Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 May 5th

YearResultsNews 
*20121 1 
20111 1 
20101 1 
 

Media for 2012

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Invited groups

 

2012

Landstown Invitational / Virginia Beach Invitational

 

2012 Results - Virginia Beach Invitational

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on May 6 2012, 07:51 PM
Virginia Beach Invitational - May 5, 2012
Virginia Beach, VA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Smith, Damian 12 Green Run 10.99 nwi 4  
2 Harper, Isaiah 10 Grassfield 11.02 nwi 4  
3 Wickes, Fred 10 Ocean Lakes 11.27 nwi 4  
4 Lewis, Jason 9 Ocean Lakes 11.28 nwi 4  
5 Weeks, Treshawn 12 Norview 11.29 nwi 4  
6 Gregory, DeAnte 12 Hickory 11.35 nwi 2  
7 Douglas, Jonathan 11 Landstown 11.41 nwi 3  
8 Stallings, Derrick 12 Heritage (Newpor 11.46 nwi 4  
9 Robinson, Javon 12 John Marshall 11.53 nwi 3  
10 Hinton, Forrest 12 Deep Creek 11.54 nwi 2  
11 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 11.54 nwi 3  
12 Arneaud, Trevor 11 Hampton 11.58 nwi 4  
13 Lang, Vonte 10 Deep Creek 11.58 nwi 1  
14 Guy, Christopher 12 Kempsville 11.66 nwi 2  
15 Hawthorne, Lavelle 10 Booker T Washing 11.68 nwi 3  
16 duncan, eric 10 John Marshall 11.84 nwi 3  
17 Davis, Devin 10 Landstown 11.87 nwi 2  
18 Torres, Dominique 12 Grassfield 11.94 nwi 3  
19 Jenkins, Isaiah   Princess Anne 11.99 nwi 2  
20 Halsey, Sean 12 Hickory 12.07 nwi 1  
21 Sabb, Daqwane 10 Heritage (Newpor 12.46 nwi 1  
22 Knox, Aaron 12 Kempsville 13.99 nwi 3  
-- Lawrence, Daiquan 10 Oscar Smith FS nwi 2  
-- Williams, Kweshon 12 Norview FS nwi 3  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cherry, Michael 11 Oscar Smith 22.08 nwi 3  
2 Smith, Damian 12 Green Run 22.32 nwi 3  
3 Hunt, Robert 11 Hickory 22.81 nwi 3  
4 Green, Darius 11 Hampton 22.99 nwi 3  
5 Lawrence, Daiquan 10 Oscar Smith 23.11 nwi 2  
6 Griffin, Tramayne 9 Ocean Lakes 23.13 nwi 2  
7 Arneaud, Trevor 11 Hampton 23.14 nwi 1  
8 Weeks, Treshawn 12 Norview 23.25 nwi 3  
9 Smith, Markeith 11 Norview 23.50 nwi 3  
10 Stevenson, Brandon 11 Deep Creek 23.72 nwi 1  
11 Davis, Evian 9 Deep Creek 23.80 nwi 2  
12 Shufford, Tevon 12 Heritage (Newpor 23.92 nwi 2  
13 Stallings, Derrick 12 Heritage (Newpor 24.02 nwi 1  
14 Hawthorne, Lavelle 10 Booker T Washing 24.09 nwi 1  
15 Halsey, Sean 12 Hickory 24.20 nwi 1  
16 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 24.37 nwi 2  
17 Poore, Aaron 11 Ocean Lakes 24.94 nwi 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burke, Justin 12 First Colonial 48.59 4  
2 Smith, Damian 12 Green Run 49.57 4  
3 Woods, Deshawn 11 Norview 49.98 4  
4 Leslie, Marious 12 Princess Anne 51.10 4  
5 Moore, Kempton 12 John Marshall 51.25 4  
6 moses, daquawn 11 John Marshall 51.34 3  
7 Brown, Josh 12 Ocean Lakes 51.43 4  
8 Burns, Damond 11 Landstown 51.60 4  
9 Green, Darius 11 Hampton 51.74 4  
10 Warren, Daryl 11 Deep Creek 52.96 3  
11 Walter, David -- Kempsville 53.08 3  
12 Collins, Xavier 11 Oscar Smith 53.60 3  
13 Smith, Brandon 10 Ocean Lakes 53.62 2  
14 Bradshaw, Jaylen 10 Oscar Smith 53.65 1  
15 Samuelson, Andrew 9 Hickory 54.56 2  
16 Hunter-Jones, Brennan 12 Landstown 55.11 3  
17 Eaton, Andy 12 Hickory 55.39 2  
18 King, AJ   Princess Anne 55.40 2  
19 Cobbs, Justin 12 Heritage (Newpor 55.45 2  
20 Chester, Jermell 10 Heritage (Newpor 56.08 2  
21 Davis, Theoudis 9 Deep Creek 56.97 2  
22 Bailey, Courtney 9 Grassfield 57.09 2  
23 Munson, Daquan -- Booker T Washing 59.24 1  
24 Bennett, X-Zavier 12 Booker T Washing 1:00.11 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Worsley, Marquis 12 Norview 1:55.11 1  
2 Coulter, Brent   Landstown 1:56.60 1  
3 Helmke, Sean 12 Floyd E Kellam 1:59.43 1  
4 Midkiff, Alex 11 Grassfield 2:03.22 1  
5 Silver, Cameron 11 Heritage (Newpor 2:08.84 1  
6 Singh, Raequan 9 Oscar Smith 2:08.88 1  
7 Kling, James 12 Hickory 2:09.79 1  
8 Baez, Nick   Landstown 2:11.19 1  
9 Thompson, Alex 9 Oscar Smith 2:11.49 1  
10 Wolstenholme, Gabe 11 Hickory 2:12.33 1  
11 Ford, Justin 10 Ocean Lakes 2:12.57 1  
12 Patterson, Jacob 10 Deep Creek 2:13.99 1  
13 Finch, Kashaun 10 Deep Creek 2:15.55 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Custis, Jalen   Landstown 4:31.70 1  
2 Will, John 10 Ocean Lakes 4:35.53 1  
3 Gregory, David 11 Floyd E Kellam 4:40.31 1  
4 Harrison, Joel 10 Deep Creek 4:42.39 1  
5 Broom, James 10 Grassfield 4:42.54 1  
6 Zarkowski, Ryan 9 Floyd E Kellam 4:53.15 1  
7 Alao, Babadamilo -- Kempsville 4:57.35 1  
8 Polk, Chad   Landstown 4:57.47 1  
9 Parrales, Luis 10 Oscar Smith 5:01.72 1  
10 Totten, Jesse 10 Kempsville 5:03.11 1  
11 Wozniak, Austin 10 Hickory 5:05.63 1  
12 Parker, Jordan 12 Ocean Lakes 5:06.16 1  
13 Brown, Connor 9 Hickory 5:10.99 1  
14 Patterson, Dominique 12 Oscar Smith 5:12.37 1  
15 Sareini, Muhammad 9 Deep Creek 5:13.55 1  
16 Waldon, Mykel 10 Heritage (Newpor 5:29.26 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boros, Billy 11 Floyd E Kellam 9:46.44 1  
2 Ellington, Micah 10 Hickory 10:14.21 1  
3 Gregory, David 11 Floyd E Kellam 10:21.11 1  
4 Read, Daniel 10 Ocean Lakes 10:28.30 1  
5 Eason, Andrew 10 Hickory 10:38.29 1  
6 Clarke, DeAngelo 10 Deep Creek 10:41.32 1  
7 Zobel, Colton 12 Ocean Lakes 10:49.87 1  
8 Baloy, Scott   Landstown 10:51.06 1  
9 Seip, Aaron   Landstown 11:04.23 1  
10 Schroeder, Matt 11 Grassfield 11:05.16 1  
11 Smith, Daniel 9 Oscar Smith 11:32.30 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Woods, Deshawn 11 Norview 15.28 1  
2 Watts, Quincy 9 Ocean Lakes 15.42 1  
3 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 15.47 1  
4 Jardine, Joseph 12 Hampton 15.90 1  
5 Ellis, Abdul 9 Hampton 16.55 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Watts, Quincy 9 Ocean Lakes 40.73 2  
2 Ellis, Abdul 9 Hampton 41.69 2  
3 Weaver, Khiry 11 First Colonial 41.72 2  
4 Crisp, Larry 12 Green Run 42.00 2  
5 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 42.28 2  
6 Jardine, Joseph 12 Hampton 43.79 2  
7 White, Christopher 11 Oscar Smith 44.72 2  
8 Sterrett, Joseph 11 Hickory 44.87 1  
9 Santiago, Brandon 12 Norview 46.30 2  
10 Boyd, Altravien 10 Oscar Smith 47.19 1  
11 Galan, Joshua 9 Ocean Lakes 50.52 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Ocean Lakes 43.66 2  
2 Relay Team   Landstown 43.85 2  
3 Relay Team   Deep Creek 43.99 2  
4 Relay Team   Norview 44.17 2  
5 Relay Team   Kempsville 44.32 2  
6 Relay Team   Grassfield 44.65 1  
7 Relay Team   Hickory 44.79 2  
8 Relay Team   Booker T Washing 45.10 1  
9 Relay Team   Oscar Smith 45.26 2  
10 Relay Team   Heritage (Newpor 48.21 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   John Marshall 3:28.67 2  
2 Relay Team   Oscar Smith 3:30.02 2  
3 Relay Team   Norview 3:32.68 2  
4 Relay Team   Deep Creek 3:40.99 2  
5 Relay Team   Hickory 3:41.12 1  
6 Relay Team   Floyd E Kellam 3:51.42 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Hickory 8:32.33 1  
2 Relay Team   Heritage (Newpor 8:42.92 1  
3 Relay Team   Oscar Smith 8:49.91 1  
4 Relay Team   Ocean Lakes 9:27.96 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor 12 Kempsville 57-08.00(17.58m) 1  
2 Davis, Jaja 11 Landstown 50-06.00(15.39m) 1  
3 Hines, Andew 10 Grassfield 49-01.00(14.96m) 1  
4 Rimarski, David 10 Kempsville 46-10.50(14.29m) 1  
5 Ledbetter, Tristan 11 Deep Creek 43-10.50(13.37m) 1  
6 Sweat, Josh 9 Oscar Smith 41-01.00(12.52m) 1  
7 Watkins, Leander 11 Norview 40-02.50(12.26m) 1  
8 White, Christopher 11 Oscar Smith 39-10.00(12.14m) 1  
9 Perry, Timothy 11 Landstown 38-07.00(11.76m) 1  
10 Gray, Tyler 10 Deep Creek 34-03.50(10.45m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frenia, Taylor 12 Kempsville 155-02(47.29m) 1  
2 Johnson, Austin 12 Grassfield 153-09(46.86m) 1  
3 Davis, Jaja 11 Landstown 127-03(38.79m) 1  
4 White, Christopher 11 Oscar Smith 124-10(38.05m) 1  
5 Rimarski, David 10 Kempsville 121-02(36.93m) 1  
6 Tomlinson, Michael 11 Deep Creek 113-02(34.49m) 1  
7 Davis, Jhevontae 9 Oscar Smith 112-06(34.29m) 1  
8 Watkins, Leander 11 Norview 101-09(31.01m) 1  
9 Holt-McKay, Raeshon 10 Heritage (Newpor 97-10(29.82m) 1  
10 Carter, Shaquille 12 Heritage (Newpor 97-01(29.59m) 1  
11 Gray, Tyler 10 Deep Creek 87-00(26.52m) 1  
-- Perry, Timothy 11 Landstown FOUL(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jones, Avion 12 First Colonial 6-10.00(2.08m) 1  
2 Jones, Bradley 9 Oscar Smith 6-06.00(1.98m) 1  
3 evans, jabari 12 First Colonial 6-06.00(1.98m) 1  
4 Crisp, Larry 12 Green Run 6-02.00(1.88m) 1  
5 Johnson, Rodney 11 Booker T Washing 6-00.00(1.83m) 1  
5 Cahill, Tristen 10 Oscar Smith 6-00.00(1.83m) 1  
7 Guy, Christopher 12 Kempsville 6-00.00(1.83m) 1  
8 Stevenson, Brandon 11 Deep Creek 5-10.00(1.78m) 1  
9 Poore, Aaron 11 Ocean Lakes 5-08.00(1.73m) 1  
9 Swoope, Joshua 11 Deep Creek 5-08.00(1.73m) 1  
11 Woods, Deshawn 11 Norview 5-06.00(1.68m) 1  
-- Barnes, Billy -- Booker T Washing NH(--) 1  
-- Smith, Markeith 11 Norview NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 evans, jabari 12 First Colonial 22-04.75(6.83m) nwi 1  
2 Smith, Damian 12 Green Run 21-10.00(6.65m) nwi 1  
3 Torres, Dominique 12 Grassfield 21-04.75(6.52m) nwi 1  
4 Smith, Markeith 11 Norview 20-08.00(6.30m) nwi 1  
5 Moore, Anton 10 Hampton 20-06.75(6.27m) nwi 1  
6 Bradshaw, Jaylen 10 Oscar Smith 20-00.75(6.12m) nwi 1  
7 hopkins, leonard 12 John Marshall 19-10.50(6.06m) nwi 1  
8 Gregory, DeAnte 12 Hickory 19-09.00(6.02m) nwi 1  
9 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 19-06.00(5.94m) nwi 1  
10 Echols, Deandre 11 Landstown 19-05.00(5.92m) nwi 1  
11 Arnold, Darrius 12 Landstown 19-03.75(5.89m) nwi 1  
12 Arriola, Isaac 10 Oscar Smith 18-05.00(5.61m) nwi 1  
13 Taylor, Keith 10 Ocean Lakes 18-04.25(5.59m) nwi 1  
14 Weaver, Darius 12 Norview 18-02.00(5.54m) nwi 1  
15 Meyers, Anthony 10 Kempsville 18-01.25(5.52m) nwi 1  
16 McKenzie, Tyler 11 Grassfield 17-09.50(5.42m) nwi 1  
17 Evans, Khalil 9 Deep Creek 16-09.25(5.11m) nwi 1  
18 Vincent, Juwan 9 Deep Creek 14-00.50(4.28m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jones, Avion 12 First Colonial 46-06.50(14.19m) nwi 1  
2 Davis, Racheed 11 Ocean Lakes 45-11.00(14.00m) nwi 1  
3 Gregory, DeAnte 12 Hickory 43-05.25(13.24m) nwi 1  
4 Smith, Terrion 12 Booker T Washing 43-02.75(13.18m) nwi 1  
5 Williams, Kweshon 12 Norview 43-02.25(13.16m) nwi 1  
6 Moore, Anton 10 Hampton 42-04.50(12.92m) nwi 1  
7 Weaver, Khiry 11 First Colonial 42-00.75(12.82m) nwi 1  
8 Jones, Marcus 10 Grassfield 41-07.00(12.67m) nwi 1  
9 Arnold, Darrius 12 Landstown 41-00.75(12.52m) nwi 1  
10 Echols, Deandre 11 Landstown 40-05.00(12.32m) nwi 1  
11 Weaver, Darius 12 Norview 39-10.00(12.14m) nwi 1  
12 Swoope, Joshua 11 Deep Creek 39-01.50(11.93m) nwi 1  
13 Smith, Marcus 11 Oscar Smith 38-10.25(11.84m) nwi 1  
14 hopkins, leonard 12 John Marshall 37-06.50(11.44m) nwi 1  
15 Meyers, Anthony 10 Kempsville 37-00.50(11.29m) nwi 1  
16 Taylor, Keith 10 Ocean Lakes 36-06.00(11.13m) nwi 1  
17 Lawton, Myles   Grassfield 35-08.75(10.89m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Brad   Floyd E Kellam 15-00.00(4.57m) 1  
2 O'Connell, Derek 12 Ocean Lakes 15-00.00(4.57m) 1  
3 Cooper, Landon 12 Ocean Lakes 14-00.00(4.27m) 1  
4 Tran, Andrew 11 Kempsville 10-06.00(3.20m) 1  
5 Jackson, Haniel 11 Kempsville 10-00.00(3.05m) 1  
6 Doggett, Michael 9 Lee-Davis 9-06.00(2.90m) 1  
7 Webb, Aaron   Hickory 9-00.00(2.74m) 1  
7 Cummings, David 9 Hickory 9-00.00(2.74m) 1  
9 Petty, Dj 9 Lee-Davis 9-00.00(2.74m) 1  
10 Witz, Cody 9 Grassfield 8-06.00(2.59m) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Taylor, Taranisha 12 Western Branch 12.03 nwi 3  
2 Greene, Tanisha 12 Landstown 12.08 nwi 3  
3 Anderson, Asonya 10 Heritage (Newpor 12.16 nwi 3  
4 Perry, Brittnee 11 Grassfield 12.52 nwi 3  
5 Melton, Erikina   Bayside 12.62 nwi 2  
6 Snowden, La Kyra 9 First Colonial 12.68 nwi 2  
7 Taliaferro, Briana 10 Landstown 12.70 nwi 3  
8 Scott, Shandell 11 Norview 12.79 nwi 3  
9 Glenn, kyra 10 Ocean Lakes 12.80 nwi 3  
10 Coletrane, Alexis 9 Western Branch 13.04 nwi 2  
11 Grosso, Maddie 12 Ocean Lakes 13.11 nwi 2  
12 Robinson, Nyckya 9 Heritage (Newpor 13.21 nwi 1  
13 Lee, Nydezsa 11 Kempsville 13.25 nwi 1  
14 Murray, Monique   Princess Anne 13.53 nwi 1  
15 woodhouse, degayla 9 Kempsville 13.55 nwi 2  
16 Graham, Kierstin   Princess Anne 14.03 nwi 1  
17 Bowks, Alexis 9 Deep Creek 14.45 nwi 1  
18 Erney, Davis 9 Hickory 14.87 nwi 1  
19 Hept, Miranda 11 Hickory 15.54 nwi 1  
20 Shepherd, Kristen 12 Norview 15.60 nwi 2  
21 Heglar, Ashley 12 Bayside 15.84 nwi 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Greene, Tanisha 12 Landstown 24.52 nwi 3  
2 Jackson, Alexis 11 Deep Creek 25.84 nwi 3  
3 Ray, Chantel 10 Hampton 25.94 nwi 3  
4 Gregory, Jade 12 Norview 26.18 nwi 3  
5 Taliaferro, Briana 10 Landstown 26.21 nwi 3  
6 Vonner, Alexia 10 Kempsville 26.82 nwi 2  
7 McCarty, Madeleine 10 Floyd E Kellam 27.03 nwi 3  
8 Glenn, kyra 10 Ocean Lakes 27.11 nwi 3  
9 Butler, Destiny 10 Kempsville 27.23 nwi 2  
10 Wesson, Talia 10 Heritage (Newpor 27.33 nwi 2  
11 Oluwole, Adetoun 9 Western Branch 27.50 nwi 2  
12 Cherry, Khaleaya   Princess Anne 27.54 nwi 1  
13 Cooper, Clarissa 10 Ocean Lakes 27.64 nwi 2  
14 Jackson, Lindsey   Princess Anne 28.27 nwi 2  
15 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 28.34 nwi 1  
16 Smith, Jewel 9 Western Branch 29.35 nwi 1  
17 Carter, Melanie 9 Hickory 29.80 nwi 1  
18 Robinson, Nyckya 9 Heritage (Newpor 31.66 nwi 1  
19 Erney, Davis 9 Hickory 32.80 nwi 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gregory, Jade 12 Norview 58.20 3  
2 McCarty, Madeleine 10 Floyd E Kellam 1:00.02 3  
3 Jackson, Alexis 11 Deep Creek 1:00.60 3  
4 Revis, Nina 10 Western Branch 1:00.70 3  
5 Addison, Mikaela 9 John Marshall 1:01.20 3  
6 Casmir, Stephany 12 Landstown 1:01.51 2  
7 Thourogood, Unique 11 Landstown 1:01.83 3  
8 Ellis, Almoni 10 Grassfield 1:04.14 2  
9 Devaughan, Laelle 9 Heritage (Newpor 1:04.96 3  
10 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 1:05.92 2  
11 Robinson, Antonia 11 Deep Creek 1:06.58 2  
12 cosby, carnisha   John Marshall 1:07.01 2  
13 Coles, Ashley 12 Western Branch 1:07.58 1  
14 Carter, Melanie 9 Hickory 1:07.59 2  
15 Francis, Shaquira 12 Bayside 1:08.00 3  
16 Rodseth, Meagan 10 Hickory 1:15.81 1  
17 Heglar, Ashley 12 Bayside 1:16.16 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lewis, Rachel 10 Floyd E Kellam 2:25.15 1  
2 Motley, Abby 11 Floyd E Kellam 2:25.64 1  
3 Schroeder, Monica 10 Grassfield 2:29.98 1  
4 Wright, Chelsea 11 Western Branch 2:32.63 1  
5 Wyatt, Heather   Princess Anne 2:33.86 1  
6 Dejarnet, Briana 11 Norview 2:35.44 1  
7 Clanton, Nicole 10 Ocean Lakes 2:35.80 1  
8 Davis, Meredith 10 Western Branch 2:37.46 1  
9 Wolterding, Denaya 10 Hickory 2:39.47 1  
10 Olmo, Andria 10 Hickory 2:41.71 1  
11 Perkins, Antonia 12 Booker T Washing 2:42.60 1  
12 Jefferson, Jakayla -- Norview 2:49.41 1  
13 Cullen, Amanda 11 Grassfield 2:49.97 1  
14 Kwamani, Armani 9 Bayside 2:52.01 1  
15 Johnson, Laniya 9 Bayside 2:53.51 1  
16 Fulgeon, Amber 10 Deep Creek 2:54.56 1  
17 Contreras, Kim   Landstown 2:57.23 1  
18 Johnson, Sabrina   Landstown 3:00.73 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gwin, Courtney 12 Floyd E Kellam 5:20.76 1  
2 Cunniffe, Carolyn 11 Grassfield 5:21.58 1  
3 Fisher, Kayla   Landstown 5:24.69 1  
4 Gray, Hannah 12 Grassfield 5:30.91 1  
5 Matais, Katherine 11 Western Branch 5:46.88 1  
6 Freedman, Jessica 10 Hickory 5:48.19 1  
7 McCoy, Ariana 9 Deep Creek 5:52.53 1  
8 Wesley, Lishelle 11 Deep Creek 5:52.77 1  
9 Hornsby, Lauren   Princess Anne 5:53.38 1  
10 Dudek, Alexis 10 Western Branch 5:56.38 1  
11 Davis, Jessica 11 Booker T Washing 6:06.39 1  
12 Brunke, Taylor 9 Ocean Lakes 6:07.16 1  
13 Lee, Madison 9 Ocean Lakes 6:07.17 1  
14 Deschamps, Shelby 9 Bayside 6:20.46 1  
15 Feng, Leewin 9 Bayside 7:22.25 1  
16 Mitchell, Chelsea 12 Norview 7:50.05 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunniffe, Carolyn 11 Grassfield 11:47.40 1  
2 Gray, Hannah 12 Grassfield 11:47.94 1  
3 Justice, Alexandra 12 Western Branch 11:54.19 1  
4 Murphy, Morgan 11 Hickory 12:37.93 1  
5 Vanhooijdonk, Rene 11 Hickory 12:39.49 1  
6 Pascanik, Carissa 10 Ocean Lakes 12:44.10 1  
7 Davis, Jessica 11 Booker T Washing 12:45.81 1  
8 Williams, Emily 9 Floyd E Kellam 13:14.01 1  
9 McDonald, Alina 10 Western Branch 15:28.31 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 14.30 2  
2 Ray, Chantel 10 Hampton 14.50 2  
3 Taylor, Taranisha 12 Western Branch 14.65 1  
4 Walter, Summer 11 Bayside 15.02 2  
6 Calhoun, Alana 12 Western Branch 15.87 2  
7 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 16.81 2  
8 Crenshaw, Trynasha 12 Ocean Lakes 17.13 2  
9 Agnew, Paige 11 Ocean Lakes 17.44 2  
10 Miller, Emily 10 Hickory 18.24 1  
11 Kujawa, Hailey 11 Hickory 19.49 1  
12 Burden, Ahshlay 12 Norview 19.59 1  
13 Bullock, Paris -- Grassfield 20.03 1  
14 Tyree-Williams, Alexus 12 Norview 20.74 1  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Walter, Summer 11 Bayside 44.31 2  
2 Taylor, Breanna 12 John Marshall 45.57 2  
3 Shepherd, Kristen 12 Norview 47.84 1  
4 Wilson, Charity 12 Grassfield 48.78 2  
5 Revis, Nina 10 Western Branch 48.96 2  
6 Coleman, Erika 11 Grassfield 50.42 1  
7 Lee, Javette 12 Western Branch 50.83 2  
8 Sampson, Chrystine 10 Ocean Lakes 51.27 2  
9 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 52.84 2  
10 Agnew, Paige 11 Ocean Lakes 53.00 1  
11 Miller, Emily 10 Hickory 53.41 1  
12 Burden, Ahshlay 12 Norview 54.07 1  
13 Kujawa, Hailey 11 Hickory 58.28 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Western Branch 48.08 2  
2 Relay Team   Landstown 48.27 1  
3 Relay Team   Heritage (Newpor 48.88 2  
4 Relay Team   Grassfield 49.62 2  
5 Relay Team   Ocean Lakes 49.88 2  
6 Relay Team   First Colonial 50.35 2  
7 Relay Team   Kempsville 51.02 2  
8 Relay Team   Norview 51.75 2  
9 Relay Team   Princess Anne 51.79 2  
10 Relay Team   Bayside 52.50 1  
11 Relay Team   Hickory 58.11 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Norview 4:08.76 2  
2 Relay Team   John Marshall 4:14.50 2  
3 Relay Team   Floyd E Kellam 4:21.21 2  
4 Relay Team   Bayside 4:23.78 1  
5 Relay Team   Western Branch 4:27.16 2  
6 Relay Team   Hickory 4:42.85 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Hickory 10:29.39 1  
2 Relay Team   Landstown 10:38.77 1  
3 Relay Team   Western Branch 10:52.58 1  
4 Relay Team   Bayside 11:11.49 1  
5 Relay Team   Norview 11:15.87 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara 12 Grassfield 47-04.50(14.44m) 1  
2 Howell, Navia 12 Grassfield 36-03.00(11.05m) 1  
3 Gentry, Julianne 12 Kempsville 34-01.50(10.40m) 1  
4 Johnston, Elizabeth 11 Hickory 31-06.50(9.61m) 1  
5 Ford, Alexis 9 Deep Creek 30-08.50(9.36m) 1  
6 Fowler, Malika 10 Booker T Washing 30-05.50(9.28m) 1  
7 Thomas, Mailani 10 Landstown 29-05.00(8.97m) 1  
8 Hinton, Jada 10 Landstown 28-08.50(8.75m) 1  
9 Lapompe, Violet 10 Bayside 28-02.00(8.59m) 1  
10 Mitchell, Chelsea 12 Norview 27-08.50(8.45m) 1  
11 White, Iesha 11 Norview 27-00.00(8.23m) 1  
12 Besinaiz, Brianna 9 Ocean Lakes 26-08.00(8.13m) 1  
13 Rhue, Krista   Kempsville 26-07.00(8.10m) 1  
14 Mencher, Maria 10 Kempsville 26-00.00(7.92m) 1  
15 Hutchinson, Jasmine 9 Deep Creek 24-10.00(7.57m) 1  
16 Williams, Lakisha 10 Western Branch 24-07.00(7.49m) 1  
17 Childress, Madison   Hickory 23-09.50(7.25m) 1  
18 Moore, Crystal   Heritage (Newpor 22-07.50(6.90m) 1  
19 Briggs, Zoe 10 Western Branch 22-01.00(6.73m) 1  
20 Malone, Patrice 10 Heritage (Newpor 19-11.00(6.07m) 1  
21 Dela-Cruz, Auriel 11 Bayside 18-09.00(5.72m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Howell, Kiara 12 Grassfield 142-03(43.36m) 1  
2 Barrow, Katrice 11 Heritage (Newpor 118-10(36.22m) 1  
3 Howell, Navia 12 Grassfield 117-10(35.92m) 1  
4 Shufford, Jenira 12 Heritage (Newpor 99-06(30.33m) 1  
5 Gentry, Julianne 12 Kempsville 93-05(28.47m) 1  
6 Johnston, Elizabeth 11 Hickory 85-03(25.98m) 1  
7 Watson, Paris 10 Deep Creek 82-01(25.02m) 1  
8 Mencher, Maria 10 Kempsville 81-09(24.92m) 1  
9 Willey, Victoria 9 Landstown 75-04(22.96m) 1  
10 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 74-10(22.81m) 1  
11 Green, Audree 12 Ocean Lakes 72-09(22.17m) 1  
12 Pearson, Stephaney 9 Landstown 70-06(21.49m) 1  
13 Mitchell, Chelsea 12 Norview 68-07(20.90m) 1  
14 Childress, Madison   Hickory 64-02(19.56m) 1  
15 Rhue, Krista   Kempsville 63-02(19.25m) 1  
16 Lapompe, Violet 10 Bayside 59-07(18.16m) 1  
17 Dela-Cruz, Auriel 11 Bayside 59-06(18.14m) 1  
18 Briggs, Zoe 10 Western Branch 57-00(17.37m) 1  
19 Rolle, Racquel 9 Deep Creek 52-08(16.05m) 1  
20 White, Iesha 11 Norview 42-00(12.80m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rossi, Nicole 12 Ocean Lakes 5-04.00(1.63m) 1  
2 Green, Audree 12 Ocean Lakes 5-02.00(1.57m) 1  
3 Coles, Ashley 12 Western Branch 5-00.00(1.52m) 1  
4 Fisher, Tamadj 9 Grassfield 4-10.00(1.47m) 1  
5 scott, danielle 9 John Marshall 4-08.00(1.42m) 1  
5 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 4-08.00(1.42m) 1  
7 Garnand, Shelby 10 Hickory 4-08.00(1.42m) 1  
8 Ellis, Almoni 10 Grassfield 4-06.00(1.37m) 1  
-- Deschamps, Shelby 9 Bayside NH(--) 1  
-- France, Jasmine 10 Western Branch NH(--) 1  
-- Perkins, Antonia 12 Booker T Washing NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 18-07.00(5.66m) nwi 1  
2 Taliaferro, Briana 10 Landstown 18-03.50(5.58m) nwi 1  
3 Ellick, Tiffany 12 Western Branch 17-11.50(5.47m) nwi 1  
4 Lee, Javette 12 Western Branch 17-09.00(5.41m) nwi 1  
5 Shufford, Jenira 12 Heritage (Newpor 17-04.50(5.30m) nwi 1  
6 Butler, Destiny 10 Kempsville 16-06.00(5.03m) nwi 1  
7 Vonner, Alexia 10 Kempsville 16-03.00(4.95m) nwi 1  
8 Perry, Brittnee 11 Grassfield 16-00.00(4.88m) nwi 1  
9 Barrow, Katrice 11 Heritage (Newpor 15-08.00(4.78m) nwi 1  
10 Dennis, Cydney 10 Princess Anne 15-04.00(4.67m) nwi 1  
11 Elsasser, Devon 9 Grassfield 14-05.50(4.41m) nwi 1  
12 Porter, Kai 9 Deep Creek 13-05.50(4.10m) nwi 1  
13 Kwamani, Armani 9 Bayside 13-03.50(4.05m) nwi 1  
14 Francis, Shaquira 12 Bayside 12-01.50(3.70m) nwi 1  
15 Rodseth, Meagan 10 Hickory 11-08.50(3.57m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lott, Leah 11 Landstown 37-09.00(11.51m) nwi 1  
2 Greene, Tanisha 12 Landstown 36-01.00(11.00m) nwi 1  
4 Melton, Erikina   Bayside 32-06.00(9.91m) nwi 1  
5 Dennis, Cydney 10 Princess Anne 32-04.50(9.87m) nwi 1  
6 Smith, Hananiah 10 Booker T Washing 31-11.00(9.73m) nwi 1  
7 Outlaw, Princess 9 First Colonial 31-02.00(9.50m) nwi 1  
8 Green, Audree 12 Ocean Lakes 30-11.00(9.42m) nwi 1  
9 Coletrane, Alexis 9 Western Branch 30-10.00(9.40m) nwi 1  
9 nevels, jazmine 11 First Colonial 30-10.00(9.40m) nwi 1  
11 Hathaway, Melvisha 10 Deep Creek 30-07.00(9.32m) nwi 1  
11 Cole, Ruby 10 Booker T Washing 30-07.00(9.32m) nwi 1  
11 Deschamps, Shelby 9 Bayside 30-07.00(9.32m) nwi 1  
14 Elsasser, Devon 9 Grassfield 29-11.00(9.12m) nwi 1  
-- Porter, Kai 9 Deep Creek FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rich, Cassandra 10 Grassfield 9-06.00(2.90m) 1  
2 Radke, Kelsey   Princess Anne 9-00.00(2.74m) 1  
3 Wright, Chelsea 11 Western Branch 8-06.00(2.59m) 1  
4 Lackey, Austin   Lee-Davis 8-06.00(2.59m) 1  
5 Borgia, Samantha 11 Kempsville 8-00.00(2.44m) 1  
6 Garnand, Shelby 10 Hickory 8-00.00(2.44m) 1  
7 Sawyer, Jenna 11 Kempsville 7-06.00(2.29m) 1  
8 O'Kelly, Kaitlin   Lee-Davis 7-06.00(2.29m) 1  
9 Williams, Rachael 9 Ocean Lakes 7-00.00(2.13m) 1  
9 Alexander, Alexis 9 Grassfield 7-00.00(2.13m) 1  
11 Solomon, Gabrielle   Princess Anne 6-06.00(1.98m) 1  
11 Massey, Hunter   Princess Anne 6-06.00(1.98m) 1  
11 Erney, Davis 9 Hickory 6-06.00(1.98m) 1  
14 Harrell, Jinah 9 Bayside 6-00.00(1.83m) 1  
-- Angus, Madison   Lee-Davis NH(--) 1  
-- Walter, Summer 11 Bayside NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 


 
 
Post as: 
History for Virginia Beach Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
Hashtags: None