Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Apr 17th

YearResultsNews 
*20141 1 
20131 2 
20121 2 
20111 1 
20101 1 
20091 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

2010 Results - Pasco Invitational
Apr 18 2010, 10:10 PM
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

Pasco Invitational

 

2010 Results - Pasco Invitational

Published by
ross   on Apr 18 2010, 10:10 PM
Pasco Invitational - Apr 17, 2010
Pasco, WA, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Avery, Marques 12 Pasco 10.95 nwi 1  
2 Arceneaux, BJ 11 Kent Meridian 11.11 nwi 1  
3 Lowe, Keanon 12 Jesuit 11.12 nwi 1  
4 Bailey, Wes 10 Mead 11.29 nwi 1  
5 Moore-Young, Diondre' 11 Cheney 11.32 nwi 1  
6 Abrams, Aaron 12 Kentridge 11.32 nwi 1  
7 Johnston, Jerrod 11 Kamiakin 11.35 nwi 1  
8 Jones, David 11 Kent Meridian 11.40 nwi 1  
9 Rhea, DeVonte 12 Richland 11.57 nwi 1  
10 Howell, Byron 10 Garfield 11.58 nwi 1  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Avery, Marques 12 Pasco 11.03 nwi 5  
2 Bailey, Wes 10 Mead 11.17 nwi 4  
3 Lowe, Keanon 12 Jesuit 11.19 nwi 2  
4 Arceneaux, BJ 11 Kent Meridian 11.20 nwi 1  
6 Johnston, Jerrod 11 Kamiakin 11.30 nwi 4  
7 Jones, David 11 Kent Meridian 11.31 nwi 4  
8 Rhea, DeVonte 12 Richland 11.32 nwi 4  
9 Howell, Byron 10 Garfield 11.33 nwi 5  
9 Abrams, Aaron 12 Kentridge 11.33 nwi 2  
11 Lee, Sungyoung 11 Ellensburg 11.34 nwi 2  
12 Olson, Brendon 12 Joel Ferris 11.38 nwi 5  
13 Stewart, Travis 12 Hanford 11.42 nwi 2  
14 Bernatz, Camden 11 Lewiston 11.43 nwi 4  
5 Moore-Young, Diondre' 11 Cheney 11.43 nwi 3  
15 Oden, Loren 11 Lake City 11.45 nwi 5  
16 Nungester, Ryan 11 Central Valley 11.46 nwi 5  
17 Gray, Wesley 11 Benson 11.49 nwi 4  
18 Askew, Tristan 12 Kentwood 11.59 nwi 4  
19 Green, Devonte 11 Foster 11.66 nwi 2  
19 Schilling, Austin 12 Walla Walla 11.66 nwi 5  
21 Condon, Bobby 11 Gonzaga Prep 11.70 nwi 3  
21 Wilks, Jordan 12 Moses Lake 11.70 nwi 1  
23 Olney, Logan 11 Zillah 11.71 nwi 1  
24 Gartrell, Kent 12 Riverside Christ 11.72 nwi 3  
25 Schmekel, Allan 10 Lake Stevens 11.73 nwi 1  
26 Robinson, Trent 10 Lewis and Clark 11.75 nwi 3  
27 Pilot, Kennen 11 Prosser 11.77 nwi 1  
28 Esparza, Mike 11 Eisenhower 11.84 nwi 4  
29 Fuchs, Alexander 12 North Kitsap 11.88 nwi 5  
30 Snider, John 11 Southridge 11.89 nwi 3  
31 Monroe, Adrian 10 Shorecrest 11.90 nwi 3  
32 Humphrey, Jake 12 University 11.95 nwi 5  
33 Wagner, Austin 10 A.C. Davis 12.02 nwi 1  
34 Kelley, Joe 11 Fife 12.07 nwi 1  
35 Battalla, Alejandro 12 Waitsburg-Presco 12.09 nwi 1  
36 Steinke, William 12 Nathan Hale 12.13 nwi 2  
37 Pelton, Michael 12 Eastmont 12.17 nwi 2  
37 Crawford, Dauson 12 Pullman 12.17 nwi 3  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 DeHart, Holly 11 Kentwood 12.25 nwi 1  
2 Stewart, Haley 11 Lincoln 12.55 nwi 1  
3 Upton, LaQuilla 12 Southridge 12.61 nwi 1  
4 Varela, Madelayne 10 Kentlake 12.68 nwi 1  
5 Truth, Sharkyla 12 Garfield 12.70 nwi 1  
6 Ritacco, Jacki 11 Jesuit 12.82 nwi 1  
7 Morton, Alexi 12 Auburn Mountainv 12.83 nwi 1  
8 Byers, Siara 12 North Kitsap 12.87 nwi 1  
9 Zuniga, Angie 10 Toppenish 12.88 nwi 1  
10 Ramos, Alexis 12 Shorecrest 12.91 nwi 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Stewart, Haley 11 Lincoln 12.67 nwi 2  
1 Morton, Alexi 12 Auburn Mountainv 12.67 nwi 3  
3 Varela, Madelayne 10 Kentlake 12.75 nwi 4  
6 Upton, LaQuilla 12 Southridge 12.78 nwi 3  
7 Truth, Sharkyla 12 Garfield 12.79 nwi 3  
7 Ritacco, Jacki 11 Jesuit 12.79 nwi 2  
9 Zuniga, Angie 10 Toppenish 12.84 nwi 3  
10 Ramos, Alexis 12 Shorecrest 12.85 nwi 4  
4 DeHart, Holly 11 Kentwood 12.86 nwi 1  
11 Maurer, Shelby 12 Cheney 12.88 nwi 4  
12 Holt, Iesha 11 Central Kitsap 12.91 nwi 1  
13 Billingslea, Dominique 12 Coeur D'Alene Ch 12.92 nwi 1  
5 Byers, Siara 12 North Kitsap 13.02 nwi 5  
14 Williams, Shelby 12 Ridgefield 13.07 nwi 5  
15 Ivancic, Rachel 10 Nathan Hale 13.12 nwi 2  
16 Scott, Martesha 11 Kent Meridian 13.13 nwi 2  
17 Nemeth, Michelle 9 Central Valley 13.15 nwi 2  
18 Kegler, Amy 12 Riverside-OR 13.19 nwi 3  
19 Neal, Rebecca 9 Kamiakin 13.20 nwi 1  
19 Rees, Marlee 10 Prosser 13.20 nwi 2  
21 Swanson, Taylor 11 Roosevelt 13.25 nwi 5  
22 Reynolds, Taylor 11 Eastmont 13.26 nwi 1  
22 Campbell, Shanai 12 Eisenhower 13.26 nwi 1  
24 Williams, Brandi 9 Auburn Riverside 13.27 nwi 4  
24 O'Neill, Cory 12 Pendleton 13.27 nwi 2  
26 Pierce, Sarah 10 Chiawana 13.35 nwi 2  
27 Curtis, Haley 12 West Valley-Yaki 13.38 nwi 5  
28 Fitzhugh, Katie 10 Lewis and Clark 13.41 nwi 5  
29 Banaugh, Alexa 12 Mead 13.45 nwi 5  
30 Darden, Ilijah 11 Benson 13.50 nwi 4  
31 Bautista, Tracey 9 A.C. Davis 13.51 nwi 3  
32 Pond, Emily 12 Colville 13.52 nwi 1  
33 Mouser, Shawna 11 Morton White Pas 13.54 nwi 3  
34 Ball, Nikole 10 Deer Park 13.56 nwi 4  
35 Munoz, Magie 11 Moses Lake 13.57 nwi 3  
36 Bemis, Briauna 11 University 13.59 nwi 3  
37 Aashiem, Alysa 11 White River 13.68 nwi 5  
38 Lorber, Sarah 12 Joel Ferris 13.69 nwi 5  
39 Simpson, Jazmin 10 Fife 13.79 nwi 2  
40 Whipple, Jill 12 Clarkston 13.90 nwi 1  
41 Guo, Anna 9 Pullman 13.92 nwi 4  
42 Vogt, Liz 11 Trout Lake/Glenw 13.93 nwi 5  
43 Bertelsen, Haley 10 Kentridge 13.99 nwi 4  
44 Smalls, MyQuerra 10 Rainier Beach 14.30 nwi 4  
-- Wickenhagen, Andrea 11 Highland DNF nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Kentwood 56 2) Jesuit 41 3) Southridge 38 4) Benson 35 5) Hermiston 34 6) Mead 32 7) West Valley-Yak 23 8) Shadle Park 22 9) Pullman 21 9) Garfield 21 11) Lincoln 20 12) Kentlake 19 12) Wenatchee 19 12) Richland 19 12) Eisenhower 19 16) Othello 18 17) Auburn Riverside 17 18) North Central 15.50 19) Joel Ferris 15 19) Kentridge 15 19) Central Valley 15 22) Kent Meridian 14 23) Pasco 11 23) Auburn Mtview 11 25) Connell 10 25) CDA Charter 10 25) North Kitsap 10 28) Lewis & Clark 9 28) Central Kitsap 9 30) Fife 8 30) Chewelah 8 30) White River 8 30) White Pass 8 34) Ephrata 6.50 35) Nathan Hale 6 35) Lakewood 6 35) Shorecrest 6 35) Lake Stevens 6 39) Ridgefield 5 39) Coeur D'Alene 5 39) Rainier Beach 5 42) Colville 4 42) Pendleton 4 42) Kamiakin 4 45) A.C. Davis 3 45) Hanford 3 45) Bishop Blanchet 3 48) Lewiston 2 48) Riverside-WA 2 50) East Valley-Yak 1 Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Mead 60 2) Kent Meridian 54 3) North Central 36 3) Wenatchee 36 5) Pasco 35 6) Auburn Riverside 28 7) Jesuit 27 8) Walla Walla 26 9) Cheney 21 9) Chewelah 21 9) Kentwood 21 12) Tahoma 20 12) Joel Ferris 20 14) Foster 18 15) Lewis & Clark 15 15) Kamiakin 15 15) Central Kitsap 15 18) Rainier Beach 14 18) Ephrata 14 20) Shorecrest 13 20) Riverside Christian 13 22) Capital 12 22) Benson 12 24) White River 11 24) North Kitsap 11 26) Lincoln 10 26) A.C. Davis 10 28) Newport 8 28) Wood River 8 30) Eisenhower 7 30) Shadle Park 7 30) West Valley-Sp 7 33) Southridge 6 33) Lewiston 6 33) Richland 6 33) Kentridge 6 37) Enumclaw 5 38) Chiawana 4 38) Colville 4 38) Lakewood 4 41) Quincy 3.50 41) La Grande 3.50 43) Connell 3 43) Riverside-OR 3 43) Cashmere 3 43) Lake City 3 47) East Valley-Sp 2 47) Othello 2 47) St. John-Endicott / LaCros 2 47) Ellensburg 2 47) Cedarcrest 2 47) Hermiston 2 53) Coeur D'Alene 1 53) Garfield 1 53) Auburn Mtview 1 53) Kennewick 1 53) Hanford 1

 


 
 
Post as: 
History for Pasco Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   2    
2012 1   2    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1   1