Franzluebbers, Dodge,12
5th, 109' 10", Tiffany Brabec, Clarkson,12
6th, 109' 5", Jessica Sorensen, Clay Center,12
7th, 109' 5", Aundrea Jorgensen, Medicine Valley,11
8th, 108' 3", Hillary Lienemann, Winside,12
106' 10", Rebekah Knaub, Banner County,12
105' 10", Brittany Edson, Eustis-Farnam,10
104' 2", Shelby Dempster, Orchard,12
103' 11", Nicole Swisher, Sandhills/Thedford,12
103' 10", Shelby Hamilton, Wauneta-Palisade,10
103' 0", McKenzie Connot, St. Mary's,11
102' 10", Kara Sudbeck, Wynot,11
102' 9", Kristen VanWesten, Meridian,12
101' 5", Megan Hoesing, Mullen,11
100' 7", Molly Paul, Cedar Rapids,12
99' 5", Bethany Cooper, Banner County,11
93' 11", Taylor Bender, Lindsay Holy Family,9
92' 5", Kaylee Klute, Hampton,11
89' 11", Sydney Merz, Cedar Bluffs,12
64' 7", Lauren Staehr, Heartland Lutheran,9

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 11' 0-1/4" Jennifer Dannehl Bertrand 2007
Meet Record: 11' 0" Julie Froeschl Falls City SH 2000

1st, 9' 6", Karrah Miller, Nebraska Christian,12
Tie 2nd, 9' 6", Shelby Gardine, Bertrand,10
Tie 2nd, 9' 6", Jaci Wright, Hitchcock County,11
4th, 9' 6", Michelle Toukan, Nebraska Christian,10
5th, 9' 6", Cynthia Mick, Shickley,9
Tie 6th, 9' 0", Hannah Malcolm, Falls City Sacred Heart,10
Tie 6th, 9' 0", Dekota Lundy, Bertrand,10
Tie 6th, 9' 0", Kristen Allen, Bloomfield,12
9' 0", Jessie Bolton, Garden County,12
9' 0", Savannah Heinzle, Medicine Valley,11
8' 6", Channa Hess, McCool Junction,12
8' 0", Mallory Hillyard, Falls City Sacred Heart,10
8' 0", Katarina Race, Wheeler Central,12
8' 0", Kali Blevins, Arnold,10
7' 6", Michelle Kester, Clearwater,12
7' 6", Tori Vineyard, Garden County,9
7' 0", Joan O'Brien, Newman Grove,9
7' 0", Danielle Kuchar, Humphrey St. Francis,12
7' 0", Caitlin Podany, St. Mary's,10

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 9:41.40 Wheeler Central 1983
Meet Record: 9:41.40 Wheeler Central 1983

1st, 9:57.110, Lindsay Holy Family
Natalie Korus, 11, Melanie Fehringer, 10, Lacey McPhillips, 12, Breanna Korus, 9
2nd, 10:08.934, Humphrey St. Francis
Lexi Arlt, 9, Breanna Brockhaus, 9, Molly McPhillips, 12, Emily Pfeifer, 10
3rd, 10:11.960, Dodge
Christina Tomka, 12, Jaki Kreikemeier, 9, Callan Rolf, 11, Nicole Kreikemeier, 11
4th, 10:13.608, Newcastle
Julia Mohr, 12, Kelci Kneifl, 10, Taylor Pollard, 11, Beth Finnegan, 10
5th, 10:21.130, Silver Lake
Bailey Morris, 10, Betsy Battreall, 12, Shelby Rupprecht, 11, Cami Bruckman, 11
6th, 10:25.990, Wallace
Jacqueline Griffiths, 12, Laura O'Brien, 10, Josi Hasenauer, 11, Katie West, 11
7th, 10:26.584, Clearwater
Sydney Pokorny, 10, Laura Sanne, 12, Allison Kester, 12, Amber Kester, 10
8th, 10:27.494, Clay Center
Ceirra Tompkin, 11, Morgan Woodbury, 12, Brooke Yates, 10, Jill Baxa, 11
10:29.588, Lawrence-Nelson
10:31.363, Mead
10:32.071, Sargent
10:32.655, Loomis
10:33.929, Bertrand
10:41.301, Elba
10:42.835, Meridian
10:43.513, Banner County

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 10:19.00 Karlene Erickson Wheeler Central 1982
Meet Record: 10:19.00 Karlene Erickson Wheeler Central 1982

1st, 11:26.189, Andrea Weeder, Lindsay Holy Family,9
2nd, 11:39.149, Carol Miller, Mead,12
3rd, 11:54.828, Kristi Bauer, Pleasanton,12
4th, 11:57.580, Dana Kluthe, North Loup-Scotia,12
5th, 12:29.651, Sydney Pokorny, Clearwater,10
6th, 12:33.977, Jamie Larsen, Mead,9
7th, 12:44.735, Cami Bruckman, Silver Lake,11
8th, 12:44.827, Hannah Connealy, Mullen,12
13:06.912, Jobi Hasenhauer, Maywood,11
13:07.328, Halie Gribble, Chambers,11
13:19.006, Brenda Maldonado, Sargent,10
13:20.544, Callan Rolf, Dodge,11
13:28.740, Jessica Madron, Medicine Valley,10
13:29.498, Michelle Hachtel, Harvard,9
13:30.926, Heidi Krueger, Diller-Odell,12
13:34.474, Maria Madrid, Bertrand,12
13:43.711, Catelyn Haller, Potter-Dix,11
14:10.009, Heather Pribyl, Exeter-Milligan,10
14:14.253, Brianna Young, Hyannis,9
14:19.764, Alexandria Olsen, Newcastle,10
14:40.572, Jaki Kreikemeier, Dodge,9
DQ , Tasha Miller, McPherson County,12
DNF , Amanda Kahny, Osmond,9

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 2:13.45 Deb Spickelmier Hayes Center 1985
Meet Record: 2:13.45 Deb Spickelmier Hayes Center 1985

Section Results

Section #1

2:24.895, Brooke Koester, Maywood,12
2:27.747, Jacqueline Griffiths, Wallace,12
2:28.233, Alyx Friedrich, North Central,12
2:28.605, Amy Nuesch, Osmond,11
2:30.113, Sydney Pokorny, Clearwater,10
2:31.237, Jaycee Jacobitz, Lawrence-Nelson,12
2:31.569, Beth Finnegan, Newcastle,10
2:34.179, Michelle Johnson, Callaway,12
2:35.309, Jill Baxa, Clay Center,11
2:35.515, Shelby McDowell, Crawford,12
2:38.659, Leann Osten, Humphrey,11
2:43.153, Laura Monsees, Banner County,12

Section #2

2:17.809, Carol Miller, Mead,12
2:17.815, Andrea Weeder, Lindsay Holy Family,9
2:22.969, Breanna Korus, Lindsay Holy Family,9
2:23.115, Christina Tomka, Dodge,12
2:24.883, Kelsey Erhart, Osceola,10
2:24.935, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,12
2:25.605, Hannah Connealy, Mullen,12
2:28.091, Shelby Rademacher, Loomis,11
2:28.667, Michelle Polski, Elba,11
2:29.759, Amanda High, Bertrand,12
2:30.241, Bailey Morris, Silver Lake,10
2:31.297, Mette Odgaard, Lewiston,12

Final Results

1st, 2:17.809, Carol Miller, Mead,12
2nd, 2:17.815, Andrea Weeder, Lindsay Holy Family,9
3rd, 2:22.969, Breanna Korus, Lindsay Holy Family,9
4th, 2:23.115, Christina Tomka, Dodge,12
5th, 2:24.883, Kelsey Erhart, Osceola,10
6th, 2:24.895, Brooke Koester, Maywood,12
7th, 2:24.935, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,12
8th, 2:25.605, Hannah Connealy, Mullen,12
2:27.747, Jacqueline Griffiths, Wallace,12
2:28.091, Shelby Rademacher, Loomis,11
2:28.233, Alyx Friedrich, North Central,12
2:28.605, Amy Nuesch, Osmond,11
2:28.667, Michelle Polski, Elba,11
2:29.759, Amanda High, Bertrand,12
2:30.113, Sydney Pokorny, Clearwater,10
2:30.241, Bailey Morris, Silver Lake,10
2:31.237, Jaycee Jacobitz, Lawrence-Nelson,12
2:31.297, Mette Odgaard, Lewiston,12
2:31.569, Beth Finnegan, Newcastle,10
2:34.179, Michelle Johnson, Callaway,12
2:35.309, Jill Baxa, Clay Center,11
2:35.515, Shelby McDowell, Crawford,12
2:38.659, Leann Osten, Humphrey,11
2:43.153, Laura Monsees, Banner County,12

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 50.00 Humphrey St. Fran 2008
Meet Record: 50.00 Humphrey St. Fran 2008

Section Results

Section #1

51.922, Humphrey
52.068, Orchard
52.857, Exeter-Milligan
53.041, Potter-Dix
53.303, Maywood
53.561, Wheeler Central
53.563, Osmond
53.651, Giltner

Section #2

50.821, Humphrey St. Francis
50.923, Wilcox-Hildreth
51.215, Prague
51.389, Nebraska Christian
51.665, Bancroft-Rosalie
51.721, Ansley
51.911, Lindsay Holy Family
52.375, Sargent

Final Results

1st, 50.821, Humphrey St. Francis
Jennifer Wemhoff, 10, Stephanie Baumgart, 10, Emily Pfeifer, 10, Breanna Brockhaus, 9
2nd, 50.923, Wilcox-Hildreth
Brandi Brummer, 11, Hannah Blum, 11, Hannah Artz, 11, Samantha Johnson, 11
3rd, 51.215, Prague
Chelsea Strauss, 10, Christiana Barker, 11, Kelsey Pollock, 11, Jenna Paseka, 12
4th, 51.389, Nebraska Christian
Karrah Miller, 12, Rebecca Woods, 12, Alycea Unruh, 10, Michelle Toukan, 10
5th, 51.665, Bancroft-Rosalie
Taylor Ostrand, 11, Kalene Anderson, 11, Shelby Beaudette, 12, Laura Staten, 11
6th, 51.721, Ansley
Katie Drake, 9, Chelsea Entz, 10, Tazalea Scott, 10, Siera Rohde, 9
7th, 51.911, Lindsay Holy Family
Jennifer Frisch, 12, Taylor Bender, 9, Stacey Beller, 10, Tessa Kurtenbach, 10
8th, 51.922, Humphrey
Leann Osten, 11, Paige Frauendorfer, 12, Alex Wallin, 9, Katie Heesacker, 11
52.068, Orchard
52.375, Sargent
52.857, Exeter-Milligan
53.041, Potter-Dix
53.303, Maywood
53.561, Wheeler Central
53.563, Osmond
53.651, Giltner

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.84 Faith Mullen Maywood 1997
Meet Record: 14.84 Faith Mullen Maywood 1997

Heat 1

1st, 15.195, Taylor Tacha, Bertrand, 12
2nd, 16.853, Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller, 10
3rd, 16.879, Macie Kuker, Falls City Sacred Heart, 12
4th, 16.907, Stephanie Hoyt, Clay Center, 12
5th, 17.045, Cynthia Mick, Shickley, 9
6th, 17.657, Ava Mackey, Heartland Lutheran, 10
7th, 18.049, Kristin Drudik, Lawrence-Nelson, 10
DNF , Rebecca Woods, Nebraska Christian, 12

Heat 2

1st, 15.523, Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 12
2nd, 16.965, Brandi Brummer, Wilcox-Hildreth, 11
3rd, 17.099, Savannah Wakeley, Wausa, 12
4th, 17.127, Lauren Burke, Medicine Valley, 11
5th, 17.219, Connor Kinney, Elgin, 9
6th, 17.603, Chelsea Brinkman, Pender, 9
7th, 18.295, Ashley Wilson, Callaway, 12
8th, 18.333, Brandy Newbanks, Potter-Dix, 11

Heat 3

1st, 15.599, Courtney VanGroningen, Sterling, 10
2nd, 16.827, Kimberly Huwaldt, Osmond, 11
3rd, 17.263, Stacey Beller, Lindsay Holy Family, 10
4th, 17.277, Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 12
5th, 17.431, Sami Schmit, Cody-Kilgore, 9
6th, 17.445, Taylor Holz, Potter-Dix, 9
7th, 17.569, Tazalea Scott, Ansley, 10
8th, 17.885, Brittany Sage, North Valley, 11

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.84 Faith Mullen Maywood 1997
Meet Record: 14.84 Faith Mullen Maywood 1997

1st, 15.158, Taylor Tacha, Bertrand,12
2nd, 15.410, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,12
3rd, 16.848, Kimberly Huwaldt, Osmond,11
4th, 16.976, Macie Kuker, Falls City Sacred Heart,12
5th, 17.072, Stephanie Hoyt, Clay Center,12
6th, 17.244, Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller,10
7th, 17.300, Brandi Brummer, Wilcox-Hildreth,11
8th, 19.792, Courtney VanGroningen, Sterling,10

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 12.36 Regan Carlstrom St. Edward 2003
Meet Record: 12.36 Regan Carlstrom St. Edward 2003

Heat 1

1st, 12.531, Jessica Trejo, Palmer, 12
2nd, 12.635, Erin Twibell, Orchard, 12
3rd, 12.719, Michelle Toukan, Nebraska Christian, 10
4th, 12.727, Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 12
5th, 12.947, Hannah Blum, Wilcox-Hildreth, 11
6th, 13.427, Susan Bauer, Spalding/Spalding Academy, 10
7th, 13.449, Amberlese DeCent, Paxton, 11

Heat 2

1st, 12.628, Courtney VanGroningen, Sterling, 10
2nd, 12.768, Laura Staten, Bancroft-Rosalie, 11
3rd, 12.940, Stephanie Baumgart, Humphrey St. Francis, 10
4th, 13.022, Kaitlin Thunker, Wheeler Central, 11
5th, 13.182, Taylor VanHousen, Hampton, 9
6th, 13.252, Rebecca Woods, Nebraska Christian, 12
7th, 13.294, Alana Kirwan, Sargent, 12
8th, 13.536, Kimberly Huwaldt, Osmond, 11

Heat 3

1st, 12.566, Shelby Garland, Bruning-Davenport, 9
2nd, 12.762, Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth, 11
3rd, 12.880, Taylor Twibell, Orchard, 9
4th, 12.960, Cassandra Harre, Exeter-Milligan, 10
5th, 13.110, Chelsea Entz, Ansley, 10
6th, 13.152, Aria Hughes, Hay Springs, 10
7th, 13.282, Taylor Holz, Potter-Dix, 9
8th, 13.666, Cynthia Sokol, Verdigre, 9

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 12.36 Regan Carlstrom St. Edward 2003
Meet Record: 12.36 Regan Carlstrom St. Edward 2003

1st, 12.605, Erin Twibell, Orchard,12
2nd, 12.669, Jessica Trejo, Palmer,12
3rd, 12.701, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,12
4th, 12.721, Courtney VanGroningen, Sterling,10
5th, 12.745, Shelby Garland, Bruning-Davenport,9
6th, 12.857, Michelle Toukan, Nebraska Christian,10
7th, 12.999, Laura Staten, Bancroft-Rosalie,11
8th, 13.005, Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth,11

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 57.67 Lesley Ringenberg Eustis/Farnum 1994
Meet Record: 57.67 Lesley Ringenberg Eustis/Farnum 1994

Heat 1

1st, 59.544, Siera Rohde, Ansley, 9
2nd, 59.652, Andrea Werth, Eustis-Farnam, 9
3rd, 1:01.210, Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 12
4th, 1:01.716, Alyx Friedrich, North Central, 12
5th, 1:02.340, Allison Rosentrater, Arnold, 12
6th, 1:03.038, Amy Nuesch, Osmond, 11
7th, 1:03.142, Ky'Lee Engelken, Pawnee City, 12
8th, 1:03.404, Brenna Carlstrom, St. Edward, 9

Heat 2

1st, 58.135, Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 12
2nd, 1:00.643, Breanna Brockhaus, Humphrey St. Francis, 9
3rd, 1:01.717, Kelly Theye, Diller-Odell, 10
4th, 1:02.551, DeAnna Cyza, Shelby, 9
5th, 1:02.903, Gretchen Kreutz, Giltner, 12
6th, 1:03.723, Denya Bell, Crawford, 12
7th, 1:04.239, Julia Mohr, Newcastle, 12
8th, 1:05.237, Sydnee Bartruff, Loomis, 9

Heat 3

1st, 59.545, Jennifer Wemhoff, Humphrey St. Francis, 10
2nd, 1:00.609, Courtney VanGroningen, Sterling, 10
3rd, 1:00.975, Kim Wood, Greeley-Wolbach, 9
4th, 1:01.585, Channa Hess, McCool Junction, 12
5th, 1:02.459, Christiana Barker, Prague, 11
6th, 1:04.021, Erin DeVries, Chambers, 10
7th, 1:04.071, Hannah Artz, Wilcox-Hildreth, 11
8th, 1:04.241, Haley Soester, Crawford, 10

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 57.67 Lesley Ringenberg Eustis/Farnum 1994
Meet Record: 57.67 Lesley Ringenberg Eustis/Farnum 1994

1st, 58.859, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,12
2nd, 58.917, Siera Rohde, Ansley,9
3rd, 59.783, Breanna Brockhaus, Humphrey St. Francis,9
4th, 59.989, Jennifer Wemhoff, Humphrey St. Francis,10
5th, 1:00.337, Andrea Werth, Eustis-Farnam,9
6th, 1:00.875, Susan Rollman, Humphrey St. Francis,12
7th, 1:01.711, Kim Wood, Greeley-Wolbach,9
8th, 1:03.465, Courtney VanGroningen, Sterling,10

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:58.06 Donna Spickelmier Hayes Center 1985
Meet Record: 4:58.06 Donna Spickelmier Hayes Center 1985

1st, 5:15.372, Andrea Weeder, Lindsay Holy Family,9
2nd, 5:16.040, Carol Miller, Mead,12
3rd, 5:27.119, Breanna Korus, Lindsay Holy Family,9
4th, 5:33.553, Kimberly Gutzmann, Emerson-Hubbard,12
5th, 5:33.695, Sydney Pokorny, Clearwater,10
6th, 5:33.743, Ky'Lee Engelken, Pawnee City,12
7th, 5:34.081, Hannah Connealy, Mullen,12
8th, 5:39.633, Dana Kluthe, North Loup-Scotia,12
5:42.641, Ceirra Tompkin, Clay Center,11
5:48.042, Laura Monsees, Banner County,12
5:48.048, Cami Bruckman, Silver Lake,11
5:48.944, Erika Schroeder, Bruning-Davenport,10
5:54.852, Taylor Pollard, Newcastle,11
5:57.016, Lauren Dennis, North Valley,12
5:57.730, Tara Wilkinson, Elba,12
5:58.300, Lauren Boyer, Mullen,11
5:58.616, Susan Koester, Maywood,12
5:59.892, Danielle Jones, Potter-Dix,10
6:00.070, Peyton Swanson, Wausa,10
6:05.034, Jamie Larsen, Mead,9
6:07.400, Morgan Vitosh, Diller-Odell,10
6:16.377, Bryna Freemont, Bancroft-Rosalie,9
6:19.501, Jobi Hasenhauer, Maywood,11
DNF , Kristi Bauer, Pleasanton,12

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY

State Record: 44.98 Julie Froeschl Falls City SH 1998
Meet Record: 44.98 Julie Froeschl Falls City SH 1998

Heat 1

1st, 45.210, Taylor Tacha, Bertrand, 12
2nd, 48.274, Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie, 11
3rd, 48.544, Susan Rollman, Humphrey St. Francis, 12
4th, 48.986, Rebecca Davenport, Sargent, 10
5th, 50.270, Erika Schroeder, Bruning-Davenport, 10
6th, 51.474, Sara Simmons, Sumner-Eddyville-Miller, 10
7th, 52.270, Julia Mohr, Newcastle, 12
8th, 52.478, Kaitlyn Schleif, Osceola, 10

Heat 2

1st, 46.347, Courtney VanGroningen, Sterling, 10
2nd, 48.357, Stacey Beller, Lindsay Holy Family, 10
3rd, 49.221, Katelyn Watts, Ansley, 9
4th, 49.621, Anastasia Ott, Giltner, 12
5th, 49.739, Callie Guthrie, Wilcox-Hildreth, 11
6th, 49.851, Sami Schmit, Cody-Kilgore, 9
7th, 51.007, Brittany Sage, North Valley, 11
8th, 51.095, Tiffany LaBeau, Potter-Dix, 9

Heat 3

1st, 48.723, Macie Kuker, Falls City Sacred Heart, 12
2nd, 49.019, Andrea Werth, Eustis-Farnam, 9
3rd, 49.297, Stephanie Hoyt, Clay Center, 12
4th, 49.593, Kelsey Weber, Wheeler Central, 11
5th, 51.199, Elizabeth Ellicott, Sioux County, 12
6th, 51.473, Lauren Burke, Medicine Valley, 11
DQ , Georgianna Beaudette, Bloomfield, 12
DNF , Rebecca Woods, Nebraska Christian, 12

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES

State Record: 44.98 Julie Froeschl Falls City SH 1998
Meet Record: 44.98 Julie Froeschl Falls City SH 1998

1st, 45.115, Taylor Tacha, Bertrand,12
2nd, 47.321, Courtney VanGroningen, Sterling,10
3rd, 47.987, Stacey Beller, Lindsay Holy Family,10
4th, 48.025, Susan Rollman, Humphrey St. Francis,12
5th, 48.281, Kalene Anderson, Bancroft-Rosalie,11
6th, 48.345, Rebecca Davenport, Sargent,10
7th, 48.737, Macie Kuker, Falls City Sacred Heart,12
8th, 48.919, Andrea Werth, Eustis-Farnam,9

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 25.20 Karol McKenzie Elwood 1975
Meet Record: 25.20 Karol McKenzie Elwood 1975

Heat 1

1st, 25.870, Blair Dixon, Wauneta-Palisade, 12
2nd, 26.588, Jennifer Wemhoff, Humphrey St. Francis, 10
3rd, 26.840, Samantha Johnson, Wilcox-Hildreth, 11
4th, 27.600, Taylor VanHousen, Hampton, 9
5th, 27.728, Channa Hess, McCool Junction, 12
6th, 27.888, Taylor Twibell, Orchard, 9
7th, 28.042, Tessa Kurtenbach, Lindsay Holy Family, 10
DNF , Kaitlin Thunker, Wheeler Central, 11

Heat 2

1st, 26.025, Taylor Tacha, Bertrand, 12
2nd, 26.565, Shelby Garland, Bruning-Davenport, 9
3rd, 26.579, Siera Rohde, Ansley, 9
4th, 26.621, Erin Twibell, Orchard, 12
5th, 27.256, Laura Staten, Bancroft-Rosalie, 11
6th, 27.774, Amberlese DeCent, Paxton, 11
7th, 27.828, Aria Hughes, Hay Springs, 10
8th, 28.242, Amanda Hansel, Meridian, 12

Heat 3

1st, 25.815, Jessica Trejo, Palmer, 12
2nd, 26.417, Michelle Toukan, Nebraska Christian, 10
3rd, 26.503, Stephanie Baumgart, Humphrey St. Francis, 10
4th, 27.237, Chelsea Entz, Ansley, 10
5th, 27.581, Cassandra Harre, Exeter-Milligan, 10
6th, 28.055, Denya Bell, Crawford, 12
7th, 28.309, Caitlyn Prince, Winside, 12
8th, 28.327, Kimberly Huwaldt, Osmond, 11

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 25.20 Karol McKenzie Elwood 1975
Meet Record: 25.20 Karol McKenzie Elwood 1975

1st, 25.847, Jessica Trejo, Palmer,12
2nd, 25.931, Blair Dixon, Wauneta-Palisade,12
3rd, 26.285, Taylor Tacha, Bertrand,12
4th, 26.451, Shelby Garland, Bruning-Davenport,9
5th, 26.658, Stephanie Baumgart, Humphrey St. Francis,10
6th, 26.734, Jennifer Wemhoff, Humphrey St. Francis,10
7th, 26.752, Michelle Toukan, Nebraska Christian,10
8th, 27.292, Siera Rohde, Ansley,9

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 4:03.27 Humphrey St. Francis 2009
Previous State Record: 4:04.23 Humphrey St. Francis 2008
Meet Record: 4:03.27 Humphrey St. Francis 2009
Previous Meet Record: 4:04.23 Humphrey St. Francis 2008

Section Results

Section #1

4:16.292, Ansley
4:19.422, Crawford
4:20.732, Diller-Odell
4:20.738, Callaway
4:23.468, Chambers
4:23.700, Eustis-Farnam
4:24.618, Newcastle
4:25.814, Dodge

Section #2

4:03.266, Humphrey St. Francis
4:08.920, Humphrey
4:11.524, Lindsay Holy Family
4:13.476, Prague
4:15.128, Bertrand
4:16.008, Giltner
4:17.856, Loomis
SCR , Wheeler Central

Final Results

1st, 4:03.266, Humphrey St. Francis
Breanna Brockhaus, 9, Jennifer Wemhoff, 10, Susan Rollman, 12, Stephanie Baumgart, 10
2nd, 4:08.920, Humphrey
Katie Heesacker, 11, Alex Wallin, 9, Paige Frauendorfer, 12, Leann Osten, 11
3rd, 4:11.524, Lindsay Holy Family
Stacey Beller, 10, Breanna Korus, 9, Tessa Kurtenbach, 10, Andrea Weeder, 9
4th, 4:13.476, Prague
Christiana Barker, 11, Chelsea Strauss, 10, Kelsey Pollock, 11, Jenna Paseka, 12
5th, 4:15.128, Bertrand
Shelby Gardine, 10, Amanda High, 12, Rachel Ford, 12, Taylor Tacha, 12
6th, 4:16.008, Giltner
Gretchen Kreutz, 12, Khyla Shaff, 12, Anastasia Ott, 12, Lisa Lockmon, 11
7th, 4:16.292, Ansley
Siera Rohde, 9, Chelsea Entz, 10, Katie Drake, 9, Tazalea Scott, 10
8th, 4:17.856, Loomis
Katie Morten, 9, Shelby Rademacher, 11, Allison Gray, 11, Sydnee Bartruff, 9
4:19.422, Crawford
4:20.732, Diller-Odell
4:20.738, Callaway
4:23.468, Chambers
4:23.700, Eustis-Farnam
4:24.618, Newcastle
4:25.814, Dodge
SCR , Wheeler Central


Class C GIRLS Final Team Scores.

1. Laurel-Concord 54.000
2. Hastings St. Cecilia 50.000
3. Lincoln Christian 45.000
4. Shelton 41.000
5. Hershey 30.000
6. Tri County 28.500
7. Gibbon 27.500
8. East Butler 25.000
9. North Bend Central 22.500
10. Aquinas Catholic 22.200
11. Creighton 19.000
12T. Gordon-Rushville 16.000
12T. Homer 16.000
12T. Southwest 16.000
12T. Tekamah-Herman 16.000
16. Yutan 15.700
17. Heartland 15.000
18T. Perkins County 13.000
18T. Superior 13.000
20. Elm Creek 12.500
21. Sutton 12.000
22. Sandy Creek 11.000
23. Howells 10.000
24T. Dundy County-Stratton 9.200
24T. Cambridge 9.200
26T. Elkhorn Valley 9.000
26T. West Point Central Catholic 9.000
28. Grand Island Central Catholic 8.000
29T. North Platte St. Patrick's 7.000
29T. Omaha Brownell-Talbot 7.000
31T. Lyons-Decatur Northeast 6.000
31T. Ord 6.000
31T. West Holt 6.000
34. Axtell 5.500
35T. Hartington 5.000
35T. Oakland-Craig 5.000
37T. Kenesaw 4.000
37T. Ainsworth 4.000
37T. Wakefield 4.000
40T. Arapahoe 3.000
40T. Kimball 3.000
40T. Stanton 3.000
40T. Cross County 3.000
40T. Wilber-Clatonia 3.000
45T. Kearney Catholic 2.000
45T. Friend 2.000
45T. Fullerton 2.000
45T. Palmyra 2.000
49. St. Paul 1.200
50T. Alma 1.000
50T. Humboldt-Table Rock-Steinauer 1.000
50T. Southern Valley 1.000

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 19' 1-1/2" Bethany DeLong Laurel-Concord 2009
Previous State Record: 18' 11" Nancy Kindig-Hastings S.C. (76) Kathy Janicke-Dundy Cty. (89) 0
Meet Record: 19' 1-1/2" Bethany DeLong Laurel-Concord 2009
Previous Meet Record: 18' 11" Nancy Kindig-Hastings S.C. (76) Kathy Janicke-Dundy Cty. (89) 0

1st, 19' 1-1/2", Bethany DeLong, Laurel-Concord,11
Tie 2nd, 16' 9-3/4", Stacia Gebers, Superior,11
Tie 2nd, 16' 9-3/4", Jessica Ripp, Creighton,11
4th, 16' 8-3/4", Amanda Novacek, Aquinas Catholic,9
5th, 16' 5", Brea Dahl, Elkhorn Valley,12
6th, 16' 4-1/2", Amanda Hart, Yutan,12
7th, 16' 2-1/2", Katee Rocheford, Howells,10
8th, 16' 1-3/4", Shelby Pieper, North Platte St. Patrick's,11
15' 9-1/4", Ariana Munro, Wilber-Clatonia,11
15' 9", Holly Hegge, Crofton,10
15' 8-1/2", Heather Dickson, Kimball,12
15' 8", Lindsay Connely, Kearney Catholic,11
15' 4", Erika Stubbendeck, Elmwood-Murdock,10
15' 4", Samantha Renter, North Bend Central,12
15' 3-1/2", Paige Schmid, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
15' 3-1/2", Amanda Dechant, Bayard,10
15' 3", Shelby Meier, Elm Creek,12
15' 2", Joelle Andersen, Lincoln Christian,10
15' 1-1/2", Whitney Steingard, Heartland,12
14' 11-3/4", Kylie Andersen, Homer,9
14' 7-1/4", Audrey Gaspers, Hastings St. Cecilia,11
14' 6-1/2", Alissa Brooks, Southern Valley,9
14' 6-1/2", Brooke Peterson, Twin River,9

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 49' 5" Jenny Svoboda Howells 2005
Meet Record: 47' 0-1/4" Amy Paulsen Oakland-Craig 1990

1st, 44' 8-1/2", Annie Jackson, Tekamah-Herman,12
2nd, 41' 0", Deanna Dirkschneider, North Bend Central,12
3rd, 40' 2-1/4", Alyssa Norton, Gordon-Rushville,12
4th, 39' 11-1/4", Katie Rich, Elkhorn Valley,12
5th, 39' 9-1/4", Sara Wilson, Perkins County,12
6th, 38' 7-3/4", Bailey Soucie, Cambridge,12
7th, 38' 3-1/2", Jamie Crouse, Fullerton,11
8th, 38' 1-1/2", Sandra Waller, Cross County,9
37' 5", Amanda Wells, Alma,11
36' 7-1/4", Sara Alber, Blue Hill,10
36' 5-1/4", Rachel Schulz, Wisner-Pilger,10
36' 0", Hannah Galloway, Wisner-Pilger,12
35' 11-1/4", Lory Johnson, Sutherland,12
35' 8-3/4", Kodi Gruber, Palmyra,12
35' 6-1/2", Shalee Weber, West Holt,12
35' 4", Kate Wellensiek, Johnson County Central,12
34' 11-1/2", Stephanie Hamilton, Omaha Christian Academy,12
34' 11-1/4", Jorie Gumaer, Deshler,11
34' 3", Krista Menke, Friend,10
33' 5-3/4", Danyell Coons, Elm Creek,10
33' 2-1/2", Lindsey Vancura, Burwell,11
32' 5-3/4", Sara Vandenberg, East Butler,12

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 40' 5-1/2" Jaime Volkmer Kearney Catholic 1999
Meet Record: 40' 5-1/2" Jaime Volkmer Kearney Catholic 1999

1st, 36' 6", Shelby Meier, Elm Creek,12
2nd, 35' 3-1/2", Jericca Pearson, Gibbon,10
3rd, 35' 1-1/2", Shelby Pieper, North Platte St. Patrick's,11
4th, 34' 9-1/4", Stacia Gebers, Superior,11
5th, 34' 4-1/2", Jessica Ripp, Creighton,11
6th, 34' 3-1/4", Samantha Unger, Stanton,11
7th, 34' 3", Ashlee Harms, Sandy Creek,9
8th, 34' 1-1/2", Sarah Genrich, Tri County,11
34' 1-1/4", Karissa Blank, Lutheran High Northeast,10
33' 10-3/4", Paige Schmid, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
33' 10-1/4", Joelle Andersen, Lincoln Christian,10
33' 6-1/4", Amy Pritchard, Laurel-Concord,9
33' 2", Katelyn Shoup, High Plains Community,9
33' 1", Sidney Blum, Howells,11
32' 10-3/4", Amanda Hart, Yutan,12
32' 9-1/4", Kayla Mohr, Twin River,12
32' 7-1/4", Samantha Renter, North Bend Central,12
32' 2", Amy Kreikemeier, Aquinas Catholic,12
32' 1-1/4", Erika Stubbendeck, Elmwood-Murdock,10
31' 10-1/2", Jessica Aratani, Morrill,10
29' 9-1/4", Alicia Ostrander, Gordon-Rushville,10

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 5' 10" Kendra Schroer Hastings St. Cecilia 2000
Meet Record: 5' 9" Jana Hochstetler-Centura (89) Amber Hegge-Crofton (06) 0

1st, 5' 4", Nicole Baumgart, Hastings St. Cecilia,12
2nd, 5' 2", Alyssa Kruse, Creighton,11
Tie 3rd, 5' 1", Hailey Kring, Axtell,9
Tie 3rd, 5' 1", Jericca Pearson, Gibbon,10
5th, 5' 1", Kendra Busboom, Hastings St. Cecilia,12
Tie 6th, 5' 0", Hillary Knake, Elm Creek,11
Tie 6th, 5' 0", Samantha Renter, North Bend Central,12
Tie 8th, 4' 10", Frankie Petersen, Cambridge,11
Tie 8th, 4' 10", Brittany Shillington, Dundy County-Stratton,10
Tie 8th, 4' 10", Kayla Ambrose, Yutan,11
Tie 8th, 4' 10", Cortny Novacek, Aquinas Catholic,11
Tie 8th, 4' 10", Brittany Langan, St. Paul,11
4' 10", Lydia Pomerenke, Lincoln Lutheran,11
4' 10", Alexis Sieh, Stanton,12
4' 10", Courtney Laux, Bridgeport,11
4' 10", Chelsea Kreikemeier, North Bend Central,11
4' 10", Cortney Czapla, Twin River,12
4' 8", Jill Christiansen, Plainview,12
4' 8", Kayla Haneline, Lourdes Central Catholic,9
4' 8", Paige Vorderstrasse, Tri County,12
4' 8", Kylie Cunningham, Southern,11

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 185' 4" Melanie Uher Wilber-Clatonia 2002
Meet Record: 163' 10" Melanie Uher Wilber-Clatonia 2003

1st, 131' 9", Alyssa Norton, Gordon-Rushville,12
2nd, 130' 11", Mindi Schlautman, Howells,12
3rd, 126' 0", Annie Jackson, Tekamah-Herman,12
4th, 123' 8", Bailey Soucie, Cambridge,12
5th, 121' 8", Deanna Dirkschneider, North Bend Central,12
6th, 115' 1", Taylor Riechers, Wilber-Clatonia,11
7th, 114' 6", Krista Menke, Friend,10
8th, 111' 5", Hannah Volker, Humboldt-Table Rock-Steinauer,9
110' 3", Jericca Lewis, Cambridge,11
109' 9", Kate Wellensiek, Johnson County Central,12
109' 6", Carly Gardner, Wakefield,12
107' 3", Lindsey Vancura, Burwell,11
104' 9", Angelica Gonzalez, Bridgeport,12
102' 5", Stephanie Hamilton, Omaha Christian Academy,12
101' 5", Rachel Schulz, Wisner-Pilger,10
100' 11", Katie Scheel, Grand Island Central Catholic,11
99' 7", Amanda Wells, Alma,11
99' 5", Nicole Menke, Friend,12
98' 9", Samantha Price, Superior,11
98' 8", Shalee Weber, West Holt,12
95' 11", Brianna Romshek, Aquinas Catholic,10
93' 6", Hollie O'Brien, Ord,10
89' 2", Katie Rich, Elkhorn Valley,12
85' 8", Jamie Crouse, Fullerton,11

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 11' 8" Jaime Volkmer Kearney Catholic 1999
Meet Record: 11' 6" Jaime Volkmer Kearney Catholic 1999

1st, 10' 4", Taylor Janzen, Heartland,11
2nd, 10' 4", Tess Merrill, Grand Island Central Catholic,9
3rd, 10' 4", Josey Schomp, Hershey,12
4th, 10' 4", Marli Peters, Heartland,12
5th, 10' 0", Rebecca Rockefeller, Kenesaw,11
Tie 6th, 9' 6", Shelby Johnson, Yutan,10
Tie 6th, 9' 6", Samantha Garrison, Tri County,11
8th, 9' 6", Callie Cox, Alma,11
9' 0", Blair Hild, Elm Creek,11
9' 0", Kate Wellensiek, Johnson County Central,12
8' 6", Kelly Baumert, North Bend Central,12
8' 6", Megan Liekhus, Archbishop Bergan,12
8' 6", Becca Heikes, Hartington,10
8' 6", Sara Lennemann, Southern Valley,9
8' 6", Sara Wadas, Ord,11
8' 6", Julie Johnsen, Friend,11
8' 6", Samantha Timperley, Yutan,10
8' 0", Jessica Flippin, Morrill,12
8' 0", Tessa Chalupa, Hastings St. Cecilia,10

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 9:36.41 Hastings St. Cecilia 1984
Meet Record: 9:36.41 Hastings St. Cecilia 1984

1st, 9:43.720, Lincoln Christian
Joelle Andersen, 10, Bailee Dworak, 11, Renee Williams, 10, Sarah Plambeck, 11
2nd, 9:49.290, Laurel-Concord
Ashley Lunz, 10, Megan Haahr, 12, Erika Hochstein, 9, Katie Jacobsen, 10
3rd, 10:02.060, Hastings St. Cecilia
Morgan Jacobi, 11, Anne Boyd, 12, Charise Farmer, 10, Abby Jackson, 10
4th, 10:04.880, West Point Central Catholic
Shelby Randel, 12, Melissa Otte, 11, Tatem Kreikemeier, 11, Kelsey Knobbe, 11
5th, 10:07.700, Shelton
Emma Urbanek, 9, Maggie Urbanek, 9, Tracy Meyer, 9, Vanessa Resh, 10
6th, 10:09.540, Southwest
Miranda Sheets, 11, Taylor Brooks, 9, Kassidy McConville, 9, Layne McConville, 12
7th, 10:10.740, Tri County
Emma Knust, 10, Maci Hicks, 9, Shelby Zimmerman, 11, Halie Meints, 9
8th, 10:11.460, East Butler
Kylee Sisel, 11, Cassandra Aerts, 9, Rachel Svoboda, 12, Marissa Bongers, 11
10:16.040, Wisner-Pilger
10:17.250, Cambridge
10:20.500, Crofton
10:21.550, Ord
10:32.850, North Bend Central
10:37.910, Twin River
10:38.070, Randolph
10:53.220, Morrill

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 10:59.05 Tamala Resh Shelton 1983
Meet Record: 10:59.05 Tamala Resh Shelton 1983

1st, 11:54.393, Layne McConville, Southwest,12
2nd, 11:55.185, Gabrielle Mullanix, Dundy County-Stratton,10
3rd, 12:00.025, Cassandra Aerts, East Butler,9
4th, 12:04.055, Carrie King, Oakland-Craig,11
5th, 12:07.489, Renee Williams, Lincoln Christian,10
6th, 12:07.697, Catherine Paulsen, Arapahoe,12
7th, 12:11.339, Allison Roth, Yutan,10
8th, 12:20.813, Morgan Jacobi, Hastings St. Cecilia,11
12:21.359, Amber Himmelberg, Blue Hill,12
12:25.665, Hannah Dostal, West Holt,10
12:35.318, Brooke Anderson, Aquinas Catholic,9
12:36.728, Traci Green, Kearney Catholic,11
12:40.258, Alisha Peterson, Ord,11
12:50.222, Stephanie Albert, Wilber-Clatonia,10
12:51.270, Heather Lancaster, Crofton,9
12:55.342, Autumn Biermann, Wisner-Pilger,12
12:58.678, Halie Meints, Tri County,9
12:58.714, Megan Haahr, Laurel-Concord,12
13:02.238, Baily Wood, Hemingford,10
13:24.711, Ashley Brozek, Lincoln Lutheran,10
13:35.931, Megan Stenzel, Twin River,10
13:38.563, Kelsey Wetovick, Fullerton,11
13:43.081, Valarie Kesterson, Bridgeport,10
14:34.243, Calla Denker, Douglas County West,10

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 2:15.16 Marissa Bongers East Butler 2009
Previous State Record: 2:15.42 Jodi Dubs David City 1994
Meet Record: 2:15.16 Marissa Bongers East Butler 2009
Previous Meet Record: 2:15.42 Jodi Dubs David City 1994

Section Results

Section #1

2:24.685, Layne McConville, Southwest,12
2:27.015, Kelby Phillips, Palmyra,9
2:28.323, Ashley Lunz, Laurel-Concord,10
2:30.397, Terri Hulinsky, Bayard,11
2:30.963, Kelsey Knobbe, West Point Central Catholic,11
2:31.413, Payton Kennedy, West Holt,9
2:31.975, Kassidy McConville, Southwest,9
2:33.139, Ashley Wingert, Louisville,9
2:33.607, Baily Wood, Hemingford,10
2:33.919, Lauren Garner, Burwell,11
2:35.157, Katie Appleman, Ainsworth,12
2:35.963, Shawna Hanson, Cross County,12

Section #2

2:15.154, Marissa Bongers, East Butler,11
2:15.756, Katie Jacobsen, Laurel-Concord,10
2:16.528, Sarah Plambeck, Lincoln Christian,11
2:18.284, Abby Jackson, Hastings St. Cecilia,10
2:21.158, Vanessa Resh, Shelton,10
2:21.270, Maci Hicks, Tri County,9
2:26.250, Tracy Meyer, Shelton,9
2:31.994, Randa Rose, Sutton,12
2:32.052, Jessica Shultis, Centura,9
2:32.846, Ashley Bacon, Lyons-Decatur Northeast,11
2:38.514, Anna Beck, Wilber-Clatonia,12
SCR , Hannah Davis, Grand Island Central Catholic,12

Final Results

1st, 2:15.154, Marissa Bongers, East Butler,11
2nd, 2:15.756, Katie Jacobsen, Laurel-Concord,10
3rd, 2:16.528, Sarah Plambeck, Lincoln Christian,11
4th, 2:18.284, Abby Jackson, Hastings St. Cecilia,10
5th, 2:21.158, Vanessa Resh, Shelton,10
6th, 2:21.270, Maci Hicks, Tri County,9
7th, 2:24.685, Layne McConville, Southwest,12
8th, 2:26.250, Tracy Meyer, Shelton,9
2:27.015, Kelby Phillips, Palmyra,9
2:28.323, Ashley Lunz, Laurel-Concord,10
2:30.397, Terri Hulinsky, Bayard,11
2:30.963, Kelsey Knobbe, West Point Central Catholic,11
2:31.413, Payton Kennedy, West Holt,9
2:31.975, Kassidy McConville, Southwest,9
2:31.994, Randa Rose, Sutton,12
2:32.052, Jessica Shultis, Centura,9
2:32.846, Ashley Bacon, Lyons-Decatur Northeast,11
2:33.139, Ashley Wingert, Louisville,9
2:33.607, Baily Wood, Hemingford,10
2:33.919, Lauren Garner, Burwell,11
2:35.157, Katie Appleman, Ainsworth,12
2:35.963, Shawna Hanson, Cross County,12
2:38.514, Anna Beck, Wilber-Clatonia,12
SCR , Hannah Davis, Grand Island Central Catholic,12

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 49.10 Hastings St. Cecilia 1975
Meet Record: 49.10 Hastings St. Cecilia 1975

Section Results

Section #1

51.810, Sutton
52.154, Southern Valley
52.463, Heartland
52.981, Ord
53.029, Crofton
DQ , Tri County
DQ , Lincoln Lutheran

Section #2

50.110, Laurel-Concord
50.760, Homer
50.934, Yutan
51.298, Shelton
51.556, Gibbon
51.598, Kimball
51.736, Aquinas Catholic
52.126, North Bend Central

Final Results

1st, 50.110, Laurel-Concord
Ashley Lunz, 10, Bethany DeLong, 11, Kari Schroeder, 12, Katie Jacobsen, 10
2nd, 50.760, Homer
Marissa Novak, 12, Tomi Dahl, 12, Jamisen Kramper, 11, Karlie Dahl, 10
3rd, 50.934, Yutan
Amanda Hart, 12, Andrea Neukirch, 12, Mollie Rew, 12, Emilee Page, 10
4th, 51.298, Shelton
Alexis Brandt, 11, Kelsey Rouse, 10, Kaci Clevenger, 10, Kalli Brannagan, 11
5th, 51.556, Gibbon
Kylie Wallace, 9, Jordan Duncan, 12, Alison Krueger, 12, Jericca Pearson, 10
6th, 51.598, Kimball
Heather Dickson, 12, Kaitlin Moritz, 10, Hannah Stull, 10, Tori Hager, 10
7th, 51.736, Aquinas Catholic
Caitlin Klosterman, 10, Amy Kreikemeier, 12, Mary Klosterman, 11, Amanda Novacek, 9
8th, 51.810, Sutton
Claire Bergen, 10, Jessica Osterhaus, 10, Sarah Winter, 10, Macy Steinhauer, 11
52.126, North Bend Central
52.154, Southern Valley
52.463, Heartland
52.981, Ord
53.029, Crofton
DQ , Tri County
DQ , Lincoln Lutheran

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.79 Keri Wulf-Rd Cld/Gd Rck (95) Pam Shaw Sandy Cr (97) 0
Meet Record: 14.79 Keri Wulf-Rd Cld/Gd Rck (95) Pam Shaw Sandy Cr (97) 0

Heat 1

1st, 16.028, Jessica Hollenbeck, Ainsworth, 12
2nd, 16.070, Keriann Shaw, Sandy Creek, 10
3rd, 16.484, Justina Snider, Southern Valley, 12
4th, 16.488, Shelby Johnson, Yutan, 10
5th, 16.812, Angel Wulf, Cross County, 11
6th, 16.852, Dana Fuelberth, Hartington, 11
7th, 17.272, Erin Baldridge, Hershey, 10
8th, 17.534, Shelbi Oberhauser, Twin River, 9

Heat 2

1st, 15.990, Laurin Robertson, Ord, 11
2nd, 16.038, Marla Munsen, Hershey, 12
3rd, 16.932, Ericka Fischer, Hartington Cedar Catholic, 10
4th, 17.032, Chelsie Pearson, Shelton, 12
5th, 17.346, Jenna Uher, Wilber-Clatonia, 10
6th, 17.488, Grace Farley, Lincoln Lutheran, 12
7th, 17.994, Kayla Van Norman, North Bend Central, 11
DQ , Alexis Guhl, Weeping Water, 11

Heat 3

1st, 15.878, Mary Klosterman, Aquinas Catholic, 11
2nd, 16.364, Audrey Gaspers, Hastings St. Cecilia, 11
3rd, 16.720, Shelby Campbell, Hemingford, 12
4th, 16.942, Lydia Pomerenke, Lincoln Lutheran, 11
5th, 17.452, Megan Svitak, Howells, 10
6th, 17.556, Kaitlin Moritz, Kimball, 10
7th, 18.014, Allie Kenning, Thayer Central, 12
8th, 18.326, Katie Rich, Elkhorn Valley, 12

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.79 Keri Wulf-Rd Cld/Gd Rck (95) Pam Shaw Sandy Cr (97) 0
Meet Record: 14.79 Keri Wulf-Rd Cld/Gd Rck (95) Pam Shaw Sandy Cr (97) 0

1st, 15.515, Mary Klosterman, Aquinas Catholic,11
2nd, 15.991, Marla Munsen, Hershey,12
3rd, 16.087, Laurin Robertson, Ord,11
4th, 16.105, Keriann Shaw, Sandy Creek,10
5th, 16.111, Jessica Hollenbeck, Ainsworth,12
6th, 16.163, Audrey Gaspers, Hastings St. Cecilia,11
7th, 16.533, Shelby Johnson, Yutan,10
8th, 16.617, Justina Snider, Southern Valley,12

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 11.98 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 12.01 Ann Polak David City Aquinas 1982

Heat 1

1st, 12.755, Kalli Brannagan, Shelton, 11
2nd, 13.073, Keri Lunz, Wakefield, 10
3rd, 13.093, Lindsay Larson, Cross County, 9
4th, 13.205, Jennifer Yoder, Heartland, 9
5th, 13.353, Cayla Polston, Arapahoe, 10
6th, 13.405, Erin Stukenholtz, Lourdes Central Catholic, 12
7th, 13.429, Marissa Novak, Homer, 12
8th, 13.531, Samantha Garrison, Tri County, 11

Heat 2

1st, 12.987, Karlie Dahl, Homer, 10
2nd, 13.065, Heather Negley, Lincoln Christian, 10
3rd, 13.147, Brittany Langan, St. Paul, 11
4th, 13.187, Heather Dickson, Kimball, 12
5th, 13.311, Emilee Page, Yutan, 10
6th, 13.425, Holly Hegge, Crofton, 10
7th, 13.437, Audrey Frary, Sutherland, 12
8th, 13.737, Morgan Daberkow, Lyons-Decatur Northeast, 11

Heat 3

1st, 12.924, Jenni Sis, Perkins County, 11
2nd, 13.096, Amanda Novacek, Aquinas Catholic, 9
3rd, 13.226, Montana Hayes, Superior, 10
4th, 13.268, Brea Dahl, Elkhorn Valley, 12
5th, 13.294, Macy Steinhauer, Sutton, 11
6th, 13.442, Ariana Munro, Wilber-Clatonia, 11
7th, 13.518, Sidney Blum, Howells, 11
8th, 13.538, Rachelle Kruml, Ord, 10

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 11.98 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 12.01 Ann Polak David City Aquinas 1982

1st, 12.856, Kalli Brannagan, Shelton,11
2nd, 12.956, Karlie Dahl, Homer,10
3rd, 12.962, Jenni Sis, Perkins County,11
4th, 13.128, Heather Negley, Lincoln Christian,10
5th, 13.156, Keri Lunz, Wakefield,10
6th, 13.188, Amanda Novacek, Aquinas Catholic,9
7th, 13.242, Lindsay Larson, Cross County,9
8th, 13.308, Brittany Langan, St. Paul,11

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 55.53 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 55.61 Tori Holtmeier Tri County 1996

Heat 1

1st, 59.556, Courtney Aitken, Centura, 9
2nd, 1:01.568, Tracy Meyer, Shelton, 9
3rd, 1:02.368, Rachelle Kruml, Ord, 10
4th, 1:02.874, Breanna Wendte, Crofton, 12
5th, 1:03.138, Frankie Petersen, Cambridge, 11
6th, 1:04.084, Manda Steer, Bridgeport, 11
DQ , Shelby Randel, West Point Central Catholic, 12

Heat 2

1st, 1:00.017, Sydney Holtmeier, Tri County, 9
2nd, 1:00.739, Cassie Schutt, North Bend Central, 10
3rd, 1:00.919, Keriann Shaw, Sandy Creek, 10
4th, 1:01.785, Taylor Welchen, Omaha Brownell-Talbot, 9
5th, 1:02.109, Keri Lunz, Wakefield, 10
6th, 1:02.183, Brianne Bacon, Lyons-Decatur Northeast, 11
7th, 1:04.085, Jenni Sis, Perkins County, 11
8th, 1:04.341, Tori Bittinger, Heartland, 10

Heat 3

1st, 1:00.289, Abby Jackson, Hastings St. Cecilia, 10
2nd, 1:00.965, Maddie Borer, West Holt, 12
3rd, 1:01.041, Kelby Phillips, Palmyra, 9
4th, 1:02.021, Erin Stukenholtz, Lourdes Central Catholic, 12
5th, 1:02.971, Erin Dyas, Humboldt-Table Rock-Steinauer, 10
6th, 1:03.047, Amanda Downey, Dundy County-Stratton, 11
7th, 1:04.211, McKae Pinkelman, Hartington Cedar Catholic, 9
8th, 1:06.205, Chelsea Dillon, Louisville, 12

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 55.53 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 55.61 Tori Holtmeier Tri County 1996

1st, 59.624, Abby Jackson, Hastings St. Cecilia,10
2nd, 1:00.402, Sydney Holtmeier, Tri County,9
3rd, 1:01.031, Maddie Borer, West Holt,12
4th, 1:01.157, Cassie Schutt, North Bend Central,10
5th, 1:01.199, Keriann Shaw, Sandy Creek,10
6th, 1:02.241, Tracy Meyer, Shelton,9
7th, 1:03.601, Kelby Phillips, Palmyra,9
SCR , Courtney Aitken, Centura,9

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 5:05.98 Theresa Stelling Wakefield 1987
Meet Record: 5:05.98 Theresa Stelling Wakefield 1987

1st, 5:21.133, Sarah Plambeck, Lincoln Christian,11
2nd, 5:21.745, Katie Jacobsen, Laurel-Concord,10
3rd, 5:22.179, Vanessa Resh, Shelton,10
4th, 5:24.761, Marissa Bongers, East Butler,11
5th, 5:26.213, Halie Meints, Tri County,9
6th, 5:27.109, Cassandra Aerts, East Butler,9
7th, 5:33.082, Traci Green, Kearney Catholic,11
8th, 5:33.890, Layne McConville, Southwest,12
5:36.300, Renee Williams, Lincoln Christian,10
5:38.202, Catherine Paulsen, Arapahoe,12
5:38.454, Amber Himmelberg, Blue Hill,12
5:39.866, Taylor Randall, Franklin,11
5:40.946, Hannah Dostal, West Holt,10
5:41.596, Gabrielle Mullanix, Dundy County-Stratton,10
5:43.826, Kristin Steffen, Crofton,11
5:46.644, Carrie King, Oakland-Craig,11
5:47.976, Brooke McMackin, Morrill,10
5:53.132, Brooke Fullner, Wisner-Pilger,11
5:54.246, Melissa Sundberg, High Plains Community,10
5:55.182, Stephanie Albert, Wilber-Clatonia,10
5:57.200, Lisa Grabowski, Ravenna,12
6:02.679, Kristin Beck, Perkins County,9
6:04.373, Tatem Kreikemeier, West Point Central Catholic,11
6:18.207, Hannah Jarecke, St. Paul,9

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY

State Record: 44.47 Darcy Siebels Cedar Bluffs 1987
Meet Record: 44.47 Darcy Siebels Cedar Bluffs 1987

Heat 1

1st, 47.247, Marla Munsen, Hershey, 12
2nd, 47.629, Sydney Holtmeier, Tri County, 9
3rd, 49.205, Bailee Dworak, Lincoln Christian, 11
4th, 49.471, Justina Snider, Southern Valley, 12
5th, 49.985, Shelby Campbell, Hemingford, 12
6th, 50.191, Claire Bergen, Sutton, 10
7th, 50.223, Megan Engel, Aquinas Catholic, 10
8th, 51.627, Laurin Robertson, Ord, 11

Heat 2

1st, 47.440, Dana Fuelberth, Hartington, 11
2nd, 47.456, Kylie Wallace, Gibbon, 9
3rd, 48.048, Mary Klosterman, Aquinas Catholic, 11
4th, 48.958, Audrey Gaspers, Hastings St. Cecilia, 11
5th, 50.556, Laura Oberg, Cross County, 9
6th, 50.850, Jamie Seger, West Holt, 12
7th, 51.980, Hailey Garcia, Centura, 9

Heat 3

1st, 48.263, Macy Steinhauer, Sutton, 11
2nd, 48.795, Brooke Hansen, Dundy County-Stratton, 12
3rd, 49.151, Samantha Unger, Stanton, 11
4th, 49.813, McKayla Arlt, Oakland-Craig, 10
5th, 50.315, Jordan Sanger, Crofton, 10
6th, 50.393, Brittany Fowler, Gordon-Rushville, 10
7th, 51.559, Laura Ruskamp, Johnson-Brock, 11
8th, 53.451, Kayla Van Norman, North Bend Central, 11

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES

State Record: 44.47 Darcy Siebels Cedar Bluffs 1987
Meet Record: 44.47 Darcy Siebels Cedar Bluffs 1987

1st, 46.246, Marla Munsen, Hershey,12
2nd, 46.460, Sydney Holtmeier, Tri County,9
3rd, 46.614, Macy Steinhauer, Sutton,11
4th, 47.672, Dana Fuelberth, Hartington,11
5th, 47.724, Kylie Wallace, Gibbon,9
6th, 48.108, Audrey Gaspers, Hastings St. Cecilia,11
7th, 48.244, Mary Klosterman, Aquinas Catholic,11
8th, 48.386, Brooke Hansen, Dundy County-Stratton,12

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 24.06 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 24.06 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006

Heat 1

1st, 26.450, Bethany DeLong, Laurel-Concord, 11
2nd, 26.820, Jericca Pearson, Gibbon, 10
3rd, 27.468, Keriann Shaw, Sandy Creek, 10
4th, 27.504, Heather Negley, Lincoln Christian, 10
5th, 28.148, Morgan Daberkow, Lyons-Decatur Northeast, 11
6th, 28.312, Cayla Polston, Arapahoe, 10
DQ , Tomi Dahl, Homer, 12
SCR , Courtney Aitken, Centura, 9

Heat 2

1st, 26.519, Kalli Brannagan, Shelton, 11
2nd, 26.783, Tabia Yapp, Omaha Brownell-Talbot, 11
3rd, 27.161, Montana Hayes, Superior, 10
4th, 27.525, Rachelle Lennemann, Franklin, 12
5th, 27.669, Erin Stukenholtz, Lourdes Central Catholic, 12
6th, 27.705, Elizabeth McGowan, Grand Island Central Catholic, 10
7th, 28.061, Megan Glassgow, Gordon-Rushville, 10
8th, 28.309, Maddie Borer, West Holt, 12

Heat 3

1st, 26.912, Jenni Sis, Perkins County, 11
2nd, 27.004, Taylor Welchen, Omaha Brownell-Talbot, 9
3rd, 27.076, Brianne Bacon, Lyons-Decatur Northeast, 11
4th, 27.532, Josey Schomp, Hershey, 12
5th, 27.608, Holly Hegge, Crofton, 10
6th, 27.786, Cassie Schutt, North Bend Central, 10
7th, 27.878, Erin Dyas, Humboldt-Table Rock-Steinauer, 10
8th, 27.976, Samantha Garrison, Tri County, 11

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 24.06 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006
Meet Record: 24.06 Sarah Lyons Omaha Brownell-Talbot 2006

1st, 25.595, Bethany DeLong, Laurel-Concord,11
2nd, 26.499, Kalli Brannagan, Shelton,11
3rd, 26.835, Jericca Pearson, Gibbon,10
4th, 26.881, Tabia Yapp, Omaha Brownell-Talbot,11
5th, 26.957, Brianne Bacon, Lyons-Decatur Northeast,11
6th, 27.027, Jenni Sis, Perkins County,11
7th, 27.033, Taylor Welchen, Omaha Brownell-Talbot,9
8th, 27.435, Montana Hayes, Superior,10

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 4:01.36 Lincoln Christian 1991
Meet Record: 4:01.36 Lincoln Christian 1991

Section Results

Section #1

4:08.596, Lincoln Christian
4:15.496, Cambridge
4:18.486, Burwell
4:19.748, Laurel-Concord
4:20.076, Aquinas Catholic
4:21.654, West Holt
4:22.982, Heartland
4:26.666, Bridgeport

Section #2

4:09.301, Hastings St. Cecilia
4:11.005, Hershey
4:12.067, Sutton
4:12.460, West Point Central Catholic
4:13.298, North Bend Central
4:13.348, Lyons-Decatur Northeast
4:16.026, Tri County
4:16.394, Shelton

Final Results

1st, 4:08.596, Lincoln Christian
Joelle Andersen, 10, Bailee Dworak, 11, Heather Negley, 10, Sarah Plambeck, 11
2nd, 4:09.301, Hastings St. Cecilia
Audrey Gaspers, 11, Anne Boyd, 12, Mollie Schutte, 9, Abby Jackson, 10
3rd, 4:11.005, Hershey
Erin Baldridge, 10, Ann Kuroki, 11, Marla Munsen, 12, Josey Schomp, 12
4th, 4:12.067, Sutton
Macy Steinhauer, 11, Randa Rose, 12, Jessica Osterhaus, 10, Claire Bergen, 10
5th, 4:12.460, West Point Central Catholic
Tatem Kreikemeier, 11, Melissa Otte, 11, Kelsey Knobbe, 11, Shelby Randel, 12
6th, 4:13.298, North Bend Central
Alyssa Brabec, 9, Chelsea Kreikemeier, 11, Mallory Hull, 9, Cassie Schutt, 10
7th, 4:13.348, Lyons-Decatur Northeast
Morgan Daberkow, 11, Megan Long, 10, Ashley Bacon, 11, Brianne Bacon, 11
8th, 4:15.496, Cambridge
Lisa Malchow, 10, Traci Keyser, 12, Bailey Soucie, 12, Frankie Petersen, 11
4:16.026, Tri County
4:16.394, Shelton
4:18.486, Burwell
4:19.748, Laurel-Concord
4:20.076, Aquinas Catholic
4:21.654, West Holt
4:22.982, Heartland
4:26.666, Bridgeport


Class B GIRLS Final Team Scores.

1. Columbus Scotus 58.000
2. Fillmore Central 41.000
3T. Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy 40.000
3T. Waverly 40.000
5. McCook 37.333
6. Beatrice 33.000
7. Seward 28.000
8. Scottsbluff 27.000
9T. Northwest 24.000
9T. Plattsmouth 24.000
11. Bishop Neumann 23.000
12. Wahoo 22.000
13. Gothenburg 21.000
14. Boone Central 20.000
15. Holdrege 19.000
16. Norris 18.000
17. Gretna 17.000
18T. Cozad 16.000
18T. Aurora 16.000
20. Arlington 15.000
21. York 14.500
22. Valentine 14.000
23. Fairbury 13.000
24. Alliance 12.000
25. Wood River 11.000
26. Omaha Gross Catholic 9.000
27. Central City 8.000
28. Broken Bow 7.000
29. Pierce 6.500
30. Gering 5.000
31T. O'Neill 4.000
31T. Adams Central 4.000
33T. Bennington 3.000
33T. Omaha Skutt Catholic 3.000
33T. Centennial 3.000
36T. Chadron 2.000
36T. Syracuse 2.000
38. Minden 1.333
39. Platteview 1.000
40. Blair 0.333

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 19' 5" Sondra Obermeier Aurora 1976
Meet Record: 19' 5" Sondra Obermeier Aurora 1976

1st, 18' 8-3/4", Anne Martin, Waverly,12
2nd, 17' 9", Margaret Malone, Fillmore Central,9
3rd, 17' 7-3/4", Sami Spenner, Columbus Scotus,12
4th, 17' 3", Jordan Hooper, Alliance,11
5th, 17' 0", Margaret Ehle, Fairbury,10
6th, 16' 9", Anna Weigandt, Gretna,12
7th, 16' 8-1/2", Emily Kmiecik, Bishop Neumann,12
8th, 16' 4-3/4", Jessica Jensen, Platteview,12
15' 7-1/4", Savannah Baker, Boone Central,11
15' 7-1/4", Abby Niederklein, Adams Central,10
15' 6-1/2", Shelby Hamilton, Broken Bow,12
15' 3-1/4", Tanasia Uhrig, Sidney,11
15' 2-1/2", Lindsey Anderson, Central City,11
15' 1-3/4", Ellen Homan, Omaha Skutt Catholic,11
15' 1-3/4", Tara Powell, McCook,12
14' 11-1/4", Morgan Svoboda, Blair,12
14' 9-1/2", Katelyn Kerkman, Columbus Scotus,11
14' 7", Lindsay Grove, Arlington,11

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 50' 10-3/4" Teri Steer Crete 1993
Meet Record: 49' 6-3/4" Teri Steer Crete 1993

1st, 46' 2-1/2", Alyssa Kamphaus, Seward,11
2nd, 44' 5-1/4", Carlie Pinkelman, Cozad,11
3rd, 43' 7-3/4", Carly Henry, Cozad,10
4th, 41' 2-1/2", Taylor Johnson, Northwest,11
5th, 41' 0-1/2", Abby Griffith, Aurora,12
6th, 40' 4-1/4", Jackie Ziemke, Centennial,12
7th, 39' 10", Breezy Shupe, Omaha Skutt Catholic,12
8th, 39' 5-1/2", Jenifer Ashby, Aurora,12
38' 8", Cassandra Voss, Arlington,9
38' 6", Tressa Borchardt, Gothenburg,12
38' 2-1/2", Melissa Hilgenkamp, Arlington,11
37' 7-1/2", Carly Fehringer, Wayne,11
36' 3-1/4", Riley Johnson, Arlington,9
36' 3", Jordan Lechner, Syracuse,11
36' 2-1/2", Amanda Osborne, Fairbury,10
35' 1", Andrea La Rosa, Plattsmouth,11
34' 11-1/2", Alex Landwehr, Syracuse,12
33' 5-1/4", Sarah Leimser, Columbus Lakeview,10

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 39' 0-1/2" Anna Weigandt Gretna 2009
Previous State Record: 38' 0-1/4" Angie Prebyl Beatrice 1997
Meet Record: 39' 0-1/2" Anna Weigandt Gretna 2009
Previous Meet Record: 38' 0-1/4" Angie Prebyl Beatrice 1997

1st, 39' 0-1/2", Anna Weigandt, Gretna,12
2nd, 37' 8-1/2", Anne Martin, Waverly,12
3rd, 36' 4-3/4", Sami Spenner, Columbus Scotus,12
4th, 36' 4-1/2", Tess Moyer, Aurora,11
5th, 36' 2-3/4", Taylor Johnson, Northwest,11
6th, 35' 10-1/2", Jillanna Scanlan, Plattsmouth,11
7th, 35' 7-3/4", Kelli Schumacher, Columbus Scotus,12
8th, 35' 3-1/4", Hattie Guzman, Scottsbluff,10
34' 9", Cali Bellar, Norfolk Catholic,11
34' 5-1/4", Emily Cady, Seward,10
34' 1-3/4", Tanasia Uhrig, Sidney,11
34' 0-1/4", Ellen Homan, Omaha Skutt Catholic,11
33' 5-3/4", Brittany Wotipka, Bishop Neumann,11
33' 5", Haley Norvell, Fillmore Central,9
33' 4-3/4", Megan Bohn, Bennington,11
32' 11", Joslyn Oliver, Gothenburg,10
32' 4-3/4", Lindsey Anderson, Central City,11
31' 9-1/2", Benedicte Bicaba, Blair,9

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 5' 10" Sue Lind Albion 1980
Meet Record: 5' 10" Sue Lind Albion 1980

1st, 5' 7", Anne Martin, Waverly,12
2nd, 5' 7", Alexa Malm, Central City,11
3rd, 5' 7", Jillanna Scanlan, Plattsmouth,11
4th, 5' 2", Joslyn Oliver, Gothenburg,10
5th, 5' 0", Alyssa Stanek, Bishop Neumann,10
6th, 5' 0", Kathleen Aschoff, Valentine,12
Tie 7th, 5' 0", Morgan Hahn, Pierce,11
Tie 7th, 5' 0", Jessie Hall, York,10
5' 0", Erika Harms, Arlington,10
5' 0", Morgan Fischer, Wood River,11
4' 10", Kara Mercure, Valentine,12
4' 10", Shelby Engelhaupt, Norfolk Catholic,11
4' 10", Demi Higgins, Bennington,9
4' 10", Chelsey Morten, Holdrege,9
4' 10", Brooke Dutton, Bennington,11
4' 10", Justina Strecker, Falls City,11
4' 10", Katelyn Kerkman, Columbus Scotus,11
4' 10", Breanna Fye, Crete,9

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 165' 0" Emily Duran Nebraska City 2000
Meet Record: 160' 8" Beth Stuart Holdrege 1983

1st, 142' 8", Tressa Borchardt, Gothenburg,12
2nd, 137' 10", Cassandra Voss, Arlington,9
3rd, 131' 7", Ashton Henderson, Aurora,12
4th, 131' 3", Holly Bishop, Beatrice,12
5th, 128' 1", Taylor Johnson, Northwest,11
6th, 124' 2", Emily Finley, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,12
7th, 124' 0", Carlie Pinkelman, Cozad,11
8th, 123' 9", Janessa Kobza, Fairbury,11
121' 11", Alyssa Kamphaus, Seward,11
120' 10", Riley Johnson, Arlington,9
118' 7", Shacari Canas, Cozad,12
113' 3", Haley Mondt, Holdrege,12
112' 11", Jackie Ziemke, Centennial,12
111' 11", Tessa Klein, Bishop Neumann,11
110' 7", Rebecca Boshart, Wood River,12
110' 5", Elizabeth Adams, Norfolk Catholic,11
109' 11", Melissa Hilgenkamp, Arlington,11
109' 8", Jordan Lechner, Syracuse,11
106' 10", Meghan Dennis, Gretna,9
105' 9", Emily Wells, Boone Central,12
103' 9", Cayla Iske, Platteview,12
101' 5", Andrea Howe, Beatrice,11
82' 6", Macey Gronenthal, Columbus Lakeview,11

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 13' 3" Jenny Green Grand Island Central Catholic 2003
Meet Record: 13' 0" Jenny Green Grand Island Central Catholic 2003

1st, 11' 6-1/4", Kristin Killough, Holdrege,12
2nd, 10' 10", Kellie Fegter, Holdrege,12
3rd, 10' 10", Amber Riedy, Northwest,11
4th, 10' 6", Shelby Walton, Beatrice,12
5th, 10' 6", Bobbi Walters, O'Neill,10
6th, 10' 6", Christina Anderson, Northwest,11
7th, 10' 6", Carly Grenfell, York,11
Tie 8th, 10' 0", Madison Wakefield, Blair,11
Tie 8th, 10' 0", Danae McCorkle, McCook,12
Tie 8th, 10' 0", Lindsey Sitorius, Minden,12
9' 6", Presley Glaser, Blair,10
9' 6", Shelby Yelden, Seward,11
9' 0", Jayde Aufrecht, McCook,11
9' 0", Erin Schwanz, Gothenburg,12
9' 0", Katelyn Rutcosky, Blair,10
9' 0", Shelby Wigle, Ashland-Greenwood,12
9' 0", Kelsi Wichmann, Syracuse,11
8' 6", Paige Kolm, Boone Central,12
8' 6", Amy Mann, Auburn,9

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 9:32.17 Elkhorn 1998
Meet Record: 9:32.17 Elkhorn 1998

1st, 9:35.386, McCook
Tara Powell, 12, Kelsea Geschwentner, 10, Emilyne Nichols, 9, Jessa Sughroue, 10
2nd, 9:35.478, Wahoo
Erin Curran, 12, Michaela Curran, 9, Morgan Hancock, 10, Mattie Murren, 10
3rd, 9:39.423, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
Megan Deras, 12, Reilly White, 10, Katie Mullen, 10, Kristie Mullen, 10
4th, 9:47.261, Scottsbluff
Alexis Brisco, 10, Kayla Sherwood, 12, Ashley Hall, 9, Aubree Worden, 10
5th, 9:47.417, Fillmore Central
Nicole Beam, 9, Emily Pribyl, 12, Christine Ochsner, 11, Katherine Roemmich, 12
6th, 10:00.357, Seward
Natasha Mueller, 11, Kelsey Christensen, 10, Jordan Seaman, 11, Kinzi Roth, 12
7th, 10:00.945, Plattsmouth
Shelby Kindelin, 10, Jessica Moseman, 11, Heather Scholl, 9, Shelbie Stoll, 10
8th, 10:01.823, Norris
Jami Pritschau, 12, Ashley Weyers, 10, Meradith Ganow, 10, Annelise Madison, 11
10:05.653, Aurora
10:07.783, Omaha Mercy
10:11.309, Omaha Skutt Catholic
10:12.677, Gering
10:21.736, Bennington
10:22.406, Pierce
10:29.500, Wayne
10:30.082, Northwest

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 10:46.86 Nora Shepherd York 1993
Meet Record: 10:46.86 Nora Shepherd York 1993

1st, 11:18.971, Aubree Worden, Scottsbluff,10
2nd, 11:30.523, Christine Ochsner, Fillmore Central,11
3rd, 11:39.673, Jess Driewer, York,12
4th, 11:42.757, Eliza Kolbo, Omaha Gross Catholic,12
5th, 11:44.201, Samantha Soupir, Gretna,10
6th, 11:50.744, Jayme Nunes, Alliance,10
7th, 11:53.820, Jami Evans, Northwest,11
8th, 12:00.518, Miranda Karn, Holdrege,9
12:00.714, Kelsey Christensen, Seward,10
12:05.420, Alexandra Abramson, Gothenburg,11
12:09.538, Halie Smith, Boone Central,12
12:11.528, Kaitlyn Wells, Sidney,10
12:19.566, Annelise Madison, Norris,11
12:22.414, Jessica Moseman, Plattsmouth,11
12:24.061, Skyler Lippman, Pierce,11
12:34.851, Anna Heffron, Omaha Skutt Catholic,11
12:37.179, Rachel Platz, Omaha Skutt Catholic,10
12:42.911, Jena Miller, Broken Bow,11
12:46.319, Elizabeth Shada, Broken Bow,9
12:50.927, Tiffany Guenther, Pierce,10
13:00.251, Megan Stalling, Wayne,9
13:01.359, Shelby Weekly, Plattsmouth,9
13:15.916, Sara Morris, Boys Town,11
DNF , Erin Curran, Wahoo,12

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 2:08.84 Alice Schmidt Elkhorn 1999
Meet Record: 2:12.05 Alice Schmidt Elkhorn 2000

Section Results

Section #1

2:22.670, Maggie Schneider, Aurora,9
2:24.058, Megan Deras, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,12
2:26.720, Kara Hovseth, Gering,12
2:28.908, Miranda Karn, Holdrege,9
2:28.970, Laura Fritson, Minden,12
2:29.814, Jalynda Hodson, Adams Central,11
2:30.338, Emily Haxton, O'Neill,11
2:31.170, Rebecca Hall, Columbus Scotus,10
2:31.322, Salene McCall, Milford,10
2:31.910, Skyler Lippman, Pierce,11
2:32.272, Kelsey Engelbart, West Point-Beemer,12
2:32.494, Alesha Finkey, Wayne,12

Section #2

2:16.051, Kristie Mullen, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,10
2:16.233, Katherine Roemmich, Fillmore Central,12
2:17.725, Jessa Sughroue, McCook,10
2:19.925, Heather Johnson, Arlington,9
2:20.033, Shelby Kindelin, Plattsmouth,10
2:20.219, Natasha Mueller, Seward,11
2:20.541, Nicole Seier, Waverly,12
2:21.895, Shelbie Stoll, Plattsmouth,10
2:25.521, Ashley Riesen, Chadron,12
2:26.855, Annelise Madison, Norris,11
2:28.757, Whitney Ebke, Fairbury,12
2:37.819, Julianna Smith, Sidney,9

Final Results

1st, 2:16.051, Kristie Mullen, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,10
2nd, 2:16.233, Katherine Roemmich, Fillmore Central,12
3rd, 2:17.725, Jessa Sughroue, McCook,10
4th, 2:19.925, Heather Johnson, Arlington,9
5th, 2:20.033, Shelby Kindelin, Plattsmouth,10
6th, 2:20.219, Natasha Mueller, Seward,11
7th, 2:20.541, Nicole Seier, Waverly,12
8th, 2:21.895, Shelbie Stoll, Plattsmouth,10
2:22.670, Maggie Schneider, Aurora,9
2:24.058, Megan Deras, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,12
2:25.521, Ashley Riesen, Chadron,12
2:26.720, Kara Hovseth, Gering,12
2:26.855, Annelise Madison, Norris,11
2:28.757, Whitney Ebke, Fairbury,12
2:28.908, Miranda Karn, Holdrege,9
2:28.970, Laura Fritson, Minden,12
2:29.814, Jalynda Hodson, Adams Central,11
2:30.338, Emily Haxton, O'Neill,11
2:31.170, Rebecca Hall, Columbus Scotus,10
2:31.322, Salene McCall, Milford,10
2:31.910, Skyler Lippman, Pierce,11
2:32.272, Kelsey Engelbart, West Point-Beemer,12
2:32.494, Alesha Finkey, Wayne,12
2:37.819, Julianna Smith, Sidney,9

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 48.95 Mitchell 1998
Meet Record: 48.95 Mitchell 1998

Section Results

Section #1

51.602, Syracuse
51.732, McCook
51.922, Adams Central
52.300, Norris
52.318, Fairbury
52.342, Lexington
52.612, Gothenburg
52.802, Arlington

Section #2

49.981, Columbus Scotus
50.083, Beatrice
51.213, Seward
51.315, Gering
51.381, Valentine
51.385, Boone Central
51.779, York
DQ , Omaha Mercy

Final Results

1st, 49.981, Columbus Scotus
Ashley Paprocki, 12, Sami Spenner, 12, Monica Boeding, 11, Amber Ewers, 10
2nd, 50.083, Beatrice
Kasen Lee, 11, Kelsie Post, 10, Ambrel Fakler, 10, Gemma Pretzer, 11
3rd, 51.213, Seward
Zoie Smetter, 11, Lisa Kozisek, 12, Kinzi Roth, 12, Emily Cady, 10
4th, 51.315, Gering
Cortnie Romey, 11, Mattea Schmidt, 9, Tahlia Schmaltz, 10, Jacqueline Edwards, 11
5th, 51.381, Valentine
Michaela Petersen, 9, Laura Miller, 10, Ariel Gass, 12, Kara Mercure, 12
6th, 51.385, Boone Central
Megan Bygland, 11, Savannah Baker, 11, Jaime Kennedy, 9, Bobbi Beckwith, 10
7th, 51.602, Syracuse
Jamie Thoms, 9, Kelsi Wichmann, 11, Emily Reed, 12, Carly Keslar, 11
8th, 51.732, McCook
Kali Lyons, 12, Tara Powell, 12, Megan Skiles, 12, Whitney Korgan, 11
51.779, York
51.922, Adams Central
52.300, Norris
52.318, Fairbury
52.342, Lexington
52.612, Gothenburg
52.802, Arlington
DQ , Omaha Mercy

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.86 Shannon Kling Gordon 1995
Meet Record: 14.86 Shannon Kling Gordon 1995

Heat 1

1st, 15.289, Morgan Fischer, Wood River, 11
2nd, 16.133, Elizabeth Spellman, York, 11
3rd, 16.423, Amber Riedy, Northwest, 11
4th, 16.477, Shelby Woitaszewski, McCook, 12
5th, 16.531, Shannon Mettling, Omaha Skutt Catholic, 10
6th, 16.687, Ellie Ehrisman, West Point-Beemer, 10
7th, 17.173, Brianne Englund, Holdrege, 10
DNF , Morgan Sawyer, Norris, 11

Heat 2

1st, 15.251, Gretchen Kroese, Norris, 10
2nd, 15.273, McKenzie Fujan, Bishop Neumann, 11
3rd, 15.979, Yadira Bernadac, Scottsbluff, 11
4th, 16.065, Megan Bygland, Boone Central, 11
5th, 16.281, Emily Max, Gothenburg, 11
6th, 16.639, Morgan Svoboda, Blair, 12
7th, 16.903, Lindsay Grove, Arlington, 11

Heat 3

1st, 15.697, Joey Koehn, Pierce, 11
2nd, 16.125, Lindsey Fujan, Beatrice, 11
3rd, 16.357, Morgan Riecken, Ashland-Greenwood, 9
4th, 16.467, Alexa Malm, Central City, 11
5th, 16.865, Angela Price, Norfolk Catholic, 12
6th, 17.115, Samantha Lampe, Falls City, 11
7th, 17.207, Kelsey Mundhenke, O'Neill, 11
8th, 17.275, Nicole Muff, Crete, 9

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.86 Shannon Kling Gordon 1995
Meet Record: 14.86 Shannon Kling Gordon 1995

1st, 15.257, Morgan Fischer, Wood River,11
2nd, 15.327, Gretchen Kroese, Norris,10
3rd, 15.345, McKenzie Fujan, Bishop Neumann,11
4th, 16.043, Joey Koehn, Pierce,11
5th, 16.485, Megan Bygland, Boone Central,11
6th, 16.979, Lindsey Fujan, Beatrice,11
7th, 17.109, Elizabeth Spellman, York,11
8th, 17.605, Yadira Bernadac, Scottsbluff,11

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 11.94 Katy Jay Mitchell 1999
Meet Record: 12.07 Molly Belling Omaha Roncalli/Duchesne 2005

Heat 1

1st, 12.678, Amber Ewers, Columbus Scotus, 10
2nd, 12.892, Keri Koley, Omaha Skutt Catholic, 10
3rd, 12.994, Kara Mercure, Valentine, 12
4th, 13.108, Marissa Fallesen, Wayne, 9
5th, 13.232, Rebecca Buntgen, David City, 10
6th, 13.252, DeAndra Richardson, Omaha Mercy, 11
7th, 13.448, Taylor Angus, Nebraska City, 9
8th, 13.472, Jacqueline Edwards, Gering, 11

Heat 2

1st, 12.492, Anne Martin, Waverly, 12
2nd, 12.892, Danielle Moyer, Arlington, 12
3rd, 12.912, Halee Butt, Central City, 11
4th, 13.110, Margaret Malone, Fillmore Central, 9
5th, 13.120, Emily Kmiecik, Bishop Neumann, 12
6th, 13.146, Kelsie Post, Beatrice, 10
7th, 13.386, Tanasia Uhrig, Sidney, 11
8th, 13.482, Taylor Johnson, Broken Bow, 12

Heat 3

1st, 12.557, Gemma Pretzer, Beatrice, 11
2nd, 12.621, Gretchen Kroese, Norris, 10
3rd, 12.785, Whitney Korgan, McCook, 11
4th, 12.869, Abby Niederklein, Adams Central, 10
5th, 12.925, Darcy Shedeed, Gretna, 11
6th, 13.005, Lindsie Woolley, Lexington, 9
7th, 13.263, Elizabeth Wulff, Omaha Mercy, 10
8th, 13.401, Monica Boeding, Columbus Scotus, 11

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 11.94 Katy Jay Mitchell 1999
Meet Record: 12.07 Molly Belling Omaha Roncalli/Duchesne 2005

1st, 12.444, Anne Martin, Waverly,12
2nd, 12.692, Gemma Pretzer, Beatrice,11
3rd, 12.714, Amber Ewers, Columbus Scotus,10
4th, 12.842, Gretchen Kroese, Norris,10
5th, 12.968, Abby Niederklein, Adams Central,10
6th, 12.974, Whitney Korgan, McCook,11
7th, 13.174, Danielle Moyer, Arlington,12
8th, 13.546, Keri Koley, Omaha Skutt Catholic,10

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 56.70 Kim Clark Elkhorn 2000
Meet Record: 56.70 Kim Clark Elkhorn 2000

Heat 1

1st, 58.065, Amber Ewers, Columbus Scotus, 10
2nd, 59.699, Shelby Hamilton, Broken Bow, 12
3rd, 1:00.063, Bobbi Beckwith, Boone Central, 10
4th, 1:01.351, Heather Johnson, Arlington, 9
5th, 1:02.217, McKenzie Fujan, Bishop Neumann, 11
6th, 1:03.377, Carly Grenfell, York, 11
7th, 1:03.643, Jami Pritschau, Norris, 12
8th, 1:04.235, Katie Phelps, Adams Central, 11

Heat 2

1st, 58.938, Kristie Mullen, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy, 10
2nd, 59.144, Katherine Roemmich, Fillmore Central, 12
3rd, 59.862, Karlee Gansebom, Bennington, 9
4th, 1:01.084, Nicole Seier, Waverly, 12
5th, 1:01.900, Tabitha Paul, Gothenburg, 11
6th, 1:02.212, Joey Koehn, Pierce, 11
7th, 1:03.376, Neale Stadler, Minden, 11
8th, 1:03.650, Laurel Shepard, Platteview, 12

Heat 3

1st, 59.199, Laura Miller, Valentine, 10
2nd, 59.247, Jessa Sughroue, McCook, 10
3rd, 59.445, Gemma Pretzer, Beatrice, 11
4th, 1:01.181, Benedicte Bicaba, Blair, 9
5th, 1:02.113, Morgan Riley, Cozad, 12
6th, 1:02.593, Lynn Fibich, Gretna, 12
7th, 1:03.673, Ashley Paprocki, Columbus Scotus, 12
8th, 1:05.463, Nnenna Uche, Hastings, 12

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 56.70 Kim Clark Elkhorn 2000
Meet Record: 56.70 Kim Clark Elkhorn 2000

1st, 57.873, Amber Ewers, Columbus Scotus,10
2nd, 59.023, Kristie Mullen, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,10
3rd, 59.237, Katherine Roemmich, Fillmore Central,12
4th, 59.495, Laura Miller, Valentine,10
5th, 59.601, Shelby Hamilton, Broken Bow,12
6th, 59.605, Karlee Gansebom, Bennington,9
7th, 1:00.185, Jessa Sughroue, McCook,10
8th, 1:01.117, Gemma Pretzer, Beatrice,11

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:58.14 Sara Ensrud Gering 2003
Meet Record: 4:58.14 Sara Ensrud Gering 2003

1st, 5:08.909, Aubree Worden, Scottsbluff,10
2nd, 5:15.540, Shelby Kindelin, Plattsmouth,10
3rd, 5:16.452, Erin Curran, Wahoo,12
4th, 5:17.150, Christine Ochsner, Fillmore Central,11
5th, 5:17.540, Eliza Kolbo, Omaha Gross Catholic,12
6th, 5:18.738, Jess Driewer, York,12
7th, 5:19.496, Ashley Riesen, Chadron,12
8th, 5:22.320, Natasha Mueller, Seward,11
5:26.508, Calena Morehead, Omaha Mercy,11
5:27.002, Maggie Schneider, Aurora,9
5:27.368, Nicole Seier, Waverly,12
5:28.956, Shelbie Stoll, Plattsmouth,10
5:31.952, Annelise Madison, Norris,11
5:32.950, Jami Evans, Northwest,11
5:34.268, Alexandra Abramson, Gothenburg,11
5:36.250, Anna Heffron, Omaha Skutt Catholic,11
5:36.820, Miranda Karn, Holdrege,9
5:37.904, Kara Hovseth, Gering,12
5:43.362, Paige Kolm, Boone Central,12
5:43.644, Liz Watson, O'Neill,12
5:45.091, Kara Polt, Pierce,12
5:49.201, Maggie Stollberg, Logan View,12
5:50.573, Kylee Peterson, O'Neill,12
6:12.911, Cortney Hendrickson, Broken Bow,12

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY

State Record: 43.86 Kris Nelson McCook 1989
Meet Record: 43.86 Kris Nelson McCook 1989

Heat 1

1st, 46.621, Emily Max, Gothenburg, 11
2nd, 47.781, Sadie Murren, Wahoo, 9
3rd, 48.525, Joey Koehn, Pierce, 11
4th, 48.641, Sydney Seberger, Lexington, 9
5th, 48.947, Gretchen Kroese, Norris, 10
6th, 49.361, Lindsey Fujan, Beatrice, 11
7th, 49.737, Yadira Bernadac, Scottsbluff, 11
8th, 50.839, Alex Hedlund, O'Neill, 9

Heat 2

1st, 47.096, Morgan Fischer, Wood River, 11
2nd, 47.808, Mackenzie Findley, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy, 11
3rd, 47.976, Stevie Grossenbacher, Norris, 12
4th, 48.186, Amber Linnenbrink, Fort Calhoun, 9
5th, 50.380, Amber Riedy, Northwest, 11
6th, 50.464, Michelle Trulin, Blair, 9
7th, 50.660, Mari McKeone, Lexington, 9
8th, 51.104, Morgan Broussard, Gering, 9

Heat 3

1st, 45.716, McKenzie Fujan, Bishop Neumann, 11
2nd, 47.798, Kenzie Helmink, Fairbury, 11
3rd, 48.012, Megan Bygland, Boone Central, 11
4th, 48.370, Morgan Riecken, Ashland-Greenwood, 9
5th, 49.884, Caitlin Fehringer, Wayne, 9
6th, 50.232, Stacey Havekost, Bennington, 12
7th, 50.854, Jamie Zimmerer, Plattsmouth, 10

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES

State Record: 43.86 Kris Nelson McCook 1989
Meet Record: 43.86 Kris Nelson McCook 1989

1st, 45.514, McKenzie Fujan, Bishop Neumann,11
2nd, 47.378, Kenzie Helmink, Fairbury,11
3rd, 47.410, Emily Max, Gothenburg,11
4th, 47.440, Mackenzie Findley, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy,11
5th, 47.542, Stevie Grossenbacher, Norris,12
6th, 47.578, Megan Bygland, Boone Central,11
7th, 47.736, Sadie Murren, Wahoo,9
8th, 48.392, Morgan Fischer, Wood River,11

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 24.83 Katy Jay Mitchell 1998
Meet Record: 24.83 Katy Jay Mitchell 1998

Heat 1

1st, 25.774, Amber Ewers, Columbus Scotus, 10
2nd, 26.716, Emily Kmiecik, Bishop Neumann, 12
3rd, 27.190, Kara Mercure, Valentine, 12
4th, 27.210, Shalea Cotton, Omaha Mercy, 12
5th, 27.300, Anna Weigandt, Gretna, 12
6th, 27.876, Danielle Moyer, Arlington, 12
7th, 27.958, Jami Pritschau, Norris, 12
DNF , Ambrel Fakler, Beatrice, 10

Heat 2

1st, 26.010, Sami Spenner, Columbus Scotus, 12
2nd, 26.170, Whitney Korgan, McCook, 11
3rd, 26.796, Laura Miller, Valentine, 10
4th, 27.328, Abby Niederklein, Adams Central, 10
5th, 27.370, Margaret Malone, Fillmore Central, 9
6th, 27.766, Taylor Angus, Nebraska City, 9
7th, 27.922, Kristin Killough, Holdrege, 12
8th, 28.222, Keri Koley, Omaha Skutt Catholic, 10

Heat 3

1st, 26.220, Bobbi Beckwith, Boone Central, 10
2nd, 26.254, Gemma Pretzer, Beatrice, 11
3rd, 26.572, Jordan Hooper, Alliance, 11
4th, 26.866, Shelby Hamilton, Broken Bow, 12
5th, 26.920, Lindsie Woolley, Lexington, 9
6th, 27.404, Rebecca Buntgen, David City, 10
7th, 27.918, Cadeidre Amerson, Boys Town, 9
8th, 27.952, Jamie Thoms, Syracuse, 9

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 24.83 Katy Jay Mitchell 1998
Meet Record: 24.83 Katy Jay Mitchell 1998

1st, 25.922, Amber Ewers, Columbus Scotus,10
2nd, 26.062, Sami Spenner, Columbus Scotus,12
3rd, 26.120, Bobbi Beckwith, Boone Central,10
4th, 26.244, Whitney Korgan, McCook,11
5th, 26.490, Jordan Hooper, Alliance,11
6th, 26.636, Gemma Pretzer, Beatrice,11
7th, 26.844, Laura Miller, Valentine,10
8th, 26.894, Emily Kmiecik, Bishop Neumann,12

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:59.22 Fairbury 1989
Meet Record: 3:59.22 Fairbury 1989

Section Results

Section #1

4:09.347, Boone Central
4:10.111, Broken Bow
4:12.109, Minden
4:13.699, Blair
4:16.105, Fairbury
4:16.329, Gretna
4:19.266, Pierce
4:26.340, Norris

Section #2

4:05.718, McCook
4:07.126, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
4:08.114, Wahoo
4:09.120, Seward
4:10.258, Fillmore Central
4:13.228, Sidney
4:14.140, Valentine
4:21.299, Gothenburg

Final Results

1st, 4:05.718, McCook
Whitney Korgan, 11, Tara Powell, 12, Joanna Bryant, 12, Jessa Sughroue, 10
2nd, 4:07.126, Omaha Roncalli Catholic/Duchesne Academy
Kathleen Burnett, 11, Megan Deras, 12, Reilly White, 10, Kristie Mullen, 10
3rd, 4:08.114, Wahoo
Morgan Hancock, 10, Michaela Curran, 9, Kayla Bennett, 10, Mattie Murren, 10
4th, 4:09.120, Seward
Emily Cady, 10, Lisa Kozisek, 12, Elizabeth Damman, 11, Natasha Mueller, 11
5th, 4:09.347, Boone Central
Breann Thorberg, 9, Savannah Baker, 11, Chancee Nolan, 12, Bobbi Beckwith, 10
6th, 4:10.111, Broken Bow
Shelby Hamilton, 12, Taylor Pearson, 9, Taylor Johnson, 12, Nyabuay Thichiot, 10
7th, 4:10.258, Fillmore Central
Emily Pribyl, 12, Heather Broman, 9, Margaret Malone, 9, Katherine Roemmich, 12
8th, 4:12.109, Minden
Neale Stadler, 11, Bailie Muller, 10, Sadie Jons, 12, Laura Fritson, 12
4:13.228, Sidney
4:13.699, Blair
4:14.140, Valentine
4:16.105, Fairbury
4:16.329, Gretna
4:19.266, Pierce
4:21.299, Gothenburg
4:26.340, Norris


Class A GIRLS Final Team Scores.

1. Lincoln Southwest 67.000
2. Omaha Central 63.000
3. Grand Island 52.000
4. Millard South 51.000
5. Kearney 49.000
6. Lincoln Pius X 43.000
7. Millard West 41.000
8. Lincoln Southeast 38.000
9. Omaha North 35.000
10. Millard North 30.000
11. Omaha Westside 23.000
12. Omaha Marian 21.000
13. Columbus 18.500
14. Omaha Benson 16.000
15. Norfolk 14.000
16. Fremont 11.000
17T. North Platte 10.000
17T. Bellevue East 10.000
17T. Bellevue West 10.000
20T. Lincoln North Star 9.000
20T. Lincoln East 9.000
22T. Omaha Burke 8.000
22T. South Sioux City 8.000
24T. Lincoln Northeast 6.000
24T. Papillion-La Vista South 6.000
26. Ralston 5.000
27T. Lincoln High 3.000
27T. Elkhorn 3.000
29. Papillion-La Vista 2.500

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 19' 0-1/2" Kelli Dring Kearney 2005
Meet Record: 19' 0-1/2" Kelli Dring Kearney 2005

1st, 18' 3", LaQue Moen-Davis, Omaha Central,10
2nd, 17' 5", Ariel Krolikowski, Grand Island,12
3rd, 17' 3-1/2", Kristina Fantroy, Lincoln Southwest,10
4th, 17' 2-1/4", Brianna McGhee, Omaha North,9
5th, 16' 11-3/4", Alexandra Armes, Grand Island,12
6th, 16' 10-1/4", Avarey Brown, Lincoln High,11
7th, 16' 7-1/4", Nicole Hanish, South Sioux City,12
8th, 16' 5", Morgan McCashland, Elkhorn,10
16' 4", Nicole Bourke, Papillion-La Vista South,10
16' 3-3/4", Lauren Baird, Millard West,11
16' 2-1/2", Alexa Nelson, Norfolk,11
15' 11-3/4", Ashley Leitner, Lincoln Southwest,11
15' 11-1/4", Emily Wilkinson, Omaha Westside,12
15' 9-1/4", Courtney Coslor, Kearney,10
15' 7", Neeia Cooperwood, Omaha Marian,10
15' 4-1/2", Taylor Alongi, Omaha Burke,9
15' 2-3/4", Kelsey Newman, Lincoln East,12

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 52' 9-1/4" Becky Beachler Fremont 1997
Meet Record: 52' 9-1/4" Becky Beachler Fremont 1997

1st, 43' 11-3/4", Kayla Frazier, Lincoln Southwest,11
2nd, 42' 7", McKayla Gowen, Grand Island,12
3rd, 40' 4", Amber Lutmer, Millard West,11
4th, 39' 5-3/4", Devon Flowers, Millard North,12
5th, 38' 7-1/4", Michaela Keller, Kearney,11
6th, 38' 6-1/4", Cari McGarvie, Lincoln North Star,9
7th, 37' 4-1/4", Emily Conley, Elkhorn,11
8th, 36' 11-1/2", Kaitlin Williams, Papillion-La Vista South,10
36' 2-1/2", Shelby Bratka, Ralston,12
35' 10-1/4", Taylor Jensen, Bellevue East,12
35' 6-3/4", Victoria Bradley, Lincoln North Star,11
35' 4", Justine Buskirk, Papillion-La Vista South,12
35' 2", Gabrielle Maly, Fremont,12
34' 1-1/2", Patricia Bradley, Lincoln North Star,10
34' 0-1/2", Jordan Holst, Millard West,10
33' 8-1/4", Elodie Koffi, Ralston,12

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 40' 6-1/2" LaQue Moen-Davis Omaha Central 2009
Meet Record: 40' 6-1/2" LaQue Moen-Davis Omaha Central 2009
Previous Meet Record: 39' 10-1/4" Tara Korshoj Millard West 2006

1st, 40' 6-1/2", LaQue Moen-Davis, Omaha Central,10
2nd, 35' 7-1/2", Lauren Baird, Millard West,11
3rd, 35' 1-1/4", Kristina Fantroy, Lincoln Southwest,10
4th, 34' 9-3/4", Tiara Cobb, Millard South,10
5th, 34' 6", Lauren Nelson, Omaha Marian,10
6th, 34' 3-1/2", Brandi Winchester, Kearney,12
7th, 34' 3", Hayley Henriksen, Norfolk,10
8th, 34' 2", Anna Antonio, Millard West,11
34' 1", Nakuya Smith, Lincoln High,10
34' 0-1/4", Allison Booras, Norfolk,10
33' 10-1/2", Courtney Coslor, Kearney,10
33' 9-3/4", Alexa Nelson, Norfolk,11
33' 3-3/4", Nicole Kubert, Lincoln Northeast,12
32' 10-1/4", Queen Ohamara, Lincoln North Star,10
32' 10", Danielle Jones, Omaha North,9
32' 4", Alecyia Watson, Columbus,12
32' 2-1/4", Samantha Berger, Omaha Westside,10
31' 9-1/2", Lauren Psota, Kearney,10

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 5' 11" Meredy Porter Bellevue West 1987
Meet Record: 5' 11" Meredy Porter Bellevue West 1987

1st, 5' 6", Avrie Welton, Omaha Central,9
2nd, 5' 5", Tenisha Matlock, North Platte,11
3rd, 5' 4", Tabitha Machar, South Sioux City,11
4th, 5' 4", Amanda Brown, Lincoln Southwest,11
5th, 5' 4", Katie Smith, Kearney,10
6th, 5' 4", Ariel Krolikowski, Grand Island,12
7th, 5' 2", Allison Bergland, Norfolk,12
8th, 5' 2", Nicole Kubert, Lincoln Northeast,12
5' 2", Taryn Derickson, Bellevue West,9
5' 0", McKenna Slack, Lincoln East,12
5' 0", Jordan Hopkins, Millard West,10
5' 0", Elizabeth Wheatley, Columbus,12
5' 0", Queen Ohamara, Lincoln North Star,10
5' 0", Danielle Stahla, Norfolk,12
4' 10", Stephanie Ruppelt, Lincoln High,12
4' 10", Elizabeth Diffey, Omaha Westside,9
4' 0", Lauren Warnock, Papillion-La Vista,10

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 164' 9" Michaela Wallerstedt Omaha Burke 2004
Meet Record: 164' 9" Michaela Wallerstedt Omaha Burke 2004

1st, 132' 5", Taylor Jensen, Bellevue East,12
2nd, 127' 2", Amber Lutmer, Millard West,11
3rd, 118' 7", Devon Flowers, Millard North,12
4th, 116' 5", Mariah Montgomery, Ralston,12
5th, 116' 1", Gabrielle Maly, Fremont,12
6th, 115' 7", Michelle Wallerstedt, Omaha Burke,9
7th, 114' 11", McKayla Gowen, Grand Island,12
8th, 111' 5", Kaitlin Williams, Papillion-La Vista South,10
109' 11", Justine Buskirk, Papillion-La Vista South,12
106' 1", Morgan Bridgman, Fremont,11
105' 0", Amy Baker, Omaha Westside,12
102' 1", Samantha Arlt, Norfolk,11
101' 3", Emily Conley, Elkhorn,11
100' 3", Courtney Vanden Hoek, Elkhorn,12
94' 9", Rainn Lewis, Omaha Northwest,12
94' 0", Kaitlyn Krajicek, Papillion-La Vista South,10

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 12' 10" Natalie Willer Elkhorn 2007
Meet Record: 12' 0" Natalie Willer Elkhorn 2007

1st, 11' 6", Maggie Maher, Kearney,12
2nd, 11' 2", Carly Hillburn, Kearney,10
3rd, 11' 2", Amber Kunze, Grand Island,12
4th, 10' 10", Katja Martens, Bellevue West,11
5th, 10' 10", Mariah Anderson, Kearney,11
6th, 10' 6", Sophia Harano, Lincoln Southeast,10
7th, 10' 6", Vicki Nielsen, Fremont,11
Tie 8th, 10' 0", Lauren Welch, Papillion-La Vista,11
Tie 8th, 10' 0", Brianna Downs, Columbus,10
10' 0", Allie Conklin, Grand Island,10
10' 0", Brooke Kreikemeier, Fremont,12
9' 6", Ashlee Brown, North Platte,12
9' 6", Kelsey Vesely, Norfolk,12
9' 0", Katie Dinning, Millard South,10
9' 0", Lindsay Anderson, Columbus,12
9' 0", Laura Haller, Omaha Marian,12

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 9:21.47 Omaha Marian 2000
Meet Record: 9:21.47 Omaha Marian 2000

1st, 9:40.310, Lincoln Pius X
Claire Bertrand, 11, Kelli Rice, 10, Jessica Hugo, 12, Tara Grosserode, 12
2nd, 9:41.700, Omaha Westside
Karina Estee, 12, Marissa Eltiste, 9, Kathleen Dornan, 12, Angela Luedke, 12
3rd, 9:44.170, Columbus
Jena Schwalenberg, 12, Kyla Szelag, 9, Bridgette Schneekloth, 11, Karo Garcia, 9
4th, 9:44.950, Lincoln Southeast
Karley Piper, 12, Marissa Kastanek, 12, Danielle Jones, 10, Taylor Johnson, 10
5th, 9:50.850, Millard North
Hillary Argyle, 11, Laura Peterson, 11, Caitlin Bazis, 12, Megan Oddo, 12
6th, 9:54.050, Lincoln Northeast
Jade Perry, 10, Sarah Larsen, 10, Brandy Singleton, 10, Brittany Singleton, 12
7th, 10:00.380, Kearney
Kelsey Evans, 11, Josie Clark, 9, Taylor Cody, 10, Heidi Caufield, 10
8th, 10:02.610, Lincoln East
Skyeler Tenopir, 10, Jacqueline Osenbaugh, 9, Katherine Janike, 9, Britni Waller, 11
10:03.980, Omaha Burke
10:05.270, Bellevue West
10:06.140, Papillion-La Vista South
10:12.340, Lincoln Southwest
10:18.580, Millard South
10:22.100, North Platte
10:23.660, Omaha North
10:35.440, Norfolk

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 10:23.00 Emily Sisson Millard North 2008
Meet Record: 10:23.00 Emily Sisson Millard North 2008

1st, 11:19.637, Kelli Budd, Omaha Marian,12
2nd, 11:23.495, Brittany Phillips, Millard West,12
3rd, 11:28.286, Jena Schwalenberg, Columbus,12
4th, 11:30.270, Megan Oddo, Millard North,12
5th, 11:53.644, Britni Waller, Lincoln East,11
6th, 11:57.990, Mary Hillis, Lincoln Southwest,9
7th, 11:59.320, Sarah Larson, Lincoln Northeast,10
8th, 12:00.160, Erin Statz, Lincoln Pius X,11
12:06.975, Ashley Ogborn, North Platte,11
12:09.295, Destiney Burt, Papillion-La Vista,10
12:09.847, Ali Gress, Papillion-La Vista South,12
12:14.457, Emily Guthrie, Millard North,10
12:19.379, Sophie Cemaj, Omaha Westside,9
12:24.179, Bridgette Schneekloth, Columbus,11
12:26.107, Anne Prauner, Omaha Burke,11
12:45.452, Madeline McCann, Omaha Westside,9

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 2:12.12 Elizabeth Lang Lincoln Pius X 2004
Meet Record: 2:13.36 Wanda Hartso Omaha Central 1981

Section Results

Section #1

2:17.110, Melissa Parks, Norfolk,10
2:21.566, Karley Piper, Lincoln Southeast,12
2:24.804, Brittany Singleton, Lincoln Northeast,12
2:25.996, Caleigh Conn, Omaha Central,11
2:29.972, Destiney Burt, Papillion-La Vista,10
2:31.804, Karen Silverstrand, Lincoln North Star,11
2:32.942, Amanda Costello, Lincoln High,12
2:38.560, Rosemary Kelly, Omaha Marian,12

Section #2

2:17.249, Taylor Johnson, Lincoln Southeast,10
2:18.837, Tara Grosserode, Lincoln Pius X,12
2:21.488, Claire Bertrand, Lincoln Pius X,11
2:22.304, Kelli Rice, Lincoln Pius X,10
2:22.306, Angela Luedke, Omaha Westside,12
2:22.318, Kelli Budd, Omaha Marian,12
2:23.416, Linda Hannah, Omaha Central,12
2:25.410, Karo Garcia, Columbus,9

Final Results

1st, 2:17.110, Melissa Parks, Norfolk,10
2nd, 2:17.249, Taylor Johnson, Lincoln Southeast,10
3rd, 2:18.837, Tara Grosserode, Lincoln Pius X,12
4th, 2:21.488, Claire Bertrand, Lincoln Pius X,11
5th, 2:21.566, Karley Piper, Lincoln Southeast,12
6th, 2:22.304, Kelli Rice, Lincoln Pius X,10
7th, 2:22.306, Angela Luedke, Omaha Westside,12
8th, 2:22.318, Kelli Budd, Omaha Marian,12
2:23.416, Linda Hannah, Omaha Central,12
2:24.804, Brittany Singleton, Lincoln Northeast,12
2:25.410, Karo Garcia, Columbus,9
2:25.996, Caleigh Conn, Omaha Central,11
2:29.972, Destiney Burt, Papillion-La Vista,10
2:31.804, Karen Silverstrand, Lincoln North Star,11
2:32.942, Amanda Costello, Lincoln High,12
2:38.560, Rosemary Kelly, Omaha Marian,12

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 47.93 Omaha North 2009
Previous State Record: 48.10 Omaha Central 1988
Meet Record: 47.93 Omaha North 2009
Previous Meet Record: 48.10 Omaha Central 1988

Section Results

Section #1

49.194, Lincoln Southwest
50.390, Lincoln North Star
50.464, Lincoln Northeast
50.850, Millard West
51.048, Norfolk
51.414, South Sioux City
51.766, Bellevue West
DQ , Papillion-La Vista South

Section #2

47.923, Omaha North
48.265, Millard South
49.041, Omaha Benson
49.185, Omaha Central
49.465, Grand Island
49.851, Omaha Westside
50.107, Omaha Burke
50.983, Omaha Marian

Final Results

1st, 47.923, Omaha North
Darion Archie, 11, Breunna McCarty, 10, Ja nae' Vinson, 12, Brianna McGhee, 9
2nd, 48.265, Millard South
Leslie Felici, 10, Morgan Woitzel, 9, Katie Dinning, 10, Clara Nichols, 9
3rd, 49.041, Omaha Benson
Breanna Buford, 10, Ravensymone Scaife, 12, Rayona Frazier, 9, Maia Reynolds, 10
4th, 49.185, Omaha Central
Alecia Steed, 12, Marissa Mitchell, 11, Jaila Carter, 10, Alexa Whitehall, 9
5th, 49.194, Lincoln Southwest
Samantha Hansen, 12, Joslyn Soucie, 11, Kristina Fantroy, 10, Amanda Brown, 11
6th, 49.465, Grand Island
Ariel Krolikowski, 12, Allison Jorgensen, 12, Michaela Knuth, 12, Alexandra Armes, 12
7th, 49.851, Omaha Westside
Morgan Beier, 10, Olivia Loh, 11, Edna Johnson, 11, Emily Wilkinson, 12
8th, 50.107, Omaha Burke
Mercedes Washington, 12, Taylor Alongi, 9, Paris Labat, 12, Arryana Cawthon, 12
50.390, Lincoln North Star
50.464, Lincoln Northeast
50.850, Millard West
50.983, Omaha Marian
51.048, Norfolk
51.414, South Sioux City
51.766, Bellevue West
DQ , Papillion-La Vista South

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.22 Ashley Brown Kearney 2004
Meet Record: 14.22 Ashley Brown Kearney 2004

Heat 1

1st, 14.461, LaQue Moen-Davis, Omaha Central, 10
2nd, 15.485, Tenisha Matlock, North Platte, 11
3rd, 15.495, Christiana Eltiste, Omaha Westside, 11
4th, 15.967, Jillian Ourada, Millard North, 12
5th, 16.215, Tania Carroll, Lincoln Southwest, 9
6th, 16.389, Avrie Welton, Omaha Central, 9
7th, 17.257, Nicole Kubert, Lincoln Northeast, 12
8th, 18.013, Brittney Tweedy, Omaha Westside, 11

Heat 2

1st, 14.735, Joslyn Soucie, Lincoln Southwest, 11
2nd, 14.907, Brandi Winchester, Kearney, 12
3rd, 15.507, KK Houser, Lincoln Southeast, 12
4th, 15.737, Celeste Robinson, Omaha Central, 11
5th, 16.561, Mary Kerrigan, Omaha Westside, 9
6th, 16.595, Madeline Glesinger, Papillion-La Vista South, 11
7th, 16.893, Noelle Mapes, Omaha Marian, 11
8th, 17.359, Alecyia Watson, Columbus, 12

Return to INDEX

100 METER HIGH HURDLES

State Record: 13.99 LaQue Moen-Davis Omaha Central 2009
Previous State Record: 14.22 Ashley Brown Kearney 2004
Meet Record: 13.99 LaQue Moen-Davis Omaha Central 2009
Previous Meet Record: 14.22 Ashley Brown Kearney 2004

1st, 13.983, LaQue Moen-Davis, Omaha Central,10
2nd, 14.836, Joslyn Soucie, Lincoln Southwest,11
3rd, 14.866, Brandi Winchester, Kearney,12
4th, 15.266, KK Houser, Lincoln Southeast,12
5th, 15.558, Christiana Eltiste, Omaha Westside,11
6th, 15.904, Celeste Robinson, Omaha Central,11
7th, 16.026, Tenisha Matlock, North Platte,11
8th, 16.176, Jillian Ourada, Millard North,12

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 12.02 Mallery Ivy Omaha Central 1988
Meet Record: 12.02 Mallery Ivy Omaha Central 1988

Heat 1

1st, 12.140, Maia Reynolds, Omaha Benson, 10
2nd, 12.376, Alexandra Armes, Grand Island, 12
3rd, 12.422, Breunna McCarty, Omaha North, 10
4th, 12.548, Laura Brown, Papillion-La Vista South, 11
5th, 12.644, Arryana Cawthon, Omaha Burke, 12
6th, 12.694, Neeia Cooperwood, Omaha Marian, 10
7th, 12.820, Jaila Carter, Omaha Central, 10
8th, 13.204, Ebony Carther, Bellevue West, 11

Heat 2

1st, 12.359, Morgan Woitzel, Millard South, 9
2nd, 12.549, Brianna McGhee, Omaha North, 9
3rd, 12.583, Samantha Hansen, Lincoln Southwest, 12
4th, 12.623, Lindsay Svehla, Bellevue West, 12
5th, 12.675, Edna Johnson, Omaha Westside, 11
6th, 12.691, Allison Jorgensen, Grand Island, 12
7th, 13.075, Timiko Omar, Lincoln High, 10
8th, 13.259, Brooke Herchenbach, Norfolk, 9

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 12.02 Mallery Ivy Omaha Central 1988
Meet Record: 12.02 Mallery Ivy Omaha Central 1988

1st, 12.181, Maia Reynolds, Omaha Benson,10
2nd, 12.355, Alexandra Armes, Grand Island,12
3rd, 12.375, Samantha Hansen, Lincoln Southwest,12
4th, 12.447, Brianna McGhee, Omaha North,9
5th, 12.483, Morgan Woitzel, Millard South,9
6th, 12.509, Breunna McCarty, Omaha North,10
7th, 12.521, Lindsay Svehla, Bellevue West,12
8th, 12.537, Laura Brown, Papillion-La Vista South,11

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 55.36 Angee Henry Bellevue West 1993
Meet Record: 55.76 Morgan Woitzel (09) Millard S Jasmine Johnson (07) O. Central 2009
Previous Meet Record: 55.76 Jasmine Johnson Omaha Central 2007

Heat 1

1st, 55.756, Morgan Woitzel, Millard South, 9
2nd, 58.010, Keanna Moody, Lincoln North Star, 9
3rd, 58.034, Amanda Brown, Lincoln Southwest, 11
4th, 58.360, Elizabeth Sajevic, Fremont, 9
5th, 58.442, Alexa Whitehall, Omaha Central, 9
6th, 59.536, Lauren Psota, Kearney, 10
7th, 1:01.326, Renee Hug, Omaha Bryan, 12
8th, 1:01.852, Claire Crossgrove, Lincoln Southeast, 9

Heat 2

1st, 56.346, Clara Nichols, Millard South, 9
2nd, 58.023, Nakita Brewer, Omaha North, 9
3rd, 59.193, Tara Grosserode, Lincoln Pius X, 12
4th, 59.917, Jade Perry, Lincoln Northeast, 10
5th, 1:00.281, Taylor Johnson, Lincoln Southeast, 10
6th, 1:00.683, Karley Piper, Lincoln Southeast, 12
7th, 1:01.065, Erin Klein, Papillion-La Vista South, 11
8th, 1:02.305, Olivia Loh, Omaha Westside, 11

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 55.36 Angee Henry Bellevue West 1993
Meet Record: 55.76 Morgan Woitzel (09) Millard S Jasmine Johnson (07) O. Central 2009

1st, 56.059, Clara Nichols, Millard South,9
2nd, 56.135, Morgan Woitzel, Millard South,9
3rd, 57.987, Nakita Brewer, Omaha North,9
4th, 58.863, Elizabeth Sajevic, Fremont,9
5th, 58.875, Keanna Moody, Lincoln North Star,9
6th, 59.813, Tara Grosserode, Lincoln Pius X,12
7th, 1:00.945, Alexa Whitehall, Omaha Central,9
DNF , Amanda Brown, Lincoln Southwest,11

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:49.22 Elizabeth Lange Lincoln Pius X 2003
Meet Record: 4:58.10 Elizabeth Lange Lincoln Pius X 2003

1st, 5:10.665, Brittany Phillips, Millard West,12
2nd, 5:13.927, Megan Oddo, Millard North,12
3rd, 5:18.909, Jena Schwalenberg, Columbus,12
4th, 5:21.416, Kelli Budd, Omaha Marian,12
5th, 5:22.144, Britni Waller, Lincoln East,11
6th, 5:22.254, Karina Estee, Omaha Westside,12
7th, 5:23.418, Destiney Burt, Papillion-La Vista,10
8th, 5:23.460, Erin Statz, Lincoln Pius X,11
5:24.128, Brittany Singleton, Lincoln Northeast,12
5:30.228, Sarah Larson, Lincoln Northeast,10
5:34.374, Katherine Leibel, Omaha Westside,11
5:34.870, Jacqueline Mezick, Bellevue East,9
5:36.818, Melissa Parks, Norfolk,10
5:40.162, Bridgette Schneekloth, Columbus,11
5:40.550, Amanda Costello, Lincoln High,12
5:47.108, Jacqueline Osenbaugh, Lincoln East,9

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES PRELIMINARY

State Record: 43.04 Kianna Elahi Millard North 2007
Meet Record: 43.04 Kianna Elahi Millard North 2007

Heat 1

1st, 47.548, Jessica Hugo, Lincoln Pius X, 12
2nd, 47.614, Danielle Jones, Omaha North, 9
3rd, 48.420, Noelle Mapes, Omaha Marian, 11
4th, 48.872, McKayla Russell, Kearney, 9
5th, 49.188, Morgan Hopkins, Millard West, 10
6th, 49.760, Nicole Goughnour, Millard South, 10

Heat 2

1st, 46.916, Brandi Winchester, Kearney, 12
2nd, 47.586, Jillian Ourada, Millard North, 12
3rd, 48.256, Madeline Glesinger, Papillion-La Vista South, 11
4th, 48.450, Jordan Hopkins, Millard West, 10
5th, 48.740, Katherine Janike, Lincoln East, 9
6th, 49.176, Ashton Steckelberg, Lincoln Northeast, 9

Heat 3

1st, 45.963, Joslyn Soucie, Lincoln Southwest, 11
2nd, 47.397, KK Houser, Lincoln Southeast, 12
3rd, 47.423, Celeste Robinson, Omaha Central, 11
4th, 48.915, Allison Booras, Norfolk, 10
5th, 49.661, Mara Hood, Bellevue West, 12
6th, 50.269, Brianna Price, Fremont, 9

Return to INDEX

300 METER LOW HURDLES

State Record: 43.04 Kianna Elahi Millard North 2007
Meet Record: 43.04 Kianna Elahi Millard North 2007

1st, 45.414, Joslyn Soucie, Lincoln Southwest,11
2nd, 46.388, KK Houser, Lincoln Southeast,12
3rd, 47.468, Celeste Robinson, Omaha Central,11
4th, 47.666, Danielle Jones, Omaha North,9
5th, 48.166, Jessica Hugo, Lincoln Pius X,12
6th, 48.332, Madeline Glesinger, Papillion-La Vista South,11
7th, 48.394, Brandi Winchester, Kearney,12
8th, 48.876, Jillian Ourada, Millard North,12

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 24.52 Mikaela Perry Omaha Northwest 1993
Meet Record: 24.52 Mikaela Perry Omaha Northwest 1993

Heat 1

1st, 25.145, Clara Nichols, Millard South, 9
2nd, 25.403, Edna Johnson, Omaha Westside, 11
3rd, 25.593, Alexa Whitehall, Omaha Central, 9
4th, 25.899, Lindsay Svehla, Bellevue West, 12
5th, 26.199, Allison Jorgensen, Grand Island, 12
6th, 26.205, Neeia Cooperwood, Omaha Marian, 10
7th, 26.285, Ja nae' Vinson, Omaha North, 12
8th, 27.097, Claire Crossgrove, Lincoln Southeast, 9

Heat 2

1st, 25.421, Samantha Hansen, Lincoln Southwest, 12
2nd, 25.467, LaQue Moen-Davis, Omaha Central, 10
3rd, 25.473, Alexandra Armes, Grand Island, 12
4th, 25.687, Brianna McGhee, Omaha North, 9
5th, 26.231, Emily Wilkinson, Omaha Westside, 12
6th, 26.537, Laura Brown, Papillion-La Vista South, 11
7th, 26.569, Avarey Brown, Lincoln High, 11
8th, 26.737, Elle Ross, Lincoln Pius X, 11

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 24.52 Mikaela Perry Omaha Northwest 1993
Meet Record: 24.52 Mikaela Perry Omaha Northwest 1993

1st, 25.079, Alexandra Armes, Grand Island,12
2nd, 25.245, Clara Nichols, Millard South,9
3rd, 25.293, Samantha Hansen, Lincoln Southwest,12
4th, 25.463, LaQue Moen-Davis, Omaha Central,10
5th, 25.543, Edna Johnson, Omaha Westside,11
6th, 25.675, Lindsay Svehla, Bellevue West,12
7th, 25.691, Alexa Whitehall, Omaha Central,9
8th, 25.699, Brianna McGhee, Omaha North,9

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:53.42 Lincoln Southeast 2008
Meet Record: 3:53.42 Lincoln Southeast 2008

Section Results

Section #1

4:02.997, Lincoln Southeast
4:04.558, Lincoln Southwest
4:04.696, Lincoln North Star
4:06.582, Omaha Marian
4:08.410, Grand Island
4:10.038, Lincoln Northeast
4:16.168, Norfolk
4:16.808, Papillion-La Vista South

Section #2

3:59.781, Lincoln Pius X
3:59.839, Millard South
4:01.009, Kearney
4:03.915, Omaha Burke
4:07.529, Omaha Benson
4:10.113, Columbus
4:11.525, Millard West
4:16.825, Omaha North

Final Results

1st, 3:59.781, Lincoln Pius X
Elle Ross, 11, Kelli Rice, 10, Jessica Hugo, 12, Tara Grosserode, 12
2nd, 3:59.839, Millard South
Katie Dinning, 10, Clara Nichols, 9, Nicole Goughnour, 10, Morgan Woitzel, 9
3rd, 4:01.009, Kearney
Brandi Winchester, 12, Maggie Maher, 12, Lauren Psota, 10, Heidi Caufield, 10
4th, 4:02.997, Lincoln Southeast
Taylor Johnson, 10, KK Houser, 12, Claire Crossgrove, 9, Karley Piper, 12
5th, 4:03.915, Omaha Burke
Anna Minnick, 12, Allison McFayden, 12, Payton Gaines, 10, Angela Berry, 11
6th, 4:04.558, Lincoln Southwest
Samantha Hansen, 12, Joslyn Soucie, 11, Brianne Brestel, 11, Kristina Fantroy, 10
7th, 4:04.696, Lincoln North Star
Jenna Shoecraft, 11, Shykeera Booker, 9, Kimberly Bailey, 10, Keanna Moody, 9
8th, 4:06.582, Omaha Marian
Lauren Nelson, 10, Muriel Neary, 10, Morgan OgorzalyEaton, 10, Victoria Wilson, 11
4:07.529, Omaha Benson
4:08.410, Grand Island
4:10.038, Lincoln Northeast
4:10.113, Columbus
4:11.525, Millard West
4:16.168, Norfolk
4:16.808, Papillion-La Vista South
4:16.825, Omaha North


Class D BOYS Final Team Scores.

1. McCool Junction 52.333
2. St. Mary's 47.000
3. Sterling 46.000
4. Ansley 38.000
5. Pawnee City 36.000
6. Banner County 34.000
7. Osceola 24.000
8. Hampton 21.000
9T. Hayes Center 17.000
9T. Shickley 17.000
11T. Elwood 16.000
11T. Wallace 16.000
13T. Callaway 15.000
13T. Bertrand 15.000
15T. Elgin 14.000
15T. Loomis 14.000
15T. Palmer 14.000
18T. Lindsay Holy Family 13.000
18T. Scribner-Snyder 13.000
20. Bruning-Davenport 12.000
21. Exeter-Milligan 11.333
22T. North Loup-Scotia 11.000
22T. Sumner-Eddyville-Miller 11.000
24T. Clay Center 10.000
24T. Shelby 10.000
24T. Wynot 10.000
27T. Crawford 8.000
27T. Arnold 8.000
29. Medicine Valley 7.333
30T. Ewing 7.000
30T. Anselmo-Merna 7.000
32. Sandhills/Thedford 6.750
33T. Humphrey St. Francis 6.000
33T. Allen 6.000
35T. Stapleton 5.000
35T. Winside 5.000
37. Bancroft-Rosalie 4.750
38T. Heartland Lutheran 4.000
38T. Mead 4.000
38T. Mullen 4.000
38T. Bloomfield 4.000
38T. Silver Lake 4.000
38T. Verdigre 4.000
44T. Maywood 3.000
44T. Meridian 3.000
44T. Cedar Bluffs 3.000
44T. Nebraska Christian 3.000
44T. Newman Grove 3.000
49T. Hyannis 2.000
49T. Orchard 2.000
49T. Sargent 2.000
52. Brady 1.750
53T. Chambers 1.000
53T. St. Edward 1.000
53T. Stuart 1.000
53T. Cody-Kilgore 1.000
57. Emerson-Hubbard 0.750

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 23' 3-1/4" Brian Schukar Loomis 1998
Meet Record: 23' 3-1/4" Brian Schukar Loomis 1998

1st, 22' 5-1/4", John Kersenbrock, St. Mary's,12
2nd, 21' 4", Jaymes Talkington, Banner County,12
3rd, 21' 1", Bryan Heidemann, Pawnee City,12
4th, 20' 8-1/4", Dwayne Wall, Hampton,12
5th, 20' 8", Jacob Kreutzer, Heartland Lutheran,12
6th, 20' 5-1/4", Todd Walz, Stapleton,11
7th, 20' 5", Mark Baumgartner, Stapleton,11
8th, 20' 3-1/4", Derek Swanson, Shelby,11
20' 1", Lucas Clifford, Hayes Center,12
19' 10-1/2", Tylan Peterson, Medicine Valley,10
19' 9-1/2", Spencer Goodman, Verdigre,11
19' 7", Cole Stoltenberg, Stuart,12
19' 6-1/4", Ryan Stansberry, Bancroft-Rosalie,12
19' 1-1/2", Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller,11
19' 0-1/4", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,11
18' 11-1/4", Alex Dose, Hampton,11
18' 8-3/4", Patrick Kennedy, Greeley-Wolbach,11
18' 7-1/4", Cody Stewart, Allen,11
18' 6-1/4", Tyler Huey, Southeast NE Consolidated,11
18' 5-1/4", Chase Wickard, Banner County,12
18' 4-1/2", Jordan Nelson, Newman Grove,12
17' 8-3/4", Anthony Edwards, Bancroft-Rosalie,12

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 63' 1-1/4" Steve Kriewald North Loup-Scotia 2000
Meet Record: 63' 1-1/4" Steve Kriewald North Loup-Scotia 2000

1st, 53' 0", Ian Slama, Pawnee City,12
2nd, 52' 4", David Meyer, Scribner-Snyder,11
3rd, 50' 4-1/4", Dillon Carmichael, Loomis,11
4th, 47' 10-1/4", Matthew Stachura, North Loup-Scotia,12
5th, 47' 9-1/4", Ethan Wellman, Mead,12
6th, 47' 3", Kirk Vodicka, Shelby,12
7th, 46' 10-1/4", William Willats, Orchard,12
8th, 46' 7-3/4", Corbin Blede, Brady,11
45' 8-1/2", Dalton Brandt, Exeter-Milligan,12
45' 2-1/4", Cody Havel, Wheeler Central,12
45' 1", Drew Ott, Giltner,9
45' 0", Ryan Boeckman, Wynot,11
44' 10-3/4", Dylan Koch, Eustis-Farnam,12
44' 9-1/2", Derek Niewohner, Scribner-Snyder,12
44' 0-1/4", Nathan Janke, Winside,11
43' 4-1/4", Logan Hipke, Stuart,12
42' 2", Jared Shafer, Overton,11
42' 1-1/4", Joseph Ousterhoudt, Callaway,11
42' 0-1/2", James Blair, Arthur County,12
40' 11-1/4", Adam Crouch, Anselmo-Merna,11
40' 11", David Clapp, Arthur County,11
40' 6", Arthur Oberlechner, Red Cloud,12

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 47' 9" Tony Little Mullen 1977
Meet Record: 47' 9" Tony Little Mullen 1977

1st, 46' 6-3/4", John Kersenbrock, St. Mary's,12
2nd, 45' 5-1/2", Jaymes Talkington, Banner County,12
3rd, 43' 2-1/2", Dwayne Wall, Hampton,12
4th, 42' 9", Lucas Clifford, Hayes Center,12
5th, 42' 3-3/4", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,11
6th, 42' 1-3/4", Derek Swanson, Shelby,11
7th, 42' 0", Brett Cross, Banner County,12
8th, 41' 11-1/2", Cole Stoltenberg, Stuart,12
41' 7-1/2", Bryce Mason, Bertrand,10
41' 7-1/4", Jared Heinen, Humphrey St. Francis,12
41' 2-1/2", Jacob Kreutzer, Heartland Lutheran,12
40' 11-3/4", Cody Stewart, Allen,11
40' 10-3/4", Sam Sintek, Ansley,12
40' 2-3/4", Tommy Ruzek, Dodge,11
40' 0", Nathan Niewohner, Elgin,12
39' 11-1/4", Ben Blecha, Pawnee City,11
39' 3-3/4", Kyle Pohlman, Brady,10
39' 3-1/2", Jacob Wirthele, Sterling,10
39' 0-1/4", Patrick Kennedy, Greeley-Wolbach,11
38' 11-3/4", Nathan Krohn, Osmond,12
38' 2-1/2", Derrick Bowers, Arnold,12

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 6' 9-1/2" Whit Smith Waterloo 2001
Meet Record: 6' 9" Derek Bailey Ansley 1999

1st, 6' 5", Connor Malone, Sterling,10
Tie 2nd, 6' 2", Andrew Christen, Anselmo-Merna,11
Tie 2nd, 6' 2", Bryan Heidemann, Pawnee City,12
4th, 6' 2", Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller,11
5th, 6' 2", Jaymes Talkington, Banner County,12
6th, 6' 0", Derek Swartzendruber, Shickley,10
Tie 7th, 6' 0", Cole Seeley, Sandhills/Thedford,11
Tie 7th, 6' 0", Brad Ward, Brady,10
Tie 7th, 6' 0", Nathan Gutzmann, Emerson-Hubbard,12
Tie 7th, 6' 0", Connor Brummond, Bancroft-Rosalie,11
6' 0", John Musil, Pawnee City,12
6' 0", Dylan Dreher, Heartland Lutheran,10
6' 0", Dustin Keezer, McCool Junction,12
5' 10", Nate Petersen, St. Mary's,12
5' 10", Chip Bartos, Verdigre,12
5' 10", Tyler Clifford, Hayes Center,11
5' 10", Haden Jensen, Palmer,11
5' 10", Andrew Mohr, Winside,12
5' 10", Tyrel Fischer, McPherson County,12
5' 8", Nathan Niewohner, Elgin,12
5' 8", Jonathan Smith, Pender,11
5' 8", Justin Thomas, Arthur County,11
5' 8", Luke Thiele, Clearwater,12
5' 8", Christopher DeWald, Elgin,12

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 197' 4" Bobby Musil Pawnee City 2003
Meet Record: 193' 0" Bobby Musil Pawnee City 2003

1st, 151' 10", Ryan Boeckman, Wynot,11
2nd, 150' 2", Dillon Carmichael, Loomis,11
3rd, 149' 6", Matthew Stachura, North Loup-Scotia,12
4th, 147' 6", David Meyer, Scribner-Snyder,11
5th, 143' 5", Gabe Connealy, Mullen,10
6th, 141' 1", Kirk Vodicka, Shelby,12
7th, 138' 7", John Musil, Pawnee City,12
8th, 138' 5", Matthew Hoffman, Chambers,11
138' 1", Zach Lempka, Sterling,11
136' 6", Zachary Olmstead, Overton,10
132' 10", Ethan Ruhe, Mead,10
130' 7", Travis Garrett, Hayes Center,11
130' 6", Ryan Hircock, Ansley,10
130' 1", Connor Morris, Silver Lake,12
128' 5", Nathan Janke, Winside,11
126' 11", Cody Serres, Crawford,12
126' 5", Cody Havel, Wheeler Central,12
122' 10", Logan Hipke, Stuart,12
120' 6", Billy Craig, Hyannis,12
117' 5", Blake Reil, Bancroft-Rosalie,12
115' 6", Derrek Schacht, Giltner,12

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 14' 4-1/4" Scott Moore Alma 1995
Meet Record: 14' 4-1/4" Scott Moore Alma 1995

1st, 13' 2", William Mick, Shickley,10
Tie 2nd, 13' 2", Chase Chrisman, McCool Junction,12
Tie 2nd, 13' 2", Tylan Peterson, Medicine Valley,10
Tie 2nd, 13' 2", Shane Manning, Exeter-Milligan,11
5th, 13' 2", Luke Schweitzer, Shickley,11
6th, 12' 6", Travis Kuck, Bertrand,11
Tie 7th, 12' 0", Caleb Wood, Pawnee City,11
Tie 7th, 12' 0", Dalen Hall, McCool Junction,12
Tie 7th, 12' 0", Clint Bryant, Medicine Valley,12
12' 0", Jonathan Magill, Arnold,11
12' 0", Nathan Zwickl, Maywood,12
12' 0", Derek Essman, North Loup-Scotia,11
12' 0", Mark McClung, South Platte,12
12' 0", Kirby Pomplun, Sargent,9
12' 0", Daniel Filsinger, Clearwater,12
11' 6", Kyle Loebig, Elwood,12
11' 6", Curtis Boschult, Bloomfield,12
11' 6", Vincent White, Bertrand,12
11' 6", Dustin Metzner, Falls City Sacred Heart,12
11' 0", Michael Lassen, North Loup-Scotia,11
10' 6", Tait Sibbel, St. Mary's,9

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 8:05.36 Cambridge 2005
Meet Record: 8:05.36 Cambridge 2005

1st, 8:19.341, Sterling
Nicolas Bender, 12, William Wirthele, 12, Brandon Nieveen, 12, Jese Salberg, 11
2nd, 8:22.797, Lindsay Holy Family
Alex Schumacher, 12, Kelan Schumacher, 11, Kyle Wegener, 11, Andrew Kurtenbach, 11
3rd, 8:25.115, Sandhills/Thedford
Kale Anderson, 10, Brett Barnes, 11, Caleb Miles, 12, Jason Elliott, 11
4th, 8:25.831, McCool Junction
Preston Bolte, 12, Jake Brouillette, 12, Damon Winn, 12, Dalen Hall, 12
5th, 8:26.780, Pawnee City
Hadley Sejkora, 9, Jace Bausch, 11, Garrett Borcher, 9, Kent Niss, 12
6th, 8:27.026, Allen
Scott Wilmes, 12, Jacob Woodward, 11, Keith Jorgensen, 11, Heath Roeber, 11
7th, 8:27.306, Elwood
Jesse Roberts, 11, Cody Barnes, 12, Michael Daake, 11, Braeden Banzhaf, 11
8th, 8:35.180, Humphrey St. Francis
Aaron Wieser, 11, Jarod Podliska, 9, Matt Korus, 11, Derek Classen, 12
8:40.050, Meridian
8:45.904, Maywood
8:47.270, Mullen
8:52.966, Falls City Sacred Heart
8:57.494, Lawrence-Nelson
8:59.680, Crawford
9:12.633, Shelby
9:20.275, Stuart

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 9:23.61 Juha Joutsenhaiti Orleans 1983
Meet Record: 9:23.61 Juha Joutsenhaiti Orleans 1983

1st, 9:59.727, Tyler Gifford, Banner County,12
2nd, 9:59.735, Anthony Cliffords, Osceola,11
3rd, 10:03.181, Brock Taute, Bertrand,10
4th, 10:08.522, Damon Winn, McCool Junction,12
5th, 10:15.588, Austin Hamm, Bloomfield,9
6th, 10:18.052, Darrek Schmidt, Newman Grove,12
7th, 10:23.930, Preston Bolte, McCool Junction,12
8th, 10:23.936, Brandon Nieveen, Sterling,12
10:34.288, Tyler Mohr, Newcastle,10
10:34.940, Dustin Renken, Bertrand,11
10:35.238, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,10
10:46.619, Jair Perez, Clay Center,12
10:52.077, Dustin Henry, Spalding/Spalding Academy,10
10:55.179, Jordan Droge, Pawnee City,11
11:02.925, Kenneth Ramsay, Hyannis,11
11:06.425, Koby Archuletta, Paxton,9
11:11.353, Caleb Miles, Sandhills/Thedford,12
11:12.119, Shane Carrender, Pender,10
11:17.627, Herbert Newman, Orchard,12
11:19.087, Nathan Dahl, Shelby,9
11:23.322, Kevin Weeder, Lindsay Holy Family,11
11:23.550, Cody Wessel, Humphrey St. Francis,12
11:28.130, Gabe Ryland, McPherson County,10
11:43.308, Burkhon Tokhirov, St. Mary's,9

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 1:55.24 Matthew Shipp Bertrand 2008
Meet Record: 1:57.30 Jason Coorts Adams 1989

Section Results

Section #1

2:00.118, Bryce Hasenauer, Wallace,12
2:03.590, Michael Jensen, Orchard,12
2:04.126, Kelvin Arent, Maywood,12
2:04.583, Scott Wilmes, Allen,12
2:05.257, Christopher Davey, Overton,12
2:06.807, Anthony Cliffords, Osceola,11
2:08.605, Christopher Tomasek, Dodge,12
2:09.531, Joshua Rathman, Shelby,10
2:11.347, Dain Applegarth, Hyannis,12
2:12.547, Jason Elliott, Sandhills/Thedford,11
2:13.561, Jordan Knaub, Banner County,9
2:17.677, Alex Hyde, Ewing,11

Section #2

1:58.147, Nicolas Bender, Sterling,12
1:58.333, Chase Chrisman, McCool Junction,12
2:01.277, Andrew Kurtenbach, Lindsay Holy Family,11
2:01.809, Jared Rathje, Silver Lake,11
2:02.559, Andrew Rohr, Meridian,12
2:02.605, Garrett Zoucha, Bruning-Davenport,11
2:03.015, Keith Jorgensen, Allen,11
2:03.971, Derek Classen, Humphrey St. Francis,12
2:04.407, Tyler Schragge, Pope John,11
2:07.023, Max Owens, Callaway,11
2:07.539, Jacob Gould, Lewiston,12
2:15.713, Brock Taute, Bertrand,10

Final Results

1st, 1:58.147, Nicolas Bender, Sterling,12
2nd, 1:58.333, Chase Chrisman, McCool Junction,12
3rd, 2:00.118, Bryce Hasenauer, Wallace,12
4th, 2:01.277, Andrew Kurtenbach, Lindsay Holy Family,11
5th, 2:01.809, Jared Rathje, Silver Lake,11
6th, 2:02.559, Andrew Rohr, Meridian,12
7th, 2:02.605, Garrett Zoucha, Bruning-Davenport,11
8th, 2:03.015, Keith Jorgensen, Allen,11
2:03.590, Michael Jensen, Orchard,12
2:03.971, Derek Classen, Humphrey St. Francis,12
2:04.126, Kelvin Arent, Maywood,12
2:04.407, Tyler Schragge, Pope John,11
2:04.583, Scott Wilmes, Allen,12
2:05.257, Christopher Davey, Overton,12
2:06.807, Anthony Cliffords, Osceola,11
2:07.023, Max Owens, Callaway,11
2:07.539, Jacob Gould, Lewiston,12
2:08.605, Christopher Tomasek, Dodge,12
2:09.531, Joshua Rathman, Shelby,10
2:11.347, Dain Applegarth, Hyannis,12
2:12.547, Jason Elliott, Sandhills/Thedford,11
2:13.561, Jordan Knaub, Banner County,9
2:15.713, Brock Taute, Bertrand,10
2:17.677, Alex Hyde, Ewing,11

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 43.73 St. Edward 2002
Meet Record: 43.73 St. Edward 2002

Section Results

Section #1

45.258, Humphrey St. Francis
45.566, Sargent
45.706, Falls City Sacred Heart
45.802, Elgin
45.856, Osceola
46.432, Elwood
46.754, Allen

Section #2

44.329, Ansley
44.693, Hayes Center
44.817, Hampton
45.327, Bancroft-Rosalie
45.331, Pawnee City
45.653, Cody-Kilgore
45.673, Lawrence-Nelson
45.819, Garden County

Final Results

1st, 44.329, Ansley
Seth Vose, 11, Gentry Doane, 11, Wesley Slack, 12, Talon Scott, 12
2nd, 44.693, Hayes Center
Evan Messersmith, 12, Jack Loomis, 12, Lucas Clifford, 12, Brian Christner, 12
3rd, 44.817, Hampton
Nathan Mason, 11, Dwayne Wall, 12, Alex Dose, 11, Justin Marchand, 10
4th, 45.258, Humphrey St. Francis
Jeff Brockhaus, 12, Casey Wallin, 11, Matt Korus, 11, Kyle Christensen, 11
5th, 45.327, Bancroft-Rosalie
Anthony Edwards, 12, Stuart Mohl, 12, Matthew Stansberry, 10, Ryan Stansberry, 12
6th, 45.331, Pawnee City
Ben Blecha, 11, Justin Dunn, 12, Thomas Pearson, 10, Bryan Heidemann, 12
7th, 45.566, Sargent
Barry Morse, 11, Luke Tobias, 12, Joe Hickman, 12, Jeff Slagle, 11
8th, 45.653, Cody-Kilgore
Dustin Bryant, 11, Clayton Osburn, 12, Jacob Gale, 10, Coltin Wobig, 10
45.673, Lawrence-Nelson
45.706, Falls City Sacred Heart
45.802, Elgin
45.819, Garden County
45.856, Osceola
46.432, Elwood
46.754, Allen

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.57 Lance Thorell Loomis 2007
Meet Record: 14.57 Lance Thorell Loomis 2007

Heat 1

1st, 14.847, Robby Keeney, Callaway, 12
2nd, 15.363, Gentry Doane, Ansley, 11
3rd, 15.859, Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller, 11
4th, 15.951, Joshua Tomjack, St. Mary's, 11
5th, 16.215, John Musil, Pawnee City, 12
6th, 16.907, Jonathan Smith, Pender, 11
7th, 16.933, Chad Cruise, Leyton, 10
8th, 16.943, Caleb Schmucker, Parkview Christian, 12

Heat 2

1st, 15.525, Beau Fry, Ewing, 12
2nd, 16.061, Elliot Murphy, Nebraska Christian, 11
3rd, 16.549, Tyrel Fischer, McPherson County, 12
4th, 16.741, Luke Gasper, Newman Grove, 12
5th, 16.803, Benjamin Wolfe, Medicine Valley, 12
6th, 17.631, Matthew Gohl, Hayes Center, 12
7th, 18.167, Chase Wickard, Banner County, 12
DQ , Reid Choquette, Silver Lake, 12

Heat 3

1st, 15.471, Landon Hayes, Osceola, 12
2nd, 15.487, Austin Peters, Hampton, 11
3rd, 16.303, Stuart Mohl, Bancroft-Rosalie, 12
4th, 16.511, Jared Heinen, Humphrey St. Francis, 12
5th, 16.629, Kalen Anderson, Loomis, 9
6th, 16.681, Nathan Niewohner, Elgin, 12
7th, 16.701, Nathan Krohn, Osmond, 12
8th, 17.368, Spencer Goodman, Verdigre, 11

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.57 Lance Thorell Loomis 2007
Meet Record: 14.57 Lance Thorell Loomis 2007

1st, 15.106, Robby Keeney, Callaway,12
2nd, 15.318, Landon Hayes, Osceola,12
3rd, 15.380, Beau Fry, Ewing,12
4th, 15.532, Gentry Doane, Ansley,11
5th, 15.772, Austin Peters, Hampton,11
6th, 15.840, Elliot Murphy, Nebraska Christian,11
7th, 15.896, Dylan Smith, Sumner-Eddyville-Miller,11
8th, 16.022, Joshua Tomjack, St. Mary's,11

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 10.85 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001
Meet Record: 10.85 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001

Heat 1

1st, 11.348, Ryan Harre, Exeter-Milligan, 11
2nd, 11.554, Ramone Brown, St. Edward, 11
3rd, 11.588, Drew Sommer, Anselmo-Merna, 12
4th, 11.610, Bryce Johnson, Osmond, 11
5th, 11.622, Cody Fanning, Wauneta-Palisade, 12
6th, 11.651, Thomas Emerson, Crawford, 12
7th, 11.723, Anthony Edwards, Bancroft-Rosalie, 12
8th, 11.901, Ryan Eskens, Wynot, 12

Heat 2

1st, 11.273, Clint Meis, Elgin, 12
2nd, 11.321, Wesley Slack, Ansley, 12
3rd, 11.383, Brendon Jorgensen, Cedar Bluffs, 12
4th, 11.575, Evan Messersmith, Hayes Center, 12
5th, 11.689, Ryan Stansberry, Bancroft-Rosalie, 12
6th, 11.739, Heath Lee, Hay Springs, 10
7th, 11.897, Beau Fry, Ewing, 12
8th, 12.091, Terry Handley, Falls City Sacred Heart, 11

Heat 3

1st, 11.152, Broddrick Dillon, Clay Center, 12
2nd, 11.262, Haden Jensen, Palmer, 11
3rd, 11.456, Brian Christner, Hayes Center, 12
4th, 11.568, Marc Schlecht, Scribner-Snyder, 10
5th, 11.620, Drew Carr, Overton, 12
6th, 11.648, Dwayne Wall, Hampton, 12
7th, 11.764, Chappell Adams, Loomis, 12
8th, 11.940, Coltin Wobig, Cody-Kilgore, 10

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 10.85 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001
Meet Record: 10.85 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001

1st, 11.107, Broddrick Dillon, Clay Center,12
2nd, 11.123, Clint Meis, Elgin,12
3rd, 11.215, Haden Jensen, Palmer,11
4th, 11.281, Wesley Slack, Ansley,12
5th, 11.287, Ryan Harre, Exeter-Milligan,11
6th, 11.427, Brendon Jorgensen, Cedar Bluffs,12
7th, 11.515, Brian Christner, Hayes Center,12
8th, 11.665, Ramone Brown, St. Edward,11

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 49.00 Lynn Menke Marquette 1985
Meet Record: 49.00 Lynn Menke Marquette 1985

Heat 1

1st, 50.253, John Kersenbrock, St. Mary's, 12
2nd, 51.467, Kayle Barnes, Elwood, 12
3rd, 51.947, Dustin Jasnoch, Garden County, 12
4th, 52.011, Broderick Bowman, Bruning-Davenport, 11
5th, 52.537, Tye Bloom, North Loup-Scotia, 11
6th, 53.423, Christopher Davey, Overton, 12
7th, 54.413, Seth Schroeder, Coleridge, 12
8th, 55.411, Austin Stride, Exeter-Milligan, 10

Heat 2

1st, 51.271, Robby Keeney, Callaway, 12
2nd, 51.487, Chase Chrisman, McCool Junction, 12
3rd, 51.521, Thomas Derr, Arnold, 12
4th, 52.593, Sean May, Wallace, 10
5th, 53.207, Kevin Hall, Silver Lake, 11
6th, 53.627, Andrew Rohr, Meridian, 12
7th, 54.951, Adam Ortmeier, Dodge, 12
FS , Matt Korus, Humphrey St. Francis, 11

Heat 3

1st, 50.523, Nicolas Bender, Sterling, 12
2nd, 51.485, Alex Hyde, Ewing, 11
3rd, 51.755, Dain Applegarth, Hyannis, 12
4th, 53.311, Andrew Kurtenbach, Lindsay Holy Family, 11
5th, 53.721, Cody Fanning, Wauneta-Palisade, 12
6th, 54.003, Scott Wilmes, Allen, 12
7th, 54.133, Cody Stowe, Osceola, 12
8th, 54.707, Dylan Paustian, Heartland Lutheran, 10

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 49.00 Lynn Menke Marquette 1985
Meet Record: 49.00 Lynn Menke Marquette 1985

1st, 50.742, John Kersenbrock, St. Mary's,12
2nd, 50.762, Nicolas Bender, Sterling,12
3rd, 51.530, Kayle Barnes, Elwood,12
4th, 51.742, Chase Chrisman, McCool Junction,12
5th, 52.138, Robby Keeney, Callaway,12
6th, 52.658, Thomas Derr, Arnold,12
7th, 52.774, Dain Applegarth, Hyannis,12
8th, 52.956, Alex Hyde, Ewing,11

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:23.75 Juha Joutsenhaiti Orleans 1983
Meet Record: 4:23.75 Juha Joutsenhaiti Orleans 1983

1st, 4:35.161, Bryce Hasenauer, Wallace,12
2nd, 4:39.477, Preston Bolte, McCool Junction,12
3rd, 4:40.005, Brock Taute, Bertrand,10
4th, 4:40.717, Zachary Brokaw, Winside,10
5th, 4:40.985, Damon Winn, McCool Junction,12
6th, 4:41.567, Hadley Sejkora, Pawnee City,9
7th, 4:42.223, Tyler Gifford, Banner County,12
8th, 4:46.799, Brandon Nieveen, Sterling,12
4:47.811, Nathan Kosse, Silver Lake,11
4:52.412, Braeden Banzhaf, Elwood,11
4:52.800, Austin Hamm, Bloomfield,9
4:53.016, Kale Anderson, Sandhills/Thedford,10
4:53.562, Michael Palmer, Ansley,12
4:53.770, Djorn Dunlap, Eustis-Farnam,10
4:57.822, Kenneth Ramsay, Hyannis,11
4:59.516, Zack Johnson, Pender,9
5:00.054, Trenton Nekoliczak, Greeley-Wolbach,12
5:04.064, Jacob Williams, Palmer,9
5:08.158, Alex Dierks, Pope John,10
5:11.364, Herbert Newman, Orchard,12
5:11.870, Mitchell Hawk, Bancroft-Rosalie,10
5:15.498, Mitchell Schleis, Shelby,9
5:29.273, Chance Thomson, North Valley,12
DNF , Kevin Weeder, Lindsay Holy Family,11

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY

State Record: 38.48 Anthony Harms Filley 1998
Meet Record: 38.48 Anthony Harms Filley 1998

Heat 1

1st, 39.181, Robby Keeney, Callaway, 12
2nd, 40.937, Gentry Doane, Ansley, 11
3rd, 41.905, Joshua Tomjack, St. Mary's, 11
4th, 42.135, Xavier Kvistad, Crawford, 11
5th, 42.893, Jacob Rohde, Sumner-Eddyville-Miller, 11
6th, 43.095, Nathan Krohn, Osmond, 12
7th, 43.395, Dustin Metzner, Falls City Sacred Heart, 12
8th, 43.417, Mitchell Schroeder, Bruning-Davenport, 11

Heat 2

1st, 41.227, Landon Hayes, Osceola, 12
2nd, 41.749, Beau Fry, Ewing, 12
3rd, 42.063, Spencer Goodman, Verdigre, 11
4th, 42.285, Kalen Anderson, Loomis, 9
5th, 42.605, Reid Choquette, Silver Lake, 12
6th, 43.037, Ben Blecha, Pawnee City, 11
7th, 43.459, Stuart Mohl, Bancroft-Rosalie, 12
DNF , Keifer Messersmith, Hayes Center, 11

Heat 3

1st, 41.806, Cody Stowe, Osceola, 12
2nd, 42.144, Bryce Schilousky, Cedar Rapids, 11
3rd, 42.288, Matthew Stansberry, Bancroft-Rosalie, 10
4th, 42.356, Caleb Schmucker, Parkview Christian, 12
5th, 42.734, Chase Wickard, Banner County, 12
6th, 43.378, Benjamin Wolfe, Medicine Valley, 12
7th, 43.664, Austin Peters, Hampton, 11
8th, 44.700, Tyler Melnick, North Loup-Scotia, 11

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES

State Record: 38.48 Anthony Harms Filley 1998
Meet Record: 38.48 Anthony Harms Filley 1998

1st, 40.787, Gentry Doane, Ansley,11
2nd, 41.707, Xavier Kvistad, Crawford,11
3rd, 42.165, Joshua Tomjack, St. Mary's,11
4th, 42.317, Cody Stowe, Osceola,12
5th, 42.403, Spencer Goodman, Verdigre,11
6th, 47.503, Landon Hayes, Osceola,12
DQ , Robby Keeney, Callaway,12
DQ , Beau Fry, Ewing,12

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 22.20 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001
Meet Record: 22.20 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001

Heat 1

1st, 22.533, John Kersenbrock, St. Mary's, 12
2nd, 22.729, Haden Jensen, Palmer, 11
3rd, 23.493, Brian Christner, Hayes Center, 12
4th, 23.833, Tye Bloom, North Loup-Scotia, 11
5th, 24.221, Cody Barnes, Elwood, 12
6th, 24.325, Coltin Wobig, Cody-Kilgore, 10
7th, 24.333, Benjamin Kucera, Clarkson, 12
8th, 24.565, Terry Handley, Falls City Sacred Heart, 11

Heat 2

1st, 23.113, Clint Meis, Elgin, 12
2nd, 23.277, Thomas Derr, Arnold, 12
3rd, 23.561, Kayle Barnes, Elwood, 12
4th, 23.643, Dustin Jasnoch, Garden County, 12
5th, 23.851, Evan Messersmith, Hayes Center, 12
6th, 24.115, Broderick Bowman, Bruning-Davenport, 11
7th, 24.373, Logan Simonson, Palmer, 11
8th, 24.723, Nathan Most, Giltner, 11

Heat 3

1st, 22.916, Wesley Slack, Ansley, 12
2nd, 23.498, Ryan Harre, Exeter-Milligan, 11
3rd, 23.816, Drew Carr, Overton, 12
4th, 23.868, Heath Lee, Hay Springs, 10
5th, 23.908, Adam Ortmeier, Dodge, 12
6th, 23.958, Bryce Johnson, Osmond, 11
7th, 24.420, Cody Fanning, Wauneta-Palisade, 12
8th, 24.698, Tyler Hefner, Coleridge, 12

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 22.20 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001
Meet Record: 22.20 Nate Probasco Scribner-Snyder 2001

1st, 22.632, John Kersenbrock, St. Mary's,12
2nd, 22.838, Haden Jensen, Palmer,11
3rd, 23.074, Clint Meis, Elgin,12
4th, 23.124, Thomas Derr, Arnold,12
5th, 23.128, Wesley Slack, Ansley,12
6th, 23.590, Kayle Barnes, Elwood,12
7th, 23.670, Brian Christner, Hayes Center,12
8th, 23.990, Ryan Harre, Exeter-Milligan,11

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:26.85 Eustis-Farnam 2004
Meet Record: 3:26.85 Eustis-Farname 2004

Section Results

Section #1

3:32.414, Sterling
3:34.284, Maywood
3:36.328, Allen
3:38.154, Newcastle
3:39.532, Elgin
3:40.060, Stuart
3:40.216, Banner County
3:48.880, Shelby

Section #2

3:29.383, Bruning-Davenport
3:31.615, McCool Junction
3:32.906, Elwood
3:33.426, Ansley
3:36.700, Callaway
3:37.070, Humphrey St. Francis
3:37.852, Crawford
DQ , Silver Lake

Final Results

1st, 3:29.383, Bruning-Davenport
Ethan Pearson, 12, Mitchell Schroeder, 11, Garrett Zoucha, 11, Broderick Bowman, 11
2nd, 3:31.615, McCool Junction
Kyle Smith, 11, Dalen Hall, 12, Jonah Blackburn, 12, Chase Chrisman, 12
3rd, 3:32.414, Sterling
Jese Salberg, 11, Kyle Lowmack, 12, Brandon Nieveen, 12, Nicolas Bender, 12
4th, 3:32.906, Elwood
Cody Barnes, 12, Braeden Banzhaf, 11, Jesse Roberts, 11, Kayle Barnes, 12
5th, 3:33.426, Ansley
Wesley Slack, 12, Gentry Doane, 11, Tanner Focken, 11, Talon Scott, 12
6th, 3:34.284, Maywood
Kelvin Arent, 12, Trenton Whitman, 12, Brandon Arent, 11, Daniel Stinman, 12
7th, 3:36.328, Allen
Scott Wilmes, 12, Anthony Williams, 11, Keith Jorgensen, 11, Heath Roeber, 11
8th, 3:36.700, Callaway
Max Owens, 11, Justin Estergard, 12, William Glendy, 10, Robby Keeney, 12
3:37.070, Humphrey St. Francis
3:37.852, Crawford
3:38.154, Newcastle
3:39.532, Elgin
3:40.060, Stuart
3:40.216, Banner County
3:48.880, Shelby
DQ , Silver Lake


Class C BOYS Final Team Scores.

1. Burwell 50.000
2. Hastings St. Cecilia 43.000
3. Thayer Central 37.000
4. Loup City 35.000
5. Wisner-Pilger 34.500
6. Laurel-Concord 33.000
7. Randolph 28.000
8. Tri County 25.000
9. Elm Creek 24.500
10. Elmwood-Murdock 24.000
11. Hartington 22.000
12. Sutherland 20.000
13T. Kearney Catholic 19.000
13T. Lincoln Christian 19.000
15. Wakefield 18.000
16. St. Paul 16.000
17. Hartington Cedar Catholic 14.500
18. Wilber-Clatonia 13.500
19T. Gordon-Rushville 13.000
19T. Cambridge 13.000
21. Louisville 12.500
22T. Fullerton 11.000
22T. Plainview 11.000
24. Ponca 10.000
25T. Crofton 9.000
25T. Deshler 9.000
27T. Cross County 8.000
27T. West Holt 8.000
29. Twin River 7.000
30T. East Butler 6.000
30T. Archbishop Bergan 6.000
30T. Dundy County-Stratton 6.000
30T. Arapahoe 6.000
34. Morrill 5.500
35T. Grand Island Central Catholic 5.000
35T. Humboldt-Table Rock-Steinauer 5.000
37T. Oakland-Craig 4.000
37T. Shelton 4.000
37T. Southern Valley 4.000
37T. Creighton 4.000
37T. Gibbon 4.000
42. Aquinas Catholic 3.500
43. Amherst 2.500
44T. Ravenna 2.000
44T. Stanton 2.000
44T. Blue Hill 2.000
47T. Chase County 1.000
47T. Alma 1.000
47T. Johnson County Central 1.000

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 23' 1-3/4" Bill Williams Bassett 1970
Meet Record: 23' 1-3/4" Bill Williams Bassett 1970

1st, 22' 9", Seth Wiedel, Thayer Central,11
2nd, 21' 0-1/2", Jordan Smith, Loup City,11
3rd, 20' 10-3/4", Justin Hart, Laurel-Concord,12
4th, 20' 10", Randon McKain, Sutherland,11
5th, 20' 6-1/4", Louis Poss, St. Paul,11
6th, 20' 5-3/4", Derek White, Plainview,11
7th, 20' 5", Patrick Campbell, Stanton,12
8th, 20' 4-1/2", Brian Hubbert, Elm Creek,12
20' 0-1/4", Jack Douglas, Weeping Water,12
19' 11-1/4", Dalton Sealey, Hastings St. Cecilia,11
19' 7-1/2", Isaac Moore, Cross County,12
19' 7-1/2", Masen Needles, Wilber-Clatonia,11
19' 7-1/4", Spencer Jobman, Bayard,10
19' 4-1/4", Jess Meredith, Malcolm,12
19' 1", Jared Krueger, Blue Hill,10
18' 11-1/2", Ethan Bauer, North Bend Central,12
18' 11-1/4", Bryan Clay, Bayard,12
18' 10-1/2", Colton Novak, Homer,11
18' 9-3/4", Lucas Sirek, Plainview,12
18' 6-1/4", Todd Eichenberger, Arapahoe,10
18' 2-1/4", Titus Hamilton, Omaha Christian Academy,9

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 62' 10" Cassidy Kramer West Holt 2003
Meet Record: 61' 6-1/4" Phil Lueking Southern Valley 1997

1st, 53' 11", Ezra Schantz, Laurel-Concord,11
2nd, 53' 3-1/4", Kaleb Henry, Loup City,12
3rd, 52' 11", Jon Steager, East Butler,12
4th, 51' 4-3/4", Matthew Peitz, Crofton,12
5th, 51' 0", DJ Rison, Southern Valley,12
6th, 50' 2-3/4", Ryan Elsner, Loup City,12
7th, 49' 10-1/4", Cody Karr, Blue Hill,12
8th, 48' 8", Alex Sharp, Chase County,12
47' 9-3/4", Alexander Rybak, Malcolm,11
47' 7-1/2", Thomas Howard, Grand Island Central Catholic,12
47' 5-1/4", Kelly Zimmerman, Grand Island Central Catholic,12
47' 4", Dillon Breinig, Arapahoe,12
47' 1-3/4", Devin Paulsen, Lincoln Christian,12
46' 7-3/4", Kyle Jensen, Wisner-Pilger,12
46' 6", Skiler Ramsey, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
46' 6", Ryan Busboom, Freeman,12
46' 2", Trenton Bottorff, Archbishop Bergan,10
45' 8-3/4", Brauk Thomas, Yutan,11
43' 2-1/4", Primitivo Ramos, Hemingford,11
42' 6-3/4", Bill Hunt, Ainsworth,12

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 46' 7" Jordan Bates Neligh-Oakdale 2004
Meet Record: 46' 7" Jordan Bates Neligh-Oakdale 2004

1st, 45' 11-1/4", Seth Wiedel, Thayer Central,11
2nd, 45' 10", Lucas Sirek, Plainview,12
3rd, 45' 2-3/4", Isaac Moore, Cross County,12
4th, 45' 1", Brian Hubbert, Elm Creek,12
5th, 44' 3", Jordan Smith, Loup City,11
6th, 44' 1-3/4", Brandon Wallace, Gibbon,12
7th, 43' 10", Gus Petersen, Cambridge,10
8th, 43' 2-1/2", Travis Oligmueller, Wisner-Pilger,11
43' 1-1/2", Gregory Stevens, Lourdes Central Catholic,12
42' 9-3/4", Ross Kastrup, Laurel-Concord,12
42' 8-1/2", John Klosterman, Ravenna,11
42' 2-3/4", Ethan Bauer, North Bend Central,12
41' 7-3/4", Matt Osborne, West Holt,12
41' 2-1/4", Tyler Faltys, Howells,12
41' 2", Jordan Hakanson, Sandy Creek,11
41' 1-3/4", Louis Poss, St. Paul,11
41' 1-1/4", Kieffer Mumm, Thayer Central,12
41' 1", Nick Hinrichs, Hastings St. Cecilia,12
40' 7-3/4", Ryan Dolezal, East Butler,12
40' 4", Jesse Abbott, Louisville,12
40' 1", Todd Eichenberger, Arapahoe,10
39' 0", Kye Kurkowski, Perkins County,11
37' 9", Michael York, Perkins County,10

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 7' 0" Josh Long Arapahoe 1994
Meet Record: 6' 9" Jim Lipovsky-San. Cr. (82) Josh Long-Arap.(94) 0

1st, 6' 7", Jared Curry, Ponca,11
2nd, 6' 6", Clay Pagels, Wisner-Pilger,12
Tie 3rd, 6' 2", Jesse Abbott, Louisville,12
Tie 3rd, 6' 2", Justin Kerkman, Wisner-Pilger,11
Tie 5th, 6' 2", Lucas Kasson, Amherst,11
Tie 5th, 6' 2", Brian Hubbert, Elm Creek,12
Tie 5th, 6' 2", Neil Kramer, Hartington Cedar Catholic,10
Tie 5th, 6' 2", Clinton Watson, Wilber-Clatonia,12
6' 2", Louis Poss, St. Paul,11
6' 2", Dalton Sealey, Hastings St. Cecilia,11
6' 0", Stephen Jones, North Platte St. Patrick's,12
6' 0", Jeffrey Bantam, Thayer Central,10
6' 0", Zachary Wietfeld, West Point Central Catholic,9
6' 0", Jordan Hiatt, Hershey,9
6' 0", Steve Marik, Howells,12
6' 0", Taylor Fairhead, Gordon-Rushville,12
5' 10", Clinton Lackas, Randolph,10
5' 10", Josh Wilson, Oakland-Craig,11
5' 10", Trevor Stec, Twin River,11
5' 10", Ryan Dolezal, East Butler,12
5' 10", Wessley Kohout, Friend,11
5' 10", Trevor Schrader, Neligh-Oakdale,10

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 196' 11" Derric Werner Elkhorn Valley 2002
Meet Record: 182' 7" Derric Werner Elkhorn Valley 2001

1st, 162' 5", Kaleb Henry, Loup City,12
2nd, 154' 3", Ezra Schantz, Laurel-Concord,11
3rd, 144' 0", Jordan Heusinkvelt, St. Paul,12
4th, 140' 5", Skiler Ramsey, Humboldt-Table Rock-Steinauer,12
5th, 140' 0", Matthew Peitz, Crofton,12
6th, 139' 1", Dillon Breinig, Arapahoe,12
7th, 139' 0", Ryan Elsner, Loup City,12
8th, 138' 3", Derek Kuhl, Johnson County Central,11
134' 9", Alexander Schulz, Wisner-Pilger,12
133' 9", Nathaniel Schueth, Archbishop Bergan,12
133' 8", Matt Pribil, Gordon-Rushville,11
133' 6", DJ Rison, Southern Valley,12
132' 0", Thomas Howard, Grand Island Central Catholic,12
132' 0", Nathan Young, Hastings St. Cecilia,11
131' 4", James Long, Thayer Central,12
128' 2", Jason Warnick-Shepard, Creek Valley,12
126' 1", Weston Foxhoven, Crofton,11
124' 7", Lance Buss, Tri County,12
122' 6", Kelly Zimmerman, Grand Island Central Catholic,12
121' 2", Josh Wilson, Oakland-Craig,11
112' 6", Cody Karr, Blue Hill,12
111' 10", Christopher Dessonville, Omaha Brownell-Talbot,12
111' 1", Derek Stubbendeck, Elmwood-Murdock,12

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 15' 9" T.J. Kloster Arlington 1997
Meet Record: 15' 5" T.J. Kloster Arlington 1997

1st, 14' 6", Jacob Holmquist, Burwell,12
2nd, 14' 6", Zachary Paulman, Sutherland,12
3rd, 13' 6", Steven Sander, Dundy County-Stratton,12
4th, 13' 6", Carson Farr, Cambridge,11
Tie 5th, 13' 0", Travis Morgheim, Morrill,12
Tie 5th, 13' 0", Douglas Daro, Aquinas Catholic,12
7th, 13' 0", Anthony Snyder, Cross County,12
8th, 13' 0", Corey Lienemann, Alma,12
13' 0", Brandon Stuart, Bayard,9
12' 6", Drew Hines, North Bend Central,12
12' 6", Caleb Hoyt, Ainsworth,12
12' 6", Dalton Gobel, Crofton,10
12' 6", Ryan Meyer, Malcolm,12
12' 6", Heath Anderbery, Axtell,10
12' 6", Seth Dallmann, Wilber-Clatonia,12
12' 0", Korey Goplin, Friend,12
12' 0", Dane Martindale, Laurel-Concord,12
12' 0", Caleb Pedersen, Centura,12
12' 0", Tyler Going, North Bend Central,11

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 8:01.07 Oakland-Craig 2001
Meet Record: 8:01.07 Oakland-Craig 2001

1st, 8:18.048, Lincoln Christian
Wes Negley, 12, Andre Orduna, 10, Logan Williams, 12, Jacob Gipson, 12
2nd, 8:18.360, Hastings St. Cecilia
Tyler Wilhelms, 12, Nick Hinrichs, 12, Spencer Zysset, 11, Jimmy O'Keeffe, 12
3rd, 8:23.425, Elmwood-Murdock
Tyler Schmale, 12, Jonathan Luetchens, 12, Lance Steffen, 11, Sam Burtch, 10
4th, 8:24.171, Fullerton
AJ Shotkoski, 12, Ryan Larsen, 11, Tom Malander, 12, Bradley Wetovick, 12
5th, 8:24.203, Wisner-Pilger
Josh Meaike, 11, Nathan Recker, 12, Travis Oligmueller, 11, Christopher Biermann, 12
6th, 8:24.509, Kearney Catholic
Luke Winslow, 12, Drew Butler, 10, Brian Bugay, 12, Creighton Pearse, 10
7th, 8:24.691, Tri County
Christopher Riesen, 12, Garrett Kowalski, 9, Talon Matzner, 10, Matthew Collins, 11
8th, 8:26.119, Cambridge
Terry Mowry, 12, Brian Custer, 10, Cletus Macke, 12, Hayden Ekberg, 11
8:28.283, Sutherland
8:35.417, Cross County
8:35.955, Thayer Central
8:37.153, Ord
8:42.311, Gordon-Rushville
8:50.143, Aquinas Catholic
8:54.765, Oakland-Craig
8:55.199, Crofton

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 9:24.88 Dale Mackel Pope John 1982
Meet Record: 9:24.88 Dale Mackel Pope John 1982

1st, 9:55.223, Tyler Bodlak, Wakefield,11
2nd, 9:55.989, Jimmy O'Keeffe, Hastings St. Cecilia,12
3rd, 10:09.727, Creighton Pearse, Kearney Catholic,10
4th, 10:13.555, Brady Firley, Deshler,12
5th, 10:19.594, Tucker Lammers, Hartington Cedar Catholic,12
6th, 10:19.660, Maclane Scott, Arapahoe,10
7th, 10:23.028, Dallas Lemmers, Louisville,11
8th, 10:26.234, Dillon Eckel, Gibbon,9
10:32.016, Bryan Mejstrik, Howells,12
10:32.068, Logan Williams, Lincoln Christian,12
10:32.140, Jose Martinez, Ainsworth,10
10:35.474, Trent Arens, Crofton,10
10:38.370, Cole Wellnitz, Gordon-Rushville,9
10:38.888, Ryan Pankonin, Perkins County,12
10:44.510, Daniel Studey, Louisville,11
10:44.700, Hakon Lein, Lincoln Lutheran,12
10:46.628, Sean O'Malley, North Platte St. Patrick's,10
10:55.885, Josh Willnerd, Hastings St. Cecilia,11
10:56.033, Brent Janssen, Alma,9
11:04.057, Tanner Wiles, Weeping Water,12
11:06.137, Aaron Johnson, St. Paul,10
11:16.867, Jesse Lacey, North Bend Central,10
11:38.152, Seth Dallmann, Wilber-Clatonia,12
12:51.752, Heath Leitz, Cross County,12

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 1:52.20 Scott Poehling Fremont Bergan 1976
Meet Record: 1:52.20 Scott Poehling Fremont Bergan 1976

Section Results

Section #1

2:00.088, Christopher Biermann, Wisner-Pilger,12
2:01.054, Matthew Collins, Tri County,11
2:02.796, Mark Mietus, Kimball,12
2:05.966, Tyler Thurlow, West Holt,11
2:06.014, Jay Kindler, Alma,10
2:06.200, Brok Benck, Lutheran High Northeast,12
2:07.808, Blake Gibson, Sutton,12
2:08.172, Doug Grotrian, Johnson-Brock,10
2:09.072, David Holland, Aquinas Catholic,12
2:11.248, Ben Deaver, Omaha Christian Academy,11
2:13.373, Tyler Going, North Bend Central,11
2:13.975, Tyler Brester, Howells,10

Section #2

1:59.419, Derek Snyder, Burwell,12
1:59.661, Tyler Bodlak, Wakefield,11
2:01.395, Bradley Wetovick, Fullerton,12
2:01.839, Jacob Gipson, Lincoln Christian,12
2:02.545, Donald Hlava, Gordon-Rushville,12
2:02.569, Adam Mingus, Ravenna,12
2:03.831, Landon Holmes, Sutherland,10
2:04.533, Wes Negley, Lincoln Christian,12
2:04.557, Matthew Jensen, North Platte St. Patrick's,9
2:05.277, Tyler Barrientos, Grand Island Central Catholic,9
2:05.317, Luke Winslow, Kearney Catholic,12
2:06.925, Beau Toben, Doniphan-Trumbull,12

Final Results

1st, 1:59.419, Derek Snyder, Burwell,12
2nd, 1:59.661, Tyler Bodlak, Wakefield,11
3rd, 2:00.088, Christopher Biermann, Wisner-Pilger,12
4th, 2:01.054, Matthew Collins, Tri County,11
5th, 2:01.395, Bradley Wetovick, Fullerton,12
6th, 2:01.839, Jacob Gipson, Lincoln Christian,12
7th, 2:02.545, Donald Hlava, Gordon-Rushville,12
8th, 2:02.569, Adam Mingus, Ravenna,12
2:02.796, Mark Mietus, Kimball,12
2:03.831, Landon Holmes, Sutherland,10
2:04.533, Wes Negley, Lincoln Christian,12
2:04.557, Matthew Jensen, North Platte St. Patrick's,9
2:05.277, Tyler Barrientos, Grand Island Central Catholic,9
2:05.317, Luke Winslow, Kearney Catholic,12
2:05.966, Tyler Thurlow, West Holt,11
2:06.014, Jay Kindler, Alma,10
2:06.200, Brok Benck, Lutheran High Northeast,12
2:06.925, Beau Toben, Doniphan-Trumbull,12
2:07.808, Blake Gibson, Sutton,12
2:08.172, Doug Grotrian, Johnson-Brock,10
2:09.072, David Holland, Aquinas Catholic,12
2:11.248, Ben Deaver, Omaha Christian Academy,11
2:13.373, Tyler Going, North Bend Central,11
2:13.975, Tyler Brester, Howells,10

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 42.99 Hastings St. Cecilia 1993
Meet Record: 42.99 Hastings St. Cecilia 1993

Section Results

Section #1

44.458, Archbishop Bergan
44.548, Hastings St. Cecilia
44.926, Thayer Central
45.126, Sutherland
45.312, Grand Island Central Catholic
45.326, Wilber-Clatonia
46.122, Yutan
DQ , Elm Creek

Section #2

44.191, Hartington
44.213, Randolph
44.507, Laurel-Concord
44.705, Creighton
44.709, Kearney Catholic
44.945, Stanton
45.335, Morrill
DQ , Palmyra

Final Results

1st, 44.191, Hartington
Mason Miller, 11, Zach Bakke, 12, Chad Miller, 10, Caleb Lammers, 12
2nd, 44.213, Randolph
Jerad Gubbels, 12, Jon Patent, 12, Kris Leiting, 12, Blake Rethwisch, 12
3rd, 44.458, Archbishop Bergan
Riley Gross, 10, Christian Victor, 10, Joshua Boggs, 10, Nicholas Lambrecht, 12
4th, 44.507, Laurel-Concord
Mitch Heikes, 9, Johnny Saunders, 11, Nathan Burns, 12, Justin Hart, 12
5th, 44.548, Hastings St. Cecilia
Zach Dycus, 12, Austin Bialas, 12, Andrew Young, 11, Dalton Sealey, 11
6th, 44.705, Creighton
Cody Ketelsen, 11, Klay Fuchtman, 11, Greg Meyer, 9, Derek Dohmen, 12
7th, 44.709, Kearney Catholic
Brian Bugay, 12, Peter Messbarger, 12, Jared Reinke, 11, Kris Kaczanowski, 11
8th, 44.926, Thayer Central
Braden Burkey, 11, Nicholas Burkhardt, 11, Cody Pachta, 10, Trevor Wit, 12
44.945, Stanton
45.126, Sutherland
45.312, Grand Island Central Catholic
45.326, Wilber-Clatonia
45.335, Morrill
46.122, Yutan
DQ , Elm Creek
DQ , Palmyra

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.54 Lucas Lavicky Aquinas 2005
Meet Record: 14.54 Lucas Lavicky Aquinas 2005

Heat 1

1st, 15.230, Derek Foster, Elm Creek, 11
2nd, 15.272, Jason Mammen, Wilber-Clatonia, 12
3rd, 15.424, Cody Webben, Shelton, 12
4th, 15.704, Arik Diediker, Laurel-Concord, 12
5th, 15.734, Lance Glunz, Perkins County, 12
6th, 16.134, Jordan Jisa, East Butler, 12
7th, 16.644, Jonathon Becker, Hartington Cedar Catholic, 12
8th, 17.566, Jordan Hakanson, Sandy Creek, 11

Heat 2

1st, 15.289, Jacob Holmquist, Burwell, 12
2nd, 15.469, Zachary Paulman, Sutherland, 12
3rd, 15.707, Cassius Dinkel, Wisner-Pilger, 11
4th, 15.913, Kolton Charling, Oakland-Craig, 11
5th, 16.251, Adam Gilligan, North Bend Central, 12
6th, 16.385, Donald Pfeiffer, Doniphan-Trumbull, 11
7th, 16.493, Tyler Wattier, Plainview, 11
8th, 16.597, Josh Sexson, Perkins County, 11

Heat 3

1st, 15.303, Matt Osborne, West Holt, 12
2nd, 15.349, Ben Konen, Hastings St. Cecilia, 11
3rd, 15.595, Gus Petersen, Cambridge, 10
4th, 15.865, Caleb McKeever, Southern, 11
5th, 16.881, Eric Beckman, Lincoln Lutheran, 10
6th, 16.985, Eon Lemburg, Centura, 11
7th, 18.325, Mack Flanagan, Weeping Water, 9
DNF , Jesse Abbott, Louisville, 12

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.54 Lucas Lavicky Aquinas 2005
Meet Record: 14.54 Lucas Lavicky Aquinas 2005

1st, 15.169, Jacob Holmquist, Burwell,12
2nd, 15.185, Matt Osborne, West Holt,12
3rd, 15.197, Derek Foster, Elm Creek,11
4th, 15.303, Zachary Paulman, Sutherland,12
5th, 15.439, Cody Webben, Shelton,12
6th, 15.539, Jason Mammen, Wilber-Clatonia,12
7th, 15.635, Gus Petersen, Cambridge,10
FS , Ben Konen, Hastings St. Cecilia,11

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 10.80 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2000
Meet Record: 10.80 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2000

Heat 1

1st, 11.133, Seth Wiedel, Thayer Central, 11
2nd, 11.509, Cory Pilakowski, Twin River, 12
3rd, 11.515, Jacob Reifenrath, Hartington Cedar Catholic, 11
4th, 11.583, Derek Dohmen, Creighton, 12
5th, 11.589, Joshua Crowell, Ravenna, 11
6th, 11.693, Hayden Schuerman, Wilber-Clatonia, 10
7th, 11.809, Jess Meredith, Malcolm, 12
8th, 11.887, Nicholas Lambrecht, Archbishop Bergan, 12

Heat 2

1st, 11.502, Justin Hart, Laurel-Concord, 12
2nd, 11.602, Anthony Osborn, Morrill, 11
3rd, 11.620, Brian Golka, Grand Island Central Catholic, 12
4th, 11.662, Dalton Sealey, Hastings St. Cecilia, 11
5th, 11.724, Zachary Gewinner, Weeping Water, 12
6th, 11.780, Cody Calhoun, Maxwell, 11
7th, 11.816, Trevor Wit, Thayer Central, 12
8th, 12.114, Derek Rogers, Yutan, 12

Heat 3

1st, 11.060, Blake Rethwisch, Randolph, 12
2nd, 11.512, Austin Bialas, Hastings St. Cecilia, 12
3rd, 11.552, Derek Maddox, St. Paul, 12
4th, 11.652, Kris Kaczanowski, Kearney Catholic, 11
5th, 11.708, Avery Hopkins, Louisville, 11
6th, 11.800, Patrick Wonka, Oakland-Craig, 12
7th, 11.806, Josh Emhovick, Maxwell, 12
8th, 11.852, Weston Tagtmeyer, Creek Valley, 10

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 10.80 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2000
Meet Record: 10.80 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2000

1st, 10.943, Blake Rethwisch, Randolph,12
2nd, 11.199, Seth Wiedel, Thayer Central,11
3rd, 11.475, Derek Maddox, St. Paul,12
4th, 11.489, Austin Bialas, Hastings St. Cecilia,12
5th, 11.495, Cory Pilakowski, Twin River,12
6th, 11.505, Jacob Reifenrath, Hartington Cedar Catholic,11
7th, 11.507, Justin Hart, Laurel-Concord,12
8th, 11.509, Derek Dohmen, Creighton,12

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 48.33 Joel Duffield Morrill 2002
Meet Record: 48.33 Joel Duffield Morrill 2002

Heat 1

1st, 49.716, Sam Burtch, Elmwood-Murdock, 10
2nd, 49.758, Garrett Shaal, Gordon-Rushville, 12
3rd, 51.198, Derek Snyder, Burwell, 12
4th, 51.540, Bradley Wetovick, Fullerton, 12
5th, 52.430, Trevor Confer, Dundy County-Stratton, 12
6th, 52.714, Ryan Meyer, Malcolm, 12
7th, 53.468, Andrew Young, Hastings St. Cecilia, 11
8th, 55.090, Derek Dohmen, Creighton, 12

Heat 2

1st, 50.564, Grant Gebhardt, Burwell, 11
2nd, 51.314, Talon Matzner, Tri County, 10
3rd, 51.840, Ross Kastrup, Laurel-Concord, 12
4th, 52.196, Chad Pfeifer, Grand Island Central Catholic, 12
5th, 52.334, Andrew Fedoris, Lourdes Central Catholic, 11
6th, 52.578, Benjamin Balasa, Franklin, 12
7th, 53.680, Michael Enstrom, Oakland-Craig, 9
8th, 55.054, Jordan Zauha, Yutan, 11

Heat 3

1st, 50.953, Zach Bakke, Hartington, 12
2nd, 51.099, Cory Pilakowski, Twin River, 12
3rd, 52.095, Mark Mietus, Kimball, 12
4th, 52.455, Tyler Thurlow, West Holt, 11
5th, 53.319, Matthew Mimick, Aquinas Catholic, 12
6th, 53.903, Jason Mammen, Wilber-Clatonia, 12
7th, 54.269, Tanner Bellew, Maxwell, 10
8th, 55.729, Chip Bryant, Tekamah-Herman, 12

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 48.33 Joel Duffield Morrill 2002
Meet Record: 48.33 Joel Duffield Morrill 2002

1st, 49.592, Garrett Shaal, Gordon-Rushville,12
2nd, 49.744, Sam Burtch, Elmwood-Murdock,10
3rd, 50.602, Zach Bakke, Hartington,12
4th, 50.658, Grant Gebhardt, Burwell,11
5th, 51.256, Talon Matzner, Tri County,10
6th, 51.358, Cory Pilakowski, Twin River,12
7th, 51.782, Derek Snyder, Burwell,12
8th, 51.812, Bradley Wetovick, Fullerton,12

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:18.60 Larry Kassebaum Hebron 1967
Meet Record: 4:18.60 Larry Kassebaum Hebron 1967

1st, 4:34.142, Jimmy O'Keeffe, Hastings St. Cecilia,12
2nd, 4:34.418, Creighton Pearse, Kearney Catholic,10
3rd, 4:40.058, Logan Williams, Lincoln Christian,12
4th, 4:40.826, Dallas Lemmers, Louisville,11
5th, 4:41.480, Brady Firley, Deshler,12
6th, 4:43.112, Matthew Collins, Tri County,11
7th, 4:43.206, Landon Holmes, Sutherland,10
8th, 4:44.056, Garrett Kowalski, Tri County,9
4:45.462, Cole Wellnitz, Gordon-Rushville,9
4:45.944, Tyler Wilhelms, Hastings St. Cecilia,12
4:46.934, Bryan Mejstrik, Howells,12
4:47.560, Matthew Jensen, North Platte St. Patrick's,9
4:47.638, Justin Huff, Creek Valley,10
4:48.982, Tyler Bodlak, Wakefield,11
4:49.858, Dillon Eckel, Gibbon,9
4:50.062, Jose Martinez, Ainsworth,10
4:50.456, Todd Lewandowski, North Platte St. Patrick's,12
4:51.424, David Relihan, Cross County,11
4:54.122, Tucker Lammers, Hartington Cedar Catholic,12
4:55.682, Daniel Studey, Louisville,11
4:56.326, Donald Hinman, Oakland-Craig,9
4:56.344, Trent Arens, Crofton,10
5:06.851, Jacob Bolte, Malcolm,11
5:14.493, James Aitken, Centura,12

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY

State Record: 38.50 Brad Beyke Hastings St. Cecilia 1993
Meet Record: 38.50 Brad Beyke Hastings St. Cecilia 1993

Heat 1

1st, 40.352, Derek Foster, Elm Creek, 11
2nd, 40.656, Jacob Holmquist, Burwell, 12
3rd, 41.104, Gus Petersen, Cambridge, 10
4th, 42.062, Ben Konen, Hastings St. Cecilia, 11
5th, 42.168, Matt Osborne, West Holt, 12
6th, 42.712, Randon McKain, Sutherland, 11
7th, 45.402, Jordan Jisa, East Butler, 12
DQ , Jordan Hakanson, Sandy Creek, 11

Heat 2

1st, 41.251, AJ Shotkoski, Fullerton, 12
2nd, 41.363, Kolton Charling, Oakland-Craig, 11
3rd, 41.389, Jonathon Becker, Hartington Cedar Catholic, 12
4th, 41.953, Cassius Dinkel, Wisner-Pilger, 11
5th, 42.651, Treg Lindsley, Cross County, 11
6th, 42.891, Tyler Wattier, Plainview, 11
7th, 44.433, Andrew Fedoris, Lourdes Central Catholic, 11
8th, 44.801, Mikah Schmall, Bayard, 10

Heat 3

1st, 41.294, Jason Mammen, Wilber-Clatonia, 12
2nd, 42.304, Cody Webben, Shelton, 12
3rd, 42.814, Wade Bartels, Johnson County Central, 10
4th, 43.154, Travis Lindstrom, Oakland-Craig, 12
5th, 43.262, Matthew Mimick, Aquinas Catholic, 12
6th, 44.062, Brandon Stuart, Bayard, 9
7th, 45.408, Nathaniel Hohman, Elmwood-Murdock, 11
8th, 46.988, Stephen Jones, North Platte St. Patrick's, 12

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES

State Record: 38.50 Brad Beyke Hastings St. Cecilia 1993
Meet Record: 38.50 Brad Beyke Hastings St. Cecilia 1993

1st, 40.325, Derek Foster, Elm Creek,11
2nd, 40.449, Jason Mammen, Wilber-Clatonia,12
3rd, 41.083, Jacob Holmquist, Burwell,12
4th, 41.153, Jonathon Becker, Hartington Cedar Catholic,12
5th, 41.927, Kolton Charling, Oakland-Craig,11
6th, 42.321, Gus Petersen, Cambridge,10
7th, 42.697, Cassius Dinkel, Wisner-Pilger,11
8th, 43.039, AJ Shotkoski, Fullerton,12

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 21.78 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2001
Meet Record: 21.78 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2001

Heat 1

1st, 22.795, Seth Wiedel, Thayer Central, 11
2nd, 23.195, Anthony Osborn, Morrill, 11
3rd, 23.201, Zach Bakke, Hartington, 12
4th, 23.313, Derek Maddox, St. Paul, 12
5th, 23.521, Justin Hart, Laurel-Concord, 12
6th, 24.239, Kyle Johnson, Sutton, 12
7th, 24.365, Alex Heiden, Lincoln Lutheran, 11

Heat 2

1st, 23.111, Grant Gebhardt, Burwell, 11
2nd, 23.285, Joshua Crowell, Ravenna, 11
3rd, 23.759, Patrick Wonka, Oakland-Craig, 12
4th, 23.765, Cody Calhoun, Maxwell, 11
5th, 23.773, Avery Hopkins, Louisville, 11
6th, 23.851, Brendan Byal, Omaha Christian Academy, 10
7th, 23.993, Clint Belina, Howells, 11
8th, 24.065, Johnny Saunders, Laurel-Concord, 11

Heat 3

1st, 22.679, Blake Rethwisch, Randolph, 12
2nd, 23.177, Austin Bialas, Hastings St. Cecilia, 12
3rd, 23.293, Talon Matzner, Tri County, 10
4th, 23.335, Derek Dohmen, Creighton, 12
5th, 23.581, Brian Golka, Grand Island Central Catholic, 12
6th, 23.947, Trevor Confer, Dundy County-Stratton, 12
7th, 23.953, Benjamin Fedoris, Lourdes Central Catholic, 11
8th, 24.419, Weston Tagtmeyer, Creek Valley, 10

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 21.78 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2001
Meet Record: 21.78 Cole Biodrowski Fort Calhoun 2001

1st, 22.332, Blake Rethwisch, Randolph,12
2nd, 22.658, Seth Wiedel, Thayer Central,11
3rd, 22.902, Zach Bakke, Hartington,12
4th, 23.014, Austin Bialas, Hastings St. Cecilia,12
5th, 23.024, Talon Matzner, Tri County,10
6th, 23.152, Grant Gebhardt, Burwell,11
7th, 23.262, Anthony Osborn, Morrill,11
8th, 23.568, Joshua Crowell, Ravenna,11

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:23.91 Heartland 2000
Meet Record: 3:23.91 Heartland 2000

Section Results

Section #1

3:29.859, Burwell
3:30.019, Hastings St. Cecilia
3:30.327, Gordon-Rushville
3:31.773, Lourdes Central Catholic
3:34.629, West Holt
3:36.199, Aquinas Catholic
3:40.411, Sutherland
3:42.719, Oakland-Craig

Section #2

3:27.432, Elmwood-Murdock
3:28.596, Wisner-Pilger
3:29.402, Tri County
3:29.774, Grand Island Central Catholic
3:30.186, Laurel-Concord
3:31.018, Fullerton
3:35.362, Cambridge
DQ , Wilber-Clatonia

Final Results

1st, 3:27.432, Elmwood-Murdock
Lance Steffen, 11, Nathaniel Hohman, 11, Jonathan Luetchens, 12, Sam Burtch, 10
2nd, 3:28.596, Wisner-Pilger
Clay Pagels, 12, Travis Oligmueller, 11, Cassius Dinkel, 11, Christopher Biermann, 12
3rd, 3:29.402, Tri County
Jesse Koenig, 12, Dillon Wheelock, 11, Matthew Collins, 11, Talon Matzner, 10
4th, 3:29.774, Grand Island Central Catholic
Chad Pfeifer, 12, Brian Golka, 12, Bryce Walker, 12, Michael Houdek, 11
5th, 3:29.859, Burwell
Derek Snyder, 12, Jacob Holmquist, 12, Brian Bird, 11, Grant Gebhardt, 11
6th, 3:30.019, Hastings St. Cecilia
Nick Hinrichs, 12, Andrew Young, 11, Jimmy O'Keeffe, 12, Austin Bialas, 12
7th, 3:30.186, Laurel-Concord
Arik Diediker, 12, Ross Kastrup, 12, Johnny Saunders, 11, Nathan Burns, 12
8th, 3:30.327, Gordon-Rushville
Tyler Strasburger, 12, Brandon Hotz, 11, Taylor Fairhead, 12, Garrett Shaal, 12
3:31.018, Fullerton
3:31.773, Lourdes Central Catholic
3:34.629, West Holt
3:35.362, Cambridge
3:36.199, Aquinas Catholic
3:40.411, Sutherland
3:42.719, Oakland-Craig
DQ , Wilber-Clatonia


Class B BOYS Final Team Scores.

1. Boys Town 65.000
2. Lexington 38.000
3T. Norfolk Catholic 36.000
3T. Scottsbluff 36.000
5T. Northwest 34.000
5T. Waverly 34.000
7. Blair 30.000
8T. Gothenburg 27.000
8T. Aurora 27.000
10. Plattsmouth 26.000
11. Minden 24.000
12. Beatrice 22.000
13. Centennial 20.000
14. Hastings 18.000
15. York 17.000
16T. Arlington 16.000
16T. Adams Central 16.000
18T. Columbus Scotus 15.000
18T. Sidney 15.000
20. McCook 14.000
21. Ogallala 13.000
22. Syracuse 12.000
23. Nebraska City 10.000
24T. Gering 9.000
24T. Broken Bow 9.000
24T. Cozad 9.000
27. Seward 8.000
28. O'Neill 7.500
29. Bennington 7.000
30T. Holdrege 6.000
30T. Omaha Gross Catholic 6.000
30T. Omaha Skutt Catholic 6.000
30T. Platteview 6.000
34. Bishop Neumann 5.000
35T. Battle Creek 4.000
35T. Norris 4.000
35T. Madison 4.000
35T. West Point-Beemer 4.000
39. Chadron 1.500
40T. Crete 1.000
40T. Wood River 1.000

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 23' 8-1/4" Tyler Wullenwaber Centennial 2008
Meet Record: 23' 6-3/4" Blake Lambert Gothenburg 2001

1st, 22' 9-1/4", Tyler Wullenwaber, Centennial,11
2nd, 21' 10-1/4", Marcus Hartzler, Sidney,12
3rd, 20' 11-1/4", Creighton Brei, Adams Central,12
4th, 20' 8-1/2", Jeremy Cook, Waverly,12
5th, 20' 6-1/2", Travis Englund, Northwest,12
6th, 20' 6-1/2", Adam Baxa, Norris,12
7th, 20' 5-3/4", Mike Matthews, Boys Town,12
8th, 20' 3-3/4", Trevor Thorell, Aurora,9
20' 2-3/4", Samuel Shaw, Aurora,10
20' 2-1/4", Alex Kaster, Omaha Skutt Catholic,11
20' 2", Nick Reed, Syracuse,11
20' 1", Tyler Daake, Norfolk Catholic,12
19' 7-1/4", Tommie Bardsley, Beatrice,11
19' 7-1/4", Taylor Santos, Blair,12
19' 6-1/2", Devan Schmidt, Fairbury,12
19' 6-1/2", David Seitler, Ogallala,12
19' 4-1/2", Travis Reeves, Chadron,12
19' 3-3/4", Seth Behrens, David City,10
19' 1-1/2", Darnell Collins, Wayne,11
19' 1-1/4", Anthony Starke, Gering,12

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 66' 11-1/2" Marty Kobza Schuyler 1981
Meet Record: 63' 7-1/2" Lucas Pinkelman Cozad 2007

1st, 57' 1-1/2", Thomas Volkmer, Syracuse,12
2nd, 55' 6", Matthew Henry, Cozad,12
3rd, 55' 2", Andrew Rodriguez, Aurora,11
4th, 53' 5", John Wonka, Bishop Neumann,12
5th, 53' 4-1/4", Brent Schlote, Battle Creek,11
6th, 52' 11-3/4", Kyle McCarthy, Aurora,10
7th, 52' 11-1/4", Taylor Johnson, Arlington,12
8th, 52' 2-3/4", Michael Thalken, Ogallala,12
51' 5-1/4", Stephen Nelson, Platteview,12
51' 1-1/2", Cason Christensen, Raymond Central,12
50' 11-3/4", Matthew Greve, Waverly,12
50' 9-3/4", Ryne Reeves, Crete,10
50' 3-1/4", Corey Kracl, Schuyler,12
50' 0-1/4", Sandi Stanback, Boys Town,12
47' 2-1/2", Taylor Garcia, McCook,12
46' 7", Drew Leonard, Fort Calhoun,11
46' 5-1/4", Taylor Suess, Columbus Scotus,12
45' 11", Riley Larsen, Adams Central,12

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 50' 2-1/4" Todd Brown Holdrege 1978
Meet Record: 50' 2-1/4" Todd Brown Holdrege 1978

1st, 45' 9-1/4", Creighton Brei, Adams Central,12
2nd, 45' 7-1/4", Isiah Gandy, Boys Town,12
3rd, 44' 11-1/4", Tyler Grasmick, Gering,12
4th, 44' 8-1/4", Tyler Daake, Norfolk Catholic,12
5th, 44' 5-1/4", Travis Englund, Northwest,12
6th, 44' 3-1/4", Denver Klaus, Bennington,12
7th, 43' 2-1/4", Markham Nichols, McCook,11
8th, 43' 2", Kirby Reardon, Columbus Scotus,12
42' 11-1/2", Tommie Bardsley, Beatrice,11
42' 11-1/4", Hawken Albus, Lexington,11
42' 7-3/4", Phillip Schmidt, Gering,12
42' 6-1/2", Alex Kaster, Omaha Skutt Catholic,11
42' 5-3/4", Tyler Reed, Platteview,12
42' 5-1/4", Lucas Laflin, Beatrice,12
41' 1", Darnell Collins, Wayne,11
40' 10-1/2", Ethan Schlueter, Beatrice,12
40' 8-1/2", Jeremy Cook, Waverly,12
40' 4-1/2", Taylor Santos, Blair,12
40' 0-3/4", Nick Reed, Syracuse,11

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 7' 2" Aaron Plas McCook 2002
Meet Record: 7' 0" Kyle Odvody 2000/Paul Hamilton 2007 Wahoo/Sidney 0

1st, 6' 8", Tyler Wiest, Hastings,12
2nd, 6' 7", Cory Sugden, Beatrice,12
3rd, 6' 6", Tommie Bardsley, Beatrice,11
4th, 6' 5", Marcus Hartzler, Sidney,12
5th, 6' 4", Derek Wegner, West Point-Beemer,12
6th, 6' 4", Travis Englund, Northwest,12
Tie 7th, 6' 2", Jonathan Lordino, Chadron,11
Tie 7th, 6' 2", Trenton Ptacek, O'Neill,12
6' 2", Tyler Wullenwaber, Centennial,11
6' 0", Evan Kucera, Waverly,12
6' 0", Isiah Gandy, Boys Town,12
6' 0", Travis Reeves, Norfolk Catholic,12
6' 0", Jonathan Landell, Hastings,12
6' 0", Zacheriah Bargen, Chadron,11
5' 10", Drew Farlee, Norfolk Catholic,9
5' 10", Nathan Mann, Auburn,12
5' 10", Trevor Harling, Falls City,10

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 203' 6" Andy Meyer Superior 1989
Meet Record: 201' 7" Marty Kobza Schuyler 1981

1st, 167' 3", Taylor Suess, Columbus Scotus,12
2nd, 165' 8", Brady Rutt, Hastings,10
3rd, 157' 0", Stephen Nelson, Platteview,12
4th, 151' 2", Peter Trausch, Minden,11
5th, 150' 8", Colby Jurgens, Beatrice,10
6th, 148' 0", Taylor Johnson, Arlington,12
7th, 146' 10", Andrew Rodriguez, Aurora,11
8th, 145' 6", Matthew Henry, Cozad,12
143' 7", Josh Ryba, Columbus Scotus,12
143' 3", Michael Thalken, Ogallala,12
142' 11", Jacob Griess, Northwest,11
142' 9", Vincent Krejci, Crete,12
142' 0", Thomas Volkmer, Syracuse,12
138' 10", Gavin Blum, Minden,12
138' 2", Kalvin Zoucha, Boone Central,12
136' 10", Billy Pratt, Fort Calhoun,11
136' 1", Kevin Roehrich, Northwest,12
130' 9", Taylor Majerus, Seward,12
130' 4", Jake Spanjers, York,11
128' 1", Taylor Garcia, McCook,12
126' 4", Brent Carper, Norris,12
124' 4", Jake Pinion, Blair,9

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 16' 7" Seth Burney Beatrice 2006
Meet Record: 16' 0-1/4" Seth Burney Beatrice 2006

1st, 14' 8", Cameron Bullock, Gothenburg,12
2nd, 14' 8", Austan Pomajzl, Northwest,12
3rd, 14' 0", Craig Driver, Minden,10
4th, 13' 6", Terry Laursen, O'Neill,12
5th, 13' 6", Andrew Smith, McCook,11
6th, 13' 6", Landon Nelson, Norfolk Catholic,10
7th, 13' 6", Cody Svoboda, Ogallala,10
8th, 13' 6", Matt Peter, O'Neill,12
13' 0", Marshall Rogers, Blair,10
13' 0", Patrick Faughn, Waverly,12
12' 6", Aaron Daberkow, West Point-Beemer,12
12' 6", Zach Taylor, York,10
12' 6", Kylon Fett, Fairbury,10
12' 6", Corey Loveland, Aurora,11
12' 0", Jake Krueger, Blair,10
12' 0", Matthew Oliver, Auburn,11
12' 0", Trent McGraw, York,12

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 7:56.09 Grand Island Northwest 1989
Meet Record: 7:56.09 Grand Island Northwest 1989

1st, 8:04.620, Blair
Steven Schubert, 12, Zachary Morris, 11, Joshua Harsin, 11, Connor Gibson, 11
2nd, 8:10.056, Plattsmouth
Benjamin Bedell, 12, Paxton Graham, 9, Brandon Weekly, 11, Andrew Mitteis, 11
3rd, 8:13.538, Holdrege
Blake Anderson, 12, Matthew Kreutzer, 12, Jerod Schoneman, 10, Alex Schoneman, 10
4th, 8:15.042, Northwest
Ethan Stutzman, 12, Benjamin Paige, 12, Morgan Nason, 12, Jory Pflasterer, 12
5th, 8:15.060, Omaha Gross Catholic
John Larsen, 12, Cory Dempsey, 12, David Caskey, 12, Anton Rice, 9
6th, 8:15.550, Norfolk Catholic
Nicholas Knudson, 11, Jordan Pieper, 12, Tyler Maguire, 10, Jarren Heng, 11
7th, 8:17.122, Lexington
Caleb Hock, 12, Alexander Hovie, 9, Andrew Rios, 11, Ali Hassan, 12
8th, 8:17.280, Aurora
Daniel Haden, 12, Chase Perry, 11, Sean McCarthy, 12, Joshua Bart, 11
8:21.952, Central City
8:28.750, Sidney
8:30.066, Ogallala
8:33.002, Seward
8:35.124, David City
8:46.019, Ashland-Greenwood
9:01.255, Beatrice
DQ , Wayne

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 9:12.90 Bryan Clark Auburn 1983
Meet Record: 9:16.09 Anthony Alt Waverly 1997

1st, 9:29.644, Jarren Heng, Norfolk Catholic,11
2nd, 9:38.008, Thomas Faughn, Waverly,12
3rd, 9:39.106, Jarid Holliday, Minden,12
4th, 9:40.926, Tyler Tophoj, Ogallala,12
5th, 9:54.491, Seth Tophoj, Ogallala,10
6th, 9:57.295, Alex Adams, York,11
7th, 9:58.617, Grant Aden, Syracuse,12
8th, 10:01.461, Kristian Sherrill, Wood River,11
10:05.353, Brett Dockweiler, Gothenburg,9
10:09.565, Nathan Boggess, Platteview,11
10:09.949, Jake Kment, Logan View,10
10:12.289, Zachary Cottle, Omaha Skutt Catholic,12
10:13.517, Nicholas Knudson, Norfolk Catholic,11
10:14.861, Quentin Jorgensen, Wayne,9
10:17.020, Kevin Carder, Boone Central,11
10:19.123, Jerod Schoneman, Holdrege,10
10:19.269, Christopher Ramsgard, Omaha Roncalli Catholic,11
10:22.630, Eric Curran, Wahoo,12
10:27.534, Dylan Obermier, York,11
10:31.496, Ethan Damman, Seward,9
10:32.010, Brett Friesen, Gretna,11
10:34.560, Logon Vogt, Chadron,11
11:26.777, Joshua Harsin, Blair,11
DNS , Morgan Nason, Northwest,12

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 1:51.59 Ryan Barrows York 1997
Meet Record: 1:51.59 Ryan Barrows York 1997

Section Results

Section #1

1:58.941, Eric Gutierrez, Sidney,12
1:59.307, Ali Hassan, Lexington,12
1:59.902, Noland Broekemier, Central City,12
2:01.380, Marcus Baier, Wayne,11
2:02.116, Benjamin Fisher, Bishop Neumann,11
2:02.556, Pat McKay, Columbus Scotus,11
2:02.564, Matt Hornung, Wahoo,11
2:02.632, Daniel Haden, Aurora,12
2:02.718, Grant Vlasin, Seward,11
2:04.548, Matthew Unger, David City,10
2:07.236, Evan Petit, Gering,11
2:10.864, Trenton Scheitel, Falls City,11

Section #2

1:56.602, Andrew Mitteis, Plattsmouth,11
1:57.238, Benjamin Bedell, Plattsmouth,12
1:57.362, Connor Gibson, Blair,11
1:58.356, Jarren Heng, Norfolk Catholic,11
1:58.364, Jared Maslowsky, Arlington,11
1:58.660, Scott Nannen, York,12
2:00.934, Christopher Calvert, Gering,12
2:01.174, Chance Miller, Ogallala,11
2:01.640, Jory Pflasterer, Northwest,12
2:02.228, Anton Rice, Omaha Gross Catholic,9
2:03.762, Derek Dam, Logan View,12
2:06.514, Grant Aden, Syracuse,12

Final Results

1st, 1:56.602, Andrew Mitteis, Plattsmouth,11
2nd, 1:57.238, Benjamin Bedell, Plattsmouth,12
3rd, 1:57.362, Connor Gibson, Blair,11
4th, 1:58.356, Jarren Heng, Norfolk Catholic,11
5th, 1:58.364, Jared Maslowsky, Arlington,11
6th, 1:58.660, Scott Nannen, York,12
7th, 1:58.941, Eric Gutierrez, Sidney,12
8th, 1:59.307, Ali Hassan, Lexington,12
1:59.902, Noland Broekemier, Central City,12
2:00.934, Christopher Calvert, Gering,12
2:01.174, Chance Miller, Ogallala,11
2:01.380, Marcus Baier, Wayne,11
2:01.640, Jory Pflasterer, Northwest,12
2:02.116, Benjamin Fisher, Bishop Neumann,11
2:02.228, Anton Rice, Omaha Gross Catholic,9
2:02.556, Pat McKay, Columbus Scotus,11
2:02.564, Matt Hornung, Wahoo,11
2:02.632, Daniel Haden, Aurora,12
2:02.718, Grant Vlasin, Seward,11
2:03.762, Derek Dam, Logan View,12
2:04.548, Matthew Unger, David City,10
2:06.514, Grant Aden, Syracuse,12
2:07.236, Evan Petit, Gering,11
2:10.864, Trenton Scheitel, Falls City,11

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 42.33 Boys Town 2009
Previous State Record: 42.60 Valentine 1994
Meet Record: 42.33 Boys Town 2009
Previous Meet Record: 42.74 Valentine 1994 / McCook 1999 0

Section Results

Section #1

44.082, Aurora
44.380, Crete
44.662, York
44.956, West Point-Beemer
45.130, Pierce
45.664, Boone Central
DNF , Sidney
DNF , Platteview

Section #2

42.329, Boys Town
43.259, Waverly
43.447, Omaha Skutt Catholic
43.915, Gothenburg
44.077, Lexington
44.341, McCook
44.521, Chadron
44.799, Blair

Final Results

1st, 42.329, Boys Town
Nehemiah Wilkins, 10, Devontai Dotson, 12, Erskin Williams, 12, Shon Horton, 10
2nd, 43.259, Waverly
Austin Christiansen, 12, Derek Hilt, 11, Tyler Evans, 11, Jared Heins, 10
3rd, 43.447, Omaha Skutt Catholic
Derek Learch, 12, Jacob Smith, 11, William Lanik, 11, Myles Jablonski, 11
4th, 43.915, Gothenburg
Mark Hilderbrand, 11, Patrick Reeves, 11, Cameron Bullock, 12, Tannor Mroczek, 10
5th, 44.077, Lexington
Tyler Tingelhoff, 11, Christian Diaz, 12, Caleb Hock, 12, Justin Sheldon, 12
6th, 44.082, Aurora
Andrew Patton, 12, Tyson Broekemeier, 10, James VanPelt, 11, Jerry Lobeda, 12
7th, 44.341, McCook
Andrew Smith, 11, Dillon Goltl, 12, Matthew Berry, 12, Tyrone Sellers, 12
8th, 44.380, Crete
Aaron Paulsen, 10, Benjamin Muff, 10, Adam Wademan, 12, Trevor Florendo, 12
44.521, Chadron
44.662, York
44.799, Blair
44.956, West Point-Beemer
45.130, Pierce
45.664, Boone Central
DNF , Sidney
DNF , Platteview

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 14.02 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006
Meet Record: 14.02 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006

Heat 1

1st, 15.057, Brock Ingersoll, Scottsbluff, 12
2nd, 15.587, Tyler Vaughn, Minden, 11
3rd, 15.643, Kowen Tourek, Arlington, 12
4th, 15.693, Adam Peters, Gering, 12
5th, 16.021, Tanner Merz, Falls City, 11
6th, 16.099, Robert Barry, Battle Creek, 12
7th, 16.169, Elliott Vernon, Fairbury, 12
8th, 16.183, Devin Neal, Norfolk Catholic, 12

Heat 2

1st, 15.424, Aaron Conner, Nebraska City, 12
2nd, 15.714, Kellen Schroeder, Lexington, 12
3rd, 16.202, Justin Lewandowski, Wahoo, 10
4th, 16.484, Derek Blessing, Ogallala, 11
5th, 16.578, Alex Thomas, Omaha Skutt Catholic, 12
6th, 16.616, Mike Tylutki, Boys Town, 11
DQ , Joshua Wickman, Gering, 12

Heat 3

1st, 14.922, Jake Suhr, Seward, 11
2nd, 15.116, Dustin Marten, Broken Bow, 12
3rd, 15.336, Nehemiah Wilkins, Boys Town, 10
4th, 15.984, Michael Steffensmeier, Norfolk Catholic, 11
5th, 16.336, Douglas Bohaty, Bishop Neumann, 10
6th, 17.270, Tyler Lindsay, Pierce, 9
DQ , Austin Graham, Syracuse, 11
DNF , Cooper Wissing, Wood River, 10

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES

State Record: 14.02 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006
Meet Record: 14.02 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006

1st, 14.924, Brock Ingersoll, Scottsbluff,12
2nd, 15.257, Jake Suhr, Seward,11
3rd, 15.467, Dustin Marten, Broken Bow,12
4th, 15.643, Aaron Conner, Nebraska City,12
5th, 15.675, Nehemiah Wilkins, Boys Town,10
6th, 16.271, Tyler Vaughn, Minden,11
7th, 16.283, Kowen Tourek, Arlington,12
8th, 17.783, Adam Peters, Gering,12

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 10.67 Tirus Meaders Boys Town 2007
Meet Record: 10.67 Tirus Meaders Boys Town 2007

Heat 1

1st, 11.049, Tannor Mroczek, Gothenburg, 10
2nd, 11.117, Shon Horton, Boys Town, 10
3rd, 11.123, James VanPelt, Aurora, 11
4th, 11.277, Jim Wright, Fort Calhoun, 11
5th, 11.417, Brandon Segelke, Sidney, 11
6th, 11.421, Layne Moore, Wahoo, 12
7th, 11.507, Devan Schmidt, Fairbury, 12
8th, 11.607, Taylor McTavish, Wood River, 12

Heat 2

1st, 10.908, Devontai Dotson, Boys Town, 12
2nd, 11.104, Jordan Janda, Columbus Scotus, 12
3rd, 11.128, Tyler Wullenwaber, Centennial, 11
4th, 11.264, Justin Sheldon, Lexington, 12
5th, 11.376, Trevor Florendo, Crete, 12
6th, 11.418, Matthew Berry, McCook, 12
7th, 11.556, Adam Lusch, Plattsmouth, 12
8th, 11.562, Eric Koehlmoos, Pierce, 12

Heat 3

1st, 10.894, Tyler Evans, Waverly, 11
2nd, 11.074, Jerry Lobeda, Aurora, 12
3rd, 11.084, Tim Thompson, Boys Town, 11
4th, 11.106, Adam Baxa, Norris, 12
5th, 11.128, Callen Schwank, Columbus Scotus, 12
6th, 11.254, Derek Hilt, Waverly, 11
7th, 11.458, Travis Reeves, Chadron, 12
8th, 11.698, Trenton Ptacek, O'Neill, 12

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 10.67 Tirus Meaders Boys Town 2007
Meet Record: 10.67 Tirus Meaders Boys Town 2007

1st, 10.942, Tyler Evans, Waverly,11
2nd, 11.034, Devontai Dotson, Boys Town,12
3rd, 11.036, Shon Horton, Boys Town,10
4th, 11.110, Tannor Mroczek, Gothenburg,10
5th, 11.188, Jordan Janda, Columbus Scotus,12
6th, 11.212, Jerry Lobeda, Aurora,12
7th, 11.258, Tim Thompson, Boys Town,11
8th, 11.284, Adam Baxa, Norris,12

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 48.20 Mike Cielocha Columbus Scotus 1977
Meet Record: 48.20 Mike Cielocha Columbus Scotus 1977

Heat 1

1st, 50.537, Scott Nannen, York, 12
2nd, 51.023, Dustin Nutsch, Beatrice, 12
3rd, 51.195, Zachary Morris, Blair, 11
4th, 51.613, Callen Schwank, Columbus Scotus, 12
5th, 51.843, Ethan Stutzman, Northwest, 12
6th, 52.185, Colton Stone, Fairbury, 11
7th, 53.378, Shelton Dvorak, Pierce, 9
8th, 53.504, John Maloney, Plattsmouth, 12

Heat 2

1st, 49.961, Brock Loseke, Scottsbluff, 11
2nd, 50.373, Zachary Schmidt, Lexington, 11
3rd, 51.303, Andrew Mitteis, Plattsmouth, 11
4th, 51.755, Daniel O'Boyle, Gering, 9
5th, 51.775, David Caskey, Omaha Gross Catholic, 12
6th, 51.975, Blaze Novak, Seward, 12
7th, 52.389, Cooper Wissing, Wood River, 10
8th, 52.497, Jesse Pfeifer, Madison, 11

Heat 3

1st, 50.545, Brock Ingersoll, Scottsbluff, 12
2nd, 50.787, Dontrell Harris, Boys Town, 10
3rd, 51.121, Dillon Goltl, McCook, 12
4th, 51.669, Michael Wickham, Bennington, 9
5th, 52.071, Benjamin Bedell, Plattsmouth, 12
6th, 52.227, Jory Pflasterer, Northwest, 12
7th, 53.641, Marcus Baier, Wayne, 11
8th, 54.093, Aaron Conner, Nebraska City, 12

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 48.20 Mike Cielocha Columbus Scotus 1977
Meet Record: 48.20 Mike Cielocha Columbus Scotus 1977

1st, 50.080, Brock Loseke, Scottsbluff,11
2nd, 50.506, Zachary Schmidt, Lexington,11
3rd, 50.548, Brock Ingersoll, Scottsbluff,12
4th, 50.912, Scott Nannen, York,12
5th, 51.178, Dustin Nutsch, Beatrice,12
6th, 51.394, Dillon Goltl, McCook,12
7th, 52.016, Dontrell Harris, Boys Town,10
8th, 52.332, Zachary Morris, Blair,11

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:16.62 Steve Doran Grand Island Catholic 1981
Meet Record: 4:16.62 Steve Doran Grand Island Catholic 1981

1st, 4:20.762, Connor Gibson, Blair,11
2nd, 4:22.486, Jarren Heng, Norfolk Catholic,11
3rd, 4:27.996, Brett Grieb, York,12
4th, 4:28.504, Jared Maslowsky, Arlington,11
5th, 4:29.096, Jarid Holliday, Minden,12
6th, 4:30.292, Joshua Harsin, Blair,11
7th, 4:31.152, John Larsen, Omaha Gross Catholic,12
8th, 4:31.552, Samuel Adams, Ogallala,11
4:32.726, Tyler Tophoj, Ogallala,12
4:32.934, Andrew Collins, Gothenburg,11
4:33.052, Andrew Mitteis, Plattsmouth,11
4:34.558, Noland Broekemier, Central City,12
4:35.808, Nicholas Knudson, Norfolk Catholic,11
4:37.174, Thomas Faughn, Waverly,12
4:39.708, Christopher Calvert, Gering,12
4:40.446, Grant Aden, Syracuse,12
4:43.209, Dylan Obermier, York,11
4:45.537, Kristian Sherrill, Wood River,11
4:47.855, Cory Foote, Wayne,11
4:49.593, Nathan Boggess, Platteview,11
4:52.563, Alex Adams, York,11
4:53.481, Ethan Damman, Seward,9
4:55.573, Quentin Jorgensen, Wayne,9
DNF , Ali Hassan, Lexington,12

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY

State Record: 37.29 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006
Meet Record: 37.29 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006

Heat 1

1st, 40.640, Tyler Tingelhoff, Lexington, 11
2nd, 41.028, Devin Neal, Norfolk Catholic, 12
3rd, 41.276, Derek Blessing, Ogallala, 11
4th, 41.438, Patrick Stoltenberg, Northwest, 10
5th, 42.254, Kevin Scheidemann, Gretna, 11
6th, 42.812, Kevin Krohn, Boone Central, 12
7th, 43.630, Elliott Vernon, Fairbury, 12
DNF , Justin Lewandowski, Wahoo, 10

Heat 2

1st, 39.464, Mark Hilderbrand, Gothenburg, 11
2nd, 39.966, Kellen Schroeder, Lexington, 12
3rd, 40.194, Aaron Conner, Nebraska City, 12
4th, 41.766, Ryan Ackerman, Alliance, 12
5th, 42.382, Jacob Smith, Omaha Skutt Catholic, 11
6th, 42.696, Mike Tylutki, Boys Town, 11
7th, 43.158, Joshua Roberts, Gretna, 10
8th, 43.490, Ethan Schlueter, Beatrice, 12

Heat 3

1st, 39.496, Nehemiah Wilkins, Boys Town, 10
2nd, 40.790, Dustin Marten, Broken Bow, 12
3rd, 41.070, Jesse Pfeifer, Madison, 11
4th, 41.212, Brock Ingersoll, Scottsbluff, 12
5th, 42.680, Alex Thomas, Omaha Skutt Catholic, 12
6th, 42.760, Nathan Olson, Boone Central, 11
7th, 45.054, Kellan Garber, Fairbury, 11

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES

State Record: 37.29 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006
Meet Record: 37.29 Aaron Brandt Bishop Neumann 2006

1st, 39.159, Kellen Schroeder, Lexington,12
2nd, 39.245, Nehemiah Wilkins, Boys Town,10
3rd, 39.931, Mark Hilderbrand, Gothenburg,11
4th, 41.191, Aaron Conner, Nebraska City,12
5th, 41.319, Jesse Pfeifer, Madison,11
6th, 42.329, Dustin Marten, Broken Bow,12
7th, 42.617, Devin Neal, Norfolk Catholic,12
8th, 42.677, Tyler Tingelhoff, Lexington,11

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 21.40 Kent McCloughan Broken Bow 1961
Meet Record: 21.40 Kent McCloughan Broken Bow 1961

Heat 1

1st, 22.534, Devontai Dotson, Boys Town, 12
2nd, 22.722, Jerry Lobeda, Aurora, 12
3rd, 22.744, Justin Sheldon, Lexington, 12
4th, 22.966, Callen Schwank, Columbus Scotus, 12
5th, 22.988, Derek Hilt, Waverly, 11
6th, 23.378, Matthew Berry, McCook, 12
7th, 23.916, Brandon White, Ogallala, 12
8th, 24.076, Matthew Marx, Battle Creek, 11

Heat 2

1st, 22.633, Tyler Evans, Waverly, 11
2nd, 22.709, Brock Loseke, Scottsbluff, 11
3rd, 22.741, Tannor Mroczek, Gothenburg, 10
4th, 23.247, Devan Schmidt, Fairbury, 12
5th, 23.287, Derek Learch, Omaha Skutt Catholic, 12
6th, 23.515, Alexander Hovie, Lexington, 9
7th, 23.715, Dustin Nutsch, Beatrice, 12
8th, 23.991, Kalvin Zoucha, Boone Central, 12

Heat 3

1st, 22.590, Shon Horton, Boys Town, 10
2nd, 22.726, Tyler Wullenwaber, Centennial, 11
3rd, 22.894, Jim Wright, Fort Calhoun, 11
4th, 22.900, Adam Baxa, Norris, 12
5th, 23.348, Blaze Novak, Seward, 12
6th, 23.616, Adam Lusch, Plattsmouth, 12
7th, 24.094, Jay Hahn, Northwest, 12
8th, 24.848, Kory Schaefer, Norfolk Catholic, 10

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 21.40 Kent McCloughan Broken Bow 1961
Meet Record: 21.40 Kent McCloughan Broken Bow 1961

1st, 22.328, Tyler Wullenwaber, Centennial,11
2nd, 22.454, Shon Horton, Boys Town,10
3rd, 22.456, Devontai Dotson, Boys Town,12
4th, 22.700, Brock Loseke, Scottsbluff,11
5th, 22.778, Justin Sheldon, Lexington,12
6th, 22.908, Tyler Evans, Waverly,11
7th, 22.914, Jerry Lobeda, Aurora,12
8th, 23.316, Tannor Mroczek, Gothenburg,10

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:21.70 Aurora 1980
Meet Record: 3:21.70 Aurora 1980

Section Results

Section #1

3:24.668, Northwest
3:26.056, Aurora
3:32.362, York
3:33.058, Waverly
3:33.228, Seward
3:34.900, Plattsmouth
3:35.936, Pierce
3:38.328, David City

Section #2

3:25.354, Lexington
3:26.918, Scottsbluff
3:29.988, Bennington
3:30.660, McCook
3:30.968, Gering
3:31.464, Boys Town
3:32.182, Gothenburg
FS , Blair

Final Results

1st, 3:24.668, Northwest
Benjamin Paige, 12, Travis Englund, 12, Jory Pflasterer, 12, Ethan Stutzman, 12
2nd, 3:25.354, Lexington
Kellen Schroeder, 12, Caleb Hock, 12, Andrew Rios, 11, Zachary Schmidt, 11
3rd, 3:26.056, Aurora
James VanPelt, 11, Joshua Bart, 11, Chase Perry, 11, Jerry Lobeda, 12
4th, 3:26.918, Scottsbluff
Brock Loseke, 11, Samuel Harvey, 10, Tyler Brandt, 10, Brock Ingersoll, 12
5th, 3:29.988, Bennington
Michael Wickham, 9, Patrick Meads, 11, Matt Wickham, 12, Denver Klaus, 12
6th, 3:30.660, McCook
Dillon Goltl, 12, Ryan Hardin, 12, Cody Goltl, 10, Matthew Berry, 12
7th, 3:30.968, Gering
Daniel O'Boyle, 9, Samuel Hadenfeldt, 12, Christopher Calvert, 12, Evan Petit, 11
8th, 3:31.464, Boys Town
Chad Campbell, 12, Kevin Guerrier, 11, Quincy Little, 10, Dontrell Harris, 10
3:32.182, Gothenburg
3:32.362, York
3:33.058, Waverly
3:33.228, Seward
3:34.900, Plattsmouth
3:35.936, Pierce
3:38.328, David City
FS , Blair


Class A BOYS Final Team Scores.

1. Kearney 88.500
2. Millard West 66.000
3. Fremont 56.000
4. Omaha Burke 45.000
5. Omaha Central 43.000
6. Lincoln Northeast 41.000
7. Omaha North 40.000
8. Millard South 29.000
9. Lincoln Southwest 26.500
10. Norfolk 25.000
11. Lincoln North Star 22.000
12. Papillion-La Vista 20.500
13T. Lincoln Southeast 18.000
13T. South Sioux City 18.000
15. Bellevue West 17.000
16. Elkhorn 14.000
17T. Omaha Westside 13.000
17T. Lincoln Pius X 13.000
17T. Lincoln High 13.000
20. Lincoln East 11.500
21. Columbus 10.000
22. Grand Island 9.000
23. North Platte 8.000
24. Papillion-La Vista South 7.000
25. Ralston 5.000
26. Millard North 3.000
27. Omaha Northwest 1.000

Return to Event INDEX


Field Events

LONG JUMP

State Record: 25' 0-1/4" Robert Rands Bellevue East 2005
Meet Record: 24' 11-1/4" Robert Rands Bellevue East 2005

1st, 23' 2", Trevino Brown, Lincoln Southwest,11
2nd, 22' 5-3/4", Ted Lampkin, Omaha Central,10
3rd, 22' 3", Pal Deng, Millard South,11
4th, 21' 10-1/4", Porter Groves, Lincoln Northeast,12
5th, 21' 10", Vinny Molina, Kearney,12
6th, 21' 4", Tyler Heitman, South Sioux City,12
7th, 21' 3-3/4", Jordan Nelson, Omaha Burke,9
8th, 20' 10-3/4", Tiras Bolton, Omaha Westside,10
20' 10-1/2", Lonnie Temple, Lincoln High,12
20' 3-1/2", Jack Chatelain, Kearney,12
20' 3", Deverell Biggs, Omaha Central,11
20' 1-1/2", Jordan Tyrance, Lincoln Southwest,11
20' 1", Antoine Lampkin, Lincoln High,11
19' 5-3/4", Andrew Robbins, Millard West,12
19' 1-1/2", Brandon Wallace, Omaha Northwest,12
18' 9", Austin Alladin, Bellevue East,12

Return to INDEX

SHOT PUT

State Record: 64' 9-1/2" Larry Station Omaha Central 1982
Meet Record: 62' 11-1/2" Larry Station Omaha Central 1982

1st, 59' 1", Christopher Reed, Omaha Central,11
2nd, 57' 11-1/2", Cole Pensick, Lincoln Northeast,12
3rd, 57' 6", Taylor Shapland, Millard West,12
4th, 56' 8-1/2", Spencer Long, Elkhorn,12
5th, 55' 10-1/2", Joshua Kage, Papillion-La Vista,12
6th, 54' 6-1/4", Gary Hiatt, Millard South,11
7th, 52' 5-1/4", Brian Furby, Papillion-La Vista,12
8th, 51' 11-1/2", Josh Redman, Kearney,12
51' 11-1/2", Zackery Lindsley, Columbus,12
51' 7-3/4", Ryan Hawley, Elkhorn,12
50' 1", Eliezer Fernandez, Norfolk,10
48' 0-3/4", Jacob Harris, Lincoln Northeast,12
46' 9", Maxwell Hofmeister, Millard South,11
46' 3", Drew Staskiewicz, Millard North,10
45' 8-1/4", Bryce Dietz, Lincoln North Star,11
45' 5-1/4", Creighton Morris, Lincoln North Star,10

Return to INDEX

TRIPLE JUMP

State Record: 48' 11-1/4" John Gibson Papillion-LaVista 1996
Meet Record: 48' 11-1/4" John Gibson Papillion-LaVista 1996

1st, 47' 10-1/2", Porter Groves, Lincoln Northeast,12
2nd, 47' 7-3/4", Evan Herring, Bellevue West,12
3rd, 46' 5-1/4", Cornell Leffler, Lincoln Southeast,12
4th, 45' 8-1/4", Jordan Tyrance, Lincoln Southwest,11
5th, 45' 5-1/4", Jack Chatelain, Kearney,12
6th, 45' 4-1/2", Tyler Heitman, South Sioux City,12
7th, 43' 3-1/2", Mark Stehno, Omaha Westside,11
8th, 43' 3-1/4", DJ Battiato, Lincoln North Star,12
42' 5-3/4", Derrick Davis, Bellevue West,11
42' 2-1/2", Tut Kailech, Lincoln Northeast,10
41' 6-1/4", Alexus Williams, Papillion-La Vista South,9
41' 5-1/4", Bryce Arens, Millard South,12
40' 9-3/4", Andrew Thomas, Omaha Burke,11
40' 9", Austin Alladin, Bellevue East,12
39' 8-1/4", Adam Jochum, Lincoln North Star,11

Return to INDEX

HIGH JUMP

State Record: 7' 4" Randal Carter Papillion-LaVista 2007
Meet Record: 7' 4" Randal Carter Papillion-LaVista 2007

1st, 6' 8", Deverell Biggs, Omaha Central,11
2nd, 6' 8", Dillon Schrodt, Lincoln North Star,11
3rd, 6' 7", Andrew Robbins, Millard West,12
4th, 6' 4", Xavier Thompson, Papillion-La Vista,11
Tie 5th, 6' 2", Jeremy Thompson, Papillion-La Vista,11
Tie 5th, 6' 2", Tyler Shields, Kearney,10
Tie 7th, 6' 2", Trevino Brown, Lincoln Southwest,11
Tie 7th, 6' 2", Andrew Shaw, Lincoln East,12
6' 2", Micah Lauber, North Platte,9
6' 2", Garrett Johnson, Norfolk,10
6' 0", Cory Johnson, Millard West,12
6' 0", Jerry Key, Lincoln North Star,12
6' 0", Puot Kudhot, Lincoln Northeast,10
6' 0", Nicholas Torchia, Millard West,12
5' 10", Nicholas Romaire, Papillion-La Vista South,12

Return to INDEX

DISCUS

State Record: 202' 1" Larry Station Omaha Central 1982
Meet Record: 198' 8" Scott McPherren Lincoln East 1993

1st, 157' 6", Dillon Snider, Kearney,11
2nd, 157' 5", Zackery Lindsley, Columbus,12
3rd, 151' 10", Kevin Drwal, Millard West,11
4th, 151' 10", Alex Johnson, Kearney,11
5th, 151' 6", Curtis Leick, Fremont,11
6th, 150' 0", Ryan Hawley, Elkhorn,12
7th, 148' 8", Dean Shurter, Columbus,12
8th, 148' 2", Andrew Neville, Millard South,12
144' 11", Scott Criss, Omaha Creighton Prep,12
144' 11", Jacob Schutt, Norfolk,12
143' 6", Anthony Maxwell, Omaha Westside,11
143' 5", Jordan Morrison, Omaha Benson,12
142' 6", Drew Staskiewicz, Millard North,10
137' 10", Kyle Bartlett, Norfolk,12
136' 7", Joshua Kage, Papillion-La Vista,12
132' 3", Shane Cox, Fremont,12

Return to INDEX

POLE VAULT

State Record: 16' 2" Brett Maher Kearney 2008
Meet Record: 16' 2" Brett Maher Kearney 2008

1st, 15' 4", Jay Kilpatrick, Lincoln East,12
2nd, 15' 0", Anthony Juhlin, Norfolk,12
3rd, 14' 8", Paul Bolin, Kearney,11
4th, 14' 4", B.J. Wilkins, Fremont,12
5th, 14' 0", Spencer Longacre, Fremont,11
6th, 14' 0", Christian Sanderfer, Lincoln Southwest,10
7th, 13' 6", Rodrick Ekwall, Millard West,12
8th, 13' 6", Andrew Boekhout, Omaha Northwest,12
13' 0", Austin Beal, Millard West,12
13' 0", Jeffrey Tomlinson, Elkhorn,12
13' 0", Aaron Ogden, Grand Island,10
12' 6", Zach Wordekemper, North Platte,11
12' 6", Maxwell Kreuzberg, Lincoln Northeast,11
12' 0", Kenon Dohmen, Grand Island,12

Return to INDEX

Running Events

3200 METER RELAY

State Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005
Meet Record: 7:44.13 Lincoln North Star 2005

1st, 7:53.411, Millard West
Jared Kenney, 11, Nash Beaudin, 10, John Hower, 11, Aaron Garza, 12
2nd, 8:01.101, Fremont
Mitchell Hunt, 12, Jose Nuno, 12, Zachary Christensen, 12, Britt Jensen, 10
3rd, 8:03.466, Kearney
Brandt Humphrey, 12, Alex Johnson, 12, Brett Armstrong, 12, Jacob Olson, 9
4th, 8:03.514, Lincoln Southeast
Jordan Hunt, 12, DJ Albuquerque Canarsky, 11, Joshua Whyrick, 9, Rohan Sohi, 12
5th, 8:06.252, Norfolk
Bradley Higgins, 12, Jordan Buettner, 12, Jared Lechner, 12, Jonah Bradley, 11
6th, 8:07.720, Lincoln Pius X
Nolan Border, 10, Joseph Castillo, 11, Mark Edwards, 10, Daniel Blake, 11
7th, 8:10.608, Omaha Central
John Zukaitis, 11, Samuel Philip, 11, Joshua Dohse, 11, Jourdan Kellogg, 12
8th, 8:11.752, Millard North
Anthony Walters, 12, Miles Ritchie, 12, Jordan Fishback, 12, Aaron Alvarado, 12
8:13.252, Millard South
8:14.452, Omaha Westside
8:15.454, Omaha Creighton Prep
8:17.608, Grand Island
8:18.650, Omaha Burke
8:20.898, Lincoln North Star
8:29.590, Papillion-La Vista South
8:39.472, Lincoln Northeast

Return to INDEX

3200 METER RUN

State Record: 8:55.55 Colby Wissel Kearney 2004
Meet Record: 9:08.30 Paul Schultz Omaha Burke 1977

1st, 9:28.409, Mitchell Hunt, Fremont,12
2nd, 9:33.019, Trevor Vidlak, Lincoln Northeast,12
3rd, 9:34.415, Parker Schoen, Lincoln Southwest,11
4th, 9:45.049, Brady McGuire, North Platte,10
5th, 9:47.503, Joseph Coil, Millard West,12
6th, 9:53.067, Rick Poppe, North Platte,11
7th, 9:53.143, Jared Lechner, Norfolk,12
8th, 9:55.686, Marshall Anderson, Papillion-La Vista,9
9:57.536, David Prater, Kearney,12
10:01.296, Matthew Holcomb, Ralston,11
10:11.340, James Tang, Lincoln North Star,9
10:11.978, Jonathan Powell, Columbus,11
10:18.978, David Poots, Millard West,11
10:20.474, Connor Marshall, Lincoln Southwest,10
10:23.778, Simon Falcon, Bellevue West,12
10:46.179, Cory Poehling, Fremont,10

Return to INDEX

800 METER RUN

State Record: 1:50.82 Brian Turner Millard North 2000
Meet Record: 1:52.70 Brian Turner Millard North 1999

Section Results

Section #1

1:56.639, Paul Pape, Lincoln High,12
1:58.037, Matthew Holcomb, Ralston,11
1:58.947, Parker Schoen, Lincoln Southwest,11
1:59.791, Alex Johnson, Kearney,12
2:00.677, Rohan Sohi, Lincoln Southeast,12
2:01.913, Raymond Stuart, Papillion-La Vista South,12
2:05.667, Latrell Curtis, Omaha North,12
2:06.337, James Olson, Millard South,10

Section #2

1:55.361, Daniel Blake, Lincoln Pius X,11
1:55.509, Jared Kenney, Millard West,11
1:56.029, Bradley Higgins, Norfolk,12
1:57.873, Mitchell Hunt, Fremont,12
1:58.143, Anthony Walters, Millard North,12
1:58.429, Derek Schnell, Lincoln North Star,12
1:58.781, Brandt Humphrey, Kearney,12
2:01.075, Sidney Madlock, Lincoln North Star,11

Final Results

1st, 1:55.361, Daniel Blake, Lincoln Pius X,11
2nd, 1:55.509, Jared Kenney, Millard West,11
3rd, 1:56.029, Bradley Higgins, Norfolk,12
4th, 1:56.639, Paul Pape, Lincoln High,12
5th, 1:57.873, Mitchell Hunt, Fremont,12
6th, 1:58.037, Matthew Holcomb, Ralston,11
7th, 1:58.143, Anthony Walters, Millard North,12
8th, 1:58.429, Derek Schnell, Lincoln North Star,12
1:58.781, Brandt Humphrey, Kearney,12
1:58.947, Parker Schoen, Lincoln Southwest,11
1:59.791, Alex Johnson, Kearney,12
2:00.677, Rohan Sohi, Lincoln Southeast,12
2:01.075, Sidney Madlock, Lincoln North Star,11
2:01.913, Raymond Stuart, Papillion-La Vista South,12
2:05.667, Latrell Curtis, Omaha North,12
2:06.337, James Olson, Millard South,10

Return to INDEX

400 METER RELAY

State Record: 41.74 Omaha Central 2007
Meet Record: 41.74 Omaha Central 2007

Section Results

Section #1

43.230, Lincoln Northeast
43.382, South Sioux City
43.630, Omaha Westside
43.664, Lincoln Southeast
43.794, Lincoln Southwest
44.448, Lincoln North Star
DNF , Lincoln High
DNF , Bellevue East

Section #2

42.225, Omaha North
42.329, Omaha Central
42.439, Kearney
42.757, Bellevue West
43.063, Millard South
43.093, Omaha Burke
43.205, Millard West
DNF , Papillion-La Vista South

Final Results

1st, 42.225, Omaha North
Recheim Logan-Martin, 10, Thomas Hodges, 11, Kendall Anderson, 11, Radell Nared, 11
2nd, 42.329, Omaha Central
Leandre Ballew, 12, Kadeem Nehlsen, 12, Jevaun Brown, 10, Ted Lampkin, 10
3rd, 42.439, Kearney
Vinny Molina, 12, Josh Mead, 12, Jordan Moncrief, 12, Jack Chatelain, 12
4th, 42.757, Bellevue West
David Hernandez, 12, Kory Pesek, 11, De'Antee Calip, 12, Dominique Hawkins, 10
5th, 43.063, Millard South
Edward Collins, 10, Bronson Marsh, 11, Matthew Brandes, 9, Pal Deng, 11
6th, 43.093, Omaha Burke
Eddie Knight, 10, Stephon Washington, 11, Kelvin Johnson, 12, Jacob Marousek, 12
7th, 43.205, Millard West
Kohlman Adema-Schulte, 12, Michael King, 12, Zachary Leinbaugh, 10, D'Andre Penn, 12
8th, 43.230, Lincoln Northeast
Porter Groves, 12, Zachary Olson, 12, Yusef Wade, 11, Taiheem Pleasant, 12
43.382, South Sioux City
43.630, Omaha Westside
43.664, Lincoln Southeast
43.794, Lincoln Southwest
44.448, Lincoln North Star
DNF , Papillion-La Vista South
DNF , Lincoln High
DNF , Bellevue East

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES PRELIMINARY

State Record: 13.80 Mashona Marsh Omaha Benson 1975
Meet Record: 13.80 Mashona Marsh Omaha Benson 1975

Heat 1

1st, 14.791, Samuel Housh, Lincoln North Star, 11
2nd, 15.255, Bronson Marsh, Millard South, 11
3rd, 15.353, Brant Haupt, Kearney, 12
4th, 15.493, James Kerrigan, Omaha Westside, 11
5th, 15.805, Taiheem Pleasant, Lincoln Northeast, 12
6th, 15.839, Robert Osberg, Grand Island, 11
7th, 15.905, Myles Azevedo, Millard West, 11
8th, 17.365, Ayom Mamer, Omaha South, 12

Heat 2

1st, 14.591, Stephon Washington, Omaha Burke, 11
2nd, 14.677, Jack Chatelain, Kearney, 12
3rd, 15.115, Anthony Lee, Omaha Central, 12
4th, 15.317, Dillon Schrodt, Lincoln North Star, 11
5th, 15.445, Jacob Taylor, Lincoln Northeast, 11
6th, 15.537, Tyson Youngquist, Lincoln Southeast, 10
7th, 15.563, Elijah Mason, Grand Island, 10
8th, 16.235, Eric Queck, Papillion-La Vista, 12

Return to INDEX

110 METER HIGH HURDLES

State Record: 13.80 Mashona Marsh Omaha Benson 1975
Meet Record: 13.80 Mashona Marsh Omaha Benson 1975

1st, 14.682, Samuel Housh, Lincoln North Star,11
2nd, 14.832, Jack Chatelain, Kearney,12
3rd, 14.956, Bronson Marsh, Millard South,11
4th, 14.980, Stephon Washington, Omaha Burke,11
5th, 15.198, Anthony Lee, Omaha Central,12
6th, 15.258, Brant Haupt, Kearney,12
7th, 15.454, Dillon Schrodt, Lincoln North Star,11
8th, 15.904, Jacob Taylor, Lincoln Northeast,11

Return to INDEX

100 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 10.50 Kelly Yancy Omaha Central 1989
Meet Record: 10.60 Rick Davis-Om Cr Prep (87) Ronie Doss-Om Benson (93) 0

Heat 1

1st, 10.916, Thomas Hodges, Omaha North, 11
2nd, 10.990, Jacob Marousek, Omaha Burke, 12
3rd, 10.992, Michael Burrus, Papillion-La Vista South, 12
4th, 11.044, Josh Mead, Kearney, 12
5th, 11.184, Kadeem Nehlsen, Omaha Central, 12
6th, 11.396, Griffin Perry, Lincoln Southwest, 12
7th, 11.404, Zachary Christensen, Grand Island, 12
8th, 11.528, Matthew Brandes, Millard South, 9

Heat 2

1st, 10.932, Kohlman Adema-Schulte, Millard West, 12
2nd, 10.958, Radell Nared, Omaha North, 11
3rd, 10.992, Ryan Hernandez, South Sioux City, 12
4th, 11.174, Vinny Molina, Kearney, 12
5th, 11.190, Corey Serrano, North Platte, 12
6th, 11.194, Dominique Hawkins, Bellevue West, 10
7th, 11.470, Louis Kaelin, Grand Island, 11
8th, 11.582, Lonnie Temple, Lincoln High, 12

Return to INDEX

100 METER DASH

State Record: 10.50 Kelly Yancy Omaha Central 1989
Meet Record: 10.60 Rick Davis-Om Cr Prep (87) Ronie Doss-Om Benson (93) 0

1st, 10.831, Radell Nared, Omaha North,11
2nd, 10.873, Thomas Hodges, Omaha North,11
3rd, 10.893, Ryan Hernandez, South Sioux City,12
4th, 10.931, Michael Burrus, Papillion-La Vista South,12
5th, 10.947, Kohlman Adema-Schulte, Millard West,12
6th, 11.027, Josh Mead, Kearney,12
7th, 11.057, Jacob Marousek, Omaha Burke,12
8th, 11.115, Vinny Molina, Kearney,12

Return to INDEX

400 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 46.98 Lukas Hulett Bellevue East 2006
Meet Record: 47.43 P.J. Grosserode Lincoln Pius X 1997

Heat 1

1st, 49.986, Brandon White, Omaha Westside, 11
2nd, 51.090, Kory Pesek, Bellevue West, 11
3rd, 51.386, Jordan Moncrief, Kearney, 12
4th, 51.532, Caleb Brown, Lincoln Southwest, 12
5th, 51.924, Dwight Smith, Ralston, 11
6th, 52.598, Kadeem Nehlsen, Omaha Central, 12
7th, 52.708, Nathan Anderson, Omaha Burke, 12
SCR , Chase Rasmussen, Papillion-La Vista, 11

Heat 2

1st, 49.315, Paul Pape, Lincoln High, 12
2nd, 49.613, Adam Stark, Elkhorn, 11
3rd, 50.691, Zachary Vickers, Millard South, 12
4th, 50.883, Matthew Holst, Omaha Burke, 12
5th, 51.281, Jeremy Lewis, Papillion-La Vista, 11
6th, 51.641, Anthony Macaitis, Omaha Creighton Prep, 12
7th, 52.447, Samuel Foltz, Grand Island, 9
SCR , Daryle Hawkins, Omaha Central, 12

Return to INDEX

400 METER DASH

State Record: 46.98 Lukas Hulett Bellevue East 2006
Meet Record: 47.43 P.J. Grosserode Lincoln Pius X 1997

1st, 49.066, Brandon White, Omaha Westside,11
2nd, 49.412, Paul Pape, Lincoln High,12
3rd, 49.708, Adam Stark, Elkhorn,11
4th, 49.852, Zachary Vickers, Millard South,12
5th, 50.244, Kory Pesek, Bellevue West,11
6th, 50.560, Matthew Holst, Omaha Burke,12
7th, 50.762, Jordan Moncrief, Kearney,12
8th, 51.746, Jeremy Lewis, Papillion-La Vista,11

Return to INDEX

1600 METER RUN

State Record: 4:10.44 Colby Wissel Kearney 2004
Meet Record: 4:11.88 Colby Wissel Kearney 2004

1st, 4:21.096, Mitchell Hunt, Fremont,12
2nd, 4:25.372, Britt Jensen, Fremont,10
3rd, 4:26.072, David Poots, Millard West,11
4th, 4:26.916, Jordan Buettner, Norfolk,12
5th, 4:27.086, Jared Kenney, Millard West,11
6th, 4:28.616, Trevor Vidlak, Lincoln Northeast,12
7th, 4:29.300, David Prater, Kearney,12
8th, 4:29.346, Parker Schoen, Lincoln Southwest,11
4:31.018, Daniel Blake, Lincoln Pius X,11
4:31.456, Jose Nuno, Fremont,12
4:33.792, Rick Poppe, North Platte,11
4:34.594, Bradley Higgins, Norfolk,12
4:34.960, Brady McGuire, North Platte,10
4:37.945, Derek Schnell, Lincoln North Star,12
4:41.833, Matthew Holcomb, Ralston,11
4:50.249, Michael Hitt, Bellevue East,12

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES PRELIMINARY

State Record: 37.36 Jeremy Buckner Grand Island 1991
Meet Record: 37.36 Jeremy Buckner Grand Island 1991

Heat 1

1st, 38.294, Stephon Washington, Omaha Burke, 11
2nd, 39.737, Taiheem Pleasant, Lincoln Northeast, 12
3rd, 40.485, Bronson Marsh, Millard South, 11
4th, 40.677, Brandon Landanger, Kearney, 11
5th, 41.857, Brayden Kelly, Papillion-La Vista South, 12
6th, 42.461, Abraham Klafter, Norfolk, 12
7th, 44.033, Kameron Brooks, Omaha Northwest, 11
DNF , Dillon Schrodt, Lincoln North Star, 11

Heat 2

1st, 39.763, Brant Haupt, Kearney, 12
2nd, 40.725, Elijah Mason, Grand Island, 10
3rd, 40.731, Braxton Voss, Fremont, 10
4th, 40.873, Eric Hastings, Ralston, 11
5th, 41.655, Tyson Youngquist, Lincoln Southeast, 10
6th, 41.855, Eric Queck, Papillion-La Vista, 12
7th, 43.835, Henry Mattern, Lincoln Pius X, 11
8th, 48.452, Ethan Kocourek, Omaha Westside, 10

Return to INDEX

300 METER INTERMEDIATE HURDLES

State Record: 37.36 Jeremy Buckner Grand Island 1991
Meet Record: 37.36 Jeremy Buckner Grand Island 1991

1st, 38.033, Stephon Washington, Omaha Burke,11
2nd, 39.405, Brant Haupt, Kearney,12
3rd, 39.763, Elijah Mason, Grand Island,10
4th, 40.151, Taiheem Pleasant, Lincoln Northeast,12
5th, 40.389, Bronson Marsh, Millard South,11
6th, 40.475, Brandon Landanger, Kearney,11
7th, 40.841, Eric Hastings, Ralston,11
8th, 41.653, Braxton Voss, Fremont,10

Return to INDEX

200 METER DASH PRELIMINARY

State Record: 21.40 Mike Ockerman Bellevue West 1981
Meet Record: 21.55 Broc Howard Kearney 1998

Heat 1

1st, 22.223, Ryan Hernandez, South Sioux City, 12
2nd, 22.557, Kohlman Adema-Schulte, Millard West, 12
3rd, 22.615, Cornell Leffler, Lincoln Southeast, 12
4th, 22.671, Thomas Hodges, Omaha North, 11
5th, 22.947, Adam Stark, Elkhorn, 11
6th, 23.381, Zachary Christensen, Grand Island, 12
7th, 23.425, Eddie Knight, Omaha Burke, 10
8th, 23.519, Isaac Inungaray, Papillion-La Vista South, 12

Heat 2

1st, 21.939, Jacob Marousek, Omaha Burke, 12
2nd, 22.251, Radell Nared, Omaha North, 11
3rd, 22.393, Josh Mead, Kearney, 12
4th, 22.439, Michael Burrus, Papillion-La Vista South, 12
5th, 22.809, Corey Serrano, North Platte, 12
6th, 22.821, Dwight Smith, Ralston, 11
7th, 23.235, Michael King, Millard West, 12
8th, 23.295, Louis Kaelin, Grand Island, 11

Return to INDEX

200 METER DASH

State Record: 21.40 Mike Ockerman Bellevue West 1981
Meet Record: 21.55 Broc Howard Kearney 1998

1st, 21.960, Jacob Marousek, Omaha Burke,12
2nd, 22.074, Thomas Hodges, Omaha North,11
3rd, 22.182, Ryan Hernandez, South Sioux City,12
4th, 22.376, Josh Mead, Kearney,12
5th, 22.386, Radell Nared, Omaha North,11
6th, 22.510, Kohlman Adema-Schulte, Millard West,12
7th, 22.644, Michael Burrus, Papillion-La Vista South,12
8th, 22.866, Cornell Leffler, Lincoln Southeast,12

Return to INDEX

1600 METER RELAY

State Record: 3:17.15 Fremont 1985
Meet Record: 3:17.15 Fremont 1985

Section Results

Section #1

3:25.986, Grand Island
3:27.396, Fremont
3:28.596, Omaha Central
3:28.880, Lincoln High
3:30.564, Lincoln Northeast
3:30.792, Ralston
3:32.194, Elkhorn
3:32.266, Omaha Northwest

Section #2

3:20.085, Omaha Burke
3:20.941, Kearney
3:21.091, Lincoln Southeast
3:21.919, Millard West
3:25.571, Papillion-La Vista
3:30.530, Millard South
3:30.554, Millard North
DNF , Omaha Westside

Final Results

1st, 3:20.085, Omaha Burke
Nathan Anderson, 12, Jacob Marousek, 12, Matthew Holst, 12, Stephon Washington, 11
2nd, 3:20.941, Kearney
Brant Haupt, 12, Jordan Moncrief, 12, Chase Bolin, 12, Josh Mead, 12
3rd, 3:21.091, Lincoln Southeast
Tyson Youngquist, 10, Rohan Sohi, 12, Connor Smith, 12, Cornell Leffler, 12
4th, 3:21.919, Millard West
Nash Beaudin, 10, Alexander Nekoranec, 12, Marcus Leichner, 12, Aaron Garza, 12
5th, 3:25.571, Papillion-La Vista
Jeremy Lewis, 11, Eric Queck, 12, Christopher Svoboda, 10, Christian Ramon, 12
6th, 3:25.986, Grand Island
Lucas Miller, 11, Samuel Foltz, 9, Will Bamesberger, 9, Zachary Christensen, 12
7th, 3:27.396, Fremont
Aaron McCoy, 11, Camden Schmidt, 11, Jose Nuno, 12, Braxton Voss, 10
8th, 3:28.596, Omaha Central
Julian Jones, 12, Jourdan Kellogg, 12, John Zukaitis, 11, Kadeem Nehlsen, 12
3:28.880, Lincoln High
3:30.530, Millard South
3:30.554, Millard North
3:30.564, Lincoln Northeast
3:30.792, Ralston
3:32.194, Elkhorn
3:32.266, Omaha Northwest
DNF , Omaha Westside


 
 
Post as: 
History for Nebraska NSAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   3    
2013 1   2    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1 147  
2009 1   2