Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

7/20-21/2011 Results - OTC All-comer Meets

Published by
ross   on Jul 26 2011, 11:23 PM

2011 OREGON TRACK CLUB ALL COMERS RESULTS

Thursday, July 21

13 and older, age group winners

Low hurdles

Women:

17-18: Rachelle Pappel, 16.1

 

Men:

15-16: Garrett Lewellen, 15.7

17-18: Korey Smith, 14.9

 

100m

Women:

13-14: Samantha Fritz, 13.0

17-18: Rochelle Pappel, 13.3

19-29: Jamie Lynn, 29.4

70+: Becky Sisley, 19.0

 

Men:

13-14: Kolton Baldrel, 12.8

15-16: Austin Baird, 10.8

17-18: Gavin Kuehne, 12.1

19-29: Eric Dahl, 10.7

30-39: Travis Wong, 13.0

40-44: Jesse Burns, 16.7

45-49: Lou Kaczenski, 13.4

50-54: Glen Hunt, 13.2

70+: Alan Maxwell, 18.0

 

200m

Women:

13-14: Samantha Fritz, 28.3

15-16: Hannah Jossi, 29.0

17-18: Kanna Scoggin, 34.0

19-29: Sydney Johnson, 28.8

45-49: Alice  Blankenship, 37.8

 

Men:

13-14: Jeffrey LaCoste, 28.1

15-16: Aaron McFadden, 24.7

19-29: Eric Dahl, 22.7

30-39: Travis Wong, 26.9

45-49:   Lou Kaczenski, 27.4

50-54: Glen Hunt, 27.6

60-64: Jack Casey, 28.2

65-69: David J. Elliott, 35.9

 

 

400m

Women:

15-16: Hannah Jossi, 1:03.2

19-29: Sydnie Johnson, 1:01.3

 

Men:

13-14: Jackson Davis, 1:04.1

15-16: Ben Rodriguez, 54.5

17-18: Landon Smith, 58.6

30-39: Joshua Gordon, 1:00.2

55-59: Richard Clark, 1:00.4

 

800m

Women:

13-14: Chelsea Bal, 3:27.8

15-16: Molly Bohrer, 2:48.5

19-29: Brianna Anderson-Gregg, 2:21.0

 

Men:

17-18: Korey Smith, 1:59.9

19-29: Alex Jones, 2:01.4

30-39: Orestes Gutierrez, 2:01.4

40-44: Byrke Beller, 2:14.2

50-54: Galen Martin, 2:36.4

55-59: Bill Maier, 2:20.0

 

1500m

Women:

13-14: Danielle Jones, 6:23.6

15-16: Molly Bohrer, 5:28.4

19-29: Emily McMahon, 4:35.8

45-49: Sharon Rogers, 6:21.5

50-54: Trisha Kluge, 6:03.4

 

Men:

13-14: Taylor Ball, 4:58.9

17-18: Salvador Valencia, 4:28.0

19-29: Alex Jones, 4:17.6

30-39: Joshua Gordon, 4:24.9

55-59: Richard Clark, 4:57.8

 

2000m Steeplechase

Women:

15-16: Hannah Bolton, 8:22.0

17-18: Megan West, 9:08.7

19-29: Audrey Squires, 8:02.7

50-54: Kerry Augustiniak, 9:25.6

 

Men:

13-14: Michael Martin, 8:38.3

15-16: Benjamin, 8:05.0

17-18: Joe Holvey, 6:37.6

45-49: Derek French, 9:09.1

 

3000m Steeplechase

Men:

19-29: Walker Augustiniak, 9:56.3

30-39: Josh Marean, 12:35.9

45-49: Richard Gambino, 13:07.8

 

High Jump

Women:

13-14: Ellie Pasco-Long, 4-0

15-16: Erin Clark, 4-0

19-29: Chelsey Augustiniak, 5-0

 

Men:

13-14: David Holland, 4-6

15-16: Jake LaCosta, 6-0

17-18: Brandon Nash, 6-4

19-29: Marcus O’Jala, 5-10

30-39: Kyley Johnson, 6-10

40-44: Peter Nosler, 5-2

60-64: Jack Casey, 4-8

 

Long Jump

Women:

13-14: Cara Hettick, 12-7 ½

15-16: Kelsie Loomis, 15-1

 

Men:

13-14: Aaron Heldt, 16-8

15-16: Austin Bard, 21-9

17-18: Josh Reznick, 20-7

45-49: Chris Bates, 19-7

 

Triple Jump

Men:

13-14: Jeffrey LaCoste, 32-0 ½

15-16: Jack Miller, 37-9 ½

19-29:  Josh Ellingson, 38-11

 

Hammer

Women:

17-18: Ashley Agenbroad, 78-11

19-29: Courtney Millsap, 95-2

 

Men:

13-14: Zane Wardwell, 68-2

17-18: Hayden Davis, 39-7

19-29: Max Perry, 179-7

65-69: Chuck Chapin, 147-1

70+: Jack Kuhns, 94-4 1/2

 

 

 

Shot Put

Women:

13-14: Cat Orelland, 17-8 ½

15-16: Sarah Winterstein, 28-7

17-18: Jessica McCullough, 30-6

19-29: Shay Miller, 36-4

30-39: Beth Ann Thorpe, 27-6

 

Men:

13-14: Ben Harrison, 36-10 ½

15-16: John Player, 36-1

17-18: Jacob Aguilar, 45-11 ½

19-29: Ashton Eaton, 43-9 ½

40-44: Bryan Pinney, 40-10

65-69: Chuck Chapin, 46-1 ½

70+: Jack Kuhns, 31-7

 

Discus

Women:

15-16: Sarah Winterstein, 91-4

17-18: Jessika McCullough, 107-10

19-29: Shay Miller, 101-8

30-39: Beth Ann Thorpe, 81-7

 

Men:

13-14: Ben Harrison, 104-6

15-16: Brock Pinney, 123-5

17-18: Oliver Boggs, 130-11

19-29: Ashton Eaton, 147-0

40-44, Bryan Pinney, 101-6

45-49: Chris Bates, 125-1

70+: Jack Kuhns, 85-11

 

Pole Vault

Women:

15-16: Sierra Robertson and Sarah Mihulka, 8-9

17-18: Samantha Anderlie, 8-3

 

Men:

13-14: Nick Cramblit, 9-9

15-16: Tanner Konen, 9-9

17-18: Mathew Miyamoto, 14-3

19-29: Kevin Ellington, 14-3

50-54: Dan Umenhoffer, 12-3

65-69: John Altendorf, 12-3 

 

Wednesday, July 20

12 and Under, age group winners

Low hurdles

Girls:

9: Kaitlyn Cook, 20.8

10: Michelle Awh, 17.5

11: Matilda Rey, 15.6

12: Azara Tilt, 16.9

 

Boys:

9: Alex Head, 19.5

10: Riley Thompson, 19.9

11: Daniel French, 19.9

12: Ben Blythe, 15.6

 

100m

Girls:

7: Kylie Taylor, 18.2

8: Meg Hubbs, 17.6

9: Jada Phelps, 16.8

10: Jordan, 15.6

11: Rachel Strasdas, 14.7

12: Bailee Carroll, 14.6

 

Boys:

7: Will Ficek, 17.7

8: Vincent Mestler, 16.8

9: Casey Foss, 16.5

10: Nic McCartin, 14.6

11: Will Seubert, 15.8

12: Lucas Wilson, 13.2

 

200m

Girls:

7: Kallin Sperry, 40.7

8: Kiran Sperry, 39.7

9: Jada Phelps, 37.0

10: Jetta Gorman, 34.2

11: Mathilda, 31.0

12: Bailee Carroll, 30.6

 

Boys:

7: Henry White, 40.5

8: Jeremy Foss, 40.0

9: Casey Foss, 34.6

10: Nic McCartin, 31.7

11: Iikaika, 38.1

 

 

400m

Girls:

7: Kallin Sperry, 1:31.5

8: Kiran Sperry, 1:29.0

9: Hope Duhaime, 1:30.5

10: Jetta Gorman, 1:20.9

11: Caramia Mestler, 1:22.1

 

Boys:

7: Henry Wayte, 1:36.2

8: Jeremy Foss, 1:39.0

10: Tommy, 1:17.6

11: Gabe Poindexter, 1:21.2

12: Keegan Dillon, 1:08.4

 

800m

Girls:

9: Jalen Hodges, 3:03.7

10: Maddy Hubbs, 3:08.3

11: Caramia Mestler, 3:07.2

 

Boys:

8: Vincent Mestler, 3:04.7

9: Casey Foss, 3:04.1

10: Tommy Case, 2:56.8

11: Gabe, 2:59.6

12: Griffin Coleman, 2:48.3

 

 

High Jump

Girls:

10: Delaney B., 3-9

11: Rachel S., 4-1

12: Laurel E., 3-9

 

Boys:

10: Luke S., 3-6

11: Caleb P., 3-9

12: Everett B., 4-5

 

Long Jump

Girls:

7: Shyanne Fenley, 6-11

8: Sebrea Slaughter, 8-5

9: Jaelen Hodges, 9-8

10: Aviv Bernsteiner-Livne, 10-3 ½

11: Mathilda Rey, 13-4

12: Claire Lehnert, 12-11

 

Boys:

7: Will Ficek, 8-8

8: Vincent Mestler, 8-10

9: Alex Head, 9-5

10: Nic McCartin, 13-4

11: Will Seubert, 11-4 ½

12: Lucas Wilson, 15-5

 

Shot Put

Girls:

10: Jaelen Hodges, 15-2

11: Malia Stubbs, 18-9 ½

12: Ryann Thompson, 28-4

 

Boys:

10: Andrew Dryden, 25-9

 

Discus

Girls:

11: Selena, 24-3

12: Ryann Thompson, 47-4

 

Boys:

10: Kaleb Chappell, 33-9

 

Softball Throw

Girls:

7: Kate, 41-0

8: Cailee Hallett, 44-0

9: Madeline Blyton, 55-2

10: Bethany, 51-5

11: Malia Stubbs, 87-0

12: Natasha Giulietti, 49-4

 

Boys:

7: Will Ficek, 65-5

8: Miles, 84-6

10: Colten Hallett, 100-1

11: Seth Weinheimer, 126-4

12: Cayden Spenser, 131-9

 

Post to:  
Post as: 
History for OTC All-comer Meets
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014     1    
2013 10 117 11 144  
2012 5 219 6    
2011 5 110 5 44  
2010 6 129 8    
2009 5 120 7    
2008   211 2 155  
 
Invite others to RunnerSpace
Follow us on Twitter
Become a fan on Facebook
Subscribe to our YouTube