Upload a Photo Upload a Video Add a News article Write a Blog Add a Comment
Blog Feed News Feed Video Feed All Feeds

Folders

 

News

 

2012 Results - Northern Badger Track Classic

Published by
RunnerSpace.com/HighSchool   on Mar 24 2012, 08:36 PM
Northern Badger Track Classic - Mar 24, 2012
UW-Stout, Menominie, WI, US
 
| 55m | 200m | 400m | 800m | 1600m | 3200m | 55m Hurdles | 4x200m Relay | 4x400m Relay | Shot Put | High Jump | Long Jump | Triple Jump | Pole Vault
 
Mens 55m Large Schools Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Smith, Sawyer 11 La Crosse Centra 06.66 nwi 1 10
2 Martinez, Dillon 10 Holmen 06.80 nwi 1 7
2 Smith, Marcus 10 Menomonie 06.80 nwi 1 7
4 Jessesski, Max 12 Holmen 06.81 nwi 1 5
5 Maillette, John 11 River Falls 06.90 nwi 1 3.50
5 Roh, Jake 11 La Crosse Centra 06.90 nwi 1 3.50
7 Kelly, Dan 11 Hudson 06.91 nwi 1 2
8 Robach, Colton 10 Rice Lake 06.93 nwi 1 1
 
Mens 55m Large Schools Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Smith, Sawyer 11 La Crosse Centra 06.75 nwi 5  
2 Smith, Marcus 10 Menomonie 06.82 nwi 2  
3 Martinez, Dillon 10 Holmen 06.84 nwi 1  
6 Jessesski, Max 12 Holmen 06.84 nwi 2  
4 Roh, Jake 11 La Crosse Centra 06.90 nwi 3  
7 Maillette, John 11 River Falls 06.90 nwi 2  
8 Robach, Colton 10 Rice Lake 06.92 nwi 3  
5 Kelly, Dan 11 Hudson 07.02 nwi 4  
9 Borgstrom, Turner 11 Menomonie 07.11 nwi 4  
10 Peters, Luke 12 Somerset 07.13 nwi 5  
11 Iverson, Matt 11 Hudson 07.17 nwi 3  
12 bohl, alex 12 Chippewa Falls 07.21 nwi 2  
13 Schlichter, Kevin 11 Lakeland 07.25 nwi 4  
14 Webber, Nick 9 Rice Lake 07.26 nwi 3  
15 Harmston, Dylan 10 Menomonie 07.28 nwi 1  
16 Baillargeon, Alex 12 Somerset 07.34 nwi 4  
17 Africano, Frank 12 Lakeland 07.35 nwi 2  
17 Daul, Aaron 11 New Richmond 07.35 nwi 1  
19 Maruska, John 9 Rice Lake 07.38 nwi 3  
20 Holden, Max 11 Holmen 07.41 nwi 5  
21 Bjornstal, Ryan 10 River Falls 07.42 nwi 1  
21 Rush, Joe 11 Eau Claire Memor 07.42 nwi 5  
23 Endres, John 11 Eau Claire Memor 07.45 nwi 2  
24 Petricka, Kurt 10 Eau Claire North 07.47 nwi 4  
25 Stinson, Noah 9 La Crosse Centra 07.48 nwi 1  
25 O'Loughlin, Connor 10 New Richmond 07.48 nwi 4  
27 Rihn, Chester 9 Eau Claire Memor 07.55 nwi 1  
28 Webb, Kyle 9 Chippewa Falls 07.56 nwi 2  
29 Hoepner, Dalton 11 Eau Claire North 07.57 nwi 5  
29 Rhody, Jacob 12 Eau Claire North 07.57 nwi 1  
31 White, Bailey 10 Somerset 07.58 nwi 4  
32 Xiong, Douglas 12 Eau Claire North 07.66 nwi 5  
33 evans, grant 10 Chippewa Falls 07.73 nwi 1  
34 Singerhouse, Jake 9 New Richmond 07.87 nwi 3  
35 Bennett, Victor 11 Eau Claire North 08.27 nwi 3  
 
Mens 55m Small Schools Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Koenecke, Joe 11 Cameron 06.78 nwi 2 10
2 Thompson, Zeke 11 Mondovi 06.95 nwi 2 8
3 Schreiner, Zach 12 Athens 07.01 nwi 2 6
4 Hagberg, Justis 11 Cameron 07.02 nwi 2 5
-- Newell, Jamiah 11 Lakeville North 07.07 nwi 2  
5 Rose, Brady 11 Cumberland 07.08 nwi 1 4
6 Boettcher, Mitch 12 Bloomer 07.10 nwi 1 2.50
6 Hoffman, James 10 Turtle Lake/Clay 07.10 nwi 1 2.50
8 Van Vleet, Nick 11 Mondovi 07.26 nwi 1 1
 
Mens 55m Small Schools Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Koenecke, Joe 11 Cameron 06.84 nwi 4  
7 Thompson, Zeke 11 Mondovi 06.96 nwi 4  
2 Schreiner, Zach 12 Athens 07.02 nwi 5  
3 Newell, Jamiah 11 Lakeville North 07.05 nwi 3  
4 Hagberg, Justis 11 Cameron 07.06 nwi 1  
8 Boettcher, Mitch 12 Bloomer 07.07 nwi 3  
9 Hoffman, James 10 Turtle Lake/Clay 07.09 nwi 4  
10 Chenal, Adam 10 Frederic 07.16 nwi 1  
5 Rose, Brady 11 Cumberland 07.16 nwi 6  
11 O'Connell, Patrick 11 Boyceville 07.24 nwi 6  
12 Krause, Erik 10 Bangor 07.25 nwi 5  
12 Weise, Matthew 11 Athens 07.25 nwi 1  
6 Van Vleet, Nick 11 Mondovi 07.25 nwi 2  
14 Guse, Dylan 9 Augusta 07.28 nwi 5  
15 Shedd, Peyton 11 Flambeau 07.29 nwi 2  
16 Parkins, Mike 11 Northwestern 07.35 nwi 1  
16 LaDuke, Jacob 12 Frederic 07.35 nwi 3  
18 Anderson, Travis 10 Cornell 07.36 nwi 2  
18 Buske, Ryan 10 Bloomer 07.36 nwi 6  
20 Nyhus, Zach 10 Cumberland 07.45 nwi 2  
21 Magerl, Duncan 11 Northwestern 07.47 nwi 3  
22 Pickerign, Jake 10 Elmwood/Plum Cit 07.52 nwi 3  
22 Campbell, Riley 9 Aquinas 07.52 nwi 6  
24 Crowley, Mason 10 Lakeville North 07.55 nwi 5  
25 Helwig, John 12 Arcadia 07.56 nwi 3  
25 Gransee, Colton 9 Flambeau 07.56 nwi 4  
25 Swangim, Josh 12 Chetek 07.56 nwi 6  
28 Washington, Ty 9 Aquinas 07.58 nwi 1  
29 Hooper Jr., DeAndre 9 Bangor 07.59 nwi 5  
30 Walker, Tanner 11 Augusta 07.61 nwi 1  
31 Gagnon, Drako 10 Chetek 07.81 nwi 4  
32 Kleinschmidt, Craig 9 Turtle Lake/Clay 07.89 nwi 2  
33 Traynor, Trevor 10 Elmwood/Plum Cit 07.94 nwi 6  
34 Sonnentag, Sean 10 Cadott 08.01 nwi 2  
35 Parker, Curtis 10 Shell Lake 08.02 nwi 2  
36 Smith, Cole 12 Shell Lake 08.18 nwi 5  
37 Jack, Halvorson 10 Colfax 08.41 nwi 3  
38 Nagel, Kris 9 Bruce 08.61 nwi 6  
39 Kragness, Rhett 10 Colfax 08.73 nwi 1  
40 Czyscon, Corbin 9 Bruce 09.11 nwi 5  
41 Windsor, Nolan 9 Boyceville 09.23 nwi 1  
42 McFarland, Joe 9 Arcadia 09.25 nwi 4  
 
Womens 55m Large Schools Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
1 Keller, Kat 11 New Richmond 07.22 nwi 1 10
2 Klos, Abbi 9 La Crosse Centra 07.77 nwi 1 8
3 Huber, Jordan 9 Hudson 07.87 nwi 1 6
4 Becker, Sierra 12 River Falls 07.90 nwi 1 5
5 Schuster, Alia 10 Holmen 07.91 nwi 1 4
6 Place, Karlie 10 River Falls 07.96 nwi 1 3
7 Daniels, Elli 9 Chippewa Falls 08.01 nwi 1 2
8 Solum, Shelby 11 Rice Lake 08.04 nwi 1 1
 
Womens 55m Large Schools Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Keller, Kat 11 New Richmond 07.17 nwi 5  
2 Klos, Abbi 9 La Crosse Centra 07.76 nwi 4  
6 Schuster, Alia 10 Holmen 07.90 nwi 4  
3 Becker, Sierra 12 River Falls 07.93 nwi 3  
4 Place, Karlie 10 River Falls 07.99 nwi 1  
7 Huber, Jordan 9 Hudson 08.02 nwi 3  
8 Solum, Shelby 11 Rice Lake 08.04 nwi 4  
5 Daniels, Elli 9 Chippewa Falls 08.12 nwi 2  
9 Carlson, Dakota 9 Hudson 08.16 nwi 1  
10 Descamps, Kayla 12 Menomonie 08.23 nwi 5  
11 Myer, Siera 11 Somerset 08.24 nwi 2  
12 Strouf, Haley 10 Rice Lake 08.30 nwi 3  
13 Bethke, Crystal 11 Eau Claire North 08.34 nwi 1  
14 Schneider, Sydney 10 Chippewa Falls 08.38 nwi 4  
15 Rohde, Maddy 10 Hudson 08.39 nwi 2  
16 Heineck, Maia 9 Holmen 08.40 nwi 1  
17 Barka, Laura 12 Eau Claire Memor 08.43 nwi 4  
18 Smith, Rose 10 New Richmond 08.45 nwi 5  
19 Martin, Elise 10 Hudson 08.48 nwi 3  
20 Thompson, Danielle 10 Menomonie 08.62 nwi 3  
21 Pasano, Tristin 10 Chippewa Falls 08.66 nwi 4  
22 Erickson, Hannah 9 Holmen 08.72 nwi 3  
23 Lee, Rhianon 12 Eau Claire North 08.75 nwi 2  
24 Gonzales, Katrina 12 Eau Claire Memor 08.78 nwi 1  
25 Holden, Brooke 9 Holmen 08.80 nwi 2  
26 Hrubesch, Liana 10 Eau Claire Memor 08.95 nwi 3  
27 Kubiatowicz, Rachel 9 Eau Claire Memor 09.00 nwi 5  
28 Morgan, Kyla 9 Chippewa Falls 09.05 nwi 5  
29 Cuskey, Stephanie 9 Rice Lake 09.11 nwi 4  
30 Olson, Mikayla 10 Eau Claire North 09.61 nwi 2  
-- Broome, Natalie 11 Somerset DQ nwi 5  
 
Womens 55m Small Schools Back to top
  Name Yr School Finals Wind H# Pts
-- Naatjes, Kendall 10 Lakeville North 07.84 nwi 2  
1 Sila, Jodi 11 Cameron 07.87 nwi 2 10
2 Glomski, Aquila 9 Cadott 07.88 nwi 2 8
3 Schreiner, Mariah 11 Athens 07.98 nwi 2 6
4 Seyforth, Dani 12 Mondovi 08.07 nwi 2 5
5 Kramer, Eve 9 Arcadia 08.18 nwi 1 4
6 Harris, Joann 10 Mondovi 08.26 nwi 1 3
7 Scharlau, Mikayla 12 Colfax 08.30 nwi 1 2
8 Ash, Hannah 10 Cornell 08.33 nwi 1 1
 
Womens 55m Small Schools Back to top
  Name Yr School Prelims Wind H# Pts
1 Naatjes, Kendall 10 Lakeville North 07.75 nwi 6  
2 Glomski, Aquila 9 Cadott 07.93 nwi 2  
2 Sila, Jodi 11 Cameron 07.93 nwi 4  
4 Seyforth, Dani 12 Mondovi 08.00 nwi 5  
7 Schreiner, Mariah 11 Athens 08.03 nwi 6  
5 Kramer, Eve 9 Arcadia 08.19 nwi 3  
8 Scharlau, Mikayla 12 Colfax 08.22 nwi 5  
6 Ash, Hannah 10 Cornell 08.27 nwi 1  
9 Harris, Joann 10 Mondovi 08.31 nwi 3  
10 Bjorge, Brandi 10 Arcadia 08.33 nwi 4  
10 Williams, Leah 10 Chetek 08.33 nwi 6  
12 LaDuke, Jackie 11 Frederic 08.53 nwi 6  
13 Thompson, Jayla 10 Bloomer 08.60 nwi 1  
14 Binkowski, Paige 9 Elmwood/Plum Cit 08.65 nwi 6  
15 Michal, Allysa 9 Cadott 08.67 nwi 2  
16 Harris, Amber 9 Bruce 08.68 nwi 4  
17 Beebe, Lauretta 10 Bruce 08.80 nwi 6  
17 Caturia, Megan 10 Elmwood/Plum Cit 08.80 nwi 3  
19 Lake, April 10 Boyceville 08.88 nwi 3  
20 Paulsen, Gabby 10 Flambeau 08.89 nwi 1  
21 Kanai, Hatsumi 12 Frederic 08.91 nwi 4  
22 Frane, Savanna 12 Athens 08.93 nwi 2  
22 Vicich, Veronica 9 Cumberland 08.93 nwi 3  
22 Hale, Jessie 9 Stewartville 08.93 nwi 1  
25 Paxton, Shayla 10 Cameron 08.97 nwi 6  
25 Magnuson, Lexi 9 Turtle Lake/Clay 08.97 nwi 2  
27 Tiegs, Cheyenne 10 Shell Lake 08.99 nwi 1  
28 Anglin, Tirzah 10 Northwestern 09.08 nwi 5  
28 Pahl, Kacie 12 Lakeville North 09.08 nwi 2  
30 Williams, Tenisha 11 Chetek 09.19 nwi 4  
31 Denver, Amy 10 Cumberland 09.35 nwi 5  
32 McNeil, Marie 12 Stewartville 09.42 nwi 4  
33 Anttila, Rachel 9 Northwestern 09.54 nwi 4  
34 Skindzelewski, Sabrina 9 Shell Lake 09.60 nwi 2  
35 Peloquin, Casey 12 Cornell 14.64 nwi 3  

Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Team Scores
Small Schools Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) Arcadia 87.66 2) Bloomer 57.16 3) Athens 50.50 4) Cadott 50.33 5) Stewartville 47 6) Flambeau 39 7) Boyceville 37.66 8) Cameron 35.50 9) Mondovi 32 10) Elmwood/Plum City 20 11) Colfax 19 12) Augusta 18 13) Northwestern 14 14) Frederic 12 15) St. Croix Central 10 16) Chetek/Weyerhaeuser 6 17) Cornell/Lake Holcomb 3.66 18) Cumberland 3.50 19) Shell Lake 3 Small Schools Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) La Crosse Aquinas 82 2) Bloomer 60 3) Athens 58 4) Mondovi 50 5) Cameron 45 6) Bangor 32 7) Arcadia 30.50 8) Northwestern 30 9) Boyceville 26.50 10) Chetek/Weyerhaeuser 25.50 11) Cumberland 21 12) Bruce 19 13) Turtle Lake/Clayton 13.50 14) Frederic 11.50 14) Flambeau 11.50 16) Cadott 11 17) Colfax 7 18) Augusta 5 19) Elmwood/Plum City 4 20) Cornell/Lake Holcomb 3 Large Schools Women - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) New Richmond 94 2) La Crosse Central 93 3) Hudson 71 4) River Falls 61 5) Chippewa Falls 48 6) Holmen 41 7) Menomonie 40 7) Somerset 40 9) Rice Lake 24 10) Eau Claire Memorial 20 11) Eau Claire North 14 Large Schools Men - Team Rankings - 14 Events Scored =============================================================================== 1) La Crosse Central 86.50 2) Holmen 63 3) Hudson 58 4) River Falls 57.50 5) Lakeland Union 56 6) Rice Lake 50 7) Somerset 40 8) Menomonie 38 9) New Richmond 36 10) Chippewa Falls 29 11) Eau Claire Memorial 19 12) Eau Claire North 13

 

Post to:  
Post as: 
History for Northern Badger Track Classic
YearResultsVideosNewsPhotosBlogs
2013 1   1    
2012 1   1    
2011 1   1    
2010 1   1