Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - NAIA Indoor Championships

Published by
Shane   Mar 7th 2010, 6:37am
Licensed to C.F.P.I. Timing & Data - Contractor License   HY-TEK's Meet Manager
NAIA Indoor Track & Field Championships - 3/4/2010 to 3/6/2010
Results at www.cfpitiming.com
Memorial Center in Johnson City, TN
Results

Women 60 Meter Dash
===================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 5 Best Times
World: W 6.92 2/11/1993 Irina Privalova, RUS
American: A 6.95 3/12/1993 Gail Devers, Nike Inter.
Collegiate: C 7.09 3/11/2001 Angela Williams, Southern California
Championship: N 7.20 3/6/2010 Kimberly Smith, Wayland Baptist
2009 Champ: * 7.37 3/7/2009 Kimberly Smith, Wayland Baptist
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kimberly JR Wayland Baptist 7.39Q 3
2 Simpson, Kedeshia FR Dickinson St. 7.52Q 5
3 Evans, Gayon FR Oklahoma Baptist 7.57Q 1
4 Simpson, Francine SO Lindenwood 7.63Q 4
5 Silcott, DeeJay SR Doane 7.66Q 6
6 Grant, Bianca SO Wayland Baptist 7.69Q 7
7 Zehnder, Charista SR Concordia (Neb.) 7.76Q 2
8 Ross, Keleisha SR Wayland Baptist 7.70q 6
9 Sewell, Brittany SO Shorter 7.80q 2
10 Leonard, Shantel JR Langston 7.82q 7
10 Ross, Mandy JR Azusa Pacific 7.82q 2
12 Bowman, Laura SR Indiana Wesleyan 7.86q 5
13 Lee, Leandria SO Wayland Baptist 7.87 6
14 Beutler, Kati JR Bethel (Ind.) 7.88 4
14 Wasser, Kyla SR Dickinson St. 7.88 3
16 Whitehead, Liza FR Simon Fraser 7.89 7
17 Keeping, Cassie SO Siena Heights 7.90 2
17 Osby, Krystle FR CSU-San Marcos 7.90 1
19 Lamar, Gretchen FR Grand View 7.91 4
20 Persaud, Stephanie JR Concordia (Ore.) 7.92 5
20 Washington, Deseray SO Bethel (Tenn.) 7.92 1
22 Long, Sarah SR Webber 7.93 4
23 Bettard, Katrina SO Bethel (Tenn.) 7.94 5
23 Carey, Henrietta FR Taylor 7.94 3
25 Butler, Ebonie FR St. Ambrose 7.95 1
25 Channell, Jane SR Simon Fraser 7.95 5
27 Hollands, Juanita SO Bacone 7.96 3
27 Hamilton, Shilpa JR McKendree 7.96 2
29 White, Raven FR Voorhees 7.97 5
29 Watt, Emaryne FR Indiana Tech 7.97 7
31 DeStefano, Samantha SO Aquinas 7.99 2
31 King, Adella FR Indiana Tech 7.99 7
33 Holt, Areil FR Davenport 8.00 4
34 Lightbourne, Charlesha SO Langston 8.01 3
35 Montgomery, Kayla SO Minot State 8.02 6
36 Torian, Abigail FR Indiana Tech 8.03 7
36 Sims, Jacina SO St. Xavier 8.03 6
36 Russell, Taylor FR Embry-Riddle 8.03 1
39 Johnson, Suzanne FR Milligan 8.24 6

Women 60 Meter Dash
===================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 6.92 2/11/1993 Irina Privalova, RUS
American: A 6.95 3/12/1993 Gail Devers, Nike Inter.
Collegiate: C 7.09 3/11/2001 Angela Williams, Southern California
Championship: N 7.20 3/6/2010 Kimberly Smith, Wayland Baptist
2009 Champ: * 7.37 3/7/2009 Kimberly Smith, Wayland Baptist
Name Year School Semis H#
===================================================================
Semi-Finals
1 Smith, Kimberly JR Wayland Baptist * 7.29Q 2
2 Evans, Gayon FR Oklahoma Baptist 7.51Q 1
3 Simpson, Francine SO Lindenwood 7.53Q 2
4 Grant, Bianca SO Wayland Baptist 7.59Q 1
5 Ross, Keleisha SR Wayland Baptist 7.72q 2
6 Silcott, DeeJay SR Doane 7.73q 2
7 Zehnder, Charista SR Concordia (Neb.) 7.77 1
8 Sewell, Brittany SO Shorter 7.78 2
9 Ross, Mandy JR Azusa Pacific 7.79 1
10 Leonard, Shantel JR Langston 7.80 1
11 Bowman, Laura SR Indiana Wesleyan 7.87 2
-- Simpson, Kedeshia FR Dickinson St. DNS 1

Women 60 Meter Dash
================================================================
World: W 6.92 2/11/1993 Irina Privalova, RUS
American: A 6.95 3/12/1993 Gail Devers, Nike Inter.
Collegiate: C 7.09 3/11/2001 Angela Williams, Southern California
Championship: N 7.20 3/6/2010 Kimberly Smith, Wayland Baptist
2009 Champ: * 7.37 3/7/2009 Kimberly Smith, Wayland Baptist
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Smith, Kimberly JR Wayland Baptist 7.20N
2 Evans, Gayon FR Oklahoma Baptist 7.49
3 Simpson, Francine SO Lindenwood 7.50
4 Grant, Bianca SO Wayland Baptist 7.62
5 Ross, Keleisha SR Wayland Baptist 7.72
6 Silcott, DeeJay SR Doane 7.77

Women 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
World: W 21.87 2/13/1993 Merlene Ottey, JAM
American: A 22.33 3/2/1996 Gwen Torrence, Mizuno
Collegiate: C 22.40 3/14/2008 Bianca Knight, Texas
Championship: N 23.50 1996 Yusuf/ Visockaite, Azusa Pacific/ McKendree
2009 Champ: * 24.34 3/7/2009 Kimberly Smith, Wayland Baptist
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Smith, Kimberly JR Wayland Baptist * 24.16q 3
2 Evans, Gayon FR Oklahoma Baptist * 24.23q 2
3 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 24.58q 5
4 Moseley, Marissa SR Oklahoma Baptist 24.66q 6
5 Ross, Mandy JR Azusa Pacific 24.96q 7
6 Silcott, DeeJay SR Doane 24.97q 4
7 Ross, Keleisha SR Wayland Baptist 25.15q 4
8 Leonard, Shantel JR Langston 25.30q 6
9 Watt, Emaryne FR Indiana Tech 25.32 2
9 Lee, Leandria SO Wayland Baptist 25.32 7
11 Lightbourne, Charlesha SO Langston 25.36 3
12 Sewell, Brittany SO Shorter 25.40 2
13 White, Raven FR Voorhees 25.54 1
14 Wyman, Blair SO Culver-Stockton 25.56 6
15 Joseph, Manolitha FR Warner 25.57 4
16 Brouwer, Jenna JR Dordt 25.62 6
17 Wipf, Natalie SR Dakota Wesleyan 25.64 1
18 Williams, Monique FR Oklahoma City 25.65 7
19 Strouse, Allison SR Aquinas 25.84 1
20 Christianson, Alyssa FR Dakota Wesleyan 25.87 5
21 Holden, Kennisha FR Shorter 26.05 4
22 Montgomery, Kayla SO Minot State 26.22 5
23 Dixon, Zalika FR Indiana Tech 27.16 7
-- King, Adella FR Indiana Tech DQ 3 Rule 5, section 5B
-- Simpson, Kedeshia FR Dickinson St. DNS 1
-- Jackson, Tiffany JR Missouri Baptist DNS 5

Women 200 Meter Dash
===================================================================
World: W 21.87 2/13/1993 Merlene Ottey, JAM
American: A 22.33 3/2/1996 Gwen Torrence, Mizuno
Collegiate: C 22.40 3/14/2008 Bianca Knight, Texas
Championship: N 23.50 1996 Yusuf/ Visockaite, Azusa Pacific/ McKendree
2009 Champ: * 24.34 3/7/2009 Kimberly Smith, Wayland Baptist
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Smith, Kimberly JR Wayland Baptist 24.17* 2
2 Evans, Gayon FR Oklahoma Baptist 24.26* 2
3 Moseley, Marissa SR Oklahoma Baptist 24.35 2
4 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 24.44 2
5 Silcott, DeeJay SR Doane 24.79 1
6 Ross, Mandy JR Azusa Pacific 24.86 1
7 Ross, Keleisha SR Wayland Baptist 24.98 1
8 Leonard, Shantel JR Langston 25.30 1

Women 400 Meter Dash
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
World: W 49.59 3/7/1982 Jamila Kratochvilova, TCH
American: A 50.64 3/10/1991 Diane Dixon, Atoms TC
Collegiate: C 50.80 3/10/2007 Natasha Hastings, South Carolina
Championship: N 53.05 1996 Fatimat Yusuf, Azusa Pacific
2009 Champ: * 54.85 3/7/2009 Marissa Moseley, Oklahoma Baptist
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
-- Hurd, Brandy SO Fresno Pacific SCR 2 advance by games com
1 Winik, Alexa SO Cedarville 55.91Q 1
2 Moseley, Marissa SR Oklahoma Baptist 55.94Q 3
3 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 55.96Q 2
4 Stewartson, Ashlie SO Shorter 57.10q 1
5 Dixon, Blair FR Doane 57.95q 3 57.944
6 Chapman, JoRanda JR Siena Heights 57.95q 2 57.947
7 Migoyo, Yolanda FR Milligan 58.59 1
8 Fauth, AnnaLiesa JR Jamestown 58.95 3
9 Joseph, Manolitha FR Warner 59.25 3
10 Valenzuela, Monika JR CSU-San Marcos 59.32 2
11 Ordway, Emma FR Cornerstone 59.85 1
12 Shinkle, Nikki SR Black Hills St. 1:00.08 1
13 Davis, Shawnta SO Notre Dame (OH) 1:00.29 2
14 Zent, Katie SO Jamestown 1:00.67 3
15 Stevens, Kaila SO Bethel (Ind.) 1:00.88 1
16 Franklin, Shannon SO Siena Heights 1:18.72 3

Women 400 Meter Dash
================================================================
World: W 49.59 3/7/1982 Jamila Kratochvilova, TCH
American: A 50.64 3/10/1991 Diane Dixon, Atoms TC
Collegiate: C 50.80 3/10/2007 Natasha Hastings, South Carolina
Championship: N 53.05 1996 Fatimat Yusuf, Azusa Pacific
2009 Champ: * 54.85 3/7/2009 Marissa Moseley, Oklahoma Baptist
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 56.27
2 Moseley, Marissa SR Oklahoma Baptist 56.61
3 Winik, Alexa SO Cedarville 56.65
4 Stewartson, Ashlie SO Shorter 56.67
5 Dixon, Blair FR Doane 57.23
6 Chapman, JoRanda JR Siena Heights 58.06

Women 600 Meter Run
===================================================================
Top 6 Advance by Time
Championship: N 1:30.53 2008 Sherene Pinnock, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 1:31.09 3/7/2009 Brandee Means, Langston
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Echols, Kydia SR Wayland Baptist 1:32.19q 2
2 Kane, Brianna JR Simon Fraser 1:33.74q 6
3 Graham-Coats, Preosha SO Indiana Tech 1:35.08q 5
4 Kane, Michaela FR Simon Fraser 1:35.28q 1
5 Knight, Kendra FR Sioux Falls 1:35.38q 4
6 Sutton, Bethany JR Concordia (Neb.) 1:35.41q 4
7 Reinhardt, Lindsay JR Sioux Falls 1:35.53 3
8 Baker, Optimum SR Oklahoma Baptist 1:36.00 5
9 Hartnett, Allison SO Dana College 1:36.69 4
10 Kangai, Irene SO Bethel (Ind.) 1:36.86 3
11 Nzilampa, Francine SO Lindenwood 1:37.14 5
12 Hudelson, Jessica SO Morningside 1:37.58 5
13 Secrest, Jennifer FR Wayland Baptist 1:37.59 6
14 Hemphill, Rachel SR Lindenwood 1:37.81 1
15 Emerson, Darby JR Houghton 1:37.87 3
16 Okwumabua, Nkemdilim FR Ashford 1:38.05 1
17 Shepherd, Megan SO Friends 1:38.06 6
18 Kopper, Kelli SR Tabor 1:38.15 4
19 Drew, Shondia SO Oklahoma Baptist 1:38.60 2
20 Suddaby, Jessica SR Fresno Pacific 1:38.74 1
21 Peterson, Kelly JR Cornerstone 1:38.94 4
22 Bennett, Jan SR Lindenwood 1:39.01 3
23 Alanis, Jessica SO Fresno Pacific 1:40.03 5
24 Mattia, Cassie SO Rio Grande 1:40.12 2
25 Vogt, Emma SO Simon Fraser 1:40.67 2
26 Unruh, Jordan JR Southwestern 1:40.69 6
27 Klein, Katie SO Concordia (Neb.) 1:40.92 3
28 Wolgemuth, Angi JR Indiana Wesleyan 1:41.59 6
29 Aikin, Tiffany JR Indiana Tech 1:42.27 2
30 Triggs, Lindsey SO Graceland 1:42.69 1
31 Achteroff, Morgan JR Taylor 1:42.99 4

Women 600 Meter Run
================================================================
Championship: N 1:30.53 2008 Sherene Pinnock, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 1:31.09 3/7/2009 Brandee Means, Langston
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Echols, Kydia SR Wayland Baptist 1:32.47
2 Kane, Brianna JR Simon Fraser 1:33.00
3 Knight, Kendra FR Sioux Falls 1:33.91
4 Graham-Coats, Preosha SO Indiana Tech 1:34.62
5 Kane, Michaela FR Simon Fraser 1:35.24
6 Sutton, Bethany JR Concordia (Neb.) 1:36.89

Women 800 Meter Run
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 1:55.82 3/3/2002 Jolanda Ceplak, SLO
American: A 1:58.71 3/2/2002 Nicole Teter, Nike Farm Team
Collegiate: C 2:00.75 2/27/2005 Nicole Cook, Tennessee
Championship: N 2:07.87 3/11/2006 Margaret Nakintu, Missouri Baptist
2009 Champ: * 2:12.11 3/7/2009 Helen Crofts, Simon Fraser
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Crofts, Helen SO Simon Fraser 2:14.23Q
2 Garcilazo, Alma SO Eastern Oregon 2:22.36Q
3 Brennan, Olivia JR Simon Fraser 2:16.98Q
4 Adan, Samia FR Embry-Riddle 2:23.49Q
5 Zaragoza, Elizabeth SR Central Methodis 2:17.07q
6 Young, Brittany FR Dakota State 2:18.68q
7 Hornung, Madeline SO Jamestown 2:24.10q
8 Masai, Irene JR Oklahoma Christi 2:24.14q
9 Bentley, Emmylyn JR Jamestown 2:24.32
10 Zaffuto, Kendra SO Roberts Wesleyan 2:24.84
11 Kidd, Lanae FR Friends 2:25.51

Women 800 Meter Run
================================================================
World: W 1:55.82 3/3/2002 Jolanda Ceplak, SLO
American: A 1:58.71 3/2/2002 Nicole Teter, Nike Farm Team
Collegiate: C 2:00.75 2/27/2005 Nicole Cook, Tennessee
Championship: N 2:07.87 3/11/2006 Margaret Nakintu, Missouri Baptist
2009 Champ: * 2:12.11 3/7/2009 Helen Crofts, Simon Fraser
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Crofts, Helen SO Simon Fraser 2:09.54*
2 Adan, Samia FR Embry-Riddle 2:13.88
3 Brennan, Olivia JR Simon Fraser 2:15.06
4 Garcilazo, Alma SO Eastern Oregon 2:15.87
5 Young, Brittany FR Dakota State 2:16.85
6 Masai, Irene JR Oklahoma Christi 2:17.28
7 Zaragoza, Elizabeth SR Central Methodis 2:17.51
8 Hornung, Madeline SO Jamestown 2:24.08

Women 1000 Meter Run
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Championship: N 2:45.85 3/6/2010 Jessica Smith, Simon Fraser
2009 Champ: * 2:55.81 3/7/2009 Beth McCubbin, Embry-Riddle
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Lawman, Poppy FR Azusa Pacific * 2:55.21Q
2 Smith, Jessica JR Simon Fraser 2:56.37Q
3 Pierson, Amy JR Southwestern 2:59.35Q
4 Nzilampa, Francine SO Lindenwood 2:57.15Q
5 Ripley, Andi SR Cornerstone 2:57.91Q
6 Hudson, Ali SR Simon Fraser 3:00.12Q
7 Carstensen, Kayla JR Azusa Pacific 2:58.64q
8 Baker, Rachael SR Goshen 3:00.58q
9 Pedroza, Elva SR Wayland Baptist 3:01.16
10 Villegas, Milca FR Wayland Baptist 3:01.38
11 Walker, Kara SR Kansas Wesleyan 3:02.20
12 Farmer, Alyssa JR Hastings 3:02.51
13 Case, Carolyn FR Cedarville 3:02.79
14 Stuart, Kate SO Westmont 3:03.47
15 Brice, Juline SR Webber 3:03.50
16 DeLapp, Paige SO Northwest U. 3:04.19
17 Harkema, Merissa FR Dordt 3:04.52
18 Langhauser, Erika JR Embry-Riddle 3:04.53
19 Price, Cherise JR Kansas Wesleyan 3:06.17
20 Meineke, Martha SO Concordia (Neb.) 3:07.62
21 Snider, Rachel SR Oklahoma Christi 3:08.31
22 Ferry, Hannah SR Concordia (Neb.) 3:08.42
23 Lutmer, Katie JR Concordia (Neb.) 3:13.61
24 Keehn, Aybuke SR Concordia (Cal.) 3:15.34

Women 1000 Meter Run
================================================================
Championship: N 2:45.85 3/6/2010 Jessica Smith, Simon Fraser
2009 Champ: * 2:55.81 3/7/2009 Beth McCubbin, Embry-Riddle
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Smith, Jessica JR Simon Fraser 2:45.85N
2 Pierson, Amy JR Southwestern 2:52.85*
3 Lawman, Poppy FR Azusa Pacific 2:54.51*
4 Ripley, Andi SR Cornerstone 2:55.00*
5 Hudson, Ali SR Simon Fraser 2:55.84
6 Carstensen, Kayla JR Azusa Pacific 2:57.21
7 Nzilampa, Francine SO Lindenwood 2:57.23
8 Baker, Rachael SR Goshen 3:06.42

Women 1 Mile Run
================================================================
10 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 4:17.14 2/9/1990 Doina Melinte, ROM
American: A 4:20.1h 2/19/1982 Mary Slaney, Athletics West
Collegiate: C 4:25.91 2/28/2009 Jenny Barringer, Colorado
Championship: N 4:43.68 1988 Leah Pells, Simon Fraser (BC)
2009 Champ: * 4:53.65 3/7/2009 Jaime Canterbury, Azusa Pacific
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Wong, Lydia SR Cedarville 5:08.51Q
2 Shaw, Angela JR Simon Fraser 5:13.17Q
3 Scheese, Andria JR Concordia (Ore.) 5:08.74Q
4 Keehn, Aybuke SR Concordia (Cal.) 5:13.66Q
5 Hrushka, Anna SR Lee (Tenn.) 5:08.86Q
6 Dentzman, Lauren SR St. Xavier 5:13.94Q
7 Brennon, Danielle SO Houghton 5:09.78q
8 Bossler, Alyssa SR Jamestown 5:14.31q
9 Schwalenberg, Jena FR Concordia (Neb.) 5:14.34q
10 Mayfield, Julie SO Embry-Riddle 5:14.62q
11 Price, Cherise JR Kansas Wesleyan 5:16.14
12 Ehrhardt, Ashley JR Northwood 5:17.74
13 Bever, Abi FR Black Hills St. 5:19.44
14 Brice, Juline SR Webber 5:19.71
15 Hershberger, Ann JR Concordia (Neb.) 5:20.65
16 Walker, Kara SR Kansas Wesleyan 5:22.01
17 Stockall, Holly SO Simon Fraser 5:25.21
18 Watson, Amber JR Rocky Mountain 5:25.95

Women 1 Mile Run
================================================================
World: W 4:17.14 2/9/1990 Doina Melinte, ROM
American: A 4:20.1h 2/19/1982 Mary Slaney, Athletics West
Collegiate: C 4:25.91 2/28/2009 Jenny Barringer, Colorado
Championship: N 4:43.68 1988 Leah Pells, Simon Fraser (BC)
2009 Champ: * 4:53.65 3/7/2009 Jaime Canterbury, Azusa Pacific
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Wong, Lydia SR Cedarville 4:55.01
2 Shaw, Angela JR Simon Fraser 4:58.35
3 Hrushka, Anna SR Lee (Tenn.) 5:02.60
4 Scheese, Andria JR Concordia (Ore.) 5:05.32
5 Dentzman, Lauren SR St. Xavier 5:07.15
6 Bossler, Alyssa SR Jamestown 5:07.73
7 Schwalenberg, Jena FR Concordia (Neb.) 5:09.45
8 Brennon, Danielle SO Houghton 5:10.80
9 Mayfield, Julie SO Embry-Riddle 5:23.66
-- Keehn, Aybuke SR Concordia (Cal.) FS

Women 3000 Meter Run
================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 8:23.72 2/3/2007 Meseret Defar, ETH
American: A 8:33.25 1/27/2007 Shalane Flanagan, Nike
Collegiate: C 8:42.03 3/14/2009 Jenny Barringer, Colorado
Championship: N 9:30.06 3/11/2006 Miriam Kaumba, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 9:42.60 3/7/2009 Caroline Karunde, Wayland Baptist
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Kipwambok, Jacky SR Azusa Pacific 10:03.25Q
2 Plank, Carly FR Aquinas 10:22.98Q
3 Mudy, Justyna SO Shorter 10:03.53Q
4 Moran, Lauren SO Concordia (Ore.) 10:24.44Q
5 Williams, Megan SO Vanguard 10:03.78Q
6 Conlon, Katie SO Jamestown 10:24.52Q
7 Hudson, Meagan SR Missouri Baptist 10:05.31Q
8 Dean, Rachael SO Judson 10:28.63Q
9 Mokaya, Violet SO Concordia (Cal.) 10:09.35q
10 Miles, Charity JR Northwestern 10:25.13q
11 Trudelle, Chrissa JR Westmont 10:30.56q
12 Vazquez, Flo SO Embry-Riddle 10:31.07q
13 Brooks, Sarah JR Biola 10:33.76
14 Devereaux, Kelsey JR Indiana Wesleyan 10:39.75
15 McMahon, Catie FR Milligan 10:42.37
16 Massey, Sarah SO Shorter 10:50.97
17 Watson, Amber JR Rocky Mountain 10:55.86
18 Kortze, Sarah FR Concordia (Neb.) 10:56.06

Women 3000 Meter Run
================================================================
World: W 8:23.72 2/3/2007 Meseret Defar, ETH
American: A 8:33.25 1/27/2007 Shalane Flanagan, Nike
Collegiate: C 8:42.03 3/14/2009 Jenny Barringer, Colorado
Championship: N 9:30.06 3/11/2006 Miriam Kaumba, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 9:42.60 3/7/2009 Caroline Karunde, Wayland Baptist
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kipwambok, Jacky SR Azusa Pacific 9:45.72
2 Mudy, Justyna SO Shorter 9:50.92
3 Conlon, Katie SO Jamestown 9:51.36
4 Plank, Carly FR Aquinas 9:54.99
5 Hudson, Meagan SR Missouri Baptist 9:55.52
6 Williams, Megan SO Vanguard 10:03.79
7 Dean, Rachael SO Judson 10:07.56
8 Moran, Lauren SO Concordia (Ore.) 10:11.76
9 Mokaya, Violet SO Concordia (Cal.) 10:19.29
10 Miles, Charity JR Northwestern 10:21.81
11 Vazquez, Flo SO Embry-Riddle 10:34.19
12 Trudelle, Chrissa JR Westmont 10:43.36

Women 5000 Meter Run
================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 14:24.37 2/18/2009 Meseret Defar, ETH
American: A 14:47.62 2/7/2009 Shalane Flanagan, Nike
Collegiate: C 15:14.18 3/12/2004 Kim Smith, Providence
Championship: N 16:20.97 2005 Miriam Kaumba, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 17:15.31 3/7/2009 Nicole Santos, Cedarville
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Birru, Obsie SO Grand View 17:42.18Q
2 Mudy, Justyna SO Shorter 18:06.12Q
3 Jimison, Lauren SO Azusa Pacific 17:57.54Q
4 Kortze, Sarah FR Concordia (Neb.) 18:11.47Q
5 Sopp, Rebecca SR Vanguard 17:57.69Q
6 O'Lexey, Wendy SR Black Hills St. 18:14.82Q
7 Taylor, Alice JR Concordia (Ore.) 18:07.72Q
8 Arnold, Jordan FR Friends 18:19.80Q
9 Hines, Sarah SR Malone 18:11.67q
10 Held, Cheryl SO William Wood 18:13.74q
11 Woki, Joyce SR Spring Arbor 18:19.17q
12 Versweyveld, Lauren JR Olivet Nazarene 18:21.21q
13 Arreola, Viviana SR Doane 18:23.70
14 Zaldana, Lili JR Milligan 18:27.35
15 Poull, Amy SR St. Xavier 18:28.60
16 Wilson, Tynae SO Malone 18:31.45
17 Popma, Emily SR Aquinas 18:34.68
18 Whiteside, Leigh Anne SO Black Hills St. 18:34.92
19 Mallen, Jennifer FR Concordia (Cal.) 18:36.19
20 Lindman, Janelle SR Cornerstone 18:38.54
21 Opelt, Maggie SO Lee (Tenn.) 18:40.50
22 Leubner, Catherine FR Wayland Baptist 18:44.72
23 Godfrey, Stephanie SR Azusa Pacific 18:57.40
24 Ostrem, Kristen SO Evangel 18:58.03
25 Mendoza, Ana SR California Bapti 18:59.07
26 Calhoun, Danielle JR Biola 19:06.00
27 Cominator, Karissa SO Friends 19:12.15
28 Robert, Samantha JR Concordia (Ore.) 19:21.59
29 Dingman, Jessica JR Ursuline (Ohio) 19:29.69
30 Chaskel, Brynn FR Malone 19:34.35

Women 5000 Meter Run
================================================================
World: W 14:24.37 2/18/2009 Meseret Defar, ETH
American: A 14:47.62 2/7/2009 Shalane Flanagan, Nike
Collegiate: C 15:14.18 3/12/2004 Kim Smith, Providence
Championship: N 16:20.97 2005 Miriam Kaumba, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 17:15.31 3/7/2009 Nicole Santos, Cedarville
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Jimison, Lauren SO Azusa Pacific 17:15.13*
2 Birru, Obsie SO Grand View 17:27.52
3 Mudy, Justyna SO Shorter 17:39.76
4 O'Lexey, Wendy SR Black Hills St. 17:43.30
5 Sopp, Rebecca SR Vanguard 17:52.64
6 Taylor, Alice JR Concordia (Ore.) 17:58.06
7 Woki, Joyce SR Spring Arbor 18:05.72
8 Arnold, Jordan FR Friends 18:06.38
9 Kortze, Sarah FR Concordia (Neb.) 18:06.57
10 Versweyveld, Lauren JR Olivet Nazarene 18:07.85
11 Hines, Sarah SR Malone 18:08.47
12 Held, Cheryl SO William Wood 18:34.25

Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
World: W 7.68 2/10/2008 Susanna Kallur, SWE
American: A 7.74 3/1/2003 Gail Devers, Nike
Collegiate: C 7.84 3/10/2006 Ginnie Powell, Southern California
Championship: N 8.42 3/11/2006 LaToya Greaves, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 8.76 3/7/2009 Zora Golcevska, Azusa Pacific
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 8.77Q 2
2 Strouse, Allison SR Aquinas 8.82Q 4 8.816
3 Miller, Natasha JR Biola 8.82Q 3 8.820
4 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 8.84Q 1
5 Nation, Latanya JR Wayland Baptist 8.91Q 6
6 Jackson, Tiffany JR Missouri Baptist 9.13Q 5
7 Aikin, Tiffany JR Indiana Tech 8.98q 4
8 Gross, Brigitte FR Sioux Falls 8.99q 6 8.984
9 Makinde, Eunice JR Concordia (Ore.) 8.99q 3 8.985
10 Tucker, Tiffany SO Notre Dame (OH) 9.04q 2
11 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 9.17q 5
12 Morgan, Katelin JR Indiana Wesleyan 9.21q 1
13 Luehrs, Rachel FR St. Ambrose 9.22 6 9.213
14 Wallace, Anna SR Webber 9.22 6 9.220
15 Ourada, Jillian FR Doane 9.25 1
15 Thomas, Jessica SO Notre Dame (OH) 9.25 4
17 Goring, Breanna FR Embry-Riddle 9.28 4
18 Shippy, Sara SO William Jewell 9.33 1
18 Abrahms, Andrea FR Simon Fraser 9.33 2
20 Moore, China FR Lindenwood 9.36 2
20 Mustard, Aunnalea JR Bethel (Ind.) 9.36 3
22 Moore, Latasha JR Grand View 9.39 3
23 Medeiros, Kelsey SO Roberts Wesleyan 9.40 5
24 Hunt, Takeisha JR Indiana Tech 9.41 6
25 Joyce, Sasha SR McKendree 9.44 4
26 King, O'Malley SO Olivet Nazarene 9.50 2
27 Nessan, Jessica JR Clarke 9.54 5
28 Krier, Rachel FR St. Ambrose 9.60 5
29 Maher, Alyssa SR Mount Mercy 9.70 1
30 Heid, Courtney SR Grand View 9.79 3
31 Gruett, Chelsea SO Cedarville 10.50 6

Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 7.68 2/10/2008 Susanna Kallur, SWE
American: A 7.74 3/1/2003 Gail Devers, Nike
Collegiate: C 7.84 3/10/2006 Ginnie Powell, Southern California
Championship: N 8.42 3/11/2006 LaToya Greaves, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 8.76 3/7/2009 Zora Golcevska, Azusa Pacific
Name Year School Semis H#
===================================================================
Semi-Finals
1 Nation, Latanya JR Wayland Baptist * 8.63Q 1
2 Strouse, Allison SR Aquinas * 8.66Q 2
3 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist * 8.64Q 1
4 Aikin, Tiffany JR Indiana Tech 8.81Q 2
5 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 8.82q 1
6 Miller, Natasha JR Biola 8.85q 2
7 Tucker, Tiffany SO Notre Dame (OH) 8.95 2
8 Gross, Brigitte FR Sioux Falls 9.01 1
9 Makinde, Eunice JR Concordia (Ore.) 9.02 1
10 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 9.09 2
11 Morgan, Katelin JR Indiana Wesleyan 9.21 1
12 Jackson, Tiffany JR Missouri Baptist 9.50 2

Women 60 Meter Hurdles
================================================================
World: W 7.68 2/10/2008 Susanna Kallur, SWE
American: A 7.74 3/1/2003 Gail Devers, Nike
Collegiate: C 7.84 3/10/2006 Ginnie Powell, Southern California
Championship: N 8.42 3/11/2006 LaToya Greaves, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 8.76 3/7/2009 Zora Golcevska, Azusa Pacific
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Miller, Natasha JR Biola 8.61*
2 Chambers, Verone SO Oklahoma Baptist 8.63*
3 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 8.69*
4 Strouse, Allison SR Aquinas 8.86
5 Aikin, Tiffany JR Indiana Tech 8.88
-- Nation, Latanya JR Wayland Baptist DNS

Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 3:23.37 1/28/2006 Russia, RUS
Gushchina, Kotlyarova, Zaytseva, Krasnomovets
American: A 3:27.59 3/7/1999 National Team, U.S.A.
Hennagan, Collins, Feagin-Alexander, Porter
Collegiate: C 3:27.66 3/15/2003 Texas, Texas
Downer, McIntosh, Robinson, Richards
Championship: N 3:41.18 1995 Southern- New Orleans, Southern- NO
Smith, Taylor, Hudson, Rolle
2009 Champ: * 3:47.35 3/7/2009 Oklahoma Baptist, Oklahoma Baptist
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Oklahoma Baptist 3:50.44Q 1
1) Moseley, Marissa SR 2) Patterson, Sarah JR
3) Drew, Shondia SO 4) Chambers, Verone SO
2 Indiana Tech 3:51.24Q 2
1) Graham-Coats, Preosha SO 2) Aikin, Tiffany JR
3) Dixon, Zalika FR 4) King, Adella FR
3 Wayland Baptist 3:53.92Q 4
1) Ross, Keleisha SR 2) Lee, Leandria SO
3) Walton, Brittany FR 4) Smith, Kimberly JR
4 Sioux Falls 3:53.99Q 3
1) Wensmann, Leah FR 2) Bedard, Becca SO
3) Knight, Kendra FR 4) Reinhardt, Lindsay JR
5 Shorter 3:53.41q 1
1) Jones, Mia SO 2) Stewartson, Ashlie SO
3) Moreland, Tia SO 4) Holden, Kennisha FR
6 Concordia (Ore.) 3:54.86q 3
1) Persaud, Stephanie JR 2) Toscano, Mariana JR
3) Hoffman, Sabrina SO 4) Sims, Catherine SO
7 Fresno Pacific 3:56.19 4
1) Suddaby, Jessica SR 2) Alanis, Jessica SO
3) Wyrick, Deirdre FR 4) Hurd, Brandy SO
8 Eastern Oregon 3:56.42 3
1) Abesa, Melisa JR 2) Deboodt, Grace SR
3) Gamez, Orie SO 4) Garcilazo, Alma SO
9 Bethel (Ind.) 3:57.58 3
1) Kangai, Irene SO 2) Capre, Beenne JR
3) Etter, Samantha SO 4) Stevens, Kaila SO
10 Siena Heights 3:57.59 2
1) Keeping, Cassie SO 2) Franklin, Shannon SO
3) Payne, Deanna SR 4) Chapman, JoRanda JR
11 Southwestern (Kan.) 3:58.26 4
1) Clemons, Anjaih JR 2) Roth, Kari SR
3) Unruh, Jordan JR 4) Pierson, Amy JR
12 Langston 3:59.20 1
1) Rudel, Ravenn FR 2) Leonard, Shantel JR
3) Lightbourne, Charlesha SO 4) Olds, Chrishana SO
13 Cal St. San Marcos 3:59.41 4
1) Osby, Krystle FR 2) Asbury, Lucia JR
3) West, Tiffany FR 4) Spitsbergen, Ruth FR
14 Dakota Wesleyan 4:00.28 2
1) Irvin, Tamika FR 2) Gail, McIntyre SO
3) Christianson, Alyssa FR 4) Wipf, Natalie SR
15 Lindenwood 4:01.94 2
1) Kotan, Keith SO 2) Henke, Kelsey FR
3) Coulibaly, Teneignue JR 4) Yount, Melissa FR
16 Cornerstone 4:05.42 2
1) Pierce, Lauren SO 2) Ordway, Emma FR
3) Sluka, Janey SR 4) Peterson, Kelly JR
17 Notre Dame (Ohio) 4:06.24 1
1) Johnson, Noelle FR 2) Davis, Shawnta SO
3) Woods, Ava FR 4) May, Cherice SR
18 Bethel (Tenn.) 4:06.98 3
1) Montague, Arielle FR 2) Yancy, Jasmine SO
3) Blanc, Julie-Anne FR 4) Garrett, Ronnika FR
19 Oklahoma City 4:08.91 4
1) Harris, Shanee FR 2) Williams, Monique FR
3) Dockins, Shaquesha FR 4) Chaffer, Labrika SO
20 Walsh 4:17.82 1
1) Martter, Sarah FR 2) Adams, Carly FR
3) Martin, Molly FR 4) Swarny, Allison FR

Women 4x400 Meter Relay
================================================================
World: W 3:23.37 1/28/2006 Russia, RUS
Gushchina, Kotlyarova, Zaytseva, Krasnomovets
American: A 3:27.59 3/7/1999 National Team, U.S.A.
Hennagan, Collins, Feagin-Alexander, Porter
Collegiate: C 3:27.66 3/15/2003 Texas, Texas
Downer, McIntosh, Robinson, Richards
Championship: N 3:41.18 1995 Southern- New Orleans, Southern- NO
Smith, Taylor, Hudson, Rolle
2009 Champ: * 3:47.35 3/7/2009 Oklahoma Baptist, Oklahoma Baptist
School Finals
================================================================
Finals
1 Oklahoma Baptist 3:44.94*
1) Moseley, Marissa SR 2) Patterson, Sarah JR
3) Drew, Shondia SO 4) Chambers, Verone SO
2 Wayland Baptist 3:46.48*
1) Ross, Keleisha SR 2) Smith, Kimberly JR
3) Lee, Leandria SO 4) Echols, Kydia SR
3 Shorter 3:50.86
1) Jones, Mia SO 2) Stewartson, Ashlie SO
3) Moreland, Tia SO 4) Holden, Kennisha FR
4 Concordia (Ore.) 3:53.14
1) Persaud, Stephanie JR 2) Hoffman, Sabrina SO
3) Sims, Catherine SO 4) Toscano, Mariana JR
5 Sioux Falls 3:54.13
1) Reinhardt, Lindsay JR 2) Wensmann, Leah FR
3) Knight, Kendra FR 4) Bedard, Becca SO
-- Indiana Tech FS
1) Dixon, Zalika FR 2) Graham-Coats, Preosha SO
3) King, Adella FR 4) Aikin, Tiffany JR

Women 4x800 Meter Relay
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Championship: N 8:50.86 3/10/2006 Simon Fraser (Bc), Simon Fraser (BC)
A Krasovska, H Mancell, R Johnstone, J Howard
2009 Champ: * 8:58.54 3/7/2009 Wayland Baptist, Wayland Baptist
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Azusa Pacific 9:14.84Q
1) Newlin, Abbie SO 2) Reyes, Rebecca SR
3) Carstensen, Kayla JR 4) Lawman, Poppy FR
2 Simon Fraser 9:15.25Q
1) Vogt, Emma SO 2) Brennan, Olivia JR
3) Hudson, Ali SR 4) Kane, Brianna JR
3 Wayland Baptist 9:23.80Q
1) Pedroza, Elva SR 2) Secrest, Jennifer FR
3) Villegas, Milca FR 4) Echols, Kydia SR
4 Embry-Riddle 9:16.11Q
1) Hyatt, Baleigh SO 2) Langhauser, Erika JR
3) Sandon, Holly FR 4) Adan, Samia FR
5 Biola 9:17.03Q
1) Fischetti, Nychele SO 2) Thede, Katie JR
3) Kerner, Jane SO 4) Gasner, Kelsey JR
6 Spring Arbor 9:25.73Q
1) Crouch, Michelle JR 2) Hamilton, Anna SR
3) Crew, Michaela SO 4) Weide, Hannah SR
7 Jamestown College 9:17.16q
1) Bossler, Alyssa SR 2) Bentley, Emmylyn JR
3) Hornung, Madeline SO 4) Conlon, Katie SO
8 Concordia (Neb.) 9:19.30q
1) Schwalenberg, Jena FR 2) Hershberger, Ann JR
3) Lutmer, Katie JR 4) Sutton, Bethany JR
9 Lindenwood 9:19.64
1) Elkasmi, Yasmina SO 2) Hemphill, Rachel SR
3) Bennett, Jan SR 4) Nzilampa, Francine SO
10 Morningside 9:23.92
1) Hoefs, Heather JR 2) Mathes, Breanna FR
3) Shepherd, Tabitha FR 4) Seier, Nicole FR
11 Oklahoma Baptist 9:25.06
1) Thurmond, Alexis SO 2) Mellontree, Andrea JR
3) Baker, Optimum SR 4) Avila, Yesenia JR
12 Friends 9:27.01
1) Shepherd, Megan SO 2) Adams, Kristie SO
3) Kidd, Lanae FR 4) Wiebe, Sara SR
13 Malone 9:27.28
1) Grad, Emily JR 2) Sharp, Caitlin SO
3) Neitzel, Becky SO 4) Avery, Ashton SO
14 Cornerstone 9:31.73
1) Sluka, Janey SR 2) Peterson, Kelly JR
3) Contreras, Julia FR 4) Ripley, Andi SR
15 Dordt 9:36.79
1) Duncan, Nichole FR 2) Harkema, Merissa FR
3) Sahagian, Samantha SO 4) Zomer, Sierra SR
16 Bethel (Ind.) 9:45.44
1) Kangai, Irene SO 2) Fabris, Brittany FR
3) Heisey, Katie SR 4) Dvojacki, Dominique FR
17 Aquinas 9:52.03
1) Byrne, Megan SO 2) Senters, Paige SO
3) Rinkus, Samantha JR 4) Boynton, Alicia JR
18 Siena Heights 10:01.64
1) Payne, Lyndsay SO 2) Ham, Rachel SR
3) Heldmeyer, Beth FR 4) Zubke, Carrie FR

Women 4x800 Meter Relay
================================================================
Championship: N 8:50.86 3/10/2006 Simon Fraser (Bc), Simon Fraser (BC)
A Krasovska, H Mancell, R Johnstone, J Howard
2009 Champ: * 8:58.54 3/7/2009 Wayland Baptist, Wayland Baptist
School Finals
================================================================
Finals
1 Simon Fraser 9:07.48
1) Kane, Brianna JR 2) Hudson, Ali SR
3) Crofts, Helen SO 4) Smith, Jessica JR
2 Wayland Baptist 9:10.01
1) Pedroza, Elva SR 2) Secrest, Jennifer FR
3) Villegas, Milca FR 4) Echols, Kydia SR
3 Azusa Pacific 9:11.59
1) Newlin, Abbie SO 2) Reyes, Rebecca SR
3) Carstensen, Kayla JR 4) Lawman, Poppy FR
4 Biola 9:17.84
1) Fischetti, Nychele SO 2) Thede, Katie JR
3) Kerner, Jane SO 4) Gasner, Kelsey JR
5 Jamestown College 9:19.41
1) Bossler, Alyssa SR 2) Bentley, Emmylyn JR
3) Hornung, Madeline SO 4) Conlon, Katie SO
6 Spring Arbor 9:23.25
1) Crouch, Michelle JR 2) Hamilton, Anna SR
3) Crew, Michaela SO 4) Weide, Hannah SR
7 Embry-Riddle 9:25.71
1) Hyatt, Baleigh SO 2) Langhauser, Erika JR
3) Sandon, Holly FR 4) Adan, Samia FR
8 Concordia (Neb.) 9:32.56
1) Lutmer, Katie JR 2) Sutton, Bethany JR
3) Schwalenberg, Jena FR 4) Hershberger, Ann JR

Women Distance Medley
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
American: A 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
Collegiate: C 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
Championship: N 11:39.22 3/6/2010 Simon Fraser, Simon Fraser
A Shaw, M Kane, H Crofts, J Smith
2009 Champ: * 12:05.97 3/7/2009 Simon Fraser, Simon Fraser
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Simon Fraser 12:12.97Q
1) Shaw, Angela JR 2) Kane, Michaela FR
3) Smith, Jessica JR 4) Crofts, Helen SO
2 Concordia (Ore.) 12:15.08Q
1) Moran, Lauren SO 2) Leininger, Siara FR
3) Scheese, Andria JR 4) Taylor, Alice JR
3 Azusa Pacific 12:19.50Q
1) Jimison, Lauren SO 2) Reyes, Rebecca SR
3) Newlin, Abbie SO 4) Kipwambok, Jacky SR
4 Biola 12:15.25Q
1) Gasner, Kelsey JR 2) Forsi, Brooke SO
3) Thede, Katie JR 4) Fischetti, Nychele SO
5 Jamestown College 12:19.07Q
1) Bossler, Alyssa SR 2) Curry, Marissa JR
3) Hornung, Madeline SO 4) Conlon, Katie SO
6 Morningside 12:21.50Q
1) Keitges, Erin Lynn SR 2) Hinkeldey, Deidre SO
3) Hudelson, Jessica SO 4) Nelson, Kara JR
7 Aquinas 12:18.88q
1) Bonney, Caitlyn SO 2) Strouse, Allison SR
3) Bonney, Chelsey SO 4) Plank, Carly FR
8 Southwestern (Kan.) 12:22.87q
1) Carter, Alyssa SR 2) Clemons, Anjaih JR
3) Unruh, Jordan JR 4) Pierson, Amy JR
9 Malone 12:24.70
1) Bauer, Erin SO 2) Theis, Amanda JR
3) Bildstein, Kayleigh JR 4) Pifher, Lindsey JR
10 Houghton 12:28.60
1) Sayre, Heather JR 2) Coiro, Courtney SO
3) Emerson, Darby JR 4) Brennon, Danielle SO
11 Embry-Riddle 12:33.32
1) Vazquez, Flo SO 2) Enckell, Beatrice SO
3) Salinas, Alex SR 4) Mayfield, Julie SO
12 Grand View 12:34.40
1) Craig, Betsy SO 2) Schertz, Jordyn JR
3) Dewey, Melissa FR 4) Birru, Obsie SO
13 College of Idaho 12:35.48
1) Smith, Colleen JR 2) Miller, Ashley SR
3) Miller, Maggie JR 4) Lee-Painter, Molli SR
14 St. Xavier 12:37.91
1) Janosz, Amanda SR 2) Sims, Jacina SO
3) Malone, Kelly JR 4) Dentzman, Lauren SR
15 Vanguard 12:38.22
1) Williams, Megan SO 2) Armando, Allie JR
3) Canales, Emily SO 4) Van Cott, Chelsea SO
16 Olivet Nazarene 12:41.77
1) Endrizzi, Hannah FR 2) Warp, Kelsey FR
3) Miller, Shelbi SO 4) Regenfuss, Bekah SR
17 Concordia (Neb.) 12:46.20
1) Ferry, Hannah SR 2) Klein, Katie SO
3) Meineke, Martha SO 4) Bourret, Emilie JR
18 Milligan 12:47.18
1) Nelson, Leah FR 2) Johnson, Suzanne FR
3) Raines, Shanna SR 4) Exline, Heather FR
19 Cedarville 12:47.24
1) Putnam, Neola FR 2) Lanphier, Katie SO
3) Terrell, Meghan FR 4) Lamos, Hannah FR
20 Roberts Wesleyan 12:47.94
1) Brandt, Michelle SO 2) Medeiros, Kelsey SO
3) Ingraham, Corrie SR 4) Zaffuto, Kendra SO
21 Oklahoma Christian 12:55.48
1) Masai, Irene JR 2) Motsenbocker, Molly SR
3) Tucker, Kaili FR 4) Snider, Rachel SR
22 Dakota State 12:59.54
1) Warnke, Stephanie SO 2) Porch, Laura FR
3) Young, Brittany FR 4) Warnke, Samantha SR
23 Northwood 13:02.49
1) Molina, Irma SR 2) Byfield, Miriam SR
3) Gutierrez, Lauri FR 4) Ehrhardt, Ashley JR
24 Northwest U. 13:03.01
1) Wagner, Lindsey SO 2) Miller, Chelsea JR
3) Prause, Shayna JR 4) Johnson, Julia FR
25 St. Francis (Ill.) 13:03.61
1) Madden, Courtney FR 2) Froelich, Aprille JR
3) Mallonee, Torin FR 4) Borel-Donohue, Julia FR
26 Mount Mercy 13:09.69
1) Ripperger, Beth FR 2) Warren, Emilie JR
3) Kane, Jacqueline SO 4) Kvidera, Chelsea SR
27 Spring Arbor 13:22.17
1) Allen, Libby SO 2) Hess, Liz SO
3) DeBruin, Kaitlin SR 4) Halfman, Hillary SR
28 Missouri Baptist 13:40.37
1) Weathersby, Alexandria SO 2) Dotson, Arianna FR
3) Welch, Whitney FR 4) Cline, Katie JR

Women Distance Medley
================================================================
World: W 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
American: A 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
Collegiate: C 10:50.98 3/19/2009 Tennessee, Tennessee
Wright, Jones, Price, Bowman
Championship: N 11:39.22 3/6/2010 Simon Fraser, Simon Fraser
A Shaw, M Kane, H Crofts, J Smith
2009 Champ: * 12:05.97 3/7/2009 Simon Fraser, Simon Fraser
School Finals
================================================================
Finals
1 Simon Fraser 11:39.22N
1) Shaw, Angela JR 2) Kane, Michaela FR
3) Crofts, Helen SO 4) Smith, Jessica JR
2 Azusa Pacific 11:59.30*
1) Carstensen, Kayla JR 2) Ross, Mandy JR
3) Lawman, Poppy FR 4) Kipwambok, Jacky SR
3 Biola 12:00.35*
1) Gasner, Kelsey JR 2) Miller, Natasha JR
3) Thede, Katie JR 4) Fischetti, Nychele SO
4 Jamestown College 12:04.88*
1) Bossler, Alyssa SR 2) Fauth, AnnaLiesa JR
3) Hornung, Madeline SO 4) Conlon, Katie SO
5 Morningside 12:08.44
1) Nelson, Kara JR 2) Hinkeldey, Deidre SO
3) Hudelson, Jessica SO 4) Keitges, Erin Lynn SR
6 Concordia (Ore.) 12:13.34
1) Moran, Lauren SO 2) Leininger, Siara FR
3) Scheese, Andria JR 4) Taylor, Alice JR
7 Aquinas 12:18.00
1) Bonney, Caitlyn SO 2) Strouse, Allison SR
3) Bonney, Chelsey SO 4) Plank, Carly FR
8 Southwestern (Kan.) 12:42.94
1) Carter, Alyssa SR 2) Clemons, Anjaih JR
3) Unruh, Jordan JR 4) Pierson, Amy JR

Women High Jump
==========================================================================
Starting height: 1.60m; 5cm increments
World: W 2.08m 2/4/2006 Kajsa Bergqvist, SWE
American: A 2.01m 2/28/1998 Tisha Waller, unattached
Collegiate: C 1.98m 3/19/2009 Destinee Hooker, Texas
Championship: N 1.83m 1990 Latrese Johnson, Azusa Pacific
2009 Champ: * 1.70m 3/7/2009 Katie Bartels, Doane
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 1.80m* 5-10.75
2 Gilbert, Sarah SO Sioux Falls 1.75m* 5-08.75
3 Bartels, Katie SR Doane 1.75m* 5-08.75
4 Rowe, Danielle JR Dakota State 1.65m 5-05.00
5 Davis, Kelsie SR Vanguard 1.65m 5-05.00
5 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 1.65m 5-05.00
7 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 1.65m 5-05.00
7 Kendrick, Rhiannon FR Missouri Valley 1.65m 5-05.00
9 Barnett, Rachelle JR Simon Fraser 1.65m 5-05.00
9 Moeller, Katie JR Hastings 1.65m 5-05.00
11 Brammer, Tanya JR Concordia (Cal.) 1.60m 5-03.00
11 Hendershot, Kait FR Bethel (Ind.) 1.60m 5-03.00
11 Wilden, Larissa FR Mount Mercy 1.60m 5-03.00
14 Wiebe, Sara SR Friends 1.60m 5-03.00
14 Plonka, Janet SO Culver-Stockton 1.60m 5-03.00
14 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 1.60m 5-03.00
14 Van Ens, Amy SO Davenport 1.60m 5-03.00
18 Moore, Nadia SO McKendree 1.60m 5-03.00
-- Strahm, Skylar FR Oklahoma Baptist NH
-- Barajas, Rebeca SO Central Methodis NH
-- Ortmeier, Michelle SR Doane NH
-- Ketcham, Heather FR Ashford NH
-- Fulton, Kate FR Central Methodis NH
-- Skipper, Sarah JR Jamestown NH
-- Rogge, Alyssa JR Doane NH
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS

Women Pole Vault
==========================================================================
Starting height: 3.40m; 15cm increments
World: W 5.00m 2/15/2009 Yelena Isinbaeva, RUS
American: A 4.83m 3/1/2009 Jenn Stuczynski, adidas
Collegiate: C 4.53m 2/8/2002 Amy Linnen, Arizona
Championship: N 4.20m 3/9/2007 Jessie Gallaher, Concordia Univer
2009 Champ: * 3.75m 3/7/2009 Brianna Shippy, Oklahoma Baptist
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Aide, Kelsey SR Dickinson St. 3.85m* 12-07.50
3.40 3.55 3.70 3.85 4.00
PPP O O O XXX
2 Friesen, Kayla SO Sioux Falls 3.85m* 12-07.50
3.40 3.55 3.70 3.85 4.00
O XO O O XXX
3 Shippy, Brianna SR Oklahoma Baptist 3.70m 12-01.50
3.40 3.55 3.70 3.85
PPP O O XXX
4 Koch, Lisa JR Black Hills St. 3.70m 12-01.50
3.40 3.55 3.70 3.85
PPP XXO O XXX
5 Fozkos, Ashley JR Olivet Nazarene 3.70m 12-01.50
3.40 3.55 3.70 3.85
O O XO XXX
6 Hagan, Brandi JR Cornerstone 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O O XXX
6 Fegter, Kellie FR Concordia (Neb.) 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O O XXX
6 Petridis, Dina JR Indiana Tech 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O O XXX
9 Gross, Brigitte FR Sioux Falls 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O XO XXX
10 Boyer, Amy JR Cornerstone 3.55m 11-07.75
3.40 3.55 3.70
O XXO XXX
11 Shimanek, Evan FR Oklahoma Baptist 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
O XXX
11 Aide, Abbey FR Minot State 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
O XXX
13 Cooper, Kylie SO Southern Nazaren 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XO XXX
13 Brown, Jessica JR Southern Nazaren 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XO XXX
15 Mustard, Aunnalea JR Bethel (Ind.) 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XXO XXX
15 Schwartz, Elizabeth SO Azusa Pacific 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XXO XXX
15 Killough, Kristin FR Sioux Falls 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XXO XXX
15 Monawick, April JR Bethel (Ind.) 3.40m 11-01.75
3.40 3.55
XXO XXX
-- O'Keefe, Ann SR Bethel (Ind.) NH
3.40
XXX
-- Bradford, Morgan SO Clarke NH
3.40
XXX
-- Jacobs, Michelle SO Sioux Falls NH
3.40
XXX
-- Petersen, Leah JR Doane NH
3.40
XXX
-- Foster, Stephanie FR Walsh NH
3.40
XXX
-- Borey, Jessica FR William Jewell NH
3.40
XXX
-- Moore, Kamala FR Concordia (Neb.) NH
3.40
XXX
-- Fisher, Christine SR Hastings NH
3.40
XXX
-- Irwin, Kayla SR Baker NH
3.40
XXX
-- Rospotynski, Rebecca SR Malone NH
3.40
XXX
-- Breuer, Katie SO Mount Marty NH
3.40
XXX
-- Marihugh, Jamie SO Siena Heights NH
3.40
XXX
-- Grinde, Cara JR Hannibal-LaGrang NH
3.40
XXX
-- Wetherwax, Natalie JR Roberts Wesleyan NH
3.40
XXX

Women Long Jump
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 7.37m 2/13/1988 Heike Drechsler, GDR
American: A 7.13m 3/5/1994 Jackie Joyner- Kersee, Honda
Collegiate: C 6.91m 2/23/2002 Elva Goulbourne, Auburn
Championship: N 6.50m 1992 Carolin Sterling, Central State (OH)
2009 Champ: * 5.93m 3/7/2009 Tamara Francis, McKendree
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Simpson, Francine SO Lindenwood 6.35m* 20-10.00
6.28m 6.20m PASS 6.26m FOUL 6.35m
2 Grant, Bianca SO Wayland Baptist 6.07m* 19-11.00
5.89m FOUL 6.07m FOUL 6.07m FOUL
3 Nation, Latanya JR Wayland Baptist 5.80m 19-00.50
5.74m PASS 4.85m FOUL 5.80m 5.66m
4 Kapande, Mwale SO Graceland 5.77m 18-11.25
5.77m FOUL 5.71m 5.68m 5.54m FOUL
5 Stewartson, Ashlie SO Shorter 5.75m 18-10.50
5.56m 5.75m PASS FOUL 5.47m 5.59m
6 Moore, Kaitlin SO Lindenwood 5.67m 18-07.25
5.46m 5.30m 5.67m 5.23m 5.31m 5.50m
7 Zehnder, Charista SR Concordia (Neb.) 5.65m 18-06.50
5.60m 5.64m 5.65m 5.62m FOUL 5.52m
8 Morgan, Katelin JR Indiana Wesleyan 5.63m 18-05.75
5.60m FOUL FOUL 5.63m FOUL 5.43m
9 Mboua, Cecilia SO Lindenwood 5.59m 18-04.25
5.39m 5.43m 5.59m
10 Brammer, Tanya JR Concordia (Cal.) 5.57m 18-03.25
5.57m 5.30m FOUL
11 Johnson, Tasia SR Tabor 5.55m 18-02.50
5.55m FOUL 5.46m
12 Vander Zee, Crystal SO Dordt 5.41m 17-09.00
5.38m FOUL 5.41m
13 Aide, Kelsey SR Dickinson St. 5.39m 17-08.25
5.39m FOUL FOUL
14 Cummings, Nicole JR Oklahoma Baptist 5.38m 17-08.00
5.38m 5.14m 5.21m
15 Beutler, Kati JR Bethel (Ind.) 5.37m 17-07.50
FOUL FOUL 5.37m
16 Rumbeck, Erika SR Hastings 5.32m 17-05.50
5.03m 5.04m 5.32m
17 Wilson, Kayla SR Cornerstone 5.27m 17-03.50
FOUL 5.27m FOUL
18 Wimsatt, Kristina SR Lindsey Wilson 5.24m 17-02.25
5.22m FOUL 5.24m
19 Nessan, Jessica JR Clarke 5.17m 16-11.50
5.17m FOUL FOUL
20 Iworima, Diepiriye JR Simon Fraser 5.15m 16-10.75
FOUL FOUL 5.15m
21 Roodvoets, Jess JR Davenport 4.92m 16-01.75
FOUL FOUL 4.92m
22 Klose, Alissa JR Minot State 4.90m 16-01.00
4.90m FOUL 4.55m

Women Triple Jump
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 15.36m 3/6/2004 Tatyana Lebedeva, RUS
American: A 14.23m 3/4/1995 Sheila Hudson, Reebok
Collegiate: C 14.25m 3/8/1997 Suzette Lee, L.S.U.
Championship: N 13.00m 3/11/2006 Latoya Heath, Lindenwood
2009 Champ: * 12.09m 3/7/2009 Zhulieta Mechkarska, Lindenwood
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mboua, Cecilia SO Lindenwood 12.57m* 41-03.00
12.22m 12.49m 12.57m 12.37m 12.42m FOUL
2 Acayo, Penina JR Goshen 12.17m* 39-11.25
11.77m 12.08m 12.17m 12.04m 12.00m 12.13m
3 Vaughn, Kay-De SR Cornerstone 12.11m* 39-08.75
11.75m 11.75m 11.86m FOUL 11.75m 12.11m
4 Makabu, France FR Milligan 12.01m 39-05.00
11.82m 11.63m 11.56m 12.01m 11.77m 11.95m
5 Moore, Nadia SO McKendree 11.99m 39-04.00
11.73m 11.84m PASS 11.68m 11.99m 11.59m
6 Nation, Latanya JR Wayland Baptist 11.98m 39-03.75
11.84m 11.71m 11.98m FOUL PASS PASS
7 Grant, Bianca SO Wayland Baptist 11.77m 38-07.50
11.07m 11.70m 11.77m 11.43m FOUL 11.05m
8 Session, Arnita SR Langston 11.75m 38-06.75
11.75m 11.50m 10.64m 11.26m FOUL 11.43m
9 Miller, Natasha JR Biola 11.72m 38-05.50
11.47m 11.72m 11.57m
10 Cummings, Nicole JR Oklahoma Baptist 11.71m 38-05.00
10.98m 11.22m 11.71m
11 Weber, Janelle SR Doane 11.59m 38-00.25
11.37m 11.32m 11.59m
12 Zehnder, Charista SR Concordia (Neb.) 11.59m 38-00.25
10.96m 11.59m 11.17m
13 Gilbert, Sarah SO Sioux Falls 11.45m 37-06.75
FOUL 11.38m 11.45m
14 Carswell, Paige JR Southwestern 11.34m 37-02.50
FOUL 11.34m FOUL
15 Suddaby, Jessica SR Fresno Pacific 11.15m 36-07.00
10.56m 10.87m 11.15m
16 Vander Zee, Crystal SO Dordt 11.10m 36-05.00
10.81m 11.10m 10.85m
17 Johnson, Noelle FR Notre Dame (OH) 10.95m 35-11.25
10.53m 10.95m 10.95m
18 Post, Emily FR Tabor 10.90m 35-09.25
10.89m 10.90m 10.70m
19 McIntosh, Charnita SO Shorter 10.84m 35-06.75
FOUL 10.74m 10.84m
20 Nessan, Jessica JR Clarke 10.76m 35-03.75
FOUL 10.76m FOUL
21 Meier, Shelby FR Doane 10.61m 34-09.75
FOUL 10.61m FOUL
22 Pantoja, Veronica JR Fresno Pacific 10.54m 34-07.00
10.49m FOUL 10.54m
23 Klose, Alissa JR Minot State 10.53m 34-06.75
10.35m FOUL 10.53m
-- Oliver, Sasha SR Oklahoma City FOUL
FOUL FOUL PASS

Women Shot Put
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 22.50m 2/19/1977 Helena Fibingerova, TCH
American: A 19.83m 2/20/1987 Ramona Pagel, Mazda T.C.
Collegiate: C 19.15m 3/3/2004 Laura Gerraughty, North Carolina
Championship: N 18.03m 2003 Vivian Chukwuemeka, Azusa Pacific
2009 Champ: * 16.57m 3/7/2009 Aubrey Baxter, Black Hills State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mattoon, Denise JR Oklahoma Christi 14.94m 49-00.25
14.22m 14.94m ND ND ND 14.43m
2 Tripp, Katherine JR Concordia (Ore.) 14.51m 47-07.25
13.83m 14.11m ND 13.77m 14.22m 14.51m
3 Hubbard, Tierra SR Concordia (Neb.) 14.33m 47-00.25
12.74m 14.33m ND 14.06m ND ND
4 Arnold, Nichole JR Bethel (Ind.) 14.20m 46-07.25
14.20m ND 12.98m 13.45m 13.78m 14.02m
5 Tuivanuavou, Milika FR Fresno Pacific 14.18m 46-06.25
13.03m 13.28m 12.69m 12.85m 13.95m 14.18m
6 Streu, Mandy SO St. Ambrose 13.92m 45-08.00
13.03m 12.83m 13.29m 13.21m 13.92m 12.25m
7 Dahl, Mollie SO Bethany (Kan.) 13.87m 45-06.25
ND 13.09m 13.33m 13.14m 13.87m ND
8 Mafile'o-Blackwill, Mele SR Southwest (N.M.) 13.73m 45-00.50
12.42m 13.16m 13.73m ND 13.00m ND
9 Cofojohn, Danielle SR Walsh 13.09m 42-11.50
13.06m 12.91m 13.09m
10 Milbourn, Cody SO Black Hills St. 13.05m 42-09.75
12.92m 13.05m ND
11 Collins, Whitney SO Doane 13.03m 42-09.00
13.03m ND 12.82m
12 Swanson, Andrea JR McPherson 13.00m 42-08.00
12.95m 13.00m ND
13 Littlefield, Steffi SR Southern Nazaren 12.97m 42-06.75
ND 12.97m 12.23m
14 Brown, Jessica SO Langston 12.95m 42-06.00
12.68m 12.56m 12.95m
15 Stafford, Sara FR Missouri Valley 12.94m 42-05.50
12.56m 12.94m 12.35m
16 Pope, Nicole JR Warner 12.85m 42-02.00
12.85m ND 12.46m
17 Griffith, Abby FR Hastings 12.69m 41-07.75
ND ND 12.69m
18 Talimatasi, Leti SR Graceland 12.64m 41-05.75
11.66m 12.38m 12.64m
19 Higgins, Megan JR Dana College 12.55m 41-02.25
12.14m 12.55m ND
20 Burd, Martha FR St. Ambrose 12.55m 41-02.25
12.12m 12.55m ND
21 Eickemeyer, Lauren SO Concordia (Neb.) 12.53m 41-01.50
ND 12.53m ND
22 Stevens, Jackie FR Southern Nazaren 12.50m 41-00.25
ND 12.21m 12.50m
23 Farrer, Holly SR Bethel (Ind.) 12.43m 40-09.50
12.43m 11.09m ND
24 Hoins, Brittany JR Hastings 12.20m 40-00.50
12.20m 12.16m ND
25 Mangold, Holley SO Ursuline (Ohio) 12.17m 39-11.25
12.17m ND 12.03m
26 Murphy, Samantha JR Notre Dame (OH) 12.02m 39-05.25
10.32m 11.69m 12.02m
27 Schwering, Erica FR Indiana Tech 11.98m 39-03.75
ND 11.66m 11.98m
28 Lister, Carrie JR Baker 11.95m 39-02.50
ND 11.88m 11.95m
29 Dixson, Gabriella FR Concordia (Ore.) 11.84m 38-10.25
11.38m ND 11.84m

Women Weight Throw
==========================================================================
Top 8 advance to final
American: A 25.56m 3/10/2007 Brittany Riley, Southern Illinois
Collegiate: C 25.56m 3/10/2007 Brittany Riley, Southern Illinois
Championship: N 19.79m 3/7/2009 Aubrey Baxter, Black Hills State
2009 Champ: * 19.79m 3/7/2009 Aubrey Baxter, Black Hills State
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Mattoon, Denise JR Oklahoma Christi 19.41m 63-08.25
18.43m 18.65m FOUL 18.78m 17.45m 19.41m
2 Hubbard, Tierra SR Concordia (Neb.) 18.89m 61-11.75
17.65m FOUL 18.54m 18.13m 18.47m 18.89m
3 Marqueling, Jean JR St. Francis (IN) 17.27m 56-08.00
16.63m 15.52m 16.68m 16.10m 17.27m FOUL
4 Camp, Lauryn SO Grand View 16.64m 54-07.25
15.15m 14.86m 16.64m 15.60m FOUL FOUL
5 Retzlaff, Sara SO Concordia (Neb.) 16.39m 53-09.25
14.32m 16.39m FOUL FOUL FOUL FOUL
6 Maas, Chelsea JR Grand View 16.33m 53-07.00
15.32m 16.33m FOUL 15.19m 15.14m 15.40m
7 Sparks, Ashley SR Briar Cliff 16.29m 53-05.50
16.29m FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
8 Dixson, Gabriella FR Concordia (Ore.) 16.27m 53-04.50
14.95m FOUL 16.27m FOUL 15.06m 16.08m
9 Boisse, Olivia SR Oklahoma Baptist 16.27m 53-04.50
16.27m 14.73m 14.98m 15.43m FOUL 14.63m
10 Yaracz, Alaina FR Black Hills St. 16.24m 53-03.50
15.64m 16.14m 16.24m
11 Milbourn, Cody SO Black Hills St. 16.09m 52-09.50
15.06m 16.09m FOUL
12 Stokebrand, Carly SR Concordia (Neb.) 15.98m 52-05.25
15.98m 15.35m 15.29m
13 Leavell, Chelsea JR Milligan 15.75m 51-08.25
15.38m FOUL 15.75m
14 Collins, Whitney SO Doane 15.75m 51-08.25
14.98m 15.33m 15.75m
15 Mafile'o-Blackwill, Mele SR Southwest (N.M.) 15.71m 51-06.50
15.71m FOUL FOUL
16 Hoins, Brittany JR Hastings 15.65m 51-04.25
FOUL 14.95m 15.65m
17 Rogers, Jackie JR Bethany (Kan.) 15.55m 51-00.25
14.99m 15.55m FOUL
18 Arnold, Nichole JR Bethel (Ind.) 15.10m 49-06.50
15.10m FOUL FOUL
19 Eickemeyer, Lauren SO Concordia (Neb.) 15.03m 49-03.75
13.50m 15.03m FOUL
20 Dwyer, Erin SR Azusa Pacific 14.95m 49-00.75
13.97m 14.17m 14.95m
21 Maley, Kimberly SR Oklahoma Baptist 14.87m 48-09.50
14.87m 14.81m 14.64m
22 Johnson, Lory FR Black Hills St. 14.83m 48-08.00
13.51m 14.83m FOUL
23 Hansen, Kelsey JR Mount Mercy 14.73m 48-04.00
13.85m 14.73m 14.26m
24 Riley, Britany SO William Jewell 14.68m 48-02.00
14.40m 14.68m FOUL
25 Bishop, Holly FR Hastings 14.61m 47-11.25
FOUL 14.55m 14.61m
26 Carter, Sheena SO Missouri Valley 14.53m 47-08.00
13.55m 14.53m 13.70m
27 Leaman, Tara SR Cedarville 14.25m 46-09.00
14.25m FOUL 13.03m
28 Orris, Lauren FR Azusa Pacific 13.65m 44-09.50
FOUL 13.65m FOUL
29 Reinhardt, Irina JR Lindenwood 13.59m 44-07.00
12.60m FOUL 13.59m
30 Hobbs, Breanna FR Central Methodis 13.56m 44-06.00
12.24m 11.77m 13.56m
31 Porter, Kaeleigh FR St. Francis (IN) 13.02m 42-08.75
13.02m FOUL 12.27m
32 Baller, Amy SR Concordia (Neb.) 12.68m 41-07.25
FOUL FOUL 12.68m

Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 2:19.69 828
2 McCutchan, Emily SR College of Idaho 2:20.67 814
3 Wilson, Kayla SR Cornerstone 2:22.06 796
4 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 2:22.75 787
5 Nash, Emily SO Azusa Pacific 2:23.12 782
6 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 2:25.14 755
7 Ourada, Jillian FR Doane 2:25.43 751
8 Moore, Kimmy SO Eastern Oregon 2:26.68 735
9 Boyer, Amy JR Cornerstone 2:29.24 702
10 Skipper, Sarah JR Jamestown 2:30.70 684
11 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 2:31.78 671
12 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 2:32.41 663
13 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 2:32.67 660
14 Wubben, Brianna FR Dordt 2:40.50 567
15 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 2:42.05 550
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS

Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 8.75 4 963
2 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 8.94 5 922
3 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 9.06 3 897
4 Ourada, Jillian FR Doane 9.17 6 875
5 Boyer, Amy JR Cornerstone 9.24 3 860
6 Skipper, Sarah JR Jamestown 9.41 4 826
6 Wilson, Kayla SR Cornerstone 9.41 5 826
8 Wubben, Brianna FR Dordt 9.46 2 816
9 Nash, Emily SO Azusa Pacific 9.50 5 808
10 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 9.61 6 787
11 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 9.66 3 777
12 McCutchan, Emily SR College of Idaho 9.68 1 773
13 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 9.76 2 758
14 Moore, Kimmy SO Eastern Oregon 9.85 2 740
15 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 10.26 1 664
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS 4

Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 1.80m 5-10.75 978
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71 1.74 1.77 1.80 1.83
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O O O XXX
2 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 1.68m 5-06.00 830
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68 1.71
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XXO XXO XXX
3 Boyer, Amy JR Cornerstone 1.65m 5-05.00 795
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68
PPP PPP PPP PPP O PPP O O O O O XO XXX
3 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 1.65m 5-05.00 795
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65 1.68
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O XO XXX
5 Skipper, Sarah JR Jamestown 1.62m 5-03.75 759
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62 1.65
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O XO O O XXX
6 Wilson, Kayla SR Cornerstone 1.59m 5-02.50 724
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62
PPP PPP PPP PPP O PPP O XO O O XXX
6 Wubben, Brianna FR Dordt 1.59m 5-02.50 724
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62
PPP PPP PPP O XO O XO O XXO XO XXX
6 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 1.59m 5-02.50 724
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59 1.62
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO XXX
9 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 1.56m 5-01.25 689
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59
PPP PPP PPP PPP PPP O O XO O XXX
9 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 1.56m 5-01.25 689
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56 1.59
PPP PPP O PPP O XO O XO O XXX
11 McCutchan, Emily SR College of Idaho 1.53m 5-00.25 655
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50 1.53 1.56
PPP O PPP O O O XXO O XXX
12 Nash, Emily SO Azusa Pacific 1.47m 4-09.75 588
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50
PPP O PPP O O O XXX
12 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 1.47m 4-09.75 588
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50
O PPP O PPP XXO XXO XXX
12 Ourada, Jillian FR Doane 1.47m 4-09.75 588
1.32 1.35 1.38 1.41 1.44 1.47 1.50
PPP PPP O PPP O O XXX
-- Moore, Kimmy SO Eastern Oregon NH
1.32 1.35 1.38
PPP PPP XXX
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS
1.32
DNS

Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 5.65m 18-06.50 744
5.64m 5.65m 5.59m
2 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 5.48m 17-11.75 694
FOUL 5.48m FOUL
3 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 5.26m 17-03.25 631
5.06m 4.92m 5.26m
4 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 5.18m 17-00.00 609
5.18m 5.11m 5.07m
5 Wilson, Kayla SR Cornerstone 5.13m 16-10.00 595
5.13m FOUL 5.06m
5 McCutchan, Emily SR College of Idaho 5.13m 16-10.00 595
4.88m 5.13m FOUL
7 Skipper, Sarah JR Jamestown 5.08m 16-08.00 581
5.08m 4.99m 5.07m
7 Boyer, Amy JR Cornerstone 5.08m 16-08.00 581
5.08m 4.99m 4.82m
9 Wubben, Brianna FR Dordt 5.06m 16-07.25 576
4.82m 5.06m 4.98m
10 Nash, Emily SO Azusa Pacific 5.04m 16-06.50 570
5.04m 4.92m 4.91m
11 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 5.00m 16-05.00 559
FOUL 5.00m 4.69m
12 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 4.97m 16-03.75 551
4.83m FOUL 4.97m
13 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 4.95m 16-03.00 546
4.94m 4.95m FOUL
14 Ourada, Jillian FR Doane 4.81m 15-09.50 508
FOUL FOUL 4.81m
15 Moore, Kimmy SO Eastern Oregon 4.67m 15-04.00 472
4.67m 4.60m FOUL
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS

Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 11.65m 38-02.75 638
11.64m 11.65m 10.76m
2 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 10.68m 35-00.50 574
10.58m 10.68m 9.80m
3 Nash, Emily SO Azusa Pacific 10.58m 34-08.50 567
10.58m 9.81m 9.58m
4 Moore, Kimmy SO Eastern Oregon 10.37m 34-00.25 554
10.37m 9.66m 9.90m
5 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 10.04m 32-11.25 532
10.04m 9.44m FOUL
6 Boyer, Amy JR Cornerstone 10.01m 32-10.25 530
9.01m 10.01m 9.72m
7 Wubben, Brianna FR Dordt 9.86m 32-04.25 520
9.86m 9.53m 9.85m
8 Wilson, Kayla SR Cornerstone 9.80m 32-02.00 516
9.24m 9.64m 9.80m
9 Miller, Natasha JR Biola 9.23m 30-03.50 479
7.97m 9.23m 9.22m
10 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 9.10m 29-10.25 471
8.71m 8.84m 9.10m
11 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 9.02m 29-07.25 465
8.65m 8.82m 9.02m
12 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 8.97m 29-05.25 462
8.96m 8.97m 8.34m
13 McCutchan, Emily SR College of Idaho 8.81m 28-11.00 452
8.77m 8.81m 8.53m
14 Skipper, Sarah JR Jamestown 8.71m 28-07.00 445
7.82m 8.59m 8.71m
15 Ourada, Jillian FR Doane 8.40m 27-06.75 425
8.14m 8.40m FOUL
-- Chaney, Brittani FR Graceland DNS

Women Indoor Pentathlon
================================================================
Championship: N 3943 3/7/2009 Natasha Miller, Biola
2009 Champ: * 3943 3/7/2009 Natasha Miller, Biola
Name Year School Finals
================================================================
1 Miller, Natasha JR Biola 3992N
2 Parker, Tiffeny SR Azusa Pacific 3528
3 Boyer, Amy JR Cornerstone 3468
4 Straw, Amanda SR Fresno Pacific 3464
5 Wilson, Kayla SR Cornerstone 3457
6 Leslie, Breanna FR Azusa Pacific 3451
7 Lewis, Abby SR Oklahoma Baptist 3357
8 Nash, Emily SO Azusa Pacific 3315
9 Skipper, Sarah JR Jamestown 3295
10 McCutchan, Emily SR College of Idaho 3289
11 Wubben, Brianna FR Dordt 3203
12 Ourada, Jillian FR Doane 3147
13 Mott, Sarah SO Bethel (Ind.) 3087
14 Horn, Jess SR St. Francis (IL) 3051
15 Moore, Kimmy SO Eastern Oregon 2501

Women 3000 Meter Race Walk
================================================================
Championship: N 13:56.06 2002 Amber Antonia, Wisconsin Parkside
2009 Champ: * 14:58.96 3/7/2009 Tina Peters, Goshen
Name Year School Finals
================================================================
1 Ching, Jessica SO Lindenwood 14:25.38*
2 Burnett, Katie JR William Penn 14:35.29*
3 Lo, Alex JR McKendree 14:38.81*
4 Peters, Tina SR Goshen 14:44.11*
5 Furnish, Megan JR Lindsey Wilson 14:44.13*
6 Brown, Janelle JR Cornerstone 15:04.35
7 Johnson, Amanda SR Lindsey Wilson 15:19.36
8 Malinowski, Katie SR Cornerstone 16:11.57
9 Conway, Chelsea FR Lindsey Wilson 16:14.26
10 Gutterman, Alexis JR Lindenwood 16:27.33
11 Spann, Courtney SO Culver-Stockton 16:27.67
12 Mancha, Mercedes FR St. Xavier 17:59.60
13 Eichmeyer, Carissa JR Hannibal-LaGrang 18:13.72
-- Hansen, Emily SR Concordia (Neb.) DQ lifting
-- Steinberg, Jade SO Mount Marty DQ bent knee

Men 60 Meter Dash
===================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
World: W 6.39 2/3/1998 Maurice Greene, USA
American: A 6.39 2/3/1998 Maurice Green, Nike
Collegiate: C 6.45 2/20/1999 Leonard Myles-Mills, B.Y.U.
Championship: N 6.65 3/9/2007 Mike Rodgers, Okla Baptist
2009 Champ: * 6.80 3/7/2009 Johnnie Nabors, Union (Ky.)
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Lawrence, BJ FR Dana College * 6.80Q 6
2 Acheampong, Sam SO Briar Cliff 6.83Q 2
3 Bell, Quintin SO Voorhees 6.85Q 4
3 McKinney, Rumeal JR Aquinas 6.85Q 5
5 Huntley, Albert SO Shorter 6.87Q 1
6 Forbes, Jamal JR Dickinson St. 6.88Q 3
7 Roundtree, Myron FR Wayland Baptist 6.85q 6
8 Keene, Zachary SO Azusa Pacific 6.87q 4
9 Sands, Michael JR Dickinson St. 6.91q 1
10 Jeffers, Jordan SR Cumberlands 6.92q 4
11 Stewart, Edward JR Central Methodis 6.93q 2
12 Campbell, Hylton SR Southern-NO 6.94q 3 6.932
13 Fowler, James SO Union (Ky.) 6.94 1 6.9331
14 Meeks, DeWain SO Missouri Baptist 6.94 5 6.9338
15 Hawkins, Kieth SR Bethel (Tenn.) 6.95 2
16 Smith, Armond SR Union (Ky.) 6.96 4
17 Prevost, Lee SO Wayland Baptist 6.97 2
18 Peavey, Michael FR Missouri Valley 6.98 6
18 Kennedy, Shaun JR Shorter 6.98 6
18 Green, Gabriel FR William Penn 6.98 5
21 Talton, Nigel FR Iowa Wesleyan 6.99 5
21 Cleaves, Brandon FR Bethel (Tenn.) 6.99 3
23 Morgan, Joe JR Walsh 7.01 5
24 Brown, Deneko FR Missouri Valley 7.02 3
25 Stepter, Carlos JR William Penn 7.05 4
26 Shields, Xavier FR Iowa Wesleyan 7.06 1
27 Lester, Johnny JR Minot State 7.07 1
27 Hewson, Matt SR Aquinas 7.07 2
29 Mitchell, Virgil JR Doane 7.08 1
29 Robinson, Leon FR Embry-Riddle 7.08 2
31 Gray, Dewayne FR Spring Arbor 7.09 5
32 Taylor, Ronnie SO Hastings 7.11 6
32 McCaleb, Ben SO Doane 7.11 4
-- Gray, D'Angelo FR Bethel (Tenn.) DNS 3

Men 60 Meter Dash
===================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 6.39 2/3/1998 Maurice Greene, USA
American: A 6.39 2/3/1998 Maurice Green, Nike
Collegiate: C 6.45 2/20/1999 Leonard Myles-Mills, B.Y.U.
Championship: N 6.65 3/9/2007 Mike Rodgers, Okla Baptist
2009 Champ: * 6.80 3/7/2009 Johnnie Nabors, Union (Ky.)
Name Year School Semis H#
===================================================================
Semi-Finals
1 Lawrence, BJ FR Dana College * 6.77Q 1
2 Acheampong, Sam SO Briar Cliff * 6.80Q 2
3 McKinney, Rumeal JR Aquinas * 6.78Q 1
4 Forbes, Jamal JR Dickinson St. 6.81Q 2
5 Keene, Zachary SO Azusa Pacific * 6.79q 1
6 Huntley, Albert SO Shorter * 6.80q 1
7 Roundtree, Myron FR Wayland Baptist 6.84 2
7 Sands, Michael JR Dickinson St. 6.84 1
9 Bell, Quintin SO Voorhees 6.86 2
10 Jeffers, Jordan SR Cumberlands 6.91 2
11 Stewart, Edward JR Central Methodis 6.93 2
12 Campbell, Hylton SR Southern-NO 6.94 1

Men 60 Meter Dash
================================================================
World: W 6.39 2/3/1998 Maurice Greene, USA
American: A 6.39 2/3/1998 Maurice Green, Nike
Collegiate: C 6.45 2/20/1999 Leonard Myles-Mills, B.Y.U.
Championship: N 6.65 3/9/2007 Mike Rodgers, Okla Baptist
2009 Champ: * 6.80 3/7/2009 Johnnie Nabors, Union (Ky.)
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 McKinney, Rumeal JR Aquinas 6.78*
2 Keene, Zachary SO Azusa Pacific 6.80*
3 Lawrence, BJ FR Dana College 6.81
4 Forbes, Jamal JR Dickinson St. 6.82
5 Huntley, Albert SO Shorter 6.88
6 Acheampong, Sam SO Briar Cliff 6.90

Men 200 Meter Dash
===================================================================
Top 8 Advance by Time
World: W 19.92 2/18/1996 Frank Fredericks, NAM
American: A 20.10 3/11/2005 Wallace Spearmon, Arkansas
Collegiate: C 20.10 3/11/2005 Wallace Spearmon, Arkansas
Championship: N 20.84 2004 Mike Mitchell, Azusa Pacific (prelim)
2009 Champ: * 20.97 3/7/2009 Ramon Miller, Dickinson State
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Keene, Zachary SO Azusa Pacific 21.50q 6
2 Pendergrass, Jeffery JR Voorhees 21.54q 2
3 Pickstock, Sean SR Dickinson St. 21.61q 7
4 Prevost, Lee SO Wayland Baptist 21.63q 3
5 Lawrence, BJ FR Dana College 21.72q 5
6 Forbes, Jamal JR Dickinson St. 21.75q 1
7 Davis, Jerry-Lee SO Wayland Baptist 21.80q 5
8 Dodson, Nick JR Shorter 21.84q 7
9 Campbell, Hylton SR Southern-NO 21.86 1
10 Green, Gabriel FR William Penn 21.87 6
11 Mitchell, Virgil JR Doane 21.92 4
11 Jeffers, Jordan SR Cumberlands 21.92 5
13 Smith, Armond SR Union (Ky.) 21.93 7
14 Fowler, James SO Union (Ky.) 21.98 2
15 Hinton, Randy JR Calumet-St. Jose 21.99 2
16 Kern, Seagram JR Oklahoma Baptist 22.08 6
17 Mignard, Ethan JR Oklahoma Baptist 22.09 3
18 Huntley, Albert SO Shorter 22.10 3
19 Fry, Justin SO Oklahoma Baptist 22.20 6
20 Cooper, Matt SO Hastings 22.21 4
21 McGill, Carl SO Bacone 22.23 1
22 Woodfork, Chris SR Rio Grande 22.26 5
23 Evans, Khaldon SO Minot State 23.96 2
-- McKinney, Rumeal JR Aquinas DNS 1
-- Sims, Deryan FR Allen DNS 3
-- McCaleb, Ben SO Doane DNS 4

Men 200 Meter Dash
===================================================================
World: W 19.92 2/18/1996 Frank Fredericks, NAM
American: A 20.10 3/11/2005 Wallace Spearmon, Arkansas
Collegiate: C 20.10 3/11/2005 Wallace Spearmon, Arkansas
Championship: N 20.84 2004 Mike Mitchell, Azusa Pacific (prelim)
2009 Champ: * 20.97 3/7/2009 Ramon Miller, Dickinson State
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Pendergrass, Jeffery JR Voorhees 21.24 2
2 Keene, Zachary SO Azusa Pacific 21.52 2
3 Pickstock, Sean SR Dickinson St. 21.61 2
4 Dodson, Nick JR Shorter 21.69 1
5 Lawrence, BJ FR Dana College 21.73 1
6 Forbes, Jamal JR Dickinson St. 21.76 1
7 Davis, Jerry-Lee SO Wayland Baptist 21.80 1
8 Prevost, Lee SO Wayland Baptist 21.95 2

Men 400 Meter Dash
===================================================================
Top 6 Advance by Time
World: W 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, USA
American: A 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, Florida
Collegiate: C 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, Florida
Championship: N 46.95 3/10/2007 Ramon Miller, Dickinson State
2009 Champ: * 46.98 3/7/2009 Ramon Miller, Dickinson State
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Pickstock, Sean SR Dickinson St. 48.00q 5
2 Simpson, Adrian SR Southern-NO 48.68q 2
3 Dill, Russell SR Indiana Tech 48.71q 5
4 Parks, John JR Oklahoma City 48.72q 3
5 Logan, Anthony SR Azusa Pacific 48.87q 2
6 Evans, Khaldon SO Minot State 48.97q 3
7 Mignard, Ethan JR Oklahoma Baptist 49.08 3
8 Vernon-Reynolds, Gianni SO Soka 49.13 4
9 Berkley, Spencer SR Southern Nazaren 49.26 1
10 Erickson, Jacob SR Cornerstone 49.35 5
11 McLean, Caleb JR Wayland Baptist 49.38 1
12 Hamilton, Andre FR Wayland Baptist 49.39 3
13 Newton, Adam SR Simon Fraser 49.49 4
14 Dawson, Doug FR Siena Heights 49.51 6
15 Hinton, Randy JR Calumet-St. Jose 49.67 1 49.667
16 Gray, Roman JR Oklahoma Baptist 49.67 1 49.669
17 Iniss, Pierien SR Oklahoma Baptist 49.89 1
18 Pfeifle, Nic FR Dordt 49.90 6
19 Unruh, Tyson SO Simon Fraser 50.04 6
20 McCray, Tyrone SO Bacone 50.06 3
21 Lighteard, Randy FR Oklahoma City 50.10 6
22 Heim, Jordan JR Bethel (Ind.) 50.32 6
23 Clark, Andrew JR Fresno Pacific 50.33 2
23 Barrio, Fernando FR Wayland Baptist 50.33 1
25 Boss, Andrew JR Simon Fraser 50.38 4
26 Valentine, Montez JR Shorter 50.67 5
27 Hairston, Randall JR Oklahoma City 50.74 2
28 Harris, Lucien SR Indiana Tech 50.93 5
29 Clark, Anthony JR Fresno Pacific 51.53 6
30 Berry, Damian SR Friends 51.85 2
-- Viewins, Justin JR Oklahoma City DNS 4
-- Pickett, Mario FR Allen DNS 4
-- Miller, Norbert JR Southern-NO DNS 4

Men 400 Meter Dash
================================================================
World: W 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, USA
American: A 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, Florida
Collegiate: C 44.57 3/12/2005 Kerron Clement, Florida
Championship: N 46.95 3/10/2007 Ramon Miller, Dickinson State
2009 Champ: * 46.98 3/7/2009 Ramon Miller, Dickinson State
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Pickstock, Sean SR Dickinson St. 47.56
2 Simpson, Adrian SR Southern-NO 48.31
3 Logan, Anthony SR Azusa Pacific 48.45
4 Parks, John JR Oklahoma City 48.55
5 Evans, Khaldon SO Minot State 48.61
6 Dill, Russell SR Indiana Tech 49.25

Men 600 Meter Run
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
Championship: N 1:17.86 3/11/2006 Elkana Chepsiror, Virginia Inter
2009 Champ: * 1:18.62 3/7/2009 Mario McCottrell, Langston
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Shannon, Terrell FR William Wood 1:19.80Q 3
2 Eekhoff, Mark SR Dordt 1:20.16Q 2
3 McCottrell, Mario JR Langston 1:21.24Q 4
4 Bish, Travis FR Oklahoma Baptist 1:21.69Q 1
5 Velgersdyk, Brady SO Sioux Falls 1:20.37q 2
6 Brooks, Montrail JR Azusa Pacific 1:20.97q 3
7 Larsen, Monte' SO Morningside 1:21.31 2
8 Rolle, Jabar JR Oklahoma Baptist 1:21.66 4
9 Hawkins, Tyrone JR Oklahoma City 1:21.79 1
10 Newbold, Laquardo FR Embry-Riddle 1:21.88 1
11 Achari, Darcy FR Simon Fraser 1:21.98 4
12 Eads, David SO Dana College 1:22.00 3
13 Clark, Kyle SO Azusa Pacific 1:22.23 4
14 Ball, Justin JR Tabor 1:22.30 1
15 Rose, Morgan SO Vanguard 1:22.43 4
16 Wood, Joshua SR Warner 1:22.67 3
17 O'Loughlin, Nick JR Bethany (Kan.) 1:22.91 3
18 Dean, Cameron SR Black Hills St. 1:22.97 2
19 Meyer, Kyle JR Missouri Baptist 1:23.30 2
20 Wenzel, Jason FR Indiana Wesleyan 1:23.50 1
21 Yeo, Zach FR Cornerstone 1:23.87 3
22 Hernandez, Noe JR Lindenwood 1:25.75 2
23 Price, Dakota SR Oklahoma Baptist 1:25.94 1
-- Kirsch, Nathan JR Taylor DQ 4 Rule 5, sect 5b

Men 600 Meter Run
================================================================
Championship: N 1:17.86 3/11/2006 Elkana Chepsiror, Virginia Inter
2009 Champ: * 1:18.62 3/7/2009 Mario McCottrell, Langston
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 McCottrell, Mario JR Langston 1:19.15
2 Brooks, Montrail JR Azusa Pacific 1:19.65
3 Shannon, Terrell FR William Wood 1:19.85
4 Velgersdyk, Brady SO Sioux Falls 1:21.55
5 Eekhoff, Mark SR Dordt 1:21.98
6 Bish, Travis FR Oklahoma Baptist 1:22.47

Men 800 Meter Run
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 1:42.67 3/9/1997 Wilson Kipketer, DEN
American: A 1:45.00 3/8/1992 Johnny Gray, S. Monica T.C.
Collegiate: C 1:44.84 3/4/1989 Paul Ereng, Virginia
Championship: N 1:47.70 1996 James Njoroge, Taylor (IN)
2009 Champ: * 1:50.52 3/7/2009 Andre Thomas, Oklahoma Baptist
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Thomas, Andre SO Oklahoma Baptist 1:52.73Q
2 Kisorio, Silas JR Oklahoma Christi 1:53.07Q
3 Irvine, Lee SR Dickinson St. 1:53.05Q
4 Kosgei, Titus JR Mount Marty 1:53.39Q
5 Booth, Ryan SO Eastern Oregon 1:53.17q
6 Schmidt, Joshua FR Lindenwood 1:53.24q
7 Manring, Lucas SO Central Methodis 1:53.71q
8 Price, Travis FR Great Falls 1:54.06q
9 Bradley, Josh SR Bryan 1:54.11
10 Camacho, Cody FR Oklahoma Baptist 1:54.18
11 Christy, Billy JR Oklahoma Baptist 1:54.23
12 N'Getich, Eliud SO Shorter 1:55.87
12 Rodriguez, Jesiah SO Siena Heights 1:55.87
14 Boen, Hildon FR Wayland Baptist 1:56.32
-- Lopez, Aundreas SO Cumberlands DNF

Men 800 Meter Run
================================================================
World: W 1:42.67 3/9/1997 Wilson Kipketer, DEN
American: A 1:45.00 3/8/1992 Johnny Gray, S. Monica T.C.
Collegiate: C 1:44.84 3/4/1989 Paul Ereng, Virginia
Championship: N 1:47.70 1996 James Njoroge, Taylor (IN)
2009 Champ: * 1:50.52 3/7/2009 Andre Thomas, Oklahoma Baptist
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kisorio, Silas JR Oklahoma Christi 1:51.42
2 Thomas, Andre SO Oklahoma Baptist 1:51.88
3 Schmidt, Joshua FR Lindenwood 1:53.24
4 Manring, Lucas SO Central Methodis 1:53.26
5 Irvine, Lee SR Dickinson St. 1:53.40
6 Kosgei, Titus JR Mount Marty 1:53.80
7 Booth, Ryan SO Eastern Oregon 1:54.02
8 Price, Travis FR Great Falls 1:54.71

Men 1000 Meter Run
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
Championship: N 2:23.09 3/11/2006 Julius Rono, Roberts Wes
2009 Champ: * 2:26.45 3/7/2009 Josh Wayland, Oklahoma Christian
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Sinick, Christopher SR Malone 2:29.95Q
2 Roy, Jeff JR Eastern Oregon 2:30.05Q
3 Dunn, Kirby SR Wayland Baptist 2:30.14Q
4 Brown, Jessy JR Concordia (Ore.) 2:30.46Q
5 Legesse, Frezer SO Oklahoma Christi 2:30.31q
6 Thayer, Evan SO Cedarville 2:30.58q
7 Romero-Clark, Martin SR Concordia (Ore.) 2:30.75q
8 Bryant, Jimmy SR Southwestern 2:32.35q
9 Drendel, Conner SO Southwestern 2:32.98
10 Jacob, Andrew SR Midland Lutheran 2:33.15
11 Tholen, Ryan FR Dordt 2:33.46
12 Smith, Kyle JR Siena Heights 2:34.38
13 Chepkwony, Benson SR Southern Nazaren 2:34.63
14 Woolsey, Derek FR Northwest U. 2:35.04
15 Stroup, Justin SR Oklahoma Baptist 2:38.52

Men 1000 Meter Run
================================================================
Championship: N 2:23.09 3/11/2006 Julius Rono, Roberts Wes
2009 Champ: * 2:26.45 3/7/2009 Josh Wayland, Oklahoma Christian
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Dunn, Kirby SR Wayland Baptist 2:25.19*
2 Sinick, Christopher SR Malone 2:26.65
3 Roy, Jeff JR Eastern Oregon 2:27.05
4 Thayer, Evan SO Cedarville 2:27.38
5 Romero-Clark, Martin SR Concordia (Ore.) 2:27.89
6 Bryant, Jimmy SR Southwestern 2:29.16
7 Brown, Jessy JR Concordia (Ore.) 2:29.38
-- Legesse, Frezer SO Oklahoma Christi DNF

Men 1 Mile Run
================================================================
10 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 3:48.45 2/12/1997 Hicham El Guerrouj, MAR
American: A 3:49.89 2/11/2005 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 3:55.02 2/28/2009 German Fernandez, Oklahoma State
Championship: N 4:03.69 3/6/2010 Silas Kisorio, Oklahoma Christi
2009 Champ: * 4:03.74 3/7/2009 Aron Rono, Azusa Pacific
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Kithuka, Kennedy FR Wayland Baptist 4:14.46Q
2 Mesta, Nathan SO Kansas Wesleyan 4:16.86Q
3 Sinick, Christopher SR Malone 4:14.67Q
4 Kisorio, Silas JR Oklahoma Christi 4:16.89Q
5 Habbani, Mustapha FR Lindenwood 4:15.19Q
6 Vazquez, Sam JR Embry-Riddle 4:17.45Q
7 Limo, Peter SO Shorter 4:17.50q
8 Hernandez, Mike JR Central Methodis 4:17.93q
9 Mireles, Cesar JR Rocky Mountain 4:20.25q
10 Goodin, Jacob JR Westmont 4:21.45q
11 Foerster, Michael SR Marian (Ind.) 4:22.17
12 Morrissey, Colin SO Concordia (Neb.) 4:22.34
13 Smith, Sean FR St. Francis (IL) 4:22.81
14 Tonui, Philiph SO Hannibal-LaGrang 4:23.40
15 Magut, Abendego SO Azusa Pacific 4:24.25
16 McLeod, Jason FR Bryan 4:24.46
17 Crum, Carrington SO Southwestern 4:24.48
18 Morgan, Caleb JR Lee (Tenn.) 4:26.52
19 Lemay, Victor JR Wayland Baptist 4:27.40
20 Trampe, Matt SO Concordia (Neb.) 4:29.38
21 Snellink, Joey SO Davenport 4:35.38
22 Bryan, Isaac JR Taylor 4:44.22
-- Darmody, John SO St. Ambrose DNF

Men 1 Mile Run
================================================================
World: W 3:48.45 2/12/1997 Hicham El Guerrouj, MAR
American: A 3:49.89 2/11/2005 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 3:55.02 2/28/2009 German Fernandez, Oklahoma State
Championship: N 4:03.69 3/6/2010 Silas Kisorio, Oklahoma Christi
2009 Champ: * 4:03.74 3/7/2009 Aron Rono, Azusa Pacific
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kisorio, Silas JR Oklahoma Christi 4:03.69N
2 Kithuka, Kennedy FR Wayland Baptist 4:08.89
3 Sinick, Christopher SR Malone 4:11.90
4 Vazquez, Sam JR Embry-Riddle 4:12.55
5 Mesta, Nathan SO Kansas Wesleyan 4:13.59
6 Hernandez, Mike JR Central Methodis 4:14.15
7 Habbani, Mustapha FR Lindenwood 4:15.37
8 Limo, Peter SO Shorter 4:18.37
9 Mireles, Cesar JR Rocky Mountain 4:19.25
10 Goodin, Jacob JR Westmont 4:25.34

Men 3000 Meter Run
================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 7:24.90 2/6/1998 Daniel Komen, KEN
American: A 7:32.43 2/17/2007 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 7:38.59 2/14/2004 Allistair Cragg, Arkansas
Championship: N 7:59.79 1998 Silah Misoi, Life (GA)
2009 Champ: * 8:14.92 3/7/2009 Aron Rono, Azusa Pacific
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Meineke, Zach JR Concordia (Neb.) 8:38.28Q
2 Kithuka, Kennedy FR Wayland Baptist 8:40.04Q
3 Morrissey, Colin SO Concordia (Neb.) 8:38.35Q
4 Kemei, Carison SO McKendree 8:40.71Q
5 Gaynor, Evan SR Malone 8:39.09Q
6 Snyder, Russell JR Embry-Riddle 8:44.96Q
7 Friesen, Kevin SR Simon Fraser 8:40.59Q
8 Forster, Keir SO Simon Fraser 8:46.40Q
9 DeLong, Blake FR McKendree 8:42.46q
10 Kurgat, Edwin FR Central Methodis 8:45.88q
11 MacDonough, Kenny JR Olivet Nazarene 8:46.79q
12 Brockerville, Ryan JR Simon Fraser 8:47.03q
13 Cummings, Charles JR Concordia (Ore.) 8:47.44
14 Kemp, Nathan JR Westmont 8:48.22
15 Jeanson, Jake FR Westmont 8:50.06
16 Hawks, Andrew SO Davenport 8:51.83
17 Kipkemoi, Jairus FR Lindsey Wilson 8:54.78
18 Jeschke, Thomas SR Marian (Ind.) 8:55.68
19 Carlson, Kirk SR Biola 8:55.95
20 White, Cody SO Indiana Tech 8:57.40
21 Goeglein, David JR Concordia (Neb.) 8:58.39
22 Njonjo, Geoffrey SO Oklahoma Christi 8:59.52
23 McWilliams, David FR Oklahoma Christi 9:04.36
24 Morgan, Mike SO Aquinas 9:05.89
25 Morgan, Jed SO Black Hills St. 9:07.52
26 Vaughn, Chris JR Cedarville 9:09.14
27 Ramirez, Emmanuel SR William Wood 9:21.85

Men 3000 Meter Run
================================================================
World: W 7:24.90 2/6/1998 Daniel Komen, KEN
American: A 7:32.43 2/17/2007 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 7:38.59 2/14/2004 Allistair Cragg, Arkansas
Championship: N 7:59.79 1998 Silah Misoi, Life (GA)
2009 Champ: * 8:14.92 3/7/2009 Aron Rono, Azusa Pacific
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Kithuka, Kennedy FR Wayland Baptist 8:08.53*
2 Kemei, Carison SO McKendree 8:08.63*
3 Gaynor, Evan SR Malone 8:23.75
4 Meineke, Zach JR Concordia (Neb.) 8:28.50
5 Snyder, Russell JR Embry-Riddle 8:31.76
6 Kurgat, Edwin FR Central Methodis 8:34.82
7 DeLong, Blake FR McKendree 8:35.73
8 Morrissey, Colin SO Concordia (Neb.) 8:36.64
9 Friesen, Kevin SR Simon Fraser 8:38.99
10 MacDonough, Kenny JR Olivet Nazarene 8:48.95
11 Forster, Keir SO Simon Fraser 8:50.77
12 Brockerville, Ryan JR Simon Fraser 8:58.39

Men 5000 Meter Run
================================================================
12 Advance: Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
World: W 12:49.60 2/4/2004 Kenenisa Bekele, ETH
American: A 13:11.50 2/6/2010 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 13:18.12 2/13/2009 Galen Rupp, Oregon
Championship: N 13:52.15 1999 Silah Misoi, Life (GA)
2009 Champ: * 14:42.92 3/7/2009 Paul Robinson, Malone
Name Year School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Martin, Nathan SO Spring Arbor 14:57.34Q
2 Kirwa, Evans SO Embry-Riddle 15:01.20Q
3 Zeuch, James JR Malone 14:58.10Q
4 Schmidt, Dana JR Concordia (Neb.) 15:01.22Q
5 Ellis, Austin SO Milligan 14:59.42Q
6 Burck, Eric SR Concordia (Ore.) 15:01.23Q
7 Ditzler, Matt JR Friends 14:59.78Q
8 Magut, Abendego SO Azusa Pacific 15:01.39Q
9 Robinson, Paul SR Malone 15:00.08q
10 Ripley, Zach SR Cornerstone 15:01.46q
11 Toscan, Nicolas FR Shorter 15:04.21q
12 Green, Alex JR Cornerstone 15:05.26q
13 Meyer, Ryan FR William Wood 15:08.66
14 Thor, Luka SR Concordia (Neb.) 15:12.38
15 de Glymes, Christian JR Vanguard 15:16.21
16 Topham, Andrew JR Southwestern 15:18.53
17 Taragon, Edward FR Wayland Baptist 15:19.28
18 Parish, Laine SO Black Hills St. 15:19.63
19 Badertscher, T.J. JR Cedarville 15:21.04
20 Warner, Austin SO Trinity Chri 15:22.03
21 Anderson, Kyle FR Spring Arbor 15:23.25
22 VanDyke, Isaac JR Dakota Wesleyan 15:25.93
23 Kipsang, Elkana SO McKendree 15:26.13
24 Larson, Stephan SR Cornerstone 15:27.53
25 Buffington, Zach JR Bryan 15:28.46
26 Billings, Tyson JR Concordia (Neb.) 15:29.44
27 Richert, Ryan SR Biola 15:30.49
28 Tonui, Philiph SO Hannibal-LaGrang 15:35.74
29 Goeglein, David JR Concordia (Neb.) 15:36.15
30 Haraden, Birch SR Black Hills St. 15:39.58
31 Ceja, Javier SO McPherson 15:43.59
32 Glavac, Nick SR Notre Dame (OH) 15:55.52
33 Lavin, Travis FR McKendree 16:11.16
-- Neidlinger, Dan JR Friends DNF

Men 5000 Meter Run
================================================================
World: W 12:49.60 2/4/2004 Kenenisa Bekele, ETH
American: A 13:11.50 2/6/2010 Bernard Lagat, Nike
Collegiate: C 13:18.12 2/13/2009 Galen Rupp, Oregon
Championship: N 13:52.15 1999 Silah Misoi, Life (GA)
2009 Champ: * 14:42.92 3/7/2009 Paul Robinson, Malone
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Burck, Eric SR Concordia (Ore.) 14:33.22*
2 Magut, Abendego SO Azusa Pacific 14:38.83*
3 Kirwa, Evans SO Embry-Riddle 14:43.56
4 Martin, Nathan SO Spring Arbor 14:44.14
5 Ripley, Zach SR Cornerstone 14:46.54
6 Schmidt, Dana JR Concordia (Neb.) 14:50.47
7 Green, Alex JR Cornerstone 14:59.86
8 Ellis, Austin SO Milligan 15:00.63
9 Zeuch, James JR Malone 15:04.79
10 Ditzler, Matt JR Friends 15:18.47
11 Robinson, Paul SR Malone 15:21.24
12 Toscan, Nicolas FR Shorter 15:23.88

Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
12 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 6 Best Times
World: W 7.30 3/3/1994 Colin Jackson, GBR
American: A 7.36 1/16/1987 Foster/ Johnson, World Class/ Nike
Collegiate: C 7.47 2/7/1997 Reggie Torian, Wisconsin
Championship: N 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
2009 Champ: * 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Scott, Nate SR Shorter 8.05Q 6
2 Mitchell, Virgil JR Doane 8.09Q 5
3 Perkins, Aze SR Vanguard 8.14Q 2
3 Hoffman, Justin SO Cedarville 8.14Q 1
5 Smith, Cedrique SO Azusa Pacific 8.26Q 4
6 Brautzsch, Chris SR Indiana Tech 8.30Q 3
7 Dixon, Howard SR Shorter 8.23q 6
8 Smith, Armond SR Union (Ky.) 8.31q 3
8 Williams, Brian SO Walsh 8.31q 1
10 Woods, Derrick SR Concordia (Neb.) 8.35q 6
10 Christie, Jermaine JR Dickinson St. 8.35q 3
12 Stewart, Edward JR Central Methodis 8.37q 2
13 Lindsay, Erik JR Briar Cliff 8.38 5
13 King, Jesse SR McKendree 8.38 1
15 Awah, Christian FR Ashford 8.39 5
16 Lehman, John JR Central Methodis 8.42 3
17 Dill, Russell SR Indiana Tech 8.43 5
18 Douglass, Derek SO Oklahoma Baptist 8.44 2
19 Vaughn, Josh JR Central Methodis 8.45 1
20 Clark, Andrew JR Fresno Pacific 8.47 1
21 Burns, Robby SO Bethel (Ind.) 8.52 6
22 Legrair, Johnnie SO Malone 8.53 4
23 Sauter, Kyle SR Northwestern 8.56 2
23 Evans, Jonathan SR Shorter 8.56 3
25 Maxey, Taylor FR Marian (Ind.) 8.57 3
26 Morrison, Tony SO St. Ambrose 8.59 5
27 Anderson, JL SO Baker 8.65 6
28 Milicevic, Ivan SO Missouri Baptist 8.66 5
29 Reynolds, Marcus FR Olivet Nazarene 8.72 1
30 Kunze, Cory FR Grand View 8.84 4
31 Barnes, Franklin SR Ashford 8.93 2
32 Garrett, Renaldo SO Oklahoma Christi 10.04 4
33 Anderson, Alex JR Sioux Falls 15.22 4
-- Young, Caleb SO Briar Cliff FS 6
-- Dejongh, Ethan SO Fresno Pacific DQ 2 Rule 5, section 6b
-- McKinnon, Dontavian FR Allen DNS 4

Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
6 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 7.30 3/3/1994 Colin Jackson, GBR
American: A 7.36 1/16/1987 Foster/ Johnson, World Class/ Nike
Collegiate: C 7.47 2/7/1997 Reggie Torian, Wisconsin
Championship: N 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
2009 Champ: * 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
Name Year School Semis H#
===================================================================
Semi-Finals
1 Stewart, Edward JR Central Methodis 7.94Q 2
2 Mitchell, Virgil JR Doane 8.06Q 1
3 Scott, Nate SR Shorter 8.03Q 2
4 Brautzsch, Chris SR Indiana Tech 8.08Q 1
5 Hoffman, Justin SO Cedarville 8.06q 2
6 Perkins, Aze SR Vanguard 8.11q 1
7 Smith, Cedrique SO Azusa Pacific 8.17 2
8 Smith, Armond SR Union (Ky.) 8.20 2
9 Williams, Brian SO Walsh 8.22 2
10 Dixon, Howard SR Shorter 8.23 1
11 Christie, Jermaine JR Dickinson St. 8.24 1
12 Woods, Derrick SR Concordia (Neb.) 8.60 1

Men 60 Meter Hurdles
================================================================
World: W 7.30 3/3/1994 Colin Jackson, GBR
American: A 7.36 1/16/1987 Foster/ Johnson, World Class/ Nike
Collegiate: C 7.47 2/7/1997 Reggie Torian, Wisconsin
Championship: N 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
2009 Champ: * 7.93 3/7/2009 Virgil Mitchell, Doane
Name Year School Finals
================================================================
Finals
1 Stewart, Edward JR Central Methodis 7.97
2 Scott, Nate SR Shorter 8.03 8.024
3 Mitchell, Virgil JR Doane 8.03 8.028
4 Hoffman, Justin SO Cedarville 8.18
5 Brautzsch, Chris SR Indiana Tech 8.27
6 Perkins, Aze SR Vanguard 8.50

Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
6 Advance: Top 1 Each Heat plus Next 1 Best Times
World: W 3:02.83 3/7/1999 United States, USA
Morris, Johnson, Minor, Campbell
American: A 3:01.96 2/11/2006 National Team, U.S.A.
Clement, Spearmon, Williamson, Wariner
Collegiate: C 3:03.51 3/12/2005 Florida, Florida
Clark, Middleton, Pastor, Clement
Championship: N 3:09.40 3/10/2007 St. Gregory's University (Ok), St. Gregory
D Thornton, W McCaskill, J Jones, J Hughes
2009 Champ: * 3:13.17 3/7/2009 Dickinson State, Dickinson State
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Oklahoma City 3:13.47Q 4
1) Parks, John JR 2) Hairston, Randall JR
3) Hawkins, Tyrone JR 4) Viewins, Justin JR
2 Oklahoma Baptist 3:15.54Q 5
1) Bish, Travis FR 2) Mignard, Ethan JR
3) Rolle, Jabar JR 4) Iniss, Pierien SR
3 Wayland Baptist 3:15.72Q 2
1) Davis, Jerry-Lee SO 2) Hamilton, Andre FR
3) Barrio, Fernando FR 4) McLean, Caleb JR
4 Simon Fraser 3:16.01Q 3
1) Unruh, Tyson SO 2) Boss, Andrew JR
3) Achari, Darcy FR 4) Newton, Adam SR
5 Doane 3:17.66Q 1
1) Etmund, Laith SR 2) Bosley, Adam SO
3) Martinez, Vince SO 4) Mitchell, Virgil JR
6 Dickinson St. 3:13.48q 4
1) Ayala, Allan SR 2) Walsh, Andre FR
3) Hurley, Sean SR 4) Pickstock, Sean SR
7 Shorter 3:16.14 2
1) Valentine, Montez JR 2) Taylor, Anthony FR
3) Scruggs, Terence SO 4) Dodson, Nick JR
8 Sioux Falls 3:17.46 4
1) Tibke, Kyle FR 2) Velgersdyk, Brady SO
3) Peterson, Zane JR 4) Koth, Colin SO
9 Langston 3:18.07 1
1) Smith, Brandon FR 2) Koger, Julius JR
3) Roberson, Warren FR 4) Felder, Willie JR
10 Lindenwood 3:18.24 5
1) Willskytt, Fabian JR 2) Claxton, Javon JR
3) Mitchell, Jerone SO 4) Menard, Romain SO
11 Bacone 3:18.46 3
1) McCray, Tyrone SO 2) Birdens, Emmanuel FR
3) Cuffey, Samuel FR 4) Skinner, Edward FR
12 Southern-NO 3:18.50 3
1) Campbell, Hylton SR 2) Simpson, Adrian SR
3) Mcfarlane, Peter SO 4) Miller, Norbert JR
13 Cedarville 3:20.29 2
1) Tress, Brandon SR 2) Farris, Mark FR
3) Beight, Michael SR 4) Starr, Samuel SR
14 Indiana Tech 3:21.11 2
1) Dill, Russell SR 2) Army, David FR
3) Harris, Lucien SR 4) Reynard, Brandon FR
15 Dordt 3:21.44 1
1) Henderson, Alex SO 2) Vander Woude, Andrew JR
3) Tholen, Ryan FR 4) Pfeifle, Nic FR
16 McKendree 3:22.24 5
1) Perry, Jordan SR 2) Thompson, Nick SO
3) Wilhelm, Josh SO 4) Henderson, Jordan FR
17 Hastings 3:23.08 3
1) Taylor, Ronnie SO 2) Duncan, Tye FR
3) Cooper, Matt SO 4) Sillman, Ryan JR
18 Missouri Baptist 3:23.21 5
1) Glockner, Tim SO 2) Milicevic, Ivan SO
3) Meyer, Kyle JR 4) Hines, Junior SO
19 Warner 3:25.50 4
1) Barber, Dyrren FR 2) Moore, Malcolm FR
3) Davis, Courtney FR 4) Alston, Troy SR
19 Bethany (Kan.) 3:25.50 1
1) O'Loughlin, Nick JR 2) Escobar, Hugo SR
3) Ortiz, Tomas SO 4) Collins, Milton FR
21 Embry-Riddle 3:28.34 4
1) Bray, Kevin JR 2) Newbold, Laquardo FR
3) Oakes, Kody JR 4) Laing, Brian SO
22 Taylor 3:28.61 3
1) Cassidy, Kyle JR 2) Wetherell, Brad SR
3) Voss, Dave SR 4) Allingham, Bryan JR
23 Cornerstone 3:33.30 2
1) Koffkey, Kurtis SR 2) Duerksen, Adam SO
3) Klumpp, John SO 4) Courtright, Jared FR
-- Union (Ky.) DQ 1 Rule 5, sect. 9
1) Smith, Marekus SR 2) Fowler, James SO
3) Andrews, Santraz FR 4) Smith, Armond SR
-- Allen DNS 5
1) Sims, Deryan FR 2) Jenkins, Patrick FR
3) Pickett, Mario FR 4) Thomas, Brandon FR

Men 4x400 Meter Relay
================================================================
World: W 3:02.83 3/7/1999 United States, USA
Morris, Johnson, Minor, Campbell
American: A 3:01.96 2/11/2006 National Team, U.S.A.
Clement, Spearmon, Williamson, Wariner
Collegiate: C 3:03.51 3/12/2005 Florida, Florida
Clark, Middleton, Pastor, Clement
Championship: N 3:09.40 3/10/2007 St. Gregory's University (Ok), St. Gregory
D Thornton, W McCaskill, J Jones, J Hughes
2009 Champ: * 3:13.17 3/7/2009 Dickinson State, Dickinson State
School Finals
================================================================
Finals
1 Wayland Baptist 3:12.91*
1) Davis, Jerry-Lee SO 2) Hamilton, Andre FR
3) Barrio, Fernando FR 4) McLean, Caleb JR
2 Oklahoma Baptist 3:13.08*
1) Bish, Travis FR 2) Mignard, Ethan JR
3) Gray, Roman JR 4) Rolle, Jabar JR
3 Simon Fraser 3:13.40
1) Unruh, Tyson SO 2) Boss, Andrew JR
3) Achari, Darcy FR 4) Newton, Adam SR
4 Oklahoma City 3:13.48
1) Parks, John JR 2) Viewins, Justin JR
3) Hairston, Randall JR 4) Hawkins, Tyrone JR
5 Dickinson St. 3:14.80
1) Ayala, Allan SR 2) Walsh, Andre FR
3) Smith, Ian SR 4) Pickstock, Sean SR
6 Doane 3:20.21
1) Etmund, Laith SR 2) Bosley, Adam SO
3) Martinez, Vince SO 4) Mitchell, Virgil JR

Men 4x800 Meter Relay
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Championship: N 7:31.55 1999 California Baptist, California Baptist
Browne, Adams, Ethridge, Browne
2009 Champ: * 7:37.68 3/7/2009 Siena Heights, Siena Heights
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Dakota State 7:46.70Q
1) Coy, Andy FR 2) Foreman, Cody SR
3) Fideler, Matt JR 4) VanPeursem, Tyler SR
2 Dordt 7:46.84Q
1) Christensen, David SR 2) Van Schepen, Brent SR
3) Luttjeboer, Josiah JR 4) Eekhoff, Mark SR
3 Oklahoma Baptist 7:47.62Q
1) Christy, Billy JR 2) Camacho, Cody FR
3) Price, Dakota SR 4) Thomas, Andre SO
4 Morningside 7:48.18Q
1) Gesink, Brian JR 2) Graf, Edwin SR
3) Chapman, Taylor FR 4) Larsen, Monte' SO
5 Concordia (Ore.) 7:48.69Q
1) Cisneros, Cordero JR 2) Brown, Jessy JR
3) Cummings, Charles JR 4) Romero-Clark, Martin SR
6 Lindenwood 7:49.35Q
1) Hernandez, Noe JR 2) Yegon, Nicholas SO
3) Petersen, Matt SR 4) Schmidt, Joshua FR
7 Aquinas 7:48.20q
1) Thelen, Nick SO 2) Rameriz, Victor JR
3) Stickney, Kolin SO 4) Heiler, Dustin SO
8 Dickinson St. 7:49.76q
1) Moodie, Andre FR 2) Hernandez, Robert SR
3) Arzola, Ismael SR 4) Irvine, Lee SR
9 Siena Heights 7:50.33
1) Every, Chase SO 2) Smith, Kyle JR
3) Phillips, Zachary FR 4) Rodriguez, Jesiah SO
10 Wayland Baptist 7:50.65
1) Morris, Jarrod FR 2) Scott, Mario JR
3) Lopez, Lucius SO 4) Boen, Hildon FR
11 Embry-Riddle 7:53.48
1) Jackson, Mallory SO 2) Newbold, Laquardo FR
3) McCormack, Patrick SO 4) Bray, Kevin JR
12 Jamestown College 7:55.97
1) Rasmussen, Lief SR 2) Christensen, Nathan SO
3) Roland, Cody SR 4) Roemmich, Kelly SR
13 Indiana Wesleyan 7:59.60
1) Naylor, Ethan SO 2) Mitchell, Matt FR
3) Albert, Andrew FR 4) Wenzel, Jason FR
14 St. Ambrose 7:59.67
1) Pogue, Robbie FR 2) Quinn, Austin JR
3) Fallon, Tommy SO 4) Darmody, John SO
15 Doane 8:09.83
1) Chehade, Jamil SO 2) Fernandez, Omar SO
3) Pflasterer, Jory FR 4) Cox, Justin SR
16 Sioux Falls 8:14.52
1) Kashale, Gary JR 2) Haddix, Jason FR
3) Voss, Tyler FR 4) Tullock, Brandon SO
17 Mount Marty 8:35.38
1) Hansen, Dane FR 2) Jensen, James FR
3) Zenk, Mtichell SO 4) Keller, Alex FR

Men 4x800 Meter Relay
================================================================
Championship: N 7:31.55 1999 California Baptist, California Baptist
Browne, Adams, Ethridge, Browne
2009 Champ: * 7:37.68 3/7/2009 Siena Heights, Siena Heights
School Finals
================================================================
Finals
1 Oklahoma Baptist 7:36.60*
1) Christy, Billy JR 2) Camacho, Cody FR
3) Thomas, Andre SO 4) Rolle, Jabar JR
2 Dakota State 7:43.32
1) Coy, Andy FR 2) Foreman, Cody SR
3) Fideler, Matt JR 4) VanPeursem, Tyler SR
3 Dordt 7:44.46
1) Christensen, David SR 2) Van Schepen, Brent SR
3) Luttjeboer, Josiah JR 4) Eekhoff, Mark SR
4 Morningside 7:45.59
1) Gesink, Brian JR 2) Graf, Edwin SR
3) Chapman, Taylor FR 4) Larsen, Monte' SO
5 Lindenwood 7:45.61
1) Hernandez, Noe JR 2) Yegon, Nicholas SO
3) Petersen, Matt SR 4) Schmidt, Joshua FR
6 Aquinas 7:46.03
1) Rameriz, Victor JR 2) Thelen, Nick SO
3) Stickney, Kolin SO 4) Heiler, Dustin SO
7 Concordia (Ore.) 7:53.39
1) Cisneros, Cordero JR 2) Brown, Jessy JR
3) Burck, Eric SR 4) Romero-Clark, Martin SR
8 Dickinson St. 8:04.24
1) Moodie, Andre FR 2) Hernandez, Robert SR
3) Arzola, Ismael SR 4) Irvine, Lee SR

Men Distance Medley
================================================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
World: W 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
American: A 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
Collegiate: C 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
Championship: N 9:50.88 3/7/2009 Azusa Pacific, Azusa Pacific
Zambrows, Logan, Richardson, Rono
2009 Champ: * 9:50.88 3/7/2009 Azusa Pacific, Azusa Pacific
School Prelims
================================================================
Preliminaries
1 Wayland Baptist 10:06.10Q
1) Dunn, Kirby SR 2) Morris, Jarrod FR
3) Lemay, Victor JR 4) Kithuka, Kennedy FR
2 McKendree 10:08.98Q
1) Mendez, Mike SR 2) Katam, Joshua SR
3) Williams, Devin SR 4) Kemei, Carison SO
3 Graceland 10:13.80Q
1) Khalif, Ahmed FR 2) Gibbs, Justin SO
3) Vink, Ben JR 4) Grundman, Neil JR
4 Dakota State 10:09.25Q
1) Drealan, Anthony SR 2) Foreman, Cody SR
3) Fideler, Matt JR 4) VanPeursem, Tyler SR
5 Oklahoma Christian 10:15.43Q
1) Barrientez, Brayden FR 2) Watson, Brady SR
3) Legesse, Frezer SO 4) Kisorio, Silas JR
6 Central Methodist 10:16.34Q
1) Hernandez, Mike JR 2) Whitener, Josh SO
3) Manring, Lucas SO 4) Kurgat, Edwin FR
7 Concordia (Neb.) 10:10.99q
1) Trampe, Matt SO 2) Uden, Dan SR
3) Hoffman, Jared FR 4) Meineke, Zach JR
8 Taylor 10:12.63q
1) Tencher, Brian JR 2) Allingham, Bryan JR
3) Kirsch, Nathan JR 4) Bryan, Isaac JR
9 Shorter 10:15.88
1) N'Getich, Eliud SO 2) Dameron, Randall FR
3) O'Neal, Allen SR 4) Limo, Peter SO
10 Doane 10:18.36
1) Kalil, Sufian SR 2) Reynolds, Alex FR
3) Ohlson, Scott SR 4) Garcia, Paul SR
11 Southwestern (Kan.) 10:19.07
1) Drendel, Conner SO 2) Perkins, Matt SR
3) Bryant, Jimmy SR 4) Crum, Carrington SO
12 Cumberlands 10:19.35
1) Abshire, Brian SR 2) Jones, Trevor FR
3) Kelly, Brenden FR 4) Lopez, Aundreas SO
13 Bryan 10:19.42
1) Goetz, Daniel SR 2) Bradley, Josh SR
3) McLeod, Jason FR 4) Harper, Bryson SO
14 Embry-Riddle 10:20.20
1) Snyder, Russell JR 2) Laing, Brian SO
3) Jackson, Mallory SO 4) Vazquez, Sam JR
15 Simon Fraser 10:21.92
1) Forster, Keir SO 2) Montrose, Brett FR
3) Nicol, Stephen SR 4) Brockerville, Ryan JR
16 St. Xavier 10:22.66
1) Hummer, Brandon SO 2) Spencer, Chris SR
3) Gonzalez, Manny SR 4) Rychel, Matt SO
17 St. Francis (Ill.) 10:28.59
1) Yost, Adam JR 2) Froelich, Wayland SO
3) McDowell, Ian FR 4) Smith, Sean FR
18 California Baptist 10:33.55
1) Moore, Mitchell FR 2) Cline, Chris FR
3) Williams, Chase FR 4) Madrid, Javier SO
19 Great Falls 10:34.32
1) Jayo, Ander FR 2) McDaniel, D'Mario FR
3) Price, Travis FR 4) Elias, Mitchell JR
20 Lewis-Clark 10:34.61
1) Eldridge, Grant SO 2) Smedley, Tanner FR
3) Esparanza, Fernando FR 4) Shrewsbury, Josh FR
21 Lindenwood 10:36.38
1) Aitken, Michael SR 2) Yegon, Nicholas SO
3) Habbani, Mustapha FR 4) Soule, Brian SO
22 Olivet Nazarene 10:40.08
1) Erway, Caleb SR 2) Ticknor, Nathan SR
3) Mizeur, Nicholas FR 4) Powers, Thomas SO
23 Cornerstone 10:41.53
1) Burd, Jeff FR 2) Erickson, Jacob SR
3) Yeo, Zach FR 4) Ripley, Zach SR
24 Trinity Christian 10:42.05
1) Lerner, Joseph SR 2) Venhuizen, Thomas SO
3) Staal, Sam SO 4) Warner, Austin SO
25 Friends 10:45.83
1) Shockley, Allen SO 2) Hancock, Cole NA
3) Gurley, Michael FR 4) Patterson, Tim JR
26 Davenport 10:51.30
1) Heyboer, Keith SO 2) Major, Denny JR
3) Bell, Paris JR 4) Snellink, Joey SO

Men Distance Medley
================================================================
World: W 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
American: A 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
Collegiate: C 9:25.97 2/16/2008 Texas, Texas
Miller, Fortson, Hernandez, Manzano
Championship: N 9:50.88 3/7/2009 Azusa Pacific, Azusa Pacific
Zambrows, Logan, Richardson, Rono
2009 Champ: * 9:50.88 3/7/2009 Azusa Pacific, Azusa Pacific
School Finals
================================================================
Finals
1 McKendree 9:59.94
1) Mendez, Mike SR 2) Thompson, Nick SO
3) Williams, Devin SR 4) Kemei, Carison SO
2 Dakota State 10:01.78
1) Drealan, Anthony SR 2) Foreman, Cody SR
3) Fideler, Matt JR 4) VanPeursem, Tyler SR
3 Oklahoma Christian 10:02.67
1) Njonjo, Geoffrey SO 2) Watson, Brady SR
3) Barrientez, Brayden FR 4) Kisorio, Silas JR
4 Wayland Baptist 10:03.29
1) Dunn, Kirby SR 2) Morris, Jarrod FR
3) Scott, Mario JR 4) Kithuka, Kennedy FR
5 Concordia (Neb.) 10:11.60
1) Trampe, Matt SO 2) Uden, Dan SR
3) Hoffman, Jared FR 4) Meineke, Zach JR
6 Graceland 10:13.21
1) Khalif, Ahmed FR 2) Gibbs, Justin SO
3) Vink, Ben JR 4) Grundman, Neil JR
7 Taylor 10:14.39
1) Tencher, Brian JR 2) Allingham, Bryan JR
3) Kirsch, Nathan JR 4) Bryan, Isaac JR
8 Central Methodist 10:17.32
1) Hernandez, Mike JR 2) Whitener, Josh SO
3) Manring, Lucas SO 4) Sawe, Josphat JR

Men High Jump
==========================================================================
Starting height: 1.98m; 5cm increments
World: W 2.43m 3/4/1989 Javier Sotomayor, CUB
American: A 2.40m 3/10/1991 Hollis Conway, Nike International
Collegiate: C 2.37m 3/11/1989 Hollis Conway, LA. Lafayette
Championship: N 2.24m 1998 Jason Howard, California Baptist
2009 Champ: * 2.15m 3/7/2009 William Moses, Langston
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Carlyle, Fletcher JR Oklahoma Baptist 2.18m* 7-01.75
2 Ryan, Zach JR Minot State 2.18m* 7-01.75
3 Warren, Erving JR Siena Heights 2.13m 6-11.75
4 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 2.13m 6-11.75
5 Brown, Montagious JR Shorter 2.13m 6-11.75
6 Shanklin, Gerrico SO Lindenwood 2.08m 6-09.75
7 Wells, Wes SR Fresno Pacific 2.08m 6-09.75
8 Cooper, Marcus SO Concordia (Ore.) 2.03m 6-08.00
9 Keesee, Will JR Hastings 2.03m 6-08.00
10 Zuch, Ben JR Midland Lutheran 2.03m 6-08.00
10 Lopour, Trevor FR Mount Marty 2.03m 6-08.00
12 Army, David FR Indiana Tech 2.03m 6-08.00
13 Siegrist, Bryant FR Siena Heights 2.03m 6-08.00
14 Staten, Sharaden FR William Jewell 1.98m 6-06.00
14 Johnson, Dominique FR Lindenwood 1.98m 6-06.00
14 Smith, Austin SO Ashford 1.98m 6-06.00
17 Zamora, Daniel SO Bacone 1.98m 6-06.00
17 Thompson, Frank JR Dakota Wesleyan 1.98m 6-06.00
17 Boettcher, Staffan SO Spring Arbor 1.98m 6-06.00
-- Brumit, Matt FR William Wood NH
-- Scott, Mitchell SO Evangel NH
-- Wagner, Kyle SO Malone NH
-- Pick, Louis SO Benedictine NH
-- Brodwolf, Brandon JR Notre Dame (OH) NH
-- Dervil, Stanley SO Allen DNS

Men Pole Vault
==========================================================================
Starting height: 4.70m; 15cm increments
World: W 6.15m 2/21/1993 Sergey Bubka, UKR
American: A 6.02m 3/10/2002 Jeff Hartwig, Nike
Collegiate: C 5.85m 3/6/1999 Jacob Davis, Texas
Championship: N 5.74m 1982 Billy Olson, Abilene Christ. (TX)
2009 Champ: * 5.10m 3/7/2009 Jordan Savidge, Azusa Pacific
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Koufidis, Stefanos FR Culver-Stockton 5.30m* 17-04.50
4.70 4.85 5.00 5.15 5.30 5.45
PPP PPP O O O XXX
2 Rook, Jason SO Malone 5.00m 16-04.75
4.70 4.85 5.00 5.15
XO O O XXX
2 Lewis, Jeff JR Oklahoma Baptist 5.00m 16-04.75
4.70 4.85 5.00 5.15
O XO O XXX
4 Savidge, Jordan SR Azusa Pacific 5.00m 16-04.75
4.70 4.85 5.00 5.15
O O XO XXX
5 Krier, Mitchell JR McPherson 4.85m 15-11.00
4.70 4.85 5.00
O O XXX
6 Aurich, Chad SR Sioux Falls 4.85m 15-11.00
4.70 4.85 5.00
XO XO XXX
7 Teten, Nathan SO Doane 4.85m 15-11.00
4.70 4.85 5.00
XO XXO XXX
8 Brinker, Ryan SR Lindenwood 4.85m 15-11.00
4.70 4.85 5.00
XXO XXO XXX
9 Wade, Spencer SR Embry-Riddle 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
O XXX
9 Gilliland, David SO Oklahoma Baptist 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
O XXX
9 Derscheid, Travis SO Siena Heights 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
O XXX
9 Trump, Jordan JR Concordia (Ore.) 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
O XXX
9 Schenavar, Brian SO Sioux Falls 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
O XXX
14 Peffer, Andy FR Oklahoma Baptist 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
XO XXX
15 Bridget, Marcus JR Siena Heights 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
XXO XXX
15 Lucas, Ryan SO Siena Heights 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
XXO XXX
15 Tonniges, Josh JR Concordia (Neb.) 4.70m 15-05.00
4.70 4.85
XXO XXX
-- Monahan, Brad JR Siena Heights NH
4.70
XXX
-- Rogers, Jeremy FR Spring Arbor NH
4.70
XXX
-- Gonzales, Juan SO Oklahoma Baptist NH
4.70
XXX
-- Coffee, Caleb JR Sioux Falls NH
4.70
XXX
-- Ellsworth, Andrew SO Sioux Falls NH
4.70
XXX
-- Thomas, Whit JR Doane NH
4.70
XXX
-- Andrews, Mathew FR Bacone NH
4.70
XXX
-- Puente, Anthony JR Fresno Pacific NH
4.70
XXX
-- Cordell, Seth JR Concordia (Ore.) NH
4.70
XXX
-- Vaughn, KC FR Concordia (Ore.) NH
4.70
XXX
-- Altizer, Jeff JR Azusa Pacific NH
4.70
XXX
-- Jackson, Parker JR Oklahoma Baptist NH
4.70
XXX
-- Stoen, Andrew JR Jamestown NH
4.70
XXX
-- Bales, Hayden FR Black Hills St. NH
4.70
XXX

Men Long Jump
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 8.79m 1/27/1984 Carl Lewis, USA
American: A 8.79m 1/27/1984 Carl Lewis, Santa Monica T.C.
Collegiate: C 8.59m 3/1/2002 Miguel Pate, Alabama
Championship: N 7.88m 2004 Mike Mitchell, Azusa Pacific
2009 Champ: * 7.33m 3/7/2009 Julius Koger, Langston
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Morgan, Joe JR Walsh 7.79m* 25-06.75
7.28m FOUL 7.79m 7.65m FOUL 7.64m
2 Koger, Julius JR Langston 7.44m* 24-05.00
FOUL 7.44m 6.89m 6.95m 7.25m 6.89m
3 Maierle, JW SR Bethel (Ind.) 7.35m* 24-01.50
7.12m 6.90m 7.04m 7.35m 6.92m 4.92m
4 Collet, Thomas SR Indiana Wesleyan 7.24m 23-09.00
6.88m 7.00m 7.16m FOUL 7.24m 6.94m
5 Christie, Jermaine JR Dickinson St. 7.23m 23-08.75
7.20m 6.93m 6.96m 7.23m 6.72m 6.67m
6 Smith, Aubrey FR Webber 7.23m 23-08.75
FOUL 7.23m FOUL FOUL FOUL FOUL
7 Felder, Willie JR Langston 7.19m 23-07.25
6.73m 7.19m FOUL FOUL 6.91m FOUL
8 Rollie, Johnnie FR Langston 7.16m 23-06.00
FOUL FOUL 7.12m FOUL 7.08m 7.16m
9 Dejongh, Ethan SO Fresno Pacific 7.11m 23-04.00
FOUL FOUL 7.11m
10 Gray, Roman JR Oklahoma Baptist 7.09m 23-03.25
7.09m 6.77m FOUL
11 Wood, Warren JR Warner 7.00m 22-11.75
6.63m 6.50m 7.00m
12 Uden, Dan SR Concordia (Neb.) 6.95m 22-09.75
6.95m 6.81m 6.68m
13 Jorgensen, Brett SO Doane 6.94m 22-09.25
6.94m 6.85m 6.92m
14 Ryan, Jon SR Sioux Falls 6.90m 22-07.75
FOUL 6.90m 6.67m
15 Fultz, Colin FR Central Methodis 6.83m 22-05.00
6.83m 6.71m 6.81m
16 Vernon-Reynolds, Gianni SO Soka 6.82m 22-04.50
6.57m 6.82m 6.72m
17 Robinson, Roscoe FR Central Methodis 6.82m 22-04.50
FOUL FOUL 6.82m
18 Legrair, Johnnie SO Malone 6.78m 22-03.00
6.78m FOUL 6.70m
19 Wells, Wes SR Fresno Pacific 6.77m 22-02.50
6.76m 4.69m 6.77m
20 Chupp, Trent SR Bethel (Ind.) 6.77m 22-02.50
6.39m 6.77m 6.68m
21 Hopson, Ryan FR Siena Heights 6.72m 22-00.75
6.72m 6.57m 6.62m
22 Taylor, Ronnie SO Hastings 6.69m 21-11.50
6.64m FOUL 6.69m
23 Emtmann, John JR Dickinson St. 6.63m 21-09.00
6.43m 6.63m 6.22m
24 Boyd, Calon SO Bethel (Ind.) 6.58m 21-07.25
6.58m 6.31m 6.54m
25 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 6.51m 21-04.25
6.06m 6.37m 6.51m
26 Clay, Royce SR William Penn 6.41m 21-00.50
6.41m FOUL FOUL
27 Larson, Jared SO Midland Lutheran 6.38m 20-11.25
6.38m 6.31m FOUL
-- Roundtree, Myron FR Wayland Baptist FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Warren, Erving JR Siena Heights FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Burkes, Rodney SR Oklahoma City FOUL
FOUL PASS PASS
-- Dervil, Stanley SO Allen DNS

Men Triple Jump
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 17.83m 3/1/1997 Urrutia/ Olsson, CUB/ SWE
American: A 17.76m 2/27/1987 Mike Conley, Tyson T.C.
Collegiate: C 17.50m 1/17/1986 Charlie Simpkins, Baptist
Championship: N 16.67m 1985 Paul Emordi, Texas Southern
2009 Champ: * 15.42m 3/7/2009 Iliyan Chamov, Lindenwood
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Roundtree, Myron FR Wayland Baptist 15.72m* 51-07.00
FOUL 14.58m 14.46m 15.11m 15.43m 15.72m
2 McCormack, Kurt JR Dickinson St. 15.54m* 51-00.00
14.78m 15.05m 15.26m 15.15m 15.54m 15.53m
3 Vollmer, Eugene FR Fresno Pacific 15.54m* 51-00.00
15.32m 15.05m 15.04m 14.95m 15.47m 15.54m
4 Thomas, Javares FR William Penn 15.53m* 50-11.50
15.52m 15.53m FOUL 14.85m 13.58m 13.30m
5 Dejongh, Ethan SO Fresno Pacific 15.19m 49-10.00
FOUL FOUL 15.19m 15.01m PASS PASS
6 Sutton, Monti SR Azusa Pacific 15.10m 49-06.50
14.86m 15.05m FOUL 14.79m 14.49m 15.10m
7 Smith, Aubrey FR Webber 14.75m 48-04.75
FOUL 14.75m 14.19m FOUL 14.69m 14.58m
8 Heitman, Tyler FR Morningside 14.53m 47-08.00
13.66m FOUL 14.53m 12.64m 14.11m 14.49m
9 Emtmann, John JR Dickinson St. 14.49m 47-06.50
12.23m 14.24m 14.49m
10 Gates, Ramon JR Langston 14.40m 47-03.00
14.34m 14.35m 14.40m
11 Clay, Royce SR William Penn 14.37m 47-01.75
FOUL FOUL 14.37m
12 Stephen, Karique FR Langston 14.25m 46-09.00
FOUL 14.25m 13.31m
13 Fossum, Derik JR Dakota Wesleyan 14.24m 46-08.75
14.24m FOUL 12.54m
14 Moldavanov, Sviatoslav JR Simon Fraser 14.17m 46-06.00
14.05m 14.17m FOUL
15 Pierce, Doug JR Friends 14.03m 46-00.50
FOUL 14.03m 13.91m
16 Boyd, Calon SO Bethel (Ind.) 13.88m 45-06.50
13.88m 13.59m 13.49m
17 Bridgman, Nathan FR Sioux Falls 13.88m 45-06.50
FOUL 13.26m 13.88m
18 Kern, Seagram JR Oklahoma Baptist 13.85m 45-05.25
13.11m 13.01m 13.85m
19 Jorgensen, Brett SO Doane 13.79m 45-03.00
12.57m 13.41m 13.79m
20 Perry, Josh SO Central Methodis 13.76m 45-01.75
FOUL 13.67m 13.76m
21 Hubbert, Brian FR Doane 13.55m 44-05.50
12.31m 13.55m 13.47m
22 Froelich, Wayland SO St. Francis (IL) 13.46m 44-02.00
13.31m 13.37m 13.46m
-- Charlow, Craig JR Dickinson St. FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Jenkins, Patrick FR Allen DNS
-- Dervil, Stanley SO Allen DNS

Men Shot Put
==========================================================================
Top 8 advance to final
World: W 22.66m 1/20/1989 Randy Barnes, USA
American: A 22.66m 1/20/1989 Randy Barnes, Mazda T. C.
Collegiate: C 21.50m 2/4/1977 Terry Albritton, Stanford
Championship: N 19.44m 1990 Ade Olukoju, Azusa Pacific
2009 Champ: * 18.38m 3/7/2009 Chad Smith, Concordia (Cal.)
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Robinson, Nick SO Concordia (Cal.) 17.75m 58-03.00
FOUL 16.07m FOUL 16.89m 17.58m 17.75m
2 Schuurmans, Jared SR Doane 17.66m 57-11.25
FOUL 17.26m 17.66m 16.80m FOUL FOUL
3 Fritz, Scott SR Hastings 16.94m 55-07.00
16.78m FOUL 16.08m 16.83m 16.94m FOUL
4 Boeding, Jason SR Black Hills St. 16.81m 55-02.00
16.19m 16.81m 15.83m 15.92m 16.44m 15.69m
5 McCurry, Caleb FR Concordia (Cal.) 16.73m 54-10.75
14.98m 15.90m 15.90m 15.48m FOUL 16.73m
6 Whalen, Eric SO Concordia (Ore.) 16.42m 53-10.50
16.15m FOUL FOUL 14.96m FOUL 16.42m
7 Reisinger, Joe SO Olivet Nazarene 15.98m 52-05.25
15.98m 15.92m FOUL 15.83m 15.82m 15.32m
8 Baker, Aaron FR Indiana Tech 15.68m 51-05.50
15.60m FOUL 15.09m 14.39m 15.68m 15.50m
9 Freeman, Jim JR Lindenwood 15.51m 50-10.75
15.51m FOUL FOUL
10 Weed, George SO McKendree 15.45m 50-08.25
15.42m 15.45m 15.32m
11 Wells, Tyler SO Grand View 15.44m 50-08.00
15.02m 15.44m 15.09m
12 Voss, Alvin SO Doane 15.40m 50-06.25
15.40m FOUL FOUL
13 Boyeff, Alex JR Minot State 15.39m 50-06.00
15.39m FOUL 15.18m
14 Jackson, JJ SR Bethel (Ind.) 15.28m 50-01.75
FOUL 15.28m FOUL
15 Touchie, Spencer FR Ashford 15.25m 50-00.50
15.25m FOUL 14.88m
16 Korn, Brian SR Baker 15.09m 49-06.25
15.09m FOUL FOUL
17 Trecek, Chase JR Dana College 15.05m 49-04.50
FOUL FOUL 15.05m
18 Unruh, Clayton SR Dickinson St. 15.00m 49-02.50
14.80m FOUL 15.00m
19 Clouse, Jacob JR Doane 14.97m 49-01.50
14.97m FOUL FOUL
20 Dubree, Chris FR St. Ambrose 14.88m 48-10.00
FOUL 14.16m 14.88m
21 Robinson, Tim JR Notre Dame (OH) 14.83m 48-08.00
14.83m FOUL 14.79m
22 Coleman, william JR Missouri Valley 14.68m 48-02.00
14.33m FOUL 14.68m
23 Benning, Quentin SO Friends 14.12m 46-04.00
FOUL FOUL 14.12m
24 Ward, Rashad JR Warner 12.39m 40-07.75
FOUL 12.39m FOUL
-- Weber, Cody SO Hastings FOUL
FOUL FOUL FOUL

Men Weight Throw
==========================================================================
Top 8 advance to final
American: A 25.86m 3/4/1995 Lance Deal, New York A. C.
Collegiate: C 24.72m 2/9/2009 Scott Russell, Kansas
Championship: N 20.44m 3/10/2006 Will Moman, Doane (NE)
2009 Champ: * 19.32m 3/7/2009 Turner Scholl, Hastings
Name Year School Finals
==========================================================================
1 Leong, Joel SR Cornerstone 19.40m* 63-07.75
18.70m 19.13m 19.32m ND ND 19.40m
2 Refenes, James SR Concordia (Neb.) 19.39m* 63-07.50
17.54m ND 18.01m 18.57m 19.39m ND
3 Dilley, Chris SR Eastern Oregon 18.81m 61-08.50
18.16m 18.03m 18.81m 18.73m 18.02m 18.39m
4 Mansfield, Brandon JR Wayland Baptist 18.61m 61-00.75
17.97m 17.20m ND 17.61m 18.61m 18.03m
5 Boccalotta, Bruno FR Lindenwood 18.27m 59-11.25
ND 17.10m 17.63m ND 18.27m 16.83m
6 Weber, Cody SO Hastings 17.95m 58-10.75
17.06m 17.65m 16.63m ND 17.95m ND
7 Boeding, Jason SR Black Hills St. 17.94m 58-10.25
16.95m ND 17.32m 17.35m 17.94m 17.49m
8 Wickham, Garrett SO Hastings 17.87m 58-07.50
17.69m 17.13m ND 17.82m 17.47m 17.87m
9 Fritz, Scott SR Hastings 17.30m 56-09.25
16.19m 17.30m 16.72m
10 Jones, Corbin SO Concordia (Neb.) 17.20m 56-05.25
17.20m ND 17.20m
11 Heady, Mitchell SO Lindenwood 17.06m 55-11.75
ND 17.06m ND
12 Adams, Nick JR St. Francis (IN) 16.94m 55-07.00
16.30m 16.07m 16.94m
13 Wheelhouse, Mitch SR Eastern Oregon 16.91m 55-05.75
16.37m 16.56m 16.91m
14 Jackson, JJ SR Bethel (Ind.) 16.89m 55-05.00
ND ND 16.89m
15 Schuurmans, Jared SR Doane 16.75m 54-11.50
16.75m 16.52m ND
16 Johnson, Bo FR Concordia (Ore.) 16.62m 54-06.50
16.22m 16.62m 16.57m
17 Wickham, Gabe SO Hastings 16.58m 54-04.75
16.35m 15.70m 16.58m
18 Freeman, Jim JR Lindenwood 16.37m 53-08.50
ND ND 16.37m
19 Nicholas, Cole JR Black Hills St. 16.35m 53-07.75
16.35m 15.79m ND
20 Brill, Everett JR So. Dakota Tech 16.29m 53-05.50
15.20m 16.29m ND
21 Adams, Jordan SR Grand View 16.14m 52-11.50
16.14m 15.88m 15.58m
21 Eckhardt, Jake SR Doane 16.14m 52-11.50
15.94m ND 16.14m
23 Chambers, Roger JR Siena Heights 16.10m 52-10.00
16.05m 16.10m ND
24 Tarrant, Devin JR Aquinas 16.07m 52-08.75
15.56m 16.07m 15.84m
25 Cogswell, Jason SO Davenport 16.02m 52-06.75
15.63m 16.02m ND
26 Payne, Tanner SO Milligan 15.98m 52-05.25
ND 15.03m 15.98m
26 Reisinger, Joe SO Olivet Nazarene 15.98m 52-05.25
ND ND 15.98m
28 Boyd, Travis SO Southern Nazaren 15.84m 51-11.75
ND ND 15.84m
29 Korn, Brian SR Baker 15.72m 51-07.00
ND 15.50m 15.72m
30 Schrecengost, Brad JR Walsh 15.66m 51-04.50
15.66m ND ND
31 Lindsley, Zack FR Doane 15.58m 51-01.50
ND 15.58m ND
32 Clouse, Jacob JR Doane 15.52m 50-11.00
ND ND 15.52m
33 Voss, Alvin SO Doane 15.37m 50-05.25
15.37m ND ND
34 Johns, Dustin SO Concordia (Neb.) 15.36m 50-04.75
ND 15.27m 15.36m
35 DeVenney, Danny SR St. Ambrose 15.12m 49-07.25
15.12m ND ND
36 Coon, Maurice FR Central Methodis 15.09m 49-06.25
15.09m ND ND
-- Stockton, Anthony FR William Wood ND
ND ND ND
-- Rufus, Danny SO St. Ambrose ND
ND ND ND
-- Hutchins, Alex SR Southwestern ND
ND ND ND
-- Baines, Sean SO St. Francis (IN) ND
ND ND ND
-- Pfefferle, Zane SR Doane ND
ND ND ND
-- Drinnin, George SR Dana College ND
ND ND ND
-- Thomas, Bobby FR Embry-Riddle ND
ND ND ND
-- Freeman, Will SR Central Methodis ND
ND ND ND
-- McComb, Emmanuel SR Central Methodis ND
ND ND ND
-- Armstead, Chance FR Hastings ND
ND ND ND
-- Young, Joel JR Siena Heights ND
ND ND ND
-- Winters, Aaron SO Fresno Pacific ND
ND ND ND
-- Wells, Tyler SO Grand View ND
ND ND ND

Heptathlon: #1 Men 60 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 7.17 2 823
2 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 7.24 1 799
3 Ewalt, Josh JR Jamestown 7.35 1 762
4 Keeney, Rob FR Doane 7.36 3 759
5 Hughes, Steven SR Grand View 7.39 2 749
5 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 7.39 1 749
7 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 7.44 2 732
8 Corbie, Kurt SO Bacone 7.47 2 723
9 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 7.48 3 719
9 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 7.48 3 719
11 Yerk, Aaron SO Ashford 7.52 3 706
12 Wagner, Kyle SO Malone 7.54 2 700
13 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 7.55 3 697
14 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 7.63 1 671
15 Higgins, Brad FR Doane 7.65 3 665
16 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 7.67 1 659

Heptathlon: #7 Men 1000 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Higgins, Brad FR Doane 2:50.25 763
2 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 2:52.71 737
3 Keeney, Rob FR Doane 2:52.72 737
4 Ewalt, Josh JR Jamestown 2:52.73 737
5 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 2:53.77 727
6 Corbie, Kurt SO Bacone 2:53.94 725
7 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 2:55.82 706
8 Wagner, Kyle SO Malone 2:57.27 691
9 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 2:58.05 683
10 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 2:58.26 681
11 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 2:58.99 674
12 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 3:01.59 649
13 Hughes, Steven SR Grand View 3:02.20 643
14 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 3:06.49 602
15 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 3:12.29 549
16 Yerk, Aaron SO Ashford 3:18.61 493

Heptathlon: #5 Men 60 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 8.48 2 865
2 Keeney, Rob FR Doane 8.84 1 781
3 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 8.96 3 755
3 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 8.96 2 755
5 Ewalt, Josh JR Jamestown 9.03 4 739
6 Hughes, Steven SR Grand View 9.05 6 735
7 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 9.08 4 728
8 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 9.20 5 702
9 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 9.26 3 690
10 Higgins, Brad FR Doane 9.32 6 677
11 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 9.33 6 675
12 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 9.38 5 664
13 Yerk, Aaron SO Ashford 9.54 1 631
14 Corbie, Kurt SO Bacone 9.79 1 581
15 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 9.87 2 566
16 Wagner, Kyle SO Malone 10.40 4 468

Heptathlon: #4 Men High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 2.08m 6-09.75 878
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02 2.05 2.08 2.11 2.14
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO PPP O PPP XO PPP XXX
2 Hughes, Steven SR Grand View 1.99m 6-06.25 794
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96 1.99 2.02
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O PPP O PPP O XO O XXX
3 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 1.93m 6-04.00 740
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O XXO XXO O XXX
3 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 1.93m 6-04.00 740
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93 1.96
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O PPP XXO O XXX
5 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 1.90m 6-02.75 714
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XXX
5 Wagner, Kyle SO Malone 1.90m 6-02.75 714
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90 1.93
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O O XO XXX
7 Keeney, Rob FR Doane 1.87m 6-01.50 687
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90
PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XO XXX
7 Higgins, Brad FR Doane 1.87m 6-01.50 687
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90
PPP PPP PPP PPP PPP O PPP XO XXO XXO XXX
7 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 1.87m 6-01.50 687
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87 1.90
PPP PPP PPP PPP PPP XO O O XO O XXX
10 Yerk, Aaron SO Ashford 1.84m 6-00.50 661
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84 1.87
PPP PPP PPP O PPP O PPP O XO XXX
11 Corbie, Kurt SO Bacone 1.81m 5-11.25 636
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81 1.84
PPP PPP PPP PPP PPP O XXO XXO XXX
12 Ewalt, Josh JR Jamestown 1.78m 5-10.00 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP O PPP O O XXX
12 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 1.78m 5-10.00 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP O PPP O O XXX
12 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 1.78m 5-10.00 610
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78 1.81
PPP PPP PPP O XO XO XO XXX
15 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 1.75m 5-08.75 585
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75 1.78
PPP PPP PPP XXO XO O XXX
16 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 1.72m 5-07.75 560
1.60 1.63 1.66 1.69 1.72 1.75
O O O O O XXX

Heptathlon: #6 Men Pole Vault Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 4.75m 15-07.00 834
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35 4.45 4.55
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O
2 Higgins, Brad FR Doane 4.25m 13-11.25 688
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25 4.35
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XO XO XXX
3 Yerk, Aaron SO Ashford 4.15m 13-07.25 659
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.25
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O PPP O O O XO XXX
4 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 4.05m 13-03.50 631
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXO O O O O XXO XXX
5 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 3.85m 12-07.50 576
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O XO O O XXX
5 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 3.85m 12-07.50 576
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP O XO O O O XXX
7 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 3.75m 12-03.50 549
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XO XO XXO XXX
7 Ewalt, Josh JR Jamestown 3.75m 12-03.50 549
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85
PPP PPP PPP PPP O PPP PPP O PPP O XO XXX
7 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 3.75m 12-03.50 549
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85
PPP PPP PPP XO PPP PPP O PPP PPP XO XXO XXX
10 Corbie, Kurt SO Bacone 3.65m 11-11.75 522
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75
PPP PPP PPP XO XPP O O XXO XXO XO XXX
11 Wagner, Kyle SO Malone 3.55m 11-07.75 496
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65
PPP PPP PPP O O XO O XO XO XXX
12 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 3.35m 10-11.75 444
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45
PPP PPP PPP O O O O XXX
12 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 3.35m 10-11.75 444
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45
O PPP XXO O O XO O XXX
14 Hughes, Steven SR Grand View 3.25m 10-08.00 418
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35
O PPP XO PPP XO XO XXX
15 Keeney, Rob FR Doane 3.05m 10-00.00 369
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35
PPP PPP PPP XO PPP PPP XXX
-- Puente, Anthony JR Fresno Pacific NH
2.75 2.85 2.95 3.05 3.15 3.25 3.35 3.45 3.55 3.65 3.75 3.85 3.95
PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP PPP XXX

Heptathlon: #2 Men Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 6.96m 22-10.00 804
6.50m 6.96m 6.48m
2 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 6.76m 22-02.25 757
6.73m 6.57m 6.76m
3 Keeney, Rob FR Doane 6.69m 21-11.50 741
FOUL FOUL 6.69m
3 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 6.69m 21-11.50 741
6.60m 6.66m 6.69m
5 Hughes, Steven SR Grand View 6.64m 21-09.50 729
6.14m 6.58m 6.64m
6 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 6.49m 21-03.50 695
6.49m 6.23m 6.39m
6 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 6.49m 21-03.50 695
6.49m FOUL FOUL
8 Higgins, Brad FR Doane 6.45m 21-02.00 686
6.28m FOUL 6.45m
9 Ewalt, Josh JR Jamestown 6.34m 20-09.75 661
6.34m FOUL FOUL
10 Wagner, Kyle SO Malone 6.21m 20-04.50 632
5.95m FOUL 6.21m
11 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 6.12m 20-01.00 613
6.12m FOUL FOUL
12 Yerk, Aaron SO Ashford 6.06m 19-10.75 600
4.44m 6.06m FOUL
13 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 6.01m 19-08.75 589
FOUL 6.01m 5.86m
13 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 6.01m 19-08.75 589
FOUL 6.01m 5.41m
15 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 5.92m 19-05.25 569
5.55m 5.86m 5.92m
16 Corbie, Kurt SO Bacone 5.89m 19-04.00 563
5.59m 5.89m 5.71m

Heptathlon: #3 Men Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 13.36m 43-10.00 689
ND 13.36m 13.08m
2 Hughes, Steven SR Grand View 11.63m 38-02.00 584
11.33m 11.63m 11.35m
3 Higgins, Brad FR Doane 11.36m 37-03.25 568
11.12m ND 11.36m
4 Ewalt, Josh JR Jamestown 11.35m 37-03.00 567
10.70m ND 11.35m
5 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 11.31m 37-01.25 565
10.18m 10.67m 11.31m
6 Yerk, Aaron SO Ashford 11.26m 36-11.50 562
11.26m 10.85m 11.20m
7 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 11.12m 36-05.75 553
11.12m 9.35m 10.82m
8 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 10.71m 35-01.75 528
10.26m 10.71m ND
9 Keeney, Rob FR Doane 10.70m 35-01.25 528
10.70m 10.34m 10.67m
10 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 10.68m 35-00.50 527
10.64m 10.68m 10.61m
11 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 10.67m 35-00.25 526
10.61m 10.48m 10.67m
12 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 10.34m 33-11.25 506
9.86m 9.89m 10.34m
13 Wagner, Kyle SO Malone 10.24m 33-07.25 500
10.24m 9.95m ND
14 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 9.77m 32-00.75 472
9.72m 9.62m 9.77m
15 Corbie, Kurt SO Bacone 9.49m 31-01.75 455
9.49m ND 9.45m
16 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 8.98m 29-05.50 425
8.63m 8.56m 8.98m

Men Heptathlon
================================================================
Championship: N 5519 3/7/2009 Jonathan Hilton, Oklahoma Baptist
2009 Champ: * 5519 3/7/2009 Jonathan Hilton, Oklahoma Baptist
Name Year School Finals
================================================================
1 Stevick, Casey JR Azusa Pacific 5111
2 Altizer, Jeff JR Azusa Pacific 4956
3 Arnold, Staphon SR Azusa Pacific 4864
4 Higgins, Brad FR Doane 4734
5 Hughes, Steven SR Grand View 4652
6 Ewalt, Josh JR Jamestown 4625
7 Keeney, Rob FR Doane 4602
8 Muntz, Jesse JR Bethany (Kan.) 4535
9 Cloud, Dustin JR Eastern Oregon 4510
10 Fennimore, Patrick SO Concordia (Ore.) 4414
11 Yerk, Aaron SO Ashford 4312
12 Corbie, Kurt SO Bacone 4205
13 Wagner, Kyle SO Malone 4201
14 Steensma, Aaron SO Roberts Wesleyan 4184
15 Ruhl, Marcus SO Concordia (Neb.) 4175
16 Puente, Anthony JR Fresno Pacific 3797

Men 3000 Meter Race Walk
================================================================
Championship: N 12:16.56 2002 Lachlan McDonald, Wisconsin- Parkside
2009 Champ: * 12:39.88 3/7/2009 Josh Wiseman, Cedarville
Name Year School Finals
================================================================
1 Mannozzi, Mike SR Notre Dame (OH) 13:19.50
2 Wiseman, Josh JR Cedarville 13:26.55
3 Shear, Kris JR Cornerstone 13:50.51
4 Hively, Kyle SR Rio Grande 13:51.99
5 Aitken, Michael SR Lindenwood 13:55.77
6 Lindemann, David JR Lindenwood 13:58.54
7 Ikeda, Paul JR Cedarville 14:26.70
8 Gunderkline, Jacob FR Goshen 14:35.06
9 Martin, Dan SO Missouri Valley 15:33.29
10 Horst, David SO Goshen 16:04.04
-- Bacon, Grant JR Cedarville DQ lifting
-- Muldoon, Peter SR Central Methodis DQ lifting

Women - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Oklahoma Baptist 68 2) Wayland Baptist 67
3) Simon Fraser 66 4) Azusa Pacific 57
5) Biola 40 6) Lindenwood 37
7) Shorter 26 8) Sioux Falls 24
9) Oklahoma Christian 21 10) Cornerstone 19.33
11) Concordia (Ore.) 18 12) Concordia (Neb.) 17.33
13) Cedarville 16 14) Jamestown College 13
14) Grand View 13 16) Goshen 12
17) Doane 11 18) Dickinson St. 10
19) Black Hills St. 8 19) William Penn 8
19) McKendree 8 19) Embry-Riddle 8
19) Aquinas 8 19) Southwestern (Kan.) 8
25) Fresno Pacific 7.50 26) Indiana Tech 6.33
27) St. Francis (Ind.) 6 27) Dakota State 6
27) Lee (Tenn.) 6 30) Vanguard 4.50
31) Bethel (Ind.) 4 31) Milligan 4
31) Graceland 4 31) Eastern Oregon 4
35) St. Xavier 2 35) Olivet Nazarene 2
35) Lindsey Wilson 2 35) Morningside 2
35) Missouri Baptist 2 40) St. Ambrose 1
40) Spring Arbor 1 40) Siena Heights 1

Men - Team Rankings - 21 Events Scored
===============================================================================
1) Azusa Pacific 71 2) Wayland Baptist 56
3) Oklahoma Baptist 44 4) Dickinson St. 35
5) Malone 27 6) Oklahoma Christian 26
7) Doane 19 8) McKendree 18
8) Langston 18 8) Cornerstone 18
11) Shorter 16 11) Cedarville 16
11) Dakota State 16 11) Central Methodist 16
15) Concordia (Neb.) 15 16) Lindenwood 14
17) Concordia (Ore.) 13 18) Concordia (Cal.) 12
18) Embry-Riddle 12 18) Eastern Oregon 12
21) Aquinas 11 22) Voorhees 10
22) Notre Dame (Ohio) 10 22) Minot State 10
22) Culver-Stockton 10 22) Walsh 10
27) Fresno Pacific 8 27) Southern-NO 8
27) Dordt 8 27) Dana College 8
27) Oklahoma City 8 32) Hastings 7
33) Bethel (Ind.) 6 33) Simon Fraser 6
33) William Woods 6 33) Siena Heights 6
37) Sioux Falls 5 38) William Penn 4
38) Indiana Wesleyan 4 38) Black Hills St. 4
38) Spring Arbor 4 38) Rio Grande 4
38) Morningside 4 44) Indiana Tech 3
45) McPherson 2 45) Grand View 2
45) Kansas Wesleyan 2 48) Webber 1
48) Jamestown College 1 48) Vanguard 1
48) Mount Marty 1 48) Briar Cliff 1
48) Graceland 1 48) Southwestern (Kan.) 1
Post to:
Post as: 
1 comment(s)
lsywlw
miu miu and fendi chanel
balenciaga and jimmy choo handbag
http://www.lookhandbag.com
nike dunk shoes and basketball shoes
http://www.tradertrade.com
History for NAIA Indoor Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   2    
2014 1   5    
2013 1   4    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
2009 1   2   1
2008 1   5   1
2007   6 4    
2006   2