Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Nipissing Invitational

Published by
Matt   on May 9 2011, 05:42 AM
Nipissing Invitational - May 7, 2011
North Bay, ON, CA
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 2k Steeple | 100h | 110h | 300h | 400h | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 3k | 80h | 100h | 300h | 400h | Shot | Discus | Javelin | HJ | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Tessier, Jayden   Espanola 12.47 nwi 1  
2 Graham, Mason   Manitoulin 12.50 nwi 1  
3 Heyblom, Kyle   Huntsville 12.60 nwi 1  
4 Dominico, Mason   St Joseph-Scolla 12.84 nwi 1  
5 Cook, Kaden   St Benedict - Ca 13.04 nwi 1  
6 Trach, Colin   West Ferris 13.07 nwi 1  
7 Gardner, David   Elliot Lake 13.74 nwi 1  
 
Mens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Tessier, Jayden   Espanola 12.11 nwi 1  
2 Graham, Mason   Manitoulin 12.49 nwi 2  
3 Heyblom, Kyle   Huntsville 12.52 nwi 2  
4 Dominico, Mason   St Joseph-Scolla 12.59 nwi 1  
5 Trach, Colin   West Ferris 12.87 nwi 2  
6 Cook, Kaden   St Benedict - Ca 12.97 nwi 2  
7 Gardner, David   Elliot Lake 13.14 nwi 1  
8 Simard, Mathyeu   Algonquin E S 13.16 nwi 2  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guisti, Rudy   St Benedict - Ca 12.59 nwi 1  
2 Noel, Tyler   Englehart 12.66 nwi 1  
3 Heckman-Jackson, Brandon   Lasalle - Sudbur 12.93 nwi 1  
4 Mainville, Jonathan   College Notre Da 13.01 nwi 1  
5 Chirico, Cooper   Widdifield 13.09 nwi 1  
6 Doestch, Jason   Huntsville 13.31 nwi 1  
7 Duhaime, Frasier   St Joseph-Scolla 13.44 nwi 1  
8 Duncan, Jared   Lasalle - Sudbur 13.86 nwi 1  
 
Mens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Guisti, Rudy   St Benedict - Ca 12.69 nwi 2  
2 Noel, Tyler   Englehart 12.77 nwi 1  
3 Heckman-Jackson, Brandon   Lasalle - Sudbur 12.98 nwi 2  
4 Duncan, Jared   Lasalle - Sudbur 12.99 nwi 3  
5 Chirico, Cooper   Widdifield 13.03 nwi 1  
6 Mainville, Jonathan   College Notre Da 13.21 nwi 2  
6 Doestch, Jason   Huntsville 13.21 nwi 1  
8 Duhaime, Frasier   St Joseph-Scolla 13.41 nwi 2  
9 Leblond, Josh   St Joseph-Scolla 13.60 nwi 1  
10 McFarlane, Will   Widdifield 13.61 nwi 3  
11 Sullivan, Jake   St Joseph-Scolla 14.28 nwi 3  
12 Fontaine, Patrick   College Notre Da 14.69 nwi 3  
13 Conway, Simon   Algonquin E S 14.85 nwi 1  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Cargill, Catlin   St Benedict - Ca 11.92 nwi 1  
2 Brooks, Spencer   St Joseph-Scolla 12.01 nwi 1  
3 Mazal, Abram   Macdonald-Cartie 12.45 nwi 1  
4 Paquette, Corey   Timmins Vocation 12.62 nwi 1  
5 Roque, Zack   College Notre Da 12.64 nwi 1  
6 Sullivan, Isaac   St Joseph-Scolla 13.19 nwi 1  
7 Plante, Jason   Elliot Lake 13.54 nwi 1  
 
Mens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Brooks, Spencer   St Joseph-Scolla 11.74 nwi 2  
2 Cargill, Catlin   St Benedict - Ca 11.79 nwi 4  
3 Fournier-exhibitio, Davi   St Joseph-Scolla 11.82 nwi 4  
4 Mazal, Abram   Macdonald-Cartie 12.03 nwi 2  
5 Sullivan, Isaac   St Joseph-Scolla 12.08 nwi 2  
6 Plante, Jason   Elliot Lake 12.14 nwi 3  
7 Paquette, Corey   Timmins Vocation 12.27 nwi 2  
8 Roque, Zack   College Notre Da 12.31 nwi 1  
9 Beamish, Joshua   Widdifield 12.42 nwi 1  
10 Ghent, Dalton   Lo-Ellen Park 12.57 nwi 3  
11 Predon, Alexander   Lasalle - Sudbur 12.59 nwi 4  
12 Clouthier, Martin   College Notre Da 12.67 nwi 1  
13 Sacher, Patrick   Chippewa Seconda 12.70 nwi 3  
14 Rivet, Luc   Lasalle - Sudbur 12.73 nwi 3  
15 Long, Scott   Bracebridge/Musk 12.79 nwi 4  
16 Norman, Patrick   Huntsville 12.92 nwi 3  
17 Doucette, Cody   Widdifield 12.98 nwi 2  
18 Chamberlain, Matthew   Timmins Vocation 13.17 nwi 4  
19 Cimino, Massimo   St Benedict - Ca 13.26 nwi 4  
20 Cochran, Lee   Widdifield 13.42 nwi 2  
 
Mens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Tessier, Jayden   Espanola 25.49 nwi 2  
2 Heyblom, Kyle   Huntsville 25.93 nwi 2  
3 Graham, Mason   Manitoulin 26.24 nwi 2  
4 Cook, Kaden   St Benedict - Ca 26.81 nwi 1  
5 Ibbitson, Jake   St Joseph-Scolla 27.08 nwi 1  
6 Trach, Colin   West Ferris 27.38 nwi 2  
7 Gardner, David   Elliot Lake 27.91 nwi 2  
8 Batisson, Patrick   Macdonald-Cartie 28.06 nwi 2  
9 Harasym, Simon   Parry Sound 28.51 nwi 1  
10 Herron, Chris   Parry Sound 28.98 nwi 1  
11 Shannon, Chad   West Ferris 31.35 nwi 2  
 
Mens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Guisti, Rudy   St Benedict - Ca 26.31 nwi 3  
2 Noel, Tyler   Englehart 26.41 nwi 3  
3 Mainville, Jonathan   College Notre Da 27.27 nwi 3  
4 Doestch, Jason   Huntsville 28.19 nwi 3  
5 McFarlane, Will   Widdifield 28.98 nwi 2  
6 Sullivan, Jake   St Joseph-Scolla 29.78 nwi 1  
7 Orlowski, Merek   Algonquin E S 30.21 nwi 2  
8 Boulanger, Kaleb   St Joseph-Scolla 30.48 nwi 1  
9 Alexander, Zack   St Joseph-Scolla 31.25 nwi 2  
 
Mens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Shirk, Brandon   Lasalle - Sudbur 23.27 nwi 3  
2 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 23.28 nwi 2  
3 Cargill, Catlin   St Benedict - Ca 24.35 nwi 3  
4 Mazal, Abram   Macdonald-Cartie 24.92 nwi 3  
5 Paquette, Corey   Timmins Vocation 25.12 nwi 3  
6 Plante, Jason   Elliot Lake 25.24 nwi 2  
7 Bullock, Adam   Widdifield 25.76 nwi 1  
8 Roque, Zack   College Notre Da 25.82 nwi 3  
9 Ayotte, Stephan   Lo-Ellen Park 25.96 nwi 1  
10 Sacher, Patrick   Chippewa Seconda 26.32 nwi 3  
11 Predon, Alexander   Lasalle - Sudbur 26.38 nwi 1  
12 Long, Scott   Bracebridge/Musk 26.41 nwi 1  
13 Lelievre, Travis   Espanola 26.43 nwi 2  
14 Chamberlain, Matthew   Timmins Vocation 27.29 nwi 3  
15 Cimino, Massimo   St Benedict - Ca 27.33 nwi 1  
16 Rivet, Luc   Lasalle - Sudbur 27.51 nwi 2  
17 Andrews, Tim   Timmins Vocation 29.81 nwi 3  
 
Mens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Heyblom, Kyle   Huntsville 57.92 3  
2 Laperriere, Pascal   Algonquin E S 58.08 1  
3 MacDonell, Ian   St Joseph-Scolla 58.78 2  
4 Ibbitson, Jake   St Joseph-Scolla 59.40 2  
5 Jokinen, James   Lo-Ellen Park 1:00.34 3  
6 Jeanneault, Adam   St Joseph-Scolla 1:00.85 2  
7 Hick, John   Lo-Ellen Park 1:01.16 1  
8 Gardner, David   Elliot Lake 1:01.20 3  
9 Bodroghy, Justin   West Ferris 1:01.80 3  
10 Clarke, Zach   St Joseph-Scolla 1:03.35 1  
11 Herron, Chris   Parry Sound 1:03.62 1  
12 Ruttan, Preston   Lasalle - Sudbur 1:04.72 2  
13 Hunt, Spencer   Algonquin E S 1:08.95 1  
 
Mens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCubin, Malcolm   Widdifield 58.61 2  
2 Noel, Tyler   Englehart 59.45 2  
3 Bailey, Bill   Parry Sound 1:03.66 2  
4 Orlowski, Merek   Algonquin E S 1:04.70 2  
5 McFarlane, Will   Widdifield 1:05.32 1  
6 Green, Tyler   West Ferris 1:06.18 2  
7 Wilkinson, Josh   St Joseph-Scolla 1:07.27 1  
8 Lanctot, Nick   Widdifield 1:07.35 1  
9 Perrin, Patrick   Northern - Sturg 1:07.97 1  
10 Alexander, Zack   St Joseph-Scolla 1:08.32 1  
11 Bywater, Travis   Widdifield 1:11.36 2  
 
Mens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Poeta, Jeremy   St Joseph-Scolla 51.48 2  
2 Shirk, Brandon   Lasalle - Sudbur 51.94 2  
3 Plante, Jason   Elliot Lake 54.73 1  
4 Ayotte, Stephan   Lo-Ellen Park 55.38 1  
5 Sullivan, Isaac   St Joseph-Scolla 57.21 1  
6 Arlidge, Kip   Huntsville 57.25 2  
7 Mavor, Matthew   Timmins Vocation 1:02.87 2  
8 Featherstone, Austin   Track North 1:05.24 2  
9 Elliott, Paul   Almaguin Highlan 1:10.03 1  
 
Mens 800m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Belan, Brandon   St Benedict - Ca 2:09.15 1  
2 Badger, Josh   Parry Sound 2:10.20 1  
-- Tallman, Emma   Track North 2:16.12 1  
3 Laperriere, Pascal   Algonquin E S 2:19.64 1  
4 MacDonell, Ian   St Joseph-Scolla 2:20.53 1  
5 Bodroghy, Justin   West Ferris 2:41.92 1  
6 Chiasson, Patrick   Lasalle - Sudbur 2:48.84 1  
7 Ruttan, Preston   Lasalle - Sudbur 2:58.30 1  
 
Mens 800m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCubin, Malcolm   Widdifield 2:24.33 1  
2 Sarmatiuk, Owen   St Benedict - Ca 2:25.69 1  
3 Bailey, Bill   Parry Sound 2:34.43 1  
4 Wilkinson, Josh   St Joseph-Scolla 2:37.86 1  
5 Kidd, Jonathon   Elliot Lake 2:39.37 1  
6 Bywater, Travis   Widdifield 2:48.89 1  
 
Mens 800m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Diebel, Sebastian   St Benedict - Ca 2:00.62 1  
2 Leishman, Eric   Track North 2:02.32 1  
3 Shirk, Brandon   Lasalle - Sudbur 2:03.09 1  
4 Scott, Jordan   West Ferris 2:03.12 1  
5 Bourget, Jeremie   ES Thériault Ca 2:04.02 1  
6 Uuksulainen, Kiefer   West Ferris 2:12.63 1  
7 Caverson, Zack   Lockerby Composi 2:12.98 1  
8 Featherstone, Austin   Track North 2:27.48 1  
9 Plante, Jason   Elliot Lake 2:31.88 1  
10 Mavor, Matthew   Timmins Vocation 2:35.91 1  
11 Laroque, Jesse   Elliot Lake 2:36.91 1  
 
Mens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Belan, Brandon   St Benedict - Ca 4:33.80 1  
2 Badger, Josh   Parry Sound 4:41.36 1  
-- Tallman, Emma   Track North 4:51.35 1  
3 Daley, Ryan   Chippewa Seconda 5:00.77 1  
4 Chiasson, Patrick   Lasalle - Sudbur 5:58.47 1  
5 Hunt, Spencer   Algonquin E S 6:16.97 1  
6 Soroye, Joseph   Odyssée 7:25.19 1  
 
Mens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCubin, Malcolm   Widdifield 4:39.87 1  
2 Sarmatiuk, Owen   St Benedict - Ca 4:41.89 1  
3 Bialkowski, Marek   Parry Sound 4:54.01 1  
4 Kidd, Jonathon   Elliot Lake 5:13.57 1  
5 Tremblay, Joel   College Notre Da 5:18.23 1  
6 Wilkinson, Josh   St Joseph-Scolla 5:21.12 1  
7 Hancock, Curtis   St Benedict - Ca 5:25.24 1  
8 Giesler, Jon   West Ferris 5:30.88 1  
9 Giblin, Matthew   Huntsville 5:46.74 1  
10 Marshall, Nathan   Parry Sound 6:08.96 1  
 
Mens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cargill, Chantry   Track North 4:06.06 1  
2 Hansel, Graham   West Ferris 4:11.91 1  
3 Leishman, Eric   Track North 4:16.36 1  
4 Burke, Joe   Track North 4:17.15 1  
5 Uuksulainen, Kiefer   West Ferris 4:36.20 1  
6 Boyce, Connor   Lockerby Composi 4:39.80 1  
7 Chirico, Charlie   St Joseph-Scolla 4:44.56 1  
8 Caverson, Zack   Lockerby Composi 4:45.91 1  
9 Thomson, Tyler   Bracebridge/Musk 4:49.00 1  
10 Eastmure, Aaron   Huntsville 4:51.76 1  
11 Laroque, Jesse   Elliot Lake 5:21.13 1  
12 Bryant, Nathan   Elliot Lake 5:23.32 1  
13 Labreche, Cody   Algonquin E S 5:25.10 1  
14 Swarts, Jacob   Bracebridge/Musk 5:35.49 1  
 
Mens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hansel, Graham   West Ferris 9:28.58 1  
2 Beam, Jackson   Chippewa Seconda 11:06.22 1  
3 Swarts, Jacob   Bracebridge/Musk 12:27.66 1  
 
Mens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bialkowski, Marek   Parry Sound 11:04.76 1  
2 Kidd, Jonathon   Elliot Lake 11:44.94 1  
3 Greer, Jason   Parry Sound 11:57.17 1  
4 Tremblay, Joel   College Notre Da 12:09.28 1  
5 Milne, John   Lo-Ellen Park 12:41.03 1  
6 Giblin, Matthew   Huntsville 12:48.45 1  
 
Mens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bourget, Jeremie   ES Thériault Ca 9:10.66 1  
2 Bujold, Josh   Track North 9:20.41 1  
3 Paibomsai, Eddie   Espanola 9:30.15 1  
4 Wittig, Devin   Timmins Vocation 10:02.23 1  
5 Chirico, Charlie   St Joseph-Scolla 10:57.32 1  
6 Elliott-Heise, Brandon   St Joseph-Scolla 11:06.65 1  
7 Laroque, Jesse   Elliot Lake 11:47.67 1  
8 Bryant, Nathan   Elliot Lake 11:55.63 1  
9 Thomson, Tyler   Bracebridge/Musk 12:00.85 1  
10 Labreche, Cody   Algonquin E S 12:21.93 1  
-- Cargill, Chantry   Track North DNF 1  
 
Mens 2k Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Paibomsai, Eddie   Espanola 6:25.14 1  
2 Boyce, Connor   Lockerby Composi 6:36.22 1  
3 Wittig, Devin   Timmins Vocation 7:06.21 1  
4 Daley, Ryan   Chippewa Seconda 7:10.43 1  
5 Eastmure, Aaron   Huntsville 7:13.45 1  
6 Beam, Jackson   Chippewa Seconda 7:34.70 1  
7 Bryant, Nathan   Elliot Lake 7:41.31 1  
8 Swarts, Jacob   Bracebridge/Musk 8:39.69 1  
 
Mens 100m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Udeschini, Luke   Chippewa Seconda 15.96 1  
2 Hick, John   Lo-Ellen Park 17.16 1  
3 Batisson, Patrick   Macdonald-Cartie 20.40 1  
 
Mens 100m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Birosh, Aaron   Chippewa Seconda 19.47 1  
 
Mens 110m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kosar, John   Lo-Ellen Park 17.01 1  
2 Lelievre, Travis   Espanola 17.18 1  
3 Smith, Timothy   Lockerby Composi 19.21 1  
4 Nathan, Bartell   Lasalle - Sudbur 19.74 1  
 
Mens 300m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Udeschini, Luke   Chippewa Seconda 42.08 1  
2 Summers, Tyler   Bracebridge/Musk 44.87 1  
3 Hick, John   Lo-Ellen Park 45.19 1  
4 Moroz, Carter   Lasalle - Sudbur 45.50 1  
5 Jokinen, James   Lo-Ellen Park 47.59 1  
6 Batisson, Patrick   Macdonald-Cartie 48.74 1  
 
Mens 300m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Birosh, Aaron   Chippewa Seconda 49.49 1  
 
Mens 400m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Arlidge, Kip   Huntsville 1:00.87 1  
2 Nathan, Bartell   Lasalle - Sudbur 1:09.93 1  
3 Smith, Timothy   Lockerby Composi 1:11.16 1  
 
Mens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Austen   Almaguin Highlan 12.17m(39'11) 1  
2 Walls, Brayden   Fjme-Mattawa 10.50m(34'5.25) 1  
3 Allison, Daniel   Chippewa Seconda 8.94m(29'3.75) 1  
4 Ruttan, Preston   Lasalle - Sudbur 7.05m(23'1.5) 1  
 
Mens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Keegan   Lo-Ellen Park 11.86m(38'10.75) 1  
2 Trach, Lukas   West Ferris 11.12m(36'5.75) 1  
3 Chirico, Cooper   Widdifield 10.95m(35'11) 1  
4 Chatelaine, Matt   Algonquin E S 10.87m(35'7.75) 1  
5 Snider, Bradley   St Joseph-Scolla 10.75m(35'3) 1  
6 Demers, Jesse   Northern - Sturg 9.74m(31'11.25) 1  
7 Boileau, Jaidon   Chippewa Seconda 9.01m(29'6.5) 1  
 
Mens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pierre, Brady St.   Lasalle - Sudbur 10.70m(35'1.25) 1  
2 Berger, Drake   Almaguin Highlan 10.57m(34'8) 1  
3 Wang, Mark   Chippewa Seconda 10.33m(33'10.5) 1  
4 Bainbridge, Matt   Widdifield 10.23m(33'6.75) 1  
5 Sacher, Patrick   Chippewa Seconda 10.00m(32'9.5) 1  
6 Clarida, Kyle   St Joseph-Scolla 9.17m(30'1) 1  
7 O'Donnell, Gavin   Almaguin Highlan 9.16m(30'0.5) 1  
8 Gallant, Tanner   St Joseph-Scolla 8.23m(27'0) 1  
9 Souliere, Matt   Chippewa Seconda 7.96m(26'1.25) 1  
10 LeBlond, Jacob   St Joseph-Scolla 7.92m(25'11.75) 1  
-- Tattersall, Blaze   Widdifield ND(--) 1  
-- Saredi, Rasool   Widdifield ND(--) 1  
-- Desilets, Sheldon   St Joseph-Scolla ND(--) 1  
-- Grasser, Cody   Northern - Sturg DQ(--) 1  
 
Mens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Austen   Almaguin Highlan 33.08m(108'6.25) 1  
2 Dupuis, Kyle   Fjme-Mattawa 30.98m(101'7.5) 1  
 
Mens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Snider, Bradley   St Joseph-Scolla 29.40m(96'5.25) 1  
2 Chatelaine, Matt   Algonquin E S 28.01m(91'10.75) 1  
3 Milne, John   Lo-Ellen Park 27.50m(90'2.5) 1  
4 Demers, Jesse   Northern - Sturg 25.62m(84'0.5) 1  
5 Trach, Lukas   West Ferris 25.57m(83'10.5) 1  
6 Perrin, Patrick   Northern - Sturg 22.03m(72'3.25) 1  
7 Robinson, Dylan   Northern - Sturg 19.01m(62'4.25) 1  
-- Boileau, Jaidon   Chippewa Seconda ND(--) 1  
-- Stephen, Todd   Englehart ND(--) 1  
 
Mens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wang, Mark   Chippewa Seconda 38.51m(126'4) 1  
2 Berger, Drake   Almaguin Highlan 31.23m(102'5.5) 1  
3 Drolet, Jordan   St Joseph-Scolla 28.39m(93'1.5) 1  
4 Golden, Nick   Espanola 28.16m(92'4.5) 1  
5 Grasser, Cody   Northern - Sturg 27.11m(88'11.25) 1  
6 LeBlond, Jacob   St Joseph-Scolla 23.87m(78'3.75) 1  
7 Gallant, Tanner   St Joseph-Scolla 22.41m(73'6.25) 1  
8 O'Donnell, Gavin   Almaguin Highlan 21.93m(71'11.25) 1  
9 Fiddament, Tommy   St Joseph-Scolla 20.46m(67'1.5) 1  
10 Andrews, Tim   Timmins Vocation 17.59m(57'8.5) 1  
 
Mens Javelin Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Martin, Austen   Almaguin Highlan 42.14m(138'3) 1  
2 Montpellier, Wade   Lo-Ellen Park 34.24m(112'4) 1  
3 Trach, Colin   West Ferris 32.50m(106'7.5) 1  
4 Dominico, Mason   St Joseph-Scolla 30.55m(100'2.75) 1  
5 Allison, Daniel   Chippewa Seconda 23.93m(78'6) 1  
 
Mens Javelin Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Demers, Jesse   Northern - Sturg 32.48m(106'6.5) 1  
2 Milne, John   Lo-Ellen Park 30.88m(101'3.75) 1  
3 Trach, Lukas   West Ferris 30.60m(100'4.5) 1  
4 Lachance, Mathieu   Northern - Sturg 22.44m(73'7.25) 1  
5 Boileau, Jaidon   Chippewa Seconda 21.57m(70'9) 1  
6 Perrin, Patrick   Northern - Sturg 20.46m(67'1.5) 1  
7 Chatelaine, Matt   Algonquin E S 17.80m(58'4.75) 1  
8 Robinson, Dylan   Northern - Sturg 16.70m(54'9.25) 1  
 
Mens Javelin Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
-- Athanasopolous, Andrew   Track North 46.90m(153'10.25) 1  
1 Drolet, Jordan   St Joseph-Scolla 43.25m(141'10.75) 1  
2 Arlidge, Kip   Huntsville 43.11m(141'5) 1  
3 Fay, Alex   Algonquin E S 42.35m(138'11.25) 1  
4 Golden, Nick   Espanola 41.87m(137'4.25) 1  
5 Grasser, Cody   Northern - Sturg 40.50m(132'10.25) 1  
6 Birosh, Adam   Chippewa Seconda 38.63m(126'8.75) 1  
7 Lamothe, Jay   Fjme-Mattawa 37.03m(121'5.75) 1  
8 Doucette, Cody   Widdifield 32.83m(107'8.5) 1  
9 Bolan, Reid   Lo-Ellen Park 32.16m(105'6) 1  
10 Fiddament, Tommy   St Joseph-Scolla 31.24m(102'5.75) 1  
11 Souliere, Matt   Chippewa Seconda 31.08m(101'11.5) 1  
11 Berger, Drake   Almaguin Highlan 31.08m(101'11.5) 1  
13 Beamish, Joshua   Widdifield 30.18m(99'0) 1  
14 O'Donnell, Gavin   Almaguin Highlan 29.58m(97'0.5) 1  
15 LeBlond, Jacob   St Joseph-Scolla 28.07m(92'1) 1  
16 Pierre, Brady St.   Lasalle - Sudbur 25.09m(82'3.75) 1  
-- Alex, Nadeau   Fjme-Mattawa ND(--) 1  
 
Mens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lasage, Alex   Almaguin Highlan 1.65m(5'4.75) 1  
-- Martelli, Adam   College Notre Da NH(--) 1  
 
Mens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Hancock, Curtis   St Benedict - Ca 1.50m(4'11) 1  
2 Fontaine, Patrick   College Notre Da 1.40m(4'7) 1  
3 Mayotte, Nicholas   Algonquin E S 1.35m(4'5) 1  
 
Mens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Charbonneau, Jean   Northern - Sturg 1.78m(5'10) 1  
2 Matthew, Laaper   Fjme-Mattawa 1.70m(5'6.75) 1  
3 Huffman, Shane   Lo-Ellen Park 1.60m(5'2.75) 1  
4 Norman, Patrick   Huntsville 1.55m(5'1) 1  
5 Doucette, Cody   Widdifield 1.55m(5'1) 1  
-- Andrews, Tim   Timmins Vocation NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Moore, Sean   Lo-Ellen Park 5.73m(18'9.5) nwi 1  
2 Simard, Mathyeu   Algonquin E S 5.52m(18'1.25) nwi 1  
3 Summers, Tyler   Bracebridge/Musk 5.48m(17'11.75) nwi 1  
4 Jeanneault, Adam   St Joseph-Scolla 5.29m(17'4.25) nwi 1  
5 Clarke, Zach   St Joseph-Scolla 4.94m(16'2.25) nwi 1  
6 Boutin, Mitchell   Algonquin E S 4.79m(15'8.5) nwi 1  
7 Martelli, Adam   College Notre Da 4.67m(15'3.75) nwi 1  
 
Mens Long Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Chirico, Cooper   Widdifield 5.48m(17'11.75) nwi 1  
2 Duncan, Jared   Lasalle - Sudbur 5.31m(17'5) nwi 1  
3 Guisti, Rudy   St Benedict - Ca 5.12m(16'9.5) nwi 1  
4 Heckman-Jackson, Brandon   Lasalle - Sudbur 5.11m(16'9) nwi 1  
5 Leblond, Josh   St Joseph-Scolla 5.10m(16'8.75) nwi 1  
6 Duhaime, Frasier   St Joseph-Scolla 4.70m(15'5) nwi 1  
7 Sullivan, Jake   St Joseph-Scolla 4.61m(15'1.5) nwi 1  
8 Doestch, Jason   Huntsville 4.49m(14'8.75) nwi 1  
9 Alexander, Zack   St Joseph-Scolla 4.34m(14'2.75) nwi 1  
10 Marshall, Nathan   Parry Sound 4.16m(13'7.75) nwi 1  
11 Hancock, Curtis   St Benedict - Ca 3.87m(12'8.25) nwi 1  
12 Mayotte, Nicholas   Algonquin E S 3.66m(12'0) nwi 1  
13 Conway, Simon   Algonquin E S 2.91m(9'6.5) nwi 1  
 
Mens Long Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brooks, Spencer   St Joseph-Scolla 5.80m(19'0.25) nwi 1  
2 Mazal, Abram   Macdonald-Cartie 5.48m(17'11.75) nwi 1  
3 Jaakkola, Phil   Fjme-Mattawa 5.46m(17'10.75) nwi 1  
4 Beamish, Joshua   Widdifield 5.37m(17'7.25) nwi 1  
5 Predon, Alexander   Lasalle - Sudbur 5.29m(17'4.25) nwi 1  
6 Long, Scott   Bracebridge/Musk 5.14m(16'10.25) nwi 1  
7 Fay, Alex   Algonquin E S 5.05m(16'6.75) nwi 1  
8 Smith, Timothy   Lockerby Composi 5.05m(16'6.75) nwi 1  
9 Chamberlain, Matthew   Timmins Vocation 5.00m(16'4.75) nwi 1  
10 Andrews, Tim   Timmins Vocation 4.69m(15'4.5) nwi 1  
11 Shannon, Patrick   Algonquin E S 4.51m(14'9.5) nwi 1  
12 Clarida, Kyle   St Joseph-Scolla 3.95m(12'11.5) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Moore, Sean   Lo-Ellen Park 12.63m(41'5) nwi 1  
2 Simard, Mathyeu   Algonquin E S 12.40m(40'8) nwi 1  
3 Tessier, Jayden   Espanola 11.16m(36'7.25) nwi 1  
4 Moroz, Carter   Lasalle - Sudbur 11.04m(36'2.5) nwi 1  
5 Jeanneault, Adam   St Joseph-Scolla 10.93m(35'10.25) nwi 1  
6 Boutin, Mitchell   Algonquin E S 10.42m(34'2) nwi 1  
7 Dominico, Mason   St Joseph-Scolla 8.31m(27'3) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Moore, Keegan   Lo-Ellen Park 10.21m(33'5.75) nwi 1  
2 Duhaime, Frasier   St Joseph-Scolla 9.57m(31'4.75) nwi 1  
3 Leblond, Josh   St Joseph-Scolla 9.37m(30'8.75) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Taylor, Matthew   Lasalle - Sudbur 12.78m(41'11) nwi 1  
2 Jaakkola, Phil   Fjme-Mattawa 11.33m(37'2) nwi 1  
3 Fay, Alex   Algonquin E S 11.09m(36'4.5) nwi 1  
4 Hummel, Dustin   St Joseph-Scolla 10.91m(35'9.5) nwi 1  
5 Gardiner, Mitch   Widdifield 10.81m(35'5.5) nwi 1  
6 Clouthier, Martin   College Notre Da 10.41m(34'1.75) nwi 1  
7 Shannon, Patrick   Algonquin E S 8.24m(27'0.25) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Montpellier, Wade   Lo-Ellen Park 2.50m(8'2.25) 1  
2 Shannon, Chad   West Ferris 2.35m(7'8.5) 1  
 
Mens Pole Vault Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Birosh, Aaron   Chippewa Seconda 2.35m(7'8.5) 1  
 
Mens Pole Vault Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Culp, Tom   Almaguin Highlan 3.70m(12'1.5) 1  
2 Lavergne-Giroux, Éric   College Notre Da 3.25m(10'7.75) 1  
3 Kosar, John   Lo-Ellen Park 3.25m(10'7.75) 1  
4 Birosh, Adam   Chippewa Seconda 3.25m(10'7.75) 1  
-- Bolan, Reid   Lo-Ellen Park NH(--) 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Weeks, Allie   Parry Sound 13.49 nwi 1  
2 Clarke, Teri   St Joseph-Scolla 13.86 nwi 1  
3 Weaver, Bernie   Almaguin Highlan 13.88 nwi 1  
4 Predon, Alenna   Marymount Academ 14.15 nwi 1  
5 Shaw, Kelsey   Lo-Ellen Park 14.44 nwi 1  
6 White, Amanda   St Joseph-Scolla 14.45 nwi 1  
7 Field, Haley   St Joseph-Scolla 14.53 nwi 1  
8 Godbout, Jenna   Widdifield 14.62 nwi 1  
 
Womens 100m Junior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Weeks, Allie   Parry Sound 13.70 nwi 3  
2 Clarke, Teri   St Joseph-Scolla 14.13 nwi 3  
3 Weaver, Bernie   Almaguin Highlan 14.23 nwi 1  
4 Predon, Alenna   Marymount Academ 14.70 nwi 1  
5 Field, Haley   St Joseph-Scolla 14.75 nwi 3  
6 White, Amanda   St Joseph-Scolla 14.80 nwi 1  
7 Shaw, Kelsey   Lo-Ellen Park 14.84 nwi 2  
8 Godbout, Jenna   Widdifield 14.94 nwi 3  
9 Ransom, Amy   St Joseph-Scolla 15.03 nwi 2  
10 Smith, Patricia   Widdifield 15.14 nwi 1  
11 Hache, Tiffany Hache   Lo-Ellen Park 15.20 nwi 2  
12 Dawson, Laurel   Parry Sound 15.81 nwi 3  
13 Baril, Paige   Marymount Academ 15.99 nwi 2  
14 Demarell, Cody   Englehart 16.31 nwi 1  
15 Parfitt, Kiri   Widdifield 16.97 nwi 1  
16 Nichols, Emily   Bracebridge/Musk 17.07 nwi 2  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Deubelbeiss-Ma, Gabriell   Chippewa Seconda 14.66 nwi 1  
2 Bedard-exhibition, Ashle   St Joseph-Scolla 14.79 nwi 1  
3 Brunette, Samatha   Macdonald-Cartie 15.12 nwi 1  
4 Bonin, Maxime   College Notre Da 15.39 nwi 1  
5 Mulcahey, Santeria   Marymount Academ 15.44 nwi 1  
6 Marcotte, Karli   Lasalle - Sudbur 15.48 nwi 1  
7 Campsall, Maxine   Macdonald-Cartie 15.73 nwi 1  
 
Womens 100m Midget Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Bedard-exhibition, Ashle   St Joseph-Scolla 14.42 nwi 5  
2 Brunette, Samatha   Macdonald-Cartie 14.47 nwi 5  
3 Deubelbeiss-Ma, Gabriell   Chippewa Seconda 14.54 nwi 3  
4 Marcotte, Karli   Lasalle - Sudbur 14.63 nwi 2  
5 Tremblay, Nathalie   Northern - Sturg 14.75 nwi 4  
6 Mulcahey, Santeria   Marymount Academ 15.06 nwi 3  
7 Bonin, Maxime   College Notre Da 15.28 nwi 1  
8 Campsall, Maxine   Macdonald-Cartie 15.35 nwi 4  
9 Bradley, Carly   Marymount Academ 15.36 nwi 4  
9 Sarah, Lehman   Espanola 15.36 nwi 3  
11 Auger, Renee   Marymount Academ 15.50 nwi 1  
11 Lafontaine, Morgan   St Joseph-Scolla 15.50 nwi 2  
13 Boyd, Kyla   Marymount Academ 15.62 nwi 4  
14 Wismer, Laura   Bracebridge/Musk 15.64 nwi 5  
15 Elliot, Rachael   Parry Sound 15.65 nwi 5  
16 Grube, Kylie   Widdifield 15.82 nwi 5  
17 Black, Rebecca   Track North 15.83 nwi 2  
18 Alaeddine, Fatima   Lo-Ellen Park 15.98 nwi 4  
19 Thomas, Shae   St Joseph-Scolla 16.15 nwi 2  
19 Cacciotti, Emmah   Lasalle - Sudbur 16.15 nwi 1  
21 Koskiniemi, Kendran   College Notre Da 16.31 nwi 1  
22 Ciobanca, Maria   Widdifield 16.44 nwi 2  
22 Salem, Areej   Lasalle - Sudbur 16.44 nwi 3  
24 Pellerin, Caroline   Marymount Academ 16.49 nwi 3  
25 Brown, Courtney   St Joseph-Scolla 16.51 nwi 4  
25 Brousseau, Megan   Marymount Academ 16.51 nwi 1  
27 Delorme, Lexus   Elliot Lake 16.54 nwi 2  
28 Kuzenko, Megan   Marymount Academ 16.55 nwi 5  
29 Kennedy, Molly   Marymount Academ 16.63 nwi 3  
30 Groom, Alicia   Lo-Ellen Park 16.67 nwi 1  
31 Côté, Shayla   College Notre Da 16.68 nwi 0  
32 Dickie, Brooke   Marymount Academ 16.82 nwi 2  
33 Lemieux, Nikki   Marymount Academ 16.86 nwi 3  
34 Renaud, Chloe   Marymount Academ 16.94 nwi 5  
35 Smith, Sidney   Marymount Academ 17.13 nwi 3  
36 Szalai, Julia   Marymount Academ 17.27 nwi 2  
37 McNeil, Meaghan   Marymount Academ 17.83 nwi 1  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Goodridge, Lindsay   Chippewa Seconda 13.71 nwi 1  
2 Elliott, Clarissa   Lo-Ellen Park 13.89 nwi 1  
3 McCann, Molly   Algonquin E S 13.90 nwi 1  
4 Britton-Foster, Hannah   Elliot Lake 14.05 nwi 1  
5 Carleton, Rheanne   Timmins Vocation 14.62 nwi 1  
6 Fung, Alison   Chippewa Seconda 14.64 nwi 1  
7 Cashmore, Sarah   Lasalle - Sudbur 14.92 nwi 1  
8 Smith, Breanna   Lasalle - Sudbur 15.52 nwi 1  
 
Womens 100m Senior Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Goodridge, Lindsay   Chippewa Seconda 13.99 nwi 2  
2 McCann, Molly   Algonquin E S 14.11 nwi 1  
3 Elliott, Clarissa   Lo-Ellen Park 14.21 nwi 1  
4 Britton-Foster, Hannah   Elliot Lake 14.37 nwi 1  
5 Fung, Alison   Chippewa Seconda 14.47 nwi 1  
6 Carleton, Rheanne   Timmins Vocation 14.66 nwi 2  
7 Cashmore, Sarah   Lasalle - Sudbur 15.23 nwi 2  
8 Smith, Breanna   Lasalle - Sudbur 15.71 nwi 1  
9 Conway, Sarah   Algonquin E S 16.16 nwi 2  
10 Rainville, Danielle   Bracebridge/Musk 17.43 nwi 1  
11 Topham, Brittany   Widdifield 17.53 nwi 2  
 
Womens 200m Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Clarke, Teri   St Joseph-Scolla 29.23 nwi 1  
2 Mazal, Zvia   Macdonald-Cartie 29.81 nwi 2  
3 White, Amanda   St Joseph-Scolla 30.51 nwi 1  
4 Godbout, Jenna   Widdifield 30.79 nwi 2  
5 Predon, Alenna   Marymount Academ 31.05 nwi 1  
6 Gallo, Megan   College Notre Da 32.04 nwi 2  
7 Ransom, Amy   St Joseph-Scolla 32.64 nwi 1  
8 Demarell, Cody   Englehart 34.58 nwi 2  
9 Nichols, Emily   Bracebridge/Musk 35.33 nwi 1  
10 Parfitt, Kiri   Widdifield 35.68 nwi 1  
11 Gravelle, Jeanie   Algonquin E S 35.85 nwi 1  
 
Womens 200m Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Alarie, Marianne   Lo-Ellen Park 30.03 nwi 6  
2 Deubelbeiss-Ma, Gabriell   Chippewa Seconda 30.56 nwi 6  
3 Lefebvre, Arianne   Algonquin E S 30.87 nwi 3  
4 Marcotte, Karli   Lasalle - Sudbur 30.99 nwi 2  
5 Bonin, Maxime   College Notre Da 31.00 nwi 6  
6 Bradley, Carly   Marymount Academ 31.09 nwi 2  
7 Black, Rebecca   Track North 31.15 nwi 6  
8 Wismer, Laura   Bracebridge/Musk 31.34 nwi 2  
9 Loder, Kristin   Elliot Lake 31.43 nwi 6  
9 Boyd, Kyla   Marymount Academ 31.43 nwi 1  
11 Brown, Dayna   Lo-Ellen Park 31.82 nwi 3  
12 Mulcahey, Santeria   Marymount Academ 32.04 nwi 5  
13 Grube, Kylie   Widdifield 32.14 nwi 1  
14 Donaldson, Alexis   Widdifield 32.15 nwi 2  
15 Elliot, Rachael   Parry Sound 32.31 nwi 6  
16 Smith, Sidney   Marymount Academ 32.56 nwi 4  
17 Auger, Renee   Marymount Academ 32.60 nwi 5  
18 Foucault, Stephanie   Marymount Academ 33.01 nwi 4  
19 Côté, Shayla   College Notre Da 33.54 nwi 0  
20 Bulfon, Vanessa   Marymount Academ 33.73 nwi 5  
21 Guy, Sara   Marymount Academ 34.58 nwi 3  
22 Lemieux, Nikki   Marymount Academ 34.97 nwi 5  
23 Kennedy, Molly   Marymount Academ 35.36 nwi 2  
24 Dickie, Brooke   Marymount Academ 35.54 nwi 4  
25 Szalai, Julia   Marymount Academ 36.05 nwi 5  
26 Ntahoturi, Odessa   Marymount Academ 36.53 nwi 3  
27 McNeil, Meaghan   Marymount Academ 36.78 nwi 2  
28 Howe, Kayla   West Ferris 37.02 nwi 5  
29 Pellerin, Caroline   Marymount Academ 37.23 nwi 3  
30 Dubois, Carly   Marymount Academ 37.54 nwi 4  
31 Moskalyk, Marika   Marymount Academ 37.84 nwi 4  
32 Vivian, Kayla   West Ferris 38.89 nwi 5  
33 Kvaltin, Madison   Marymount Academ 40.39 nwi 5  
 
Womens 200m Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McCann, Molly   Algonquin E S 28.88 nwi 1  
2 Goodridge, Lindsay   Chippewa Seconda 29.25 nwi 2  
3 Britton-Foster, Hannah   Elliot Lake 29.52 nwi 2  
4 Porter, Sara   Englehart 30.10 nwi 2  
5 Lanktree, Lacey   Elliot Lake 32.72 nwi 2  
6 Conway, Sarah   Algonquin E S 32.79 nwi 1  
7 Smith, Breanna   Lasalle - Sudbur 33.75 nwi 1  
 
Womens 400m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mazal, Zvia   Macdonald-Cartie 1:04.88 2  
2 Wiwchar, Katie   Lo-Ellen Park 1:05.05 2  
3 Bender, Lindsay   Espanola 1:06.36 2  
4 Shie-Copol, Johanna Van   Algonquin E S 1:06.81 2  
5 Clarke, Teri   St Joseph-Scolla 1:09.01 2  
6 Gallo, Megan   College Notre Da 1:09.58 2  
7 Stafford, Alyssa   Lo-Ellen Park 1:09.70 2  
8 Carrière, Renelle   College Notre Da 1:15.46 2  
9 Piche, Akasha   Elliot Lake 1:25.85 2  
10 Parfitt, Kiri   Widdifield 1:28.55 1  
 
Womens 400m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lefebvre, Arianne   Algonquin E S 1:06.86 3  
2 Bonin, Angèle   College Notre Da 1:10.76 3  
3 Brunette, Samatha   Macdonald-Cartie 1:10.82 4  
4 Loder, Kristin   Elliot Lake 1:11.78 4  
5 Marcotte, Karli   Lasalle - Sudbur 1:12.31 2  
6 O'Bumsawin, Kyana   Marymount Academ 1:14.31 1  
7 Pellerin, Gabrielle   Lo-Ellen Park 1:14.81 4  
8 Boyd, Kyla   Marymount Academ 1:16.41 4  
9 Bulfon, Vanessa   Marymount Academ 1:17.62 1  
10 Burns, Krysta   Marymount Academ 1:17.66 2  
11 Guy, Sara   Marymount Academ 1:18.32 3  
12 Kuzenko, Megan   Marymount Academ 1:19.15 2  
13 Foucault, Stephanie   Marymount Academ 1:19.81 2  
14 Crossthwaite, Sierra   Marymount Academ 1:22.35 4  
15 Szalai, Julia   Marymount Academ 1:22.60 2  
16 Lemieux, Nikki   Marymount Academ 1:23.60 1  
17 Renaud, Chloe   Marymount Academ 1:24.25 4  
18 Dubois, Carly   Marymount Academ 1:25.32 3  
19 Moskalyk, Marika   Marymount Academ 1:26.08 2  
20 Zulich, Carly   Marymount Academ 1:26.12 4  
21 Cheslock, Mikaela   Marymount Academ 1:27.48 3  
22 Kvaltin, Madison   Marymount Academ 1:29.19 3  
-- Tremblay, Nathalie   Northern - Sturg DNF 2  
 
Womens 400m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maclean, Alannah   Lo-Ellen Park 1:05.83 2  
2 McCann, Molly   Algonquin E S 1:07.49 1  
3 Jerome, Shannon   Algonquin E S 1:07.62 1  
4 Violin, Alicia   Confederation - 1:08.86 2  
5 Britton-Foster, Hannah   Elliot Lake 1:10.11 2  
6 Venugopal, Marla   Lo-Ellen Park 1:14.15 2  
7 Lanktree, Lacey   Elliot Lake 1:15.04 2  
8 Hatherly, Kate   Widdifield 1:23.84 1  
 
Womens 800m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wiwchar, Katie   Lo-Ellen Park 2:40.89 1  
2 Clark, Stephanie   Elliot Lake 2:41.49 1  
3 Shie-Copol, Johanna Van   Algonquin E S 2:43.38 1  
4 Bender, Lindsay   Espanola 2:44.07 1  
5 Freeston, Jamie-Lee   Chippewa Seconda 2:59.48 1  
6 Congaino, Erin   West Ferris 3:01.74 1  
7 Piche, Akasha   Elliot Lake 3:28.13 1  
 
Womens 800m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fraser, Madison   Chippewa Seconda 2:40.37 1  
2 Verbeek, Victoria   Bracebridge/Musk 2:40.59 1  
3 Herr, Shayna   Parry Sound 2:47.66 1  
4 Lawson-Buttine, Gabriell   Parry Sound 2:47.95 1  
5 Lavoie, Danika   Macdonald-Cartie 2:53.25 1  
6 O'Bumsawin, Kyana   Marymount Academ 2:53.94 1  
7 DePaolis, Andrea   Lasalle - Sudbur 2:56.12 1  
8 Darrenbacker, Chloe   Lo-Ellen Park 3:00.71 1  
9 Deneka, Kara   Marymount Academ 3:03.32 1  
10 Burns, Krysta   Marymount Academ 3:07.33 1  
11 Joly, Faithe   Marymount Academ 3:07.39 1  
12 Guy, Sara   Marymount Academ 3:11.25 1  
13 Crossthwaite, Sierra   Marymount Academ 3:13.72 1  
14 Cruickshank, Amanda   Algonquin E S 3:27.78 1  
15 Dubois, Carly   Marymount Academ 3:29.51 1  
16 Cheslock, Mikaela   Marymount Academ 3:39.41 1  
 
Womens 800m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jerome, Shannon   Algonquin E S 2:46.92 1  
2 Kennedy, Martha   Parry Sound 2:47.15 1  
3 Murton-Shorey, Alora   West Ferris 2:48.76 1  
4 Britton-Foster, Hannah   Elliot Lake 3:01.43 1  
5 Ekomiak, Sasha   Elliot Lake 3:25.58 1  
 
Womens 1500m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Clark, Stephanie   Elliot Lake 5:26.25 1  
2 Charbonneau, Carly   Timmins Vocation 5:34.31 1  
3 Pledge, Mahgen   West Ferris 5:35.35 1  
4 Shie-Copol, Johanna Van   Algonquin E S 5:35.53 1  
5 Jones, Brooklyn   Algonquin E S 5:37.56 1  
6 Jack, Kallie   Marymount Academ 6:27.98 1  
7 Congaino, Erin   West Ferris 6:28.55 1  
8 Joanisse, Vanessa   Fjme-Mattawa 7:07.27 1  
9 Piche, Akasha   Elliot Lake 7:07.81 1  
 
Womens 1500m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Fraser, Madison   Chippewa Seconda 5:21.82 1  
2 Boulay, Maryse   Algonquin E S 5:24.19 1  
3 Henry, Claire   Parry Sound 5:31.63 1  
4 Verbeek, Victoria   Bracebridge/Musk 5:31.65 1  
5 Leck, Rachel   Track North 5:32.32 1  
6 Lawson-Buttine, Gabriell   Parry Sound 5:34.76 1  
7 Novak, Bronwyn   Lo-Ellen Park 5:36.36 1  
8 Herr, Shayna   Parry Sound 5:48.30 1  
9 Lavoie, Danika   Macdonald-Cartie 5:52.49 1  
10 Darrenbacker, Chloe   Lo-Ellen Park 6:00.41 1  
11 Deneka, Kara   Marymount Academ 6:09.87 1  
12 Joly, Faithe   Marymount Academ 6:26.12 1  
13 Bell, Kelsey   Marymount Academ 6:46.94 1  
14 Cruickshank, Amanda   Algonquin E S 6:48.38 1  
-- DePaolis, Andrea   Lasalle - Sudbur DNF 1  
 
Womens 1500m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wismer, Katie   Track North 5:20.19 1  
2 Mackay, Kristin   Almaguin Highlan 5:49.79 1  
3 Kennedy, Martha   Parry Sound 5:51.46 1  
4 Boulay, Camille   Algonquin E S 5:51.62 1  
5 Penwarden-Watso, Michael   Lo-Ellen Park 5:53.83 1  
6 Joanisse, Ashley   Fjme-Mattawa 6:32.05 1  
7 Hunt, Stephanie   Algonquin E S 6:51.20 1  
8 Ekomiak, Sasha   Elliot Lake 7:04.25 1  
9 Roberson, Jocelyn   Huntsville 7:26.80 1  
10 Brown, Montana   Huntsville 7:54.77 1  
 
Womens 1500m Steeple Open Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wismer, Katie   Track North 5:40.82 1  
2 Verbeek, Victoria   Bracebridge/Musk 6:00.94 1  
3 Boulay, Camille   Algonquin E S 6:26.30 1  
4 Freeston, Jamie-Lee   Chippewa Seconda 6:28.38 1  
5 Murton-Shorey, Alora   West Ferris 6:50.87 1  
 
Womens 3000m Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Clark, Stephanie   Elliot Lake 12:06.89 1  
2 Pledge, Mahgen   West Ferris 12:32.58 1  
3 Charbonneau, Carly   Timmins Vocation 12:44.18 1  
4 Carrière, Renelle   College Notre Da 13:45.18 1  
 
Womens 3000m Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henry, Claire   Parry Sound 12:18.12 1  
2 Leck, Rachel   Track North 12:23.48 1  
3 Dale, Olivia   St Joseph-Scolla 13:27.18 1  
 
Womens 3000m Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Joanisse, Ashley   Fjme-Mattawa 15:09.53 1  
2 Hunt, Stephanie   Algonquin E S 16:08.38 1  
 
Womens 80m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Field, Haley   St Joseph-Scolla 13.88 2  
2 Shaw, Kelsey   Lo-Ellen Park 14.09 2  
3 Conlin, Erica   Lo-Ellen Park 14.22 2  
4 Desbiens, Tiffany   Elliot Lake 15.43 1  
5 Sakovic, Kasandra   Lasalle - Sudbur 15.57 1  
6 Hitchcock, Megan   Almaguin Highlan 16.33 2  
7 Gagnon, Michelle   Macdonald-Cartie 17.06 2  
 
Womens 80m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bartley, Kate   Almaguin Highlan 14.83 2  
2 Alarie, Marianne   Lo-Ellen Park 14.95 3  
3 Vallier, Jillian   Lasalle - Sudbur 15.38 2  
4 Brown, Dayna   Lo-Ellen Park 15.43 3  
5 Loder, Kristin   Elliot Lake 15.45 3  
6 Alaeddine, Fatima   Lo-Ellen Park 16.15 3  
7 Wismer, Laura   Bracebridge/Musk 16.57 2  
8 Kozluke, Autumn   Parry Sound 16.77 3  
9 Mulcahey, Santeria   Marymount Academ 17.40 2  
10 Cacciotti, Emmah   Lasalle - Sudbur 17.60 1  
11 Brunette, Samatha   Macdonald-Cartie 17.71 3  
12 Howe, Kayla   West Ferris 17.93 1  
13 Salem, Areej   Lasalle - Sudbur 19.23 2  
 
Womens 100m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Swain, Sarah   Chippewa Seconda 14.70 3  
2 Goodridge, Lindsay   Chippewa Seconda 16.08 3  
3 Fung, Alison   Chippewa Seconda 17.02 3  
4 Elliott, Clarissa   Lo-Ellen Park 17.17 3  
5 Manion, Nicole   Bracebridge/Musk 17.61 2  
6 Lumley, Adria   Lo-Ellen Park 18.66 2  
7 Cashmore, Sarah   Lasalle - Sudbur 19.77 1  
8 Lanktree, Lacey   Elliot Lake 19.92 3  
9 Smith, Breanna   Lasalle - Sudbur 20.64 1  
10 Rainville, Danielle   Bracebridge/Musk 27.58 1  
 
Womens 300m Hurdles Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Conlin, Erica   Lo-Ellen Park 51.32 2  
2 Wiwchar, Katie   Lo-Ellen Park 51.78 2  
3 Hitchcock, Megan   Almaguin Highlan 52.59 2  
4 Weaver, Bernie   Almaguin Highlan 52.96 2  
5 Matte, Stephanie   Lo-Ellen Park 55.69 1  
6 Gagnon, Michelle   Macdonald-Cartie 58.51 1  
7 Stafford, Alyssa   Lo-Ellen Park 58.73 2  
8 Kreps, Taylor   Almaguin Highlan 1:00.58 1  
9 Jack, Kallie   Marymount Academ 1:03.13 1  
10 Bramer, Taylor   Almaguin Highlan 1:08.64 1  
11 Drolet, Shannon   St Joseph-Scolla 1:09.87 1  
 
Womens 300m Hurdles Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Loder, Kristin   Elliot Lake 53.45 2  
2 Alarie, Marianne   Lo-Ellen Park 53.96 2  
3 Brown, Dayna   Lo-Ellen Park 54.24 2  
4 Yao, Zoey   Lo-Ellen Park 54.57 2  
5 Kozluke, Autumn   Parry Sound 56.14 2  
6 Bradley, Carly   Marymount Academ 57.86 1  
7 Vallier, Jillian   Lasalle - Sudbur 58.63 1  
8 Pitz, Siobhan   Chippewa Seconda 1:00.33 1  
9 Foucault, Stephanie   Marymount Academ 1:03.37 1  
10 Bulfon, Vanessa   Marymount Academ 1:07.47 1  
-- Howe, Kayla   West Ferris DQ 2  
 
Womens 400m Hurdles Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Maclean, Alannah   Lo-Ellen Park 1:08.76 3  
2 Manion, Nicole   Bracebridge/Musk 1:13.22 1  
3 Jerome, Shannon   Algonquin E S 1:17.16 2  
4 Porter, Sara   Englehart 1:17.65 3  
5 Venugopal, Marla   Lo-Ellen Park 1:19.73 3  
6 Lanktree, Lacey   Elliot Lake 1:19.80 3  
7 Oderkirk, Sarah   Lo-Ellen Park 1:27.61 3  
8 Chow, Christelle   Timmins Vocation 1:27.92 1  
9 Rainville, Danielle   Bracebridge/Musk 1:30.78 2  
 
Womens Shot Put Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Romain, Cassandra   Fjme-Mattawa 8.36m(27'5) 1  
2 O'Grady, Alyshia   Fjme-Mattawa 7.10m(23'3.5) 1  
3 Samarian, Chelsea   Marymount Academ 7.06m(23'1.75) 1  
4 Guenette, Eva   Almaguin Highlan 6.42m(21'0.75) 1  
5 Kreps, Taylor   Almaguin Highlan 6.22m(20'4.75) 1  
6 Voyer, Renee   Algonquin E S 5.88m(19'3.5) 1  
 
Womens Shot Put Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Romain, Courtney   Fjme-Mattawa 8.21m(26'11) 1  
2 Kuska, Kelsey   Marymount Academ 7.49m(24'6.75) 1  
3 Dermenjian, Ayden   Parry Sound 7.48m(24'6.25) 1  
4 Martin, Shelby   St Joseph-Scolla 7.34m(24'0.75) 1  
5 Little, Charlotte   Parry Sound 7.03m(23'0.75) 1  
6 Begin, Diane   Algonquin E S 6.95m(22'9.5) 1  
7 Weeks, Terri   Parry Sound 6.44m(21'1.5) 1  
8 Loeffen, Kaitlin   Algonquin E S 5.88m(19'3.5) 1  
9 Major, Sarah   St Joseph-Scolla 4.97m(16'3.5) 1  
10 Oukes, Jessica   Algonquin E S 4.92m(16'1.5) 1  
 
Womens Shot Put Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Scherbak, Chantal   Lo-Ellen Park 8.68m(28'5.5) 1  
2 Leblanc, Morgan   Chippewa Seconda 8.27m(27'1.5) 1  
3 Brown, Montana   Huntsville 7.40m(24'3.25) 1  
4 Hughes, Shleby   St Joseph-Scolla 7.34m(24'0.75) 1  
5 Hatherly, Kate   Widdifield 7.22m(23'8.25) 1  
6 Gracon, Julie   St Joseph-Scolla 7.13m(23'4.5) 1  
7 Reaman, Heather   Almaguin Highlan 6.96m(22'10) 1  
8 Hughes, Morgan   Widdifield 6.82m(22'4.5) 1  
9 Decost, Kyleigh   West Ferris 6.40m(20'11.75) 1  
10 Marleau, Emily   St Joseph-Scolla 4.91m(16'1.25) 1  
11 Lajambe, Louise   Widdifield 3.90m(12'9.5) 1  
 
Womens Discus Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lavergne-Giroux, Pascale   College Notre Da 20.54m(67'4.5) 1  
2 Baril, Paige   Marymount Academ 19.48m(63'10.75) 1  
3 Samarian, Chelsea   Marymount Academ 19.15m(62'9.75) 1  
4 Voyer, Renee   Algonquin E S 17.25m(56'7) 1  
5 Guenette, Eva   Almaguin Highlan 16.70m(54'9.25) 1  
6 Desrocher, Jessica   Fjme-Mattawa 16.29m(53'5.25) 1  
7 Raymond, Stéphanie   Macdonald-Cartie 15.31m(50'2.75) 1  
 
Womens Discus Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Begin, Diane   Algonquin E S 21.13m(69'3.75) 1  
2 Romain, Courtney   Fjme-Mattawa 20.55m(67'5) 1  
3 Dermenjian, Ayden   Parry Sound 20.36m(66'9.5) 1  
4 Martin, Shelby   St Joseph-Scolla 19.95m(65'5.25) 1  
5 Little, Charlotte   Parry Sound 18.04m(59'2) 1  
6 Nazaruk, Marissa   West Ferris 16.65m(54'7.5) 1  
7 Weeks, Terri   Parry Sound 15.69m(51'5.5) 1  
8 Loeffen, Kaitlin   Algonquin E S 14.39m(47'2.5) 1  
-- Oukes, Jessica   Algonquin E S DQ(--) 1  
 
Womens Discus Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mossington, Emma   Chippewa Seconda 29.80m(97'9) 1  
2 Scherbak, Chantal   Lo-Ellen Park 28.10m(92'2.25) 1  
3 Scobie, Alexandra   Algonquin E S 25.62m(84'0.5) 1  
4 Stuart, Heather   Chippewa Seconda 25.35m(83'2) 1  
5 Brown, Montana   Huntsville 21.81m(71'6.5) 1  
6 Leblanc, Morgan   Chippewa Seconda 21.33m(69'11.75) 1  
7 Reaman, Heather   Almaguin Highlan 20.86m(68'5.25) 1  
8 Hughes, Morgan   Widdifield 18.66m(61'2.5) 1  
 
Womens Javelin Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lavergne-Giroux, Pascale   College Notre Da 31.21m(102'4.5) 1  
2 Crown, Abby   St Joseph-Scolla 26.84m(88'0.5) 1  
3 Samarian, Chelsea   Marymount Academ 20.09m(65'10.75) 1  
4 Romain, Cassandra   Fjme-Mattawa 18.75m(61'6) 1  
5 Gagnon, Michelle   Macdonald-Cartie 18.75m(61'6) 1  
6 Demarell, Cody   Englehart 18.66m(61'2.5) 1  
7 Voyer, Renee   Algonquin E S 18.24m(59'10) 1  
8 Raymond, Stéphanie   Macdonald-Cartie 17.70m(58'0.75) 1  
9 Gravelle, Jeanie   Algonquin E S 16.59m(54'5) 1  
10 O'Grady, Alyshia   Fjme-Mattawa 15.53m(50'11.25) 1  
11 Hache, Tiffany Hache   Lo-Ellen Park 14.84m(48'8.25) 1  
-- Baril, Paige   Marymount Academ DQ(--) 1  
 
Womens Javelin Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Pellerin, Gabrielle   Lo-Ellen Park 23.81m(78'1.25) 1  
2 Begin, Diane   Algonquin E S 20.90m(68'6.75) 1  
3 Weeks, Terri   Parry Sound 20.68m(67'10) 1  
4 Oukes, Jessica   Algonquin E S 20.34m(66'8.75) 1  
5 Nazaruk, Marissa   West Ferris 19.18m(62'11) 1  
6 Dermenjian, Ayden   Parry Sound 18.70m(61'4) 1  
7 Vallier, Jillian   Lasalle - Sudbur 18.18m(59'7.75) 1  
8 Loeffen, Kaitlin   Algonquin E S 14.52m(47'7.5) 1  
9 Ethier, Parise   Northern - Sturg 13.56m(44'5.75) 1  
-- Little, Charlotte   Parry Sound ND(--) 1  
 
Womens Javelin Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Scobie, Alexandra   Algonquin E S 28.39m(93'1.5) 1  
2 Stuart, Heather   Chippewa Seconda 26.13m(85'8.5) 1  
3 Hughes, Morgan   Widdifield 20.17m(66'2) 1  
4 Mossington, Emma   Chippewa Seconda 20.15m(66'1.25) 1  
5 Hughes, Shleby   St Joseph-Scolla 17.72m(58'1.5) 1  
6 Leblanc, Morgan   Chippewa Seconda 17.52m(57'5.75) 1  
7 Reaman, Heather   Almaguin Highlan 17.09m(56'0.75) 1  
8 Hatherly, Kate   Widdifield 15.74m(51'7.5) 1  
9 Marleau, Emily   St Joseph-Scolla 15.57m(51'0.75) 1  
-- Decost, Kyleigh   West Ferris ND(--) 1  
-- Gracon, Julie   St Joseph-Scolla ND(--) 1  
 
Womens High Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Parnell, Gina   St Joseph-Scolla 1.40m(4'7) 1  
2 Desbiens, Tiffany   Elliot Lake 1.30m(4'3) 1  
3 Desrocher, Jessica   Fjme-Mattawa 1.30m(4'3) 1  
3 Sakovic, Kasandra   Lasalle - Sudbur 1.30m(4'3) 1  
5 Hache, Tiffany Hache   Lo-Ellen Park 1.25m(4'1) 1  
-- Byers, Jessica   Widdifield NH(--) 1  
 
Womens High Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McBride, Elizabeth   Bracebridge/Musk 1.50m(4'11) 1  
2 Swain, Maranda   Northern - Sturg 1.40m(4'7) 1  
3 Auger, Renee   Marymount Academ 1.40m(4'7) 1  
4 Groom, Alicia   Lo-Ellen Park 1.35m(4'5) 1  
5 Boyd, Kyla   Marymount Academ 1.30m(4'3) 1  
6 Bonin, Angèle   College Notre Da 1.30m(4'3) 1  
7 Koskiniemi, Kendran   College Notre Da 1.25m(4'1) 1  
8 Bulfon, Vanessa   Marymount Academ 1.25m(4'1) 1  
10 Kuska, Kelsey   Marymount Academ 1.20m(3'11) 1  
11 Delorme, Lexus   Elliot Lake 1.20m(3'11) 1  
9 Bradley, Carly   Marymount Academ 1.20m(3'11) 1  
12 Mathias, Brooke   St Joseph-Scolla 1.15m(3'9.25) 1  
-- Joly, Faithe   Marymount Academ NH(--) 1  
-- Bartley, Kate   Almaguin Highlan NH(--) 1  
-- Kehoe, Grace   Widdifield NH(--) 1  
-- Mulcahey, Santeria   Marymount Academ NH(--) 1  
-- McNeil, Meaghan   Marymount Academ NH(--) 1  
 
Womens High Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Busch, Sieglinde   St Joseph-Scolla 1.30m(4'3) 1  
-- Hunt, Stephanie   Algonquin E S NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Weeks, Allie   Parry Sound 4.69m(15'4.5) nwi 1  
2 Smith, Patricia   Widdifield 4.35m(14'3.25) nwi 1  
3 Parnell, Gina   St Joseph-Scolla 4.31m(14'1.5) nwi 1  
4 Sakovic, Kasandra   Lasalle - Sudbur 4.25m(13'11.25) nwi 1  
5 Hitchcock, Megan   Almaguin Highlan 4.21m(13'9.75) nwi 1  
6 Rainsford, Lauren   Lo-Ellen Park 4.18m(13'8.5) nwi 1  
7 Desbiens, Tiffany   Elliot Lake 4.10m(13'5.25) nwi 1  
8 Matte, Stephanie   Lo-Ellen Park 3.99m(13'1) nwi 1  
9 Byers, Jessica   Widdifield 3.85m(12'7.5) nwi 1  
10 Dufresne, Veronique   Algonquin E S 3.72m(12'2.25) nwi 1  
11 Crown, Abby   St Joseph-Scolla 3.55m(11'7.75) nwi 1  
 
Womens Long Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sanders, Emily   Lo-Ellen Park 4.60m(15'1) nwi 1  
2 Pitre, Kelsey   Lo-Ellen Park 4.33m(14'2.25) nwi 1  
3 Bartley, Kate   Almaguin Highlan 4.20m(13'9.25) nwi 1  
4 Auger, Renee   Marymount Academ 4.07m(13'4) nwi 1  
5 Michaud, Kelsey   St Joseph-Scolla 3.95m(12'11.5) nwi 1  
6 Sarah, Lehman   Espanola 3.93m(12'10.5) nwi 1  
7 Babak, Michelle   St Joseph-Scolla 3.89m(12'9) nwi 1  
8 Donaldson, Alexis   Widdifield 3.89m(12'9) nwi 1  
9 Campsall, Maxine   Macdonald-Cartie 3.76m(12'4) nwi 1  
10 Lafontaine, Morgan   St Joseph-Scolla 3.69m(12'1.25) nwi 1  
11 Mulcahey, Santeria   Marymount Academ 3.64m(11'11.25) nwi 1  
12 Major, Sarah   St Joseph-Scolla 3.63m(11'10.75) nwi 1  
13 Burns, Krysta   Marymount Academ 3.57m(11'8.5) nwi 1  
14 Ntahoturi, Odessa   Marymount Academ 3.54m(11'7.25) nwi 1  
15 Smith, Sidney   Marymount Academ 3.46m(11'4) nwi 1  
16 Bradley, Carly   Marymount Academ 3.45m(11'3.75) nwi 1  
17 Crossthwaite, Sierra   Marymount Academ 3.31m(10'10.25) nwi 1  
18 Bulfon, Vanessa   Marymount Academ 3.25m(10'7.75) nwi 1  
19 McNeil, Meaghan   Marymount Academ 3.24m(10'7.5) nwi 1  
20 Kehoe, Grace   Widdifield 3.23m(10'7) nwi 1  
21 Pellerin, Caroline   Marymount Academ 3.16m(10'4.25) nwi 1  
22 Ciobanca, Maria   Widdifield 3.09m(10'1.5) nwi 1  
23 Delorme, Lexus   Elliot Lake 3.06m(10'0.25) nwi 1  
23 Szalai, Julia   Marymount Academ 3.06m(10'0.25) nwi 1  
25 Brown, Courtney   St Joseph-Scolla 3.02m(9'10.75) nwi 1  
26 Brousseau, Megan   Marymount Academ 2.87m(9'4.75) nwi 1  
26 Zulich, Carly   Marymount Academ 2.87m(9'4.75) nwi 1  
28 Moskalyk, Marika   Marymount Academ 2.78m(9'1.25) nwi 1  
29 Renaud, Chloe   Marymount Academ 2.52m(8'3) nwi 1  
-- Dickie, Brooke   Marymount Academ ND(--) nwi 1  
 
Womens Long Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Violin, Alicia   Confederation - 4.92m(16'1.5) nwi 1  
2 Hick, Michelle   Lo-Ellen Park 4.43m(14'6.25) nwi 1  
3 Lumley, Adria   Lo-Ellen Park 4.42m(14'6) nwi 1  
4 Manion, Nicole   Bracebridge/Musk 4.41m(14'5.5) nwi 1  
5 Carleton, Rheanne   Timmins Vocation 4.14m(13'6.75) nwi 1  
6 Chow, Christelle   Timmins Vocation 3.90m(12'9.5) nwi 1  
7 Carriere, Autumn   St Joseph-Scolla 3.63m(11'10.75) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Junior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mazal, Zvia   Macdonald-Cartie 10.27m(33'8.25) nwi 1  
2 Weeks, Allie   Parry Sound 10.21m(33'5.75) nwi 1  
3 Predon, Alenna   Marymount Academ 9.32m(30'6.75) nwi 1  
4 Ransom, Amy   St Joseph-Scolla 8.92m(29'3) nwi 1  
5 Parnell, Gina   St Joseph-Scolla 8.87m(29'1) nwi 1  
6 Desbiens, Tiffany   Elliot Lake 8.80m(28'10.25) nwi 1  
7 Desrocher, Jessica   Fjme-Mattawa 8.08m(26'6) nwi 1  
8 Dufresne, Veronique   Algonquin E S 7.21m(23'7.75) nwi 1  
-- Smith, Patricia   Widdifield ND(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Midget Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bartley, Kate   Almaguin Highlan 9.95m(32'7.5) nwi 1  
2 Sanders, Emily   Lo-Ellen Park 9.67m(31'8.5) nwi 1  
3 Vallier, Jillian   Lasalle - Sudbur 9.60m(31'5.75) nwi 1  
4 Yao, Zoey   Lo-Ellen Park 8.96m(29'4.75) nwi 1  
4 Pitre, Kelsey   Lo-Ellen Park 8.96m(29'4.75) nwi 1  
6 Bedard-exhibition, Ashle   St Joseph-Scolla 8.79m(28'10) nwi 1  
6 Babak, Michelle   St Joseph-Scolla 8.79m(28'10) nwi 1  
8 Lefebvre, Arianne   Algonquin E S 8.72m(28'7.25) nwi 1  
9 Campsall, Maxine   Macdonald-Cartie 8.54m(28'0) nwi 1  
10 DePaolis, Andrea   Lasalle - Sudbur 8.42m(27'7.5) nwi 1  
11 Major, Sarah   St Joseph-Scolla 8.19m(26'10.25) nwi 1  
12 Koskiniemi, Kendran   College Notre Da 8.09m(26'6.5) nwi 1  
13 Foucault, Stephanie   Marymount Academ 7.86m(25'9.25) nwi 1  
14 Brousseau, Megan   Marymount Academ 7.73m(25'4.25) nwi 1  
15 Thomas, Shae   St Joseph-Scolla 7.72m(25'3.75) nwi 1  
16 Bradley, Carly   Marymount Academ 7.67m(25'1.75) nwi 1  
17 Ntahoturi, Odessa   Marymount Academ 7.49m(24'6.75) nwi 1  
18 Michaud, Kelsey   St Joseph-Scolla 7.46m(24'5.5) nwi 1  
19 O'Bonsawin, Dominique   College Notre Da 7.26m(23'9.75) nwi 1  
20 Burns, Krysta   Marymount Academ 7.20m(23'7.25) nwi 1  
21 Kehoe, Grace   Widdifield 6.46m(21'2.25) nwi 1  
22 Zulich, Carly   Marymount Academ 6.34m(20'9.5) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Senior Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Violin, Alicia   Confederation - 10.52m(34'6) nwi 1  
2 Collard, Nicole   Lasalle - Sudbur 10.26m(33'7.75) nwi 1  
3 Hick, Michelle   Lo-Ellen Park 9.62m(31'6.5) nwi 1  
4 Chow, Christelle   Timmins Vocation 8.60m(28'2.5) nwi 1  
5 Conway, Sarah   Algonquin E S 8.30m(27'2.75) nwi 1  
6 Carriere, Autumn   St Joseph-Scolla 7.68m(25'2.25) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Junior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lavergne-Giroux, Pascale   College Notre Da 2.05m(6'8.5) 1  
-- Pellerin, Gabrielle   Lo-Ellen Park NH(--) 1  
 
Womens Pole Vault Senior Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Swain, Sarah   Chippewa Seconda 2.95m(9'8) 1  
2 Fung, Alison   Chippewa Seconda 2.80m(9'2) 1  
3 Lumley, Adria   Lo-Ellen Park 2.20m(7'2.5) 1  
4 Butson, Kristi   Almaguin Highlan 1.90m(6'2.75) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:  
Post as: 
History for Nipissing Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 1   3    
2011 1   1    
2009 1   1    
2008 1   1    
2007 1   1    
2006 1   1    
2005 1   1    
Hashtags: #nipissing