Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

2013 Results

Full Results PDF Download

 

Women's 100m - wind: +2.2

1. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 86 10.71
2. Blessing OKAGBARE NGR 88 10.75
3. Veronica CAMPBELL-BROWN JAM 82 10.78
4. Kerron STEWART JAM 84 10.97
5. Murielle AHOURE CIV 87 10.98
6. Ana Claudia LEMOS SILVA BRA 88 11.06
7. Allyson FELIX USA 85 11.07
8. Barbara PIERRE USA 87 11.10

 

Women's 400m

1. Amantle MONTSHO BOT 83 50.01
2. Francena MCCORORY USA 88 50.37
3. Novlene WILLIAMS-MILLS JAM 82 51.14
4. Christine OHURUOGU GBR 84 51.31
5. Stephanie MCPHERSON JAM 88 51.35
6. DeeDee TROTTER USA 82 51.73
7. Shericka WILLIAMS JAM 85 52.22
8. Sanya RICHARDS-ROSS USA 85 53.77

 

Women's 800m

1. Francine NIYONSABA BDI 93 1:56.72
2. Brenda MARTINEZ USA 87 1:58.18
3. Janeth JEPKOSGEI KEN 83 1:58.71
4. Alysia MONTAÑO USA 86 1:59.43
5. Mary CAIN USA 96 1:59.51
6. Marilyn OKORO GBR 84 2:00.70
7. Yekaterina POISTOGOVA RUS 91 2:01.26
8. Winny CHEBET KEN 90 2:01.37
9. Malika AKKAOUI MAR 87 2:02.44
- Monica HARGROVE USA 82 DNF

 

Women's 800m (National)

1. Phoebe WRIGHT USA 88 2:00.85
2. Melissa BISHOP CAN 88 2:01.16
3. Ajee WILSON USA 94 2:01.24
4. Geena GALL USA 87 2:01.33
5. Gabriele ANDERSON USA 86 2:01.38
6. LaTavia THOMAS USA 88 2:02.10
7. Anne KESSELRING GER 89 2:02.12
8. Lea WALLACE USA 88 2:02.26
9. Chanelle PRICE USA 90 2:02.31
- Annie LEBLANC CAN 92 DNF

 

Women's 1500m

1. Hellen OBIRI KEN 89 3:58.58
2. Faith Chepngetich KIPYEGON KEN 94 4:01.08
3. Nancy Jebet LANGAT KEN 81 4:01.41
4. Siham HILALI MAR 86 4:02.16
5. Treniere MOSER USA 81 4:02.85
6. Sheila REID CAN 89 4:02.96
7. Eunice Jepkoech SUM KEN 88 4:03.13
8. Hannah ENGLAND GBR 87 4:03.38
9. Yelena SOBOLEVA RUS 82 4:04.30
10. Ibtissam LAKHOUAD MAR 80 4:04.63
11. Laura WEIGHTMAN GBR 91 4:05.36
12. Mary KURIA KEN 87 4:05.54
13. Tizita BOGALE ETH 93 4:26.42
- Lea WALLACE USA 88 DNF

 

Women's 5000m

1. Tirunesh DIBABA ETH 85 14:42.01
2. Mercy CHERONO KEN 91 14:42.51
3. Margaret Wangari MURIUKI KEN 86 14:43.68
4. Buze DIRIBA ETH 94 14:51.15
5. Gelete BURKA ETH 86 14:52.93
6. Hiwot AYALEW ETH 90 14:57.02
7. Belaynesh OLJIRA ETH 90 15:01.51
8. Linet Chepkwemoi MASAI KEN 89 15:02.98
9. Kim CONLEY USA 86 15:09.57
10. Sule UTURA ETH 90 15:17.34
11. Shannon ROWBURY USA 84 15:18.06
12. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 94 15:37.05
13. Julia LUCAS USA 84 15:43.65
- Sara VAUGHN USA 90 DNF
- Alexi PAPPAS USA 90 DNF

 

Women's 400mH

1. Zuzana HEJNOVÁ CZE 86 53.70
2. Georganne MOLINE USA 90 54.75
3. Kaliese SPENCER JAM 87 55.03
4. Denisa ROSOLOVÁ CZE 86 55.11
5. Lashinda DEMUS USA 83 55.25
6. T'erea BROWN USA 89 55.28
7. Perri SHAKES-DRAYTON GBR 88 55.74
8. Natalya ANTYUKH RUS 81 57.74



Women's Triple Jump

1. Caterine IBARGUEN COL 84 14.93 +2.1
2. Olha SALADUKHA UKR 83 14.85 +1.7
3. Kimberly WILLIAMS JAM 88 14.78 +2.7
4. Dana VELĎÁKOVÁ SVK 81 14.31 +0.6
5. Keila DA SILVA COSTA BRA 83 14.23 +0.1
6. Hanna KNYAZHEVA UKR 89 14.15 +0.3
7. Viktoriya VALYUKEVICH RUS 82 14.06 +0.8
8. Yamilé ALDAMA GBR 72 14.06 +1.5
- Caterine IBARGUEN COL 84 14.83 +1.4
- Kimberly WILLIAMS JAM 88 14.25 +1.0

 

Women's Shot Put

1. Valerie ADAMS NZL 84 20.15
2. Lijiao GONG CHN 89 20.12
3. Michelle CARTER USA 85 19.65
4. Xiangrong LIU CHN 88 18.37
5. Anca HELTNE ROU 78 17.65

 

Women's Javelin Throw

1. Christina OBERGFÖLL GER 81 67.70
2. Kimberley MICKLE AUS 84 63.80
3. Sunette VILJOEN RSA 83 63.00
4. Martina RATEJ SLO 81 60.99
5. Mariya ABAKUMOVA RUS 86 60.29
6. Madara PALAMEIKA LAT 87 58.61
7. Brittany BORMAN USA 89 58.01
8. Vira REBRYK UKR 89 57.74

 

Women's Hammer Throw

1. Betty HEIDLER GER 83 75.21
2. Anita WŁODARCZYK POL 85 74.73
3. Tatyana LYSENKO RUS 83 72.62
4. Jessica COSBY USA 82 72.39
5. Jennifer DAHLGREN ARG 84 70.96
6. Amber CAMPBELL USA 81 70.87
7. Kathrin KLAAS GER 84 69.64
8. Wenxiu ZHANG CHN 86 69.41

 

 

Men's 100m - wind: +2.6

1. Justin GATLIN USA 82 9.88
2. Michael RODGERS USA 85 9.94
3. Ryan BAILEY USA 89 10.00
4. Nesta CARTER JAM 85 10.03
5. Derrick ATKINS BAH 84 10.08
6. Keston BLEDMAN TRI 88 10.10
7. Richard THOMPSON TRI 85 10.21
8. Kemar BAILEY COLE JAM 92 10.24

 

Men's 200m - wind: -0.9

1. Nickel ASHMEADE JAM 90 20.14
2. Walter DIX USA 86 20.16
3. Jason YOUNG JAM 91 20.20
4. Churandy MARTINA NED 84 20.36
5. Jaysuma SAIDY NDURE NOR 84 20.51
6. Jeremy DODSON USA 87 20.52
7. Calesio NEWMAN USA 86 20.71
8. Maurice MITCHELL USA 89 20.73

 

Men's 400m

1. LaShawn MERRITT USA 86 44.32
2. Kirani JAMES GRN 92 44.39
3. Tony MCQUAY USA 90 45.31
4. Luguelín SANTOS DOM 93 45.33
5. Kevin BORLÉE BEL 88 45.56
6. Lalonde GORDON TRI 88 45.67
7. Christopher BROWN BAH 78 45.85
8. Pavel MASLÁK CZE 91 46.05

 

 

Men's 800m

1. Mohammed AMAN ETH 94 1:44.42
2. Timothy KITUM KEN 94 1:45.16
3. Nick SYMMONDS USA 83 1:45.40
4. Job KINYOR KEN 90 1:45.47
5. Andrew OSAGIE GBR 88 1:45.62
6. Duane SOLOMON USA 84 1:45.67
7. Adam KSZCZOT POL 89 1:45.80
8. Abraham Kipchirchir ROTICH BRN 93 1:47.92
9. Leonard Kirwa KOSENCHA KEN 94 1:48.02
- Matthew SCHERER USA 83 DNF

 

Men's 1500m (National)

1. Garrett HEATH USA 85 3:38.54
2. Jonathan KIPLIMO KEN 95 3:38.61
3. Jordan MCNAMARA USA 87 3:38.95
4. Ben BLANKENSHIP USA 88 3:39.48
5. Brett JOHNSON USA 90 3:39.59
6. Andrew BUMBALOUGH USA 87 3:40.51
7. Liam BOYLAN-PETT USA 85 3:40.80
8. Elliott HEATH USA 89 3:41.14
9. Chris SOLINSKY USA 84 3:42.48
10. Alan WEBB USA 83 3:45.59
11. Andrew J. ACOSTA USA 88 3:53.04
- Trevor DUNBAR USA 91 DNF
- Miles BATTY USA 87 DNF

 

Men's Mile (International)

1. James Kiplagat MAGUT KEN 90 3:55.24
2. Henrik INGEBRIGTSEN NOR 91 3:55.50
3. Daniel Kipchirchir KOMEN KEN 84 3:56.13
4. Will LEER USA 85 3:56.39
5. Andrew WHEATING USA 87 3:57.02
6. David TORRENCE USA 85 3:57.43
7. Mohamed AL GARNI QAT 92 4:00.72
8. Bernie MONTOYA USA 94 4:01.71
9. Alfred Kirwa YEGO KEN 86 4:07.10
10. Ross MURRAY GBR 90 4:16.05
- Matt MINER USA 90 DNF
- Mark WIECZOREK USA 84 DNF

 

Split times

- Daniel Kipchirchir KOMEN KEN 84 3:40.26
- Henrik INGEBRIGTSEN NOR 91 3:40.52
- James Kiplagat MAGUT KEN 90 3:40.64
- Will LEER USA 85 3:41.79
- Andrew WHEATING USA 87 3:42.36
- David TORRENCE USA 85 3:42.63
- Mohamed AL GARNI QAT 92 3:43.95
- Bernie MONTOYA USA 94 3:45.35
- Alfred Kirwa YEGO KEN 86 3:50.08
- Ross MURRAY GBR 90 3:56.62

 

Men's Bowerman Mile

1. Silas KIPLAGAT KEN 89 3:49.48
2. Asbel KIPROP KEN 89 3:49.53
3. Aman WOTE ETH 84 3:49.88
4. Ayanleh SOULEIMAN DJI 92 3:50.40
5. Bethwell BIRGEN KEN 88 3:50.42
6. Caleb Mwangangi NDIKU KEN 92 3:50.46
7. Nixon Kiplimo CHEPSEBA KEN 90 3:51.37
8. Collins CHEBOI KEN 87 3:51.44
9. Lopez LOMONG USA 85 3:51.45
10. Matthew CENTROWITZ USA 89 3:51.79
11. Taoufik MAKHLOUFI ALG 88 3:52.94
12. Mekonnen GEBREMEDHIN ETH 88 3:54.04
13. Dawit WOLDE ETH 91 3:54.51
14. Abdelaati IGUIDER MAR 87 3:55.93
15. Ryan GREGSON AUS 90 3:57.08
16. Leonel MANZANO USA 84 4:00.04
- Andrew Kiptoo ROTICH KEN 87 DNF
- James Kiplagat MAGUT KEN 90 DNF

Split times

- Asbel KIPROP KEN 89 3:34.87
- Aman WOTE ETH 84 3:34.97
- Bethwell BIRGEN KEN 88 3:35.17
- Caleb Mwangangi NDIKU KEN 92 3:35.39
- Nixon Kiplimo CHEPSEBA KEN 90 3:35.51
- Silas KIPLAGAT KEN 89 3:35.63
- Ayanleh SOULEIMAN DJI 92 3:35.63
- Collins CHEBOI KEN 87 3:36.21
- Taoufik MAKHLOUFI ALG 88 3:36.30
- Matthew CENTROWITZ USA 89 3:36.51
- Lopez LOMONG USA 85 3:36.74
- Mekonnen GEBREMEDHIN ETH 88 3:37.99
- Dawit WOLDE ETH 91 3:38.14
- Abdelaati IGUIDER MAR 87 3:38.68
- Ryan GREGSON AUS 90 3:40.46
- Leonel MANZANO USA 84 3:42.94

 

Men's 5000m

1. Edwin Cheruiyot SOI KEN 86 13:04.75
2. Mo FARAH GBR 83 13:05.88
3. Yenew ALAMIREW ETH 90 13:06.45
4. Thomas Pkemei LONGOSIWA KEN 88 13:07.51
5. Bernard LAGAT USA 74 13:07.76
6. Galen RUPP USA 86 13:08.69
7. Chris DERRICK USA 90 13:09.04
8. Ibrahim JEILAN ETH 89 13:09.16
9. Dathan RITZENHEIN USA 82 13:09.53
10. Isiah Kiplangat KOECH KEN 93 13:09.55
11. John KIPKOECH KEN 91 13:13.13
12. Kenneth Kiprop KIPKEMOI KEN 84 13:13.91
13. Cameron LEVINS CAN 89 13:15.19
14. Geoffrey KIRUI KEN 93 13:16.68
15. Albert ROP BRN 94 13:21.18
16. Hayle IBRAHIMOV AZE 90 13:23.59
17. Hassan MEAD USA 89 13:32.73
18. Mark Kosgei KIPTOO KEN 76 13:38.42
19. Collis BIRMINGHAM AUS 84 13:44.43
20. Chris THOMPSON GBR 81 14:02.38
- Nouredine SMAIL FRA 87 DNF
- Gideon GATHIMBA KEN 80 DNF
- Garrett HEATH USA 85 DNF

 

Men's 10,000m

1. Kenenisa BEKELE ETH 82 27:12.08
2. Imane MERGA ETH 88 27:12.37
3. Abera KUMA ETH 90 27:13.10
4. Bitan KAROKI KEN 90 27:13.12
5. Birhan TESFAYE ETH   27:14.34
6. Vincent Kiprop CHEPKOK KEN 88 27:17.30
7. Teklemariam MEDHIN ERI 89 27:19.97
8. Yigrem DEMELASH ETH 94 27:24.65
9. Emmanuel Kipkemei BETT KEN 83 27:28.71
10. Timothy TOROITICH UGA 91 27:31.07
11. Goitom KIFLE ERI 93 27:32.00
12. Tariku BEKELE ETH 87 27:38.15
13. Mohammed AHMED CAN 91 27:50.70
14. Juan Luis BARRIOS MEX 83 27:57.69
15. Daniele MEUCCI ITA 85 28:17.50
16. Abdi NAGEEYE NED 89 28:21.29
- Kidane TADESSE ERI 87 DNF
- Bouabdellah TAHRI FRA 78 DNF
- Deriba DEGEFA ETH 87 DNF
- Arne GABIUS GER 81 DNF
- Leonard KORIR KEN 86 DNF

 

Men's 110mH - wind: +0.9

1. Hansle PARCHMENT JAM 90 13.05
2. Orlando ORTEGA CUB 91 13.08
3. David OLIVER USA 82 13.10
4. Ryan WILSON USA 80 13.18
5. Andrew RILEY JAM 88 13.20
6. Sergey SHUBENKOV RUS 90 13.22
7. Jeff PORTER USA 85 13.35
8. Jason RICHARDSON USA 86 13.45

 

Men's 3000mSC

1. Conseslus KIPRUTO KEN 94 8:03.59
2. Paul Kipsiele KOECH KEN 81 8:05.86
3. Mahiedine MEKHISSI BENABBAD FRA 85 8:06.60
4. Evan JAGER USA 89 8:08.60
5. Hillary Kipsang YEGO KEN 92 8:09.84
6. Abel Kiprop MUTAI KEN 88 8:10.04
7. Jairus Kipchoge BIRECH KEN 92 8:12.65
8. Daniel HULING USA 83 8:22.38
9. Bernard NGANGA KEN 85 8:29.43
10. Hicham SIGUENI MAR 93 8:29.82
11. Ben BRUCE USA 82 8:38.11
12. Nahom Mesfin TARIKU ETH 89 8:38.16
- Ezekiel KEMBOI KEN 82 DQ
- Haron LAGAT KEN 83 DNF

 

Men's High Jump

1. Mutaz Essa BARSHIM QAT 91 2.40
2. Erik KYNARD USA 91 2.36
3. Derek DROUIN CAN 90 2.36
4. Aleksey DMITRIK RUS 84 2.30
5. Guowei ZHANG CHN 91 2.26
6. Robbie GRABARZ GBR 87 2.26
7. Sergey MUDROV RUS 90 2.26
8. Ivan UKHOV RUS 86 2.21
9. Jesse WILLIAMS USA 83 2.16

 

Men's Pole Vault

1. Renaud LAVILLENIE FRA 86 5.95
2. Björn OTTO GER 77 5.90
3. Raphael HOLZDEPPE GER 89 5.84
4. Malte MOHR GER 86 5.84
5. Brad WALKER USA 81 5.61
6. Steve LEWIS GBR 86 5.51
7. Konstantinos FILIPPIDIS GRE 86 5.51
8. Yansheng YANG CHN 88 5.41

 

Men's Long Jump

1. Aleksandr MENKOV RUS 90 8.39 +1.7
2. Mauro Vinicius DA SILVA BRA 86 8.22 +2.2
3. Greg RUTHERFORD GBR 86 8.22 +1.6
4. Will CLAYE USA 91 8.10 +1.2
5. Irving SALADINO PAN 83 7.91 +1.8
6. Sebastian BAYER GER 86 7.83 +1.1
7. Michel TORNÉUS SWE 86 7.72 +2.3
8. Dwight PHILLIPS USA 77 7.71 +2.7
- Mauro Vinicius DA SILVA BRA 86 8.14 +1.3
- Dwight PHILLIPS USA 77 7.62 +1.0
- Mitchell WATT AUS 88 NM  

 

Men's Discus Throw

1. Robert HARTING GER 84 69.75
2. Piotr MAŁACHOWSKI POL 83 68.19
3. Ehsan HADADI IRI 85 65.63
4. Martin WIERIG GER 87 65.54
5. Gerd KANTER EST 79 63.58
6. Vikas GOWDA IND 83 63.30
7. Yénnifer Frank CASANAS ESP 78 61.97
8. Lance BROOKS USA 84 60.89

 

 

 

 

 

 
Sponsors / Partners
For information: prefontaineclassic.2014@yahoo.com
copyright© 2001–2014 all rights reserved. The Prefontaine Classic is an Oregon Track Club event.