Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

History for 2006 Apr 15th to Apr 22nd

YearResultsVideoNewsPhotosBlogs 
 

Media for 2006

Videos (32)
View
+
Photos (0)
View
+
Articles (9)
View
+
Blogs (0)
View
+
 

Results

 

Attending groups

 

Invited groups

 

2006

XO Invite and Oregon Invitational

 

2006 Results - XO Invite at Hayward Field

Published by
ross   on May 1 2006, 12:45 PM
XO Invite and Oregon Invitational
Apr 15, 2006 to Apr 22, 2006
Eugene, OR, US
 
| 100m | 200m | 400m | 800m | 1500m | 1 Mile | 3000m | 5000m | 10000m | 2k Steeple | 3k Steeple | 100m Hurdles | 110m Hurdles | 300m Hurdles | 400m Hurdles | 4x100m Relay | 4x400m Relay | Sprint Medley 2,2,4,8 | Distance Medley | Shot Put | Discus | Javelin | Hammer | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault | 1500m Wheelchair
 
Mens 1500m College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Kiptum, Bernard   NIKE 3:42.26 3  
2 Hoffman, Paul   Australia 3:42.34 3  
3 Birmingham, Collis   Australia 3:42.46 3  
4 Pifer, Stephen   Colorado 3:43.20 3  
5 Lindsay, Bryan   New Balance 3:44.85 3  
1 Abbott, Austin   Washington 3:45.26 2  
6 McGrath, Mike   Oregon 3:45.45 3  
2 Schoolmeester, Bret   Colorado 3:46.37 2  
7 Gregory, Ben   Wisconsin 3:46.65 3  
3 Solares, Pablo   Rice 3:47.20 2  
1 Woods, Bradley   Australia 3:48.46 1  
4 Hanson, Ben   Minnesota 3:49.37 2  
8 Maiyo, Jonah   Arizona 3:49.53 3  
5 Perry, Kyle   BYU 3:49.97 2  
6 Bybee, Dustin   BYU 3:50.11 2  
9 Koech, Justus   NIKE 3:51.39 3  
2 Flanders, Blake   Oregon 3:51.52 1  
3 Porter, Ben   Wisconsin 3:51.64 1  
4 Hickey, Jonathon   Washington 3:51.99 1  
10 Morgan, Thomas   Zap Fitness 3:52.18 3  
5 McConville, Scott   UC Santa Barbara 3:52.30 1  
7 Spencer, Hunter   Indiana Inva 3:52.37 2  
6 Frank, Kenny   Arizona 3:52.43 1  
8 Wasteney, Duke   Oregon 3:52.59 2  
9 Fluckiger, David   Albertson 3:52.60 2  
10 Cook, Riley   Weber State 3:52.77 2  
11 Schwabe, Clay   Army 3:53.15 2  
7 VanBeusekom, Michael   Minnesota 3:53.21 1  
8 Lewis, Jason   Virginia Intermo 3:53.56 1  
11 Kealey, Mitch   Australia 3:53.61 3  
12 Lomong, Lopez   Northern Arizona 3:54.01 2  
9 Lopez, Brandon   Portland State 3:54.01 1  
10 Neuman, Kenyon   Colorado 3:54.13 1  
11 Chavez, Mike   UC Santa Barbara 3:54.78 1  
12 Owen, Matt   Washington 3:57.90 1  
12 Jensen, Tyrel   BYU 3:57.90 1  
13 Scherer, Steve   Nike Farm Team 4:01.29 2  
14 Robinson, Brendan   Portland 4:01.99 1  
-- Sauvain, Joel   Oregon DNF 1  
-- Trujillo, Carlos   Oregon DNF 2  
-- Blount, Elliott   Nike Farm Team DNF 3  
-- Achon, Julius   NIKE DNF 3  
 
Mens 1500m Section A High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Ringe, Alex 10 Hermiston 4:06.36 1  
2 Liebman, Jeremy 12 Clackamas 4:10.78 1  
3 Taylor, Bradley 12 Oakridge 4:10.84 1  
4 Manning, Brian 10 Jesuit 4:11.36 1  
5 Larson, Sam 11 Jesuit 4:11.91 1  
6 Carpenter, Joseph 11 Lincoln 4:12.62 1  
7 Kirch, Eric 12 Tigard 4:17.08 1  
8 Seus, Mike 11 St Mary's Academ 4:17.37 1  
9 Hammer, Max 11 Sheldon 4:18.32 1  
10 Erickson, Ryan 12 Churchill 4:18.93 1  
11 Petersen, Brad 12 Wilsonville 4:19.82 1  
12 Elderidge, Grant 10 Clackamas 4:22.84 1  
13 Bergmann, Taylor 11 Central Catholic 4:22.89 1  
14 Augustyniak, Walker 10 South Eugene 4:23.57 1  
15 Turner, Nick 11 Central Catholic 4:29.01 1  
16 Zeuthen, Eric 12 Westview 4:34.24 1  
 
Mens 1500m Section B College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Trujillo, Carlos   Oregon 3:55.17 1  
2 Williams, Sean   Brooks Eastside 3:55.65 1  
3 Palmquist, Eric   North Dakota Sta 3:57.27 1  
4 Gant, Dylan   Simon Fraser 3:57.58 1  
5 Knackstedt, Scott   Portland 3:58.10 1  
1 Rodie, Bryan   Boise State 3:58.20 2  
6 Eaton, Cody   Boise State 3:58.49 1  
2 Knox, Caleb   Washington 3:59.00 2  
7 Bingham, Dan   Montana 3:59.20 1  
3 Bogatay, Rick   Spokane CC 3:59.33 2  
4 Kreuz, Cameron   Southern Oregon 3:59.54 2  
8 Wyatt, Tom   Washington 4:00.23 1  
5 Fraser, Chad   Simon Fraser 4:00.33 2  
6 Romero-Clark, Martin   Concordia-Portla 4:01.48 2  
7 Smith, Greg   Montana State 4:01.51 2  
9 Neff, Russ   Virginia Intermo 4:02.06 1  
8 Wilson, James   Washington 4:02.31 2  
10 Ahrari, Medi   Simon Fraser 4:02.97 1  
11 Dexter, Ross   Southern Oregon 4:03.80 1  
9 Samudio, Justin   UO Running Club 4:05.15 2  
10 Kawamoto, Jon   Unattached 4:05.39 2  
11 Mandell, Derek   Portland 4:05.68 2  
12 Sauvain, Joel   Oregon 4:05.70 2  
12 Trujillo, Esteban   Oregon 4:06.39 1  
13 Cobb, Josh   Clackamas 4:06.84 2  
1 Terpin, Ian   Unattached 4:08.38 3  
2 Molinaro, Gabe   Northwest 4:11.32 3  
3 Dibos, Bryan   Western Oregon 4:11.75 3  
4 McLoughlin, Larry   Clark College 4:12.35 3  
5 Moore, Dustin   UO Running Club 4:12.54 3  
6 Alvarez, Vertin   Oregon 4:13.10 3  
7 Pineda, Miguel   Evergreen 4:13.50 3  
8 Laverty, Keith   Oregon 4:14.14 3  
9 Done, Zach   Unattached 4:15.86 3  
10 Sully, Kevin   UO Running Club 4:16.28 3  
11 Reid, David   UO Running Club 4:17.62 3  
12 Graves, Johnathan   Clark College 4:20.26 3  
13 Goman, Charlie   Portland State 4:28.62 3  
-- Flanders, Blake   Oregon DNF 1  
 
Mens 1500m Section B High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Brown, Michael G 10 Southridge 4:22.73 1  
2 Correll, Jared 11 David Douglas 4:26.41 1  
3 Bernert, Michael 10 West Linn 4:26.68 1  
4 Hale, Joel 10 Sherwood 4:26.70 1  
5 O'Brien, Carson 12 South Salem 4:26.86 1  
6 Robert, Steven 10 Marist 4:29.62 1  
7 Hockema, Joe 12 Philomath 4:30.79 1  
8 Bright, Jordi 10 Damascus Christi 4:32.80 1  
9 Kowalski, Jackson 12 McNary 4:33.28 1  
10 O'Brien, Sean 11 Wilsonville 4:33.45 1  
11 Coxen, Tyler 11 Silverton 4:34.96 1  
12 Turner, Jake 12 Tigard 4:37.08 1  
13 Thompson, Jacob 10 Pendleton 4:42.12 1  
14 Erickson, Jon 10 Philomath 4:42.49 1  
 
Womens 1500m College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Gallo, Lindsey   Unattached 4:16.03 3  
2 Goucher, Kara   NIKE 4:19.19 3  
3 Johnstone, Rebecca   Simon Fraser 4:20.18 3  
4 Kuwashiro, Nanae   ACOM 4:21.17 3  
5 McGown, Amber   Oregon 4:21.52 3  
6 Williams, Alisha   Big Sur Distance 4:22.31 3  
7 Lia, Amy   Washington 4:22.48 3  
8 Olson, Dee   Idaho 4:23.97 3  
9 Fleschner, Vicky   Unattached 4:24.39 3  
10 Trembath, Darolyn   Bison Track & Fi 4:25.29 3  
1 Rosenplaenter, Katja   Northern Arizona 4:28.56 2  
2 Edwards, Mackenzie   Arizona 4:28.93 2  
11 Buchanan, Dana   Oregon 4:29.25 3  
12 Lindsay, Michelle   BYU 4:29.36 3  
3 Chapa, Annaliese   Washington 4:30.56 2  
4 Metcalfe, Kelsey   Portland 4:30.81 2  
5 Stubbs, Jamie   Weber State 4:31.57 2  
13 Miyazaki, Chise   ACOM 4:31.60 3  
6 Bielenberg, Staci   Portland State 4:32.20 2  
1 Nelson, Zoe   Oregon 4:33.23 1  
7 Moser, Hadas   UC Santa Barbara 4:35.57 2  
2 Anderson-Gregg, Brianna   Unattached 4:35.81 1  
8 McLeod, Brianna   Washington 4:37.28 2  
9 Cabrera, Angelina   Arizona 4:38.08 2  
10 Schuster, Dani   Washington 4:38.34 2  
11 Kamm, Amanda   Portland State 4:38.66 2  
3 Peterson, Jean-Marie   Oregon State 4:39.10 1  
4 Gibb, Camille   Eastern Washingt 4:39.61 1  
5 Maclean, Celia   Montana 4:41.28 1  
6 Thomson, Holly   Oregon State 4:41.98 1  
7 Boekermann, Leah   Simon Fraser 4:43.00 1  
12 Mancell, Heather   Simon Fraser 4:43.02 2  
13 Kolstad, Kristen   Simon Fraser 4:43.48 2  
8 Martin, Seanna   UC Santa Barbara 4:44.34 1  
9 Hernandez, Kendra   Boise State 4:47.52 1  
10 Johnson, Shannon   Montana 4:48.48 1  
11 Sande, Breanna   Boise State 4:49.21 1  
12 Hugie, Nicki   Utah 4:50.74 1  
-- Schaaf, Sara   Oregon DNF 3  
 
Womens 1500m Section A High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Page, Sheryl 12 Sandy 4:39.71 1  
2 O'Connor, Alyssa 9 Summit 4:42.29 1  
3 Lampi, Marsha 11 Lincoln 4:50.24 1  
4 Masterson, Casey 11 Sheldon 4:55.36 1  
5 McGuirk, Adrienne 10 Jesuit 4:57.79 1  
6 Macias, Jennifer 11 Hermiston 5:04.79 1  
7 Martin, Bianca 10 Westview 5:06.39 1  
8 Smiley, Taylor 11 Southridge 5:09.09 1  
9 Butcher, Meryl 10 Clackamas 5:17.16 1  
10 Everetts, Janelle 10 McKay 5:19.34 1  
11 Olson, Hattie 12 Philomath 5:24.41 1  
12 Bernert, Sarah 12 West Linn 5:27.93 1  
13 Mulligan, Meghan 12 Sherwood 5:30.24 1  
14 Raspberry, Rachel 9 South Salem 5:36.71 1  
 
Womens 1500m Section B College - Oregon Invitational Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Laurent, Sariah St   Weber State 4:39.53 1  
2 Blodgett, Amy   Weber State 4:40.48 1  
3 Symmes, Johanna   Simon Fraser 4:45.41 1  
4 Veal, Sylvia   Oregon State 4:46.53 1  
5 Upshaw, Stephanie   Western Oregon 4:46.62 1  
6 Mullen, Lindy   Central Washingt 4:46.91 1  
7 Jones, Kelsey   Brooks Eastside 4:47.45 1  
8 Megale, Elise   Oregon State 4:49.77 1  
1 Aldinger-Gibson, Berkele   Unattached 4:50.73 2  
9 Buck, Emily   Gonzaga 4:51.63 1  
10 Dye, Katie   Oregon State 4:51.87 1  
2 Larson, Jayme   Montana State 4:52.81 2  
11 Prunty, Caitlin   Eastern Washingt 4:53.73 1  
3 Aschwanden, Elise   Oregon State 4:55.72 2  
12 Cole, Molly   Portland State 4:56.25 1  
4 Ball, Katie   Albertson 4:57.04 2  
13 Edwards, Shannon   Albertson 4:57.49 1  
5 Buchholtz, Nicolle   Eastern Washingt 4:57.87 2  
6 Fitz-Gustafson, Heather   Oregon 4:57.91 2  
7 Carter, Stephanie   UO Running Club 5:00.29 2  
14 Harper, Jessica   Western Oregon 5:01.57 1  
8 Godfrey, Samantha   Oregon State 5:02.83 2  
9 Wheeler, Kristin   UO Running Club 5:03.01 2  
10 Arce, Charisse   Seattle Universi 5:05.91 2  
11 Kent, Sharon   Southern Oregon 5:08.65 2  
12 McKillip, Lyndsey   Clackamas 5:09.70 2  
15 Gaitan, Stephene   Portland 5:14.93 1  
 
Womens 1500m Section B High School - XO Invite Back to top
  Name Yr School Finals H# Pts
1 Lynass, Kassy 12 North Bend 5:11.20 1  
2 Donnelly, Brenn 11 Marist 5:12.19 1  
3 Howe, Erin 10 North Salem 5:12.40 1  
4 Gasik, Lindsay 11 St Mary's Academ 5:15.95 1  
5 Elder, Jenny 9 Scappoose 5:16.87 1  
6 Gerber, Kelsey 11 West Linn 5:18.45 1  
7 Greig, Melissa 12 Marist 5:19.42 1  
8 Clark, Ariel 9 David Douglas 5:23.05 1  
9 Briggs, Saga 11 Newport 5:25.71 1  
10 Collins, Hilary 10 Wilsonville 5:26.01 1  
11 Hoffman, Tressa 10 Sandy 5:26.31 1  
12 Weinhold, Ally 11 South Eugene 5:27.56 1  
13 Clay, Lily 12 North Eugene 5:29.36 1  
14 Roccholz, Lauren 12 Churchill 5:29.94 1  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
XO Invite Combined Team Results 1 Jesuit 124 2 Lincoln 119 3 Summit 105.79 4 Benson 95 5 Hermiston 80.14 6 Sandy 77 7 Southridge 73 8 South Eugene 66 9 McKay 64 10 Sheldon 64 11 Central Catholic 63 12 South Salem 56.64 13 David Douglas 50.01 14 Churchill 50 15 Marist 50 16 Beaverton 39 17 Barlow 38.14 18 Wilsonville 34 19 Westview 33 20 Clackamas 31 21 North Salem 31 22 Pendleton 30 23 Molalla 29 24 Newport 28 25 Sherwood 25 26 Tigard 19 27 Catlin Gabel 19 28 McNary 18 29 Nyssa 18 30 North Bend 16 31 West Linn 14 32 Philomath 14 33 Oakridge 14 34 Aloha 13.64 35 Springfield 11.5 36 Sprague 9 37 Damascus Christian 9 38 Silverton 8 39 North Eugene 4 40 Sutherlin 4 41 North Clackamas Christian 4 42 St. Mary's 1 Boys 1 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Kenny Klotz XO Elite 5 4:17.84 2 Joe Churchill Unattached 4:20.72 3 Isaac Stoutenburg XO Elite 14 4:22.05 4 Jerhoemee Murray XO Elite 22 4:25.88 5 Brian Saxe XO Elite 19 4:26.38 6 Matt Hollander XO Elite 4 4:27.90 7 Austin Fritzke Unattached 4:29.98 8 Taylor Morgan XO Elite 5 4:30.34 9 Ken Scoggin XO Elite 20 4:34.66 10 Joseph Carpenter XO Elite 21 4:35.11 11 Nelson Zaludek XO Elite 10 4:42.48 12 Michael Brown XO Elite 2 4:59.65 Boys 2 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jake Keyser XO Elite 14 9:35.85 2 Eric Lynch XO Elite 6 9:35.93 3 Nelson Zaludek XO Elite 10 9:47.03 4 Zac Ross Unattached 9:47.57 5 Gino Gaddini XO Elite 6 10:01.56 6 David Sherman XO Elite 13 10:04.45 7 Ben Altemus XO Elite 12 10:14.22 8 Ed Niedermeyer XO Elite 11 10:22.24 9 Matt Spear XO Elite 11 10:22.76 10 Matt Smith XO Elite 11 10:23.80 11 Marcus Schwab XO Elite 11 10:34.12 12 John Carley XO Elite 11 10:34.95 13 Ian Davey XO Elite 11 10:36.46 -- Cameron Churchill XO Elite 14 DNF -- Casey Mundell XO Elite 14 DNF Boys 4x400 Meter Relay XO Elite ================================================================ School Finals ================================================================ 1 XO Elite 19 3:29.61 2 XO Elite 16 3:31.59 3 XO Elite 9 3:32.47 4 XO Elite 6 3:33.20 Girls 1 Mile Run XO Elite ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Section 1 1 Sheryl Page XO Elite 9 5:02.05 2 Lauren Zaludek XO Elite 10 5:12.41 3 Natalie Hemphill XO Elite 1 5:14.03 4 Casey Masterson XO Elite 3 5:19.47 5 Hayley Belli XO Elite 7 5:20.50 6 Meghan Whalen XO Elite 4 5:24.94 7 Jackie Brown XO Elite 2 5:29.97 8 Taylor Klobertanz XO Elite 5 5:31.46 9 Riley Swanson XO Elite 14 5:33.53 10 Brenn Donnelly XO Elite 4 5:40.14 11 Taylor Smiley XO Elite 2 5:41.36 12 Taylor Drouet XO Elite 6 5:43.91 Girls 4x400 Meter Relay XO Elite ================================================================ School Finals ================================================================ 1 XO Elite 9 4:00.76 2 XO Elite 17 4:03.62 3 XO Elite 6 4:09.05 4 XO Elite 16 4:18.09 5 XO Elite 4 4:26.51

 


 
 
Post as: 
History for Oregon Relays - OregonRelays.com
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2014 1 1 5    
2013 1 218 4 874  
2012 1 217 12 1314  
2011 1 374 8 505  
2010 1 220 5 375 1
2009 1 199 3 387 2
2008 1 363 13 582 2
2007 2 91 5    
2006 1 32 9    
2005 1 2 5    
2004 1   2    
1996   21      
1991   22