Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Mar 20th

YearResultsVideoNewsPhotos 
20151 2 
20141 3 
20121 2 1 
20112 2 
20101 1 
20091 1 
20081 1 
20071 1 
20061 1 
20051 1 
20041 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

2010 Results - Heitkotter invite
Apr 9th 2010, 1:37am
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

2011 Heitkotter Invitational Track Meet

Faith Lutheran High School

Saturday, March 19, 2011

 

Entry Fee:       $200 per school.  Payment is due at or before the coach’s meeting.

 

Entries:            Each School will be allowed 3 entries per event and 1 entry per relay.  Entries must be made on the Athletic.net website.  Entries are due by Thursday, March 17th at noon.  Failure to comply with either of the stipulations above will result in your team not being able to compete in the meet. Please email coach Rick Baird if you are planning to attend the meet this year, so we have an idea of how many teams will be coming, thanks.

 

Times:               Coach’s meeting will be held in the gym lobby at 9:00 am.  Field events will start at 9:30 am.  Running Events will begin at 10:00 am.  Lane assignments will be made with entries provided.

 

Event Order:   Standard Event order

 

Field Events:   The long jump and triple jump will be one hour of open pit with 4 jumps and no finals.  The throws will be 4 throws and no finals.

 

Starting Heights:  Girls High Jump:  4’ increments of 2” to 4’8”; 1” thereafter

                        Boy’s High Jump:  4’8” increments of 2” to 5’8”; 1” thereafter

                        Girl’s Pole Vault:  6’ increments of 6”

                        Boy’s Pole Vault:  8’ increments of 6” to 11’; 3” thereafter

 

Scoring:           8 place scoring 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2, 1

 

Awards:          Medals to top 3 in each event. 

                        Team awards to the top 2 boy’s and girl’s teams.

 

 

Important Numbers:    Phone  702-804-4422

                                    Fax      702-804-4301

                                    Rick Baird 630-9665, rbaird55@hotmail.com

 

2010 Results - Heitkotter invite

Published by
ross   on Apr 9th 2010, 1:37am


Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 McJunkin, Taylor             Pahrump Valley         13.63      13.70   2  10
  2 Head, Amanda                 Pahrump Valley         13.10      14.10   1   8
  3 Klem, Kaitlin                Pahrump Valley         13.27      14.20   1   5.50
  3 Lawerance, Autumn            White Pine                        14.20   5   5.50
  5 Brown, Eboni                 Calvary Chapel         13.14      14.30   1   4
  6 Chitwood, Mandy              Durango                13.20      14.40   1   3
  7 Allen, Kylie                 Faith Lutheran H       13.90      14.50   2   2
  8 Johnson, Ayanna              Sierra Vista           12.90      14.60   1   0.33
  8 Lamburg, Sarah               Faith Lutheran H       14.20      14.60   2   0.33
  8 Rockenfeller, Kirsten        Boulder City                      14.60   6   0.33
 11 Parker, Jocelyn              The Meadows            13.30      14.80   1
 12 De Los Reyes, Alicia         Sierra Vista           14.20      14.90   2
 13 Babcock, Lacee               Lincoln County                    15.00   4
 13 Melgoza, Karys               Indian Springs         15.10      15.00   3
 13 Lee, Brooke                  Laughlin                          15.00   5
 16 Bice, Jackie                 Eureka                            15.20   5
 16 Harding, Breanna             Moapa Valley                      15.20   4
 18 Ayers, Sara                  Tonopah                13.81      15.30   2
 19 Capanna, Gianna              The Meadows                       15.40   4
 20 Dietz, Kaylee                Laughlin               15.80      15.50   3
 20 Noto, Ashley                 Moapa Valley           13.80      15.50   2
 22 Jensen, Ciera                Lund                   14.88      15.60   3
 23 carpenter, victoria          Indian Springs         15.50      15.70   3
 24 Cathcart, Chelsea            Beatty                 16.00      15.80   3
 24 Carter, Sharde               Sierra Vista           14.40      15.80   2
 26 Bottom, Courtney             Tonopah                13.90      15.90   2
 26 Lynch, Alexis                Boulder City                      15.90   5
 28 Blair, Satin                 Laughlin                          16.00   4
 29 Leikam, Amber                Death Valley Uni                  16.10   5
 29 Settlemire, Rebecca          Beatty                 16.00      16.10   3
 29 Leavitt, Erin                Moapa Valley           16.80      16.10   4
 32 Troutman, Emily              Calvary Chapel         15.70      16.20   3
 32 Maccioni, Olivia             The Meadows                       16.20   6
 34 Meas, Megan                  White Pine                        16.40   4
 35 Frantz, Heidi                Boulder City                      16.70   5
 36 hungerford, cassidy          Indian Springs         19.10      18.90   4
 -- Stork, Kylee                 White Pine                           NT   4
 -- Smith, Audrey                Eureka                               NT   5
 -- Carter, Tiffany              Durango                13.50         NT   1
 -- Boren, Melynda               Lund                   13.55         NT   1
 -- Frantz, Dallas               Boulder City                         NT   6
 -- Moreno, Sarah                Calvary Chapel         14.60         NT   3

Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Klem, Kaitlin                Pahrump Valley         27.70      27.90   1  10
  2 Chitwood, Mandy              Durango                27.00      28.10   1   8
  3 Lawerance, Autumn            White Pine                        28.50   4   6
  4 Rockenfeller, Kirsten        Boulder City                      28.90   4   5
  5 Argabright, Noami            Pahrump Valley         29.20      29.00   2   3.50
  5 Parker, Jocelyn              The Meadows            28.10      29.00   1   3.50
  7 Allen, Kylie                 Faith Lutheran H       29.50      29.80   2   1.50
  7 Noto, Ashley                 Moapa Valley           28.80      29.80   2   1.50
  9 Leonard, Sam                 Faith Lutheran H       30.20      29.90   3
 10 Bice, Jackie                 Eureka                            30.20   4
 11 De Los Reyes, Alicia         Sierra Vista           29.00      30.30   2
 12 Lee, Brooke                  Laughlin               31.00      30.70   3
 13 Wulfenstein, Sara            Pahrump Valley         30.90      31.10   3
 14 Jensen, Ciera                Lund                   28.59      31.40   2
 15 Lee, Brittany                Laughlin               32.00      31.50   3
 15 Carter, Tiffany              Durango                27.00      31.50   1
 17 Collins, Teal                White Pine             29.20      31.70   2
 18 Ayers, Sara                  Tonopah                27.50      32.00   1
 19 Leavitt, Erin                Moapa Valley           33.70      32.10   4
 20 Melgoza, Karys               Indian Springs         32.10      32.20   3
 21 Murdock, Jessica             Lincoln County                    32.50   4
 22 McDonald, Chantel            Laughlin               31.50      32.80   3
 23 Allabach, Ariel              Durango                28.00      33.20   1
 24 Troutman, Emily              Calvary Chapel         32.60      33.40   3
 24 Lynch, Alexis                Boulder City                      33.40   5
 26 Meas, Megan                  White Pine                        33.80   5
 27 Frizzell, Annie              Calvary Chapel         37.50      35.50   4
 28 Peterson, Heidi              Boulder City                      36.10   5
 29 Salman, Lee                  The Meadows                       38.20   5
 -- Johnson, Ayanna              Sierra Vista           27.70         NT   1
 -- Brock, Jullian               Tonopah                33.00         NT   3
 -- Settlemire, Rebecca          Beatty                 36.00         NT   4
 -- Moreno, Sarah                Calvary Chapel                       NT   5
 -- Jackson, Jeanette            Sierra Vista           27.90         NT   1
 -- Georges, Karissa             The Meadows            30.10         NT   2
 -- Boren, Melynda               Lund                   29.58         NT   2
 -- Smith, Audrey                Eureka                               NT   4

Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McJunkin, Taylor             Pahrump Valley       1:03.40    1:02.70   1  10
  2 Beagle, Brynne               Faith Lutheran H     1:03.50    1:03.30   1   8
  3 Akers, Kattrena              Round Mountain       1:04.10    1:03.90   1   6
  4 Toumasis, Tasja              Boulder City         1:04.00    1:05.20   1   5
  5 Argabright, Noami            Pahrump Valley       1:06.40   J1:05.20   1   4
  6 Flemming, Tyler              Durango              1:05.00    1:05.60   1   3
  7 Phelps, Heather              Boulder City         1:07.50    1:07.40   2   2
  8 Fullmer, Kelsie              White Pine           1:06.50    1:07.80   1   1
  9 Lamburg, Sarah               Faith Lutheran H     1:08.50    1:09.10   2
 10 Gamboa, Araceli              Sierra Vista         1:10.00    1:09.80   2
 11 Collins, Teal                White Pine           1:09.00    1:10.60   2
 12 Tripp, Deanna                Laughlin                        1:10.80   3
 13 Georges, Karissa             The Meadows                     1:12.00   4
 14 Escabedo, Leticia            Lincoln County                  1:12.80   4
 15 Jensen, Ciera                Lund                 1:14.25    1:13.40   3
 16 Torgeson, Mikelle            Boulder City         1:14.90    1:13.80   3
 17 Lee, Hanna                   The Meadows          1:09.00    1:14.00   2
 18 Bunting, Larissa             Laughlin                        1:14.10   4
 19 Peters, Marissa              Laughlin             1:14.80    1:14.40   3
 19 Brown, Hannah                The Meadows          1:14.00    1:14.40   3
 21 Alacron, Guadalupe           Pahrump Valley       1:10.40    1:14.80   2
 22 Sprague, Kim                 Moapa Valley         1:12.00    1:15.30   2
 23 Harding, Breanna             Moapa Valley         1:15.00    1:16.10   3
 24 Gross, Melynda               Beatty               1:15.00    1:16.60   3
 25 Gomez, Teresa                Beatty                          1:17.70   4
 -- Johnson, Ayanna              Sierra Vista         1:05.00         NT   1
 -- Altimirano, Crystal          Calvary Chapel                       NT   4
 -- Bousema, Christina           Calvary Chapel       1:22.70         NT   3
 -- odell, jessica               Indian Springs                       NT   4
 -- Martinez, Alexia             Calvary Chapel                       NT   4
 -- Mitchell, Teeyahna           Sierra Vista         1:12.00         NT   2

Girls 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Lindgren, Ashley             Pahrump Valley       2:26.60    2:29.20   1  10
  2 Maloney, Samantha            Durango              2:40.00    2:39.20   1   8
  3 Lovell, Ashley               The Meadows          2:28.30    2:40.50   1   6
  4 Martinez, Ana                Beatty               2:44.00    2:43.50   1   5
  5 Alexander, Megan             The Meadows          2:53.00    2:46.50   2   3.50
  5 Fullmer, Kelsie              White Pine           2:37.00    2:46.50   1   3.50
  7 Bartholomew, Amy             Faith Lutheran H                2:53.30   4   2
  8 Kurtz, Kelley                Faith Lutheran H     2:59.50    2:54.00   2   1
  9 Gonzalez, Sarah              Durango              3:00.00    2:54.30   2
 10 Perchetti, Abri              Tonopah                         2:55.20   4
 11 Foss, Katelyn                Pahrump Valley       2:40.40    2:55.40   1
 12 Owens, Holly                 Boulder City         2:57.00    2:56.20   2
 13 Ellis, Oriana                Durango              2:50.00    2:57.00   2
 14 Stewart, Nychea              Lund                 3:02.20    2:59.00   2
 15 Clarke, Melody               Laughlin             2:59.90    3:00.50   2
 16 Arndt, Kate                  Faith Lutheran H                3:02.50   4
 17 Walling, Christina           Calvary Chapel       2:41.60    3:04.20   1
 18 Haskins, Alayna              The Meadows                     3:06.30   4
 19 Fantaro, Amanda              Laughlin                        3:07.20   4
 20 Martinez, Natalie            Boulder City                    3:08.30   4
 21 Musselman, Mackenzie         Round Mountain       3:07.70    3:09.50   3
 22 Watts, Courtney              Moapa Valley         3:11.00    3:11.10   3
 23 Barlow, Analise              Moapa Valley         3:09.00    3:17.40   3
 24 Barlow, Kaylee               Moapa Valley         3:20.00    3:19.00   3
 25 Martinez, Rochelle           Laughlin             3:20.10    3:19.50   4
 26 Keller, Carli                Round Mountain       3:15.10    3:35.50   3
 -- Adams, Stephanie             Boulder City         2:42.10         NT   1
 -- Gray, Sara                   Beatty               3:15.00         NT   3
 -- Herder, Miranda              White Pine           3:11.40         NT   3
 -- Altimirano, Crystal          Calvary Chapel                       NT   4
 -- Gan, Xin                     Sierra Vista         2:47.00         NT   2
 -- Bousema, Christina           Calvary Chapel       3:04.60         NT   3

Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindgren, Ashley             Pahrump Valley       5:30.50    5:25.70   10
  2 Martinez, Ana                Beatty               6:30.00    5:54.20    8
  3 Adams, Stephanie             Boulder City         5:59.60    6:03.00    6
  4 Tobler, Jessica              Boulder City         5:55.30    6:05.20    5
  5 Lovell, Ashley               The Meadows                     6:11.10    4
  6 Chappell, Jordan             Moapa Valley         5:50.00    6:11.40    3
  7 Dulgar, Brooklyn             Durango              6:25.00    6:24.20    2
  8 Gan, Xin                     Sierra Vista         6:12.30    6:27.50    1
  9 Canino, Katie                Pahrump Valley       6:36.60    6:32.10
 10 Stewart, Nychea              Lund                 6:26.40    6:35.20
 11 Mejia, Kemberly              Laughlin             6:28.00    6:36.50
 12 Ellis, Oriana                Durango              6:25.00    6:38.60
 13 Jorgeson, M                  Boulder City                    6:42.30
 14 DiBiasi, Karissa             Pahrump Valley       6:58.60    6:49.80
 15 Escarzaga, Christina         Laughlin                        6:50.40
 16 Benavides, Kim               Laughlin                        7:00.50
 17 Martinez, Maria              Beatty               7:15.00    7:00.80
 18 Walling, Christina           Calvary Chapel       6:55.60    7:01.80
 19 Arndt, Kate                  Faith Lutheran H                7:04.40
 20 Hernandez, Sandra            The Meadows                     7:04.90
 21 Mitchell, Heather            White Pine           7:23.50    7:19.00
 22 Keller, Carli                Round Mountain       7:16.20    7:19.78
 23 Mitchell, Laura              White Pine                      7:20.10
 24 Blackham, Alicia             The Meadows          6:32.30    7:21.00
 25 Watts, Courtney              Moapa Valley         7:23.00    7:27.30
 25 Gloeckner, Isabella          Lincoln County                  7:27.30
 27 Barlow, Kaylee               Moapa Valley         7:33.00    7:32.50
 -- Herder, Miranda              White Pine           7:03.80         NT
 -- Bartholomew, Amy             Faith Lutheran H                     NT
 -- Aleman, Nattaly              Durango              6:40.00         NT
 -- Cordle, Sheylynn             Lincoln County                       NT
 -- Bragg, Alexandria            Sierra Vista         6:30.00         NT
 -- Zatezalo, Liz                Sierra Vista         6:21.00         NT

Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Tobler, Jessica              Boulder City                   13:07.20   10
  2 Chappell, Jordan             Moapa Valley        14:29.00   13:47.60    8
  3 Skilling, Kayla              Pahrump Valley      14:44.20   14:28.80    6
  4 Bouch, Megan                 Faith Lutheran H    14:23.00   14:29.10    5
  5 Mejia, Kemberly              Laughlin            14:38.60   14:29.80    4
  6 Zatezalo, Liz                Sierra Vista        14:15.00   14:32.00    3
  7 Canino, Katie                Pahrump Valley      14:36.70   14:44.20    2
  8 Bragg, Alexandria            Sierra Vista        14:30.00   14:45.70    1
  9 Escarzaga, Christina         Laughlin            14:38.90   14:59.50
 10 Mortenson, Jessany           Moapa Valley        15:35.00   15:29.20
 11 Martinez, Maria              Beatty              14:56.00   15:29.50
 12 Martinez, Ana                Beatty              14:17.00   15:29.80
 13 DiBiasi, Karissa             Pahrump Valley      15:56.80   15:39.70
 14 Benavides, Kim               Laughlin                       15:47.80
 15 Willard, Tibi                Moapa Valley        15:46.00   16:03.80
 16 Hernandez, Sandra            The Meadows                    16:19.90
 17 Musselman, Mackenzie         Round Mountain      15:17.00   17:07.50
 18 Gloeckner, Isabella          Lincoln County                 17:39.10
 19 Wilson, Megan                Tonopah             20:12.50   19:28.90
 -- Ivy, Melissa                 Tonopah                              NT
 -- Herder, Miranda              White Pine                           NT
 -- Jorganson, Breanna           Tonopah                              NT
 -- Dulgar, Brooklyn             Durango             13:30.00         NT
 -- Walling, Christina           Calvary Chapel      13:30.00         NT
 -- Cordle, Sheylynn             Lincoln County                       NT
 -- Gan, Xin                     Sierra Vista        14:28.00         NT
 -- Torgeson, Mikelle            Boulder City                         NT
 -- Mitchell, Laura              White Pine          15:24.10         DQ

Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Helm, Macy                   Faith Lutheran H       19.00      17.90   1  10
  2 Ewing, Melissa               Pahrump Valley         18.40      19.00   1   8
  3 Fong, Kristyna               The Meadows            19.20      19.10   2   5
  3 Boyster, Emily               Boulder City                      19.10   4   5
  3 Bakken, Tori                 Faith Lutheran H       18.90      19.10   1   5
  6 Miller, Raneka               Durango                17.90      19.20   1   3
  7 Argabright, Noami            Pahrump Valley         18.30      19.30   1   2
  8 Higbee, Alyssa               Pahranagat Valley      18.81      19.70   1   1
  9 Florence, Tia                Lincoln County                    20.00   3
 10 Olige, Chelsea               Moapa Valley           18.20      20.30   1
 11 Noto, Ashley                 Moapa Valley           20.40      20.60   2
 12 Hiu, Maile                   Sierra Vista           18.90      20.80   1
 13 Fullmer, Kerri               White Pine             19.50      21.00   2
 14 Eastman, Trista              Beatty                 20.50      21.10   2
 15 Frizzell, Annie              Calvary Chapel                    21.40   3
 16 McDonald, Chantel            Laughlin               20.10      21.60   2
 17 Moreno, Sarah                Calvary Chapel         19.90      21.80   2
 17 Samuelson, Brettney          Sierra Vista           20.80      21.80   3
 19 odell, jessica               Indian Springs                    22.10   4
 20 carpenter, victoria          Indian Springs                    23.10   3
 21 Webber, Samm                 Moapa Valley           21.70      24.10   3
 22 Apoyan, Lilit                Durango                21.20      31.80   3
 -- Hawley, Nichole              The Meadows                          NT   4
 -- O'Neal, Taylor               The Meadows            19.70         NT   2
 -- Matthis, Alexa               Faith Lutheran H       20.54         NT   3
 -- Settlemire, Rebecca          Beatty                 25.00         NT   3
 -- Cohan, Markie                Beatty                 20.50         DQ   2

Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Noto, Ashley                 Moapa Valley           50.60      52.20   1  10
  2 Bakken, Tori                 Faith Lutheran H       53.80      53.50   1   8
  3 Helm, Macy                   Faith Lutheran H       51.10      53.60   1   6
  4 Moen, Bailey                 Pahrump Valley         58.70      55.00   2   5
  5 Fullmer, Kerri               White Pine             55.80      56.00   1   4
  6 Ewing, Melissa               Pahrump Valley         53.80      56.10   1   3
  7 Escabedo, Leticia            Lincoln County                    57.50   3   2
  8 Eastman, Trista              Beatty               1:01.00      58.10   2   1
  9 Webber, Samm                 Moapa Valley           59.90      58.20   2
 10 Boyster, Emily               Boulder City                      58.40   3
 11 McDonald, Chantel            Laughlin               55.50      58.60   1
 12 Richardson, Lindsey          Calvary Chapel         58.90    1:00.00   2
 13 Hiu, Maile                   Sierra Vista           57.90    1:00.10   2
 14 Matthis, Alexa               Faith Lutheran H       55.50    1:00.40   1
 15 Samuelson, Brettney          Sierra Vista         1:01.00    1:03.20   2
 16 Miller, Cortney              Calvary Chapel       1:06.20    1:04.50   3
 17 Frizzell, Annie              Calvary Chapel                  1:07.40   3
 18 Apoyan, Lilit                Durango              1:00.00    1:09.70   2
 -- O'Neal, Taylor               The Meadows            56.80         NT   2
 -- Miller, Raneka               Durango                49.00         NT   1
 -- Riera, Migliani              Pahranagat Valley                    NT   3
 -- Benavides, Kim               Laughlin             1:02.80         DQ   3
 -- Florence, Tia                Lincoln County                       DQ   3

Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Faith Lutheran High School  'A'                     51.50      53.90   1  10
     1) Onyema, Krystal                 2) Mayo, Kiah
     3) Goynes, Joi                     4) Leonard, Sam
  2 The Meadows  'A'                                    56.50      57.10   1   8
     1) Fong, Kristyna                  2) Parker, Jocelyn
     3) Georges, Karissa                4) Lovell, Ashley
  3 Calvary Chapel  'A'                                 56.14      57.20   1   6
     1) Moreno, Sarah                   2) Brown, Eboni
     3) Kinner, Melinda                 4) Saida, Carlene
  4 Tonopah  'A'                                        57.50      58.60   1   5
     1) Ashbey, Summer                  2) Bottom, Courtney
     3) Brock, Jullian                  4) Perchetti, Abri
  5 Pahranagat Valley  'A'                            1:02.00      58.70   2   4
     1) Higbee, Alyssa                  2) Riera, Migliani
     3) Strong, Brindi                  4) Scholfield, Nikki
  6 Laughlin  'A'                                       56.40    1:00.20   1   3
     1) Dietz, Kaylee                   2) Bunting, Larissa
     3) Fantaro, Amanda                 4) Blair, Satin
  7 White Pine  'A'                                     59.00    1:00.60   2   2
     1) Blackman, Olivia                2) Lawerance, Autumn
     3) Meas, Megan                     4) Mitchell, Heather
  8 Boulder City  'A'                                   56.00    1:00.80   1   1
     1) Rockenfeller, Kirsten           2) Waldo, Marquela
     3) Peterson, Heidi                 4) Boyster, Emily
  9 Beatty  'A'                                       1:02.00    1:02.20   2
     1) Cohan, Markie                   2) Cummings, Jessica
     3) Settlemire, Rebecca             4) Dunsterville, Heather
 -- Pahrump Valley  'A'                                 56.90         NT   1
     1) Maughan, Rachael                2) Argabright, Noami
     3) Head, Amanda                    4) Klem, Kaitlin
 -- Indian Springs  'A'                                 58.30         NT   2
     1) carpenter, victoria             2) hungerford, cassidy
     3) odell, jessica                  4) Melgoza, Karys
 -- Sierra Vista  'A'                                   53.00         NT   1
     1) De Los Reyes, Alicia            2) Carter, Sharde
     3) Mitchell, Teeyahna              4) Sanders, Tyler

Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Faith Lutheran High School  'A'                   1:49.40    1:53.00   1  10
     1) Beagle, Brynne                  2) Helm, Macy
     3) Mayo, Kiah                      4) Goynes, Joi
  2 Pahrump Valley  'A'                               1:58.80    1:58.90   1   8
     1) Hughes, Shelby                  2) Wulfenstein, Sara
     3) Ewing, Melissa                  4) McJunkin, Taylor
  3 Pahranagat Valley  'A'                            2:05.00    2:03.50   1   6
     1) Higbee, Alyssa                  2) Riera, Migliani
     3) Strong, Brindi                  4) Scholfield, Nikki
  4 Tonopah  'A'                                      2:01.40    2:05.10   1   5
     1) Ashbey, Summer                  2) Bottom, Courtney
     3) Brock, Jullian                  4) Perchetti, Abri
  5 Calvary Chapel  'A'                               2:05.40    2:05.90   2   4
     1) Richardson, Lindsey             2) Kinner, Melinda
     3) Saida, Carlene                  4) Brown, Eboni
  6 Laughlin  'A'                                     1:53.30    2:07.40   1   3
     1) Mackey, Ruby                    2) Tripp, Deanna
     3) Lee, Brittany                   4) Lee, Brooke
  7 White Pine  'A'                                   2:06.92    2:07.70   2   2
     1) Stork, Kylee                    2) Medlyn, Marci
     3) Fullmer, Kelsie                 4) Collins, Teal
  8 Beatty  'A'                                       2:05.00    2:09.60   1   1
     1) Dunsterville, Heather           2) Cathcart, Chelsea
     3) Ulrich, Kaitlin                 4) Gomez, Teresa
  9 The Meadows  'A'                                  2:06.20    2:19.50   2
     1) Georges, Karissa                2) Salman, Lee
     3) Ramalingam, Priya               4) O'Neal, Taylor
 -- Boulder City  'A'                                 1:56.00         DQ   1
     1) Rockenfeller, Kirsten           2) Waldo, Marquela
     3) Phelps, :heather                4) Toumasis, Tasja

Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Faith Lutheran High School  'A'                   4:25.00    4:32.50   1  10
     1) Bakken, Tori                    2) Beagle, Brynne
     3) Helm, Macy                      4) Lamburg, Sarah
  2 Boulder City  'A'                                 4:31.00    4:33.20   1   8
     1) Phelps, :heather                2) Waldo, Marquela
     3) Adams, Stephanie                4) Toumasis, Tasja
  3 Tonopah  'A'                                      4:35.00    4:51.80   1   6
     1) Ashbey, Summer                  2) Bottom, Courtney
     3) Brock, Jullian                  4) Perchetti, Abri
  4 Pahrump Valley  'A'                               4:44.70    5:00.70   2   5
     1) Garcia, Janet                   2) Foss, Katelyn
     3) Alacron, Guadalupe              4) Prietzel, Jessica
  5 Laughlin  'A'                                     4:50.00    5:02.00   2   4
     1) Bunting, Larissa                2) Peters, Marissa
     3) Garza, Luisa                    4) Tripp, Deanna
  6 Beatty  'A'                                       4:40.00    5:03.70   1   3
     1) Eastman, Trista                 2) Dunsterville, Heather
     3) Gross, Melynda                  4) Cathcart, Chelsea
 -- The Meadows  'A'                                  4:40.00         NT   1
     1) Brown, Hannah                   2) Lee, Hanna
     3) Lovell, Ashley                  4) Alexander, Megan
 -- Calvary Chapel  'A'                               4:52.40         NT   2
     1) Chatelle, Alexis                2) Richardson, Lindsey
     3) Kinner, Melinda                 4) Miller, Cortney
 -- Durango  'A'                                      4:22.00         NT   1
     1) Miller, Raneka                  2) Flemming, Tyler
     3) Chitwood, Mandy                 4) Maloney, Samantha

Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Boulder City  'A'                                11:58.00   11:15.80   10
     1) Tobler, Jessica                 2) Owens, Holly
     3) Torgeson, Mikelle               4) Adams, Stephanie
  2 Durango  'A'                                     11:00.00   11:32.30    8
     1) Maloney, Samantha               2) Dulgar, Brooklyn
     3) Ellis, Oriana                   4) Aleman, Nattaly
  3 Moapa Valley  'A'                                11:40.00   11:43.00    6
     1) Willard, Tibi                   2) Watts, Courtney
     3) Mortenson, Jessany              4) Tuttle, Shannon
  4 Pahrump Valley  'A'                              11:38.80   11:47.00    5
     1) Canino, Katie                   2) Skilling, Kayla
     3) Foss, Katelyn                   4) Garcia, Janet
  5 Laughlin  'A'                                    10:50.00   11:57.60    4
     1) McDonald, Chantel               2) Escarzaga, Christina
     3) Mejia, Kemberly                 4) Fantaro, Amanda
  6 Faith Lutheran High School  'A'                  10:45.00   12:10.20    3
     1) Hoog, Sophia                    2) Bartholomew, Amy
     3) Kurtz, Kelley                   4) Matthis, Alexa
 -- Beatty  'A'                                      11:46.00         NT
     1) Martinez, Maria                 2) Martinez, Ana
     3) Gray, Sara                      4) Williams, Crystal
 -- The Meadows  'A'                                 15:12.00         NT
     1) Alexander, Megan                2) Brown, Hannah
     3) Blackham, Alicia                4) Haskins, Alayna
 -- Calvary Chapel  'A'                              12:08.30         NT
     1) Walling, Christina              2) Bousema, Christina
     3) Chatelle, Alexis                4) Sheets, Danielle

Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beville, Tiarra              Durango              4-10.00    5-00.00   10
  2 Miller, Raven                Durango              4-11.00    4-10.00    8
  3 Vogel, Rene                  Faith Lutheran H     4-10.00   J4-10.00    6
  4 Sanders, Tyler               Sierra Vista         5-00.00   J4-10.00    5
  5 Akers, Kattrena              Round Mountain       4-09.00    4-08.00    4
  6 Hammer, Taylor               Faith Lutheran H     4-08.00    4-06.00    2
  6 Fullmer, Kerri               White Pine           4-04.00    4-06.00    2
  6 Gross, Melynda               Beatty               4-02.00    4-06.00    2
  9 Parker, Jocelyn              The Meadows          4-04.00   J4-06.00
 10 Shakespeare, Kayla           Moapa Valley         4-04.00   J4-06.00
 11 Maughan, Rachael             Pahrump Valley       4-08.00   J4-06.00
 12 Brown, Jasmine               Laughlin             4-02.00    4-04.00
 12 Johnson, Anisa               Sierra Vista         4-06.00    4-04.00
 14 Hughes, Shelby               Pahrump Valley       4-04.00    4-02.00
 14 Van Engen, Regan             Pahrump Valley       4-01.00    4-02.00
 14 Olige, Chelsea               Moapa Valley         4-04.00    4-02.00
 14 Clarke, Melody               Laughlin                        4-02.00
 -- Anders, Ariel                Boulder City         4-06.00         NH
 -- Frantz, Dallas               Boulder City                         NH
 -- Mayo, Kiah                   Faith Lutheran H     5-03.00         NH
 -- O'Neal, Taylor               The Meadows          4-06.00         NH
 -- Altimirano, Crystal          Calvary Chapel                       NH
 -- carpenter, victoria          Indian Springs       4-04.00         NH
 -- Phelps, Heather              Boulder City                         NH
 -- Kinner, Melinda              Calvary Chapel                       NH

Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vogel, Rene                  Faith Lutheran H    10-00.00   10-01.00   10
  2 Fong, Kristyna               The Meadows          7-06.00    7-06.00    8
  3 Boucher, Amanda              Durango              6-00.00    6-06.00    6
  4 Anders, Ariel                Boulder City                   J6-06.00    4.50
  4 Cohan, Markie                Beatty               6-06.00   J6-06.00    4.50
  6 Pelagio, Frencie             Sierra Vista         6-06.00   J6-06.00    3
  7 Perez, Ariel                 Moapa Valley         6-00.00    6-00.00    1.50
  7 De Los Reyes, Alicia         Sierra Vista         6-00.00    6-00.00    1.50
  8 Tuttle, Shannon              Moapa Valley         6-06.00   J6-00.00
 10 Faraster, Zolie              Pahrump Valley       6-00.00    5-06.00
 10 Mitchell, Heather            White Pine           6-00.00    5-06.00
 10 Freeman, Mary Jane           Durango              5-06.00    5-06.00
 10 Webber, Samm                 Moapa Valley         5-06.00    5-06.00
 -- Gomez, Teresa                Beatty               6-00.00         NH
 -- Stork, Kylee                 White Pine                           NH
 -- Cota, Alexas                 Boulder City                         NH
 -- Eastman, Trista              Beatty               6-00.00         NH
 -- Blackman, Olivia             White Pine                           NH
 -- Moen, Bailey                 Pahrump Valley       5-06.00         NH
 -- Skilling, Kayla              Pahrump Valley       6-06.00         NH
 -- Frizzell, Annie              Calvary Chapel                       NH
 -- Diaz, Yamileth               Durango              7-06.00         NH

Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Onyema, Krystal              Faith Lutheran H    16-10.00   15-06.50   10
  2 Mayo, Kiah                   Faith Lutheran H    16-09.00   14-11.50    8
  3 Beville, Tiarra              Durango             16-07.00   14-11.00    6
  4 McJunkin, Taylor             Pahrump Valley      14-05.00   14-07.50    5
  5 Akers, Kattrena              Round Mountain      14-04.00   13-11.00    4
  6 Miller, Raven                Durango             15-00.00   13-10.00    3
  7 Fong, Kristyna               The Meadows         12-05.00   13-04.00    1.50
  7 Van Engen, Regan             Pahrump Valley      14-01.00   13-04.00    1.50
  9 Sanders, Tyler               Sierra Vista        15-03.00   13-03.50
  9 Escabedo, Leticia            Lincoln County                 13-03.50
 11 Florence, Tia                Lincoln County                 13-01.00
 12 Flemming, Tyler              Durango                        13-00.00
 12 Anders, Ariel                Boulder City        13-02.00   13-00.00
 14 Strong, Brindi               Pahranagat Valley   13-08.00   12-10.00
 14 Miller, Cortney              Calvary Chapel      13-02.00   12-10.00
 16 Brown, Hannah                The Meadows         12-08.00   12-07.50
 16 Lawerance, Autumn            White Pine                     12-07.50
 18 Perez, Ariel                 Moapa Valley        14-00.00   12-06.50
 18 Maughan, Rachael             Pahrump Valley      14-04.00   12-06.50
 18 Collins, Teal                White Pine          12-06.00   12-06.50
 21 Shakespeare, Kayla           Moapa Valley        12-00.00   12-01.50
 22 Saida, Carlene               Calvary Chapel      14-10.00   11-10.50
 23 Boyster, Emily               Boulder City                   11-10.00
 24 Melgoza, Karys               Indian Springs      12-02.00   11-07.00
 25 Harding, Breanna             Moapa Valley        12-03.00   11-05.00
 26 Bice, Jackie                 Eureka                         11-01.00
 27 Mackey, Ruby                 Laughlin            11-07.00   10-09.50
 28 Chatelle, Alexis             Calvary Chapel      10-06.00   10-03.50
 29 Arms, Kiana                  Death Valley Uni               10-00.00
 30 Keller, Carli                Round Mountain       9-03.00    9-01.00
 31 hungerford, cassidy          Indian Springs                  8-09.00
 -- Dunsterville, Heather        Beatty              12-04.00         ND
 -- Martinez, Natalie            Boulder City                         ND
 -- Salman, Lee                  The Meadows                          ND
 -- odell, jessica               Indian Springs                       ND
 -- Blair, Satin                 Laughlin            11-06.00         ND
 -- Chitwood, Mandy              Durango             13-00.00         ND
 -- Gillespie, Ally              Death Valley Uni                     ND
 -- Murdock, Jessica             Lincoln County                       ND
 -- Jensen, Ciera                Lund                11-02.00         ND
 -- Babcock, Lacee               Lincoln County                       ND

Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Onyema, Krystal              Faith Lutheran H    35-05.00   34-04.50   10
  2 Akers, Kattrena              Round Mountain      32-06.00   32-05.50    8
  3 Collins, Teal                White Pine          29-02.00   31-06.50    6
  4 Beville, Tiarra              Durango             31-00.00   31-05.50    5
  5 Klem, Kaitlin                Pahrump Valley      28-07.00   30-06.50    4
  6 Babcock, Lacee               Lincoln County                 28-08.50    3
  7 Van Engen, Regan             Pahrump Valley      29-10.00   28-05.00    2
  8 Olige, Chelsea               Moapa Valley        28-05.00   27-11.00    1
  9 Miller, Raven                Durango             30-00.00   27-10.50
  9 Strong, Brindi               Pahranagat Valley   27-07.00   27-10.50
 11 Maughan, Rachael             Pahrump Valley      27-01.00   27-07.50
 12 Saida, Carlene               Calvary Chapel      28-06.00   27-07.00
 13 Perez, Ariel                 Moapa Valley        28-02.00   27-06.00
 14 Matthews, Kimberly           Sierra Vista        30-00.00   27-04.50
 15 Anders, Ariel                Boulder City        27-08.00   26-03.50
 16 Shakespeare, Kayla           Moapa Valley        26-03.00   25-09.00
 17 Hiu, Maile                   Sierra Vista        27-03.50   25-06.00
 18 Blair, Satin                 Laughlin                       25-00.00
 -- Chatelle, Alexis             Calvary Chapel      25-02.00         ND
 -- Salman, Lee                  The Meadows                          ND
 -- Stork, Kylee                 White Pine                           ND
 -- Troutman, Emily              Calvary Chapel                       ND
 -- Escabedo, Leticia            Lincoln County                       ND
 -- Hawley, Nichole              The Meadows                          ND

Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hamrick, Megan               Pahrump Valley      33-10.00   34-06.00   10
  2 Onyema, Krystal              Faith Lutheran H    33-05.00   33-07.00    8
  3 Capanna, Brianna             The Meadows         30-02.75   32-03.00    6
  4 Dorn, Callie                 Round Mountain      28-03.25   31-08.50    5
  5 Miller, Cortney              Calvary Chapel      31-02.00   31-04.00    4
  6 Bormann, Brooke              Faith Lutheran H    30-06.00   29-09.00    3
  7 Scholfield, Nikki            Pahranagat Valley   27-03.00   28-10.50    2
  8 Forage, Jessica              Faith Lutheran H    29-02.00   28-02.50    1
  9 Lohnes, Ari                  Eureka                         28-02.00
 10 Sprague, Kim                 Moapa Valley        29-00.25   27-11.00
 11 Ulrich, Kaitlin              Beatty              25-00.00   27-10.50
 11 Grigsby, Nicolette           Sierra Vista        28-00.00   27-10.50
 13 Head, Amanda                 Pahrump Valley      27-06.00   27-06.00
 14 Valdez, Alexa                Calvary Chapel      19-06.00   27-04.50
 15 Leikam, Tracey               Death Valley Uni               26-07.00
 16 Cota, Alexas                 Boulder City        25-02.00   26-05.50
 17 Medlyn, Marci                White Pine          24-09.50   25-00.50
 18 Sheets, Danielle             Calvary Chapel      23-09.00   24-07.50
 19 Petersen, Alyssa             Moapa Valley        26-10.00   24-01.50
 20 Samples, Kylee               Pahranagat Valley   25-02.00   24-00.50
 21 Frantz, Avalon               Boulder City        24-08.00   23-08.50
 22 Wulfenstein, Sara            Pahrump Valley      24-02.00   23-08.00
 23 Bice, Jackie                 Eureka                         23-07.00
 24 Cornelison, Emily            Lund                18-10.25   22-09.50
 25 Contreras, Cheyanne          Laughlin                       22-07.00
 26 Anderson, Taylor             Faith Lutheran H    25-00.00   22-06.50
 27 Mackey, Jacqueline           Laughlin            21-01.75   22-03.50
 28 Phillips, Marisa             Lincoln County                 22-02.50
 29 Dojaquez, Jessica            Lincoln County                 22-02.00
 30 Weaver, Jessie               White Pine          21-05.50   22-00.00
 31 Van, Kay                     Laughlin            18-10.50   21-10.00
 31 Poulsen, Jessi               White Pine          20-10.50   21-10.00
 33 Harding, Danyell             Boulder City        18-02.00   21-01.50
 34 Murdock, Jessica             Lincoln County                 20-11.50
 35 Capanna, Gianna              The Meadows         21-02.75   20-06.00
 36 Ghuman, Sureet               The Meadows         19-04.50   19-05.50
 37 Seely, Alexa                 Moapa Valley                   18-05.50
 38 Vasquez, Faviola             Durango             24-00.00   18-02.50
 39 Wilson, Megan                Tonopah             14-10.00   14-06.00
 -- Ivy, Melissa                 Tonopah             20-00.50         ND
 -- Jorganson, Breanna           Tonopah             16-11.00         ND
 -- Landis, Alona                Durango             24-00.00         ND
 -- Reyes, Brandi                Durango             28-00.00         ND
 -- Williams, Crystal            Beatty              27-00.00         ND
 -- Cooper, Alexis               Moapa Valley        20-00.00         ND
 -- Olsen, Shannon               Lincoln County                       ND

Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Capanna, Brianna             The Meadows           104-04     110-00   10
  2 Bormann, Brooke              Faith Lutheran H       95-06      88-05    8
  3 Dorn, Callie                 Round Mountain         73-09      85-05    6
  4 Scholfield, Nikki            Pahranagat Valley      93-00      84-06    5
  5 Hamrick, Megan               Pahrump Valley         91-02      84-02    4
  6 Grigsby, Nicolette           Sierra Vista           90-00      84-00    3
  7 Miller, Cortney              Calvary Chapel         75-10      83-04    2
  8 Cota, Alexas                 Boulder City           73-00      82-03    1
  9 Medlyn, Marci                White Pine             76-05      78-09
 10 Head, Amanda                 Pahrump Valley         78-09      74-11
 11 Frantz, Avalon               Boulder City           65-07      74-00
 12 Phillips, Marisa             Lincoln County                    73-07
 13 Forage, Jessica              Faith Lutheran H       80-00      72-07
 14 Hammer, Taylor               Faith Lutheran H       78-00      71-05
 15 Anderson, Taylor             Faith Lutheran H       68-00      69-06
 16 Samples, Kylee               Pahranagat Valley      59-05      68-07
 17 Lohnes, Ari                  Eureka                            65-00
 18 Vasquez, Faviola             Durango                61-00      64-09
 19 Van, Kay                     Laughlin               56-00      64-01
 20 Petersen, Alyssa             Moapa Valley           58-00      62-01
 21 Foster, Meaghan              Pahrump Valley         56-07      59-07
 22 Dojaquez, Jessica            Lincoln County                    59-02
 23 Capanna, Gianna              The Meadows            45-09      58-01
 24 Cornelison, Emily            Lund                   52-06      56-00
 25 Weaver, Jessie               White Pine             57-06      55-08
 26 Sheets, Danielle             Calvary Chapel         48-07      54-06
 27 Mackey, Jacqueline           Laughlin               46-05      52-11
 28 Seely, Alexa                 Moapa Valley           50-05      52-06
 29 Harding, Danyell             Boulder City           49-04      52-00
 30 Gutierrez, Alex              Calvary Chapel                    51-00
 31 Olsen, Shannon               Lincoln County                    50-00
 32 Stahl, Chelsea               Laughlin               41-05      47-03
 33 Ghuman, Sureet               The Meadows            44-11      44-04
 34 Poulsen, Jessi               White Pine             41-02      40-06
 35 Wilson, Megan                Tonopah                30-11      36-09
 -- Jorganson, Breanna           Tonopah                30-03         ND
 -- Ivy, Melissa                 Tonopah                37-08         ND
 -- Williams, Crystal            Beatty                 66-00         ND
 -- hungerford, cassidy          Indian Springs                       ND
 -- Landis, Alona                Durango                65-00         ND
 -- Cooper, Alexis               Moapa Valley           57-10         ND
 -- Ramsey, Melissa              Pahranagat Valley                    ND
 -- Reyes, Brandi                Durango                68-00         ND
 -- Ulrich, Kaitlin              Beatty                 70-00         ND
 -- Boren, Melynda               Lund                   71-04         ND

Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Morris, Denzel               Calvary Chapel         11.40      11.90   1  10
  2 Newton, Matt                 Moapa Valley           11.70      12.00   1   8
  3 Combs, Devin                 Boulder City           11.50      12.20   1   6
  4 Graham, Tarnell              Sierra Vista           11.60      12.30   1   5
  5 Fonteboa, Michael            Boulder City           11.50      12.40   1   3.50
  5 Groben, Josh                 White Pine             12.30      12.40   3   3.50
  7 Mora, Julio                  Durango                11.70      12.50   1   2
  8 Tracy, Nic                   White Pine             11.80      12.60   2   1
  9 Giordano, Marco              Moapa Valley           12.10     J12.60   2
 10 Greaney, George              Sierra Vista           11.80      12.80   2
 10 Smith, Judas                 Durango                12.20      12.80   3
 10 Watts, Tyler                 White Pine                        12.80   6
 10 Sanchez, Efren               Boulder City           11.74      12.80   1
 14 Williams, Winston            Durango                12.20      12.90   3
 14 Woodson, Johnnie             The Meadows            13.10      12.90   4
 16 Avery, Jeremy                Lincoln County                    13.00   5
 16 Browning, Kyle               Round Mountain         11.45      13.00   1
 18 Kirby, Cedric                Tonopah                11.80      13.10   2
 19 Small, TeAndre               Pahrump Valley         12.20      13.20   3
 19 Cafeo, Anthony               Pahrump Valley         11.90      13.20   2
 21 Day, Robert                  Laughlin                          13.30   5
 22 Batugal, Troy                The Meadows            12.70      13.40   3
 22 Stark, John                  Beatty                 12.90      13.40   3
 24 Martin, Jimmy                Moapa Valley           12.20      13.50   3
 24 Aitken, Cameron              Death Valley Uni                  13.50   5
 24 Grigierczyk, Artur           Lincoln County                    13.50   5
 27 Madrid, Jackly               Death Valley Uni                  13.60   6
 27 Musumeci, Dominic            Pahrump Valley         12.00      13.60   2
 27 Gaitan, Michael              Beatty                 13.00      13.60   4
 30 Romero, Brian                Laughlin               13.30      13.70   4
 30 Chan, Aaron                  Faith Lutheran H       12.50      13.70   3
 30 Balch, Tanner                Calvary Chapel                    13.70   5
 33 Rankin, Cedric               Beatty                 13.70      13.80   4
 33 Moreno, Cody                 Calvary Chapel         12.00      13.80   2
 35 Mashhoud, Nickan             The Meadows                       14.10   5
 36 Smith, Devyn                 Lincoln County                    14.20   6
 37 Gromice, A                   Tonopah                           14.80   4
 38 Tipace, Aaron                Sierra Vista           12.00      15.90   2
 -- Wallace, Nick                Tonopah                              NT   5
 -- Pierce, Brandon              Indian Springs         16.30         NT   4
 -- Kap, Colby                   Lund                   14.25         NT   4
 -- Denton, Elijah               Lund                   13.12         NT   4

Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Murphy, Matthew              Sierra Vista           23.10      23.90   1  10
  2 Bradshaw, Jacob              White Pine             23.60      24.00   1   8
  3 Newton, Matt                 Moapa Valley           23.70      24.10   1   6
  4 Tracy, Nic                   White Pine             25.30      24.30   2   5
  5 Giordano, Marco              Moapa Valley           25.20     J24.30   2   4
  6 Cooks, Jalen                 Sierra Vista           23.60      24.90   1   3
  7 Charles, Albert              Durango                25.20      25.00   2   2
  8 Allen, Dylan                 Eureka                            25.10   5   1
  9 Gaitan, Michael              Beatty                 25.00      25.20   2
  9 Mancebo, Keiffer             Durango                25.20      25.20   2
 11 Carter, Ontiwaun             Sierra Vista           23.30      25.50   1
 11 Thackary, Adam               Tonopah                           25.50   4
 11 Groben, Josh                 White Pine             25.70      25.50   3
 14 Sanchez, Efren               Boulder City           25.70      25.70   3
 15 Ong, John                    Durango                25.20      25.80   2
 16 Campbell, Zak                Lincoln County                    25.90   5
 16 Katschke, Chandler           Lincoln County                    25.90   5
 16 Kelly, Kyle                  Pahrump Valley                    25.90   4
 19 Olvera, Michael              Beatty                 30.00      26.10   4
 20 Browning, Kyle               Round Mountain         26.90      26.40   3
 21 Grigierczyk, Artur           Lincoln County                    26.50   4
 22 Small, TeAndre               Pahrump Valley         25.80      26.70   3
 23 Jobe, Thomas                 Laughlin               28.50      26.80   4
 24 McClary, Austin              Indian Springs         30.10      27.30   4
 25 Chan, Hans                   Calvary Chapel         25.70      27.40   2
 25 Romero, Brian                Laughlin               26.10      27.40   3
 27 Flynn, Erik                  Calvary Chapel         27.10      28.10   3
 28 Davis, Dylan                 Calvary Chapel         34.30      33.50   4
 -- Morgando, Dominic            Tonopah                26.40         NT   3
 -- Kirby, Cedric                Tonopah                25.30         NT   2
 -- Fonteboa, Michael            Boulder City           24.24         NT   1
 -- Rankin, Cedric               Beatty                 26.00         NT   3
 -- Combs, Devin                 Boulder City           24.24         NT   1
 -- Madrid, Jackly               Death Valley Uni                     NT   5
 -- Apolinar, Martin             Pahrump Valley         22.70         NT   1
 -- Aitken, Cameron              Death Valley Uni                     NT   5
 -- Sela, Nathan                 The Meadows                          NT   5
 -- Shaukat, Danyal              The Meadows                          NT   5
 -- Kap, Colby                   Lund                   28.33         NT   4

Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Fibel, Malta                 Moapa Valley           53.00      53.00   1  10
  2 Witter, Chase                Moapa Valley                      54.20   4   8
  3 Tracy, Nic                   White Pine             55.40      54.80   1   6
  4 Charles, Albert              Durango                55.10      55.10   1   5
  5 Jones, Trevor                White Pine             55.30      55.40   1   4
  6 Ruiz, Nicholas               Durango                54.70     J55.40   1   3
  7 Keasling, Cody               Pahrump Valley         55.40      55.60   1   2
  8 Apolinar, Martin             Pahrump Valley         54.70     J55.60   1   1
  9 Nguyen, Michael              Sierra Vista           57.00      57.80   2
 10 White, Connor                Pahrump Valley         55.60      57.90   2
 11 Bambarendage, Akila          Durango                58.00      58.10   2
 12 Morgando, Dominic            Tonopah                           58.90   5
 13 Campbell, Zak                Lincoln County                    59.10   4
 14 Vince, Richard               Boulder City           59.20      59.90   2
 15 Thomas, Zach                 Faith Lutheran H     1:02.50    1:00.80   3
 16 Severns, Shay                Boulder City           58.90    1:01.00   2
 17 Boren, Justin                Moapa Valley         1:05.90    1:01.20   3
 18 DeGeorge, Gino               Faith Lutheran H       59.50    1:01.30   2
 19 Mathhis, Mike                Faith Lutheran H       59.50    1:01.50   2
 20 Burkett, Vincent             Laughlin                        1:02.30   5
 21 Olvera, Michael              Beatty               1:10.00    1:02.50   3
 22 Kelso, Michael               Boulder City           59.00    1:03.00   2
 23 Villalobos, Elias            Laughlin             1:02.50    1:03.20   3
 24 Chatelle, Jesse              Calvary Chapel       1:02.50    1:04.20   3
 25 Brown, Cameron               The Meadows                     1:05.20   5
 26 Magaw, Nick                  Laughlin             1:06.70    1:06.30   3
 27 Yelverton, Kyler             The Meadows                     1:06.70   4
 28 Poplin, Clay                 White Pine           1:11.20    1:09.50   3
 29 Babcock, Brandon             Lincoln County                  1:09.80   5
 30 Esquivel, Irvin              Beatty               1:12.00    1:14.70   3
 31 Wallace, Nick                Tonopah                         1:15.00   4
 32 Blackburn, J                 Tonopah                         1:16.70   4
 33 Merkin, Seth                 The Meadows                     1:19.60   5
 -- Yates, Zac                   Calvary Chapel                       NT   4
 -- Harris, James                Lund                 1:12.70         NT   4
 -- Culverwell, Seth             Lincoln County                       NT   5
 -- Kostiuk, Aaron               Tonopah                53.00         NT   1
 -- Perez, Josh                  Calvary Chapel       1:13.40         NT   4

Boys 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Clifford, Taylor             Boulder City         2:10.00    2:08.50   1  10
  2 Witter, Chase                Moapa Valley         2:12.30    2:09.10   1   8
  3 Keller, Marcus               Durango              2:10.00    2:11.00   1   6
  4 Moser, Bryce                 Pahrump Valley       2:09.40    2:14.00   1   5
  5 Jones, Trevor                White Pine           2:17.80    2:14.30   2   4
  6 Bischel, Sean                Faith Lutheran H     2:12.00    2:17.00   1   3
  7 Lundgren, Matt               Boulder City         2:11.00    2:18.10   1   2
  8 Vargas, Dilyn                Pahrump Valley       2:20.30    2:18.40   3   1
  9 Witter, Cole                 Moapa Valley         2:17.98    2:19.20   2
 10 Butimarn, Tanapat            Sierra Vista         2:20.00    2:19.50   2
 11 Crinite, Caleb               Calvary Chapel                  2:20.00   4
 11 Chappell, Parker             Moapa Valley         2:13.31    2:20.00   2
 13 Chavez, Brandon              Durango                         2:21.00   5
 14 Jacobi, Nathaniel            Pahrump Valley       2:13.50    2:23.00   2
 15 Maldonado, Nick              Laughlin             2:23.86    2:27.40   3
 16 Wong, Billy                  Durango              2:16.00    2:27.50   2
 17 Culverwell, Seth             Lincoln County                  2:28.30   4
 18 Mang, Kenneth                The Meadows          2:13.00    2:29.20   1
 19 Johnson, Sam                 White Pine           2:24.00    2:29.40   3
 20 Zunino, A.J.                 Eureka                          2:36.00   4
 21 Ybarra, Thomas               Boulder City         2:35.00    2:37.50   3
 22 Littlefield, Spencer         Tonopah                         2:40.40   5
 23 Hart, Jacob                  White Pine           2:48.09    2:53.10   3
 -- Novak, Max                   The Meadows                          NT   4
 -- Turner, Anthony              Beatty               2:10.00         NT   1
 -- Whiteside, Michael           The Meadows          2:50.50         NT   3
 -- Esquivel, Irvin              Beatty               3:00.00         NT   4
 -- Blackburn, J                 Tonopah                              NT   4
 -- Byrnes, Dominic              Calvary Chapel       2:33.20         NT   3
 -- Chatelle, Jesse              Calvary Chapel       2:19.90         NT   2
 -- Noriega, Juan                Death Valley Uni                     NT   5
 -- Brock, G                     Tonopah                              NT   4
 -- Morataya, Alex               Sierra Vista         2:25.00         NT   3
 -- Meneses, Eddie               Sierra Vista         2:20.00         NT   2

Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Josh               Moapa Valley         4:44.05    4:37.60   10
  2 Moser, Bryce                 Pahrump Valley       4:53.60    4:45.40    8
  3 Lundgren, Matt               Boulder City         4:37.44    4:48.70    6
  4 Clifford, Taylor             Boulder City         4:49.00    4:50.30    5
  5 Shelton, Matt                Durango              4:55.00    4:53.60    4
  6 Nitta, Kevin                 Durango              4:59.00    4:59.20    3
  7 Ponticello, Anthony          Faith Lutheran H                5:00.70    2
  8 Meneses, Eddie               Sierra Vista         5:02.00    5:06.90    1
  9 McGeshick, Cody              Laughlin             4:57.02    5:09.30
 10 Morataya, Alex               Sierra Vista         5:18.00    5:10.80
 11 Novak, Max                   The Meadows                     5:12.00
 12 Bernardi, Cruz               Tonopah              4:59.44    5:15.50
 13 Culverwell, Seth             Lincoln County                  5:16.30
 14 Oxborrow, Brandon            Durango              5:10.00    5:16.40
 15 Jacobi, Nathaniel            Pahrump Valley       5:15.40    5:25.10
 16 White, Andrew                Pahrump Valley       5:36.00    5:28.20
 17 Fajardo, Brandon             Laughlin                        5:32.10
 18 Mathhis, Mike                Faith Lutheran H                5:32.70
 19 Roemer, Matthew              Pahranagat Valley               5:33.40
 20 Watkins, Brenden             Moapa Valley         5:07.70    5:33.60
 21 Crinite, Caleb               Calvary Chapel       5:40.60    5:40.50
 22 Boren, Isaiah                Moapa Valley                    5:44.80
 23 Johnson, Sam                 White Pine           5:30.50    5:48.80
 24 Ybarra, Thomas               Boulder City         5:45.00    5:49.00
 25 Zunino, A.J.                 Eureka                          5:57.30
 26 Boni, Tom                    Tonopah                         6:11.20
 27 Gloeckner, Andrew            Lincoln County                  6:13.70
 28 Hart, Jacob                  White Pine           6:04.80    6:27.90
 29 Read, Chris                  The Meadows          6:10.20    6:29.40
 30 Howard, Chris                Indian Springs       5:35.00    6:37.20
 31 Bozzelli, Dominic            Lincoln County                  7:09.60
 32 Alcala, Alex                 Round Mountain                  7:41.80
 33 Crowell, Scott               Calvary Chapel                  8:29.00
 -- Dunsterville, Michael        Beatty               8:00.00         NT
 -- Littlefield, Spencer         Tonopah                              NT
 -- Pay, Brian                   White Pine           5:51.40         NT
 -- Byrnes, Dominic              Calvary Chapel       5:28.30         NT
 -- Mang, Kenneth                The Meadows          5:23.00         NT
 -- Olvera, Michael              Beatty               7:00.00         NT

Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Thompson, Josh               Moapa Valley         9:51.99   10:24.50   10
  2 Shelton, Matt                Durango             10:47.00   10:47.10    8
  3 Lundgren, Matt               Boulder City        10:14.44   10:51.80    6
  4 Ponticello, Anthony          Faith Lutheran H    10:49.00   10:53.70    5
  5 Clifford, Taylor             Boulder City        10:37.00   10:59.40    4
  6 Nitta, Kevin                 Durango                        11:08.80    3
  7 Meneses, Eddie               Sierra Vista        11:20.00   11:17.30    2
  8 Morataya, Alex               Sierra Vista        11:17.00   11:30.20    1
  9 McGeshick, Cody              Laughlin            11:00.10   11:34.50
 10 Bernardi, Cruz               Tonopah             11:14.88   11:37.40
 11 Culverwell, Seth             Lincoln County                 11:45.30
 12 John, Mason                  Pahrump Valley      12:01.30   11:46.00
 13 Oxborrow, Brandon            Durango             11:15.00   11:47.30
 14 Binderim, David              Pahrump Valley      12:34.90   12:07.10
 15 White, Andrew                Pahrump Valley      12:14.90   12:20.30
 16 Fajardo, Brandon             Laughlin                       12:21.60
 17 Gonzales, Brandon            Boulder City        12:00.00   12:22.40
 18 Boren, Isaiah                Moapa Valley        13:21.60   12:35.10
 19 Watkins, Brenden             Moapa Valley        12:01.00   13:02.20
 20 Bearden, Jake                Calvary Chapel                 13:49.30
 21 Gloeckner, Andrew            Lincoln County                 15:11.30
 22 Bozzelli, Dominic            Lincoln County                 16:16.60
 -- Brock, G                     Tonopah                              NT
 -- Hart, Jacob                  White Pine          13:15.46         NT
 -- Mang, Kenneth                The Meadows         12:08.00         NT
 -- Pay, Brian                   White Pine          12:37.60         NT
 -- Johnson, Sam                 White Pine          11:49.90         NT
 -- Blackburn, J                 Tonopah                              NT
 -- Howard, Chris                Indian Springs      11:59.00         NT
 -- Crowell, Scott               Calvary Chapel                       NT
 -- Ruiz, David                  Calvary Chapel                       NT

Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Stearns, Nick                Pahrump Valley         15.40      16.10   1  10
  2 Frehner, James               Moapa Valley           15.99      16.90   1   8
  3 Morris, Denzel               Calvary Chapel         16.40      17.50   1   6
  4 Murphy, Matthew              Sierra Vista           17.40      17.70   1   5
  5 Salazar, A.J.                Round Mountain         20.30      19.50   2   4
  6 Hailey, Chance               Durango                21.00      19.70   2   3
  7 Romero, Dejeon               Pahrump Valley         19.60      19.80   2   2
  8 Buzby, Hudson                Boulder City           18.20      20.40   1   1
  9 Reynolds, Tyler              Moapa Valley           19.21      20.50   1
 10 Donnelly, Ian                Boulder City           19.30      20.60   1
 11 Turley, Trey                 Pahranagat Valley                 20.70   3
 12 Robles, Alex                 Beatty                 20.50      20.90   2
 13 Call, Bowen                  Moapa Valley           17.30      21.20   1
 14 Sela, Nathan                 The Meadows            22.20      21.70   2
 15 Smith, Devyn                 Lincoln County                    21.80   3
 15 Kearns, Matt                 Beatty                 21.50      21.80   2
 17 Abdelaziz, Adam              The Meadows            23.70      21.90   3
 18 Gaffin, Neal                 The Meadows            22.60      22.40   2
 -- Jourdan, Justin              Moapa Valley           21.06         NT   2
 -- Avery, Jeremy                Lincoln County                       NT   3
 -- Katschke, Chandler           Lincoln County                       NT   3

Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Frehner, James               Moapa Valley           43.50      43.60   1  10
  2 Hyde, Austyn                 Boulder City           44.70      44.10   1   8
  3 Buzby, Hudson                Boulder City           45.20      45.90   1   6
  4 DeMarrias, Alec              Sierra Vista           47.00      47.80   1   5
  5 Turley, Trey                 Pahranagat Valley                 47.90   3   4
  6 Romero, Dejeon               Pahrump Valley         48.30      49.50   1   3
  7 Hailey, Chance               Durango                46.00      49.70   1   2
  8 Donnelly, Ian                Boulder City           50.10      50.20   2   1
  9 McConnell, Sean              Moapa Valley           50.00      51.00   1
 10 Kearns, Matt                 Beatty                 54.00      51.30   2
 10 Shoshan, Dori                The Meadows                       51.30   3
 12 Salazar, A.J.                Round Mountain         50.60      51.80   2
 13 Flynn, Erik                  Calvary Chapel                    52.90   3
 14 Jourdan, Justin              Moapa Valley           52.40      53.40   2
 15 Zunino, A.J.                 Eureka                            54.30   3
 16 Balch, Tanner                Calvary Chapel         51.80      59.40   2
 17 Harris, James                Lund                 1:00.10      59.60   2
 -- Poulson, Austin              Pahranagat Valley                    NT   3
 -- Chan, Hans                   Calvary Chapel                       NT   2
 -- Stearns, Nick                Pahrump Valley         43.10         NT   1
 -- Babcock, Brandon             Lincoln County                       DQ   2
 -- Prince, William              Pahranagat Valley                    DQ   3

Boys 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Sierra Vista  'A'                                   45.00      46.10   1  10
     1) Graham, Tarnell                 2) Cooks, Jalen
     3) Carter, Ontiwaun                4) Murphy, Matthew
  2 Durango  'A'                                        46.00      47.80   1   8
     1) Mora, Julio                     2) Ong, John
     3) Williams, Winston               4) Mancebo, Keiffer
  3 Calvary Chapel  'A'                                 45.74      48.10   1   6
     1) Morris, Denzel                  2) Balch, Tanner
     3) Corbitt, Brandon                4) Moreno, Cody
  4 Boulder City  'A'                                   45.20      48.60   1   5
     1) Fonteboa, Michael               2) Combs, Devin
     3) Andrade, Garrett                4) Sanchez, Efren
  5 Beatty  'A'                                         50.10      48.90   2   4
     1) Dawson, Dakota                  2) Gaitan, Michael
     3) Mendoza, Miguel                 4) Turner, Anthony
  6 Pahrump Valley  'A'                                 48.00      50.20   1   3
     1) Musumeci, Dominic               2) Cafeo, Anthony
     3) Small, TeAndre                  4) Kelly, Kyle
  7 The Meadows  'A'                                    47.00      50.50   1   2
     1) Woodson, Johnnie                2) Shoshan, Dori
     3) Abdelaziz, Adam                 4) Sela, Nathan
  8 Pahranagat Valley  'A'                                         51.40   2   1
     1) Poulson, Austin                 2) Prince, William
     3) Williams, Tommy                 4) Roemer, Jeremy
  9 Laughlin  'A'                                       51.20      51.80   2
     1) Hodges, Jake                    2) Jobe, Thomas
     3) Burkett, Vincent                4) Day, Robert
 10 Moapa Valley  'A'                                   46.34      52.60   1
     1) Martin, Jimmy                   2) Giordano, Marco
     3) Johnson, Brandon                4) Newton, Matt
 11 Tonopah  'A'                                        45.00      53.60   1
     1) Gromice, A                      2) Kirby, Cedric
     3) Thackary, Adam                  4) Boni, Tom
 -- White Pine  'A'                                     49.30         DQ   2
     1) Groben, Josh                    2) Tracy, Nic
     3) Poplin, Issac                   4) Jones, Trevor

Boys 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Durango  'A'                                      1:38.50    1:39.70   1  10
     1) Charles, Albert                 2) Mancebo, Keiffer
     3) Smith, Judas                    4) Ong, John
  2 Moapa Valley  'A'                                 1:38.90   J1:39.70   1   8
     1) Frehner, James                  2) Johnson, Brandon
     3) Martin, Jimmy                   4) Giordano, Marco
  3 Boulder City  'A'                                 1:40.00    1:42.70   1   6
     1) Fonteboa, Michael               2) Combs, Devin
     3) Sanchez, Efren                  4) Andrade, Garrett
  4 Pahranagat Valley  'A'                                       1:45.30   2   5
     1) Turley, Trey                    2) Prince, William
     3) Williams, Tommy                 4) Roemer, Jeremy
  5 Beatty  'A'                                       1:42.00    1:45.40   1   4
     1) Taylor, Brandon                 2) Gaitan, Michael
     3) Mendoza, Miguel                 4) Dawson, Dakota
  6 Laughlin  'A'                                     1:45.20    1:46.50   2   3
     1) Jobe, Thomas                    2) Hodges, Jake
     3) Burkett, Vincent                4) Day, Robert
  7 White Pine  'A'                                   1:48.10    1:48.20   2   2
     1) Groben, Josh                    2) Allred, Dyllan
     3) Porter, Dalton                  4) Watts, Tyler
  8 Sierra Vista  'A'                                 1:38.00    1:48.80   1   1
     1) Greaney, George                 2) Nguyen, Michael
     3) Tipace, Aaron                   4) Graham, Tarnell
  9 The Meadows  'A'                                  1:47.10    1:51.50   2
     1) Abdelaziz, Adam                 2) Chung, Jin
     3) Gaffin, Neal                    4) Lee, Richard
 -- Tonopah  'A'                                      1:41.90         NT   1
     1) Thackary, Adam                  2) Kostiuk, Aaron
     3) McGaw, David                    4) Kirby, Cedric
 -- Calvary Chapel  'A'                               1:35.74         DQ   1
     1) Moreno, Cody                    2) Flynn, Erik
     3) Balch, Tanner                   4) McKenzie, Bryan
 -- Pahrump Valley  'A'                               1:38.90         DQ   1
     1) Small, TeAndre                  2) Kelly, Kyle
     3) Apolinar, Martin                4) Musumeci, Dominic

Boys 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Moapa Valley  'A'                                 3:41.70    3:42.20   1  10
     1) Call, Bowen                     2) Chappell, Parker
     3) Witter, Chase                   4) Frehner, James
  2 Sierra Vista  'A'                                 3:36.00    3:50.40   1   8
     1) Cooks, Jalen                    2) Murphy, Matthew
     3) Graham, Tarnell                 4) Carter, Ontiwaun
  3 Beatty  'A'                                       3:46.00    3:51.90   1   6
     1) Arroyo, Miguel                  2) Mendoza, Miguel
     3) Dawson, Dakota                  4) Turner, Anthony
  4 Durango  'A'                                                 3:52.20   2   5
     1) Keller, Marcus                  2) Ong, John
     3) Ruiz, Nicholas                  4) Chavez, Brandon
  5 Pahrump Valley  'A'                               3:42.50    3:57.00   1   4
     1) Moser, Bryce                    2) Keasling, Cody
     3) Apolinar, Martin                4) White, Connor
  6 Boulder City  'A'                                 3:40.20    3:59.00   1   3
     1) Buzby, Hudson                   2) Bird, Sean
     3) Severns, Shay                   4) Vince, Richard
  7 Pahranagat Valley  'A'                                       4:05.30   2   2
     1) Roemer, Matthew                 2) Williams, Tommy
     3) Stirling, Mason                 4) Roemer, Jeremy
  8 Tonopah  'A'                                      4:10.10    4:06.70   2   1
     1) McGaw, David                    2) Morgando, Dominic
     3) Bernardi, Cruz                  4) Schmitt, Ryan
  9 White Pine  'A'                                   4:06.52    4:14.80   1
     1) Caufield, Ryan                  2) Jones, Trevor
     3) Poplin, Clay                    4) Watts, Tyler
 10 Laughlin  'A'                                     4:22.35    4:23.80   2
     1) Magaw, Nick                     2) Maldonado, Nick
     3) Villalobos, Elias               4) Romero, Brian
 -- The Meadows  'A'                                  3:57.00         NT   1
     1) Brown, Cameron                  2) Mang, Kenneth
     3) Novak, Max                      4) Yelverton, Kyler
 -- Calvary Chapel  'A'                               3:38.40         NT   1
     1) Byrnes, Dominic                 2) Chan, Hans
     3) Chatelle, Jesse                 4) Crinite, Caleb
 -- Lincoln County  'A'                                               NT   2
     1) Babcock, Brandon                2) Holt, Colby
     3) Katschke, Chandler              4) Miller, Nathan

Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Moapa Valley  'A'                                 9:05.90    8:57.20   10
     1) Witter, Chase                   2) Watkins, Brenden
     3) Chappell, Parker                4) Witter, Cole
  2 Durango  'A'                                      8:56.00    9:12.10    8
     1) Shelton, Matt                   2) Ruiz, Nicholas
     3) Chaker, Ralph                   4) Nitta, Kevin
  3 Beatty  'A'                                       9:40.00    9:22.90    6
     1) Mendoza, Miguel                 2) Arroyo, Miguel
     3) Taylor, Brandon                 4) Turner, Anthony
  4 Pahrump Valley  'A'                               8:57.40    9:26.20    5
     1) White, Andrew                   2) Binderim, David
     3) Jacobi, Nathaniel               4) Vargas, Dilyn
  5 Tonopah  'A'                                      9:48.32    9:58.60    4
     1) Schmitt, Ryan                   2) Bernardi, Cruz
     3) Littlefield, Spencer            4) McGaw, David
  6 The Meadows  'A'                                 12:00.00   10:29.90    3
     1) Mang, Kenneth                   2) Read, Chris
     3) Novak, Max                      4) Yelverton, Kyler
  7 Laughlin  'A'                                     9:28.00   10:39.70    2
     1) Fajardo, Brandon                2) Maldonado, Nick
     3) Romero, Brian                   4) McGeshick, Cody
  8 Calvary Chapel  'A'                              10:00.00   11:18.70    1
     1) Byrnes, Dominic                 2) Chatelle, Jesse
     3) Crinite, Caleb                  4) Morris, Denzel
 -- Faith Lutheran High School  'A'                   8:50.00         NT
     1) Bischel, Sean                   2) Ponticello, Anthony
     3) Watkins, Briggs                 4) Watkins, Wes
 -- White Pine  'A'                                  10:08.20         NT
     1) Hart, Jacob                     2) Johnson, Sam
     3) Jones, Trevor                   4) Pay, Brian
 -- Boulder City  'A'                                 8:50.00         DQ
     1) Clifford, Taylor                2) Lundgren, Matt
     3) Gonzales, Brandon               4) Ybarra, Thomas

Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bradshaw, Jacob              White Pine           6-00.00    5-10.00   10
  2 Anderson, Alex               Pahrump Valley       6-00.00   J5-10.00    8
  3 Allen, Dylan                 Eureka                         J5-10.00    6
  4 Corbitt, Brandon             Calvary Chapel       6-02.00    5-08.00    5
  5 Cooks, Jalen                 Sierra Vista         5-08.00   J5-08.00    4
  6 Fibel, Malta                 Moapa Valley         5-10.00   J5-08.00    3
  7 McClary, Austin              Indian Springs       5-08.00   J5-08.00    2
  8 Garlinghouse, John           Boulder City         5-10.00    5-06.00    1
  9 Poulson, Austin              Pahranagat Valley               5-04.00
  9 Chavez, Brandon              Durango              5-04.00    5-04.00
  9 Stirling, Mason              Pahranagat Valley               5-04.00
 12 Thackary, Adam               Tonopah                         5-02.00
 13 Littlefield, Spencer         Tonopah                         5-00.00
 13 Johnson, Jake                White Pine           5-00.00    5-00.00
 13 Martin, Jimmy                Moapa Valley         5-02.00    5-00.00
 13 Brown, Jon                   Pahrump Valley       5-04.00    5-00.00
 13 Williams, Winston            Durango              5-04.00    5-00.00
 13 Stark, John                  Beatty               5-04.00    5-00.00
 13 Sprouse, Alex                Faith Lutheran H     5-02.00    5-00.00
 -- Abdelaziz, Adam              The Meadows                          NH
 -- Sela, Nathan                 The Meadows                          NH
 -- Robles, Alex                 Beatty               5-00.00         NH
 -- DeMarrias, Alec              Sierra Vista         5-06.00         NH
 -- Arroyo, Miguel               Beatty               5-02.00         NH
 -- Waters, Dakota               Moapa Valley         5-02.00         NH
 -- Wallace, Nick                Tonopah                              NH
 -- Morgando, Dominic            Tonopah                              NH
 -- Roemer, Jeremy               Pahranagat Valley                    NH
 -- Evans, Thomas                Moapa Valley         5-00.00         NH
 -- Chan, Hans                   Calvary Chapel                       NH
 -- Grigierczyk, Artur           Lincoln County                       NH
 -- Hodges, Jake                 Laughlin                             NH
 -- Hyde, Austyn                 Boulder City         5-04.00         NH
 -- Bird, Sean                   Boulder City         5-04.00         NH
 -- Davis, Dylan                 Calvary Chapel                       NH
 -- Brown, Chris                 Pahrump Valley       5-08.00         NH

Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leavitt, Jack                Faith Lutheran H    13-00.00   13-06.00   10
  2 Stearns, Nick                Pahrump Valley      12-07.00   12-00.00    8
  3 Sprouse, Alex                Faith Lutheran H    11-06.00  J12-00.00    6
  4 Skelton, Gerard              Faith Lutheran H    11-00.00   10-06.00    5
  5 Williams, Hunter             Durango             10-00.00   10-00.00    4
  6 Witter, Cole                 Moapa Valley                    9-06.00    3
  7 Ekinstam, Austin             Moapa Valley        10-00.00   J9-06.00    2
  8 Gang, Kevin                  Pahrump Valley       9-00.00    9-00.00    1
  9 Intraweat, Sontana           Sierra Vista        10-06.00   J9-00.00
 10 Kearns, Matt                 Beatty               8-00.00   J9-00.00
 11 Porter, Dalton               White Pine                      8-00.00
 11 Butimarn, Tanapat            Sierra Vista                    8-00.00
 11 Seley, Max                   Sierra Vista        10-06.00    8-00.00
 11 Chaker, Ralph                Durango              8-00.00    8-00.00
 11 Caufield, Ryan               White Pine           9-00.00    8-00.00
 11 Bryant, Shae                 Moapa Valley         7-06.00    8-00.00
 17 Heilman, Nick                Pahrump Valley       7-06.00    7-00.00
 -- Ore, Zac                     White Pine                           NH
 -- Yelverton, Kyler             The Meadows                          NH
 -- Watts, Tyler                 White Pine                           NH
 -- Cervantes, Imazury           Beatty               6-06.00         NH
 -- Perez, Josh                  Calvary Chapel                       NH
 -- Taylor, Brandon              Beatty               7-00.00         NH
 -- Shannon, Sean                Moapa Valley         9-00.00         NH
 -- Gaffin, Neal                 The Meadows                          NH
 -- Keller, Marcus               Durango              9-06.00         NH

Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Alex               Pahrump Valley      20-04.00   18-10.50   10
  2 Fibel, Malta                 Moapa Valley        19-09.50   18-09.50    8
  3 Hyde, Austyn                 Boulder City        17-05.00   18-08.50    6
  4 Bradshaw, Jacob              White Pine          19-00.00   18-04.00    5
  5 Mancebo, Keiffer             Durango             18-00.00   18-00.00    4
  6 Allen, Dylan                 Eureka                         17-11.00    3
  7 Avery, Jeremy                Lincoln County      18-03.00   17-10.00    2
  8 Johnson, Brandon             Moapa Valley        17-08.00   17-07.50    1
  9 Carter, Ontiwaun             Sierra Vista        19-00.00   17-05.00
 10 Moreno, Cody                 Calvary Chapel      19-01.00   17-04.00
 11 McClary, Austin              Indian Springs      15-10.00   17-00.00
 12 Brown, Jon                   Pahrump Valley      16-00.00   16-11.00
 13 Bischel, Sean                Faith Lutheran H    17-08.00   16-09.00
 13 Groben, Josh                 White Pine          17-05.00   16-09.00
 15 Brown, Chris                 Pahrump Valley      16-08.00   16-08.00
 16 Chavez, Brandon              Durango             16-06.00   16-07.50
 17 Brobson, Adam                Calvary Chapel      16-07.00   16-04.50
 18 Rufty, Archie                The Meadows                    16-03.00
 19 Stirling, Mason              Pahranagat Valley              16-02.50
 20 Jobe, Thomas                 Laughlin            15-07.00   16-02.00
 21 McGaw, David                 Tonopah             16-10.00   15-10.50
 22 Stark, John                  Beatty              16-07.00   15-10.00
 22 Robles, Alex                 Beatty              17-00.00   15-10.00
 24 Katschke, Chandler           Lincoln County                 15-08.50
 25 Bambarendage, Akila          Durango             16-00.00   15-02.00
 26 Chan, Aaron                  Faith Lutheran H    15-05.00   14-11.50
 27 Roemer, Matthew              Pahranagat Valley              14-07.50
 28 Kelso, Michael               Boulder City        15-03.00   14-07.00
 28 Smith, Devyn                 Lincoln County                 14-07.00
 30 Madrid, Jackly               Death Valley Uni               14-06.00
 31 Aitken, Cameron              Death Valley Uni               14-05.00
 32 Mathhis, Mike                Faith Lutheran H               14-02.00
 33 Browning, Kyle               Round Mountain      15-10.00   14-00.00
 34 Morgando, Dominic            Tonopah                        13-07.50
 35 Gloeckner, Andrew            Lincoln County                 13-03.00
 36 Rankin, Cedric               Beatty              15-07.00   12-11.00
 37 Sprague, Nathan              Moapa Valley        14-00.00   12-09.00
 38 Davis, Dylan                 Calvary Chapel                 12-07.50
 39 Watts, Tyler                 White Pine                     12-06.00
 40 Harris, James                Lund                12-02.00   12-05.00
 41 Mashhoud, Nickan             The Meadows         11-10.00   12-04.50
 42 Flemming, Joseph             Laughlin            10-00.00   12-02.00
 -- Jacobo, Benji                Laughlin                             ND
 -- Bird, Sean                   Boulder City        15-02.00         ND
 -- Burnham, Jared               Eureka                               ND
 -- Denton, Elijah               Lund                16-02.00         ND
 -- Sela, Nathan                 The Meadows         13-05.00         ND
 -- Kostiuk, Aaron               Tonopah                              ND

Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Anderson, Alex               Pahrump Valley      42-08.00   42-08.50   10
  2 Avery, Jeremy                Lincoln County      40-03.00   40-04.50    8
  3 Brown, Chris                 Pahrump Valley      38-09.00   38-01.50    6
  4 Bradshaw, Jacob              White Pine          38-01.00   36-00.00    5
  5 Williams, Winston            Durango             35-00.00   35-11.50    4
  6 Sprouse, Alex                Faith Lutheran H    33-05.00   35-10.50    3
  7 Poulson, Austin              Pahranagat Valley              35-09.50    2
  8 Hyde, Austyn                 Boulder City        37-06.00   35-09.00    1
  9 Katschke, Chandler           Lincoln County                 35-06.50
 10 Johnson, Brandon             Moapa Valley                   35-00.50
 11 Buzby, Hudson                Boulder City        34-08.00   34-06.00
 12 Flynn, Erik                  Calvary Chapel                 34-02.00
 13 Musumeci, Dominic            Pahrump Valley      35-07.00   33-10.00
 13 Johnson, Jake                White Pine          30-09.50   33-10.00
 15 Hodges, Jake                 Laughlin                       32-10.50
 16 McClary, Austin              Indian Springs      32-00.00   32-05.00
 17 Kelso, Michael               Boulder City                   32-03.00
 18 Browning, Kyle               Round Mountain      30-08.00   32-01.50
 19 Rufty, Archie                The Meadows                    31-08.00
 20 Brobson, Adam                Calvary Chapel      32-02.50   31-07.50
 21 Sprague, Nathan              Moapa Valley                   27-09.50
 22 Davis, Dylan                 Calvary Chapel      26-00.00   27-06.50
 23 Villalobos, Elias            Laughlin                       26-07.00
 -- Merkin, Seth                 The Meadows                          ND
 -- Mashhoud, Nickan             The Meadows                          ND
 -- Rankin, Cedric               Beatty              39-00.00         ND
 -- Bird, Sean                   Boulder City        33-06.50         ND
 -- Cervantes, Imazury           Beatty              33-05.00         ND
 -- Green, Casey                 Moapa Valley        35-04.50         ND
 -- Jacobo, Benji                Laughlin                             ND

Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morton, Paul                 Faith Lutheran H    48-00.00   47-02.50   10
  2 Morgan, James                Boulder City        42-05.00   47-02.00    8
  3 Garlinghouse, John           Boulder City        45-08.00   44-08.50    6
  4 Underhill, Eric              Durango             43-08.00   44-04.00    5
  5 Randall, Cody                Sierra Vista                   42-10.00    4
  6 Lim, Cameron                 Moapa Valley        44-01.00   42-08.00    3
  7 Ibarra, Justin               Moapa Valley        43-05.00   40-10.50    2
  8 Jones, Austin                Sierra Vista        42-00.00   39-01.00    1
  9 Denton, Elijah               Lund                36-03.75   39-00.00
 10 Huxford, Bleu                Boulder City        38-07.00   38-06.00
 11 Myers, Zack                  Death Valley Uni               38-04.00
 12 Eisnger, Jordan              Faith Lutheran H    36-05.00   37-02.50
 13 McKenzie, Bryan              Calvary Chapel      37-05.00   36-01.00
 14 Cafeo, Anthony               Pahrump Valley      36-09.00   36-00.50
 15 Carambas, Nelson             Sierra Vista                   35-07.00
 16 Stamm, Michael               Faith Lutheran H    33-05.00   35-06.00
 17 Miller, Nathan               Lincoln County                 35-04.00
 18 Ward, Dustin                 Pahrump Valley      35-01.00   34-06.50
 19 Hibbs, Chris                 White Pine          29-09.50   33-08.00
 20 Branting, Damian             Eureka                         33-01.00
 21 Rice, Jonathan               White Pine          30-09.75   32-06.50
 22 Gruttadauria, Patrick        Durango             31-06.00   32-06.00
 23 Duarte, Mark                 Death Valley Uni               32-03.50
 24 Brewster, Synklar            White Pine                     32-01.50
 25 Salazar, A.J.                Round Mountain      31-00.00   32-01.00
 26 Kostiuk, Aaron               Tonopah             32-07.00   31-11.00
 27 Stickel, Matthew             Durango             31-05.00   31-09.50
 28 Daffer, Kory                 Pahrump Valley      31-04.00   29-11.00
 29 Pierce, Brandon              Indian Springs      26-11.00   29-08.00
 30 Ham, Jacob                   Moapa Valley        28-09.00   29-07.50
 31 Noriega, Juan                Death Valley Uni               29-05.00
 32 Holt, Colby                  Lincoln County      25-10.00   29-03.00
 33 Mejorada, Dominic            Calvary Chapel                 28-06.00
 34 Boni, Tom                    Tonopah             27-06.00   27-04.00
 35 Rangitsch, Jordan            Round Mountain      25-00.00   26-05.00
 36 Grigierczyk, Artur           Lincoln County                 25-07.00
 37 Collins, Tim                 Laughlin            23-07.00   24-06.00
 38 Cordova, Carlos              Beatty              30-01.00   24-03.50
 39 Magaw, Nick                  Laughlin            23-04.25   23-10.00
 40 Clark, Shelby                Calvary Chapel                 22-09.00
 -- Howard, Chris                Indian Springs                       ND
 -- Kap, Colby                   Lund                30-02.25         ND
 -- Cooper, Archie               Laughlin            28-03.00         ND
 -- Alcala, Alex                 Round Mountain      17-05.50         ND
 -- Freitas, Steven              Lincoln County                       ND
 -- Abdelaziz, Adam              The Meadows         25-04.75         ND

Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Morton, Paul                 Faith Lutheran H      150-00     148-07   10
  2 Ibarra, Justin               Moapa Valley          122-10     128-07    8
  3 Jones, Austin                Sierra Vista          115-00     121-09    5.50
  3 Denton, Elijah               Lund                  117-00     121-09    5.50
  5 Garlinghouse, John           Boulder City          108-02     117-00    4
  6 Underhill, Eric              Durango               122-09     115-10    3
  7 Lim, Cameron                 Moapa Valley        11-05.50     115-03    2
  8 Randall, Cody                Sierra Vista                     114-01    1
  9 Stamm, Michael               Faith Lutheran H       99-09     105-00
 10 Huxford, Bleu                Boulder City           99-04     102-03
 11 McKenzie, Bryan              Calvary Chapel        116-09     101-08
 12 Eisnger, Jordan              Faith Lutheran H      102-00     100-01
 13 Ward, Dustin                 Pahrump Valley         99-10      95-05
 14 Salazar, A.J.                Round Mountain         94-04      95-04
 15 Erickson, Kyle               Boulder City          111-02      94-03
 16 Wall, Aric                   Sierra Vista          100-00      92-04
 17 Brobson, Adam                Calvary Chapel        100-04      91-08
 18 Miller, Nathan               Lincoln County                    91-03
 19 Pagayonan, Marvin            Durango                95-07      89-05
 20 Stearns, Nick                Pahrump Valley                    87-06
 21 Gruttadauria, Patrick        Durango                81-04      86-07
 22 Boni, Tom                    Tonopah                80-06      85-04
 23 Daffer, Kory                 Pahrump Valley         87-03      81-03
 24 Brewster, Synklar            White Pine                        80-06
 25 Holt, Colby                  Lincoln County         71-03      80-01
 26 Kostiuk, Aaron               Tonopah                84-01      79-08
 27 Robles, Alex                 Beatty                            78-11
 28 Hanevold, Logan              Moapa Valley           80-06      78-04
 29 Rice, Jonathan               White Pine             73-09      75-11
 30 Branting, Damian             Eureka                            73-09
 31 Howard, Chris                Indian Springs                    73-03
 32 Gromice, A                   Tonopah                           72-03
 33 Allred, Dyllan               White Pine             71-00      70-11
 34 Frank, Zach                  Calvary Chapel                    63-00
 35 Cordova, Carlos              Beatty                 89-01      59-02
 36 Rangitsch, Jordan            Round Mountain         75-00      57-10
 37 Collins, Tim                 Laughlin                          53-04
 38 Alcala, Alex                 Round Mountain                    43-01
 -- Cooper, Archie               Laughlin               59-01         ND
 -- Kap, Colby                   Lund                   76-10         ND
 -- Hill, Colton                 Laughlin                             ND
 -- Freitas, Steven              Lincoln County                       ND
 -- McCormick, Leo               Pahrump Valley         89-11         ND
 -- Abdelaziz, Adam              The Meadows                          ND
 -- Pierce, Brandon              Indian Springs         49-04         ND
=========================================================================================
                        Women - Team Rankings - 18 Events Scored
=========================================================================================
    1) Faith Lutheran High School 147.83     2) Pahrump Valley            141.50
    3) Durango                     73        4) Boulder City               62.83
    5) The Meadows                 55.50     6) Round Mountain             33
    7) White Pine                  32        8) Moapa Valley               31
    9) Beatty                      24.50    10) Calvary Chapel             20
   11) Laughlin                    18       11) Pahranagat Valley          18
   13) Sierra Vista                17.83    14) Tonopah                    16
   15) Lincoln County               5
=========================================================================================
                          Men - Team Rankings - 18 Events Scored
=========================================================================================
    1) Moapa Valley               142        2) Boulder City               98.50
    3) Durango                     92        4) Pahrump Valley             87
    5) Sierra Vista                66.50     6) Faith Lutheran High Schoo  54
    7) White Pine                  53.50     8) Calvary Chapel             28
    9) Beatty                      20       10) Pahranagat Valley          14
   11) Eureka                      10       11) Lincoln County             10
   13) Lund                         5.50    14) Tonopah                     5
   14) The Meadows                  5       14) Laughlin                    5
   17) Round Mountain               4       18) Indian Springs              2


 
 
Post as: 
History for Heitkotter Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   2    
2014 1   3    
2013 2 3 3 16  
2012 1   2 1  
2011 2   2    
2010 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
Hashtags: #heitkotter-invite