Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2011 Results - Carlos Akers Memorial Invitational

Published by
Shane   Apr 2nd 2011, 9:55pm
Carlos Akers Memorial Invitational - Apr 2, 2011
Ona, WV, US
 
Men: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 110h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | 4x110m Shuttle Hurdle | Shot | Discus | HJ | LJ | PV

Women: 100m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 100h | 300h | 4x100m | 4x200m | 4x400m | 4x800m | 4x100m Shuttle Hurdle | Shot | Discus | HJ | LJ | PV

Team Scores
 
Mens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hutchison, Tyler   Huntington 11.24 nwi 7 10
2 Reynolds, Jacob 11 Cabell Midland 11.50 nwi 7 8
3 Sheffield, Kyle   Huntington 11.81 nwi 7 6
4 Murray, Alex 12 Winfield 11.87 nwi 7 4
5 Baker, David 9 Ripley 11.88 nwi 7 2
6 Thompson, William   Huntington 12.12 nwi 7 1
7 Ross, Darrell   Sherman 12.17 nwi 7  
8 Griffin, Marquez 10 Point Pleasant 12.20 nwi 7  
9 Turner, Roger 12 Hurricane 12.26 nwi 5  
10 Ely, Andrew 10 Ravenswood 12.28 nwi 6  
11 Fitzwater, Jon   Buckhannon-Upshu 12.41 nwi 5  
12 Spurlock, Brandon   Wayne 12.45 nwi 5  
13 Snyder, Austin   Buckhannon-Upshu 12.49 nwi 6  
14 Albis, Andre 11 Hurricane 12.49 nwi 4  
15 White, Larry 11 Buffalo 12.52 nwi 6  
16 Browning, Darion 9 Williamson HS 12.56 nwi 1  
17 Clay, Lance 11 Lawrence County 12.58 nwi 5  
18 Jacoby, Brady 9 Hurricane 12.59 nwi 3  
19 Feshour, Issac 11 Ripley 12.63 nwi 6  
20 Wilkenson, Austin   Sherman 12.64 nwi 6  
21 Kester, Theodore 10 Winfield 12.70 nwi 5  
22 Sayre, Austin   Buckhannon-Upshu 12.71 nwi 6  
23 Daughtery, Cory   Lincoln County 12.74 nwi 1  
24 Myers, Mitchell 9 Hurricane 12.74 nwi 3  
25 Thornton, Will 9 Hurricane 12.74 nwi 4  
26 Perry, Anthony 10 Point Pleasant 12.77 nwi 6  
27 Dawson, Daniel   Teays Valley Chr 12.79 nwi 3  
28 Lively, Paul 9 Ripley 12.82 nwi 5  
29 Sovine, Matthew 12 Cabell Midland 12.90 nwi 4  
30 Conaway, Jimmy 11 Hurricane 13.06 nwi 3  
31 Barnitz, Teran 9 Point Pleasant 13.08 nwi 5  
32 King, Mitchell 9 Buffalo 13.11 nwi 2  
33 Wilkes, David 12 Cabell Midland 13.13 nwi 4  
34 Burnette, Jeff 10 Hurricane 13.15 nwi 4  
35 Cliborn, Jacob 9 Cabell Midland 13.31 nwi 4  
36 Clark, Justin   Sherman 13.32 nwi 6  
37 Mills, Cade 10 Cabell Midland 13.33 nwi 4  
38 Bailes, Jacob 9 Hurricane 13.34 nwi 3  
39 Spurlock, Tyler 12 Scott 13.36 nwi 2  
40 Lewis, Seth 10 Winfield 13.37 nwi 5  
41 Rakes, Shane   Lincoln County 13.39 nwi 1  
42 Deal, Benjamin   Sherman 13.40 nwi 6  
43 Allen, Tyler 11 Hurricane 13.43 nwi 5  
44 Martinez, Bradley 11 Scott 13.57 nwi 3  
45 Wheeler, Wyatt 09 Lawrence County 13.58 nwi 3  
46 Cooper, Justin   Sherman 13.70 nwi 2  
47 Wallace, Matt 9 Hannan 13.73 nwi 3  
48 Perry, Matt 10 Cabell Midland 13.73 nwi 3  
49 Neal, Josh 9 Cabell Midland 13.75 nwi 4  
50 Bunner, Josh   Lincoln County 13.82 nwi 1  
51 Casey, Alex 9 Williamson HS 14.34 nwi 2  
52 Pope, Timmy 09 Lawrence County 15.89 nwi 2  
53 Perdue, Jeremy   Sherman 15.91 nwi 2  
54 Sebastian, Kyle   Wayne 15.92 nwi 1  
55 Payne, Michael   Teays Valley Chr 17.53 nwi 2  
56 Stevens, Christopher 6 Lawrence County 19.31 nwi 1  
-- Peters, David   Sherman NT nwi 2  
-- Bellomy, Tyler   Wayne NT nwi 4  
-- Washington, Dewhyte 11 Buffalo NT nwi 2  
 
Mens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reynolds, Jacob 11 Cabell Midland 22.92 nwi 7 10
2 Hutchison, Tyler   Huntington 23.25 nwi 7 8
3 Sheffield, Kyle   Huntington 23.80 nwi 7 6
4 Peterson, Tony 11 Hurricane 24.08 nwi 6 4
5 Handley, Steven 9 Hurricane 24.18 nwi 6 2
6 Turner, Roger 12 Hurricane 24.18 nwi 7 1
7 Canterbury, Zach 10 Point Pleasant 24.49 nwi 7  
8 Sellards, Zach 9 Cabell Midland 24.56 nwi 7  
9 Walton, Charles 9 Point Pleasant 24.70 nwi 6  
10 George, Ryan   Spring Valley 24.95 nwi 7  
11 Snyder, Austin   Buckhannon-Upshu 25.28 nwi 6  
12 Wilkenson, Austin   Sherman 25.41 nwi 5  
13 Short, Gary 10 Winfield 25.55 nwi 5  
14 Palmer, John 11 Cabell Midland 25.59 nwi 6  
15 Perry, Anthony 10 Point Pleasant 25.61 nwi 6  
15 Spurlock, Brandon   Wayne 25.61 nwi 4  
17 Feshour, Issac 11 Ripley 25.70 nwi 5  
18 Dawson, Daniel   Teays Valley Chr 25.78 nwi 3  
19 Burnette, Jeff 10 Hurricane 25.80 nwi 3  
20 Daughtery, Cory   Lincoln County 25.84 nwi 1  
21 Albis, Andre 11 Hurricane 25.91 nwi 4  
22 Kester, Theodore 10 Winfield 25.98 nwi 5  
23 Yonkosky, Kenny 11 Ripley 26.04 nwi 4  
24 Browning, Darion 9 Williamson HS 26.15 nwi 1  
25 Woodyard, Brandon 11 Hurricane 26.19 nwi 5  
26 Lively, Paul 9 Ripley 26.27 nwi 5  
27 Clay, Lance 11 Lawrence County 26.64 nwi 4  
28 Conaway, Jimmy 11 Hurricane 26.67 nwi 3  
29 Edie, Caleb   Sherman 26.67 nwi 5  
30 Sayre, Austin   Buckhannon-Upshu 26.75 nwi 6  
31 Stover, Jeffry 10 Buffalo 26.75 nwi 3  
32 Cliborn, Jacob 9 Cabell Midland 26.83 nwi 4  
33 Clark, Justin   Sherman 26.93 nwi 5  
34 Thrush, Charles 10 Scott 26.93 nwi 4  
35 Rakes, Shane   Lincoln County 26.95 nwi 1  
36 Briskey, Thomas 10 Scott 27.15 nwi 4  
37 Golden, Jimmy 11 Scott 27.48 nwi 3  
38 Allen, Tyler 11 Hurricane 27.70 nwi 5  
39 Bailes, Jacob 9 Hurricane 27.82 nwi 2  
40 Lewis, Seth 10 Winfield 27.84 nwi 4  
41 Hively, Josh   Sherman 27.92 nwi 4  
42 Wallace, Matt 9 Hannan 27.94 nwi 2  
43 Fakourey, Colby   Lincoln County 27.96 nwi 1  
44 Wheeler, Wyatt 09 Lawrence County 28.08 nwi 2  
45 Thomas, Jordan   Buckhannon-Upshu 28.16 nwi 3  
46 Noel, Andrew   Sherman 28.76 nwi 3  
47 Casey, Alex 9 Williamson HS 29.76 nwi 1  
48 White, Paul 10 Hannan 29.97 nwi 2  
49 Fowler, Zach 10 Buffalo 30.70 nwi 2  
50 Pope, Timmy 09 Lawrence County 32.45 nwi 2  
51 Sebastian, Kyle   Wayne 33.04 nwi 2  
52 Perdue, Jeremy   Sherman 34.24 nwi 3  
53 Payne, Michael   Teays Valley Chr 37.47 nwi 2  
-- Johnson, Drew 12 Hurricane NT nwi 7  
-- Bellomy, Tyler   Wayne NT nwi 2  
-- Myers, Mitchell 9 Hurricane NT nwi 3  
-- Ross, Darrell   Sherman NT nwi 6  
-- Starcher, Cole 12 Ravenswood NT nwi 7  
-- Watson, Patrick 10 Ravenswood NT nwi 6  
 
Mens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 O'Brian, Turner 12 Lawrence County 52.78 7 10
2 Canterbury, Zach 10 Point Pleasant 53.01 7 8
3 Johnson, Drew 12 Hurricane 53.05 7 6
4 Smith, Ryan 12 Cabell Midland 53.32 7 4
5 Dino, Mason 10 Cabell Midland 54.06 7 2
6 Peterson, Eric 12 Winfield 55.09 7 1
7 Pyles, Sam 11 Winfield 55.73 7  
8 Lofton, Shaquiel   Buckhannon-Upshu 55.76 6  
9 Sellards, Zach 9 Cabell Midland 55.81 7  
10 George, Ryan   Spring Valley 56.34 6  
11 King, Troy 11 Ripley 57.24 6  
12 Dunham, Michael 9 Hurricane 58.02 4  
13 Holmes, Colton 10 Ripley 58.03 6  
14 Jacoby, Brady 9 Hurricane 58.05 5  
15 Palmer, John 11 Cabell Midland 58.28 6  
16 Harris, Rasaan 10 Hurricane 58.42 7  
17 Rumbaugh, William 11 Winfield 58.53 6  
18 Walton, Charles 9 Point Pleasant 59.09 6  
19 Johnson, Payton   Huntington 59.42 4  
20 Keith, Joey   Huntington 59.56 5  
21 Rowe, Chay   Lincoln County 59.70 1  
22 Doss, Jacob   Sherman 59.75 5  
23 Ball, Chad   Buckhannon-Upshu 59.76 6  
24 Perdue, Brandon   Sherman 59.80 6  
25 Gandee, Jake 12 Ripley 59.89 5  
26 Frazier, Jacob 12 Hurricane 1:00.20 4  
27 Woodyard, Brandon 11 Hurricane 1:00.30 5  
28 Dawson, Daniel   Teays Valley Chr 1:00.57 4  
29 Dolin, Jackson 10 Scott 1:00.60 4  
30 Parenti, Cole   Teays Valley Chr 1:00.88 2  
31 Fox, Alex 11 Hurricane 1:01.04 3  
32 Dean, Zack   Lincoln County 1:01.18 1  
33 Browning, Darion 9 Williamson HS 1:01.50 2  
34 Adkins, Charles   Spring Valley 1:01.68 4  
35 Bailey, James   Spring Valley 1:01.91 5  
36 Spurlock, Brandon   Wayne 1:02.55 5  
37 Briskey, Thomas 10 Scott 1:02.81 4  
38 Hayman, John 9 Ravenswood 1:03.12 5  
39 Barker, Peter   Sherman 1:03.15 4  
40 Marion, JR 10 Hannan 1:03.25 3  
41 Williamson, Andrew 10 Point Pleasant 1:03.39 2  
42 Elswick, David   Sherman 1:03.50 3  
43 Deal, Benjamin   Sherman 1:04.39 3  
44 Wheeler, Wyatt 09 Lawrence County 1:04.66 1  
45 Smutko, Jacob 12 Scott 1:05.28 3  
46 Gritt, Braxton 10 Buffalo 1:05.78 2  
47 Meadows, Ryan 10 Hannan 1:06.88 2  
48 Bailes, Jacob 9 Hurricane 1:06.89 2  
49 Pettry, Seth   Sherman 1:07.39 3  
50 White, Paul 10 Hannan 1:07.52 2  
51 Colegrove, Seth   Lincoln County 1:07.76 1  
52 Rayburn, Alex 9 Buffalo 1:09.09 2  
53 Davis, Zack   Sherman 1:09.54 3  
54 Casey, Alex 9 Williamson HS 1:10.31 1  
55 Morriston, Damian 11 Ravenswood 1:10.38 2  
 
Mens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burcham, Jacob 10 Cabell Midland 1:57.47 1 10
2 Kirtner, Joseph 11 Winfield 2:07.11 1 8
3 Jobe, David 10 Cabell Midland 2:08.13 1 6
4 Edmunds, Matthew 12 Cabell Midland 2:08.84 1 4
5 Harless, Brandon   Sherman 2:09.66 1 2
6 Rich, Dominic 12 Buffalo 2:09.93 1 1
7 Bowen, Caleb 12 Hurricane 2:10.05 1  
8 Aldridge, Evan   Huntington 2:12.24 1  
9 Kinnaird, John 11 Point Pleasant 2:12.72 1  
10 Honaker, Cody 11 Winfield 2:13.73 1  
11 Peal, Aaron 11 Hurricane 2:13.92 1  
12 King, Jared 10 Cabell Midland 2:14.13 1  
13 King, Troy 11 Ripley 2:15.26 1  
14 Smith, Ryan 12 Cabell Midland 2:15.77 1  
15 Brumley, Adam   Buckhannon-Upshu 2:16.83 1  
16 Martin, Zackery 10 Lawrence County 2:17.85 1  
17 Jenkins, Hollin   Huntington 2:18.14 1  
18 Robinson, Isaiah 9 Buffalo 2:18.17 1  
19 Reed, Forrest   Wayne 2:19.06 1  
20 Childers, Cody 12 Hurricane 2:20.96 1  
21 Farkosh, Matt 11 Ripley 2:21.59 1  
22 Rowe, Chay   Lincoln County 2:21.89 1  
23 Christian, Paden   Huntington 2:22.25 1  
24 Dean, Zack   Lincoln County 2:23.32 1  
25 Peal, Andy 12 Hurricane 2:23.90 1  
26 Bailey, Caleb 11 Lawrence County 2:24.02 1  
27 Larue, CJ   Teays Valley Chr 2:24.27 1  
28 Adkins, Andrew 11 Scott 2:24.30 1  
29 Adkins, Hunter 9 Cabell Midland 2:24.97 1  
30 Russell, Kirk   Buckhannon-Upshu 2:25.23 1  
31 Dolin, Jackson 10 Scott 2:25.66 1  
32 Lockhart, Ryan 12 Ravenswood 2:26.66 1  
33 Brailey, Levi 11 Ripley 2:28.09 1  
34 Allen, Austin 11 Cabell Midland 2:28.49 1  
35 Schindler, William 10 Ravenswood 2:29.53 1  
36 Dotson, Ryan 10 Cabell Midland 2:29.71 1  
37 Perdue, Brandon   Sherman 2:30.25 1  
38 Kessel, Kenny   Spring Valley 2:31.54 1  
39 Combs, Darwin   Spring Valley 2:31.72 1  
40 Dillinger, Jacob 10 Cabell Midland 2:31.81 1  
41 Parlock, Amos 9 Cabell Midland 2:32.32 1  
42 Parenti, Cole   Teays Valley Chr 2:33.28 1  
43 Fox, Alex 11 Hurricane 2:34.24 1  
44 Doss, Jacob   Sherman 2:34.67 1  
45 Lamb, Conner   Buffalo 2:36.22 1  
46 Short, Luke 9 Cabell Midland 2:44.94 1  
47 Wareheim, Ryan 11 Cabell Midland 2:47.25 1  
48 Shaw, Caleb 11 Hannan 3:00.48 1  
-- Riffle, Caleb 10 Point Pleasant NT 1  
-- Terry, Austen   Lincoln County NT 1  
-- Lloyd, Winston 9 Hannan NT 1  
-- Jividen, Patrick 12 Winfield NT 1  
-- Pittore, Ephraim   Wayne NT 1  
-- Sadecky, Luke 10 Ravenswood NT 1  
-- Brewer, Blayne 07 Lawrence County NT 1  
-- McClanahan, Elijah 10 Point Pleasant NT 1  
-- Deal, Benjamin   Sherman NT 1  
 
Mens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Burcham, Jacob 10 Cabell Midland 4:13.69 1 10
2 Kirtner, Joseph 11 Winfield 4:30.38 1 8
3 Rich, Dylan 10 Buffalo 4:40.48 1 6
4 Salmons, Tyler 11 Cabell Midland 4:40.87 1 4
5 Smith, Ashton   Huntington 4:42.94 1 2
6 Shaffer, Will 10 Scott 4:44.84 1 1
7 Bowen, Caleb 12 Hurricane 4:46.98 1  
8 Smith, Sam   Huntington 4:50.56 1  
9 Brumley, Adam   Buckhannon-Upshu 4:51.27 1  
10 Shakunle, Phillip 11 Winfield 4:52.07 1  
11 Reed, Forrest   Wayne 4:55.56 1  
12 Waugh, Jeremy 10 Cabell Midland 4:56.44 1  
13 Stacy, Taylor   Spring Valley 5:02.34 1  
14 Sheldon, Preston 10 Winfield 5:04.00 1  
15 Stewart, Mark 11 Hurricane 5:04.32 1  
16 Egnatoff, Steven 11 Cabell Midland 5:07.79 1  
17 Paulding, Ricky   Huntington 5:09.94 1  
18 Sadecky, Luke 10 Ravenswood 5:11.87 1  
19 Larue, CJ   Teays Valley Chr 5:17.03 1  
20 Bailey, Caleb 11 Lawrence County 5:17.61 1  
21 Adkins, Hunter 9 Cabell Midland 5:20.07 1  
22 Torman, Jonatha 10 Buffalo 5:25.77 1  
23 Barlas, Alex   Sherman 5:25.95 1  
24 Dillinger, Jacob 10 Cabell Midland 5:27.19 1  
25 Schiefer, Johnathan 11 Ravenswood 5:29.21 1  
26 Donovan, Sean 10 Hurricane 5:30.04 1  
27 Allen, Austin 11 Cabell Midland 5:32.71 1  
28 Casto, Jake 9 Ripley 5:35.59 1  
29 Parenti, Cole   Teays Valley Chr 5:37.11 1  
30 Parlock, Amos 9 Cabell Midland 5:39.67 1  
31 McClanahan, Elijah 10 Point Pleasant 5:39.69 1  
32 Dotson, Ryan 10 Cabell Midland 5:41.87 1  
33 Nowlin, Riken 11 Point Pleasant 5:47.67 1  
34 Cales, Luke 10 Hurricane 5:50.13 1  
35 Klug, John 11 Hurricane 5:53.57 1  
36 Miller, Luke 9 Hurricane 5:54.74 1  
37 Short, Luke 9 Cabell Midland 5:55.32 1  
38 Wareheim, Ryan 11 Cabell Midland 6:00.60 1  
39 Wellng, Dillon 9 Ripley 6:05.59 1  
40 Schall, Justice 07 Lawrence County 6:07.73 1  
41 Pittore, Ephraim   Wayne 6:12.24 1  
42 Brewer, Blayne 07 Lawrence County 6:36.66 1  
43 Shaw, Caleb 11 Hannan 6:51.53 1  
-- Lloyd, Winston 9 Hannan NT 1  
-- Lockhart, Ryan 12 Ravenswood NT 1  
-- Glenn, Michael 10 Point Pleasant NT 1  
-- Campbell, Avery 10 Cabell Midland NT 1  
-- Honeycutt, Ryan 10 Scott NT 1  
 
Mens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Salmons, Tyler 11 Cabell Midland 9:42.21 1 10
2 Childers, Evan 11 Buffalo 9:59.00 1 8
3 Campbell, Avery 10 Cabell Midland 10:06.13 1 6
4 Smith, Ashton   Huntington 10:06.66 1 4
5 Shaffer, Will 10 Scott 10:10.95 1 2
6 McGee, John   Huntington 10:11.03 1 1
7 Waugh, Jeremy 10 Cabell Midland 10:14.00 1  
8 Harless, Brandon   Sherman 10:28.48 1  
9 Egnatoff, Steven 11 Cabell Midland 10:34.53 1  
10 Sheldon, Hunter 9 Winfield 10:35.73 1  
11 Schultz, Jeremy 12 Hurricane 10:36.77 1  
12 Stacy, Taylor   Spring Valley 10:49.64 1  
13 Martin, Zackery 10 Lawrence County 10:50.76 1  
14 Larue, CJ   Teays Valley Chr 10:54.90 1  
15 Smith, Chandler   Huntington 10:55.83 1  
16 Bellomy, Christopher 10 Winfield 10:58.65 1  
17 Barlas, Alex   Sherman 11:25.94 1  
18 Torman, Jonatha 10 Buffalo 11:31.28 1  
19 Casto, Jake 9 Ripley 11:31.85 1  
20 Mastroianni, Nichloas 9 Winfield 11:43.42 1  
21 Palmer, Adam 10 Ravenswood 12:05.59 1  
22 Seccurro, Drake 10 Hurricane 12:12.16 1  
23 Wellng, Dillon 9 Ripley 12:37.65 1  
24 Glenn, Michael 10 Point Pleasant 12:54.99 1  
25 Pittore, Ephraim   Wayne 13:26.29 1  
26 Churchwell, Sean 07 Lawrence County 14:48.02 1  
 
Mens 110m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Sherve, Zach 12 Winfield 15.00 3 10
2 Jividen, Cam 12 Winfield 15.19 3 8
3 Martin, Luke 11 Winfield 16.04 3 6
4 Moore, Nate 10 Cabell Midland 16.70 3 4
5 Brockleman, Luke   Buckhannon-Upshu 17.83 3 2
6 McKay, Conor   Huntington 17.93 3 1
7 Michaels, Anthony 11 Ripley 18.08 2  
8 Pratt, Richard 10 Scott 18.62 2  
9 Payne, Cody 11 Lawrence County 19.10 3  
10 Estep, Alan   Sherman 19.21 3  
11 Garrison, Gabe 9 Buffalo 19.27 2  
12 Boyles, Aaron   Buckhannon-Upshu 19.59 2  
13 Sheppard, Cody 9 Buffalo 20.06 1  
14 Walters, Aaron 9 Ripley 20.21 1  
15 Casto, Ryan 11 Ripley 21.53 2  
16 Woodrum, Cody   Lincoln County 21.81 1  
17 Green, Brian   Lincoln County 24.59 1  
-- Chason, Orrin 12 Point Pleasant NT 2  
 
Mens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Jividen, Cam 12 Winfield 39.76 4 10
2 Martin, Luke 11 Winfield 40.44 4 8
3 Sherve, Zach 12 Winfield 41.46 4 6
4 O'Brian, Turner 12 Lawrence County 43.93 4 4
5 Payne, Cody 11 Lawrence County 44.31 4 2
6 Wright, Josh   Huntington 44.68 4 1
7 Michaels, Anthony 11 Ripley 46.05 4  
8 Boyles, Aaron   Buckhannon-Upshu 47.00 1  
9 Shaver, Sammy 10 Ripley 47.22 3  
10 McKay, Conor   Huntington 47.94 4  
11 Brockleman, Luke   Buckhannon-Upshu 48.07 2  
12 Smith, Ethan 12 Cabell Midland 48.39 3  
13 Frazier, Jacob 12 Hurricane 48.75 2  
14 West, Stetson   Buckhannon-Upshu 48.95 1  
15 Pratt, Richard 10 Scott 49.55 1  
16 Browning, Markus 11 Hurricane 49.60 2  
17 Estep, Alan   Sherman 49.63 3  
18 Reedy, Zach 11 Buffalo 49.73 3  
19 Turner, Koi 9 Hurricane 50.20 1  
20 Smith, Brandon   Sherman 50.22 3  
21 Garrison, Gabe 9 Buffalo 50.38 3  
22 Smith, Stuart 10 Hurricane 50.77 2  
23 Surface, Trent 11 Hurricane 51.64 2  
24 Riffle, Caleb 10 Point Pleasant 53.31 3  
25 Chason, Orrin 12 Point Pleasant 53.52 2  
26 Woodrum, Cody   Lincoln County 53.99 1  
27 Muth, Chris 10 Cabell Midland 54.90 2  
28 Smutko, Jacob 12 Scott 55.89 1  
29 Marion, JR 10 Hannan 57.01 1  
30 Godby, Nathan 9 Cabell Midland 59.87 1  
-- Jones, Tyler 10 Ripley NT 3  
-- Stephens, Joey 9 Buffalo NT 2  
 
Mens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Thompson, Wright,
Page, Hutchiso
  Huntington 45.01 2 10
2 Albis, Turner,
Peterson, Handley
  Hurricane 45.98 2 8
3 Starcher, Scritchf,
Lawrence, Watson
  Ravenswood 47.32 2 6
4 Kester, Bady,
Short, Murray
  Winfield 47.47 2 4
5 Williams, Devault,
Barnitz, Griffin
  Point Pleasant 47.72 2 2
6 Holmes, Feshour,
Lively, Matheny
  Ripley 47.86 2 1
7 Johnston, Tenney,
Newcome, Lofton
  Buckhannon-Upshu 48.09 2  
8 Allen, Smith,
Hoover, White
  Buffalo 49.93 2  
9 Wilkenso, Clark,
Smith, Hively
  Sherman 51.58 2  
10 Perry, Neal,
Mills, Sovine
  Cabell Midland 52.15 1  
11 Fakourey, Daughter,
Rakes, Bunner
  Lincoln County 53.39 1  
12 Spurlock, Briskey,
Martinez, Thrush
  Scott 55.06 1  
-- Cooper, Peters,
Perdue, Davis
  Sherman NT 1  
-- Turner, Allen,
Burnette, Thornton
  Hurricane DQ 1  
 
Mens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Thompson, Wright,
Sheffiel, Hutchiso
  Huntington 1:34.86 2 10
2 Peterson, Pyles,
Murray, Sherve
  Winfield 1:35.10 2 8
3 Johnson, Turner,
Peterson, Handley
  Hurricane 1:36.59 2 6
4 Tenney, Newcome,
Fitzwate, Lofton
  Buckhannon-Upshu 1:37.69 2 4
5 Starcher, Scritchf,
Lawrence, Ely
  Ravenswood 1:38.89 2 2
6 Williams, Devault,
Barnitz, Canterbu
  Point Pleasant 1:40.14 2 1
7 Holmes, Feshour,
Lively, Matheny
  Ripley 1:43.25 1  
8 Allen, Ferrari,
White, Smith
  Buffalo 1:43.58 2  
9 Allen, Dunham,
Harris, Woodyard
  Hurricane 1:45.92 1  
10 Barker, Deal,
Smith, Clark
  Sherman 1:49.87 2  
11 Pratt, Martinez,
Golden, Thrush
  Scott 1:51.21 1  
12 Edie, Pettry,
Noel, Davis
  Sherman 1:55.02 1  
-- Relay Team   Buckhannon-Upshu NT 1  
-- Rowe, Daughter,
Rakes, Bunner
  Lincoln County DQ 1  
-- Freeman, Sovine,
Palmer, Sellards
  Cabell Midland DQ 2  
 
Mens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Burcham, Edmunds,
Lawhon, Jobe
  Cabell Midland 3:40.30 2 10
2 Peterson, Jividen,
Jividen, Pyles
  Winfield 3:43.74 2 8
3 Handley, Harris,
Peterson, Johnson
  Hurricane 3:45.15 2 6
4 Canterbu, Kinnaird,
Williams, Griffin
  Point Pleasant 3:46.85 2 4
5 Aldridge, Smith,
Thompson, Christia
  Huntington 3:49.27 2 2
6 Brumley, Newcome,
Ball, Lofton
  Buckhannon-Upshu 3:55.19 2 1
7 Rich, Rich,
Robinson, Ferrari
  Buffalo 3:56.03 2  
8 Holmes, Hicks,
Gandee, King
  Ripley 3:56.39 2  
9 Peal, Dunham,
Thornton, Jacoby
  Hurricane 4:01.58 2  
10 Relay Team   Sherman 4:07.65 1  
11 Mills, Neal,
Perry, Sovine
  Cabell Midland 4:19.47 1  
12 Dolin, Adkins,
Golden, Smutko
  Scott 4:29.90 1  
13 Marcum, Palmer,
Schindle, Sadecky
  Ravenswood 4:30.00 1  
14 Payne, Martin,
Wheeler, Bailey
  Lawrence County 5:08.85 1  
-- Perdue, Harless,
Barlas, Doss
  Sherman NT 1  
 
Mens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Lawhon, Jobe,
King, Edmunds
  Cabell Midland 8:26.83 1 10
2 Childers, Rich,
Rich, Robinson
  Buffalo 8:39.35 1 8
3 Jenkins, Shideler,
Christia, Aldridge
  Huntington 8:39.58 1 6
4 Jividen, Honaker,
Shakunle, Sheldon
  Winfield 8:51.02 1 4
5 Schultz, Peal,
Stewart, Childers
  Hurricane 8:55.20 1 2
6 Brailey, Casto,
Farkosh, King
  Ripley 9:38.79 1 1
7 Harless, Perdue,
Barlas, Doss
  Sherman 9:40.60 1  
8 Lockhart, Palmer,
Schindle, Sadecky
  Ravenswood 9:42.62 1  
9 Donovan, Fox,
Miller, Seccurro
  Hurricane 10:17.16 1  
10 Burch, McClanah,
Riffle, Nowlin
  Point Pleasant 10:33.08 1  
11 Schall, Brewer,
Churchwe, Pope
  Lawrence County 12:26.93 1  
-- Honeycut, Adkins,
Dolin, Shaffer
  Scott NT 1  
-- Brumley, Cutright,
Rock, Russell
  Buckhannon-Upshu NT 1  
 
Mens 4x110m Shuttle Hurdle Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Sherve, Martin,
Murray, Jividen
  Winfield 58.24 3 10
2 Johnson, McKay,
Matthews, Adkins
  Huntington 1:06.63 3 8
3 Jones, Walters,
Gunnoe, Shaver
  Ripley 1:07.42 2 6
4 Johnston, Boyles,
Brocklem, Tenney
  Buckhannon-Upshu 1:07.44 2 4
5 Williams, Devault,
Griffin, Chason
  Point Pleasant 1:08.69 3 2
6 Smith, SR,
Surface, Browning
  Hurricane 1:09.58 1 1
7 Briskey, Spurlock,
Smutko, Pratt
  Scott 1:10.02 1  
8 Moore, Smith,
Godby, Freeman
  Cabell Midland 1:10.53 3  
9 Reedy, Garrison,
Sheppard, Walker
  Buffalo 1:11.97 2  
10 Estep, Smith,
Elswick, Davis
  Sherman 1:12.85 1  
 
Mens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 White, A J 11 Hurricane 47-10.00(14.58m) 1 10
2 Small, Chadrick 12 Ravenswood 43-01.00(13.13m) 1 8
3 Spencer, Dustin 12 Point Pleasant 42-11.00(13.08m) 1 6
4 Livingston, Trey 11 Point Pleasant 42-05.00(12.93m) 1 4
5 Isaacs, Joshua 12 Winfield 41-02.00(12.55m) 1 2
6 Hicks, Daryl 10 Ripley 40-11.00(12.47m) 1 1
7 Smith, Chad   Buckhannon-Upshu 39-01.50(11.93m) 1  
8 Walker, Devan 12 Point Pleasant 38-07.50(11.77m) 1  
9 Lewis, Josh 12 Buffalo 38-05.00(11.71m) 1  
10 Johnson, Isaac   Buckhannon-Upshu 38-01.00(11.61m) 1  
11 Hicks, David 11 Ripley 37-03.00(11.35m) 1  
12 Cabell, Nigale   Huntington 36-07.50(11.16m) 1  
13 Merson, Matt 12 Cabell Midland 35-06.00(10.82m) 1  
14 Williams, Andre   Huntington 35-05.00(10.80m) 1  
15 williams, Nick   Buckhannon-Upshu 35-04.50(10.78m) 1  
16 Balch, Thomas   Huntington 35-03.00(10.74m) 1  
17 Richardson, Zach 10 Winfield 35-01.00(10.69m) 1  
18 Smith, Korey 11 Hurricane 34-09.25(10.60m) 1  
19 Hively, Josh   Sherman 33-11.25(10.34m) 1  
20 Reed, Chris 10 Hurricane 33-09.50(10.30m) 1  
21 Adams, Timothy 12 Lawrence County 32-07.50(9.94m) 1  
22 Kersey, Jonathan 12 Hurricane 32-02.25(9.81m) 1  
23 Thomas, Marcus 11 Williamson HS 32-01.00(9.78m) 1  
24 Martin, Keith 11 Buffalo 31-02.00(9.50m) 1  
25 Linville, Caleb 10 Scott 31-01.50(9.49m) 1  
25 Nowlin, Jacob 12 Cabell Midland 31-01.50(9.49m) 1  
27 Shoemaker, Evan 12 Cabell Midland 30-02.50(9.21m) 1  
28 Wilder, Walter 12 Williamson HS 29-11.00(9.12m) 1  
29 Asebes, Correy 12 Cabell Midland 29-10.50(9.11m) 1  
30 Lambert, Nick 10 Scott 29-09.00(9.07m) 1  
31 Montgomery, Stephen 11 Lawrence County 29-07.00(9.02m) 1  
32 Ball, Dakota 10 Scott 29-06.00(8.99m) 1  
33 Meadows, Ryan 10 Hannan 28-11.50(8.83m) 1  
34 Blackburn, Matt 11 Hurricane 28-09.00(8.76m) 1  
35 Henson, Conner 11 Cabell Midland 28-06.50(8.70m) 1  
36 Moore, Jacob 9 Buffalo 27-02.50(8.29m) 1  
37 Barnette, James 12 Buffalo 26-11.00(8.20m) 1  
38 Robinson, Evan 9 Hurricane 21-11.00(6.68m) 1  
39 Coffman, Randy Scott   Lincoln County 21-03.50(6.49m) 1  
40 Peters, David   Sherman 21-03.25(6.48m) 1  
-- Cart, Daniel 12 Buffalo ND(--) 1  
-- Mullens, Carl 11 Hannan ND(--) 1  
-- Allen, Nick 12 Williamson HS ND(--) 1  
-- Rock, Jason   Buckhannon-Upshu ND(--) 1  
-- Woods, Michael 10 Ripley ND(--) 1  
-- Kessler, Jimmy 9 Hurricane ND(--) 1  
-- DeRito, Dustin 11 Ravenswood ND(--) 1  
-- Gatens, Justin 12 Buffalo ND(--) 1  
 
Mens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 White, A J 11 Hurricane 151-02(46.08m) 1 10
2 Gibson, Deric   Huntington 136-08(41.66m) 1 8
3 Small, Chadrick 12 Ravenswood 120-05(36.70m) 1 6
4 Livingston, Trey 11 Point Pleasant 118-02(36.02m) 1 4
5 Isaacs, Joshua 12 Winfield 115-05(35.18m) 1 2
6 Smith, Korey 11 Hurricane 115-03(35.13m) 1 1
7 Miller, Marcus   Buckhannon-Upshu 112-10(34.39m) 1  
8 Spencer, Dustin 12 Point Pleasant 104-04(31.80m) 1  
9 Johnson, Isaac   Buckhannon-Upshu 103-06(31.55m) 1  
10 Williams, Andre   Huntington 101-05(30.91m) 1  
11 Thomas, Marcus 11 Williamson HS 96-01(29.29m) 1  
12 Hively, Josh   Sherman 96-00(29.26m) 1  
13 Smith, Chad   Buckhannon-Upshu 92-03(28.12m) 1  
14 Nowlin, Jacob 12 Cabell Midland 92-01(28.07m) 1  
15 Blackburn, Matt 11 Hurricane 91-07(27.91m) 1  
16 Hicks, David 11 Ripley 91-01(27.76m) 1  
17 Cabell, Nigale   Huntington 87-07(26.70m) 1  
18 Hicks, Daryl 10 Ripley 87-06(26.67m) 1  
19 Reed, Chris 10 Hurricane 87-05(26.64m) 1  
20 Henson, Conner 11 Cabell Midland 86-10(26.47m) 1  
21 Adams, Timothy 12 Lawrence County 86-06(26.37m) 1  
22 Leger, Cory 10 Scott 86-01(26.24m) 1  
23 Merson, Matt 12 Cabell Midland 85-11(26.19m) 1  
24 Richardson, Zach 10 Winfield 85-02(25.96m) 1  
25 Kersey, Jonathan 12 Hurricane 84-01(25.63m) 1  
26 Frazier, Kyle 9 Buffalo 82-04(25.10m) 1  
27 Linville, Caleb 10 Scott 79-04(24.18m) 1  
28 Meadows, Ryan 10 Hannan 73-05(22.38m) 1  
29 Howden, Alex 11 Hurricane 72-06(22.10m) 1  
30 Wilder, Walter 12 Williamson HS 63-10(19.46m) 1  
31 Montgomery, Stephen 11 Lawrence County 63-06(19.35m) 1  
32 Lambert, Nick 10 Scott 62-06(19.05m) 1  
33 Robinson, Evan 9 Hurricane 56-00(17.07m) 1  
33 Shaw, Caleb 11 Hannan 56-00(17.07m) 1  
-- Mullens, Carl 11 Hannan ND(--) 1  
-- Coffman, Randy Scott   Lincoln County ND(--) 1  
-- Thomas, Zach 11 Point Pleasant ND(--) 1  
-- Salters, Austin   Huntington ND(--) 1  
-- Allen, Nick 12 Williamson HS ND(--) 1  
-- Woods, Michael 10 Ripley ND(--) 1  
-- Cart, Daniel 12 Buffalo ND(--) 1  
-- Lewis, Josh 12 Buffalo ND(--) 1  
-- Kessler, Jimmy 9 Hurricane ND(--) 1  
-- Martin, Toby 11 Point Pleasant ND(--) 1  
-- Asebes, Correy 12 Cabell Midland ND(--) 1  
-- Rock, Jason   Buckhannon-Upshu ND(--) 1  
 
Mens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rutherford, Mason   Huntington 6-00.00(1.83m) 1 10
2 Gunnoe, Kenny 11 Ripley 5-10.00(1.78m) 1 8
3 Michaels, Anthony 11 Ripley 5-10.00(1.78m) 1 6
4 Starcher, Cole 12 Ravenswood 5-08.00(1.73m) 1 2.33
4 O'Brian, Turner 12 Lawrence County 5-08.00(1.73m) 1 2.33
4 Allen, Tyler 12 Buffalo 5-08.00(1.73m) 1 2.33
7 Shoemaker, Evan 12 Cabell Midland 5-08.00(1.73m) 1  
8 Howden, Alex 11 Hurricane 5-06.00(1.68m) 1  
8 Payne, Cody 11 Lawrence County 5-06.00(1.68m) 1  
10 Dailey, Niles 10 Cabell Midland 5-04.00(1.63m) 1  
10 Myers, Mitchell 9 Hurricane 5-04.00(1.63m) 1  
-- Carr, Josh   Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
-- Peal, Andy 12 Hurricane NH(--) 1  
-- Templeton, Jacob 12 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Perry, Anthony 10 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Young, Ronald 11 Lawrence County NH(--) 1  
-- Jeffers, Dakota 10 Point Pleasant NH(--) 1  
-- Rich, Dylan 10 Buffalo NH(--) 1  
-- Green, Daniel 12 Ripley NH(--) 1  
-- Reedy, Dakota 10 Buffalo NH(--) 1  
-- Scritchfield, John 12 Ravenswood NH(--) 1  
-- Sherwood, Claude 10 Winfield NH(--) 1  
-- Johnston, Kade   Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
-- Lofton, Shaquiel   Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
-- Moore, Nate 10 Cabell Midland NH(--) 1  
-- Childers, Evan 11 Buffalo NH(--) 1  
 
Mens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Reynolds, Jacob 11 Cabell Midland 19-11.25(6.08m) nwi 1 10
2 O'Brian, Turner 12 Lawrence County 19-07.50(5.98m) nwi 1 8
3 Martin, Luke 11 Winfield 19-06.25(5.95m) nwi 1 6
4 Rutherford, Mason   Huntington 19-04.25(5.90m) nwi 1 4
5 Wilkenson, Austin   Sherman 18-11.75(5.78m) nwi 1 2
6 Tenney, Dakota   Buckhannon-Upshu 18-07.50(5.68m) nwi 1 1
7 Wright, Josh   Huntington 18-04.00(5.59m) nwi 1  
8 Sellards, Zach 9 Cabell Midland 18-00.00(5.49m) nwi 1  
9 Watson, Patrick 10 Ravenswood 17-11.25(5.47m) nwi 1  
10 Barnitz, Teran 9 Point Pleasant 17-04.00(5.28m) nwi 1  
11 Walton, Charles 9 Point Pleasant 16-08.25(5.09m) nwi 1  
12 Michaels, Anthony 11 Ripley 16-06.75(5.05m) nwi 1  
13 Norris, Garrett 9 Point Pleasant 16-06.25(5.04m) nwi 1  
14 Smith, Jarrett 11 Buffalo 16-05.00(5.00m) nwi 1  
15 Bady, Anthony 10 Winfield 16-01.25(4.91m) nwi 1  
16 Elswick, David   Sherman 15-09.25(4.81m) nwi 1  
17 Golden, Jimmy 11 Scott 15-09.00(4.80m) nwi 1  
18 Thornton, Will 9 Hurricane 15-08.25(4.78m) nwi 1  
19 Larue, CJ   Teays Valley Chr 15-07.00(4.75m) nwi 1  
20 Estep, Alan   Sherman 15-06.50(4.74m) nwi 1  
21 Jacoby, Brady 9 Hurricane 15-06.25(4.73m) nwi 1  
22 Page, Zachary   Huntington 15-04.75(4.69m) nwi 1  
23 Miller, Marcus   Buckhannon-Upshu 15-04.00(4.67m) nwi 1  
24 Hayman, John 9 Ravenswood 15-03.00(4.65m) nwi 1  
25 Clay, Lance 11 Lawrence County 15-02.25(4.63m) nwi 1  
26 Barker, Peter   Sherman 15-01.25(4.60m) nwi 1  
27 Edie, Caleb   Sherman 14-09.75(4.51m) nwi 1  
28 Parenti, Cole   Teays Valley Chr 14-09.00(4.50m) nwi 1  
29 Spurlock, Tyler 12 Scott 14-03.50(4.36m) nwi 1  
30 Thomas, Jordan   Buckhannon-Upshu 13-11.00(4.24m) nwi 1  
31 Thrush, Charles 10 Scott 13-05.25(4.10m) nwi 1  
32 White, Paul 10 Hannan 13-02.25(4.02m) nwi 1  
33 Wallace, Matt 9 Hannan 12-00.00(3.66m) nwi 1  
-- Shaver, Sammy 10 Ripley ND(--) nwi 1  
-- Sherwood, Claude 10 Winfield ND(--) nwi 1  
-- Gunnoe, Kenny 11 Ripley ND(--) nwi 1  
-- Young, Ronald 11 Lawrence County ND(--) nwi 1  
-- Turner, Koi 9 Hurricane ND(--) nwi 1  
-- Fitzwater, Jon   Buckhannon-Upshu ND(--) nwi 1  
-- Conaway, Jimmy 11 Hurricane ND(--) nwi 1  
 
Mens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gunnoe, Kenny 11 Ripley 11-06.00(3.51m) 1 10
2 Parlock, Daniel 11 Cabell Midland 11-00.00(3.35m) 1 8
3 Ching, Andrew   Huntington 10-06.00(3.20m) 1 6
4 Freeman, Davey 12 Cabell Midland 10-06.00(3.20m) 1 4
5 Howden, Alex 11 Hurricane 10-06.00(3.20m) 1 2
6 Rankin, Chantz 9 Hurricane 10-00.00(3.05m) 1 1
7 McGowan, Shawn 12 Winfield 10-00.00(3.05m) 1  
8 Browning, Markus 11 Hurricane 10-00.00(3.05m) 1  
9 Crow, Daniel 11 Cabell Midland 10-00.00(3.05m) 1  
10 Gay, Travis 12 Hurricane 9-00.00(2.74m) 1  
11 Glenn, Michael 10 Point Pleasant 8-00.00(2.44m) 1  
11 Peal, Andy 12 Hurricane 8-00.00(2.44m) 1  
11 Flora, Morgan 12 Point Pleasant 8-00.00(2.44m) 1  
11 Shaver, Sammy 10 Ripley 8-00.00(2.44m) 1  
11 Cochran, Chris 9 Winfield 8-00.00(2.44m) 1  
11 Brown, Anthony 9 Point Pleasant 8-00.00(2.44m) 1  
11 Smith, Ethan 12 Cabell Midland 8-00.00(2.44m) 1  
-- Godby, Nathan 9 Cabell Midland NH(--) 1  
-- Martin, Zackery 10 Lawrence County NH(--) 1  
-- Gregory, Ryan 10 Ripley NH(--) 1  
-- Kessler, Jimmy 9 Hurricane NH(--) 1  
-- Cutright, Jacob   Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
 
Womens 100m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lantz, Abby 10 Buckhannon-Upshu 13.63 nwi 6 10
2 Scott, Jessica 11 Huntington 13.71 nwi 6 8
3 Unknown Athlete 9 Gallia Academy 13.73 nwi 6 6
4 Smith, Allison 9 Point Pleasant 13.93 nwi 5 4
5 Shah, Anika 9 Winfield 13.95 nwi 6 2
6 Jordan, Hannah 12 Cabell Midland 13.98 nwi 6 1
7 Unknown Athlete 9 Gallia Academy 14.03 nwi 5  
8 Allred, Sarah 10 Winfield 14.07 nwi 6  
9 Banks, Olivia 12 Williamson HS 14.21 nwi 2  
10 Criner, Jenna 12 Buffalo 14.22 nwi 5  
11 Johnson, Ashley 10 Scott 14.27 nwi 5  
12 Edwards, Makayla 9 Buckhannon-Upshu 14.30 nwi 5  
13 Webb, Jewel 11 Huntington 14.31 nwi 6  
14 Cole, Emily 10 Winfield 14.45 nwi 6  
15 Jackson, Josie 09 Fairview 14.52 nwi 5  
16 Stankus, Hannah 9 Buckhannon-Upshu 14.56 nwi 5  
17 Holly, Michelle 10 Cabell Midland 14.67 nwi 6  
18 Webb, Tyler   Wayne 14.89 nwi 4  
19 Keefer, Chelsea 12 Point Pleasant 15.06 nwi 4  
20 Sowards, Breanne 11 Buffalo 15.08 nwi 3  
21 Crouse, Jordan 9 Cabell Midland 15.14 nwi 4  
22 Sook, MacKenzie 9 Hurricane 15.20 nwi 3  
23 Ellis, Mikah 09 Lawrence County 15.36 nwi 4  
24 McConnell, Lindsey 9 Scott 15.36 nwi 4  
25 Toppins, Olivia   Lincoln County 15.42 nwi 1  
26 Howerton, Liz   Teays Valley Chr 15.48 nwi 5  
27 Moore, Tamara 11 Williamson HS 15.49 nwi 1  
28 Sergent, Becca 08 Fairview 15.50 nwi 4  
29 Crabtree, Chelsea   Wayne 15.81 nwi 3  
30 Dial, Erin   Lincoln County 15.82 nwi 1  
31 Harrah, Gabby   Teays Valley Chr 15.82 nwi 3  
32 Mellen, Candance 9 Ripley 15.88 nwi 2  
33 Cyrus, Amber 11 Lawrence County 16.15 nwi 5  
34 Grimm, Ciara 10 Hurricane 16.21 nwi 2  
35 Blosser, Jamie 9 Scott 16.21 nwi 4  
36 Burdette, Chelsa 10 Ripley 16.26 nwi 2  
37 Gritt, Lasaia 9 Buffalo 16.32 nwi 4  
38 Oxley, Catherine   Sherman 16.80 nwi 4  
39 Barkowski, Isabel 10 Hurricane 16.86 nwi 3  
40 Perry, Morgan   Wayne 16.96 nwi 3  
41 Kemp, Taylor 9 Ripley 17.02 nwi 2  
42 McCann, Brianna   Lincoln County 17.13 nwi 2  
43 Bonecutter, Kamille 9 Point Pleasant 17.14 nwi 3  
44 Sprouse, Christy   Sherman 17.38 nwi 3  
45 Cooper, Alesha   Sherman 17.77 nwi 3  
46 Moore, Sarah 9 Hurricane 18.81 nwi 2  
 
Womens 200m Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Lantz, Abby 10 Buckhannon-Upshu 27.26 nwi 6 10
2 Unknown Athlete 9 Gallia Academy 27.85 nwi 6 8
3 Clark, Amanda 11 Winfield 27.96 nwi 6 6
4 Hall, Kinsey 12 Cabell Midland 28.49 nwi 6 4
5 Shah, Anika 9 Winfield 28.67 nwi 6 2
6 Banks, Olivia 12 Williamson HS 28.81 nwi 1 1
7 Sturdavent, Taniesha 9 Hurricane 29.08 nwi 5  
8 Maynard, Cassidy 10 Winfield 29.15 nwi 6  
9 Stewart, Tiernie 12 Hurricane 29.58 nwi 5  
10 Criner, Jenna 12 Buffalo 29.72 nwi 5  
11 Brozck, Alyssa 11 Ripley 29.83 nwi 5  
12 Edwards, Makayla 9 Buckhannon-Upshu 30.06 nwi 5  
13 Unknown Athlete 10 Gallia Academy 30.10 nwi 6  
14 Losh, Jordan 9 Hurricane 30.13 nwi 5  
15 Holly, Michelle 10 Cabell Midland 30.19 nwi 6  
16 Hinshaw, Alicia 11 Hurricane 30.37 nwi 5  
17 Wright, Alayna 9 Buckhannon-Upshu 30.38 nwi 5  
18 Howerton, Kathryn   Teays Valley Chr 30.57 nwi 2  
19 Pethel, Morgan 11 Point Pleasant 30.94 nwi 5  
20 Johnson, Ashley 10 Scott 31.02 nwi 4  
21 Toppins, Olivia   Lincoln County 31.42 nwi 2  
22 Cowie, Katie 9 Cabell Midland 31.76 nwi 4  
23 Sanford, Courtney 11 Cabell Midland 31.82 nwi 3  
24 Sowards, Breanne 11 Buffalo 32.07 nwi 3  
25 Keefer, Chelsea 12 Point Pleasant 32.16 nwi 4  
26 Hamilton, Haley 9 Ripley 32.28 nwi 4  
27 Crouse, Jordan 9 Cabell Midland 32.40 nwi 4  
28 Tolley, Brittany 10 Ripley 32.76 nwi 3  
29 Doss, Jessica   Sherman 33.08 nwi 1  
30 Moore, Tamara 11 Williamson HS 33.26 nwi 1  
31 Buckner, Kaitlyn 9 Scott 33.50 nwi 3  
32 Gritt, Lasaia 9 Buffalo 33.68 nwi 4  
33 Ford, Mackenzie 10 Scott 33.77 nwi 3  
34 Boyd, Tessa 08 Lawrence County 34.55 nwi 2  
35 Lemaster, Jadrien 08 Lawrence County 34.59 nwi 2  
36 Dial, Erin   Lincoln County 34.64 nwi 1  
37 Blosser, Jamie 9 Scott 34.76 nwi 2  
38 Wallace, Toree   Wayne 34.76 nwi 2  
39 Mitchell, Kira   Lincoln County 34.80 nwi 1  
40 Mitchell, Molly   Teays Valley Chr 36.11 nwi 2  
41 Blankenship, Hanna 07 Lawrence County 36.16 nwi 4  
42 Dangerfield, Ashley   Sherman 36.21 nwi 3  
43 Perry, Morgan   Wayne 36.31 nwi 3  
44 Bonecutter, Kamille 9 Point Pleasant 36.86 nwi 2  
45 Cooper, Alesha   Sherman 38.06 nwi 3  
46 Sprouse, Christy   Sherman 38.20 nwi 3  
-- White, Holly 12 Williamson HS NT nwi 2  
-- Jackson, Josie 09 Fairview NT nwi 4  
-- Scott, Jessica 11 Huntington NT nwi 6  
-- Webb, Tyler   Wayne NT nwi 4  
 
Womens 400m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godwin, Emily 10 Buckhannon-Upshu 1:01.50 5 10
2 Rutherford, Shannon   Wayne 1:01.63 5 8
3 Dent, Tori 9 Hurricane 1:03.09 5 6
4 Stewart, Amber   Spring Valley 1:03.87 5 4
5 Unknown Athlete 12 Gallia Academy 1:04.25 5 2
6 Lantz, Abby 10 Buckhannon-Upshu 1:04.28 5 1
7 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 1:04.51 5  
8 Sizemore, Audrey 11 Fairview 1:04.70 5  
10 Castro, Barkley 9 Winfield 1:05.05 4  
9 Fuller, Lauren   Spring Valley 1:05.05 4  
11 Blake, Laura 9 Cabell Midland 1:05.11 4  
12 Merritt, Haley   Wayne 1:06.42 4  
13 Unknown Athlete 10 Gallia Academy 1:07.52 5  
14 Rohr, Tori 12 Buckhannon-Upshu 1:07.64 4  
15 Cassidy, Mackenzie 9 Cabell Midland 1:07.67 3  
16 Lake, Sydney 12 Cabell Midland 1:08.15 3  
17 Richard, Katie 07 Fairview 1:08.48 3  
18 Stewart, Haley 9 Hurricane 1:08.70 3  
19 Bartram, Taylor   Wayne 1:08.74 4  
20 Ranck, Madison 12 Winfield 1:09.08 4  
21 Conway, Julie 9 Scott 1:09.84 4  
22 Blankenship, Jessy 10 Scott 1:10.07 3  
23 Howerton, Kathryn   Teays Valley Chr 1:10.10 2  
24 Capehart, Maggie 10 Huntington 1:10.63 4  
25 Synder, Katherine 10 Winfield 1:10.91 3  
26 Brozck, Alyssa 11 Ripley 1:11.17 3  
27 Hill, Emily 11 Huntington 1:12.52 3  
28 Athens, Bethany 11 Buffalo 1:12.58 2  
29 Howerton, Liz   Teays Valley Chr 1:13.40 1  
30 Fischer, Karianne 9 Huntington 1:14.10 2  
31 King, Amanda 11 Point Pleasant 1:17.30 2  
32 Doss, Jessica   Sherman 1:18.33 1  
33 Adkins, Kassi   Lincoln County 1:18.63 1  
34 Taylor, Shelby 06 Lawrence County 1:18.96 1  
35 Ellis, Mikah 09 Lawrence County 1:19.20 2  
36 Mellen, Candance 9 Ripley 1:21.97 1  
37 Obergon, Celine   Spring Valley 1:22.74 3  
38 Mayhorn, Taija 12 Scott 1:23.21 1  
39 Proudfoot, Staci 12 Hurricane 1:23.49 2  
40 Schmidt, Katharina 12 Ripley 1:24.26 1  
41 Dangerfield, Ashley   Sherman 1:27.83 2  
42 Christian, Megan   Sherman 1:28.62 2  
43 Barlas, Olivia   Sherman 1:36.38 2  
 
Womens 800m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Rutherford, Shannon   Wayne 2:25.72 1 10
2 Dent, Tori 9 Hurricane 2:32.40 1 8
3 Unknown Athlete 12 Gallia Academy 2:34.78 1 6
4 Stewart, Amber   Spring Valley 2:35.40 1 4
5 Ellis, Alex 10 Cabell Midland 2:38.34 1 2
6 Rymer, Maddy 09 Fairview 2:42.33 1 1
7 Holley, Madison 9 Gallia Academy 2:44.77 1  
8 Blankenship, Jessy 10 Scott 2:44.91 1  
9 Graffius, Samantha 9 Scott 2:46.20 1  
10 Kopelov, Shaina 11 Buckhannon-Upshu 2:47.61 1  
11 Rutherford, Kylie   Wayne 2:50.22 1  
12 Cutright, Reba 10 Buckhannon-Upshu 2:53.42 1  
13 Darling, Molly 11 Cabell Midland 2:54.76 1  
14 Capehart, Maggie 10 Huntington 2:55.11 1  
15 Chaffin, Elizabeth 10 Winfield 2:56.17 1  
16 Mcmillion, Cherish 9 Winfield 2:56.80 1  
17 Guetzloff, Megan 10 Winfield 2:57.26 1  
18 Goodwin, Courtney 9 Scott 2:58.46 1  
19 Casto, Karli 11 Ripley 3:03.81 1  
20 Taylor, Shelby 06 Lawrence County 3:06.49 1  
21 Conkle, Kara 11 Huntington 3:07.46 1  
22 Adkins, Kassi   Lincoln County 3:14.91 1  
23 Seller, Brittany 11 Ripley 3:23.53 1  
24 Schwartz, Rachael   Teays Valley Chr 3:34.71 1  
25 Hill, Ashlynn 10 Point Pleasant 3:35.11 1  
26 Oliverio, Alex   Teays Valley Chr 3:38.97 1  
27 Riddle, Morgan 12 Ripley 3:39.93 1  
-- Thomblin, Jamie   Spring Valley NT 1  
-- Merritt, Jordan   Wayne NT 1  
-- Athens, Bethany 11 Buffalo NT 1  
-- Fischer, Karianne 9 Huntington NT 1  
-- Powers, Amanda 10 Scott NT 1  
-- O'Brien, Ashleigh 10 Hurricane NT 1  
-- Williams, Shelby 9 Buckhannon-Upshu NT 1  
-- Scarberry, Sarah 12 Cabell Midland NT 1  
-- Unknown Athlete 10 Gallia Academy NT 1  
 
Womens 1600m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 5:29.97 1 10
2 Layne, Haley 08 Fairview 5:49.35 1 8
3 Schwendiman, Emily 10 Hurricane 5:49.77 1 6
4 Lawhon, Ally 9 Hurricane 5:50.69 1 4
5 Stewart, Amy   Spring Valley 5:56.65 1 2
6 Holley, Madison 9 Gallia Academy 6:01.25 1 1
7 Schwendiman, Natalie 10 Hurricane 6:05.58 1  
8 Coffey, Macy 10 Winfield 6:09.07 1  
9 Lawhon, Elizabeth 11 Hurricane 6:11.73 1  
10 Dillion, Kelsey 10 Cabell Midland 6:15.21 1  
11 Burke, Lyndsey 07 Fairview 6:15.96 1  
12 Graffius, Samantha 9 Scott 6:17.26 1  
13 Powers, Amanda 10 Scott 6:18.34 1  
14 Bowen, Brooklyn 10 Fairview 6:24.55 1  
15 Williams, Shelby 9 Buckhannon-Upshu 6:32.49 1  
16 Hughart, Melissa 9 Ripley 6:36.10 1  
17 Moritz, Maddi 10 Gallia Academy 6:40.70 1  
18 Ingraham, Kaitlyn 11 Scott 6:45.71 1  
19 Burgess, Katrina 9 Cabell Midland 6:47.93 1  
20 Larue, Christa   Teays Valley Chr 6:54.43 1  
21 Ford, Haley 9 Ripley 7:02.00 1  
22 Dudding, Bridgette 10 Hurricane 7:06.00 1  
23 Taylor, Cassie   Teays Valley Chr 7:06.09 1  
-- Clark, Daron 11 Ripley NT 1  
-- Artrip, Julie   Spring Valley NT 1  
 
Womens 3200m Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Unknown Athlete 11 Gallia Academy 12:06.64 1 10
2 Layne, Haley 08 Fairview 12:11.57 1 8
3 Kopelov, Shaina 11 Buckhannon-Upshu 12:48.88 1 6
4 Griffith, Alexia 10 Scott 12:50.56 1 4
5 Burke, Lyndsey 07 Fairview 12:53.16 1 2
6 Summers, Baylee 9 Hurricane 12:58.18 1 1
7 Ellis, Alex 10 Cabell Midland 13:03.65 1  
8 Bowen, Brooklyn 10 Fairview 13:06.83 1  
9 Cutright, Reba 10 Buckhannon-Upshu 13:16.37 1  
10 Coffey, Macy 10 Winfield 13:21.84 1  
11 Goodwin, Courtney 9 Scott 13:32.53 1  
12 Hughart, Melissa 9 Ripley 13:41.61 1  
13 Casto, Karli 11 Ripley 13:55.43 1  
14 Holley, Elizabeth 9 Gallia Academy 14:19.08 1  
15 Ingraham, Kaitlyn 11 Scott 14:26.39 1  
16 Larue, Christa   Teays Valley Chr 14:37.26 1  
17 Riddle, Morgan 12 Ripley 17:10.85 1  
-- Taylor, Cassie   Teays Valley Chr NT 1  
 
Womens 100m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godwin, Emily 10 Buckhannon-Upshu 15.62 3 10
2 Kirk, Valerie 12 Winfield 15.86 3 8
3 Dilcher, Courtney 12 Cabell Midland 16.79 3 6
4 Hall, Haley 10 Cabell Midland 16.87 3 4
5 Niebergall, Makenzi 9 Cabell Midland 17.04 3 2
6 Whiting, Savana 12 Ripley 17.56 3 1
7 Hensley, Morgan 9 Huntington 17.97 2  
8 Day, Kayla 10 Fairview 18.19 2  
9 Hesson, Cara 12 Point Pleasant 18.21 2  
10 Jones, Lakota 10 Hurricane 18.22 2  
11 Cvechko, Lauren 10 Buckhannon-Upshu 18.23 3  
12 Angel, Haley 12 Gallia Academy 18.29 3  
13 Moore, Emily 11 Buffalo 18.41 1  
14 Macgregor, Alexis 11 Huntington 18.78 2  
15 Allen, Makenzie 9 Cabell Midland 18.94 2  
16 Ross, katie 12 Ripley 18.96 2  
17 Gandee, Karli 9 Point Pleasant 19.08 1  
18 Tompkin, Shell 11 Hurricane 19.27 1  
19 Pauley, Morgan 10 Hurricane 19.90 1  
20 Dingess, Amy 10 Winfield 19.90 1  
21 Jackson, Kayla 10 Gallia Academy 21.66 1  
22 Lokant, Caitlin 11 Ripley 22.06 1  
-- Samples, Courtney 9 Winfield NT 2  
 
Womens 300m Hurdles Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godwin, Emily 10 Buckhannon-Upshu 46.97 3 10
2 Kirk, Valerie 12 Winfield 48.20 3 8
3 Hall, Kinsey 12 Cabell Midland 48.95 3 6
4 Lantz, Abby 10 Buckhannon-Upshu 50.06 3 4
5 Barber, Chloe 11 Hurricane 51.08 3 2
6 Cvechko, Lauren 10 Buckhannon-Upshu 52.22 3 1
7 Fuller, Lauren   Spring Valley 52.24 3  
8 Richard, Katie 07 Fairview 52.79 2  
9 Chittum, Morgan 11 Cabell Midland 53.52 2  
10 Castro, Barkley 9 Winfield 54.27 3  
11 Day, Kayla 10 Fairview 56.31 2  
12 Ross, katie 12 Ripley 58.09 2  
13 Duncan, Sidney 10 Hurricane 58.21 2  
14 Smith, Allison 9 Point Pleasant 58.34 2  
15 Ellis, Casey 9 Cabell Midland 58.46 2  
16 Young, Lexi 9 Point Pleasant 58.71 1  
17 Stephens, Chloe 9 Buffalo 58.88 1  
18 Conway, Julie 9 Scott 59.05 1  
19 Samples, Courtney 9 Winfield 59.23 1  
20 Rife, Jackie 9 Cabell Midland 1:00.90 2  
21 Jackson, Kayla 10 Gallia Academy 1:02.26 1  
22 Lester, Maggie 9 Scott 1:02.41 1  
23 Canterbury, Jordan   Sherman 1:05.59 1  
 
Womens 4x100m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Sturdave, Hinshaw,
Stewart, Cook
  Hurricane 53.77 2 10
2 Cole, Shah,
Moore, Clark
  Winfield 53.79 2 8
3 Webb, Scott,
Hamilton, Branch
  Huntington 54.00 2 6
4 Dilcher, Molina,
Hall, Jordan
  Cabell Midland 54.19 2 4
5 West, Hall,
Queen, Watts
  Gallia Academy 55.95 2 2
6 Blackbur, Sook,
Cunningh, Jones
  Hurricane 56.02 1  
7 Keefer, Smith,
Hesson, Pethel
  Point Pleasant 56.12 2 1
8 Jack, Fabbrica,
Littler, Riley
  Buckhannon-Upshu 58.22 2  
9 Day, Bradley,
Terrell, Jackson
  Fairview 58.58 2  
10 Johnson, McConnel,
Buckner, Conway
  Scott 59.79 1  
11 Moore, Wagner,
Stephens, Criner
  Buffalo 59.84 1  
12 Mitchell, Thompson,
Dial, Toppins
  Lincoln County 1:02.50 1  
13 Crabtree, Webb,
Perry, Wallace
  Wayne 1:02.91 1  
14 Ellis, Lemaster,
Boyd, Cyrus
  Lawrence County 1:03.15 2  
15 Burdette, Schmidt,
Kemp, Mellen
  Ripley 1:03.21 1  
16 Harrah, Kelly,
Richards, Surface
  Teays Valley Chr 1:04.96 1  
17 Canterbu, Christia,
Barlas, Bowdish
  Sherman 1:06.20 1  
 
Womens 4x200m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Barber, Cunningh,
Stewart, Cook
  Hurricane 1:53.28 2 10
2 Dilcher, Hall,
Blake, Nieberga
  Cabell Midland 1:54.36 2 8
3 Cole, Maynard,
Moore, Clark
  Winfield 1:54.39 2 6
4 Webb, Scott,
Hamilton, Branch
  Huntington 1:56.34 2 4
5 West, Newberry,
Queen, Watts
  Gallia Academy 1:59.46 2 2
6 Day, Bradley,
Jackson, Mills
  Fairview 1:59.65 2 1
7 Wright, Littler,
Stankus, Rohr
  Buckhannon-Upshu 2:01.06 2  
8 Merritt, Crabtree,
Bartram, Webb
  Wayne 2:03.44 2  
9 Blackbur, Duncan,
Pauley, Losh
  Hurricane 2:03.56 1  
10 Gandee, Smith,
Hesson, Pethel
  Point Pleasant 2:03.90 1  
11 Hamilton, Tolley,
Ross, Brozck
  Ripley 2:05.00 2  
12 Johnson, McConnel,
Lester, Conway
  Scott 2:06.03 1  
13 Wagner, Hughes,
Stephens, Criner
  Buffalo 2:08.37 1  
14 Ellis, Boyd,
Lemaster, Cyrus
  Lawrence County 2:13.16 1  
15 Mitchell, Thompson,
Dial, Toppins
  Lincoln County 2:14.55 1  
16 Harrah, Kelly,
Mozinga, Surface
  Teays Valley Chr 2:16.76 1  
17 Sprouse, Dangerfi,
Barlas, Doss
  Sherman 2:24.41 1  
 
Womens 4x400m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Wiseman, Warner,
Adkins, Barnes
  Gallia Academy 4:21.21 2 10
2 Cole, Kirk,
Moore, Castro
  Winfield 4:26.33 2 8
3 Blake, Lake,
Cassidy, Hall
  Cabell Midland 4:26.75 2 6
4 Merritt, Rutherfo,
Bartram, Rutherfo
  Wayne 4:31.40 2 4
5 Sizemore, McIntyre,
Rymer, Layne
  Fairview 4:33.03 2 2
6 Williams, Rohr,
Wright, Littler
  Buckhannon-Upshu 4:46.52 2 1
7 Miles, Blackbur,
Stewart, Losh
  Hurricane 4:49.19 1  
8 Graffius, Goodwin,
Powers, Blankens
  Scott 5:02.23 1  
9 Capehart, Fischer,
Conkle, Hill
  Huntington 5:02.80 2  
10 Howerton, Larue,
Taylor, Howerton
  Teays Valley Chr 5:16.32 1  
11 Hughart, Lokant,
Ford, Schmidt
  Ripley 5:31.43 1  
12 Preston, Boyd,
Taylor, Blankens
  Lawrence County 5:34.46 1  
13 Oxley, Christia,
Doss, Bowdish
  Sherman 5:35.42 1  
-- Barber, Cunningh,
Cook, Dent
  Hurricane DNF 2  
 
Womens 4x800m Relay Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Warner, Wiseman,
Barnes, Adkins
  Gallia Academy 10:28.03 1 10
2 Rymer, Sizemore,
McIntyre, Layne
  Fairview 10:32.25 1 8
3 Lawhon, Miles,
Schwendi, Schwendi
  Hurricane 10:33.01 1 6
4 Ellis, Blake,
Ellis, Darling
  Cabell Midland 11:00.79 1 4
5 Griffith, Graffius,
Powers, Blankens
  Scott 11:09.07 1 2
6 Rohr, Williams,
Cutright, Kopelov
  Buckhannon-Upshu 11:26.09 1 1
7 Ranck, Mcmillio,
Guetzlof, Gutierre
  Winfield 11:41.62 1  
8 Stewart, Lawhon,
Peng, O'Brien
  Hurricane 11:49.91 1  
9 Dillion, Burgess,
Sanford, Chittum
  Cabell Midland 12:06.89 1  
10 Hughart, Lokant,
Casto, Ford
  Ripley 12:41.32 1  
 
Womens 4x100m Shuttle Hurdle Back to top
  Name   School Finals H# Pts
1 Chittum, Nieberga,
Hall, Dilcher
  Cabell Midland 1:08.82 2 10
2 Hensley, Macgrego,
Webb, Felder
  Huntington 1:13.19 2 8
3 Pearson, Tompkin,
Duncan, Jones
  Hurricane 1:13.90 1 6
4 Riley, Fabbrica,
Jack, Cvechko
  Buckhannon-Upshu 1:14.43 2 4
5 Thompson, Whiting,
Ross, Lokant
  Ripley 1:18.07 1 2
6 Hartley, Kinnard,
Young, Gandee
  Point Pleasant 1:18.25 1 1
7 Wagner, Hughes,
Stephens, Moore
  Buffalo 1:18.28 2  
8 Nichols, Dingess,
Samples, Harris
  Winfield 1:24.26 1  
 
Womens Shot Put Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Knabenshue, Karissa 12 Buckhannon-Upshu 41-04.00(12.60m) 1 10
2 Turley, Megan 12 Hurricane 36-07.50(11.16m) 1 8
3 Dowell, Mercedes 10 Buckhannon-Upshu 34-08.00(10.57m) 1 6
4 Hart, Andrea 11 Winfield 34-01.50(10.40m) 1 4
5 Wolfe, Samantha 10 Cabell Midland 32-02.00(9.80m) 1 2
6 Dotson, Jessica 11 Gallia Academy 31-10.00(9.70m) 1 1
7 Daniels, Morgan 12 Gallia Academy 30-00.00(9.14m) 1  
8 Hershey, Danielle 12 Buffalo 28-06.00(8.69m) 1  
8 Leigh, Mackenzie 9 Buckhannon-Upshu 28-06.00(8.69m) 1  
10 Yancey, Shelby 10 Winfield 27-05.00(8.36m) 1  
11 Briscoe, Breanna 9 Huntington 26-09.50(8.17m) 1  
12 Fannin, Jessica 12 Lawrence County 26-08.00(8.13m) 1  
13 Mullens, Jocelyn 10 Hurricane 26-06.00(8.08m) 1  
14 Martin, Gabby 11 Cabell Midland 26-05.00(8.05m) 1  
15 Adkins, Erica 11 Cabell Midland 25-11.00(7.90m) 1  
16 Hightower, Angel 11 Huntington 25-10.00(7.87m) 1  
17 Cloxton, Emily 12 Winfield 24-09.00(7.54m) 1  
17 Henry, Alexis 9 Gallia Academy 24-09.00(7.54m) 1  
17 Markham, China 11 Huntington 24-09.00(7.54m) 1  
20 Williamson, Tasha 12 Lawrence County 24-00.00(7.32m) 1  
21 Canterbury, Jordan   Sherman 23-10.00(7.26m) 1  
22 Roush, Amanda 11 Point Pleasant 23-09.00(7.24m) 1  
23 Bowdish, Brittany   Sherman 21-11.00(6.68m) 1  
24 Thompson, Savannah   Lincoln County 21-09.00(6.63m) 1  
25 Miller, Mikala 10 Point Pleasant 21-08.00(6.60m) 1  
26 Williamson, Kara 06 Lawrence County 21-06.50(6.57m) 1  
27 Frazer, Keelia 9 Ripley 21-06.00(6.55m) 1  
27 Lupardus, Kita 10 Buffalo 21-06.00(6.55m) 1  
29 Terrell, Julia 11 Fairview 20-08.00(6.30m) 1  
30 Casto, Tiffany 9 Ripley 20-06.50(6.26m) 1  
31 Conway, Leigh 11 Scott 19-11.00(6.07m) 1  
32 Mullens, Morgan   Point Pleasant 19-09.50(6.03m) 1  
33 Sergent, Becca 08 Fairview 19-08.50(6.01m) 1  
34 Lykins, Britnay   Lincoln County 19-04.50(5.91m) 1  
35 Cobb, Amelia 10 Buffalo 19-02.00(5.84m) 1  
36 May, Sapphira 11 Hurricane 19-01.00(5.82m) 1  
37 Prichard, Miranda 10 Hannan 17-01.00(5.21m) 1  
38 Chandler, Lexi 11 Cabell Midland 15-01.00(4.60m) 1  
-- Beckett, Alexys   Wayne ND(--) 1  
-- Sturdavent, Taniesha 9 Hurricane ND(--) 1  
-- Maynard, Tasha   Wayne ND(--) 1  
-- White, Valerie 10 Williamson HS ND(--) 1  
-- Bruner, Katie 10 Point Pleasant ND(--) 1  
 
Womens Discus Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Knabenshue, Karissa 12 Buckhannon-Upshu 124-11(38.07m) 1 10
2 Dowell, Mercedes 10 Buckhannon-Upshu 104-07(31.88m) 1 8
3 Turley, Megan 12 Hurricane 97-01(29.59m) 1 6
4 Hart, Andrea 11 Winfield 90-07(27.61m) 1 4
5 Wolfe, Samantha 10 Cabell Midland 86-07(26.39m) 1 2
6 Hershey, Danielle 12 Buffalo 83-01(25.32m) 1 1
7 Leigh, Mackenzie 9 Buckhannon-Upshu 81-00(24.69m) 1  
8 Roush, Amanda 11 Point Pleasant 78-08(23.98m) 1  
9 Bruner, Katie 10 Point Pleasant 77-08(23.67m) 1  
10 Adkins, Erica 11 Cabell Midland 75-04(22.96m) 1  
11 Woodrum, Hilary 12 Winfield 72-10(22.20m) 1  
12 Briscoe, Breanna 9 Huntington 71-05(21.77m) 1  
13 Dotson, Jessica 11 Gallia Academy 69-03(21.11m) 1  
14 Yancey, Shelby 10 Winfield 68-05(20.85m) 1  
15 Fannin, Jessica 12 Lawrence County 66-09(20.35m) 1  
15 Martin, Gabby 11 Cabell Midland 66-09(20.35m) 1  
17 Mullens, Jocelyn 10 Hurricane 66-04(20.22m) 1  
18 Williamson, Tasha 12 Lawrence County 65-09(20.04m) 1  
19 Lykins, Britnay   Lincoln County 64-03(19.58m) 1  
20 Daniels, Morgan 12 Gallia Academy 63-07(19.38m) 1  
21 Sergent, Becca 08 Fairview 63-06(19.35m) 1  
22 Hightower, Angel 11 Huntington 63-04(19.30m) 1  
23 Terrell, Julia 11 Fairview 63-02(19.25m) 1  
24 Henry, Alexis 9 Gallia Academy 62-06(19.05m) 1  
25 Miller, Mikala 10 Point Pleasant 59-03(18.06m) 1  
26 Vaughn, Chantera 11 Huntington 58-02(17.73m) 1  
27 Lupardus, Kita 10 Buffalo 55-03(16.84m) 1  
28 Hudson, Jasmine 12 Buffalo 52-06(16.00m) 1  
29 Thompson, Savannah   Lincoln County 51-06(15.70m) 1  
30 Chandler, Lexi 11 Cabell Midland 50-00(15.24m) 1  
31 May, Sapphira 11 Hurricane 49-03(15.01m) 1  
32 Williamson, Kara 06 Lawrence County 47-09(14.55m) 1  
33 Frazer, Keelia 9 Ripley 46-06(14.17m) 1  
34 Conway, Leigh 11 Scott 45-01(13.74m) 1  
35 Prichard, Miranda 10 Hannan 43-05(13.23m) 1  
36 Casto, Tiffany 9 Ripley 34-03(10.44m) 1  
-- Beckett, Alexys   Wayne ND(--) 1  
-- Maynard, Tasha   Wayne ND(--) 1  
 
Womens High Jump Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Godwin, Emily 10 Buckhannon-Upshu 5-07.00(1.70m) 1 10
2 Hamilton, Talequia 12 Huntington 5-04.00(1.63m) 1 8
3 Cvechko, Lauren 10 Buckhannon-Upshu 5-04.00(1.63m) 1 6
4 Kirk, Valerie 12 Winfield 5-00.00(1.52m) 1 4
5 Thompson, Erin 11 Ripley 4-10.00(1.47m) 1 2
6 Cassidy, Mackenzie 9 Cabell Midland 4-08.00(1.42m) 1 1
7 Grose, Siera 10 Cabell Midland 4-06.00(1.37m) 1  
7 Jones, Lakota 10 Hurricane 4-06.00(1.37m) 1  
9 Casto, Taylor 10 Cabell Midland 4-04.00(1.32m) 1  
9 Pethel, Morgan 11 Point Pleasant 4-04.00(1.32m) 1  
9 Caldwell, Haleigh 9 Gallia Academy 4-04.00(1.32m) 1  
9 Smith, Allison 9 Point Pleasant 4-04.00(1.32m) 1  
9 Moritz, Maddi 10 Gallia Academy 4-04.00(1.32m) 1  
-- Dowell, Mercedes 10 Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
-- Newberry, Mackenzie 10 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Williamson, Tasha 12 Lawrence County NH(--) 1  
-- Lokant, Caitlin 11 Ripley NH(--) 1  
-- Ross, katie 12 Ripley NH(--) 1  
-- Cook, Katie 12 Hurricane NH(--) 1  
-- Barber, Chloe 11 Hurricane NH(--) 1  
-- Senters, Jill 11 Lawrence County NH(--) 1  
-- Heston, Abby 11 Lawrence County NH(--) 1  
 
Womens Long Jump Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Hamilton, Talequia 12 Huntington 16-03.00(4.95m) nwi 1 10
2 Jordan, Hannah 12 Cabell Midland 14-11.50(4.56m) nwi 1 8
3 McIntyre, Morgan 09 Fairview 14-10.25(4.53m) nwi 1 6
4 Mills, Felicia 10 Fairview 14-07.00(4.45m) nwi 1 4
5 Hensley, Morgan 9 Huntington 14-06.50(4.43m) nwi 1 2
6 Whiting, Savana 12 Ripley 14-03.25(4.35m) nwi 1 1
7 Jack, Taylor 11 Buckhannon-Upshu 14-01.50(4.31m) nwi 1  
8 Unknown Athlete 9 Gallia Academy 14-00.00(4.27m) nwi 1  
9 Ranck, Madison 12 Winfield 13-11.50(4.25m) nwi 1  
10 Sturdavent, Taniesha 9 Hurricane 13-08.00(4.17m) nwi 1  
11 Riley, Katy 9 Buckhannon-Upshu 13-07.50(4.15m) nwi 1  
12 Littler, Karli 9 Buckhannon-Upshu 13-06.50(4.13m) nwi 1  
13 Wolfe, Samantha 10 Cabell Midland 13-06.25(4.12m) nwi 1  
14 Richard, Katie 07 Fairview 13-02.75(4.03m) nwi 1  
15 Unknown Athlete 10 Gallia Academy 13-01.50(4.00m) nwi 1  
16 Young, Lexi 9 Point Pleasant 12-11.00(3.94m) nwi 1  
17 Preston, Shelby 10 Lawrence County 12-08.25(3.87m) nwi 1  
18 Synder, Katherine 10 Winfield 12-03.25(3.74m) nwi 1  
19 Brozck, Alyssa 11 Ripley 11-11.00(3.63m) nwi 1  
20 Felder, Jasmine 12 Huntington 11-10.75(3.63m) nwi 1  
21 Guetzloff, Megan 10 Winfield 11-10.00(3.61m) nwi 1  
22 Oxley, Catherine   Sherman 11-09.75(3.60m) nwi 1  
23 Hartley, Marlee   Point Pleasant 11-08.25(3.56m) nwi 1  
24 Ford, Mackenzie 10 Scott 10-11.50(3.34m) nwi 1  
25 Lester, Maggie 9 Scott 10-08.75(3.27m) nwi 1  
26 Kinnard, Kaly 9 Point Pleasant 10-08.50(3.26m) nwi 1  
27 Sanford, Courtney 11 Cabell Midland 10-07.50(3.24m) nwi 1  
28 Casto, Karli 11 Ripley 10-07.00(3.23m) nwi 1  
29 Blankenship, Hanna 07 Lawrence County 10-04.75(3.17m) nwi 1  
30 Mayhorn, Taija 12 Scott 9-00.75(2.76m) nwi 1  
-- Radcliff, Lakin 08 Lawrence County ND(--) nwi 1  
 
Womens Pole Vault Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Whiting, Savana 12 Ripley 9-06.00(2.90m) 1 10
2 McIntyre, Morgan 09 Fairview 9-00.00(2.74m) 1 8
3 Clark, Amanda 11 Winfield 8-06.00(2.59m) 1 6
4 Jack, Taylor 11 Buckhannon-Upshu 7-06.00(2.29m) 1 4
5 Stankus, Hannah 9 Buckhannon-Upshu 7-06.00(2.29m) 1 2
6 Moore, Emily 11 Buffalo 7-06.00(2.29m) 1 1
-- Riley, Katy 9 Buckhannon-Upshu NH(--) 1  
-- Caldwell, Haleigh 9 Gallia Academy NH(--) 1  
-- Burke, Lyndsey 07 Fairview NH(--) 1  
-- Angel, Haley 12 Gallia Academy NH(--) 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Women - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Buckhannon-Upshur 124 2) Hurricane 73 3) Cabell Midland 70 4) Gallia Academy (OH) 68 5) Winfield 66 6) Fairview (KY) 48 7) Huntington 46 8) Wayne 22 9) Ripley 16 10) Spring Valley 10 11) Scott 6 11) Point Pleasant 6 13) Buffalo 2 14) Williamson 1 Men - Team Rankings - 18 Events Scored =============================================================================== 1) Cabell Midland 120 2) Winfield 113 3) Huntington 104 4) Hurricane 60 5) Ripley 35 6) Point Pleasant 31 7) Lawrence Co. (KY) 26.33 8) Buffalo 25.33 9) Ravenswood 24.33 10) Buckhannon-Upshur 12 11) Sherman 4 12) Scott 3

 

Post to:
Post as: 
History for Carlos Akers Memorial Invitational
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1   1    
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1    
Hashtags:None