History for 2015 May 7th to May 9th
Results | News |
---|
Invited groups |
2015 Results - NJCAA Division III Outdoor Championships
Published by
Results by: Yen Timing Yen Timing Service - Contractor License 5/9/2015
2015 NJCAA Div III National Championships - 5/7/2015 to 5/9/2015
Mohawk Valley CC
Event 48 Women 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Leah Kloss FR Harper College 12.47 12.62 10
2 Rashida Wurie FR Montgomery College 12.82 13.06 8 13.056
3 Shayan Dussard FR Harper College 13.08 13.06 6 13.059
4 Chelsea Burrus JR Mohawk Valley CC 13.04 13.20 5
5 Shayna Fairclough SO Fashion Inst 13.10 13.24 4
6 Bernadette Calabrese FR Suffolk CC 13.14 13.52 3
7 Diandra Hibbert SO Kingsborough CC 13.20 13.56 2
8 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 13.28 13.63 1
Event 49 Men 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jalen Griffin SO Harper College 11.04 10.95 10
2 Tyler O'Bryant FR Delhi 10.90 11.01 8
3 John McCloskey FR Montgomery College 11.05 11.17 6
4 Bedan Dakin FR Queensborough CC 11.06 11.18 5
5 Sheldon Wilson FR Montgomery College 10.98 11.37 4
6 Alex Dankwa FR Mohawk Valley CC 11.11 11.39 3
7 Brett Evans FR Montgomery College 11.08 11.42 2
8 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 11.10 13.96 1
Event 51 Women 100 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Tamoya Brown SO Union CC 15.82 15.49 10
2 Jennifer Jelic SO Delhi 15.60 15.54 8
3 Tristan Bevans FR Suffolk CC 16.07 15.87 6
4 Myrlanda Ducson SO Kingsborough CC 16.87 16.77 5
5 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 16.98 16.99 4
6 Zhane Ridley SO Delhi 16.53 18.06 3
7 Nicole Foti SO Mohawk Valley CC 18.24 18.77 2
8 Mary Pham FR Delhi 18.37 18.80 1
Event 50 Men 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Walter Briggs FR Delhi 15.44 15.25 10
2 Jack Flood SO Delhi 15.49 15.27 8
3 Charles Fisher SO Howard CC 15.59 15.60 6
4 TJ Cosgrove SO Delhi 15.64 15.93 5
5 Chris Teah FR Montgomery College 16.05 15.99 4
6 Amunike Prince FR Kingsborough CC 15.94 16.03 3
7 Zachery Richardson-Jacks FR Montgomery College 16.42 16.15 2
8 Eric Theis FR Harper College 15.97 16.18 1
Event 56 Women 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Leah Kloss FR Harper College 25.12 25.71 10
2 Ashley Dolgoff SO Howard CC 25.62 25.94 8
3 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 26.28 26.29 6
4 Zeona Walker-Latney SO Montgomery College 26.51 27.06 5
5 Tatyana Mills FR Kingsborough CC 26.10 27.08 4
6 Chelsea Burrus JR Mohawk Valley CC 27.07 27.36 3 27.358
7 Diandra Hibbert SO Kingsborough CC 27.08 27.36 2 27.360
8 Rashida Wurie FR Montgomery College 26.50 28.03 1
Event 57 Men 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Semis Finals Points
================================================================================
Finals
1 Jalen Griffin SO Harper College 21.99 21.92 10
2 Antonio Gomes FR Delhi 22.40 22.35 8
3 Romaine Angel SO Delhi 22.13 22.45 6
4 Brett Evans FR Montgomery College 22.74 22.68 5
5 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 22.66 22.89 4
6 Derek Joselen FR Bergen CC 22.79 23.01 3
7 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 22.76 23.83 2
8 Sheldon Wilson FR Montgomery College 22.71 24.14 1
Event 46 Women 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Ashley Dolgoff SO Howard CC 57.80 57.22 10
2 Zeona Walker-Latney SO Montgomery College 1:01.15 1:00.16 8
3 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 1:03.17 1:01.36 6
4 Tatyana Mills FR Kingsborough CC 1:01.27 1:01.78 5
5 Haley Beausoleil SO CC Rhode Island 1:02.18 1:02.16 4
6 Zahara Sani SO Montgomery College 1:01.29 1:03.29 3
7 Rachel Graves FR Finger Lakes CC 1:04.87 1:04.69 2
8 Katie Evans JR Mohawk Valley CC 1:05.15 1:04.94 1
Event 47 Men 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Ben Fairweather FR Mohawk Valley CC 48.87 47.42 10
2 Kyle Jones SO Mohawk Valley CC 48.49 48.07 8
3 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 49.00 48.27 6
4 Rolon Daughtry FR Montgomery College 49.43 48.97 5
5 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 49.77 49.37 4
6 Tyler Hardman FR Howard CC 50.19 49.55 3
7 Alex Hardman FR Howard CC 49.73 49.93 2
8 Jason Jean-Gilles FR Queensborough CC 49.87 50.88 1
Event 55 Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Tamoya Brown SO Union CC 1:10.79 1:05.51 10
2 Jennifer Jelic SO Delhi 1:08.06 1:05.56 8
3 Tivoni Taylor SO Suffolk CC 1:07.88 1:07.21 6
4 Zhane Ridley SO Delhi 1:09.18 1:09.18 5
5 Sara Lucas FR Fashion Inst 1:09.33 1:09.40 4
6 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 1:13.77 1:10.96 3
7 Dora Mayen SO Suffolk CC 1:13.01 1:11.52 2
8 Nohehly Hernandez FR Montgomery College 1:14.71 1:12.66 1
Event 54 Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Walter Briggs FR Delhi 56.81 53.56 10
2 Saliym Starkey SO RC - Gloucester CC 55.99 54.09 8
3 Joe McNulty SO Middlesex CC 55.85 54.50 6
4 Francisco Wilson-King SO Delhi 57.41 55.17 5
5 Esdras Charles FR Delhi 58.02 57.64 4
6 Sigried Batoula SO Montgomery College 58.82 58.24 3
7 Zachery Richardson-Jacks FR Montgomery College 58.89 58.36 2
8 Devin Pettaway FR Suffolk CC 58.74 59.53 1
Event 52 Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Stephanie Boucher JR Mohawk Valley CC 2:27.70 2:19.49 10
2 Menely Genao FR Suffolk CC 2:28.99 2:23.15 8
3 Kelsey Esselman SO Delhi 2:31.39 2:26.65 6
4 Anna Roberts SO Mohawk Valley CC 2:30.91 2:29.00 5
5 Edina Music FR Queensborough CC 2:29.60 2:29.56 4
6 Rachel Graves FR Finger Lakes CC 2:28.49 2:31.58 3
7 Emma Soto FR Fashion Inst 2:33.67 2:31.83 2
8 Kady Markey FR RC - Gloucester CC 2:36.60 2:46.77 1
Event 53 Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Martin Maldonado FR RC - Gloucester CC 1:58.83 1:57.05 10
2 Scott Downing FR Delhi 2:00.07 1:59.75 8
3 Carlo Vakas FR Montgomery College 2:00.21 1:59.77 6
4 Gregoire Simon SO Suffolk CC 2:01.79 2:00.77 5
5 Samuel Bamgbose FR Montgomery College 2:01.62 2:01.34 4
6 Isaiah Garner FR Howard CC 2:00.52 2:02.01 3
7 Jordy Arriaga FR Harper College 1:59.60 2:05.68 2
8 John Majerus SO Harper College 2:01.59 2:18.81 1
Event 13 Women 1500 Meter Run (14)
===============================================================================
Name Year School Seed
===============================================================================
Section 1 Timed Finals
1 Anna Roberts SO Mohawk Valle 5:14.02
2 Stephanie Chaires SO Harper Colle 4:54.58
3 Rebecca Manwaring SO Finger Lakes 5:37.69
4 Kerry O'Neil SO Massasoit CC NT
5 Stephanie Boucher JR Mohawk Valle 4:42.20
6 Kady Markey FR RC - Glouces 5:30.69
7 Marisa Gingello FR Fashion Inst 5:36.45
8 Leah Rice JR Mohawk Valle 4:52.82
9 Kelsey Esselman SO Delhi 5:03.24
10 Melanie Sterling SO Suffolk CC 5:30.41
11 Cynthia Siddiqui FR Harper Colle 5:39.64
12 Gabrielle Petty SO Howard CC 6:04.30
13 Deirdre Nolis FR Delhi 5:26.94
14 Shannon McIver SO Fashion Inst 5:14.11
Event 45 Men 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Scott Downing FR Delhi 4:11.92 10
2 Christopher Swenson FR Suffolk CC 4:13.77 8
3 Gary Smolyak SO Howard CC 4:14.36 6
4 Martin Maldonado FR RC - Gloucester CC 4:15.50 5
5 John Majerus SO Harper College 4:15.97 4
6 Jordy Arriaga FR Harper College 4:16.10 3
7 Connor Butters SO Mohawk Valley CC 4:17.59 2
8 Julio Martinez FR RC - Gloucester CC 4:19.41 1
9 Delick Mutabazi FR Montgomery College 4:22.21
10 Richard Brienza SO Queensborough CC 4:25.86
11 William Cheety SO RC - Gloucester CC 4:30.37
Event 11 Women 3000 Meter Steeplechase Hamilton Col
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Leah Rice JR Mohawk Valley CC 11:36.7h 10
2 Stephanie Boucher JR Mohawk Valley CC 11:41.6h 8
3 Victoria Campanian SO Herkimer County CC 11:45.0h 6
4 Kelsey Esselman SO Delhi 12:41.1h 5
5 Leana Wiebelt FR Suffolk CC 12:53.9h 4
6 Rebecca LaPorte SO Mohawk Valley CC 13:03.0h 3
7 Deirdre Nolis FR Delhi 13:09.9h 2
8 Stacey Sinkoff SO Suffolk CC 13:27.9h 1
9 Julyana Agustin FR Queensborough CC 15:03.6h
10 Yenisell Garcia FR Queensborough CC 16:06.0h
Event 10 Men 3000 Meter Steeplechase Hamilton Col
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gary Smolyak SO Howard CC 9:51.5h 10
2 Christopher Swenson FR Suffolk CC 10:01.5h 8
3 Sam Morrett SO Herkimer County CC 10:07.2h 6
4 Barrett Celecki FR Mohawk Valley CC 10:12.7h 5
5 Todd Stevens SO Mohawk Valley CC 10:26.7h 4
6 William Cheety SO RC - Gloucester CC 10:31.8h 3
7 Adam Brauer FR Harper College 10:35.9h 2
8 Mat Robinson FR Delhi 10:42.1h 1
9 Julio Martinez FR RC - Gloucester CC 10:45.9h
10 Norman Clayton FR Herkimer County CC 11:24.8h
11 David Moreira FR Queensborough CC 11:28.9h
12 Delick Mutabazi FR Montgomery College 12:18.6h
Event 39 Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Kelsey Esselman SO Delhi 18:50.81 10
2 Leah Rice JR Mohawk Valley CC 18:56.22 8
3 Victoria Campanian SO Herkimer County CC 19:06.79 6
4 Lauren Rabideau JR Mohawk Valley CC 19:16.89 5
5 Stephanie Chaires SO Harper College 19:18.00 4
6 Leana Wiebelt FR Suffolk CC 19:39.47 3
7 Caroline Haden SO Howard CC 19:57.44 2
8 Lori Delfin SO Harper College 20:16.58 1
9 Stacey Sinkoff SO Suffolk CC 20:52.82
10 Rebecca LaPorte SO Mohawk Valley CC 21:07.63
11 Rebecca Manwaring SO Finger Lakes CC 21:18.29
12 Maki Shimoda FR Herkimer County CC 21:19.94
13 Melanie Sterling SO Suffolk CC 21:27.66
14 Kerry O'Neil SO Massasoit CC 21:57.70
15 Kim Campbell FR Middlesex CC 22:03.06
16 Julyana Agustin FR Queensborough CC 23:02.18
-- Itzel Sotelo FR Harper College DNF
Event 40 Men 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Juan Barajas SO Harper College 16:11.26 10
2 Chuck Collins SO Finger Lakes CC 16:26.15 8
3 William Cheety SO RC - Gloucester CC 16:37.58 6
4 Sam Morrett SO Herkimer County CC 16:38.16 5
5 Delick Mutabazi FR Montgomery College 16:42.68 4
6 Brooks Ward SO Howard CC 16:42.91 3
7 Barrett Celecki FR Mohawk Valley CC 16:46.98 2
8 Adam Brauer FR Harper College 16:47.96 1
9 Emil Kozakiewicz FR Harper College 16:52.99
10 Korey Jeffries SO RC - Gloucester CC 17:02.59
11 Todd Stevens SO Mohawk Valley CC 17:10.79
12 Norman Clayton FR Herkimer County CC 17:12.58
13 Jacob Staley FR Howard CC 17:16.09
14 Jacinto Martinez SO Kingsborough CC 17:18.53
Event 12 Women 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Leah Rice JR Mohawk Valley CC 40:42.35 10
2 Caroline Haden SO Howard CC 40:52.20 8
3 Lauren Rabideau JR Mohawk Valley CC 42:28.49 6
4 Lori Delfin SO Harper College 44:46.68 5
5 Rebecca LaPorte SO Mohawk Valley CC 47:03.58 4
6 Sheina Kimura FR Herkimer County CC 49:14.98 3
Event 13 Men 10000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Chuck Collins SO Finger Lakes CC 33:42.82 10
2 Juan Barajas SO Harper College 33:54.14 8
3 Emil Kozakiewicz FR Harper College 35:08.13 6
4 Adam Brauer FR Harper College 35:34.69 5
5 Stephen Paddock SO Mohawk Valley CC 35:38.00 4
6 Korey Jeffries SO RC - Gloucester CC 36:08.95 3
7 Sam Morrett SO Herkimer County CC 36:23.81 2
8 Brooks Ward SO Howard CC 36:29.37 1
9 Norman Clayton FR Herkimer County CC 36:59.92
10 Jacob Staley FR Howard CC 38:58.40
11 Jon Wilmont SO Mohawk Valley CC 39:28.54
12 Richard Brienza SO Queensborough CC 40:10.89
-- Sam Steiner SO RC - Gloucester CC DNF
Event 42 Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Harper College 49.66 49.58 10
1) Samantha Soriano FR 2) Shayan Dussard FR
3) Joslyn Nicholson FR 4) Leah Kloss FR
2 Montgomery College 49.43 50.05 8
1) Bryeana Rhodes FR 2) Rashida Wurie FR
3) Zahara Sani SO 4) Zeonna Walker-Latney SO
3 Delhi 51.70 51.44 6
1) Jennifer Jelic SO 2) Zhane Ridley SO
3) Kelsey Lawlor FR 4) Woodlyn Dorismond FR
4 Suffolk CC 51.44 51.81 5
1) Tristan Bevans FR 2) Bernadette Calabrese FR
3) Menely Genao FR 4) Nicole Catanzaro SO
5 Mohawk Valley CC 52.70 52.67 4
1) Wilhemina Annan JR 2) Chelsea Burrus JR
3) Felicia Bernier SO 4) Anna Roberts SO
6 Kingsborough CC 52.51 53.15 3
1) Diandra Hibbert SO 2) Tatyana Mills FR
3) Lucinda Abbott FR 4) Myrlanda Ducson SO
7 Fashion Institute of Technolog 54.71 54.43 2
1) Rebecca Phillips FR 2) Stephanie Hunsucker FR
3) Kaylaann Hall FR 4) Shayna Fairclough SO
8 RC - Gloucester CC 55.72 55.68 1
1) Rebekah Strong SO 2) Bianca Turner SO
3) Pam Watson FR 4) Holly Bibler FR
Event 43 Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Montgomery College 42.37 42.10 10
1) John McCloskey FR 2) Saheed Oyeshile SO
3) Sheldon Wilson FR 4) Rolon Daughtry FR
2 Delhi 42.77 42.55 8
1) Rahjel Smith SO 2) Antonio Gomes FR
3) Tevin Smith SO 4) Tyler O'Bryant FR
3 Howard CC 42.95 43.22 6
1) Alex Hardman FR 2) Joshua Gaither FR
3) Tyler Hardman FR 4) Charles Fisher SO
4 Queensborough CC 43.84 43.41 5
1) Bedan Dakin FR 2) Khalil Gravesande SO
3) Jason Jean-Gilles FR 4) Jelani Washington FR
5 Mohawk Valley CC 43.05 43.56 4
1) Zachary Meszler SO 2) Kyle Jones SO
3) Ben Fairweather FR 4) Alec Swider FR
6 RC - Gloucester CC 43.45 43.59 3
1) Saliym Starkey SO 2) Wayne Watson FR
3) Preston Harrison FR 4) Steven Copeland FR
7 Suffolk CC 43.93 44.05 2
1) Brandon Linbrunner FR 2) Michael Bradley FR
3) Maurice Epps SO 4) Herbert Plummer FR
-- Herkimer County CC 43.47 DQ 2-3 out of zone
1) Devlen Williams FR 2) Jack Minasi SO
3) Tyrique Rideau FR 4) Christopher Simmons FR
Event 58 Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Suffolk CC 4:18.15 4:07.47 10
1) Tristan Bevans FR 2) Dora Mayen SO
3) Tivoni Taylor SO 4) Menely Genao FR
2 Delhi 4:16.80 4:08.43 8
1) Woodlyn Dorismond FR 2) Jennifer Jelic SO
3) Kelsey Esselman SO 4) Betsy Alvarez SO
3 Mohawk Valley CC 4:25.05 4:12.47 6
1) Anna Roberts SO 2) Hannah West JR
3) Chelsea Burrus JR 4) Stephanie Boucher JR
4 Harper College 4:20.62 4:13.52 5
1) Stephanie Chaires SO 2) Shayan Dussard FR
3) Taylor LoCoco SO 4) Leah Kloss FR
5 Fashion Institute of Technolog 4:17.37 4:14.14 4
1) Shayna Fairclough SO 2) Emma Soto FR
3) Rebecca Phillips FR 4) Sara Lucas FR
6 Montgomery College 4:10.56 4:14.84 3
1) Rashida Wurie FR 2) Bryeana Rhodes FR
3) Zahara Sani SO 4) Zeonna Walker-Latney SO
7 Kingsborough CC 4:18.54 4:26.16 2
1) Tatyana Mills FR 2) Diandra Hibbert SO
3) Myrlanda Ducson SO 4) Lucinda Abbott FR
8 Queensborough CC 4:31.13 4:26.32 1
1) Okera Campbell FR 2) Tisha Causeway FR
3) Edina Music FR 4) Rennae Monteith FR
Event 24 Men 4x400 Meter Relay (8)
===============================================================================
School Prelims
===============================================================================
Section 1 Finals
1 RC - Gloucester CC 3:31.25
2 Middlesex CC 3:29.18
3 Mohawk Valley CC 3:26.17
4 Howard CC 3:20.06
5 Montgomery College 3:23.42
6 Delhi 3:28.39
7 Harper College 3:29.63
8 Finger Lakes CC 3:36.35
Event 7 Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Mohawk Valley CC 10:02.90 10
1) Lauren Rabideau JR 2) Katie Evans JR
3) Anna Roberts SO 4) Stephanie Boucher JR
2:27.024 (2:27.024) 5:09.565 (2:42.542) 7:35.358 (2:25.794)
10:02.897 (2:27.539)
2 Suffolk CC 10:09.65 8
1) Leana Wiebelt FR 2) Melanie Sterling SO
3) Dora Mayen SO 4) Menely Genao FR
2:32.509 (2:32.509) 5:12.610 (2:40.101) 7:47.385 (2:34.776)
10:09.645 (2:22.261)
3 Fashion Institute of Technolog 10:16.96 6
1) Emma Soto FR 2) Shannon McIver SO
3) Marisa Gingello FR 4) Sara Lucas FR
2:34.428 (2:34.428) 5:10.679 (2:36.251) 7:47.512 (2:36.833)
10:16.958 (2:29.447)
4 Delhi 11:02.73 5
1) Woodlyn Dorismond FR 2) Paris Matteo SO
3) Jaliza Tull FR 4) Meghan Riley FR
2:39.565 (2:39.565) 5:25.533 (2:45.968) 8:10.193 (2:44.661)
11:02.724 (2:52.531)
5 Finger Lakes CC 11:04.53 4
1) Rachel Graves FR 2) Rebecca Manwaring SO
3) Michele Collins FR 4) Cheyenne Petrillolavier FR
2:30.190 (2:30.190) 5:13.727 (2:43.538) 8:08.737 (2:55.010)
11:04.522 (2:55.785)
6 Queensborough CC 11:07.32 3
1) Edina Music FR 2) Julyana Agustin FR
3) Tisha Causeway FR 4) Slimady Sanchez SO
2:26.513 (2:26.513) 5:19.678 (2:53.165) 8:14.468 (2:54.791)
11:07.313 (2:52.845)
7 RC - Gloucester CC 11:18.36 2
1) Alexis Jones FR 2) Kelly Murphy FR
3) Rebekah Strong SO 4) Kady Markey FR
2:41.774 (2:41.774) 5:34.640 (2:52.867) 8:38.476 (3:03.837)
11:18.356 (2:39.880)
8 Harper College 11:23.62 1
1) Silvia Catalan FR 2) Itzel Sotelo FR
3) Taylor LoCoco SO 4) Cynthia Siddiqui FR
2:50.665 (2:50.665) 5:49.321 (2:58.656) 8:38.182 (2:48.862)
11:23.612 (2:45.430)
9 Montgomery College 11:33.64
1) Kayla Beehler FR 2) Jessica Nguiyim FR
3) Cindia Fouda FR 4) Nohehly Hernandez FR
2:54.927 (2:54.927) 5:51.731 (2:56.805) 8:39.371 (2:47.641)
11:33.636 (2:54.266)
10 Herkimer County CC 11:47.41
1) Maki Shimoda FR 2) Sheina Kimura FR
3) Anna Yamamoto FR 4) Victoria Campanian SO
2:49.756 (2:49.756) 5:39.658 (2:49.902) 8:52.974 (3:13.316)
11:47.410 (2:54.436)
Event 6 Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Delhi 7:55.40 10
1) John Nolis SO 2) Scott Downing FR
3) Kevin Williams SO 4) Walter Briggs FR
2:02.316 (2:02.316) 4:00.083 (1:57.768) 6:01.677 (2:01.594)
7:55.396 (1:53.720)
2 RC - Gloucester CC 8:00.25 8
1) Saliym Starkey SO 2) Julio Martinez FR
3) William Cheety SO 4) Martin Maldonado FR
1:59.708 (1:59.708) 4:02.127 (2:02.419) 6:05.001 (2:02.874)
8:00.242 (1:55.241)
3 Harper College 8:09.38 6
1) Jordy Arriaga FR 2) Junious Matlock SO
3) Connor Williams SO 4) John Majerus SO
1:58.340 (1:58.340) 3:59.951 (2:01.611) 6:08.301 (2:08.350)
8:09.374 (2:01.074)
4 Queensborough CC 8:09.52 5
1) Richard Brienza SO 2) Khalil Gravesande SO
3) Shemar Jonas FR 4) Jason Jean-Gilles FR
2:04.480 (2:04.480) 4:03.638 (1:59.158) 6:10.460 (2:06.823)
8:09.515 (1:59.056)
5 Montgomery College 8:16.39 4
1) Carlo Vakas FR 2) Trevor Stepek FR
3) Jacob Tchantchuing FR 4) Samuel Bamgbose FR
2:00.826 (2:00.826) 4:08.336 (2:07.511) 6:15.505 (2:07.169)
8:16.386 (2:00.882)
6 Finger Lakes CC 8:23.18 3
1) Chuck Collins SO 2) Corey Hurley FR
3) Devan Halton FR 4) Lane Howard FR
2:01.483 (2:01.483) 4:06.720 (2:05.238) 6:17.756 (2:11.036)
8:23.171 (2:05.416)
7 Howard CC 8:30.70 2
1) Isaiah Garner FR 2) Gary Smolyak SO
3) Brooks Ward SO 4) Brady Dumonchelle FR
2:00.909 (2:00.909) 4:04.768 (2:03.860) 6:19.918 (2:15.150)
8:30.700 (2:10.783)
8 Triton College 8:42.74 1
1) Austin Tillema FR 2) AJ Pascente SO
3) Giovanni Phan FR 4) Edgardo Vera FR
2:03.259 (2:03.259) 4:14.375 (2:11.116) 6:26.657 (2:12.283)
8:42.736 (2:16.079)
-- Suffolk CC DQ zone 1-2
1) Giovanni Velasquez FR 2) Gregoire Simon SO
3) Arthur McKeown FR 4) Christopher Swenson FR
2:09.852 (2:09.852) 4:12.622 (2:02.771) 6:18.055 (2:05.433)
8:22.042 (2:03.987)
Event 37 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 1.59m 5-02.50 10
1.54 1.59 1.64
O O XXX
2 Nina Zesky FR Delhi 1.54m 5-00.50 8
1.44 1.49 1.54 1.59
O O O XXX
3 Shayan Dussard FR Harper College J1.54m 5-00.50 6
1.34 1.39 1.44 1.49 1.54 1.59
O XO O O XXO XXX
4 Zahara Sani SO Montgomery College 1.49m 4-10.50 5
1.49 1.54
XXO XXX
5 Rebecca Phillips FR Fashion Inst J1.49m 4-10.50 4
1.39 1.44 1.49 1.54
XO O XXO XXX
6 Zhane Ridley SO Delhi 1.44m 4-08.75 3
1.39 1.44 1.49
O O XXX
7 Jennifer Jelic SO Delhi J1.44m 4-08.75 2
1.34 1.39 1.44 1.49
O XO O XXX
8 Alissa Conway SO Suffolk CC 1.39m 4-06.75 1
1.39 1.44
O XXX
9 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC J1.39m 4-06.75
1.34 1.39 1.44
O XO XXX
10 Nicole Catanzaro SO Suffolk CC 1.34m 4-04.75
1.34 1.39
XXO XXX
-- Aurelvys Ramos SO Montgomery College NH
1.34
XXX
Event 31 Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Keimon Barrow SO Delhi 2.11m 6-11.00 10
1.98 2.03 2.11 2.14
XO O XXO XXX
2 Jack Minasi SO Herkimer County CC 1.98m 6-06.00 8
1.88 1.93 1.98 2.03
O XXO XXO XXX
3 Maurice Epps SO Suffolk CC 1.93m 6-04.00 5.50
1.88 1.93 1.98
O O XXX
3 Jack Flood SO Delhi 1.93m 6-04.00 5.50
1.88 1.93 1.98
O O XXX
5 Justin Williams FR Nassau CC J1.93m 6-04.00 4
1.88 1.93 1.98
XXO XXO XXX
6 Lamont Griffin FR Harper College 1.88m 6-02.00 3
1.78 1.83 1.88 1.93
O O O XXX
7 Derek Dorsey FR Middlesex CC J1.88m 6-02.00 2
1.78 1.83 1.88 1.93
XO XO O XXX
8 Brian McLeod SO Delhi J1.88m 6-02.00 1
1.78 1.83 1.88 1.93
O O XO XXX
9 Steven Copeland FR RC - Gloucester CC J1.88m 6-02.00
1.78 1.83 1.88 1.93
O XXO XXO XXX
10 Kelvin Tull FR RC - Gloucester CC 1.83m 6-00.00
1.78 1.83 1.88
O O XXX
11 Zach Simmons FR Finger Lakes CC J1.83m 6-00.00
1.78 1.83 1.88
XO XO XXX
12 Devlen Williams FR Herkimer County CC 1.78m 5-10.00
1.78 1.83
O XXX
12 Alex MacMillan FR Massasoit CC 1.78m 5-10.00
1.78 1.83
O XXX
14 Simon Shkreli FR Bergen CC J1.78m 5-10.00
1.78 1.83
XXO XXX
14 Nick Dorsen FR Harper College J1.78m 5-10.00
1.78 1.83
XXO XXX
-- Luke Shively FR Finger Lakes CC NH
1.78
XXX
Event 28 Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Gabrielle Mason FR Suffolk CC 2.61m 8-06.75 10
2.61 2.71 3.00
XO PPP XXX
2 Kelly Murphy FR RC - Gloucester CC 2.51m 8-02.75 8
1.71 1.86 2.01 2.11 2.21 2.31 2.41 2.51 2.61
O P P P O O XO O XXX
3 Nina Zesky FR Delhi J2.51m 8-02.75 6
2.11 2.21 2.31 2.41 2.51 2.61
XXO O O O O XXX
4 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC J2.51m 8-02.75 5
1.71 1.86 2.01 2.11 2.21 2.31 2.41 2.51 2.61
O P P P O O XXO XXO XXX
5 Mary Pham FR Delhi 2.31m 7-07.00 4
2.01 2.11 2.21 2.31 2.41
O O XXO XXO XXX
6 Nicole Foti SO Mohawk Valley CC J2.31m 7-07.00 3
2.11 2.21 2.31 2.41
XO XXO XXO XXX
7 Sherry Georgeson FR Finger Lakes CC 2.21m 7-03.00 2
2.01 2.11 2.21 2.31
XXO O XO XXX
8 Ruth Barnes SO Mohawk Valley CC J2.21m 7-03.00 1
1.86 2.01 2.11 2.21 2.31
O O O XXO XXX
-- Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC NH
2.51
XXX
Event 3 Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Josiah Hoshyla SO Suffolk CC 4.23m 13-10.50 10
3.83 3.93 4.03 4.13 4.23 4.33
O O O O XO XXX
2 Luke Shively FR Finger Lakes CC 4.13m 13-06.50 8
3.43 3.58 3.73 3.83 3.93 4.03 4.13 4.23
XO O XO XXO XO XXO O XXX
3 Joe Veeck FR Delhi 4.03m 13-02.50 6
3.43 3.58 3.73 3.83 3.93 4.03 4.13
P O XXO O O O XXX
4 Elliot Eccleston FR Delhi 3.73m 12-02.75 5
3.43 3.58 3.73 3.83
O XO O XXX
5 Reda Brika SO Mohawk Valley CC J3.73m 12-02.75 4
3.43 3.58 3.73 3.83
O O XO XXX
-- William Suber FR Middlesex CC NH
3.43
XXP
Event 32 Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Joslyn Nicholson FR Harper College 5.19m 17-00.50 10
2 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 5.13m 16-10.00 8
3 Rebecca Phillips FR Fashion Inst 5.11m 16-09.25 6
4 Leah Kloss FR Harper College 5.08m 16-08.00 5
5 Tamoya Brown SO Union CC 5.07m 16-07.75 4
6 Zhane Ridley SO Delhi 4.99m 16-04.50 3
7 Tristan Bevans FR Suffolk CC 4.98m 16-04.25 2
8 Nina Zesky FR Delhi 4.92m 16-01.75 1
9 Rennae Monteith FR Queensborough CC 4.89m 16-00.50
10 Nicole Catanzaro SO Suffolk CC 4.73m 15-06.25
11 Kelsey Lawlor FR Delhi 4.57m 15-00.00
12 Myrlanda Ducson SO Kingsborough CC 4.47m 14-08.00
13 Diandra Hibbert SO Kingsborough CC 4.45m 14-07.25
14 Felicia Bernier SO Mohawk Valley CC 4.31m 14-01.75
Event 29 Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Keimon Barrow SO Delhi 6.96m 22-10.00 10
2 Jack Minasi SO Herkimer County CC 6.87m 22-06.50 8
3 Steven Copeland FR RC - Gloucester CC J6.87m 22-06.50 6
4 Devlen Williams FR Herkimer County CC 6.73m 22-01.00 5
5 Alec Swider FR Mohawk Valley CC 6.71m 22-00.25 4
6 TJ Cosgrove SO Delhi 6.65m 21-10.00 3
7 John McCloskey FR Montgomery College 6.49m 21-03.50 2
8 Brian McLeod SO Delhi 6.37m 20-10.75 1
9 Savonn Maye SO Union CC J6.37m 20-10.75
10 Zachery Richardson-Jacks FR Montgomery College 6.25m 20-06.25
11 Zach Simmons FR Finger Lakes CC 6.10m 20-00.25
12 Rafeal Mateo-Mota FR Thaddeus Stevens 6.07m 19-11.00
13 Chris Teah FR Montgomery College 5.95m 19-06.25
14 Lamont Griffin FR Harper College 5.92m 19-05.25
15 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 5.71m 18-09.00
16 Nick Dorsen FR Harper College 5.70m 18-08.50
17 Connor Williamson FR CC Rhode Island 5.51m 18-01.00
Event 5 Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Tristan Bevans FR Suffolk CC 10.86m 35-07.75 10
2 Joslyn Nicholson FR Harper College 10.85m 35-07.25 8
3 Nicole Catanzaro SO Suffolk CC J10.85m 35-07.25 6
4 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 9.79m 32-01.50 5
5 Stephanie Davidson SO Nassau CC 9.66m 31-08.50 4
6 Nina Zesky FR Delhi 9.61m 31-06.50 3
7 Hannah West JR Mohawk Valley CC 9.43m 30-11.25 2
8 Mary Pham FR Delhi 9.40m 30-10.25 1
9 Nicole Foti SO Mohawk Valley CC 9.39m 30-09.75
-- Lindsay Therrien FR Herkimer County CC FOUL
Event 4 Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Keimon Barrow SO Delhi 14.56m 47-09.25 10
2 Justin Williams FR Nassau CC 14.52m 47-07.75 8
3 Davion Porter FR Delhi 14.00m 45-11.25 6
4 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 13.68m 44-10.75 5
5 Kenny Onyeukwu SO Delhi 13.59m 44-07.00 4
6 Jack Minasi SO Herkimer County CC 13.35m 43-09.75 3
7 Derek Dorsey FR Middlesex CC 13.12m 43-00.50 2
8 Savonn Maye SO Union CC 13.03m 42-09.00 1
9 Chris Teah FR Montgomery College 12.99m 42-07.50
10 Kadir Wisdom SO Nassau CC 12.86m 42-02.25
Event 34 Women Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Kiana Daley SO Montgomery College 36.68m 120-04 10
2 Harley Buczkowski SO Mohawk Valley CC 32.78m 107-06 8
3 Bianca Turner SO RC - Gloucester CC 31.66m 103-10 6
4 Jessica Dybus SO RC - Gloucester CC 30.77m 100-11 5
5 Dora Mayen SO Suffolk CC 27.05m 88-09 4
6 Keziann Jones FR Kingsborough CC 25.96m 85-02 3
7 Marisa Chavez JR Mohawk Valley CC 25.88m 84-11 2
8 Mary Hurd FR Howard CC 25.64m 84-01 1
9 Giavanni Shim SO Union CC 23.51m 77-01
10 Antori Abraham SO Delhi 20.06m 65-10
11 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 12.61m 41-04
Event 30 Men Discus Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Samard Walker SO Union CC 46.89m 153-10 10
2 Kyle Dunn-Devine SO Thaddeus Stevens 43.22m 141-09 8
3 Mitchel Couch SO Delhi 43.00m 141-01 6
4 Glorie Tchouda SO Montgomery College 41.62m 136-06 5
5 Ryan Lockwood FR Mohawk Valley CC 39.56m 129-09 4
6 Emmanuel Mitchell SO Howard CC 39.32m 129-00 3
7 Fausto Martinez-Lino FR Mohawk Valley CC 39.02m 128-00 2
8 Evan Whitted FR Herkimer County CC 37.28m 122-04 1
9 Patrick O'Malley FR Delhi 37.04m 121-06
10 Brad Walls SO Harper College 36.08m 118-04
11 Jeff Wood SO RC - Gloucester CC 35.50m 116-06
12 Garrett Pynn FR Bergen CC 34.67m 113-09
13 Laith Kanan FR Harper College 33.48m 109-10
14 Gerard Londino FR Bergen CC 32.64m 107-01
Event 1 Women Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Joslyn Nicholson FR Harper College 40.57m 133-01 10
2 Harley Buczkowski SO Mohawk Valley CC 39.57m 129-10 8
3 Keziann Jones FR Kingsborough CC 38.97m 127-10 6
4 Shayan Dussard FR Harper College 38.13m 125-01 5
5 Leah Kloss FR Harper College 37.47m 122-11 4
6 Bianca Turner SO RC - Gloucester CC 37.15m 121-10 3
7 Kiana Daley SO Montgomery College 36.17m 118-08 2
8 Antori Abraham SO Delhi 33.33m 109-04 1
9 Shannon Grega SO RC - Gloucester CC 33.01m 108-04
10 Marisa Chavez JR Mohawk Valley CC 31.29m 102-08
11 Abby Hall FR Delhi 21.66m 71-01
Event 2 Men Hammer Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Mitchel Couch SO Delhi 46.39m 152-02 10
2 Laith Kanan FR Harper College 46.30m 151-11 8
3 Brad Walls SO Harper College 45.81m 150-03 6
4 Ryan Lockwood FR Mohawk Valley CC 44.28m 145-03 5
5 Jon Wilmont SO Mohawk Valley CC 42.22m 138-06 4
6 Samard Walker SO Union CC 42.15m 138-03 3
7 Devonte Johnson FR Montgomery College 35.97m 118-00 2
8 Winston Salters SO Roxbury CC 32.77m 107-06 1
9 Colin Ward FR Delhi 31.14m 102-02
10 Patrick O'Malley FR Delhi 27.96m 91-09
11 Edwards Phillips FR Harper College 27.94m 91-08
12 Glorie Tchouda SO Montgomery College 25.79m 84-07
-- Sean Cressman SO RC - Gloucester CC FOUL
Event 35 Women Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Pam Watson FR RC - Gloucester CC 40.58m 133-02 10
2 Shannon Grega SO RC - Gloucester CC 38.94m 127-09 8
3 Haley Beausoleil SO CC Rhode Island 35.03m 114-11 6
4 Keziann Jones FR Kingsborough CC 34.23m 112-04 5
5 Leah Kloss FR Harper College 31.62m 103-09 4
6 Paris Matteo SO Delhi 29.35m 96-03 3
7 Kiana Daley SO Montgomery College 29.32m 96-02 2
8 Dora Mayen SO Suffolk CC 28.59m 93-09 1
9 Meredith Gill SO Fashion Inst 25.91m 85-00
10 Maxine Grogan FR Herkimer County CC 25.28m 82-11
11 Nicole Foti SO Mohawk Valley CC 25.23m 82-09
12 Mary Pham FR Delhi 21.54m 70-08
Event 33 Men Javelin Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Flight 1
1 Sean Pebbles SO Finger Lakes CC 48.13m 157-11 3
2 Brad Walls SO Harper College 46.00m 150-11
3 Emmanuel Mitchell SO Howard CC 44.75m 146-10
4 Amunike Prince FR Kingsborough CC 40.67m 133-05
5 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 38.72m 127-00
6 Elijah Dones FR Herkimer County CC 32.10m 105-04
Flight 2
1 Shane McDevitt FR RC - Gloucester CC 59.82m 196-03 10
2 Jason John FR Thaddeus Stevens 56.10m 184-01 8
3 Gerard Londino FR Bergen CC 49.48m 162-04 6
4 Sean Cressman SO RC - Gloucester CC 49.25m 161-07 5
5 Alex MacMillan FR Massasoit CC 49.18m 161-04 4
6 Kelvin Tull FR RC - Gloucester CC 47.31m 155-02 2
7 Nicholas Sharnik SO Montgomery College 46.81m 153-07 1
8 Jonathen Torres FR Thaddeus Stevens 46.78m 153-06
9 Joseph Bacchus FR Kingsborough CC 38.28m 125-07
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Shane McDevitt FR RC - Gloucester CC 59.82m 196-03 10
2 Jason John FR Thaddeus Stevens 56.10m 184-01 8
3 Gerard Londino FR Bergen CC 49.48m 162-04 6
4 Sean Cressman SO RC - Gloucester CC 49.25m 161-07 5
5 Alex MacMillan FR Massasoit CC 49.18m 161-04 4
6 Sean Pebbles SO Finger Lakes CC 48.13m 157-11 3
7 Kelvin Tull FR RC - Gloucester CC 47.31m 155-02 2
8 Nicholas Sharnik SO Montgomery College 46.81m 153-07 1
9 Jonathen Torres FR Thaddeus Stevens 46.78m 153-06
10 Brad Walls SO Harper College 46.00m 150-11
11 Emmanuel Mitchell SO Howard CC 44.75m 146-10
12 Amunike Prince FR Kingsborough CC 40.67m 133-05
13 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 38.72m 127-00
14 Joseph Bacchus FR Kingsborough CC 38.28m 125-07
15 Elijah Dones FR Herkimer County CC 32.10m 105-04
Event 38 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Kiana Daley SO Montgomery College 10.95m 35-11.25 10
2 Harley Buczkowski SO Mohawk Valley CC 10.70m 35-01.25 8
3 Keziann Jones FR Kingsborough CC 10.69m 35-01.00 6
4 Bianca Turner SO RC - Gloucester CC 10.28m 33-08.75 5
5 Antori Abraham SO Delhi 9.83m 32-03.00 4
6 Giavanni Shim SO Union CC 9.63m 31-07.25 3
7 Mary Hurd FR Howard CC 9.36m 30-08.50 2
8 Alexandria Raffa FR Bergen CC 9.27m 30-05.00 1
9 Abby Hall FR Delhi 8.40m 27-06.75
Event 36 Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Flight 1
1 Mitchel Couch SO Delhi 13.56m 44-06.00 4
2 Laith Kanan FR Harper College 13.20m 43-03.75 3
3 Patrick O'Malley FR Delhi 13.06m 42-10.25 1
4 Elijah Dones FR Herkimer County CC 12.41m 40-08.75
5 Thaddeus Miller SO Thaddeus Stevens 12.21m 40-00.75
6 Josue Michel FR Union CC 11.61m 38-01.25
7 Anthony Muscedere FR Suffolk CC 11.00m 36-01.25
8 Joseph Bacchus FR Kingsborough CC 10.77m 35-04.00
Flight 2
1 Kyle Dunn-Devine SO Thaddeus Stevens 14.95m 49-00.75 10
2 Samard Walker SO Union CC 14.53m 47-08.00 8
3 Garrett Pynn FR Bergen CC 14.37m 47-01.75 6
4 Brad Walls SO Harper College 13.86m 45-05.75 5
5 Devonte Johnson FR Montgomery College J13.20m 43-03.75 2
6 Winston Salters SO Roxbury CC 12.73m 41-09.25
7 Emmanuel Mitchell SO Howard CC 12.16m 39-10.75
8 Edwards Phillips FR Harper College 12.12m 39-09.25
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Kyle Dunn-Devine SO Thaddeus Stevens 14.95m 49-00.75 10
2 Samard Walker SO Union CC 14.53m 47-08.00 8
3 Garrett Pynn FR Bergen CC 14.37m 47-01.75 6
4 Brad Walls SO Harper College 13.86m 45-05.75 5
5 Mitchel Couch SO Delhi 13.56m 44-06.00 4
6 Laith Kanan FR Harper College 13.20m 43-03.75 3
7 Devonte Johnson FR Montgomery College J13.20m 43-03.75 2
8 Patrick O'Malley FR Delhi 13.06m 42-10.25 1
9 Winston Salters SO Roxbury CC 12.73m 41-09.25
10 Elijah Dones FR Herkimer County CC 12.41m 40-08.75
11 Thaddeus Miller SO Thaddeus Stevens 12.21m 40-00.75
12 Emmanuel Mitchell SO Howard CC 12.16m 39-10.75
13 Edwards Phillips FR Harper College 12.12m 39-09.25
14 Josue Michel FR Union CC 11.61m 38-01.25
15 Anthony Muscedere FR Suffolk CC 11.00m 36-01.25
16 Joseph Bacchus FR Kingsborough CC 10.77m 35-04.00
Event 43 Women Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Zhane Ridley SO Delhi 3737 10
2 Dora Mayen SO Suffolk CC 3352 8
3 Kelsey Lawlor FR Delhi 2984 6
4 Mary Pham FR Delhi 2691 5
5 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 2625 4
6 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 2492 3
7 Anita Brugioni FR Triton College 2174 2
8 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 1960 1
9 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 1751
10 Caroline Hanson FR Suffolk CC 1351
Event 60 Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Zhane Ridley SO Delhi 16.98 2 599
2 Mary Pham FR Delhi 18.13 1 475
3 Dora Mayen SO Suffolk CC 18.19 2 469
4 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 18.42 1 446
5 Kelsey Lawlor FR Delhi 18.72 1 417
6 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 18.90 2 400
7 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 21.21 2 210
8 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 21.26 1 206
9 Anita Brugioni FR Triton College 21.56 1 186
10 Caroline Hanson FR Suffolk CC 22.12 2 150
Event 61 Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Zhane Ridley SO Delhi 1.57m 5-01.75 701
2 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 1.39m 4-06.75 502
3 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 1.36m 4-05.50 470
4 Kelsey Lawlor FR Delhi 1.33m 4-04.25 439
4 Anita Brugioni FR Triton College 1.33m 4-04.25 439
4 Dora Mayen SO Suffolk CC 1.33m 4-04.25 439
7 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 1.24m 4-00.75 350
8 Mary Pham FR Delhi 1.12m 3-08.00 239
9 Caroline Hanson FR Suffolk CC 0.91m 2-11.75 77
-- Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC NH
Event 62 Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Dora Mayen SO Suffolk CC 8.64m 28-04.25 441
2 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 7.84m 25-08.75 389
3 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 7.70m 25-03.25 380
4 Mary Pham FR Delhi 7.68m 25-02.50 379
5 Kelsey Lawlor FR Delhi 7.60m 24-11.25 374
6 Zhane Ridley SO Delhi 7.55m 24-09.25 370
7 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 6.92m 22-08.50 330
8 Anita Brugioni FR Triton College 6.23m 20-05.25 286
9 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 6.11m 20-00.50 278
10 Caroline Hanson FR Suffolk CC 4.84m 15-10.50 198
Event 63 Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Zhane Ridley SO Delhi 26.97 2 714
2 Dora Mayen SO Suffolk CC 27.86 2 642
3 Kelsey Lawlor FR Delhi 28.21 1 614
4 Mary Pham FR Delhi 29.57 2 513
5 Anita Brugioni FR Triton College 30.62 1 440
6 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 30.99 1 415
7 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 32.04 2 349
8 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 32.22 1 338
9 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 32.24 2 337
10 Caroline Hanson FR Suffolk CC 34.13 1 233
Event 74 Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Zhane Ridley SO Delhi 4.76m 15-07.50 495
2 Kelsey Lawlor FR Delhi 4.61m 15-01.50 456
3 Dora Mayen SO Suffolk CC 4.34m 14-03.00 388
4 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 4.33m 14-02.50 386
4 Mary Pham FR Delhi 4.33m 14-02.50 386
6 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 4.17m 13-08.25 347
7 Anita Brugioni FR Triton College 3.95m 12-11.50 296
8 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 3.85m 12-07.75 274
9 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 3.53m 11-07.00 206
10 Caroline Hanson FR Suffolk CC 3.35m 11-00.00 170
Event 75 Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Dora Mayen SO Suffolk CC 28.14m 92-04 441
2 Zhane Ridley SO Delhi 24.19m 79-04 367
3 Mary Pham FR Delhi 21.62m 70-11 319
4 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 19.95m 65-05 288
5 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 19.87m 65-02 286
6 Kelsey Lawlor FR Delhi 19.72m 64-08 284
7 Caroline Hanson FR Suffolk CC 16.45m 54-00 223
8 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 14.49m 47-06 187
9 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 13.54m 44-05 170
10 Anita Brugioni FR Triton College 13.20m 43-04 164
Event 76 Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Dora Mayen SO Suffolk CC 2:43.60 532
2 Zhane Ridley SO Delhi 2:47.39 491
3 Kelsey Lawlor FR Delhi 2:56.36 400
4 Mary Pham FR Delhi 2:58.46 380
5 Kelsey Stevens SO Mohawk Valley CC 2:59.64 369
6 Anita Brugioni FR Triton College 3:00.26 363
7 Rebekah Strong SO RC - Gloucester CC 3:00.85 357
8 Taylor Van Nostrand FR Suffolk CC 3:07.33 300
9 Caroline Hanson FR Suffolk CC 3:07.38 300
10 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 3:12.46 258
Event 44 Men Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Jack Flood SO Delhi 6206 10
2 Francisco Wilson-King SO Delhi 5822 8
3 TJ Cosgrove SO Delhi 5416 6
4 Jesse Mattera FR Suffolk CC 5315 5
5 Earl George SO Montgomery College 4957 4
6 Jonathan Scala SO Suffolk CC 4481 3
7 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 3968 2
8 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 3835 1
9 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 3830
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 2280
Event 64 Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Earl George SO Montgomery College 11.61 2 730
2 Jack Flood SO Delhi 11.93 1 665
3 TJ Cosgrove SO Delhi 11.93 2 665
4 Francisco Wilson-King SO Delhi 12.05 2 641
5 Jonathan Scala SO Suffolk CC 12.36 2 582
6 Jesse Mattera FR Suffolk CC 12.39 1 576
7 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 12.42 1 571
8 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 12.52 2 552
9 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 12.68 1 523
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 14.42 1 255
Event 65 Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 TJ Cosgrove SO Delhi 6.49m 21-03.50 695
2 Jack Flood SO Delhi 6.20m 20-04.25 630
3 Jesse Mattera FR Suffolk CC 5.97m 19-07.00 580
4 Earl George SO Montgomery College 5.94m 19-06.00 574
5 Francisco Wilson-King SO Delhi 5.86m 19-02.75 556
6 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 5.69m 18-08.00 521
7 Jonathan Scala SO Suffolk CC 5.46m 17-11.00 473
8 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 5.34m 17-06.25 449
9 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 5.22m 17-01.50 425
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 3.93m 12-10.75 195
Event 66 Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Jack Flood SO Delhi 11.49m 37-08.50 575
2 Earl George SO Montgomery College 10.49m 34-05.00 515
3 Jesse Mattera FR Suffolk CC 10.45m 34-03.50 513
4 Jonathan Scala SO Suffolk CC 10.20m 33-05.75 498
5 Francisco Wilson-King SO Delhi 10.12m 33-02.50 493
6 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 8.49m 27-10.25 395
7 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 7.84m 25-08.75 357
8 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 7.51m 24-07.75 337
9 TJ Cosgrove SO Delhi 7.42m 24-04.25 332
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 5.90m 19-04.25 243
Event 67 Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Jack Flood SO Delhi 1.96m 6-05.00 767
2 TJ Cosgrove SO Delhi 1.81m 5-11.25 636
3 Jesse Mattera FR Suffolk CC 1.75m 5-08.75 585
3 Francisco Wilson-King SO Delhi 1.75m 5-08.75 585
5 Earl George SO Montgomery College 1.69m 5-06.50 536
6 Jonathan Scala SO Suffolk CC 1.66m 5-05.25 512
7 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 1.60m 5-03.00 464
8 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 1.57m 5-01.75 441
9 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 1.45m 4-09.00 352
-- Tyler Raws SO RC - Gloucester CC NH
Event 68 Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Francisco Wilson-King SO Delhi 51.94 2 727
2 TJ Cosgrove SO Delhi 53.60 2 656
3 Jack Flood SO Delhi 53.75 1 650
4 Earl George SO Montgomery College 54.58 1 616
5 Jesse Mattera FR Suffolk CC 55.63 2 574
6 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 56.21 2 551
7 Jonathan Scala SO Suffolk CC 57.24 1 512
8 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 59.07 2 445
9 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 1:01.26 1 371
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 1:04.41 1 275
Event 69 Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
Finals
1 Jack Flood SO Delhi 15.42 2 799
2 TJ Cosgrove SO Delhi 15.69 1 768
3 Francisco Wilson-King SO Delhi 16.34 4 695
4 Jesse Mattera FR Suffolk CC 17.99 1 525
5 Jonathan Scala SO Suffolk CC 18.30 3 496
6 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 18.58 4 470
7 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 19.12 1 422
8 Earl George SO Montgomery College 19.29 2 407
9 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 22.25 3 193
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 24.14 2 97
Event 70 Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Jack Flood SO Delhi 37.72m 123-09 618
2 Francisco Wilson-King SO Delhi 35.71m 117-02 578
3 Jesse Mattera FR Suffolk CC 31.17m 102-03 488
4 TJ Cosgrove SO Delhi 30.49m 100-00 474
5 Earl George SO Montgomery College 29.07m 95-04 446
6 Jonathan Scala SO Suffolk CC 25.89m 84-11 384
7 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 25.49m 83-07 377
8 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 20.74m 68-00 286
9 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 18.75m 61-06 249
10 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 18.19m 59-08 238
Event 71 Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Jesse Mattera FR Suffolk CC 3.73m 12-02.75 543
2 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 3.63m 11-10.75 517
3 Francisco Wilson-King SO Delhi 3.53m 11-07.00 490
4 Jack Flood SO Delhi 3.43m 11-03.00 464
5 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 2.73m 8-11.50 293
5 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 2.73m 8-11.50 293
5 Jonathan Scala SO Suffolk CC 2.73m 8-11.50 293
8 TJ Cosgrove SO Delhi 2.63m 8-07.50 271
9 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 2.43m 7-11.50 227
9 Earl George SO Montgomery College 2.43m 7-11.50 227
Event 72 Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
Finals
1 Francisco Wilson-King SO Delhi 44.15m 144-10 503
2 Jack Flood SO Delhi 42.94m 140-10 485
3 Jesse Mattera FR Suffolk CC 41.76m 137-00 468
4 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 40.73m 133-07 453
5 TJ Cosgrove SO Delhi 38.06m 124-10 414
6 Jonathan Scala SO Suffolk CC 37.90m 124-04 412
7 Earl George SO Montgomery College 36.94m 121-02 398
8 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 28.50m 93-06 278
9 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 25.99m 85-03 243
-- John Maroldo SO RC - Gloucester CC FOUL
Event 73 Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Francisco Wilson-King SO Delhi 5:01.06 554
2 Jack Flood SO Delhi 5:01.12 553
3 Earl George SO Montgomery College 5:09.25 508
4 TJ Cosgrove SO Delhi 5:09.79 505
5 Jesse Mattera FR Suffolk CC 5:17.60 463
6 Tyler Raws SO RC - Gloucester CC 5:17.96 461
7 Anthony Ciaccia SO Herkimer County CC 5:22.30 438
8 John Maroldo SO RC - Gloucester CC 5:30.20 398
9 Jonathan Scala SO Suffolk CC 5:47.11 319
10 Jordan Rizzieri SO Finger Lakes CC 6:01.43 258
Event 16 Women 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Leah Kloss FR Harper College 12.47Q 1
2 Rashida Wurie FR Montgomery College 12.82Q 2
3 Chelsea Burrus JR Mohawk Valley CC 13.04q 1
4 Shayan Dussard FR Harper College 13.08q 2
5 Shayna Fairclough SO Fashion Inst 13.10q 2
6 Bernadette Calabrese FR Suffolk CC 13.14q 1
7 Diandra Hibbert SO Kingsborough CC 13.20q 1
8 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 13.28q 2
9 Samantha Soriano FR Harper College 13.35 2
10 Betsy Alvarez SO Delhi 13.40 1
11 Wilhemina Annan JR Mohawk Valley CC 13.47 2
12 Tyler Bartlett FR Middlesex CC 13.74 1
13 Madison Purguy FR Union CC 13.98 2
14 Lucinda Abbott FR Kingsborough CC 14.18 2
-- Tamoya Brown SO Union CC DQ 1
Event 17 Men 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tyler O'Bryant FR Delhi 10.90Q 2
2 Jalen Griffin SO Harper College 11.04Q 1
3 John McCloskey FR Montgomery College 11.05Q 3
4 Sheldon Wilson FR Montgomery College 10.98q 2
5 Bedan Dakin FR Queensborough CC 11.06q 1
6 Brett Evans FR Montgomery College 11.08q 2
7 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 11.10q 2
8 Alex Dankwa FR Mohawk Valley CC 11.11q 2
9 Zachary Meszler SO Mohawk Valley CC 11.13 2
10 Derek Joselen FR Bergen CC 11.14 2
11 Collin Corsey FR RC - Gloucester CC 11.22 3
12 Nick Vaughn FR Massasoit CC 11.28 3
13 Tremel Starks SO Mohawk Valley CC 11.32 3
14 Mohamed Lewis FR CC of Philadelphia 11.39 1
15 Herbert Plummer FR Suffolk CC 11.40 1
16 Savonn Maye SO Union CC 11.44 3
17 Jelani Washington FR Queensborough CC 11.58 1
18 Tevin Smith SO Delhi 11.75 3
19 Timothy Bryant FR Bergen CC 11.79 3
20 Jhamel Cohen FR Herkimer County CC 11.83 1
21 Rahjel Smith SO Delhi 12.68 1
-- Kyle Baptiste FR Kingsborough CC FS 1
Event 18 Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jennifer Jelic SO Delhi 15.60Q 1
2 Tamoya Brown SO Union CC 15.82Q 2
3 Tristan Bevans FR Suffolk CC 16.07q 2
4 Zhane Ridley SO Delhi 16.53q 1
5 Myrlanda Ducson SO Kingsborough CC 16.87q 2
6 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 16.98q 1
7 Nicole Foti SO Mohawk Valley CC 18.24q 2
8 Mary Pham FR Delhi 18.37q 1
9 Lindsay Therrien FR Herkimer County CC 18.74 2
10 Jessica Nguiyim FR Montgomery College 19.08 1
11 Stephanie Zeng FR Middlesex CC 21.61 1
Event 19 Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Walter Briggs FR Delhi 15.44Q 1
2 Jack Flood SO Delhi 15.49Q 2
3 Charles Fisher SO Howard CC 15.59q 1
4 TJ Cosgrove SO Delhi 15.64q 1
5 Amunike Prince FR Kingsborough CC 15.94q 2
6 Eric Theis FR Harper College 15.97q 1
7 Chris Teah FR Montgomery College 16.05q 2
8 Zachery Richardson-Jacks FR Montgomery College 16.42q 1
9 Connor Williamson FR CC Rhode Island 16.71 2
Event 24 Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Leah Kloss FR Harper College 25.12Q 1
2 Tatyana Mills FR Kingsborough CC 26.10Q 2
3 Ashley Dolgoff SO Howard CC 25.62q 1
4 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 26.28q 1
5 Rashida Wurie FR Montgomery College 26.50q 2
6 Zeona Walker-Latney SO Montgomery College 26.51q 2
7 Chelsea Burrus JR Mohawk Valley CC 27.07q 1
8 Diandra Hibbert SO Kingsborough CC 27.08q 2
9 Nicole Catanzaro SO Suffolk CC 27.29 1
10 Bernadette Calabrese FR Suffolk CC 27.57 2
11 Samantha Soriano FR Harper College 27.73 1
12 Rennae Monteith FR Queensborough CC 28.04 2
Event 25 Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Jalen Griffin SO Harper College 21.87Q 3
2 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 21.98Q 1
3 Antonio Gomes FR Delhi 22.01Q 2
4 Romaine Angel SO Delhi 22.08Q 4
5 Collin Corsey FR RC - Gloucester CC 22.36Q 5
6 Brett Evans FR Montgomery College 22.10q 1
7 Sheldon Wilson FR Montgomery College 22.19q 4
8 Derek Joselen FR Bergen CC 22.37q 5
9 Kwesie Applewhite FR Kingsborough CC 22.40q 4
10 Alex Hardman FR Howard CC 22.41q 3
11 Alex Dankwa FR Mohawk Valley CC 22.44q 5
12 Kyle Baptiste FR Kingsborough CC 22.50q 2
13 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 22.57q 2 22.568
14 Alex MacMillan FR Massasoit CC 22.57q 4 22.570
15 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 22.62q 1
16 Preston Harrison FR RC - Gloucester CC 22.76q 3
17 Bedan Dakin FR Queensborough CC 22.77 5
18 Brandon Linbrunner FR Suffolk CC 22.83 3
19 Tyler Hardman FR Howard CC 22.85 4
20 Mohamed Lewis FR CC of Philadelphia 22.89 2
21 Herbert Plummer FR Suffolk CC 22.96 1
22 Ahharan Barksdake FR CC of Philadelphia 22.97 3
23 Tremel Starks SO Mohawk Valley CC 23.00 1
24 Ste'von Braithwaite SO Roxbury CC 23.12 1
25 Joshua Gaither FR Howard CC 23.21 3
26 Nick Vaughn FR Massasoit CC 23.22 2
27 Timothy Bryant FR Bergen CC 23.32 4
28 Roosevelt Twyne SO Union CC 23.51 3
29 Jhamel Cohen FR Herkimer County CC 23.52 2
30 Hakeem Mowatt FR Kingsborough CC 23.56 5
31 John Walker SO Harper College 23.69 1
32 Lee Mandanici FR CC Rhode Island 24.00 5
33 Weber Lorde SO Suffolk CC 29.00 2
Event 14 Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ashley Dolgoff SO Howard CC 57.80Q 2
2 Tatyana Mills FR Kingsborough CC 1:01.27Q 1
3 Zeona Walker-Latney SO Montgomery College 1:01.15q 2
4 Zahara Sani SO Montgomery College 1:01.29q 1
5 Haley Beausoleil SO CC Rhode Island 1:02.18q 1
6 Bryeana Rhodes FR Montgomery College 1:03.17q 2
7 Rachel Graves FR Finger Lakes CC 1:04.87q 2
8 Katie Evans JR Mohawk Valley CC 1:05.15q 1
9 Tyler Bartlett FR Middlesex CC 1:06.21 1
10 Okera Campbell FR Queensborough CC 1:06.67 2
11 Cassandra Crooks FR Suffolk CC 1:14.49 2
Event 15 Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Kyle Jones SO Mohawk Valley CC 48.49Q 2
2 Ben Fairweather FR Mohawk Valley CC 48.87Q 1
3 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 49.00q 2
4 Rolon Daughtry FR Montgomery College 49.43q 2
5 Alex Hardman FR Howard CC 49.73q 2
6 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 49.77q 1
7 Jason Jean-Gilles FR Queensborough CC 49.87q 2
8 Tyler Hardman FR Howard CC 50.19q 1
9 Demetrius Moore FR Herkimer County CC 50.52 1
10 Kwesie Applewhite FR Kingsborough CC 50.57 1
11 Fadil Tejan FR Howard CC 51.12 2
12 Ste'von Braithwaite SO Roxbury CC 51.82 2
13 Rokas Piragis FR Massasoit CC 51.91 1
14 Lee Mandanici FR CC Rhode Island 54.40 2
Event 22 Women 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tivoni Taylor SO Suffolk CC 1:07.88Q 1
2 Jennifer Jelic SO Delhi 1:08.06Q 2
3 Zhane Ridley SO Delhi 1:09.18q 1
4 Sara Lucas FR Fashion Inst 1:09.33q 2
5 Tamoya Brown SO Union CC 1:10.79q 2
6 Dora Mayen SO Suffolk CC 1:13.01q 1
7 Holly Bibler FR RC - Gloucester CC 1:13.77q 2
8 Nohehly Hernandez FR Montgomery College 1:14.71q 1
9 Kelsey Lawlor FR Delhi 1:16.15 1
10 Stacey Sinkoff SO Suffolk CC 1:16.93 2
11 Jessica Nguiyim FR Montgomery College 1:17.17 1
12 Agatha Otero FR Triton College 1:25.54 2
Event 23 Men 400 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Joe McNulty SO Middlesex CC 55.85Q 2
2 Saliym Starkey SO RC - Gloucester CC 55.99Q 1
3 Walter Briggs FR Delhi 56.81q 2
4 Francisco Wilson-King SO Delhi 57.41q 1
5 Esdras Charles FR Delhi 58.02q 1
6 Devin Pettaway FR Suffolk CC 58.74q 1
7 Sigried Batoula SO Montgomery College 58.82q 2
8 Zachery Richardson-Jacks FR Montgomery College 58.89q 2
9 Raheem Austin SO Nassau CC 59.74 2
10 Eric Theis FR Harper College 59.82 2
11 Ricardo Ruano FR Harper College 1:00.62 1
12 Tyler Viele FR Finger Lakes CC 1:01.39 1
Event 20 Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Stephanie Boucher JR Mohawk Valley CC 2:27.70Q 2
2 Rachel Graves FR Finger Lakes CC 2:28.49Q 1
3 Menely Genao FR Suffolk CC 2:28.99q 1
4 Edina Music FR Queensborough CC 2:29.60q 2
5 Anna Roberts SO Mohawk Valley CC 2:30.91q 1
6 Kelsey Esselman SO Delhi 2:31.39q 2
7 Emma Soto FR Fashion Inst 2:33.67q 1
8 Kady Markey FR RC - Gloucester CC 2:36.60q 2
9 Melanie Sterling SO Suffolk CC 2:38.09 2
10 Ashlee Rommeney FR Suffolk CC 2:38.23 2
11 Alexis Jones FR RC - Gloucester CC 2:40.19 2
12 Gabrielle Petty SO Howard CC 2:43.77 1
13 Marisa Gingello FR Fashion Inst 2:45.79 1
14 Cindia Fouda FR Montgomery College 2:58.38 1
Event 21 Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Martin Maldonado FR RC - Gloucester CC 1:58.83Q 1
2 Jordy Arriaga FR Harper College 1:59.60Q 2
3 Scott Downing FR Delhi 2:00.07q 1
4 Carlo Vakas FR Montgomery College 2:00.21q 1
5 Isaiah Garner FR Howard CC 2:00.52q 2
6 John Majerus SO Harper College 2:01.59q 1
7 Samuel Bamgbose FR Montgomery College 2:01.62q 1
8 Gregoire Simon SO Suffolk CC 2:01.79q 2
9 Christopher Swenson FR Suffolk CC 2:01.98 2
10 Mat Robinson FR Delhi 2:02.21 1
11 Junious Matlock SO Harper College 2:03.04 2
12 John Nolis SO Delhi 2:05.16 2
13 Sufian Muhammad SO Union CC 2:05.17 2
14 Britton Laney SO CC Rhode Island 2:07.57 1
15 Demetrius Moore FR Herkimer County CC 2:09.96 2
Event 9 Women 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Montgomery College 49.43Q 1
1) Bryeana Rhodes FR 2) Rashida Wurie FR
3) Zahara Sani SO 4) Zeona Walker-Latney SO
2 Harper College 49.66Q 2
1) Samantha Soriano FR 2) Shayan Dussard FR
3) Joslyn Nicholson FR 4) Leah Kloss FR
3 Suffolk CC 51.44q 2
1) Tristan Bevans FR 2) Bernadette Calabrese FR
3) Tivoni Taylor SO 4) Nicole Catanzaro SO
4 Delhi 51.70q 1
1) Jennifer Jelic SO 2) Zhane Ridley SO
3) Kelsey Lawlor FR 4) Woodlyn Dorismond FR
5 Kingsborough CC 52.51q 2
1) Diandra Hibbert SO 2) Tatyana Mills FR
3) Lucinda Abbott FR 4) Myrlanda Ducson SO
6 Mohawk Valley CC 52.70q 1
1) Wilhemina Annan JR 2) Chelsea Burrus JR
3) Felicia Bernier SO 4) Anna Roberts SO
7 Fashion Institute of Technolog 54.71q 2
1) Rebecca Phillips FR 2) Stephanie Hunsucker FR
3) Kaylaann Hall FR 4) Shayna Fairclough SO
8 RC - Gloucester CC 55.72q 2
1) Rebekah Strong SO 2) Holly Bibler FR
3) Bianca Turner SO 4) Pam Watson FR
-- Queensborough CC DNF 1 zone 2
1) Edina Music FR 2) Tisha Causeway FR
3) Okera Campbell FR 4) Rennae Monteith FR
Event 8 Men 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Montgomery College 42.37Q 1
1) Brett Evans FR 2) John McCloskey FR
3) Sheldon Wilson FR 4) Saheed Oyeshile SO
2 Delhi 42.77Q 2
1) Rahjel Smith SO 2) Antonio Gomes FR
3) Tevin Smith SO 4) Tyler O'Bryant FR
3 Howard CC 42.95q 1
1) Alex Hardman FR 2) Joshua Gaither FR
3) Tyler Hardman FR 4) Charles Fisher SO
4 Mohawk Valley CC 43.05q 1
1) Zachary Meszler SO 2) Kyle Jones SO
3) Brian Payne SO 4) Alec Swider FR
5 RC - Gloucester CC 43.45q 1
1) Saliym Starkey SO 2) Wayne Watson FR
3) Preston Harrison FR 4) Collin Corsey FR
6 Herkimer County CC 43.47q 2
1) Devlen Williams FR 2) Jack Minasi SO
3) Tyrique Rideau FR 4) Christopher Simmons FR
7 Queensborough CC 43.84q 2
1) Bedan Dakin FR 2) Khalil Gravesande SO
3) Jason Jean-Gilles FR 4) Jelani Washington FR
8 Suffolk CC 43.93q 1
1) Weber Lorde SO 2) Michael Bradley FR
3) Brandon Linbrunner FR 4) Herbert Plummer FR
9 Kingsborough CC 43.98 2
1) Kyle Baptiste FR 2) Kwesie Applewhite FR
3) Joseph Bacchus FR 4) Hakeem Mowatt FR
10 Bergen CC 43.99 2
1) Derek Joselen FR 2) Timothy Bryant FR
3) Jacob Angu SO 4) Anthony Shields FR
11 Harper College 46.36 2
1) Nick Dorsen FR 2) Eric Theis FR
3) Tyler Block FR 4) Jalen Griffin SO
Event 26 Women 4x400 Meter Relay
================================================================
School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Fashion Institute of Technolog 4:17.37Q
1) Shayna Fairclough SO 2) Emma Soto FR
3) Rebecca Phillips FR 4) Sara Lucas FR
2 Suffolk CC 4:18.15q
1) Alissa Conway SO 2) Dora Mayen SO
3) Tivoni Taylor SO 4) Menely Genao FR
3 Mohawk Valley CC 4:25.05q
1) Anna Roberts SO 2) Katie Evans JR
3) Chelsea Burrus JR 4) Hannah West JR
4 Queensborough CC 4:31.13q
1) Okera Campbell FR 2) Tisha Causeway FR
3) Edina Music FR 4) Rennae Monteith FR
5 RC - Gloucester CC 4:47.46
1) Alexis Jones FR 2) Kelly Murphy FR
3) Rebekah Strong SO 4) Kady Markey FR
Heat 2 Preliminaries
1 Montgomery College 4:10.56Q
1) Rashida Wurie FR 2) Zahara Sani SO
3) Nohehly Hernandez FR 4) Zeona Walker-Latney SO
2 Delhi 4:16.80q
1) Woodlyn Dorismond FR 2) Jennifer Jelic SO
3) Paris Matteo SO 4) Betsy Alvarez SO
3 Kingsborough CC 4:18.54q
1) Myrlanda Ducson SO 2) Tatyana Mills FR
3) Lucinda Abbott FR 4) Diandra Hibbert SO
4 Harper College 4:20.62q
1) Stephanie Chaires SO 2) Taylor LoCoco SO
3) Danielle Reptowski FR 4) Leah Kloss FR
5 Finger Lakes CC 4:45.41
1) Rachel Graves FR 2) Rebecca Manwaring SO
3) Michele Collins FR 4) Sherry Georgeson FR
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Montgomery College 4:10.56Q 2
1) Rashida Wurie FR 2) Zahara Sani SO
3) Nohehly Hernandez FR 4) Zeona Walker-Latney SO
2 Fashion Institute of Technolog 4:17.37Q 1
1) Shayna Fairclough SO 2) Emma Soto FR
3) Rebecca Phillips FR 4) Sara Lucas FR
3 Delhi 4:16.80q 2
1) Woodlyn Dorismond FR 2) Jennifer Jelic SO
3) Paris Matteo SO 4) Betsy Alvarez SO
4 Suffolk CC 4:18.15q 1
1) Alissa Conway SO 2) Dora Mayen SO
3) Tivoni Taylor SO 4) Menely Genao FR
5 Kingsborough CC 4:18.54q 2
1) Myrlanda Ducson SO 2) Tatyana Mills FR
3) Lucinda Abbott FR 4) Diandra Hibbert SO
6 Harper College 4:20.62q 2
1) Stephanie Chaires SO 2) Taylor LoCoco SO
3) Danielle Reptowski FR 4) Leah Kloss FR
7 Mohawk Valley CC 4:25.05q 1
1) Anna Roberts SO 2) Katie Evans JR
3) Chelsea Burrus JR 4) Hannah West JR
8 Queensborough CC 4:31.13q 1
1) Okera Campbell FR 2) Tisha Causeway FR
3) Edina Music FR 4) Rennae Monteith FR
9 Finger Lakes CC 4:45.41 2
1) Rachel Graves FR 2) Rebecca Manwaring SO
3) Michele Collins FR 4) Sherry Georgeson FR
10 RC - Gloucester CC 4:47.46 1
1) Alexis Jones FR 2) Kelly Murphy FR
3) Rebekah Strong SO 4) Kady Markey FR
Event 27 Men 4x400 Meter Relay
================================================================
School Prelims
================================================================
Heat 1 Preliminaries
1 Howard CC 3:20.06Q
1) Fadil Tejan FR 2) Alex Hardman FR
3) Tyler Hardman FR 4) Isaiah Garner FR
2 Mohawk Valley CC 3:26.17q
1) Kyle Jones SO 2) Zachary Meszler SO
3) Alec Swider FR 4) Ben Fairweather FR
3 Middlesex CC 3:29.18q
1) David Caamano SO 2) Joe McNulty SO
3) Arthur Jenkins SO 4) Daniel Crawford SO
4 Harper College 3:29.63q
1) Lamont Griffin FR 2) Tyler Block FR
3) John Majerus SO 4) Jordy Arriaga FR
5 Finger Lakes CC 3:36.35q
1) Tyler Viele FR 2) Corey Hurley FR
3) Jeremia Solecki FR 4) Lane Howard FR
Heat 2 Preliminaries
1 Montgomery College 3:23.42Q
1) Rolon Daughtry FR 2) Sheldon Wilson FR
3) Samuel Bamgbose FR 4) Saheed Oyeshile SO
2 Delhi 3:28.39q
1) Mat Robinson FR 2) Kevin Williams SO
3) Esdras Charles FR 4) Walter Briggs FR
3 RC - Gloucester CC 3:31.25q
1) Tyler Raws SO 2) Saliym Starkey SO
3) Preston Harrison FR 4) Martin Maldonado FR
-- Queensborough CC DQ inside line -1
1) Shemar Jonas FR 2) Khalil Gravesande SO
3) Bedan Dakin FR 4) Jason Jean-Gilles FR
===================================================================
School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Howard CC 3:20.06Q 1
1) Fadil Tejan FR 2) Alex Hardman FR
3) Tyler Hardman FR 4) Isaiah Garner FR
2 Montgomery College 3:23.42Q 2
1) Rolon Daughtry FR 2) Sheldon Wilson FR
3) Samuel Bamgbose FR 4) Saheed Oyeshile SO
3 Mohawk Valley CC 3:26.17q 1
1) Kyle Jones SO 2) Zachary Meszler SO
3) Alec Swider FR 4) Ben Fairweather FR
4 Delhi 3:28.39q 2
1) Mat Robinson FR 2) Kevin Williams SO
3) Esdras Charles FR 4) Walter Briggs FR
5 Middlesex CC 3:29.18q 1
1) David Caamano SO 2) Joe McNulty SO
3) Arthur Jenkins SO 4) Daniel Crawford SO
6 Harper College 3:29.63q 1
1) Lamont Griffin FR 2) Tyler Block FR
3) John Majerus SO 4) Jordy Arriaga FR
7 RC - Gloucester CC 3:31.25q 2
1) Tyler Raws SO 2) Saliym Starkey SO
3) Preston Harrison FR 4) Martin Maldonado FR
8 Finger Lakes CC 3:36.35q 1
1) Tyler Viele FR 2) Corey Hurley FR
3) Jeremia Solecki FR 4) Lane Howard FR
-- Queensborough CC DQ 2 inside line -1
1) Shemar Jonas FR 2) Khalil Gravesande SO
3) Bedan Dakin FR 4) Jason Jean-Gilles FR
Event 41 Men 200 Meter Dash
=========================================================================
Name Year School Prelims Semis
=========================================================================
Heat 1 Semi-Finals
1 Jalen Griffin SO Harper College 21.87 21.99Q
2 Romaine Angel SO Delhi 22.08 22.13q
3 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 22.57 22.66q
4 Derek Joselen FR Bergen CC 22.37 22.79q
5 Kwesie Applewhite FR Kingsborough CC 22.40 22.89
6 Kyle Baptiste FR Kingsborough CC 22.50 22.90
7 Preston Harrison FR RC - Gloucester CC 22.76 23.14
8 Collin Corsey FR RC - Gloucester CC 22.36 25.69
Heat 2 Semi-Finals
1 Antonio Gomes FR Delhi 22.01 22.40Q
2 Sheldon Wilson FR Montgomery College 22.19 22.71q
3 Brett Evans FR Montgomery College 22.10 22.74q
4 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 21.98 22.76q
5 Alex Dankwa FR Mohawk Valley CC 22.44 22.84
6 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 22.62 23.08
7 Alex MacMillan FR Massasoit CC 22.57 23.17
-- Alex Hardman FR Howard CC 22.41 FS
============================================================================
Name Year School Prelims Semis H#
============================================================================
Semi-Finals
1 Jalen Griffin SO Harper College 21.87 21.99Q 1
2 Antonio Gomes FR Delhi 22.01 22.40Q 2
3 Romaine Angel SO Delhi 22.08 22.13q 1
4 Khalil Gravesande SO Queensborough CC 22.57 22.66q 1
5 Sheldon Wilson FR Montgomery College 22.19 22.71q 2
6 Brett Evans FR Montgomery College 22.10 22.74q 2
7 Saheed Oyeshile SO Montgomery College 21.98 22.76q 2
8 Derek Joselen FR Bergen CC 22.37 22.79q 1
9 Alex Dankwa FR Mohawk Valley CC 22.44 22.84 2
10 Kwesie Applewhite FR Kingsborough CC 22.40 22.89 1
11 Kyle Baptiste FR Kingsborough CC 22.50 22.90 1
12 Christopher Simmons FR Herkimer County CC 22.62 23.08 2
13 Preston Harrison FR RC - Gloucester CC 22.76 23.14 1
14 Alex MacMillan FR Massasoit CC 22.57 23.17 2
15 Collin Corsey FR RC - Gloucester CC 22.36 25.69 1
-- Alex Hardman FR Howard CC 22.41 FS 2
Like·Comment·Share·E-mail·17604 views
History for NJCAA Division III Outdoor Championships
Show 7 more
Hashtags#njcaa #division-iii #outdoor #championships #track #field #d-3 #national
|