Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section

Published by
Matt   on May 21 2010, 07:58 AM
California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section - May 21, 2010
CA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sabo, Sean 11 Pleasant Valley 11.06 nwi 1  
2 Christensen, Clayton 9 West Valley 11.76 nwi 1  
3 Dressel, Jerad 10 Central Valley 11.96 nwi 1  
4 Welch, Izzy 9 Paradise 11.98 nwi 1  
5 Strickland, Colton 10 West Valley 12.09 nwi 1  
6 Henneberry, Ethan 10 Pleasant Valley 12.24 nwi 1  
7 Casas, Christian 10 Foothill (Palo C 12.37 nwi 1  
8 Hernandez, Raul 10 Chico 12.54 nwi 1  
 
Mens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Silveria, Colton 12 Central Valley 11.06 nwi 1  
2 Lawson, Marcial 12 Foothill (Palo C 11.19 nwi 1  
3 Foster, Jeffrey 11 Red Bluff 11.43 nwi 1  
4 Sloggy, Nick 12 Chico 11.49 nwi 1  
5 Thomas, Benjamin 12 Lassen 11.58 nwi 1  
6 Morales, Jake 12 West Valley 11.73 nwi 1  
7 Rodriguez, Marco 12 Red Bluff 12.05 nwi 1  
 
Mens 200m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Christensen, Clayton 9 West Valley 23.84 nwi 1  
2 Sabo, Sean 11 Pleasant Valley 23.86 nwi 1  
3 Dressel, Jerad 10 Central Valley 24.11 nwi 1  
4 Jordan, Roach 10 Pleasant Valley 24.34 nwi 1  
5 Mccone, Conner 9 Anderson 24.63 nwi 1  
6 Iverson, Zach 10 Red Bluff 25.19 nwi 1  
7 Strickland, Colton 10 West Valley 25.25 nwi 1  
8 York, Justin 9 Oroville 25.35 nwi 1  
 
Mens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Silveria, Colton 12 Central Valley 22.76 nwi 1  
2 Lawson, Marcial 12 Foothill (Palo C 22.80 nwi 1  
3 Dressel, Ben 12 Central Valley 23.49 nwi 1  
4 Foster, Jeffrey 11 Red Bluff 23.50 nwi 1  
5 Passwaters, Joseph 12 Lassen 23.93 nwi 1  
6 Morales, Jake 12 West Valley 24.08 nwi 1  
7 Mccartin, Casey 12 Paradise 24.18 nwi 1  
 
Mens 400m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Iverson, Zach 10 Red Bluff 53.74 1  
2 McInnis, Jonah 10 Red Bluff 54.25 1  
3 Cox, Brad 9 Pleasant Valley 54.41 1  
4 Schaake, Bryan 9 Lassen 55.21 1  
5 Stoffel, Austin 10 Pleasant Valley 55.73 1  
6 Cline, Cj 9 Paradise 56.02 1  
7 Emershy, Jeremiah 9 Anderson 56.08 1  
8 Bachman, Christian 10 Anderson 57.53 1  
 
Mens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fanton, Joseph 12 Shasta 52.46 1  
2 Lamkin, Austin 11 Enterprise 52.48 1  
3 Dow, Dillon 11 Yreka 52.55 1  
4 Blaser, Grant 12 Red Bluff 53.57 1  
5 Morales, Jake 12 West Valley 53.66 1  
6 Dressel, Ben 12 Central Valley 53.90 1  
7 Booth, D 10 Pleasant Valley 55.77 1  
 
Mens 800m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Buroz, Nimai 9 Chico 2:08.85 1  
2 Jensen, Hunter 9 Shasta 2:09.36 1  
3 Midkiff, Chris 9 Chico 2:11.52 1  
4 Thorpe, Dallas 10 Chico 2:11.79 1  
5 Stockton, Ryan 9 West Valley 2:13.46 1  
6 Johnson, Matt 9 Oroville 2:16.27 1  
7 Raya, Jose 10 Anderson 2:16.90 1  
8 Pahua, Luis 10 Corning 2:22.35 1  
 
Mens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parker, Daniel 12 Chico 1:56.89 1  
2 Jorgensen, Kevin 12 Yreka 1:58.44 1  
3 Burton, Chas 12 Chico 1:59.65 1  
4 Shoop, Devin 12 Red Bluff 2:00.39 1  
5 Torres, Jose 12 Corning 2:01.89 1  
6 Neill, Eric 10 Yreka 2:06.53 1  
7 Wright, Jordan 11 Oroville 2:06.95 1  
 
Mens 1600m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Buroz, Nimai 9 Chico 4:50.39 1  
2 Bransky, Samuel 10 Chico 4:52.05 1  
3 Midkiff, Chris 9 Chico 4:54.97 1  
4 Schaake, Bryan 9 Lassen 4:55.75 1  
5 Heinemann, Noah 9 Pleasant Valley 4:57.79 1  
6 Stockton, Ryan 9 West Valley 5:05.73 1  
7 Lucero, Jacob 10 West Valley 5:15.17 1  
-- Collins, John 10 Enterprise NT 1  
 
Mens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parker, Daniel 12 Chico 4:18.47 1  
2 D'Acquisto, Domenic 11 Enterprise 4:21.77 1  
3 KAYLOR, ZACH 12 Enterprise 4:32.99 1  
4 Brandt, Russel 11 Oroville 4:36.56 1  
5 Teesdale, Ryan 11 Foothill (Palo C 4:38.34 1  
6 McBride, Forrest 12 West Valley 4:39.78 1  
7 Neill, Eric 10 Yreka 4:48.67 1  
 
Mens 3200m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Meredith, Tony 10 Foothill (Palo C 10:35.17 1  
2 Geltz, Dillon 10 Oroville 10:45.50 1  
3 Bransky, Samuel 10 Chico 11:02.35 1  
4 Noble, Kevin 9 Central Valley 11:33.82 1  
5 Mcconnell, Alex 9 Lassen 11:39.78 1  
-- Collins, John 10 Enterprise NT 1  
 
Mens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 KAYLOR, ZACH 12 Enterprise 9:42.64 1  
2 Dowdin, Tom 12 Chico 9:46.11 1  
3 Moore, Anthony 12 Shasta 10:09.86 1  
4 McBride, Forrest 12 West Valley 10:19.70 1  
5 Laurie, Payton 12 Pleasant Valley 10:21.04 1  
6 Teesdale, Ryan 11 Foothill (Palo C 10:21.79 1  
7 Williams, Timmy 10 Yreka 10:36.00 1  
 
Mens 110m Hurdles Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Andre 10 Chico 15.77 1  
2 Lehman, Cody 10 Red Bluff 15.81 1  
3 Whited, Jd 10 Corning 16.94 1  
4 Fitzhugh, Andrew 9 Enterprise 17.17 1  
5 Williamsen, Zack 10 Pleasant Valley 17.29 1  
6 Robbins, Jesse 10 West Valley 17.33 1  
7 Bocker, Joshua 10 West Valley 18.07 1  
8 Smith, Ty 10 Red Bluff 18.15 1  
 
Mens 110m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Anthony 12 Enterprise 14.79 1  
2 Potillor, Bryston 11 Enterprise 15.38 1  
3 Emmons, Corrie 12 Chico 15.42 1  
4 Hickson, Taylor 12 Red Bluff 15.81 1  
5 Memmott, Brad 12 Lassen 15.94 1  
6 Wright, Luke 10 West Valley 16.26 1  
7 Schanuth, Wes 12 West Valley 16.54 1  
8 Hemmingsen, Gary 11 Pleasant Valley 17.28 1  
 
Mens 300m Hurdles Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williamsen, Zack 10 Pleasant Valley 42.00 1  
2 Robbins, Jesse 10 West Valley 42.62 1  
3 Matson, Nathan 10 Yreka 44.10 1  
4 Fitzhugh, Andrew 9 Enterprise 45.43 1  
5 Williams, Jeremy 9 Paradise 48.01 1  
6 Smith, Ty 10 Red Bluff 49.36 1  
 
Mens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Anthony 12 Enterprise 39.42 1  
2 Emmons, Corrie 12 Chico 41.10 1  
3 Booth, D 10 Pleasant Valley 41.49 1  
4 Weinrich, Jason 11 Chico 41.92 1  
5 Potillor, Bryston 11 Enterprise 43.01 1  
6 Schanuth, Wes 12 West Valley 43.32 1  
7 Memmott, Brad 12 Lassen 43.69 1  
8 Porter, Travis 11 West Valley 44.92 1  
 
Mens 4x100m Relay Junior Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Sabo, Jordan,
Duong, Henneber
  Pleasant Valley 46.49 1  
2 Bennett, Christen,
Bocker, Strickla
  West Valley 46.68 1  
3 Saelee, Thompson,
Fitzhugh, Stevens
  Enterprise 47.32 1  
4 Emershy, Mogni,
Bachman, Mccone
  Anderson 48.02 1  
5 Faeth, Gomez,
Ragone, Smith
  Red Bluff 48.11 1  
6 Mann, Kepon,
Casas, Gardner
  Foothill (Palo C 48.13 1  
7 Rokoika, Amaya,
Welch, Williams
  Paradise 48.41 1  
8 Medico, Park,
Curley, Arnold
  Lassen 51.96 1  
 
Mens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Taylor, Lawson,
Halverso, Rothwell
  Foothill (Palo C 44.44 1  
2 Beaudett, Prazenic,
Jones, Silveria
  Central Valley 45.25 1  
3 Wolcott, Valencia,
Wallace, Hemmings
  Pleasant Valley 45.47 1  
4 Dobbins, Hanna,
Sloggy, Penick
  Chico 45.55 1  
5 Blaser, Dahlberg,
Foster, Hickson
  Red Bluff 45.77 1  
6 Kleier, Erhard,
Arnett, Weddle
  Yreka 46.15 1  
7 Potillor, Stevens,
Williams, Williams
  Enterprise 46.39 1  
8 Davis, Thomas,
Park, Passwate
  Lassen 46.64 1  
 
Mens 4x400m Relay Junior Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Iverson, Mcinnis,
Faeth, Ragone
  Red Bluff 3:42.93 1  
2 Duong, Cox,
Stoffel, Roach
  Pleasant Valley 3:43.54 1  
3 Bass, Bass,
Buroz, Cherring
  Chico 3:45.16 1  
4 York, Cordeiro,
Geltz, Johnson
  Oroville 3:50.07 1  
5 Robbins, Dyche,
Furio, Bennett
  West Valley 3:55.76 1  
6 Mccone, Bachman,
Emershy, Silva
  Anderson 3:57.96 1  
7 Campball, Ostmeyer,
Toland, Schaake
  Lassen 4:01.93 1  
 
Mens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lamkin, Tofflemi,
Williams, Williams
  Enterprise 3:27.82 1  
2 Cherring, Emmons,
Sloggy, Parker
  Chico 3:28.53 1  
3 Dalton, Putman,
Taylor, Cloney
  Foothill (Palo C 3:34.17 1  
4 Blaser, Foster,
Shoop, Rodrigue
  Red Bluff 3:34.82 1  
5 Arnett, Erhard,
Cox, Neill
  Yreka 3:37.19 1  
6 Booth, Ruth,
Wallace, Valencia
  Pleasant Valley 3:39.54 1  
6 Morales, Mcbride,
Schali, Peltier
  West Valley 3:39.54 1  
8 Davis, Passwate,
Salem, Vice
  Lassen 3:43.73 1  
 
Mens Shot Put Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kennedy, Ryan 10 Yreka 48-07.50(14.82m) 1  
1 Scribner, Erik 10 Central Valley 48-07.50(14.82m) 1  
3 Lightfoot, Dominic 10 Red Bluff 46-01.00(14.05m) 1  
4 Skaggs, Jeff 10 Red Bluff 45-07.00(13.89m) 1  
5 Jarrett, Mitchell 10 Lassen 43-07.00(13.28m) 1  
6 Kuzmack, Peter 10 Lassen 43-01.00(13.13m) 1  
7 Oliver, Kole 10 Foothill (Palo C 42-11.25(13.09m) 1  
8 Colwell, Alan 10 Foothill (Palo C 41-05.50(12.64m) 1  
 
Mens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wolf, Tyler 11 Yreka 50-09.00(15.47m) 1  
2 Wilson, Dallas 12 Central Valley 50-08.50(15.46m) 1  
3 Miller, Zach 12 West Valley 50-08.50(15.46m) 1  
4 Harper, Kobbie 11 West Valley 50-01.00(15.27m) 1  
5 Ashurst Fagan, Tyler 11 Shasta 48-07.00(14.81m) 1  
6 Thompson, Alex 11 Oroville 46-00.50(14.03m) 1  
7 Batdorf, Jacob 12 Foothill (Palo C 45-10.50(13.98m) 1  
8 Valli, Andrew 12 Shasta 43-11.25(13.39m) 1  
 
Mens Discus Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Castillo, Sam 10 Pleasant Valley 123-03(37.57m) 1  
2 Lightfoot, Dominic 10 Red Bluff 118-06(36.12m) 1  
3 Gabb, Matt 10 Paradise 115-01(35.08m) 1  
4 Skaggs, Jeff 10 Red Bluff 113-11(34.72m) 1  
5 Kuzmack, Peter 10 Lassen 113-08(34.65m) 1  
6 Jarrett, Mitchell 10 Lassen 112-07(34.32m) 1  
7 Garrett, Trevor 10 Enterprise 110-02(33.58m) 1  
8 Janulewicz, Dylan 10 Central Valley 109-02(33.27m) 1  
 
Mens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mataia, Europa 12 Anderson 163-08(49.89m) 1  
2 Wilson, Dallas 12 Central Valley 150-06(45.87m) 1  
3 Ramage, Cody 11 Shasta 146-08(44.70m) 1  
4 Lamott, Tyler 11 Chico 144-01(43.92m) 1  
5 Jenkins, Kevin 12 Oroville 141-07(43.15m) 1  
6 Miller, Zach 12 West Valley 138-03(42.14m) 1  
7 Miranda, Jesse 12 Enterprise 133-07(40.72m) 1  
 
Mens High Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kepon, Davis 9 Foothill (Palo C 5-08.00(1.73m) 1  
2 Hall, Travis 9 Enterprise 5-08.00(1.73m) 1  
3 Low, Connor 9 West Valley 5-08.00(1.73m) 1  
4 Dyche, Hunter 10 West Valley 5-06.00(1.68m) 1  
5 Brown, Brett 10 Pleasant Valley 5-06.00(1.68m) 1  
6 Troudy, Ryan 9 Pleasant Valley 5-04.00(1.63m) 1  
7 Rokoika, Epa 10 Paradise 5-04.00(1.63m) 1  
10 Ostmeyer, Jake 9 Lassen 5-02.00(1.57m) 1  
8 Halverson, Nicholas 9 Foothill (Palo C 5-02.00(1.57m) 1  
8 Cordeiro, Max 10 Oroville 5-02.00(1.57m) 1  
-- Sampson, Brian 9 Yreka NH(--) 1  
 
Mens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Anthony 12 Enterprise 6-06.00(1.98m) 1  
2 Cunningham, Jovon 11 Enterprise 6-04.00(1.93m) 1  
3 Hickson, Taylor 12 Red Bluff 6-02.00(1.88m) 1  
4 Rothwell, Mark 12 Foothill (Palo C 6-00.00(1.83m) 1  
5 Weinrich, Jason 11 Chico 6-00.00(1.83m) 1  
6 Cox, Jeremy 10 Yreka 5-10.00(1.78m) 1  
7 Glover, Blaine 12 Corning 5-06.00(1.68m) 1  
7 Stevenson, Tyler 12 West Valley 5-06.00(1.68m) 1  
 
Mens Long Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Saelee, Sen 10 Enterprise 18-08.00(5.69m) nwi 1  
2 Whited, Jd 10 Corning 18-02.00(5.54m) nwi 1  
3 Hall, Travis 9 Enterprise 18-00.50(5.50m) nwi 1  
4 Maphet, Tim 10 Yreka 17-04.00(5.28m) nwi 1  
5 Smith, Ty 10 Red Bluff 17-03.00(5.26m) nwi 1  
6 Low, Connor 9 West Valley 17-03.00(5.26m) nwi 1  
7 Schaake, Bryan 9 Lassen 16-00.00(4.88m) nwi 1  
 
Mens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, James 12 Enterprise 22-00.75(6.72m) nwi 1  
2 Sloggy, Nick 12 Chico 21-07.50(6.59m) nwi 1  
3 Cunningham, Jovon 11 Enterprise 21-06.00(6.55m) nwi 1  
4 Hickson, Taylor 12 Red Bluff 20-02.50(6.16m) nwi 1  
5 Eng, Sarome 11 Yreka 19-08.00(5.99m) nwi 1  
6 Glover, Blaine 12 Corning 19-06.00(5.94m) nwi 1  
7 Schanuth, Wes 12 West Valley 19-05.00(5.92m) nwi 1  
8 Emry, Matt 11 Central Valley 19-01.00(5.82m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McInnis, Jonah 10 Red Bluff 40-03.25(12.27m) nwi 1  
2 Whited, Jd 10 Corning 40-01.00(12.22m) nwi 1  
3 Low, Connor 9 West Valley 37-10.00(11.53m) nwi 1  
4 Saelee, Sen 10 Enterprise 37-00.75(11.30m) nwi 1  
5 Hall, Travis 9 Enterprise 36-03.25(11.06m) nwi 1  
6 Schneringer, Justin 10 Chico 36-01.00(11.00m) nwi 1  
7 Sampson, Brian 9 Yreka 35-11.75(10.97m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cunningham, Jovon 11 Enterprise 45-10.25(13.98m) nwi 1  
2 Williams, James 12 Enterprise 43-07.25(13.29m) nwi 1  
3 August, Todd 11 Enterprise 40-02.00(12.24m) nwi 1  
4 Potillor, Bryston 11 Enterprise 39-11.50(12.18m) nwi 1  
5 Allmond, Josephus 12 Pleasant Valley 39-07.50(12.08m) nwi 1  
6 Eng, Sarome 11 Yreka 39-02.25(11.94m) nwi 1  
7 Stevenson, Tyler 12 West Valley 38-10.25(11.84m) nwi 1  
8 Low, Tyler 11 West Valley 38-04.75(11.70m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Johnson, Matt 9 Oroville 11-00.00(3.35m) 1  
2 Read, Elijah 10 West Valley 10-06.00(3.20m) 1  
2 Hernandez, Kyler 10 West Valley 10-06.00(3.20m) 1  
4 Schafer, Dean 10 Yreka 10-00.00(3.05m) 1  
5 Christensen, Clayton 9 West Valley 9-06.00(2.90m) 1  
6 Coats, Cameron 9 Enterprise 9-00.00(2.74m) 1  
7 Early, Spencer 9 Enterprise 7-06.00(2.29m) 1  
 
Mens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Weddle, Dylan 12 Yreka 12-06.00(3.81m) 1  
2 Mcfarlane, Nathan 11 Enterprise 12-00.00(3.66m) 1  
3 Dow, Dillon 11 Yreka 11-06.00(3.51m) 1  
4 Wilkins, Tyler 12 Shasta 11-00.00(3.35m) 1  
5 Warren, Jayson 10 West Valley 10-06.00(3.20m) 1  
6 Mcclaflin, Devon 11 Yreka 10-06.00(3.20m) 1  
7 Laskowsky, Will 12 Enterprise 10-00.00(3.05m) 1  
8 Zavala, Jose 11 Oroville 9-06.00(2.90m) 1  
 
Womens 100m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Yamada Bryant, Malia 10 Chico 13.74 nwi 1  
2 Moore, Morghan 9 Red Bluff 13.76 nwi 1  
3 Martin, Portia 9 Lassen 13.78 nwi 1  
4 Thomas, Julia 10 Chico 13.90 nwi 1  
5 Serota, Autumn 10 West Valley 14.04 nwi 1  
6 Smith Conrad, Joanna 9 Red Bluff 14.17 nwi 1  
7 Simpson, Geneva 9 West Valley 14.55 nwi 1  
 
Womens 100m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Finley, Gabrielle 10 Pleasant Valley 12.88 nwi 1  
2 Barnett, Kasey 12 Chico 13.07 nwi 1  
3 Bartlett, Dalanne 11 Enterprise 13.10 nwi 1  
4 Bruyette, Taylor 12 Yreka 13.34 nwi 1  
5 Whitburn, Brooke 9 Pleasant Valley 13.36 nwi 1  
6 Leskowitz, Shannon 12 Yreka 13.58 nwi 1  
7 Fitzhugh, Karle 12 Shasta 13.83 nwi 1  
8 Bullington, Victoria 11 West Valley 13.86 nwi 1  
 
Womens 200m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hinkston, Alana 10 Red Bluff 28.15 nwi 1  
2 Reineman, Catherine 10 Red Bluff 29.30 nwi 1  
3 Weiler, Julieanna 9 West Valley 29.47 nwi 1  
4 Stevens, Megan 9 Paradise 29.51 nwi 1  
5 Smith Conrad, Joanna 9 Red Bluff 30.14 nwi 1  
 
Womens 200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Finley, Gabrielle 10 Pleasant Valley 26.92 nwi 1  
2 DeBonis, Cassie 12 West Valley 27.26 nwi 1  
3 Bartlett, Dalanne 11 Enterprise 27.47 nwi 1  
4 Lora, James 11 Shasta 28.07 nwi 1  
5 Luppino, Roxanne 11 Red Bluff 28.30 nwi 1  
6 Whitburn, Brooke 9 Pleasant Valley 28.37 nwi 1  
7 Bruyette, Taylor 12 Yreka 28.55 nwi 1  
8 Hayward, Dani 9 West Valley 29.68 nwi 1  
 
Womens 400m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hinkston, Alana 10 Red Bluff 1:03.24c 1  
2 Bullert, Cassi 9 Foothill (Palo C 1:03.86c 1  
3 Stevens, Megan 9 Paradise 1:05.62c 1  
4 Hollmer, Jackie 9 West Valley 1:05.68c 1  
5 Reynolds, Bella 10 Chico 1:06.86c 1  
6 Mccoy, Caitlin 9 Corning 1:06.89c 1  
7 Willis, Allison 10 Chico 1:08.39c 1  
8 Serota, Autumn 10 West Valley 1:08.59c 1  
 
Womens 400m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Atkins, Kody 10 Chico 59.63 1  
2 DeBonis, Cassie 12 West Valley 1:01.71c 1  
3 Osuna, Michelle 11 Shasta 1:02.36c 1  
4 Roi, Jessica 12 Foothill (Palo C 1:03.92c 1  
5 Cinquini, Whitney 10 Chico 1:04.01c 1  
6 Ahiligwo, Jonelle 10 Chico 1:04.58c 1  
7 Hinkle, Corinne 10 West Valley 1:04.91c 1  
8 Hayward, Dani 9 West Valley 1:05.13c 1  
 
Womens 800m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Reyes, Rosaura 9 Oroville 2:34.43 1  
2 Richardson, Kaila 9 Chico 2:35.17 1  
3 Schneider, Katelyn 9 Pleasant Valley 2:38.86 1  
4 Williams, Allie 10 Chico 2:42.17 1  
5 Gamer, Michelle 9 Paradise 2:48.70 1  
6 Phelps, Morgan 9 West Valley 2:59.38 1  
7 Edwards, Miranda 9 Anderson 3:18.63 1  
 
Womens 800m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Atkins, Kody 10 Chico 2:23.37 1  
2 Lora, James 11 Shasta 2:24.01 1  
3 Brandt, Sarah 11 Oroville 2:25.53 1  
4 Roi, Jessica 12 Foothill (Palo C 2:28.44 1  
5 Costa, Amanda 10 Chico 2:29.96 1  
6 Hinkle, Corinne 10 West Valley 2:30.24 1  
7 Dorman, Hannah 9 West Valley 2:36.21 1  
8 Feranna, Brooke 11 Central Valley 2:44.77 1  
 
Womens 1600m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Reyes, Rosaura 9 Oroville 5:58.11 1  
2 Kimball, Tyleen 10 Lassen 5:59.70 1  
3 Westlund, Kathryn 10 Chico 6:02.16 1  
4 Defillipo, Kelsey 9 Foothill (Palo C 6:08.14 1  
5 Parsons, Miranda 10 Yreka 6:12.41 1  
6 Sjoberg, Kate 9 West Valley 6:13.74 1  
 
Womens 1600m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stratton, Annie 9 Paradise 5:21.67 1  
2 Heflin, Tiffany 11 Lassen 5:22.78 1  
3 Dorman, Hannah 9 West Valley 5:27.35 1  
4 Storms, Corissa 11 West Valley 5:29.17 1  
5 Canchola, Jessica 10 Pleasant Valley 5:30.66 1  
6 Brandt, Sarah 11 Oroville 5:46.27 1  
7 Feranna, Brooke 11 Central Valley 5:56.91 1  
8 Finn, Molly 11 Oroville 6:15.03 1  
 
Womens 3200m Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Copeland, Jessica 9 Foothill (Palo C 13:06.60 1  
2 Defillipo, Kelsey 9 Foothill (Palo C 13:15.16 1  
3 Parsons, Miranda 10 Yreka 13:22.29 1  
4 Kimball, Tyleen 10 Lassen 13:27.86 1  
5 Pabloff, Sonia 10 Foothill (Palo C 14:05.26 1  
6 Sjoberg, Kate 9 West Valley 14:11.55 1  
7 Lo, Poho 9 Pleasant Valley 14:26.96 1  
 
Womens 3200m Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Heflin, Tiffany 11 Lassen 11:36.50 1  
2 Storms, Corissa 11 West Valley 11:46.00 1  
3 Dorman, Hannah 9 West Valley 11:46.74 1  
4 Grant, Azure 9 Chico 12:08.97 1  
5 Reed, Lorena 10 Chico 12:32.65 1  
6 Blee, Alex 12 Pleasant Valley 12:38.22 1  
7 Ducazau, Megan 11 Foothill (Palo C 12:55.67 1  
 
Womens 100m Hurdles Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thomas, Julia 10 Chico 17.12 1  
2 Allen, Stephanie 10 Chico 17.19 1  
3 Bower, Amy 10 Chico 17.46 1  
4 Pfrimmer, Taryn 10 West Valley 17.71 1  
5 Riley, Savanna 10 West Valley 17.81 1  
6 Wahl, Amy 9 Foothill (Palo C 17.87 1  
7 Henson, Angela 9 Yreka 18.19 1  
8 Peletta, Nicole 10 Enterprise 21.35 1  
 
Womens 100m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lambert, Taylor 12 West Valley 16.24 1  
2 Kurnizki, Carolyn 12 Chico 16.57 1  
3 Quigley, Lindsay 11 Paradise 16.60 1  
4 Sullivan-hames, Maddie 10 Chico 17.25 1  
5 Moynahan, Kelsey 11 Enterprise 17.54 1  
6 Bartel, Anna 12 Chico 17.65 1  
7 Yaple, Alexis 10 Yreka 17.83 1  
8 Mackie, Bre 11 Central Valley 18.40 1  
 
Womens 300m Hurdles Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Allen, Stephanie 10 Chico 52.28 1  
2 Bower, Amy 10 Chico 52.81 1  
3 Wahl, Amy 9 Foothill (Palo C 53.36 1  
4 Hollmer, Jackie 9 West Valley 53.80 1  
5 Wiggins, Julianna 9 Paradise 56.10 1  
6 Riley, Savanna 10 West Valley 57.17 1  
7 Pfrimmer, Taryn 10 West Valley 57.18 1  
 
Womens 300m Hurdles Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lambert, Taylor 12 West Valley 47.76 1  
2 Waldorf, Heather 11 Chico 49.13 1  
3 Ostrom, Marleigh 10 West Valley 51.24 1  
4 Kurnizki, Carolyn 12 Chico 52.23 1  
5 Stonier, Kelsey 10 Yreka 52.50 1  
6 Vanschooten, Jaclyn 11 Enterprise 52.65 1  
7 Jensen, Misty 12 West Valley 52.90 1  
8 Pinson, Kayla 11 Oroville 55.00 1  
 
Womens 4x100m Relay Junior Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hinkston, Slade,
Moore, Smith Co
  Red Bluff 52.29 1  
2 Serota, Weiler,
Simpson, Sims
  West Valley 54.33 1  
3 Fricke, Reynolds,
Eckert, Lucena
  Chico 55.18 1  
4 Adams, Calderon,
Mason, Mccoy
  Corning 55.20 1  
5 Heinz, Wahl,
Zanotell, Bullert
  Foothill (Palo C 55.25 1  
6 Berry, Burns,
Brittany, Behring
  Pleasant Valley 55.96 1  
7 Evenhoe, Conard-m,
Regelin, Swaggert
  Anderson 56.58 1  
 
Womens 4x100m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Debonis, Vasquez,
Lambert, Bullingt
  West Valley 52.24 1  
2 Barnett, Kurnizki,
Chu, Buck
  Chico 52.26 1  
3 Cummings, Williams,
Jackson, Stone
  Foothill (Palo C 52.55 1  
4 Ballue, Bruyette,
Stonier, Leskowit
  Yreka 52.92 1  
5 Ross, Wright,
Fitzhugh, Steinber
  Shasta 53.23 1  
6 Porter, Guilbalt,
Finley, Whitburn
  Pleasant Valley 53.34 1  
7 Carlon, Carrillo,
Shea, Luppino
  Red Bluff 53.68 1  
 
Womens 4x400m Relay Junior Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Hinkston, Slade,
Kittle, Wood
  Red Bluff 4:24.42 1  
2 Allen, Thomas,
Willis, Reynolds
  Chico 4:30.43 1  
3 Hollmer, Canavan,
Serota, Weiler
  West Valley 4:39.90 1  
4 Defillip, Eoff,
Zanotell, Bullert
  Foothill (Palo C 4:46.06 1  
5 King, Bomactao,
Berry, Conry
  Pleasant Valley 4:47.51 1  
6 Mccoy, Vazquez,
Torres, Miranda
  Corning 4:48.54 1  
7 Edwards, Marshall,
Miche, Swaggert
  Anderson 5:09.79 1  
 
Womens 4x400m Relay Varsity Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Ahiligwo, Waldorf,
Cinquini, Atkins
  Chico 4:12.24 1  
2 Lambert, Hinkle,
Ostrom, Hayward
  West Valley 4:17.72 1  
3 Annis, James,
Wright, Osuna
  Shasta 4:19.95 1  
4 Carlon, Carrillo,
Eicholtz, Luppino
  Red Bluff 4:21.06 1  
5 Peregoy, Stratton,
Quigley, Roberts
  Paradise 4:22.48 1  
6 Ballue, Pyles,
Borg, Bruyette
  Yreka 4:28.71 1  
7 Johnson, Pinson,
Finn, Brandt
  Oroville 4:38.39 1  
 
Womens Shot Put Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rector, Meaggan 10 Red Bluff 37-07.00(11.46m) 1  
2 Cunningham, Tia 9 Enterprise 34-05.00(10.49m) 1  
3 Heintz, Eva 10 Yreka 33-03.00(10.13m) 1  
4 White, Kiana 9 Enterprise 30-05.50(9.28m) 1  
5 Hartman, Paige 9 Central Valley 29-02.50(8.90m) 1  
6 Barrett, Jackie 9 Chico 28-07.50(8.72m) 1  
7 Dickens, Victoria 10 West Valley 26-08.00(8.13m) 1  
8 Anderson, Jane 9 Chico 26-01.00(7.95m) 1  
 
Womens Shot Put Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Porter, Jazmin 12 Shasta 40-07.00(12.37m) 1  
2 Adkins, Paige 11 West Valley 38-00.00(11.58m) 1  
3 Lawson, Ravien 12 Enterprise 33-08.50(10.27m) 1  
4 Scott, Carrie 11 Yreka 33-02.50(10.12m) 1  
5 Hanmore, Alyssa 10 Pleasant Valley 32-11.00(10.03m) 1  
6 Bigelow, Emily 11 Yreka 31-10.25(9.71m) 1  
7 Tice, Rachael 11 Pleasant Valley 31-02.00(9.50m) 1  
8 Diaz-pettyjohn, Veronica 11 Enterprise 31-00.00(9.45m) 1  
 
Womens Discus Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Heintz, Eva 10 Yreka 102-03(31.17m) 1  
2 Hartman, Paige 9 Central Valley 95-09(29.18m) 1  
3 Goble, Briana 9 Oroville 89-04(27.23m) 1  
4 Rector, Meaggan 10 Red Bluff 88-07(27.00m) 1  
5 Jarrett, Katheryn 9 Lassen 83-10(25.55m) 1  
6 Mccue, Mandi 9 Enterprise 83-08(25.50m) 1  
7 White, Kiana 9 Enterprise 81-04(24.79m) 1  
8 Cunningham, Tia 9 Enterprise 80-11(24.66m) 1  
 
Womens Discus Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Porter, Jazmin 12 Shasta 127-08(38.91m) 1  
2 Person, Hanna 11 Shasta 101-05(30.91m) 1  
3 Clemens, Kaela 12 Anderson 101-04(30.89m) 1  
4 Belser, Alyssa 12 Oroville 99-05(30.30m) 1  
5 Adkins, Paige 11 West Valley 97-04(29.67m) 1  
6 Scott, Carrie 11 Yreka 97-03(29.64m) 1  
7 Diaz-pettyjohn, Veronica 11 Enterprise 92-01(28.07m) 1  
8 Nooner, Kelcey 11 Corning 91-03(27.81m) 1  
 
Womens High Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kittle, Riley 10 Red Bluff 4-10.00(1.47m) 1  
2 Holloway, Aislyn 10 Paradise 4-08.00(1.42m) 1  
3 Joling, Shelby 9 Yreka 4-08.00(1.42m) 1  
4 Thomas, Shelby 9 Red Bluff 4-04.00(1.32m) 1  
5 Harris, Savannah 9 West Valley 4-04.00(1.32m) 1  
-- Greene, Amanda 10 Anderson NH(--) 1  
-- Briscoe, Rachel 10 Pleasant Valley NH(--) 1  
-- Simpson, Geneva 9 West Valley NH(--) 1  
 
Womens High Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mackie, Bre 11 Central Valley 5-04.00(1.63m) 1  
2 Fitzhugh, Karle 12 Shasta 5-02.00(1.57m) 1  
3 Sullivan-hames, Maddie 10 Chico 5-00.00(1.52m) 1  
4 Cochran, Meagan 11 Chico 5-00.00(1.52m) 1  
5 DeBonis, Cassie 12 West Valley 4-10.00(1.47m) 1  
6 Reyna, Abbrieanna 12 Foothill (Palo C 4-08.00(1.42m) 1  
7 Gabriele, Yui 11 Anderson 4-08.00(1.42m) 1  
-- Ostrom, Marleigh 10 West Valley NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bierwirth, Laura 10 Shasta 14-06.75(4.44m) nwi 1  
2 Wahl, Amy 9 Foothill (Palo C 14-06.50(4.43m) nwi 1  
3 Henson, Angela 9 Yreka 14-05.25(4.40m) nwi 1  
4 Behring, Meredith 10 Pleasant Valley 14-02.50(4.33m) nwi 1  
5 Mason, Nicole 10 Corning 13-08.00(4.17m) nwi 1  
6 Simpson, Geneva 9 West Valley 13-06.00(4.11m) nwi 1  
7 Thurman, Alexis 9 Red Bluff 13-02.25(4.02m) nwi 1  
 
Womens Long Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnett, Kasey 12 Chico 16-09.00(5.11m) nwi 1  
2 Cummings, Kathryn 11 Foothill (Palo C 16-07.00(5.05m) nwi 1  
3 Whitburn, Brooke 9 Pleasant Valley 16-06.50(5.04m) nwi 1  
4 Ballue, Tina 12 Yreka 16-03.25(4.96m) nwi 1  
5 Adkins, Paige 11 West Valley 15-06.25(4.73m) nwi 1  
6 Buck, Katie 11 Chico 15-06.00(4.72m) nwi 1  
7 Yaple, Alexis 10 Yreka 15-01.50(4.61m) nwi 1  
8 Vasquez, Kayla 10 West Valley 14-07.00(4.45m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Behring, Meredith 10 Pleasant Valley 30-11.75(9.44m) nwi 1  
2 Phillips, Rebecca 10 Enterprise 30-00.75(9.16m) nwi 1  
3 Lehfeldt, Erin 9 Chico 29-09.50(9.08m) nwi 1  
4 White, Kassidy 10 Enterprise 28-11.75(8.83m) nwi 1  
5 Andrus, Emily 9 Yreka 28-04.50(8.65m) nwi 1  
6 Kincaid, Lexi 10 West Valley 27-08.50(8.45m) nwi 1  
7 Lopez, Claudia 9 Lassen 27-07.75(8.43m) nwi 1  
8 Briscoe, Rachel 10 Pleasant Valley 27-06.00(8.38m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Varsity Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Barnett, Kasey 12 Chico 33-06.25(10.22m) nwi 1  
2 Hall, Samantha 11 Chico 30-03.75(9.24m) nwi 1  
3 Reyna, Abbrieanna 12 Foothill (Palo C 29-10.00(9.09m) nwi 1  
4 Freeze, Krista 10 Yreka 29-04.25(8.95m) nwi 1  
5 Adkins, Paige 11 West Valley 29-03.00(8.92m) nwi 1  
6 Mccue, Megan 12 Enterprise 29-02.50(8.90m) nwi 1  
7 Lawson, Ravien 12 Enterprise 27-05.50(8.37m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Junior Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Weiler, Julieanna 9 West Valley 8-00.00(2.44m) 1  
2 Sjoberg, Kate 9 West Valley 7-06.00(2.29m) 1  
3 Henson, Angela 9 Yreka 6-06.00(1.98m) 1  
 
Womens Pole Vault Varsity Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moynahan, Kelsey 11 Enterprise 10-00.00(3.05m) 1  
2 Clark, Caitlin 12 West Valley 9-06.00(2.90m) 1  
3 Maloney, Mattie 12 Corning 9-00.00(2.74m) 1  
3 Jensen, Misty 12 West Valley 9-00.00(2.74m) 1  
5 Vasquez, Kayla 10 West Valley 9-00.00(2.74m) 1  
6 Steinbergs, Korina 12 Shasta 8-06.00(2.59m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:  
Post as: 
History for California CIF NS Division 1 Championships - Northern Section
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   2    
2013 1   1    
2012 1   1    
2010 1   1