Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - Georgia Class 1 Region 5 Track and Field Championships

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Apr 23 2012, 12:09 AM
Georgia Class 1 Region 5 Track and Field Championships - Apr 21, 2012
GA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sartor, Jordan   Our Lady of Merc 11.03 nwi 1  
2 Holland, Timothy   Eagle's Landing 11.27 nwi 1  
3 Stanford, Sirkeith   Southwest Atlant 11.42 nwi 1  
4 Thomas, Mustafa   Atlanta Internat 11.48 nwi 1  
5 Brown, Jordan   Pace Academy 11.65 nwi 1  
6 Durden, Bryson   Eagle's Landing 11.68 nwi 1  
7 Mack, Charles   Wesleyan 11.76 nwi 1  
8 Campbell, Nick   Galloway 11.82 nwi 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Sartor, Jordan   Our Lady of Merc 22.19 nwi 1  
2 Harris, Glen   Pace Academy 22.65 nwi 1  
3 Warren, Cole   Wesleyan 22.71 nwi 1  
4 Holland, Timothy   Eagle's Landing 22.98 nwi 1  
5 Moore, Seth   Eagle's Landing 23.00 nwi 1  
6 Stanford, Sirkeith   Southwest Atlant 23.11 nwi 1  
7 Pfohl, Clay   Holy Innocents 23.74 nwi 1  
8 Mack, Charles   Wesleyan 24.08 nwi 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Moore, Seth   Eagle's Landing 49.96 1  
2 Warren, Cole   Wesleyan 51.17 1  
3 Matthews, Delfayeo   Our Lady of Merc 51.64 1  
4 Moore, Ryan   First Presbyteri 51.81 1  
5 Gossett, Erik   Wesleyan 52.87 1  
6 Howe, Carson   Mount Pisgah Chr 52.95 1  
7 Waln, Carson   Galloway 53.66 1  
8 Hill, Render   Southwest Atlant 56.37 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thornton, Cameron   Whitefield Acade 1:56.40 1  
2 Mohme, Doug   Wesleyan 2:00.09 1  
3 Thomas, Alexander   Atlanta Internat 2:00.27 1  
4 Hicks, Grant   Mount Pisgah Chr 2:01.28 1  
5 Young, Matt   Paideia 2:02.74 1  
6 Lovern, Jack   Galloway 2:03.43 1  
7 Merkle, Holt   Whitefield Acade 2:06.24 1  
8 Reeder, Kenneth   First Presbyteri 2:06.55 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thornton, Cameron   Whitefield Acade 4:21.49 1  
2 Gossett, Bradley   Wesleyan 4:23.02 1  
3 Keough, Robby   Whitefield Acade 4:23.75 1  
4 Henry, Calvin   Galloway 4:23.95 1  
5 Mohme, Doug   Wesleyan 4:25.20 1  
6 Lindley, Gray   First Presbyteri 4:31.98 1  
7 Reilly, Sam   Mount Pisgah Chr 4:41.83 1  
8 Hague, Patrick   First Presbyteri 4:55.18 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gossett, Bradley   Wesleyan 9:52.23 1  
2 Henry, Calvin   Galloway 9:54.78 1  
3 Friedman, Reilly   Galloway 9:54.93 1  
4 Ray, Warner   Holy Innocents 9:57.95 1  
5 Orr, Paul   Landmark Christi 10:04.33 1  
6 Raville, John   Our Lady of Merc 10:06.08 1  
7 Lindley, Gray   First Presbyteri 10:14.44 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Selmon, Kenny   Pace Academy 15.08 1  
2 Smith, Darius   Landmark Christi 15.53 1  
3 Moore, Christian   First Presbyteri 15.87 1  
4 Bargeron, Greyson   First Presbyteri 16.11 1  
5 Fareed, Naim I   W D Mohammed 16.54 1  
6 Gailey, Foster   Mount Pisgah Chr 16.89 1  
7 Sullivan, Gregory   Holy Innocents 18.19 1  
-- Yost, Zander   Wesleyan FS 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Selmon, Kenny   Pace Academy 39.04 1  
2 Smith, Darius   Landmark Christi 39.26 1  
3 Yost, Zander   Wesleyan 40.98 1  
4 Moore, Ryan   First Presbyteri 41.19 1  
5 Pinkett, Khalen   Whitefield Acade 42.50 1  
6 Gailey, Foster   Mount Pisgah Chr 44.26 1  
7 Williams, Gus   Galloway 44.65 1  
8 Sapp, Nick   Our Lady of Merc 46.09 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Moore, Hicks,
Durden, Walker
  Eagle's Landing 42.72 1  
2 James, Harris,
Selmon, Brown
  Pace Academy 44.34 1  
3 Warren, Gossett,
Yost, Mack
  Wesleyan 44.40 1  
4 Sartor, Matthews,
Stotts, Thomas
  Our Lady of Merc 44.54 1  
5 Halter, Fields,
Forgette, Vaughn
  Strong Rock Chri 46.33 1  
6 Myers, Bargeron,
Moore, Morris
  First Presbyteri 46.47 1  
-- Waln, Eleby,
Quaicoe, Williams
  Galloway FS 1  
-- Davis, Pfohl,
Coggins, Ledbette
  Holy Innocents DQ 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Harris, Jones,
Selmon, Franklin
  Pace Academy 3:26.11 1  
2 Covingto, Moore,
Durden, Walker
  Eagle's Landing 3:27.06 1  
3 Gossett, Mohme,
Warren, Williams
  Wesleyan 3:31.41 1  
4 Reilly, Howe,
Aden, Hicks
  Mount Pisgah Chr 3:32.66 1  
5 Sartor, Trihn,
Earby, Matthews
  Our Lady of Merc 3:34.62 1  
6 Hague, Reeder,
Jones, Roddenbe
  First Presbyteri 3:35.33 1  
7 Gentry, Gossett,
McClesky, Johnson
  Wesleyan 3:37.17 1  
-- Thornton, Pinkett,
Keough, Merkle
  Whitefield Acade DNF 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Laboo, Chauncey   Our Lady of Merc 46-06.50(14.19m) 1  
2 King, Josh   Wesleyan 43-03.00(13.18m) 1  
3 Stafford, Preston   Pinecrest 42-04.00(12.90m) 1  
4 Moore, Micah   First Presbyteri 40-03.50(12.28m) 1  
5 Johnson, Ben   Wesleyan 40-01.00(12.22m) 1  
6 Lader, Bowen   First Presbyteri 38-09.50(11.82m) 1  
7 Tutt, Taylor   Whitefield Acade 38-00.00(11.58m) 1  
8 Davenport, Chad   Fellowship Chris 37-07.00(11.46m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Andrew   Eagle's Landing 131-05(40.06m) 1  
2 Mcguire, Reed   Landmark Christi 122-10(37.44m) 1  
3 Thomas, Jordan   Our Lady of Merc 121-05(37.01m) 1  
4 Stafford, Preston   Pinecrest 121-02(36.93m) 1  
5 Masters, Hank   Wesleyan 114-05(34.87m) 1  
6 Duffie, Jonathan   Providence 114-04(34.85m) 1  
7 Bargeron, Greyson   First Presbyteri 107-10(32.87m) 1  
8 Daniel, Connor   Providence 106-02(32.36m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Alar, John   Whitefield Acade 6-00.00(1.83m) 1  
2 Sanusi, Babatunde   Greenforest Chri 5-10.00(1.78m) 1  
3 Klooster, Sean   Pinecrest 5-10.00(1.78m) 1  
4 Thomas, Mustafa   Atlanta Internat 5-10.00(1.78m) 1  
5 Smith, Shane   Wesleyan 5-08.00(1.73m) 1  
6 Rochell, Jaye   Wesleyan 5-06.00(1.68m) 1  
-- Pollard, Everett   Whitefield Acade NH(--) 1  
-- Davis, Matthew   First Presbyteri NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Franklin, Denzel   Pace Academy 22-00.00(6.71m) nwi 1  
2 Warren, Cole   Wesleyan 20-09.00(6.32m) nwi 1  
3 Martin, Candler   Providence 20-03.50(6.18m) nwi 1  
4 Chapman, Victor   Hapeville Charte 19-08.00(5.99m) nwi 1  
5 Davis, Matthew   First Presbyteri 19-07.50(5.98m) nwi 1  
6 Jones, Jeffrey   Pace Academy 19-05.00(5.92m) nwi 1  
7 Matthews, Delfayeo   Our Lady of Merc 18-10.00(5.74m) nwi 1  
8 Lockett, Eric   Whitefield Acade 18-07.00(5.66m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mack, Charles   Wesleyan 41-09.50(12.74m) nwi 1  
2 Lockett, Eric   Whitefield Acade 41-01.00(12.52m) nwi 1  
3 Jones, Drew   Wesleyan 40-08.75(12.41m) nwi 1  
4 Martin, Candler   Providence 40-01.50(12.23m) nwi 1  
5 Wright, Connor   Eagle's Landing 39-07.50(12.08m) nwi 1  
6 Klooster, Sean   Pinecrest 39-00.75(11.91m) nwi 1  
7 Johnson, Jonathan   Strong Rock Chri 38-09.75(11.83m) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Grimes, Jason   Holy Innocents 12-00.00(3.66m) 1  
2 Carr, Jacob   Pinecrest 11-06.00(3.51m) 1  
3 Covington, Tal   Eagle's Landing 11-06.00(3.51m) 1  
4 Levy, Max   Galloway 11-06.00(3.51m) 1  
5 Gailey, Foster   Mount Pisgah Chr 10-06.00(3.20m) 1  
6 Bardash, Cameron   First Presbyteri 10-06.00(3.20m) 1  
7 Creamer, Titus   Landmark Christi 10-06.00(3.20m) 1  
8 Watwood, Joseph   First Presbyteri 10-00.00(3.05m) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jakes, Jasmine   Eagle's Landing 12.64 nwi 1  
2 Duley, Landyn   Wesleyan 12.88 nwi 1  
3 Fugate, Alice   Whitefield Acade 12.91 nwi 1  
4 Daniels, Marquita   Southwest Atlant 13.05 nwi 1  
5 Ross, Alexis   Eagle's Landing 13.17 nwi 1  
6 Toyin-Adelaja, Tam   Fellowship Chris 13.23 nwi 1  
7 Blackmon, Taylor   Wesleyan 13.49 nwi 1  
8 Tramble, Amanda   St. Francis 13.70 nwi 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Jakes, Jasmine   Eagle's Landing 25.97 nwi 1  
2 Fugate, Alice   Whitefield Acade 26.63 nwi 1  
3 Johnson, Malikah   Hapeville Charte 26.76 nwi 1  
4 Banks, Leah   Our Lady of Merc 26.79 nwi 1  
5 Toyin-Adelaja, Tam   Fellowship Chris 27.18 nwi 1  
6 Talley, Kendra   Wesleyan 28.51 nwi 1  
7 Tramble, Amanda   St. Francis 28.56 nwi 1  
8 Blackmon, Taylor   Wesleyan 29.97 nwi 1  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Felts, Maddie   Galloway 57.25 1  
2 McClure, Morgan   Our Lady of Merc 58.38 1  
3 Banks, Leah   Our Lady of Merc 59.57 1  
4 Lewis, Sarah Scott   Mount Pisgah Chr 59.68 1  
5 Stevens, Brittany   Wesleyan 1:01.08 1  
6 Force, Sydney   Strong Rock Chri 1:02.46 1  
7 Carter, Jovanay   Coretta Scott Ki 1:06.64 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Felts, Maddie   Galloway 2:21.93 1  
2 Lewis, Sarah Scott   Mount Pisgah Chr 2:24.22 1  
3 McClure, Morgan   Our Lady of Merc 2:24.75 1  
4 Hudgins, Alexa   Mount Pisgah Chr 2:25.62 1  
5 Smith, Jessica   First Presbyteri 2:26.28 1  
6 Figueroa, Anna   Paideia 2:28.76 1  
7 Henry, Caroline   Galloway 2:31.61 1  
8 Gilliam, Courtney   Landmark Christi 2:31.83 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Coppage, Victoria   First Presbyteri 5:16.15 1  
2 Tuttle, Tayler   Providence 5:18.11 1  
3 Reed, Caroline   Wesleyan 5:20.64 1  
4 Zalzman, Jessica   Pinecrest 5:21.98 1  
5 Henry, Caroline   Galloway 5:27.58 1  
6 Long, Lindy   Landmark Christi 5:34.21 1  
7 Ferro, Danielle   First Presbyteri 5:49.48 1  
8 Welch, Emma   Strong Rock Chri 6:00.57 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Coppage, Victoria   First Presbyteri 11:33.10 1  
2 Long, Lindy   Landmark Christi 11:38.60 1  
3 Reed, Caroline   Wesleyan 11:43.71 1  
4 Tuttle, Tayler   Providence 11:47.17 1  
5 Zalzman, Jessica   Pinecrest 11:47.59 1  
6 Moody, Rebecca   Landmark Christi 12:34.54 1  
7 Strawinski, Katie   Mount Pisgah Chr 12:40.48 1  
8 O'Quinn, Katie   First Presbyteri 13:06.12 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bohler, Randi   Holy Innocents 16.65 1  
2 Park, Anna   Providence 17.00 1  
3 Kelly, Colleen   Our Lady of Merc 17.06 1  
4 Liston, Melissa   Eagle's Landing 17.12 1  
5 Hadley, Lauren   Pace Academy 17.16 1  
6 Bouchard, Olivia   Landmark Christi 17.89 1  
7 Phillips, Savannah   First Presbyteri 18.21 1  
8 Johnson, Challee   Wesleyan 18.34 1  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kelly, Colleen   Our Lady of Merc 47.21 1  
2 Phillips, Savannah   First Presbyteri 49.15 1  
3 Hadley, Lauren   Pace Academy 50.68 1  
4 Liston, Melissa   Eagle's Landing 51.55 1  
5 Stevens, Brittany   Wesleyan 51.97 1  
6 Harlin, Nora   Pace Academy 53.02 1  
7 Bouchard, Olivia   Landmark Christi 54.58 1  
8 Johnson, Challee   Wesleyan 55.34 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Jakes, Liston,
Lowry, Ross
  Eagle's Landing 49.46 1  
2 Blackmon, Talley,
Duley, Welton
  Wesleyan 50.07 1  
3 Terrell, Johnson,
McClure, Banks
  Our Lady of Merc 50.11 1  
4 Russell, Johnson,
Shaheed, Moore
  Hapeville Charte 51.81 1  
5 Taylor, Porter,
Suggs, Walker
  Coretta Scott Ki 51.86 1  
6 Wertymer, Hudgins,
Church, Lewis
  Mount Pisgah Chr 53.70 1  
7 Johnson, Abernath,
James, Harpole
  Wesleyan 53.80 1  
8 Crochran, Tramble,
Davis, Williams
  St. Francis 56.68 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kelly, Terrell,
McClure, Thomas
  Our Lady of Merc 4:07.72 1  
2 Wertymer, Hudgins,
Church, Lewis
  Mount Pisgah Chr 4:13.83 1  
3 Jakes, Liston,
Lowry, Aguillar
  Eagle's Landing 4:15.91 1  
4 Coppage, Ellard,
Smith, Phillips
  First Presbyteri 4:19.40 1  
5 Blackmon, Abernath,
Reed, Stevens
  Wesleyan 4:21.26 1  
6 Grier, Johnson,
Tafanji, Myles
  Our Lady of Merc 4:22.79 1  
7 Park, Bower,
Gold, Grice
  Providence 4:25.71 1  
8 Cunningh, Williams,
Stang, Bussey
  Pace Academy 4:28.17 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilkins, Holli   Wesleyan 39-01.75(11.93m) 1  
2 Tsirigos, CaraMia   Wesleyan 30-08.00(9.35m) 1  
3 Forbes, Louise   Atlanta Internat 29-11.00(9.12m) 1  
4 Brown, Antoinette   St. Francis 28-06.25(8.69m) 1  
5 Estes, Ali   First Presbyteri 26-08.25(8.13m) 1  
6 Gardner, Breanna   Greenforest Chri 26-07.50(8.12m) 1  
7 Kelly, Colleen   Our Lady of Merc 26-05.75(8.07m) 1  
8 Leslie, McCay   Strong Rock Chri 25-06.00(7.77m) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilkins, Holli   Wesleyan 112-03(34.21m) 1  
2 Tafanji, Margaret   Our Lady of Merc 97-04(29.67m) 1  
3 Broe, Alana   Wesleyan 92-07(28.22m) 1  
4 Estes, Ali   First Presbyteri 91-06(27.89m) 1  
5 Adams, Bekah   First Presbyteri 79-10(24.33m) 1  
6 Allen, Brittany   Pace Academy 77-11(23.75m) 1  
7 Harris, Destiny   Eagle's Landing 77-09(23.70m) 1  
8 Walters, Emily   Pinecrest 77-00(23.47m) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frerking, Katie   Wesleyan 5-04.00(1.63m) 1  
2 Hoskin, Hannah   Wesleyan 5-02.00(1.57m) 1  
3 Phillips, Savannah   First Presbyteri 4-10.00(1.47m) 1  
4 Wall, Allie   Strong Rock Chri 4-10.00(1.47m) 1  
5 Gregory, Candler   Strong Rock Chri 4-08.00(1.42m) 1  
5 Hayes, Keyona   St. Francis 4-08.00(1.42m) 1  
5 Lawrence, Courtney   First Presbyteri 4-08.00(1.42m) 1  
-- Luffman, Elizabeth   Pinecrest NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Duley, Landyn   Wesleyan 16-04.00(4.98m) nwi 1  
2 Morrison, Alice   Atlanta Internat 16-00.00(4.88m) nwi 1  
3 Smoak, Grace   Strong Rock Chri 15-05.50(4.71m) nwi 1  
4 Banks, Leah   Our Lady of Merc 15-04.00(4.67m) nwi 1  
5 Ellard, Lauren   First Presbyteri 15-01.50(4.61m) nwi 1  
6 Hadley, Lauren   Pace Academy 14-06.00(4.42m) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Felts, Maddie   Galloway 36-06.00(11.13m) nwi 1  
2 Lowry, Hanalee   Eagle's Landing 35-07.75(10.86m) nwi 1  
3 Duley, Landyn   Wesleyan 35-07.50(10.86m) nwi 1  
4 Landers, Morgan   Whitefield Acade 34-01.50(10.40m) nwi 1  
5 Bussey, Alex   Pace Academy 33-08.00(10.26m) nwi 1  
6 Johnson, Challee   Wesleyan 32-07.50(9.94m) nwi 1  
7 Barthell, Deja   Our Lady of Merc 32-00.50(9.77m) nwi 1  
8 Suarez, Carly Ann   First Presbyteri 31-06.50(9.61m) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Juneau, Alexandra   Holy Innocents 10-06.00(3.20m) 1  
2 Gehling, Sarah   Pinecrest 10-00.00(3.05m) 1  
3 Lee, Adrienne   Wesleyan 9-06.00(2.90m) 1  
4 Welton, India   Wesleyan 9-06.00(2.90m) 1  
5 Fillingim, Kristin   First Presbyteri 9-00.00(2.74m) 1  
6 Bouchard, Olivia   Landmark Christi 8-00.00(2.44m) 1  
7 Deckbar, Abby   First Presbyteri 7-06.00(2.29m) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) Wesleyan School 132 2) Our Lady of Mercy 77 3) First Presbyterian Day Sch 75 4) Eagles Landing Christian 60 5) Galloway 36 6) Mount Pisgah Christian Sc 31 7) Pace Academy 24 8) Providence Christian Acad 23 8) Landmark Christian School 23 10) Holy Innocents' 20 11) Whitefield Academy 19 11) Strong Rock Christian Sch 19 13) Pinecrest Academy 18 14) Atlanta International Sch 14 15) St. Francis 12 16) Hapeville Charter Academy 11 17) Fellowship Christian Schoo 7 18) Coretta Scott King Young 6 19) Southwest Atlanta Christia 5 20) Greenforest Christian Sch 3 20) Paideia 3 Men - Team Rankings - 16 Events Scored =============================================================================== 1) Wesleyan School 118 2) Eagles Landing Christian 68 3) Pace Academy 63 4) Our Lady of Mercy 57 5) Whitefield Academy 53 6) First Presbyterian Day Sc 52 7) Galloway 32 8) Landmark Christian School 30 9) Pinecrest Academy 28 10) Mount Pisgah Christian Sc 25 11) Holy Innocents' 19 12) Atlanta International Sch 16 13) Providence Christian Acade 15 14) Southwest Atlanta Christi 10 15) Greenforest Christian Scho 8 16) Strong Rock Christian Sch 6 17) Hapeville Charter Academy 5 18) W.D. Mohammed 4 18) Paideia 4 20) Fellowship Christian Scho 1

 

Post to:  
Post as: 
History for Georgia Class 1 Region 5 Track and Field Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2012 1   1