Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 LIVE Results - Portland Track Festival

Published by
RunnerSpace.com/Pro   on Jun 10 2012, 06:03 PM
Attached Documents
Complete ResultsPosted 06/11/2012 (704 downloads)

Website:Click here

Complete results in pdf format are linked above.

#235 Shot Put High School Women
#236 Shot Put High School Men
#237 Shot Put Masters Women
#238 Shot Put Masters Men
#239 Shot Put Open Women
#240 Shot Put Open Men
#247 Discus Throw High School Women
#248 Discus Throw High School Men
#249 Discus Throw Masters Women
#250 Discus Throw Masters Men
#251 Discus Throw Open Women
#252 Discus Throw Open Men
#255 Hammer Throw High School Women
#256 Hammer Throw High School Men
#257 Hammer Throw Masters Women
#258 Hammer Throw Masters Men
#259 Hammer Throw Open Women
#260 Hammer Throw Open Men
#271 Javelin Throw High School Women
#272 Javelin Throw High School Men
#273 Javelin Throw Masters Women
#274 Javelin Throw Masters Men
#275 Javelin Throw Open Women
#276 Javelin Throw Open Men


Results Session 3
Saturday 6/9/2012

 

#330 100 Meter Dash Open Women
#14 100 Meter Dash Masters Men
#16 100 Meter Dash Open Men
#48 400 Meter Dash Open Men
#63 800 Meter Run Open Women
#64 800 Meter Run Open Men
#301 1500 Meter Run Middle School Girls
#293 1 Mile Run Middle School Boys
#331 200 Meter Dash Open Women
#30 200 Meter Dash Masters Men
#32 200 Meter Dash Open Men
#304 1 Mile Run High School Boys
#89 3000 Meter Run Masters Women
#287 1 Mile Run Masters Men
#323 3000 Meter Steeplechase Open Women
#324 3000 Meter Steeplechase Open Men
#306 1500 Meter Run Open Women
#291 1500 Meter Run Open Men
#288 5000 Meter Run Elite Open Men
#327 5000 Meter Run Elite Open Women
#286 Pole Vault Open Men
#285 Pole Vault Open Women

 

Friday

Licensed to Portland Athletics Club                       HY-TEK's Meet Manager
         Portland Track Festival - 2012 - Open - 6/8/2012 to 6/9/2012          
                     Lewis and Clark College, Portland, OR                     
                                    Results                                    
 
Event 289  5000 Meter Run Club Open Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Section  1  
  1   377 Eva Vail               Team Red Liz          17:24.62  
  2   236 Rebecca Mishler        Greater Bois          17:32.25  
  3    62 Anna Connor            Run Portland          17:33.06  
  4   339 Heather Spinney        Spirit of Or          18:10.91  
  5   415 Sarah Horn             Team Athena           18:40.47  
  6   358 Laurel Thomas          Portland Run          18:41.72  
  7   252 Lynne O'Donnell        Bowerman Ath          19:08.47  
  8    82 Laura Devine           Team Athena           19:39.38  
 
Event 317  5000 Meter Run Club Open Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    95 Brian Eimstad          South Eugene          15:14.87  
  2    53 Brent Christensen      Unattached            15:20.12  
  3   205 Jonathan Marcus        Bowerman AC           15:22.18  
  4    51 Daniel Carrasco        Prc Race Tea          15:25.05  
  5    13 Jackson Baker          SE Pdx TC             15:28.72  
  6   188 Shane Land             Bowerman AC           15:31.27  
  7    20 Oscar Bauman           Bowerman AC           15:32.64  
  8   119 Adam Goulet            Unattached            15:38.56  
  9   258 Daivik Orth            Unattached            16:07.41  
 10    59 Vance Collier          North Centra          16:13.43  
 11   999 Hossein Baghdadi       Unattached            16:42.49  
 12    41 Kalpanatit Broderi     Chinmoy T&F           17:15.93  
 13   180 Jon Kosek              South Eugene          17:44.01  
 
Event 322  4x1500 Meter Relay Open Girls
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 South Eugene  'A'                                  18:42.33  
     1) 56 Erin Clark                   2) 70 Phacelia Cramer             
     3) 181 Paige Kouba                 4) 375 Sara Tsai                  
 
Event 321  4x1609 Meter Relay Open Boys
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 North Central High School  'A'                     17:44.63  
     1) 396 Keith Williams              2) 107 Austen Frostad             
     3) 8 Tanner Anderson               4) 399 Kai Wilmot                 
  2 South Eugene  'A'                                  18:21.87  
     1) 28 Reilly Bloomer               2) 149 Joseph Holvey              
     3) 52 Liam Chapin-Jones            4) 400 Jackman Wilson             
  3 North Central High School  'B'                     18:24.52  
     1) 381 Andrew Vandine              2) 184 Colin Kubik                
     3) 291 Oliver Reed                 4) 29 David Blue                  
  4 SE Pdx TC  'A'                                     18:32.03  
     1) 13 Jackson Baker                2) 263 Jackson Packham            
     3) 137 Fletcher Hazlehurst         4) 146 Dane Hilts                 
 
Event 298  10000 Meter Run Open Women
================================================================
        Meet: R 33:14.14  6/12/2009   Sally Meyerhoff, Empire Athletics        
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1    86 Rebecca Donaghue       Unattached            32:36.05R 
  2   282 Sarah Porter           Zap Fitness           32:37.22R 
  3    36 Addie Bracy            Unattached            32:37.66R 
  4   241 Adriana Nelson         Asics                 32:43.48R 
  5   360 Wendy Thomas           Adidas/BRC/A          32:48.45R 
  6   235 Kara Millhouse         Unattached            32:57.33R 
  7   121 Kaitlin Gregg          New Balance           33:01.03R 
  8   246 Katherine Newberry     New York Ath          33:04.90R 
  9    99 Jeannette Faber        Boston Athle          33:12.76R 
 10   340 Dani Stack             Iowa State            33:14.89  
 11    24 Annie Bersagel         New Balance           33:18.48  
 12   277 Meghan Peyton          Unattached            33:27.49  
 13   185 Natasha LaBeaud        Mizuno                33:33.40  
 14   275 Clara Peterson         Bay Area Tra          33:40.24  
 15   122 Alison Greggor         Unattached            33:44.31  
 16    49 Kelly Calway           US Army Wcap          33:55.20  
 17    97 Esther Erb             Zap Fitness           34:09.48  
 18   295 Erin Richard           Hansons-Brooks        34:40.97  
 19   158 Kelly Jaske            Unattached            35:10.08  
 --   101 Emily Field            Unattached                 DNF  
 --    60 Kim Conley             Sra Elite                  DNF  
 
Event 299  10000 Meter Run Open Men
================================================================
        Meet: R 30:00.49  6/12/2009   Austin Baillie, Run Flagstaff            
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1   273 Tyler Pennel           Western Stat          28:33.38R 
  2   123 Jonathan Grey          Team Usa Min          28:35.52R 
  3   255 Tonny Okello           Santa Monica Tra      28:53.39R 
  4   417 Shadrack Kiptoo-Bi     Unattached            29:01.38R 
  5   284 Gabriel Proctor        Western Stat          29:17.41R 
  6   324 Robert Scribner        Hansons-Brooks        29:20.30R 
  7   145 Charles Hillig, Jr     Unattached            29:48.56R 
  8   193 Gregory Leak           Tacoma City           29:56.32R 
  9   183 Jake Krong             Saucony               30:03.07  
 10   222 Dan McLean             Tacoma City           30:28.87  
 11   373 Joshua Trevino         Unattached            31:10.08  
 12    78 Kirby Davis            Bowerman AC           31:20.29  
 13   191 Alexandre Lavigne      CAUL                  31:20.69  
 14   202 Ben Mangrum            Tacoma City           31:31.23  
 15   218 Chris McGuiness        Prc Race Tea          32:45.88  
 16    75 paul curran            Portland Run          33:21.58  
 17    16 Daniel Bartosz         Unattached            33:45.64  
 --   385 Andrew Walker          Gonzaga                    DNF  
 --   165 Alex Jones             Unattached                 DNF  

 

2012 Friday
2012 Saturday

Post to:  
Post as: 
History for Portland Track Festival
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 5 2    
2013 1 17 6 21  
2012 1 34 2 3  
2011 1 25 4    
2010 1 22 2    
2009 1 21 1 10  
2008 1 7 1 7