Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 Mar 31st

YearResultsNews 
20141 1 
20131 1 
20121 1 
20111 1 
20101 1 
 

Media for 2012

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2012

Carlos Akers Memorial Invitational

 

2012 Results - Carlos Akers Memorial Invitational

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Mar 31st 2012, 10:32pm
Carlos Akers Memorial Invitational - Mar 31, 2012
Cabell Midland High School, 2300 Rt. 60, Ona, WV, US, 25545
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | 4x110m Shuttle Hurdle | Shot | Discus | HJ | LJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | 4x100m Shuttle Hurdle | Shot | Discus | HJ | LJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reynolds, Jacob 12 Cabell Midland 11.40 nwi 8 10
2 Wilkenson, Austin   Sherman 11.50 nwi 7 7
2 Griffin, Marquez 11 Point Pleasant 11.50 nwi 8 7
4 Goff, Frank 12 Gallia Academy 11.60 nwi 8 4
5 Kester, T.C. 11 Winfield 11.60 nwi 7 1.50
5 Wiley, Devin   Chapmanville 11.60 nwi 8 1.50
7 Doak, Alex 11 Tyler Consolidat 11.70 nwi 8  
8 Workman, Andrew   Chapmanville 11.90 nwi 7  
8 Pavalock, Alex 9 Roane County 11.90 nwi 8  
10 Johnson, Austin   Shady Spring 12.00 nwi 7  
10 McGinnis, Steven 9 Roane County 12.00 nwi 7  
10 Bady, Anthony 11 Winfield 12.00 nwi 5  
13 Albis, Andre 12 Hurricane 12.10 nwi 7  
13 Daugherty, Cory 11 Lincoln County 12.10 nwi 6  
15 Fullerton, Josh 9 Cabell Midland 12.20 nwi 7  
15 Humphreys, Bryce 9 Winfield 12.20 nwi 6  
15 Daniels, Scott   Shady Spring 12.20 nwi 6  
15 Fairchild, Aaron 9 Gallia Academy 12.20 nwi 8  
19 Laliberti, Noah 9 Winfield 12.30 nwi 6  
19 Holmes, Colton 11 Ripley 12.30 nwi 5  
19 Johnston, Joel 12 Gallia Academy 12.30 nwi 8  
22 Lively, Paul 10 Ripley 12.40 nwi 6  
22 Leite, Felipe 11 Hurricane 12.40 nwi 4  
22 Morrison, Brandon   Huntington 12.40 nwi 3  
25 Woodyard, Brandon 12 Hurricane 12.50 nwi 6  
25 Click, Jacob 9 Gallia Academy 12.50 nwi 2  
25 Mollette, Justin 12 Lawrence County 12.50 nwi 4  
25 Ruble, Josh 10 Tyler Consolidat 12.50 nwi 7  
29 Philips, Justin   Huntington 12.60 nwi 4  
29 Muth, Chris 11 Cabell Midland 12.60 nwi 7  
29 Conaway, Jimmy 12 Hurricane 12.60 nwi 5  
32 Gillispie, Ryan 9 Scott 12.70 nwi 4  
32 Trent, Hunter 9 Point Pleasant 12.70 nwi 4  
32 Nichols, Austin 12 Roane County 12.70 nwi 6  
35 Thompson, Zach   Chapmanville 12.80 nwi 5  
35 Stutler, Ryan 10 Ripley 12.80 nwi 4  
35 Collins, Sam 9 Cabell Midland 12.80 nwi 5  
38 Yancey, Malcolm   Fairland 12.90 nwi 6  
39 Webb, Dylan 12 Roane County 13.00 nwi 5  
39 Ritter, Alex 9 Hurricane 13.00 nwi 3  
41 Wheeler, Wyatt 10 Lawrence County 13.10 nwi 4  
41 Richmond, Jesse 9 Winfield 13.10 nwi 4  
41 Easton, Tony 9 Gallia Academy 13.10 nwi 1  
44 Miller, Austin 9 Winfield 13.20 nwi 3  
45 King, Josh 9 Cabell Midland 13.30 nwi 5  
45 Syvertson, Houstin   Shady Spring 13.30 nwi 8  
47 Baulding, Trey   Tug Valley 13.40 nwi 2  
47 Scraggs, Joe 12 Lincoln County 13.40 nwi 3  
49 Burton, Brady 9 Hurricane 13.50 nwi 3  
50 Godschalk, Sam   Fairland 13.70 nwi 3  
51 Muncy, Alex   Tug Valley 13.80 nwi 2  
51 Marcum, Nick 11 Scott 13.80 nwi 3  
53 Nemith, Will 12 Wayne 13.90 nwi 2  
54 Pope, Timmy 10 Lawrence County 14.00 nwi 3  
55 Wolpert, Bailey 9 Hurricane 14.20 nwi 2  
56 Halstead, Tyler   Sherman 14.40 nwi 2  
57 Fairchild, Tony 9 Gallia Academy 14.80 nwi 1  
57 Davis, River 10 Winfield 14.80 nwi 3  
57 Perdue, Jeremy   Sherman 14.80 nwi 1  
60 Wilson, Jeremy 9 Gallia Academy 15.80 nwi 2  
61 Davis, Alec   Sherman 15.90 nwi 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Doak, Alex 11 Tyler Consolidat 23.08 nwi 8 10
2 Griffin, Marquez 11 Point Pleasant 23.28 nwi 8 8
3 Goff, Frank 12 Gallia Academy 23.35 nwi 8 6
4 Lilly, Ben   Shady Spring 23.47 nwi 7 4
5 Gillian, Nathan   Shady Spring 23.67 nwi 7 2
6 Wilkenson, Austin   Sherman 23.75 nwi 7 1
7 Pavalock, Alex 9 Roane County 23.97 nwi 7  
7 Hathaway, John 9 Winfield 23.97 nwi 7  
9 Canterbury, Zach 11 Point Pleasant 24.27 nwi 8  
10 Kester, T.C. 11 Winfield 24.49 nwi 7  
11 Fisher, Troy 9 Roane County 24.54 nwi 7  
12 Burnette, Jeff 11 Hurricane 24.55 nwi 6  
12 Morgan, Jacob 10 Cabell Midland 24.55 nwi 8  
14 McGinnis, Steven 9 Roane County 24.63 nwi 7  
15 Lively, Paul 10 Ripley 24.64 nwi 6  
16 Workman, Andrew   Chapmanville 24.72 nwi 2  
17 Bower, Joe 10 Cabell Midland 24.73 nwi 6  
18 Story, Howard   Huntington 24.84 nwi 1  
19 Daugherty, Cory 11 Lincoln County 24.87 nwi 5  
20 Griffith, Colton 9 Winfield 24.95 nwi 6  
21 Holmes, Colton 11 Ripley 24.98 nwi 5  
22 Fullerton, Josh 9 Cabell Midland 25.01 nwi 5  
23 Johnston, Joel 12 Gallia Academy 25.32 nwi 8  
24 Laliberti, Noah 9 Winfield 25.57 nwi 5  
25 Siljeholm, Erik   Chapmanville 25.63 nwi 3  
26 Marcum, Zack 9 Scott 25.72 nwi 5  
27 Fairchild, Aaron 9 Gallia Academy 25.76 nwi 8  
28 Click, Jacob 9 Gallia Academy 25.78 nwi 1  
28 Snyder, Josh   Shady Spring 25.78 nwi 6  
30 Gillispie, Ryan 9 Scott 25.84 nwi 4  
31 Leite, Felipe 11 Hurricane 26.04 nwi 4  
32 Hughes, Brian 9 Hurricane 26.08 nwi 3  
33 Muth, Chris 11 Cabell Midland 26.09 nwi 5  
34 Ceasar, Tyree   Fairland 26.18 nwi 5  
35 Thrush, Charles 11 Scott 26.23 nwi 4  
36 Evans, Conner 11 Winfield 26.25 nwi 5  
37 Miller, Austin 9 Winfield 26.40 nwi 3  
38 Ritter, Alex 9 Hurricane 26.55 nwi 3  
39 Brisky, Thomas 11 Scott 26.80 nwi 3  
40 Stutler, Ryan 10 Ripley 26.98 nwi 1  
41 Thompson, Zach   Chapmanville 27.01 nwi 2  
42 Burton, Brady 9 Hurricane 27.05 nwi 2  
43 Webb, Dylan 12 Roane County 27.07 nwi 4  
44 McComas, Wade 9 Scott 27.16 nwi 3  
45 Buendia, Rodrigo   Huntington 27.19 nwi 4  
46 Richmond, Jesse 9 Winfield 27.42 nwi 3  
47 Collins, Sam 9 Cabell Midland 27.45 nwi 4  
48 Godschalk, Sam   Fairland 27.47 nwi 3  
49 King, Josh 9 Cabell Midland 28.00 nwi 2  
50 Easton, Tony 9 Gallia Academy 28.08 nwi 1  
51 Baulding, Trey   Tug Valley 28.31 nwi 1  
52 Adkins, Drew 10 Spring Valley 28.53 nwi 6  
53 Muncy, Alex   Tug Valley 29.56 nwi 1  
54 Hayhurst, Jonathan   Sherman 29.64 nwi 1  
55 Wolpert, Bailey 9 Hurricane 30.26 nwi 2  
56 Perdue, Jeremy   Sherman 31.39 nwi 1  
57 Halstead, Tyler   Sherman 31.55 nwi 1  
58 Davis, River 10 Winfield 31.68 nwi 2  
59 Davis, Alec   Sherman 34.49 nwi 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pyles, Sam 12 Winfield 51.60 7 10
2 Lawhon, Brian 11 Cabell Midland 51.60 7 8
3 Canterbury, Zach 11 Point Pleasant 52.50 7 6
4 Doak, Alex 11 Tyler Consolidat 52.90 7 4
5 Kilgore, Jacob 9 Spring Valley 53.10 6 2
6 Handley, Steven 10 Hurricane 53.60 7 1
7 Christian, Paden   Huntington 54.40 6  
7 Logan, Shaylin 11 Gallia Academy 54.40 6  
9 Robinson, Isaiah 10 Buffalo 55.20 6  
10 Young, Jason   Shady Spring 55.40 4  
11 King, Troy 12 Ripley 55.60 6  
11 Thompson, Lamar   Huntington 55.60 7  
13 Fisher, Troy 9 Roane County 55.70 6  
14 Bailey, Caleb 12 Lawrence County 55.90 6  
15 Jones, Antonio   Ripley 56.40 7  
16 Langdon-Arthur, Kurt 10 Wayne 57.10 7  
16 Lawrence, Casey 12 Gallia Academy 57.10 7  
18 Mullins, Austin 10 Winfield 57.30 3  
19 Runion, Hunter   Shady Spring 57.60 4  
20 Bates, Michael 12 Roane County 57.80 6  
21 Johnson, Payton   Huntington 58.00 5  
22 Brooks, Jalen   Fairland 58.30 5  
22 Evans, Conner 11 Winfield 58.30 3  
24 Humphreys, Tyler 12 Winfield 58.40 4  
25 Keefe, Kyle 10 Winfield 58.90 5  
26 Story, Howard   Huntington 59.20 1  
26 Farkosh, Matt 12 Ripley 59.20 4  
28 Rowe, Chay 12 Lincoln County 59.40 4  
28 Jones, Bryce   Huntington 59.40 6  
30 Conaway, Jimmy 12 Hurricane 59.50 3  
31 Easton, Tony 9 Gallia Academy 1:00.60 1  
32 Machel, Nathan 10 Winfield 1:00.80 5  
33 Deal, Benjamin   Sherman 1:00.90 5  
34 Sloan, Austin 11 Roane County 1:01.00 4  
35 McComas, Wade 9 Scott 1:01.30 4  
36 Wilson, Blake 9 Gallia Academy 1:01.50 5  
37 Parsons, Tyler   Sherman 1:01.80 4  
38 Buendia, Rodrigo   Huntington 1:02.30 5  
38 Adkins, Andrew 12 Scott 1:02.30 4  
40 Hughes, Brian 9 Hurricane 1:02.50 3  
41 Dolin, Jackson 11 Scott 1:02.70 3  
42 Trent, Hunter 9 Point Pleasant 1:03.00 5  
43 Hundly, Chad   Tug Valley 1:03.10 1  
44 Tim, Emery   Fairland 1:03.40 3  
45 Crouch, Nick 9 Cabell Midland 1:03.50 2  
46 Nemith, Will 12 Wayne 1:05.70 2  
47 O'Keefe, Brian   Fairland 1:07.80 3  
48 Qasi, Andrew 10 Winfield 1:10.10 3  
49 Harless, Bryce   Sherman 1:10.20 3  
50 Pope, Timmy 10 Lawrence County 1:11.20 2  
51 Vance, Jarrod   Tug Valley 1:12.00 1  
52 Hayhurst, Jonathan   Sherman 1:12.70 2  
53 Coffman, Scott   Lincoln County 1:13.50 1  
54 Carrier, Nicholas   Sherman 1:15.80 2  
55 Wikel, Billy 9 Winfield 1:17.80 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burcham, Jacob 11 Cabell Midland 1:56.19 1 10
2 Kirtner, Joe 12 Winfield 1:59.53 1 8
3 Rich, Dylan 11 Buffalo 1:59.80 1 6
4 Lawhon, Brian 11 Cabell Midland 2:00.35 1 4
5 Shaffer, Will 11 Scott 2:00.47 1 2
6 Wireman, Raine   Fairland 2:00.53 1 1
7 Salmons, Tyler 12 Cabell Midland 2:04.97 1  
8 Honaker, Cody 12 Winfield 2:06.76 1  
9 Childers, Evan 12 Buffalo 2:07.94 1  
10 Jobe, David 11 Cabell Midland 2:10.01 1  
11 Robinson, Isaiah 10 Buffalo 2:10.71 1  
12 Roseberry, Ryan   Shady Spring 2:10.99 1  
13 Doss, Jacob   Sherman 2:12.36 1  
14 Wade, Winston 10 Gallia Academy 2:12.73 1  
15 Egnatoff, Steven 12 Cabell Midland 2:14.87 1  
16 Riffle, Caleb 11 Point Pleasant 2:15.49 1  
17 Thornton, Will 10 Hurricane 2:15.55 1  
18 Campbell, Avery 11 Cabell Midland 2:15.62 1  
19 Christian, Paden   Huntington 2:16.20 1  
20 Warner, Tim 12 Gallia Academy 2:16.36 1  
21 Mullins, Austin 10 Winfield 2:17.13 1  
22 Reynolds, Dylan 10 Tyler Consolidat 2:18.33 1  
23 Parlock, Amos 10 Cabell Midland 2:19.19 1  
24 Fox, Alex 12 Hurricane 2:19.50 1  
25 Romine, Dylan 11 Tyler Consolidat 2:19.54 1  
26 Farkosh, Matt 12 Ripley 2:19.69 1  
27 Dotson, Ryan 11 Cabell Midland 2:19.80 1  
28 Jarrell, Austin 9 Cabell Midland 2:19.95 1  
29 Sheldon, Hunter 10 Winfield 2:20.03 1  
30 Stewart, Ryan   Fairland 2:22.02 1  
31 Johnson, Austin   Shady Spring 2:22.78 1  
32 Dillinger, Jacob 11 Cabell Midland 2:23.92 1  
33 Short, Luke 10 Cabell Midland 2:24.29 1  
34 Adkins, Andrew 12 Scott 2:24.84 1  
35 Bunner, Josh 10 Lincoln County 2:25.53 1  
36 Molina, Nicholas 9 Cabell Midland 2:25.87 1  
37 Adkins, Hunter 10 Cabell Midland 2:26.36 1  
38 Ashworth, Michael 9 Cabell Midland 2:27.04 1  
39 Atkinson, Brandon 9 Cabell Midland 2:27.52 1  
40 Welling, Dylan   Ripley 2:28.42 1  
41 Richards, Josh 9 Roane County 2:29.18 1  
42 Hardman, Grant 10 Roane County 2:30.25 1  
43 Dolin, Jackson 11 Scott 2:30.38 1  
44 Tim, Emery   Fairland 2:30.92 1  
45 Wilson, Blake 9 Gallia Academy 2:31.08 1  
46 Adkins, Thomas 12 Spring Valley 2:32.63 1  
47 Pell, Caleb 9 Roane County 2:34.58 1  
48 Hammack, Tyler 10 Roane County 2:34.99 1  
49 Wareheim, Ryan 12 Cabell Midland 2:35.99 1  
50 Klug, John 12 Hurricane 2:36.17 1  
51 Crouch, Nick 9 Cabell Midland 2:38.26 1  
52 Briers, Grant 9 Cabell Midland 2:39.48 1  
53 Taylor, Nick 9 Point Pleasant 2:41.86 1  
54 Herrenkohl, Brock 10 Cabell Midland 2:42.58 1  
55 Whitmore, Jacob 9 Cabell Midland 2:43.72 1  
56 Nemith, Will 12 Wayne 2:43.90 1  
57 Schall, Justice 08 Lawrence County 2:44.30 1  
58 Bowdish, Brandon   Sherman 2:46.42 1  
59 Hundly, Chad   Tug Valley 2:47.06 1  
60 Daniels, Trevor 9 Point Pleasant 2:49.21 1  
61 Qasi, Andrew 10 Winfield 2:51.72 1  
62 Loughery, Christopher 07 Lawrence County 2:55.45 1  
63 McBeath, Darrell 9 Point Pleasant 2:56.02 1  
64 Carrier, Nicholas   Sherman 2:57.77 1  
65 Vance, Jarrod   Tug Valley 2:59.45 1  
66 Kaplan, Keaton 9 Cabell Midland 3:01.03 1  
67 Matherly, Joshua   Shady Spring 3:28.10 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burcham, Jacob 11 Cabell Midland 4:11.49 1 10
2 Kirtner, Joe 12 Winfield 4:23.80 1 8
3 Smith, Sam   Huntington 4:41.07 1 6
4 Honaker, Cody 12 Winfield 4:42.71 1 4
5 Jones, Antonio   Ripley 4:43.99 1 2
6 Mattie, Tanner   Fairland 4:49.99 1 1
7 Longanacre, Chad 10 Ripley 4:52.23 1  
8 Perdue, Brandon   Sherman 4:53.32 1  
9 Rowe, Logan   Fairland 4:57.76 1  
10 Jarrell, Austin 9 Cabell Midland 5:00.03 1  
11 Casto, Caleb 11 Ripley 5:00.21 1  
12 Reynolds, Dylan 10 Tyler Consolidat 5:04.62 1  
13 Edelmann, Michael 9 Gallia Academy 5:06.26 1  
14 Adkins, Hunter 10 Cabell Midland 5:10.92 1  
15 Dillinger, Jacob 11 Cabell Midland 5:12.10 1  
16 Seccurro, Drake 11 Hurricane 5:18.56 1  
17 Short, Luke 10 Cabell Midland 5:19.02 1  
18 Atkinson, Brandon 9 Cabell Midland 5:20.79 1  
19 Salgado, Tony 9 Winfield 5:21.22 1  
20 McComas, Chad   Fairland 5:21.53 1  
21 Pell, Caleb 9 Roane County 5:29.19 1  
22 Dalyrmple, Ryan 10 Tyler Consolidat 5:29.54 1  
23 Roda, Richard 10 Winfield 5:35.02 1  
24 Littlepage, Joesph 9 Point Pleasant 5:37.02 1  
25 Lamb, Conner 10 Buffalo 5:38.25 1  
26 Bowdish, Brandon   Sherman 5:40.25 1  
27 Richards, Josh 9 Roane County 5:43.60 1  
28 Schall, Justice 08 Lawrence County 5:50.12 1  
29 Kellione, Grant   Sherman 5:52.49 1  
30 Briers, Grant 9 Cabell Midland 5:53.41 1  
31 Whitmore, Jacob 9 Cabell Midland 5:53.73 1  
32 Gray, Brian 9 Winfield 5:57.51 1  
33 Jarrell, Cameron   Sherman 6:14.71 1  
34 Valley, Ryan 10 Gallia Academy 6:38.73 1  
35 Hatcher, Dakota   Shady Spring 6:55.51 1  
36 Kaplan, Keaton 9 Cabell Midland 6:57.40 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Salmons, Tyler 12 Cabell Midland 9:36.10 1 10
2 Campbell, Avery 11 Cabell Midland 9:43.60 1 8
3 Childers, Evan 12 Buffalo 9:44.30 1 6
4 Shaffer, Will 11 Scott 9:46.00 1 4
5 McGee, Jack   Huntington 10:07.60 1 2
6 Foster, Cory 12 Winfield 10:16.50 1 1
7 Mattie, Tanner   Fairland 10:17.10 1  
8 Peal, Aaron 12 Hurricane 10:18.50 1  
9 Perdue, Brandon   Sherman 10:22.00 1  
10 Reed, Forrest 12 Wayne 10:30.10 1  
11 Smith, Chandler   Huntington 10:32.30 1  
12 Longanacre, Chad 10 Ripley 10:34.60 1  
13 Casto, Caleb 11 Ripley 10:39.90 1  
-- Mitchell, Nick 9 Spring Valley NT 1  
-- Seccurro, Drake 11 Hurricane NT 1  
-- Edelmann, Michael 9 Gallia Academy NT 1  
-- Loughery, Christopher 07 Lawrence County NT 1  
-- Littlepage, Joesph 9 Point Pleasant NT 1  
-- Valley, Ryan 10 Gallia Academy NT 1  
-- Richards, Josh 9 Roane County NT 1  
-- Pell, Caleb 9 Roane County NT 1  
-- Staley, Robert   Tug Valley NT 1  
-- Kosut, Tyler   Shady Spring NT 1  
-- Sutphin, Jonathan   Shady Spring NT 1  
-- Hannon, Dylan   Fairland NT 1  
-- Rowe, Logan   Fairland NT 1  
-- Dalyrmple, Ryan 10 Tyler Consolidat NT 1  
-- Casto, Jake 10 Ripley NT 1  
-- Harper, Justin   Shady Spring NT 1  
-- Salgado, Tony 9 Winfield -- 1  
-- Roda, Richard 10 Winfield -- 1  
-- Billups, Josh 9 Spring Valley NT 1  
-- Torman, Jonathan 11 Buffalo NT 1  
-- Bellomy, Stone 11 Winfield NT 1  
-- Doss, Jacob   Sherman NT 1  
-- Mastroianni, Nick 10 Winfield NT 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Nate 11 Cabell Midland 14.95 4 10
2 Martin, Luke 12 Winfield 15.41 4 8
3 Dailey, Niles 11 Cabell Midland 15.47 4 6
4 McKay, Conor   Huntington 16.70 4 4
5 Webb, Dylan 12 Winfield 16.72 4 2
6 Garrison, Gabe 10 Buffalo 16.97 3 1
7 Harris, Cody 10 Ripley 17.35 2  
8 Cornell, Tyler 12 Winfield 17.55 3  
9 Bady, Anthony 11 Winfield 17.56 2  
10 Smith, Jeremy 12 Tyler Consolidat 17.58 4  
11 Plumley, Matthew   Shady Spring 17.69 3  
12 Pratt, Richard 11 Scott 17.98 2  
13 Lee, Tyler 11 Roane County 18.04 3  
14 Park, Rogan 12 Point Pleasant 18.22 3  
15 Messer, Levi   Shady Spring 18.36 1  
16 Walters, Aaron 10 Ripley 18.37 1  
17 Payne, Cody 12 Lawrence County 18.88 3  
18 Wireman, Jake   Fairland 18.96 3  
19 Smith, Aaron 10 Lincoln County 19.17 1  
20 Frey, Brandon 11 Tyler Consolidat 19.59 2  
21 Nichols, JC 11 Roane County 19.61 1  
22 Jones, Tyler 11 Ripley 20.18 2  
23 Beale, Ronnie 10 Winfield 20.49 2  
24 Allison, Logan 11 Gallia Academy 22.11 4  
25 Mckinniss, Quenton 10 Gallia Academy 22.18 3  
26 Harless, John 9 Winfield 23.70 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Luke 12 Winfield 40.02 5 10
2 Gillian, Nathan   Shady Spring 41.66 5 8
3 Payne, Cody 12 Lawrence County 42.36 5 6
4 Moore, Nate 11 Cabell Midland 42.68 5 4
5 Smith, Kenney   Fairland 42.74 5 2
6 Dailey, Niles 11 Cabell Midland 43.26 5 1
7 McKay, Conor   Huntington 43.65 4  
8 Shaver, Sammy 11 Ripley 43.94 5  
9 Webb, Dylan 12 Winfield 44.50 4  
10 Cornell, Tyler 12 Winfield 44.70 3  
11 Park, Rogan 12 Point Pleasant 45.22 4  
12 Russell, Ben 12 Cabell Midland 45.54 5  
13 Plumley, Matthew   Shady Spring 45.66 4  
14 Smith, Jeremy 12 Tyler Consolidat 45.67 4  
15 Roseberry, Ryan   Shady Spring 45.72 4  
16 Nichols, JC 11 Roane County 45.73 3  
17 Lemasters, Hunter 11 Tyler Consolidat 46.12 4  
18 Bady, Anthony 11 Winfield 46.15 3  
19 Harris, Cody 10 Ripley 46.22 3  
20 Hicks, Hayden 9 Cabell Midland 46.82 1  
21 Smith, Aaron 10 Lincoln County 47.93 1  
22 Lee, Tyler 11 Roane County 47.95 3  
23 Smith, Stuart 11 Hurricane 48.30 4  
24 Beale, Ronnie 10 Winfield 48.46 2  
25 Walters, Aaron 10 Ripley 48.78 2  
26 Marcum, Zack 9 Scott 48.86 2  
27 Click, Jacob 9 Gallia Academy 49.16 3  
28 Browning, Markus 12 Hurricane 49.61 2  
29 Pratt, Richard 11 Scott 49.77 2  
30 Sloan, Austin 11 Roane County 50.09 2  
31 Copley, Ethan 9 Cabell Midland 50.18 1  
32 Cooper, Jeremy 9 Cabell Midland 50.48 1  
33 Wireman, Jake   Fairland 50.62 2  
34 Foster, Ben 9 Cabell Midland 51.62 1  
35 Brisky, Thomas 11 Scott 51.81 1  
36 Manns, Bailey   Fairland 52.17 2  
37 Mckinniss, Quenton 10 Gallia Academy 52.38 3  
38 Harless, John 9 Winfield 1:04.10 1  
-- Garrison, Gabe 10 Buffalo DQ 3  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Goff, Fairchil,
Johnston, Campbell
  Gallia Academy 45.73 3 10
2 Williams, Walton,
Marcum, Griffin
  Point Pleasant 45.97 3 8
3 Humphrey, Griffith,
Kester, Hathaway
  Winfield 46.20 3 6
4 Lilly, Daniels,
Johnson, Syvertso
  Shady Spring 46.23 3 4
5 Albis, Burnette,
Peterson, Handley
  Hurricane 46.35 3 2
6 Bates, Raines,
Reichard, Nichols
  Roane County 48.35 3 1
7 Thompson, Workman,
Siljehol, Wiley
  Chapmanville 48.39 1  
8 Holmes, Lively,
Stutler, Michaels
  Ripley 48.86 2  
9 Leite, Ritter,
Conaway, Woodyard
  Hurricane 48.90 1  
10 Richmond, Johnson,
Miller, Lalibert
  Winfield 49.46 2  
11 Yancey, Ceasar,
Wireman, Nylund
  Fairland 49.92 2  
11 Wheeler, Bailey,
Dean, Payne
  Lawrence County 49.92 3  
13 Hoover, Reedy,
Jividen, Walker
  Buffalo 50.17 1  
14 Fullerto, Muth,
Collins, King
  Cabell Midland 50.92 2  
15 Baulding, Muncy,
Hundly, Staley
  Tug Valley 54.70 1  
16 Pratt, Thrush,
Brisky, Gillispi
  Scott 55.63 2  
17 Webb, Ritter,
Webb, Langdon-
  Wayne 56.24 2  
-- Page, Johnson,
Jones, Thompson
  Huntington DQ 3  
-- Bower, McClure,
Lockhart, Morgan
  Cabell Midland DQ 3  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Goff, Lawrence,
Johnston, Campbell
  Gallia Academy 1:36.49 2 10
2 Williams, Walton,
Marcum, Canterbu
  Point Pleasant 1:37.42 2 8
3 Young, Lilly,
Gillian, Syvertso
  Shady Spring 1:37.57 2 6
4 Humphrey, Griffith,
Kester, Hathaway
  Winfield 1:38.49 2 4
5 Siljehol, Workman,
Thompson, Wiley
  Chapmanville 1:39.54 1 2
6 Gregory, Brailey,
Shaver, Michaels
  Ripley 1:39.59 2 1
7 Albis, Burnette,
Peterson, Harris
  Hurricane 1:39.69 1  
8 Bates, Raines,
Reichard, Fisher
  Roane County 1:41.48 2  
9 Yancey, Nylund,
Ceasar, Brooks
  Fairland 1:42.61 2  
10 Jordan, Reedy,
Sheppard, Walker
  Buffalo 1:43.98 1  
11 Thrush, Gillispi,
McComas, Marcum
  Scott 1:44.23 1  
12 Richmond, Johnson,
Miller, Lalibert
  Winfield 1:45.54 1  
13 Ritter, Webb,
Webb, Langdon-
  Wayne 1:47.09 1  
14 Pope, Mollette,
Wheeler, Bailey
  Lawrence County 1:49.53 2  
15 Baulding, Muncy,
Hundly, Staley
  Tug Valley 2:00.33 1  
-- Bower, McClure,
Lockhart, Morgan
  Cabell Midland DNF 2  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lawhon, Dino,
Reynolds, Burcham
  Cabell Midland 3:32.23 3 10
2 Martin, Pyles,
Hathaway, Kirtner
  Winfield 3:38.45 3 8
3 Relay Team   Huntington 3:42.48 3 6
4 Thornton, Harris,
Peal, Handley
  Hurricane 3:44.10 3 4
5 Canterbu, Darst,
Walton, Riffle
  Point Pleasant 3:44.62 3 2
6 Brooks, Mattie,
Wireman, Yancey
  Fairland 3:46.65 3 1
7 Gregory, Brailey,
King, Jones
  Ripley 3:47.58 3  
8 Doss, Deal,
Wilkenso, Perdue
  Sherman 3:49.51 2  
9 Young, Plumley,
Lilly, Runion
  Shady Spring 3:49.77 2  
10 Lawrence, Logan,
Easton, Wade
  Gallia Academy 3:54.17 3  
11 Bates, McGinnis,
Pavalock, Fisher
  Roane County 3:54.78 2  
12 Beckett, Langdon-,
Reed, Ritter
  Wayne 3:56.01 2  
13 Humphrey, Evans,
Keefe, Mullins
  Winfield 3:56.55 1  
14 Frey, Doak,
Reynolds, Dalyrmpl
  Tyler Consolidat 3:57.59 2  
15 Reedy, Jividen,
Robinson, Sheppard
  Buffalo 3:58.32 2  
16 Shaffer, Adkins,
McComas, Dolin
  Scott 4:01.01 1  
17 Kellione, Bowdish,
McKinney, Bowles
  Sherman 4:35.59 1  
18 Payne, Bailey,
Brewer, Schall
  Lawrence County 4:54.53 2  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Jobe, Dino,
Waugh, Egnatoff
  Cabell Midland 8:28.80 1 10
2 Childers, Rich,
Robinson, Torman
  Buffalo 8:33.20 1 8
3 Honaker, Pyles,
Bellomy, Sheldon
  Winfield 8:47.80 1 6
4 King, Jones,
Brailey, Longanac
  Ripley 8:51.30 1 4
5 Mattie, Stewart,
Rowe, Wireman
  Fairland 8:53.50 1 2
6 Thornton, Fox,
Stewart, Peal
  Hurricane 9:04.30 1 1
7 Reynolds, Romine,
Dalyrmpl, Frey
  Tyler Consolidat 9:17.10 1  
8 Edelmann, Logan,
Warner, Wade
  Gallia Academy 9:17.50 1  
9 Sutphin, Harper,
Kosut, Roseberr
  Shady Spring 9:17.90 1  
10 Harmon, Donovan,
Hughes, Westfall
  Hurricane 9:30.20 1  
11 Dotson, Parlock,
Molina, Ashworth
  Cabell Midland 9:47.70 1  
12 Hardman, Nichols,
Pell, Richards
  Roane County 9:52.10 1  
13 Blood, Miller,
Cales, Weeks
  Hurricane 9:54.40 1  
14 Bowles, Deal,
Doss, Perdue
  Sherman 10:17.10 1  
15 Kellione, Jarrell,
Bowdish, Parsons
  Sherman 10:40.50 1  
16 Taylor, Daniels,
Nowlin, Littlepa
  Point Pleasant 11:12.20 1  
 
Mens 4x110m Shuttle Hurdle Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Gregory, Shaver,
Jones, Michaels
  Ripley 1:01.44 3 10
2 Martin, Bady,
Cornell, Webb
  Winfield 1:02.30 2 8
3 Park, Marcum,
Riffle, Griffin
  Point Pleasant 1:03.26 3 6
4 Reedy, Rich,
Garrison, Sheppard
  Buffalo 1:03.75 2 4
5 Dailey, Moore,
Russell, McClure
  Cabell Midland 1:06.16 3 2
6 Plumley, Messer,
Roseberr, Gillian
  Shady Spring 1:06.72 2 1
7 , Ruble,
LeMaster, Frey
  Tyler Consolidat 1:06.97 2  
8 Howden, Smith,
Westfall, Browning
  Hurricane 1:08.08 3  
9 Godby, Nichols,
Sloan, Lee
  Roane County 1:09.01 1  
10 Brisky, Marcum,
Marcum, Pratt
  Scott 1:11.87 1  
11 Hicks, Foster,
Cooper, Copley
  Cabell Midland 1:13.29 1  
12 Deal, Edie,
Parsons, Harless
  Sherman 1:14.52 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Syvertson, Houstin   Shady Spring 47-06.00(14.48m) 1 10
2 Livingston, Trey 12 Point Pleasant 42-06.00(12.95m) 1 8
3 Gibson, Deric   Huntington 41-03.00(12.57m) 1 6
4 Dillon, Slade 12 Tyler Consolidat 40-05.00(12.32m) 1 4
5 Rowe, Juwan   Shady Spring 40-02.00(12.24m) 1 2
6 Guisinger, Aaron 12 Gallia Academy 39-09.00(12.12m) 1 1
7 Henson, Conor 12 Cabell Midland 39-02.00(11.94m) 1  
8 Adkins, Brett 12 Cabell Midland 38-11.00(11.86m) 1  
9 Namey, Zach 9 Winfield 38-06.00(11.73m) 1  
10 Hartsog, Logan   Shady Spring 38-00.00(11.58m) 1  
11 Pinkerman, Kris   Fairland 37-11.00(11.56m) 1  
12 Barr, Bransen 12 Gallia Academy 37-08.00(11.48m) 1  
13 Casey, Drew 11 Tyler Consolidat 37-06.00(11.43m) 1  
14 Fenerty, Jonah 9 Hurricane 36-09.00(11.20m) 1  
15 Richardson, Zach 11 Winfield 36-06.00(11.13m) 1  
16 Smith, Jared 11 Buffalo 36-05.00(11.10m) 1  
17 Starcher, Caleb 11 Roane County 36-01.00(11.00m) 1  
18 Linville, Caleb 11 Scott 35-03.00(10.74m) 1  
19 McKinney, Zack   Fairland 35-01.00(10.69m) 1  
20 Long, Jerrod 12 Point Pleasant 35-00.00(10.67m) 1  
20 Courtney, Nick 11 Winfield 35-00.00(10.67m) 1  
22 Dingess, Waylon   Chapmanville 34-01.00(10.39m) 1  
22 Border, Dalton 12 Ripley 34-01.00(10.39m) 1  
24 White, Ryan 11 Buffalo 33-09.00(10.29m) 1  
25 Woods, Michael 11 Ripley 33-08.00(10.26m) 1  
26 Julian, Noah 9 Winfield 33-04.00(10.16m) 1  
27 Hammack, Tyler 10 Roane County 33-02.00(10.11m) 1  
28 Shingleton, Chris 9 Winfield 32-10.00(10.01m) 1  
29 Reed, Chris 11 Hurricane 32-09.00(9.98m) 1  
30 Edie, Caleb   Sherman 32-01.00(9.78m) 1  
31 Metzger, TJ 11 Roane County 31-10.00(9.70m) 1  
31 Lambert, Nick 11 Scott 31-10.00(9.70m) 1  
33 Early, Jay 11 Tyler Consolidat 30-04.00(9.25m) 1  
34 Governale, Jon 9 Winfield 29-02.00(8.89m) 1  
34 Dean, Michael 11 Lawrence County 29-02.00(8.89m) 1  
36 Moore, Jacob 10 Buffalo 28-11.00(8.81m) 1  
37 Cummings, DJ 9 Ripley 28-06.00(8.69m) 1  
38 Mortimer, Travis 12 Lawrence County 27-03.00(8.31m) 1  
39 Runyon, Josh 9 Roane County 26-07.00(8.10m) 1  
40 Reese, Daniel 12 Gallia Academy 26-02.00(7.98m) 1  
41 Siljeholm, Erik   Chapmanville 25-06.00(7.77m) 1  
42 Burton, Andrew 9 Winfield 25-02.00(7.67m) 1  
43 McCord, Dakota   Sherman 24-03.00(7.39m) 1  
44 Coffman, Scott   Lincoln County 23-03.00(7.09m) 1  
45 Triplett, Tyler 9 Lincoln County 20-10.00(6.35m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gibson, Deric   Huntington 142-07(43.46m) 1 10
2 Adkins, Brett 12 Cabell Midland 142-05(43.41m) 1 8
3 Livingston, Trey 12 Point Pleasant 137-09(41.99m) 1 6
4 Smith, Jared 11 Buffalo 119-11(36.55m) 1 4
5 Henson, Conor 12 Cabell Midland 115-11(35.33m) 1 2
6 Long, Jerrod 12 Point Pleasant 115-08(35.26m) 1 1
7 Johnson, Nick   Shady Spring 115-07(35.23m) 1  
8 Guisinger, Aaron 12 Gallia Academy 114-08(34.95m) 1  
9 Lambert, Nick 11 Scott 113-00(34.44m) 1  
10 Hartsog, Logan   Shady Spring 112-10(34.39m) 1  
11 Dillon, Slade 12 Tyler Consolidat 112-06(34.29m) 1  
12 Smith, Korey 12 Hurricane 112-02(34.19m) 1  
13 Fenerty, Jonah 9 Hurricane 106-10(32.56m) 1  
14 Barr, Bransen 12 Gallia Academy 100-01(30.51m) 1  
15 Richardson, Zach 11 Winfield 99-00(30.18m) 1  
16 Dingess, Waylon   Chapmanville 94-02(28.70m) 1  
17 Woods, Michael 11 Ripley 93-05(28.47m) 1  
18 Starcher, Caleb 11 Roane County 92-11(28.32m) 1  
19 Mckinniss, Griffon 10 Gallia Academy 91-11(28.02m) 1  
20 Cummings, DJ 9 Ripley 91-03(27.81m) 1  
21 White, Joel   Shady Spring 89-07(27.31m) 1  
22 Casey, Drew 11 Tyler Consolidat 89-06(27.28m) 1  
23 Pinkerman, Kris   Fairland 89-05(27.25m) 1  
24 Namey, Zach 9 Winfield 87-06(26.67m) 1  
25 Linville, Caleb 11 Scott 86-06(26.37m) 1  
26 Early, Jay 11 Tyler Consolidat 84-09(25.83m) 1  
27 McKinney, Zack   Fairland 83-07(25.48m) 1  
28 Ceasar, Tyree   Fairland 79-04(24.18m) 1  
29 Robinson, Jon   Hurricane 78-10(24.03m) 1  
30 Shingleton, Chris 9 Winfield 78-02(23.83m) 1  
31 Courtney, Nick 11 Winfield 78-00(23.77m) 1  
32 White, Ryan 11 Buffalo 77-09(23.70m) 1  
33 Julian, Noah 9 Winfield 76-07(23.34m) 1  
34 Edie, Caleb   Sherman 73-11(22.53m) 1  
35 Mortimer, Travis 12 Lawrence County 73-04(22.35m) 1  
36 Kudrick, Cody 9 Roane County 72-07(22.12m) 1  
37 Dean, Michael 11 Lawrence County 69-01(21.06m) 1  
38 Border, Dalton 12 Ripley 69-00(21.03m) 1  
39 Reese, Daniel 12 Gallia Academy 67-02(20.47m) 1  
40 Governale, Jon 9 Winfield 63-11(19.48m) 1  
41 Burton, Andrew 9 Winfield 57-04(17.48m) 1  
42 Triplett, Tyler 9 Lincoln County 51-06(15.70m) 1  
43 McCord, Dakota   Sherman 47-05(14.45m) 1  
44 Smith, Doug 11 Roane County 46-00(14.02m) 1  
45 Conaway, Jimmy 12 Hurricane 44-01(13.44m) 1  
-- Moore, Jacob 10 Buffalo DQ(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Smith, Kenney   Fairland 6-02.00(1.88m) 1 10
2 Michaels, Anthony 12 Ripley 6-00.00(1.83m) 1 8
3 Rutherford, Mason   Huntington 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Romine, Dylan 11 Tyler Consolidat 5-08.00(1.73m) 1 4
5 Lemasters, Hunter 11 Tyler Consolidat 5-08.00(1.73m) 1 1.50
5 Campbell, Tyler 12 Gallia Academy 5-08.00(1.73m) 1 1.50
7 Kilgore, Jacob 9 Spring Valley 5-06.00(1.68m) 1  
7 Smith, Christian 9 Winfield 5-06.00(1.68m) 1  
7 Dailey, Niles 11 Cabell Midland 5-06.00(1.68m) 1  
7 Hardman, Grant 10 Roane County 5-06.00(1.68m) 1  
7 Allison, Logan 11 Gallia Academy 5-06.00(1.68m) 1  
-- Heeter, Daniel 9 Roane County NH(--) 1  
-- Raines, Kyle 11 Roane County NH(--) 1  
-- Wamsley, Wyatt 10 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Payne, Cody 12 Lawrence County NH(--) 1  
-- Higginbotham, J 12 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Manns, Bailey   Fairland NH(--) 1  
-- Snyder, Josh   Shady Spring NH(--) 1  
-- Wilcoxin, Trent   Fairland NH(--) 1  
-- Harris, Cody 10 Ripley NH(--) 1  
-- Walters, Aaron 10 Ripley NH(--) 1  
-- Moore, Nate 11 Cabell Midland NH(--) 1  
-- Russell, Ben 12 Cabell Midland NH(--) 1  
-- Marcum, Nick 11 Scott NH(--) 1  
-- Hughes, Brian 9 Hurricane --(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Campbell, Tyler 12 Gallia Academy 21-03.50(6.49m) nwi 1 10
2 Wilkenson, Austin   Sherman 20-10.25(6.36m) nwi 1 8
3 Diaz, Jesus 12 Ripley 20-06.25(6.25m) nwi 1 6
4 Allison, Logan 11 Gallia Academy 20-00.75(6.12m) nwi 1 4
5 Rutherford, Mason   Huntington 19-11.00(6.07m) nwi 1 2
6 Smith, Kenney   Fairland 18-09.25(5.72m) nwi 1 1
7 Pavalock, Alex 9 Roane County 18-07.00(5.66m) nwi 1  
8 Lockhart, Taylor 12 Cabell Midland 18-02.25(5.54m) nwi 1  
9 Wamsley, Wyatt 10 Point Pleasant 17-11.25(5.47m) nwi 1  
10 Nichols, Austin 12 Roane County 17-05.00(5.31m) nwi 1  
11 Daniels, Scott   Shady Spring 17-03.50(5.27m) nwi 1  
12 Edie, Caleb   Sherman 17-02.25(5.24m) nwi 1  
13 Smith, Christian 9 Winfield 17-01.00(5.21m) nwi 1  
14 Morrison, Brandon   Huntington 16-07.75(5.07m) nwi 1  
15 Manns, Bailey   Fairland 16-07.25(5.06m) nwi 1  
16 Philips, Justin   Huntington 16-07.00(5.05m) nwi 1  
16 Griffith, Colton 9 Winfield 16-07.00(5.05m) nwi 1  
18 Thrush, Charles 11 Scott 16-05.00(5.00m) nwi 1  
18 Parsons, Tyler   Sherman 16-05.00(5.00m) nwi 1  
20 Conaway, Jimmy 12 Hurricane 16-03.75(4.97m) nwi 1  
20 McGinnis, Steven 9 Roane County 16-03.75(4.97m) nwi 1  
22 Craft, Joel 11 Gallia Academy 16-03.25(4.96m) nwi 1  
23 Stutler, Ryan 10 Ripley 16-02.00(4.93m) nwi 1  
-- Distel, Corey 12 Lawrence County ND(--) nwi 1  
-- Early, Jay 11 Tyler Consolidat ND(--) nwi 1  
-- Mollette, Justin 12 Lawrence County ND(--) nwi 1  
-- Higginbotham, J 12 Point Pleasant ND(--) nwi 1  
-- Yancey, Malcolm   Fairland ND(--) nwi 1  
-- Bishop, Nick 10 Winfield ND(--) nwi 1  
-- Dingess, Waylon   Chapmanville ND(--) nwi 1  
-- Snyder, Josh   Shady Spring ND(--) nwi 1  
-- Turner, Koi 10 Hurricane ND(--) nwi 1  
-- Cottrill, Elijah 10 Point Pleasant FOUL(--) nwi 1  
-- Lucas, Brett   Shady Spring FOUL(--) nwi 1  
-- Smith, Aaron 10 Lincoln County FOUL(--) nwi 1  
-- Webb, Marcus 9 Wayne FOUL(--) nwi 1  
-- Wiley, Devin   Chapmanville FOUL(--) nwi 1  
-- Marcum, Nick 11 Scott FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howden, Alex 12 Hurricane 12-06.00(3.81m) 1 10
2 Lemasters, Hunter 11 Tyler Consolidat 12-00.00(3.66m) 1 8
3 McGuire, Loy   Huntington 12-00.00(3.66m) 1 6
4 Craft, Joel 11 Gallia Academy 12-00.00(3.66m) 1 4
5 Cochran, Chris 10 Winfield 11-06.00(3.51m) 1 2
6 Browning, Markus 12 Hurricane 11-00.00(3.35m) 1 0.50
6 Parlock, Daniel 12 Cabell Midland 11-00.00(3.35m) 1 0.50
8 Raines, Kyle 11 Roane County 11-00.00(3.35m) 1  
9 Rankin, Chantz 10 Hurricane 10-06.00(3.20m) 1  
10 Ching, Andrew   Huntington 10-00.00(3.05m) 1  
10 Greely-Fay, Jo Jo   Ripley 10-00.00(3.05m) 1  
10 Gregory, Ryan 11 Ripley 10-00.00(3.05m) 1  
13 Wireman, Jake   Fairland 9-06.00(2.90m) 1  
13 Wamsley, Wyatt 10 Point Pleasant 9-06.00(2.90m) 1  
15 Mckinniss, Griffon 10 Gallia Academy 9-00.00(2.74m) 1  
15 Westfall, David 9 Hurricane 9-00.00(2.74m) 1  
15 Nylund, Brandon   Fairland 9-00.00(2.74m) 1  
15 Shaver, Sammy 11 Ripley 9-00.00(2.74m) 1  
15 Tawney, Cole 9 Gallia Academy 9-00.00(2.74m) 1  
20 Brown, Anthony 10 Point Pleasant 8-00.00(2.44m) 1  
20 Godby, Nathan 10 Cabell Midland 8-00.00(2.44m) 1  
22 Molina, Nicholas 9 Cabell Midland 7-00.00(2.13m) 1  
22 Runyon, Josh 9 Roane County 7-00.00(2.13m) 1  
-- Searls, Noah 11 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Ruble, Josh 10 Tyler Consolidat NH(--) 1  
-- Waugh, Nate 9 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Fairchild, Tony 9 Gallia Academy --(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Shah, Anika 10 Winfield 13.00 nwi 9 10
2 Cole, Emily 11 Winfield 13.10 nwi 9 8
3 Jackson, Airatona   Huntington 13.30 nwi 9 6
4 Unknown Athlete 10 Gallia Academy 13.40 nwi 9 4
5 Nichols, Jessica   Huntington 13.40 nwi 9 2
6 Brozak, Alyssa 12 Ripley 13.50 nwi 8 0.33
6 Johnson, Ashley 11 Scott 13.50 nwi 7 0.33
6 Sturdavent, Taniesha 10 Hurricane 13.50 nwi 7 0.33
9 Oar, Jade 11 Shady Spring 13.60 nwi 8  
10 Allred, Sarah 11 Winfield 13.80 nwi 8  
10 Edelmann, Andrea 11 Gallia Academy 13.80 nwi 8  
10 Roberson, Haylea 9 Winfield 13.80 nwi 6  
13 Baisden, Autumn   Chapmanville 13.90 nwi 9  
14 Boggs, Nicole 10 Roane County 14.00 nwi 7  
14 Pierce, Lekeithra   Tug Valley 14.00 nwi 1  
14 Maynard, Cassidy 11 Winfield 14.00 nwi 7  
17 Guy, Amanda 12 Shady Spring 14.10 nwi 7  
18 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 14.20 nwi 8  
18 Cummings, Allison   Huntington 14.20 nwi 8  
20 Cline, Kerstyn 9 Tyler Consolidat 14.30 nwi 7  
21 Starcher, Destinee 11 Roane County 14.40 nwi 8  
22 Torain, Nautica   Woodrow Wilson 14.50 nwi 9  
22 Jordan, Cassie   Point Pleasant 14.50 nwi 7  
22 Null, Kati 10 Hurricane 14.50 nwi 5  
25 Coyner, Morgan 9 Hurricane 14.60 nwi 4  
25 Wills, Alexandra 9 Shady Spring 14.60 nwi 6  
25 Hayslett, Mary 9 Hurricane 14.60 nwi 5  
28 Caldwell, Haleigh 10 Gallia Academy 14.70 nwi 7  
29 Bahr, Haley   Woodrow Wilson 14.80 nwi 9  
29 Sowder, Molly 10 Wayne 14.80 nwi 5  
31 Hicks, Ashley 10 Roane County 14.90 nwi 6  
31 Yonaley, Shay 11 Tyler Consolidat 14.90 nwi 6  
31 Casteel, Hillary 10 Tyler Consolidat 14.90 nwi 6  
34 Holland, Kaitlyn 9 Cabell Midland 15.00 nwi 8  
34 Tolley, Alyssa 9 Hurricane 15.00 nwi 5  
36 Shrum, Sam   Tug Valley 15.10 nwi 2  
37 Mellen, Candace 10 Ripley 15.20 nwi 5  
37 Curry, Haley 10 Cabell Midland 15.20 nwi 6  
39 Robinson, Caressa 11 Ripley 15.30 nwi 5  
40 Baisden, Kristin   Chapmanville 15.40 nwi 9  
40 Pannell, Japresha   Woodrow Wilson 15.40 nwi 8  
42 Syders, Maddie 9 Gallia Academy 15.50 nwi 2  
42 Cyrus, Amber 12 Lawrence County 15.50 nwi 7  
44 Ford, Mackenzie 11 Scott 15.60 nwi 4  
44 Sharps, Taylor   Sherman 15.60 nwi 3  
44 Ryder, Kayelin 9 Cabell Midland 15.60 nwi 5  
47 Steger, Cameran 09 Fairview 15.70 nwi 4  
47 Patrick, Amanda 10 Winfield 15.70 nwi 5  
47 Gritt, Lasaia 10 Buffalo 15.70 nwi 3  
47 Layton, Lyndie   Point Pleasant 15.70 nwi 4  
47 Buckner, Kaitlyn 10 Scott 15.70 nwi 4  
52 Weikle, Sydney   Sherman 15.80 nwi 3  
52 Sergent, Becca 09 Fairview 15.80 nwi 6  
54 Coon, Ashley   Point Pleasant 16.00 nwi 3  
54 Bodie, Lillie 10 Cabell Midland 16.00 nwi 6  
56 McCann, Breanna 10 Lincoln County 16.20 nwi 2  
56 Dempsey, Haylea   Tug Valley 16.20 nwi 1  
58 Cornell, Hailey 9 Buffalo 16.50 nwi 3  
59 Combs, Alexia 9 Gallia Academy 16.60 nwi 6  
59 Dangerfield, Ashley   Sherman 16.60 nwi 3  
59 Powell, Cassie 10 Buffalo 16.60 nwi 2  
62 Hargis, Mahalle 11 Lincoln County 16.70 nwi 2  
62 Steward, Miranda 11 Cabell Midland 16.70 nwi 4  
62 Lemley, Kristina 9 Cabell Midland 16.70 nwi 4  
65 Maynard, Clara   Chapmanville 16.90 nwi 3  
66 Howell, Lauren 11 Cabell Midland 17.30 nwi 4  
66 Golden, Georgia 9 Scott 17.30 nwi 3  
68 Coleman, Carrie   Tug Valley 19.20 nwi 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Arthur, Mackenzie 10 Winfield 27.42 nwi 8 10
2 Watts, Hanah 10 Gallia Academy 27.55 nwi 9 8
3 Brozak, Alyssa 12 Ripley 27.66 nwi 8 6
4 Clark, Amanda 12 Winfield 27.86 nwi 9 4
5 Johnson, Ashley 11 Scott 28.21 nwi 6 2
6 Carpenter, Cheyenne 10 Winfield 28.23 nwi 8 1
7 Erlandson, Josee 9 Winfield 28.28 nwi 8  
8 Niebergall, Makenzi 9 Cabell Midland 28.37 nwi 9  
9 Chernutan, Heather 9 Shady Spring 28.40 nwi 8  
10 Oar, Jade 11 Shady Spring 28.55 nwi 8  
11 Unknown Athlete 10 Gallia Academy 28.72 nwi 9  
12 Cline, Kerstyn 9 Tyler Consolidat 28.82 nwi 7  
13 Jackson, Airatona   Huntington 28.84 nwi 7  
14 Tolliver, Karson   Point Pleasant 28.85 nwi 9  
15 Baisden, Autumn   Chapmanville 28.94 nwi 5  
16 Boggs, Nicole 10 Roane County 29.05 nwi 6  
17 Guy, Amanda 12 Shady Spring 29.13 nwi 7  
18 Maynard, Cassidy 11 Winfield 29.17 nwi 7  
19 Moore, Hannah   Fairland 29.18 nwi 9  
20 Wimbush, Tyla   Woodrow Wilson 29.23 nwi 9  
21 Losh, Jordan 10 Hurricane 29.64 nwi 6  
22 Cantley, Brianne 9 Buffalo 29.72 nwi 8  
23 Hall, Zelea   Woodrow Wilson 29.76 nwi 9  
24 Hayslett, Mary 9 Hurricane 29.91 nwi 6  
25 Coyner, Morgan 9 Hurricane 29.92 nwi 4  
26 Edelmann, Andrea 11 Gallia Academy 30.00 nwi 8  
27 Curry, Taylor 9 Cabell Midland 30.18 nwi 7  
28 Starcher, Destinee 11 Roane County 30.25 nwi 8  
29 Doss, Jessica   Sherman 30.49 nwi 6  
30 Fletcher, Carly 10 Tyler Consolidat 30.65 nwi 6  
31 Kyte, Makayla 9 Ripley 30.71 nwi 6  
32 Hicks, Ashley 10 Roane County 31.12 nwi 5  
33 Curry, Haley 10 Cabell Midland 31.34 nwi 5  
34 Doss, Selina   Sherman 31.46 nwi 5  
35 Williams, Sarah 10 Ripley 31.51 nwi 5  
36 Smith, Caroline 10 Hurricane 31.57 nwi 4  
37 Tolley, Alyssa 9 Hurricane 31.69 nwi 3  
38 Sowder, Molly 10 Wayne 31.79 nwi 4  
39 Duncan, Sidney 11 Hurricane 32.13 nwi 3  
40 Adkins, Gabby   Chapmanville 32.27 nwi 3  
41 Holland, Kaitlyn 9 Cabell Midland 32.29 nwi 7  
42 Pierce, Lekeithra   Tug Valley 32.66 nwi 2  
43 Steger, Cameran 09 Fairview 32.73 nwi 1  
44 Lee, Jenelle 9 Hurricane 32.79 nwi 3  
45 Cyrus, Amber 12 Lawrence County 32.81 nwi 4  
46 Ford, Mackenzie 11 Scott 32.83 nwi 3  
47 Patrick, Amanda 10 Winfield 33.00 nwi 5  
48 Buckner, Kaitlyn 10 Scott 33.02 nwi 2  
49 Dudding, Bridgette 11 Hurricane 33.04 nwi 4  
50 Gritt, Lasaia 10 Buffalo 33.07 nwi 3  
51 Sergent, Becca 09 Fairview 33.27 nwi 5  
52 Coon, Ashley   Point Pleasant 33.47 nwi 2  
53 Herrold, Christina 10 Cabell Midland 33.83 nwi 4  
54 Bodie, Lillie 10 Cabell Midland 33.96 nwi 5  
55 Cornell, Hailey 9 Buffalo 34.13 nwi 2  
56 Hargis, Mahalle 11 Lincoln County 34.72 nwi 2  
57 Combs, Alexia 9 Gallia Academy 35.00 nwi 4  
58 Nelson, Savannah   Fairland 35.05 nwi 2  
59 Hill, Jessica 11 Wayne 35.06 nwi 1  
60 Rakes, Haley   Chapmanville 35.13 nwi 3  
61 Dangerfield, Ashley   Sherman 35.26 nwi 3  
62 Steward, Miranda 11 Cabell Midland 35.40 nwi 4  
63 Blethen, Kathryn 10 Scott 36.43 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watts, Hanah 10 Gallia Academy 1:01.20 5 10
2 Castro, Barkley 10 Winfield 1:02.30 5 8
3 Sizemore, Audrey 12 Fairview 1:02.70 5 6
4 Stewart, Amber 12 Spring Valley 1:03.30 5 4
5 Capehart, Maggie   Huntington 1:04.90 5 2
6 Losh, Jordan 10 Hurricane 1:05.80 4 1
7 Casto, Karli 12 Ripley 1:06.20 4  
8 Thompson, Micaharae 10 Winfield 1:06.30 5  
9 Moore, Haeley 11 Winfield 1:06.50 4  
10 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 1:07.40 5  
11 Black, Haley 9 Hurricane 1:08.00 5  
12 Lawhon, Allie 10 Hurricane 1:08.10 2  
13 Allen, Courtney 10 Buffalo 1:08.20 3  
14 Gogan, Marisa 9 Tyler Consolidat 1:08.70 4  
15 Fletcher, Carly 10 Tyler Consolidat 1:08.90 3  
16 Hope, Shaniqwa 9 Gallia Academy 1:09.50 2  
17 Crouse, Kailea 10 Shady Spring 1:09.80 4  
18 Moore, Chelsea 11 Roane County 1:10.00 4  
19 Craig, Dani 12 Fairview 1:10.50 4  
20 Nease, Callie 9 Cabell Midland 1:11.00 5  
21 Athens, Bethany 12 Buffalo 1:11.10 2  
22 Conkle, Kara   Huntington 1:12.10 3  
23 Fisher, Renee 09 Roane County 1:12.30 3  
24 Reed, Sydney 10 Tyler Consolidat 1:12.60 3  
25 Randolph, Megan 12 Ripley 1:13.10 2  
26 Lee, Jenelle 9 Hurricane 1:14.20 2  
27 Gaydosz, Taylor 9 Winfield 1:15.00 2  
28 Ronk, Megan 9 Spring Valley 1:16.20 3  
29 Ashworth, Anni 12 Ripley 1:16.40 1  
29 Taylor, Shelby 07 Lawrence County 1:16.40 2  
31 Drake, Erika 10 Roane County 1:16.80 2  
31 Bowdish, Brittany   Sherman 1:16.80 1  
33 Vance, Victoria 11 Winfield 1:17.10 2  
34 Dudding, Bridgette 11 Hurricane 1:17.40 3  
35 Sizemore, McKayla 10 Lincoln County 1:19.60 1  
36 Adkins, Gabby   Chapmanville 1:20.30 1  
37 Blevins, Kori 9 Cabell Midland 1:21.90 4  
38 Tsapenko, Evelina 9 Winfield 1:22.50 1  
39 Blethen, Kathryn 10 Scott 1:22.90 1  
40 Garretson, Samantha   Sherman 1:26.00 1  
41 Golden, Georgia 9 Scott 1:27.10 1  
42 Lemley, Kristina 9 Cabell Midland 1:32.30 3  
43 Hinkle, Natalie   Woodrow Wilson 1:37.00 3  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Castro, Barkley 10 Winfield 2:25.23 1 10
2 Schwendiman, Emily 11 Hurricane 2:28.72 1 8
3 Rutherford, Kylie 10 Wayne 2:33.14 1 6
4 Ellis, Alex 10 Cabell Midland 2:35.78 1 4
5 Holley, Maddison 10 Gallia Academy 2:37.21 1 2
6 Rymer, Maddy 10 Fairview 2:37.61 1 1
7 Fedders, Emily   Woodrow Wilson 2:37.81 1  
8 Graffius, Samantha 10 Scott 2:37.99 1  
9 Pettit, Sydney   Fairland 2:39.35 1  
10 Criswell, Kayla 9 Spring Valley 2:44.62 1  
11 Workman, Mollie 09 Lawrence County 2:44.63 1  
12 Bowen, Brooklyn 11 Fairview 2:45.80 1  
13 Nease, Callie 9 Cabell Midland 2:46.11 1  
14 Courtright, Morgan 9 Hurricane 2:46.87 1  
15 Hamilton, Amanda   Woodrow Wilson 2:47.04 1  
16 Bellomy, Shelby   Spring Valley 2:48.35 1  
17 Bays, Jenna 9 Gallia Academy 2:50.78 1  
18 Fisher, Renee 09 Roane County 2:51.05 1  
19 Macgregor, Savannah   Huntington 2:52.21 1  
20 Tanner, Carrie   Fairland 2:53.33 1  
21 Lloyd, Shania 10 Roane County 2:53.35 1  
21 Guetzloff, Megan 11 Winfield 2:53.35 1  
23 Chambers, Sheena 9 Scott 2:53.82 1  
24 Black, Haley 9 Hurricane 2:54.43 1  
25 Smith, Haleigh 9 Tyler Consolidat 2:54.94 1  
26 Ford, Haley 10 Ripley 2:55.90 1  
27 Mullins, Jackie 9 Shady Spring 2:56.37 1  
28 Ingraham, Kaitlyn 12 Scott 2:57.82 1  
29 Young, Megan 10 Shady Spring 3:00.03 1  
30 Graham, Rebecca 11 Shady Spring 3:01.53 1  
31 Nelson, Carley 9 Wayne 3:01.69 1  
32 Moritz, Maddie 10 Gallia Academy 3:02.61 1  
33 Gogan, Marisa 9 Tyler Consolidat 3:02.65 1  
34 Keys, Brooke 9 Tyler Consolidat 3:04.85 1  
35 Taylor, Shelby 07 Lawrence County 3:10.38 1  
36 Sizemore, McKayla 10 Lincoln County 3:12.93 1  
37 Farmer, Alexis 11 Roane County 3:13.55 1  
38 Litton, Jessica 10 Spring Valley 3:15.34 1  
39 Brewer, Brittany   Sherman 3:17.09 1  
40 Garretson, Samantha   Sherman 3:17.15 1  
41 Farley, Elizabeth   Point Pleasant 3:22.38 1  
42 Hannon, Sarah 9 Gallia Academy 3:33.88 1  
43 Linville, Amber   Tug Valley 3:49.12 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dent, Tori 10 Hurricane 5:24.27 1 10
2 Unknown Athlete 12 Gallia Academy 5:30.11 1 8
3 Johnston, Joie 9 Hurricane 5:41.22 1 6
4 Schwendiman, Natalie 11 Hurricane 5:43.43 1 4
5 Burns, Madisen   Huntington 5:46.45 1 2
6 Ellis, Alex 10 Cabell Midland 5:47.56 1 1
7 Ashton, Shanan   Fairland 5:53.65 1  
8 Bowen, Brooklyn 11 Fairview 6:00.32 1  
9 Fedders, Emily   Woodrow Wilson 6:00.39 1  
10 Green, Brittany 11 Scott 6:01.44 1  
11 Wikel, Darian 10 Winfield 6:03.19 1  
12 Coffey, Macy 11 Winfield 6:04.36 1  
13 Graffius, Samantha 10 Scott 6:07.84 1  
14 Courtright, Morgan 9 Hurricane 6:09.10 1  
15 Workman, Mollie 09 Lawrence County 6:14.69 1  
16 Mcfarland, Audrey   Huntington 6:19.38 1  
17 Long, Austyn 9 Cabell Midland 6:20.42 1  
18 Layne, Haley 09 Fairview 6:22.02 1  
19 Ashton, megan   Fairland 6:25.54 1  
20 Gogan, Marisa 9 Tyler Consolidat 6:28.51 1  
21 Chambers, Sheena 9 Scott 6:31.40 1  
22 Burke, Lyndsey 08 Fairview 6:32.88 1  
23 Graham, Rebecca 11 Shady Spring 6:34.95 1  
24 Young, Megan 10 Shady Spring 6:42.99 1  
25 Holley, Elizabeth 10 Gallia Academy 6:46.34 1  
26 Keys, Brooke 9 Tyler Consolidat 6:52.58 1  
27 Taylor, Shelby 07 Lawrence County 6:58.99 1  
28 Baisden, Kristin   Chapmanville 7:05.23 1  
29 May, Sandra 10 Roane County 7:08.28 1  
30 Norman, Taylor 11 Roane County 7:09.27 1  
31 Rice, Kelly 10 Tyler Consolidat 7:12.92 1  
32 Frampton, Kelsey 10 Ripley 7:20.03 1  
33 Farley, Elizabeth   Point Pleasant 7:22.40 1  
34 Skinner, Hannah   Sherman 7:34.63 1  
35 Neff, Bethany   Sherman 7:38.88 1  
36 Adkins, Laken 12 Cabell Midland 8:00.88 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Unknown Athlete 12 Gallia Academy 11:48.40 1 10
2 Summers, Baylee 11 Hurricane 12:28.00 1 8
3 Ashton, Shanan   Fairland 12:34.20 1 6
4 Holley, Maddison 10 Gallia Academy 12:51.10 1 4
5 Coffey, Macy 11 Winfield 12:59.30 1 2
6 Layne, Haley 09 Fairview 13:03.90 1 1
7 Pettit, Sydney   Fairland 13:04.10 1  
8 Goodwin, Courtney 10 Scott 13:13.40 1  
9 Ashton, megan   Fairland 13:18.30 1  
10 Stewart, Amy 10 Spring Valley 13:18.90 1  
11 Burke, Lyndsey 08 Fairview 13:30.20 1  
12 Phillips, Sarah 12 Shady Spring 13:47.00 1  
13 Ingraham, Kaitlyn 12 Scott 13:49.80 1  
14 Mullins, Jackie 9 Shady Spring 14:09.70 1  
15 Holley, Elizabeth 10 Gallia Academy 14:31.30 1  
16 May, Sandra 10 Roane County 15:01.60 1  
17 Norman, Taylor 11 Roane County 15:14.00 1  
18 Placer, Alyson 11 Tyler Consolidat 15:17.80 1  
19 Rice, Kelly 10 Tyler Consolidat 15:21.80 1  
20 Hatcher, Morgan 12 Shady Spring 15:24.10 1  
21 Burgess, Katrina 9 Cabell Midland 16:24.40 1  
22 Adkins, Laken 12 Cabell Midland 17:44.00 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hensley, Morgan   Huntington 16.63 5 10
2 Jones, Lakota 11 Hurricane 16.69 5 8
3 Pappas, Amber   Fairland 16.75 5 6
4 Niebergall, Makenzi 9 Cabell Midland 16.91 5 4
5 Moore, Emily 12 Buffalo 16.96 5 2
6 Papa, Chloe 9 Hurricane 17.06 3 1
7 Boyd, Kristin 12 Shady Spring 17.23 5  
8 Durham, Britteny   Woodrow Wilson 17.47 5  
9 Clegg, Makayla 11 Tyler Consolidat 17.54 4  
10 Young, Kennedy   Point Pleasant 17.63 4  
11 Gandee, Karli   Point Pleasant 17.73 3  
12 Arthur, Mackenzie 10 Winfield 18.15 4  
13 Dingess, Amy 11 Winfield 18.25 3  
14 Lawman, Jayne 9 Winfield 18.32 4  
15 Macgregor, Alexis   Huntington 18.64 4  
16 Meadows, Sabel 9 Shady Spring 18.69 3  
17 Goodwin, Catlin 12 Roane County 18.71 3  
18 Farkosh, Holly 9 Ripley 18.81 2  
19 Kirkpatrick, Kaylee 9 Winfield 18.92 3  
20 Samples, Courtney 10 Winfield 19.47 3  
21 Stephens, Chloe 10 Buffalo 19.73 2  
22 Pierson, Morgan 9 Ripley 19.90 2  
23 St.Claire, Carley 9 Shady Spring 20.22 2  
24 Gibson, Erica 10 Ripley 20.60 2  
25 Trostle, Tanner   Woodrow Wilson 20.69 4  
26 Lemaster, Jadrien 09 Lawrence County 21.04 1  
27 Parker, Abby 9 Cabell Midland 21.13 4  
28 Hill, Jessica 11 Wayne 21.82 1  
29 Canterbury, Jordan   Sherman 21.89 1  
30 Warner, Aliza 9 Gallia Academy 22.20 5  
31 Smith, Molly 12 Gallia Academy 22.45 4  
31 Boyd, Tessa 09 Lawrence County 22.45 3  
33 Tucker, Brittany 10 Buffalo 23.10 2  
34 Nelson, Carley 9 Wayne 23.84 1  
35 Cope, Hannah 9 Winfield 24.76 2  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Barber, Chloe 12 Hurricane 47.82 5 10
2 Kominsky, Alexandera 9 Shady Spring 48.26 5 8
3 Summers, Amber 12 Shady Spring 48.38 5 6
4 Boyd, Kristin 12 Shady Spring 49.74 5 4
5 Arthur, Mackenzie 10 Winfield 50.14 5 2
6 Cunningham, Molli 10 Ripley 50.23 5 1
7 LeMasters, Haylea 11 Tyler Consolidat 51.65 4  
8 Pappas, Amber   Fairland 52.12 5  
9 Wable, Allison 11 Tyler Consolidat 52.41 4  
10 Hartsfield, Kaylee 9 Tyler Consolidat 54.41 3  
11 Dingess, Amy 11 Winfield 54.71 3  
12 Lawhon, Allie 10 Hurricane 55.04 4  
13 Moore, Chelsea 11 Roane County 55.27 3  
14 Lawman, Jayne 9 Winfield 55.73 4  
15 Kirkpatrick, Kaylee 9 Winfield 55.78 3  
16 Hager, Maggie 10 Scott 55.81 2  
17 Duncan, Sidney 11 Hurricane 56.93 3  
18 Conway, Julie 10 Scott 57.42 3  
19 Lester, Maggie 10 Scott 57.67 2  
20 Rife, Jackie 9 Cabell Midland 59.42 3  
21 Petrie, Rachael   Huntington 1:00.07 2  
22 Samples, Courtney 10 Winfield 1:00.09 2  
23 Warner, Aliza 9 Gallia Academy 1:01.73 4  
24 Canterbury, Jordan   Sherman 1:02.02 1  
25 Boyd, Tessa 09 Lawrence County 1:03.67 1  
26 Smith, Molly 12 Gallia Academy 1:04.93 4  
27 Drake, Erika 10 Roane County 1:05.93 2  
28 McMinn, Morgan 10 Roane County 1:07.76 1  
29 Lemaster, Jadrien 09 Lawrence County 1:08.67 2  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Erlandso, Allred,
Maynard, Roberson
  Winfield 53.05 3  
2 Hensley, Nichols,
Cummings, Jackson
  Huntington 53.98 2 10
3 Chernuta, Wills,
Oar, Guy
  Shady Spring 54.32 3 8
4 Allen, Wiseman,
Edelmann, Queen
  Gallia Academy 54.96 3 6
5 Jordan, Tolliver,
Smith, Gandee
  Point Pleasant 55.01 3 4
6 Durham, Torain,
Bahr, McDowell
  Woodrow Wilson 55.05 3 2
7 Farkosh, Boggess,
Mellen, Brozak
  Ripley 56.15 2 1
8 LeMaster, Wable,
Suter, Cline
  Tyler Consolidat 56.24 2  
9 Johnson, Blankens,
Hager, Conway
  Scott 56.66 1  
10 Merritt, Sowder,
Crabtree, Bartram
  Wayne 57.54 3  
11 Boggs, Snodgras,
Goodwin, Starcher
  Roane County 57.74 2  
12 Holland, Curry,
Curry, Parker
  Cabell Midland 59.01 2  
13 Moore, Cooper,
Stephens, Cantley
  Buffalo 59.72 2  
14 Cyrus, Boyd,
Lemaster, Jude
  Lawrence County 1:01.11 2  
15 Baisden, Rakes,
Adkins, Baisden
  Chapmanville 1:01.46 1  
16 Doss, Dangerfi,
Sharps, Doss
  Sherman 1:01.51 1  
17 Shrum, Coleman,
Dempsey, Pierce
  Tug Valley 1:08.12 1  
-- Barber, Clay,
Hinshaw, Sturdave
  Hurricane DQ 3  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Cole, Clark,
Carpente, Shah
  Winfield 1:50.34 3 10
2 Chernuta, Kominsky,
Summers, Oar
  Shady Spring 1:52.83 3 8
3 Queen, Wiseman,
Edelmann, Watts
  Gallia Academy 1:53.69 3 6
4 Barber, Clay,
Hinshaw, Sturdave
  Hurricane 1:54.21 3 4
5 Erlandso, Roberson,
Maynard, Thompson
  Winfield 1:54.86 3  
6 Gandee, Tolliver,
Young, Smith
  Point Pleasant 1:56.82 3 2
7 Hall, Torain,
Callens, McDowell
  Woodrow Wilson 1:57.17 3 1
8 Merritt, Crabtree,
Mays, Bartram
  Wayne 1:57.83 2  
9 McIntyre, Richard,
Craig, Mills
  Fairview 1:57.86 3  
10 Farkosh, Boggess,
Mellen, Brozak
  Ripley 1:59.92 2  
11 Johnson, Blankens,
Lester, Conway
  Scott 2:00.46 2  
12 Holland, Curry,
Blake, Nieberga
  Cabell Midland 2:00.89 3  
13 Boggs, Shreve,
Hicks, Starcher
  Roane County 2:02.53 2  
14 Pappas, Price,
Spotts, Moore
  Fairland 2:02.83 2  
15 Bantug, Cline,
Suter, Reed
  Tyler Consolidat 2:04.66 2  
16 Macgrego, Harper,
Cummings, Jackson
  Huntington 2:04.89 2  
17 Stephens, Allen,
Cooper, Cantley
  Buffalo 2:06.41 1  
18 Doss, Weikle,
Sharps, Doss
  Sherman 2:08.54 1  
19 Baisden, Rakes,
Maynard, Adkins
  Chapmanville 2:21.29 2  
-- Shrum, Coleman,
Dempsey, Pierce
  Tug Valley DQ 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Cole, Moore,
Shah, Castro
  Winfield 4:16.80 2 10
2 Dent, Barber,
Clay, Schwendi
  Hurricane 4:18.96 2 8
3 Boyd, Kominsky,
Chernuta, Summers
  Shady Spring 4:23.39 2 6
4 Merritt, Rutherfo,
Bartram, Mays
  Wayne 4:26.61 2 4
5 Adkins, Allen,
Wiseman, Watts
  Gallia Academy 4:31.71 2 2
6 Hall, Trostle,
Callens, McDowell
  Woodrow Wilson 4:37.20 2 1
7 Gogan, Suter,
Wable, Fletcher
  Tyler Consolidat 4:38.19 1  
8 Graffius, Blankens,
Goodwin, Green
  Scott 4:46.81 1  
9 Capehart, Macgrego,
Rohrbach, Conkle
  Huntington 4:46.86 2  
10 Blake, Nease,
Ellis, Parsons
  Cabell Midland 4:51.44 2  
11 Ashton, Spotts,
Pettit, Tanner
  Fairland 4:51.61 1  
12 Robinson, Ford,
Williams, Casto
  Ripley 4:51.74 1  
13 Fisher, McMinn,
Drake, Moore
  Roane County 5:08.29 1  
14 Gillenwa, Allen,
Cooper, Athens
  Buffalo 5:09.52 1  
15 Taylor, Jude,
Preston, Workman
  Lawrence County 5:17.46 1  
16 Skinner, Brewer,
Neff, Bowdish
  Sherman 5:22.11 1  
-- Sizemore, Rymer,
Richard, Craig
  Fairview DQ 2  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Dent, Schwendi,
Johnston, Schwendi
  Hurricane 10:11.30 1 10
2 Sizemore, Rymer,
Layne, Richard
  Fairview 10:41.10 1 8
3 Graffius, Blankens,
Chambers, Green
  Scott 11:04.20 1 6
4 Ellis, Blake,
Parsons, Ellis
  Cabell Midland 11:09.20 1 4
5 Ashton, Ashton,
Pettit, Tanner
  Fairland 11:17.90 1 2
6 Coffey, Guetzlof,
Wikel, Vance
  Winfield 11:39.60 1 1
7 Capehart, Conkle,
Staples, Fischer
  Huntington 11:52.40 1  
8 Smith, Daughety,
Keys, Bantug
  Tyler Consolidat 11:56.20 1  
9 Randolph, Ashworth,
Ford, Hill
  Ripley 11:57.20 1  
10 Fisher, May,
Norman, Lloyd
  Roane County 12:06.60 1  
11 Gillenwa, Allen,
Cooper, Athens
  Buffalo 12:07.70 1  
12 Skinner, Garretso,
Brewer, Neff
  Sherman 12:53.40 1  
13 Bays, Moritz,
Foster, Hannon
  Gallia Academy 12:58.90 1  
 
Womens 4x100m Shuttle Hurdle Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Boyd, Kominsky,
Meadows, Summers
  Shady Spring 1:10.15 3 10
2 Clegg, LeMaster,
Jones, Wable
  Tyler Consolidat 1:10.68 3 8
3 Barber, Papa,
Tompkin, Jones
  Hurricane 1:11.72 2 6
4 Kirkpatr, Lawman,
Arthur, Dingess
  Winfield 1:13.18 3 4
5 Parker, Rife,
Ellis, Nieberga
  Cabell Midland 1:15.21 3 2
6 Gandee, Tolliver,
Pethtel, Young
  Point Pleasant 1:16.39 2 1
7 Petrie, Hensley,
Spradlin, Macgrego
  Huntington 1:16.82 2  
8 Runyon, Westfall,
Goodwin, Snodgras
  Roane County 1:17.94 1  
9 Lester, Hager,
Blosser, Conway
  Scott 1:19.60 1  
10 Canterbu, Doss,
Bowdish, Weikle
  Sherman 1:26.95 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hart, Andrea 12 Winfield 35-01.00(10.69m) 1 10
2 McClain, Emily 11 Roane County 34-03.00(10.44m) 1 8
3 Close, Natalie 12 Gallia Academy 34-02.00(10.41m) 1 6
4 Nicholson, Mikala 12 Roane County 31-11.00(9.73m) 1 4
5 Henson, Britney 12 Roane County 31-03.00(9.53m) 1 2
6 Dotson, Jessie 12 Gallia Academy 31-02.00(9.50m) 1 1
7 Marshall, Alicia 11 Shady Spring 29-04.00(8.94m) 1  
8 Holley, Brooke 9 Cabell Midland 28-10.00(8.79m) 1  
9 Watson, Abby 9 Hurricane 28-05.00(8.66m) 1  
10 Beckett, Lexy 11 Wayne 28-03.00(8.61m) 1  
11 Layton, Whitney   Point Pleasant 27-11.00(8.51m) 1  
12 Yancey, Shelby 11 Winfield 27-02.00(8.28m) 1  
13 Mullins, Jocelyn 11 Hurricane 25-10.00(7.87m) 1  
14 Faro, Kim 9 Gallia Academy 25-02.00(7.67m) 1  
15 Blosser, Jamie 10 Scott 25-00.00(7.62m) 1  
16 Gibson, Loren 9 Hurricane 24-07.00(7.49m) 1  
17 Miles, Cassidy 9 Cabell Midland 24-06.00(7.47m) 1  
18 Bryant, Alisia 12 Shady Spring 24-00.00(7.32m) 1  
19 Williams, A'Breka   Huntington 23-08.00(7.21m) 1  
20 Reese, Marissa   Huntington 23-07.00(7.19m) 1  
21 Kelley, Stephanie 11 Tyler Consolidat 23-03.00(7.09m) 1  
22 Underwood, Courtney 12 Hurricane 23-01.00(7.04m) 1  
23 Casto, Tiffany 10 Ripley 22-10.00(6.96m) 1  
24 Taubenheim, Jessica   Fairland 22-09.00(6.93m) 1  
24 Oxley, Katelyn 12 Cabell Midland 22-09.00(6.93m) 1  
26 Matthews, Bridget 9 Tyler Consolidat 22-06.00(6.86m) 1  
27 Minor, Amanda 12 Shady Spring 22-02.00(6.76m) 1  
28 Kelly, Jessie   Woodrow Wilson 22-01.00(6.73m) 1  
29 Sergent, Becca 09 Fairview 21-11.00(6.68m) 1  
30 Ray, Megan   Huntington 21-10.00(6.65m) 1  
31 Shockley, Destiny   Fairland 21-09.00(6.63m) 1  
32 Schlabowski, Megan 10 Tyler Consolidat 21-05.00(6.53m) 1  
33 Rivero, Katelyn 12 Winfield 20-10.00(6.35m) 1  
34 Blake, Haley 9 Winfield 20-00.00(6.10m) 1  
35 Bowen, Samatha 09 Fairview 19-09.00(6.02m) 1  
36 Shank, Kaliegh 10 Winfield 18-09.00(5.72m) 1  
37 Bergdorf, Kensey 10 Ripley 18-07.00(5.66m) 1  
38 Blackburn, Mandy   Huntington 17-04.00(5.28m) 1  
39 Woods, Megan 12 Ripley 15-11.00(4.85m) 1  
40 May, Sapphira 12 Hurricane 15-06.00(4.72m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Close, Natalie 12 Gallia Academy 104-11(31.98m) 1 10
2 Marshall, Alicia 11 Shady Spring 101-02(30.84m) 1 8
3 Hart, Andrea 12 Winfield 97-03(29.64m) 1 6
4 Nicholson, Mikala 12 Roane County 95-02(29.01m) 1 4
5 Watson, Abby 9 Hurricane 93-10(28.60m) 1 2
6 Henson, Britney 12 Roane County 91-00(27.74m) 1 1
7 Reese, Marissa   Huntington 88-01(26.85m) 1  
8 Beckett, Lexy 11 Wayne 86-04(26.31m) 1  
9 Dickinson, Kaylee 11 Shady Spring 83-11(25.58m) 1  
10 Dotson, Jessie 12 Gallia Academy 80-02(24.43m) 1  
11 Yancey, Shelby 11 Winfield 79-03(24.16m) 1  
12 Mullins, Jocelyn 11 Hurricane 78-05(23.90m) 1  
12 Taubenheim, Jessica   Fairland 78-05(23.90m) 1  
14 Hickman, Tessa 10 Roane County 76-10(23.42m) 1  
15 Bryant, Alisia 12 Shady Spring 75-06(23.01m) 1  
16 Gibson, Loren 9 Hurricane 70-10(21.59m) 1  
17 Oxley, Katelyn 12 Cabell Midland 70-09(21.56m) 1  
17 Blosser, Jamie 10 Scott 70-09(21.56m) 1  
19 Underwood, Courtney 12 Hurricane 70-03(21.41m) 1  
20 Schlabowski, Megan 10 Tyler Consolidat 68-03(20.80m) 1  
21 Faro, Kim 9 Gallia Academy 67-07(20.60m) 1  
21 Layton, Whitney   Point Pleasant 67-07(20.60m) 1  
23 Long, Logann 11 Tyler Consolidat 62-09(19.13m) 1  
24 Blake, Haley 9 Winfield 62-02(18.95m) 1  
24 Sergent, Becca 09 Fairview 62-02(18.95m) 1  
26 Ray, Megan   Huntington 61-09(18.82m) 1  
27 Kelly, Jessie   Woodrow Wilson 61-06(18.75m) 1  
28 Miles, Cassidy 9 Cabell Midland 60-06(18.44m) 1  
29 Yoho, Sydney 9 Tyler Consolidat 60-04(18.39m) 1  
30 Rivero, Katelyn 12 Winfield 60-00(18.29m) 1  
31 Bergdorf, Kensey 10 Ripley 59-10(18.24m) 1  
32 Williams, A'Breka   Huntington 52-07(16.03m) 1  
33 Cains, Aysa   Fairland 48-10(14.88m) 1  
34 Shank, Kaliegh 10 Winfield 48-08(14.83m) 1  
35 May, Sapphira 12 Hurricane 44-10(13.67m) 1  
36 Woods, Megan 12 Ripley 41-07(12.67m) 1  
37 Blackburn, Mandy   Huntington 41-01(12.52m) 1  
38 Bowen, Samatha 09 Fairview 40-05(12.32m) 1  
39 Casto, Tiffany 10 Ripley 34-00(10.36m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grose, Siera 10 Cabell Midland 4-10.00(1.47m) 1 10
2 Barber, Chloe 12 Hurricane 4-08.00(1.42m) 1 8
3 Clegg, Makayla 11 Tyler Consolidat 4-08.00(1.42m) 1 6
4 Moore, Hannah   Fairland 4-06.00(1.37m) 1 3
4 Dickinson, Kaylee 11 Shady Spring 4-06.00(1.37m) 1 3
6 Mills, Felicia 12 Fairview 4-06.00(1.37m) 1 1
7 Harper, October   Huntington 4-06.00(1.37m) 1  
8 Adkins, Taylor 11 Cabell Midland 4-06.00(1.37m) 1  
9 Kyte, Makayla 9 Ripley 4-04.00(1.32m) 1  
9 Matthews, Bridget 9 Tyler Consolidat 4-04.00(1.32m) 1  
9 Gibson, Erica 10 Ripley 4-04.00(1.32m) 1  
9 Moritz, Maddie 10 Gallia Academy 4-04.00(1.32m) 1  
9 Trostle, Tanner   Woodrow Wilson 4-04.00(1.32m) 1  
-- Phillips, Sarah 12 Shady Spring NH(--) 1  
-- Callens, Kayla   Woodrow Wilson NH(--) 1  
-- Fedders, Emily   Woodrow Wilson NH(--) 1  
-- Unknown Athlete 11 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Syders, Maddie 9 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Steger, Cameran 09 Fairview NH(--) 1  
-- Cutlip, Courtney 12 Roane County NH(--) 1  
-- Jones, Lakota 11 Hurricane NH(--) 1  
-- Jones, Sami 12 Tyler Consolidat NH(--) 1  
-- Clark, Reiley 9 Winfield NH(--) 1  
-- Cains, Aysa   Fairland NH(--) 1  
-- Boyd, Tessa 09 Lawrence County NH(--) 1  
-- Lemaster, Jadrien 09 Lawrence County NH(--) 1  
-- Oar, Chloe 12 Shady Spring NH(--) 1  
-- Mounts, Paige 9 Spring Valley NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hensley, Morgan   Huntington 15-07.50(4.76m) nwi 1 10
2 Clegg, Makayla 11 Tyler Consolidat 14-07.00(4.45m) nwi 1 8
3 Barber, Audrey 9 Hurricane 14-05.25(4.40m) nwi 1 6
4 Richard, Katie 08 Fairview 14-03.00(4.34m) nwi 1 4
5 Mills, Felicia 12 Fairview 14-00.00(4.27m) nwi 1 2
6 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 13-11.50(4.25m) nwi 1 0.50
6 Romans, Katlyn 9 Spring Valley 13-11.50(4.25m) nwi 1 0.50
8 Sowder, Molly 10 Wayne 13-07.75(4.16m) nwi 1  
9 Suter, Keri 12 Tyler Consolidat 13-06.25(4.12m) nwi 1  
10 Allen, Kathleen 9 Gallia Academy 13-04.25(4.07m) nwi 1  
11 Preston, Shelby 11 Lawrence County 13-03.50(4.05m) nwi 1  
12 Harper, October   Huntington 13-03.25(4.04m) nwi 1  
13 Young, Kennedy   Point Pleasant 13-02.50(4.03m) nwi 1  
14 Thompson, Micaharae 10 Winfield 13-02.25(4.02m) nwi 1  
15 Crabtree, Chelsea 12 Wayne 13-01.00(3.99m) nwi 1  
16 Jude, Victoria 11 Lawrence County 12-07.50(3.85m) nwi 1  
17 Daughety, Courtney 11 Tyler Consolidat 12-06.25(3.82m) nwi 1  
-- Shah, Disha 11 Shady Spring ND(--) nwi 1  
-- St.Claire, Carley 9 Shady Spring ND(--) nwi 1  
-- Pierson, Morgan 9 Ripley ND(--) nwi 1  
-- Sanders, Madison 9 Ripley ND(--) nwi 1  
-- Blankenship, Hannah 08 Lawrence County ND(--) nwi 1  
-- Fischer, Karianne   Huntington ND(--) nwi 1  
-- Wills, Alexandra 9 Shady Spring ND(--) nwi 1  
-- Clark, Mackenzie 11 Roane County ND(--) nwi 1  
-- Golden, Georgia 9 Scott ND(--) nwi 1  
-- Tucker, Brittany 10 Buffalo ND(--) nwi 1  
-- London, Lauren 9 Hurricane ND(--) nwi 1  
-- Ford, Mackenzie 11 Scott ND(--) nwi 1  
-- Lough, Hailee   Sherman ND(--) nwi 1  
-- Sharps, Taylor   Sherman ND(--) nwi 1  
-- Clark, Reiley 9 Winfield ND(--) nwi 1  
-- Howell, Lauren 11 Cabell Midland ND(--) nwi 1  
-- Blethen, Kathryn 10 Scott ND(--) nwi 1  
-- Hall, Haley 10 Cabell Midland ND(--) nwi 1  
-- Ryder, Kayelin 9 Cabell Midland ND(--) nwi 1  
-- Gritt, Lasaia 10 Buffalo FOUL(--) nwi 1  
-- Powell, Cassie 10 Buffalo FOUL(--) nwi 1  
-- Kyte, Makayla 9 Ripley FOUL(--) nwi 1  
-- Linville, Amber   Tug Valley FOUL(--) nwi 1  
-- Alfred, Anna 09 Roane County FOUL(--) nwi 1  
-- Runyon, Courtney 10 Roane County FOUL(--) nwi 1  
-- Null, Kati 10 Hurricane FOUL(--) nwi 1  
-- Adkins, Taylor 11 Cabell Midland FOUL(--) nwi 1  
-- Maynard, Angie   Tug Valley FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Emily 12 Buffalo 9-00.00(2.74m) 1 10
2 Perry, Allie 9 Winfield 9-00.00(2.74m) 1 8
3 Price, Jessica   Fairland 8-00.00(2.44m) 1 6
4 Lloyd, Shania 10 Roane County 8-00.00(2.44m) 1 4
5 LeMasters, Haylea 11 Tyler Consolidat 7-00.00(2.13m) 1 2
6 Shockley, Destiny   Fairland 7-00.00(2.13m) 1 1
7 Burke, Lyndsey 08 Fairview 6-06.00(1.98m) 1  
7 Bantug, Caroline 10 Tyler Consolidat 6-06.00(1.98m) 1  
7 Caldwell, Haleigh 10 Gallia Academy 6-06.00(1.98m) 1  
7 Cunningham, Molli 10 Ripley 6-06.00(1.98m) 1  
-- Capehart, Maggie   Huntington NH(--) 1  
-- Layton, Whitney   Point Pleasant NH(--) 1  
-- Fischer, Karianne   Huntington NH(--) 1  
-- Stevens, Rylee 9 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Layton, Lyndie   Point Pleasant NH(--) 1  
-- Craig, Dani 12 Fairview NH(--) 1  
-- Smith, Caroline 10 Hurricane NH(--) 1  
-- McIntyre, Morgan 10 Fairview NH(--) 1  
-- Grose, Siera 10 Cabell Midland NH(--) 1  
-- Gibson, Erica 10 Ripley NH(--) 1  
-- London, Lauren 9 Hurricane NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Winfield 104 2) Hurricane 100.33 3) Gallia Academy (OH) 77.50 4) Shady Spring 61 5) Huntington 42 6) Cabell Midland 25 7) Tyler Consolidated 24 7) Fairland (OH) 24 9) Fairview (KY) 23 9) Roane Co. 23 11) Buffalo 12 12) Wayne 10 13) Scott 8.33 14) Ripley 8.33 15) Point Pleasant 7 16) Spring Valley 4.50 17) Woodrow Wilson 4 Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Cabell Midland 113.50 2) Winfield 86.50 3) Point Pleasant 60 4) Gallia Academy (OH) 50.50 5) Huntington 48 6) Shady Spring 37 7) Tyler Consolidated 31.50 8) Ripley 31 9) Buffalo 29 10) Hurricane 18.50 11) Fairland (OH) 18 12) Sherman 16 13) Scott 6 13) Lawrence Co. (KY) 6 15) Chapmanville 3.50 16) Spring Valley 2 17) Roane Co. 1

 


 
 
Post as: 
History for Carlos Akers Memorial Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1