Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2010 Results - Phoenix Elon Invitational

Published by
Matt   Apr 7th 2010, 11:46pm
Phoenix Elon Invitational - Mar 20, 2010
Burlington, NC, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x400m | 4x800m | Shot | Discus | HJ | LJ | TJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hester, Tevin 10 Granville Centra 10.94 nwi 1  
2 Gore, Mo 11 Watauga 11.16 nwi 1  
3 Covington, Jason 11 Wakefield 11.27 nwi 1  
4 Michael, Travis 11 Nash Central 11.31 nwi 1  
5 Banks, Tra'von 12 East Wake 11.37 nwi 1  
6 Lewis-Freeman, Dondre 12 Hopewell 11.47 nwi 1  
7 Warren, Nick 12 Northern Durham 11.48 nwi 1  
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Lawerance, Desmond 12 Southern Durham 11.16 nwi 9  
2 Hester, Tevin 10 Granville Centra 11.26 nwi 6  
3 Gore, Mo 11 Watauga 11.48 nwi 2  
4 Banks, Tra'von 12 East Wake 11.51 nwi 2  
5 Covington, Jason 11 Wakefield 11.54 nwi 7  
6 Warren, Nick 12 Northern Durham 11.60 nwi 5  
7 Lewis-Freeman, Dondre 12 Hopewell 11.61 nwi 5  
8 Michael, Travis 11 Nash Central 11.64 nwi 3  
9 Cooper, Cameron 09 Cedar Ridge 11.64 nwi 4  
10 Jones, Kenyon 12 Ragsdale 11.70 nwi 9  
11 Whitley, Chris   Needham Broughto 11.74 nwi 9  
12 Massey, Dejaun 09 Hopewell 11.76 nwi 2  
13 Jones, Mychal 12 Wakefield 11.78 nwi 1  
14 Barnwell, Alan 10 Hugh Cummings (B 11.80 nwi 4  
15 Reid, Carl 10 E E Smith 11.84 nwi 2  
16 Ward, Kj 11 Wakefield 11.88 nwi 8  
17 Langster, Devin 10 Knightdale 11.91 nwi 9  
18 Scott, Warren 12 Southern Guilfor 11.91 nwi 7  
19 Shoffner, Antonio 11 Hugh Cummings (B 11.95 nwi 6  
20 Harris, Dashawn 11 Southern Durham 11.96 nwi 3  
21 Matthews, Thomas 10 Robert B Glenn 11.96 nwi 5  
22 Forte, Malik 10 Green Hope 11.97 nwi 1  
23 Campbell, Alonzo 12 Page 11.98 nwi 2  
24 Whitley, Damion 12 Enloe 12.00 nwi 3  
25 Scott, Blake 12 Green Hope 12.01 nwi 5  
26 Miller, Jaquez 09 Robert B Glenn 12.05 nwi 5  
27 Jackson, Tyriq 11 Hopewell 12.06 nwi 9  
28 Leak, Rodney 11 Knightdale 12.07 nwi 1  
29 Idassi, Ombeni 11 B.L. Smith 12.07 nwi 1  
30 Taylor, Xavier 11 Northern Durham 12.08 nwi 6  
31 Irwin, Jonathon 10 Southwest Guilfo 12.08 nwi 2  
32 Ussery Intintolo, John 09 Carrboro 12.10 nwi 9  
33 Sutton, Khiry 12 Robert B Glenn 12.12 nwi 3  
34 Hinkle, Steven 10 Middle Creek 12.13 nwi 8  
35 Graves, Quinton 10 Hugh Cummings (B 12.17 nwi 4  
36 Stevens, Jonathan 09 West Johnston 12.24 nwi 7  
37 Headen, Jarvis 11 Southern Durham 12.26 nwi 8  
38 Cooper, Terrance 11 Nash Central 12.28 nwi 3  
39 Williams, Monteal 09 West Johnston 12.29 nwi 9  
40 Shirley, Trey 10 West Johnston 12.31 nwi 8  
41 Taylor, Ryan 10 South County 12.35 nwi 3  
42 Johnson, Colt 12 B.L. Smith 12.36 nwi 8  
43 Langford, Legrand 11 Enloe 12.39 nwi 6  
44 Meyers, Charles 12 South County 12.43 nwi 2  
45 Washington, Avery 11 Ragsdale 12.44 nwi 4  
46 Brown, Kyle 11 Walter Williams 12.46 nwi 6  
47 Kavanaugh, Trey 10 Watauga 12.50 nwi 7  
48 Melvin, DeAndre 11 Northern Durham 12.54 nwi 7  
49 Wilson, Tyler 10 E E Smith 12.60 nwi 4  
50 Jeffries, Brandon 09 Walter Williams 12.98 nwi 3  
51 Winbush, Joe 11 South County 13.06 nwi 4  
52 Harrelson, MarKevian 09 Walter Williams 13.14 nwi 2  
53 Roddy, Derrick 09 South View 13.39 nwi 1  
54 Moore, Courtney 10 Carrboro 13.44 nwi 4  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Boswell, Demari 11 B.L. Smith 22.50 nwi 9  
2 Mangus, Chris 10 Needham Broughto 22.62 nwi 9  
3 Brown, Denzel 11 Wakefield 22.64 nwi 10  
4 Jones, Mar-Keo 11 Knightdale 22.65 nwi 10  
5 Hester, Tevin 10 Granville Centra 22.80 nwi 9  
6 Stearns, Desmond 11 Southwest Guilfo 22.83 nwi 8  
7 Davis, James 12 Northern Durham 22.85 nwi 8  
8 Ellis, Burkheart 10 Knightdale 23.11 nwi 9  
9 Hall, Anthony 12 Walter Williams 23.21 nwi 9  
10 Boyd, Chris 10 B.L. Smith 23.27 nwi 10  
11 Carver, Chris 12 Northern Durham 23.29 nwi 7  
12 Covington, Jason 11 Wakefield 23.40 nwi 10  
13 Hayes, Mike 11 South County 23.45 nwi 6  
14 Joyce, Marquise 12 Page 23.58 nwi 7  
15 Johnson, Devin 11 Knightdale 23.60 nwi 9  
16 Marant, Carl 11 Sanderson 23.60 nwi 7  
17 Ray, Dashawn 12 West Johnston 23.63 nwi 8  
18 Cooper, Cameron 09 Cedar Ridge 23.65 nwi 2  
19 Covington, Aaron 10 Wakefield 23.81 nwi 8  
20 Burse, Delante 10 Southern Durham 23.96 nwi 5  
21 Williams, Kenyon 12 NC Science & 23.97 nwi 3  
22 Parker, Marquis 12 Robert B Glenn 24.08 nwi 6  
23 Hall, DJ   Needham Broughto 24.16 nwi 6  
24 Michael, Travis 11 Nash Central 24.24 nwi 7  
25 Massey, Dejaun 09 Hopewell 24.28 nwi 6  
26 Daley, Jamarcus 12 South County 24.36 nwi 4  
27 Irwin, Jonathon 10 Southwest Guilfo 24.41 nwi 4  
28 Shirley, Trey 10 West Johnston 24.43 nwi 7  
29 Wallace, Ambrose 11 Page 24.45 nwi 6  
30 Bankhead, Michael 09 Hopewell 24.46 nwi 4  
31 Battle, Daquan 11 Nash Central 24.47 nwi 6  
32 Bulla, Brandon 10 South View 24.49 nwi 8  
33 Morton, Travis 11 NC Science & 24.51 nwi 4  
34 Scott, Blake 12 Green Hope 24.52 nwi 7  
35 McKinnon, Spencer 11 Carrboro 24.55 nwi 5  
36 Campbell, Alonzo 12 Page 24.59 nwi 8  
37 Iyebote, Oyemi 11 South County 24.68 nwi 4  
38 Hendrix, Aarron 11 Robert B Glenn 24.69 nwi 4  
39 Schmal, Stephen 10 Watauga 24.73 nwi 3  
40 Smith, London 10 E E Smith 24.81 nwi 1  
41 Miller, Lewis 12 Northern Durham 24.87 nwi 2  
42 Cromartie, Dreyon 10 Enloe 24.89 nwi 7  
43 Lucas, Devonte 11 West Johnston 24.95 nwi 4  
44 Lathan, Dezian 12 Walter Williams 25.01 nwi 2  
45 Massenberg, Jordan 11 Enloe 25.06 nwi 2  
46 Mixon, Musani 09 E E Smith 25.07 nwi 1  
47 Lindsay, Keyante 10 Granville Centra 25.11 nwi 5  
48 Brooks, dequan 11 Southwest Guilfo 25.11 nwi 6  
49 Redferd, Casey 12 Ragsdale 25.16 nwi 6  
50 Reiter, Jason 12 Green Hope 25.18 nwi 5  
51 Rutherford, Victor 11 Robert B Glenn 25.30 nwi 4  
52 Swank, Elin 11 Walter Williams 25.32 nwi 3  
53 Dublin, TJ 11 Enloe 25.57 nwi 3  
54 Williams, DeMario 10 Green Hope 25.74 nwi 3  
55 Kavanaugh, Trey 10 Watauga 25.75 nwi 3  
56 Rothe-Skinner, Morgan 11 NC Science & 25.94 nwi 2  
57 McGuire, Ryan 12 Watauga 26.38 nwi 3  
58 Jant, Phil 12 Hopewell 26.62 nwi 2  
59 Roddy, Derrick 09 South View 27.55 nwi 2  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Boswell, Demari 11 B.L. Smith 50.43 9  
2 Foreman, Trip 12 Wakefield 50.47 9  
3 Carmon, Dontrez 12 Knightdale 50.62 9  
4 Boyd, Chris 10 B.L. Smith 51.11 9  
5 Burse, Delante 10 Southern Durham 51.85 7  
6 Hall, Anthony 12 Walter Williams 52.05 6  
7 Wadelington, Terrance 10 Page 52.15 7  
8 Smith, Tye 11 Wakefield 52.22 9  
9 Chelminski, John Michael 12 Chapel Hill 52.49 8  
10 Heavner, Luke 11 Ragsdale 52.81 7  
11 Weaver, D'Andre 12 South View 52.90 8  
12 Jones, Clay 11 Needham Broughto 53.58 6  
13 Stumpff, Gene 11 Ragsdale 53.61 5  
14 Ritchhart, Michael 11 South County 53.65 6  
15 Edmond, William 12 Nash Central 53.93 5  
16 Quinones, Sam 11 South View 54.01 5  
17 Uzoma, Obinna 11 Knightdale 54.27 8  
18 Snipes, Terrell 11 Enloe 54.34 4  
19 Daley, Jamarcus 12 South County 54.40 6  
20 Schmal, Stephen 10 Watauga 54.53 2  
21 Martin, Stefon 12 Ragsdale 54.73 5  
22 Joyce, Marquise 12 Page 54.89 5  
23 Stevens, Jonathan 09 West Johnston 55.10 6  
24 Alford, Terrance 10 Hugh Cummings (B 55.20 3  
25 Meeks, Dennis 12 Page 55.25 5  
26 Mays, Jordan 12 Middle Creek 55.32 7  
27 Williams, Justin 10 Nash Central 55.57 4  
28 Davis, Jevon 12 South County 55.93 4  
29 Avery, AJ 10 West Johnston 55.95 7  
30 Jackson, Danny 11 Northern Durham 56.31 6  
31 Bullock, Jamal 11 Southern Durham 56.38 4  
32 Lindsay, Keyante 10 Granville Centra 56.45 2  
33 Morton, Travis 11 NC Science & 56.59 7  
34 Rothe-Skinner, Morgan 11 NC Science & 56.60 4  
35 Flemmings, Chris 10 Green Hope 56.62 2  
36 Williams, Monteal 09 West Johnston 56.70 8  
37 Tomlinson, Mitch 10 Robert B Glenn 56.84 3  
38 Williams, Kenyon 12 NC Science & 56.96 4  
39 Brooks, dequan 11 Southwest Guilfo 57.01 7  
40 Mermel, Scott 11 Watauga 57.09 1  
41 Haith, Dimitri 11 Hugh Cummings (B 57.40 2  
42 Miller, Josh 10 Walter Williams 57.43 1  
43 Brimeyer, Alec 11 Green Hope 58.57 2  
44 Lawrence, Ashton 12 Watauga 1:00.20 1  
45 Alston, Chris 10 Hugh Cummings (B 1:01.54 3  
46 Bryant, Derek 10 Carrboro 1:05.89 2  
-- Johnson, Teshaun 11 Southern Durham FS 3  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kluttz, Sean 12 South Stanly 1:59.37 1  
2 Baldwin, Eric 11 West Johnston 1:59.53 1  
3 Richardson, Tevin 11 Nash Central 1:59.62 1  
4 Martin, Alvin 11 Needham Broughto 2:00.23 1  
5 Harris, Aaron 12 B.L. Smith 2:00.62 1  
6 Crawford, Graham 11 Walter Williams 2:02.63 1  
7 Garrett, Chris 11 West Johnston 2:03.71 1  
8 Stewart, Dustin 12 Southern Ala 2:03.97 1  
9 Sutter, Wes 12 Chapel Hill 2:04.17 1  
10 Phillips, Danny 12 Chapel Hill 2:04.64 1  
11 Walton, Christian 12 Hopewell 2:06.11 1  
12 Panduro, Jose 12 South View 2:06.15 1  
13 Dunford, Brandon 11 Hopewell 2:06.26 1  
14 Cappelletti, John 12 Enloe 2:06.42 1  
15 Lovejoy, Matt 10 Page 2:07.68 1  
16 Grim, Sean 12 South View 2:07.94 1  
17 Ammons, Max 12 NC Science & 2:08.13 1  
18 Silvestri, Corey 11 Hopewell 2:08.54 1  
19 Clark, Andrew 12 Enloe 2:08.66 1  
20 James, Ariel 12 South View 2:08.95 1  
21 Jordan, Matt 11 NC Science & 2:09.13 1  
22 Stott, Liam 12 Chapel Hill 2:09.34 1  
23 Judd, Jeremy 11 Nash Central 2:09.50 1  
24 Cornwell, Mike 10 West Johnston 2:09.94 1  
25 Nguyen, Andrew 11 Nash Central 2:10.66 1  
26 Karagiannis, Nicholas 12 Wakefield 2:10.86 1  
27 Wenzinger, Brian 12 Green Hope 2:11.84 1  
28 Tingen, Austin 11 Northwood 2:12.49 1  
29 Pahel-Short, Dakota 12 Carrboro 2:12.56 1  
30 Tucker, Andrew 10 Green Hope 2:12.68 1  
31 Taylor, Alexander 10 Carrboro 2:13.29 1  
32 Hilliard, Alan 10 Northern Durham 2:13.43 1  
33 Wilson, Tj 12 Wakefield 2:13.72 1  
34 Franklin, Ilyas 10 E E Smith 2:13.80 1  
35 Staub, Nathan 10 Needham Broughto 2:14.05 1  
36 Poulos, Ethan 10 Watauga 2:15.25 1  
37 Cole, Victor 11 Northern Durham 2:15.61 1  
38 Rice, Kevin 12 B.L. Smith 2:16.41 1  
39 Collette, Alex 12 Robert B Glenn 2:16.77 1  
40 Francis, Patrick 10 Ragsdale 2:17.24 1  
41 Avery, Jamal 10 Middle Creek 2:17.91 1  
42 Lachmann, Joshua 11 Knightdale 2:17.96 1  
43 Harrell, Simmon 10 Southern Durham 2:18.64 1  
44 Greeson, Austin 09 Southern Ala 2:18.69 1  
45 Oleski, Tyler 12 Carrboro 2:18.76 1  
46 Brackney, Clark 11 Watauga 2:18.99 1  
47 Miller, Bryan 11 Northern Durham 2:19.11 1  
48 Graves, Kenaz 12 B.L. Smith 2:19.24 1  
49 Tomas, Jacob 12 Southern Guilfor 2:19.43 1  
50 Kaitirai, Ashkan 10 South County 2:20.45 1  
51 Campbell, Cameron 11 Robert B Glenn 2:21.02 1  
52 Paran, Ian 11 Pinecrest 2:21.02 1  
53 Iroegbu, Sheridan 10 Knightdale 2:21.18 1  
54 Stokes, Eddie 11 E E Smith 2:21.75 1  
55 Ramsey, Kwanza 10 Pinecrest 2:22.24 1  
56 Kaba-kibonge, Eric 12 Knightdale 2:23.22 1  
57 Pember, Leigh 12 Pinecrest 2:25.85 1  
58 Ingram, Bryan 12 Southwest Guilfo 2:26.33 1  
59 Hiat, Dillon 10 Robert B Glenn 2:28.26 1  
60 Edelen, Timothy 10 Southern Durham 2:28.40 1  
61 Hackney, Jordan 12 Southern Durham 2:30.88 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Crawford, Graham 11 Walter Williams 4:24.62 1  
2 Bass, William 11 Nash Central 4:27.18 1  
3 Richardson, Tevin 11 Nash Central 4:27.52 1  
4 Morgan, Scott 11 Calvary Baptist 4:28.00 1  
5 Garrett, Chris 11 West Johnston 4:32.12 1  
6 Noah, Paul 11 Chapel Hill 4:35.72 1  
7 Cain, Brandon 11 Southern Ala 4:36.63 1  
8 Osborne, Daniel 11 Watauga 4:36.73 1  
9 Hoerger, Jacob 12 Chapel Hill 4:37.22 1  
10 Williams, Eric 11 Northwood 4:37.60 1  
11 Reeder, Chris 09 Chapel Hill 4:37.98 1  
12 Jordan, Matt 11 NC Science & 4:37.99 1  
13 Geiger, Trey 12 Middle Creek 4:40.60 1  
14 Johnson, Parker 11 Needham Broughto 4:42.05 1  
15 Hyman, Jacob 11 Needham Broughto 4:43.45 1  
16 Schmidt, David 12 South County 4:44.81 1  
17 Hollingsworth, Jimmy 09 Northern Guildfo 4:44.97 1  
18 Kelly, Corner 11 Pinecrest 4:44.99 1  
19 Hobbs-Brown, EB 11 Enloe 4:45.51 1  
20 Sciacca, Alex 12 South County 4:45.91 1  
21 Judd, Jeremy 11 Nash Central 4:45.91 1  
22 Tolbert, Richard 12 Northwood 4:46.02 1  
23 Nwoko, Ngozika 11 Walter Williams 4:46.87 1  
24 schull, roger   Page 4:48.14 1  
25 Dennehy, Ryan 10 Hopewell 4:48.62 1  
26 Holden, Chandler 10 Needham Broughto 4:52.60 1  
27 Allen, Dalton 12 Pinecrest 4:55.94 1  
28 Embry, David 12 Green Hope 4:57.60 1  
29 Vandenberg, Andrew 10 Watauga 4:58.02 1  
30 Robertson, Ethan 12 Walter Williams 4:58.84 1  
31 Mulherin, Steve 10 Page 5:01.37 1  
32 Autry, Jesse 11 South View 5:01.73 1  
33 Stiak, George 11 Wakefield 5:01.87 1  
34 Brackney, Clark 11 Watauga 5:02.49 1  
35 Tingen, Austin 11 Northwood 5:02.61 1  
36 Rice, Kevin 12 B.L. Smith 5:03.93 1  
37 Nunez, Ali 11 South View 5:04.13 1  
38 Morken, Michael 11 Carrboro 5:04.92 1  
39 Glover, Daniel 10 Green Hope 5:05.34 1  
40 Watson, Brandon 11 West Johnston 5:05.64 1  
41 Thomas, Jordan 11 Carrboro 5:06.44 1  
42 Brown, Tim 10 South View 5:06.95 1  
43 Cole, Victor 11 Northern Durham 5:07.59 1  
44 Collichio, Dominic 09 Carrboro 5:08.15 1  
45 Francis, Patrick 10 Ragsdale 5:08.50 1  
46 Fernando, Thusan 09 Ragsdale 5:09.79 1  
47 West, John 12 Northern Durham 5:10.48 1  
48 Alexander, Matthew 10 Green Hope 5:10.65 1  
49 Johnson, Christian 12 NC Science & 5:10.73 1  
50 Baggett, Craig 12 Pinecrest 5:16.72 1  
51 Kane, Patrick 12 Northern Guildfo 5:21.44 1  
52 Mitchell, Quinton 10 Southern Guilfor 5:24.25 1  
53 Ingram, Bryan 12 Southwest Guilfo 5:25.15 1  
54 Barefoot, Cade 10 Northern Durham 5:26.54 1  
55 Graves, Kenaz 12 B.L. Smith 5:38.21 1  
56 Johnson, Jonathon 10 E E Smith 5:39.01 1  
57 Gorski, Ray 10 South County 6:03.58 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Bass, William 11 Nash Central 9:49.76 1  
2 Morgan, Scott 11 Calvary Baptist 9:54.14 1  
3 Hinman, Kenny 12 South View 10:09.96 1  
4 Viles, Bradley 09 Chapel Hill 10:10.85 1  
5 Jones, Michael 12 NC Science & 10:11.29 1  
6 Osborne, Daniel 11 Watauga 10:13.17 1  
7 McLeod, Mitch 10 Chapel Hill 10:16.57 1  
8 Massengill, Chad 12 West Johnston 10:19.44 1  
9 Vandenberg, Peter 09 Watauga 10:23.44 1  
10 Hollingsworth, Jimmy 09 Northern Guildfo 10:24.09 1  
11 Williams, Eric 11 Northwood 10:24.23 1  
12 Wilkie, Matthew 12 Green Hope 10:26.12 1  
13 Mulherin, Steve 10 Page 10:32.08 1  
14 Mang, Connor 11 South View 10:33.63 1  
15 Bunch, Will 11 Chapel Hill 10:34.12 1  
16 Kelly, Corner 11 Pinecrest 10:34.66 1  
17 Gower, Jeremy 10 West Johnston 10:37.27 1  
18 Nwoko, Ngozika 11 Walter Williams 10:37.76 1  
19 Sherwood, Landon 11 Pinecrest 10:38.65 1  
20 Ruckel, Xiomar 10 South View 10:39.22 1  
21 Tolbert, Richard 12 Northwood 10:39.32 1  
22 Sartori, Tommy 11 Green Hope 10:41.07 1  
23 Pahel-Short, Robert 11 Carrboro 10:44.73 1  
24 Clark, Kurt 12 Northwood 10:47.45 1  
25 Lawrence, Allen 09 Needham Broughto 10:55.25 1  
26 Schonemen, Ben 12 West Johnston 11:00.41 1  
27 Brackney, Bryan 09 Watauga 11:03.21 1  
28 Stelpflug, Will 10 Enloe 11:07.92 1  
29 Scarbeau, Jonathon 11 Northern Durham 11:16.35 1  
30 Hayes, George 11 Pinecrest 11:18.41 1  
31 Ellwanger, Kerry 11 NC Science & 11:19.20 1  
32 Kitto, Will 10 Enloe 11:21.01 1  
33 Rawlings, Jordan 10 Green Hope 11:25.31 1  
34 Taperek, Steven 12 Wakefield 11:32.10 1  
35 Kelliher, Jake 11 South County 11:36.54 1  
36 Harris, Charlie 12 Enloe 11:37.12 1  
37 Witcher, Andrew 10 Carrboro 11:42.59 1  
38 Mitchell, Quinton 10 Southern Guilfor 11:44.70 1  
39 Kane, Patrick 12 Northern Guildfo 11:45.01 1  
40 Dellea, Jesse 10 Carrboro 11:57.34 1  
41 Jones, Jalen 09 E E Smith 11:57.93 1  
42 Bandoni, Joe 09 Wakefield 11:58.94 1  
43 Holloway, Ben 10 Northern Durham 12:17.98 1  
44 Bourne, Robert 10 E E Smith 12:18.64 1  
-- Rice, Kevin 12 B.L. Smith DNF 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ragland III, Sherman 11 Southern Durham 15.04 1  
2 Colon, Anthony 12 Needham Broughto 15.10 1  
3 Moore, Michael 12 South View 15.11 1  
4 Faison, Abraham 11 Southern Ala 15.30 1  
5 Lampkins, Chris 11 Sanderson 15.34 1  
6 Hardy, Timothy 11 Knightdale 15.53 1  
7 Jones, Thomas 09 Hugh Cummings (B 15.61 1  
8 Hayes, Mike 11 South County 16.76 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Ragland III, Sherman 11 Southern Durham 15.08 2  
2 Hardy, Timothy 11 Knightdale 15.20 4  
3 Moore, Michael 12 South View 15.28 5  
4 Lampkins, Chris 11 Sanderson 15.45 1  
5 Faison, Abraham 11 Southern Ala 15.49 4  
6 Jones, Thomas 09 Hugh Cummings (B 15.63 1  
7 Colon, Anthony 12 Needham Broughto 15.68 3  
8 Hayes, Mike 11 South County 16.22 1  
9 Brooks, Montrell 10 West Johnston 16.46 1  
10 Jenkins, James 12 Page 16.61 3  
11 Harris, Jaleel 11 Southern Guilfor 16.81 2  
12 McAllister, Tyler 10 Hugh Cummings (B 16.81 4  
13 Proctor, Diorus 10 South View 17.10 5  
14 Whitted, Taquez 12 Northern Durham 17.13 4  
15 Banks, Corey 11 E E Smith 17.14 2  
16 Johnson, Ronald 12 West Johnston 17.17 4  
17 Holden, James 11 Watauga 17.80 2  
18 Todd, TJ 12 Page 17.86 1  
19 Alston, Ajee 10 Southwest Guilfo 18.01 5  
20 Makupson, Dalvin 11 B.L. Smith 18.02 5  
21 Quick, Tyrell 12 Ragsdale 18.59 2  
22 Hopkins, DeAngelo 11 Northern Durham 18.60 1  
23 Sarpong, Akwasi 10 Green Hope 18.85 5  
24 Alston, Quorey 11 Nash Central 18.91 5  
25 Adams, Shawn 11 West Johnston 19.40 2  
26 Grice, Malik 10 Walter Williams 19.81 4  
27 Fields, AJ 09 Walter Williams 20.12 2  
28 Dehus, Eric 10 Watauga 21.04 1  
29 Cherry, Jihad 09 South View 21.16 3  
30 Niedzwiecki, Michael 12 South County 21.61 1  
-- Grant, Jaylin 10 Green Hope DNF 3  
-- Dunston, Joshua 11 Knightdale DNF 2  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Banks, Tra'von 12 East Wake 39.95 6  
2 Hardy, Timothy 11 Knightdale 40.60 6  
3 Jenkins, James 12 Page 41.14 6  
4 Colon, Anthony 12 Needham Broughto 41.18 6  
5 Crumpler, Connor 12 Ravenscroft Scho 41.65 4  
6 Carter, James 12 B.L. Smith 41.87 4  
7 Riddleberger, David 11 Wakefield 41.90 5  
8 Trosclair, Dexter 12 Wakefield 41.90 5  
9 Whitted, Taquez 12 Northern Durham 42.41 4  
10 Makupson, Dalvin 11 B.L. Smith 43.12 3  
11 Todd, TJ 12 Page 43.21 5  
12 Moore, Michael 12 South View 43.51 6  
13 Dunston, Joshua 11 Knightdale 43.60 6  
14 Proctor, Diorus 10 South View 43.67 5  
15 Mebane, Ray 12 Hugh Cummings (B 43.67 4  
16 Quick, Tyrell 12 Ragsdale 43.68 4  
17 McAllister, Tyler 10 Hugh Cummings (B 43.93 4  
18 Hopkins, DeAngelo 11 Northern Durham 44.35 2  
19 Cherry, Russell 09 Southwest Guilfo 44.79 5  
20 Harris, Barry 09 Ragsdale 44.97 3  
21 Adams, Shawn 11 West Johnston 45.33 3  
22 Walker, Roderick 11 Knightdale 45.43 5  
23 Brooks, Montrell 10 West Johnston 45.67 6  
24 Jones, Thomas 09 Hugh Cummings (B 46.10 3  
25 Groves, Craig 10 West Johnston 46.72 2  
26 Alston, Quorey 11 Nash Central 47.29 3  
27 Crosby, Caleb 10 Southwest Guilfo 47.65 5  
28 Melvin, DeAndre 11 Northern Durham 47.69 2  
29 Niedzwiecki, Michael 12 South County 47.73 1  
30 Sarpong, Akwasi 10 Green Hope 48.05 2  
31 Holden, James 11 Watauga 48.16 1  
32 Grice, Malik 10 Walter Williams 48.89 1  
33 Green, Austin 11 Robert B Glenn 50.24 2  
34 Popek, Thomas 09 Ragsdale 50.38 1  
35 Caruthers, Josh 11 Robert B Glenn 50.99 2  
36 Fields, AJ 09 Walter Williams 51.16 1  
37 Garrison, Terrill 10 Southwest Guilfo 51.70 4  
38 Scott, Kyle 11 Green Hope 51.83 2  
39 Rose, Dylan 12 Walter Williams 52.22 1  
40 Cherry, Jihad 09 South View 52.84 1  
41 Dehus, Eric 10 Watauga 53.50 1  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Knightdale 43.05 4  
2 Relay Team   Wakefield 43.84 4  
3 Relay Team   Needham Broughto 44.07 3  
4 Relay Team   Northern Durham 44.14 4  
5 Relay Team   West Johnston 44.24 3  
6 Relay Team   Robert B Glenn 44.83 3  
7 Relay Team   Nash Central 44.96 2  
8 Relay Team   Page 45.17 2  
9 Relay Team   Watauga 45.27 1  
10 Relay Team   Hugh Cummings (B 45.31 3  
11 Relay Team   Hopewell 45.36 4  
12 Relay Team   Green Hope 45.58 2  
13 Relay Team   Ragsdale 45.62 3  
14 Relay Team   West Johnston 46.21 3  
15 Relay Team   Enloe 46.27 2  
16 Relay Team   Southern Durham 46.38 4  
17 Relay Team   Southern Guilfor 46.45 3  
18 Relay Team   Southwest Guilfo 46.51 3  
19 Relay Team   E E Smith 46.72 4  
20 Relay Team   Enloe 47.31 1  
21 Relay Team   Walter Williams 47.70 2  
-- Relay Team   South County DNF 1  
-- Relay Team   E E Smith DQ 2  
-- Relay Team   Knightdale DQ 4  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Knightdale 3:19.77 4  
2 Relay Team   B.L. Smith 3:22.11 4  
3 Relay Team   Wakefield 3:29.66 4  
4 Relay Team   Hopewell 3:31.66 3  
5 Relay Team   Page 3:34.04 3  
6 Relay Team   South View 3:34.78 3  
7 Relay Team   Chapel Hill 3:37.21 3  
8 Relay Team   Ragsdale 3:37.85 3  
9 Relay Team   Knightdale 3:38.09 4  
10 Relay Team   Nash Central 3:38.56 3  
11 Relay Team   West Johnston 3:39.68 4  
12 Relay Team   Green Hope 3:40.65 2  
13 Relay Team   Enloe 3:42.45 2  
14 Relay Team   Watauga 3:47.22 1  
15 Relay Team   South View 3:48.66 1  
16 Relay Team   West Johnston 3:51.85 1  
17 Relay Team   Walter Williams 3:52.46 2  
18 Relay Team   Southern Durham 3:53.11 4  
19 Relay Team   Southwest Guilfo 3:56.83 2  
20 Relay Team   Green Hope 3:58.97 1  
21 Relay Team   South County 4:00.66 2  
-- Relay Team   Hugh Cummings (B FS 2  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Needham Broughto 8:00.76 1  
2 Relay Team   West Johnston 8:02.02 1  
3 Relay Team   Chapel Hill 8:03.24 1  
4 Relay Team   B.L. Smith 8:15.17 1  
5 Relay Team   Hopewell 8:17.74 1  
6 Relay Team   Wakefield 8:29.40 1  
7 Relay Team   St. Christopher' 8:31.52 1  
8 Relay Team   Enloe 8:32.59 1  
9 Relay Team   West Johnston 8:45.12 1  
10 Relay Team   Northern Durham 8:45.63 1  
11 Relay Team   Green Hope 8:51.97 1  
12 Relay Team   Watauga 8:55.83 1  
13 Relay Team   Ragsdale 8:56.02 1  
14 Relay Team   South View 8:58.90 1  
15 Relay Team   Carrboro 9:00.87 1  
16 Relay Team   Pinecrest 9:01.02 1  
17 Relay Team   Robert B Glenn 9:13.30 1  
18 Relay Team   Watauga 9:21.94 1  
19 Relay Team   Carrboro 9:28.25 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Geary, Jacob 12 Cedar Ridge 54-06.50(16.62m) 1  
2 Evans, Devin 12 Nash Central 49-03.50(15.02m) 1  
3 Montgomery, Brian 12 South View 49-03.00(15.01m) 1  
4 Edelen, Timothy 10 Southern Durham 47-01.00(14.35m) 1  
5 Henderson, Evan 12 Hopewell 46-11.75(14.32m) 1  
6 Kornegay, Antonio 12 NC Science & 46-03.75(14.12m) 1  
7 Grifffen, Keiffer 11 Nash Central 45-06.00(13.87m) 1  
8 Gaffney, Dylan 11 Pinecrest 44-11.00(13.69m) 1  
9 Fox, Will 11 Page 44-07.50(13.60m) 1  
10 Winston, Watts 12 Ravenscroft Scho 44-06.00(13.56m) 1  
11 Crosby, Sterling 12 Southern Guilfor 44-04.50(13.53m) 1  
12 Dempsey, Chris 11 Southern Durham 44-01.50(13.45m) 1  
13 Smith, Chris 12 East Wake 44-01.00(13.44m) 1  
14 Ellison, Cedric 12 Ragsdale 43-11.00(13.39m) 1  
15 Nazal, Jason 12 Southwest Guilfo 42-01.00(12.83m) 1  
16 Greene, Darrell 11 Knightdale 41-10.00(12.75m) 1  
17 Marshall, Tevin 10 Southern Guilfor 41-05.50(12.64m) 1  
18 Ritcher, Nick 11 Ravenscroft Scho 40-05.00(12.32m) 1  
19 Robertson, Elijah 12 East Wake 40-03.00(12.27m) 1  
20 Romano, Gab 12 Watauga 40-02.00(12.24m) 1  
21 Owens, Damien 11 E E Smith 40-00.50(12.20m) 1  
22 Cates, Caleb 11 Ragsdale 39-01.00(11.91m) 1  
23 Smith, Josiah 11 Hugh Cummings (B 38-09.00(11.81m) 1  
24 Morris, Jordan 11 Ragsdale 38-01.00(11.61m) 1  
24 Bozeman, Calvin 11 Walter Williams 38-01.00(11.61m) 1  
26 Davis, Tyrone 12 West Johnston 38-00.00(11.58m) 1  
27 Beaty, Sean 12 Hopewell 37-05.00(11.40m) 1  
28 Rainey, Aaron 11 Northern Durham 36-11.00(11.25m) 1  
29 Robinson, James 11 E E Smith 36-10.00(11.23m) 1  
30 Riley, Matt 12 E E Smith 36-06.75(11.14m) 1  
31 Goodson, Jerry 10 East Wake 36-04.00(11.07m) 1  
32 Grady, Chris 11 Hugh Cummings (B 35-07.00(10.85m) 1  
33 Umphrey, Cameron 10 West Johnston 35-06.00(10.82m) 1  
34 Humes, Michael 10 Hopewell 35-04.75(10.79m) 1  
35 Taylor, Xavier 11 Northern Durham 35-04.00(10.77m) 1  
36 Burchett, Eric 11 South View 35-00.50(10.68m) 1  
37 Topping, William 10 Southern Guilfor 34-07.00(10.54m) 1  
38 Ozanian, Anthony 10 South County 33-10.00(10.31m) 1  
39 Long, Karl 11 South County 33-06.00(10.21m) 1  
40 Cameron, Duncan 10 Middle Creek 33-05.50(10.20m) 1  
41 Sineni, Russell 12 Page 33-03.00(10.13m) 1  
42 Johnson, Monte 12 West Johnston 33-01.00(10.08m) 1  
43 Shaw, Justin 09 Northern Durham 32-11.00(10.03m) 1  
44 Doggett, Aaron 11 South County 31-02.00(9.50m) 1  
45 Layer, Malcolm 12 B.L. Smith 30-07.50(9.33m) 1  
46 Harvey, Khyri 12 Page 29-08.00(9.04m) 1  
-- Pineda, Jordan 11 Watauga FOUL(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ellison, Cedric 12 Ragsdale 155-00(47.24m) 1  
2 Pineda, Jordan 11 Watauga 147-06(44.96m) 1  
3 Romano, Gab 12 Watauga 144-08(44.09m) 1  
4 Harrison, Wylie 12 Southern Ala 140-09(42.90m) 1  
5 Edelen, Timothy 10 Southern Durham 127-07(38.89m) 1  
6 Crosby, Sterling 12 Southern Guilfor 118-01(35.99m) 1  
7 Gaffney, Dylan 11 Pinecrest 116-07(35.53m) 1  
8 Winston, Watts 12 Ravenscroft Scho 114-10(35.00m) 1  
9 Greene, Darrell 11 Knightdale 114-04(34.85m) 1  
10 Nazal, Jason 12 Southwest Guilfo 114-00(34.75m) 1  
11 Cates, Caleb 11 Ragsdale 113-10(34.70m) 1  
12 Evans, Devin 12 Nash Central 112-03(34.21m) 1  
13 Smith, Chris 12 East Wake 111-10(34.09m) 1  
14 Davis, Antonio 11 Hopewell 111-09(34.06m) 1  
15 Fox, Will 11 Page 111-06(33.99m) 1  
16 Montgomery, Brian 12 South View 107-00(32.61m) 1  
17 Harvey, Khyri 12 Page 106-05(32.44m) 1  
18 Robertson, Elijah 12 East Wake 105-08(32.21m) 1  
19 Henderson, Evan 12 Hopewell 104-02(31.75m) 1  
20 Cain, Sean 11 Hopewell 103-05(31.52m) 1  
21 Grady, Chris 11 Hugh Cummings (B 103-04(31.50m) 1  
22 Brodie, Kevin 11 Knightdale 102-02(31.14m) 1  
23 Owens, Damien 11 E E Smith 101-08(30.99m) 1  
24 Rollinson, Aaron 12 Walter Williams 101-01(30.81m) 1  
25 Smith, Josiah 11 Hugh Cummings (B 100-04(30.58m) 1  
26 Ryan, Michael 10 Ravenscroft Scho 100-03(30.56m) 1  
27 Taylor, Xavier 11 Northern Durham 100-01(30.51m) 1  
28 Ritcher, Nick 11 Ravenscroft Scho 99-11(30.45m) 1  
29 Riley, Matt 12 E E Smith 98-10(30.12m) 1  
30 Long, Anthony 11 Walter Williams 96-02(29.31m) 1  
31 Ozanian, Anthony 10 South County 87-03(26.59m) 1  
32 Nichols, Andre 09 South View 84-07(25.78m) 1  
33 Davis, Tyrone 12 West Johnston 83-00(25.30m) 1  
34 Shaw, Justin 09 Northern Durham 82-04(25.10m) 1  
35 Poehler, Mike 10 Ragsdale 81-09(24.92m) 1  
35 Lee, Tyler 11 Robert B Glenn 81-09(24.92m) 1  
37 Lewis, Christian 12 Walter Williams 79-11(24.36m) 1  
38 Sineni, Russell 12 Page 79-08(24.28m) 1  
39 Johnson, Monte 12 West Johnston 77-01(23.50m) 1  
40 Cloutier, Tyler 11 Chapel Hill 73-10(22.50m) 1  
41 Doggett, Aaron 11 South County 72-09(22.17m) 1  
42 Goodson, Jerry 10 East Wake 70-06(21.49m) 1  
43 Rainey, Aaron 11 Northern Durham 70-04(21.44m) 1  
44 Long, Karl 11 South County 69-03(21.11m) 1  
45 Cunningham, Jamie 10 Southern Guilfor 64-08(19.71m) 1  
46 Layer, Malcolm 12 B.L. Smith 63-02(19.25m) 1  
47 McNiel, Jerry 11 E E Smith 48-09(14.86m) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Weaver, D'Andre 12 South View 6-02.00(1.88m) 1  
2 Kirton, Jamal 11 Needham Broughto 6-00.00(1.83m) 1  
3 Addison, Jon 10 Enloe 6-00.00(1.83m) 1  
4 Winston, Rashawn 12 Middle Creek 5-10.00(1.78m) 1  
4 Riddleberger, David 11 Wakefield 5-10.00(1.78m) 1  
6 Cunningham, Jamie 10 Southern Guilfor 5-10.00(1.78m) 1  
7 Quinones, Sam 11 South View 5-10.00(1.78m) 1  
10 Jefferies, Marquis 11 Northern Durham 5-08.00(1.73m) 1  
10 Miller, Lewis 12 Northern Durham 5-08.00(1.73m) 1  
12 Walker, Roderick 11 Knightdale 5-08.00(1.73m) 1  
8 Bennett, Will 10 Page 5-08.00(1.73m) 1  
9 Hopkins, DeAngelo 11 Northern Durham 5-08.00(1.73m) 1  
13 Yamagata, Anothony 11 Enloe 5-06.00(1.68m) 1  
13 Simmons, Ben 12 Ravenscroft Scho 5-06.00(1.68m) 1  
14 Roberson, Drew 12 Ravenscroft Scho 5-06.00(1.68m) 1  
14 Danner, Dorian 11 Southern Durham 5-06.00(1.68m) 1  
16 Abram, Michael 09 Knightdale 5-06.00(1.68m) 1  
16 Copeland, Terence 12 Nash Central 5-06.00(1.68m) 1  
19 Quick, Tyrell 12 Ragsdale 5-04.00(1.63m) 1  
19 Johnson, Ronald 12 West Johnston 5-04.00(1.63m) 1  
21 Moore, Melvin 12 Walter Williams 5-04.00(1.63m) 1  
22 Robinson, Javon 10 Southern Guilfor 5-04.00(1.63m) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Stearns, Desmond 11 Southwest Guilfo 22-07.50(6.90m) nwi 1  
2 Jefferies, Marquis 11 Northern Durham 21-09.25(6.64m) nwi 1  
3 Dunston, Joshua 11 Knightdale 21-06.50(6.57m) nwi 1  
4 Warren, Nick 12 Northern Durham 21-03.50(6.49m) nwi 1  
5 Marant, Carl 11 Sanderson 21-00.50(6.41m) nwi 1  
6 Lampkins, Chris 11 Sanderson 21-00.50(6.41m) nwi 1  
7 Hawkins, Jamaal 12 Chapel Hill 21-00.25(6.41m) nwi 1  
8 Jordan, David 12 South County 21-00.25(6.41m) nwi 1  
9 Bulla, Brandon 10 South View 20-09.00(6.32m) nwi 1  
10 Colvin, Matt 10 Southern Guilfor 20-00.50(6.11m) nwi 1  
11 Bennett, Brandon 11 Hopewell 20-00.50(6.11m) nwi 1  
12 Gore, Mo 11 Watauga 19-09.50(6.03m) nwi 1  
13 Jones, Kenyon 12 Ragsdale 19-06.00(5.94m) nwi 1  
14 Leak, Rodney 11 Knightdale 19-06.00(5.94m) nwi 1  
15 Idassi, Ombeni 11 B.L. Smith 19-05.75(5.94m) nwi 1  
16 Harris, Dashawn 11 Southern Durham 19-04.50(5.91m) nwi 1  
17 Carmon, Dontrez 12 Knightdale 19-03.50(5.88m) nwi 1  
18 McNeil, Bob 12 Walter Williams 19-02.00(5.84m) nwi 1  
19 Umphrey, Cameron 10 West Johnston 18-11.75(5.78m) nwi 1  
20 Harris, Reid 10 Watauga 18-11.00(5.77m) nwi 1  
21 Keith, Desmond 12 Northern Durham 18-10.00(5.74m) nwi 1  
22 Hinkle, Steven 10 Middle Creek 18-08.75(5.71m) nwi 1  
23 Robinson, Javon 10 Southern Guilfor 18-08.50(5.70m) nwi 1  
24 Tomas, Jacob 12 Southern Guilfor 18-08.25(5.70m) nwi 1  
25 Copeland, Terence 12 Nash Central 18-07.00(5.66m) nwi 1  
26 Grice, CJ 12 Walter Williams 18-04.50(5.60m) nwi 1  
27 Johnson, Colt 12 B.L. Smith 18-03.75(5.58m) nwi 1  
28 Hutchens, Dustin 12 Green Hope 18-01.00(5.51m) nwi 1  
28 Jones, Clay 11 Needham Broughto 18-01.00(5.51m) nwi 1  
30 Osborne, Dylan 11 Enloe 18-00.50(5.50m) nwi 1  
31 Blechier, Dorian 10 Southern Durham 17-11.50(5.47m) nwi 1  
32 Barnwell, Alan 10 Hugh Cummings (B 17-11.00(5.46m) nwi 1  
33 Harris, Kendrick 10 Hopewell 17-09.50(5.42m) nwi 1  
34 Rim, Michael 10 Ravenscroft Scho 17-07.50(5.37m) nwi 1  
35 Johnson, Erving 09 Hugh Cummings (B 17-06.50(5.35m) nwi 1  
36 Daley, Jamarcus 12 South County 17-05.00(5.31m) nwi 1  
37 Paul, Ernest 12 Enloe 17-03.50(5.27m) nwi 1  
38 Martinez, Taylor 12 Page 17-00.50(5.19m) nwi 1  
39 Pogoloff, Bo 11 Watauga 16-04.50(4.99m) nwi 1  
39 Ferguson, Jalen 09 Hugh Cummings (B 16-04.50(4.99m) nwi 1  
41 Bruce-Mensah, Abeeku 10 Wakefield 16-03.00(4.95m) nwi 1  
42 Hopton, Daniel 10 Wakefield 16-00.00(4.88m) nwi 1  
43 Harrington, Ernest 10 West Johnston 15-02.50(4.64m) nwi 1  
 
Mens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 McNeil, Bob 12 Walter Williams 45-11.75(14.01m) nwi 1  
2 Marant, Carl 11 Sanderson 45-00.75(13.74m) nwi 1  
3 Warren, Nick 12 Northern Durham 44-02.75(13.48m) nwi 1  
4 Stearns, Desmond 11 Southwest Guilfo 42-08.50(13.02m) nwi 1  
5 Colvin, Matt 10 Southern Guilfor 42-03.75(12.90m) nwi 1  
6 Addison, Jon 10 Enloe 41-01.50(12.53m) nwi 1  
7 Hawkins, Jamaal 12 Chapel Hill 41-00.50(12.51m) nwi 1  
8 Bulla, Brandon 10 South View 40-11.00(12.47m) nwi 1  
10 Winston, Rashawn 12 Middle Creek 40-03.00(12.27m) nwi 1  
9 Lampkins, Chris 11 Sanderson 40-03.00(12.27m) nwi 1  
11 Chukwu, Joseph 09 West Johnston 39-08.25(12.10m) nwi 1  
12 Jordan, David 12 South County 39-08.00(12.09m) nwi 1  
13 Williams, Justin 10 Nash Central 39-01.00(11.91m) nwi 1  
14 Quinones, Sam 11 South View 38-11.50(11.87m) nwi 1  
15 Miller, Lewis 12 Northern Durham 38-08.50(11.80m) nwi 1  
16 Keith, Desmond 12 Northern Durham 38-06.50(11.75m) nwi 1  
17 Idassi, Ombeni 11 B.L. Smith 37-05.50(11.42m) nwi 1  
18 Flemmings, Chris 10 Green Hope 37-03.75(11.37m) nwi 1  
19 Harrington, Ernest 10 West Johnston 36-03.00(11.05m) nwi 1  
20 Jones, Thomas 09 Hugh Cummings (B 35-11.50(10.96m) nwi 1  
21 McAllister, Tyler 10 Hugh Cummings (B 35-11.00(10.95m) nwi 1  
22 Johnson, Colt 12 B.L. Smith 35-03.50(10.76m) nwi 1  
23 Pogoloff, Bo 11 Watauga 35-01.50(10.71m) nwi 1  
-- Tomas, Jacob 12 Southern Guilfor FOUL(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Webb, Evan 12 East Rowan 13-00.00(3.96m) 1  
2 Lomax, Alex 11 Maiden 12-06.00(3.81m) 1  
3 Mangum, John 11 Green Hope 12-00.00(3.66m) 1  
3 Ray, Riley 12 Ravenscroft Scho 12-00.00(3.66m) 1  
5 Booth, Harrison 10 Needham Broughto 12-00.00(3.66m) 1  
6 Yozzi, Alex 11 Green Hope 11-00.00(3.35m) 1  
7 Harris, Reid 10 Watauga 11-00.00(3.35m) 1  
8 Paran, Ian 11 Pinecrest 10-06.00(3.20m) 1  
12 Maxwell, Eric 12 Southern Guilfor 10-00.00(3.05m) 1  
13 Hugo, Matt 12 Enloe 10-00.00(3.05m) 1  
9 Barefoot, Cade 10 Northern Durham 10-00.00(3.05m) 1  
9 Kockuk, Jeff 12 Enloe 10-00.00(3.05m) 1  
9 Baptiste, Ryan 12 Chapel Hill 10-00.00(3.05m) 1  
14 Paton, Riley 11 Pinecrest 9-06.00(2.90m) 1  
-- Ritchhart, Michael 11 South County NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mayo-Sharp, Olicia 10 Wakefield 12.21 nwi 1  
2 Haith, Briana 10 Granville Centra 12.23 nwi 1  
3 Parker, Zikeena 11 Rocky Mount 12.39 nwi 1  
4 Justice, Sarah 11 Ragsdale 12.55 nwi 1  
5 Ervin, Daijia 09 Southern Guilfor 12.61 nwi 1  
6 Davis, Kerrie 12 B.L. Smith 12.64 nwi 1  
7 Girardeau, Darlene 10 South View 12.68 nwi 1  
8 Gant, Kelsey 10 Hugh Cummings (B 13.24 nwi 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Mayo-Sharp, Olicia 10 Wakefield 12.51 nwi 8  
2 Justice, Sarah 11 Ragsdale 12.52 nwi 6  
3 Haith, Briana 10 Granville Centra 12.58 nwi 7  
4 Parker, Zikeena 11 Rocky Mount 12.66 nwi 4  
5 Gant, Kelsey 10 Hugh Cummings (B 12.86 nwi 1  
6 Davis, Kerrie 12 B.L. Smith 12.93 nwi 4  
7 Ervin, Daijia 09 Southern Guilfor 12.96 nwi 8  
8 Girardeau, Darlene 10 South View 13.09 nwi 5  
9 Pepe, Jenna 11 Ravenscroft Scho 13.13 nwi 4  
10 Cofield, Jennifer 12 Nash Central 13.15 nwi 4  
11 Worth, Maya 09 Green Hope 13.32 nwi 6  
12 Williams, Kayla 09 Southwest Guilfo 13.34 nwi 1  
13 Jackson, Kaylan 11 Enloe 13.37 nwi 6  
14 Quick, Breanna 11 Pinecrest 13.38 nwi 1  
15 McAllister, Aja 09 E E Smith 13.38 nwi 1  
16 Stukes, Cassey 12 Wakefield 13.46 nwi 3  
17 Morken, Grace 09 Carrboro 13.53 nwi 8  
18 Johnson, Mikky 11 Lee County 13.55 nwi 8  
19 Watkins, Emily 12 Northern Guildfo 13.55 nwi 2  
20 Marshall, Elizabeth 11 Carrboro 13.57 nwi 1  
21 Morrow, Chelsea 12 Hugh Cummings (B 13.59 nwi 3  
22 Johnson, Shanica 09 Walter Williams 13.61 nwi 8  
23 Fryer, Shanae 12 Walter Williams 13.63 nwi 5  
24 Jackson, Rashida 11 Lee County 13.67 nwi 5  
25 Savoury, Candace 12 Middle Creek 13.68 nwi 5  
26 Conteh, Fatu 12 South County 13.68 nwi 3  
27 Fisher, Desiree 10 Wakefield 13.74 nwi 5  
28 Dawson, Jasmine 09 West Johnston 13.79 nwi 2  
29 Hutchinson, Kyra 10 Enloe 13.80 nwi 7  
30 Gaddis, Tyreon 09 Hopewell 13.80 nwi 8  
31 McEnaney, Jessica 11 Green Hope 13.89 nwi 3  
32 Nurnberg, Chrissy 09 Pinecrest 13.91 nwi 7  
33 Williams, Denika 11 South County 13.94 nwi 4  
34 Fousehee, Jasmine 10 Lee County 13.98 nwi 7  
35 Ballard, Hannah 10 West Johnston 14.04 nwi 2  
36 Young, Chandrika 12 Walter Williams 14.04 nwi 2  
37 Blackburn, Donesha 10 Robert B Glenn 14.05 nwi 2  
38 Sellers, Brittany 11 Ragsdale 14.30 nwi 7  
39 Colbert, Jamiah 10 Ragsdale 14.41 nwi 2  
40 Crews, Cierra 11 Granville Centra 14.50 nwi 1  
41 Porter, Victoria 12 South County 14.50 nwi 8  
42 Graham, Danielle 10 Southern Durham 14.63 nwi 3  
43 Gray, RayQuwna 09 Enloe 15.17 nwi 1  
44 Crawford, Tianna 12 Pinecrest 15.24 nwi 4  
45 Hernandez, Dayanna 12 Carrboro 15.37 nwi 6  
46 Daniels, Chiquita 10 Rocky Mount 15.38 nwi 3  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Mayo-Sharp, Olicia 10 Wakefield 25.30 nwi 7  
2 Haith, Briana 10 Granville Centra 25.45 nwi 6  
3 Justice, Sarah 11 Ragsdale 25.47 nwi 7  
4 Faulcon, Aalayah 10 Southern Durham 25.75 nwi 7  
5 Parker, Zikeena 11 Rocky Mount 26.19 nwi 7  
6 Shaw, Charity 09 Southern Durham 26.51 nwi 6  
7 Davis, Dannielle 11 Southeast Raleig 26.53 nwi 7  
8 McGuire, Colleen 12 NC Science & 26.68 nwi 4  
9 Cofield, Jennifer 12 Nash Central 26.69 nwi 6  
10 Burnett, Brielle 11 Ragsdale 26.85 nwi 6  
11 Wilson, Ayla 11 South View 26.96 nwi 3  
12 Dyer, Loren 11 South County 27.19 nwi 5  
13 Houston, Ciara 12 Needham Broughto 27.29 nwi 7  
14 Jeffries, Jadda 11 Hugh Cummings (B 27.50 nwi 7  
15 Worth, Maya 09 Green Hope 28.00 nwi 5  
16 Morken, Grace 09 Carrboro 28.08 nwi 4  
17 Jackson, Rashida 11 Lee County 28.21 nwi 3  
18 Shurland, Halle 11 Wakefield 28.29 nwi 4  
19 Marshall, Elizabeth 11 Carrboro 28.34 nwi 3  
20 Ballard, Hannah 10 West Johnston 28.40 nwi 4  
21 Dawson, Jasmine 09 West Johnston 28.52 nwi 5  
22 Johnson, Mikky 11 Lee County 28.59 nwi 3  
23 Fousehee, Jasmine 10 Lee County 28.89 nwi 2  
24 Amerson, Nina 10 West Johnston 28.95 nwi 4  
25 Lambert, Meya 10 Hugh Cummings (B 28.96 nwi 3  
26 Watkins, Emily 12 Northern Guildfo 29.01 nwi 4  
27 Johnson, Shanica 09 Walter Williams 29.08 nwi 5  
28 Hamlin, Alyssia 10 Robert B Glenn 29.17 nwi 1  
29 Hamilton, Lauren 12 Hopewell 29.28 nwi 2  
30 McEnaney, Jessica 11 Green Hope 29.47 nwi 5  
31 Blackburn, Donesha 10 Robert B Glenn 29.72 nwi 1  
32 Jalloh, Aminata 09 South County 29.81 nwi 1  
33 Graham, Danielle 10 Southern Durham 30.09 nwi 2  
34 Knight, Shaniqua 11 Pinecrest 30.36 nwi 2  
35 Bost, Abigail 10 Walter Williams 30.80 nwi 6  
36 O'Keefe, Megan 09 Watauga 31.25 nwi 1  
37 Tyson, Chelsea 09 Ragsdale 31.26 nwi 5  
38 Shoffner, Keyshawna 09 Hugh Cummings (B 31.38 nwi 3  
39 Little, Shacobi 09 Pinecrest 31.54 nwi 6  
40 Fletcher, Salyric 09 Hopewell 31.56 nwi 1  
41 Shells, Brittny 11 Granville Centra 34.69 nwi 2  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Haith, Briana 10 Granville Centra 56.75 6  
2 Faulcon, Aalayah 10 Southern Durham 57.37 6  
3 Patillo, Tiana 09 Wakefield 59.06 6  
4 Dyer, Loren 11 South County 59.08 6  
5 Baptiste, Kristi 12 B.L. Smith 59.69 6  
6 Faucette, Rodaijah 09 Hugh Cummings (B 59.92 5  
7 Houston, Ciara 12 Needham Broughto 1:00.06 6  
8 McGuire, Colleen 12 NC Science & 1:00.32 4  
9 Scott, Ebony 12 Southeast Raleig 1:00.46 6  
10 Burnett, Brielle 11 Ragsdale 1:00.67 5  
11 Majors, Felecia 09 South County 1:01.12 5  
12 Shaw, Charity 09 Southern Durham 1:01.22 5  
13 Bost, Abigail 10 Walter Williams 1:01.36 5  
14 Wilson, Ayla 11 South View 1:01.55 4  
15 Ervin, Daijia 09 Southern Guilfor 1:01.74 4  
16 Douglas, Kendra 11 Southeast Raleig 1:01.82 6  
17 Williams, Jasmine S 12 Nash Central 1:02.03 5  
18 Ester, Allison 12 Walter Williams 1:02.19 4  
19 Evans, Daneisha 09 E E Smith 1:02.64 1  
20 Wren, Andria 09 South View 1:04.03 4  
21 Reed, Alexis 09 Southwest Guilfo 1:04.21 3  
22 Kapec, Delaney 09 Robert B Glenn 1:04.93 2  
23 Khodaei, Sheyda 10 South County 1:05.13 4  
24 Rivera, Alex 10 Wakefield 1:05.40 5  
25 Hadaway, Hannah 11 Rural Retreat 1:05.47 3  
26 McMillian, Tyronda 11 E E Smith 1:05.55 3  
27 Trivette, Tara 10 Watauga 1:06.22 2  
28 Daye, Tisha 10 Hugh Cummings (B 1:06.29 3  
29 Green, Kyra 10 West Johnston 1:06.38 5  
30 Fousehee, Jasmine 10 Lee County 1:07.13 1  
31 McEnaney, Jessica 11 Green Hope 1:07.93 3  
32 Jackson, Rashida 11 Lee County 1:08.00 2  
33 Amodei, Ashley 09 Chapel Hill 1:09.30 3  
34 Smith, Aleah 10 South View 1:09.48 2  
35 Roland, KeAira 11 NC Science & 1:09.57 2  
36 Dalton, Manessa 10 Rocky Mount 1:11.70 3  
37 Lopp, Julia 09 West Johnston 1:11.99 2  
38 O'Keefe, Megan 09 Watauga 1:12.95 1  
39 Pittman, Brandy 09 Rocky Mount 1:15.04 1  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Cunningham, Jennie 09 Pinecrest 2:23.57 1  
2 Schustrom, Lexie 12 Pinecrest 2:25.01 1  
3 Matthews, Ashley 12 West Johnston 2:25.44 1  
4 Montague, Kelly 12 West Johnston 2:26.82 1  
5 Pollard, Lauren 10 West Johnston 2:27.27 1  
6 Harahan, Maggie 10 Page 2:29.81 1  
7 Savelli, Lindsay 12 Chapel Hill 2:30.73 1  
8 Rossabi, Jessica 10 Green Hope 2:31.31 1  
9 Turlington, Callie 12 NC Science & 2:31.44 1  
10 Dunbar, Jackie 12 South County 2:32.54 1  
11 Hand, Logan 11 Needham Broughto 2:32.90 1  
12 Boykin, Kyndal 10 Needham Broughto 2:34.43 1  
13 Weldense, Shewit 10 Green Hope 2:34.99 1  
14 Inglis, Cameron 10 Green Hope 2:36.20 1  
15 Ester, Allison 12 Walter Williams 2:37.42 1  
16 Allen, Anna 09 Carrboro 2:37.92 1  
17 Pryor, Shiniqua 12 B.L. Smith 2:38.01 1  
18 Hines, Marquita 11 Rocky Mount 2:40.13 1  
19 Baker, Ashley 12 NC Science & 2:40.60 1  
20 Spinks, Caitlin 11 Southwest Guilfo 2:40.95 1  
21 Batten, Ashley 11 Nash Central 2:42.09 1  
22 Wilson, Aimee 11 South View 2:42.58 1  
23 Novak, Courtney 09 South View 2:45.44 1  
24 Schafer, Kate 11 South County 2:45.95 1  
25 Clance, Lauren 09 Page 2:47.69 1  
26 Lamb, Carson 10 Page 2:48.61 1  
27 Bori, Fatimah 12 Southern Durham 2:48.94 1  
28 Furches, Charnae 09 Robert B Glenn 2:49.87 1  
29 Deng, Minsu 12 Ragsdale 2:50.54 1  
30 Beasley, Ann Archer 09 Needham Broughto 2:51.38 1  
31 Warren, Kristen 10 Nash Central 2:51.63 1  
32 Roland, KeAira 11 NC Science & 2:51.97 1  
33 Burch, Rachel 09 Carrboro 2:54.31 1  
34 Foy, Catherine 09 Carrboro 2:54.56 1  
35 Farrell, Veronica 10 Northern Guildfo 2:55.00 1  
36 Hogan, Allegra 09 Lee County 2:57.57 1  
37 Wiley, Kierra 10 Hugh Cummings (B 2:59.60 1  
38 Moon, Laura 10 Hopewell 3:00.54 1  
39 Herman, Kaitlyn 09 Watauga 3:02.37 1  
40 Allen, Megan 09 Southern Ala 3:02.53 1  
41 Rockwell, Mariah 09 Lee County 3:08.29 1  
42 Silliaman, Samantha 12 Lee County 3:10.57 1  
43 Crawford, Katie 10 Hopewell 3:12.67 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frazier, Wesley 09 Ravenscroft Scho 5:01.93 1  
2 Schustrom, Lexie 12 Pinecrest 5:10.70 1  
3 Matthews, Ashley 12 West Johnston 5:21.18 1  
4 Harahan, Maggie 10 Page 5:30.41 1  
5 McGuirk, Erin 11 Northern Guildfo 5:30.87 1  
6 Turlington, Callie 12 NC Science & 5:30.93 1  
7 Van Ord, Tristan 09 Chapel Hill 5:33.58 1  
8 Blue, Mattie 09 Needham Broughto 5:35.04 1  
9 Harman, Madison 09 Watauga 5:36.48 1  
10 Serje, Justine 11 South View 5:36.55 1  
11 Wells, Alex 10 Wakefield 5:37.91 1  
12 Duffy, Meg 12 Chapel Hill 5:38.32 1  
13 Willis, Carylynn 11 Walter Williams 5:38.42 1  
14 Bader, Lexy 10 Ravenscroft Scho 5:43.61 1  
15 Baker, Ashley 12 NC Science & 5:44.72 1  
16 Brock, Ashley 12 Pinecrest 5:46.33 1  
17 Hardesty, Deanna 11 Enloe 5:46.84 1  
18 Kosmala, Doria 09 Watauga 5:47.49 1  
19 Enderle, Devon 11 Wakefield 5:52.48 1  
20 Kim, Rose 09 Green Hope 5:52.89 1  
21 Delhagen, Sheila 12 Middle Creek 5:53.37 1  
22 Spinks, Caitlin 11 Southwest Guilfo 5:53.86 1  
23 Burch, Carlen 09 Carrboro 5:54.06 1  
24 Sloane, Julia 10 Northwood 5:54.12 1  
25 Brown, Charlotte 10 Green Hope 5:54.21 1  
26 Beamon, Scarlet 10 West Johnston 5:54.55 1  
27 Ruble, Molly 10 Watauga 5:54.96 1  
28 Popek, Grace 11 Ragsdale 5:56.73 1  
29 Weeks, Ahna 11 Chapel Hill 5:56.86 1  
30 Manring, Kayla 10 Needham Broughto 5:56.90 1  
31 Hawkins, Haley 09 Northern Guildfo 5:57.19 1  
32 Batten, Ashley 11 Nash Central 5:58.25 1  
33 Gottberg, Amanda 12 Middle Creek 5:58.57 1  
34 Wilson, Aimee 11 South View 5:58.98 1  
35 Shoe, Marie 12 Southern Ala 5:59.05 1  
36 Sheehan, Haley 09 Wakefield 6:00.11 1  
37 Mumford, Briana 10 South County 6:01.93 1  
38 Brown, Olivia 10 Green Hope 6:08.49 1  
39 Phillips, Alexa 09 Carrboro 6:08.77 1  
40 Aggarwal, Ashna 10 South County 6:10.85 1  
41 Snedecor, Shelby 10 Needham Broughto 6:12.05 1  
42 Walsh, Kim 10 Ragsdale 6:16.25 1  
43 Hines, Marquita 11 Rocky Mount 6:20.14 1  
44 Lamb, Carson 10 Page 6:22.68 1  
45 Mace, Kalle 09 South County 6:23.86 1  
46 Davis, Brittany 11 NC Science & 6:24.60 1  
47 Clements, Casey 12 Enloe 6:25.95 1  
48 Orlowski, Lindsey 10 Northern Guildfo 6:26.08 1  
49 Pressley, Sarah 09 Pinecrest 6:28.83 1  
50 Thomas, Ellen 09 Southern Ala 6:32.37 1  
51 Glatz, Kimberly 11 Enloe 6:33.15 1  
52 Reyna, Rebecca 10 Southern Ala 6:36.64 1  
53 Perone, Francesca 10 Carrboro 6:38.95 1  
54 Rockwell, Mariah 09 Lee County 6:42.77 1  
55 Rodriguez, Jessica 10 Hugh Cummings (B 6:54.77 1  
56 Lopez, Mariam 09 Hugh Cummings (B 6:59.53 1  
57 Hogan, Allegra 09 Lee County 6:59.74 1  
58 Antunez, Dalia 09 Robert B Glenn 7:06.02 1  
59 Silliaman, Samantha 12 Lee County 7:06.09 1  
60 Finnerty, Meagan 09 Robert B Glenn 7:24.58 1  
61 Thai, Amy 10 Rocky Mount 7:40.57 1  
62 Farmer, Morgan 09 Rocky Mount 7:43.84 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Frazier, Wesley 09 Ravenscroft Scho 10:46.52 1  
2 Dawe, Haylee 11 Charlotte Latin 11:41.76 1  
3 Dougherty, Frances 12 NC Science & 11:47.48 1  
4 Barbour, Hannah 10 Watauga 12:05.40 1  
5 McGuirk, Erin 11 Northern Guildfo 12:06.72 1  
6 Kerwin, Sarah Jane 11 Chapel Hill 12:07.05 1  
7 Foskey, Dakota 10 West Johnston 12:09.06 1  
8 Hamon, Laura 10 Carrboro 12:28.29 1  
9 Scully, Mary Cate 09 South County 12:42.10 1  
10 Sloane, Julia 10 Northwood 12:48.55 1  
11 Campbell, Alyssa 11 South County 12:48.88 1  
12 Willis, Carylynn 11 Walter Williams 13:08.95 1  
13 Thomas, Natalie 12 Enloe 13:13.07 1  
14 Hardesty, Deanna 11 Enloe 13:16.74 1  
15 Hardin, Copeland 10 Needham Broughto 13:18.97 1  
16 Seagle, Emma 12 Watauga 13:27.28 1  
17 Hardin, Sarah 09 Hopewell 13:28.28 1  
18 Hawkins, Haley 09 Northern Guildfo 13:35.78 1  
19 Orlowski, Lindsey 10 Northern Guildfo 13:36.28 1  
20 Grasso, Dominique 09 Wakefield 13:38.12 1  
21 Mraz, Maisie 10 Carrboro 13:46.11 1  
22 Sem, Julie 11 South View 13:54.38 1  
23 Marshall, Katie 10 Carrboro 13:56.00 1  
24 Lemelin, Katana 10 Pinecrest 14:03.66 1  
25 McMillian, Lee Anna 09 Needham Broughto 14:04.42 1  
26 Berry, Aiden 12 Watauga 14:26.23 1  
27 Sridhar, Amaanti 12 Enloe 14:45.49 1  
28 Rouse, Mary Campbell 09 Needham Broughto 14:46.40 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Davis, Dannielle 11 Southeast Raleig 14.50 1  
2 Scott, Chantal 12 Wakefield 15.09 1  
3 Williams, Kortney 12 Hugh Cummings (B 15.21 1  
4 Bass, Xaviera 11 Nash Central 15.60 1  
5 Harkavy, Molly 12 Cedar Ridge 15.99 1  
6 Lopez, Janae 12 Hugh Cummings (B 16.11 1  
7 Davis, Kerrie 12 B.L. Smith 16.56 1  
-- Jones, Kasey 11 Watauga DNF 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Prelims H# Pts
1 Davis, Dannielle 11 Southeast Raleig 14.86 5  
2 Williams, Kortney 12 Hugh Cummings (B 15.35 2  
3 Scott, Chantal 12 Wakefield 15.41 4  
4 Lopez, Janae 12 Hugh Cummings (B 15.70 1  
5 Bass, Xaviera 11 Nash Central 16.08 2  
6 Jones, Kasey 11 Watauga 16.09 3  
7 Harkavy, Molly 12 Cedar Ridge 16.12 4  
8 Davis, Kerrie 12 B.L. Smith 16.59 3  
9 Hall, Shelby 11 Graham 16.61 5  
10 Dahlheimer, Kelly 12 Northern Guildfo 17.86 4  
11 Hadaway, Hannah 11 Rural Retreat 18.14 4  
12 Weibert, Ceci 11 Pinecrest 18.15 1  
13 Green, Brianna 10 Southern Durham 18.25 2  
14 Williams, Kayla 09 Southwest Guilfo 18.50 3  
15 Smith, Briana 10 West Johnston 18.54 3  
16 Snyder, Abby 10 Pinecrest 18.72 1  
17 Washington, Candace 12 South View 18.89 5  
18 Hall, Kenyon 10 Watauga 19.09 4  
19 Bland, De'Ja' 09 Lee County 19.65 3  
20 Archer, Helena 11 Chapel Hill 19.90 1  
21 Mason, Bridgette 12 Southern Durham 20.02 2  
22 Verbal, Christina 12 Lee County 20.10 4  
23 Weaver, Carly 10 Needham Broughto 20.15 4  
24 Ramdeen, Simone 10 South County 20.76 4  
25 Samuel, Quamarah 12 South View 20.82 1  
26 O'Keefe, Megan 09 Watauga 20.83 2  
27 Batts, Breyonnah 09 Rocky Mount 21.41 1  
28 Ward, Brittany 10 South County 21.67 2  
29 Porter, Victoria 12 South County 22.36 3  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Evans, Francesca 10 Hugh Cummings (B 45.57 5  
2 Morrison, Tametris 09 Southeast Raleig 46.05 5  
3 Harkavy, Molly 12 Cedar Ridge 46.58 5  
4 Smith, Anna 10 Northern Guildfo 46.86 5  
5 Chandler, Sarah 11 South County 47.74 4  
6 Birek, Michaela 11 Wakefield 48.39 5  
7 Verbal, Christina 12 Lee County 49.03 1  
8 Hall, Shelby 11 Graham 49.43 4  
9 Jalloh, Aminata 09 South County 49.81 1  
10 Oakley, Portia 12 Page 50.14 4  
11 Russell, Keeyatta 10 Hugh Cummings (B 51.78 4  
12 Morrow, Chelsea 12 Hugh Cummings (B 51.96 4  
13 Martin, October 09 Ragsdale 52.13 1  
14 Snyder, Abby 10 Pinecrest 52.23 4  
15 Bryant, Fantacy 09 Rocky Mount 52.75 3  
16 Wilkins, Shermell 11 B.L. Smith 52.75 5  
17 Weibert, Ceci 11 Pinecrest 53.09 4  
18 Hall, Kenyon 10 Watauga 53.22 1  
19 Bland, De'Ja' 09 Lee County 53.38 1  
20 Samuel, Quamarah 12 South View 53.42 1  
21 Green, Brianna 10 Southern Durham 53.52 5  
22 Covington, Arriana 09 B.L. Smith 54.15 3  
23 Ramdeen, Simone 10 South County 54.62 2  
24 Lindo, Kate 10 West Johnston 55.07 3  
25 Mason, Bridgette 12 Southern Durham 55.08 3  
26 Gulliver, Laura 10 Watauga 55.24 2  
27 Washington, Candace 12 South View 55.40 2  
28 Gavitt, Katalin 12 West Johnston 55.49 4  
29 Bost, Rachel 10 Walter Williams 55.86 2  
30 Miller, Claire 09 Carrboro 56.11 3  
31 Savino, Trisha 09 Green Hope 57.99 2  
32 Batts, Breyonnah 09 Rocky Mount 59.63 3  
33 Archer, Helena 11 Chapel Hill 1:00.04 2  
34 Walker, Sydney 09 Carrboro 1:01.79 2  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   Wakefield 48.85 3  
2 Relay Team   B.L. Smith 48.96 3  
3 Relay Team   Hugh Cummings (B 50.32 3  
4 Relay Team   Pinecrest 51.39 3  
5 Relay Team   Southern Durham 51.49 3  
6 Relay Team   Southwest Guilfo 51.90 2  
7 Relay Team   Hugh Cummings (B 51.98 3  
8 Relay Team   Walter Williams 52.15 2  
9 Relay Team   Enloe 52.44 1  
10 Relay Team   Ragsdale 52.46 3  
11 Relay Team   South County 52.91 3  
12 Relay Team   E E Smith 53.41 2  
13 Relay Team   West Johnston 53.65 2  
14 Relay Team   West Johnston 59.65 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   South County 4:03.69 3  
2 Relay Team   B.L. Smith 4:06.71 3  
3 Relay Team   Hugh Cummings (B 4:06.92 3  
4 Relay Team   Wakefield 4:11.96 3  
5 Relay Team   Pinecrest 4:14.91 1  
6 Relay Team   South View 4:19.53 2  
7 Relay Team   Green Hope 4:25.55 2  
8 Relay Team   E E Smith 4:27.64 2  
9 Relay Team   Ragsdale 4:28.16 2  
10 Relay Team   Nash Central 4:30.10 2  
11 Relay Team   Enloe 4:41.11 2  
12 Relay Team   West Johnston 4:46.07 2  
13 Relay Team   Green Hope 4:46.44 1  
14 Relay Team   Robert B Glenn 4:47.54 1  
15 Relay Team   Watauga 4:58.39 1  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Relay Team   West Johnston 9:48.52 1  
2 Relay Team   Pinecrest 9:53.87 1  
3 Relay Team   Enloe 10:04.57 1  
4 Relay Team   Green Hope 10:08.34 1  
5 Relay Team   Needham Broughto 10:21.56 1  
6 Relay Team   Chapel Hill 10:37.29 1  
7 Relay Team   Rocky Mount 10:47.22 1  
8 Relay Team   Watauga 11:02.74 1  
9 Relay Team   West Johnston 11:06.68 1  
10 Relay Team   Northwest Guilfo 11:16.52 1  
11 Relay Team   Ragsdale 11:25.14 1  
12 Relay Team   Carrboro 11:28.05 1  
13 Relay Team   Carrboro 11:36.22 1  
14 Relay Team   Hugh Cummings (B 12:06.00 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Emerson, Jaya 12 Hopewell 38-05.00(11.71m) 1  
2 Dunn, Aylssa 10 Enloe 34-06.00(10.52m) 1  
3 Gill, Khadijah 12 Ragsdale 33-04.00(10.16m) 1  
4 Griffen, Rosa 09 Nash Central 32-11.50(10.05m) 1  
5 Graham, Felcia 12 East Wake 32-00.75(9.77m) 1  
6 Lineberger, Chelsea 12 NC Science & 32-00.25(9.76m) 1  
7 Knowles, Takera 11 South View 31-05.00(9.58m) 1  
8 Williams, Aldea 12 Ravenscroft Scho 30-11.50(9.44m) 1  
9 Smith, Kathryn 11 Watauga 29-01.00(8.86m) 1  
10 Eleazer, Saffiyah 11 East Wake 28-09.50(8.78m) 1  
11 Shurland, Halle 11 Wakefield 28-02.00(8.59m) 1  
12 Williams, Laiken 12 Watauga 28-01.50(8.57m) 1  
13 White, Ariel 11 Chapel Hill 28-00.50(8.55m) 1  
14 Chamberlain, Mia 11 Ragsdale 27-05.50(8.37m) 1  
15 Miller, Kim 11 Page 26-08.25(8.13m) 1  
16 Kumbar, Katie 11 Ravenscroft Scho 26-08.00(8.13m) 1  
17 Yeargin, Erin 10 South County 26-05.00(8.05m) 1  
18 Robinson, Kaiya 11 Chapel Hill 26-01.00(7.95m) 1  
19 Conteh, Fatu 12 South County 25-08.50(7.84m) 1  
20 Bradford, Don'Monique 10 E E Smith 25-01.50(7.66m) 1  
21 Cooper, Jessica 12 Lee County 25-01.00(7.65m) 1  
22 Hollis-Emory, Jalen 11 East Wake 23-05.00(7.14m) 1  
23 Ebron, Keandra 09 Wakefield 23-04.50(7.12m) 1  
24 Peake, Bria 09 South View 23-03.50(7.10m) 1  
25 Bigbee, Rachel 10 West Johnston 21-09.00(6.63m) 1  
26 Truitt, Alecia 11 Page 21-04.00(6.50m) 1  
27 Dungee, Carmen 11 Page 20-08.00(6.30m) 1  
28 Williams, Dejanique 10 Rocky Mount 20-06.00(6.25m) 1  
29 Rice, Jessie 09 B.L. Smith 20-05.00(6.22m) 1  
30 Thames, Brittany 12 E E Smith 20-01.00(6.12m) 1  
31 Dillon, Nicole 10 Lee County 19-06.00(5.94m) 1  
32 Yvonne, Harper 11 West Johnston 18-10.00(5.74m) 1  
33 Dawson, Tyrees 09 South View 18-05.00(5.61m) 1  
34 Brooker, Meredith 10 Lee County 18-00.50(5.50m) 1  
-- Boone, Tierra 12 Walter Williams FOUL(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Emerson, Jaya 12 Hopewell 122-09(37.41m) 1  
2 Dunn, Aylssa 10 Enloe 105-03(32.08m) 1  
3 Knowles, Takera 11 South View 104-01(31.72m) 1  
4 Williams, Laiken 12 Watauga 100-01(30.51m) 1  
5 Robinson, Kaiya 11 Chapel Hill 97-01(29.59m) 1  
6 Gill, Khadijah 12 Ragsdale 94-01(28.68m) 1  
7 Williams, Aldea 12 Ravenscroft Scho 89-04(27.23m) 1  
8 Kumbar, Katie 11 Ravenscroft Scho 87-01(26.54m) 1  
9 Miller, Kim 11 Page 85-08(26.11m) 1  
10 Griffen, Rosa 09 Nash Central 82-02(25.04m) 1  
11 Hadaway, Hannah 11 Rural Retreat 81-03(24.77m) 1  
12 Smith, Kathryn 11 Watauga 78-09(24.00m) 1  
13 Parker, Jessica 11 West Johnston 78-03(23.85m) 1  
14 Lineberger, Chelsea 12 NC Science & 76-07(23.34m) 1  
15 White, Ariel 11 Chapel Hill 76-03(23.24m) 1  
16 Weeks, Santeria 12 South View 74-06(22.71m) 1  
17 Boone, Tierra 12 Walter Williams 72-06(22.10m) 1  
18 Shurland, Halle 11 Wakefield 71-05(21.77m) 1  
19 Chamberlain, Mia 11 Ragsdale 68-07(20.90m) 1  
19 Hollis-Emory, Jalen 11 East Wake 68-07(20.90m) 1  
21 Eleazer, Saffiyah 11 East Wake 66-07(20.29m) 1  
22 Rice, Jessie 09 B.L. Smith 66-00(20.12m) 1  
23 Graham, Felcia 12 East Wake 62-00(18.90m) 1  
24 Bradford, Don'Monique 10 E E Smith 59-09(18.21m) 1  
25 Cooper, Jessica 12 Lee County 57-08(17.58m) 1  
26 Yvonne, Harper 11 West Johnston 56-02(17.12m) 1  
27 Dungee, Carmen 11 Page 55-06(16.92m) 1  
28 Truitt, Alecia 11 Page 51-07(15.72m) 1  
29 Yeargin, Erin 10 South County 47-01(14.35m) 1  
30 Dillon, Nicole 10 Lee County 43-11(13.39m) 1  
31 Cannady, Aquinna 10 Rocky Mount 41-00(12.50m) 1  
31 Brooker, Meredith 10 Lee County 41-00(12.50m) 1  
33 Peake, Bria 09 South View 36-04(11.07m) 1  
-- Yvonne, Harper 11 West Johnston FOUL(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Williams, Jasmine S 12 Nash Central 5-06.00(1.68m) 1  
2 Hensley, Hannah 09 Pinecrest 5-06.00(1.68m) 1  
3 Beacham, Sarah 12 Ravenscroft Scho 5-04.00(1.63m) 1  
4 Trivette, Tara 10 Watauga 5-02.00(1.57m) 1  
5 Bass, Xaviera 11 Nash Central 5-00.00(1.52m) 1  
6 Beacham, Laura 10 Ravenscroft Scho 4-10.00(1.47m) 1  
7 Pender, Ashley 12 Lee County 4-10.00(1.47m) 1  
10 Ambler, Elizabeth 10 Northern Guildfo 4-08.00(1.42m) 1  
8 Roberts, Hunter 09 Southwest Guilfo 4-08.00(1.42m) 1  
8 Edwards, Margaret 09 Ravenscroft Scho 4-08.00(1.42m) 1  
11 Colbourn, Jessica 11 South County 4-06.00(1.37m) 1  
12 Chandler, Sarah 11 South County 4-06.00(1.37m) 1  
12 Morris, Ciara 10 South View 4-06.00(1.37m) 1  
14 Foster, Sylvia 11 Walter Williams 4-06.00(1.37m) 1  
15 Chamberlain, Mia 11 Ragsdale 4-06.00(1.37m) 1  
16 Evans, Melanie 10 South View 4-04.00(1.32m) 1  
-- Snyder, Abby 10 Pinecrest NH(--) 1  
-- Bland, De'Ja' 09 Lee County NH(--) 1  
-- Johnson, Mikky 11 Lee County NH(--) 1  
-- Johnson, leonja 09 West Johnston NH(--) 1  
-- Jones, Kasey 11 Watauga NH(--) 1  
-- Darby, Alysia 09 Rocky Mount NH(--) 1  
-- Staton, Cierra 11 Rocky Mount NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Graham, Ariah 10 Wakefield 17-11.00(5.46m) nwi 1  
2 Williams, Kortney 12 Hugh Cummings (B 17-06.00(5.33m) nwi 1  
3 Hensley, Hannah 09 Pinecrest 17-05.00(5.31m) nwi 1  
4 Bryant, Tatyana 11 South View 17-01.50(5.22m) nwi 1  
5 Girardeau, Darlene 10 South View 17-01.00(5.21m) nwi 1  
6 Hall, Alexis 11 Page 16-07.00(5.05m) nwi 1  
7 Lopez, Janae 12 Hugh Cummings (B 16-07.00(5.05m) nwi 1  
8 Cofield, Jennifer 12 Nash Central 16-03.00(4.95m) nwi 1  
9 Hall, Shelby 11 Graham 16-03.00(4.95m) nwi 1  
10 Grier, Shalanda 11 Southwest Guilfo 16-02.50(4.94m) nwi 1  
11 Seagraves, Candice 12 Pinecrest 15-08.50(4.79m) nwi 1  
12 Marshall, Deztinie 09 B.L. Smith 15-06.75(4.74m) nwi 1  
13 Pepe, Jenna 11 Ravenscroft Scho 15-03.50(4.66m) nwi 1  
14 Ford, Cidni 09 Wakefield 15-00.00(4.57m) nwi 1  
15 Jones, Kasey 11 Watauga 14-10.50(4.53m) nwi 1  
16 McAllister, Aja 09 E E Smith 14-10.00(4.52m) nwi 1  
17 Morris, Ciara 10 South View 14-08.00(4.47m) nwi 1  
18 Brown, Aerostata 11 Rocky Mount 14-07.75(4.46m) nwi 1  
19 Dix, Jenna 12 Rural Retreat 14-06.00(4.42m) nwi 1  
20 Jeffries, Jadda 11 Hugh Cummings (B 14-04.50(4.38m) nwi 1  
21 Hart, Madison 11 Pinecrest 14-02.00(4.32m) nwi 1  
22 Pender, Ashley 12 Lee County 13-10.00(4.22m) nwi 1  
23 Cook, Sydney 11 Watauga 13-09.50(4.20m) nwi 1  
24 Harris, Brittany 11 South County 13-06.00(4.11m) nwi 1  
25 Reed, Alexis 09 Southwest Guilfo 13-00.25(3.97m) nwi 1  
26 Bryant, Fantacy 09 Rocky Mount 13-00.00(3.96m) nwi 1  
-- Crews, Cierra 11 Granville Centra FOUL(--) nwi 1  
-- Richardson, Courtney 11 West Johnston FOUL(--) nwi 1  
-- Jackson, Rashida 11 Lee County FOUL(--) nwi 1  
-- Brown, Tyasia 11 Hopewell FOUL(--) nwi 1  
-- Rockwell, Mariah 09 Lee County FOUL(--) nwi 1  
-- Griffin, Taylor 09 Wakefield FOUL(--) nwi 1  
-- Graves, Elizabeth 09 Robert B Glenn FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Triple Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Williams, Kortney 12 Hugh Cummings (B 37-09.00(11.51m) nwi 1  
2 Grier, Shalanda 11 Southwest Guilfo 37-03.00(11.35m) nwi 1  
3 Hall, Alexis 11 Page 36-08.00(11.18m) nwi 1  
4 Girardeau, Darlene 10 South View 35-03.50(10.76m) nwi 1  
5 Douglas, Kendra 11 Southeast Raleig 34-09.00(10.59m) nwi 1  
6 Khodaei, Sheyda 10 South County 34-07.00(10.54m) nwi 1  
7 Bryant, Tatyana 11 South View 34-04.00(10.46m) nwi 1  
8 Ford, Cidni 09 Wakefield 33-09.00(10.29m) nwi 1  
9 Lopez, Janae 12 Hugh Cummings (B 33-05.50(10.20m) nwi 1  
10 Beacham, Sarah 12 Ravenscroft Scho 33-02.00(10.11m) nwi 1  
11 Evans, Francesca 10 Hugh Cummings (B 33-00.00(10.06m) nwi 1  
12 Worth, Maya 09 Green Hope 32-09.00(9.98m) nwi 1  
13 Seagraves, Candice 12 Pinecrest 32-03.00(9.83m) nwi 1  
14 Trivette, Tara 10 Watauga 32-00.00(9.75m) nwi 1  
15 Gulliver, Laura 10 Watauga 30-07.00(9.32m) nwi 1  
16 Griffin, Taylor 09 Wakefield 30-05.75(9.29m) nwi 1  
17 Dix, Jenna 12 Rural Retreat 30-02.00(9.19m) nwi 1  
18 Bryant, Fantacy 09 Rocky Mount 28-05.00(8.66m) nwi 1  
19 Archer, Helena 11 Chapel Hill 28-04.50(8.65m) nwi 1  
20 Marshall, Deztinie 09 B.L. Smith 28-03.00(8.61m) nwi 1  
21 Harris, Brittany 11 South County 27-08.50(8.45m) nwi 1  
-- Pender, Ashley 12 Lee County FOUL(--) nwi 1  
-- Brooker, Meredith 10 Lee County FOUL(--) nwi 1  
-- Bland, Deasanna 10 West Johnston FOUL(--) nwi 1  
-- Johnson, Mikky 11 Lee County FOUL(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ambler, Elizabeth 10 Northern Guildfo 10-00.00(3.05m) 1  
2 Cook, Sydney 11 Watauga 10-00.00(3.05m) 1  
3 Gulliver, Laura 10 Watauga 9-06.00(2.90m) 1  
4 Cadwell, Marlee 12 Needham Broughto 9-06.00(2.90m) 1  
5 Ward, Shelby 11 Needham Broughto 9-00.00(2.74m) 1  
6 Dahlheimer, Kelly 12 Northern Guildfo 8-06.00(2.59m) 1  
7 Yvars, Rayna 09 Green Hope 8-00.00(2.44m) 1  
10 Majors, Felecia 09 South County 7-06.00(2.29m) 1  
8 Chesson, Aubrey 11 Enloe 7-06.00(2.29m) 1  
9 Wilkerson, Jazmin 10 Southern Guilfor 7-06.00(2.29m) 1  
11 Lipscombe, Alexia 10 Green Hope 7-00.00(2.13m) 1  
11 Chandler, Sarah 11 South County 7-00.00(2.13m) 1  
12 Alcorn, Rebecca 11 Enloe 7-00.00(2.13m) 1  
13 Thai, Nancy 12 Rocky Mount 7-00.00(2.13m) 1  
-- Weibert, Ceci 11 Pinecrest NH(--) 1  
-- O'Keefe, Megan 09 Watauga NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Wakefield 63 2) Pinecrest 57 3) Cummings 55 4) Ravenscroft School 33.50 5) West Johnston 33 6) Watauga 30 7) South View 29 8) Northern Guilford 26 8) Granville Central 26 10) Nash Central 25 10) Smith, B. L. 25 12) Southeast Raleigh 24 12) Enloe 24 14) South County 22 15) Hopewell 20 15) Southern Durham 20 15) Ragsdale 20 18) Page 17 19) Broughton 16 20) Chapel Hill 14 20) NC Science & Math 14 22) Rocky Mount 12 23) Southwest Guilford 11.50 24) Green Hope 10 24) Cedar Ridge 10 26) Charlotte Latin School 8 27) Lee County 4 27) East Wake 4 27) Southern Guilford 4 30) Williams 2 31) Smith, E. E. 1 31) Carrboro 1 31) Graham 1 Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Broughton 54 2) Knightdale 49 3) Nash Central 47 4) Wakefield 45.50 5) Smith, B. L. 45 6) South View 34 7) Watauga 28 7) Northern Durham 28 9) West Johnston 27 10) Williams 26 11) Southern Durham 23 12) Chapel Hill 22 13) Sanderson 19 14) Southwest Guilford 18 15) Hopewell 16 16) Page 14 16) Granville Central 14 16) East Wake 14 19) Calvary Baptist 13 19) Southern Alamance 13 21) Ragsdale 11 22) Ravenscroft School 10.50 23) South Stanly 10 23) Southern Guilford 10 23) Cedar Ridge 10 23) Enloe 10 23) East Rowan 10 28) Green Hope 8.50 29) Maiden 8 30) NC Science & Math 7 31) Middle Creek 4.50 32) Pinecrest 4 33) Glenn 3 34) St. Christophers 2 34) South County 2 34) Cummings 2

 

Post to:
Post as: 
History for Elon Phoenix Classic
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2015 1   1    
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2010 1   1