Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2012 Apr 26th

YearResultsVideoNewsPhotos 
*201225 3 1 
20111 1 
 

Media for 2012

Videos (5)
View
+
Photos (1)
View
+
Articles (3)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2012

Florida FHSAA 3A Region 3

 

2012 Results - Florida FHSAA 3A Region 3

Published by
DrBob   on Apr 30 2012, 03:20 PM
Florida FHSAA 3A Region 3 - Apr 26, 2012
Punta Gorda, FL, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bromell, Trayvon 11 Gibbs 10.56 nwi 1 10
2 Johnson, Tyrell 11 Island Coast 10.57 nwi 1 8
3 Edwards III, Wade 12 Armwood 10.91 nwi 1 6
4 Williams, Noah 11 East Bay 11.00 nwi 1 5
5 Hollimon, Tyler 11 Ida S. Baker 11.11 nwi 1 4
6 Bailey, Alvin 11 Armwood 11.19 nwi 1 3
7 Tirado, Bryan 11 Ida S. Baker 11.20 nwi 1 2
8 Hicks, Josh 10 Palmetto 11.37 nwi 1 1
 
Mens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Johnson, Tyrell 11 Island Coast 10.93 nwi 1  
2 Bromell, Trayvon 11 Gibbs 11.01 nwi 2  
3 Edwards III, Wade 12 Armwood 11.19 nwi 2  
4 Williams, Noah 11 East Bay 11.22 nwi 1  
5 Hollimon, Tyler 11 Ida S. Baker 11.41 nwi 1  
6 Tirado, Bryan 11 Ida S. Baker 11.41 nwi 2  
7 Hicks, Josh 10 Palmetto 11.42 nwi 2  
8 Bailey, Alvin 11 Armwood 11.44 nwi 1  
9 Francisque, Dennis 12 South Fort Myers 11.45 nwi 1  
10 Quinn, Devin 9 Charlotte 11.67 nwi 2  
11 Campbell, Reggie 9 Largo 11.68 nwi 1  
12 Winters, Frederick 12 Boca Ciega 11.70 nwi 2  
13 Fuller, Isaac 12 Barron Collier 11.75 nwi 2  
14 Simon, Gary 12 Gibbs 11.76 nwi 1  
15 Gatling, Troy 12 Braden River 11.90 nwi 1  
-- Pulley, Ryan -- Riverdale FS nwi 2  
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Johnson, Tyrell 11 Island Coast 21.78 nwi 1 10
2 Bromell, Trayvon 11 Gibbs 22.25 nwi 1 8
3 Edwards III, Wade 12 Armwood 22.36 nwi 1 6
4 Lintz, Saleem 12 East Bay 22.53 nwi 1 5
5 Smith, Jordan 12 Palmetto 22.61 nwi 1 4
6 Tirado, Bryan 11 Ida S. Baker 22.68 nwi 1 3
7 Winters, Frederick 12 Boca Ciega 23.16 nwi 1 2
8 Williams, Victor 11 Lennard 23.19 nwi 1 1
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Johnson, Tyrell 11 Island Coast 22.17 nwi 1  
3 Edwards III, Wade 12 Armwood 22.58 nwi 1  
2 Bromell, Trayvon 11 Gibbs 22.62 nwi 2  
5 Tirado, Bryan 11 Ida S. Baker 22.73 nwi 1  
7 Smith, Jordan 12 Palmetto 23.01 nwi 1  
4 Lintz, Saleem 12 East Bay 23.06 nwi 2  
8 Williams, Victor 11 Lennard 23.33 nwi 1  
9 Evans, Tommy 12 Gibbs 23.36 nwi 1  
6 Winters, Frederick 12 Boca Ciega 23.37 nwi 2  
10 Hollimon, Tyler 11 Ida S. Baker 23.50 nwi 2  
11 Sawyer, Kendall 10 East Lee County 23.57 nwi 2  
12 Cohen, Ronald 11 Armwood 23.62 nwi 2  
13 Burston, Elijah 11 Palmetto 24.17 nwi 2  
14 Brown, Charles 12 Fort Myers 25.02 nwi 1  
15 Koehl, Alex 12 Dunedin 25.58 nwi 1  
16 Hicks, Josh 10 Palmetto 27.65 nwi 2  
 
Mens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jean, Calvin 11 Barron Collier 49.09 1 10
2 Hardy, Edward 12 East Lee County 49.13 1 8
3 Koehl, Alex 12 Dunedin 50.02 1 6
4 Carr, Blake 12 Ida S. Baker 50.27 1 5
5 Williams, Nick 12 Port Charlotte 50.86 1 4
6 Kreider, Eric 10 Venice 51.30 1 3
7 Brown, Charles 12 Fort Myers 52.17 1 2
8 Wikes, David 11 East Bay 55.33 1 1
 
Mens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Jean, Calvin 11 Barron Collier 49.23 1  
2 Brown, Charles 12 Fort Myers 49.89 2  
3 Hardy, Edward 12 East Lee County 49.98 2  
4 Carr, Blake 12 Ida S. Baker 50.45 1  
5 Koehl, Alex 12 Dunedin 50.68 1  
6 Kreider, Eric 10 Venice 51.44 2  
7 Williams, Nick 12 Port Charlotte 51.44 1  
8 Wikes, David 11 East Bay 51.60 2  
9 Annis, Anthony 12 Lakewood Ranch 51.82 2  
10 Smith, Dicarize 12 Gibbs 51.87 1  
11 Covington, Aaron 9 Armwood 52.53 1  
12 Lane, Aaron 10 Largo 52.89 1  
13 Allen, Marquise 11 Gibbs 53.12 2  
14 Pierre, Brandon 12 Palmetto 53.22 1  
15 Metellus, Anthony 12 Bayshore 53.27 2  
16 Anderson, Deshane -- Island Coast 54.52 2  
 
Mens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schnulle, Ryan 12 Charlotte 1:55.83 2 10
2 Cartagena, Jose 11 Estero 1:57.86 2 8
3 Holt, Cory 12 East Lee County 1:58.08 2 6
4 Jones, Brandon 12 East Bay 1:59.21 2 5
5 Pelletier, Joshua 12 Palmetto Ridge 2:00.39 2 4
6 Vivar, Ulises 12 Lely 2:00.47 2 3
7 Barnhart, Matthew 12 Charlotte 2:00.64 1 2
8 Ashbacher, Kolin 12 Palmetto Ridge 2:02.84 2 1
9 Enander, David 12 Venice 2:03.83 1  
10 Rannie, Ryan 10 East Bay 2:05.75 1  
11 Napier, Joshua 10 Lakewood Ranch 2:07.30 1  
12 Vacha, Adam 12 Largo 2:09.72 2  
13 Kelly, Kyre 10 Armwood 2:13.26 1  
14 Stenger, Michael 12 Northeast 2:17.86 1  
-- Bock, James Peyton 12 Dunedin DNF 1  
-- Reedy, Kyle 12 Dunedin DNF 1  
 
Mens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Schnulle, Ryan 12 Charlotte 4:22.66 1 10
2 Duncan, Brandon 12 Armwood 4:23.35 1 8
3 Holt, Cory 12 East Lee County 4:23.68 1 6
4 Pelletier, Joshua 12 Palmetto Ridge 4:24.92 1 5
5 Rojas, Aaron 12 Estero 4:25.90 1 4
6 Miranda, Carlos 11 Palmetto Ridge 4:30.37 1 3
7 Stenger, Michael 12 Northeast 4:32.45 1 2
8 Quinn, Connor 11 Charlotte 4:34.58 1 1
9 Dipsiner, Evan 12 Lakewood Ranch 4:37.68 1  
10 Meester-Kitterman,, 10 Bayshore 4:37.86 1  
11 Clarke, Adam 12 Osceola 4:41.56 1  
12 Jones, Brandon 12 Lakewood Ranch 4:41.58 1  
13 Shearman, Brendan 12 Fort Myers 4:44.52 1  
14 Bock, James Peyton 12 Dunedin 4:45.04 1  
15 Sommer, Adam 10 Estero 4:49.31 1  
-- Maciolek, Zachary 12 Dunedin DNF 1  
 
Mens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rojas, Aaron 12 Estero 9:44.84 1 10
2 Shearer, Lee 11 Naples 9:46.53 1 8
3 Adkinson, Cody 12 Port Charlotte 9:46.81 1 6
4 Gates, Herbert 11 Naples 9:47.69 1 5
5 Bennett, Tyler 10 Fort Myers 9:48.98 1 4
6 Cuyeu, Julien 10 Barron Collier 9:51.72 1 3
7 Duncan, Brandon 12 Armwood 9:55.51 1 2
8 Maciolek, Zachary 12 Dunedin 10:04.07 1 1
9 Ormsby, Bobby 11 Cypress Lake 10:06.83 1  
10 Arnold, Mitch 10 Lakewood Ranch 10:22.06 1  
11 Meester-Kitterman,, 10 Bayshore 10:22.73 1  
12 Stenger, Matthew 10 Northeast 10:26.86 1  
13 Scarpinato, Scott 12 Osceola 10:27.39 1  
14 Bartlett, Scott 11 Strawberry Crest 10:27.75 1  
15 Lewis, Tyler 12 Largo 10:27.93 1  
-- Bernard, Courtland 11 Sarasota DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bocio, Benjamin 12 Ida S. Baker 14.51 1 10
2 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 15.20 1 8
3 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 15.26 1 6
4 Daniels, Damien 10 Gibbs 15.27 1 5
5 Altenore, Ricardo 11 Fort Myers 15.30 1 4
6 Bee, Joewen 10 Largo 15.82 1 3
7 Noel, Isaiah 10 Charlotte 15.86 1 2
8 Lester, Luke 12 Palmetto 17.42 1 1
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Bocio, Benjamin 12 Ida S. Baker 14.89 1  
3 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 15.56 1  
2 Daniels, Damien 10 Gibbs 15.57 2  
4 Altenore, Ricardo 11 Fort Myers 15.58 2  
5 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 15.60 2  
6 Lester, Luke 12 Palmetto 15.96 1  
7 Bee, Joewen 10 Largo 16.09 1  
8 Noel, Isaiah 10 Charlotte 16.35 2  
9 Ferguson, Jason 11 Lakewood Ranch 16.37 1  
10 Williams, Devontay 12 Gibbs 16.68 1  
11 Hood, Eric 11 East Bay 16.80 2  
12 Valladares, Adley 12 Ida S. Baker 16.82 2  
13 Franklin, Sedric -- Island Coast 17.09 1  
14 Robinson, Olando 11 Armwood 17.13 2  
15 Hochmuth, Ryder 12 Charlotte 17.50 1  
16 Jones, Logan 11 Braden River 17.97 2  
 
Mens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McQuay III, Leon 11 Armwood 38.41 1 10
2 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 40.45 1 8
3 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 40.59 1 6
4 Berry, Ah'jhzae 11 Gibbs 40.62 1 5
5 Lester, Luke 12 Palmetto 40.63 1 4
6 Brookins, Darryl 10 Sarasota 41.38 1 3
7 Joseph, Anderson 10 Lely 41.79 1 2
8 kubond, Robert 9 Port Charlotte 43.95 1 1
 
Mens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 McQuay III, Leon 11 Armwood 39.32 2  
2 Richmond, Kenneth 12 Fort Myers 40.52 1  
3 Berry, Ah'jhzae 11 Gibbs 41.33 1  
4 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 41.33 2  
5 Lester, Luke 12 Palmetto 41.35 1  
7 Joseph, Anderson 10 Lely 41.70 1  
6 Brookins, Darryl 10 Sarasota 42.01 2  
8 kubond, Robert 9 Port Charlotte 42.09 1  
9 Corgelas, Abdias 11 Fort Myers 42.72 2  
10 Szalteleki, Mihaly 10 Strawberry Crest 42.78 1  
11 Jordan, Derrick 10 Strawberry Crest 42.80 2  
12 Noel, Isaiah 10 Charlotte 43.44 1  
13 Bee, Joewen 10 Largo 43.73 2  
14 Hood, Eric 11 East Bay 44.24 1  
15 Briscoe, Jonross 12 Northeast 45.00 2  
16 Valladares, Adley 12 Ida S. Baker 46.02 2  
 
Mens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Edwards , Edwards,
McQuay I, Bailey
  Armwood 41.80 1 10
2 Thompson, Tirado,
Bocio, Hollimon
  Ida S. Baker 42.01 1 8
3 Burston, Hicks,
Jackson, Smith
  Palmetto 42.42 1 6
4 Green, Zamor,
Thoorton, Johnson
  Island Coast 42.48 1 5
5 Daniels, Bromell,
Simon, Evans
  Gibbs 42.70 1 4
6 Wikes, Lintz,
Byrd, Williams
  East Bay 42.91 1 3
7 Francisq, Dixon,
Dortch, Peterson
  South Fort Myers 43.41 1 2
8 Battle, Bornelus,
Altenore, Morgan
  Fort Myers 44.15 1 1
 
Mens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Edwards , Edwards,
McQuay I, Bailey
  Armwood 42.26 1  
2 Thompson, Tirado,
Bocio, Hollimon
  Ida S. Baker 42.27 2  
3 Daniels, Bromell,
Simon, Evans
  Gibbs 42.36 2  
5 Burston, Hicks,
Jackson, Smith
  Palmetto 42.45 2  
7 Battle, Bornelus,
Morgan, Brown
  Fort Myers 42.82 2  
4 Green, Zamor,
Thoorton, Johnson
  Island Coast 42.89 1  
8 Wikes, Lintz,
Byrd, Williams
  East Bay 43.06 2  
6 Francisq, Dixon,
Dortch, Peterson
  South Fort Myers 43.13 1  
9 Davis, Nelson,
Walker, Winters
  Boca Ciega 43.50 1  
10 Wilson, St Louis,
Beruplan, Anderson
  Lely 44.22 2  
11 Hallback, Williams,
Cooper, Daniel
  Lennard 44.42 1  
12 Burnett, Newton,
Mcleod, Quinn
  Charlotte 44.70 1  
13 Juvvan, Campbell,
Moore, Brown
  Largo 44.87 2  
14 Edwards, Beck,
Mallow, Pulley
  Riverdale 49.59 1  
-- Ross, Gatling,
Ross, Demord
  Braden River DNF 1  
-- Smiley, Jackson,
Marion, Bell
  Dixie Hollins DQ 2  
 
Mens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Thompson, Fitch,
Clarke, Carr
  Ida S. Baker 3:23.98 2 10
2 Williams, Rannie,
Jones, Wikes
  East Bay 3:24.03 2 8
3 Walkow, Laventur,
Prudhomm, Arnold
  Naples 3:25.39 2 6
4 Cherisol, Sawyer,
Holt, Hardy
  East Lee County 3:26.88 2 5
5 Fuller, Boylea,
Jean, Cox
  Barron Collier 3:28.55 2 4
6 Covingto, Edwards,
McQuay I, Bryant
  Armwood 3:28.97 2 3
7 Lampley, Andreas,
Nelson, Davis
  Boca Ciega 3:28.98 1 2
8 Jackson, Pierre,
Lester, Hicks
  Palmetto 3:30.82 1 1
9 Ellison, Stenger,
Manning, Briscoe
  Northeast 3:31.65 1  
10 Barnhart, Henry,
Beneby, Mcleod
  Charlotte 3:31.95 1  
11 Wampler, Toth,
Colon, Annis
  Lakewood Ranch 3:35.00 1  
12 Jordan, Thomas,
Hamilton, Ruiz
  Strawberry Crest 3:36.52 1  
13 Cokley, Laurin,
Enander, Kreider
  Venice 3:37.73 1  
14 Vacha, Juvvan,
Lane, Raheem
  Largo 3:38.48 1  
15 Dortch, Destine,
Francisq, Dorsinvi
  South Fort Myers 3:38.61 2  
16 Reedy, Middleto,
Bock, Koehl
  Dunedin 3:41.90 2  
 
Mens 4x800m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Yoder, Ashbache,
Miranda, Pelletie
  Palmetto Ridge 8:03.01 2 10
2 Barnhart, Pollizzi,
Schnulle, Quinn
  Charlotte 8:03.81 2 8
3 Cartagen, Sommer,
Rojas, Briner
  Estero 8:07.68 2 6
4 Arnold, Prudhomm,
Gates, Martinez
  Naples 8:11.63 2 5
5 Kreider, Cokley,
Laurin, Enander
  Venice 8:15.06 2 4
6 Brown, Roy,
Mason, Shearman
  Fort Myers 8:22.42 1 3
7 Wampler, Napier,
Jones, Dipsiner
  Lakewood Ranch 8:22.73 2 2
8 Allen, Smith,
Berry, Teheartt
  Gibbs 8:47.47 1 1
9 Feeley, Stenger,
Lambert, Rudderha
  Northeast 8:48.04 1  
10 Gouriluk, Kerry,
Martinez, Summeral
  Sarasota 8:53.35 1  
11 Jones, Aquino,
Plata, Rannie
  East Bay 9:03.55 1  
12 Davidson, Porter,
Brooks, Vivar
  Lely 9:04.60 2  
13 McCants, Green,
Sanchez, Kelly
  Armwood 9:06.17 1  
14 Cherian, Levai,
Andreas, Lampley
  Boca Ciega 9:09.45 2  
15 Freeman, Robles,
Metellus, Richards
  Bayshore 9:09.50 1  
16 McQueen, Zuluaga,
Zuluaga, Tsigulof
  Osceola 9:21.94 1  
 
Mens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bass, Larry 11 East Lee County 54-02.50(16.52m) 1 10
2 Diacyznski, Zachar 11 Naples 52-07.25(16.03m) 1 8
3 Lewinson, Shelldon 12 Armwood 52-04.00(15.95m) 1 6
4 Waldrop, Cody 12 Armwood 50-01.50(15.28m) 1 5
5 Scavilla, David 12 Bayshore 47-06.00(14.48m) 1 4
6 Schepperly, Dylan 12 Palmetto Ridge 47-00.50(14.34m) 1 3
7 Francisco, Cory 12 Dunedin 46-07.00(14.20m) 1 2
8 Gallman, Daniel 11 Naples 45-09.00(13.94m) 1 1
9 Thomas, Jacque 11 Cypress Lake 45-03.25(13.80m) 1  
10 Cowart, Byron 9 Armwood 45-00.25(13.72m) 1  
11 Barker, Shawn 12 Largo 44-11.50(13.70m) 1  
12 Hunter, Ronald 11 Dunedin 44-09.25(13.65m) 1  
13 Rothhammer, Brando 11 South Fort Myers 44-08.25(13.62m) 1  
14 Doss, Derek 11 Largo 44-07.00(13.59m) 1  
15 Walsh, Brenden 10 Venice 43-02.25(13.16m) 1  
16 Brunson, Devon 12 South Fort Myers 43-00.75(13.13m) 1  
 
Mens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fleming, Sheldon 11 East Lee County 158-10(48.41m) 1 10
2 Quinones, Lisiate 12 Fort Myers 158-00(48.16m) 1 8
3 Bass, Larry 11 East Lee County 147-06(44.96m) 1 6
4 Lewinson, Shelldon 12 Armwood 142-08(43.48m) 1 5
5 Hunter, Ronald 11 Dunedin 138-00(42.06m) 1 4
6 Francisco, Cory 12 Dunedin 137-01(41.78m) 1 3
7 Gilbert, Leon 11 Palmetto 135-04(41.25m) 1 2
8 Tirardo, Brandon 10 Gulf Coast 129-02(39.37m) 1 1
9 Howell, Jamie 12 Osceola 124-06(37.95m) 1  
10 Binns, Ek 12 Island Coast 120-00(36.58m) 1  
11 Farhat, Michael 11 Lakewood Ranch 116-10(35.61m) 1  
12 Ahrens, Jonathan 11 Charlotte 116-06(35.51m) 1  
13 Brown, Harry 11 Largo 116-03(35.43m) 1  
14 Richter, Kenneth 10 Charlotte 113-10(34.70m) 1  
15 Covington, Allen 12 Armwood 104-01(31.72m) 1  
-- Lintz, Saleem 12 East Bay ND(--) 1  
 
Mens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Olibrice, Nesly -- Lely 6-02.00(1.88m) 1 10
2 harding, eric 11 Boca Ciega 6-00.00(1.83m) 1 7
2 Garcia, Desmond 12 Palmetto Ridge 6-00.00(1.83m) 1 7
4 Vasquez, Christian 12 Palmetto Ridge 6-00.00(1.83m) 1 5
5 Simon, Gary 12 Gibbs 6-00.00(1.83m) 1 4
6 Richardson, Bruce 12 Gibbs 6-00.00(1.83m) 1 3
7 Williams, Devontay 12 Gibbs 5-10.00(1.78m) 1 2
8 Twenty, Lennie 12 Lakewood Ranch 5-10.00(1.78m) 1 1
9 Dorene, Fabian 11 Lakewood Ranch 5-10.00(1.78m) 1  
10 Kapanski, Quaheem 11 Venice 5-08.00(1.73m) 1  
10 James, Nicholas 12 Barron Collier 5-08.00(1.73m) 1  
10 Brice, Kevin 10 Palmetto 5-08.00(1.73m) 1  
10 Shine, Ryan 11 Charlotte 5-08.00(1.73m) 1  
14 Kimbrow, Chris -- East Bay 5-08.00(1.73m) 1  
14 Scanes, Vincent 12 Bayshore 5-08.00(1.73m) 1  
-- Harris, Shaquille 11 Palmetto SCR(--) 1  
 
Mens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Davis, Kenard 12 Boca Ciega 22-06.00(6.86m) nwi 1 10
2 Brown, Charles 12 Fort Myers 21-10.50(6.67m) nwi 1 8
3 Williams, Nick 12 Port Charlotte 21-10.25(6.66m) nwi 1 6
4 Evans, Tommy 12 Gibbs 21-05.00(6.53m) nwi 1 5
5 Bornelus, Giftson 10 Fort Myers 21-00.00(6.40m) nwi 1 4
6 Thomas, Chauncey 10 Strawberry Crest 20-09.50(6.34m) nwi 1 3
7 Dejesus, Alexander -- South Fort Myers 20-04.75(6.22m) nwi 1 2
8 Middleton, Ahmad 10 Dunedin 20-04.25(6.20m) nwi 1 1
9 Sawyer, Kendall 10 East Lee County 20-03.50(6.18m) nwi 1  
10 Portillo, Alex 11 Strawberry Crest 20-01.50(6.13m) nwi 1  
11 Williams, Victor 11 Lennard 19-10.75(6.06m) nwi 1  
12 Byrd, Brandon 11 East Bay 19-10.25(6.05m) nwi 1  
13 Bishop, Kenny 11 South Fort Myers 19-07.50(5.98m) nwi 1  
14 Lighthiser, Cody 12 Osceola 19-07.00(5.97m) nwi 1  
15 Williams, Corey 10 Sarasota 18-11.25(5.77m) nwi 1  
-- Diggans-Jackson, D 12 Riverdale FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Wilson, Tyree 10 Armwood 43-08.75(13.33m) nwi 1 10
2 Dornevil, Jules 11 Naples 43-07.00(13.28m) nwi 1 8
3 Evans, Tommy 12 Gibbs 43-06.00(13.26m) nwi 1 6
4 Williams, Devin 11 Fort Myers 43-03.25(13.19m) nwi 1 5
5 Williams, Nick 12 Port Charlotte 42-06.00(12.95m) nwi 1 4
6 Teheartt, Davion 9 Gibbs 42-06.00(12.95m) nwi 1 3
7 Dortch, Nathaniel -- South Fort Myers 42-01.75(12.85m) nwi 1 2
8 Lintz, Saleem 12 East Bay 41-09.00(12.73m) nwi 1 1
9 Wilson, King 12 Brandon 41-08.00(12.70m) nwi 1  
10 Douglas, Nichola 11 Port Charlotte 41-02.50(12.56m) nwi 1  
11 Jones, Brandon 12 East Bay 40-10.00(12.45m) nwi 1  
12 Thompson, Avery 12 Ida S. Baker 40-02.75(12.26m) nwi 1  
13 Jordan, Devin 10 Largo 39-10.00(12.14m) nwi 1  
14 Leshore, Anthony 12 Boca Ciega 39-06.00(12.04m) nwi 1  
-- Hochmuth, Ryder 12 Charlotte FOUL(--) nwi 1  
-- Cherisol, Benedict 12 East Lee County FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Aumann, Zachary 12 Gulf Coast 14-00.00(4.27m) 1 10
2 Waters, Carson 10 Osceola 13-00.00(3.96m) 1 7
2 Bittner, Chun-yi 12 Charlotte 13-00.00(3.96m) 1 7
4 Pine, Ben 12 South Fort Myers 13-00.00(3.96m) 1 5
5 Dorsainvil, Princy 11 Palmetto Ridge 12-06.00(3.81m) 1 4
6 Schatz, Joe 12 Sarasota 11-06.00(3.51m) 1 2
6 Cromelin, Christia 10 Ida S. Baker 11-06.00(3.51m) 1 2
6 harding, eric 11 Boca Ciega 11-06.00(3.51m) 1 2
11 Park, Travis 9 Boca Ciega 11-00.00(3.35m) 1  
11 Wilsey, Chase 12 Northeast 11-00.00(3.35m) 1  
9 Durso, Zac 11 Braden River 11-00.00(3.35m) 1  
9 Sessions, Doug 12 Lakewood Ranch 11-00.00(3.35m) 1  
13 Rodriguez, Christi 10 East Bay 10-06.00(3.20m) 1  
13 Courville, Caleb 11 Venice 10-06.00(3.20m) 1  
15 Kornitzer, David 9 Strawberry Crest 10-06.00(3.20m) 1  
-- Chernoff, Cody 11 Palmetto Ridge NH(--) 1  
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guerra, Victoria 9 Naples 12.41 nwi 1 10
2 Nicolas, Lisa 12 Lely 12.52 nwi 1 8
3 Elliott, Monique 11 Ida S. Baker 12.55 nwi 1 6
4 Grooms, Charlene 9 Palmetto 12.56 nwi 1 5
5 Grayson, Mirracle 11 South Fort Myers 12.57 nwi 1 4
6 Higdon, Jammeria 11 Sarasota 12.62 nwi 1 3
7 King, Kianna 10 Armwood 12.65 nwi 1 2
8 Gardiner, Yasmine 11 Strawberry Crest 12.67 nwi 1 1
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Grayson, Mirracle 11 South Fort Myers 12.75 nwi 1  
2 Nicolas, Lisa 12 Lely 12.77 nwi 2  
3 Guerra, Victoria 9 Naples 12.81 nwi 1  
4 Grooms, Charlene 9 Palmetto 12.87 nwi 2  
5 Higdon, Jammeria 11 Sarasota 12.98 nwi 2  
6 Gardiner, Yasmine 11 Strawberry Crest 12.98 nwi 1  
7 Elliott, Monique 11 Ida S. Baker 13.00 nwi 1  
8 King, Kianna 10 Armwood 13.09 nwi 2  
9 Barber, Brittany 11 Strawberry Crest 13.10 nwi 2  
10 Williams, Mariah 12 Sarasota 13.15 nwi 1  
11 Cyrus, Kayla 11 East Bay 13.23 nwi 1  
12 THOMAS, ALICIA 11 Fort Myers 13.47 nwi 2  
13 Seay, Deshawna 11 Boca Ciega 13.53 nwi 1  
14 Bethune, Jessica 12 Gibbs 13.70 nwi 2  
15 Spells, Vanity 10 Gibbs 13.71 nwi 2  
16 Adams, Tysheria 9 Gibbs 13.82 nwi 1  
 
Womens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guerra, Victoria 9 Naples 25.19 nwi 1 10
2 Elliott, Monique 11 Ida S. Baker 25.70 nwi 1 8
3 Quinn, Amber 11 Charlotte 26.10 nwi 1 6
4 Nicolas, Lisa 12 Lely 26.35 nwi 1 5
5 Gardiner, Yasmine 11 Strawberry Crest 26.35 nwi 1 4
6 Higdon, Jammeria 11 Sarasota 26.85 nwi 1 3
7 Campbell, Bernice 12 Brandon 27.32 nwi 1 2
-- Brice, Daniaria 11 Cape Coral DNF nwi 1  
 
Womens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Nicolas, Lisa 12 Lely 25.81 nwi 2  
2 Guerra, Victoria 9 Naples 26.03 nwi 1  
3 Gardiner, Yasmine 11 Strawberry Crest 26.25 nwi 2  
4 Elliott, Monique 11 Ida S. Baker 26.29 nwi 1  
5 Quinn, Amber 11 Charlotte 26.39 nwi 2  
7 Brice, Daniaria 11 Cape Coral 26.57 nwi 2  
8 Campbell, Bernice 12 Brandon 27.01 nwi 2  
6 Higdon, Jammeria 11 Sarasota 27.17 nwi 1  
9 Grooms, Charlene 9 Palmetto 27.79 nwi 1  
10 Fletcher, Jerosan 10 Gibbs 28.20 nwi 2  
11 Barber, Brittany 11 Strawberry Crest 28.21 nwi 1  
12 Seay, Deshawna 11 Boca Ciega 28.28 nwi 1  
13 Adams, Tysheria 9 Gibbs 28.42 nwi 2  
14 Bethune, Jessica 12 Gibbs 29.58 nwi 1  
15 Grayson, Mirracle 11 South Fort Myers 34.77 nwi 2  
-- Gray, Kayla -- Braden River DNS nwi 1  
 
Womens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brice, Daniaria 11 Cape Coral 58.16 1 10
2 Williams, Camary 11 Cape Coral 59.16 1 8
3 Levine, Marina 12 Largo 59.23 1 6
4 Denti, Katherine 11 Barron Collier 1:00.12 1 5
5 Francois, Angeliqu 9 East Bay 1:00.70 1 4
6 Hanscom, Lauren 9 Lely 1:01.06 1 3
7 Toms, Maggie 12 Charlotte 1:02.71 1 2
8 Fletcher, Jerosan 10 Gibbs 1:03.15 1 1
 
Womens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Brice, Daniaria 11 Cape Coral 57.84 1  
3 Levine, Marina 12 Largo 59.76 1  
2 Williams, Camary 11 Cape Coral 1:00.17 2  
5 Francois, Angeliqu 9 East Bay 1:00.54 1  
7 Hanscom, Lauren 9 Lely 1:00.71 1  
8 Fletcher, Jerosan 10 Gibbs 1:00.79 1  
4 Denti, Katherine 11 Barron Collier 1:00.98 2  
6 Toms, Maggie 12 Charlotte 1:02.05 2  
9 Watson, Kiera 12 Island Coast 1:02.84 1  
10 Rossip, Kelly 12 Port Charlotte 1:02.95 2  
11 Moore, Jyaira 11 Tarpon Springs 1:03.05 2  
12 Platt, Ashley 11 Lakewood Ranch 1:03.29 2  
13 Brown, Shante 10 Cypress Lake 1:03.43 2  
14 Higgins, Mariah 10 Lakewood Ranch 1:04.49 1  
15 Magin, Katelynne 9 Osceola 1:04.76 1  
16 Super, Carolyn 10 Lakewood Ranch 1:06.95 2  
 
Womens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Irwin, Alexis 12 Osceola 2:14.28 2 10
2 Avery, Danielle 11 Naples 2:15.48 2 8
3 Zarrella, Kristin 11 Lakewood Ranch 2:15.89 2 6
4 Thorstenson, Chris 9 Lely 2:17.48 1 5
5 De Greef, Danielle 10 Gulf Coast 2:18.81 2 4
6 Petrik, Rachel 12 Fort Myers 2:22.39 2 3
7 Konstanovic, Alici 11 Largo 2:24.24 2 2
8 Novak, Natalie 11 Lakewood Ranch 2:24.42 1 1
9 Slater, Megan 9 Estero 2:25.72 2  
10 Amanda, Spring 11 Northeast 2:25.75 2  
11 Lopez, Trishana 12 Dunedin 2:25.76 1  
12 Meza, Thalia 12 Venice 2:26.07 1  
13 Last, Michelle 10 Lakewood Ranch 2:26.81 1  
14 Curth, Aja 11 Estero 2:30.09 1  
15 Leon, Araceli 10 South Fort Myers 2:36.26 1  
-- Perez, Emily 10 Lakewood Ranch DNF 1  
 
Womens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ortiz, Olivia 11 Lakewood Ranch 4:57.39 1 10
2 Barlow, Caroline 10 Gulf Coast 4:58.91 1 8
3 Petrik, Rachel 12 Fort Myers 5:00.17 1 6
4 Smith, Kacy 11 Estero 5:00.22 1 5
5 McDermott, Devin 12 Lakewood Ranch 5:02.90 1 4
6 Russo, Courtney 12 Fort Myers 5:08.40 1 3
7 Solis, Katy G 11 Estero 5:19.41 1 2
8 Jenkins, Bethany 10 Estero 5:23.47 1 1
9 Leon, Araceli 10 South Fort Myers 5:35.75 1  
10 Munson, Leandra 12 Ida S. Baker 5:36.69 1  
11 Silk, Jessica 8 Dixie Hollins 5:58.71 1  
12 Perez, Emily 10 Lakewood Ranch 6:00.25 1  
-- Lopez, Trishana 12 Dunedin DNF 1  
-- Duncan, Amber 12 Armwood DNF 1  
-- Irwin, Alexis 12 Osceola DNF 1  
-- Amanda, Spring 11 Northeast DNF 1  
 
Womens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ortiz, Olivia 11 Lakewood Ranch 10:53.91 1 10
2 Barlow, Caroline 10 Gulf Coast 10:55.82 1 8
3 McDermott, Devin 12 Lakewood Ranch 11:00.59 1 6
4 Solis, Katy G 11 Estero 11:13.01 1 5
5 Smith, Kacy 11 Estero 11:29.04 1 4
6 Jenkins, Bethany 10 Estero 11:43.85 1 3
7 Klopf, Hannah 11 Naples 11:51.76 1 2
8 Duncan, Amber 12 Armwood 11:53.67 1 1
9 Wray, Katie 9 Lakewood Ranch 12:02.18 1  
10 Silk, Jessica 8 Dixie Hollins 12:25.38 1  
11 Condon, Caroline 10 Northeast 12:31.88 1  
12 Stevens, Alexis 10 Boca Ciega 12:37.73 1  
13 Humbert-Llinas, Ch 12 North Fort Myers 12:41.32 1  
14 Davis, Samantha 10 Gulf Coast 12:58.80 1  
15 Scott, Emily 12 Cypress Lake 13:35.60 1  
-- Condon, Courtney 11 Northeast DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grooms, Dasha 12 Palmetto 14.85 1 10
2 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 15.73 1 8
3 Conde, Abigail 12 Charlotte 15.90 1 6
4 Santiago, Alexis 10 Palmetto Ridge 15.92 1 5
5 Langaigne, Anika 12 Port Charlotte 16.65 1 4
6 Chang, Nicole 12 Sarasota 16.67 1 3
7 Roorda, Summer 10 Barron Collier 16.90 1 2
-- Cook-Martin, Chais 11 Boca Ciega DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Grooms, Dasha 12 Palmetto 15.32 1  
3 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 15.54 1  
2 Santiago, Alexis 10 Palmetto Ridge 15.94 2  
4 Chang, Nicole 12 Sarasota 16.08 2  
5 Langaigne, Anika 12 Port Charlotte 16.73 1  
6 Conde, Abigail 12 Charlotte 16.80 2  
7 Cook-Martin, Chais 11 Boca Ciega 16.96 2  
8 Roorda, Summer 10 Barron Collier 17.02 1  
9 St Jean, Liciane 12 Lely 17.09 1  
10 Tournant, Christin 10 Osceola 17.43 2  
11 Burnett, Promise 11 Gibbs 17.69 2  
12 Mitchell, Kiki 11 Braden River 19.83 2  
13 Fontilime, Nathali 10 Lennard 21.01 1  
14 Ramirez, Lizbeth 12 Strawberry Crest 21.02 2  
-- Simmons, Chunte 11 Armwood FS 1  
-- Kistemaker, Jennif 9 Osceola DNF 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 46.25 1 10
2 Santiago, Alexis 10 Palmetto Ridge 47.32 1 8
3 Welsh, Hannah 11 Dunedin 47.37 1 6
4 Smart, Danae 12 Cape Coral 47.48 1 5
5 Tournant, Christin 10 Osceola 48.29 1 4
6 Wheaton-Spell, Hun 12 Armwood 48.36 1 3
7 Johnson, Rebecca 9 Naples 48.66 1 2
8 Conde, Abigail 12 Charlotte 49.45 1 1
 
Womens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Montalvo, Jessica 12 Palmetto Ridge 46.79 1  
3 Wheaton-Spell, Hun 12 Armwood 47.19 1  
2 Santiago, Alexis 10 Palmetto Ridge 47.31 2  
4 Johnson, Rebecca 9 Naples 47.66 2  
5 Smart, Danae 12 Cape Coral 48.59 2  
6 Tournant, Christin 10 Osceola 48.62 1  
7 Welsh, Hannah 11 Dunedin 48.80 1  
8 Conde, Abigail 12 Charlotte 49.49 2  
9 Langaigne, Anika 12 Port Charlotte 49.83 2  
10 Kistemaker, Jennif 9 Osceola 50.07 2  
11 Moenning, Anne 12 Charlotte 51.40 1  
12 Lanier, Bridget 11 Braden River 51.96 2  
13 Ellis, Leanne 9 Island Coast 52.05 1  
14 Cruz, Alexia 12 Brandon 53.68 1  
15 Kozlowski, Lacey 9 Tarpon Springs 53.84 2  
16 Fontilime, Nathali 10 Lennard 55.71 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 St Jean, Nicolas,
Williams, Wilson
  Lely 48.80 1 10
2 Buchanan, Williams,
Martin, Higdon
  Sarasota 48.90 1 8
3 Thomas, Grooms,
Jones, Grooms
  Palmetto 49.25 1 6
4 Keys, Gardiner,
Williams, Barber
  Strawberry Crest 49.27 1 5
5 Barrera, Rathka,
Williams, James
  Barron Collier 49.90 1 4
6 Singleto, Grayson,
Peterson, Clark
  South Fort Myers 50.10 1 3
7 Keepers, Quinn,
Latham, Conde
  Charlotte 50.63 1 2
8 Campbell, Henderso,
Campbell, Hardy
  Brandon 51.48 1 1
 
Womens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Prelims H# Pts
1 Keys, Gardiner,
Williams, Barber
  Strawberry Crest 49.03 2  
3 Buchanan, Williams,
Martin, Higdon
  Sarasota 49.05 2  
2 St Jean, Nicolas,
Williams, Wilson
  Lely 49.19 1  
4 Thomas, Grooms,
Jones, Grooms
  Palmetto 49.53 1  
5 Singleto, Grayson,
Peterson, Clark
  South Fort Myers 49.82 2  
6 Latham, Keepers,
Quinn, Conde
  Charlotte 50.01 1  
7 Barrera, Rathka,
Williams, James
  Barron Collier 50.10 2  
8 Campbell, Henderso,
Campbell, Hardy
  Brandon 50.91 2  
9 Powell, McCray,
Wilson, Cyrus
  East Bay 51.16 2  
10 Ivory, Wheaton-,
Hawkins, King
  Armwood 51.18 1  
11 Thomas, Degraff,
Meredith, Altenor
  Fort Myers 51.49 1  
12 Spells, Anderson,
Burnett, Adams
  Gibbs 51.54 2  
13 Morelas, Hutchiso,
Yesh, Ortiz
  Ida S. Baker 52.11 1  
14 Gordon, Seay,
Brown, Middlebr
  Boca Ciega 52.14 1  
15 Cube, Schofiel,
Carpente, Williams
  Osceola 54.12 2  
-- Braham, Tute,
Horbtl, Hubbard
  Northeast DQ 1  
 
Womens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Walker, Joseph,
Speach, De Greef
  Gulf Coast 4:02.23 2 10
2 Zarrella, Higgins,
Novak, Platt
  Lakewood Ranch 4:03.57 2 8
3 Hanscom, Fetzer,
Charelus, Thorsten
  Lely 4:05.18 2 6
4 Levine, Martinez,
Brown, Konstano
  Largo 4:06.24 2 5
5 Elliott, Herrera,
Nordquis, Vanhoose
  Ida S. Baker 4:06.79 2 4
6 Meza, White,
skapyak, Canas
  Venice 4:11.38 2 3
7 Avery, Johnson,
Guerra, Gabaud
  Naples 4:12.88 2 2
8 Powell, Mayfield,
Wilson, Francois
  East Bay 4:14.27 1 1
9 Samuel, Bostic,
Childers, Rossip
  Port Charlotte 4:15.96 2  
10 Fletcher, Bryant,
Rentz, Bethune
  Gibbs 4:16.95 1  
11 Watson, Coke,
Ellis, Fasano
  Island Coast 4:17.47 1  
12 Slater, Slater,
Curth, Valencia
  Estero 4:18.83 1  
13 Tournant, Kincy,
Clarke, Irwin
  Osceola 4:21.70 1  
14 Hardy, Jones,
Thomas, Campbell
  Brandon 4:30.61 1  
15 Wilson, Johnson,
Broadnax, Pasick
  Bayshore 4:38.69 1  
16 Moore, Nunez,
Braham, Condon
  Northeast 4:48.08 1  
 
Womens 4x800m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Novak, McDermot,
Zarrella, Ortiz
  Lakewood Ranch 9:24.17 2 10
2 Slater, Curth,
Slater, Smith
  Estero 9:29.49 2 8
3 Edwards, Petrik,
Gemme, Russo
  Fort Myers 9:38.27 2 6
4 Avery, Klopf,
Novak, Rutila
  Naples 9:46.01 2 5
5 Fetzer, Dorcelie,
Charelus, Thorsten
  Lely 10:00.37 2 4
6 White, francis,
mccrutch, Meza
  Venice 10:01.67 2 3
7 Heller-S, Speach,
Barlow, De Greef
  Gulf Coast 10:20.19 2 2
8 Dewitt, Guttman,
Harding, Hinds
  Sarasota 10:29.31 1 1
9 Young, Vartiain,
Roughton, Quinn
  Charlotte 10:29.90 1  
10 Spring, Condon,
Condon, Moore
  Northeast 10:37.29 1  
11 Murphy, Kincy,
Monchtal, Brittain
  Osceola 10:49.73 2  
12 Menge, Chavez,
Guerra, Murray
  Strawberry Crest 10:51.43 1  
13 Meadors, Kern,
Trung, Martinez
  Largo 10:56.02 1  
14 Yates, Johnson,
Allen, Cuccarec
  East Bay 11:05.04 1  
15 Middlebr, Whitson,
Blaine, Mattair
  Boca Ciega 11:18.77 1  
16 Quigley, Viard,
Walters, Fontilim
  Lennard 11:33.00 1  
 
Womens Shot Put SeatedAdaptive Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rausin, Arielle 12 North Fort Myers 13-04.75(4.08m) 1 10
 
Womens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Patterson, Reshaun 12 Sarasota 37-10.50(11.54m) 1 10
2 Starret, Patricia 12 Palmetto Ridge 37-09.00(11.51m) 1 8
3 Young, Helynn 11 North Fort Myers 37-07.00(11.46m) 1 6
4 Rodriguez, Maria 10 East Lee County 37-01.00(11.30m) 1 5
5 Moore, Ebony 12 Bayshore 36-08.25(11.18m) 1 4
6 WALKER, ALEXIS 11 Fort Myers 35-02.50(10.73m) 1 3
7 Clayton, Cameo 11 Port Charlotte 34-02.50(10.43m) 1 2
8 Fitts, Imani 10 Largo 31-09.50(9.69m) 1 1
9 Hill-Josey, Azia 12 Brandon 31-07.00(9.63m) 1  
10 Merkenson, Daijah 11 Port Charlotte 31-04.25(9.56m) 1  
11 Newsome, KiKi 10 Armwood 30-09.25(9.38m) 1  
12 Council, Shantel 12 Brandon 30-08.75(9.37m) 1  
13 Atkinson, Christin 11 Palmetto 29-08.50(9.06m) 1  
14 Middlebrooks, Qyte 12 Boca Ciega 28-11.50(8.83m) 1  
15 Allen, Jakira 12 Boca Ciega 28-06.25(8.69m) 1  
16 Ryder, Jennifer 12 Dunedin 27-08.00(8.43m) 1  
 
Womens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 D'Alessandro, Jenn 10 Charlotte 132-09(40.46m) 1 10
2 Hill-Josey, Azia 12 Brandon 115-09(35.28m) 1 8
3 Atkinson, Christin 11 Palmetto 103-04(31.50m) 1 6
4 leone, elizabeth 10 Venice 103-02(31.45m) 1 5
5 Alexander, Lauren 11 Fort Myers 103-00(31.39m) 1 4
6 Kitson, Cassidy 11 Lennard 102-05(31.22m) 1 3
7 Council, Shantel 12 Brandon 102-00(31.09m) 1 2
8 Milarcik, Andrea 10 Barron Collier 100-03(30.56m) 1 1
9 Blevins, Sarah 12 Armwood 99-07(30.35m) 1  
10 Moore, Jensen 11 Charlotte 99-03(30.25m) 1  
11 Forbis, Olivia 10 Gulf Coast 96-00(29.26m) 1  
12 Ryder, Jennifer 12 Dunedin 93-00(28.35m) 1  
13 Young, Helynn 11 North Fort Myers 87-02(26.57m) 1  
14 Rekstis, Molly 11 Osceola 83-00(25.30m) 1  
15 Pena, Edith 12 Dunedin 62-07(19.08m) 1  
16 Haas, Norma 12 Osceola 61-03(18.67m) 1  
 
Womens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cube, Jeanna 10 Osceola 5-04.00(1.63m) 1 10
2 Martinez, Alexis 11 Tarpon Springs 5-02.00(1.57m) 1 7
2 Rossip, Kelly 12 Port Charlotte 5-02.00(1.57m) 1 7
4 Wagner, Jessica 12 North Fort Myers 5-02.00(1.57m) 1 5
5 Waithe, DeAngeliqu 10 East Lee County 5-02.00(1.57m) 1 4
6 Allen, Mackenzie 10 Gulf Coast 5-00.00(1.52m) 1 3
7 Ellis, Alexandra 11 Venice 5-00.00(1.52m) 1 2
8 Welsh, Hannah 11 Dunedin 4-10.00(1.47m) 1 1
10 Quigley, Megan 12 Lennard 4-08.00(1.42m) 1  
9 Waterhouse, Cassan 12 Osceola 4-08.00(1.42m) 1  
11 Stevens, Raina 12 South Fort Myers 4-06.00(1.37m) 1  
12 Barber, Brittany 11 Strawberry Crest 4-04.00(1.32m) 1  
12 Wilson, Mekiah 9 East Bay 4-04.00(1.32m) 1  
14 Vowell, Allissa 9 Lennard 4-02.00(1.27m) 1  
-- Attilus, Kenflore 9 Naples NH(--) 1  
-- Lindsey, Caitlin 12 Port Charlotte DNS(--) 1  
 
Womens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 St Jean, Liciane 12 Lely 17-08.50(5.40m) nwi 1 10
2 Williams, Camary 11 Cape Coral 17-03.75(5.28m) nwi 1 8
3 Cube, Jeanna 10 Osceola 17-02.25(5.24m) nwi 1 6
4 Brown, Daisha 10 Largo 16-09.75(5.12m) nwi 1 5
5 Cook-Martin, Chais 11 Boca Ciega 16-08.25(5.09m) nwi 1 4
6 Chase, Arielle 11 Port Charlotte 16-07.50(5.07m) nwi 1 3
7 Benton, LouAnn 12 Lennard 16-06.00(5.03m) nwi 1 2
8 Latham, Alyssa 12 Charlotte 16-03.50(4.97m) nwi 1 1
9 Williams, Sequoya 10 Strawberry Crest 15-11.25(4.86m) nwi 1  
10 Fletcher, Jerosan 10 Gibbs 15-11.00(4.85m) nwi 1  
11 Williams, Shantoy 10 Lely 15-07.00(4.75m) nwi 1  
12 Langaigne, Anika 12 Port Charlotte 15-06.25(4.73m) nwi 1  
13 Selders, Jessica 12 Charlotte 15-05.75(4.72m) nwi 1  
14 Platt, Ashley 11 Lakewood Ranch 15-05.00(4.70m) nwi 1  
15 Waithe, DeAngeliqu 10 East Lee County 15-02.50(4.64m) nwi 1  
-- Dennard, Dejoun 11 Armwood DNS(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 St Jean, Liciane 12 Lely 38-00.50(11.60m) nwi 1 10
2 Cook-Martin, Chais 11 Boca Ciega 37-07.50(11.47m) nwi 1 8
3 Brown, Daisha 10 Largo 36-05.00(11.10m) nwi 1 6
4 Chase, Arielle 11 Port Charlotte 36-04.00(11.07m) nwi 1 5
5 Benton, LouAnn 12 Lennard 35-11.75(10.97m) nwi 1 4
6 Elliott, Monique 11 Ida S. Baker 35-11.50(10.96m) nwi 1 3
7 Cube, Jeanna 10 Osceola 35-10.50(10.93m) nwi 1 2
8 Walker, Aliyah 12 Gulf Coast 32-11.25(10.04m) nwi 1 1
9 Williams, Mariah 12 Sarasota 32-10.75(10.03m) nwi 1  
10 Jackson, Rheya 9 Lakewood Ranch 32-09.00(9.98m) nwi 1  
11 St Louis, Magdala 12 Port Charlotte 32-07.25(9.94m) nwi 1  
12 Green, Natalie 12 Port Charlotte 32-06.75(9.93m) nwi 1  
13 Williams, Shantoy 10 Lely 32-01.00(9.78m) nwi 1  
14 Bethune, Jessica 12 Gibbs 31-04.00(9.55m) nwi 1  
15 Gregory, Erin 11 Strawberry Crest 29-11.50(9.13m) nwi 1  
-- Dennard, Dejoun 11 Armwood DNS(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Saurbier, Brooke 12 Barron Collier 10-06.00(3.20m) 1 10
2 Kistemaker, Jennif 9 Osceola 10-06.00(3.20m) 1 8
3 Chang, Nicole 12 Sarasota 10-06.00(3.20m) 1 6
4 Fowlie, Julia 10 Charlotte 9-06.00(2.90m) 1 5
5 Paisan, Tessa 10 Barron Collier 9-06.00(2.90m) 1 3.50
5 Nadeau, Bailey 11 Gulf Coast 9-06.00(2.90m) 1 3.50
7 Haynes, Marina 10 Lakewood Ranch 9-00.00(2.74m) 1 2
10 Kasmiriski, Samant 12 Venice 8-06.00(2.59m) 1  
11 Lanier, Bridget 11 Braden River 8-06.00(2.59m) 1  
12 Heidenreich, Hanna 12 Lely 8-06.00(2.59m) 1  
8 Coppone, Nicole 12 Boca Ciega 8-06.00(2.59m) 1 0.50
8 Powell, Seles 12 East Bay 8-06.00(2.59m) 1 0.50
13 flynn, maggie 10 Venice 8-00.00(2.44m) 1  
14 Cruz, Deanice 11 Strawberry Crest 7-06.00(2.29m) 1  
15 Morris, Lauren 10 Largo 7-06.00(2.29m) 1  
-- Thompson, Brianna 9 Boca Ciega NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Adaptive - Team Rankings - 1 Events Scored =============================================================================== 1) North Fort Myers HS 10 Women - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Lely HS 61 2) Lakewood Ranch HS 57 3) Osceola HS (Seminole) 40 4) Gulf Coast HS 39.50 5) Palmetto Ridge HS 39 5) Naples HS 39 7) Sarasota HS 34 8) Charlotte HS 33 9) Cape Coral HS 31 10) Estero HS 28 11) Palmetto Senior HS 27 12) Barron Collier HS 25.50 13) Fort Myers HS 25 13) Largo HS 25 15) Ida S. Baker HS 21 15) Port Charlotte HS 21 17) Brandon HS 13 17) Venice HS 13 19) Boca Ciega HS 12.50 20) North Fort Myers HS 11 21) Strawberry Crest HS 10 22) Lennard HS 9 22) East Lee County HS 9 24) Dunedin HS 7 24) Tarpon Springs HS 7 24) South Fort Myers HS 7 27) Armwood HS 6 28) East Bay HS 5.50 29) Bayshore HS 4 30) Gibbs HS 1 Men - Varsity - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Armwood HS 74 2) Gibbs HS 56 3) Fort Myers HS 53 4) East Lee County HS 51 5) Ida S. Baker HS 44 6) Palmetto Ridge HS 42 7) Naples HS 41 8) Charlotte HS 40 9) Dunedin HS 31 10) Estero HS 28 10) East Bay HS 28 12) Island Coast 23 12) Boca Ciega HS 23 14) Port Charlotte HS 21 15) Palmetto Senior HS 19 16) Barron Collier HS 17 17) Lely HS 15 18) Gulf Coast HS 11 18) South Fort Myers HS 11 20) Venice HS 7 20) Osceola HS (Seminole) 7 22) Sarasota HS 5 23) Bayshore HS 4 24) Largo HS 3 24) Lakewood Ranch HS 3 24) Strawberry Crest HS 3 27) Northeast HS (St. Petersbu 2 28) Lennard HS 1

 


 
 
Post as: 
History for Florida FHSAA 3A Region 3
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 11 2    
2013 1   2 1250  
2012 2 5 3 1  
2011 1   1    
Hashtags: #fhsaa