Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

7/21-22/2010 Results - OTC All-comer Meets

Published by
ross   on Aug 4 2010, 05:28 AM

2010 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS
Thursday, July 22
13 and older, age group winners

low hurdles
men:
15-16, Adam Allen, 16.5
17-18, Alex Needham, 15.9
19-29, Derek VanAntwert, 16.8

100 meters
women:
13-14, Tiernan Pietsch, 13.7
17-18, Sarah Carrasco, 12.8
19-29, Mindy Acosta, 15.9
30-39, Charlene Sampy, 35.6

men:
13-14, Nathan Stames, 11.3
15-16, Jay Martin, 11.7
17-18, Anthony Langford, 11.2
19-29, Chris Stubbs, 10.2
40-44, Devin Ackley, 26.2
45-49, Patrick Brand, 15.3
50-54, Glen Hunt, 12.9
60-64, Jack Casey, 13.1
65-69, Wayne Lenham, 13.9

200 meters
women:
13-14, Tiernan Pietsch, 30.8
17-18, Sara Carruso, 27.6
19-29, Mindy Acosta, 35.2

men:
13-14, Mitchell Thomas, 27.1
15-16, Jay Martin, 24.1
17-18, Jordan Latt, 22.3
19-29, Chris Stubbs, 20.9
30-39, Rusty Hawkins, 33.8
40-44, Devin Ackley, 58.1
50-54, Glen Hunt, 26.8
55-59, Gary Ahearn, 29.0
65-69, Larry Norris, 30.2

400 meters
women:
13-14, Haley Emery, 1:22.3
15-16, Morgan Anderson, 1:09.2

men:
13-14, Tristan Mehlhoff, 57.5
15-16, Kenny Robinson, 56.1
17-18, Jordan Latt, 51.3
19-29, Ben Barrantes, 56.5
30-39, Rusty Hawkins, 1:18.8

800 meters
women:
15-16, Morgan Anderson, 2:38.6
19-29, Ali Clark, 3:30.9
30-39, Renee Knapp, 2:33.1

men:
13-14, Josh Taylor, 2:42.4
15-16, Jonathan Ferguson, 2:15.7
19-29, Ian Cronin, 1:51.5
30-39, Josh Gooden, 2:10.0
45-49, Sean McCartin, 2:16.4
50-54, Ben Coutant, 2:35.3
60-64, Mark Clark, 3:16.3

1500 meters
women:
13-14, Cameron Fischer, 5:34.7
17-18, K.D. Solomon, 5:34.2
30-39, Renee Knapp, 5:10.0

men:
13-14, Reilly Bloomer, 4:52.5
15-16, Corbin Helt, 4:32.3
19-29, Matt Barnhardt, 4:24.5
30-39, Josh Gordon, 4:27.9
50-54, Tim Reitman, 5:39.4

3000 meters
women:
13-14, Shaylen Crook, 13:14.9
15-16, Molly Bonrer, 12:07.0
17-18, Sally Eybole, 12:00.1
19-29, Liisa Heinone, 11:36.8
30-39, Renee Knapp, 11:04.3

men:
13-14, Brett King, 11:13.0
15-16, Caleb Baugher, 10:17.2
19-29, Kenshi Scoggin, 9:31.8
45-49, Richard Gambino, 11:33.7
50-54, John Hall, 12:49.5

5000 meters
men:
15-16, Boone McCoy Crisp, 17:24.3
17-18, Michael Shogren, 16:39.1
19-29, Tom Costin, 15:53.6
30-39, Josh Gordon, 16:45.5
40-44, Huff Meyr, 22:02.6
55-59, Ed Celestina, 21:42.4
70+, Bob Golly, 26:14.5

Javelin
women:
15-16, Ami Wick, 94-7
17-18, Michaela Farner, 107-7 ½
19-29, Damaris Rivera, 97-5 ½

men:
17-18, Javan Gray, 169-0
19-29, Elrycc Berkman, 151-7 ½
65-69, Bob Hibschman, 109-1 ½

Long Jump
women:
13-14, Kereena Emerald, 15-9

men:
13-14, Liam Henshaw, 18-9
15-16, John Emerald, 20-7
17-18, Garrrett Soumukil, 22-1 ½
19-29, Scott Elliott, 20-8
30-39, Matt Jackson, 15-0

Triple Jump
women:
13-14, Colleen Winn, 28-7
17-18, Kereena Emerald, 30-1
19-29, Ashleigh McIntyre, 34-1

men:
13-14, Nathan Moore, 33-7
15-16, Jonathan Emerald, 40-6
17-18, Garrett Soumokil, 43-6 ½

High Jump
women:
19-29, Chelsey Augustyniak, 5-0

men:
13-14, Abraham Snider, 3-10
15-16, Devin Geigor, 5-8
17-18, Travis Bradley, 5-2
19-29, Elrycc Berkman, 6-0
70+, Bob Golly, 3-10

Shot Put
women:
13-14, Sarah Winterstein, 26-8
15-16, Ka’imi Zablan, 33-9
17-18, Jill Fogelstrom, 32-9
19-29, Mindy Acosta, 23-4
30-39, Charlene Sumpter, 16-7

men:
13-14, Liam Hershaw, 32-5
17-18, Javan Gray, 49-7
19-29, Mike VanDoren, 47-9
40-44, Devin Ackley, 20-10
65-69, Chuck Chapin, 50-2
70+, Joe Meyers, 31-4

Discus
women:
13-14, Hayley Kau, 65-0
15-16, Ali Wick, 99-5
17-18, Jill Fogelstrom, 105-7
30-39, Tracy Lewis, 81-11

men:
13-14, Zane Wardell, 75-8
15-16, Jake Johnson, 110-8
17-18, Javan Gray, 146-6
19-29, Mike VanDoren, 144-3
65-69, Chuck Chapin, 105-1

Pole Vault
women:
13-14, Marialice Rowland, 9-0
15-16, Samantha Arderle, 8-0
17-18, Ashley Schnapp, 11-6
19-29, Cat Street, 12-6

men:
15-16, Cameron Ericksen, 12-6
17-18, Zack Olivera, 14-0
19-29, Lane Davidson, 15-6
45-49, Tom Furrer, 9-6
55-59, Dan West, 12-0

2010 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS
Wednesday, July 21
12 and under, age group winners

low hurdles
girls:
9 – Maddy Hubbs, 18.8
10 – Jordon W., 17.0
11 – Arielle Names, 17.0
12 – Alycia, 16.6

boys:
9 – Gordon Brunson, 19.0
10 – Jack Love, 17.5

100 meters
girls:
7 – Meg Hubbs, 18.0
8 – Presley Sirmon, 16.8
9 – Kami Walk and Elise Thomas, 15.5
10 – Anna Farner, 15.9
11 – Ryann Thompson, 14.8
12 – Taylor Carman,, 14.3

boys:
7 – Jayden Cesarez, 16.7
8 – Jacob Rhodes, 17.1
9 – Nicolas McCartin, 16.1
10 – Cole Eustis, 15.5
11 – Kaleb Gambee, 14.8
12 – Dustin Jones, 13.6

200 meters
girls:
7 – Emma Wood, 39.6
8 – Sasha Eustis, 38.9
9 – Elise Thomas, 32.2
10 – Lezi Ceccanese, 38.7
11 – Jessica Strahan, 32.7
12 – Taylor Carman, 30.8

boys:
7 – Jed Driscoll, 34.2
8 – Jacob Rhodes, 36.9
9 – Chris, 36.4
10 – Cole Eustis, 33.5
11 – Rory Sheehan, 31.0
12 – Dustin Jones, 30.3

400 meters
girls:
7 – Avery Anderson and Emma, 1:35.8
8 – Hope Duhaime, 1:32.1
9 – Kate Bakken, 1:23.1
10 – Caramia Mestler, 1:25.7
11 – Claire Lehnert, 1:18.0
12 – Caden Anderson, 1:18.1

boys:
7 – Jayden Cesarez, 1:24.9
8 – Casey Foss, 1:28.9
9 – Ian Twyman, 1:21.3
10 – Jaden Fields, 1:22.0
11 – Jenner Higgins, 1:15.3
12 – Dustin Jones, 1:03.8

Mile
girls:
8 – Mikayla Coopere, 9:06.7
9 – Kate Bakken, 6:43.1
10 – Mayson Turner, 7:14.6
11 – Arielle Names, 6:58.9
12 – Exenia Merritt, 7:30.0

boys:
7 – Vincent Mestler, 7:32.9
10 – Jayden Fields, 6:48.6
11 – Jenner Higgins, 6:02.6
12 – Jackson Mestler, 6:27.8

Softball Throw
girls:
7 – Savannah Sirmon, 57-9
8 – Presley Sirmon, 83-0
9 – Kami Walk, 106-0
10 – Malia Stubbs, 90-0
11- Jenna Gray – 101-10
12 – Alysia Thatcher, 127-4

boys:
7 – Jayden Cesarez, 80-0
8 – Jacob Rhodes, 96-0
9 – Ian Twyman, 99-0
10 – Jackson Sirmon, 129-4
12 – Austin Klecka, 156-0

Long Jump
girls:
7 – Kerra Pierce, 6-6
8 – Presley Sirmon, 9-7
9 – Kami Walk, 10-0 ½
10 – Jordan Wormdahl, 11-4 ½
11 – Ryann Thompson, 11-5 ½
12 – Exenia Merrit, 10-10

boys:
7 – Jayden Cesarez, 9-5 ½
8 – Grant Mancuso, 9-10 ½
9 – Andrew Dryden, 10-4
10 – Jackson Sirmon, 11-8 ½
11 – Coleman Mancuso, 11-4
12 – Austin Klecka, 12-4

High Jump
girls:
10 – Anna Farner, 3-10
12 – Heidi Sibble, 4-0

boys:
10 – Andrew Dryden, 3-4
11 – Ryan, 3-6
12 – Austin Klecka, 4-2

Shot Put
girls:
10 – Malia Stubbs, 19-6
11 – Jenna Gray, 21-7 ½
12 – Emma Peters, 24-7 ½

boys:
10 – Spencer Wilson, 21-0 ½
11 – Ryan Walk, 30-2

Discus
girls:
11 – Jenna Gray, 44-7
12 – Kenzi Hodges, 53-0

boys:
12 – Tyler Dubell, 72-3

Post to:  
Post as: 
History for OTC All-comer Meets
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 108 2    
2013 10 117 11 144  
2012 5 219 6    
2011 5 110 5 44  
2010 6 129 8    
2009 5 120 7    
2008   211 2 155  
 
Invite others to RunnerSpace
Follow us on Twitter
Become a fan on Facebook
Subscribe to our YouTube