Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Shippensburg University Invitational

Published by
Matt   on Apr 20 2010, 06:51 AM
Shippensburg University Invitational - Apr 17, 2010
Shippensburg University, Shippensburg, PA, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 2k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | 4x800m Relay | Shot Put | Discus | Javelin | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 1600m AA Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gruschow, Tommy   Trinity (Camp Hi 4:28.76 1 10
2 Kubiak, Joseph   Milton Hershey 4:31.68 1 8
3 Kubiak, Brett   Milton Hershey 4:31.72 1 6
4 Nase, Steve   Christopher Dock 4:34.91 1 5
5 Erhard, Tyler   East Juniata 4:39.92 1 4
6 Hause, Mikael   Mt Carmel Area 4:44.54 1 3
7 Kistler, Peter   Penns Valley 4:46.47 1 2
8 Shirk, Cameron   Harrisburg C 4:48.96 1 1
9 Stever, Richard   Tyrone Area Seni 4:48.96 1  
10 Rhoads, Ben   Annville-Cleona 4:49.35 1  
11 Bachman, Mark   Annville-Cleona 4:49.54 1  
12 Sauvageau, Xavier   Littlestown Area 4:49.67 1  
13 Roddy, Tim   Windber Area 4:49.98 1  
14 Clark, John   Boiling Springs 4:49.99 1  
15 Johnson, Andrew   Christopher Dock 4:50.13 1  
16 Knouse, Billy   Boiling Springs 4:50.92 1  
17 Frank, Charlie   Christopher Dock 4:51.59 1  
18 Foore, Chris   Tussey Mount 4:52.43 1  
19 Benner, Aaron   Northern Bed 4:54.45 1  
20 Wolfe, Shawn   Annville-Cleona 4:55.11 1  
21 Monahan, Chris   Mt Carmel Area 4:55.72 1  
22 Campbell, Cooper   Bellwood-Antis 5:01.45 1  
23 Reno, Kevin   Mercer 5:02.81 1  
24 Taylor, Travis   Bellwood-Antis 5:07.75 1  
25 Richter, Ryan   Rockwood 5:08.42 1  
26 Johnson, Greg   Bible Baptist 5:11.25 1  
27 Bevan, Jacob   Lake-Lehman 5:12.61 1  
28 Podlesnik, Ben   Meyersdale Area 5:13.85 1  
 
Mens 1600m AAA Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Endress, Wade   Altoona Area 4:21.57 1 10
2 Mcclafferty, Nate   Conrad Weiser 4:24.39 1 8
3 Lockwood, Charles   Dallastown Area 4:26.62 1 6
4 Groff, Matthew   Hempfield (3) 4:28.59 1 5
5 Murphy, Ken   Cumberland Valle 4:29.44 1 4
6 Leonhardt, Steve   Whitehall 4:30.59 1 3
7 Jones, Jake   York Suburban 4:33.02 1 2
8 Pope, John   Carlisle 4:33.47 1 1
9 Myers, Garrett   Chambersburg Are 4:34.52 1  
10 Strynkowski, Connor   Palmyra 4:35.33 1  
11 Warren, Josiah   Dallastown Area 4:36.26 1  
12 Galli, Alex   Cedar Crest 4:37.14 1  
13 Hyland, Steve   Kennett 4:37.21 1  
14 Morrison, Scott   Chambersburg Are 4:37.32 1  
15 Keich, Dan   Central Dauphin 4:38.18 1  
16 Adams, Jess   Dallas 4:41.37 1  
17 Shenk, Matthew   Spring Grove Are 4:42.09 1  
18 Rauenzahn, Tyler   Blue Mountain 4:42.09 1  
19 Duquette, Tim   Palmyra 4:45.08 1  
20 Fadale, Vince   Selinsgrove Area 4:47.78 1  
21 Phillips, Kyle   Waynesboro Area 4:48.95 1  
22 Hoover, Will   Carlisle 4:55.48 1  
23 Figueroa, David   Louis E Dieruff 4:57.02 1  
24 Smertz, Josh   Abington Heights 4:59.70 1  
 
Womens 1600m AA Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Piccirillo, Angel   Homer Center 5:08.41 1 10
2 Seykora, Maria   Academy of Notre 5:18.74 1 8
3 Smith, Lainie   Saucon Valley 5:19.43 1 6
4 Braunegg, Beth   Loyalsock To 5:24.12 1 5
5 Powis, Janine   Christopher Dock 5:26.85 1 4
6 Carroll, Amber   Tamaqua Area 5:28.13 1 3
7 Dougherty, Siobhan   Academy of Notre 5:29.84 1 2
8 Reis, Patty   Lancaster Cathol 5:30.49 1 1
9 Ashford, Meghan   Bloomsburg 5:32.60 1  
10 Garvey, Julianne   Academy of Notre 5:37.06 1  
11 Gehman, Carrie   Christopher Dock 5:37.06 1  
12 Gaydosh, Megan   Homer Center 5:41.36 1  
13 Powers, Caroline   Academy of Notre 5:42.49 1  
14 Powers, Stephanie   Academy of Notre 5:42.92 1  
15 Baer, Lyndi   Conemaugh To 5:43.67 1  
16 Lander, Rachael   Montoursville 5:45.41 1  
17 Leuenberger, Grace   Mercer 5:50.86 1  
18 Saylor, Jade   Greenwood 5:51.08 1  
19 Lehman, Lauren   Boiling Springs 5:55.78 1  
20 Rizzuto, Victoria   York Catholic 5:57.67 1  
21 Paholsky, Jessica   Littlestown Area 5:58.61 1  
22 Prior, Danielle   Biglerville 6:00.81 1  
23 Falvey, Taylor   York Catholic 6:02.40 1  
24 Brooks, Hannah   Penn Cambria 6:05.57 1  
25 Foster, Shelby   Lake-Lehman 6:11.31 1  
26 Lipski, Michelle   Lake-Lehman 6:13.45 1  
 
Womens 1600m AAA Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kerr, Lindsay   Northwestern Sen 5:08.11 1 10
2 Anderson, Leigha   Cumberland Valle 5:09.36 1 8
3 Barrett, Elizabeth   Saint Basil Acad 5:17.84 1 6
4 Coffin, Hannah   Crestwood 5:23.23 1 5
5 Faust, Brianna   Emmaus 5:24.42 1 4
6 McGarrity, Megan   Saint Basil Acad 5:26.50 1 3
7 Perry, Caitlin   Northampton 5:29.31 1 2
8 Doyle, Mckenzie   Chambersburg Are 5:31.39 1 1
9 Corsaro, Lilly   York Suburban 5:32.81 1  
10 Adams, Nora   State College Ar 5:34.57 1  
11 Welte, Stephanie   Saint Basil Acad 5:36.66 1  
12 Spence, Margeaux   Shippensburg Are 5:37.65 1  
13 Lidwell, Ashley   Altoona Area 5:38.39 1  
14 Schlusser, April   Carlisle 5:39.18 1  
15 Delvecchio, Kaylin   Northern York (D 5:39.98 1  
16 Strock, Carol   Cumberland Valle 5:41.06 1  
17 Gilhooley, Morgan   Dallas 5:43.67 1  
18 Raudenbush, Katie   Lower Dauphin 5:43.69 1  
19 Walsh, Catherine   Kennett 5:48.50 1  
20 Avdic, Addy   Carlisle 5:49.57 1  
21 Peterman, Sasha   Altoona Area 5:53.13 1  
22 Unknown Athlete   Central Dauphin 5:54.91 1  
23 Nemeth, Krista   Cumberland Valle 5:57.10 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Male AA Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Milton Hershey MH 98 2 Trinity (3) TRIN 90.5 3 Bishop McDevitt BM 52 4 Blue Ridge BR 48 5 Lancaster Catholic LC 39 6 Tyrone Area TY 38 7 Bloomsburg BLM 34 8 Boiling Springs BOIL 32.5 9 Bellwood Antis BA 26.5 10 Bible Baptist School BBAP 26 11 Christopher Dock CDOC 24.5 12 Berlin Brothersvalley BBV 24 13 Greenwood GRE 21 14 Delone Catholic DC 20.5 15 Germantown Friends School GFS 18 16 Mount Carmel Area MTCA 16 17 Annville-Cleona AC 14 18 East Juniata EJ 12 19 Palmerton Area PLMT 10 19 Richland RICH 10 19 Windber Area WIN 10 22 York Catholic YC 9.5 23 Middletown Area MDT 8 23 Penns Valley Area PV 8 23 Bedford BED 8 23 McConnellsburg MCC 8 23 Bermudian Springs BERM 8 28 Littlestown LIT 7 29 Mercer Area MER 5 30 Northern Bedford NBED 4 31 Fairfield Area FAIR 3 32 Lake Lehman LL 2 32 Juniata JUN 2 34 Tamaqua Area TAM 1 34 Harrisburg Christian School HCS 1 34 Meyersdale Area MEY 1 34 Tussey Mountain TM 1 Female AA Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Academy of Notre Dame AND 111 2 Tamaqua Area TAM 47.5 3 Christopher Dock CDOC 34.5 4 Saucon Valley SV 28 5 Lancaster Catholic LC 27 6 Homer Center HC 26 7 Penns Valley Area PV 25 7 Bishop McDevitt BM 25 9 Richland RICH 24 10 Bloomsburg BLM 23 10 Bedford BED 23 12 Delone Catholic DC 22.5 13 Blue Ridge BR 22 13 Lake Lehman LL 22 13 Montoursville Area MONT 22 16 Middletown Area MDT 21 16 Annville-Cleona AC 21 18 Elmer L. Meyers ELM 20 18 Greenwood GRE 20 20 Mercer Area MER 19 21 Conemaugh Township Area CT 17 22 Northern Bedford NBED 16 23 Shade HS SHAD 14 23 Littlestown LIT 14 25 Bermudian Springs BERM 12 26 York Catholic YC 11 26 Loyalsock Township LTWP 11 28 Boiling Springs BOIL 7 29 Biglerville BIGV 6 29 Penn Cambria PC 6 31 Meyersdale Area MEY 5.5 32 Berlin Brothersvalley BBV 5 33 Juniata JUN 4 Male AAA Team Scores Place School Points =================================================================== 1 Altoona Area ALT 102 2 Chambersburg CHA 43 3 Hempfield (3) HEM 42 3 State College Area High School SC 42 5 James Buchanan JB 40 6 Parkland PARK 39 7 Cumberland Valley CV 37 8 Cedar Crest CCRS 32 9 Central Dauphin East CDE 27 10 Dallastown DLTN 24 10 Hershey HER 24 12 Harrisburg HAR 21 13 Central Dauphin CD 20.5 14 Conrad Weiser CW 19 15 Kennett KEN 18 16 Carlisle CAR 15.5 17 Selinsgrove SEL 15 18 William Penn WMPN 13 18 Dallas DAL 13 20 Abington Heights AH 12 21 Gettysburg Area High School GET 10.5 22 Northampton Area NHMP 10 22 Manheim Central MC 10 22 Susquenita SUSQ 10 22 Palmyra PAL 10 26 Northern NOR 9 26 Delaware Valley DV 9 28 Easton Area ESTN 8 28 Northern Lebanon NLEB 8 28 Saucon Valley SV 8 31 Whitehall WHIT 7.5 32 Blue Mountain High School BMT 7 33 Eastern Lebanon County ELCO 6 34 Laurel Highlands LH 5 34 Shippensburg SHIP 5 36 West Perry WP 3 36 South Western SW 3 36 Crestwood CRES 3 39 Upper Dauphin HS UD 2 39 York Suburban YS 2 39 Waynesboro WAY 2 39 Central York CY 2 39 Red Lion RL 2 Female AAA Team Scores Place School Points =================================================================== 1 State College Area High School SC 64 2 Abington Heights AH 50 3 Cheltenham CHEL 40 4 Hempfield (3) HEM 38 5 Cumberland Valley CV 35 6 Chambersburg CHA 32 7 West Perry WP 30 8 Saint Basil Academy STB 29 9 Carlisle CAR 26.5 10 Milton Hershey MH 26 11 Altoona Area ALT 24 11 Warwick WAR 24 11 Northern NOR 24 14 Harrisburg HAR 19 14 James M. Coughlin JMC 19 16 Lower Dauphin LD 18 17 Northwestern Lehigh NLEH 16 17 Garnet Valley GV 16 19 Greencastle-Antrim GA 15 19 Emmaus EMM 15 21 Dallastown DLTN 14.5 22 Central Dauphin East CDE 14 23 Central York CY 13 24 York Suburban YS 11 25 Eastern Lebanon County ELCO 10 26 Blue Mountain BLMT 9.5 27 Dallas DAL 8.5 28 Central Dauphin CD 8 28 Whitehall WHIT 8 28 Crestwood CRES 8 28 Easton Area ESTN 8 32 Waynesboro WAY 7 32 Penn Manor PM 7 34 Northampton Area NHMP 6 34 William Allen WA 6 34 Upper Dauphin HS UD 6 37 Gettysburg Area High School GET 5 38 Parkland PARK 4 39 James Buchanan JB 3 39 Kennett KEN 3 39 Hershey HER 3 39 Selinsgrove SEL 3 43 Cedar Cliff CCLF 2 43 South Western SW 2 43 New Oxford NO 2 43 Manheim Central MC 2 43 Cedar Crest CCRS 2 43 Shippensburg SHIP 2 43 Trinity (3) TRIN 2 50 Spring Grove SG 1

 

Post to:  
Post as: 
History for Jack Roddick - Shippensburg University Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   2    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1