Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 May 21st to May 22nd

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2010

Videos (6)
View
+
Photos (34)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

2011 NIAA Class 1A, 2A, 3A & 4A Nevada State

High School boys & girls Track & Field Championships, presented by the Review-Journal & Farmers

 

TO:     Athletic Administrator / Athletic Director

            Boys Track and Field Coach

            Girls Track and Field Coach

 

FR:     MEET ORGANIZING COMMITTEE

John Dixon, Meet Director, Del Sol High School

Lynn Mentzer, Competition Director, Reed High School

            Rick Eurich, Site Directors, Del Sol High School

            TBA (field) and TBA (track), Meet Referees

            TBA, Director of Officials & Facilities

            Dave Nolte, Officials Liaison

Mike O’Dea, Kim Grytdahl, Ricardo Hunter & Zane Gray, Directors of Meet Operations

            Donnie Nelson, Director of Sports Information & Public Relations, NIAA

Gordy McGregor, Northern assistant in above capacities

 

 

2011 NIAA (all classes) NEVADA STATE HIGH SCHOOL TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS MEET

 

The 2011 NIAA Class 1A, 2A, 3A & 4A Nevada State High School boys and girls

Track and Field Championships meet, presented by the Las Vegas Review-Journal and Farmers Insurance Group, is set to be contested Friday, May 20 and Saturday, May 21 at Del Sol High School in Las Vegas (see last page for directions).

 

MEET ORGANIZATION, MANAGEMENT AND OPERATIONS

 

The Games Committee is responsible for the entire meet’s management and all information above and beyond what is printed in this meet information packet.

 

The Jury of Appeals (Dave Nolte, TBA-N, Zane Gray, Kim Grytdahl & Ricardo Hunter) is responsible for the interpretation of all rules, regulations and policies set forth in this information packet and the National Federation rule book.

 

The NIAA staff and Board of Control will communicate only with the Meet Director and Meet Organizing Committee with regards to meet operations.

 

 

RULES

 

National Federation rules will govern the meet unless otherwise stated in this meet information packet. The Jury of Appeals will rule on any protest (the protest fee is $50, refundable if upheld). The decisions of the Jury of Appeals are final. No recourse (to the NIAA office staff or Board of Control) will be permitted after a ruling by the Jury.

 

STATE QUALIFYING

 

1A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

2A = The top four (4) placers in each event from both league meets;

3A = The top two (2) individuals / relays (placers) from the Southern League meet and the top five (5) individuals / relays (placers) from the Northern League meet; the eighth qualifier will be determined by comparing the No. 3 mark (or next best) from the Southern League to that with the No. 6 mark (or next best) from the Northern League;

4A Track = The top three (3) placers in each event from the Northern Region meet, the top two (2) placers in each event from the Sunrise Region meet and the top two (2) placers in each event from the Sunset Region meet; the eighth qualifier / fifth Southern Nevada qualifier will be determined by matching the results between the No. 3 placers from both the Sunrise and Sunset region meets. Qualifiers are always based on place first, then time (like thirds, etc.), including when comparing Sunrise and Sunset Region third-place finishers.

4A Field = The top three (3) placers in each event from all three regions. Tie-breaking procedures per the NFHS rules book will be used to determine third place in each region (see the specific region meet information packets for more information).

 

REPLACEMENT OF A STATE QUALIFIER

 

The next placer from the same (affected) 4A region will be advanced in the case of injury, illness or ineligibility, but only with notice to the MEET DIRECTOR by Thursday, May 19 at 2:00 p.m. The next placer from the same 1A/2A/3A league or, if there is not a next placer available from that league, the next placer from the other 1A/2A/3A league will be advanced in the same cases but also only with notice to the MEET DIRECTOR by Thursday, May 19 at 2:00 p.m.

 

** PLEASE SEE THE ATTACHED PAGES FOR THE MEET SCHEDULE. ** Coaches and athletes should note that the 2011 schedule has changed from 2009-2010 (as voted on in 2004 by the NIAA Track and Field Coaches Advisory Committee and the State Meet Organizing Committee) with the fact that the Friday and Saturday events have switched days. The 3200s and 1600 relays have NOT flip flopped this year (from 2010) so as to match up accordingly. In essence, the main schedule blocks now stay for two-year intervals. The meet schedule will again/next switch DAYS in 2013.

 

MEET SCHEDULE – DAY ONE:  FRIDAY, MAY 20, 2011

 

Track Event Finals – Friday, May 20, 2011 @ Del Sol High School

 

1:30 p.m., Coaches Meeting

 

3:00 p.m., 1A Boys 3200 Relay (120)

3:15 p.m., 2A Boys 3200 Relay (84)

3:30 p.m., 3A Boys 3200 Relay (48)

3:45 p.m., 4A Boys 3200 Relay (12)

 

4:05 p.m., 1A Boys 110 Hurdles (115)

4:10 p.m., 2A Boys 110 Hurdles (79)

4:15 p.m., 3A Boys 110 Hurdles (43)

4:20 p.m., 4A Boys 110 Hurdles (7)

 

4:30 p.m., 1A Girls 100 (127)

4:35 p.m., 2A Girls 100 (91)

4:40 p.m., 3A Girls 100 (55)

4:45 p.m., 4A Girls 100 (19)

 

4:55 p.m., 1A Boys 800 Relay (118)

5:00 p.m., 2A Boys 800 Relay (82)

5:05 p.m., 3A Boys 800 Relay (46)

5:10 p.m., 4A Boys 800 Relay (10)

 

5:20 p.m., 1A Boys 1600 (113)

5:30 p.m., 2A Boys 1600 (77)

5:40 p.m., 3A Boys 1600 (41)

5:50 p.m., 4A Boys 1600 (5)

 

6:05 p.m., 1A Girls 400 Relay (135)

6:10 p.m., 2A Girls 400 Relay (99)

6:15 p.m., 3A Girls 400 Relay (63)

6:20 p.m., 4A Girls 400 Relay (27)

 

Continued on next page…

6:30 p.m., 1A Boys 400 (111)

6:35 p.m., 2A Boys 400 (75)

6:40 p.m., 3A Boys 400 (39)

6:45 p.m., 4A Boys 400 (3)

 

6:55 p.m., 1A Girls 300 Hurdles (134)

7:00 p.m., 2A Girls 300 Hurdles (98)

7:05 p.m., 3A Girls 300 Hurdles (62)

7:10 p.m., 4A Girls 300 Hurdles (26)

 

7:20 p.m., 1A Girls 800 (130)

7:25 p.m., 2A Girls 800 (94)

7:30 p.m., 3A Girls 800 (58)

7:35 p.m., 4A Girls 800 (22)

 

7:45 p.m., 1A Boys 200 (110)

7:50 p.m., 2A Boys 200 (74)

7:55 p.m., 3A Boys 200 (38)

8:00 p.m., 4A Boys 200 (2)

 

8:10 p.m., 3A Girls 3200 (60)… stays in this order for one more year, 2011.

8:25 p.m., 4A Girls 3200 (24)

 

8:45 p.m., 1A Girls 1600 Relay (137)… stays in this order for one more year, 2011.

8:50 p.m., 2A Girls 1600 Relay (101)

8:55 p.m., 3A Girls 1600 Relay (65)

9:00 p.m., 4A Girls 1600 Relay (29)

 

9:10 p.m., 1A Girls 3200 (132)… stays in this order for one more year, 2011.

9:25 p.m., 2A Girls 3200 (96)

 

 

Field Event Finals – Friday, May 20, 2011 @ Del Sol High School

 

2:00 p.m., Shot Put & Discus weigh-ins open

 

3:00 p.m., 1A Boys High Jump (123)

followed by 4A Boys High Jump (15)

and then 3A Boys High Jump (51)

and finally 2A Boys High Jump (87)

 

3:00 p.m., 3A Boys Long Jump (49)

followed by 2A Boys Long Jump (85)

and then 1A Boys Long Jump (121)

and finally 4A Boys Long Jump (13)

 

3:00 p.m., 4A Girls Triple Jump (32)

followed by 3A Girls Triple Jump (68)

and then 2A Girls Triple Jump (104)

and finally 1A Girls Triple Jump (140)

 

3:00 p.m., 1A Girls Pole Vault (142)

3:00 p.m., 2A Girls Pole Vault (106),

5:30 p.m., 3A Girls Pole Vault (70),

5:30 p.m., 4A Girls Pole Vault (34),

* Pole vault weigh-ins will be conducted during check-in times.

 

3:00 p.m., 1A Girls Shot Put (143)

followed by 4A Girls Shot Put (35)

and then 3A Girls Shot Put (71)

and finally 2A Girls Shot Put (107)

 

3:00 p.m., 3A Boys Discus (54)

followed by 2A Boys Discus (90)

and then 1A Boys Discus (126)

and finally 4A Boys Discus (18)

 

 

MEET SCHEDULE – DAY TWO:  SATURDAY, MAY 21, ‘11

 

Track Event Finals – Saturday, May 21, 2011 @ Del Sol High School

 

8:00 a.m., 1A Girls 3200 Relay (138)

8:15 a.m., 2A Girls 3200 Relay (102)

8:30 a.m., 3A Girls 3200 Relay (66)

8:45 a.m., 4A Girls 3200 Relay (30)

 

9:05 a.m., 1A Girls 110 Hurdles (133)

9:10 a.m., 2A Girls 110 Hurdles (97)

9:15 a.m., 3A Girls 110 Hurdles (61)

9:20 a.m., 4A Girls 110 Hurdles (25)

 

9:30 a.m., 1A Boys 100 (109)

9:35 a.m., 2A Boys 100 (73)

9:40 a.m., 3A Boys 100 (37)

9:45 a.m., 4A Boys 100 (1)

 

9:55 a.m., 1A Girls 800 Relay (136)

10:00 a.m., 2A Girls 800 Relay (100)

10:05 a.m., 3A Girls 800 Relay (64)

10:10 a.m., 4A Girls 800 Relay (28)

 

10:20 a.m., 1A Girls 1600 (131)

10:30 a.m., 2A Girls 1600 (95)

10:40 a.m., 3A Girls 1600 (59)

10:50 a.m., 4A Girls 1600 (23)

 

11:05 a.m., 1A Boys 400 Relay (117)11

11:10 a.m., 2A Boys 400 Relay (81)

11:15 a.m., 3A Boys 400 Relay (45)

11:20 a.m., 4A Boys 400 Relay (9)

 

11:30 a.m., 1A Girls 400 (129)

11:35 a.m., 2A Girls 400 (93)

11:40 a.m., 3A Girls 400 (57)

11:45 a.m., 4A Girls 400 (21)

 

11:55 a.m., 1A Boys 300 Hurdles (116)

12:00 p.m., 2A Boys 300 Hurdles (80)

12:05 p.m., 3A Boys 300 Hurdles (44)

12:10 p.m., 4A Boys 300 Hurdles (8)

 

12:20 p.m., 1A Boys 800 (112)

12:25 p.m., 2A Boys 800 (76)

12:30 p.m., 3A Boys 800 (40)

12:35 p.m., 4A Boys 800 (4)

 

12:45 p.m., 1A Girls 200 (128)

12:50 p.m., 2A Girls 200 (92)

12:55 p.m., 3A Girls 200 (56)

1:00 p.m., 4A Girls 200 (20)

 

1:15 p.m., 3A Boys 3200 (42)… stays the same for one more year, 2011.

1:30 p.m., 4A Boys 3200 (6)… subject to discussion at NIAA Board meeting April 6.

 

1:45 p.m., 1A Boys 1600 Relay (119)… stays the same for one more year, 2011.

1:50 p.m., 2A Boys 1600 Relay (83)

1:55 p.m., 3A Boys 1600 Relay (47)

2:00 p.m., 4A Boys 1600 Relay (11)

 

2:10 p.m., 1A Boys 3200 (114)… stays the same for one more year, 2011.

2:25 p.m., 2A Boys 3200 (78)… subject to discussion at NIAA Board meeting April 6.

 

 

 

Continued on next page…

 

Field Event Finals – Friday, May 21, 2011 @ Del Sol High School

 

8:00 a.m., Shot Put & Discus weigh-ins open

 

9:00 a.m., 1A Girls High Jump (141)

followed by 4A Girls High Jump (33)

and then 3A Girls High Jump (69)

and finally 2A Girls High Jump (105)

 

9:00 a.m., 3A Girls Long Jump (67)

followed by 2A Girls Long Jump (103)

and then 1A Girls Long Jump (139)

and finally 4A Girls Long Jump (31)

 

9:00 a.m., 4A Boys Triple Jump (14)

followed by 3A Boys Triple Jump (50)

and then 2A Boys Triple Jump (86)

and finally 1A Boys Triple Jump (122)

 

9:00 a.m., 1A Boys Pole Vault (124)

9:00 a.m., 2A Boys Pole Vault (88),

11:30 a.m., 3A Boys Pole Vault (52),

11:30 a.m., 4A Boys Pole Vault (16),

* Pole vault weigh-ins will be conducted during check-in times

 

9:00 a.m., 1A Boys Shot Put (125)

followed by 4A Boys Shot Put (17)

and then 3A Boys Shot Put (53)

and finally 2A Boys Shot Put (89)

 

9:00 a.m., 3A Girls Discus (72)

followed by 2A Girls Discus (108)

and then 1A Girls Discus (144)

and finally 4A Girls Discus (36)

 

 

PROBLEM PROTOCOL

 

The head coach should proceed to the clerk / staging area to get in immediate contact with the Meet Referee when a protest situation occurs. Judgment decisions cannot be protested. THE PROTEST FEE IS $50 (cash or check payable to NIAA). A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest. The decision of the Jury of Appeals is final. The protest fee will be returned if the protest is won.

 

No recourse (to the NIAA, its staff or Board of Control) of action will be permitted after a ruling by the Jury of Appeals.

SPIKES

 

The NIAA Board of Control officially adopted a 3/16-inch spike rule. Pyramid and/or Needle spikes may not protrude more than 3/16-inch into the track/runway surface. All removable protrusions must be removed from the spike plate/shoe base. If an athlete is found to have competed with improper equipment, that athlete (and relay team) will be disqualified. Adopted, 2011.

 

TIES FOR STATE QUALIFYING POSITIONS

 

The meet (and event) staff will break ties, even in the case of state qualifying positions, according to the procedures outlined in Rule 6, Section 3, Article 2 for throwing events and in Rule 7, Section 3, Article 2 for jumping events.

 

In the case of a tie for a state qualifying position, the following guidelines will apply:

 

  1. Field Events – If a tie exists after rule book tie-breaking (placing and scoring) procedures have been applied, each tied athlete will advance to the state meet. If the tie can be broken in terms of a field event qualifying position, it will.

 

  1. Running Events of 400 meters or less – A run-off will take place prior to the start of the state meet. The date, site and time of the run-off will be announced by the NIAA office in the region information packets.

 

  1. Running Events of 800 meters or more – Each tied athlete will advance to the state meet.

 

 

SCORING

 

Scoring will be to eight places (10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 & 1) for all classes.

 

AWARDS

 

Medals will be presented to the top four (4) placers in each event. Medals will be presented soon after the conclusion of a particular event.

Trophies will be presented to the top two (2) teams in each class.

 

 

 

LANE ASSIGNMENTS FOR TRACK EVENTS

 

Lane assignments will be created based on the results of league/region meets, weighing place first and time second as outlined below. Lane four (4) is the preferred lane.

 

Class 1A and 2A Finals

Lane 1 – faster 4th place

Lane 2 – faster 3rd place

Lane 3 – faster 2nd place

Lane 4 – faster 1st place

Lane 5 – slower 1st place

Lane 6 – slower 2nd place

Lane 7 – slower 3rd place

Lane 8 – slower 4th place

 

Class 3A Finals

Lane 1 – North 4th place

Lane 2 – faster 3rd place

Lane 3 – faster 2nd place

Lane 4 – faster 1st place

Lane 5 – slower 1st place

Lane 6 – slower 2nd place

Lane 7 – slower 3rd place

Lane 8 – North 5th place

 

Class 4A Finals

Lane 1 – 3rd place, #1 time

Lane 2 – 2nd place, #2 time

Lane 3 – 1st place, #3 time

Lane 4 – 1st place, #1 time

Lane 5 – 1st place, #2 time

Lane 6 – 2nd place, #1 time

Lane 7 – 2nd place, #3 time

Lane 8 – 3rd place, #2 time

 

SEEDING FOR FIELD EVENTS

 

All eight/nine (8/9) athletes will compete as finalists. The field will open based on qualifying marks from the league / region meets. All finals (LJ, TJ, SP, DIS) will consist of three attempts and a re-ranking for the remaining three attempts with no elimination. NO (re-) WARM UPS WILL BE PERMITTED AFTER THE INITIAL SET OF THREE ATTEMPTS. Seeding for field events will follow the National Federation rule book for reverse order.

 

STARTING HEIGHTS & PROGRESSIONS

 

The Games Committee will determine starting heights for the HJ and PV. The following is recommended:

 

HJ – Two inches (2”) lower than the eighth competitor’s qualifying mark.

PV – Six inches (6”) lower than the eighth competitor’s qualifying mark.

The Games Committee may adjust starting heights based on weather conditions, etc.

 

The following (HJ, PV) increment increases are recommended in the competition:

HJ – Two inches (2”)

PV – Six inches (6”)

 

The following increment increases will be utilized when there are four or less competitors remaining:

HJ – One inch (1”)

PV – Three inches (3”)

 

WEIGHING OF IMPLEMENTS / POLE VAULT CHECK-IN

 

All competition implements will be weighed and measured for size prior to the start of the meet by an official. These implements will be impounded until the competition begins. Contestants may use any implement that has been certified for competition.

Please refer to the schedule for check-in times. No rubber discs will be allowed in competition.

 

Pole vaulters will be weighed in competition attire and poles will be inspected for proper ratings at the time of check-in.

 

CHECK-IN / CLERK & STAGING AREA

 

Athletes must report and check-in with the clerk prior to the beginning of all events. Athletes should be aware of public address announcements referring to check-in times for all events. Athletes may and should check-in 30 minutes before the scheduled / published start time for a particular event.

 

UNIFORMS & JEWELRY

 

Please refer to pages 24-26 (and specifically RULE 4, SECTION 3, ARTICLES 1-4) of the 2011 NFHS Track & Field rules book for information on a “Competitor’s Uniform.” Bandanas are NOT allowed / permitted to be worn during competition.

 

SPIKES

 

The NIAA Board of Control officially adopted a 3/16-inch spike rule. Pyramid and/or Needle spikes may not protrude more than 3/16-inch into the track/runway surface. All removable protrusions must be removed from the spike plate/shoe base. If an athlete is found to have competed with improper equipment, that athlete (and relay team) will be disqualified. Adopted, 2011.

 

EVENT AREA

 

Coaches and non-participating athletes must stay outside all fenced, roped and flagged areas. Athletes must vacate the infield / event area immediately after their event’s conclusion (awards ceremony).

 

RELAYS

 

A “school” qualifies for a relay event. Thus, it is possible for a coach to enter different individuals on the state relay team than those used in the league/region meet.

However, once the (up to) six names have been declared for a relay team in the state meet, the coach must pool from that list to form its state team. Teams must submit their relay cards to clerk upon check-in.

 

 

FIELD EVENT SECTORS

 

Please refer to the National Federation’s track and field rules book for the new sector discus and shot put sector measurements in all meets, including regular-season meets.

 

 

RUNWAYS

 

Boys Runway on the Home side / Westside
LJ Board 12' from the pit max run 150'
TJ Board 32' max run  130' and 38' Board Max run 124'

Girls Runway on the Visitor side / Eastside
LJ Board 8' from the pit Max run 153'
TJ Board 24' max run 137'  and 32' max run 129'
 
PoleVault
1A boys/1A girls and 4A girls /4A boys max run 150' Eastside / Visitor side
2A boys/ 2A girls and 3A boys/ 3A girls max run 120' Westside / Home side

 

 

PROBLEM PROTOCOL

 

The head coach should proceed to the clerk / staging area to get in immediate contact with the Meet Referee when a protest situation occurs. Judgment decisions cannot be protested. THE PROTEST FEE IS $50 (cash or check payable to NIAA). A three/five-member Jury of Appeals will rule on any protest. The decision of the Jury of Appeals is final. The protest fee will be returned if the protest is won.

 

No recourse (to the NIAA, its staff or Board of Control) of action will be permitted after a ruling by the Jury of Appeals.

 

MISCELLANEOUS INFORMATION

 

Starting blocks will be furnished by the Games Committee, but athletes may use their own.

No music boxes are allowed in the stadium.

Coaches are not allowed on the infield.

Athletes are not allowed on the infield except when escorted there for their event.

Athletes must then leave the infield immediately after the conclusion of the event’s awards presentation.

 

 

ADMISSION

 

Students, $5

Adults, $7

Children age 8 and younger, free

Seniors age 62 and older, free

NIAA Courtesy Cards accepted for pass holder and guest

 

 

IMPORTANT:

 

Athletes will be allowed admission with a uniform.

Coaches will be allowed permission based on a form submitted by their school’s administration.

The athlete and coaches pass gate will be at a different location than the public ticket gate.

 

 

HOST SCHOOL

 

Del Sol High School is located at 3100 E. Patrick Ln. in Las Vegas (89120). The phone number to the school is (702) 799-6830. John Dixon, the Meet Director, can be contacted via e-mail at dixon@interact.ccsd.net. Athletic Administrator, and Rick Eurich (ext. 4120), Athletic Director, are the Meet Assistants. Please contact the Del Sol staff with meet-specific questions.

 

Please call the NIAA office (775-453-1012) with any general meet questions.

 

 

May 20, 2011

 

ATTENTION:  Boys & Girls Track and Field Coaches

 

IMPORTANT -- STATE MEET NOTES

 

  1. Coaches will be required to show school (district) identification or be listed on the state/district-approved coaches list to be admitted free of charge at the pass gate.

 

  1. Athletes will be required to show a uniform jersey to be admitted free of charge at the pass gate.

 

  1. The meet will include multiple referees for the running and field events.

 

  1. The maximum length of the triple jump approach / runway will be announced here at a later date. The maximum length of the pole vault approach / runway will also be announced here at a later date.

 

  1. Coaching boxes will be created for the pole vault and shot put competitions. Only one (1) coach will be allowed inside this box and no communication equipment will be permitted.

 

  1. Pole vault and implement weigh-ins will take place behind the storage shed in the southwest area of the facility.

 

  1. Tape markings will be permitted on the track for relays. However, tape (by rule) will not be allowed on the runways for jumping events.

 

  1. A protest fee of $50 will charged. Coaches will be asked to pay in cash or using a school check. The fee will be returned if the protest is won.

 

 

2010 Results - Nevada NIAA Outdoor State Championships

Published by
Shane   on May 23rd 2010, 11:52pm
Nevada NIAA Outdoor State Championships
May 21, 2010 to May 22, 2010
Del Sol HS, 3100 E Patrick Lane, Las Vegas, NV, US, 89120
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 DePaoli, Nick 11 Sierra Lutheran 11.78 -3.0 1  
2 Turner, Anthony 11 Beatty 11.86 -3.0 1  
3 Cromie, James 12 Wells 11.89 -3.0 1  
4 Howard, Lawrence 10 Spring Mountain 12.02 -3.0 1  
5 Weldon, Jared 10 Spring Mountain 12.22 -3.0 1  
6 Allen, Dylan 11 Eureka 12.27 -3.0 1  
7 Alexander, William 10 Spring Mountain 12.37 -3.0 1  
8 Middleton, William 9 Mineral County 12.75 -3.0 1  
 
Mens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hardison, Kasey 9 Rite of Passage 12.24 -7.1 1  
2 Morris, Denzel 12 Calvary Chapel 12.40 -7.1 1  
3 Avampato, James 9 Rite of Passage 12.42 -7.1 1  
4 Williams, Devontay 10 Rite of Passage 12.52 -7.1 1  
5 Tracy, Nic 12 White Pine 12.56 -7.1 1  
6 Bostock, Corey 10 West Wendover 12.63 -7.1 1  
7 Hinton, Nigel 10 Rite of Passage 12.67 -7.1 1  
8 Campbell, Zak 12 Lincoln County 13.37 -7.1 1  
 
Mens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Echeverria, Mateo 12 Lowry 11.48 -1.7 1  
2 Quintano, Hermes 12 Sparks 11.52 -1.7 1  
3 Benamati, Robert 11 Fernley 11.57 -1.7 1  
4 Giordano, Marco 12 Moapa Valley 11.61 -1.7 1  
5 Mayer, Eric 12 Spring Creek 11.66 -1.7 1  
6 Bravo, Esteban 10 Sparks 11.75 -1.7 1  
7 Fonteboa, Michael 11 Boulder City 11.80 -1.7 1  
-- Newton, Matt 12 Moapa Valley FS -1.7 1  
 
Mens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wharton, Garic 12 Valley 10.89 -3.4 1  
2 Collins, Daveon 12 Canyon Springs 11.05 -3.4 1  
3 Hubbard, Shawntrell 10 Churchill County 11.08 -3.4 1  
4 Wright, Brandon 11 Palo Verde 11.12 -3.4 1  
5 Mora, Justus 12 Spanish Springs 11.15 -3.4 1  
6 Butler, Jordan 12 Cheyenne 11.18 -3.4 1  
7 Woodward III, Paul 12 Canyon Springs 11.27 -3.4 1  
8 Cross, Aaron 12 Spanish Springs 11.43 -3.4 1  
 
Mens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hawkins, Budweiser 12 Trinity Christia 23.27 +1.1 1  
2 DePaoli, Nick 11 Sierra Lutheran 23.50 +1.1 1  
3 Howard, Lawrence 10 Spring Mountain 23.61 +1.1 1  
4 Jones, Dallas 10 Wells 24.74 +1.1 1  
5 Middleton, William 9 Mineral County 24.92 +1.1 1  
6 Browning, Kyle 09 Round Mountain 25.09 +1.1 1  
7 Rinehart, Tyler 12 Gerlach 25.09 +1.1 1  
8 Weldon, Jared 10 Spring Mountain 26.53 +1.1 1  
 
Mens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hardison, Kasey 9 Rite of Passage 23.00 +0.2 1  
2 Bradshaw, Jacob 12 White Pine 23.33 +0.2 1  
3 Morris, Denzel 12 Calvary Chapel 23.41 +0.2 1  
4 Elder, Morland 9 Rite of Passage 23.55 +0.2 1  
5 Williams, Devontay 10 Rite of Passage 23.69 +0.2 1  
6 Hinton, Nigel 10 Rite of Passage 23.98 +0.2 1  
7 Campbell, Zak 12 Lincoln County 24.91 +0.2 1  
8 Moreno, Cody 11 Calvary Chapel 24.93 +0.2 1  
 
Mens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fibel, Malta 12 Moapa Valley 22.78 +1.5 1  
2 Woodbury, Joe 11 Boulder City 23.21 +1.5 1  
3 Bravo, Esteban 10 Sparks 23.27 +1.5 1  
4 Mayer, Eric 12 Spring Creek 23.33 +1.5 1  
5 Foster, Kevin 11 Yerington 23.34 +1.5 1  
6 Giordano, Marco 12 Moapa Valley 23.54 +1.5 1  
7 Orellana, Bryan 12 Sparks 23.66 +1.5 1  
8 Echeverria, Mateo 12 Lowry 23.88 +1.5 1  
 
Mens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wharton, Garic 12 Valley 21.44 +0.0 1  
2 Collins, Daveon 12 Canyon Springs 22.01 +0.0 1  
3 Jackson, Ladale 11 Silverado 22.21 +0.0 1  
4 Wright, Brandon 11 Palo Verde 22.37 +0.0 1  
5 Jones, Dominic 11 Cimarron-Memoria 22.54 +0.0 1  
6 Mora, Justus 12 Spanish Springs 22.83 +0.0 1  
7 Cross, Aaron 12 Spanish Springs 22.87 +0.0 1  
8 Hubbard, Shawntrell 10 Churchill County 23.07 +0.0 1  
 
Mens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Turner, Anthony 11 Beatty 50.51 1  
2 DePaoli, Nick 11 Sierra Lutheran 51.42 1  
3 Blocks, Josiah 11 Spring Mountain 52.60 1  
4 Lyons, Preston 12 Sierra Lutheran 53.17 1  
5 Howard, Lawrence 10 Spring Mountain 54.03 1  
6 Meddles, Wade 12 Sierra Lutheran 54.47 1  
7 Saunders, Leon 11 Spring Mountain 56.36 1  
8 Conover, Nathan 11 Sierra Lutheran 56.59 1  
 
Mens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, John 11 Whittell 50.95 1  
2 Tracy, Nic 12 White Pine 53.49 1  
3 Jones, Trevor 10 White Pine 54.58 1  
4 Kellum, Roy 11 Rite of Passage 54.85 1  
5 Avampato, James 9 Rite of Passage 55.13 1  
6 Jacobo, Benji 09 Laughlin 55.61 1  
7 Lee, Ryan 12 Incline 56.88 1  
8 Chatelle, Jesse 10 Calvary Chapel 1:02.31c 1  
 
Mens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Witter, Chase 11 Moapa Valley 51.48 1  
2 Evans, Austin 12 Spring Creek 52.24 1  
3 Frehner, James 12 Moapa Valley 52.32 1  
4 Woodbury, Joe 11 Boulder City 53.95 1  
5 Getz, Dlyen 11 Fernley 54.95 1  
6 Merrill, Tommy 12 Fernley 55.41 1  
7 Hatch, Ryan 11 Spring Creek 55.76 1  
 
Mens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jackson, Ladale 11 Silverado 49.29 1  
2 Carrillo, Arnold 10 McQueen 49.52 1  
3 Butler, Jordan 12 Cheyenne 50.48 1  
4 Hernandez, Jovani 12 Canyon Springs 50.84 1  
5 Rauh, Austin 11 Spanish Springs 51.66 1  
6 Sharp, Cory 12 McQueen 51.78 1  
7 Peeples, Bryon 10 Valley 52.08 1  
8 Cartier, John 12 Faith Lutheran 52.12 1  
 
Mens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lyons, Preston 12 Sierra Lutheran 2:02.35 1  
2 Meddles, Wade 12 Sierra Lutheran 2:02.37 1  
3 Grabow, Levi 12 Sierra Lutheran 2:11.01 1  
4 Conover, Nathan 11 Sierra Lutheran 2:11.33 1  
5 Dawson, Dakota 10 Beatty 2:15.86 1  
6 Arroyo, Miguel 12 Beatty 2:17.52 1  
7 Stirling, Mason 09 Pahranagat Valle 2:17.69 1  
 
Mens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, John 11 Whittell 2:06.17 1  
2 VonLinsowe, Clint 12 Silver Stage 2:07.18 1  
3 Sunseri, Mike 12 Incline 2:07.63 1  
4 Heldt-Werle, Blake 11 Whittell 2:10.65 1  
5 McGeshick, Cody 11 Laughlin 2:13.58 1  
6 Romero, Brian 09 Laughlin 2:21.58 1  
7 Maldonado, Nick 11 Laughlin 2:22.03 1  
8 Johnson, Sam 12 White Pine 2:26.00 1  
 
Mens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Witter, Chase 11 Moapa Valley 2:00.07 1  
2 Clifford, Taylor 12 Boulder City 2:03.04 1  
3 Reymann, Steffan 12 Fernley 2:04.69 1  
4 Gallagher, Chris 12 Tahoe-Truckee 2:05.07 1  
5 Thompson, Josh 11 Moapa Valley 2:06.10 1  
6 Shaffer, Vince 12 Tahoe-Truckee 2:06.17 1  
7 Gray, Adam 12 Lowry 2:06.71 1  
8 Brooks, Tyler 11 Tahoe-Truckee 2:12.02 1  
 
Mens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sandall, Eric 12 Elko 1:54.48 1  
2 Carlson, Steven 12 Bishop Manogue 1:57.38 1  
3 Hernandez, Jovani 12 Canyon Springs 1:57.83 1  
4 McDonough, Travis 12 Centennial 1:59.44 1  
5 Schultz, Cyle 12 Liberty 2:00.74 1  
6 Briggs, Josh 11 Spanish Springs 2:00.74 1  
7 Lopez, Dominic 11 Centennial 2:01.51 1  
8 Bartholomew, Ryan 12 Faith Lutheran 2:06.46 1  
 
Mens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Meddles, Wade 12 Sierra Lutheran 4:16.88 1  
2 Williams, Nathanael 10 Sierra Lutheran 4:54.30 1  
3 Dayton, Zach 12 Sage Ridge 4:54.64 1  
4 Hunt, Zachary 9 Excel Christian 5:00.43 1  
5 Bernardi, Cruz   Tonopah 5:24.41 1  
6 Garth, Michael 11 Spring Mountain 5:45.86 1  
7 Mora, Ramiro 10 Spring Mountain 5:46.50 1  
8 Carter, Keith 10 Spring Mountain 6:00.22 1  
 
Mens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, John 11 Whittell 4:38.06 1  
2 Sunseri, Mike 12 Incline 4:44.52 1  
3 VonLinsowe, Clint 12 Silver Stage 4:47.15 1  
4 Baron, Eric 11 Incline 5:00.25 1  
5 McGeshick, Cody 11 Laughlin 5:15.30 1  
6 Sandoval, Ricardo 12 West Wendover 5:19.02 1  
7 Lorico-Rappa, Marco 10 The Meadows 5:26.52 1  
8 Maldonado, Nick 11 Laughlin 5:30.62 1  
 
Mens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crader, Cody 11 Fernley 4:33.56 1  
2 Thompson, Josh 11 Moapa Valley 4:42.69 1  
3 Lundgren, Matt 12 Boulder City 4:43.00 1  
4 Clifford, Taylor 12 Boulder City 4:46.60 1  
5 Gray, Adam 12 Lowry 4:54.44 1  
6 Nolte, Nick 11 Spring Creek 4:56.95 1  
7 Capps, Nate 12 Fernley 5:12.65 1  
 
Mens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shroy, Richard 12 Carson 4:18.80 1  
2 Jordan, Bryan 11 Galena 4:21.98 1  
3 Smith, Colin 11 Del Sol 4:28.51 1  
4 Sandall, Eric 12 Elko 4:31.14 1  
5 Hartle, Nick 10 Centennial 4:33.60 1  
6 Nelson, Andrew 12 Arbor View 4:33.91 1  
7 Kim, Julius 12 Green Valley 4:39.62 1  
-- Naylor, Jacob 12 Clark DQ 1  
 
Mens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Nathanael 10 Sierra Lutheran 10:27.39 1  
2 Grabow, Levi 12 Sierra Lutheran 11:08.63 1  
3 McRae, John 10 Sierra Lutheran 11:09.61 1  
4 Garduno, Caesar 9 Sage Ridge 11:11.82 1  
5 Roemer, Matthew 09 Pahranagat Valle 12:26.19 1  
6 Bernardi, Cruz   Tonopah 12:30.74 1  
7 White, Roger 10 Spring Mountain 13:13.59 1  
-- Jenkins, Todd 10 Spring Mountain DNF 1  
 
Mens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sunseri, Mike 12 Incline 10:06.43 1  
2 Clark, Carson 11 North Tahoe 10:36.78 1  
3 Baron, Eric 11 Incline 10:45.14 1  
4 Wilson, Spencer 10 Incline 11:09.88 1  
5 McGeshick, Cody 11 Laughlin 11:26.51 1  
6 Lorico-Rappa, Marco 10 The Meadows 11:34.98 1  
7 Miller, William 12 Lincoln County 11:36.35 1  
8 Sandoval, Ricardo 12 West Wendover 11:58.28 1  
 
Mens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thompson, Josh 11 Moapa Valley 10:06.87 1  
2 Lundgren, Matt 12 Boulder City 10:15.43 1  
3 Crader, Cody 11 Fernley 10:36.23 1  
4 Capps, Nate 12 Fernley 10:37.90 1  
5 Nolte, Nick 11 Spring Creek 10:39.38 1  
6 Woodward, Logan 10 Fernley 10:49.98 1  
7 Pike, Chris 12 Lowry 11:01.90 1  
8 Witter, Cole 11 Moapa Valley 12:03.81 1  
 
Mens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shroy, Richard 12 Carson 9:38.23 1  
2 Smith, Colin 11 Del Sol 9:42.26 1  
3 Hartle, Nick 10 Centennial 9:46.84 1  
4 Hull, Geoff 12 McQueen 9:51.04 1  
5 Naylor, Jacob 12 Clark 9:52.16 1  
6 Thompson, Robert 12 Cimarron-Memoria 10:02.22 1  
7 Dunagan, Cary 12 Reno 10:15.43 1  
8 Kim, Julius 12 Green Valley 10:25.17 1  
 
Mens 110m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cromie, James 12 Wells 16.85 1  
2 Zeno, Clifton 11 Spring Mountain 17.56 1  
3 Turley, Trey 11 Pahranagat Valle 17.64 1  
4 Garth, Michael 11 Spring Mountain 18.29 1  
5 Saunders, Leon 11 Spring Mountain 18.59 1  
6 Smith, John 9 Smith Valley 18.60 1  
7 Love, Conner 10 Sierra Lutheran 18.71 1  
8 Hill, Frankie 10 McDermitt 18.78 1  
 
Mens 110m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Morris, Denzel 12 Calvary Chapel 16.22 1  
2 Felton, Kyler 12 Whittell 16.44 1  
3 Griffith, Tyler 11 Silver Stage 17.20 1  
4 Yates, Tunner 12 Whittell 17.65 1  
5 Humphrey, Desra 10 Rite of Passage 18.53 1  
6 Allred, Dyllan 11 White Pine 18.92 1  
7 Henze, Jacob 10 White Pine 19.12 1  
8 Hardman, Garrett 10 West Wendover 19.92 1  
 
Mens 110m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cuthbert, James 12 Yerington 15.70 1  
2 Frehner, James 12 Moapa Valley 15.71 1  
3 Woodbury, Joe 11 Boulder City 16.25 1  
4 Evans, Austin 12 Spring Creek 16.26 1  
5 Call, Bowen 11 Moapa Valley 16.67 1  
6 Sriphong Ngarm, Vittawat 11 Sparks 16.68 1  
7 McGifford, Cameron 10 Dayton 17.35 1  
8 Sriphong Ngarm, Piparth 12 Sparks 17.92 1  
 
Mens 110m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stevens, Sullivan 12 Spanish Springs 14.66 1  
2 Norris, Anthony 12 Liberty 14.76 1  
3 Weinstock, Evan 12 Del Sol 14.81 1  
4 Mciver, Robert 12 Galena 15.31 1  
5 West, Trevarus 12 Legacy 15.40 1  
6 Stearns, Nick 11 Pahrump Valley 15.46 1  
7 Norton, Nicholas 10 Reno 15.60 1  
8 Matlock, Jayson 11 Centennial 15.83 1  
 
Mens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hill, Frankie 10 McDermitt 45.03 1  
2 Saunders, Leon 11 Spring Mountain 45.06 1  
3 Hartwick, Travis 12 Smith Valley 45.66 1  
4 Zeno, Clifton 11 Spring Mountain 46.04 1  
5 Garth, Michael 11 Spring Mountain 46.54 1  
6 Smith, John 9 Smith Valley 47.28 1  
7 Love, Conner 10 Sierra Lutheran 48.87 1  
8 Turley, Trey 11 Pahranagat Valle 51.68 1  
 
Mens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Felton, Kyler 12 Whittell 42.73 1  
2 Jones, Trevor 10 White Pine 43.46 1  
3 Welch, Lamon 9 Rite of Passage 43.76 1  
4 Humphrey, Desra 10 Rite of Passage 44.07 1  
5 Yates, Tunner 12 Whittell 44.56 1  
6 Hardman, Garrett 10 West Wendover 47.50 1  
7 Balch, Tanner 11 Calvary Chapel 48.78 1  
8 Allred, Dyllan 11 White Pine 49.61 1  
 
Mens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Call, Bowen 11 Moapa Valley 41.14 1  
2 Evans, Austin 12 Spring Creek 41.27 1  
3 Cuthbert, James 12 Yerington 42.10 1  
4 Frehner, James 12 Moapa Valley 42.12 1  
5 Quintano, Hermes 12 Sparks 43.61 1  
6 McGifford, Cameron 10 Dayton 43.68 1  
7 Henriod, Tyrell 12 Lowry 45.70 1  
-- Rodriguez, Luis 12 Virgin Valley DQ 1  
 
Mens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stevens, Sullivan 12 Spanish Springs 38.42 1  
2 Weinstock, Evan 12 Del Sol 40.42 1  
3 Killebrew, Miles 11 Foothill 40.48 1  
4 Lesar, Joe 11 McQueen 40.55 1  
5 Matlock, Jayson 11 Centennial 41.25 1  
6 West, Trevarus 12 Legacy 41.38 1  
7 Rimmey, Deavin 12 Canyon Springs 41.75 1  
-- Carter, Luke 12 Carson DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Bautista, Magana,
Agwara, Hawkins
  Trinity Christia 47.76 1  
2 Medlock, Miller,
Harms, Goins
  Sierra Lutheran 47.88 1  
3 Saunders, Weldon,
Zeno, Alexande
  Spring Mountain 48.41 1  
4 Dare, Mendoza,
Arroyo, Gaitan
  Beatty 48.79 1  
5 Smith, Ayala,
Fillmore, Hartwick
  Smith Valley 50.45 1  
6 Old, Prasad,
Morales, Law
  Sage Ridge 50.55 1  
7 Hill, Guerrero,
Smart, Brown
  McDermitt 51.45 1  
8 Turley, Prince,
Stirling, Roemer
  Pahranagat Valle 51.99 1  
 
Mens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Elder,
Hinton, Hardison
  Rite of Passage 45.20 1  
2 Corbitt, Balch,
Moreno, Morris
  Calvary Chapel 45.55 1  
3 Gibson, Gonzalez,
Clingan, Paredes
  Pershing County 46.17 1  
4 Douglas, Chavez,
Anzalone, Bostock
  West Wendover 46.96 1  
5 Lewis, Rodrigue,
Calhoun, Chavez
  Incline 47.01 1  
6 Welch, Felton,
Bronken, Buyak
  Whittell 48.26 1  
7 Rufty, Brown,
Batugal, Woodson
  The Meadows 48.27 1  
-- Johnson, Watts,
Tracy, Tracy
  White Pine DQ 1  
 
Mens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Quintano, Keen,
Sriphong, Banks
  Sparks 44.45 1  
2 Call, Giordano,
Martin, Newton
  Moapa Valley 44.80 1  
3 Eldodt, Case,
Ramirez, Echeverr
  Lowry 44.95 1  
4 Ruiz, Benamati,
Merrill, Getz
  Fernley 45.00 1  
5 Wilson, Winkelko,
Davila, Mayer
  Spring Creek 45.35 1  
6 Macias, Rodrigue,
Tuscano, Rushton
  Virgin Valley 45.63 1  
7 Foster, Giorgi,
Cuthbert, Brown
  Yerington 46.47 1  
 
Mens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Woodward, Collins,
Rimmey, Pumphrey
  Canyon Springs 42.14 1  
2 Wright, Robinson,
Blake, Matlock
  Palo Verde 42.25 1  
3 Jones, Jones,
Hasson, Nixon
  Cimarron-Memoria 42.56 1  
4 Franc, Carrillo,
Lesar, Harrison
  McQueen 42.69 1  
5 Stevens, Cross,
Rauh, Mora
  Spanish Springs 42.78 1  
6 Knowles, Brown,
Jackson, Serrano
  Hug 42.79 1  
7 Peeples, Peas,
Attila, Wharton
  Valley 43.56 1  
-- Lyle, Crockett,
Ireland, McMorris
  Legacy DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Dare, Mendoza,
Gaitan, Turner
  Beatty 1:38.38 1  
2 White, Marable,
Alexande, Howard
  Spring Mountain 1:39.10 1  
3 Gregoris, Talbott,
Hartwick, Hartwick
  Smith Valley 1:40.95 1  
4 Medlock, Miller,
Harms, Goins
  Sierra Lutheran 1:41.67 1  
5 Turley, Prince,
Poulson, Roemer
  Pahranagat Valle 1:44.11 1  
6 Gonzalez, Mayhew,
Jones, Payne
  Wells 1:44.30 1  
-- Blackbur, Kirby,
McGaw, Morgando
  Tonopah DQ 1  
-- Old, Law,
Mourelat, Wang
  Sage Ridge DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Elder,
Hinton, Hardison
  Rite of Passage 1:33.95 1  
2 Lewis, Lee,
Calhoun, Chavez
  Incline 1:36.87 1  
3 Gibson, Riley,
Clingan, Paredes
  Pershing County 1:37.70 1  
4 Yates, Felton,
Bronken, Buyak
  Whittell 1:38.09 1  
5 Tracy, Johnson,
Watts, Porter
  White Pine 1:41.29 1  
6 Douglas, Malone,
Soriano, Bostock
  West Wendover 1:41.87 1  
7 Gaffin, Shoshan,
Mashhoud, Batugal
  The Meadows 1:45.07 1  
-- Jobe, Hill,
Hodges, Day
  Laughlin DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Banks, Keen,
Sriphong, Bravo
  Sparks 1:32.98 1  
2 Ruiz, Merrill,
Benamati, Getz
  Fernley 1:33.32 1  
3 Johnson, Solomon,
Newton, Giordano
  Moapa Valley 1:33.79 1  
4 Fonteboa, Hyde,
Sanchez, Combs
  Boulder City 1:34.69 1  
5 Wilson, Winkelko,
Mayer, Boykin
  Spring Creek 1:35.47 1  
6 Brown, Giorgi,
Cuthbert, Foster
  Yerington 1:38.12 1  
-- Ramirez, Schofiel,
Eldodt, Case
  Lowry DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Pumphrey, Woodward,
Charles, Collins
  Canyon Springs 1:28.37 1  
2 Jones, Jones,
Nixon, Hasson
  Cimarron-Memoria 1:28.43 1  
3 Stevens, Cross,
Rauh, Mora
  Spanish Springs 1:29.02 1  
4 Wright, Robinson,
Lawrynow, Matlock
  Palo Verde 1:29.05 1  
5 Franc, Perrino,
Deleon, Lesar
  McQueen 1:29.53 1  
6 Spencer, Susa,
Loyd, Belen
  Bishop Gorman 1:30.21 1  
-- Wolken, Pine,
Robards, Gingras
  Reed DQ 1  
-- Thomas, Schlenke,
Griffin, McMurray
  Chaparral DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lyons, Conover,
Meddles, DePaoli
  Sierra Lutheran 3:36.07 1  
2 Dare, Arroyo,
Mendoza, Turner
  Beatty 3:47.37 1  
3 Hartwick, Talbott,
Fillmore, Hartwick
  Smith Valley 3:48.53 1  
4 Dayton, Morales,
Chellman, Wang
  Sage Ridge 3:55.71 1  
5 Poulson, Stirling,
Roemer, Roemer
  Pahranagat Valle 3:58.45 1  
6 Kostiuk, Littlefi,
Bernardi, Morgando
  Tonopah 4:01.93 1  
7 Zunino, Link,
Porter, Link
  Eureka 4:13.91 1  
8 King, Gonzalez,
Lake, Mayhew
  Wells 4:13.91 1  
 
Mens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Felton, Bronken,
Heldt-We, Robinson
  Whittell 3:36.43 1  
2 Tracy, Bradshaw,
Johnson, Jones
  White Pine 3:38.16 1  
3 Avampato, Lopez,
Welch, Kellum
  Rite of Passage 3:38.89 1  
4 Lewis, Pfaender,
Mancuso, Calhoun
  Incline 3:49.14 1  
5 Enriquez, Wescott,
Rangel, Remingto
  Battle Mountain 3:59.79 1  
6 Whitesid, Rufty,
Brown, Hang
  The Meadows 4:01.45 1  
7 Villalob, Maldonad,
Romero, Jacobo
  Laughlin 4:05.50 1  
8 Perez, Chatelle,
Crinite, Balch
  Calvary Chapel 4:14.34 1  
 
Mens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Call, Chappell,
Frehner, Witter
  Moapa Valley 3:34.38 1  
2 Davila, Hatch,
Hatch, Evans
  Spring Creek 3:35.59 1  
3 Combs, Woodbury,
Buzby, Clifford
  Boulder City 3:35.92 1  
4 Rodrigue, Gallaghe,
Brooks, Kopytko
  Tahoe-Truckee 3:42.90 1  
5 Bernal, Eldodt,
Leal, Henriod
  Lowry 3:45.34 1  
6 Kaskie, Torres,
Keen, Sriphong
  Sparks 3:45.68 1  
7 Hernande, McGilvra,
Soto, Reynaga
  Yerington 3:56.85 1  
 
Mens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Deleon, Sharp,
Perrino, Carrillo
  McQueen 3:22.29 1  
2 Woodward, Brown,
Hicklen, Hernande
  Canyon Springs 3:24.70 1  
3 Jones, Alexande,
Jones, Poole
  Cimarron-Memoria 3:27.00 1  
4 Thomas, Schlenke,
Griffin, McMurray
  Chaparral 3:27.02 1  
5 Lopez, McDonoug,
Forshee, Hartle
  Centennial 3:29.96 1  
6 Silva, Service,
Johnson, Johnston
  Churchill County 3:34.42 1  
7 Bradshaw, Schlager,
Buonacor, McMaster
  Carson 3:34.80 1  
-- Hinton, Wagoner,
Clementi, Henderso
  Foothill DQ 1  
 
Mens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 McRae, Grabow,
Conover, Lyons
  Sierra Lutheran 8:55.32 1  
2 Garth, Blocks,
Mora, Carter
  Spring Mountain 9:14.49 1  
3 Schermer, Dewald,
Garduno, Wang
  Sage Ridge 9:19.66 1  
4 Dawson, Mendoza,
Arroyo, Gaitan
  Beatty 9:20.90 1  
5 Cable, Talbott,
Pineda, Gregoris
  Smith Valley 9:44.14 1  
6 Zunino, Link,
Link, Porter
  Eureka 9:49.03 1  
7 Morgando, McGaw,
Kirby, Ross
  Tonopah 9:58.86 1  
8 King, Lake,
Mayhew, DeVries
  Wells 10:00.83 1  
 
Mens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Humphrey, Lopez,
Welch, Kellum
  Rite of Passage 8:46.57 1  
2 Mancuso, Dodge,
Baron, Sunseri
  Incline 8:49.66 1  
3 Crawford, George,
Yates, Heldt-We
  Whittell 8:59.11 1  
4 Romero, Hill,
Maldonad, McGeshic
  Laughlin 9:17.05 1  
5 Hepes, Ramirez,
Gonzalez, Clark
  North Tahoe 9:23.42 1  
6 Allgood, Smith,
Ramirez, Sandoval
  West Wendover 9:55.07 1  
7 Byrnes, Chatelle,
McKenzie, Crinite
  Calvary Chapel 10:02.98 1  
8 Mang, Read,
Sela, Lorico-R
  The Meadows 10:15.75 1  
 
Mens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Rodrigue, Brooks,
Gallaghe, Shaffer
  Tahoe-Truckee 8:17.91 1  
2 Watkins, Witter,
Thompson, Witter
  Moapa Valley 8:37.87 1  
3 Reymann, Capps,
Garcia, Biddlema
  Fernley 8:43.98 1  
4 Lancaste, Hatch,
Nolte, Nolte
  Spring Creek 8:50.43 1  
5 Bell, Gray,
Riley, Thiede
  Lowry 9:08.10 1  
6 Galloway, Rose,
Hagedorn, Joyner
  Dayton 9:09.18 1  
7 Vince, Edmondso,
Brown, Garcia
  Boulder City 9:14.76 1  
 
Mens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hartle, Lopez,
McDonoug, Merritt
  Centennial 7:53.94 1  
2 Sharp, Hull,
Stallwor, Carrillo
  McQueen 8:01.69 1  
3 Martinez, Leyva,
Wolf, Sandall
  Elko 8:01.82 1  
4 Smith, Washingt,
Priego, Chipepo
  Del Sol 8:06.84 1  
5 Marschik, Hill,
Wilson, Nelson
  Arbor View 8:06.93 1  
6 Freeman, Lerude,
Wardle, Rooker
  Reno 8:13.47 1  
7 Sneed, Hicklen,
Gray, Hernande
  Canyon Springs 8:17.50 1  
8 Hinton, Greene,
Yamka, Greenoug
  Foothill 8:27.75 1  
 
Mens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hinkey, Ian 10 McDermitt 42-09.00(13.03m) 1  
2 Hemsath, Trevor 10 Smith Valley 39-11.25(12.17m) 1  
3 Marable, Issiah 10 Spring Mountain 39-09.75(12.13m) 1  
4 Denton, Elijah 12 Lund 39-07.25(12.07m) 1  
5 Alexander, William 10 Spring Mountain 35-04.00(10.77m) 1  
6 Howard, Dakota 9 Eureka 34-09.50(10.60m) 1  
7 Jarman, Wyatt 11 Wells 34-05.00(10.49m) 1  
8 Salazar, A.J. 12 Round Mountain 31-02.25(9.51m) 1  
 
Mens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sylvester, Michael 9 Rite of Passage 46-11.25(14.31m) 1  
2 Lindsey, Graylon 11 Rite of Passage 45-04.75(13.84m) 1  
3 Mendoza, Sam 11 Silver Stage 43-07.75(13.30m) 1  
4 Laughlin, Parker 12 North Tahoe 43-05.75(13.25m) 1  
5 Burgess, Jake 12 Lincoln County 38-08.75(11.80m) 1  
6 Miller, Nathan 12 Lincoln County 38-07.50(11.77m) 1  
7 McKenzie, Bryan 12 Calvary Chapel 36-02.00(11.02m) 1  
8 Malone, Julien 11 West Wendover 35-10.50(10.93m) 1  
 
Mens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Morgan, James 10 Boulder City 51-00.75(15.56m) 1  
2 Thacker, Will 11 Lowry 49-05.50(15.07m) 1  
3 Huxford, Bleu 11 Boulder City 48-11.25(14.92m) 1  
4 Katz, Nick 11 Fernley 46-06.75(14.19m) 1  
5 Keathly, Brian 12 Fernley 46-06.00(14.17m) 1  
6 Anderson, Tyler 12 Lowry 44-03.50(13.50m) 1  
7 Garlinghouse, John 12 Boulder City 44-00.75(13.43m) 1  
8 Castenada, Manuel 11 Dayton 43-10.00(13.36m) 1  
 
Mens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stetler, Zach 12 Elko 60-04.75(18.41m) 1  
2 Miller, Jordan 12 Arbor View 53-09.00(16.38m) 1  
3 Stanphill, Clark 12 McQueen 51-07.00(15.72m) 1  
4 Kapeli, Jordan 10 Liberty 49-05.50(15.07m) 1  
5 Godkin, Daniel 12 Palo Verde 46-00.00(14.02m) 1  
6 Morton, Paul 12 Faith Lutheran 45-04.75(13.84m) 1  
7 Roberts, Joey 12 Elko 44-08.25(13.62m) 1  
8 Bays, Kevin 11 Basic 43-02.50(13.17m) 1  
9 Hollen, Matt 12 Silverado 38-09.75(11.83m) 1  
 
Mens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Denton, Elijah 12 Lund 129-07(39.50m) 1  
2 Smith, John 9 Smith Valley 106-03(32.39m) 1  
3 Dalton, Steve 12 Gabbs 103-05(31.52m) 1  
4 Jones, Dennis 10 Spring Mountain 103-05(31.52m) 1  
5 Howard, Dakota 9 Eureka 100-08(30.68m) 1  
6 Marable, Issiah 10 Spring Mountain 100-01(30.51m) 1  
7 Kostiuk, Aaron   Tonopah 90-05(27.56m) 1  
8 Johnston, Dylan 9 Mineral County 85-04(26.01m) 1  
 
Mens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gillenwater, Cody 12 Silver Stage 131-06(40.08m) 1  
2 Lindsey, Graylon 11 Rite of Passage 128-04(39.12m) 1  
3 Hutchinson, Michael 10 Rite of Passage 123-00(37.49m) 1  
4 Laughlin, Parker 12 North Tahoe 122-04(37.29m) 1  
5 Dotson, Bryce 11 Lincoln County 117-06(35.81m) 1  
6 McKenzie, Bryan 12 Calvary Chapel 111-03(33.91m) 1  
7 Rufty, Archie 12 The Meadows 100-01(30.51m) 1  
8 Burgess, Jake 12 Lincoln County 89-08(27.33m) 1  
 
Mens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anderson, Tyler 12 Lowry 148-09(45.34m) 1  
2 Orellana, Bryan 12 Sparks 142-00(43.28m) 1  
3 Thacker, Will 11 Lowry 135-02(41.20m) 1  
4 Katz, Nick 11 Fernley 134-07(41.02m) 1  
5 Ibarra, Justin 12 Moapa Valley 133-08(40.74m) 1  
6 Lim, Cameron 12 Moapa Valley 118-07(36.14m) 1  
7 Garlinghouse, John 12 Boulder City 109-09(33.45m) 1  
-- Keathly, Brian 12 Fernley ND(--) 1  
 
Mens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stetler, Zach 12 Elko 181-06(55.32m) 1  
2 Maddox, Allen 10 Green Valley 156-06(47.70m) 1  
3 Stanphill, Clark 12 McQueen 153-02(46.69m) 1  
4 Miller, Jordan 12 Arbor View 151-01(46.05m) 1  
5 Morton, Paul 12 Faith Lutheran 146-09(44.73m) 1  
6 Jones, Robert 11 Reno 142-04(43.38m) 1  
7 Kapeli, Jordan 10 Liberty 134-05(40.97m) 1  
8 Hanson, Keith 12 Green Valley 128-06(39.17m) 1  
9 Johnson, Jeremy 12 Cheyenne 126-09(38.63m) 1  
 
Mens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hawkins, Budweiser 12 Trinity Christia 6-04.00(1.93m) 1  
2 McClary, Austin 11 Indian Springs 6-00.00(1.83m) 1  
3 Gattrell, Anthony 11 Mineral County 5-08.00(1.73m) 1  
4 Cromie, James 12 Wells 5-06.00(1.68m) 1  
5 Littlefield, Spencer   Tonopah 5-06.00(1.68m) 1  
6 Stirling, Mason 09 Pahranagat Valle 5-06.00(1.68m) 1  
7 Tollefson, Tim 11 Sierra Lutheran 5-04.00(1.63m) 1  
8 Poulson, Austin 09 Pahranagat Valle 5-04.00(1.63m) 1  
-- Allen, Dylan 11 Eureka NH(--) 1  
 
Mens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Corbitt, Brandon 12 Calvary Chapel 6-02.00(1.88m) 1  
2 Bradshaw, Jacob 12 White Pine 6-00.00(1.83m) 1  
3 Griffith, Tyler 11 Silver Stage 5-10.00(1.78m) 1  
4 Wescott, Morgan 11 Battle Mountain 5-10.00(1.78m) 1  
5 Chavez, Adan 11 West Wendover 5-08.00(1.73m) 1  
6 Katschke, Chandler 09 Lincoln County 5-08.00(1.73m) 1  
7 Rangel, Jose 12 Battle Mountain 5-06.00(1.68m) 1  
8 Roberts, Brett 11 North Tahoe 5-04.00(1.63m) 1  
 
Mens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walker, Kage 11 Dayton 6-02.00(1.88m) 1  
2 Fibel, Malta 12 Moapa Valley 5-10.00(1.78m) 1  
3 Knutson, Cade 10 Fernley 5-10.00(1.78m) 1  
4 Katz, Nick 11 Fernley 5-08.00(1.73m) 1  
4 Olson, Gerald 12 Spring Creek 5-08.00(1.73m) 1  
6 Newton, Matt 12 Moapa Valley 5-06.00(1.68m) 1  
7 Lee, Nathan 09 Virgin Valley 5-06.00(1.68m) 1  
-- Bard, Tylor 9 Dayton NH(--) 1  
 
Mens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McDonald, Durrell 10 Green Valley 6-08.00(2.03m) 1  
2 Giza, Matthew 12 Centennial 6-04.00(1.93m) 1  
3 Anderson, Tyree 12 Las Vegas 6-02.00(1.88m) 1  
4 Earl, Tony 12 McQueen 6-02.00(1.88m) 1  
5 Johnston, Jake 12 Churchill County 6-02.00(1.88m) 1  
6 Garner, Tyrel 12 Foothill 6-00.00(1.83m) 1  
7 Weinstock, Evan 12 Del Sol 6-00.00(1.83m) 1  
8 Vignaud, Brian 12 Arbor View 6-00.00(1.83m) 1  
10 Suponch, Alex 12 Wooster 5-10.00(1.78m) 1  
9 Garry, Elbert 12 Clark 5-10.00(1.78m) 1  
 
Mens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hawkins, Budweiser 12 Trinity Christia 20-10.50(6.36m) nwi 1  
2 Cromie, James 12 Wells 19-02.25(5.85m) nwi 1  
3 Gattrell, Anthony 11 Mineral County 19-01.25(5.82m) nwi 1  
4 Brown, Eric 11 McDermitt 18-07.75(5.68m) nwi 1  
5 Dawson, Dakota 10 Beatty 18-06.75(5.66m) nwi 1  
6 McGaw, David   Tonopah 17-04.75(5.30m) nwi 1  
7 Stirling, Mason 09 Pahranagat Valle 16-09.50(5.12m) nwi 1  
8 Harms, Johnny 10 Sierra Lutheran 15-05.00(4.70m) nwi 1  
 
Mens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Felton, Kyler 12 Whittell 22-00.75(6.72m) nwi 1  
2 Avampato, James 9 Rite of Passage 19-10.50(6.06m) nwi 1  
3 Bradshaw, Jacob 12 White Pine 19-08.50(6.01m) nwi 1  
4 Elder, Morland 9 Rite of Passage 19-08.50(6.01m) nwi 1  
5 Avery, Jeremy 12 Lincoln County 18-09.25(5.72m) nwi 1  
6 Tracy, Alex 10 White Pine 18-07.50(5.68m) nwi 1  
7 McDonald, Michael 12 Silver Stage 18-07.00(5.66m) nwi 1  
8 Chavez, Adan 11 West Wendover 18-04.00(5.59m) nwi 1  
 
Mens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Fibel, Malta 12 Moapa Valley 20-06.50(6.26m) nwi 1  
2 Orellana, Bryan 12 Sparks 20-02.25(6.15m) nwi 1  
3 Keen, Jake 11 Sparks 20-00.00(6.10m) nwi 1  
4 Lee, Nathan 09 Virgin Valley 19-09.00(6.02m) nwi 1  
5 Jensen, Colton 11 Virgin Valley 19-09.00(6.02m) nwi 1  
6 Wilson, Jordan 11 Spring Creek 19-01.75(5.84m) nwi 1  
7 Andersen, Dillon 11 Lowry 18-11.25(5.77m) nwi 1  
8 Walker, Kage 11 Dayton 17-11.50(5.47m) nwi 1  
 
Mens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Dominic 11 Cimarron-Memoria 22-07.75(6.90m) nwi 1  
2 Suponch, Alex 12 Wooster 21-09.50(6.64m) nwi 1  
3 Ringgold, Kameron 11 Western 21-02.50(6.46m) nwi 1  
4 Robards, Jesse 12 Reed 21-02.25(6.46m) nwi 1  
5 Anderson, Alex 12 Pahrump Valley 21-00.00(6.40m) nwi 1  
6 Johnston, Jake 12 Churchill County 20-10.50(6.36m) nwi 1  
7 Roquemore, Evan 12 Foothill 20-05.00(6.22m) nwi 1  
8 McMurray, Malcolm 12 Chaparral 18-11.50(5.78m) nwi 1  
-- Weinstock, Evan 12 Del Sol DQ(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Poulson, Austin 09 Pahranagat Valle 40-01.50(12.23m) nwi 1  
2 Gattrell, Anthony 11 Mineral County 39-10.75(12.16m) nwi 1  
3 Brown, Eric 11 McDermitt 39-08.50(12.10m) nwi 1  
4 Blocks, Josiah 11 Spring Mountain 39-01.00(11.91m) nwi 1  
5 Zeno, Clifton 11 Spring Mountain 37-11.50(11.57m) nwi 1  
6 Hill, Frankie 10 McDermitt 37-09.25(11.51m) nwi 1  
7 McDavid, Laquan 11 Spring Mountain 37-02.50(11.34m) nwi 1  
8 Alexander, Michael   Carlin 36-05.50(11.11m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Felton, Kyler 12 Whittell 44-05.25(13.54m) nwi 1  
2 Avery, Jeremy 12 Lincoln County 43-10.50(13.37m) nwi 1  
3 Tracy, Alex 10 White Pine 42-02.50(12.87m) nwi 1  
4 Griffith, Tyler 11 Silver Stage 39-10.00(12.14m) nwi 1  
5 Katschke, Chandler 09 Lincoln County 39-09.50(12.13m) nwi 1  
6 Rangel, Jose 12 Battle Mountain 39-01.50(11.93m) nwi 1  
7 Henze, Jacob 10 White Pine 38-11.00(11.86m) nwi 1  
8 Lopez, Johnny 9 Rite of Passage 38-09.75(11.83m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Orellana, Bryan 12 Sparks 46-01.00(14.05m) nwi 1  
2 Fibel, Malta 12 Moapa Valley 42-01.75(12.85m) nwi 1  
3 Lee, Nathan 09 Virgin Valley 41-03.00(12.57m) nwi 1  
4 Sriphong Ngarm, Vittawat 11 Sparks 40-07.75(12.39m) nwi 1  
5 Cox, Steven 12 Spring Creek 39-05.00(12.01m) nwi 1  
6 Joyner, Jason 12 Dayton 39-04.75(12.01m) nwi 1  
7 Virrey, Javier 9 Tahoe-Truckee 38-09.00(11.81m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Jevon 11 Hug 45-10.00(13.97m) nwi 1  
2 Suponch, Alex 12 Wooster 45-04.00(13.82m) nwi 1  
3 Gray, Menz 11 Las Vegas 45-04.00(13.82m) nwi 1  
4 Henzel, Mike 12 Damonte Ranch 44-11.75(13.71m) nwi 1  
5 Anderson, Alex 12 Pahrump Valley 44-09.75(13.66m) nwi 1  
6 Roquemore, Evan 12 Foothill 44-09.25(13.65m) nwi 1  
8 Forshee, Ryan 12 Centennial 43-04.50(13.22m) nwi 1  
9 Blake, Tyrone 12 Palo Verde 42-09.00(13.03m) nwi 1  
7 Zinnamon, Fahraad 10 Sunrise Mountain 42-08.25(13.01m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Love, Conner 10 Sierra Lutheran 11-00.00(3.35m) 1  
2 Talbott, Nick 12 Smith Valley 11-00.00(3.35m) 1  
3 Barr, Jordan   Smith Valley 9-00.00(2.74m) 1  
4 Jones, Dallas 10 Wells 9-00.00(2.74m) 1  
5 Ayala, Alex 10 Smith Valley 9-00.00(2.74m) 1  
6 Dawson, Dakota 10 Beatty 8-06.00(2.59m) 1  
-- Kearns, Matt 12 Beatty NH(--) 1  
 
Mens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Caufield, Ryan 10 White Pine 10-06.00(3.20m) 1  
2 Cornell, Kevin 11 Incline 10-00.00(3.05m) 1  
3 Gonzalez, Daniel 12 Pershing County 9-06.00(2.90m) 1  
4 Gibson, Cody 12 Pershing County 9-00.00(2.74m) 1  
5 Porter, Dalton 11 White Pine 9-00.00(2.74m) 1  
6 Chatelle, Jesse 10 Calvary Chapel 9-00.00(2.74m) 1  
7 Poplin, Issac 11 White Pine 8-00.00(2.44m) 1  
8 Potter, Theo 10 Battle Mountain 8-00.00(2.44m) 1  
 
Mens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jensen, Colton 11 Virgin Valley 13-00.00(3.96m) 1  
2 Knutson, Cade 10 Fernley 13-00.00(3.96m) 1  
3 Henriod, Tyrell 12 Lowry 12-06.00(3.81m) 1  
4 Teerlink, Tyson 09 Virgin Valley 12-00.00(3.66m) 1  
5 King, Ray 12 Dayton 11-00.00(3.35m) 1  
6 Soderstrom, Andrew 12 Lowry 11-00.00(3.35m) 1  
7 Neville, Riley 9 Yerington 10-06.00(3.20m) 1  
8 Lee, Nathan 09 Virgin Valley 10-00.00(3.05m) 1  
 
Mens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pate, Connor 12 Damonte Ranch 14-09.00(4.50m) 1  
2 Maestretti, Nick 10 Douglas 14-03.00(4.34m) 1  
3 Leavitt, Jack 11 Faith Lutheran 14-00.00(4.27m) 1  
4 Galardy, Blaze 11 Basic 14-00.00(4.27m) 1  
5 Childers, Cameron 12 Carson 13-06.00(4.11m) 1  
6 Alcaraz, Jose 11 Chaparral 13-00.00(3.96m) 1  
7 Stearns, Nick 11 Pahrump Valley 12-06.00(3.81m) 1  
8 Olague, Carlos 11 Chaparral 12-00.00(3.66m) 1  
9 Fulmer, Tanner 10 Desert Oasis 12-00.00(3.66m) 1  
-- Holly, Mateo 12 Silverado NH(--) 1  
-- Cregier, Nate 09 Liberty NH(--) 1  
 
Womens 100m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pengelly, Ericka 9 Wells 12.87 +1.8 1  
2 Robbins, Kurstin   Carlin 13.26 +1.8 1  
3 Higbee, Alyssa 11 Pahranagat Valle 13.77 +1.8 1  
4 Erekson, Josephine 11 Lund 13.79 +1.8 1  
5 Weatherford, Cherise 9 Smith Valley 13.82 +1.8 1  
6 Ashbey, Summer   Tonopah 14.05 +1.8 1  
7 Barajas, Erica 12 Trinity Christia 14.12 +1.8 1  
 
Womens 100m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dunn, Mackenzie 12 Battle Mountain 12.53 +0.6 1  
2 Thurman, Elena 9 Incline 13.17 +0.6 1  
3 Schroepfer, Heidi 12 North Tahoe 13.71 +0.6 1  
4 Brumbach, Sammy 11 Whittell 13.74 +0.6 1  
5 Lawerance, Autumn 09 White Pine 13.92 +0.6 1  
6 Lovell, Ashley 12 The Meadows 13.93 +0.6 1  
7 Parker, Jocelyn 10 The Meadows 13.95 +0.6 1  
8 Brown, Eboni 12 Calvary Chapel 14.01 +0.6 1  
 
Womens 100m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pennington, Bethany 11 Spring Creek 13.09 +0.8 1  
2 Aguilar, Lisa 11 Sparks 13.10 +0.8 1  
3 Cooper, Tori 9 Yerington 13.24 +0.8 1  
4 Mead, Indiana 11 Boulder City 13.34 +0.8 1  
5 Moreno, Brittany 10 Fernley 13.45 +0.8 1  
6 Dodd, Zoe 10 Boulder City 13.52 +0.8 1  
7 Rockenfeller, Kirsten 09 Boulder City 13.73 +0.8 1  
8 Garcia, Erika 11 Dayton 13.81 +0.8 1  
 
Womens 100m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Momodu, Aisha 12 Rancho 12.31 +0.0 1  
2 Banks, Darriel 11 Legacy 12.34 +0.0 1  
3 Tyler, Tierra 12 Western 12.49 +0.0 1  
4 Jackson, Loren 12 Western 12.49 +0.0 1  
5 James, Arianna 12 Spanish Springs 12.85 +0.0 1  
6 Griffin, Tierra 11 Canyon Springs 13.15 +0.0 1  
-- Rovetti, Stephanie 12 Reno DNF +0.0 1  
 
Womens 200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Martinez, Andrea 11 Trinity Christia 28.09 -4.0 1  
2 Pengelly, Ericka 9 Wells 28.10 -4.0 1  
3 Erekson, Josephine 11 Lund 28.87 -4.0 1  
4 Robbins, Kurstin   Carlin 29.61 -4.0 1  
5 Taylor, Naomi 11 Mineral County 29.72 -4.0 1  
6 Swabb, Kevyn 10 Wells 29.96 -4.0 1  
7 Noll, Danielle 12 Trinity Christia 30.33 -4.0 1  
8 Higbee, Alyssa 11 Pahranagat Valle 31.81 -4.0 1  
 
Womens 200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dunn, Mackenzie 12 Battle Mountain 26.39 -4.3 1  
2 Thurman, Elena 9 Incline 27.54 -4.3 1  
3 Forvilly, Sierra 9 Whittell 28.55 -4.3 1  
4 Hernandez, Shelly 12 Pershing County 28.98 -4.3 1  
5 Lawerance, Autumn 09 White Pine 29.09 -4.3 1  
6 Parker, Jocelyn 10 The Meadows 29.17 -4.3 1  
7 Brown, Eboni 12 Calvary Chapel 30.07 -4.3 1  
8 Costanzo, Micaela 10 West Wendover 30.94 -4.3 1  
 
Womens 200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pennington, Bethany 11 Spring Creek 26.93 -2.4 1  
2 Aguilar, Lisa 11 Sparks 27.27 -2.4 1  
3 Mead, Indiana 11 Boulder City 27.66 -2.4 1  
4 Klebenow, Krista 11 Spring Creek 27.77 -2.4 1  
5 Moreno, Brittany 10 Fernley 27.91 -2.4 1  
6 Garcia, Erika 11 Dayton 28.01 -2.4 1  
7 Noto, Ashley 10 Moapa Valley 28.60 -2.4 1  
8 Rockenfeller, Kirsten 09 Boulder City 29.16 -2.4 1  
 
Womens 200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jackson, Loren 12 Western 25.45 -0.3 1  
2 Garrett, Antionette 12 Western 25.64 -0.3 1  
3 Momodu, Aisha 12 Rancho 25.66 -0.3 1  
4 Tyler, Tierra 12 Western 25.79 -0.3 1  
5 Voss, Laura 11 Spanish Springs 25.84 -0.3 1  
6 Tate, Brianna 11 McQueen 25.94 -0.3 1  
7 Krtinich, Kimberly 12 Bishop Manogue 26.46 -0.3 1  
8 Pullum, Jamila 11 Canyon Springs 26.75 -0.3 1  
 
Womens 400m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martinez, Andrea 11 Trinity Christia 1:02.51c 1  
2 Akers, Kattrena 12 Round Mountain 1:04.35c 1  
3 Swabb, Kevyn 10 Wells 1:04.36c 1  
4 Foley, Madison 10 Smith Valley 1:06.08c 1  
5 Stulac, Sierra 10 Sierra Lutheran 1:06.53c 1  
6 Schroeder, Kaci 12 Beatty 1:06.78c 1  
7 Martinez, Ana 10 Beatty 1:07.63c 1  
 
Womens 400m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gramolini, Mariah 12 Silver Stage 59.41 1  
2 O'Connor, Tori 10 Incline 1:02.57c 1  
3 Fullmer, Kelsie 12 White Pine 1:03.80c 1  
4 Brumbach, Sammy 11 Whittell 1:03.86c 1  
5 Lawerance, Autumn 09 White Pine 1:05.63c 1  
6 Hanna, Emily 11 Incline 1:06.91c 1  
7 Lee, Brooke 09 Laughlin 1:07.34c 1  
8 Tripp, Deanna 09 Laughlin 1:07.36c 1  
 
Womens 400m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Klebenow, Krista 11 Spring Creek 1:00.62c 1  
2 Mead, Indiana 11 Boulder City 1:00.78c 1  
3 Maguin, Amelia 11 Fernley 1:00.82c 1  
4 Garcia, Erika 11 Dayton 1:03.00c 1  
5 Sarman, Melissa 12 Spring Creek 1:04.93c 1  
6 Crook, Ashley 9 Fernley 1:05.47c 1  
7 Phelps, Heather 09 Boulder City 1:06.95c 1  
8 Biasi, Annie 11 Virgin Valley 1:10.76c 1  
 
Womens 400m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sanders, Paradise 11 Western 56.62 1  
2 Krtinich, Kimberly 12 Bishop Manogue 58.72 1  
3 Martin, Shanee 12 Hug 58.84 1  
4 Bryan, Cayce 11 Palo Verde 59.89 1  
5 Tate, Brianna 11 McQueen 1:00.52c 1  
6 Cannon, Clarissa 12 Mojave 1:01.12c 1  
7 Pullum, Jamila 11 Canyon Springs 1:01.59c 1  
8 Gordon, Ashley 11 Rancho 1:02.12c 1  
 
Womens 800m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Weeks, Melora 12 Wells 2:33.72 1  
2 Swabb, Kevyn 10 Wells 2:34.09 1  
3 Martinez, Ana 10 Beatty 2:37.04 1  
4 Perchetti, Abri   Tonopah 2:44.75 1  
5 Mark, Phoebe 10 Sierra Lutheran 2:47.59 1  
6 Stewart, Nychea 09 Lund 2:50.01 1  
7 Smith, Jessica 11 Round Mountain 2:52.34 1  
8 Merritt, Taylor 11 Eureka 2:59.99 1  
 
Womens 800m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gramolini, Mariah 12 Silver Stage 2:21.19 1  
2 Cochran, Kati 10 Incline 2:25.54 1  
3 Dennler, Samantha 9 Pershing County 2:29.36 1  
4 Fullmer, Kelsie 12 White Pine 2:31.50 1  
5 Marshall, Lauren 9 Whittell 2:33.40 1  
6 Smith, Trinity 11 West Wendover 2:45.26 1  
7 Heggie, Chelsie 11 White Pine 2:45.32 1  
 
Womens 800m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anthony, Mariah 9 Fernley 2:24.46 1  
2 Diaz, Gabriella 12 Sparks 2:24.51 1  
3 Klebenow, Krista 11 Spring Creek 2:25.07 1  
4 Sarman, Melissa 12 Spring Creek 2:31.10 1  
5 Schrock, Kara 12 Fernley 2:32.45 1  
6 Chappell, Jordan 12 Moapa Valley 2:37.53 1  
7 Adams, Stephanie 11 Boulder City 2:39.90 1  
8 Owens, Holly 12 Boulder City 2:42.10 1  
 
Womens 800m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Underwood, Anne 11 Valley 2:18.89 1  
2 Root, Erika 10 Reno 2:19.62 1  
3 Thomas, Skotasia 12 Canyon Springs 2:20.05 1  
4 Root, Sidney 10 Reno 2:20.89 1  
5 Leiserowitz, Sarah 09 Palo Verde 2:26.05 1  
6 Williams, Alyssa 10 Damonte Ranch 2:26.09 1  
7 White, J'Myah 11 Cheyenne 2:33.63 1  
 
Womens 1600m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grabow, Becky 10 Sierra Lutheran 5:42.33 1  
2 Weeks, Melora 12 Wells 6:08.90 1  
3 Martinez, Ana 10 Beatty 6:13.69 1  
4 Garduno, Alexis 11 Sage Ridge 6:17.26 1  
5 Smith, Deryan 9 Wells 6:23.35 1  
6 Martinez, Maria 11 Beatty 6:42.57 1  
7 Smith, Jessica 11 Round Mountain 6:44.18 1  
 
Womens 1600m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gramolini, Mariah 12 Silver Stage 5:43.32 1  
2 Dodge, Chloe 10 Incline 5:51.21 1  
3 Lovell, Ashley 12 The Meadows 6:01.79 1  
4 Greenwood, Maiya 12 North Tahoe 6:08.19 1  
5 Marshall, Lauren 9 Whittell 6:17.65 1  
6 Mejia, Kemberly 09 Laughlin 6:19.59 1  
7 Thorsen, Johanna 11 Lincoln County 6:19.88 1  
8 Escarzaga, Christina 09 Laughlin 6:43.57 1  
 
Womens 1600m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Diaz, Gabriella 12 Sparks 5:29.86 1  
2 Anthony, Mariah 9 Fernley 5:33.07 1  
3 Chappell, Jordan 12 Moapa Valley 5:50.03 1  
4 Schrock, Kara 12 Fernley 5:53.39 1  
5 Rotton, Kyla 11 Fernley 5:56.21 1  
6 Adams, Stephanie 11 Boulder City 6:04.78 1  
7 Billin, Kim 10 Spring Creek 6:05.91 1  
8 Tobler, Jessica 09 Boulder City 6:32.13 1  
 
Womens 1600m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McIntyre, Shelby 10 South Tahoe 5:18.54 1  
2 Root, Erika 10 Reno 5:20.63 1  
3 Lucas, Lauren 12 Coronado 5:24.35 1  
4 Lindgren, Ashley 11 Pahrump Valley 5:26.36 1  
5 Underwood, Anne 11 Valley 5:39.81 1  
6 Koch, Kelsi 11 Palo Verde 5:40.50 1  
7 McFarren, Katie 12 Carson 5:44.74 1  
8 White, J'Myah 11 Cheyenne 5:47.43 1  
 
Womens 3200m 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grabow, Becky 10 Sierra Lutheran 12:15.03 1  
2 Martinez, Ana 10 Beatty 13:24.03 1  
3 Weeks, Melora 12 Wells 13:25.68 1  
4 Garduno, Alexis 11 Sage Ridge 13:27.00 1  
5 Smith, Deryan 9 Wells 14:28.85 1  
6 Martinez, Maria 11 Beatty 14:54.12 1  
7 Musselman, Mackenzie 12 Round Mountain 15:50.42 1  
8 Wilson, Megan   Tonopah 18:07.08 1  
 
Womens 3200m 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gramolini, Mariah 12 Silver Stage 12:28.34 1  
2 Dodge, Chloe 10 Incline 12:30.94 1  
3 Rupp, Samantha 10 Whittell 13:32.68 1  
4 Senour, Michelle 11 Silver Stage 13:35.04 1  
5 Mejia, Kemberly 09 Laughlin 13:59.88 1  
6 Escarzaga, Christina 09 Laughlin 14:10.12 1  
7 Thorsen, Johanna 11 Lincoln County 14:15.82 1  
 
Womens 3200m 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Anthony, Mariah 9 Fernley 12:01.32 1  
2 Schrock, Kara 12 Fernley 12:32.05 1  
3 Billin, Kim 10 Spring Creek 12:34.95 1  
4 Rotton, Kyla 11 Fernley 12:45.27 1  
5 Tobler, Jessica 09 Boulder City 13:28.11 1  
6 Whimple, Ciara 10 Spring Creek 13:36.29 1  
7 Mortenson, Jessany 11 Moapa Valley 14:59.27 1  
 
Womens 3200m 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kirsch, Demerey 12 Reno 11:21.51 1  
2 McIntyre, Shelby 10 South Tahoe 11:35.20 1  
3 Lindgren, Ashley 11 Pahrump Valley 11:39.90 1  
4 Lucas, Lauren 12 Coronado 11:54.41 1  
5 Koch, Kelsi 11 Palo Verde 11:55.41 1  
6 Julian, Denise 11 McQueen 12:23.77 1  
7 Cerrato, Genesis 12 Valley 12:34.41 1  
8 Evans, Joslyn 11 Liberty 12:43.57 1  
 
Womens 100m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pengelly, Ericka 9 Wells 17.42 1  
2 Higbee, Alyssa 11 Pahranagat Valle 18.73 1  
3 Focha, Tiffani 12 Smith Valley 19.67 1  
4 Reynolds, Aly 12 Wells 19.69 1  
5 Eastman, Trista 10 Beatty 19.79 1  
6 Farnsworth, Kaitlin 11 Lund 20.69 1  
7 carpenter, victoria 09 Indian Springs 21.33 1  
 
Womens 100m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Marshall, Shannon 12 Whittell 17.31 1  
2 Smallwood, Amber 11 Silver Stage 17.57 1  
3 Fong, Kristyna 12 The Meadows 18.13 1  
4 Florence, Tia 09 Lincoln County 18.45 1  
5 Forvilly, Sierra 9 Whittell 18.71 1  
6 Reeder, Darby 10 Whittell 18.95 1  
7 Fullmer, Kerri 10 White Pine 19.31 1  
8 O'Neal, Taylor 10 The Meadows 19.79 1  
 
Womens 100m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pennington, Bethany 11 Spring Creek 16.91 1  
2 Maguin, Amelia 11 Fernley 17.16 1  
3 Moreno, Brittany 10 Fernley 17.33 1  
4 Ramsey, Rosa 11 Dayton 17.53 1  
5 Cooper, Tori 9 Yerington 18.39 1  
6 Noto, Ashley 10 Moapa Valley 18.79 1  
7 Olige, Chelsea 11 Moapa Valley 19.02 1  
8 Dodd, Zoe 10 Boulder City 22.45 1  
 
Womens 100m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whitfield, Celina 12 McQueen 15.50 1  
2 Johonnot, Karli 11 Centennial 15.71 1  
3 Bailey, Gabby 09 Bishop Gorman 16.32 1  
4 Carthen, Chakala 12 Hug 16.47 1  
5 Robinson, Courtney 09 Arbor View 16.62 1  
6 Hufford, Katy 10 McQueen 16.64 1  
7 Melton, Breanna 11 Las Vegas 17.19 1  
8 Suarez, Allie 12 Foothill 17.22 1  
 
Womens 300m Hurdles 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Focha, Tiffani 12 Smith Valley 52.30 1  
2 Reynolds, Aly 12 Wells 52.64 1  
3 Dann, Leanna 11 Owyhee 53.59 1  
4 Sanders, Morgan 10 Excel Christian 55.74 1  
5 Eastman, Trista 10 Beatty 56.40 1  
6 Farnsworth, Kaitlin 11 Lund 57.55 1  
7 Gross, Melynda 09 Beatty 58.52 1  
8 Gomez, Teresa 10 Beatty 1:02.12c 1  
 
Womens 300m Hurdles 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Forvilly, Sierra 9 Whittell 48.45 1  
2 O'Connor, Tori 10 Incline 48.48 1  
3 Marshall, Shannon 12 Whittell 48.58 1  
4 Smallwood, Amber 11 Silver Stage 50.04 1  
5 O'Neal, Taylor 10 The Meadows 51.57 1  
6 Fullmer, Kerri 10 White Pine 53.76 1  
7 Florence, Tia 09 Lincoln County 55.45 1  
8 McDonald, Chantel 12 Laughlin 55.60 1  
 
Womens 300m Hurdles 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maguin, Amelia 11 Fernley 46.26 1  
2 Pennington, Bethany 11 Spring Creek 46.82 1  
3 Moreno, Brittany 10 Fernley 48.05 1  
4 Noto, Ashley 10 Moapa Valley 50.31 1  
5 Dodd, Zoe 10 Boulder City 52.51 1  
6 Woo, Katrina 12 Spring Creek 53.12 1  
7 Grajek, McCall 09 Virgin Valley 53.50 1  
8 Cid, Brenda 11 Dayton 56.00 1  
 
Womens 300m Hurdles 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johonnot, Karli 11 Centennial 45.01 1  
2 Hufford, Katy 10 McQueen 45.59 1  
3 Suarez, Allie 12 Foothill 46.93 1  
4 Winkle, Jacqulen 12 Reno 47.74 1  
5 Miller, Raneka 12 Durango 47.98 1  
6 Melton, Breanna 11 Las Vegas 49.29 1  
7 Voss, Laura 11 Spanish Springs 49.80 1  
-- Robinson, Courtney 09 Arbor View FS 1  
 
Womens 4x100m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Noll, Neiderho,
Barajas, Martinez
  Trinity Christia 54.55 1  
2 Higbee, Lewis,
Strong, Scholfie
  Pahranagat Valle 55.23 1  
3 Boren, Jensen,
Stewart, Erekson
  Lund 56.34 1  
4 Ashbey, Ayers,
Bottom, Perchett
  Tonopah 57.42 1  
5 Cortes, Flores,
Carpente, Aguilar
  Jackpot 1:03.00c 1  
6 Birrer, Shelley,
McIntyre, White
  Wells 1:05.87c 1  
 
Womens 4x100m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Thurman, Joseph,
Hanna, O'Connor
  Incline 51.93 1  
2 Campbell, Pettit,
Guizar, Dunn
  Battle Mountain 52.62 1  
3 Fong, Parker,
Johnson, Lovell
  The Meadows 53.69 1  
4 Moreno, Richards,
Saida, Brown
  Calvary Chapel 55.52 1  
5 McLean, Dennler,
Knight, Hernande
  Pershing County 55.92 1  
6 Reeder, Swoger,
Palomino, Marshall
  Whittell 56.39 1  
7 Dietz, Bunting,
Fantaro, Peters
  Laughlin 57.47 1  
8 Babcock, Collins,
Stackhou, Florence
  Lincoln County 57.53 1  
 
Womens 4x100m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Sagustem, Clune,
Aguilar, Bishop
  Sparks 51.19 1  
2 Arnstein, day,
Haines, Holoday
  Tahoe-Truckee 51.62 1  
3 Schmid, Roberts,
Guerrero, Cooper
  Yerington 54.20 1  
4 Cates, Ramsey,
Fletcher, Torres
  Dayton 54.41 1  
5 Perez, Noto,
Harding, Sprague
  Moapa Valley 54.96 1  
6 Rockenfe, Waldo,
Wiesenbo, Boyster
  Boulder City 55.46 1  
-- Saddoris, Jund,
Penningt, Gunter
  Spring Creek FS 1  
 
Womens 4x100m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Garrett, Tyler,
Sanders, Jackson
  Western 48.42 1  
2 Gordon, Momodu,
Williams, Wilmot
  Rancho 48.66 1  
3 Daniels, Tate,
Harris, Whitfiel
  McQueen 49.32 1  
4 Jackson, Newell,
White, Gomer
  Reed 49.69 1  
5 Robinson, Bonetti,
Miller, Norman
  Arbor View 49.72 1  
6 Fralick, Voss,
Martin, James
  Spanish Springs 50.05 1  
7 Robinson, Giordano,
Ruppert, Koe
  Coronado 50.77 1  
8 Gamble, Garcia,
Meyers, Mathews
  Silverado 51.28 1  
 
Womens 4x200m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Noll, Neiderho,
Barajas, Martinez
  Trinity Christia 1:54.59 1  
2 Higbee, Lewis,
Strong, Scholfie
  Pahranagat Valle 1:56.88 1  
3 Weatherf, Foley,
Johns, Focha
  Smith Valley 1:57.97 1  
4 Boren, Jensen,
Farnswor, Erekson
  Lund 1:59.49 1  
5 Rupert, Grabow,
Mark, Stulac
  Sierra Lutheran 2:00.61 1  
6 Ayers, Bottom,
Perchett, Ashbey
  Tonopah 2:00.63 1  
7 Smith, Bice,
Merritt, Bond
  Eureka 2:07.55 1  
8 Skinner, Shelley,
White, Jarman
  Wells 2:18.88 1  
 
Womens 4x200m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Campbell, Mendoza,
Pettit, Guizar
  Battle Mountain 1:55.99 1  
2 Saida, Kinner,
Brown, Richards
  Calvary Chapel 1:57.07 1  
3 Dietz, Tripp,
Lee, Lee
  Laughlin 1:57.89 1  
4 McLean, Brinkerh,
Knight, Hernande
  Pershing County 1:57.91 1  
5 Doiel, Smallwoo,
Angell, Ralph
  Silver Stage 1:59.39 1  
6 Rasmusse, Roland,
Smith, Costanzo
  West Wendover 2:00.55 1  
-- Fong, O'Neal,
Parker, Goldstie
  The Meadows DQ 1  
-- Thurman, Castillo,
Joseph, Cochran
  Incline DQ 1  
 
Womens 4x200m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Diaz, Carr,
Clune, Aguilar
  Sparks 1:47.49 1  
2 Arnstein, day,
Haines, Dill
  Tahoe-Truckee 1:48.55 1  
3 Woo, Gunter,
Penningt, Klebenow
  Spring Creek 1:53.71 1  
4 Lemm, Kelly,
Schirric, Ingle
  Lowry 1:55.82 1  
5 Rockenfe, Phelps,
Waldo, Wiesenbo
  Boulder City 1:56.69 1  
6 Crook, Herzig,
Arroyo, Dines
  Fernley 1:57.79 1  
7 Leavitt, Harding,
Perez, Sprague
  Moapa Valley 1:59.97 1  
 
Womens 4x200m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Gordon, Wilmot,
Stewart, Williams
  Rancho 1:45.84 1  
2 Sharkey, Newell,
Knudsen, Gomer
  Reed 1:46.29 1  
3 Robinson, Karas,
Miller, Norman
  Arbor View 1:46.43 1  
4 Sheridan, Mimms,
Lau, Price
  Damonte Ranch 1:46.83 1  
5 Griffin, Thomas,
Brown, Pullum
  Canyon Springs 1:46.96 1  
6 Fralick, Voss,
Martin, James
  Spanish Springs 1:47.13 1  
-- Starks, Sanders,
Key, Thompson
  Western DQ 1  
-- Gamble, Garcia,
Mathews, Bond
  Silverado DQ 1  
 
Womens 4x400m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Grabow, Rupert,
Mark, Stulac
  Sierra Lutheran 4:40.63 1  
2 Dunsterv, Eastman,
Cathcart, Schroede
  Beatty 4:42.14 1  
3 Weatherf, Johns,
Pineda, Foley
  Smith Valley 4:44.99 1  
4 Stewart, Boren,
Farnswor, Jensen
  Lund 4:45.19 1  
5 Ashbey, Ayers,
Bottom, Perchett
  Tonopah 4:47.87 1  
6 Carpente, Aguilar,
Sanchez, Flores
  Jackpot 5:14.31 1  
7 White, Shelley,
Birrer, Jarman
  Wells 5:40.07 1  
 
Womens 4x400m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Marshall, Marshall,
Forvilly, Brumbach
  Whittell 4:16.42 1  
2 Hanna, Medina,
Cochran, O'Connor
  Incline 4:17.73 1  
3 Laweranc, Collins,
Fullmer, Fullmer
  White Pine 4:30.23 1  
4 Brown, Goldstie,
Lee, Lovell
  The Meadows 4:31.82 1  
5 Smallwoo, Angell,
Doiel, Ralph
  Silver Stage 4:33.87 1  
6 Dennler, McLean,
Condie, Dennler
  Pershing County 4:36.19 1  
7 Bunting, Peters,
Garza, Tripp
  Laughlin 4:43.09 1  
8 Kinner, Frizzell,
Bousema, Richards
  Calvary Chapel 4:55.06 1  
 
Womens 4x400m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Haines, Arnstein,
Dill, Holoday
  Tahoe-Truckee 4:18.06 1  
2 Phelps, Owens,
Adams, Mead
  Boulder City 4:19.63 1  
3 Dines, Partain,
Crook, Anthony
  Fernley 4:21.30 1  
4 Diaz, Clune,
Carr, Diaz
  Sparks 4:26.81 1  
5 Allen, Gunter,
Woodland, Sarman
  Spring Creek 4:29.09 1  
6 Lemm, Kelly,
Leal, Ingle
  Lowry 4:29.65 1  
7 Chappell, Tuttle,
Perez, Barlow
  Moapa Valley 4:51.66 1  
 
Womens 4x400m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Harris, Hufford,
Whitfiel, Tate
  McQueen 3:55.55 1  
2 Jackson, Sanders,
Key, Garrett
  Western 3:57.98 1  
3 White, Poole,
Gray, Gray
  Cheyenne 3:59.91 1  
4 Sharkey, Gomer,
White, Newell
  Reed 4:01.64 1  
5 Lau, Price,
O'Drisco, Williams
  Damonte Ranch 4:03.01 1  
6 Momodu, Wilmot,
Gordon, Williams
  Rancho 4:03.06 1  
7 Grimes, Bryant,
Bryan, Larocco
  Palo Verde 4:06.26 1  
-- Thomas, Hicks,
Pullum, Trammell
  Canyon Springs DQ 1  
 
Womens 4x800m Relay 1A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Smith, McIntyre,
Swabb, Weeks
  Wells 11:44.17 1  
2 Stanly, Musselma,
Keller, Smith
  Round Mountain 12:00.53 1  
3 Carpente, Aguilar,
Sanchez, Flores
  Jackpot 12:35.17 1  
4 Martinez, Williams,
Cummings, Gomez
  Beatty 13:28.19 1  
 
Womens 4x800m Relay 2A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kwasny, Lindsey,
Dodge, Cochran
  Incline 11:04.76 1  
2 Simon, King,
Palomino, Rupp
  Whittell 11:24.54 1  
3 Ramirez, Jimenez,
Rosas, Schniede
  Pershing County 11:48.80 1  
4 McDonald, Fantaro,
Mejia, Escarzag
  Laughlin 11:51.37 1  
5 Guizar, Warwood,
Heese, Mendoza
  Battle Mountain 11:53.94 1  
6 Brown, Lee,
Blackham, Hilts
  The Meadows 12:24.69 1  
7 Walling, Bousema,
Kinner, Moreno
  Calvary Chapel 12:36.27 1  
8 Drew, Heggie,
Mitchell, Windas
  White Pine 12:39.38 1  
 
Womens 4x800m Relay 3A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Schrock, Partain,
Rotton, Schrock
  Fernley 10:34.54c 1  
2 Woo, Gunter,
Billin, Sarman
  Spring Creek 10:48.40 1  
3 Cole, Mort,
Askin, Casares
  Tahoe-Truckee 10:58.54c 1  
4 Adams, Tobler,
Gonzales, Owens
  Boulder City 11:08.24c 1  
5 Legarza, Kull,
Lee, Fernande
  Lowry 11:28.24c 1  
6 Torgerso, Cid,
Brethaue, Matheny
  Dayton 11:33.24c 1  
7 Mortenso, Tuttle,
Barlow, Chappell
  Moapa Valley 12:16.94c 1  
 
Womens 4x800m Relay 4A Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Williams, Wood,
O'Drisco, Kellerme
  Damonte Ranch 9:49.81 1  
2 Kirsch, Crowder,
Root, Root
  Reno 9:54.12 1  
3 Cass, Higgins,
Julian, Harris
  McQueen 10:00.47 1  
4 Carmona, Inghram,
Gonzales, Willey
  Arbor View 10:15.87 1  
5 Davis, Davis,
Roll, Mullen
  Centennial 10:22.82 1  
6 Gray, White,
Washingt, Rivera
  Cheyenne 10:47.65 1  
7 Swaine, Tullis,
Godfrey, Smith
  Coronado 10:54.61 1  
8 Giacobbe, Rapovy,
Vallejo, Holloway
  Green Valley 10:59.98 1  
 
Womens Shot Put 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Marlena 10 Gabbs 31-10.25(9.71m) 1  
2 Egan, Ashley 11 McDermitt 31-02.50(9.51m) 1  
3 Catches, Paige 10 Owyhee 31-01.25(9.48m) 1  
4 Lohnes, Ari 10 Eureka 29-11.25(9.12m) 1  
5 Scholfield, Nikki 12 Pahranagat Valle 28-03.75(8.63m) 1  
6 Cornelison, Emily 09 Lund 26-01.50(7.96m) 1  
 
Womens Shot Put 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bunch, Lexy 12 Battle Mountain 35-02.75(10.74m) 1  
2 Concha-Foley, Isabel 12 Whittell 34-02.75(10.43m) 1  
3 Julicoeur, Kea 12 North Tahoe 33-06.00(10.21m) 1  
4 Ormond, Kylie 11 Battle Mountain 32-11.00(10.03m) 1  
5 Capanna, Brianna 12 The Meadows 29-08.00(9.04m) 1  
6 Medlyn, Marci 10 White Pine 26-05.25(8.06m) 1  
7 Van, Kay 11 Laughlin 22-10.75(6.98m) 1  
8 Phillips, Marisa 09 Lincoln County 22-09.75(6.95m) 1  
 
Womens Shot Put 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Arias, Kathie 11 Dayton 39-00.25(11.89m) 1  
2 Lynch, Julia 12 Spring Creek 36-01.00(11.00m) 1  
3 Lommori, Makenna 10 Yerington 36-00.00(10.97m) 1  
4 Leavitt, Blaire 12 Virgin Valley 34-11.25(10.65m) 1  
5 Sprague, Kim 11 Moapa Valley 31-07.75(9.65m) 1  
6 Falapapalangi, Elina 12 Sparks 31-00.75(9.47m) 1  
7 Osterberg, Stefanie 12 Dayton 30-11.50(9.44m) 1  
8 Cota, Alexas 12 Boulder City 28-03.50(8.62m) 1  
 
Womens Shot Put 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Allgood, Avione 10 Legacy 43-04.50(13.22m) 1  
2 Howerton-Davis, Destenae 12 Canyon Springs 41-03.50(12.59m) 1  
3 Brown, Jenae 11 Cheyenne 40-03.50(12.28m) 1  
4 Hall, Kennedy 11 Damonte Ranch 38-11.00(11.86m) 1  
5 Wright, Diamondique 11 Silverado 37-08.25(11.49m) 1  
6 Thomas, Michaela 12 Basic 36-09.25(11.21m) 1  
7 Mauga, Esther 10 Churchill County 36-00.25(10.98m) 1  
8 Shaw, Takara 11 Centennial 35-08.75(10.89m) 1  
9 Armstrong, Karyna 10 McQueen 34-11.00(10.64m) 1  
 
Womens Discus 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Catches, Paige 10 Owyhee 102-03(31.17m) 1  
2 Scholfield, Nikki 12 Pahranagat Valle 95-08(29.16m) 1  
3 Egan, Ashley 11 McDermitt 90-06(27.58m) 1  
4 Hinen, Angelina 11 Excel Christian 86-02(26.26m) 1  
5 Merritt, Taylor 11 Eureka 85-07(26.09m) 1  
6 Boren, Melynda 10 Lund 82-05(25.12m) 1  
7 Cornelison, Emily 09 Lund 57-04(17.48m) 1  
8 Melgoza, Karys 11 Indian Springs 52-09(16.08m) 1  
 
Womens Discus 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bunch, Lexy 12 Battle Mountain 127-08(38.91m) 1  
2 Hoopes, Kristina 10 Silver Stage 109-00(33.22m) 1  
3 Capanna, Brianna 12 The Meadows 107-09(32.84m) 1  
4 McLean, Bridgett 12 Pershing County 101-10(31.04m) 1  
5 Concha-Foley, Isabel 12 Whittell 100-05(30.61m) 1  
6 Phillips, Marisa 09 Lincoln County 90-01(27.46m) 1  
7 Medlyn, Marci 10 White Pine 88-01(26.85m) 1  
8 Capanna, Gianna   The Meadows 87-06(26.67m) 1  
 
Womens Discus 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Arias, Kathie 11 Dayton 124-05(37.92m) 1  
2 Lommori, Makenna 10 Yerington 122-02(37.24m) 1  
3 Osterberg, Stefanie 12 Dayton 106-06(32.46m) 1  
4 Leavitt, Blaire 12 Virgin Valley 103-09(31.62m) 1  
5 Falapapalangi, Elina 12 Sparks 100-05(30.61m) 1  
6 Cota, Alexas 12 Boulder City 91-00(27.74m) 1  
7 'ita, Selu 9 Spring Creek 89-11(27.41m) 1  
8 Frantz, Avalon 09 Boulder City 85-02(25.96m) 1  
 
Womens Discus 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Allgood, Avione 10 Legacy 143-08(43.79m) 1  
2 Howerton-Davis, Destenae 12 Canyon Springs 141-11(43.26m) 1  
3 Jackson, Brittany 10 Cheyenne 126-11(38.68m) 1  
4 Scott, Stevie 12 Del Sol 120-02(36.63m) 1  
5 Mauga, Esther 10 Churchill County 120-01(36.60m) 1  
6 Brown, Jenae 11 Cheyenne 116-02(35.41m) 1  
7 Wright, Diamondique 11 Silverado 110-05(33.66m) 1  
8 Burnside, Brianne 11 Douglas 101-10(31.04m) 1  
9 Rytting, Alisha 12 Wooster 96-03(29.34m) 1  
 
Womens High Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Akers, Kattrena 12 Round Mountain 4-09.00(1.45m) 1  
2 Gross, Melynda 09 Beatty 4-08.00(1.42m) 1  
3 Reynolds, Aly 12 Wells 4-04.00(1.32m) 1  
4 Schroeder, Kaci 12 Beatty 4-02.00(1.27m) 1  
5 Bond, Lydia 11 Eureka 4-02.00(1.27m) 1  
5 carpenter, victoria 09 Indian Springs 4-02.00(1.27m) 1  
7 Dann, Leanna 11 Owyhee 4-00.00(1.22m) 1  
-- Thompson, Tiah 9 Gerlach NH(--) 1  
 
Womens High Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Marshall, Shannon 12 Whittell 5-00.00(1.52m) 1  
2 Condie, Sarita 9 Pershing County 4-10.00(1.47m) 1  
3 Fullmer, Kelsie 12 White Pine 4-08.00(1.42m) 1  
4 Brown, Jasmine 11 Laughlin 4-06.00(1.37m) 1  
5 O'Neal, Taylor 10 The Meadows 4-04.00(1.32m) 1  
-- Rupp, Samantha 10 Whittell NH(--) 1  
-- Fullmer, Kerri 10 White Pine NH(--) 1  
-- Pettit, Nikki 11 Battle Mountain NH(--) 1  
 
Womens High Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Suing, Mary 12 Spring Creek 5-03.00(1.60m) 1  
2 Allen, Paige 10 Spring Creek 4-11.00(1.50m) 1  
3 Olige, Chelsea 11 Moapa Valley 4-08.00(1.42m) 1  
3 Shakespeare, Kayla 09 Moapa Valley 4-08.00(1.42m) 1  
5 Legarza, Emelia 11 Lowry 4-06.00(1.37m) 1  
6 Crook, Ashley 9 Fernley 4-04.00(1.32m) 1  
7 Dodd, Zoe 10 Boulder City 4-04.00(1.32m) 1  
8 Black, Raven 9 Lowry 4-02.00(1.27m) 1  
 
Womens High Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johonnot, Karli 11 Centennial 5-04.00(1.63m) 1  
2 LeSure, Nyasha 10 Reed 5-02.00(1.57m) 1  
3 Larocco, Jordan 12 Palo Verde 5-02.00(1.57m) 1  
4 Pearson, Jackie 11 Elko 5-00.00(1.52m) 1  
5 Beville, Tiarra 11 Durango 4-10.00(1.47m) 1  
6 Sweeney, Kyla 10 Wooster 4-10.00(1.47m) 1  
7 Jones, Milana 12 Las Vegas 4-08.00(1.42m) 1  
8 Billette, Nicole 11 Coronado 4-08.00(1.42m) 1  
8 Hawkins, Jasmine 11 Del Sol 4-08.00(1.42m) 1  
 
Womens Long Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pengelly, Ericka 9 Wells 15-10.00(4.83m) +3.2 1  
2 Robbins, Kurstin   Carlin 15-06.50(4.74m) +3.9 1  
3 Taylor, Naomi 11 Mineral County 15-03.00(4.65m) +8.2 1  
4 Akers, Kattrena 12 Round Mountain 15-01.75(4.62m) +8.6 1  
5 Gross, Melynda 09 Beatty 13-05.75(4.11m) +5.8 1  
6 Strong, Brindi 12 Pahranagat Valle 12-08.00(3.86m) +7.0 1  
7 Bottom, Courtney   Tonopah 12-07.00(3.84m) +4.7 1  
 
Womens Long Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Dunn, Mackenzie 12 Battle Mountain 17-01.25(5.21m) +4.5 1  
2 Brinkerhoff, Sarah 11 Pershing County 15-10.25(4.83m) +7.9 1  
3 Ankney, Catlin 12 White Pine 15-08.00(4.78m) +6.2 1  
4 Brumbach, Sammy 11 Whittell 15-03.25(4.65m) +4.9 1  
5 Florence, Tia 09 Lincoln County 14-05.00(4.39m) +4.9 1  
6 Knight, Polly 11 Pershing County 13-10.75(4.24m) +5.9 1  
7 Escabedo, Leticia 10 Lincoln County 13-01.00(3.99m) +2.4 1  
8 Saida, Carlene 11 Calvary Chapel 12-11.50(3.95m) +7.2 1  
 
Womens Long Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pennington, Kayla 9 Spring Creek 15-09.00(4.80m) +7.1 1  
2 Maguin, Amelia 11 Fernley 15-04.50(4.69m) +5.8 1  
3 Grajek, McCall 09 Virgin Valley 14-05.75(4.41m) +5.8 1  
4 Olige, Chelsea 11 Moapa Valley 14-04.00(4.37m) +2.9 1  
5 Legarza, Emelia 11 Lowry 14-01.75(4.31m) +4.0 1  
6 Lister, Heidi 10 Virgin Valley 13-09.75(4.21m) +6.4 1  
7 Fletcher, Alyse 9 Dayton 13-09.25(4.20m) +7.8 1  
8 Ramsey, Rosa 11 Dayton 13-09.00(4.19m) +6.1 1  
 
Womens Long Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hufford, Katy 10 McQueen 18-03.75(5.58m) +4.1 1  
2 Forman, Shannon 10 Reno 16-09.50(5.12m) +5.0 1  
3 McJunkin, Taylor 10 Pahrump Valley 16-09.00(5.11m) +5.9 1  
4 Daniels, Tiffany 11 McQueen 16-06.00(5.03m) +6.4 1  
5 Thomas, Courtney 11 Green Valley 16-05.75(5.02m) +4.0 1  
6 Wharton, Krystal 11 Valley 16-05.50(5.02m) +5.2 1  
7 Onyema, Krystal 11 Faith Lutheran 16-04.50(4.99m) +6.2 1  
8 Beville, Tiarra 11 Durango 15-06.75(4.74m) +2.7 1  
9 Mutaguchi, Maya 12 Del Sol 15-05.00(4.70m) +4.1 1  
 
Womens Triple Jump 1A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Akers, Kattrena 12 Round Mountain 32-01.75(9.80m) +0.0 1  
2 Reynolds, Aly 12 Wells 31-08.50(9.66m) -0.1 1  
3 Smith, Deryan 9 Wells 28-05.50(8.67m) -2.2 1  
4 Foley, Madison 10 Smith Valley 27-07.25(8.41m) -1.5 1  
5 Schroeder, Kaci 12 Beatty 27-01.75(8.27m) -0.4 1  
6 Strong, Brindi 12 Pahranagat Valle 26-10.50(8.19m) -0.9 1  
7 Baysinger, Alisa   Carlin 26-08.25(8.13m) -1.1 1  
 
Womens Triple Jump 2A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brinkerhoff, Sarah 11 Pershing County 32-02.00(9.80m) -0.2 1  
2 Ankney, Catlin 12 White Pine 31-09.50(9.69m) -1.0 1  
3 Condie, Sarita 9 Pershing County 31-09.25(9.68m) -0.2 1  
4 Dennler, Samantha 9 Pershing County 31-06.75(9.62m) -2.2 1  
5 Reeder, Darby 10 Whittell 30-09.75(9.39m) -0.3 1  
6 Collins, Teal 12 White Pine 30-09.75(9.39m) -2.7 1  
7 Babcock, Lacee 10 Lincoln County 29-05.50(8.98m) +0.0 1  
8 Saida, Carlene 11 Calvary Chapel 28-03.75(8.63m) +0.0 1  
 
Womens Triple Jump 3A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanchez, Bernice 11 Lowry 33-07.50(10.25m) -0.8 1  
2 day, shauna 10 Tahoe-Truckee 33-01.75(10.10m) +0.0 1  
3 Phelps, Heather 09 Boulder City 31-06.50(9.61m) +0.7 1  
4 Olige, Chelsea 11 Moapa Valley 30-11.25(9.43m) -0.4 1  
5 Bishop, Stephanie 12 Sparks 30-09.00(9.37m) +0.3 1  
6 Woo, Katrina 12 Spring Creek 29-09.25(9.07m) +0.0 1  
7 Fletcher, Alyse 9 Dayton 29-05.75(8.99m) +0.0 1  
8 Anders, Ariel 12 Boulder City 28-03.00(8.61m) -0.6 1  
 
Womens Triple Jump 4A Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Forman, Shannon 10 Reno 35-07.00(10.85m) +0.0 1  
2 Onyema, Krystal 11 Faith Lutheran 35-05.25(10.80m) -2.3 1  
3 Fosu, Adwoa 10 Liberty 34-10.75(10.64m) -1.6 1  
4 Lewis, Alexys 12 Cheyenne 34-09.25(10.60m) -3.1 1  
5 Whitfield, Celina 12 McQueen 34-06.75(10.53m) -2.4 1  
6 Ceglia, Cesarina 12 Douglas 34-03.50(10.45m) -1.1 1  
7 White, Briana 12 Valley 34-00.75(10.38m) -1.5 1  
8 Hammel, Bree 10 Bonanza 32-06.75(9.93m) nwi 1  
9 Pickus, Sarah 12 Green Valley 32-02.00(9.80m) -1.6 1  
 
Womens Pole Vault 1A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Focha, Tiffani 12 Smith Valley 8-06.00(2.59m) 1  
2 Johns, Lacie 9 Smith Valley 7-06.00(2.29m) 1  
3 Jarman, Ashley 10 Wells 7-00.00(2.13m) 1  
4 Eastman, Trista 10 Beatty 6-00.00(1.83m) 1  
5 Gomez, Teresa 10 Beatty 5-06.00(1.68m) 1  
6 Sanders, Morgan 10 Excel Christian 5-00.00(1.52m) 1  
-- Skinner, Haley 9 Wells NH(--) 1  
 
Womens Pole Vault 2A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brinkerhoff, Sarah 11 Pershing County 9-03.00(2.82m) 1  
2 Fong, Kristyna 12 The Meadows 8-09.00(2.67m) 1  
3 Potter, Randie 11 Battle Mountain 7-06.00(2.29m) 1  
4 Jimenez, Letesia 10 Pershing County 7-06.00(2.29m) 1  
5 Condie, Sarita 9 Pershing County 7-06.00(2.29m) 1  
6 Dennler, Claudia 10 Pershing County 7-00.00(2.13m) 1  
7 Mitchell, Heather 10 White Pine 6-06.00(1.98m) 1  
 
Womens Pole Vault 3A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Saddoris, Reisa 11 Spring Creek 9-03.00(2.82m) 1  
2 Warren, Michelle 11 Spring Creek 8-06.00(2.59m) 1  
3 Roberts, Alex 11 Yerington 8-06.00(2.59m) 1  
4 Guerrero, Patty 10 Yerington 8-06.00(2.59m) 1  
5 Biasi, Annie 11 Virgin Valley 8-06.00(2.59m) 1  
6 Keever, Courtney 12 Fernley 7-06.00(2.29m) 1  
7 Anders, Ariel 12 Boulder City 7-06.00(2.29m) 1  
8 Bryant, Karson 09 Virgin Valley 7-00.00(2.13m) 1  
-- Legarza, Emelia 11 Lowry NH(--) 1  
 
Womens Pole Vault 4A Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brazeau, Amanda 10 Douglas 11-03.00(3.43m) 1  
2 Mills, Madison 10 Bishop Manogue 11-00.00(3.35m) 1  
3 Frantom, Taylor 12 Green Valley 10-09.00(3.28m) 1  
4 Naquin, Genna 12 Galena 10-00.00(3.05m) 1  
4 Johonnot, Karli 11 Centennial 10-00.00(3.05m) 1  
6 Insigne, Kathleen 12 Liberty 9-00.00(2.74m) 1  
6 Schwebel, Natalie 11 Centennial 9-00.00(2.74m) 1  
8 Vogel, Rene 10 Faith Lutheran 9-00.00(2.74m) 1  
9 Robinson, Aliza 12 Valley 8-00.00(2.44m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) McQueen 72 2) Reno 62 2) Western 62 4) Centennial 40 5) Rancho 38 6) Cheyenne 32 6) Canyon Springs 32 8) Legacy 28 9) Damonte Ranch 27 10) Reed 26 11) Palo Verde 24 12) Valley 21 13) Arbor View 19 14) South Tahoe 18 14) Bishop Manogue 18 16) Pahrump Valley 17 17) Spanish Springs 16 18) Coronado 15.50 19) Douglas 14 20) Hug 11 20) Faith Lutheran 11 20) Green Valley 11 23) Liberty 9.50 24) Durango 9 25) Silverado 7 25) Foothill 7 25) Las Vegas 7 28) Churchill County 6 28) Bishop Gorman 6 30) Del Sol 5.50 31) Elko 5 32) Galena 4.50 33) Wooster 3 33) Basic 3 33) Mojave 3 36) Carson 2 37) Bonanza 1 Women - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Spring Creek 159 2) Fernley 134 3) Boulder City 79 4) Sparks 70 5) Moapa Valley 58 6) Dayton 56 7) Yerington 41 8) Truckee 40 9) Lowry 31 10) Virgin Valley 27 Women - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Whittell 115 2) Pershing County 96 3) Incline 87 4) Battle Mountain 83 5) Silver Stage 74 6) White Pine 67 7) The Meadows 62 8) Laughlin 37 9) Lincoln County 24 10) Calvary Chapel 21 11) North Tahoe 17 12) West Wendover 7 Women - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Wells 142 2) Beatty 85 3) Smith Valley 60 4) Pahranagat Valley 49 5) Round Mountain 47 6) Trinity Christian 44 6) Lund 44 8) Sierra Lutheran 42 9) Owyhee 24 10) Tonopah 23 10) Carlin 23 12) Eureka 15.50 13) McDermitt 14 14) Excel Christian 13 14) Jackpot 13 16) Gabbs 10 16) Sage Ridge 10 16) Mineral County 10 19) Indian Springs 6.50 Men - 4A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) McQueen 65 2) Canyon Springs 61 3) Spanish Springs 47 4) Centennial 45 5) Elko 43 6) Cimarron-Memorial 37 7) Del Sol 35 8) Palo Verde 27 9) Carson 26 10) Valley 24 11) Green Valley 22 12) Arbor View 21 13) Liberty 19 14) Churchill County 17 15) Silverado 16 15) Wooster 16 17) Foothill 15 17) Damonte Ranch 15 17) Faith Lutheran 15 20) Pahrump Valley 13 20) Hug 13 20) Galena 13 23) Las Vegas 12 24) Chaparral 10 24) Reno 10 26) Cheyenne 9 27) Douglas 8 27) Bishop Manogue 8 29) Legacy 7 30) Basic 6 30) Western 6 32) Reed 5 33) Clark 4 34) Bishop Gorman 3 35) Sunrise Mountain 2 Men - 3A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Moapa Valley 162 2) Fernley 96.50 3) Sparks 87 4) Boulder City 81 5) Lowry 73 6) Spring Creek 71.50 7) Virgin Valley 36 8) Yerington 29 9) Dayton 27 10) Truckee 26 Men - 2A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Rite of Passage 151 2) Whittell 106 3) White Pine 94 4) Incline 75 5) Calvary Chapel 57 6) Silver Stage 49 7) Lincoln County 36 8) West Wendover 28 8) Laughlin 28 10) North Tahoe 23 10) Pershing County 23 12) Battle Mountain 15 12) The Meadows 15 Men - 1A - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Sierra Lutheran 156 2) Spring Mountain 123 3) Smith Valley 66 4) Beatty 60 5) Wells 46 6) Trinity Christian 40 7) Pahranagat Valley 38 8) McDermitt 37 9) Mineral County 26 10) Sage Ridge 25 11) Tonopah 21 12) Eureka 15 12) Lund 15 14) Indian Springs 8 15) Gabbs 6 16) Excel Christian 5 17) Round Mountain 4 18) Gerlach 2 19) Carlin 1

 


 
 
Post as: 
History for Nevada NIAA Outdoor State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1 85 4 209  
2014 1 2 6 99  
2013 2 6 7 63  
2012 2 33 3 243  
2011 1 95 2 16  
2010 1 6 1 34  
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
2004 1   1    
2003 1   1    
2002 1   1    
2001 1   1    
1999 1   1