Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2010 Apr 30th to May 1st

YearResultsNews 
20151 1 
20141 1 
20131 1 
20121 2 
20111 1 
20101 1 
2009 
 

Media for 2010

Videos (0)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (1)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2010

Draper Invitational

 

2010 Results - Draper Invitational

Published by
Shane   on May 6th 2010, 8:37pm
Draper Invitational
Apr 30, 2010 to May 1, 2010
Alexandria, VA, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Teyibo, Dosu   Barrie 11.10 nwi 2 10
2 Yamb, Vianney   Model Secondary 11.15 nwi 2 8
3 Mclaughlin, Leo   Gonzaga College 11.17 nwi 2 6
4 Mbaidande, Chris   Centreville 11.18 nwi 2 5
5 Robinson, Stacey   Gonzaga College 11.20 nwi 2 4
6 Green, John   St Stephens and 11.22 nwi 1 3
7 Grant, Justin   Bullis 11.39 nwi 1 2
8 Evans, Brendan   Potomac School 11.40 nwi 1 1
9 Corso, Joey   Flint Hill 11.44 nwi 1  
10 Vines, Doug   Bishop Ireton 11.50 nwi 1  
11 Holmes, Mark   Bishop Ireton 11.60 nwi 1  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Yamb, Vianney   Model Secondary 11.12 nwi 7  
2 Teyibo, Dosu   Barrie 11.15 nwi 8  
3 Mclaughlin, Leo   Gonzaga College 11.16 nwi 6  
4 Robinson, Stacey   Gonzaga College 11.18 nwi 5  
5 Mbaidande, Chris   Centreville 11.20 nwi 1  
6 Thomas, Deon   Bishop O'Connell 11.28 nwi 2  
9 Grant, Justin   Bullis 11.30 nwi 2  
7 Corso, Joey   Flint Hill 11.32 nwi 4  
10 Green, John   St Stephens and 11.33 nwi 1  
11 Holmes, Mark   Bishop Ireton 11.41 nwi 4  
12 Vines, Doug   Bishop Ireton 11.42 nwi 1  
8 Evans, Brendan   Potomac School 11.44 nwi 3  
13 Simmons, Walter   Maret 11.46 nwi 2  
13 Kassis, Charles   Paul VI 11.46 nwi 1  
15 Schow, Josh   Herndon 11.47 nwi 8  
16 Thompson, Chris   Our Lady Of Good 11.49 nwi 7  
17 Summerville, Deshawn   Herndon 11.52 nwi 6  
18 Naylor, James   Paul VI 11.54 nwi 6  
19 Deriggs, Anthony   Episcopal 11.55 nwi 6  
20 Rich, Cory   St Albans 11.56 nwi 5  
21 Beidleman, Benjamin   St Anselm's Abbe 11.62 nwi 2  
22 Thorton, Michael   Landon 11.63 nwi 4  
23 Taylor, Thomas   Wakefield 11.66 nwi 6  
24 Phillips, Ben   Georgetown Day 11.76 nwi 5  
25 Marion, Jordan   Sidwell Friends 11.78 nwi 7  
26 Hazel, Joe   Bullis 11.79 nwi 3  
27 Davis, Terry   Wakefield 11.80 nwi 8  
28 Callahan, Alex   Flint Hill 11.83 nwi 5  
29 Tshuma, Shilo   Episcopal 11.85 nwi 7  
30 Allen, Myles   Landon 11.95 nwi 4  
31 Martin, Brett   Centreville 12.00 nwi 8  
32 Thimm, Lukas   Georgetown Day 12.10 nwi 1  
32 Carpenter, Mikey   St Anselm's Abbe 12.10 nwi 2  
34 Liu, Nick   Sidwell Friends 12.18 nwi 3  
35 Tamen, Zach   Maret 12.24 nwi 1  
36 Murray, Malik   Queen Anne (Clos 12.34 nwi 3  
37 Travlee, Jerrod   Queen Anne (Clos 12.42 nwi 4  
38 Manora, Darius   St Stephens and 12.50 nwi 4  
38 Singletary, Jai   Edmund Burke 12.50 nwi 5  
40 Plummer, Emmanuel   Barrie 12.89 nwi 7  
41 Lee, Da'Mon   Washington Latin 13.01 nwi 8  
41 Mitchell, Brandon   Potomac School 13.01 nwi 8  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mclaughlin, Leo   Gonzaga College 22.48 nwi 2 10
2 Teyibo, Dosu   Barrie 22.70 nwi 2 8
3 Mbaidande, Chris   Centreville 22.75 nwi 2 6
4 Green, John   St Stephens and 22.76 nwi 1 5
5 Corso, Joey   Flint Hill 22.93 nwi 2 4
6 Yamb, Vianney   Model Secondary 22.98 nwi 2 3
7 Bostic-Watley, Malachi   Landon 23.20 nwi 2 2
8 Thomas, Deon   Bishop O'Connell 23.22 nwi 1 1
9 Hernandez, Jesus   Herndon 23.25 nwi 1  
10 Hunter, Dominique   Wakefield 23.29 nwi 1  
11 Long, Billy   Paul VI 23.30 nwi 1  
12 Callahan, Alex   Flint Hill 24.10 nwi 1  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mclaughlin, Leo   Gonzaga College 22.28 nwi 9  
2 Mbaidande, Chris   Centreville 22.59 nwi 4  
3 Bostic-Watley, Malachi   Landon 22.70 nwi 3  
4 Corso, Joey   Flint Hill 22.74 nwi 7  
10 Thomas, Deon   Bishop O'Connell 22.82 nwi 4  
5 Teyibo, Dosu   Barrie 22.86 nwi 8  
6 Yamb, Vianney   Model Secondary 22.94 nwi 2  
11 Hunter, Dominique   Wakefield 22.98 nwi 9  
12 Hernandez, Jesus   Herndon 23.11 nwi 4  
7 Green, John   St Stephens and 23.15 nwi 1  
13 Vines, Doug   Bishop Ireton 23.20 nwi 4  
8 Long, Billy   Paul VI 23.23 nwi 6  
14 Holmes, Mark   Bishop Ireton 23.29 nwi 9  
15 Spriggs, Robert   Bullis 23.39 nwi 2  
16 Simmons, Walter   Maret 23.43 nwi 3  
17 Beidleman, Benjamin   St Anselm's Abbe 23.49 nwi 6  
18 Moses, Jmaw   Edmund Burke 23.52 nwi 8  
19 Joyner, Marco   Herndon 23.53 nwi 7  
20 Cerritelli, Marco   St Anselm's Abbe 23.54 nwi 1  
21 Rich, Cory   St Albans 23.59 nwi 3  
22 Klain, Mike   Georgetown Day 23.69 nwi 8  
23 Deriggs, Anthony   Episcopal 23.79 nwi 7  
24 Tapparo, Robert   Landon 23.84 nwi 9  
25 Kimbers, Rick   McDonogh 24.04 nwi 1  
26 Grady, DaShawn   Wakefield 24.17 nwi 3  
9 Callahan, Alex   Flint Hill 24.38 nwi 5  
27 Phillips, Ben   Georgetown Day 24.39 nwi 6  
28 Wasserman, Paul   Maret 24.47 nwi 5  
29 Kalema, David   Episcopal 24.50 nwi 9  
30 Sade, Eric   St Albans 24.66 nwi 8  
31 Seifu, Matthew   Sidwell Friends 24.82 nwi 1  
32 Samuels, Clifford   Edmund Burke 25.36 nwi 2  
33 Travlee, Jerrod   Queen Anne (Clos 25.41 nwi 5  
34 Giacoman, Ulises   St Stephens and 25.48 nwi 1  
35 Murray, Malik   Queen Anne (Clos 25.56 nwi 6  
36 Gollub, Victor   Barrie 25.74 nwi 2  
37 George, Peter St.   Bishop O'Connell 25.79 nwi 7  
38 Henderson, Marcus   Gonzaga College 25.86 nwi 1  
39 Lewis, Jamal   Sidwell Friends 26.11 nwi 2  
40 Billingslea, Jeffrey   Potomac School 27.19 nwi 3  
41 Lee, Da'Mon   Washington Latin 28.54 nwi 5  
42 Dunston, Brandon   Washington Latin 29.33 nwi 4  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Harris, Cortlandt   Our Lady Of Good 48.47 2 10
2 Moran, Mark   Bishop O'Connell 50.13 2 8
3 Gross, Justin   McDonogh 51.05 1 6
4 Kamara, Mohammed   Model Secondary 51.32 1 5
5 Hunter, Dominique   Wakefield 51.61 1 4
6 Cerritelli, Marco   St Anselm's Abbe 51.70 2 3
7 Ferrara, Sam   Bishop Ireton 51.78 1 2
8 Ofray, Sage   Episcopal 51.96 1 1
9 Parker, Fritz   St Albans 51.98 2  
10 Bailey, Brandon   McDonogh 52.09 1  
11 Jones, Devin   Gonzaga College 53.10 2  
-- Sutton, Sean   Our Lady Of Good DQ 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Harris, Cortlandt   Our Lady Of Good 48.73 8  
2 Sutton, Sean   Our Lady Of Good 50.16 7  
3 Moran, Mark   Bishop O'Connell 51.00 3  
4 Cerritelli, Marco   St Anselm's Abbe 51.63 2  
9 Ofray, Sage   Episcopal 51.78 2  
10 Hunter, Dominique   Wakefield 51.90 2  
5 Jones, Devin   Gonzaga College 51.93 1  
11 Kamara, Mohammed   Model Secondary 52.08 8  
6 Parker, Fritz   St Albans 52.08 5  
7 Gross, Justin   McDonogh 52.17 4  
12 Bailey, Brandon   McDonogh 52.31 1  
13 Carroll, Jay   Bishop O'Connell 52.55 4  
8 Ferrara, Sam   Bishop Ireton 52.71 6  
14 Steele, John   Potomac School 52.74 3  
15 Moses, Jmaw   Edmund Burke 53.28 8  
16 Green, Aaron   Bullis 53.54 7  
17 Jones, AJ   Potomac School 53.93 6  
18 Berman, Jacob   Gonzaga College 54.40 7  
19 Dijk, Nick Van   St Anselm's Abbe 54.66 4  
20 Rotenberg, Chaz   Georgetown Day 54.85 3  
21 Gould, Paul   The Field School 55.02 5  
22 Grady, DaShawn   Wakefield 55.16 3  
23 Garey, Ryan   Bullis 55.34 6  
24 Sualino, William   Paul VI 55.37 4  
25 Fisher, Alex   Herndon 55.61 1  
26 Wasserman, Paul   Maret 56.52 7  
27 Powell, Sean   Paul VI 56.68 3  
28 Hinz, Michael   Sidwell Friends 56.81 1  
29 Gibson-Price, Jordan   Queen Anne (Clos 57.18 5  
30 Bolt, Dean   Queen Anne (Clos 57.26 3  
31 Spence, Max   St Stephens and 57.42 7  
32 Amasitau, Miracle   Model Secondary 58.36 2  
33 Caldwell, Brendan   Sidwell Friends 58.57 2  
34 Chestnut, Dominique   Flint Hill 59.39 2  
35 Gonzalez-Juarez, Carlos   Edmund Burke 1:00.80 1  
36 Jones, Travis   St Stephens and 1:00.81 6  
37 Azad, Hooman   Flint Hill 1:01.41 4  
38 Gollub, Victor   Barrie 1:01.97 8  
39 Lyons, Justin   Washington Latin 1:03.47 6  
40 Jones, Joshua   Washington Latin 1:05.53 5  
41 Jenkins, Cole   Barrie 1:13.42 7  
-- Youngberg, Jack   Bishop Ireton DQ 4  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Zouaimia, Yazid   Centreville 1:55.90 1 10
2 Zeiss, Ben   Gonzaga College 1:56.43 1 8
3 Andersen, Michael   Bishop Ireton 1:58.01 1 6
4 Greene, Kevin   Gonzaga College 1:58.33 1 5
5 Joseph, Ben   Georgetown Day 1:59.87 1 4
6 Smith, Alex   Episcopal 1:59.94 1 3
7 Heiner, Mattson   Centreville 2:00.16 1 2
8 Desai, Neal   McDonogh 2:00.58 1 1
9 Klain, Mike   Georgetown Day 2:01.13 1  
10 Bailey, Brandon   McDonogh 2:02.80 1  
11 Hightower, Mac   Landon 2:02.82 1  
12 Perlis, Daniel   Sidwell Friends 2:03.19 1  
13 Zaki, Omar   Herndon 2:03.21 1  
14 Wilson, Kyle   Sidwell Friends 2:04.60 1  
15 Klein, Andrei   St Albans 2:05.29 1  
16 Burns, Dan   Bishop Ireton 2:05.55 1  
17 Lane, Johnny   Flint Hill 2:05.65 1  
18 Oneill, Coleman   The Field School 2:06.52 1  
19 Dijk, Nick Van   St Anselm's Abbe 2:06.72 1  
20 Lynagh, John   Our Lady Of Good 2:06.76 1  
21 Pawlow, Greg   Flint Hill 2:07.18 1  
22 Merringold, Allen   Our Lady Of Good 2:08.02 1  
23 White, Tim   Herndon 2:08.64 1  
24 Bobola, Trevor   Episcopal 2:09.01 1  
25 Witkin, Matt   The Field School 2:09.74 1  
26 Harter, James   Potomac School 2:10.23 1  
27 Gillis, Brennan   St Albans 2:10.71 1  
28 Zhu, Henry   Landon 2:10.80 1  
29 Green, Aaron   Bullis 2:11.33 1  
30 Conrad, Simon   Edmund Burke 2:11.38 1  
31 Acevedo, Andres   St Anselm's Abbe 2:12.01 1  
32 Kaplan, Jack   Potomac School 2:12.07 1  
33 Graham, Kyle   Maret 2:13.30 1  
34 Holleran, Keith   Bishop O'Connell 2:13.71 1  
35 Frerichs, Luke   St Stephens and 2:14.36 1  
36 Bramble, Lloyd   Queen Anne (Clos 2:14.78 1  
37 Whitesell, Frank   Bishop O'Connell 2:15.00 1  
38 Firman, Jacob   Wakefield 2:15.89 1  
39 Muskett, Mike   Paul VI 2:16.45 1  
40 Johnson, William   Queen Anne (Clos 2:20.49 1  
41 Kirk, Lawrence   Edmund Burke 2:21.47 1  
42 Kelley, Matthew   St Stephens and 2:21.85 1  
43 Taylor, Matt   Maret 2:23.70 1  
44 Finley, Brian   Washington Latin 2:26.68 1  
45 Rodriguez, Jose   Wakefield 2:26.84 1  
46 Mosley, Joseph   Model Secondary 2:27.00 1  
47 Bass, Jeff   Bullis 2:33.24 1  
48 Earnhardt, David   Barrie 2:38.73 1  
49 Jones, Joshua   Washington Latin 2:40.76 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 McGowan, John   Sidwell Friends 4:18.37 1 10
2 Harrison, Tom   St Albans 4:21.03 1 8
3 Tallerico, Thomas   Our Lady Of Good 4:23.94 1 6
4 Jasper, Jack   Herndon 4:26.31 1 5
5 Crozier, Mike   Gonzaga College 4:28.15 1 4
6 Adams, JB   St Albans 4:28.88 1 3
7 Sneeringer, David   Maret 4:29.13 1 2
8 Freeling, Sam   Georgetown Day 4:29.18 1 1
9 Lee, Chan Young   Centreville 4:32.78 1  
10 Jones, Chris   Centreville 4:34.01 1  
11 Riely, Jack   Our Lady Of Good 4:35.07 1  
12 Conrad, Simon   Edmund Burke 4:35.45 1  
13 Butt, Ian   McDonogh 4:37.21 1  
14 Kim, Matthew   Sidwell Friends 4:38.71 1  
15 Messerschmidt, Connor   Paul VI 4:38.93 1  
16 Weiner, Jake   McDonogh 4:40.48 1  
17 Ross, Campbell   Potomac School 4:43.50 1  
18 Hunsaker, Troy   Herndon 4:45.98 1  
19 Max, Ben   Georgetown Day 4:47.18 1  
20 Weldu, Alula   Wakefield 4:48.24 1  
21 Hadley, Gregory   The Heights 4:48.34 1  
22 Chalkley, Shephard   Episcopal 4:51.72 1  
23 Hepburn, Colin   Edmund Burke 4:52.25 1  
24 Winkleman, Jay   The Field School 4:53.19 1  
25 Costigan, Murphy   Bishop Ireton 4:53.55 1  
26 Acevedo, Andres   St Anselm's Abbe 4:54.50 1  
27 Heizer, Chris   Flint Hill 4:56.34 1  
28 Gigliotti, Nicholas   Bishop O'Connell 4:59.60 1  
29 Brill, Adam   Landon 5:00.21 1  
30 Reidy, Kevin   Bishop O'Connell 5:00.41 1  
31 Kelley, Matthew   St Stephens and 5:01.58 1  
32 Stohlman, James   Paul VI 5:02.72 1  
33 Herrick, James   The Heights 5:03.25 1  
34 Bollinger, Matthew   St Anselm's Abbe 5:03.40 1  
35 Allen, Nick   The Field School 5:04.01 1  
36 Taylor, Matt   Maret 5:05.95 1  
37 Stier, Arthur   Bishop Ireton 5:06.47 1  
38 Love, Jake   Episcopal 5:06.92 1  
39 Bass, Jeff   Bullis 5:10.58 1  
40 Frerichs, Luke   St Stephens and 5:11.65 1  
41 Lynch, Anthony   Flint Hill 5:18.02 1  
42 Fleming, Darion   Wakefield 5:21.60 1  
43 Harvey, Duncan   Landon 5:24.02 1  
44 Elmaani, Amir   Bullis 5:24.23 1  
45 Earnhardt, David   Barrie 5:44.25 1  
46 Anderson, Chris   Model Secondary 6:01.34 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Graves, Kyle   Our Lady Of Good 9:10.53 1 10
2 Ledder, Bill   Gonzaga College 9:18.41 1 8
3 Harrison, Tom   St Albans 9:24.73 1 6
4 Durling, Jamie   St Albans 9:27.85 1 5
5 McGowan, John   Sidwell Friends 9:31.55 1 4
6 Leibold, Colin   Gonzaga College 9:31.73 1 3
7 Sneeringer, David   Maret 9:49.69 1 2
8 Kelly, Robert   Centreville 9:58.90 1 1
9 Kim, Matthew   Sidwell Friends 9:59.50 1  
10 Fitzgerld, Michael   Our Lady Of Good 10:03.44 1  
11 Conrad, Simon   Edmund Burke 10:07.41 1  
12 Ross, Campbell   Potomac School 10:14.28 1  
13 Metz, Peter   Georgetown Day 10:19.79 1  
14 Samet, Daniel   Georgetown Day 10:23.25 1  
15 O'Connor, Liam   Bishop Ireton 10:25.12 1  
16 Hadley, Gregory   The Heights 10:30.18 1  
17 Belo, Jack   Herndon 10:37.45 1  
18 Hepburn, Colin   Edmund Burke 10:42.22 1  
19 Marotta, Tom   Centreville 10:48.04 1  
20 Kaplan, Jack   Potomac School 10:49.72 1  
21 Tyrpak, Matt   Bishop O'Connell 10:50.75 1  
22 Moniz, Ben   St Anselm's Abbe 10:55.88 1  
23 Stella, John   Bishop O'Connell 10:58.78 1  
24 Burns, Billy   Bishop Ireton 11:00.44 1  
25 Weldu, Alula   Wakefield 11:00.71 1  
26 Allen, Nick   The Field School 11:03.16 1  
27 Taylor, Matt   Maret 11:10.42 1  
28 Acevedo, Andres   St Anselm's Abbe 11:18.22 1  
29 Lynch, Anthony   Flint Hill 11:25.89 1  
30 wessell, jack   Paul VI 11:30.28 1  
31 Firman, Jacob   Wakefield 11:35.93 1  
32 Carlsrom, Matthew   Paul VI 11:50.12 1  
-- Anderson, Chris   Model Secondary DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Shepperd, Aaron   Gonzaga College 14.28 2 10
2 Turner, Chase   Bishop O'Connell 14.64 2 8
3 Gross, Justin   McDonogh 14.73 2 6
4 Fletcher-hill, Paul   McDonogh 15.47 2 5
5 Little, KaQuan   Bullis 15.53 1 4
6 Martin, Kyle   Our Lady Of Good 15.61 1 3
7 Brown, Garrett   Maret 16.16 1 2
8 Sorenson, Isaac   Maret 16.41 2 1
9 Chockley, Wil   St Albans 16.67 1  
10 Sandel, Jamie   Sidwell Friends 16.87 1  
11 Molock, Jelani   St Stephens and 17.80 2  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Shepperd, Aaron   Gonzaga College 14.22 6  
2 Gross, Justin   McDonogh 15.12 5  
3 Turner, Chase   Bishop O'Connell 15.16 3  
4 Molock, Jelani   St Stephens and 15.37 2  
5 Fletcher-hill, Paul   McDonogh 15.47 1  
7 Little, KaQuan   Bullis 15.58 1  
8 Martin, Kyle   Our Lady Of Good 15.91 3  
9 Brown, Garrett   Maret 16.06 6  
10 Asencio, Nick   Centreville 16.19 5  
6 Sorenson, Isaac   Maret 16.38 4  
11 Chockley, Wil   St Albans 16.66 3  
12 Sandel, Jamie   Sidwell Friends 16.95 1  
13 Brown, Steven   Queen Anne (Clos 17.08 5  
14 Truong, Kevin   Herndon 17.55 6  
15 Fuentes, Brian   Herndon 17.67 4  
16 Saylor, Adrian   Model Secondary 17.82 2  
17 Fuller, Kendall   Our Lady Of Good 17.94 2  
18 Hanif, Yousef   Centreville 18.65 1  
19 Zheng, Kaihua   Sidwell Friends 18.99 3  
20 Nixon, Will   Paul VI 19.33 2  
21 Smith, Chris   St Albans 19.35 6  
22 Kunst, Ben   Georgetown Day 19.36 5  
23 Mungai, Chang-Wu   St Anselm's Abbe 20.08 4  
24 Billingslea, Jeffrey   Potomac School 20.56 1  
25 Denny, Andrew   Bishop Ireton 20.67 2  
26 Tanenbaum, Grant   The Field School 20.69 4  
27 Meyer, Daniel   Georgetown Day 21.12 3  
28 Andrade, Raul   Wakefield 21.66 1  
-- Pittman, Eric   Gonzaga College FS 4  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, Stacey   Gonzaga College 39.16 2 10
2 Molock, Jelani   St Stephens and 40.20 2 8
3 Fletcher-hill, Paul   McDonogh 40.71 2 6
4 Sorenson, Isaac   Maret 40.85 2 5
5 Shepperd, Aaron   Gonzaga College 41.00 2 4
6 Turner, Chase   Bishop O'Connell 41.13 1 3
7 Little, KaQuan   Bullis 41.23 2 2
8 Brown, Garrett   Maret 41.60 1 1
9 Townley, BJ   Bishop Ireton 42.31 1  
10 Colbert, Stephon   Our Lady Of Good 42.58 1  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Robinson, Stacey   Gonzaga College 39.27 7  
2 Shepperd, Aaron   Gonzaga College 40.41 5  
3 Little, KaQuan   Bullis 40.65 2  
4 Fletcher-hill, Paul   McDonogh 41.25 3  
5 Molock, Jelani   St Stephens and 41.30 6  
6 Sorenson, Isaac   Maret 41.57 4  
7 Brown, Garrett   Maret 41.73 1  
8 Turner, Chase   Bishop O'Connell 41.74 7  
9 Colbert, Stephon   Our Lady Of Good 42.22 5  
10 Townley, BJ   Bishop Ireton 42.76 7  
11 Levy, Chris   Bishop Ireton 43.65 4  
11 Brown, Steven   Queen Anne (Clos 43.65 5  
13 Sandel, Jamie   Sidwell Friends 43.69 2  
14 Mazlan, Shariff   Herndon 43.94 3  
15 Truong, Kevin   Herndon 44.00 6  
15 Moses, Jmaw   Edmund Burke 44.00 7  
17 Shipley, Alex   Flint Hill 44.14 4  
18 Chockley, Wil   St Albans 44.29 2  
19 Wu, Jun   Episcopal 44.40 3  
20 Belin, Malcolm   McDonogh 44.70 1  
21 Asencio, Nick   Centreville 44.99 6  
22 Joseph, Foster   Episcopal 45.19 7  
23 Philogene, Alix   Our Lady Of Good 45.26 3  
24 Nixon, Will   Paul VI 45.40 6  
25 Chao, Thomas   Bullis 45.64 5  
26 Zheng, Kaihua   Sidwell Friends 45.71 6  
27 Kunst, Ben   Georgetown Day 46.16 1  
28 Smith, Chris   St Albans 46.48 2  
29 Chaing, Randy   Centreville 48.29 5  
30 Eppler, Alex   Georgetown Day 48.34 3  
31 Saylor, Adrian   Model Secondary 48.37 3  
32 Sen, Josh   Potomac School 50.82 2  
33 Andrade, Raul   Wakefield 51.91 4  
34 Gibson-Price, Jordan   Queen Anne (Clos 52.54 1  
35 Heyer, Chris   Flint Hill 52.73 5  
36 Tarplin, Sam   Potomac School 57.38 6  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Gonzaga College 43.50 5 10
2 Relay Team   Bishop Ireton 43.81 5 8
3 Relay Team   Herndon 43.84 5 6
4 Relay Team   St Albans 44.25 4 5
5 Relay Team   Bullis 44.35 4 4
6 Relay Team   Paul VI 44.71 4 3
7 Relay Team   Landon 44.74 4 2
8 Relay Team   St Stephens and 44.79 4 1
9 Relay Team   Maret 45.42 3  
10 Relay Team   McDonogh 45.53 5  
11 Relay Team   Centreville 45.56 3  
12 Relay Team   Episcopal 45.64 5  
13 Relay Team   Model Secondary 45.77 2  
14 Relay Team   Wakefield 46.10 3  
15 Relay Team   Sidwell Friends 46.66 3  
16 Relay Team   Georgetown Day 47.11 2  
17 Relay Team   Queen Anne (Clos 47.21 2  
18 Relay Team   St Anselm's Abbe 48.19 2  
19 Relay Team   Washington Latin 50.21 1  
20 Relay Team   Flint Hill 50.99 3  
21 Relay Team   Barrie 52.03 1  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Our Lady Of Good 1:27.95 4 10
2 Relay Team   Gonzaga College 1:31.53 4 8
3 Relay Team   Herndon 1:33.36 4 6
4 Relay Team   Bullis 1:33.69 4 5
5 Relay Team   Landon 1:33.83 3 4
6 Relay Team   Paul VI 1:34.45 4 3
7 Relay Team   McDonogh 1:35.17 3 2
8 Relay Team   Model Secondary 1:35.22 1 1
9 Relay Team   Flint Hill 1:37.73 3  
10 Relay Team   Episcopal 1:37.97 2  
11 Relay Team   Bishop Ireton 1:38.02 3  
12 Relay Team   Georgetown Day 1:38.11 3  
13 Relay Team   St Anselm's Abbe 1:38.86 2  
14 Relay Team   St Albans 1:39.28 3  
15 Relay Team   Sidwell Friends 1:44.50 2  
16 Relay Team   Maret 1:45.66 2  
17 Relay Team   Potomac School 1:48.97 1  
18 Relay Team   Washington Latin 1:51.28 1  
19 Relay Team   Barrie 1:58.77 1  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Gonzaga College 3:29.12 4 10
2 Relay Team   Bishop Ireton 3:29.21 4 8
3 Relay Team   Centreville 3:30.22 4 6
4 Relay Team   Potomac School 3:32.69 4 5
5 Relay Team   Georgetown Day 3:33.34 4 4
6 Relay Team   Bishop O'Connell 3:34.30 2 3
7 Relay Team   Model Secondary 3:35.05 2 2
8 Relay Team   St Albans 3:35.43 3 1
9 Relay Team   Herndon 3:35.83 3  
10 Relay Team   Maret 3:39.21 3  
11 Relay Team   Sidwell Friends 3:39.57 2  
12 Relay Team   Episcopal 3:41.36 2  
13 Relay Team   The Field School 3:41.92 2  
14 Relay Team   Paul VI 3:43.65 3  
15 Relay Team   Flint Hill 3:47.55 3  
16 Relay Team   St Anselm's Abbe 3:48.45 1  
17 Relay Team   St Stephens and 3:51.59 1  
18 Relay Team   Edmund Burke 3:53.46 1  
19 Relay Team   Washington Latin 4:07.31 1  
20 Relay Team   Barrie 4:44.25 1  
-- Relay Team   Our Lady Of Good DQ 4  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Gonzaga College 7:58.91 1 10
2 Relay Team   Centreville 8:23.82 1 8
3 Relay Team   Episcopal 8:25.93 1 6
4 Relay Team   Our Lady Of Good 8:26.43 1 5
5 Relay Team   Potomac School 8:31.84 1 4
6 Relay Team   Paul VI 8:33.36 1 3
7 Relay Team   Bishop Ireton 8:34.27 1 2
8 Relay Team   Georgetown Day 8:41.66 1 1
9 Relay Team   St Albans 8:42.06 1  
10 Relay Team   Herndon 8:44.87 1  
11 Relay Team   Landon 8:45.90 1  
12 Relay Team   Bishop O'Connell 8:47.12 1  
13 Relay Team   St Anselm's Abbe 9:13.10 1  
14 Relay Team   Sidwell Friends 9:19.70 1  
15 Relay Team   St Stephens and 9:26.79 1  
16 Relay Team   Flint Hill 9:33.53 1  
17 Relay Team   The Field School 9:37.64 1  
18 Relay Team   Maret 9:56.52 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Serafenas, Thor   Our Lady Of Good 56-02.75(17.14m) 1 10
2 Nguyen, Kirk   Herndon 47-03.75(14.42m) 1 8
3 Moore, Chris   Gonzaga College 45-07.75(13.91m) 1 6
4 Jones, Mike   Episcopal 43-11.25(13.39m) 1 5
5 Mariano, Vincent   Episcopal 43-10.00(13.36m) 1 4
6 Congo, Grey   Gonzaga College 43-00.50(13.12m) 1 3
7 Knowles, Daniel   Our Lady Of Good 41-06.50(12.66m) 1 2
8 Thermil, Ryan   St Stephens and 41-00.25(12.50m) 1 1
9 Johnson, Marquis   St Albans 39-06.50(12.05m) 1  
9 Bramble, Lloyd   Queen Anne (Clos 39-06.50(12.05m) 1  
11 Cohen, Sam   Flint Hill 39-05.00(12.01m) 1  
12 Jimoh, Tayo   Georgetown Day 38-11.50(11.87m) 1  
13 Smolik, Ricardo   Model Secondary 37-08.00(11.48m) 1  
14 Denny, Andrew   Bishop Ireton 35-08.75(10.89m) 1  
15 Rivera, Peter   Herndon 35-03.75(10.76m) 1  
16 Nadeau-Rifkin, Tim   Edmund Burke 34-07.50(10.55m) 1  
17 Simpson, Ren   Flint Hill 34-04.00(10.46m) 1  
18 Liu, Nick   Sidwell Friends 33-10.50(10.33m) 1  
19 Kennedy, Quentin   Centreville 33-06.50(10.22m) 1  
20 Tucker-Green, Bryant   Bullis 33-02.25(10.12m) 1  
21 Overstreet, Jack   Potomac School 32-04.00(9.86m) 1  
22 Opong-Wadee, Edmund   Maret 31-09.25(9.68m) 1  
23 Plummer, Emmanuel   Barrie 27-04.50(8.34m) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Serafenas, Thor   Our Lady Of Good 170-01(51.84m) 1 10
2 Nguyen, Kirk   Herndon 146-07(44.68m) 1 8
3 Lynch, Thomas   Gonzaga College 146-02(44.55m) 1 6
4 Jones, Mike   Episcopal 120-02(36.63m) 1 5
5 Downs, Joe   St Anselm's Abbe 115-10(35.31m) 1 4
6 Mormonn, Ben   McDonogh 112-07(34.32m) 1 3
7 Moore, Chris   Gonzaga College 112-04(34.24m) 1 2
8 Lindsay, Joe   St Stephens and 111-11(34.11m) 1 1
9 Crutchfield, Eli   Our Lady Of Good 110-03(33.60m) 1  
10 Omorogieva, William   St Albans 108-11(33.20m) 1  
11 Milton, Nathan   Centreville 108-09(33.15m) 1  
12 Shelley, Nick   St Albans 101-06(30.94m) 1  
13 Jimoh, Tayo   Georgetown Day 100-02(30.53m) 1  
14 Kennedy, Quentin   Centreville 99-05(30.30m) 1  
15 McCormick, Luke   St Anselm's Abbe 98-05(30.00m) 1  
16 Simpson, Ryan   Maret 98-04(29.97m) 1  
17 Gibbons, Tier   Episcopal 97-04(29.67m) 1  
18 Herrick, James   The Heights 96-03(29.34m) 1  
19 Plummer, Emmanuel   Barrie 95-06(29.11m) 1  
20 Newcomer, Jeff   Herndon 93-08(28.55m) 1  
21 Simpson, Ren   Flint Hill 91-10(27.99m) 1  
22 Overstreet, Jack   Potomac School 91-07(27.91m) 1  
23 Wells, Trenton   Georgetown Day 90-09(27.66m) 1  
24 Liu, Nick   Sidwell Friends 90-01(27.46m) 1  
25 Nadeau-Rifkin, Tim   Edmund Burke 88-04(26.92m) 1  
26 weston, matthew   St Stephens and 86-03(26.29m) 1  
27 DeLeon, Niko   The Field School 84-07(25.78m) 1  
28 Kirsch, Nicky   Sidwell Friends 82-11(25.27m) 1  
29 Smolik, Ricardo   Model Secondary 80-02(24.43m) 1  
30 Daubresse, Theo   Bishop Ireton 77-03(23.55m) 1  
31 Opong-Wadee, Edmund   Maret 77-02(23.52m) 1  
32 Tucker-Green, Bryant   Bullis 76-07(23.34m) 1  
33 Flood, David   Bullis 76-04(23.27m) 1  
34 Manley, Jacob   Bishop Ireton 70-03(21.41m) 1  
35 Lindsey, Dwayne   Barrie 68-09(20.96m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kalema, David   Episcopal 6-03.00(1.91m) 1 10
2 Kuzmik, Ian   Potomac School 6-00.00(1.83m) 1 8
3 Benton, Joe   Flint Hill 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Pinkney, Azain   Gonzaga College 5-10.00(1.78m) 1 5
5 Simpson, Ryan   Maret 5-10.00(1.78m) 1 4
6 Badji, Dominique   Episcopal 5-10.00(1.78m) 1 3
7 Berman, Jacob   Gonzaga College 5-10.00(1.78m) 1 2
10 Townley, BJ   Bishop Ireton 5-08.00(1.73m) 1  
11 Schow, Josh   Herndon 5-08.00(1.73m) 1  
12 O'Donnell, John   Paul VI 5-08.00(1.73m) 1  
8 Campbell, Anthony   Georgetown Day 5-08.00(1.73m) 1 1
9 Levy, Chris   Bishop Ireton 5-08.00(1.73m) 1  
13 Edwards, Alex   St Stephens and 5-06.00(1.68m) 1  
13 Czerwiec, Jason   Bullis 5-06.00(1.68m) 1  
15 Hanif, Yousef   Centreville 5-06.00(1.68m) 1  
15 Turner, Chase   Bishop O'Connell 5-06.00(1.68m) 1  
17 Giguere, Daniel   Flint Hill 5-06.00(1.68m) 1  
18 Augustine, Robert   Georgetown Day 5-06.00(1.68m) 1  
19 Salmon, David   Paul VI 5-04.00(1.63m) 1  
20 Crenshaw, Chan   Herndon 5-04.00(1.63m) 1  
-- Warren, David   Bullis NH(--) 1  
-- Parcells, Robert   Model Secondary NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Odenyo, Archie   Episcopal 22-05.25(6.84m) nwi 1 10
2 Robinson, Stacey   Gonzaga College 22-02.25(6.76m) nwi 1 8
3 Teyibo, Dosu   Barrie 21-07.50(6.59m) nwi 1 6
4 Lewis, Jamal   Sidwell Friends 21-05.75(6.55m) nwi 1 5
5 Hunter, Dominique   Wakefield 20-07.00(6.27m) nwi 1 4
6 Naylor, James   Paul VI 20-00.50(6.11m) nwi 1 3
7 Spriggs, Robert   Bullis 19-11.75(6.09m) nwi 1 2
8 Brown, Steven   Queen Anne (Clos 19-10.00(6.05m) nwi 1 1
9 Robert, Cameron   Georgetown Day 19-07.75(5.99m) nwi 1  
10 Nawaz, Maaz   Herndon 19-06.00(5.94m) nwi 1  
11 Hazel, Joe   Bullis 19-05.50(5.93m) nwi 1  
12 Holmes, Mark   Bishop Ireton 19-01.50(5.83m) nwi 1  
13 Benton, Joe   Flint Hill 19-00.00(5.79m) nwi 1  
14 Dunbar, Rajee   Gonzaga College 18-11.00(5.77m) nwi 1  
15 Koroulakis, Denny   St Anselm's Abbe 18-08.25(5.70m) nwi 1  
16 Yamb, Vianney   Model Secondary 18-07.50(5.68m) nwi 1  
17 Edwards, Alex   St Stephens and 18-06.50(5.65m) nwi 1  
18 Adala-Moto, Arnaud   Episcopal 18-04.75(5.61m) nwi 1  
19 Kuzmik, Ian   Potomac School 18-04.50(5.60m) nwi 1  
20 Tucker, Dominique   St Albans 18-02.75(5.56m) nwi 1  
21 Marshall, Jordan   Landon 18-02.50(5.55m) nwi 1  
21 Campbell, Anthony   Georgetown Day 18-02.50(5.55m) nwi 1  
23 Vines, Doug   Bishop Ireton 18-02.00(5.54m) nwi 1  
23 Graham, Kyle   Maret 18-02.00(5.54m) nwi 1  
25 Kyei, Alex   Barrie 18-01.00(5.51m) nwi 1  
25 Tamen, Zach   Maret 18-01.00(5.51m) nwi 1  
27 Bramble, Lloyd   Queen Anne (Clos 18-00.75(5.51m) nwi 1  
28 Long, Billy   Paul VI 17-11.50(5.47m) nwi 1  
29 Taylor, Thomas   Wakefield 17-01.50(5.22m) nwi 1  
30 Potts, Tony   Herndon 16-10.00(5.13m) nwi 1  
31 Martin, Brett   Centreville 16-05.50(5.02m) nwi 1  
32 Keegan, James   St Anselm's Abbe 16-03.50(4.97m) nwi 1  
33 DeLeon, Niko   The Field School 15-11.75(4.87m) nwi 1  
34 Fraser, Jordan   Washington Latin 15-09.00(4.80m) nwi 1  
35 Kelleher-Brozost, Tucker   The Field School 15-07.75(4.77m) nwi 1  
36 Finley, Brian   Washington Latin 15-05.50(4.71m) nwi 1  
37 Weidig, Partick   Model Secondary 11-05.50(3.49m) nwi 1  
-- Lane, Johnny   Flint Hill DQ(--) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Robinson, Stacey   Gonzaga College 45-07.50(13.91m) nwi 1 10
2 Teyibo, Dosu   Barrie 43-11.25(13.39m) nwi 1 8
3 Evans, Brendan   Potomac School 43-09.00(13.34m) nwi 1 6
4 Levy, Chris   Bishop Ireton 43-04.00(13.21m) nwi 1 5
5 Shepperd, Aaron   Gonzaga College 43-03.50(13.20m) nwi 1 4
6 Koroulakis, Denny   St Anselm's Abbe 42-11.00(13.08m) nwi 1 3
7 Bracey, Brian   St Stephens and 42-05.00(12.93m) nwi 1 2
8 Odenyo, Archie   Episcopal 42-01.50(12.84m) nwi 1 1
9 Mazlan, Shariff   Herndon 41-05.50(12.64m) nwi 1  
10 Adala-Moto, Arnaud   Episcopal 41-01.25(12.53m) nwi 1  
11 Townley, BJ   Bishop Ireton 40-04.50(12.31m) nwi 1  
12 Hazel, Joe   Bullis 40-04.25(12.30m) nwi 1  
13 Warren, David   Bullis 40-03.50(12.28m) nwi 1  
14 Benton, Joe   Flint Hill 39-11.50(12.18m) nwi 1  
15 Edwards, Alex   St Stephens and 39-04.50(12.00m) nwi 1  
16 Campbell, Anthony   Georgetown Day 39-01.50(11.93m) nwi 1  
17 Asencio, Nick   Centreville 39-00.50(11.90m) nwi 1  
18 Long, Billy   Paul VI 38-04.50(11.70m) nwi 1  
19 Bramble, Lloyd   Queen Anne (Clos 38-03.50(11.67m) nwi 1  
20 Nawaz, Maaz   Herndon 38-02.00(11.63m) nwi 1  
21 Kur, Alexander   Potomac School 37-09.00(11.51m) nwi 1  
22 Robert, Cameron   Georgetown Day 37-08.00(11.48m) nwi 1  
23 Tucker, Dominique   St Albans 37-03.00(11.35m) nwi 1  
24 Kyei, Alex   Barrie 36-07.50(11.16m) nwi 1  
25 Heizer, Chris   Flint Hill 34-10.50(10.63m) nwi 1  
26 Keegan, James   St Anselm's Abbe 34-06.00(10.52m) nwi 1  
-- Saylor, Adrian   Model Secondary ND(--) nwi 1  
-- Weidig, Partick   Model Secondary ND(--) nwi 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peter, Carina   Herndon 12.26 nwi 2 10
2 Robinson, Jasmine   McDonogh 12.33 nwi 2 8
3 DeLeon, Sierra   Maret 12.57 nwi 2 6
4 Robinson, Alana   McDonogh 12.63 nwi 2 5
5 Scott, Jasmine   Bullis 12.69 nwi 2 4
6 Tillman, Kelsey   Georgetown Visit 12.73 nwi 2 3
7 Bullock, Terri   Georgetown Visit 12.83 nwi 1 2
8 Reid, Mya   St Stephens and 13.08 nwi 1 0.50
8 Bond, Nicole   Bishop Ireton 13.08 nwi 1 0.50
10 Johnson, Bria   Holton-Arms 13.22 nwi 1  
11 Parker, Valerie   Edmund Burke 13.53 nwi 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Peter, Carina   Herndon 12.45 nwi 9  
2 Robinson, Jasmine   McDonogh 12.56 nwi 10  
3 Robinson, Alana   McDonogh 12.61 nwi 5  
4 Tillman, Kelsey   Georgetown Visit 12.66 nwi 1  
5 DeLeon, Sierra   Maret 12.70 nwi 3  
6 Scott, Jasmine   Bullis 12.81 nwi 4  
7 Bullock, Terri   Georgetown Visit 12.90 nwi 2  
8 Reid, Mya   St Stephens and 13.11 nwi 6  
8 Bond, Nicole   Bishop Ireton 13.11 nwi 6  
12 Johnson, Bria   Holton-Arms 13.17 nwi 4  
13 Gill, Alyssa   Stone Ridge Sch 13.18 nwi 3  
14 Carter, Jillian   Barrie 13.27 nwi 2  
15 Pendergast, Taylor   Our Lady Of Good 13.31 nwi 2  
16 Ferrer, Abby   Oakcrest 13.34 nwi 10  
17 Burke, Ariel   Bullis 13.36 nwi 10  
10 Robinson, Bethany   Sidwell Friends 13.37 nwi 8  
18 Schaal, Erin   Paul VI 13.40 nwi 9  
19 Melendez, Angelica   Oakcrest 13.41 nwi 1  
20 Jones, Azsanai   The Field School 13.42 nwi 8  
20 Goldstein, Jill   Paul VI 13.42 nwi 2  
11 Parker, Valerie   Edmund Burke 13.46 nwi 7  
22 Williams, Rachel   Holton-Arms 13.46 nwi 1  
23 Richmond, Channel   Our Lady Of Good 13.47 nwi 5  
24 Nasca, Shannon   Bishop O'Connell 13.48 nwi 3  
24 Brown, Ashley   Queen Anne (Clos 13.48 nwi 6  
26 Salcido, Valerie   National Cathedr 13.52 nwi 7  
27 McKeython, Aja   Georgetown Day 13.56 nwi 7  
28 Ford, Simone   Georgetown Day 13.58 nwi 3  
29 Franck, Naomi   The Field School 13.61 nwi 3  
30 Proctor, Chelsea   Herndon 13.64 nwi 9  
31 Frech, Jessica   Connelly School 13.66 nwi 9  
32 Clancy, Camille   Stone Ridge Sch 13.72 nwi 5  
33 pontone, katie   Madeira 13.76 nwi 1  
33 Dove, Caroline   Potomac School 13.76 nwi 6  
35 Griswold, Olivia   Episcopal 13.78 nwi 4  
36 Verrilli, Jordan   Sidwell Friends 13.82 nwi 10  
37 Marotta, Mari   Centreville 13.85 nwi 10  
38 Lawrence, Darnee   Madeira 13.94 nwi 8  
39 Hillard, Diane   Model Secondary 14.05 nwi 8  
40 Duong, Solange   Centreville 14.09 nwi 9  
41 Wheeler, Rebecca   Potomac School 14.14 nwi 7  
42 Cole, Paige   Flint Hill 14.23 nwi 6  
43 Williams, Katarina   St Stephens and 14.35 nwi 1  
43 Henderson, Brooke   Bishop O'Connell 14.35 nwi 4  
45 Pearson, Julianne   Connelly School 14.40 nwi 6  
46 Hyater-Davis, Kendra   Barrie 14.45 nwi 2  
47 Spivey, Malika   Model Secondary 14.47 nwi 5  
48 Dowling, Elena   Maret 14.69 nwi 1  
49 Jallow, Mariama   Flint Hill 14.91 nwi 4  
50 Kinoshita, Satowa   National Cathedr 14.93 nwi 2  
51 Daniel, Regina   Queen Anne (Clos 15.24 nwi 5  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Peter, Carina   Herndon 25.37 nwi 2 10
2 DeLeon, Sierra   Maret 25.64 nwi 2 8
3 Bullock, Terri   Georgetown Visit 25.87 nwi 2 6
4 Glaser, Jordyn   McDonogh 25.92 nwi 2 5
5 Crutchfield, Adrienne   Our Lady Of Good 26.10 nwi 1 4
6 Campbell, Dominique   Georgetown Day 26.18 nwi 2 3
7 Nickens, Chloe   Stone Ridge Sch 26.20 nwi 2 2
8 Reid, Mya   St Stephens and 26.45 nwi 1 1
9 Mejia, Jessica   Centreville 26.66 nwi 1  
10 Scott, Jasmine   Bullis 26.96 nwi 1  
11 Farrell, Jennifer   Stone Ridge Sch 27.25 nwi 1  
-- Tillman, Kelsey   Georgetown Visit DNF nwi 1  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 DeLeon, Sierra   Maret 25.70 nwi 7  
2 Peter, Carina   Herndon 25.72 nwi 9  
3 Glaser, Jordyn   McDonogh 25.73 nwi 8  
4 Nickens, Chloe   Stone Ridge Sch 25.89 nwi 5  
5 Campbell, Dominique   Georgetown Day 25.97 nwi 1  
6 Bullock, Terri   Georgetown Visit 26.05 nwi 6  
11 Tillman, Kelsey   Georgetown Visit 26.25 nwi 5  
7 Crutchfield, Adrienne   Our Lady Of Good 26.26 nwi 2  
12 Mejia, Jessica   Centreville 26.30 nwi 2  
8 Scott, Jasmine   Bullis 26.32 nwi 10  
9 Reid, Mya   St Stephens and 26.37 nwi 4  
13 Osei, Ama   Bullis 26.79 nwi 4  
14 Bond, Nicole   Bishop Ireton 26.80 nwi 6  
15 Christian, Jessie   Georgetown Day 26.94 nwi 10  
10 Farrell, Jennifer   Stone Ridge Sch 26.95 nwi 3  
16 Franco, Therese   Oakcrest 27.04 nwi 6  
16 Kew, Caroline   Paul VI 27.04 nwi 1  
18 Berkman, Natalie   Holton-Arms 27.08 nwi 8  
19 Johnson, Bria   Holton-Arms 27.18 nwi 8  
20 Ferrer, Abby   Oakcrest 27.41 nwi 1  
21 Cowden, Allyson   Paul VI 27.44 nwi 5  
22 Robinson, Bethany   Sidwell Friends 27.49 nwi 9  
23 Luna, Valery   Centreville 27.51 nwi 8  
24 Enweze, Ashley   Our Lady Of Good 27.59 nwi 9  
25 Frech, Jessica   Connelly School 27.85 nwi 3  
26 Jefferson, Maya   Queen Anne (Clos 27.89 nwi 5  
27 Salcido, Valerie   National Cathedr 28.03 nwi 6  
28 Jones, Azsanai   The Field School 28.38 nwi 3  
29 Scott, Jada   St Stephens and 28.49 nwi 7  
30 Delgado, Brandi   Herndon 28.52 nwi 7  
31 Raiford, Brittany   Wakefield 28.65 nwi 10  
32 Jones, Jasmine   Episcopal 28.81 nwi 8  
33 Franck, Naomi   The Field School 28.97 nwi 4  
34 Altreuter, Stephanie   Flint Hill 29.10 nwi 7  
34 Nasca, Shannon   Bishop O'Connell 29.10 nwi 2  
36 Hillard, Diane   Model Secondary 29.42 nwi 1  
37 Sweatman, Marlo   Flint Hill 29.52 nwi 10  
38 Stewart, Dejah   Queen Anne (Clos 29.61 nwi 1  
39 Dowling, Elena   Maret 29.63 nwi 2  
40 Pearson, Julianne   Connelly School 29.68 nwi 9  
41 Lawrence, Darnee   Madeira 29.70 nwi 5  
42 Hyater-Davis, Kendra   Barrie 30.04 nwi 3  
43 Parker, Valerie   Edmund Burke 30.26 nwi 2  
44 Lyerly, Haley   Episcopal 30.39 nwi 8  
45 Spivey, Malika   Model Secondary 30.47 nwi 5  
46 Henderson, Brooke   Bishop O'Connell 31.44 nwi 3  
47 Chism, Shade   Washington Latin 31.67 nwi 6  
48 Taylor, Jazzy   Barrie 32.36 nwi 4  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Robinson, Jasmine   McDonogh 56.88 2 10
2 Campbell, Dominique   Georgetown Day 57.66 2 8
3 Glaser, Jordyn   McDonogh 58.02 2 6
4 Tigani, Elise   Georgetown Visit 59.18 2 5
5 Brandt, Trish   Potomac School 59.56 2 4
6 Cogswell, Sydney   Sidwell Friends 1:00.34 1 3
7 Franco, Therese   Oakcrest 1:01.26 1 2
8 Mastriano, Mariana   Centreville 1:01.94 1 1
9 Phillips, Colleen   Our Lady Of Good 1:02.08 1  
10 Whitaker, Jade   Our Lady Of Good 1:03.46 1  
-- Nickens, Chloe   Stone Ridge Sch DQ 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Robinson, Jasmine   McDonogh 58.20 10  
2 Nickens, Chloe   Stone Ridge Sch 58.92 7  
3 Campbell, Dominique   Georgetown Day 58.96 9  
4 Tigani, Elise   Georgetown Visit 1:00.00 3  
5 Glaser, Jordyn   McDonogh 1:00.26 6  
6 Brandt, Trish   Potomac School 1:00.39 4  
7 Cogswell, Sydney   Sidwell Friends 1:00.44 5  
8 Franco, Therese   Oakcrest 1:00.62 2  
11 Kahn, Steph   Potomac School 1:01.43 2  
9 Mastriano, Mariana   Centreville 1:01.52 1  
12 Phillips, Colleen   Our Lady Of Good 1:02.15 3  
13 Waddell, Emily   Georgetown Visit 1:03.04 6  
14 Hickey, Katie   Centreville 1:03.40 1  
10 Whitaker, Jade   Our Lady Of Good 1:03.41 8  
15 DeLoach, Jordan   Queen Anne (Clos 1:03.47 4  
16 Cullen, Kate   Georgetown Day 1:03.91 7  
17 McKinney, Jessica   The Field School 1:04.01 9  
18 Nolan, Marin   Bishop Ireton 1:04.07 8  
19 Walker, Idrienne   Bullis 1:04.11 5  
20 Lawton, Coles   Episcopal 1:04.33 7  
21 Schear, Mollie   The Field School 1:04.90 5  
22 Sweatman, Marlo   Flint Hill 1:05.50 9  
23 Hilliard, Julia   Stone Ridge Sch 1:05.56 2  
24 Raiford, Brittany   Wakefield 1:05.57 6  
25 Helm, Sophie   Episcopal 1:05.67 3  
26 White, Asha   Madeira 1:05.73 9  
27 Altreuter, Stephanie   Flint Hill 1:06.33 1  
28 Brown, Tanea   Model Secondary 1:06.85 2  
29 Ezenwa, Enuma   Herndon 1:06.87 8  
30 Dunn, Madison   Oakcrest 1:07.43 5  
31 Bode-George, Lola   Queen Anne (Clos 1:07.91 4  
32 Pascarelli, Amanda   Herndon 1:07.95 7  
33 Jarvis, Bernie   Bishop O'Connell 1:07.96 10  
34 Ball, Phelicia   Washington Latin 1:08.28 5  
35 Walker, Rachelle   St Stephens and 1:08.92 8  
36 Romanin, Maggie   St Stephens and 1:08.96 3  
37 Choi, Eleanor   Madeira 1:09.96 9  
38 Kiper, Whitney   Paul VI 1:10.21 4  
39 Spak, Lauren   Holton-Arms 1:10.23 7  
40 Gessler, Hannah   Connelly School 1:10.54 3  
41 Lodge, Emily   Bishop O'Connell 1:10.79 6  
42 Smith, Jerbria   Washington Latin 1:13.16 3  
43 Johnson, Jhontelle   Maret 1:19.05 1  
44 Mercado, Sivanee   Barrie 1:20.49 4  
45 Weinstein, Kara   Barrie 1:23.37 5  
46 O'Connor-Grant, Kasya   Maret 1:23.63 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Wilson, Kara   Sidwell Friends 2:22.21 1 10
2 Hennessey, Carolyn   Herndon 2:23.07 1 8
3 Colas, Katy   Flint Hill 2:24.92 1 6
4 Jones, Stephanie   Georgetown Visit 2:25.92 1 5
5 Cogswell, Sydney   Sidwell Friends 2:26.75 1 4
6 Chockley, Katie   Potomac School 2:26.80 1 3
7 Fonvielle, Catherine   St Stephens and 2:26.97 1 2
8 Nolan, Marin   Bishop Ireton 2:27.30 1 1
9 Terzian, Polly   National Cathedr 2:27.75 1  
10 Brock, Kimora   National Cathedr 2:28.20 1  
11 Wilson, Anneka   Potomac School 2:28.38 1  
12 Goolsby, Jazana   St Stephens and 2:29.61 1  
13 Docal, Maria   Our Lady Of Good 2:30.31 1  
14 Pohl, Katie   Georgetown Visit 2:31.09 1  
15 Levin, Ariel   McDonogh 2:31.30 1  
16 Hickey, Katie   Centreville 2:32.06 1  
17 Cromwell, Caitlin   McDonogh 2:32.26 1  
18 Farrell, Joanna   Stone Ridge Sch 2:33.36 1  
19 Heflin, Brynna   Centreville 2:33.84 1  
20 Faletti, Joanna   Bishop Ireton 2:33.95 1  
21 Bode-George, Yinka   Queen Anne (Clos 2:34.37 1  
22 Zischkau, Cecilia   Oakcrest 2:36.04 1  
23 Cory, Preston   Episcopal 2:37.17 1  
24 Steindam, Claire   Bishop O'Connell 2:37.38 1  
25 Dewees, Linnea   Georgetown Day 2:37.91 1  
26 Grant, Meaghan   Paul VI 2:37.94 1  
27 Dean, Sophie   Our Lady Of Good 2:38.60 1  
28 Bode-George, Lola   Queen Anne (Clos 2:38.61 1  
29 Kuzma, Eileen   Oakcrest 2:39.46 1  
30 Olsson, Lanier   Episcopal 2:39.69 1  
31 Meyerhoff, Sarah   Holton-Arms 2:40.23 1  
32 Magalhaes, Elisa   Georgetown Day 2:40.34 1  
33 Ball, Phelicia   Washington Latin 2:42.32 1  
34 Cox, Nora   Paul VI 2:42.79 1  
35 Trinh, Tammy   Bishop O'Connell 2:42.90 1  
36 Keane, Gaby   Stone Ridge Sch 2:46.03 1  
37 Guntle, Alex   Connelly School 2:47.30 1  
38 rock, anna   The Field School 2:51.59 1  
39 Uechi, Cami   Bullis 2:51.85 1  
40 Lew, Sunny   Madeira 2:52.06 1  
41 blake-chung, kiana   Madeira 2:53.66 1  
42 Timbers, Emma   Edmund Burke 2:56.56 1  
43 Prouvost, Cordelia   Maret 3:00.14 1  
44 Robb, Ellie   Edmund Burke 3:01.04 1  
45 Zeints, Sasha   Maret 3:04.52 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Repka, Marisa   Sidwell Friends 5:09.50 1 10
2 Wilson, Kara   Sidwell Friends 5:09.76 1 8
3 Dommel, Alison   Bishop O'Connell 5:23.01 1 6
4 Scully, Kathryn   Holton-Arms 5:24.79 1 5
5 Carr, Grace   Georgetown Visit 5:26.93 1 4
6 Blackstone, Meaghan   Paul VI 5:32.21 1 3
7 Hedden, Lottie   National Cathedr 5:32.97 1 2
8 Heflin, Brynna   Centreville 5:33.26 1 1
9 Vinter, Rebecca   Centreville 5:34.73 1  
10 Pressel, Diana   Stone Ridge Sch 5:36.52 1  
11 Thomas, Madeline   Bishop Ireton 5:40.11 1  
12 Halm, Abby   Episcopal 5:41.20 1  
13 Jones, Stephanie   Georgetown Visit 5:41.33 1  
14 Spruill, Liz   Episcopal 5:41.39 1  
15 Cogan, Marley   Georgetown Day 5:41.42 1  
16 Britt, Erin   Our Lady Of Good 5:42.10 1  
17 Gill, Maggie   McDonogh 5:43.90 1  
18 Levin, Ariel   McDonogh 5:44.19 1  
19 Babiec, Catherine   Bishop Ireton 5:44.98 1  
20 zytec, alice   Madeira 5:45.47 1  
21 Wolfe, Hannah   National Cathedr 5:47.43 1  
22 Monroe, Katherine   Oakcrest 5:49.11 1  
23 Zischkau, Cecilia   Oakcrest 5:50.19 1  
24 Scherer, Lindsey   The Field School 5:53.17 1  
25 Heuer, Sarah   Herndon 5:54.79 1  
26 Pancake, Alex   Potomac School 5:56.54 1  
27 Uechi, Cami   Bullis 5:58.35 1  
28 Thompson, Jamie   Holton-Arms 6:04.72 1  
29 Werner, Olivia   Flint Hill 6:05.58 1  
30 Bredar, Hannah   Maret 6:08.44 1  
31 Arandia, Mathilde   Edmund Burke 6:09.06 1  
32 Timbers, Emma   Edmund Burke 6:10.77 1  
33 Leshock, Olivia   Herndon 6:12.66 1  
34 Brady, Julia   Bullis 6:23.75 1  
35 Jones, Margaret   Stone Ridge Sch 6:38.35 1  
36 Hamil, Caroline   St Stephens and 6:50.48 1  
37 Peterson, Cara   Flint Hill 6:53.16 1  
38 Caulfield, Tierney   Connelly School 6:57.28 1  
39 Brewer, Paige   Model Secondary 6:59.56 1  
40 Garcia, Veronica   Maret 7:06.53 1  
41 Anderson, Lucy   Model Secondary 7:22.98 1  
-- Lipsher, Cat   Potomac School DNF 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dulac, Madeline   McDonogh 11:17.64 1 10
2 Repka, Marisa   Sidwell Friends 11:24.45 1 8
3 Burgess, Belle   Herndon 11:30.87 1 6
4 Cuomo, Juli   Centreville 11:36.17 1 5
5 Carr, Grace   Georgetown Visit 11:40.29 1 4
6 Cunningham, Liz   Sidwell Friends 11:51.16 1 3
7 Connelly, Bridget   Georgetown Visit 12:01.44 1 2
8 Koening, Katherine   Our Lady Of Good 12:06.51 1 1
9 Stumvoll, Ashley   Bishop O'Connell 12:11.82 1  
10 Hedden, Lottie   National Cathedr 12:13.75 1  
11 Cogan, Marley   Georgetown Day 12:19.83 1  
12 Wolfe, Hannah   National Cathedr 12:24.83 1  
13 Vinter, Rebecca   Centreville 12:28.63 1  
14 Pressel, Diana   Stone Ridge Sch 12:33.18 1  
15 Kochhar, Shivani   Potomac School 12:36.33 1  
16 Muha, Noelle   Herndon 12:37.59 1  
17 zytec, alice   Madeira 12:41.26 1  
18 Gavin, Alessandra   Episcopal 12:46.48 1  
19 Wright, Virginia   Episcopal 12:47.55 1  
20 Godette, Gabby   Bishop Ireton 12:56.83 1  
21 Monroe, Katherine   Oakcrest 13:01.40 1  
22 Gold-Pastor, Nellie   The Field School 13:21.77 1  
23 Messina, Marisa   Georgetown Day 13:26.15 1  
24 Arandia, Mathilde   Edmund Burke 13:27.05 1  
25 Brady, Julia   Bullis 13:34.18 1  
26 Tyminski, Alex   Our Lady Of Good 13:37.28 1  
27 Timbers, Emma   Edmund Burke 13:57.73 1  
28 Anderson, Lucy   Model Secondary 16:52.97 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Kristin   McDonogh 13.85 2 10
2 Adewole, Tejumade   Our Lady Of Good 14.41 2 8
3 Bingham, Shantel   Episcopal 14.68 2 6
4 Franklin, Autumne   McDonogh 15.02 2 5
5 DeLeon, Sierra   Maret 15.26 2 4
6 Gordon, Shannon   Bishop Ireton 16.20 2 3
7 Bates, Naomi   National Cathedr 16.27 1 2
8 Anderson, Lisa   Wakefield 16.63 1 1
9 Joseph, Leah   St Stephens and 17.14 1  
10 Ceja, Hannah   Edmund Burke 17.28 1  
11 Duong, Florence   Centreville 17.54 1  
12 Duong, Solange   Centreville 18.00 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Brown, Kristin   McDonogh 14.95 6  
1 Adewole, Tejumade   Our Lady Of Good 14.95 5  
3 DeLeon, Sierra   Maret 15.11 3  
4 Bingham, Shantel   Episcopal 15.17 2  
5 Franklin, Autumne   McDonogh 15.47 4  
6 Gordon, Shannon   Bishop Ireton 16.32 1  
7 Bates, Naomi   National Cathedr 16.35 1  
8 Anderson, Lisa   Wakefield 16.91 5  
9 Joseph, Leah   St Stephens and 17.38 4  
10 Duong, Solange   Centreville 17.60 4  
11 Duong, Florence   Centreville 17.61 3  
12 Ceja, Hannah   Edmund Burke 17.77 5  
13 Omenitsch, Liz   Stone Ridge Sch 17.80 4  
14 Grant, Asha-kai   Sidwell Friends 17.98 6  
15 Bacon, Jackie   Paul VI 18.22 2  
16 Ferrer, Abby   Oakcrest 18.35 1  
17 Jenkins, Taylor   Bullis 18.43 1  
18 Savage, Britt   Flint Hill 18.48 2  
19 Windham, Savannah   Edmund Burke 18.63 3  
20 Carras, Abby   Holton-Arms 18.65 2  
21 Jones, Angelica   Queen Anne (Clos 19.01 6  
22 Sheridan, Katie   Paul VI 19.02 5  
23 Caron, Olivia   Georgetown Visit 19.18 3  
24 Roethel, Sarah   Herndon 19.42 6  
25 Caldwell, Vatia   Herndon 19.50 6  
26 Hoffman, Amani   Potomac School 19.55 3  
27 Lewis, Colby   Sidwell Friends 19.56 5  
28 Lapeyre, Athenais   Stone Ridge Sch 20.07 2  
29 Hersey, Sarah   Bishop Ireton 20.57 1  
30 Wilkerson, Aimee Jones   Holton-Arms 20.63 1  
31 Mudge, Lilly   Maret 20.93 4  
32 Vazquez, Kaori   Model Secondary 24.70 5  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Franklin, Autumne   McDonogh 44.43 2 10
2 Caldwell, Jessica   McDonogh 46.03 2 8
3 Paegle, Julia   Bishop O'Connell 46.38 2 6
4 Hassan, Tania   Herndon 47.30 1 5
5 Mejia, Jessica   Centreville 47.46 2 4
6 Gordon, Shannon   Bishop Ireton 47.67 2 3
7 Savage, Britt   Flint Hill 48.15 2 2
8 Hynds, Elaine   Georgetown Visit 48.79 1 1
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Franklin, Autumne   McDonogh 45.19 7  
2 Paegle, Julia   Bishop O'Connell 47.54 2  
8 Hassan, Tania   Herndon 47.61 2  
3 Mejia, Jessica   Centreville 47.76 6  
4 Gordon, Shannon   Bishop Ireton 48.20 4  
5 Savage, Britt   Flint Hill 48.41 3  
6 Caldwell, Jessica   McDonogh 49.17 5  
9 Anderson, Lisa   Wakefield 49.26 5  
10 Bacon, Jackie   Paul VI 50.16 3  
11 Jenkins, Taylor   Bullis 50.40 6  
7 DeLoach, Jordan   Queen Anne (Clos 50.67 1  
12 Hynds, Elaine   Georgetown Visit 50.72 3  
13 Omenitsch, Liz   Stone Ridge Sch 50.90 6  
14 Ceja, Hannah   Edmund Burke 51.39 5  
15 Melendez, Angelica   Oakcrest 51.61 3  
16 Martin, Lauren   St Stephens and 52.29 3  
17 Joseph, Leah   St Stephens and 52.44 4  
18 McKinney, Jessica   The Field School 52.76 7  
19 Roethel, Sarah   Herndon 53.66 4  
20 Lewis, Colby   Sidwell Friends 53.80 7  
21 Sheridan, Katie   Paul VI 54.24 7  
22 Hersey, Sarah   Bishop Ireton 54.39 6  
23 Gallo, Lindsey   Potomac School 54.65 6  
24 Carras, Abby   Holton-Arms 56.08 1  
25 Haywood, Julia   National Cathedr 56.45 1  
26 Windham, Savannah   Edmund Burke 56.83 2  
27 Lapeyre, Athenais   Stone Ridge Sch 56.94 5  
28 Mudge, Lilly   Maret 57.77 5  
29 Baker, Cameron   Episcopal 57.81 1  
30 Vazquez, Kaori   Model Secondary 1:05.40 3  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   McDonogh 49.30 5 10
2 Relay Team   Our Lady Of Good 49.77 5 8
3 Relay Team   Bullis 50.60 4 6
4 Relay Team   Stone Ridge Sch 50.77 5 5
5 Relay Team   Holton-Arms 50.83 5 4
6 Relay Team   Herndon 50.91 5 3
7 Relay Team   Centreville 50.98 5 2
8 Relay Team   Paul VI 51.51 4 1
9 Relay Team   Georgetown Visit 51.62 4  
10 Relay Team   National Cathedr 52.29 4  
11 Relay Team   Bishop O'Connell 52.78 3  
12 Relay Team   Wakefield 53.33 3  
13 Relay Team   Queen Anne (Clos 54.17 4  
14 Relay Team   Model Secondary 55.19 1  
15 Relay Team   Potomac School 55.21 2  
16 Relay Team   Episcopal 55.49 3  
17 Relay Team   Oakcrest 55.54 3  
18 Relay Team   The Field School 56.07 2  
19 Relay Team   Madeira 56.28 2  
20 Relay Team   Maret 57.77 1  
21 Relay Team   Barrie 57.93 1  
22 Relay Team   Washington Latin 57.98 1  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   McDonogh 1:44.55 3 10
2 Relay Team   Our Lady Of Good 1:45.29 4 8
3 Relay Team   Stone Ridge Sch 1:47.30 4 6
4 Relay Team   Paul VI 1:47.35 3 5
5 Relay Team   Episcopal 1:49.06 3 4
6 Relay Team   Georgetown Day 1:52.42 4 3
7 Relay Team   Centreville 1:54.11 3 2
8 Relay Team   Model Secondary 1:54.15 2 1
9 Relay Team   Herndon 1:55.05 3  
10 Relay Team   Potomac School 1:56.30 2  
11 Relay Team   Sidwell Friends 2:00.78 1  
12 Relay Team   Barrie 2:03.34 1  
13 Relay Team   Maret 2:09.93 1  
14 Relay Team   Flint Hill 2:11.58 2  
-- Relay Team   Bullis DQ 4  
-- Relay Team   Washington Latin DQ 1  
-- Relay Team   St Stephens and DQ 4  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Georgetown Visit 4:11.89 2 10
2 Relay Team   Our Lady Of Good 4:13.72 3 8
3 Relay Team   Flint Hill 4:14.41 3 6
4 Relay Team   Episcopal 4:15.39 3 5
5 Relay Team   Bishop Ireton 4:15.72 2 4
6 Relay Team   Centreville 4:18.60 3 3
7 Relay Team   Potomac School 4:19.79 3 2
8 Relay Team   Georgetown Day 4:21.75 1 1
9 Relay Team   National Cathedr 4:22.77 2  
10 Relay Team   St Stephens and 4:23.68 3  
11 Relay Team   Queen Anne (Clos 4:24.86 2  
12 Relay Team   Paul VI 4:26.90 1  
13 Relay Team   Madeira 4:33.57 2  
14 Relay Team   The Field School 4:39.44 1  
15 Relay Team   Edmund Burke 4:43.99 1  
16 Relay Team   Maret 4:52.03 1  
17 Relay Team   Sidwell Friends 4:52.73 2  
18 Relay Team   Model Secondary 4:56.23 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Bishop O'Connell 9:52.13 1 10
2 Relay Team   Georgetown Visit 10:00.03 1 8
3 Relay Team   Paul VI 10:01.00 1 6
4 Relay Team   Potomac School 10:06.82 1 5
5 Relay Team   Our Lady Of Good 10:19.66 1 4
6 Relay Team   St Stephens and 10:24.24 1 3
7 Relay Team   Holton-Arms 10:28.20 1 2
8 Relay Team   Episcopal 10:35.15 1 1
9 Relay Team   National Cathedr 10:42.00 1  
10 Relay Team   Georgetown Day 10:51.00 1  
11 Relay Team   Sidwell Friends 11:05.92 1  
12 Relay Team   Madeira 11:13.04 1  
13 Relay Team   Flint Hill 11:40.26 1  
14 Relay Team   Stone Ridge Sch 11:41.30 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dillard, Sarah   Episcopal 38-06.75(11.75m) 1 10
2 Johnson, Erica   McDonogh 35-09.00(10.90m) 1 8
3 Braxton, Maya   Georgetown Day 34-03.75(10.46m) 1 6
4 Wood, Tiara   Sidwell Friends 31-09.50(9.69m) 1 5
5 Johnson, Candace   Potomac School 31-09.00(9.68m) 1 4
6 Obioha, Juju   Holton-Arms 31-06.25(9.61m) 1 3
7 Tomdio, Shirley Ann   Georgetown Visit 30-04.50(9.26m) 1 2
8 Kim, Jane   Centreville 30-01.75(9.19m) 1 1
9 Hyde, Montana   The Field School 30-00.00(9.14m) 1  
10 Brozost-Kelleher, Dana   Edmund Burke 29-01.25(8.87m) 1  
11 Sanderson, Lizzie   Queen Anne (Clos 28-00.00(8.53m) 1  
12 Sanders, Anissa   Centreville 27-08.00(8.43m) 1  
13 Okwara, Chioma   Our Lady Of Good 26-11.50(8.22m) 1  
14 Lindner, Mary Faith   Georgetown Visit 26-10.00(8.18m) 1  
15 Jensen, Tori   Oakcrest 26-07.00(8.10m) 1  
16 Williams, Tatyana   Holton-Arms 26-02.00(7.98m) 1  
17 Gillian, Erica   Model Secondary 26-01.50(7.96m) 1  
18 Wallace, Michelle   Our Lady Of Good 22-10.00(6.96m) 1  
18 Cary, Kyesha   Queen Anne (Clos 22-10.00(6.96m) 1  
20 Molina, Liz   Herndon 22-08.00(6.91m) 1  
20 Burdett, Elizabeth   Stone Ridge Sch 22-08.00(6.91m) 1  
22 Utley, Leah   Paul VI 22-05.50(6.85m) 1  
23 Melson, Valerie   Sidwell Friends 22-00.00(6.71m) 1  
24 Rodriguez, Eleyni   Bishop Ireton 21-09.50(6.64m) 1  
25 Armstrong, Jasmine   St Stephens and 21-07.00(6.58m) 1  
26 Cottrol, Dora   St Stephens and 21-03.50(6.49m) 1  
27 Ours, Madeline   Stone Ridge Sch 20-10.00(6.35m) 1  
28 Caler, Katie   Bishop Ireton 15-08.00(4.78m) 1  
-- Manaker, Maddie   Oakcrest FOUL(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Dillard, Sarah   Episcopal 116-05(35.48m) 1 10
2 Braxton, Maya   Georgetown Day 92-03(28.12m) 1 8
3 Johnson, Candace   Potomac School 91-03(27.81m) 1 6
4 Obioha, Juju   Holton-Arms 89-08(27.33m) 1 5
5 Johnson, Erica   McDonogh 87-02(26.57m) 1 4
6 Wood, Tiara   Sidwell Friends 85-06(26.06m) 1 3
7 Hyde, Montana   The Field School 79-06(24.23m) 1 2
8 Sanders, Anissa   Centreville 79-04(24.18m) 1 1
9 Sweatman, Marlo   Flint Hill 75-07(23.04m) 1  
10 Melson, Valerie   Sidwell Friends 74-09(22.78m) 1  
11 Brozost-Kelleher, Dana   Edmund Burke 73-00(22.25m) 1  
12 Kim, Jane   Centreville 72-05(22.07m) 1  
13 Tomdio, Shirley Ann   Georgetown Visit 71-00(21.64m) 1  
14 Sweatman, Britt   Flint Hill 70-08(21.54m) 1  
15 Ross, Nadja   Potomac School 65-09(20.04m) 1  
16 Sanderson, Lizzie   Queen Anne (Clos 64-09(19.74m) 1  
17 Lindner, Mary Faith   Georgetown Visit 62-05(19.02m) 1  
18 Jensen, Tori   Oakcrest 61-00(18.59m) 1  
19 Rodriguez, Eleyni   Bishop Ireton 60-05(18.42m) 1  
20 Burdett, Elizabeth   Stone Ridge Sch 58-00(17.68m) 1  
21 Afolabi-Brown, Tiffany   Our Lady Of Good 57-09.50(17.61m) 1  
22 Schreiner, June   Madeira 56-07(17.25m) 1  
23 Moghadam, Lily   Georgetown Day 55-00(16.76m) 1  
24 Cary, Kyesha   Queen Anne (Clos 54-09(16.69m) 1  
25 King, Erin   Our Lady Of Good 47-03(14.40m) 1  
26 Vasquez, Stephanie   Model Secondary 45-11(14.00m) 1  
27 Caler, Katie   Bishop Ireton 45-00(13.72m) 1  
-- Ours, Madeline   Stone Ridge Sch ND(--) 1  
-- Cottrol, Dora   St Stephens and ND(--) 1  
-- Barnes, Ignatiiusa   Washington Latin ND(--) 1  
-- Williams, Tatyana   Holton-Arms ND(--) 1  
-- Utley, Leah   Paul VI ND(--) 1  
-- Crabill, Lindsay   St Stephens and ND(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brock, Kimora   National Cathedr 5-02.00(1.57m) 1 10
2 DeLeon, Sierra   Maret 5-02.00(1.57m) 1 8
3 Hinnerichs, Natiaha   Holton-Arms 5-02.00(1.57m) 1 6
4 Thomas, Hannah   Bishop Ireton 5-00.00(1.52m) 1 5
5 Holt, Nancy   McDonogh 5-00.00(1.52m) 1 4
6 Delgado, Brandi   Herndon 4-08.00(1.42m) 1 2.50
6 Paegle, Julia   Bishop O'Connell 4-08.00(1.42m) 1 2.50
8 Salette, Sarah   Centreville 4-08.00(1.42m) 1 1
10 Bloom, Rebecca   Holton-Arms 4-06.00(1.37m) 1  
10 Roethel, Sarah   Herndon 4-06.00(1.37m) 1  
12 Coakley, Bridget   Georgetown Visit 4-06.00(1.37m) 1  
12 Roberts, Blythe   Potomac School 4-06.00(1.37m) 1  
14 Schutte, Liz   Episcopal 4-06.00(1.37m) 1  
9 Jenkins, Taylor   Bullis 4-06.00(1.37m) 1  
15 Donaway, Chantay   Stone Ridge Sch 4-04.00(1.32m) 1  
15 Brown, Tanea   Model Secondary 4-04.00(1.32m) 1  
17 Omenitsch, Liz   Stone Ridge Sch 4-04.00(1.32m) 1  
18 McKeython, Aja   Georgetown Day 4-02.00(1.27m) 1  
18 Walker, Tiana   Georgetown Day 4-02.00(1.27m) 1  
18 Davoudian, Lili   Potomac School 4-02.00(1.27m) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Brown, Kristin   McDonogh 17-10.25(5.44m) nwi 1 10
2 Terwilliger, Kate   Bishop O'Connell 17-04.00(5.28m) nwi 1 8
3 Bates, Naomi   National Cathedr 17-01.50(5.22m) nwi 1 6
4 Christian, Jessie   Georgetown Day 16-08.00(5.08m) nwi 1 5
5 Peter, Carina   Herndon 16-04.50(4.99m) nwi 1 4
6 Ferrer, Abby   Oakcrest 16-04.00(4.98m) nwi 1 3
7 Grishaw, Chloe   Potomac School 15-10.50(4.84m) nwi 1 2
8 Kasasa, Sharon   Bullis 15-09.00(4.80m) nwi 1 1
9 pontone, katie   Madeira 15-08.00(4.78m) nwi 1  
10 Bullock, Terri   Georgetown Visit 15-07.00(4.75m) nwi 1  
11 Redd, Briana   Holton-Arms 15-06.50(4.74m) nwi 1  
12 Anderson, Lisa   Wakefield 15-06.00(4.72m) nwi 1  
13 Schaal, Erin   Paul VI 15-02.50(4.64m) nwi 1  
14 Cogswell, Sydney   Sidwell Friends 15-01.00(4.60m) nwi 1  
15 Reid, Mya   St Stephens and 15-00.00(4.57m) nwi 1  
15 Gordon, Shannon   Bishop Ireton 15-00.00(4.57m) nwi 1  
17 Clancy, Camille   Stone Ridge Sch 14-11.00(4.55m) nwi 1  
18 Brandt, Trish   Potomac School 14-08.00(4.47m) nwi 1  
18 Williams, Rachel   Holton-Arms 14-08.00(4.47m) nwi 1  
18 Salette, Sarah   Centreville 14-08.00(4.47m) nwi 1  
21 Bacon, Jackie   Paul VI 14-07.50(4.46m) nwi 1  
22 Dohner, Julia   Georgetown Day 14-06.50(4.43m) nwi 1  
23 Pryor, Sydney   Centreville 14-05.50(4.41m) nwi 1  
24 Carter, Jillian   Barrie 14-02.00(4.32m) nwi 1  
25 Parker, Valerie   Edmund Burke 14-01.50(4.31m) nwi 1  
26 Coakley, Bridget   Georgetown Visit 14-00.00(4.27m) nwi 1  
27 Dunn, Madison   Oakcrest 13-08.00(4.17m) nwi 1  
28 Lyerly, Haley   Episcopal 12-11.00(3.94m) nwi 1  
29 Jackson, Amara   Queen Anne (Clos 12-06.00(3.81m) nwi 1  
30 Raiford, Brittany   Wakefield 12-01.00(3.68m) nwi 1  
31 Clement, Kiera   Washington Latin 11-11.00(3.63m) nwi 1  
32 Horton, Lauren   St Stephens and 11-08.00(3.56m) nwi 1  
33 Taylor, Jazzy   Barrie 11-02.00(3.40m) nwi 1  
34 DiFrancesco, Emma   Episcopal 10-08.00(3.25m) nwi 1  
35 olson, ana   Madeira 10-03.00(3.12m) nwi 1  
-- Jones, Nai   The Field School ND(--) nwi 1  
-- Saleh, Anna   Flint Hill ND(--) nwi 1  
-- Stecconi, Brenda   Edmund Burke ND(--) nwi 1  
-- Donaway, Chantay   Stone Ridge Sch ND(--) nwi 1  
-- Kenney, Suzy   Bishop O'Connell ND(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Bates, Naomi   National Cathedr 36-11.00(11.25m) nwi 1 10
2 Christian, Jessie   Georgetown Day 35-10.00(10.92m) nwi 1 8
3 Terwilliger, Kate   Bishop O'Connell 35-08.50(10.88m) nwi 1 6
4 Redd, Briana   Holton-Arms 34-08.00(10.57m) nwi 1 5
5 Hassan, Tania   Herndon 33-06.25(10.22m) nwi 1 4
6 Tramonte, Nada   Georgetown Visit 32-08.00(9.96m) nwi 1 3
7 Hinnerichs, Natiaha   Holton-Arms 32-05.00(9.88m) nwi 1 2
8 DeGuzman, Katrina   Our Lady Of Good 31-11.50(9.74m) nwi 1 1
9 Franco, Therese   Oakcrest 31-10.50(9.72m) nwi 1  
10 Reid, Adhana   St Stephens and 31-09.50(9.69m) nwi 1  
11 Bull, Tatiana   St Stephens and 31-09.00(9.68m) nwi 1  
12 Kasasa, Sharon   Bullis 31-05.00(9.58m) nwi 1  
13 Salette, Sarah   Centreville 31-00.50(9.46m) nwi 1  
14 Proctor, Chelsea   Herndon 31-00.00(9.45m) nwi 1  
15 Clancy, Camille   Stone Ridge Sch 30-05.00(9.27m) nwi 1  
16 Jackson, Amara   Queen Anne (Clos 29-08.00(9.04m) nwi 1  
16 Windham, Savannah   Edmund Burke 29-08.00(9.04m) nwi 1  
18 Campbell, Karynne   Our Lady Of Good 29-07.50(9.03m) nwi 1  
19 Christmas-Rouse, Chandra   Sidwell Friends 29-00.00(8.84m) nwi 1  
20 strande, kira   Madeira 28-09.00(8.76m) nwi 1  
21 Dunn, Madison   Oakcrest 28-03.50(8.62m) nwi 1  
22 Sheridan, Katie   Paul VI 28-03.00(8.61m) nwi 1  
23 McGillis, Kelsey   Flint Hill 28-00.50(8.55m) nwi 1  
24 Core, Tabitha   Stone Ridge Sch 24-04.00(7.42m) nwi 1  
24 Schreiner, June   Madeira 24-04.00(7.42m) nwi 1  
-- Tillman, Kelsey   Georgetown Visit ND(--) nwi 1  
-- Duong, Florence   Centreville DQ(--) nwi 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) McDonogh School 123 2) Georgetown Visitation Pre 55 3) Sidwell Friends 54 4) Herndon 52.50 5) Georgetown Day School 42 5) Our Lady Of Good Counsel 42 7) Bishop O'Connell 38.50 8) Episcopal 36 9) Holton-Arms 32 10) National Cathedral 30 11) Maret School 26 11) Potomac School 26 13) Centreville 21 14) Bishop Ireton 16.50 15) Paul VI Catholic 15 16) Flint Hill School 14 17) Stone Ridge of Sacred Hear 13 18) Bullis 11 19) St. Stephen's & St. Agnes 6.50 20) Oakcrest School 5 21) Field School 2 22) Model Secondary 1 22) Wakefield 1 Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Gonzaga 156 2) Our Lady Of Good Counsel 66 3) Episcopal 48 4) Centreville 38 5) Herndon 33 6) Barrie School 32 7) Bishop Ireton 31 8) McDonogh School 29 9) St. Albans 28 10) Potomac School 24 11) Bishop O'Connell 23 12) St. Stephen's & St. Agnes 21 13) Sidwell Friends 19 13) Model Secondary 19 13) Bullis 19 16) Maret School 17 17) Paul VI Catholic 12 18) Georgetown Day School 11 19) Flint Hill School 10 19) St. Anselm's Abbey 10 21) Wakefield 8 21) Landon School 8 23) Queen Anne School 1

 


 
 
Post as: 
History for Draper Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   2    
2011 1   1    
2010 1   1