Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2011 Apr 16th

YearResultsNews 
*20141 1 
20131 2 
20121 2 
20111 1 
20101 1 
20091 1 
 

Media for 2011

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

2011 Results - Pasco Invitational
Apr 16 2011, 10:51 PM
 

Attending groups

 

Invited groups

 

2011

Pasco Invitational

 

2011 Results - Pasco Invitational

Published by
Shane   on Apr 16 2011, 10:51 PM
Pasco Invitational - Apr 16, 2011
Pasco, WA, US
 
| 100y | 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | Mile | 3200m | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 100m Wheelchair
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wordell, Andrew 12 North Central 1:54.32 1  
2 Norris, David 12 Coeur D'Alene 1:54.96 1  
3 Boersma, Nick 11 Wenatchee 1:55.75 1  
4 Nelson, Blake 11 Henry Jackson 1:55.88 1  
5 Robertson, Andy 12 W F West 1:56.03 1  
6 Dickson, Marcus 11 White River 1:56.28 1  
7 Crews, Patrick 12 Federal Way 1:57.14 1  
8 Horton, Alex 12 Kentridge 1:57.54 1  
9 Howland, Taylen 12 Mead 1:57.90 1  
10 Rhodes, Demetrius 11 Benson 1:58.49 1  
11 Daigre, Derrick 12 Kent Meridian 1:58.67 1  
12 Hagler, Jack 12 Jesuit 1:58.82 1  
13 Smith, Aaron 12 Southridge 1:59.61 1  
14 Williams, Keith 10 North Central 1:59.80 1  
15 Weber, Zackery 12 Central Kitsap 1:59.90 1  
16 Cummings, Timothy 12 Eisenhower 2:00.35 1  
17 Lunder, Danny 11 Kentwood 2:00.95 1  
18 Brown, Dylan 12 Auburn Riverside 2:01.03 1  
19 Walker, Zach 12 Ellensburg 2:01.14 1  
20 Murphy, Nick 12 Roosevelt 2:01.53 1  
21 Estrada, Antonio 12 Othello 2:02.13 1  
22 Fenbert, Bradley 12 Morton White Pas 2:02.21 1  
23 Steele, David 10 Capital 2:02.47 1  
24 Harcourt, Zak 12 Deer Park 2:02.83 1  
25 Schmitt, Scott 10 Lake Stevens 2:02.97 1  
26 Corr, Michael 11 Seattle Prep 2:03.11 1  
27 Morgan, Austin 12 Walla Walla 2:03.24 1  
28 Smith, Jon 12 University 2:03.81 1  
29 Stout, Ben 11 White River 2:03.82 1  
30 Pochis, Nick 10 Joel Ferris 2:04.52 1  
31 Weiser, John 12 Central Valley 2:04.54 1  
32 Kraal, Taylor 11 Kamiakin 2:04.62 1  
33 Springberry, Nashua 12 Cheney 2:04.87 1  
34 Suntosh, Ashish 12 Interlake 2:05.49 1  
35 Cypro, Nick 12 Lewis and Clark 2:06.54 1  
36 Meyers, Mitch 10 Eastmont 2:07.51 1  
37 Heidenreich, Noah 11 Nathan Hale 2:08.05 1  
38 Titus, Nick 12 Trout Lake/Glenw 2:08.63 1  
39 Giacherio-Foy, Alec 11 Emerald Ridge 2:10.36 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mires, Baylee 12 Mead 2:13.92 1  
2 Wilczynski, Carly 12 Emerald Ridge 2:19.86 1  
3 Artaiz, Olivia 11 Jesuit 2:20.84 1  
4 Jones, Maggie 12 Richland 2:21.20 1  
5 Holland, Sanne 10 Cheney 2:21.39 1  
6 Johnson, Jasmine 12 Federal Way 2:21.64 1  
7 Roberts, Marina 11 Kingston 2:21.79 1  
8 Hanson, Summer 11 Interlake 2:23.22 1  
9 Thornton, Amy 12 University 2:23.74 1  
10 Chavez, Mayra 11 Eisenhower 2:24.25 1  
11 Gladhart, Allison 12 Deer Park 2:24.51 1  
12 Schilling, Savana 10 Capital 2:25.59 1  
13 Butler, Emily 12 Southridge 2:26.21 1  
14 Shiroishi, Molly 11 Kentridge 2:26.31 1  
15 Bennett, Brittany 11 Kennedy 2:26.37 1  
16 Young, Brooklin 10 Mt Spokane 2:26.51 1  
17 Brooks, Kaylee 12 Kamiakin 2:26.52 1  
18 Earthman, Lauren 12 Joel Ferris 2:26.93 1  
19 Downen, Rebekah 9 Hanford 2:27.04 1  
20 Tracy, Maegan 12 Stadium 2:27.55 1  
21 McNally, Megan 11 Kentwood 2:28.02 1  
22 Wate, Lauryn 11 White River 2:29.61 1  
23 Saunders, Lauren 10 Auburn Riverside 2:29.80 1  
24 Rawlins, Jessica 9 Henry Jackson 2:30.37 1  
25 Tate, Tiffany 11 Ellensburg 2:30.51 1  
26 Schoesler, Mallorie 12 West Valley-Yaki 2:31.14 1  
27 Lilly, Mykenzie 10 Kiona Benton 2:31.48 1  
28 Miller, Paighton 10 Wenatchee 2:32.11 1  
29 Anderson, Kelsey 12 Lakewood 2:32.25 1  
30 Fitting, Chantelle 11 Central Valley 2:32.41 1  
31 Gundy, Sigourney 12 Asotin 2:32.57 1  
32 Munoz, Magie 12 Moses Lake 2:33.54 1  
33 Nelson, Tessa 12 Pullman 2:36.66 1  
34 Ward, Rachel 10 Trout Lake/Glenw 2:37.86 1  
35 Moreland, Hannah 12 Eastmont 2:39.02 1  
36 Allen, Sydney 9 A.C. Davis 2:39.06 1  
 
Womens 800m Wheelchair Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Salazar, Mikila 9 West Valley-Yaki 3:13.47 1  
2 Owens, Emily 11 Central Valley 3:51.26 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Men - Team Rankings - 19 Events Scored =============================================================================== 1) Wenatchee 55 2) North Central 51 3) Mead 42 4) Lake Stevens 29 5) Kentwood 28 6) Kent Meridian 27 6) Kennedy 27 8) Rogers-Puyallup 26 9) Mt Spokane 24 10) South Kitsap 23 11) Lewis and Clark 20 12) Federal Way 19.50 13) Richland 19 13) Eisenhower 19 15) University 18 15) Kamiakin 18 15) Cheney 18 18) Henry Jackson 17 19) Riverside Christian 16.50 20) West Valley-Spokane 16 20) Walla Walla 16 22) Newport 15 23) Pullman 14 23) W F West 14 25) White River 13 26) Shadle Park 11.50 27) Central Valley 10 27) Lakewood 10 27) Lakeside 10 30) Joel Ferris 9 30) Glacier Peak 9 30) Benson 9 33) Roosevelt 8 33) Coeur D'Alene 8 35) Emerald Ridge 7 36) Rainier Beach 6 36) Chiawana 6 36) Nathan Hale 6 39) Quincy 5 39) Eastmont 5 39) Auburn Riverside 5 39) Jesuit 5 39) Ellensburg 5 44) Kentlake 4.50 44) Bothell 4.50 44) Pasco 4.50 47) Connell 4 48) Interlake 3.50 49) Zillah 3 49) Lake City 3 49) Kingston 3 52) Rogers-Spokane 2 52) Seattle Prep 2 52) Hanford 2 55) Foster 1.50 56) Central Kitsap 1 56) Kentridge 1 56) Gonzaga Prep 1

 


 
 
Post as: 
History for Pasco Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   2    
2012 1   2    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1   1