Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 May 8th

YearResultsNews 
*2014 
20131 1 
20121 1 
20111 1 
20101 1 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

Spartan-Indian Invitational

 

2010 Results - Spartan-Indian Invitational

Published by
Matt   on May 9 2010, 08:52 PM
Spartan-Indian Invitational - May 8, 2010
Colorado Springs, CO, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Sprint Medley 1,1,2,4 | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Mixed: 55m

Team Scores
 
Mixed 55m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Batara, Merrick   Doherty 05.06 nwi 2  
2 Fierro, Keanu   Sierra 05.12 nwi 2  
3 Bullard, Lian   Sierra 05.14 nwi 1  
4 Pigford, Tyler   Cheyenne Mountai 05.27 nwi 1  
5 Nelson, Joseph   Ridgeview Academ 05.28 nwi 2  
6 Blackhurst, Ben   Doherty 05.33 nwi 2  
7 McMahan, Sean   Liberty 05.50 nwi 2  
8 Rossi, Jon   Cheyenne Mountai 05.51 nwi 1  
9 Sheridan, Taylor   Rock Canyon 05.52 nwi 1  
-- Martin, Kam   Liberty NT nwi 1  
-- Cosby, jordan   Ridgeview Academ NT nwi 2  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bankston, Solyde   Fountain Ft Cars 11.11 -0.5 1 10
2 Lewis, Vince   Wasson 11.30 -0.5 1 8
3 Cardozo, Paul   Wasson 11.34 -0.5 1 6
4 Skinner, Jacob   Cheyenne Mountai 11.42 -0.5 1 5
5 Barnes, Stephon   Doherty 11.51 -0.5 1 4
6 Page, Courtney   Ridgeview Academ 11.65 -0.5 1 3
7 Grim, Jeremy   Sierra 11.76 -0.5 1 2
8 Spanbauer, Dalton   Rock Canyon 11.87 -0.5 1 1
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bankston, Solyde   Fountain Ft Cars 11.35 -2.9 2  
4 Lewis, Vince   Wasson 11.43 -2.9 2  
5 Skinner, Jacob   Cheyenne Mountai 11.63 -2.9 2  
2 Cardozo, Paul   Wasson 11.64 -2.3 4  
6 Barnes, Stephon   Doherty 11.70 -1.8 3  
7 Page, Courtney   Ridgeview Academ 11.72 -2.9 2  
8 Spanbauer, Dalton   Rock Canyon 11.80 -1.8 3  
9 Pigford, Tyler   Cheyenne Mountai 11.83 -2.3 4  
10 Jones, Mark   Doherty 11.86 -2.9 2  
11 Ferrell, Samad   Mitchell 11.95 -2.3 4  
12 Beals, David   Falcon 12.01 -1.8 3  
3 Grim, Jeremy   Sierra 12.01 -3.5 1  
13 Shular, Zach   Liberty 12.08 -3.5 1  
14 Hamilton, Aaron   Mitchell 12.11 -3.5 1  
15 Brown, Master   Falcon 12.24 -2.3 4  
16 Raban, Antoan   Ridgeview Academ 12.35 -3.5 1  
17 Pailitte, Traveion   Sierra 12.35 -2.9 2  
18 Fowles, David   Fountain Ft Cars 12.50 -1.8 3  
19 Justice, Shayne   Palmer 12.52 -3.5 1  
20 Brughelli, Michael   Green Mountain 12.65 -1.8 3  
21 Borda, Sebastian   Standley Lake 12.69 -1.8 3  
22 Engineer, Stephen   Rock Canyon 12.77 -2.9 2  
23 Skrdlant, Travis   Standley Lake 12.91 -2.3 4  
24 Jones, Sean   Air Academy 13.02 -3.5 1  
25 Smith, Dustin   Green Mountain 13.24 -3.5 1  
-- Cartwright, Kivon   Pueblo South DQ -3.5 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Goodman, Ben   Palmer 22.43 -2.0 1 10
2 Sterling, Chris   Sierra 22.67 -2.0 1 8
3 Hamilton, Anthony   Mitchell 22.86 -2.0 1 6
4 Nasif, Adam   Fountain Ft Cars 22.91 -2.0 1 5
5 Skinner, Jacob   Cheyenne Mountai 23.20 -2.0 1 4
6 Cartwright, Kivon   Pueblo South 23.21 -2.0 1 3
7 Arnold, Brock   Pueblo Central 23.21 -2.0 1 2
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Goodman, Ben   Palmer 22.90 -2.7 5  
2 Sterling, Chris   Sierra 23.07 -2.6 3  
6 Barnes, Stephon   Doherty 23.25 -2.6 3  
3 Arnold, Brock   Pueblo Central 23.36 -0.6 2  
7 Hamilton, Anthony   Mitchell 23.38 -0.6 2  
4 Nasif, Adam   Fountain Ft Cars 23.46 -2.1 4  
5 Skinner, Jacob   Cheyenne Mountai 23.57 -2.8 1  
8 Cartwright, Kivon   Pueblo South 23.73 -0.6 2  
9 McDaniel, Tyler   Liberty 23.74 -2.7 5  
10 Devon, Grant Washingto   Ridgeview Academ 23.77 -2.7 5  
11 Maestas, Jon   Wasson 23.77 -0.6 2  
12 Page, Courtney   Ridgeview Academ 24.10 -2.6 3  
13 Grim, Jeremy   Sierra 24.11 -2.1 4  
14 Arterburn, Michael   Littleton 24.39 -2.8 1  
15 Zulanas, Chuck   Cheyenne Mountai 24.56 -0.6 2  
16 Brown, Master   Falcon 24.57 -2.6 3  
17 Billings, Cody   Littleton 24.85 -2.1 4  
18 Trujillo, Jordan   Wasson 25.44 -2.1 4  
19 Tahkeal, Chris   Falcon 25.49 -2.7 5  
20 Hayworth, Prent   Rock Canyon 25.51 -2.6 3  
21 Guerrero, Brandon   Fountain Ft Cars 25.52 -2.7 5  
22 Batara, Merrick   Doherty 25.55 -2.1 4  
23 Fanning, Jermie   Mitchell 25.58 -2.6 3  
24 Polly, Alex   Standley Lake 25.62 -2.8 1  
25 Goldberg, Brian   Rock Canyon 25.64 -2.8 1  
26 Anderson, Gabe   Standley Lake 25.89 -0.6 2  
27 Carnes, James   Air Academy 26.65 -2.7 5  
28 McMahan, Sean   Liberty 26.80 -2.1 4  
29 Ray, Ricky   Air Academy 27.23 -2.6 3  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parson, Brandon   Fountain Ft Cars 48.11 5 10
2 Mayhew, Nolan   Cheyenne Mountai 48.22 5 8
3 Goodman, Ben   Palmer 48.27 5 6
4 Sterling, Chris   Sierra 48.87 5 5
5 Tyson, Tevin   Littleton 49.85 5 4
6 Petherick, Michael   Falcon 50.33 4 3
7 Pigford, Tyler   Cheyenne Mountai 52.40 5 2
8 Pauka, Jon   Liberty 52.42 4 1
9 Mason, Edison   Sierra 52.62 5  
10 Cherry, Devaughn   Fountain Ft Cars 52.89 4  
11 Rucker, Chris   Falcon 53.44 3  
12 Killgore, Caleb   Doherty 53.89 4  
13 Birks, Malik   Mitchell 54.16 3  
14 Newman, Kenny   Palmer 54.37 3  
15 Riddle, Trent   Rock Canyon 54.90 3  
16 Pagaduan, Jonathan   Wasson 55.08 2  
17 Oreskovich, Jakob   Pueblo South 55.23 2  
18 Smith, Dustin   Green Mountain 55.25 2  
19 Maxwell, Anthony   Mitchell 55.80 3  
20 Anderson, Gabe   Standley Lake 55.85 1  
21 McMahan, Sean   Liberty 55.95 1  
22 Shaw, Brandon   Air Academy 56.36 3  
23 Cox, Steven   Pueblo South 56.87 2  
24 White, Anthony   Ridgeview Academ 57.61 3  
25 Ferko, James   Air Academy 57.68 2  
26 Ramey, Zach   Green Mountain 57.71 2  
27 Mcneil, Dontario   Ridgeview Academ 57.93 4  
28 Trujillo, Ryan   Standley Lake 57.94 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 George, Grant   Cheyenne Mountai 1:58.18 1 10
2 Gale, Jade   Falcon 1:59.72 1 8
3 Goodman, Andrew   Palmer 1:59.96 1 6
4 Lange, Brandon   Pueblo South 2:01.22 1 5
5 Jones, Deven   Fountain Ft Cars 2:02.57 1 4
6 Newsome, Tommy   Liberty 2:04.57 1 3
7 Kitchen, Kevin   Cheyenne Mountai 2:05.02 1 2
8 Wood, Justin   Palmer 2:05.96 1 1
9 Armijo, Caleb   Pueblo South 2:09.10 1  
10 Aragon, Micah   Pueblo Central 2:10.33 1  
11 Shanahan, Brandon   Fountain Ft Cars 2:10.74 1  
12 Coffman, Justin   Falcon 2:11.38 1  
13 McCarthy, Austin   Air Academy 2:11.41 1  
14 Wermers, Cole   Doherty 2:12.35 1  
15 Olson, Erik   Rock Canyon 2:13.06 1  
16 Penn, Ian   Liberty 2:14.19 1  
17 Visser, Diederick   Littleton 2:14.99 1  
18 Galbraith, Cody   Rock Canyon 2:15.72 1  
19 Brock, Mike   Sierra 2:16.34 1  
20 Archuleta, Vince   Pueblo Central 2:16.34 1  
21 Johnson, Jose   Ridgeview Academ 2:18.68 1  
22 Perez, Daniel   Standley Lake 2:20.52 1  
23 Wechky, Shims   Green Mountain 2:20.58 1  
24 McElfresh, Isaac   Mitchell 2:21.44 1  
25 Bazylak, Zach   Standley Lake 2:31.26 1  
26 Sandoval, Zachary   Ridgeview Academ 2:31.39 1  
-- Foster, Dan   Air Academy NT 1  
-- Garcia, Tyler   Doherty NT 1  
-- Trujillo, Emilio   Sierra NT 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Goodman, Andrew   Palmer 4:27.77 1 10
2 Fox, Jake   Cheyenne Mountai 4:28.55 1 8
3 Trujillo, Emilio   Sierra 4:33.06 1 6
4 Penn, Ian   Liberty 4:33.39 1 5
5 Lange, Brandon   Pueblo South 4:34.05 1 4
6 Smith, Postyn   Cheyenne Mountai 4:47.58 1 3
7 Waldron, Tanner   Air Academy 4:53.10 1 2
8 Butler, Ian   Green Mountain 4:54.22 1 1
9 Mulhern, Riley   Littleton 4:56.00 1  
10 Dysart, Jake   Rock Canyon 4:57.36 1  
11 Montoya, Evan   Pueblo South 5:00.15 1  
12 Smail, Devin   Liberty 5:00.38 1  
13 Bollendonk, Chip   Littleton 5:02.09 1  
14 Theodore, Steven   Rock Canyon 5:03.59 1  
15 Brungardt, Patrick   Falcon 5:05.93 1  
16 Finely, Sean   Air Academy 5:06.55 1  
17 Hladek, Jeffery   Fountain Ft Cars 5:07.70 1  
18 Wechky, Shims   Green Mountain 5:11.59 1  
19 DeGeorge, Brett   Falcon 5:11.97 1  
20 Castillo, Rudy   Pueblo Central 5:17.35 1  
21 Mendoza, Dante   Fountain Ft Cars 5:17.79 1  
22 Garcia, Tyler   Doherty 5:20.17 1  
23 McQueary, Lavern   Ridgeview Academ 5:27.44 1  
24 Bazylak, Zach   Standley Lake 5:29.19 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Toepel, Gabe   Brighton 10:04.88 1 10
2 Butler, Ian   Green Mountain 10:21.46 1 8
3 Bayne, Jory   Littleton 10:31.35 1 6
4 Greydanus, Logan   Air Academy 10:32.23 1 5
5 Kasyon, Mitch   Cheyenne Mountai 10:37.89 1 4
6 Ramirez, Alexander   Ridgeview Academ 10:38.42 1 3
7 Palacios, Ricardo   Sierra 10:39.34 1 2
8 Johnston, Connor   Rock Canyon 10:40.94 1 1
9 Snare, Jimmy   Fountain Ft Cars 10:48.38 1  
10 Thomas, Darren   Air Academy 10:52.71 1  
11 Klomp, Mitchell   Pueblo South 10:55.08 1  
12 Carbajal, Mark   Fountain Ft Cars 11:01.86 1  
13 Funfrock, Ludovic   Cheyenne Mountai 11:07.47 1  
14 McLoud, Michael   Ridgeview Academ 11:08.19 1  
15 Clark, Joey   Palmer 11:11.87 1  
16 Pauls, John   Doherty 11:13.66 1  
17 Solverson, Justin   Liberty 11:25.14 1  
18 Gurule, Marcus   Pueblo South 11:32.52 1  
19 Witkop, Jack   Liberty 11:39.88 1  
20 Wuertz, Joey   Falcon 11:47.14 1  
21 Puccini, Nathan   Rock Canyon 11:50.87 1  
22 Johnson, Darryl   Falcon 11:54.69 1  
23 Hill, Curtis   Green Mountain 11:57.31 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Trevor   Wasson 15.09 1 10
2 Walker-Reese, Javonte   Sierra 15.70 1 8
3 Allison, Reginald   Palmer 15.98 1 6
4 Brown, Seth   Wasson 16.06 1 5
5 Crumley, Michael   Standley Lake 16.12 1 4
6 Willard, Alec   Pueblo South 16.13 1 3
7 Reinhard, Ian   Mitchell 16.53 1 2
8 Crumpley, Damon   Standley Lake 16.61 1 1
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Brown, Trevor   Wasson 14.73 3  
2 Brown, Seth   Wasson 15.68 2  
4 Walker-Reese, Javonte   Sierra 15.85 2  
5 Reinhard, Ian   Mitchell 15.86 3  
6 Willard, Alec   Pueblo South 16.05 2  
7 Crumley, Michael   Standley Lake 16.08 2  
3 Crumpley, Damon   Standley Lake 16.22 1  
8 Allison, Reginald   Palmer 16.40 1  
9 Thompson, Trent   Pueblo Central 16.62 3  
10 Haberkorn, Kevin   Falcon 16.65 3  
11 Driscoll, Sean   Falcon 16.87 1  
12 Hill, Cody   Liberty 17.20 2  
13 Deignan, Keegan   Green Mountain 17.30 1  
14 Medina, Jorge   Pueblo South 17.38 1  
15 Veverka, Mitchell   Air Academy 17.49 3  
16 Grimmett, Dylan   Rock Canyon 18.15 2  
17 Dangshin, Yodsanan   Green Mountain 19.45 3  
17 White, Anthony   Ridgeview Academ 19.45 2  
19 Schaeffer, Jacob   Ridgeview Academ 19.86 1  
20 Peters, Russell   Air Academy 20.00 1  
21 Starcer, Stevan   Pueblo Central 20.02 1  
22 Leazer, Dakota   Fountain Ft Cars 21.48 2  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Trevor   Wasson 38.93 4 10
2 Chavez, Ryne   Doherty 40.40 4 8
3 Walker-Reese, Javonte   Sierra 40.78 3 6
4 Brown, Seth   Wasson 40.95 3 5
5 Hill, Cody   Liberty 41.18 3 4
6 Riser, Quinlan   Fountain Ft Cars 41.42 4 3
7 Reinhard, Ian   Mitchell 41.51 4 2
8 Hazelton, Paul   Palmer 41.93 4 1
9 Crumpley, Damon   Standley Lake 41.94 3  
10 Leazer, Dakota   Fountain Ft Cars 42.32 2  
11 Deignan, Keegan   Green Mountain 42.58 3  
12 Bullard, Lian   Sierra 42.70 2  
13 Billings, Cody   Littleton 43.06 3  
14 Blevins, Aaron   Falcon 43.10 2  
15 Allison, Reginald   Palmer 43.30 4  
16 Haberkorn, Kevin   Falcon 43.47 3  
17 Crumley, Michael   Standley Lake 43.66 4  
18 Valdez, Ruben   Pueblo Central 44.42 3  
19 Grimmett, Dylan   Rock Canyon 44.77 2  
20 Medina, Jorge   Pueblo South 45.53 2  
21 Johnson, Eric   Pueblo Central 45.67 1  
22 Schaeffer, Jacob   Ridgeview Academ 46.03 1  
23 Castro, Santiago   Mitchell 46.38 2  
24 Peterson, Shaun   Air Academy 46.43 1  
25 Woodworth, Tyler   Green Mountain 47.94 2  
26 Peters, Russell   Air Academy 48.95 1  
27 Mcneil, Dontario   Ridgeview Academ 54.90 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Fountain Ft Cars 42.57 2 10
2 Relay Team   Wasson 43.05 2 8
3 Relay Team   Doherty 43.27 2 6
4 Relay Team   Liberty 43.90 2 5
5 Relay Team   Mitchell 44.04 2 4
6 Relay Team   Pueblo South 44.18 2 3
7 Relay Team   Cheyenne Mountai 44.24 2 2
8 Relay Team   Ridgeview Academ 44.59 1 1
9 Relay Team   Sierra 44.66 1  
10 Relay Team   Littleton 44.81 2  
11 Relay Team   Rock Canyon 45.72 1  
12 Relay Team   Falcon 46.48 1  
13 Relay Team   Palmer 46.61 1  
14 Relay Team   Green Mountain 48.47 1  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Fountain Ft Cars 1:29.13 2 10
2 Relay Team   Doherty 1:30.33 2 8
3 Relay Team   Littleton 1:30.34 2 6
4 Relay Team   Sierra 1:30.67 2 5
5 Relay Team   Pueblo South 1:31.53 2 4
6 Relay Team   Palmer 1:31.80 2 3
7 Relay Team   Wasson 1:32.12 2 2
8 Relay Team   Mitchell 1:32.56 1 1
9 Relay Team   Ridgeview Academ 1:33.00 1  
10 Relay Team   Cheyenne Mountai 1:35.24 2  
11 Relay Team   Rock Canyon 1:35.35 1  
12 Relay Team   Falcon 1:36.93 1  
13 Relay Team   Standley Lake 1:38.47 1  
14 Relay Team   Green Mountain 1:39.13 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Cheyenne Mountai 3:25.66 2 10
2 Relay Team   Falcon 3:26.43 2 8
3 Relay Team   Palmer 3:26.81 2 6
4 Relay Team   Fountain Ft Cars 3:31.08 2 5
5 Relay Team   Sierra 3:32.01 2 4
6 Relay Team   Littleton 3:32.37 2 3
7 Relay Team   Rock Canyon 3:36.42 2 2
8 Relay Team   Standley Lake 3:37.71 1 1
9 Relay Team   Doherty 3:38.36 2  
10 Relay Team   Liberty 3:41.38 1  
11 Relay Team   Green Mountain 3:43.73 1  
12 Relay Team   Pueblo South 3:57.28 1  
13 Relay Team   Wasson 3:57.73 1  
14 Relay Team   Air Academy 3:57.98 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Fountain Ft Cars 8:17.22 1 10
2 Relay Team   Littleton 8:23.67 1 8
3 Relay Team   Rock Canyon 8:26.80 1 6
4 Relay Team   Cheyenne Mountai 8:48.33 1 5
5 Relay Team   Pueblo Central 8:49.01 1 4
6 Relay Team   Green Mountain 9:00.13 1 3
7 Relay Team   Pueblo South 9:03.52 1 2
8 Relay Team   Sierra 9:21.20 1 1
9 Relay Team   Ridgeview Academ 9:35.32 1  
10 Relay Team   Air Academy 9:35.54 1  
11 Relay Team   Liberty 9:44.48 1  
-- Relay Team   Doherty NT 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mathis, Jamarius   Fountain Ft Cars 55-00.50(16.78m) 1 10
2 Rotering, Paul   Falcon 48-07.50(14.82m) 1 8
3 Jones, Jake   Green Mountain 47-03.75(14.42m) 1 6
4 Sheridan, Taylor   Rock Canyon 45-02.25(13.77m) 1 5
5 Mosier, Tristian   Littleton 43-11.75(13.40m) 1 4
6 Schall, Patrick   Standley Lake 42-07.50(12.99m) 1 3
7 Fobes, Stephen   Air Academy 42-02.25(12.86m) 1 2
8 Garcia, Chris   Pueblo Central 41-09.75(12.74m) 1 1
9 Malina, Gregory   Fountain Ft Cars 41-02.75(12.57m) 1  
10 Schafer, Jonathon   Green Mountain 40-04.75(12.31m) 1  
11 Mosier, Jordan   Littleton 40-03.50(12.28m) 1  
12 Lewis, Trevon   Wasson 40-01.75(12.24m) 1  
13 Sami, Grady   Sierra 39-06.50(12.05m) 1  
14 Medina, Kendal   Pueblo South 39-03.75(11.98m) 1  
15 Rossi, Jon   Cheyenne Mountai 39-01.00(11.91m) 1  
15 Brungardt, Matt   Falcon 39-01.00(11.91m) 1  
17 Wilcher, Josh   Liberty 37-03.00(11.35m) 1  
18 Gribble, Jesse   Pueblo South 36-10.75(11.25m) 1  
19 Villa, Omar   Ridgeview Academ 36-10.00(11.23m) 1  
20 Turner, Joseph   Standley Lake 35-10.50(10.93m) 1  
21 Ferrell, Samad   Mitchell 34-05.75(10.51m) 1  
22 Watkins, Ethen   Sierra 34-01.00(10.39m) 1  
23 Fitts, Jake   Liberty 33-06.25(10.22m) 1  
24 Peterson, Mike   Doherty 31-03.00(9.53m) 1  
25 Gordon, Michael   Doherty 31-00.00(9.45m) 1  
26 Nelson, Joseph   Ridgeview Academ 30-07.25(9.33m) 1  
27 Rivera, Dillon   Cheyenne Mountai 26-08.75(8.15m) 1  
-- Vaughn, Andrew   Air Academy ND(--) 1  
-- Clemens, Tim   Wasson ND(--) 1  
-- Quintana, Johnny   Pueblo Central ND(--) 1  
-- Pennington, Joe   Palmer ND(--) 1  
-- Walsh, Tucker   Palmer ND(--) 1  
-- McGary, Callan   Rock Canyon ND(--) 1  
-- Quick, Aaron   Mitchell ND(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mathis, Jamarius   Fountain Ft Cars 176-02(53.70m) 1 10
2 Terry, Jaden   Doherty 175-06.50(53.51m) 1 8
3 Jones, Jake   Green Mountain 161-10(49.33m) 1 6
4 Kiyotake, Ben   Littleton 149-10(45.67m) 1 5
5 Thompson, Tanner   Fountain Ft Cars 145-04.50(44.31m) 1 4
6 Castellucci, Brian   Pueblo South 143-07.50(43.78m) 1 3
7 Renaldo, Kyle   Littleton 139-10(42.62m) 1 2
8 Walsh, Tucker   Palmer 137-11(42.04m) 1 1
9 Sheridan, Taylor   Rock Canyon 137-11(42.04m) 1  
10 Schafer, Jonathon   Green Mountain 129-08(39.52m) 1  
11 Brungardt, Matt   Falcon 129-01.50(39.36m) 1  
12 Rotering, Paul   Falcon 128-03.50(39.10m) 1  
13 Lake, Nathan   Liberty 118-09(36.20m) 1  
14 Schall, Patrick   Standley Lake 116-06(35.51m) 1  
15 Vaughn, Andrew   Air Academy 116-00(35.36m) 1  
16 Thompson, Trent   Pueblo Central 114-04.50(34.86m) 1  
17 Sami, Grady   Sierra 112-05(34.26m) 1  
18 Fobes, Stephen   Air Academy 105-04.50(32.12m) 1  
19 Payne, Anthony   Standley Lake 104-11(31.98m) 1  
20 Boyle, Brendan   Doherty 103-02.50(31.46m) 1  
21 Rivera, Dillon   Cheyenne Mountai 95-06.50(29.12m) 1  
22 Oram, Sean   Mitchell 92-07(28.22m) 1  
23 Villa, Omar   Ridgeview Academ 86-09.50(26.45m) 1  
24 Medina, Kendal   Pueblo South 86-03.50(26.30m) 1  
25 Suarez, Albert   Mitchell 81-07(24.87m) 1  
26 Clarke, Caleb   Wasson 78-09(24.00m) 1  
-- Simmons, Drew   Liberty ND(--) 1  
-- Quintana, Johnny   Pueblo Central ND(--) 1  
-- Lewis, Trevon   Wasson ND(--) 1  
-- Poling, Eric   Cheyenne Mountai ND(--) 1  
-- McGary, Callan   Rock Canyon ND(--) 1  
-- Nelson, Joseph   Ridgeview Academ ND(--) 1  
-- Josiah, Richard   Sierra ND(--) 1  
-- Pennington, Joe   Palmer ND(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ashton, Mike   Liberty 6-06.00(1.98m) 1 10
2 Becar, Matt   Doherty 6-02.00(1.88m) 1 8
3 Lewis, Mitchell   Fountain Ft Cars 6-00.00(1.83m) 1 6
4 Walker-Reese, Javonte   Sierra 5-10.00(1.78m) 1 5
5 Haberkorn, Kevin   Falcon 5-08.00(1.73m) 1 4
6 Deignan, Keegan   Green Mountain 5-06.00(1.68m) 1 2.50
6 Gleason, Devon   Cheyenne Mountai 5-06.00(1.68m) 1 2.50
8 Sayeed, Sohail   Rock Canyon 5-06.00(1.68m) 1 0.33
8 Zimberoff, Nick   Rock Canyon 5-06.00(1.68m) 1 0.33
8 Lambert, John   Fountain Ft Cars 5-06.00(1.68m) 1 0.33
9 Starcer, Stevan   Pueblo Central 5-06.00(1.68m) 1  
-- Pierson, Daniel   Pueblo South NH(--) 1  
-- Garcia, Austin   Pueblo South NH(--) 1  
-- Diaz, Moses   Wasson NH(--) 1  
-- Stewart, Hakeem   Wasson NH(--) 1  
-- Walker, Steven   Sierra NH(--) 1  
-- Washington, Denzel   Littleton NH(--) 1  
-- Wilson, Steven   Mitchell NH(--) 1  
-- Steinward, Darrick   Cheyenne Mountai NH(--) 1  
-- Osborne, Kyle   Liberty NH(--) 1  
-- Rufran, Dominic   Palmer NH(--) 1  
-- Trujillo, Ryan   Pueblo Central NH(--) 1  
-- Kostadinov, Simeon   Palmer NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Edmunds, Jonathan   Littleton 21-10.25(6.66m) +0.6 1 10
2 McCormick, Devon   Fountain Ft Cars 20-05.25(6.23m) +0.9 1 8
3 Raban, Antoan   Ridgeview Academ 20-03.75(6.19m) +1.5 1 6
4 McDougal, Robert   Palmer 19-09.00(6.02m) +2.1 1 5
5 Trujillo, Jordan   Wasson 19-07.00(5.97m) +0.0 1 4
6 Hayworth, Prent   Rock Canyon 19-04.00(5.89m) +2.1 1 3
7 Taylor, Kordale   Fountain Ft Cars 19-02.00(5.84m) +0.0 1 2
8 Limary, Keith   Sierra 18-11.25(5.77m) +2.4 1 1
9 Barnes, Eddie   Sierra 18-11.00(5.77m) +1.1 1  
10 Fiedler, Kevon   Doherty 18-07.50(5.68m) +2.6 1  
11 Crumpley, Damon   Standley Lake 18-05.00(5.61m) +0.9 1  
12 Beals, David   Falcon 18-02.00(5.54m) +2.4 1  
13 Voss, Taylor   Pueblo South 17-08.50(5.40m) +0.6 1  
14 Hanes, DJ   Wasson 17-08.00(5.38m) +2.2 1  
15 Riveros, Juan   Cheyenne Mountai 17-07.25(5.37m) +2.3 1  
16 Warren, Peyton   Rock Canyon 17-01.75(5.23m) +1.5 1  
17 Trujillo, Ryan   Pueblo Central 17-00.00(5.18m) +1.2 1  
18 Veverka, Mitchell   Air Academy 16-08.25(5.09m) +2.1 1  
19 Chow, Vincent   Cheyenne Mountai 16-05.75(5.02m) +2.0 1  
-- McQueary, Lavern   Ridgeview Academ ND(--) nwi 1  
-- Hall, Patrick   Green Mountain ND(--) nwi 1  
-- McCorvey, Jarred   Falcon ND(--) nwi 1  
-- Osborne, Kyle   Liberty ND(--) nwi 1  
-- Ray, Ricky   Air Academy ND(--) nwi 1  
-- Yates, Josh   Doherty ND(--) nwi 1  
-- Johnson, Eric   Pueblo Central ND(--) nwi 1  
-- Garcia, Austin   Pueblo South ND(--) nwi 1  
-- Summerville, Dylan   Littleton ND(--) nwi 1  
-- Sawyer, Elias   Palmer ND(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Taylor, Kordale   Fountain Ft Cars 44-09.75(13.66m) -0.2 1 10
2 Allison, Reginald   Palmer 43-10.50(13.37m) -1.7 1 8
3 Wilson, Jared   Falcon 41-02.50(12.56m) nwi 1 6
4 McCormick, Devon   Fountain Ft Cars 40-03.75(12.29m) nwi 1 5
5 Brown, Trevor   Wasson 40-00.50(12.20m) -2.0 1 4
6 Gill, Cameron   Rock Canyon 39-06.50(12.05m) nwi 1 3
7 McCorvey, Jarred   Falcon 39-05.75(12.03m) -3.0 1 2
8 Slaugh, Spencer   Doherty 39-04.75(12.01m) -4.3 1 1
9 Barnes, Eddie   Sierra 38-08.50(11.80m) -0.1 1  
10 Cashion, Wes   Rock Canyon 37-02.00(11.33m) -2.7 1  
11 Johnson, Eric   Pueblo Central 36-00.50(10.99m) -0.3 1  
12 Watson, Andres   Palmer 36-00.00(10.97m) -0.5 1  
13 Karber, Jack   Cheyenne Mountai 34-11.00(10.64m) -1.3 1  
14 Osborne, Kyle   Liberty 34-00.00(10.36m) -1.2 1  
15 Garcia, Austin   Pueblo South 33-08.00(10.26m) +1.8 1  
16 Carnes, James   Air Academy 32-11.50(10.05m) -2.3 1  
17 Trujillo, Ryan   Standley Lake 32-05.00(9.88m) +0.7 1  
18 Hall, Patrick   Green Mountain 31-02.50(9.51m) -0.7 1  
19 Medlin, Travis   Air Academy 31-01.00(9.47m) +1.2 1  
-- Teske, Christian   Cheyenne Mountai ND(--) nwi 1  
-- Brown, Seth   Wasson ND(--) nwi 1  
-- Trujillo, Ryan   Pueblo Central ND(--) nwi 1  
-- Limary, Keith   Sierra ND(--) nwi 1  
-- Funk, Daniel   Doherty ND(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierson, Daniel   Pueblo South 12-09.00(3.89m) 1 10
2 Valdez, Ruben   Pueblo Central 12-09.00(3.89m) 1 8
3 Wilson, Seth   Colorado Springs 12-06.00(3.81m) 1 6
4 Hocking, Thad   Colorado Springs 12-00.00(3.66m) 1 5
5 Leiva, Conner   Pueblo South 11-00.00(3.35m) 1 4
6 Hart, John   Pine Creek 11-00.00(3.35m) 1 3
7 Crumley, Michael   Standley Lake 10-00.00(3.05m) 1 1.50
7 Chandler, Max   Littleton 10-00.00(3.05m) 1 1.50
9 Lewis, Nathan   Rock Canyon 9-06.00(2.90m) 1  
-- MacGill, Korey   Doherty NH(--) 1  
-- Carlson, Nate   Standley Lake NH(--) 1  
-- Sayeed, Sohail   Rock Canyon NH(--) 1  
-- Jackson, Robert   Pine Creek NH(--) 1  
-- Yee, Ryan   Falcon NH(--) 1  
-- Newman, Jordan   Doherty NH(--) 1  
-- Fisher, Stephan   Falcon NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Harris, Patrice   Wasson 13.19 -3.1 1 10
2 Alvares, Kita   Cheyenne Mountai 13.29 -3.1 1 8
3 Boyd, Lindsey   Standley Lake 13.30 -3.1 1 6
4 Parnell, Porche   Wasson 13.31 -3.1 1 5
5 Logo, Reine   Sierra 13.32 -3.1 1 4
6 Burton, Roya   Air Academy 13.59 -3.1 1 3
7 Gross, Kyra   Pueblo South 13.60 -3.1 1 2
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Boyd, Lindsey   Standley Lake 12.74 -0.9 4  
2 Harris, Patrice   Wasson 12.95 -2.1 2  
5 Logo, Reine   Sierra 12.95 -0.9 4  
3 Horton, Chelsie   Fountain Ft Cars 13.07 -1.5 3  
6 Burton, Roya   Air Academy 13.10 -0.9 4  
7 Alvares, Kita   Cheyenne Mountai 13.22 -2.1 2  
4 Parnell, Porche   Wasson 13.33 -3.9 1  
8 Gross, Kyra   Pueblo South 13.46 -1.5 3  
9 Woods, Makala   Doherty 13.50 -0.9 4  
10 Rand, Jordan   Doherty 13.52 -2.1 2  
11 Ryan, Megan   Cheyenne Mountai 13.53 -3.9 1  
12 Parmer, Audra   Fountain Ft Cars 13.62 -2.1 2  
13 Pirnack, Emily   Littleton 13.67 -2.1 2  
14 Bryceland, Sadie   Falcon 13.81 -1.5 3  
15 Clark, Lindsay   Green Mountain 13.82 -1.5 3  
16 Downey, Kyleigh   Palmer 13.91 -3.9 1  
17 Fehr, Karlea   Green Mountain 13.94 -3.9 1  
18 Haver, Sarah   Pueblo South 14.05 -0.9 4  
19 Wynne, Alicia   Mitchell 14.11 -0.9 4  
20 Turner, Tasia   Pueblo Central 14.12 -1.5 3  
21 Prior, Whitney   Rock Canyon 14.26 -2.1 2  
22 Whalen, Laura   Littleton 14.28 -1.5 3  
23 Dubose, Tenesha   Falcon 14.31 -3.9 1  
24 Webber, Carli   Rock Canyon 14.43 -0.9 4  
25 Verdugo, Naomi   Sierra 14.79 -3.9 1  
26 Renfrew, Erin   Air Academy 15.17 -1.5 3  
27 Malaco, Samantha   Mitchell 15.49 -3.9 1  
28 Mendoza, Leeandra   Pueblo Central 15.67 -2.1 2  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hamilton, GinAsia   Fountain Ft Cars 25.82 -1.7 1 10
2 Moore, Ayana   Liberty 26.24 -1.7 1 8
3 Ryan, Megan   Cheyenne Mountai 26.63 -1.7 1 6
4 Boyd, Lindsey   Standley Lake 26.86 -1.7 1 5
5 Harris, Patrice   Wasson 27.20 -1.7 1 4
6 Strempke, Samantha   Palmer 27.56 -1.7 1 3
7 Burton, Roya   Air Academy 27.81 -1.7 1 2
8 Dubose, Tenesha   Falcon 28.40 -1.7 1 1
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Hamilton, GinAsia   Fountain Ft Cars 26.37 -3.5 4  
2 Moore, Ayana   Liberty 26.50 -2.4 2  
3 Ryan, Megan   Cheyenne Mountai 26.88 -1.0 1  
5 Harris, Patrice   Wasson 26.96 -3.5 4  
4 Boyd, Lindsey   Standley Lake 27.14 -4.4 3  
6 Strempke, Samantha   Palmer 27.42 -2.4 2  
7 Burton, Roya   Air Academy 27.84 -3.5 4  
8 Dubose, Tenesha   Falcon 28.52 -2.4 2  
9 Turner, Tasia   Pueblo Central 28.54 -2.4 2  
10 Reed, Tiana   Sierra 28.57 -4.4 3  
11 Wynne, Alicia   Mitchell 28.74 -1.0 1  
12 Comstock, Mackenzie   Green Mountain 28.77 -3.5 4  
13 Kidd, Emma   Cheyenne Mountai 29.04 -4.4 3  
14 Capaldo-smith, Maria   Green Mountain 29.17 -4.4 3  
15 Haver, Sarah   Pueblo South 29.46 -3.5 4  
16 Bryceland, Sadie   Falcon 29.84 -4.4 3  
17 Rovaris, Rachel   Doherty 29.94 -2.4 2  
18 Thomas, Courtni   Sierra 30.49 -3.5 4  
19 Lawrence, Daschia   Liberty 30.84 -1.0 1  
20 Batchelder, Rachel   Pueblo Central 31.02 -1.0 1  
21 Burns, Ashley   Rock Canyon 31.04 -3.5 4  
22 Malaco, Samantha   Mitchell 31.40 -4.4 3  
23 Renfrew, Erin   Air Academy 31.68 -2.4 2  
24 Dehn, Caitlyn   Pueblo South 31.76 -4.4 3  
25 Davis, Cierra   Doherty 32.40 -1.0 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hamilton, GinAsia   Fountain Ft Cars 56.16 4 10
2 Edwards, Kaela   Littleton 57.81 4 8
3 Brittan, Grace   Littleton 58.62 4 6
4 Strempke, Samantha   Palmer 1:00.83 4 5
5 Smith, Emily   Palmer 1:01.29 4 4
6 Bolton, Matia   Doherty 1:01.73 3 3
7 Sajbel, Megan   Rock Canyon 1:02.58 4 2
8 Irwin, Araia   Cheyenne Mountai 1:02.85 2 1
9 McMillian, Tanisha   Sierra 1:02.94 3  
10 Capaldo-smith, Maria   Green Mountain 1:03.79 3  
11 Bushnell, Jenny   Doherty 1:03.92 3  
12 Nelson, Rachel   Cheyenne Mountai 1:04.31 2  
13 Pletcher, Andrea   Liberty 1:04.61 1  
14 Fuqua, Alisha   Standley Lake 1:05.37 2  
15 Enriquez, Christel   Mitchell 1:06.55 3  
16 Matlock, Deja   Falcon 1:06.87 4  
17 Zieglar, Katie   Liberty 1:07.19 1  
18 Hives, Natalie   Falcon 1:07.69 2  
19 Verdugo, Naomi   Sierra 1:08.69 3  
20 Kemm, Raquel   Pueblo South 1:10.31 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Herd, Becca   Cheyenne Mountai 2:22.01 1 10
2 Mclaughlin, Katie   Rock Canyon 2:25.19 1 8
3 VanDyke, Cori   Green Mountain 2:28.26 1 6
4 Killingsworth, Elle   Green Mountain 2:29.01 1 5
5 White, Melissa   Littleton 2:30.17 1 4
6 Stoudt, Amanda   Mitchell 2:30.45 1 3
7 Dimmick, Hannah   Liberty 2:31.08 1 2
8 Rudy, Meg   Palmer 2:33.34 1 1
9 Sisneros, Cheyenne   Doherty 2:34.61 1  
10 Theune, Lauren   Liberty 2:35.65 1  
11 Gersick, Maria   Pueblo South 2:36.50 1  
12 Mondschein-Snook, Kaylyn   Rock Canyon 2:37.15 1  
13 Willoughby, Olivia   Fountain Ft Cars 2:37.63 1  
14 Anderson, Leah   Doherty 2:38.52 1  
15 Sanchez, Mandy   Pueblo South 2:40.78 1  
16 Berg, Courtney   Littleton 2:42.56 1  
17 Rienstra, Anna   Cheyenne Mountai 2:42.77 1  
18 Roe, Elisa   Falcon 2:44.93 1  
19 Jaeger, Lindsey   Falcon 2:49.03 1  
20 Tillman, Sofia   Standley Lake 2:49.19 1  
21 Barad, Emily   Air Academy 3:04.29 1  
22 Bullard, Breland   Sierra 3:06.76 1  
23 Bailey, Ebony   Sierra 3:11.12 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitford, Annie   Palmer 5:19.36 1 10
2 Killingsworth, Elle   Green Mountain 5:24.34 1 8
3 Roiko, Kellyn   Air Academy 5:27.39 1 6
4 Hardy, Cassandra   Rock Canyon 5:30.27 1 5
5 Killingsworth, Kat   Green Mountain 5:38.69 1 4
6 Bloesser, Jordan   Doherty 5:39.18 1 3
7 White, Melissa   Littleton 5:45.42 1 2
8 Barad, Rebecca   Air Academy 5:48.68 1 1
9 Hilte, Aubrey   Doherty 5:52.27 1  
10 Hunt, Jody   Rock Canyon 5:56.26 1  
11 Watson, Sebreena   Palmer 5:59.08 1  
12 Stone, Michelle   Liberty 5:59.81 1  
13 Tillman, Sofia   Standley Lake 5:59.91 1  
14 Forrester, Dani   Standley Lake 6:05.47 1  
15 Bauer, Samanatha   Liberty 6:05.57 1  
16 Mitchell, Mackenzie   Littleton 6:07.07 1  
17 Specht, Eyvone   Falcon 6:11.05 1  
18 Hankla, Becky   Pueblo South 6:20.26 1  
19 Uelk, Sammantha   Pueblo South 6:27.75 1  
20 Sturges, Megan   Falcon 6:30.86 1  
21 Bullard, Breland   Sierra 6:52.48 1  
22 Bailey, Ebony   Sierra 7:25.00 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Will, Ali   Rock Canyon 11:44.53 1 10
2 Everson, Hannah   Liberty 11:52.70 1 8
3 Hauptman, Gina   Liberty 11:56.84 1 6
4 Carpenter, Andi   Green Mountain 12:11.04 1 5
5 Groninger, Alli   Palmer 12:19.29 1 4
6 Bloesser, Jordan   Doherty 12:19.99 1 3
7 Maurer, Whitney   Fountain Ft Cars 12:22.29 1 2
8 Grossman, Danielle   Cheyenne Mountai 12:24.64 1 1
9 Evans, Amelia   Air Academy 12:26.99 1  
10 Killingsworth, Kat   Green Mountain 12:32.39 1  
11 Hilte, Aubrey   Doherty 12:41.34 1  
12 Abeyta, Ashley   Palmer 13:18.27 1  
13 Sanchez, Tristen   Fountain Ft Cars 13:35.49 1  
14 Mooney, Mirah   Pueblo South 13:47.82 1  
15 Magdaleno, Kayleen   Standley Lake 14:38.91 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, Sa`De   Falcon 14.97 1 10
2 Alvares, Kita   Cheyenne Mountai 15.06 1 8
3 Harris, Yahna   Fountain Ft Cars 16.07 1 6
4 Pittman, Ja'Lainna   Fountain Ft Cars 16.87 1 5
5 Brown, Melanie   Liberty 17.43 1 4
6 Mcdonald, Molly   Green Mountain 17.46 1 3
7 Hurst, Margaret   Doherty 17.47 1 2
8 Cox, Ashleigh   Doherty 17.85 1 1
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Lewis, Sa`De   Falcon 15.11 3  
2 Alvares, Kita   Cheyenne Mountai 15.31 4  
3 Harris, Yahna   Fountain Ft Cars 16.33 2  
5 Hurst, Margaret   Doherty 17.12 2  
4 Brown, Melanie   Liberty 17.25 1  
6 Pittman, Ja'Lainna   Fountain Ft Cars 17.32 4  
7 Mcdonald, Molly   Green Mountain 17.52 3  
8 Cox, Ashleigh   Doherty 17.72 1  
10 Curti, Diana   Palmer 18.27 2  
9 Hunter, Chelsey   Wasson 18.27 1  
11 Asmus, Alicia   Standley Lake 18.51 3  
12 Barela, Nissa   Palmer 19.04 1  
13 Batchelder, Rachel   Pueblo Central 19.30 2  
14 Kathrein, Ellen   Standley Lake 19.32 4  
15 Thomas, Janniqua   Falcon 19.71 2  
16 Marks, Tracey   Sierra 19.85 3  
17 Leites, Nicole   Wasson 20.06 4  
18 Prior, Whitney   Rock Canyon 20.18 2  
19 Waterhouse, Kelly   Air Academy 20.31 4  
20 Alvey, Melinda   Air Academy 20.54 1  
21 Garner, Shanae   Pueblo South 21.24 3  
22 Tye, Leticia   Mitchell 21.42 2  
23 DeCarolis, Kaylee   Mitchell 21.83 3  
24 Lawrence, Daschia   Liberty 25.18 4  
-- Johnson, Carrie   Cheyenne Mountai DQ 3  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alvares, Kita   Cheyenne Mountai 45.27 3 10
2 Harris, Yahna   Fountain Ft Cars 46.60 3 8
3 Parnell, Porche   Wasson 48.02 3 6
4 Leider, Maegan   Green Mountain 48.68 3 5
5 Diebel, Ivy   Rock Canyon 48.93 3 4
6 Benson, McKenna   Rock Canyon 49.27 2 3
7 Hurst, Margaret   Doherty 49.47 3 2
8 Ossolinski, Kristen   Doherty 49.48 2 1
9 O'Dorisio, Danielle   Pueblo South 50.90 3  
10 Hunt, Shelby   Liberty 51.30 3  
11 Near, Lauryn   Standley Lake 52.13 2  
12 Atzenbeck, Lyssa   Standley Lake 52.15 1  
13 McAfee, Amber   Palmer 53.29 2  
14 Marks, Tracey   Sierra 54.88 1  
15 Johnson, Carrie   Cheyenne Mountai 55.37 1  
16 Barela, Nissa   Palmer 55.72 1  
17 Garner, Shanae   Pueblo South 55.81 1  
18 Lawrence, Haylle   Falcon 56.28 1  
19 Matheny, Kaylee   Falcon 59.50 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Doherty 50.09 2 10
2 Relay Team   Wasson 51.33 2 8
3 Relay Team   Standley Lake 51.44 2 6
4 Relay Team   Pueblo South 51.74 2 5
5 Relay Team   Green Mountain 52.47 2 4
6 Relay Team   Air Academy 53.07 2 3
7 Relay Team   Falcon 53.18 2 2
8 Relay Team   Rock Canyon 55.29 1 1
9 Relay Team   Palmer 55.60 1  
10 Relay Team   Cheyenne Mountai 55.73 2  
-- Relay Team   Sierra DQ 1  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Littleton 1:44.67 2 10
2 Relay Team   Liberty 1:52.96 1 8
3 Relay Team   Green Mountain 1:53.02 1 6
4 Relay Team   Falcon 1:54.06 2 5
5 Relay Team   Pueblo South 1:55.59 1 4
6 Relay Team   Rock Canyon 1:55.89 1 3
7 Relay Team   Air Academy 1:56.80 2 2
8 Relay Team   Cheyenne Mountai 1:57.39 2 1
9 Relay Team   Doherty 1:57.63 2  
10 Relay Team   Palmer 1:58.60 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Sierra 4:07.74 2 10
2 Relay Team   Palmer 4:09.72 2 8
3 Relay Team   Green Mountain 4:11.31 2 6
4 Relay Team   Cheyenne Mountai 4:11.80 2 5
5 Relay Team   Rock Canyon 4:14.39 2 4
6 Relay Team   Standley Lake 4:22.80 2 3
7 Relay Team   Liberty 4:37.32 2 2
8 Relay Team   Pueblo South 4:55.82 2 1
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Liberty 9:52.30 1 10
2 Relay Team   Green Mountain 9:55.27 1 8
3 Relay Team   Palmer 10:07.70 1 6
4 Relay Team   Doherty 10:14.54 1 5
5 Relay Team   Pueblo South 10:23.11 1 4
6 Relay Team   Air Academy 10:27.83 1 3
7 Relay Team   Fountain Ft Cars 10:41.28 1 2
8 Relay Team   Standley Lake 11:05.83 1 1
9 Relay Team   Falcon 11:42.23 1  
10 Relay Team   Sierra 12:59.70 1  
 
Womens Sprint Medley 1,1,2,4 Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Fountain Ft Cars 1:48.82 2 10
2 Relay Team   Littleton 1:54.18 2 8
3 Relay Team   Green Mountain 1:54.78 2 6
4 Relay Team   Pueblo South 1:55.69 2 5
5 Relay Team   Liberty 1:56.12 1 4
6 Relay Team   Doherty 1:57.18 2 3
7 Relay Team   Palmer 2:02.83 1 2
-- Relay Team   Sierra DQ 2  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cooks, Alexis   Doherty 39-07.75(12.08m) 1 10
2 Anderson, Allyson   Littleton 34-09.00(10.59m) 1 8
3 Cruz, Tyra   Pueblo South 34-05.75(10.51m) 1 6
4 Rankin, Renata   Fountain Ft Cars 33-06.75(10.23m) 1 5
5 Fernandez, Karissa   Standley Lake 33-04.25(10.17m) 1 4
6 Enriquez, Christel   Mitchell 30-11.50(9.44m) 1 3
7 Lindemann, Kelsey   Rock Canyon 30-06.75(9.32m) 1 2
8 Vargas, Quiana   Fountain Ft Cars 29-08.50(9.06m) 1 1
10 Jennings, Emily   Liberty 28-02.50(8.60m) 1  
9 Jackson, Jade   Littleton 28-02.75(8.60m) 1  
11 Capaldo-smith, Maria   Green Mountain 28-02.00(8.59m) 1  
12 Near, Lauryn   Standley Lake 28-01.75(8.58m) 1  
13 McHardy, Natalie   Doherty 28-01.50(8.57m) 1  
14 Wilmore, Mary   Falcon 27-05.50(8.37m) 1  
15 Valdez, Megan   Pueblo South 27-04.75(8.35m) 1  
16 Alvey, Melinda   Air Academy 27-04.00(8.33m) 1  
17 Pennington, Jenny   Palmer 27-01.00(8.26m) 1  
18 DeCarolis, Kaylee   Mitchell 25-05.50(7.76m) 1  
19 Lundberg, Allie   Rock Canyon 25-03.00(7.70m) 1  
20 Olin, Jamie   Green Mountain 23-01.00(7.04m) 1  
21 Broughton, Chloe   Palmer 22-04.50(6.82m) 1  
22 Braton, haley   Falcon 22-01.50(6.74m) 1  
23 Hodge, Amanda   Liberty 19-11.00(6.07m) 1  
24 Watters, Megan   Air Academy 19-08.50(6.01m) 1  
-- Jones, Lovely   Wasson ND(--) 1  
-- Hicks, Kiah   Falcon ND(--) 1  
-- Nelson, Rebecca   Cheyenne Mountai ND(--) 1  
-- Robertson, Elizabeth   Sierra ND(--) 1  
-- Odia, Omo   Sierra ND(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cooks, Alexis   Doherty 131-03(40.01m) 1 10
2 Wilmore, Mary   Falcon 100-03.50(30.57m) 1 8
3 Rankin, Renata   Fountain Ft Cars 97-04(29.67m) 1 6
4 Thornton, Cassandra   Fountain Ft Cars 94-08.50(28.87m) 1 5
5 Aumiller, Megan   Pueblo South 94-04(28.75m) 1 4
6 Rocco, Monica   Doherty 92-07(28.22m) 1 3
7 Clemans, Kaylee   Littleton 91-03.50(27.83m) 1 2
8 Boyd, Chelsey   Littleton 88-04.50(26.94m) 1 1
9 Amaya, Bou   Pueblo Central 85-09(26.14m) 1  
10 Jennings, Emily   Liberty 82-01(25.02m) 1  
11 Hodge, Amanda   Liberty 81-03(24.77m) 1  
12 Pennington, Jenny   Palmer 80-00(24.38m) 1  
13 Fernandez, Karissa   Standley Lake 78-11(24.05m) 1  
14 Coffee, Rebecca   Rock Canyon 78-07(23.95m) 1  
15 Braton, haley   Falcon 77-08.50(23.69m) 1  
16 Broughton, Chloe   Palmer 76-06.50(23.33m) 1  
17 Olin, Jamie   Green Mountain 71-11.50(21.93m) 1  
17 Lindemann, Kelsey   Rock Canyon 71-11.50(21.93m) 1  
19 Alvey, Melinda   Air Academy 70-08(21.54m) 1  
20 Graston, Taylor   Pueblo South 62-02.50(18.96m) 1  
21 Watters, Megan   Air Academy 61-05.50(18.73m) 1  
-- Jones, Lovely   Wasson ND(--) 1  
-- Nelson, Rebecca   Cheyenne Mountai ND(--) 1  
-- Hicks, Kiah   Falcon ND(--) 1  
-- McCallister, Cori   Wasson ND(--) 1  
-- Robertson, Elizabeth   Sierra ND(--) 1  
-- Odia, Omo   Sierra ND(--) 1  
-- Classick, Sheridan   Standley Lake ND(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 English, Kelsey   Doherty 5-05.00(1.65m) 1 10
2 Hart, Jamie   Standley Lake 5-03.00(1.60m) 1 8
3 Thorton, Gelisa   Mitchell 5-03.00(1.60m) 1 6
4 Forrester, Alison   Rock Canyon 5-02.00(1.57m) 1 5
5 Urenda, Angelique   Pueblo South 5-00.00(1.52m) 1 4
6 Harris, Yahna   Fountain Ft Cars 5-00.00(1.52m) 1 3
7 Gordon, Michala   Pueblo South 4-10.00(1.47m) 1 2
8 Heyn, Sara   Rock Canyon 4-10.00(1.47m) 1 1
9 Gadd, Maddie   Liberty 4-10.00(1.47m) 1  
10 Parmer, Audra   Fountain Ft Cars 4-08.00(1.42m) 1  
10 Camacho, Jordan   Liberty 4-08.00(1.42m) 1  
12 Letts, Megan   Green Mountain 4-06.00(1.37m) 1  
12 Helton, Nicole   Cheyenne Mountai 4-06.00(1.37m) 1  
12 Kelly, Elizabeth   Littleton 4-06.00(1.37m) 1  
-- Zarback, Mariah   Sierra NH(--) 1  
-- Marks, Tracey   Sierra NH(--) 1  
-- Rog, Whitney   Standley Lake NH(--) 1  
-- Anderson, Erica   Mitchell NH(--) 1  
-- Nelson, Rebecca   Cheyenne Mountai NH(--) 1  
-- Dipasquale, Maddi   Palmer NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Whalen, Laura   Littleton 16-06.25(5.04m) +1.4 1 10
2 Wendt, Alex   Doherty 16-05.50(5.02m) +0.6 1 8
3 Lewis, Sa`De   Falcon 15-10.00(4.83m) +0.2 1 6
4 Curti, Diana   Palmer 15-07.00(4.75m) +0.1 1 5
5 Prior, Whitney   Rock Canyon 15-06.00(4.72m) +0.0 1 4
6 Yarbrough, Mariah   Pueblo South 15-04.50(4.69m) +0.1 1 3
7 Brown, Megan   Green Mountain 14-10.75(4.54m) +1.4 1 2
8 Heyn, Sara   Rock Canyon 14-10.50(4.53m) +1.7 1 1
9 Blanco, Kayleigh   Air Academy 14-05.00(4.39m) +1.6 1  
9 Knight, Kaitlyn   Fountain Ft Cars 14-05.00(4.39m) +0.2 1  
11 Buford, Darian   Fountain Ft Cars 14-02.75(4.34m) +1.2 1  
12 Thomas, Courtni   Sierra 14-00.00(4.27m) +2.3 1  
13 Odom, Lauren   Liberty 13-11.50(4.25m) +1.5 1  
14 Martin, Jayma   Pueblo South 13-08.25(4.17m) +2.9 1  
15 Garrison, Lindsay   Doherty 13-06.00(4.11m) +2.0 1  
16 Parnell, Mercedes   Wasson 13-05.75(4.11m) +0.5 1  
17 Marks, Tracey   Sierra 13-02.00(4.01m) +2.3 1  
18 Mendoza, Leeandra   Pueblo Central 13-01.50(4.00m) +1.6 1  
19 Hunter, Chelsey   Wasson 13-00.50(3.98m) +1.9 1  
20 Schmitt, Nicole   Palmer 13-00.00(3.96m) +2.2 1  
21 Camacho, Jordan   Liberty 12-06.25(3.82m) +1.1 1  
22 Matheny, Kaylee   Falcon 12-04.00(3.76m) +1.9 1  
-- Scheaffer, Alexandra   Cheyenne Mountai ND(--) nwi 1  
-- Ruiz, Amber   Cheyenne Mountai ND(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wendt, Alex   Doherty 35-08.75(10.89m) -1.0 1 10
2 Lewis, Sa`De   Falcon 35-04.00(10.77m) -1.2 1 8
3 Comstock, Mackenzie   Green Mountain 34-07.25(10.55m) -0.8 1 6
4 Parmer, Deidra   Fountain Ft Cars 33-02.75(10.13m) -1.5 1 5
5 Blanco, Kayleigh   Air Academy 32-02.00(9.80m) +0.2 1 4
6 Prior, Whitney   Rock Canyon 31-01.75(9.49m) -1.1 1 3
7 Whalen, Laura   Littleton 30-09.75(9.39m) -0.6 1 2
8 Gordon, Breana   Pueblo South 30-07.50(9.33m) -1.2 1 1
9 Knight, Deanna   Fountain Ft Cars 30-06.50(9.31m) +0.4 1  
9 Gacesa, Katarina   Palmer 30-06.50(9.31m) -1.4 1  
11 Odom, Lauren   Liberty 29-11.50(9.13m) -1.9 1  
12 Kohut, Emily   Doherty 29-11.00(9.12m) -1.7 1  
13 Roscoe, Maija   Palmer 29-08.50(9.06m) -0.3 1  
13 Smith, Ashica   Pueblo South 29-08.50(9.06m) -0.2 1  
15 Mix, Cheyenne   Falcon 28-11.50(8.83m) -0.8 1  
16 Griffin, Lauren   Wasson 28-02.50(8.60m) -1.8 1  
17 Camacho, Jordan   Liberty 27-05.75(8.38m) -0.5 1  
18 Davis, Maddie   Rock Canyon 26-10.75(8.20m) -0.7 1  
19 Mullis, Lizzy   Standley Lake 26-05.00(8.05m) -1.8 1  
-- Parnell, Mercedes   Wasson ND(--) nwi 1  
-- Villifan, Kathy   Sierra ND(--) nwi 1  
-- Erker, Amanda   Green Mountain ND(--) nwi 1  
-- McClanahan, Shelby   Standley Lake ND(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Adams, Jenna   Littleton 12-00.00(3.66m) 1 10
2 Westfall, Libby   Pine Creek 11-06.00(3.51m) 1 8
3 Hildenbrandt, Ava   Pine Creek 10-00.00(3.05m) 1 6
4 McAnallen, Colleen   Littleton 10-00.00(3.05m) 1 5
5 Asmus, Alicia   Standley Lake 9-06.00(2.90m) 1 4
6 Bellah, Samantha   Pueblo South 9-00.00(2.74m) 1 3
7 Huber, Ana   Woodland Park 8-00.00(2.44m) 1 2
8 Urenda, Angelique   Pueblo South 7-06.00(2.29m) 1 1
9 Chhay, Marina   Standley Lake 7-00.00(2.13m) 1  
-- Rao, Megan   Doherty NH(--) 1  
-- Hodges, Katey   Woodland Park NH(--) 1  
-- Armstrong, Megan   Woodland Park NH(--) 1  
-- Berndsen, Jessie   Palmer NH(--) 1  
-- Suessle, Vanessa   Falcon NH(--) 1  
-- Damm-Hamblin, Haley   Palmer NH(--) 1  
-- Webber, Carli   Rock Canyon NH(--) 1  
-- Davis, Maddie   Rock Canyon NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Female Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Doherty High School DOHE 84 2 Fountain-Fort Carson High Scho FTNC 78 3 Littleton High School LITT 76 4 Green Mountain High School GREN 74 5 Rock Canyon High School ROCC 56 6 Liberty High School LBCS 52 7 Cheyenne Mountain High School CHYM 50 8 Palmer High School PALM 48 9 Pueblo South High School PUES 45 10 Falcon High School FALC 40 11 Standley Lake High School STAN 37 12 Wasson High School WASS 33 13 Air Academy High School AIRA 24 14 Pine Creek High School PINE 14 14 Sierra High School SIER 14 16 Mitchell High School MITC 12 17 Woodland Park WOOD 2 Male Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Fountain-Fort Carson High Scho FTNC 122.333 2 Cheyenne Mountain High School CHYM 65.5 3 Palmer High School PALM 63 4 Wasson High School WASS 62 5 Sierra High School SIER 53 6 Littleton High School LITT 49.5 7 Doherty High School DOHE 43 8 Pueblo South High School PUES 41 9 Falcon High School FALC 39 10 Liberty High School LBCS 28 11 Green Mountain High School GREN 26.5 12 Rock Canyon High School ROCC 21.6666 13 Mitchell High School MITC 15 13 Pueblo Central High School PUCE 15 15 Ridgeview Academy RVAC 13 16 Colorado Springs Christian Sch CSPC 11 17 Standley Lake High School STAN 10.5 18 Brighton High School BRGH 10 19 Air Academy High School AIRA 9 20 Pine Creek High School PINE 3

 


 
 
Post as: 
History for Doherty Spartan Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
Hashtags: None