Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Jul 7th to Aug 4th

YearResultsVideoNewsPhotos 
 

Media for 2010

Videos (129)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (8)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Invited groups

 

2010

2011 OREGON TRACK CLUB
ALL-COMERS MEET INFO
Wednesdays June 29, July 6, 13, 20, 27
Thursdays June 30, July 7, 14, 21, 28
**JUNE MEETS HELD AT HAYWARD FIELD
JULY MEETS HELD AT LANE COMMUNITY COLLEGE
due to resurfacing of Hayward in preparation for the Olympic Trials

 

WHO:  You!  Anyone, any age.  You’ll compete with others of similar age.  Single-year age groups for kids 1-12: other divisions are 13-14, 15-16, 17-18, Open (19-29), Sub-masters (30-39) and Masters (5 year age divisions, starting at 40).

WHAT:
  All-Comers Track and Field meets.  These meets are low-key and offer a variety of events (see below).  Place ribbons will be awarded to 1st-5th place finishers; all others will receive participation ribbons.

WHERE:
  June 29/30 at University of Oregon's Hayward Field (15th and Agate).  Registration is at the south end of the track.
July 6/7, July 13/14, July 20/21, July 27/28 at Lane Community College.  Parking can be accessed from I-5 exit and from 30th Avenue exit. 

WHEN:   Wednesdays (ages 1-12) and Thursdays (ages 13 & older).  Meets begin at 5:00 p.m.

WHY:
  Eugene is Track Town, USA!   Legendary coach Bill Bowerman started these meets in the late 1940s and they’ve been offered each summer since the mid-1950s.

HOW TO GET STARTED: 
Simply come to Hayward Field or Lane CC the day of the meet and sign up for event(s) of your choice.  *OTC membership not required, but it’s a great deal! Learning clinics for more technical events will be available prior to some meets. See website for full schedule and details of free instructional clinics.

HOW TO SIGN UP FOR OTC: OTC membership is available year-round at www.oregontrackclub.org  or in person at all meets.  See brochure for membership  benefits or ask at the registration table.

COST:
  $3 per athlete, a maximum of three events.  * OTC Junior Members (high school and younger) compete for free; OTC adult members compete for $1.  Free OTC memberships available for low-income youth. Meet Director:  Jill Mestler,  jmestler5@gmail.com

Our great VOLUNTEER officials make this meet a huge success.  Interested in
helping?  Please email Liz James, broadwaymommy@hotmail.com

SAMPLE SCHEDULE FROM 2010 BELOW:
an updated schedule for 2011 will be available soon but will be similar

WEDNESDAYS (ages 1-12)
5:30 p.m. Long Jump
High Jump (ages 10-12)
Shot Put (ages 10-12)
Discus (10-12) follows shot put
5:30-6:15 Softball Throw
6:15 60 meters (ages 1-6)
6:15 low hurdles (ages 9-12)
6:30 100 meters (ages 7-12)
7:10 400 meters (ages 7-12)
7:30 200 meters (ages 4-12)
8:00 Distance race* (ages 7-12)
*Week 1 800 meters
Week 2 1500 meters
Week 3 Mile
Week 4 800 meters
Week 5 1500 meters
4x100m Relay

THURSDAYS (ages 13 and older)
5:00 p.m. Pole Vault (start time delayed until 5:30 week 1
High Jump
5:30 Long Jump
Triple Jump follows Long Jump
Shot Put
Discus follows shot put
4:30 Javelin (weeks 1 and 3 only)
Hammer (weeks 2 and 4 only)
6:00 Women’s 100m Hurdles
6:10 Men’s 110m Hurdles
6:20 Joggers’ Mile
6:35 400 meters
6:50 100 meters
7:05 1500 meters
7:20 200 meters
7:35 800 meters
7:50 Distance race*
*Week 1 3000m/5000m combined and 3000m steeplechase
Week 2 Two mile
Week 3 3000m or 5000m (combined)
Week 4 Steeple chase 2000m/3000m
Week 5 3000m, 4 x 100 m relay, 4 x 400m relay

Week 1: July 7-8
Week 2: July 14-15
Week 3: July 21-22
Week 4: July 28-29
Week 5: August 4-5

 

8/4-5/2010 Results - OTC All-comer Meets

Published by
ross   on Aug 6 2010, 05:08 AM

KEZI Oregon Track Club All-Comers Meet
8-5-10
Liisa Heinonen
541-520-6061

Men:

Shot Put: (13-14) Nick McKenzie, 33-3  (15-16) Donavan Seitzinger, 28-7  (17-18) Zach Kilgore, 48-1  (19-29) Mike Van Doren, 52-2  (45-49) Rob Killgore, 31-10  (50-54)  Jody Stecher, 28-2  (60-64) Lou Valentin, 24-7  (65-69) Chuck Chapin, 50-5

Discus: (13-14) Joel Jackson, 104-0  (15-16) Nic Rea, 126-0  (17-18) Zach Killgore, 144-4  (19-29) Greg Cruise, 144-7  (65-69) Greg Chapman, 127-5

Pole Vault: (15-16) Zack Trask, 10-6  (17-18) Zachary Oluera, 14-0  (19-29) Lane Davison, 16-2 1/2  (45-49) Scott Anderson, 12-0  (50-54) Dan Umenhofer, 12-0  (60-64) John Altendorf, 12-6

High Jump: (13-14) Dalen Hargett, 4-8  (15-16) Tie: Keenan Blanchfill & Austin Blanchfill, 5-8  (17-18) Travis Bradley, 5-6  (19-29) Grant Lindsey, 7-0 1/2

Long Jump: (13-14) Sam Close, 18-11  (15-16) 20-2  (17-18) Garrett Soumolkil, 20-0 1/2  (19-29) Sam Macklin, 19-0  (40-44) Gentle Anderson, 17-0 1/2  (45-49) Derek French, 13-11 1/2  (70+) Ralph Daehler, 11-8 1/2

Triple Jump: (13-14) Sam Close, 35-7  (15-16) Jonathon Emerald, 41-11  (17-18) Garrett Soumokil, 42-9  (70+) Bob Golly, 20-6

100m Low Hurdles: (13-14) Dalen Hareett, 18.8

110 High Hurdles: (13-14) Adam Allen, 16.1  (17-18) Jake Comstock, 15.9

100m: (13-14) Nick McKenzie, 12.5  (15-16) T.J. Pace, 11.1  (17-18) Alex Santana, 11.3  (19-29) Eric Dahl, 10.8  (30-39) Lee Evans, 11.8 (40-44) Fidel Banuelos, 12.2  (45-49) Mark Berry, 12.0  (50-54) Glen Hunt, 12.8  (60-64) Jack Casey, 13.0  (70+) Ralph Daehler, 16.3

200m: (13-14) Nick McKenzie, 26.0  (17-18) Anthony Langford, 23.5  (19-29) Tie: Sam Mackin and Maurice Peterson, 23.0  (30-39) Andrew Rushton, 23.4  (40-44) Fidel Banuelos, 25.4  (45-49) Mark Berry, 25.6  (50-54) Glen Hunt, 26.8  (60-64) Jack Casey, 27.6

400m: (13-14) Chandler Potter, 1:00.0  (15-16) Taylor Perkins, 55.8  ( 17-18) Alex Needham, 52.3  (19-29) Christian Grossnicklaus, 54.3  (30-39) Orestes Gutierrez, 56.5  (40-44) Ken Vendley, 1:02.0  (50-54) Terry Bradetich, 1:05.6

800m: (13-14) Garrett Stollar, 2:34.4  (15-16) Jonathon Sisley, 2:20.4  (17-18) Joey McMahon, 2:05.8  (19-29) Matt Hollander, 2:00.9  (30-39) Joshua Gordan, 2:06.3  (45-49) Sean McCartin, 2:09.0  (50-54) Tom Reitmann, 2:32.0  (55-59) Gary Ahearn, 2:30.6  (70+) Bob Golly, 3:34.3

1500m: (13-14) Jack Shields, 5:18.3  (15-16) Joe Holveh, 4:27.5  (17-18) Razz Berry Crisp, 4:10.0  (19-29) Casey Weinman, 4:25.7  (30-39) Josh Gordon, 4:16.3  (40-44) Thomas Krewzpeintner, 4:29.5  (45-49) Dave Peterson, 4:55.6  ( 55-59) Ed Spinney, 4:52.7  (70+) Bob Golly, 7:22.9

3000m: (15-16) Boomer Smallwood, 9:36.1  (17-18) Alex Garcia, 10:02.6  (19-29) Lukas Fenley, 9:34.9  (30-39) Josh Gordon, 9:52.4  (50-54) Larry Coxe, 10:49.8  (70+) Jim Davis, 15:03.8





Women:

Shot Put: (15-16) Kaimi Zablan, 35-8  (17-18) Jessica McCulloy, 30-3

Discus: (13-14) Ashley Kelly, 83-8  (15-16) Kaimi Zablan, 99-5  (17-18) Jessica McCulburgh, 95-8

Pole Vault: (13-14) Marialice Rowland, 8-0  (15-16) Paris Piva, 7-6  (17-18) Tie: Kristina Owsinski and Sammi Clark, 11-0  (19-29) Cat Street, 12-0

High Jump: (15-16) Sam Moore, 4-10

Long Jump: (13-14) Kelsie Loomis, 13-8  (15-16) Kereena Emerald, 16-2  (17-18) Vanessa Orlando, 14-10  (19-29) Becca Urbany, 14-1  (50-54) Kaylen Hanna, 8-2 1/2

Triple Jump: (13-14) Colleen Winn, 27-2  (15-16) Sam Moore, 33-2 1/2  (17-18) Hannah Close, 30-4  (19-29) Becca Urbany, 33-5 1/2

100m Hurdles: (15-16) Sam Moore, 16.3  (17-18) 17.4

100m: (13-14) Kelsie Loomis, 14.0  (15-16) Taylor Plunkett, 13.1  (17-18) Lacy Kuth, 12.7  (19-29) Misty Corwin, 12.4  (30-39) Rosie Borrerena, 27.5

200m: (13-14) Kelsie Loomis, 30.1  (15-16) Taylor Plunkett, 27.1  (17-18) Lacy Koth, 26.9

400m: (13-14) Amy Colagiovanni, 1:20.2  (15-16) Kanna Scoggin, 1:17.4

800m: (13-14) Emily Shields, 2:59.0  (15-16) Brittany Hermansen, 2:59.9  (19-29) Ann Sublette, 2:40.8  (30-39) Renee Knapp, 2:31.5

1500m: (13-14) Emily Shields, 5:55.5  (15-16) Morgan Anderson, 5:07.4  (30-39) Renee Knapp, 4:52.4  (45-49) Marya Slowminski, 6:32.2

3000m: (13-14) Gracie Todd, 11:21.1  (17-18) Sydney Settle, 11:34.2  (19-29) Suzanne Holy, 10:54.3  (30-39) Renee Knapp, 10:50.6

3000m Race Walk: (19-29) Erin Gray, 13:40.8

 

KEZI Oregon Track Club All-Comers Kids Meet
8/4/10
Liisa Heinonen
541-520-6061


Boys:

Softball Throw: (7) Jayden Casanez, 77-3  (8) Jacob Rhodes, 101-9  (9) Peyton Bracy, 103-4  (10) Henry Richardson, 119-7  (11) Decker Tovey, 113-1  (12) Austin Klecka, 156-1

Shot Put: (10) Spencer Wilson, 22-4  (11) Ryan Walk, 30-6  (12) Curtis, 15-6

High Jump: (10) Henry R., 3-6  (11) tie: Jordan Henderson and Ryan, 3-6  (12) Austin Klecka, 4-0

Long Jump: (7) Jayden Casarez, 10-0  (8) Grant Mancuso, 9-9  (9) Andrew Dryden, 11-0  (10) Aubrey Marks, 11-7   (11) Lucas Wilson, 14-4  (12) Austin Klecka, 12-4

Low Hurdles: (9) Gordon Brunson, 19.9  (10) Cameron Brady, 16.5  (12) Chase Coleman, 17.4

100m: (7) Jayden Casarez, 16.9  (8) Tie: Jackson Forsyth and Jacob Rhodes, 16.8  (9) Andrew Dryden, 15.8  (10) Mitch Hopkins, 15.5  (11) Lucas Willson, 13.9  (12) Joel Montoya, 13.2

200m: (7) Jed Driscoll, 34.8  (8) Cade Crist, 39.6  (9) Tommy Case, 35.4  (10) Mitch Hopkins, 32.4  (11) Lucas Wilson, 29.7  (12) Joel Montoya, 27.3s

400m: (7) Jayden Casarez, 1:22.6  (8) Grant Mancuso, 1:31.2  (9) Tommy Case, 1:21.9  (10) Ben Lyche, 1:15.8  (11) Will Manstrom, 1:15.6  (12) Henry Rear, 1:13.9

1500m: (7) Vincent Mestler, NT  (9) Ian Twymen, NT  (10) Jack Love, NT  (11) Wally Ceccanese, NT  (12) Ryan Ewert, NT


Girls:

Softball Throw: (7) Josie Wilson, 50-11  (8) Morgan Thomas, 46-4  (9) Kami Walk, 107-2    (10) Malia Stubbs, 94-0  (11) Jenna Gray, 98-2  (12) Kara Mathison, 102-11

Discus: (10) Malia Stubbs, 20-11  (11) Jenna Gray, 47-1

Shot Put: (10) Julia Volpe, 14-1  (11) Jenna Gray, 21-4  (12) Emma Peters, 24-10

High Jump:  (10) Megan Miller, 3-6  (11) Amber Prevedelo, 4-0

Long Jump: (7) Olivia Mondragon, 5-7  (8) Lauren Barry, 9-4 1/2  (9) Kami Walk, 10-6  (10) Kelsie Wilson, 10-1  (11) Amber Prevedello, 10-10   (12) Emma Bidwell, 13-5 1/2

Low Hurdles: (9) Maddy Hubbs, 19.1  (10) Megan Miller, 18.6  (11) Amber Prevedello, 17.4  (12) Emma Bidwell, 15.1

100m: (7) Josie, 18.1  (8) Lilly Nowatzke, 17.3  (9) Elise Thomas, 15.5  (10) Megan Miller, 16.2  (11) Jenna Tobin, 14.9

200m: (7) Josie Peters, 44.1  (8) Kenady Leighton, 36.3  (9) Elise Thomas, 32.3  (11) Jenna Tobin, 31.4  (12) Summer Nipping, 35.5

400m: (7) Avery Anderson, 1:33.6  (8) Kenady Leighton, 1:21.3  (9) Kami Walk, 1:19.7  (10) Caramia Mestler, 1:26.5  (11) Dale Helvoight, 1:19.5  (12) Emma Rosander, 1:32.7

1500m: (7) Meg Hubbs, NT  (9) Maddy Hubbs, NT  (10) Adrienne, 9:01


 
 
Post as: 
History for OTC All-comer Meets
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 108 2    
2013 10 117 11 144  
2012 5 219 6    
2011 5 110 5 44  
2010 6 129 8    
2009 5 120 7    
2008   211 2 155  
 
Invite others to RunnerSpace
Follow us on Twitter
Become a fan on Facebook
Subscribe to our YouTube