Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

All (7)
 

News

 

2011 Results - Oregon Twilight

Published by
Shane   on May 6 2011, 08:24 PM
Oregon Twilight - May 6, 2011
University of Oregon, Eugene, OR, US, 97403
 
Men: 100m | 400m | 800m | 1500m | 1600m | 3k | 3k Steeple | 110h | 400h | 4x100m | Distance Medley | Shot | Discus | Javelin | Hammer | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 800m | 1500m | 1600m | 3k Steeple | 100h | 400h | 4x100m | Shot | Discus | Javelin | Hammer | LJ | TJ | PV
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Kent, Jordan   Unattached 10.53 +1.1 1  
2 Wheaton, Markus 10 Oregon State 10.75 +1.1 1  
3 James, LaMichael 10 Oregon 10.76 +1.7 2  
4 Kongela, Dakarai 12 George Fox 10.83 +1.1 1  
5 Parker, Keynan 10 Oregon State 10.89 +1.1 1  
6 Jarvis, Dusty 10 Lane (OR) 10.91 +1.7 2  
7 Barner, Kenjon 10 Oregon 10.92 +1.7 2  
8 Tilley, Alex 11 Western Washingt 10.95 +1.1 1  
9 Michener, Sam 12 Idaho 10.98 +1.1 1  
10 Smith, Josh 10 Oregon 11.05 +1.7 2  
11 Peterson, Cody 10 Spokane CC 11.12 +1.7 2  
12 Mathis, Dior 9 Oregon 11.28 +1.1 1  
13 Rosenburg, Herman 11 Portland State 11.32 +1.7 2  
14 Acosta, Patrick 10 Unattached 11.66 +1.7 2  
-- Dahl, Eric 12 Unattached FS +1.1 1  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kent, Jordan   Unattached 47.00 1  
2 Harper, Bryan 11 Oregon 47.78 1  
3 Latt, Jordan 9 Lane (OR) 48.16 1  
4 Kaino, Matt 10 Western Oregon 48.45 1  
1 Burningham, Landon 12 Physiq Perfo 49.32 2  
5 Butcher, Matt 11 Oregon 49.54 1  
6 Winger, Paul 11 Willamette 49.66 1  
7 Rosenburg, Herman 11 Portland State 49.70 1  
2 Nokes, Jason 10 Spokane CC 49.79 2  
3 David, Toby 12 Western Washingt 50.98 2  
4 Medrano, Elias 9 Spokane CC 51.62 2  
5 Hanson, Pono 12 Portland 53.21 2  
 
Mens 400m Masters Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McCartin, Sean   Eugene RC 57.77 1  
2 Hunter, Ted   Three Rivers RR 1:00.10 1  
3 Ahearn, Gary   Oregon TC Master 1:04.83 1  
4 Hunt, Glen   Unattached 1:05.62 1  
 
Mixed 400m Masters Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Granum, Michael   Unattached 1:15.87 1  
2 Golly, Bob   Oregon TC Master 1:22.61 1  
3 Thompson, Marcia   Oregon TC Master 1:49.68 1  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Novak, Robert   NYAC 1:48.92 1  
2 Jorgensen, Jesse 9 Spokane CC 1:49.88 1  
3 Stanford, Travis 11 Oregon 1:50.57 1  
4 Crisofulli, Tony 11 Portland State 1:50.67 1  
5 Kasica, Steve 11 Colorado 1:50.91 1  
6 Biegner, Matthew 10 Colorado 1:51.16 1  
7 Kasler, Connor 10 Western Oregon 1:51.74 1  
8 Brown, Jasen 10 Spokane CC 1:52.45 1  
9 Torrellas, Patrick 11 Portland 1:52.56 1  
10 Dalton, Josh 12 Idaho 1:53.07 1  
11 Watson, Cole 9 Oregon 1:53.15 1  
 
Mens 800m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Olsen, Chris 10 Clackamas 1:55.06 1  
2 Sherier, Brandon 9 Clackamas 1:55.07 1  
3 Hopper, Dylan 9 Western Washingt 1:56.80 1  
4 Vuksich, Kyle 9 Clackamas 1:57.23 1  
5 Neal, Avery 11 Pacific 1:58.02 1  
6 Owen, Tyler 10 UO Running Club 1:58.16 1  
7 Powell, Larry 9 Lane (OR) 1:59.06 1  
8 Van Zandt, Jake 9 UO Running Club 1:59.33 1  
 
Mens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Guyota, Boru 9 Oregon 3:47.47 1  
2 Bassett, Jared 10 Portland 3:47.88 1  
3 Palmer, Trevor   Bowerman Athleti 3:47.89 1  
4 Klotz, Kenny 12 Oregon 3:48.29 1  
5 Michel, Paul   Boulder Running 3:49.14 1  
6 Kellar, Adam   Windsor 3:49.30 1  
1 Winn, Daniel 9 Oregon 3:49.39 2  
2 Redfield, Stefan 12 Willamette 3:50.07 2  
7 Parry, Trey 10 Portland 3:50.26 1  
3 Jantzer, Elliott 9 Oregon 3:50.30 2  
4 Reed, Chris 12 Western Oregon 3:50.81 2  
5 Britt, Barry 11 Idaho 3:51.51 2  
6 Mercado, Danny 12 Oregon 3:52.09 2  
7 Larson, Kyle 12 Western Oregon 3:52.14 2  
8 Kipchumba, Alfred 11 Portland 3:52.89 1  
8 Castillo, Leo 11 Willamette 3:54.23 2  
9 Stinson, Parker 9 Oregon 3:54.35 2  
10 Hunt, Mitchell   Unattached 3:55.36 2  
9 Clark, James 10 Idaho 3:56.19 1  
11 Carter, Spencer 11 Oregon 3:56.52 2  
-- Brosnan, Sean 12 Bowerman Athleti DNF 1  
-- Wells, Cody 10 Portland DNF 1  
-- Caulkins, Chase 9 Portland DNF 2  
-- Pierson, Seth 10 Everett Communit DNF 2  
 
Mens 1500m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Campbell, Casey 9 UO Running Club 3:57.26 1  
2 Augustyniak, Walker 10 Oregon 3:57.73 1  
3 Abraham, Nick 11 Western Washingt 3:58.11 1  
4 Williams, David 12 Portland 3:59.13 1  
5 Ralph, Brendan 10 Portland 3:59.89 1  
6 Fenley, Lukas 11 Western Oregon 4:01.51 1  
7 VanDeBrake, Cody 10 Spokane CC 4:01.84 1  
8 Boosinger, John   UO Running Club 4:03.07 1  
9 Larson, Drew 10 Everett Communit 4:04.13 1  
10 Michel, Nik 9 Spokane CC 4:04.37 1  
11 Berkner, Jacob 9 Lane (OR) 4:07.04 1  
12 Esparanza, Fernando 12 Lewis-Clark Stat 4:09.12 1  
13 Bywater, Johnny 9 Everett Communit 4:09.59 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tooley, Jean Baptiste 8 The Madeleine Sc 4:43.82 1  
2 Book, Daniel 8 Denver MS 4:45.02 1  
3 Bloomer, Reilly 8 Spencer Butte MS 4:48.14 1  
4 Rodeheffer, John 8 Oak Harbor CS 4:54.34 1  
5 Milender, John 8 McKinleyville MS 4:56.53 1  
6 Hoffman, Caleb 7 High Desert MS 4:58.17 1  
7 Truax, Sam 8 Holy Trinity MS 4:58.71 1  
8 Maton, Matt 8 Cascade 4:58.99 1  
9 Lowe, Jacob 8 Ruch MS 4:59.40 1  
10 Scott, Hayden 7 Weston MS 4:59.44 1  
11 Lukens, Leo 7 Cascade 5:00.32 1  
12 Grant, Spencer 8 Sherwood 5:02.78 1  
13 Richard, RJ 6 Jacoby Creek MS 5:03.26 1  
14 Sims, Zac 8 Fowler MS 5:03.29 1  
15 Powers, Dakota 8 Home Connections 5:05.00 1  
16 Thompson, Daniel 7 Cedar Park MS 5:07.34 1  
17 Phillips, Logan 6 St. Anthony's MS 5:10.92 1  
18 Slack, Travis 8 Ruch MS 5:15.61 1  
19 Asman-Prudell, Cole 8 Ruch MS 5:15.98 1  
20 Yearian, Jack 6 St. Charles MS 5:18.78 1  
21 Clark, Logan 7 North Whidbey MS 5:19.11 1  
22 Meyer, Juneau 6 Broadway MS 5:19.30 1  
23 Collins, David 8 Centerpoint 5:21.15 1  
24 Parker, Camerson 6 Holy Trinity MS 5:22.43 1  
25 Lavier, Zack 7 Stoller MS 5:25.98 1  
26 McPherson, Timonthy 8 Ruch MS 5:32.13 1  
27 Januik, Jackson 6 Broadway MS 5:33.21 1  
28 Rayburn, Caleb 8 Ruch MS 5:44.08 1  
29 Harbert, Alex 6 Bryant ES 5:44.22 1  
30 Zeh, Tyler 7 Cascade 5:47.61 1  
31 Mestler, Jackson 7 Monroe MS 5:49.32 1  
32 Crawford, Joe 8 Ruch MS 5:51.58 1  
33 Morrison, Chase 8 Centerpoint 5:51.78 1  
34 Lowe, Kaleb 6 Ruch MS 5:56.27 1  
35 Frerichs, Andrew 7 Sherwood 5:56.69 1  
36 Lowe, Josh 6 Ruch MS 5:59.33 1  
37 Martin, Riley 6 Ruch MS 5:59.75 1  
38 Grant, Connor 6 Sherwood 6:00.92 1  
-- Rae, Jason 8 Cathedral MS DNF 1  
 
Mens 3000m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McNamara, Jordan   OTC Elite 8:00.49 1  
2 Bruce, Ben   OTC Elite 8:00.90 1  
3 Berkis, Anthony   Windsor 8:04.99 1  
4 Wallis, Daniel   Unattached 8:14.76 1  
5 Malde, Lars Erik 10 Portland 8:17.32 1  
6 Weston, Dave   Windsor 8:23.09 1  
7 Dejarnette, Ben   Unattached 8:30.10 1  
8 Broderick, Kalpanatit   Unattached 8:32.90 1  
9 Burgess, Bryce 10 Oregon 8:34.17 1  
10 Borg, Chris 9 Portland 8:42.99 1  
11 Brown, Anthony 10 Spokane CC 8:45.03 1  
12 Hopkins, Craig 11 Portland 8:48.65 1  
 
Mixed 3000m Masters Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Livingston, Mike   Unattached 9:03.47 1  
2 Julian, Robert   Bowerman Athleti 9:22.06 1  
3 Kreuzpeintner, Thomas   Oregon TC Master 9:23.38 1  
4 Cannon, David   Club Northwest 9:28.59 1  
5 Hartman, Eric   Bowerman Athleti 9:34.01 1  
6 Dodson, Tim   Bowerman Athleti 9:42.21 1  
7 Humble, Jason   Bowerman Athleti 9:44.20 1  
8 Rice, Craig   Unattached 9:58.47 1  
9 Spinney, Ed   Hackers RC 9:59.13 1  
10 Davis, Erik   Bowerman Athleti 10:30.22 1  
11 Yorges, Chris   Unattached 10:40.81 1  
12 Tower, Alyssa   Club Northwest 11:06.32 1  
13 Frasier, Kori   Unattached 12:49.40 1  
 
Mens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Roys, Donny 9 Ohio State 9:01.85 1  
2 Walters, Matt   Windsor 9:09.52 1  
3 Snook, Brandon 12 Western Oregon 9:11.11 1  
4 Chapman, Ryan 10 Western Oregon 9:12.74 1  
5 Pifer, Stephen   OTC Elite 9:15.67 1  
6 Donovan, Ben 11 Willamette 9:16.48 1  
7 Costin, Tim 9 Oregon 9:17.24 1  
8 Sprinkle, Dan 11 Western Oregon 9:19.30 1  
9 Endicott, Nathan 12 Portland State 9:26.85 1  
10 Brekke, Alex 11 Idaho 9:27.33 1  
11 Lawrence, John 11 Portland State 9:33.40 1  
12 McIsaac, Christopher   Bowerman Athleti 9:39.59 1  
13 Dudley, Tyler 11 Whitworth 10:04.46 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Eaton, Ashton   OTC Elite 13.52 1  
2 Hersey, Eric 11 Oregon 14.15 1  
3 Burbank, Bruce 11 Oregon 15.17 1  
4 Campbell, Brett 9 Western Oregon 15.47 1  
5 Arnold, Richard 10 Lane (OR) 15.49 1  
6 Werner, Jordan 12 Western Oregon 15.71 1  
7 Dillow, Nate 12 George Fox 18.70 1  
 
Mens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Young, Zach 10 Mt Hood 54.08 1  
2 Wordell, Spencer 10 Spokane CC 54.54 1  
3 Villanueva, Phillip 12 Western Washingt 55.12 1  
4 Dillow, Nate 12 George Fox 55.63 1  
5 Rhodes, Kody 9 Western Oregon 55.68 1  
6 Hanke, Robert 9 Mt Hood 55.81 1  
7 Hanson, Pono 12 Portland 56.47 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Mathis, Harper,
Barner, James
  Oregon 41.88 1  
2 Peterson, Wordell,
Nokes, Medrano
  Spokane CC 42.54 1  
 
Mens 4x100m Relay Greek Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Johnson, Redding,
Hughes, Daly
  Phi Kappa Psi 47.09 1  
2 Dingler, Spear,
Winkler, Porter
  Sigma Chi 48.33 1  
3 Dawkins, Cylke,
Smith, Ahrens
  Sigma Nu 48.86 1  
4 Zweber, Harvey,
Hur, Gaffney
  Delta Tau Delta 48.98 1  
5 Meinhart, Kahan,
Wolfard, Kahan
  Sigma Alpha Epsi 49.14 1  
6 Israelsk, Sliwkows,
Smith, Montagne
  Kappa Sigma 51.46 1  
7 Mechling, Flaherty,
Meza, McNaught
  Phi Delta Theta 52.38 1  
8 Malki, Gurewitz,
Bronstei, Lerman
  Alpha Epsilon Pi 54.06 1  
 
Mens Distance Medley Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Symmonds, Eaton,
Mulder, Wheating
  OTC Elite 9:26.07 1  
2 Centrowi, Berry,
Greer, Acosta
  Oregon 9:28.01 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Slowey, Jason 12 Western Oregon 16.00m(52'5.75) 1  
2 Wright, Samuel 9 Whitworth 14.93m(48'11.75) 1  
3 Oppat, David 12 Willamette 14.76m(48'5) 1  
4 Clothier, Josh 12 Willamette 14.69m(48'2.25) 1  
5 Comito, Carter 10 Whitworth 14.39m(47'2.5) 1  
6 Elder, Ben 12 Western Washingt 14.35m(47'0.75) 1  
7 Horn, Randall 11 Oregon 14.07m(46'1.75) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ulrick, Drew   Unattached 54.51m(178'10) 1  
2 Slowey, Jason 12 Western Oregon 51.41m(168'8) 1  
3 Comito, Carter 10 Whitworth 51.26m(168'2) 1  
4 Howard, Dave   Bigfoot Track Cl 48.86m(160'3.5) 1  
5 Elder, Ben 12 Western Washingt 48.27m(158'4.25) 1  
6 Wright, Samuel 9 Whitworth 45.33m(148'8.5) 1  
7 Horn, Randall 11 Oregon 45.15m(148'1.5) 1  
8 Walk, Miles 10 Oregon 41.34m(135'7.5) 1  
9 Bishop, Steve   Unattached 37.55m(123'2.25) 1  
 
Mens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wolff, Alex 12 Oregon 65.89m(216'2) 1  
2 Weidman, Ryan   Bas Athletics 64.64m(212'0.75) 1  
3 Callahan, Tyler 9 Mt Hood 63.70m(208'11.75) 1  
4 Simmons, Michael   Unattached 63.16m(207'2.5) 1  
5 Powell, Ethan 9 Oregon 62.64m(205'6) 1  
6 Morrill, Westin   Unattached 62.05m(203'6.75) 1  
7 Hymel, Alexander 12 Whitworth 61.27m(201'0) 1  
8 Thompson, Michael 10 Oregon 58.64m(192'4.5) 1  
9 Nelson, Britton   Unattached 58.10m(190'7.25) 1  
-- Heidegger, Josh 11 Oregon DNS(--) 1  
 
Mens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Mai, Michael   US Army WCAP 72.41m(237'6.75) 1  
2 Skipper, Greg   Unattached 69.65m(228'6) 1  
3 Unknown Athlete   Unattached 66.01m(216'6.75) 1  
4 Stray, Jordan 12 Oregon 64.47m(211'6) 1  
5 Hoffman, Michael 12 Western Washingt 58.92m(193'3.5) 1  
6 Collins, Steve 12 Willamette 50.53m(165'9.25) 1  
7 Norris, Cam 11 Oregon 50.44m(165'5.75) 1  
8 Walk, Miles 10 Oregon 50.32m(165'1) 1  
9 Couette, Alex 12 Whitworth 49.86m(163'6.75) 1  
10 Harris, Tanner 9 Oregon 48.97m(160'7.75) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gwacham, Obum 10 Oregon State 2.09m(6'10.25) 1  
2 Frick, Justin 12 Oregon 2.04m(6'8.25) 1  
3 Marconi, Danny 11 Oregon 2.04m(6'8.25) 1  
4 Johnson, Kyley 12 Bowerman Athleti 2.04m(6'8.25) 1  
-- Korsness, Jacob 9 Clackamas NH(--) 1  
-- Ojala, Kai 11 George Fox NH(--) 1  
-- Tufa, Amin 10 Oregon DNS(--) 1  
-- Johnson, Clay   Unattached DNS(--) 1  
-- Winterer, Matt 9 Portland DNS(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Eaton, Ashton   OTC Elite 7.81m(25'7.25) +0.0 1  
2 Ferguson, Trevor 9 Unattached 6.97m(22'10.25) +0.5 1  
3 Lane, Kyle 9 Western Oregon 6.48m(21'3) -0.3 1  
4 Peterson, Cody 10 Spokane CC 6.47m(21'2.5) +0.0 1  
5 Burbank, Bruce 11 Oregon 6.46m(21'2.25) +1.2 1  
6 Rosenburg, Herman 11 Portland State 6.40m(20'11.75) +0.8 1  
7 Schaudt, Brian 11 Oregon 5.87m(19'3) -0.4 1  
-- Pinkney, Tyler 10 Oregon FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Ferguson, Trevor 9 Unattached 14.26m(46'9.25) -1.2 1  
2 Kruse, Caleb 9 Oregon 14.06m(46'1.5) -0.7 1  
3 Norris , Terry 10 Lane (OR) 13.60m(44'7.25) -1.1 1  
-- Jones, Rendel 11 Idaho DNS(--) nwi 1  
-- Dircks, Manta 9 Willamette DNS(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Scott, Jeremy   Unattached 5.46m(17'10.75) 1  
2 Woods, Trevor   Unattached 5.11m(16'9) 1  
2 Pope, Lucas 12 Idaho 5.11m(16'9) 1  
4 Juilfs, JJ 12 Unattached 4.81m(15'9.25) 1  
5 Ouderkirk, Austin 10 Oregon 4.81m(15'9.25) 1  
6 Parker , Jordan 10 Lane (OR) 4.66m(15'3.25) 1  
6 Quinn, Bryan   Unattached 4.66m(15'3.25) 1  
6 Hippler, Jared 10 Clackamas 4.66m(15'3.25) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Black, Geronne 10 Portland State 11.91 +0.1 1  
2 Davidson, Alexandria 10 Oregon 11.94 +0.1 1  
3 Hurrel, Karlene 10 Idaho 12.45 +0.1 1  
4 Barnes, Ebony 9 Spokane CC 12.47 +0.1 1  
5 Dorsett, P'Lar 11 Portland State 12.48 +0.1 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Okodogbe, Chizoba 9 Oregon 24.21 +0.2 1  
2 Cunliffe, Hannah 9 Seattle Spee 24.37 +0.2 1  
3 Davidson, Alexandria 10 Oregon 24.53 +0.2 1  
1 Gosberry, Devin 10 Oregon 24.98 -0.2 2  
4 Hurrel, Karlene 10 Idaho 25.38 +0.2 1  
2 Williams, Michele 12 Oregon 25.43 -0.2 2  
5 Pola, Lexi 10 Western Oregon 25.51 +0.2 1  
6 Velvere, Liga 10 Idaho 25.66 +0.2 1  
3 Fuller, Tiara 9 Clackamas 25.88 -0.2 2  
7 Meusec, Lacey 12 Western Oregon 25.97 +0.2 1  
4 Feliz, Cheyenne 12 Lewis & Clark 26.09 -0.2 2  
5 Ledtke, Valle 10 Western Washingt 26.12 -0.2 2  
6 Jackson, Shallyn 10 Spokane CC 26.87 -0.2 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Thomas, Latavia   NIKE 2:04.66 1  
2 Roesler, Laura 9 Oregon 2:05.66 1  
3 Buckman, Zoe   Unattached 2:05.72 1  
4 Bishop, Melissa   Windsor 2:05.95 1  
1 Tremblay, Elizabeth 10 Colorado 2:06.59 2  
5 Johnson, Lauren   NIKE 2:07.04 1  
6 Friday, Becca 10 Oregon 2:08.21 1  
7 Hunter, Raeleen   Windsor 2:08.38 1  
2 Schaffer, Lauren 11 Idaho 2:09.04 2  
8 Francis, Phyllis 9 Oregon 2:10.71 1  
3 Johnson, Rachael 12 Western Washingt 2:11.45 2  
4 Greig, Sophie 11 Unattached 2:11.82 2  
5 Martin, Bianca   Bowerman Athleti 2:12.48 2  
6 Kurpe, Heather   Windsor 2:12.53 2  
7 Hall, Keli 10 Idaho 2:12.98 2  
8 Everetts, Janelle 10 Western Oregon 2:14.98 2  
9 McMahon, Emily   Eugene Heath & P 2:18.88 2  
 
Womens 800m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Misterek, Dana 12 Whitworth 2:13.89 1  
2 McDaniel, Rachel 10 Spokane CC 2:14.17 1  
3 Rozcicha, Amber 10 Portland State 2:14.79 1  
4 Jensen, Rachel 9 Lane (OR) 2:16.68 1  
5 Botsford, Mary 10 Clackamas 2:17.12 1  
6 Copenhagen, Laura 10 Clackamas 2:17.49 1  
7 Brown, Devon 9 Portland 2:18.03 1  
8 Hunt, Taylor 10 Oregon State 2:18.31 1  
9 Butcher, Meryl 11 Western Oregon 2:23.80 1  
 
Womens 1500m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Felnagle, Brie   adidas 4:15.31 1  
2 Areson, Jackie   NIKE 4:17.39 1  
3 Kesselring, Anne 10 Oregon 4:19.55 1  
4 Lucas, Julia   OTC Elite 4:25.36 1  
5 Kiser, Hannah 9 Idaho 4:26.30 1  
6 Patrignelli, Megan 9 Oregon 4:28.01 1  
7 Moore, Cori 12 Portland 4:28.63 1  
8 Smith, Jordyn   Bowerman Athleti 4:29.00 1  
9 Kalbrener, Anna 10 Idaho 4:32.18 1  
10 Mattox, Kimber 11 Willamette 4:32.47 1  
-- Buckman, Zoe   Unattached DNF 1  
 
Womens 1500m B Section Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Chesimet, Abby 12 Oregon State 4:32.42 1  
2 Turner, Tonya 12 Whitworth 4:32.90 1  
3 Stangel, Krista 12 Oregon State 4:33.80 1  
4 Botti, Audrey 9 Oregon State 4:34.26 1  
5 Macias, Jennifer 12 Oregon State 4:35.62 1  
6 Poblacion, Olivia 10 Oregon State 4:35.80 1  
7 Fonk, Julia 9 Unattached 4:38.75 1  
8 Crossman, Bronwyn 11 Oregon 4:39.12 1  
9 Keaveny, Elizabeth 11 Portland 4:39.58 1  
10 Elliott, Mikel 9 Spokane CC 4:40.20 1  
11 Veseth, Julia 11 Idaho 4:45.81 1  
12 Lampi, Marsha 11 Oregon State 4:46.68 1  
13 Jones, Erin 9 Oregon State 4:59.22 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Tsai, Sara 8 Spencer Butte MS 5:00.34 1  
2 Pigg, Chloe 7 Jacoby Creek MS 5:00.38 1  
3 Griffiths, Nicole 7 Cedar Park MS 5:22.93 1  
4 Lange, Abigail 8 High Desert MS 5:31.18 1  
5 Blakesly, Charlotte 8 Seaside MS 5:31.36 1  
6 Allen, Kennedy 7 Floyd Light MS 5:32.07 1  
7 Stevenson, Emma 6 Cascade 5:37.62 1  
8 Stemple, Lela 8 Ruch MS 5:38.37 1  
9 Brooks, Olivia 6 Cascade 5:40.82 1  
10 Cornett, Jessica 8 High Desert MS 5:41.52 1  
11 Kendrick, Rennie 7 Winterhaven MS 5:42.72 1  
12 Landreth, Samantha 8 Happy Valley MS 5:44.47 1  
13 Rodeheffer, Laura 6 Oak Harbor CS 5:45.36 1  
14 Waller, Makayla 7 Oak Harbor CS 5:47.66 1  
15 Moehl, Olivia 8 Cascade 5:47.89 1  
16 Jones, Ciara 6 Sky View 5:48.47 1  
17 Conner, Lacey 7 Portland Waldfor 5:50.67 1  
18 Hartmann, Delaney 6 Mt. Tabor MS 5:58.53 1  
19 Leavy, Katie 7 St. Francis MS 6:00.48 1  
20 Boettner, Maddi 8 Sisters MS 6:01.83 1  
21 Chelberg, Kaitlyn 6 Oak Harbor CS 6:02.69 1  
22 Morris, Haley 8 Seven Oaks MS 6:09.81 1  
23 Barton, Savannah 7 Ruch MS 6:12.02 1  
24 Wicker, Carolynn 6 Oak Harbor CS 6:13.16 1  
25 Smith, Josie 6 Broadway MS 6:14.06 1  
26 Cornett, Megan 6 High Desert MS 6:20.83 1  
27 Palmer, Bridgett 8 Laurel Ridge MS 6:23.36 1  
28 Osborn, JJ 7 Conestoga MS 6:30.88 1  
29 Brinkley, Adeline 8 Ruch MS 6:35.45 1  
30 Standley, Madelynn 6 Centerpoint 6:36.46 1  
31 DeMaria, Jamie 8 Ruch MS 6:43.51 1  
32 Vaternick, Marissa 7 Conestoga MS 6:49.62 1  
33 Briggs, Maggie 6 McKenzie MS 6:57.91 1  
34 Morgan, Destiny 7 Cascade 7:09.03 1  
35 Gore, Sam 8 Meadow View MS 7:11.29 1  
 
Womens 3k Steeple Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Franek, Bridget   OTC Elite 9:56.59 1  
2 Lee-Painter, Allix   Oiselle 10:21.82 1  
3 Butterworth, Alycia 9 Idaho 10:37.27 1  
4 Rudkin, Jane   Bowerman Athleti 10:37.40 1  
5 Winger, Jena 12 Run Portland 11:14.35 1  
-- Wallace, Taylor 10 Oregon DNS 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gordon, Christie   Unattached 13.76 1  
2 Pearson, Lyndsay 11 Oregon 14.18 1  
3 Vinson, Joenisha 11 Portland State 14.27 1  
4 Ferrara, Olivia 9 Oregon 14.65 1  
5 Johnson, Irene 12 George Fox 14.68 1  
6 Bjornsson, Tanya 10 Western Washingt 15.00 1  
7 Reid, Kaitlyn 12 Western Oregon 16.95 1  
-- Rhodes, Rebecca 11 Oregon DNF 1  
 
Womens 400m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Velvere, Liga 10 Idaho 59.89 1  
2 Pearson, Lyndsay 11 Oregon 1:02.40 1  
3 Mattila, Elizabeth 12 Whitworth 1:02.87 1  
4 Dezellem, Shayle 9 Spokane CC 1:03.03 1  
5 Turner, Alyssa 10 George Fox 1:03.05 1  
6 Dencer, Camilla 11 Oregon 1:03.16 1  
7 Williams, Kiyah 10 Portland 1:03.47 1  
8 Ferrara, Olivia 9 Oregon 1:04.07 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 White, Purvis,
Gardner, Youngblo
  Oregon 44.87 1  
2 Black, Vinson,
Rhodes, King
  Portland State 46.71 1  
3 Davison, Johnson,
Leighty, Arnold
  George Fox 47.76 1  
4 Jackson, Barnes,
Garrett, Cummings
  Spokane CC 48.27 1  
 
Womens 4x100m Relay Greek Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Kempster, Blumenkr,
Stilley, Almy
  Pi Beta Phi 58.20 1  
2 Wellbaum, Mattews,
Pagenste, Jones
  Chi Omega 58.43 1  
3 Salemme, LaRocco,
Coyne, Stark
  Delta Delta Delt 58.71 1  
4 Philips, Ratto,
Wiser, Andre
  Alpha Chi Omega 1:02.41 1  
-- Swanson, Dettman,
Hagerty, Riddick
  Delta Gamma DNF 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Stevens-Walker, Sara   Shore Athletic C 17.91m(58'9) 1  
2 Pressley, Jessica   Shore Athletic C 16.70m(54'9.25) 1  
3 Muffet, Ashley   Unattached 15.49m(50'9.75) 1  
4 Davis, Adrienne 12 Portland State 13.55m(44'5.25) 1  
5 Bobek, Laura 9 Oregon 12.93m(42'5) 1  
-- Perry, Rachel 9 Oregon FOUL(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 summers, jere   Unattached 54.64m(179'3) 1  
2 Anyanwu, Kelechi   Unattached 53.67m(176'0.75) 1  
3 Bobek, Laura 9 Oregon 49.11m(161'1.25) 1  
4 Carson, Shae 9 Portland State 38.99m(127'11) 1  
5 Picknell, Hannah 9 Oregon 36.94m(121'2.25) 1  
 
Womens Javelin Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lyon, Dana   US Air Force WCA 53.20m(174'6.25) 1  
2 Kreiner, Kim   NIKE 49.48m(162'4) 1  
3 Gruszecki, Monika 12 Western Washingt 44.49m(145'11.5) 1  
4 Stam, Beth 11 George Fox 42.25m(138'7.25) 1  
5 Brunetti, Jordan 9 Lane (OR) 41.89m(137'5) 1  
6 Powers, Carolanne 10 Oregon 40.32m(132'3.25) 1  
7 Odle, Felicia 9 Oregon 36.36m(119'3.5) 1  
-- Perry, Rachel 9 Oregon FOUL(--) 1  
 
Womens Hammer Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Henry, Britn   adidas 65.64m(215'4.25) 1  
2 Smith, Loree 12 NYAC 64.68m(212'2.25) 1  
3 Holt, Sarah   Great Britain 63.88m(209'6.75) 1  
4 Sims, Caressa   Unattached 60.45m(198'3.75) 1  
5 Hern, Kimery   Club Northwest 58.70m(192'7) 1  
6 Cole, Sara 12 Oregon 51.87m(170'2) 1  
7 Fogelstrom, Jill 9 Oregon 40.06m(131'5) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Skofstad, Amy 12 Oregon 5.70m(18'8.25) +0.0 1  
2 Vinson, Joenisha 11 Portland State 5.53m(18'1.5) +0.7 1  
3 Miller, Angie 12 George Fox 5.33m(17'5.75) -1.0 1  
4 Davison, Emily 10 George Fox 5.32m w(17'5.25) +2.2 1  
5 Nicholson, Mikeya 12 Portland State 5.12m(16'9.5) +0.0 1  
6 Bjornsson, Tanya 10 Western Washingt 5.11m(16'9) +0.9 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Pietka, Maggie 10 Oregon 11.26m(36'11.25) -1.3 1  
2 Wilson, Kimberly 10 Unattached 11.20m(36'8.75) -0.5 1  
3 Adkins, Rachael 9 George Fox 10.83m(35'6.25) -1.2 1  
4 Davis, Katie 10 Lane (OR) 10.55m(34'7.25) -1.4 1  
5 Retherford, Jacee 10 Lane (OR) 10.15m(33'3.5) -1.3 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gergel, Melis 12 Oregon 4.12m(13'6) 1  
2 Roskelley, Jordan 12 Oregon 3.97m(13'0.25) 1  
3 Ross, Kortney 9 Oregon 3.97m(13'0.25) 1  
4 Clark, Sammie 9 Oregon 3.82m(12'6.25) 1  
4 Dahlgren, KC   Unattached 3.82m(12'6.25) 1  
6 Beard, Lindsay 10 Lane (OR) 3.67m(12'0.25) 1  
-- Monterola, Keisa 10 Clackamas DNS(--) 1  
-- Saxer, Mary   Unattached DNS(--) 1  
-- Mariman, Katie 9 Willamette DNS(--) 1  
-- Street, Catherine 11 Linfield DNS(--) 1  
-- Norvell, Elizabeth   Unattached DNS(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude

 

Post to:  
Post as: 
History for Oregon Twilight
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1 39 4 402  
2012 1 64 4 444  
2011 1 181 7 208  
2010 1 53 5 180  
2009 1 52 6 212 1
2008 1 29 9 118 2
2007   35   34  
1996   12      
1995   14