Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Our Photos

 

Videos

 
Girls Division III Finish Video - Ohio OHSAA Cross Country State Championships 2012
 
Boys Division III Finish Video - Ohio OHSAA Cross Country State Championships 2012
 
Girls Division II Finish Video - Ohio OHSAA Cross Country State Championships 2012
 
Boys Division II Finish Video - Ohio OHSAA Cross Country State Championships 2012
 
Girls Division 1 Finish Video - Ohio OHSAA Cross Country State Championships 2012
 

About Event

Ohio OHSAA Cross Country State Championships

 

History

History for Ohio OHSAA Cross Country State Championships
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1   3    
2012 1 6 1    
2011 1   1    
2010 1 3 1    
2009 1 7 1 123  
2008 1 11 2 132  
2007 1 1 1    
 

Wall - 7 followers

Post to:  
Post as: 
 
DyeStat posted a news article - Nov 1 2013, 07:56 AM
By Doug Binder, DyeStat Editor ...
 
Post as: 
7 comment(s)  
SteveU
Unfortunate mid-season injury: http://www.news-hera...-team-standings

SteveU, on , said:

Sorry to see Nick Elswick having a hard time. Did he get sick or injured before regionals?
SteveU
Meant for the Michigan thread.

DougB, on , said:

Here is a story on Fisher's win:

http://highschoolspo...ional-speedway/
DougB
Here is a story on Fisher's win:

http://highschoolspo...ional-speedway/
DougB
Div 1 --


Event 18 Girls 5k Run CC Division I
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #625 Annie Heffernan 11 Cin. St. Urs 5:52.1 18:13.90
2 #634 Jacquelyn Crow 12 Lebanon 5:56.3 18:26.77
3 #591 Lainey Studebaker 10 Centerville 5:57.5 18:30.53 1
4 #594 Christine Frederic 12 Ursuline Academy 5:58.2 18:32.77 2
5 #623 Emma Hatch 12 Mother of Mercy 6:00.2 18:38.99
6 #552 Haley Hess 10 Oregon Clay 6:01.0 18:41.39 3
7 #593 Catherine Finke 11 Ursuline Academy 6:01.3 18:42.25 4
8 #645 Louiza Wise 10 Solon 6:02.2 18:45.27
9 #651 Emma Bryant 9 Butler 6:04.2 18:51.30
10 #566 Ann Heuerman 10 Upper Arlington 6:04.4 18:51.98 5
11 #635 Abbie VanFossen 11 Lak. East 6:04.7 18:53.07
12 #640 Claire Wiles 11 Olen. Liberty 6:05.4 18:55.00
13 #590 Meredith Rintoul 12 Centerville 6:05.6 18:55.69 6
14 #602 Leah Ford 10 Mason 6:06.0 18:56.92 7
15 #600 Ellie Brush 9 Mason 6:06.2 18:57.59 8
16 #653 Heather Sandvik 11 Wester. North 6:06.3 18:57.85
17 #628 Maggie Wagner 9 Cle. St. Jos 6:06.3 18:57.89
18 #644 Geneva Sandridge 11 Solon 6:06.5 18:58.52
19 #541 Vanessa Pasadyn 10 Brunswick 6:06.6 18:58.99 9
20 #607 Danielle Beranek 12 Beavercreek 6:07.0 19:00.21 10
21 #639 Josie Woosley 11 Watkins Memorial 6:07.3 19:00.97
22 #631 Carly Davis 10 Dub. Jerome 6:07.3 19:01.06
23 #612 Aurora Turner 11 Beavercreek 6:07.4 19:01.39 11
24 #521 Melinda Renuart 12 Walsh Jesuit 6:07.9 19:02.88 12
25 #638 Eliza Matt 12 New Albany 6:08.3 19:04.27
26 #643 Chloe Binczyk 12 Shaker Hts. 6:09.6 19:08.26
27 #629 Emily Zimmerman 9 Cuy. Falls 6:09.6 19:08.28
28 #507 Leah Vasarhelyi 11 Nordonia 6:10.1 19:09.81 13
29 #646 Mallory Fletcher 12 Springboro 6:10.4 19:10.76
30 #603 Ailee Henderson 9 Mason 6:10.7 19:11.74 14

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Mason 76 7 8 14 18 29 31 39
Total Time: 1:35:57.45
Average: 19:11.49
2 Beavercreek 107 10 11 20 22 44 45 58
Total Time: 1:36:37.19
Average: 19:19.44
3 Ursuline Academy 123 2 4 16 32 69 91 97
Total Time: 1:36:17.41
Average: 19:15.49
4 Centerville 126 1 6 25 35 59 65 84
Total Time: 1:36:32.84
Average: 19:18.57


Event 9 Boys 5k Run CC Division I
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #1102 Mark Hadley 12 Boardman 4:53.1 15:10.63 1
2 #1232 Toby Hardwick 12 Newark 4:56.6 15:21.37
3 #1223 Kyle Mau 11 Hudson 4:56.8 15:21.93
4 #1187 Michael Hall 12 St. Xavier 4:59.0 15:28.70 2
5 #1189 Evan Stifel 12 St. Xavier 4:59.3 15:29.82 3
6 #1160 Mitchell Leitch 12 Dub. Jerome 5:01.5 15:36.67 4
7 #1161 Jake Mandel 12 Dub. Jerome 5:02.6 15:40.05 5
8 #1191 Michael Vitucci 11 St. Xavier 5:03.3 15:42.20 6
9 #1123 Garrett Crichlow 12 Twinsburg 5:03.9 15:44.18 7
10 #1179 Andrew Johnston 12 Olen. Liberty 5:04.8 15:46.87 8
11 #1247 Ryan Sullivan 12 Howland 5:04.8 15:46.92
12 #1246 Jake Brumfield 12 Butler 5:05.3 15:48.44
13 #1193 Tom Clark 12 Mason 5:05.5 15:49.02 9
14 #1245 Jacob Kernell 11 Uniont. Lake 5:05.6 15:49.34
15 #1167 Garrett Knapik 12 Hil. Davidson 5:05.7 15:49.78 10
16 #1238 Patrick Ferguson 12 Tallmadge 5:06.2 15:51.21
17 #1237 Kevin Blank 12 Solon 5:06.5 15:52.15
18 #1164 Colin Burdette 11 Hil. Davidson 5:08.3 15:57.86 11
19 #1248 Kevin White 11 Wooster 5:08.4 15:58.16
20 #1216 Jt Mackay 11 Northmont 5:08.7 15:59.01
21 #1101 Alan Burns 12 Boardman 5:08.9 15:59.47 12
22 #1239 Brandon Gibson 12 Columbian 5:09.3 16:00.74
23 #1163 Chase Stewart 12 Dub. Jerome 5:10.0 16:03.12 13
24 #1220 Eric McCabe 12 Hil. Bradley 5:10.7 16:05.07
25 #1235 Zach Zimmerman 11 Pick. North 5:10.8 16:05.34
26 #1208 Ben Ewert 9 Beavercreek 5:11.4 16:07.36 14
27 #1203 Ryan Larkin 12 Centerville 5:11.5 16:07.66 15
28 #1225 Nick Boatman 12 Lakewood 5:11.8 16:08.73
29 #1186 Cole Grabowski 11 St. Xavier 5:12.2 16:09.76 16
30 #1226 Stephen Sparks 12 Lancaster 5:12.2 16:09.99
31 #1127 Nick Schank 12 Twinsburg 5:12.3 16:10.20 17

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 St. Xavier 46 2 3 6 16 19 48 57
Total Time: 1:19:02.13
Average: 15:48.43
2 Dub. Jerome 105 4 5 13 20 63 74 82
Total Time: 1:20:29.59
Average: 16:05.92
3 Hil. Davidson 154 10 11 32 43 58 86 103
Total Time: 1:21:50.58
Average: 16:22.12
4 Boardman 160 1 12 39 49 59 93 94
Total Time: 1:21:21.28
Average: 16:16.26
DougB
Div 2 results

Event 15 Girls 5k Run CC Division II
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #346 Taylor Vernot 11 Wauseon 5:49.1 18:04.40 1
2 #397 Mary Kate Vaughn 10 Oakwood 5:50.8 18:09.70 2
3 #389 Allison Sinning 12 Tippecanoe 5:54.5 18:21.30 3
4 #415 Hannah Campbell 12 Cal. River Valley 5:55.9 18:25.70
5 #428 Sarra Taylor 12 London 6:01.4 18:42.60
6 #306 Madison Spreitzer 12 Woodridge 6:03.5 18:49.30 4
7 #311 Rachel Iacofano 10 Akron SVSM 6:03.7 18:49.90 5
8 #339 Lillian Freundlich 12 Lexington 6:04.1 18:51.00 6
9 #332 Maddie Britton 12 Bay 6:04.2 18:51.50 7
10 #312 Julia Mendiola 12 Akron SVSM 6:04.7 18:53.10 8
11 #380 Maddie Dunlap 9 Carrollton 6:06.1 18:57.20 9
12 #370 Olivia Warther 10 Dover 6:06.2 18:57.50 10
13 #418 Kimmy Wolfe 11 Zane Trace 6:07.5 19:01.70
14 #338 Susan Fain 12 Lexington 6:07.7 19:02.20 11
15 #335 Amanda Cusimano 9 Bay 6:07.7 19:02.30 12
16 #410 Alex Groene 12 Alter 6:08.6 19:05.10 13
17 #372 Emily Cass 10 Athens 6:11.7 19:14.70 14
18 #394 Erin Kennedy 12 Oakwood 6:11.7 19:14.70 15

Top Girls Teams
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Akron SVSM 101 5 8 24 27 37 52 82
Total Time: 1:37:07.70
Average: 19:25.54
2 Bay 119 7 12 25 26 49 64 75
Total Time: 1:37:38.90
Average: 19:31.78
3 Woodridge 141 4 19 23 38 57 60 68
Total Time: 1:38:11.60
Average: 19:38.32
4 Lexington 143 6 11 18 53 55 72 73
Total Time: 1:37:57.30
Average: 19:35.46


Event 6 Boys 5k Run CC Division II
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #957 Matt Bromley 12 Sheridan 5:10.5 16:04.58 1
2 #915 Joseph Bistritz 10 Chagrin Falls 5:12.5 16:10.67 2
3 #996 Will Holmes 11 Spr. Shawnee 5:14.1 16:15.86 3
4 #956 Zane Sturts 11 Lexington 5:15.1 16:18.94 4
5 #955 Nick Stricklen 10 Lexington 5:16.0 16:21.72 5
6 #1012 Ben Stites 11 Wyoming 5:16.2 16:22.21 6
7 #908 Ryan Adams 11 CVCA 5:16.3 16:22.62 7
8 #910 Ben Bockoven 12 CVCA 5:17.0 16:24.63 8
9 #1046 Allen Sparks 10 Champion 5:17.1 16:25.01
10 #1013 Ty Raybuck 11 Marlington 5:17.2 16:25.31
11 #1043 Brandon Avers 11 Otsego 5:17.3 16:25.73
12 #1014 Chris Lemay 11 Ash. Edgewood 5:17.5 16:26.40
13 #929 Alex Barrientos 12 Defiance 5:17.8 16:27.16 9
14 #1047 Quintin Reiser 11 Wauseon 5:17.8 16:27.18
15 #964 Sam Boyd 12 West Holmes 5:18.3 16:28.77 10

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Defiance 107 9 11 13 21 53 68 79
Total Time: 1:24:07.96
Average: 16:49.60
2 Tippecanoe 140 12 18 24 37 49 54 58
Total Time: 1:25:10.93
Average: 17:02.19
3 Chagrin Falls 177 2 30 38 51 56 75 76
Total Time: 1:25:36.99
Average: 17:07.40
4 Wyoming 184 6 33 35 39 71 95 96
Total Time: 1:25:46.42
Average: 17:09.29
DougB
Division III Girls and Boys .... Top finishers and teams

Top finishers:
FinishTiming - Contractor License HY-TEK's Meet Manager
OHSAA State Cross Country Championships
Hosted by OHSAA @ National Trail Raceway - 11/2/2013
Timing/Results by www.FinishTiming.com
Last Completed Event

Event 12 Girls 5k Run CC Division III
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #129 Brittany Atkinson 11 Liberty Center 5:57.8 18:31.45 1
2 #139 Chrstina Seas 12 Coldwater 6:01.5 18:43.15 2
3 #169 Julia Rizk 11 Col. Academy 6:03.3 18:48.61 3
4 #137 Sarah Kanney 11 Coldwater 6:04.1 18:51.13 4
5 #162 Rachel Wentworth 10 Garaway 6:04.8 18:53.31 5
6 #114 Athena Welsh 10 St. Thomas Aquinas 6:06.4 18:58.12 6
7 #185 Emily Borchers 11 Russia 6:08.9 19:05.95 7
8 #213 Fallon Doyle 11 St. John Central 6:09.1 19:06.53
9 #131 Paige Chamberlain 12 Liberty Center 6:09.2 19:06.82 8
10 #119 Jen Wisniewski 11 Independence 6:10.4 19:10.72 9
11 #120 Dana Zaccardelli 9 Independence 6:10.6 19:11.15 10
12 #228 Allison Parks 12 United 6:10.9 19:12.15
13 #112 Kalee Soehnlen 9 St. Thomas Aquinas 6:12.4 19:17.01 11
14 #148 Morgan Pohl 9 Minster 6:12.7 19:17.85 12
15 #205 Meg Westerheide 12 Ft. Loramie 6:15.1 19:25.12 13
16 #236 Caroline Heitmeyer 10 Lehman Cath. 6:15.9 19:27.72
17 #182 Eleanor Smith 10 Col. S. Girls 6:17.3 19:32.21 14
18 #140 Lauren Seas 11 Coldwater 6:17.7 19:33.39 15
19 #217 Jenna Furr 12 Caldwell 6:17.8 19:33.76
20 #157 Anna Havranek 12 Garaway 6:18.0 19:34.24 16

Girls Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Liberty Center 98 1 8 17 21 51 52 97
Total Time: 1:37:40.45
Average: 19:32.09
2 Gilmour Academy 110 18 19 20 22 31 38 63
Total Time: 1:39:22.00
Average: 19:52.40
3 Coldwater 113 2 4 15 27 65 87 98
Total Time: 1:38:11.42
Average: 19:38.29
4 St. Thomas Aquinas 133 6 11 25 37 54 68 95
Total Time: 1:39:12.69
Average: 19:50.54


Boys

Event 3 Boys 5k Run CC Division III
==================================================================================
Name Year School Avg Mile Finals Points
==================================================================================
1 #717 Bobby Johnson 12 McDonald 5:04.4 15:45.48 1
2 #701 Tristan Dahmen 10 Maplewood 5:11.4 16:07.49 2
3 #764 Jon Anderson 11 Fort Frye 5:12.4 16:10.38 3
4 #775 Michael Mangus 12 Lee. Fairfield 5:13.3 16:13.21 4
5 #711 Jared Stockmaster 11 Seneca East 5:14.2 16:15.99 5
6 #833 Tyler Polman 9 Independence 5:14.8 16:17.80
7 #761 Alex Shrock 12 Garaway 5:15.7 16:20.79 6
8 #829 Luke Evans 12 Grandview Hts. 5:16.0 16:21.67
9 #824 Jon Wenning 11 Coldwater 5:16.9 16:24.32
10 #813 Sam Williamson 10 Antwerp 5:17.1 16:25.09
11 #826 Micah Bragg 11 Day. Christian 5:17.3 16:25.78
12 #844 Luke Myers 12 Strasburg-Franklin 5:17.4 16:26.09
13 #756 Spencer Schulze 11 St. Henry 5:17.8 16:27.29 7
14 #817 Jacob Long 10 Cardington-Lincoln 5:18.0 16:27.93
15 #825 Mycah Grandstaff 11 Con. Crestview 5:18.4 16:29.03
16 #707 Solomon Yoder 12 Maplewood 5:18.5 16:29.47 8

Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 McDonald 94 1 12 18 31 32 41 70
Total Time: 1:23:54.84
Average: 16:46.97
2 Maplewood 103 2 8 15 28 50 51 62
Total Time: 1:24:18.12
Average: 16:51.63
SteveU
Sorry to see Nick Elswick having a hard time. Did he get sick or injured before regionals?
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a news article - Oct 27 2013, 10:27 PM
Website:Click here Results by: Finish Timing ...
 
Post as: 
1 comment(s)  
getittogether
Hey, I know. How about posting the Division II boys final results before next years meet!!!!! Or at least before you post the split results of the following race!!!!
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:05 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Girls Division III race.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:05 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Boys Division III race.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:04 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Girls Division II race.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:02 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Boys Division II race.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:02 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Girls Division I race.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a video - Nov 11 2012, 09:00 PM
Ohio OHSAA Cross Country State Championships Published on Nov 4, 2012 by finishtiming HD video of the Boys Division I race.Sorry, we missed the first runner on this video.
 
Post as: 
 
RunnerSpace.com/HighSchool posted a news article - Oct 28 2012, 10:37 PM
Website:Click here Results by: Finish Timing ...
 
Post as: 
1 comment(s)  
Miami Valley TC
Congratulations to Lois Miller, Yellow Springs HS.
View More
 

Followers (7)

 
 

Info

Website:Click here
Venue:National Trail Raceway
Address:
2650 National Road Southwest
Hebron
Ohio
United States
43025
Sport:Cross Country
Level:High School





Start Date:November 1st 2014
 

Community Event Coverage

Redefine Participation with Community Event Coverage!
Add Photo
Add Video
Add Blog
Add News